Giriş
(4)

düzenli bişeyler yapmak

işe mecburen gidiyoruz. karnımızı da düzenli acıktığımız için doyuruyoruz. peki ya geriye kalanlar? kitap okumak, dizi izlemek, evde spor yapmak, sosyal medyayı kısıtlı sürede kullanmak gibi hedeflerim var. ama bi türlü başlayamıyorum. başladığımda da aynı gün bırakıyorum. sıkıldım artık ve bunlar b
işe mecburen gidiyoruz. karnımızı da düzenli acıktığımız için doyuruyoruz. peki ya geriye kalanlar? kitap okumak, dizi izlemek, evde spor yapmak, sosyal medyayı kısıtlı sürede kullanmak gibi hedeflerim var. ama bi türlü başlayamıyorum. başladığımda da aynı gün bırakıyorum. sıkıldım artık ve bunlar bi rutin oluştursun istiyorum hayatımda. yeterli motivasyonum yok :/ siz nası rutine oturtuyosunuz bunları?
dedim ben sana
(11.01.19)
Ben busuudan ingilizce çalışıyorum. Her gün 20dkya ayarladım. 18 gün olmuş devam ettiriyorum normalde ben 1 hafta geçmeden aksatırdım ya da bıkardım. Sanırım kendimi yavaş yavaş alıştırmam lazımmış şimdi çalışmayınca kötü hissediyorum.
Kendinize şu kuralı koyun : her gün en az 10 sayfa kitap okuyacağım, 5 dakika da olsa spor yapacağım. Bunlar minimumlarınız olsun maksimumları güne göre ayarlarsınız. Eve geç gelip hiç haliniz yokken 10 sayfa okursunuz, boş gününüzde 30 sayfa okursunuz. Kendinizi asla 1 saat koşabilen ve ya günde 500 sayfalık kitabı bitirenlerle karşılaştırmayın, gerek yok. Bir şeyler yapmaya çabalamak hiç yapmamaktan iyidir. Günde 10 sayfa kitap ayda 300 sayfa eder ki ayda en az 1 kitap bitirirsiniz bence. Başkalarının motivasyonu sizi 2 hafta götürür siz kendinizi motive edebilmelisiniz.


bahoho
(11.01.19)
Baba öncelikle ihtiyacın olan şey motivasyon değil disiplin. Süper düper uygulayan her istediğini yapan bir adam değilim ona göre oku ama bunca zamandır deneyip etkisini gördüğüm şey başlamak oldu. Aşağı yukarı bahohonun dediği gibi. Şöyle ki kitap okumak dizi izlemek evde spor yapmak demişsin. Kafanda en az şu kadar deme. De ki bir cümle bile olsa okuycam bir tekrar bile olsa o şınavı çekicem bir dakikası bile olsa izliycem diziyi. Eğer bunların sonunda bırakmak istiyorsan bırak. Ama o bir dakikaları bir tekrarları yap. Sonra zaten devam ediyorsun. İşin tamamı korkutuyor gibi geliyo ama aslında üşendiğimiz ertelediğimiz şey başlangıçlar. Başladıktan sonra bitirmediğim iş çok azdır benim mesela. Bilmiyorum ne kadar işine yarar ama ben çok faydasını gördüm.
haydi dikkat et kendine.


Giovanni Pipitto
(11.01.19)
Çok basit. %100 garantili yolu var.

1. Hedefini belirle.
2. Güvendiğin bi arkadaşına 1000 lira ver
3. Hedefini söylediğin sürede bitiremezsen, arkadaşın o paranı herhangi bi sevmediğin derneğe bağış yapsın.
4. Hedefini başarırsan, 1000 liranı geri al. Böylece hedefini bedavaya gerçekleştirmiş ol.

Mutlu akşamlar


the power of less

kitabini okumani tavsiye ederim. ona da vaktim yok dersen, kisaca ozetliyim.

tek seferde herseyi degistirmek, yapmaktansa; herseyi teker teker hayatina sok ve birini aliskanlik edinince ikincisini sok. ozellikle turk genclerionin en buyuk problemi bu, off hicbisey yapmiyorum diye bir suru seye birden daliyorlar sonra dogal olarak sikiliyor yada zor geldigi icin birakiyor. nacizane tavsiyem, eglenceli seylerden basla. birseyi aliskanlik edinmenin suresi bilimsel olarak 66 gun. gereksiz seyler icin bu kadar beklemene gerek yok.mesela,

pazartesiden itibaren her aksam evde yarim saat youtube'dan merak ettigin bir alandaki videolari izlemeye basla. sonra bulabilirsen kitabini bul. youtube yerine yarim saatini onu okumaya harca.

baktin motivasyon kazandin, hayatina yeni bir sey ekleyip 66 gun surdurup aliskanlik edinmeye calisabilirsin.


mayeskuel
(12.01.19)
(4)

yeni laptop

bataryasıyla mı kullanılmalı yoksa çıkarıp prizde mi kullanılmalı?
bataryasıyla mı kullanılmalı yoksa çıkarıp prizde mi kullanılmalı?
dedim ben sana
(11.01.19)
bios ayarlarında maximum batarya şarjını %90larda tutan ayar oluyor. yani şarj hiç bir zaman 100% olmuyor, onu açıp batarya ile takılmak en iyisi.


nahtoderfahrung
(11.01.19)
Bataryayla kullanın zaten anakartında yeni neslin hemen hepsinde koruma var. Ani voltaj kesilmeleri batarya ölümünden daha büyük sorun. En kralını 200 liraya alırsınız bataryanın ama yanmış anakart size laptop parası olarak geri döner.


bahoho
(11.01.19)
Kullansanız da kullanmasanız da her türlü 2-3 sene sonra kapasitesini yitirmeye başlayacak zaten. Bataryayla kullanın.

Sadece 6 ayda bir komple boşatıp tekrar doldurarak kalibrasyon yapmanız yeterli.


ananiyimioguz
(11.01.19)
Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda artık prize taktığınızda aynı anda hem bataryadan güç çekip hem de bataryayı şarj etmiyor yalnız. İstediğiniz/ayarladığınız şarj seviyesine ulaştığında (%100 de olur, %80 de olur; %80 daha sağlıklı deniyor) alet gücü direk kablodan çekiyor bataryayı muhatap etmiyor hiç, bataryanın ömrü korunuyor yani. Bataryayı tak çıkar uğraşmayın kısaca, varsa takın prize gitsin


(4)

ingilizce konuşurken

bazen bişey anlatmaya çalışırken dan! diye kullanılması gereken kelimeyi söylüyorum. düşünsem aklıma gelmez ama. nasıl oluyor bu? ingilizce temelimin iyi olduğunun göstergesi olabilir mi? ya da izlediğim dizilerin etkisi midir? hiç bişeyin etkisi yok normal midir?
bazen bişey anlatmaya çalışırken dan! diye kullanılması gereken kelimeyi söylüyorum. düşünsem aklıma gelmez ama. nasıl oluyor bu? ingilizce temelimin iyi olduğunun göstergesi olabilir mi? ya da izlediğim dizilerin etkisi midir? hiç bişeyin etkisi yok normal midir?
dedim ben sana
(09.01.19)
Bu konunun gectigi bir ders aldim. O kelime zihninde hatirlanmaya yakin bir yerde demektir. Dogrudan dili iyi bildigin anlamina gelmez. Ornegin o ortamda kelime siklikla kullaniliyordur, sen de Ingilizce bilmesen de kelimeyi ogrenirsin.


Traveller
(09.01.19)
O kelimeyle diziler vb aracılığıyla çok karşılaştığın için beyinde daha fazla sinaps bağları oluşuyor. A1 başlangıç seviyesinde olan birisi de bazı kelime ve cümle kalıplarını bu şekilde hızlı kullanabilir.


aslında beyin cümleleri kalıp olarak söylüyor.
what i am going to do derken aslında kelime kelime bu bu demekti ha onu koyayım bunu diyeyim demiyorsun beyin öyle düşünmüyor
direk kalıp olarak what i am going to do diyor.
konuşurken bazı yabancı kelimelerin araya girmesi de bu sebepten


ingilizce temelinin iyiliği kötülüğü değil, ihtiyacın olduğu zaman hemen aklına gelebileceği kadar sık ve etkili bir şekilde maruz kalmış olman nedeniyle oluşmuş bu durum. film mi izliyorsun, kitap mı okuyorsun/dinliyorsun, birileriyle mi konuşuyorsun, her ne yapıyorsan yapmaya devam etmeni öneririm. Dile maruz kalmadıkça akıcılık kazanmak mümkün değil keza.


(6)

bu alet pH ölçer mi?

kombucha mayalıyorum. pHını öğrenmek için ucuz yollu bişey arıyorum. bu işimi görür mü? aliexpresste 2dolar hepsiburada'da 70tl yazmışlar fiyatına. oha çüş artık ya!https://tr.aliexpress.com/item/Dijital-TDS-Metre-Akvaryum-Havuz-Su-Kalitesi-Test-Kalem-Su-Safl-k-Filtre-Do-ru-Monit/32898862101.html?sp
kombucha mayalıyorum. pHını öğrenmek için ucuz yollu bişey arıyorum. bu işimi görür mü? aliexpresste 2dolar hepsiburada'da 70tl yazmışlar fiyatına. oha çüş artık ya!

tr.aliexpress.com
dedim ben sana
(08.01.19)
urun.n11.com

endüstride kullanılan kağıtlar daha pahalı.

iki sorun var,

1 senin 2 dolarlık makina düzgün ölçer mi?

2 benim gösterdiğim bu 4 liralık set düzgün ölçer mi?


endüstride kullanılan ph kağıdının tipleri , fiyatları ve haliyle kalitesi farklı.


killerbee
(08.01.19)
@killer be, yorumlarına baktım da kimse önermiyor. renkler birbirine çok yakın çıkıyormuş.


dedim ben sana
(08.01.19)
www.hepsiburada.com

bu var bir de, ensdüstride kullanılanlar bu tipte ama yerli görmedim ben hiç bu güne kadar.


killerbee
(08.01.19)
gördüm onu da ama aşırı pahalı geldi :/


dedim ben sana
(08.01.19)
ben senin yerinde olsam ucuz kağıdı alır ve onu test ederdim.(ilk olan)

arada varsa fark o farkı da az buçuk hesaplardım.

mesela ph'ı belli olan bir sürü ürün var piyasada.

olabilecek şey şu, kağıt ph a göre düzgün renk verir de bu adamlar renk örneklerini kaymış renkle basmışsa anlayamazsın :)


killerbee
(08.01.19)
Bu aletin ph ölçtüğüne dair hiçbir emare yok. Su sertliği farklı bir şey ph'tan.


(21)

kombiniz kaç derecede yanıyor?

malum havalar iyice soğudu. kaç derecede ısınabiliyorsunuz?
malum havalar iyice soğudu. kaç derecede ısınabiliyorsunuz?
dedim ben sana
(02.01.19)
50 55. 500 civari fatura


000000
(02.01.19)
38 civarı. ısınamıyoruz. 300 lira gidiyordur.


kablelvuku
(02.01.19)
40. nadiren de olsa minimuma çektiğim de oldu, 30. ev 2+1. sıcaklık eh işte, fena değil. geçen ay 195 geldi.


sanat guresi
(02.01.19)
50de tanıyor. Yerden ısıtma. Gecen ay 400 geldi, ilk ay çok yüksek geleceğini sonraki aylarda azalacağını söylediler.


curukturpkokusu
(02.01.19)
40tı 45 yapacağım birazdan.


sutlu nescafe
(02.01.19)
40 da yanıyor aylık 300tl civarı


Tam1Hi0n3
(02.01.19)
40. Evin ici 22-24 arasi. Sadece benim oda 20, biraz soguk. İsitici aciyorum biraz.
Ankara


battal gemalmaz
(02.01.19)
45-50 arası. Termostat var. Güzel ısınıyorum. Geçen ay 260 tl fatura ödedim.


60'da yakıyorum güzel ısınıyorum. ara sıra 50-55'e düşürüyorum. 138 tl geldi bu ay. biraz abartmışım sanırım daha dikkatli olmaya çalışırım ama bu ay da sağlam soğuk oldu ankara.


55 - ısınıyoruz, fatura 500.


fever
(02.01.19)
65-70.

Tüm evi yakmıyorum ama. Bir odayı açıyorum sadece.


hiç yanmıyor şu anda. tüm gün de yanmamıştı. yakarsam da 30 derecede yakıyorum iki saat sonra min indiriyorum. dijital değil kombi viesmann elle ayarlıyorum kombiden. 13 senelik kombi. mutfak ve salonun ayarı düşük peteklerden ama hepten kapalı değil. geçen ay 99 lira geldi. ev güneybatı cehe arakat. altta bebek var 24 saat yakılıyor. üstte yeni evli bir çift var onlar da gündüz yakmıyordu. ama sanırım ben de yakmıyorum diye yaklamya başladılar. ev site apartmanı beton duvarlar. yalıtım içerden panel bir şey değiniyor. en karda kışta ocak sonu şubatta kar yağdığında hiç söndürmeden belli ısıda yaktığımda geçtiğimiz senelerde birer ay önce 155, sonra 175 ve geçen sene de 190 geldi yuvarlak hesap minik kusuratlarını unuttum. eve iki artı bir 94 m2. 50 derece yani ortada yakarsam 2 saate kalmadan hamam gibi oluyor ev oturulmuyor. gece de sıcak oluyor yorganla örtünüyoruz zaten terliyoruz diye kapatıyorum. kar kışta minimumda açık oluyor genelde.


30. Çok soğuk olunca 38 falan.

Müteahhit kız kardeşine yapmış bizim evi. Kalekol duvarı gibi duvar var. Cam balkon da soğuğu absorbe ediyo. Isınma sıkıntısı olmuyo alt sığınak olduğu halde. 38’de yakınca sıcaklıyo insan hatta


Delay Fuze
(02.01.19)
46-48 civari


stavro
(02.01.19)
39 derece
Ev 22 derece
Fatura 160 geldi en son.

Ev de tirt aslinda, komsular da yakmiyor.


acemi
(02.01.19)
45


babilbaligi
(02.01.19)
herkes antalya'da mı yaşıyor nedir. 40 nedir ağalar? 50-55-60 bandını geçtim 70 derece civarı yakıyorum artık anca ısıtıyor. ekim'de falan 40-45 di. şimdi 40-45 yaksam 8 saatte ısınırız.


ozdek
(02.01.19)
60 falan. peteğe dokunamıyorum.

yaklaşık bir buçuk metre yakında oturuyorum şuan.
üşüyorum.

diğer odalarda yakmıyorum. odanın kapısını aralayınca soğuk geliyor diğer odalardan.

aslında bu ısı odamı ısıtırdı, şayet bir duvar komple balkon ve cam olmasaydı. kapı pencere kapalıyken bile buradan ciddi bir esinti hissediyorum.


biseysorcaktim
(02.01.19)
bari bir de hangi ilde olduğumuzu yazalım. 50-60-70 diyen var.
ben istanbuldayım mesela.


sutlu nescafe
(02.01.19)
dışarısı 0 derece, kombi 7/24 50 derecede çalışıyor ama ısıtmıyor yeterince oda 21-22 oluyor en fazla.


reactionic
(02.01.19)
50. sadece iki bazen üç radyatör açıyoruz


(9)

acayip mutluyum

bankayla hesapları tutturdum, mali yılı kapattım. son zamanlarda hiç bu kadar mutlu olmamıştım. akşama kendime lahmacun ısmarlıycam. siz nasılsınız?
bankayla hesapları tutturdum, mali yılı kapattım. son zamanlarda hiç bu kadar mutlu olmamıştım. akşama kendime lahmacun ısmarlıycam. siz nasılsınız?
dedim ben sana
(31.12.18)
Allah daha fazla iyilik versin. Ben de iyiyim minik güzel bir şey oldu demin, sırıtıyorum kendi kendime.


Amaranta ursula
(31.12.18)
intihar etmeyi düşünüyorum


her gece aç
(31.12.18)
her gece aç; sorun nedir?


killerbee
(31.12.18)
Çok yüksektim sonra düştüm, bugün ders çalışırsam mutlu olurum.


Etanglement
(31.12.18)
Çok şükür, yeni yıl olduğundan dolayı umutlu ve mutluyum :)


simderun
(31.12.18)
ben de tüm hesapları kapattım, hiç sevmediğim iş bu kağıt kürek işleri, tek bi tane müşterinin evrakı eksik, ama tatilden dönmez onlar, mecbur bekleyecek artık.
iş olarak durmadığı için de mutluyum bu en ölü zamanlar, millet ağlıyor, iyi kötü bir kitle oturtmuşum aferin. ben de mi lahmacun ısmarlasam kendime?
daracık bir piyasada çalıştığım için herkes birbirini biliyor birisi kişisel bir meseleden işime taş koymaya çalıştı bugün merak ediyorum, onu bekliyorum ne olacak diye
biz Türkler neden böyleyiz yav?


niye ama
(31.12.18)
@killer yıllar geçiyor ben hep aynıyım


her gece aç
(31.12.18)
Sevdiklerim yanımda. Ben de mutluyum


beyaztenlikiz
(31.12.18)
Sevdigim insan yanimda degil. Ben de mutsuzum. Yilbasilardan hic hoslanmam. Yahu 365 gunden biri. Yaslaniyoruz. Kutlamak nedir? Bir ben mi boyle dusunuyorum acep?


stejerners
(31.12.18)
(3)

pegasus %40 indirimi

gösterilen fiyatlar biletlerin indirilmiş hali mi yoksa ödeme ekranında mı indirim uyguluyor?
gösterilen fiyatlar biletlerin indirilmiş hali mi yoksa ödeme ekranında mı indirim uyguluyor?
dedim ben sana
(30.12.18)
ödeme anında. yani en son aşamada. ama sadece uçuş ücreti üzerinden uygulandığı için bir halta yaramaz. 650 liralık bileti 507 tlye düşürdü bugün


mr.goodcat
(30.12.18)
en en en sonda. direkt %40 değil ama fena da değil doğrusu. 2 kişi güzel bir avrupa şehrine 1400 tl idi, indirimle 1050 tl'ye kaptım.

esasında 170 euro'ya iki kişi gidiş dönüş avrupa'ya götürüyor.


2-3 gün öncesi master indirimiyle 203 lira olan kiev-ankara biletini 372 lira gösteriyor şu an indirimsiz(aynı hesaba geliyor), bindirim+indirim yani yine her zamanki gibi.


(23)

çocukken eve verdiğiniz en büyük zarar neydi?

ben doğum günümde mutfak tezgahının üstüne çıkmıştım. Üstelik mermer olan tezgah ortadan ikiye ayrılmıştı asdfghjkl arkadaşlarıma da rezil olmuştum. sizin var mı buyuk maddi hasarli kaza ya da olaylarınız?
ben doğum günümde mutfak tezgahının üstüne çıkmıştım. Üstelik mermer olan tezgah ortadan ikiye ayrılmıştı asdfghjkl arkadaşlarıma da rezil olmuştum. sizin var mı buyuk maddi hasarli kaza ya da olaylarınız?
dedim ben sana
(23.12.18)
evde top oynadigim icin kirmadigim vazo, biblo kalmadi. Ama asil zarari vestiyere el yapimi pota asip smac vurarak vermistim. Vestiyer komple kafama indi haha


Yuh çok eğlendim :D halıya ütü düşürmüştüm halının o kısmı yok oldu. ütünün çocukta ne işi var dersen çocuk sayılmazdım aslında 12-13 yaşlarındaydım. O gün bugündür ütüye mesafeliyim asfafs


pastörizesüt
(23.12.18)
salon kapısının camları vitraydı ve sinirlenip kapıya tekma atmıştım camı kırılmıştı :( çok tuzluydu ama yenisini yaptırmışlardı annemler.


theseachange
(23.12.18)
Ablamla koridorda top oynarken avizeye çarptı biraz kırıldı. Sonra mutfağa kaçtım ama yakalandım gerisi anne terliğiyle terbiye :D


bahoho
(23.12.18)
Yumruk atip komidini kirdim.
Koridora barfiks asip artislik yaparken vida tugla icinde 2 cm oyuk actim.
Top oynarken metrelik cicegi kirdim(icine kurdan koyup sabitlerdim).
Perdeyi yaktim.
Pimapeni yaktim.
Lavaboyu sayisiz kere yaktim (icinde deney yapardim).
Yeni alinmis cillop gibi kristal tuzluga parmagi sikistirdim parmagim icindeyken cekicle kirmak zorunda kaldilar.
Tuplu tv yanina asiri guclu miknatis biraktim. Ayni gun bozuldu.
Baska bir tv onunde termometreyi cakmakla isittim patladi, her taraf kirmizi boya oldu.

Evde elektronik mekanik ne kadar alet varsa icini acip baktim. Toplayamadigim mefta oldu.


acemi
(23.12.18)
Eve değil de evimizin terasından arkasını çakmakla yakarak attığım kağıt uçaklar -bir nevi ateşli ok- plastikle kaplı yanımızdaki çatının yanmasına sebep oldu. Bütün bunlar olup biterken evden olabildiğince uzaklaştım ve evin karşısındaki parktaki salıncakta sallanarak itfaiyenin müdahale edişini izliyordum. Haber ajansları, itfaiye ekspertleri falan bu nedensiz yangının çıkış nedenini aramaya koyuladursun yakalanma korkusuyla akşama kadar parkta olayların yatışmasını bekledim. Yaşım 10-11 falandı sanırım.

edit: herhalde yaşamanın aksiyonuna kapılıp görece riskli hatta illegal sayılabilecek şeyler yapmanın cazibesini hissetmekle alakalıydı o zamanki maceralarım.


amca oğlu ile birlikte sobadan çıra yakıp yüklüğün karanlık kısımlarını görmeye çalışıyorduk ben yatakları tutuşturmuştum, fazla büyümeden söndürdüler :)


mutfakta ateşle oynarken perdeleri sonra halıyı vs yaktım. dolaplar kapı pencere komple değişti. boya yapıldı.


blacksky
(23.12.18)
Vitrin in kapağına naylon dikiş ipi aşmış ve sonra yakmıştım. İp aşağıdan yukarı doğru çok güzel yanarken hesaba katmadigim bir şey oldu ve alev damla damla yere aktı. Yerdeki halının üzerinde siyah siyah bir sürü yanık damla oluştu. Fakirdik, herhalde o yüzden zarar yapmaktan çok çekinirdik.


biseysorcaktim
(23.12.18)
kesecek bir şey bulamayınca makasla oynarken, ablamın ördüğü dantelini kesmiştim.


for day to break
(23.12.18)
Arada sobaya pil atardim, birkac dakika sonra patlardi. civa buhari solumusuz da haberimiz yokmus.


acemi
(23.12.18)
Mutfagi yaktim.


buf-e kür
(23.12.18)
evi yaktim. sansima o gun sular da kesikti. itfaiye gelene kadar evin yarisi yandi.


limonlu cola
(23.12.18)
Çocukken mutfak yakanlar birleşelim :-)


euteamo
(23.12.18)
Boy aynasını kırmıştım yastık atarak
Halıyı yakmıştım üstüne de anlamasınlar diye gazete koymuştum


condom kurşunu
(23.12.18)
Yeni tasindigimiz sifir evin elektrik tesisatini yakmistim. Butun tesisat yeniden dosendi.
Ayni evin mutfaginda okul odevi icin gri soba boyasi acmaya calisirken, elimden firlayip butun tavan, fayans, dolaplari griye boyamistim.
Arka apartmanin bahcesindeki sararan otlarini yakip sonduremeyip eve kacmistim. Sonrasi itfaiye komsular kucuk capli bir kaos.


lynda.com
(23.12.18)
Duyurunun gecmisi kucuk kucuk deccallerle dolu yalniz :)


lynda.com
(23.12.18)
bir anda büyük bir kayba sebep olmadım sanırım ama benimkiler ufak ufak zararlardı. toplamı büyüktür. balkondan evde ne varsa dışarı atarmışım. annem ve kardeşlerim de benim attıklarımı toplarmış. beni hastane avlusuna bırakmamaları bir mucize :(


istenmeyen evlat
(23.12.18)
Leğeni yikadıktan sonra kurusun diye yatak odasındaki mini elektirikli sobanin önune koyup odadan çıkmıştım. Sonrası malum isinan leğen eriyip sobanin uzerine devrilmiş ve yatak odası yanmıştı komple. Allahtan kapı çalmısti da dumanlari görüp müdahale edebilmistik.


Amaranta ursula
(23.12.18)
yiğit özgür'ün biz o. çocuğuyduk karikatürüne dönmüş ortalık :D valla benip max yaptığım duvara pastel boyayla resim yapmak, bi kere de tüplü televizyonun ekranına mıknatıs tutup gökkuşağına çevirmiştim ekranı ama bozuldu tabi sdhdss

Onun dışında zaten dünyanın en uslu, sıkıcı, heyecan sevmeyen çocuğuydum. Herhangi bir aksiyonum yok


nundu
(23.12.18)
Eskiden ayakkabı boyası vardı, sonra da cilalanırdı ayakkabı. Cilanın ortası azalmış, kenarları hala vardı. Teneke kabını, babam yaparken görmüştüm, çakmakla yakar, 3-5 sn. de eriyen cila düz bir yüzey olarak kururdu. Ben de birgün öyle yaptım, alev çoğalınca tırstım, üfleyim dedim ve her yer alev oldu. Sonrası malum işte.


insomnia
(23.12.18)
ütü kırdım, ütü masası kırdım. Davlumbaz örtüsü olurdu eskiden onu yaktım bir kere. Annem bir kere yoğurt mayalamıştı onu devirdim bir de.


ev yakmak nedir abi wtf.

melek gibi bir veletmişim ben. bebekken bir kere halıya sıçmışım onun haricinde hatırladığım bir zararım olmadı. o kadar top oynadım evde bişey de kırmadım.


Bruce
(23.12.18)
(2)

aliexpress'ten gözlük çerçevesi alma

linkteki kırmızı çerçeveden alayım diyorum. epey bakındım böyle bişey bulamadım çünkü. herhangi bir optikçi cam takar mı buna?https://tr.aliexpress.com/item/Brand-New-Ultra-light-Vintage-Retro-Flexible-Round-Unisex-Amber-Grey-Red-Eyeglass-Frames-Spectacles-Eyewear/659809308.html
linkteki kırmızı çerçeveden alayım diyorum. epey bakındım böyle bişey bulamadım çünkü. herhangi bir optikçi cam takar mı buna?

tr.aliexpress.com
dedim ben sana
(20.12.18)
takar.


oz suser
(20.12.18)
takar fakat ben aliexpress'ten aldığım hiç bir çerçeveden memnun kalmadım, fotoğrafta göründüğü gibi gelmediler, ya oyuncak gibi oluyorlar ya da orantısız bi boyut geliyor.


zebragibi
(21.12.18)
(5)

tuz-karabiber degirmeni

Ahsap olani, cam olani, manuel olani, pille calisani var. Bunun hangisi makbul acaba? Kullanan, tecrube eden varsa paylasirsa sevinirim.
Ahsap olani, cam olani, manuel olani, pille calisani var. Bunun hangisi makbul acaba? Kullanan, tecrube eden varsa paylasirsa sevinirim.
dedim ben sana
(19.12.18)
sarı pirinç elle çekmeli olanı makbül çünkü ömürlük. karabiber için kullanıyorum ama tuz için bilmiyorum.

bizim zamanımızda sadece karabiber çekilirdi, tuz çeke yoktu.

iyice 9 10 liraya adisini alma ama.

bir de boy boy bunlar hangisini istiyorsan onu al.


killerbee
(19.12.18)
hepsi makbul ama parasına göre. ben mesela bildiğin plastik olanlardan kullanıyorum onlar bile işimi gayet görüyor pirinç alırsın daha uzun ömürlü olur ama çekmesi daha zor(bence) veya gider pilli alırsın düğmeye bas kullan.

tl dr; çok da bi fark yok aslında ama paran varsa ve çok sık kullanıyorsan bence pilli daha rahat kullanım açısından. ömrünü bilemem tabii 2 sene sonra bozulursa üzülürsen sözen al.


cam olani, icinde ne kadar malzeme kaldigini gosteriyor. ayrica bazi insanlar estetik / cool buluyor.
Ahsap, daha derli topu gosteriyor, biraz da dogal/sicak.
Pille calisan - tembel isi, eger tibbi/fiziksel bir engeliniz yoksa kulpu cevirmak icin.

yazarin cozumu: tuzluk icin seffaf (daha fazla kullanim) biberlik icin ahsap- evet cok fazla estetik/dizayn kaygim yok. fonksiyonel takiliyorum :)


parcxerox
(19.12.18)
tuz için kullanacaksanız öğütme aksamı metal olanları almayın. tuz o kısmı paslatabiliyor. tuz için öğütme aksamı plastik veya seramik olanları tercih edin.

öğütme kalınlığının da ayarlanabiliyor olması da ayrı bir tercih sebebi.


inheritance
(20.12.18)
Elimden çok geçti. Tuz için iç aksamı seramik olacak +1
Tchibo'dan aldığım elektrikliden hiç memnun kalmadım.
Defalarca değiştirdikten sonra hediye gelen WMF ile huzur buldum.


SiyamkedisiZorro
(20.12.18)
(6)

mod'lara ulasma

Compumaster basta olmak uzere bi kac mod'a mesaj attim ama donus alamadim. Bir sorum olacakti rica etsem yetkili birisi mesaj atabilir mi? Tesekkurler.
Compumaster basta olmak uzere bi kac mod'a mesaj attim ama donus alamadim. Bir sorum olacakti rica etsem yetkili birisi mesaj atabilir mi? Tesekkurler.
dedim ben sana
(14.12.18)
mod listesi güncen değil knk. dönseler bile "ben bıraktım keke" diye dönüyorlar.


datnet
(14.12.18)
burada en aşağıya bakarsak en aktifler angelus ve basond görünüyor. onlara mesaj atmayı dene istersen.

www.eksiduyuru.com


@tepedeki psychedelic adam, ikisine de mesaj attim donmediler :/


dedim ben sana
(14.12.18)
Buyrun


basond
(14.12.18)
Es hesabima mesaj atmis olabilirsiniz bu sebeple gormedim aktif ilan i hesabım


basond
(14.12.18)
@basond mesaj attım


dedim ben sana
(14.12.18)
(3)

hani bi hediye paketi sitesi vardı...

kupa, defter, kahve, sukulent gibi hediyeleri bizim adımıza biraraya getirip güzel bi paket yapıyordu. hatta bi duyurucu keşke bana da ordan paket gönderen olsaydı yazmıştı. neydi o sitenin adı?
kupa, defter, kahve, sukulent gibi hediyeleri bizim adımıza biraraya getirip güzel bi paket yapıyordu. hatta bi duyurucu keşke bana da ordan paket gönderen olsaydı yazmıştı. neydi o sitenin adı?
dedim ben sana
(14.12.18)
www.buldumbuldum.com bu mu hocam?


bensendegilim
(14.12.18)
bendensana?


eveet bendensana'ydı. teşekkürler evde liyakat kalmamış <3


dedim ben sana
(14.12.18)
(10)

yediğiniz en büyük kazık?

maddi anlamda soruyorum ne kadardı?
maddi anlamda soruyorum ne kadardı?
dedim ben sana
(30.11.18)
10bin


acemi
(30.11.18)
sikko bir tabağa 110 tl bayılmıştım, literal manada da karşılıyor yeme fiilini.

okurken öğrenim kredimi hafif yakın bir arkadaşa borç vermiştim, 1 sene falan ödemedi. sonra 100 tl'sini ödedi gerisi kaldı, bu da bi nevi kazık bence.

genelde bir şey almadan ya da bir şeye karar vermeden önce aşırı etraflıca düşündüğüm için kolay kolay yemedim kazık.


Bruce
(30.11.18)
Az veren candan çok veren maldan derler.
Kiminin dediği 100bin başkasının 100 lirası kadar değerli olmayabilir
Ya da, bazen bir yemeğe bir kaç yüz TL ödersiniz kazık gelmez ama bir çay bahcesinde 10 TL çaya isterler ve bunu kazık olarak hissedebilirsiniz.
Kendi adıma gerçekten aklımda yer eden bir kazık yok.


kisa
(30.11.18)
3k silmiştim 2 günde borsada (miktar az ama benim overalla göre fazla idi). dost dediğim kişi kazık atmıştı. o günden sonra kimseye güvenemiyorum ilişkilerim de dahil.


lata
(30.11.18)
Ankara'da orta seviye bir semtte 2 adet sıfır daire. Şimdinin parasıyla ikisi toplam 500-600bin arası eder.
İnşaat başlamadan önce ben takip ederim siz uğraşmayın diye -babam kadar çok güvendiğim- öz amcamın aldığı vekalet ile evlerim satılmış. Bende ayakta uyumuşum.


battal gemalmaz
(30.11.18)
5-6 yıl önce biri burda duyuru açmıştı Japonya’dan gelirken istediğiniz şeyleri alayım getireyim diye baya konuştuk ettik 900 lira yolladım fotoğraf makinesi alsın diye en çok içimi acıtan kazık o oldu.


hıkmıkzık
(30.11.18)
500 lira.

yil 2014.


Harry Potter
(30.11.18)
120 bin lira.

Aslında para benim değil babamındı ama benim işim için kullanılacaktı o para. Ucu bana dokunduğu için ben de kazıklanmış sayılırım bence.


ms brownstone
(30.11.18)
20 bin TL. 12 hisseli bir evde babamdan kalma hissem vardı. 70 bine anlaştık. yaklaşık 3-4 yıl süren olaylar sonrası tapuda bulunduk. 50 bin verdi elden, 20'sini vergileri falan düşünce ondan kaldığı kadar vereceğim dedi. açıkçası 50'yi bile aldığıma o kadar mutlu oldum ki hiç itiraz etmedim. tahmin ettiğim gibi 20 bini de vermedi zaten. olsun. o ev başka zaman satılmazdı.


hitokiri kenshin
(30.11.18)
Birkac yil on e arkadasim ucak bileti aldirmisti internetten odemedi ist-ankara ucusu.
Parami alamadigim isler toplamda 10bin lira civarinda farkli farkli zamanlarda.
En cok icime oturan ise bir arkadas 10 20 lira diyerek 400 lirami ic edip iddiaya yatirmisti. En cok icime oturan bu oldu.


(2)

kulak deliği

yaklaşık 15 sene önce deldirdiğim kulağımdaki 2. ve 3. deliklere ne zaman küpe taksam iltihap oluyor. küpeyi terramycine batırıp takıyorum ama bana mısın demiyor. imitasyon küpe kullanmıyorum hep gümüş. bir de delikler çok dar. ne yapayım da düzelsin artık bilemedim. fikri olan var mı?
yaklaşık 15 sene önce deldirdiğim kulağımdaki 2. ve 3. deliklere ne zaman küpe taksam iltihap oluyor. küpeyi terramycine batırıp takıyorum ama bana mısın demiyor. imitasyon küpe kullanmıyorum hep gümüş. bir de delikler çok dar. ne yapayım da düzelsin artık bilemedim. fikri olan var mı?
dedim ben sana
(23.11.18)
altın veya başka madenleri deneyebilirsiniz. kimisine gümüş kimisine altın iltihap yapıyor. daralma için sürekli takmaktan başka yapacak çok bir şey yok:(


Nikele alerjiniz olabilir. Benim var mesela.


caletti
(24.11.18)
(3)

trendyol'dan neler aldınız?

bakıyorum bakıyorum alacak bişey bulamıyorum siz neler aldınız var mı kayda değer bişey?
bakıyorum bakıyorum alacak bişey bulamıyorum siz neler aldınız var mı kayda değer bişey?
dedim ben sana
(20.11.18)
indirimden hiçbir şey almam. çünkü indirimde insanı ağzından öpüyorlar.


naksidil
(20.11.18)
indirimde alacak bir şey bulamadım ben de. aman aman cazip bir şey göremedim. kuru gürültü gibi geldi.


hushhush
(20.11.18)
İndirim namına birşey yok zaten.


(3)

kanlıca mantarının yanına

dün akşam sote yapmıştım. akşam mantarın yanına yakışacak ne yiyeyim? aklıma bişey gelmedi.
dün akşam sote yapmıştım. akşam mantarın yanına yakışacak ne yiyeyim? aklıma bişey gelmedi.
dedim ben sana
(20.11.18)
Tavuk ızgara ya da sote.


düz sade pişmiş ıspanakla çok seviyorum ben mantarı.


hasmetizm 2046
(20.11.18)
Patates püresi ve et


beetlejuice
(20.11.18)
(7)

adaptörüm tamir olur mu :(

Çok sevdiğim hızlı telefon şarj eden adaptörümün tamir edilme şansı var mı? Ya da yenisini nerden alayım?https://eksiup.com/fc2213099671
Çok sevdiğim hızlı telefon şarj eden adaptörümün tamir edilme şansı var mı? Ya da yenisini nerden alayım?
eksiup.com
dedim ben sana
(08.11.18)
LG değil mi bu?
Annemin şarjına benziyor ve bu hızlı falan değil haberin olsun.

O değilse de çok benziyor. Tipi hızlı şarj gibi değil.


zxcd
(08.11.18)
Lg evet. Tam hizli sarj degil zaten ama kullandigim baska tum sarj aletlerinden cok daha cabuk dolduruyor.


dedim ben sana
(08.11.18)
Riske değmez efendim yenisini alınız.


Ufuk
(08.11.18)
Gerçek bir hızlı şarj satın alında o zaman anlarsınız bunun yavaşlığını.


zxcd
(08.11.18)
Yeterince emek, zaman ve ekipmanla olmayacak tamirat yoktur. Fakat kimse adaptör için uğraşmaz. Hazır 11.11 yaklaşıyorken hepsiburadadan falan aukey, anker adaptörlerden alıver.


fermiparadoksu
(08.11.18)
Konu sahibini çok iyi anlıyorum. Bende bu aletten kullanıyorum ve nedense insan ısınıyor bu merete :) 2 telefon değiştirdim ama şarj aletimi değiştirmedim. Umarım başına böyle bir şey gelmez :))


iki teker asigi
(08.11.18)
Pres baskı olduğu için içi açılıp müdahele edilmez, kaldı ki kırılmış. Gerçi içi açılsa farklı bir fişin ucları takılıp uydurulurdu.

Böyle en fazla içi kesilerek çıkarılıp başka ve biraz daha büyük bir adaptör gövdesine koyulabilir.

Çirkin olur ama çalışacağı kesin.


John Bloor
(09.11.18)
(6)

tasarruf bakımından sizce kimler daha başarılıdır?

Kadınlar mı?Erkekler mi?Neden?
Kadınlar mı?
Erkekler mi?

Neden?
dedim ben sana
(06.11.18)
eli sıkı insanlar daha başarılıdır. tasarrufun cinsiyetle ennnn ufak bir ilgisi yok. hadi eskiden olsa kadın ev ekonomisini bilen, alışverişi yapandır, tasarrufa yatkındır derdik ama günümüz için bu da geçerli değil.


Bruce
(06.11.18)
Kadinlar daha basarili, toplum baskisiyla devamli aldiklari kiyafetleri saymazsan dogru duzgun para harcadiklari yok.
Ki o kiyafetler de genelde cok ucuzlar. Tonla oje falan aliyorlar onlar da cok ucuz.

200bin verip Golf alan kac kadin taniyorsun, hepsi erkek.
Bizim cinsimiz biraz salak bu konuda. Biriktirip toplu gomuyoruz


acemi
(06.11.18)
ben daha başarılıyım ama cinsiyet olarak ayrım yapamam.


cinsiyeti yok bunun. bizde hanım daha tasarruflu mesela.


trajikomix
(06.11.18)
-sevgilisi/esi olmayan erkek daha tasarruflu
-sevgilisi/esi olan kadin daha tasarruflu


yons
(07.11.18)
bence de genetik ve cevre direkt etkili bunda, cinsiyetten cok bagimsiz. bir de ilgi alanlarinin ne oldugu da onemli, pahali bir hobin varsa daha zorlanabilirsin. fakat onun disinda kucukten insan belli oluyor. misal ben kendimi bildim bileli tutumluyumdur, bu benim cebimden cikan para falan da degil, kaldigim otelden tut, calistigim isyerine kadar genel olarak kaynaklari efektif kullanma, birseyi mumkun oldugunca uzun kullanayim, kullandigim seylere geri donusumsuz hasar vermeyeyim, omrunu kisaltmayayim vs gibi bir mantikla yasiyorum. boyle yasayan diger insanlar erkek de olabiliyor kadin da, hic belli olmuyor.


mavicorap
(07.11.18)
(3)

kırmızı deri eldiven

çoktandır arıyorum piyasada bulamıyorum. bulduğum small bedenler bile büyük geliyor. herhangi bir dericiye, deri ürünler satan birine ne istediğimi anlatsam bana özel yapabilir mi? fiyat aralığı ne olur ortalama?
çoktandır arıyorum piyasada bulamıyorum. bulduğum small bedenler bile büyük geliyor. herhangi bir dericiye, deri ürünler satan birine ne istediğimi anlatsam bana özel yapabilir mi? fiyat aralığı ne olur ortalama?
dedim ben sana
(30.10.18)
özel dikim çok pahalı olur. deri tadilatı için bile ağızlarını 50 tlden açıyorlar. işçiliği zor.

aliexpresse bak bence ucuz ucuz.


kablelvuku
(30.10.18)
Deri ustası çok az, arkadaşım kendisin markası için çanta ürettirecek derici bulamıyordu. Dizilere vs. reklam verebiliyordu ama mal ürettiremiyordu istediği kalitede... Eğer bulursan ve istediğin birşeyi yaparım derse fiyatını çok düşünme derim.

Çinden de deri veya sahte deri alma, vücuduna değecek sahte deride kullanılan malzeme önemli. gerçek deri hiç alma, köpekleri parçalıyor şerefsizler deri için.


dikkat hassas içerik
dikkat hassas içerik
dikkat hassas içerik
www.youtube.com
dikkat hassas içerik
dikkat hassas içerik
dikkat hassas içerik


aktuelbimurunu
(30.10.18)
Park Bravo’da bir zamanlar vardı.


Lim5
(30.10.18)
(12)

ebeveynlerinizden birini...

kaybetmiş olsanız, hangisinin yokluğunu daha çok hissedersiniz? neden?
kaybetmiş olsanız, hangisinin yokluğunu daha çok hissedersiniz? neden?
dedim ben sana
(23.10.18)
Çok spesifik bir soru, herkesin hayat tecrübesine göre değişir tabii.
Ben dört sene önce bayağı şok edici bir şekilde babamı kaybettim. Kendisiyle kavgalı falan değildik, ama ikimiz de büyük oranda antisosyal olduğumuzdan, ve onun işi nedeniyle öyle çok aktif bir görüşmemiz de yoktu. Zaten ben o dönemde ayrı bir şehirde yaşıyordum. Haliyle "ah sesini özledim rahmetlinin" falan diye düşündüğüm olmuyor, kendisiyle ilgili pek fazla anım yok öyle tatil matil, yemek, aktivite...

Ama artık olmadığı gerçeği bazen aklıma gelince her defasında tekrar o şoku yaşıyormuşum gibi. Önemli bir şey olunca, "bunu duysaydı, görseydi keşke" diyorum. 60 yaşında yoktu öldüğünde, haliyle babamın yaşlandığını görmeyecek olmak atlatılamıyor, her defasında aklıma geldiğinde ayrı bir koyuyor yani tabiri caizse. Keşke hayatta olsaydı da hasta bile olsaydı, yemeğini yedirip banyosunu yaptırıp rahatını sağlasaydım, baksaydım, diye biraz hastalıklı düşüncelerim var. Mutlu, huzurlu, güzel bir hayatım var benim, bunu bilseydi çok memnun olurdu diye düşünüyorum.

Annem ile çok daha aktif ve iç içe bir hayatımız var. Haftasonları ziyaretine gidiyorum, telefonda konusuyoruz, geziyoruz tozuyoruz, kendisiyle çok anım da var. Yani onun yokluğu günlük hayatımı daha birebir etkiler.


sopiro
(23.10.18)
ayrı şehirlerde yaşadığımız ve genelde 2-3 ayda 1 görüştüğümüz için günlük hayatımda anne-babam pek yok. bu açıdan çok büyük eksiklik hissetmem ama ikisi de beni çok sever sağ olsunlar, ikisinin de sevgilerinin yokluğunu hissederim. annemi daha çok seviyor ve saygı duyuyorum, onunkini daha çok hissederim çünkü babamın gıcıklıkları ve hayatıma kattığı zorlukları da var. annem is melek gibi bir kadın, annem olduğu için değil iyi bir insan olduğu için bile üzülürüm yokluğuna.


Bruce
(23.10.18)
hayatımı "doğru" kalıba sokan beni yönlendiren kişi babam. onun eksikliğini çok hissederim. önceden hiç lafını dinlemezdim şimdi sözünden çıkmıyorum. o olmasa dağılırım.


lata
(23.10.18)
Ben buna kişisel değil, daha genel bir gözlemimi söylemek istiyorum.

Çevremde 35+ erkekler babalarının yokluğunu
Doğum yapan kadınlar ise annelerinin yokluğunu daha ağır hissediyorlar diye düşünüyorum.

Tabii ki yeri doldurulamaz, tabii ki yoklukları kıyaslanamaz. Ama kaybı olan arkadaşlarım/tanıdıklarımdan çıkarımım bu yönde oldu.


lcha
(23.10.18)
babamla baba kız değil de kanka olduğumuzdan, 30 yaşına kadar yanında uyumamdan, beni sırtında gezdirmesinden, ve eksisozluk.com şurada bahsettiğim tüm şeylerden dolayı babamı kaybettiğimden beri iki intihar girişimi, bir defa afrikaya gönüllü hizmete gitme ve ara sıra gelen panik atak krizlerim var.

iki yıldır hayattan nefret ediyor ve nefes aldığım her ana lanet ediyorum.


Yazamadım bile akrabalık durumumuzu. Ağzımdan yel alsın, Allah uzun ömürler versin; anne.

Çünkü babam "mükemmel bir insan" (babaannemle ilgili bir sıfat yazmıştım buraya, modlar müsaade etmedi :p ) :d Ölürse tek üzüntüm benim elimden olmamış olması olur. Bi de acısız mortlarsa çok bozulurum.


farabi
(23.10.18)
anneme de babama da eşit mesafedeyim. ikisiyle sağlıklı ve güzel bir iletişimim var. sanırım eşit derecede hissederim. bir sıkıntım ya da mutluluğum olduğunda ikisiyle de paylaşırım çünkü.


babam. kanser bi de. aklımı yitirecekmiş gibi oluyorum düşündüğüm zaman. :')


nice tnetennba
(23.10.18)
hem annemle hem babamla ayrı noktalarda paylaşımlarım var. herhangi birini kaybetmiş olduğumu düşünmek bile beni kahrediyor.Ama babama sevginin ötesinde buruk bir saygı duyuyorum. işçi maaşıyla 3 çocuğunun da üniversite okumasını sağlayan,para kazanın diye değil hayat görüşünüz olsun diye okuyun istiyorum diyen bunun için kişisel zevklerinden,hayatından geçen ve asla mutsuz olmayan babamı onun için yeteri kadar emek vermeden kaybedersem bunun yükünü nasıl kaldırırım bilmiyorum.


denef
(23.10.18)
Valla her ikisinin de yokluğunu eşit şekilde hissederim sanırım.


Bende ikisi de ayni. Ikisini de kaybetsem yoklugunu aramam. Sebepleri cok ozel.


cossecant
(23.10.18)
Annemin.
Annem giderse akil sagligimi koruyabilecegimden emin degilim. Annemi kaybedersem benim icin her sey biter.


stavro
(23.10.18)
(8)

balkonda buzdolabi

Mevcut evimden tasinip yeni ev arayisina girdim. Bugun bir eve baktim mutfaktaki balkonu ev sahibi pimapenle kapatmis buzdolabini buraya koyarsin dedi. Cok soguk olmaz mi buzdolabi kapali balkonda kalabilir mi fikriniz var mi?
Mevcut evimden tasinip yeni ev arayisina girdim. Bugun bir eve baktim mutfaktaki balkonu ev sahibi pimapenle kapatmis buzdolabini buraya koyarsin dedi. Cok soguk olmaz mi buzdolabi kapali balkonda kalabilir mi fikriniz var mi?
dedim ben sana
(08.10.18)
bence bir şey olmaz ama balkona buzdolabı koyulan evden hayır gelir mi orasını bilemedim. bir daha düşün derim, çünkü ayların orada geçecek.


omembo
(08.10.18)
soğuk olması daha iyi olur hatta. ama yazın güneş görüyorsa buzdolabının motoru hiç durmaz.


prasinos
(08.10.18)
Kışın iyi olur yazın kötü.


sckxyss
(08.10.18)
kışın efsane kar edersin de yazın ne olur bilemedim ben de.


ozdek
(08.10.18)
Güneş görüyorsa yazın buzdolabı çok çalışır, hem elektrik sarfiyatı hem motor ömrü için iyi değil. Kışın faydalı bile +1


John Bloor
(09.10.18)
Bizim buzdolabı değil ama bulaşık makinemiz yıllarca balkonda çalıştı. Bir sıkıntı olmadı.


zombi
(09.10.18)
Peki balkona guneslik falan taksam ise yarar mi gunesi engellemesi icin?


dedim ben sana
(09.10.18)
evet marketler öyle yapar, şemsiyenin altında tutarlar dondurma dolabını


prasinos
(09.10.18)
(1)

sirke yapanlar

Ayin 10unda elma ve uzum sirkesi kurdum. Her gun karistiriyorum. Ayin 1inde karistirmayi birakicam. Uzumler coktu elmalar cokmedi. Napicam ben simdi?
Ayin 10unda elma ve uzum sirkesi kurdum. Her gun karistiriyorum. Ayin 1inde karistirmayi birakicam. Uzumler coktu elmalar cokmedi. Napicam ben simdi?
dedim ben sana
(28.09.18)
Şeker, bal, pekmez ekle biraz. Yarım avuç da nohut.


caletti
(28.09.18)
(3)

androidde bildirimi tekrar gorme

Telefonum LG G4. Instagam bildirimini tekrar gormemin bir yolu var mi? Tesekkurler.
Telefonum LG G4. Instagam bildirimini tekrar gormemin bir yolu var mi? Tesekkurler.
dedim ben sana
(27.09.18)
yok


kablelvuku
(27.09.18)
bildirimin kendisini değil de, bildirimdeki yazıyı görmenin bir yolu var. bildirim günlüğü diye aratın.


inheritance
(27.09.18)
@inheritance bildirim gunlugu yok telefonumda :/


dedim ben sana
(27.09.18)
(2)

kahve yanina sandvic

Sabah yemelik nasi bisey hazirlayayim? Et urunleri olmasin mumkunse icinde piyanist sarbon vakalari falan var malum.
Sabah yemelik nasi bisey hazirlayayim? Et urunleri olmasin mumkunse icinde piyanist sarbon vakalari falan var malum.
dedim ben sana
(21.09.18)
Humus, grill tavadan sebze(biber, patlican ve domates mesela. bir gün oncesinden grill edilmis de oluyor.) icine de biraz taze yesillik.


buf-e kür
(21.09.18)
Her çeşit peynir, krem, süzme, ezine, kaşar... seviyorsanız süzme yoğurt da sürebilirsiniz ekşimsi tat verir sandviçe, hem de tok tutar.
Ekmeği salçalı sos ile ıslatabilirsiniz. Ya da tamek'in kahvaltılık sos'u vardı salça kıvamında, cevizli falan, küçük cam kavanozda satılıyor ondan sürebilirsiniz.
Uzun bi yaprak marul, salatalık, domates.
Ayıklanmış zeytin(bu beni kalbimden vuruyor)
Ekmek de çavdarlı çekirdekli falan olsun, mis.


megalomaniac
(21.09.18)
(2)

ales basvurusu

Kasimdaki ales icin basvurular baslamis. Ne yapmamiz gerekiyor hic bilmiyorum. Bankaya parayi online yatirabiliyor muyuz? Once basvuruyu mu yapcaz? Bi de fotografimin suresi dolmus basvurudan once mi yenilemem gerekiyor?Tesekkurler.
Kasimdaki ales icin basvurular baslamis. Ne yapmamiz gerekiyor hic bilmiyorum.

Bankaya parayi online yatirabiliyor muyuz?
Once basvuruyu mu yapcaz?
Bi de fotografimin suresi dolmus basvurudan once mi yenilemem gerekiyor?

Tesekkurler.
dedim ben sana
(20.09.18)
ösym aday işlemleri sisteminden ödeme yapılabiliyor. başvuruyu önceden yapabiliyoruz diye biliyorum (sonra ödeme). foto olayını bilmiyorum, önceden yeniletmek gerekiyordur sanırsam.


zgrydn
(20.09.18)
1- Fotoğrafı ösym bürosundan yeniletiyosun.
2- Başvurunu yapıyosun.
3- Parasını yatırıyosun.


curious06
(20.09.18)
(2)

spor sonrasi uykunun gelmesi

Inanilmaz tatli bi uyku geliyor spor sonrasi. Uyusak nolur ki? Spor bosa gitmez di mi? Faydasi ya da zarari var midir?
Inanilmaz tatli bi uyku geliyor spor sonrasi. Uyusak nolur ki? Spor bosa gitmez di mi? Faydasi ya da zarari var midir?
dedim ben sana
(18.09.18)
çok güzel olur uyusanız. kaslar dinlenir, ohh mis.


veritaslibertas
(18.09.18)
Antrenman sonrası fırsatım olsa 10 saat falan uyurdum herhalde. Sinir sisteminin bir kolu hareket etmek diğer kolu dinlenmek, hareket ettiğin oranda zaten dinlenmen gerekiyor maksimum fayda için.


angelus
(18.09.18)
(3)

ara öğün

1 yemek kaşığı kendi yaptığım fıstık ezmesi (içinde bal, pekmez, hurma vs yok sadece fıstık) ve yarım yeşil elma yedim bugün. çok mu acaba?
1 yemek kaşığı kendi yaptığım fıstık ezmesi (içinde bal, pekmez, hurma vs yok sadece fıstık) ve yarım yeşil elma yedim bugün. çok mu acaba?
dedim ben sana
(13.09.18)
Hayır,normal bir ara öğün bence


ırene adler
(13.09.18)
az. bir elmanın kalorisinden nolcak.


slow like honey
(13.09.18)
@slow like honey fıstık çok kalorili olunca elmadan bari kısayım demiştim. Bi dahakine bütün elma yerim :) teşekkürler


dedim ben sana
(13.09.18)
(2)

Kombucha mayasi ariyorum

Bursa'dan alabilecegim bi yer var mi? Ya da internet uzerinden bildiginiz temiz guzel bi yer varsa da olabilir. Tesekkurler.
Bursa'dan alabilecegim bi yer var mi? Ya da internet uzerinden bildiginiz temiz guzel bi yer varsa da olabilir. Tesekkurler.
dedim ben sana
(12.09.18)
Bi dönem vardı ama cogaltmadigimiz için çöp oldu bizdeki. Yoksa seve seve verirdim ama facede kombucha kardeşliği diye bir site var orada ücretsiz gönderenler var.


brnbrs
(12.09.18)
Facebook'ta kombucha kardeşliği grubunda ücretsiz maya paylaşılıyor. Orada arayabilirsiniz..


lambada
(13.09.18)
(2)

bu araba ne kadar eder?

2013 PoloDizel Otomatik1.6 TDi Comfortline103.000 Km3.750 TL tramer Sağ far değişmiş65.000 TL'yi zorlayayım diyorum?
2013 Polo
Dizel Otomatik
1.6 TDi Comfortline
103.000 Km
3.750 TL tramer Sağ far değişmiş

65.000 TL'yi zorlayayım diyorum?
dedim ben sana
(10.09.18)
sıfırları boş paketler 103.00 gözüküyor.
km, hasar durumu ve arabanın genel kondisyonuna göre oranlama yapabilirsin.


pasaklıpepee
(10.09.18)
en az 60 bin - 62 bin eder.


(9)

hangi araba?

2010 honda jazz mi 2014 hyundai i20 mi?Neden?
2010 honda jazz mi 2014 hyundai i20 mi?

Neden?
dedim ben sana
(06.09.18)
Jazz tipsiz, i20 daha yeni, hoş görünüyor.


neymis
(06.09.18)
i20 süper araba değil lakin jazz'a göre kesinlikle i20


İ20 benzinli motorsa gitmez çok yakar. Her türlü jazz.


Açık ara jazz.
Jazz bence sınıfının en iyi arabası. Sağlamlık anlamında kendini ispat etmiş bir araba. İç hacmi harika, arka koltukları hondanın deyimiyle sihirli koltuk, oturak kısmı da katlanıyor yukarı doğru. Kullanım kolaylığı da ideal.
Sakin kullanımlarda motoru da tutumlu bir motor diyebiliriz.


battal gemalmaz
(06.09.18)
Yaşlı olsa da jazz. Daha konforlu, kaliteli, kullanışlı.


orient blue
(06.09.18)
Honda > Hyundai


Jazz ın yanında i20'nin esamesi bile okunmaz. Açık ara jazz


038576
(06.09.18)
i20 benzinliyse, hele hele otomatikse 2-3 yıl içerisinde yakıta verdiğin parayla 2. el jazz alabilirsin.


I20 2018 benzin otomatik kullandim, arac gitmiyor cidden.


lynda.com
(07.09.18)
(2)

chrome'a güncelleme mi geldi?

bugün bi farklı geliyor gözüme yukardaki sekmeler. önceden de mi böyleydi ben mi yeni farkediyorum yoksa bugün mü oldu?
bugün bi farklı geliyor gözüme yukardaki sekmeler. önceden de mi böyleydi ben mi yeni farkediyorum yoksa bugün mü oldu?
dedim ben sana
(05.09.18)
yeni güncelleme gelmiş. ben dün güncelledim mesela. dün gelmiş oldu.


sutlu nescafe
(05.09.18)
aynen öyle yuvarlamış.


vatan ayini
(05.09.18)
(11)

acil kafa dağıtmam lazım

zihnimi meşgul eden bir konu var. ne yaptıysam da düşünmeden edemiyorum. kafanız dağılsın diye siz neler yapıyorsunuz böyle durumlarda? ps: sigara, alkol kullanmıyorum.
zihnimi meşgul eden bir konu var. ne yaptıysam da düşünmeden edemiyorum. kafanız dağılsın diye siz neler yapıyorsunuz böyle durumlarda? ps: sigara, alkol kullanmıyorum.
dedim ben sana
(04.09.18)
alkol kullanmıyorsan başlamak için çok güzel bir fırsat, 2 tekila şata bişeyciin kalmaz. gayet ciddi söylüyorum bunu bu arada, zaten şat dediğin pıt diye gidiyor mide bulantısı yok bişey yok. dene gör, beğenmezsen bi daha içmezsin.


Bruce
(04.09.18)
Klasik olacak ama gerçekten daha etkilisi yok: koş/tempolu yürü.


Avrupa yakası ya da kemal sunal filmleri izle ya da pc oyunu oyna.


ben oyun oynuyorum. baya dağıtıyor kafamı.


kivanc1
(04.09.18)
araba varsa çık çevreyoluna arkada güzel bi liste çalsın, 40-50 dk dolan gel, dağılır. ama dikkatini yola ver.


zebragibi
(04.09.18)
Oyun +1


pati
(04.09.18)
kesinlikle at disari kendini. ama arabayla ama bisikletle ama yayan hic fark etmez. en azindan bana dort duvar arasina kapanmayip bi sekilde hareket etmek cok iyi geliyor :)


superfluid
(04.09.18)
Araba varsa atla arabaya dolaş biraz. Koşu da iyi olur nefesin kesilene kadar koş sonra 2 dk dinlen tekrar nefesin kesilene kadar. Ben evde olunca çıldırırım o tip durumlarda. Telefona elleşme mümkünse.


fırt
(04.09.18)
oyun veya spor+1500


oyun, dizi, çizgi film +1000

ben yürüdüğüm zaman daha çok düşünüyorum şahsen.


issiz karga
(04.09.18)
bir şeylerle uğraşmak iyi geliyor. Mesela yeni bi dolap kurmak, lego yapmak, puzzle da olur ama ben sevmiyorum, yemek yapmak, çiçeklerin saksılarını temizlemek gibi..


kismisolungac
(04.09.18)
(3)

perde asmak icin merdiven

https://www.hepsiburada.com/dogrular-perilla-profil-merdiven-gi200-11007-p-HRCEVAHIR11007?magaza=Mavi%20EnerjiŞöyle bi şey buldum. İşimi görür mü? 2 kullanmada yamulmasın. Malzemesi iyi midir?
www.hepsiburada.com

Şöyle bi şey buldum. İşimi görür mü? 2 kullanmada yamulmasın. Malzemesi iyi midir?
dedim ben sana
(01.09.18)
Perde asmak için fazla uzun, boy uzadıkça ayak açıklığı artar ve yüksekteki noktaya yetişmek sadece paralel konumda mümkün olur. Perde için daha kısa bişey bakın.


John Bloor
(01.09.18)
çift çıkışlı merdivenler daha uygun bunlarla iş yaparken dengeyi sağlamak çok zor.


Tavan çok yüksek değilse goo.gl


Delay Fuze
(01.09.18)
(4)

cold brew demleme

Normal sartlarda 24 saat demlenmesi gerekiyor diye biliyorum. Simdi demlesem sabah suzsem 10-12 saat yeterli olur mu illa 24 saat mi beklemesi gerekiyor?
Normal sartlarda 24 saat demlenmesi gerekiyor diye biliyorum. Simdi demlesem sabah suzsem 10-12 saat yeterli olur mu illa 24 saat mi beklemesi gerekiyor?
dedim ben sana
(22.07.18)
Cold Brew için normalde 24 saat bile az, en iyi demleme 55-60 saatte oluyor, yani asidikliği bu sürelerde azalıyor, 24 saat minimum demleme süresi, yani kötünün iyisi. Ona göre sen karar ver 10-12 saat yeter mi.


angelus
(22.07.18)
Angelus+1 10 saat yetmez.


kablelvuku
(22.07.18)
Yetmiyor malesef. Şimdi biraz mecburiyetten 24 saatligi suzuyorum ama idare eder olduğu için. 30 saatin altına inmiyorum normalde


kisa
(22.07.18)
açıkçası ben makineyle filtre kahveyi yapıp biraz soğuyunca buzdolabına atıyorum. demlenmesi gerçekten çok çok uzun sürüyor o kadar bekleyemem :)


washe
(22.07.18)
(31)

evde ne giyiyorsunuz?

işten gelince evde ne giyiyorsunuz? yatana kadar yine dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi mi giyiyorsunuz yoksa ev kıyafetiniz var mı? eşofman tarzı mı giyiniyorsunuz? direk pijamaları üstüne geçirenlerden misiniz? bazılarını görüyorum kot falan giyiyorlar evde de nasıl rahat ediyorlar aklım almıyor
işten gelince evde ne giyiyorsunuz? yatana kadar yine dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi mi giyiyorsunuz yoksa ev kıyafetiniz var mı? eşofman tarzı mı giyiniyorsunuz? direk pijamaları üstüne geçirenlerden misiniz? bazılarını görüyorum kot falan giyiyorlar evde de nasıl rahat ediyorlar aklım almıyor.
dedim ben sana
(20.07.18)
evde kot mu giyiyorlar? :S

ben şort tişört giyiyorum püfür püfür.


teknikekip
(20.07.18)
ben genelde sadece boxer geziyorum, ev biraz serinse boxerın üstüne tişört giyiyorum, bu tshirtü yatarken de kullanıyorum. bir nevi pijama gibi


yanginmerdiveni
(20.07.18)
yatarken giydiğim şeyi giyiyorum, dışarıdan geldiğim kıyafetle koltuğa bile oturmam, değiştiririm.
pijama oluyor, tişört oluyor, şort oluyor; mevsime göre.


Bruce
(20.07.18)
şort/t-shirt, yaşınız biraz büyükse gömlek/chino pantolon.


Eve girer girmez önce pantolonumu çıkarırım, şortumu giyerim, anahtarımı asıp ceplerini boşalttıktan sonraki ilk işimdir. Sonra, esmiyorsa tişörtü çıkarırım.

edit: encrypted-tbn0.gstatic.com


rahip janick
(20.07.18)
Asla dışarıdaki kıyafetlerle duramıyorum. Yazın sadece boxer, kışın pijama...


monogram
(20.07.18)
sadece boxer.


üste yatmalık tişört, alta boxer


sir gawain
(20.07.18)
Eski kıyafetlerimin hepsi ev kıyafetine dönüşüyor benim. Yazın ince bir şort ve tişört giyiyorum. Kışın da eşofman ve tişört giyiyorum.


fırt
(20.07.18)
Yaz kış şort/tişört. Evet ev merkezi sistem.


grobet
(20.07.18)
evde kotla oturan kişi benim. konfor beklentim yok, miskin hissederim. yazın sporcu atleti, tişört, şort giyerim ama.


heidi'nin dedesi
(20.07.18)
Eve girdiğim anda çıkarırım üstümü. Şort/boxer, atlet çoğu zaman.


veritaslibertas
(20.07.18)
ropdöşambrımı giyip viski kadehimle arz-ı endam ediyorum.


hosein
(20.07.18)
Hatun kişiyim:

Kışın eve gelince kot giyiyorum, elastik olanlarından, tayt gibi ama paçaları düz inenlerden. Kadın kısmısına eşofman görüntüsü (en azından bende) çok güzel durmuyor. Üzerine uzun kollu pamuklu kazak.

Yazın şort&t-shirt


SiyamkedisiZorro
(20.07.18)
Yazin sort - tshirt ama rahat seyler varsa ustumde, o da kalabiliyor.

Kisin esofman alti - tshirt

Yatarken pijama. Direkt pijama giyersem otomatik olarak uyku moduna giriyorum.


kuehles blondes
(20.07.18)
İşten gelir gelmez üstümdekileri çıkarıyorum çünkü kediler ^^

Perdeleri açacaksam bi şort geçiriyorum, perde kapalıysa sadece boxer.


chicha
(20.07.18)
yazin sort-atlet. evin musaitlik durumuna gore (ev arkadasi veya misafir var mi, kapi calar mi vs) boxer-ustsuze donebiliyor. kisin da kombiyi acmayi siddetle reddettigim icin esofman ustune tisort ve hirka ya da esofman kazak falan.

ev icinde mumkun oldugunca az sey giymeye ve kirletmeye calisiyorum. bi sey yiyorum ustume mi dokuldu? bazen makina cikarmiyo. benim ustume dokulse oyle degil ama mesela, cikiyo. kendimi makinaya atmama, her gun giymek uzere farkli deriler almama, bugun hangi cildimi giysem diye dusunmeme gerek yok. kurudu mu kurumadi mi diye dusunmuyosun, kirli sepetine bakmiyosun. en guzeli donsuz gezmek o yuzden mis.


der meister
(20.07.18)
Eve girer girmez üzerimi değiştiririm.
O kıyafetlerle duramam asla hele yazın mümkün değil.

Kışsa;
kışlık pijama, tişört, sweatshirt.

Yazsa;
Evde insan varsa şort üstüne erkek kardeşimin giymediği bol tişörtlerinden biri.
Evde insan yoksa direkt erkek kardeşimin giymediği bol tişörtlerinden biri.


mutekebbir
(20.07.18)
Yazın don atlet, kışın tayt ve kapşonlu üst.
Yatarken pijama.
Kotla asla duramam, benim de aklım almıyor.


peggy
(20.07.18)
elimde olsa sonsuza kadar pijama/gecelikle takilabilirim. eve girdigim anda giyiyorum pijamalari, cikana kadar zorunlu olmadikca cikarmiyorum.


in vino veritas
(20.07.18)
don afedersin


firemanjonny
(20.07.18)
evde kimse yoksa boxer tişört-eğer birisi varsa + şort.


zikardo
(20.07.18)
penye şort.


babilbaligi
(20.07.18)
Yazın askılıkısa penye elbise. Kışın pijama. Bu giyisilerle aynı zamanda uyuyorum da. Dışarıdan eve geldiğimde üstümdekilerle asla oturamam. Kot falan bu sıcakta evde olacak şey değil.


rahat kısa ev şortu üstüne tişört ya da askılı atlet tarzı bi şeyler giyiyorum yazın. kışın tayt ya da kareli ev pijamalarından üstüne herhangi bi şey.


aquarium
(20.07.18)
Benim cok misafirim oluyor. En sakin gunde en az 5 kisi geliyor. Kapi calmak yok. Arka kapi acik herkes biliyor. Ordan geliyor. Dolayisiyla surekli pantolon, gomlek giyiyorum. Arada bir golf shirt de olabiliyor. Sort, t-shirti sadece spor yaparken giyiyorum. Biraz ye kurkum ye durumlari var burda o yuzden, cocuk gibi dolasmiyorum.


Sort ve bi beden buyuk ev tshirtu. Kissa pijama alti/ esofman.


c1b2k3
(20.07.18)
Şalvar


idexo
(20.07.18)
Üstümdeki rahatsa yatana kasar çıkarmayanilirim. Özellikle kışın kat kat giyindiğim için pek kirlenmiyor da ama pislendiyse, terlediysem, vb o zaman doğrudan yatağa giyeceğimi giyerim.

Bol bol kıyafetle çok rahat edemiyorum ben, bol ve gevşek kıyafetler daha rahatsız ediyor beni. Elimi yıkarken pijamanı kolunu ıslıyorum, pijamanın paçası belimden sarkarsa bol bol ayağımın altına girer falan; bol veya şalvar gibi kıyafetle çok rahat edemiyorum. Sıkmayan ama dar kıyafetlerle daha rahat ediyorum. Pijamaların da öyle bol bol olanını sevmiyorum, kapri giyiyorum genelde. Kot da o açıdan güzel bence. Bol t-shirt ile de rahat hareket edemem, korırıp dolarım bir şekil.


aychovsky
(20.07.18)
yazın: ev şortu-tişört(bunları yatarken de giyiyorum)

kışın: eşofman altı üstüne ev kazağı ya da tişört(yatarken yine şort tişört giyiyorum ama)


nundu
(20.07.18)
duşun ardından boxer ya da ince bir şort. arkadaş evdeyse gelecekse şort ve tişört. neyse ki çok karşılaşmıyoruz ve ben genelde odamda takılıyorum ve boxer!


runagain
(20.07.18)
(3)

ösym sınav görevlisi olmak

haftasonu üniversite sınavı için salon başkanı görevlisiyim. ilk defa ösym sınavında görev alıcam. haliyle biraz tedirgininm. görevli olduğum okulu aradım anahtarınızı otobüs kartınızı girişte emanete bırakırsınız dediler. -kalem falan almam gerekiyo mu yanıma? milli eğitim sınavlarında götürüyoduk
haftasonu üniversite sınavı için salon başkanı görevlisiyim. ilk defa ösym sınavında görev alıcam. haliyle biraz tedirgininm. görevli olduğum okulu aradım anahtarınızı otobüs kartınızı girişte emanete bırakırsınız dediler.
-kalem falan almam gerekiyo mu yanıma? milli eğitim sınavlarında götürüyoduk çünkü.
-neler yapmam gerekiyor? meb sınavlarında en sıkıntılı iş poşeti açıp kapatmak bu sınavda neler dikkat etmem lazım?
-bi arkadaş sınava başlamadan önce kuralları sesli bir şekilde okumak zorunlu dedi var mı böyle bişey?
-çocukların optiğinde yapıştırmalı barkod gibi bişey varmış onu kendi elimizdeki listeye yapıştırıcakmışız?
-sınav öncesi okul müdürü muhakkak bir toplantı yapacaktır ama görev aldıysanız tavsiye verebileceğiniz herhangi bir husus var mı? kodlama, imzalama, doldurma vb.

teşekkür ederim.
dedim ben sana
(28.06.18)
kalem alma, etiketleri doğru yere yapıştır, olmadı gözetmeninden yardım al, sınav kurallarını okumak zorunlu değil, okul giriş kapısında görevliyim de belgeni göster kimse bakmaz pek sende anahtar veya akbil olduğuna.


size ayrı bir kitapçık verecekler. bu kitapçıkta sınav kuralları, saat saat, dakika dakika ne yapmanız gerektiği, fotoğraflı öğrenci listesi vb. var. sırf o kitapçıktaki yönergeyi izlemeniz bile yeterli.

kuralları okuyunuz. herkes sınav düzenini bilmeyebilir. size verilecek yönerge, sınavın tüm ülkede aynı standartta yapılabilmesi için hazırlanmıştır. sadece, kuralları okurken sert bir mizaç takınmayın. çünkü kuralların birçoğu "yasaktır" vs. diye bitiyor. temel noktaları hatırlatıp, kalan kuralları kitapçığınızın arkasından okuyabilirsiniz diyebilirsiniz.

bazı sınavlarda, kapağı açıp el yazısıyla bazı şeyleri yazmalarını istiyorlar. bunu bina sorumlunuza sorun. eğer böyle bir durum varsa, sınav başlamadan bu işlemi tamamlatın (size verilen yönerge kitapçığında da yazıyordur zaten).

poşetlerken dikkatli olun. kapanınca açılmıyor bir daha.

açıköğretim sınavlarında cep telefonu vs. yasak olmasına rağmen millet sokuyor. ösym'de böyle bir durum yok. telefonunuzu, kaleminizi vs. arabada bırakın.


sakin olun.
Bu konuda en kontrollü davranan ösym. Bir klavuzunuz olacak ve orada istisnasız her adımınızı hangi saatte ne yapmanız gerektiğini sıralanmış. @throw down the sword'un da dediği gibi kalem, araba anahtarı vs. yanınıza öğrenci gibi siz de hiçbir şey alamıyorsunuz.


pochina
(29.06.18)
(13)

akşama ne yemek yapayım?

evde yapabileceğim her türlü yemek önerisine açığım.
evde yapabileceğim her türlü yemek önerisine açığım.
dedim ben sana
(22.06.18)
bulgur pilavı, kuru fasulye, cacık.

gelir düzeyiniz iyiyse bir kuru soğan da yanında servis edilebilir.


nodrap
(22.06.18)
Yoğurtlu makarna


clever
(22.06.18)
firinda somon, yanina da roka ve nane salatasi


x daemon
(22.06.18)
kokoreç yap. güzel oluyor ben ara sıra yapıyorum.


killerbee
(22.06.18)
Cuma günü benim için uğraş verebileceğim yemek günü demektir.

Kolay yemekleri ele, yaparken ve yerken zevk alacağın şeyler pişir. Ben olsam fırında sebzeli tavuk/et yapardım. Yanına da tereyağlı güzel bir bulgur/pirinç pilavı ve cacık olabilir.


chicha
(22.06.18)
taze fasulye cacık bulgur pilavı
mükemmel taze fasulye tarifi; (aynen uygulayın)
fasulyeleri ayıkla kır vs. en son yıkadıktan sonra, üzerindeki suyu süzmek için sallamadan, sudan çıkartıp elle, tencereye koyun fasuleyleri
üzerine bir kuru soğanı doğrayın
üzerine istiyorsanız domates istiyorsanız salçayı koyun ve tuz (karıştırmayın)
neredeyse çhafif nemli hafif ıslak durumdadır (bunda hiç su yok yanmasın diye endişelenceğiniz bir durumda yani) kapağını kapatın, en küçük ocakta pişmeye bırakın hafif kısık. 2 saat kadar sürer. mükemmel olur.


kisa
(22.06.18)
Soğuk çorba tercih edebilirsin - Ayran aşı veya Gazpacho
Semizotu Yemeği / Alternatif Mantarlı Tavuk
Brokoli + Karnabahar Salatası
Ev yapımı limonata


sbryldrm
(22.06.18)
Köfte, patates püresi, barbunya pilaki, yoğurtlu havuç ya da kereviz salatası.


nohutlu sulu köfte


for day to break
(22.06.18)
bol yoğurtlu, bol domates soslu, bol baharatlı mantı. :/


piremses
(22.06.18)
Pirinc pilavi ve kavrulmus kusbasi dana eti. Yanina da bir seyler uydur.


stavro
(22.06.18)
Sütlü mantar çorbası, közlenmiş biber salatası, Kuzu pirzola, pirinç pilavı, çikolatalı mus.


blue serenity
(22.06.18)
Menemen yap.


(4)

borek icin uzayan eriyen peynir

Baklavalik yufka ile borek yapmak istiyorum ama kasar disinda baska ne kullanabilirim. Levent borekciligin su boregi icin kullandigi peyniri bilen var midir?
Baklavalik yufka ile borek yapmak istiyorum ama kasar disinda baska ne kullanabilirim. Levent borekciligin su boregi icin kullandigi peyniri bilen var midir?
dedim ben sana
(03.06.18)
Mozarella


Traveller
(03.06.18)
levent börekçilike sormuştum, mandıraya özel siparişle yaptırıyorlarmış.
uzayan peynir, mıhlamayada konan kolot peyniri var onu deneyebilirsin


kompisko
(03.06.18)
kolot peyniri bim de a101 de var.


jamswety
(03.06.18)
Aradığın şeyin adı yağlı telli peynir. Karadenizde imansız peynir de denir. Kolot da.


kullanıcı adı
(03.06.18)
(2)

google maps ne zaman güncellenir?

nisan 2015 haritası mevcut. özellikle sarıadamı sürükleyip sokağı görmeye çalıştığımızda çok eski olduğunu farkettim. 3 yıl geçiş ne zaman yenilenir ki bi daha?
nisan 2015 haritası mevcut. özellikle sarıadamı sürükleyip sokağı görmeye çalıştığımızda çok eski olduğunu farkettim. 3 yıl geçiş ne zaman yenilenir ki bi daha?
dedim ben sana
(01.06.18)
streeview biraz daha maliyetli o uzun sürebilir ama maps olarak 1 seneyi geçmiyor güncellemesi.


qobel
(01.06.18)
2 ay önce önümden tepesinde o yuvarlak küre gibi kameralardan olan bir araç geçti. Ama google için mi yandex için mi çekim yapıyordu bilmiyorum. Aracın üzerinde yazmıyordu çünkü.


(6)

Ev yapimi fistik ve findik ezmesi bozulmamasi icin ne yapmali?

Dun bin bir zahmetle yapmistim o kadar isimin arasinda. Hediye olarak goturecektim gittigim yere. Ertelenen plan sonrasi en az 10 gun daha dayanmasi lazim. Cok cabuk bozuluyor icinde katki maddesi olmadigi icin. Uzerine siviyag koyup hava aldirmadan buzdolabinda saklamak geciyor aklimdan. Salca icin
Dun bin bir zahmetle yapmistim o kadar isimin arasinda. Hediye olarak goturecektim gittigim yere. Ertelenen plan sonrasi en az 10 gun daha dayanmasi lazim. Cok cabuk bozuluyor icinde katki maddesi olmadigi icin. Uzerine siviyag koyup hava aldirmadan buzdolabinda saklamak geciyor aklimdan. Salca icin ise yariyor bu yontem. Herhangi bir zarari olur mu? 10 gun daha dayanmasi icin baska ne yapabilirim fikri olan var mi?
dedim ben sana
(29.05.18)
üzerine sıvı yağ koyarak her şeyi saklayabilirsin. örn. ben muhafaza etmek istediğim etleri üzerine sıvı yağ dökerek dolapta 3-5 gün saklıyorum. çünkü yağ hava geçirmiyor, biliğin vakum gibi (tam olmasa da yakın)


giovanne
(29.05.18)
fıstık ve fındık yağ oranı yüksek olan besinler. marketlerde hazır olarak satılan bazı kavanozların içinde üstte yağ birikmiş şekilde oluyor. durdukça yağını salmaz mı?


booty hunter
(29.05.18)
buzdolabında fıstık ezmesine hiçbir şey olmuyor, ben yapalı 2 hafta oldu hala taş gibi duruyor tadı da aynı. bence bir şey yapmanıza gerek yok gibi yine de yanıltmayım da sizi. bu arada fındık ezmesinin tarifini atabilir misiniz bana özelden ya da burdan.


for day to break
(29.05.18)
@booty hunter, yagini salma olmuyor iste direk kufleniyor. Yasadim daha once.


dedim ben sana
(29.05.18)
yüzeydeki yağın faydası olmaz, ancak yüzeyinin küflenmesini engellersin. iç kısımda kalan bakteriler gayet güle oynaya çoğalmaya devam eder :) ayrıca vakum etkisinin bir anlamı yok çünkü oksijensiz ortamda bu sefer farklı bakteri türleri coşar. buzdolabında saklayabildiğin kadar saklamak dışında pek çözümü yok.


pitjantjatjara
(29.05.18)
Eğer yapılan ezme 100% fındık,yer fıstığı, cashew ya da bademden yapılma ise kesinlikle küflenme olmaz. Gerçek fıstık ezmesi sadece fıstıktan olur zaten ve hiç bir şey olmaz oda sıcaklığında 6 ay 1 seneye kadar.

Küflenmenin sebebi eklediğiniz şekerdir.

Tamamen kapalı bir kavanozda duran yemişler küfleniyor mu? Hayır. Püre ya da ezme kıvamına getirildiği zaman da küflenme olmaz. Şeker eklediğiniz zaman küf oluşumu için gerekli ortam olur. Diğerine göre çok daha hızlı şekilde


(4)

sandık görevlileri ne zaman belli olacak?

googleladım ama bişey bulamadım. tatil planı yapamıyorum. 2. tura da kalırsa süreç iyice uzayacak. ne zaman açıklanacak bilgisi ya da fikri olan var mı?
googleladım ama bişey bulamadım. tatil planı yapamıyorum. 2. tura da kalırsa süreç iyice uzayacak. ne zaman açıklanacak bilgisi ya da fikri olan var mı?
dedim ben sana
(15.05.18)
Ben de az önce araştırdım başvuru 14 mayısta başlıyor diyor. Partilerle iletişime geçmeye çalışıyorum şu an.


cleric
(15.05.18)
duyuruya salca olacağım ama, nereden başvuruluyor buna?CHP nin sitesinde böyle bir alan görmüştüm.


mehmed resad
(15.05.18)
Bireysel olarak YSK'ya başvurabilirsiniz ama çıkma olasılığı düşük, partilere başvurmak daha iyi.

Şehir içlerinde kadrolar daha sağlam olduğundan çok olay olmaz, o yüzden yapabiliyorsanız kenar mahalleler ve kırsal için gönüllü olmaya çalışın.

Başvuruyu kaçırırsanız sonradan müşahit de olabilirsiniz ama müşahitler ohal zamanında çok etkili olamayabilirler.


cleric
(15.05.18)
@mehmed resad kurumdan liste istediler biz de. bireysel başvuru yapmadık. onun dışında nasıl görevli olunuyor bilmiyorum.


dedim ben sana
(15.05.18)
(5)

aliexpress siparisi

14 subat'ta siparis verdigim ve 2 ay boyunca bekleyip gelmeyen bir urunum vardi. En son geri odeme talep edip parami iade almistim. Urun simdi geldi. Fiyatina baktim 1 dolar artmis. Saticiya urunun parasini nasil odeyecegim ben simdi? Yeni fiyattan mi odiycem yoksa eski fiyattan mi?
14 subat'ta siparis verdigim ve 2 ay boyunca bekleyip gelmeyen bir urunum vardi. En son geri odeme talep edip parami iade almistim. Urun simdi geldi. Fiyatina baktim 1 dolar artmis. Saticiya urunun parasini nasil odeyecegim ben simdi? Yeni fiyattan mi odiycem yoksa eski fiyattan mi?
dedim ben sana
(14.05.18)
benzer bir durum başıma geldi. satıcıya mesaj atıp söyledim, ödeme yapmam için bir link gönderdi. sadece para çekti oradan ürünü göndermedi. siz de iletişime geçerseniz yönlendirir sizi satıcı.


veritaslibertas
(14.05.18)
Eski fiyattan ödemen gerekir. Durumu açıklayan bir mesaj yazman gerek. Ama uğraşmaya değer mi bilmiyorum. 2 ay önceden kur farkı vs. Zaten o 1 doları çoktan heba etmiş olursun.


kablelvuku
(14.05.18)
ugrasmaya deger. sonra aliexpress'te de goruruz turkiyeye gonderim yapmiyoruz yazisini :) emegi gecene hakkini vermek lazim.

eski fiyattan odersin, adama yaz - o sana yardimci olur.


fakyoras
(14.05.18)
Aynı durum benim başıma geldi. Takipli kargo olmasına rağmen 3,5 ayda geldi. Ben purchase protection ile paramı 2. ayın sonunda geri almıştım. Paket gelince, sisteme teslim edildi diye düşüyor zaten, adam kendisi bana mesaj attı. Aynı ürünü satın alın, ben size fiyat farkını dispute ile geri ödeyeceğim demişti. Öyle de yaptı.


battal gemalmaz
(14.05.18)
Aynı ürünün fiyatı arttıysa başka bir ürününü alıyormuş gibi yapın, o da göndermiş gibi yapsın siz de onay verin parasını alsın eleman.

O fiyata satılan bir ürünü yoksa sizin için bir ürün uydurabilir.


John Bloor
(14.05.18)
(2)

boşanma ve mal paylaşımı

işyerinde konuşurken konu tabi ki yine evliliğe geldi. bi konu üzerinde herkesin farklı fikirleri var. buraya da sorayım dedim. konunun uzmanları cevaplarsa çok daha sevinirim.şimdi bir çiftimiz var. çiftlerden birisi (kadın/erkek farketmez) 10 senelik kredi çekip ev almış 1 sene kredisini ödemiş. s
işyerinde konuşurken konu tabi ki yine evliliğe geldi. bi konu üzerinde herkesin farklı fikirleri var. buraya da sorayım dedim. konunun uzmanları cevaplarsa çok daha sevinirim.

şimdi bir çiftimiz var. çiftlerden birisi (kadın/erkek farketmez) 10 senelik kredi çekip ev almış 1 sene kredisini ödemiş. sonrasında da evlenmişler. 5 sene evli kaldıktan sonra boşanmışlar. boşanmada evliyken birlikte kredi ödendiği için karşı taraf talepte bulunabiliniyor mu? yoksa bekarken mal varlığı edindiği için eş hiç bir hak talep edemez mi? hak talep etse de olumlu sonuçlanmaz mı?
dedim ben sana
(13.05.18)
Vay arkadaş, "evi evlenmeden önce alayım da ne olur ne olmaz" diye düşünen erkeklere bile rahat yokmuş meğersem!


John Bloor
(14.05.18)
(4)

fiyat doğru mu?

şu smoothie şeysinden alayım dedim. her yerde en az 100 lira. migrosta 62 liraya görünce bi garip oldum. site de çok güvenilir gelmedi. doğru mudur bu fiyat? normal migrosta bulabilir miyim?https://www.migroselektronik.com/kweb/prcview/42796502-62524-vestel-mix-go-blender-kirmizi
şu smoothie şeysinden alayım dedim. her yerde en az 100 lira. migrosta 62 liraya görünce bi garip oldum. site de çok güvenilir gelmedi. doğru mudur bu fiyat? normal migrosta bulabilir miyim?

www.migroselektronik.com
dedim ben sana
(08.05.18)
direk migrosu arayıp sorabilirsin telefonlarına cevap veriyorlar.
daha önceden birkaç defa arayıp doğrulattım ancak bu sitelerini ilk defa gördüm fake site olma ihtimali var.


basond
(08.05.18)
fiyatta ve sitede sorun yok da yüksek ihtimalle üye girişi yaptığında stokta yok uyarısı alacaksın. aynı ürün için aynı sitede bana öyle olmuştu diye hatırlıyorum. sitede aratınca da çıkmıyor zaten.


aquarium
(08.05.18)
migrosun kendi sitesi. sanalmarket.com'dan da o siteye yönlendirme var. banner'ın altında "yok böyle fiyat fırsatları" diye bir link var, oradan bakabilirsiniz. sıkıntı olacağını sanmıyorum.


veritaslibertas
(08.05.18)
daha once denedim o ürün için stok yok. migrosu da arayıp sordum stokta kalan belki mağazaları vardır diye kalmamış dediler. özetle site güvenilir olsa da ürünü bulamayacaksınız.


(4)

insanlardan bıktım

ömrümün belki de en gergin zamanını yaşıyorum. insanlar inanılmaz yoruyor. incir çekirdeğini doldurmayacak şeyleri problem edip önüme koyuyorlar. bunlar yüzünden iş yapamaz gece uyuyamaz hale geldim. her gün elim ayağım titriyor sinirden. normalde sakin ve sabırlıyımdır. öfkemi kontrol edebilirim. a
ömrümün belki de en gergin zamanını yaşıyorum. insanlar inanılmaz yoruyor. incir çekirdeğini doldurmayacak şeyleri problem edip önüme koyuyorlar. bunlar yüzünden iş yapamaz gece uyuyamaz hale geldim. her gün elim ayağım titriyor sinirden. normalde sakin ve sabırlıyımdır. öfkemi kontrol edebilirim. ama hafta başından beri gerginliğim iyice arttı.

ben ki evde kendine ali nazikler, karnı yarık-cacık-pilavlar, çökertme kebapları yapan biriydim 1 aydır devam eden bu sinir harbinden dolayı evde yemek yapmıyorum. gün içinde zorla yemek yiyip akşamları çay içerek geçiştiriyorum. evde yapıalcak tonla evişi var hepsini erteliyorum. gerekli şekilde cevap da veriyorum insanlara ama olaylar iyice büyüyor. nereye kadar gidecek bilmiyorum ama uzunca bi süre daha böyle devam edecek. bu sinir harbinden ne kadar az yarayla kurtulabilirim? var mı yönteminiz?
dedim ben sana
(26.04.18)
psikoloğa gitmenizi tavsiye ederim.


batlegolas
(26.04.18)
az kazandıran az sorumluluk gerektiren bir iş bulabilirsiniz.


öncelikle yaş kaç? kaç yaşındaki insanlarla muhattap oluyorsun? ilaç kullanmanı tavsiye etmeyeceğim ama doktora görünürsen illaki antidepresan yazacaktır. o dönemlerden ben de geçtim. geceleri uyuyamamak yada sinir stresten dolayı yatak içinde ter içinde uyanmak gibi. zaman herşeyin ilacı. imkanınız varsa tatil...


false pretension
(27.04.18)
Ben de psikologa gitmenizi tavsiye ediyorum.


chitosan
(27.04.18)
(3)

THY e-fatura

proje kapsamında bir kursa katılıcam ve uçakla gitmem gerekiyor. katılımcılara seyahat bedelleri fatura ibraz ettikleri takdirde ödenecekmiş. daha önce de hiç thy ile uçmadım. bilet aldıktan sonra mail adresime resimdeki gibi bir e-fatura gelir mi? ya da uçağa binerken veyahut müşteri hizmetlerini a
proje kapsamında bir kursa katılıcam ve uçakla gitmem gerekiyor. katılımcılara seyahat bedelleri fatura ibraz ettikleri takdirde ödenecekmiş. daha önce de hiç thy ile uçmadım. bilet aldıktan sonra mail adresime resimdeki gibi bir e-fatura gelir mi? ya da uçağa binerken veyahut müşteri hizmetlerini arayarak e-fatura isteyebilir miyim?
dedim ben sana
(25.04.18)
bu otomatik olarak gelmiyor. web ya da mobilde secenegi var.
sirket adina da fatura alabiliyorsunuz.
ayrica bilet uzerinde tutar yaziyor. o da olabilir mi diye kontrol edin sirket ile. olmaz ise faturayi sirket uzerine mi istiyorlar onu iyice ogrenin bence.


65 derece
(25.04.18)
ebiletfatura.turkishairlines.com

buradan bilgileri girmen lazım. şirket adına da şahıs adına da girebilirsin. mailine gelir daha sonra.


elorelia
(25.04.18)
aerobilet üzerinden aldım, e-fatura doğrudan e-mail adresime geldi.


babilbaligi
(25.04.18)
(3)

öğrenmek için ilk araba ne olmalı?

-kişisel tecrübelerinize dayanarak marka, model, motor gücü, km, yılı, vitesi, fiyatı, kazası, hasarı, boyası, değişeni sizce ne olmalı? nası bi araba alınmalı?-ne kadar süre kullanılıp sonrasında elden çıkarılmalı?
-kişisel tecrübelerinize dayanarak marka, model, motor gücü, km, yılı, vitesi, fiyatı, kazası, hasarı, boyası, değişeni sizce ne olmalı? nası bi araba alınmalı?
-ne kadar süre kullanılıp sonrasında elden çıkarılmalı?
dedim ben sana
(22.04.18)
Max 120k km. Manuel vites, hasar boya olabilir (çamurluklarda olması makul) değişen de çamurluk tampon olabilir. iki yıl kullanıp elden çıkarmalı.

Marka model fiyat bütçenize göre


sumuklurakun
(22.04.18)
renault, fiat. türkiye'de en çabuk satılacak araba markaları bunlar bence. 1.4-1.6 motor olabilir. 2008 modelin altında aracı satması daha zor olur diye düşünüyorum.


golgi aygıtı
(22.04.18)
perşembe günü 50 km hızla eşim kaza yaptı. araç opel corsa hava yastıkları açıldı. hava yastıkları eşimi kurtardı. onun için önden kaza yapmamış ve sağlam araç öneririm. alman araçları bu konularda iyiler.


mikahakkinen
(22.04.18)
(4)

telefon paket kullanımı

geçmişe dönük kaç dakika konuştuğum, ne kadar internete girdim, kaç sms attım turk telekomda görebileceğim bi sistem var mı?
geçmişe dönük kaç dakika konuştuğum, ne kadar internete girdim, kaç sms attım turk telekomda görebileceğim bi sistem var mı?
dedim ben sana
(17.04.18)
Online işlem uygulamasında 1 aya kadar kullanım detayı görülebiliyor. Web'de daha geçmişi de görebilirsiniz diye hatırlıyorum ama emin değilim.


kobuzchu kiz
(17.04.18)
Online uygulamada var fakat onunuze cikan ekranlari okuyup cevaplayin yoksa 3 dakikada 10 tane pakete uye olursunuz :) tam sark kurnazlari.


brkylmz
(17.04.18)
müşteri hizmetlerini aradım. geriye dönük 3 ayı söyleyebiliyorlarmış. cevaplar için teşekkürler :)


dedim ben sana
(18.04.18)
Telefonda mobil uygulamasını kullanabiliyorsunuz. Ben onu kullanıyorum.


(5)

güneş gözlüğü seçmece

hadi bana yardım edin. 3ünü de beğendim. 3.ü çok içime sinmedi ama mavi oluşuna vuruldum. çok mu iddialı yoksa bişey olmaz kullanılır mı? 1- https://www.atasunoptik.com.tr/rayban-rb-4246-990-51-unisex-gunes-gozlukleri_790072- https://www.atasunoptik.com.tr/rayban-rb-3578-18711-50-unisex-gunes-gozluk
hadi bana yardım edin. 3ünü de beğendim. 3.ü çok içime sinmedi ama mavi oluşuna vuruldum. çok mu iddialı yoksa bişey olmaz kullanılır mı?

1- www.atasunoptik.com.tr

2- www.atasunoptik.com.tr

3- www.atasunoptik.com.tr
dedim ben sana
(05.04.18)
Ne olacak, kullanılır. Ben de mavi oluşunu beğendim ama üst kısmının kahverengimsi olması hoşuma gitmedi. Ben olsam 2. alırdım. Ama 3. üstü siyah olanı varsa, o da hoş.


agluna
(05.04.18)
1


mor oje
(05.04.18)
ilk iki guzel mavi sisede durdugu gibi durmuyor. Kullanan arkadaslar gordum gecmiste mavi cok siritiyor. Erkek icin boyle, belki kadinlarda daha guzel durur bilemem.


illaki bu üçünden biri olacaksa 2. gözlüğü beğendim.


booty hunter
(05.04.18)
1


neda22
(05.04.18)
(7)

akademisyen arkadaşa doğum günü hediyesi

böyle spesifik bi ihtiyacı olur mu? gözlüklü, bordo sever, fazla eşya sevmez, tutumlu, yardımsever, ailesine bağlı birisi, 29, k. ufak parçalarla bi kutu yapsam diyorum. sosyal medya kullanmadığı için şu an hiç bir şey de çağrışım yapmıyor. neler alsam da bi kutu oluştursam? fikirlere açığım. teşekk
böyle spesifik bi ihtiyacı olur mu? gözlüklü, bordo sever, fazla eşya sevmez, tutumlu, yardımsever, ailesine bağlı birisi, 29, k. ufak parçalarla bi kutu yapsam diyorum. sosyal medya kullanmadığı için şu an hiç bir şey de çağrışım yapmıyor. neler alsam da bi kutu oluştursam? fikirlere açığım. teşekkürler.
dedim ben sana
(03.04.18)
fenci mi sosyalci mi?


alperz
(03.04.18)
Akademisyense sirti agriyordur gunde 12 saat otur otur. Boyle bir gunluk spa masaj paketi falan alabilirsin.


hot potato
(03.04.18)
@alperz sosyalci ama fen çıkışlı :)


dedim ben sana
(03.04.18)
Yaz geliyor, omuz çantası alabilirsiniz: www.facebook.com


kaset
(03.04.18)
sunum yapıyorsa sunum kumandaları oluyor

şu tarz: www.kirtasiyecim.com

bluetooth hoparlörü yoksa o olabilir.

bazısı termos kupalardan kullanıyor ama ben olsam böyle bir şey almazdım.


idexo
(03.04.18)
yaşıtım ve meslektaşım ama hemcinsim değil.
okuldaki dişi bireyler cici bicili kırtasiye ıvır zıvırlarını çok seviyor, sanırım yaştan bağımsız onlar.


Akademisyen bayan ihtiyaçları: Şal, kantine giderken bozuk paraları koyacak küçük tatlış bir çüzdan, süslü bir kalem, renkli bir ajandamsı defter etc =)


biohazardous
(03.04.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.