Giriş
(1)

Fırında Kıymalı Patates Tarifi

Patatesleri fırına koymadan önce ayrı olarak önceden tavada kızartmak gerekiyor mu yoksa fırın tepsisine patatesleri pişmemiş olarak dizsem fırın patatesleri pişirir mi?
Patatesleri fırına koymadan önce ayrı olarak önceden tavada kızartmak gerekiyor mu yoksa fırın tepsisine patatesleri pişmemiş olarak dizsem fırın patatesleri pişirir mi?
denizaya
(10.01.19)
İyice yaglarsaniz firin yeterli olur bu arada krema koysaniz pek bi guzel olur


red g
(10.01.19)
(3)

Eski bilgisayarlardaki oyunlar hakkında (spectrum, msx, amstrad)

Bir oyunun aynısı şu eski bilgisayarlara port edilmişse, hangisinde oyun daha güzel görünür?ZX SpectrumAmstrad CPCMSXAmstrad PCW
Bir oyunun aynısı şu eski bilgisayarlara port edilmişse, hangisinde oyun daha güzel görünür?

ZX Spectrum
Amstrad CPC
MSX
Amstrad PCW
denizaya
(29.11.18)
Öncelikle Amstrad PCW oyun için pek uygun değil. Metin işleme üzerine geliştirilmiş bir bilgisayar. Grafik çıkışı yüksek çözünürlüklü (720x256) ancak iki renkli. Dolayısı ile bu oyunun Amstrad PCW versiyonu ya yoktur yada çok kötüdür.

Diğer seçenekler arasında en zayıf olan ZX Spectrum. Amstradlar aslında çok iyi bilgisayarlar ancak ilk çıkan CPC464'de sprite ve soft scroll özelliği yok. Bu yüzden MSX diyorum.

Ancak şöyle bir detay var. Bu bilgisayarın hepsi Zilog Z80 ailesinden işlemciler kullanıyorlar. Biri için yazılan kod grafik ve ses kısımları hariç diğer makinede de çalışır. 80'lerde bu avantajdan maksimum faydayı sağlamak için oyun en düşük özellikli sistem göz önünde bulundurularak yazılır. Sonra diğer sistemlere port edilirdi. Z80 işlemcili sistemler için bu ilk bilgisayar genellikle çok yaygın olan ZX spectrum olurdu. Bu iş o kadar ileri gidiyordu ki pek çok Amstrad oyunu hafızasında ZX spectrum grafik belleğinin bir kopyasını oluşturup bunu Amstrad grafik hafızasına kopyalar.

Bu uygulama aynı bilgisayar serisinin en düşük özellikli üyesi için de geçerli. Örneğin Amstrad'ın sonraki modellerinde eklediği sprite ve soft scroll özelliği pek çok oyunda kullanılmamıştır.

Sonuç olarak oyun MSX veya Amstrad exclusive ise daha iyidir. Exclusive değilse Spectrum versiyonundan pek bir farkı olacağını düşünmüyorum.


zombi
(29.11.18)
Çok teşekkürler @zombi

peki bu listeye amiga, c64, atari 7800 ve benim aklıma gelmeyen o dönem bilgisayarları girerse durum ne olurdu?


denizaya
(29.11.18)
Amiga bu saydıklarınla klasmanda değil. Bir sonraki jenerasyon 16 bitlik (Hatta işlemcisi 32 bit) bir cihaz. Her türlü ezer yani.

c64 ve 7800 farklı işlemci ailesinden 6502 tabanlı işlemci kullanan cihazlar. 6502 Z80'den daha yavaş çalışır. (Z80 modelleri 4 ve 6MHz ikem 6502 1 ve 2MHz idi) ancak komutları daha basit ve hızlıdır. Çevre birimleri ile uyumu kolaydır. Çok daha gelişmiş grafik ve ses yongalarını daha az maliyetle ekleyebilirsiniz. Bu yüzden 6502 tabanlı bilgisayarların grafik özellikleri genelde daha gelişmiştir.

Karmaşık hesap yapmayan grafik yongasının kabiliyetine bakan oyunlar mesela platform oyunları ve shoot'm up'lar C64 ve Atari'de daha iyidir. İşin içine 3D, izometrik görseller, yazılımsal olarak hesaplanması gereken animasyonlar vb. giriyorsa Z80'in avantajı ortaya çıkar.


zombi
(30.11.18)
(2)

Instagram da birinin hikayesine bakıp engellediğimde..

İNSTAGRAMDA birinin hikayesine bakıp, kişiyi engellediğimde HİKAYESİNE baktığımı görebilir mi?
İNSTAGRAMDA birinin hikayesine bakıp, kişiyi engellediğimde HİKAYESİNE baktığımı görebilir mi?
denizaya
(22.11.18)
hayır. engeli tekrar açmazsanız göremez. denendi %100 çalışıyor.


elorelia
(22.11.18)
Bi de derler ki ülkede arge yok. Deney yapılmıyo.


Delay Fuze
(22.11.18)
(1)

İnstagram da yüklenen videoyu kimlerin izlediği görünüyor mu?

Birisinin profiline yüklediği videoyu izleyince, izleyenler onun arkadaşı olmasa da belli oluyor mu?evet ise hesabı dondurunca siliniyor mu görüntüleyenler?
Birisinin profiline yüklediği videoyu izleyince, izleyenler onun arkadaşı olmasa da belli oluyor mu?

evet ise hesabı dondurunca siliniyor mu görüntüleyenler?
denizaya
(15.11.18)
Story değil de galerisine eklediyse izleyenler görülmüyor, videoyu yükleyen de göremiyor. Story ise görür.


kobuzchu kiz
(15.11.18)
(31)

Parkta çocuğa çikolata verdim diye polis geldi

Bugün istanbul yeşilpınar'a gittim bi arkadaşıma sürpriz yapmak için. yanımda doğumgünü hediyesi büyük peluş hellokitty oyuncak vardı. süpriz osun diye arkadaşı aramadım..işten eve geldiğinde arkasından çıkacaktım..o gelene kadar evin karşısında çocuk parkında oturup bekliyim dedim..karşıdaki mobily
Bugün istanbul yeşilpınar'a gittim bi arkadaşıma sürpriz yapmak için. yanımda doğumgünü hediyesi büyük peluş hellokitty oyuncak vardı. süpriz osun diye arkadaşı aramadım..işten eve geldiğinde arkasından çıkacaktım..o gelene kadar evin karşısında çocuk parkında oturup bekliyim dedim..karşıdaki mobilyacılar tip tip bakıyordu resmen bakışları ile taciz ettiler, arkadaşımın mahallesi diye görmezden geldim yoksa gidip hayırdır derdim neyse..

Banka oturdum torbaya 3-4 tane cocostar çilota atmıştım, birini açıp yerken yanıma yaklaşan çocuklara diğerlerini ikram ettim.

10 dakika sonra polis geldi, arabaya bindirdiler, kimsin, işin ne, neden çocuklara çikolata verdin diye soru sordular. kimliğime bakınca karakola bile götürmediler yolda indirdiler..

ama sinirim bozuldu. çocuklara ikramda yapmicaz artık. kesin o şerefsizler aradı polisi, sabah olunca yanlarına gitmek istiyorum, hala aklımdan çıkmadı bu kaç saat geçti aradan.

edit: arkadaşlar dün yatıp uyanınca sinirim geçti, birde başka bir şehirden hediye için gitmiştim şehre, yeşilpınar'ı falanda bilmiyorum, polis beni mahalle içinde bırakınca mecburen arkadaşı aradım süpriz bozuldu, o da sinirimi bozmuştu. arkadaşım vatan caddesinin üzerindeki ünlü bir caddede çalışıyordu, bana tarif etti oraya gittim buluştuk, ertesi sabah kendi şehrime döndüm. iri kıyım erkek olduğum için dövme cesareti göstermemiş olabilirler. ama birisi yalandan yere halkı galyana getirip durduk yere linç yiyebilirdim Allah korumuş. ben arkadaşa süpriz olayını aklımda canlandırıp hep o anı aklımda yaşadığımdan hiç aklıma gelmemişti çocuk kaçırma, taciz falan. ben zaten çocuklara çikolata verip, birisine aranızda karşı apartmanda oturan biri var mı falan diye sormuştum hepsi bu. ya çok sinir bi durumdu neyse kendi şehrimde, kendi evimdeyi şimdi.
denizaya
(16.10.18)
Geçmiş olsun. Unutmaya çalışın.


birdenbire
(16.10.18)
sevme kardeşim çocuk falan, millet yanlış anlıyor.


[GODDARD]
(16.10.18)
Siz iyi niyetlisiniz fakat kötü niyetli biri çikolata verip sonrasında işler farklı gelişebilirdi. esnafın gözü açıklığını ve polisin çabukluğunu takdir ettim. Üstünüze alınmayan, onlar doğru olanı yapmış, ortalık sapık kaynıyor.


mslny
(16.10.18)
ne yazık ki çocuk kaçırmaları ve tecavüzleri bu noktaya getirdi toplumu. ben o parktaki çocuğun babası olsam kızarım niye tanımadığın birinden çikolata alıyosun diye. 30'uma merdiven dayadım, ben bile tanımadıklarımdan yiyecek vs. almıyorum. mantıklı mı sizce sizden almaları? yada siz olsanız alır mısınız tanımadığınız birinden yiyecek vs.? yada çocuğunuzun almasını ister misiniz?


trajikomix
(16.10.18)
asla bir çocuga çikolata vermem.
süt bile vermem, belki alerjisi var belki şeker hastası, belki ailesi yedirmiyor çok hassaslar bu konuda.
avrupada bunu yapsan başın belaya girerdi.

bizim ülkede alerji yüzünden bogulma riski olan çocukların aileleri böyle durumlar yüzünden cocuklarını eve kitlemek zorunda kalıp cok zorluk çekiyorlar.
bir daha asla yapmayın bunu.

onun dışında da tabi sizin açınızdan hiç hoş değil iyi niyetle davranmıssınız ama bu ülkede tacize ugrayan cocukları dusunup sevınmenız gerekır bu gıbı guvenlık onemlerıne.


speranza
(16.10.18)
Siz eski türkiyede kalmışsınız. Artık yeni türkiyedeyiz.
Umarım insanların küçük çocuklara sevgi gösterebildiği günlere geri dönebiliriz. İşte o güne kadar lütfen mesafeli durun. Hatta yakınlarınızı uyarın onlar da diklat etsinler.


sndy
(16.10.18)
Sıkma canını kardeşim. İnsan bilemiyo ki kim iyi niyetli kim kötü niyetli


Delay Fuze
(16.10.18)
Esnafı ve polisi tebrik etmek lazım. İşin taciz tecavüz hassasiyetini geçtim, benim çocuğumu seveceksen uzaktan sev kardeşim. Temas etme, çikolata, şeker falan verme. Ben kedime bilmediğim bi mama verildiği zaman bile geriliyorum.


kaderimse np
(16.10.18)
Valla yanlarına gitmelik bi durum yok çünkü yaptıklarında yanlış bişey yok. Tahminimce o civarlarda belki o tip olay vs yaşandığından dolayı bu kadar çabuk reaksiyon gösterilmiştir.


Aynen hocam, ben de esnafa hak veriyorum. Sen her ne kadar iyi bir şey yapsan da insanlar bunu bilmiyor. Anlayışla yaklaşmak lazım.


Nature Works
(16.10.18)
haklılar. tanımadığınız çocuklara ikramda bulunmayın. mesafenizi koruyun. polis doğru olanı yapmış, o çikolatanın içinde ne olduğunu bilemez.


babilbaligi
(16.10.18)
Tanımadığınız bir çocuğa çikolata veremezsiniz, tanıdığınıza bile vermeden anne babasının iznini almanız gerekir, belki alerjisi var, bir hastalığı var evet ama belki de ailesi çıkolata yemesine izin vermiyor ve siz düzenini bozuyorsunuz.

Çocuk da olsa o bir birey, nasıl sokaktan geçen bir yetişkine çikolata vermiyorsanız ona da vermeyeceksiniz. Çok basit.


bir genel görgü kuralı söyliyeyim.

yanında çocuk olmayan hiç kimse çocuk parkında oturmamalı ve oturamaz da zaten.

sen iyi niyetli olabilirsin ama bu kadar çok pedofili vakası var ki, saymakla bitmez.

ikinci olarak anası babası yanında olmayan hiç bir çocuğa dokunamazsın, bişey ikram edemezsin ve konuşamazsın.

nerden biliyorsun çocuğun diabet olmadığını ya da bazı şeylere alerjisi olmadığını? sordun mu anne babasına? izin istedin mi çukulata verebilirmiyim diye?

polis az bile yapmış. ben onların yerinde olsam direkt alırdım içeri.

bu senaryoda özlemini çektiğim tek şey eksik kalan esnaf dayağı olmuş.

insanların az da olsa bilinçlenmesi güzel olmuş.


killerbee
(16.10.18)
Mal mal agresif yorumlayan arkadaşı hariç tutuyorum ve genel olarak söylenenlere katılıyorum.

Sen iyi niyetli olabilirsin ama etraf öyle değil.

Düşünsene, evinin karşısındaki parkta hiç tanımadığın birisi oturmuş, elinde kocaman bir oyuncak ve çocuklara şeker çikolata veriyor. Bi noluyo lan demez misin?

Bence esnaf da polis de doğru olanı yapmış. Esnaf burada kendileri sana saldırsaydı hatalı olurdu ama polise haber vermişler işte. Aferin esnaf.


teritori
(16.10.18)
bilincli esnaf, hizli polis. takdir ettim.

elinde pelus ayiyla cocuk parkinda cikolata dagitmak niye hocam :) noel baba misin sen :D


brkylmz
(16.10.18)
arkadaşlar vurmayın adam öldü


güneyli çocuk
(16.10.18)
geçenlerde MIGROS'tan çıkarken elimdeki bisküvi paketini açıyordum ki karşıma ufak bi çocuk çıktı.. çocuk elimdeki pakete bakıyordu.. hemen arkasında da annesi vardı.. önce annesinden izin aldım sonra da ufaklığa bir tane bisküvi verdim.. sonra da kendi yoluma gittim.. bence en mantıklısı bu..

hiç tanımadığınız çocukların anne babası yakınlardaysa önce onlardan izin alın.. etrafta anne baba yoksa çocuklara birşey verirseniz orada kalmayın kendi yolunuza gidin..

bu da tedirgin bakışları rahatsız etmeyecektir..


strobist
(16.10.18)
Seninle alakası yok, bence esnaf ve polis böyle bir Türkiye'de doğru olanı yapmışlar. Senin gibi iyi niyetli birisi yerine bir sapık da olabilirdi.


kimlanbu
(17.10.18)
bence o esnafın yayına gidin. olayı anlatın, niye orda olduğunuzu falan. sonrasında mahallenin çocuklarına göz kulak oldukları için, bu konuda duyarlı davrandıkları için teşekkür edin onlara.

not: yazdıklarımda hiçbir ironi bulunmamaktadır


yemrem
(17.10.18)
Yani yeteri kadar yorum yazılmış da, elinde hello kitty peluş oyuncağı ile parkta oturup çocuklara çikolata vermek... İyi cesaret. Dayak yemediğinize dua edin derim.


whoosie
(17.10.18)
esnafı takdir ettim


elorelia
(17.10.18)
kimlik sorgulaması yapıp uyarıp gitse polis daha iyi olurmuş ama polis aracına bindirip götürmek abartı olmuş hadi 2. kez yapsan neyse de ilkinde uyarı alman daha doğru olurdu.

türkiye gibi bir ülkede çocuklarla anne babalarının yanı harici selam sabahı kesmek gerekiyor. sadece tanıdığım komşuların çocuklarıyla arada konuşuyorum o bile yanlış şu dönemde maalesef tepkilerinde haklı insanlar ortalık sapık adi şerefsiz kaynıyor. hatta çocuk parkında atletle sürekli spor yapan bir adam var o geldi aklıma bir daha görürsem polis e şikayet edeceğim.


kureseltikinma
(17.10.18)
Siz iyi niyetli olabilirsiniz ama düşünsenize çocuk parkında yabancı bir adam, yanına kocaman peluş oyuncak almış, çocuklara çikolata dağıtıyor. Cidden "creepy" bir görüntü.
Yalnız çocukların yanlarında ebeveynleri yok muydu merak ettim.

Yaşadığınız gerçekten sinir bozucu ama o insanların tarafından bakmaya çalışın, sinir yapmayın ve hiçbir çocuğa ebeveyninden izin almadan ikramda bulunmayın.


peggy
(17.10.18)
kocaman oyuncak ayısı ile çikolata dağıtan kadın olsaydı durum creepy veya şüpheli olarak algılanmazdı. hatta sarışın güzel yüzlü bir turist erkek olsa da öyle algılanmazdı bence bizim memlekette. ama aile izni olmadan bi şey vermek yanlış bence de. ben de sürekli çanta taşıdığım için şeker falan alıp vereyim çocuklara veririm otobüste metroda diyorum. sonra tr'de yaşadığım aklıma geliyor vazgeçiyorum.


hasmetizm 2046
(17.10.18)
Bu olayda tek hatalı olan o ufacık çocuklarını başıboş bırakan aileler. Çocuk kaçırma olaylarında da anne babaları ya laklak yapıyorlar, ya telefonlarına gömülüyorlar, ya çocuğu diğer çocuklara emanet ediyorlar anca o zaman sapıklara ve tecavüzcülere çocuk kaçırma için fırsat doğuyor.


blue serenity
(17.10.18)
killerbee +1

Bir baba olarak soyluyorum, cocuguma tanimadigi, tanimadigim birinin cikolata, seker vs. vermesini gectim, konusmasini bile istemem. bu konu cok net. hele ki cocuk parki gibi ortalik bir yerde bunu yapiyorsun, cevredeki kimse seni tanimiyor yani bir "yabanci" durumundasin.

normal sartlarda esnafin seni cok saglam dovmesini beklerdim (dogru oldugu icin degil, genel davranis bu sekilde oldugu icin).

simdi o esnafin yanina gidip "hede hödö" yaparsan kuvvetle muhtemel dun yemedigin dayagi bugun misliyle yersin.


a340
(17.10.18)
Esnafı da polisi de takdir ettim, olumlu anlamda beklenmedik bir son olmuş.


testis agrisi
(17.10.18)
son olarak yanında çocuk olmadan çocuk parkında oturan kişileri(kadın erkek farketmeksizin) 155e ihbar edin diye bir sürü bildiri gördüm ana haber bültenlerinde.


killerbee
(17.10.18)
Esnafı da polisi de takdir ettim. Doğru olanı yapmışlar.
Siz iyi niyetlisinizdir ama artık devir öyle değil. Birileri aynı yöntemle çocukları istismar etmeye çalışıyordur.


chitosan
(17.10.18)
Böyle bir olaya 10 kez şahit olsam 10'unda da polisi arardım. Çevredekilerin davranışı da şerefsizlik değil, vatandaşlık bilincidir. Bunun yarısını yapsanız linç edilebileceğiniz mahalleler vardır.

Bu kadar uzak olmayın yaşadığınız toplumdan.


edit: arkadaşlar dün yatıp uyanınca sinirim geçti, birde başka bir şehirden hediye için gitmiştim şehre, yeşilpınar'ı falanda bilmiyorum, polis beni mahalle içinde bırakınca mecburen arkadaşı aradım süpriz bozuldu, o da sinirimi bozmuştu. arkadaşım vatan caddesinin üzerindeki ünlü bir caddede çalışıyordu, bana tarif etti oraya gittim buluştuk, ertesi sabah kendi şehrime döndüm. iri kıyım erkek olduğum için dövme cesareti göstermemiş olabilirler. ama birisi yalandan yere halkı galyana getirip durduk yere linç yiyebilirdim Allah korumuş. ben arkadaşa süpriz olayını aklımda canlandırıp hep o anı aklımda yaşadığımdan hiç aklıma gelmemişti çocuk kaçırma, taciz falan. ben zaten çocuklara çikolata verip, birisine aranızda karşı apartmanda oturan biri var mı falan diye sormuştum hepsi bu. ya çok sinir bi durumdu neyse kendi şehrimde, kendi evimdeyi şimdi.


denizaya
(17.10.18)
(3)

Venedik evleri hakkında

Venedik evleri normal bir mahalleyken su mu basmış yoksa evler sonradan nehir üzerine mi yapılmış?
Venedik evleri normal bir mahalleyken su mu basmış yoksa evler sonradan nehir üzerine mi yapılmış?
denizaya
(11.10.18)
Denizin üstüne kazik cakarak yapmışlar. Google’da bibdolu kaynak var.


fever
(11.10.18)
italya'da yaşayan bir arkadaşım bilmem kaç adacık birleştirilip üzerine evler yapılmış demişti. Ne kadar doğru bilemiyorım


goodyes
(11.10.18)
doğrudur, minik çamurlu kara parçaları örtülmeye çalışılarak ve her biri balıkçı kayığı-teknesi alırken yavaş yavaş dolarak bu hale geldi. goethe nin italya seyahatlerinde eski halinin tam betimlemesini bulabilirsiniz.


Big bada bum bum
(12.10.18)
(1)

DGS sayısal puanı neden hesaplanmamış?

Yeğenim bu sene mezun olacak, dgs 2019'a hazırlanıyor. Hiç çalışmadan kendini denemek için DGS 2018'e girmiş ama sayısal puanları hesaplanmamış, neden olabiir bu? yeni gelen 0,5 puanınıda geçmiş 18 net çıkardığına göre..sayısal mezunu olmadığı için hesaplanmamış diycem ama aynı okul arkadaşının hesa
Yeğenim bu sene mezun olacak, dgs 2019'a hazırlanıyor. Hiç çalışmadan kendini denemek için DGS 2018'e girmiş ama sayısal puanları hesaplanmamış, neden olabiir bu? yeni gelen 0,5 puanınıda geçmiş 18 net çıkardığına göre..sayısal mezunu olmadığı için hesaplanmamış diycem ama aynı okul arkadaşının hesaplanmış.

ekran görüntüsü: funkyimg.com
denizaya
(27.09.18)
Dostum yeni bir uygulama var, sözelden'de belirli bi rpuan yapması lazım yoksa hıcbır puan hesaplanmıyor.


binder dandet
(27.09.18)
(8)

Bu patates Türkiye'de satılıyor mu, adı ne?

Bu ablanın kestiği patates: https://www.youtube.com/watch?v=T7ParA5-qrc
Bu ablanın kestiği patates: www.youtube.com
denizaya
(23.09.18)
tatlı patates, ithal ürünler getiren marketlerde oluyor


bir garip melek
(23.09.18)
Tatlı patates. Migros’ta görmüştüm.

Video başlığında cooking with dog yazısını görünce yüreğime iniyordu bu arada :(


voyager 1
(23.09.18)
evet


acetaminophen
(23.09.18)
Tatlı Patates Türkiye'de sadece İskenderun, Antakya ve yanındaki Dörtyol'de yetişiyor fakat çok az sayıda. Gittiğimde görmüştük ve almıştık ama zor bulunuyor.

Şu alttakine sorabilirsin diğerlerinde yok gibi ama bakın

www.e-naturella.com
www.hataykoy.com
www.hataystore.com

Numara falan varsa sorabilirsiniz belki


Kilosu 14 tl idi en son migrosta


glamdr1ng
(23.09.18)
macro center da da var. bildiin bal kabagi tadi oluyor


oscar
(23.09.18)
hatayda kilosu 2 lira, ist marketlerde 20 lira


Big bada bum bum
(24.09.18)
patates ile elma aynı aileden gelir diye okudum ve hatta gözlerinizi kapayıp yerseniz tatlarını fark etmezsiniz gibi iddialı pek inanmadığım bir yorum da katmıştı eleman. doğru olduğunu varsayarak bu ürüne baktığımda elmadan bir farkını göremedim. tatlı patates dedikleri de elmaya daha yakın olsa gerek.


semenderr
(24.09.18)
(6)

(acil) panik atak sırasında neler yapılabilir

Arkadaşlar yılda 1-2 defa oluyor. Şu anda Bursa'da ıssız bi yerdeyim. Otobüsten inmek zorunda kaldım nefes alamadığım için. Ne yaparsam geçer bu. Otursam olmuyor, ayakta boğulacak gibi oluyorum. Geçsede gşrsem.kimseyidearayım rahatsız etmekidtemiyorum. Google da okuyorum rahat olun 20 dakkaya geçer
Arkadaşlar yılda 1-2 defa oluyor. Şu anda Bursa'da ıssız bi yerdeyim. Otobüsten inmek zorunda kaldım nefes alamadığım için.

Ne yaparsam geçer bu. Otursam olmuyor, ayakta boğulacak gibi oluyorum. Geçsede gşrsem.kimseyidearayım rahatsız etmekidtemiyorum. Google da okuyorum rahat olun 20 dakkaya geçer yazıyor ama resmen ölümü hissediyorun. Google nefes egzersiz diyoama nefesinde oynayınca göğsüm sıkılıyo ölçek gibi oluyorum. Durduk tere oldu 1 saat falan kalmıştı keşke ibmeseydim otobüsten öneri varsa yapayım

edit: teşekkürler herkese evdeyim ve iyiyim. o indiğim yerde bursa değil bandırma imiş..tavukçular ve ceza evi vardı. konuyu silmiyorum başkasına yardımı olur diye.
denizaya
(22.09.18)
Nefes egzersizi yapin, onemli! Bi poset bulun icine ufleyin, nefesinizi dengeleyin. Ister istemez sakinlediginizi goreceksiniz, panik yapmayin.


superfluid
(22.09.18)
Canimsin ya, seni cok iyi anliyorum.
Ayran, sut gibi seyler ic.
Guvendigin bir insani ara seni telkin etsin.


perfectum
(22.09.18)
Konu su ki sen bunu her dusundugunde o yirmi dakikalik sureyi yeniden baslatmis oluyorsun,ortam musaitse yat bir yere sirt ustu ve gokyuzunu seyret,baska bir sey dusun,kesin olanlar olmeyecegin ve hicbiryerinde bir problem olmadigi,baska bir seyle ilgilen ac telefona oyun bak ,sarki dinle,sevgilinle konus,baska bir seyle ilgilen tek is bu.


duptıs
(22.09.18)
eski bi panik ataklı olarak şu anlattığın durumu defalarca yaşadım. ölüm simülasyonu resmen. seni çok iyi anlıyorum. Nefes egzersizi yapıp, beynine bu yaşadığının yanlış alarm olduğunu hatırlat. Güvendiğin birinle telefonla konuşup, onunla paylaş. Korktuğun her ne ise bil ki o olmayacak. Bir düşünceye takılıp kalma. Başka şeyler düşünmeye çalış. Beyni kısır döngüden çıkar.


sylow
(22.09.18)
en kötü acile gider serum yersin dostum :) ben kendimi öyle teselli ediyorum... ama gerçekten çok zor..


imelih
(22.09.18)
Aynisi daha oncede olmustu ama gecti diye kendime hatirlatiyorum ben.. ya da ya ne olacak bi sey olsa bu kadar insan beni hastaneye yetistirir diyorum. Ya da komsunun kapisini calarim.. diye planliyorum.. anksiyete var ben de..


chezsoi
(23.09.18)
(1)

Bu video neden indirilemiyor?

Birkaç vpn nenedim ama yemedi inmiyor video.https://tutvobed.ru/video/V0vtGSeZE_4------------youtube linki: https://youtu.be/V0vtGSeZE_4
Birkaç vpn nenedim ama yemedi inmiyor video.

tutvobed.ru

------------
youtube linki: youtu.be
denizaya
(16.09.18)
Okayfreedom'un Brezilya'sı ile video açılıyor sonrasında da ufak bir tarayıcı eklentisi videoyu indirme işini çözüyor.

eksiup.com

goo.gl (Video indirme linki)


EkimBebesi
(16.09.18)
(4)

Isınıp kapanan eski laptop için yapılacaklar

Eski samsung r540 çok güzel büyük ekranlı 16" laptopum var, yeni aldığım asus daha küçük ekranlı, bu eski laptopu masamda kullanmayı düşünüyorum ama çok ısınınca hemen kapanıyor :/Zalman marka, USB tepsi soğutucu aldım, tek fanlı ama işime yaramadı.Bu laptopun kapanmaması için bir şeyler yapılabilir
Eski samsung r540 çok güzel büyük ekranlı 16" laptopum var, yeni aldığım asus daha küçük ekranlı, bu eski laptopu masamda kullanmayı düşünüyorum ama çok ısınınca hemen kapanıyor :/

Zalman marka, USB tepsi soğutucu aldım, tek fanlı ama işime yaramadı.
Bu laptopun kapanmaması için bir şeyler yapılabilir mi?

Değişik soğutucu veya bazı donanımları değiştirmek gibi.
denizaya
(08.09.18)
Muhtemelen işlemci kismindadir sorun. Temizlenmesi gerekiyordur


kisa
(08.09.18)
Bi genel bakıma girse toparlayabilir, içini açıp artık yün olmuş tozları aldırıp mümkünse işlemciye yeniden termal macun uygulayıp bi de diski söküp ssd takılırsa ısıntısız daha düzgün performanslı bir alet olabilir.


hedep
(08.09.18)
eski laptop'um 5 sene idare etti, 6 ayda bir temizletip macunlatıyordum. buzluğa tepsi atıyordum her gece, böyle fırın tepsisi gibi yuvarlak. laptopu onun üstüne koyuyordum kullanacağım zaman. güzeldi o zamanlar. fanlar pek bi işe yaramıyor. buzu eritip çatırdatmak daha zevkli.


aydogank
(08.09.18)
fanını sökebiliyorsan kanat kısmını sök, tam ortadaki delik kısmını (bakır sargının olduğu yer)1 damla makine yağı ile yağla (hani şu 1-2 tl ye satılanlardan)

bakır soğutma ızgarasını/bloğunu/aksamını komple sökeceksin zaten bir altta yazdığımdan dolayı, onun en son kısmını, yani bakır ızgaraların olduğu yeri ya kompresör tarzı bir cihaz ile aralarına üflemek suretiyle veya suyun altında herhangi bir temizlik maddesi KULLANMADAN iyice bir yıka, sonra da dik bir şekilde kurumaya bırak.

en son olarak zalman yahut coolermaster marka bir termal macun al ve güzelce macunla, makineyi topla.

artı olarak, şu programı öneririm, hem küçük ve sade, hem de kurulum gerektirmiyor;

www.alcpu.com


pianist
(08.09.18)
(2)

Bu yazılanlar japonca mı, çince mi?

Yeni aldığım defterin bu sayfasında yazılanları merak ettim, korece değil eminim, geriye japonca veya çince kalıyor:) ne yazdığınızda merak ettim.http://funkyimg.com/i/2L3FG.jpg
Yeni aldığım defterin bu sayfasında yazılanları merak ettim, korece değil eminim, geriye japonca veya çince kalıyor:) ne yazdığınızda merak ettim.

funkyimg.com
denizaya
(07.09.18)
Sadece japonlarin yukaridan asagiya yazdigi ve kore alfabesinin daha sade oldugu bilgisiyle sanirim cince.

Edit: goo.gl evet cince gibi


Cince ve su yaziyor,

Konu. Tarih

Problemin asli

Dogru cevap

Ve neden yanlis oldugunun sebebi


superfluid
(07.09.18)
(2)

Yıllar önce mezun olmuş biri nasıl üniversite sınavına giriyor?

Benim zamanımda ÖSS vardı kışın başvurup yazın sınava giriyorduk.Şimdi çok karışmış ve değişik sınavlar çıkmış, nasıl girebilirim bu önümüzdeki sınava?
Benim zamanımda ÖSS vardı kışın başvurup yazın sınava giriyorduk.

Şimdi çok karışmış ve değişik sınavlar çıkmış, nasıl girebilirim bu önümüzdeki sınava?
denizaya
(06.09.18)
ösym'nin sitesinden 2019 sınav takvimini takip edin sınava başvuru tarihleri yazar. şu an açıklanmamış olabilir ama yakında açıklanır.


Neill
(06.09.18)
eskiden öss'de okul puanı da ekleniyordu. Hala var mı o?


Cherea
(06.09.18)
(2)

Ps4 Kontrolleri ile ilgili bir soru

Ps4 kontrolleri usb kablo ile sadece konsola takıp mı şarj ediyoruz? usb kabloyu laptopa veya başka usb girişi olan yere taksam şarj olur mu, zarar görür mü?
Ps4 kontrolleri usb kablo ile sadece konsola takıp mı şarj ediyoruz? usb kabloyu laptopa veya başka usb girişi olan yere taksam şarj olur mu, zarar görür mü?
denizaya
(13.08.18)
sırasıyla: hayır, evet, hayır.

dandik bir şarj aleti kullanmayın yeter. gerçi onları hiç kullanmayın.


celeron 300a
(13.08.18)
usb micro olan şeylerden şarj edebilirsiniz. ancak önerilmiyor. çok forumda okudum pile zarar verebiliyor dandik şarjörler. riskli biraz yani. ama yapılabilir.


tukenmez adam
(13.08.18)
(3)

La Casa De Papel Dizisi sadece...

Türkiye ve ispanya da popülermiş, Dünya pek sallamamış bu diziyi, doğru mudur?
Türkiye ve ispanya da popülermiş, Dünya pek sallamamış bu diziyi, doğru mudur?
denizaya
(13.08.18)
olabilir herkes keşfetmemiş olabilir izleyip beğenmemiş olabilir.


basond
(13.08.18)
dogrudur. hint dizilerinden 2 tik ustte bir dizi, fazlasi degil. netflix yayinlamasa ve 2 saatlik bolumleri 45 dakikaya indirmese kimsenin haberi olmazdi zaten.


brkylmz
(13.08.18)
Dünya sallamamış demek de abartı biraz ama Türkiye'de fazlasıyla yoğun ilgi gördü diyebiliriz, dizinin cast'ı bile Türkiye'den gelen ilgiye şaşırmış bayağı.


glutamin
(13.08.18)
(7)

Bu video neden inmiyor?

Büssürü program denedim, üstelik flash dosyası, kolay inmesi lazım ama inmiyor.https://www.bilibili.com/video/av15647425/https://www.bilibili.com/video/av15741454/
Büssürü program denedim, üstelik flash dosyası, kolay inmesi lazım ama inmiyor.

www.bilibili.com
www.bilibili.com
denizaya
(08.08.18)
google chrome - internet download manager eklentisini yükle.


tabudeviren
(08.08.18)
sanırım linklerin belli bir süresi var. benden önceki verilen cevaptaki linkler çalışmadı.

chrome kullanıyorsanız f12 ile developer tools'u açın, network sekmesine tıklayın. sonra sayfayı yenileyin. sayfaya ait tüm yüklenen dosyalar orada görünecektir. flv diye filtreleyin ve boyutu büyük olana tıklayın. inmeye başlayacaktır.


dahinnotha
(08.08.18)
bunlar çalışır:

fbdown.net

fbdown.net


yukarıdaki öneriyi yazdıktan sonra denedim ve indirdim. boşuna başka şeylerle uğraşma ama sen bilirsin.


tabudeviren
(08.08.18)
(16)

İçki içmek istiyorum ama...

Ben yıllar önce çok yanlış denedim sanırım ve içki içemiyorum.önce bira denemiştim sidik gibi geldi içemedim, sonra rakı denedim yutamadım (aynı gün denemedim arada aylar var)ama ben içki içmek, sarhoş olmak istiyorum ve pahalı olduğu için hepsini deneyemiceğimden size sormak istedim.bu ikisini (bir
Ben yıllar önce çok yanlış denedim sanırım ve içki içemiyorum.
önce bira denemiştim sidik gibi geldi içemedim, sonra rakı denedim yutamadım (aynı gün denemedim arada aylar var)
ama ben içki içmek, sarhoş olmak istiyorum ve pahalı olduğu için hepsini deneyemiceğimden size sormak istedim.
bu ikisini (bira-rakı) içemeyen biri ne içebilir? şarap, viski, tekila, şampanya, veya...

tadı meyve ye benzeyen olanlardan içebilirim sanırım. pepsi ve limonlu, portakallı içecekler ve mandalinli şiveps çok severim. edit: sigara da içemiyorum, uyuşturucu denemedim ve denememde. just sarhoş olmak istiyorum.
denizaya
(01.08.18)
Bira ve ev yapımı limonata ama ikisi de buz gibi olsun.
Kokteyl gibi
Güzel ferahlatıcı oluyor içine bir ince limon kabuğunu twist diyorlar kıvırp koyabilirsin. Ben amsterdam bira ile bunu yapmayı seviyorum


fasulyek
(01.08.18)
meyveli şarap


elorelia
(01.08.18)
Malibu alabilirsin tatlı bir içkidir biraz pahalı ama denemek istersen. Ya da kendine evde mojito tarzı şeyler yapabilirsin böyle kokteyller daha güzeldir. Bira içeceksen de hafif içkilerden başlayabilirsin Efes türü biralar seni nefret ettirenilir. Carlsberg tarzı biralar içebilirsin.

Rakıyı herkes sevmez merak etme o yüzden bi iki kere daha dene istersen olmuyorsa zorlama.

Tekilaya hiç bulaşma derim shot olduğu için yutabilirsen seni hızlı sarhoş eder ama mideni bulandırırsa onun kusması çok zor oluyor :(

Viskiyi de o yüzden şu an bulaşma.

Votkaların bir sürü farklı tatlı olan içkileri var Elmalı vs onlardan alıp deneyebilirsin. Ben genelde votka redbull yapıyorum votka içersem.

Kaliteli bir şarapın hoşuna gitmeyeceği kimse yoktur bence ama onlar da maalesef pahalı.

Ama içemiyorsan içmene gerek yok boşver zaten çok pahalı içkiler dkkslslsld


tatlı beyaz şarap alabilirsin hoş olur


buiret
(01.08.18)
kardeş muz likörü ile süt karıştır, baştan sütünü fazla koy, bir şişe muz likörünü bitirebilirsen sağlam kafa yapar. afiyet olsun.


guneyk
(01.08.18)
xuxu seversiniz diye düşünüyorum, çilek tadında.


placebo z
(01.08.18)
Likör, prosecco, beyaz şarap(riesling üzümü özellikle) bunlar içimi kolay ilk aklıma gelen alkollü içecekler. Ayrıca zorlamaya gerek yok, olmuyorsa olmuyordur. Bir faydası yok nasılsa.


Malibu+ananas suyu+azcık limon
Böyle tatlı fresh bir alkol oluyor buzlu buzlu.

Bacardi+cola+limon
Alkol oranı yüksektir ama kola ile tadı müthiş dengeleniyor iki tane içince keyif vermeye başlar.

Rose şarap+azcık bacardi veya votka+portakal suyu+mevsim meyveleri+azcık şeker
Sürahide karıştır buzdolabında 6 saat kadar beklet. Buzla servis et. Yine yazın giden müthiş fresh bir kokteyl.


bigcaptain
(01.08.18)
Xuxu çok kız işi gelirse, mojito deneyin. Baktınız o da olmadı, içmeyin olmuyorsa. Zaten çok pahalı artık hepsi :(


placebo z
(01.08.18)
(bkz: şargoz)


Birayı ılık mı içmiştiniz acaba, öyleyse sidik gibi hissetmeniz çok normal.


apdulera
(01.08.18)
kokteyl iç sadece


metinfk
(01.08.18)
1 ölçek smirnof veya finlandiya votkayı 5 ölçek cola zero ile karıştır. Soğuk iç.
Sonra cola oranını azaltırsın.
Yanında çerez ye.


oguz altun
(01.08.18)
şimdi bana kalırsa içki tek başına içilen bir şey değil. yani elbet belki geceleri dinlenirken bir iki yudum viski içersin belki veya yemekte şarap açarsın bunlar ok ama ben sarhoş olacağım tek başıma demek bana kalırsa bunun eğlenceli, keyifli bir yanı yok.

o sebeple sevdiğin bir arkadaşını çağırıp hacı içelim beraber yada ben içicem sende takıl istersen demek bana kalırsa daha iyi. daha keyifli biraz daha parti havasında.

amaç kafa olmaksa küçük votka ve softları (vişne, limon, portakal) ideal. çok hissetmezsin de ne içtiğini. bir şey olmuyo lann derken bir bakmışsın 2cm yukarıdasın yerden.


muz likörü.

absolut votka diğerlerine göre daha hafif gelmişti bana. abartmamak kaydıyla enerji içeceği ile yada ekşi seviyorsanız taze sıkılmış limon suyu ile karıştırarak. tuzlu, baharatlı tatları seviyorsanız ve eğer uğraşırım diyorsanız kereviz ve sos olayına girmeden hazır domates suyu alıp bloody mary yapın.

şarap için en son yıllar evvel içmiştim ama dimitrakopulo şarabını tavsiye ediyorum. amiyane tabirle köpek öldürendir ama güzeli denk geldiğinde içimine doyum olmaz.

onun haricinde mojito +1

dışarda içecekseniz ağır alkollü içki ve kokteyllerden uzak durun. içki deneyiminiz olmadığı için dağıldıktan sonra geri toparlamanız çok zor olur :)


issiz karga
(01.08.18)
meyve şarabı, votka-red bull gibi şeyler içebilirsin. daha ziyade tanıdığın tadlar alacağından ancak sarhoş olunca anlarsın ne içtiğini.

bence içmekten keyif almıyorsan içme, ama tabi tercih senin.


babilbaligi
(02.08.18)
votka
baileys


(4)

Kol saati için seçim tavsiyesi

Kot pantolonu ve tişört üstüne giymek için basit, sade, üzerinde çok düğmesi olmayan, ekranında da çok göstergesi olmayan bir saat arıyordum. Bunları seçtim, seçim konusunda yardım rica ediyorum, böyle marka falan önerilerinede açığım;https://www.trendyol.com/emporio-armani/erkek-kol-saati-ar1732-p-
Kot pantolonu ve tişört üstüne giymek için basit, sade, üzerinde çok düğmesi olmayan, ekranında da çok göstergesi olmayan bir saat arıyordum. Bunları seçtim, seçim konusunda yardım rica ediyorum, böyle marka falan önerilerinede açığım;

www.trendyol.com

www.trendyol.com

www.trendyol.com

www.trendyol.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com
denizaya
(31.07.18)
bunlar arasında;
www.hepsiburada.com


elorelia
(31.07.18)
Skagen candır.


cakabo
(31.07.18)
ben de skagen demeye geldim:

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com (eğer çok esmer ve çok kalın bilekli değilsen favorim bu)

www.hepsiburada.com


111111
(31.07.18)
(1)

Playstation 4 online video oynatma performansı nasıl?

TV'de youtube, twitch, dailymotion yayınlarını izlemek için bir alet bakıyordum ama hem oyun oynar hem video izlerim diye ps4 pro alsam mı diye düşünüyordum..-Bu oynatıcılar düzgün çalışıyorlar mı ps4 üzerinde?-twitch, dailymotion performansları nasıl?-youtube reklam engelleme olanağı var mı?-browse
TV'de youtube, twitch, dailymotion yayınlarını izlemek için bir alet bakıyordum ama hem oyun oynar hem video izlerim diye ps4 pro alsam mı diye düşünüyordum..

-Bu oynatıcılar düzgün çalışıyorlar mı ps4 üzerinde?
-twitch, dailymotion performansları nasıl?
-youtube reklam engelleme olanağı var mı?
-browser üzerinde maç yayını yapan korsan web sitelerin videoları açılıyor mu?
denizaya
(29.07.18)
youtube, twitch vs. uygulamaları var. çalışmalarında herhangi bir sıkıntı yok. reklam engelleme tabii ki yok.

browserın video performansı fena değil, dizi sitelerinde çok problem çıkarmıyor. aşırı fazla flash vs. çıkınca biraz ağırlaşıyor ama donma falan olmaz.


mattiadestro
(29.07.18)
(5)

Age Of Empires 2 hakkında bir soru

Ben şimdi 7 ai oyuncu ile haritada maç yapmayı seviyorum..Ama 6 AI yakın olanlar önce birbiri ile savaşıyorlar, kalan bana saldırıyor..Ben 6'sı aralarında savaşmasın dost olsun, hepsi bana saldırsın istiyorum, ayarlarda var mı bu seçenek?oynadığım ayarlar: http://funkyimg.com/i/2JUw3.png
Ben şimdi 7 ai oyuncu ile haritada maç yapmayı seviyorum..Ama 6 AI yakın olanlar önce birbiri ile savaşıyorlar, kalan bana saldırıyor..Ben 6'sı aralarında savaşmasın dost olsun, hepsi bana saldırsın istiyorum, ayarlarda var mı bu seçenek?

oynadığım ayarlar: funkyimg.com
denizaya
(29.07.18)
Yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanki karşı tarafı birbirleriyle ally durumuna getirebiliyorsun. Bir nevi müttefik oluyorlar. Oyuna başlamadan önce yapılan bir ayardı hatırladığım kadarıyla.


clones
(29.07.18)
Oyunu kurduğun yerde Team ayarı var, onların hepsini aynı team e kendini başka bir team e ayarlayacaksin


vhs kaseti
(29.07.18)
team olayindan ayni takimda yap hepsini. en sag karede 1 yap ally olmasini istedigin takimleri.


bedbed
(29.07.18)
Çok zor olur ama :D


Cursed Chico
(29.07.18)
herkes team demiş ama kimse lock teams dememiş
prntscr.com


basond
(29.07.18)
(3)

Boğaziçi, itü mühendisleri iş bulabiliyor mu?

4 yıl mezuniyet bekleyemicem para kazanmak için,merak ettiğim bu 2 üniversiteden birine bilgisayar mühendisi olarak başlasam, 2. sınıfta falan okul adını kullanarak güzel bir iş bulabilir miyim, yoksa diplomasız görüşmüyorlar bile mi? öte yandan büyük şirketlerin bu okullardaki öğrencileri mezun olm
4 yıl mezuniyet bekleyemicem para kazanmak için,
merak ettiğim bu 2 üniversiteden birine bilgisayar mühendisi olarak başlasam, 2. sınıfta falan okul adını kullanarak güzel bir iş bulabilir miyim, yoksa diplomasız görüşmüyorlar bile mi? öte yandan büyük şirketlerin bu okullardaki öğrencileri mezun olmadan toplamaya başladıklarını duymuştum ama bilemiyorum.
denizaya
(27.07.18)
eğer genius isen bulursun. öte türlü 2. sınıfta sen daha differansiyel denklemlerle uğraşırken tabiri caizse götünde ayı bağırırken iş görüşmesine bile gidemezsin. önce güzel bir lisans hayatı (akademik anlamda) sonra iş.


giovanne
(27.07.18)
okulu bitirmeden / okul okumadan muhendislik isi sadece yazilim ile ugrasiyorsan var yoksa kimse ciddiye almaz. bu okullarda okurken tam zamanli calisamazsin da zaten, dedigin muhendislik isleri part time isler olmuyor. freelance yazilimcilik yapabiirsin yanda ancak.


robokot
(27.07.18)
iş anlamında yazılımsal olarak bir şey bilmiyorsan kimse çağırmaz, çağırsa bile para vermez ya da düşük maliyete iş yaptırır ama bu şekilde çalışmak kişiye göre değişir yalnız işi öğrenince durum değişir.


(6)

Film çekimi hakkında

İzlediğiğimiz filmler izlediğimiz timeline 'a göre mi çekiliyor? yani en son finali çekelim bitsin gibi yoksa..aynı mekana 2. kez gitmeyelim diye başlangıç, finali hemen çekelim sonra orta kısımları mı çekeriz deniliyor..veya hava şartları, mevsim, oyuncunun başka işi olması etkiliyor mu bunu?ama be
İzlediğiğimiz filmler izlediğimiz timeline 'a göre mi çekiliyor? yani en son finali çekelim bitsin gibi yoksa..

aynı mekana 2. kez gitmeyelim diye başlangıç, finali hemen çekelim sonra orta kısımları mı çekeriz deniliyor..veya hava şartları, mevsim, oyuncunun başka işi olması etkiliyor mu bunu?

ama ben oyuncu olsam hemen final sahnesi çekemem ki o filmin havasına giremem, bilemedim şimdi, film öncesi çoktoplantı falan yapılması gerekiyor böyle çekinilcekse...
denizaya
(24.07.18)
timeline'a göre çekilmiyor tabii ki.

en düşük maliyetle en kısa sürede tamamlanacak şekilde sıralanıyor. tamamen prodüksiyonla ilgili bir konu. senaryodaki timeline'ın buna etkisi sıfır diyebilirim. auteur sinemasının olduğu yıllarda belki birkaç obsesif yönetmen "yok ben illa finali en son çekicem" demiş olabilir. mesela kubrick kesin böyle yapmıştır ama o da tamamen hikayenin sırasına uyarak çekmemiştir, belli birkaç sahneyi böyle çekmiştir. tamamını senaryodaki sıraya göre çekmek delilikten başka bir şey değil. bir anlamı da yok.

sen oyuncu olsan final sahnesinin havasına hemen giremezsin çünkü oyuncu değilsin :) adamların mesleği bu.


sir gawain
(24.07.18)
çekimlerden önce senarist ve yönetmen oyunculara rolü, rolün arkaplanını anlatıyor zaten. senaryo okumaları, provalar falan yapılıyor yeteri kadar.


hocam karman çorman çekiliyor. oyuncuların bazıları ne çektiğini anlamıyor bile.


lcha
(24.07.18)
hayır, izlediğimiz timeline'a göre çekilse seti oradan oraya taşımak, değiştirmek hem masrafın artmasına hem zaman kaybına yol açar. gerçi shining'i timeline'a göre çekmiş kubrick, o da manyağın tekidir, beklenir.


nice tnetennba
(24.07.18)
sanırım sahne sırasına göre çekilen tek film shining


Coyote
(24.07.18)
geçenlerde 303 diye bir alman filmi izledim o da kronolojik çekilmiş mesela. arada sırada kronolojik çekilen filmler çıkıyor ama gerek maliyet gerek başka şeylerden dolayı hep yapmak mümkün değil.


isvicre rakisi
(24.07.18)
(5)

Safiye İnci kaç yıl ceza aldı?

Haberlerde tutuklandı diyor ama kaç yıl aldığını yazmıyor. birde bu kadın artık memur falanda olamaz demi?
Haberlerde tutuklandı diyor ama kaç yıl aldığını yazmıyor. birde bu kadın artık memur falanda olamaz demi?
denizaya
(22.07.18)
tutuklanmakla mahkum olmak farklı şeyler.


catch the arrow
(22.07.18)
Tutuklu yargılanmasına karar verildi. Henüz hüküm yok.

Atatürk'e hakaretin cezası 1 ila 3 yıl arasında. İyi hâl, şu bu derken bu ceza 3-5 aya düşecektir. Onun da hükmün açıklanması geriye bırakılarak infaz edilmeyecektir.

Sanık muhtemelen ilk duruşmada tahliye edilecek yani.


amortisman
(22.07.18)
ceza alması saçma, ama alacaktı birşeyler.


idonthaveatvset
(22.07.18)
6 ay ve fazlası sicile işleniyor.
komik bir ceza alıp zafer pozu bile verebilir.


neymis
(22.07.18)
ibret olsun diye bir tutuklama. twitter'dan: "s.i.'nin tutuklanması= atatürkçülerin gazını alma + vakitsiz öten horozun başını kesme" yorumu yapmıştı birisi.

seçim de bitti ama bu tür çıkıntılık yapanlara fırsat verilmeyecek sanırım. ama fesli vatandaş hala el üstünde, tuhaf bir durum yani.

oluşan infialden dolayı tutuklama yapıldı. muhtemelen yakında serbest kalır. sembolik bir ceza alır, ertelenir vs bu konu da böylece kapanır.

memur falan da pekala olabilir, hatta şansı artmıştır bile.


runagain
(22.07.18)
(12)

Doktora öğretmene saldırılar neden gündem oluyor?

Ekşisözlük de baktım doktora yapılan saldırı entrysi ilk 5 de populer, gazetelerde manşet.Benim anlamadığım neden böyle? Bu mesleklerin ne özelliği var?Yani insana saldırı kötü birşey hiçbir meslekden insana saldırı olmasın, hepsi cezalandırılsın.Ama ben hiç mühendise saldırı, garsona, çöpçüye, muha
Ekşisözlük de baktım doktora yapılan saldırı entrysi ilk 5 de populer, gazetelerde manşet.

Benim anlamadığım neden böyle? Bu mesleklerin ne özelliği var?
Yani insana saldırı kötü birşey hiçbir meslekden insana saldırı olmasın, hepsi cezalandırılsın.

Ama ben hiç mühendise saldırı, garsona, çöpçüye, muhasebeciye saldırı diye gündem duymadım.

Saldırılar gündem okuyorsa bu mesleklerde gündem olsun, olmuyıorsa doktor öğretmende gündem olmasın.

Dün Nilüfer turizm acentasındaki birine saldırı oldu. Ekşisözlüğe baktım kimse "bişetçi emekçiye" saldırı diye entry açmamış. Niye yani?
denizaya
(18.07.18)
nilüfer turizm acentasındaki birinin değiştiremeyeceği bir sebepten ötürü kafasında kaldırım taşı mı kırılmış?


neverlose
(18.07.18)
Ögretmenlere ve Doktorlar toplumda kaybettikleri saygınlarını vermeye çalışıyorlar. Ama başarılı olamıyorlar. Dahası daha da nefretle karşılaşıyorlar.


paudi
(18.07.18)
Sağlık sektöründe şiddet olayları artık rutine bağladı. Bu insanlar kutsal bir meslek yaparken şiddet görüyorlar. Sağlık sektöründe çalışan insanlar da artık bıkmış durumdalar haliyle ve dayanışma içinde bunu dile getiriyorlar gündem oluyor.


thewhitewolf
(18.07.18)
sanirim en fazla saldiriya ugrayan meslekler onlarinki.


tomcruise
(18.07.18)
bilet satan adamla can kurtaran adam bir mi. bilet satmak icin 10 yilarca okumak, omrunu heba etmek gerekiyor mu.

valla firsatini bulsam mese odunuyla girisecegim bir suru doktor oldu ama, bu durum doktorluk mesleginin kutsalligini azaltmiyor.


arnatuile
(18.07.18)
Medya her zaman satabileceği haberin peşindedir. Mesele insanların duyarlılığını kaşımaktan ibaret. Yoksa bunlara faydası olmayan kilisenin papazıyla bir dertleri yok.

İnsanlarda ne kadar duygu uyandırırlarsa algıyı da o kadar yönetiyorlar. Ne kadar algı yönetirlerse o kadar güçleniyorlar...

Medyada şunu da duymazsın: '2'si erkek 3 kişi kayboldu!'
Bunun yerine şunu duyarsın: '1'i kadın 3 kişi kayboldu!'

Kadın, çocuk veya diğer 'dezavantajlı kimseler' özellikle vurgulanır ki insanların duyarlılığı kaşınsın vs. Duyarlılığı kaşıma fırsatı varken '3 kişi' deyip geçmezler.

Bu çerçevede baktığında 'kutsal meslekler'i yerine getiren kimselerin haber değeri var.

Birkaç yabancı kanal dışında mühendislere, bilgisayar programcılarına veya mimarlara yönelik programlar da yok ya da bu mesleklerden insanlar kanallarda yer bulamıyor. Buna karşılık akademisyenlere ve doktorlara ekranlarda 'yetkin oldukları konularda' sürekli bir şeyler danışılıyor.

Medyanın derdi başı tamamen para ve güç. Doktorlar ve akademisyenler de 'otorite gücü'ne sahipler. Medya bunları kullanabiliyor. Hepsini de değil tabi, istediği mesajı verecek akademisyenleri ve doktorları seçiyorlar.

vs. vs. vs.


idexo
(18.07.18)
Doktorluk özel bir meslek ve çok uzun yıllar boyunca insan yatırımı gerektiriyor. Bu adamların motivasyonunun kaybolması herkesin sağlığını tehlikeye atacak bir olay çünkü.


roket adam
(18.07.18)
Sorun bu yukarıda yazılanlar. Yok doktorluk özel bir meslek yok öğretmenlik kutsal meslek ama bilet kesmek öyle değil. Afedersiniz de siktirin ordan.

Kutsal meslek yoktur, hayatta kalmak için çalışmak vardır. Babanızın hayrına yapmıyorsunuz hiçbir işi. Kutsallık atfedip durursanız her boka, bu mesleğin mensupları da peygamberliğini ilan eder, tanrı kompleksiyle yaklaşır insanlara sonra kafasında kaldırım taşını kırarlar.

Kimse toplumda bir diğerinden üstün, yüce, kutsal falan değil şunu bi anlayın. Baktığın hastadan daha iyi falan değilsin. O sana sen ona saygı duyacaksın default düzeyde. O sana sen diye hitap etmiyorsa sen de ona etmeyeceksin.

İnsanın canı yanmış, adrenalin tavan iken gevrek gevrek konuşursan 4 dil bilen, üni mezunu adam da gelir döver seni ki husumetim oldu birden fazla kez doktorlarla. Uzun uzun yazmayacağım hepsinde de doktorun yavşaklığı yüzünden oldu.

Doktor kutsal, polis asker kutsal, öğretmen çok önemli ama bakkal bok yesin. Var mı öyle dünya? Madem kutsal meslek tapınakta yatıp karın tokluğuma çalışsınlar.

Mesele şartların kötülüğü ise meslek odalarınız var, ekonomik gücünüz ve yaptırım şansınız var. Doktor 1 saat grev yapsa millet kırılır hastalıktan. Çalışma saatinizi de, izninizi de ona göre alırsınız. Örnekleri dünyada mevcut.


@bos gezenin bos ustasi'na kısmen katılıyorum.

İnsanların çoğu bu mesleklerin kutsal olduğunu düşünüyor. Daha değerli ve daha önemli bir iş yapıyor olabilirler ama sonunda para kazanıp evini geçindirdiğin şey benim gözümde asla kutsal değildir. Bu kadar acıtasyona gerek yok.


piremses
(19.07.18)
İşlerini yaparken saldırıya uğradıkları için haber oluyor bence, aynı doktor trafikte kavga ederken kafasına parke taşıyla vursalar bu kadar problem olmaz. Ama adam işini yaparken yaptığı iş beğenilmediği için saldırıya uğruyor, bu diğer mesleklerde yok ya da çok az.


John Bloor
(19.07.18)
Tamamen @John Bloor'un dediği gibi. Biletçiye otobüs dolduğu halde bilet kesilmedi diye saldıran duymadım mesela ben. Bakkala sigara bitti diye saldıran da duymadım mesela. Doktorlar işlerini yaptığı halde, imkansızı başaramadıkları için dövülüyorlar. Sorun orada. Sanki doktorlar keyiflerine göre hasta seçip "şu ölsün, bu sağ kalsın" diyorlarmış gibi davranılıyor, "x iyileşmezse/ölürse sen de ölürsün" diye tehditle çalışıyorlar maalesef. Yoksa doktorları birey olarak övecek değilim. Kişiden kişiye değişiyorlar.

Kaldı ki "insanların hayatını etkilemek, hayat kurtarmak, birilerini iyileştirmek, korumak vs." düşüncesi ile idealist bir amaçla, toplum iyiliğine faydalı olan meslekler oldukları için "kutsal" bunlar. biletçilik, bakkallık, garsonlukta idealist ya da yukarıda yazılan şeyler gibi insan hayatına doğrudan etki eden şeyler değiller. Yoksa vergilendirilmiş her kazanç kutsaldır.


nawar
(20.07.18)
twitter.com

Valla onu bilmem. Bu kafadaki adamları hangi ülkede olursa olsun, hang mesleğe sahip olursa olsun döverler. Bana şimdiye kadar hep iyi doktorlar geldi ama şu sosyal medya doktorlarından bıktım artık.


eazy
(20.07.18)
(5)

Samsung 10 bin liralık telefon?

Bu telefonu ilk defa duydum, ben amiral modeli s9 biliyordum.ne özelliği var bunun, fiyatı neden 10k?Samsung Galaxy A7https://www.hepsiburada.com/samsung/android-telefonlar-c-60005201?siralama=azalanfiyat10.000,00 TL
Bu telefonu ilk defa duydum, ben amiral modeli s9 biliyordum.

ne özelliği var bunun, fiyatı neden 10k?

Samsung Galaxy A7
www.hepsiburada.com

10.000,00 TL
denizaya
(12.07.18)
siteye fiyatı yanlış yazılmış olmalı. diğer sitelerde fiyatı 5'te 1'i civarında.


guest9999
(12.07.18)
www.vatanbilgisayar.com

10000 TL degil tabii ki, satici firma random deger girmis, ya da ellerinde kalmamistir kimse almasin diye oyle sallamislardir. Ya da biri yanlislikla alir yirtariz felan belli mi olur.


Haldamir
(12.07.18)
Benim telefon la bu.

10 binlik değil tabii. Niye öyle yazmışlar bilmem.

Neyse ben ortamlarda 10 bine aldım derim kim bilecek. :d


dont eat me
(12.07.18)
A serisi s serisinin bi alt segmenti zaten. Samsungda ana segmentler note ve s


nundu
(12.07.18)
Kredi kartını nakite çevirmekte kullanılan bir yöntem bu. Sözlükte saçma sapan ürünlerin saçma sapan fiyatlara satıldığı ilanlar paylaşıldı, denk gelmişsinizdir. Bu da benzer bir ilan bence.


(2)

Yeni Akit gazetesine kapatma davası açılabilir mi?

Ya demin 2023 de yeni Türkiye'yi kurmuş olacağız yazısı ve altındaki yorumlar çok sinirimi bozdu, ben mi abartıyorum şu yazılana bakar mısınız?link:http://funkyimg.com/i/2JijB.pngbu yazı gösterilerek akite kapatma davası açılamaz mı?"Miyase1 sa önceHocam dediğiniz yola ulaşmak için acilen yapılması
Ya demin 2023 de yeni Türkiye'yi kurmuş olacağız yazısı ve altındaki yorumlar çok sinirimi bozdu, ben mi abartıyorum şu yazılana bakar mısınız?

link:
funkyimg.com

bu yazı gösterilerek akite kapatma davası açılamaz mı?

"Miyase1 sa önce
Hocam dediğiniz yola ulaşmak için acilen yapılması gerekenler;1. Batı ve insanların yaptığı kanunlar kaldırılıp şeriat ve Allah kanunları gelmeli.2. Türk ümmetinin resmi dili Arapça olmalı. Latin harfleri yasaklanmalı.3. Alevilik, kemalizm, zina gibi şeyler yasaklanmalı.4. Kurumlardaki okullardaki putlar heykel Hz. İbrahim yaptığı gibi yıkılmalı.5. Ankara'daki Mustafa Kemal naaşı şehitliğe defnedilmeli. Yunan mimarili Anıtkabir yıkılarak yerine suriyeli kardeşlerimiz için konut yapılmalı.6. Kadınlar evlerinden çıkarılmasına yok açan şeyler yasaklanmalı, kızların kapanması için çalışmalar yapılmalı."
denizaya
(08.07.18)
ifade özgürlüğü


amortisman
(08.07.18)
Bu gazetenin eski adı adı vakit ti.

Acemi +1

Daha önce de mesela DTP kapatıldı. HDP olarak geri döndü.

Yani kapatılsa da çok bir şey değil.

Hatta bir ara iki tane tercüman gazetesi vardi. Halka ve olaylara- dünden bugüne.

Biri nazli ılıcak in biri Mehmet Emin Karamehmet in sonra biri bugün oldu davayi kaybedip diğeri tercüman olarak devam etti.

Yanlış hatırlamıyorsam tercüman gazetesi 28 Şubat döneminde kapatılmıştı zaten. Önüne arkasına isim ekleyerek tekrar piyasa sürmek demek ki zor bir şey değil. Sadece ofset kalıbı değişiyordur tahminen.


westblack
(08.07.18)
(5)

Wİndows 10 için 2 bilgisayar arası dosya alışverişi nasıl olur?

Kardeşimin laptopuna filmler atacağım ama harici harddisklerim ve usbbelleklerim şansa bak yuazlıkta kaldı.Şimdi elimde ethernet kablo var, iki bilgisayarda da lan girişi var..ondan başka wifi bağlantısı falan var...Bu elimdekiler ile dosya alışverişi yapmam mümkün mü?Lan kabloyu bağlayınca bazı aya
Kardeşimin laptopuna filmler atacağım ama harici harddisklerim ve usbbelleklerim şansa bak yuazlıkta kaldı.

Şimdi elimde ethernet kablo var, iki bilgisayarda da lan girişi var..ondan başka wifi bağlantısı falan var...

Bu elimdekiler ile dosya alışverişi yapmam mümkün mü?

Lan kabloyu bağlayınca bazı ayarlar yapmam gerek sanırım hiçbir tepki olmadı bilgisayarlarda..

Aklıma lan kablosu ile modeme iki bilgisayarı bağlamak geldi ama yine görmedi...

Dropbox gibi yerlere upload/download seçeneği aklıma geldi ama 100 gb falan uzun sürecek bu iş..

Nasıl yapabilirim bu işi?
denizaya
(06.07.18)
Dukto r6. İki bilgisayara kurman lazım.
Kablo ile daha hızlı olur.


sutlu nescafe
(06.07.18)
filmlerin oldugu klasoru paylasıma acacaksın ağ içinde
diğer makineden kopyalayacaksın


kingcyrax
(06.07.18)
@sutlu nescafe +1

Dukto candır. Küçük bir program. İki bilgisayara da kurup çalıştırıyorsun. Şak diye birbirini görüyor. Başka hiçbir ayar yapmana gerek yok. Wifi üzerinden de şükela çalışsa da, kesinlikle ethernet kabloyla bağla, bağlantı hızı astronomik oluyor.

Transfer iki yöne de yapılabiliyor. Gönderme yapacağın bilgisayardaki Dukto'dan istediğin dosya ya da klasörü seçip gönderiyorsun. Bu kadar basit.


clia
(12.07.18)
kabloları takıp sağ alt köşeden ap öğesine sağ tıklayıp "ağ ve internet öğesi ayarlarını" açın. oradan paylaşım seçeneklerine girip ağınızı özel ağ yaptıktan sonra dosya paylaşımını klasörlerin üzerine sağ tıkladığınızda açılan menüden aktive edebilirsiniz.


(3)

Donmuş köfteyi fırında çözsem

Evet dün gece buzdolabı derin dondurucuna attığım köfteler taş gibi donmuş. sıcak fırına atıp çözsem bir sıkıntı olur mu ette? çözündükten sonra tavada kızartıp pilav ile servis etçem.
Evet dün gece buzdolabı derin dondurucuna attığım köfteler taş gibi donmuş. sıcak fırına atıp çözsem bir sıkıntı olur mu ette? çözündükten sonra tavada kızartıp pilav ile servis etçem.
denizaya
(07.06.18)
Ben çözdürmeden direk tavaya atıp kızartıyorum.


murty
(07.06.18)
fırında çözdürme programı olması lazım zaten. yoksa 50 dereceye ayarlayıp yarım saat kadar içinde tutun.


tekrar dondurmayın ama hepsini tüketin


elorelia
(07.06.18)
(12)

Dolar tam 5 tl olur mu?

Mümkün mü bu? Sizce 5 tl görür mü birkaç aya. Izin verilmemesi lazım buna, yurtdışı ürün almamız imkansız olur.. Resmen teknolojik ürünler hayatımızdan çıkar.
Mümkün mü bu? Sizce 5 tl görür mü birkaç aya. Izin verilmemesi lazım buna, yurtdışı ürün almamız imkansız olur.. Resmen teknolojik ürünler hayatımızdan çıkar.
denizaya
(23.05.18)
bir kaç saate mi dedin !?


ankarakecisi
(23.05.18)
Ay derken? Saat demek daha doğru.


sutlu nescafe
(23.05.18)
birkaç aya mı? yani olmaması için bi sebep mi var? şu anda 4.90'ı geçti zaten, yarın, hatta bu akşam bile olabilir. yurtdışı/teknolojik ürün alamama kaygısından daha temel sorunlara henüz geçilmemiş demek en azından.


Bugün saat 16:30'u bekle.


ırene adler
(23.05.18)
Böyle giderse teknolojik ürün alamıyor olmak hikaye kalır, diğer alamadıklarımızın yanında.


aman allahim teknolojik aletler hayatımdan çıkarsa ne olur yandık biz bittikteknolojik alet dediğiniz iphone mu gtx 108272471 ekran kartları mı


Coyote
(23.05.18)
Coyote, evet birader iphone ve gtx 108272471. Ben yazilim gelistiriciyim, ikisine de ihtiyacim var, yurt disindan doviz getiriyorum ulkeye, etkisi senin de cebine giriyor. "ay teknolojisiz yasayamiyor yazik" diye dalga gecerek milletle kendi kolunu da kesiyorsun bir yerde.


robokot
(23.05.18)
Et alamayıp ram kemirirsin artık. Dolar artması yem hammadde ücretinin artması, hammadde ücretinin artması yem ücretinin artması, yem ücretlerinin artması et ücretinin artması. Öğf tam bir kaos.. Et, peynir, yumurta düşündüm de sıcak bastı, sen de düşün emi.


kedimbitmis
(23.05.18)
Dün geceden bugün öğlene kadar 35 kuruş arttı dolar farkında mısın?

Ben seçime kadar 5 olur diyordum.

Yeni iddiam; hafta sonuna kadar 5.10

Seçime kadar 6.

ytd.


himmet dayi
(23.05.18)
Hala bu soruyu soran mi var?


stavro
(23.05.18)
Mahalle yanarken saçını tarayanları görüyorum. İlk hedef karnımızı doyurmak.

@robokot Yurtdışıyla iş yapıp döviz kazanıyorsan teknolojik ürününü alırsın. 1000 dolarlık ekran kartı yine 1000 dolar.


Lim5
(23.05.18)
Doalrla yaptığımız şeyin çoğu sizin de belirttiğinz gibi tüketim, ithalat üzrine kurulu. Bundan mütevellit 5 de olur 6 da.


apdulera
(01.08.18)
(6)

Yüzüme bulaşan saç boyasını nasıl çıkarırım?

Annemin saçını boyarken sanırım elimin tersi ile alnıma ve burnumun yanına dıkunmuşum 2 saat sonra farkettim boya bulaşmış ve çıkmıyor.Aseton, tiner ve w-40 yüzüme sürsem çıkar mı? Daha önemlisi bunlar yüzüme derime zarar verir mi? Şaka gibi yüzüm ve burnumun ya. Tarafı çıkmayan boya oldu :S
Annemin saçını boyarken sanırım elimin tersi ile alnıma ve burnumun yanına dıkunmuşum 2 saat sonra farkettim boya bulaşmış ve çıkmıyor.

Aseton, tiner ve w-40 yüzüme sürsem çıkar mı? Daha önemlisi bunlar yüzüme derime zarar verir mi? Şaka gibi yüzüm ve burnumun ya. Tarafı çıkmayan boya oldu :S
denizaya
(22.05.18)
Bir pamuğa biraz krem alarak silmeyi deneyin.


sacrilegious
(22.05.18)
aseton ve pamuk


ırene adler
(22.05.18)
sigara içen biri varsa pamuk ve sigara külüyle silmek de işe yarar diyorlar.


sopiro
(22.05.18)
vazelin


fanilawhite
(22.05.18)
Kesinlikle sigara külü.

SAKIN tiner sürme yüzüne. Cayır cayır yanar cildin. Tiner öyle bir şey değil.


yirmisantim
(22.05.18)
Kolonya ile silebilirsiniz.


boyalı kuş
(22.05.18)
(2)

Blutv den video nasıl indirilir?

Blutv den bir şekilde video indirebilir miyim bilgisi olan var mı ?ek: ücretli üyeliğim var, indirip çevrimdışı izlemek istiyorum.
Blutv den bir şekilde video indirebilir miyim bilgisi olan var mı ?

ek: ücretli üyeliğim var, indirip çevrimdışı izlemek istiyorum.
denizaya
(17.05.18)
en kötü durumda ekranı kaydedebilirsin.


babilbaligi
(17.05.18)
videodownloadhelper firefox eklentisi dene bakalım belki olur


hitsumo
(18.05.18)
(4)

Makarna için domates sos hazırlama

Şimdiye kadar barilla hazır soslu makarna yaptım ama birazdan markete gidip taze domates sos yapmak istiyorum makarna için.Domates sos için neler alabilirim başka? Sebze baharatVe sosu makarna haşlafıkran sonra üstüne dökmek yeterli mi yoksa makarna ile beraber mi pişirmek lazım?Eskiden bir video ha
Şimdiye kadar barilla hazır soslu makarna yaptım ama birazdan markete gidip taze domates sos yapmak istiyorum makarna için.

Domates sos için neler alabilirim başka? Sebze baharat

Ve sosu makarna haşlafıkran sonra üstüne dökmek yeterli mi yoksa makarna ile beraber mi pişirmek lazım?

Eskiden bir video hatırlıyorum kadın tavadaki domatesin üzerine makarnayı paketten açtığı gibi pişmemiş döküp vog tavada pişirmişti.
denizaya
(12.05.18)
Yağı koy
Soğanları kavur
Domatesleri ekle
Domatesle beraber sarmısak koy (soğanla koyma yanar)
Bişdikden sonra taze aromatikleri (fesleğen, kekik, maydonoz), tuzunu, karabiberini ekle

Afiyet olsun

(evde varsa şarap da ilave edebilirsin. Yoksa gerek yok)


synesthesia
(12.05.18)
ben tavaya tereyağı koyuyorum, sonra kabuklarını soyup küp küp doğradığım domatesleri atıyorum. ardından tuz, karabiber, biraz pulbiber ve kekik ekliyorum.


tabirimekruh
(12.05.18)
Domates değil de öğrenciyken yaptığımız son derece sağlıksız son derece lezzetli tarif bırakayım.

1-) Makarna 9-10 dk haşlanır, suyu süzülür. Süzekte bir süre bekletilir.
2-) 1-2 yemek kaşığı margarin tencereye alınıp üzerine yemeklik doğranmış soğan eklenir.
3-) Kısık ateşte karemelize bir kıvama gelene kadar YAKMADAN 10-15 dk üzeri kapalı bırakılır.
4-) Ocağın altı açılır 1-2 yemek kaşığı salça eklenir. 2-3 dk kavrulur. Sos kıvamına gelecek kadar akışkanlıkta su eklenir.
5-) Bu sırada bol karabiber, bol kimyon, acı seviliyorsa pul biber eklenir. En son tencereye beklemekte olan makarnalar eklenir. Bu şekilde de 2-3 dakika sosla makarna karıştırılır. Afiyet olsun.

İstenirse salça domates püresi karışık da eklenbilir.


Golden Ratio
(12.05.18)
Sosun 20 30 dk çok kısık ateşte pişmesi lazım o yoğun hale o şekilde geliyor. Makarnayı da aynı anda haşlayıp haşlanınca suyundan sosa katmak da yine sosu çok lezzetli yapar.


whysoweird
(12.05.18)
(2)

Açılışta Bios ekranına giremiyorum

Eski laptopuma format atıp temiz kurulum Windows 10 kurmak istedim ama farkettim ki, power tuşuna basınca direkt F2'ye basacağım ekran gelmeden Windows 10 ekranı geliyor karşıma.Yeni bilgisayarımda masaüstünde başlat shift basık tutup yeniden başlat yaptığımda bios ekranına gidebiliyordum ama bu yen
Eski laptopuma format atıp temiz kurulum Windows 10 kurmak istedim ama farkettim ki, power tuşuna basınca direkt F2'ye basacağım ekran gelmeden Windows 10 ekranı geliyor karşıma.

Yeni bilgisayarımda masaüstünde başlat shift basık tutup yeniden başlat yaptığımda bios ekranına gidebiliyordum ama bu yeni bilgisayarlarda oluyomuş, eskisinde bu olmuyor.

Eski bilgisayarın ekranı bozulduğu için hdmi girişinden Tv'ye bağlı tutuyordum bilgisayarı, bunu yapmadan önce kendi monitöründen bios ekrana gidebiliyordum, saçma ama bu mudur sorun?

Peki bu eski bilgisayarda masaüstünden bios a gidebileceğim bir seçenek var mı veya alternatif şeyler?
denizaya
(08.05.18)
BIOS yolu standart olarak F2 değildir normalde. DEL tuşunu deneyin.

Olmaz ise F10, F11 ve F12 tuşlarını deneyin.

Bir de anakart modeli nedir? Ordan çıkar BIOS'a nasıl girileceği...


himmet dayi
(08.05.18)
pc yi ac
guc seceneklerinde
kapak kapatılınca ne yapılacagını secin e tıkla
orada
hizlı baslat var
simdi degistirilemeyen ayarlari degistir e tıkla
hızlı baslat ın tickini kaldır


kingcyrax
(08.05.18)
(2)

Klsörün içindekilerin listesini txt olarak alma

Bunu basit bir programcık ile yapabilir miyim? komutlarla uğraşmadan? var mı bildiğiniz?windows10
Bunu basit bir programcık ile yapabilir miyim? komutlarla uğraşmadan? var mı bildiğiniz?
windows10
denizaya
(07.05.18)
Komut istemiyorsun ama tek satır:
dir > icindekiler.txt


lieutenantmono
(07.05.18)
klasorun icindekilerin tumunu sec


shift tusuna basarak sag click "yol olarak kopyala" sec ve istedigin yere yapistir
"copy as path"


exlibris
(07.05.18)
(1)

Dosya isimlerini yeniden adlandırma hakkında (windows 10)

Klsörlerdeki Türkçe karakterler benim için sorun oluyor..Bunları benim için ingilizce karakterlere otomatik yeniden adlandıracak bir yazılım veya yöntem var mı?
Klsörlerdeki Türkçe karakterler benim için sorun oluyor..

Bunları benim için ingilizce karakterlere otomatik yeniden adlandıracak bir yazılım veya yöntem var mı?
denizaya
(06.05.18)
www.fastfilerenamer.com

bu program isinizi gorur


lifeframe
(06.05.18)
(1)

Windows10 klasör içindeki dosyaları dile göre sıralama

Şimdi Windows 10 klasörü içinde onlarca ingilizce, korece, japonca, Türkçe dosya var farklı uzantılarda.Ben bunları dillere göre sıralayabilir miyim? Yani ingilizce dosyalar altalta sıralanacak, ardından diğer dilde olanlar.
Şimdi Windows 10 klasörü içinde onlarca ingilizce, korece, japonca, Türkçe dosya var farklı uzantılarda.

Ben bunları dillere göre sıralayabilir miyim? Yani ingilizce dosyalar altalta sıralanacak, ardından diğer dilde olanlar.
denizaya
(06.05.18)
dosyaların uzantıları dillere göre farklılık gösteriyor mu? örneğin, türkçe içeren dosyaların uzantısı ".tr" iken ingilizce içeren dosyanın uzantısı ".en" mi? eğer böyle ise klasördeki dosyaları ada göre değil, türe göre sıraladığında amaca ulaşılır.

eğer dosya uzantısından dil anlaşılmıyorsa, örneğin, ".txt" uzantılı hem türkçe hem ingilizce dosyalar varsa, o zaman benim aklıma gelen ilk çözüm şu olurdu: her bir dosyaya sağ tıklayarak ve özellikler komutu seçilerek, dosyaların "attribute" dediğimiz kısmına ilgili dilin adı yazılır ve sonra klasördeki dosyalar bu "attribute"e göre sıralanırsa yine amaca ulaşılır. bu, biraz zahmetli. öte yandan, yine, eğer dosyalara farklı diller için farklı "attribute"ler eklenmişse, bu özellik yeni bir müdaheleye gerek duymadan da kullanılabilir.


typhoon r
(07.05.18)
(10)

Eve ayakkabı ile girmenin olayı ne?

Televizyonda görüyorum; ünlüler, artisler, zenginler, sosyatikler falan evlere ayakkabı ile giriyorlar ya.Bunun bilmediğim özel ve güzel bir durumumu var? Eve niye dışarıdan geldikleri ayakkabılar ile giriyorlar?Yani ben halının üstüne oturup, sırtımı koltuğa falan dayayıp kitap okumayı, tv izlemeyi
Televizyonda görüyorum; ünlüler, artisler, zenginler, sosyatikler falan evlere ayakkabı ile giriyorlar ya.

Bunun bilmediğim özel ve güzel bir durumumu var? Eve niye dışarıdan geldikleri ayakkabılar ile giriyorlar?

Yani ben halının üstüne oturup, sırtımı koltuğa falan dayayıp kitap okumayı, tv izlemeyi severim. Şimdi benim evinde ayakkabı ile girilen bi ev olsa nası yaparım bunu. Ben Kore'de okudum orada yurtlara bile ayakkabı ile giremezdik, avrupasını amerikasını falan bilmem.
denizaya
(01.05.18)
ben eve ayakkabıyla girerim, ama koltukta yatakta yayılacaksam ayakkabımı çıkarır öyle yayılırım. belki onlar da öyle yapıyordur, ne bileyim.


Ayakkabıyı çıkarmaya üşeniyorlardır.


bazi ulkelerde oyle, misafirlige gitsen ayakkabini cikarsan ayip / tuhaf gorulur. bana da igrenc geliyor (evin icine ayakkabiyla adim atmam), ama tamamen kulturel bir degiskiklik. amerika mesela direk oyle, ev sahipleri belki kendi evlerinde cikarirlar kendi baslarinayken ama misafirlige falan gitsen cikarmazsin. turkiye'de amerika'dan gocmus kisilerin evlerinde de cikarilmadigina sahit oldum. adam kapida bana cikartma diyo lan 20 dakka once les gibi umumi tuvalete girdim ben o ayakkabilarla diyemiyosun giriyosun tabii oyle pis ayakkabilarla.


robokot
(01.05.18)
Büyük ihtimal kültürle alakalı. Ben de kendi evimi tutarken evsahibinin evine cıkmıstım(aynı apartmanda yaşıyoruz), eve ayakkabıyla girmiştik. Hatta ben çıkarmaya yeltenmiştim de yok canım gerek yok o ne öyle eski usul fln demişti:)


solenkol
(01.05.18)
amerikada özellikle kuzeydoğu’da sokaklar tertemiz, araba bile yıkatmaya gerek olmuyor. iki yıl boyunca ayakkabı ilk alındığı gibi kalıyor.
türkiye’de sokaklar pislik içinde. çöpü balgamı vs vs. dolayısıyla kültürel artı fiziksel. türkiye’de hayatta ayakkabı ile eve girmem.


cedex
(01.05.18)
Cedex arti bir. Adamlar disarda yalin ayak geziyo, evde ayakkabiyla.


baldur2
(01.05.18)
delik çoraplarla dolaştıkları için çıkarmaya utanıyolar.


fasko
(01.05.18)
ayakkabı ile girilince, evin dışarıdan tek farkı sadece etrafının duvarlarla çevrilmiş olması kalıyor. halbuki içinde yaşadığın anılar bile evi ev yapıyor.

gel gelelim hayatımda en ufak ortak noktamın olmadığı insanın balgam kalıntıları benim anılarıma ortaklık etmesin bi zahmet


ssiradanbirigibi
(01.05.18)
ev hergün temizleniyorsa, süpürülüp tozlar alınıyorsa siliniyorsa ve arabayla evden iş, evden başka mekana gidiliyorsa, çok da kirlenmiyor.

ben eve geldiğimde dışarıda giydiğim her şeyi çıkarıyorum, o kıyafetlerle yatağımda yatmak, koltukta oturmak istemiyorum.

aklıma geldi de çocukken gilmore girls'ü seyrediyordum. rory annesine kızmıştı falan odasına çıkmıştı, yatağına bağdaş kurup oturduktan sonra ayaklarındaki botları çıkarıp fırlatmıştı. hala unutmadım. yatak yani bu, dışarıdan geldiğin botlarınla üzerinde yatıyosun.


pinkpeony
(01.05.18)
bu biraz zenginlerin evlerinin farklı olmasıyla alakalı. lüks bir evde yaşadığını düşün. ofiste nasıl ayakkabıyla dolaşıyorsan birçok insanın evi de ofis gibi büyük. geleneksel halılı evler değil. o yüzden ayakkabı giyiyor olabilirler. ama onun dışında geleneksel evlerde olmaz bence.


black mamba
(01.05.18)
(10)

Evlendikten sonra mesajlaşmak isteyen kız

Demin gelen mesaja bakar mısınız ya... Kız Ankara da ben istanbul da. 2 yıl görüşmüştük bunla. Ben oraya gittim o buraya geldi.. Geçen sonbahar ayrılmıştık böyle olmuyo diye.Kılın mesaj atıp özledim ne yapıyom diyordu. 2 hafta önce evlenmiş ve şimdi de mesaj atmış Senle sadece mesajlaşsak olmuyo mu,
Demin gelen mesaja bakar mısınız ya... Kız Ankara da ben istanbul da. 2 yıl görüşmüştük bunla. Ben oraya gittim o buraya geldi.. Geçen sonbahar ayrılmıştık böyle olmuyo diye.

Kılın mesaj atıp özledim ne yapıyom diyordu. 2 hafta önce evlenmiş ve şimdi de mesaj atmış

Senle sadece mesajlaşsak olmuyo mu, illa kanlı bıçaklı mı olmak gerekiyor ayrılınca.. Seninle özel emojilerimize bile bakınca üzülüyorum falan yazmış.

Ya sen artık evlisin ve daha yeninevli... Böyle midesiz kızlarla karşılaştınız mı, neyin kafası bu. Ha birde kışın mesaj attıktan 1-2 ay sonra koca bulup evlenmekte iyimiş :D
denizaya
(30.04.18)
Kadın erkek ilişkilerinde yakın akraba ve çok aşırı yakın dost denilecek kişiler dışında daima cinsellik söz konusudur doğrudan ya da dolaylı. Eğer çok yakın dostsanız belki bi nebze normal sayılabilir ama değilseniz mesajlaşmalar buluşmalara kadar gidebilir, ki evli birisinden uzak durmak en mantıklısı ve doğrusu bence de.


siyah giyen adam
(30.04.18)
aman diyeyim hocam, aman hiç bulaşma


srcns
(30.04.18)
Oyle bir kizla gorustuysen sorun sende. Herkes kendisi gibi birini bulur.


Traveller
(30.04.18)
egon oksanmis sen de biraz buyu bence.

bir de dikkatli ol:

www.haberturk.com


robokot
(30.04.18)
Şimdi bir şey derdim de hadi neyse, linç yemeye gerek yok. Ama yok ya, diyeceğim. Kızlar artık böyle. Tamam hepsi değil ama çok var bunlardan. Erkekler sütten çıkma ak kaşık mı peki? Alakası yok, onlar daha da berbat. Ama amsalak erkelere müstahak böyle kızlar. Baksana kız hemen kapılmış, tutanın elinde kalmış. Erkekler bayılır bu tip kızlara.


Kocasını sevgilisine ya da sevgilisini kocasına öldürtüp ikisinden de kurtulup kalan hayatını (özellikle az da olsa kocasının malı varsa) istediği gibi yaşamak için sinsi planlar yapan ve bu planları gerçeğe dönüştüren çok kadın var.

İmza bir Müge Anlı izleyicisi :)

Sana uygun olan senaryo şu olabilir; az çok malı olan bir adamla evlendi ama bir an önce kurtulmak istiyor. Biriyle bu tür muhabbetlere girip adamı ya hapse ya mezara göndermek istiyor olabilir.

Abartıyorum sanmayın binlerce benzeri olay var ülkemizde.


John Bloor
(01.05.18)
İki seçenek var, en iyisi hiç cevap vermemek ve numarasını engellemek, ikincisi de "Bana bir daha mesaj atma ve ulaşmaya çalışma lütfen. Teşekkürler" deyip numarasını engellemek.

Sorgulamayın, "bunu doğru bulmuyorum"vs demeyin, "bana ne söyleyebilirsin merak ediyorum" vs gibi pasif agresif ama çanak tutan karşılıklar vermeyin. No means no. "Bu durumda ne yapmalı" diye sormak da gereksiz bence, ne yapmak gerektiği belli. Bunu sanki tartışmaya açık bir şeymiş gibi ortaya getirmek de olmasına imkan tanımaktır. Ha bu tarz şeyler ters gelmiyordur size veya macera arıyorsunuzdur, o zaman konuşulur.

Ha gerçi şimdi dikkat ettim de, soru da sormamışsınız aslında. Niye yazdıysam bir sürü şey...


sopiro
(01.05.18)
Engelle gitsin, buraya sorman bile gereksiz.


chitosan
(01.05.18)
Hehe eğleniyim 1-2 mesaj atayım diyip bir gün sen karımla ilişki mi kurdun diyen bir adam tarafından öldürülme durumun olabilir.

O zamanda o kadar eğlenceli gelir mi bilmem.


KaraSakall
(01.05.18)
bence de sıkıntı büyük. kocasıyla kavga ettikçe size yazacak , siz pek yüz vermeyin derim


vhs kaseti
(02.05.18)
(2)

Kendi netflix platformumu kurabilir miyim?

5 tb'lık kendi arşivinde olan film, dizi ve arşivim ile kendi nextflix platformumu oluşturabilir miyim?Sadece kendim ve kardeşim izlicek; 50-100 gb banwith yeter gibi aylıkBilgisayar, ps4, tablet ve cep telefonundan izlicem...Böyle isteyince vps kiralamak yetmiyor, bütün bunları desteklicem bi app p
5 tb'lık kendi arşivinde olan film, dizi ve arşivim ile kendi nextflix platformumu oluşturabilir miyim?

Sadece kendim ve kardeşim izlicek; 50-100 gb banwith yeter gibi aylık

Bilgisayar, ps4, tablet ve cep telefonundan izlicem...

Böyle isteyince vps kiralamak yetmiyor, bütün bunları desteklicem bi app player lazım.

Aklınıza gelen birşey var mı? Benim aklıma gelen bütün filmleri vps'ye atıp, xenforo gibi bir forum scriptinin video eklentisi ile vps deki filmlere link vermek, böylece browser üzerinden izleyebilirim belki ama o zamsn altyazı falan sıkıntı olcak, pek kullanışlıda olmicak gibi... Belki sizden birşeyler gelir.
denizaya
(21.04.18)
(bkz: plex)
(bkz: streama)
(bkz: kodi)


Jimmy McNulty
(21.04.18)
Plex en iyisi.


(4)

God of war oyunundaki ilk boss'un adı ne

Ps4'e çıkan oyunda gelen ilk boss yabancının mitolojideki adını bilen var mı?
Ps4'e çıkan oyunda gelen ilk boss yabancının mitolojideki adını bilen var mı?
denizaya
(20.04.18)
oyunu oynamadım. YouTube'tan izlediğim bir videoya göre daudi kaupmaor.


sanat guresi
(20.04.18)
O verdiğin isme Google dan baktım. Ondan sonraki boss imiş benim merak ettiğim. Krotoss'un evine gelen yumtuk yumruğa kavga ettiği.


denizaya
(21.04.18)
Onun kim olduğuyla ilgili epey bir tartışma var nette ama son karar Baldur olduğu yönünde.

godofwar.wikia.com


eazy
(21.04.18)
Aynen Baldur o karakterin ismi.


rhinwedd
(23.04.18)
(1)

Arapça: buradaki yazılar hangi ayet?

Tam olarak bu; http://funkyimg.com/i/2F2X6.png
Tam olarak bu; funkyimg.com
denizaya
(19.04.18)
yunus - 107


fragile lady
(19.04.18)
(4)

Ekonomi çok iyi diyen tipler nasıl tipler?

Arkadaşlar ben bugün iyi bir maaşım olmasına rağmen fakirleştiğimi anladım.2006 yılında kışın 3 ay çalıştığım para ile o Haziran ayında Kaliforniya'ya e3 fuarına gidip gelmiştim, oraları gezip tozdum.2008 yılında Kore'ye okumaya gittim, hatta 2012 yılındaki kur ile de gayet güzel yaşadım. Tayland da
Arkadaşlar ben bugün iyi bir maaşım olmasına rağmen fakirleştiğimi anladım.

2006 yılında kışın 3 ay çalıştığım para ile o Haziran ayında Kaliforniya'ya e3 fuarına gidip gelmiştim, oraları gezip tozdum.

2008 yılında Kore'ye okumaya gittim, hatta 2012 yılındaki kur ile de gayet güzel yaşadım. Tayland da, Vietnam da kur farkından dolayı para eğlenip hediyeler almıştım.

Bugün ise yurtdışına çıkmam resmen hayal, Kore'de 9 bin won a aldığım o zaman 12 liraya gelen sandviç bugün 37 lira olmuş.

Markete gittim;
Lipton 1 kg ilk hasat çay 30 tl, sütaş kaşar 22 tl, tereyağ 24 tl, balküp şeker 5 tl olmuş.

Ve kendime eskiden hertürlü elektronik oyuncaklar alır, bilgisayarımı yeniler, telefon son model kullanırdım. Bugün olmuyor;

Bu ekonomi çok iyi gidiyor diyen tipler sanırım;
Hiç yurtdışına gitme olayları yok, sadece avm ye gezmeye gidiyorlar,
Boktan ucuz marka şeyler alıyorlar marketlerden
Telefon zaten alınamıyor, bilgisayar toplamıyorlar..

Bunlar nasıl utanmadan Almanya gibi olduk, ekonomi çok iyi diyebiliyorlar, bir sinirle yazdım bugün döviz kuru bitirdi beni resmen.
denizaya
(09.04.18)
çoğu hep asgari ücretle çalışıp dış dünya ile kıyaslama yapmamış insanlar.
eskiye oranla diyorsun ekmek kuyruğu diyor, hastaneden internetten sıra alıyoruz diyor.
domates, elma diyorsun almanyada daha pahalı diyor. (domates 4 tl almanyada 1 euro gibi)
benzin araba fiyatı diyorsun dolar euro diyor,
e dolar diyorsun sanki dolarla mı alıyoruz maaşı diyor.

Laf anlatmak imkansız.

kimiside gerçeği bildiği halde hainlik yapıp sorgulamaya korkan tipler açıkçası.


basond
(09.04.18)
hayatı boyunca eline geçen en büyük para 1500 tl olan adama 47 milyar dolar cari açığımız var dersen "ne diyor lan bu değişik" der içinden.

yeni sloganları "ekonomi kötü olsa nasıl santral yapıcaz?" olmuş mesela.

halkınız bu kadar cahilken ekonomiyi sayılarla değil, açlıkla terbiye ederek öğretebilirsiniz ancak.


angelofdeath
(09.04.18)
cevaplar çok güzel açıklamış, "azıcık aşım, ağrısız başım" kafalar bu.

benzin zammına "ben hep 50 liralık alıyorum" diyen insana bişi anlatamazsın, ancak pompacı; "abi 50 liraya pompayı açmıyoruz" derse o zaman jeton düşmeye başlar, düşer demedim fark ettiysen :)


washe
(09.04.18)
ekonomi çok iyi diyen akraba bir aileden örnek vereyim:

-gezme tozma sıfır, sadece ev misafirliğine gidiyorlar
-hayatlarında sinemaya, tiyatroya, sergiye, konsere hiç gitmemiş olabilirler.
-dışarıda yemek yemiyorlar. restoran kafe bar nedir bilmezler.
-yurtdışı hiç yok. maksimum hacca umreye gitmeye basıyor kafaları.
-hediye, kutlama, özel gün kültürleri yok. hatta karşılar.
-elektronik eşyaya merak, ucuz akıllı telefonla çanak okey oynamaktan ibaret.
-giyim kuşam derdi yok, marka moda falan hiç bilmezler.
-alışveriş sadece bim, şok, a-101 ve semt pazarından.
-tatlıyı bile abuk subuk glikoz şuruplu tatlıcılardan (tatbak, vs.) alıyorlar.
-eskiden eskaza bir ev sahibi olmuşlar. başka mal varlıkları yok.
-geleceğe dair tek planları köylerine geri dönüp domates biber yetiştirmek.

bu adamlar için ekonomi tabii ki çok iyi. bunlara asgari maaş ver, sonsuza kadar yaşasınlar mormon gibi. sanat, bilim, eğlence, kültürden bihaber, hiçbir şeyi merak etmeyen, hiçbir şeye heveslenmeyen, hayatı türkiye'deki sığır gibi yaşadıkları fakir hayattan ibaret zanneden dev bir ordu yaratıldı kasıtlı olarak. bu ekonomik buhran başka türlü hasır altı edilemez çünkü.


sir gawain
(09.04.18)
(31)

Hadis 'lere inanmak çok saçma değil mi?

Yeni akit yazarı bi mesajında; "Allah down sendromu" olanları cennet ile müjdelemiştir, onlar cennete gidecektir." yazmış.Ben de kendisine Allah böyle bi söz vermedi, kendi kendine Allah adına hüküm verme yazdım. O da bana cevap olarak bunu yazmış;“Üç kimseden sorumluluk kaldırılmıştır: Buluğ çağına
Yeni akit yazarı bi mesajında; "Allah down sendromu" olanları cennet ile müjdelemiştir, onlar cennete gidecektir." yazmış.

Ben de kendisine Allah böyle bi söz vermedi, kendi kendine Allah adına hüküm verme yazdım. O da bana cevap olarak bunu yazmış;

“Üç kimseden sorumluluk kaldırılmıştır: Buluğ çağına erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve şifa buluncaya kadar akıl hastasından.” [Buhari, Ebu Davud ve Tirmizi]"

Ulan burada down sendromu ile ilgili birşey yazmadığı gibi, bunu Allah neden Kur'an i Kerim'e koymamış? Unutmuş mu yoksa Kur'an indikten sonra biri hadis olarak ekler ni demiş?

Ya şöyle düşününce hadisler çok saçma değil mi? Sanki Kur'an ın eksikliklerini tamamlıyor gibi, bi nevi Allah'a da hakaret bana göre.
denizaya
(25.03.18)
Down sendromluları yazacaksa mojör depresfifleri, şizofrenleri vb. Yazması gerekirdi. Genel ilke olarak kendini yönetemeyenlerin dini sorumlulukları yok. Down sendromluların durumu ortada. Diğer yandan evet hadislerle Allahın Kuranda söylemediğini söyletme hastalığı var bir sürü hadis kaynağında.


delicevat
(25.03.18)
3.madde detaya girmeden bu kapsama girer.

Kur'an vizyon verir. Uygulama hadislerde. Kuran'da bütün detaylar yerine yaklaşım ve temel konular vardır. Kutubi sitte denilen hadis kitaplarındakı sahih hadisleri direk dikkate alabilirsin. Mutevatir yani tartışmaya açık konular da ayrıca bu kitaplarda bulunur.

Son dönem her trend sadece kuran bize yeter diyenlerdir lakin kendileri kuranı açıklamak için programlar kitaplar yazarlar. Junk food gibiler; zaman zaman çıkarlar ortaya.


Her->hep. Kusura bakmayın.


kesinlikle sizin için söylemiyorum ama hadisleri saçma bulmanın moda olan bir yönü de var. bundan bağımsız olarak sorgulamak gerek. islama yönelik eleştirilerinde tarih boyunca modası olmuştur, kader meselesi, Allah'ın eli meselesi, Kuran mahluk mu meselesi vs, çeşitli modalar olarak tartışmalar hep olmuştur. bu dönemin popüler modalarından biri de hadisleri inkar etmek. edip yüksel, caner taslaman vs. internet üzerinde çokları bulunabilir.
ilk bahar-yaz kreasyonuna dek sürecek gibi görünüyor.


güneyli çocuk
(25.03.18)
@lion de la Turquie; ama Allah Kuran'da ;biz size eksiksiz bir kitap indirdik, Kur'an yeter falan diyordu ayette.

Kur'an da dediğin gibi bir Allah sözü yok, ben size yüzersel bir kitap indirdim, eksiklikleri ve uygulamalar için hadislere bakın demiyor, neden hadislere bakalım ki, Hadisler önemli olsaydı Allsh Kur'an a eklerdi değil mi? Neden Kur'an a eklememiş bunları? Unutmuş mu yoksa kitap çok mu kalın olur diye endişelenmiş , yani mantıklı değil bu hadis olayı .


denizaya
(25.03.18)
@denizaya senin gibi düşünenler maalesef çok yaygın. Ama bu düşünceye karşı yine Kur'an-ı Kerim deki Peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) uyulmasına yönelik ayetler var. Bunları da görmelisin. Kur'an-ı Kerim de hiç bir şey eksik bırakılmadı. Peki bu emir ve yasakları en iyi uygulayacak kim?
Tabiki peygamber efendimiz.
Sünnet ve Hadislerle neyin ne olduğu nasıl yapılması gerektiği açıklanmıştır. Kur'an-ı Kerim de namaz geçer ama nasıl yapılması gerektiği/kılınması vs. açık değildir. o zaman doğru şekilde bu kimden öğrenilmeli? Tabiki peygamber efendimizden.
Hadis ve sünnetleri dinden çıkarmak, peygamberi tanımamak ve tabi ki imanı tehlikeye atmakla birdir.

Bir ülkenin anayasasında bile bir çok hüküm/kural ayrıntılı olarak anlatılmaz. Bunlar yine diğer kanunlar tüzük yönetmelik genelge vs. açıklanır.
Sadece kitabı akılla ele alıp hareket etmek herhalde dünyada insan sayısı kadar mezhebi de ortaya çıkarır ki bu tehlikelidir.


1adam
(25.03.18)
@güneyli çocuk
Öncelerini bilmem ama bende sabah yeni akit yazarının mesajından sonra hadisleri saçma buldum. Ulan önemli bişi olsa veya Allah istese niye Kur'an a eklemesin dedim.


denizaya
(25.03.18)
Kuran eksik diye hadisler var değil. Kur'an da size sizin içinizden beşer olan Muhammedi gönderdim. O insanlara ne veriyorsa alın diyor.

Cok basitinden bir müslüman yemeği nasıl yer ya da çocuğuna nasıl davranır ya da misafirin hakkı nedir gibi mevzular kuranda yoktur.

Zaten bir peygamberle gelmesi de dinin buna işaret ediyor.

Yoksa gökten herkesin kulağına da okunabilirdi kuran.


@1adam
zaten Allah emir ve yasakları Kur'an da açıklamış ve Kur'an ı eksiksiz indirdik diye de not düşmüş. Hadislere veya sünnete atıfta bulunmamış

Ve evet islamın şartları arasında; hadislere iman yok değil mi


denizaya
(25.03.18)
hocam sadece laf oyunu yapıyorlar.öyle diyor ama nasıl uygulayacağız.eğer bir kitap eksiksiz olduğunu söylüyorsa demekki diğer şeylere gerek yok.sünnetler saçma.eğer sünnetler olmadan işe yaramıyorsa demekki kitap yanlış.iki şık var?
şimdi hadislere sahih hadis vs diye giriş yapanlar başlayacak ancak ayın yarılması gibi hadisler filan bile var.ki bu iyi bir hadis.bir kural olmadığı için yanlış olduğu kesin ispatlanırsa hemen uydurma diye döndürülüyor.


birdposing
(25.03.18)
ya bu ara inancımın zayıflamasından dolayı dediğini çok mantıklı bulduğum bi dönemdeyim. yani tümden hepsi saçmadır falan demiyorum. arkadaşların dedikleri gibi sünnet ve hadisler de dinin bir parçası. sonuçta bir peygamberi var bu dinin ve onun hareketleri, söyledikleri şeyler o dine inanan insanlar için önemli ve örnek alınacak şeyler.

ama ota boka hadis uydurulmadığından bahsetmesin kimse. ortalık yalan hadis kaynıyor. kafalarına göre işlerine geldiği gibi aforizma kasımışlar her duruma uygun. şirk koştuklarının en çok kendilerinin farkında olmaları lazım ama münafıklıkta bayrak tuttukları için umurlarında değil.

muhafazakar bi yerde ingilizce öğretmeniyim. konumuz batıl inançlar, işte mebin saçmasapan olaylarından bahsederken eve sağ ayakla girmeye geldi konu. yok sünnetmiş bilmemne... bunun insanlığa, çevreye, her şeyi geçtim size ne faydası var ki dedim çocuklara. Obsesif kompülsif gibi sol ayağın denk gelse de değiştirip sağ ayağınla girince hop kazanıyosun sevap pointleri ne güzel işmiş...

bence sırf insanlar vicdanını rahatlatsın diye her yapılan işe uygun sünnet/hadis uydurulmuş. bazen din adamları kendi işlerine gelen şekilde bir şeyler anlatmışlar, öyle süregelmiş. doğruyu, yanlışı ayırt edebilen kimse zaten sahih hadis hangisidir, yalan hadis hangisidir bilebilir.


olutaklidi
(25.03.18)
binlerce saçma sapan hadis kirlilik yaratıp kuranın verdiği mesajın duyulmamasına neden oluyor.
elimizde kurallara boğulmuş ama islam'la ve ahlakla alakası olmayan bir din kalıyor.


titiraprap
(25.03.18)
aynen öyle. hadis dini diye bir şey yarattılar; gerçek islamla uzaktan yakından alakası yok. baz alınması gereken tek şey kutsal kitap. onun dışında geri kalan her şey boş beleş laf salatalığı.


Şimdi dostum eğer hadisleri vs. çıkarırsan ortada din namına pek bir şey kalmıyor. Yani ben sadece Kuran'ı takip ederek bir müslüman gibi yaşayacağım diyorsan ha deist olmuşsun ha müslüman pek fark etmiyor. Denildiği gibi Kuran'da namaz tarif edilmez, beş değil üç vakit geçer. Sen diyorsan kafama göre namaz kılacağım üç vakit kılacağım kıl ama kendini bir dine inanmak zorunda hissetme, bunları dinsiz de yapabilirsin.


Değil ve zaten hadislere inanmak diye bir şey de yok, hadis bir gerçeklik, tıpkı tarih gibi.Nasıl ki tarihte yalan ve uydurma şeylerin olması onu saçma yapmıyorsa hadisleri de yapmaz. Burada başımıza kurancı kesilen tipler kuranı açıp okumuşlar mı çok merak ediyorum. Bu kafalara göre peygamberin de bir esprisi yok herhalde, Tanrı gereksiz aksiyona girmiş sanırım. Birkaç şarlatan çıkıp oturma organından yeni kavramlar yaratıyor, cahiller de sırf işlerine geldiği için bunların peşinden gidiyor.


harvey
(25.03.18)
Hadis dini diye bir şey yaratılmak zorunda kalındı, hatta sünnilik bu şekilde biçimlendirildi. Gerçek kuran islamı ne bu coğrafyanın insanı için(her ne kadar ortadoğu yapılmaya çalışılsa da) ne de çağdaş herhangi bir toplum için uygulanabilir değil.

Hem dogmalığı korumaya çalışıp hem de yumuşatmaya çalışınca böyle oluyor işte. Ben sadece kurana bağlı kalıp yaşayacağım diyen insan ya radikal islamcı olacak ya da deist.

Hıristiyanlığın geçirdiği reform dönemine ihtiyacı var islamın da, bi 800 sene geriden gelmenin getirdiği sancılar bunlar. Hangisi doğru hangisi yanlış çok takılmayın derim naçizane kafirliğimle, içinizden nasıl inanmak geliyorsa öyle inanın.


Bruce
(25.03.18)
bunlar hadistir diye kaktırılanların dışında bunlar kuran'ı kerim'e aittir diyen peygambere inanıyorsa insan neden hadislere de - gerçek peygambere ait olanlara da- inanmasın.


Çünkü kuranda değiştirilemez hükmü var.ama peygamber sözlerinde öyle bir hüküm yok.hadisler 200 yıl sonra yazılmış yani çoğu uydurma


birdposing
(25.03.18)
kur'an - hadis - sünnet ilişkisi

anayasa- yasa- yönetmelik ilişkisine benzetilebilir.


wilhelmwasmuss
(25.03.18)
Twitter’da aklıngözü diye bir hesap var, bu konular hakkında yazıyor.


şurada... algıları gelişmiş, kültürlü insanların olduğunu varsaydığım duyuruda dahi, hemen bir "kafirlik" etiketi vurma merakı var ki, yazık...

gelip geçenin "arkasına" bakıp fantezilerini dile döken herif bile bir anda huccetül islam zannediyor kendini ve "allahın adını ağzınıza almayın" diyor.

ama bir kez daha anladım(?) ki, cahillik okumayla gitmeyebiliyor. bağnazlık, da her meşrepte bulunabiliyor.

@sagin'in verdiği linke baktım. tamamını okumadım, durumum yoktu! zaten, kimse okumasın diye yazılmış gibi... özeti: "biz biliriz, bizim dediğimiz doğrudur; inanmayan da kafirdir!"

kur'an'a ve akla uymayan hadis, "bence" evet bence! sahih değildir. kertenkele öldürmenin çok sevap olduğundan bahseden hadis de "sahih" sayılıyor!

rte ayda yılda bir doğru laflar ediyor. dediğini hemen çevirdi, çok kez yaptığı gibi ama dediği doğruydu. yüzyıllardır kaç kez söylendi kim bilir bu.

kendisi giyimiyle, saçı sakalıyla herhangi bir dine mensup kafire benzerken, başkalarının giyimini saçını sakalını eleştirenlerde hiç akıl yok!

tabii ki, peygamberimizin hayatı, yaşayışı örnek alınmalıdır ama bunu birebir bugün uygulamak imkansızdır. ki, kendisi de bir hadisinde(!) bundan bahseder.

içinde "hak" olmayan ama bolca kıl, tüy, abartı cinsellik takıntısı ve diğer takıntılar, korku, kibir, düşmanlık, cehalet, sosyopati ve bilumum arıza barındıran bir din anlayışı egemen kılınmak isteniyor.

hırsızlık yok bu dinde!

yolsuzluk yok bu dinde!

adam kayırma yok bu dinde!

haksızlık yok bu dinde!

işçinin hakkını yemekten, sigortadan vergiden çalmaktan, rüşvet yemekten, yalan söylemekten, hak yemekten, insanların hayatlarını karartmaktan bahseden yok! varsa yoksa kıl, tüy!..

diyanet de, o eleştirilen hoca(!?)lardan farklı değil. black friday hutbesi veren bir diyanet!

şimdi kendini çok müslüman zannedenler, hemen havalara girer de, bizi yerer. yere batsın sizin müslümanlığınız!

eğilip kalkınca namaz kıldığını zanneder; aç kalınca, oruç tuttuğunu... ama dilleri hakkı söylemez, elleri hakkı tutup kaldırmaz. din alırlar, din satarlar. yok başka sermayeleri.

birilerinin (çünkü onlar alim!) yaptığı yorumu, din diye, islam diye sunar; sorgulayanı da kafir ilan ederler! oh ne alâ! ondan sonra, işid'i israil kurdu, amariga kurdu! yav he he... sanki işid'den çok farklısınız da...

herkesin kendi hoca efendisine ve onun meşrebinin çıkarımlarına inandığı şeyin adı islam değildir.

cehalet, yenilmesi gereken en büyük düşmandır! kemal atatürk!

cahillerin köşe başlarını ele geçirdiği bu toplumdan hiçbir şey beklemiyorum.


runagain
(25.03.18)
www.kuranmeali.org

Hadis'in ne olduğunu biliyorsak. hemen kk'den şunu da bilelim: O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.

ben de şu insanları anlamıyorum. yok kk'de bu yok yok bu yok. abi 1milyon tane konu var. müctehid ictihadlar buna göre.

mesela ben böyle düşününce aklıma şu örnek geliyor. atıyorum kan abdesti bozar ama diş fırcalayan birinin tükrükten az iken dişi kanarsa abdesti bozulmaz. haaaaa diyeceksin o zaman diş fırcası mı vardı? bu diş fırcası meselesinin kaynağı da misvak olayı...

yani şimdi bakınca @dekicevat'ın dediği gibi bir tıp ansiklopedisi tarzında detay vermeliydi gibime geliyor.


qobel
(25.03.18)
İnsanların büyük bir kısmı kafalarını kullanmak, düşünmek yerine sürekli olarak kendilerine rol model belirledikleri kişilerin peşinden gitmeye, onların dediklerini uygulamaya meyilli. Bu tarz insanlar çoğunlukla bağnaz oluyor, kendi fikirlerini üretemiyorlar.

"Müslüman yemeği nasıl yer" diye soru mu olur? Akılla dalga geçmektir bu.

Namaz mevzusu da geçmiş. Ciddi ciddi, tüm evreni yarattığına inanılan Allah'ın kendisine ibadet edilirken yapılan hareketlerin biçimine ve sırasına taktığını düşünüyorlar. Acıyorum.


@ denizaya
o not düşmek değil, ayettir.
Bak üstte de yazdım ama daha önce de benzer burada açılan konulardan biliyorum ki bilerek/kasten bir ihmal söz konusu. Bak (alıntıdır) :


Kur’an, Peygambere İtaat Konusunda Ne Buyuruyor? ​

“O (Peygamber), hevâsından bir söz söylemez. O, (kendisine) bildirilen bir vahiyden başkası değildir.” (Necm: 3, 4)

”..Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi yasak ettiyse de sakının..” (Haşr: 7)

“..Eğer (gerçekten) mü’minler iseniz, Allah’a ve Rasûlüne itaat ediniz.” 
(Enfâl: 1)

“Peygambere itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur..” (Nisâ: 80)

“Biz, gönderdiğimiz her bir peygamberi Allah’ın izniyle kendisine itaat edilsin diye gönderdik..” (Nisâ: 64)

Kur’an’da Peygambere itaati emreden çok sayıda ayetler vardır. Bu ayetlerde peygamberimizin, kendi nefsinden konuşmadığı, konuştuğu her şeyin bir vahiy olduğu, Allah’la beraber Peygambere de itaat edilmesi gerektiği, Peygamberin emrettiklerinin yapılması, yasakladıklarından da sakınılması gerektiği, Peygambere itaatin, gerçekte Allah’a itaat olduğu bildirilmektedir.

Çok sayıdaki ayette, Allah’a itaat ve Peygambere itaat ayrı ayrı zikredilmiştir.

Peygamber, ancak vahiyle hareket ettiği ve her açıklaması Allah’tan olduğu için, ona itaat Allah’a itaat gibidir.

Peygamberimiz hem Şâri’ (Allah’ın izniyle hüküm koyan) ve hem de Şârih (Kur’an’ı açıklayan, tefsir eden)’dir.
.......

Artık anlaman lazım sanırım konuyu. Bir ilacı bile sağlığın için alıp içmeden önce prospektüsü okuyorsan (okumadıysanız bile ilacı imal eden onu ilaç kutusuna koymayı zaruri görüyorsa) her halde anlamlı/güzel bir sebebi olsa gerek. Dinde hadis-i şerifleri yok sayanın herhalde ayetleri de tenkit etmesi, eleştirmesi çok zor olmasa gerek. Beyin bedava malum.
ilahiyat mezunu bir çok kişi bunu bizzat yapıyor.

Hadislere iman İslâmın şartları arasında geçmiyor doğrudan. İslâmın şartları arasında dikkat edersen yapılması gereken ibadetler var. Ama İmanın şartları arasında Peygamberlere İman var. Tabi bu; peygambere inandım ama onun yaptıkları ve söyledikleri beni ilgilendirmez.. demek değildir.
bak üstte tekrardan, alıntı yaptığım yazıya. Kur'an-ı Kerim deki her ayete tek tek tek iman etmek zorundasın. Öyle ki iman, şüpheyi de kabul etmez.


1adam
(25.03.18)
@1adam

peygambere itaat etmek ile, peygamberin ölümünden çok sonra kulaktan dolma bilgilerle toplanmış hadislere inanmayı aynı mı görüyorsun? peygamberin kendisi yazdırmamış hadisleri ondan bile uyanmıyor musun?
Adamlar Kuran'da geçen 'Kuranı eksiksiz indirdik" ifadesine yani direkt Allah'a inanmıyorlar da, Abizuttiri Efendinin topladığı hadislere inanıyorlar. ahahaha.


titiraprap
(25.03.18)
bütün sorularının cevapları için: skocax
buradaki tartışmalar falan var ya, heh işte, o adamın yazdıkları yanında ultra komik kalıyor.
bu sorunuzun cevabını ise hem bir entry'de inceledi adam, hem de yeri geldi eklemelerle diğer entry'lerine taşıdı.
Adamın entry'leri altına üşüşenler straw manci tipler ve genelde yazıyı cımbızlayarak bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıp, aldıkları cevaplarla üstüne iyot damlatılmış bakteri gibi dağılıyorlar.
eksisozluk.com


@ titiraprap
hadisler inananları uyandırıyor zaten. Dalgın bir halimiz yok ki.
hadis ve sünnetlere uymanın kime ne zararı oldu? Gerçekten inanan bundan hiç bir şikayet etmez.

Hadis usulü ilmini araştır bak bakalım her söz öylece hadis diye kayıt mı ediliyor?
Aslında hiç yaşanmamış bir aşk hikayesini anlatan bestseller arasındaki bir roman bile sanırım senin için daha etkileyici sayılır.
Aksine denk gelmedim: hadisleri inkar eden, muhakkakak ayetlerden sadece aklına uyanı seçip alıyor, aklına uymayan da uydurmaya çalışıyor. Ne acı.
Üstte peygamberimize uyulmasına yönelik bir çok ayet sıraladım ama hala 'göremediniz'.


1adam
(25.03.18)
Gereken şeyler söylenmiş ama ben başka bir noktaya değinmek istiyorum;

Bugün hadisleri inkar ettirmek isteyenler, eğer bunda başarılı olurlarsa yarın;

"ya hu kuran dediğimiz peygamberin söylediği şeyleri bişeylere yazan adamların yazdıklarının yıllar sonra bir araya getirilmesi değil mi? Nerden bilelim Allah'ın sözleri olduğunu?" da diyeceklerdir.

Hadisleri inkar ediyorsak kuranı da inkar edelim! E kuranda yazanları da peygamber söyledi ve etrafındakiler not aldılar, sonra da aradan yıllar geçti ve bir araya toplandı bu yazılanlar.

Aynı şey değil mi? Kuran nihayetinde tablet olarak inmedi gökyüzünden?


John Bloor
(26.03.18)
@John Bloor kuran kendisinin sorgulanmasını ve okunmasını istiyor.yanlış veya doğru.eğer yolunuzun haklı olduğunu düşünüyorsanız savunursunuz.siz kuranı kendi kafanızda koruduğunuzu düşünerek kurana gelmiş olmuyor musunuz?ne de olsa ilk ayet oku.


birdposing
(26.03.18)
(4)

PS4 almadan, 1 yıllık PSN plus üyeliği aldım

Şimdi bu soruyu içimi rahatlatmak için soruyorum.Sınava çalışamam diye ps4 almadım, birkaç ay sonra alacağım.Internet'ten psn profili açıp, indirime girmişken, 134 tl ye 1 yıllık psn plus aldım.Amacım aylık verilen oyunları toplayıp, ps4 aldığımda büssürü oynamaya hazır oyunum olmuş olacak.Sormak is
Şimdi bu soruyu içimi rahatlatmak için soruyorum.

Sınava çalışamam diye ps4 almadım, birkaç ay sonra alacağım.

Internet'ten psn profili açıp, indirime girmişken, 134 tl ye 1 yıllık psn plus aldım.

Amacım aylık verilen oyunları toplayıp, ps4 aldığımda büssürü oynamaya hazır oyunum olmuş olacak.

Sormak istediğim şimdi 4-5 ay sonra ps4'ü alıp, bu psn e-mail ile giriş yaptığımda bu bedava oyunları indirebileceğim değil mi? Sorun yok?

not: bu arada forumlarda insanların kredi kartı tanıtamadığını falan okumuştum. Garanti paracard ile sorunsuz aldım. Bilginize. Kredi kartı bile değil o, hatta bakiyede toplam 150 tl vardı, buna rağmen sorunsuz işe yaradı.
denizaya
(22.03.18)
O oyunlari her ay kutuphanene eklemen gerek unutma. O muhabbet biraz degisik. Sony yillardir duzeltmedi, acayip bir sey


giovanne
(22.03.18)
psn internet sayfasından her ay o oyunları 0tl karşılığı satın alma işlemi yapmanız lazım. zaten plus kısmına geçince direk o şekilde alabiliyorsunuz. size 0tl lik fatura geliyor. kütüphanenize o şekilde eklenmiş oluyor. sonra ps plus aboneliğiniz boyunca sizin oluyor. arada ps plus kesintiye uğrasa bile ps plus u tekrar satın aldığınızda oyunlara erişebiliyorsunuz diye okumuştum geçen gün ama denemedim %100 emin değilim.


tukenmez adam
(22.03.18)
psn plus devam ettiği sürece geçerli olacak.


dafaisss
(22.03.18)
@tukenmez adam evet misal 3 ay psn plus aboneliği kullanmadın o sürede daha önce edindiğin oyunları oynayamıyorsun ama tekrar psn plus aldıktan sonra kütüphanendeki daha önce psn plus ile edindiğin oyunları tekrar oynayabilirsin.
@denizaya daha önceki arkadaşlarda yazmış ama bende tekrar edeyim. her ay psn store web sitesine girip verilen hediye oyunları sepetine ekleyip alışveriş yap 0 tl tutacaktır. bu işlemi yapmazsan oyunlar kütüphanene eklenmez ve oynama şansın olmaz.


(4)

Bu görgü kuralı saçma değil mi?

Şimdi televizyonda izledim.42 yaşındaki adam 21 yaşındaki kızın elini öptü ve tepki aldı.Görgü kuralları gereği; bekar madmazel kızların eli öpülmezmiş. Evli madam kadınların eli öpülürmüş.Saçmalık değil mi? Tam tersi olması gerekmez mi? Kim karısını öptürür?
Şimdi televizyonda izledim.

42 yaşındaki adam 21 yaşındaki kızın elini öptü ve tepki aldı.

Görgü kuralları gereği; bekar madmazel kızların eli öpülmezmiş. Evli madam kadınların eli öpülürmüş.

Saçmalık değil mi? Tam tersi olması gerekmez mi? Kim karısını öptürür?
denizaya
(21.03.18)
Nedenini bilmiyorum ama kesin kadınların evlendikten sonra artık zaten "ellenmiş" sayılmasına, "bekar"ların da bekaret gereği ellenmemesi gerektiğine dayanıyodur.

Görgü kuralları gibi yerleşik kültür parçalarının çoğu bu tür rezaletlere dayanır kimse de nedir bunlar demez.


Kari kiz muahbbetine girersen kizini kim opturur de demen lazim. Madamlara saygi gostergesidir o.
Ayrica nihali de harcayacaklar matmazel.


japon askeri
(21.03.18)
El öpenin eli öpülür.( Başka bir erkeğin evli kadının elini öpmesi gibi durumlar hariç)

Yine arkadaş, arkadaşın elini öpemez.


1adam
(21.03.18)
saçmalıktır doğrudur ama yemekteyiz programını bende çok severek takip ediyorum. şu hayatta gördüğüm en mükemmel kurgu programı.. hastasıyım.


jesues
(22.03.18)
(5)

Sözlük yazarı "lord eddard stark" hakkında

Arkadaşlar ben sözlükte yazar değilim. Ne zaman girsem bu oç herif Atatürk hakkında kötü şeyler açıyor. Yok Atatürk karısını dövüyormuş, yok boyu kilosu şöyleymiş hep kötü niyetli şeyler.Gıcık oldum herife, sinirlerimde bozuldu. Merak ettiğim sözlük kuralları falan yok mu neden bu adama izin veriliy
Arkadaşlar ben sözlükte yazar değilim. Ne zaman girsem bu oç herif Atatürk hakkında kötü şeyler açıyor. Yok Atatürk karısını dövüyormuş, yok boyu kilosu şöyleymiş hep kötü niyetli şeyler.

Gıcık oldum herife, sinirlerimde bozuldu. Merak ettiğim sözlük kuralları falan yok mu neden bu adama izin veriliyor?

Özgürlükçü sözlük kuralları desem; duyuruya uçuruldum diye konular açılıyo, demek ki sözlükten uçurulma var.

AKP hükümeti, sözlük yönetimi ve editörleri yeni Türkiye için bilinçli yapıyorlar desem, yuh artık derin.

Abi o zaman bana yazarlık verin, bu herifin annesi ve peygamberi hakkında onun üslubu ile entry ler yazayım ekşisözlüğe.

Her sözlüğe girdiğimde bunun çirkin mesajları, niye ya?
denizaya
(20.03.18)
engelle, geç ya da savcılığa şikayet et.

böyle yaptıkça daha prim yaptırıyorsunuz herife. ciddiye almayın ya hu.


atatürke hakaret ediliyorsa ben de onun peygamberi hakkında onun üslubuyla entry yazayım diyorsan hiç yazma. bi kurtulamadınız şu sığlıktan.


peygamber hakkında onun üslubuyla entry yazmak ne alaka be zeka küpü. ondan farklı mısın sanki sen de, bu duyuruyu açmışsın. onun aynadaki yansımasısın işte.


del piero10
(21.03.18)
onun peygamberi hakkında yazmak gayet iyi bir mantıklı çözüm. burada tam tersini savunan blue eyes white dragon ve del pieroya kulak asma onlar gizli akpli. yoksa çocukları çok seven bir peygamberi savunacak aklı başında bir insan yoktur.

benim çözümüm ekşisözlüğe girme. zaten çok kötü. twitter daha iyi.


charlotte blanc
(21.03.18)
engellediğim için görmüyorum. geri kalmış kesim bunlar. azaldılar zaten. zaman kaybetme.


silver apple
(21.03.18)
(1)

PSN plus alışverişi hakkında

İnalkart ile buradan alışveriş yapılıyor mu?indirime girmişken inal karta 150 tl yatırıp, 134 tl ile 12 ay üyelik ve bir ucuz indie oyun alayım diyorum, oluyor mu?
İnalkart ile buradan alışveriş yapılıyor mu?

indirime girmişken inal karta 150 tl yatırıp, 134 tl ile 12 ay üyelik ve bir ucuz indie oyun alayım diyorum, oluyor mu?
denizaya
(20.03.18)
Ben son 3 gundur 5 farkli kartla almayi deniyorum ama olmuyor. Inial kartta olur mu bilmiyorum ama psn baya sorunlu gibi duruyor.


(4)

Bu gazet yazarı açık açık Atatürk'e dönme yahudi mi diyor?

Bu yazıda;http://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/vehbi-kara/lozan-buyuk-bir-hezimettir-23019.html"Mesela Yalçın Küçük gibi araştırmacılar yazdıkları eserlerde Sabetaycıları tespit edip deşifre ettiği halde nasıl oluyor da M. Kamâl gibi en önemli şahsiyetlerden bahsedemiyor? Bunu 5816 sayılı kanun kapsa
Bu yazıda;
www.yeniakit.com.tr

"Mesela Yalçın Küçük gibi araştırmacılar yazdıkları eserlerde Sabetaycıları tespit edip deşifre ettiği halde nasıl oluyor da M. Kamâl gibi en önemli şahsiyetlerden bahsedemiyor? Bunu 5816 sayılı kanun kapsamında görüp hapis veya itibar tehlikesi ile izah etmek doğru bir yaklaşım olamaz.Gizli bir Yahudi hahamı Şemsi Efendiki; gerçek adı ile Şimon Zvi’nin yetiştirmesi olan ve etrafındaki Kapâni koluna mensup dönmeler arasında büyük bir güç zehirlenmesi başlamıştı.

Ülkemizdeki Müslüman topluluklarını birbirine düşürerek işin içinden kolayca sıyrılabilmiş ve çok beceriksiz asker ve bürokratı layık olmadıkları halde üst düzeye getirebilme başarısı göstermişlerdir. Öyle ki Balkan Savaşındaki Tekirdağ Bozgununa, Trablusgarb’ın kaybına, Çanakkale’de bir alayın tamamen şehit olmasına ve fakat sadece kendisi sağ olarak kurtulmasına rağmen paşalık rütbesine kolayca ulaşan yani general olan birçok kişiye bu topluluk içinde rastlayabiliyoruz."
denizaya
(14.02.18)
Mustafa Kemal´e Sabetayci demeye getirmis. Ama bence yazinin en ilginc yani, olayi Lozan´i yermekten hem Kanalistanbul´u hem de arada Afrin´i legitime etmeye getirebilmesi. Bunaltici derecede de yazim hatasi var.

Türk Tarih Kurumu'nda ve daha bircok kaynakta tam metin ve metnin cevirisi var Lozan´in. Cok merak eden, gitsin okusun. Sanki Lozan´in metni cok gizli bir bilgiymis, herkes simdiye kadar kandirilmis havalarina girmeleri cok komik. Ama okuma ozurlusu insanlara mustahak.

Ancak, Türkiye disinda Türkiye ve Osmanli Tarihi inceleyen üniversiteler, en azindan gordugum kadariyla Avrupa üniversiteleri, Atatürk´ün Canakkale Harbi dahil olmak üzere bircok gorevinin tarih yaziminda abartildigini dusuyorlar. Bunu bircok seminerde, konferansta, workshop dahilinde dinledim. Bu demek olmuyor ki, yeniakit seviyesinde "sadece kendi kurtulmus,bir alay tamamen sehit olmus" sacmaligina indirgeyelim tarihi. Sadece, tarih yazimini bir daha sorgulamak da gerek, o kadar.


buf-e kür
(14.02.18)
ne desem gg.


pixtur
(14.02.18)
yanlış anlaşma olmasın ama linke bastım yazan dayının tipine bi baktım o ne dese ciddiye almam. Mustafa Kemali kabullenemeyen çok kesim var zaten biri de bu. ben severim ancak abartıldığını bende düşünüyorum ancak bu adamı toplumun yüzde 60'ı daha kabullenememiş.asıl sıkıntı burada. Ataya sebataycı, soysuz, babasız, şu ajanı bu ajanı diyen çok. kim neye inanmak isterse ona inanıyor.


mikahakkinen
(14.02.18)
Dememis gibi yapip demis. Butun dertleri comak sokmus olmasi tekerlerine.

Asil soysuzun kim/kimler oldugunu biliyoruz.

Bu devir de geçecek. Birakiniz yapsinlar.


runagain
(15.02.18)
(2)

Beykent - Yenibosna arası yürüyen oldu mu? kaç saat sürüyor?

Beykent üniversitesi önünden, beylikdüzü, avcılar derken e5 üzeri yenibosnaya yürüyen oldu mu? kaç saat sürüyor? otobüsle giderken merak ettim de.bir de yol tehlikeli mi? yayaların yürüyemiyeceği bir yer başlıyor mu? köpek, serseri,tinerci tehlikesi var mı yol boyunca?
Beykent üniversitesi önünden, beylikdüzü, avcılar derken e5 üzeri yenibosnaya yürüyen oldu mu? kaç saat sürüyor? otobüsle giderken merak ettim de.

bir de yol tehlikeli mi? yayaların yürüyemiyeceği bir yer başlıyor mu? köpek, serseri,tinerci tehlikesi var mı yol boyunca?
denizaya
(20.01.18)
Gereksiz bir yuruyus olur. O yuzden kac saat oluru bile dusunmedim.


ykyt
(20.01.18)
yolun tehlikeli olup olmadığını bilmiyorum ama google maps 4 sa 49 dk saat gösteriyor:

www.google.com.tr!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x0:0xcacb3475faf89db9!2m2!1d28.6252753!2d41.0174535!1m5!1m1!1s0x14caa360babd49ad:0x6afb99990a246368!2m2!1d28.8355614!2d40.9922893!3e2


faik abi
(20.01.18)
(3)

Playstation 4 üzerinde Twitch izlenebiliyor mu?

Öyle bir apps var mı konsol üzerinde?
Öyle bir apps var mı konsol üzerinde?
denizaya
(05.01.18)
En son izlenebiliyordu, youtube game yayınları da izlenebiliyor


Northern Mariner
(05.01.18)
evet


xu
(05.01.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.