Giriş
(3)

laptopu servise verirken ssd'yi çıkarsam

olur mu? ssd ile alakalı bir sorun değil. bunlar şimdi format atar falan içinde önemli dosyalar var.
olur mu? ssd ile alakalı bir sorun değil. bunlar şimdi format atar falan içinde önemli dosyalar var.
hdd eksik islem yapilamadi der gerisin geri gonderirler


quintus
(13.10.19)
Kardeşim kişisel veri olayından dolayı servise gelen her cihaz önce sıfırlanıyor.
Telefon , bilgisayar vs. Bunu bilin. Yedeklerinizi alın.


ycaycayca
(13.10.19)
ben defalarca çıkardım. sıkıntı yaratmazlar.


ozdek
(13.10.19)
(2)

Bir laptop neden açılmaz?

Laptop birkaç aylık. Alırken ek ram de alıp kendim taktım. 4-5 kere güç tuşuna basınca açılmama sorunu yaşadım, içini açıp kabloları kurcalayınca düzeldi.Şimdi tekrar içini açtım ama hala açılmıyor. Acer'in swift modeli. Güç tuşu ayrı değil, klavyenin içinde.Açılınca sorunsuz çalışıyor ama bu sorunu
Laptop birkaç aylık. Alırken ek ram de alıp kendim taktım. 4-5 kere güç tuşuna basınca açılmama sorunu yaşadım, içini açıp kabloları kurcalayınca düzeldi.

Şimdi tekrar içini açtım ama hala açılmıyor. Acer'in swift modeli. Güç tuşu ayrı değil, klavyenin içinde.

Açılınca sorunsuz çalışıyor ama bu sorunu birkaç kere daha yaşadım. Tuşa basınca açılmama sebebi ne olabilir?
sıfır laptop'da sorun yaşayıp içini mi açtınız?

acilen garantiye gönderin ne yapıyorlarsa yapsınlar.


ozdek
(12.10.19)
Statik elektrik yüklenmesi olabilir.

Aleti fişte çekin. Bataryayı çıkarın. Açma düğmesine en az 30 sn. boyunca basılı tutun. Sonra bataryayı tekrar takıp açın.


yemrem
(13.10.19)
(6)

Özürlü heyet raporunun geçerlilik süresi var mı?

Raporda bu bölüm boş. %98 engelli şahıs. Raporu aldığımız hastaneye gittim, rapor bizde değil dedi. Nerede dedim bilmiyor, merkeze gitmiş veya imha edilmiştir dedi.Raporu çıkarmak çok zor bizim için şuan. Bilgisi olan var mı?
Raporda bu bölüm boş. %98 engelli şahıs. Raporu aldığımız hastaneye gittim, rapor bizde değil dedi. Nerede dedim bilmiyor, merkeze gitmiş veya imha edilmiştir dedi.

Raporu çıkarmak çok zor bizim için şuan. Bilgisi olan var mı?
Neyi soruyorsunuz tam olarak anlamadım. Engelli raporunun süresini soruyorsaniz rapora göre değişir. Benim kardeşime iki yıllık veriyorlardi eskiden. Sonra surekliye çevrildi.


elorelia
(12.10.19)
Rapor çıkalı 11 yıl olmuş, bu rapora ulaşabilir miyiz yoksa çöpe mi atıldı diyorum.


raporu tekrar çıkartacaksınız


e-nabız'da "raporlar" kısmına girip bakın. orada engel raporları mevcut. süre belirtilmiyorsa heyet için gün alıp tekrar gideceksiniz. geçmiş olsun.


teknikekip
(12.10.19)
11 yıl öncesini e-nabızda bulamazsınız. Heyete yeniden girilmesi gerekiyor ve heyet için telefonla aramanız lazım. Benim size önerim tam saar 15.58’de arayın. Çünkü heyetler genelde dolu oluyor ve sonraki gün için 16.00’da randevu veriliyor. Hastanın bilgilerini yanınızda bulundurun ararken.


hedda gabler
(12.10.19)
Heyet için Mhrs mobil uygumasından hatırlatıcı ayarlayıp ,bildirim geldiğinde anında alabilirsiniz heyet randevunuzu.


arenas
(12.10.19)
(5)

ayakkabıdaki sararma hakkında

ucuz diye kemal tanca'dan şunu aldım 100 liraya.https://eksiup.com/p/qx260438ad6h?delete=h8PymdQ3Jp0ErWRrY7OpGs9lSWsXg5xU260439uzun süre açıkta durmuş ve beyaz yerleri sararmış. ıslak mendille sildim geçmiyor. boyadan başka çare var mı? boya tutar mı acaba?
ucuz diye kemal tanca'dan şunu aldım 100 liraya.

eksiup.com

uzun süre açıkta durmuş ve beyaz yerleri sararmış. ıslak mendille sildim geçmiyor. boyadan başka çare var mı? boya tutar mı acaba?
beyaz taban sararır. normal. eğer malzemesi yumuşaksa silgi ile silmeyi dene. alttan daha beyaz kısmı açığa çıkacaktır.


sinek kral
(11.10.19)
ben diş macunuyla fırçalıyorum beyaz ayakkabıları pırıl pırıl yapıyor. karbonat da karıştırabilirsiniz macuna.


amugochi
(11.10.19)
İğrenç bi ayakkabı :(


Hocam bu ayakkabıyı giyme zaten boşver.


synesthesia
(12.10.19)
yaw kötü de kırmızı bir marka ayakkabım da olsun dedim. kırmızı ceketle falan gider heralde.


youtube kanalı arıyorum

örnek: https://www.youtube.com/channel/UCdC0An4ZPNr_YiFiYoVbwawgünlük, haftalık vs. sürelerle derlemelerin yapıldığı kanallar arıyorum. önemli haberler olabilir, bilimde, otomotivde, mühendislikte, tıpta gelişmeler olabilir. tavsiyelerinize açığım.
örnek: www.youtube.com

günlük, haftalık vs. sürelerle derlemelerin yapıldığı kanallar arıyorum. önemli haberler olabilir, bilimde, otomotivde, mühendislikte, tıpta gelişmeler olabilir. tavsiyelerinize açığım.
(15)

Bir kaza geçirip ömür boyu yatalak kalacağınız kesinleşse

Sizce intihar eder miydiniz? Ömür boyu başkasına muhtaç olmak ve insanlara yük olmak, yürüyememek, koşamamak çok ağır değil mi?Ben ilk zamanlar değil de, sevdiklerimin yüzünde bıkkınlığı gördüğümde intihar ederdim galiba, rahatsızlık verdiğimi hissettiğimde. Onlar hissettirmemeye çalışırdı ama ben m
Sizce intihar eder miydiniz? Ömür boyu başkasına muhtaç olmak ve insanlara yük olmak, yürüyememek, koşamamak çok ağır değil mi?

Ben ilk zamanlar değil de, sevdiklerimin yüzünde bıkkınlığı gördüğümde intihar ederdim galiba, rahatsızlık verdiğimi hissettiğimde. Onlar hissettirmemeye çalışırdı ama ben mutlaka sezerdim.
Ederdim.


eazy
(10.10.19)
Ederdim.


loae haled
(10.10.19)
belden aşağı felç: etmem. internet üzerinden yürütebileceğim yazılım, çevirmenlik gibi alanlarda siivrilmeye çalışırdım.
şaka maka herhangi bir cinsel güç kalmasa başımı derde sokan saçma sapan ilişkiler de yaşamazdım.

boyundan aşağı felç: isterdim ama edemezim heralde. nasıl edeyim?


sinek kral
(10.10.19)
Can tatlı. İntihar etmek kolay değil.


amortisman
(10.10.19)
Hayır


anarsika
(10.10.19)
ederdim.
ötenazi de yasal olmalı / uygulanmalı. bu durumda hastanın kararına bakılmalı bence. neden yaşatılarak daha fazla işkence edilir ki ?


MtKrt
(10.10.19)
bel altıysa bir şekilde yaşarım da boyundan aşağı falansa vurun beni zaten ne anlamı var.


Efoody
(10.10.19)
Ederim.
Hele ki yatakta olup bilinci çok açık iki hastayı gördükten sonra o yatakta acı çekiyor sen ayakta çaresizlikten çekiyorsun. Altına yapsa iki taraf için büyük sorun biri utanıyor diğeri iğreniyor. Daha bunlar gibi bir sürü örnek var. En iyisi kimseye muhtaç olmamak


Olmek isterdim ama o durumda nasil intihar edilir ki imkanlar kisitli. Kendini oldurtmek icin kimseyi de ikna edemeyecegine gore. Bu yuzden ulkemizde assisted suicide olmasi gerektigini dusunuyorum. Hem birini cinayete tesvik etmiyorsun hem de ortada suc olmuyor. Tabi dini gerekcelerden dolayi imkansiz turkiyede olmasi. Ama obur turlusu de insana aci vermekten baska bi sey degil.


Flipsflops
(11.10.19)
Etmezdim.


simderun
(11.10.19)
Bir kaza sonucu belden aşağısı felç olan bir balet vardı. O hayata tutundaysa bedeni bir halta yaramayan ben haydi haydi tutunurum.


auroraaurora
(11.10.19)
Oncelikle aktif otenazi hak olmali bu kismi cok destekliyorum. Ama ben intihar etmezdim sanirim. Cunku tıp bilimi ve teknoloji surekli gelisiyor degisiyor yeni cozumler bulunuyor.


hindistan cevizi
(11.10.19)
oncelikle dini inancim sebebiyle etmezdim. ikincisi beni sevenleri ve onlara cektirecigim aciyi dusunur yine etmezdim. kendimi onlarin yerine koyuyorum mesela esimin/annemin/babamin yatalak kalmasini mi isterim yoksa olmesini. olmus olmalari bana daha cok aci verir diye dusunuyorum.


crucio
(11.10.19)
Etmezdim. Belki şimdi çaresi yok ama yarın olacak. Hiç belli olmaz bu işler..


blue serenity
(11.10.19)
Etmezdim. Bir arkadaşımın geçirdiği kaza sonucu boyundan aşağısı felç oldu. Daha 16 yaşındaydı.
Önce senelerce fizik tedavi aldı ve ellerini kollarını kullanabilir hale geldi.(bizimki NG ibi rahat değil tabii) Sonra üniversite sınavını kazandı ve bölümünü birincilikle bitirdi.

Sonra da sperm bankasından çocuk sahibi oldu. Hamileliği yaşadı, bebeği sezeryanla doğdu. Şimdi 1.5 yaşında kızı var. Kendisi iskemlede olmasına rağmen elinden geldiğince kızına da baktı. Oysa hala iskele ile gidemediği yerlere kendi anne babası kucağında taşıyor onu.

Pek çok insanın yapamayacağını başardı. Kendisini öldürseydi bunların hiç birini bile yaşayamayacaktı.ne acı...


balik kraker
(11.10.19)
(3)

a harfi neden 3 farklı şekilde yazılıyor?

a, A ve sağına çizgi atılmış o olarak nasıl ve neden 3 farklı şekilde yazıyoruz bunu? bide bazı harflerin büyük ve küçük hallerinin farklı olma sebebi ne acaba? garip değil mi?
a, A ve sağına çizgi atılmış o olarak nasıl ve neden 3 farklı şekilde yazıyoruz bunu? bide bazı harflerin büyük ve küçük hallerinin farklı olma sebebi ne acaba? garip değil mi?
ikinci sorunuzu uzun uzun anlatan yazı

seyler.eksisozluk.com

www.youtube.com


la traviata
(10.10.19)
redditblog.com
www.quora.com

Basitçe diyor ki, a'nın türlü türlü yazımı vardı, matbaanın yayılmasıyla "kitap a'sı" standart oldu, el yazısında da en basit ve hızlı yazılan "el yazısı a'sı" standart oldu.

Hatta ikinci linkin devamında el yazısı harfleri ile matbaa harflerini gösteriyor, bunlar farklı ama biz artık hangisi kolayımıza gelirse onu seçerek ikisinin karışımını kullanıyoruz diyor.


kobuzchu kiz
(10.10.19)
3. tür aslında matbaa harici el yazısı içindir.
mesela rusçada matbaa yazısında küçük harfler sadece büyüğünün ölçekçe küçüğüdür. el yazısı diye tabir edilen günlük yazıları bambaşkadır. rusçayı matbaadan öğrenen biri bu yazıyı okurken zorlanır.


neysene
(10.10.19)
(1)

yüksek lisans demografik anket sorusu

çevreci işletme, yeşil inovasyon, yeşil performans konulu bildiri hazırlıyorum. demografik soruları artırmamı söyledi hoca. anket özel sektör çalışanlarına yapılacak. şu anda cinsiyet, yaş, medeni duurum, eğitim düzeyi, aylık gelir, çalıştığınız bölüm, şirketteki çalışma süreniz soruları var.başka n
çevreci işletme, yeşil inovasyon, yeşil performans konulu bildiri hazırlıyorum. demografik soruları artırmamı söyledi hoca. anket özel sektör çalışanlarına yapılacak.

şu anda cinsiyet, yaş, medeni duurum, eğitim düzeyi, aylık gelir, çalıştığınız bölüm, şirketteki çalışma süreniz soruları var.

başka ne ekleyebilirim?
Araştırmanın bağlamı bilinmeden sorular kör atış olur fakay; fikir vermesi açısından:

Kardeş sayısı-cinsiyeti-eğitim durumu-iş durumu, hane halkı (aileden farklıdır), doğum yeri, yaşadığı yer, çocuk sayısı-cinsiyeti-eğitim durumu , etnik köken (çoğu soru gibi ön araştırma çıktılarına göre cevap kategorileri belirlenmeli, usulüne uygun araştırma Türkiye'de nadir olduğu için, umarım ön araştırma süreci hakkıyla yerine getirilmiştir), evliyse kaçıncı evliliği olduğu, daha önce başka iş yapıp yapmadığı gibi sorular demografik verileri detaylandırma yardımcı olabilir. Ancak veriyi iyi nişan alarak toplamak makbuldür. Neyi neden öğrenmek istediğinize göre soru hazırlamak gerekir.

Daha çok detay paylaşırsanız daha nokta atışı sorular hazırlamanıza yardımcı olabiliriz.


joker hakki
(10.10.19)
(1)

instagram kişi arama

üye olmadan arama özelliği kapandı mı? bir arkadaşa bakıp çıkıcam ve hiç hesap açamdım, illa sahte isimle üye olmam mı lazım?
üye olmadan arama özelliği kapandı mı? bir arkadaşa bakıp çıkıcam ve hiç hesap açamdım, illa sahte isimle üye olmam mı lazım?
google dan arayıp, oradan devam edin aramaya.


ayaklibalik
(09.10.19)
(4)

kablosuz veri aktarımının mantığı

kızılötesi, bluetooth, wifi, şebeke ile nasıl bilgi transfer edebiliyoruz? bir filmi atarken 1 ve 0'lardan oluşan kodları mı yollayıp decoder ile çözüyoruz? bu kodlar havada dağılmıyor mu?mühendisim ama sıfırdan kısaca anlatır mısınız vatandaşa anlatır gibi?
kızılötesi, bluetooth, wifi, şebeke ile nasıl bilgi transfer edebiliyoruz? bir filmi atarken 1 ve 0'lardan oluşan kodları mı yollayıp decoder ile çözüyoruz? bu kodlar havada dağılmıyor mu?

mühendisim ama sıfırdan kısaca anlatır mısınız vatandaşa anlatır gibi?
Kızılötesinde TV uzaktan kumandası ile aynı. Birbirini gören iki adet alıcı verici Led var o 1 ve 0 olarak yolluyor. Mors kodu gibi.
Bluetooth ve WiFi ise radyo sinyali şeklinde yolluyor diye düşünün. Hepsinin kendisine göre ayrı bir standardı vs ona göre modulasyon/demodulasyon yapıyor.


kisa
(08.10.19)
kızılötesinde gözle görülemeyen bir dalgaboyunda çalışan led'ler ile ledi yakıp söndürerek veri aktarımı yaparsın. Misal philips'te 889uS uzunluğunda 36kHz'de sinyal gönderirsin. Bir de protokolü vardır, şu kadarlık veri komut kısmı, bu kadarlık kısmı adres verisi şeklinde.

wifi'da belli bant aralıkları ayrılmıştır 2.4-2.5GHz ve 5.7-5.8GHz mevcut kullanılan aralıklar. Burada ise @kisa'nin dediği gibi modülasyon kullanılır, yani gönderen tarafta veri radyo sinyali üstüne bindirilir (modülasyon), alıcı tarafta ise bu taşıyıcı sinyal içinden veri ayıklanır(demodülasyon). Bu protokollerde hata kontrolü, belli mertebeye kadar hata düzeltme teknikleri olur. Araştırmak istersen CCK (complementary coded keying), OFDM (orthogonal frequency division multiplexing), FHSS (Hoping spread spectrum)ile başlayabilirsin.

Bluetooth u da yazmaya üşendim çünkü hız ihtiyacı arttıkça farklı modülasyon teknikleri kullanılmaya başlandı ve mevcut ble teknolojisinde ne kullanılıyor bakmadım bile, onu da sen araştırırsın :)


kimlanbu
(09.10.19)
sen aslinda "radyo nasil calisiyor" diye soruyorsun. Prensip ayni.
Internetten arastir, pek cok bilgi bulabilirsin.
Bilgi havada modulasyon teknikleri kullanilarak "dagilmiyor".

Aslinda bu sorunun bir versiyonu da su: Konusuyoruz, ses havada niye dagilmiyor? Kulaginda belli bir frekanas bandindaki siddeti olcen bir cihaz var. Elektronik alicilar ise daha karmasik, daha hassas.

Radyo'da nasil oluyor da pek cok sinyal bir birine karismiyor? Cunku ayri frenkanslar uzerine bindirilmis sinyaller tasiyorlar. Otoyolda ayri seritlerden giden arabalar gibiler.

Buraya kadar frenkansa dayali modulasyondan bahsettik. Ayni frekans uzerinde cok sayida mesajlasma, cok sayida kanal da yaratilabilir. Bunlar da baska modulasyon tipleri.


ebabil curnatasi
(09.10.19)
belirli bir dalga boyunun üstü 1, altı 0 kabul ediliyor. dalganın frekansı ne kadar yüksekse birim zamanda o kadar 1 ve 0 iletiliyor.

veri kaybı kablosuz yahut kablolu iletişimlerde her zaman olur. bunun için çeşitli protokoller var. mesela en basitinden, ağ aktarımında udp protokolünde veri kaybı olabiliyorken, tcp protokolünde veri kaybını engelleyen yöntemler mevcut.

bu yöntemler genelde checksum tarzı şeyler kullanır. kabaca bir benzetme yapmak gerekirse, yolladığı her bir veri paketinin üzerinde "içinde şu kadar gram ve şu boyutta veri var" şeklinde bir etiket yapıştırmak gibi bir şey. haliyle elimize gelen veri ile etiketindeki miktar uyuşmuyorsa yeniden veriyi göndermesini istiyor makine.

havada dağılma örneğine gelince, bu biraz mühendislik eğitimi alırken fizik dersinin "dalgalar" kısmını ihmal ettiğiniz anlamına gelebilir. bunu da sade vatandaşa kabaca anlatacak olursak, düşük frekanslı uzun menzilli dalgalar (mesela radyoların AM bandı) minimum kayıpla taaa, kıtalar hatta gezegenler ötesine ulaşabiliyorken; tam tersi bir durumda (mesela mikrodalga) duvardan bile geçemeyebiliyor. bunda da dalgayı böyle ip atlarken kullanılan bir ipi düzenli sallayarak bir delikten geçirmeye çalışmak şeklinde örnek verebiliriz. ne kadar hızlı sallarsan o kadar geniş bir aralıkta salınır. o kadar geniş bir yer arar geçebilmek için...


(1)

Motosiklet motor perfrmansı düşüşü

İlk aldığımda yokuşları 3'te çıkarken şuan 1'de zor çıkıyor. Hızı da baya düştü. Motoru sonradan 100cc yapılmış 50cc bir motosiklet bu.Tamire 200-300 vereyim mi yoksa yeni motor mu taktırayım sizce?Satıp başka motosiklet de alabilirim. Tamirle düzelecek bir şey mi bu?
İlk aldığımda yokuşları 3'te çıkarken şuan 1'de zor çıkıyor. Hızı da baya düştü. Motoru sonradan 100cc yapılmış 50cc bir motosiklet bu.

Tamire 200-300 vereyim mi yoksa yeni motor mu taktırayım sizce?
Satıp başka motosiklet de alabilirim. Tamirle düzelecek bir şey mi bu?
Debriyaj bitmiş olabilir mi? Uzaktan anlamak zor.


chavezding
(07.10.19)
(1)

iş görüşmesi gibi bir şey

yüksek lisans anketi için uzak bir tanıdığın yanına gideceğim, büyük bir şirkette müdürmüş. anketi yapacağım, çıkarken de bu alanda çalışmak istediğimi belirtip cv'mi bırakacağım. ne deyip bıraksam iyi olur onu düşünüyorum.1 senedir falan işsizim, birkaç ay aradım sonra da saldım, yüksek lisansa baş
yüksek lisans anketi için uzak bir tanıdığın yanına gideceğim, büyük bir şirkette müdürmüş. anketi yapacağım, çıkarken de bu alanda çalışmak istediğimi belirtip cv'mi bırakacağım. ne deyip bıraksam iyi olur onu düşünüyorum.

1 senedir falan işsizim, birkaç ay aradım sonra da saldım, yüksek lisansa başladım.

bu süre içinde ne yaptın sorusuna maruz kalmamak için, "akademisyen olmak istiyordum ama yüksek lisansa başladıktan sonra bana göre olmadığını anladım o yüzden alanımda özelde çalışmak istiyorum." desem nasıl anlaşılır? Özelde çalışmayı pek istemediğimi düşünür mü?

ne uydursam da 1 sene yattım demesem sizce?
Bi şey deme cv'ni bırak çık. Sen ne dersen de o anlayacak zaten. İşsiz olmanın da saklayacak bir yanı yok. Ha illa ben bir şey diyeyim diyorsan da "Öğrenimime kesintisiz devam etmek istediğim için bu süreçte iş aramadım şu an yeni yeni aramaya başladım. Artık öğrenimimi tamamlayıp iş hayatında tecrübe kazanmak isterim."


kablelvuku
(07.10.19)
(3)

Saçın yeni yıkanmış halini korumak

Saçımı yıkayıp kurutunca tam istediğim gibi oluyor ama gece duş alıp yattığım için sabahları saçımda bir bütünleşme, yapışma oluyor ve düzgün şekil almıyor.Geceden bir şey mi sürsem? Sabah sadece saç mı yıkasam bilemedim. Nasıl elde ederim o şekli?
Saçımı yıkayıp kurutunca tam istediğim gibi oluyor ama gece duş alıp yattığım için sabahları saçımda bir bütünleşme, yapışma oluyor ve düzgün şekil almıyor.

Geceden bir şey mi sürsem? Sabah sadece saç mı yıkasam bilemedim. Nasıl elde ederim o şekli?
saç kurutma makinesiyle üzerinden geçiyorum ben daha güzel oluyor.


Sabah saçları yıkayabilirsiniz. Fön makinesiyle şekil verdikten sonra wax veya egos sürün. şekli koruması için


kitik
(07.10.19)
Ben yatmadan yikayip kurutmuyorum. Sabah kalkip kurutunca tam istedigim sekilde oluyor.


nerdeyim ben
(08.10.19)
(8)

engelli yakınlarının sahip olduğu haklar

teyzem %98 engelli. bez ve mama yardımı alıyorlar, bir de araba vergi indirimini biliyoruz. devlet başka ne haklar veriyor acaba? bir yardımım olur da yüklerini azaltırım belki dedemle anneannemin.
teyzem %98 engelli. bez ve mama yardımı alıyorlar, bir de araba vergi indirimini biliyoruz. devlet başka ne haklar veriyor acaba? bir yardımım olur da yüklerini azaltırım belki dedemle anneannemin.
evde bakım ya da engelli maaşı?


ozdek
(05.10.19)
Bazı faturalarda indirim oluyor.


podrostok
(05.10.19)
araba alabilir ötv siz ve kdv indirimli ama satamaz 5 sene


baknedicem
(05.10.19)
Kaymakamlığa başvurunca da vakıftan yardım geliyor.


Evde bakım parası ve engellilik maaşı için SGK'ya başvurun.


pro9it9is9
(06.10.19)
İSKİ yüzde 50 indirim.
Kablo TV digiturk dsmart indirimli.


sutlu nescafe
(06.10.19)
Yukarıdakilere ek olarak toplu taşıma ücretsiz oluyor engelli kişi ve refakatçileri için.


mor bembombom
(06.10.19)
Türk Telekom indirim

Askide indirim

Engelli bakım aylığı (hane halkı kişi başı gelir sınırı var ama)

Belediyenin bakım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz


elorelia
(06.10.19)
(8)

19 yaşındaki çocuk 1 milyon lira kazandı

siz napıyorsunuz? ben işsizim ve her ay kyk kredi borcu ve gss prim borcu ödüyorum. mühendisim ama asgari ücretle iş arıyorum.
siz napıyorsunuz?

ben işsizim ve her ay kyk kredi borcu ve gss prim borcu ödüyorum. mühendisim ama asgari ücretle iş arıyorum.
gecen ntv'de bahsediyorlardi CR7 instagramda bir postundan yaklasik 1M USD aliyormus,

zenginin mali zugurdun cenesi


exlibris
(05.10.19)
Kurgu o


enis buyutucu
(05.10.19)
gerçekten kazandığını düşünen var mı? :) aktv’nin başarısız bir PR çalışması :s


soru icin geldim
(05.10.19)
İşsiz mühendis +1 Yüksek lisans yapıyorum. 27,5k kyk var. Daha ödemesi başlamadı. Enseyi karartmıyorum yine de. Hiç bir şey için geç değil.


mekaniker
(05.10.19)
böyle köşeyi dönenlere veya küçük yaşta büyük başarı kazananlara odaklanmıyorum. çünkü hem moral bozuyor, hem kendimi yetersiz hissettiriyor hem de bişeyler yapmam için motive etmiyor çünkü istisnai başarılar. çalışsam aynı başarıyı kazanmam garanti değil, şans vs gerekiyor. o yüzden çıtayı düşük tutuyorum, gerçekçi olup küçük adımlarla yoluma devam ediyorum.


sttc
(05.10.19)
Üç-dört yıl önce kazansa miktara vay derdim ama şimdi;

"27 yaşında milyon lira
Çok da bir şey değil keke
yüz bin Euro
Sikeyim para pulu
Olamam kulu"


austra
(05.10.19)
28.000 tl kyk + 2.000 tl gss


angina pektoris
(05.10.19)
okuldan tanıdığım katıldı 1000 tl kazandı yarışmada. parasını aldı. 1 milyon hakkında fikrim yok ama 1000 tl kazanan tanıdığım var.


(2)

bol soğanlı ve tavuklu yemek

elimde ızgaralık dedikleri kemiksiz tavuk but ve soğan var. en güzel nasıl yemek yapılır bunlarla?
elimde ızgaralık dedikleri kemiksiz tavuk but ve soğan var. en güzel nasıl yemek yapılır bunlarla?
bir patatesi ve bir soğanı dilimle,
onlarla birlikte tavuğu da fırın torbasına koy.
içine tuz, kekik, pul biber koy.
ağzını bağlayıp torbayı bikaç yerinden kürdanla del.
180 derece ısıtılmış fırına koy.
45 dakika sonra çıkar.
Afiyet olsun.


Mirket
(04.10.19)
Budu zeytin yağla hafif pul biberde yapabilirsin. Kızgın tavaya at.

Soğanları da tuzla ov. Öldür, bayılt. Ona da zeytinyağı sumak ve limon ekle. Missss.


elitoangelito
(04.10.19)
(5)

Mutfaktan sıcak su akmıyor

Musluğu sıcağa getirince hiç su akmıyor. Sebebi ne olabilir? Sucu çağırmadan çözebilir miyiz?
Musluğu sıcağa getirince hiç su akmıyor. Sebebi ne olabilir? Sucu çağırmadan çözebilir miyiz?
Tezgahın altında sıcak soğuk su muslukları (küçük vanalar) vardır. Onlara bak, belki sıcak olanı kapatmışlardır.


malheiros
(04.10.19)
1- Başka yerden akıyor mu ? Banyo vs.
2- Diğer taraflardan da akmıyorsa kombiyi kontrol ettiniz mi ? Kombi basıncı 0'a düşmüşse su eklemelisiniz.
3- Hiç su akmıyor derken soğuk su tarafında akıyor ,sıcak su tarafına çevirince hiç akmıyor mu ?
4- Sıcak su tarafındayken hiç su akmıyorsa musluğun altındaki bağlantıları kontol edin. Sıcak ve soğuk su için iki ayrı giriş olması lazım duvarda. o kucuk muslukların ikisininden de açık olduğuna emin olun


kitik
(04.10.19)
başka yerde sıcak su varsa sorun musluktadır. yoksa sorun kombidedir.


Bizim de bazen oluyor böyle, barını düşürüyorum kombinin düzeliyor hemen.


Mossy
(04.10.19)
Lavabonun altında ara musluklar vardır. Bu muslukların yeni modelleri filtrelidir. Bu filtreler zaman içinde devreden gelen pisliklerle veya kireçle tıkanır. Ana su vanasını kapatıp, büyük tornavida ile ara musluğun filtre kapağını çıkarın, filtreyi temizleyip yerine takın. kireç bağlamışsa bir süre sirkede bekletirseniz kireç çözülür.


Mirket
(04.10.19)
(15)

Yüksek lisans kılık kıyafet

2 hafta oldu başlayalı, erkeğim. Hocalardan biri şaka yollu bir daha şortla görmeyeyim seni dedi. Lisansta 5 sene şort eşofmanla gittim sorun olmadı.Ne yapardınız? Hocalarla birebir daha çok muhattabız tamam da buna karışabilirler mi? Hak verip uzatmadan ketenle gideyim mi?
2 hafta oldu başlayalı, erkeğim. Hocalardan biri şaka yollu bir daha şortla görmeyeyim seni dedi. Lisansta 5 sene şort eşofmanla gittim sorun olmadı.

Ne yapardınız? Hocalarla birebir daha çok muhattabız tamam da buna karışabilirler mi? Hak verip uzatmadan ketenle gideyim mi?
Ya bircok akademisyen asiri hiyar oluyor, inek gecmislerinden dolayi sosyal becerileri algilari gelismemis oluyor diye dusunuyorum - o yuzden takma. Universitede sort giyilmeyecek de ne giyilecek? Nerede giyilecek? Asiri sacma bir muhabbet acmis.


hot potato
(03.10.19)
karışamazlar. o üniversitede yazın arş. görlerden kisme şort giymiyormuymuş acaba.


fezagezgini
(03.10.19)
sacmalamis. hoca diye ciddiye almaniza gerek yok bence.


aydonno
(03.10.19)
onlardan her yerde var demek ki. bizde de bir tip tişört şortla gelmeyin falan diyordu. daha saçma olanı bir sonraki gün ben hariç herkesin grand tuvalet gelmiş olmasıydı.


denek hayatım
(03.10.19)
Bıraksın bu işleri. Geçen sene de benim hocam bu tarz bir şeyler demişti ama herkes iş çıkışı geldiği için şıktı, benim çalıştığım yerde serbest kıyafet olduğu için çok salaştım. Kafana göre giyin sen de.


jazzabel
(03.10.19)
gereksiz sekilcilikten baska bir sey degil.

bazi seylerde islemis benligimize o ayri bir mevzu.

pek alakali degil ama isim oldugunda rektörle, bakanlarla, bilimum star akademisyenle, ceolarla, calisanlarla, iscilerle senli benli konusuyorum almanyada, kendileri istiyorlar zaten ama 3-4 türk hoca var arada görüstügüm onlarla konusurken hocam ya da, ahmet abi, ayse abla moduna giriyorum. bunu asamiyorum anasini satim.


duygusuzromantik
(03.10.19)
aklıma ilk gelen şortunuz çok mu kısa, belki otururken bazı görüntüler veriyor olabilirsiniz.

eğer bu değilse, onlara neymiş ya, boş verin.


mor.inek
(03.10.19)
sanırım saygısızlık olarak algılamış olmalı. yaşlı ise x kuşağı sevmez bu tarz işleri. çünkü onlar farklı ekollerden/gelenekten geliyorlar ve bizim de aynı yoldan geçmemiz gerektiğine inanıyor olabilirler.
zaten bu tarih itibariyle isteseniz de giyemezsiniz malum havalar soğuyor.


lookatme
(03.10.19)
Hemen kesmeyin giymeyi otorite kabul ettirdim diye de triplenebiliyor hocalar. Bir iki daha giyin sonra bi tık daha smart casual'a kayarsınız. İmaj nihayetinde zaman zaman size avantaj da sağlayacaktır alımdır, hoca seçimidir, kongreye gönderilme, araştırmaya davet vs. Durumlarında.
Ha yok ben diplomayı alsam yeter gibiyse donla gidin hoca egosundan odasında kudursun.


öğrencisine dememeli bence ama eski kuşak takabiliyor evet.

Fakat araştırma görevlisi okulun çalışanı, bir arkadaş ar.gör'ler giymiyor mu demiş de evet baya giymiyorlar benim çalıştığım ve gördüğüm yerlerde :D İletişim fakülteleri çok daha rahattır ona rağmen giyen görmedim.


nhk ni youkosu
(03.10.19)
herkes tersini düşünmüş ama, şortla gitmek rahatlık alameti gibi görünür. elbette istediğiniz kıyafetle gidersiniz, ama ben üniversiteden herhangi bir hocamı ziyarete gideceğimde bile özenli giyinirim. şort ahlak açıdan sıkıntı olduğundan değil, fazla rahat bir kıyafet olduğundan yadırganır.

kimsenin kıyafetine karışmam ama yüksek lisansta şortla derse giren arkadaş olsaydı ben de dönüp hocaya bakardım, acaba ne diyecek diye. daha ciddi, daha kurallı bir yer orası. akademik anlayışta şort... bana da garip geldi.

bence giymeyin. zaten havalar da soğudu. elbette keten pantolon ve ütülü kumaş gömlek giymenize gerek yok. ama yüksek lisans doktora hazırlığı olarak geçer. eşofmanla, şortla gidince işi basite aldığınız düşünülebilir. kaç tane makale yazmış, senelerini akademiye vermiş insanlar, ders vereceği kişinin de duruşunu kendilerince özenli görmek istiyorlar. derste -patlatmak ya da cakkıdı cakkıdı ses çıkarmak harici tabi- sakız çiğnemenin de bence saygıyla alakası yok. ama çiğnenmez. bunun gibi.


lovemyself
(03.10.19)
"Ne yapardınız"ın cevabı bence o hocanın dersine şortla gitmemek. Böyle saçma bir sebepten dolayı takabilir. Ne gerek var.

Akademisyen kıyafeti konusu okula veya bölüme göre değişebiliyor. Şort-terlikle okula gelinebilen yerler var. Böyle gelinemeyen ve iyi bir okulda olan fizik bölümü görmedim mesela.


cosmicstring
(04.10.19)
Yüksek Lisans yaparken aynı zamanda okulda asistan/araştırma görevlisi gibi bir göreviniz varsa giymeyin. Ama düz yüksek lisans öğrencisi adı üzerinde öğrencidir ve öğrenciler ne giyiyorsa onu giyer.
Sadece biraz dikkat edin, böyle önemsiz şeylere takıp egosunu sizin üzerinizdetatmin etmesin...


SiyamkedisiZorro
(04.10.19)
çocuk ya da yazlık bölgeler hariç şort giymenin anlamı yok hoca haklı


bir soru sorcam
(04.10.19)
hocam, çok uzun sakalın vs olduğunda da kestir olum şunu diyen hocalar da olabiliyor.Ama araştırma görevlisi olma fikrin yoksa çok önemli değil kılık kıyafet.


bbb_1
(04.10.19)
(4)

Minimum tuzlu siyah zeytin

Yüzde 5 gram civarı tuzlu hepsi. Az tuzlular bile bana çok tuzlu geliyor. Suda bekletince yağı suya geçiyor. Şöyle yüzde 1-2 tuzlu zeytin elde demez miyiz?
Yüzde 5 gram civarı tuzlu hepsi. Az tuzlular bile bana çok tuzlu geliyor. Suda bekletince yağı suya geçiyor. Şöyle yüzde 1-2 tuzlu zeytin elde demez miyiz?
Şu sıralar pazarlarda zeytin satılmaya başladı al evde kendin yap.


olaylar olaylar
(01.10.19)
0 tuzlu zeytin yemek zorunda kaldım. çok kötüydü. tavsiye etmem.


sutlu nescafe
(01.10.19)
tuzsuz zeytin çabuk bozulur. zeytini koruyan tuz. edremit falan alma. uslulara bak. tuzunu çok farkettirmez uslu.


alperz
(01.10.19)
fora'nın fit zeytinini deneyin.


diabolus79
(01.10.19)
(10)

çok çocuklu duyuruculara soru

bir çocuğu anlıyorum, içgüdüsel, ölümsüz olma çabası, mükemmel bir insan yetiştirme fırsatı vesaire.birinci çocuktan sonra bağımlılık mı yaşıyor insan da ikiciyi istiyor? bir tanesine maddi manevi odaklanmak varken neden her şeyinizi ikiye, üçe bölüyorsunuz?
bir çocuğu anlıyorum, içgüdüsel, ölümsüz olma çabası, mükemmel bir insan yetiştirme fırsatı vesaire.

birinci çocuktan sonra bağımlılık mı yaşıyor insan da ikiciyi istiyor? bir tanesine maddi manevi odaklanmak varken neden her şeyinizi ikiye, üçe bölüyorsunuz?
çoğalma isteği işte. iki, üç, beş olsun. mantıksız gelene kadar devam ediyorsun.

ayrıca ileride bana bakar diye çocuk yapanlara da pek gülüyorum. genelde 4-5 kardeş olanlar anne babalarına pek bakmıyor. sen 5 çocuğa nasıl bakmış olabilirsin ki o da sana baksın...


ozdek
(30.09.19)
ben de ilk ikiyi anliyorum, ilki bir cocugumuz olsun (ureme/soyun devami muhabbeti), 2.si hadi bir de kardesi olsun. 3+ gunumuz dunyasinda buyuk sikinti eger tarlaya salamiyorsan.

etrafimdaki 3+ cocuklu adamlara sorarim genelde abi nasil cesaret ettin seklinde, %90'i ikinciden sonrasinin kaza oldugunu ama aldirmaya kiyamadiklarini soyluyor, turk/yabanci benim karsilastiklarimin ezici cogunlugu boyle, o son kadehi icmeyecektik hesabi..


cooperr
(30.09.19)
Bazı bölgelerde kalabalıklık güç anlamına geliyor (Doğu bölgesi ve karadeniz gibi).


insomniac
(30.09.19)
2. çocuğumuzu kazara yaptık.

İlk çocuğumuz (erkek) bildiğin melek, anlatamam. 10 yılı aşkındır bir kez bile azıcık pişmanlık yaşamadık. Ben burada saatlerce anlatamam. Okulunda tüm hocaları hayran, tüm arkadaşları kıskanıyor. İlkokulu birincilikle bitirdi. Akıllı, sevecen, zeki (biraz taşkın zekası), inanılmaz düşünceli, karıncayı incitmez. Yani anlatılmaz, yaşanır bir çocuk. Dünya bir tarafa, kendisi bir tarafa...

O yüzden biz hep "yavrumuz sağlıklı, sıhhatli olsun; ikinci bir çocuk istemiyoruz" kafasındaydık. Ama ikinci çocuk 3 yıl önce "geliyorum" dedi. Biz de "buyur, gel; bunca zaman değil şimdi gelmeye karar verdiysen bir bildiğin vardır" dedik.

Tabii yaşlarımız eskisi kadar genç ve dinç değildi ikinci çocukta (kız).

Şimdi burada lafı dolandırıp uzatmayayım. Başımıza gelen en güzel şeylerden biri oldu 3 kişilik bir aileden 4 kişilik bir aileye evrilmemiz. Hem kendim, hem eşim, hem de oğlum açısından... Eğer yeterince enerjimiz olsa ve bir beş yaş daha genç olsak (bir de maddi özgürlük kriter) üçüncü çocuğu gözüm kapalı isterdim...

Her şeyinizi bölmüyorsunuz aslında. Her şey paylaştıkça çoğalıyor. Anlatması zor, yaşamak lazım. Ama eminim mevzuyu güzel bir şekilde tasvir edenler çıkacaktır...


Madem bu kadar güzel birşey neden tek çocukla yetineyim ki? Maddi gucum varsa 18 tane çocuğum olsun ne güzel işte. Çocuğum yok. İki kardeşiz bazen keşke bir tane daha olsaydı diyorum.


ben sadece bilinmek istedim.


r evolution
(01.10.19)
Bir yakınım aynı duyuruyu açan arkadaş gibi düşünüyordu.Tek çocuklarını 22 yaşında kanserden kaybettiler.Kendileri de hem yaş hem sağlık açısından çocuk sahibi olma yeterliliğini kaybettiklerinden,”neden ikinciyi zamanında yapmadık”gibi bir pişmanlığa girdiler.Belki de kimilerinin böyle bir yedekleme düşüncesi vardır.Bana sorarsanız ben çocuğum olsun istemiyorum,12 yıllık evliyim,zaten şu andan sonra da olmaz.


arenas
(01.10.19)
Biz aslinda cocuksuz takiliyorduk hanimla yillardir. Sonra benim kardeslerim patir patir cocuk sahibi olmaya basladilar (6 kardesiz, 4u arka arkaya yaptilar) gidiyoruz seviyoruz oynuyoruz falan, esimin icgudusunu mu tetikledi nedir bilinmez, illa yapalim cok istiyorum dedi ve yaptik. Sonra cok sevince ve mutlu olunca niye daha da mutlu olmuyoruz diye ikinciyi yaptik. Ama bir tane daha yok olmaz. Maddi ve zaman acisindan.


beriberi
(01.10.19)
Sadece kendilerini değil, ülkemizi ve gezegenimizi de mahvediyorlar.


ilkinin tadını alınca insan ikinciyi de istiyor :D

maddi açıdan rahat ettirebileceğimizi bilsek 4-5 taneye kadar yolu var da iki iyidir şimdilik.


brkylmz
(01.10.19)
(5)

motosiklet kaskı saçımı bozuyor

saçımı yukarı dikiyorum. tavsiyeniz var mı? taç gibi bir şey mi taksam?
saçımı yukarı dikiyorum. tavsiyeniz var mı? taç gibi bir şey mi taksam?
Kaskı takmadan önce bone takabilirsiniz. Yüzücü bonesi değil, balaklava kumaşından boneler var veya yoksa bile uyduruk bir balaklava (Pamuklu olanlardan, revit falan değil) alın annenize veya terziye verin bone yapsın.


malheiros
(30.09.19)
Balaklava ış gormuyor.


balaklavamsı bandana sonrası sprey demiş www.youtube.com


9kuyruklukedi
(30.09.19)
(bkz: buff)


orient blue
(01.10.19)
Saçınızı bozsa da bozmasa da kask takmadan önce buff takmak en mantıklı olanı.

Kask takan birinin jöle vs kullanması, saça şekil vermeye çalışması maalesef olası değil.

Kendi haline bırakacaksın, başka yolu yok.


John Bloor
(01.10.19)
(2)

termos sorusu

elimde markasız bir termos var. bazen sıcaklığını metalin dışına veriyor ve hemen soğuyor. dışı ısınmadığında ise çok iyi koruyor sıcaklığı. bunun sıcaklığı neden dışarı verdiğini çözemedim. sizce neden?
elimde markasız bir termos var. bazen sıcaklığını metalin dışına veriyor ve hemen soğuyor. dışı ısınmadığında ise çok iyi koruyor sıcaklığı.

bunun sıcaklığı neden dışarı verdiğini çözemedim. sizce neden?
termos kaliteli bir termos değildir muhtemelen.
markasız diyorsunuz, iyi bir termos olsa marka her türlü yapıştırır logosunu üzerine.


teritori
(30.09.19)
içinde kum gibi granül şekilde bir izolasyon malzemesi varsa ve bir sebepten az koyulmuşsa zaman zaman pozisyona göre boşluk oluyor ve oradan ısı kaçırıyor olabilir.

kum dediğime bakma tam dere kumu olmayabilir ama bu tarz böyle silisyum mu neydi ismi, toz, granül şeklinde doğal bir izolasyon malzemesi kullanılıyor bazılarında. genelde çok uzun süre sıcak tutanlarda oluyor bu, bunun dışında içinde cam olsa kırılsa sallayınca şıkır şıkır ses yapar. cam da direkt olarak içine bakınca gözükmez tostun içindeki kaşar gibidir, dışta bi plaka , arada cam ve içte bir plaka şeklinde.


(4)

şu grafikler nasıl okunur?

https://media.sproutsocial.com/uploads/2019/02/facebook-demos-UPDATED.pnghttps://media.sproutsocial.com/uploads/2019/02/IG-demos-UPDATED.pngsayfa şu: https://sproutsocial.com/insights/instagram-vs-facebook/yüzdeler tutmuyor?
kadınların 74% ü kullanıyor diyor. kullananların arasında kadın yüzdesi 74% değil yani. küme sadece kadınlar.

aynısı erkekler için de 62 mesela


sttc
(29.09.19)
bu veriler facebook için uçuk değil mi? kullanan kalmadı ki?


2019-2018 arasi %8.2 artti aktif Facebook kullanici sayisi. Hangi veriye dayanarak kullanan kalmadi diyorsunuz bilemedim ama veriler normal.


crown
(29.09.19)
yüzdeler çok uydurma ya da sadece internet kullanıcıları baz alınmış olabilir.

dünya nüfusunun neredeyse yarısı internet kullanmıyor zaten.


aziz dostum jack
(29.09.19)
(1)

yer fıstığı yağı

neden yaygın değil? 1 litresine 25 lira diyor. fındık yağı ise 20 lira falan. ham fiyatlarına bakınca absürt değil mi bu fark?
neden yaygın değil? 1 litresine 25 lira diyor. fındık yağı ise 20 lira falan. ham fiyatlarına bakınca absürt değil mi bu fark?
Pek tercih edilmediği için sürümden büyük kazanç elde edilememe bu yüzden de special ürün muamelesi görme durumu olabilir.

Yağ oranı da etkileyebilir: fındık/fıstık=6/5 imiş


filipis
(27.09.19)
(3)

ilk defa instagram hesabı açmak

hiç instagramla alakam olmadı. 2019 bitecek, garip karşılanır mı? yeni bir mecra çıkana kadar beklesem mi?bir şeyleri kaçırıyormuşum gibi geliyor.
hiç instagramla alakam olmadı. 2019 bitecek, garip karşılanır mı? yeni bir mecra çıkana kadar beklesem mi?

bir şeyleri kaçırıyormuşum gibi geliyor.
bu o kadar sorun olacak bişey değil kardo. Aç gitsin kim neden garip karşılasın


paramolacak
(27.09.19)
Aç gitsin ya geride kalma :)


Angelia
(27.09.19)
2020 de yeni hesaplar paralı olacakmış.


neymis
(28.09.19)
(3)

besinleri soğutunca içindeki canlılar ölmüyor mu?

bakteri bulunan besinlerden bahsediyorum. süt, yoğurt, et gibi hayvansal gıdalar. bitkilerde ne kadar bakteri var bilmiyorum.ölmüyorsa nasıl ölmüyor? bizi bile 4 derecede bekletseler ölürüz.
bakteri bulunan besinlerden bahsediyorum. süt, yoğurt, et gibi hayvansal gıdalar. bitkilerde ne kadar bakteri var bilmiyorum.

ölmüyorsa nasıl ölmüyor? bizi bile 4 derecede bekletseler ölürüz.
e ölsün be kardeşim. sana ne ki? soruyu anlamadım ben.


alperz
(26.09.19)
Bünye meselesi. Bünyesi kuvvetli olan ölmez, bünyesi zayıf olan ölür.


el conquerador
(26.09.19)
bazı bakteriler buz dolabındaki soğuklukta sadece durağanlaşıyorlar, yani ölmüyorlar, üreme, kolonileşme gibi işlevleri minimumda tutuyorlar (yanılmıyorsam en düşük 4 derece oluyor dolaplar ama emin değilim tabii) ama uzun süreli saklamaya kalktığında bozulma söz konusu yinede. tabii bu dediğim doğal olanlar için geçerli, paket süt 1 ay bozulmadan duruyor mesela.

bazı bakteriler ise soğuğa karşı daha dirençli oluyorlar, bu nedenle -20 derecede dondurmak yüksek korumayı sağlıyor yıllarca bozulmadan kalabiliyor.


selam
(26.09.19)
(5)

firmalarda cv kime bırakılır?

sadece cv bırakmak değil, kendimi tanıtıp firmada çalışmak istediğimi belirtmek istiyorum. randevusuz insan kaynakları müdürü ya da ilgili departman müdürüyle görüştürürler mi?
sadece cv bırakmak değil, kendimi tanıtıp firmada çalışmak istediğimi belirtmek istiyorum. randevusuz insan kaynakları müdürü ya da ilgili departman müdürüyle görüştürürler mi?
görüştürmezler tabiki. sizin firmada çalışmak isteyip istemediğinizin bir önemi yok, firmanın sizin yetkinliklerinize sahip birini arayıp aramadığı önemli, bunun için de ilgili departmana cv göndermek en doğrusu.

elden cv bırakmayın, mavi yaka değilseniz. siz danışmaya bırakacaksınız, o ik uzmanına verecek, o işine gelirse ya da kaybetmzse müdüre verecek vs.. ama mail atsanız forwardlaması kolay kaybetmesi zor.


benaslinda
(26.09.19)
departman mudurunden email yoluyla gorusme kapamiyorsan catkapi gidince de gorusemeyeceksin. Email at ve emailin bodysinde meramini cok kisa ve oz belirt.


hot potato
(26.09.19)
Linkedin de kullanabilirsin ama beyaz yaka bir iş için çat kapi gidip isi kapma ihtimalin loto cikma ihtimalinden az bence


pofudukayi
(26.09.19)
burada yazdıkları gibi imkansız bi şey değil, biraz şansına bağlı biraz gideceğin yere bağlı. git dene. şahsen ben 1 kere çok ilgimi çeken bir iş ilanı için yaptım bunu (kariyer'den de başvurmuştum ama 2-3 hafta görüntülemediler bile), yetkili biriyle görüşemedim ama bıraktığım sekreter gibi birine çok istediğimi belli ettim o da ileticem dedi. 1-2 gün sonra baktım kariyer'den görüntülemişler cvmi sonra da mülakata çağırdılar. işe yarayabilir yani istediğin bi işse denemekte yarar var (bir ilanı olmayan firmaya gidiyosan o durumda çok daha büyük bir şansa ihtiyacın olacak tabi).


ilk beyaz yaka isimi aradigimda yapmistim, resepsionisti gecmen zor. cv'yi zarfa koyup veriyordum, ustune "alindi" damgasi basiyorlardi. Zarfin ustune insan kaynaklari diye yaz. cok cok kucuk bir sirket degilse birisiyle konusman zor, zaten cok kucuk sirketlerde insan kaynaklari falan olmaz, direk patron ile muhattap olursun. ilk girdigim sirket adam aramiyordu, portfoyumu ve cv'yi dosya haline getirip zarf ile elden verdim, ertesi gun aradilar, 4 ay sonra ise basladim.

"beyaz yaka isen oyle basvuru yapilmaz" tarzi seylere inanmiyorum. ben genelde herkesin kostugu tarafin tersine kosan biri olarak bundan pek zarar gordugumu soyleyemem.


cooperr
(26.09.19)
(3)

yüksek lisans özel öğrenci

böyle bir arkadaş var. öğrenci kartı olmadığı için bizim 2.5 lira verdiğimiz yemeğe 8.75 lira veriyor. sormuş olmaz demişler öğrenci işlerinde. belki tanık olan vardır, bu arkadaş bu yemeğe bu parayı vermek zorunda mı? hiçbir şekilde hakkı yok mu?
böyle bir arkadaş var. öğrenci kartı olmadığı için bizim 2.5 lira verdiğimiz yemeğe 8.75 lira veriyor. sormuş olmaz demişler öğrenci işlerinde.

belki tanık olan vardır, bu arkadaş bu yemeğe bu parayı vermek zorunda mı? hiçbir şekilde hakkı yok mu?
Yok.


faith no more
(25.09.19)
Yemeğe gitmeyen arkadaşın kartını kollasın.


superfluid
(25.09.19)
Özel öğrenciliğin olayı bu. Yalnızca ders alır öğrencilik haklarından yararlanamaz.


aceminick
(25.09.19)
(6)

motosiklet kaskı

çene açılır diye bir çeşit var ve diğerlerinden ucuz. neden?200 liraya anca çene açılır var. 400-500 lira mümkün değil veremem. ne tavsiye edersiniz?
çene açılır diye bir çeşit var ve diğerlerinden ucuz. neden?

200 liraya anca çene açılır var. 400-500 lira mümkün değil veremem. ne tavsiye edersiniz?
cene acili kasklar genelde daha pahaliydi sanki.

ucuz olarak fp orani en yuksek ls2 olmasi lazim


n62
(22.09.19)
Hiç anlamadım, bu fiyatlara kask mı var? Bundan 13 sene önce bile aldığım kask 400 tl yapıyordu (250euro), çenesi açılır kasklar her zaman diğerlerinden daha pahalı oluyor, ve daha ağır ama ben kapalılarla rahat edemiyorum.

200tllik kask alacaksanız hiç motosiklet kullanmayın derim. Belki miğfer tipli olan kask vardır o fiyatlara, onlar da işlevsiz.


(22.09.19)
Öncelikle çene açılır kask almayın, kaza anında o kısmı açılır.


halitkin
(22.09.19)
ls2 2. el alabilirsiniz. temiz kasklar çok internette ayrıca içindeki kumaşını çıkarıp yıkayabilirsiniz


egokalp
(22.09.19)
Alabileceğiniz en ucuz ama güvenli kask MT Revenge, Sharp 5 yıldız güvenlik seviyesi var fiyatları ortalama 400 liradır.

LS2 FF352 fiyatları ortalama 250 lira, Sharptan 4 yıldızı varmış.

200 liraya çene açılır güvenilir kask olmaz, ne olduğu belli olmayan kalite belgesiz plastik birşeydir o.


John Bloor
(23.09.19)
Kaska 200 tl bütçe ayrdıysanız motor kullanmamanızı öneririm.


guitarissimo
(23.09.19)
(2)

ayçiçek yağı neden kötü?

ayçekirdeği kaliteli yağ kaynağı değil mi?
ayçekirdeği kaliteli yağ kaynağı değil mi?
hidrojenize edilip kolesterolü düşsün diye sıcak presten geçiriliyor. omega 3 / omega 6 dengesi kötü.

diye biliyorum.


ya ben lan neyse
(20.09.19)
Diger yaglardan daha dusuk isida yaniyor diye biliyorum ben de.


Olric
(20.09.19)
(8)

para basmak

merkez bankası para basınca bastığı para nereye gidiyor? bu parayı piyasaya sokmak ne demek?1 milyon lira bastı mesela, memur maaşı falan mı ödeniyor?
merkez bankası para basınca bastığı para nereye gidiyor? bu parayı piyasaya sokmak ne demek?

1 milyon lira bastı mesela, memur maaşı falan mı ödeniyor?
@cemiyetinünlüsiması neden? ne karşılığında?


Para basmak demek aslında sürekli olarak yeni seri numaraları olan para üretmek değil, öyle olsa enflasyonun önüne geçemeyiz. Ekmeği almak için kiloyla para tartarız.

Sürekli eskiyen paralar darphaneye geri dönüyor ve yakılıyor, yerine yenileri basılıyor gibi düz mantık yürütebiliriz.

Ülkeler hazinelerindeki altın karşılığında para basarlar, ne kadar çok birim para basarsan değeri o kadar düşer.

Memur maaşı ödemek için en başta vergi olmak üzere devlet gelirleri toplanıyor işte.


John Bloor
(20.09.19)
Para basmak için karşılık gerekir. Bu ya döviz olur yada altın. Karşılığından fazla basılan para demek enflasyon demek.


silah taciri
(20.09.19)
Merkez bankasının piyasaya para sokması demek, basit haliyle bankalara düşük maliyetli, yani düşük faizli para vermesi demek. Bu da bir zincir reaksiyon yaratıyor.
Düşük maliyetle bankalara giren para, aynı şekilde düşük maliyetle krediler vs. aracılığıyla memlekete dağılıyor. Dolaşımdaki para miktarı artıyor.
Piyasaya para sokmak, yani para arzını arttırmak bu işte kabaca.
Arzı artan paranın değeri de haliyle düşüyor.

Merkez bankasının "dur biraz para basayım da memur maaşları ödensin" gibi bir durumu yok. Kamu harcamaları devletin topladığı vergiler ile yapılır.


@john bloor merkez bankaları altın karşılığı para basmayı bırakalı baya yıllar oldu.

genelde para basımı eskiyen paraları yenilemek için yapılır. ayrıca ihtiyaç halinde de ekstradan baslabiliyor. tabi bu da para bolluğu yarattğı için enflasyonu tetikliyor.


biergarten
(20.09.19)
emtia karşılığı para basmak mı? yıl kaç 1970 falan mı uzay zaman mı büküldü?


denek hayatım
(20.09.19)
biergarten +1

altın karşılığı para basmak vs. eski hikaye.


Bu arada merkez bankası tamamen devlete ait değildir. Para üzerlerinde Türkiye "Cumhuriyet" Merkez Bankası yazar. "Cumhuriyeti" değil.


fezagezgini
(20.09.19)
(11)

bekar erkeklere soru

özellikle sevgilisi vs. olmayanlara soruyorum. evli veya bir ilişkisi olan, yaşıtınız sayılabilecek kadınlara karşı davranışınız nasıl?bekar, ilişkisiz kadınlara olanlarla aynı mı?ben bu erkeğim ve ilişkisi olanlarla yakınlık kuramıyorum. kurmaya da çabalamıyorum ama insan insandır, seviyeyi koruyup
özellikle sevgilisi vs. olmayanlara soruyorum. evli veya bir ilişkisi olan, yaşıtınız sayılabilecek kadınlara karşı davranışınız nasıl?

bekar, ilişkisiz kadınlara olanlarla aynı mı?

ben bu erkeğim ve ilişkisi olanlarla yakınlık kuramıyorum. kurmaya da çabalamıyorum ama insan insandır, seviyeyi koruyup iyi bir ilişki kurmam lazım. ters bir laf ederim diye veya fazla bağlanırım korkuyor muyum nedir anlamadım. normali nedir sizce?
herkese aynı davranabiliyor olmak gerek. :) kadınları bilinçaltınızda avlanmaya müsait-avlanmaya müsait değil diye ayırıyor olabilirsiniz.


9kuyruklukedi
(20.09.19)
Kendime yapılmasını istemediğim hiçbir şeyi başkalarına yapmamayı hayat felsefesi edindiğim için, evli ya da ilişkisi olan kadınların cümlesi bacımdır.


el conquerador
(20.09.19)
Hepsine mesafeli davranıyorum.


Geçen kadıköy'de bir mekanda taaa yıllar önce tanıdığım yeni evli bir kadını gördüm. Aa merhaba nasılsın muhabbeti biraz konuşma ve içtikten sonra candy shop eşliğinde bol seksili dans ettik :D Ben öyle aman yanlış anlar falan diye dert etmem. Konuşurum, dansımı mansımı ederim :D


eazy
(20.09.19)
Ben genel olarak eğer yürüme gibi bir niyetim yoksa kadınlara mesafeli davranıyorum, kaldırımda yürürken bile göz kontağı yapmaktan kaçınıyorum. Her şeyden anlam çıkarıyor bizim kızlar. "Güldü çakacak!"


rldofiui
(20.09.19)
sosyalleşme problemleri içeriyor bence bu. herkese aynı davranmak gerek. nasılsa her bekar kadınla sevgili olma gibi bir durumun yoksa burada da iş aynı.


lallallal
(20.09.19)
ben mesafeli davranıyorum evli kadınlara


dafuq
(20.09.19)
Bence tam tersi, daha rahat olman lazım eğer amacın arkadaş olmaksa. Çünkü kadın evli, aranızda hiçbir ima olmaz, net şekilde herkes neyden bahsetmek istiyosa ondan bahseder. Kadın da eğer düzgün biriyse sana asla diğer gözle bakmayacağı için daha rahat arkadaşlık kuracaktır. Ama bu tarz arkadaşlıklar genelde sizi bir araya getiren mecranın dışına taşınamaz. Mesela birlikte kahve içmeye vs. gidemezsiniz. Onu bi yere davet edemezsiniz. Akşamları instagramdan komik video gönderemez, olur olmaz vakitlerde watsapp’tan yazamazsınız. Yazdığınız zaman sadece bişey sormak için, bi bilgi almak-vermek için yazarsınız veya direkt ararsınız(daha iyi olur şeffaflık açısından)


megalomaniac
(20.09.19)
En yakın 2 kız arkadaşım evli. Birini evlenmeden önce tanıyordum, evlenmeden önce geldi kocasını "gösterdi" bile. Onunla ilişkimiz evlenmeden önce nasıldıysa öyle. Akşamları komik video gönderme, baş başa buluşma, bunları hala yapıyoruz.

Öbürü iş arkadaşım; evli çocuklu, onunla da partner olarak çalışıyoruz projelerde. Günde 10 saat civarı sürekli birlikteyiz, yeri geliyor kocasından çok beni görüyor.

Bu iki kadın da eşleriyle ilişkilerini düzgün kurmuş, kimle samimi olup kimle olmayacağını bilen tipler. Ne beni eşleriyle ters düşürürler, ne de ben sınırımı aşarım. Bu dengeyi ayarlayamayan kadınla arkadaş bile olmam, karşılıklı medeniyet seviyesiyle ilgili yani.


Bruce
(20.09.19)
gayet oturaklı seviyeli yaklaşıyorum beni de diğerlerinden ayıran en önemli özellik bu zaten


siyahbeyaz1903
(20.09.19)
Evli olanlarla muhabbet etmek daha kolay oluyor ya, o "bu bana yürüyor mu ya" gerginliği olmadığı için daha güzel bi muhabbetimiz oluyor genelde.


(4)

sözlük çift tıklama sorunu

yeniden başlamış, ublock origin kullanıyorum, ekleyebileceğim bir kod, yapabileceğim bir şey var mı?
yeniden başlamış, ublock origin kullanıyorum, ekleyebileceğim bir kod, yapabileceğim bir şey var mı?
yok


kablelvuku
(12.09.19)
Sanırsam Düzeldi


kitik
(12.09.19)
Ya sözlükten miydi o. Ben de yeni mouse bakmaya başlamıştım, "arada tıklamyor bu bozuluyor herhalde" diye. Kanzuk A4tech ile protokol mü imzaladın amk


Çift tıklama sorunu strikes back!

Bugün fark ettim ben de ve dedim "hah gene mi"


(2)

yüksek lisans ders kaydı

bu hafta başladı herhangi bilgilendirme mesajı gelmedi bana. 6 ders açılmış beşini seçebiliyoruz. 6 ders toplam 12 kredi 30 akts yapıyor. 6 ders mi seçmem lazım acaba? enstitü ya da danışmanımla iletişim kurmam mı lazım bu durumda?bide uzmanlık alan dersi diyor bu ne acaba? mühendislik lisansımla ul
bu hafta başladı herhangi bilgilendirme mesajı gelmedi bana. 6 ders açılmış beşini seçebiliyoruz. 6 ders toplam 12 kredi 30 akts yapıyor. 6 ders mi seçmem lazım acaba? enstitü ya da danışmanımla iletişim kurmam mı lazım bu durumda?

bide uzmanlık alan dersi diyor bu ne acaba? mühendislik lisansımla uluslararası ticaret ve lojistik yüksek lisansına başladım. ne uzmanlığı alacağım şimdi?
Enstitüyü ara sor. Uzmanlık alan dersi tez oluyor, sen almıyorsun.


hatun
(10.09.19)
Yönetmelike hepsi yazar, 30 AKTSdir muhtemelen


(1)

ön çapraz bağ yırtılması

bir süre sonra koşabileceğimi düşünüyorum ama ben 60-70 kilo ağırlıkla squat yapıyordum. hiç yapamayacak mıyım? bilgisi olan var mı?
bir süre sonra koşabileceğimi düşünüyorum ama ben 60-70 kilo ağırlıkla squat yapıyordum. hiç yapamayacak mıyım? bilgisi olan var mı?
çağraz bağın squat veya koşma ile ilgisi yok. çapraz bağ yanal yükleri taşıyor zaten. ben kopuk haliyle hafif tempo koşu ve squat yapabiliyorum.


(12)

Kadın erkek ilişkisi

Tecrübelerinizden yola çıkarak cevap veriniz.Birbirine zıt özellikleri fazla olan çiftler mi birlikte daha mutlu oluyor yoksa uyum içinde olan çiftler mi?Eskiden bir şarkı vardı mesela, biri sever klasik müzik öbürü pop rock diye. Zamanla zıt çiftlerin birbirini nötrlemesi mümkün mü? Aynı şeyleri se
Tecrübelerinizden yola çıkarak cevap veriniz.

Birbirine zıt özellikleri fazla olan çiftler mi birlikte daha mutlu oluyor yoksa uyum içinde olan çiftler mi?

Eskiden bir şarkı vardı mesela, biri sever klasik müzik öbürü pop rock diye. Zamanla zıt çiftlerin birbirini nötrlemesi mümkün mü? Aynı şeyleri seven çiftler sıkılır mı mesela birbirinden?

Kim daha mutlu?
Reklamdı o reklam. Süper bir reklamdı hatta. Biri hamburger seviyordu, diğeri patlıcan yiyordu falan. Süper bir reklamdı ya neydi ki lan o

Biri öbüründen daha iyi demek zor ama zıt çiftlerin birbirini nötrlemesi bence mümkün. Bir taraf evde oturan, diğeri dışarı çıkıp gezmek isteyense mesela, ilk akla gelen düşünce "o iş olmaz hacıosman" oluyor. Aslında bence belli bir süre sonra biri iterek, diğeri çekerek orta noktaya bir araya gelirler.


Bazen zıt kişiler bazen uygun kişiler iyi anlaşıyor.
Belli olmaz yani


Zıt kisiliklerle de baslasa bi yerden sonra uyumu yakaliyosun yoksa iliski huzurlu bir sekilde devam etmiyor.


hindistan cevizi
(09.09.19)
@çay koy geliyorum, bir banka reklamıydı diye hatırlıyorum. yıllar sonra aynı bankanın önünde buluşuyolardı. reklam da aynı taksiye binip tanışmalarıyla başlıyordu sanki yanlış hatırlamıyorsam.

edit: www.youtube.com buldum hatta üşenmeyip sdfggh.


@cay koy geliyorum Akbank reklamı...

Farklılıklar güzel ama hobiler benzer olmalı diyorum.


lcha
(09.09.19)
Hiçte iyi olmuyor tecrube ettim :) zıt karakter uzak olsun.


brnbrs
(09.09.19)
Benzer olanlar daha mutlu oluyor. Benzer olmadığım ilişkilerim saçma sapandı, tatmin duygusundan uzaktı. Benzer iyidir.


hatun
(09.09.19)
uyum içinde olanlar daha mutlu. zıtlık olayı basit bir çekim, tanışmaya başladıktan sonra 24 saatlik ömrü bile kalmıyor.


windows95
(09.09.19)
Uyumlu olmak tabii ki.


Ben sana soyle soyleyeyim, zevkler hicbir etken degil. Ister ortak olsun ister zit. Bu iliskiyi kayda deger etkileyen degisken degil.

Ayni zevklere sahip olanlar daha iyi cift olabilir kanisi var dogal olarak. Bunun aksi orneklerle de sikca karsilasinca bu sefer "aslinda zit zevklere sahip olanlar birbirini daha iyi tamamliyor ya" mantigi yurutumeye basliyorlar. Halbuki bir korelasyon yok ortada, tamamen random orneklerle karsilasip cikarim yapiyor, bir yargiya varmaya calisiyorlar insanlar.


stavro
(09.09.19)
İyi sevişenler daha mutlu, eğer ilişkide seks iyiyse diğer her şey gözardı edilebiliyor belli bir yere kadar.

Tabi bazen ne kadar iyi sevişseniz de istemeyerek de olsa uzakk kalmak zorunda olabiliyorsunuz.


John Bloor
(10.09.19)
uyumlu çiftler daha mutlu oluyor.


dafuq
(10.09.19)
(7)

Kafede gelen kahve

Sevgili adayımla bir kafeye gittik. Erkek bir garson geldi genç. Ben de kızın eline koluna bakıyordum dokundum, tuttum biraz. Kahvem geldi, bitirdim ve dibinden 2 tane kaş gibi kısa kıl çıktı. Bu adamın bana gıcık olup içine tükürme ihtimali bile var demi?Çok kötü oldum ya midem bulanıyor şuan.
Sevgili adayımla bir kafeye gittik. Erkek bir garson geldi genç. Ben de kızın eline koluna bakıyordum dokundum, tuttum biraz.

Kahvem geldi, bitirdim ve dibinden 2 tane kaş gibi kısa kıl çıktı. Bu adamın bana gıcık olup içine tükürme ihtimali bile var demi?

Çok kötü oldum ya midem bulanıyor şuan.
takma kafana. seni öldürmeyen şey güçlendirir. sevgiliye odaklan.


sinek kral
(08.09.19)
Aynen var. Ben de geçenlerde bu tükürme mevzusu hakkında bir şeyler duydum. Hatta tüküren bizzat anlattı bana. İnsanlıkla alakalı bir mevzu. Ben bu dünyanın amk harbiden, dışarıdan bakılınca adam zannedilen birçok insan aslında yavşağın önde gideni.


johny guitar
(08.09.19)
Ne alaka? Neden kıza dokundun diye sana gıcık olsun ki? Ters bir hareket/laf/bakış yoksa dünya benim etrafımda dönüyor sendromu


Gereksiz bir kuruntu bana göre. Kafede akşama kadar kaç çift geliyor kimbilir, her çifti böyle özel düşünüp kafasına takmaz


Adamin eski sevgilisi mi kiz? Sana niye uyuz olsun?


stavro
(09.09.19)
Sonra gel de Starbucksı sevme işte. Siz hepiniz ciddi misiniz ya? Bu kadar yaygın mı tükürme olayı?


windows95
(09.09.19)
Ay sil bu duyuru sil!!!! Of, alaaam. Kaş gibi kıl ne ya resmen öğürdüm, of. Ya silin duyuruyu, kahve de mi içemeyeceğiz?!?! (._.) Her ihtimal var dostum.


velvetmorning
(09.09.19)
(8)

üniversite mezunlarına soru

evleneceğiniz kişi lise mezunu olabilir mi? hayırsa kesinlikle üniversite mezunu olmalı diyebilir misiniz? cinsiyet belirtirseniz iyi olur.
evleneceğiniz kişi lise mezunu olabilir mi? hayırsa kesinlikle üniversite mezunu olmalı diyebilir misiniz? cinsiyet belirtirseniz iyi olur.
nasıl biri olduğuna bağlı, kimi lise mezunları pek çok üniversite mezununu cebinden çıkartır. kişiye bağlı yani, asla olmaz demem. kadınım.


tabirimekruh
(08.09.19)
asla olmaz demem, kişisel gelişimine, işine bağlı.


tinky winky
(08.09.19)
Tahsil ile evliliğin hiçbir bağı yok bana göre. Ne üni mezunları var zihniyet Ortadoğu. Evliliğin dünyaya bakışla bir ilgisi olmalı


olaylar olaylar
(08.09.19)
Pelinsu ünisinden mezun olacağına isterse ilkokul mezunu olsun. Önemli olan düşünce yapısı ve kişisel gelişim.


adwokat
(08.09.19)
Piyasada lise mezunu mu kaldı? Barajı aşan üniversite mezunu. Sanki bi kıstas da. Neyse efenim, yukarıdaki herkes +1. K.


noisette
(08.09.19)
kişiler bunu dert etmeyebilir. ki bu bence normal.

yalnız aileler denklik ararken bunu isteyebiliyor. bundan 10 yıl kadar önce , oğlu akademik kariyer yapıyorken, kız 2 yıllık okumuş diye zor onay verilen ilişkilere rastladım.. he ne oldu. kız üstünde sağlam baskı hissetti , şehir dışına gide gele lisansı tamamladı . adam kariyerine devam etti. evlilikleri gayet iyi devam ediyorlar.


mustang
(08.09.19)
Benim için sorun olmazdı nasıl biri olacağıyla alakalı artı bir


eylul
(08.09.19)
üniversite mezunu/lise mezunu etiketi önemli değil hiç. Ama muhtemelen onun lise mezunu olmasına sebep olan sosyo kültürel/ekonomik sebeplerden ötürü öyle biriyle ilişki içinde olamam gibi hissediyorum.


bobinhoo
(09.09.19)
(2)

ing burada ne diyor?

https://youtu.be/-bBHT158E0s?t=111
çevirisini mi soruyorsun? büyümüş, gözbebeklerin büyümüş diyor

böyle şovlardan falan ingilizce öğrenin iyi güzel ama lütfen dile hakim olmadan aksana hakim olmaya kasmayın. çok komik oluyor


HasanK
(07.09.19)
'Elevated. Your pupils dilated.'

Bu arada @hasank arkadaş neden böyle bir tepki verdin ki normal soru soruyor ingilizce altyazıda kelime farklı yazıyor doğrusunu merak etmiştir komik oluyor yazmak falan nedir
Bırakın insanlar öğrensin, merak etsin.


(6)

İnsan ilişkileri sorusu

Bunun yüzünden büyük sorunlar yaşadım ve size danışmak istedim.Başkalarının hayatına bir sıfat ile girince, geçmişteki kişinin yerine geçince karşılaştırmaya maruz kalıyorum. Karşılaştırma denmeyebilir buna anlatıyorum.Bir projede 1 sene kalacak olan biriyle aynı projede aynı evi paylaştık, ben 2 ay
Bunun yüzünden büyük sorunlar yaşadım ve size danışmak istedim.

Başkalarının hayatına bir sıfat ile girince, geçmişteki kişinin yerine geçince karşılaştırmaya maruz kalıyorum. Karşılaştırma denmeyebilir buna anlatıyorum.

Bir projede 1 sene kalacak olan biriyle aynı projede aynı evi paylaştık, ben 2 aylık oradaydım ve bizden önce de 2 aylık kaldılar yine türk ve erkekler. Kalanlar fransız ve ispanyol kız. Bu fransız biz gelir gelmez hemen yerine geldiğimiz türklerin ne kadar müthiş olduğundan, ne kadar harika vakit geçirdiklerinden bahsetti. Hatta bizim türkler bunlara pişti öğretmişler, hemen masayı kurdular oynamaya başladık. Şöyle güzel pişti oynardık, böyle komik eğlencelilerdi diye eskilerden bahsettiler bize. Bu üç gün aynı şekilde devam edince kızlarla iletişim kurmayı reddettim ve 2 ay bunlarla düşman gibi geçti.

Bu da yeni oldu, bir kızla tanıştım. Kız ısrarcı oldu beni beğenmiş falan görüşmek istedi. Kafeye gittik buluştuk 2 gün. Bu kız 2 gün boyunca eski sevgilisiyle ne kadar güzel vakit geçirdiğinden bahsetti. Sevdiği özelliklerini tekrar tekrar anlattı. Halbuki ben görüşmek istemedim, kız teklif etti hep ben de tamam dedim. Baya ilgilendi benle, ben de sevdim başta. 3 lafından biri eski sevgilisiyle anısıydı. Bugün en son yine aynı şeylerden bahsedince dedim yeter dur. Ben senin başka erkeklerle yaşadığın eğlenceli anları dinlemek istemiyorum ve hiç ilgilendirmiyor, buz gibi oldum kızdan. Sen geçmişte daha mutlusun orada kal dedim kestim görüşmeyi. Bu kız mesela kıskandırmaya çalışıp tepkimi mi ölçecekti?


Bu davranışım dışarıdan nasıl yorumlanır? Mutluluğa tahammül edemiyor muyum? Hata bende mi? Ne söylemem gerekirdi bu insanlara? Bana geçmişi unutturma görevi mi biçilmişti de ben mi hemen pes ettim? Siz ne yapardınız?
Mis gibi yapmışsın diye yorumladım. Dozunu kaçırmışlar.


noisette
(06.09.19)
ilkinde sen sacma tepki vermissin.

ikncisi normal.


hot potato
(06.09.19)
Biraz daha açıklayıcı olun bir zahmet? Bir sürü soru sordum sonda.


ilkinde kisisel algilamani tribe girmeni gerektirecek bir durum yok. projedeki ogrencilerle casual bir iliski icindesin, seni diger turke benzetsinler yani ne olacak. "iletişim kurmayı reddettim"e getirecek asosyallesecek bir sey degil. hele hele yeni tanistigin, birlikte yasadigin ve gecinmen gereken insanlara karsi. gereksiz bir kompleks.


hot potato
(06.09.19)
hot +1

İlkinde gereksiz kasıp 2 ayını çöp etmişsin, daha diplomatik olman lazımdı.

2.si haklısın.


KaraSakall
(06.09.19)
Her iki durumda da haklısın ve doğru olanı yapmışsın.

Ne münasebet benden önceki kimselerin muhabbetini dinleyeceğim. Başıma geldi oradan biliyorum. Sevişmek üzere olduğum kadın benden önce tanıştığı flörtlerinden laf açmıştı ki ikinci lafında yataktan kalkıp gittim, bir daha görüşmedim.


heidi'nin dedesi
(06.09.19)
(3)

Bir başlık arıyorum

"Her cümlesine x ile başlayan insan" gibi bir başlıktı. Entry'lerden birine de x ile başlamıştı bir yazar ve baya komikti. Bulur musunuz?X = tamam da gibi bir şeydi ama bulamadım. Sık kullanılan bir kelimeydi.
"Her cümlesine x ile başlayan insan" gibi bir başlıktı. Entry'lerden birine de x ile başlamıştı bir yazar ve baya komikti. Bulur musunuz?

X = tamam da gibi bir şeydi ama bulamadım. Sık kullanılan bir kelimeydi.
@brkylmz yok o değil ama benziyordu. dilimin ucunda çıkmıyor.


(4)

Bu iş olur mu?

Yeni sevgili adayım kıza bakarken eski platoniğimi görüyorum, özellikle karanlıkta çok benziyor gülüşü aynı. Çok mutlu ediyor beni, birlikte vakit geçirdiğimiz zamanlar aklıma geliyor.Mümkün mü bu kızla bir maceraya başlamak sizce? Baştan mı kaybettim?
Yeni sevgili adayım kıza bakarken eski platoniğimi görüyorum, özellikle karanlıkta çok benziyor gülüşü aynı. Çok mutlu ediyor beni, birlikte vakit geçirdiğimiz zamanlar aklıma geliyor.

Mümkün mü bu kızla bir maceraya başlamak sizce? Baştan mı kaybettim?
Kıza yazık. Uzak dur.


Yapma,etme. Üstteki +1


kisa
(04.09.19)
ilişkilerde karşılaştırma olmaz.


selam
(04.09.19)
Olmasa kiz icin iyi olur.


hindistan cevizi
(04.09.19)
(6)

yara izi iyileşmesi uzmanları

doktor madecassol kullan dedi. ek olarak 4 tane krem önerip bunlardan birini al dedi, bepanthol scar, contralubex da var bunların içinde. fiyatları 80-130 lira arası.madecassol'a devam edeyim mi yoksa bu kremlerden birini almam şart mı? fark büyük olur mu?madecassol'ün yanında kantaron yağı, glikoli
doktor madecassol kullan dedi. ek olarak 4 tane krem önerip bunlardan birini al dedi, bepanthol scar, contralubex da var bunların içinde. fiyatları 80-130 lira arası.

madecassol'a devam edeyim mi yoksa bu kremlerden birini almam şart mı? fark büyük olur mu?

madecassol'ün yanında kantaron yağı, glikolik asit, hametan, çay ağacı yağı gibi ürünler de kullanıyorum.
Bahsettiğiniz ilaçların bir kısmını/belki tamamını sgk karşılıyor. Neden doktora yazdırmadınız? Çalışıyorsanız işyeri hekiminize yazdırıp cüzi bir ücret ödeyerek alabilirsiniz.


contralubex devlet karşılamıyor diye biliyorum. Sezeryanla doğumlarda contralubex veriyor genelde doktorlar.


madecassol kullan ama o daha çok sivilce izi yanık izi vs. gibi lekesel konularda çözüm oluyor hücre yenileyici diye biliyorum (yanılıyorsam uyarırlar) keza kantaron da aynı şekilde hücre yenileyici.

Ben dermatix kullandım ameliyat izlerimde ve skar durumu oluşmadı.


lcha
(03.09.19)
@super karşılamadığı için ayrı kağıda yazdı, fiyatlarını da ecaneye sordum.


ben contractubex'e alternatif olarak (en azından geçen sene) devletin ödediği noskar diye bir krem yazdırmıştım doktora. çok düzenli kullanamadığım için etkisi hakkında ne desem yalan olur.


introducial
(03.09.19)
bana biri scarex tavsiye ettiydi kaşım yarıldıydı. ekşiden de dermatloglar vardı sordum.

dedikleri. "yaranın üzerinden çok geçtiyse etki etmez". scarex geçen sene 56 liraydı. bu sene allah bilir.

ilacı alacaksan yaranın üzerinden ne kadar geçtiğine göre işe yarayıp yaramayacağını da sorarsan iyi olur.


qobel
(03.09.19)
(8)

you know, well, like

anadili ingilizce olmayan birinin konuşurken sürekli bunları kullanması "anadilim gibi konuşuyorum." anlamına mı geliyor yoksa kendini kasmak mı oluyor? bana çok itici geliyor ama eğitim görürken kullanmamız gerektiği söylendi hep.
anadili ingilizce olmayan birinin konuşurken sürekli bunları kullanması "anadilim gibi konuşuyorum." anlamına mı geliyor yoksa kendini kasmak mı oluyor? bana çok itici geliyor ama eğitim görürken kullanmamız gerektiği söylendi hep.
mehmet ali birand da türk, anadili türkçe.

www.youtube.com

gördüğün üzere çghb'de taklidini yapmışlardı.

mehmet ali birand, sık sık eeee derdi hep.


Benim nerdeyse hiç ingilizcem yok ama you know demeyi çok seviyom. Çok dile yabisan bir şey bence. Yine de detaylı düşününce senin yazdigin sebeb daha olası geliyor


üğpoıuy
(01.09.19)
@Blu, fark etmeden onermesini desteklemissin


üğpoıuy
(01.09.19)
bir süredir bir yabancı diziyi izliyorum ve oradaki bazı sözcük kalıpları dilime yapışıyor. muhtemelen fazla dizi/film izleyen biridir ve farkında olarak veya olmadan taklit ediyordur.


Anadili ingilizce olmayanlar tarafından düşünmek icin zaman kazanmaya yönelik kullanılıyor genelde.


austra
(01.09.19)
Bu bir noktada kibarlık şeyi olarak da kullanılıyor.

Sizin de bildiğiniz gibi, artık havalar artık soğumaya başladı.
you know, winter is coming.


Kazmapolitan
(01.09.19)
Her dilin bir dinamiği var. Nasıl çeviri demek her şeyi birebir çevirmek değilse bu kalıplara da öyle bakmak gerek. Konuşma sırasında anlamı/ cümleyi pekiştirici şeyler var; “well” mesela.
Türkçede yani/ o zaman/ öyleyse/ e madem/ (cümle sonunda kullanılan) gibi, (son zamanların gözdesi) aynen gibi kalıplar neyse bu bahsettiğin şeyler de öyle olabiliyor.
Hava atmakla kasmakla falan ilgisi yok.

Bi de seni tenzih ederim ama;
bitmedi şu yabancı dil üzerinden birbirimize duyduğumuz kompleks. Zaten ülkenin yarısı bırak yabancı dili ana dilini doğru konuşamıyor; yabancı dil kullanabilme durumu da bu kadar ince eleyip sık dokumalar yüzünden gelişemiyor. Bırakın birileri de kasılsın, birileri gevelesin, birileri berbat aksanla konuşsun.


jimjim
(01.09.19)
benim ingilizcem de anadil seviyesinde değil ama konuşurken bunları zaman kazanmak o arada düşünmek için kullanıyorum. karşımdaki kullandığı zaman da hiç yadırgamıyorum belli ki kelimeyi aklına getirmeye çalışıyor. öyle sessizce bekleyip düşüneceğine, böyle arayı doldurmak daha mantıklı bence.


(12)

Cennette erkeklere huri kadınlara ne?

Kadınlar için ne vaat ediliyor? Kadınlar bunun için ne düşünüyor?
Kadınlar için ne vaat ediliyor? Kadınlar bunun için ne düşünüyor?
önce 4 eşi hazmetsinler sonra gılmanı düşünürler


egokalp
(31.08.19)
İnançlı bir kadın olarak erkeğe ne verildiği beni ilgilendirmiyor. Oradaki ilahi adalete inancım tam. Kadına da mutlaka güzel bir ödül verilecektir mutlaka.


adwokat
(31.08.19)
gılman veriliyor.


ayaklibalik
(31.08.19)
Nuri veriliyor.


dont eat me
(31.08.19)
Cennette sayısız nimet vardır, üzülme, kızma vs yoktur.
Erkeklere de kadınlara da hayal edemeyecekleri nimetler vardır.
Cinsel manada kadınlara yine eşleri vardır (cennetteki) ama tam anlamıyla tatmin olacaklardır sorduğunuz buysa.


@trene çelme atan adam

Kadının daha önce üç kez evlenip boşandığını düşünürsek ne oluyor? En çok tatmin etme olasılığı olan mı seçiliyor? Yoksa daha önce en çok tatmin etmiş olan mı?

Dip not: üçün ikisiyle imam nikahı da yapılmış ama bir tanesi sadece resmi nikah.


new day new life
(01.09.19)
Belki de cennette cinsel bir güdüden arınmış şekilde olunuyordur?

Mesela çocuğun kaybolmus parkta avm de pazarda vs. Sonra onu buluyorsun ve sarılıyorsun. O esnada aklina sevismek gelir mi?
Belki de sürekli çocuğunu bulmuşsun gibi bir ruh halinde olacaksın?

Ya da kadın brad pitt ile yatmak istiyor beki kocası brad pitt olarak görünecektir?

Uç kez evlendi ise en sonuncusu onun esidir.

Vs vs
Demek istediğim cevabı olmayan seye cevap aramak cok boşa bir uğraş.
Ne söylerseniz söyleyin hepsi bir olasılık.


kisa
(01.09.19)
Huri hizmetkar anlamında. Cinsiyeti yok. Hem kadına hem erkeğe huri veriliyor. Cinsel bi görevi yok


luluki
(01.09.19)
Hurinin cinsiyeti tabi ki var. Dini eğip bükmeye gerek yok.
@new day özetle hangisini istiyorsa.
Alıntı:

Ümm-i Habibe validemiz, kocası öldükten sonra, biri ile evlenen, ondan da ayrılıp başka bir erkekle evlenen kadın, ahirette bu üç kişiden hangisi ile evlenecek diye bir suali sorunca, Resulullah efendimiz (Böyle bir kadın, serbesttir. Hangi kocası güzel huylu ise ahirette onunla olur. Güzel ahlak sahibi olan, dünya ve ahiret iyiliğine kavuşur) buyurdu. Demek ki, kadın, üç kişiden hangisini daha çok seviyorsa, onunla beraber olur. Üçünü de istemiyorsa, hiç biri ile beraber olmaz. Cennette üzüntü yoktur.


@new day new life, o çiftin ışık hızı ile dini nikah yapmaları gerekir.


güneyli çocuk
(01.09.19)
Bununla ilgili bir video var. Nouman Ali Kahn bu durumla ilgili yorum yapıyor. İşin ilginci Cübbeli Ahmet Hoca bu adamı tehlikeli buluyor, vahhabi diyor kendisine. Videoda kendisinin yorumunu ve bu yorumunu dayandırdığı birkaç ayeti dinleyebilirsiniz. Şahsi kanaatimi sorarsanız hiçbir şey bilmiyorum:)

youtu.be


puyule
(01.09.19)
Hurinin cinsiyeti yok +1

Kuranda yaşıt eş olarak geçiyor. Ve kadın demiyor. Haliyle erkeğe kadın kadına erkek veriliyor.

Ama bunu ortadoğu çöplük zihniyetli insanlara anlatmak mümkün olmadığı için "yav he he" diyoruz.


kaptan maydanoz
(01.09.19)
(3)

ylsy kefil

babam ve abimden başka imza attıracağım kimse yok. babam emekli, abim bankada çalışıyor 5 yıl oldu galiba. mülakata gidip şansımı denemeli miyim? çok katılar mı bu konuda?
babam ve abimden başka imza attıracağım kimse yok. babam emekli, abim bankada çalışıyor 5 yıl oldu galiba.

mülakata gidip şansımı denemeli miyim? çok katılar mı bu konuda?
katılar mı'lık bir durum yok hocam direkt bursiyerlik şartlarında 2 kefil isteniyor, yoksa olmaz. mülakatta bir engel olmaz yine kazanırsan kazanırsın ama sonrası olmaz. babanla yada abinle konuş illaki bir tanıdığınız çıkar. başarılı olabileceğine inanan birini bul yeter. eğer çok istiyorsan bu bursu peşini bırakma. ama olmayacağına da eminsen mülakata gitme hocam belki başka çok isteyen birilerine engel olmamış olursun.


avatar is back
(30.08.19)
Bildiğim kadarı ile aileden biri kefil olabiliyor artık, bir araştırın isterseniz. Benim de benzer durum. Bu devirde zaten kim kime o kadar para için imza atar.


pembe mezarlık
(30.08.19)
Babanızı bir yerde çalışıyor olarak gösterebilir ve sigorta primi yatırabilirseniz kefil olabilir. Aileden 1 kişi değil anne ya da babadan sadece birisi kefil olabilir. Baba ve abi olur ama baba çalışıyor olmalı, emekli olmuyor.


(2)

Gss borcumu ödersem tedavi olabilir miyim?

Toplam 700 lira borcum var, internetten ödeyip hastaneye gidebilir miyim? Sgk'ya gitmeme gerek var mı?Bu parayı ödeyince ilacı devlet karşılıyor mu?
Toplam 700 lira borcum var, internetten ödeyip hastaneye gidebilir miyim? Sgk'ya gitmeme gerek var mı?

Bu parayı ödeyince ilacı devlet karşılıyor mu?
@all film falan da çekilecek, ilaç da verir. Onu sormadım.


Sene sonuna kadar ödemeseniz de ücretsiz muayene ve ilaç alabiliyorsunuz. Bizzat denedim.


neysene
(29.08.19)
(3)

motorsiklet kazası geçirdim

boş yokuşta çıkarken zigzag yapayım derken motorsiklet yan yattı, plastik parçaları kırıldı biraz, sol ayak koyma yeri de yamuldu vites değişmiyor.dizimden destek aldım heralde sol dizim bayağı ağrıyor. acilde yapacakları bir şey var mı ağrı kesici mi verirler?allah kahretsin ya aptal gibi yatırdım
boş yokuşta çıkarken zigzag yapayım derken motorsiklet yan yattı, plastik parçaları kırıldı biraz, sol ayak koyma yeri de yamuldu vites değişmiyor.

dizimden destek aldım heralde sol dizim bayağı ağrıyor. acilde yapacakları bir şey var mı ağrı kesici mi verirler?

allah kahretsin ya aptal gibi yatırdım motoru, allahtan arabaya falan çarpmadım.

ders oldu bana da bu, odun gibi sürerim artık virajlara birinci viteste girerim. dikkat edin arkadaşlar.
gecmis olsun rontgen cekerler belki kirik ihtimaline karşi, ardindan yara varsa pansuman ve agri kesiciyle yollarlar.

bende saticam motoru istanbulda motor surmek mantikli deil


egokalp
(28.08.19)
geçmiş olsun,
dizini göster bence. bağ kopması, incinme vs varsa geç olmadan öğrenirsin, en azından daha fazla zarar gelmez.


sttc
(28.08.19)
Bence hem acile gidin hem de sabah ortopediye mutlaka gösterin. Belki bir tendon, kas veya kemik incinmiştir. Geçmiş olsun.


sys coyg
(28.08.19)
(1)

Aşk-ı memnu kanal d tekrarı

Şuan kaçıncı bölümde?
Şuan kaçıncı bölümde?
Adnan bey’in siledeki eve gittikten sonra bihter’in evi terk ettigi, nihal’in merdivenden yuvarlandigi bolumde. Bolum numarasi icin boyle aratabilirsiniz


bradshaw
(28.08.19)
(5)

google maps sorularım

abd'de 5 metre ölçeğe kadar netleştirebiliyorum ve insanlar bile görünüyor ama türkiye'de binaları bile göremiyorum, 500 metreden sonra netleşmiyor. neden olabilir?mobilde ve pc'de yolları görmek istemiyorum sadece harita olsun. nasıl yaparım?
abd'de 5 metre ölçeğe kadar netleştirebiliyorum ve insanlar bile görünüyor ama türkiye'de binaları bile göremiyorum, 500 metreden sonra netleşmiyor. neden olabilir?

mobilde ve pc'de yolları görmek istemiyorum sadece harita olsun. nasıl yaparım?
ayarlar bölümünden ülke ayarlarını abd yapınca düzeliyor.

www.akcansoft.com


mutantking
(28.08.19)
Bunu ben de farketmiştim hatta eskiden baya yakınlaşınca hala net görünüyordu sokaklar. Şimdi sanki internet yavaşmış gibi yüklenmiyor. bir yerden sonra bulanık kalıyor görüntü.

ayrıca pc'de maps'de soldaki arama kısmının yanındaki " üç çizgiye" tıklayıp uydu'yu seçip etiketleri kapat butonuna tıklayın. Sadece harita görünür.


kitik
(28.08.19)
haydaaa olaya bak. abd seçtim cam gibi görünüyor her şey.


Yasak tr’de diye biliyorum. O yuzden ulke degistirince oluyor.


c1b2k3
(28.08.19)
Güvenlik önlemi olarak tr.den erişim kapatıldı. Başka ülkelerden eriserek bu önlem aşılabiliyorsa nasıl iş diye sorulabilir.

Eger mobile değilseniz yandex map(uydu) ya da Bing map(uçak fotoğrafı) o kullanabilirsiniz alternatif olarak.


biseysorcaktim
(29.08.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.