Giriş
(9)

müslümanlar için sünnet olmak

allah insanı kusursuz yaratmadı mı? bir insan istediği için deri kestirmeyi nasıl savunuyorlar? peygamber kendi istediği için mi kesin demiş yoksa vahiy mi inmiş?
allah insanı kusursuz yaratmadı mı? bir insan istediği için deri kestirmeyi nasıl savunuyorlar? peygamber kendi istediği için mi kesin demiş yoksa vahiy mi inmiş?
Sünnet olmak kesinlikle islami bir uygulama değildir. Farz da değildir,sünnet de. Kur’an’da dolaylı olarak bile geçmez. Bu yahudilerden islam’a geçmiş bir gelenektir. Tıbbi bir yararı olup olmadığı tartışmalı ama yaptırmak zorunda değilsiniz.


Pertev nail
(21 saat)
sünnet bir yahudi geleneğidir. farz değildir, öyle bir tanrı buyruğu yok kitapta, adı üstünde "sünnet".
inançlı olunca insan pek çok şeyi kabul eder, savunmaya akla uydurmaya gerek var mı? Yani, inançlı müslümanların bence bunu bir mantığa oturtmasına gerek yok, gelenek, sünnet deyip geçilebilir.
Bilimsel açıdan elbette hiçbir mantığı yok. Sünnetin bir faydası olduğuna dair kanıt yok, araştırabilirsiniz. Var diyenler yahudi doktorlardır genelde :)


Zararli bir uygulama.Saglik acisindan gerekli olmadikca uygulanmamali.Dinde olmasinin bence en buyuk nedeni,cinsel hazzi koreltmek.Bu arada insan kusursuz bir varlik degil,tamamen safsata bu.Bilimsel olarak bakildiginda falsosu coktur insanin.


goodboy3456
(20 saat)
Islamda böyle bir şey yok. Ne kuranda ne hadislerde geçer


arıkuşu
(20 saat)
millet farz diye biliyor ve cocuklarini zorla sunnet yaptiriyor. yok efendim dinde oyle emredilmis. dinde emredilen onca seyi yapmazken, sunneti yapmak icin birbiri ile yarisiyorlar. ilginc gercekten.


Dini acidan bilmem de zararli bir uygulama falan değil.


stavro
(19 saat)
son soruna cevap
peygamber sünnet olmadı

sünnet saçma sapan ve zararlı bir uygulama. toplumsal baskı olmasa çocugumu asla sünnet ettirmezdim. sanırım herkes bu yüzden sünnet ettiriyor.


dafuq
(19 saat)
Soru çok güzel. Aynen dediğiniz gibi. Tüm kainatı kusursuz yaratan, güneşi ayı dünyayı ve gezegenleri bir yörüngeye oturtan tanrı, milyonlarca canlı içersinde bir tek insanda ve onun erkeğinde bir deri parçası fazla mı yaratmış da, biz hepimiz ittifak etmişiz bir oğlan çocuğu daha doğmadan belli onun sünnet derisinin kesilip atılacağı? O kadar yerleşmiş ki “sünnetsiz gavur” gibi laflarla islamın olmazsa olmazı haline gelmiş. Kuranda geçmez ve esamesi dahi okunmaz. Aksine tanrının mükemmel düzeni ve insanı en güzel surette yarattığı, şeytanın da insanlara “tanrının yarattığını değiştirmek için vesvese vereceği” geçer. Hadislerde peygamberin sünnetli doğduğu ama kız ve erkeklere sünnet uygulattığı (bariz bir yalan olarak) geçer. Sünnet derisinin araştırdığım kadarıyla göz kapağı benzeri bir koruyucu yapısı var. Eğer bir organ vücutta rahatsızlık yaratır da alınması gerekilirse apandist örneğindeki gibi cerrahi müdahale yapılabilir ama onun haricinde yaradılışa dokunmamak gerekir diye düşünüyorum. Çocuk yaşta sünnet ettirilerek oğullara telafisi olmayan zarar veriliyor ve bence en azından tıbbi bir gereklilik yoksa çocuğun kendi kararını beklemek gerekir.


sekerse tehlike
(19 saat)
Insanlar yaptirsin siz yaptirmayin. Cocuk isteseydim ben de sunnet yaptirmazdim. Cok isterse buyuyunce kendi yaptirsin.


Traveller
(18 saat)
(3)

naylon eldiven takmanın eldeki yaraya etkisi

elim yarıldı ve derisi soyuldu. krem sürüp naylon eldiven geçirsem iyileşme hızına etkisi ne olur?
elim yarıldı ve derisi soyuldu. krem sürüp naylon eldiven geçirsem iyileşme hızına etkisi ne olur?
Negatif olur. Hava alırsa daha çabuk iyileşir. Yaranın yanaklarının yapışması için krem dahi sürmeyin. Cildimiz kendi işini daha iyi görür.


rakidabalikolsa
(21.02.19)
Geciktirir, belki daha da kötü olur


bitse de gitsek
(21.02.19)
Yaranın kurumaması ama hava ile de temas etmesi lazım. Yara büyükse ve elde oldugu için bir yerlere dokunup enfekte olma ihtimali varsa medikalcilerden yara örtüsü alabilirsiniz. Veya steril spanç ve antibiyotikli yara kremleri ile kendinizde kapatabilirsiniz ama bu konuda bilginiz yoksa eczacıdan falan yardım isteyin.


curukturpkokusu
(20 saat)
(7)

did you miss me?

bu cümlenin "have you missed me?" olması gerekmiyor mu özlemek eylemi devam ettiği için?
bu cümlenin "have you missed me?" olması gerekmiyor mu özlemek eylemi devam ettiği için?
Türkçe mantığıyla düşünmüşsünüz galiba. Do you miss me? diye biliyorum ben
edit: "did you miss me?" şeklinde de kullanımı varmış.


Mossy
(19.02.19)
Did you miss me dersen gecmiste olup bitmistir. Boyle bir senaryo da mumkun. Dun olmustur uzak kalma ve ozleme mesela.


000000
(19.02.19)
olur olur.

i am wanting de var mesela ingilizce'de.


baldur2
(19.02.19)
Hangi sekilde soylersen soyle, hic sikinti olmaz, her turlu anlasilir, You miss me? bile desen yeter. americada americalilar nasil konusuyor bir gorseniz, bu kadar kasmazsiniz


nosmoke
(20.02.19)
"o gün beni özledin mi?" gibi bir cümlede gayet olabilir, neden olmasın ki?


sir gawain
(20.02.19)
informal kullanim. gundelik tabirlerde daha da yaygin bu tip. turkce mantigiyla dusunmekle alakasi yok cunku have you missed me dogru. her seye de ukala bilmis atlamasak.


hot potato
(20.02.19)
(1)

heykelcilik

eskiden bu kadar popülerken şimdi neden önemsenmiyor? yerleşim yeri veya iç mekan süslemelerinde kullanılamaz mı?belki hala yapan vardır ama yeni çıkan bir şarkı gibi haber yapılmıyor mesela.
eskiden bu kadar popülerken şimdi neden önemsenmiyor? yerleşim yeri veya iç mekan süslemelerinde kullanılamaz mı?

belki hala yapan vardır ama yeni çıkan bir şarkı gibi haber yapılmıyor mesela.
Gunah degil miydi heykel yapmak. Put onlar yahu!!! Haci hangi sanat onemseniyor ki.


unabomber
(19.02.19)
(17)

Yaşadıklarınıza mı yaşayamadıklarınıza mı

Daha çok üzülüyorsunuz?
Daha çok üzülüyorsunuz?
İkisine de üzülmüyorum. Ne yaşadıysam beni ben yapan şeyler oldu. Yaşayamadığım hiçbir şey için de üzülmem, ne gereği var. Güllü dallı gelin alıp düğünde oynamadım misal, üzülecek miyim buna? Ferrari alamadım ya da, öyle derdi ne yaparlar sözlükte farkında mısın?


yaşayamadıklarıma. çünkü bir şey yaşayınca iyi kötü onu tecrübe ediyorsun, sonuç ne olursa olsun. bugüne kadar verdiğim büyük yanlış kararlar oldu ama yapmasaydım içimde kalacaktı diyorum. yaşamadığımız şeyler için ise belki fırsat kaçtı, belki zamanı geçti...


candide
(19.02.19)
Valla yaşadıklarima üzüleceksem eğer zaten onları yaşarken üzülüyorum yani her şey olup bittikten sonra geri dönüp üzülmüyorum neticede geçmiş bitmiş. Şimdi düşündüm de yaşayamadıklarima da üzülmüyorum galiba. Bazen böyle olsaydı iyi olurdu dediğim anlar oluyor ama üzüntü eşlik etmiyor bu düşünceye.


Amaranta ursula
(19.02.19)
Yaşamadığım şeyleri yaşayabilme ihtimalim varken yaşadığım şeyleri silip atamıyorum. Yani yaşadığım şeyler


Mossy
(19.02.19)
İkisine de üzülmüyorum. +1


datnet
(19.02.19)
Geçen arkadaşla içerken 2-3 sene öncesinden bahsettik. Diğer sigara, alkol, gece hayatı, erasmusluların ev partileri falan itlik serserilik yapıp durmuşuz. Tabi o zamanlar paramız şimdi olduğu gibi leş durumda değil, iyi takılıyoruz. Düşündük taşındık ve gerizekalı olduğumuza karar verdik. Bu ortamlarda mal gibi takılmak ve paramızı bu yerlere gömmek yerine babalar gibi ülke ülke gezermişiz. Gide gide bi ukrayna rusya israil'e gitmişiz.

Şimdi ne enerji, ne istek kaldı. Hayat pahalılaştı, ister istemez üçün beşin hesabını yapar oluyorsun. Boş ortamlarda, boş insanlarla takılmışım aq

Sonuç olarak, hem yaşadıklarıma, hem yaşayamadıklarıma üzülüyorum.


eazy
(19.02.19)
Yaşayamadıklarıma.


yaşamayadıklarıma, belki de yaşayamayacaklarıma.


biravekahve
(19.02.19)
Yaşayamadıklarıma daha çok üzülüyorum.


simderun
(19.02.19)
Ben de her ikisine de üzülmeyen taraftayım. Yaşadıklarımdan dersler çıkarıp önüne bakmak gerek, yaşamasaydım eğer o dersi çıkaramayacaktım belki daha sonra daha kötüsünü yaşayacaktım. Yaşayamadığım şey için üzülmek de anlamsız.


İkisine de üzülmüyorum diycem ama birazcık yalan payı olacak. Geçmişim çok zor ve sancılıydı küçüklüğümden beri ama şuan ben plduysam onlar olduğu için buyum. Gelecek kaygısıyla yaşamadıklarıma da o an için üzülsem de sonra hep iyi ki olmamış dedim. O yüzden kısa anlık bi üzüntü duysamda hep yüreğimde ona da üzülmüyorum. Ben rüzgara karşı elimden geleni yaptım olmayanlar için üzülmek istemiyorum. Ne kadar başardığım tartışmaya açık tabii


ruh i tibbiye
(19.02.19)
Yasamadiklarima daha cok.


stavro
(19.02.19)
Yasayamadiklarima daha cok uzuluyorum.


her ikisine de üzülüyorum.
ama yaşadıklarımdan dolayı yaşayamadıklarım hepsinden önde :)


tabudeviren
(19.02.19)
hicbirine uzulmuyorum.


Yasadiklarima. Yasayamadiklarimin yuzde yuz guzel olacaginin garantisi yok


(14)

En iyi eurovision birincisi?

Sizce?
Sizce?
kemanci bi tipleme vardi, bisey fairy tale iyiydi
son 5 sene icersinde olmasi lazim


Ruslana - Wild Dances tabi ki
2004 senesinin yarışması olması lazım. Bunun dışında Sertab erener derim.

edit: 2004müş, düzeltildi


helena
(18.02.19)
birinci olamadii ama bence dinle - sebnem paker

@try again alexander rybak - fairy tale www.youtube.com


exlibris
(18.02.19)
@exlibris +1
Şebnem Paker, gönlümün birincisidir. Bir daha öyle bir şarkı yapabileceğimizi pek sanmıyorum.


simderun
(18.02.19)
bence de alexander rybak


bence jamala 1944 en iyisiydi
www.youtube.com


rentts
(18.02.19)
gönlümün birincisi lene moje idi. birincilerin arasında en iyisi bence şu alman kızdı adını falan unuttum da kız çok sevimliydi :)


prasinos
(18.02.19)
Netta - toy


konetsu
(18.02.19)
waterloo'dan ötesini bilmiyorum. abba lan abba alooo :))


alperz
(18.02.19)
tu te reconnaîtras, elbette


bir garip melek
(18.02.19)
Hard rock hallelujah


Tequciqalpa13
(18.02.19)
benim en sevdiğim emmelie de forest - only teardrops ama muhtemelen en iyisi alexander rybak - fairy tale. zaten yeni puanlama sistemi gelene kadar en fazla puanı bu şarkı aldı.


secret garden - nocturne


QweAsdZxc
(19.02.19)
(10)

yaya geçidinde durmayan sürücüler

yeni çıkan haber bir işe yaramamış. işim olmadığı için çoğunlukla geçmelerini bekliyorum ama geçen gün acelem vardı.yaya geçidine geldim, bir araba yaklaşıyordu. kaldırımla aramda sadece arabanın geçeceği kadar boşluk bıraktım ve durup bakmaya başladım. 3 adım atsam karşıdayım.gelen arabanın sürücüs
yeni çıkan haber bir işe yaramamış. işim olmadığı için çoğunlukla geçmelerini bekliyorum ama geçen gün acelem vardı.

yaya geçidine geldim, bir araba yaklaşıyordu. kaldırımla aramda sadece arabanın geçeceği kadar boşluk bıraktım ve durup bakmaya başladım. 3 adım atsam karşıdayım.

gelen arabanın sürücüsü bir kadındı. ve sanki anasına sövüyormuşum gibi bana bakıp el kol hareketi yapmaya başladı önümden geçerken. bir şeyler söylüyordu bana bakıp, ne yapıyorsun yolun ortasında der gibi.

bu geçip gidince bir şey yapamadığım için deliye döndüm ben de tabi.

bu durumda kalsanız ne yapardınız? 110 kiloyum, yaya geçidinde böyle geçen arabaların üzerine atlasam ve kaportayı yamultsam, bana maddi bir zararı olabilir mi?

geçenleri videoya alsak gönderecek bir yer var mı?
bence karsidan karsiya gecerken yavaslamayan ve okuz gibi üzerinize üzerinize sürüp daha hızlı olmaniza neden olan bu öküzleri imali bir sekilde, yavas yavas karsiya gecene kadar alkislayin. zaten kilonuzdan dolayi kolay kolay size dayilik falan yapmazlar. fakat bu alkislama eylemini onlar anlamasi gerektigi gibi anlarlar mi bilmiyorum :( öküz dolu her yer :( kendinize bu okuzler bir sey anlayacak diye en kucuk zarar vermeyin.

videoya alip, bu öküzler hakkında islem yapacak olan birim, 350 yil sonra falan ortaya cikar bu topraklarda :(


michonne
(17.02.19)
Aynısı başıma geldi ve sürücü erkekti. El kol yapınca yolun ortasında durdum ve burasi yaya geçidi diye elimle işaret ettim. Uzatma lan işareti yaptı adam eliyle. Ben de orta parmak gösterip s.git dedim. Bastı gitti. Ya ne yapacaktı? Belki ben belalı ve bıçak taşıyan birisiyim. Herkes için konuşuyorum. Korkmak hayat kurtarır. Adam belki arabadan inse ben koşarak kaçardim :D

Mesela ilk paragrafta yazdım adam inse belki kaçardım diye. Malesef kadın inse Meral Akşener gibi bir kadın olmadıktan sonra kimse korkup geri adım atmaz.

Böyle durumlarda sinirlere hakim olmak gerekir. Güçsüz olan taraf canıyla odeyebilir.


Cesario
(18.02.19)
Ben de elimle yaya geçidini gösterdim ısrarla. Madem böyle bir şey var, öğrenecekler.


windows95
(18.02.19)
'Burasi turkiye' lafini hic sevmesem de maalesef burasi turkiye. ozellikle istanbul gibi bir yerde trafikte kavga etmek yapilmasi gereken en son sey diye dusunuyorum. ben de yapili bir adamim ama ne araba kullanirken ne de yayayken kimseyle dalasmamaya ozen gosteriyorum.

kendini kaportaya atsan maddi zararin ne olur bilemem de adam durmayip seni arabanin altina alirsa fena olur diyebilirim.

kucagimda bebekle yaya gecidinden gecemiyorum. insanlar "sunlara carpsam allah korusun bir de bebek var" diye vicdan bile yapmiyor, gaza basip karsidan karsiya gecmeme izin vermiyor.

keske lafta degil de gercekten cozulse su durum. fotograf, video cekip egm.gov.tr'den defalarca sikayette bulundum. herhangi bir ceza uygulandigini bile zannetmiyorum.

surekli oturdugum binanin onundeki yol yerine kaldirimi kullanan pizzaci kuryelerini once belediyeye sonra polise sikayet ediyorum. kimsenin bisey yaptigi yok. en son pizzaciya girip girtlak girtlaga kavga ettim. sonuc hala ayni.


a340
(18.02.19)
bu işin kadını erkeği yok, insanlar yaya geçidinde yayalara yol vermiyorlar ısrarla.
ben bu konuya çok özen gösteriyorum ve muhakkak yayalara yol veriyorum (yaya geçidi olsun olmasın fark etmez). ancak yaya geçidinde yol versem bile arkamdaki arabalar asılıyorlar kornaya. bunu ataşehir meydanda yapan bile var.

ama durmak yok, böyle böyle sindireceğiz hırtları.


teritori
(18.02.19)
Ben pek vermiyorum, gecen verdim sagdan gelen araba yayayi bicecekti.

Hatta soyle manyak bisey oldu, e5 sapaginda bi yaya gecidi var. Herkes oraya 90la giriyor cunku otoyoldan cikiyorsun. O gecidin orada olmasi sacma.

Ben de arkam bossa veriyorum doluysa bana gommesinler diye vermiyorum.
Gecen bu ceza muhabbetinden sonra hafriyat kamyonu orada yol verdi :) arkasindaki 5 araba buna giriyordu. Kamyoncu oldugu icin atar da yapamadilar, baskasi olsa inip doverlerdi


acemi
(18.02.19)
Son çıkan haberlerden sonra türeyen beyin yoksunu yayalardan ve onlardan aşağı kalmayan sürücülerden bahsetmek istiyorum ben de. Haberleri izleyip maymundan hallice iq'su ile trafik kurallarını bilmeden ortalığı karıştırıyorlar.

Trafikte uymanız gerekenler önem sırasına göre polis, ışıklar ve en son yatay düşey trafik işeretleridir.

Eğer araçlara yeşil ışık yanıyorsa, yayalara kırmızı yanıyorsa oradaki yaya geçidinde yol vermeyin, yol vermek zorunda değilsiniz, 2 yaya geçecek diye 20sn yanan ışıkta 3 araba zor geçiyor. yaya da kendisine yeşil yanmasını beklesin. işgüzarlık yapmayın.

@diffarentiationation nasıl ki arabanın kaputuna atlamayı düşünüyorsa ben de aynayla iki dokundurup geçme isteğiyle doluyorum.

Daha iki gün önce araçlara yeşil yanarken yola atlayan 2 yaya hem kendilerini hem beni yakacaktı. Haberleri dinleyip gaza gelmeyin, trafik kuralları değişmedi. Yaya geçidi sihirli bir değnek değil ve yaya geçidinden daha üstün geçiş öncelikleri var.

Millet sanıyor ki yaya geçidi varsa o araba durmak zorunda. Değil arkadaş değil, ondan sonra el kol yapınca da "noluya yeaa" demeyin.


kimlanbu
(18.02.19)
Ben devamli yayalara yol veririm. Ancak bir iki kez şu da oldu; yol vereceğim sirada bakiyorum yayanin durdugu taraftan degil de diger taraftan gelen arac belli ki durmayacak. Ben dursam, yaya yolu ortalayacak ve belki de yanimdan gelen arac gelip yayaya carpacak. yaya bu durumu farketmese de ben bilerek hizimi azaltarak durmadan geciyorum. İyilik yaparken kazaya sebep olmamak icin...

Yayalarla soforlerin her zaman anlasmasi olanakli olmuyor, bu sekilde sinirleri aldiktan sonra fırını 100-200yuzyila alip bekleyerek sorunlarin çözüldüğü gunleri afiyetle gormeyi hayal ediyorum


Zamanla herkes alışacak. Geçen ceza kesiyorlardı. Cezalar arttıkça seve seve(!) medeni olacağız.

Yayalar da çok bilinçli değil.

* Yayaya kırmızı yanıyor, adamlar hala yaya geçidi diye yola atlıyor.
* Yaya geçidi 20 metre ilerde, oraya yürümek yerine yola fırlıyor vs. vs.


.


Yasa değişti deyip dan dun diye yola atlamayın arkadan gelen araç göremiyor ve duramıyor olabilir öldüğünüzle kalırsınız


photo85
(18.02.19)
(5)

sıfırdan tarih öğrenmek

ateşin kontrol edilmesinden, yazının bulunmasına, ilk insanlardan günümüze kadar olan bütün tarihi öğrenmek istiyorum. ilk homo erectus'lar afrika'dan şuraya geçti, şu ülkeye geldiler, burada şu devletleri kurdular, bugün burası hindistan gibi.buradan da ülkelerin tarihine geçmek istiyorum tek tek.
ateşin kontrol edilmesinden, yazının bulunmasına, ilk insanlardan günümüze kadar olan bütün tarihi öğrenmek istiyorum. ilk homo erectus'lar afrika'dan şuraya geçti, şu ülkeye geldiler, burada şu devletleri kurdular, bugün burası hindistan gibi.

buradan da ülkelerin tarihine geçmek istiyorum tek tek. çok mu abartı bu istediğim? türklerle ilgili lise 1'den 4'e kadar gördüğümüz şeyleri her ülke için öğrenmek istiyorum. zamanım bol.

nasıl bir yol izlemeliyim?
Ders niteliğinde olmasındansa eğlenceli hale getirmen daha iyi olabilir.
Ben olsam belgeseller izleyerek başlar daha sonra resimli ansiklopedilere geçerdim.
Zaten bu sekilde sen de merak uyandiran ayrintilari daha da arastirmaya baslar boylece yavas yavas bilgi hazneni genisletirsin.


Bir Nefeste Dünya Tarihi
Emma Marriott
En Kısa Dünya Tarihi
Christopher Lascelles ya da
Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi - E. H. Gombrich gibi bir kitapla başlayın. ilgi alanınıza göre devam edersiniz. ülke ülke değil dönemsel ilerlemek mantıklı.


not dark yet
(17.02.19)
Ben olsam Jared Diamond - Guns, Germs and Steel ve Yuval Harari - Sapiens ile başlardım. Eğer spesifik olayların derinine inmek isterseniz kaynakçalarına bakabilirsiniz. Hem okuması da epey zevkli. Lisedeki tarih dersleri gibi insanın üzerine yıl - savaş - sebep atıp geçen klasik tarih kitapları değiller. Hatta ikisi de sadece tarih kitabı değil.


bruce mclaren
(17.02.19)
NTV yayınları Dünya Tarihi kitabını al yeter. İstediğin şeyi yapman mümkün değil gibi.


cayt
(18.02.19)
Tüfek, mikrop, çelik'te bilimsel bilgiler bayağı eskidi. Yine de okumaya değer ama bilgiler açısından dikkatli okuman lazım. Sapiens'te zaten birçok yanlış bilgi var. İngilizce biliyorsan David Reich'ın "Who we are and how we got here" kitabı var, geçen sene çıktı. İnsanlık tarihi açısından iyi olur.


evrim halkasi
(18.02.19)
(2)

Demlikteki çayı bir süre demledikten sonra almak

Çayın daha yavaş koyulaşmasını sağlar mı? Evetse ne zaman alınmalı?Çayı özel bir demleme yönteminiz var mı? Soğuk suya tutmak, içine ot katmak gibi?
Çayın daha yavaş koyulaşmasını sağlar mı? Evetse ne zaman alınmalı?

Çayı özel bir demleme yönteminiz var mı? Soğuk suya tutmak, içine ot katmak gibi?
ben su kaynarken üstünü koymuyorum yoksa üst demlik ısınıyor çayın tadını bozuyor. üst soguk kalır. önce çayı koyarım üstüne bir kenarından aynı yerden usul usul dökerim sıcak suyu. sonra ot üzerine çıkar o boşluk yere de az daha eklerim çay tamamen kapanır. 20 25dk sonra mükemmel bir çay oluyor.


apathetic
(17.02.19)
Bir yerde izlemiştim, rize çay demleme yarışmasında şampiyon olan kadın önce suyu, sonra çayı koymak gerektiğini söylemişti.

Demliğe sıcak suyu döktükten sonra üzerine çayı koyup yavaş yavaş çökmesini beklemek gerekiyormuş. Ve kahve için geçerli olan kural çay için de geçerli; su kaynar olmayacak.


lordoz
(17.02.19)
(2)

Müziklerde kulaklık kontrolü

Sadece tek kulaklığa nasıl ses gönderiyorlar?
Sadece tek kulaklığa nasıl ses gönderiyorlar?
balance?
sorunuz biraz eksik. çok anlamadım.
tek kulağa ses göndermek zor bir şey değil ki?


Soruyu doğru anladıysam eğer, ses dosyalarında iki kanal var, biri sağ kulaklığa diğeri sol kulaklığa ses gönderiyor. Düz müzik dinlerken her iki kulaklığa aynı kayıt geliyor, stereo oyunlar yapmak istediklerinde bu iki kanaldaki kayıtlarla oynayarak değiştiriyorlar, birinin sesini tamamen kısabiliyorlar ya da iki kulağa farklı ses çalabiliyorlar.


kobuzchu kiz
(17.02.19)
(1)

Yeni tanıdıkları sürekli eski tanıdıklara benzetmek

Neredeyse herkes için yapıyorum bunu. Yeni kişiyle muhattap okurken aklım hep eskisiyle yaşadıklarımda. Geçmişe özlem mi bu yoksa deliriyor muyum?
Neredeyse herkes için yapıyorum bunu. Yeni kişiyle muhattap okurken aklım hep eskisiyle yaşadıklarımda.

Geçmişe özlem mi bu yoksa deliriyor muyum?
İlk kez çevren değişiyorsa oluyo sonra alışıyosun


photo85
(16.02.19)
(3)

şu yapı ne sizce?

https://bit.ly/2Gr8dLcdoğal mı yapay mı olduğunu bile anlayamadım.edit: düzelttim linki.
bit.ly


doğal mı yapay mı olduğunu bile anlayamadım.

edit: düzelttim linki.
Yapay olduğu kesin de, balık çiftliği mi, tarla mı(prinç falan) bilemedim.

Bu arada linkin sonu dışarıda kalmış, biraz uğraştırıyor.


ananiyimioguz
(14.02.19)
Net cevap vermek zor. Ama tarla bence. Bolgedeki diger ev-fabrikalarla olceklendirince oyle devasa bir yapi mumkun degil.


balık çiftliği ya da tuz yatağı olabilir.


(1)

bu çizimler nasıl bozulmamış?

2000 yıldır hiç mi yağmur, rüzgar, güneş görmemiş bunlar? 16000 yıl diyen bile varmış. hep mağaralara çizdikleri için bu çok ilginç bir şey bence.http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUm9ja19QYWludGluZ3Nfb2ZfSHVhX01vdW50YWluayrıca o kadar yükseğe nasıl çıkmışlar
2000 yıldır hiç mi yağmur, rüzgar, güneş görmemiş bunlar? 16000 yıl diyen bile varmış. hep mağaralara çizdikleri için bu çok ilginç bir şey bence.

www.wikizero.biz

ayrıca o kadar yükseğe nasıl çıkmışlar?
2000 yıl yagmurdan ruzgardan etkilenip sekil degistirmek icin cok kisa bir zaman dilimi. Ayrica resimin oldugu kayanin yapisi asinmalara karsi dayaniklidir. Kullandiklari boyalar zamanla taslarin icine geciyor bir nevi fosillesiyor oyle dusunmek lazim. Suan o kadar yuksek eskiden toprak seviyesi yukarida olabilir. Ya da farkli tekniklerle ulasmis olabilirler.


(2)

Çok güzel hareketler bunlar ingilizce muadili

Var mı böyle bir şey?
Var mı böyle bir şey?
Snl skeçleri falan var hafif benzer.


whose line is it anyway? superdir, dogaclama.


cooperr
(14.02.19)
(9)

Sade uzun makarnayı güzelleştirmek

Tadını ağırlaştırmadan ne katılabilir? Salça baya ağır yapıyor. Baharat katabilirim galiba?
Tadını ağırlaştırmadan ne katılabilir? Salça baya ağır yapıyor. Baharat katabilirim galiba?
*sarımsak karabiber maydanoz domates
*karides soğan krema eski kaşar
*tulum, maydanoz
*pesto ve peynir


jimjim
(14.02.19)
@jimjim, onlar da bana göre ağır. Bir tutam adını bilmediğim bir ot tavsiyesi falan bekliyordum açıkçası.


nane koyuyorum ben güzel oluyor. toz biber bir de.


rotten head
(14.02.19)
tereyagina zerdecal, sarimsak ve biberiye atiyorum makarnayi katmadan once biberiye sarimsagi aliyorum. yesil bir toz var ustune ondan cok az dokuyorum fakat maydanoz ya da tere degil o ikisini hic sevmem ne olabilir o ot bilen varsa fikir verebilir tadi cok hafif yok gibi.

edit. cekilmis maydanoz tipli bisi feslegen olsa tanirim tadini bu daha tatsiz bisi
tr'deyim, zerdecal muhtemelen. baharat ve yogurt en hafif secenekler. ev yogurdu yaparken edilnilen kaymakla da cook guzel olur, ev yogurdu da en hafif yogurt.


mula
(14.02.19)
mula kişniş tohumu olabilir mi?

sifalibitkiler.net


windows95
(14.02.19)
acaba ben mi karistiriyorum sarimsi renkli bi baharat var bulgura filan da minicik koyunca tadini guzellestirir


mula
(14.02.19)
kimyon?


killerbee
(14.02.19)
kekik? oregano? neredesin yabancı klavyeyle yazıyosun, o dilden gelelim


windows95
(14.02.19)
kekik veya taze fesleğen favorilerimdir, tavsiye ederim.


batlegolas
(14.02.19)
(3)

Ocağın gazı az çıkıyor

Her şeyi kısık ateşteymiş gibi pişirmek zorunda kalıyorum. Çıkan gazı artırmanın bir yolu var mıdır?
Her şeyi kısık ateşteymiş gibi pişirmek zorunda kalıyorum. Çıkan gazı artırmanın bir yolu var mıdır?
doğalgazda bir sıkıntı yoksa ocağı açtığın yerdeki kapağı çıkartıp içindeki vidaları gevşetmen lazım.


musmus
(14.02.19)
Ya o vidalardan ya da memeler kucuktur.


acemi
(14.02.19)
ocagın üzerindeki kapakalrı çıkar orayıbir temizle sonra sübap var kılcal bir delik var onun içine iğne sok çıkar bir kaç kere gaz rahat gelir..


jamswety
(14.02.19)
(1)

El ve kolumun üstüne yatıyorum

Genelde parmaklarım uyuşmuş şekilde uyanıyorum. Bir gün kangren olarak uyanır mıyım? Yapacak bir şey var mı?
Genelde parmaklarım uyuşmuş şekilde uyanıyorum. Bir gün kangren olarak uyanır mıyım? Yapacak bir şey var mı?
Ben de elimin üstüne çok yatarım. Yastığın pozisyonunu beğenmediğim zaman, genelikle elimi yastığın altına sokarak, boynumu rahat ettirecek şekilde ayarlamalar yapıyorum. Tabii, elim uyandığımda uyuşmuş oluyor çoğu zaman. Yastığınızı değiştirip, boyun destekli bir yastık alırsanız, el-kol üstüne yatma alışkanlığınız azalabilir. Azalmazsa da, korkmayın, vücudunuz, elinizin kangren olmasına izin vermez:)


PhoenixRising
(13.02.19)
(1)

Şu performans kusursuz değil mi?

2005 eurovision birincisi.https://m.youtube.com/watch?v=__R-r2t0vSUYankı ses efekti nasıl veriliyor o anda? Bağlama playback değil mi?Bence tamamen playback, tek bir hata göremedim ama yasakmış.
2005 eurovision birincisi.

m.youtube.com

Yankı ses efekti nasıl veriliyor o anda? Bağlama playback değil mi?

Bence tamamen playback, tek bir hata göremedim ama yasakmış.
enstrümanlar playback vokal canlı. neresi tam anlamadım ama arkadaki mixçi eleman yapıyordur zor değil. 2.31-2.32 bakarsan da canlı olduğunu görürsün. yükselemiyor töğbe estağfurullah garip bi sesler çıkarıyor.

edit: ama tabii o kadar hoplamaya zıplamaya çok iyi bence.


(5)

Daire şeklinde tarla

Bunların dörtgene göre avantajı nedir? Bizde neden yok ya da az, ben hiç görmedim?Haritaya Bow Island yazıp bakabilirsiniz. Gezerken gördüm.
Bunların dörtgene göre avantajı nedir? Bizde neden yok ya da az, ben hiç görmedim?

Haritaya Bow Island yazıp bakabilirsiniz. Gezerken gördüm.
merkeze uzaklık aynı olduğu için, sulama, biçme gibi işlemler yapılırken kolaylık sağlıyor olabilir.


silver apple
(11.02.19)
sulama sisteminden dolayı bu yolu seçiyorlardı sanırım. tam ortada bir su kaynağı oluyor. tüm tarlayı en eşit şekilde sulamak mümkün oluyor. değişik bir sistemi vardı okumuştum daha önce bir yerlerde bulamadım şimdi.


sulama ve tohumlama otomasyonla yapılıyorsa avantajlı oluyor. ortaya döner bir sistem takılıyor iş bitiyor.

çok bildiğimden değil belgeselde izlemiştim. israil ve arap ülkeleri çölün ortasında bu sistemlerle acayip tarım yapıyorlar.


bizde neden yok?

öncelikli sebebi bizde o kadar büyük tekil tarlalar yok. 3 4 dekar yerde yapamazsın bunu.


kljgslsdkjsd
(11.02.19)
Bir diğer sebebi de su kaynaklarının azlığı. Arabistan'daki birçok tarla daireseldir. Su tasarrufunda da etkili bir yöntem fakat alan sorunu sebebiyle Türkiye'de uygulanması çok da uygun değil. Yarın öbür gün ev dikmek istiyor çünkü birçok insan. Dairesel bir tarlayı uyduramazlar kafalarına.


desdenova34
(11.02.19)
(3)

Bb kremin kalıcılığı

Mesela boya tinerle çıkıyor ya, bb gibi bir krem yapsalar, su ve yağda çözünmese, böyle özel bir maddeyle çıksa? Var mı böyle bir krem?
Mesela boya tinerle çıkıyor ya, bb gibi bir krem yapsalar, su ve yağda çözünmese, böyle özel bir maddeyle çıksa? Var mı böyle bir krem?
Waterproof fondoten var zaten de yag ile cozulmemsi insan cildinin yapisina aykiri bir sey olusturur.


hot potato
(09.02.19)
Yok.
Olmasin da zaten. Tiner veya benzeri bir solventle cikartiliyorsa yüzünü o solventle yikaman -tahris etmen- anlamina geliyor bu.


chitosan
(10.02.19)
Havuzda kullanılan fondötenli güneş kremi var. Suyla çıkmıyo sabunla çıkıyo


photo85
(10.02.19)
(1)

eurovision'da playback?

2005 birincisinin playback yaptığını okudum az önce. mümkün mü bu? evetse neden izin veriliyor?https://www.youtube.com/watch?v=__R-r2t0vSU
2005 birincisinin playback yaptığını okudum az önce. mümkün mü bu? evetse neden izin veriliyor?

www.youtube.com
"Contestants and Artists shall perform the songs live on stage, accompanied by a recorded backing-track only (without live instruments). The Backing track shall contain no vocals of any kind or any vocal imitations aiming at replacing or assisting the live/original voice of the Contestant(s) […].The Host Broadcaster and the ESC Executive Supervisor shall verify respect for this rule."

yasak diyor.


(4)

facebook unfollow sorusu

benim unfollow ettiğim biri benim paylaşımlarımı görebilir mi? karşılıklı mı bu takipten çıkmak?
benim unfollow ettiğim biri benim paylaşımlarımı görebilir mi? karşılıklı mı bu takipten çıkmak?
görebilir


facebook
(08.02.19)
Degil, gorebiliyorlar.


Traveller
(08.02.19)
Facebook diye birinin ilk cevabi yazmasi... :D


Traveller
(08.02.19)
Karsilikli degil. Karsi tarafi etkilemez siz paylasimlarinizi gizlemedikce.
Facebook direk kendi cevaplamis gerci yukarda:D


stavro
(08.02.19)
(7)

yabancı özel isimleri neden ingilizce okuyoruz?

ingilizce konuşanlar, ingilizce kökenli olmayan yabancı kelimeleri öyle okuyor da biz neden ingilizce kökenli olmayan yabancı özel isimleri ingilizce okuyoruz sizce?michael'in almanca, fransızca, ingilizce'de okunuşları farklı, biz neden ingilizce okunuşu seçmişiz?
ingilizce konuşanlar, ingilizce kökenli olmayan yabancı kelimeleri öyle okuyor da biz neden ingilizce kökenli olmayan yabancı özel isimleri ingilizce okuyoruz sizce?

michael'in almanca, fransızca, ingilizce'de okunuşları farklı, biz neden ingilizce okunuşu seçmişiz?
Okuduğun diller aynı alanda. Türkçe gibi sondan eklemeli dillerde olduğu gibi okuyan bir dil biliyor musun? :D


ingilizce konuşanlar, ingilizce kökenli olmayan yabancı kelimeleri öyle okuyor da biz neden ingilizce kökenli olmayan yabancı özel isimleri ingilizce okuyoruz sizce?

çünkü savaşı ingiltere kazandı.

nazi almanyası kazanmış olsaydı almanca konuşacaktık ve özel isimleri de almancaya göre okuyacaktık


Ülkede kültürel anlamda hangi dil hakimse okunuşun ona yakınsaması gayet normal. Fransızca da Almanca da bazı dönemler baskınmış ancak şu an üstünlük İngilizcede. Ayrıca öyle kesin bir seçim falan yok.

Sen istersen Mikail diyebilirsin tabii.


shangrilla
(07.02.19)
aslında öyle bir şey yok tüm özel isimler orijinine göre okunur. michael schumacher'deki michael ile michael jackson'daki michael'i aynı şekilde okumuyoruz, kendimize göre çevirip mikail diye de okumuyoruz. okuyan varsa yanlış okuyor demektir. bilgili insanlar buna dikkat eder genelde.


Ingilizce okunuslari secmiyoruz. Egitimli ve kulturlu biri buna dikkat eder ama yine de bize gore Bati esittir beyaz Anglo Sakson Katolik Amerikali demek. O nedenle her seyi onlardan ibaret saniyoruz.


Traveller
(07.02.19)
"michael'in almanca, fransızca, ingilizce'de okunuşları farklı, biz neden ingilizce okunuşu seçmişiz?"

ismi taşıyan adamın ülkesiyle alakalı değil mi bu?

maykıl ceksın var, bir de mihael şuumaher var. kalkıp da maykıl şuumeykır demiyoruz yani.


windows95
(07.02.19)
İngilizce mi okuyoruz? Angela Merkel'e encıla mörkıl diyen görmedim mesela. albert camus'un okunuşu başlığını okuyup delirebilirsiniz bunu merak ediyorsanız.
Bu arada spor spikerlerini o kadar farklı milletten sporcunun isimlerini doğru telaffuz etmeyi öğrendikleri için hep takdir ederim.


(5)

zayıfların daha uzun süre spor yapabilmesi

nasıl açıklanır? 50 kilo biri ile 100 kilo düşük yağ, yüksek kas miktarına sahip biri aynı antrenmanı yapsın. 50 kilo olan maraton koşabilirken 100 kilo koşamaz. 100 kilo kişide daha fazla enerjiye dönüştürecek kas ve yağ var. 50 kilo adamda hiçbir şey yok. tenisçiler, badmintoncular, masa tenisçile
nasıl açıklanır? 50 kilo biri ile 100 kilo düşük yağ, yüksek kas miktarına sahip biri aynı antrenmanı yapsın. 50 kilo olan maraton koşabilirken 100 kilo koşamaz. 100 kilo kişide daha fazla enerjiye dönüştürecek kas ve yağ var. 50 kilo adamda hiçbir şey yok. tenisçiler, badmintoncular, masa tenisçileri, futbolcular hep zayıf adamlar.

nereyi kaçırıyorum?
"100 kilo kişide daha fazla enerjiye dönüştürecek kas ve yağ var."


böyle bir mantık yok, bu şekilde düşünürsek kamyonların Ferrari'leri geçmesi gerekirdi :)


sürekli güç, anlık güç, kondisyon, dayanlıklılık bunlar bambaşka şeyler. birinde iyi olan diğerinde olmayabilir. dolayısıyla zayıf kılink gibi olan adam her müsabakayı alır diyemeyiz.


alperz
(04.02.19)
50 kilo 50 kiloyu taşıyor, 100 kilo 100 kiloyu.


zgrydn
(04.02.19)
Kas enerji harcıyor da ondan. ne kadar kas o kadar enerji sarfiyatı. Araba motoru gibi düşün. Aç bak pist bisikletçisi bacağına, bir de yol bisikletçisi bacağına. Birisi maksimum güç, diğeri güç yanında maksimum dayanıklılık için. Amaç ne ona göre vücut yani. Mesela futbolcular demişsin de bir sağ sol bek vücuduna bak bir de stoper vücuduna bak. Sonunda senin yaktığın karbonhidrat. Önemli olan ne için yaktığın.


habarbey
(04.02.19)
Ne kadar çok kas kütlen varsa o kadar çok oksijen ihtiyacı doğar.


adwokat
(04.02.19)
(16)

iş yerinizde sakal serbest mi?

2-hangi sektörde çalışıyorsunuz? firma, pozisyon vb. de yazarsanız daha süper olur.
2-hangi sektörde çalışıyorsunuz? firma, pozisyon vb. de yazarsanız daha süper olur.
yazılım.firma ifşa edemem.her pozisyon için saç sakal serbest.


since1907
(30.01.19)
sakal serbest olmayan iş yerinde çalışabilmem için maaşıma aylık +2000 lira isterim. çalıştığım firmada şortla gelenler bile oluyor.


washe
(30.01.19)
yazilim, sac-sakal, kiyafet, short, parmak arasi terlik vs dis gorunus ile ilgili hersey serbest. universitedeyken garanti teknolojiye staj icin kabul edilmistim. 15 santimetre uzunlugu olan saclarimi kesmemi istemislerdi, ben de gelmiyorum o zmn dedim. kiyafete saca sakala karisan bir sirkette calismam. dis gorunuse bu kadar onem veren bir sirket calisanlarin yaptiklari isin kalitesini ve gercek degerini anlayabilecek kapasitede degildir.


crucio
(30.01.19)
Serbest gibi ama çok da abartamıyorsun. Yazılım.


Tekstil.
Cuval giysen o bile serbest


acemi
(30.01.19)
kolej öğretmenliği.

serbest. temiz olmak ve düzenli olmak kaydıyla.


la traviata
(30.01.19)
serbest ama ben kesiyorum 3-4 günde 1. sektör bpo.


Bruce
(30.01.19)
3 gün kadar uzatabiliyorum maximum :(


bir soru sorcam
(30.01.19)
Normalde serbest değil fakat ben sakallıyım. Milletin takımla, ceketle, kumaş pantolonla falan takıldığı ortama kot pantolonla, kurukafalı sweatshirt'lerle, kapşonlularla gidiyorum. Sıcak havalarda kısa kollu giydiğimde dövmem de gözüküyor. İşimi iyi yaptığım ve çok yönlü olduğum için bir şekilde kabul ettirdim kendimi. Formal bir uyarı alana kadar böyle devam...


shangrilla
(30.01.19)
IT'deyim ben de, herhangi bir kısıtlama yok.


roket adam
(30.01.19)
Yazılım. Startup. Kısıtlama yok.


biseysorcaktim
(30.01.19)
Mühendislik, özel sektör firması. Saç, sakal, kıyafet serbest.


desdenova34
(31.01.19)
serbest
ilaç


superb
(31.01.19)
serbest
fmcg sektöründeki bir firmanın ofis yönetimini yapıyoruz.


Mühendislik, özel sektör, serbest kıyafet, saç sakal.
Belli bir pozisyon üstüne saç sakala değil ama kılık kıyafete dikkat ediyorlar.Ama dress code yok.


SiyamkedisiZorro
(31.01.19)
evet,


Jesus Christ
(31.01.19)
(9)

Hiç sebze yememenin sağlığa etkisi

Bu pahalılığı atlatana kadar yemesek mesela, hemen kanser olmayız herhalde? Hiç de sevmem zaten. Meyve yenir de hiç sebze yemeyen bir tanıdığınız var mı? Nasıllar?
Bu pahalılığı atlatana kadar yemesek mesela, hemen kanser olmayız herhalde? Hiç de sevmem zaten. Meyve yenir de hiç sebze yemeyen bir tanıdığınız var mı? Nasıllar?
Kanser olmazsın. ytd


shangrilla
(28.01.19)
biraz paranoyakça olabilir ama hiç bir sebze meyveye güvenmiyorum. hepsi ilaçlı, tadsız, tuzsuz. yemezsek bişey olucağını sanmıyorum.


scudman1
(28.01.19)
sebze ve meyvelerde yoğun lif var. zamanla ilk adımda bağırsak tembelliğine, o da ikinci adımda kabızlığa yol açar. üçüncü adım kabızlığa bağlı olarak anal fissür, makatta çatlak veya polip oluşumu gözlemlenebilir. poliplerin neye sebep olduğunu araştırabilirsiniz.

kısacası sebze-meyve olmadan uzun süreli beslenme mümkün değil, imkansız.


sibrizzio
(28.01.19)
Meyve sebze ilaçlı diyen vatandaş bence toprak kemirsin çünkü etteki ve sütteki antibiyotik, hormon, hayvanlara vurulan katkı iğneleri falan bir görse bir daha kasap reyonunun önünden geçmez.

Üstte yazan arkadaş çok iyi özetlemiş. Bunlara ek olarak ister istemez kilo alırsın sebze olmaksızın. Çünkü ağırlık/kalori oranı en düşük gıdalar sebzelerdir.


iyi de sebze zaten en ucuz şey, sebze yemeyip ne yiyeceksin ki?


der meister
(28.01.19)
Zaten yemeyin. preview.redd.it
Biri yapacakti:)


stavro
(28.01.19)
Pahalı diye sebze yememek mi ? Antarktika da mı yaşıyordunuz ?


Bostan
(28.01.19)
Meyve sebzelerin zaten dış yüzeyi kanserojen. Hele ki mevsiminde yemediğiniz her meyve ile bir bardak tarım ilacı içmiş oluyorsunuz. Hiç bir şey Olmaz.


rakidabalikolsa
(28.01.19)
Meyve sebz ilaçlı diyen vatandaşım. Çünkü bu işin içindeyim. Ailemde tarımla ilgilenen çok insan var büyük ölçekte. Etteki antibiyotikmiş. Hahah çok komik. Hayvan başına bir iğne antibiyotik vurmanın maliyetini biliyor olsaydın hiç bir üretimcinin bu işe girmeyeceğini bilirdin. Gerçekten bol keseden atıp tutmak bu olsa gerek. Ette hormon da yok aynı sebepten. Et ye kardeşim. Yiyebileceğin en tabii şey.


rakidabalikolsa
(28.01.19)
(5)

bu video nasıl kaydedilmiş?

https://youtu.be/skG2-ObpQvA?t=403
360 derece kamera ile go pro bile çıkarttı yeni bi teknoloji değil


killerbee
(25.01.19)
Peki kamera nereye bağlı? Neticede adama dönük bir objektif var ve adamı takip ederek çekiyor. Ama adamın üstüne, kaskına, bisiklete vs. bağlantı gözükmüyor. Nerede bu kamera?


kibritsuyu
(26.01.19)
Kamera, 2 adet 180 derecelik iki görüntüyü birbirine yazılım bazlı olarak monte ederken bağlantı aparatını, 180 derecelik pixel görüntü diğer pixel görüntünün üstüne azıcık getiriyorlar. Böylece Bağlantı aparatı kayboluyor.


Arkadaşım, bisikletlinin kaskında uzun bir çubuk var kamera oraya bağlı. Bisikleti süren kişi çekiyor videoyu.


Srcn11
(26.01.19)
@srcn11 +1. Ayrica yeni kamera modelleri o gorunen çubuğu da yok edebiliyor.


(3)

sumo

maçlara nasıl hazırlanırlar? ağırlık çalışırlar mı? neden hepsi yağ tulumu gibi? body building şampiyonu neden sumoda birinci olamaz?teşekkürler.
maçlara nasıl hazırlanırlar? ağırlık çalışırlar mı? neden hepsi yağ tulumu gibi? body building şampiyonu neden sumoda birinci olamaz?

teşekkürler.
Sumocular görüntülerinin aksine çok atikler sebebi de karşılaşmaların çok kisa sürmesi. Bir de aşırı yağlı ve kilolu olmalarına rağmen sporu aktif yaparken hic kalp vb sorunları olmuyormuş, tum kan değerleri (seker vb..) ideal çıkıyormuş. Yani sağlıklılarmis da.


maçlara hazırlanma tarzlarını spesifik olarak bilmiyorum ama deli gibi antrenman yapıp yemek yiyorlar ve uyuyorlar. esneklik için özellikle çalıştıklarını biliyorum.

yağ tulumu gibi olmalarının nedeni şu: oyun alanı küçük, amaç oyun alanında kalmak (rakibi dışarı atmak). ne kadar büyük ve şüşko olursan rakip o kadar fazla güç uygulamak zorunda kalır. yani ağırlık ve ayılıkla güç-çeviklik birleşmeli ki hem rakibin seni yerinden oynatamasın hem de sen onu kulaklarından tutup fırlatabil.

body building şampiyonu, sumocu kendisine doğru hamle yaptığında hastanelik olur muhtemelen. velhasıl sumocular (profesyonel olanları) sürekli antrenman yapar, çok ciddi oranda ve büyük bölümü "sağlıklı" olan kalori tüketir (bkz: chankonabe). böylelikle hem esnek-güçlü hem de öküz gibi olurlar.

benim bildiğim hakiki sumocular zaten grup halinde yaşar ve çalışır. rutinleri sabah erken saatte başlar. arada yemek yiyip uyurlar, uyanıp devam ederler vs. böyle full-time meslek gibi yoğun ve ağır bir programları oluyor.

ağırlık çalışmıyorlar bu arada. en azından klasik "ağırlık kaldırma programı" gibi bir şey yapmıyorlar, kaldırıyorlarsa da kişisel bir plandır bu. geleneksel olarak öyle bir kısım yok antrenmanlarında.


der meister
(23.01.19)
- Neden hepsi yağ tulumu gibi?

+ Yere daha sağlam basmak, dışarı itilmemek için kiloyu arttırmaları lazım. Ama kiloyu artırırken de güç ve atikliklerini koruyorlar. Yoksa en şişman olan adamı al gel koy kazansın.

Ama görünüşleri yanıltmasın hiç biri obez değil, hatta vucut yağ ve kas oranlarının diğer sporculara göre çok daha iyi olduğunu okumuştum.


John Bloor
(24.01.19)
(6)

iş görüşmesi yaptığım kişi whatsapp durumumu gördü

ne anlama gelebilir bu? görüştüğü herkesi rehberine ekler mi bu kişiler?
ne anlama gelebilir bu? görüştüğü herkesi rehberine ekler mi bu kişiler?
Şöyle küçük ve olası bir senaryo oluşturalım.

Kiminle görüştüğünü unutmamak için sizi rehberine kaydetti. Örneğin; "Ahmet Sürücü - Aday".

Sonra boş bir zamanında Whatsapp'ına bakınırken durum sekmesine göz gezdirdi. O sırada bir başkasının durumunu izledikten sonra sıradan sizinki geldi ekrana ve görmüş oldu. Ya da durum sekmesine göz atarken öyle gözüne ilişti durumunuz ve açıp baktı.

Kafaya çok takılıp anlam yüklenecek bir şey değil, bence rahat bırakın kendinizi.


lisw
(22.01.19)
@lisw güzel senaryo. ama bu kadın 200 kişiyle görüştüyse 200'ünü de eklemez sanıyorum. finale kalmışım diyebilir miyim?


senden etkilenmiş olabilir karizmandan dolayı.


biravekahve
(22.01.19)
hiçbir anlama gelmez.lisw'nin dediği güzel senaryo değil, en olası senaryo.


washe
(22.01.19)
finale kalmışsın vs. diyemezsin tabii ki. whatsapp'tan filan yazıyolar ulaşamadıklarında. bişey göstermez yani bu durum.


Herkes benim gibi midir bilmiyorum ama android kullanırken durumlara bakıp duruyordum. Çünkü gözümün önünde kocaman "durum ." (koca nokta) oluyordu whatsapp'a girdiğimde. iOS'ta ise durum solda, hiç eskisi gibi bakmıyorum. Adam apple fan boy değil demek ki.

Tiklemezseniz gücenirim perspektifime ben hayran kaldım burda :D


farabi
(22.01.19)
(4)

tişört altına fanila giymek

bunu yapıyorum ama bazı fanilaların kolları tişörtün kollarından uzun ve alttan çıkıyor. dikiş işlerine girmeden çözülür mü sizce bir şey tuttursan mesela? çözemezsem terziler ne kadara kısaltır kolu?
bunu yapıyorum ama bazı fanilaların kolları tişörtün kollarından uzun ve alttan çıkıyor. dikiş işlerine girmeden çözülür mü sizce bir şey tuttursan mesela? çözemezsem terziler ne kadara kısaltır kolu?
O kadar uğraşacağınıza kolsuz fanila giyseniz? Fanila niyetine kısa kollu ve yuvarlak yakalı ucuz basic tişörtlerden de giyebilirsiniz asıl tişörtün altına.


shangrilla
(20.01.19)
@shangrilla amacım tişörte geçen ter miktarını azaltmak. onu giyeceğime hiç giymem.


Tutturma bence rahat edemezsin. Mahalle terzisi bi koldan 2-3₺ alır diye düşünüyorum en fazla


rakidabalikolsa
(20.01.19)
t-shirt'un altina atlet/fanila/kollu/kolsuz bir sey giyilmez


x daemon
(21.01.19)
(5)

Kuru tavuğu yenecek hale getirme

Elimde yağsız pişmiş küçük parçalara ayrılmış tavuk var. Yoğurdum yok. Ne eklersen yenir hale gelir?
Elimde yağsız pişmiş küçük parçalara ayrılmış tavuk var. Yoğurdum yok. Ne eklersen yenir hale gelir?
Pirinc pilavi


ykyt
(14.01.19)
O da yok. Mayonez de yok.


Domates, biber, salça ve yağ varsa biraz da baharatla tavuk sote olur hızlıca.


reactionic
(14.01.19)
Salça varsa ılık su ile salçayı sulandır. Baharat ekleyip sos hale getirip tavukları da katıp harlı ateşte çevir. Hop hazır.


oligomer
(14.01.19)
Sut, kasar, un, yag?


(5)

Reklamsız müzik dinlemek

Soundcloud'da yok. Eskiden torrent olarak indirirdim, torrent olayı bitmiş galiba site bulamadım. Spotify için tlefona root atmak gerekiyormuş. Bunlar hariç mümkün değil mi bu devirde?
Soundcloud'da yok. Eskiden torrent olarak indirirdim, torrent olayı bitmiş galiba site bulamadım. Spotify için tlefona root atmak gerekiyormuş. Bunlar hariç mümkün değil mi bu devirde?
Androidde rootlamana gerenk yok. Apk’sını indirebiliyosun


Delay Fuze
(14.01.19)
iOS'te DownTube var. Android'de var mı bilmiyorum.


@delay benim bulduğum spotify apk için adaway kurmam gerekiyormuş. O zaman araştırayım rootsuz nasılmış.


spotify kaç para ya uğraştığına değmez


yakuza123
(14.01.19)
Uğraştığın değmez 7 lira öptenci paketi 3.5 enpara geri veriyor zaten. Aylık 3.5₺ yoksa müzik dinlemekten çok daha büyük öncelikli yapman gereken işler vardır.


runner
(15.01.19)
(2)

ylsy'ye başvurup kazanma ihtimalim

geçen dönem bölümümden çok boş kontejyan kalmış. yurtdışında 2 yıl okuyup buraya gelip üniversitede çalışmak çok büyük bir fırsat benim için. kesin karar verirsem galiba 6 ay bekleyeceğim başvurular için. ama bekleyip de kazanamazsam? boş kontejyan olduğu halde elenebilir miyim?bir tarafta boşa gide
geçen dönem bölümümden çok boş kontejyan kalmış. yurtdışında 2 yıl okuyup buraya gelip üniversitede çalışmak çok büyük bir fırsat benim için.

kesin karar verirsem galiba 6 ay bekleyeceğim başvurular için. ama bekleyip de kazanamazsam? boş kontejyan olduğu halde elenebilir miyim?

bir tarafta boşa gidebilecek 6-7-8 ay, diğerinde düşük nitelikli iş. ne yapayım sizce?
Üniversite kadroları için doktora zorunlu. Sadece yüksek lisans yapıp dönülenler kurum kadroları. Üniversite dönüşlü kadro düşünüyorsanız yüksek lisans+doktoradan ülkeye göre değişmekle birlikle en az 4+ seneyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam sadece doktora yapılan kadrolar da vardı az olmakla birlikte. Ama öyle bir durumda bile yine en az 3+ sene demek.

Almanız gereken kararla ilgili bir şey diyemiyorum fakat başvuran aday olduğu halde sözlü sınavdan düşük verip hiçbir adayın gönderilmediği kadrolar oluyor. Bilerek boş bırakılıyor yani kontenjan.


voyager 1
(11.01.19)
son yazdiginda neden oyle bir ayrim yaptin bilmiyorum ama calisanlarda ylsy basvurabiliyo. ise gir, mulakata gidip gelirsin. 1 gun


wishmaythşngs
(11.01.19)
(9)

Yarayı en hızlı şekilde geçirmek

Sizin tecrübelerinize göre nasıl olur?Onlarca krem, yağ, maske, jel var. Hiçbiri birbirinden üstün değil mi yoksa?
Sizin tecrübelerinize göre nasıl olur?

Onlarca krem, yağ, maske, jel var. Hiçbiri birbirinden üstün değil mi yoksa?
c vitamini


silver apple
(10.01.19)
fito krem. daha başarılısını görmedim.


habarbey
(10.01.19)
fito +1


tabirimekruh
(10.01.19)
Bir de iz kalmaması için güneş görmemesi gerekiyor iyileşme sürecinde


lordoz
(10.01.19)
kantoron yağı diyorlar.


mikahakkinen
(11.01.19)
sarı kantaron yağı. eskiden gladyatörlerin ve şövalyelerin yaralarını iyileştirmek için kullanılırmış.


halanne
(11.01.19)
avucumun tam ortasına bıçak saplanmıştı. sarı kantaron yağı ile bir kaç günde kapanıp 1 haftada tamamen iyileşti. geçenlerde hanım parmağını kesti. doktor hastane bin tame ilaç krem. 1 ayı geçti daha iyileşebilmiş değil.


ground
(11.01.19)
kantaron yağını soğuk sıkım al kullan dostum.


baharat
(11.01.19)
bana dermatolog bir antibiyotik verdi ve hemen kabuk bagladı yara. yara izi icin ise contratubex. antibiyotik için tabi ki doktor kontrolü.

ayrıca sudokrem


(4)

Bu hafta dizilerin yeni bölümü

Neden yok? Geçen hafta hadi yılbaşıydı?
Neden yok? Geçen hafta hadi yılbaşıydı?
sezon arası veriyolar genelde, tv time diye bir mobil uygulama var ordan takip edebilirsin


nahtoderfahrung
(10.01.19)
Yeni yıl ile birlikte reklam anlaşmaları yapılmadığı ve reklam gelirleri olmadığı için 3-4 hafta ara verdiler.


John Bloor
(11.01.19)
(5)

spor olarak sürünmek

askerde bunun çok etkili bir spor olduğunu, kasları süper çalıştırdığını farkettim. toz yutmadan, kıyafet masrafı çıkarmadan nasıl yapılabilir bu hareket?
askerde bunun çok etkili bir spor olduğunu, kasları süper çalıştırdığını farkettim. toz yutmadan, kıyafet masrafı çıkarmadan nasıl yapılabilir bu hareket?
Evde


Delay Fuze
(09.01.19)
ev+1


karayel
(09.01.19)
spider man walk falan takıl işte. yerde sürünmenin ne alemi var


hasmetizm 2046
(09.01.19)
evde uzun bir kilim üzerinde sırtına da ağırlık eklediğin bir sırt çantasını alıp yüksek sürünme/alçak sürünme dönüşümlü şekilde gidip gelebilirsin. Aralarda da şınav pozisyonu ile dirsekler üzerinde durma arası gel-git yaparsın. Ama bu şekilde tek başına motivasyonun zor olabileceğini düşündüğüm için bunu Tony Horton abimizin bu tip askeri eğitimle bağlantılı Hard Corps 22 antrenman programını bulup ekran karşısında da yapabilirsin, en azından belli bir düzene oturtmuş olursun.


candanag
(09.01.19)
Militarist takılmaya gerek yok. O hareketten 10 kat daha faydalı (güç odaklı) bir sürü hareket var evde yapılabilecek.


neysene
(09.01.19)
(9)

Hem instagram hem whatsapp'a hikaye atanlar

Neden atıyor?
Neden atıyor?
Kendisini ön plana çıkarmak, daha fazla kişiye ulaşmak-göstermek. "Ben buradayım ayık olun" demek için.


Cesario
(08.01.19)
Beğendim karikatür yada dostlarımın görmesini istediğim şeyleri paylaşıyorum. İsteyen bakar isteyen bakmaz, milleti rahatsız eden ama çıkılmayan gruplara yazanlara göre daha medeni davranış. Ne dikkat çekmek nede başka birşey keyfim ve değerli kahyası ne düşünüyorsa o


Fritz-X
(08.01.19)
Whatsapp'a hikaye atmak çok acınası bence, tarif edemeyeceğim bir çaresizlik gibi. Whatsapp'a hikaye atan biriyle sevgili olmam mesela, o derece.


Bruce
(08.01.19)
Gizli issizlik.
Rehberimde 3 ev hanimi 1 memur yapiyor sadece.


acemi
(08.01.19)
Öylemesine


Delay Fuze
(08.01.19)
instagram dikkat çekmek ve kim ne bok yiyor amacıyla (kendimden biliyorum)
wp için hiç bir fikrim yok. yetmedi youtube'da bile başlamış story olayı.


scudman1
(08.01.19)
Canları öyle istiyor.


Instagram da hikayeden çok feed olanı yani normal resim paylaşmayı kullanırım hikaye olanını ben pek yapmıyorum hpşuma gitmiyor.Whatsapp ise tamamen alakasız ah Snapchat alamadılar seni Facebook Instagram Whatsapp her yere koydular hikaye özelliğini


tolgame
(09.01.19)
çünkü güzellikler paylaşıldıkça çoğalır. ama sana çoğalmıyor orası ayrı.


for day to break
(09.01.19)
(2)

Androidcilere soru

Google adlı programı silsem hangi programlar çalışmaz, düzgün çalışmaz? Maps'te sorun yaşar mıyım mesela?Asistan denen uygulama listede yok. Nasıl silebilirim bunu?
Google adlı programı silsem hangi programlar çalışmaz, düzgün çalışmaz? Maps'te sorun yaşar mıyım mesela?

Asistan denen uygulama listede yok. Nasıl silebilirim bunu?
muhtemelen dediklerinin hiç birini silemez ama bazılarını inactive yapabilirsin farklı bir firmware yüklemedikçe.

ki zaten google adlı program silinemediği, arama motoru değşitirilemediği için avrupa birliği google'a ciddi sıkıntılar çıkarıyor. o yüzden tek çözüm root.


Google uygulamasini silemezsin, en fazla guncellemeleri kaldirabilirsin. Asistan zaten Google uygulamasinin parcasi. Maps'e ve diger Google uygulamalarina bir etkisi yok. Kullandigin markaya gore belki Launcher'in duzgun calismayabilir.


crucio
(07.01.19)
(5)

İkitelli'de 3300 liraya yaşamak

Maaş beklentisi olarak 3300 lira dedim. 1+0 ev tutsam, yemek, ulaşım, fatıralar falan yeter mi bu çevre için? Gel başla derlerse kabul etmesem mi acaba çok tereddütteyim?
Maaş beklentisi olarak 3300 lira dedim. 1+0 ev tutsam, yemek, ulaşım, fatıralar falan yeter mi bu çevre için? Gel başla derlerse kabul etmesem mi acaba çok tereddütteyim?
yeter.


candide
(06.01.19)
ikitelli civarında 1+0 bulmak zor. ama 1500e 1+1 2+1 güzel bi ev de bulabilirsin. işin geleceğine göre kabul edilebilir.


m4a87td
(06.01.19)
ikitelli'ye yakın (mesela atakent) 700 liraya dahi 1+0'lar var. sahibinden.com'dan bir bakın.


Karnini doyursun, acliktsn olmezsin. O kadar.


stavro
(06.01.19)
Çin şartlarında yaşanır işte. Ev + toplu taşıma + bir tas pirinç.


roket adam
(07.01.19)
(3)

tüm numaralar gitti

nasıl olsa yedeklidir diye hiç kontrol etmedim. google drive ve mi cloud'un yedeklemesi gerekiyordu ama bulamıyorum. sim'Dekiler duruyor sadece. ne yapabilirim bu durumda? drive'da nerede saklanır numaralar?
nasıl olsa yedeklidir diye hiç kontrol etmedim. google drive ve mi cloud'un yedeklemesi gerekiyordu ama bulamıyorum. sim'Dekiler duruyor sadece. ne yapabilirim bu durumda? drive'da nerede saklanır numaralar?
www.google.com

buraya tıkla bir. eğer yedekledi ise buradadır.


old but hot
(05.01.19)
allah kahretsin ya mayıs'tan sonra yedeklememiş


Ara ara senkronizasyonu açmak lazım telefonun. Yoksa yedeklemiyor.


old but hot
(05.01.19)
(2)

Android format atınca root gider mi?

Evetse, root gitmeden sıfırlamanın bir yolu var mı?
Evetse, root gitmeden sıfırlamanın bir yolu var mı?
bildiğim kadarı ile hayır. ama firmware ve root yapma şeklinize bağlı. telefon marka model root yaptığınız uygulama vs bunları yazarsanız belki yardımcı olan çıkar.


temiz rootun üstüne twrp de bi yedek alacaksın bu kadar


(3)

Mi a2 lite vs. Redmi 5 plus

Özellikleri aynı gibi. Redmi 130 lira daha ucuz. Sizce?
Özellikleri aynı gibi. Redmi 130 lira daha ucuz. Sizce?
A2 lite saf android. Sıkıcı gelebilir telefonu kurcalamak istemiyorsanız.
5plus 4k çekebiliyormuş, a2lite 1080. Ama öbür taraftan biri 149mm diğeri 158mm uzunlukta.
A2lite biraz daha lte performansında iyidir. daha yeni bir telefon olduğundan biraz daha güncel kalacaktır.


bahoho
(05.01.19)
Redmi'den bildiriyorum. kusuru az olan bir telefon. Alınca çok seveceksiniz.


Techsavvy
(05.01.19)
Redmi kullanıcısıyım. Samsung note dan geçiş yaptım. Sorunsuz.


oligomer
(05.01.19)
(1)

barajların doluluk oranları

ne kadar çok baraja ulaşabilirsem o kadar iyi. var mı bu bilgiyi veren bir kaynak acaba? istanbul için buldum sadece ve her yer de iski'nin bu verilerini haber yapmış.
ne kadar çok baraja ulaşabilirsem o kadar iyi. var mı bu bilgiyi veren bir kaynak acaba? istanbul için buldum sadece ve her yer de iski'nin bu verilerini haber yapmış.
www.dsi.gov.tr

Bu yıl 2018 yılı Aralık ayı sonunda barajlarının doluluk oranı

İşletmede olan122 adet enerji maksatlı barajda doluluk oranı % 38,6’dır.

İşletmede olan 242 adet sulama maksatlı barajda doluluk oranı % 37,6’dır.

İşletmede olan 348 adet (95 adet içme suyu, 242 adet sulama, 122 adet enerji maksatlı)

depolama tesisinde (göller hariç) doluluk oranı % 38,6’tür.

Geçen yıl 2017 yılı Aralık ayı sonunda İstanbul ilimizdeki barajlarının doluluk oranı %60,4 İken bu yıl 2018 yılı Aralık ayı sonu itibari ile %82,6’dir.

2018’te 4 büyük şehrimiz olan Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’nın içme, kullanma ve sanayi suyu temini maksatlı barajların da geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 oranında daha fazla su bulunuyor.

Yağışlar sonucunda Ankara’da bulunan içmesuyu maksatlı barajlarda 28.12.2018 tarihi itibariyle doluluk oranı yüzde 10,4 seviyesine ulaştı. Ankara’da ki barajların kapasitesi düşünüldüğünde gerçekten bu rakamın oldukça yüksek olduğu görülebilir. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 9,2 mertebesindeydi.

İstanbul Barajları Yüzde 81 Dolu

İstanbul’da bulunan içme suyu maksatlı barajların ortalama doluluk oranı ise 28 Aralık 2018 tarihi itibariyle yüzde 81 seviyesinde bulunuyor. 2017 yılının aynı ayında bu oran yüzde 62,4 civarında seyrediyordu. Yine aynı tarih itibariyle İzmir’e içmesuyu temin eden barajlarda yüzde 27,9 Bursa ilinde ise yüzde 34,2 oranında doluluk oranı mevcut bulunuyor.


John Bloor
(05.01.19)
(5)

küçük şehirden istanbul'a göçenlere soru

küçük şehir = ankara, izmir, bursa harici iller.aynı iş ve maaşı şu anda geldiğiniz şehirde size teklif etseler, geri döner misiniz? yoksa istanbul'suz yapamaz mısınız? hangi şehir? neden?teşekkürler.
küçük şehir = ankara, izmir, bursa harici iller.

aynı iş ve maaşı şu anda geldiğiniz şehirde size teklif etseler, geri döner misiniz? yoksa istanbul'suz yapamaz mısınız? hangi şehir? neden?

teşekkürler.
istanbulsuz yapamayan kesim bence gelir durumu olarak üst seviyelerde olan insanlar.

onun dışında bak, trafik desen berbat, yaşam şartları dersen berbat ve çok ağır.

yani nasıl desem; hani istanbulda 5 alıyorsam geldiğim şehirde 3 verseler hemen hemen aynı duruma gelir zaten.(tabi şimdi x şehrini de sevmek, benimsemek lazım. memleket olarak düşündüm ben mesela.)

hele böyle güzel bir şehirse, deniz kenarı, ege tarafları falan, koşakoşa giderim. vasıtaya bile gerek yok :)


killerbee
(02.01.19)
İstanbul'da 4 ay çalıştım. Artık senelik 2-3 milyon euro falan almazsam asla çalışmam İstanbul'da ciddiyim. Benim açımdan ha Riyad, ha İstanbul hiçbir farkı yok hatta Riyad daha huzurlu.


Tabbi ki yaşadığım ilçeye dönmek isterim ama küçük yerlerdeki dedikodu insanı bezdiriyor.İstanbulda daha özgürsün.Ayrıca sağlık imkanları,alanında uzman doktora ulaşabilme kolaylığı beni istanbulda olmaya mecbur tutuyor.


arenas
(03.01.19)
aynı iş ve yarı maaşa fitim ben istanbul'dan gitmek için.

yozgat mozgat bile tam maaşa ve aynı işe fitim :)

bu biraz da ne kadar sosyal olunduğu ile alakalı. şu hali ile haftanın 1 günü, yılın da 2 haftası için çalışıyoruz gibi duruyor ne yazık ki.


2010 da işe başlarken edirne'ye gitmeyi istemiştim.
istanbulda işe başladım, şimdi edirneye döner miyim emin değilim ama muğla, antalya civarı sakin yerlere seve seve geçerim


barankovan
(03.01.19)
(3)

atarürk havalimanı'ndan ikitelli osb'ye ulaşım

dolapdere sanayi sitesi 24. ada no:8 10 12 başakşehir/istanbulburaya nasıl ulaşabilirim ve ne kadar sürer acaba?
dolapdere sanayi sitesi 24. ada no:8 10 12 başakşehir/istanbul

buraya nasıl ulaşabilirim ve ne kadar sürer acaba?
havalimanından kirazlı metrosuna binin, son durak kirazlıda inin. kirazlıdan da başakşehir metrosuna aktarma yapın, ikitelli sanayi durağında inin.


candide
(02.01.19)
Toplu taşıma kullanacaksanız; önce havalimanından metroya binip yenibosna durağında inebilirsiniz. 5 dakika yenibosna köprüsüne yürümeniz gerekiyor. Yenibosna köprünün altından ikitelli dolmuşlarına binebilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.


Havalimanı metro > otogar metroda aktarma ile kirazlı metro > kirazlı metrodan aktarma ile ikitelli sanayi durağı


filipis
(02.01.19)
(3)

fotoğraftan yurtdışı şehir bulmak

https://images.hepsiburada.net/assets/Telefon/ProductDesc/HB00000ED0R1-21.JPGbelki gezip de hatırlayan vardır. prag veya budapeşte olabilir mi burası?
images.hepsiburada.net

belki gezip de hatırlayan vardır. prag veya budapeşte olabilir mi burası?
CHATEAU DE PRAGUE RÉPUBLİQUE TCHÈQUE diye buldum görseli googledan aratınca.


bahoho
(31.12.18)
prag


whoosie
(31.12.18)
Prag


EXXE01
(31.12.18)
(3)

youtube hızlandırma

sanırım kötü işlemciden dolayı youtube'da video yavaş açılıyor, durdurmak, ilerlermek için 2 saniye beklemem gerekiyor. tam ekran yapıp küçültürken 4-5 saniye geçiyor. bunu az da olsa hızlandırmam mümkün mü?
sanırım kötü işlemciden dolayı youtube'da video yavaş açılıyor, durdurmak, ilerlermek için 2 saniye beklemem gerekiyor. tam ekran yapıp küçültürken 4-5 saniye geçiyor. bunu az da olsa hızlandırmam mümkün mü?
farklı tarayıcı denedin mi? söylediklerini bu kadar yavaş yapıyorsa 1080p videoyu dahi oynatamaz o işlemci.


washe
(31.12.18)
denedim. 1080p izlemeyi bile denemedim.


İşlemci olamaz bu söylediğin. Muhtemelen bunu yapan bilgisayar format istiyor. Arka planda çok fazla saçma sapan şey çalışıyor.


(4)

default

bugün mülakatta çeviri yaparken çıktı bu kelime ve varsayılan olarak çevirdim. meğer alakası yokmuş. ilk bilgisayarımdan, 90'ların sonundan beri bu kelimeyi biliyorum ve "varsayılan" olmadığını bugün öğrendim."set as default", "varsayılan olarak ayarla" değil miydi? nasıl bir oyunun içindeyim ben? b
bugün mülakatta çeviri yaparken çıktı bu kelime ve varsayılan olarak çevirdim. meğer alakası yokmuş. ilk bilgisayarımdan, 90'ların sonundan beri bu kelimeyi biliyorum ve "varsayılan" olmadığını bugün öğrendim.

"set as default", "varsayılan olarak ayarla" değil miydi? nasıl bir oyunun içindeyim ben? bu yaptığım salaklık yüzünden mis gibi işi kaybedeceğim, tüküreyim böyle işe.
Varsayılan defaultun anlamlarından biri. Çeviride kelime değil cümle çevirmişsinizdir herhalde? Diğer anlamı cümlede çok fark edilirdi bence

dictionary.cambridge.org

Varsayılan noun anlamlarından biri, 2. bir anlamı var ayrıca verb anlamı da


senolll
(28.12.18)
default on a loan (iflas etmek) gibi anlamları da var.


pembepembepembe
(29.12.18)
varsayılan, dediğin amlamda doğru
ekonomide temerrüd, temerrüde düşmek (iflas değil) demek, bağlam verseydin keşke


niye ama
(29.12.18)
maalesef ingilizcenin bir başka şerefsizliği de bu, ben bunları rasladıkça not edip ezberlemeye çalışıyorum, mesela labour doğum sancısı, battery darp, assume görevi üslenmek, compose sakinleşmek, durulmak anlamları var. 40 yıl düşünsem aklına gelmez. Okuma yaparken contexte uymayan bir kullanım varsa anında kelime defterinize vs not almak, belli aralıklarla tekrar etmek gerekiyor.


speedy
(29.12.18)
(10)

Erkeklere hitap sorusu

Sizden yaşça büyük biri, size kardeşim diye hitap ediyor. Çok yakın değilsiniz ama bir samimiyet var. Uzak bir akraba mesela. Abi, x abi diyorum da uzak kalıyor biraz. Nasıl hitap edersiniz bu kişiye?
Sizden yaşça büyük biri, size kardeşim diye hitap ediyor. Çok yakın değilsiniz ama bir samimiyet var. Uzak bir akraba mesela. Abi, x abi diyorum da uzak kalıyor biraz. Nasıl hitap edersiniz bu kişiye?
"Hocam" en joker kelime.


angelus
(23.12.18)
Uzak kalıyor ne demek

Bence abi, x abi normal


Delay Fuze
(23.12.18)
@angel anneannemin yeğenine hocam diyemem şahsen.


hocam olmazsa abi uygun bence.


hocam
(23.12.18)
abiden daha mantıklı bir hitap var mı sence?


prasinos
(23.12.18)
anneannenizin yeğeni erkek kardeşinin oğlu ise annenizin dayısının oğlu yani sizin büyük dayınızın oğlu--> kısaca dayıoğlu . kızkardeş ise teyzeoğlu.


cekcekli
(23.12.18)
Tertip ?


sumuklurakun
(23.12.18)
Abi niye uzak kalsın anlamadım.

Akrabalık var, yaşça senden büyük, sana kardeşim diyor ---> Abi direkt

Ben bizzat benden büyük kuzenime abi diyorum, gayet de yakınız gerçekten abim gibi görürüm kendisini.


chicha
(24.12.18)
üstat demek iyi bir seçenek.


since1907
(24.12.18)
XXX amca? YYY dayı?


selam
(24.12.18)
(1)

kortizon

bunu oral olarak alabilir miyiz? hapı var mı?normal iğneden daha az bir miktar bana etki edecek mesela, bunu denemem mümkün mü? düşük doz kortizon nasıl alınır?
bunu oral olarak alabilir miyiz? hapı var mı?

normal iğneden daha az bir miktar bana etki edecek mesela, bunu denemem mümkün mü? düşük doz kortizon nasıl alınır?
hap ve serum olarak var. doktor durumunuza göre yazar mutlaka. ben 6x500 serum olarak, birer hafa arayla kullanmıştım. içine mide koruyucu ekliyorlardı. bende yanda etki bile yapmadı.


scudman1
(22.12.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.