Giriş
(4)

Maslakta bulduğumuz köpek

Maslak itü/ayazağa metro durağında kayıp bir köpek bulduk. Sahibi kesin vardır, sahibini nerden buluruz peki.Nerelere ilan vermek lazım.
Maslak itü/ayazağa metro durağında kayıp bir köpek bulduk. Sahibi kesin vardır, sahibini nerden buluruz peki.

Nerelere ilan vermek lazım.
www.patibuldular.com

İnşallah en kısa zamanda sahibine kavuşur.


marjory
(11.06.19)
İTÜ Ayazağa Kampüsünde çok köpek var (bazıları ne yazık ki sahiplerinin bıraktığı köpekler). Onlardan biri gezmeye çıkmış da olabilir.


cosmicstring
(12.06.19)
İnstagram varsa hikaye olarak paylaşayım. Paylaşıla paylaşıla yayılır


CursedChico
(12.06.19)
İtü hayvan hakları kulubu ile iletişime geçilebilir.


carver
(12.06.19)
(6)

Ne yapmalı ne yapmalı

1. Hem hanım hem ben işsiziz. Öyle borcumuz yok ama gelirimiz sıfır.2. Aşçıyım, ulan koca istanbulda asgari ücretli bile olsa iş bulamadım.3. Ana dilim gibi ingilizcem var, o kadar çağrı merkezlerine başvurdum daha dönüş yapan olmadı.4. Hava parasını verip hazır cafeteryayı alıp işletelim dedik, piy
1. Hem hanım hem ben işsiziz. Öyle borcumuz yok ama gelirimiz sıfır.

2. Aşçıyım, ulan koca istanbulda asgari ücretli bile olsa iş bulamadım.

3. Ana dilim gibi ingilizcem var, o kadar çağrı merkezlerine başvurdum daha dönüş yapan olmadı.

4. Hava parasını verip hazır cafeteryayı alıp işletelim dedik, piyasa üçkağıtçı kaynıyor.

5. Malı mülkü satıp izlandaya iltica mı etsek diyoruz. Danışacak adam gibi firma yok.

Sorulara gelince;

1: Ataşehirde 30 yıllık kuaför var, tanıdığımız, abla yalnızlıktan dolayı yanına ortak arıyor. Aylık getirisi ne kadar olur?

2: Memleketin anası sikilmiş ırzına geçilmiş, bizi yönetenler hangi parti olursa olsun, bizlerden haberi yok, ağrınıza gitmiyor mu?

3: Ne yapmalı nasıl bu durumdan çıkmalı?
Yapılacak çok şey var da bu duyuruda benim gördüğüm hiç kimse hiç kimsenin mantıklı fikirlerine itibar etmiyor. Yüz kişinin fikrini alıp yine yapacağını yapıyor. Daha önceki duyurularinizda size tavsiye edilen seyleri düşününce yalnızlıktan yanına ortak arayan kuaföre ortak olmayı dusunebilmenizi aklım almıyor.bugun bir çok insanın yerinizde olmak isteyeceği bir noktadasiniz anladığım kadarıyla. Hem borcunuz yok hem eşiniz de çalışmak bişey yapmak istiyor hem de yatırım yapacak nakitiniz var.hayatınızı güzel ve bol kazançlı bir rotaya sokmak o kadar kolayken hep olmaz fikirlerin pesindesiniz. Benim anladığım öyle veya böyle hata yapacaksınız.cunku korkuyorsun üzere hata yapmaktan. Hata yapmaktan korkan kendini sağlama alayım derken illa hata yapiyor. En büyük risk risk almamaktir oysa.

baskasi olsa mutlaka iş kur derdim yıllardır ticaret yapmış ve bundan çok keyif alan biri olarak.ama sizin kafanız çok karışmış. Onun için size tavsiyem maaşlı olarak asciligi kovalamaniz.


gurur
(19.03.19)
Su koyvermek nedamet getirmek yok. Bizim gibi karı koca sırt sırta verip devam. Hanımı kuaförün yanına işe başlatın ama ağda kısmı için. En hızlı öğreneceği daha sonra kendine müşteri ve dükkan yapacağı bir iş, maliyeti ucuz sadece emek gerektiren bir iş. Kıl tüy demeyin, yılın 7-8 ayı rahat rahat kazandırır. Eğer ufak ticari tip aracınız varsa kuaför malzeme tedariği yapabilirsiniz yok büyük oynarım derseniz kuaför toptancılığı. Bu işlerle ilgi aklınıza ne takılırsa sorabilirsiniz.


synax
(19.03.19)
ingilizce bilen aşçı nasıl iş bulamıyor? otellerin hepsine başvurun.


ayseee
(19.03.19)
Ver elini Canada diyorum.


Hakan1980
(19.03.19)
ne kadar tecrübeli bir aşçısınız bilmiyorum ama yurtdışında iş bulma şansınız epey yüksek gibi geldi. kanada, abd, hollanda, iskandinav ülkeleri gibi yerlerde ingilizceniz iş bulmak için yetebilir. tabii gözünüzü karartmanız gerekir buralara gitmek için.


reavelyn
(19.03.19)
Agdacilar para kazaniyor mu hala ya? Lazerden snra artik hic agdaya giden kalmadi benim tanidigim.


kassiopeia
(19.03.19)
(17)

90.000 liralık cafe

Şimdi gençler bu cafe istanbulda anadolu yakasında işlek sayılır bi dükkan. İçerisindeki malzemelerle beraber dükkanı 90.000 tlye devrediyor. Günlük ne kadar cirosu olmalıki bu fiyatı kabul edilebilir bir fiyat olsun?? Teşekkür ederim.
Şimdi gençler bu cafe istanbulda anadolu yakasında işlek sayılır bi dükkan. İçerisindeki malzemelerle beraber dükkanı 90.000 tlye devrediyor. Günlük ne kadar cirosu olmalıki bu fiyatı kabul edilebilir bir fiyat olsun??

Teşekkür ederim.
kafe işletmediğim için rakam vermem doğru olmaz ama şunu söyleyebilirim ki, kaç personel çalıştıracağın çok önemli. bir de kafenin içeriği nedir, ne satılır nelere masraf edilir, detaylıca incelemek lazım. burda böyle sormanın bir şey kazandıracağını düşünmüyorum. yanlış yönlendirilmiş olursunuz.


burty
(14.03.19)
giderlere bak. kazanç çok önemli değil. kazanç 100 olsun, 100 lük giderin varsa ne yapacaksın.


mobydick
(14.03.19)
Bir mutfak, bir servis bir kişide kasaya bakıyor. Çay, kahve ufak atıştırmalık tatlı tuzlular var. Hamburger yapıyor. Meşrubatlar var. Aylık masrafı 3000 tl denmiş. Dükkan kirası 1800 tl. Bunları da göz önünde bulundurursanız sevinirim.


90000 tlyi 12-15 ayda çıkarmasını beklersek ayda 6000-7500 civarı net kâr kalması gerekiyor. aylık masraf ve kira ortalama 5000 tl demişsin. Buna bi de çalışan maaşlarını ekliyor muyuz bahsettiğin mutfak servis ve kasa çalışanlarını?

Diyelim ki ekledik, asgari ücretlinin işveren maliyeti 3200 tl civarında aylık. Bu durumda yaklaşık 10000 tl aylık gider de o var.

Hepsini toplarsak 10000 maaşlar + 5000 kira ve diğer giderler + 6000 senin kârın olsa aylık 21bin tl kazanması gerekiyor. günlük cirosu 700 tl civarında olmadı bu tabloda.

Kasada ben dururum dersen bir işveren maliyeti çıkarırsak 18 bin tl kazanması gerekir. o zaman da günlük 600 tl ciro yeterli olur aylık 6bin tl kazanmak için.


ayin yazari
(14.03.19)
peki öyleyse kaba taslak rakam verelim.

verdiği masrafa 1000 ekle sen kafadan. 4000 tl
kira düz 2000 tl (yıllık vergilerii aylığa oranlarsa normal rakam)
3 personel yaklaşık 7000 tl

13bin lira giderlere ekledik bile. kafenin bence 18bin ciro çekmesi lazım ki fazla riske girmeden 90bin verdiğine değsin ve olağanüstü durumlarda batmanı engelleyecek nakitin kenarda kalsın. bu verdiğim rakam minimum bak. yoksa 90bini aylık faize koysan zaten 1500 veriyor.


burty
(14.03.19)
Arkadaşlar süpersiniz şimdi bir masraf kalemini daha çıkartayıp öyle devam edelim. Ben aşçıyım yani mutfaktaki her ürün benden çıkacak. Eşimde garson olarak yanımda çalışacak. Yani bu iki masraf kalemi de net maaş olarak cebimde kalacak. Ben bağkurlu eşim ise sigortalı olacak. Bu şartlar altında sanırım halen günlük en az 600 tl ciro yapmamız şart oluyor değil mi? Size zahmet bir hesap daha yapar mısınız? Çok teşekkür ederim.


sizin aşçı olmanız güzel. ancak hiç mi tatil yapmayacaksınız?


teritori
(14.03.19)
Senelerdir ticaretle uğraşıyorum. İlk mesleğim de cafecilikti.bugun Türkiye'de nakit darboğazi var ve 90 bin TL ciddi bir sermaye. Üstelik devir ücreti olarak ödenecek. Bir cafe günlük 2 bin ve üstü ciro yapmıyorsa o eziyete asla değmez.is yapan bir cafe 90 bine devredilmez ediliyorsa alinmaz
3 bin TL masraf da gerçekçi degil.
90 bin TL'ye iki iş kurulur yine o cafeden beş kat fazla para kazanılır.gecen gündüzün olmucak maaş kadar gelirin olacak asciyim diyorsun
Bugün bir aşcinin yovmiyesi 120 den aşağı değil. Yevmiyeyle çalış daha temiz.Mekan tutmazsa birini bulup devredicem diye aylarca beklerken zarar edecek yıpranacaksin. Yerinde olsam 90 bine günlük 15 bin üstü ziyaretçisi olan bir avmde stand tipi biter acardim. Yerinde olsam gıda da açmazdim ama illa gıda acacaksan tek kalem çok leziz bişey satardım.dondurmali irmik helvası, lokma vs.en azindan avmnin hazir müşterisini yakaladım.nezih bir ortamda iş yapardım.
Diyeceksin ki bu dükkanın kirası 1800 AVM'de stand kirası 6-7 bin.iste o 6-7 bin çıkıyor da o 1800 çıkmıyor.cikmadigi için de devrediliyor.


gurur
(14.03.19)
Asgari ücret uzerinden sigorta ve Bağ-Kur yapacaksan günlük 600 bence kurtarır.

Ya risk almadan para zor kazanılıyor maalesef. Kuzenim yaklasik bir sene önce dönerci devraldı. Eski sahibi günlük 250 doner satıyoruz diyordu. İçine girince öyle olmadığını anlıyorsun. Bazen 100 bazen 400 satıyor. O az satış yapacağın dönemlerde masrafları karşılayacak birikimin mutlaka olsun. Baktın böyle olmuyor sen de başkasına devredersin yeni ufuklara açılırsin


burty
(14.03.19)
Bilmediğin işe girme. Hele gıda işine hiç girme.


prizmatik
(14.03.19)
Mekan sahibi ile daha konuşmadım ama şartlarım şu olacak. Diyelim günlük 800 lira ciro dedi. 5000 lira depozito verir imza alırım. 1 ay dükkanda işçi gibi çalışır, dükkana bakarım. Dediği rakamı yapıyorsa sözleşme imzalanır para ödenir. Eğer dediği rakamı yapmıyorsa hem 1 aylık maaşımı hem de depozitomu alır çeker giderim. Eğer dediği rakamı yapıyorsa ve ben vazgeçersem depozitom adamda kalır. Yurtdışında işler böyle yürüyor, burda da aynı olması lazım.


@gurur ; Zaten hepsini net olarak yazmış. Günlük 2000 tl cirolara çıkma potansiyeli olan dükkanı o fiyata vermezler. E sizin hedef ne olacak ki , hep aynı çizgi mi ? 1 hafta içi 2'de haftasonu geçin mekanın yakınında yöresinde bir yere izleyin, zaten rengini belli eder. Bahar geliyor kaynamış mısır satın bundan daha az uğraşla daha fazla para kazanırsınız. 90 bin tl yabana atılacak bir para değil.


synax
(14.03.19)
Ben başka taraftan bakayım.
Ortalama yıllık faiz %15 net diyelim
İki kişi çalışacaksınız, başka bir yerde çalışsanız asgari ücret ortalama 4000

Yani 13.500 faiz, 48000 TL maaş fırsat maliyeti = 61500. Aylık tüm masraflarınız (malzeme, personel, kira, vergi, işgaliye... Artık ne varsa) çıktıktan sonra ortalama 5125 lira net getirdiği noktaya kadar kafe açmanın pek bir anlamı yok. Tabi bu hesap kabaca, işin içine bir sürü farklı kalem eklenebilir ancak başka arkadaşlar da söylemişler; özünde harcayacağınız sermayenin ve emeğin fırsat maliyetinin üzerinde bir getirisi olmadığı sürece çok anlamı yok.


salihdt
(14.03.19)
kendi çalıştığınızı masraf görmemeniz en büyük hata. bu çok yanlış bir mantık. eşinizle ikiniz bir yere işe girseniz başınız ağrımadwn 5000 tl kazanacaksaınız sizin dükkana masrafınız da odur.

6 yıl restoran işlettim istanbul da, 3000 tl masraf külliyen yalan. kışın ısıtııc yazın soğutucu masrafı o kadar tutabilir.

ve son olarak devredilen yer alınmaz


oscar
(14.03.19)
Kendimi bildim bileli ticaret yaparım.
Günlük ciro=aylık kira
Gıda vb. işlerde 1800 tl kira veriyorsam, günlük minimum 1800 tl ciro yapmalıyım.
Kapora sonrası, mekanın ciro takibi riskli.(oyunlar,oyunlar)
Öncesinde gözlem daha garanti olur.
Ayrıca iyi mekanları, kolay kolay ilan sitelerinde göremezsiniz.
Çok kararlıysanız, satıcıyı zarflayarak fiyat kırın.


lemon cake
(15.03.19)
hacı benim evin faturaları aylık 1000 tl geliyor neredeyse, sen nasıl 3000 bin masrafa inandın? su,elektrik,internet,ısıtma,soğutma,aylık muhasebeci ücreti, vergiler vs. iyi hesap yap


slogan bulamadik
(15.03.19)
"Aylık masrafı 3000 tl denmiş"

hassiktirsin çok afedersin.

3 kişinin asgari ücreti ile hiç fiş kesmesen ödeyeceğin vergi 10 bin liranın üzerinde. daha malzeme almadın, elektrik su ödemedin falan filan.


babilbaligi
(15.03.19)
(10)

iltica edecek olsanız ab dışında nereye ederdiniz

soru başlıkta? 40.000 euroya kadar karı-koca bütçemiz var.
soru başlıkta? 40.000 euroya kadar karı-koca bütçemiz var.
Bhutan


Amaranta ursula
(12.03.19)
Amarika-kanada


stavro
(12.03.19)
brezilya. muhteşem bir ülke. doğal güzelliklikleri inanılmaz. insan gözlerini alamıyor. insanları canayakın. güneyinden rio'ya kadar gittim, hava da harikaydı. ekonomisi bizimki gibi.suç oranları yüksek, evet. açıkçası gözümü korkutmadı. rio'da bile yaşardım.


benyazarsamolur
(12.03.19)
avustralya ya da yeni zelanda.


sir gawain
(12.03.19)
uruguay


captainobvious
(12.03.19)
dubai


mehmed resad
(12.03.19)
Brezilya.
Orda herkes mutlu. Hatta Brezilyalı bir arkadaşım var, bir seneliğine Türkiye’de kalmıştı.
Siz zengin bi ülke değilsiniz, hatta biz sizden daha fakiriz ama biz yaşıyoruz siz resmen yaşamıyosunuz demişti.
Şimdi dünyayı geziyor, hangi parayla yaptığı konusunda hiçbir fikrim yok.
Bir de kendi ülkelerindeyken sürekli şort-bikini falan giyiyolar hep plajdalar, ve nerdeyse her hafta bişeyi kutluyolar öyle büyük paralar harcamadan. Niye mutlu olmasınlar ki?


megalomaniac
(12.03.19)
abd-kanada


hocam
(12.03.19)
Yunanistan


kassiopeia
(12.03.19)
Abd nin son donemdeki multeci uygulamalarini bilerek oraya gitmek delilik, sigortaniz yoksa saglik masraflarini saymiyorum bile. Elinizdeki para 2 ayda biter. Buradaki insanlardan fikir alarak yapilmaz bu is bu arada


kassiopeia
(12.03.19)
(1)

İki ayrı cv den hangisi görünür

Kariyernet de iki ayrı sektör için 2 ayrı cvim var. Başvurduğum firma iki cvyi de görüyormu yoksa hangi cv ile başvursam onu mu görüyor?
Kariyernet de iki ayrı sektör için 2 ayrı cvim var. Başvurduğum firma iki cvyi de görüyormu yoksa hangi cv ile başvursam onu mu görüyor?
Cv seçiyorsunuz zaten başvururken. Onu görüyor.


(8)

Evde 29 senelik rakı buldum

Yazlık evi taşırken daha önce şişesi hiç açılmamış 89 yılına ait altınbaş buldum. İçilir mi ?
Yazlık evi taşırken daha önce şişesi hiç açılmamış 89 yılına ait altınbaş buldum. İçilir mi ?
Onu da içmeyiver kardeşim. Nasıl bi yokluk bu ya.

İçilebilse bile içilmez


Delay Fuze
(08.12.18)
Hakkaten onu da içmeyiver. Koy bir köşeye dekor olsun.


synesthesia
(08.12.18)
Ya onu içmiyorum zaten, rahmetli babamdan kalan bir şişe zaten. Sadece soruyorum ya hu. Biraz saygı lütfen. Lütfen ya lütfen.


İçme bence. Boşver. Kör olursun falan. Mazallah.


p133mmx
(08.12.18)
Adam size ne yaptı efendi efendi sorusunu sormuş yahu...

Kör etmez sanırım sonuçta orijinal rakı. Ama tüketmeyin derim midenizi bozar hiç olmadı.


farabi
(08.12.18)
içmeyin


mavi gri
(08.12.18)
ben aslında bir tadına bakardım ama siz ben değilsiniz dikkat edin.


caletti
(08.12.18)
Kesinlikle tadına bakardım


kisa
(08.12.18)
(21)

Reşit olmayan suriyelinin doğum yapması

Ahmet 18, Ayşe 14 yaşında 3 yıl önce suriyede evlenmişler, 2 sene önce savaştan kaçıp buraya gelmişler. Ayşe 14 yaşında doğum yapıyor türkiyede. Şikayetçi falan yok ama Ahmete dava açılıyor 16 yıl hapsi isteniyor. Ahmet diyor biz evliyiz, Ayşe diyor bu benim kocam zorla bir ilişki yok. Örnek davalar
Ahmet 18, Ayşe 14 yaşında 3 yıl önce suriyede evlenmişler, 2 sene önce savaştan kaçıp buraya gelmişler. Ayşe 14 yaşında doğum yapıyor türkiyede. Şikayetçi falan yok ama Ahmete dava açılıyor 16 yıl hapsi isteniyor. Ahmet diyor biz evliyiz, Ayşe diyor bu benim kocam zorla bir ilişki yok. Örnek davalara bakıyoruz Ahmet gibiler 16 sene hapis yemiş. Siz hakim olsanız ne karar verirdiniz.


Not; diyelim eşinizle patagonyaya gittiniz ve orda evlilik yaşı 25, karınız ve siz 23 yaşındasınız, eşiniz orda doğurdu hapse girmeniz mantıklı mı?
suriyedeki kanun beni ilgilendirmezdi. evlendikleri, hatta çocuk yaptıkları esnada suriyede olmaları, suriyedeki kanuna tabi olmuş olmalarıyla da ilgilenmezdim. vicdan her yerde vicdandır. bir şeyin kanuni olması vicdani olmasını sağlamaz.

Tr'deki kanunları uygular geçerdim. Sonuçta TR'de yaşıyor. Suç esnasında TR'de yaşamaması beni ilgilendirmez.

Edit: not'a cevap olsun. Patagonya'da 25 yaş sınırı olması, benim gerçekten de çocukla evlendiğim anlamına gelmez. Dünyanın hiçbir yerinde 23 yaşında biriyle evlenmek çocukla evlenmekle eşdeğer görülmezdi. ama 14 yaşında bir çocukla evlenen biri, kanun izin verse bile tecavüzcüdür. "Çocuğun rızası" olsa dahi. Oradaysam, kanunu uyguluyorlarsa itiraz ederim, kaçmaya çalışırım, orada durmam ama kaçamazsam da yapacak bir şeyim olmazdı.


16 yılı verirdim, gitsin ülkesinde doğursun bana ne. suriye değil burası.

patagonya'ya gidip de doğurtmazdım. 2 sene beklerdim.


Evlilik yaşının -farz-ı mahal- 1 olduğu patagonya'dan gelip 7 yaşında doğum yapsa da kendi ülkesinde yasal diye ses çıkarmayacak mısınız? Cezası Türk kanunlarında neyse verirdim. Bu işin bir yaş sınırı vardır ve bizim kanunlarımızda bu yaş 18 olarak belirlenmişse bu böyle uygulanır.


sys coyg
(07.12.18)
ben de verirdim cezayı. bana güvenip mi yapmışlar çocuğu? hakettikleri cezayı alsınlar ki ergen yaşta burada eniklemesinler


silah taciri
(07.12.18)
Türkiye’deki kanunu uygulardım.

Ayrıca son paragraftaki not senin körkütük bir Ortadoğu’lu olduğunu gösteriyor. Konuyu bağlamından koparıp önemsiz detay üzerinden (Patagonya) haklı çıkmaya çalışmak.


dougsampson
(07.12.18)
Hakim olmasam sınırdışı ederdim.


Evlendiklerinde ikiside çocukmuş. Şu anda çocuk yapmaları o yüzden bence suç değil. Yani iki tane çocuk evlenmiş bir tanesi reşit olmuş sadece. Ama olayın başlangıç kısmında ikiside çocukmuş. O yüzden ceza verilmesi bana mantıksız geldi.


bigcaptain
(07.12.18)
Ben cezayı vermezdim. Oranın yasalarına uygun olduğunu dilekçe ekinde bana ispatlasınlar .


KendineAteist
(07.12.18)
cezayı verirdim ya da ülkelerine geri gönderirdim. sonuçta 14 yaşındaki bir çocukla onun çocuğunun da bakımını tc devletinin üstlenmesine gerek yok bence. madem bilerek isteyerek ve kendi kanunlarına uygun olmuş her şey, gitsinler kendi kanunlarıyla mutlu mesut yaşasınlar. bilemedim.


the end of time
(07.12.18)
“Rızalı kurban” deniliyor buna, reşit olmadığı sürece. Çünkü rıza verecek zihinsel ve duygusal olgunluğa sahip olmadığı kabul ediliyor. Kendi istese dahi.

Ben bu konuda bir eğitime katılmıştım ve bize söylenen şuydu emniyet müdürlüğünden, misal 16 yaşında bir çift var, birbirlerini seviyorlar ve cinsellik ilişkilerinde var. Kız çocuğa çıplak fotoğrafını gönderiyor, çocuk kıza kendi fotoğrafını, videosunu vs gönderiyor. Bu da çocuk pornosu kabul ediliyor ve telefonda, bilgisayarsa bulundurmak suç. Sizin sevgilinizin olsa ve rızasıyla göndermiş olsa bile.

Kısaca, bunlar cok hassas konular. 14 yaşında bir çocuğun üç yıldır evlilik gibi bir ilişki sorumluluğunda olması korkunç bir durum ve ruh zedeleyeciği olmadığına ikna olamam ben.

Patagonya örneği absürd bir varsayım olduğundan ona yorum yapmayacağım. 18den küçük olmak dünyanın neredeyse her yerinde kabul edilmiş bir çocukluk kavramı, “eğer böyle olsaydı, öyle olsaydı” diye sündürmeye gerek yok.


sopiro
(07.12.18)
Farklı bir ülkedeki kanunların burada bir geçerliliği yok. Türkiye'de 14 yaşında doğum yapan bir kadının kocası / sevgilisi / vs her neyse çocuğun cinsel istismarına göre ceza alır kanunlara göre. Bu da şikayete tabii bir şey değil bildiğim kadarıyla.


roket adam
(07.12.18)
Türk vatandaşları her kanunu biliyor olarak kabul ediliyor

Bunlar da tamam savaştan kaçıp gelmiş ama. Bu demek değil ki her boku yiyebilirler

O yüzden Türkiye kanunları uygulanır


14 ile 23 arasında büyük bir fark var.
aynı 6 ile 14 arasında olduğu gibi.


alt4y
(07.12.18)
ceza verirdim. orada yapılan bu evlilik Türkiye'de tanınmıyor. Ki zaten olay evlilik değil. Türk kanunlarına göre olayın 14 yaşında bir çocuğun cinsel istismarından başka bir sıfatı yok. Suriyedeki evlilik sıfatının bir önemi yok doğal olarak. Türkiye'de işlenmiş ya da sonucu Türkiye'de oluşmuş bir suç için fail nereli olursa olsun Türk Kanunları uygulanır zaten, bu kural. Evliliğin Suriyede gerçekleşmesi, suçun orada işlendiğini de göstermez. Çünkü bizde suç olan aradaki cinsel ilişki ve bu ilişki Türkiye'de de devam ediyor, devam etsin etmesin suçun sonucu Türkiye'de gerçekleşiyor. Her şekilde ceza verilmesi yerinde yani.

Patagonya olayı aynı şey değil yalnız. Olayda suç olan şey evlilik yaşı değil, çocukla girilen cinsel ilişki. Patagonyada "23 yaşında biriyle cinsel ilişkiye girmek" diye bir suç varsa evet eşim orada da hapse girebilirdi.


aquarium
(07.12.18)
Belki olayın şartlarına göre bir ihtimal hata hükümlerine başvurulabilir. Kanunu bilmemede kaçınılmaz bir hataya düştüğü gerekçesiyle. Hakim yer mi, yemez. Yaşadığın ülkenin kurallarını bileceksin. Patagonya örneğin doğru değil. Onlar buraya tatile değil yaşamaya geliyor. Tatile gelselerdi o zaman dediğin olurdu.


adwokat
(07.12.18)
hakim olsam sadece türk hukukunu uygulardım. çünkü türk hakimi aksini yapamaz. vicdanım böyle dedi diye bir gerekçe yazamaz kararına. yazabileceği tek gerekçe türk kanunlarıdır.

türkiye sınırlarında da türk kanunları uygulanır şeriat hükümleri değil. o yüzden de ceza verirdim.


TCK 104/2 Suçun mağdur ile arasında evlenme yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi hâlinde, şikâyet aranmaksızın, on yıldan on beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Şu yazdığımın dışında ne deseniz boş gençler. Gayet açık bence. Hem hakim dediğiniz meslek sahibi öyle gönlünden geçene göre ceza vermez.

Ayrıca bir ülkede adam öldürmek serbest olsa, sonra sizi gelip öldürseler burada bu suç olmaz mı ?


infernalcadre
(07.12.18)
çocukların evlendirilmesi suçtur. dünyanın pek çok ülkesinde çocuk evliliğinin önlenmesi için çalışmalar yapılıyor. ki yine de oranlar çok yüksek.

geçen yıllarda biri de çıkıp evleniyorlar çocuk sahibi oluyorlar, sonra erkekler hapse atılıyor bu da bir mağduriyet yaratıyor. o yüzden suç kapsamından çıkarılsın diye bir şeyler söylemişti, baya bir tartışma yaratmıştı. çocuklar evlenmeye zorlanıyor, sonra hamile kalınca olay ortaya çıkıyor, bu sefer kocam hapiste mağdur olduk oluyor. çocukla evlenmezsen mağdur da olmazsın, çocuğu evlendirmezsen de mağdur olmazsın.

erken evliliğin çocuklar için çok ciddi sonuçları var. fiziksel olarak hamilelikleri çok zor, bebeklerin ölü doğum riski daha yüksek, vajinal rahatsızlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bebeklerin doğumdan sonra yetersiz beslenmeye bağlı ölüm oranları da daha yüksek. psikolojik olarak da pek çok soruna neden oluyor. pek çok psikopatoloji için risk faktörü. anksiyete, depresyon, intihar girişimi vs hepsi erken evlenen kadınlarda daha fazla. hem fiziksel hem de cinsel şiddete uğruyorlar. çünkü bu kadınlar güçsüz. hayatlarıyla ilgili kontrolleri yok. kendi ailesine gitmek için bile eşinden, onun annesinden, babasından, kardeşinden izin almak zorunda.

çocuğun rızası diye bir şey de yok. 11 yaşında bir çocuk nasıl evlenebilir. basit bir çekilişte bile 18 yaşın altında olanlar kazansa bile ikramiyeyi alamıyor. herhangi bir hukuki işlem için 18 yaşın üstünde olmak gerekiyor. evlilik gibi bir şey için bunun dikkate alınmaması size mantıklı geliyor mu? ergenlerin karar verme becerileri yetişkinlerden düşüktür. çevrelerinden kolayca etkilenirler, ailesi evlen diyorsa razı olup evlenebilir. evlilik çok güzeldir çok tatlıdır, gelinlik giyeceksin sana hediyeler alacaklar derseniz sadece bu yüzden bile evlenebilir. ergenler dürtüsel davranırlar. bir şey yaptıklarında karşılaşabilecekleri riskleri göz ardı ederler.

rızası olan çocuk yoktur, razı edilmiş çocuk vardır. lütfen çok yönlü düşünün. patogonya örneği o kadar saçma ki. 18 ve 25 arasında çok ciddi bir fark var. ama hadi sizin dediğiniz gibi olsun. evet eşim hapse girecek, çünkü şu an patagonyadayız ve oranın kurallarına tabiyiz.


şubatsonrası
(07.12.18)
bu kadar mantıksız bir yaklaşım olabilir mi?
bende japonum, japonya yasalarına göre burada yaşayayım o zaman amk..
hollanda'da uyuşturcu serbest.
sen oradan yasal olarak aldığın esrarı türkiye'ye ''yasal'' şekilde sokabiliyor musun?
tabi ki hayır.

herkes bulunduğu ülkenin yasalarına uymakla mükelleftir. devlet senin ırkına bakmaz.


ada meltemi
(07.12.18)
Hahahahha. Bizim yaşadığımız yerde şu serbestti, bu serbestti diye herkes aklına eseni yapsın o zaman :)) ama bu konu özelinde yaklaşacak olursak 16 yıl ceza çok ağır ve aşırı geldi bana. Savaş bittiyse ülkelerine postalayıp geçmek lazım. Bizi ilgilendiren bi durum yok çünkü.


sekerse tehlike
(07.12.18)
Eğer bu hoş görülürse sonrası için çok kötü örnek yaratır, türkiyedeki bütün çocuk istismarcılarına git nikahı süreyede yap sonra burada da rahatsın demiş olursun. Ceza verilmeli, cezayı çekmek istemiyorlarsa suriyeye geri gitsinler.


yakuza123
(12.12.18)
(1)

Finlandiya ya da norveç menşeili restaurant zinciri

Big chefs, Happy moons, midpoint tarzı restaurant zincirinin adı neydi yahu?
Big chefs, Happy moons, midpoint tarzı restaurant zincirinin adı neydi yahu?
tgi fridays (git: www.tgifridays.com)


xaml
(09.11.18)
(8)

sayın avukatlar ve boşanmış arkadaşlar

5 yaşında çocuk , anne baba boşanmış, velayet annede. Anne şimdi evlendi ve başka bir şehire gidip yaşamak istiyor. Bu konuyu çocuğun babasına söyledi. Telefonda tehdit edildi ve ağza alınmayacak hakaretler etti. Eski koca yeni kocayı kışkırtmak için elinden geleni yapıyor. Kadın ve yeni eşi mutluGi
5 yaşında çocuk , anne baba boşanmış, velayet annede. Anne şimdi evlendi ve başka bir şehire gidip yaşamak istiyor. Bu konuyu çocuğun babasına söyledi. Telefonda tehdit edildi ve ağza alınmayacak hakaretler etti. Eski koca yeni kocayı kışkırtmak için elinden geleni yapıyor.

Kadın ve yeni eşi mutlu
Gidecekleri şehirde kendi evleri işleri arabaları var.
Çocuğu okula ön kayıt bile yaptırdılar
Çocuğun üvey baba ile sorunu yok

Eldeki veriler bunlar, sizce kanun bu taşınmayı engeller mi?
Nasıl bir yol izlenmeli?

Googledan baktım bilgi kirliliği var sizlere danışmak istedim.

Not; bu arada ben yeni kocayım :)
Hayat zaten bu kadar zorken, çok daha zorunu seçmişsin kendine. Bunlar iyi günlerin. Sen bir de o çocuğun ergen zamanlarını gör. Allah güç kuvvet versin.
Mesela mezuniyet töreninde parasını aile bütçesinden karşıladığın cübbeyi giyip, babasına şirin görünmek için sana tavır yapmasını sineye çekecek, yine de tatsızlık olmasın diye, mezuniyet hediyesini tebessüm ederek takdim edeceksin.
Hukuğun her alanında internette bilgi kirliliği oluyor. Çünkü her olay kendine özel, kanunlarımız esnek, hakim yorumları çok farklı. İçtihat denizinde boğuluyor insan.


oguz altun
(27.07.18)
abi kolay gelsin. ben okurken saclarim dokuldu.


ehti
(27.07.18)
Allah sabir versin, boguluyor insan.


Velayete sahip olan taraf çocuğun menfaatini gözeterek hareket ettiği müddetçe taşınmak vs sorun teşkil etmez. Şehir değişikliği yapılamaz diye bir şey Yok. Mahkeme için önemli olan çocuğun bu durumdan olumsuz etkilenmemesi.
Kolaylıklar dilerim ben de...


cücegezegen
(27.07.18)
@cücegezegen e cevaben;
Velayete sahip olmayan tarafın çocuğu görme hakkının rızasız olarak elinden alınması durumu söz konusu değil mi burada?
'Çocuğun bu durumdan olumsuz etkilenmemesi' durumu çok göreceli değil mi? Göreceliliği yoruma açık değil mi?
Bu durumda velayet konusunun yeniden gözden geçirilmesi gündeme getirilemez mi?


oguz altun
(27.07.18)
Sn. Oğuz Altun’a, her durum kendi özelinde değerlendirmek gerekir. Kişisel ilişki süreleri farklı şehirlerde olunmasına göre değiştirilebilir. Çekişmeli olan böyle bir hususta zaten rızayı temin etmek mümkün olmayacaktır. Velayet değişikliği başlı başına farklı sebeplerle değerlendirilir. Burada salt annenin çocuğa farklı bir şehirde gelecek kurması velayet değişikliği sebebi yaratmaz. Yeterki bu değişiklik babası ile görüşmeyi engellemeye yönelik bir amaç taşımasın.
Saygılarımla


cücegezegen
(27.07.18)
'Her konu kendi özelinde değerlendirilmelidir.' müştereğinde buluşmuş durumdayız. Ben size yerden göğe hak veriyorum. Ancak; 'Yeter ki...' sözünden sonra söyledikleriniz bile olayı muğlaklaştırıyor.
Soru soranın, siyah ve beyaz netliğinde bir cevap beklentisi var.
Ben bu konuda haddinden fazla gri olduğunu vurgulamak istedim sadece.
Yanlış bir dil kullandıysam affola.


oguz altun
(27.07.18)
karısı kendisin yakın zamanda 8 aylık bebeği ile terkedilmiş bir adam olarak, böyle bir şey yaparsan tüm günahlarım sana girsin. ne bileyim allah varsa da belanı verebilir sorun yok.

ne demek babasından çocuk ayırmak. pislerim arabasına, evine. araba bildiğim kadarıyla başka şehirden başka şehire gidebiliyor. ev işini de oradakileri satıp burada alabilirsiniz herşeyi.

ama işte olay tabi ki bunlar dğeil, olay çocuğu babadan ayırmak.
başka şehire gidip yaşamak da tam senin fikrdndir bence.


liriamer
(27.07.18)
(11)

seçim sonuçlarından sonra sinirinizi nasıl atıyorsunuz

dün akşamdan beridir iç savaş çıksın, ekonomik kriz alsın başını gitsin, dolar 10 euro 15 lira olsun istiyorum. yiyecek ekmeğe muhtaç kalalım istiyorum. sakinleşemiyorum. siz nasılsınız peki ?
dün akşamdan beridir iç savaş çıksın, ekonomik kriz alsın başını gitsin, dolar 10 euro 15 lira olsun istiyorum. yiyecek ekmeğe muhtaç kalalım istiyorum. sakinleşemiyorum.

siz nasılsınız peki ?
Onu kurtramadık ama kurtarıalcak canlar var diye kendimi avutup veganlığı araştırmaya başladım. vegan olarak bir sürü hayvanın ölmemesine katkı sağlıyorum.

medium.com


Cursed Chico
(25.06.18)
Ben de nukleer felaket olsun istiyorum. Ama bundan once insanlarla dalasip basima bela aldim. Onemli olan secimlerden sonra degil oncesinde bela almak. Bugune kadar akplilere insan muamelesi yap iyi gecin sonra bu hale gelirsin iste. Senin dediklerin gerceklesince onlara bisey olmuyo zaten bizden caldigi paralarla zenginlesiyolar ekonomi ne ki cok soyut bisey ama bizden gidiyo onlarda artiyo bu somut


kush
(25.06.18)
sonuclar benim icin hic surpriz olmadi. bekledigim gibi oldu.

eksi sozluk'e ozellikle secim donemlerinde aldanmamak lazim. cunku muhalefet orada cogunlukta ve kendi calip kendi oynuyorlar. dunya'dan haberleri yok.

ulkede degisen bir sey yok, sen de sakin ol. kazananlar ve kaybedenler olur yarislarda. her seyin bir sonu vardir.

akp aslinda o kadar da kotu bir parti degil. iyi seyler de yapiyorlar. mesela yollar, millet bahcesi, kiraathane :) muhalefet, muhaliflik geregi hep eksiklikleri insanlara soyluyor ve tek carenin kendilerinin oldugunu iddia eder ve onsanlari bu yonde sartlandirirlar ama aslinda oyle degil. onlar da iktidar olunca bir suru pot kirarlar. hatasiz kul olmadigi gibi; hatasiz iktidar da olmaz, olmayacaktir.


tomcruise
(25.06.18)
Daha seçim sonuçları netleşecek başlarken chpli bir tanıdığıma söyledim: halk, dolar 10tl de olsa akpye oy verir.


1adam
(25.06.18)
ben zaten işsiz ve parasızım. bundan daha işsiz olamam belki biraz daha parasız olurum. o zamanda artık bahçede soğan domatiz yetiştirir karnımızı doyururuz heralde :) gerekirse dolar 10 tl olsun açlıktan yolları kemirelim beraber. yeter ki milletin aklı başına gelsin istiyorum. bu arada şuan dolar 10 tl değilken "1000 lirada olsa oyum reise" derler. gerçekten 10 tl olup etkisini hissedince göreceğiz o yiğitliklerini


yildirimeda
(25.06.18)
Pek sinirlendigimi soyleyemem. Semsiye acilmaz modundayim. Relax.


stavro
(26.06.18)
22 haziran cuma akşamı ile 24 haziran pazar akşamı arasında pek bir fark yoktu. umutlanıp gaza gelen bir muhalefet vardı. hemde çok umutlanıp gerçekleri göremedi. bu iş tamam falan dediler?

rtenin cumhurbaşkanı olmasına şaşırmadım. mhp şaşırttı. kafaya takmaya gerek yok demokrasi bu.


mikahakkinen
(26.06.18)
dün oldukça moralsiz ve keyifsizdim.

bugün ise iş yerinde ve sivil hayatta akp li olduğunu bildiğim mavi yaka çalışanlara yokuş yapıyorum.

madem eziliyoruz bizi hor görüyorsunuz diyorsunuz e alın o zaman hor görelim de tepkinizi boşa vermemiş olun diyerek devam ediyorum.

asgari ücretli akp'linin yapamadığı ne varsa yapıp onu da gözüne soka soka yapıyorum. yavrum benim gezemeyip evde oturduğum bir kriz meydana gelirse sen kolunu bacağını kesip yemek zorunda kalırsın diyorum.

önceden ne gezdiğimi, yediğimi içtiğimi söylerdim ne de ekonomik durumumu belli eden davranışlarda bulunurdum. ama artık öyle değil. ben x partiye oy verip başa geçiremiyorum ama karnım tok, sen ise açsın ve hala daha akp diyip başa geçiriyorsun. seni mi düşüncem.


eeb
(26.06.18)
Öncelikle herhangi bir koşulda, iç savaş çıksın, ekonomik kriz alsın başını gitsin, dolar euro uçuşa geçsin istemem. İnsanların siyasi seçimleriyle, savaş çıkmasını isteyerek mücadele edilmez. Savaşın ne olduğunu anlamayanlar bunu söylüyor genelde. Total War oynamak gibi sanıyorsunuz sanırım savaşı. Bu kadar rahat söylediğinize göre öyle olmalı. Her şey bir tarafa, insan bencil düşünse bile istemez savaşı. Kendi zarar göreceği şeyi ister mi insan? Savaş çıkınca ne olacak, herkes iktidara mı küsecek? Siyaset sosyolojisi böyle söylemiyor. Daha da kemikleşirler diyor.

Ne istediğinize dikkat edin lütfen.

Diğer bir yandan, seçim sonuçlarını böyle bekliyordum. Benim için sürpriz olmadı. Mhp oyları sürpriz oldu sadece.


Onlar gibi oluyorum. Agresif davranıyorum. Artık trafikte beklemiyorum kaynak yapıyorum. Ters yönden giriyorum yol boşsa kırmızıda geçiyorum emniyet şeridini kullanıyorum. Çöpümü arabama atmıyorum yolluyorum sokağa toplasınlar yağları musluktan yolluyorum. Adam hes yapıyor oraya buraya inşaat yapıyor her yerden denize kimyasal boşaltıyor ben yağımı şey yapmakla mı uğraşacam banane. Kendi çıkarımı düşünüyorum. Asla kimseye yol vermiyor kimseye yardım etmiyorum. Biz niye büyüklük bizde kalsın diyoruz ki çomar çomarlıktan anlıyor. Herkes kendine artık. Sokak hayvanlarını korumak ve beslemeye de çok ağırlık verdim.


ThomasJefferson
(26.06.18)
(1)

meral akşener nerede?

abi çıldıracam artık komplo teorilerinden, nerde bu kadın neden daha tek bir satır açıklama yapmadı?
abi çıldıracam artık komplo teorilerinden, nerde bu kadın neden daha tek bir satır açıklama yapmadı?
Yarin partide toplanti yapacakmis. Ona gore aciklama yapacak.


red g
(25.06.18)
(1)

fotoğraf sanatçıları ve fotoğraf çekmekle ilgilenenler

merhabalar, elimde 1 adet canon 1200d ve 18-55mmlens var. gözün renkli kısmı yani iris fotoğrafı çekmesini öğrenmem lazım. bana bu işi uygulamalıolarak öğretebilecek arkadaşlar var mı? yemek ısmarlarım bira ısmarlarım. istanbul anadolu yakasındayım ama istanbul içi dilediğiniz yere gelebilirim.ha yo
merhabalar, elimde 1 adet canon 1200d ve 18-55mmlens var. gözün renkli kısmı yani iris fotoğrafı çekmesini öğrenmem lazım. bana bu işi uygulamalıolarak öğretebilecek arkadaşlar var mı? yemek ısmarlarım bira ısmarlarım. istanbul anadolu yakasındayım ama istanbul içi dilediğiniz yere gelebilirim.

ha yok benim vaktim yok burdan anlatayım derseniz, ben size fotoğrafta olması gereken özellikleri anlatayım;

flaş yansıması olmamalı, fotoğraf baskıdan çıktıktan sonra gözile aynı renkte olmalı. çekilen iris fotoğrafının çapı yaklaşık 12mm olmalı.
Makro fotoğraf çekmeyi araştır.
Sürekli ışık kullan.
Sürekli ışığın üzerine ışığı yumuşatacak bir örtü örtebilirsin.
Hiçbir yansıma istemiyorsan o imkansız gibi, fakat odanın kendisi simsiyah olursa belki yansımalar minimize olur.
Yansımalı kısmı kadraj dışında bırakabiliyorsan yarım veya 3/4 de çekebilirsin.

Ek olarak: Baskının doğru renkte olması sorunu için öyle paralar dökülüyor ki... Elindeki makine ve lens elverdiğince; beyaz ayarı, renk ayarı bilginle ve bulabildiğin baskı makinesi ve kağıtla, elinden geldiği kadar yaparsın ancak. Çok değişkeni var bunun.

En basitinden kullandığın monitör rengi doğru göstermiyorsa bile ayarlaman imkansıza gidiyor.


idexo
(02.04.18)
(9)

300.000 tl için somut yatırım önerileri

300.000 tl para var. Yer istanbul. Mantıklı önerilerle gelin lütfen. Ev, arsa, parlak bir iş fırsatı vs..
300.000 tl para var. Yer istanbul. Mantıklı önerilerle gelin lütfen. Ev, arsa, parlak bir iş fırsatı vs..
çiğköfteci


pgup
(29.03.18)
ticaret yapmayın da naparsanız yapın. gayrimenkul ucuzladı ama fiyatlar nasıl seyredecek kestirmek güç.


Uzun yatırım olacaksa kesinlikle arsa.


cemallamec
(29.03.18)
Kesinlikle çiğköfteci değil.

Bence arsa alın gerçekten daha kazanmayan duymadım. Benim olsaydı bist30 senetlerinden sağlam bir kağıda mutlaka girerdim.


prim yapması olası yerlerdeki markalı sitelerden ev alın (ör: kayaşehir).


zenlaid
(29.03.18)
istanbul ve çevresinde arsa fiyatları çok şişti. ancak mahalle arasından v.s. bulabilirseniz arsa ok.

onun dışında istanbulda konut fiyatları bir süredir düşüyor, ikinci elde cazip fiyatlar bulunabilir. özellikle 250 kira çarpanı altı olan oturmuş yerlere bakabilirsiniz. burada kira getirisinden çok konuttaki arz fazlası bitince karla satabilmek amacınız olmalı.


nuisance
(29.03.18)
evliysen 200-250 binine bursa gibi bir yerden daire al, hem geri kalanını hem kirayı biriktir çocuğunu yurtdışında falan okut.

bekarsan kendini yurtdışında okut. tr'de türk lirası ile yapılabilecek en iyi yatırım ülkeden gitmektir.


slhmlr
(29.03.18)
trakya tarafında arsa alabilirsiniz. bundan yirmi sene önce çorlu'da yorgan döşek parasıyla 2 apartman dikilecek arsa alabilirdiniz, şuan her bir dairesi 300 bin tl olan.


biravekahve
(29.03.18)
dolar al.


nuisance
(19.06.18)
(9)

bu kişiye vize verirlermi

selamlar..34 yaşında kadınboşanmış, çocuğun velayeti kendisindebankada 300 bin lira nerden geldiği belli olan parası var11 yıl hep çalışmış son 2 aydır işsizuçak ve otel rezervasyonları yapılmış1 haftalığına macaristana gitmek istiyor.var mı bu şartlarda olup vize alan bir tanıdığınız?
selamlar..

34 yaşında kadın
boşanmış, çocuğun velayeti kendisinde
bankada 300 bin lira nerden geldiği belli olan parası var
11 yıl hep çalışmış son 2 aydır işsiz
uçak ve otel rezervasyonları yapılmış

1 haftalığına macaristana gitmek istiyor.

var mı bu şartlarda olup vize alan bir tanıdığınız?
Verirler.


duptıs
(27.02.18)
Macaristan vermez. Boşuna yorulma. Eğer 34 değil de 24 yaşında bir öğrenci olsaydın verirlerdi. 2 aydır işsizsin ve hesabında 300bin lira var. O para ile kaçacağını da düşünebilirler. Saçma gelebilir dediğim ama cidden enteresan şeylere takılıyorlar. Sana tavsiyem Yunanistan'a başvur. Yunanistan daha rahat veriyor vizeyi.


veys zimmer
(27.02.18)
İşsiz olmak sıkıntı olabilir, sponsor falan isterler belki. Vize merkezine sorun mutlaka.


peggy
(27.02.18)
Çalışmıyorsanız ve yetişkin konumundaysanız vize almakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Eğer belli bir kişiyi ziyaret amaçlı gidiyorsanız davetiye üzerinden vize alın. O zaman hiç sorun değil.

Ama yok ben bi dolanıp çıkacağım diye turist olarak giderseniz, sizi ülkenize bağlayan bir şey yok bahanesi ile çevrilmesi ihtimaliniz var.


Daha once yurtdisina cikmis mi?
Ciktiysa nerelere gitmis?
Daha once alinmis Schengen vizesi var mi?
Vize ihlali yapmis mi hic?
Neden Macaristan'a gitmek istiyor?
Orada ya da baska bir Avrupa ulkesinde akrabasi var mi?
Diger ulkeler dururken birden hasil olan "macaristan'a gitmeliyim"in sebebi ne?
Tum bu sorulara kendi icerisinde tutarli bir cevabi var mi?
vs.vs.


brkylmz
(27.02.18)
pasaportunda cok vizesi varsa ya da daha once macaristan'dan vize almissa mumkun.

sanirim kimse yuzde yuz vize alabilir ya da alamaz diyemez burda cunku inisiyatifine bagli biraz konsoloslukta calisanlarin. ama nispeten sansi dusuk denilebilir. hesabinda para olsa da su an issiz olmasi dezavantaj. macaristan biraz daha zor vize veren bir ulke.

yunanistan, italya filan olsa daha rahat vize alabilirdi.


miss creampuff
(27.02.18)
İşsizken de vize alınabilir. Buradaki önemli nokta, orada bulunduğu zaman zarfında harcayacağı paraya sahip mi sorusu. Eğer sahipse(ki öyle yazıyor) ve daha önceden temiz bir sicili varsa(boş sicil sayılmaz) vize alır.


saygilarefendim
(27.02.18)
Banka hesabinda cok fazla para olmasini istemiyorlar, kacar gider ya da yerlesmeye kalkar diye isgilleniyorlar. Baska bir hesap actirin, icine 3-4 bin koyun ve bu hesabin ozetini konsolosluga verin. Cocuk sanirim yeterli olur Türkiye´ye baginizi gosermek icin. Bir de Ankara ise basvurulan yer, eskiden cok zorluyordu Macar Konsoloslugu. Belki baska ulkeden multi almayi deneyebilirsiniz.


buf-e kür
(27.02.18)
verdiler, bir aylik, multi giris.


(4)

Pasoligim yok bu akşam maç izlemek istiyorum

Hanımla dedik ki akşam bjk maçını izleyelim. İkimizin de pasoligi falan yok. Şu an itibarı ile ne yapabiliriz mesela?
Hanımla dedik ki akşam bjk maçını izleyelim. İkimizin de pasoligi falan yok. Şu an itibarı ile ne yapabiliriz mesela?
internet sitesinden başvurup, yıllık aidatı ödedikten sonra stad girişlerindeki gişelerden 'tek kullanımlık' passolig alabilirsiniz.

www.passolig.com.tr


elorelia
(10.02.18)
elorelia+1

maça gittiğinizde eski usül gişeden tek kullanımlık bilet alıyorsunuz, bir parça daha erken gitmek iyi fikir olabilir. normale göre 20 dk kadar erken mesela.


EasyTiger
(10.02.18)
İnternet başvurusunu yapın hemen onaylanıyor. Daha sonra bileti alın. Telefonunuz uygunsa, Telefona uygulamayı indirip girebilirsiniz. Ya da arkadaşların dediği gibi tek geçmişlik pass kart alacaksınız


şu an 2. kategoriden daha aşağısında bilet yok haberiniz olsun.

yukarıda söyledikleri şekilde passolig başvurusunu yapıp bilet aldıktan sonra akıllı telefonunuz varsa tek kullanımlık biletle uğraşmanıza gerek kalmıyor. mobil uygulamadan barkodu okutup geçebilirsiniz.


nrmnm
(10.02.18)
(2)

Brezilya dizisi 20 sene önce ya da 30

Marsiel diye bir kahya var. Kadın vardı yüzünde yara var diye maske takıyordu. Kadın cüzzam oldu. Hepsi bu işte hatırladığım. Neydi bu dizinin adı.
Marsiel diye bir kahya var. Kadın vardı yüzünde yara var diye maske takıyordu. Kadın cüzzam oldu. Hepsi bu işte hatırladığım. Neydi bu dizinin adı.
manuela olabilir.


montauq
(06.11.17)
kahyalı ve yüzünde yara olan kadın deyince Manuela ama Manuela Brezilya değil Arjantin dizisiydi. Kadın da cüzzam değil, kaza geçirdiğinden takıyordu o maskeyi.

Marciel adında kötü karakterin olduğu (ancak kahya değil) ve cüzzam olan bir kadının olduğu başka bir dizi daha var ama o da meksika dizisi Entre El Amor y El Odio (Atv'de Aşk ve Nefret adıyla gösterildi).


nickfury
(06.11.17)
(3)

avukat arkadaşlar yetişin ölen eşin miras davası

adam öldü. kendi karısından 3 çocuğu var, 32 sene nikahsız yaşadığı bir kadın var, ve o kadından kimlikte üstüne aldığı 2 çocuğu daha var. şimdi adam a diyelim.a nın nikahlı eşten 3 çocuğu var. nikahsız eşten 2 çocuk var.şimdi nikahlı eş ve toplamdaki 5 çocuk mirastan pay alacaklar tamam. peki ya ni
adam öldü. kendi karısından 3 çocuğu var, 32 sene nikahsız yaşadığı bir kadın var, ve o kadından kimlikte üstüne aldığı 2 çocuğu daha var.

şimdi adam a diyelim.

a nın nikahlı eşten 3 çocuğu var. nikahsız eşten 2 çocuk var.

şimdi nikahlı eş ve toplamdaki 5 çocuk mirastan pay alacaklar tamam. peki ya nikahsız ama 32 sene boyunca aynı adreste ıkametgahı olduğu diğer kadın (kuma) nasıl bir hak talebinde bulunabilir. aynı adreste kaldıkları hem resmi hem de şahitler huzurunda belgeli. hatta adamın resmi eşi ile nikahsız eşi cenazeyi beraber kaldırdılar. yani resmi eş kumasıyla iyi anlaşıyor inkar falan yok. benim sorum şu tekrardan 32 sene boyunca merhuma bakmış olan bu kadın mirastan maddi ya da manevi tazminat alabilirmi.
vasiyet yoksa alamaz


bordeaux
(03.10.17)
resmi nikah yoksa alamaz. mirasta maddi manevi tazminat olmaz pay olur sadece.

eğer çok seviyorsa kumasını pay versin niye mahkemelik oluyor


paintov
(03.10.17)
@paintov : ölmüş adam.


uzman avukat
(03.10.17)
(4)

Rezalet başlığım neden ilgi görmedi

Ya kankalar rezaletimin neyini beğenmediniz. İlginç mi gelmedi, yalan mı söylediğimi zannediyorsunuz. Neden destek olmuyorsunuz??https://eksisozluk.com/13-nisan-2017-booking-com-rezaleti--5341914
Ya kankalar rezaletimin neyini beğenmediniz. İlginç mi gelmedi, yalan mı söylediğimi zannediyorsunuz. Neden destek olmuyorsunuz??


eksisozluk.com
nickten kaybetmişsin de
bu rezalet puanı düşük bir rezalet.
haklısın ama milletin pek rağbet etmesini bekleme.


basond
(13.04.17)
ben çok aman aman bir durum yoksa yazmam rezalet başlıklara. eğer bilgilendirebileceğeim bir durum varsa özelden yazarım genelde.

senin durumunda çok büyük bir rezalet yok, elbette çirkin ama rezalet demem zira, uğraşıyor booking ve hotel. hotelin salaklığı var sanırım, bu oldukça fazla olan bir şey. elbette dediğim gibi hoş değil ama seninki gibi durumda yapılacak tek şey o para ödenene kadar booking ve hoteli sıkıştırmak. anladığım kadarıyla hotel kaçmıyor yani, booking elinden geleni yapıyor ek olarak. hotelle muhatap olmayın hiç, direkt bookingden yürüyün.

otel pislik olabilir ama tam terside olabiliyor, şahsen viyanaya gelen bir tanıdığın başına geldi, yanlış müşteriye göndermiş parayı muhasebe, bana da göstermişlerdi hatta sistemden, sonra düzeltip 2 haftaya yollamışlardı.


kurnaz
(13.04.17)
Ben genelde rezalet başlıklarına yazmıyorum. Aslına bakarsan bi bok yazdığım da yok. Sadece verebileceğim bir tavsiye varsa özelden iletiyorum. Zaten genelde gündem butonunda takılıyorum dolayısıyla bugün butonunda gelip geçen başlığını görmem imkansızdı. Anca çok kişi yazıp gündeme taşırsa görürdüm.

Benim tek dikkatimi çeken her yaptığın işlemi yapmak için 1 ay beklemişsin. Bu kadar bekleme. 2 günde bir ara. İyice sıkıştır. Yani para 2 güne yatar dedikten sonra aramak için neden 1 ay bekliyorsun? 2 gun sonra arasana.

Bence rağbet görmemesinin sebebi de aylardır her gün arayıp paranın peşinden koşup bir de üstüne saygısızlığa veya tehdite maruz kalman ya da küstah otel müdürü gibi detaylar olmaması. Altı üstü 3-4 kere arayıp paranı sormuşsun. Dolayısıyla evet bir rezalet ama puanı düşük.


rucka boji
(13.04.17)
ben bunu önceden yazmıştım. başlığında da tekrarladım booking'in hatası var. bu sistemi düzeltmesi lazım. resepsiyonda 2000tl'ye çalışan adamın önüne 50-60000 tl limitli platin kartın önlü arkalı tüm bilgilerini koymak risktir.


rosencruz
(13.04.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.