Giriş
(3)

IELTS speaking'de taktik yer mi?

Part 2 için hoşuma giden bir taktik var. Verilen konuda 3 hikaye uyduruyorsunuz ve verilen yönergelere uyarak bu üç hikayeyi iki dakika içinde anlatıyorsunuz. Birinci hikaye past, ikincisi recent, üçüncüsü future olmalı. Örneğin; art konusunda konuşmamız isteniyor ve 1 dakikalık düşünme sürecinde no
Part 2 için hoşuma giden bir taktik var. Verilen konuda 3 hikaye uyduruyorsunuz ve verilen yönergelere uyarak bu üç hikayeyi iki dakika içinde anlatıyorsunuz. Birinci hikaye past, ikincisi recent, üçüncüsü future olmalı. Örneğin; art konusunda konuşmamız isteniyor ve 1 dakikalık düşünme sürecinde not alıyoruz: Üç yıl önce sergiye gitmiştim, şimdilerde müzikle uğraşıyorum, haftaya tiyatroya gideceğim. Bunlar etrafında konuşuyorsunuz. Cidden efektif bir taktik.

Fakat, çoğu cue card'da şu şekilde sorular: Describe a book you recently read.

Şimdi ben hem past, hem recent hem de future anlatacaktım, ocağıma incir ağacı dikti bu soru. Youtube'da 9 alan bir hoca da ısrarla "ne derse desin, ister past ister recent yapıştır sen taktiği al 9'u" diyor. Ben öyle aldım diyor. Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi merakla beklemekteyim.
dizicolleague
(06.05.19)
taktiği bilmem de, okuduğun bi kitabı tarif ediyosan zaten simple present tense kullanmak çok daha rahat:

The last book I read was Ernest Hemingway's The Old Man and The Sea. It is about an old fisherman that goes to a...

Üç farklı tensele konuşmak istemenin arkasındaki sebebi anlayamadım. hakimiyetini göstermen için faydası olacağını mı düşünüyorsun?


reavelyn
(06.05.19)
valla yine ayni taktigi kullanarak anlatabilirsin kitabi. su kitabi okudum soyle boyle diye present anlat, ondan once sunu okumustum ayni yazarin bu kitaptan daha sikiciydi bilmem ne diye anlat, bunu birince de ayni yazardan sunlari okumayi planliyorum cunku bu kitapla soyle baglantisi var (devami, daha keyifli, karakter ayni vs.) diye bitir. taktikte bir sey yok da bence de, her asamada yine kitabin bir ozelligini vs. anlatabilirsin, 1 dakikada en son hangi kitabi okudugum aklima gelmez benim, oglen ne yedigimi bilmiyorum.


kassiopeia
(06.05.19)
Speking'de tek tense ile konuşmak mantıksız hareket olacaktır. Puan kriterlerinde konu ile ilgili konuşman en son bakılan şey. Tabii ki başlık sınırları içinde olmalı ama olabildiğince complex, compound cümleler kullanıp, cümleleri farklı tense'ler ile kurmak daha fazla puan getirecektir diye düşünüyorum. @kassiopeia dediğin mantıklı.


dizicolleague
(06.05.19)
(2)

IELTS Computer-Delivered Başvurusu

Sınava ne kadar önceden başvuru yapılmalı? Bekleme süresi belirtildiği gibi kısa mıdır?
Sınava ne kadar önceden başvuru yapılmalı? Bekleme süresi belirtildiği gibi kısa mıdır?
dizicolleague
(06.05.19)
en yakın 4 gün sonraya alabiliyorsunu galiba öyle hatırlıyorum, 3-4 gün sonra açıklanmıştı benim ki.


Golgi
(06.05.19)
Evet sure kisa, 3-4 gune cikiyor sonuc. Muhtemelen 2 hafta sonraya bos bulursun. Ben girdigimde oyleydi.


stavro
(06.05.19)
(2)

Ekran kartı özellikleri hakkında

Ekran kartının mimarisine, kaç nm olduğuna bakmak yeterli midir? örneğin rtx 2080 ti ekran kartı ile rtx 2060 ekran kartlarını karşılaştırdığımda, rtx 2080'nin iyi olduğu(fiyatından da belli zaten) ortada. çekirdek boost hızına baktığımızda rtx 2060'ın daha yüksek olduğunu görüyoruz. fakat bit değer
Ekran kartının mimarisine, kaç nm olduğuna bakmak yeterli midir? örneğin rtx 2080 ti ekran kartı ile rtx 2060 ekran kartlarını karşılaştırdığımda, rtx 2080'nin iyi olduğu(fiyatından da belli zaten) ortada. çekirdek boost hızına baktığımızda rtx 2060'ın daha yüksek olduğunu görüyoruz. fakat bit değerine baktığımızda rtx 2080 ti bayağı önde. kaç gb olduklarına fazla takılmıyorum çünkü örneğin 1080p bir monitörüm var diyelim.

not: amaç hangisi daha iyi değil. almak gibi bir niyetim hiç yok. amacım sadece hangisinin hangi özelliği daha iyi, nedir bu olay onu öğrenmek.
dizicolleague
(30.04.19)
Ekran kartlarının farklı özellikleri farklı işlere yarıyor. Nanometre olarak gördüğünüz değer kabaca hangi mimari teknolojisiyle yapıldığını, güç tüketim aralığını (ama güç tüketimini değil), boyutunu ve ne kadar "çip" (iş yapan parçacık) sığdırabileceğinizi belirliyor. ortalama her yeni mimaride 0,7, her iki yeni mimaride yarı yarıya (0,7*0,7=0,49~0,5) düşer bu değer. genelde son kullanıcıyı doğrudan etkileyen şeyler değildir.

son kullanıcıyı en çok ilgilendiren kısmı sanal hafıza (ram; 3gb, 6gb vs.), thread (core) sayısı (1024, 2400, 2048 vs.) ve bandwidth (192Gb/s vs.) değerleridir. Eğer kendi bilgisayarınızı topluyorsanız güç ve bağlantı pin sayısı da anakartınız ve diğer bileşenlerinizle uyumlu olmalıdır. bunların dışında bir de üretici firmaların koyduğu tensor core (bazı yapay zeka işlemlerini hızlandırıyor), ray tracing module (gerçekçi ışıklandırma için gerekli), ya da physx engine (oyundaki parçacıkları gerçekçi simüle eden fizik motoru) gibi ekstra işlevler olabiliyor ama tamamen konu dışı bırakıyorum bunları şimdilik.

Ekran kartı için;

RAM, tek bir anda render edebileceği ya da hafızasında tutabileceği maksimum datayı temsil eder. ne kadar çoksa görüntüler üzerinde o kadar fazla değişik işlem yapabilirsiniz.

Thread sayısı, içinde işlem yapan küçük modüllerin sayısıdır. Ne kadar fazlaysa bir saniyede yaptığınız tekrarlı işlemler ya da son kullanıcı gözüyle anlatmak gerekirse işlenebilecek piksel sayısı artar.

Bandwidth ise bilgisayarınızın işlemcisinin ekran kartınızla konuşabilme hızıdır. Ne kadar yüksekse saniyede o kadar fazla data gönderip alabilir, yani o kadar yüksek FPS alabilirsiniz.

Teknik şeyler için değil gündelik kullanım için kullanacaksanız, ekran kartlarında bu saydığım yerlere bakmanız genelde işinizi kolaylaştırır. Diğer değerler çoğu zaman sizi doğrudan bu kadar fazla etkilemiyor.


requant
(30.04.19)
genel geçer bir şey yok. amd radeon VII'nin 16 gb RAM'i var ve 7nm, RAM'in bant genişliği de RTX 2080'e göre daha yüksek misal ama RTX 2080 ondan biraz daha iyi, 8GB RAM'i olmasına rağmen.

shader cores(nvidia) ya da stream cores (AMD) sayıları da sadece aynı jenarasyon için geçerli performans kıstası. misal GTX 980'deki shader core sayısı GTX 1060'tan çok daha fazladır ama ikisinin performansı kafa kafayadır. aynı şekilde GTX 980 4gb, 1060 6g.

ekran kartına dair herhangi bir teknik veri daha iyi olduğunu kesinlikle söyleyemez ama en yakın olanları

prntscr.com


washe
(30.04.19)
(1)

Correspond with nerede kullanılır?

Whatsapp'ta birisiyle konuşurken chat, texting kullanıyoruz ama correspond with de kullanabilir miyiz? Örneğin; "I used to correspond with a girl" olur mu yoksa fazla mı resmi? Karşımızdaki gayet tabii anlayacaktır bizi ama benim öğrenmek istediğim şey, bir native böyle bir şey der mi?
Whatsapp'ta birisiyle konuşurken chat, texting kullanıyoruz ama correspond with de kullanabilir miyiz? Örneğin; "I used to correspond with a girl" olur mu yoksa fazla mı resmi? Karşımızdaki gayet tabii anlayacaktır bizi ama benim öğrenmek istediğim şey, bir native böyle bir şey der mi?
dizicolleague
(27.04.19)
Cambridge sözlüğünde şöyle tanımlanmış;

COMMUNICATIONS - to communicate with someone by letter or email:

correspond with sb. There has been some problem in the way insurers are corresponding with customers.

dictionary.cambridge.org


mentuhotep
(27.04.19)
(2)

Those kelimesi relative clauses içinde mi?

Bir örnek vereyim: "I have shortcomings those make me shy" diyesim geliyor ama hiç those'lu relative clause görmedim. "I have shortcomings that make me shy" daha mı doğru?Not: IELTS gibi resmi sınavlar bazında düşünebiliriz. Günlük konuşmada kimse takılmaz buna ama sınavda işler değişebiliyor.
Bir örnek vereyim: "I have shortcomings those make me shy" diyesim geliyor ama hiç those'lu relative clause görmedim. "I have shortcomings that make me shy" daha mı doğru?

Not: IELTS gibi resmi sınavlar bazında düşünebiliriz. Günlük konuşmada kimse takılmaz buna ama sınavda işler değişebiliyor.
dizicolleague
(27.04.19)
Ikicisi dogru, birincisi iki tane ayri cumle.

Those relative clause'larla cok kullanilir. Yapanlar falan demek Those who have completed the first question can directly go on to the next page.


Traveler
(27.04.19)
Those'u tek başına relative pronoun olarak hiç hatırlamıyorum. @traveler'ın bahsettiği "for those who" şeklinde kullanılıyor.


synesthesia
(27.04.19)
(3)

How things have changed tipi sorular

IELTS speaking bölümünde genellikle sorulan bu soruya hangi kalıplarla yanıt verilmeli? İşin gerçeği, bana Türkçe sorsanız cevap veremem bu sorulara çünkü "giyim kuşam son 20 yılda nasıl değişti sizin oralarda" diye soruyor adam. 10 dakika düşünmeden cevaplayamam ben bunu. Önerileriniz nelerdir bu t
IELTS speaking bölümünde genellikle sorulan bu soruya hangi kalıplarla yanıt verilmeli? İşin gerçeği, bana Türkçe sorsanız cevap veremem bu sorulara çünkü "giyim kuşam son 20 yılda nasıl değişti sizin oralarda" diye soruyor adam. 10 dakika düşünmeden cevaplayamam ben bunu. Önerileriniz nelerdir bu tarz sorular için?

Not: ille de bu soru olacak diye bir şey yok. "How has meeting people today changed from twenty years ago" da örnek olabilir
dizicolleague
(24.04.19)
Dogru cevap beklenmiyor, ucmadiginiz surece yalan yanlis bilgi verebilirsiniz gayet, 20 sene once magara adami gibi dolasiyorduk simdi astronot suitleriyle geziyoruz demeyin yani gene de. Maksat orda bir konu etrafinda konusabilmek, bazi kaliplar ezberlemeniz tabi ki fark yaratacaktir. Ornegin 20 sene once ulkede pamuk yoktu, we have tackled this issue by importing, gibi sallamasyon ama kuvvetli bir cumle sizi bir ust tura cikaracaktir.


skulldragon
(24.04.19)
Düşünmeye şimdiki zamandan başlarsan işin hem daha kolay olur hem de geçmişi düşünmek için vaktin olur. 20 giyim nasıl değişti sorusuna bugünlerde ne giyiliyordan başlarsın skinny pantolonlar vs mesela sonra hatırlarsın önceden bol kotlar, kot üstler bilmemne daha modaydı. Büyük gömlek vs hatırlarsın. Geçmişe giderken bağlaçlar vs. bağlanır bir şekilde.


senolll
(24.04.19)
cevabın sizin düşüncenizi yansıtması gerekmiyor, onun için altını doldurabileceğiniz ilk gelen düşünceyi söyleyebilirsiniz, önemli olan burada olabildiğince temiz konuşmak, bana, hayatta başarı için en önemli şey nedir, diye sormuşlardı, normalde türkçe çok başka cevap veririm ama aklıma en kolay para geldi, direkt para hayatta şöyle önemli böyle önemli bayağı sıralamıştım.


(1)

Pili Değiştirilen Makinenin Sapıtması

Philips tıraş makinemin artık çok iyi şarj tutmadığını düşünerek iki adet şarj edilebilir pil aldım ve içini açıp değiştirdim. eski piller lehimlenmişti, onları söküp aynı yere sadece metallere değidirerek(kablo bandıyla) deneme amaçlı taktım. şarj olması için fişe taktığımda anormal derecede hızlı
Philips tıraş makinemin artık çok iyi şarj tutmadığını düşünerek iki adet şarj edilebilir pil aldım ve içini açıp değiştirdim. eski piller lehimlenmişti, onları söküp aynı yere sadece metallere değidirerek(kablo bandıyla) deneme amaçlı taktım. şarj olması için fişe taktığımda anormal derecede hızlı çalışıyor ama şarjdan çıkarınca düğmesine basınca çalışmıyor(normalde şarjdayken çalışmaması gerekiyor). aynı 750 maH aaa tip pil takmama, her şeyi düzgün yapmama rağmen bu neden olmuş olabilir?

not: eski pilleri geri taktım ama yine aynı tepkiyi veriyor.
dizicolleague
(19.04.19)
eski piller ile yeni pillerin voltaj değerleri aynı mı?
eski piller ile yeni piller aynı tipte mi? (Li-ion veya NiMh vs)


sttc
(19.04.19)
(1)

iş güvenliği uzmanlığında durum nedir?

bu aralar kimse uzman aramıyor. c sınıfları ile ilgili yasanın ertelenmesi ve ekonomik bunalım gibi sebeplerden, b sınıfının aldığı maaş 3000-3500 arasında. sizce 2020 ocak ayına kadar işe girmeden beklenilmeli mi, yoksa boyun eğip 3000 tl'ye bu sorumluluk alınmalı mı?
bu aralar kimse uzman aramıyor. c sınıfları ile ilgili yasanın ertelenmesi ve ekonomik bunalım gibi sebeplerden, b sınıfının aldığı maaş 3000-3500 arasında. sizce 2020 ocak ayına kadar işe girmeden beklenilmeli mi, yoksa boyun eğip 3000 tl'ye bu sorumluluk alınmalı mı?
dizicolleague
(18.04.19)
İSG işi yapan arkadaşlarımın çoğu işsiz şu anda, hiç iş yok diyorlar. Pazar doydu herhalde.


roket adam
(19.04.19)
(3)

Üçlü Priz Çalışma Mantığı

Aslında çoklu priz çalışma mantığı nedir demek istiyorum? Özellikle bir çoklu prize birden fazla elektrikli alet taktığımızda nasıl davranır? Bilgisayardaki güç kaynağı gibi aletlere ana prizden her aletin istediği kadar enerji mi verir? Bunları açıklayacak, link verecek, video önerecek(ingilizce o
Aslında çoklu priz çalışma mantığı nedir demek istiyorum? Özellikle bir çoklu prize birden fazla elektrikli alet taktığımızda nasıl davranır? Bilgisayardaki güç kaynağı gibi aletlere ana prizden her aletin istediği kadar enerji mi verir? Bunları açıklayacak, link verecek, video önerecek(ingilizce olabilir) arkadaşa minnettar olurum. ikramlarda bulunurum.
dizicolleague
(09.04.19)
(bkz: alternatif akım)


iddaaci
(09.04.19)
enerji verilmez, alinir. 3 adet + 3 adet - gibi dusunebilirsiniz. kablolar ayni ,sadece ekstra takilacak yer veriyor 3lü priz


vhs kaseti
(09.04.19)
elektrik enerjisi santralde üretilir, yüksek voltajlarda taşınır şehir merkezinde enerjinin kullanılacağı yerde indirici trafolarla evdeki prize verilir, 154 kv ile taşınır, ordan 34 kv, mahallelerde de 380 volta iner. sizin evdeki prize gelen kablo bir trafonun çıkışıyla irtibatlıdır. atıyorum trafo 400 kva ise o trafoya yaklaşık 400000 watt yük binebilir. (s=p/q) elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre, özel linyeler dışındaki (bulaşık mak,fırın, çamaşır mak) prizler 300 watt hesaplanır. 500va üstü güç çekilecek prizler trifaze olmalıdır. çoklu priz mantığı şöyle örnek verebilirim, bir pirizi bakır kablo yoluyla faz ve nötr girişini dağıtarak birden fazla giriş almasını sağlıyorsun ama o prizi besleyen kablo 3x2,5 tur, ve bu kablo maks 23 amper taşıyabiliyor. yani tek kişilik ve 200 kg bir asansör yerine 3 kişi yada 4 kişi taşıyan ama yine totalde 200 kg kapasitesi olan bir asansör düşün. priz yani insan sayısı çoğalabilir ama çekeceğin güç yine bellidir yani kg. aşırı yük bindirirsen kabloyu yakarsın.


Golgi
(09.04.19)
(1)

Karaoke Oyunu

Guitar Hero tarzı, şarkı çeşitliliği fazla olan karaoke oyunu var mı? David Bowie, Depeche Mode tarzı "eskilerden" parçaları söyleyip puan alabileceğimiz?Not: Ses kartı ve mikrofon alındı.
Guitar Hero tarzı, şarkı çeşitliliği fazla olan karaoke oyunu var mı? David Bowie, Depeche Mode tarzı "eskilerden" parçaları söyleyip puan alabileceğimiz?

Not: Ses kartı ve mikrofon alındı.
dizicolleague
(01.04.19)
playstation daki singstar serisi kadar olmasa da pc için ultrastar diye bir program var, şarkıların paket olarak ya da tek tek paylaşıldığı siteler forumlar var


freebird5406_2
(01.04.19)
(3)

PTT Kargo'dan Windows

Bilgisayar topladım ve işletim sistemini nasıl edinebileceğimi düşünüyorum. ptt kargo'da 30 liraya dijital lisans var. Alıp memnun olan var mı? Çünkü güncelleme kapatmak, crack vs uğraşmak istemiyorum daha sonra.
Bilgisayar topladım ve işletim sistemini nasıl edinebileceğimi düşünüyorum. ptt kargo'da 30 liraya dijital lisans var. Alıp memnun olan var mı? Çünkü güncelleme kapatmak, crack vs uğraşmak istemiyorum daha sonra.
dizicolleague
(24.03.19)
ptt kargo ile windows lisansının alakasını kuramadım şu anda. ne alaka cidden? kargoda nasıl lisans oluyor?


eptt avm sitesinden bahsediyorsunuz galiba. 2018 birinci ayında oradan bu tip bir lisans aldım ve 1 seneden fazladır sorunsuz kullanıyorum.


faithless
(24.03.19)
oem lisans diye geciyor bunlar. guvenli saticidan almak lazim. ben amazon.de'den almistim mesela daha ucuzdu


jedilance
(24.03.19)
(2)

Eski yazıcı nereye verilir?

Geçen gün böyle bir başlık açılmıştı ama takip edemedim. Elimde kartuşlu yazıcı var ve hiç kullanmıyorum. Eski bir yazıcı ve kartuşlarının doldurulması lazım tabii. Okullara veya belediyenin herhangi bir birimine verebiliyor muyuz? Önerilere açığım.
Geçen gün böyle bir başlık açılmıştı ama takip edemedim. Elimde kartuşlu yazıcı var ve hiç kullanmıyorum. Eski bir yazıcı ve kartuşlarının doldurulması lazım tabii. Okullara veya belediyenin herhangi bir birimine verebiliyor muyuz? Önerilere açığım.
dizicolleague
(24.03.19)
belediye elektronik atık olarak alır.


sutlu nescafe
(24.03.19)
Mahalledeki okullara versen alan olur bence.


(1)

Dark N5 kasa kullanan var mı?

İhtiyaçlarımı karşılayacak gibi duruyor. 600 W 80+ PSU ve kablo gizleme yuvaları beni tavladı diyebilirim.(git: https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/dark-n5-600w-80-3x12cm-mavi-led-fanli-full-temperli-cam-yan-panel-usb-3-0-bilgisayar-kasasi-dkchn5p680.html#!prettyPhoto)
İhtiyaçlarımı karşılayacak gibi duruyor. 600 W 80+ PSU ve kablo gizleme yuvaları beni tavladı diyebilirim.

(git: www.teknobiyotik.com!prettyPhoto)
dizicolleague
(23.03.19)
İyi kasaya benziyor.
Zaten, pc kasasında çok böyle estetik harikası modeller hariç(ki onlar da ülke şartlarında hayvan gibi pahalı) üç aşağı beş yukarı hemen hepsi aynı geliyor bana.


pangea
(23.03.19)
(2)

IELTS Computer-Delivered Hk.

Reading kısmında ctrl+f yapıp istediğimiz kelimeyi aratabiliyor muyuz?
Reading kısmında ctrl+f yapıp istediğimiz kelimeyi aratabiliyor muyuz?
dizicolleague
(20.03.19)
Hatirladigim kadatiyla yoktu arama ozelligi.


stavro
(20.03.19)
hayir.


baldur2
(20.03.19)
(1)

Bu cümle uygun mudur?

"The findings also support frequent drugs testing for competitive athletes, with permanent bans for proven steroid cheats since they will benefit from the steroids long after their use has ended"İkinci okuyuşumda anladım ne demek istediğini ama akademik bir yazıda böyle bir cümle olması normal mi? S
"The findings also support frequent drugs testing for competitive athletes, with permanent bans for proven steroid cheats since they will benefit from the steroids long after their use has ended"

İkinci okuyuşumda anladım ne demek istediğini ama akademik bir yazıda böyle bir cümle olması normal mi? Sanki hiçbir kurala uyulmadan yazılmış gibi cümle düşük.
dizicolleague
(19.03.19)
Cumle rezalet.

The findings also support frequent drugs testing for competitive athletes, as well as permanent bans for proven cases of steroid violations. Permanents bans are considered necessary since the athletes continue benefiting from the steroids long after their use has ended"

Denebilir. Akademikler asosyal insanlar olduklari icin cumleyi ne kadar uzatirsam o kadar makbul sanrisi var, halbuki basit ve acik bir dille yazmak ve olabilidigince uzun cumleleri bolmek en iyisi. Ozellikle ingilizcesi kotu bir akademik hic cekilmiyor ki yukarida bunun ornegini gormusuz.


hot potato
(20.03.19)
(2)

IELTS essay'de soru sırası önemli mi?

Şöyle bir soruda ben girişte teşekkür edip, sonra sırasıyla şu anki durumumu ve neleri sevdiğimi söylemek zorunda mıyım?In the letter, you should:– Thank him/her– Tell them your situation– Explain them what you liked about their lecture.Örneğin ben girişte neleri sevdiğimi açıklayıp, sonda teşekkür
Şöyle bir soruda ben girişte teşekkür edip, sonra sırasıyla şu anki durumumu ve neleri sevdiğimi söylemek zorunda mıyım?

In the letter, you should:
– Thank him/her
– Tell them your situation
– Explain them what you liked about their lecture.

Örneğin ben girişte neleri sevdiğimi açıklayıp, sonda teşekkür ettim diyelim sorun olur mu?
dizicolleague
(18.03.19)
Uzman olmayarak söylüyorum bence önemli.

Sana metnin hatlarını vermiş, bunları nasıl anlatacağını görmek istiyor. Sırasını bozarsan hatları bozmuş olursun, değerlendirme esnasında kötü etki yaratabilir.

Not: Toefl 109


duseyazar
(18.03.19)
evet olur. hepsine cevap versen de verilen akışa uymadığın için yanıtın tutarsız olur, soruyu kavrayamamış olursun.


tabudeviren
(18.03.19)
(1)

Bu cümle doğru mu?

No words can express my gratitude if you have a chance to come here. İşin içine if girince bende kuralları type'lara uydurma çabası baş gösteriyor da
No words can express my gratitude if you have a chance to come here. İşin içine if girince bende kuralları type'lara uydurma çabası baş gösteriyor da
dizicolleague
(15.03.19)
olmuş olmuş. o gelsin de koy götüne rahvan gitsin gramerin.


(2)

Youtube'da Telif

Bir örnek üzerinden gitmek gerekirse, ben Metronomy'nin Corinne parçasını coverlamak istiyorum(klavye solosunu gitarla çalıyorum). Bu parça videonun altında çalıyor ve ben üzerine çalıyorum. Creative Commons kısmından baktığımda bu parçanın altında şu yazıyor:Viewable worldwideAds can appearÖrneğin
Bir örnek üzerinden gitmek gerekirse, ben Metronomy'nin Corinne parçasını coverlamak istiyorum(klavye solosunu gitarla çalıyorum). Bu parça videonun altında çalıyor ve ben üzerine çalıyorum. Creative Commons kısmından baktığımda bu parçanın altında şu yazıyor:
Viewable worldwide
Ads can appear

Örneğin şu yazmıyor:
This song is not available for use in your YouTube videos. If you use this song, your video may be blocked or muted.

Daha önce bu parçayı kullandığım videoda cc vardı(copyright claim). Bu durumda ben bu videodan para kazanamam(para kazanma açık değil zaten). Kullanırsam dava açılması durumu var mı? Bundan kaçınmak için ne yapmalıyım?(açıklamaya referans vermek vb)
dizicolleague
(10.03.19)
Dostum bu mevzulari youtube'un help kisminda ilgili baslik altinda ayrintili bulabilirsin. Bence direkt oraya bakip net bilgi al kafan karismasin. Her seyi açıklıyor. Ben incelemistim de hatirlamiyorum simdi o mevzulari.


stavro
(10.03.19)
www.youtube.com

Sizin durumunuzu anlatan bir video tarihi eski ama geçerlilikleri vardır.


murtiii
(10.03.19)
(1)

Adobe Premiere'de Track Birleştirme

Videoyla sesi senkronize ettim ancak bunların altta çalan şarkıya göre hizalanması gerekiyor. Videoyu oynatsam ses de oynamalı ama ikisini birbirine yapıştıramıyorum. Sesi hareket ettirsem yine olay bozuluyor ve senkron gidiyor tabii. Sesle videoyu senkronize edip birbiriyle eşlemenin bir yolu var m
Videoyla sesi senkronize ettim ancak bunların altta çalan şarkıya göre hizalanması gerekiyor. Videoyu oynatsam ses de oynamalı ama ikisini birbirine yapıştıramıyorum. Sesi hareket ettirsem yine olay bozuluyor ve senkron gidiyor tabii. Sesle videoyu senkronize edip birbiriyle eşlemenin bir yolu var mı?
dizicolleague
(09.03.19)
birleştirmek istediklerinizi seçtikten sonra sağ tıklayıp link ya da group a tıklayarak halledebilirsiniz.


new day new life
(09.03.19)
(1)

Anakart K İbaresi

Ne anlama geliyor? Benim bildiğim K ibaresi overclock yapabilme anlamına geliyor(yanlışsam düzeltin). Asus A320m-k anakart'ın, ryzen 1300x'e overclock imkanı tanımayacağını söylüyorlar. E şimdi sondaki k ibaresi ne işe yaradı? Ayrıca hepsiburada, vatan vb yerlerde bu anakartın yanında (oc) yazıyor v
Ne anlama geliyor? Benim bildiğim K ibaresi overclock yapabilme anlamına geliyor(yanlışsam düzeltin). Asus A320m-k anakart'ın, ryzen 1300x'e overclock imkanı tanımayacağını söylüyorlar. E şimdi sondaki k ibaresi ne işe yaradı? Ayrıca hepsiburada, vatan vb yerlerde bu anakartın yanında (oc) yazıyor ve açıklamada ""overclock var" diye belirtiliyor. Ryzen işlemciye overclock sunmak için illa b350 mi alınmalıdır?
dizicolleague
(06.03.19)
A320 anakart chipseti overclocka müsade etmiyor. K ne bilmiyorum orada, çok da önemli değil.

Intel'in işlemcilerinde K ile biten i5 2500k, i7 4790k, i3 8350k vb bunlar Z ve X bazen de P serisi chipsetlerle oc edilebilir.

Amd de çarpan kilidi tüm işlemcilerde açık, b350, b450 gibi chipsetlerle oc yapabilirsin tüm Ryzen'leri.


(1)

Ekran Kartı Shader Model

Shader 5.1 isteyen bir oyunu shader 5.0 olan bir ekran kartında oynatabiliyor muyuz? Diğer özellikleri bir kenara koyarsak, sadece bu uyuşmazlık oyunda ne gibi sorunlara yol açar?
Shader 5.1 isteyen bir oyunu shader 5.0 olan bir ekran kartında oynatabiliyor muyuz? Diğer özellikleri bir kenara koyarsak, sadece bu uyuşmazlık oyunda ne gibi sorunlara yol açar?
dizicolleague
(05.03.19)
bazı oyunlar hiç açmıyor. yeni ekran kartı aldırmıştı zamanında bana bi oyun bu yüzden.


hasmetizm 2046
(05.03.19)
(5)

Toplama PC vs Ayrı ayrı

itopya sitesinde toplama bilgisayar oluşturulmuş ve belli bir fiyatı var. ben ayrı ayrı bileşenleri almaya kalktığımda 1000 lira fazla hesap çıkıyor aynı sitede. neden oluyor bu? yani adamlardaki işçilik yükünü de alıyorum ve neden fazla ödüyorum?
itopya sitesinde toplama bilgisayar oluşturulmuş ve belli bir fiyatı var. ben ayrı ayrı bileşenleri almaya kalktığımda 1000 lira fazla hesap çıkıyor aynı sitede. neden oluyor bu? yani adamlardaki işçilik yükünü de alıyorum ve neden fazla ödüyorum?
dizicolleague
(02.03.19)
bi nevi kampanya gibi düşünülebilir sanki bilemedim.


washe
(02.03.19)
parçaları diğer sitelerle karşılaştır. bazen itopya kampanya yapıyor. ben de yaklaşık 5000 tl lik sistemi 3750 civarına verdiklerine şahit olmuştum. link yok mu?


ya ben lan neyse
(02.03.19)
aslinda bircok parametre rol oynuyor olabilir.

- toplama aldiginiz bilgisayarla beraber urun kutulari da size gonderilecek mi?
- tek tek garantili parcalar ve toplama bilgisayarin garantisi arasinda fark olabilir.
- teshir urunu tarzi veya eski nesil malzemeler kullanilarak bilgisayar toplanmis olabilir.
- bilgisayar dolar kuru dusukken toplanmis olabilir.
- toplama bilgisayarda kasa ve psu bundle seklindeyse, ayrica oem olarak muhtemelen satilmiyordur. sizin buldugunuz psu'nun ayni olduguna emin misiniz?
- tabi bunlar 1000 tl fark yaratir mi orasi supheli ama... sormak lazim. mail falan atmayi deneyin en iyisi.


it s over now
(02.03.19)
linki de vereyim:

www.itopya.com


dizicolleague
(02.03.19)
Outlet ürün, iade alınmış ürün, kutusu zarar görmüş ürünü toplayıp gönderiyor olabilirler. Kampanya da olabilir gerçi.

Bir de fatura işi var. Ürünlerin tek tek faturasını gönderdiklerini düşünmüyorum. Muhtemelen tek fatura kesiliyordur kasaya. Belki parçaların bağğğzıları baaağğzı gray market yollarıyla ülkeye sokulmuştur anlarsın ya.


(3)

Bilgisayar bileşenlerini nereden almalıyım?

Güvenilir ve uygun fiyatlı bir yer önerebilir misiniz memnun olduğunuz(Site veya fiziksel mağaza)? Ayrıca yazdığım sisteme eklenecek veya sistemden çıkarılabilecek gereksiz şeyler varsa yardımcı olabilirsiniz.1 x Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk1 x Asus ROG Str
Güvenilir ve uygun fiyatlı bir yer önerebilir misiniz memnun olduğunuz(Site veya fiziksel mağaza)? Ayrıca yazdığım sisteme eklenecek veya sistemden çıkarılabilecek gereksiz şeyler varsa yardımcı olabilirsiniz.

1 x Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
1 x Asus ROG Strix RX570 OC 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
1 x ASUS VP228QG 21,5" 1ms 75Hz HDMI,DP,VGA FreeSync 1920x1080 Full HD Gaming Monitör
1 x ASUS PRIME B450M-K AMD B450 Ryzen 2 AM4 DDR4 3200MHz (OC) M.2 DVI VGA ANAKART
1 x ADATA 120GB SU650 3D NAND Sata3 2.5'' SSD (520MB Okuma / 320MB Yazma)
1 x Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Midtower Gaming Kasa
1 x AMD Ryzen 5 2500X Soket AM4 3.6GHz 8MB Önbellek 4 Çekirdek 12nm İşlemci (fan dahildir) - Tray
1 x XPG Infarex INFAREX-K20 RGB Blue Switch Mekanik Gaming Klavye
1 x GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı DDR4 3000Mhz CL16 Single Kit Ram
dizicolleague
(02.03.19)
itopya mağazası ya da internet siteleri.


washe
(02.03.19)
r5 2500x gereksiz arada kalmış bir cpu bence r5 2600 ile değiştirmeniz daha iyi olur. Aynı şekilde monitörü de daha iyisiyle değiştirmeniz yararınıza olur, 21.5 bence küçük, almışken iyisini alın ileride gpu güncellerseniz tekrar monitör masrafı yapmazsınız, aoc c24g1, samsung lc24fg73 önerebilirim.


inventus


annesütü
(02.03.19)
(5)

Grammar çıkmazı

Earth's clock moves ahead of the travelers' and the satellites'. So they are younger than they'd have been had they remained on Earth.İlk cümlede sorun yok. "So they are younger than" sonra gelen kısımda neler olmuş? So they are younger than they would have remained on Earth diyip bıraksa olmaz mıyd
Earth's clock moves ahead of the travelers' and the satellites'. So they are younger than they'd have been had they remained on Earth.

İlk cümlede sorun yok. "So they are younger than" sonra gelen kısımda neler olmuş? So they are younger than they would have remained on Earth diyip bıraksa olmaz mıydı?
dizicolleague
(02.03.19)
had they remained = if they had remained

If Clause Type 3 kizaltmasi


howfaristhesky
(02.03.19)
Olmaz, yazdığınız aynı anlama gelmiyor. Çok da doğru bir cümle olmamış zaten.

"Dünya'da (ya da Dünya'nın yüzeyinde) kalmış olsalardı daha yaşlı olacaklardı fakat bu yüzden daha gençler".


shangrilla
(02.03.19)
Cümleyi şöyle iki bölüme ayırabilir miyiz: So they are younger than they'd have been had/ they remained on Earth.
yoksa şu daha mı doğru olur anlamak açısından: So they are younger than they'd have been/ had they remained on Earth.


dizicolleague
(02.03.19)
ilk yorum +1
ikincisi doğru.


QweAsdZxc
(02.03.19)
burada bir gramer çıkmazı değil basit bir noktalama hatası var. have been, had they... diye gitmesi gerekir. arada virgül olmayınca kafa karışmış belli ki.

ne anlama geldiğini de @howfaristhesky yapmış zaten.


(6)

Ubuntu mu Windows mu?

PC toplama işine giriştim ve windows almayarak bütçeye katkıda bulunabilir miyim bilmiyorum. Hayatımda windows dışında işletim sistemi kullanmadım. Freedos bir sistemde ubuntu kurmakta ve kullanmakta zorlanır mıyım?
PC toplama işine giriştim ve windows almayarak bütçeye katkıda bulunabilir miyim bilmiyorum. Hayatımda windows dışında işletim sistemi kullanmadım. Freedos bir sistemde ubuntu kurmakta ve kullanmakta zorlanır mıyım?
dizicolleague
(01.03.19)
Freedos bir sisteme kendiniz Windows kurarsınız.
Ubuntu kullanmak zorunda değilsiniz kısacası.


teknikekip
(01.03.19)
işletim sistemini almamak ürünün fiyatına etki ediyorsa almayın. sonrasında uygun şekilde lisans satın alabilir ya da linux tabanlı bir işletim sistemi kullanaiblirsiniz.
burada önemli olan sizin bilgisayarı kullanım amacınız.
alıştığınız bazı yazılımların linux karşılığı olmayabilir.


angelofdeath
(01.03.19)
Teşekkür ederim. Oyun için kullanacağım daha çok. Ama ilerleyen zamanlarda mixing-mastering ve autocad tarzı programlarla kullanabilecek şekilde bir sistem topladım. @John Bloor un dediği gibi pttavm'de 30 liraya windows oem varmış. şimdilik öyle yapayım, oyun oynamak için sorun olacağını sanmıyorum.


dizicolleague
(01.03.19)
Oyun oyanaycaksanız linux size gelmez, Win10 Education var, öğrencilere ücretsiz veriliyor bir şekilde anahtarını temin edebilirseniz ne âlâ, buradan bile yardımcı olabilecek çıkar. OEM anahtar kullanılan Windows'lar bir süre sonra tekrar anahtar isteyebiliyor


dayl
(01.03.19)
Windows'a para vermeye ne gerek var? Beleş de kullanırsın. 20 liraya key satan kaynıyor çok takıyorsan.


ebay'den çok ucuza windows key alabilirsiniz. korsan kullanılmasını önermem güvenlik güncellemeleri önemli.


qazwsx
(01.03.19)
(4)

Hangi işlemci seçilmeli?

Sadece oyun oynama amacıyla masaüstü PC alma düşüncem var. GHz mi önemli, yoksa nesil mi? Oyunların gereksinimlerinde daha çok "optimum 3.1 GHz olmalı" gibi ibare görüyorum. Şimdi yeni nesil 2.8 GHz almak mı mantıklı, yoksa eski nesil 3.1 GHz mi almak mantıklı(Çekirdek sayılarını aynı kabul edebilir
Sadece oyun oynama amacıyla masaüstü PC alma düşüncem var. GHz mi önemli, yoksa nesil mi? Oyunların gereksinimlerinde daha çok "optimum 3.1 GHz olmalı" gibi ibare görüyorum. Şimdi yeni nesil 2.8 GHz almak mı mantıklı, yoksa eski nesil 3.1 GHz mi almak mantıklı(Çekirdek sayılarını aynı kabul edebiliriz bu iki örneğin)?
dizicolleague
(28.02.19)
Ekran kartını besleyebildiği sürece işlemcinin hızının çok bir önemi yok. Gtx 750ti varsa elinde gidip de i7 9900K da alsan hiçbir işe yaramaz.

Oyunlarda ekran kartını %100 kullanımda tutabilecek işlemci gerekiyor. İşlemci %100 kullanımda iken ekran kartın %80'lerde takıldıysa darboğaz yapıyordur. Güncel pentium işlemciler bile orta sınıf rtx'leri veya rx580'i falan besleyebiliyor. O nedenle uçmaya gerek yok.


Yani işlemci vardır oyun oynarken %40 çalışır işlemci vardır %80 çalışır ama ikisi de fps olarak aynı değerleri verirler. Ram MHz ve ekran kartı etkiliyor fps'i.


Oyun da önemli burada. Bayağı oyun genelde 4 çekirdek kullanıp yüksek işlemci hızından da oldukça nasipleniyor. Battlefield gibi oyunlar hem işlemci hızını hem de çekirdek sayısını da seviyor.

Ayrıca oyun için masa üstü pc almanı değil, toplamanı tavsiye ederim. Ekran kartının mininum grx 1070 olduğu bir sistem topla.

Nesile gelince ne kadar eski nesil olduğu önemli. 1 eski nesil ile şimdiki nesil arasında çok da bir fark yok söz konusu intel ise. (Çekirdek ve ht sayılarını aynı alıyorum) fakat söz konusu amd ise daha çok fark bulunmakta.


denizgonen
(28.02.19)
oyunun cözünürlügü cok önemli.

ryzen 5 2400g 1030 ile ayni performansi sunuyor grafik kart olarak. inanilmaz bir giris seviye islemci ve bütünlesik kart. 1100 tl civarinda.

normalde ise minimum 1060 (6gb olanlari 1800 den basliyor) + i3 ya da i5 alabilirsin. neredeyse her seyi 1080p ve iyi fps olarak alirsin.


duygusuzromantik
(28.02.19)
(3)

Bu laptop'un ederi nedir

Elimdeki laptop'u satmak istiyorum ve ederi hakkında herhangi bir kıyas bulamadım. Abartmadan(karşıdakini kazıklamadan) makul fiyatı ne olur bu aletin?ACER Aspire V3-772G i5-4200M 2.5 GHz(3.1 GHz turbo boost), 8GB RAM, 1TB HDD, 4GB VGA GT750M 17.3"2014-2015 arasında aldım. Kozmetik veya elektronik h
Elimdeki laptop'u satmak istiyorum ve ederi hakkında herhangi bir kıyas bulamadım. Abartmadan(karşıdakini kazıklamadan) makul fiyatı ne olur bu aletin?

ACER Aspire V3-772G i5-4200M 2.5 GHz(3.1 GHz turbo boost), 8GB RAM, 1TB HDD, 4GB VGA GT750M 17.3"

2014-2015 arasında aldım. Kozmetik veya elektronik hiçbir sorunu yok.
dizicolleague
(28.02.19)
En yakın özelliklerde şu bilgisayarı buldum: www.sahibinden.com

Ama bu pcnin ekran kartı 2 gb.

Sizin bilgisayarın bana göre ederi 2.500-3.000 arasında olur ancak.

İyi satışlar.


teknikekip
(28.02.19)
piline göre 2000-2250 arası.


signore
(28.02.19)
Benzer özellikteki bilgisayarlar iyi kampanya denk geldiğnde 3000 liraya bulunabiliyor internette. 2000 liradan fazla etmez diye düşünüyorum


tss
(28.02.19)
(2)

İşsizlik maaşı ile ilgili beyin yakan soru

İşsizlik maaşını 4 aydır alıyorum(8 ay hak kazanmıştım). Şimdi 5 ay sürecek bir işe gireceğim ve 5. ayın sonunda çıkışım yapılacak. Bu durumda kalan 4 ay üzerinden mi işsizlik maaşı alacağım(8 ayın 4 ayını almıştım ya hani) yoksa yeniden 6 ay sürecek şekilde son maaşım üzerinden mi hesaplanacak?not:
İşsizlik maaşını 4 aydır alıyorum(8 ay hak kazanmıştım). Şimdi 5 ay sürecek bir işe gireceğim ve 5. ayın sonunda çıkışım yapılacak. Bu durumda kalan 4 ay üzerinden mi işsizlik maaşı alacağım(8 ayın 4 ayını almıştım ya hani) yoksa yeniden 6 ay sürecek şekilde son maaşım üzerinden mi hesaplanacak?

not: son üç yıldaki toplam prim gün sayım tutuyor her halükarda. o yüzden kafa karışmasın diye onu atabiliriz bir kenera.
dizicolleague
(27.02.19)
Yeni bastan alirsin. Son yerde min 3 ay calisma araniyordu sanirim onu bi kontrol et ama


bradshaw
(27.02.19)
Kalan 4 ayı alırsın.


naksidil
(27.02.19)
(4)

Hangisi doğru?

1. If I lived in a better country, I would’ve visited at least a European country every summer.2. If I had lived in a better country, I would’ve visited at least a European country every summer"Çeviriyi boşverelim çünkü çevirince kafa karışıyor. Conditional kısımdaki cümle past simple mı olmalı yoks
1. If I lived in a better country, I would’ve visited at least a European country every summer.
2. If I had lived in a better country, I would’ve visited at least a European country every summer"

Çeviriyi boşverelim çünkü çevirince kafa karışıyor. Conditional kısımdaki cümle past simple mı olmalı yoksa past perfect mi? Çünkü orada yaşamıyorum ve hayali bir durumdan söz ediyorum. Hangisi doğru olur?
dizicolleague
(27.02.19)
past simple olsa yeter.
2 cok kasinti. 2'yi diyecegine zaten had i lived de, if'i kaldir, ingilizce bildigini sanirlar.

biraz fark var:
english.stackexchange.com

yani 1 daha hayali, olmamis bir seyden bahsediyor
2 ise kacirilmis bir firsattan gibi dusun.


baldur2
(27.02.19)
1.yanlis

Hayali bir durum icin

V2, would olmali

2.ise kacirilmis firsat, pismanlik anlaminda

had V3, would have V3


Traveller
(27.02.19)
Anlatmak istediğinize en yakın anlamı 1. cümlede "would've" yerine sadece "would" kullanarak verebilirsiniz ("visited" de "visit" olacak tabii).

Bkz: conditional type 2


shangrilla
(27.02.19)
a European country yerine de one European country demelisiniz.


disq
(02.03.19)
(1)

Rallide co-pilot jargonu

Rallilerde co-pilotlar bazen "ke... double tightens" tarzı bir şey söylüyorlar. Burada ke dediğim şey nedir?
Rallilerde co-pilotlar bazen "ke... double tightens" tarzı bir şey söylüyorlar. Burada ke dediğim şey nedir?
dizicolleague
(26.02.19)
"Kink" diyor olabilir misiniz? Pacenotes diye aratırsanız tüm komutları görürsünüz:

en.wikipedia.org


crown
(26.02.19)
(1)

İlkyardım Yenileme Eğitimi

İlkyardım sertifikası yenileme eğitiminin ortalama ücreti nedir?
İlkyardım sertifikası yenileme eğitiminin ortalama ücreti nedir?
dizicolleague
(26.02.19)
ben daha geçende yeniledim kızılaydan, yenileme 150 artı kdv, sıfırdan eğitim 300 tl artı kdv.


benaslinda
(26.02.19)
(7)

Vücutçulara Soru

Üç aydır, kaslı bir vücuda sahip olma amacı gütmeden spor yapıyorum. He he yedik demeyin, cidden merdiven çıkarken nefes nefese kalmayayım, iki kulaçta gebermeyeyim diye. Evde dumbbell ile dörder set göğüs, omuz, kol çalışmaları bildiğiniz. bilgilenmek adına izlediğim videolarda adamlar öküz gibi te
Üç aydır, kaslı bir vücuda sahip olma amacı gütmeden spor yapıyorum. He he yedik demeyin, cidden merdiven çıkarken nefes nefese kalmayayım, iki kulaçta gebermeyeyim diye.

Evde dumbbell ile dörder set göğüs, omuz, kol çalışmaları bildiğiniz. bilgilenmek adına izlediğim videolarda adamlar öküz gibi terliyor iki kaldırışta, normalde çok terlerim ama bende bir damla bile ter olmuyor spordan sonra. vücuda fazla yüklenmiyor muyuz yani şimdi? illa ertesi günü oramız buramız ağrıyacak şekilde, terleyecek kadar mı spor yapacağız?

kullandığım dumbbell'lar 10'ar kg, iki günde bir bu şekilde devam ediyorum. Ağırlık arttırılmalı mı?(cins: erkek, boy: 183, kilo: 70, yaş:29)
dizicolleague
(23.02.19)
havalar ısındıkça terlemeye başlarsın


evet kendini zorlamakla oluyor ben sırt çalıştığımda hiç terlemezken omuz çalıştığımda su gibi terliyorum ki sırt kaslarının boyutu daha fazla ve daha fazla enerji harcadığım halde böyle oluyor.bir de setler arasında çok bekleme soğuyunca faydası azalıyor. ha ısınmadan olaya girişiyorda olabilirsin tabi


basond
(23.02.19)
Zorlaman lazım biraz. Ağırlığı ya da tekrarı artır.


supplement kullanabilirsin. kalp ve tansiyon benzeri hastalığın yoksa termojenik haplar terlemene yardımcı olur. ha yok ben buna para vermem diyorsan kahve iç.


false pretension
(23.02.19)
bir seti yaparken son 2-3 tekrarda fazla zorlanmıyorsan yanlış ağırlıkla çalışıyorsun.


chavezding
(23.02.19)
Amacının vücudu şekillendirmek değil de, tam olarak senin tabirinle"merdiven çıkarken nefes nefese kalmayayım, iki kulaçta gebermeyeyim diye" olduğunu söylüyorsun.

Bu durumda evdeki dumbbell'ları çöpe atıp bir kardiyo antrenman programı edinmelisin.


Mirket
(23.02.19)
eger amacin, merdiven cikarken, yuzeken vs hemen yorulmamaksa, agirlik degil kardiyo calisman lazim. ikisi birden olsun istiyorsan HIIT programlarina baslayabilirsin. hafiflerinden baslarsin zamanla fitligin arttikca programlari da artirirsin


crucio
(23.02.19)
(5)

İşsizlik Maaşını Alabilir Miyim?

Ayın 4'ünde işe girişim yapılacak ve işsizlik maaşı 5'inde yatıyor.
Ayın 4'ünde işe girişim yapılacak ve işsizlik maaşı 5'inde yatıyor.
dizicolleague
(22.02.19)
bence alırsın


winston
(22.02.19)
kacinda basvurdunuz issizlik maasina? talep alinmistir mesajinin gununden sgk girisinin yapildigi gune kadar alirsiniz ama 5inden sonra aliyodunuz yanlis hatirlamiyorsam.


pide
(22.02.19)
Alırsın alırsın. İşsizlik ödeneğinin onaylanması ayrı, ödeme yapılması ayrı.


sylr
(22.02.19)
sgk girisin ayin 4 unde yapilirsa ki yapilir, bence issizlik maasini almaman daha dogru olur, zaten tespit edilince ki tespit edilir. cektigin parayi faiziyle alirlar geri, benden soylemesi


exlibris
(22.02.19)
Yatan maaş bir önceki ayın maaşı alırsın parayı. 4 günlük bir ücretin daha kalacak içeride onu da diğer ki ay yatırırlar.


aynabugusu
(22.02.19)
(2)

Fl Studio'da Tek Bir Notaya db Ayarı Yapmak

mixing aşamasında mvmeter tarzı plug-in'lerle ayar yaparken bazen track'teki tek bir nota çok yüksek çıkıyor. bu tek nota için track'in sesini kısmaya gerek kalmadan, kulak tırmalayan bu notayı nasıl trimleriz? veya ne yapabiliriz?
mixing aşamasında mvmeter tarzı plug-in'lerle ayar yaparken bazen track'teki tek bir nota çok yüksek çıkıyor. bu tek nota için track'in sesini kısmaya gerek kalmadan, kulak tırmalayan bu notayı nasıl trimleriz? veya ne yapabiliriz?
dizicolleague
(20.02.19)
o yuksek gelen ses aslinda normal. senin odan o notanin bulundugu frekansi yukseltiyor. care: akustik duzenleme.

eger kulaklikla da boyle duyuyorsan ustteki dediklerim yanlis olur. o zaman bakacagin sey ise “midi note velocity”


alperz
(20.02.19)
velocity?

prntscr.com

veya nota üzerine iki kere tıklayarak;

prntscr.com


goodenuff
(20.02.19)
(4)

IELTS'de Grafik Tarzı

IELTS genel sınavında grafik tarzı var mıdır? Sadece akademik IELTS'de bu tarz konular olduğunu biliyordum, yanılıyor muyum?
IELTS genel sınavında grafik tarzı var mıdır? Sadece akademik IELTS'de bu tarz konular olduğunu biliyordum, yanılıyor muyum?
dizicolleague
(15.02.19)
akademik için gireceksen oluyor sanırım. Generalde karşıma çıkmadı hiç


false pretension
(15.02.19)
General'a gireceğim ve alıştırmalarda grafik tarzı sorular da gördüm. Eğer General'da yoksa, bunları çözmekle ve hakkında essay yazmakla zaman kaybetmeyeyim dedim


dizicolleague
(15.02.19)
Merhaba. General'de yok. Academic'te grafik ya da surec essay cikiyor.


Traveller
(15.02.19)
Bir mekanizmanin isleyisi anlatan sema veya x-y yillari arasindaki obezite orani ... gibi yorumlama gereken grafikler sadece akademikte var.

General olanda bazen listening bolumunde bir alanin krokisi veya basit haritasi grafik gibi olabiliyor. Bunun disinda ben general olanda hic grafik gormedim.


mononoke
(16.02.19)
(4)

IELTS Kelime Sayısı

Nasıl hesaplanıyor? Yani am, is, are gibi yardımcı fiiller ve a, an, the kelimeden sayılıyor mu?
Nasıl hesaplanıyor? Yani am, is, are gibi yardımcı fiiller ve a, an, the kelimeden sayılıyor mu?
dizicolleague
(14.02.19)
Sayılıyor diye biliyorum


global pandemic
(14.02.19)
ben de sayılıyor diye biliyorum


hybrid427
(14.02.19)
Bilgisayardan giriyorsanız zaten sistem kendisi sayıyor. yazılı sınav için:

ieltsliz.com


kojonotsuki
(14.02.19)
Computer delivered olanina gireraen es zamanli word count var zaten.
Hatta computer delivered olanina gir derim mutlaka, writingde cok zaman kazandiriyor.


stavro
(14.02.19)
(5)

Spin off ve prequel farkı

Better Call Saul, Breking Bad prequel'ıdır diyen de var, spin off'udur diyen de. Prequel ve spin off arasındaki en önemli fark nedir?
Better Call Saul, Breking Bad prequel'ıdır diyen de var, spin off'udur diyen de. Prequel ve spin off arasındaki en önemli fark nedir?
dizicolleague
(06.02.19)
prequel o dizide/filmde anlatılan hikayenin, olay örgüsünün öncesini anlatır.
spin off ise o dizide anlatılan evrende geçen ama aynı olay örgüsünü devam ettirmeyen olay örgüsüne sahip formattır.


Jux
(06.02.19)
rogue one spin off diye biliyorum. episode 4-5-6 prequel.


alperz
(06.02.19)
Prequel'de dizinin/filmin öncesi anlatılıyor; Spinoff, dizideki/filmdeki herhangi bir karakterin merkezinde yeni bir olay anlatılır. Spinoff'da zaman çizelgesi önemli değil, Prequel'de de karakter önemli değil. Misal Prometheus filmi Alien filminin Prequel'i, yani ilk Alien'in öncesini anlatıyor; Joey dizisi de Friends'in Spinoff'u, Friends'deki Joey karakterine yeni bir dizi yapılmış, Joey Tribbiani etrafında yeni bir hikaye anlatılıyor. Bahsettiğin iki diziyi de izlemediğim için onlardan örnek veremedim.


angelus
(06.02.19)
biri olunca diğeri olmuyor diye bir şey yok. spin off daha genel bir kavram. prequel sadece zamana odaklı. better call saul hem spin-off hem de prequel.


rotten head
(06.02.19)
Örneklemek gerekirse;

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi Prequel'dir, Better Caul Saul ise spin off


aynabugusu
(06.02.19)
(6)

İngilizce CV

CV'de bazı şeyler kafamı karıştırdı:1. B sınıfı sürücü belgesi CV'de nasıl yazılmalı? B class yazarsın ama bu ne kadar anlamlı?2. Aktif sürücü nasıl söylenir? I've been driving actively for 5 years?3. Üniversite isimleri nasıl yazılır? "Canakkale 18 Mart University" mi yoksa "Çanakkale 18 Mart Ünive
CV'de bazı şeyler kafamı karıştırdı:

1. B sınıfı sürücü belgesi CV'de nasıl yazılmalı? B class yazarsın ama bu ne kadar anlamlı?
2. Aktif sürücü nasıl söylenir? I've been driving actively for 5 years?
3. Üniversite isimleri nasıl yazılır? "Canakkale 18 Mart University" mi yoksa "Çanakkale 18 Mart Üniversitesi" mi?
4. Şirket isimleri için de geçerli bu. Direkt adını mı yazalım yoksa "ç,ş" gibi harfleri "c,s" mi yapalım?

Bunlar hakkında okudum ve yıllardır kullandığım CV'm var ama buradan deneyimli yazarların fikrini alayım istedim.
dizicolleague
(31.01.19)
driving licence, B class yazılır. Ama yeni mezun değilsen ve işinle doğrudan ilgili değilse, bunu yazmana gerek yok.

Çanakkale 18 Mart University derim.
Ç ve Ş yazılır.

CV'yi her zaman pdf yap, böylece karakter sorunu yaşanmaz karşı tarafta.


ebabil curnatasi
(31.01.19)
Türkiye'de bir şirkete vereceksen türkçe karakterin problemi yok. Ama yabancılara sadece ingilizce harfleri kullan.

Abd'de bilemem ama Avrupa'da da B o ehliyet zaten.

Üniversitelerin ingilizce web sitelerinde kendilerini nasıl adlandırdığı yazar.
Çanakkale Onsekiz Mart University diye geçiyor


B class değil, class B

Mesleğin şoförlük değilse 5 yıldır aktif araba kullandığını söylemene gerek yok, diye düşünüyorum.


senolll
(31.01.19)
eger soforluk icin basvurmuyorsan CV'de ehliyet bilgisi yazilmaz. napsin adam senin ehliyetinin olup olmadigini.

Universite ve sirket isimlerini turkce karakter kullanmadan, sadece genel kelimeleri ingilizce olacak sekilde yazabilirsin. orn: Bosporus University degil, Bogazici University, Star Technical University degil, Yildiz Technical University. Her universitenin ingilizce sayfasi olur zaten, oradan nasil kullanildigina bakabilirsin.


crucio
(31.01.19)
(Active for 5 years)

Diyebilirsin.

Bu arada bu ingilizce cv turkiye icin mi yurtdisi icin mi? Bir de surucu belgesi falan isle alakasizsa yazmak gereksiz bence.


hot potato
(31.01.19)
ingilizce CV'de turkce karakter kullanilmaz.


cooperr
(31.01.19)
(7)

Nedir bunun yorumu?

Anlıyorum ama anlatamıyorum(klişe gibi klişe). Küfürlü bile olsa bunu çevirebilir misiniz(motamot olmasına gerek yok, yorumu nedir Türkçe'de tam)"Charlie goes America all over everybody's ass"
Anlıyorum ama anlatamıyorum(klişe gibi klişe). Küfürlü bile olsa bunu çevirebilir misiniz(motamot olmasına gerek yok, yorumu nedir Türkçe'de tam)

"Charlie goes America all over everybody's ass"
dizicolleague
(20.01.19)
valla ciddi ciddi düşündüm üzerine ama türkçe nasıl ifade edilir tatmin edici bir karşılık bulamadım. en yakın cevabım şu olurdu ama: "çarli "amerika amerika" diye herkesin ağzına sıçıyor"

edit: veya ne bileyim "amerika amerika diye kafa çüküyor"

edit 2: dizinin çevirisinde takıldığın yeri bize çevirtmiyorsun di mi?


yüzlerce çevirisi mevcut ve ne yazık ki o seviyelerde değilim :) ama fikrin çok güzel, akıl edemedim ben. Altyazı koymadan izlemiştim yıllar önce ve şimdi aklıma takıldı birden bu laf. Şimdi dizinin altyazılarına bakayım bakalım ne demişler.


dizicolleague
(20.01.19)
Charlie kimseyi umursamadan Amerika'ya gider.

Argo ve daha doğru meali;
Charlie kimseyi sikine takmadan Amerika'ya gider.


lordoz
(20.01.19)
"Charlie, herkese Amerika'nın ne demek olduğunu gösteriyor" imiş çevirisi. Elemanın söylerken yaptığı hareketlere ve bölümün konusuna bakacak olursak mantıklı.


dizicolleague
(21.01.19)
zaten böyle cümlelerde içeriği bilmeden çevirmek de zor oluyor. o çeviri çok güzel mesela ve "context" içinde tam oturuyorsa ne güzel. önemli olan içerik ile uyumlu olması. yalnız kesinlike "amarikaya gitmek" falan değil :))


Acaba böyle bir kalıp var mı dedim ama internet araştırmalarımda sadece bu diziyi işaret ediyor. Varolanlar yetmiyormuş gibi bi de ass'den uydurulan idiomlar çıktı başımıza.


dizicolleague
(21.01.19)
Bu sanirim dont give a shit(=dont give a rat's ass) kalibinin tam tersi. Ama emin degilim.

Yani Charlie amerikaya gidiyor sanki kimsenin sikindeymis veya tam tersi Charlie nin amerikaya gitmesi herkesin umrunda anlami olsa gerek ama bu turkceye oyle zort diye motomot cevrilmez tabi.


(5)

Youtube coverları kandırmaca mıdır?

Youtube'da gıptayla izlediğim, bir notayı bile yanlış basmadan tüm parçayı çaldığını düşündüğüm birçok müzisyen aslında önce çalıp, sonra çalıyormuş gibi yaparak kameraya kaydediyor ve sonra DAW ile harmanlayarak Adobe Premiere gibi programlarla videoyu tamamlıyorlar. Tek seferde olan bir iş değil y
Youtube'da gıptayla izlediğim, bir notayı bile yanlış basmadan tüm parçayı çaldığını düşündüğüm birçok müzisyen aslında önce çalıp, sonra çalıyormuş gibi yaparak kameraya kaydediyor ve sonra DAW ile harmanlayarak Adobe Premiere gibi programlarla videoyu tamamlıyorlar. Tek seferde olan bir iş değil yani belki 100 kere denedikten sonra işin audio kısmını tamamlıyor ve videoyu da ona senkronize olarak oluşturuyorlar.

Gerçek zamanlı çalanlar da var tabii ama bunlarınki kalitesiz videolar oluyor ve ortam sesini de kaydettiğinden, gerçekten çaldığı anlaşılıyor(live). Ortam sesini almadan DAW ile aynı zamanda kaydederek çalındığını, üzerinde oynanmadığını anlamak mümkün mü? Örnek videolara açığım.
dizicolleague
(20.01.19)
e hocam dinlediğin albümler de benzer yöntemlerle kaydediliyor.

bu işi kolay yapmanın teknik yolu bu. aklı başında kimse artık hücum kayıt yapmıyor, yapması için de bir sebep yok zaten...


babilbaligi
(20.01.19)
stüdyo kayıtları daha güzel oluyor zaten. YouTube'daki çoğu cover'ın mantığı "bakın ben tek seferde hatasız çalabiliyorum" değil, "bu şarkıya şöyle bir yorum getirdim, nasıl olmuş?" oluyor. Bu yüzden de zaten kimse olayın canlı performans olmasını beklemiyor ki. Ki dediğiniz yöntemle kayıt almak çok daha emek gerektiren bir iş olduğu için ben bir izleyici/dinleyici olarak daha çok saygı duyarım. Oda sesi karışık, kalitesiz bir canlı kayıttansa profesyonel bir stüdyo kaydı çok daha iyi bir hizmet dinleyici için.


nundu
(20.01.19)
mantıklı olanı yapıyolar aslında, senin izlediğin şey klip oluyor artık.
birebir çalım istiyorsan canlı performans diye aratabilirsin.


nocturness
(20.01.19)
Değildir. Mesele birden hatasız çalıp söylemek değil zaten.


Daw kullanarak da live çalınabilir. Live'ın ayırt edici etmeni ortam sesi değildir.


joker hakki
(21.01.19)
(2)

Xiaomi Mi A2 Kasma Sorunu

Sadece yazı yazarken kasıyor ve algılaması biraz geç. Video, program vb hiçbir şeyde kasma yok, sadece yazı yazarken deli ediyor beni. Kronik sorun mu bu yoksa güncelleme ile falan çözülür mü? Alalı iki ay oldu bu arada, kasma sorunu sıklaşınca rahatsız etmeye başladı.
Sadece yazı yazarken kasıyor ve algılaması biraz geç. Video, program vb hiçbir şeyde kasma yok, sadece yazı yazarken deli ediyor beni. Kronik sorun mu bu yoksa güncelleme ile falan çözülür mü? Alalı iki ay oldu bu arada, kasma sorunu sıklaşınca rahatsız etmeye başladı.
dizicolleague
(13.01.19)
klavye uygulamasını ayarlardan sıfırlamayı dene. önbelleğini temizlemek vs. gibi şeylerden bahsediyorum.
olmuyorsa swiftkey gibi başarılı klavye uygulamalarına bakabilirsin.


Bruce
(13.01.19)
Yazılımsal bi sıkıntı var sanırım. Bruce’un dediğini denedikten sonra devam ederse telefonu sıfırlamayı dene


Delay Fuze
(13.01.19)
(4)

Vatandaşlık alınan ülkede askerlik

Zorlama bi soru olacak ama kafa karışık idare edin. Zorunlu askerlik olan Finlandiya, Almanya gibi ülkelere vatandaşlık alan birisi zorunlu askerliğe tabii mi? Örneğin daha çocukken Fin vatandaşı oldun, veya sonradan oldun diyelim askerlik işi nasıl olacak? Türkiye'de askerlik yapmış biriysen, orada
Zorlama bi soru olacak ama kafa karışık idare edin. Zorunlu askerlik olan Finlandiya, Almanya gibi ülkelere vatandaşlık alan birisi zorunlu askerliğe tabii mi? Örneğin daha çocukken Fin vatandaşı oldun, veya sonradan oldun diyelim askerlik işi nasıl olacak? Türkiye'de askerlik yapmış biriysen, orada bir daha askerlik mi yapacaksın gibi saçma sapan sorular işte.
dizicolleague
(12.01.19)
o kadar çok alt maddesi var ki bunun
burada yaptı mı dövizli mi yaptı tam askerlik mi yaptı, ne zaman geçti orada mı yaşıyor burada mı yaşıyor...
mesela bi kuple buyur:
avukat24.de


niye ama
(12.01.19)
türkiyede zorunlu askerlik yaptiysan genelde yapman gerekmiyor.
ama dövizli ya da bedelli yaptiysan cogu ülke bunu saymiyor, tekrar yapmani istiyor. cürük raporu vs alabilirsin tabi cürüksen.


kuehles blondes
(12.01.19)
Yanlis bilgi vermeyin. Turkiyede bedelli askerlik yaptiktan sonra avrupa vatandasi oldum, hicbir zaman da askerlik durumumu filan sormadilar. Ab yasasi uyarinca askerlik zorunlu degildir, sadece isteyen yapar. Eskiden askerlik yapmak istemeyenler sosyal hizmet yapmak zorundaymis, o da artik kalkmis.

Iciniz rahat olsun kimse sizi turkiyedeki gibi zorla askere almiyor.


traktor
(12.01.19)
öncelikle Almanya'da vicdani ret var. Finlandiya'yi bilemiyorum.

vicdani ret gelmeden önce 27 yasina kadar Alman vatandasligina gectiyseniz, sizden askerlik yada sivil hizmet yapmanizi istiyorlardi. Eger türk vatandasi olarak askerlik hizmeti önceden yapilmissa da Almanya'da muaf oluyordunuz, hicbir seye gerek kalmiyordu.
27'den sonra vatandas olanlara Almanya hicbir sey sormuyor zaten.

Yunan-türk vatandasliklari falan olan birisi varsa ona sormak lazim, yunanistan tarzi ülkeler cok siki askerlik mevzularinda.


antopoloji kusu
(15.01.19)
(5)

Aktarmalı mı aktarmasız mı?

Yurt dışına uçuşta aktarmalı uçmadım hiç. Tek girişli Schengen'im olduğu için ve pimpirikli olduğum için gerekirse 1000 tl fazla verip aktarmasız uçtum. şimdi yine aynı durum: aktarmalı 5 saatlik uçuş: 1000 tlaktarmasız 3 saatlik uçuş: 2000 tltek giriş schengen'i de göz önünde bulundurunca sizce bur
Yurt dışına uçuşta aktarmalı uçmadım hiç. Tek girişli Schengen'im olduğu için ve pimpirikli olduğum için gerekirse 1000 tl fazla verip aktarmasız uçtum. şimdi yine aynı durum:
aktarmalı 5 saatlik uçuş: 1000 tl
aktarmasız 3 saatlik uçuş: 2000 tl
tek giriş schengen'i de göz önünde bulundurunca sizce buradan kâr etmeye değer mi?
dizicolleague
(11.01.19)
2 saat ve 1000 tl mi? bence 2 saat bekle 1000 tl daha az ver.. 200 dolar eder.


lata
(11.01.19)
1000 tl için 24 saat bile beklerim ben.


Bu soruyu buraya soruyorsan paran vardır. 1000 lira fazla ver hayattan 2 saat kazan.


purrp
(11.01.19)
Yanlışım varsa biri düzeltsin de Şengen alanına girince zaten pasaport kontrolü yok. Yani sen ilk havaalanına varıp transfer kısmına geçtikten sonra ikinci havalimanı bakmayacak daha pasaporta.


senolll
(11.01.19)
Yalnız emin ol ki iki ülkede şengende. İngiltere, Norveç, İsviçre ve Balkan ülkeleri Şengende değil


senolll
(11.01.19)
(1)

TTNet Nakil

Kısa ve net anlatacağım.1. Evde bir internetim vardı taahhütü doldu iptal ettirdim.2. Dondurmuş olduğum başka bir interneti evime nakil ettirdim.Aynı gün nakil işleminin tamamlandığı konusunda mesaj geldi ve aradım ttnet'i, kurulumu ben yapabilirmişim. aynen eskisi gibi dsl kablosunu ve güç kablosun
Kısa ve net anlatacağım.
1. Evde bir internetim vardı taahhütü doldu iptal ettirdim.
2. Dondurmuş olduğum başka bir interneti evime nakil ettirdim.
Aynı gün nakil işleminin tamamlandığı konusunda mesaj geldi ve aradım ttnet'i, kurulumu ben yapabilirmişim. aynen eskisi gibi dsl kablosunu ve güç kablosunu taktım ama dsl ışığı yanmıyor. aradım, arıza kaydı oluşturdu. Nakil işlemi tamamsa neden olmadı bu iş? modem aynı, kablo aynı? okuduğuma göre ekip mekip gelmiyormuş şimdiden telaş ettim. Var mı nakilde böyle sorun yaşayan?
dizicolleague
(08.01.19)
iki işlemi de aynı gün yaptıysan birbiri içine girmiştir sistemsel olarak. farklı günler yaptıysan beklemen gerekebilir. modemden de nakil yaptırdığın kullanıcı adı ve şifreyi girdiğinden emin ol. olmadı twitterdan ttnet destek e mesaj at yardımcı olurlar.


mr.goodcat
(08.01.19)
(1)

Midi'nin Olayı Nedir?

Evde kendi kendine gitar çalan biriyim. Cubase vb programlar kullanmak için ses kartı gerekiyor malum. Şimdi şunlar arasında kaldım:-focusrite scarlett 2i2-maudio m-track 2x2Maudio'nun tek artısı midi giriş çıkışları. Sırf bunun için maudio alınır mı ne dersiniz? Ayrıca nedir bu midi giriş çıkışı? K
Evde kendi kendine gitar çalan biriyim. Cubase vb programlar kullanmak için ses kartı gerekiyor malum. Şimdi şunlar arasında kaldım:
-focusrite scarlett 2i2
-maudio m-track 2x2
Maudio'nun tek artısı midi giriş çıkışları. Sırf bunun için maudio alınır mı ne dersiniz? Ayrıca nedir bu midi giriş çıkışı? Klavye de alacağım gibi duruyor, focusrite alırsam midinin olmaması beni nasıl etkiler?
dizicolleague
(06.01.19)
midi bir iletişim protokolü.

şimdi bazı cihazlarda midi in out thru çıkışı olur bu bağlantı şekli olarak.

bazılarında da olmaz. günümüzde çünkü midi giriş çıkışı yerine usb kullanılıyor. yani yine midi protokolü ile iletişim sağlanıyor fakat midi portuna gerek kalmıyor. eğer eski cihazlar kullanacaksan o zaman ihtiyacın olabilir mesela 2000 ve öncesi gitar processorleri, sampler cihazları gibi.

ya da hala kullanılan bazı spesifik controller cihazları.

şimdi senin kullanmak istediğin ekipmanlar neler onları bir say bakalım.

olması bir artı mı evet, eksikliği hissedilir mi? üstteki soruma cevap vererek anlayabiliriz.

sorduğun soru eğer midi klavyeyi midi olmadan bağlayabilir miyim ise?

günümüde bütün midi klavyeler usb midi ile bağlanıyor artık. eski bir klavye almadıktan sonra bir sorun yaşamazsın.

scarlet e iyi bir kart diyemem fakat m-audionun bu bahsettiğin modeliyle mukayese bile edilmeyecek kadar iyi kalır scarlet.


killerbee
(06.01.19)
(1)

Stüdyo Ses Sistemi Mağazası

Focusrite Scarlett 2i2 Studio paketi alacağım ve en uygun do-re müzik mağazasında buldum. Ancak bu mağaza hakkında şikayet çok ve mydukkan(iyi yorumlar almış) 100 lira pahalıya satıyor aynı ürünü. 100 lira farkla mydukkan'dan almak mantıklı mıdır yoksa do-re'yi aşırı mı gömmüşler burada?
Focusrite Scarlett 2i2 Studio paketi alacağım ve en uygun do-re müzik mağazasında buldum. Ancak bu mağaza hakkında şikayet çok ve mydukkan(iyi yorumlar almış) 100 lira pahalıya satıyor aynı ürünü. 100 lira farkla mydukkan'dan almak mantıklı mıdır yoksa do-re'yi aşırı mı gömmüşler burada?
dizicolleague
(06.01.19)
dorenin ürün yelpazesi mydükkandan kat kat çok, ayrıca yamaha distürbötürü, ayrıca 90lı yılların sonundan beri 2 fiziki mağazası var(benim alışverişle tanışmam 99 da başlar öncesini bilmem.)


şimdi birisi 1 ürün satarken ötekisi 100 satınca tabi memnuniyet kadar şikayette artar. bu konuda yardımcı olamam tabi sana.

ayrıca bir ürün compel'de varsa kesinlikle oradan alırım.


killerbee
(06.01.19)
(2)

Mary Shelley'in Quote'u

"I have love in me the likes of which you can scarcely imagine and rage the likes of which you would not believe. If I cannot satisfy the one, I will indulge the other" çevirisi tam olarak nedir? Kayboldum cümlenin içinde. Şuna yakın mıdır:"İçimde sizin anca hayalini kurabileceğiniz sevgi ve inanama
"I have love in me the likes of which you can scarcely imagine and rage the likes of which you would not believe. If I cannot satisfy the one, I will indulge the other" çevirisi tam olarak nedir? Kayboldum cümlenin içinde.

Şuna yakın mıdır:
"İçimde sizin anca hayalini kurabileceğiniz sevgi ve inanamayacağınız derecede öfke var. Eğer birini tatmin edemezsem, diğerini şımartırım"
dizicolleague
(04.01.19)
Öncelikle İngilizcem her Türk vatandaşı gibi "professional working proficiency" seviyesinde.
Naçizane fikrim;
Bence yakından önce gayet başarılı bir çeviri. Birşeyleri değiştirecek olsam "anca hayalini kurabileceğiniz" yerine "hayallerinizi zorlayacak" derdim. Birde ikinci cümlede biri/diğeri yapısını refere etmesi açısından ilk cümlede "bir sevgi/ bir öfke" diyebilirdim.


mentat
(04.01.19)
ben olsam diğerini şımartırım yerine diğerine boyun eğerim derdim. pro değilim.


whoosie
(04.01.19)
(4)

Bungalov önerisi

Tercihen ormanlık alanda, bol oksijenli bir ortamda bulunan bir bungalov'da kış keyfi yapmak istiyorum. Önerisi olan var mı?
Tercihen ormanlık alanda, bol oksijenli bir ortamda bulunan bir bungalov'da kış keyfi yapmak istiyorum. Önerisi olan var mı?
dizicolleague
(03.01.19)
nefeshane kaş


tiarwain
(03.01.19)
Niğde-Aladağlar


uludağ orman köşkleri.


goodman
(03.01.19)
Bolu


beyaztenlikiz
(03.01.19)
(1)

Euroleague Biletleri Nerede Satılıyor?

Geçtiğimiz yıllarda biletix'ten alıyordum ama şimdi sitede göremedim. Viagogo vb. ikinci el işlerine girmeden hangi siteden alınır veya gidip gişeden mi alınır?
Geçtiğimiz yıllarda biletix'ten alıyordum ama şimdi sitede göremedim. Viagogo vb. ikinci el işlerine girmeden hangi siteden alınır veya gidip gişeden mi alınır?
dizicolleague
(19.12.18)
fenerbahçe için www.mobilet.com


re noreno
(19.12.18)
(1)

Laptop ile 5.1 Surround Ses

Stereo ses kartı barındıran laptopa 5.1 ses sitemi bağlayınca doğal olarak iki kanal ses alıyorum. Ses sitemini 5.1 ses destekleyen harici bir ses kartı alıp, ona taksam 5.1 ses alabilir miyim? Harici ses kartlarına baktığımda 18 liraya da var, 500 liraya olan da. Örnek olarak şunlardan hangisi işim
Stereo ses kartı barındıran laptopa 5.1 ses sitemi bağlayınca doğal olarak iki kanal ses alıyorum. Ses sitemini 5.1 ses destekleyen harici bir ses kartı alıp, ona taksam 5.1 ses alabilir miyim? Harici ses kartlarına baktığımda 18 liraya da var, 500 liraya olan da. Örnek olarak şunlardan hangisi işimi görür kesin olarak:
(git: www.amazon.com.tr
(git: www.amazon.com.tr
dizicolleague
(07.12.18)
Cevap vermek için giriş yaptım. Daha önce yaşayıp sonuca vardığım bi durum.
20₺ olanlar 5.1 efektli falan ama yine normal tek çıkışlı. Bizim işi görmez. 400 küsür lira olanlar doğru seçim ve fiyat arttıkça kalite de artıyor tabii. Ama En ucuz şekilde bu alet çözüyor bu işi:
urun.gittigidiyor.com


sekerse tehlike
(07.12.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.