Giriş
(1)

albüm kapağı

resmi arayabileceğim bir search engine var mı? bazen spotifyde çok güzel albüm kapakları görüyorum bildiğin sanat eseri. onları bastırıp kullanıcam ama internette bazen aradığım albüm kapağının büyük görseliğini bulamıyorum.
resmi arayabileceğim bir search engine var mı? bazen spotifyde çok güzel albüm kapakları görüyorum bildiğin sanat eseri. onları bastırıp kullanıcam ama internette bazen aradığım albüm kapağının büyük görseliğini bulamıyorum.
douglas
(2 saat)
(19)

karşı komşunuz

böyle bir kapı önüne sahip olsaydı ne yapardınız? düşünceleriniz ne olurduhttps://vgy.me/mxUSIh.jpghttps://vgy.me/EmqnzD.jpg
böyle bir kapı önüne sahip olsaydı ne yapardınız? düşünceleriniz ne olurdu

vgy.me

vgy.me
douglas
(3 saat)
her gün mü böyle? poşette ne var? bunların cevabına göre değişir.


basond
(2 saat)
en nefret ettiğim insan tipi. kesin kavga çıkardı komşum olsaydı. yönetici falan işe yaramıyor mu? laftan anlamaz. bi gece alın atın hepsini çöpe.


scudman1
(2 saat)
geçerken tekme atasım geldi. ayağınla ittir belki anlar. bunu yapanın laftan anlayacağı şüpheli


paco de lucia
(2 saat)
ne hayvanlar var.


sormayın.. ne desem kifayetsiz kalır. her gün böyle değil tabii ama bir gün boyunca böyle tutabiliyor. ayakkabılar ayrı mesele. adamın kendisi iletişim kurulucak türden normal bir insan değil.


douglas
(2 saat)
Apartman toplantısında konuşulmasını ve bu varoşluğa son verilmesini sağlardım.


poşette ne var ben de merak ettim :) görgüsüzlük, bunu site içinde yapan sığırlar var.


karayel
(2 saat)
Herkese poşete takmış ama asıl sorun ayakkabılık. Poşet bugün var yarın yok ama o ayakkabılar sürekli orada, hem görüntü kötü hem de kokar eder.

Yönetime söylenmesi lazım, binada komple yasaklansın, yasak değil demek ki.


Jux
(2 saat)
evim birinci katta haliyle merdiveni kullanıyorum. daireme doğru her geçerken ayakkabıların kokusunu alıyorum zaten. kadının ayakkabıları kokuyor özellikle en çok onun ayakkabısı var. işin kötüsü o ayakkablığıda ben aldırdım ondan önce kapının önünde bir ayakkabı havuzu vardı. ben bu duruma alışmak istemiyorum ama bir şeyde yapamıyorum o yüzden bunun medeniyet karşısında nası gözüktüğünü merak ettim. bu arada apartman toplantısı yapılmıyor.


douglas
(2 saat)
girşite kamera yoksa birkaç çift alıp çöpe atacaksınız. çalındı diye kaldıracaklar içeri laftan anlamayan çomarlarsa düşünmeye gerek yok.


bir arkadaşım ayakkabıları poşete koyup çöpe atmıştı, bu manzaraya maruz kaldığında. sana önermem.


a) madem ayakkabi kokuyor, o zaman "kapakli" dolap aldirin
b) apartmana giren kedi filan varsa bir guzel isesin ayakkabilarin uzerine


parcxerox
(2 saat)
çöpe attıktan sonra ne oldu? işin ilginci daha önce ayakkabı hırsızı girdi apartmana ama onunkileri çalmadı asansör kısmında olmadığı için


douglas
(2 saat)
Ev alırken, ya da kiralarken öncelikle bakılması gereken yerdir merdiven boşlukları. Temizliğiyle, evden taşan eşyaların olup olmamasıyla, sessizliğiyle komşular hakkında çok şey söyler. Sonuçta 'Ev alma komşu al.' diyen bir atasözümüz var.


oguz altun
(2 saat)
aynı boyutta bir poşet de sen alacaksın ve ayakkabılığı içindekilerle bir gece ansızın çöpe atacaksın akılları başlarına gelecek.


ahaha ulan! :d
paco'nun dediği gibi yapmak gelirdi benim içimden çünküm çok sinir bozucu.
ama öyle yaparsan kesin kavga çıkarır bunlar yüzde yüz eminim. çomarlar bence. ite bulaşacağına çalıyı dolaş. :d


dont eat me
(2 saat)
Poset disinda karismam ben.
Onumu engellemiyorsa cop suyu akmiyorsa istedigini koysun.


acemi
(1 saat)
köylü lümpen amk. kasabadan getirir aha bura ev dersen böle olur işte. gerçi okumuşu apartmanda büyüyenide her gün bokunu pislini kapısının önüne koyuyor. ama 1 kuşak öncesi köyde büyüdüğü için toplu yaşama kültürünü atadan bilmiyoruz.


mikahakkinen
(50 dk)
ya hoşuma gitmiyor böyle kapı önünde eşya ıvır zıvır olan daireler ama ne diyebilirsin ki adamın kendi hayatı, kendi tercihi. ayrıca o poşette ne var öyle ceset gibi atılmış? beni rahatsız eden tek şey poşet olurdu.


olutaklidi
(12 dk)
(3)

bu adamın

ismi ne?
ismi ne?
douglas
(6 saat)
hangi adamın?


elorelia
(6 saat)
vgy.me


douglas
(6 saat)
(1)

booking rez kod

ben ordan burdan bir çok kod bulup tıkladım. düşüncem bunlar bir yere birikiyor gerektiğinde kullanıyorum şeklinde ama sanırım biriken bir yer yok varsa nereye birikiyor ? nasıl kullanabilirim?birde ben başkasına kod vermek istersem bunu nereden yapabilirim ?
ben ordan burdan bir çok kod bulup tıkladım. düşüncem bunlar bir yere birikiyor gerektiğinde kullanıyorum şeklinde ama sanırım biriken bir yer yok varsa nereye birikiyor ? nasıl kullanabilirim?

birde ben başkasına kod vermek istersem bunu nereden yapabilirim ?
douglas
(10.12.18)
tikladigin referans linkiyle gidip oda satin alman lazim. konaklaman bitince hem sana hem de karsi tarafa o kupondaki tutar kadar karta iade yapilir.

kendinin referans linkini vermek icin profiline gir, orda referans sistemi gibi bir sey olmasi lazim. orda var link.


brkylmz
(10.12.18)
(6)

vizem bittiğinde

mesela sekiz ocakta vizem bitiyor. ben o tarihte trene atlayıp gidiyorum. tren yolculuğu iki gün sürüyor. iki gün vizemin bittiği süreçte yolculu etmiş olacağım eve dönmek için. sorun olur mu?
mesela sekiz ocakta vizem bitiyor. ben o tarihte trene atlayıp gidiyorum. tren yolculuğu iki gün sürüyor. iki gün vizemin bittiği süreçte yolculu etmiş olacağım eve dönmek için. sorun olur mu?
douglas
(05.12.18)
Bir daha gittiginde sorarlar. Sinirda kontrol ederse baska bir ulke tutuklanirsin da. Bakalim haberleri ver.


Traveller
(05.12.18)
Trende kontrole denk gelirseniz sıkıntı olabilir.


shangrilla
(05.12.18)
şhengen bölgesini terk etmek için son gün o gün eğer trende yada başka bir yerde shengen bölgesinde iken kontrole yakalanırsanız sıkıntı çıkar.


basond
(05.12.18)
İyi de zaten trene binerken kimse bakmıyor ki vizene, ya gezen polislerin kontrolüne denk gelir yakalanırsın, ya da tren Türkiye'ye girmeden önce sınırda kontrol olur orada başın yanar.

Sorun da nasıl olabilir, para cezası olabilir, avrupaya giriş yasağı olabilir. 2 günde genelde alıkoymak - mahkeme gibi şeylere girmiyorlar diye biliyorum.


Haldamir
(05.12.18)
O gun en gec schengenden cikis yapmis olmanizngerekiyor


kuehles blondes
(05.12.18)
Sırf bu nedenle o ülkeye bir daha giremeyenler var.


angelus
(05.12.18)
(10)

vize işlemleri sizi

bunaltıyor mu? özellikle batı ülkeleri çok fazla evrak istiyor. bunaltıcı bir biçimde. onlar bize gelmek için beş dkda pdf çıktısı alıyormuş. bizim evrak yükümüzün fazla olması onların bize güvenmediği anlamınada geliyor. atacağınız her adımı yazılı biçimde iletmek zorunda kalmak vs. sizi kötü hisse
bunaltıyor mu?

özellikle batı ülkeleri çok fazla evrak istiyor. bunaltıcı bir biçimde. onlar bize gelmek için beş dkda pdf çıktısı alıyormuş. bizim evrak yükümüzün fazla olması onların bize güvenmediği anlamınada geliyor. atacağınız her adımı yazılı biçimde iletmek zorunda kalmak vs. sizi kötü hissettiriyor mu neden böyle bir ülkeyiz gibisinden..
douglas
(05.12.18)
tabii ki evet. ama temelde hepsi aynı şeyleri istiyor, zamanla alışırsın.


nilmiye
(05.12.18)
yurtdışına çıkacak param olmadığı için pek bunalamıyorum.

eskiden, param olduğu zamanlarda tatlı oluyordu ama uğraşmak. pek öyle bunalmıyordum. o tatlı telaşı çok özledim.


avianthem
(05.12.18)
ilk bir iki sefer zor geliyor ama deneyim kazandıkça hepsini bir günde toplayacak hale geliyorsun. avrupa'ya gidecek olma motivasyonu o çileyi azaltıyor. ayrıca ab olsam ben de bu kadar zorlaştırabilirdim it kopuk gelmesin diye. kısmen hak veriyorum.


sir gawain
(05.12.18)
alışınca yarım saatlik iş aslında ama evet evrak toplamasak daha iyi. pasaportun para etmezse böyle sürünürsün


prasinos
(05.12.18)
Ülkenin konumu ile alakalı bir durum. Yurt dışındayken vizeye başvurunca çok daha az belge gerekiyor ama Türkiye'den başvurunca oldukça bunaltıcı olduğunu duydum.

Kötü hissettirme noktasına gelirsek, çoğu Avrupalı vize diye bir şey bilmiyor bile. Mesela Fransa'ya gidebilirken neden Londra'ya gidemediğini açıklamakla boğuşabiliyorsun :) Adamlar Schengen vizesi, hangi ülkeler Schengen bölgesinde vb konulardan bihaber. Ya da başka ülkeye gitmek için vize almam gerek dediğinde hakkında arama kararı mı var, neden vize almadan ülke değiştiremiyorsun gibi şeyler sorabiliyorlar.


crown
(05.12.18)
Amaclari bunaltmak oldugu icin normal geliyor.

Bu isi tutup ozel sirkete verirsen, sonra o sirketi ne yabanci ulke ne de senin devletin denetlerse sonucu bu olur. Istedikleri belgelerin cogunu konsolosluk istemiyor bunlari isguzarligi. Onlari vermeden basvurmak istiyorum dersen basvurunu almiyorlar.
Issizim lan ben dersen seve seve o belgeler olmadan aliyorlar.
E hani olmuyordu diyorsun.

Adamlar senin vatandasinin biyometrik ozelliklerini zorla alip arsivliyor, senin koskoca bilgi guvenligi kanunun var ama bunlara ses cikaramiyorsun.
Rezalet.

Devlette olmayan bilgiler bunlarin elinde var.


acemi
(05.12.18)
bunaltmıyor sinir ediyor. devlet devlet olsa önlemini alır ama biraz turizm lobisi biraz bizim hariciyenin basiretsizliği işleri bağlıyor.


rosencruz
(05.12.18)
devlet memuruyum ingilterenin istediği belgeleri topladım koca bir klasör. bana devlet güvenmiş işe almış banka güvenmiş kredi vermiş ama avrupa güvenmiyor işte.


mikahakkinen
(05.12.18)
Turist vizesi yine daha kolay, 90 günü aşınca insanı ağlatacak bir süreç oluyor. 1,5 ay bir vize için tek sayfalık bir evrakı beklemekle geçirdim, eeeh deyip gitmekten vazgeçecek kadar bunaldım.


Para alıyorlar la bide bir ton. O kadar belge hazırlayıp üstüne para veriyorsun. Bunlara beni ülkenize alın :( diye yalvaracağıma ömrümün sonuna kadar evde oturur, kültürsüz cahil olarak ölürüm daha iyi. 2 sene önce arkadaşım Londra'da okuyordu çağırıyordu sürekli gel kanka diye, iyi bakim dedim ne istiyorlar diye yok ticari sicil belgesi, yok ticari gazete kaydı, imza sirküleri fotokopisi, yok şu kadar para falan vazgeçtim gitmedim.

En güzeli İsrail vizesi ne uğraştırıyorlar, ne para istiyorlar çat diye veriyorlar.


eazy
(05.12.18)
(1)

bu ürün

neyin nesi? ismi nedir?
neyin nesi?

ismi nedir?
douglas
(04.12.18)
(1)

interrail tren mesafeleri

istanbuldan praga kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorum mesela planımı hesaplamak için ne yapmam gerek? şuanki yöntemim rome2rio.com sitesine giriyorum ve yeni bilet alır gibi işlem yapıyorum bana saati söylüyor. doğru bir yöntem mi bu?
istanbuldan praga kaç saat olduğunu öğrenmek istiyorum mesela planımı hesaplamak için ne yapmam gerek? şuanki yöntemim rome2rio.com sitesine giriyorum ve yeni bilet alır gibi işlem yapıyorum bana saati söylüyor. doğru bir yöntem mi bu?
douglas
(01.12.18)
interrail.eu sitesinde timetable var. Oradan güzergah seçip yaklaşık bilgi alabilirsin. Ben 10 sene önce öyle yapmıştım ama çok da güvenmeni önermem çünkü bazen trene binemediğin oluyor doluluktan ve farklı bir güzergah kullanman gerekebiliyor. O yüzden mutlaka 1 gün öncesinden rezervasyonlu gez hep


goodman
(01.12.18)
(11)

amsterdamda

beni evine konuk etme ihtimali olan bir arkadaşımız çıkar mı acaba? 23 yaşında bir öğrenciyim ve interrail ile avrupa turu yapacağım. orada hostel fiyatları epey yüksek. couchta bulunmuyor. tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı bu konuda?
beni evine konuk etme ihtimali olan bir arkadaşımız çıkar mı acaba?

23 yaşında bir öğrenciyim ve interrail ile avrupa turu yapacağım. orada hostel fiyatları epey yüksek. couchta bulunmuyor. tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı bu konuda?
douglas
(30.11.18)
Hosteller 8-9 eurodan basliyor. Buna mi pahali diyorsunuz?


goodman
(30.11.18)
o kadar fiyata bulamadım nereden bulduğunuzu cidden merak ediyorum? fiyatlar 50 eurodan başlıyor.


douglas
(30.11.18)
@goodman

Amsterdamda mi? 8-9€ya bulursaniz gideyim ben de.

@douglas
Fiyatlar pahali geliyorsa amsterdami listenizden cikarin derim. Cunku amsterdam konaklama olarak gercekten cok pahali. Airbnb bakabilirsiniz.


kuehles blondes
(30.11.18)
Arkadaş ne dilenmesi. Adam usturuplu bir şekilde misafir edebilecek olan var mı diye soruyor.

Benim tavsiyem de ya airbnb ya da gün sayısını azalt hocam.


akatreil
(30.11.18)
Yav dilenmemiş çocuk, gezginler arasinda gayet siradan olan bi olay icin yardim istemiş. Ne gıcık tepkiler vermişsiniz?

Pek sevmesem de interrail turkiye facebook sayfasindan bakabilirsiniz, amsterdamda baya kalacak yer sunan vardi sanki


nundu
(30.11.18)
Tiplere gel. Gayet insani ve ihtiyacı olaraktan soru sormuş adam. Dilenme diyen sığır arkadaş da bi zahmet beyin dilensin, lazım çünkü kendisine.


Deathrow
(30.11.18)
şimdi öncelikle amsterdamdaki arkadaşıma sordum, maalesef ayar çekemedik bunu bil.

burada laflayanlara sakın aldanma. gerçi aldanmıyorsun zaten anladığım kadarıyla. gez amk. paranın son kuruşuna kadar harca, yerine göre bulaşık yıka 3 5 dolar için yine gez. o yaşta gezdin gezdiiin. gezemedin.. geçmiş olsun.

helal olsun. o geziler sana sadece gezdim gördüm gibi gelmesin, vizyonun genişliyor. bambaşka biri oluyorsun. insan tanıyorsun. burada dünyanın parasını bayılsan alamayacağın şeyler bunlar.

ama tabi çanağa dikkat ederek gez. çok fordcu var ortalıkta. kıps.


benibenim
(30.11.18)
Evet 9 eurodan başlıyor. Sizin ne aradığınız önemli. Tek kişilik odada kalayım banyo tuvalet kahvaltım olsun diyorsanız sizin yapmaya çalıştığınız şey interrail olmaz. Dormlarda kalıp, seyahatleri gece trenleriyle harmanlarsanız interrail olur. Hostellerin isimlerini vereyim bunlar ucuz olanlar.

Princess Hostel Leidse Square
Hostel Cosmos Amsterdam
Amsterdam Hostel Annemarie
Hostel Sleep Inn


goodman
(30.11.18)
zamaninda benim buldugum cozumu deneyin derim...
madem interral yapiyorsunuz, Amsterdam merkezde degil ama yakinlarda bir sehir veya kasabada kalin. Her tren zaten Amsterdam Centraale gidiyor neredeyse.
Mesela Delftte kalip 40 dk trenle A'dama a gidebilirsiniz.


parcxerox
(30.11.18)
Amsterdam'da geceliği 8-9 euro olan güvenli ve nispeten temiz bir hostel yoktur. Hiç para istemeyen bir hostel de bulabilirsiniz ama para dışında ne isteyecekleri belli olmaz işte..Bütçeniz o kadar düşükse Amsterdam gibi bir şehri listenizden çıkarmalısınız.


blue serenity
(30.11.18)
yorumlar için teşekkürler duyuru ailesini ne kadar sevdiğimi tekrar hatırladım :)) dilenmeyle alakalı yorumu burada göremedim ben göremeden silinmiş sanırım? iyide olmuş :) @benibenim evet pek takmıyorum açıkçası biz milletçek gereksiz yere çok hassas olabiliyoruz özellikle yargılama konularında. sorumun karşılığı niteliğinde bir yardım alamasamda bunlarda gayet işimi görür şeyler teşekkürler tekrardan.


douglas
(01.12.18)
(3)

avrupada mobil veri

kullanabilirmiyim? turk telekom operatörüm ve acil durumlarda kullanırım diye mobil veri almak istiyorum.
kullanabilirmiyim? turk telekom operatörüm ve acil durumlarda kullanırım diye mobil veri almak istiyorum.
douglas
(30.11.18)
evet ama pahalı olur.


günlük 15-20 lira gibi bir para verip buradaki tarifeni kullanmaya devam edebilirsin. yani vodafone ve turkcell yapıyor bunu, telekomda da vardır heralde.


haftalık 1 gb 25tl, 2gb 35 tl. sadece internet. gideceğiniz ülkede geçerli mi onu kontrol edersiniz.


suphe
(30.11.18)
(1)

interrail sorusu

20 gün gün vaktim 10 gün flexim vararalık10 11 prag 12 13 14 berlin 15 16 17 amsterdam 18 19 madrid 20 21 roma 22 milan ocak 6 varşova (zorunlu) diye düşündüm. 26 sında italyada bir kampta olmam gerekiyor torino pralide
20 gün gün vaktim 10 gün flexim var
aralık
10 11 prag
12 13 14 berlin
15 16 17 amsterdam
18 19 madrid
20 21 roma
22 milan
ocak 6 varşova (zorunlu)

diye düşündüm. 26 sında italyada bir kampta olmam gerekiyor torino pralide

haliyle 3 gün 3 tren hakkım fazladan kalmış oluyor. yolda karşılabileceğim sürprizlere göre böyle bir boşluk bırakmak mantıklı geliyor. yapmış arkadaşlar ne düşünüyor?
douglas
(28.11.18)
amsterdamdan madride geçiş için ekstra 1 gününü daha feda etmen gerekebilir. Aktarma treni kullanacaksan arada 30-40 dakika kadar olmasına dikkat et hiç beklemezsin ALmanyada senede 4-5 kere olan tren rötarı benim başıma geldi ve az kalsın istanbul uçağını kaçırıyordum :)
araya barcelonayı sıkıştırabilirsin. amsterdam madrid yapmak yorucu ve uzun gelecek. ya da direk easyjet falan kullanıp uçakla geçeilirsin. Bol şans ve keyifli yolculuğun olsun ;)


(4)

avrupa için

sahte rezervasyon? inter rail yapacağım ama konsolosluk kalacağım her yer için rezervasyon yapmamı istiyor. sahte rez yapmak sorun oluyor mu cidden? bileti her şeyi aldım yanmasını riske atmak istemem. ama biyerlerde gönüllü kalacağım ve ayarladığım her yerden orda kalacağıma dair bir yazı istiyorl
sahte rezervasyon? inter rail yapacağım ama konsolosluk kalacağım her yer için rezervasyon yapmamı istiyor. sahte rez yapmak sorun oluyor mu cidden? bileti her şeyi aldım yanmasını riske atmak istemem. ama biyerlerde gönüllü kalacağım ve ayarladığım her yerden orda kalacağıma dair bir yazı istiyorlar. onun yerine sahte rezi versem bıraksam ne kolay olurdu diye düşünüyorum.
douglas
(25.11.18)
üç sene önce denedim, işe yaradı.


Vize çıktıktan sonra iptal edersen sıkıntı olmaz. Ama önce edersen biletleri ya da rezleri kontrol edebilirler.


japon askeri
(25.11.18)
ben de tam 3 sene önce ücretsiz iptalli booking rezervasyonu ile almanya vizesi almıştım


sanquis
(25.11.18)
son güne kadar ücretsiz iptal hosteller var. onlardan yapıp verebilirsin. vize çıkmadan iptal etme. kontrol edebilirler.


helenart
(25.11.18)
(2)

kışlar daha mı

kısa? evet bunu hepimiz biliyoruz ama kışın tam olarak zaman açısından ne oluyor? 1 saat daha kısa mı yaşıyoruz. yoksa bir saatten daha fazlamı? kısalık uzunluk neye göre değişiyor? ekvatorda yaşayan bir insan hepimizden daha mı uzun yaşamış olur.. vs.
kısa? evet bunu hepimiz biliyoruz ama kışın tam olarak zaman açısından ne oluyor? 1 saat daha kısa mı yaşıyoruz. yoksa bir saatten daha fazlamı? kısalık uzunluk neye göre değişiyor? ekvatorda yaşayan bir insan hepimizden daha mı uzun yaşamış olur.. vs.
douglas
(25.11.18)
1 gun dunyanin her yerinde ayni sure olarak olculur. bazi zamanlar dunyanin kendi ekseni etrafinda donus hizi artar yada azalir. bu zamanlarda gunler kisaldi yada uzaldi diyebiliriz ama bu bizim farkedebilecegimiz bir fark degil, saniyelik bir fark bile olmaz.


crucio
(25.11.18)
kışın günler kısa derkenki asıl kasıtları havanın geç aydınlanıp erken kararması. saçma sapan bir şey yani.

kış yaz bahar ne fark eder? 1 gün 24 saattir. 1 ay 30/31 gündür. 1 yıl 12 aydır. her şey aynı.


(1)

en ucuz

dolar satan banka hangisi? sıralama veren bir internet sitesi mevcut mu? veya dövizcilerde olur.
dolar satan banka hangisi? sıralama veren bir internet sitesi mevcut mu? veya dövizcilerde olur.
douglas
(25.11.18)
Her banka satar.
İkinci sorunun cevabı:
Şurda var gibi

piyasa.paratic.com


oguz altun
(25.11.18)
(2)

herkese aynı

mı davranıyorsunuz?arkadaşlarınızın tarzına göre onlara farklı davrandığınız oluyor mu? kimisine daha rahat kimisine daha dikkatli kimisine daha sert veya kimisine umursamaz..
mı davranıyorsunuz?

arkadaşlarınızın tarzına göre onlara farklı davrandığınız oluyor mu? kimisine daha rahat kimisine daha dikkatli kimisine daha sert veya kimisine umursamaz..
douglas
(22.11.18)
aşağı yukarı bunu kadın ve erkek olarak ayırıyorum ama tüm erkeklere ortalama aynı ve tüm kadınlara ortalama aynı davranıyorum diyebilirim.
tabi anne eş kardeş bunlar kapsam dışı


basond
(22.11.18)
genel olarak herkesin kişiliğine, karakterine göre davranmaya çalışırım ama bazen dikkat edemeyebiliyorum. mesela kırılgan birine bir söz söylerken iyice düşünüyorum ya da alıngan birine yapacağım esprilere dikkat ediyorum vs.


tabirimekruh
(22.11.18)
(3)

fotoğraf sorusu

Canon V3000 gövdeye 16-35 lik lens takabilir miyim? nasıl bir verim alırım?
Canon V3000 gövdeye 16-35 lik lens takabilir miyim? nasıl bir verim alırım?
douglas
(21.11.18)
16-35mm dediğiniz günümüzde dijital makinelerde kullanılan güncel lenslerdense kullanamazsınız. bayonet uyumsuzluğunu da geçtim analog makinede dijital lensin düzgün çalışması için lens üzerinde diyafram kontrolünün mümkün olması lazım, oysa diyafram günümüzde fotoğraf makinesi üzerinden kontrol ediliyor, bazı manuel lensler hariç.


phoarbix
(21.11.18)
ayrıca 16-35mm bildiğim kadarıyla canon’un L serisi lenslerinden. profesyonel seviye bir lens varsa elinizde neden bunu vasat bir analog gövdede kullanmak istiyorsunuz ki, en kötü ihtimalle ikinci el bir canon 550d gövde alıp mis gibi tak gez lensi olarak kullanabilirsiniz.


phoarbix
(21.11.18)
film ile alabileceğin görüntüde en iyi sonucu alırsın. Çünkü hangi makineye taktığının bir önemi yok.

Analog makinelerde görüntü kalitesini etkileyen iki faktör var, biri filmin kendisi, biri de lens. Makinenin görüntü kalitesinde etkisi sıfır. Yalnızca doğru ayarın tutturulmasında, seri çekimde hızlı çekmesinde vs. gibi konularda avantaj sağlıyor.


burfak
(22.11.18)
(1)

Adobe sorusu

premiere ve after affects isimlerinin anlamı ne? asıl efekt programı olan after affects olduğu halde neden efektlerden sonra anlamına gelen bir isme sahip kendisi?
premiere ve after affects isimlerinin anlamı ne? asıl efekt programı olan after affects olduğu halde neden efektlerden sonra anlamına gelen bir isme sahip kendisi?
douglas
(21.11.18)
çünkü after affects de yapılır premiere'e yollanır.


(3)

ing

sözümü esirgemem utanç olurdu nasıl diyebilirim ingilizcede?
sözümü esirgemem utanç olurdu nasıl diyebilirim ingilizcede?
douglas
(20.11.18)
Denying my word would be a shame.


ryhmer
(20.11.18)
if I restrict my words it would be shame..


strobist
(20.11.18)
holding back would be a shame


cooperr
(20.11.18)
(24)

otobüste yaşlılara

yer veriyor musunuz?
yer veriyor musunuz?
douglas
(04.11.18)
yaşlıya göre ama genelde veriyorum


basond
(04.11.18)
evet


clones
(04.11.18)
evet.


tabirimekruh
(04.11.18)
Kimseye vermiyorum.


veritaslibertas
(04.11.18)
Genelde

edit: çünkü insanlar biraz ağır işlerde çalışıyo sanırım. ayakta dururken şekilden şekle giriyolar. genelde de kadınlara veririm. erkekler dursun ayakta.

yaşlıdan kastım 40 yaş üstü. 60 yaş üstü bi kadına zaten sorgusuz sualsiz yer veririm. o ayaktayken ben oturamam.


Delay Fuze
(04.11.18)
veriyorum


rakicandir
(04.11.18)
yaşlılara, çocuklu kişilere, duruma göre kadınlara yer veririm. verilmesi de gerekir.


bazenuyur
(04.11.18)
Yer verecek durumum olmuyor oturamiyorum hic. Korugu kaparsam seviniyorum.

Gerci toplu tasimayi da biraktim.


acemi
(04.11.18)
Hayır.


adwokat
(04.11.18)
%99 vermiyorum. doğum tarihi bir insanın bir insana yer vermesi için gerek ve yeter sebep değildir, olamaz da. özellikle öğrencilere bu konuda yapılan baskılardan resmen utanıyorum. geri gelsin diye o kadar uğraşılan andımızda "küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak" diye bir laf var ya hani, işte o lafı işine geldiği gibi unutan ve/veya "yanlış anlayan" güruhtur bu "ToPlU tAşImAdA yAşLıYa YeR vErİn KaRdEşİm" tayfası. o "telefonunda oynamaktan başka hiçbir halt yemeyen" gençlerden çok daha boş yetişkinler koltuklarda götünü büyütüyor, gençler okuldan dönerken sıkış tıkış otobüste oturmak istedi diye it muamelesi görüyor.

yerini vermek isteyen versin. benim verdiğim %1 gerçekten sağlık sorunu olduğu belli olan biri taşıttaysa ve o pek babayiğit vatandaşlarımızdan hiçbiri yer vermeye tenezzül etmiyorsa gerçekleşiyor. yani yaştan çok kişinin o anki durumuyla ilgili. yasa yok ceza yok. vicdani bir özgürlük (ki din-vicdan özgürlüğü hâlâ anayasal güvencededir). "sen ilerde yaşlanınca görürsün" diyenler de daha elle tutulur bir argümanla gelsin bir zahmet.


xef6
(04.11.18)
Genelde evet.

Bir insanin saglik sorunu oldugunu disaridan anlayamazsiniz hep, her hasta insan topalliyarak gezmiyor; ama cogu yaslinin da saglik sorunu var, bu nedenle veririm yer. Türkiye´de cok kalabaliksa otobus maalesef yer vermem, bin tane sapik var ve cok kalabalik oldugundan sapigi tespit etmek zor.

Bir de yasliya, hastaya ya da hamileye ayirilan koltuklara oturmam.


buf-e kür
(04.11.18)
ayakta durmakta zorluk çekiyorsa veririm sadece. bundan bağımsız olarak, yüzünde kin dolu bir ifadeyle oturan gençlere bakıp "şunlara bak benim yerime oturmuşlar" bakışı atıyorsa isterse yerde yuvarlansın yine vermem.


Her zaman, kayıtsız, şartsız.


levent bilgen
(04.11.18)
Vermiyorum. Sürekli yer veren zaten birkaç yıla yer verilecek insan durumuna gelir. O kalabalık stres yorgunluk derken bir de yer verecem dersen erkenden çökersin.


empedokles
(04.11.18)
Valla çok zor durumdaysa veririm ben de. Onun dışında pek vermem.


veririm.Vermeyene de iyi gözle bakmam


turkuaz
(04.11.18)
Elbette. Yardım etmeyi severim.


lafıolmaz
(04.11.18)
Hayır.

Yaşlılara yer vermek kötü bir şey değil benim de hastam var. Ama bu olay çok suistimal edildi.

Ama bir gün hastane çıkışı linç edilmiştim 50 yaş üstü tipler tarafından oturuyorum diye. Derdimi anlatmama bile izin vermediler. sonra gözlemledim olay şımarıklık derecesine ulaşmış.yer alacağım diye insanları rahatsız etme noktasına gelmiş.

bu olay çözülünceye kadar vermem(çok hasta ayakta duramayacak kadar çok yaşlı olmadığı sürece)
Yaşlılar yaşasın diye gençler ölsün kafası azalarak bitmeli bence(hoş genç de sayılmam ama)


crysisanthem
(04.11.18)
evet veriyorum. yer vermeyenlerin gerekcelerine saygi duyuyorum ama ben yer veriyorum.

datnet
(04.11.18)
asla vermiyorum. Ben tüm gün okulda yorulmuşken ve kocaman sırt çantamla duruyorken, günden dönen teyzeye, sırf toplu taşıma bedava diye bi poşet pırasa almak için toplu taşımayla 20 duraklık mesafaye giden bu sırada da gezmiş olurum diyen amcaya yer veremiycem. onun dışında kimseye vermiyorum, mutlaka veren biri çıkıyor. kimse yer vermese de vicdan azabı çekmiyorum. o kadar yorulmuşken anca oturabilyorum zaten.

Bi de zaten yer vermem de bazen yaşlılar açık açık yer istiyor. O zaman asla vermiyorum. Oturup inatlaşıyorum kalkmıycam diye. Gerçi son birkaç senedir toplu taşımaya bindiğim %90'ında kulaklık var kulağımda. Konuşuyorlarsa da "gençler çok saygısız" vs diye duymuyorum.


nundu
(04.11.18)
Evet


eksimeksi
(05.11.18)
@nundu @xef6 @proletarier aller lander vereinigt euch @ crysisanthem kesinlikle katılıyorum.

gençlerin sömürülmesine karşıyım. yer verenlerin yüzde dokasının farkında olmadan bilinçaltısal bir suçluluk duygusuyla yani toplum baskısıyla yani super ego denen yapıdan dolayı verdiği kanısındayım. her şeyi duygusallaştırıyoruz. otobüslerde yaşlılara bla bla ya yol yer verin kadar saçma bir tabelada yok. benim aklım vicdanım yok mevki babamız oraya uyarı tabelası asıyor. ülkemizde bağımsızlık duygusunun gelişmemiş olmasından kaynaklanıyor tamamen.

ben mi? elbette yer veriyorum. eğer yorgun değilsem, yeni oturmamışsam ve cidden yer verilmesi gerekiyorsa. hele birde tam kalkarken yanındaki genç hanımefendiye el işareti yaparak yer veren amcalar uyuzsunuz. (bkz: kamu malını sahiplenmek)


douglas
(05.11.18)
(1)

şehir değiştirmek

ikameti istanbuldan ankaraya almak istiyorum. dedemin yanına. bu durumda aynı istanbuldaki gibi kaymakamlığa gidip nüfus müdürlüğünden dedemin imzasıyla belgemi imzalamam gerekiyor? sadece bu kadar mı ekstra bir şey var mı?
ikameti istanbuldan ankaraya almak istiyorum. dedemin yanına. bu durumda aynı istanbuldaki gibi kaymakamlığa gidip nüfus müdürlüğünden dedemin imzasıyla belgemi imzalamam gerekiyor?

sadece bu kadar mı ekstra bir şey var mı?
douglas
(04.11.18)
Adına fatura varsa yeni adresine kayıtlı isteyebilirler. Kaymakamlık değil nüfus müdürlüğü ilgileniyor, kaymakamlıkla ilgili bir durum yok. Adına fatura yoksa o ikamette oturan kişinin bireysel beyanı gerekiyor.


(1)

lil peep klibindeki

benz trucktaki mercedes hangi model oluyor ?https://www.youtube.com/watch?v=3rkJ3L5Ce80
benz trucktaki mercedes hangi model oluyor ?


www.youtube.com
douglas
(29.10.18)
g63


malheiros
(29.10.18)
(2)

macbookta

sol masaüstünde notların hesap makinesinin hava durumunun falan olduğu bi yer vardı. onun neydi? çünkü mojave güncellemesinden beri göremiyorum ?? sola kaydırıyorum bir şey yok.
sol masaüstünde notların hesap makinesinin hava durumunun falan olduğu bi yer vardı. onun neydi? çünkü mojave güncellemesinden beri göremiyorum ?? sola kaydırıyorum bir şey yok.
douglas
(26.10.18)
dashboard ama benim ki sağ masaüstünde


killerbee
(26.10.18)
Mojave'de default açık gelmiyor ama kolayca aktive edebilirsiniz Dashboard'u.


crown
(26.10.18)
(1)

italya şengen vizesi

ankara konsolosluğundan şengen vizesi alacağım. gerekli evrak listesine nerde ulaşabilirim ?
ankara konsolosluğundan şengen vizesi alacağım. gerekli evrak listesine nerde ulaşabilirim ?
douglas
(25.10.18)
Vfs'nin web sitesinden


brkylmz
(25.10.18)
(19)

istanbul beni çok bunaltıyor

bu şehir cidden sorunlu değil mi sizcede? bir ay egeyi ve güneyi gezdim. çok ferahladım tekrar istanbula döndüğümde ilk günlerde her şey güzeldi. hiçbir şeyi takmıyordum. sonra yavaş yavaş bana gelmeye başladı. bir yerden sonra istanbulun zehrini tekrardan kursağıma kadar hissetmeye başladım. insanl
bu şehir cidden sorunlu değil mi sizcede? bir ay egeyi ve güneyi gezdim. çok ferahladım tekrar istanbula döndüğümde ilk günlerde her şey güzeldi. hiçbir şeyi takmıyordum. sonra yavaş yavaş bana gelmeye başladı. bir yerden sonra istanbulun zehrini tekrardan kursağıma kadar hissetmeye başladım. insanların yüzündeki stresi görüyorum. kadınlardaki gerginliği hissediyorum. günümüzün kaç saati trafikte gidiyor o kadar boşa giden zaman anlamına geliyor bu. arkadaşlarımızla buluşacak vaktimiz dahi yok. egedeyken turistik yerlerde bulundum birçok avrupalı ile tanıştım. sosyal açıdan da ne kadar zayıf olduğumuzu hissediyorum. bu şehirde beni besleyen bir şey yok. siz ne düşünüyorsunuz? aynı şeyleri sizde hissediyor musunuz?
douglas
(15.10.18)
Hayır,ben mükemmel hissediyorum.Yazın Egedeydim,iyi hoş ama bir şeyler eksik gibi. İstanbul'un yeşilini,boğazın güzelliğini,aktivite zenginliğini hiç bir şeye değişmem.Cok mutluyum burda olmaktan.


basubadelmevt
(15.10.18)
İzmirde bir dönem yaşadım, çalıştığın yaşadığın yer gittikçe kaotikleşiyor, ha Izmir pahalıydı ama. Öncesinde Ankaradaydım ama okul vs. daha kolaydı.

Şimdi büyükçe bir ilçedeyim egede deniz kenarı bir yer. Marketler izmirden daha pahalı, sebze bulmak dahi zor. Pazar deseniz bostanli pazarinda daha cok ot vs olurdu, pazari bile sıkıntı, heralde buralarda üretilen direkt dışarı gidiyor. Daha doğal pazar diye bir şey göremiyorum.

Ha trafik yok, her yer araçla maksimum 15 dk. Yaşamak başka, egeyi dolaşmak başka tatil olarak.


ben de egede akdenizde gezince aynı şeyi hissediyorum
istanbul bana hayatta olduğumu yaşadığımı hissettiriyor
hayatın içinde olduğumu hissediyorum yani
ege akdeniz çok güzel ok ama max 1 hafta 10 gün bana yetiyor
istanbul a ne kadar bok atılsa da kalabalık trafik vs
kendini besleyebileceğin çok şey var
yıllardır bu şehirdeyim hala keşfetmediğim bisürü yeri var mesela.
konserler, sergiler, tiyatro oyunları, büyük organizasyonlar hep burada.
kültürel olarak da beni besliyor.
yurtdışında da yaşadım ve istanbulu çok özledim.


rentts
(15.10.18)
Ege gibi kısmen şehirleşmemiş kısımlar ile İstanbul'u karşılaştırmak bana göre haksızlık. Ege kendine has bir huzura sahip İstanbul buna yanaşamaz.
Ama İstanbul'u kendisiyle aynı sınıfta yabancı şehirlerle karşılaştırınca, bu "bunaltma" fikri hakikatten çok göze çarpıyor.
Arkadaş, kaldırım yok, trafikte kurala uyan araba yok, bebek arabasıyla evinden çıkıp gidebileceğin park yok, sokaklarda ağaç yok. Robot gibi yaşıyoruz. "Sıkıldım köşedeki puba gideyim oturayım" desen öyle bir zihniyet yok. Trafikte kavga, otobüste taciz, iş yerinde baskı. Ne desem az.


quaker
(15.10.18)
Acele etmeden hareket edemeyeceğimiz hiçbir yerde huzuru bulamayız. Acelemiz yoksa bile acele etmek zorundayız çünkü hayat İstanbul'da çok hızlı.

Elbette İstanbul'da kalan bir avuç yeşilliğin içinde yaşıyorsanız mükemmel hissedebilirsiniz fakat kentsel dönüşüm zırvasıyla yüksek yüksek betonlara gömülen semtlerde, karınca yuvasından hallice apartman dairelerinde yaşayanlara sorarsanız İstanbul'un taşına da olmayan toprağına da lanet okurlar.

2 asırdır İstanbul'da olan bir ailenin üyesiyim. Çocukluğumda ucundan biraz yakaladım yeşilliği ve mahalle kültürünü. Kendimi bildim bileli ise gönül rahatlığıyla bok gibi hissettiğimi söyleyebilirim.


desdenova34
(15.10.18)
Haftalik istanbul ne kadar boktan sehir duyurumuza hosgeldiniz.abi kasiyorsa sizi terkedin gidin,kalin egede,biryerde,yozgatta vs.hem gitmeyip hem biybiy ediyorsunuz.

beni hic kasmiyor istanbul,dogdum,buyudum ve muhtemelen burada olmeyi planliyorum.ise gec gitme ozgurlugum var,gitmeme ozgurlugumde,trafikle ugrasmiyorum,ofisten kizkulesini bogazi seyrediyorum,beni gormek isteyen herkes cikip yanima geliyor,cay,kahve,guzel yemekler seklinde takiliyoruz.baktim is cikisinda trafik var,gidip bir yerlede takilip trafik saatini atlatiyorum.ama istanbul da opera var demeyecegim umrumda da degil zaten.

Burasi br metropol,kocaman bir sehir,bir ucundan obur ucuna yaklasik 150-200 km boyunca boslugu olmayan bir sehir.trafik olmamasi dusunulemez.baska sehirlerde 20 km ilceden sehir merkezine gtmek icin yarin gidelim diye plan yapilirken bu sehirde gunluk minimum 50 km yapmak gayet normal.

Kisaca kendi kosullarini duzelteceksin,bu sehirde sosyal olamiyorum diyorsan sorunu kendinde aramalisin.


duptıs
(15.10.18)
istanbul'dan memnun olmayanlar gitseler en azından da rahatlasak.


xvyz
(15.10.18)
@xvyz+1

Sanki 100 yılın tespitini yapmış gibi her seferinde aynı geyikler. Trafik, kalabalık, hayat hızlı vs. Bir bitmediniz hıaamına.


datnet
(15.10.18)
Heybeliada olmasa hak verirdim. Heybeliada dan sonra İstanbul bile bana çok güzel gelmeye başladı. Çok da kötü değil aslında.


zxcd
(15.10.18)
Valla orada yaşamıyorum ancak ben de hiç sevmiyorum orayı çekilir çile değil. Bu arada istanbulda kalanların büyük çoğunluğu da keyfine kalmıyor orada. İş olanakları daha fazla olduğu için mecburi kalıyorlar.


7 ay önce alanya'dan istanbula taşındım. güzel bir işim ve kazancım var. beğenmezsem işimi değiştirme olanağım var. ama 1 saniye bile yaşadığımı hissetmedim bu 7 ayda.

çok yakında tekrar alanya'ya döneceğim. istanbul'dan 3 kişi eksilecek, kalanlar biraz ferahlasın :)


the kene
(15.10.18)
valla iyice baygınlık geldi istanbul leş muhabbetinden, imkanı olanlar keşke gitseler. Ben memnunum açıkçası evet sıkıntısı var ama bir laf vardır ya akı bokunu kurtarıyor mu diye evet akı kurtarıyor o sebeple beni germiyor.

Hatta daha fazla durup durup istanbul beni çok geriyor yeaaaa muhabbetleri sinirlerimi geriyor. İlk etapta izmir çok güzel antalya çok güzel mis gibi yaşarsın geyikleri dönüyor sonra düşünüyorum yok abi istanbuldan sonra hiç bir yer paklamaz.


basond
(15.10.18)
İstanbul'dan rahatsız olup buraya çakılı kalanlara laf atmak da çok abesmiş.
Ne yapalım arkadaş? Yüzlerce yıldır ailem İstanbullu, ama bıktık, yıldık. Bir kısmı "Yunaninstana mı yerleşsek" diyor, diğer kısmı "İngilterede iş imkanı var" diye akraba kovalıyor.
Ortaköyde büyük büyük teyzemle yürürken anlattıklarını şimdi hayal dahi edemiyorum. Çocukken içinde gezdiğimiz ahşap evi, yeşillikleri ben bu yaşımda etrafta göremez oldum. Hayır yani sktir olup gidebilsek iki dakika durmayacağız da, şu an imkanımız yok. Bir yıl sonra yurtdışındayken uzaktan İstanbul'u kötülerim siz de rahat edersiniz.
Sanki hem İstanbulda yaşayıp hem de burayı kötülemek yasakmış gibi..

Berbat arkadaş burası, kabul edin. Fanusunuzda "Ayh harika ortam" diye kıvırıyor olabilirsiniz. Gerçek öyle değil.


Byzas
(15.10.18)
@byzas, işte gerçek bir İstanbul asilzadesi.

beğenmeyen gitsin demek kolay. imkanı olsa gidecek zaten, söylemene gerek yok.

içinde olmayınca her şeye rağmen alışkanlıktan özlenilse de, daha sakin bir ege kasabasında yaşamak bana koymazdı.


dünyanın en güzel şehirlerinden birinin geldiği nokta içler acısı. bir zamanlar yeşillikler, güzel tahta evler, istanbul beyefendisi/hanımefendisi dediğimiz jilet gibi insanlar varken şimdi, kalabalık, kaos, demografik yapısı bozulmuş, beton yığını, yeşilliğe hasret, hırsızı uğursuzu dolmus bir şehir oldu.

babalarımız, annelerimiz zamanında istiklal caddesine en güzel kıyafetlerini giyer çıkarmış. çok değil 6-7 sene önce yine de gayet güzel bir caddeydi. simdi geldigi nokta içler acısı. çok üzülüyorum bu haline. uzun zamandır gitmeyen varsa gitsin görsün caddenin içler acısı halini, bir daha gitmez zaten.

bir zamanlar kadıköy'e bin basacak bir caddeyken şimdi Sakarya çark caddesi bile etmeyecek rezilliğe ulaşması istanbul'un ne kadar berbat olduğunun en büyük ispatıdır.


Neill
(15.10.18)
İstanbul gibi güzel bir şehir ne kadar leş haline getirilebilirse elbirliği ile o kadar leş yapabilmişiz işte.Bunaltıyor diyenlere kızanlar neyin kafasında anlamıyorum.Tarihin de, doğal güzelliğin de içine etmişiz işte kardeşim.Senin dünya görüşün,bakış açın bunu idrak etmeye yetmiyorsa bize değil kendine kız


turkuaz
(15.10.18)
istanbul'da ve İzmir'de toplam 19 yıl yaşadım, şimdi Ankara'dayım. İzmir tabi ki istanbul'dan daha rahat, ama kaos ve iğrençlik görmek istiyorsan lütfen bi kere ankara'ya gel ve sonra geri dön istanbul'a, nasıl taşını toprağını öpeceksin.. sosyal aktivite yok, gidecek yer yok, gezecek yer yok, hiçbir bok yok. üstelik yarısı kadar nüfusu olmamasına rağmen İstanbul kadar kalabalık, bazen daha bile beter. bence bi dene, sonra bak nasıl seveceksin istanbulu.


mehmed resad
(16.10.18)
istanbul tüm vaktini alıyor insanın. şunu kabul edin bir kere ulaşım ömrü mahvediyor. sahi kendinize ayıracak vakit bulabiliyor musunuz? tamam belki karnınız acıkınca dışarda yemek için bir sürü seçenek mevcut. akşam olunca, istediğin tiyatro , sinema seç beğen git. manzarası, müzeleri, alış-veriş seçenekleri açısından da zenginsiniz. lakin bunları değerlendirebilmek için vakit gerek nasıl buluyorsunuz ben hayret ediyorum. özellikle çalışanların işi çok zor. kendi ailemden biliyorum. başını yastığa koyup uykusunu alacak vakti zor denkleştiriyor. istanbul'un tadını çıkarabilmem için mesaisi az bol paralı bir işimin olması lazım sanırım diye düşünüyorum.


for day to break
(16.10.18)
istanbul çok sosyal diyenler en son ne zaman tiyatroya operaya gitmiştir merak ediyorum bence istanbul sadece imaj şehri her gün afişlerde patlayan sosyal aktiviteler görüyoruz vs. ama hiçbirine gidemiyoruz ya ortam ya zaman ya para olmuyor bazende enerji. kendi ortamını yaratmış insanlar var belli bir sistem içinde onlara lafım yok zaten onlar yaşamaya devam etsin. ama şehrin yüzde doksanı bu şekilde. ha mutlu bir şehir olsak stresli bir şehir olmayız zaten.


douglas
(17.10.18)
Uzun zamandır İstanbul'da değilim, ama İstanbul, rahat takılmak açısından en ideal şehirlerden biri. Kendinizi daha rahat bir biçimde ifade edebilir, daha kafanıza göre yaşayabilirsiniz (tabii ki gasp, tinerci vs olabilir, o ayrı bir konu).

Ama o şehirde yaşayıp, çok iyi bir gelir elde etmiyorsanız, manası yok. Zira, o zaman trafiktir, kalabalıktır daha çok hissediliyor. Ama her halükarda, imkanlar bakımından diğer tüm şehirlerden açık arayla önde. Sosyal olamıyorum diyorsanız, biraz da kendinizde aramak gerekebilir. Ege'ye de gitseniz, sosyal değilseniz yine bir şey yapmazsınız.

Ha, sosyal değilim, kendi halimde yaşamaktan da memnunum diyorsanız o zaman gitmek mantıklı tabii.


skooma
(17.10.18)
(10)

şengen vizesi

sağlık sigortasını en ucuz nasıl alabilirim? çok çetrefilli bir işmiş sanırım.
sağlık sigortasını en ucuz nasıl alabilirim? çok çetrefilli bir işmiş sanırım.
douglas
(12.10.18)
Tüm firmalarda sigorta fiyatı standart diye hatırlıyorum, ki önemli bir meblağ değil. Vize masraflarının yanında bir hiç yani.


John Bloor
(12.10.18)
iş banktan (anadolu sigorta) 28 günlük için 100tl verdim. enuygun.com'ı önermişlerdi bana ama orada bulduğum 117tl filandı. kendi bankandaki tekliflere de bakabilirsin.


en basit iş sağlık sigortası
internetten de alabilirsin poliçeyi


prasinos
(12.10.18)
tüm firmalarda standart değil maalesef, mahalle arası sigortacıların 60 euro fiyat çektiği sigortayı tanıdık başka bir sigortacıdan 15 euro ya almışlığım var. 2-3 yere fiyat sorup almak en güzeli


zikardo
(12.10.18)
15 günlük sigortaya 56 TL ödedim Akbank.
5 Dakikalık iş. Sadece dikkat et sigortan seyahatinden bir gün önce başlamalı, bir gün sonra bitmeli en erken.


al-se
(12.10.18)
aksine cok kolay bir is. herhangi bir sigortacıya gir sağlık sigortası yaptıracagım de. bir hafta için 47 tl verdim geçen gun.


Pek bir fark olmaz, herhangi bir bankadan yaptir. Cetrefilli diyen iyi sallamis. Yapacagin en kolay islerden biri.


stavro
(12.10.18)
Sigorta policesini okumayi unutmayin satin alirken.

Ucuz olan etin yahnisi misali, isinize yaramayacak bir sigortaya para vermeyin.

Yurtdisinda saglik (acil dahil) hizmetleri cok pahali. Sigortayi 10 lira ucuza alicam diye sizi sizi zorda birakacak bir sey almayin.


parcxerox
(12.10.18)
anadolu sigortanın web sitesinden alabilirsin onu. bir hafta 56 tl idi eylül sonunda. hızlı ve pratik.


helenart
(12.10.18)
internetten alıyorum ben. sitenin adını bir hatırlayabilsem.
sakın gidip acenteden almayın. bir site indirimli veriyor.
zaten seyahat sigortası çok ama çok jenerik bir sigorta herkes aynı kapsamı sunuyor. tek fark avrupa mı dünya mı. şengen için avrupa alacaksınız.


ozdek
(13.10.18)
(1)

mac recovery programı

bildiğiniz güvendiğiniz bir program var mı? iki txt dosyasını kurtarmaya çalışıyorum 1 hafta önce silindi.
bildiğiniz güvendiğiniz bir program var mı? iki txt dosyasını kurtarmaya çalışıyorum 1 hafta önce silindi.
douglas
(09.10.18)
www.easeus.com
2 gb a kadar veriyi ücretsiz versiyonunda izin veriyor. fazlası için satın almak gerekli. belki işinize yarar zamanında çok dosyamı geri getirmişti sağolsun.


(3)

interrail yapacağım kafam karışık

gençtur kampı ile aralık ocak arasında olan kısa süreli bir kampa kabul aldım. bu kamp öncesi avrupayı gezmek istiyorum ama çok kısa süreli vize veriyorlar. gezme işlemini workaway ile gönüllü gezerek gerçekleştirmek istiyorum. tek sorun vize uzunluğu. uzun süreli vize vermedikleri için elim kolum b
gençtur kampı ile aralık ocak arasında olan kısa süreli bir kampa kabul aldım. bu kamp öncesi avrupayı gezmek istiyorum ama çok kısa süreli vize veriyorlar. gezme işlemini workaway ile gönüllü gezerek gerçekleştirmek istiyorum. tek sorun vize uzunluğu. uzun süreli vize vermedikleri için elim kolum bağlı kalıyor ve volunteer çalışmayı dinlemiyorlar. haliyle interrail bileti almam gerekiyor ya da eu yu gezen otobüslere binmem. uzun vize almam için ne önerirsiniz?
douglas
(04.10.18)
öğrenci misin? anne/baba sigortalı çalışıyorsa veya emekliyse ve hesapta yeterince para gösterebilieceksen güzel bir seyahat planıyla alabilirsin. ben öğrenciyken emekli baba sponsorluğunda ilk vizemi italya'dan 3 ayda 45 gün multi almıştım.


Bruce
(04.10.18)
hesapta yüksek para gösterebilirim ama sadece gösterebilirim. bu yeterli olur mu?


douglas
(04.10.18)
göstermen yeter, sınırda o parayı tek tek saymayacaklar ne de olsa.


Bruce
(04.10.18)
(4)

böyle bi site varmı

benim 100gb kadar pdf arşivim var bir yere upload edeyim bunları istediğim zaman online okuyabileyim. normal cloud siteleri o kadar alan vermez ama sosyal paylaşım siteleri verebilir. kitaplar veya pdf için bir paylaşım sitesi vardır belki ya da 4shared gibi.
benim 100gb kadar pdf arşivim var bir yere upload edeyim bunları istediğim zaman online okuyabileyim. normal cloud siteleri o kadar alan vermez ama sosyal paylaşım siteleri verebilir. kitaplar veya pdf için bir paylaşım sitesi vardır belki ya da 4shared gibi.
douglas
(30.09.18)
Yandisk?
Yandex disk yani.


Amaranta ursula
(30.09.18)
alan sınırı var onun 10gb falan


douglas
(30.09.18)
yandex'in 12 gb alanı var. ekstra 100 gb alırsanız aylık 2 dolar ya da yıllık 20.

mediafire'a bir bakın. orası da yıllardır var istediğiniz niteliklere sahip olabilir.


biseysorcaktim
(30.09.18)
Tumblr olabilir


neymis
(30.09.18)
(4)

turknete geçmelimiyim?

türksat internet taahhütüm yeni bitti ve evde yaşayan iki kişi biri ben biri annem artık evde çok bulunmayacağız. ben 1 ay sonra yurtdışına çıkacağım annemde yılın çoğunluğunu başka bir şehirde geçiriyor . ama ara sıra eve döneceğiz ve internet lazım olacak. türknet güzel gibi görünüyor çünkü esnek
türksat internet taahhütüm yeni bitti ve evde yaşayan iki kişi biri ben biri annem artık evde çok bulunmayacağız. ben 1 ay sonra yurtdışına çıkacağım annemde yılın çoğunluğunu başka bir şehirde geçiriyor . ama ara sıra eve döneceğiz ve internet lazım olacak. türknet güzel gibi görünüyor çünkü esnek ve kullandıkça ödüyorsun. turksat ise benden 2 yıllık taahhüt sözü istiyor. her ay boşu boşuna internet parası vereceğiz yada türknete geçeceğiz ama türknete güvenemiyorum çok şikayet var. fazlasıyla. ne yapsam bilemedim ?
douglas
(28.09.18)
turknette kullandıkça ödemyorsun ki, onda da her ay fatura çıkar kullanmasan bile. turknetin farkı taahhüt olmaması. istediğin zaman iptal edebiliyorsun ceza vs ödemeden. dondurma içinde yılda 2 sefer ve 180 gün sınırı var. onun dışında genel olarak iyidir turknet, diğer iss'ler akn'li tarifeleri bile o fiyata vermiyor vs. ama olur da desteğe falan ihtiyaç duyarsan geçmiş olsun. müşteri hizmetleri diye bir olay yok. online işlemler veya twitter'dan ezbere yanıtlar alıyorsun sadece. 1 günlük işi en az 1 ayda çözüyorlar.


nrmnm
(28.09.18)
türksat uydu net en iyi internet.

1 yılda 3 ay dondurma hakkın var.

dondurunca 9 lira mı ne dondurma parası geliyormuş sadece.

tahaaütün bittiyse türksat sana tahaaüt dayatamaz. benim bitti tahaütsüz kullanıyorum mesela.

gider kapatırsın gelince açtırırsın.

ayrıca mevcut internetini eğer alt yapısı varsa annenizin yaşayacağı yere nakil de ettirebilirsiniz.

yeni abone olsan bir, bağlantı ücreti yazacaklar, modem parası yazacaklar daha çok masrafın olacak.

şöyle düşün bak, bi yılda 3 ay dondurdun 3 ay için 27 lira para ödedin.

ikincisi sonra kapattığını düşün. türksat modemin var parasını da ödedin. açtırmak istersen bi bağlantı ücreti ödersin modemin zaten var. açtırırsın interneti tahaaütsüz olarak.


killerbee
(28.09.18)
bu sorunun cevabı aslında o muhitte verdikleri hizmete bağlı. birçok açıdan turknet iyi gibiyken benim oturduğum yere çok kısıtlı internet vermeleri yüzünden çok acı çekmiştim netspeed'e geçtim de kurtuldum. etrafında turknetli varsa aldıkları hızı sorabilirsin. asla kendi dediklerine güvenme yalan söylüyorlar. benim hızımı 1mbps ile sınırlayıp sizin altyapınız sorunlu diye aylarca oyaladılar. lanet turknet.


saim
(28.09.18)
Turknet'i tavsiye ederim hiçbir sorun yaşamadım.


diss0640
(28.09.18)
(6)

istanbulda çalışma alanı

bilgisayarımı alıp bir mekana gidip verimli bir şekilde çalışmak istiyorum. bu bir kütüphane, startup place, okul veya cafe olabilir. ilham verici, nispeten sessiz ve rahat bir wifi alanının olması gerekiyor. oraya gelen insanlarda önemli tabi. bildiğiniz bir yer var mı böyle?
bilgisayarımı alıp bir mekana gidip verimli bir şekilde çalışmak istiyorum. bu bir kütüphane, startup place, okul veya cafe olabilir. ilham verici, nispeten sessiz ve rahat bir wifi alanının olması gerekiyor. oraya gelen insanlarda önemli tabi. bildiğiniz bir yer var mı böyle?
douglas
(27.09.18)
cepteteb kartın varsa workinton'a git.


datnet
(27.09.18)
workington bireysel çalışmalar için de çok uygun, kontorlu de sisteme başlamışlar. 1 saat 1 kontur
Kahve ve atıştırmalıkları vs de katarsan birçok kafeden daha hesaplıya geliyor.


sadegazoz
(27.09.18)
cebteb kartım yok ama bakacağım yinede


douglas
(27.09.18)
Yeldeğirmeni'nde TAK var, Moda'da Idea var.


kronik
(27.09.18)
duyuruda öyle bir mekanı olan arkadaş vardı. biraz arasanız belki bulunur.


tukenmez adam
(27.09.18)
@tukenmaz adam nasıl arayabilirim öyle bir mekanı olan arkadaşı


douglas
(28.09.18)
(1)

ingilizce bilen barista

bu tanıma uygun part time iş yapmak istiyorum ama istanbul olmasına gerek yok. hatta istanbul olmasın. küçük bir yerde cool bir mekan olabilir. googlede böyle bir filtre yok aradıysam hep istanbul çıkıyor. tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?
bu tanıma uygun part time iş yapmak istiyorum ama istanbul olmasına gerek yok. hatta istanbul olmasın. küçük bir yerde cool bir mekan olabilir. googlede böyle bir filtre yok aradıysam hep istanbul çıkıyor. tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?
douglas
(01.09.18)
Kelimenin başına - işareti koyarsan (boşluk bırakmadan) aramalardan o kelimeyi çıkarır.

Misal: -istanbul


crostata
(01.09.18)
(3)

amerika vize işi

amerika vizem 2 kere red yedikten sonra gençtur ile avrupayı dolaşıp travel history kasma düşüncesine vardım. düşüncem ne kadar mantıklı sizce ? şuan gençtur projelerine katılmak üzereyim 6 7 ülke gezip tekrar avrupadan vize başvurusu yapacağım. vize alma olasılığım artsın diye yapıyorum bunu.
amerika vizem 2 kere red yedikten sonra gençtur ile avrupayı dolaşıp travel history kasma düşüncesine vardım. düşüncem ne kadar mantıklı sizce ? şuan gençtur projelerine katılmak üzereyim 6 7 ülke gezip tekrar avrupadan vize başvurusu yapacağım. vize alma olasılığım artsın diye yapıyorum bunu.
douglas
(10.08.18)
sizce neden red aldınız


oscar
(10.08.18)
amerikalilar genelde neden rededildigini soyler. onu cozmeye calisin oncelikli olarak.


ilkinde banka yazım yoktu 2.sinde onu getirdim. bu sefer büyük ihtimalle okul puanım düşük olduğu için eledi. 2.si çok gereksizdi ama. adam ciddi uyuzdu. 1. tamamen benim hatamdı eksik belge götürmek .


douglas
(10.08.18)
(1)

avrupada çalışmak

avrupada öğrenci olarak çalışma imkanı var mı? gençtur gibi çalışma kamplarına gitsek ama çalıştığımız için para alsak. böyle bir proje vs. var mı?
avrupada öğrenci olarak çalışma imkanı var mı? gençtur gibi çalışma kamplarına gitsek ama çalıştığımız için para alsak. böyle bir proje vs. var mı?
douglas
(10.08.18)
agh'ye bakin. projesine gore masraflariniz karsilanir, az da cep harcligi alirsiniz.


orange coffee
(10.08.18)
(1)

ağustos kamp etkinlik

Ağustos ayrı içeresinde Ege taraflarında bildiğiniz bir etkinlik, kamp var mı? Aslında grubun konusuyla çok alakalı değil ama sorumun burda değerleneceğini düşündüm. Yoga, felsefe, spor vs. olabilir. Sadece Ege bölgesinde olmak zorunda değil ama gençlere hitap eden bir konsepti olması hoş olur.
Ağustos ayrı içeresinde Ege taraflarında bildiğiniz bir etkinlik, kamp var mı? Aslında grubun konusuyla çok alakalı değil ama sorumun burda değerleneceğini düşündüm. Yoga, felsefe, spor vs. olabilir. Sadece Ege bölgesinde olmak zorunda değil ama gençlere hitap eden bir konsepti olması hoş olur.
douglas
(09.08.18)
Tımarhane Cafe'nin etkinlikleri oluyor bir bakın derim


(2)

macbook finder arama

sadece belirli bir klasör içinde aramak yapmak istersem nasıl yaparım findere bir şey yazınca tüm macde arama yapıyor
sadece belirli bir klasör içinde aramak yapmak istersem nasıl yaparım findere bir şey yazınca tüm macde arama yapıyor
douglas
(08.08.18)
arama yapmak istediğin klasöre git, sağ üstten arama yap sonra da sol taraftan o klasörü seç. burda mesela dropbox'ı seçtim: eksiup.com default olarak hep bütün bilgisayarı arıyor sanırım.


10032007
(08.08.18)
finder tercihleri'nde ileri düzey sekmesinde arama yaparken "mac'i ara", "o anki klasörü ara" ya da "önceki arama tercihini kullan" seçenekleri var. değiştirmek istersen...


oldtimer
(09.08.18)
(1)

macbooka windows yükle

macbook pro 2015 kullanıcısıyım High Sierra OS v . Harici diskimin 400gb lik bölümüne windows bootladım videolarda anlatıldığı gibi. macimi harici disk üzerinden windows ile açmak istiyorum ama yapamadım ne denediysem. pcye bağlanıp yardım edecek baba yiğit var mıdır?
macbook pro 2015 kullanıcısıyım High Sierra OS v . Harici diskimin 400gb lik bölümüne windows bootladım videolarda anlatıldığı gibi. macimi harici disk üzerinden windows ile açmak istiyorum ama yapamadım ne denediysem. pcye bağlanıp yardım edecek baba yiğit var mıdır?
douglas
(28.07.18)
start up diski degistirip dene bi mac os uzerinden. ama bildigim kadariyla external disk uzerinden os calismiyordu, yeni seyler olduysa kacirmisim:/


jack n brooks
(28.07.18)
(1)

amerika vizesi

iki red yemem bir daha hiç onaylanmayacağım anlamınamı geliyor? neden ısrarla gelmek istiyorsun diye sorma ihtimalleri nedir. Bu gibi kurnaz soruları nasıl atlatabiliriz?
iki red yemem bir daha hiç onaylanmayacağım anlamınamı geliyor? neden ısrarla gelmek istiyorsun diye sorma ihtimalleri nedir. Bu gibi kurnaz soruları nasıl atlatabiliriz?
douglas
(22.07.18)
butun basvurular birbirinden bagimsiz degerlendiriliyor. 5 kez red yesen bile 6.da kabul alabilirsin, 5 kere kabul alsan bile 6. da red yiyebilirsin. defalarca red yiyen, amerikaya gittiginde kacak calistigi icin yakalanip sinir disi edilen, ama tekrar basvurdugunda kabul alan tanidiklarim var.

ikinci soruya gelirsek kurnaz soru yok. gercekten neden gitmek istiyorsan onu soylemen senin icin en iyisi, en ufak bir sekilde yalan soyledigini yada kurnazlik yapmaya calsitigini farkederlerse o zmn red yersin. en son gittigimde yandaki adam daha once hic mahkemede ceza aldin mi sorusuna hhayir dedi, gorevli de 20 yil once bilmem nerde birseyden dolayi ceza almissin, daha sonra ceza affedilmis neden soylemedin dedi ve reddi basti. daha onceki basvurumda da new york'a "gezme" amacli giden bir ogretmene "senin pennsylvania'ya gidecegini biliyorum, neden gizliyorsun" diye red basan gordum.


crucio
(22.07.18)
(2)

jeopolitik

ülkelerin jeopolitik avantajlarını anlatan bir kitap vardı ama ismini hatırlamıyorum neydi?
ülkelerin jeopolitik avantajlarını anlatan bir kitap vardı ama ismini hatırlamıyorum neydi?
douglas
(22.07.18)
coğrafyanın intikamı geldi benim aklıma.


türkçe olması daha iyi olur benim için


douglas
(22.07.18)
(1)

e devlet mesaj

E devlete sms sistemi ile kayıt olmak nasıl oluyor. Biri bana dava açtığın vs bir şey olduğunda bildirim mahiyetinde sms düşüyor telefonuma ? nasıl yaparım bunu
E devlete sms sistemi ile kayıt olmak nasıl oluyor. Biri bana dava açtığın vs bir şey olduğunda bildirim mahiyetinde sms düşüyor telefonuma ? nasıl yaparım bunu
douglas
(21.07.18)
Dava için UYAP sistemi kullanılıyor. E-devlet ile alakası yok www.sms.uyap.gov.tr


teknikekip
(21.07.18)
(9)

türkiyeden kaçış

Planım bu sene iki aylık ingilizce eğitim için amerikaya gidiyorum diye vize alıp orda sıfırdan okula başlamaktı ne yazik ki iki denememde başarısız oldu. haliyle abd vizesi almam için avrupayı dolaşmam gerektiğini düşünmeye başladım. şu an sinema tv okusamda iç mimarlık okumak istiyorum baştan. tab
Planım bu sene iki aylık ingilizce eğitim için amerikaya gidiyorum diye vize alıp orda sıfırdan okula başlamaktı ne yazik ki iki denememde başarısız oldu. haliyle abd vizesi almam için avrupayı dolaşmam gerektiğini düşünmeye başladım. şu an sinema tv okusamda iç mimarlık okumak istiyorum baştan. tabii bunu türkiyede yaparsam pek bir anlamı olmayacak. ama ülke değiştirdiğimde okuluda değiştirmemde sakınca yok gibi. 23 yaşında bir gencim ve batıda yaşamak bana daha çekici geliyor herkese geldiği gibi. ayrıca hükümetin durumunu ekonomik ve sosyolojik şartları düşününce insanın daha bir gidesi geliyor. bu duyguları yaşamaktan memnun değilim ama bir o kadarda türkiyede yaşamak istediğimden emin değilim.

Miami'de aile dostumuz var, ev ve işim hazır sayılır ama vizeler reddedilince planımı ertelemiş oldum ama hala kararlıyım. Aklımda bir kaç yol var 1 - Avrupayı workaway aiesec gençtur gibi kuruluşlarla bedavaya gez pasaportunu doldur ve tekrar başvur. 2 - Avrupa'da okula baştan başla, eu da okul okumak uluslararası saygınlık için iyidir 3 4 yıl sonra tekrar ABD'ye gidersin. 3 - otur oturduğun yerde. Gelecek yılların karanlığını görmek zor değil ve ben bunalmış hissediyorum. O dalga gelmeden gitmeliyim kafasındayım. Amaç genel olarak türkiyeden kaçmak ve daha medeni standartlara sahip olmak ve bunu gençken yapmak. Ne düşünüyorsunuz?
douglas
(13.07.18)
amerikadan bir dil okulundan davet mektubu alıp vize almayı denediniz mi? o şekilde vize çıkıyor yüzde 90.


carabelli
(13.07.18)
tam olarak öyle yaptım ama çıkmadı. ilk denememde banka yazısı belgem eksikti. ikinci denememde her şey vardı adam acayip uyuz biriydi.


douglas
(13.07.18)
okul sonrasi da temelli kalip calismak ise hedef, fiyat/performans acisindan bakildiginda en temizi türkiye'de lisansi bitirip yüksek lisans icin yurt disina gitmek diye düsünüyorum.


ben de
(13.07.18)
yani kusura bakmayında bu kadar istekliyseniz, öğrenci olarak başvuru yapıyorsunuz ve bakna ekstresi unutmak sizce de çok garip değil mi.

size tavsiyem community college lara yazılın amerikada. yıllıkları 7 8 bin dolardır. bankada 30 bin dolar göstermenizi beklerler. i20 belgesi gönderirler ve bununla çok daha rahat kabul alırsınız.


habula
(13.07.18)
ben de senin gibi cok ugrastim ama turkiye'den kacmayi dusunurken buradaki hayatimi tamamen bosladigim icin su an buyuk olcude vasifsiz, 24 yasinda lise mezunuyum. en sonunda karar verdim, dedim bu is diplomasiz ve vasifsiz olmuyor, kirdim dizimi lisansi bitirmeye calisiyorum simdi.

yeni turkiye'de 4 sene daha hayatta kalabilirsem yuksek lisansa gidecegim ben, istegim o. ayrica bu kadar paran varsa niye avrupa'da lisans egitimi icin falan basvurmuyorsun ki onu anlamadim. community college icin 30bin dolar denmis, almanya'da 9bin euro falan isteniyor bankada yillik. ayrica abd'ye ucak bileti parasiyla herhangi bir avrupa ulkesinde temiz bi' ay yasarsin djdkks. parasi olan biri turkiye'den ayrilamiyorsa istemiyordur bence, baska bir sey dusunemiyorum.


der meister
(13.07.18)
Burada okudugun lisansi bitir, yüksek lisansa basvur diyorum ben.


chitosan
(13.07.18)
Sirf ABD Vizesi alabilecegini dusundugun icin Avrupayi dolasmak herhalde yapilabilecek en mantiksiz cozum olur.

Ingilizce egitim icin gidiyorum deyip, orda sifirdan okula baslamak gibi bir durum olmaz. Bildigim kadariyla M1 vizesini F1'e ceviremiyorlar. Yani Turkiye'ye geri donup yeniden basvurmaniz gerekiyor bu durumda.

En mantikli cozum community college gitmek olur sizin icin. Mezun oldugunuzda 2 ay icinde ya yeni bir okula kayit yaptirmaniz gerek ya da practical training almaniz gerek... Bu da size en fazla 12 ay kazandirir.

Tabi bunlar da size kalici oturum vermez...

Ben Amerika'da okurken boyleydi... Bence sizin secenekler mantikli degil.


@ maleficent

bu linkte verdiğiniizn cc dan ne farkı var bu da 2 yıllık sanırım. bilmediğimden soruyorum. cc da da associate degree alınıyor


habula
(13.07.18)
Der Meister ve Habula +1

Adamlar senin paran var mı yok mu ona bakıyorlar zaten ilk sonra sen gidip banka belgeni unutuyorsun. Ben olsam ben de vize vermem. Oraya gidip vizenin bitiş tarihinin geçtiğini unutmayacağın nereden belli?


Traveller
(13.07.18)
(1)

agh motivasyon mektubu

AGH motivasyon mektubunda yazacağım pek gönüllü iş yok. ufak tefek işler. sağlam bir aghci olmak için o mektupta ne gibi şeyler olması gerekiyor? şimdiye kadar neler yapmış olmam onlar için beni çekici kılar?
AGH motivasyon mektubunda yazacağım pek gönüllü iş yok. ufak tefek işler. sağlam bir aghci olmak için o mektupta ne gibi şeyler olması gerekiyor? şimdiye kadar neler yapmış olmam onlar için beni çekici kılar?
douglas
(09.07.18)
Bence ne yaptığının hiçbir önemi yok. Tamamen başvurulan ülkedeki gönüllü (daha doğrusu bedava işçi) ihtiyacına bağlı. Olabildiğince çok başvuru yap, ben iki yılda 99 red 1 olumlu cevap alabilmiştim.


(3)

amerika vize fetişizmi

hayatımın son aylarında bunun için uğraşıyordum. ilk denememi istanbulda ikincisini ankarada yaptım geçenlerde. ilk seferde en önemli belgelerden biri eksikti ikincisinde yani ankarada yaptığımda herif acayip uyuz çıktı sadece yüzüne bakarsanız dahi size küfrettiğini hissedebilirsiniz. şimdi insan g
hayatımın son aylarında bunun için uğraşıyordum. ilk denememi istanbulda ikincisini ankarada yaptım geçenlerde. ilk seferde en önemli belgelerden biri eksikti ikincisinde yani ankarada yaptığımda herif acayip uyuz çıktı sadece yüzüne bakarsanız dahi size küfrettiğini hissedebilirsiniz. şimdi insan gıcık oluyor çünkü yaptığım hiçbir şey yoktu bu sefer. her şey dört dörtlük belgelerim tipim özgüvenim konuşmam.. üniversite ikinci sınıfı bitirdim. hissettiğim kadarıyla daha önce yurtdışına çıkmamış olmamdan mütevellit direkt eliyor. bana hiçbir şey sormadan pasaportuma baktı bomboş olduğunu gördü ve kafadan ben bu herifi reddedeyimde bahanesi boktan olsun kıvamına girdi.

benim psikolojim şu an şöyle. ülkeden pek umutlu değilim mutluda olduğum söylenemez. burada saatlik çalışma ücretleriyle başka ülkelerinki kıyaslayıp üstüne üstlük o paranın alım gücüne bakınca bir soğuma oluyor tabii. okulu artık çok takmıyorum. madem pasaportu doldurmam gerekiyor okulu dondurup avrupa turuna çıkayım diyorum. aiesec, gönüllü programlar, work away derken bir yıl boyunca birçok ülkede çalışıp respect exp kasabilirim sanırım. gördüğünüz gibi çok uzatmadım, uzatmaya gerek yok. kafamda okul dondurup gezmek ve çalışmak, hem maceracı ruhumu tatmin etmek hemde hayat tecrübesi edinmek var. bu sırada freelance işlerde de çalışacağım elbet. nasıl bir karar sizce?
douglas
(08.07.18)
Ülkeden kaçıp amerikaya sığınma riski olduğundan vermiyorlar. daha fazla şansınızı denemeyin. başka ülkelerden vize alıp gidip gezin yurtdışı giriş çıkışınız falan olsun ondan sonra başvurun. amerikada dil kursu falan ayarlarsanız anca o zaman alabilirsiniz vizeyi. amerika kolay kolay vize vermiyor bu sıralar. trump olayları.


mr.goodcat
(08.07.18)
ben zaten kaplan international dil kursu ile gidecektim ama anladım giriş çıkış olması gerekiyor işte..


douglas
(08.07.18)
Ilk vizenizi almadan once, ozellikle de boyle onemli vizelerden once, vizesiz ulkelere gidin, pasaportunuzda damga olsun. Hatta schengen de olmayan Romanya gibi ulkelerden vize alin.

Ayrica, gorusme sirasinda dis gorunusun, sorulara verdigin yanitlar cok onemli. Ingilizcemi gelistirmek istiyorum, dondugumde derslerde daha basarili olmak istiyorum, arkadaslarima hediler getirecegim gibi donusunu vurgulayan ifadeler onemli. How old are you? dediginde I am fine thank you dersen bastan elenirsin.


Traveller
(08.07.18)
(1)

ntfs disk

macde yazma işlemi yapmıyor haliyle. formatlamadan macin ntfs okumasının bir yolu var mı?
macde yazma işlemi yapmıyor haliyle. formatlamadan macin ntfs okumasının bir yolu var mı?
douglas
(25.06.18)
Tabii ki.

www.tuxera.com

Bunu kuruyorsun, başka bir şey yapmana gerek yok. Normalde programı silince eski hâline dönmesi lazım ama ben şanslı çıktım, hâlâ yazabiliyorum NTFS üzerine.


(2)

gondol

gondola bindiğimde karnımda bir şeyler oluyor hopidik diye bi oraya bi buraya yükselip inerken karnımdan bir şeyler çıkıyır hem acı verici hemde güldüren bir şey. çocukken salıncaklarda da olurdu. arabayla bir yerden hoplarkende oluyor. bu sadece erkeklere özgümü? bilimsel açıklaması nedir
gondola bindiğimde karnımda bir şeyler oluyor hopidik diye bi oraya bi buraya yükselip inerken karnımdan bir şeyler çıkıyır hem acı verici hemde güldüren bir şey. çocukken salıncaklarda da olurdu. arabayla bir yerden hoplarkende oluyor. bu sadece erkeklere özgümü? bilimsel açıklaması nedir
douglas
(15.06.18)
Herkese olur. Eylemsizlik nedeni ile birden yön değiştirince iç organların yerleri değişiyor gibi oluyor kanının basıncı ve vücuttaki yoğunluğu değişiyor vs. O yüzden de böyle tuhaf hissediyorsun çok kısa bir süreliğine.
Aslında bildiğin düşme hissi


kisa
(15.06.18)
e bildiğimiz G etkisi işte, kisa arkadaş gayet güzel söylemiş. ivmelenmeden gerçekleşiyor


vhs kaseti
(15.06.18)
(3)

genital

bölgeler için tüy dökücü krem aldım ama watsondaki çalışanların bana bunu vermelerine karşın uyarılarında genital bölgelerde kullanmayın yazıyordu. ben bunu penisime sürsem ne olur şimdi? cidden genital bölgelerde kullanılmamalı mı?
bölgeler için tüy dökücü krem aldım ama watsondaki çalışanların bana bunu vermelerine karşın uyarılarında genital bölgelerde kullanmayın yazıyordu. ben bunu penisime sürsem ne olur şimdi? cidden genital bölgelerde kullanılmamalı mı?
douglas
(14.06.18)
Uzun süre kalırsa yanma yapar.


malheiros
(14.06.18)
Riske girmeye devger mi bilmiyorum. Pipiye tasaga gelmeyecek sekilde kullan. Pisman olma.O calisanlar bir bok bilmiyor.


Traveller
(14.06.18)
genital bölgeden kasıt iç kısımlar, oralara sürülmemesi lazım, ince deri fln bilmem ne diye. siz anlatıldığı şekilde kullanabilirsiniz bişey olmaz.


benaslinda
(15.06.18)
(11)

türk dizileri

türk dizilerini sevmiyorum ki bunun teknik ve içerik olarak birçok mantıklı sebebi var. ama bazı ortamlarda tartışmaya girdiğimde dizilerimiz tüm avrupada orda burda son zamanlarda çok gelişme gösterdicilerle karşılaşıyorum. bunlar gerçek mi gerçek nedir?
türk dizilerini sevmiyorum ki bunun teknik ve içerik olarak birçok mantıklı sebebi var. ama bazı ortamlarda tartışmaya girdiğimde dizilerimiz tüm avrupada orda burda son zamanlarda çok gelişme gösterdicilerle karşılaşıyorum. bunlar gerçek mi gerçek nedir?
douglas
(13.06.18)
valla çook kaliteli diziler çekiliyor: masum, şahsiyet gibi...

Ama çok iyi bir dağıtım ağına sahip diziler de var: ezeldir, muhteşem yüzyıldır gibi..

Gerçek bunlar, konuşulan konu da bunlar oluyor.


lcha
(13.06.18)
benim bildiğim bazı dizilerimiz balkanlar ve arap ülkelerinde seviliyor. öyle avrupa bizim dizilerimize bayılmıyor diye biliyorum. dizilerde hep dram, gereksiz uzatmalar, aşırı yüzeysel ve sıkıcı, stresli karakterler var. ve bana bir faydası yok. yabancı diziyi beş saniye görmesem mevzuyu kaçırıyorum ama türk dizisi izleyerek yan odada ütü yapabilirim.


douglas
(13.06.18)
Avrupa derken bizden aslinda cok farkli olmayan yalnizca Hristiyan versiyonlarimiz olan Dogu Avrupa ulkelerinde izleniyor. Bizde dizi izleyen kesim ile Dogu Avrupa'da Turk dizisi izleyen kesim ayni. Hatirlarsan 10 yil once bizde de Meksika dizileri izleniyordu ama o dizileri yalnizca issiz egitimsiz kadinlar izliyordu. Bu, tum Turkiye Meksika dizilerini izliyor demek degildir. Maria'nin Fernando ile iliskisi beni ilgilendirmiyordu. Bizim dizilerde de fakir Ferhunde'nin zengin ama capkin Yavuz ile askini izlemek istemiyorum.


Traveller
(13.06.18)
biz de marimar izledik, maria mercedes izledik; onlar çok mu kaliteliydi?
keza kore dizileri, leş.

popüler olması kaliteli olmasını gerektirmiyor, hatta tam tersi bir korelasyon bile var çoğu zaman için.


Bruce
(13.06.18)
Balkanlarda yaşayan yerli birkaç kişiden de duydum ben, izleyen varmış ama batı avrupanın kalkıp bizim götü boklu dizilerimizi izleyeceğine inanasım gelmiyor.


Ben aslında milletçe çok güzel diziler yapabildiğimizi ama şu çalışma şartları ve dizi uzunluklarından yapamadığımızı düşünüyorum. Bu arada sinema tv sektöründe değilim, sadece zorluklarını okumuştum.
Ülkedeki pek çok şeyin kötü gitmesiyle dizi sektörününün de nasibini aldığını düşünüyorum.

İnternet dizileri olan Masum ve 7yüz dizileri bence tam olarak "evet biz dizi yapabiliyoruz" dediklerim; çünkü yersiz uzun değil. Jenerikte bir sürü Türk görmek o kadar gurur verdi ki anlatamam. Senaryosu, kurgusu, oyunculuğu vs resmen müthiş diziler.

Bunun dışında uzun olmasına ve (bence) komedi yapmak daha zor olmasına rağmen Üsküdar'a Giderken ve Beş Kardeş dizilerine de yazık olduğunu düşünüyorum.


mor bembombom
(13.06.18)
latin amerika son birkaç yıldır türk dizileri ile yıkılıyor bildiğim kadarıyla. hatta sırf türk dizilerine özel her sene düzenlenen yarışmaları falan bile var

www.google.com


rotten head
(13.06.18)
Turk dizilerinin en buyuk pazari orta dogu, balkanlar ve amerika kitasidir. Birkac ay once araplar ahlakimizi bozuyor diye yayini durdurdu ama dunya uzerinde halen bir sirkulasyon mevcut.

Ortam bagimsizlastikca ortaya cikan islerin kalitesi artiyor, buna fi ve sahsiyeti ornek olarak gosterebilirim. Ama halen 120 dakikanin ustunde, olaylarin gorece yavas ilerledigi ve her kesime hitap edebilecek kulis is dedigimiz bir anlayis var ve bu olacaktir, olmaya devam edecektir.

Yurtdisindaki izleme aliskanliklari bizimkinden farkli, biz izleyerek ogrenmeye yatkin bir toplumuz. Dolayisi ile orda, burda oldugu gibi 2-3 dakikalik bir slow-mo sekans is yapmiyor. Ayrica orada dizi sureleri birtakim normlara bagli, olmayanlarinda bir saatten fazla dizisi olmuyor. Bizim yapimci 150 dakikalik diziyi 3’e bolup onlara oyle satiyor. Bir bolumden 3 bolum parasi aliyor yani.


bruceandwayne
(13.06.18)
fransa'da italya'da cek cumhuriyeti'nde ve letonya'da bizim dizileri izleyen (ve adi gecen ulkelerin vatandasi olan) insanlarla bizzat tanistim. cok var izleyen, kurtlar vadisi binbir gece ve muhtesem yuzyil izlediklerini soylemislerdi.


in vino veritas
(13.06.18)
çoğu dizimizde boş, kasıntı, bir sonraki cümlesi belli replikler dolu kaliteli denen dizilerde de var bu ve haliyle özenti duruyor, Hiç bir türkün kurmayacağı replikler de var tabi eğreti duruyor.
şahsiyet izliyorum güzel denebilir çoğu kaliteli denen yabancı yapımdan iyidir ama başlarında sıkılma ihtimali var tabi 1 saat sürüyor her bölüm.
totalde her ülkenin dinamikleri tarzları vs farklıdır kimisi aksiyonda iyidir kimisi dramda, malum herkese hitap eden herkesçe kaliteni denen bir dizi görmedim.
şahsiyeti izle beğenmezsen hepsi çöp diyebilirsin polisiye dalında.


basond
(13.06.18)
dizi degil, bildigin klip cekiyorlar. arka planda hep bir muzik var.

ben izlemiyorum. sevmiyorum da. cok laf az is var dizilerde. ayrica dizilerde oyanayan aktorler de bir zahmet edip vucut gelistirsinler, biraz sekle girsin vucutlari. sonucta suratiniz,vucudunuz sizin isiniz. iyi bakin onlara.

basarilarinin devamini diliyorum.


tomcruise
(13.06.18)
(6)

sistem çöküyor

ptt ye ne zaman gitsem mutlaka sistem durdu sistem çöktü gibi yanıtlar alıyorum az önce gittim 4.30 gibi sistem yok şuan yarın gelin diyorlar. ben elimde 4 kglik şeylerle geri dönüyorum. ne dandik ne bilişim özürlü bir sistemdir ki bu çökmediği gün yok devlet şeylerinde mutlaka bu yavaşlık vs. oluyo
ptt ye ne zaman gitsem mutlaka sistem durdu sistem çöktü gibi yanıtlar alıyorum az önce gittim 4.30 gibi sistem yok şuan yarın gelin diyorlar. ben elimde 4 kglik şeylerle geri dönüyorum. ne dandik ne bilişim özürlü bir sistemdir ki bu çökmediği gün yok devlet şeylerinde mutlaka bu yavaşlık vs. oluyor. bilişim ve teknoloji alanında ne kadar geride olduğumuzu en basit şeylerde bile emeklediğimizi görüyorum.
bilmem yanlış mı düşünüyorum?
douglas
(11.06.18)
ufak şube ise genelde 15.30-16.00 sonrası kargo almıyorlar. kargolar toplanıyor. ben şikayet maili de attım ama değişen bir şey yok. sistem yok hikayesi ile devam


rosencruz
(11.06.18)
Valla bilişimde gerideyiz de "sistem çöktü" yalanına direkt inanman bence daha kötü. Sistemin çöktüğü muhakkak oluyordur ancak iş yapmak istememek için de bu bahaneye başvuruyorlar sık sık.


klasik devlet dairesi bahanesi. hep sistem gider, problem ankaradadir, vs..


tabudeviren
(11.06.18)
Klasik tembellik yapan, calismak istemeyen postaneci bahanesi.

Istanbul'da Rumelihisari subesi falan mi bu, merak ettim? :D


chitosan
(11.06.18)
@chitosan bahçelievler tüm türkiye aynı gerçi


douglas
(11.06.18)
hakikaten çöküyor. ptt ile yaklaşık 4-5 senedir çalışıyorum aynı şube ile, ve her gün en az 5 paketim oluyor. 2 günde bir çöküyor sistem bekliyoruz öyle muhabbet ediyoruz memurla sistem gelene kadar. memur dediğim de arada dışarda takıldığım bir arkadaş oldu artık. kullandıkları sistem cihazlar çok kötü ve döner sermayeye masraf olmasın diye değiştirmiyorlar o çağ dışı sistemle donatılmış kasaları. keza kullandıkları java bile leş bir koddan oluşuyor.


inannas jofn
(11.06.18)
(7)

amerika vize

mülakatından geçmek için taktik verebilir misiniz? öğrenciyim ilk defa tr dışına çıkacağım. miami'ye yazın dil eğitimi hemde tatil için gitmek istediğimi söyleyeceğim yani yapacağım şey bu. not ortlamamam düşük biraz biraz tedirginim geçebilirmiyim diye
mülakatından geçmek için taktik verebilir misiniz? öğrenciyim ilk defa tr dışına çıkacağım. miami'ye yazın dil eğitimi hemde tatil için gitmek istediğimi söyleyeceğim yani yapacağım şey bu. not ortlamamam düşük biraz biraz tedirginim geçebilirmiyim diye
douglas
(07.06.18)
Sorulara cok ayrintiya girmeden net ve samimi bi sekilde cevap vermen yeterli.cok gergin gorunme ve guleryuzlu ol bu arada.benim gorustugum gorevli gayet tatli bi kadindi ve dogal olarak gerilmemistim.umarim sana da oyle biri denk gelir.


astrid
(07.06.18)
mümkün olduğunca rahat ol, ben mülakatte panikle gideceğim yerin adını unuttuydum :/

sonuç olarak alamadım.


yuto
(07.06.18)
mumkunse ingilizce konus/konusmaya calis.
yapacagin seyi aynen bu sekilde soyle. ben kulak misafiri olmustum (kim olmuyor ki) ingilizce ogrenmek icin gidecek olan freelance calisan bir matematik ogretmenine verdiler mesela. sana vermemeleri icin bir sebep yok.


jedilance
(07.06.18)
b1 b2 alıyorsanız sakın dil eğitimi alıcam demeyin tabiiki.


oscar
(07.06.18)
samimiyet, pratik yap gitmeden duvarla konus. rahat ol, gizli kapakli bi is cevirdigini dusunmesinler. neden miami hem tatil hem dil ikisini ayni anda yapabilecegim bir yer adamim :)


damba
(07.06.18)
mülakat türkçe olacak bu arada :)


douglas
(07.06.18)
Sakin takim elbise giyme.


tezek
(07.06.18)
(6)

irandan iki genç

birkaç gün önce sosyal medyada adanadan irana gönderilecek iki genç vardı hatırlarsanız onlar gönderilmemiş burda kalmışlardı onlara ulaşmanın imkanın var mı acaba ? mümkünse evimde ağırlamak istiyorum onları
birkaç gün önce sosyal medyada adanadan irana gönderilecek iki genç vardı hatırlarsanız onlar gönderilmemiş burda kalmışlardı onlara ulaşmanın imkanın var mı acaba ? mümkünse evimde ağırlamak istiyorum onları
douglas
(07.06.18)
Onlar gönderildiler diye biliyorum, maalesef.


Sığınma talepleri kabul edildiği ve İstanbul'da oldukları belirtildi en son. Gerisini bilmiyorum.


desdenova34
(07.06.18)
bende merak ediyorum son durumlarını.


kirmizi kart
(07.06.18)
bu insanlara göçmen dairesinden falan ulaşmanın imkanı yok mu acaba


douglas
(07.06.18)
ajan oldukları gerçeğini neden göz ardı ediyorsunuz?


binder dandet
(07.06.18)
haber eski ama yeni yayınlanmış.
18 mayısta geçici kimlik kartı verilmiş ve salınmışlar.
şu an muhtemelen istanbul’da takılıyorlardır.


cedex
(07.06.18)
(3)

L harfiyle başlayan mekan

Taksimde bir mekan varmış lezler fetişler ve gayler gidip içini döküyormuş rahatlıyormuş güzel konuşmalar dönüyormuş sonrada takılıyorlarmış mekanın ismi L harfiyle başlıyordu arkada iki kere dedi ama unutum
Taksimde bir mekan varmış lezler fetişler ve gayler gidip içini döküyormuş rahatlıyormuş güzel konuşmalar dönüyormuş sonrada takılıyorlarmış mekanın ismi L harfiyle başlıyordu arkada iki kere dedi ama unutum
douglas
(06.06.18)
lickmyass.


ateistanbul
(06.06.18)
lambda


douglas
(06.06.18)
Leyla teras
Kakdnjjskss


fasulyek
(06.06.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.