Giriş
(3)

Doktor maaşı

Uzman ya da operatör bir doktor ortalama bir özel hastanede ne kadar maaş alıyor?
Uzman ya da operatör bir doktor ortalama bir özel hastanede ne kadar maaş alıyor?
branştan branşa o kadar değişiyor ki..


benaslinda
(5 saat)
Çok değişken.


İlden ile, branştan branşa, hastaneden hastaneye muazzam derecede değişir bu.


gonion
(2 saat)
(7)

ege ve akdeniz'de tatil için en güzel yerler?

bodrum ve alaçatı gibi piyasa yerleri kastetmiyorum. sakin, dingin ve çok da popülarize olmayanları soruyorum.
bodrum ve alaçatı gibi piyasa yerleri kastetmiyorum. sakin, dingin ve çok da popülarize olmayanları soruyorum.
Kaş


kafanguzelolmus
(21.06.19)
muğla köyceğiz.
çanakkalede belli başlı yerler.Pek güzel değil ama dingin olduğunu düşünüyorum.
izmirin popüler olmayan koyları olabilir(araştırmalısın)
muğla,aydın taraflarına bakın en iyisi


soru icin geldim
(21.06.19)
tekne


mirafiori
(21.06.19)
Sakin dingin popi olmayan diyor kaş yazmışsınız ya...

Böyle bir yer arıyorsan kaştan geçme bile. Bodrum mazı köyü, marmaris bozburun,göcek, çıralı falan sayılabilir. Ama yerleşimyeri olmayan deniz kıyısı tesisleri de var onları keşfetmek lazım.


glide
(21.06.19)
Marmaris selimiye tek geçerim


Selimiyeden uzak durun. Alacati olmaya calisiyor, coook pahali ve surekli hesaplar ekstra bisiler eklenerek menuden cok ddaha fazla geliyor. Datcaya gidin.


bradshaw
(22.06.19)
Bodrum mazı


yuyu
(22.06.19)
(1)

internet download manager'ın ücretsiz alternatifi var mı?

sb.
sb.
İdm zaten ücretsiz değil mi


(2)

doktora kabul jürileri kaç kişi olur?

3 asil 2 yedek üye deniyor. 5'i de mi katılıyor yoksa 3'ü mü?
3 asil 2 yedek üye deniyor. 5'i de mi katılıyor yoksa 3'ü mü?
Bir kısmı (sayıyı hatırlamıyorum) resmen komisyon olmak üzere bütün bölüm hocaları gelebilir jüriye.


cosmicstring
(24.05.19)
bizim kürsüde 5 hoca'da katılıyor mülakata.

ben de kendi sorularımla katılmak istiyorum ama asistan olduğum için almıyorlar... sonrasında ebru gündeş'in fırtınalar klibini tartışamayan, künefe yemeyen doktora öğrencileri...


(5)

araştırma görevliliğinde yükselme olmadığı doğru mu?

doktora yapan biri araştırma görevlisi olmak dışında nasıl kadroya girer? araştırma görevlisi olup doktora bitince de öğretim görevlisi olamaz mı?
doktora yapan biri araştırma görevlisi olmak dışında nasıl kadroya girer? araştırma görevlisi olup doktora bitince de öğretim görevlisi olamaz mı?
kadro açılırsa olur (görevli değil üye, görevli dışarıdan bile olur)


Akademide yükselmeler hep açılan kadroya başvurma şeklinde olur. Her doçent de profesör olamaz mesela. Bir de birçok iyi okulda kendi mezun ettiği doktora öğrencisinin ilk kadrosunun o okul olmaması gibi yazılı olmayan bir kural da vardır.


cosmicstring
(22.05.19)
Öğretim görevlisi olabilir.

Araştırma görevlisi olup doktora bitince öğretim görevlisi olabilir ama bunun için kadro açılması gerek. E o kadro açılıyorsa öğretim üyesi kadrosu açsınlar daha iyi.


Değil, diğer arkadaşların dediği gibi kadro açılırsa olur. Yalnız genelde aynı ünide mezuniyet sonrasi belli süre araştırma görevlisi doktor olarak çalıştırıp hem derslere sokuyorlar hem de ders için para vermiyorlar sanırım. Böyle bir durum da var.


Öğretim göörevlisi olabilir; ancak bunda da araştırma görevliliği gibi 35 yaş şartı varmı bilmiyorum. Doktor öğretim üyesi de olur ilana başvurarak ama büyük ihtimalle blümde çiğ çiğ yerler (ve epey sağlam torpil olmadan bu olmaz).


(3)

et ve süt kurumundan alışveriş yapıyor musunuz? ne kadar memnunsunuz?

sb
sb
yapıyoruz. çok ilginç parti parti değişiyor.

mesela bazen kavurması şahane çıkıyor, bazen ise koca paketi atmak durumunda kalabiliyoruz.


mete kudur
(21.05.19)
ben büyük ölçüde rezalet ile karşılaştım, mete kudur'un dediği gibi

mesela kavurma bazen iyi çıkıyor bazen gerçekten ağzına bile süremiyorsun. kemik parçaları sinirler ne ararsan var.

kıyması özellikle iğrenç ötesi vıcık vıcık sinir ve kemik dolu.

yani eti güzel bile olsa işleme kalitesi çok düşük. tavsiye etmem, en dandik kasap, et işleme, kavurma, sucuk yapma, hatta kıyma çekmede bile bin basar bunlara.

fiyat olarak ucuz değil zaten ama insan bizimgibi 3 5 defa yahu devlet kurumudur üçkağıt yoktur ayağına gidip nasibini alıp tövbe ediyor.


Fodera
(21.05.19)
et ve süt kurumunun istanbulda şubesi yok diye biliyorum nerden alıyorsunuz?


(6)

instagram’da fotoğraf paylaşmanın mantığı

arkadaşlar gerçekten çok ama çok samimi şekilde soruyorum. oturup bir yerde kahve içtik ya da evde küçük kızımızın doğum gününü kutladık ya da mütevazı bir yemek yedik. muhatapları dışında kimseyle bir alakası olmayan, kimseyi ilgilendirmeyen, kimseye faydası hatta daha kötüsü zararı bile olmayan bi
arkadaşlar gerçekten çok ama çok samimi şekilde soruyorum. oturup bir yerde kahve içtik ya da evde küçük kızımızın doğum gününü kutladık ya da mütevazı bir yemek yedik.

muhatapları dışında kimseyle bir alakası olmayan, kimseyi ilgilendirmeyen, kimseye faydası hatta daha kötüsü zararı bile olmayan bir şeyi bir insan neden umuma açmak ister?

ailece geçirilen bir anın iş arkadaşlarıyla, okul arkadaşlarıyla, fi tarihinde aynı sınıfta okudunuz diye instagram’ınızda olan biriyle paylaşmanın mantığı nedir?
dostlar alışverişte görsün.


Piyasa değerini artırmak, göz önünde olmak, unutulmamak. Marka gibi düşünebilirsin kişiyi, her paylaşım da reklam.

Bunları umursamayanlar benim gibi hesap bile açmıyor instagram'da.


Tochinoshin
(18.05.19)
Kendini catherine zeta jones/michael douglas sanmak olabilir.


(s)AINT
(18.05.19)
ilgi görme, tatmin olma, onaylanma vb. istekler. bu kadar kompleks bir konu değil. ekşi'ye "insta kullanmıyorum" yazıp bununla övünen tipler de farklı değil. birisi içtiği çayı paylaşarak göz önünde kalmak isterken diğeri de bir şeyi yapmıyor olmakla övünüyor, böyle takdir bekliyor.

şimdi insta'da fotoğraf paylaşan insanla sanatçıyı aynı kefeye koymak biraz öküzlük olacak ama sanat eserleri de büyük ölçüde insanların kendilerini anlatmak istemesi nedeniyle ortaya çıkmıştır. çok sayıda müzisyenden, yazardan "ben kendimi ifade etmek zorunda hissediyorum" gibi cümleler duyabilirsin. insanlar doğaları gereği sevilmek, ilgi görmek, kabul edilmek, onaylanmak, pohpohlanmak ya da bunların hiçbirini değilse de "bunlar olmadan da iyi olabilmek" ister. sosyal medyayı hiç kullanmayan ve o şekilde daha güzel yaşadığını düşünen biri, sosyal medyayı kullanmadığı takdirde daha iyi ve dolayısıyla daha başarılı, sevilmeye değer vs. olduğunu düşünür; sonuç itibariyle hepsi çok temel içgüdülere çıkar.

ayrıca instagram her zaman umuma açık olmayabilir. bir insan pekala sadece yakın çevresiyle, tanıdığı insanlarla paylaşabilir fotoğraflarını.

bence asıl sorun "bu d0ru mu", "bunu yapacak birini etiketle" gibi insan zekasına hakaret eden sözde mizah sayfalarının 3-5 milyon takipçisi olması. sürekli bi' şeyler gönderdikleri için mecbur bunlara takip isteği attım. iq'm yarı yarıya düştü. sınıftan bir arkadaşımın fotoğrafını görmek beni hiç rahatsız etmiyor ama bu tip sayfalar ve gönderiler midemi bulandırıyor. bireysel olarak hepimizin ilgi çekme ya da gerzek olma özgürlüğü var başkasına zarar vermediğimiz sürece. asıl mücadele etmemiz gereken şey kollektif gerzeklik bence.

velhasıl çok zorlamayalım arkadaşlar, hepimiz kendi imkânlarımız ve yaşam tarzlarımız ölçüsünde "cool" olmaya çalışıyoruz işte. bırakın ne yapıyosa yapsn insanlar, böyle abuk sabuk şeyleri sorgulayınca elinize hiçbir şey geçmez.


der meister
(18.05.19)
Bu sorunun sosyolojik olarak cevabini ben de merak ediyorum.


gezgin,budist,hippi olduğunu iddia eden her gittiği yerde instagrama fotoğraf atmayı geçtim bir de blog yazan tayfadaki motivasyon nedir?

artı yönde anlamlandırmak için kırk takla atmanıza gerek yok.En basitinden: Toplumun çöküşü, 20. yy den sonra nesneleşen insan, putperestlik, aktarma yapma kavramlarıyla ilişkili.


paco de lucia
(19.05.19)
(9)

çok çalışmadan büyük başarı kazanılmıyor ama.....

çok çalışıp kendini adayınca da hayatı kaçırıyor insan? güneşli güzel günleri, güzel maçları, konserleri, arkadaş buluşmalarını, gençliğini, gezeceği şehirleri ve daha birçok şeyi...hayatı kaçırmadan çok başarılı olmanın bir yolu yok mu?
çok çalışıp kendini adayınca da hayatı kaçırıyor insan? güneşli güzel günleri, güzel maçları, konserleri, arkadaş buluşmalarını, gençliğini, gezeceği şehirleri ve daha birçok şeyi...

hayatı kaçırmadan çok başarılı olmanın bir yolu yok mu?
Sevdiğin işi yapmak


veritaslibertas
(12.05.19)
@veritaslibertas öyle de olsa dünyada tek sevdiğin şey işin olmayabilir.


50sinden sonra anca. Maalesef..


superfluid
(12.05.19)
Zamanı kullanmada ustalaşınca yapılabilir. Zamanınızı iyi organize ederek, zamanınızı çalan size bi faydası olmayan olguları hayatınızdan çıkararak başlayın. Gerisi gelecek.
50'nizden sonraya bırakmayın o zaman bir çok şeyi yapacak mecal kalmıyor. Yapsan da gençlik gibi olmuyor daha başka oluyor.


Hem çok çalışıp hem de hayatı ıskalamayacağın bir hayat mümkün. Zamanı ve parayı iyi kullandıktan sonra gayet yapılabiliyor.


roket adam
(12.05.19)
hiçbir şeyi kaçırmadan çok başarılı olanlar da var. iş hayatında çok disiplinli çalışmak ve boş yapmamak bence kilit nokta. iş yapman gerekirken “dur azıcık sosyal medyada takılayım” ya da “çocuklarla geyik yapayım” diyorsan, gene istersen çok başarılı olursun ama normalden fazla çalışman gerekeceği için hayatta kaçırdığın çok şey olur.

bir de bunun dengesini kurabilmek önemli. ne kadarlık bir başarı senin için çok başarı demek? dünyanın en iyisi olmaksa hedefin, iş hayatında çok disiplinli de çalışsan baya bişeyi kaçıracaksın mecburen. ama yükselip iyi bir yerlere gelmek ve alanında uzman ve tutulan bir kişi olmak da çok başarılı olmak demek.


para için çalışmayıp , paranın senin için çalışmasını sağlayacak bir sistem kuruncaya kadar malesef zor gibi.
en az bir 5-10 yıl it gibi çalışıp sistemini kurman gerekiyor gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.


technicalte
(12.05.19)
çok çalışmadan bilim yapamazsın.
büyük başarıdan kastın bilim ise bir yolu yok.

para ise, güzel arabalar, güzel evler ise o kadar çok çalışmana gerek yok
yıllarını boşa heba edersin.

büyük başarının ne olduğuna bakarak değişir yani.

bilim için şunu da not edeyim.
kendini bir şeye vakfetmek, hayatını onu adayabilmek bir eğitimin ürünüdür.


tamamhosdiyonda
(12.05.19)
çok başarılı olmaktan kastın ne? hangi alanda başarılı olmak? siyaset alanında başarılı olmakla akademik alanda başarılı olmak arasında hem süreç hem de sonuç olarak fersah fersah fark var.

ayrıca çalışmanın niteliği nedir? sen afedersin it gibi sabahtan akşama kadar çalışırsın en fazla takım lideri / şefi gibi bir konuma yükselirsin ama seninle aynı atölye, lab yada ofisteki bir başka adam/kadın, bilgi, deneyim yada zeka olarak senden artıları olduğu için senin çalışma eforunun belki de yarısını harcayarak senden çok daha üstün bir konuma gelebilir.

ha ayrıca kendi alanım için diyeyim -tasarım- hem başarılı olup hem de eğlenebiliyor insan. vardı böyle tanıdığım bir kız üniversitedeyken, ortak proje de yaptık. hatun yeri geldi it gibi çalıştı, yeri geldi başkalarını kullandı, yeri geldi yarışmalar için oy dilendi milletten ama her hafta sonu zil zurna sarhoş olmayı ihmal etmedi. şu an yurt dışında, inanıyorum ki 10 sene içerisinde "yurtdışındaki ünlü türk modacı" diye ismini duyacağız.


issiz karga
(12.05.19)
(8)

babam ve oğlum filmine 10 üzerinden kaç verirsiniz?

dürüst bir şekilde. 4 ve altıysa lütfen nedenini de yazın.
dürüst bir şekilde. 4 ve altıysa lütfen nedenini de yazın.
6.5

güzel filmdi vizyondayken izlemiştim.


KaraSakall
(11.05.19)
8.5


mysql34
(11.05.19)
4
Güzel çekilmiş ama safi duygu sömürüsü.


prizmatik
(11.05.19)
duygu sömürüsü +1

5


cedex
(12.05.19)
8


(s)AINT
(12.05.19)
4


hot potato
(12.05.19)
6.5


ms brownstone
(12.05.19)
(3)

marketteki günlük sütler gerçekten faydalı mı?

cam şişede satılanları kastediyorum.
cam şişede satılanları kastediyorum.
enerji içerdiği için faydalı, senin yaşamanı sağlıyor. protein, kalsiyum da vücudun için en gerekli besinler.


Günlük süt (cam şişe) pastörize ediliyor.
Karton kutular uht dediğimiz daha yüksek sıcaklıklara hızlıca çıkartılıp indiriliyor.

Uht daha dayanıklı aylarca duruyor. Ama tabi içindeki proteinler daha fazla bozuldu yıkıldı pastörize ye göre. Hatta bu ısıtma işleminin zararlı maddecikler oluşturduğu iddia ediliyor.


baba553
(04.05.19)
süt yetişkin insanların pek ihtiyacı olan bir şey değil, bolca şeker (laktoz) içeriyor ve dünya sağlık örgütüne göre yetişkin insanların %50'si bu laktozu sindiremiyor. kefir veya yoğurt bu şeker sayesinde fermente oluyor dolayısıyla şeker nerdeyse tamamen yok oluyor. fermentasyon sonucunda da probiyotik bakteriler ürediğinden kefir ve yoğurt hali faydalı, ama sütün kendi halinin bir olayı yok.

laktoza ek olarak süt kazein isimli bir protein de içeriyor ve aynı laktozda olduğu gibi bu proteinde de ciddi duyarlılık olduğunu savunuyor dünya sağlık örgütü. bu protinin vücuttan atılması için epey işler dönüyor fln.

yani kabaca özetlemek gerekirse sindirim sistemine getirdiği yük toplamda sağlayacağı faydadan daha büyük olduğu için bazı doktorler süt tüketimini gereksiz buluyor, sütten alınacak faydaların sebzeler ile alınması gerektiğini savunuyor, çünkü sebzeler sindirilirken vücuda daha az yük biniyor. ancak süt kullanılarak ortaya çıkan yoğurt, kefir gib ürünler baş tacı, bunun da sebebi bağırsak florasını destekliyor olması.

kefir veya yoğurt yapacaksanız günlük sütler daha faydalı evet, çok yüksek ısıda işlem görmedikleri için içindeki sevdiğimiz bakteriler daha ölmemiş oluyor, bu sütten yapılan kefir/yoğurtta probiyotik çeşitliliği daha zengin oluyor.

sadece içmek için ikisinin de bir faydası yok diyen hekimlerin görüşünü doğru kabul ediyorum ben.


taurina
(04.05.19)
(5)

1-2 dakikalık videolar için video kesme programı?

geçmiş duyuruları da taradım ama şöyle lisans istemeyen, bir filmden 1-2 dk'lık kesitler almak için kullanabilceğimiz bir program yok mu?adobe premiere, final cut gibi hem lisans hem de ekstra bilgi isteyen, üstüne logosunu da videoya ekleme zorbalığı yapan programları önermeyin lütfen. koca duyurud
geçmiş duyuruları da taradım ama şöyle lisans istemeyen, bir filmden 1-2 dk'lık kesitler almak için kullanabilceğimiz bir program yok mu?

adobe premiere, final cut gibi hem lisans hem de ekstra bilgi isteyen, üstüne logosunu da videoya ekleme zorbalığı yapan programları önermeyin lütfen.

koca duyuruda ne meseleler hallediliyor da şu küçücük meseleyle ilgili basit bir çözüm yok.
movie maker yok mu pcde?


candide
(03.05.19)
@candide yok. bulup da indirsem hd kalitedeki mp4 uzantılı videoları kesebilir mi?


mac içinse imovie işini fazlasıyla görür hatta harikalar yaratır.


reanarchy
(03.05.19)
@reanarchy mac değil windows.


(5)

acil microsoft word sorusu

"Metinler 1,15 satır ve paragraf aralığıyla, 11 punto büyüklüğünde, Cambria yazı tipiyle, Word standart kenar boşluklarına uygun olacak şekilde, 2-6 sayfa arasında yazılacaktır."1,15 satır ve paragraf aralığıyla kastedilen ne acaba? nasıl yapabilirim? word standart kenar boşlukları dediği 2,5 cm mi?
"Metinler 1,15 satır ve paragraf aralığıyla, 11 punto büyüklüğünde, Cambria yazı tipiyle, Word standart kenar boşluklarına uygun olacak şekilde, 2-6 sayfa arasında yazılacaktır."

1,15 satır ve paragraf aralığıyla kastedilen ne acaba? nasıl yapabilirim? word standart kenar boşlukları dediği 2,5 cm mi?
word'de 1.15 satır aralığı seçeceği var. onu kastediyor olmalı.

diğer için de; düzen>kenar boşlukları>normal


babilbaligi
(30.04.19)
support.office.com

Evet kenar boşluğu ile oynamayın


kablelvuku
(30.04.19)
Boş döküman açtığınızda sol yukarıda Calibri ya da Times New Roman yazan yere tıklarsanız orda bilgisayardaki yazı tiplerini görürsünüz. Cambria'yı seçin.

Hemen aynı yerde sağdaki kutucuk punto ya da yazı büyüklüğünü ifade eder. 11'i seçin.

Sola daya/ortala/sağa daya tuşlarının hemen yan tarafında aşağı yukarı oklu dört çizgili ikona tıklarsanız paragraf boşluğu menüsü çıkar. 1,15 i seçin.

Başka bir şey değiştirmenize gerek yok, kalanlar varsayılan özellik zaten. Sayfa sayısını tutturmanız yeterli.


requant
(30.04.19)
paragraf boşluğundan kasıt (enter)'a basıldığında ve yeni cümle yazıldığında iki paragraf arasındaki boşluk mu?


evet.


burfak
(30.04.19)
(8)

instagram, facebook, youtube ve twitter’a kaç saat ayırıyorsunuz?

1) günde ortalama kaç saatiniz telefon başında sosyal medyada geçiyor?2) hesaplarınızı hangi sıklıkla kontrol ediyorsunuz? facebook şu kada instagram şu kadar diye..
1) günde ortalama kaç saatiniz telefon başında sosyal medyada geçiyor?
2) hesaplarınızı hangi sıklıkla kontrol ediyorsunuz? facebook şu kada instagram şu kadar diye..
Yukaridakilerden bir tek youtu.be u kullaniyorum. Değişiyor süresi. Bazen yoğunluktan hiç bakamiyorum bazen birilerine şarkı gondermek icin linki kopyalayip çıkıyorum. Bazen de konser kayitlari, yeni sarkilar derken 1 saat kadar oluyor. Ama masaüstü calisirsam arkaplanda sarkilar acik oldugu icin 3-4 saati de bulabiliyor.


Amaranta ursula
(29.04.19)
sadece instagram kullanıyorum. yapacak hiç işim gücüm yoksa ve wifi a bağlıysam instagrama bakıyorum, her açışta 2-3 dk geçiriyorum. günde 6-7 kez bakıyor olabilirim uygun şartlarda.


taurina
(29.04.19)
1-) Yarım saat-bir saat
2-) Bütün bildirimlerim kapalı. Uygulamaları kullandığım sıklıkla sadece.


blue serenity
(29.04.19)
haberleri ve gündemi youtube ve twitter'dan takip ediyorum ve sadece ciddi hesapları takip ediyorum veya videoları izliyorum. yani oturup oyun videoları, 200ton slime yaptık, 1 tam kokoreç yedik videoları izlemiyorum. dolayısıyla bağımlılık veya hastalık olarak görmüyorum. çünkü gündemi tarafsız olarak takip edebileceğin başka ortam kalmadı. o yüzden ne kadar açmışım bakmışım takibini yapmıyorum.

face, insta, snap vb. başka tabii. hiç takılmıyorum...


malheiros
(29.04.19)
ekran süresinden baktım 2 saat 38 dakika geçirmişim bugün.

Ekşi sözlük 1 saat
İnsagram 1 saat
Twitter 8 dakika
Youtube 30 dakika


eazy
(29.04.19)
Youtube'u kullanıyorum. Diğerleri umurumda bile değil.

Kaç saat kullanıyorumdur tam olarak bilemem ama 1 saat anca oluyordur herhalde.


1) twitter 30-40 dk, facebook 0, instagram akşamdan akşama 25-30 dk, youtube duruma göre 1 saat de oluyor 20 dakika da oluyor. 1 saati geçtiği nadir olur ama olursa da geyik programlarını dinliyorum çalışırken iyi gidiyor.

ortalama 1 saat 20 dakika civarı bir takılma sürem oluyor(youtube'yi tv gibi düşünüyorum).


golgi aygıtı
(29.04.19)
instagramı kullanıyorum en aktif, her gün çektiğim fotoğraflardan bi hikaye paylaşırım genelde. fotoğraf odaklı kullanıyorum takip ettiğim hesapları da. saat bilemem ama en yoğun buradayım.

akşam da yemek yerken youtube'a bakıyorum, takip ettiğim kanallardan elbet biri bir video paylaşmış oluyor, onu izliyorum. 20 dk ile 1 saat arası diyelim.


Jux
(29.04.19)
(2)

blog’uma yabancı ülkelerden giriş yapılması

bir blog açtım blogspot ile. istatistiklere baktığımda belçika, brezilya, güney kore, hollanda ve israil gibi ülkelerden giriş yapıldığını gösteriyor. benim bu ülkelerin hiçbirinde bir arkadaşım ya da tanıdığım yok. bloğumu da sadece google’a ismimi yazarak bulabilirler. bir yerden duyurmuş değilim
bir blog açtım blogspot ile. istatistiklere baktığımda belçika, brezilya, güney kore, hollanda ve israil gibi ülkelerden giriş yapıldığını gösteriyor.

benim bu ülkelerin hiçbirinde bir arkadaşım ya da tanıdığım yok. bloğumu da sadece google’a ismimi yazarak bulabilirler. bir yerden duyurmuş değilim ve başka link de yok.

nasıl oluyor bu iş? server’larla mı alakalı?
vpn üzerinden giriyordur
ya da bottur


wang
(19.04.19)
örümcektir. gerçek kişi değil, çeşitli arama motorları veya bazı servisler linkten linke geçerek tararlar böyle. önemli bi durum yok yani.


(20)

starbucks’ta barista hiç kahve ikram etti mi?

ben hiç duymadım. günde 2 kahve ikram etme hakları varmış.
ben hiç duymadım. günde 2 kahve ikram etme hakları varmış.
bana ettiler şimdiye kadar üç kere falan.


theseachange
(15.04.19)
hayır. çok saatlerimi geçirmişimdir de yani. güzel bir kız olmadığım için olabilir :-)


windows95
(15.04.19)
yanlış hatırlamıyosam 1 kere etmiş olabilirler (karta para yüklerken sorun oluşmuştu)


lata
(15.04.19)
Oldu birkaç kere, birinde okuldaki starbucksta muhabbetimin olduğu bi baristaydı birinde de akşam geçti, bol filtre kahve vardı ordan vermişti.


Haldamir
(15.04.19)
bana verdiler. çok şekerler. :p


pavlov un kedisi
(15.04.19)
Siparisi yanlis almadilarsa hic etmediler. Bence oyle bisi varsa o ikrami kendilerine yapiyolardir =D


superfluid
(15.04.19)
evet yeni bir kahveyi pek beğenmemiştik onlar bunu telafi için başka kahve ikram etmişlerdi.


%25 civarı bi ikram almışımdır, hatta vakti zamanında iş yerimin dibindeki şube hiç bi şekilde ücret almazdı benden.

edit: aklıma geldi bak, dünya kahve günü mü ne vardı, kendileri kahve bile getirmişti bana :)


obaa
(15.04.19)
Kasalarında bir problem vardı, sadece kart ile ödeme kabul ediyorlardı. Benim de üzerimde sadece nakit vardı, o zaman ikram etmişlerdi. Daha önce de birkaç defa ettikleri olmuştu ama onların nasıl olduğunu hatırlamıyorum.

Ediyorlar yani, birde öyle günde 2 ile falan sınırlı olduğunu sanmıyorum. Zaten aldığınız kahveyi beğenmedim derseniz direk yenisini yaparlar mesela, o yüzden sayı tutmaları pek mümkün değil.


talasas
(15.04.19)
Valla bana da hiç etmediler, hepsini burdan kınıyorum.


hic denk gelmedi.


cooperr
(15.04.19)
bana da birçok kez ettiler starbucks mobilde problem olunca...


ettiler, erkegim :p

tam da isten kovulmustum 10dk oncesi, derdo derdo arkadaslari arayacaktim oturup. gunumu guzellestirdi herif.


hjarteblod
(15.04.19)
Yaza özel içecekleri vardı. İlle de dene dediler. Ok dedim ve denedim. Sevdin mi diye sordular. Hayır dedim. Sonra Kahve ikram ettiler.


adwokat
(15.04.19)
yep.


babilbaligi
(16.04.19)
Genelde kalabalık saatlerde gittiğim için siparişimi bile zor alıyorlar. Bazen yanlış anlıyorlar, onu neyse ki düzeltiyorlar. Bir keresinde de küçük boy parası verdiğim halde yanlışlıkla büyük boy vermişlerdi, söylediğimde ikramımız olsun demişlerdi. Bunun dışında bir ikram görmedim.


Abdurrahman
(16.04.19)
bize de edildi, iki kişiydik ama bir tane de iyiydi.


jenasinans
(16.04.19)
multinet makinası bozuktu, kredi kartı vardı ondan çekin dedim. gerek yok dediler, ikram ettiler.


inheritance
(16.04.19)
japonyada ikram etti türkiyede hiç denk gelmedim


basond
(16.04.19)
(7)

köy yumurtasıyla market yumurtası arasında besin değeri

olarak çok fazla fark var mı? köy yumurtası yiyen ne fayda sağlıyor, market yumurtası yiyen ne kaybediyor? (pi'yi 3 kabul eder gibi köy yumurtasını da en doğalından varsayıyoruz)
olarak çok fazla fark var mı? köy yumurtası yiyen ne fayda sağlıyor, market yumurtası yiyen ne kaybediyor? (pi'yi 3 kabul eder gibi köy yumurtasını da en doğalından varsayıyoruz)
eğer fark varsa, bence köy yumurtasının besin değeri daha düşüktür çünkü bildiğin bok yiyorlar.


besin değerini bilmiyorum ama bizim köyde normal toprak üstünde gezen, solucan börtü böcek filan yiyen tavuklarımız var. yazın sürekli gider yumurta yerim. bariz daha lezzetli.


spirit crusher
(05.04.19)
Markette satılanlar içinde numarası 0la başlayan "organik" lerden almıyorsanız bol bol gdo, antibiyotik vs yükleniyorsunuz. Aynı şey tavuk için de geçerli.Hiç tüketmemek daha iyi.

Köy yumurtası, bu tip antibiyotik vs kimyasal atık içermediği gibi pek tabiiki kalsiyum, sodyum, potasyum protein ve vitamin açısından bin kat evladır.


jimjim
(05.04.19)
Konuya ilişkin bilimsel bir çalışma: dergipark.gov.tr

Yumurtaları ticari, köy ve serbest olarak gruplandırıp yaptıkları incelemede tazelik, iç kalite ve dış kalite açısından pek de fark olmadığını görmüşler.

Ben ticari yumurtalarla köy-organik yumurtalar arasında pek fark olmadığını, insanların ticari yumurtalardaki “yabancı maddeleri” abarttığını düşünüyorum.

Düşüncemi yanlışlayan bilimsel çalışma görmediğim sürece de böyle düşünmeye devam edeceğim.


(s)AINT
(05.04.19)
Şimdi 30 tane köy yumurtası aldım. Farkı ne dersen valla en ufak fikrim yok. Sadece köye daha çok para verdim. Ama köy yediğim için daha sağlıklı hissediyorum. Ploesebo.. mu yazamıyorum bile ondan da olabilir. Köy yumurtası yediğimde güne daha güzel başlıyorum. Reklam gibi oldu.


for day to break
(06.04.19)
Yumurtalarda üretim şeklini belirten numaralar var.

Seri numarası 0TR ile başlayanlar organik, 1 ile başlayanlar serbest gezen, 2 ile başlayanlar kümes, 3 ile başlayanlar kafes tavuklarıdır.

(Not: Organik ile serbest gezen tavuk arasında tavukların yemlerinin de organik olması, bulundukları arazinin daha az ilaçlanmış olması gibi farklar mevcut)

0 veya 1 numaralı yumurtalar kabaca bu şekilde hayat süren tavuklardan geliyor:

eksiup.com

2 numaralı yumurtalar bu şekilde hayat süren tavuklardan geliyor. Yapay ışıkta büyüyen bu hayvanların hareket alanı çok kısıtlı. kümesler hayvanlar topluca kesime gittikçe temizleniyor:

eksiup.com

3 numaralı yumurtalar bu tavuklardan geliyor, kafes dışına sadece kesim için çıkıyorlar:

eksiup.com

buna göre vicdanınız el verdiğince karar verebilirsiniz hangisini tüketmek istediğinize.

ben şahsen özellikle 3 nuamralı yumurtaları satın almayı büyük vicdansızlık olarak görüyorum,gerekirse hiç yumurta yemem ama şu zulme ortak olmam. daha az yumurta tüketirim ama 0 veya 1 olanını tüketirim, en azından tavuğu görece iyi bir hayat yaşamış olduğunu düşünürüm.


taurina
(06.04.19)
Ben de tat bakımından değil de hayvanın yaşam şartlarını düşünerek serbest gezen alıyorum.


inawen
(06.04.19)
(2)

guguk kuşu finali (spoiler içerir)

finalde jack nicholson’ın beynine ne yapıyorlar? şef neden onu boğuyor?
finalde jack nicholson’ın beynine ne yapıyorlar? şef neden onu boğuyor?
(bkz: lobotomi)


ruhi bir banyo
(29.03.19)
Sef cok iyi bikiyor ki mcmurphy bu sekilde yasayacagina olmeyi tercih edecek tipte bir insan, hastanenin ve sistemin ne kadar cikissiz oldugunu bildigi icin kendince onun adina karar veriyor.


(30.03.19)
(7)

birini stalk'larken nasıl bir sıralamanız var?

1) hangi mecradan başlıyorsunuz ve devam ediyorsunuz? 2) ismini soyismini google'luyor musunuz?
1) hangi mecradan başlıyorsunuz ve devam ediyorsunuz?
2) ismini soyismini google'luyor musunuz?
Benim için fikirler önemli o yüzden ağırlık twitter'da. insta'ya da bakıyorum ama tabii, verilen pozlar, açıklama kısmına yazıalnalr bazen çok iyi bir bilgi verici oluyor.

Evet, bulabildiğim her şeye bakarım, geçenlerde birinin iş başvurusndan KPSS puanını bulmuştum. :D


dayl
(24.03.19)
1-) değişiyor.
2-) tırnak içinde google'lıyorum, başka isim soyadı kombinasyonlarını da çıkarabiliyor öbür türlü.


QweAsdZxc
(24.03.19)
birinin ismini soyismini öğrendikten sonra baktığım ilk yer instagram. pozları/giyimi kuşamı/gittiği yerlere bakıyorum. böylece yaşam tarzının benimkine benzeyip benzemediğini anlamaya çalışıyorum. instagramdan sonra google araması yapıyorum, sonra tüm çıkanlara tek tek bakıyorum.


yanginmerdiveni
(24.03.19)
ya nasıl yapıyorsunuz bana da öğretsenize. ben birinin soyadını bile öğrenemedim :/

öğrensem google'da aratırım herhalde, sosyal medya hesapları çıkar (çıkar değil mi?) onlara bakarım. evet sosyal medyaya çok uzağım.


pati
(24.03.19)
Valla ben sosyal medya kullanmadığım için sadece 2 yi yapabiliyorum. Sonra zaten benzer bir sürü isim çıkıyor ya da sosyal medya hesaplarindaki isimlerde giriş/ üyelik vs isteyince öff amaan kim ugraşacak deyip vazgeçiyorum aramaktan.


Amaranta ursula
(24.03.19)
google scholar'dan başlıyorum sonra departmanın web sitesine geçiyorum. Jstor'da da aratıyorum (*-*)


velvetmorning
(24.03.19)
stalk'tan anlamam ben de, bende numarası varsa whatsapp'ına bakarım, instagram fb yok zaten, bir de google'a sorarım. 1-2 denemede bulamazsam vazgeçerim.


Jesus Christ
(25.03.19)
(12)

starbucks'ta ders çalışmak?

o insan gürültüsünün, müzik sesinin ve kalabalığın içinde nasıl ders çalışıyorlar? hadi bunlara rağmen çalışabiliyorlar diyelim; e orda çalışan her yerde çalışır. özellikle starbucks'a gitmek neden? kimse onları kaldırmayacak ya da kahve almıyorlar diye taciz etmeyecek diye mi?
o insan gürültüsünün, müzik sesinin ve kalabalığın içinde nasıl ders çalışıyorlar? hadi bunlara rağmen çalışabiliyorlar diyelim; e orda çalışan her yerde çalışır. özellikle starbucks'a gitmek neden? kimse onları kaldırmayacak ya da kahve almıyorlar diye taciz etmeyecek diye mi?
internet var tuvalet var, bütün gün otursan da karışan yok, kahve ucuz, ses de o kadar rahatsız eden bir şey değil orda.


nahtoderfahrung
(24.03.19)
çalışmak için rahat ortam. bir kulaklık her şeyi çözüyor. konsantre olup kulaklığı takarsanız etrafta olup bitenleri farketmeden saatler geçirebilirsiniz.


Evde odaklanmak gercekten cok zor olabiliyor. Hadi yemek yiyeyim, hadi uzanayim, hadi porno izleyeyim diyemiyorsun cafeye gittiginde.


Traveler
(24.03.19)
Her starbucks boyle degildir ama Bostanci’dakinde mesela ust kat ders calisma salonu gibiydi. Giden hemen hemen herkes ogrenci ve calisiyor oldugundan cit cikmazdi. Ders calismak icin gelmediyse de birisi ortamin sessizligini bozmayacak duzeyde konusurlardi. Ses illa bir sorun oluyor degil yani.


reavelyn
(24.03.19)
Traveller'in dedigi sebepten tam olarak.
Gurultu de herkesi o kadar etkilemiyor. Beni direkt dibimde konusulmadikca pek etkilemez ornegin.


stavro
(24.03.19)
Spotify'ın okuma, çalışma listelerinden birini açıyorum. Kafam önümdeki kitapta ya da bilgisayarda oluyor. Açık alan çok gürültülü olmasına rağmen sigara için orada oturuyorum. İçeceğini içerden alıyorsun gelip yerine geri oturuyorsun. Garson diye bir şey yok, taciz yok.

Benim müziksiz çalışıp okumam mümkün değil ama kimi için müzik dikkat dağıtıcı oluyor. O durumda starbucks fazla gürültülü evet.

edit: Bunlar da listeler. Çoğu 'Odaklan' kısmından.

open.spotify.com

open.spotify.com

open.spotify.com

open.spotify.com

open.spotify.com


m3mphis
(24.03.19)
Traveler +1
Yemek yediğin, uyuduğun, oyun oynadığın, dizi/film izlediğin ortamda ders çalışmak daha zor. Ayrıca bazı insanlar ortam gürültüsünde daha iyi odaklanabiliyor. Sırf bu amaçla yapılmış ses kayıtları vardı çalışmak için.


necron
(24.03.19)
starbuckslardan daha sakin otogarlar, semt pazarları gördüm. benim için oturup kahve içmek için bile fazla gürültülüyken insanların ders çalıştığını söylemesi bana da inanılmaz garip geliyor.


denek hayatım
(24.03.19)
Valla inanılmaz çalışıyorum hem de. Ev sessiz ama üst komşu ayıdan hallice, senelerdir laf geçiremiyoruz. Sessiz evde bir ayının anırma sesi çok sinir bozucu olabiliyor. Oysa Starbucksta herkes işiyle meşgul, ses var ama motive eden meşguliyet sesi. Kimse kimseyi kesmiyor herkes önünde bir şeyle ilgileniyor. Mobildeyim link atamıyorum, benim de bu konuyla ilgili duyurum var "niye ekşide bizi gömüyorlar" temalı. Cevaplar belki yardımcı olur.


windows95
(24.03.19)
Ve sıcak kahveyle çalışmak çok zevkli bişey ya.


windows95
(24.03.19)
kpssye hazırlandığım zaman ya kütüphaneye gidiyordum (milli kütüphaneye bir de) çünkü insanlar aşırı sessizdi ve ortamdaki bu aşırı sessizlik mecburen önümdeki kitaba odaklanmamı sağlıyordu.

ayrıca starbuckslarda da çalışmayı seviyordum çünkü bir eve kıyasla daha verimli çalışıyordum. starbucksta da ya oturup ders çalışır kahveni içersin ya da etrafına bakarsın. kulaklığını takıp çalışınca gayet verimli olabiliyordu.


denizgonen
(24.03.19)
müzik, internet, istediğin zaman kahve, temiz bir tuvalet, düzgün masalar, çalışmaya gelen diğer insanlarla tanışma imkanı, her köşede priz.

beni çekenler bunlar. fiyatları da bana aşırı makul geliyor.


babilbaligi
(24.03.19)
(1)

bimeks’ten fatura almam lazım ama iflas etmiş

telefonla da ulaşamıyorum. faturayı yeniden üretemezsem ciddi maddi zararım olacak. nasıl bir yol bulabilirim?
telefonla da ulaşamıyorum. faturayı yeniden üretemezsem ciddi maddi zararım olacak. nasıl bir yol bulabilirim?
İflas kapanmadıysa bir şekilde iflas memurlarını bulup onlara söyle şirket kayıtlarından çıkar belki. Ciddi bir zararsa belki yardımcı olurlar. Çok mu zorlama oldu bilmiyorum ama aklıma bu geldi.


bayc
(21.03.19)
(7)

araştırma görevlisi olma süreçleri

nasıl ilerliyor? yüksek lisans bitti diyelim. elimizde de 58 yds puanı var. başvurunca yazılı sınav yapan oluyor mu direk mülakat mı? yds’nin ağırlığı ne kadar? mezuniyet puanının vs?
nasıl ilerliyor? yüksek lisans bitti diyelim. elimizde de 58 yds puanı var. başvurunca yazılı sınav yapan oluyor mu direk mülakat mı?

yds’nin ağırlığı ne kadar? mezuniyet puanının vs?
ilk değerlendirmede %50 ales %50 yds olur. (myo'lar için açılan ilanlarda yds yerine diploma notuna bakarlar).
ilk değerlendirme sonucuna göre ilk 10'a girersen bilim sınavına girmeye hak kazanırsın. bilim sınavı gireceğin anabilim dalı ile ilgili yazılı bir sınavdır. bu sınava girenler arasından %30 ales, %30 diploma notu, %30 bilim sınavı ve %10 yds kırılımı ile hesaplanan nota göre kazanan belli olur. bu ağırlıklar okuluna göre %5-10 oynayabilir ama genel durum bu şekilde.
58 yds çok düşük, ilk 10'a girmen çok zor olur ales'in 99 olsa bile. hatta zaten çoğu ilanda başvurabilmek için ales'ten en az 70, yds'den de en az 60 almış olma şartı olur.

edit: ben kaçırmışım bu arada, signore haklı. yüksek lisans veya doktora "yapıyor olmak" şartı var ar. gör. için. öğrenci olman lazım yani bir yandan.


hrskrs
(08.03.19)
Yüksek lisans bittiyse doktoraya başlamadan araştırma görevlisi olma ihtimaliniz yok. Öğrenci olmanız gerekir. Ales'in %60'ı dil puanının %40'ı alınıyor, ilk 10'a girenler yazılı sınava alınıyor. Son değerlendirmede de ales, yazılı sınav ve lisans not ort %30'ar, dil de %10 alınıyor en yüksek puanlı kişi ar gör oluyor.


signore
(08.03.19)
Sözlü sınav olan da var yazılı sınav olan da var. Odtü için:
ALES % 30, ortalama % 30, yabancı dil % 10, yazılı sınav % 30

Bu resmiyetteki kısım, bir de araştırma görevlisi kadrosu genelde halihazırda hocanın tanıdığı, bölümde yüksek lisans yapan öğrencileri düşünerek açılmış olabiliyor. Onu da düşününce 58 yds ile zor.

edit: ylisans ya da doktora öğrenci olma şartı atlamışım evet. bittiyse doktoraya başlamadan başvuramazsınız.


patiska
(08.03.19)
Benim bir teorim var. Kızmak, darılmak yok ama.
Nasıl akademisyen olunur diye soranlar akademisyen olamaz.


flo
(08.03.19)
Flo+1500

58 dil puanıyla araştırma görevlisi olmak imkansız gibi bir şey ek olarak


akademisyen olacak kişi ben değilim.


58 yds puanıyla değil akademisyen lise mezunu bile olunmamalı.


faaip de oiad
(09.03.19)
(18)

starbucks'ta gerçek isminizi mi veriyorsunuz?

sb
sb
Ismimin son harfini genelde anlamiyorlar onu eksik yazinca başka bir isim oluyor.


Amaranta ursula
(06.03.19)
yes


datnet
(06.03.19)
Kredi kartıyla ödüyorsam evet, başka her türlü durumda hayır.

Şimdiye kadar en abarttığım isim de germen oldu.


duseyazar
(06.03.19)
evet çünkü hep aynı şubeden alıyorum ve bazen kart kullanıyorum. bazen ben adımı söylemeden x değil mi diye kendileri sorup yazıyolar


windows95
(06.03.19)
evet.


tabirimekruh
(06.03.19)
Evet


ebet.


respect
(06.03.19)
Buna farkli isim veren de mi varmis? Adim kotu olsaydi utanirdim belki de, simdi bir de o kisiler icin dusundum.


Traveler
(06.03.19)
Evet, bu şekilde beni kesen kızlara kolaylık sağlamış oluyorum çünkü.


Jux
(06.03.19)
Evet


eazy
(06.03.19)
Evet. Bir tek yurt dışında jenerik bir ecnebi ismi sallamışlığım var, çünkü zavallı baristayı Türkçe isim yazmaya çalışırken maymun etmek istemedim.


bi arkadaşım var adı burgaç, kasiyer anlayamıyor ismini hep başka bir şey yazıyor. la oolum can de ahmet de hasan de ne kastırıyosun diyorum yok ille söyleyecek. ben kendi adımı kullanıyorum bu arada :)


prasinos
(06.03.19)
Normalde kullanmadigim gobek adimi veriyorum cunlu kullandigimi yazamiyorlar, zor. Bazen bana seslendiklerini anlamak guc oluyor.


red g
(07.03.19)
evet hatta yurtdışında bile kendi adımı veriyorum. gerekirse kodluyorum. hoşlarına bile gidiyo. enteresan =)


evet


dafuq
(07.03.19)
Bazen gercek ismimi, bazen cesitli Sirp, Yunan isimleri salliyorum


stavro
(07.03.19)
evet. ama bazen osman, hüseyin falan diye salladığım olmuyor değil.


zgrydn
(07.03.19)
Evet.

Yurtdisinda yasiyorum ona ragmen hic baska bir isim kullanmadim.


chitosan
(07.03.19)
(3)

çiğ kıyma buzdolabında ne kadar saklanır?

geçen 1 gün beklettim, paketini açtığımda kokuyordu.
geçen 1 gün beklettim, paketini açtığımda kokuyordu.
buzdolabının üst kısmındaki raflar biraz daha soğuk oluyor, kahvaltılık için ayrılıyor genelde. o kısma koymanızı tavsiye ederim. eğer hava almayacak şekilde stre.film ile kapatıldıysa 3 güne kadar gideri var.
koku konusu da, kıymanın doğal kokusu oluyor genelde. eğer aldığınız yer gözünüzün önünde eti çektiyse, buzdolabında durunca oluşan koku soğuk kıyma kokusudur. sıkıntı olmaz.

elbette en ideali alındığı gün tüketilmesi.


lovemyself
(04.03.19)
Buzdolabına bağlı olarak 2 3 gün belki daha fazla durur.

Ama uzun duracaksa yahu belirsizse kavurup koy.


habarbey
(04.03.19)
Hayvanı kestikten sonra bir gün mü? O kıyma o dolaba girene kadar kaç saat dışarıda kaldı? buzdolabının içi kaç derece? Bir sürü başka faktör var. Ayrıca kıyma zaten kokar. Bozulma anlamında bir koku olduğundan emin miyiz?


samterk
(05.03.19)
(22)

evinizde sigara içilmesine müsaade ediyor musunuz?

uyarabileceğiniz samimiyette olmayan misafirlerinizi nasıl uyarıyorsunuz?
uyarabileceğiniz samimiyette olmayan misafirlerinizi nasıl uyarıyorsunuz?
Kim olursa olsun izin vermiyorum, balkona çıkmalarını rica ediyroum.


taurina
(03.03.19)
Asla izin vermem ve samimiyetten bağımsız uyarırım. İzin almadan sigara yakana da çok şaşarım.


fotrsapka
(03.03.19)
İzin vermem. İzin almadan içmeye kimse yeltenmedi.


evde sigara içmiyoruz demek yeterli olmalı. ben de öyle oluyor .


bazenuyur
(03.03.19)
ben kendime de içirtmiyorsam kimseye de içirtmem kendi evimde, balkonu gösteririm.


Valla sigara kokusu çok iğrenç geldiğinden etmiyorum.


Bir kisi oldu, balkonda izin verdim.


Traveler
(03.03.19)
hayır, balkonda içebileceğini söylüyorum. bunu söyleyemeyeceğim kadar samimi olmadığım biri evime hiç gelmez zaten.
ayrıca insan başka birinin evinde hiç sormadan sigara yakar mı ya? hani ev sahibi içiyordur evin içinde o zaman anlarım da, diğer türlü, sigara içmeyen birinin evinde, ne bileyim..


pati
(03.03.19)
artik belli bir bilince sahip insanlar, bize gelen sigara icenler mutlaka balkona cikiyorlar, uzun yillardir hic kimse evin icinde sigara yakmaya yeltenmedi.


exlibris
(03.03.19)
Kendim sigara içtiğim halde evimde balkon dışında bir yerde sigara içilmiyor. Evime gelen herkese de bunu söylüyorum.


izin vermiyorum.
nerede içeceğini sormadan sigara yakan olmadı bugüne kadar.


evde sigara içilmediği belli olduğundan herkes terasa çıkıp içiyor, kimse içerde içmeye yeltenmedi +1


hayır. isterse seks teklif etsin kızın biri yine hayır.


xxxo
(03.03.19)
kül tablası yok, sigara içmek isteyen kül tablası soruyor; "maalesef yok, evde sigara içmiyoruz" diyorum.


slava
(03.03.19)
sigara içilmiyor evimde diyebileceğim samimiyetim olmayan insanları evime hiç davet etmiyorum zaten.


Phoebe
(03.03.19)
"evde sigara içmiyoruz, balkona buyrun" diyorum. ben kara kışta, zemheri ayazında bile paltomu giyip balkonda içiyorum, el aleme mi evde içiricem? onların koca götleri yerinden kalkmasın, üşümesin diye bembeyaz perdelerim, tertemiz duvarlarım ve mis kokulu evimi is içinde bırakamam.


scheherazade
(03.03.19)
Evde içmeyin derim herhalde ama kimse de evimde sigara içmeye kalkmadı şimdiye kadar. Herkes kendiliğinden balkona gidiyormuş şu an fark ettim :) sadece taşınırken kuzenim evde içmek istedi ev boş diye ama ona da balkonu gösterdim orada içti yine.


şubatsonrası
(03.03.19)
şubatsonrası +1
ufaktan bir devrim mi yaşanıyor acaba bu konuda, geçenlerde benim de dikkatimi çekti. eskiden kimse umursamıyordu sanki, şimdilerde ennnn kötü mutfağa geçilip öyle içiliyor. öyle çok misafir gelmez evime ama başka evlerde de gördüğüm üzere insanlar sigara içecekleri zaman bi "dışarısı" kovalıyorlar.

istisna olarak öğrenci evleri var tabii, bi de tanıdıkların yaşadığı bekar evleri diyebilirim.


Jux
(03.03.19)
Asla izin vermiyorum, balkonum da yok. Sigara içenleri genelde hayatıma almıyorum ama bu durum değişirse de şanslarına küssünler, apartmanın önüne filan çıkmaları lazım :)


hayır, evde sigara olayına kesinlikle izin vermiyorum. uyarabileceğim samimiyette olmayanları eve sokmuyorum.


babilbaligi
(04.03.19)
15-20 yıl oldu evin içinde sigara içmeyi bırakalı. ben içmiyorsam kimse içemez. en soğuk havalarda bile balkona çıkarım. içmek isteyen de çıkacak o kadar.


Çok şaşırdım. Tüm cevaplar aynı neredeyse. Bizim evde sigara içen kimse olmamasına rağmen, arkadaş vs. biri gelince sigarasını içiyor. Ne o soruyor ne de biz söylüyoruz. Kendimi taş devrinde hissettim şu an.


valarmurgulis
(04.03.19)
(5)

masanın üzerindeki hangi telefon? (resimli)

beyaz telefon hangi marka? https://i.hizliresim.com/nQ93Ql.jpg
beyaz telefon hangi marka?

i.hizliresim.com
Bana ayfon gibi geldi.


grup olalim grup
(23.02.19)
Samsung Galaxy A9 Pro büyük ihtimalle.


dont eat me
(23.02.19)
iphone 6s plus olabilir


krasich
(23.02.19)
@lateviper imgur açılmıyor


(1)

üniversiteye diye gidip okumadan gezen insanlar

çevrenizde, ailenizde oldu mu ya da duydunuz mu böyle insanları? üniversite diye gidip 4-5 yıl okula gitmeden, gezip mezun olmadan geri dönenlerden bahsediyorum. ailesinin, çevresinin haberi oldu mu? nasıl tepkiler verdiler? var mı böyle hikayeleriniz?
çevrenizde, ailenizde oldu mu ya da duydunuz mu böyle insanları? üniversite diye gidip 4-5 yıl okula gitmeden, gezip mezun olmadan geri dönenlerden bahsediyorum.

ailesinin, çevresinin haberi oldu mu? nasıl tepkiler verdiler? var mı böyle hikayeleriniz?
Kuzenim yaptı bunu. İlk zamanlarda renk vermiyordu. Ama biz anlıyorduk okulu uzayacak alttan dersleri var sanıyorduk. Meğerse hiç gitmiyormuş. Barda çalışıyordu. Çok geç saatte uyanıyordu e haliyle derslere gidecek enerji kalmıyordu. Bahçeşehir üniversitesinde burslu öğrenciydi. Türkiye derecesi ile girdiği bölümden atıldı. Memleketine geri döndü. Annesi babası biliyordu durumu. Eğitimci insanlar olduğu için pek sert tepki vermediler. Ben olsam çok kızgın olurdum. Bilemiyorum. Şimdi yine bir barda çalışmakta.


rakidabalikolsa
(21.02.19)
(20)

ailenizle maddi bağınızı kaç yaşında kopardınız?

Ek olarak:2)kaç yaşınızdan beri çalışıyorsunuz?3) sizce aileden parasal bağı koparmak için erkekte ve kadında maksimum üst sınır kaç yaştır?
Ek olarak:

2)kaç yaşınızdan beri çalışıyorsunuz?

3) sizce aileden parasal bağı koparmak için erkekte ve kadında maksimum üst sınır kaç yaştır?
23
27
böyle bir yaş yoktur. ne yaptığınız, ne yapmak istediğiniz ile ilgilidir.


babilbaligi
(19.02.19)
2-22. ama kesintisiz çalışmaya başlamam 23. maddi bağım da 23 yaşında koptu.
3-25.


"Maddi bağı koparmak = aileden para almamaya başlamak" diye yorumlayarak cevap veriyorum:
19
23
Para kazanmaya başlar başlamaz (bunu geciktirmemek lazım tabi, okul bitince diyeyim)


pati
(19.02.19)
1. 23
2. 23
3. beklenen, meslek sahibi oluncadır. yaş 18 de olabilir 28 de.


dedim ben sana
(19.02.19)
20-21
2.üniversitede part time işler+ güzel burslar. yüksekle beraber çalışmaya başladım.
3.hastalık veya ekstrem başka bişeyler yoksa 24 diyorum. 25ten büyük, harçlık alan ya da çalıştığı halde aileyle yaşayan "bireyleri" anlayamıyorum. atanamamak/iş bulamamak/hayalindeki işi yapamamak başka şeydir; iş gücüne katılmamak başka şey.
ya iş bulabileceğin bir meslek sahibi olmak için öğrenciyken uğraşacaksın; ya da hayalindeki iş yerinden cevap alana kadar/tutkun olan meslekle uğraşacak imkanı bulana kadar kendi paranı/hayatını kazanacaksın diye düşünüyorum.


jimjim
(19.02.19)
1- 19
2- 19
3- 24 (okul bitince aslında bitmeden)


scudman1
(19.02.19)
1-)Ailemle maddi bağımı koparmadım, ben bakıyorum.
2-)12-13 yaş gibi
3-)Benim için maddi duruma göre değişir, benim durumumda ölene kadar bakmak mecburiyetindeyim, babam yaşıyor olsaydı veya maddi durumu iyi bir aileye sahip olsaydım herhalde ölene kadar çalışmazdım.


1-) 24
2-) 24
3-) Erkek 25 / Kadın 30


Corc
(19.02.19)
1) 22
2) 22
3) Fazla uzatmadan en geç 25 yaş gibi ekonomik özgürlüğün kazanılmasının iyi olacağını düşünüyorum. Her iki cins için de.


1)23
2)23
3)Üniversite okurken bile bence bağın kopabilmesi gerekebilir ancak ben dahil çoğu kişi genelde üni sonrası koparıyor. Bunun üstüne çıkmamak gerekir çünkü zaten mesleğini eline almış oluyorsun üni sonrası.


25

ve 3. sorunun cevabı yok


isvicre rakisi
(19.02.19)
1) 18, burslarla okudum çalışmadım.

2) 22, 3 kuruş veriyorlardı onda da ama burstan daha iyiydi.

3) yaş ile alakalı değil bence, çalışmaya başladıktan sonra para istemenmeli ama.


taurina
(19.02.19)
18
20
aileye göre değişir, zibilyon zengini olsaydık 25'e kadar para kazanmaya çalışmazdım ama her aile de bunu kabul etmez. yine de üniversite bitip artı 1 sene gap year yapıp çalışmaya başlamak bana en ideali geliyor.


Jux
(19.02.19)
22
22
22


Traveller
(19.02.19)
21 yaşında kopardım.
bence üst sınır 25


cedex
(19.02.19)
1) 23
2) 23
3) erkek için 24 belki 25 kadınlar için bir şey diyemiyorum


tociess
(19.02.19)
25

2) Part time, yazlik isleri sayarsak 12 yasindan beri.

3) 25 diyorum ben. Benim gec kalma sebebim de yüksek lisans yaparken alanimin, ders disindaki zamanimi ve para kazanmayi kisitlamasiydi.

Insan üniversiteden mezun olunca aileden para almayi kesmeli.


chitosan
(19.02.19)
1-) 16
2-) 16
3-) 25


1-) 22
2-) 22
3-)bence bir sınır yok burada tek önemli faktör ailenin maddi durumu.


bokmuhendisi
(19.02.19)
1) Koparmadım, okuyorum. Okurken çalışmıyorum çünkü ortalama kasıyorum, aileme de yük olduğumu düşünmüyorum aylık 400 falan alıyorum onlardan. İkisi de çalışıyor. min 6 ay, max 2 sene sonra kesin maddi bağı koparacağım. Şuan yaşım 24. (Sınava hazırlık, ingilizce hazırlık derken anca son sınıf olabildim)

2) 20. yaşımda stajlar ile iş deneyimim başladı, 24'e kadar neredeyse her sene yaptım.

3) Durumlara bağlı ama ben 27 yaşında, çalışmayan ve aileden geçinen birini görürsem yadırgarım.


ananiyimioguz
(19.02.19)
(25)

duyurudan kaç kişiyle tanışıklığınız var?

en düşük seviye whatsapp olmak üzere, birebir gördüğünüz, tanıştığınız, görüşmeye devam ettiğiniz ya da?
en düşük seviye whatsapp olmak üzere, birebir gördüğünüz, tanıştığınız, görüşmeye devam ettiğiniz ya da?
birebir tanışıp görüştüğüm kimse yok. en fazla whatsapp. onda da şu an konuştuğum kimse yok, diyaloglar hep kısacık sürdü. sadece whatsapp dersek 4-5 kişi falandır.


tabirimekruh
(13.02.19)
birebir görüştüğüm 2, devam ettiğim 1.


false pretension
(13.02.19)
sıfır.


candide
(13.02.19)
tanisiklik 50+
birebir gorusme 15 falandir sanirim tam emin degilim


limonlu cola
(13.02.19)
buradan mesajlaşmak dışında, hiç kimseyle whatsapptan ve yüz yüze görüşmedim. güzel olurdu lakin.


biravekahve
(13.02.19)
Burada yüz yüze görüştüğüm 2 devam ettigim 0.
Ekşide yüz yüze görüştüğüm 1 devam ettiğim 1. Watsaptan da görüşüyoruz haliyle.
Ekşi dahil Watsaptan görüştüğüm ise 3 arkadaşım var totalde.


buradan tanıştığım 1.
özel ders almak istedi benden. skype üzerinden. ama bae de yaşadığından skype ve bilimum şeyler yasak. ne desem bilemedim.


this is magic
(13.02.19)
Sıfır.


twq
(13.02.19)
0.


ekşiden çok, buradan 1-2 falandır.


Kimse yok.


datnet
(13.02.19)
Sıfır, olmasını isterdim.


Khalkedon
(13.02.19)
1 halısaha maçı yapacak kadar adamla ufaktan tanıştık. maçı yaptık. aralarından biri dolandırıcı çıktı. midem bulandı.


hemsta
(13.02.19)
1 kişi ile whatsapp üzerinden görüşüyoruz, birkaç yıl oldu :)
başka da yok.


livaneli_kadir
(13.02.19)
0


burya
(13.02.19)
Sıfır.


simderun
(13.02.19)
yok.


zgrydn
(13.02.19)
2.
tanıştığım 2.
görüşmeye devam ettiğim 1.


10 civarı


jimjim
(13.02.19)
Her alanda sıfır


Nature Works
(13.02.19)
1 kişi fakat artık görüşmüyoruz


freebird5406_2
(13.02.19)
Sevistigim 5-10 kisi var.
Küsüz coguyla


acemi
(13.02.19)
whatsapp yok, facebook var. 1 kişi.


selam
(13.02.19)
tanışmak ne kelime böbrek kaptırmışlığım var 3 kişiye.


0 (sıfır)


alaimisema
(14.02.19)
(3)

eski gazetelere nerden ulaşabiliriz?

mesela 7 ekim 2008 hürriyet gazetesine ? veya 5 mart 2005 sabah gazetesine? mümkün mü bu?
mesela 7 ekim 2008 hürriyet gazetesine ? veya 5 mart 2005 sabah gazetesine? mümkün mü bu?
bazı gazetelerin resmi sitelerinde arşiv kısmı oluyor örneğin arsiv.hurriyet gibi


oldz
(12.02.19)
Taksimdeki Atatürk Kitaplığında büyük gazetelerin arşivi var.


heidi'nin dedesi
(12.02.19)
İşinizi görür mü bilmiyorum ama şuraya da bakabilirsiniz:

www.gecmisgazete.com


aynabugusu
(12.02.19)
(6)

işyerinde gönül işi soruları

neden herkes bu konudaki her duyuruda soran kişiyi tekraren uyarıyor? işyerinde bir ilişkiye başlamanın riski nedir? iki taraf da süreci olgunlukla yürüttükten sonra mesele ne?
neden herkes bu konudaki her duyuruda soran kişiyi tekraren uyarıyor? işyerinde bir ilişkiye başlamanın riski nedir? iki taraf da süreci olgunlukla yürüttükten sonra mesele ne?
duygusal ilişkiler genelde olgunlukla yürütülemediğinden.

herhangi bir sebeple ayrılma sözkonusu olduğunda aynı işyerinde yüz yüze bakarken işler süper zor oluyor.


kaptankedi
(10.02.19)
birbirine yakın çalışıyorlarsa ve çok ortak arkadaş varsa, olası ayrılıktan sonrasını da düşünmek gerekir. eğer bunu göze alabiliyorlarsa versinler gönülleri birbirine, bakarsın evlenirler.

benim ki boka saranlardandi.


facebook
(10.02.19)
Sorun birliktelik değil, ayrılma ihtimali.


pike
(10.02.19)
Abi ihtimaller deryasi... O kadar cok olumsuz sey olabilir ki. Boka saracagi kesin bir sey gibi olup sadece ne sekilde boka saracagi belli olmayan bir sey. Aran boldugunda isler sacma sapan hal alir.


stavro
(10.02.19)
Ayrılma ihtimali büyük sorun tabii ancak pek çok şirkette ilişki alenileştiği anda çıkar çatışması olmasın diye de en azından bölüm değişikliğine gidiyorlar.


SiyamkedisiZorro
(11.02.19)
biraz yukarıda bir başlık var. Beni reddeden beyle sürekli aynı ortamda bulunmaktan kaçamıyorum diyor. benzer durumlar. bir şekilde başlamazsa veya başlayıp da yürümezse iki tarafa için de sıkıntılı durumlar.


unabomber
(13.02.19)
(4)

instagram, twitter kullanmayan ve gündem takip etmeyen biri

üzerinden 1 sene geçtikten sonra:1) ne gibi bir kaybı olur?2) toplumdan ve insanlardan kopmuş olur mu?3) entelektüel anlamda bir zaafiyet yaşar mı?
üzerinden 1 sene geçtikten sonra:

1) ne gibi bir kaybı olur?
2) toplumdan ve insanlardan kopmuş olur mu?
3) entelektüel anlamda bir zaafiyet yaşar mı?
1- hiçbir kaybı olmaz.
2- nö.
3- nö.


datnet
(07.02.19)
1-takip etmediğin bir gün birçok şeyi kaçırırsın, takip etmediğin bir yıl ise hiçbir şey kaybetmezsin.

2-toplumdan kopacağım kaygısı yaşayan gördüğüm ilk insansın ya da benim çevrem dar. toplumdan kopamazsın,çünkü toplumu oluşturan bir halkasın. diğer halkalara maruz kalırsın. soyutlanmak zor,sokağa çıkıyorsan şayet.

3-sosyal medyayı kullanma şeklinle doğrudan ilgili öznel bir soru bu. takip ettiğin hesaplar seni entellektüel anlamda besliyorsa ve bunları takip etme ötesinde başka bir aksiyon almıyorsan bir miktar zafiyet olur tabi ki. ama ölmezsin.


denef
(07.02.19)
Kaybin olmaz, entelektuellik zaten buralardan yuzde yuz karsilanacak bir sey degil. Anca ilginc kitap onerilerine vs denk gelirsen arti olur. Onun disinda tanidiklarindan kopmamak, yillar sonra gordugunde "aaa taniyamadim" dememek icin guzel. Ben sadece instagram kullaniyorum asiri vakit harcamadiktan sonra cok kafa yorulacak bir konu degil yani.


1) Hiçbir kaybı olmaz.
2) Mümkün değil, keşke olsa.
3) İnstagram ile ne entelektüelliği zaten? Yani tabii insanın kendine ufak olsa da böyle katkılar yapması mümkün bu yollarla. Ama bu instagram'ın çok çok çok ufak bir kısmını oluşturuyordur muhtemelen. Twitter'da o da yoktur sanıyorum ki.


(3)

blogspot’a hangi şehirden girildiği görülemez mi?

ülke ve cihaz bilgisi var ama şehir yok. bunu öğrenmenin bir yolu yok mu?
ülke ve cihaz bilgisi var ama şehir yok. bunu öğrenmenin bir yolu yok mu?
Google Analytics hesabı açıp bunu Blogspot (Blogger) hesabınıza bağlarsanız olur. Tabi geçmişe yönelik olarak göremeyebilirsiniz ama hesapları bağladıktan sonraki trafiğin her türlü detayı görünür:

support.google.com


crown
(06.02.19)
Analytics'e bağlarsan, kullandıgı cihazı hatta girdiği tarayıcıyı bile görürsün.


tragedystreets
(06.02.19)
@tragedystreets Cihaz, tarayıcı ve ülke bilgisi var. Şehir bilgisi yok.


(17)

karabasandan korunmanın bir yolu var mı?

gece de değil, sabah 9-10 gibi hava aydınlıkken gördüm.
gece de değil, sabah 9-10 gibi hava aydınlıkken gördüm.
Düz yatma.


yatarken kuru fasulye yeme


Çerez kola vb mideyi rahatsız edecek gıdaları yatmadan önce tüketmemeye çalışın.


the coon
(04.02.19)
Acilen bir psikiyatri veya nöroloji kliniğine git.


fobfilm
(04.02.19)
uykusuz kalma. 9-10 gibi hala yatıyosan gece de geç yatıyosun demektir. biraz erken yatıp erken kalkmayı dene. keşke bana da gelse karabasan. çok zevkli kurtulmaya çalışmak.


spirit crusher
(04.02.19)
her şeye dikkat ediyorum. uyku düzeni dışında.

uyandığımda yüzümü yıkamak için kalkarken başımda yoğun bir manyetik enerji hissediyorun. dalgalı yoğun bir rüzgar gibi saçlarımın üzerinde dolanıyor.


sırt üstü yatma.


black mamba
(04.02.19)
21. Yuzyildayiz. Boyle seylere inanma :)

Bunun bilimsel aciklamalari var. Duruma gore tibbi destek alabilirsin. Ama karabasan :/


ya defalarca yaşadığım, somut bir şeyden bahsediyorum bıkmadan usanmadan 21. yy geyiği yapıyorsunuz! 21. yy’da 21. yy geyiği yapmaktan vazgeçin bence. bilimsel açıklamaları varmış. bilimsel geyikleri bırakıp 21. yy’da hala karabasan olması durumunu ortadan kaldırsınlar o zaman!


son yazdığından sonra ayetel kürsi demeye geldim :) yoksa 21. yy linci yiyoz malum sşdlfkşdlkfs.

olay aslında inanç sanırım, kurtulacağına inanıyorsa kurtuluyor beyin o anda. ben genelde ayetel kürsiyi bulana kadar euzu besmele çekip duruyorum beynim o an en fazla onu process edebiliyo galba :)


windows95
(04.02.19)
sırt üstü yatmamaya özen göster +1 o pozisyonda oluyor hep bu zıkkım. stresten uzak durmaya çalış (zor biliyorum) çünkü çok tetikliyor. haftada 1-2 kere olduğunu bilirim bana. şimdi iyiyim daha az stresliyim, yıllardır olmadı.


theseachange
(04.02.19)
@duchess ortadan kaldırıyorlar zaten, yaşadığın şey psikolojikse bir psikiyatri kliniğinde, fizikselse nöroloji kliniğinde yardımcı olurlar.
He doğaüstü bir şey olduğuna inanıyorsan Palu ailesindeki cinci Tuncer'e gitmeni tavsiye ederim.


fobfilm
(04.02.19)
Gündüz uykularinda oluyor genelde yani uyanip tekrar uyuyunca.
Stres kaynaklı ya da sırtüstü yatinca da oluyor. Bir şeyi kafaya takip yattiysaniz?
Babaannem dedemin yastığının altına bıçak koyuyordu:)) Biz amaan komiksiniz diyorduk:) Genelde küçük oluyordu ve zarar vermeyecek şekilde muhafaza ediyordu. (Yalnız sanırım hurafe diye linç yiyebilirim)
Palu ailesi, Tuncer ve 21.yy esprileri de hiç komik degil.


Yalnız şu yazdığınız manyetik dalgalar vs. Elektrik var yani vücutta. Yüzde yüz stres bu:) kafaya taktiginiz şey her neyse takmayin bir yıl sonra bir anlamı kalmayacak onu takip stres yapmanızın.:)


ben küçükken çok yaşardım. doktor tavsiyesi ile, sırt üstü yatmak yerine yan yatmaya ve uykudan önce burnumu iyice temizlemeye ve rahat nefes almaya başlayınca geçmişti. inanç konusu üzerine yorum yapmak bize düşmez tabi.


exquake
(05.02.19)
İlk yapman gereken karabasan diye bir şeyin olmadığını kabul etmek. Noel Baba'ya inanıyor musun?
Yaşadığın şey uyku felcinin bir etkisi. Bunu her yaşadığında yatma şeklin aynıysa değiştirmeye bak. Bu bir nebze engelleyebilir.
Uyku felcinin ne zaman olacağını kontrol edemeyeceğin için yapabileceğin tek şey bilinçlenmek.


awareim
(05.02.19)
Valla sizin kabul etmemeniz, 21. yüzyılda olduğumuz gerçeğini ve bu yaşadığınızın uyku felci vb. (tıpçılar doğrusunu bilir) olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tıbbi açıklaması olan bir sorunu, hurafelerle açıklamak yine siz kabul etmeseniz de 21. yüzyıla uygun değil. 20. yy. belki...


(17)

ailenizle ne sıklıkla görüşüyorsunuz?

1)yüzyüze2)telefonla3)yaşınız4)evli misiniz
1)yüzyüze
2)telefonla
3)yaşınız
4)evli misiniz
yüz yüze çok ender.
telefonla her cumartesi günü.
36
evsizim sokakta yaşıyorum.


killerbee
(30.01.19)
Haftada 1
Her gün benim aramama gerek yok annem hergun arar :)
36
Evet


brnbrs
(30.01.19)
şu an ayrıyım 4-5 ayda 1 görüyorum
yazışırız her gün
25
hayır


reactionic
(30.01.19)
yüz yüze: yaklaşık 100 gün (20-30 güne düşecek).

telefonla: haftada 1 kere falan sadece annemle yaklaşık 10 dk. babam ve kardeşlerimle telefonda neredeyse hiç konuşmayız.

yaş: 19

bekarım.


million dollars
(30.01.19)
1)Üç dört ayda bir.
2)İki günde bir falan.
3)28.
4)Değilim.


1) Haftanın 4 günü
2) Yüz yüze görüşmediğimiz her gün günde en az 3 kere
3) 30
4) Hayır


Senede 3-5 kere, en son 29 ekim tatilinde gittim
Ortalama haftada bir
31
Hayır


pati
(30.01.19)
Yüzyüze yılda 2 kez.
Telefonda, haftada 3-4 kez.
Yaş 25.
Bekarspor.


landho
(30.01.19)
1) senede 2-3 kez, her seferinde 3-5 günlüğüne
2) her gün
3) 28
4) evet, eşimin de istatistikleri benimle aynı.


taurina
(30.01.19)
baba 3-4 senede bir, anne 2 senede bir
iki - üç haftada bir
28
hayır


755904A
(30.01.19)
Genelde iki haftada bir
İki günde bir, bazen her gün
25
Değilim


aquarium
(30.01.19)
1) 4-5 Ayda bir
2) annem ve ablamla her gün
3) 30
4) hayır


antikitleruhlu
(30.01.19)
ayda bir
üç dört günde bir
otuz bir
evet


rurouni
(30.01.19)
1) yüz yüze ortalama 4-6 ayda bir. bilet fiyatlarını pahalı bulduğum için en az bir hafta geçiremeyeceksem gelmiyorum, o yüzden 4 aydan önce zaten hemen hemen imkansız okul yüzünden.

2) whatsapp falan 3-4 günde bir kısa da olsa muhabbet olabilir, telefon görüşmesi bir, bazen iki.

3) 24

4) yoo


der meister
(30.01.19)
1) 6 ayda bir
2) haftada bir
3) 29
4) Hayır


chitosan
(30.01.19)
1) 3 4 ayda 1 kere
2) 2 günde 1 annemle, babamla haftada 1 kere. Abimle ayda 3 kere, 2 ablamla da ayda 2 şer kere konuşuruz.
3) 30
4) Bekarım


tesla01
(31.01.19)
1. 2-3 ayda bir hafta sonu gidiyorum yanlarına.
2. Annemle haftada 2-3, babamla iki haftada 1-2 kez. Annemi üç gün aramazsam dördüncü gün o arıyor. Babam arada whatsapp’tan naber diyor.
3. 34
4. Hayır.


kobuzchu kiz
(31.01.19)
(27)

kahvaltıya dair 5 soru

1) kahvaltıyla birlikte çay içiyor musunuz? içiyorsanız olmazsa olmazınız mı? içmiyorsanız neden?2) ekmek yemeyenler: kahvaltıyı nasıl doyurucu hale getirebiliyorsunuz?3) haftanın kaç günü kahvaltı yapıyorsunuz?4) en sevdiğiniz öğün hangisi?5) kahvaltınızın olmazsa olmazı var mı?
1) kahvaltıyla birlikte çay içiyor musunuz? içiyorsanız olmazsa olmazınız mı? içmiyorsanız neden?

2) ekmek yemeyenler: kahvaltıyı nasıl doyurucu hale getirebiliyorsunuz?

3) haftanın kaç günü kahvaltı yapıyorsunuz?

4) en sevdiğiniz öğün hangisi?

5) kahvaltınızın olmazsa olmazı var mı?
kahvaltıyla birlikte çay içiyorum ama evde yaptığımız çayı sevmiyorum pek. en güzeli çaykur 42 tirebolu ama onu da almıyolar eve.
haşlanmış yumurta:( zor yiyorum ama uzun süre acıktırmıyo.
cumartesi sabahları kahvaltı etmem keyfi olarak.
en sevdiğim öğün öğle yemeği ama pek kaliteli yiyemiyorum öğlenleri. o yüzden ailemle akşam yemeği yemekten daha çok keyif alıyorum. benim için esas olan "kaliteli yemek"
kahvaltımın olmazsa olmazı evde kahvaltı etmektir. bugüne kadar hiç evden kahvaltı etmeden çıkmadım.


lata
(19.01.19)
1-içerim. olsa iyi olur.
2-ekmek yerim.
3-hemen hemen her gün.
4-kahvaltı
5-yumurta


biravekahve
(19.01.19)
1) olmazsa olmaz
2) yumurta ve ceviz
3) 2
4) akşam
5) peynir


1- kahvaltım= kahve bazen de çay.
2- kahvaltı yapmıyorum.
3- böyle yumurtalı peynirli kahvaltı haftada 1-2 en fazla bazen hiç.
4- akşam yemeği.
5- yok.


Çayla aram pek yok, her kahvaltımda süt içiyorum

Bol proteinli gıdalar yiyerek, tam ekmek değil ama tam tahıllı krakerlerden yiyorum wasanın

Bir yere geç kalmıyor isem ya da çok geç kalkıp direkt öğle yemeğine geçiş yapmazsam haftada ortalama 5 6

En sevdiğim öğün ne yediğime bağlı değişir ama akşam sanki. Hele eğer yorgunluğun üstüne benim pişirmek zorunda olmadığım bi durumsa ve sevdiğim yemek varsa, süper.

Kalhvaltımın olmazsa olmazları süt, yumurta ve kaşar


senolll
(19.01.19)
evet
ekmek yerim yemezsem fıstık ceviz
hemen her günü
kahvaltı ve akşam yemeği
yumurta


for day to break
(19.01.19)
1) Çay içiyorum, evdeysem lipton bergamotlu earl gray + doğadan chai tea karıştırarak yapıyorum, çok lezzetli oluyor. Dışarda ne çıkarsa bahtıma.

2) Bol tereyağlı 2 yumurtalı omlet + tam yağlı beyaz peynir + 3-5 zeytin + 3-5 ceviz, bir de varsa elma. 10-11 gibi yaptığım bu kahvaltıyla akşam 6-7'ye kadar acıkmıyorum.

3) Sadece evde olduğum zamanlar. Hafta sonları + resmi tatiller. İşe giderken kahvaltı yapmıyorum, onun yerine 12'de öğle yemeği yiyorum.

4) Kahvaltı!

5) Eşlik edecek insanlar. Tek başına sıkıcı oluyor, özenmek gelmiyor içimden. Kahvaltı keyfi değil de karnımı doyurmak oluyor tek başına.


taurina
(19.01.19)
1) Ihlamur ya da adaçayı içerim.

2) Kahvaltıda simit, börek vs. yemeden yapamıyorum ben. Bazen çavdar ekmeği, kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği yerim. Beyaz ekmek genel olarak sevmediğim için tüketmiyorum.

3) Her gün yaparım.

4) Kahvaltı.

5) Zeytin.


Cay icmiyorum. Geleneksel kahvalti yapmaya zamanim yok.

Yulaf ezmesi sut falan yiyorum. Ekmek aklima hic gelmez. Zeytini falan salatalikla yiyorum.

Her sabah kahvalti yaparim. Ama sana annen hazirliyor ya da issizsin sanirim dostum. Kimin oyle omletli pogacali kizartmali kahvaltiya zamani var ki. Herkes is yerinde pogaca yiyor.

En sevdigim ogun...hepsi

Olmazsa olmaz kahve. Yoksa calisamam.


Traveller
(19.01.19)
1- içerim. çay olmayan bir kahvaltı su olmadan alınan duş gibidir.
2- yulaf ezmesine yoğurt ve bal katarak. olmadı gevrek.
3- 7, 8 gün olsa 8 yaparım.
4- kahvaltı, öğle ve akşam.
5- bal, tahin pekmez, yumurta, tulum peyniri. bu dördü yoksa ben de yokum.


babilbaligi
(19.01.19)
1- içerim, olmazsa olmaz.
2- yiyorum. yememe denemelerimde omlete yulaf ezmesi falan koyuyordum veya iki haşlanmış yumurta yiyordum.
3- şu an çalışmadığım için her gün.
4- kahvaltı. ama gece kaçamaklarının yeri ayrıdır.
5- çay dışında yok sanırım.


bxgx
(19.01.19)
1) sevmiyorum.
2) yiyorum.
3) 6-7
4) öğle
5) beyaz peynir kalp ben


dont eat me
(19.01.19)
1-içiyorum. Olmazsa olmaz
2- yiyorum, yemediğim de oluyor. Yumurta yersem doyuyorum Zaten.
3- hemen her gün
4- geç saatte yapılan kahvaltı
5- peynir ve yumurta


aquarium
(19.01.19)
1) bizim evin kuralıdır sabah ilk kim kalkarsa çay demler. çaysız kahvaltım olmaz genelde ama tek başımaysam ve demlemeye üşeniyorsam su içerim mutlaka.
2) pazar kahvaltısı haricinde ekmek yememeye çalışırım. yumurta ya da muzlu yulaf lapası yiyorum.
3) her gün yaparım.
4) akşam yemeği :D
5) domates salatalık


theseachange
(19.01.19)
1. İçerim. Ama olmazsa aramam
2. Ekmek yerim.
3. 4-5
4. akşam
5. peynir domates salatalık


kablelvuku
(19.01.19)
1- Kuru kuru gitmesin diye evet. Olmazsa olmazim degil.
2- Ekmeksiz doymam
3- 1 gunu. Diger gunler tirt bir kahvaltiyla idare ediyorum
4- Aksam yemegi. En istahli oldugum yemek o cunku. Bir de diger ogunleri duruma gore atlayabilirim ama aksam yemegini asla!
5- Yok.


stavro
(19.01.19)
1) içiyorum, olmazsa olmazım.
2) ekmek yiyorum, yemezsem alternatifi haşlanmış yumurta olur.
3) her günü, mecburi haller dışında kahvaltı yapmadan çıkmam.
4) akşam
5) zeytin


wilhelmwasmuss
(19.01.19)
1- çay en güzeli, portakal suyu da olur.
2- ekmekten ziyade pişi yerim
Özenli ce dışarıda kahvaltıyı ayda 1-2 yapıyorum.
Normalde popaça vb.


gadlemler
(19.01.19)
1) çaysız olmaz

2) ekmek yememem için börek kurabiye gibi şeyler olması gerek

3) her gün, neden yapmayayım ki

4) çay varsa severim. öğle yemeğini o kadar çok sevmiyorum gerçi

5) çay doğal olarak


ron dennis
(19.01.19)
1- evet, %90 icerim. en kotu sallama cay yaparim.
2- yumurta, sucuk, peynir
3- her gun????
4- ogun farketmez yiyecekler guzel olsun hepsi en sevdigim
5- peynir


crucio
(19.01.19)
1- İçiyorum. Olmazsa olmazım

2-Ekmek yiyorum.

3- Her gün. Sabah uyandığımda kahvaltı yapmadan dışarı adım atmam.

5- Yoğurt


eazy
(19.01.19)
1 - evet, olmazsa olmazim
2 - yumurta, bol yesillik, avokado, et
3 - 2
4 - kahvalti
5 - cay disinda peynir onemli


kassiopeia
(19.01.19)
1. evet
2. bir ara hiç yemedim. normal kahvaltıyı ekmeksiz yapıyordum. (peynir, zeytin, yumurta...)
3. ort. 5
4. akşam
5. çay


ya ben lan neyse
(19.01.19)
1) İçiyorum. Olmazsa olmaz.
2)Ekmek yiyorum.
3)Sadece hafta sonları oluyor genelde.
4)Akşam yemeği.
5)Çay ve ekmek.


1-hayır,kahve sigara ile başlıyorum.
2-ekmek yiyorum.
3-hergünü
4-akşam yemeği
5-ekmek,tereyağı yada zeytin yağı,peynir,zeytin,bal yada reçel.


jactantia
(19.01.19)
1) İçiyorum ve olmazsa olmazım. En az 3 bardak. Bazen kahvaltı yapmam sadece çay içerim.

2) Ekmek yemiyorum. Kahvaltıdan doyarak kalktığımı hatırlamıyorum. Genelde 3 4 saat sonra öğle yemeğimi yiyorum. (Elimde olan bir şey değil sabahları yiyemiyorum)

3) Haftanın 7 günü kahvaltı yapıyorum. Çünkü işsizim.

4) Akşam yemeği

5) Çay.


1. Olmazsa olmaz.
2. Haşlanmış yumurta.
3. Her gün yaparım. Ofiste de muhakkak iyi bir kahvaltım olur. Öyle simitle filan heçiştirmem.
4. Kahvaltı.
5. Çay ve yumurta.


teritori
(19.01.19)
(6)

arttırır mı yoksa artırır mı? ve neden?

sb
sb
İkisi de doğru ama anlamları farklı.
-arttırmak
-artırmak


kaptan memo
(19.01.19)
TDK yanlış. 1980 öncesine kadar arttırmak kelimesi yok.

www.aydinlik.com.tr


boray eris
(19.01.19)
etken edilgen farkı var

artırmak
“kovanın içinde su azalmıştı, biraz daha su dökerek suyu artırdım”

arttırmak
“kovanın içinde su azalmıştı, kardeşime marketten su aldırıp kovaya eklettim, böylece suyu arttırmış oldum”


rentts
(19.01.19)
Arttirmak ettirgen yani birine bir seyi arttirmak

Artirmak bir seyin sayisini artirmak


Traveller
(19.01.19)
(7)

gece kahvaltısı

eskiden gece kahvaltısı diye bir şey vardı. saat 22-23 olsa da biri çay koyar, sahanda yumurta yapar, zeytin, peynir, domates ve çeşitli kahvaltılıklarla pratik bir sofra kurardı. şimdi hiç görmüyor ya da duymuyorum. kilo alma kaygısıyla ya da midem ekşir diye şikayet edebilirler, yemek sipariş edeb
eskiden gece kahvaltısı diye bir şey vardı. saat 22-23 olsa da biri çay koyar, sahanda yumurta yapar, zeytin, peynir, domates ve çeşitli kahvaltılıklarla pratik bir sofra kurardı. şimdi hiç görmüyor ya da duymuyorum. kilo alma kaygısıyla ya da midem ekşir diye şikayet edebilirler, yemek sipariş edebilirler alternatif olarak ama eskiden de aynı ihtimaller vardı.

neden bitti bu olay? hatta bazen tv’de güzel film olurdu. yanında çok güzel giderdi.
Bende hala var. Ben gece kahvaltisini iptal etsem midem kufur eder.


stavro
(16.01.19)
Ben de yaparım. O saatlerde çok acıkıyorum.


purrty ploop
(16.01.19)
biz konyada ona yat geber ekmeği diyoruz :)
şimdi insanlar büyükşehirde zaten 6 da çıksa 7de evde oluyor 8de anca yemek yiyor çay meyve filan yapsa zaten 9 oluyor, e 11de uyumuş oluyor çünkü sabah 6.30da kalkıyor, kendi işe 8de başlasa bile/çocuğu hazırlıyor, eşini bırakıyor vb. ondan olabilir?
öğrenci evlerinde filan vardır hala


niye ama
(16.01.19)
duygulandım şu anda sadfdg ufakken kuzunlerle bir araya geldiğimizde bazen gece 1-2 gibi yapıyorduk onu :D tabi o yaşta bir çocuk için muhteşem inanılmaz bir olaydı, bilmiyorum ya da sadece ben çok büyütüyordum ama vardı böyle bir şey. her zaman olmazdı da böyle arada bir olurdu.

bir de öğrenciyken gece boyozu çıkardı fırında 1 gibi. onun tadı da başka olurdu, bilmiyorum belki vardır hala.


niye ama'nın dediğini yazmaya gelmiştim skjhdsf "yat geber yemeği"

neden bitti bu olay? bunu sık sık yapanlar 45'in üstünü göremez oldu da ondan.
biz amcamdan sonra korktuk bıraktık.


windows95
(16.01.19)
Annemlere gidince hala yapıyoruz onlar devam ediyorlar aynen dediğin gibi :) biz evde kahvaltı bile yapmıyoruz bazen


monkey
(16.01.19)
Sen neden yapmıyorsun? Kültür deneyimlenip nesillere aktarılarak varlığını sürdürür. Yapn kitleye göre de kalıcılığı artar ve bir kimliğe, gruba ya da etnisiteye ait olur.

Neden yapılmıyor? Çünkü sen yapmıyorsun. Yapanların olmasını ummak dışında başka bir seçenek yok.

Bir de insanlar beslenme konusunda eskiye nazaran hem daha bilinçli hem de bir yandan kafaları karışık. Bunun da sebebi internet ve diğer medyaların her eve daha rahat giriyor olması. Biri o zararlı diyor, diğeri bu zararlı. E hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeden götü göbeği yağ bağlamış birey de dur aç kalayım ki tatlı gömeyim diyip sağlıksızlık döngüsünü çalıştırıyor. Zaten çoğu şey topraktan kirli ve kimyasal bulaşmış durumda. E bir de içindekiler kısmının sadece itraf edileni bile nükleer formülü gibi.


reyals
(17.01.19)
(7)

duyurulara tek kelimelik cevaplar vermek

aslında sorunun karşılığı olmayan cevaplar bunlar. lafın gelişi “okuyor musunuz, ediyor musunuz ” diye sorulan duyurunun istediği açıklayıcı tavırdan uzak bir şekilde “yok, okumuyorum, bilmiyorum, sevmiyorum, duymuyorum, görmüyorum” gibi boş cevaplar veren kullanıcılardan bahsediyorum. senin okumama
aslında sorunun karşılığı olmayan cevaplar bunlar. lafın gelişi “okuyor musunuz, ediyor musunuz ” diye sorulan duyurunun istediği açıklayıcı tavırdan uzak bir şekilde “yok, okumuyorum, bilmiyorum, sevmiyorum, duymuyorum, görmüyorum” gibi boş cevaplar veren kullanıcılardan bahsediyorum. senin okumamandan bilmemenden kime ne?

hayır, okuma yazman da var. aslında ne sorulduğunun da farkındasın. negatif dönüşlü tek kelimelik cevap vermemeyi akıl edemiyor musun?

bu konuda sizin düşünceniz nedir? “düşüncem yok” diyor. var, yok, evet, hayır, kem, küm....
Kimi zaman oyle sacma sorular geliyor ki?

Ornegin, "Kadinlar erkeklerle paralari icin mi evlenir?"

Cevabim tek kelime "Hayir"

"Balik burcu erkeginden intikam almali miyim?"

Ne diyelim simdi, soru boyle, evet oldur mu diyelim?

"Yabanci erkege ne hediye alinir"?

Yabanci olmasi disinda bir ozelligi yok mu?

Bir de Google'da bulabilecegi sorular soranlar var, 12*14 gibi hesap makinesi sorusu soranlar bile var ki iki gece once dunya ile ay arasi kac km diye soran 30 yas ustu, universitede hoca bir baba duyurucumuz vardi!

Bir de lutfen ozellikle gonul isleri bolumune bir goz atin, ondan sonra kararinizi verin hakli degil miyiz hic.


Traveller
(13.01.19)
Açıklayıcı cevap isteyen kişi bunu duyurusunda belirtiyor. Duyurusunda belirtmeyip soru sorduysa ve verilen tek kelimelik cevap da soruya cevap ise senin umurunda olmasa da soru sahibinin umurunda olabilir. Her duyuruya satırlarca yorum yapmak gerekmiyor. Çoğu duyuru anket duyurusu zaten.


Valla başlıkta ve sorunun içeriğinde sizde var mı? yok mu? Oluyor mu/ olmuyor mu? Şeklinde sorulunca benim de tek cevap verdiğim oluyor. Soru sahibi sebebini de yazmamızı isteyince kısaca cevabi açtığım da oluyor.


Amaranta ursula
(13.01.19)
Ben artik neye ne cevap verilir anlamiyorum.
Mesela cok net bisey sormus buna tiklasam bu olur mu diye. Evet dersen tik atmiyor gidiyor yanlis cevap verene tik atiyor. Illa uzun uzun aciklayacaksin yoksa inanmiyor.
Bazen duzgun duzgun cevap yaziyorum adam tik veriyor isine yaramis cevap, basimizdaki polisler cevabi yanlis anlayip siliyor.
Kimseye yaranamiyorsun.


acemi
(13.01.19)
valla açık açık konuşayım.

ben ilk önce soruyu soran kişiye, sonra da sorunun içeriğine bakıyorum.

eğer bana falsosu olmayan birisiyse ve bildiğim konuda bişey sormuşsa uzun uzun açıklarım.

falsosu olan da benimle polemiğe giren veya sayfa dolusu cevap yazmamdan iki dakka sonra duyuruyu silen tipler oluyor.

öteki türlü trollük de bir ihtiyaç. ben ölçülü bir trolüm aslında. 10 tane düzgün cevap veririm, sonra abzürt bi duyuru çıkar, trollük damarım kabarır yapıştırır cevabı geçerim.

yani özetle, önce soruyu sorana sonra da soruya bakarım.

asıl sorun bunu alışkanlık haline getirenler. moderasyon da bu konuda oldukça duyarlı zaten, bi uyarırlar, iki uyarırlar üçüncüye bi bakmışsın el sallıyolar.

mesela dün arabayla 15dk diye bi vatandaş vardı dikkatimi çekti son 3 cevabı , hem soruya cevap değil hem de tartışma başlatıcı alakasız şeylerdi, ispiyonladım uçtu gitti.

başka nick alsın gelsin yine öyle yapsın yine uçar.

bir de o kişiyle aramdaki samimiyetle de alakalı bu durum ama sanırım sen senin duyurularına verilen cevaplara kızıyorsun.

yani şunu şöyle mi yapsam böylemi yapsam diyen insana da ne dersin? amacı fikir almak olsa ona göre açar, belli ki soruları da sığ kendisi gibi.


killerbee
(13.01.19)
saçmalık. bazen gerçekten tek kelimelik cevapla soruyu soranın tam istediği cevabı verebilmek mümkün oluyor bu tarz durumları geçiyorum ama onun dışında çok saçma. mesela bugünki sorulara şöyle bir baktım adam sormuş "hiç avrupa yakası izlememek kayıp sayılır mı?" cevap "sayılmaz" yahu tamam da neden sayılmaz yani illa çocuğun ağzından laf almaya çalışır gibi "peki neden?" diye de belirtmeye gerek var mı belli ki duyuruyu açan insanların fikirlerini merak ediyor bu konuda, random bi insanın kendince sebeplerini açıklamadan sayılır veya sayılmaz demesinin ne yardımı var bu soruyu soran arkadaşa? ya da başka biri sormuş "filmlerde/dizilerdeki yataktan bağırarak uyanmak gerçekten oluyor mu?" cevap "oluyor" e peki tamam da bunu bizzat sen mi yaşadın yoksa dıdısının dıdısına olmuş diye hikaye olarak mı duydun vs. bunların önemi yok mu? tabi ki var ama tek kelime yazınca daha mı cool olduklarını sanıyor bazı arkadaşlar anlamıyorum.


Mantıklı bir hareket. Lafın çoğu aptala söylenir çünkü.


katil usak
(13.01.19)
(15)

duyuruda bir şeyi değiştirme hakkınız olsaydı bu ne olurdu?

sorgusuz sualsiz uygulamaya konacak tek bir hakkınız var.
sorgusuz sualsiz uygulamaya konacak tek bir hakkınız var.
sadece mesajdan engelleme değil de o kişinin duyurularını ve cevaplarını da görmeme seçenekli bir engelleme


candide
(12.01.19)
Candide +1 ilk aklıma gelen buydu


pastörizesüt
(12.01.19)
candide +73737471727


Delay Fuze
(12.01.19)
mesajların yanına "bunlar bize atılan iftiralardır" butonu eklemek.

3 saattir x files the palus izliyorum. iyice kavruldu beynim.


benibenim
(12.01.19)
Artı ve eksi şeklinde mesajlara oylama yapılabilmesi ve bunların görülebilmesini aktif ederdim. Mutlaka böyle bir özelliği vardır sitenin ama devredışı bırakılmıştır


siyah giyen adam
(12.01.19)
Mobilden giriş için favoriye ekleme özelliği.


mutekebbir
(12.01.19)
Hayvan eş arama ilanlarını yasaklardım.


buff
(12.01.19)
parali yapardim kesin.(bkz: steemit) beles bilgi dagitmaya hayir. bilgiyi bedava ogrenmedim ki bedavaya dagitayim. (kapitalizm ruhuma islemis biliyorum.)

hem kalite de artar.


profil fotoğrafı uygulaması getirirdim.


mobil isteyi daha kullanışlı hale getirirdim en azından mesaj atılabilsin de mi ama.


keselsan
(12.01.19)
betadaki bug'ları düzeltip canlıya alırdım. böylece mobille ilgili sıkıntılar da ortadan kalkmış olur.


biseysorcaktim
(12.01.19)
site sahibini değiştirirdim. böylece değişmesi istenen şeylerin neredeyse tamamı değişmiş olurdu.


Bruce
(12.01.19)
cevap vermesini istemediğim kullanıcıları sallandırma seçeneği koyardım. böylece beğenmediği sorular karşısında kendi kendine kudururdu.


for day to break
(12.01.19)
mobilden her defasında yeniden giriş yapma sorununu ortadan kaldırırdım


nundu
(12.01.19)
Belirli bir kisiye ya da kisilere karsi olmadığı surece kufuru serbest birakirdim.


stavro
(12.01.19)
(25)

gece kaçta uyuyorsunuz/sabah kaçta uyanıyorsunuz?

düzenli mi bir de? mesela hafta sonu sarkıyor mu?
düzenli mi bir de? mesela hafta sonu sarkıyor mu?
Haftanın her günü yaklaşık 11'de yatıp yaklaşık 7'de kalkıyorum. Haftasonu veya tatil farketmiyor.


fotrsapka
(08.01.19)
2-7

Düzenli


Delay Fuze
(08.01.19)
22:30'da yatağa girerim. 23:00'a kadar uyumuş olurum. Sabah 6:00'da kalkarım. Haftaiçi düzenim böyle. Aksi halde Pazartesiden Cumaya kadar hızlı bir enerji düşüşü yaşıyorum. Anca bu şekilde stabil bir enerji sağlayabiliyorum.

Haftasonu sarkar. Cuma ve cumartesileri nispeten geç yatarım. Cumartesi ve pazar sabahları da 8:30-9:00 arası uyanırım. Planıma göre yataktan çıkıp çıkmama durumu da değişiyor ama uyumam sonrasında.


desdenova34
(08.01.19)
12.30-6.30 veya 8.00 genelde 1.5 saatlik periyotlarla ve min 6 saat uyumaya çalışıyorum


lata
(08.01.19)
gece 1-2
sabah 9-10-11

hafta içi haftasonu aynı


lesmiserables
(08.01.19)
gece 03 e kadar yolu var sabah 7 :(

genel de böyle
pbs.twimg.com


alvarez
(08.01.19)
İş günleri genelde 23.15 yatış, 6.55 zorla kalkış. Tatillerde her şey olabiliyor çok belirsiz.


sanal uyku
(08.01.19)
1-8. haftasonu sarkar.


Yatış saati ve uyku kalitesi değişken. Sabahları 6.30’da kalkarım.


battal gemalmaz
(08.01.19)
01:30-7:30
Düzenli. Hafta sonu sarkmıyor.
Edit: Alarm 7 ye kurulu 7' de uyanıyorum ama kendime gelmem yataktan çıkmam 7.30' u buluyor.


Amaranta ursula
(08.01.19)
00.30-02.30 arasında uyuyorum gece. Sabah iş günleri 7.30 civarında uyanıyorum. Hafta sonları 1-3 saat sarkıyor genelde uyanma saatim.


ms brownstone
(08.01.19)
+1 ms brownstone.


jamal_vs_jason
(08.01.19)
gece 12 sabah 7


mayeskuel
(08.01.19)
Haftanın ilk 4 günü 12, en geç 1’de yatarım. 9 gibi kalkarım. Haftanın diğer 3 günü belli bir saatim yok.


blue serenity
(08.01.19)
Hafta içi 01:30 yatış, 06:40 kalkış. Haftasonları baya bir değişiyor. 03:00 ten önce yatmam, ne zaman uyanırsam o zaman kalkarım.


yorgunpanda
(08.01.19)
hafta içi gece 1-2, sabah 7:25.

hafta sonu değişiyo duruma göre.


spirit crusher
(08.01.19)
12-6


babilbaligi
(08.01.19)
gece 4 sabah 10-11 arası.


hypathia
(08.01.19)
12-7.
fml.
media0.giphy.com


Bruce
(08.01.19)
Gece 1-2 gibi
Sabah 5.40.


acemi
(08.01.19)
Gece 2-3 sabah 10 düzenli.


00:30 gibi uyuyorum 7:30 uyanıyorum


alaimisema
(09.01.19)
Sabah mutlaka erken kalkarım. 4.30-07.00 arası oluyor genelde. Ders çalışmam gerekiyorsa 4.30da kalkıyorum sonra işe gidiyorum. Gece değişiyor ama 10-12 arası. Haftasonu sarkmıyor geç kalkınca günün hemen bitmesini sevmiyorum.


jazzabel
(09.01.19)
Hafta içi 23:00-23:30 gibi uyumaya özen gösteriyorum, çünkü sabah 7'de her türlü uyanmam lazım. Uykusuzken de iş yapamıyorum, bütün enerjim kendimi ayık tutmaya gidiyor, kafam çalışmıyor resmen.

Hafta sonu sarkıyor evet, kimi zaman 1-2 gibi uyuyor, alarm kurmadan uyuyup 9-10 gibi uyanıyorum. Öyle 1-2'ye kadar uyumalar eskidendi, artık istesem de uyuyamıyorum o saatlere kadar :/


chicha
(09.01.19)
Hafta içi 12:30'da yatıp 06:30'da kalkıyorum. Yetmiyor tabii. Hafta sonu 01:00 gibi yatıp 11 gibi kalkıyorum.


SiyamkedisiZorro
(09.01.19)
(3)

üniversite sınavına internetten hazırlanan birine ne önerirsiniz?

evde, internet yardımıyla çalışacak biri nasıl daha iyi sonuç alabilir eldeki imkanlarla?
evde, internet yardımıyla çalışacak biri nasıl daha iyi sonuç alabilir eldeki imkanlarla?
Bol bol deneme çöz. Konu eksiğini hallet halletme fark etmez . Denemedeki Bunu eksikler zaten seni onlara bakmaya itecek. en güzel denemeyle yaparsın.

Saçma sapan sınavda hayatta çıkmayacak olup ama konuyu öğrendi mi acaba diye sorulan fen lisesi matematik sorularına bakma bile. ALES mantiginda artik sorular. Güncel soru bul. Kırtasiye kırtasiye gez gerekirse. İncele kitapları. Anlıyorsun zaten neyin iyi neyin kötü olduğunu. Denemeler de aynı şekilde. Saçma sapan denemeler çözme. Ama ayda 2 deneme çözmüş olman lazımdı şu ana kadar mesela. Hatta her hafta 1 tane cozerim ben yerinde olsam.

Konu eksiğin için bir sürü video var zaten youtube da gerisi sana kalmış.

Ek olarak DH da sınav WhatsApp grupları olur. Oradan da yardir. Soru atarsin + motivasyon. Bizim grup 7. Yilinda hala muhabbet ediyoruz arada. Güzel arkadaşliklar da kuruluyor bu vasıta ile.


westblack
(21.12.18)
Anlatım videoları izlemek kesinlikle konu anlatımlı kitaptan daha yararlı olur. Kısa bir aramayla Türkçe olarak şöyle bir site buldum artık üniversite sınavında neler soruluyor nasıl yapılıyor bilmiyorum ama bir bak: www.khanacademy.org.tr İngilizcen varsa dereden okyanusa geçiş yaparsın yoksa da tavsiye olarak öğren.


nrn
(21.12.18)
evde herhangi bir konuda kendi basina calisacak insan oncelikli kendi takvimini yapmali, ayni dershanelerde oldugu gibi, hangi hangi hafta hangi ay neyi ogrencen neyi tekrar edicen, neyin sinavini yapican ne zaman deneme sinavi yapican bunlar hep kendi basina belirleyeceksin. daha sonra istersen birseyleri degistir ama sinavdan en az bir ay once hersey bitmis ve bir kere tekrar edilmis olmali, son ayi yoksay zaten belki arada hasta olacaksin, bir engeller cikacak vs, yani aksilikler icin o bir ay senin amortisorun boylece sinavda hicbir puruz hissedilmeyecek.
gelelim en buyuk yapilan yanlisa;
gece calismak, kahveye abanmak, kendini eve katip butun gun calisicam diyip malak gidip yatmak oyun oynamak, evi temizlemek, ders calisacagin zaman okul gibi zilin alarmin calacak, oturucan masanin basina, no excuses.
calismaya basladiktan sonra planlanmis kucuk ve buyuk molalarin olacak bunun icin pomodoro kullanabilirsin, fakat mumkun oldugunca telefondan kullanma dandik bir alarmli saat al, 50+10 dk lik alarmlar kur, iki uc defa boyle kisa molalardan sonra bir tane buyuk bir saatlik molan olsun, yemegini ye, dizini izle, cayini kolani icerken oyununu oyna sonra geri masabasina...
arada mola/izin gunlerin olsun, arkadaslarinla bulus, sosyal hayattan kopma, spor salonuna git, sinemaya git, muzeye git ama sakin gunlerce evden cikmamazlik yapma. hicbir yapacak bir sey yok cik yarim saat 1 saat parkta bahcede ara sokaklarda yuru, zihnin bir acilir kendine gelirsin, hatta en guzeli sabah kahvaltisindan once veya sonra masaya oturmadan bir spor patlatmak.
eger kuralli planli kendi strese sokmadan ilerlersen cok guzel bir yil gecirip cok da basarili sonuclar alabilirsin.


mavicorap
(21.12.18)
(4)

hayvanlara çiğ et vermemekteki mantık?

sokak hayvanlarına et, tavuk ciğeri verilirken söyleniyor. doğada eti pişmiş, haşlanmış halde mi buluyorlar? çöplükteki bir sürü gıdayı yiyen bir hayvana çiğ etin bakterisi mi zarar verecek? en alasına bağışıklık kazanmıştır o.
sokak hayvanlarına et, tavuk ciğeri verilirken söyleniyor. doğada eti pişmiş, haşlanmış halde mi buluyorlar? çöplükteki bir sürü gıdayı yiyen bir hayvana çiğ etin bakterisi mi zarar verecek? en alasına bağışıklık kazanmıştır o.
Doğada öldürüyor, hemen yiyor, leş yiyen hayvanlar değil bunlar. Bir yerlerde kesilen, oradan dağıtımcıya, markete/kasaba giden, oradan eve getirilen, soğuk zinciri kimbilir kaç yerde kırılan ve bir de hayvan yiyene kadar oda sıcaklığında bekleyen eti yemiyor.

Bizim aldığımız etler hayvan yiyene kadar bakteri ve parazit oluşturmaya çok müsait.


kobuzchu kiz
(12.12.18)
Köpeklerin “doğal ortamı” diye bir şey kalmadı. Bu nedenle sindirim sistemlerinin dogadaki kurta göre farklı evrimleşmesi normal. Kendi avlanan köpek, genelde ev atıkları, fare-tavşan ve böcek, bir miktar da yeşil ot vs. ile besleniyor. Oranlarını gösteren dünyadaki sokak köpekleri üzerinde yapılan bir araştırma var, linki bulursam ekleyeceğim. Bulabildiği meyveyi de gömüyor. Gerçi onu kurtlar da severek yiyor. Köpekler etçil değil hepçiller.

Dediğiniz gibi birçok bakteriye bağışıklıkları var ama küçücük cevizin üzerindeki mantar onları öldürebiliyor. Her şeye karşı da bağışıklık kazanmış değiller tabii ki.


buf-e kür
(12.12.18)
Barf'ı araştırabilirsiniz. Ben ev kedilerini uzun yıllar çiğ tavuk etiyle besledim. Üşengeçlik bıraktım.


auroraaurora
(12.12.18)
Benim kopek les mes tanimiyor sokakta bulsa yiyor. Kac kere kanli ishalden veterinere kostuk bilmiyorum artik. Ama hepsi degil, bazilari yiyor. Her kopegin her yiyecegi tepkisi de farkli. Bazisi kuru uzumden zehirlenirken, bazisi afiyetle goturebiliyor. Ama mesela cukulata belli bir miktardan sonra zehir.
barf aldigim yer, uzerine kaynar su dokun bakterilerin cogu olsun demisti.


(10)

günün sonunda

bu tabir nerden çıktı? son zamanlarda herkes kullanmaya başladı.
bu tabir nerden çıktı? son zamanlarda herkes kullanmaya başladı.
ingilizceden apartma
"at the end of the day" lafından geliyor.
bizde mis gibi "eninde sonunda" var halbuki.


@birsürüsorumvar'ın dediği gibi "at the end of the day"den geliyor.

ama bence "nihayetinde" daha uygun. salak salak dublajlar yüzünden herkes dublaj gibi konuşmaya başladı artık.


hitokiri kenshin
(11.12.18)
Ben ilk Nevşin Mengüden duydum epey sık kullanıyor.


Ufuk
(11.12.18)
nerede kullanılıyor ben hiç görmedim? normal bir ifade işte.


ingilizceden birebir çeviriyle dilimize girdi. oysa dilimizde yerleşmiş karşılıkları zaten vardı.


p133mmx
(11.12.18)
Dilimizde "son tahlilde" var bunu rahatça karşılayabilecek..


twelfth
(12.12.18)
kuzuloğlu başlattı sanırım


bankacılıkta "gün sonu" terimi vardır. Gün içindeki işlemlerin, arka planda çalışan muhasebe hesaplarının durumu kontrol edilir. Belki günün sonunda terimi bankacılıkla da alakalı olabilir.


silah taciri
(12.12.18)
plaza dili veya kurumsal türkçe dediğimiz dilin bel kemiği bu ifade. arkadaşların dediği gibi "at the end of the day"in direkt çevirisiyle elde edilmiş. "bunda ne var normal bir söz öbeği" diyenler şunu göz ardı ediyor plaza dilinde geçekten o günün veya bir günün sonunu ifade etmek için kullanılmıyor, öyle olsa çok normal olurdu. "nihayetinde" anlamında kullanıldığı için bir tuhaf oluyor. normalde bu plaza diliyle dalga geçme geyiğinden çok sıkıldım, plaza dilinden daha can sıkıcı bence. ama tek istisnam bu kelime grubu. cidden tatsız.


emzegrit
(12.12.18)
Turkce diye ovundugunuz bircok sozcuk ve ifade aslinda Arapca. Nihayetinde ya da son tahlilde diyecegime iki tane Turkce sozcukten olusan gunun sonunda derim daha iyi.


Traveller
(12.12.18)
(4)

İstanbul-Ankara

yüksek hızlı trenle mi daha avantajlı yoksa uçakla gitmek mi? zaman, enerji ve maddi açılardan?
yüksek hızlı trenle mi daha avantajlı yoksa uçakla gitmek mi? zaman, enerji ve maddi açılardan?
tren yolculuğu 4 saat civarı sürüyor. uçakla da totalde o kadar sürer. ama uçak için parça parça yolculuk yaptığın için bana koymuyor ama otobüste o kadar yola tahammül edemem. tren otobüse göre daha konforlu, ankara'da şehrin merkezinde iniyorsun. bu bakımdan tren daha iyi olur.


prasinos
(08.12.18)
ben trenin konforunu, pratikligini seviyorum yalniz istanbul ve ankara'da gideceginiz yere gore degisebilen bir karsilastirma bu, ataturk'e inip metro ile gitmek ile sabiha gokcen'e inip avrupa'da bir yere inmekte fark var, trende de ayni olay. maddi acidan tren ucuz da olabilir ayni da olabilir.


Anadolu yakasında iseniz tren veya otobüs derim çünkü aşti ve tren garı metroya entegre ve yürüyüş mesafesinde burada trenin içi biraz daha rahat olmasından dolayı tercihimde önemli etkendir. Avrupa yakası ise seçim sana kalmış.Ankara’da havaalanı şehir dışında buda ulaşımı biraz daha uzaklaştırıyor sonuçta diğerleri ile aynı zamana denk geliyor.


murtiii
(08.12.18)
bunun tersine çok baktım, işiniz anadolu yakasında ve saat açısından uygunsa en güzeli tren. değilse otobüs. ankara için en kötüsü uçak maalesef, çünkü havaalanı şehre bir saat.


babilbaligi
(09.12.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.