Giriş
(2)

citavi vs mendeley

siz hangisini tavsiye edersiniz, neden? okullardaki bilgisayarlarda sadece citavi var. işe yarar mı? yoksa kendi bilgisayarında mendeley kullan mı dersiniz? teşekkürler.
siz hangisini tavsiye edersiniz, neden? okullardaki bilgisayarlarda sadece citavi var. işe yarar mı? yoksa kendi bilgisayarında mendeley kullan mı dersiniz? teşekkürler.
edmond honda
(15.05.19)
Citavi windowsta var sadece kullanamadım o yüzden ama okul bedava veriyorsa endnote u tavsiye ederim. Pdf okuyup işaretlerken vs daha rahat. Mobil uygulaması da daha iyi çalışıyor. Mendeleyden memnun arkadaşlarım da var.


Aerdem
(15.05.19)
citaviyi ilk kez sizden duyuyorum. ama mendeley iyi program, uzun zamandır kullanıyorum. referans vermede ve bir sürü makale içerisinde bir şeyler ararken çok faydasını görüyorum.


panamera
(16.05.19)
(1)

ekran bozukluğu artar mı

laptopumun ekranını temizlemeye calısırken bir salaklık yaptım ve ekranın sağ alt kısmında beyaz-şeffaf gölge gibi bir bozukluk oluştu. 5-6 cm uzunluğunda, 1-2 cm genişliğinde. ekranı eğince gölge yapıyor, ekranı kaldırınca ise daha da şeffaf gösteriyor. ama şu an çok rahatsız etmiyor beni. bu bozuk
laptopumun ekranını temizlemeye calısırken bir salaklık yaptım ve ekranın sağ alt kısmında beyaz-şeffaf gölge gibi bir bozukluk oluştu. 5-6 cm uzunluğunda, 1-2 cm genişliğinde. ekranı eğince gölge yapıyor, ekranı kaldırınca ise daha da şeffaf gösteriyor. ama şu an çok rahatsız etmiyor beni. bu bozukluğun artma ihtimali var mı peki, yoksa böyle kalır mı? çünkü hiç param yok ve bunu değiştirtmek bana çok çok sıkıntı olacak.
edmond honda
(15.05.19)
Büyük ihtimalle öyle kalır. Benim ekranda da darbe kaynaklı beyazlık var, ilk gün olduğu haliyle aynı boyutta.


malheiros
(15.05.19)
(2)

tezde kaynak taraması ve önemli noktaları kaydetme

100 tane makale arastirdiniz diyelim. kimisi onemli kimisi onemsiz. ama bunlarin icerisinde tezinizde kullanacaginiz bilgiler var. nereye nasil kaydetmek lazim bu okudugumuz makalelerde ve kitaplarda aldigimiz notlari, onemli gordugumuz yerleri? tesekkurler.bir de, makaleyi bilgisayardan okuyabiliyo
100 tane makale arastirdiniz diyelim. kimisi onemli kimisi onemsiz. ama bunlarin icerisinde tezinizde kullanacaginiz bilgiler var. nereye nasil kaydetmek lazim bu okudugumuz makalelerde ve kitaplarda aldigimiz notlari, onemli gordugumuz yerleri? tesekkurler.

bir de, makaleyi bilgisayardan okuyabiliyor musunuz yoksa illa cikti mi almaniz gerekiyor
edmond honda
(12.05.19)
Mendeley, endnote, zotero türü bir program indirip kendinize kütüphane oluşturun. Pdf okumak, düzenlemek ve not almak imkanı da var bu programlarda.


Aerdem
(12.05.19)
Jabref kullanıyorum, memnunum. Docear de iyi ama ben sevemedim. Tezde kullanılacak yerleri pdf editörü ile işaretleyip bibliyografya bilgilerini jabref'e kaydediyorum. Sonra latex'te yazarken çok pratik oluyor.
Ben bastırıyorum maalesef.


r evolution
(12.05.19)
(6)

saksıdaki çam ağacını toprağa gömmek

elimde bi çam ağacı var ama bunu toprağa gömebilir miyim? bir de, bulunduğum yerde pek çam ağacı yok. yaşar mı yaşamaz mı bilemiyorum. bunu internetten nasıl öğrenebilirim? bu konuda bir internet sitesi falan var mı acaba, nerede ne tür ağaç olur gösteren vs. teşekkürler
elimde bi çam ağacı var ama bunu toprağa gömebilir miyim? bir de, bulunduğum yerde pek çam ağacı yok. yaşar mı yaşamaz mı bilemiyorum. bunu internetten nasıl öğrenebilirim? bu konuda bir internet sitesi falan var mı acaba, nerede ne tür ağaç olur gösteren vs. teşekkürler
edmond honda
(09.05.19)
Saksıdaki toprak torf ya da çok humuslu bir toprak değilse, uzun süre sulamayınca kerpiç gibi yekpare kuruyorsa, toprağın iyice kurumasını sağlayıp, saksıyı ters çevirerek, toprağı dağıtmadan saksıdan kurtarın. Daha önce hazırladığınız çukura gömün.
Saksıdaki toprak dağılırsa, geçmiş olsun. Atın çöpe.


Mirket
(09.05.19)
agaclar.net

agacinizin resmi ile birlikte buraya sorun. eksiduyuru bitkiler konusunda pek kayda deger tecrube barindiran bir yer degil.


JohnOakley
(09.05.19)
john+1 agaclar.net cok basarili, fakat buraya da fotoyu atin isterseniz en azindan hangisi oldugu bulunabilir, ona gore agaclar net den en azindan tam hangi yere gideceginize yonelik tavsiye verebiliriz.


mavicorap
(09.05.19)
imgbox.com ağaç bu. umarım anlaşılıyordur. teşekkürler.


edmond honda
(10.05.19)
Bildiğim hiçbir çam çeşidine benzetemedim bu görseldekini.


Mirket
(11.05.19)
bu çamdan çok serviye benziyor. özellikle de leylandiye benziyor gördüğüm.


denek hayatım
(11.05.19)
(2)

programlama öğrenmek için nasıl çalışılır

yazılımcı olmak gibi bir gayem yok. sadece biraz anlamak istiyorum bu yazılım işleri nasıl oluyor. ileride iş konusunda da bana etkili olabilir biraz anlamak. yani az buçuk kod okuyabilirsem falan iyi olur. bazı iş ilanlarında temel seviyede x,y yazılım dilini bilsin gibi şeyler isteniyor.internette
yazılımcı olmak gibi bir gayem yok. sadece biraz anlamak istiyorum bu yazılım işleri nasıl oluyor. ileride iş konusunda da bana etkili olabilir biraz anlamak. yani az buçuk kod okuyabilirsem falan iyi olur. bazı iş ilanlarında temel seviyede x,y yazılım dilini bilsin gibi şeyler isteniyor.

internetten vidyo izlemenin yanında bir deftere bazı kodları, döngüleri falan not alıyorum unuturum sonra diye ama yanlış mı yapıyorum, bilmiyorum. nasıl öğrenebilirim bu tarz şeyleri. şu an python bakıyorum ama zamanında biraz R programlama öğrendiğimizde grafik falan çizebiliyorduk, şimdi hatırlamıyorum mesela. en iyi işte öğrenilir herhalde ama ev ortamında az biraz daha etkili öğrenebilmek için ne yapmam gerekir? not tutmak saçma mı? teşekkürler.
edmond honda
(27.04.19)
doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama benim süreci anlatayım,

ben de işyerinde excelde tekrar tekrar yaptığım işler için bişeyler öğrenme niyetiyle R a başladım. sonra arduino ve raspberry ile ilgilenmeye başlayınca python lazım oldu. baktım ki pythonda da grafik oluşturmak R dan zor değil, Python a geçtim.

senin yaptığın gibi temel fonksiyonları yazdığım bi defterim var (bilgisayarda). işyerinde lazım oldukça temel işleri yapıyorum. bir proje üzerinde çalışınca daha az sıkıcı oluyor. yani örneğin excel dosyasında bir ve ikinci sütunu toplayıp grafik oluşturmak vs gibi hedefler koyunca daha iyi oluyor.

python için youtube taki eğitim videolarını takip ediyorum. videoyu durdurup diğer yanda kendim terkrarlıyorum.

www.youtube.com

şu linkteki video güzel bi başlangıç videosu. tüm temel şeyleri gösteriyor.

takıldığımda ise google da arıyorum, benzer işler varsa kodları anlamaya çalışıyorum., değiştirip kendi projeme ilave etmeye çalışıyorum. bazen arkadaşlara soruyorum.

arduino için ise C dili gerekli. bunun içinse başka faydalı bi yol buldum. projenin bi adımını fiverr.com da birilerine yaptırıyorum. 5$ civarı tutuyor. sonra yazdıkları kodu satır satır inceleyip öğreniyorum, istediğim kompleks şekle genişletiyorum.


sttc
(27.04.19)
herhangi bir şeyi en iyi öğrenmenin yolu bol tekrardır. yabancı dil veya yazılım veya başka bir şey. ama bazıları yazarak daha iyi anlar bazıları okuyarak bazıları dinleyerek. kimileri de anlatarak. evde boş bir anında hiç bilmediğin bir konuyu 3 parçaya böl. bir parçasını okuyarak anlamaya çalış. diğerini yazarak, diğerini de dinleyerek. bir hafta ara ver. bir hafta sonra üçe böldüğün konulardan hangisini daha iyi hatırladığına, daha iyi anladığına bak. o senin en iyi öğrenme metodundur. en iyi öğrendiğin yolu bulunca da onun üstünden bol bol tekrar yap. aynı konuyu 3 defa 5 defa 10 defa fark etmez. öğrenene kadar yap.

yazılımlarda bir de şu vardır, bazı şeyler temel sayılır. onları iyice öğrenmeden üst konulara geçme. çünkü temeli anlamadan daha komplike konuları anlayamazsın, canın sıkılır soğursun. acelen olmadığını hobi olarak ilgilendiğini sanıyorum, o yüzden kendine zaman ver. final sınavlarına konu yetiştirmiyosun sonuçta hevesin geldikçe bak.


(18)

ben daha napayım? türkiye'ye mi döneyim?

almanya' da yüksek lisans yapıyorum. buranın iibf fakültesindeyim. okulu uzattım ve artık daha fazla uzatma ihtimalim yok, son dönemime girdim. bu dönem tez yazacağım. dersim yok, sınavım yok. bu sebepten ötürü staj arıyorum.160 başvuru / 14 görüşme / 0 kabul. ülkenin dilini biliyorum ve hiçbir şehi
almanya' da yüksek lisans yapıyorum. buranın iibf fakültesindeyim. okulu uzattım ve artık daha fazla uzatma ihtimalim yok, son dönemime girdim. bu dönem tez yazacağım. dersim yok, sınavım yok. bu sebepten ötürü staj arıyorum.

160 başvuru / 14 görüşme / 0 kabul. ülkenin dilini biliyorum ve hiçbir şehir ayırt etmeden yapıyorum başvuruları. artık başvuru yapacak gücü kendime bulamıyorum. işsizliğin bu kadar az olduğu yerde hiçbir şey bulamamak için gerizekalı olmak lazım. aptallığımdan ötürü kendime güvenim de kalmadı.

bu kadar görüşme yaptıktan sonra, o okurken yaptığım öğrenci işlerini yapabilecek gücü de artık kendimde bulamıyorum. 20lerimin 2. yarısındayım ve bazı işleri yapmak 20lerin başındaki gibi olmuyor, yoruyor beni.

artık çok fazla zorluyormuşum gibi geliyor. yılda bir belki gidiyordum türkiye'ye. artık geri dönmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. döneyim diyorum ama şu sıralar türkiye'de de ekonomi bozuk olduğu için 1-2 yıl iş bulamam diye korkuyorum. yoksa tez yazarken iş arasam bir şeyler çıkar mı? bunu merak ediyorum. durum nedir?
edmond honda
(22.03.19)
Dönme.


Godless
(22.03.19)
silkinip kendinize gelin rica ederim
yaymışsınız iyice kendinizi gibi geldi bana.
kendinizi toplayın başvurmaya devam edin. CV nizi düzenleyip başvurulara devam edebilirsiniz. belki karmaşık belki alakasız buldukları şeyler vardır?
vazgeçmeyin
türkiyede ne olacağı belli değil.


Dönme, herkes adam çıkarmanın peşinde. İİBF'liler de kan ağlıyor zaten.


dayl
(22.03.19)
dönmeeeeee.. almanya gibi bir ülke bırakılıp türkiyeye dönülür mü.


sizofren06
(22.03.19)
@sizofren, haklısın ama bir şey de bulamıyorum işte. kaç dönem okudum bir şey çıkmadı. mezuniyet geldi çattı. benim de psikolojim alt üst oldu. bu kadar başvuru sayısı çok fazla ve hiçbir dönüş yok. 10 başvurudan 5 olumlu dönüş alanları da duyunca yıkıldım zaten.


edmond honda
(22.03.19)
gücü kendinde bulmak için türkiye sokak röportajlarını izle. sonra kendine bu insanlarla yaşamak istiyor muyum diye sor. %100 kendine gelmiş olursun.


sakın dönme
kendini motive etmeye çalış.


porn star
(22.03.19)
cem yılmaz'ın gora'daki repliğini söyleyesim geldi;

- gel gel panayır var, bir sen eksiktin.


akatreil
(22.03.19)
Donme arkadasim , donersen pisman olursun sadece istedigin pozisyonu bulana kadar bir aktivite icerisinde ol , tali isler olabilir , is hayatinda en zor kisim ilk adimdir.


Diskirminant
(22.03.19)
Dönme.

Yalnız bir şeyleri eksik yapıyorsun anlaşılan. İsveç'teyim ben de. Burada işçi bulma kurumu baya aktif çalışıyor, danışmanları falan var. Eminim Almanya'da da böyle bir şey vardır. Görüş bakalım (varsa) akıl danış. Bunların bir de programları falan oluyor nasıl personal letter yazılır, cv'de ve görüşmelerde neler yapılır minvalinde. Belki bir şeyleri eksik ya da yanlış yapıyorsundur.

Öte yandan beklentilerini de düşür. Stajı siktiret önceliğin vasıfsız da olsa bir iş olsun. Oturumu süresize çevir sonrasına bakarsın.


Turk vatandasligi sorundur muhtemelen.
Jobmesse lere vs gidiyor musun?


kuehles blondes
(22.03.19)
CV'nizi gözden geçirin. Varsa kariyer danışmanlık yerleri mutlaka gidin bir konuşun, makul yönlendirme yapacaklardır. Bulabiliyorsanız sekötrünüzde/ilgili olduğunuz alanda mentor bulmaya çalışın, linkedin bazen öneriyor böyle insanları, mesaj atıp fikir danışabilirsiniz. Kariyer fuarlarını takip edin, kaçırmayın. Stajer olarak değil direk çalışan olarak başvurun, görüşmede stajerlik şartlarını konuşursunuz.

Her başvuracağınız ilana göre özelleştirilmiş cv/cover letter kullanın, her ilana aynı cv'yi vermeyin. misal atıyorum a firması supply-chain konusunda eleman arıyordur, siz de supply chain üzerine olan özelliklerinizi gösterin, muhasebeden bahsetmeyin. şu an çok salladım ama ana fikri anlamışsınızdır.

CV'de kendinizi süperkahraman olarak göstermeniz lazım, hiç çekinmeyin. herhnagi bir derste hernagi bir proje çıktısını fln yazın, team leadi olduğum şu projede ekibimle inceledğimiz şu case'de bu bu bu olursa % şu kadar iyileşme olabileceğini tespit ettik gibi somut çıktılar yazın cv'nize, sadece excel biliyorum, şu dersi aldım yazmayın. ya da barda fln çaıştıysanız mesela sizin shiftinizde ortalama herhangi bir barmenden %10 daha fazla satış yaptım gibi bişeyler diyin. bunları sallamayın tabi, somut deneyiminize göre yazın. ayın elemanı oldum vs gibi.

bu şekilde birsürü yere başvurup geri dönüş alamayanların büyük çoğunluğu cv yeterince dikkat çekmediği için eleniyor. bahsettiğiniz 10 başvurunun 5ine dönüş alanlar böyle böyle dönüş alıyor işte. cover letter yazın mutlaka ama kesinlikle başvurduğunuz şikete göre kişilleşmiş olsun. her firmanın sitesinde misyonu vizyonu yazar, oralardan bişeyler serpiştirin, yaptıkları projeleri bulup onları yazın, şu projeniz çok etkileyici vs gibisinden bişeyler diyin. ilan hakkında ve firma hakkında bilgi sahibi olduğunuzu belli edin başvurularda.

görüşmelere gitiğiniz zaman da ilan ile ilgili en önemli şeyleri gerekirse siz sorun, size sorulmasını beklemeyin. misal supplierlar ile iletşişimde olmanız beklenen bir pozisyona başvurduğunuz halde size görüşmede finans sorabilirler. soruya cevap verdikten sonra peki ilanın supplier yönü konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz filan diyin. hangi ilana ne sebeple başvurduğunu bildiğini belli edin.

bunu şu yüzden söylüyorum, bazı firmalar bilinçsizce başvuranları elemek için bu taktiği kullanıyor. ilandaki en önemli konular konuşulmuyor görüşmede, çevresinden dolanıyorlar. adayın soru sorması bekleniyor, sormayınca da 'meeh denk gelmiş başurmuş işte bu adaydan bize hayır gelmez' diyorlar.

unutmayın ki iş aramak başlı başına full time bir iştir, öyle linkedinden apply now'a basmakla iş bitmiyor malesef. gerekirse ilgili firmaların kendi web sitelerinde çıktıkları ilanlara kendi web siteleri üzerinden başvurun. epeyce zaman harcamak gerekiyor evet ama böyel böyle elbet istediğniz yere gelecekseniz. kedninize güvenin. bol şanş.


taurina
(22.03.19)
@kuhles, jobmesse'lere şu ana kadar hiç gitmedim. etkisi olur mu böyle şeylerin? bir iki ay sonra okulda düzenlenecek bir tane. türk vatandaşlığından dolayı illa ki çağrılmadığım olmuştur ama o kadar türk buluyor bir şeyler. bende de bir sorun var ki bu kadar başvurudan dönüş alamadım.

@bos gezen, ben de bir şeyleri yanlış yaptığımı düşündüğüm için okulun yabancı öğrenciler için başvuruları falan düzelten kariyer merkezinden bir randevu alacağım ben de.

aslında kıyıda köşede kalmış firmalara başvuruyorum genel olarak ama yine de çıkmadı bir şey. şehir olarak da illa a şehri, b şehri olmalı demiyorum. vasıfsız işte kalırsam okul bittikten belli bir süre sonra almanya ülkeyi terk etmemi isteyecek. o sebeple süresiz oturuma kadar burada bulunmam mümkün değil sanırım.

okulumun bitmesine 5-6 ay kalmış olmasının da bir etkisi olabileceğini söyledi bir arkadaşım ama emin de değilim. çünkü bir sürü staj ilanı var 3-4 ay ile sınırlı olan.

@taurina, tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. çok güzel yazmışsınız. içinde yaptıklarım da var, yapmadıklarım da var. yapmadıklarıma da artık dikkat edeceğim yazdıklarınızı göz önünde bulundurarak. cover letter' ımın ana hatlarını aynı tutarak ilana göre değiştirmeler yapıyorum üzerinde. dediğiniz gibi bu başvuru işi gerçekten çok fazla vakit alıyor aslında. o sebeple çok başvuru yapabilmek için her zaman, her ilana uygun olarak güzel şeyler yazamıyorum belki de.


edmond honda
(22.03.19)
ek olarak, isminiz abdurrahman gibi islami bir çağrışım uyandırıyorsa soğukluk oluşturyor olabilir hr'larda, CV'ye sadece isminizin baş harfini filan koyabilirsiniz. isimden kaybeden çok başvuru olabiliyor dünyanın her yerinde.

bir de çalışma izni durumunuz nasıl? öğrenciyken part time da olsa çalışabiliyor musunuz o kısım önemli. çalışma izniniz yoksa şirketler kolay kolay uğraşmaz şu an öğrenic halinizle sizi almak için. ancak mezun olduktan snra iş arama vizesi gibi bişey veriyordu sanırım almanya, onunla şansınız daha yüksek olabilir.


taurina
(22.03.19)
@taurina, adım abdurrahman gibi değil ama arapça :). çalışma iznim var. okul bittikten sonra da 18 ay izin veriliyor çalışırken iş aramak için.

başvurularda da verilmesi zorunlu olmayan bilgileri hep dolduruyorum. daha sonra demesinler aman bu türkmüş veya yaşı şu kadarmış diye. önceden elerse elesin. çoğu iş yeri not dökümü istemedi ama notlarım zayıf açıkçası. buna rağmen not dökümü istemiş olan yerlerle de görüştüğüm oldu. sadece bir yer iyi geçen bir görüşmeden sonra not dökümümü istemişti. bir tek o yerle ilgili şüphem var notlarımdan dolayı elendiğime dair.


edmond honda
(22.03.19)
Taurina cok guzel yazmis.

Ve evet jobmesseler cok ise yariyor. Benim su anki isimi bulmamda jobmesse cok yardimci oldu cunku messede tanistigim kisiler basvurdugum pozisyonun HR kisileriymis. Gorusmeye gittigimde “tanismistik, o gun de cok ilgiliydin zaten, CVni vermistin bize” filan dediler. Ayni messede cv verdigim baska bi is yeri de dondu mesela bana.

Onun disinda 10-15 yere basvurdum, 3 gorusmeye cagrildim,’en cok istedigime de girdim zaten :D

Cvmi ve cover letter i kesinlikle ozellestirdim. En cok ozendigim su anki firma icin olan basburuydu zaten. Gorusmelerde de buna atif yaptim.

Sehirdisina basvuruyosan neden tasinmak istedigini de soylemelisin. Cubku soyle dusunuyolar “bu kadar kolay yer degistirebildigine gore bizi de hemen birakabilir” sebepleriyle uzatmadan aciklayabilirsin. Yeni challengelara acik biriyim filan


kuehles blondes
(22.03.19)
Tipin duzgunse fotograf da koy (terorist gibi degilse yani :D)

Onun disinda okulun kariyer/beratung gunlerine katilip CV checklere filan girmistim. En sonki cv checkten sonraki basvurularima donus aldim.
Cok vakit aliyor ama 160 basvuru cok fazla. Yani 30-40 basvuruda olumlu donus alman lazim bence. Ayni firmada cok pozisyona basvuruyorsan olumsuz olabilir


kuehles blondes
(22.03.19)
Almanya’da asgari ücreti Türkiye’de 10b maaşa tercih ederim ki zaten Türk parasıyla 10b yapıyor yaklaşık olarak. 1+0 ucuz bir daire kiralayıp rahatça yaşanabilir bence en kötü senaryoda bile. Ki mutlaka asgari ücretin üstünde bir iş bulacağın için buradaki doktorlardan bile daha refah bir hayat bekliyor olacak. İmrenildin :)


siyah giyen adam
(22.03.19)
(1)

cari açığı döviz ile finanse etme nedir?

ne anlama gelmektedir bu? normal yollardan elde edilen döviz girdisi ile finans etme aynı zamanda? konuya hakim olan var mıdır?
ne anlama gelmektedir bu? normal yollardan elde edilen döviz girdisi ile finans etme aynı zamanda? konuya hakim olan var mıdır?
edmond honda
(03.07.14)
(bkz: reel kur dengesi)

bahsettiğiniz olay yurtdışındaki fiyat artışı ile yurtiçindeki fiyat artışı arasındaki farkın kur üzerindeki etkilerinin ortadan kaldırması yani.


giderbey
(03.07.14)
(1)

roic ve roe farkı?

return on invested capital ile Return on Equity farkını anlayamadım. bunların yüksek olmaları da ne anlama geliyor kavrayabilmiş değilim. bilgisi olan var mı? teşekkürler.
return on invested capital ile Return on Equity farkını anlayamadım. bunların yüksek olmaları da ne anlama geliyor kavrayabilmiş değilim. bilgisi olan var mı? teşekkürler.
edmond honda
(05.04.14)
return on invested cap bir şirlketin toplam sermayesine karşılık ne kadar gelir elde ettiğini gösteriyor. Yani şirketin sermayesini ne kadar verimli kullandığının ölçüsü diyebiliriz.

Return on equity ise hissedarların yatırdığı capitale karşılık ne kadar glir elde edildiği. Burada fark Hissedarların yatırdığı sermayenin dışındaki sermaye de dahil roic e


yakuza123
(05.04.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.