Giriş
(2)

Askerlik-Bacakta Kalıcı Hasar ve Rapor

4 yıl kadar önce ters bir hareket sonucu aşil tendomu kopardım. Normalde kolay kopmaması lazım ama bende `tendinit` de varmış, kopası gelmiş. Bir dizi medikal hata ve geç kalma sonucu o bölgede çok fazla ödem oluştu. Aşil tendonu kopması insanın başına gelebilecek en büyük sakatlıklardan biriyken ek
4 yıl kadar önce ters bir hareket sonucu aşil tendomu kopardım. Normalde kolay kopmaması lazım ama bende tendinit de varmış, kopası gelmiş. Bir dizi medikal hata ve geç kalma sonucu o bölgede çok fazla ödem oluştu. Aşil tendonu kopması insanın başına gelebilecek en büyük sakatlıklardan biriyken ek olarak ödem oluşması iyileşmeyi çok zorlaştırdı. Çok fazla kas kaybına uğradım ve bacağımda şekil bozukluğu da oluştu. Ameliyattan sonra iki ay fizik tedaviye gidip doktorun verdiği hareketleri uygulamaya çalışmama rağmen az gelişme sağlayabildim. Sağ bacağım şu anda da bariz şekilde zayıf. Yürümeyi engellemiyor ama hafiften aksıyor. Koşmama ve spor yapmama engel oluyor. Bu durumda askerlikten muaf olabilir miyim? Eğer mümkünse bu süreçte ne yapmalıyım? Benzer durumda rapor alanınız var mı?

Medikal hata: Şişli Etfal Hastanesi'ndeki acil servis doktoru aşil tendonumdaki bıçak saplanmasına benzer ağrıyı tarif etmeme ve hafiften oluşmaya başlayan ödeme rağmen basit bir burkulma muamelesi yaptı. Muayene bile etmeden dikloron krem yazıp eve gönderdi. Ortopediste çıkıp ameliyat olana kadar geçen üç günde ödem hızla arttı. Aşil tendonu kopmasında hemen müdahale çok önemliyken geç kalmama sebep oldu.
www.msb.gov.tr şu yönetmelikte 6649'dan itibaren hastalıklar listesi var. kas iskelet hastalıkları listesine bir göz at. net bir bilgim olmamakla birlikte yürümekte zorlanan ve koşamayan bir insana önce erteleme sonrasında elverişli değildir raporu verirler diye tahmin ediyorum. normal şekilde askere gidecek gibi şubeden başvuru yapıyorsun. aile hekimine durumunu anlat seni ortopediden (başka sorun varsa ilgili diğer branşlardan da)hastaneye sevk etsin. kararı oradaki ortopedi doktoru ve tsk heyeti belirleyecek.


nrmnm
(07.06.18)
tek başına yeterli değil. Kilo ne durumda? Ya da başka rahatsızlık var mı?


goodman
(07.06.18)
(2)

Uluslararası Kargo-Nakliye Şirketi Açmak İçin Hukuki Süreç?

Hangi kanuna, yönetmeliğe vb. bakmalıyız? Tabii kapsamlı bir danışmanlık hizmeti almak en güzeli olurdu ama fikir çok yeni. Biraz araştırma yapmadan bürokrasinin orta yerine dalmayalım diyoruz.
Hangi kanuna, yönetmeliğe vb. bakmalıyız?

Tabii kapsamlı bir danışmanlık hizmeti almak en güzeli olurdu ama fikir çok yeni. Biraz araştırma yapmadan bürokrasinin orta yerine dalmayalım diyoruz.
Kargo şirketi açmak yerine, varolan şirketlerden paket satın almak daha mantıklı.
Yani dhl gibi, fedex gibi uçak filosu sahibi olmayacaksınız sanırım.

O yüzden atıyorum dhl den x kiloluk bir paket alıyorsunuz,
sonra onu parça parça kendiniz satıyorsunuz.

insanların kargolarını birleştirip, o önceden anlaşmalı paketle göndererek kar ediyorsunuz, var böyle aracı şirketler, onlardan bir tane açabilirsiniz belki.


cruseo
(17.07.14)
acaba tam olarak açmak kurmak istediğiniz şirketi açıklar mısınız?
Karayolu nakliye şirketi mi?
Yoksa common carrier dediğimiz ups-fedex-yurtiçi kargo gibi taşıyıcalardan mı?


logisticsmanager
(17.07.14)
(1)

Türk Sanat Müziği Sorusu

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=3x_RNKLqY4Q#t=212Şöyle bi enstrümantal geçiş var ya hani, bunun bi adı var mı? Makamı ne?
www.youtube.com

Şöyle bi enstrümantal geçiş var ya hani, bunun bi adı var mı? Makamı ne?
Uşşak taksim. Taksimler doğaçlama olduğu için o âna ve o çalana özeldirler. Yanlışım varsa, cigerdelen ağzıma isot doldursun.


compadrito
(17.04.14)
(1)

Galatasaraylı kombine kart sahiplerine soru

kombineyi alırken kredi kartını görmeleri gerekiyor mu? şu an elimde sadece bilgileri bulunan (kartın kendisi babamda, babam da uzakta) ve kendi adıma olan kredi kartıyla kombine alsam sıkıntı olur mu?
kombineyi alırken kredi kartını görmeleri gerekiyor mu? şu an elimde sadece bilgileri bulunan (kartın kendisi babamda, babam da uzakta) ve kendi adıma olan kredi kartıyla kombine alsam sıkıntı olur mu?
kimliğini de göstermek gerekiyor.


(2)

brezilya-ispanya maçı

maçı unutmuşum yav, yeni açtım. goller taze taze düşmüş mü bi yerlere? link var mı sizde?
maçı unutmuşum yav, yeni açtım. goller taze taze düşmüş mü bi yerlere? link var mı sizde?
(2)

real madrid vs atletico madrid özet görüntüler

akşamki maçın önemli pozisyonlarıyla, kırmızı kartlarıyla falan özetinin olduğu bi video şey yapar mısınız? ben sadece golleri bulabildim ama okuduğum kadarıyla çatırtılı maç olmuş; güzel bi özet bulabileydim iyiydi.
akşamki maçın önemli pozisyonlarıyla, kırmızı kartlarıyla falan özetinin olduğu bi video şey yapar mısınız? ben sadece golleri bulabildim ama okuduğum kadarıyla çatırtılı maç olmuş; güzel bi özet bulabileydim iyiydi.
büyük ihtimal yarın ntvspor'un sitesinde olur özeti.


byakuya
(17.05.13)
(5)

yıldönümlük yemek tavsiyesi

yarın 3. sene bitiyor, 4. seneye başlıyoruz. bundan önce ikimiz de öğrenciydik. haliyle bir şekilde dışarda kutlama yapıyorduk. böyle bir mevzu olmuyordu.şimdi o çalışan, ben hala öğrenciyim. bu sene hafta içi onun zamanı olmadığı için evde kutlamamız gerekecek. evine gidip yemek yapmam lazım. ne ya
yarın 3. sene bitiyor, 4. seneye başlıyoruz. bundan önce ikimiz de öğrenciydik. haliyle bir şekilde dışarda kutlama yapıyorduk. böyle bir mevzu olmuyordu.

şimdi o çalışan, ben hala öğrenciyim. bu sene hafta içi onun zamanı olmadığı için evde kutlamamız gerekecek. evine gidip yemek yapmam lazım. ne yapayım?

not: erkek tarafı benim. çok beceri gerektiren yemek tavsiyeleri takdirle karşılanacak ama uygulamaya konmayacaktır.
lazanya yapabilirsin. aşırı kolay. fırın var mı?
et sote falan da kolay yemeklerdendir.
bir de şarap aldın mı mis.


fosforlu cevriye
(16.04.13)
mantarlı sote yap, cohkolay.


obaa
(16.04.13)
ne yaparsan yap bayılacağı için özenle ve yenecek temizlikte yap yeterli bence. en basitinden biberleri jülien kes tavada döndür üstüne küp küp patates üstüne domates ondan sonra et yada tavuk sote ile karıştır yanına bi şarap aç. salata da olur sadecikten bi ufak. bi de çikolatalı bi tatlı yap bitti gittiiii


gis
(16.04.13)
güzel soslu bir salata araştır internetten. iyi salata her yemeği kurtarır.


inannas jofn
(16.04.13)
Paranız varsa ana yemek ya da mezeler için şuraya bakabilirsiniz.
online.macrocenter.com.tr


whoosie
(17.04.13)
(2)

bilgisayarıma hijacker bulaşmış

evet, bir sayfa bulunamadığında api.mybrowser.com adresine yönlendiriliyorum. ne yapmalıyım?
evet, bir sayfa bulunamadığında api.mybrowser.com adresine yönlendiriliyorum. ne yapmalıyım?
noscript eklentisi işe yarayabilir yaramayadabilir


hasmetizm
(12.11.12)
superantispyware portable ile bi taratın


hjarteblod
(12.11.12)
(2)

fenerbahçe taraftarının toplanma yerleri?

ben kendim galatasaraylıyım ama tandık-akraba fenerbahçeliler istanbul'a gelince bana yol yordam soruyo. ben de de moda, kadıköy falan gezdirip stadın oraya yönlendiriyorum. acaba doğru mu yapıyorum? stadın oralarda taraftarınn toplanma yerleri varsa bana söyleseniz, ben de sevdiklerimi oralara yönl
ben kendim galatasaraylıyım ama tandık-akraba fenerbahçeliler istanbul'a gelince bana yol yordam soruyo. ben de de moda, kadıköy falan gezdirip stadın oraya yönlendiriyorum. acaba doğru mu yapıyorum? stadın oralarda taraftarınn toplanma yerleri varsa bana söyleseniz, ben de sevdiklerimi oralara yönlendirsem çok hoş olurdu?
ben de galatasaraylıyım ama orada oturuyorum, belki yardımı olur: ilk olarak kuşdili'ndeki yoğurtçu parkı var meselâ! öğleye doğru orada buluşuyorlar (bunların çoğu antu üyesi) ve alkol eşliğinde maçı bekliyorlar. biraz ağır taraftar grubu var... onlar da altıyol'daki hacı ali-2 kebapçısında, gene öğlenden itibaren rakıya, biraya dalıyorlar!

ama bence en iyisi yoğurtçu parkı. en yeni tezahüratlar filan orada geliyor dillerine. açık hava mis.

bomba mı atacaksın yoksa?


onkaimeon
(29.04.12)
kadıköy altıyol'daki boğa'nın orda her maçtan önce taraftarlar toplanır. zaten stada giden yol olduğu için orada toplanırlar. ayrıca cadde'ye de gönderirsen güzel bir ortam yaşarlar. Bağdat caddesi fenerbahçenin yolu haline geldiği için maçtan önce güzel görüntüler oluşur.


scapegoat
(30.04.12)
(3)

Eskişehir'de otel tavsiyesi?

sevgilimle iki günlüğüne eskişehir'e gitmeyi düşünüyoruz. otel için iki kişi gecelik 120 liraya kadar falan bi bütçemiz var. bir yer önerebilir misiniz? bir de eskişehir-istanbul otobüsle kaç saat çekiyor? ona göre binelim otobüse.
sevgilimle iki günlüğüne eskişehir'e gitmeyi düşünüyoruz. otel için iki kişi gecelik 120 liraya kadar falan bi bütçemiz var. bir yer önerebilir misiniz?

bir de eskişehir-istanbul otobüsle kaç saat çekiyor? ona göre binelim otobüse.
İbis Otel


joelskellington
(14.02.12)
6 saat suruyo sanırım otobusle.


rurouni
(14.02.12)
-kamil koç'un bilecik'e uğramayan 4 saatlik seferleri olması lazım.
-ibis otel seçeneğine katılıyorum.


evilliances
(14.02.12)
(2)

istanbulda dahil olabileceğim ev?

sözlük yazarlarından `terlikli cita`nın duyurusudur. kendisi çaylak olduğu için duyuruyu ben açtım;bilgi üniversitesi ftr öğrencisiyim.okul dolayısıyla taksime rahatça ulaşabileceğim ulaşım araçlarına yakın bir ev olması yeterli benim için yani beşiktaş mecidiyeköy ortaköy ve hatta olabilirse taksim
sözlük yazarlarından terlikli citanın duyurusudur. kendisi çaylak olduğu için duyuruyu ben açtım;

bilgi üniversitesi ftr öğrencisiyim.okul dolayısıyla taksime rahatça ulaşabileceğim ulaşım araçlarına yakın bir ev olması yeterli benim için yani beşiktaş mecidiyeköy ortaköy ve hatta olabilirse taksim bana uygun. max olarak 500 600 lira kira düşünüyorum. er kişisiyim.

ayrıntılar için; simaasheer@msn.com 05062201603 ten ulaşabilirsiniz.
ilan.bilgi.edu.tr

kadikoyde bakarsa, oda işine yarar bir vapur + finukuler taksimde.


hmm.. evet ben olabilirm misal..


ligac
(11.08.11)
(1)

bilgisayardan ses çıkmaması

ram'lerimden biri bozulmuştu. sonra yeni bir çift ram alıp taktım. o zamandan beri bilgisayarımdan ses alamıyorum. sorun ne olabilir?
ram'lerimden biri bozulmuştu. sonra yeni bir çift ram alıp taktım. o zamandan beri bilgisayarımdan ses alamıyorum. sorun ne olabilir?
ramleri takarken ses kartın yerinden oynamış olabilir


(2)

çok ısınan çekirdek

bilgisayarım yaklaşık 15 dakikada bir kendi kendine kapanıyor. everest yükleyip baktım. çekirdek çok fazla ısındığı için kapandığını gösteriyor. ne yapsam ki acaba?"fan kaymış olabilir. arctic silver marka termal macun bul, fanı sök tak" diye bi cebap geldi ama doğru mudur?siz cevapları yazın, ben t
bilgisayarım yaklaşık 15 dakikada bir kendi kendine kapanıyor.

everest yükleyip baktım. çekirdek çok fazla ısındığı için kapandığını gösteriyor. ne yapsam ki acaba?

"fan kaymış olabilir. arctic silver marka termal macun bul, fanı sök tak" diye bi cebap geldi ama doğru mudur?

siz cevapları yazın, ben tekrar soğuyunca bakarım :)
doğrudur


hoot
(03.06.10)
Öncelikle şunları yapmalısın :
1 - Kasanın içini iyice temizle, toz ısınmada çok önemli bir faktördür. Hava akışını engeller.

2 - İşlemcinin soğutucusunu kontrol et, yuvasından kaymış filan olabilir. İşlemci kritik sıcaklıklarda kendini otomatik kapatır.

3 - Termal macunu yenilemen çok işe yarar, kaliteli bir marka seçmelisin.

4 - İşlemci soğutucunu değiştirebilirsin. Güçlü bir soğutucu da alabilirsin, standart fanlardan da takabilirsin. Biraz iyi birşey olmasında fayda var.


burka
(03.06.10)
(1)

galatasaray-fenerbahçe maçı biletleri piyasası

alan satan bir sürü insan var. kaça satılıyor, bir bilgi verseniz süper olur. ona göre ben de bilet almaya uğraşıp uğraşmayacağıma karar vereyim.
alan satan bir sürü insan var. kaça satılıyor, bir bilgi verseniz süper olur. ona göre ben de bilet almaya uğraşıp uğraşmayacağıma karar vereyim.
ben 2 tane buldum 150 tl civarında gidiyor..2 tane daha arıyorum..bulursan banada bilgi verirsen sevinirim..


metalman
(26.03.10)
(3)

bağlantı problemi

şimdi benim bağlantı 4 mb ama speed test yaptırınca maksimum download hızı 106 kbps çıkıyo. bunu nasıl arttırabilirim?
şimdi benim bağlantı 4 mb ama speed test yaptırınca maksimum download hızı 106 kbps çıkıyo. bunu nasıl arttırabilirim?
speedtest sırasında internet bağlantını kullanmadığından(download vs.) eminsin değil mi?


only alcoholica
(02.12.09)
eğer hız testi sırasında interneti siz kullanmıyorsanız;
1- başkları sömürüyor olabilir
2- servis sağlayıcınızın alt yapısında sorun olabilir
3- sizin kablonuz ya da bağlantı ayarlarınız da sorun olabilir

bunlar için çözümler

1- ağınıza şifre vs. koyarak güvenlik önlemleri alın varsa şifre falan değiştirin
2- servis sağlayıcınıza bunun nedenini sorun ve hakkınızı arayın
3- evinizde ki telefon kablolarını ve/veya bilgisayar kablolarınızı veya wireless frekanslarınızı bir denetleyin(bilmiyorsanız bilen birine gösterin anlatması çok uzun :( )

tabi bunlar dışında son zamanlarda 4MB'e kadar internet paketleri çıktı. 4 varmıydı hatırlamıyorum ama 8MB'e kadar internet paketi var.
burada hızınızın herhangi bir düzeyde olacağı ile ilgili garanti verilmiyor

yine başka bir ihtimalle bazen bazı bölgelerde hatlar yavaş oluyor teknik sebeplerden dolayı ve bu süre içinde net yavaşlayabiliyor.

başka bir şey kaldı mı bilmiyorum


maresal jedi
(02.12.09)
faturanı geciktirdiysen birkaç ay bazen turktelekom kendisi düşürüveriyor hızını 1 mbite benim basıma geldi aradım düzelttirdim.


quaresma8
(02.12.09)
(5)

kanatlı karınca istilası

odamı istila ettiler. sayılmıyor parmağ ile, tükenmiyor kırmağ ile. bu problemi nasıl çözerim?
odamı istila ettiler. sayılmıyor parmağ ile, tükenmiyor kırmağ ile. bu problemi nasıl çözerim?
tecrübelerime göre bir anda gelip her tarafı saran, çok uzun süre geçirmeksizin ortalıktan kaybolan tabiat canlılarıdır bunlar. umarım senin tecrüben de aynı şekilde olur nitekim uğraşmakla olacak iş değil.


ragnum irae
(03.07.09)
benim odamda aksamlari isik acinca ortaya cikiyorlar. karsida bi tane dut agaci var ordan geliyorlar sanirim. aksamlari pencereyi kapatiyorum. simdi gelmiyorlar.


crucio
(03.07.09)
Onlar öncüler. Eğer herhangi biri kendine uygun bir yuva bulursa asıl sorun o zaman başlayacaktır. Ki muhtemelen bulacaktır; karınca koloniniz hayırlı olsun.


ataturkiye
(03.07.09)
aga git eminönüne mısır çarşısının oradan bitkicilerden ilaç al. (tarım ilacı) HAtta yanında sinek böcek neyse onun bi numunesi de olsun. İlacı bir camsil spreyi şişesine ilacı aldığın yerin önermesine göre olan oranlarda(ben almştım 2 kapak ilaç 1çay bardağı su) karıştır. Sonra pıs pıs ilacı evden/odadan ayrılırken uygula. 2günde böcek muhteviyasının hiçbiri senin mekana uğramaz bunu düzenli olarak yaparsanda uzun süre 6-8 ay gelen giden olmaz böceklerden ;)


icemanr
(03.07.09)
detan ın da raid in de 6 ay etkili kapsüllü püskürtme ilacı var. ben çok fayda gördüm raid kullanıp. kanatlı olmasa da 300 kadar karınca küvetime (!) yuva yapmıştı (bir gecede!) ve 2 sıkıştan sonra eser kalmadı. tavsiye ederim.


betty puf puf
(03.07.09)
(2)

saint joseph'e gidiş

sevgili honulululular; yarın erken bir saatte beşiktaş'tan vapura binip kadıköy'e geçmeyi, ordan da saint joseph lisesi'ne gitmeyi planlıyorum. lakin kadıköy-saint joseph kısmı biraz problemli. oraya hangi otobüs gider, nerden binerim, hangi durakta inerim?
sevgili honulululular;

yarın erken bir saatte beşiktaş'tan vapura binip kadıköy'e geçmeyi, ordan da saint joseph lisesi'ne gitmeyi planlıyorum. lakin kadıköy-saint joseph kısmı biraz problemli. oraya hangi otobüs gider, nerden binerim, hangi durakta inerim?
iskeleden cok uzak bir mesafe degil st.joseph, dilersen hemen moda tarafindan yuru ya da boganin oradan bahariye'ye, yani bogadan yolun sonuna kadar yuru direk okulun karsisina cik. otobusler ve numaralarindan bi haber oldugum icin yanlis yonlendirmek istemem ama tavsiyem eger zor gelmiyorsa hemen 5-10 dk gibi bir surede oraya yurumendir. olmadi cok cok kisa bir mesafe oldugundan hemen taksiye atlayabilirsin. st.joseph in onunden gecen otobus bilmiyorum ben.


knipeos
(29.03.09)
Vapurdan dümdüz karşıya yürüyün, 2 kere yolun karşısına geçin, tramvaya binin, bahariye caddesi bittikten sonra meydanımsı bir yere geliceksiniz, orada inin. Orda kime sorsanız tarif eder, 2 dakikalık mesafede. Yok ben kimseye sormak istemiyorum derseniz tramvay raylarının ters yönde kestiği trafiği en çok akan Dr.Esat ışık caddesinden ( sarı dolmuşlar geçer buradan) aşağı doğru(trafiğin aktığı yönde) inin. Az ileride sağ tarafta bulacaksınız saint joseph'i.


skatheist
(30.03.09)
(4)

çeviri kontrolü

Belediye Başkanı Roman Mahallesi'nde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Teknik Ekibi, Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Ramazan Işıldak ile birlikte Fevzipaşa Mahallesinde teknik incelemelerde bulundu. Fevzipaşa Mahallesi’nin Sarıçay kısmı (maşatlık) girişinden başlayan teknik inceleme, Testicioğlu Sokak, K
Belediye Başkanı Roman Mahallesi'nde


Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Teknik Ekibi, Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Ramazan Işıldak ile birlikte Fevzipaşa Mahallesinde teknik incelemelerde bulundu.

Fevzipaşa Mahallesi’nin Sarıçay kısmı (maşatlık) girişinden başlayan teknik inceleme, Testicioğlu Sokak, Kuyu 1 Sokak, Kuyu 2 Sokak, Zafer Meydanı’nda yapılan incelemelerle devam etti.

Ülgür Gökhan teknik inceleme gezisinde; “ Fevzipaşa Mahallesi’nin Sarıçay kısmında kalan bölgesi ile Barbaros Mahallesi’nin Devlet Su İşleri tarafında kalan bölgesi arasında uygulanacak bir köprü projesi üzerinde çalışıyoruz. Fevzipaşa Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projelerimiz olacak. Palamut depoları olarak bilinen eski metruk yapılardan bir tanesini istimlak ederek Çanakkale Belediyesi olarak aldık. Buraya herkesin kullanabileceği bir sosyal hizmet evi yapacağız. Fevzipaşa Mahallesi insanları bizimle birlikte kentsel dönüşümü yaşayacaklar” dedi. Gökhan,”Aynı zamanda daha önceki incelemelerimizde tespit ettiğimiz eksiklikler giderildi. Mahalle’nin içinde kalan birkaç sokağa da parke taş döşeyeceğiz” dedi.

bu metnin aslıydı. aşağıda da benim çeviri var. yalan yanlış varsa belirtiniz;

The Mayor in the Gypsy District 20/02/2009
Ülgür Gökhan, who is the mayor of Çanakkale, and municipality engineering officers and Ramazan Işıldak, who is the district headman, investigated Fevzipaşa District.

Technical investigation was started in the entrance of Sarıçay area and continued in Testicioğlu Street, Kuyu 1 Street, Kuyu 2 Street and Zafer Square.

Ülgür Gökhan said: “We work on a bridge project that will be applied between Sarıçay area in Fevzipaşa District and the area near Government Water Affairs in Barbaros District. In addition, we will implement an urban transformation project in Fevzipaşa District. Çanakkale Municipality has expropriated a ruined building known as tunny storage. This building will be transformed into a welfare service building by the municipality. People in Fevzipaşa District will live the urban transformation with us.” Furthermore Mr. Gökhan said: “Some problems that were determined in past investigations have been solved. Additionally, some roads will be floored with cobblestones.” while investigating.
en sondaki while investigation, metni biraz bozmuş gibi.
during the (technical) investigation (trip), ülgür gökhan said "........"
daha mı güzel?

we work on a bridge project yerine, we are working...
ruined building yerine deserted building...

bir de o palamut deposu, balık olan palamut mu yoksa ağaç olan palamut mu? ağaçsa, acorn olmalı.


marcelorios
(16.03.09)
"People in Fevzipaşa District will live the urban transformation with us"

yerine

"residents of Fevzipaşa District will experience the urban transformation with us" gibi bir şeyler olsa daha iyi olur gibi?


endless dream
(16.03.09)
işi gücü biraktim gecenin bu vakti elimden geldigince düzeltmeye calistim. yine de ufak tefek hatalar cikabilir. bilen arkadaslar önerilerini ve düzeltmelerini belirtirlerse sevinirim. fevzipasa güzel mekan, dönüsüm mönüsüm olmadan oldugu gibi kalsa keske.


The Mayor in the Gypsy District 20/02/2009

Ülgür Gökhan, the mayor of Çanakkale, a team of engineers from the municipality technical services department, and the district headman, Ramazan Işıldak, visited Fevzipaşa District for a technical investigation.

The visit started at the onset of Sarıçay area and continued in Testicioğlu Street, Kuyu 1 Street, Kuyu 2 Street and Zafer Square.

Ülgür Gökhan stated: “We are currently working on a bridge project to be built between Sarıçay area in Fevzipaşa District and the area near Government Water Affairs in Barbaros District. Moreover, we are planning to implement an urban transformation project in Fevzipaşa District. Çanakkale Municipality has expropriated a deserted building formerly used as a tunny warehouse. It will be transformed into a welfare service building to be run by the municipality. People in Fevzipaşa District will enjoy the urban transformation with us.” Furthermore Mr. Gökhan added: “Problems of the district noted during the previous investigations have already been tackled. Additionally, some roads in the district will be paved with cobblestones which haven’t been done so up to now.”


atmacaged
(16.03.09)
Öncelikle tek tek düzeltmek yerine çeviri, özellikle de İng-Türkçe çeviri ile ilgili yapısal bir kaç şey daha çok işinize yaarayabilir idye düşünüyorum.
en temel leylerden biri yan cümlecikleri en aza indirgemek, who is- which is .....'den mümkün olduğunca kaçınmak. Yani doğrudan Mayor of Çanakkale, bilmemkim along with his technical team (of engineeers? istenirse)and district bilmem ne ramazan falanca çok daha sağlam bir çeviridir. İki kişi için peşpeşe aynı kalıpla who is diye tekrarlamak metni zayıflatır.
Sonra was started'lı falan edilgen fiilli cümleleri de en aza indirgemek fena olmaz. Türk bürokrasi dili İngilizce'de doğrudan çeviride aynı şeye tekabül etmiyor. Yani başlatıldı yerine direk started demek daha iyi olur. Ayrıca bu inceleme gezisi ise, daha teftişvari ve soruşturma anlamlı investigation yerine technical research, inquiry, observation falan daha iyi oturabilir. Yine edilgen çatılı will be applied ve sıkışık yan cümlecikler de metni boğuyor gibi. ruined yerine demolished hatta run down'ı öneririm. welfare service building ise tamamen sözlük ve çeviri kokuyor, onların terimsel karşılığı community center olarak geçer genelde, zaten building genelde pek o tarz binalar için kullanılmıyor.En sondaki ağır şekilde edilgen isim cümlesinin ise doğrudan etken fiilli isim cümlesine dönüşerek,
we have already solved certain problems detected in previous investigations çok daha verimli olabilir.
he also added that they would lay down cobblestones to some streets as well falan gibi bir şeyler daha net ve temiz gelebilir kulağa.
tespit için determine yerine detect
some yerine bağlamsal olarak yine certain, transform yerine convert, hatta to be renovated into a community center
gibi düzeltmeler de genel havayı toparlar gibi. genelde meselenin özü sözlük ve türkçe kavramsal tornistan kokmayan bir metin oluşturmaktır çünkü.
dar vakitte pat pat fazla kibar olamadan direk konuya planjonla bölük pörçük yazdım, işe yaramazsa çöpe atın, kusura da kalmayın, affedin e mi?
selametle.


serendipity
(16.03.09)
(8)

facebook

geçenlerde bir kız beni arkadaş olarak eklemiş. bilgilerinden baktığıma göre mezun olduğum liseden bir alt dönemimmiş. tanıyamadığım tek bir profil fotoğrafı vardı, ismi de tanıdık değildi ama arkadaş listesinde bizim okuldan bir sürü insanı görünce olayı unutkanlığıma bağlayıp onayladım. buraya kad
geçenlerde bir kız beni arkadaş olarak eklemiş. bilgilerinden baktığıma göre mezun olduğum liseden bir alt dönemimmiş. tanıyamadığım tek bir profil fotoğrafı vardı, ismi de tanıdık değildi ama arkadaş listesinde bizim okuldan bir sürü insanı görünce olayı unutkanlığıma bağlayıp onayladım. buraya kadar işin tırt kısmıydı, asıl meseleye geçelim.

sonradan hesabında sadece tek bir profil fotoğrafı olan, profil bilgilerinde bizim okuldan (bazılarında bizim dönemde) mezun olduğu yazan bir sürü tanımadığım kız beni ve daha bir sürü kişiyi arkadaş olarak eklemeye başladı. lisede bizim dönem yirmişer kişilik üç sınıftan oluşuyordu, onları unutmam mümkün değil. olayın benim unutkanlığıma değil de fake profillere bağlı olduğu anlaşılabiliyor. ekleyen profillerin de ortak özellikleri dediğim gibi sadece tek fotoğraf bulundurmaları, çok sade olmaları (hatta baştan savma), bir de eğitim bilgileri.

siz hiç böyle bir şeyle karşılaştınız mı? amaçları ne olabilir? böyle bir mesele için neden bu kadar uzun yazdım?
valla hic guven telkin etmiyor anlattiklariniz, bence silin blocklayin, merak da etmeyin bosverin, gereksiz yere kafa agritir bu tip seyler eninde sonunda


cisterna
(03.03.09)
cok oluyor bundan. sebebi de bence fake hesaplar. mesela x kisisi okuldan tanimadigi y kisisini arkadas olarak ekleyip profilini gormek fotograflarina bakmak falan istiyor, bu sebeple kendine rastgele fotolu bir fake profil aciyor. sonra ayni cevreden kisileri listesine dolduruyor ki hesabi bos gozukmesin suphe cekmesin, hem de ayni ortamdaniz mesaji versin... yeterli arkadas sayisina ulasinca da esas y olan hedefine hamlelerde bulunuyor. sansliysa o kisi "kim bilir nerden taniyorum, neyse simdi..." deyip izin veriyor.

yani kimse bana boyle bisey yaptigini anlatmadi ama beni de okuldan bir suru kisi ekliyordu boyle, kendimce getirebildigim tek aciklama bu oldu.


kurukafa
(03.03.09)
ben aynı şekilde eklendim, hatta kendi lise grubumuzda sorguladık eklemiş olan birkaç kızın ismini "kimse tanıyor mu?" diye. sanırım kurukafa'nın açıklaması doğrudur.


alchoburn
(03.03.09)
bende son zamanlarda çok denk geldim bu olaya. en basitinde bi mesaj atıp kimdin tanıyamadım diyip cevap beklemek. baktım cevap gelmiyor reddediyorum.


emrag
(03.03.09)
ıvır zıvır sitelerin reklamını yapacak oluyorlar sanırım..
profillerinde öyle linkler oluyor çünkü bazen, ben de hiçbirini reddetmeyip bekletiyorum ne çıkacak diye, 13 tane oldu şu anda, hatta 1 erkek bile var içlerinde..


erostrada
(04.03.09)
tanımıyorsanız mesaj da atmayın bence çünkü sadece profil bilgilerinize bakmak için bile fake hesap açıp yapıyorlar bunu. basıma geldi benim de buna benzer şeyler. mesaj atınca 1 ay boyunca profilinize bakabiliyorlar.

aynı gün içerisinde 5 kişiden (üstelik hiç arkadası olmayan yani yeni açılmış hesaptan) ekleme talebi geldi. sadece karşı cins olan kişiler de yapmıyor bunu. bu tarz şeyler de oluyor . en iyisi herşekilde reddetmek bence.


lilidance
(04.03.09)
tek derdiniz bu olsun


subnegative
(04.03.09)
bu bahsi geçen olay benim başıma çok sık geliyor. isimli bir özel liseden mezunum. yurdumun özenti insanları -nihai amaçları çeşitlilik gösterebilir- lise kısmına bu lisenin adını yazıp yanına harvard - upenn filan koyduktan sonra o liseden insanları -gerçekten o lisedenim imajı yaratmak için- ekliyorlar. "hatırlayamadım herhalde" deyip ayıp olmasın diye kabul edenler sayesinde o kişinin o liseden listesinde -atıyorum- 30 insan oluyor.

bu kızların çoğunun amaçları muhtemelen zengin ve kültürlü erkek tavlamak gibi şeyler. ben çoğu sefer, "tanışıyor muyuz" diye soruyorum. eğer fake account olduğunu kanıtlayacak bir şeyler varsa direkt "yoksay" lıyorum.

sonuçta bu insanlar sizin bir mesajınızla bile sizin profilinizi görüp bilgi edinebiliyorlar. arkadaşlık isteğini kabul ederseniz de daha fazlasını görüyorlar hayatınızla ilgili.

sizin hakkınızda bilgi toplamak isteyen kötü niyetli birinin açtığı fake account olarak düşünün bunları ve ona göre davranın. uygun davranın.


andy kaufman 2
(04.03.09)
(3)

bilgisayar tavsiyesi

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?Categoryid=34&Productid=bd52581http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?Categoryid=986&Productid=bd50081nasıl iyi mi bunlar fiyata göre?
www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

nasıl iyi mi bunlar fiyata göre?
bence bilgisayar pek iyi değil. o paraya daha iyi bir şey toplayabilirsin diye düşünüyorum. parçalar konusunda fikrin yoksa donanım haber gibi sitelerden sistem tavsiyelerine bakabilirsin.
kolay gelsin.


monitör iyi de ekran kartından bahsedilmemiş.

monitörü al ama kasayı bi daha düşün, hatta alma, o fiyata cillop gibi kasa olur o sisteme göre.


abtash
(04.02.09)
22 inch al. bu devirde her türlü gideri var.
kasada ekran kartı dandirik.
forum.donanimhaber.com sana cok faydali olur. orda hem guncel donanim tavsiyeleri hem de fikir alabileceğin bilgili kişiler var. bana sorarsan toplama yap.


karapage
(04.02.09)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.