Giriş
(1)

Kombine Devir ve Passolig Hakkında

İki sorum olacak kısaca. Bilen bir arkadaş yanıtlarsa çok sevinirim.1) Passolig kartım bitti. Kredi Kartı gibi çıkartmak istemiyorum. Tek kullanımlık gibi bir şey çıkartabiliyor muyuz? Anında temin edebiliyor muyuz çünkü İstanbul'da kalılşım kısa olacak.2) Bir arkadaş tek maçlığına kombinesini bana
İki sorum olacak kısaca. Bilen bir arkadaş yanıtlarsa çok sevinirim.

1) Passolig kartım bitti. Kredi Kartı gibi çıkartmak istemiyorum. Tek kullanımlık gibi bir şey çıkartabiliyor muyuz? Anında temin edebiliyor muyuz çünkü İstanbul'da kalılşım kısa olacak.

2) Bir arkadaş tek maçlığına kombinesini bana devredecek ama bu arkadaşın yaşı biraz fazla internetten filan anlayacağını zannetmiyorum. Devretmenin başka yolu var mı? Ya da internetten ben onun adına yapabilir miyim bu işi?

Teşekkürler.
elektr10
(03.09.19)
1) Passo uygulaması üzerinden ya da web sitesinden girip e-bilet kullanım bedeli ödemen yeterli. 40-50 TL civarı senelik ücret. Kredi kartı çıkarmış olmuyorsun.

2) Passo uygulamasına onun adına girip kendine devredebilirsin ancak cep telefonuna doğrulama mesajları vs gelecek, o yüzden iletişim halinde olabileceğiniz bir anda yapmaya çalış.


cakabo
(03.09.19)
(1)

kaliteli beyaz tshirt (toptancıdan)

merhaba,birkaç yıldır ilüstrasyon/tasarımla ilgileniyorum ve kendi markamı yaratmak gibi bir düşüncem var. tasarladığım şeyleri bastırabileceğim/diktirebileceğim bir toptancı/tekstilci arıyorum. ürünler genelde tshirt/hoodie/sweatshirt olacak.ilerleyen dönemlerde eğer bu tasarımlar tutarsa organik k
merhaba,

birkaç yıldır ilüstrasyon/tasarımla ilgileniyorum ve kendi markamı yaratmak gibi bir düşüncem var. tasarladığım şeyleri bastırabileceğim/diktirebileceğim bir toptancı/tekstilci arıyorum. ürünler genelde tshirt/hoodie/sweatshirt olacak.

ilerleyen dönemlerde eğer bu tasarımlar tutarsa organik kıyafete bile kayabilir bu girişim. ama önce en basitinden başlamak istiyorum.

bildiğiniz bir yer ya da yardımcı olacak birileri var mıdır? internette bulamadım ne yazık ki.

teşekkürler şimdiden.
elektr10
(19.03.19)
bu tip şeyleri internette bulamazsın. öncelikle ben denemelik 10 tane tshirt bastıracağım dersen kimse seninle uğraşmaz. uğraşacak kişiler dijital baskıdır; bu kişilerde genelde polyester basar. senin istediğin kaliteli beyaz tshirt %100 pamukludur ve bu da anca ahtapot ya da direk baskı denilen teknikle olur. bu teknikle 10 tane bastıracağım dersen sana en az tshirt başı şu dolar kurunda 40-50 lira çekerler. o da laf kalabalığı olsun diye açıkçası.

bu işi yapan insanlar günde 2000-5000 tane basarken arada 50 100 taneyi çıkarabiliyorlardı ancak şu bulundugumuz dönemde 500 tane için bile makinelerini açmak istemiyorlar.

işin içinde olan biri olarak fikrimi aktardım.

edit ve ek: eko-solvent baskes makinesi olan reklamcılara tshirt'ün ile giderek bastırabilirsin fakat bu kişiler eps ve ai editleme ile çok uğraşmak istemezler, yekpare bir illüstrasyonun olması avantajına. fakat bu baskı tekniğinde dezavantajı tshirt'ün üstüne plastik bir baskı yapıştırması gibi bir şey. organiğe uzanmaz yani.


bisorumvargaliba
(19.03.19)
(3)

Çılgın bir websitesi örneği?

Tasarım olarak çılgın bulduğunuz, yaratıcı bulduğunuz websiteleri var mı? Paylaşabilir misiniz? Kişisel olabilir, portfolyo olabilir, herhangi bir websitesi olabilir ama görünce dumur olalım.Teşekkürler.
Tasarım olarak çılgın bulduğunuz, yaratıcı bulduğunuz websiteleri var mı? Paylaşabilir misiniz? Kişisel olabilir, portfolyo olabilir, herhangi bir websitesi olabilir ama görünce dumur olalım.

Teşekkürler.
elektr10
(07.11.18)
tabi ki I KISS YOU Mahir (bkz: mahir çağrı)


jedilance
(07.11.18)
(4)

Portfolyo Websitesi Yapmam Gerekiyor

selam herkese.benim işlerimi sergileyeceğim (video, poster vb) işler için bir websitesi tasarlamam gerekiyor. Wix bana gerçekten çok karmaşık geliyor. Sizin önerebileceğiniz bir websitesi var mı?Çok basit, minimal bir site olacak. Squarespace'i öneren oldu mesela? deadline'ım çok kısa (haftaya pazar
selam herkese.

benim işlerimi sergileyeceğim (video, poster vb) işler için bir websitesi tasarlamam gerekiyor. Wix bana gerçekten çok karmaşık geliyor. Sizin önerebileceğiniz bir websitesi var mı?

Çok basit, minimal bir site olacak. Squarespace'i öneren oldu mesela?

deadline'ım çok kısa (haftaya pazartesi). çok alengirli bir şey istemiyorum. sadece işlerimi koyayım, sade ve güzel bir websitesi. :(

not: squarespace paralı. 5-10 dolar gibi bir fiyatı var. paralı da olsa önerilerinize açığım.
elektr10
(04.10.18)
colorlib.com

şunlardan birini seç yükle ama son haline getirmen için baya bi uğraşman gerekecek. temalar boş geliyor yani.


Blogger ve wordpress ile uğraşarak yapabilirsin. Ama birçok theme (template) problemli. Azıcık yazılım bilgin varsa halledersin belki. Ben sıfır yazılım bilgisiyle, aylarca uğraşarak yapabildim portfolyo sitemi.(blogger)


wordpress artı envato.com

bir sürü template tema var. temalar 15 25 30 civarında.


binder dandet
(04.10.18)
Divi var bende.
hazır layoutlatdan yapalım istersen. Bu gün başladım yeni yeni öğreniyorum. Domaini hostu alırsın divinin layoutlarıyla yaparız diye düşünüyorum. Çok kasmaz. Yarın bul beni ayda 5 10 dolar neymiş çok saçma bir para.


Giovanni Pipitto
(04.10.18)
(3)

Anne Eli değmiş gibi...

bir essay yazıyorum da. "It's delicious like mother's touching..." mi demeliyim?nasıl söylenir bu? slogan gibi mesela? başlığım da böyle olacak çünkü.
bir essay yazıyorum da.

"It's delicious like mother's touching..." mi demeliyim?


nasıl söylenir bu? slogan gibi mesela? başlığım da böyle olacak çünkü.
elektr10
(14.07.18)
Genelde home-made deniyor ama tam karsilar mi bilemedim simdi :)


superfluid
(14.07.18)
Home-made = mom-made. hmmm olabilir aslında :)


elektr10
(14.07.18)
anne eli diye bir kavram bize özel diye tahmin ediyorum. yemek yapmayı sevdiğim için ingilizce tarif bloglarını falan takip etmişliğim vardır da genelde grandma kullanılır bu tip betimlemeler için. "it tastes just like grandma used to make" uygun olabilir bence. slogan içinse "just like grandma used to make"


soso
(14.07.18)
(3)

Tek Şansınız var

Bir reklam ajansı başkanına 1 mail atma şansınız var ve bu mail;- sizi işe alması gerektiğini ikna eden,- en fazla 500 karakter kullanmanız gerekenbir mail olacak. çünkü adamın mailleri ayrıntılı okuyacak vakti yok.Yaratıcı beyinleri görelim bakalım :) not: pozisyon önemli değil ama jr art director
Bir reklam ajansı başkanına 1 mail atma şansınız var ve bu mail;

- sizi işe alması gerektiğini ikna eden,
- en fazla 500 karakter kullanmanız gereken
bir mail olacak.

çünkü adamın mailleri ayrıntılı okuyacak vakti yok.

Yaratıcı beyinleri görelim bakalım :)

not: pozisyon önemli değil ama jr art director olsun.
elektr10
(08.07.18)
ne yazıcam gönderirim portfolyo linkini iki satır kendimi tanıtır iş aradığımı, sizin ajansta çalışmayı çok istediğimi yazarım.

reklam ajanslarında cv ıvır zıvır bi işe yaramaz, portfolyonu gönderirsin, çalıştığın projeleri yazarsın olur biter.

reklam ajansında iş aramak için en yanlış zaman da bu yaz sezonu. bütün ajanslar işsizlikten aylaklıkta master yapmış durumda.


killerbee
(08.07.18)
Almadigin gorem bacim siqem


poyzn
(08.07.18)
@killerbee hoca bize bir task verdi de. ondan sordum. yoksa iş aradığım filan yok :)


elektr10
(08.07.18)
(10)

Dünyada şu anda en büyük sorun ne?

Sizce dünyada şu andaki en büyük sorun(lar) nedir? Mülteciler mi? Plastik atıklar? Savaş? Sağlık?Ne düşünüyorsunuz? Hangi sorunun bir an önce bitmesini isterdiniz?
Sizce dünyada şu andaki en büyük sorun(lar) nedir? Mülteciler mi? Plastik atıklar? Savaş? Sağlık?

Ne düşünüyorsunuz? Hangi sorunun bir an önce bitmesini isterdiniz?
elektr10
(08.04.18)
Nüfus.

Hemen her şey buna bağlı.


Küresel ısınma. Daha tam belimizi kırmadı ondan farkında değiliz de işin içinde olan biri olarak toplu ölümlerin yaşanması çok olası. Sonunda da zaten medeniyette level atlayacak veya dibi boylayacağız.

Halen kapitalizmin numaralarıyla çevre politikası güdüyoruz(emisyon hakkı satın alma gibi) doğa sana böyle bir hak tanımıyor.


Bozgunculuk. (Dezenformasyon, kışkırtıcılık, insanları dolduruşa getirme...)

Ve vücuda giren kimyasallar.

İçten ve dıştan sarıldık.


ssiradanbirigibi
(08.04.18)
mutsuzluk.


makarnavodka
(08.04.18)
İnsanın bitmesini istiyorum, hepimiz bir anda yok olalım.


nüfus +1.


cehalet. cehalet olmasa başta nüfus olmak üzere bu sayılan sorunların çoğu olmaz. küresel ısınma hariç. o bir döngü. insanlar yokken de vardı, varken de olacak. insanların yaptığı süreci hızlandırmak oldu biraz.


nawar
(08.04.18)
Nüfus. En temelde bence bu var. Nüfus yüzünden eğitim, gıda, sağlık vb konularda eksikler var. Kaynaklar yetersiz, savaşlar bu yüzden var vs vs, örnekler çoğaltılabilir.


orient blue
(09.04.18)
Nüfus ve çevre kirliliği


peggy
(09.04.18)
turkmen kocasi demis ki:
bir ayrilik,
bir yoksulluk,
bir olum.


viva paulista
(09.04.18)
(2)

Mobilden oyun oynayamıyorum?

Yurtdışındaki yurtta mobilden oyun oynatmıyor. tüm vpn uygulamalarını denedim, hiçbirine izin vermiyor.router, ip adress, configure ip... gibi bölümler var yurdun wi-fi'sine girdiğimde ama ne yazacağımı filan bilmiyorum.bilen var mı bunu nasıl aşarız?
Yurtdışındaki yurtta mobilden oyun oynatmıyor. tüm vpn uygulamalarını denedim, hiçbirine izin vermiyor.

router, ip adress, configure ip... gibi bölümler var yurdun wi-fi'sine girdiğimde ama ne yazacağımı filan bilmiyorum.

bilen var mı bunu nasıl aşarız?
elektr10
(01.04.18)
GBA/PSP emülatörü indirip romlardan single-player oynamak da bi alternatif olabilir.


idonthaveatvset
(01.04.18)
@idonthavetvset hocam asıl amacım pubg oynamak aslında. oyun dediğim o :)


elektr10
(01.04.18)
(2)

Macbook - iPhone Problemi

Selamlar,Çok umtsuzum lütfen yardım edin.MacBook'umdan app store'a bağlanmak istiyorum (daha doğrusu işletim sistemini sierra'ya güncellemek istiyorum). Fakat kısır bir döngüye girdim. Şöyle:Telefonumdan app store'a belirlemiş olduğum şifreye sorunsuz giriyorum. Fakat bilgisayardan (macbook) girdiğ
Selamlar,

Çok umtsuzum lütfen yardım edin.

MacBook'umdan app store'a bağlanmak istiyorum (daha doğrusu işletim sistemini sierra'ya güncellemek istiyorum). Fakat kısır bir döngüye girdim. Şöyle:

Telefonumdan app store'a belirlemiş olduğum şifreye sorunsuz giriyorum. Fakat bilgisayardan (macbook) girdiğimde bu şifreyi kabul etmiyor ve benim telefonuma giriş için 6 haneli kod yolluyor. O koda izin verdiğimde bunu yazacak bir yere sahip değilim. Benim önüme 6 haneli bir kod arayüzü göndermiyor macbook'ta.

Bu arada tam olarak şifreyi bilgisayarımda (macbook) girdiğimde şunu söylüyor: "Giriş yapmak için Apple Kimliği doğrulama kodu gerekli. Parolanızı ve ardından diğer aygıtlarınızda gösterilen doğrulama kodunu yazın."

Bunu şifre bölümüne yazamıyorum. Ben de web'ten icloud'a girdim ve bu 6 haneli kodu yazdım. Kabul etti. Fakat bilgisayardan kendi şifremi girdiğimde yine yukarda yazdığım uyarıyı veriyor.

Böyle bir kısır döngü... Ne yapmam lazım. En azından bu güncellemeyi yapmam için başka bir çare var mıdır?

Teşekkürler şimdiden.
elektr10
(19.01.18)
Öncelikle güncelleme yerine clean install tavsiye ederim şiddetle.

Two factor authentication açık mı? Onu kapatıp deneyebilirsin. Hangi versiyondasın bilgisayarda?


alperz
(19.01.18)
@alperz aslında hallettim. eksik okumadan kaynaklı benim hatam. o verdiği 6 haneli kodu güncel şifremin ardından yazmam gerekiyormuş. teşekkürler.


elektr10
(19.01.18)
(1)

iCloud / Apple Sorusu

Bu konularda biraz cahilim. Lütfen basitçe anlatır mısınız? Şimdiden teşekkürler.Apple Mac laptop'um + iphone'um var. Bunlar birbirine senkronize aletler. Telefondan çektiğim tüm fotoğraflar otomatik olarak laptopuma da yükleniyor.2013'ten beri apple kullanıcısıyım, dolayısıyla tüm fotoğraflar lapto
Bu konularda biraz cahilim. Lütfen basitçe anlatır mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Apple Mac laptop'um + iphone'um var. Bunlar birbirine senkronize aletler. Telefondan çektiğim tüm fotoğraflar otomatik olarak laptopuma da yükleniyor.

2013'ten beri apple kullanıcısıyım, dolayısıyla tüm fotoğraflar laptopumda mevcut (sanırım bunun sebebi de icloud üyesi olmam).

Ben laptopumdaki tüm fotoğrafları silip, hard disk'ime kaydetmek istiyorum. Ama bir türlü ilerleme kaydedemedim. Apple "internet hızınız yavaş" uyarısında bulunuyor ve fotoğrafı hard diskime atmıyor.

Sorularum şunlar:

1) Laptop'taki "Fotoğraflar" bölümündeki fotoğraflarımın hepsini silersem, iCloud'dan da mı silinmiş olur? Yani o fotoğraflara bir daha ulaşamaz mıyım?

2) iCloud'daki tüm fotoğraflarıma nereden erişebilirim? İstediğim zaman indirebilir miyim?

3) Alternatif çözüm önerisi olan varsa lütfen söyleyebilir mi?
elektr10
(25.12.17)
1) evet siler. bir süre tutuyor icloud'da 30 gün civarı. sonra yalan olur fotolar.
2) icloud.com
3) laptop'a harici disk takıp oraya kopyalarken mi internet yavaş diyor? wtf. fotoları sağlam şekilde bi yere kopyalayabilirsen sonra laptoptan silebilirsin. mac kullanmadım hiç o yüzden pek bilgim yok bu konuda, sori


washe
(25.12.17)
(3)

DSLR Fotoğraf Makinası Tavsiye?

Merhaba,Portfolio programım icin kabul aldim ve benden dslr makina almamı istiyorlar. Program iki sene sürecek ve fotoğraf/video cekimleri icin kullanılacak. Genelde reklam ağırlıklı cekimler olacak. Baştan söyliyeyim fotoğrafçılıkla ilgili teknik bilgim 0 (sıfır). Bana, bu Portfolio programı sayesi
Merhaba,

Portfolio programım icin kabul aldim ve benden dslr makina almamı istiyorlar. Program iki sene sürecek ve fotoğraf/video cekimleri icin kullanılacak. Genelde reklam ağırlıklı cekimler olacak.

Baştan söyliyeyim fotoğrafçılıkla ilgili teknik bilgim 0 (sıfır). Bana, bu Portfolio programı sayesinde öğretecekler.

Hangi makinayı almam gerekiyor? Bu aletlerin fiyatları hakkında hiçbir fikrim yok ama bütçem maksimum 1500 tl.

Bu arada Polonya’da yasıyorum, program icin Almanya’ya gideceğim. Hangi ülkeden almak daha mantıklı olur? Türkiye’de de taksitle alma imkanı var...

Teşekkürler,

edit: bütçe 2500 tl'ye çıkartabilirim. 600 - 700 euro civarı
elektr10
(04.10.17)
fırsat varsa hong kong falan. tam neler çekilecek bilmiyorum ama canon 650D ve 50mm f1.8 (veya f1.4) yeterli olacaktır bir öğrenci için. sıfır alma gibi bir çaban yoksa ebay'den falan bak almanya'da mutlaka satan vardır. ikinci el alırken çekim (shutter) sayısının düşük olmasına dikkat et.


argent dawn
(04.10.17)
Tek başına 50mm çok yetersiz gelir deli olursun bir süre sonra (ha f1.8 olanı bile ucuz ve gayet kaliteli lens, 1.4ü zaten alamazsın o paraya)

600-650-700D serisinden birinin ikinci eli ve Tamron 17-50 f2.8 (titreşim engelleyici olmayan) lens tavsiye ediyorum. Belki ikisini beraber satanı da bulursunuz çok popüler kombolar bunlar. Yoksa sırf lens Türkiyede 1300 lira civarında.

Hangisinden almak mantıklı bilmiyorum, ama zaten sıfır alamayacak gibi görünüyorsunuz o yüzden ebay'in almanya sayfasına bir bakın bence.

Not: Canon 100D diye bir model çıkarmıştı küçücük ama içi 650d lerle aynıydı, ona da bir göz atın daha ucuz olabilir.


rodriguez2
(04.10.17)
almanya'^da daha ucuzdur. amazon.de üzerinden fiyat karşılaştırması yapabilirsin


burya
(04.10.17)
(1)

Mülakat Telaşı (Skype - Reklam Sektörü)

Selamlar,Pazartesi günü Skype mülakatım olacak (iş değil eğitim). Miami Ad School ile olacak bu mülakat ve portfolyo programına burslu girmeye çalışıyorum.Verdikleri brief'i yaptım, referanslarım kendilerine mektubu da yolladı. Not ortalamam da lisanstayken 3,65/4,00 üzerinden. İstedikleri tüm belge
Selamlar,

Pazartesi günü Skype mülakatım olacak (iş değil eğitim). Miami Ad School ile olacak bu mülakat ve portfolyo programına burslu girmeye çalışıyorum.

Verdikleri brief'i yaptım, referanslarım kendilerine mektubu da yolladı. Not ortalamam da lisanstayken 3,65/4,00 üzerinden. İstedikleri tüm belgeleri verdim, brieflerini de yerine getirdim. Dün benimle Skype yapmak istediklerini söylediler. Sanırım son aşamadayım.

Portfolyo programında ben Art Direktör'lük bölümüne başvurdum. Daha önce geleneksel pazarlama, metin yazarlığı, marka yöneticiliği, dijital pazarlama gibi tecrübelerim olmuştu. Şimdi kendimi görsel sanatta geliştirmek istiyorum.

Sizce bana ne sorarlar? Özellikle Art Direktör'lük alanında ne sorabilirler? Muhtemelen en son beğendiğim reklam kampanyasını sorarlar orası kesin... Başka nelere çalışmalıyım?

Teşekkürler
elektr10
(30.09.17)
hayırlı olsun, başarılar dilerim. konu hk bilgim yok. aşağıdaki link yardımcı olur umarım.

www.google.com.tr


EasyTiger
(30.09.17)
(2)

Reklam Sektöründekiler Sorum Size

Özellikle Art Direktörlükle ilgili görsellerin yer aldığı, reklam ilanlarının olduğu ne bileyim makalelerin yer aldığı websiteleri nelerdir?mesela bigumigu.com güzel ve türkçe. onun dışında bildiğiniz websiteleri varsa yazabilir misiniz? ingilizce, almanca olur.şimdiden teşekkürler
Özellikle Art Direktörlükle ilgili görsellerin yer aldığı, reklam ilanlarının olduğu ne bileyim makalelerin yer aldığı websiteleri nelerdir?

mesela bigumigu.com güzel ve türkçe. onun dışında bildiğiniz websiteleri varsa yazabilir misiniz? ingilizce, almanca olur.

şimdiden teşekkürler
elektr10
(29.09.17)
psfk.com

bir de o işler en çok behance de dönüyor diye biliyorum


otonomo
(29.09.17)
abduzeedo.com


kaset
(30.09.17)
(5)

Yaratıcı beyinler!

Ekteki bir Absolute reklam afişi. Adamlar iki alakasız şeyi (Taksi + vodka şişesi= New York ya da Sahilde bir otel + vodka şişesi= Miami) birleştirip, anlamlı bir şey çıkartmışlar.Mesela ördek + ayakkabı örneğinden yola çıkalım. ördek tüyünden bir ayakkabı yapılabilir görsel olarak, ya da ördeğin pe
Ekteki bir Absolute reklam afişi. Adamlar iki alakasız şeyi (Taksi + vodka şişesi= New York ya da Sahilde bir otel + vodka şişesi= Miami) birleştirip, anlamlı bir şey çıkartmışlar.

Mesela ördek + ayakkabı örneğinden yola çıkalım. ördek tüyünden bir ayakkabı yapılabilir görsel olarak, ya da ördeğin perdeli ayaklarını kullanarak bir ayakkabı görseli de yapılabilir...

Yukarıdaki gibi, size köpek + araba nesneleri verilseydi ne yapardınız? ben hiçbir şey bulamadım. belki siz güzel şeyler çıkarırsınız :)

edit: yükleyemedim görseli. aşağıdan bakabilirsiniz.

miami: i.pinimg.com
new york: www.absolutad.com
elektr10
(19.09.17)
ya burda tasarım olarak o hissi vermeniz lazım. o ürünü koymadan o ürünü hissettiren bir hava yaratmanız lazım. bunun içinde sıradan bir araba olmaz. marka olmak zorunda mesela ferrari olabilir. ferrariyi düşünün hız ve kırmızı geliyor benim aklıma. demekki bir köpek'in olduğu hızı ve kırmızıyı direk yansıtan bir şey yapmanız lazım. aklıma gelen şey köpeğin dili dışarda hızlı gidiyormuş gibi ama araba yok. onun yerine çerçevesi kırmızı ağırlıklı ve ferrari formlu bir dekor/frame.

anlatabildim mi emin değilim ama. ana ürünün bilinir özelliğini dillere pelesenk olmuş özelliğini düşünmeniz lazım. yine ayakkabı ördek örneğinde eğer ayakkabı marka olarak yumuşak gibi bir algı yaratmış ise kullanmanız başarılı olur.


fosforlu cevriye
(19.09.17)
absolut burada ekstra bir örnek. absolut'un ikonik bir şişesi var artık. reklamlarında şişe figürünü öne çıkartıyor sık sık. bu örnekteki reklamları herhangi bir markaya uyarlayamazsınız. coca-cola'nın ikonik cam şişesi, carlsberg'in ikonik yeşil rengi örnek gösterilebilir mesela. yani şöyle düşünün; bir marka için bir öğeyi tek başına kullanıyorsunuz, logo bile koymuyorsunuz ama karşınızdaki ne reklamı olduğunu anlıyor.

bunun ışığında ördek ayağı ve ayakkabı hiçbir şey ifade etmez.

elinizde bir marka varsa ve onun üzerinden bir öğe ile metaforlaştırmak gerekiyorsa biraz daha ayrıntı vermeniz lazım gibi.


brakgn
(19.09.17)
@brakgn aslında absolute ornegi evet biraz uç bir örnek. Ben orada 2 farklı nesneyi nasıl mükemmel şekilde markaya bağlandığını göstermek icin yazmıştım.

Tabii ördek + ayakkabı örneğinden gidilebilir. Yani benim kopek + araba sorusu icin aklıma ilk gelen şey lastikleri kopek ayakları olan bir araba geldi. Bence bu biraz klişe... klişeden uzak baska ne düşünülebilir?

Mesela her arabanın bir modeli var, her kopegin de bir cinsi var. Buradan da bir seyler üretilebilir gibi...


elektr10
(19.09.17)
Yukarıda da dendiği gibi bu tarz reklamlarda marka önemli.Görüldüğü anda anlaşılan, ikonik markalarda bu tarz bir yöntem kullanılabilir yoksa anlamı olmaz.
Coca cola, nike vs. gibi.
Otomobil için bunu yapacaksanız yine insanların gördüğü anda tanıdığı bir araç ya da logo olmalı.
Şu VW için yapılmış ama görünce direkt audi geldi benim aklıma :D
i110.photobucket.com

Belki buradan yola çıkıp arabanın arkasından koşan köpekler ve araç s'ler çizerek audi logosu oluşturabilir yukarıdan bakıldığında.


demoniclewinsky
(19.09.17)
alakasız objeleri bir araya getirerek bir şeyler üretmeye çalışmak yaratıcılığa girişin ilk dersi olsa gerek. reklamcılıktan tutun endüstriyel tasarıma kadar her alanda kullanılır. fantastik kurgu ve illüstrasyon üzerine de benzer teknikler öğütlenir. atıyorum star wars evrenindeki yaratıkların bir çoğu iki canlının birleştirilmesi fikrinden ortaya çıkmıştır. sürüngen gövdeli fakat kanatları olan, burnu ise filden alınma gibi gibi...

yalnız sizin durumunuzda başka bir sorun var. absolut çalışmasındaki fikir direkt olarak "taksi+şişe" fikrinden değil de sonuç üzerinden yaratılmış gibi duruyor. yani çeşitli objelerle ikonlaşmış absolut şişesi betimlediği sahneler üretelim diyerek işe başlamış olabilirler. böylece işler daha kolaylaşmış olur. mesela hafızlara kazınmış sarı küvet ördeğini betimleyen sahneler yaratmak istersek bunu sarı çizmelerden veya ördek tüylerinden yaratabiliriz.

illa ki eldeki objelerden yaratmak istersek zorlama olmayan bir fikir bulmak zorlaşır. burada biraz göz ve estetik devreye girebilir. ortada spesifik bir araç/köpek veya ürün yoksa benim ilk aklıma gelen obje dumb and dumber filmindeki köpek şeklindeki kamyonet oldu. eğer alan daraltılırsa işler daha da zorlaşır. atıyorum ford focus ile french bulldog birleştirmek istersek daha kısır çalışmalar ortaya çıkar.


shinigami ryuk
(19.09.17)
(4)

Münih'te Gezmelik Yerler?

Geretsried yakınlarında bir ev kiraladık kız arkadaşımla beraber. Daha çok doğa gezisi vs yapmayı planlıyoruz. Var mıdır şurayı mutlaka görün, gezin dediğiniz yerler? Hiking için yer önerilerine açığız.
Geretsried yakınlarında bir ev kiraladık kız arkadaşımla beraber. Daha çok doğa gezisi vs yapmayı planlıyoruz. Var mıdır şurayı mutlaka görün, gezin dediğiniz yerler? Hiking için yer önerilerine açığız.
elektr10
(05.09.17)
Starnberger See ve Ammersee çok güzel. Bir de bizzat gitmedim ama Garmisch-Partenkirchen ve Partnachklamm çok güzel diye duydum.


fotrsapka
(05.09.17)
Siz doğa gezisi demişsiniz ama yazmazsam içim rahat etmezdi, BMW müzesini görün mutlaka, hele ki arabalara ilginiz varsa.


battal gemalmaz
(05.09.17)
Garmisch-partenkirchen (zugspitze)
Mittenwald (lauter see vb)
Hemen mittenwald in arkasi seefeld in tirol, orada da cok meshur bi klamm (kanyon) vardi da adini unuttum. Yine leutasch (seefeld in orasi) hiking vb yapilir rahatca.

Kiraladiginiz yerin bi touris inforsy vardir, oradan wanderkarte edinin. Eger yoksa munih icine gittiginizde bi kitapcidan ya da touristinfodan bayern wanderkarte filan alin derim ya da bloglari okumak wandern icin :)


kuehles blondes
(05.09.17)
Merkezdekileri söylemişler zaten. Hep merkezde olmasak mı derseniz, 100 km kadar mesafede regensburg var. Büyüdüğüm şehir :). Tarihi ve doğası çok güzeldir, tuna nehri akar içinden. Tren garından pek çok yere yürüme mesafesi ulaşırsınız.


Phoebe
(05.09.17)
(4)

Astım Hastası birinin ormanda yürüyüş yapması?

2 hafta sonra Münih'e gidiyorum. Doğa gezisi gibi bir şey olacak. Çok yeşillikli, ağaçlı bir yer düşünün.Bende de astım problemi var. Bazen tozlu yerlerde; ağaç ve polenin bol olduğu yerlerde hırıltı baş gösteriyor ve öksürmeye başlıyorum. İlaç olarak Zaditen (çok umutsuz anlarda kullanıyorum çünkü
2 hafta sonra Münih'e gidiyorum. Doğa gezisi gibi bir şey olacak. Çok yeşillikli, ağaçlı bir yer düşünün.

Bende de astım problemi var. Bazen tozlu yerlerde; ağaç ve polenin bol olduğu yerlerde hırıltı baş gösteriyor ve öksürmeye başlıyorum. İlaç olarak Zaditen (çok umutsuz anlarda kullanıyorum çünkü acayip uyutuyor) ama daha çok Symbicort (60'lık olandan 4,5 seviyeli) kullanıyorum. Tabii bunları her gün kullanmıyorum. Hırıltı, öksürük olursa kullanıyorum.

Bu ilaçları yanımda götürücem ama benim sorum şu;

Bu geziye başlamadan önce bunun bir iğnesi, ilacı vs var mıdır? Yani doktora desem ki "bende astım var. bana xxx aşısını vurun da sıkıntı yaşamıyım" diyebileceğim bir şey var mıdır?

Bu arada yurt dışında yaşıyorum. Böyle bir ilaç/aşı varsa medikal ismini verirseniz çok sevinirim.
elektr10
(22.08.17)
Seyahate çıkmadan olayım kafam rahat etsin diye bir iğne yok. Uzun süreli aşı tedavisi var. 5 yıl.

Sen en iyisi doktoruna tekrar görün. Tedavin pek güncel değil gibi görünüyor. Kurtarıcı kısa etkili ilacın yok mu? Sıkıştığın zaman alacağın ilaç o, Symbicort değil.


Lim5
(22.08.17)
@Lim5

3 sene önce gittiğimde doktor bana Symbicort vermişti. yeşillikli alana gidersem de bunu kullanmam gerektiğini, eve gelince de kıyafetlerimi yıkamam gerektiğini söylemişti.

5 yıllık aşının ismi nedir acaba? bana hiç ondan bahsetmediler.


elektr10
(22.08.17)
5 yıllık aşı alerjik astım olduğun teşhis edilirse yani kanda eozinofili çıkarsa ve etken alerjinin kanda pozitifliği gösterilirse yapılabiliyor. onun dışında symbicort daraldıkça alınacak bir ilaç değil düzenli her gün kullanman gereken bir ilaç. tedavi edici ilaç symbicort, kurtarıcı ilaç da kısa etkili beta agonistler. ventolin gibi mesela sadece ihtiyaç halinde kullanılırlar.


shotgunwoman
(22.08.17)
etken alerjen * mobilde editleyemedim


shotgunwoman
(22.08.17)
(1)

Haydi Bana Program yapalım (Vücut geliştirme)

Yarından itibaren başlamak üzere 1 aylık programa ihtiyacım var. Zayıf biriyim; boy 1.83, kilo 68, erkek.Omuz ve karın önceliklerim arasında çünkü omuzum boyuma göre hakikaten dar gibi... daha önce spor yapıyordum ama 1 yıl ara verdim.Haftada 5 gün gidebilirim, hatta her gün bile gidebilirim ama rea
Yarından itibaren başlamak üzere 1 aylık programa ihtiyacım var. Zayıf biriyim; boy 1.83, kilo 68, erkek.

Omuz ve karın önceliklerim arasında çünkü omuzum boyuma göre hakikaten dar gibi... daha önce spor yapıyordum ama 1 yıl ara verdim.

Haftada 5 gün gidebilirim, hatta her gün bile gidebilirim ama realist olmak gerekirse 4-5 günlük program bana kafidir.

Teknik terimleri bilmeyen birine anlatır gibi bir program önerisi yapabilir misiniz?

Bir de beslenme şekli olarak, sabah 2 yumurta, spordan sonra da muz ve öğle yemeği olarak etli tavuklu şeyler yemek dışında besin önerilerinize de açığım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!
elektr10
(19.08.17)
bu iş cidden öyle iki paragrafta anlatılacak kadar kısa değil. verdiğim linkte yeni başlayanlar için her tür bilgi detaylıca anlatılmış. hem egzersizler hem de beslenme konusu var.

www.youtube.com

www.kasvekuvvet.net


orpheus
(19.08.17)
(4)

Reklamcılık Sektöründekilere / Art Director'lere sorum...

Selam ajans insanları,Yaklaşık 2-3 yıl beyaz yaka dünyasına ara vermiştim. En son pazarlama departmanında junior olarak marka yöneticiliği yapıyordum. şimdi reklam dünyasına geri dönmek istiyorum ama başka bir title ile.daha önce ajans geçmişim de var az da olsa. metin yazarlığı yapmıştım. şimdi yur
Selam ajans insanları,

Yaklaşık 2-3 yıl beyaz yaka dünyasına ara vermiştim. En son pazarlama departmanında junior olarak marka yöneticiliği yapıyordum. şimdi reklam dünyasına geri dönmek istiyorum ama başka bir title ile.

daha önce ajans geçmişim de var az da olsa. metin yazarlığı yapmıştım. şimdi yurt dışında yaşama isteğimden dolayı da art director olmak ilk hedefim. eğer siz de ajans insanıysanız ya da art director iseniz aşağıdaki sorularıma yanıt vermenizi rica ediyorum.

1- hangi programları öğrenmek gerekir? photoshop'u orta-üst düzey biliyorum.
2- bu programları sanal ortamda öğrenebileceğim bir yer var mı? ücretli/ücretsiz fark etmez.
3- "x, y, z programlarının temelini kapmalısın" diyebileceğiniz programlar neler? hangilerine ağırlık vermem gerekir?
4- bunun eğitimini alabileceğim, okul gibi bir yer var mıdır? mesela miami ad school hamburg güzel olur mu?

teşekkürler şimdiden.
elektr10
(16.08.17)
Bitmapin yanında vectorel bir programida bilmen gerekir


all girls dream
(16.08.17)
Lynda dan öğrenebilirsiniz


all girls dream
(16.08.17)
art directorluk oyle lyndayla kurslarla olabilen k bisi degil. metin yazariymissin dedign gecnisin yok kalkip art direktor olup yurtdisina cikicam diyosun. hic sansin yok.


mayeskuel
(16.08.17)
Art Director'den kasıt grafik tasarımcı olmak ise.
1- Photoshop, illustrator, indesign, sketch
2- youtube'da bile ciddiyetle kaydedilmiş fazlaca ders var.
3- 1. sorunun cevabı
4- Türkiye'de yok, yurt dışındakiler daha efektif görünüyor, mezunları incele ve soru sor.

İşin aslı ise "Art Director" dediğimiz kişi makina başına oturup program kullanmaz, modacı gibi düşünebilirsin. Gelen brief doğrultusunda fikri ekrana yansıtır. Özet olarak bence "Trend Setter" olmalıdır.

Sektörde ise "Art Director" grafik tasarım ekibinin şefi gibi görev yapar, genel olarak ilk taslak çalışmalar ondan çıkar, işin ilerleyen uygulama boyutları grafikerlere yönlendirilir.


(2)

İspanya'da İspanyolca kursu?

Şu an hali hazırda yurt dışında yaşıyorum Polonya'da ama iş ararken şunu fark ettim ki, herkes İspanyolca bilen birini arıyor. İngilizcem iyi derecede, az biraz Lehçe ve Almanca da var...İspanya'da bu dili öğrenmek için en uygun şehir neresidir? Hem ekonomik olarak benim belimi bükmeyecek, hem yaşam
Şu an hali hazırda yurt dışında yaşıyorum Polonya'da ama iş ararken şunu fark ettim ki, herkes İspanyolca bilen birini arıyor. İngilizcem iyi derecede, az biraz Lehçe ve Almanca da var...

İspanya'da bu dili öğrenmek için en uygun şehir neresidir? Hem ekonomik olarak benim belimi bükmeyecek, hem yaşaması güzel yer var mıdır? Kurs fiyatlarını vs bulabileceğim bir web sitesi var mıdır?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.
elektr10
(12.07.17)
Granada bence.

Kucuk sehirler buyuk sehirlere oranla
daha iyi.


kuehles blondes
(12.07.17)
Salamanca önerilebilir. Granada da güzel bir tercih ama Endülüs aksanı zorlayıcı olabilir. Salamanca hem öğrenci popülasyonunun yoğun olduğu hem de görece ucuz bir şehir


ordinov
(12.07.17)
(6)

Mac Virüsü?

Sürekli böyle bir şey çıkığ duruyor karşıma. Ekte görebilirsiniz.tıklamayın! uzantısı şöyle bir şey: whenvideoup . thesafestplaceforupgrading . pwmac'te bundan nasıl kurtulurum? acaba google chrome'u silip tekrar mu yüklesem? ya da 2 gün önceye sistemden nasıl dönebilirim? bu mac konusunda biraz
Sürekli böyle bir şey çıkığ duruyor karşıma. Ekte görebilirsiniz.

tıklamayın! uzantısı şöyle bir şey: whenvideoup . thesafestplaceforupgrading . pw

mac'te bundan nasıl kurtulurum? acaba google chrome'u silip tekrar mu yüklesem? ya da 2 gün önceye sistemden nasıl dönebilirim? bu mac konusunda biraz cahilim...
elektr10
(15.05.17)
applications klasöründe bilmediğin uygulama var mı kontrol et
chrome ayarlarından bilmediğin eklentileri vs. kaldır
chrome ayarlarından page ayarlarını kendine göre yap (default page, blank page vs vs.)


giovanne
(15.05.17)
adblocker yardimci olacaktir sanirim.


tavukbanalop
(15.05.17)
@tavukbanalop

Adblocker var ve aktif. Durduk yere yeni sekme acıyor.

@giovanne bunlari deneyeceğim.

Başka önerisi olan varsa mesela sistem geri yükleme (iki gün oncesi vs) lütfen söylesin.


elektr10
(15.05.17)
böyle bir şey için sistem geri yükleme gereksiz olur Büyük ihtimalle bir uygulama falan yüklerken sormuştur o "bunu da yükleyim mi" diye ama dikkatinden kaçmıştır, veya otomatik yüklemiştir. Safari'de böyle bir hata almıyorsan, kesin chrome'da dır problem.


giovanne
(15.05.17)
kullandığınız eklentileri gözden geçirin. adblock plus görünümlü bir uzantı bende benzer bir durum oluşturuyordu, kaldırınca düzeldi. ublock origin kurabilirsiniz.


inheritance
(15.05.17)
chrome flash desteğini kaldırdı ondan bu hatalar


argent dawn
(15.05.17)
(1)

Almanca tebrik mesajı.

Bir arkadaşım (eski kız arkadaşım diyelim) yeni bir işe başlıyor. Ona çiçek gönderip, anonim olarak bir tebrik mesajı yazacağım.Onun için Almancası süper olan birine ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz? Özel mesaj atarsanız çok sevinirim çünkü anlatmam gereken detaylar var.Yardım eden biri çıktığın
Bir arkadaşım (eski kız arkadaşım diyelim) yeni bir işe başlıyor. Ona çiçek gönderip, anonim olarak bir tebrik mesajı yazacağım.

Onun için Almancası süper olan birine ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz? Özel mesaj atarsanız çok sevinirim çünkü anlatmam gereken detaylar var.

Yardım eden biri çıktığında buraya yazacağım. Böylece kimsenin vaktini almamış olurum.
elektr10
(07.05.17)
Mesaj attim.


buf-e kür
(08.05.17)
(3)

Facebook Silinen Yorum hakkında

Benim bir arkadaşımın restoranına ait Facebook sayfasında eski bir çalışan hakaret ve iftira içerikli bir yazı yazmıştı. Arkadaşım da kendisine dava açtı. Fakat daha sonra yazı şikayetler üzerine Facebook tarafından silindi.Ben Facebook'taki yetkililerden bu yazının orijinalini isteyebilir miyim? On
Benim bir arkadaşımın restoranına ait Facebook sayfasında eski bir çalışan hakaret ve iftira içerikli bir yazı yazmıştı. Arkadaşım da kendisine dava açtı. Fakat daha sonra yazı şikayetler üzerine Facebook tarafından silindi.

Ben Facebook'taki yetkililerden bu yazının orijinalini isteyebilir miyim? Onların database'inde mevcut mudur? Kime, nasıl mail atmam gerekir?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler
elektr10
(21.03.17)
ekran görüntüsü almadınız mı? delil göstermeden dava nasıl açtınız?


cekilmis gayfe
(21.03.17)
ekran görüntüsü var ama noterden o yazdığı linki tasdik ettirmek gerekiyormuş.


elektr10
(21.03.17)
mahkeme emri varsa onu göndererek isterseniz verir.


melancholia
(21.03.17)
(3)

Bir websitem var fotoğraf koymak istiyorum...

Bir tane websitem var. Çok yakında... diye bir görsel hazırlayıp koymak istiyorum. Bunu hangi programla nasıl yapıyoruz?Hosting firmasına mu söylemem gerekiyor? hem alan ismini hem hostingi aynı firmadan satın almıştım. nasıl oluyor bu işler anlatır mısınız?
Bir tane websitem var. Çok yakında... diye bir görsel hazırlayıp koymak istiyorum. Bunu hangi programla nasıl yapıyoruz?

Hosting firmasına mu söylemem gerekiyor? hem alan ismini hem hostingi aynı firmadan satın almıştım. nasıl oluyor bu işler anlatır mısınız?
elektr10
(02.03.17)
Hosting firmasının işi değil bu. Siz hazırlayıp koyacaksınız. Internette bir çok hazır teması mevcut.

örneğin: www.muslu.net


teknikekip
(02.03.17)
teknikekip'in de dediği gibi bu iş sizin işiniz. çok basit bir html dosyası hazırlayıp ftp'ye atacaksınız.

burada daha güzel bir örnek var.

blog.aserdar.com

sağ tıklayıp, kaynağı görüntüle diyin kodları alın kendi bilgisayarınızda bir not defterine yapıştırın, yazılı olan yerleri değiştirin. ftp'ye attığınız fotoğraf uzantılarını, kodlardaki fotoğraf uzantılarıyla değiştirin sonra farklı kaydet diyin .html yapın olsun bitsin.


arkadaşların söylediği şeyi indir. dosya yöneticisini aç indirdiğin index.html'yi public_html'nin içine at sonra siteye gir.


freetakilir
(02.03.17)
(3)

Seyyar Araba Tasarımı

Selamlar,Bir arkadaşım yurt dışında (avrupa) yaşıyor ve seyyar araba fikri var. Burda sosisli, kahve falan satmak istiyor. Araba aşağı yukarı bunun gibi olacak: https://images.indiegogo.com/file_attachments/1141983/files/20150110112352-Poster.jpg?1420917832Bunu türkiye'de yaptırabileceği bir yer var
Selamlar,

Bir arkadaşım yurt dışında (avrupa) yaşıyor ve seyyar araba fikri var. Burda sosisli, kahve falan satmak istiyor. Araba aşağı yukarı bunun gibi olacak: images.indiegogo.com

Bunu türkiye'de yaptırabileceği bir yer var mıdır? Tasarımını verip gerekli aletleri üzerine monte edecek (sosisli için makine, kahve makinesi vb). Avrupa'ya göre türkiye'de yaptırmak daha ucuza malolacağını düşünüyor.

Eğer yaptıramıyorsa, Avrupa'da yaptırabileceği bir yer bulunur mu?
elektr10
(15.12.16)
takip (mobilden, favori yok)


Efendim bu velespitin adi sutcu bisikletidir.semtine gore tupcude kullanir.son donem seri imalatli kargo bisikleti olarakta piyasaya surulmustur.

Bunu kimler yapabilir.oncelikle hazir urun olarak satan az sayida yer var.ben istanbul kagithanede bir imalatcidan almistim,alanya da kullanilmak uzere.cok basarili olmadigi icin orada bir bisikletciye satmis arkadas daha sonra.ikinci olarak bunu yetenekli ve tembel olmayan bir bisikletciye yaptirabilirsiniz,ucuncu olarakta herhangibir sanayide bu tur islerle ugrasmaktan sikilmayacak bir kaynakci,demirci belki kaportaci bir arkadas bununla ugrasir.

Yapmasi cok zor degil aslinda bir bisiklet kadrosunun guclu baglantiyla on kargo sepetine baglanmasi olayi butun is,estetik boyutuna ise kisisel mudahele sart tabiiki.burada en onemli husus su on tekerleklerin balansi ve es donumu ve bisikletin agirlik merkezinin ayarlanmasi.bizim aldigimiz bisikletin problemide tam buydu.zor bir surus ve surekli saga cekmesi.bu noktada arac mekaniginden anlayan bir ustanin mudahelesi veya iyi bir ihtiyar bisiklet ustasi yardimiyla yapilmasi gerekir.

Benim gibi sanayi menemeni ihtisasli arkadaslar icin bunu yapmak kolay,turkiye de herhangi bir sanayide bir kac kisiye danisilarak yapacak bir kisi muhakkak bulunur.ic anadoluda bisiklet yogun kullanimi olan konya gibi sehirlerde halihazirda bunu imal eden arkadaslar vardir.


duptıs
(15.12.16)
Şurada arkadan sepetlisi var, Duyuru linki başka yere yönlendiriyor nedense (Carraro Caravan Unısex Nexus Şehir Bisikleti) olarak aratın google'da.)
Bunun üzerine kasayı monte edebilirsiniz.


creepy
(15.12.16)
(3)

Domain sorgulama

Bir web sitesi adı satın almak istiyorum. Bunun kontrolünü nereden yapabilirim ve hangi siteden bu adı almalıyım?
Bir web sitesi adı satın almak istiyorum. Bunun kontrolünü nereden yapabilirim ve hangi siteden bu adı almalıyım?
elektr10
(25.11.16)
namecheap.com
internetbs.net
name.com

üçü de iyi şirketler, hiç sorun yaşamadım.

bazı şirketler zaman zaman kampanya yapıyor, ucuza alabilirsin ama takip etmen lazım.


hayirsiz
(25.11.16)
türkiyeden alacaksan tek tercih ihs.com.tr, yurtdışından alacaksan namecheap.com benim favorim.

gidip godaddy'den falan alma sakın, başını ağrıtır.


harzem
(25.11.16)
kendimin ve etrafımdakilerin deneyimleri sonucu söyleyebilirimki domain-hosting meselelerinde en sıkıntısız firma her zaman vargonen'dir.


brakgn
(25.11.16)
(1)

Müzik indirebileceğim bir yer?

Apple Music'e üye oldum ama indirebiliyorum sanıyordum sanıırm inmiyor mac'e. bana önerebileceğiniz bir site var mı? iMovie'de müzik eklemek için kullanacağım.
Apple Music'e üye oldum ama indirebiliyorum sanıyordum sanıırm inmiyor mac'e. bana önerebileceğiniz bir site var mı? iMovie'de müzik eklemek için kullanacağım.
elektr10
(26.10.16)
spotify kullanıyorsan bi site vereyim ordan indir.

dm.


efreet sultan
(26.10.16)
(5)

Anket?

Yeni bir yemek tattırıcam insanlara ve focus group yapacağım. bunun için de bir anket hazırlamam gerekiyor.Benim aklıma gelen sorular:- Yemeğin görünümü kaç puan? (çok kötü 1----5----10 çok iyi)- Yemeğin tadı kaç puan? (çok kötü 1----5----10 çok iyi)- Bu ürünün değeri ne kadar olmalı?- Yemekle ilgi
Yeni bir yemek tattırıcam insanlara ve focus group yapacağım. bunun için de bir anket hazırlamam gerekiyor.

Benim aklıma gelen sorular:

- Yemeğin görünümü kaç puan? (çok kötü 1----5----10 çok iyi)

- Yemeğin tadı kaç puan? (çok kötü 1----5----10 çok iyi)

- Bu ürünün değeri ne kadar olmalı?

- Yemekle ilgili yorumunuz...

- Doğum tarihiniz?

- Meslek?


Başka soru sormak gerekir mi? Yeterli midir? Anketin amacı eğer ürün beğenilirse piyasaya sunmak...
elektr10
(26.10.16)
damak tadında en önemli etkenlerden bir tanesi de yöre, nereli olduğu önemli.


killerbee
(26.10.16)
@killerbee türkiye için haklısın ama tadan kişiler yabancı olacağı için yöre önemli değil. onu belirtmedim benim hatam :)


elektr10
(26.10.16)
çok iyi yemek tadımı yaparım :d ankete katılmak isterim:p


England
(26.10.16)
anlamam bu işlerden ama ablama göre bir gurme olarak :))
yemeğin içindeki hoşuma giden/gitmeyen şeylere takılıyorum ben, gözüm direkt öyle bir soru aradı.
- en çok neyi beğendiniz?
- neyi sevmediniz? gibi sorular olabilir.

"yemekle ilgili yorumunuz" demişsiniz ama buradan benim söylediğim sorulara cevaplar pek çıkmayabilir.


senolll
(26.10.16)
içindeki malzemelere dair sorular olabilir, hani sarımsak koymuşsundur yemek baharatlıdır yemeğin içindeki o malzeme olmasaydı daha mı iyi olurdu, daha mı az ya da daha mı fazla olmalı gibi sorular olabilir.

ya da tadı ayrıntılandırabilirsin sorarken, ekşilik miktarı nasıl olmuş vs.

meslek sorusu ve doğum tarihi soruları da, eğer yemeğin satılacağı yerler için bunlar önemli değilse, mesela çoklukla gençlerin takıldığı bir kafede satmıycaksanız, gereksiz o sorular.


dafaisss
(26.10.16)
(7)

Bir mail adresi almak istiyorum ama...

gmail, hotmail falan olmasın. bana özelmiş gibi olsun. hatta mümkünse blabla@elektr10.com gibi bir şey olsa süper olur ama nasıl yapılır, maliyetli midir bilemiyorum. bu konularda cahilim.eğer yukardaki gibi mümkün olmuyorsa sizin öenereceğiniz bir mail portalı var mı çok kullanılmayan? blabla@ma
gmail, hotmail falan olmasın. bana özelmiş gibi olsun.

hatta mümkünse blabla@elektr10.com gibi bir şey olsa süper olur ama nasıl yapılır, maliyetli midir bilemiyorum. bu konularda cahilim.

eğer yukardaki gibi mümkün olmuyorsa sizin öenereceğiniz bir mail portalı var mı çok kullanılmayan? blabla@mail.com u duymuştum mesela. ondan alayım mı bir tane?
elektr10
(19.10.16)
aol uzantılı alabiliyordun galiba.
senin dediğini yapmak için domain almak lazım. elektr10.com adresini satın alman lazım yani.


sutlu nescafe
(19.10.16)
@sutlu nescafe

domain almak yetmez. sadece domain'in mail hizmeti olmaz. Onun için mail altyapısı olan bir hosting hizmeti de alman lazım. O iş de tuzlu olur biraz. Hiç bulaşma boşuna.


himmet dayi
(19.10.16)
domain ve hosting ücreti odeyeceksin.


all girls dream
(19.10.16)
gsuite.google.com.tr

google bu hizmeti gmail ile sunuyor. 30gb mail saklama alanı veriyor. domain'i de direk alabiliyorsunuz. "elektr10.com"un yıllık 10€ maliyeti var. son adıma kadar gitmedim ama illa bir şirket olması gerekmiyor sanırım. yani henüz kullanmadım, tüm detayları bilmiyorum.


flame of feanor
(19.10.16)
domain al, yandex'e bağla.

kurum.yandex.com.tr


inheritance
(19.10.16)
inheritance +1
en ucuz yontem bu.

elektr10.com domain'ini satin alman lazim.
sonra yandex mail'e ekle.

google'in gmail'i ise parali. 1 ay deneme ucretsiz.

hosting'de alirsan mail sunucusunu kendin yonetmen lazim. eger isin icinde degilsen gereksiz yere zaman ve emek diyebilirim yandex gibi imkan varken.


jedilance
(19.10.16)
(1)

iPhone 7'ye iPhone 6 cam koruması almak?

Henüz 7 için cam koruması yok apple store'da. ekran boyutu aynı. Alsam sıkıntı olmaz heralde değil mi? alayım mı?
Henüz 7 için cam koruması yok apple store'da. ekran boyutu aynı. Alsam sıkıntı olmaz heralde değil mi? alayım mı?
elektr10
(17.10.16)
ben aldim sorunsuz kullaniyorum. ekranda bir degislik olmadi zaten


(7)

Bu tesadüf mü kader mi algıda seçicilik mi?

Son 1-2 haftadır inanılmaz tesadüfler sonucu hep karşıma çıkıyor bu olay. Case'lerle anlatacağım ama öncesini söyliyim. Kız arkadaşımdan ayrıldım ve kendisi yabancı. Kolombiya hayranı kendisi ve eski erkek arkadası da Kolombiyalı falandı. Ben bunun eski erkek arkadaşıyla olan yazışmalarını yakalamış
Son 1-2 haftadır inanılmaz tesadüfler sonucu hep karşıma çıkıyor bu olay. Case'lerle anlatacağım ama öncesini söyliyim. Kız arkadaşımdan ayrıldım ve kendisi yabancı. Kolombiya hayranı kendisi ve eski erkek arkadası da Kolombiyalı falandı. Ben bunun eski erkek arkadaşıyla olan yazışmalarını yakalamıştım bir ara ama öyle aldatma vs yok mesaj içeriklerinde daha çok eskilerden bahsetme olayı vardı.. Neyse...

Ben bu son 1-2 haftadır "Kolombiya" başlıklarına inanılmaz derecede rastlıyorum. Örnekler şunlar:

- Bir etkinlik posteri var dışarda. İçeriği Kolombiya müziği.
- Ben bir gruba üyeyim facebook'ta expatların yaşadığı. Yazan kişinin profil bilgilerine giriyorum "Kkolombiyalı"
- Twitter'da bir haber okuyorum. Konusu Kolombiya.
- Maç izlemek için tv açıyorum. Kolombiya - Uruguay maçı çıkıyor karşıma.


vs vs vs. daha çok örnek var ama aklıma gelen şimdilik bunlar. nedir abi bu şimdi?
elektr10
(11.10.16)
Baader Meinhof phenomenon demeye geldim.


skulldragon
(11.10.16)
Kesinlikle algida secicilik. Ayni olay benim icin Adana konusunda oldu :)


cok joleli ozgur
(11.10.16)
Sen kız arkadaşın vesilesiyle kolombiyayla ilgilenen kesimle az çok bağlantı kurmuşsun şimdi de karşılaşıyorsun.
Biraz da algıda seçicilik var, combo oluyor.


takıntılarının üzerine git ve narcos'a başla.
sonra onlar düşünsün.
bir de yanlış anlama müdür de türkiyede mi yaşıyorsun? türkiyede türk bir kız arkadaşın vardı ve kolombiya hayranı falan değil di mi? beyin yandı benim burada :D


kfk
(11.10.16)
@kfk Yok abi tr de yasamıyorum. Kız Alman :) narcos izliyorum bu arada


elektr10
(11.10.16)
Kesinlikle algıda seçicilik, daha önce dikkat etmediğin şeyler şimdi ilgini çekiyor


aslmtn
(11.10.16)
Bazen olur böyle şeyler. Gül ve geç. Şu an için üzücü olabilir ama hoş tesadüfler bence.


fragile lady
(11.10.16)
(1)

Video Editing programı

Arkadaşlar. Bir vlog projem var da. kullanabileceğim en efektif ve basit video editing programı nedir? Mac kullanıyorum ama editlemede o kadar profesyonel değilim. vaktim bol ve karıştırarak her şeyi halledebilirim gibime geliyor.teşekkürler.not: bedava bir program olsa süper olur ama paralı da ok'd
Arkadaşlar. Bir vlog projem var da. kullanabileceğim en efektif ve basit video editing programı nedir? Mac kullanıyorum ama editlemede o kadar profesyonel değilim. vaktim bol ve karıştırarak her şeyi halledebilirim gibime geliyor.

teşekkürler.

not: bedava bir program olsa süper olur ama paralı da ok'dir.
elektr10
(11.10.16)
imovie ile başla yapmak istediğin ama imovienin izin vermediği şeyler olursa final cut'a geçersin.


10032007
(11.10.16)
(3)

Almanya'da yaşayanlara sorum?

Benim Berlin'de master okuma ihtimalim var. Hangi bankayı önerirsiniz? Aradığım kriterler şunlar;- Dünya'nın neresine gidersem gideyim paramı komisyonsuz çekebileyim (ya da minimum) DKB'yi önermişlerdi bunun için - Türkiye'den de kolayca para transferi yapılabilsin, kesintisi pek olmasın.
Benim Berlin'de master okuma ihtimalim var. Hangi bankayı önerirsiniz? Aradığım kriterler şunlar;

- Dünya'nın neresine gidersem gideyim paramı komisyonsuz çekebileyim (ya da minimum) DKB'yi önermişlerdi bunun için

- Türkiye'den de kolayca para transferi yapılabilsin, kesintisi pek olmasın.
elektr10
(22.09.16)
Turkish bank ın nakito kartını kullanıyorum, bildiğim en düşük ücretli banka gayet de memnunum


senolll
(22.09.16)
berlinde denizbank kullaniyorum. türkiyeye para gönderip alirken 1000 euro icin 6 euro masraf cikiyor, para 1 gün icinde karsi tarafa ulasiyor. subesi de cok merkezi yerde (friedrichstrasse)

alman bankasi olarak da postbank kullaniyoru, cünkü cok yaygin ve online bankaciligi cok iyi.


emrahday
(23.09.16)
Alman Bankasi olarak Deutsche Bank. Almancam iyi olmadigi icin mailleşmelerde vs. İngilizce hizmet vermesi önemli benim icin. Bir de burada ogrenci olacaksaniz sizden para almiyor debit card hesabi icin.


chitosan
(23.09.16)
(2)

Facebook mesajını "okundu" görünmeden okumak?

Ya ben bunu google chrome'un source bölümünü kullanarak yapabiliyordum ama 3 tane ard arda mesaj atılmış. haliyle son mesajına source'tan bakabiliyorum. attığı ilk 2 mesajı "okundu" görünmeden nasıl okurum var mı bunun bir çaresi?
Ya ben bunu google chrome'un source bölümünü kullanarak yapabiliyordum ama 3 tane ard arda mesaj atılmış. haliyle son mesajına source'tan bakabiliyorum. attığı ilk 2 mesajı "okundu" görünmeden nasıl okurum var mı bunun bir çaresi?
elektr10
(11.09.16)
whatsapp'da interneti kesip mesajı okuduktan sonra whatsapp'ı kapatıp interneti geri açtığımızda mavi tik çıkmıyordu ama bunda da olur mu bilmiyorum.


mete kudur
(11.09.16)
Bana mail geliyordu eger mesaji acmadiysan yarim saat icinde


condom kurşunu
(11.09.16)
(2)

Bilgisayarımdan iPhone'uma erişme

Mesela ben bilgisayardan iphone'umun ara yüzüne ulaşabiliyor muyum? Mesajlarıma, whatsapp'ıma, facebook'uma bakabilir miyim bilgisayardan? Uygulamalarıma erişmek istiyorum pc den kısaca. itunes bunu yapabilir mi?
Mesela ben bilgisayardan iphone'umun ara yüzüne ulaşabiliyor muyum? Mesajlarıma, whatsapp'ıma, facebook'uma bakabilir miyim bilgisayardan? Uygulamalarıma erişmek istiyorum pc den kısaca. itunes bunu yapabilir mi?
elektr10
(26.08.16)
Hayır yapamazsınız.


murty
(26.08.16)
direkt ara yüze bağlanamazsın. ama tekli çözümler var:

- sms: mysms gibi programları kullanarak bilg.dan sms'lerine bakıp yollayabilirsin.
- rehber, fotolar, notlar vs: icloud'da yedekleyerek bakabilirsin
- whatsapp: web.whatsapp.com 'dan mümkün.
- facebook? telefondaki facebook diye ekstra bir şey yok, bilg.dan log in ol, bak.


507
(26.08.16)
(3)

Twitter uygulamasını indirme (iphone 4s)

benden ios 8.0 istiyor ama malum yükleyemiyorum onu. twitter aplikasyonu yüklemek için ne yapmam lazım?
benden ios 8.0 istiyor ama malum yükleyemiyorum onu. twitter aplikasyonu yüklemek için ne yapmam lazım?
elektr10
(31.07.16)
yuklerken sormuyor mu "bu uygulamanin eski surumu var, onu yukleyelim mi?" gibi?


hopeless
(31.07.16)
@hopeless ya bilmiyorum sormuyor heralde. kız arkadaşım yüklemeye çalışıyor da. soruyu benmişim gibi soruyorum. :)


elektr10
(31.07.16)
Önceden uygulamaya sahip değilseniz sormuyor hopeless'ın dediği soruyu.
Şöyle yapın:

Bilgisayardan itunes'a girin ve apple id'niz ile twitterı indirin. Aynı apple id ile telefondan girin ve şimdi tekrar indirmeye çalışın bu sefer hopeless'ın dediği soruyu soracak evet diyince eski sürümlerden en son destekleneni yükleyecek.


Mcfly
(31.07.16)
(1)

Tax Free Sorusu

Ben şu an Polonya'da yaşıyorum ve 1 yıllık pasaportumda vizem var (çalışma vizesi diye geçiyor).Şimdi Almanya'dan iphone almayı planlıyorum da. Bu Tax refund olayını yapabiliyor muyum ben? Yani bana "senin şu tip vizen var sana olmaz" demezler değil mi? Sadece pasaporta mı bakarlar?Teşekkürler,Bonus
Ben şu an Polonya'da yaşıyorum ve 1 yıllık pasaportumda vizem var (çalışma vizesi diye geçiyor).

Şimdi Almanya'dan iphone almayı planlıyorum da. Bu Tax refund olayını yapabiliyor muyum ben? Yani bana "senin şu tip vizen var sana olmaz" demezler değil mi? Sadece pasaporta mı bakarlar?

Teşekkürler,

Bonus soru: ne kadar % vergi söz konusu burada. iphone SE 64 gb alacağım bu arada.
elektr10
(31.07.16)
Yasal olarak yapamazsiniz, AB icindesiniz cunku. Ancak bazi ulkelerde siz belgeleri zarfa koyup bir kutuya atiyorsunuz, eger Almanya'da da oyleyse kimse pasaportunuzdaki vizelere bakamayacagi icin kabul edilir.

Tabi bu yasadisi bir hareket, sistemi kandirmis olursunuz.

Tax free %19 Almanya'da: www.globalblue.com


crown
(31.07.16)
(7)

İngilizcede "At Hırsızı tipli" nasıl söylenir?

SB
SB
elektr10
(20.06.16)
not good looking?


anonymice
(20.06.16)
güncel konuşma içinde tarif ederken game of thrones wildling'ler üzerinden anlatılır. wildling gibi derseniz karşı taraf anlar işte saç sakal karışmış, kaba saba vohşi.


konusma dilindeyse looks like a hobo da diyebilirsin


hobo, at hırsızından çok evsiz, kendi halinde avare tipleri çağrıştırıyor. at hırsızı daha tehlikeli bir tip, onun için wanker daha uygun bence.


battal gemalmaz
(20.06.16)
shady person or people. kullanabilirsin.

guvensiz tekinsiz insanlar icin soylenilir.


zorkun
(20.06.16)
Hillbilly de denebilir aslında ama suratla kalmaz komple ucube gibi bir anlam taşır


nucleon
(20.06.16)
ewok diyebilirsin ama kavgada söylenmez bence.


hasmetizm 2046
(20.06.16)
(3)

Euro 2016 çeyrek final karşılaşması

3 temmuzda oynanacak olan çeyrek final maçına gitmek istiyorum ama hangi takımların bu maçı oynama olasılığı olduğunu anlayamadım. Şu linkten bana yardımcı olur musunuz?: http://www.uefa.com/uefaeuro/news/newsid=2317361.htmlSunday 3 July, 21.00 (St-Denis): Winner Match 4 v Winner Match 8 – QF4Winner
3 temmuzda oynanacak olan çeyrek final maçına gitmek istiyorum ama hangi takımların bu maçı oynama olasılığı olduğunu anlayamadım.

Şu linkten bana yardımcı olur musunuz?: www.uefa.com

Sunday 3 July, 21.00 (St-Denis): Winner Match 4 v Winner Match 8 – QF4

Winner match 4 v winner match 8 kim(ler) olabilir? Almanya'nın olma şansı var mı mesela?
elektr10
(12.06.16)
burada yazana göre almanya denk gelmesi neredeyse imkansız. almanya'nın grubunda 3. olması gerekiyor öyle olması için. ama büyük ihtimalle fransa'nın maçı olacak gibi.

ayrıca burada yazılanlara göre bazı ikinciler birbirilye oynarken bazı ikinciler grup birincileriyle oynuyor. öyleyse adil olmamış. ya da ben yanlış anladım.


Surdan rahatlikla bakabilirsin

twitter.com


badamli
(12.06.16)
fransa - rusya diyorum ben.


king lizard
(12.06.16)
(2)

Politika konusu

amerika olsun orta doğu olsun avrupa olsun bu konuda bilgim çok zayıf. bu konuda kendimi nası geliştirebilirim? hangi siteleri önerirsiniz? işin içine tarih de giriyor aslında. benim acil bu konularda bilgi açlığımı gidermem gerekiyor. arkadaş ortamlarında mal gibi kalmayayım diye.var mı websitesi,
amerika olsun orta doğu olsun avrupa olsun bu konuda bilgim çok zayıf. bu konuda kendimi nası geliştirebilirim? hangi siteleri önerirsiniz? işin içine tarih de giriyor aslında. benim acil bu konularda bilgi açlığımı gidermem gerekiyor. arkadaş ortamlarında mal gibi kalmayayım diye.

var mı websitesi, twitter hesabı veya ekşi'den önerebileceğiniz şeyler?
elektr10
(09.06.16)
İngilizce (veya Arapça) biliyorsanız orta doğu için jadaliyya.com'u öneririm. Arada Fransızca ve Türkçe makaleler yayınlanıyor olsa da site genel olarak İngilizce ve Arapça üzerinden dönüyor.


(Ingilizce) Guncel meseleleri takip etmek istiyorsaniz cnn gibi bbc veya al Jazeera gibi sayfalarin haber kategorilerinden hem makalelere hem de kose yazilarina ulasabilirsiniz. Onun disinda google scholar/akademi'ye ilginizi ceken konuyu yazarsaniz akademik makalelere/kitaplara ulasabilirsiniz.


mrsmoon
(09.06.16)
(10)

AirBnb'deki sorunum için puanlamam ne olmalı?

Özet geçeceğim. Airbnb'de kaldığım evde deniz şortumu unuttum ve ev sahibi temizlikçinin deniz şortumu iç çamaşırı sanıp çöpe attığını söyledi (ki alaksı yok yepyeni Fred Perry deniz şortu).kendisine 40 euroluk indirime gidelim ödemede dedim hiç oralı bile olmadı. Airbnb'ye şikayet etsem mi yoksa hi
Özet geçeceğim. Airbnb'de kaldığım evde deniz şortumu unuttum ve ev sahibi temizlikçinin deniz şortumu iç çamaşırı sanıp çöpe attığını söyledi (ki alaksı yok yepyeni Fred Perry deniz şortu).

kendisine 40 euroluk indirime gidelim ödemede dedim hiç oralı bile olmadı. Airbnb'ye şikayet etsem mi yoksa hiç uğraşmayıp puanlamada her şeye 1 verip, bu durumu açıklasam mı?
elektr10
(07.06.16)
adamın ne suçu var?
adam senin unuttuğun bir şey için neden indirim yapsın? neden 1 puan veriyorsun?
herkes bir garip ya..


sta
(07.06.16)
Temizlikçi de Fred Perry'yi bilirdi zaten. Şortu unutan, hatalı olan sensin. Hatanı düzeltmediler diye şikayet veya düşük puan verme hakkın olduğunu sanmıyorum.


humblebirth
(07.06.16)
@sta @humblebirth

evet hata benim kabul ediyorum. kusura bakmayın ama yepyeni bir şortu hiç kimse atmaz düpedüz kadın yalan söylüyor. iki ihtimal var ya temizlikçi şortu yürüttü, ya da ev sahibi kadın şortu postayla yollamaya üşendi. o şortun atıldığına asla inanmıyorum.

ayrıca temizlikçi kadın markayı tabii ki bilmez. saçma sapan argümanlar üretmeyin. benim demek istediğim pahalı ve kaliteli bir üründü. hem bu ev sürekli ev sahibinin kullandığı bir ev. belki o şort ev sahibinindi nereden bilecek misafirin olduğunu? hadi diyelim misafirin olduğunu bildi, atmaya ne hakkı var?


elektr10
(07.06.16)
evde eşya unutman insani bir durum, ama airbnb'ye şikayetten sonuç alman zor. bas 1 puanı geç, yorum olarak da yaz


animalman
(07.06.16)
kimse senin unuttuğun deniz şortunun markasını ve yepyeni olduğunu bilmek, şortu senin için saklamak, ya da sana yeniden yollamak zorunda değil... şortu otelde unutsaydın napıcaktın telefon açıp "bana şortumu geri yollayın" mı diyecektin? yollarlar mıydı sence? durumun hiçbir farkı yok. kimse senin hatan yüzünden rahatını bozmak zorunda değil... bi de o puanlamada sen eve dair aldığın hizmeti puanlıyorsun ve unutulan eşyayı geri yollamak ev sahibinin sana sunması gereken hizmetler arasında değil. başka bir sorun yokken sırf bu yüzden 1 puan verirsen ayıp etmiş olursun.


ambrosia
(07.06.16)
@ambrosia

ben de airbnb'de ev sahipliği yapıyorum ve aynı durum bir başkasının başına gelse emin ol postayla alıcı öder seçeneğiyle gönderirdim (ki bunu da kendisine söyelmiştim posta masrafını kendimin karşılayacağımı). bu biraz insanlık, biraz da eğitimle alakalı bir durum. sen göndermezsin onu bilemem.

gelelim otel bölümüne. çok dandik bir otelde kalmıyorsan tabii ki gönderiyorlar. mesela geçen sene bir arkadaşım şarj aletini unutmuştu ve oteli aramıştı. 1 haftada göndermişlerdi üstelik posta parası bile almamışlardı.

dediğim gibi bu biraz eğitimle ve insanın kendisiyle ilgili bir durum.

benim en çok bozulduğum durum insanı salak yerine koyması, kendisini zeki sanması. gerçeği söylese daha çok memnun olurum.


elektr10
(07.06.16)
Otellerde tabi ki gonderiyorlar. Yunanistanda pansiyonda unuttugumuz mayoyu yolladilar istanbul'a ve para almadilar. Biz sonra hesaplarina para yolladik 5-6€.

Ama temizlikci atmis olabilir ki atmamasi gerekir. Belki kisi tekrar o sehre gidecek? Belki yakinda yasiyor? Atmak ne demek ya? Degerli kolye yuzuk unutulsa da ayni taviri sergileyebilecek mi ev sahibi?? Yoksa ustune mi konacak.

Net ugrasmak istememis. Bence airbnb ye sikayet et, sonra dusuk puan ver. Cunku onu saklayabilirdi ve belki de ayni sehre uhradiginda tekrar alabilirdin ya da orda tanidigin bi arkadasin alirdi vb.
posta parasiyla ugrasmak istememis olabilir, uluslararasi gonderilerde karsi odemeli olmuyor bildigim kadariyla.
Airbnb ile konusup yollamasi karsiliginda hesabina 5€ filan gecirilmesini talep edebilirdin.

Ya da airbnb ye sikayet edip bir sonraki baska bi konaklamanda indirim talep edebilirsin vb.


kuehles blondes
(07.06.16)
temizlikcinin atmis olduguna inanmiyorum. arkadas bu, oyle temizlik yaparken 'hmmfp evet tek kullanimlik sort, atmaliyim.'la olacak is degil. yepisyeni fred perry sort diyor adam, markayi bilmeyen biri bile sortu gordugunde anlar atilmayacagini. ic camasirina benzeyen bir tarafi yok o sortun. deniz sortunu nasil ic camasirina benzetebilmis? brava! o yuzden sortun temizlikci tarafindan cope atildigi inandirici degil.

kanit olmamasiyla birlikte kisisel yorumum, sortun hic edildigi yonunde. airbnb oylamasi+1


gokhlayeh
(07.06.16)
mesajlarina yanit vermediyse bas 1 star i.


sttc
(08.06.16)
Fred Perry olmasının konuyla alakasını çözemedim. Gerçekten iç çamaşırına benzeyen şortlar veya şorta benzeyen iç çamaşırları mevcut nereden bilsinler. Unutmaman gerekirdi. Airbnb bildiğim kadarıyla otel değil ayrıca. Sana geri yollamak zorunda da değiller. Yapacak bir şey yok. Bir de 40 euro indirim yapalım demişsin yok artık. Ben çok değerli bir şeyimi unutmadığım sürece bu durumdan şikayetçi olma hakkını kendimde görmem. Şansımı denerim ama indirim yaptırtmak da çok aşağılıkça bence. Hırsız muamelesi yapıyorsunuz adamlara.


ThomasJefferson
(08.06.16)
(4)

Bu gif'i anlayan var mı?

https://49.media.tumblr.com/7f7f8ea73ed2635d0b1958a026147b16/tumblr_o1owkecBNu1ulftsmo1_500.gif
elektr10
(26.05.16)
cizıs kırayst düşünüyo knk


pasaklıpepee
(26.05.16)
İsa'dan yardım istiyor. Yapılan duaların anlamsızlığı üzerine bir gif.


mimimi
(26.05.16)
Birinden cevap beklersiniz ama o sürekli yazıyor görünür ama cevap gelmez ya... Duaların da öyle olduğunu söylemek istemiş.


Yardım bir türlü gelmiyor işte :)


buiret
(26.05.16)
(5)

Vespa kiralama (bonus soru Selanik)

2 hafta sonra Selanik'e gideceğiz kız arkadaşımla. Benim ehliyetim var ama B tipi. Vespa kiralarsak bu ehliyeti yasal olarak kullanabilir miyim? bir de ilk kez motor kullanıcam. zorluk yaşamam heralde?ikinci sorum da Selanik'te güzel beachler hep 50-100 km uzakılıkta. Sizce Vespa ile bu kadar yol ka
2 hafta sonra Selanik'e gideceğiz kız arkadaşımla. Benim ehliyetim var ama B tipi. Vespa kiralarsak bu ehliyeti yasal olarak kullanabilir miyim? bir de ilk kez motor kullanıcam. zorluk yaşamam heralde?

ikinci sorum da Selanik'te güzel beachler hep 50-100 km uzakılıkta. Sizce Vespa ile bu kadar yol katedebilir miyiz?

Üçüncü sorum da kiralama şirketleri Vespa sağlar mı? En sağlam kiralama şirketi hangisidir?
elektr10
(16.05.16)
araç kiralasan? yeni ehliyetlerden alman gerek bir de kiralaman için. onlarla vitessiz motor kullanabiliyorsun.


cekilmis gayfe
(16.05.16)
Bu ehliyet tipi ile kullnamazsin. Kiralama da yapamazsin.


pinman
(16.05.16)
b tipi ehliyet ile ilk kez motor kullanarak kız arkadaşınla selanik'e gidemezsin. sanırım rüyanda gördün bir yazayım duyuruya dedin ama oradaki gibi olmuyor işler bu dünyada.

www.youtube.com


@dedim

hahaha :) ya Roma'da falan herkes çat çat vespa kiralıyor. herkesin motor ehliyeti olduğunu zannetmiyorum ondan sordum.

@cekilmis gayfe araç daha pahalı olur dedim. bir de yazlık yer diye vespa daha güzel olur diye düşündüm. eski ehliyetle araç kiralayamıyor muyum peki?


elektr10
(16.05.16)
Eski ehliyetle tabi ki selanikten arac kiralayabiliyosun.
Sadece sinir gecemezsin eskisiyle.


kuehles blondes
(16.05.16)
(2)

iPhone Rehber'den sildiğim ve engellediğim biri...

Whatsapp'tan hiçbir şekilde iletişim kuramaz değil mi? arayamaz da...
Whatsapp'tan hiçbir şekilde iletişim kuramaz değil mi? arayamaz da...
elektr10
(05.05.16)
telefon farklı, whatsapp uygulama. whatsapptan iletişim kurabilir tabii ki.


istenmeyen evlat
(05.05.16)
whatsapp'tan mesaj attığında mesajın altında "bu kişilerinizde yok napim engelliyim mi bunu ben" diye sorar whatsapp. sen de ister engeller ister engellemezsin.


teritori
(06.05.16)
(1)

İngiltere Vizesi Hk.

Ben de sorayım bari eksik kalmayayım :)Daha önce iki senelik ingiltere vizesi almıştım öğrenci olarak. Şimdi de aslında öğrenciyim master yapıyorum ama kayıt yenilemedim. Öğrenci belgesi istediğimde yazıda bunu belirtiyor okulum "okulumuzun öğrencisi ama kayıt yenilemedi" diye.Bankada param var anne
Ben de sorayım bari eksik kalmayayım :)


Daha önce iki senelik ingiltere vizesi almıştım öğrenci olarak. Şimdi de aslında öğrenciyim master yapıyorum ama kayıt yenilemedim. Öğrenci belgesi istediğimde yazıda bunu belirtiyor okulum "okulumuzun öğrencisi ama kayıt yenilemedi" diye.

Bankada param var annemle ortak hesap. Ev, araba da var. Daha önce aldığım USA ve schengen vizelerim de var. Şu "kayıt yenimeledi" mevzusunda canım sıkkın biraz orda terslik çıkarırlar mı? Çünkü çalışmıyorum da.

Bir de bu sefer 10 senelik UK vizesine başvurmayı planlıyorum. Ondan dolayı da "aaa bu herif kalmaya niyetli" derler mi ki?
elektr10
(22.04.16)
10 senelik olunca isler değişiyor. Ben bi kaç kez 6 aylık olarak aldım. artık en son alırken neden 3 -5 yıllık başvurmuyorsunuz diye sordular. Ahajsf.

Dürüst olmak gerekirse en son başvurduğumda ogrenci olmadığım halde öğrenciyim diye belge göndermiştim. Sadece ogrenci kimliğimin fotokopisi ayrıca. Mezun olduktan 1 ay sonra. Vizeyi aldım. Sizin durumunuzdayim ayrıca. Usa vizem de var. Alırsınız bence.


allanpoe
(22.04.16)
(1)

Büyükelçilik/Konsoloslukta Çalışmak?

Bunun için hangi kriterleri yerine getirmek gerekiyor? İletişim Fakültesi mezunu biri konsoloslukta/büyükelçilikte çalışabilir mi? Ülke ülke dolaşabilir mi diplomatlar gibi?Benim mesela İngilizce seviyem iyi, Almanca da öğreniyorum. İleitşim Fakültesi mezunuyum. Çalışabilmek için ne yapmam lazım?Teş
Bunun için hangi kriterleri yerine getirmek gerekiyor? İletişim Fakültesi mezunu biri konsoloslukta/büyükelçilikte çalışabilir mi? Ülke ülke dolaşabilir mi diplomatlar gibi?

Benim mesela İngilizce seviyem iyi, Almanca da öğreniyorum. İleitşim Fakültesi mezunuyum. Çalışabilmek için ne yapmam lazım?

Teşekkürler,
elektr10
(20.04.16)
Bunun için öncelikle devlet memuru olman gerek.
Sonra bir kadro açılması gerek, çünkü muavin konsolos, ateşe, konsolos, başkonsolos, büyükelçi atanır ve diplomat pasaportu sahibi olurlar, polisler ceza kesemez vs.
senin talip olduğun pozisyonlar görev pasaportu sahibi olurlar tıpkı öğretmenler gibi.
Ülke ülke gezersin tatilde.
Bunun için açılan kadroya başvurursun, sınava girer, mülakattan geçersen gider görevini yaparsın.
Bazı pozisyonlar için örneğin ingiliz konsolosluğu kadro açar, birinin sekreteri olursun tercümanlık yaparsın.


superdem
(20.04.16)
(1)

İstanbul'da Yabancı birinin iş araması? (Nereden başlamalı)

kusura bakmayın bu soruyu tekrar soruyorum çünkü tatmin edici cevaplar alamadım. özetle yabancı beyaz yakalı bir kişi iş aramaya nereden/hangi mecradan başlamalı?iş tecrübesi 1,5 yıl olan (multinational bir firmada trade marketing stajı), ispanyolca, almanca, ingilizce'yi ana dili gibi konuşan, iyi
kusura bakmayın bu soruyu tekrar soruyorum çünkü tatmin edici cevaplar alamadım. özetle yabancı beyaz yakalı bir kişi iş aramaya nereden/hangi mecradan başlamalı?

iş tecrübesi 1,5 yıl olan (multinational bir firmada trade marketing stajı), ispanyolca, almanca, ingilizce'yi ana dili gibi konuşan, iyi bir üniversiteden mezun ve master derecesi olan (double degree), daha önce kolombiya, polonya, kanada, avustralya'da yaşamış 24 yaşındaki bir alman istanbul'da kolayca iş bulabilir mi? eğer evetse nereden (hangi mecradan) başlamalı iş aramaya?

teşekkürler.
elektr10
(28.03.16)
Linkedin ya da Kariyer.net
Bizde başka mecra yok maalesef.


cakabo
(28.03.16)
(11)

Bir Çocuğun iki dili aynı anda konuşması?

aklıma takıldı gece gece. Şimdi diyelim bir Alman - Türk çiftinin çocuğu oldu. Çocuk bu iki dili aynı anda nasıl öğrenebiliyor? Anne'nin rolü daha mı çok etkili mi burada? Yani anne almansa çocuğun almancası türkçesinden daha mı iyi olur?Ve bunun methodu nedir acaba? Çocuk kafayı yemez mi yav iki fa
aklıma takıldı gece gece. Şimdi diyelim bir Alman - Türk çiftinin çocuğu oldu. Çocuk bu iki dili aynı anda nasıl öğrenebiliyor? Anne'nin rolü daha mı çok etkili mi burada? Yani anne almansa çocuğun almancası türkçesinden daha mı iyi olur?

Ve bunun methodu nedir acaba? Çocuk kafayı yemez mi yav iki farklı dil? :)
elektr10
(26.03.16)
bir arkadaşımın babası ingiliz annesi türktü. ikisi de kendi diliyle konuşmuş çocukla. biraz geç başlamış konuşmaya ama iki dil de anadili şu anda. bir de almanla evlenen arap asıllı türk arkadaşım var. adam çocukla türkçe konuşuyor, adamın ailesi arapça konuşuyor. anne ve annenin ailesi almanca konuşuyor. çocuk daha bebek sadece mal mal etrafa bakıyor. sonuç ne olur bilemem çünkü biraz karıştırdı onlar işi.


dinsiz adam
(26.03.16)
Böyle uzaktan bir akrabam var. Anne Alman, Baba Türk. Çocuk annesiyle Almanca, Babasıyla Türkçe konuşuyor. Annesi de Türkçe biliyor ama anne temelde Almanca kaynağı. Babası da Almanca biliyor ama baba temelde Türkçe kaynağı. Bir de çocuk küçükken her kavramın iki adını da birden öğreniyor. Anne çocuğa bir şeyin Almancasını öğretirken baba da Türkçesini öğretiyor. Çocuk Almanya'da yaşadığı için Almanca konuşuyor ama Türkiye'ye gelince de Türkçe konuşabiliyor.


dissendium
(26.03.16)
merhaba. benim belgesellerden anladığım belli bi yaşa kadar tabiri caizse beynin o bölumü sünger gibi emiyor bilgiyi ne veriyorsan alıyor sonra o bölgeler yavaş çalışmaya başlıyor ( bu yaş sanırım 7) aslında eş anlamlı kelimeleri öğretmek yerine ingilizcesini öğrettiniz diyelim, dil bilgisi eğitimini ilkokul tamamlıyor zaten.


libertine
(26.03.16)
Anne genelde bebekle başbaşa kaldığı için daha etkili oluyor ama o fark zamanla kapanıyor.
Bir çok da olasılığı var bunun.
Babanın ülkesinde yaşıyorlarsa, bebek önce annenin dilinde gelişse de, okula başladıktan sonra tabii ki bulunduğu ülke babanın konuştuğu dilin ülkesi olduğu için o öne geçecektir.
Tam tersi durumda da diğer olasılık olacaktır.
Eğer tamamen yabancı bir ülkedelerse çocuk eğitim gördüğü dilde daha iyi olacaktır, çünkü bir de düşünce gücü diye bir kavram var.

Bir çift tanıyorum, kadın italyan göçmeni Kanadalı(orada doğmuş büyümüş), adam Avusturyalı.
Adam Almanca, kadın bir gün italyanca bir gün ingilizce konuşuyor. Pia 4, Olivia 2 yaşındayken çok güzel şakıyorlardı valla 3 dilde de.

Önemli olan nokta ebeveynler kendi aralarında istedikleri dilde konuşabilir, hatta bazen dil değiştirebilirler. Lakin, çocukla konuşurken bir ebeveyn sadece bir dil kullanmalı. Yani baba çocukla bir gün içinde bazen Almanca, bazen ingilizce konuşursa çocukların aklı karışıyor.
Bu tanıdığım ailede de kadın dilleri gün gün ayırarak(bir gün italyanca, bir gün ingilizce) o karışıklığı önlemişti.


bi defa didim'de sahilde görmüştük bi velet. yeni yeni konuşuyordu. uzun cümleler değil zaten. böceğe 'bug' diyordu mesela, türkçesini de söylüyordu anası babası. ilk başta ayrımı yapamıyor anladığım kadarıyla, ama ikisini de bildikten sonra ayırımı yapar muhtemelen.


icim urperiyor
(26.03.16)
BiZim oglan iki dilde de ayni seyleri anliyor (top, kuslar, mama, kitap falan filan gibi). Esimle kendi aramizda ingilizce konusuyoruz ama bebeyle konusmadigimizdan ingilizcesini biliyo mu test etmedim

Evde paso turkce konusuluyor ama ispanyolca konusuldugunda daha keyifli oluyor bi de bizim bocek


la noix
(27.03.16)
Sorunun cevabı dil edinimi.

www.simplypsychology.org


yirmisantim
(27.03.16)
Benim eski hatun da böyleydi. Biraz geç olmuş ama şki dili birden konuşmaya başlamış. Öğreniyor çocuk anneden ayrı babadan ayrı, dışarda ayrı dil duyuyor.


bigbadabum
(27.03.16)
Çift dil öğrenimi için şöyle bir kural varmış.Anne Alman Baba da Türk ise örneğin;
Anne sadece Almanca konuşmalı Baba da çocukla sadece Türkçe konuşmalıymış.Baba Almanca bilse bile çocukla Almanca konuşmamalıymış.Aksi durumda çocuğun kafası karışırmış.


turkuaz
(27.03.16)
Çift dili bırak 4 dili konuşan 7-8 yaşında ikiz çocuk gördüm tatilde.
Anne fransız baba kürt yaşadıkları yer ingiltere. Okulda ingilizce, anneyle fransızca, babayla kürtce ve Türkiye'ye tatile geldikleri için de türkçe öğretmişler. Çocuklar lö havuz falan diyodu ama. Anne de kürtce ve türkce öğrenmiş baya güzel muhabbet etmiştik.
Yukarda denildiği gibi cümleyi bitirmesi lazım. Anneyle konuşurken ingilizce bitirince anne anlamıyorum fransızca konuşacaksın diyordu. Çocuk ağlaya ağlaya söylüyodu cümleyi. Sonra yanına dönüyor babayla fransızca konuşmaya çalışıyor yine yok türkçe konuşması lazım. Az ağlamalarını dinlemedim ya


jazzabel
(27.03.16)
yabancı bir ülkede şöyle oluyor:
anne-baba evde çocuğuyla anadilinde konuşuyor. (Türkçe diyelim) okul öncesi eğitimde ve dışarda çocuk hep diğer dili duyuyor ve iletişim kuruyor. (almanca diyelim.) sonra zaten ilkokula başlayınca önü alınamaz bir şekilde diğer dili öğreniyor. bu arada "anadili"ni (türkçe) iyi konuşması biraz kendisine bağlı: kitap, televizyon, tatiller, anne-babanın dili düzgün konuşması! Mesela tatilde (Türkiye'de) uzun süre kalırsan, dilin de düZeliyor. Dili kullanmada karşındakinin önemi büyük bence.
Eger okul öncesi eğitim yoksa yani yuvaya falan gitmiyorsa çocuk, anne ve baba sadece iyi konuştukları dili çocukla konuşmalı, cok karışmaması açısından.


maq
(27.03.16)
(16)

Bu ceketi sizce almalı mıyım?

Gri ve hafif tüylü bir ceket. Vintage gibi. markası Tommy Hilfiger. 1000 liradan 350'ye inmiş.1000 liralık ceket değil bence o yüzden sadece son fiyata odaklanalım. Sizce alınır mı? Üzerime de tam olmuştu.Daha önceki duyuruma bakacak olursanız hiç ceketim de yok. Bazı davetler için gerekli yani. Ama
Gri ve hafif tüylü bir ceket. Vintage gibi. markası Tommy Hilfiger. 1000 liradan 350'ye inmiş.

1000 liralık ceket değil bence o yüzden sadece son fiyata odaklanalım. Sizce alınır mı? Üzerime de tam olmuştu.

Daha önceki duyuruma bakacak olursanız hiç ceketim de yok. Bazı davetler için gerekli yani. Ama fiyat-performansta şüphelerim var.

Mobildeki arkadaşlar için ceket: www.eksiduyuru.com
elektr10
(15.03.16)
Mobilim göremiyorum.


Fena ceket degil yakismis da bence fiyat iyiyse sizin icin alin gitsin.


içine sinmediyse alma.
ben beğenmedim.


kyha
(15.03.16)
o ceket sana büyük arada. omzu oturmamış.


kyha
(15.03.16)
@kyha

aceleyle giydiğim için olabilir. yoksa ceket tam bedenime göre. kolları falan tamdı. bir de vatkası yok ondan da olmuş olabilir bilemedim.


elektr10
(15.03.16)
Bence de olmamış bu. Hangi davetlerde giyeceksin? Pek davet ceketiymiş gibi gelmedi.


@cemiyetin ünlü siması

bir konsere giderken ne bileyim yemeğe giderken giymek için. :)

olmamış diyorsanız o zaman vazgeçiyorum. ama 200 lira olsaydı hiç düşünmeden alırdım onu da söyliyim :)


elektr10
(15.03.16)
Daha iyilerini bulabilirsin. Yanlış görmüyorsam her zaman giyebilmek için kumaşı uygun değil(kalın).


200 lira olsa da almazdım. Alternatiflere yönel. Sen daha çok 1000 liradan 300 liraya düşmesini beğenmişsin gibi:)


çeket güzel de omuzların çok düşük boolum biraz omuz çalış.
fiyat seni üzmeyecekse al derim. malın kaliteli olduğunu biliyorsun en azından.


cekilmis gayfe
(15.03.16)
ceket güzel ama formel değil. giyim kodu olan yerlere uymayabilir.


synick
(15.03.16)
ceketin kumaşında rahatsız edici bi şey var :D güzel görünmüyor. markası da umurumda değil.


nice tnetennba
(15.03.16)
Bu güzelmiş yakışmış ama yazın giyilmez.
Omuz çalışmalısın+1111 :)


megalomaniac
(15.03.16)
Bence kumaşı çok güzel, değişik duruyor. Ben erkek olsam ve cekete ihtiyacim olsa alirdim :)


ambrosia
(15.03.16)
ben ceketi beğendim.büyük olmuş gibi de gelmedi ama mevsimi uygun değil sanki.biraz daha baharlık mevsimlik kumaşlara bakın bence.alırsanız şimdi çok fazla giyemezsiniz


aquarium
(16.03.16)
(20)

Almanca bilenlere Akkusativ - Dativ sorusu...

Öncelikle daha yeni yeni öğreniyorum ve öğreten kişi kız arkadaşım. Kendisinin grameri vs'si iyi ama burada türk birine bu iki gramer yapısının arasındaki farkı sormak istiyorum.Sorum şu; bir cümle kurarken bunu hangi şartlarda akkusativ olarak, hangi şartlarda dativ olarak kuracağımızı nereden anlı
Öncelikle daha yeni yeni öğreniyorum ve öğreten kişi kız arkadaşım. Kendisinin grameri vs'si iyi ama burada türk birine bu iki gramer yapısının arasındaki farkı sormak istiyorum.

Sorum şu; bir cümle kurarken bunu hangi şartlarda akkusativ olarak, hangi şartlarda dativ olarak kuracağımızı nereden anlıyoruz? Yani "ben senin kitabını okuyorum" dediğimizde bunu akkusativ mi yoksa dativ olarak mı cümleye döküyoruz?
elektr10
(15.03.16)
Almanca fiileri bilmen lazim, hangisi akkusativ hangisi dativ diye. Eger bilmiyorsam e, de hali mi i hali mi ona gore salliyorum ben. -e,-de hali dativ -i hali akkusativ. Präpositiondan da anlayabilirsin cumle icinde varsa filan. "Lesen" akkusativ oldugu icin akkusativ olarak cumle yapiyorsun.

@letheavendangered, ach so, tesekkur ederim duzelttim hemen. Yazmadan once google'a da yazmistim halbuki e hali diye gosterdi, ona guvenmistim. :p gordugunuz uzere hala anlamiyorum.


yuzır
(15.03.16)
bunu anlamak icin turkce grameri cok iyi oturtmus olmak gerekiyor.

yonelme varsa ya da kullandigin isim nesne durumundaysa akkusativ, bulunma varsa dativ oluyor.

mesela "senin kitabini" burada nesne, o yuzden akkusativ. "senin kitabinda yazi var" demis olsaydi, kitapta bulunma soz konusu oldugu icin dativ.

veya en basit olarak, cumleye "wo?" sorusunu sordugunda cevap aliyorsan dativ, "was?" veya "wohin?" sorusuna cevap aliyorsan akkusativ oluyor.


yuzir, nein yanlisin var (az once ben gozumle okumadigim icin seni yanlis anlamisim ama yanlisin hala var)

-e hali dativ degil, -de ve -den hali dativ. neden? cunku mesela:

ich gehe in DIE schule. okul-a gidiyorum. yonelme var. -e hali. ve akkusativ.

ich bin in DER schule. okulDAyim. -de hali. bulunma var ve dativ.


@letheavendangered

son cümlenle baya bir aydınlanma yaşadım şu an. çok teşekkür ederim :)

bu arada türkçe gramerim berbat. yani edat nedir zarf nedir zamir nedir hiç bilmem :( o konuda da aslında kaynak arayışındayım ama bulamadım.


elektr10
(15.03.16)
wo/wohin sorulariyla ilgili hatta soyle de bir geyik var :D
www.facebook.com


@letheavendangered sadece wo? Olmuyor mesela helfen fiili dativ oluyor. "Ich helfe dir" gibi. Burada da bulunma hali yok.

Genelde turkce ile benziyor. -e hali dativ, -i hali akkusativ. San-a yardim edeyim=ich helfe dir, sen-i seviyorum=ich liebe dich. Ama yine de fiillerin akk veya dat oldugunu ezberlemek lazim. Her zaman turkcedeki gibo de olmuyor istisnalar var. Mesela gratulieren. Sen-i tebrik ederim diyoruz ama almancada dativ oluyor gratulieren, ich gratuliere dir.


kucukharfler
(15.03.16)
dogru, fiillerin anlamini goz ardi edip hep prepositions'a gore dusundum ben. bu durumda yuzir tamamen yanlis degil :)


evet son olarak hanginizi referans almalıyım arkadaşlar? :)


elektr10
(15.03.16)
Hepimizin dedigi dogru. Genel olarak -de -e dativ, -i akkusativ. Ama fiile gore ezberlemen lazim. Her zaman turkceye uymuyor.


kucukharfler
(15.03.16)
hepimizin karisimi :D

präpositionen varsa -e ve-i hali akkusativ, -de ve -den hali dativ. wo/wohin muhabbeti.

ama yuzir ve kucukharflerin dedigi gibi, bazi fiiller direkt dativ aliyor. helfen, geben, sagen vs. bunlari da ezberlemek gerekiyor.


Soruya verecek cevabım henuz yok ama almanca kursuna yeni başlamış biri olarak ağzıma zctiginiz için teşekkürü bir borç bilirim. Saygılar :)


orient blue
(15.03.16)
i hali ise akk e haliyse dativ oluyor. bunları piramit şeklinde bi tabloya oturt öğren ancak çok fazla takılma. önce cümle yapılarını öğren. burada 10 yıldır yaşayan anadil seviyesinde almanca konuşan arkadaşım bile ben artık sallamıyorum artiklleri karşımdaki her türlü anlıyor ne dediğimi diyor. öte yandan fillerle kullanılan präposition'lara göre de akk veya dat durumu farklılık gösterebilir. bazen für'den sonra bile den görebilirsin. takılı kalırsan boşa gider çabaların


KidLazer
(15.03.16)
KidLazer für'den sonra den olmasi normal, der'in akkusativi cunku ve für de akkusativ aliyor. amac sadece iletisim kurmaksa evet, artikeller akkusativ dativ zaten bir sekilde anlasiliyor ama sinava falan girilecekse sikinti orada.


lethe evet biliyorum ancak ben ilk öğrenirken bu ne lan demiştim fürden sonra den görünce. o amaçla dedim.


KidLazer
(15.03.16)
Garanti dativli präposition lar

Aus - bei - mit - nach - seit - von - zu - gegenüber

Bu yukarida saydiklarim her zaman her kosulda dativ olur. in ama mesela yonelme varsa akkusativ, bulunma varsa dativ olur.

Geben vb fiiller icin de soyle dusun.

Sana kitabi veriyorum.

Ich gebe dir das buch.
Aktif olan das buch, pasif olan sen, sana hareket eden kitap, sen yerindesin. Oyle dusun.
Yani bunu acikcasi tam turkceye ceviremezsin bence :D
Dilim dondugunce anlatmaya calistim.
Gramer onemli almancad, anlamlar degisebiliyor cumlede.
Bunlara cok takilma, mumkun oldugunca cok tekrar ve ornek yaparsan (gramer kitabi kaynagin vardir herhalde alistrma filan yaptigin) zaten kafanda oturur, turkceyle karsilastirmak zorunda da kalmazsin.


kuehles blondes
(15.03.16)
cevaplari okuyamadim tek tek ama türkcedeki anlamina göre cevirip dativ veya akkusativ demek her zaman dogru degil.

misal soru sormak, fragen.

sana soruyorum derken ich frage dich mesela.

yani fiillerin akkusativ mi dativ mi oldugunu bilmek gerekiyor. onun harici präposition alanlar daha kolay, sadece dativ (nach, von, zu, mit) veya sadece akkusativ Alan (um, für, gegen, ohne) präpositionlar oldugu gibi kullanildigi yere göre dativ veya akkusativ alan präpositionlar (neben, unter, zwischen, an, auf) da var.

son gruptakiler farkedecegin gibi konum bildirenler genel olarak.

misal arasina dersen akkusativ, arasinda dersen dativ gibi.


ben de
(15.03.16)
-e hali, -i halinden ziyade cumledeki o seyin aktif ya da pasif olmasiyla alakali yani durum.

das sage ich dir.

Bunu sana soyluyorum.

Soyleme eylemiyle "bu" diye ifade ettigimiz seyi soyluyoruz. Yani soylenen sey "bu" yani "das" aktif.
Soylenen kisi benim, aktif olan sey pasif olan bana geliyor.

geben li cumleyi goz onune alalim.

Ich gebe dir das buch.
Sana kitabi veriyorum.

Bu cumleyi etken degil de edilgen olarak nasil kurarsin?

"Kitap sana veriliyor."
Bak, kitap degisti, ozne oldu. Ama "sana" hala sabit, hala pasif.

Almancada bu cumleyi

"Das buch wird dir gegeben." (Passiv cumle yapisi, ogrenirsin, onemli degil o ama onemli olan buch kelimesinin objeden ozne haline gecmis olmasi ama "dir" in yani pasif objenin hala pasif kalmasi)

Umarim asiri karistirmadan anlatabilmisimdir :)


kuehles blondes
(15.03.16)
@kuehles blondes anlamaya calisiyorum ama;
ayni mantigi
-ich liebe dich ve
-ich gratuliere dir
cumlelerine nasil uyarlarsin?


kucukharfler
(15.03.16)
@kucukharfler
lieben fiilinde baska bir obje olamaz. Ben objeyim. Ich frage dich gibi.
Yani mesela yemek ve yemek yemek gibi dusun.
Sana soru sordum aslinda sacma, soru soruldugu icin sormak diye fiil var.
sana sevgi sevdim?? Seni sevgi sevdim? Burada mantiksizlasiyor iyice. Zaten sevdim diyince o eylemi yapmis olursun, sevgi gosterme eylemini

Ama gratulierende tebrik edilen benim, mantik olarak orada belirtilmeyen bir sey icin tebrik ediliyorum.

Ich helfe dir konusu biraz ilginc oluyor bu mantiga gore ama.
Sana yardim yardim ediyorum. Ama asil olan orada bana gizli/belirtilmeyen bir yardimi yapiyor olunmasini dusunuyirum, o yuzden pasifim.

Benim aciklamam bu.
Almancayi ogrenirken dativ akkusativ konusunu nasil ogrendigimi kesin olarak hatirlasam cok mutlu olacagim da 12 yil gecmis, hatirlayamiyorum:(

Benim teorim bu ve benim icin mantiga cok uygun geliyor. Ayrica her tum dillerin istisnalari bol, mesela genetiv isi goren dativler filan. Belki gercekten de her cumle bunla aciklanamayabilir bu yuzden. Sanirim almanca hoccama soracagim fb uzerinden. Nasil anlatmisim :)


kuehles blondes
(16.03.16)
@kuehles Mantigini anladim ama mantigin istisnalara uymuyor bence, ama sen de belirtmissin zaten. Uzun aciklaman icin tesekkurler. Ilk ogrenirken zaten bu derece derin ve mantigi oturtularak ogrenilemiyor.

Yani @elektr10 konu baya uzadi ama zaten bunlar bir anda ogrenilmiyor. Ben kendi adima konusayim, kisa surede bir mantik kurup ogrenmedim. Zamanla kullana kullana alisiyorsun. Bir yerden sonra mesela ich helfe dich diyemiyorsun. Nasil turkcede seni yardim ediyorum diyemiyorsan. Ayni sekilde präpositionlarda da "mit die" diyemiyorsun. Hic duymamissin cünkü. Mit her zaman dativ olur. Sadece daha alismadigin ilk zamanlar icin aklinda tutman gerek. Sonra otomatiklesiyor.


kucukharfler
(16.03.16)
(6)

Klasik Müzik Dinletisi için kıyafet?

İlk kez böyle bir etkinliğe katılacağım cahilliğimi mazur görün. Kız arkadaşım Chopin, Bethoven dinletisi için bilet almış. Ben lacivert bir pantolon, beyaz gömlek ve kravat/papyon takmayı düşünüyorum. bu kombinasyon ok midir yoksa ceket de giymem gerekir mi?Sorun şu ki ceketim yok (var ama istanbul
İlk kez böyle bir etkinliğe katılacağım cahilliğimi mazur görün. Kız arkadaşım Chopin, Bethoven dinletisi için bilet almış.

Ben lacivert bir pantolon, beyaz gömlek ve kravat/papyon takmayı düşünüyorum. bu kombinasyon ok midir yoksa ceket de giymem gerekir mi?

Sorun şu ki ceketim yok (var ama istanbul'da ne yazık ki). Konser yarın. Sizce ceket de giymeli mıyım?
elektr10
(11.03.16)
bir ara bu tür etkinliklerde ceketin zorunlu olduğunu duymuştum ama etkinliğin nerede gerçekleştirildiği ve kurallarının ne olduğunu tam olarak bilmek lazım. her ihtimale karşılık bir ceket götürmeni tavsiye edebilirim. kafan rahat olur.

edit: 2 yıl önce ankaradaki opera binasındaki klasik müzik dinletisine ceketimiz olmadığı için girememiştik. saçmalama gibi durum yok yani olm


darksdantes
(11.03.16)
kravat takma. gerisi iyi. ceket almıyorsan da hırka falan al, çıkışta üşürsün.

edit: olm saçmalamayın lan. ceket zorunluluğu falan yok.

edit2: ankara'daki opera'ya da, cso salonuna da, bilkent senfoniye de, başkent oda orkestrasına da hiç gitmediysem 20'şer kere gittim. opera ve cso en az 50 olmuştur. daha ceket giymişliğim yok.


babilbaligi
(11.03.16)
konser nerde? ve hedef kitle ne?
biz sureyya'da operaya gittik. trekking botlu teyzeler vardi mesela. ya da kuzenimle chopin dinletisine gittik, millet zaten merdivenlere vs oturdu yani (gerci o kadikoy belediyesinin bir etkinligiydi). millet o kadar kasmiyor artik sanirim.


mushtopus
(11.03.16)
@mushtopus konser Varşova'da bir tarih müzesinde. Ahan da burası: www.polin.pl


elektr10
(11.03.16)
bilette ya da etkinliğin web sayfasında falan dress code var mı? gala gecesiyse black tie isteyebilir mesela, o zaman söyledikleriniz de olmaz. değilse de bir ceketle gitmek garanti olur, daha iyi olur.


kobuzchu kiz
(11.03.16)
Ceket bul kanka. Saygi meselesi bu. Bot giyen teyzelerin ayibi. Kotla gelen adamin ayibi.

Bazi yerlerin yazili olmayan kurallari vardir. Sacma degildir.

Bardaki rock konserine ceketle git demiyoz. Orada ceket giyen adami yadirgayacak kitle neden aksine boyle diyorsa..


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.