Giriş
(13)

Sizce Ailemle Mi Yaşamalıyım?

sadece bir akıl danışmak istiyorum.Aileme her ay 1500 TL maddi olarak destek oluyorum.Ev kredisi ödüyoruz ve bir de kız kardeşimi okutuyoruz, en azından 3 sene boyunca kredi bitene dek bu yardımı sürdürmem gerekiyor, yoksa altından kalkamazlar.İzmir'de ailemle yaşıyordum.Babam 2000 TL emeklilikten v
sadece bir akıl danışmak istiyorum.

Aileme her ay 1500 TL maddi olarak destek oluyorum.
Ev kredisi ödüyoruz ve bir de kız kardeşimi okutuyoruz, en azından 3 sene boyunca kredi bitene dek bu yardımı sürdürmem gerekiyor, yoksa altından kalkamazlar.

İzmir'de ailemle yaşıyordum.
Babam 2000 TL emeklilikten ve 2000 TL de mevcut işinden kazanıyordu.
Benim 4300 TL gibi bir maaşım vardı. Toplamda 8300 TL para giriyordu eve.
1500 TL vermek de bana çok koymuyordu.
Yeme, içme, barınma giderlerim yoktu en azından, diğer para da bana kalıyordu.

Ancak kısa bir süre önce iyi bir kariyer bir fırsatı yakaladığım için Bursa'ya taşındım. Maaşım şu an aylık ortalama 6000 TL. Tabii, burada ayrı eve çıkınca 1300 TL kira + yeme içme ve evin giderleriyle birlikte tahmin ediyorum her ay fix 3000-3500 TL gibi bir masrafım olacak. 1500 TL de evdekilere verirsem bana hiçbir şey kalmayacak, eskisinden daha kötü durumda olacağım.

Aileme çıtlattım bu durumu, buraya taşınmaya pek yanaşmadılar.
Sebebi; öncelikle yeni şehirde hiç tanıdığımız yok. Yalnızlıktan kafayı yiyebilirler. Çok çevreleri yoktu açıkçası ama Bursa'da hiç kimsemiz yok. Bunun dışında babam 2000 TL'lik işini bırakacak, burada da iş bulamaz, yaşı geçti artık. Hadi diyelim oradaki evimizi 1000 TL'ye kiraya verdik, kaybımız 1000 TL'ye düşüyor bu durumda. Ancak benim maaşım da arttığı için her halükarda eve eskisinden daha çok para girecek. Bir de şu korku var onlarda, ya buradaki işim yürümezse? Bu durumda babam işini kaybettiğiyle kalabilir. Ama işlerin yürümemesi çok düşük bir ihtimal.

Bu arada yalnız yaşamanın da bir getirisi yok benim için, çok sosyal birisi değilim zaten. Yalnızlık da bana göre değil.

Ne tavsiye edersiniz bu durumda bana?
Onları yıllardır yaşadıkları şehirden alıp buraya getirmek bencilce bir davranış mı olur? Ay sonunu zar zor getirmeyi göze alarak bunu böyle sürdürmeli miyim?

Ya da 1500 TL'lik desteği vermeyip ultimatom çekebilirim, ya gelirsiniz ya da bu desteği artık veremem diyebilirim? Annem bunu blöf sanacak. Çünkü 10.000 TL maaş aldığımı falan sanıyor. Bir panik davranışı olarak görebilir bunu.

Lütfen kendinizi iki tarafın da yerine koyarak düşünün. Size böyle bir istekle çıkagelen bir oğula sahip evebeyn tarafından ve bir de benim tarafımdan bakın olaya.
elf of darkness
(23.03.19)
Ailenizle yaşamayın, yanınıza taşımayın. Desteğinizi 1000 ya da 750 liraya indirmeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. Babanız işini bırakmaz, annenizin sağlığı el veriyorsa ek iş yapabilir o da. İnsanlar çocuk okutmak ya da fazladan gelir sağlamak için geç yaşlarında da olsa çalışabiliyorlar.


chihirovekohaku
(23.03.19)
Öncelikle gerçekleri çok net olarak ortaya koyun bence. 10bin maaş aldığınızı sanmasın anneniz. Durum böyle böyle diye anlattığınızda büyük olasılıkla onlar da en mantıklı çözümü bulmaya yöneleceklerdir. Anlaşmazlıkların çoğu bu sanmalar yüzünden oluyor.


imnotsureabout
(23.03.19)
Hocam halden anlamıyorlar.
Maaş gününde 1500 TL'yi görmek istiyorlar sadece.
6000 TL desem bile inanmayacaklar buna.


elf of darkness
(23.03.19)
yanlışım varsa düzeltin ama evvelce 2800 kalıyorken, hesabınıza göre şimdi min 2000 kalacak.


dayl
(23.03.19)
1500 tl ye alıştırmışsın. Bir anda kestiğin taktirde kötü evlat olacaksın. Sanki aylarca onlara para vermemişsin gibi , sanki vermek zorundaymışsın gibi. Başından beri senin desteğinle geçimlerini kontrol altına almaları hata. Senin için yüklü bir masraf mı yaptılar da kredi çektiler. Sen mi doğurdun kız kardeşini. Onun okulunun olması senin problemin mi. Ya işin olmasaydı. O zaman ne olacaktı.

Taşın altına elini sommuşsun bir kere. Bunları ailene söyleyemezsin çünkü o zaman hayırsız evlat olursun. Yapman gereken tek şey yolladığın parayı Aydan aya azaltmak. İlk ay gönderebilecek olduğun miktar 900 tl ise 900 tl gönder. Kendini sıkıntıya soktuğunda bir şey değişmeyecek. Ailenin yanına taşınması çözüm değil. Kendine hayat kur. Evlen hatta. Sonsuza kadar böyle gitmez. Ben okurken ailemden destek almadan okudum. Kendi paramı kendim kazandım. Gerekirse kardeşin de çalışsın. Annen de çalışsın. Bunun bin türlü yolu var. Tek çıkış sen değilsin.


rakidabalikolsa
(23.03.19)
Aileni yanına çağırma gibi bir hataya düşme bence. O ihtimali unut çünkü gelseler bile sürekli olarak sana yakınacaklar ve işler ters giderse tek sorumlusu sen olacaksın. Kredi olayında "her ay ben 1500 veririm" demediysen gönderdiğin miktarı kademe kademe azaltman uygun ancak söz verdiysen ve sana güvenerek girdilerse imkanın el verdiğince ödemeye devam etmen daha uygun.


ailenin yanına taşınmasını istemen çok saçma hakikatten.

para da şak diye kesilmez, bir miktar azalt sonra bir miktar daha azalat şeklind eparça parça yolla.


KaraSakall
(24.03.19)
Eğer ev 1+1 değilse ev arkadaşı alın. Hem yalnız kalmamış olursunuz hem de düşen giderlerinizle yardım olayını çözersiniz. 1 kişi alsanız en azından 750 tl kar.


filipis
(24.03.19)
normal sartlarda herkese evi terketmesini tavsiye ederim. ama kizkardesinin okulu bitene kadar bence mevcut durumu bozma.


mayeskuel
(24.03.19)
Yarin hangi karari aldiginiz icin pisman olmayacaksaniz onu yapin.

Ailesi icin ayni odunleri ve hatta bence daha fazlasini yapan biriyim, ve simdi pismanim. Ustelik siz kizkardesinize abilik yapiyorsunuz, ben abime yapmistim


belki lazim olur
(24.03.19)
Su durumda bursaya gitmenizin bir anlami yok. Cebinizde para kalmayacak.


stavro
(24.03.19)
Bursaya para icin degil kariyer icin gidiyorsunuz anladigim kadariyla, o zaman gidin. 1500 degil 1000 lira gonderin. Uc kisi kira yok, anne evde 5000tl ile gecinilebilir diye dusunuyorum, ya da 5500den cok asiri farkli bir durum olmaz.
Yaniniza gelmeleri fikri cook sacma.
Sizin gibi calisan bir ev arkadasi alin +1


kassiopeia
(24.03.19)
Ailenin olduğu şehre geri dön ve orda bi iş bul


photo85
(24.03.19)
(4)

Soft vs Hard Skills

Öncelikle;Hard skills: programlama, geliştirme, matematik, analitik düşünme, tasarım gibi teknik beceriler.Soft skills: liderlik, iletişim, yönetim, planlama gibi sosyal beceriler.Sizce iş yaşamında sadece birinde uzmanlaşmış iki birey arasından hangisi daha fazla yol kat edebilir, finansal açıdan d
Öncelikle;

Hard skills: programlama, geliştirme, matematik, analitik düşünme, tasarım gibi teknik beceriler.
Soft skills: liderlik, iletişim, yönetim, planlama gibi sosyal beceriler.

Sizce iş yaşamında sadece birinde uzmanlaşmış iki birey arasından hangisi daha fazla yol kat edebilir, finansal açıdan daha iyi bir konuma gelebilir?
elf of darkness
(17.03.19)
Soft tabi ki.


beriberi
(17.03.19)
Sadece birinde uzmanlaşan biri her halükarda profesyonel iş hayatının maskarası olur. Sadece hard skill'leri çok iyi olan insanlar, "programcıyım ama 3 bin alıyorum", "doktora tezi yazdım ama profesörüm adımı basmadı" gibi mağduriyetler yaşarlar. Sadece soft skill'ı olan insanlar da kolpacı olarak görünüyorlar ne yazık ki (türkiye bu işin biraz istisnası ama olsun)


roket adam
(17.03.19)
Buna eq deniyordu soft skills mi oldu? Eq daha önemlidir.


prizmatik
(17.03.19)
Soft skills


(2)

Epilepsi ve Ehliyet

Malum epilepsi hastalarına ehliyet vermiyorlar ama peki ehliyet muayenesinde epilepsi için tetkik yapılıyor mu?
Malum epilepsi hastalarına ehliyet vermiyorlar ama peki ehliyet muayenesinde epilepsi için tetkik yapılıyor mu?
elf of darkness
(13.03.19)
hayır yapılmıyor. zaten bir insan 18 yaşında ehliyet alsın 70 yaşına kadar bir daha muayene olmasına gerek kalmadan aracını kullanabiliyor. tek gözü kör de olsa, tek kolu sakat da olsa kimse hayırdır demiyor.

burada olay sizin vicdanınıza kalmış. devlet her şeyi kontrol edemez zaten. sen araba alırsın 15 yaşındaki çocuğuna verirsin o da gider birini ezer öldürür burada devlet suçlu olmaz. bazen insanların sağduyulu davranması gerekir.

eğer böyle bir durum varsa bir şekilde atlatıp ehliyeti alalım diye düşünmek yerine risklerin göze alınıp vazgeçilmesini öneririm. yalnız sürücünün değil sokaktaki insanların da ölüm tehlikesi var.


bohr atom modeli
(13.03.19)
Ehliyet almak için aile hekiminizden sağlık raporu almaya gitmelisiniz. Aile hekimleri, kullandıkları sistemden geçmiş muayenelerinizi görürler. Bir kez bile epilepsi tanısıyla nörologa muayene olduysanız sizi hastaneye, nörolojiye sevk eder. Hastanede epilepsi ile ilgili gerekli tetkikler yapılır ve sürücü olup olamayacağınıza dair karar verilir.

Bir kere ehliyet aldınız mı 100 yaşına kadar araç kullanma sistemi kalkalı 3-4 yıl oluyor. Ehliyet sınıfına göre periyodik olarak muayene olmanız lazım. Mesela b sınıfı ehliyetin muayene süresi 10 yıl. 10 yılı doldurup muaeyene olmazsanız ve hala araba kullanabilecek kadar sağlıklı değilseniz ehliyetiniz iptal ediliyor. Periyodik muayenede de süreç aile hekimi sağlık raporu ile başlıyor, aynı şekilde devam ediyor.


(3)

Çok Sonraları Gidip Diplomayı Almak

Yüksek lisanstan mezun olurken geçici mezuniyet belgesini almıştım.Yarın gidip diplomayı almam gerek. Herhangi bir belge vs. istenir mi?Bir de aradan geçen zamanda diploma hazırdır herhalde bekletmeden verirler diye düşünüyorum? 6-7 ay oldu.
Yüksek lisanstan mezun olurken geçici mezuniyet belgesini almıştım.
Yarın gidip diplomayı almam gerek. Herhangi bir belge vs. istenir mi?
Bir de aradan geçen zamanda diploma hazırdır herhalde bekletmeden verirler diye düşünüyorum? 6-7 ay oldu.
elf of darkness
(17.01.19)
Okula bağlı olabilir. Geçici mezuniyet belgesini istiyorlar. Bizim okul diplomayı iki senede çıkarıyordu. Gitmeden aramakta fayda var. Bir de bizde sadece belli günler, randevu ile veriyorlardı. Bence okulunuzun adını verin, oradan bilen birisi cevaplasın.


evrim halkasi
(17.01.19)
1975 mezunu bir amca geldi geçen hafta. Verdik diplomasını :)


flo
(17.01.19)
Tuh ben de 2012den beri diplomami almadim diyecektim de 75den am a gelmis


(4)

İstanbul - Nasıl Ulaşırım?

Atatürk Havalimanı'ndan Maltepe Metro Durağı'na en kısa ve güvenli şekilde nasıl ulaşırım? En azından bir bölgeye kadar normal ulaşım, sonrasında ise taxi kullanabilirim.https://www.google.com/maps/dir/Atat%C3%BCrk+Havaliman%C4%B1,+Ye%C5%9Filk%C3%B6y+Mahallesi,+Bak%C4%B1rk%C3%B6y%2F%C4%B0stanbul/Alt
Atatürk Havalimanı'ndan Maltepe Metro Durağı'na en kısa ve güvenli şekilde nasıl ulaşırım? En azından bir bölgeye kadar normal ulaşım, sonrasında ise taxi kullanabilirim.

www.google.com!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x14caa30c897225c9:0xa314f06cc55c9f98!2m2!1d28.8199054!2d40.9798338!1m5!1m1!1s0x14cac69c78ef86c7:0x87919b1e8764e746!2m2!1d29.1333842!2d40.939755!3e2
elf of darkness
(12.01.19)
Icinde metro var onla 2 saatte falan gelirsin.


acemi
(12.01.19)
havalimanından metroya binin, son durak yenikapıda inin. ordan da aktarma yaparak marmaraya binin. ayrılık çeşmesi durağında inerek kadıköy metrosuna aktarma yapın. maltepe durağında inin.


candide
(12.01.19)
havalimanından metro ile şirinevler, oradan metrobüs ile uzunçayır, oradan metro ile maltepe.


kafadanbacakli
(12.01.19)
@candide'ye katılıyorum. metrobüs duraklarda fazla oyalanıyor, ayrılık çeşmesine kadar metro+marmaray yaparsanız daha hızlı olur. köprü trafiği de çekmeyeceksiniz. lakin bu yol bir buçuk saatten biraz fazla zaman alacaktır. en kısası bu tabi.


lovemyself
(12.01.19)
(1)

İkametgah Adresini Farklı Göstermek

Bir süre sonra farklı bir şehre taşınacağım ve şu an kalacağım yer falan belli değil. Ancak işe giriş işlemleri için şimdiden ikametgah adresimi İstanbul'daymış gibi göstermem gerekiyor.Bunun için ille de o şehirden bir tanıdık bulup onunla nüfus müdürlüğüne gidip "Bu adam benimle kalıyor" şeklinde
Bir süre sonra farklı bir şehre taşınacağım ve şu an kalacağım yer falan belli değil. Ancak işe giriş işlemleri için şimdiden ikametgah adresimi İstanbul'daymış gibi göstermem gerekiyor.

Bunun için ille de o şehirden bir tanıdık bulup onunla nüfus müdürlüğüne gidip "Bu adam benimle kalıyor" şeklinde ibraz etmek mi gerekiyor? Başka yolu yok mu henüz taşınmadan ikametgahı oraya almanın?
elf of darkness
(12.01.19)
Bu adam benimle kalıyor ibrazı bile yetmiyor şu an. O evde üstüne kayıtlı bir fatura da ibraz etmen gerekiyor soyadınız tutmuyorsa.


diyanet takvimi
(12.01.19)
(1)

İzmir'de Sağlık Kurulu Raporu En Hızlı Nereden Alınır?

İşe başlama süreci için tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almam gerekiyor. Bunu en kısa sürede hangi hastane verir? Bir de önceden randevu mu alıyoruz yoksa bizzat gidip direk hallediyor muyuz?Rapora ek olarak şunları da istiyorlar: Hemogram, PA Akciğer Grafisi, Odyogram, AST-
İşe başlama süreci için tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almam gerekiyor. Bunu en kısa sürede hangi hastane verir? Bir de önceden randevu mu alıyoruz yoksa bizzat gidip direk hallediyor muyuz?

Rapora ek olarak şunları da istiyorlar: Hemogram, PA Akciğer Grafisi, Odyogram, AST-ALT ÜRE Şeker, Solunum Fonksiyon Test sonuçları.
elf of darkness
(12.01.19)
Hakan OSGB
Ali Çetinkaya Bulvarı No:34/1 Kat:6 (Alsancak Cami Karşısı-Yapı Kredi Bankası Şair Eşref Şubesi üstü) Alsancak - İZMİR

90 tl gibi bi ücreti var işe giriş sağlık raporu konusunda uzmanlaşmış biryer sıra sıra odalarda halledebilirsin her testi


ao12
(12.01.19)
(2)

Brüt Dil Tazminatı Ne Kadar Eder?

1000 TL brüt dil tazminatı net olarak ne kadar eder?
1000 TL brüt dil tazminatı net olarak ne kadar eder?
elf of darkness
(12.01.19)
Yillek net kazancina gore degisir her ay farkli sekilde maasina yansir mobilim % seklinde kesinti ne kadar bakmak lazim netten


basond
(12.01.19)
vergi dilimine göre değişir. google'da brütten nete diye aratın çıkan sitelere toplam brüt maaşınızı yazın aydan aya gösterir.


argent dawn
(12.01.19)
(4)

Vergi Kimlik No ve Kurum Sicil No nedir? Nereden Öğrenilir?

Başvurduğum firma iş teklifi ile geri dönmüş ve doldurmamı istediği belgelerde benden bu bilgileri istiyor. Nereden öğrenebilirim bunları?
Başvurduğum firma iş teklifi ile geri dönmüş ve doldurmamı istediği belgelerde benden bu bilgileri istiyor. Nereden öğrenebilirim bunları?
elf of darkness
(11.01.19)
Tam hatırlamamakta birlikte ticaret sicil gazetesinden firma unvanını yazarak ulaşilabilir diye aklımda kalmış. Ayrıca gazeteye üye olman gerekiyor sorgulama için ücretsiz şekilde üyelik vardı


1965
(11.01.19)
edevlette vardır. kurum sicil no dediği sgk sicil numarası. aslında tc yeterli bunlara gerek yok.


scudman1
(11.01.19)
İnteraktif vergi dairesinden firmanın vergi levhasını sorgulayın, levhanın sol tarafında yer alıyor zaten. (Şahıs işletmesi ise tc yazılır bu arasa)

Kurum sicil no için de ito’nun Online sorgulama hizmetleri var, sicil gazetesine seçip ünvanla aratabilirsin.


firmanın bilgileri ise ik kendi dolduracak siz değil. ki kurum sicil no demişsiniz. siz doldurmayacaksınız


oscar
(11.01.19)
(4)

Bursa'da Ulaşım

Otobüs terminalinden aşağıdaki adrese (Işıktepe Organize Sanayi Bölgesi) en garanti şekilde nasıl gidebilirim? Bursa'ya ilk defa gidicem.https://www.google.com/maps/dir/Bursa+Otob%C3%BCs+Terminali,+Terminal+Caddesi,+Demirta%C5%9F+Dumlup%C4%B1nar+Osb%2FOsmangazi%2FBursa/Bosch+BU4,+Eflatun+Cd.+No:8,+1
Otobüs terminalinden aşağıdaki adrese (Işıktepe Organize Sanayi Bölgesi) en garanti şekilde nasıl gidebilirim? Bursa'ya ilk defa gidicem.

www.google.com:8,+16140+I%C5%9F%C4%B1ktepe+Osb%2FNil%C3%BCfer%2FBursa/@40.2478947,28.976374,13z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x14ca40062cb0a54d:0x28e70ae523a12a99!2m2!1d29.0530175!2d40.2654317!1m5!1m1!1s0x14ca13f42ba34ffd:0xb53094fc5841c37c!2m2!1d28.949562!2d40.2321626!3e0
elf of darkness
(06.01.19)
www.burulas.com.tr

şurdan sonra tabanvay sanırım ya da taksi

ya da bu hattan sonra aynı şey

www.burulas.com.tr


habarbey
(06.01.19)
Bursa toplu taşıma olarak ne yazık ki ulaşımı en zor olan şehirlerden biri.

1-) 97 nolu otobüse binip, organize sanayi metro durağına yakın yerde inip, sonra yolun karşısından 35S nolu otobüse binip, eflatun cad. başında inmek.

2-) 43H veya 95A numaralı otobüslere binip Bursa OSB ye en yakın "Köroğlu cad 4" durağında inip, biraz yürüyerek 35S'ye binmektir.

Moovit ve Trafi uygulamaları ile rota ve saat planlaması yapın. Ulaşım çok kolay değil. Terminalden indikten sonra en az 1,5-2 saat şehiriçi ulaşıma zaman ayırın çünkü otobüsler çok dolanıyor.


gonulcelen87
(06.01.19)
terminaleden 38 ile kent meydanında ineceksin,yaya (az mesafe) osmangazi metro istasyondan 2 nolu hat emek yönü osb inecek ve yaya gri cd. takip ederek bosch gidebilirsin.çok mesafe değil.bir otobüs vardı ama hatırlamıyorum numarasını.


jactantia
(06.01.19)
kaç yıldır yaşıyorum bu şehirde halen alışamadım.
trafi yükle mis gibi gidersin.
ulasim.burulas.com.tr burası da var ama nedense trafi daha düzgün çalışıyor.


denek hayatım
(06.01.19)
(3)

İş Görüşmesi Daveti Hakkında

Büyük bir firma aynı meslek grubu için aynı gün 2 ilan açmış.Birinde A konusunda çalışacaksın, diğerinde B konusunda çalışacaksın şeklinde görev tanımı belirlemiş. Dolayısıyla aranan özellikler de biraz farklı ama çok değil yani. Beni, profilime daha uygun olduğunu düşündüğüm ilan için değil de diğe
Büyük bir firma aynı meslek grubu için aynı gün 2 ilan açmış.
Birinde A konusunda çalışacaksın, diğerinde B konusunda çalışacaksın şeklinde görev tanımı belirlemiş. Dolayısıyla aranan özellikler de biraz farklı ama çok değil yani. Beni, profilime daha uygun olduğunu düşündüğüm ilan için değil de diğer ilan için görüşmeye davet etmişler. Çünkü kariyer.net'te profilimi görüntülediklerine dair bildiri geldiğinde, diğer ilan aracılığıyla görüntülemiş olduklarını farkettim.

Şimdi görüşme esnasında diğer pozisyonu talep ettiğimi dile getirmem uygun olur mu sizce?
elf of darkness
(19.12.18)
direkt öyle bir beyanatın olmasın. kendinden bahsetmeni istediklerinde istediğin pozisyona yönelik yeteneklerinden/özelliklerinden bir miktar daha fazla bahsedersin.


silah taciri
(19.12.18)
niye olmasın ki, adı üstünde “görüşme”. Pozisyonların farkı ne bilmiyorum ama diğerinin de ilgini çektiğini söyle bence...


maq
(19.12.18)
Büyük şirketlerde zaten şirket kendini köreltme diye seni zorunlu olarak farklı ekiple çalışman için yerini değiştiriyor. Şirketini bilmiyorum ama hangisinde daha iyi olurum dersen şirket zaten seni oraya yönlendirir.


bahoho
(19.12.18)
(1)

Aselsan'a İş Başvurusu Yapamıyorum

Kendi internet sitelerindeki iş başvuru portalında bütün bilgileri girdikten sonra "Başvuruyu Gönder" dediğimde "Bu siteye ulaşılamıyor" şeklinde bir hata mesajı veriyor. Bu durum 3 aydır böyle. Nasıl çözeceğiz bunu? Sizde de var mı aynı problem?https://apps.aselsan.com.tr/gym/KGiris.aspx?gm=ISBASVU
Kendi internet sitelerindeki iş başvuru portalında bütün bilgileri girdikten sonra "Başvuruyu Gönder" dediğimde "Bu siteye ulaşılamıyor" şeklinde bir hata mesajı veriyor. Bu durum 3 aydır böyle. Nasıl çözeceğiz bunu? Sizde de var mı aynı problem?

apps.aselsan.com.tr
elf of darkness
(09.12.18)
Been de staj basvurusu yaparken zorlanmistim bi donem ama sonradan anladim ki zaten mevzu basvurmak, CV, kariyer, basari falan degil, torpil. Yani tanidik varsa siteye gerek kalmiyor, yoksa zaten ihtimaller dusuk. Onlar da o yuzden duzeltmeye gerek duymuyorlardir.


icim urperiyor
(09.12.18)
(4)

Şirketler Neden Maaşı Fazla Ödemek Yerine İkramiye Verir?

Performansa bağlı ikramiyelerden söz etmiyorum.Adamlar diyelim ki her 4 ayda bir otomatik olarak 1 maaş ikramiye veriyor.Bunun yerine ikramiye ile birlikte total maaşı 12'ye bölüp, her ay bunu verseler?
Performansa bağlı ikramiyelerden söz etmiyorum.
Adamlar diyelim ki her 4 ayda bir otomatik olarak 1 maaş ikramiye veriyor.
Bunun yerine ikramiye ile birlikte total maaşı 12'ye bölüp, her ay bunu verseler?
elf of darkness
(13.11.18)
Öyle göze gelmiyor işte.
4 ayda bir olunca söz konusu edilen birşey oluyor.


zxcd
(13.11.18)
vergiyle alakalı sanırım, ikramiye olunca daha az vergi veriyorsun devlete.


füt
(13.11.18)
zor günlerde senin maaşını vermiyorum diyemez ama ikramiye vermeyi durdurabilir ya da maaşını düşüremez ama ikramiyeyi düşürebilir. Bende aynı şeyi sormuştum büyük bir şirekette çalışan arkadaşım böyle söylemişti.


Maas dusurmek yasak, prim iptal etmek serbest.
En ufak olayda iptal ederler seneler sonra geri gelir


acemi
(13.11.18)
(3)

Uygun Fiyata Takım Elbise Nereden Alınır?

Bütçem max: 400 TLİzmir'de nereyi tavsiye edersiniz?
Bütçem max: 400 TL

İzmir'de nereyi tavsiye edersiniz?
elf of darkness
(07.11.18)
Boyner'e bakabilirsiniz bazen indirim oluyor, 5 ay önce 2 takım 4 kravat'a 600 lira ödedim. Uygun markalar olarak da Paulmark, Centone.


lana del rey
(07.11.18)
Centon +1


kablelvuku
(07.11.18)
Theorie gibi bi ismi olan firma var. Kale outlet te mağazaları var otdan tam ismine bakabilirsin. İzmirde mağazası varsa tavsiye ederim. Kendi üretimleri de kaliteli. Ayrıca kaliteli marka kumaşlardan takım dikip satıyorlar


yemrem
(07.11.18)
(3)

Turkish Technic (THY) Mülakatı Nasıldır?

Daha önce deneyimi olan var mı?Pozisyon: Deneyimli Mühendis
Daha önce deneyimi olan var mı?

Pozisyon: Deneyimli Mühendis
elf of darkness
(06.11.18)
Mülakatını bilmem de çalışmaya başlarsan hayatın kurtuldu.


musmus
(06.11.18)
en güzeli de pas biletleri, babam sayesinde hala faydalanabiliyorum :)


kronik
(06.11.18)
mulakat kolaydir.
hayatin kurtulmaz.
en guzeli pas bilet degildir.

muhtemelen ne kadar maas alacagini maasi almadan bilemeyeceksin. deneyimini ne kadar sayacaklar? burada 5 yil baska yerde calisip sifir olarak alinip ona gore maas odenen muhendisler var. deneyimli muhendis diye bir kadro zaten yok. kidemli muhendis var o da sirkette 10 yili falan doldurmadan alinacak unvan degil.

acikcasi ben teknikte direk olarak basmuhendis ve/veya kidemli muhendis olarak alinan gormedim. hatta itu ucak/uzay mezunlari disinda muhendislik kardosuna alim da yoktu bi aralar. diger universitelerden uzman kadrosuna muhendisleri aldilar.


merak ettigin birsey varsa mesaj at cevap vereyim.


a340
(07.11.18)
(6)

Bugünkü İş Görüşmesi

Neden ayrılmak istiyorsun sorusu soruldu. Aramızda şöyle bir diyalog geçti.Ben: Maddi sebepler. Hakettiğim maaşı almadığımı düşünüyorum.İK: Sektör araştırması yaptınız mı? Benzer tecrübeye sahip kişiler için aslında fena sayılmayan bir maaş alıyorsunuz (ne kadar maaş aldığımı öncesinde belirtmiştim.
Neden ayrılmak istiyorsun sorusu soruldu. Aramızda şöyle bir diyalog geçti.

Ben: Maddi sebepler. Hakettiğim maaşı almadığımı düşünüyorum.
İK: Sektör araştırması yaptınız mı? Benzer tecrübeye sahip kişiler için aslında fena sayılmayan bir maaş alıyorsunuz (ne kadar maaş aldığımı öncesinde belirtmiştim.)
Ben: Benim kafamda 3.5 yıllık ortalama bir mühendisin alacağı maaşa dair bir fikir var. Ben bu ortalamanın şu şu sebeplerle üzerinde olduğuma inanıyorum ve dolayısıyla biraz daha fazlasını hakettiğimi düşünüyorum.

Burada acaba maaş pazarlığında öne geçebilmek için uydurma bir laf mı etti yoksa bunun için güvenilir bir araştırma yapmış olabilir mi? Ya da müdürü buna "Bana 4000 TL'lik adam bul" gibi bir filtre mi uyguladı, onu mu zorluyor? Pozisyonun maaşı olmaz ki, adamın maaşı olur, yanlış mı düşünüyorum? Sonra sadece para için mi ayrılıyorsun muhabbetine döndü biraz, bu da sanki istediğim parayı vermezlerse ileride onları da terk edecekmişim gibi bir güvensizlik ortamı yarattı.

Diğer bir konu ise; mevcut işyerimdeki deneyimlerimi anlatmamı istedi. Neticede 3.5 yıl birlikte çalıştık, adamları gömemezdim. İyi ve olumlu olarak anlattım. Sonra şöyle bir diyalog yaşandı aramızda:

İK: Yaa, bu insanları nasıl bırakırsın? gibi bir çıkış yaptı, vefasızlık ettiğimi ima etti şakayla karışık. Şimdi ne diyeyim ki? Birileri bir şeylerden hoşnutsuz olmasa sen kimi işe alacaksın, o zaman ilan verme?

Son görüşmelerimde hep şu "Neden ayrılıyorsun" konusu üzerinde fazla baskıya maruz kalıyorum.
elf of darkness
(30.10.18)
İK: Yaa, bu insanları nasıl bırakırsın? gibi bir çıkış yaptı, vefasızlık ettiğimi ima etti şakayla karışık. Şimdi ne diyeyim ki?

Vefa benim için sadece Istanbul'da bir semt :)
Ben kazanacağım paraya bakarim. Is başka arkadaşlık başka derdim ben :)


Adamın maaşı olmaz, pozisyonun maaşı olur tabi. Ben aynı adamım ama McDonald's'ta patates kızarttığımda alacağım para kendi işimi yapınca alacağımdan paradan çok daha az. Bu da benden bağımsız pozisyonla alakalı.


noluyo yaa
(30.10.18)
İK sizin ilk fırsatta en yüksek ücreti veren firmaya geçiş yapmaya hazır bir yapınız olduğunu düşünmüş olabilir mi? Netice olarak sizi işe alacağız ve programımızın bir parçası olacaksınız. belki işin niteliğine göre hizmet içi eğitimler vereceğiz, kısaca size bir yatırım yapacağız ve siz gideceksiniz. Firmaya bağlılık ve sadakat te ararım diye düşünüyorum ya da takımın bir parçası olmayı.Gerçi İK değilim eminim onların mülakat tekniklerinin bir parçasıdır bu görüşmenin seyri ama performansı hakkında iyi fikir sahibi olmadığım birinin kendine biçtiği değer, belirlediği bir ücret var ve bunu merkeze koymuş gibi görünüyor. Alternatiflerim varsa tercih etmeyebilirim. Ayrıca bu fikir firmamın diğer çalışanlarına da kötü örnek oluşturabilir. Uyumu bozmak istemeyiz değil mi? :)


neden ayrilmak istiyorsunuz sorusuna daha derli toplu bir cevap bulmanizi oneririm. yine maddi konulari soyleyin isterseniz ancak bence biraz daha iyi toparlanabilir bu. calistiginiz yeri ya da insanlari kotulemeden potansiyelinizi degerlendiremediginize, kisitli gorevle fazla bir sey beklemeden ama maddi olarak da tatmin etmeden calisacak birinin oraya daha uygun olduguna (bunu elbette daha dogru duzgun anlatin) iliskin bir sey falan soyleyebilirsiniz belki.

ayrica onceki isyerini kotulememek bence onemli.
ben aksine ik'yi hic profesyonel bulmadim (ikinci soruya iliskin yorumlari cercevesinde). turkiye'deki klasik ne yaptigindan haberi olmayan komsu dedikodusu yapmaya gelen mal ik.


kassiopeia
(30.10.18)
Neden ayrılıyosunuz sorusuna para demeyin. Sebeplerden biri olsun bu. Önecilikli olan bu olmasın. İk ya demeyin yni.


neden ayrilmak istiyorsun sorusunu maddiyat dememen lazim. orda gorevimi tamamladim, baska bir firmaya gecmeye karar verdim gibi birseyler gevelemek daha iyi. eski calistigin yeri gommek iyi degil o yuzden olumlu konusman lazim. onun disinda pozisyonun maasi olmaz konusunda haklisin, ne kadar istiyorsun sorusuna ben genelde sizin degerlendirmenize guveniyorum diyorum ve teklifi bekliyorum. sonra teklif uzerinden pazarlik yapiyorum.


cooperr
(30.10.18)
(6)

İş Görüşmesinde Gömlek Şart Mı :)

Genelde yarım gün izin alıyorum.Şimdi janti giyinip işyerine gitsem "Hayırdır birader?" diye soracaklar.Normalde polo yaka elbise, altına da en fazla keten pantolon giyerim.Bu haliyle görüşmeye gitmekte bir sakınca olur mu?Yani bu gibi şeylere hala takıyorlar mı?Pozisyon: Mühendislik
Genelde yarım gün izin alıyorum.
Şimdi janti giyinip işyerine gitsem "Hayırdır birader?" diye soracaklar.
Normalde polo yaka elbise, altına da en fazla keten pantolon giyerim.
Bu haliyle görüşmeye gitmekte bir sakınca olur mu?
Yani bu gibi şeylere hala takıyorlar mı?

Pozisyon: Mühendislik
elf of darkness
(28.10.18)
bir şey uydur. düğüne nikaha vs gidiyorum şeklinde. ya da farklı, senin için önemli bir buluşmas gibi.

görüşmeye jilet gibi git ne olursa olsun.


mahone
(28.10.18)
ilk izlenim önemli. degil muhendis, forklift operatoru olarak basvursan bile takim elbise giymen arti puan. gerekli degil ama arti.

elbiseyi disarda bir yerde birakamiyor musun? yakinlardaki bakkala kasaba falan birak. olmadi guvenlige birak :)


tabudeviren
(28.10.18)
Soranlara makul bir şeyler uydur. +1


ziv zulander
(28.10.18)
Elbise tasima kiliflarina koy, sanki kuru temizleyiciye goturuyormus gibi. Sonra da disarida bir yerde avm de filan degistir ustunu.


parcxerox
(28.10.18)
Benzinlikte, kafede herhangi bi yerdd değiştirirsin üstünü. Gmrüşmeye düzgün gitmek daha önemli hele kurumsal bi yerse.


kismisolungac
(29.10.18)
Yakındaki kuru temizlemeciye ütüye ver kıyafetleri, giderken giyersin orda hem de ütülü olur.


anarsika
(29.10.18)
(3)

Nasıl Giderim? (Çiğli-Kemalpaşa)

Merhabalar.İş görüşmesi sebebiyle Çiğli İzban'dan Kemalpaşa'ya gideceğim Salı günü.İşyerinden hareket edeceğim için vaktim kısıtlı, en kestirme ve basit şekilde aşağıdaki adrese nasıl ulaşırım?https://www.google.com/maps/place/Volt+Elektrik+Motorlar%C4%B1/@38.4654712,27.3566891,16z/data=!4m5!3m4!1s0
Merhabalar.
İş görüşmesi sebebiyle Çiğli İzban'dan Kemalpaşa'ya gideceğim Salı günü.
İşyerinden hareket edeceğim için vaktim kısıtlı, en kestirme ve basit şekilde aşağıdaki adrese nasıl ulaşırım?

www.google.com!4m5!3m4!1s0x14b97cdf1bfbc73f:0xc64b0e0175e238d5!8m2!3d38.4671687!4d27.357474

Çiğli İzban İstasyonu'ndan hareket edeceğim.
Görüşeceğim firma: Volt Elektrik (Kemalpaşa)
elf of darkness
(28.10.18)
Ege Üniversitesi Metro durağında inersem, oradan Kemalpaşa'ya giden dolmuşlar var mıdır?


elf of darkness
(28.10.18)
Moovit diye bir uygulama var onunla nokta atisi yapabilirsiniz, ben onu kullaniyorum.


Boris
(28.10.18)
ege üni. metroda inip manisa kavşağından dolmuşa binebilirsin. yalnız ulucak dolmuşuna binmen lazım. ankara asfaltından gider. 15 dk.da bir geçer. aynı dolmuş bornova metronun oradan da geçiyor. hatta otogardan kalkıyor.


pati
(28.10.18)
(3)

Özelde Diş Çektirme Ücreti Nedir?

Bilgisi olan var mı?Üst çenemde, araya sıkışmış bir diş bulunuyor.En son devlet hastanesine gittiğimde 6 ay sonraya randevu vermişlerdi.
Bilgisi olan var mı?

Üst çenemde, araya sıkışmış bir diş bulunuyor.
En son devlet hastanesine gittiğimde 6 ay sonraya randevu vermişlerdi.
elf of darkness
(24.10.18)
devlet hastaneleri 2 haftaya randevu veriyor genelde. Sait Çiftçi'yi deneyebilirsiniz. Ben Siyami Ersek'te gitmiştim (genel diş konrol)

Ağız diş ve çene cerrahisi olarak seçerseniz yine Okmeydanı ve Kadıköy'deki devlet hastaneleri de yakın gün veriyordu.

Hastanelerin canlı desteleri oluyor internet sitesinde, buradaki önerilere göre oraya sorabilirsiniz.

lokasyonu özelden yazarsanız, üye olduğum gruplardaki tavsiyelere bakabilirim.


kaset
(24.10.18)
100-400 lira arasi. istanbul.


carabelli
(24.10.18)
izmir alsancak adsm'de bir haftaya falan veriyor randevu. istersen doktor bile önerebilirim.


biravekahve
(24.10.18)
(2)

Erkek İçin Şu Takılardan Hangisi Daha Güzel?

1) https://urun.n11.com/tassiz-bileklik/fossil-celik-plakali-coklu-erkek-bileklik-kahverengi-tonlari-P2040027682) https://urun.n11.com/spor-ve-fantezi-kolye/gumus-ozel-ipli-erkek-bilekligi-P666205933) https://urun.n11.com/tassiz-bileklik/polo-exchange-pxa032-02-erkek-bileklik-P2758449304) https://ur
elf of darkness
(18.10.18)
1 gibi geldi ama kolda görmek lazım.


Neill
(18.10.18)
benim de 1 ve 5 hoşuma gitti.

bu arada 200 - 300 tl bir bilekliğe vermeden önce www.namaste.com.tr ye de bir bak istersen. tırt modeller olsa da arada güzel modeller de var, seçenekleri fazla.


issiz karga
(18.10.18)
(3)

Sabiha Gökçen'den İstanbul Üniversitesi'ne Ulaşım

İletişim Fakültesi'ne gitmek istiyorum.Taksiyi mecbur kalmadıkça kullanmak istemiyorum.Arkadaşımın tavsiyesi şu:Sabiha Gökçen'den Havabüs otobüslerine binip Taksim veya 1. Levent'te inip oradan da metroyu kullanarak Vezneciler durağında inersem 5 dakikalık yürüme mesafesinde kalıyormuş.Var mı daha k
İletişim Fakültesi'ne gitmek istiyorum.
Taksiyi mecbur kalmadıkça kullanmak istemiyorum.

Arkadaşımın tavsiyesi şu:

Sabiha Gökçen'den Havabüs otobüslerine binip Taksim veya 1. Levent'te inip oradan da metroyu kullanarak Vezneciler durağında inersem 5 dakikalık yürüme mesafesinde kalıyormuş.

Var mı daha kestirme bir yol tarifiniz?
elf of darkness
(12.10.18)
sg'den direkt 4. levent'e otobüs var.

e-3 ile 4. levent oradan vezneciler diyorum.


datnet
(12.10.18)
aynen, taksim'de inip metroya binin, son durak vezneciler. 2-3 dk yürüyünce fakülteye varacaksınız.


tabirimekruh
(12.10.18)
en kısası bu rota.


(6)

Arkadaşlara Verilen Yemek Sözünden Caymak

Bizim firmanın işçilerine rakı ısmarlama sözü vermiştim.Fakat rakıyla birlikte yeme içmeyi de düşünürsek 5 kişi için min. 500 TL masraf olacak benim için, şu sıralar maddi olarak sıkışığım ama sözümü tutmak istiyorum.Şans eseri evde 100'lük rakı olduğunu farkettim. Bu rakıyı yanımızda götürüp yemek
Bizim firmanın işçilerine rakı ısmarlama sözü vermiştim.
Fakat rakıyla birlikte yeme içmeyi de düşünürsek 5 kişi için min. 500 TL masraf olacak benim için, şu sıralar maddi olarak sıkışığım ama sözümü tutmak istiyorum.

Şans eseri evde 100'lük rakı olduğunu farkettim. Bu rakıyı yanımızda götürüp yemek masasında açmamıza müsade eder mi restoranlar? Veya bu arkadaşlara rakınızı aldım diyerekten bu rakıyı teslim edip, üzerine de 4 kişilik yemek masrafı için 200 TL teklif etsem, hastalık sebebiyle içemeyeceğimi söylesem (sahiden böyle) abes olur mu sizce?
elf of darkness
(05.10.18)
Bu arada yakın arkadaşlarım değiller.
Firmada çalışan mavi yakalı işçiler.
Bir proje sebebiyle 2 günü birlikte geçirmiş ve o fırsatla tanışmıştık.


elf of darkness
(05.10.18)
Kendi ickini goturebildigin restoranlar var.


5 kişi 500'e kalkamazsınız, bu bir.
İnsanlar çok beleşçidir; para kendi cebinden çıkmayacağından o rakıyı bitirir, üstüne bir tane daha isterler; zor durumda kalırsınız, bu iki.
Maddi olarak rahatladığınızda tutarsınız sözü, kimse kaçmıyor.


mantıken alkolsüz bir restoran izin vermez(içip içip ortalığı dağıtmayın, kavga gürültü çıkarmayın diye), alkollüyse kendi ellerindeki rakıyı sana daha pahalıya satmak istediklerinden yine izin vermez.

ikinci söylediğin bence çok çirkin bir davranış ama sen onlara rakı ısmarlayacağım deyince 2 şey vereceğini vadetmiş oluyosun,
1)mal(rakı&yemek) ve hizmet(restoranın sağladığı servis) şeklinde minimum 500 TL
2)bir nevi arkadaşlık ilişkisi. (aynı masaya oturup paylaşım ilişkisi kurmak, birlikte vakit geçirmek, sohbet ederek eğlenmek vs.)

"arkadaşlar"ın derdi birincisiyse seve seve kabul ederler ama senin açından kötü olur, adamların avcuna 200 tl sayarsan çok garip, haraç veriyomuşsun gibi bi durum oluşur, yarın öbür gün yüz bulabilirler, tekrar isteyebilirler vs.

önemli olan ikincisiyse(ki hiç zannetmiyorum, kim 2 gündür tanıdığı bir insandan böyle bi şey bekler ki?) ertelenebilir, iptal edilebilir veya daha ucuza mal olacak bi şekilde halledilebilir. örneğin evine davet edip yemekleri hazırlayıp evdeki rakıyı içebilirdiniz...


scheherazade
(05.10.18)
eve çağır uygunundan mezeni yap içeceğini koy en uygun öyle çözersin


KaraSakall
(05.10.18)
Baklava fln alip versen, rahatsizim bu aralar icemiyorum desen olmaz mi acaba?


havada bulut
(05.10.18)
(5)

İşyerinde Misafir Karşılama Adabı

Henüz acemiyim bu işlerde.Fikrinizi almak istiyorum, acaba doğru mu yapıyorum?Misafiri karşıladıktan sonra hep 1-2 adım önden yürüyorum ve kapıyı açıp öncelikle kendim geçiyorum kapıdan. Ardından misafir de geçiyor ve kapıyı kendisi kapatıyor. Ardından "şu taraftan" diyerek güzergahı gösteriyorum ve
Henüz acemiyim bu işlerde.
Fikrinizi almak istiyorum, acaba doğru mu yapıyorum?

Misafiri karşıladıktan sonra hep 1-2 adım önden yürüyorum ve kapıyı açıp öncelikle kendim geçiyorum kapıdan. Ardından misafir de geçiyor ve kapıyı kendisi kapatıyor. Ardından "şu taraftan" diyerek güzergahı gösteriyorum ve yol boyunca yine hep 1-2 adım önden giderek ağırlamanın yapılacağı ofise giriyorum. Burada artık kapıyı kendisine açıp, içeri girmesini bekliyorum.
elf of darkness
(30.09.18)
yanlis oldugunu soyleyemem.

misafir yolu bilmedigi icin sizin onden gitmeniz normal. ama uzun bir mesafe yurumeniz ve yururken de sohbet etmeniz gerekiyorsa bir sure yan yana da yuruyebilirsiniz.


parcxerox
(30.09.18)
Bence gayet guzel, kapiyi açik tut elinle misafirler gecsin, sen kapatip devam et.

Ben birinin odasina gittim oradan baska yere gidecektik, kadin bana hic birsey demedi. Mal gibi takip ettim.


wishmaythşngs
(30.09.18)
hangi sıfatla karşıladığın önemli.
eğer senin misafirin ise yanında yürüyüp sohbet etmen daha hoş.
ama eğer sadece refakat amaçlı ise yaptığın gayet normal.


teritori
(01.10.18)
Burada asıl şunu merak ediyordum.
Kapıyı açıp öncelikle misafirin geçmesini bekleyip, ardından kapıyı kapatmak mı uygundur yoksa benim yaptığım gibi önce kendimizin geçmesi mi?


elf of darkness
(01.10.18)
Kapıyı acana kadar doğru. Ama kapıyı açtıktan sonra onları önüne al, sende arkadan kapıyı kapat ve yer göster.


etna
(01.10.18)
(2)

İstifa Edip Bir Daha İşe Gitmemek

Diyelim ki yarın bir A4 kağıdı alıp istifamı yazdım, IK'nın masasına bıraktım ve çekip gittim. Telefonları da açmadım. İhbar süresi parasının peşine düşecek insanlar da değiller. Böyle bir durumda ne olur? Direkt olarak işten çıkışım yapılır mı?
Diyelim ki yarın bir A4 kağıdı alıp istifamı yazdım, IK'nın masasına bıraktım ve çekip gittim. Telefonları da açmadım. İhbar süresi parasının peşine düşecek insanlar da değiller. Böyle bir durumda ne olur? Direkt olarak işten çıkışım yapılır mı?
elf of darkness
(26.09.18)
İhbar süresi ücretinin peşine düşmeyecek insanlar oldukları halde bunun peşine düşerler, tanınmayacak hale gelirler :)

Sen de ödemek zorunda kalırsın. Ama senin de fazla çalışma, ubgt ücretin falan varsa onları alırsın, ne biliyim işte durduk yere gerilmiş olursunuz, yapma bence.


megalomaniac
(26.09.18)
içeride kalan maaşı yakarlar. kalan tazminatın da peşine düşerler. girdiğin her işi adım adım takip eder, hepsine bombardıman yaparlar.


babilbaligi
(26.09.18)
(9)

Araba Almak İçin Uygun Zaman?

30k civarı birikmişim var.Malum kriz var, doların düşüp düşmeyeceği belli değil.Ya bu paraya ayağımı yerden kesecek bir şey alacağım ya da çok az kredi çekip biraz daha eli yüzü düzgün bir şey alacağım.Sizce ilerleyen zamanlarda 2. el fiyatlarında düşüş olması mümkün müdür?
30k civarı birikmişim var.
Malum kriz var, doların düşüp düşmeyeceği belli değil.
Ya bu paraya ayağımı yerden kesecek bir şey alacağım ya da çok az kredi çekip biraz daha eli yüzü düzgün bir şey alacağım.

Sizce ilerleyen zamanlarda 2. el fiyatlarında düşüş olması mümkün müdür?
elf of darkness
(18.09.18)
maalesef düşecek bir durum yok gibi. 30k ya da iyi bir şey bulmak güç gibi ama denenebilir tabii ki.


giovanne
(18.09.18)
Hiçbir zaman düşmez. İhtiyaç varsa direkt alın.


Drakath
(18.09.18)
Düşme ihtimali koca bir 0. Ancak faizler düşebilir. Ben olsam krediye girmem şu durumda.


roket adam
(18.09.18)
Hic kredi işine girme derim. 30K'lik bir araba al.

Seneye 34'e sat, biriktirebildigini ekle model yükselt.


the kene
(18.09.18)
30k üzerine de 15-20 dah Çekip adam akıllı bir şey al sanayiyle uğraşmazsın


monkey
(18.09.18)
kredi çekmeyin bence de, gidişat da belli değil madem.


Bundan 2 yıl önce yılbaşında değiştireceğiz dedikleri ötv yasasını bir gece ansızın değiştirdiler. Bazı üst segment arabalar 60% vergi dilimine girince fiyatı fırladı.

Bu ötv yasası değişmeden önce ve sonra 3 tane sıfır araç örneği vereyim;


Suzuki vitara jip, 67 binden 90 bine çıktı.

Audi a3 1.0 tfsi 92 binden 135 bine çıktı.

Bmw 318i boşline 135 binden 200 bin üstüne çıktı (şu an 270 bin)

Azdan az çoktan çok gitti. Devlette yakını olup haber alabilen birileri yıllarca yapamayacağı birikimi bir satın almada yaptı.


Bu olaydan önce yıllarca böyle köklü bir değişim bilmiyorum ben. Bundan sonra olur mu onu hiç bilmiyorum.


onemoremile
(19.09.18)
Kredi çekmeyin, bu oranlarda kredi çekmek mantıklı değil. Paranız kadar alın, krediler düşerse satar kredi ile üstüne ekler alırsınız daha iyisini.


John Bloor
(19.09.18)
hocam ne yapın edin 2010+ model temiz arac bulmaya calisin
yoksa ugrasirsiniz sanayi vs daha fazla masraf edersiniz


kingcyrax
(19.09.18)
(3)

Yaptığınız İş İçin Piyasadaki Maaşı Öğrenmek Mümkün Mü?

Aynı tecrübeye sahip, aynı işleri yapan insanlar ne kadar maaş alıyorlar, bununla ilgili doğru bilgiye nasıl ulaşabiliriz? Yoksa kim ne kopardıysa onu mu alıyor?
Aynı tecrübeye sahip, aynı işleri yapan insanlar ne kadar maaş alıyorlar, bununla ilgili doğru bilgiye nasıl ulaşabiliriz? Yoksa kim ne kopardıysa onu mu alıyor?
elf of darkness
(17.09.18)
glass door var ama türkiye dahil mi bilemiyorum.


sopiro
(17.09.18)
iskolig.com


flexin
(17.09.18)
michael page her yıl bir piyasa araştırması yapıyor, fikir vermesi açısından bakılabilir.
www.michaelpage.com.tr


re noreno
(17.09.18)
(3)

Bugünkü İş Görüşmesi

Bu sabah rakip firmayla iş görüşmesi gerçekleştirdim. Kafamda bazı soru işaretleri var.- Adamlar görüşmenin başında biraz casusluk yapmaya çalıştılar. Mevcut firmamdaki işleyişe dair detaya inen bilgiler almaya çalıştılar. Senin departmanın nasıl çalışıyor, işleyiş nasıl, nasıl bir ekip var, organiz
Bu sabah rakip firmayla iş görüşmesi gerçekleştirdim. Kafamda bazı soru işaretleri var.

- Adamlar görüşmenin başında biraz casusluk yapmaya çalıştılar. Mevcut firmamdaki işleyişe dair detaya inen bilgiler almaya çalıştılar. Senin departmanın nasıl çalışıyor, işleyiş nasıl, nasıl bir ekip var, organizasyonel değişiklikler olduğunu duyduk biraz anlatır mısın gibi...

- Bu adamlar bu pozisyon için 2 ay önce ilan vermişler ve detaylı bir iş görüşmesi sürecinin ardından iyi bir üniversiteden bir asistanı işe almışlar. Piyasada bu işi bilen adam sayısı az, var olanlar da zaten yıllardır aynı firmada çalışıyor. Biraz analitik bilgi gerektirdiğinden olsa gerek tek çare üniversiteden adam bulmak olmuş. Buldukları adam kendi çapında üniversitede bir şeylerle uğraşmış ama sektöre yönelik bir tecrübesi yok, genel bilgisiyle yuvarlanıp gidecek anladığım kadarıyla. İşe başlamam durumunda bu adamı def edecekler mi yoksa birlikte mi çalışacağız, bununla ilgili net bir şey söylemediler. Adamların iş görüşmesi başlangıcındaki bilgi avcılığı da beni işkillendirdi. Acaba tasarım sürecine dair bildiğim ne varsa sömürülüp, birkaç ay sonra tekmeyi yeme durumum olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim?
elf of darkness
(12.09.18)
sözleşmeye kendinizi sağlama alacak tazminat maddesi ekletin. şu süreden önce işten çıkarılırsa şu kadar para alır gibi vs.


xiii
(13.09.18)
Mevcut sozlesmenizde rekabet yasagi mevcut degil mi?


kuehles blondes
(13.09.18)
çalıştığım yerde iş ilanlarına sektörden başka firmada çalışan kişiler başvurduğunda mutlaka mülakata çağırıyorlar. sırf ağız yoklamak için.


veritaslibertas
(13.09.18)
(5)

Yarın Rakip Firmayla İş Görüşmesi Yapacağım.

Var mıdır tavsiyeler?Biraz attan inip eşeğe binmek gibi olacak. Görüşeceğim firma mevcut firmamın bir iki gömlek altında. Özellikle neden ayrılmak istediğim konusunda sıkıştıracaklar.
Var mıdır tavsiyeler?

Biraz attan inip eşeğe binmek gibi olacak. Görüşeceğim firma mevcut firmamın bir iki gömlek altında. Özellikle neden ayrılmak istediğim konusunda sıkıştıracaklar.
elf of darkness
(11.09.18)
Ben bu tarz bir iş değişikliği yaptım. X firmasından Y firmasına geçtim diyelim, hem şirket hem departman değişikliği yaptım. Y firmasında geçtiğim bölüm daha prestijli olarak anılıyor ve de X’te aldığım maaşın iki katından fazla alacaktım.
Tanışmadan sonraki ilk soru X gibi (?) bir yerden neden buraya geçiyorsun?
Cevap: Y’de geçeceğim bölümün bana ne kadar uygun olduğunu X’te çalışırken farketmem. (Ve bunu destekleyici argümanlar)
Soru 2: aynı departman X’te de var. Neden orada devam etmedin?
Bu kısımda gerçeği söyledim. Şirket içi bölüm değişikliklerinde uygulanan politikalardan, bu uyguladıkları politikaların insanlara kariyer anlamında vakit kaybettirdiğinden bahsettim. Kötülemedim ama tamamen dürüst oldum.


irene
(11.09.18)
BV?


galatasaray
(11.09.18)
eger niyetlilerse almaya, level dusme konusunda cok sikistirmazlar, 3/4 yerle gorustum benzer durumda sikistirmadilar. soyle dusunebilirsin, adamlar seni de supheye dusurmek istemez “ne yapiyorum ben” diye.


cedex
(11.09.18)
Ben son gorusmede tamamen maddi nedenlerden dolayı dedim yoksa şirketinden memnunum.

Buna karşılık bazen daha çok verene buradan da gidersin diyorlar o zaman soruya soru ile cevap vermek lazım siz gitmez misiniz


seyyar satıcı
(12.09.18)
Gerçekte neden gidiyorsunuz?

Maaş sebebiyle geçecekseniz "Kariyer hedeflerimle örtüşmediği, orta ve uzun dönemde yükselmem için bana yatırım yapılmadı" filan gibi şeylerden bahsedebilirsiniz.


SiyamkedisiZorro
(12.09.18)
(14)

Üniversite Hocalarıma Şöyle Bir Şey Yapsam :)

Taşra Üniversitesi'nden mezun oldum ve almış olduğum eğitimin kalitesizliği sebebiyle mesleki hayatımda birçok problem yaşadım. Eksiklikleri kendi çabamla düzeltmeye çalıştım. Bir de ben bu üniversiteyi açık ara farkla 1. bitirdim, kim bilir diğer gençler ne halde."Hiçbir şey öğretmemişsiniz" temalı
Taşra Üniversitesi'nden mezun oldum ve almış olduğum eğitimin kalitesizliği sebebiyle mesleki hayatımda birçok problem yaşadım. Eksiklikleri kendi çabamla düzeltmeye çalıştım. Bir de ben bu üniversiteyi açık ara farkla 1. bitirdim, kim bilir diğer gençler ne halde.

"Hiçbir şey öğretmemişsiniz" temalı bir mail atıp, içimi dökmek istiyorum, neyi düzeltmeleri gerektiğine dair bir şeyler karalamak istiyorum. Amaç şu; bu adamlar kendilerini süper sanıyorlar ve orada iyi bir eğitim verdiklerini düşünüyorlar. Bunun böyle olmadığını yüzlerine çarpmak istiyorum.
elf of darkness
(10.09.18)
klasik ergen davranışı der geçerler müfredatta ne varsa onu öğretirler
odtü dende mezun olsan taşradan da mezun olsan öğrendiklerinle iş dünyası çok alakalı olmaz bu sebeple bu hareketin seni ergen durumuna düşürür. hiç yapma.


basond
(10.09.18)
bence internette kötüle, sakın gelmeyin eğitim yetersiz vs diye.


lata
(10.09.18)
Üniversite çok bir şey öğretmez zaten, size öğrenebilmeniz için ortam sağlar. Sizin çalışıp, öğrenmeniz lazım.

İş hayatında da bu temelin üzerine, koyarsınız. Üniversite çağına gelmiş bir kişi, kendi çalışarak her şeyi öğrenebilir. Yani öğretemediniz değil, öğ-re-ne-me-dim...

* Okuldan çok şey beklemeyin. Kendiniz çalışıp, öğrenin.
* Dil kursuna gidip, igilizce öğrenin.
* ehliyetinizi alın.
* Bol bol gezin.
* Mesleğinizle alakalı bir yerlerde part time çalışın.

.


Eksiklik derken bi konuda uzmanlasmaktan degilde temel seylerden bahsediyorsan, haklisin, yaz gitsin.
Ben yuksek lisansta, lisanslarin deneylerine girmistim, benden once arastirma gorevlisi ogrencilere tablo yapmayi, birimleri bile yanlis ogretmisti.


wishmaythşngs
(10.09.18)
Hiç uğraşma, emin ol kendileri de biliyor verdikleri eğitimin niteliğini. Kıçını yırtıp bilim ya da uygulama adına birşeyler yapmaya çalışan da var, hello kittyli selfie paylaşan prof.lar da var akademik camiada. Herkesin kendi tercihi. Yarın bir gün mutlaka işin düşer, benim bile yüksek lisans vs yapmamama ve aldığım eğitimden farklı bir alanda çalışmama rağmen karşılaştığımız çok yer oldu.


curukturpkokusu
(10.09.18)
noname yazabilirsin bence.
ama bunu ergen gibi değil, altı dolu metinlerle süslemelisin.

bunun dışında taşra üniversitesinden ne gibi bir beklentin oldu acaba? evet üniversite ama belli başlı üniversiteler dışında eğitim kalitesi ortada.


teritori
(10.09.18)
Hiçbir şeyi değiştirmez yaptığın şey ama yine de yapmak istiyorsan yap.


fırt
(10.09.18)
lisede kendini kasip daha iyi bir universiteye yerlesseydin sen de.

tofas'a binmissin, neden bmw gibi degil diyorsun?


Uzgunum ama Leonardo Da Vinci cok sacmalamis. Nick'ine hic yakismiyor. Tasra da olsa kent de olsa profesorun gorevleri arasinda bilgilerini genclere aktarmak da yer alir. Bunun tasrasi kenti olmaz.

Curukturp+1

Burada da birkac akademisyen var. Duyurularina bakarsaniz tinder, porno, evlilik, para...akillarinda sadece bu var. Bu nedenle akademinin durumu cok iyi degil.

Zaten senin emailini anlayacak duzeyde olsalar kendilerini gelistirmek ve islerini iyi yapabilmek icin ugrasirlar.


Traveller
(10.09.18)
kendileri de biliyorlar ne mal olduklarını +1
Samimiyetle yardım etmek istiyorsanız uni ile irtibatınızı kopartmayın. Arada mezun konuşmacı olarak uni'ye uğrayın ve bu eksikliklerin olduğunu öğrencilerle paylaşın. Yapıcı olmak uzun vadede size yarar sağlar.


SiyamkedisiZorro
(10.09.18)
ben benzer -ama az benzer- bir durumda gidip bölüm başkanına demiştim ki, "sizin verdiğiniz dersler öğrencileri piyasaya hazırlamak konusunda yetersiz. Zira sizin bilginiz de piyasadan gelmiyor, siz teorik insanlarsınız. Dolayısıyla bölümden mezun olup piyasada iş yapan insanlar bölümdeki derslere katkı sağlarsa, okuyanlara faydası olabilir.

8-10 kişi bazı derslerin belli kısımlarına girmiştik. 2-3 kişiye ders bile açtırmışlardı. Bölümde seminer falan vermiştik kendi alanımızla alakalı. Bizde sorun eğitim kalitesi ile ilgili değil, uygulamaya dönük olmaması ile ilgiliydi, ama sizin örnekte de işe yarayabilir.

Siz de böyle bir şey yaparsanız, mevcut hocalardan farklı eğitim sağlarsınız. Okuyanlar da az akıllıysa yükselttiğiniz düzeyi talep etmeye devam ederler.

p.s. üniversitenin görevinin öğretmek olmadığı koca bir yalan. üniversite görmemiş gerizekalıların götünden uydurduğu bir şey. dünyanın en iyi üniversitesinde (mit) öğrencilerine enerjinin korunumunu anlatırken kendi kafasını güllenin önüne koyan adam sizin kadar bilmiyor mu üniversite nedir? aptallığın bir sınırı olmalı.


babilbaligi
(10.09.18)
dediğin gibilerse zerre umurlarında olmaz. herifler şöyle niteliksizdir, böyle dandiktir. ama sonuçta üniversite sana kaynak sunulan, senin ise çoğu zaman kendi çabanla tırmalayarak bilgi elde ettiğin bir ortam (böyle olması gerekip gerekmediği farklı bir konu). bunun farkına geç vardığım için ben de seninle benzer sıkıntıları yaşadım.


zgrydn
(10.09.18)
bir sürü araştırma görevlisi arkadaşım var anadoludaki üniversitelerde ayrıca yaptığım projeler sayesinde bir çok prof, doç tanıdım bu insanlarla sohbet ettim.
durum şu ki onlar kendi verdiklerin eğitimin kalitesizliğinin zaten farkındalar istedikleri de o. çünkü kendini yırtsa da aynı parayı alacak dersleri sallasa da. o bu gözle bakıyor zaten bu mantıkla işe girmiş. bir çay kahve içerken açıkca söyledikleri bu bana.

lakin sen mail atsan sözlükte yazsan twitter'dan yürüsen çamur atıyor bakın benim kaç makalem var falan der. bir şekilde savunur kendini yani.


akademisyenlerin yetersizliği konusundan diğer arkadaşlar bahsetmiş ancak bende şunu söylemek istiyorum. taşra üniversitelerindeki öğrencilerin anlayacağı ya da ilgileneceği kadar da anlatıyor olabilirler. bazen öğrenciler o kadar boş bakıyordur ya da dinlemiyordur ki "ben şimdi burada ne yapıyorum" diye düşündürüyordur belki.


şubatsonrası
(10.09.18)
(10)

İş Hayatında Sorun Çıkartmayacak Bir Askerlik Muafiyet Bahanesi

Utanma meselesi değil.Spesifik hastalık sebebiyle bazı özel iş fırsatlarını kaçırmam mümkün.Bu gibi durumda en göze batmayacak muafiyet sebebi ne olabilir?Gözlük kullanıyorum en basitinden.Başka bir fikir gelmiyor aklıma.
Utanma meselesi değil.
Spesifik hastalık sebebiyle bazı özel iş fırsatlarını kaçırmam mümkün.
Bu gibi durumda en göze batmayacak muafiyet sebebi ne olabilir?

Gözlük kullanıyorum en basitinden.
Başka bir fikir gelmiyor aklıma.
elf of darkness
(06.09.18)
Gözlük takmıyorsan yemeyebilirler. Düz taban sanırım en klişe olanı?


retiredcolonel
(06.09.18)
Kilodan ötürü diyebilirsin.
Askerlik muafiyeti sonrası kilo verdim dersin.


cakabo
(06.09.18)
gece körlüğü var de..


lcha
(06.09.18)
Düz tabanları son 10-12 senedir alıp geri hizmette bırakıyorlar. Eğer yaşınız 30 üstüyse yine bu bahane kullanılabilir. Elbette koşarken görülürseniz yalan ortaya çıkar. Göz bozukluğu uygun, gözlük kullanmıyorsanız lazerle çizdirdim diyebilirsiniz.


phonex
(06.09.18)
uyku apnesi diyordu bir arkadaş. gerçekten askerlikten yırtma sebebi mi, bilemiyorum.


babilbaligi
(06.09.18)
Icha +1 tavuk karası var de. bir yerden sonra muaf oluyon zati tavuk karası varsa.


Tears of Devil
(06.09.18)
Askerlik mesuliyetim yok de geç.Neden ayrıntı vermek zorundasın


turkuaz
(06.09.18)
Yalan söylemek bir çözüm değil. Kimse sorguya çekmez zaten.


Tek böbreğim var de. İÇ organlara salla.


gölgede aynı
(06.09.18)
yaş kaç? bedelli yaptım de geç.


naksidil
(06.09.18)
(12)

Şu Sıralar Araba Almak?

Biliyorum dolar ve euro uçtu fakat ikinci el satıcılar neticede arabayı kaç TL'ye aldıklarını biliyorlar. Yani 2 sene evvel 30 bin TL'ye araba alan herif kalkıp da bugün 50 bin TL isteyecek değil herhalde?
Biliyorum dolar ve euro uçtu fakat ikinci el satıcılar neticede arabayı kaç TL'ye aldıklarını biliyorlar. Yani 2 sene evvel 30 bin TL'ye araba alan herif kalkıp da bugün 50 bin TL isteyecek değil herhalde?
elf of darkness
(05.09.18)
Sifiri kac para olduysa ona gire oran cekiyor


basond
(05.09.18)
Istiyor tabi. 50lik arabalar 75 olmus


brkylmz
(05.09.18)
2 sene önce 30'a aldığım araba şimdi 40 ediyor. Üstüne de satan var. Bazı araçlar (daha yeni olanlar) daha çok değerlendi.

edit: ama düşüş olacağını hiç sanmıyorum.


alaimisema
(05.09.18)
Artış oldu şöyle oldu bu yıl başında komşum wv arabasını 54 e sattı alan adamı da tanıyorum şu an 60 istiyordu en son. Satamıyordu hem de dolu bir model olmasına rağmen.

Sen traş yapanlara inanma kimse 50 ilk arabayı 75 satamaz.


Arabamı satacak olursam, arabayı aldığım gün kaç dolar ediyorsa, bugün o dolar miktarını baz alarak biz sıfır değer çıkarırım. sonra kullandığım kilometre ve yılı baz alarak amortisman ayırır, kalanın üzerine %5-10 civarı pazarlık payını da ekler, satışa çıkarırım. gerisi piyasaya kalır.

Özetle iyice araştırarak uygun fiyatlı bulursanız kaçırmayın. Henüz o kadar değişmedi fiyatlar.


cliquot
(05.09.18)
Aracın sıfır fiyatından ilk yıl için %10-15, sonraki her yıl için de %5-10 değer düşürerek hesaplanır ortalama.

Aracın 3 sene önce kaça alındığı önemli değil, şu an sıfırı ne kadar o önemli.


John Bloor
(05.09.18)
2010'da 5750 tl'ye aldığım "kız gibi" tofaş şahinimi sattığım arkadaşım geçenlerde 16.750'ye sattı. çünkü "kız gibi" idi.


Alım gücü düştüğü için 2. el fiyatlarının artması gayet doğal. 2 sene evvel 30 bin tl ile ne alınırdı, bugün 50 bin tl ile ne alınabilir? Bunu düşün.


Alım gücüne bağlı olarak isteyebilir.

Ben seat ibizayi 53000 tl ye almıştım 2017 mayis ayında, suan ikinci eli 70 bin civarında.


Herhalde mi? Kesinlikle aldığının üstünü isteyecek. 2014 modeline 50bin verdiğim araca 50bin mi isteyeyim?


sutlu nescafe
(05.09.18)
Bu son zam 2. ele ayni oranda yansimadi. En son zam dalgasindan bahsediyorum.
Simdilik yansimadi.

Su an sifir otomobil korkunc fiyatlarda su an ve kredi faizleri cok yuksek. Astra 200binden, Polo 100binden basliyor. Sifir arac satisi cok dusecek ve insanlar 2.ele yonelecek, dolayisiyla 2. el fiyatlari da kisa zamanda tavan yapacaktir diye dusunuyorum.


stavro
(05.09.18)
Şöyle düşün. Benim aracımın sıfırı şu an bakıyorum 184 bin.. Geçen seneki sıfır model 130-140 bin falandı. Geçen sene 130 bin'den alan alan sence 120 bin'e satar mı? Tabi ki hayır. 150-160 civarına satmaya çalışır hatta daha fazlasına. 1 sene altı 130-140 olur.. Bu şekilde aşağı modellere doğru piyasa şekillenir.

7 ay önce araba aldım, o zaman 87-88 bin tl'lere temiz, az kullanılmış, hasarsız araçlar görüyorken, şu an 94-95 bin tl'ler civarında görünüyor istenen tutarlar. Ben de satsam o civar isterim çünkü aradan geçen zaman 7 ay ve 5000 km kullanmışım. Faiz oranı 1.3% iken şimdi 2.4% olmuş. Siz bir de 2019 araçlar piyasaya çıktıktan sonra görün şenliği..


Lethe
(05.09.18)
(3)

Çürük Raporu (Askerlik Şubenin Kanser Etmesi)

Merhabalar.Konak askerlik şubesi beni muafiyet muayenesi için, hastanenin adının açıkça belirtildiği bir resmi yazıyla en yakın hastaneye sevk etti. Oradaki doktor da sen daha önce Bozyaka hastanesinde muayene olmuşsun, tekrar oraya git, biz değil onlar baksın dedi. Sevk yazısı vermedi ama imzalı ve
Merhabalar.
Konak askerlik şubesi beni muafiyet muayenesi için, hastanenin adının açıkça belirtildiği bir resmi yazıyla en yakın hastaneye sevk etti. Oradaki doktor da sen daha önce Bozyaka hastanesinde muayene olmuşsun, tekrar oraya git, biz değil onlar baksın dedi. Sevk yazısı vermedi ama imzalı ve mühürlü ne olduğu belirsiz bir yazı verdi. Neyse, heralde Bozyaka'daki hastane bunu anlar dedim ve oraya gittim. Onlar da önce buraya sevk edildiğime dair bir yazı olması gerektiğini söylediler. Neyse, bir şekilde anlaştık ve bu adamlar beni muayene edip heyete aldılar. Heyet de bana çürük raporu verdi. Raporların aslını da bağlı bulunduğum askerlik şubesine (Bingöl) postaladılar.

Şimdi bugün geldim Konak askerlik şubeye. Bana "Biz seni yakındaki hastaneye sevk etmiştik sen gidip Bozyaka'da muayene olmuşsun. Senin o hastaneden Bozyaka'ya sevk edildiğine dair bir yazı yok" dedi. Durumu anlattım, bu olmadan işlem yapamayız dediler. Yoksa herkes tanıdığının olduğu hastaneden rapor alır gibisinden bir şeyler zırvaladılar. Şimdi ben bütün süreci baştan mı başlatacağım bu nasıl bir aptallıktır? Gidip sevk yazısı alsam, zaten heyet kararını vermiş neyin sevkini isteyecek doktor? Adam Pazartesi sevk verse, sevk tarihinden daha önce heyet kararını vermiş görünecek :) Nasıl çıkılacak bu işin içinden?
elf of darkness
(31.08.18)
askerlik şubeleri kadar saçma sapan çalışan bir yer yok. askeri hastanede çalışırken kalbi delik adamı sen git askerde hallederler diyip rezil ettiler. biz de çürük verdik yolladık. o süreçte asker boşu boşuna askere gelip rezil oldu.
öncelikle sevk mevk gitme. hangi hastaneye git dedilerse bir daha git elindeki çürük raporunu da göster sinirlenme. çürük işi sabır işi. şubenin gönderdiği hastaneye gitmen lazım. hastaneleri değil askerlik şubesini dinle.


mikahakkinen
(31.08.18)
Sevk yazısı vermeyen doktorun taa... Ayıptır ya şube sana göndermiş muayene etsene tembel herif hadi etmiyorsun adam gibi sevk etsene. Sinirlendim ya. Geçmiş olsun. Doktora çürük raporunu göster bunu verdiler ama sevk yazısı vermediğin için şube kabul etmiyor de. Kendisi halletsin tembel herif.


bayc
(31.08.18)
Tam 3 kez sivil hastane ile şube arasında gidip geldim o da sadece GATA'ya sevk için. Pes etmek yok. Kolaylıklar diliyorum.


monogram
(31.08.18)
(11)

Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Randevu Şart Mı?

Gidiyorsun tıklım tıklım."Randevusuz işlem yapmıyoruz" deyip geri gönderiyorlar.En erken randevu tarihi de 1.5 ay sonra.Vize işlemleri için almam lazım bunu, randevu olmadan bu iş olmuyor mu?
Gidiyorsun tıklım tıklım.
"Randevusuz işlem yapmıyoruz" deyip geri gönderiyorlar.
En erken randevu tarihi de 1.5 ay sonra.
Vize işlemleri için almam lazım bunu, randevu olmadan bu iş olmuyor mu?
elf of darkness
(29.08.18)
nüfuzlu biriysen bir şekilde hallediyorsun.


191 mi ne öyle bir numarayı aradım. Birkaç gün sonrasına randevu verdiler. Orada bekleyenlerden önce işlemim yapılmıştı.


rakicandir
(29.08.18)
Bizim burada belediye ek hizmet binası var. (Ankara) ben randevusuz sıra alıp gittim.

Sırayı sabah 9 da aldım 2de sıram gelmişti.


kablelvuku
(29.08.18)
Bazi nufus mudurluklerinde randevusuz islem aliyorlar. Tek tek incelemeniz lazim hangisi bu sekilde calisiyor diye.


sefil
(29.08.18)
Randevusuz olmuyor. Adalar nüfus müdürlüğü randevusuz alıyor aklınızda olsun.


Yoğunlukla alakalı tamamen. Ben bir arkadaşım sebebi ile ufak bir şehirde gittim onunla beraber 3 kişi vardı içeride. Randevu lazım mı diye sormaya gitmişti Abi ne randevusu gel halledelim şimdi dediler sadece kimlik parası yatırması lazımdı vergi dairesine 3 dk da halletti.

İstanbul zor tabi.


farklı ilçelerden randevu almayı deneyin bana kendi yaşadığım ilçe nüfus müdürlüğünün randevusu 2 ay sonrasına veriyordu 10 dk mesafedeki ilçeninki aynı haftada.
zaten online kontrol edebiliyorsunuz.


ezkaza
(29.08.18)
bazi nufus mudurlukleri henuz randevulu sisteme gecmedi. o sekilde olan bir mudurluk bulursan randevusuz yapabilirsin. Izmir icin Guzelbahce mudurlugu haziranda hala randevusuz islem yapiyordu. sabah gittim yarim saatte hallettim


crucio
(29.08.18)
bir de önceden para göndermen lazım internet bankacılığından unutma.


neverlose
(29.08.18)
Randevusuz olmuyormuş.
Araya adam sokarak hallettik :)


elf of darkness
(29.08.18)
Torpilsiz olmaz demeye gelmiştim, gidiyorum.


(2)

TTNET'ten Kurtulmak

Yavaşlığı canıma tak etti.Bunu iptal edip başka bir internet sağlayıcısına geçmek istiyorum.Hangisini tavsiye edersiniz?
Yavaşlığı canıma tak etti.
Bunu iptal edip başka bir internet sağlayıcısına geçmek istiyorum.
Hangisini tavsiye edersiniz?
elf of darkness
(28.08.18)
Bulunduğunuz binada hizmet veriyorsa kesinlikle uydunet


kutukcu
(28.08.18)
türk.net . isterseniz 1 ay bedava kodu verebilirim faturalarım otomatik ödemededir.
gerçi bu ay tam 28 saat internete bağlanamadım. nedeni tabi ki de ttnet'ti... neyse ki düzeldi. 3 gün kesik kalan varmış şükrediyoruz.


ozdek
(28.08.18)
(4)

İğneli Epilasyon Hakkında

Gözümün altındaki Allahın belası tüyler için laser epilasyon yaptırmıştım daha önceleri. İşe yaramadığı gibi yüzümü de yaktı ve iz bıraktı. Bu tüylerden iğneli epilasyon ile kurtulabilir miyim? Tüyler çok ince sayılmaz, bildiğin sakal gibi.
Gözümün altındaki Allahın belası tüyler için laser epilasyon yaptırmıştım daha önceleri. İşe yaramadığı gibi yüzümü de yaktı ve iz bıraktı. Bu tüylerden iğneli epilasyon ile kurtulabilir miyim? Tüyler çok ince sayılmaz, bildiğin sakal gibi.
elf of darkness
(23.08.18)
kurtulabilirsin.
acı eşiğinin biraz yüksek olması lazım, ama kurtulabilirsin.
birkaç seansta incelir, sonra da biterler.


blatta hiberna
(23.08.18)
Kurtulabilirsin. Sakal gibi ise, rengi onemli degil ama sert ve gurse daha uzun surebilir. Yil alabilir.
Yuzunu yakmasi ve iz birakmasi cok normal. E vitamini yagi ve aloe vera ile cabuk atlatabilirsin. Ayni sekilde Madecassol de ise yarar.

eksisozluk.com


aychovsky
(23.08.18)
İgneli yaptirdim cok memnunum


rastgele bir gun
(24.08.18)
Ben yaptırdım bir işe yaramadi


graupel
(24.08.18)
(1)

İnstagram Sorusu

Takip ettiğim bir hesabın bir hafta önce 60 gönderisi vardı (hepsi fotoğraf). Dün baktığımda 56'ya inmişti bu sayı. Herhalde bazılarını beğenmeyip sildi diye düşündüm, çünkü en son paylaştığı fotoğraf da ortalıkta yoktu. Bugün baktığımda tekrar 60'a yükselmiş ve yeni bir paylaşım da yok. Eski siline
Takip ettiğim bir hesabın bir hafta önce 60 gönderisi vardı (hepsi fotoğraf). Dün baktığımda 56'ya inmişti bu sayı. Herhalde bazılarını beğenmeyip sildi diye düşündüm, çünkü en son paylaştığı fotoğraf da ortalıkta yoktu. Bugün baktığımda tekrar 60'a yükselmiş ve yeni bir paylaşım da yok. Eski silinenleri geri getirme olayı yok bildiğim kadarıyla. So?
elf of darkness
(19.08.18)
arsivlemistir. arsivlenen fotograflari sadece kendisi gorur. en son baktiginda demekki o fotograflari arsivden cikarmis


(13)

Prezervatif Sorusu

Prezervatif takılıyken orgazm olduğunuzda, spermin gidecek yer bulamaması neticesinde rahatsızlık verici bir his oluşuyor mu sizde de?
Prezervatif takılıyken orgazm olduğunuzda, spermin gidecek yer bulamaması neticesinde rahatsızlık verici bir his oluşuyor mu sizde de?
elf of darkness
(16.08.18)
Hayır. Doğru şekilde kullandığına emin misin?


clever
(16.08.18)
bu yüzden prezervatiflerin ucu bombeli ve bu yüzden prezervatifi takarken içeride hava boşluğu kalacak şekilde takmak lazım.


Bruce
(16.08.18)
Bruce +1


fasulyek
(16.08.18)
Yoo ucundaki kısma gidiyor işte


ananiyimioguz
(16.08.18)
i.hizliresim.com

şöyle yap tam olarak.


nhk ni youkosu
(16.08.18)
Hayır


Delay Fuze
(16.08.18)
Doğru kullanıyorum ama o boşluk yeterli gelmiyor.
Yine bu berbat hissi yaşıyorum.


elf of darkness
(16.08.18)
Hava varsa yanlara doğru devam ediyor zaten. Bilmiyorum hiç rahatsız etmedi. Zaten o an alev almış oluyor, zevkinde falan oluyorsun. Ucundaki hissiyatı hisseden var mı başka aramızda? Tuhaf geldi.


ananiyimioguz
(16.08.18)
Sivi zaten, ne Kadar baski yapabilir.


baldur2
(16.08.18)
Arada beni de rahatsız ediyor ama hangi durumlarda olduğunu takip etmedim açıkçası. Ucundaki rezervuarın hacmi çok küçük zaten. Azıcık dolsa baskı oluşturması normaldir.


synesthesia
(17.08.18)
büyük boyutlu olanları dene. aynı problemi ben de yaşadım, model değiştirdiğimde sorun çözüldü.


hybrid427
(17.08.18)
Küçük boy kullanıyor olabilirsin, bir büyüğü dene.


genetik olarak fazla sıvı boşaltıyor olabilir testisleriniz buda taşkınlık vs hissi yaratıyor olabilir. ancak bu erkekler arasında pek hissedilen bir his değil.


basond
(17.08.18)
(2)

Askerlik Muayenesi ile İlgili

Diyelim ki beni şubeden hastaneye sevk ettiler.Hastalığım sebebiyle bir sürü test yapılması gerekiyor.Bazı testler için ileri tarihe randevu verebiliyorlar, 3 ay sonra gel diyebiliyorlar. Böyle bir durumda benim işlemlerin uzaması mümkün müdür? Yoksa askerlik sebebiyle muayene olduğum için bana işle
Diyelim ki beni şubeden hastaneye sevk ettiler.
Hastalığım sebebiyle bir sürü test yapılması gerekiyor.
Bazı testler için ileri tarihe randevu verebiliyorlar, 3 ay sonra gel diyebiliyorlar. Böyle bir durumda benim işlemlerin uzaması mümkün müdür? Yoksa askerlik sebebiyle muayene olduğum için bana işlemler sırasında öncelik mi tanıyorlar? Yani "bu adamın acelesi var, bunu öne alalım, sevk tarihinden önce işlemleri tamamlansın" gibi bir durum söz konusu mudur?

Bu işin çok uzaması durumunda bedelli askerlik fırsatını kaçırma durumum da var neticede.
elf of darkness
(09.08.18)
muayene ve basit tetkikler için randevu yok direk işlem yapılıyor ama uzayacak testler isterlerse uzar. hele bir de sevk edildiğin yerde branş uzmanı yoksa ya da gereken tahlil yapılmıyorsa falan onlar da başka hastaneye sevk edecek falan hepten uzun iş. ben tüm tahlil/tetkik sonuçlarımı ve raporlarımı yanımda götürüp sadece 1 doktora görünerek hiçbir işlem yaptırmadan kayıt tarihimle aynı gün elverişsizdir notu koydurduğum halde raporu 15 gün sonra elime alabilmiştim.


nrmnm
(09.08.18)
e-devletten önce başvuru yapıyorsun,
sonra aile hekimine gidiyorsun,
o seni gerekiyorsa hastaneye sevk ediyor,
sonra hastaneden işlemlerini tamamlıyorsun,
en son askerlik şubesine gidiyorsun.

edit: Pazartesi aile hekimine gidersen yoğunluğa göre değişmekle birlikte cumaya hastane işlerin bitmiş olur.
Heyet önüne çıkman gerekiyorsa da hastaneye göre değişebileceğini zannetmekle birlikte sana bir gün veriyolar o günde heyet toplanıyor 2'şer 3'er içeri alıp çıkarıyorlar.

Aile hekimine sabahtan git, sevk ettiyse öğleden sonra hastaneye git direk sevk kağıdı ve kimliğinle seni kabul ederler. Kabul ettikleri yerde eline bir fiş veriyorlar fişte yazan doktoru bulur içeri girersin, İşlemini yapıp heyet için gün verirler.

Sonra heyet gününde gider 3-4 saatte sonuçları alırsın. Aşamalar arasında oyalanmamaya bak.


idexo
(09.08.18)
(23)

Daha Düşük Pozisyonda Çalışan Yaşça Sizden Büyük İnsanlara İş Yaptırırken

Zorlanıyor musunuz? Nasıl aşılır bu durum? Doğru tutum nedir?Öyle kilit durumlar oluyor ki adama yap diyeceğim, yapacak.Ama olmuyor. Bugün ofis boyu bir yerden bir yere göndermek istedim, adamı da beni de geren bir durum oluştu ortada. Yani alttan alsam, rica etsem bahane bulmaya çalışıyor. Terslese
Zorlanıyor musunuz? Nasıl aşılır bu durum? Doğru tutum nedir?
Öyle kilit durumlar oluyor ki adama yap diyeceğim, yapacak.
Ama olmuyor. Bugün ofis boyu bir yerden bir yere göndermek istedim, adamı da beni de geren bir durum oluştu ortada. Yani alttan alsam, rica etsem bahane bulmaya çalışıyor. Terslesem bu kez ayıp olacak.
elf of darkness
(08.08.18)
yıllarımı verdim bu işe. tek gerçek " acıma".


paudi
(08.08.18)
biz kipi ile biraz sert, tonlayarak konuşabilirsin. yapalım edelim gidelim vs.
eğer olmuyorsa personelde sorun vardır bu sefer aralara emir kipi atabilirsin.
şunu yapalım sonra şuraya git orada şunu takip edelim gibi

hala olmuyorsa emir kiplerini arttırabilirsin. çok sert olursan bu sefer diğer personellere de aynı davranmaya başlarsın.


Acimayacaksin.
Rolleri değiştiğinde o sana öyle bir köpek çekerdi ki aklın almaz. Is tanımı ofisboysa, git şunu yap diyeceksin gidip yapacak. Yapmazsa ağzına sıç, vicdan filan yapma.


retiredcolonel
(08.08.18)
Hiç çekinmen iş veririm, yeri gelince sesimi de yükseltirim.


datnet
(08.08.18)
Acımak da acımamak da terbiyesizlik.

Cengiz abi var İzmir/Güzelyalı Parkı'nda. Çay ocağı işletiyor. Çay getirirken gördüğümüz gibi ayağa kalkıp elinden almıştık. Oturdu yanımıza, yaşlarımız ufak. "Asıl böyle yaparsanız bana saygısızlık edersiniz, sizden aldığım paranın karşılığında size çay veriyorum" minvalinde konuşmuştu kibarca. Keşke sizin de Cengiz abiniz olsaydı, bu ikileme hiç düşmezdiniz :P


farabi
(08.08.18)
Ha bu arada acıma diyenler, yeri gelince sesimi yükseltirim diyenlerin de insanlığından şüpheliyim. Birinden görevini yapmasını istemek ayrı, "ağzına sıçmak" ayrı. Söz gelimi, Allah da kullarına hizmet eder ama kimsenin kölesi değildir.


farabi
(08.08.18)
Şu gün şu saat şu iş yapılacak, bitmiş olması gerekiyor, bilginiz olsun ona göre organize edersiniz/edin/yapın/halledin lütfen. Bitince/yapınca bana da bilgi verin ki ilgili yerlere aktarayım işi yaptığınızı.

Bunlara benzer ifadeler sorunu çözer diye düşünüyorum.

Bir de asla abi, abla moduna girilmeyecek ve "siz" diye hitap edilecek.


Phoebe
(08.08.18)
Tamamen kişisine göre değişir. Kimi insan vardır zaten iş ahlakı vardır şunu yapar mısınız diye rica eder gibi söylersin, tabi der zaten. Kimi vardır senin gençliğinden tecrübesizliğinden faydalanmak ister ona yapalım edelim diye ve net bir şekilde söylemek, eğer hala diretiyorsa gerekirse terslemek gerekir. İnsanlığımızdan şüphe eden olmuş da görevini yapmayıp sen yapıver onu da şeklinde davranan bir büyüğe yaşından dolayı ekstra müsamaha gösteremem. Herkes işini bilirse her şey kibarlık içinde çözülür.
Abla abi muhabbetine girmek genelde iyi sonuç vermiyor +1


pastörizesüt
(08.08.18)
Lafımı neden çarpıtıyorsun? Ağzına sıçmak ve sesini yükseltmek isteyenlerin insanlığından şüphe ettiğimi açıkça belirttim. Okuyup da yorum yapsaydın keşke.


farabi
(08.08.18)
Farabi, bi an şüphe ettim yanlış mı okudum hakikaten diye ama yoo “Ha bu arada acıma diyenler, yeri gelince sesimi yükseltirim diyenlerin de insanlığından şüpheliyim” demişsin. Ben de sırf yaşı var diye acımamak gerektiğini düşünüyorum. Hem sen insanlığımdan şüphe et ben de böyle düşünüyorum alla alla ne var bunda.


pastörizesüt
(08.08.18)
Farabi isveç te yaşıyorsun ya da öğrencisin.
Ben de eleman ben ona kızmadan iş yapsın isterdim ama yapmıyorlar. Güler yüzlü rica ederek iş söylediğimde sonunda tüm işleri yapar konumuna dönüyorsun.
Tavsiyem mesafeli olun,
Az öz konuşun işi yapmadığında tekrar tekrar söylemekten çekinmeyin. O işi yaptığı için para kazanıyor.


fasulyek
(08.08.18)
Sesimi yükseltilirim demiş biri. Siz kendinizi ne sanıyorsunuz lan? Askeriye mi orası?

İşin gereği komutu verirsin, yapmazsa uyarır, hala olmuyorsa çıkartırsınız işten. Bağırmak nedir?

İşten çıkartacak pozisyonunuz yoksa da şikayet edersiniz. Adamın parasını sen mi veriyorsun da bağırıyorsun? Kaldı ki ben parasını verdiğim adama bağıramam öyle bir dünya yok. Çapsızlığa gel.


this is business
kendi işinizi yaptırmıyorsunuz nihayetinde
çalışanlara kişi olarak değil profil olarak yaklaşın: yani o pozisyona kim gelirse gelsin o bir "ofis boy"
bir adım ötesinde işinizde saygıdeğer ve fikri mühim olun, görüceksiniz herkes sizin delege ettiğini işleri daha kolay yapacak


superb
(09.08.18)
@bos gezenin bos ustası'na kesinlikle katılıyorum.

Fasulyek tahminlerinizin hiçbiri doğru değil. Bağıracak ve ağzına sıçacak kişilerin insanlıklarından hâlen şüpheliyim ve terbiyesiz olduklarına eminim.


farabi
(09.08.18)
Ofis boy size bağlı mı çalışıyor, yoksa başkasının elemanı mı? Bence asıl kilit nokta orada. İşi verirsiniz, yapmaz, sallarsa yanınıza çağırın. Yaş önemli değil ama olgun davranmanız lazım. "Bak bilmemkim bey (lütfen abi/abla demeyin), bu işin bitmesi lazım, ama görüyorum ki sen sallıyorsun, yapmıyorsun. Bunun için seni şikayet edip zor durumda bırakmak istemiyorum. Hepimiz buraya iş yapmaya geliyoruz. Senden verdiğim işi yapmanı bekliyorum." Nokta.
Cevap verip sizinle tartışmaya girmek isteyebilir. "Bilmemkim Bey, ben söyleyeceğimi söyledim. Bunu sen şimdi düşün, benim işim var" deyip gönder. Hala yapmazsa o zaman şikayet (size bağlı değilse). Size bağlıysa zaten bir tarafı yemeyecektir.


SiyamkedisiZorro
(09.08.18)
herhalde buradaki en yaşlı insanlardan biriyimdir, hayatımda yönetici pozisyonda çalışkla geçti bazı genç arkadaşlar askeri çalışma kampı yada gulak kürek mahkumu gözüyle bakıyor tabi daha henüz iş hayatının dışında olmak, sektör farklılıkları, mesleğin başında ortalama altı yerlerde olmak vs gibi bir çok sebepler olabilir. ama insanlar çalışıp karşılığında hem ücret almak hemde değer görüp saygı duyulmak ister, olmuyorsa işten çıkartılır ve kimse vazgeçilmez değildir, yeterki kasti olarak kimsenin ekmeğiyle oynanmasın.

bos gezenin bos ustasi
farabi
+1


Big bada bum bum
(09.08.18)
ast üst ilişkisi ile yaşın bir ilgisi yok. sadece yaşından kaynaklı saygılı davranmayı ihmal etme. tatlı sert bir tavır takın devam et.

ayrım yapma, acıma.


babilbaligi
(09.08.18)
yahu ofisboy'u bir yere göndermeyeceksiniz de kim gidecek? tek seferlik git-gel bir iş değilse eğer günlük yapılacak listesi yapıp oraya yazılabilir. tek seferlikse "x bey y firmasından şu şu evrak alınacak. alıp getirir misiniz? acil" demek yeterli olmalı. olmuyorsa elemanda sorun vardır. yaşından bağımsız söylüyorum bunu.


naksidil
(09.08.18)
Buradaki hatalı tavır ofisboy da biz de normal insan gibi davranalım iş yapılsın istiyoruz. Özellikle kadınsan ve yaşın küçükse hiç sallamıyorlar. Sert durmaya bizi zorluyorlar.
Şu anda kendi işimi yapıyorum ama önceki işlerimde yaşadığım tecrübeler yüzünden söylüyorum.
Depo görevlisinin depodan getirmesi gereken eşyalar vardı. Sabah 9dan akşam 6ya kadar 10 defa söyledim ve yapmadı. Gitti depoya eli boş geldi bulamadım dedi ki envanterde olan çok sayılı ürünün olmama imkanı yok. E diğerini getir onu da yapmadı. Kovabilir miydim kovamazdım. Müdürle bütün gün erkek muhabbeti yaptılar mağazada müdürün yanında iş istedim çaya çıktılar. Tüm gün boyunca tek bir koli bile gelmedi. İşler kaldı. Sonra ağzına sıçmaya başladım tüm depocuların işler hep yapıldı. Beni görünce mutsuz oluyordu insanlar.
Bunun benzerini film ekibinde set elemanlarıyla da defalarca yaşadım.
Günün sonunda hepsi erkek arkadaşım olmadığı için sinirli olduğumun dedikodusunu yaptılar. Bana kadınlar evlenmeli diyen bile oldu.
Bazı insanlar test ediyor dişini geçiriyorsa hayatta iş yapmıyor. Sürekli sinirli bir insan olmamak için kendime başka kariyer çizdim ve daha mutluyum.
Erkek olmak bazen çok daha kolay hayatta, erkek söyleyince yapan kadın söyleyince gururu incinen bir sürü mal var.


fasulyek
(09.08.18)
İş yerinde dönen goygoyun sebebi lakayıtlıktır ekseriyetle. Müdürün kankisi ofisboy varsa ve bu nedenle sizi dinlemiyorsa siz de işler onun yüzünden ilerlemeyince işin neden yürümediğini söylersiniz olur biter.

Ha böyle iş bilmez kişilere üç kuruşluk mevki verir altına adam alırsanız da böyle sağa sola bağırır, sonra arkasından saçma sapan laflar ettirirler.

Ben üniforma giydiğim dönemde bile astımı sürtmedim, bağırmadım. Ha dediğimi yapmayan kendi kaybetti, benimle çalıştırmadım. Gönderdim en huysuz amirin ekiplerine yazdırdım onlar baktı çarelerine.

Ben öyle bey falan da demem, kardeş, Ahmet, Mehmet, şu şu yapılacak, şu kadar sürede yapılacak. İtirazı olan? O kadar zamanda bitmez şef diyen olursa da eğitim günü goygoy yok, ben size gösteririm nasıl yapılıyor hızlı biçimde diye eğitim yaptırırım. Bir daha 100 metreyi 10 saniyede koşacaksınız dediğimde eğitime gitmemek için bilirim ki koşacaklar.

İşinizi de biz mi öğretelim? İnsan yönetmeyi bilmiyorsanız yönetmeyin kardeşim.


altımda çalışan benden büyük o kadar çok insan var ki.
yaklaşımı iyi tutmak lazım. burada karşıdaki insanın profili çok önemli.

yapman gereken şey, yapılacak işin ehemmiyetini karşı tarafa aktarabilmek ve bunu neden yapması gerektiğini hissettirmek. ve yapmazsa da ortaya çıkacak durumu bilmesini sağlamak. bu düzeni kısa süre içerisinde kurabilirsin. bunu kurduğun anda da hepiniz rahat edersiniz.

öyle acımamak, ses yükseltmek, ağza s*çmak filan bunlar ayıp şeyler.
bunları yaptığın an ofisteki bütün saygını kaybedersin.

not: ahmet abi, mehmet abi, ayşe abla fatma abla moduna asla girme. bey, hanım sularında yüz.


teritori
(09.08.18)
normal ses tonuyla sunu yapar mısın, bunu yapar mısın dersin. veya şunu şöyle yapalım, bunu böyle yapalım dersin.

iş yapılmazsa biraz daha ciddi bir şekilde olmadığını, daha iyi olması gerektiğini, böyle böyle yapılması gerektiğini, bunu müşteriye izah edemeyeceğin gibi şeyleri söylersin, tatlı - sert uyarırsın.

zaten bunlardan sonra anlayan anlar. anlamazsa işini yapmadığı için yol verirsin.

bağırmak çağırmak ne demek ? bağırmakla çözüm olmaz. nereye kadar bagiracaksin ? kendini de yıpratirsin.

ayrıca kendini ne saniyorsun da bağırma hakkını kendinde buluyorsun diye sorarlar adama. karşında çocuk yok, askeriyede de değiliz. bagiramazsin kardeşim. yok bağırïrmısta, sesini yükseltirmiste, ağzına sicarmista, hava civa.

sen kimsin de haddini limitini asacaksin ? karşındaki robot degil, senin gibi insan.

eğer kişinin çok ve aciliyetli borclari yoksa, özellikle de özel sektordeyse, gerekirse işten ayrılmayı göze de alarak, böyle bağıran çağıran angutlara karşı altta kalmamalı. hakkını vermeli.


Neill
(09.08.18)
ihale bende ise ve ekipte benden büyük var ise iş bölümünü kafamda yapıyorum büyüklere abi sen şu işi al küçüklere kardeşim sen şunları hallet bende şu kısımları alıyorum diyorum.

sadece büyük varsa abi senden ricam şu işi halleder misin diyorum.


basond
(09.08.18)
(4)

İzmir'de İlk Buluşma İçin Mekan Tavsiyesi

Karşıyaka'da kahve/çay içmelik, müziği kafa ütülemeyen, rahat sohbet edilebilecek mekan tavsiyelerine açığım.
Karşıyaka'da kahve/çay içmelik, müziği kafa ütülemeyen, rahat sohbet edilebilecek mekan tavsiyelerine açığım.
elf of darkness
(08.08.18)
bostanlıda yasemin kafe geliyor aklıma ilk. sonra kıyıda yürüyüş :)


false pretension
(08.08.18)
uggla cafe-bostanlı, ama bostanlı'nın hengamesinden uzak. cuma-cumartesi akşamları kalabalık olmaya başladı haberiniz olsun.
tr.foursquare.com

philia, biraz dağınık bir işletme ama çok sevimli bir arka bahçeleri var. bolulu hasan usta'nın ilerisinde.
tr.foursquare.com

krake, ksk çarşıda ki en favori mekanım. tek sıkntısı ufak bir yer ve masalar çok dolu olunca biraz bunalıyorum. ama müzikler, kahveler ve sahipleri şahanedir.
tr.foursquare.com

raika, sanat galerisi+tavuk pilavcı :), böyle dediğime bakmayın çok keyifli bir mekan. fiyatlar bir tık yukarda. limonata içmeden ve keşkül yemeden kalkmayın. 20:30 veya 21:00 gibi kapanıyor bildiğim kadarıyla, tek handikap bu. ayrıca kahvaltı için buluşmak isterseniz yan taraflarında ki celile, antikacı+kahvaltıcı da aynı işletmecilere ait.

tr.foursquare.com

tr.foursquare.com


Phoebe
(08.08.18)
İlk buluşmada Reyhan Pastanesi makbuldur;)


basubadelmevt
(08.08.18)
Alkol alacaksanız çarşıya girmeden barlar var. Yerde fıstık vardı duruyosa fıstıklar yere atılıyodu konsepti öyle :D ilk buluşma için uygun olmayabilir orası :p


farabi
(08.08.18)
(12)

Pasaport Alma Meselesi

Merhaba.Herhalde artık bu işler randevusuz olmuyor.Ancak baktığım zaman en yakın randevu tarihi 3 Ekim olarak görünüyor.Bu normal midir? Benim bu hafta içinde almam lazım bu pasaportu.Beklemek zorunda mıyım sahiden bu kadar?
Merhaba.
Herhalde artık bu işler randevusuz olmuyor.
Ancak baktığım zaman en yakın randevu tarihi 3 Ekim olarak görünüyor.
Bu normal midir? Benim bu hafta içinde almam lazım bu pasaportu.
Beklemek zorunda mıyım sahiden bu kadar?
elf of darkness
(02.08.18)
Sabah erken saatte gidince randevusuz başvuru da alıyorlar müsaitlik durumuna göre.
Bir de merkeze uzak ilçeleri seçersen daha boş oluyor genellikle.


cakabo
(02.08.18)
malesef tanıdık yoksa beklemek zorundasın:(


geçen hafta yeniledim ben. randevusuz gelenleri kapıdan kışkışladılar bir de kavga çıktı. ama yine de denemekte fayda var


benim basima geldiginde farkli yerlerde ucra koselerdeki yerlerde erken randevu oluyordu denemek gerekiyor. adalar madalar (istanbul icin)... merkezi yerlerde randevular cok ileride oluyor, ucra yerlerde yakin tarihe bulunuyordu. simd isistem degistiyse bilemem.


robokot
(02.08.18)
Ben randevusuz gitmistim, randevulularin isi bittikten sonra acil olup ta randevu bulamayanlarin islemini yapmislardi.


chitosan
(02.08.18)
ha bu arada adalar nüfus müdürlüğü ranevusuzları da alıyor diye söylemişlerdi.


Randevuyu bugüne bulsanız bile pasaport Ptt tarafından 7-10 gün arası size ulaştırılır.Bu haftaya yetişmez yani


arenas
(02.08.18)
@arenas

Ben pasaportumu alirken acil oldugunu söylemistim. Vize basvurum mümkün oldugunca erken yapilmaliydi. Ben öyle söyleyince pasaport 2 gün icinde geldi.

Not: Ailede memur bile yok, birak polis tanidigi.


chitosan
(02.08.18)
evet acil pasaport formu diye bir şey vardı polis verirken. şimdi vardır yine. daha vize var almanız gereken.o da acil olayı varsa 2-3 gün sürer


orgyadakull
(02.08.18)
Eger cok onemliyse siz gidin, orada muameleciler oluyor, etrafta gorursunuz dilekce,fotograf, evrak vs diye is yaparlar. Iste onlar para karsiligi cozuyorlar islerinizi. 150 liranizi falan alirlar.


goodman
(02.08.18)
Ya randevusuz da oluyor. Ben acil diye telde aglamistim adam kendi ismini verdi ve gidip Osman Bey'i bul dedi :D Cidden de Osman Bey'e gittim X gonderdi diye, direkt isleme aldi.


perfectum
(02.08.18)
devletin bu tarz randevulu işlerinde en kilit nokta şudur: mesai bitimine yarim saat kala giderseniz randevulu işlemler bitti ise yardımcı olurlar.

ayrıca burada (eksiduyu.ru) yazdığım cevaba da bakarsan. kısa sürede alma ile ilgili bir bilgi var.


helenart
(02.08.18)
(15)

Bunun Parasını İşyerinden İstemek Doğru Mu?

İş ziyareti sebebiyle pasaport çıkartmam gerekecek.Duruma göre 250-750 TL arası bir masrafı var.
İş ziyareti sebebiyle pasaport çıkartmam gerekecek.
Duruma göre 250-750 TL arası bir masrafı var.
elf of darkness
(01.08.18)
İstememek yanlış.


valentinov
(01.08.18)
yurtdışına çıkış sebebin vize ücretinin şirket tarafından karşılanmasına hak veriyor ama pasaport şahsi bir gereklilik gibi.


10 yıllık alıyor ve şirkete dayıyorsun. beyaz yakalı ruhuna ters gitme.


binder dandet
(01.08.18)
ehliyet parani da isyeri versin o zaman?


BlackRock
(01.08.18)
bizde şirket karşılıyor. acıma 10 senelik al. makbuzu şirkete götür. ilk sefer pasaport çıkartırken harcı kendim vermiştim. müdürüm öğrenince "salakmısın sen evladım" deyip harç parasını ödettirmişti geriye.


acıma.


hononu
(01.08.18)
iste tabii


glamdr1ng
(01.08.18)
Doğru.


Jazz
(01.08.18)
Bence yanlış, vize ücretini şirket karşılar evet ama pasaport bence sana ait bir şey ve 10 yıl aldın diyelim 10 yıl o şirkette mi çalışacaksın?

Not : ama tabi alabiliyorsan al


xdenizx
(02.08.18)
al ya gene ahlak kumkumaları toplanmış. sen her hak ettiğini alabiliyor musun ki işyerinden, hak etmediklerinle kompanse etmek bence yanlış değil.


piremses
(02.08.18)
Şirket yurtdışına yolluyorsa istemelisin. Keyfin için gitmiyorsun sonuçta.
Ben pasaport/vize parası vermeyen firma duymadım.

Şirket kuralları gereği 1 yıl, 1 yıl da alabilir sonrasında kişisel olarak kullanmanı istemiyorsa.

Özetle en azından iş seyahatini kapsayan süre için karşılamalı.

Edit: Bazı şirketlerde bazı çalışanlarınkini yalnızca 1 senelik karşılıyor. Farkını kendin ödereyerek uzun da alabiliyorsun.


burfak
(02.08.18)
sonuçta seni iş için onlar gönderiyor, keyfi durum değil, onlar ödeyecek.

hatta biri ehliyet demiş. kişinin ehliyeti olması zorunlu değildir. iş veren personeline illa araç verecekse ehliyet parasını da vermek zorunda. misal depo da çalışan eleman var, forklift ehliyeti yok ama sen adama diyorsun ki forklift i sen kullanacaksın o zaman adama ehliyet de aldırmak zorundasın.

işine gelmiyorsa ehliyeti olan eleman al. veya konumuza dönersek personel seçerken kişinin pasaportu olup olmamasına da baksınlar.


guneyk
(02.08.18)
acimalik bir durum yok burda. is icin almak durumunda kaldigina gore normal olan sirketin bunun parasini odemesidir ki oder zaten her sirket. para konularinda sikintili bir yerse 1 yillik odeyecegiz diyebilirler. orasi da sana kalmis. 10 yillik alip sorun cikarirlarsa farki ben vericem diyebilirsin.

is yeri bizi ise alarak hayir islemiyor. arada bir sozlesme var. emeginizi satiyorsunuz. gereksiz ezikliklere, yersiz etik arayislarina gerek yok.


jimicik
(02.08.18)
Doğru değil. Biz şirkette bu ücreti karşılamayız, karşılayan yerler çok nadirdir. Vize ücreti ayrı bir konu elbette.


blue serenity
(02.08.18)
Is icin gidiyorsan onlar ödemeli.


chitosan
(02.08.18)
(3)

Böyle Bir Durumda Ne Yapmak Lazım?

Enstrüman kursu aldığım sanat merkezinin sahibi geçen hafta vefat etti. Bu sebeple 1 hafta boyunca kurslar donduruldu. Bu Cumartesi tekrar iş başı yapacaklar. Sabah en erken ders benimki. Bana ders verecek olan hoca da vefat eden kişinin çok çok yakın arkadaşı ve 1 haftadır sosyal medyadan sürekli b
Enstrüman kursu aldığım sanat merkezinin sahibi geçen hafta vefat etti. Bu sebeple 1 hafta boyunca kurslar donduruldu. Bu Cumartesi tekrar iş başı yapacaklar. Sabah en erken ders benimki. Bana ders verecek olan hoca da vefat eden kişinin çok çok yakın arkadaşı ve 1 haftadır sosyal medyadan sürekli bu olumsuz durumu paylaşıyor. Şimdi bu adam bu haldeyken sabah sabah derse gidip şarkı/türkü çalınır mı? Bir bahaneyle bu haftayı es geçeyim diyorum, ne dersiniz?
elf of darkness
(26.07.18)
Ben olsam bahaneyle es geçmek yerine "hocam isterseniz bu dersi yapmayabiliriz" diye sormayı tercih ederdim ama bir yandan da sizin ders olmasa bir saat sonraki derste yine şarkı türkü çalınacak.


kobuzchu kiz
(26.07.18)
izmirdeki sanat merkezi mi? Toparlar onlar ama zaman lazım, çok ani ölüm oldu,herkes şokta. Bence bu hafta gitme.


ırene adler
(26.07.18)
çalgılı eğlence yapmıyorsunuz ki siz, olayınız eğitim. sanat merkezi ve hocalar kararını bu şekilde verdiyse kafaya takacak bir durum yok bence. ha hoca kendisi ertelenmesini talep ederse o zaman destek olmak adına gitmeyiverirsiniz.


nrmnm
(26.07.18)
(2)

E-Devlet'te Tecil Bitişi Tekrar Geri Alınmış Görünüyor?

Geçen ay tecilim bitmeden birkaç gün önce gidip sevk işlemleri için talepte bulundum. Talebi alıp, Ekim 31'e kadar askerlikten muaf olduğuma dair bir yazı verdiler ve Eylül ayında gel muayene ol dediler.Ancak şimdi baktım E-devlet'te bu tarih tekrar 31 Temmuz'a çekilmiş. Bu durumda tekrardan askeri
Geçen ay tecilim bitmeden birkaç gün önce gidip sevk işlemleri için talepte bulundum. Talebi alıp, Ekim 31'e kadar askerlikten muaf olduğuma dair bir yazı verdiler ve Eylül ayında gel muayene ol dediler.

Ancak şimdi baktım E-devlet'te bu tarih tekrar 31 Temmuz'a çekilmiş. Bu durumda tekrardan askeri şubeye mi gitmem gerekiyor?
elf of darkness
(21.07.18)
gitmeden bir telefonla arasan soylerler bence nedir durum.


robokot
(21.07.18)
31 temmuzda 31 eylüle kadar sıkıntı yok diyecek sıkıntı yok. benim hazirana kadar sıkıntı yok yazıyordu. temmuz oldu sonra kendisi. sevk için gittim. şimdi gelme eylülde muayeneye gel 31 eylüle kadar sıkıntın yok kasımda askersin dedi . ok dedim. senin de öyledir. e devlet garip çalışıyor


glamdr1ng
(21.07.18)
(3)

Enstrüman Çalan Biri Nasıl Değerlendirebilir Bunu?

Bir ekiple birlikte çalmak, bu işi yapan başka insanlarla vakit geçirmek istiyorum. Aklıma sadece konservatuvar geliyor. Başka bir alternatif yok mu? Mesleğim var zaten, amacım para kazanmak değil bu hobiyi daha keyifli hale getirmek.
Bir ekiple birlikte çalmak, bu işi yapan başka insanlarla vakit geçirmek istiyorum. Aklıma sadece konservatuvar geliyor. Başka bir alternatif yok mu? Mesleğim var zaten, amacım para kazanmak değil bu hobiyi daha keyifli hale getirmek.
elf of darkness
(15.07.18)
kulağın zaten vardır, sesleri de kendin verebiliyorsan koro deneyebilirsin. müziği hobi olarak benimsemiş senin gibi bir sürü insanla tanışırsın. aradığını bulursan, bir ekip kurabilirsen; sonra istemezsen koroya devam etmezsin. bi dene bence. maden gibi, kaynak gibi hobi olarak enstrüman çalan insanlarla dolu oluyo korolar.


meyal
(15.07.18)
Eskiden garaj.org kullanıyoduk müzisyen bulmak için, site var mı, varsa kullanılıyor mu bilmem. Facebookta bulabilirsin belki tanıdığım insanlar var hem çalışıp hem hobi iş çıkışı haftasonu falan stüdyoya gidip çalan, birşeyler yapan. Nemrud da öyle, Mert Göçay bankacıydı albümler çıktığında.


mirafiori
(15.07.18)
@miafiori +1 eskiden garaj.org ve studyo24.net vardı. Garaj hala aktif olmalı şu an.


Tears of Devil
(15.07.18)
(2)

Süresi Dolan Öğrenci Kartının İçinde Kalan Paralar

İzmir için konuşuyorum.30 TL kadar bir para kaldı içinde.Bunu geri almam mümkün müdür?
İzmir için konuşuyorum.
30 TL kadar bir para kaldı içinde.
Bunu geri almam mümkün müdür?
elf of darkness
(14.07.18)
bu kartı veren yerle görüşürsen, para iadesi yapmazlar belki ama başka bir karta(normal) aktarabilirler.


killerbee
(14.07.18)
Konakta doğum hastanesinin ordaki katlı otoparkın altında kart merkezi (tam adını bilmiyorum) var. Oradan o parayı veriyorlar.


ismira007
(15.07.18)
(9)

Sizce Hakettiğim Maaş?

3 yıldır çalıştığım bir firma var. Maaştan memnun olmadığımı biliyorlar, askerlik sonrası maaş pazarlığına oturacağımızı konuştuk. Sizce ne kadar istemeliyim?Mevcut maaşım: 3500 TL. 2000 TL ile başladım. 1. yılın sonunda %35 bir zam aldım. Başka da zam falan almadım, enflasyon zamlarıyla 3500 oldu.
3 yıldır çalıştığım bir firma var. Maaştan memnun olmadığımı biliyorlar, askerlik sonrası maaş pazarlığına oturacağımızı konuştuk. Sizce ne kadar istemeliyim?

Mevcut maaşım: 3500 TL. 2000 TL ile başladım. 1. yılın sonunda %35 bir zam aldım. Başka da zam falan almadım, enflasyon zamlarıyla 3500 oldu.
Toplam tecrübe: 3 yıl
Ar-Ge departmanında çalışan bir makine mühendisiyim.

Görev ve sorumluluklarım aşağı yukarı şunlar:
- Bir defa teknik elemanım. Şunu çiz, bunu ölç, hesabını yap, bu parçanın mukavemet analizlerini yap, bu mekanik arızayı hallet dediklerinde departmanda iş verebilecekleri 1, 2 kişiden birisiyim. Yetişmiş arge personelleri çok az. İşin işte öğrenildiği bir mesleki alanda çalışıyorum. Yani çok tecrübeli bir makine mühendisini getirip verim alabileceğiniz bir alan değil. O adam da sıfırdan öğrenecek bu işi. Zaten bu yüzden firma, arge personellerini gençken alıp kendileri yetiştirmeyi tercih ediyor.
- Firma ar-ge merkezi. Ne olduğunu bilmiyorsanız, kısaca yaptığımız gündelik işleri ar-ge projesiymiş gibi gösterip devletten milyon mertebesinde para tırtıklamak. Bu işin tamamı bende. Proje hazırlama, projeleri yazma, yalandan hesap kitaplarını yapma, teftişe gelen akademisyenlere sunum yapıp projeleri savunma işleri vs. 25 projeden bahsediyoruz. Ben çok ağlayınca bu işi dışarıdan bir danışmanlık firmasına yaptırmak ve iş yükümü hafifletmek istediler ama adamlar 3 bin TL para istedikleri için yanaşmadılar.
- Tübitak projelerini yürütüyorum. Bu da devletten para tırtıklama şeysi. Benden evvel bir akademisyene yaptırıyorlardı bu işi. Adam 1 gün gelip 3500 TL para alıyordu. Firmada proje yazacak adam yok. Doğru düzgün cümle kurabilen adam yok. Yani sike sike birilerine para vermek zorundalar.
- Bunun dışında yabancı dil gayet iyi. Yazma olsun, konuşma olsun, bunu da kanıtlamış durumdayım. Bilgisayar bilgisi, mühendislik bilgisi de yaşıtlarıma göre iyi. Genel itibariyle herkesle iyi geçiniyorum, bir tatsızlık yaşamadım. Vazgeçilmez bir tarafım yok ama firma geçmişte yetiştirdiği elemanları sürekli elinden kaçırmış. Artık yetiştirecek bir ortam da yok. Firma, sektörde lider olduğu için ekibinden birini rakip firmaya kaptırmak istemeyecek.

Şimdi ben maaş pazarlığında yukarıdaki hususları dile getirmeyi düşünüyorum. Yani sen zaten beni işe almadığın vakit aynı şeyleri yaptırabilmek için min 6000 tl'yi gözden çıkartacaksın. Ben üstelik senin başka işlerini de yapıyorum?

Şunu da belirteyim. Öyle aşırı yoğun bir iş temposu yok. Çünkü ben biraz bedava çalıştığımı hissettiğim için işimi sadece yeteri kadar iyi yapıyorum gerisine karışmıyorum. Cumartesi ve Pazar günleri gitmiyorum. Mesai kalmıyorum. Nispeten rahatım, yaşıtlarıma nazaran daha iyi bir muamele görüyorum. Daha çömez sayılırım, öğrenecek çok şey var.

Bütün bunları tarttığınızda sizce ne kadar bir maaş istemek mantıklı olur?
elf of darkness
(07.07.18)
Gençsin, işi kapmışsın; hiç maaş hesabına girmeden yeni iş bak. Askerlik işini nasıl çözmeyi düşünüyorsun bilmiyorum ama onu hallettikten sonra istediğin maaşa yakın iş bulman çok zor olmaz. Hem Yeni şeyler öğrenmiş olursun, atılım yapmış olursun. 3500'den 6bine kimse atlamaz çünkü, 4bin yaparlarsa yine iyi.
Sen 4500 iste yine de, pazarlıklar 4bin üstünde kalırsan başarılı olmuşsun demektir.


Bruce
(07.07.18)
Askerlikten sonra en az 5 bin. Mekanik bakımda çalışan makine mühendisleri 4500 lira alıyor. Ar-Ge personelinin en az 6-7 bin alması lazım. Ayrıca devleti milyon lira seviyesinde tırtıklayan bir şirkette ben çalışmazdım.


dissendium
(07.07.18)
Yeni iş bakmak +1

Bu dediklerini layıkıyla yapıyorsan minimum 5bin alman lazım. Daha çok öğrenecek şey var diye bakma, öğrenme hızı eğrisinin düştüğü dönemdesin. İş aramak en mantıklısı.


6 binden aşağı almaman lazım


westblack
(07.07.18)
Hep aynı şey söylenir de, sebebi açıklanmaz.
Niye böyledir? Neden işi kavramış adamı elinde tutmak yerine böyle bir yolu seçerler?


elf of darkness
(07.07.18)
Bence işte devam etmek istiyorsan buradakine benzer bir şekilde yaptığın işleri, karşılıklarını falan listele. Sen olmasan firmaya yeni bir personelin yetişmesi dahil maliyetini hesapla, yeni personelin de belirtildiği gibi 5-6 en az isteyeceğini belirt. Gözlerine sokarsan değerini, akılları başlarına gelebilir belki. İnatlaşma yoluna giderlerse de bak yoluna.


crostata
(07.07.18)
Sebebi onların sana değil senin onlara ihtiyacın olduğunu düşünmeleri. Patronlar lütfettiği için biz çalışıyoruz, onlar sayesinde yaşıyoruz, şükretmeli ve daha fazlasını istememeliyiz. İstersek kapı oradadır, yolumuz açık olsundur.

Emeğinin karşılığını vermeyen iş yerine atılacak en büyük kazık orayı anında terk etmektir ki senden faydalanamasın, sonra da senin kadar bile bilmeyen biri için tonla para döksün. Buna rağmen döngü aynı devam eder çünkü sen o işi bırakma dirayetini gösterebilmiş azınlıktansındır ancak senden sonra gelen sesini çıkarmadan çalışacaktır ve patron senin sadece bir istisna olduğunu, kendi düşünce şeklinin doğru olduğunu kendince kanıtlamış sayacaktır.


Bruce
(07.07.18)
senin yerinde olsam 6 bin liradan aşağıya çalışmazdım. vermiyorsa da başka bir yerde iş arardım. sokaktaki midyeci daha fazla kazanıyor.


karlmarx
(07.07.18)
5'e baglanir. yeni is yeri vs zor seyler.


hybridus
(07.07.18)
(18)

Hayattan Keyif Alamıyorum

Eve kapanık yaşayan birisiyim.Asosyalim denebilir.İş dışında sosyal bir çevrem yok, telefonum çalmıyor.Annem ve babamla bütün gün aynı evde durmak ve bilgisayarda vakit geçirmek dışında yaptığım farklı hiçbir şey yok. Enstrümanım var bir de, iyi de çalıyorum. Arada sırada kayıt yapıp paylaşıyorum, 3
Eve kapanık yaşayan birisiyim.
Asosyalim denebilir.
İş dışında sosyal bir çevrem yok, telefonum çalmıyor.
Annem ve babamla bütün gün aynı evde durmak ve bilgisayarda vakit geçirmek dışında yaptığım farklı hiçbir şey yok. Enstrümanım var bir de, iyi de çalıyorum. Arada sırada kayıt yapıp paylaşıyorum, 3-5 kişi beğeniyor ve günler böyle geçiyor. Aslında sıkılmıyorum ama işte bu 5-10 dakikalık molalarda bastıran hayatı heba ediyormuşum hissi beni bitiriyor. Dışarı çık, farklı bir şey yap be adam! Yok, içimden gelmiyor. Ailem de olmasa kafayı yiyeceğim dört duvar arasında.

Üniversiteyi dışarıda okudum, arkadaşlıklar uzakta kaldı. işten güçten vakit bulamadığım için ve bir yaştan sonra insanlarla tanışmak zor olduğu için çevremi de genişletemiyorum.
Kimseyle sohbet edecek mecalim de yok açıkçası. Kimse bende merak uyandırmıyor. Muhabbetler sarmıyor. Hiçbir ortamda sahiden eğlenemiyorum. Dalıp dalıp duruyorum. Sıkıcıyım. İnsanlara karşı resmiyim. 10 defa tartıp 1 defa konuşuyorum. İmajıma çok önem veriyorum. Küfür etmiyorum, karı kız muhabbetinden, klişe futbol ve siyaset muhabbetlerinden haz etmiyorum. Dışarı davet ediyorlar, eziyet gibi geliyor. Ama gitmeyince de kıskanıyorum. İnsanların sadece efendi, dürüst, kendi halinde bildiği birisiyim.

Tanrıya inanmıyorum.
İş hayatı kölelik.
Uykusuzluk yaşıyorum.
Fazla mastürbasyon yapıyorum.
Bir kız var, belki onunla tanışsam her şey iyiye gidecek ama sadece bakışabiliyoruz. Gidip konuşacak cesaretim yok.
Abuk subuk şeylere para harcayarak hafta içlerini çekilir kılmaya çalışıyorum.
Her şeyi kafaya takıyorum.
Basit bir tatsızlık sonrası olayın devamını kafamda olumsuz hayallere dönüştürüp komplo teorileri kuruyorum. Beynim sürekli yanıp duran bir olumsuzluk kazanı.

Kişisel gelişime götümle gülüyorum.
Çok fazla şey okudum anksiyete ve asosyallik ile ilgili.
Çözüm diye sunulan şeyler özünde "diğer insanları taklit et" tavsiyesinden öteye gitmiyor.
Sizce "ben böyleyim" deyip kabul etmeli mi?
Yoksa bir yerlerden başlamalı mıyım düzeltmeye?
elf of darkness
(29.06.18)
Bunu sorgulayabiliyorsan umut var demektir.

Imajina cok onem verdigini soylemissin. Ayrica soyleyeceklerini olcup tarttigindan bahsetmissin bence bunlar guzel ozellikler. Yani karakterinde bir anormallik goremedim ancak fazla olculu olabilirsin.

Bence cagrildigin etkinliklere katilmaktan baslayabilirsin ise, adim adim.

O etkinliklerin gozunde bir cazibesi olmamasi neden? Ortamdaki insanlardan mi kaynakli yahut baska bir sey mi var? Bence asil cevap burada yatiyor. Illa ki ilgini cezbeden kisi ve ortamlar vardir, onlara kanalize olmaya calis. Belki davet edildigin kisileri kendine denk gormuyorsundur bu da katilma istegini yok ediyor olabilir.


perfectum
(29.06.18)
Spor yap yazacaklar


000000
(29.06.18)
Şehir hayatı yaşayan birisin, çok endişelenme, kız arkadaş edin hepsi geçecek


clever
(29.06.18)
Abi sen yüksek lisansı bitirdin hatırladığım kadarıyla. Bir tatil yap. Öyle üst üste bindirme her şeyi. Bodrum'a git, apaçi gibi takıl. Çok düşünme. Değişim için bir ritm yakalamak lazım.


dissendium
(29.06.18)
Bir tatile mi çıksan. Festivalleri falan kovalasan mesela. İyi geliyor çünkü.


denef
(29.06.18)
Abi adamin arkadasi yok siz tatil, festival diyorsunuz. Bence oncelikle gerekli bagi olusturmali cevresiyle yahut hedefledigi kitleyle.


perfectum
(29.06.18)
perfectum artı 1.


benaslindayohum
(29.06.18)
Festivale arkadaşla gitmek zorunda değil,orada edinir. Gerekli bağ oluşur işte.


denef
(29.06.18)
Evet beyler, klasikleşmiş cevapları bırakın.
"Kursa yazıl" tavsiyesi de geldikten sonra şu probleme adam akıllı bir çözüm istiyorum.
Düşünce biçimimi değiştirmem gerek.
Bununla ilgili bir kitap, yöntem tavsiyesi var mıdır?


elf of darkness
(29.06.18)
@denef 'Bir kız var, belki onunla tanışsam her şey iyiye gidecek ama sadece bakışabiliyoruz. Gidip konuşacak cesaretim yok.' diyor yazar.

Sen de diyorsun ki festivale gidip random birileriyle tanisabilir. Ne desem bilemedim. Neyse saygi duyuyorum.


perfectum
(29.06.18)
Cevap beğendiremiyoz :) hiçbir şey yapmayayım ama canım da sıkılmasıncı olma öncelikle. Gidişattan memnun değilsen yöntem değiştir. Mesela kızdan hoşlanıyorsun ama hayatın olağan akışı sizi biraraya getirmedi mi, o zaman müdahale et git konuş. Yok öyle olmaz ben yapamam ama bu durum da Canımı sıkıyor diyorsan festivale git :)


denef
(29.06.18)
@perfectum, git festivalde seviş demedim.reel arkadaş edin,eğlen dedim. Kafalar uyarsa başka planlar yapılır. Arkadaşlık ilişkisi kurabileceği en salaş ortamı tavsiye ettim. Yaz bi de mis gibi


denef
(29.06.18)
Bunu buraya yazdığına göre hayatın iyi yönde değişmeye başlayacak demektir. Bu başlangıç adımındı.

Kaç yaşındasın ki? Aşkın arkadaşlığın yaşı olmaz. Demek ki çevrende sana uygun bir insan yok ki sohbetleri vs ilgini çekmiyor. Çevrendeki insanları değiştiremezsin, olduğun yeri değiştirmelisin. Yanlış yerde yanlış insanlarlasın. İlgini çeken müzik var mesela. Bu konuda araştırmalar yap. Bir yerde çalabilirsin belki ne bileyim onun gibi şeyler... Başka ilgini çeken şeyleri düşün. Mesela tiyatroya yazıl illa yetenekli olmak gerekmiyor, komik anılar biriktirebilirsin. Ama tabii ilgini çekiyorsa. İlgini çekmeyen bir şeyi zorla yapma bence, faydası olmaz.

Hiç sushi falan yedin mi? Ya da diğer garip yemeklerden? Git bir uzak dığu restoranına her cumartesi mesela başka bir şey dene. Miden de bulansa hatta zehirlensen bile, ben zehirlenmiştim ölmedim, ye dene. Bu da hayatını monotonluktan çıkaracak küçük bir detay olur. Nerede paylaşıyorsun bu gitar videolarını söyle biz de bakalım nasıl çalıyormuşsun. Instagram'da paylaş bin tane etiket koy beğeniler artar. Bilmiyorum beğeniler sana mutluluk verir mi? Her sosyal medya bağımlısı gibi beni mutlu ediyor. Mutlu etsin de ne olursa olsun.

Bir tavsiyem psikolog. Kendini ona uzun uzun anlatırsın. Burada bize söyleyemediğin detaylar varsa hepsini anlatırsın. O sana en uygun çözüm yöntemini söyler. Anksiyeteni de aşmana yardımcı olur. Üff ne psikoloğu yaa para tuzağı falan deme. Ben 8 aydır gidiyorum, gerçekten işe yarıyor. Ben senden daha kötü haldeydim ben bile düzelmeye başladıysam sen ohoooo... Ben özgüvensizdim, çekingendim, kimseyle tanışamazdım, sessizdim, depresyondaydım hayat falan anlamsızdı, yemek yemiyor konuşmuyordum, intiharı düşünüyordum. O hallerim gitti. Çevremdekiler şaşırıyor çenen açıldı senin diyorlar. Burada sana cevap yazıyor olmam da düzelmemin göstergesi. Sen benden daha iyi durumdasın, istediğin hayata daha kolay ulaşırsın. Biraz enerji lazım sana. Kuru yemiş bal pekmez falan ye. hehe. Gerçekten ye.

O kızla tanış. Neden cesaret edemiyorsun? Reddedilmekten mi korkuyorsun? O kim lan kim ki o? O da insan sonuçta. Ergen gibi dalga geçecek hali yok ya. Müzikle ilgileniyorsun sen bir kere, kız etkilenir. Benim şu an sevgilim olmasa var ya birinden hoşlansam direkt gidip konuşurum. O hale geldim ne hallerden. Sen uhuu neler neler yaparsın. Bu işlerin yaşı yok, ben senden küçüğüm gibi duruyor ama senden kötü haldeydim bak. İnsanız yani nasıl ki grip oluyoruz, ruhumuz da bazen tekleyebiliyor.

Sözlükte yazarsın. Yazdıklarını beğendiğin bir yazar yok mu hiç? Bir entry bile beğensen mesaj at. Cevap gelsin gelmesin at sen. Ben atıyorum bazıları cevap vermiyor ama bana ne ben atıyorum. Bu şekilde arkadaşlık hatta aşk başlayabilir. Ben sevgilimi sözlükten buldum mesela, çok salak bir entysine cevap vermiştim. Sen de yap. Basit bak bu. Aç ekşi itiraf başlığını oku bazılarını tavsiye ver ne yaptın kardeşim son durum nedir falan de yaz millete. Oradan var ya ne muhabbetler çıkar.

Özelden de yazacağım bir şeyler.


batlegolas
(29.06.18)
kişisel gelişime götünle gülme ama her önüne de gelene tabi inanma. klasik introvert kişilik yapısındasın. bu yapının avantajlarını bilirsen sana faydası olur.


orpheus
(29.06.18)
gitmeyince kiskandigin seylere odaklan. ama gidince hemen elde edecegini de dusunme. o eksiklik sana gitmek icin bi sebep verir.


icim urperiyor
(29.06.18)
Bence bu senin yapınla alakalı. Kendi doğan neyi emrediyorsa o şekilde yaşa. Burada seni tanımadan 5 sayfa öneri yazan tacirleri dinleyerek kendini değiştirmeye çalışıp ele güne rezil etme derim. İçinden gelmeyen ve doğanın sana müsaade etmediği şeyleri yapmaya çalışma. Burada tek katıldığım öneri spor olabilir.


redskull
(30.06.18)
yetenekli insansan olur böyle dönemler, yaş nedir, yaptığın kayıtları mesaj olarak atabilir misin. iyiyse sana bir amaç verebilirim.

he onlar da kötüyse objektif olarak söylerim :(


jesusman
(30.06.18)
(5)

Epilepsi ve Askerlik

Bende temporal lob epilepsisi var.Testlerle de bulgular elde edilebiliyor.Fakat bu yetmiyor, epilepsi hastalarını kontrol edip nöbet geçirmelerini bekliyorlarmış, böyle bir söylenti var. Ne kadar doğru bu?Çünkü benim nöbetlerimde titreme, kendinden geçme gibi belirtiler yok.Bilincimi kaybediyorum ta
Bende temporal lob epilepsisi var.
Testlerle de bulgular elde edilebiliyor.
Fakat bu yetmiyor, epilepsi hastalarını kontrol edip nöbet geçirmelerini bekliyorlarmış, böyle bir söylenti var. Ne kadar doğru bu?

Çünkü benim nöbetlerimde titreme, kendinden geçme gibi belirtiler yok.
Bilincimi kaybediyorum tabii ama dışarıdan bakan birinin nöbet geçirdiğimi anlaması mümkün değil.

Bu halimle askere alırlar mı?
elf of darkness
(26.06.18)
Video eeg veya nöbeti tetikleyici uyaran vererek yaparlar heralde testleri. Oturup nöbet geçirmenizi beklemezler diye düşünüyorum.


curukturpkokusu
(26.06.18)
benim zamanımda epilepsisi olan ve 1 gözü hiç görmeyen 2 arkadaşım vardı.

askerlik şubesinde askere gidince söylersin deyip sallamışlar

çocuklar askere başladı(15 ay) askere başladıklarında hastaneye taşınmaya başladılar(çürük almak için) ikisi de terhis olmalarına tam 3 ay kala çürük aldılar ve deli gibi ağladılar.

lan bu kadar yaptım, 3 ay daha yapsaydım bitecekti, 3 ay kala çürük mü verilir adama diye.

bu hastanede çürük alma olayı aşırı önemli yani.


killerbee
(26.06.18)
Eeeg mr vs cektitiyorlar hastanede ona gore...


all girls dream
(26.06.18)
büyük bir askeri hastanede izmir ankara vs. durumunu anlatıp gidersen büyük ihtimal çürük alırsın. tsk bu konuda hassas risk almak istemiyor.


mikahakkinen
(27.06.18)
yaklaş yamacıma :) bende de temporal lob epilepsisi var ve benim nöbetlerim de seninkisi gibi.

ben şahsen askere gitmek istedim. çünkü iş başvurularında askerlik göreviyle alakalı sorularda, detaylarda karşıma sorun olarak çıkacağını düşündüm. Bu ne kadar doğru olur ne kadar yanlıştır bilemem. Askerlik şubesindeki komutan tanıdıktı. Askere teslim olmadan bir şey söyleme, teslim olunca söylersin dedi. Çünkü epilepsi olduğuna inanmaları için teslim olmadan önce hastanede uğraştırıyorlarmış biraz.. Askere gittim, teslim olduğunda komutan soruyor. Kronik rahatsızlığı olan var mı diye. Ben de epilepsi olduğumu belirttim. Hastaneye sevk ettiler, mr filan çektiler, teşhisi koydular. Orada doktor "gece nöbetinden, araç kullanımından muaf tutulması vb. şartıyla askerliğe elverişlidir" raporu verdi. 5 ay boyunca ne yaptın diye soracak olursan pek bir şey yapmadım. Gündüz nöbeti de yazmıyorlardı bana, canım sıkıldıkça kendimi paraflatıyordum nöbete gidiyordum, sigara muhabbet filan :)

diyeceğim şu ki temporal lob epilepsisinde düşüp bayılma olayı olmadığından askerlikten yırtma mevzusu grandmal nöbet geçiren insanlara göre zor. Özellikle orada askerlikten yırtmak için kastığını düşünürlerse işi yokuşa sürebilirler. Sen nöbet türünü, hastalığını, neler olduğunu düzgünce söyle..

son olarak geçmiş olsun..


silah taciri
(27.06.18)
(5)

Ergenlik Çağlarında Alınan Mail Adresini Değiştirmek

Ergence bir gmail hesap ismim var.Bütün üyeliklerim bu hesaba bağlı olduğu için tek bir adresten ilerlemek istiyorum. Bunun adını değiştirmem mümkün müdür?
Ergence bir gmail hesap ismim var.
Bütün üyeliklerim bu hesaba bağlı olduğu için tek bir adresten ilerlemek istiyorum. Bunun adını değiştirmem mümkün müdür?
elf of darkness
(13.06.18)
Yeni bir adres alıp bu eski hesabı da ona bağlarsanız oraya gelen bütün mailleri de görebilirsiniz. Üyelik adreslerini de yavaş yavaş güncellersiniz isterseniz.


kobuzchu kiz
(13.06.18)
Mümkün değil.
-Yeni bir mail adresi alıp, eski mailinizi ona yönlendirebilirsiniz. Gelen mailleri görürsünüz en azından,
-Yeni bir mail alıp, eski mailinizi üyelikleriniz için kullanmaya devam edebilirsiniz,
-Yeni bir mail alıp üyeliklerinizin mail adreslerini yeni mailinizle değiştirebilirsiniz tek tek. Bu biraz uğraştırıcı olur ama en mantıklısı ve kalıcısı bu bence.


veritaslibertas
(13.06.18)
Otomatik yonlendirme yap.


stavro
(13.06.18)
İki gmail hesabını birleştirerek çözdüm.
Fakat birine mail gönderirken gönderici kısmında "yenimailadresi@gmail.com on behalf of ergenmailadresi@gmail.com" olarak görünüyor. Doğrudan yeni mail adresinin görünmesini sağlamak mümkün müdür? Yani şu adres hiç görünmesin.


elf of darkness
(13.06.18)
ortaokuldan beri aynı


mikahakkinen
(13.06.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.