Giriş
(9)

kuver yazan yerde bahşiş bırakılır mı?

geçen bi meyhaneye gitmiştik. hesapta kişi başı 5,5 tl kuver ücreti vardı.şimdi konuşuyorduk da acaba kuver bahşiş yerine geçen bişey mi? açıklaması şu;https://www.superhaber.tv/kuver-nedir-cesitleri-nelerdir-kuver-parasi-niye-alinir-haber-95031ha bana mantıksız geldi, bahşiş vermek sorun değil de o
geçen bi meyhaneye gitmiştik. hesapta kişi başı 5,5 tl kuver ücreti vardı.

şimdi konuşuyorduk da acaba kuver bahşiş yerine geçen bişey mi?

açıklaması şu;
www.superhaber.tv

ha bana mantıksız geldi, bahşiş vermek sorun değil de oturduğumuz masa için neden ücret ödeyelim?

mekan bilenler için ankara afitap meyhane. ortalamanın bi tık üstü bir yer.

@ikram olarak sadece bir bardak su ve zeytin vardı. başka bişey getirmediler.

şişeden konulmuş bir bardak su ve ekmek için para vermek de saçma.
elorelia
(01.11.18)
Kuver su ve ekmek icin aliniyor gibi düşün. Afitapta ekmek su tatli meyva cay kahve ikram olarak geliyor. Dolayisiyla bahsis birakilir diye düşünüyorum


kuver su, ekmek, ıvır zıvır için +1
bahşiş yerine geçmez.


blatta hiberna
(01.11.18)
Tatli yok. Fazla yazmisim editleyemedim


kuver, kullandığın peçete, kürdan, çatal/pıçak gibi şeylerin parasıdır. işletme alır. bahşiş size hizmet eden garsonlara verilen memnuniyet bedelidir.


naksidil
(01.11.18)
Valla yediğimin ücretinden fazla para verdiysem bir de üstüne bahşiş bırakmam. Hatta habersiz kitledikleri için o yere de bir daha gitmem.


kuver denen olay denildiği gibi su, buz, ekmek, vırt zırt gibi şeyler. bahşiş vermek allahın emri değil tabi, garsonların genel tavrına göre veririm yahut vermem. bahşişi önden vermek iyidir, sürekli ikram gelir masaya. sonradan verdiğin bahşiş bir işe yaramaz :)


prasinos
(01.11.18)
Kuver yaziyorsa bahsis birakmam.
Bahsis yerine gecmez ama umrumda degil, patronuyla halletsin. Eskiden kuver mi vardi sanki


acemi
(01.11.18)
ben bırakmam
edit: suyu ayrı kuveri ayrı yazıyorlar aynı yazan yer bana denk gelmedi.


basond
(01.11.18)
@besond afitap'ta sudan para alınmıyor. ankara'da pek çok mekanda da alınmıyor. hatta sıkışık tanzimli yerlerde çoğu kez masalar yeri gelince birbirinin suyunu kullanır, garson da ordan alır oraya doldurur falan.


(2)

google haritalarda işletmenin görünmemesi

google my business hesabı var, o hesaptan yer işaretlendi. googleda aratınca yanda işaretli olarak harita ve işletme profili (telefon, çalışma saatleri vs) çıkıyor.ama arama olmadan, haritaları açıp sokağa yaklaşınca görünmüyor. temsili fotoğraf;https://i.hizliresim.com/RD7y6o.jpgatıyorum bu x yerin
google my business hesabı var, o hesaptan yer işaretlendi. googleda aratınca yanda işaretli olarak harita ve işletme profili (telefon, çalışma saatleri vs) çıkıyor.

ama arama olmadan, haritaları açıp sokağa yaklaşınca görünmüyor.

temsili fotoğraf;
i.hizliresim.com

atıyorum bu x yerinde bizim işletme. burada isim görünmesi için ne yapmalıyız?

bikaç makalede yorum, fotoğraf vs demişler. hepsi var. hiç bi etkinliğin olmadığı yandaki kaynakçının ismi çıkıyor ama.
elorelia
(12.10.18)
Sık sık işletmede konum açın, haritalarda yol tarifi alıp onunla gidin. yolculuk bitti diyip oylayın, fotoğraf ekleyin, başkalarına da yaptırın.

Kısa zamanda gözükecektir.


John Bloor
(12.10.18)
Benim de dikkatimi çekiyor bu olay ve tam olarak çözemedim mekanizmayi. Otuz tane yoruma sahip büyük bı işletme gözükmüyordu haritada.


the kene
(13.10.18)
(8)

Nişanım için saç ve makyaj ?

elbise şu (laciverti)https://i.pinimg.com/474x/a1/54/77/a1547755fc506d132a6dc0f3bc5aba65.jpgsaçım şöyle;http://www.kadinveblog.com/wp-content/uploads/2015/01/Yuvarlak-yuz-sekline-sahip-hanimlar-icin-kisa-sac-selena-gomez.jpgben de selena gibi `ekmek surat`lıyım :/hayatımda sadece iki kere kuaförde s
elbise şu (laciverti)
i.pinimg.com

saçım şöyle;
www.kadinveblog.com

ben de selena gibi ekmek suratlıyım :/

hayatımda sadece iki kere kuaförde saç yaptırdım ve ikisinde de beğenmedim. gözüm düze alışık olduğu için ve hafif dalgalı olsun dediğiniz saçı kıvırcık telefon kablosu gibi yapıp bırakan kuaförler yüzünden tedirgin yaklaşıyorum şimdi ama napsam bilemedim.

bu elbiseye nasıl saç makyaj gider? evde kendim düzleştirip makyajı da kendim yapsam çok mu basit olur? kuaföre bıraksak güvenmiyorum, kötü olursa dönüşü yok ya da her kuaförün yapabileceği basit bi model var mıdır? makyaj da kalıp gibi olsun istemiyorum. neye dikkat etmem lazım.

çok kararsız ve tedirginim. ne diyorsunuz?

nişan evde olacak bu arada.
elorelia
(10.10.18)
tebrikler.

sacin selenaninki gibi kisaysa, selena gibi birak gec bence.


fakyoras
(10.10.18)
o kadar kısaysa saçların kuaföre yaptırma derim. ince plaka düzleştiricin var mı? eğer varsa kıvırıp su dalgası yap. ufak tefek cinayetler'de merve aksak'ın hafif dalgalı saçları çok güzel, aynı onun gibi. makyaj olarak nude tonlarından şaşma.


nice tnetennba
(10.10.18)
valla Kuaföre gidip nişan dediğin zaman kalıp saç yaparlar. bir türlü dert anlatamıyorsun.

eliniz yatkınsa @nice dediği gibi kendiniz uğraşın ya da bir arkadaş becerebiliyorsa o yapsın. zaten evde olacaksa abartıya gerek yok.


ninotevtidze
(10.10.18)
saç için fazla seçenek yok gibi :/

makyajı da nişan diye fazla abartı yaptırmayın. hatta cildiniz sorunlu bir cilt değilse sadece göz makyajı yaptırıp evde bir ruj sürseniz yeterli olur.

bu arada tebrik ederim. mutluluklar. :)


naksidil
(10.10.18)
iyi bir kuaföre gidersen sorun olmaz. kalın maşa- dalgalı fön arası güzel olur. ben makayajımı kendim yapmazdım, günlük makyaj dışında bişey bilmiyorum pek. ancak göz makyajının iyi olması gerek, kuaföre gitmeyerek riske atamazdım.


tebrikler, kısa saçlar için toplama şekli vardı ama bulamadım. Böyle yanlardan burkarak arkaya doğru getirip arkayı topluyorlardı. Elbise çok güzel, nişan ifşası olur umarım, takipteyim.


her kuaförün yapabileceği basit bir model olarak önerim şu: saçına kırık fön çektir, dalgaları dağıtıp yandan arkaya doğru da tutturmalarını söyle. makyajı da kesinlikle kendin yapmanı tavsiye ederim, öbür türlüsü aşırı gereksiz. her zamanki halinden bir tık daha özenli ol, o yeter.


saçlarını ensede hafif toplat, boynun görünsün bu elbisede bence. kalın dalgalarla salaş bir topuz güzel olur.


denef
(10.10.18)
(7)

Şu hesap doğru mu? (Yazar ve Yayınevi kazancı)

https://twitter.com/ylmzzfrkn/status/1046360702078857216yani bu kadar düz mü bu işin hesabı?
twitter.com

yani bu kadar düz mü bu işin hesabı?
elorelia
(01.10.18)
Malesef o kadar düz değil. Bu arkadaşın bu konuda hiç bilgisinin olmadığı çok belli. Ayrıca kitap işi yazana pek kar bırakmıyor.


datnet
(01.10.18)
Hayır. Telif hakları sözleşmeden sözleşmeye değişir. Örnek bir sözleşmede "ilk baskıda kitap satışından yazar yüzde 9, sonraki baskılardan yüzde 6 alır. Bu ödemeleri de kitap piyasaya çıktıktan iki ay sonra 1/4 ünü alır. Kalan kitapların 1/4ü satıldığında kalan paranın ilk çeyreğini. 3/4ü satıldığında kalan paranın yarısını alır" şeklinde oluyor.


kablelvuku
(01.10.18)
Kendini edebiyat dünyasında kabul ettirebilmiş, kemik okuyucusu olan bir yazar değilseniz kitap yazarak para kazanamazsınız.
Ayrıca 70. Baskı ve her baskıda 10,000 baya iyimser bir tahmin.


battal gemalmaz
(01.10.18)
"yayınevi %30'unu alsa"dan sonrasını okumadım.

Yazar/çevirmen %7-15 arasını alır. Ayrıca her baskısı 10,000 adet yapabiliyorsa, helal olsun.


idonthaveatvset
(01.10.18)
Katıldığı etkinlikleden falan aşağı yukarı bu kadar kazanmıştır ama kitaptan olmasa da metin hara, bu kadın ekmeğini çıkarıyor.


Yayınevinin sadece 30% alması ve bir baskıda 10bin kitap düşüncesi hiç gerçekçi değil.


sopiro
(01.10.18)
Söylenmiş zaten ama hayır, o iş öyle değil. 10.000 adet baskı yapabilen yayınevi olduğunu sanmıyorum artık. Yayınevi de etiket fiyatından %30 kazanmaz bu arada. He tabii bu türde yazarlar başka yerlerden kazanıyorlardır parayı, nickimin hakkını veremedim +1


kobuzchu kiz
(01.10.18)
(2)

petonline.com.tr / ucuz mama

mamalara büyük zam gelmiş. geçen ay 280 liraya aldığım mamayı şu an hiç bi yerde 355'ten aşağı bulamadım. ama şurada 325 tl. https://www.petonline.com.tr/Hills-Science-Plan-Tavuklu-Buyuk-Irk-Yavru-Kopek-Mamasi-16-Kg,PR-216042.html355 olan da şu;https://urun.n11.com/kuru-mama/hills-tavuklu-buyuk-irk-
mamalara büyük zam gelmiş. geçen ay 280 liraya aldığım mamayı şu an hiç bi yerde 355'ten aşağı bulamadım. ama şurada 325 tl.

www.petonline.com.tr

355 olan da şu;
urun.n11.com

paketlerin biri eski basım, biri yeni basım. aynı mamaymış yani.

bi sıkıntı çıkar mı sizce 4-5 paket sipariş verecektim.

@ bir günde 2.25 kg mama yeniyor zaten bir paket 1 hafta gidecek. skt sıkıntım yok.
elorelia
(26.09.18)
Bir sıkıntı çıkmaz ama skt teyidi yapın. eski distribütörün sattığı mama muhtemelen. skt de sıkıntı yoksa sorun çıkmaz.


veritaslibertas
(26.09.18)
bunu al bence. biraz daha uygun. bu siteden bi kere kedi maması aldım. sıkıntı çıkmadı.

www.cabukmama.com


spirit crusher
(26.09.18)
(17)

Söz ve isteme töreni... Yardım PLS !

hafta sonu başlıktaki sancılı süreç yaşanacak. sadece çekirdek aileler ve iki taraftan da ikişer aile büyüğü. daha önce tanışma yemeği oldu ama aileler arası samimiyet ve iletişim yok, ortam gergin. iki taraf da bu işlere yabancı olduğu için herkes birbirine soruyor ne olacak diye. - ne ikram edelim
hafta sonu başlıktaki sancılı süreç yaşanacak. sadece çekirdek aileler ve iki taraftan da ikişer aile büyüğü. daha önce tanışma yemeği oldu ama aileler arası samimiyet ve iletişim yok, ortam gergin. iki taraf da bu işlere yabancı olduğu için herkes birbirine soruyor ne olacak diye.

- ne ikram edelim? herkese ayrı tabakta servis ayarlamam gerek değil mi?
- yüzük takılacak mı? ayrıca ufak bi nişan yapacağımız için şimdi takılmıyor mu bilemedik. tek taşım var hazırda, onu mu takacaklar?
- herkese kahve yapmam gerekecek mi? eğer öyle ise nasıl ayarlıcam? :/ kahve istemeden önce verilir diyen var, sonra verilir diyen var.

lütfen yardım.

@acı kahve olayına girmiycem yav.
@salonumuz küçük, masa yok. ayrıca masa açarsak insanlara oturacak yer kalmaz. sanırım ayrı ayrı tabak ayarlamam gerekecek. yardıma gelecek kimse yok gibi bişey. nişanı da işin içine katmak mantıklıydı ama bu hafta sonu olacağı dün kesinleştiği için ayarlayamayız, arkadaşlarımız filan da olsun istiyoruz, o yüzden ayrıca yapalım dedik.

iyi dilekler için teşekkürler.
elorelia
(05.09.18)
Benim bildigim aci kahve yapip damada itelemen lazim.


stavro
(05.09.18)
çocuklar hariç herkese kahve. birkaç kez sürebilir tabi bu nedenle. Ekstra nişan yapacaksanız yüzüğe gerek olmayabilir; onu bilmiyorum. Biz nişan, söz beraber yaptık. Bu aşamadan sonra herkese bir tabak ikram. İçine börek, kek tarzı şeyler.


garaser
(05.09.18)
Bence her ailenin kendine göre dinamikleri olur. Genelde insanlar, söz/nişan bir arada yapıyorlar. Ama siz ayrı ayrı yapıyorsanız, söz için bir yüzük lazım, belki sembolik olarak tektaşınız takılabilir.

Bence herkese ayrı servis açmak yerine, büfe veya masanın üstüne envai çeşit kurabiye, börek, kanepe, snack tarzı şeyleri güzel bir dekorasyonla koyup, yanına da tabakları koyarsınız, herkes açık büfe gibi istediğini alır. Sonra da, pasta falan kesersiniz.

Kahvelerin hepsini tek başınıza yapmanız zor olur. Bence varsa kardeşiniz, kuzeniniz veya annenizden yardım alabilirsiniz. Bir yerlerden ekstra kahve makinası bulursanız, kalabalık bir gruba aynı anda servis yapabilirsiniz. Bence kahveleri gelir gelmez verip, sonra konuşma yapıp, sonra yüzük takıp, en sonunda da yemek/pasta yemek, daha mantıklı gibi.

Umarım çok mutlu olursunuz:)


agluna
(05.09.18)
- kek, börek gibi küçük atıştırmalıklar ikram edebilirsiniz. Herkese ayrı tabak yapmak gerekli.

- ayrı bir nişan töreni yapacaksanız o gece sadece isteme merasimi yapılır. yüzük falan takmaya gerek yok. Nişan için bir organizasyon falan düşünmüyorsanız, aynı gecede ikisini de aradan çıkarmış olurdunuz hem daha güzel ve sade olabilir :) Nişan da ayrı yüzükler takarsınız, tek taş dışında yani.

- Çoluk cocuk herkese kahve yapmanıza gerek yok. Aile büyüklerine ve yetişkinlere yapmanız kafidir diye düşünüyorum. Ya büyük bir tepsi ayarlayacaksınız yada 1-2 sefer yapmanız gerekecek. Kahve dağıtımı da önce yapılır gibi hatırlıyorum. Aile büyükleri hal hatır sorup muhabbet ederlerken. Oğlanın kahvesini tuzlu yada acılı yapmayı unutmayın :D büyükler konuşurken oğlanın yüz ifadesine dikkat etmek keyifli olur. Sıcak ortam olur. Ama acının veya tuzun dozunu abartmayın :D kahveler bittikten sonra kız isteme faslı başlar.

Umarım yardımı dokunur. Şimdiden mutluluklar dilerim size.


arşivci
(05.09.18)
umarım her aşaması istediğiniz gibi geçer ve çok mutlu anılarla hafızalara kazınır.

bence havalar sıcak olduğundan misafirler ilk geldiğinde soğuk bir ikram yapılabilir, limonata, çeşitli şerbetler vs her ortamda iş görür ve şık olur.

insan sayısı ve evin büyüklüğüne göre açık büfe veya hazırlanmış tabak servisi yapılabilir.

kahve kısmında herkese yetişmek çok zor ve uzun sürebilir. diğer yazar arkadaşların belirttiği gibi ekstra makine bulunabilir. Önem sırasına göre erkek tarafının kahvelerini vs siz dağıtabilirsiniz diğerlerini ailenin genç kızları.

tek taş sembolik olarak takılabilir.

kahve önce yapılıor genelde. kahvelerden birer yudum alınıp söze başlanıyor.


gergedan
(05.09.18)
Zamanında abime istemeye gitmiştik, orada yaşananlardan cevaplıyorum

- Efsane bir sarma vardı, en çok aklımda kalan o. Onun dışında ufak bir gün tabağı gibi bir şey vermişlerdi. Börek, sarma, ufak tefek atıştırmalıklar işte.
-Ayrı nişan yapacaksanız takılmaz heralde. Söz yüzüğü diye bir nane var, ondan takalım derseniz takılıyor sanırım ama olmasa da olur.
-Kahve işine el birliğiyle girersiniz eş, dost, akraba ile. Çoluk çocuk varsa onlara yapma, yetişkinlere yap yeter.
Biz istemeden önce içmiştik kahveyi. Kahve hüpletildi, lafa girildi.

Ne güzel insanlar evleniyor ya. Umarım çok mutlu olursunuz.


Öncelikle hayırlı olsun :)

HErkese ayrı servis tabağı olmalı evet. Bizde erkek tarafı 2 çeşit baklava ve çikolata getirmişti. Baklavaları, kendi ikramlarımızla(2 çeşit su böreği, kremalı kek, yaprak sarması, kurabiye, bişeyler daha vardı ama hatırlayamıyorum) beraber tabağa koyduk. Herkese direkt tabağını verin, büyük borcamlara koyalım ordan alsınlar olayına girerseniz işin içinden çıkamazsınız, çünkü sizden servis bekleyecekler, kendileri çekinirler.


Biz yüzük takmamıştık, ayrıca nişan yapılacaksa yüzük takmanıza gerek yok o süreçte tektaş kalsın sadece. Ee bi araya geldik napcaz gibi bi ortam olmuyor, her şeyi önceden konuşursanız. İsteme konuşmasından sonra(aldık verdik vb. kelimeler kullanılmamıştı bizde, hayırlı olsun mutlu olsunlar inş. vs. dendi) sonra biz kalktık herkesi öptük sırayla, en son da birbirimizi öptük.

Kahveyi herkese ikram ediceksiniz geldiklerinde, hazır olsun mutfakta cezve-makina-içi ölçüsüyle su-kahve-şeker doldurulmuş ve fincanlarla kahve yanı suları doldurulmuş şekilde. Zaten başkası yapar kahveyi sana kalmaz, 1-2 tane tanıdık yakın birilerini çağırın mutfakta iyi iş yapabilecek ve samimi, aile dostunuz, komşunuz, teyzeniz-kuzeniniz vs. Sen servisini yaparsın. Kahveler gidince de önceden hazırladığınız ikram tabaklarını servise hazır hale getirin. Kahveler biterken hayırlı iş konuşmasını yaparlar. El öpme vs. yaparsanız onlar bitince tabakları, çayı, size gelen çikolatayı servis edersiniz.

Acı kahve olayına girmemek en güzeli en doğrusu.


megalomaniac
(05.09.18)
elo hayırlı olsun. Bizim yaptığımız şekli anlatayım sana fikir olsun.
Biz de tören terane pek sevmediğimiz için evde söz nişan kız isteme 3ü bir arada yaptık. yalnız eşimin ailesi tarafı bayağı kalabalık geleceği için küçük çaplı olmadı pek. onlardan 50 kişi bizden de 15 kişi falan vardı (anne baba kardeşler, hala dayı amca eşleri ve çocukları gelince böyle oldu).

biz zaman olarak öğleden sonrayı belirledik, akşam başka şehirlere dönecek olanlar vardı. ikindi gibi geldiler, ikram etmek için poğaça, börek, kurabiye gibi şeyler hzırlayıp mutfağa iki masayı birleştirerek bir organizasyon yaptık. yengem ve kuzenlerim mutfak ve servisle ilgilendiler. komşulardan sehpa, sandalye, fincan vs toplamıştık. mutfağın büyük kısmını yengem tek başına halletti diyebilirim. böyle eli çabuk birini siz de mutfağa tıkın :)

geldiklerinde hoşgeldin beş gittin faslı sonrasında eşimin dedesi önceden hazırladığı kağıdı cebinden çıkardı (çok tatlı bir şekilde aile üyelerini tanıttı bize). babam da bizim aileyi saydı. o sırada kahveler dağıtıldı. birkaç cezve ve simbonun dandik elektrikli cezvesi yetti. ama çaydanlıkta da yapılabilir tabi. ben kahve pişirmedim, sadece eşimin kahvesini ona ikram ettim. diğer misafirlere genç kızlar dağıttılar. bunun da bir usülü vardır belki, yanlış yapmış da olabiliriz ama iki aile de çok takmadıkları için nasıl kolayımıza geliyorsa öyle yaptık.

sonra dede babama dönüp isteme işlemini gerçekleştirdi kahve dağıtma işi bitince ve herkes yerine oturunca. yüzüklerimizi taktı. ben tek taş vs istemediğim için direk alyansları taktık. yüzük tepsisini kız kuzenim tuttu. sonrasında dedemiz ufak bir dua etti. dua olsun falan diye konuşmamıştık, eşimin ailesi birazcık daha muhafazakar insanlar olduğu için duaya önem veriyorlar, bizim için de bir mahsuru yoktu, iyi dilekler sunuldu, dua faslı bitti.

sonrasında ortaya nişan pastası geldi, kestik yedirdik birbirimize. normalde takı nişanda olmaz gerek yok demiştik ama eşimin ailesi birşeyler taktılar bana. ben de kenarda cumhuriyet altını hazırlamıştım anneme işaret ettim o da onu damada taktı. pastalar kesildikten sonra diğer ikramlıklarla beraber herkese tabaklarda çayla beraber dağıtıldı. zaten karşı taraf da anlayışlıydı, herşey sakin ve hızlıca halloldu. sonrasında erken kalktılar zaten biz daha uzun otururlar diye beklerken hepsi 1-1.5 saatte bitti.

bizden birisi damat tarafının siteye girişini, eve girişlerini falan videoya çekmiş, isteme, kahvelerin hazırlanması falan bayağı güzel kaydetmiş herşeyi. sonrasında bunları birleştirip bir video hazırlamıştı, bunu planlamamıştık sağolsun kendisi düşünüp yapmış. çok güzel bir anı oldu başından sonuna kadar.


ha bu arada tuzlu kahve falan yapmadık biz, bana saçma geliyor. kahvenin tuzlu olmaması daha büyük bir sürpriz oldu damat için :)

ikramlıkları ufak dökülüp saçılmayacak lokmalık şeyler seçerseniz siz de misafirler de rahat eder. ufak parça börek, minik kurabiyeler, hindistan cevizli toplar falan gibi. çok abartmayın çoğu yenmiyor zaten.

pasta yaptıracaksanız şeker hamuru olayına girmeyin, dolapta bile eriyebiliyor. biz normal pastanın üzerine şeker hamuru güller yaptırdık yani süsler dışındaki kısmı kremayla kaplıydı. şeker hamurunu kesmek de zor dağıtmak da.

yapacağınız şeyin adı nişan olacaksa alyans takılıyor, sağ ele. söz kesilecekse tek taş takılıyor bildiğim kadarıyla. çok da takılmayın, eşimin kardeşi önce söz kesme amaçlı tek taş taktılar evde tören yapıldı. sonra biz bu töreni nişan kabul edelim diyerek alyans alıp taktılar tören falan da yapılmadı tekrar.

nişan hediyeliği o zaman pek moda değildi ama ben anısı kalsın diye gelenlere birşeyler dağıtmak istemiştim. bütçem yetseydi yelpaze alıp dağıtacaktım ama bütçem yetmeyince mendil aldım herkese. üzerine organze kurdele ve minik çiçeklerle (suluhan da bulursun ulusta) süs yapıp dağıttım. erkek ve kadın mendilleri ayrıydı. sonrasında erkek tarafının getirdiği çikolatayı da misafirler giderken ikram ettik.

herşey gönlünce ve en güzel şekilde olur inşallah. soracakların olursa özelden yaz, ankara için bolca tavsiye verebilirim.


curukturpkokusu
(05.09.18)
tencerede yap kahveyi


Bizde de kız isteme ve söz birlikte yapılmıştı çekirdek aile + benim dayımlar da gelmişti yanılmıyorsam.

* Çaya gelmişler gibi düşünün, her yörenin kendi adeti vardır ama biz abartmamıştık, 2 çeşit tuzlu, 2 çeşit tatlı tabii ki ayrı tabaklarla sunuldu, ortadan alma verme işine girmeyin, eliniz ayağınız titreyecek, dağıtırsınız etrafı.

* Tektaşı taksalar doğru olur, bari öncesinde müstakbel eşinize verin de elinizden çıkarıp takma olmasın :)

* Çocuklar hariç herkese kahve. İstemeden önce yapmıştım ben. Kahveler içildikten sonra "konuya girilir" mutfakta yardım edecek biri olsun. Ben kahve yapmayı çok iyi bilirdim, resmen dağıtmıştım mutfağı. Kime ne kahve verdim hatırlamıyorum bile..

Hayırlı olsun, Allah tamamına erdirsin.


SiyamkedisiZorro
(05.09.18)
Öncelikle hayırlı olsun. Allah tamamına erdirsin diyelim.

kahve için yakın oturanlardan samimi komşulardan kahve makinası istemek mantıklı biz yeğeniminkinde öyle yaptık. bir kaç cezve de ocakta yapınca yetişti. ama en az 3 kişinin mutfak timinde olması gerek.

tabaklar ayrı ayrı olacak. tabakları önceden hazırlayıp mutfakta kalabalık etmektense masa üzerine ikramlıkları, tabakları, çatalları, çay servislerini hazırlayıp tabakları bir kişi hazırlayıp servis edeceklere verirse anlık daha hızlı ve pratik olur.

nişan olacaksa sadece tektaş değil nişan yüzükleri olacak kırmızı kurdeleli.

bence de acı kahve olayına girme yakın zamanda konya'da bir damat adayının bu sebepten öldüğü haberini okumuştum.

tebrikler. :)


naksidil
(05.09.18)
anam ne kadar teferruat anlatmış herkes.

bizimki şöyle oldu:

tanışma + söz + nişanı hep birlikte paketledik.
aileler hoşbeş ettikten sonra konuya girildi.
servis tabakları dağıtıldı.
pasta kesildi & yüzük takıldı.
çocuklar hariç isteyene kahve yapıldı.

istiklal marşı.

iki ailede de gafa rahat cıktı şansımıza, askdjd.

mutluluklar bu arada, hiç streslik bir durum yok.


piremses
(05.09.18)
öncelikle mutluluklar!

her şeyi akışına bırakın, bu işlerin bir standardı olmadığı için doğal nasıl gelişiyorsa öyle oluyor. kimse de durup ardından ay bu bok gibiydi demiyor. kolaylık olsun diye mutfağa bir iki yakın arkadaşınızı konumlandırıp kahve ve tabak hazırlama işlerini onlara ittirebilirsiniz. ben öyle yaptım, servise de kendim çıkıp tüm övgüleri toplamıştım. müthiş olmuştu.

hazırlaması kolay ve bir lokmada yutulabilecek yiyecekler hayat kurtarır. fındık lahmacun kek börek dolma patates salatası favorim.

herkese sade kahve yaparsınız, özel bir isteği olan varsa söyler onlara bir tur daha kahve yaparsınız. herkes aynı anda kahve içecek diye bir kural yok çünkü.

çok güzel anılar kalacak ardınızda, sancılı falan da olmayacak çünkü gerilecek bir şey yok. tekrar tebrikler :)


bu arada bizim menü de şöyleydi:

tepsi böreği, pasta, tatlı & tuzlu kurabiye, zeytinyağlı sarma, rus salatası.


piremses
(05.09.18)
(bkz: söz yüzüğü)
(bkz: nişan yüzüğü)

Ne ikram edeceğiniz biraz da size/ailenize kalmış,

İstemeye gelen taraf tatlı getirecektir, siz de eğer organizasyonu akşam yemeği şeklinde yapıyorsanız uygun bir çorba, ana yemek, yan yemek yapın.

Kahve istenmeden önce verilse iyi olur. Cezveniz yeterince büyük değilse aynı anda birden fazla cezveyi ateşe koyun.

Son olarak her aile bu işleri farklı farklı usullerde yapıyor.

Hayırlı olsun.


idexo
(05.09.18)
şeyy ben evleniyorum da.:D nişanda nişan yüzüğü takılır. bunu da bilmiyorsanız boşuna nişanlanmayın.

her neyse tebriks.


datnet
(05.09.18)
Öncelikle hayırlı olsun, çok mutlu olun inşallah. Ayrıca nişan da olacağı için ona göre önerilerde bulunayım,

- Abartmadan şöyle 4-5 çeşit pasta yeterli, herkese tabak hazırlansın, sonuçta kişi sayısı aç, masa filan açmayacağınızı varsayarak herkese tabak vermek lazım tabii,

- Yüzüğe gerek yok, nişanda takarlar,

- Evet kişi sayısında kahve yapacaksın, sen hariç tabii, kahve içer misiniz deme zaten herkes onun için geliyor.


elikası
(05.09.18)
(20)

Sinirlendiğinizde bi'şeyleri kırmak istiyor musunuz?

mutlaka istiyorsunuzdur da bu isteğinize nasıl engel oluyorsunuz?ben olamıyorum, böyle böyle çok şey kırmışlığım var.ne yapayım?öfke kontrol önerileriniz alınır.
mutlaka istiyorsunuzdur da bu isteğinize nasıl engel oluyorsunuz?

ben olamıyorum, böyle böyle çok şey kırmışlığım var.


ne yapayım?

öfke kontrol önerileriniz alınır.
elorelia
(31.08.18)
İstemiyorum. Öfkelenmek faydasız bir efor kaybı olduğu için çok nadiren öfkelenirim zaten.


crown
(31.08.18)
Öfkelenmek doğal bir duygu tepkisi ama insan öfkelendiğinde yaptığı şeyler, öfkenin haklılığını kanıtlamaz veya desteklemez.
Öfkelenince yapılan şeyler seçimdir. Buna vurmak, küfretmek, bıçaklamak da dahil.

Ülkemizde öfke kontrolsüzlüğü çok olunca herkes kendini haklı zannediyor, o yüzden daha çok çatışma oluyor.

Lütfen sizi suçladığımı düşünmeyin, sadece ülkedek genel algıyı açıklamak istedim. Eğer bu öfke kontrolü sizin için günlük yaşamı aşırı kısıtlayan bir durumsa bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.


mor bembombom
(31.08.18)
Yak bi cigara.


datnet
(31.08.18)
hayır istemiyorum, aklıma bile gelmiyor


dafuq
(31.08.18)
hayır enerjim kesildiği için bazen sinirden elim bile kalkmaz.
kırmanın sana zarar vereceğini bil, teyzem senin gibidir evinde sağlam eşya bırakmıyor kadın. annem ise öfkelenince çok konuşur, bağırır. ben de öyleyim. en azından maddi zarar vermeden sinirimi geçiriyorum.


Bir şeyleri kırmak istemiyorum. Sigara yakıp volta atarken bir yandan küfür ediyorum geçiyor.


eazy
(31.08.18)
Öyle bir isteğim olmuyor, en fazla elimdeki kalemi atıp kırmışlığım var. Fakat @nobody'i okuyunca güldüm çünkü sabah bişeye çok sinirlendim, o an annemin telefonu elimdeydi tam yere atacakken saliseler içinde "ya bi de kırılır mırılır" deyip koltuğun üzerine attım=) telefonu ayfon 4, ona rağmen, düşünün! =p


mslny
(31.08.18)
Komik olabilir ama aklıma hep bir yeri yakmışım gibi görüntüler geliyor.
Alevler içindeki bir evi veya şehri düşünürken sinirim bir nebze azalıyor.


filmlovepenguin
(31.08.18)
Soyle, genel olarak eskisi gibi gergin biri degilim, dunya seyime minare g*tume kafasina transfer olup genelde yilisik bir tip oluverdigim icin kendiliginden ortadan kalkti bu da.
Genel olarak ofkelenen biri olmaktan cikman lazim.
EN son gitar kirmistim. Ne yalan soyleyeyim cok iyi gelmisti ama:D


stavro
(31.08.18)
3 yıl önce, mezuniyetime yakın, teslim etmem gereken bir dolu iş vardı. laptop'um eski olduğu için kafayı yedi ve düzelmedi. çok sinirlenip klavyeye doğru yımrığı indirdim. hard diski kırmışım akjdklajdf hayatımda bir şeye öfkelenip kırma eylemini gerçekleştirdiğim yegane an. ondan sonra "nabıyorum ulan ben, girecek şimdi para" diye diye üzüldüm.

neyse, sinirlendiğim vakit, eğer problemi çözemeyecek gibiysem ve bu durum sinirlerimi etkileyecek duruma geliyorsa, ortamı terk ederim. evdeysem dışarı çıkarım, dışarıdaysam başka yöne yürürüm. yanımdakiyle tartışıyorsam yanından giderim. telefondan tartışıyorsak telefonu kapatıp dışarı çıkarım. sinirim yatışana kadar dolanırım.


nice tnetennba
(31.08.18)
evet istiyorum
bazen olamıyorum
güneş gözlüğümü kırdım mal gibi yaz mevsiminin ortasında kaldım öyle


Öfkelendiğim kişinin ağzını yüzünü dağıtmak dışında hiçbir şey beni rahatlatmayacağı için nesnelere yönelmiyorum, hiç içimden gelmiyor.


megalomaniac
(31.08.18)
her şey daha kötüye gidebilir, beterin beteri var, en dibi görmeyelim şimdi durduk yere diyorum.


hasmetizm 2046
(31.08.18)
Kırmak istiyorum ama kontrolü kaybetmiyorum. Zararı olmicaksa salıyorum gidiyor. @nice deyince aklıma geldi benim de öyle yavaş bi laptopum vardı, fıtık ederdi bazen dayanamaz iki çarpardım sonra bişi oldu mu diye bakardım. Genelde gözlerimi kapatıp derin nefes alırdım.


olutaklidi
(31.08.18)
mutlaka istemiyorum. hatta çocukluğumdan beri "ancak gerizekalı biri yapar böyle şeyleri" diye düşünüyorum. sağdan soldan görülüp öğrenilmiş bir davranış, taklit diye düşünüyorum. ben hulk mıyım sağı solu devireyim diye düşünüyorum. kırılırsa boşa para gidecek, ne gerek var diye düşünüyorum. zaten bir şeyleri kırıp dökecek kadar öfkelenecek bir hayatım da yok. buna sebep olan şeyleri ortadan kaldırın. bir adım sonrasında ya siz şiddet uygularsınız ya da size şiddet uygularlar.


eğer kırmak mantıksızsa ve size zarar veriyorsa çok anlamsız bir hareket. eğer işe yarayacak sizi bi sıkıntıdan kurtaracaksa öfkenizi kusmanız gerekir.


ipmus90
(31.08.18)
ben insan kırmayı seviyorum, kabul oluyor mu?
ciddi manada pek öfkelenmem ama olunca içim kolay soğumuyor ve dalyarağın önde gideni oluyorum. normalde öfke sebebi olacak şeyden anında kaçarım ama kaçamayınca fıttırıyorum, ilk hedefime saldırıyorum. hakaret etmeden bel altı vurabiliyorum, sonra üzülüyorum. neyse ki eskisine göre bu konuda daha iyiyim. özel bir yöntem yok, sanırım zaman içinde oluyor.


Bruce
(31.08.18)
bazen ama hiç kırmadım.


Apocalypse
(31.08.18)
İstiyorum ama böyle hissetmem için çok ciddi sinirlenmem lazım. Şu ana kadar bir şey kırmadım, yastık veya kırlent gibi şeyleri sıkmışlığım çoktur ama. Siz de yumuşak şeylere yönelebilirsiniz.


pike
(31.08.18)
İstemiyorum. Kırmamaya çalış.


(3)

Garantisi biten telefon için yetkili servis mi yoksa ... ?

ekranı kırık (dokunmatik vs sorunsuz çalışıyor ama) ve güç tuşu çalışmakla çalışmamak arasında giden bi telefon var.yetkili servis telpa. ekran 190 tl (kesin), güç tuşu 70 tl (civarı). işçilik, kdv içinde. bu şartlar altında yetkili serviste mi yaptıralım yoksa necatibeydeki telefonculara mı yaptıra
ekranı kırık (dokunmatik vs sorunsuz çalışıyor ama) ve güç tuşu çalışmakla çalışmamak arasında giden bi telefon var.

yetkili servis telpa. ekran 190 tl (kesin), güç tuşu 70 tl (civarı). işçilik, kdv içinde.

bu şartlar altında yetkili serviste mi yaptıralım yoksa necatibeydeki telefonculara mı yaptıralım? 260 tl böyle çıkan fiyat. telefoncuda 100 tlye yapılıyorsa boşa vermeyelim ama yakın fiyatsa yetkili servis iyidir yine.

ne dersiniz?

`cihaz general mobile 4g

i.hizliresim.com (son hali)

güç tuşu tek başına değiştirilmiyormuş, arka kasa ile birlikte değiştiriliyormuş.
elorelia
(29.08.18)
cihaz nedir acaba? güç tuşu için 70 tl çok fazla, bu kadar pahalı güç tuşu tamiri duymadım daha önce. ekran için yalnızca cam tamiri yapılabiliyorse ona da çok fazla fiyat çekmişler ama tüm lcd değişecekse gayet uygun fiyat.


kutukcu
(29.08.18)
Bu fiyatsa serviste yaptir. 100tl ye ekran yapacaklarini sanmam.
Guc tusu icin 70tl ucuk bir fiyat degil, zaten 50tl den asagi dokunmaz ki telefona adam.


stavro
(29.08.18)
Hangi model telefon acaba?


excespeace
(29.08.18)
(2)

Kocaeli yol tarifi

Ankara'dan Kocaeli büyükşehir belediyesine gidilecek. Ankara'dan hızlı trenle mi gidilsin yoksa otobüsle mi?yani belediye binası tren garına mı yakın otogara mı, hangisinden ulaşım kolay olur?teşekkürler.
Ankara'dan Kocaeli büyükşehir belediyesine gidilecek. Ankara'dan hızlı trenle mi gidilsin yoksa otobüsle mi?

yani belediye binası tren garına mı yakın otogara mı, hangisinden ulaşım kolay olur?

teşekkürler.
elorelia
(28.08.18)
İkisi de aynı. Otogardan ya da tren garindan inip tramvaya bineceksiniz. Yeni cuma durağında inip hemen durağın yanındaki üst geçitten karşıya geçeceksiniz belediye binası orda zaten.


Tren garindan tramvaya binince inilecek durak yedi sekiz dakika daha yakın onu söylemeyi unutmuşum.


(1)

Şu malzemeler ile nasıl bi karışım yapılabilir (alköl) ?

ViskiElma likörüLimon likörüErik likörüLimon likörü İce tea şeftaliJagerKavunlu keglevichElimizde bunlar var.Markete gidip ekstra birşey alma imkanımız da var. Ne yapabiliriz bunlarla?
Viski
Elma likörü
Limon likörü
Erik likörü
Limon likörü
İce tea şeftali
Jager
Kavunlu keglevich

Elimizde bunlar var.
Markete gidip ekstra birşey alma imkanımız da var.

Ne yapabiliriz bunlarla?
elorelia
(25.08.18)
viski + limon likörü + gerçek limon + soda/gazozla lynchburg lemonade yapabilirsiniz. bu havada iyi gider.


sir gawain
(25.08.18)
(7)

Nereden abiye elbise alalım?

internette 100-150 lira civarı var (patirti, deniz butik vs) ama tüm butikler hakkında kötü yorumlar okuduğum için cesaret edemiyorum. var mıdır güvenilir bi site? ankara'da şuralara bak derseniz o da olur. fiyat aralığı yukarıdaki gibi öyle uçuk paralar veremem. zaten taşlı tuşlu vs bişey aramıyoru
internette 100-150 lira civarı var (patirti, deniz butik vs) ama tüm butikler hakkında kötü yorumlar okuduğum için cesaret edemiyorum. var mıdır güvenilir bi site?

ankara'da şuralara bak derseniz o da olur.

fiyat aralığı yukarıdaki gibi öyle uçuk paralar veremem. zaten taşlı tuşlu vs bişey aramıyorum. sade ve uzun olsun kafi.
elorelia
(14.08.18)
trendyol ve morhipo'da düz uzun abiyeler var, deneyin isterseniz.


Ankara'da abiyeciler İzmir Caddesi'nde epey var. Ulus'ta da muhakkak vardır, lokasyonunu araştırmak lazım. Tunalı ile Keneddy'nin kesitiği yerde (biraz yukarısı ya da aşağısı olabilir) sağ tarafta Şapkacı diye bir dükkan var, orda güzel şeyler oluyor alt katından. Onun dışında outlet mağazalara bak, bi kere Mango'nun outletinden harika bir gece elbisesi almıştım 50 liraya.


buff
(14.08.18)
trendyol'dan almışlığım var. fotoğraftaki gibi gelmişti.


naksidil
(14.08.18)
Trendyol


sta
(14.08.18)
Mango'da 100-150 tl ye baya vardı bir ara. İlk defa bu sayede Mango'dan alışveriş yaptım hatta.


www.trendyol.com

trendyol milla party


kaputt
(14.08.18)
www.google.com.tr!4m2!3m1!1s0x14d34e67676eff35:0x3f6e98d6386bab53?sa=X&ved=2ahUKEwjsxLOogfDcAhWDzaQKHQJ3CwcQ8gEwAHoECAIQAQ


izmitcan
(15.08.18)
(1)

Ankara'da uygun fiyatlı balıkçı tavsiyesi

Olan var mı?Alkolsüz 100 liraya çıkabilelim. Araba var, lokasyon farketmez.
Olan var mı?

Alkolsüz 100 liraya çıkabilelim.

Araba var, lokasyon farketmez.
elorelia
(12.08.18)
kavala meyhanesi
üst katı güzel.


cedex
(12.08.18)
(6)

Şahsiyet dizisi güzelleşiyor mu?

iki bölüm izledim. aşırı zorlama geldi. polisiyeye bayılırım ama ilerlemiyor bu, sardırarak izledim çoğu yeri sıkıntıdan. direkt son bölüme filan mı atlasam? yoksa sabır mı diyorsunuz?
iki bölüm izledim. aşırı zorlama geldi.

polisiyeye bayılırım ama ilerlemiyor bu, sardırarak izledim çoğu yeri sıkıntıdan.

direkt son bölüme filan mı atlasam? yoksa sabır mı diyorsunuz?
elorelia
(02.08.18)
fena değil dizi ama öyle efsane falan olmasını bekleme biraz daha devam et ben 10-11. bölümlerde sıkılmıştım. başları fena değildi biraz daha sabret.

ha zorlama kısımları illaki var tabi.


basond
(02.08.18)
Sabır diyorum.
En azından iki bölüm dayan baktın hala olmuyor zorlamazsın.
Ama gerçekten iyi dizi. Sabır...


mutekebbir
(02.08.18)
sabir


jimicik
(02.08.18)
izle pişman olmazsın.


ocanal
(02.08.18)
ilk bölümden sardırarak izliyorsan bence zorlamamak lazım.


lalu
(02.08.18)
Izle izle. Zaten hepi topu 10 bölüm kadar birsey.

Güzel kisimlari son 3 bölümde. Ama sardirarak izleme, ayrintilari kacirirsin.


chitosan
(02.08.18)
(2)

Yabancı uyruklu kişi, iç hatlar uçuşu

PasaportÇalışma vizesi (bakanlığın verdiği çalışma izni kartı)THY uçuşu. Müşteri hizmetlerine sordum. Pasaport yeterli dedi ama emin olmak istedim. Başka herhangi bir belgeye gerek yoktur değil mi?
Pasaport
Çalışma vizesi (bakanlığın verdiği çalışma izni kartı)

THY uçuşu. Müşteri hizmetlerine sordum. Pasaport yeterli dedi ama emin olmak istedim. Başka herhangi bir belgeye gerek yoktur değil mi?
elorelia
(13.07.18)
Yok. Zaten yurt içine girişi yapmış. İç hatlar personelinin vize kontrolü gibi bir yetkisi yok zaten. O yüzden pasaport yeterli olur.


himmet dayi
(13.07.18)
pasaport yeterli. tıpkı biz yurtdısında domestic ucarken pasaport yeterli oldugu gibi. amac sadece kimligin kanıtlanması


(2)

Ani bi kararla tatile gitmek, ama nereye?

15-22 temmuz arası iki kişiotel masrafı maksimum 1500 tl olacak şekilde,otele kapanacak tipler değiliz, doğal olarak öyle her şey dahil, köpük partileri olan bi yer aramıyoruz. maksat kendi başımıza kafa dinleyebilmek, akşam çıkıp içebilmek. yarısını bi yerde, yarısını yakın başka bi yerde de geçire
15-22 temmuz arası
iki kişi
otel masrafı maksimum 1500 tl olacak şekilde,

otele kapanacak tipler değiliz, doğal olarak öyle her şey dahil, köpük partileri olan bi yer aramıyoruz. maksat kendi başımıza kafa dinleyebilmek, akşam çıkıp içebilmek. yarısını bi yerde, yarısını yakın başka bi yerde de geçirebiliriz.

otel ya da konum tavsiyesi süper olur.

teşekkürler.
elorelia
(07.07.18)
otel değil de pansiyondan yürüyün. kahvaltı pansiyondan, öğle yemeği pide lahmacun v.b. akşam yemeği iyi bi lokanta.

şimdi ucuz mekan tavsiyesi... akyaka turunç bozburun

kekolar buraları pek sevmez. disko ve ağleniyomuş rolü yapan insan bulamazsın.

iyitatiller.


mimikikili
(07.07.18)
yer: kalkan.
kalacak yer: airbnb'den butik otel veya ucuz pansiyon.

bilgi: kalkan genellikle ingilizlerin tercih ettiği oldukça sakin ve görece ucuz bir yerdir. biz mavi apart diye bir yerde kalmıştık. oldukça güzel manzarası ve özel havuzu vardı. inanılmaz sessiz ve sakin olmasının yanı sıra yerel insanları dışında neredeyse hiç türk olmadığından çok güzel tatil yapmıştık. hem de iki kez.


m murphy
(07.07.18)
(3)

Evlenecek çiftlerin kiralık ev bulamaması sorunsalı

batıkenetten kiralık ev bakıyoruz bi süredir hobi olarak.evler geniş, konum olarak da iyi. ama mutfak, banyo, tuvalet leş. mutfak dolapları milli dolaplarımızdan, eski püskü. banyoda derzler kapkara, duşakabin sararmış, tuvalet desen yüzüne bakılmıyor. yani ilana koyarken temizlemeye bile tenezzül e
batıkenetten kiralık ev bakıyoruz bi süredir hobi olarak.

evler geniş, konum olarak da iyi. ama mutfak, banyo, tuvalet leş. mutfak dolapları milli dolaplarımızdan, eski püskü. banyoda derzler kapkara, duşakabin sararmış, tuvalet desen yüzüne bakılmıyor. yani ilana koyarken temizlemeye bile tenezzül etmemişler ama temizleseler de olmaz yani, eski yapı.

yaptırayım kiradan düşeyim desen ev sahibi için astarı yüzünden pahalıya gelir.

eryaman'a bakıyoruz, orada da durum aynı.

benim iş yerinin konumu sebebiyle en uygun yerler burası.

artık şu göksu'nun oralardaki yeni yapılmış olan 1+1'lerden kirayalasım geliyor. en azından evin içine girince bi 'yeni' hissi var.

var mı yakın zamanda aynı dertleri çeken, siz napmıştınız?
elorelia
(23.06.18)
çakırlar tarafı biraz yenidir ama arabanız yoksa orda ulaşım işkence olabilir. ben atlantisin oralarda oturuyorum burda 15 20 25 senelik çoğu ev. ama siteler samimi geliyor bana..


lata
(23.06.18)
çakırlar tarafında amcamlar oturuyor göksunun oradakinde kuzenlerim (biri evli biri tek), çakırlar tarafı artık çok daha pahalı olmaya başladı. evler güzel ısınma ile ilgili bir sorunu falan da yok. kuzenlerimin oturduğu 1+1 ev cidden güzel ama evli çift için küçük değil mi ya? ben daralırdım içinde ama kuzenim memnun, kira 600 civarı
1+1 bizi darlamaz diyorsanız tercihinizi ondan yana kullanın derim hem ev güzel hem güvenli


dört beş ay önce arkadaşım batıkentten temiz bi 3+1 bulmuştu, oturuyor şimdi. her gün bakın ilanlara, demek ki denk geliyor. öyle bikaç ilan gösterdi çünkü.

tebrik ederim bu arada :)


allineed
(23.06.18)
(3)

Veteriner ücretleri

dün köpeklerden birinin ateşi vardı. kangal yavru. kan aldı test için 100 tlantibiyotik aşı 50 tl ateş düşürücü aşı 50 tlyeni çalışmaya başladık ve acaba bi yerden geçiriyorlar mı, nasıl bi karşılaştırma yapabiliriz?örneğin 50-60 günlük bi yavru daha vardı ve hastaydı. 3 gün klinikte kaldı, ölmüş ma
dün köpeklerden birinin ateşi vardı. kangal yavru.
kan aldı test için 100 tl
antibiyotik aşı 50 tl
ateş düşürücü aşı 50 tl

yeni çalışmaya başladık ve acaba bi yerden geçiriyorlar mı, nasıl bi karşılaştırma yapabiliriz?

örneğin 50-60 günlük bi yavru daha vardı ve hastaydı. 3 gün klinikte kaldı, ölmüş maalesef. tıbbi atık olarak biz halledelim dediler, tamam dedik,250 de ona yazmışlar. klinikte kaldığı süre boyunca da 100 tl serum 100 tl ilaç 30 tl konaklama parası ödüyorduk her gün için.

@şunu diyorsanız, evet gördüm ama bu alt sınır. yani ortalama hakkında bilgi verir mi emin olamadım. ölende corona var demişlerdi. burada aşı 60 tl yazıyor ama biz 100 tl ödedik. normal bi fiyatlandırma mı yoksa aşırıya mı kaçıyorlar, bilemiyorum.
www.avho.org.tr
elorelia
(06.06.18)
tüm ilaçlar / serumlar y.dışından geliyor ve dolar endeksli ona göre düşünün.

veteriner hekimleri odası'nın taban fiyat cetveli var oradan karşılaştırma yapabilirsiniz. min. ücretler var orada.


hosein
(06.06.18)
Herhangi bir veterineri telefonla arayıp onların uyguladığı fiyatları sorabilirsiniz.


inawen
(06.06.18)
köpek fiyatlarından emin değilim ama geçen bizim kedi için de 3-4 gün yetecek ilaca 75 tl verdim. hap, yine bu ilaç ve mamaya 260 verdim önceki hafta da..
yani ne yazık ki çok korkunç oldu fiyatlar.

yine de başka bir veterinerden de fiyat alın. telefonla arayıp.


kaputt
(06.06.18)
(4)

imax her zaman 3 boyutlu mu oluyor?

imax benim bildiğim tam perde görüntü olması ile alakalı ki daha önce imax'te 2 boyutlu izlediğimi hatırlıyorum. ama arkadaşım imax'ta 2 boyutlu olmaz, hep 3 boyutludur diyor. kim haklı?
imax benim bildiğim tam perde görüntü olması ile alakalı ki daha önce imax'te 2 boyutlu izlediğimi hatırlıyorum.

ama arkadaşım imax'ta 2 boyutlu olmaz, hep 3 boyutludur diyor.

kim haklı?
elorelia
(30.05.18)
(git: www.eksiduyuru.com )


bir3iki7
(30.05.18)
iMax yanlış hatırlamıyorsam artık hiç 3D film desteklemeyeceğini açıkladı.

www.themarysue.com


crown
(30.05.18)
Sen haklısın. İki sene önce the revenant'i 2d olarak imax'te izlediğimi hatırlıyorum mesela.


Arkadaşınız haksız, 2 boyutlu da oluyor. Vizyondan Deadpool 2'yi örnek verebilirsiniz.


hair freak
(30.05.18)
(21)

Bugün benim doğum günüm

27 oldum.Her sene olduğu gibi bu sene de kutlayayım sizle dedim. Son yarım saate yetişebildim. :))
27 oldum.

Her sene olduğu gibi bu sene de kutlayayım sizle dedim. Son yarım saate yetişebildim.

:))
elorelia
(10.05.18)
Nice yıllara,bende bugün doğmuşum;)30'a yaklasmak garip bi his.


ırene adler
(10.05.18)
İyi ki doğdun :)


Mutlu yaşlar!


fırt
(10.05.18)
nice mutlu yaşlara.


MtKrt
(10.05.18)
Oo elo ilk aşkım jdjdjdksd nice güzel yıllar diliyorum.


brad pitt
(10.05.18)
Helal. Ne mutlu sana.


[GODDARD]
(10.05.18)
Hepi bortdey:)


duptıs
(10.05.18)
çokça sağlıklı yaşlar dilerim. o kadak ki herkes şaşsın kalsın hatta bu kadar da sağlıklı olunmaz ki ya diye. kutlu olsun..


ssiradanbirigibi
(10.05.18)
Musmutlu yaşlara. galp galp galp


naksidil
(10.05.18)
mutlu yaşlar *-*


keskulpesent
(10.05.18)
Mutlu yıllar!


rakicandir
(10.05.18)
Kutlu olsun :)


sopiro
(10.05.18)
Nice yıllara.


Giovanni Pipitto
(11.05.18)
Mutsuz olsun


MaNOfTheYear
(11.05.18)
geç kaldım ama yine de mutlu yaşların olsun :)


mutlu yıllar


superb
(11.05.18)
Nice güzel yeni yaşlara :).


Phoebe
(11.05.18)
Ben de 9unda 27 oldum. Kutlu olsun.


oo elo reis saygılarrr...


titiraprap
(11.05.18)
Doğum günün kutlu olsun başkan


lorne malvo
(11.05.18)
(4)

yabancı haber kanallarını izleyebilmek

bbc türkiye gibi. turksat uydusu yeterli midir? yoksa ikinci çanak mı gerekir?şu an tvde yok bu kanallar.@kanal ismini uydurmuş olabilirim.
bbc türkiye gibi.

turksat uydusu yeterli midir? yoksa ikinci çanak mı gerekir?

şu an tvde yok bu kanallar.

@kanal ismini uydurmuş olabilirim.
elorelia
(07.05.18)
Türksat uydusunda o kanallar d-smart için var bildiğim kadarıyla. izlemek için KabloTV en iyi seçim olacaktır. KabloTV Temel Paket'te istediğiniz kanallar mevcut.

www.turksatkablo.com.tr


teknikekip
(07.05.18)
bbc türkiye yok kablo tv'de. hatta başlı başına öyle bir kanal olduğundan bile emin değilim.


sutlu nescafe
(07.05.18)
bbc türkiye diye bir kanal yok. dsmartda bbc world bcc earth var.


mikahakkinen
(07.05.18)
al jazeera english ve euronews var turksatta normal çanak ile izlenebilen.


nrmnm
(07.05.18)
(16)

Şu üçünden hangisi ?

yine mi alışveriş yine mi sen demeyin pls.1- https://www.trendyol.com/y-london/siyah-kadin-sirt-cantasi-p-2695621?boutiqueId=1836592- https://www.trendyol.com/y-london/siyah-kadin-sirt-cantasi-p-2491813?boutiqueId=1836593- https://www.trendyol.com/modeva-canta/siyah-kadin-sirt-cantasi-p-1149948?bout
yine mi alışveriş yine mi sen demeyin pls.

1- www.trendyol.com

2- www.trendyol.com

3- www.trendyol.com
elorelia
(27.04.18)
illa biri olacaksa 3.
ama bence hiçbiri :)


teritori
(27.04.18)
1


akil kupuru
(27.04.18)
1'i beğenmedim, 2'nin çok benzeri bende var ve hiç kullanışlı değil. O zaman 3.


kobuzchu kiz
(27.04.18)
3

ama bence de hiç biri


westblack
(27.04.18)
3


dedimmidemedimmi
(27.04.18)
3 güzel bence, dümdüz çanta işte mis gibi. 3ü al.


2 veya 1

Ama bence de hiçbiri :) malzemesi kaliteli görünmüyor.


sopiro
(27.04.18)
3 diyorum


antikitleruhlu
(27.04.18)
3 aralarındaki en güzeli


hiçbiri ama yine de 1.


sir gawain
(27.04.18)
1


Adramelekhh
(27.04.18)
bana sorarsan hepsi ucuz pazar işi duruyor. birini seçmem gerekirse 2.


naksidil
(27.04.18)
3


chitosan
(27.04.18)
2


dedim ben sana
(27.04.18)
Bence biraz daha bak bunlar güzel değiller.
İlla biri olacaksa da 3.


mutekebbir
(27.04.18)
1


since1907
(27.04.18)
(4)

hadi bunu da açıklayın ateistler?!

https://www.youtube.com/watch?v=Qiyh7UPFX5Mtabi ki gerçekliğine inanmıyoruz da nasıl olmuş olabilir?
www.youtube.com

tabi ki gerçekliğine inanmıyoruz da nasıl olmuş olabilir?
elorelia
(17.04.18)
hokkabaz 4 jüri üyesine de videoda zaten olan şeyleri yaptırıyor. jüri üyelerinin seçimleri tesadüf değil

kırmızı boyayı seçme numarasında muhtemelen kutunun üzerinde 2 tane farklı renk boya var, kapatıp belirli bir teknikle sallayınca alttaki kırmızılar üste geliyor

penguen kart seçerken kartları kapatıp jüri hangi kartı seçerse seçsin el çabukluğu ile penguen olanı veriyor

rubiks küpte, jüri küpü nasıl değiştirirse değiştirsin küpü bir kutuya koyuyor ve muhtemelen kutunun tabanındaki patern küpün yüzeyine yapışıyor ve ters çeviriyor. böylece döndürdüğünde yüzey istediği formda oluyor

kitapta kelime işaretleme numarasında o kelime zaten işaretli ve kalem yazmıyor

bu tarz numaralarda olay objenin seyirciye gösterilmediği o bir kaç saniyelik kısımda döner. rubiks küpü kadın karıştırdıktan sonra tekrar neden kutuya koyuyor mesela, böyle düşünerek de bulunabilir


asbe
(17.04.18)
açıkçası bu "birilerine rastgele seçimler yaptırıp onları önceden hazırlanmış bir araçla (video, pano vs.) gösterme" numarası son on senede o kadar çok yapıldı ki artık modasının geçmesi gerekiyor. 30 sene öncesinin kadın kesme numarası neyse 2000'lerin numarası da bu. 3 sihirbazlık gösterisinden 2'si bunlardan oluşuyor, izlerken feci sıkılıyorum.

kalem numarasını üstte yazdığı gibi düşündüm ben de. kutuyu sallayınca üstlerde sadece kırmızı kalemler oluyor.

rastgele seçilmiş gibi duran iskambil kartı göstermek neredeyse her deneyimli sihirbazın yapabildiği el çabukluğuyla ilgili bir numara. jürinin dokunduğu kartı değil başka bir kartı üste getiriyor.

rübik küpte kutunun içinde mıknatıs ya da yapıştırıcı yoluyla hazır bir yüzey rübik küpün üstüne yapışıyor.

kitap-kalem bayağı basit. kitabın her sayfası aynı, kelime önceden işaretlenmiş. kalem de yazmıyor.

tv jürilerinin önceden hazırlanmış settingi bozmamak için böyle numaralarda sihirbazı hiç zorlamaması da ayrı bir konu. mesela david kalemi seçerken ben altlardan almak istiyorum diyip acele etmeden elini diplere daldırsa, simon kalemi sabit tutmak yerine kitabın diğer tarafını işaretlemek istese falan her şey allak bullak olacak. jüri kasten işleri kolaylaştırıyor yani.

sonuç olarak öyle inanılmaz bir gösteri gibi gelmedi bana. sırf agt'de bile bundan daha iyi şovlar yapıldı.


sir gawain
(17.04.18)
Üsteki arkaşaların düşüncelerini okudum ama yinede şu an videodakiler gibi ağlıyorum ben ;)


kirmizi kart
(17.04.18)
Aslında numarada bişiy yok. Yeteneksizsinizde bolca görürsün bunu ama sunum dersen o efsane işte. Böylesini göremezsin kurgusu harika yani gerisi çöp

Yukardaki arkadaşlar açıklamışlar zaten birazdan benzer bi videoyu editleyecem

edit: videoyu 3. dakikadan itibaren izlersen hülyanın yaptığı küple çantadan çıkan küp aynı değil.

www.youtube.com


fasko
(17.04.18)
(3)

Gençlik parkına gidilir mi?

ben, ablam ve iki yaşlarında kızı ile lunaparka gitmek istiyoruz ama pazar günü lunapark nasıl olur? en son acayip acayip tipler gidiyodu sanırım, ya da atıyorum çok kalabalık olur da sıra bekleemekten ölür müyüz?yok oraya gitmeyin diyorsanız ulaşımı kolay lunapark nerede var?@hesapladım da temmuzda
ben, ablam ve iki yaşlarında kızı ile lunaparka gitmek istiyoruz ama pazar günü lunapark nasıl olur? en son acayip acayip tipler gidiyodu sanırım, ya da atıyorum çok kalabalık olur da sıra bekleemekten ölür müyüz?

yok oraya gitmeyin diyorsanız ulaşımı kolay lunapark nerede var?

@hesapladım da temmuzda 3 yaşında olacak. ayrıca annesiyle parka vs gidiyor zaten. tırtıla binmek istiyordmuş.
elorelia
(14.04.18)
AVM'lerde çocuk oyun alanları oluyor. Güvenlik nedeniyle ben bunu öneriyorum.

2 yaşında çocuk ve lunapark zor zaten özellikle küçüklere yönelik yavaşlatılmış aletler avm lerde mevcut. playland vs. gibi isimleri oluyor.

Açık havanın verdiği keyfi vermez tabi benim kızım küçük olsa hava da güzelse onu parka götürür güzelce temiz hava aldırırdım.


ozdek
(14.04.18)
2 yaşına uygun ne vae bilmem ama İstanbul'da vialand güzel baya


senolll
(14.04.18)
gidilir. O kadar da tehlikeli tipler yok ama ülkemizde lunapark profili belli. Çok bişey beklemeyin ama başınızada bir iş geleceğini zannetmiyorum. Ben oğlumla gittim.


delicevat
(14.04.18)
(8)

İlk duruşmada 5 yıl hapis cezası almak

bizim firmada bi eleman tacizden içeri girmişti 3 ay önce. olayın olduğu gece tutuklandı, ertesi gün cezaevindeydi. 3 aydır da yatıyor. bugün ilk duruşması vardı ve direkt 5 yıl ceza almış. avukatı da şaşkın, nasıl oldu anlamadım filan demiş.kamera kaydı yok, tanık yok, çocuğun herhangi bi sabıka ka
bizim firmada bi eleman tacizden içeri girmişti 3 ay önce. olayın olduğu gece tutuklandı, ertesi gün cezaevindeydi. 3 aydır da yatıyor. bugün ilk duruşması vardı ve direkt 5 yıl ceza almış. avukatı da şaşkın, nasıl oldu anlamadım filan demiş.

kamera kaydı yok, tanık yok, çocuğun herhangi bi sabıka kaydı yok. sadece tarafların beyanı var. kız taciz etti diyor bizimki inkar ediyor (elim çarptı demiş ailesine)

bizim şirket avukatı da şaşırdı. elemanın avukatı hiç mi savunma yapmamış, ilk duruşmada böyle bi karar ilk defa duyuyorum dedi.

siz ne diyosunuz?

@hayır, başından beri inkar ediyor. ifadesini de o yönde vermiş.
elorelia
(11.04.18)
3 ay yatmak da ilginç bence. Yaptım demiştir en başından.

Edit: Karara itiraz etsin o zaman. Salak mıymış boş yere 5 yıl yatacak.


dissendium
(11.04.18)
3 ay yatmak ilginc degil turkiyede tedbir amacli zaten ilk adam iceri atilir 6 7 ay sonra sucsuzsa disari cikar. Ama kanit veya itiraf olmadan ilk seferde atmazlar bilmediginiz bir seyler vardir


3 ay az bile,
komşunun oğlu değil sigara içmek, içenlerle arkadaşlık bile yapmaz, berberde sıra beklerken narkotik baskınından tutuklandı 8 ay yattı. beraat etti sonradan.

ilk duruşmada kafadan 5 yıl verdilerse, sizlerin bilmediği deliller vardır. avukata bakma yın, delil olmasa en az 2-3 duruşma uzardı.


ada meltemi
(11.04.18)
bu aralar işler karısık, kimyasal hadım falan konusuluyor. hakim etkilenmiş olabilir.


binder dandet
(11.04.18)
Bilmediğimiz şeyler vardır. Kanıtlar deliller vardır.


3de 2 yatarı var. son 1 sene açığa çıkar. 40 ay yatar(3yık 4 ay). suç cinsel olduğu için beyan yeterli oluyor ancak hakimin kanaati önemli.


mikahakkinen
(12.04.18)
Sizin bilmediginiz kanitlar vardir ortada.


chitosan
(12.04.18)
Sizin bilmediğiniz kanıtlar vardır. Sadece iki kişi söz konusu olsa biliyorsunuz tecavüzlerde bile yok rızası vardı bilmemne salıveriyorlar.


SiyamkedisiZorro
(27.04.18)
(1)

dizde iğne batması şeklinde ağrı

neye işarettir sizce?sadece tek dizde. şu son bir iki günde kesintisiz olarak ağrı var ama yıllardır ara ara yokluyor beni. özellikle uzun süre kıvrık olduğu zaman (yani sandalyede otururken mesela) ağrı artıyor. hastanede hangi bölüme gitmek gerek?
neye işarettir sizce?

sadece tek dizde. şu son bir iki günde kesintisiz olarak ağrı var ama yıllardır ara ara yokluyor beni. özellikle uzun süre kıvrık olduğu zaman (yani sandalyede otururken mesela) ağrı artıyor.

hastanede hangi bölüme gitmek gerek?
elorelia
(29.03.18)
ortopedi ve travmatoloji bölümüne gitmelisin.. ultrason ve/ya mr çektirecekler. micro yırtık/tendinit veya menisküs başlangıcı gibi gözüküyor şikayetin. bir uzmana gözükmelisin mr sonucunla birlikte..


Fayfa
(29.03.18)
(20)

Babam trafik kazası geçirdi, gözaltında

dolmuş şoförüydü. anlattığına göre yolcu almak için yanaşmış bi yere, yola çıkarken biri daha işaret etmiş, sinyal verili şekilde tekrar sağa yanaşmış. bu sırada arkadan gelen bi hafriyat kamyonu çarpmış. dolmuş takla atmış 5-6 defa. olayı görenler kamyonun süratli geldiğini ve hiç frene basmadığını
dolmuş şoförüydü.

anlattığına göre yolcu almak için yanaşmış bi yere, yola çıkarken biri daha işaret etmiş, sinyal verili şekilde tekrar sağa yanaşmış. bu sırada arkadan gelen bi hafriyat kamyonu çarpmış. dolmuş takla atmış 5-6 defa. olayı görenler kamyonun süratli geldiğini ve hiç frene basmadığını söylüyolar.

dolmuş pert. o araçtan insanların ayakta çıkması bile mucize bence. 15 yaralı, birinin durumu ağır. hayati tehlike var mı yok mu bilmiyoruz ama bi hastaneden başka bi hastaneye sevk edildi, bişey söylemiyolar.

babam ifade vermek için karakola gitti. polisler 'savcı görmek istedi, çok ifade var, bugüne yetişmez, gece burda kalır, gözaltında demeyelim de misafir edicez.' dediler.

avukatlık bi durum var mı dedim. baro bi avukat gönderir, varsa avukatınız arayın dediler. şirketin avukatı ile görüştüm de baro bi avukat atasın, eğer suçlama vs olursa ben gireyim devreye dedi.

5'te tekrar karakola gidicem.

öyle yani, ne yapmak lazım, bilemedim.

@evet, kamyon sürücüsü de karakolda. onda bişey olmadığı için direkt karakola alınmış zaten. biz hastane maratonundan sonra karakola geçtik.

@akatreil, evet kaza o. gerideki köprü de durak zaten, ikinci yolcu için biraz ilerden mi yanaştı artık bilmiyorum.
elorelia
(20.03.18)
Of çok geçmiş olsun. Umarım durumu ağır olan yolcu da toparlar, kötü bir şey olmaz. Şu an yapacak bir şeyin yokmuş gibi gözüküyor zaten, beklemek zor ama bekleyeceksin. Kamyon sürücüsü de karakoldadır herhalde, değil mi?


kobuzchu kiz
(20.03.18)
Gecmis olsun. Gorgu taniklariyla irtibati koparmayin. Etrafta esnaf falan varsa olay tazeyken gidin gorusun. Mahkeme falan olursa gorgu tanigi onemli.


ykyt
(20.03.18)
geçmiş olsun.


geçmiş olsun, tutuklama çıkacaktır benim tahminime göre. ağır yaralı var diyorsunuz, ölümlü ağır yaralamalı durumlarda tutukluluk verilebiliyor. (çok yüksek olasılıkla)
şirketin dediğine bakmayın, bu tarz kazalarda böyle bir derece kaza varsa kesin dava açılır sürücü hakkında. aracınıza ek olarak tedbir koyulur vs. ileride araç sahibinin ve babanızın aleyhine tazminat davası açılır yaralılar ve vefat edenlerin yakını tarafından.

baro avukatı dışında avukat tutmanızı öneririm, zorlu süreç çok geçmiş olsun tekrar.


cabiday
(20.03.18)
geçmişler olsun. bir infilal yaratmamak için şahıslar misafir edilebiliyor emniyette.


caletti
(20.03.18)
bu arada en kötü ihtimaller için önemli olan babanızın olayda ne kadar kusurlu olduğu. olaya tanık olanlarla irtibat koparmayın, kaza sonrası tutulan trafik kaza tespit tutanağı da çok önemli. babanıza hiçbir kusur çıkmazsa bu dediklerim gerçekleşmez de.


cabiday
(20.03.18)
Geçmiş olsun çok üzüldüm. bir kişi hastanede ise şöförü her türlü göz altına alıyorlar (hasta yakınları sakinleşsin diye) o nedenle şahsi algılamayın.


kenarortay
(20.03.18)
Elorelia çok geçmiş olsun. Tanıdığınız bir avukat varsa görüşün ilk ifadede yanında bulunsun en azından. Yukarıda dedikleri gibi olay büyükse, karşı taraftaki zarar görenlerin içini soğutmak ve daha büyük olayları engellemek için tutuklama verebiliyorlar ama umarım öyle olmaz denetimli serbestlikle falan kurtulur.görgü tanığı kamera falan varsa simdiden görüşün gerçekten önemli.şirketin avukatı gelse iyi olur, bu durumda gelmeyecek de ne zaman gelecek. İşgüzarlık yapmış. Bunun sonucunda kamu davası açılır, sürücüye ve ruhsat sahibine. Suç oranları, bilirkişi raporları önemli. Ayrıca yaralananlar/ vefat edenin yakınları da maddi ve manevi tazminat davası açabilirler. İnşallah ağır yaralı olan kurtulur. Sıkıntılı bir süreç, biz de benzerini yaşadık. Allah yardımcınız olsun.


curukturpkokusu
(20.03.18)
www.milliyet.com.tr

kaza bu sanırım. yani pek anlamam ama babanızın aracına vurulan yere bakıyorum, kamyon şoförü arkadan vurup minibüsü savuracak kadar sert girmişse babanıza tutuklama niye versinler ki diye soruyorum kendi kendime. geçmiş olsun.


akatreil
(20.03.18)
bence avukatı siz tutun. Baroya bırakmayın.

@cabiday, bilmediğim için soruyorum.
adama kamyoncu öküzü çarpıyor arkadan. dolmuşun bir suçu yok ki. Dolmuşun suçu bile olsa(mesela tekrar arkasına bakmadan sağa yanaşmaya çalıştıysa), arkadan çarpan ve hız yapan kamyoncu öküzü daha suçludur. Ben neden dolmuşçunun tutuklanması gerektiğini anlamadım? Asıl katil bozması kamyoncu tutuklanmalı.


@konusma
eloria ister istemez kendisine söyleneni anlatıyor. kusur durumunu trafikçiler belirler kaza tespit tutanağında. babasına tali kusur da olsa kusur verilebilir, ben buradaki veri ile kusursuz diyemem. sallıyorum yolcu almaması gereken yerde miydi hareket halinde miydi, yolda gidiliyor muydu. istinap haddi aşıldı çok mu yolcu alındı. haberlere bakıp kusur durumu da yapılamaz. genel geçer olayı anlattım sadece. kaldı ki bu kusur işi yargılama bile gerektirir. yukarıda da dediğim gibi ölümlü vakalarda tutukluluk hali verilebiliyor olayın sıcaklığı ile


cabiday
(20.03.18)
geçmiş olsun. cezaevine alınma veya tutuklanma sebebi yaralı yakınlarının kazayı yapan kişilere zarar verme ihtimali. taksirli suçlarda durum ilk mahkemede belli olur. kusur kamyon şöföründe ancak dolmuştaki tüm yolculardan dolmuş şöförü sorumludur. kanun böyle diyor. dolmuştaki tüm yolcuları kamu olarak görürsek kamu davasıda açılacak. zor bir süreç avukat tutun. herkesin başına gelebilir. savcı tutuksuz yargılama derse sıkıntı olmaz ancak ağır yaralıların durumuna bağlı. bende böyle bir durum yaşadım. psikolojik olarak zor bir süreç.


mikahakkinen
(20.03.18)
iş polislerin dediği gibi yürür. bir dava açılırsa, diğer tarafın da avukatı olacak, artık hafriyat kamyonu hangi kuruma bağlıysa o da devreye girecek mesela. sonra işin şu tarafı da var ki, o yaralılardan biri tazminat koparırsın falan diye birinden akıl alıp, ona göre yanlı bir ifade de verebilir, falanca yerde bindim zaten tehlikeli kullanıyodu falan der mi der. suçlama olursa oklar sadece babanıza değil şirkete de döner, şirketin avukatı da bunu da düşünerek demiştir diye tahmin ediyorum, ki bariz ve somut bir kusur bulamıyolarsa babanızda böyle olur muhtemelen. ayrıca hafriyat kamyonunun şoförü sağ mı, o ne diyecek bu da önemli.

sizin yapacağınız sakin ve metanetli olup babanıza destek olmak. bir yandan sadece babanıza yönelik bir suçlama durumu oluşursa diye avukat araştırabilirsiniz eşten dosttan.


dafaisss
(20.03.18)
Çok geçmiş olsun.

etraftaki dükkanların kamera görüntüsüne bir şekilde ulaşmayı deneyin.

kamyon arkadan çarptığı için kazada asli kusurlu kamyon şoförüdür muhtemelen.

ayakta yolcu vs alındıysa bu durumdan ötürü sıkıntı çıkabilir.

her ihtimale karşı bu akşam geçtikten sonra durumun seyrine göre avukat olayını çözün.


eeb
(20.03.18)
çok geçmiş olsun. umarım herkes sağsalim çıkar hastaneden.

yukarıda yazılanlara ek olarak, iyi bir avukat tutun evet ama acele edip ilk bulduğunuza koşmayın. baronun atadığı avukatlar da iyi avukat. iyice araştırın, bu konularla ilgilenen iyi avukatlar muhakkak vardır, onlardan birini tutun. şirket avukatı da suçlama olursa ben girerim devreye dediğine göre ceza hukuku bilen biri, direkt girsin yani olaya nedir suçlamayı beklemek.


geçmiş olsun. yaralı iyi olur inşALLAH.


for day to break
(20.03.18)
Bizim komşu yolda yürüyen adama çarptı adam rahmetli oldu araba da pert. Şu an ev hapsi verdiler. Karşılaştırma yaparsak belki bir ihtimal ev hapsi çıkabilir


kompisko
(20.03.18)
merak eden olursa diye güncellemiş olayım.

babam dün adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. cumartesi günleri emniyete imzaya gidecek. bilirkişi raporu bekleniyor. avukat pazartesi adliyeye gidip soracakmış. şimdilik bekliyoruz.

ağır yaralı olanın durumu da iyimiş, ifade verememiş ama konuşabiliyormuş, uyanıkmış.

yardımcı olan herkese teşekkür ederim.


elorelia
(22.03.18)
Gözünüz aydın.

Geri geri gelen araca bile arkadan çarpınca suçlu olunduğuna göre içiniz de rahat etsin.

Bununla geçmiş olsun.


onemoremile
(22.03.18)
geçmiş olsun, Allah daha beterini yaşatmasın


yemrem
(22.03.18)
(3)

epilasyon aletine o kadar para vermeye gerek var mı?

eskiden kullandığım braun'un düz bi modeliydi. yaklaşık 10 sene işimi gördü resmen. bozuldu maalesef, yenisine bakayım dedim ama derya deniz...philips iyi diyolar. https://www.hepsiburada.com/philips-satinelle-serisi-hp6420-00-epilator-p-SGPHHP6420-yorumlari?sayfa=4şunu alsam acaba iş görür mü? atla
eskiden kullandığım braun'un düz bi modeliydi. yaklaşık 10 sene işimi gördü resmen. bozuldu maalesef, yenisine bakayım dedim ama derya deniz...

philips iyi diyolar.
www.hepsiburada.com

şunu alsam acaba iş görür mü?

atla deve değil sonuçta tüy alcak, o kadar para vermek istemiyorum hiç kullanmayacağım başlıklara, buz kalıplarına vs.

@femme, batık problemi var da yapacak bişey yok.
elorelia
(22.02.18)
Batık problemin varsa epilasyon aleti tavsiye etmem. Onun dışında iyi gibi duruyor.


Braun un batık yaptığını gördüm arkadaşlarımda. Ben philips aldım yıllardır kullanıyorum. Normalde batık yapmıyor belki düzelir sizinki de.


curukturpkokusu
(22.02.18)
Ben ağdaya gidiyorum ya, en temizi. Ama biraz daha maliyetli olabiliyor tabii. Herkese hitap etmeyebilir. Kafayı yedim, bikiniyi bile kuaföre yaptırıyorum.


(11)

80'ler 90'lar playlisti yapıyorum

üzerime nostaljik bi'şeyler atar mısınız?
üzerime nostaljik bi'şeyler atar mısınız?
elorelia
(16.02.18)
youtu.be

Çok severim.


dissendium
(16.02.18)
Yine sevmeli yine sarılmalı deliler gibi.. O o ouu - Pınar Aylin


1adam
(16.02.18)
Sibel Tüzün - Kaçın Kurası
Demet Sağıroğlu - Arnavut Kaldırımı
Rengin - Aldatıldık
Sertab Erener - Sevdam Ağlıyor
Ayşegül Aldinç - Alimallah
Metin Arolat - Dert Değil


mutekebbir
(16.02.18)
ali desidero olmadan olmaz :D


kamyonsans
(16.02.18)
kerim tekin www.youtube.com


rahip janick
(16.02.18)
emel - hovarda
çelik - hercai
yaşar - kumralım
nilüfer - her yerde kar var
kayahan - melankoli


devilone
(16.02.18)
nilüfer örer-mevsim bahar
sezen aksu-herşeyi yak
zerrin özer-herşey seninle güzel


neda22
(16.02.18)
Reyhan Karaca - Sevdik Sevdalandık
Burak Kut - Benimle Oynama
Burak Kut - Yaşandı Bitti
Harun Kolçak - Vermem Seni


istenmeyen tüy
(16.02.18)
Akin - suskun yuregim, rebeka
Birkac iyi adam - alirim akillarini
Deniz seki - kop gel gunahlarindan
Tarkan - unutmamali, ikimizin yerine, kis gunesi, olurum sana
Baris manco - cok var hepsini yazmayayim siz hangisini severseniz (mesela donence)
Sezen aksu - cok cok var, siz secin
Sertab erener - aa, aldirma deli gonlum
Candan ercetin - nar cicegi, yalan
Ali guven - yolcu
Ayna - sen unutma beni, gelincik
Kirac - gidiyorum
Kekilli - bu aksam olurum, kara gozlum
Haluk levent - anlasana
Fatih erkoc - ellerim bombos, ani
İlhan irem seviyorsaniz ekleyin (ben sevmem)
İzel - ah yandim
Bendeniz - gunahlar, mujdeler ver
Levent yuksel - yeter ki onursuz olmasin ask, zalim
Hakan peker - efsane, atesini yolla bana, karam
Murat basaran - azicik ucundan, seni uzerler
Nilufer - boyle ayrilik olmaz, mor menekse
Unlu - ruya
Kayahan - sevdiginiz parcalarini ekleyin, cok var
Celik - hercai
Mustafa sandal - mustafasiz 90lar olmaz zaten
Mirkelam - her gece, tavla
Yonca evcimik - tatli kacik
Ve volkan - adini koydum
Oya bora - sevme zamani
Yasar - kor bicak, aldanirim, kuslar
Mansur ark - malesef, sana demedim mi
Nezih unen - cingene yuregim
Reyhan karaca - gidesim gelmiyor
Aysun kocatepe - cik hayatimdan
Serdar ortac - hadi git, yaz yagmuru
Af - evelallah
kenan dogulu - pamuk


80'ler için şuna bakabilirsin;

www.eksiduyuru.com


(8)

Yarın converse giysem ...

... çok cesur bi hamle mi olur? Ayak bilekleri çıplak olacak.Yer : Ankara. Bot giymekten sıkıldım da.
... çok cesur bi hamle mi olur? Ayak bilekleri çıplak olacak.

Yer : Ankara.

Bot giymekten sıkıldım da.
elorelia
(13.02.18)
yok olmaz, niye olsun ki?


killerbee
(13.02.18)
izmir'de baya gördüm bugün.


biravekahve
(13.02.18)
bilekten üşümek çok kötü değil mi ya? bir de ankara. hasta olursun, üşütürsün, alttan üstten gider.

bence giyme.


carabelli
(13.02.18)
Yarın yağmurlu. Hiç uygun değil.


lunatic1
(13.02.18)
Yağmur yoksa giy. Bazen ben de bottan bunalıp spor ayakkabı giyiyorum ama havanın durumuna bakmayı ihmal etme. Soğuktan ziyade yağmur önemli benim zaten iş yerinde hava çok sorun olmaz.


mutekebbir
(13.02.18)
yapma annem, üzülürsün annem.


der meister
(13.02.18)
şu an dışarıda göt kesen ayazı var, bir de yazın ayak bileğinden tahrik olan ostim esnafı kışın o manzara karşısında direkt boşalabilir.


giyme


(12)

kusursuz iş bekleyen işverene küfrediyor musunuz?

bizim şirket hakkında sunum hazırlanması için bi yerle anlaşıldı. en son teslim aşamasına gelindi. genel müdür de bana pasladı, bi de sen kontrol et diye.ben ilk defa inceliyorum ve böyle giderse bulduğum hatalar 40 maddeyi bulacak. öyle çok kılı kırk yaran biri değilim ama ufak tefek imla hataların
bizim şirket hakkında sunum hazırlanması için bi yerle anlaşıldı. en son teslim aşamasına gelindi. genel müdür de bana pasladı, bi de sen kontrol et diye.

ben ilk defa inceliyorum ve böyle giderse bulduğum hatalar 40 maddeyi bulacak. öyle çok kılı kırk yaran biri değilim ama ufak tefek imla hatalarından çok biçim hatası var. cümle sonuna nokta konulmamış, başlık ortalanmamış, metin biçimleri farklı... yani bi kere üzerinden geçen bağımsız bi gözün mutlaka farkedeceği hatalar bunlar.

şimdi ben bi mail döşemek üzereyim de sizce çok küfür yer miyim?

@döşemek derken yapacağınız işe ... diye değil de madde madde sıralayıp rica ederiz'le bitirmek.
elorelia
(09.02.18)
ben olsam döşerdim. o kadar özensiz iş mi yapılır?


111111
(09.02.18)
onlar yemezse sen yersin, öyle iş mi teslim edilirmiş. döşe boruyu.


hosein
(09.02.18)
Döşeyin. Düzgün yapsınlar, sonra siz savsaklıyor olursunuz.


veritaslibertas
(09.02.18)
tabi ki de bunların düzeltilmesi lazım.

belki sunumu hazırlayanın kapasitesi o kadardır, döşemek değil de düzgün bi şekilde anlatın bence isteklerinizi


azeriturku
(09.02.18)
sen maili dose
musteriye giderse o hali ile sana kayarlar


kingcyrax
(09.02.18)
yani zaten madde madde yazıp söylicen ama çok fazla bir şey de deme çünkü tasarım kısmı da varsa birkaç kişinin elinden geçiyor, iç tarafta da çok dolaşıyor. senin mailin direk müşteri temsilcisine falan düşecek ama o konudan en uzak kişi çok da şeyapma istersen.


Sizden kontrol etmeniz istendiyse, sadece kontrol edin. Kontrol ettim bu yanlislari buldum diye genel mudurunuzu bilgilendirin. Direkt iletisime gecip, bu hatalari buldum diyen siz olmayin bence.


eğer biçim hatalarıysa basit bir editle halledilebilecek şeylerse sadece biçim açısından bir düzenleme yaptığınızı söyleyin.

yok slayt içeriğinde yanlış bilgi varsa o zaman döşenebilirsiniz.

şuraya nokta konmamış şeklinde madde madde yazmak çok çiğ geliyor bana


döşe döşe, herkes işini düzgün yapsın.


Madde madde yazip yolla. Madde madde yazmazsan yarim yamalak duzeltip geri yollarlar. Belli ki ehil degiller


brkylmz
(09.02.18)
Yanlış anlamadıysam;
Sizin şirket bir yerle anlaşıp, parasını verip, şirketiniz hakkında bir sunum hazırlattı. Gelen işte imla hataları, noktasız cümleler, düzensiz yazılar, tutmayan fontlar var.

Bunları yazmak kılı kırk yarmak değil. Bunun dışında bence ZATEN kılı kırk yarmalısınız. "Kusursuz iş beklememek"teki kusur böyle gözle görünür somut şeyler değil ki. Misalen, genel müdürün, firmanın köklülüğü mesajının karşıya tam olarak verilemediğini düşünmesi gibi kişiden kişiye değişebilecek şeyler olsa tamam belki ama...

Böyle olmaz. O ordan burdan dökülen işi utanmadan gönderebilmişlerse hiç acıma. Hatta tepki göster "bunu göndermeden önce bir baksaydınız ya muagoduklarım" diye. Yani tam olarak böyle değil tabii de lisan-ı münasiple.


lazor
(09.02.18)
O işi okeylersen sen de altına imza atmış olursun. Belli ki içine sinmiyor, neden söylemiyorsun ki? Bence kesinlikle kusursuz iş beklemekte haklısın.


roket adam
(11.02.18)
(10)

farklı içkiler içince kusmayan var mı?

yine ağzımla içmediğim bir günün sabahındayım. midem perişan.içip içip sarhoş olmayanlara hiç özenmiyorum, sarhoşluğu severim çünkü, ama içip içip kusmayanlara çok özeniyorum.çok dayanıklı değilim tamam da farklı iki şey içince hemen kusuyorum ya. siz de öyle misiniz?
yine ağzımla içmediğim bir günün sabahındayım. midem perişan.

içip içip sarhoş olmayanlara hiç özenmiyorum, sarhoşluğu severim çünkü, ama içip içip kusmayanlara çok özeniyorum.

çok dayanıklı değilim tamam da farklı iki şey içince hemen kusuyorum ya. siz de öyle misiniz?
elorelia
(02.02.18)
İki farkli sey cok az, bunyen zayif :/

3-4 cesit karistirinca problem olmuyor bende ama o kadar da karistirinca ictiginden bir sey anlamiyorsun.


fakyoras
(02.02.18)
İçkiden önce çok az zeytinyağı yutmak kusturmuyormuş diye okumuştum.

Ben de kusanlara özeniyorum. Kusup rahatlama şansları var. Kusamıyorum ben, içimde patlıyor resmen.


alka selzer al 2 tane suya karıstırıp
ustune simit ye
biraz zorlanacaksın ama kusmadan gidebilirsin


kingcyrax
(02.02.18)
içki içmeyi çok sevmem ama içtiğim zaman ayı gibi içerim, bişey olmaz. fakat alkole dayanıklılığım çeşit arttıkça sıfıra yakınsıyor adeta, dolayısıyla asla karıştırmıyorum. karıştırdığım zaman mideyi elime alıyorum çünkü, beraber lavaboya gidiyoruz, klozet başında takılıyoruz, pişman oluyoruz.
karıştırmamayı dene.


ne kadar farklı şeyler içtiğine bağlı

mesela rakı şarap bira falan karıştırmam ben pek ama rom, tekila içerim bişey olmaz, rom viski votka içerim yine bişey olmaz.


Photographer
(02.02.18)
Hiç çok içen bir adam olmadım, bununla övünen insanı da anlamam. Alkol direncim çok düşük, ama hiçbir zaman da içip sapıtmadım, kusup batırmadım. Başkalarının devam ettiği yerde ben hep durdum.

Demek ki senin de direncin yok, daha az ve daha yavaş içmeye çalış. Gece uzun sonuçta. Özellikle hıza dikkat et. Zamana yayarsan yine kafan güzel olur ama o kadar ağır etkilenmezsin.


yirmisantim
(02.02.18)
Ben hayatımda hiç alkol yüzünden kusmadım ama çok fazla da içmem zaten. Birlikte en fazla 2 çeşit içmişliğim vardır herhalde.


ms brownstone
(02.02.18)
bir defa öyle çok karıştırmıştım mayalı mayasız birkaç çeşit, ama evde içiyordum. ani ve aktif hareket yoktu, rahat ortamdaydım diye de kusmamış olabilirim.


haykorsamdunyaya
(02.02.18)
zamanında oldu da, artık bunu bildiğim ve spor yaptığım için bayağı azalttım alkol tüketimini. İki kadeh şarap veya iki tane biradan falan daha başka bir şey içmiyorum. İçebilsem de içmiyorum çünkü sarhoş olma ve/veya kusma fikri çok rahatsız ediyor.

Özetlemek gerekirse, evet ben de öyleyim.


sopiro
(02.02.18)
ıykh içip içip kusanlardan nefret ederim, ağzınızla için şunu..

ben üç farklıda kusuyorum, en son 4 sene önce bir yılbaşında yemiştim o haltı(rakı ardından bira onun peşinden de üç shot tekila) o günden beri de o derece karıştırmamaya özen gösteriyorum.


hosein
(02.02.18)
(3)

Xiaomi 6 alıyorum, nereden alayım?

ticari kredi kartı var, taksit yapılacak.peşin fiyatına 9 taksit yapan bi yer buldum. 1699 tl. ancak güvenilir olur mu bilemedim.https://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/xiaomi-mi6-64gb-4gb-rom-snapdragon-835-islemci-ayni-gun-kargo-327221157?aff_id=21&utm_source=Gelirortaklari&utm_medi
ticari kredi kartı var, taksit yapılacak.

peşin fiyatına 9 taksit yapan bi yer buldum. 1699 tl. ancak güvenilir olur mu bilemedim.
urun.gittigidiyor.com

hepsiburada'da var mesela -satıcı hb- ama 9 taksit olunca 1834 lira oluyor fiyatı.
www.hepsiburada.com

ne diyorsunuz?

@tolda, o linkte taksitsiz fiyat 1799 tl zaten. 9 taksitte 1899 tl oluyor.
elorelia
(01.02.18)
taksit olayını bilmiyorum ama n11'e baktınız mı? mağaza güvenilirdir.

urun.n11.com


tolga asp
(01.02.18)
135 lira iyi para.

gg'daki satıcı delta firmasının garantisinde olduğunu söylemiş ve 2400 alışverişte %99 olumlu dönüş almış.

hb'da ithalatçı garantili veriyor. muhtemelen onlar da delta.
arıza olursa servise değil de hb'ya yollarım onlar ilgilensin dersen aradaki farkı ver. ama ben de giderim servise ilgilenirim diyorsan gg'daki kullanıcıdan al.


eeb
(01.02.18)
Ben migrosdan almistim.

128 gb seramik olanini almistim ben. Onu tavsiye ederim.


bir3iki7
(01.02.18)
(7)

Ev için internet?

superonline fiber altyapı yok, adsl paketlerde de uygun bişey bulamadım. kablonet altyapısı yok. turknet çok geç bağlanıyor diye şikayet okudum hep. türk telekom'un şu paketi nasıl?24 Mbps 50 GB AKN 63 .90TL X 24 AYevde sadece dizi izlenip internette bişeyler bakılacak.
superonline fiber altyapı yok, adsl paketlerde de uygun bişey bulamadım.
kablonet altyapısı yok.
turknet çok geç bağlanıyor diye şikayet okudum hep.

türk telekom'un şu paketi nasıl?
24 Mbps 50 GB AKN 63 .90TL X 24 AY

evde sadece dizi izlenip internette bişeyler bakılacak.
elorelia
(31.01.18)
Tavsiye vereyim dedim, sinir hastası olup çıktım, hepsi çok pahalı. Sadece 50 gb akn çok az diyebilirim. Daha pahalı olsun, en az 100 gb olsun.


bizde var ondan, hiç bi zaman 6 7 mbpsnin üstüne çıkamıyorsun, bölgenin alt yapısına göre ortalama her hafta 2 gün internet yok.

elektrikler gittiği zaman internetin geri gelmesi de 3 4 saat sürüyor. aşırı can sıkıcı durumlar.

6 7 mpbs diye salladım ama yani nasıl desem 300-500kbps takılıyorum ortalamaya vurunca, 2 pc aynı anda bağlanıyor.

ayrıca geceleri biraz hızlanma oluyor ama akşam 19-00-23-00 arası yine aşırı yavaşlık söz konusu.


Photographer
(31.01.18)
Kablonet'e talep yaparsanız gelip proje çizmeleri de dahil olmak üzere bir hafta içinde binaya hat çekiyorlar ve bağlanıyor internet. Tabii apartmanın onay vermesi gerekiyor.

Turk.net'le bir buçuk ay sinir harbi yaşadıktan sonra apartmandakileri ikna ettik, taleple beraber hemen geldiler, proje çizdiler, bir hafta sonra hat çekildi (kırıp döktükleri her yeri kapatıp eskisi gibi bırakıp öyle gittiler) ve aynı akşam internetimiz televizyonumuz bağlanmıştı. Kablonet <3 ben

Edit: Tabii caddede/sokakta altyapı var ama binaya çekilmemişse geçerli bu dediğim.


kobuzchu kiz
(31.01.18)
türk telekomu ben de hiç önermem.

kablonet için başvurursan (dilekçe vermen gerekiyor) altyapı getirebiliyorlar. bence bir dene. hele ki sokağından geçiyorsa, sadece binanda kablotv kutusu yoksa çok büyük ihtimalle hallederler. ben bunun 46 liralık paketini kullanıyorum, çok memnunum. sıfır sorun.

turknet'i de denemedim ama gördüğüm kullanan herkes gayet memnundu. onda da akn olmaması avantaj.


bahsettiğin paketi kullanıyorum ben de akn dahil.

24 mbps olmasına rağmen 26-27 hız alıyorum. 8'e düştüğünde de 9-10 mbps gibi hız veriyor bana. nedenini bilmiyorum, çok yakında türk telekom merkezi var, onla mı alakalı diyorum kendi kendime.


akatreil
(31.01.18)
Ben de aynı paketi kullanıyorum 22 24 arası alıyorum. Ttneti eleştirenleri anlamıyorum 10 yıldır kullanırım. Müşteri hizmetlerine bağlanabildiğiniz tek internet sağlayıcısı. İki kere nakil yaptırdım. 24 saatte internetim geldi yaa.


lafacukur
(31.01.18)
69 liraya 25 ya da 32 mbps al.

akk dolsa bile hizin 16ya duser.


brkylmz
(31.01.18)
(4)

Trendyol taksitli alışverişin iadesi

iki ürün aldım. toplam 150 diyelim. 50*3 taksit. ürünlerden birini iade edicem. 80 civarıydı o. bu kredi kartına nasıl yansıyacak?
iki ürün aldım. toplam 150 diyelim. 50*3 taksit.

ürünlerden birini iade edicem. 80 civarıydı o. bu kredi kartına nasıl yansıyacak?
elorelia
(26.01.18)
Onun taksitli fiyatını aydan aya düşecekler toplamdan. Taksitler halinde iade olacak yani.


devilred
(26.01.18)
Urun tutari kadar taksitle.


mor oje
(26.01.18)
80/3 ---->26.66667 tl her ay hesabınıza yatacak.


Belli olmaz, o ürünün tutarını direkt iade edip de kalanını taksitle kesebilirler.

• trendyol taksitle yapılan alışverişlerin ücretini bankaya tek seferde öder. Banka, bu tutarı kredi kartınıza taksit sayısı kadar ayda iade eder. Örn: 3 taksitle aldıysanız 3 ayda iade tamamlanır.

Sitede böyle yazıyor ama bankaya bağlı.


(1)

şunu nasıl indirebiliriz?

https://soundcloud.com/martinneden/martin-neden-bizbize-sessions-1yukarıdaki linkteki parçayı nasıl indirebiliriz? başka bi yerde yok sanırım.@kablelvuku, oldu. teşekkür ederim.
soundcloud.com

yukarıdaki linkteki parçayı nasıl indirebiliriz? başka bi yerde yok sanırım.

@kablelvuku, oldu. teşekkür ederim.
elorelia
(15.01.18)
Buyur elo

9soundclouddownloader.com

Çalışmazsa başka yöntem de var


kablelvuku
(15.01.18)
(2)

Mont boyama ama nasıl?

https://i.hizliresim.com/0E4JWL.jpgşu montu aşağıdaki yöntemle boyayabilir miyim? çünkü soldu biraz.https://www.youtube.com/watch?v=oBj6WZUReZAbeyaz kürk kısmı çıkıyor sorun değil. ama makinaya bi zararı olur mu bilemedim. annem öldürür de.
i.hizliresim.com

şu montu aşağıdaki yöntemle boyayabilir miyim? çünkü soldu biraz.

www.youtube.com

beyaz kürk kısmı çıkıyor sorun değil. ama makinaya bi zararı olur mu bilemedim. annem öldürür de.
elorelia
(15.01.18)
O montu alabilecek büyük boyutlu tencere ,kazanda yapsan daha iyi. Penye lacivert bir montu o şekilde boyadık. Tabi büyük parça sorun olacak.


sl78
(15.01.18)
boyama sonrasındaki ilk yıkamada sonuç bu olacak.

i.hizliresim.com

makina berbat olur, boyadıktan sonra bununla bişey yıkarsan eğer, yıkadığın şeyler de berbat olur.

dagalanma sorunu olması, boyayı düzgün fikse edemeyeceğinden ve her tarafına da eşit çektiremeyeceksin.

kolay gibi gözükse de kolay da değil, o dandik boya ile de olmaz diye tahmin ediyorum.


Photographer
(15.01.18)
(1)

Muhabbet kuşu / aile boyu alerji?

vucudumda kızarıklıklar çıkmıştı. çok kaşınıyodu, gün içinde de çoğalmıştı. acile gittim alerji dedi. sonra alerji bölümüne gittim. test yaptı, koldan olan. hayvan tüyü dahil hepsi negatif çıktı. kan örneği de verdim ama doktor genelde bişey çıkmaz dedi. zaten geçiyodu yavaş yavaş. şimdi annem aradı
vucudumda kızarıklıklar çıkmıştı. çok kaşınıyodu, gün içinde de çoğalmıştı. acile gittim alerji dedi. sonra alerji bölümüne gittim. test yaptı, koldan olan. hayvan tüyü dahil hepsi negatif çıktı. kan örneği de verdim ama doktor genelde bişey çıkmaz dedi. zaten geçiyodu yavaş yavaş.

şimdi annem aradı kardeşimin karnında da üç tane kızarıklık varmış ve kaşıyomuş.

yıllar önce bi sürü kuş besledik, hiç böyle bi sorun olmadı. üstelik kardeşim kuşa temas etmedi.

kuşu gözlemliyorum. öyle bi kaşınma vs belirtisi yok açıkçası.

böcek ihtimali diyoruz ama bu mevsimde?

ne yapmak lazım? kuş biti oluyomuş ancak insana bulaşmaz diyolar.
elorelia
(13.01.18)
Kuş biti insana bulaşabiliyor. Geçen yaz kombimizin üstüne yuva yapan kumrudan anneme ve bana bulaştı. Sizinki de o tarz mı bilmiyorum. Yanılmıyorsam kwella isminde losyon vermişti doktor, iyi gelmişti. Zamanla da düzeliyor zaten ama benim vücudumda bir iki yerde hafif iz kaldı.


tabirimekruh
(13.01.18)
(2)

Böcek ısırması

perşembe günü karnımda ve bacaklarımda böcek ısırığına benzeyen kızarıklıklar farkettim. bacaklarımda da vardı. kaşınıyor. az önce koluma bi tane daha çıktı.evde veya iş yerinde benden başka kimsede yok. salı gününden beri muhabbet kuşu besliyorum. ondan olabilir mi? üzerimde mi taşıyorum acaba, kor
perşembe günü karnımda ve bacaklarımda böcek ısırığına benzeyen kızarıklıklar farkettim. bacaklarımda da vardı. kaşınıyor. az önce koluma bi tane daha çıktı.

evde veya iş yerinde benden başka kimsede yok.

salı gününden beri muhabbet kuşu besliyorum. ondan olabilir mi? üzerimde mi taşıyorum acaba, korkmaya başladım.
elorelia
(06.01.18)
hamam böcekleri olabili, sadece gece karanlıkta dolaşıp uçup her yeri ısırabilirler :)


raydingoz
(06.01.18)
Kuşa bağlı alerji olabilir, doktora göstermeniz iyi olur


mrsnpr
(06.01.18)
(13)

Muhabbet kuşu bakımı için tavsiye alınır / İfşalı

erkek, henüz bi kaç haftalık. https://i.hizliresim.com/3pXpyM.jpgkonuşması için zorlamak istemiyorum; bize alışsın, korkak olmasın, mutlu olsun yeter.ne yapayım, nelere dikkat etmeli, nedir bu işin yolu yordamı?
erkek, henüz bi kaç haftalık.

i.hizliresim.com

konuşması için zorlamak istemiyorum; bize alışsın, korkak olmasın, mutlu olsun yeter.

ne yapayım, nelere dikkat etmeli, nedir bu işin yolu yordamı?
elorelia
(02.01.18)
Resmen limon!!!

Erkek ve küçükse konuşmak için zorlamak olmuyor ki o.. İlgi gösterirsen her sabah konuşursan zaten öğreniyor konuşmayı.

Suyu yemi bol olsun. Aynalı bi oyuncak alma ama oyuncak al hareket ediyor. Çok sıcakta ya da soğukta olmasın.


lcha
(02.01.18)
işe giderken kombiyi minimumda yakmanızda fayda var. ayrıca hergün konuşun gidip gelirken şefkat gösterin mutlu olurlar. tipik erkek işte.


altındaki kağıt düz olsun resimli yazılı olmasın


sevisgenturk
(02.01.18)
yukarıdakiler +1

bir de kapısı her daim açık olsun bence. kahvaltılarda peynir ikram edin, sonra masaya gelmeye başlıyorlar. :)

bizim kuşlar peynire bayılıyor, tuza da bayılıyor, bunlardan önce bir tane vardı o da şeker hastasıydı. sayko.


rahip janick
(02.01.18)
Veterinerden de tavsiye ve gerekirse ilaç almanı tavsiye ederim. Bizim seneler önce yavru muhabbet kuslarımız vardı. Bir virüs kaptılar ve öldüler. İnsanlardan cok fazla virüs geçebiliyor sanırım bağısıklık sistemi çok güçlü olmayan kuslara.


twelfth
(02.01.18)
pencereler açıkken kafesi önüne koymayın, çocuğu rüzgar çarpmasın. bir de siz evdeyken kafesin kapısını açık bırakın, sürekli kapalı kalmasın, yazıktır.


altındaki kağıt yerine taban malzemesi kullanmanızı tavsiye ederim. bir de mutlaka mürekkep kemiği.

alışveriş için önerim juen olacak. ucuz ve hızlı kargo yapıyorlar


kablelvuku
(02.01.18)
Yemini, suyunu eksik etme. Hatta günlük suyunu değiştirebilirsen çok güzel olur. Suya damlatmalık vitaminler var onlardan kullanabilirsin.

Ballı krakerler falan oluyor. Kimi bayılır, kimi hiç sevmez. Deneyerek öğrenirsin.

Yavru olduğu için 3 4 gün yemini kafesinde yere dök oradan yesin. Yemliklerde de olsun. Genelde altlarda dolaşır o yüzden. Bir kaç gün kafesinde dursun ki ortama alışsın.

Daha sonra avucundan yem yedirmeye başlayabilirsin. Kafesi yüksekte askılıkta olsun. Havada olmak onlar için güven demek. Kafesini sen yokken açık bırakma, çünkü bir yerlere takılabiliyorlar. Perde vs sonra ayakları zarar görüyor.

Sürekli aynı kelimeleri söylersen bir süre sonra alışıp tekrar eder. Ama kelimeler kısa ve net anlaşılır olmalı. Aşkım, öpücük, cicikuş, boncuk vb.

Ömür boyu mutluluklar...


arockm
(02.01.18)
aman pek tatlı. hayırlı olsun.

tavsiye bilmiyorum ama arkadaşımın muhabbet kuşunu anlatacağım. umarım onun gibi olur seninki de. onun kuşu evde sürekli serbest. bazen kayboluyor, sonra çıkıyor bir yerden. kafesinin kapısı hep açık, uyumaya giriyor sadece. onun dışında insanlara bayılıyor. biz otururken mutlaka birimizin kafasında, omzunda falan duruyor. kedi gibi bir şey. bardaktan bir şey içiyorsak illa ki bardağın kenarına konup içtiğimiz şeyin tadına bakıyor. elimizi uzatınca parmağımıza başını burnunu falan sürüyor kendini sevdirir gibi. acayip eğlenceli. evde kedim olmasa çok isterdim :)


Bir muhabbet kuşuna verilebilecek en büyük ceza onu tek olarak beslemektir. Dünyanın en sosyal canlılarındandır. Yanında hemcinsi olmadığı zaman mecburiyetten insana sarar. Size alışması için özel birşey yapmanıza gerek yoktur. Yalnız ise zaten birşekilde size saracaktır.
Yeminin kabuğunu ayıklayıp içini yer. Yemlikteki kabukları görüp dolu sanıp, hayvanı aç bırakmayın. Suyunun her gün değişmesi gerekir. Çeşme suyundaki klor bitkilere olduğu kadar hayvanlara da zararlıdır.
Hava akımı(cereyan) genelde ölüm sebebidir. Uzak tutun.
Dünyadaki muhabbet kuşu sayısı, muhabbet kuşu huyu sayısına eşittir. Asla biri diğerine benzemez. Buna yeme alışkanlığı da dahildir. Siz onu tuzlu ve tatlı besinlerden seviyor olsa dahi uzak tutun.
Islak yaprağa sürtünerek banyo yapmayı severler. Haftada bir gün kafesine çok ıslatılmış bir marul yaprağı asın.
Mürekkep balığı kemiği hep asılı olsun.
büyüyünce zımparalı tünek kullanın.
Camlardan koruyun. Vitrin camı, pencere camı vs yi görmeyip kafasını çarpıp öleni çoktur.
Serbest bırakıyorsanız klozeti, su dolu tencere vs yi kapatın.
Ocakta pişmekte olan yemeğe girip haşlananı da vardır. Serbestse mutfak kapısını kapatın.
Kağıtlardaki mürekkep sağlığına zararlıdır.
İlk birkaç kelimeye kadar özellikle sabahları, içinde s ve ç harfleri çok olan birkaç kelimeyi sık sık tekrarlayın. Sonrası kendiliğinden gelir.
Serbestse tül perdelerden de sakının. Takılıp bir yerini kırabilir.
Vs.


oguz altun
(02.01.18)
önce kendinize alıştırın sonra bir eş alın, mumkunse eşide küçük yavruyken alınki size alışsın, alıştırmak için önce surekli yanına gitmeniz konuşmanız ani hareketlerden kaçınıp korkutmamanız gerek, gerekli olan tek şey zaman, zamanla size alışıcaktır sizden ürkmediğinde artık kafes dışından parmak sallama, parmağa saldırmasını sağlatın, sonraki aşamada kafesin içine elinizi sokup parmağınızla oynaması ve elinize gelmesi. yalnız elinizle yakalamaktan kaçının bu süreçte


eja
(02.01.18)
oguz+1 onemli seylerin hepsini yazmis.

ceyranda kalmasin diyecektim.
bir de yemini kontrol etmeyi unutmayin. dolu sanirsiniz ama o kabin hepsi kabuktur.
ve evet, aynalar, tul perdeler, kaynar yemek!!!

evde bir kusun varligina alisana kadar kapilari kaparken, evde yururken uc kere dusunun. eziliverirler farketmezsinz de.


jimicik
(02.01.18)
kuş kumu alıp yemine katın. aksi halde bir süre sonra kursağı çatlayabilir. kum, yemini daha iyi sindirmesine yardım eder.


nice tnetennba
(02.01.18)
(4)

Şiir ifşası varmış / self pity

I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.Güçlü kalın. İyi seneler.@ ben yazmadım.
I never saw a wild thing
sorry for itself.
A small bird will drop frozen dead from a bough
without ever having felt sorry for itself.

Güçlü kalın.

İyi seneler.

@ ben yazmadım.
elorelia
(31.12.17)
Bisey anladiysam Allah belami versin


sl78
(31.12.17)
Güzel bir şiir, yazmaya devam lütfen :)


simderun
(31.12.17)
kalbim yarildi. pek hos.


der meister
(31.12.17)
bunlar da benden.

www.instagram.com


eriksatie
(31.12.17)
(2)

Ziraat Maximumkart - Puan

Ekstrede şu var ama;https://i.hizliresim.com/g9732O.jpg39.88 dediği direkt türk lirası mı yoksa atıyorum 50 puan 1 liraya filan mı eşit?eğer lira ise biz bunları nerde kullanabiliyoruz, yılbaşında sıfırlanacak diyolar.
Ekstrede şu var ama;
i.hizliresim.com

39.88 dediği direkt türk lirası mı yoksa atıyorum 50 puan 1 liraya filan mı eşit?

eğer lira ise biz bunları nerde kullanabiliyoruz, yılbaşında sıfırlanacak diyolar.
elorelia
(29.12.17)
şok veya migrosta kullanabilirsin


nivoandmira
(29.12.17)
sıfırlanma diye bir şey yok puanlarda. millerde var ama. bugun bana da şoktaki kasiyer kullananlım dedi yılsonu geldi. la bi sus dedim at ağızlı.. turna.com uçak bileti almak içi aktarabilirsin puanları.

ayrıca ben de şok market için başlık açacaktım her sefer bu kadar puan var kullanak mı diyip duruyorlar. özellikle mi yapıyorlar.


gameofannen
(29.12.17)
(3)

İnstela/itusozluk yazarı olan var mı?

Varsa eğer bi yazara yazdigi giri ile ilgili mesaj atmasini rica edicem. Yorum bırakırsanız mesaj olarak dönerim. Teşekkürler.@rahip janick yardımcı oldu arkadaşlar, teşekkür ederim.
Varsa eğer bi yazara yazdigi giri ile ilgili mesaj atmasini rica edicem.

Yorum bırakırsanız mesaj olarak dönerim.

Teşekkürler.

@rahip janick yardımcı oldu arkadaşlar, teşekkür ederim.
elorelia
(26.12.17)
ben varım


rahip janick
(26.12.17)
yıllardır kullanmadığım bir hesabım var, buyrun?


infernal majesty
(26.12.17)
Buyursunlar.


yirmisantim
(26.12.17)
(4)

Oturulan mekana dışardan midye getirmek

böyle bişeye denk geldiniz mi hiç?yarın hem alkol alasımız hem midye yiyesimiz var ama Ankara'da bunu yapabileceğimiz bi yer yok sanırım. dışardan getirsek?@bi de mekan tavsiyesi alsak o zaman?
böyle bişeye denk geldiniz mi hiç?

yarın hem alkol alasımız hem midye yiyesimiz var ama Ankara'da bunu yapabileceğimiz bi yer yok sanırım. dışardan getirsek?

@bi de mekan tavsiyesi alsak o zaman?
elorelia
(16.12.17)
Pek cok mekan izin veriyor da once sormaniz lazim. Hatta bazi mekanlarin anlasmali midyecisi bile olabiliyor.


crown
(16.12.17)
İzmir de baya normal olan aktivite. Ama Ankara'da denk gelmedim. Belki Sakarya eski yeni


fosforlu cevriye
(16.12.17)
bahçeli 3. cadde'deki route'un önünde midyeci vardı dün. sigaraya çıkanlar yiyordu. belki içeri de sokulabiliyordur.


theseachange
(16.12.17)
İzmir’de mekandaki çalışana söylersin direk dışardan gelir zaten. Ankara’da da Sakarya da her hangi bir mekanda yapabilirsin kimse yadırgamaz telwe’nin köşesinde duran midyecinin midyesi güzel telwe’de takılıp dışardan midye söyleyebilirsin sıkıntı olmaz.


joker06
(16.12.17)
(18)

Yılbaşında napıyosunuz?

klasik dışarı çıkıp kopmaca mı, evde trt1 mi? yoksa başka planlarınız var mı?belki ben de nasiplenirim fikir açısından diye soruyorum.
klasik dışarı çıkıp kopmaca mı, evde trt1 mi? yoksa başka planlarınız var mı?

belki ben de nasiplenirim fikir açısından diye soruyorum.
elorelia
(06.12.17)
dışarı çıkmak bana aptallık gibi geliyor.

ederinin 3-5 katı hesap ödeme, alkol vs alıp oraya buraya saldıran insanlar, taciz-tecavüz-hırsızlık-gasp...

en iyisi evde aileyle ya da yine evde arkadaşlarla olmak.


eeb
(06.12.17)
ankara'ya gidip arkadaşlarımla olabilirim evde, ya da onlar bize gelirler yine evde takılırız.
başka bi plan görünmüyor şimdilik.
ilk planımız kars a gitmekti trenle yılbaşı günü ama 3 gün yetmez yoruluruz diye başka zaman yapmaya karar verdik.


Victoria Secret Show
Sonrasında uyku.


mutekebbir
(06.12.17)
arkadaşlarla villa kiraladık. 40-50 kişi falan olacağız heralde.


yilbasinda yillardir disari cikmam, alkolu alan sapitiyor cunku, 100 kisilik mekana ne kadar sigdirirsam dusuncesi ve kotu hizmette cabasi -iyi yerler var, onlara lafim yok-

firsat oldukca yurt disinda olmaya gayret ediyordum ama bu sene gidemeyecegim gibi, aile arasinda guzel bir yemek ve sonrasi ile kutlanir


kamyonsans
(06.12.17)
Maden suyu sisesinin ustune oturarak intihar etmeyi dusunuyorum


tosunpasa
(06.12.17)
Sevgilimle evde film falan izleriz herhalde.


chicha
(06.12.17)
3-5 arkadaş birlikte geçirmeyi planlıyoruz ama planımızı netleştirmedik. muhtemelen bende toplanıp akşamdan sabaha kadar içeriz, gidişat onu gösteriyor. ben acayip bowling oynamak istiyorum ama bu ara kimse yanaşmıyor. neymiş ödev varmış, neymiş pahalıymış bilmem ne. jesus quintana'ya söyledikleri şeye bak.


der meister
(06.12.17)
evde film. senenin sadece bu zamani lezzetli (cig olmayan) kuruyemis ve kola tuketirim. tek kutlamam bu oluyor alkol tuketmedigim icin.


pide
(06.12.17)
safari+zanzibar


for the record
(06.12.17)
evdeyim, önceden belki bir iki nevale alırım.


grid
(06.12.17)
Kimsem olmadığı içinde evde odamda 12 gibi uyuyana kadar içer kitap okurum


kablelvuku
(06.12.17)
portakal yiyip, kitap okuyup, çay kahve içerim herhalde.
Biraz üzgünüm, kalbim kırık. Yaptığım planları da iptal ettim. O yüzden eğlenceli, çılgın bir şey yapmak yerine, sakin sakin geçirmeyi planlıyorum.


sopiro
(06.12.17)
Kuruyemiş ve kola ile finallere çalışırım. Ankara'da bir sürü gece kulübü var Behzat Ç.'den bildiğim kadarıyla. Ben olsam bir arkadaşımla giderdim. Eskişehir'e de gidebilirsin.


dissendium
(06.12.17)
evdeyiz. yılbasında dısarı cıkmıyoruz. hem kalabalık, hem soguk, hem pahalı. evde sıcacık ickilerimizi alıyoruz keyfımıze bakıyoruz. ailecek.


sizofren06
(06.12.17)
Daha 3 haftadan fazla var, hatunla henüz bi plan yapmadık ama ben ev/arkadaş ortamı taraftarıyım, o da dışarıyı düşünüyordu, bi konsensus yaparız elbet.


zwiegesprach
(06.12.17)
home party daveti bekliyorum bikaç yerden, gelmezse kendi kankişkolarımla krem şanti sıkmalı, çilek kondurmalı bi tane organize edicem. bi ihtimal memlekete kaçarım, oradaki organizasyona bağlı.
(sosyalleşmeye açık olduğum tek gün de yılbaşı, ondan *-* )


Bruce
(06.12.17)
Pijamalarımı giyip dizi izlemeyi planlıyorum.


hayirsiz
(06.12.17)
(22)

Aileden bi'şey istemek?

arabalı soruyu görünce aklıma geldi.ankara'da allahın unuttuğu bi ilçede yaşıyorum bilen bilir.cCc KAHRAMANKAZAN cCcgeçen sincan - hızlı tren garına gidecektim. 11.30daydı tren. tam tamına 3 adet toplu taşıma aracına binmem gerektiği için 9.30da çıktım evden. düşündüm şimdi babamın arabası var. çıks
arabalı soruyu görünce aklıma geldi.

ankara'da allahın unuttuğu bi ilçede yaşıyorum bilen bilir.

cCc KAHRAMANKAZAN cCc

geçen sincan - hızlı tren garına gidecektim. 11.30daydı tren. tam tamına 3 adet toplu taşıma aracına binmem gerektiği için 9.30da çıktım evden.

düşündüm şimdi babamın arabası var. çıksak yarım saat civarı gardayız. işi de yok. ama imkanı yok bişey isteyemiyorum.

sizde de durum böyle mi?
elorelia
(20.11.17)
ben istemiyorum direk alıyorum, arabayı aldım diyorum.


Çok küçük yaşlardan beri çalışarak kendi işimi halletmeye çalıştım hep; dolayısıyla ne kadar sıkışsam da hiçbir konuda ailemden yardım alamıyorum. Bu şekilde alıştığım için muhtemelen, aksi yönde hareket ettiğimde rahatsızlık hissediyorum resmen.

Sırf kendi ailemden bir yol parası isteyebilecek durumda olmadığım için, okuldan eve saatlerce yol yürüdüğümü bilirim. Tamamen aynı hissiyatı paylaşıyorum yani.


Değil. Hatta boyle ornekler gordükçe çok şaşırıyorum.


aquarium
(20.11.17)
Valla bir ara benim de öyleydi. Birşey istemezdim, içimden gelmezdi. Çok da memnun olmayacağını bilirdim rahatını bozup beni havaalanına bırakmaktan, almaktan. Evlenip evden gidince değişti. Ama iste bence. Ben salakmışım diyorum. Ben hep kendi başının çaresine bakan evlat oldum. Kardeşimde iliğini kemiğini sömürdü ailemin. O yüzden bana yapmadıkları şeyleri düşününce artık rahatını bozsun diyorum. Biraz da ben faydalanayım ailemin olmasından.


curukturpkokusu
(20.11.17)
Boyle bir durumda ben bir sey demeden babam kalk seni gotureyim hadi cikalim der.


nax
(20.11.17)
İstediğim zaman illa bir laf araya sıkıştırır istediğime pişman eder. Mümkün olduğunca uzak durmaya calisiyorim her konuda.


doxanikee
(20.11.17)
fakir bir aile idik. Hiç birşey istemedim çocukluktan beri hiç marka kıyafet ayakkabim olmadı. Ergenlik yıllarım yine öyle aşırı bir harcama, kıyafet yada boşa masraf hiç yapmadım yaptırmadim, üniversite yıllarım yine öyle sabah ezan okunmadan ders çalıştım 21 yaşında okuldan mezun olur olmaz atandım. Düğün vs dahil aileme hiç yük olmadım şuan birşeylere ihtiyaçları varsa kendim tespit edip tedarik ederim. Benim yanımda hayatta annem babam para harcayamaz, bu zamana kadar hiç birşey istemedim hep ben destek oldum.


Fritz-X
(20.11.17)
Bu hayata ailensiz devam etmen gerektiğini biliyorsun. Beklenti içine girme.

Bende de durum böyle veya değil, ne fark eder

// Sen normalde aralarına katılabilmek için ağzının suyunu akıtacağın insanlara karşı ...

Beni ne kadar tanıyorsun, hayatımı ne kadar biliyorsun?


MaNOfTheYear
(20.11.17)
Ben of uzak nasıl gidicem dediğimde bırakırım sen takma düşünme falan derler genelde. Aile sonuçta onlar da isteyebilir sen de isteyebilirsin.


jazzabel
(20.11.17)
ben de bir şey isteyemiyorum. annemden isterim yapmaz, babamdan isteyemem yapmaz.


pinkpeony
(20.11.17)
bence bu aile içi ilişkilerin durumuna göre değişen bir durum. bazıları için çok normalken bazıları için hayret verici olabilir.


Ben istemedim istemem. Genelde kendim halletmeye çalıştım. Çünkü bizimkilerin durumu yok.

Ayrıca kahramankazana kafam girsin.


kablelvuku
(20.11.17)
merak ettim neden ki?

yani ben olsam isterdim çünkü gayet makul bi istek.


Değil. Üniversite sınavına kaç kez girdim. Her seferinde sağ olsun babamla beraber gittik. Sadece bir kez artık ben istemediğim için tek gittim çünkü stres yapılacak bir şey kalmamıştı. Ailemden biri için (uzak sayılabilecek akrabalarım da dahil) böyle şeyleri iş olarak görmem. Hatta yakın bir akrabam söz konusuysa o söylemeden ben söylerim.


dissendium
(20.11.17)
yaklasik 11 yıldır (2006dan beri) ailemin hiçbir imkanını kullanmadım, bir kuruş para bile almadım. o kadar huzurluyum ki anlatamam. yaşadığınız zorluklar gelecekte yasayacaklariniza dayanma gücü veriyor.


goodz
(20.11.17)
@nax+1. Hatta ben "yok yahu şurdan çıkıp gideceğim işte, uğraşma" derim, bir miktar onun münakaşasını ederiz.


yo değil, her gün şoför gibi kullanmıyorsan babanı oldukça makul bir istek hatta. ben ömrümün yarısını ailemin evinde, öteki yarısını sevgilimin evinde geçirdiğim için kaplumbağa gibi geziyorum misal iki koca çantayla. arada sırada babamı yoklar beni x toplu taşıma noktasına kadar bırakır mısın ya da beni y toplu taşıma noktasından alır mısın derim genelde de kırmaz, üşeniyorsa taksiye bin git parasını ben vereyim der.


Babanın hiç işi yokken seni neden bırakmadığını anlayamadım. Aranızda bir sorun mu var? Ben 18’ime gelip ehliyet alana kadar annemle, babam şöförüm olmuştu :)


o isteme rahatlığını vermiyolar demek ki sana. olan bu. durumu tamamıyla kendinden kaynaklı görme derim.


dafaisss
(20.11.17)
Valla ben gayet rahat istiyorum böyle şeyleri.


ms brownstone
(20.11.17)
küçüklükten beri ne anadan ne babadan sakız bile istemeyince bir süre sonra istesen de bi şey isteyemiyorsun, diyemiyorsun dilin varmıyor. kötü bir şey aslında ama durum bu.


pirems oldugum icin istiyordum, simdi isim dusse yine isterim.

ama artik devran dondu onlar istiyorlar :/


fakyoras
(20.11.17)
(12)

Hızlı trenin hızlı olmaması

Eskişehir'den bindim, İstanbul'a gidiyorumŞu ana kadarki 1,5 saatlik yolun neredeyse tamamında 60-100 km arası hız yaptı. Bu nasıl yüksek hızlı tren yahu? Mantık 101 ?
Eskişehir'den bindim, İstanbul'a gidiyorum
Şu ana kadarki 1,5 saatlik yolun neredeyse tamamında 60-100 km arası hız yaptı. Bu nasıl yüksek hızlı tren yahu? Mantık 101 ?
elorelia
(19.11.17)
valla evet cok mantikli degil. ankara istanbul arasi aracla 4,5 saat suruyorken sozumona hizli trenle de 4,5 saat suruyor misal. ama zaten yasadigimiz ulke malum, mantik aramayi birakali yillar oldu.


in vino veritas
(19.11.17)
vallahi en o trene ne zaman binsem tam bahsettikleri saatte indim istanbul'da, sorun vardır herhalde.


Apocalypse
(19.11.17)
değil. hatta bana sorarsan yarardan çok zararı olan, propaganda amacıyla yapılmış aptalca bir şey. eskiden süper olmasa da yine bir demiryolu ağı vardı. kağnı hızında da olsa çok ucuza seyahat edebiliyordun. şimdi hızlı tren yapacağız diye hepsini dağıttılar. hızlı trenin çok az kişinin işini kolaylaştırdığını düşünüyorum. bir arkadaşım pendik'te oturuyor mesela, onun için hızlı treni tercih etmek daha cazip. ama kendim için konuşacak olursam,

ankara-kocaeli arasını otobüsle gitmek için yapmam gereken şey,

* evin önünden aşti otobüsüne binmek. yol 40 dakika falan sürüyor, 1.5 lira de.
* aşti'den kocaeli otobüsüne binmek. yol 4.5 saat sürüyor, bilet 50 lira.
* indiğim yerden yürüyerek 10-15 dakikada, bavulum varsa taksiyle 3 dakikada 8 liraya evin önündeyim.

ankara-kocaeli arasını hızlı trenle gidecek olursam,

* önce gara gitmem lazım ki tek vasıtayla olmadığını biliyorum. sanırım iki ya da üç vesait kullanmam gerekiyor. yol 1.5 saat civarı, parasına da aktarmayla birlikte 2-3 lira arası de.

* tren 3.5 saatte gidiyor. benim otobüsle gittiğim yer, trenin 40-50km ilerisinde olmasına rağmen, sadece 1 saat fazla sürüyor. tren bileti 65 liraydı en son yanlış hatırlamıyorsam.

* indiğim yerden otobüse biniyorum, yaklaşık bir saat sonra, otobüsün indireceği yerde oluyorum.


***

bu şartlar altında iflah olmaz bir tren hastası olarak benim hızlı treni kullanmam aptallıktan başka bir şey değil mesela. gara yakın yaşamıyorsan, gideceğin yer gara yakın değilse falan da yine büyük ölçüde saçmalık.

ank-esk için bakıyorum mesela, hızlı tren bileti 30 liraymış ve yazdığına göre 1 saat 36 dakikada gidiyor... aşti'den otobüs biletleri ise 23-25 lira ve yol 3 saat sürüyor. lol.

ben nefret ediyorum bu boktan. çocukken iyi hatırlıyorum, mersin-adana olsun, edirne-tekirdağ olsun bir sürü tren hattı vardı. gerçi onlar belki hala duruyordur bilmiyorum ama benim türkiye'de seyahat etmek istediğim çoğu yere hiçbir yerden tren falan yok, onu biliyorum. olsa bile zaten o kadar az biliniyor ve tanıtımı yapılıyor ki trene binmek hipster aktivitesi sayılır oldu memlekette.

ukrayna'da "yavaş tren"le 800km yolu 18 saatte mi ne 16 liraya gittim geçen sene. bu ülkenin hızlı trenine ayrı, yavaş trenine ayrı kafam girsin.


der meister
(19.11.17)
Elalem saatte 600km hız yapan tren döşüyor ülkesine, bizimkiler de buna hızlı tren diyor işte. Yersen. Zaten pendiğe gidiyo amk. Pendik neresi ya.


Şimdi baktım da 10 tane durak varmış. Maalesef bizim idarecilerin huyu oldu her yere durak yapmak. Aynı şekilde metro ve metrobüste de var. İki adımda bir durak var.

Eee bu trenin ne manası kaldı. Dur kalk, dur kalk. Tren tam hızlanacak derken yavaşlıyor.

Yani çok afedersin ama sikmişim Bozüyük'te, Arifiye'de oturanı ben. Gitsin binsin otobüse. oy kaygısı için herkesin suyuna gidilmez.

Milano - Roma arasında hızlı trene binmiştim. Mesafe hemen hemen İstanbul Ankara arası gibi. Hiçbir yerde durmuyor ve 45 dakika filan sürüyor. Olay bu.


efreet sultan
(19.11.17)
o tren bilecikle sapanca gölü arası bir yerde hızlanıyor. 250km/h oluyor hızı. sonra yine hızlanıp yavaşlıyor. ama en hızlı yeri eskişehir ankara arası.


sta
(19.11.17)
tren sehir merkezlerinde yavasliyor, bu da baya bi sureye tekabul ediyor. sanirim gerekli guvenlik onlemi olmadigi icin yavas gidiyor. raylarin oldugu bolge insanlarin kolaylıkla girip cikacagi gibi gorunuyor. ben de bu durumu hizli tren mantigiyla bagdastiramadim ama tek cikarimim bu.

bu arada durak sayisi cok olsa da hizli trenin yavas gitmesini bu açıklayamaz. yurtdisinda da durak cok, ivmelenme ve yavaslama dedigin o kadar uzun suren bir sey degil. bizim trenler dakikalarca 60km ile gidiyor. baska sebepleri olmali


Mesela salzburg - viyana arasinda giden 2 tren var. biri 3 saat suruyor, oteki 2saat 20dk. Ikisi de ayni lokomotif. Ayni tren yani modelleri.

Biri aradaki tum duraklarda duruyor, o yuzden uzun suruyor. Yani arifiyede de duruyor, bozuyukte de.
Otekiyse sirf kocaelinde durup basiyor sonra.

Durak sebepli ivmelenmek oldugunu dusunuyorum zaten minimum 20-25 dk kayip da vardir o kadar durakta durunca.
Boyle secenek olmali bence, ekspres ve normal diye.

Ben 2013te filan bindigimde surekli 250 ile gidiyordu eskisehir - anlara arasini. Simdi degistiyse kotu olmus.


kuehles blondes
(19.11.17)
eskisi ankara-istanbul arasını 9-10 saatte alıyordu. bu ona göre hızlı.

bu tren afedersin bi boka da yaramıyor zaten. işim gücüm var, ankara'dan sabah 6'da trene binip pendik'te 10'da olan treni neyleyim? atlayıp arabaya yardırıyorum hala. gece çalışmayan tren hattı mı olur lan?

niye bizi avrupa ile kıyaslıyorsunuz anlamıyorum, tamamen farklı kafa yapısı. mevcut trenin hızı bize çok bile.


babilbaligi
(20.11.17)
Ankara Eskişehir arasını 200-250 km ile gidiyordu yanlış hatırlamıyorsam ama sonrası şehir içi gibi yerlerden gittiği için çok yavaş.


akatreil
(20.11.17)
(bkz: haddinizi bilin )

in vino veritas+1 Bu ülkede yaşıyorsan fazla sorgulamayacaksın yoksa hayatının tadı tuzu kaçar :/


blue serenity
(20.11.17)
italya'da hızlı tren hattı salerno - napoli - roma - floransa gibi temel şehirlerde duruyor. salerno ve napoli arası yaklaşık yarım saatte geçiyor ve napoli - roma arasında da 300 km/s'yi buluyor. ilçelerde durmaması, basıp geçmesi çok büyük avantaj. ilçelere gitmek isteyen zaten merkez istasyonlardan, bölgesel trenlere atlıyor.

yani türkiye'deki hızlı tren hızlı değil evet.


rain when i die
(20.11.17)
(6)

Yırtılmayan ince ten/siyah çorap var mı?

Yıkamayı geçtim zaten elde yıkıyorum da daha giyerken yırtılıyor ya.15-20 den, pentiden alıyorum. hani şuranınki daha iyi derseniz bi de onu deneyeyim.
Yıkamayı geçtim zaten elde yıkıyorum da daha giyerken yırtılıyor ya.

15-20 den, pentiden alıyorum.

hani şuranınki daha iyi derseniz bi de onu deneyeyim.
elorelia
(15.11.17)
Calzedonia'nin coraplari yirtilmiyordu kolay kolay. Pentidekiler gibi ag kismi da olmuyor pek kullanisli


mor oje
(15.11.17)
Yırtılmayan ince tel/siyah çorap var. Yani denk geldim kadın arkadaşlarımda. Yırtılmamışlardı.

Bacağını inceltmeyi hiç düşündün mü? :) Belki sorun ondandır.

Dediğim kişiler ince bacaklı.

Penti çok kalitesiz ayrıca, bunu erkekler bile biliyor. İntimissimi, calzedonia falan oralara bak


MaNOfTheYear
(15.11.17)
Calzedonia +1
ve Marks and Spencer


kayranin kedisi
(15.11.17)
Calzedonia +1
Benim yakınımda Penti olduğu için acil durumlarda hep Pentiden alırım ve hiç pişman etmedi.
Hep sağlam çıktı çoraplar ki ben eşyalarımı çok hor kullanırım kasmam senin gibi, makineye de atarım mesela uğraşmam elde yıkamayla.
Ondan memnun değilsen Calzedoniadan memnun kalırsın diye düşünüyorum.


mutekebbir
(15.11.17)
Yırtılmayan pentide var, kaçmıyor ama o kısım delik olarak kalıyor, sonunda yine çöpe gidiyor, amaç günü kurtarmak yani.
Calzedonia'nınkiler gerçekten sağlam, 2 senedir kullandığım ince çorap var şaka gibi.


peggy
(15.11.17)
Valla Penti'den kaçmayan çorap aldım. Daha giyerken boydan boya kaçtı :D

Calzedonia +1


(3)

zeytin için kullanılan bi tabir vardı.

neydi o? hani iyi zeytin manasında.arkadaşlar bi şarkı soruyorum dırıdırınınınının gibi bi soru oldu ama ya kesin biliyosunuz. sanki 'k' ile başlıyodu, fiskobirlik gibi bi tınısı vardı.@salamura. hah tamam, iyi uydurmuşum. teşekkürler.
neydi o? hani iyi zeytin manasında.

arkadaşlar bi şarkı soruyorum dırıdırınınınının gibi bi soru oldu ama ya kesin biliyosunuz.

sanki 'k' ile başlıyodu, fiskobirlik gibi bi tınısı vardı.

@salamura. hah tamam, iyi uydurmuşum.

teşekkürler.
elorelia
(14.11.17)
şöyle bir şey buldum ama bilemedim. aralarından bir şey olabilir mi?

zeytindostu.org.tr


rahip janick
(14.11.17)
salamura iyi zeytin için kullanılmıyor yalnız


eksimeksi
(14.11.17)
kostikli zeytin olabilir de dandiğin dandiği bir zeytin oldurma yöntemi.

tuzlu su + limon dilimleri + domat zeytini = cennet.


alperz
(14.11.17)
(8)

kalorifer böceği mi şu, nasıl kurtuluruz?

zanlının çok net olmayan iki fotoğrafı var elimde;https://i.hizliresim.com/XElMpk.jpghttps://i.hizliresim.com/9Dba35.jpg(fotoğraftakinden daha sarımtırak)şu ilacı vermiş ilaç satan yer;http://www.kovucudeposu.com/pictures/PWMSRZQIXX210201616928_k-othrine-ilac.jpgbunu kullandık, her tarafı sirke ve ç
zanlının çok net olmayan iki fotoğrafı var elimde;

i.hizliresim.com
i.hizliresim.com

(fotoğraftakinden daha sarımtırak)

şu ilacı vermiş ilaç satan yer;
www.kovucudeposu.com

bunu kullandık, her tarafı sirke ve çamaşır suyu ile sildik. açık delikleri açlı ile kapattık ama gitmedi. ama buzdolabının buzluğundan bile çıkıyor. henüz odalara yayılmadı. uzun zamandır bu durumdayız ama.

ne yapabiliriz?
elorelia
(09.11.17)
Evet hamamböceği. Raid tabletle çözmüştüm ben sorunu.


Tears of Devil
(09.11.17)
Evi hatta binayı ilaçlatmak kesin çözüm.


jazzabel
(09.11.17)
binayı ilaçlatmak kesin çözüm tabi ama he diyince olmuyor o da. ben şu tabletlerden aldım eve baya etkili oldu. uzun süredir görünmüyorlar ortalarda. onlara bir bakın derim.

bir de ne olur ne olmaz fısfıs da alın almışken.


ravenclaw
(09.11.17)
www.haseremarket.com

şunu ya da muadillerini denesene.

benim evdede sürekli çıkıyodu. 2 seneye yakındır hiç yok evde. yani çok nadir bi kaç tane görmüşümdür son 6 ayda. tekrar çıkmamalarına rağmen 3-4 aylık periyodlarda mutfakta dolap arkalarına filan sıkıyorum yine de. çıkmamasının sebebi budur belki.

eskiden çok oluyodu apartmanı komple ilaçlıyolardı ama yine çıkıyodu. bu jeli kullandıktan sonra artık yoklar çok şükür.


spirit crusher
(09.11.17)
borik asitle yapılan böcek yemleri var, bi bakın isterseniz.


who cares wins
(09.11.17)
Bende de aynı durum mevcuttu ne yaptıysam çare olmadı. Raid vs piyasada satılan tüm tabletleri yemleri denedim iki tane oldu gerisi cirit attı. Yazın sonuna doğru tatile giderken tarım ilacı satan bir yerden yoğurt kıvamında (akill ya da allkill olabilir adi) bir ilaç aldım beş litre su şişesinin içinde calkalayip Tekzen'den 20 TL ye aldığım basınçlı spreyini içine doldurup tüm odaları ilaçladim. İki gün sonra eve geldiğimde elli kadar ölü buldum ardından çeşitli günlerde birer ikişer ölümler devam etti o günden sonra bir daha görmedim evde


skahvecioglu
(10.11.17)
evdeki eski bir esyaya yerlesmis olabilirler. bulasik makinesinin veya buzdolabinin motor kisimlarina yuvalanmis olabilirler. alt-ust katlardan birileri tasinmistir ve ac kalan bocukler sizin eve saldiriyordur.

eczaneden boric asit aliyoruz. seker gibi bir sey bu. insana zarar vermiyor yemezsen. bunu haslanmis patatesle karistirip minik toplar yapip evin bocekli yerlerine birakiyoruz. bunu yiyen bocek yuvasina donuyor ve oluyor. temiz is.


jimicik
(10.11.17)
k-othrin doğru ilaç. bu çözemediyse uygulama hatan var demektir.
ilaçladıktan sonra böcekler bitene kadar temizlik yaparken ilaçlı bölgeleri es geç veya temizledikten sonra tekrar ilaçlama yap. suyla ilacın etkisi azalıyor.

1 hafta - 10 gün aralıklarla en az 3 kez tekrar ilaçlama yap. ilaç yumurtalara etkili değil, yumurtadan çıkanlar tekrar üremeden ilaçlama yapman lazım. kalorifer böceği üreme olgunluğuna çabuk geliyor, aşırı çoğalıyorlar. tekrar tekrar ilaçlamak lazım.

kuytu köşe, dolap altları arkaları vs.güzelce ilaçla.


(3)

Şu ayakkabının topuk boyu kaç cm sizce?

https://i.hizliresim.com/AyO9oz.jpg5 ise almayı düşünüyorum da emin olamadım. daha yüksek giyemem.(topuk boyu dıştan ölçülüyormuş.)
i.hizliresim.com

5 ise almayı düşünüyorum da emin olamadım. daha yüksek giyemem.

(topuk boyu dıştan ölçülüyormuş.)
elorelia
(08.11.17)
5 yok bence.


shenergy
(08.11.17)
5 - 5,5

www.ninewest.com.tr ---- 5,5 cm bu
www.ninewest.com.tr -----5 cm


demoniclewinsky
(08.11.17)
Şimdi benim boyum 1.93 civarı ve baş parmağım 6cm civarında(2.eklem kemiğin oraya kadar olan kısım). Şimdi burası çok önemli;
Tutan kişi kadın, olsun olsun boyu 165 olsun. Parmağın dediğim kısmı da 5 cm olsun. Topuk parmaktan küçük, bu botun topuğu 4-4.5cm civarında bence


izmitcan
(08.11.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.