Giriş
(4)

X. Fotoğraf Makinesi Sorusu

Fotoğraf çekimine para vermektense kendi paramla makine alayım, fotoğraflarla da kendim oynayarak bir albüm yapayım diyorum. Bu amaç doğrultusunda ne önerebilirsiniz?bütçe 2000 tl civarı. not: mühendisim, kurcalaya kurcalaya gerek makineyi gerek fotoğraf düzenleme programlarını kullanabilme güvenine
Fotoğraf çekimine para vermektense kendi paramla makine alayım, fotoğraflarla da kendim oynayarak bir albüm yapayım diyorum.


Bu amaç doğrultusunda ne önerebilirsiniz?

bütçe 2000 tl civarı.

not: mühendisim, kurcalaya kurcalaya gerek makineyi gerek fotoğraf düzenleme programlarını kullanabilme güvenine sahibim.
peki genel fotoğraf bilgisine sahip misiniz? Genel kompozisyon kurallarına hakim değilseniz ve tecrübeniz azsa biraz uzun sürebilir iyi fotoğraf çekmeniz. Hatta uğraşmaktan sıkılabilirsiniz. benim önerim manuel ayar da yapabileceğiniz bir kompakt makine almanız.


delicevat
(24.07.18)
çekmek istediğiniz fotoğrafların türüne göre bir ekipman önerilebilir. şayet portre veya düşük ışık koşullarında fotoğraf çekmem, sadece dış mekan, gündüz, sokak veya manzara çekerim derseniz kit lensli bir makina iş görebilir. o zaman size sony ya da olympus aynasızlarını öneririm, sony a6000 veya olympus omd em10 mark 2 gibi. ikinci elde kit lensle 1900-2000'lere rahatça bulunabilirler, yetenekli ve hafif aletlerdir.

ama yok ben düşük ışıkta veya portre de çekerim derseniz diyaframı açık bir lense de ihtiyacınız olacak (bu lensler aynasız sistemde daha pahalıdır) o zaman kit lensli canon 100d, 650d gibi modeller alıp, yanına açık diyaframlı 50mm 1.8 lens ekleyerek size esneklik tanıyan bir set kurabilirsiniz. aynı set sony ve olympus tarafında 3000 lirayı bulur, o yüzden ne tip fotoğraflar çekeceğiniz bütçeniz açısından bakınca önemli.

gerçi neredeyse em10 mark 2 kadar yetenekli bir cihaz olan olympus pen ep5'in ikinci elini 800 civarına alıp, yanına 300-350 liraya 14-42mm kit lens ve 800 lira civarına da 45mm 1.8 portre lensi alırsanız canon'a yakın bir verim alırsınız. ben zaten bu devirde 2000 lira verip koca koca aynalı kameralar, lensler taşımayı önermem artık. olympus em10 mark 2 var bende, onu taşıması bile angarya geliyor kimi zaman aynalıları düşünemiyorum.


phoarbix
(24.07.18)
@delicevat bilgi sahibi değilim ama ilgiliyim. öğrenmeye açığım yani :)

ilgi zaten zamanla bilgiyi doğuracaktır.
(ilgi-->bilgi)

@phoarbix 1. paragrafta yazdıklarınıza daha yakınım. bahsettiğiniz modelleri araştıracağım. cevap için teşekkür ederim.


Kucuk olsun cebime sigsin diyorsan sony rx100 m4 (ikinci el)


brkylmz
(24.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.