Giriş
(12)

Ücretli kullandığınız uygulamalar neler?

Yeni spotify ve netflix zamlarından sonra kullanmaya devam ettiğiniz, aldıkları paranın hakkını veren uygulamalar sizce nelerdir, öğrenmek istedim.Benimkiler;SpotifyNetflixYoutube premiumStorytelMubiMeditasyon (bir ay kullanıp bıraktım. Uygulama kötü olduğu için değil, kullanmadığım için)
Yeni spotify ve netflix zamlarından sonra kullanmaya devam ettiğiniz, aldıkları paranın hakkını veren uygulamalar sizce nelerdir, öğrenmek istedim.

Benimkiler;
Spotify
Netflix
Youtube premium
Storytel
Mubi
Meditasyon (bir ay kullanıp bıraktım. Uygulama kötü olduğu için değil, kullanmadığım için)
spotify, netflix. kolay kolay bırakmam.


jelly bear
(10.11.19)
Sadece netflix var


all girls dream
(10.11.19)
Spotify
Netflix
Evernote.

Gerçi Evernote'i premium üyeliğini iptal ettim geçen. Ücretsiz olan basic üyeliğe devam ederim muhtemelen. Uygulamadan son derece memnumum aslında. Bir ara premium üyelik gerekmişti. Öyle devam etmiştim. Şimdilik böyle bir gereksinim yok.


Spotify
netflix
icloud storage
evernote


roket adam
(10.11.19)
Bir iki ay kadar smule e para verdim.
Tek seferlik olduğu için runtastic uygulamasını almıştım.

Google anketler ile kazandığım tüm parayı polythopia'ya yatırdım. 60-70 vardır herhalde.


baal
(10.11.19)
hiç yok.


facebook
(10.11.19)
Camscanner , radarbot


Mistyimage
(10.11.19)
spotide buradan bulduğum bir ailedeyim 2 sene falan oldu sanırım. netflixi de zengin bi arkadaşım ailesindeki boş yere aldı. :D ikisine de ölüp bitmiyorum o yüzden tam ücret ödemek saçma geliyor.


9kuyruklukedi
(10.11.19)
spotify, netflix, icloud storage, google drive storage. bunlar aylık sürekli ödeme yaptıklarım. bir de arada premium alıp daha sonra ara verdiğim çok uygulama var. tinder, oyunlar vs

youtube premium zaten spotify ve netflix kullanan biri icin kesinlikle gereksiz diye düşünüyorum


everythingok
(10.11.19)
Netflix, Blutv
Spotify
Office365 (+onedrive)
Adobe Creative Cloud


nhk ni youkosu
(10.11.19)
netflix
playstation plus
iptv


duster
(11.11.19)
Netflix ve spotify

Netflix sabrımı sınıyor her an bırakabilirim. Spotify ise evlat gibi, bırakamam.


eazy
(11.11.19)
(4)

Ertesi gün hapı kullandıktan sonraki ilk regl

Hayatımda ikinci defa kullandım bu hapı. İlki on sene önceydi galiba, nasıl etkiler bıraktığını hatırlamıyorum. Sağdan soldan kullandıktan sonra özellikle ilk regl döneminin ekstra acılı, ağrılı, gergin geçtiğini duydum. Reglimin başlamasına bir haftadan uzun bir süre var ama karın ağrım var feci. I
Hayatımda ikinci defa kullandım bu hapı. İlki on sene önceydi galiba, nasıl etkiler bıraktığını hatırlamıyorum. Sağdan soldan kullandıktan sonra özellikle ilk regl döneminin ekstra acılı, ağrılı, gergin geçtiğini duydum. Reglimin başlamasına bir haftadan uzun bir süre var ama karın ağrım var feci. Iq um sıfırlanmış gibi, kafamı toparlayıp hiçbir şey yapamıyorum. İnanılmaz gergin ve öfkeliyim.

Bu süreçte beni biraz olsun rahatlatacak önerileriniz var mı?

Neden kullandın o hapı, salak mısın vs demeyin. Mecbur kaldım, kullandım. Oldu bir kere. Gerginim, ofansif yaklaşmayın. :)

Teşekkürler.
Neden kullandığın bizi bağlamaz ama çok ciddi bir ilaçtır. Zaten kendisi doğum kontrol için kullanılan bir ilaç değildir. Yakın zamanda ard arda kullanıldığında kiste neden olabilir. Soruna gelecek olursak bünyeyi kötü etkiler. Ama atlatırsın merak etme.


silah taciri
(08.11.19)
eczaneye topikal magnezyum sorun. yoksa magnesium glycinate ya da başka bir magnezyum hapı araştırın. hapı uyumadan önce alın, topikali sabah akşam sürün.


inekadam
(08.11.19)
Ben de kullanmıştım ama hiç öyle şeyler olmadı, gayet gününde regl oldum. Benim reglim zaten anormal derecede ağrılı geçer, yine ağrılı geçmişti. Siz bol su için, düzgün beslenin, soğanı kaynatıp suyunu için(sandığınız gibi acı bi tadı yok hatta bi miktar tatlı) , gevşeyip karnınıza masaj yapın sık sık. Vücut bi şekilde atacak o ilacı. Bol su için ki çabucak atsın en temiz şekilde.


megalomaniac
(08.11.19)
Ayrıca regliniz erken ya da geç olursa korkmayın, içtiğiniz hap düzeninizi değiştirebilir.


kobuzchu kiz
(09.11.19)

Yargı yayınları 2020 coğrafya kpss soru bankası (gaziosmanpaşa - satılık)

Yanlışlıkla aynı soru bankasından iki tane almışım. Piyasa fiyatı 22,5. Gaziosmanpaşa meydandan pazartesi ya da perşembe günleri öğlen 1-6 arası elden teslim edebilirim. 15 TL ye veririm.Kitap şu: https://www.kitapsec.com/mobil/2020-kpss-vip-cografya-tamami-cozumlu-1000-soru-bankasi-yargi-yayinlari_
Yanlışlıkla aynı soru bankasından iki tane almışım. Piyasa fiyatı 22,5. Gaziosmanpaşa meydandan pazartesi ya da perşembe günleri öğlen 1-6 arası elden teslim edebilirim. 15 TL ye veririm.

Kitap şu: www.kitapsec.com
(18)

En son guilty pleasure ınız nedir?

Benimki çok güzel hareketler bunlar 2 izlemek ve bazen ciddi anlamda eğlenmek.Sizinkiler nelerdir?
Benimki çok güzel hareketler bunlar 2 izlemek ve bazen ciddi anlamda eğlenmek.

Sizinkiler nelerdir?
recep ivedik 5'in youtube videolarini izledim dun aksam. hani iki dakikalik kesitler yukluyorlar ya filmden, onlardan.


der meister
(07.11.19)
recep ivedik 2

serdar ortaç - mesafe albümü. özellikle "istersen" şarkısı. anlamsız ama bağıra çağıra söylemesi keyifli.


mattiadestro
(07.11.19)
Masterchef :(


malwethiel
(07.11.19)
Hmm...
Online okey oynamak, tam bir vakit kaybı. Bazen yapıyorum hala.
10-11 sene öncesinde, sabahları yarı zamanlı çalıştığım ofisi açıp 9-10 gibi okula gitmeden önce İstiklal'deki bol kepçe lokantalarından birine uğrayıp ezogelin çorbamı içerken Fanatik'in yalan futbol haberlerini okumak :)


burka
(07.11.19)
maalesef masterchef izliyorum ve merak ediyorum takip ediyorum.
beyin yıkayan programlardan hoşlanmam ama daniloyu sevip ortasından başladığım masterchef i takip ediyorum


basond
(07.11.19)
Masterchef +1


datnet
(07.11.19)
özcan deniz derin duygular şarkısını dinlemek en sevdiğim guilty pleasure'ım


Mossy
(07.11.19)
İşte benim stilim kavgalarını izlemek


eazy
(07.11.19)
Özcan deniz - derin duygular +1


leş gibi soğuk esprilere gülüyorum. başkalarına da yapıyorum. arkadaşsız kaldım bu yüzden.


Olumume turkce muzik dinliyorum bağımliyim. Sabah kahvaltida manus baba dinledim o derece :(


hindistan cevizi
(07.11.19)
Demet Akalın'ın birkac sarkisini dinliyorum arada..


stavro
(07.11.19)
esra erol seyretmek


dafuq
(08.11.19)
Netflix'te insanların kötü kötü pastalar falan yaptığı Nailed It diye bir program var. Onu izliyorum.


sopiro
(08.11.19)
bir donem serdar ortac - ne olur gitme


jimicik
(08.11.19)
son zamanlarda masterchef +1


amerikan survivorını izlemek. gerçi haftada bir 42 dakika program, ne kadar guilty pleasure sayılır bilemedim..


twq
(08.11.19)
son zamanlarda arkadaş ortamında içtiğim 3 5 dal sigara, derken bu akşam bi coştum keyiflendim, yürüyüş yapıyordum ulan dedim bi paket sigara alayım, aldım yaktım bi tane, yürüyüşümün yarısında olmama ve çok dinlenik olmama rağmen ayaklarım beni eve resmen zor getirdi, ne gücüm ne kuvvetim kaldı.

anladım ki sigara böyle bişeymiş, pazartesi yeniden bırakıcam.


(1)

Favori spotify /youtube playlistleriniz

Bir aydır dinleyecek yeni bir şey bulamıyorum. Favori playlistlerinizi paylaşırsanız çok makbule geçecek. Tür kısıtlaması yok. Siz paylaşın, ben aralarından seçerim.Teşekkürler.
Bir aydır dinleyecek yeni bir şey bulamıyorum. Favori playlistlerinizi paylaşırsanız çok makbule geçecek. Tür kısıtlaması yok. Siz paylaşın, ben aralarından seçerim.

Teşekkürler.
Gülşah Güray'ın (Radyo Eksen) çaldığı şarkılar (fan listesi): open.spotify.com

Kaan Sezyum'un İstanbul Caz Festivali Best of 1984-2016 listesi: open.spotify.com

Oldies: open.spotify.com

Kulaklıkla dinlenecek şarkılar listesi: open.spotify.com


chicha
(01.11.19)
(14)

Avrupa milliyetçilerinden size de gına gelmiyor mu artık?

Geçtiğimiz hafta 12 senedir Türkiye'de yaşayan ve çalışan bir İngilizle tanıştım. Sohbeti açtı, sürekli mesajlaşmaya, konuşmaya başladık. En başından Türk milliyetçisi olup olmadığımı sordu. Bildiğim kadarıyla değilim ama ülkenin kültürünü, geçmişini, sosyolojisini bilmeden üst perdeden atıp tutan a
Geçtiğimiz hafta 12 senedir Türkiye'de yaşayan ve çalışan bir İngilizle tanıştım. Sohbeti açtı, sürekli mesajlaşmaya, konuşmaya başladık. En başından Türk milliyetçisi olup olmadığımı sordu. Bildiğim kadarıyla değilim ama ülkenin kültürünü, geçmişini, sosyolojisini bilmeden üst perdeden atıp tutan avrupalılara katlanamıyorum dedim kırık ingilizcemle. Konuştuğumuz süre zarfında alakalı alakasız her sohbete Türkiye ile ilgili şikayetlerini sıkıştırdı bu süreçte. Çoğuna hak veriyorsun fakat hani önyargıyla ve kibirle edinilmiş izlenimler olduklarını da farkediyorsun. Sürekli Türk erkeği ve kadınını tiye alması, kendi ülkesinin zamanındaki kolonileşme politikalarını bile dolaylı olarak övmesi, neredeyse zorla the office izletmesi falan yaklaşan fırtınanın ayak sesleri gibiydi.

Dün öğretmenler grubunda sınavlarla ilgili ufak bir anlaşmazlık yaşadık (öğretmenim ben bu arada). Öğrencilerin yapabileceklerinin ötesinde sorular sormak istiyor diğer öğretmenler. Ben de soruların öğrencileri çok fazla zorlayacağını, çoğunun sınıfı geçemeyeceğini söyledim ama diğer öğretmenler pek oralı olmadı. Ben de derdimi bu İngiliz arkadaşa açayım dedim. "Tabii ki zor soracaksınız, yoksa öğrencileri hayata nasıl hazırlarsınız?" gibi bi şey dedi. Ben de liseye yeni başlamış öğrencilere ilk sınavdan böyle bir bozgun yaparsak derse karşı daha büyük bir önyargı geliştireceklerini söyledim. Bence suyun altını yavaş yavaş açmak lazım, öğrenciyi birden bire kaynar suya atamazsın. Hayata hazırlamak böyle bi şey olmasa gerek.

Nasıl yaptı anlamadım ama olayı ülkecek gerçeklerden kopuk yaşamamıza bağladı. Arada İngiliz özdeyişleriyle süsledi konuşmasını. Liberal olduğumu söyledi. Öğrencilerin kendi başlarına hayatta kalmasına izin vermiyorsunuz dedi (bu konuda haklı ama ben bunu kastetmemiştim). Hatta çok acı, siz çocuklarınıza hayır ı duymayı öğretmediğiniz için Türkiye'de bu kadar fazla tecavüz ve kadın cinayetleri oluyor gibi gerçekten yapılabilecek en sığ, en aptalca çıkarımı yaptı.

Zaman zaman yurtdışında yaşasam daha mı huzurlu olurum diye düşünüyorum ama yükselen milliyetçilik ve Doğu düşmanlığı akımından burada bile payıma düşeni alıyorsam, oralarda nelere maruz bırakılırım, kestiremiyorum.

Aynı duruma birkaç defa düştüğüm oldu. Yani karşılarında sürekli kafa sallamamızı, ya evet, Türkiye boktan!" dememizi bekliyorlar. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri yle bireylerin tamamının entelektüel, sosyal vs gelişmiş düzeyleri arasında şaşmaz bir korelasyon olduğunu var sayıyorlar. Üsttenciler, rahat bir sohbette bile kendinizi nutuk dinlerken buluyorsunuz.

Siz neler düşünüyorsunuz? Bu durum canınızı sıkmıyor mu artık?
Boyle seyler yasamadim Avrupa'lilarla ama bahsettigin konuda benim de gayet canımı sikardi. Agizinin payını da verirdim. Sahsen yaşadığım ülkeyi sürekli gomen insanim, ama karşıma gecip sizin ulke soyle, sizin insaniniz boyle diye atip tutabilecek kisi bir ingiliz degil.


stavro
(30.10.19)
Ben istdan once Londra yasadim. Ve iyi gorece pahali semtlerde yasayan ingilizlerin genel olarak kendilerini her milletten ustun tuttuğunu gordum bizzat yasadim. Ayni semtte oturuyoduk herhangi bi munasebetsiz hareketim olmamasina ragmen orda bulunmami hazmedemiyo gibilerdi. Genel olarak bi asagilama hali vardi uzerlerinde.


hindistan cevizi
(30.10.19)
biz istedigimiz kadar milliyetci olalim bizden baska kimse milliyetci olamasin kafasi biraz tuhaf bence. bunlar hep disa kapali olmaktan.


hot potato
(30.10.19)
@xportan: bu konuşmadan sonra muhabbeti kestim.


siz ona ingiliz mutfağıyla ilgili basit bir şaka yapın, yüzde seksen ihtimalle onu bile kaldıramayacaktır. :) ya da bir konuda eleştiri getirin ülkesine, "bir türk'ten" eleştiri almak izzetinefsine ağır gelecektir.

insanlar zayıf yönlerini kelimeleriyle ele veriyorlar. dakika bir gol bir milliyetçi olup olmadığınızı sorgulamasından belli, daha kendi içindeki kibirli ırkçıyı yenemediği.


kayıtsız
(30.10.19)
ingiliz eleman gayet hakli gozukuyor burada.

Yilin 3-4 ayini Turkiye disinda geciriyorum ve canimi siktigi falan yok acikcasi. Bizim comarlardan bagisilik kazandim heralde, ki sayilari da karsilastirilmayacak kadar az burdakilere gore. En fazla iki cumleden muhabbetin nereye gidecegini kestirip yav he he diyip geciyorum.


twq
(30.10.19)
Olay Istanbul'da geçiyor.


sikmiyor. cunku ben kendimi herhangi bir irka, ideolojiye, mezhebe, millete, dine ve ulkeye ait gormuyorum.

dolayisiyle boylece ne ustum ne astim oluyor. insani bir varligim ben. hepsi bu.

beni bir kenara birakalim simdi.

yabanci arkadas bilinsiz, keza siz de ayni sekilde. boyle tartismalara, kalp kirmalara hic gerek yok.


böyle konuşan adamın burada ne işi varmış? kendi ülkesinde iş bulamadığı için olabilir mi acaba? sen en azından kendi ülkende, doğduğun büyüdüğün yerde iş bulabilmişsin. o kadar muhteşemse bassın gitsin ülkesine.

yabancı dil bölümünde okuyorum ünide, bazen alman hocalar kantarın topuzunu kaçırır gibi oluyor. ters ters bakıyorum ya da sinir olduklarını bildiğim için açıyorum telefonla oynuyorum sallamıyorum dediklerini. kesiyorlar o zaman. adamların istediği sen onlarla tartış, kavga çıksın falan. yüz vermeyince oturuyorlar bir yerlerinin üstüne. zaten bahsettikleri kadar muhteşem olsalar burda işleri ne.


windows95
(30.10.19)
3 senedir Almanya'dayım. Her milletin iyisi ve kötüsü olduğu gibi onların da var.
Tam da dediğin gibi bir sürü insana denk geldim. Kibirli, üstten bakan, seninle konuşurken her boku senin kültür farkı yüzünden geri kalmana bağlayacak olan.
Eğer karşılık verebileceğim birisiyse ben de kaba davranıyorum, herşeyi başlarına kakıyorum. Supervisor gibi benden daha üstteyse he deyip geçiyorum enerjimi o insanlarla kavga ederken harcamamak için.
Ve evet Avrupalılar arasında da çok fazla sığır var, bir de ilginç bir şekilde bu heriflerin okumuşları da yobaz oluyor :O


chitosan
(30.10.19)
Adamın söylediklerinin ne milliyetçilikle ne de doğu düşmanlığıyla alakası var. Gerçekleri söylemiş. Türkiye h*lkı tam olarak budur. Gerçekler yüzüne söylenildiğinde de söylenilene cevap vermek veya özeleştiri yapmak yerine söyleyenin milliyetine veya dinine giydirilir. Söyleyenin Türkiye pasaportu varsa kesin satılmış vatan hainidir.


bruce mclaren
(30.10.19)
İngiliz'in ilginç tespitleri varmış seni tanımak istiyorum yiğidim beni mutlaka ara.


Ufuk
(30.10.19)
Boş konuşmuş iste. Buna haklı diyen tamamen aşağılık psikolojisi yaşayan eziktir. Kendi ülkenin milliyetcisini sevmiyosan bunu da sevmezsin. Bir ülkeyi herhangi bir istatistiki bilgi bile olmadan tecavüzcü ilan etme psikolojisi rezalet ve ciddi bir suçlama. Begenmiyorsa ne arıyor burda? Hatta milliyetçi dediğin siyasi ve milli değerleri kullanır resmen ırkçılık yapmış.


cilekesgargi
(30.10.19)
Adam her konuda haklı. Bunların sizi incitiyor olması malesef adamı haksız hale getirmiyor. Bir üslup sorunu varsa bilemem, ama adam ithamlarında yüzde yüz haklı.


hotaru no haka
(30.10.19)
(8)

Sizden daha yüksek standartlarda yaşayan insanlardan haberdar olmak

İstememek sağlıklı mı sizce?İlk üniversitem Türkiye'nin sayılı okullarındandı. Ben oradan mezun olamadım, daha orta ölçekli bir üniversiteye tekrar yerleştim. Fen edebiyat okudum, formasyon aldım. Atanmayı bekleyen on bin, hatta yüzbinlerce dar gelirliden biriyim. Fakat ilk üniversitemden mezun arka
İstememek sağlıklı mı sizce?

İlk üniversitem Türkiye'nin sayılı okullarındandı. Ben oradan mezun olamadım, daha orta ölçekli bir üniversiteye tekrar yerleştim. Fen edebiyat okudum, formasyon aldım. Atanmayı bekleyen on bin, hatta yüzbinlerce dar gelirliden biriyim. Fakat ilk üniversitemden mezun arkadaşlarım başka bir türlü bir hayat kurdular, standartları elbette daha yüksek. İyi bir üniveriste diploması sahibi olma motivasyonları var ve sanırım bu durum pek çok şeyin üstesinden gelmekte epey işlerine yarıyor. Ben bu insanların hayatına tanık olup kendimi kötü hissetmek istemiyorum. Yıllardır diyalogum olmayan, görüşmediğim, konuşmadığım insanlar bunlar. Örneğin, instagramdan hepsini takipten çıkarmak doğru olur mu? Dediğim gibi yıllardır görüşmüyoruz ve her geçen gün aramızdaki uçurumun büyümesi beni çok değersiz hissettiriyor.

Teşekkürler.
Bu bir çözüm değil.hayatın her alanında hayat standartları sizden çok yüksek insanlarla karşılaşacaksınız.takipten çıkarmak yerine instagramı kapatmak daha mantıklı bence.çünkü her halükarda birileriyle kıyaslıyor olucaksınız kendinizi.biraz da düşünce yapınızı değiştirmeye çalışın.o nasıl olur bilemiyorum, belki psikolojik destek, belki meditasyon.


astrid
(26.10.19)
Sessize al. Ben herkesi sessize aldım mesela.


Yüksek standart mı önemli sence, yoksa huzur mu? Belki o insanlarin senin kadar huzuru yoktur, belki de vardır bilemeyiz ama bu bizi ilgilendirmez. Sen huzurlu olmaya bakacaksın elinde olan imkanlar dahilinde. Bal gibide olursun. Senin derdin başkası için nimettir belkide bunu unutma. Mesela ben eski arabamın içerisinde gayet huzurluyum, banane milletin lüks arabasından. Mesela ben arabamla dağa, bayıra, bozuk, bazen bataklık yollara giriyorum balık tutmaya giderken. Balık tutmak benim vazgeçilmezim, en büyük huzur kaynağım. Şu an benim sıfır bir arabam olsa korkusuzca girdiğim o yollara giremem. Demek istedigim sıfır lüks bir arabanın benim hayatımda yeri yok.

Bu tarz düşüncelerle ancak kendine zarar verirsin. İnstagram konusuna gelince, orasi senin evin gibi, sevmediğin, gördüğün zaman moralini bozan kim varsa misafir etmek zorunda değilsin zaten, sil gitsin.


el conquerador
(26.10.19)
Sil gitsin. Ben zaten gorusulmeyen, konusulmayan, sokakta gorseniz zoraki konusacaginiz insanlarin hayatlarini takip etmenin sacmaliktan baska bir sey olmadigini dusunuyorum.

Ama bunun disinda sizi bu konu ekstra rahatsız ediyorsa belki hayat standartlarinizi yukseltmek icin atanma ihtimali disinda b plani da yapabilirsiniz. Cunku belli ki sizin tatmin etmeyen bir seyler varm


red g
(27.10.19)
Kıskanmak çok olağan. Bir zamanlar o fırsata sahip iken siz bunu başaramamışsınız bir sebepten. İnsanın kendisine karşı dürüst olması iyidir. Benim genelde insanları takipten çıkarma sebebim kıskançlıktan ziyade uzun süre iletişim içinde olup olmadığımıza göre oluyor. Zaten görüşmediğin ve bir daha görüşmeme ihtimalinin çok yüksek olduğu insanı özel hayatınla ilgili paylaşım yaptığın sosyal medya hesabında bulundurmanın çok anlamsız olduğunu düşünüyorum. Aslında sırf bu nedenle bile takipten çıkarılabilir.


radio raheem
(27.10.19)
Artık popüler sosyolojide bunun bir adı var, "hate follow" deniyor. Takip ettiğiniz kişiler arasında her postunu gördüğünüzde sinirinizi bozan, içten içe gıcık olduğunuz, size kendinizi -sebebi ne olursa olsun- kötü hissettiren kişilerin hesapları. En sağlıklısı takip etmemek veya sessize almak.


sopiro
(27.10.19)
Can sıkıcı ama insan doğası bu. Başka insanların mutluluğunun bizi mutsuz ettiğiyle, sosyal medyanın depresyona sebep olduğuyla ilgili araştırmalar var.


rldofiui
(27.10.19)
Gerçek hayatta muhatap olmadığın, birşeyler paylaşmadığın, gerçekten yakının olmayan sıradan insanları ya da eski arkadaşları takip etmek çok saçma.

Takibi bırakın kafanız rahat olsun, birilerinin hayatına imreniyor olabilirsiniz bu çok olağan bir insan davranışı.

Ama emin olun fotoğraflarda gördüğünüz hayatı tam olarak yaşamıyorlar, istemeden de olsa yaşıyormuş gibi yapıyoruz çoğumuz.

Her gün dandik pjamayla yaptığımız dandik kahvaltının fotosunu çekip koymuyoruz, sadece özel bir yere gidip de sofra mükemmel iken çekiyoruz fotoğrafı mesela!


John Bloor
(28.10.19)
(18)

İdare edilemeyen sınıf

Selamlar,Bir devlet lisesinde ücretli öğretmenlik yapıyorum. Matematik öğretmeniyim. Lise, sonradan Anadolu lisesi olan düz liselerden. Öğrencilerin akademik düzeyleri biraz düşük. Liseye de yeni başladıkları için uyum sorunları da yaşıyorlar. Derse de neredeyse sınıfın tamamı ön yargılı olduğu için
Selamlar,

Bir devlet lisesinde ücretli öğretmenlik yapıyorum. Matematik öğretmeniyim. Lise, sonradan Anadolu lisesi olan düz liselerden. Öğrencilerin akademik düzeyleri biraz düşük. Liseye de yeni başladıkları için uyum sorunları da yaşıyorlar. Derse de neredeyse sınıfın tamamı ön yargılı olduğu için dersi yürütmekte sıkıntı çekiyorum. Bir de artı olarak sınıf çok kalabalık.

Aramızda deneyimli öğretmen arkadaşlar varsa, çocukların kalbini, hevesini kırmadan bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim? Tabii meslek dışından insanların da önerilerine açığım. Bu durum canımı gerçekten çok sıkıyor, yetersiz hissediyorum. Gururuma da dokunuyor sınıf yönetiminde başarısız olmak.

Okuldaki deneyimli öğretmenlerden biriyle konuştum, bir öğrenciyi hedef al ve haddini bütün sınıfın önünde bildir, dedi. Bense ders esnasında cinnet noktasına gelmekten korkuyorum. Geçen hafta bir öğrenciye "Hala ne konuşuyorsun o cırtlak sesinle?" diye bağırmıştım, eve dönünce kendimi çok kötü hissetmiştim. Ne yapmalıyım, tam olarak kestiremiyorum.

Önerilere açığım. Teşekkürler.
maalesef öğrencilerin biraz hocasından korkması gerektiğini düşünüyorum.insan olarak ne kadar çok rahat bırakılırsak o kadar sözümüzü dinletemiyoruz.geçen hafta daha bi liseli hocası dersteyken kalkmış dans ediyordu.

bence tecrübeli hocanızın dediği doğru.birini haşlarsanız en azından dersinizi rahatça anlatırsınız.


drako
(25.10.19)
bir öğrenci olarak, asla diğer öğrencilerin önünde birini rencide etmemenizi öneririm.
saygı duymazsanız onlar da size duymaz. ayrıca çocuğun o dersi ve sizi sevmemesini sağlamış olursunuz.
yaşları küçük, daha ne istediklerini bilmiyorlar. belki de biraz matematikten değil de gelecek hayatlarından, bilginin öneminden vs bahsedebilirsiniz. yapıcı olun kırıcı değil. başarılar.


neira
(25.10.19)
Düz lise mezunuyum, lise 1'deki sınıfım çok kalabalık, çoğu ders dinlemez ve haylaz öğrencilerden oluşuyordu.

Ne kadar yumuşak davranırsanız, alttan alırsanız sizi umursamayacaklar. Bir yerden sonra saygınızı kaybedersiniz. Üzülen, yıpranan siz olursunuz.

Sınıfta gürültü oluştuğunda, öğrenciler sizi dinlememeye başladığında tepki göstermek için sabrınızın tükenmesini beklemeyin. Tek bir öğrenciye tepki göstermek yerine sınıfın geneline "kes sesini", "dinle burayı" diye bağırmak daha iyi olabilir.

Bir de öğrencilerle sohbet edebilirsiniz. Nereliler, ne olmak istiyorlar gibi şeyler sorabilirsiniz. En azından dersinize zorunlulukla bulunmaktansa karşılarında konuşabilecekleri bir öğretmen olursa daha iyi olur.

Derse katılımı arttırmak için de sınıf listesindeki herkesin ismini küçük kağıtlara yazıp, tahtaya soru yazınca bu kağıtlardan çekiliş yapın. İsimleri gelene kadar gerim gerilsinler. Siz de öğrencileri tanımış olursunuz. Bu isim yazma işini de derse gidice, sınıfta gözlerinin önünde yapın. Hatta ön sıralardan iki öğrenciye yaptırın.

Çok sıkıntı yaratan öğrencilerin yerini değiştirin.

'Deneyimli' öğretmenin dediğini yapmanızı tavsiye etmem. Ne gereği var bir öğrenciyi, bir çocuğu sınıfın ortasında küçük düşürmeye? Bu taktikler çok yanlış. Çok yıpratıcı öğrenci için. Tüm öğrenciler size karşı ön yargılı olacak bu sefer.

Sınıf içersinde tahtaya soru yazıp, en hızlı kim çözerse ona çikolata alabilirsiniz. Hatta bütçenizi aşmaması için çikolatayı marketten alıp, atın çantanıza sınıfta verirsiniz.

Ödev veriyorsanız. Arada ödev verin. İlkinde kontrol edin. İkinci ve üçüncü de kontrol etmeyip, dördüncü de kontrol edin.

Eğlenceli anılarınız varsa ya kendinizin anısı gibi ya da başkasının anısı gibi anlatın. Hatta anı uydurun kimse anlamaz uydurduğunuzu.


Evinizinkedisi
(25.10.19)
Ben de senin gibi humanisttim xd ama bu naifligi sürdürmek İngiltere'ye gidip Türkçe konuşmak gibi oluyor. Anladıkları dilden de araya katmak lazım bence :) bana tecrubelerim bunu gösterdi. Müge anli'yla tatlı sert yap xd


Ayrıca çocuklarla okul dışı etkinlikler planlama şansın varsa (pek sanmıyorum ama) duygusal bağ kurulmasini kolaylaştırıyor. Bı yemeğe gitmek, sinemaya gitmek vs voleybol futbol turnuvası yapmak falan

Bir de artık yalnız anlatım tekniği gefmsite kaldı. Bissuru etkinlikler var (diğer derslere oranla bizim branşta daha az tabii ki). Boyamasindan SOS oyununa, tombalasina kadar.. matematik etkinliklerini araştırıp internetten uygulamak ilgi çekici olur.. ayrıca EBA yi kullan. Çok güzel videolar var. İnteraktif oyunlar vs


Bazen de poponu yirtsan da olmuyor.. çok üzgünüm...


üğpoıuy
(25.10.19)
buraya öğrenmeye gelmeyenler sınıftan çıksın denebilir mesela. öğrenmek isteyene de mani oluyorlar sonuçta.
kaybedeceği bir şey de olmaz çünkü zaten katılım göstermiyor.
o dersin önemini anlamadığı sürece gürültü yapacak. bırakın haylazlık etmek isteyenler bahçeye çıksın. sınavda sıfır alınca aklı başına gelir belki.


neira
(25.10.19)
@neira: o dediğinize izin var mı, bilemiyorum. belki bir defa yollayabilirim ama sürekli sınıftan çıkaramam sanırım. bir de bu tarz hareketler çocuğu daha arsız, vuerdumduymaz hale getirir, daha büyük bir mukavemet gösterir diye korkuyorum.


hemen o işi yavaşça elinden bırak. hem kendine hem de sisteme zarar veriyosun. ücretli öğretmenlik iş değil. git adam akıllı bi özel okula gir. her yerde aynı sıkıntıyı çekiceksinama en azından eline adam akıllı bi maaş geçicek. tatillere sanki sen karar vermişsin gibi senin maaşından kesmiycekler. ben formasyon alırken hocam dili sürçtüğü için bile özür dileyen bi kibarlık budalasıydı . sınıf ortamında kibarlık sökmüyor. biraz eli maşalı olucaksın. ama aynı zamanda çocuğa sevgi de göstericeksin, tatlı-sert olucaksın. bu ayarı ben debriyaj-gaz ayarına benzetıyorum. ve bu ayara, bi ortaokulda gelebilirsin. ihtiyaç duyuyosan (ki özel okulların ihtiyacı vardır asıl mat branşına) ortaokullarda ÜCRETLİ yap. zaten maksimum 1 yıl çalışacaksın. ortaokullarda kendini sınıf yönetimi konusunda geliştirirsin hocam. ben şimdi 5 6 7lere giriyorum ve 5leri seviyorum en çok. üzsen bile karşı tarafı gönlünü almak öyle basit ki. bi çikolataya, şekere bakıyo iş çocuk zaten seninle barışmaya dünden razı. belki bi öğrt olarak ortaokullu-liseli ayrımı yapmak etik diil ama ben 30uma gelmeden liseye geçmeyi düşünmüyorum açıkçası. ülkedeki fen lisesi öğrencileri yüzde kaç ki? onlar da benim peşimden koşmuyodu zaten. öyleyse liselere paydos. mini mini 5ler dururken kim çeker ergenlerin terbiyesizliklerini? sen beni dinle, gel özel bi ortaokula geç. valla kafan rahat eder hocam.


shiningkid
(25.10.19)
@shiningkid: bu sene kpss ye de hazırlanıyorum. özel okulda çalışırsam sınava çalışmaya vaktim kalmayacak. hem ücretli öğretmenlikten 1800 - 1900 TL maaş alıyorum. ders bazında düşünürsek özel okullardan daha çok ödeme yapıyorlar. üstelik özel okullarda bu tip disiplin sorunlarında kafana göre esip gürleyemiyorsun, öğrenciyle iyi geçinmek, velinin gönlünü yapmak zorundasın. daha önce özel okullarda çalıştım, hatta ortaokulda da çalıştım. özel okulda ortaokul derslerine girmenin devlet lisesinde derse girmekten çok büyük bir farkı yok. üstelik ben ilköğretim değil lise öğretmeniyim, kendimi bu alanda yetiştirmem lazım.


+ sisteme çok büyük zarar verdiğimi de düşünmüyorum. kadrolu öğretmenler derse nasıl hazırlanıyorsa öyle hazırlanıyorum, dersi nasıl anlatıyorlarsa öyle anlatıyorum. onlardan daha az çalışmıyorum ya da elimin tersiyle iş yapmıyorum. bana "derslerde bu kadar çok örnek çözmenize gerek yok hocam, her tanımın altına bir soru çöz geç" diyenler aynı atanmış öğretmenler. bu eleştirinizi kabul edemem.


Ücretli öğretmenliğin sisteme nasıl zarar verdiğini araştırıp bulun. O zaman ne yapmanız gerektiğini bulursunuz.


ykyt
(25.10.19)
öğrencileri dersten çıkarmak ya da atmak gibi bir yetkimiz yok hocam. o çocuk sınıfta tutulacak. ben dersi dinlemeyenler gürültü yapmamak kaydıyla istediğini yapabilir diyorum bu tarz sınıflarda. gürültü yapan ya da sıkıntılı bir durum oluşturan olursa da haşlıyorum biraz. bir de öğrencilerle sürekli sohbet ederim, sıkıntılarını dinlerim, espri yaparım, onlarla birlikte spor yaparım, eğer anlattıkları bir şey olursa üstünden zaman geçtikten sonra ''ne oldu o iş?'' derim. bu onları değerli hissettiriyor ve sizi üzmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. belki ders dinlemiyor ama sınıfın huzurunu da bozmuyor.bazı tipler ise kötüden anlar sadece onlara da mecbur kötü oluyorsun. herkesten başarı bekleyemeyiz eğitimin ne kadarından faydalanabilirse o kadarından faydalanmasını sağlayabiliriz sadece.


@ykyt: ataması bekleyen öğretmenlerin yerine fahiş fiyatlara çalıştırıldığımızı, sigortamızın yarım gün yattığını, herhangi bir iş güvencemiz olmadığını ve dönem içinde üç öğretmen değiştiren öğrencilerin yaşadığı kopukluğu mu söylüyorsun? farkındayım. yine de özel okulda çalışmam. vehameti sen düşün.


Bilen bilmeyen herkes size ve sisteme sallamış. Bagirin falan demişler :D

Hocam öğrencilerle taşak muhabbeti yap derste. Kupon muhabbeti yap. Karı kız muhabbeti yap. Sınıfın ortalık karıştırıcısı sivri çocuğu vardır sınıfı yönetir onu yakala genelde onunla yap. Teneffüslerde de yap. Samimi ol. Çocuklar o samimiyeti görürse samimi olur. Bu samimilik sınır içermeli. Sınırlarını sert koy. Bağırarak birilerini 5 dakika susturursun sana yazık olur. Derste olabildigince etkileşim. Zor biliyorum, sıkılıyorsunuz, ben de zorlanirdim gibi. Üniversite hayatından bahsedin. Çocuk atıyorum urlaliysa Urla muhabbeti yapın. Çocuğa Urla deyin gerekirse. Laf atın, laf sokun. Her zaman nutuk çekerseniz kimse size saygı göstermez. Okulun hem ders anlamında hem kafa anlamında sevilen kişisi olun. Arada çocuklarla yanyanayken küfür edin. Yapin bunları. Siz onlardan uzaklaştıkça onlar sizi hiç dinlemeyecek çünkü.

Kolej konusunda %100 haklısınız bilip bilmeyen herkes sallamış burda. Bakmayın insanlara. Şartları sadece yaşayan bilir. Esekten düşenin halini esekten düşen anlar.

Bu çocukların dikkatib


westblack
(25.10.19)
Sigara içiyorsanız sigara sorun. Ders çıkışında için gerekirse. Ama sınır koyarak. Siz deger vermezseniz saygı gostermezseniz o da göstermez. LoL muhabbeti yapın, csgo, YouTube, pubg. Çocukların damarından girin


westblack
(25.10.19)
@ykyt sen devletin hatasının bedelini ücretli bir öğretmene soramazsın. Yanlış ya da doğru(bence de olmaması gerek) orası ayrı bir konu. Lakin sonuçta bu işi devlet sağlıyor ve atanamayan öğretmenler de harçlıklarını çıkartıyorlar. Burada suçlu asla ücretli öğretmenler değildir.

Soruya cevap, sınıfın piçleriyle dostluk kur.

Edit: ben de yapmıştım. öğretmen arkadaşlar benden rica ederdi sınıfıma gelip susturur musun diye, benden korkarlardı çünkü merak ve korkuyu aynı anda aşılardım. Döverse ne olur?!


el conquerador
(25.10.19)
Ben muhendisim. Ogretmenlikten anlamam ama cozum odakliyim. Su siniftaki cocuklardan biri olsaydim herhalde en cok istedigim sey dinlenmek, onemsenmek, dikkate elinmak olurdu. Ben senin yerinde olsam bu cocuklara bir kagit verirdim. Matematik dersi ile ilgili sevdikleri 3 seyi ve sevmedikleri 3 seyi yazmalarini isterdim. Sonra bu verileri alip bir venn diagrami olustururdum. Sonra bu veriyi cocuklarla paylasip. Neyi nasil duzeltebiliriz diye birlikte bakardim.

Cocuklari sinif dolusu uyum sorunlu, dusuk akademik duzeyli bir grup olarak gormeyi biraktiginda bazi seyleri belki duzeltmeye baslayabilirsin. Bu cocuklarin olumsuz davranislarina "Hala ne konuşuyorsun o cırtlak sesinle?" diyen ogretmenin o cocuklardan farki yok benim gozumde. Sizin yaklasiminzla bu cocuklarin max potansiyellerine ugrasmasi mumkun degil. Cok ozveride bulunmaniz gerekiyor bir seyler basarabilmeniz icin... Siz yapabilir misiniz bilemiyorum...

Biraz sert olduysa kusura bakmayin. Aklima geleni yazdim.


@hey corc:öğretmene karşı yürütülen sistematik zorbalık söz konusu olduğunda her zaman ihtiyatlı, sabırlı davranamayabiliyorsun. Bu yaşadıklarımı başkası yazmış olsa ben de yadırgardım, elbette söylenmesi hoş şeyler değil. Karşılıklı kılıçlar çekildiğinde o cinnet haliyle ağzından çıkıveriyor bunlar. Sonra üzülüyorsun tabii ama durum bu. Sahada iş değişiyor maalesef. Benim de çok hoşuma gitmiyor. Öğrencilerle daha yakın olmak, daha rahat iletişim kurabilmek, dillerinden anlayabilmek isterdim. Zamanla üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum ama şu an gerçekten çok zorlanıyorum bütün bu dengeleri korumakta.


hocam öncelikle hepimizin lise yıllarında sınıfa gelip hiçbir şey yapmadan direkt tahtaya konuyu yazıp havaya anlatıp soru çözen matematik-geometri öğretmenlerimiz olmuştur. bu tiplerden olmadığınızı varsayıyorum çünkü sorunun farkında gibisiniz. ve çözümü deniyorsunuz. bu çok önemli.

mat-geo gibi derslerde öğrenciler genellikle not-sınav kaygısı nedeniyle stres yapıyorlar ve bununla başa çıkmakta zorlanınca dersi dinlememe-sabote etme gibi davranışlara kayabiliyorlar.
nacizane tavsiyem elbette tüm öğrenciler için aynı ölçütte tepki olmayabilir ama sınav notlarına +5/+10 gibi eklemeler yapabileceğiniz uygulamalar yapın. ve atıyorum tahtaya bir soru yazdınız çok zor olmasına gerek yok bu arada amaç motivasyonu artırmak ve ilgiyi diri tutmak olmalı. ve öğrencilere söyleyin ki yanlış yapmakta korkmayın yanlış yapabilirsiniz sadece deneyin. derse katılın. böyle böyle o artı puanları almak isteyen sırf bu sebeple bile olsa tahtaya gelecek öğrenciler olacaktır. yalnızca burda önemli olan kısım öğrencilerin tahtaya soruyu çözmeye çıkmalarını engelleyecek durumlardan kaçının. onları topluluk içinde azarlamayın, dalga geçmeyin.
atıyorum gelecek ders o gün işlediğiniz x konusunda sorular sorucam yapan sınavda artı puan kazanacak diye bir önceki dersten haber verebilirsiniz. ona göre biraz bakın konuya diyebilirsiniz. illaki ilgilenen çıkacaktır.
baktınız kimse çıkmıyor tahtaya o zaman listeden 1'den 40a kadar yoklamadan herhangi bir sayı dersiniz o sıradaki isim kimse buyur gel tahtaya bakalım bi dene dersiniz. yapamayana eksi vermiyorum sadece yapana puan veriyorum da diyebilirsiniz. ve artı puan vermeseniz dahi tahtadaki öğrenciye yol gösterici ipuçlarında bulunabilirsiniz.
bu bahsettiğim uygulamalar dersle öğrenci arasındaki mesafeyi kapatan uygulamalardan birisi.
kolaygelsin.


lookatme
(26.10.19)

Kpss tarih için hangi hocaları dinleyelim?

Youtube ya da başka platformlarda hangi hocaları takip etmemi önerirsiniz?Ramazan Yetgin tarzı şovenist, subjektif kimseler olmasınlar. Teşekkürler.
Youtube ya da başka platformlarda hangi hocaları takip etmemi önerirsiniz?

Ramazan Yetgin tarzı şovenist, subjektif kimseler olmasınlar.

Teşekkürler.
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.