Giriş
(5)

sürekli sıkılma, aşırı dikkat dağınıklığı ve erteleme

bir uzmana gitmeden ben belli oranda da olsa nasıl kurtulabilirim bu üçlüden? tam plan yapıyorum her gün şu kadar kitap, bu film ya da eksik kalan şu iş diye ama sonu gelmiyor, gerçekten gelmiyor. bazen kafayı yeme noktasına geliyorum. en ünlü filmlerden birini izlerken bile dikkatim dağılıyor elim
bir uzmana gitmeden ben belli oranda da olsa nasıl kurtulabilirim bu üçlüden? tam plan yapıyorum her gün şu kadar kitap, bu film ya da eksik kalan şu iş diye ama sonu gelmiyor, gerçekten gelmiyor. bazen kafayı yeme noktasına geliyorum. en ünlü filmlerden birini izlerken bile dikkatim dağılıyor elim telefona ya da başka bir şeye ya da daha da absürt olanı kafamın içindeki saçma bir düşünceye takılıp gidiyorum. sonra kendime kızmalar, saçma sapan kendi kendine konuşmalar ve tekrar filme ya da kitaba ya da işe dönüş ve kısa süre sonra yine aynı problem...

bir de şöyle bir durum var. diyelim ki izinli günümdeyim ve her şey yolunda, evdeyim. maddi-manevi koşullar da tamam ama anlamsız bir şekilde çok sıkılıyorum. netflix var ama açtığım her film, dizi neredeyse yarım kalıyor. hani rahat batıyor derler ya, onun gibi bir şey. yapacak bir şey bulamıyorum, bulsam da gerçekten sıkılıyorum. uzun süre dişimi sıkınca işkenceye dönüyor. sürekli gereksiz yere yemek yiyorum ve sağlığımı alt üst etmek üzereyim. bir ara yemek işini düzene soktum ama bu aralar yine kurtarıcım maalesef yemek yemek, sürekli aç olmadığım halde bir şeyler sipariş vermek. :(

bu döngü zaten şu yaşıma kadar (30) bana sayısız şey kaybettirdi ve kaybettirmeye de devam ediyor maalesef. bazen kendimi aşırı sıkıp üstüne gittiğimde yeniyorum ve 3-5 günlük kısa bir sürede bile öyle güzel şeyler başarıyorum ki gerçekten ben bile şaşırıyorum. spor yapmak olsun, kitap okumak olsun ya da iş hayatı olsun gerçekten her geçen anda kendime bambaşka şeyler kattığımı somut olarak görüyor ve çok mutlu oluyorum.

hani diyorum son 10 yılda eğer böyle devam etseydim en azından yarısı kadar şu anda herhalde ülkeyi falan yönetiyor olurdum. gerçekten, mesele herkesin kendini dahi hissetme olayı falan değil, onun ne olduğunu biliyorum. :) ya da sözlükteki 'sıradan bir insan olduğunu farkına varma eşiği' tartışması falan da değil. neredeyse hiç bir şey yapmıyorum ve ona rağmen işe hayatımda olsun eğitim falan olsun gayet iyi durumdayım aslında. normalde bu kafa ile batışlarda olmam lazımdı ama hiç de değilim çok şükür. sadece daha fazla üstüne koymama izin vermiyor bu lanet üçlü. ciddi ciddi sanki biri beni sürekli kasıtlı olarak engelliyor ve daha iyisini yapmama izin vermiyor.

var mı tavsiyesi olan? yani disiplinli bir şekilde çalışmaktan başka önerisi olan?
everythingok
(18 saat)
bilmedigin bir sey degil, ama calisacaksin kardes :)
bir de hayat bir yaris degil, "bu dongu bana sayisiz sey kaybettirdi" diye dusunme. Ne kaybettin, baskasi ne kazandi? Bunlara hic takilma. Kimse ile kiyaslama kendini, bu sende ekstra bir endise yaratir, bazen bu da insani eylemden alikoyar.

Odaklanma sorunun varsa, psikiyatrist ilac verebilir ve onlarin hakikaten faydasi olabilir. AHDH hastaligin olmasin? Ritalin benzeri ilaclarin faydasi olabilir.


Ertelemenin çözümü: yapmanız gereken şey ve size hissettirdiği iç sıkıntısı vb. üzerinde fazla düşünmeden hemen eyleme geçmek. "Eylem önce, yapma isteği sonra gelir". Bu benim çok işime yarıyor.
Devamlılığı sağlamak konusunda ısrarcı olun ama yine kendinizi bunaltacak kadar katı olmayın. Bazen insanın canı hiç bir şey yapmak istemez ve evet bazı günler de öyle geçer; makine değiliz.


@ebabil curnatasi kesinlikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir. bu tür psikolojik rahatsızlıkları çok okurum ama buna pek denk gelmemiştim ya da adından dolayı küçümsemiş olabilirim. şimdi sözlükte şükela modunda okuyunca resmen kendimi gördüm yemin ederim. gerçi aynı şekilde bu rahatsızlıklar çoğunlukla birbirine yakın ama gerçekten cuk diye oturdu. sadece unutkanlık kısmında problem var, aksine ben kolay kolay unutmam bir şeyi. unutmaktan ziyade hep ertelerim ve çok ama çok büyük ihtimalle o iş zamanında yapılmamış olur. bu haliyle bakınca unuttuğum da söylenebilir belki. acaba hayatımda ilk defa psikiyatriste gitsem mi?


everythingok
(16 saat)
adhd konusunda bir dakika bile durmadan bir doktora başvur, bunu senin yaşlarında bir adhd'li olarak söylüyorum.
ancak gideceğin doktoru çok iyi seç zifa yetişkin adhd konusunda bilgili doktor sayısı oldukça az.

sakın bekleme, mutlaka doktora git


velhasilkelam
(13 saat)
@velhasilkelam var mı bi isim tavsiyesi?


everythingok
(4 saat)
(11)

kot pantolonlarınızı nereden alıyorsunuz?

sorum erkeklere. adamakıllı fiyat/fayda dengesi en iyi marka hangisi? ben son 3-5 alışverişimi jack&jones'dan yaptım ama 2 pantolonun bacak araları yırtıldı 7-8 aylık kullanımda. gerçi çok yürüdüğümden de olabilir ama yine de 250-300 tl verip aldığım pantolonun daha dayanıklı olması gerekiyor bence.
sorum erkeklere. adamakıllı fiyat/fayda dengesi en iyi marka hangisi? ben son 3-5 alışverişimi jack&jones'dan yaptım ama 2 pantolonun bacak araları yırtıldı 7-8 aylık kullanımda. gerçi çok yürüdüğümden de olabilir ama yine de 250-300 tl verip aldığım pantolonun daha dayanıklı olması gerekiyor bence.

bütçe 200 tl diyelim ya da 250. 3-5 tane düzgün kot alıp sürekli giymek istiyorum ama nereden almalı?
everythingok
(18 saat)
Hepsi yırtılıyor o yüzden ben lcw'den hep 50 liralık alırım.


hepsi yırtılıyor +1 o yüzden ciddili indirim denk gelmezse lcw, defacto falan bakarım. ama genel olarak hiçbir yerde olmasa bile ltb’de kesin bi kampanya oluyor ikinciye % bilmem kaç indirim gibi gibi.


evet, ltb mantıklı geliyor ve elbette hele hele benim gibi bir yürüme hastası için elbette hepsi yırtılır. o yüzden en azından daha ucuzunu alsam daha sonra tekrar tekrar alabilirim.


everythingok
(16 saat)
fakirlikten dolayı motosiklet pantolonu alıyorum. normal bir kot 200-300 arası. normal korumalı bir motosiklet pantolonu 500-700 arası. asfaltta sürünürken 770 santigrat dereceye ulaşıp yırtılmayan pantolon, klasik kotların o ağ bölgesinden yırtılma tribini sallamıyor tabii. (bkz: kevlar) fakirlik bu işin neresinde. normal bir kota 200 lira verme lüksüm yok. mecbur hayati önemi yüksek olana öncelik veriyorum ve orada da tek kotla geçemeyeceğim için 2-3 çeşit bulunduruyorum.

dizlikleri yandan gizli fermuarla takılıp çıkarılan cinsten alınırsa görüntü itibariyle normal kotlardan bir farkları da olmuyor.

nabiim hocam motorla işim yok, gidip korumalı kot pantolon mu alayım denirse diyecek bişeyim yok. yırtılmayı görünce yazayım dedim.

riderdenim.com


onemoremile
(15 saat)
Dayanıklılık konusunu bilmiyorum ama Koton'un kotları kesim olarak güzel oluyor. Slim fit pantalon giyemediğim için oradan alıyorum ben.


bigcaptain
(15 saat)
kendimi bildim bileli gap den aldım. kimisi kısa sürede kimisi uzun sürede yırtıldı. en son abercrombie aldım iki tanesi 110 dolara. 6 ay geçti henüz yırtılma belirtisi yok.


onurrrrr
(13 saat)
Bende de aynı sıkıntı var. Ya ben düzgün kullanamıyorum ya da dayanıklı pantolon yok


jelly bear
(13 saat)
mavi den alın. ikili kampanyalarda ikisi 270 e geliyor. kalın kumaslar daha dayanıklı ama işin sırrı her gün aynı pantolonu giymemek, dinlendire dinlendire giyeceksin ha bi de az deterjanla yıkayın


delidiyorum
(13 saat)
hepsi yırtılıyor +1
ama siz maviden alın, yırtılınca götürün değiştiriyorlar.


halanne
(12 saat)
Sene 2013, levi's forum avm ankara mağazasından 798 modelinden aldım 6 tane. Kampanya vardı, tanesi 60-70 lira gibi bir rakama gelmişti. Tam aradığım modeldi, koyu renkli kalın kumaş kesimi filan en sevdiğim. Hala bunları giyiyorum. Çadır kumaşı gibi mübarek hiçbir yırtılma vs yok. Başka kotlarım da var ama en sevdiğim bu levi's 798. Amerikada da bu modelden buldum target mağazasında ama bendeki 798'lerden biraz daha farklıydı. 1 tane aldım ama bendekiler gibi değil. Türkiye'de hiçbir yerde bulamadım, (eski bir model). Keşke şimdi de üretilse yine alırdım.


battal gemalmaz
(12 saat)
Levisten vazgeçmem. Viaporttan alıyorum, dönem donem indirimi oluyor zaten.


fempusay
(11 saat)
(5)

ev mi yoksa birikime devam mı?

elde yaklaşık 120 bin var. yaş 30 oldu neredeyse 31 :) bekarlık sultanlık gibi duruyor ama elbette birini bulup evleneceğiz. şu anda aile ile yaşıyorum ve kira derdi yok ama yine de aylık 1000 tl gibi destek veriyorum. merkzi yerler olmak zorunda değil zaten gop tarafında yaşıyorum. sizce artık ev a
elde yaklaşık 120 bin var. yaş 30 oldu neredeyse 31 :) bekarlık sultanlık gibi duruyor ama elbette birini bulup evleneceğiz. şu anda aile ile yaşıyorum ve kira derdi yok ama yine de aylık 1000 tl gibi destek veriyorum. merkzi yerler olmak zorunda değil zaten gop tarafında yaşıyorum. sizce artık ev alıp kalanı da kredi mi çeksem? baba çok ısrarcı ama bir ayndan da birikime devam mı etsem? yarının ne olacağı belli değil green card vs başvuru yaptım ya da başka bir fırsat çıkarsa çekip gitmek de isteyebilirim. tavsiyeleriniz? aylık gelir 4500 civarı
everythingok
(13.02.20)
Bence para kenarda durdukça gitgite alım gücü düşüyor.
Butcene uygun ev alip sonrasında birikime devam edip. Elindeki para arttıkça elindeki daire artı üzerindeki para ile daha iyi bir ev almak mantıklı hem kira getiriside birikim yapmana katki sağlar.
Ben olsam greencard yada gitme ihtimalini düşünmezdim zaten ha diyince her şey btirip gidemiyor insan en kotu bir kaç ay içinde yerini satar gene gidersin


ZetaStar1903
(13.02.20)
Para git gide eriyor, altın olarak saklasan da en güzeli kira getirisi olan daire almak.

Daire alsan hem kendi değeri artacak (çok eskimedikçe) hem de aylık kira getirisi olacak.

120 bin güzel birikim, 150 bin kredi çeksen ayda 2100 ödersin. 270 bine bir daire alırsın. Krediyi 180 bine çıkarıp aylık ödemeyi aylık 2500 yapıp 300 bine daha rahat bir daire alırsın.

Ayrıca evlenme olm deli misin?

Edit: Sabah sabah 120 ile 150 yi toplayıp 370 bulmuştum :)


John Bloor
(14.02.20)
Aynı durumdayım bende, John bloor dediği gibi 270 bine ev baksan en fazla kira getirisi 1500 filan oluyor. Ben batıkent civarına bakıyorum bir süredir . Sıfır 1+1 evler 200-240 civarı 2+1 ler 300-340 civarı.

Altın 2019da yuzde 33 artmış . Hesaplayınca 120bin için yılda 40bin ayda ise 3300 e denk geliyor. Bir yandan da para biriktirmeye devam etmek mantıklı geliyor bana. Ben altın tutuyorum bu nedenle ama bir yandan da araştırıyorum evleri :)


bnmzz
(14.02.20)
ev almak cok mantikli olmayabiliyor gencler onu da dikkate alin, manyak bir kiraciya denk gelirseniz kira alamayabiliyorsunuz, hemen kiraya verilemeyebiliyor ; ayrica evin icinde masraf olabiliyor surekli. ben olsam 120 bine 1-2 tane farkli arsa alir atardim bir kenara, sonra biriktirmeye devam.


sweetoffice
(14.02.20)
tez zamanda gayrimenkule dönün. ama büyük birşey değil. max 30000 bin tl kredi ilave edip öğrenci evi bulun bir tane içinde kiracısı olan. 3-4 sene sonra bunu satıp gerektiğinde kendinize anapara yaparsınız


delidiyorum
(14.02.20)
(1)

bu sivilce değilse nedir?

çok uzun zamandır sol gözümün hemen altında burunla yanağın birleştiği yerde (!) duruyor. son zamanlarda biraz daha belirgin oldu. biraz uğraştım belki patlar diye ama sivilce değilmiş. içinin sıvı dolu olduğu belli. krem falan var mıdır sürüp kurutsam? ne yapmalı? yüzümü yıkayınca elime geliyor rah
çok uzun zamandır sol gözümün hemen altında burunla yanağın birleştiği yerde (!) duruyor. son zamanlarda biraz daha belirgin oldu. biraz uğraştım belki patlar diye ama sivilce değilmiş. içinin sıvı dolu olduğu belli. krem falan var mıdır sürüp kurutsam? ne yapmalı? yüzümü yıkayınca elime geliyor rahatsız oluyorum
everythingok
(09.02.20)
Komedon diye bi araştır. Kapalı komedon da derler.


angelus
(09.02.20)
(2)

sperm testi?

istanbul avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz temiz yer var mı?
istanbul avrupa yakasında tavsiye edeceğiniz temiz yer var mı?
everythingok
(05.02.20)
Ozel hastaneler de ortam baya iyi


oscar
(05.02.20)
Gelişim Tıp


old possum
(05.02.20)
(3)

sokak kedisi hakkında soru

dışarıda sürekli beslediğimiz kedi var. geceleri sürekli kayboluyordu meğerse bi kaç blok ilerideki binanın girişinde bi minderde uyuyornuş. şimdi hamile ve doğurdu doğuracak. komşusundan aldığım bilgiye göre o binadaki bi yaratık kapıyı kapatmış dışarı atmış kediyi. bizim binaya getirdim. kömürlükt
dışarıda sürekli beslediğimiz kedi var. geceleri sürekli kayboluyordu meğerse bi kaç blok ilerideki binanın girişinde bi minderde uyuyornuş. şimdi hamile ve doğurdu doğuracak. komşusundan aldığım bilgiye göre o binadaki bi yaratık kapıyı kapatmış dışarı atmış kediyi. bizim binaya getirdim. kömürlükte yer yaptım ama durmuyor hiç bir şekilde. karnı nerdeyse yerde. dışarıda köpek falan saldırır. lütfen bi akıl verin bana. eve alamıyorum kuş var zaten. barınak falan kabul etmez mi?
everythingok
(31.01.20)
bizim sahiplendiğimiz kedilerin annesi sokak kedisiydi. birisi, ki kendisiyle tanışmadım ama muhteşem bir insan olduğuna eminim, hamile anne kediyi veterinere götürmüştü. anne kedi doğumu veterinerde yaptı. yavrular da 45 gün boyunca veterinerde anne sütü ile beslenerek büyüdüler. 45 gün sonra ise yavru kedilerin sütten kesilmesi ile biz sahiplendik. sonrasında duyduk ki anneyi de sahiplenen birileri olmuş.

eğer biraz maddi gücünüz varsa böyle bir şey yapabilirsiniz.


bellbane
(31.01.20)
Bir odayı geçici bir süre ona tahsis edeceksiniz. Biz kaç defa bu şekilde kedi baktık. Kuş da ayrı odada takılacak artık. Barınaklarda ölüp giderler, çoğu barınakta maalesef böcek bile yaşayamaz. Evde minik kedi yavrularının olması sizi de mutlu edecek merak etmeyin.


@bellbabe tahmini ne kadara olur bu olay?


everythingok
(01.02.20)
(6)

notebook format atma

elimde 6-7 sene once aldigim asus notebook var. zamaninda agir oldugu icin format atmistim. sumdi tekrar lazim olacak. en guncel windows’u nasıl yuklerim? kafeye falan gidip usb belleğe atarak olur mu? yani güvenli bir şekilde nasıl yaparım? teknik detayları tam bilmiyorum şu anda yanımda değil
elimde 6-7 sene once aldigim asus notebook var. zamaninda agir oldugu icin format atmistim. sumdi tekrar lazim olacak. en guncel windows’u nasıl yuklerim? kafeye falan gidip usb belleğe atarak olur mu? yani güvenli bir şekilde nasıl yaparım? teknik detayları tam bilmiyorum şu anda yanımda değil
everythingok
(17.01.20)
buradan indirip
www.microsoft.com

bununla da usbye yazdırın yeter
rufus.ie


winston
(17.01.20)
uyumluluk olayı vs problem olur mu?


everythingok
(17.01.20)
olmaz yapıştır


winston
(17.01.20)
6-7 sene önceki cihaza yine o zamanın win sürümünlerinden birini yükleyin. Özel bir durum yoksa win7 sp1 yeterlidir. güncellemeler sistemi zamanla ağırlaştırır.


Erva
(17.01.20)
Ssd al bir tane
120 gb yeter
Temiz bir de win10 kur


kingcyrax
(18.01.20)
Winston +1


Hakan1980
(18.01.20)
(3)

tarayıcının kuruluş tarafından yönetilmesi

az önce fark ettim. google chrome ayarlar kısmında ‘tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetiliyor’ ibaresi var. bu tam olarak ne anlama geliyor? yani sadece eklenti falan mi kuramiyorum yoksa yetkili kişi tarama geçmişi dahil herşeyi görebiliyor mu?
az önce fark ettim. google chrome ayarlar kısmında ‘tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetiliyor’ ibaresi var. bu tam olarak ne anlama geliyor? yani sadece eklenti falan mi kuramiyorum yoksa yetkili kişi tarama geçmişi dahil herşeyi görebiliyor mu?
everythingok
(04.01.20)
Şu iki linke bakın:

uzmanim.net

support.google.com


amortisman
(04.01.20)
virus falan mi yani bu?


everythingok
(04.01.20)
telefona gmail bazlı şirket maili eklediysen yapabiliyor, özünde sözleşmede patronum telefonuma ve google ürünlerime erişim sağlayabilir şeklinde bir şey imzalıyosun.


yuto
(04.01.20)
(5)

uzaktan wi fi şifresi değiştirme?

mümkün mü? bunun için illa ki o wi fi ağına mı bağlı olmak gerekir?
mümkün mü? bunun için illa ki o wi fi ağına mı bağlı olmak gerekir?
everythingok
(02.01.20)
Evet. Bağlı olmak gerekiyor.


enis buyutucu
(02.01.20)
Bağlı olmak gerekmeden de oluyor ki, turkcell superonline çağrı merkezi telefonda konuşurken bunu yapabiliyor.

Ama nasıl yapıyor onu bilmiyorum.


kibritsuyu
(02.01.20)
@kibritsuyu evet vodafone net de bunu yapıyor ki onlar zaten bağlı. modemi anlık olarak merkezden takip edebilşyorlar. sonuçta o modeme bağlı adsl hattının kontrolü onlarda. modem arayüzüne giremiyorlar eğer şifre tanımlı ise ve aynı şekilde hali hazırda wi fi şifresi varsa o şifreyi göremiyorlarmış ama yeni şifre seçebiliyorlarmış.


everythingok
(02.01.20)
O modeme bağlı olmak şart değil. Online işlemlerden yapılıyor.


himmet dayi
(03.01.20)
modemin dış ip'sini biliyorsan ve dış erişimlermodem üzerinden açıldıysa, girip istediğini yapabilirsin


mirty
(03.01.20)
(3)

bu vodka içilir mi?

yaklaşık 4 sene önce bi arkadaşım vermişti ama alkolü sevmediğim için o gün bugündür dolapta bekliyor. yarın gömsen sıkıntı olur mu? yani bozulma vs ? sürekli dolapta karanlık, serin bir yerde https://eksiup.com/p/hf317721okig
yaklaşık 4 sene önce bi arkadaşım vermişti ama alkolü sevmediğim için o gün bugündür dolapta bekliyor. yarın gömsen sıkıntı olur mu? yani bozulma vs ? sürekli dolapta karanlık, serin bir yerde

eksiup.com
everythingok
(30.12.19)
Tadına bakın. muhtemelen değişmemiştir. Afiyet olsun.


fezagezgini
(30.12.19)
fotodan tam anlamadım ama açılmadıysa göm


owaki
(30.12.19)
açıldı, daha önce içtim çok az


everythingok
(30.12.19)
(8)

modem kurulumunu pc olmadan yapabilir miyim?

evde pc kullanmıyorum. sadece iphone var. modem arayüz şifresini unuttum ve reset atmam lazım. şimdi pc olmadan modemi resetlersem kurulum yapabilir miyim?
evde pc kullanmıyorum. sadece iphone var. modem arayüz şifresini unuttum ve reset atmam lazım. şimdi pc olmadan modemi resetlersem kurulum yapabilir miyim?
everythingok
(25.12.19)
yaparsın. wifi üzerinden bağlanıp konsola girersin. ön tanımlı wifi adı ve şifresi modemin altında yazıyordur.


sutlu nescafe
(25.12.19)
maalsef modemin altında yazmıyor . airties modem. benim bildiğim hepsinin altında olur ama neden yok acaba?


everythingok
(25.12.19)
default wifi şifresi olmadan zor biraz. stickerda oluyor onlar biri çıkarıp atmış olabilir. belki airties'ı arayıp sorabilirsiniz şu seri numaralı modemin default wifi şifresi ne diye. (belki default şifre, şifre olmamasıdır bu da bir ihtimal)


argent dawn
(25.12.19)
önce vodafone net’i arayayım


everythingok
(25.12.19)
airties canlı destek vermiyor, vodafone da bilmiyor. kaldık göt gibi ortada mk. tanıdık kimse de yok laptop alayım 5 dk


everythingok
(25.12.19)
halettim. vodafone net uzaktan kurulum yapıp yeni bir şifre belirledi ben de o şifre ile modeme bağlanıp arayüze erişrim. sonrasında şifreyi değiştirdim tabi. wi fi şifresi değiştirebiliyor olmalarına şaşırdım doğrusu ama eski şifreyi göremiyorlarmış sadece yeni şifre belirleyebiliyorlarmış. yine de uzaktan wi fi şifresinin değiştirilebiliyor olmasına gerçekten şaşırdım


everythingok
(25.12.19)
airties de default şifre yok. boş geçip enter yap veya girişe basman yeterli.


@walter white kilikli sorduğum şey bu değildi. senin bahsettiğin arayüzü modemin, onu biliyorum. benim dediğim elimde pc yokken reset atılmış modeme nasıl bağlanacağımdı. yani her modemin fabrika ayarında kendine has wi fi şifresi olur ki genellikle altında yazar ama benimkinde yazmıyordu. neyse vodafone net uzaktan rastgele bir wi fi şifresi belirleyip bana verdi. iphone ile o şifreyi kullanıp wi fi bağlandıktan sonra modem arayüzüne erişebildim. orada zaten senin dediğin gibi default olarak şifre yok tamam deyip giriş yaptıktan sonra şifreyi kendim belirledim.


everythingok
(25.12.19)
(1)

askerlik hakkında soru

2018 haziran ayında liseden mezun olan biri ne zaman askere gitmek zorunda? tecil hakkı var mı? dersane devam ediyor. net bilgisi olanlar lütfen cevap yazsın, cevabını öğrenmem gerek
2018 haziran ayında liseden mezun olan biri ne zaman askere gitmek zorunda? tecil hakkı var mı? dersane devam ediyor. net bilgisi olanlar lütfen cevap yazsın, cevabını öğrenmem gerek
everythingok
(24.12.19)
Mezun olduğu tarihten tam 3 yıl sonra. Tabi yaşı büyükse değişir.

Otomatik tecil olur zaten herkesin. Yine de şubeye sor.


Hakan1980
(24.12.19)
(2)

Akbank bodyguard kart güvenlik paketi

var mı bunu kullanan ya da bu tarz kart güvenlik paketi üyeliği olan? üye olduğumuzda diğer banka kartlarını ya da kredi kartlarını nasıl ekliyoruz? yıllık 250TL verilir mi yani değer mi? bence para biriktirenler ya da birden çok kk kullananlar için mantıklı
var mı bunu kullanan ya da bu tarz kart güvenlik paketi üyeliği olan? üye olduğumuzda diğer banka kartlarını ya da kredi kartlarını nasıl ekliyoruz? yıllık 250TL verilir mi yani değer mi? bence para biriktirenler ya da birden çok kk kullananlar için mantıklı
everythingok
(22.12.19)
Benim kullandığım ''banka'' sisteminin tek olayı zaten paramın güvenliğini sağlaması. Yoksa alır eve koyardım.

Bu işi türkiyede pegasus başlattı :) kızamıyorum da, ama bankanın sadece kendi sisteminde kullanılabilen ve kendi verdiği kartların ekstra güvenliğinden ücret talep etmesi ''köyle kurnazlığı'' gibi geliyor bana.

Gerçi az önce yerli ve milli araba hakkında varankın paylaştığı fotoğrafa baktım da, en soldaki, orada uzun boylu ve sağlarda bulunan şapkalı abilerimiz dışında duranlar da bana bi' değişik gelmişti.

Sanırım değişik olan benim.

Bence mantıklı değil, o paraya asla değmez. bankanın ''görevi'' bu bence, ondaki mevduatıma sahip çıkmak. Zaten kredi verme işini kendi istediği kişiye yapıyor. Hem onda mevduat tutacağım ve o bu mevduatı işleyecek hem de benden aidat alacak.

p.n. kredi kartı kullanmıyorum.


mete kudur
(22.12.19)
ben kullanıyorum. yıllar önce yabancı bir ülkeye giderken yaptırmıştım, kartın kopyalanması falan gibi bir şey olursa kafam rahat olsun diye. kart ekletmek diye bir şey yok, bankası fark etmeksizin adınıza olan tüm kartlarınızı kapsıyor diye biliyorum.


gidici
(22.12.19)
(1)

yürüyüş için gitim önerisi

günde yaklaşık 15000 adım atıyorum. son 3-4 aydır yapıyorum ve gerçekten işe yarıyor. tek sıkıntı işe giderken ya da iş çıkışı yürüdüğüm için genelde üstümde normal kıyafetim oluyor. yani kot tişört vs. daha önce büyük paralar verip aldığım 2 pantolonumun bacak araları yırtılmış resmen. bunu hesaba
günde yaklaşık 15000 adım atıyorum. son 3-4 aydır yapıyorum ve gerçekten işe yarıyor. tek sıkıntı işe giderken ya da iş çıkışı yürüdüğüm için genelde üstümde normal kıyafetim oluyor. yani kot tişört vs. daha önce büyük paralar verip aldığım 2 pantolonumun bacak araları yırtılmış resmen. bunu hesaba katmamışım. ne giymek gerek? hani hem spor için uygun hem de şık duracak bi seçenek?
everythingok
(19.12.19)
Çantanıza alt eşofman veya tayt sıkıştırın, çıkışta değiştirin.


megalomaniac
(19.12.19)
(8)

arızayı gidermeyen komşu nereye şikayet edilir?

üst katımdaki yaratıkların tuvalet ya da banyosundan bizim salona su damlıyor. acaba bunu tamir etmesi gereken biz miyiz yoksa onlar mı? daha önce söyledik yalandan alçı yaptım falan dedi ama yine aynı şey. yine söylüyoruz tersliyor, yaptık daha ne yapalım falan diyor. salondan saniyede bir su damlı
üst katımdaki yaratıkların tuvalet ya da banyosundan bizim salona su damlıyor. acaba bunu tamir etmesi gereken biz miyiz yoksa onlar mı? daha önce söyledik yalandan alçı yaptım falan dedi ama yine aynı şey. yine söylüyoruz tersliyor, yaptık daha ne yapalım falan diyor. salondan saniyede bir su damlıyor kova falan koyduk. resmi olarak bi hakkım var mı, neler yapabilirim?
everythingok
(17.12.19)
En temizi sigortanız varsa sigortayı aramak. Ikinci ayakta yönetici bu sorunu çözmeli.


annem bu konuyu araştırmıştı sanırım belediyeye şikayet ediyorsunuz halk sağlığını tehdit diye gelip sularını kesiyorlarmış... şikayet merciinden cok emin değilim ama böyle bir şey


omonia
(17.12.19)
sigortanız varsa hiiç uğraşmadan arayın böyle böyle diyeyin. zarar neyse yapıp karşı taraftan tahsil edeceklerdir.


ozdek
(17.12.19)
Normalde dava açıp ugrasabilirsin. Şikayeti bilmiyorum ama su ondan damlıyorsa ki ondandır evet yaptırmak zorunda. Yoksa dava aç


Topalordek
(17.12.19)
daire yapıları farklı mı,üst katın banyosundan sizin salona gelmesi enteresan onların tuvalet banyosundan aktığına emin misiniz ? daha önce üst katta tesisatçı gelip baktı mı ?


fezagezgini
(18.12.19)
Üst katın wc'si alt katına salonuna nasıl gelir be abi.
Çin'li müteahhite mi yaptırdınız evi?
Acilen sorunu üst katın çözmesi gerekir öyle saçmalık mı olur?


wolfg
(18.12.19)
Belediyeye başvurun, sorunu çözmezlerse sularını kesip mühürlüyorlar diye biliyorum ben de.

Tabi bunu yapmadan önce komşuya anlatın, mesela

"komşu çözüm için belediyeye gidip sordum, dilekçe verirsem gelip suyu keseceklerini söylediler, ben de bunu kendime yakıştıramadım şurada komşuyuz neden susuz kalasınız, lütfen bir an önec halledin de ikimiz de mağdur olmayalım"

diyin, her türlü anlar.


John Bloor
(19.12.19)
Bizim kayınpederler yaşadı aynı durumu. bir söyledi iki söyledi komşu tınlamadı. Kendi arızalarını giderdiler fakat bu sefer kayınpederlerin evine verdikleri zararı gidermediler. Gitti bizimki eve sigorta yaptırdı. Sigortanın anlaşmalı olduğu tamircileri çağırıp bir güzel tamiratını yaptırım ücreti üst komşuya kilitledi. Teşekkürler.


Ayrıca bizim üst katımızda tadilata girdi. Adam banyo yerine oda, salon yerine mutfak yapmış. Siz daha neyin tartışmasını yapıyorsunuz :)


teknikekip
(19.12.19)
(5)

genel kredi notu arttırma hakkında

2-3 bankadan aidatı olmayan kk alıp her ay biraz harcama yapıp gününde ödemek genel manada kredi notuna etki eder mi? amaç düzenli olarak borçlarını ödüyor imajı çizmek. değilse eğer bu kredi notunu arttırmak için neler yapmak gerek? bu findeks’in olayı gerçekten yalan ya da kasıtlı ayarlı. son 5 yı
2-3 bankadan aidatı olmayan kk alıp her ay biraz harcama yapıp gününde ödemek genel manada kredi notuna etki eder mi? amaç düzenli olarak borçlarını ödüyor imajı çizmek. değilse eğer bu kredi notunu arttırmak için neler yapmak gerek? bu findeks’in olayı gerçekten yalan ya da kasıtlı ayarlı. son 5 yıldır 1 kez bile gecikmeli ödeme yapmamış, vadeli hesapta sürekli para tutan ve kredi kartı kullanan biri olarak benim bile notumu mart ayından bu yana düşürmüş ve türkiye ortalamasının altındasınız diyor. ben de ... ordan diyorum onlara. ben ortalamanın altındaysam o zaman reis doğru söylüyor, biz iskandinav ülkelerinden daha iyiyiz demektir. bankalar bu tırt findeks’i ciddiye alıyor mu ki cidden?
everythingok
(14.12.19)
çok etkilemez. burası amerika değil.

hesabına her ay düzenli olarak giren nakit para, yüksek bir maaş üzerinden sigorta kaydı ve bedeli yüksek taşınmazlar işe yarar.


orpheus
(14.12.19)
tırt dediğin şey resmi bi şey. bankalar araba kiralama şirketleri gsm operatörleri hepsi findeks kredi notunu dikkate alıyor.


jelly bear
(15.12.19)
Öncelikle Findeks'ten her sorgulamada puanınızı düşürüyor bilginiz olsun. Eğer kredi notunuz 600'den düşükse, kanuni takibe atılmış borcunuz varsa, borç doluluk oranınız %85 üzeri ise ya da daha önce hiç kredi kartı kmh vs. kullanmadıysanız (yani notunuz oluşmadıysa) kredi alamamanız çok normal. Ama diğer her şeyde kkb notu bankanın bahanesidir. Yukarıda saydıklarım harici kredi notunu çak da kale almayın.


koskoca kirpi
(15.12.19)
ben kredi çektim, tıkır tıkır ödedim ve yükseldi. haa, sırf yükselmesi için kredi çekmedim ama böyle bir etkisi oldu, belirtmek isterim.


giovanne
(15.12.19)
Findeks sallamasyon bir sey degil, vardir bir nedeni mutlaka o notun dusmesinin.


stavro
(15.12.19)
(3)

aç karna alınan ilaç ?

doktor barsak hareketlerini düzenlemesi için ilaç verdi ve aç alınacak dedi. şimdi benim merak ettiğim bu ilacı aç iken aldıktan ne kadar süre sonra yemek yiyebilirim?
doktor barsak hareketlerini düzenlemesi için ilaç verdi ve aç alınacak dedi. şimdi benim merak ettiğim bu ilacı aç iken aldıktan ne kadar süre sonra yemek yiyebilirim?
everythingok
(13.12.19)
Yemek yedikten en az 2 saat sonra ilacı için. İlacı içtikten en az 1 saat sonra yemek yiyin.


Yemekten bir saat önce diye hatırlıyorum.


John Bloor
(13.12.19)
lansor benzeri bir proton pompası inhibitörü ise yemekten 15 dakika önce almanız uygundur.


gkhncnzdgn
(13.12.19)
(5)

istanbul’da artan uyuz vakaları?

bugün eve geldiğimde babam belediyenin tüm caddeleri detaylı yıkattığını söyledi. işçiler uyuz mikrobu için yaptıklarını söylemişler. bir gün önce falan haberlerde de izlediğini söyledi babam. istanbul’da son dönemlerde ciddi artış varmış. göçmenlerden kaynaklıymış vs. siz son zamanlarda böyle bir
bugün eve geldiğimde babam belediyenin tüm caddeleri detaylı yıkattığını söyledi. işçiler uyuz mikrobu için yaptıklarını söylemişler. bir gün önce falan haberlerde de izlediğini söyledi babam. istanbul’da son dönemlerde ciddi artış varmış. göçmenlerden kaynaklıymış vs.

siz son zamanlarda böyle bir şey duydunuz mu ya da izlediniz mi haberlerde falan?

uyuz hayvanlardan insana bulaşır mı? sokak hayvanlarını sık sık besleyen, seven biriyimdir.
everythingok
(12.12.19)
Ekimde maltepede askerlik yaptim, 2 kisi uyuz nedeniyle karantinaya alindi 3 hafta odalarinda gecirdiler askerligi.


gibicibicis
(12.12.19)
geçen duyuruda birisi yazmıştı ofisteki arkadaşı uyuz olmuş... kedi köpek uyuz geçirirse belli ediyor tüyleri dökülüyor kaşınmaktan vb. insandaki muhtemelen daha sinsi olsa gerek. kaşınsa döküntü olsa bile kıyafetten görünmez nihayetinde.


Tears of Devil
(12.12.19)
izmir'de iki tanıdığım uyuz oldu 2 ay önce. daha önce hiç kimseden duymamıştım. burda da birkaç kişiden okudum. var böyle bir şey.


anarsika
(12.12.19)
Dermatolog yakinim gecen hafta yogun uyuz salgini oldugunu bir suru vakayla karsilastiklarini anlatti.


palmtree
(12.12.19)
Bize de geçen hafta pilates hocamız söylemişti. Bireysel olarak alabileceğimiz bir önlem var mı ki?


gmzo
(12.12.19)
(2)

kktc’ye vizesiz sadece kimlik ile bugün bilet alsam gider miyim?

sb.
sb.
everythingok
(11.12.19)
tc vatandaşıysan ve kimliğin de tc kimliğiyse girersin.


mutantking
(11.12.19)
Evet. Turistik amaçla gidiyorsanız 3 ay kadar durabilirsiniz.


wertyu
(11.12.19)
(6)

uludağ’da kaybolan dağcılar hakkında

haberlerde birinin montuna ve beresine ulaşıldığı yazıyor. bu tam olarak ne demek? o soğukta neden montu üzerinde değil?
haberlerde birinin montuna ve beresine ulaşıldığı yazıyor. bu tam olarak ne demek? o soğukta neden montu üzerinde değil?
everythingok
(08.12.19)
Hipoterminin aşamalarında biri sicaklamakmis. Hatta buna isim vermişler: paradoxal undressing


biseysorcaktim
(08.12.19)
Nasil oldu da mont adamdan ayrıldı bilemem de mont ustunde olsa da bile hayatta olamazlar su an. Firtinaya falan yakalanmis olabilirler.
Uludag yuksek degil ama zor bir dagdir. Kaybolan cok Uludağ'da. Pro dagcilsrdan bile kaybolan oluyor orada.
Uludagin kotu tarafi hicbir sekilde ongorulemez olmasi, aniden firtina sis vurup yönünü kaybettiriyor adama.

Ne yazik ki su ana kadar hayatta kalmis olma ihtimalleri cok dusuk o iki dagcinin. Uzuldum.


stavro
(08.12.19)
İşin içinde farklı bir mevzu var sanırım. TRT muhabiri dere kenarında bere montun cebinde olmak üzere montun sağlam ve katlanıp yere düzgünce bırakılmış olarak bulunduğunu söyledi.

Ayrıca bulunduğu yer ailelerine gittiklerini söyledikleri göller bölgesinin aksi yöndeymiş


yemrem
(08.12.19)
Kaybolan adamlarin aksi yone gitmesi cok da siradisi degil ama.


stavro
(08.12.19)
çok ilginç, ne olabilir peki?


everythingok
(08.12.19)
uludağ zirveye çıktım. çıkarken yine dağcıların önceden koydukları yön tabelaları oluyor, hepsi zirveyi tarif ediyor ama farklı farklı rotalar var. bu rotalar arasında bazı kuytu diyebileceğimiz düzlükler var. bu kuytuların en diplerinde sığınacakları bir kuytu, bu kuytuda da karı eritme şansları olduysa hayatta kalma şansları var bence. montun içindekilerle o kadar düzenli katlanıp konması bir süre üstünde oturma amaçlı olabileceğini gösteriyor. sonrasında belki bir ses, belki gördükleri bir patikayla heyecanlanıp montu bırakıp şansı değerlendirmek için o yöne koşmaları...

çok fazla sayıda ihtimal var, düşündükçe insan kahroluyor.

öte yandan dağ komando okulunda 10 gün 250 km kamplı yürüdüğümüz rotada 300 kişinin içinde her türlü önleme rağmen helikopterle alınıp hastaneye götürülen üniversite sınıf arkadaşım da oldu. sabahın körü, bizim üzerimize kar yağmış, çözülmeye çalışırken şen şakrak kar topu oynayanımız da. her insanın direnci, motivasyonu farklı.

sene başında Uludağ'da kaybolan arkadaşlar gibi bulunurlar inşallah.


onemoremile
(09.12.19)
(5)

yapı kredi ihtiyaç kredisi hakkında

banka mesaj atıp duruyor 100 bin tl al 140 geri öde diye. sizce bu faiz oranı nasıl? piyasayı pek takip etmiyorum.
banka mesaj atıp duruyor 100 bin tl al 140 geri öde diye. sizce bu faiz oranı nasıl? piyasayı pek takip etmiyorum.
everythingok
(08.12.19)
kaç sene vadeli?
hayat sigortası ne kadar kesilecek? geri alabilmek için uğrştıracaklar mı?
başka ne satacaklar krediyle? hesap paketleri satıyorlar, ne kadar kesinti olacak?
100.000 kredi çekersin, hesabına 90000 yatırırlar.


mistikla
(08.12.19)
Vadeye gore degisir o. Sen direkt faiz oranina bak.


stavro
(08.12.19)
Yapı kredi kazık. İng teb enpara falan uygun olur.


catch the arrow
(08.12.19)
60 ay vadeli diyor. cep şubeden baktım ama son aşamada onaylamadım da kesinti 3 bin tl gibi bir şey yani 97 küsür yataıyor


everythingok
(08.12.19)
kesinti de hesaba dahil bakılırsa aylık oran %1.08, yıllık oran %17'ye denk gelir. biraz daha ucuz faizler mevcut ama her banka 100 bin ve 60 ay vadeli kredi vermeyebilir. çok pahalı denemez bu nedenle.


507
(08.12.19)
(8)

buradaki lot ne demek?

muhabbet kuşuma en çok sevdiği yemi aldım. hep aldığım yerden aldım ama paketteki şu ibare acaba son kullanma tarihi geçti mi diye düşündürüyor beni. acaba bu üretim tarihi ya da parti no falan mı yoksa son kullanma tarihi mi? https://eksiup.com/p/cb306062i2ge
muhabbet kuşuma en çok sevdiği yemi aldım. hep aldığım yerden aldım ama paketteki şu ibare acaba son kullanma tarihi geçti mi diye düşündürüyor beni. acaba bu üretim tarihi ya da parti no falan mı yoksa son kullanma tarihi mi?

eksiup.com
everythingok
(08.12.19)
Lot genelde ürünlerin tutulduğu rafi ifade eder. Depoda ürünler karışmasın diye her ürünün rafi bellidir. Her rafın da bi lot numarası vardır. Burda da aynı olay olabilir


slashedduff
(08.12.19)
Lot parti no demek.

Hemen altında yazan THT/BB/DLUO ise üç farklı dilde tavsiye edilen tüketim tarihi demek.


Haldamir
(08.12.19)
yani 28.10.19 son kullanma tarihi mi?


everythingok
(08.12.19)
öyle görünüyor


burya
(08.12.19)
Üretim tarihi değil, bizdeki "tavsiye edilen tüketim tarihi" (best before).


mikro patlama
(08.12.19)
o zaman bu tarihten itibaren kullanılamaz gibi bir şey değil yani?


everythingok
(08.12.19)
Yani kullanilamaz diye bir sey yok. Bu tarihten once tuketilmesini oneririz diyorlar. Bana kalirsa kuru yem sonucta, icinde canli kurt bocek yoksa bozulmaz o, her turlu yer kusunuz.


Haldamir
(08.12.19)
O tarih Best before'dur Türkçesi: eksisozluk.com


speedy
(08.12.19)
(6)

karakola birini şikayet ederken gizli no kullanmak

oturduğum yerde sürekli çevreye zarar veren, çocuk parkını tahrip eden 3-5 serseri var. bunları nereye şikayet edebilirim? karakolu arasam gizli no’dan herhangi bir gerekçeden numaram belli olur mu? pislik tipler olduğu için kapışmak istemem
oturduğum yerde sürekli çevreye zarar veren, çocuk parkını tahrip eden 3-5 serseri var. bunları nereye şikayet edebilirim? karakolu arasam gizli no’dan herhangi bir gerekçeden numaram belli olur mu? pislik tipler olduğu için kapışmak istemem
everythingok
(06.12.19)
Şikayet ettiğinizde büyük bir olay yoksa, görgü tanığı gerektiren durumlar vs sizle bir işleri zaten olmuyor. Gidip GBT yaparlar, herhangi bir aranma yoksa "Gezmeyin burada" derler geçerler.


aynabugusu
(06.12.19)
Eğer çekiniyorsanız şöyle yapmanız doğru olabilir: Muhtara gider durumu anlatırsınız, beraber bir dilekçe hazırlasınız ve imzalayıp verirsiniz. Sonra polis zaten ihbara inceleme yapıyor, suç varsa haberleri olmadan onları yakalıyor falan...


malheiros
(06.12.19)
Gizli no, öyle çok da gizli bir no değil. Gsm operatörleri adli birimlerin talep etmesi halinde şak diye çıkarıp yolluyorlar gizli nonun aslını.

Karakol telefonunda da bunları gösteren bir şeyler olabilir, emin değilim.

Ama sizin kişisel bilgilerinizi karakol kimseye veremez zaten diyeceğim de sonra Türkiye'de yaşadığımızı anımsıyorum.


lisw
(06.12.19)
@lisw kesinlikle haklı. acaba ne suç işledik de çomaristan’da yaşamaya mahkum olduk? :(((


everythingok
(06.12.19)
Buyrun, amme hizmetim olsun:

onlineislemler.egm.gov.tr


444lü numaralarda dahi gizli no görünüyor. illa gizli kalayım dersen ankesörlü telefondan ya da bakkalın, kırtasiyenin falan telefonundan ara. ama kimse kimse peşine düşmez çok esktrem bir şey değilse. polis gelse şanslısın zaten şikayetine bırak senin peşine düşmeleri eksik kalsın.


denek hayatım
(06.12.19)
(3)

kan testi hakkında

herhangi bir devlet hastanesinde yapılan tam kan testinde mesela böbrek, karaciğerde vs bi problem varsa ortaya çıkar mı? en azından ipucu düzeyinde de olsa?
herhangi bir devlet hastanesinde yapılan tam kan testinde mesela böbrek, karaciğerde vs bi problem varsa ortaya çıkar mı? en azından ipucu düzeyinde de olsa?
everythingok
(01.12.19)
Nope, mesela böbrek; kendini kompanse edebiliyor bir yere kadar, mesela taş var, belli bir hasara kadar testler normal çıkabiliyor.

Veya tam tersi, test sonucu anormal çıkmış, halbuki böbrekte bir şey yok ta ki dün spor yaptığını hatırlayana kadar.

Gerçi karaciğer testleri biraz daha kesin konuşur, sonuçta hücre parçalanınca açığa çıkan yıkım ürünlerinin kandaki oranlarına bakılıyır


masseter
(01.12.19)
peki diğer organların genel kontrolü için ne yapmak gerek? özellikle karaciğer ve böbrek? özelde veya devlette hangi bölümü, testi mutlaka tavsiye edersiniz? yaş 30 oldu ve rahatsızlıklar da hafiften başladı, ne olur ne olmaz


everythingok
(01.12.19)
genelde bu tür kontolleri aile hekimi ile aranızda halledebilrisiniz, idrar, karaciğer, pankreas, kalp, yağ,vitamin,mineral, motor şansızman ne varsa istek yapar isterseniz.

İkna olmazsa şikayet de uydurabilirsiniz.
-nefesim yetmiyor deyip;anemi mi acaba diye tam kan testi istetir.
-idrar yaparken sancı girdi deyip: idrar tahlili
-sağ kaburga altımda ağrı girdi: karaciğer gibi

Testler elbette varsa bir hastalık veya başlangıcı söyleyecekti, yukarda demek istediğim testin sonucunu yorumlama kısmında geçerli. Yoksa en ufak bir anormali çıktığında sonuna kadar araştırıp, erkenden tedavi etmek lazım


masseter
(01.12.19)
(4)

yabancı bir bankada hesap açmak

türkiye’de iken böyle bir şey mümkün mü? mesela avrupa ülkelerinden birinde o ülkenin vatandaşı olmadan hesap açılabilir mi?
türkiye’de iken böyle bir şey mümkün mü? mesela avrupa ülkelerinden birinde o ülkenin vatandaşı olmadan hesap açılabilir mi?
everythingok
(28.11.19)
O ülkenin vatandaşı olmaya gerek yok ama adres/ikamet istiyorlar.


crown
(28.11.19)
e-residency ile estonya'da mümkün. hatta ülkeye gitmene bile gerek yok.


italya ve fransa o ülkede bulunma şartı arıyor, vatandaşlık gerekli değil, oturum kartınızla açabilirsiniz. avusturya ve almanya'da türk banklarının oradaki subelerine buradan hesap açabilirsiniz.


burchak
(28.11.19)
ikametgah'in olmasi lazim. buna en yakini transferwise'da hesap acmak. kendi adina EUR ve USD hesabi acabiliyorsun. EUR hesabi avrupa'da bir ulkede oluyor, genelde almanya yada polonya. USD hesabin da amerika'da .

transferwise.com


crucio
(28.11.19)
(5)

saçma bir soru...

sizce devlet, ilaç-tedavi maliyeti yüksek diye çok önemli bir hastalığı tedavi etmemek için ilgili test sonuçlarını kasıtlı olarak negatif verir mi? biliyorum, aptalca bir soru çünkü devlet ödemek istemese zaten sigorta kapsamına dahil etmez ama bir yandan da belki ‘sosyal devlet’ ilkesine laf söyle
sizce devlet, ilaç-tedavi maliyeti yüksek diye çok önemli bir hastalığı tedavi etmemek için ilgili test sonuçlarını kasıtlı olarak negatif verir mi?

biliyorum, aptalca bir soru çünkü devlet ödemek istemese zaten sigorta kapsamına dahil etmez ama bir yandan da belki ‘sosyal devlet’ ilkesine laf söyletmemek için yapamaz mı?

gerçi devlet emretse bile kutsal yemini olan uzmanlar yapmaz değil mi?

her ne kadar çomaristanda da yaşasak bu kadarı da hayal ürünü değil mi?
everythingok
(22.11.19)
Yapmazlar. Böyle bir şey gizli kalmaz bir kere.


prodeq
(23.11.19)
o ilacın tedavinin belli bir kotası/sınırı varsa torpilli şahıslara lazım olabilir diye rezerve etmeleri mümkün.
tabi prosedürleri bilmeden ülkedeki genel anlayışa göre tahmin yürütüyorum.


n62
(23.11.19)
Öyle birşey olmaz, yapmazlar.
Memurlar çok profesyonel ya da uzman olduğu için değil, tersine sahtecilik yapıp memuriyetlerini/kariyerlerini yakmamak için yapmazlar. E bir de sahtekarlık yapıp suç işleyecek kadar devletin çıkarlarını düşünmek saflığın da ötesinde birşey.
Hiç kimse öyle bir topun altına girmez.
Olsa olsa sehven/ihmal sonucu/kazara olabilir.
Bu ihtimal biraz daha yüksek çünkü söz konusu ülke Türkiye.
Fakat kasıtlı olacağını düşünmüyorum.


hem teknik olarak hem de pratik olarak mumkun degil.

sonucda parayi odeyen ile testi yapan farkli. testi yapan nereden bilsin o testin hangi hastalik teshisinde kullanicalgini da verileri degistirsin. butun teknisyenlere telkinde bulunmalari lazim "X/Y/Z testlerinde sonuclari negatif gosterin" diye. boyle bir durumda aciga cikardi.

ayrica ayni testi ozel bir hastanede de yaptirabilirsin, iki sonuc farkli cikinca da sonuclarin oynandigi anlasilacak.


crucio
(23.11.19)
Bu tarz genel komplolar günümüz dünyasında imkansız. Teknik zorluğu geçtim, herkesin elinde telefon ve internet var, bir yerden kaçak olur. Her bir hastanede onlarca teknisyeni, biyokimya uzmanı doktoru vs binlerce kişiyi aynı amaç için yalan söylemeleri ve rol yapmaları için ikna etmek gerekiyor. Ayrıca bu test kitleri de maalesef ki yurtdışından alınıyor. Yani ne teknik ne de insani açıdan mümkün değil kişisel ve teknik hatalar dışında.
Bir ara facebookta dolanan bişey vardı. "Kanser diye bir hastalık yok. D vitamini eksikliği var. Kanser denen şey ilaç firmalarının uydurması." Diye:)


(14)

ev/daire devri hakkında

şimdi 5 kardeşiz ve ben hariç herkes evli. ben evde annem ve babamla yaşıyorum. yaşadığımız ev babamın üstüne kayıtlı. diyelim ki babam evi bana vermek istiyor şu anda hayatta iken diğerlerini hiç karıştırmadan bana verebilir mi? yanılmıyorsam vefat edince tüm kardeşlere ortak kalıyor
şimdi 5 kardeşiz ve ben hariç herkes evli. ben evde annem ve babamla yaşıyorum. yaşadığımız ev babamın üstüne kayıtlı. diyelim ki babam evi bana vermek istiyor şu anda hayatta iken diğerlerini hiç karıştırmadan bana verebilir mi? yanılmıyorsam vefat edince tüm kardeşlere ortak kalıyor
everythingok
(06.11.19)
Verir.


godless frog
(06.11.19)
Satış yaparsa olur. Babandan satın alman lazım evin tapusunu.


kitik
(06.11.19)
satış derken yani normal devir değil mi?


everythingok
(06.11.19)
diğer kardeşler dava açarlar ve alırlar kendi haklarını.


xvyz
(06.11.19)
diğer kardeşler dava açarlar açmasına da haklarını alabilirler mi orası meçhul.

devredebilir evet.


Kardeşler ileride dava açarsa işler karışır.


John Bloor
(06.11.19)
Aynısı dedem yıllar önce epey yüklü yapmıştı bana. Yapabilir yani evet. Bana dava açılmadı tabi ama geri alabileceklerini sanmıyorum.

*Normal basit devir yapıyorsun.


eazy
(06.11.19)
Evi satmak var bi de evi hibe etmek.
Bu durumu bir avukata sorduk biz. Eger evi uzerine hibe ederse bu durumda sen tapu parasi odemiyorsun. Tapu icin evin yuzde bilmem kaci kadar para odemen lazim, 200 binlik ev icin 3 bin tl gibiydi galiba.
Ama bu sekilde hibe ederse sonra kardeslerin sana dava acmasi ve evi geri almalari soz konusu olabilir, cunku mirasi esit bolmemis oluyor babaniz.

Avukat bize sunu onermisti. Evi babaniz size “satacak” hibe etmeyecek. Mesela siz 50 bin tl gonderin babanizin hesabina, bu islemin yapildigina dair belgeyi saklayin. Aciklamaya satis bedeli yazarsiniz. Sonra tapuyu uzerinize alacaksiniz. Gostermelik 50 bin tl gondereceksiniz yani, ev 300 bin tl olsa bile. En azindan “satmis olacak” size. Bu durumda itiraz etseler de alamazlar evi sizden.

Tabii siz biraz tapu parasi odeyeceksiniz maalesef.


Baban belli bir yas uzerindeyse(65) saglik raporu alin.


eja
(06.11.19)
rapor almasının faydası yok, kardeşler haklarını alır. yaşandı.


anais
(06.11.19)
Bunun tek yolu başka birine satılıp ondan size geçmesi. Bir sürü facebook hukuk grubundayım. Her gün bu soru 100 kere falan soruluyor. Para ile satın bile alsanız, 200 binlik eve 50 verirseniz kardeşler muhakkak durumdaki garipliği öne sürerek sonuç alıyor.


baal
(06.11.19)
kardeşlerin hakkını araması çok normal değil mi? onların da hakkı yok mu mal üzerinde? alırlar tabii, çok da iyi yapıyorlar. başlık sahibine değil de bir kardeşine verilse o ev bakalım başlık sahibi ne yapacaktı


anais
(06.11.19)
satış yapar ve avi üzerinize yapar, ardından babanızın vefatından sonra eğer kardeşleriniz ile ilgili bir husumetiniz var ise satışın iptali davası açarlar (mal kaçırma nedeni ile) ve mal tekrar vefat eden babanızınmış gibi olur, ardından devlet tarafından pay edilir, satış sırasında ödediğiniz vergi de ödenmiş olur devlete kalır, pay edildikten sonra payınıza düşeni tekrar almak için devlete yine vergi ödersiniz.


selam
(06.11.19)
" Eger evi uzerine hibe ederse bu durumda sen tapu parasi odemiyorsun."
Emlak beyan değerinden düşük olmamak şartıyla bağış için beyan edilen değer üzerinden binde 68,31 oranında tapu harcı, bağışı kabul edenden tahsil edilir.
Hibe işleminden sonra yapılacak ilk işlemde taşınmazın hibe ilişiği aranacaktır.
6083 sayılı Kanuna ekli (III) sayılı tarifeye göre döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilir. www.tkgm.gov.tr

satışta yapsanız hibe de yapsanız hukuki olarak kimse sizden geri alınamayacağının garantisini %100 veremez, evet satış işlemi yaparsınız,bağış yaparsanız, ölünceye kadar bakma akdi yaparsınız vs. vs. fakat babanızın vefatı sonrası diğer mirasçılar doğal olarak babanız hayattayken yapılan bu işlemlere itiraz edebilirler,
bkz: muvazaalı satış
sağlık raporunun faydası yok +1
eyyorlamam bu kadar,avukat değilim.


(2)

iphone yan sanayi pil değişimi hakkında

pili yan sanayisi ile değiştirmek güvenlik açısından vs bi probleme sebep olur mu? demek istediğim yazılımsal açıdan mesela datanın, bilginin gizliliği açısından vs? yanılmıyorsam en fazla performans düşüklüğüne sebep olur, yanlış mı biliyorum?
pili yan sanayisi ile değiştirmek güvenlik açısından vs bi probleme sebep olur mu? demek istediğim yazılımsal açıdan mesela datanın, bilginin gizliliği açısından vs? yanılmıyorsam en fazla performans düşüklüğüne sebep olur, yanlış mı biliyorum?
everythingok
(30.10.19)
Bir şey olmaz değiştirebilirsin.


kitik
(30.10.19)
hiç bir şey olmaz. ben deji marka ile değiştirdim. 6 aydır sorunsuz kullanıyorum.


(3)

iphone batarya değişim hakkında

elimde Iphone 7 var garantinin bitmesine 5 gün falan var. pil sağlığı %76 berbat durumda. ücretli değişim önerdiler kabul ettim çünkü amacım 2 sene falan daha kullanmak. telefonun sağ alt köşesinde ekran çok ama çok kırık. apple zorlu şimdi benden onay almak istiyor eğer değişim esnasında kırılırsa
elimde Iphone 7 var garantinin bitmesine 5 gün falan var. pil sağlığı %76 berbat durumda. ücretli değişim önerdiler kabul ettim çünkü amacım 2 sene falan daha kullanmak. telefonun sağ alt köşesinde ekran çok ama çok kırık. apple zorlu şimdi benden onay almak istiyor eğer değişim esnasında kırılırsa ekran değişimi gerekecek diye. şimdi ben ne yapayım? ios hayranı bir insan olarak hayatımda ilk defa apple pişmanlıktır deme eşiğine geldim.

ben eğer kendimi biliyorsam o ekran değişim sırasında kırılır be pille birlikte 2 bin liraya yakın masraf çıkar. telefonun kenarları falan zaten hep soyulmuş bir de şimdi o parayı vermek, bilemedim yani.

tavsiyeleriniz?
everythingok
(22.10.19)
kırmadan yapabiliyorlarsa yapıyorlar. ama başka türlü olamıyorsa, başka yere götürsen de aynı sıkıntı çıkacak.

burada servisin bir kabahati yok.


fever
(22.10.19)
yeni iphonelarda(5s sonrası) pile ulaşmak için ekranı kaldırıyorlar hocam dolayısı ile zaten kırık olan camın iyice kırılmadan yapılması pek mümkün gelmedi bana. yüzde 90 daha da kırılır gibi. yaptırmak istiyorsan hem pil hem cam parasını gözden çıkar bence.


mutantking
(23.10.19)
Öneri: Pili 80TLye değiştireyim size. Ekran kırılırsa yan sanayi 150 orjinal 400e takalım. Ayrıca kırılacağını da sanmıyorum.


excespeace
(23.10.19)
(7)

bes ile para biriktirmek?

bes tam olarak nedir? en net tanımı? şimdi ben ayda 1000-1500 tl gibi bir rakam kenara koyuyorum ama bazı arkadaşlarımın bna ayda 200-300 tl yatırdığını duydum. az çok bilgim var ama net bilmiyorum. daha önce otomatik katılım ile dahil edilmiştim ama iptal ettim. şimdi ben buna dahil olup ayda 250 t
bes tam olarak nedir? en net tanımı? şimdi ben ayda 1000-1500 tl gibi bir rakam kenara koyuyorum ama bazı arkadaşlarımın bna ayda 200-300 tl yatırdığını duydum. az çok bilgim var ama net bilmiyorum. daha önce otomatik katılım ile dahil edilmiştim ama iptal ettim. şimdi ben buna dahil olup ayda 250 tl gibi bir rakam yatırsam ileride tam olarak ne işime yarayacak? mesela 3 sene sonra diyelim yatırdığım parayı tam olarak geri alabilir miyim? faiz falan ya da devlet desteği oluyor mu? ya da nihai amacı nedir?
everythingok
(20.10.19)
devlet %25 mi ne katkı payı veriyor. para biriktirmeyi bilmeyenler için güzel bi sistem. bilenler için değil. sen para biriktirebiliyorsan besi boşver bence. biriktirmek istediğin parayı her ay düzenli olarak %50 altın %50 dolar yap uzun vadede daha kârlı olur.


Her ay belli bir miktar para yatırıyorsunuz. Sizin yaptırdığınız tutarın %25i kadar da devlet yatırıyor. Sistemde 10 yıldan az kalmanız ve yaşınızdan önce çıkmayı talep etmeniz halinde bir miktar kesinti yapılarak paranızı iade alabiliyorsunuz.
Şartları sağladığınız ise birikiminizi ya aylık maaş olarak ya da topluca geri alabiliyorsunuz.
Sisteme yatırdığınız parayı da çeşitli şekillerde değerlendirebiliyorsunuz. Mesela benim birikimlerimin bir kısmı altında bir kısmı dövizde bir kısmı da karışık fon sepetinde duruyor.

Ben hep genelde minimum primleri yatırdım. Sisteme 45 lira ile girdim şimdi 300 ödüyorum. (minimum üstündeyim) kredi kartına otomatik ödemeye bağladım, prim ödediğimi farketmiyorum bile.


balik kraker
(20.10.19)
Şimdi aklıma geldi baktım. Sistemde gelecek ay 10 senem doluyor ancak yaşı bekleyeceğim. Bu şekilde ödeme yapmaya devam edersem emeklilik hakettiğimde eline 160 bin TL geçmesini öngörüyor sistem. En azından standart bir araba parası biriktirmiş oluyorum böylece farkına bile varmadan. Çünkü kredi kartı her ay bir şekilde ödeniyor. Sistemdeki paramın tamamını altına yatırsaydım daha da kazançlı olurdu bence. Ben memnunum.


balik kraker
(20.10.19)
Para biriktiren biriysen her ay bes kesintisi yerine parayla gram altın al bankadan. Çok daha karlı olacaktır. Zaten TL sürekli değer kaybediyor. Çok bir manası yok o %25in o yüzden


westblack
(20.10.19)
Kısa vadeli düşünüyorsan zaten devlet katkısı falan yalan.
Eğer uzun vadeli düşünüyorsan da diğer yatırım araçları daha karlı ki bunu 10 senedir ödeyenler de söylüyor..
Bu sebeple amacın hem yaptırım hem birikim diye düşünüyorum ve %50 dolar+%50 gram altın ile kolaylıklar diliyorum..


2 tostos turan
(20.10.19)
sakın sakın hic bulasma. teyzem 20 yil bu isi denedi bi halta yaramadi ben de 4 yildir icindeyim bin pismanim. altina yatirsam cok daha fazla getirisi olurdu.
kazanci getirisi cok az. hic bulasma.
hisse islerinden cakmiyorsan git altin al daha karli. en azindan istedigin zaman bozarsin.
ben de besten cikacagim ama cikamiyorum cunku para kesiyorlar.


turbo sadık
(20.10.19)
Uzun vadeli düşünüyorsan BES risksiz karlı bir yatırım. Ayırca deviet %25 destek veriyor bence çıkma devam et. BES dışında Borsa veya altın tavsiye edebilirim ancak döviz riskli olduğu için tavsiye etmiyorum. NOT: 20 yıl önce BES yoktu :)


eymed
(20.10.19)
(3)

basit excel sorusu

hücrelere yazarken birinde imleç aktif iken diğerindende neden olmuyor? ve ahtif olmayan hücrede yazmaya başlayınca alt hücreye kadar inip enter yapımca normal düzeliyor. fotoları atıyorum
hücrelere yazarken birinde imleç aktif iken diğerindende neden olmuyor? ve ahtif olmayan hücrede yazmaya başlayınca alt hücreye kadar inip enter yapımca normal düzeliyor. fotoları atıyorum
everythingok
(19.10.19)
yok mu bi bilgisi olan? neyi eksik yapıyorum acep?


everythingok
(19.10.19)
hücreyi seçtiğinizde f2'e bastığınızda imleç gelmesi gerek. bi dener misiniz?


kurmalifare
(19.10.19)
@kurmalifare evet, denedim imleç geliyor ama yazmaya başlayınca hücrenin neden genişlediğini anlamıyorum. enter yapınca normale dönüyor sıkıntı yok ama yazma sırasında alttaki hücre ile birleşiyor


everythingok
(19.10.19)
(6)

gsm no ile şifre sıfırlama hakkında

sizce de başlı başına çok büyük güvenlik açığı değil mi? telefon çalındı ya da kısa süreliğine birinşn eline geçti diyelim. banka hesapları, sosyal medya, vs her platform cep no ile 2 dakikada şifre veriyor. tel çalındı diyelim çoğu kişi telefonu kilitli dahi olsa ana ekranda mesajın içeriği net bir
sizce de başlı başına çok büyük güvenlik açığı değil mi? telefon çalındı ya da kısa süreliğine birinşn eline geçti diyelim. banka hesapları, sosyal medya, vs her platform cep no ile 2 dakikada şifre veriyor. tel çalındı diyelim çoğu kişi telefonu kilitli dahi olsa ana ekranda mesajın içeriği net bir şekilde okunuyor. 2 adımlı doğrulama falan var ama çok yaygın değil ve çoğu zaman o da tel odaklı
everythingok
(10.10.19)
Telefonumuza şifre koyuyoruz, 10 kere yanlış girince telefondaki her şeyi siliyor, ana ekrana da şifre girilmediği sürece mesajı göstermiyor. Böylece güvenliğini kolayca sağlıyoruz.


roket adam
(10.10.19)
tc, anne kızlık soyadı, kartın 4 veya 6 hanesi. bunlar bilinmeden hangi banka veriyorsa şifreyi, o banka ile çalışmayı acilen bırakın.


bisorumvargaliba
(10.10.19)
evet basli basina guvenlik acigi. sms spoofing denilen bir olay var. ayri "social engineering" ile hat icin yeni sim karti cikartmak da cok kolay. asiri kritik hicbir uygulamaniz icin SMS 2FA kullanmamalisiniz.


crucio
(10.10.19)
tc ve anne kızlık soyadı zaten çevrendeki çoğu insan rahat bir şekilde bulabilir hepimiz iyi biliyoruz. hadi tamam banka uygulamaları biraz daha zor ama mesela mail hesabı ya da sosyal medya hesabı 2 dakikada alınır. şifrenin 10 defa hatalı girilmemesi gerektiğini ele geçiren kişi de bilir herhalde. ana ekranda mesaj ön izlemeyi kapatabiliyoruz ama ben ortalama bir insandan bahsediyorum. çoğu telefonda ‘this is your facebook reset code ...’ mesajı telefon kilitli iken ana ekranda okunabiliyor. hem evet bence de sim kart ya da numara kopyalama vs zaten çok zor olmasa gerek. bizim gibi adamlarla kimse uğraşmaz ama kodamanlar soyulabilir


everythingok
(10.10.19)
Evet, O yüzden tek başına kullanılmıyor ciddi durumlarda.


prizmatik
(10.10.19)
sim hattini ele gecirmenin ne kadar kolay oldugunu gormek icin
www.youtube.com

ayrica bu isin amerika'da oldugunu hatirlatmak fayda var. turkiye'deki musteri hizmetleri cok daha feci durumda


crucio
(11.10.19)
(7)

ekşi’de küfür edem birini şikayet etme

yazar değilim ama nasıl oluyor? adam mesela bana özel mesajdan küfür ediyor ya da kutsal bir değere hakaret ediyor. tam olarak ne yapmam lazım ne sonuç alınır ? ya da dana dava açıcam diyem birinin gerçekten yapıp yapmadığını nasıl anlarım?
yazar değilim ama nasıl oluyor? adam mesela bana özel mesajdan küfür ediyor ya da kutsal bir değere hakaret ediyor. tam olarak ne yapmam lazım ne sonuç alınır ? ya da dana dava açıcam diyem birinin gerçekten yapıp yapmadığını nasıl anlarım?
everythingok
(09.10.19)
Asıl soru ikincisi sanırım :)


entry üzerinden mi yoksa özel mesaj üzerinden mi küfür ediyor?


false pretension
(09.10.19)
özel mesaj üzerinden


everythingok
(09.10.19)
screenshotlarını alıp savcılığa vereceksiniz. sözlük özel mesajlar konusunda birşey yapmıyor.


false pretension
(09.10.19)
savcılığa verme işi bizzat müracaat ile yapılan bir şey değil mi? yani pc başında yapılması mümkün mü?


everythingok
(09.10.19)
özel mesajdan küfür edenleri direkt sözlük yönetimine şikayet edebiliyorsunuz..
ilgili mesajın alt köşesinde "3 nokta" var oraya tıklayınca ufak bi kutu açılıyor..
"mesajı bildir" butonuna tıklıyorsunuz ve işlem tamam..

pasteboard.co

yönetim bildirilen mesajlarla ilgili işlem yapıyor..
hatta nedensiz yere küfür edenleri direkt uçuruyorlar..


strobist
(09.10.19)
yazar değilsin, yazarla niye küfürlü mesajlaşmaya giriyorsun. senin kutsalından ona ne? onun hakaretinden sana ne?


sinek kral
(09.10.19)
(5)

green card başvurusu hakkında

geçen sene başvuruda kullandığım fotoyu kullansam bi sıkıntı olur mu? son 6 içinde çekilmiş olması gerekir diyorlar ama anlarlar mı acaba? bi daha para vermeyelim şimdi.
geçen sene başvuruda kullandığım fotoyu kullansam bi sıkıntı olur mu? son 6 içinde çekilmiş olması gerekir diyorlar ama anlarlar mı acaba? bi daha para vermeyelim şimdi.
everythingok
(08.10.19)
İşin ucunda göç etmek var hocam verin 15 20 lira çekilin fotoyu. Saçım sakalım aynı ama gidip yine çektireceğim ben :D


bahoho
(08.10.19)
Başvur bir şey olmaz (1 rakibi eledim hadi iyiyiz xD)

1 yıl önce çekildiği %100 belli olan bir şeyi göndermek tabii ki risk. Oraya göndermediğin eski foto olsa olabilir bak.


nhk ni youkosu
(08.10.19)
ben pasaport için çektirdiğim fotoğrafı koydum. 2 yıl önce çektirmiştim ama zaten pek değişen bir şey olmadı yüzde.


potsdamer
(08.10.19)
yok yahu nereden anlayacaklar. ayrica evde telefonla cekin iste fotografciya gitmek de ne oluyor?


hot potato
(08.10.19)
daha önce green card için kullanılmış foto ile başvuru iptal sebebi.


kamile necaset
(08.10.19)
(5)

iphone pil fiyatı hakkında, değer mi?

az önce zorlu center’dan çıktım. iphone 7 pil fiyatı 319 tl imiş. garantinin bitmesine 20 gün var. pil sağlığı %77’de. tüketime bağlı düşüş olduğu için ücretsiz değişim yapılmıyor. ne yapayım değer mi bu parayı vermeye?
az önce zorlu center’dan çıktım. iphone 7 pil fiyatı 319 tl imiş. garantinin bitmesine 20 gün var. pil sağlığı %77’de. tüketime bağlı düşüş olduğu için ücretsiz değişim yapılmıyor. ne yapayım değer mi bu parayı vermeye?
everythingok
(02.10.19)
ben 6s'inkini değiştirdim baya güzel oluyor :) dışarda taktıracağın piller 1 ay sonra şimdi kullandığın hale dönüyor. telefonu değiştirmeyi düşünüyordum ama herhalde 2 sene daha idare ederim kaza bela olmazsa.


mutantking
(02.10.19)
Ben de 6s'in pilini değiştirdim. Yeni haline dönüyor telefon.


kitik
(02.10.19)
Deji batarya alıp kendin değiştirmeni öneririm. Telefon canavar oluyor.


sumtos
(02.10.19)
319 çok değil bence makul. dışarıda yaptırıp güvenemezsin kimseye.


ayin yazari
(02.10.19)
burada 289 lira kampanyali.
www.zentechservis.com

apple yetkili servisidir. ama ben olsam zorluya veririm. pil degisim parasini veriyosunuz degisim cihazi veriyorlar, yapamazlarsa veya bi sorun olursa. 20 lira icin apple onarim merkezi beklemeye degmez.

ben yazana kadar daha ucuzu geldi. ben de hangi servis diye aradim durdum bireyseldi tabi ya...


supergirl
(02.10.19)
(4)

iphone pil değiştirme

iphone 7 pil sağlığında servis yazıyor ve % 78. garantinin bitimine 1 ay var. daha önce götürmüştüm 82 iken değiştirmediler. ne yapılabillir? ücretli değiiştirme şqnsım var mı? sağda solda satılan normal piller var apple yetkili servis harici? yani telefona zarar verir mi?
iphone 7 pil sağlığında servis yazıyor ve % 78. garantinin bitimine 1 ay var. daha önce götürmüştüm 82 iken değiştirmediler. ne yapılabillir? ücretli değiiştirme şqnsım var mı? sağda solda satılan normal piller var apple yetkili servis harici? yani telefona zarar verir mi?
everythingok
(29.09.19)
ücretli değiştirirler tabi.
kendiniz de değiştirebilir ya da 3rd party bir servis de değiştirebilir elbette.


ozdek
(29.09.19)
Pil değiştirmenin yüzdeyle ilgisi yok, bilgisayara bağlıyorlar orada diagnostic sonucuna göre değiştiriyorlar. Daha yeni değiştiler benimkini yüzde 80’di


goodman
(29.09.19)
Bedava degistirirler yuzde 80 nin altindaysa ve garanti devam ediyorsa.


xrated
(29.09.19)
80nin altındaysa değiştirebiliyorlar.


Olric
(29.09.19)
(1)

iphone şifre sıfırlama

elimd eeski bir iphone var arkadaşıma ait. kurulumda onun eskiden kullandığı icloud hesabının şifresini soruyor ama bilmiyor. sıfırlayamıyoruz çünkü eski tel noyu kullanmıyor. elinde telefon ait belge vs var mı bilmiyorum ama yok mu bir yolu bu telefonu açmanın? bir yandan çok iyi birşey çünkü telef
elimd eeski bir iphone var arkadaşıma ait. kurulumda onun eskiden kullandığı icloud hesabının şifresini soruyor ama bilmiyor. sıfırlayamıyoruz çünkü eski tel noyu kullanmıyor. elinde telefon ait belge vs var mı bilmiyorum ama yok mu bir yolu bu telefonu açmanın? bir yandan çok iyi birşey çünkü telefonum çalınsa benden başka kimsenin erişemeyecek olması çok güven verici. yanılmıyorsa normal telefoncular da buna birşey yapamıyor.
everythingok
(28.09.19)
eğer güvenlik sorularına doğru cevap verebilirse şifresini kurtarabilir.

getsupport.apple.com

buradan apple kimliği, parolamı unuttumdan devam edebilirsin.

istersen sesli olarak müşteri hizmetleri ile görüşebilirsin. onlar da aynı şekilde güvenlik sorularını soruyorlar.


aziz dostum jack
(28.09.19)
(1)

bkm express tarzı uygulama

anlık karttan karta para transferi yapabileceğimiz bi oluşum var mı? bkm süper ama kapanıyormuş
anlık karttan karta para transferi yapabileceğimiz bi oluşum var mı? bkm süper ama kapanıyormuş
everythingok
(24.09.19)
papara bunu 1 tl karsılıgında yapabilirsin
anlık yok şimdilik


sivrisinek
(24.09.19)
(5)

sokak hayvanları için mama

sokakta rastgele denk geldiğim hayvanlara verebileceğim, genelde çantamda taşıyabileceğim mamayı nereden bulabilirim? sürekli yapacağım bir şey olacağı için ekonomik yoldan nasıl temin edilir? genelde salam falan alıp veriyorum ama özellikle kediler için pek sağlıklı değilmiş. bazıları artık tanıyor
sokakta rastgele denk geldiğim hayvanlara verebileceğim, genelde çantamda taşıyabileceğim mamayı nereden bulabilirim? sürekli yapacağım bir şey olacağı için ekonomik yoldan nasıl temin edilir? genelde salam falan alıp veriyorum ama özellikle kediler için pek sağlıklı değilmiş. bazıları artık tanıyor, görür görmez ayaklarıma dolanıyorlar kedi, köpek fark etmeden. kıyamıyorum.
everythingok
(09.09.19)
normal mama alıp buzdolabı poşetlerine ufak ufak koyabilirsiniz.


tabirimekruh
(09.09.19)
Marketlerde Jungle marka mamalar oluyor, yarım kilosu 7-8 lira gibi bir şey, onlara bakabilirsin.


angelus
(09.09.19)
dostluk maması diye bir şey var.


turbo sadık
(09.09.19)
temizmama.com uygun oluyordu bi inceleyin isterseniz.


pegi
(09.09.19)
kilitli torba alip yaninizda o sekilde tasirsiniz, kilitli torbayi da tekrar tekrar kullanabilirsiniz.


jimicik
(10.09.19)
(3)

sokak köpekleri hakkında

gece eve gelirken kapının önünde şirin mi şirin bi köpek gelip musallat oldu bana. mahallede daha önce de gördüm. en fazla 1 yaşında. bayağı sevdim su falan verdim ama balkondan baktığımda hala binanın önünde oturuyor. içim gitti. 100 metre ileride en az 10 tane daha sokak köpeği var ve gelip saldır
gece eve gelirken kapının önünde şirin mi şirin bi köpek gelip musallat oldu bana. mahallede daha önce de gördüm. en fazla 1 yaşında. bayağı sevdim su falan verdim ama balkondan baktığımda hala binanın önünde oturuyor. içim gitti. 100 metre ileride en az 10 tane daha sokak köpeği var ve gelip saldırmaya çalışıyorlar bu yavruya. 2 defa denediler balkondan hoşt moşt dedim gittiler. ne yazık ki lanet olsun ki eve alamıyorum. şu anda hala bakonda oturuyorum. böyle şeyler çok fazla acıtıyor canımı. var mı bi tavsiye? yavru insan hastası işi gücü gelip geçenlere kendini beğendirmek.
everythingok
(25.08.19)
sokak kopekleri icin tatmin edici bir cozum yok maalesef. barinaklarin hali malum, insanlarin sokak kopeklerine bakisi da malum. ya alip besleyeceksiniz ya da unutmaya calisacaksiniz bence. arabalar ve insanlar arasinda cop yiyerek yasamaya calisiyor garibanlar.


n62
(26.08.19)
Alin ya da sahilendirmeye calisin. Yoksa vicdaniniz sizi birakmiyor.

Bu kadar da sizi sevmis kapinizda yatiyor. Yaziktir. Sosyal medyada Dunya kadar sahiplendirme grubu var.


maalesef o günden beri pek göremiyorum. aklıma geldikçe gözlerim doluyor. apartman 4. kat zaten evde 6 kişiyiz. ben hariç kimse istemiyor allah da biliyor ki elimden birşey gelmedi :(((


everythingok
(10.09.19)
(12)

evlilik hakkında

bir erkek için hangi yaş 'evlenmediği için' sırıtan yaştır? yani tabi ki gönül ister ki batı toplumu gibi böyle şeyleri konuşmamız bile garip gelsin ama bildiğimiz gibi burası çomaristan. istesek de istemesek de çoğu duruma ayak uydurmak zorundayız. 30'a yeni girdim ve gayet rahat yaşıyorum, ufukta
bir erkek için hangi yaş 'evlenmediği için' sırıtan yaştır? yani tabi ki gönül ister ki batı toplumu gibi böyle şeyleri konuşmamız bile garip gelsin ama bildiğimiz gibi burası çomaristan. istesek de istemesek de çoğu duruma ayak uydurmak zorundayız. 30'a yeni girdim ve gayet rahat yaşıyorum, ufukta evlilik yok. şimdilik kimse takılmıyor fazla. yaş kaç olunca ''ee yuh yani evlenmedin mi daha'' eşiğine geleceğim?
everythingok
(23.08.19)
35 ve sonrası.


candide
(23.08.19)
Yerine göre senin yaşta bile diyorlar ama...gerçi erkeklerde kadınlardaki kadar baskı yok bu alanda. Ben şahsen 40'ı bulduktan sonra işin ucunu bıraktım ama bunu söylediğimde "erkek her yaşta evlenebilir" türü laflar olabiliyor. Kadın olunca "evde kalmış" sayılıyorsun maalesef 20'lerin sonlarında bile.


d max
(23.08.19)
41


Cengiz Atay
(23.08.19)
Yok oyle bir yas poponuzdan yas uydurmayin.

Dmax son 2 cumlesi +1


baldan kaymak
(23.08.19)
Sırıtma 30'da hafiften başlıyor. Tahminen 40'ta garip görülür bu durum. Ama bu durum kişiden kişiye çok değişken. Kimisi gözde bekar kimisi müzmin bekar. Yani varlıklı,kültürlü bir aileden gelen eli yüzü düzgün birine kimse böyle bir baskı yapmaz. Başgöz etmeye çalışırlar elbet. Ama kadınlardaki versiyonu gibi değil.


the coon
(23.08.19)
35te hadi ama, 45 te noluyo,50 de artik incir fazla olmus hafif acilasmistir.


tunaktunaktun
(23.08.19)
34ten itibaren dikkat cekiyor bekarsan.

Kadinlar genelde daha erken yasta evlendigi icin belli yasi gecmis kadinin evlenmemis olmasi erkege kiyasla daha dikkat cekiyor.


stavro
(24.08.19)
Bulunduğun yere göre değişiyor. Mesela benim çevremde bana hala evlenmedi mi, yaşıtların 2 çocuğu var deniliyor. Yaşım da 24 bu arada.


valarmurgulis
(24.08.19)
Erkeklerde oyle bir yas olmamakla birlikte iyi bi isin yoksa ve gorunuste (bu hal-tavir olur, dis goruntu olur) iyi degilsen 35 sonrasi bu da "yazik evlenemedi" diye bakilabilir. ama tam tersiysen istersen 55 ol, bu da kimseleri begenmedi olursun. Ustte birinin dedigi gibi gozde bekar olur adin.
Genel olarak bu kadinlara ozgu bi durum ama ulkemizde. Kadin olunca 25te canlar calar, 35te evde kaldi galiba olur, 40 sonrasi ölüsün zaten bu zihniyetin gozunde :)


Flipsflops
(24.08.19)
@Flipsflops çok doğru.


everythingok
(24.08.19)
iş güç varsa gelirde fena değilse ortama göre değişir bu. 30a yaklaştığım şu günlerde çevremde bahsettiğim gibi olup bekar kalan arkadaşım pek kalmadı öyle olunca işyerinde çok göze batıyorum. işyerinde hödük dolu kamu kurumuysa, benim gibi artık ilişkileri bile azaltıyorsun kafa ütülemesinler diye. toplumda ortalama bakarsan 34-35 sonrası zor bence.


Topalordek
(24.08.19)
(5)

kaybolan evcil köpekler hakkında

benim bildiğim köpek sahibine inanılmaz derecede bağlıdır. köpek hayranı biri olarak takip ettiğim sosyal medya safalarına sayısız ilan düşüyor şu kadar yıllık köpeğim kayboldu diye. nasıl olıyor ki bu? köpeğin koku alma duyusu vs sahibini nasıl kaybediyor ulu orta yerde? kaçmak mı istiyor?
benim bildiğim köpek sahibine inanılmaz derecede bağlıdır. köpek hayranı biri olarak takip ettiğim sosyal medya safalarına sayısız ilan düşüyor şu kadar yıllık köpeğim kayboldu diye. nasıl olıyor ki bu? köpeğin koku alma duyusu vs sahibini nasıl kaybediyor ulu orta yerde? kaçmak mı istiyor?
everythingok
(23.08.19)
Bir şeyin peşine takılıp kaybolabilir. Özellikle küçük köpekler ilginç gördükleri şeylerin peşine düşüp her şeyi unutuyorlar.

Bunun yanında çalınıyor da olabilir.


- Genc kopek kacar. Oyun arkadasinin pesinden gider.

- Yeni sahiplenilmis kopek kac yasinda olursa olsun kacabilir yerine alisana kadar.

- Kopekleri hic tasmasiz, uygun ortamda kosturmadiklari icin, tasmasindan kurtulan kopek once deliler gibi kosar, sonra bir bakmisiniz ki mesafe cok acilmis.

- Ergenlige yeni girmis ya da azginlik doneminde olan kopek, ona cekici gelen kokunun pesinden ne olursa olsun gider, duvar - engel dinlemez.

Liste uzar gider.


buf-e kür
(23.08.19)
bir şey ilgisini çekiyor, peşinden gidiyor ve kayboluyor genel olarak.


candide
(23.08.19)
evde beslenen kopekler koku duyusunu yitirir
ciftlesme vakti gelince kopekler gidebilir gittiginde baskalari onu calabilir belediye alabilir araba carpabilir baska kopekler onu bogabilir
bir de rus kurdu gibi yol kopekleri vardir bunlarin isi yolalmaktir genlerinde var gitti mi gelmeyebilir ahaha tuhaf hayvanlar onlar
bir de (tahmin) iyi kopekler olmelerine yakin olecekleri zaman yuvadan ayriliyorlar.


turbo sadık
(23.08.19)
Cins kopekleri calip satabiliyorlar


palmtree
(23.08.19)
(8)

kilo vermek için motivasyon lazım

1.78 boyunda biri olarak normalde 80 civarında olan kilom son 2-3 yılda 105’e kadar çıktı. bundan dolayı (büyük ihtimalle) her iki göğsümde de jinekomasti belası var. :( bunun ameliyatını araştırıyorum ama önce nasıl kilo verebilirim ona bakmak lazım. oturduğum yere yakın soor salonu yok. açık hava
1.78 boyunda biri olarak normalde 80 civarında olan kilom son 2-3 yılda 105’e kadar çıktı. bundan dolayı (büyük ihtimalle) her iki göğsümde de jinekomasti belası var. :( bunun ameliyatını araştırıyorum ama önce nasıl kilo verebilirim ona bakmak lazım. oturduğum yere yakın soor salonu yok. açık hava parklarda çalışıyordum ama gereksiz insanlar neredeyse tüm aletlere zarar vermiş. nasıl bir motivasyonla başlamalı?
everythingok
(15.08.19)
Başlamazsan kilon artacak ve kendi başına altından kalkabileceğin noktada olmayacaksın, o zaman kafanı duvarlara vurmamak için başla.

Mesela ben, 64 kilo verdim. Ama o kiloları vermek için bıçak altına yatıp mideme elveda demem gerekti çünkü kontrol edilebilecek noktadayken sallamadım. Şimdi de derisiydi çatlağıydı estetiğiydi uğraşıyorum.

Bu yukarıda yazdıkların bahane, aslında başlamamak için kendine bahaneler uyduruyorsun zihninde çünkü kilo vermek zor, löplöp yiyip oturmak daha çekici geliyor. Ama gözünü seveyim benim gibi olma. Gerekirse uzağa git spor salonuna, gerekirse diyetisyen desteği al, gerekirse kalori say, gerekirse işe giderken üç durak önce in yürü, ama bi yerden başla.


15-20 kiloyu spor olmadan rahatlıkla verirsin. Beslenmene dikkat et paketli gıda tüketme tamamdır. O memeler de kilodandır.


denizgonen
(16.08.19)
çok teşekkürler. jinekomasti kesin tanı koyuldu yani meme dokusu büyümüş zaten. kilo ile gitmez ama dediğim gibi onun için ameliyat olucam. minoxidil kullanıyorum çok uzun süredir belki ondandır ama bana birinci seçenek hep kilo geliyor. çünkü hayatım boyunca kilolu olmadım hiç. son 3 senedir falan en sevdiğim yüzüstü pozisyonda uyuyamıyorum bile, nefesim daralıyor. yani hayatımın her anını etkiliyorsa büyük ihtimalle o kilodandır.


everythingok
(16.08.19)
hocam yaşınızı bilmiyorum ama cinsellik önemli ise siz kilo aldıkça libidonuz düşecek, yağ dokusunda testosteron östrojene dönüşür. ayrıca libido sadece seks isteği değil, yaşama sevincidir de. size naçizane tavsiyem önce fasılalı açlık yapın. yani mesela akşam 20:00 sonrası su dışında bir şey tüketmeyin, sonra öğlen 11:00-12:00 kadar bir şey yemeyin. yiyeceğinizde -başlangıçta- gene her şeyden istediğiniz kadar yiyin. zamanla buna alışınca zaten kontrol sizce geçecektir. kolay gelsin, sağlık bir ömrünüz olsun


r evolution
(16.08.19)
bu ve benzeri kararları alıp uygulayabilmek için dışarıdan motivasyon almanın pek bir işe yaramayacağı düşüncesindeyim.

karakter yapısı da olabilir, bazıları dış etkenler ile daha çok motivasyon sağlayabiliyor sanırım, özellikle sosyal medyada takip ettiği insanlardan gaza gelmeye çalışarak vs. ancak ne olursa olsun, disiplinli ve uzun bir süre içerisinde bulunacağınız dönem için gerekli gücü kendiniz sağlamanız gerekiyor.

bunu da irade gücü olarak yorumlamamalıyız; çünkü bir mücadele şeklinde olmamalı bu. mücadele olsa pes edeceğiniz güne kadar savaşıyor olacaksınız çünkü. bu da sürekliliği bozan bir etken.

gerçekten neden kilo vermeniz gerektiği konusunda kendinize dürüst olun ve bu yolda yapabilecekleriniz neler, objektif ve gerçekçi bir şekilde, yaşam tarzınızı da göz önüne alarak belirleyin. size spor veya diyet konusunda tavsiye vermemize gerek dahi olduğunu düşünmüyorum; çünkü fazla kilonun verilmesi noktasında aşağı yukarı artık herkes ne yapılması gerektiğini biliyor. ancak aldığınız bu kararı düzenli olarak uygulayabilmeniz için nacizane iki tavsiyem olacak;

1. yukarıda belirttiğim gibi kilo vermek için yapmaya karar verdiğiniz eylemler, gerçekçi olmalı. günlük yaşamınıza uygun düşmeli; aksi halde belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirememek sonucu ile karşılaşıp hayal kırıklığı yaşamaktan kaçamayacaksınız.

örneğin, uzun süredir spor yapmıyorken birden "ben günde x saat mutlaka koşacağım" gibi, zaten yapmanızın mümkün olmayacağı bir hedef belirlerseniz, takdir edersiniz ki gerçekleştiremeyeceksinizdir. sonuç: "ben bu hedefi gerçekleştirmede başarısız oldum, yapamıyorum, kilo vermeyi başaramıyorum."
en nihayetinde eski yemek yeme ve hareket etme döngünüze geri dönersiniz.

aynı şekilde "günde 1000 kalori alacağım, ağzıma kompleks dahi olsa karbonhidrat sürmeyeceğim" vs gibi devamlılığı zor bir kararla yola çıkarsanız da bu sonuçla karşılaşmanız olası olacaktır. o yüzden halihazırdaki hayatınıza da uygun düşecek; absürtlükten uzak, asıl olarak sağlıklı beslenmeye odaklanacak şekilde bir beslenme ve hareket düzeni oluşturmaya çalışın. hatta spor için yalnızca yürümenin bile bu süreçte inanılmaz fayda sağlayacağını da aklınızdan çıkarmayın.

2. önemli olan kötü beslenme alışkanlık döngüsünü kırmak ve yerine koyduğunuz düzeni korumak olsa da, aldığınız kararlara ters düşecek bir harekette bulunduğunuzda, tüm emeğiniz yok olmuş, yaptığınız her şey boşunaymış düşüncesine kapılıp eski döngünüze geri dönmeyin. bir an dayanamayıp çikolata yemiş olabilirsiniz; arkadaşlarınızla dışarıdayken gaza gelip kocaman bir hamburger menüsünü mideye de indirebilirsiniz. ancak bunların akabinde büyük bir suçluluk duygusuna kapılıp, yine başarısız olduğunuz düşüncesinde boğulursanız, emin olun ki bir sonraki öğününüz de buna benzer olacaktır. çünkü yaşayacağınız hayal kırıklığı, sizi yine başarısız olduğunuz ve hiçbir zaman da başaramayacağınız sonucuna çıkaracaktır.

o yüzden yeni beslenme düzenine aykırı bir şey yaptıysanız da, bunun farkında olarak ancak kendinizi hırpalamadan, önemli olmadığını, bir sonraki öğünleriniz ile dengeleyebileceğinizi düşünün. olumlu olun. daha önceki emeklerinizin boşuna olduğu fikrine kapılmayın, temelde yine eski döngünüzü kırmış olacak, uzun vadede zaten sağlıklı beslenmeye de devam etmiş olacaksınız.

kolaylıklar dilerim bu süreçte.


brena
(16.08.19)
önceliğin kilo vermekse zaten spor salonuna illa gitmene gerek yok. yürüyüş bandında yaptığı dışarıda yapacaksın. onun dışında yediklerine dikkat edeceksin. spor salonu daha çok vücut geliştirme için yararlı.

ben de senin gibi 83'tüm. İstanbul'a taşındım 2-3 yılda 103 kiloya çıktım. youtube'dan takip ettiğim birkaç insan vardı. bunlar kilo verdiyse ben de veririm dedim ve öyle başladım. şimdi 93'üm, hedefim de 85.

ne değişti dersen, eskiden ben çok atletiktim. 2 saat maç yapardık 2 saatinde de durmadan koşardım. vodafone maratonu vardı, ona katılmıştım. 10k'yı 1 saatte koşmuştum. 103 kilodayken bir halı sahaya gittim 15 dakikada kesildim. çok moralim bozulmuştu. şimdi o seviyelere geri döndüm. 45-50 dakika yüksek hızda kardiyo yapıyorum, koymuyor. insanı genç hissettiriyor. onun dışında sporu alışkanlık haline getirdiğin zaman boş durmak sana batıyor. spor yapınca mutlu oluyorsun, vücut hormon salgılıyor, 6 aydır 2 günde 1 illaki spor salonuna gidiyorum o yüzden. acayip özgüven veriyor. mesela hep gittiğim bir starbucks'taki kız adamı öğrenmiş, aa x miydi diye sordu. bu tip olaylar spor ve kilo vermenin sonucu. tabii iş sende bitiyor. hemen bir anda yüklenme. işin sırrı bunu alışkanlık haline getirmek. günde 10 km koşarım, haftada 5 kilo veririm diye bir durum yok. bu bir süreç, her adımda daha iyiye gideceksin.

beslenme konusu sana kalmış, benim yöntemin kahvaltıyı hemen kalkınca yapmak yerine 2 saat sonra yapmak. kahvaltıdan 7-8 saat sonra bir öğün daha yiyip günü bitirmek. arada çay kahve su meyve ile kendini tok tutmak. onun dışında kendimi porsiyonlarda kısıtlamıyorum çünkü biliyorum ki bir kibrit kutusu peynir yiyip duramam. onun yerine bol bol salata yeşillik yiyorum, yumurta et baklagil tüketiyorum. ekmek hamur şeker abur cuburu minimumda tutmaya çalışıyorum. bazen 1-2 ayda bir geliyor, acayip canım çekiyor, alıp tüm cipsi yediğim oluyor. ama bazen de yeri geliyor 2 hafta daha sıkı besleniyorum, onu dengeliyor. ben eskiden büyük boy pizzayı çok rahat yiyip üzerine bir de tavuk/patates kızartması söyleyen insandım. geçen 4 dilimde tıkandım, bitiremedim. beslenme şeklini yeterince sürdürürsün göreceksin ki vücudun da adapte olacak.


Merhaba. 180cm ve 112 kiloydum Şubat 2019'da. Sadece yürüdüm günde 12 14 bin adım. Ekmek pilav makarna tatlı yemedim asla. Çok nadir bayramda baklava ya da anne böreği yedim.

Şu an 97 kiloyum. Artık çok yemekten rahatsızlık duyuyorum.

Ayrıca günde iki öğüne indim. Öğlen yemekte çorba ve ana yemek ve meyve, akşam ise sadece ana yemek ve yoğurt. Bu şekilde 1500 kalori max aliyorum. Yuruyuste 1000 kalori yakınca bu iş bitiyor. 3 ay dayan çift hanelere inersin.


hepinize çok teşekkürler uzun, detaylı cevaplar için. bugün yedikerimi azaltarak, daha çok yürüyerek başladım. günlük adım hedefimi 13000 yaptım. bakalım, insallah birkaç ay sonra güzel şeyler olur.


everythingok
(18.08.19)
(17)

külot vs bikini?

ciddi anlamda bana birisi bu ikisi arasındaki farkı anlatabilir mi? birini giyip dışarı çıkınca rezil olunuyor diğeri ile sahilde hava atılıyor. kumaş kalitesi ya da ne bileyim daha fazla bölgeyi mi kapatıyor? gerçekten amacım makara yapmak değil merak ettiğimden soruyorum
ciddi anlamda bana birisi bu ikisi arasındaki farkı anlatabilir mi? birini giyip dışarı çıkınca rezil olunuyor diğeri ile sahilde hava atılıyor. kumaş kalitesi ya da ne bileyim daha fazla bölgeyi mi kapatıyor? gerçekten amacım makara yapmak değil merak ettiğimden soruyorum
everythingok
(09.08.19)
külot: iç çamaşırı
bikini: güneşlenme kıyafeti


dafuq
(09.08.19)
her kıyafeti her yerde giyemezsiniz hocam. plaja takım elbiseyle gitmek ne kadar absürtse bikiniyle dışarı çıkmak da o kadar absürt olur. zaten plajdaki bikini görüntüsünden rahatsız olacak kesim pek akdeniz'de ege'de öyle yerlere tatile gitmez. muhafazakar otellerde kalırlar ya da daha kuytu köşede takılırlar.


biri pamuklu, diğeri naylon değil mi?


lostys
(09.08.19)
bence arkadaşın anlatmaya çalıştığı;
kadınlar bikiniyle hiç çekinmeden durabiliyorken,
iç çamaşırı ile görülmekten çekinmelerinin sebebi ne olacaktı. ikisinin arasındaki tek şey kumaş farkı.


nahtoderfahrung
(09.08.19)
nahtoderfahrung soruyu güzel açıklamış.

bence de burda bi saçmalık var zaten. normalde aman oram görünmesin buram açılmasın diye yırtınan tipler 3/4 çıplak geziyor plajda. bana da garip geliyor şahsen ve bunun mantıklı açıklaması da plaja takımla gitmek absürt ama herkes çıplak olduğu için sorun yok değil. ha zaten normal vakitte de böyle endişeleri olmayanlara sözüm yok.


mehmed resad
(09.08.19)
Davranisi belirleyen en onemli sey mekan ve zamandir.


rn
(09.08.19)
Üstteki arkadaşlar soruyu anlamamışlar... ikisi arasında bir fark yok. Aynı ürün, bikinilerin çoğunda astar var cameltoe olmasın diye, iç çamaşırlarının çoğunda yok. Onun dışında aynı. Yani iç çamaşırıyla plajda bütün radarlar aktif olur. Takım elbiseyle plaja gitme falan iyice çorba yapmışlar soruyu...


Tears of Devil
(09.08.19)
gençler işin bir de pazarlama yönü var. olaya ticari bakın biraz


olaylar olaylar
(09.08.19)
meselenin özünde toplumsal evrim yatıyor. burada senin külota bakış açını belirleyen de aynı toplum, doğada külot diye bir şey yok neticede. toplumun belirlediği bir şeyi alıp, toplumun belirlediği bir başka şeyle kıyaslayarak saçma diyemezsin, çünkü saçmaysa ikisi de saçmadır, değilse ikisi de değildir.

şöyle bir örnek daha vereyim yukarıdaki arkadaşın söylediğinden hareketle, daha anlaşılır olacak: kadın sokakta, plajda vs.. iç çamaşırıyla olduğunda neden utanıyor? toplumsal nedenlerden, toplum bunun utanç verici olduğunu düşündüğü için. işte aynı toplum ona bikiniyle utanmaması gerektiğini de söylüyor. yani mevzunun kumaşla şunla bunla ilgisi yok, onlar teknik detaylar, mesele toplumdur.


night train
(09.08.19)
sadece zaman ve mekan. takım elbise ile cafede oturabilir miisn ? evet oturursun kimse bakmaz. peki takım elbise ile plaja gider misin ? herkes bakar mı ? evet bakar. takım elbise bikiniden daha mı utanç verici ya da garip ? giydiğini normal gösteren şey nerede ne zaman giydiğindir.


oscar
(09.08.19)
night train+1

Külodun amacı ve anlamı başka, bikininin amacı ve anlamı başka.
Kadınlar daha çok ya da az yeri göründü diye utanmıyorlar, eğer oluyorlarsa anlama istinaden rahatsız oluyorlar.


jimjim
(09.08.19)
her şey beyinde biter. mesela izole bi ülke olsun burada insanlar doğar doğmaz çıplaklığı sıradan bi şey gibi göstersek bi süre sonra toplumda herkes çıplak gezdiği halde kimse kimseden rahatsız olmaz ya da kimse kimseyi yadırgamaz.

beyin olarak bikini diye bilinç altımıza işliyor ve bikini oluyor. erkek açısından bakacak olursak zaten çok güzel bi hatun görünce bakıyoruz bizim için bikini ya da iç çamaşırı farkı o an olmasa da aynı hatun iç çamaşırı ile daha seksi gelebilir bu da şartlanma ile ilgili.

yani her şeyi biz uyduruyoruz ve her şey kafamızın içinde.

normalde sahildeki çoğu kadın don sütyen dışarı adım dahi atmak istemezken bikini olunca giyip dolaşıyor ve bunun sebebi beynin içinde öyle şartlanmış çünkü herkes.


ergenpezeveng
(09.08.19)
Aynı soru bendimde aklımda


kleider
(09.08.19)
Sanırım bikiniye bir anlam yüklemekten geçiyor.
Erkek bir kadın doğum doktoruna vajina açmak normal ama tanımadığın birine açmak anormal durması gibi düşünüyorum ben


enis buyutucu
(09.08.19)
Seçim de var işin içinde. Plajda bikiniyle gezmeyi seçiyor kadın, öyle istemiş, uygun görmüş haliyle utanmıyor.
Ben bikinimi denerken soyunma kabinine langır lungur girse biri, o zaman da tepki veririm, "amaan nasılsa bikini" deyip geçmem. Çünkü o anda vücudumun herhangi bir kısmının başkaları tarafından görünebilmesini seçmemişim.

Meşrep, meslek, çılgınlık seviyesi, tercih vs nedeniyle sokakta iç çamaşırıyla görünmeyi seçen insan da utanmaz zaten. Veya iç çamaşırımlayken sevgilim/ kardeşim/ doktor görse de utanmam falan filan.


sopiro
(10.08.19)
Özeti topluma uymak. Ama plaj zaten bikini mayo giymeye gönüllü insanların toplandıkları da bir yer. Yani sadece uyum meselesi de değil.

Toplum işyerinde bikini giyse sen de bikini giyeceksin ve muhtemelen sorgulamayacaksın. Kanıtı aşağıdaki vidyoda

youtu.be


marsargo
(10.08.19)
(2)

köpek ısırması hakkında

parkta çocukları kovalayan bi köpek gördüm. en fazla 1,5 yaşında. tatlı mı tatlı bi köpecik. geçenlerde de gördüm aynı şekilde. çocuklar kaçtığı için oyun oynamak istiyor ama biraz sert geldi bana. hepsi korkudan kaçınca köpeğin önüne atlayıp sakinleştirmeye çalıştım ama benimle de aynı şekilde oyna
parkta çocukları kovalayan bi köpek gördüm. en fazla 1,5 yaşında. tatlı mı tatlı bi köpecik. geçenlerde de gördüm aynı şekilde. çocuklar kaçtığı için oyun oynamak istiyor ama biraz sert geldi bana. hepsi korkudan kaçınca köpeğin önüne atlayıp sakinleştirmeye çalıştım ama benimle de aynı şekilde oynadı. şort giyiyordum bacağımda ağzını, sıcaklığını hissettim. sonrasında elimdeki çantayı falan ısırdı. şimdi bacağıma baktım zaten kan vs kesinlikle yok ama ne bileyim korktum da. birşey yapmaya gerek var mı? köpeğe yüksek sesle hayır deyince oturdu. büyük ihtimalle çocuklar koştuğu için öyle alışmış.

edit: şimdi fark ettim de bacağımı patisi ile çizmiş. kanamamış ama kızarmış çizgi şeklinde
everythingok
(09.08.19)
Bir şey olmaz. kaçan kovalanır


kitik
(09.08.19)
özel hastane mi yoksa devletin mi acili yapıyor?


everythingok
(09.08.19)
(4)

Çorap ve ayak bakımı hakkında

kendimi bildim bileli ayaklarım kokmaz ama son zamanlarda bu problemle uğraşıyorum. aşırı kilo artışı vs etkili ama bir de bakım adına hiç birşey yapmıyorum maalesef. ucuz yerlerden aldığım 20'li çoprapları kullanıyorum bence bu da faktör. genelde nereden ve hangi marka çorap alıyorsunuz? ayağımın a
kendimi bildim bileli ayaklarım kokmaz ama son zamanlarda bu problemle uğraşıyorum. aşırı kilo artışı vs etkili ama bir de bakım adına hiç birşey yapmıyorum maalesef. ucuz yerlerden aldığım 20'li çoprapları kullanıyorum bence bu da faktör. genelde nereden ve hangi marka çorap alıyorsunuz? ayağımın altında çok fazla sertleşme ve ölü deri var. neler tavsiye edersiniz?

cinsiyet:erkek
everythingok
(04.08.19)
Sıkıntı çoraptan çok ayakkabıda olabilir ama illa çoraptan diyorsan bambu ipliğinden dikişsiz çoraplar alırsan rahat edersin.


angelus
(04.08.19)
ölü deriler için ayak peelingi ve ponza taşı kullanın.
duştayken ayaklarınız yumuşadığında ponza taşını uygulayıp, üzerine peeling yapabilirsiniz.
ayaklarınızı duştan çıkınca iyice kurulayın.
ayakları çok terleyen biriyseniz yazın rahatsız edebilir, ama nemlendirici kullanın.
her gün çorap değiştirin.
ayakkabılarınızın içine koku önleyici pudra ve sprey sıkabilirsiniz koku için.
çorabın pamuklu ya da bambu vb. olması önemli, düşük kaliteli ve sentetikli olması kokuya neden olur.

peeling, nemlendirici, ponza taşı, nemlendirici, ayakkabı pudrası/spreyi gibi ürünleri watsons, gratis, rossman gibi yerlerde bulabilirsiniz.
pahalı ürünler değildir.
ponza taşı yerine deri soyucu tarzı ürünlerden almanızı tavsiye etmem, çünkü onları sürekli kullanmak gerekiyor.
normal bildiğimiz klasik ponza taşı alın.

kış geldiğinde, bu peeling ve ponza taşı ritüelinden sonra gece yatarken ayağa nemlendirici ya da vazelin sürüp çorapla uyumak da sertlik konusunda işe yarar.


blatta hiberna
(04.08.19)
Yukarıda söylenenlere eklemek istediğim bir şey var: eğer ayakkabının kendisi de kokuyorsa, ayak bakımı yapmanın yanında o kokudan da kurtulmak gerekiyor aksi takdirde bu sefer ayakkabı ayağı kokutuyor. Ayakkabıya sinmiş kokuyu gidermenin basit bir yolu var; içine birkaç poşet çay koyup bir gece bekletmek. Her gün de çoraplarinizi değiştirirseniz koku sorununu çözersiniz.


Olive
(04.08.19)
Naylon içermeyen çorap, en az 3 günde bir farklı ayakkabı ve bir ayakkabıyı 8 saatten fazla (fazla giyilecekse çorap değiştirilir) giymemek, günde en az 1 kez çorap değiştirilerek halledilebilir.


enis buyutucu
(05.08.19)
(4)

komşuyu şikayet etme?

üst kat komşum (çatı katı) uzun süredir matkaplı, kırdılı işler yapıyor. gürültüsünü geçtim artık binanın işi bile leş oldu. şunu merak ediyorum bu adam ekstradan oda vs yapıyorsa böyle bir hakkı var mı? şikayet etsem birşey çıkar mı? ya da belediyeyi rasam benim aradığımı falan öğrenebilir mi?
üst kat komşum (çatı katı) uzun süredir matkaplı, kırdılı işler yapıyor. gürültüsünü geçtim artık binanın işi bile leş oldu. şunu merak ediyorum bu adam ekstradan oda vs yapıyorsa böyle bir hakkı var mı? şikayet etsem birşey çıkar mı? ya da belediyeyi rasam benim aradığımı falan öğrenebilir mi?
everythingok
(04.08.19)
evinde tadilat yapıyorsa yapacak bir şey yok . ama evi atölyeye çevirdiyse şikayet edersin .


50promil
(04.08.19)
bina ortak alanı ya da imarda kullanım dışı görünen bir alanı dairesine katıyorsa, balkonları odaya çeviriyorsa kaçak yapılaşma olarak şikayet edilebilir.(cam balkon hala muammadır ama bana göre o da kaçak)

bina ortak alanı içerisinde inşaat atığı atıyorsa bu da suç teşkil ediyor bildiğim kadarıyla, çevre şehircilik bakanlığına müracat ediniz


sameidiot solo
(04.08.19)
www.emlak365.com://www.emlak365.com/m/emlak-haberleri/cam-balkon-yaptiranlar-yaptiracaklar-dikkat-mahkeme-emsal-karar-verdi-h19118.html


banacevaplazım
(04.08.19)
kışın değil, yazın birçok kişi tatildeyken tadilat yaptırmayı tercih ediyor birçok kişi.

belki adam/kadın banyosunu ya da mutfağını yaptırıyordur, ıslak zeminleri değiştiriyordur.
cam balkonun da nesi kaçak anlamadım, ama zaten balkonu pimapenle ya da alüminyum doğramayla falan kapattırsa bir iki günde biter ve dışarıdan da görülür.

ne yaptığını, ne olduğunu anlamadan dinlemeden neden şikayet ediyorsunuz ki?
apartmanda yaşıyorsunuz, bu insanla yüz yüze bakacaksınız.
binaya zarar vermediği müddetçe ve saatlere uydukça, herkesin evinde tadilat yaptırma hakkı var.
yöneticiye sorun, bilmiyorsa gidip tadilatın ne kadar süreceğini sorsun, ondan bilgi alın.


blatta hiberna
(04.08.19)
(1)

üni tercihi hakkında acil

vakıf ünilerinin 4-5 kontenjanlık ‘burslu’ diye geçen programları var genelde 2 yıllık. bunlar ücretsiz mi oluyor?
vakıf ünilerinin 4-5 kontenjanlık ‘burslu’ diye geçen programları var genelde 2 yıllık. bunlar ücretsiz mi oluyor?
everythingok
(28.07.19)
arayıp sorabilirsin en garantisi


kadirrr
(28.07.19)
(3)

aylık köpek bakımı masrafı?

sorum köpek sahiplerine. mesela labrador'um var diyelim ve bahçede bazen de evde takılıyor. mama, aşı, oyuncağı vs aylık ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor?
sorum köpek sahiplerine. mesela labrador'um var diyelim ve bahçede bazen de evde takılıyor. mama, aşı, oyuncağı vs aylık ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor?
everythingok
(26.07.19)
150 200


Tears of Devil
(26.07.19)
Herşeyde olduğ gibi bu konuda da maddi gücünüze bağlı ama ortalama 250 civarıdır.
Aşılar yıllık 100-200

Kısırlaştırma da önemli 300-1500 arası.
Tatile vs giderseniz bakıcı veya otel ayarlamanız lazım. Günlük 50-100
Hastalık vb olursa Veteriner 200-1000


mhm
(26.07.19)
geçen sene olsa 200 derdim ama şimdi 300ü buldu.


cedex
(27.07.19)
(2)

laptop tavsiyesi

bilgisayar ile çok fazla işim yok ama yine de bazı durumlarda akıllı telefon eksik kalıyor. uygun birşye almak istiyorum. oyun falan hiç oynamam. var mı benim için tavsiyeleriniz? office programlarında falan kendimi geliştirmek istiyorum. elimde küçük asus notebook var ama laptop istiyorum. bütçe sı
bilgisayar ile çok fazla işim yok ama yine de bazı durumlarda akıllı telefon eksik kalıyor. uygun birşye almak istiyorum. oyun falan hiç oynamam. var mı benim için tavsiyeleriniz? office programlarında falan kendimi geliştirmek istiyorum. elimde küçük asus notebook var ama laptop istiyorum. bütçe sınırı koymadım ama 3-4 arası en fazla
everythingok
(25.07.19)
lenovo V510 kullanıyorum müthiş memnunum.


KidLazer
(26.07.19)
asus notebook
eger cok kucuk degilse
rami 8 yap
ssd taktır
kullan ak


kingcyrax
(26.07.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.