Giriş
(6)

Flixbus'ın olayı ne?

Adını çok duydum da hiç kullanmadım. Ülkeden ülkeye geçerken hiç avantajlı değil sanırım, 5-6 yere bakıp rota falan çıkarayım dedim, deli fiyatlar çıktı. Seyahatin yorgunluğuna falan hiç değmez yani, bunda da biletleri uçaktaki gibi 3-4 ay önceden gibi mi almak lazım. İnsan gibi Ryanair, Easyjet kov
Adını çok duydum da hiç kullanmadım. Ülkeden ülkeye geçerken hiç avantajlı değil sanırım, 5-6 yere bakıp rota falan çıkarayım dedim, deli fiyatlar çıktı. Seyahatin yorgunluğuna falan hiç değmez yani, bunda da biletleri uçaktaki gibi 3-4 ay önceden gibi mi almak lazım. İnsan gibi Ryanair, Easyjet kovalamak daha mantıklı gibi, ucuza gelir. Anca Büyük bavulla gezenler için daha uygun sanırım.
freedonia
(18.05.19)
açıkçası biz kullandık uygundu hangi rotalarda kullandık hatırlamıyorum ama. kısa şehirler arasında gayet pratik çözüm sunuyor uygun fiyata.


basond
(18.05.19)
zaman zaman çok çok ucuza bilet satabiliyor.


flixbus'ta bileti 3-4 ay önceden almaya gerek yok, 10 gün sonrasına da nispeten uygun bilet bulabilirsin. flixbus'un olayı "çok ucuz" olmak değil genelde, "nispeten uygun" olmak.

orta ve batı avrupa'da trenler çok pahalı. 600-700km'lik yol için istediğin zaman uçak bileti bulamayabilirsin. yani bulursun da çok pahalı olur.

ayrıca ryanair gibi köylü firmalarda "çok ucuz" bilet nadiren oluyor. esnek değil. aylar önce alacaksın, onda da destinasyon sınırlı. flixbus'ta atıyorum prag'dan çıkıp da orta-batı avrupa'nın 50 tane şehrine gidebilirsin. ryanair'de ara ki bulasın istediğin yere uygun fiyatlı bilet. nefes almanın uçak biletinden 3 kat pahalıya mal olduğu antin kuntin havayollarındansa flixbus'u tercih etmek makul bence. avrupa zaten büyük bir kıta değil, ukrayna'dan portekiz'e gitmeye kalkmıyorsan otobüste o kadar da vakit geçirmezsin.

türk lirasıyla düşünürsen her halükarda inanılmaz pahalı ama haziran ayı için bir wroclaw-düsseldorf bileti baktım mesela... gece 1'de biniyorsun, 13-14 gibi iniyorsun. 32 euro'cuk. almanya'yı bir uçtan diğerine geçiyorsun neredeyse doğudan batıya. avrupa'da yaşayan biri için gayet uygun. tren var mı polonya'dan almanya'ya bilmiyorum ama varsa bile en az iki katı falandır.

niyeyse bu avrupalılarda kim kime dum duma tarzı, slav tipi açık vagonlu gece trenleri olmuyor. varsa bile ben hiç duymadım. halbuki ne kadar güzel olur. çok zengin oldular diye herhalde yapmıyorlar öyle şeyler.. o trenlerle macaristan'dan portekiz'e 50€'ya adam taşırsın valla.


der meister
(18.05.19)
çok önceden almasanız bile, uçak ve trene kıyasla bilet fiyatları daha uygun oluyor. hareket saatinden 15 dakika öncesine kadar değişiklik yapabiliyorsunuz. bilet değişikliğinin cezası oluyor ama hatırladığım kadarıyla cüzi bi miktar.


asteriks
(18.05.19)
indirim kodu muhabbeti var bir de sanırım, yüzde kaç indirim yapıyorlar bu kodlara?


freedonia
(18.05.19)
%20 lik kupon kullandım daha önce başka var mı bilmiyorum. Son bir kaç güne bırakmadığın sürece makul olur fiyatlar ama az yer kaldıysa uçak gibi fırlıyor fiyat.


(4)

Wizz Air'in kabin bagajı

Hiç uçmadım daha önce bunlarla. Baktığım uçuş için resimdeki fiyatları verdi https://eksiup.com/p/cg9728amnrpg . En ucuz uçuş fiyatında 40 x 30 x 20 'lik çanta hakkın var sadece diyor. Benim tek istediğim 55cm'lik klasik kabin bagajı ile seyahat etmek aslında, öyle alıştım senelerdir. Zira 40lık çan
Hiç uçmadım daha önce bunlarla. Baktığım uçuş için resimdeki fiyatları verdi eksiup.com . En ucuz uçuş fiyatında 40 x 30 x 20 'lik çanta hakkın var sadece diyor. Benim tek istediğim 55cm'lik klasik kabin bagajı ile seyahat etmek aslında, öyle alıştım senelerdir. Zira 40lık çantam da yok, sıfırdan almam lazım ama alsam da o 40lık çantaya hiç bir şey sığmaz, seyahatin bir anlamı olmaz diye düşünüyorum. Ryanair'de en azından insan gibi 6euro ödeyip klasik 55 cm'lik kabin bagajı aldırtıyordu. 23 pound basic fiyatı, 79 pound wizz go'ya mı yükseltmemiz lazım illa, ara form, orta yol yok mu hiç bir şekilde?

Valla bunca zaman Ryanair, Easyjet, Pegasus ile yalnızca kabin bagajı ile yaptığım yolculuklarda direk kapıya gidip uçtum, kimse bir dakka kardeş ölçelim, tartalım bir şey demedi. Wizz airde risk alınır mı? Onun dışında olumlu, olumsuz wizz air yorumlarınızı alayım.
freedonia
(15.05.19)
ryan ve easy ile kapıda bagajlarını ağlaya ağlaya boşaltanı çok gördüm ama herhalde otoritesin bu konuda anladığım kadarıyla. o yüzden sendeki şansla bişi olmaz diyorum.
normalde tartıyorlar, alete sokuyorlar, taciz ediyorlar. ellerinden geleni yapıyorlar yani.


ozdek
(15.05.19)
Wizzair sakaya gelmiyor, bu small cabin bag - parali normal boy cabin bag olayini da bunlar cikardilar en basta zaten. Yani wizz go almak zorunda degilsin, basic alip ustunesadece 55lik kabin bagaji alabilirsin.

Ama cok ciddiler. Italyada, bak italyada yani, cantanin sapi sigmadi diye uzeceklerdi beni az daha.


kuehles blondes
(15.05.19)
@kuehles çok saol ya, ileriki pencerelerde seçenek sunuyormuş dediğin gibi, ryanair'in aynısı.


freedonia
(15.05.19)
ben direk yaşadığım bir olayı anlatayım wizz air'de. adamın valizini girişte ölçtüler. 3-4 cm fazlası var diye ekstra ücret istediler. adam tekerleklerini kırdı valizin. şimdi tekrar ölçüm sepetine koyun dedi. görevliler sonrasında onay verdi.

true story


test user
(16.05.19)
(4)

Kısa listening sorusu

Bu iskoç köylüsü spikerin sorusuna ne cevap veriyor tam olarak (13. saniyeye kadar olanki kısım) ?https://www.youtube.com/watch?v=A_dgslFUHCg
Bu iskoç köylüsü spikerin sorusuna ne cevap veriyor tam olarak (13. saniyeye kadar olanki kısım) ?www.youtube.com
freedonia
(09.05.19)
alt yazıyı açıp çevirebilirsin.


jenasinans
(09.05.19)
@jenasinas altyazı bbc ingilizcesini yalan yanlış çeviriyor bunu nasıl çevirsin allasen


freedonia
(09.05.19)
Who is going to the final? We are going to the final, so that is, that is all that matters.


"who is going to the final? we are going to the final. that's all it matters" diyor.


bohr atom modeli
(09.05.19)
(3)

Bulgaristan - Sunny Beach

Bizim bi arkadaş kafayı bozmuş burası ile. Ruslar, İngilizler, İskandinavlar doluymuş diyor. Kanımıza girmeye çalışıyor bu yaz için. Bizzat gitmiş deneyimli arkadaşlar yazarsa, özelden bir kaç soru, tüyo isteyeceğim yer hakkında. Teşekkürler
Bizim bi arkadaş kafayı bozmuş burası ile. Ruslar, İngilizler, İskandinavlar doluymuş diyor. Kanımıza girmeye çalışıyor bu yaz için. Bizzat gitmiş deneyimli arkadaşlar yazarsa, özelden bir kaç soru, tüyo isteyeceğim yer hakkında. Teşekkürler
freedonia
(06.05.19)
2014'te gittim
hiçbir numarası yok bence
deniz desen deniz değil, topluluklar desen 20-30 kişilik gruplar halinde dolaşan genç almanlar, ruslar vs. aralarına dahil olmak pek mümkün değildi
kendisi youtube videolarına kanmış olmasın; bizim arkadaş da ona kanıp götürdü bizi :)


superb
(07.05.19)
ukrayna odessaya gidin hem pasaport'a gerek yok, hemde ukrayna/rus kaynıyor sahili.


selam
(07.05.19)
ben her halde 7-8 defa gitmisimdir sunny beach'e. Tabii biz arkadaslarla arabaya atlayip haftasonu icin gidiyorduk.Ucuz icki, yeme icme,gezme,gece Hayati vardi ama son yillarda cok bozdu.Bence baska yerlere bakin.Budva 10'a katlar


turkuaz
(07.05.19)
(2)

Pegasus bagaj kabul memuru kg fazlasına müsamaha gösteriyor mu?

Sabiha'dan uçtum, online check in yapanlar için sadece bagaj bırakmak için (check in yapmıyorlar kesinlikle) görevli memurların olduğu bankolar ve self service bagaj kabul makineleri vardı. Self service makineleri bagaj bırakma makineleri neredeyse bomboş 1-2 kişi, memurların olduğu gişelerde ise ku
Sabiha'dan uçtum, online check in yapanlar için sadece bagaj bırakmak için (check in yapmıyorlar kesinlikle) görevli memurların olduğu bankolar ve self service bagaj kabul makineleri vardı. Self service makineleri bagaj bırakma makineleri neredeyse bomboş 1-2 kişi, memurların olduğu gişelerde ise kuyruk vardı epey. Bunun nedeni insanımızın henüz self servis makinelere adapte olamaması mı ya da bagaj kabul memurlarının kg aşımlarını müsamaha göstermesi, insan faktörü müydü acaba? Fazla kga ücret istemeyen Pegasus çalışanına denk geldiniz mi?
freedonia
(04.05.19)
İngiltere dönüşü hesabıma göre 4 kilo fazlam vardı. İngiliz hostes bir hesap yaptı 4 kg oldu 11 kg. Yahı nasıl oldu diyorum. Kabinde valiz boyu artarsa kabine alınmaz dedi onu da fazlalık saydı.
Salak yerine koyulmamak adına fazlalık giysilerimi falan atıp gelmiştim. O esnada çantamdaki telefon da gümbürtüye gitmiş atmışım :))
Yani demem o ki müsamaha göstermiyiler


ismira007
(04.05.19)
Musamaha yok. Ekstra 5 kilo satin alma hakki var, alabilirsiniz.


kuehles blondes
(04.05.19)
(4)

Pegasus Online check-in'de orta koltuktan nasıl sakınıyorduk?

Orta koltuk atadığında sekmeyi kapatıyorum, geçmişi de siliyorum, sonraki denemede gene orta koltuk atıyor, her seferinde de 25e, ismimi mimlediler mi naptılar bu koltuğa, başka yolu yok mu orta koltuktan kurtulmanın?
Orta koltuk atadığında sekmeyi kapatıyorum, geçmişi de siliyorum, sonraki denemede gene orta koltuk atıyor, her seferinde de 25e, ismimi mimlediler mi naptılar bu koltuğa, başka yolu yok mu orta koltuktan kurtulmanın?
freedonia
(29.04.19)
ben geçmişi silmeden istediğim yer gelene kadar tekrar tekrar deniyordum. çok kısa aralıklarla deniyor olabilirsin ama. 3-4 saat bekle en az. mesela 1 saat içinde denersen aynı koltuğu veriyor çünkü.

en son pegasustan 14 martta bilet almışım bu arada. o zaman çalışıyormuş yani yöntem.


elorelia
(29.04.19)
Ücretli koltuk almadığın sürece yiyen bir yöntem yok maalesef. Bir ara tekrar tekrar deneme gibi bi olay vardı ama düzettiler sonra.


roket adam
(29.04.19)
havaalanında biraz geç check-in yaparsan orta koltuklar dolduğu için mecbur koridor veriyor.


Hocam ben her zaman can kenarını denk getiriyorum. Bunun püf noktası şu: uçuş saatine göre belirli aralıklarla check in yapıp sıradaki koltuğu görmek. Pegasus otomatik olarak bir koltuk atar, bu koltuk sıradaki check in yapacak olan kişinindir. Sen istersen 1000 kere çık gir temizle geçmişi, o süre içerisinde o uçakta bir başka yolcu check in yapmazsa o koltuk hep sırada kaldığından hep sana denk gelecektir.

Ama uçuşa 24 saat kala mobil uygulamadan hızlıca giriş yapıp kontrol et istemediğin koltuk varsa geri diyip çıksan da olur. O koltuğu check in yapan bir yolcu seçtikten sonra illaki değişecek ve oturmak istediğin taraftan bir koltuk gelme ihtimali artacaktır.

Ben son 4 senedir aldığım tüm biletlerde bu şekilde istediğim taraftan bilet alıyorum. Sadece acil çıkış hariç çünkü onu kontuardan bile seçip veremiyorlar ücretli çünkü.


(3)

Gözlükçüye usta bunları temizliği, bakımı yapıver sana zahmet deniliyor mu?

anne, baba, nine, dede tüm ailedekilerin gözlüklerinin toplasam da usta şunları parlatıver, bakımını bilmemnesini yapıver desem ayıp oluyor mu? Gözlükçüler bu işi yapıyor mu? Temizleyin lan kendi gözlüğünüzü diye içinden söver mi?
anne, baba, nine, dede tüm ailedekilerin gözlüklerinin toplasam da usta şunları parlatıver, bakımını bilmemnesini yapıver desem ayıp oluyor mu? Gözlükçüler bu işi yapıyor mu? Temizleyin lan kendi gözlüğünüzü diye içinden söver mi?
freedonia
(29.04.19)
Atasun camları ücretsiz temizliyor. Onun harici yastık ve kenarların temizliğini de yapıyorlar ama ücretli. Çünkü yastığı direkt değiştiriyorlar.


kablelvuku
(29.04.19)
gevşeyen gözlük saplarını falan da eğer malzeme değişimi gerekmiyorsa sıkıyorlar. Eski gözlüğüm zırt pırt gevşiyordu, durmadan gözlükçüye gidiyordum bu yüzden, gitmişken de iyice temizletiyordum her defasında. İşleri bu yani sonuçta


nundu
(29.04.19)
Neden yapmasın, neticede iş iştir. Ben olsam bana o kadar gözlük getiren birisini kesinlikle geri çevirmem, sen onun için bir müşterisin. Hoş bana 1 gözlük getirseler dahi onunla olabilecek en iyi şekilde ilgilenirdim, işini iyi yapmak önce kendine sonra karşındakine saygı göstermek demektir.
Ben gözlüklerimin bakımını kendim yapıyorum, ufak bir tornavidam var onunla güzelce ince ayar çekiyorum. İstediğim sıkılık ayarına getirince tamamdır. Ayrıca gözlük hijyen işi aynı zamanda, sürekli yüzde-gözde duran birşey. Kendin yapsan daha iyi olur sanki.


burka
(29.04.19)
(2)

İngiltere'den gelirken sebze, meyve getirmek

Tr'de bulunmayan yaban havucu bilmemne gibi sebze, meyve türevlerini valize atsam köylü gibi, uçak yolculuğunda, gümrükte vs sıkıntı olur mu?
Tr'de bulunmayan yaban havucu bilmemne gibi sebze, meyve türevlerini valize atsam köylü gibi, uçak yolculuğunda, gümrükte vs sıkıntı olur mu?
freedonia
(18.04.19)
patates sogan varsa onlari getir bence, onceden iphone getiriyordu millet simdi sogan falan daha prestijli, rose gold sogan dusunsene

bu arada sogan patates bizim memelekette koylu degil kent soylu besini, rica ederim


exlibris
(18.04.19)
sıkıntı olmuyor.


mikahakkinen
(18.04.19)
(22)

Canan Karatay'ı sevmeyenler niye sevmiyor?

Konuya uzağım. 4-5 dakikadan fazla dinlemişliğim yok. Şeker zehirdr, ekmek, meyve yemeyin, zeytinyağı yiyin diyerek ünlü oldu sanırım. Yanlışları neler?
Konuya uzağım. 4-5 dakikadan fazla dinlemişliğim yok. Şeker zehirdr, ekmek, meyve yemeyin, zeytinyağı yiyin diyerek ünlü oldu sanırım. Yanlışları neler?
freedonia
(14.04.19)
bir yanlışı yok, söylediklerinin hepsi de doğru çıktı, hakkında yüzlerce dava açıldı, hepsinden de beraat etti.

doğruları söylediği için düşman oldu diğer doktorlar.

akıl var mantık var, bak şimdi türk kalp vakfı becel'i öneriyordu. boy boy reklamlar döndü televizyonda belki hala vardır.

ulan bitkisel margarin, direkt olarak damar tıkanıklığı sebebi. işte uyuz olanlar bu tipler.

bu düşmanlıkta türk kalp vakfının bu reklam olayına laf söylemesiyle başladı aslında.

öte yandan doktorları yüzde 90 ı amerikanın ilaçlarını pazarlamak üzere yetiştirilen ilaç satıcıları. amerikan sistemine göre eğitilip tedavi yapıyolar. tedavi de değil, semptomları yok etmeye yönelik tedavi. başım ağrıyor diyorsun, bunun sebebini araştırmak yerine al şu ilacı kullan geçmezse yine gel deniyor.

ayrıca doktorların bu amerikan sistemindeki şemaya uymaması durumunda eğer hasta bir zarar görür ve şikayetçi olursa suçlu oluyolar.

bildiğin şeması var.

geçenlerde o kadar bomba bir olay çıkmıştı ki ortaya, akılma gelmiyor tam bulduramıyorum ama amerikanın en büyük ilaç üreticilerinden birisinin ürettiği ilacın hiç bir işe yaramadığı ispatlanmıştı ve milyonlarca kullanan insan var türkiyede de çok kullanılan sürekli kullanılan bir ilaçtı ama olay neydi çıkartamadım. hatta bayağı büyük oldu, ilaç firması bunu kabul etmek zorunda kaldı, basın toplantısı falan yaptıydı.


killerbee
(14.04.19)
Her şeyi biliyomuş gibi ahkam kesiyo. Bilmediği konular hakkında boş boş konuşuyo

youtu.be


(s)AINT
(14.04.19)
killerbee yazdıkları doğru. canan karatayı sevmeyenler üçkağıtçı doktorlar bir de protein tozu hastası şişme bodyciler.
üçkağıtçı doktor tahmin ettiğinizden fazla.


dafuq
(14.04.19)
Cunku insanlarin hayatini tehlikeye atiyor. Hamilelikte ozellikle bazi risk gruplarinda buyuk onem tasiyan seker yukleme testini sakin yaptirmayin diyor, bircok insan testi reddediyor ve bu insanlarin sagligini tehlikeye atiyor. Kolestrol hastalarina bol bol yumurta gomun diyor, bu kolestrol icin cok tehlikeli bir sey. Asilara bile laf etti, aptal saptal konusuyor. Tum bunlar toplum sagligini tehlikeye atan seyler. Dogal olarak doktorlar karsi cikiyor. Cunku televizyonda Karatay izleyip gelen insanlarla onlar muhattap oluyorlar, tehlikelerini bizzat gozlemliyorlar.


evrim halkasi
(14.04.19)
şeker yüklemesi konusunda çok haklı, şeker yüklemesi öyle basit bişey değil.

madem öyle hamilelikten önce yapılsın. ben sağlam halimle şeker yüklemesi yaptırdığımda şaftım kaymıştı 2 gün kendime gelememiştim. öyle basit bişey değil yani o olay. bilmiyorum yaptırdınız mı hiç? insanın gözleri ters dönüyor o kadar şeker yüklenince.

yumurtanın kollestrol yapmadığı da kantılandı. hatta kollerstrolün zararlı olmadığı kantılandı.

hah bak olay şuydu, yıllardır amerikada üretilen bir kollestrol ilacının hiç bir işe yaramadığı kanıtlanmıştı. araştırısanız bulursunuz.


killerbee
(14.04.19)
www.hurriyet.com.tr

Meslekten de 15 gün men cezası almış bir insandır sırf boş boş, bilmediği konular hakkında konuşması nedeniyle.

youtu.be


(s)AINT
(14.04.19)
İnsanları ağır kolestrollü beslenmeye yönlendirdiği, kolestrolden müzdarip hastalarına ilaçlarını bıraktırıp ölüme sevk ettiği için.


mabesa
(14.04.19)
Yurt disinda kadini kirmizi haliyla karşılıyorlar. Asi kalksin demiyor grip asisi sacma diyor. Butun asilar icin ayni seyi soyledigini duymadim. Gebelikte seker testini anirmal bir durum olmadikca haptirmagin diyor. Saglikli bir gebelikte gerek yok diyor. Bundan 5-10 gil kadar once gebelikte rutin herkese seker yuklemesi yapiliyordu. Neyseki artik gerekmedikce yapilmiyor. Canan hocanin dikkat cekmesi sayeainde.

Kadin ne söylerse carpitiliyor. Insulin direncim yuksek çıkmıştı. Kendisinin diyetiyle hem kolestrolu hem de insulin direncim referans araligina girdi. Sadece 3 ay icinde değerlerim duzeldi.


karen
(14.04.19)
yurt dışında kırmızı halıyla karşılanmak nasıl bir kriterdir dfsjhsd
medyada atıp tutan doktor anam babam olsa güvenmem.


Efoody
(14.04.19)
telefonda kendini polis diye tanıtanlara birkaç yüz bin tl verdiği için ciddiye alamıyorum


owaki
(14.04.19)
Canan Karatay’ın olayı iki üç tane doğru söyleyip arasına yalan sıkıştırmak. En tehlikeli yalan türü bu. Mantıklı birkaç şey söyledi diye gerisini sorgulamadan kabul ediyor insanlar.

Bizzat bana gelip “Canan karatayı dinledik, çok mantıklı geldi, kolesterol ilaçlarımızı çöpe attık. Geçen ay eşim, geçen hafta da ben kalp krizi geçirdik. LDL kolesterol değerimiz 350 civarındaydı, iyi ki erken müdahale edildi de kurtulduk” diyen karı-koca hastalarım oldu.

Dünya genelinde bunca yıllık birikimli bir tıp dünyası, kültürü var, onlarca deneyler çalışmalar yapılıyor, onca onay kuruluşları FDA’ler bilmem neler herkes yanlış biliyor da tek doğruyu Canan Karatay biliyor, bir de onu tvden izleyip büyük resmî gören çok bilmiş sayın vatandaşlarımız biliyor. Sonra da böyle sağlıklarına zarar veriyorlar.

Yine de üzülüyorum, insan sağlığı var işin içinde. Keşke insanlar biraz daha mantıklı hareket etse. Kendi hayatları ve sağlıkları için.


cervuetta
(14.04.19)
cervuetta +1.
genelde dolandırıcıların taktiği budur zaten. teliflerden üç beş kuruş kazanacağım diye yaşlı başlı bir kadıncağızın bu hallere düşmesi memleket adına esef verici.


ensar
(14.04.19)
@killerbee +1000 aslansın aslan. :))

Arkadaşlar killerbee arkadaşın yazdıkları çok haklı durum maalesef bu. Kadın çıkıp tereyağı yiyin, organik yumurta yiyin ekmekten uzak durun diyor. Bunun nesi yanlış?
Şu anda yediğimiz ekmekler safi zarar yemek daha iyi. Ben çiftçi çocuğuyum benim köyde kendi tarlamizin bugdayiyla yediğim ekmek vardı çocukken. Once o Buğdayı sonra çiftçiyi bitirdiler bazı karanlık güçler şimdi de ekmeği. O Buğdayı öğütüp özünü öldürüp kalan en zararlı kısmıyla ekmek yapıyorlar.
Kadın sebze yiyin meyveyi az ve kararında yiyin hatta şeker yüzünden yemeyin diyor. O şeker değil mi bizi mahveden?
Yoğurt ve ayran keza. Eskiden çok yaşayan insanlara mikrofon uzatilinca direkt yoğurt yedim ayran içtim diyordu.
İşte uzun yaşamın sırrı.


kadının dediklerinin çoğu doğru olabilir ama hastayı görmeden tuz yiyin tereyağı gömün yumurta yiyin ne derece doğru, kaldı ki bunu bizim millet ayırt eder mi sizce? popüler olma çabası var mı ben bilmem (tv için söylüyorum yanlış anlaşılmasın para için değil) ama kadının çıktığı programlarda ama hocam doktorum böyle dedi deyince sen siktir et onu der gibi anlatıyor. hangi evrakı görmüş o an hastayla ilgili anlamak zor. genel itibarıyla sağlıklı insan için anlattığı beslenme vs doğru olabilir ben bilmiyorum.
bide doktor değilimde millet maşallah doktordan doktor. %95 i ilaç kitleyip milleti düzme derdinde nedir yaw :) çevremizde doktor olmasa bilmeyeceğiz. adam tetkike yollasa suç başımın ağrısını araştırmadı diyor. sonra diyecek hayvan gibi röntgende yedim radyasyonu diye her başım ağrıdı diyen ileri düzey tedavi diye inliyor sonra beni denek yaptılar diye çemkiriyor. yaw bu millete var ya sığır gibi doktor lazım en iyisi o :) kaçıp giden çok doktor gördüm adamlar en çokta doktordan çok doktor olan hastalardan şikayet etmişlerdi. duyuruyu okuyunca ne kadar haklı oldukları ortada.


Topalordek
(14.04.19)
Fazla üfürüyor. İyi güzel ama gazını alamayıp bokunu çıkarınca hoş olmuyor.


neysene
(14.04.19)
Cervuetta+1 Tip dunyasinda tartismali olan bazi konularda kesin hukumler vermesi.


Rh Negatif
(14.04.19)
Öncelikle hakikatlı bir kadın ve çoğu zaman doğruları konuşuyor.

Kadını severdim ama, şu iki şey beni biraz soğuttu.
İlki meşhur dolandırılma olayı.
İkincisi, muayene ücretinin 1000 tl'den fazla olduğunu duyunca çok şaşırmıştım.
Üstelik sgk ile anlaşması yokmuş.


lemon cake
(14.04.19)
Mesela bir bardak zeytinyağı için diyor ama bir aile için ayda litrelerce zeytinyağı yapar. Hem ailenin maddiyat açısından hem Türkiye'nin üretimi açısından gerçekçi değil.


tabudeviren
(15.04.19)
kendisi kardiyolog alanı olmayan alanlara girip yorum yaptığı için kızıyorlar. ama şeker konusunda çok haklı.


mikahakkinen
(15.04.19)
haklı olduğu konuları ne dünyada ne de türkiye'de ilk söyleyen kendisi değil. Sadece olayı medyatik hale getirip prim yaptı. Yoksa şekerin zararlı olduğu, ekmeğin yenilmemesi gerektiğini herkes biliyordu.

Bunun dışında tonla yanlış açıklaması da var. Hatta Fatih Altaylı bunun diyetini uygulayıp kalp krizi geçirmişti de kadından nefret ediyordu her konuşmasında hdhssd

Bizim fakültedeki profesörlerin de cv'si Canan Karatay kadar gösterişli ve hepsi Canan Karatay'ı şaklaban olarak görüyor ve ciddiye almıyor. Canan Karatay zenginleşmek için Tıp bilimini sabah programlarına alet eden ve toplum sağlığına zararları olan bir şahıs.


nundu
(15.04.19)
kadının bazı gerçekleri ifade edip doğru konuşması her konuda doğru olduğu anlamına gelmiyor. türk milleti illa birine güvenmek, kendini ona teslim etmek istiyor. bu siyasette de böyle, aşkta da tıpta da. oysa dünya böyle bir yer değil kadının bir çok doğrusu olsa bile bu doğrular bir yanlışı kabul etmek için referans gösterilemez.. paranoyak olun demiyorum, ama bir konu sizin için ne kadar önemli ise o kadar sorgulayıcı olun

gelelim canan karatay meselesine;
şimdi bir soru soracağım, canan karatay'ı bilimsel yayınları ile uluslararası ödülleri sempozyumları vs ile mi tanıdınız yoksa çok izlenen programlara çıkarılması ile mi? tabii ki birileri istedi, izin verdi ve belli programlara çıkarılmaya başlandı. kendisinin (hadi gönlünüz olsun) mücadele ettiği belli gruplar vardır diyelim, ama bu onun da başka bir çıkar grubunun maşası olduğu gerçeğini örtmemeli.


r evolution
(15.04.19)
CVsi iyi diyenler icin de suraya birakalim. Kendisinin uluslararasi anlamda gecerliligi olan 5 adet yayini bulunuyor. Akademik arkadaslar bir profesor icin bunun ne kadar az bir sayi oldugunu bilirler. www.ncbi.nlm.nih.gov
2018'de yayinlanmis gorunen makale baska birinin.

En son bilimsel yayini 2010 gibi gorunuyor. Echocardiography isminde bir dergide yayinlanmis, derginin etki degeri 1.197. En onemli yayini Cardiovaskuler Research dergisinde, onun da etki degeri 6 civari. 6 kotu degil ama sadece 5 yayini olan bir profesorun bu kadar dusuk profilli olmasi, daha dogrusu bu kisinin profesor yapilmis olmasi aci. 1 dogru soyleyerek 5 yanlisin gorunmesini engellemesi, bizim bunu okumus yazmis insanlara anlatmaya calismamiz cok daha aci tabii.

Edit: Efendigil soyadiyla iki yayinini daha buldum. Bidi bidi edenler gelmeden yazmis olayim :) www.ncbi.nlm.nih.gov


evrim halkasi
(15.04.19)
(1)

Anlayamadığım Huawei P30 fiyatı

Alacağımdan değil de sağda solda bu formatı çok görüyorum, kafam karışıyor. Şöyle bir gazete küpürü resmi var öncelikle: https://eksiup.com/dd75368fb166Kırmızı içine alınan pay monthly dediği plan var ya, soru ordan. Şimdi P30'un kontratlı fiyatı? a) düz hesap 29.99 * 24b) 29.99 upfront cost + 29.99
Alacağımdan değil de sağda solda bu formatı çok görüyorum, kafam karışıyor. Şöyle bir gazete küpürü resmi var öncelikle: eksiup.com

Kırmızı içine alınan pay monthly dediği plan var ya, soru ordan. Şimdi P30'un kontratlı fiyatı?

a) düz hesap 29.99 * 24
b) 29.99 upfront cost + 29.99*24
freedonia
(09.04.19)
b.


10032007
(09.04.19)
(2)

Sabiha Gökçen akbil dolum ?

Sabiha Gökçen'e akşam 10:30 - 11 gibi ineceğim, sonrasında e-10 ya da 16s'e binmem lazım, istanbulkart vizeleme + dolum yapacak yer var mıdır?
Sabiha Gökçen'e akşam 10:30 - 11 gibi ineceğim, sonrasında e-10 ya da 16s'e binmem lazım, istanbulkart vizeleme + dolum yapacak yer var mıdır?
freedonia
(08.04.19)
Otobüs duraklarında dolum bıdısı var oradan yapabilirsin.


angelus
(08.04.19)
şoförler nakit de alıyor bulamazsan eğer.


spirit crusher
(08.04.19)
(3)

Bi Ulusal Kanal vardı ne oldu?

5-6 senedir tv izlemiyorum (youtube üzerinden arada takip ediyorum o ayrı). Halk Tvler, Tele1'ler yokken Ulusal Kanal vardı ya, bildiğin gündem belirleyip sağlam muhalefet yapıyordu adamlar. Nihat Genç makarna, kömürcüler Yalçın Küçük sübyancı cumhurbaşkanı Gül diye yardırıyordu, ne oldu bu Ulusal K
5-6 senedir tv izlemiyorum (youtube üzerinden arada takip ediyorum o ayrı). Halk Tvler, Tele1'ler yokken Ulusal Kanal vardı ya, bildiğin gündem belirleyip sağlam muhalefet yapıyordu adamlar. Nihat Genç makarna, kömürcüler Yalçın Küçük sübyancı cumhurbaşkanı Gül diye yardırıyordu, ne oldu bu Ulusal Kanal'a muhalif medya liderliğini alabilirlerdi bu ortamda?
freedonia
(07.04.19)
10 senelik çalışanına asgari ücret bile vermeyen bir kanal, ne liderliği?


candide
(07.04.19)
Ulusal kanal ve aydınlık nasil bir dünyada yaşıyor merak ediyorum. Hele tabanını çok daha merak ediyorum


Topalordek
(07.04.19)
Ulusal kanal uzun süredir hükümet yanlısı yayın yapıyor. Muhalefet falan değil azılı bir destekçi.


westblack
(07.04.19)
(4)

Pegasus Bolbol sorusu

İlk defa bu bolbol meretini kullanayım dedim. 2 tane bilet aldım, bolbol hesabıma girip, hiç bir yerde puanlarınızı kullanın bilmemne diye sayfa, ekran gelmedi. Başta gösterdiği fiyat ne ise gene o kadar çekmiş karttan. Kullanamıyorsak naapıcaz bu puanları, ya da ben mi bir yerde yanlış yaptım?
İlk defa bu bolbol meretini kullanayım dedim. 2 tane bilet aldım, bolbol hesabıma girip, hiç bir yerde puanlarınızı kullanın bilmemne diye sayfa, ekran gelmedi. Başta gösterdiği fiyat ne ise gene o kadar çekmiş karttan. Kullanamıyorsak naapıcaz bu puanları, ya da ben mi bir yerde yanlış yaptım?
freedonia
(01.04.19)
üye girişi yapın. ana sayfa, sağ üstteki bolbol puan kullan butonuna basın ya da uçuş arama sonuç sayfasında yine sağ üstte bolbol puan butonuna basın. artık ücretleri tl değil, bolbol puan cinsinden gösterecek.

edit: biletleri alalı 12 saatten az olduysa kesintisiz iade yapabilirsiniz.


sanat guresi
(01.04.19)
bolbol puanı eskisi gibi para olarak kullanılamıyor. artık thy'deki mil gibi.

yani bolbol puanınız yetiyorsa bilet alıyorsunuz, yetmiyorsa alamıyorsunuz.

bolbol puanı ile bilet alma olayı da zaten @sanat guresi'nin anlattığı gibi.


ocanal
(01.04.19)
Aha küçücük "Use BolPoints" diye kaydırma tiki varmış, Neyse bir dahakine artık, tabi bir daha Pegasus kullanırsam. Cevaplar için teşekkürler


freedonia
(01.04.19)
mevcut puanları kullanıp kalan kısmını karttan çekebiliyorsunuz. tek sıkıntı bilet alma işlemine başlarken üsttede dendiği gibi puan seçeneğini seçmeniz gerekiyor.


surprise
(02.04.19)
(4)

Banyoda kireçlenmenin çözümünü biliyor da söylemiyor gibisiniz:)

Her hafta muslukta, fayansta, duşakabinde kireç ovalamaktan bıktım, sizde de var mı? Allah'ını seven söylesin, kireç lekesi oluşmaması için ne yapıyorsunuz?
Her hafta muslukta, fayansta, duşakabinde kireç ovalamaktan bıktım, sizde de var mı? Allah'ını seven söylesin, kireç lekesi oluşmaması için ne yapıyorsunuz?
freedonia
(30.03.19)
porçöz kireç sökücü kullanıyorum, fazla kimyasal ama kesin çözüm de o oluyor..


Ben muslukları ve banyo aynalarını Rossman’ın cam temizleme mendili ile temizliyorum dört beş günde bir. Daha hiç ovmam gerekmedi.
Duşakabinleri de cif poşet yapıyor gelen abla. Onlar da mis gibi oluyor ama duşakabin ertesi güne kirleniyor ilerde kendi evimi alırsam su damlacıklı yaptıracağım kiri beli olmasın diye.


cilekli pasta
(30.03.19)
Her banyodan sonra duş kabinini duru suyla yıkayıp çekpasla suyunu alıyorum. Sonra da kuru bezle kuruluyorum. Bu size çok uzun ve zahmetli gelebilir ama gerçekten değil. Beş dakikanızı alır. Hiç leke olmuyor duş kabininin yüzeyinde. Ayrıca arada bir cif kullanarak bazen de çamaşır suyuyla temizliyorum. Çünkü benim banyo giderimde halledemediğim bir sorun var. Arada dezenfekte etmem iyi olır diye düşünüyorum. Çekpas suyu iyi temizliyor ve zaman kazandırıyor.


puyule
(30.03.19)
Ben de puyule gibi yapıyordum ama bezdim sonunda. Duşa kabine bir şey yapmıyorum. Arada sırada kimyasalla dezenfekte ediyorum sadece. Kireç lekesi gitsin diye uğraşmıyorum.

Kesin çözüm evin su girişine doğru düzgün, kireci filtreleyen, suyu yumuşatan filtrasyon sistemi takmak. Bizim sitede yapılıyor şu an.


orient blue
(31.03.19)
(2)

ODTÜ - Oppenheimer büstü

https://eksisozluk.com/entry/14875293 Oppenheimer'in büstü var mı ODTÜ'de cidden?
eksisozluk.com Oppenheimer'in büstü var mı ODTÜ'de cidden?
freedonia
(26.03.19)
Evet var. Ben de görünce şaşırmıştim.


Amaranta ursula
(26.03.19)
var tabi. kendisi parçacık fiziğinin seyrini değiştiren insanlardan biri.


babilbaligi
(27.03.19)
(1)

İngilizce fonetik alfabede ı vs i farkı

Fonetik alfabeyi kendimce söktüm sanıyordum, ama bunca zaman farketmemişim. Bunlar fonetik yazımda bazen ı, bazen i kullanıyorlarmış ya la. Mesela Epistemology kelimesinin gösterimi ɪˌpɪs.təˈmɒl.ə.dʒi ya da philosophy için fɪˈlɒs.ə.fi ı ve i arasında fark var mı cidden, ikisini de i okumuyor muyuz
Fonetik alfabeyi kendimce söktüm sanıyordum, ama bunca zaman farketmemişim. Bunlar fonetik yazımda bazen ı, bazen i kullanıyorlarmış ya la. Mesela Epistemology kelimesinin gösterimi ɪˌpɪs.təˈmɒl.ə.dʒi ya da philosophy için fɪˈlɒs.ə.fi ı ve i arasında fark var mı cidden, ikisini de i okumuyor muyuz yoksa?
freedonia
(22.03.19)
ooo benim çalışma alanım. hemen açıklayayım.

şuraya gidiyoruz önce: www.ipachart.com

buradakı I ile i arasındaki fark şöyle, i sesi close front unrounded vowel olarak geçiyor, çene kapalı, dil ileride ve dudaklar düz pozisyonda yani. türkçede "dil" derken kullandığımız ünlü ses yani buradaki i sesi.

I olarak yazılan sesteyse ağız çok az açılıyor, ve dil çok az geri alınıyor (i'ye kıyasla yapılıyor bu hareketler, yani i'dekinden biraz açık ağız ve dil çok az geride. dudaklar aynı). bu sayede I sesi çıkıyor. buradaki I sesi bizim "ışık" derken çıkarttığımız ses değil. "ışık"taki sesin sembolü "ɯ".

www.youtube.com şu videodaki abla mesela "'epɘstɘmɘləd͡ʒi" diyor sanırım. daha detaylı ve doğru yazılabilir bu transcription ama idare edelim şimdilik

eğer "I" sesini güzelce ayırdetmek istiyorsanız "bit", "kill" kelimelerinin ingilizce söylenişine bakabilirsiniz. kill -> www.youtube.com bu da bit -> www.youtube.com


ekleme: bu sesler her konuşana her bölgeye göre farklılık da gösterebiliyor. aşağıya birisi farklı bir örnekte farklı bir telaffuz yazarsa onun da doğru olma ihtimali çok yüksek. "doğru" telaffuzu şudur diyemeyeceğim, karşıdaki anladığı sürece çok takılmayın telaffuza.


reavelyn
(22.03.19)
(5)

Kurum ismi vermeden haber yapmak

Sabah sabah sinir oldum gene. İstanbul Hadımköy'de bir kimya fabrikasında yangın çıktı diye haber çıkıyor. Firmanın adı verilmiyor. Bu olayın nedeni nedir ya? Necatioğulları Kimya fabrikasında yangın çıktı diye isim vererek haber yapmak suça mı giriyor? Neyi saklıyoruz, kimi koruyoruz biri anlatsın
Sabah sabah sinir oldum gene. İstanbul Hadımköy'de bir kimya fabrikasında yangın çıktı diye haber çıkıyor. Firmanın adı verilmiyor. Bu olayın nedeni nedir ya? Necatioğulları Kimya fabrikasında yangın çıktı diye isim vererek haber yapmak suça mı giriyor? Neyi saklıyoruz, kimi koruyoruz biri anlatsın lütfen?
freedonia
(18.03.19)
suç elbette


tecavuzculerin adini da sakliyorlar anlamis degilim.


ellerimusuyor
(18.03.19)
@ellerimusuyor kendi adaletini sağlamak isteyen, suçun şahsiliğinden bihaber kitleler mevcut, suçlunun ailesi, akrabasının da hayatı zindana dönebilir. Kişinin adının verilmemesi mantıklı bence.


freedonia
(18.03.19)
Borsada işlem görüyorsa mali kayıp yaşatabilir.


@marla is in my head tamam da onun hissesinin durumundan bize ne Allah aşkına. Borsa böyle bir yer zaten. İyi haberle kazanırken iyi de kaybederken mi kötü. O hisseye para koymuş yatırımcının bu risklerden haberdar olması lazım. O yatırımcının riski benim haber alma özgürlüğümü niye engelliyor? Boeing'in uçağı düştü, vah vah hisseleri çakılacak şimdi. Yayın yasağı koyalım denilebiliyor mu?


freedonia
(18.03.19)
(3)

Dövizli askerlik 5000 euroya mı çıktı?

Eskiden şayet çalışıyorsan evrak götürüp 38ine kadar erteliyordun. Şimdi yaş sınırını da kaldırdılar. Adamlar yılda bir kere tatil için geliyor zaten ülkeye, onda da sıkıntısız girip çıkacak. Şayet 5000 olduysa bundan sonra kim öder bu parayı?
Eskiden şayet çalışıyorsan evrak götürüp 38ine kadar erteliyordun. Şimdi yaş sınırını da kaldırdılar. Adamlar yılda bir kere tatil için geliyor zaten ülkeye, onda da sıkıntısız girip çıkacak. Şayet 5000 olduysa bundan sonra kim öder bu parayı?
freedonia
(09.03.19)
Yorum silindi.

Edit: Yanlış anlama.


@bir peynir kutusu kibrit bedelli değil dövizle askerlikten bahsediyorum


freedonia
(10.03.19)
evet 5000 euro oldu, onceden 1000 euro idi, gecen sene 2000 oldu, simdi ise 5000 euro.


fikir iscisi65
(10.03.19)
(2)

Bu yapı nedir?

https://www.instantstreetview.com/@51.453061,0.165321,23.68h,31.92p,0.57zElektrik santrali diye düşündüm ama?
www.instantstreetview.com

Elektrik santrali diye düşündüm ama?
freedonia
(06.03.19)
Maçka parkının altındaki havagazı deposunun aynısı.

www.iett.istanbul


zombi
(07.03.19)
(4)

Acı yiyince hıçkırık tutmasını önlemek için

Geçen acı soslu bir yiyecek yedim, bi hıçkırık tuttu ki sormayın böyle hıçkırık olmaz, ağzımı kapasam bile duyuluyor dışardan, bayağı da uzun sürdü. Acı bana dokunuyor demek. Bunca yıl farkında değilmişim meğer. Normalde acıyı aramam, fazla yemem zaten ama sosyal bir ortamda olsam yerin dibine girmi
Geçen acı soslu bir yiyecek yedim, bi hıçkırık tuttu ki sormayın böyle hıçkırık olmaz, ağzımı kapasam bile duyuluyor dışardan, bayağı da uzun sürdü. Acı bana dokunuyor demek. Bunca yıl farkında değilmişim meğer. Normalde acıyı aramam, fazla yemem zaten ama sosyal bir ortamda olsam yerin dibine girmiştim resmen. Bu beni bayağı rahatsız etti, ulan millet sadece acıymış diyip suratını ekşitiyor, sonra içeceğini dikiyor kafaya normal hayatını devam ettiriyor, biz saatlerce hıçkırıp, ortamın en creepy adamı olacağız demek, adalet mi bu:) Bu acı sonrası hıçkırığın önlemi yok mu? Teşekkürler.
freedonia
(03.03.19)
reflü ülser falan olmadığından emin misin?


killerbee
(03.03.19)
@killerbee yok çok şükür


freedonia
(03.03.19)
Acıyı çok severim. Ne zaman yesem hıçkırık tutar. Çocukluğumdan beri bu böyle. Reflü ya da ülserle bir alakası yok.


Mirket
(03.03.19)
yanında limonlu soda/su içmeyi dene, hıçkırığı kesmesi lazım.


wishmaythşngs
(03.03.19)
(1)

Youtube yorumuma cevap gelince haber versin?

Nerdedir bunun ayarı, kurcaladım ama tam bulamadım sanırım. Mail falan atmasın, youtubeu açtığımda sadece şu yorumuna şöyle cevap geldi diye bir notification çıksın o kadar. Bazen haber veriyor, bazen vermiyor sinir oldum. Teşekkürler.
Nerdedir bunun ayarı, kurcaladım ama tam bulamadım sanırım. Mail falan atmasın, youtubeu açtığımda sadece şu yorumuna şöyle cevap geldi diye bir notification çıksın o kadar. Bazen haber veriyor, bazen vermiyor sinir oldum. Teşekkürler.
freedonia
(03.03.19)
en sağ üstte hesap resmini tıkla oradan ayarlar sonra bildirimleri tıkla sayfanın soluna yakın yerde kutucukları işaretle.


illegalstar
(03.03.19)
(10)

Ağız bakım suyu

Colgate Plax'ın mavisinden aldım neymiş bu meret diye, ilk defa kullanacağım. Siz kullanıyor musunuz, gerekli bir şey mi, faydası var mı?
Colgate Plax'ın mavisinden aldım neymiş bu meret diye, ilk defa kullanacağım. Siz kullanıyor musunuz, gerekli bir şey mi, faydası var mı?
freedonia
(18.02.19)
gereken bir şey değil.
neden böyle yazmışım. acayip gereksiz. gerekli değil demek istemişim :)
tabii ki çok gereksiz. özür dilerim.
alla alla şimdi de gerekli bir şey gibi okudum kendi yazdığımı .. aaaaaa


Gereksiz bir sey


Ablam (doktor) yararından çok zararı olduğunu söylemişti, ben de kullanmaya bıraktım.


kojonotsuki
(18.02.19)
ayda birkac defadan fazla kullanmamak lazim, bir de icerisinde alkol olmayanlardan kullanin. alkol olanlar, agiz kanserine sebep oluyor diye okumustum.


Gerekli


photo85
(18.02.19)
colgate'inki şekerli su gibi, listerine ise bildiğin ağzını kavuruyor. sanki listerine daha yararlı gibi geliyor bana ama çok da bilmiyorum belki tırttır ikisi de.


bohr atom modeli
(18.02.19)
Ne için ağız bakımı? Ağız kokusu varsa kefir iç ağzında çalkalayarak. Listerine filan yalan.


dieis
(18.02.19)
Ben çok kullanıyordum. Ferahlık veriyor. Her fırçalamadan sonra basıyordum listerine'i.
Fiyatlar çok arttı. Bıraktım.


nedense gerekli yazmışım :( ç
çok gereksiz birşey :(


devamlı kullanmak zararlıymış. diş fırçalıyorum ama ağız bakım suyunu aklıma eserse kullanıyorum.


sutlu nescafe
(19.02.19)
(3)

Ayhan Sicimoğlu programlarında değişiklik var mı son yıllarda?

Değişiklikten kasıt muhafazakarlaşma babında. 3-4 yıldır tv izlemiyorum. Youtube kanalından 4 yıl önce yüklenmiş videolarına denk geliyorum, o programlar belki daha eski yıllara da ait arşivden de olabilir. içkisidir, kilise ziyaretidir, gırla gidiyormuş. Çoluğumuz, çocuğumuzla izlemeyez olduk diyen
Değişiklikten kasıt muhafazakarlaşma babında. 3-4 yıldır tv izlemiyorum. Youtube kanalından 4 yıl önce yüklenmiş videolarına denk geliyorum, o programlar belki daha eski yıllara da ait arşivden de olabilir. içkisidir, kilise ziyaretidir, gırla gidiyormuş. Çoluğumuz, çocuğumuzla izlemeyez olduk diyen islamcılar müdahale etti mi, güncel programlar nasıl, muhafazakarlaşma var mı?
freedonia
(13.02.19)
Uzaktan yakından bir alakası yok.


asaf
(13.02.19)
tv programlarında dedıgınız gıbı cok dikkat edılıyor, rahat olan youtube da, oradan daha ıyı olur.


kleider
(13.02.19)
televizyon programlarında var, internet programlarında yok. muhtemelen televizyonda sansüre takılıyor, internette değişiklik yok


babilbaligi
(14.02.19)
(4)

Monty Hall Problemi - ilk akla gelen şık doğrudur ile çakışmıyor mu?

Hayatımız çoktan seçmeli sınavla geçti, bize emin olmadığınız durumlarda illa bir seçim yapacaksanız ilk akla geleni, içgüdüsel bir bağ kurduğunuz şıkkı seçin dediler. Diyelim üç şık var önümde, şıklardan biri çok saçma, doğru olması imkansız, çaat eledim onu. Geriye kaldı iki şık. Biri 51% daha sem
Hayatımız çoktan seçmeli sınavla geçti, bize emin olmadığınız durumlarda illa bir seçim yapacaksanız ilk akla geleni, içgüdüsel bir bağ kurduğunuz şıkkı seçin dediler. Diyelim üç şık var önümde, şıklardan biri çok saçma, doğru olması imkansız, çaat eledim onu. Geriye kaldı iki şık. Biri 51% daha sempatik, çağrışımsı bir şeyler yapıp öne çıkıyor gibi ya da bana öyle geliyor, zihnin bir yanılsaması belki de. Okunuş sırasına göre 51% ve 49%ler belirleniyor benim zihnimde belki. Monty Hall daki duruma göre hareket etsem, bana sempatik geleni, ilk seçtiğimi değiştirsem diğer duruma göre 2 kat daha avantajlı olmuyor muyum?
freedonia
(09.02.19)
Monty hall bilimsel temeli olan deneyle falan ispatli bisey.

Digerini dershane hocalari uydurdu. Alti komple bos zaten


acemi
(09.02.19)
Monty Hall probleminde en kritik nokta sunucunun kapılardın arkasında ne olduğunu bilmesi ve siz 3 tercihten birini yaptıktan sonra diğer kapıyı açması.

Sizin verdiğiniz örnekte, zaten en başında 3 şıktan birini kendiniz eliyorsunuz.


archmage mahmut
(09.02.19)
@archmage Benim sunucum testi hazırlayan diye düşünsek, Testte şıkkın birini hazırlarken büyük bir mantık hatası yapmış, tamamen saçma bir öncül koymuş, yani bir nevi bana keçiyi kendi açmış o şıkkı o üçünün arasına koyarak. Ya da ben sunucuya bilgim, birikim, yorumumu kullanarak diyorumki "siz zahmet etmeyin, şıklardan yanlış olan birini açayım"


freedonia
(09.02.19)
İşte o yüzden değiştirmemen gerek. MH'da ilk seçimini 3 eşit oranlı tercih üzerinden yapıyorsun. Sınavda direk 2 tercih üzerinden tercih yapıyorsun.

Şöyle düşün; 100 tane kapı var. Bunların sadece 1 tanesinin arkasında araba var. Sen 34. kapıyı seçtin, adam da hayhay dedi ve 98 tane boş kapıyı açtı. 22. ve 34. kapılar kaldı. Sence senin şansın %50 mi? 2 kapıdan birinde ödül var %50 ihtimalle evet gibi ama aslında ilk tercihini 100 kapı arasından yaptığın için %99 yanlış kapıyı seçtin.


archmage mahmut
(10.02.19)
(2)

Şu ingilzce habere yorumunuz?

Şöyle bir haberimiz var: https://www.standard.co.uk/news/crime/speedboat-killer-jack-shepherd-cried-eyes-out-as-he-told-friend-of-crash-a4050496.htmlHaberde şöyle bir paragraf var: Shepherd caused outrage by appealing against his conviction while a fugitive with the help of legal aid. He has receive
Şöyle bir haberimiz var: www.standard.co.uk

Haberde şöyle bir paragraf var: Shepherd caused outrage by appealing against his conviction while a fugitive with the help of legal aid. He has received more than £93,000 for his Old Bailey trial and is reportedly paying his legal team in Georgia £15,000.

Adam kadının ölümüne sebep oluyor. Üstüne firari iken, devlet buna mahkeme kararına itiraz edebilmesi için 93000 pound veriyor avukatlık bilmemne masrafı için. Şaka falan mı bu? Sosyal devlet tamam da boku çıkmış sanki, nasıl iş bu abi?
freedonia
(03.02.19)
Haberde şöyle bir detay var: Olay Aralık 2015'te oluyor ve eleman 10 aydır firari. Yani parayı -en azından çoğunu- firari iken ya da teslim olduktan sonra almıyor. Muhtemelen parayı topladıktan sonra mahkeme devam ederken kaçıyor. Zaten hükmü de (6 yıl) o firariyken Temmuz ayında veriyorlar. (Başka bir yerde okudum.)


shangrilla
(03.02.19)
Avrupanın boktan yanı da herkrese nazik davranması özellikle de vatandaşlarına


melonsucker
(03.02.19)
(4)

Avrupa'yı meyveli yoğurda kim alıştırdı?

Marketlerine gidiyorsun 20-30 çeşit meyveli yoğurt var, bir çeşit sade greek yoğurt koyuyorlar o da lütfederlerse, çoğu yerde o da yok. Tamam yoğurt damak tadına uymayabilir, mutfağında da olmayabilir ama çakalın biri "yoğurt diye bişi buldum hacı, şekeri basalım biz ona, kreme brulee, cheesecake gi
Marketlerine gidiyorsun 20-30 çeşit meyveli yoğurt var, bir çeşit sade greek yoğurt koyuyorlar o da lütfederlerse, çoğu yerde o da yok. Tamam yoğurt damak tadına uymayabilir, mutfağında da olmayabilir ama çakalın biri "yoğurt diye bişi buldum hacı, şekeri basalım biz ona, kreme brulee, cheesecake gibi okuturuz bu düdüklere" demiş sanki.
freedonia
(31.01.19)
Hamdi ulukaya
Pardon abd ile karıştırdım.


Avrupa'da meyveli yoğurt bayağı eski. Düz yoğurdu çok çekici bulmuyorlar genel olarak. Bizim gibi yemeklerin yanında yiyelim gibi olayları pek yok. Meyveli yoğurt şeklinde, sağlıklı bir tatlı olarak tercih ediyorlar.


shangrilla
(31.01.19)
Avrupa'dakinden emin değilim ama abdde içine bir de jelatin basıyorlar tok dursun diye. Büyük ihtimal avrupalı da yapıyordur. Yoğurttan ziyade cheesecake tadında bence onlar. Bir tuhaf.


windows95
(31.01.19)
evropayi bilmiyorum ama turkiyede 90'li yillarin basinda yogo diye turk markasi ile cikti ilk meyveli yogurtlar. kucuk plastik pardaklarda satiliyordu.


exlibris
(31.01.19)
(3)

Booking.com'da başkasının yerine rezervasyon

Rezervasyonun yapan kalmayacak otelde. Var mı böyle bir olay? Atıyorum iş yerinde problem çıktı, ben gidemiyorum, yakınım kalsın bari diyorum ya da anamı baabmı tatile yollayacağım ben yapamaz mıyım kendi hesabımdan rezervasyon?
Rezervasyonun yapan kalmayacak otelde. Var mı böyle bir olay? Atıyorum iş yerinde problem çıktı, ben gidemiyorum, yakınım kalsın bari diyorum ya da anamı baabmı tatile yollayacağım ben yapamaz mıyım kendi hesabımdan rezervasyon?
freedonia
(22.01.19)
Yapabilirsin, konuk adına babanın adını yaz.


cakabo
(22.01.19)
var rezervasyon bir başkası adına diye tik var yer ayırtırken ama hiç kullanmadım


basond
(22.01.19)
şöyle bir bilgi aktarayım; bazı oteller misafir giriş yapana kadar ücreti çekmezler ve girişte misafirden talep ederler. eğer kredi kartı size ait ve siz otelde konaklamayacaksanız ücreti konaklayandan talep edebilirler güvenlik gereği. yani tahsil işlemi yapılacak kart sahibi otelde olmak zorunda, pos makinesine şifre girip gidebilir isterse. tabi bazı oteller bunu yapıyor. herkes bilmez bunu, aklınızda bulunsun !


heidi'nin dedesi
(22.01.19)
(3)

Çok kısa anlam sorusu

X vs Y konusu var, Elemanlardan biri şunu yazmış: "No competition X wanks all over Y". Burada X hayli hayli daha iyi mi diyor, yoksa tam tersi anlam mı var?
X vs Y konusu var, Elemanlardan biri şunu yazmış: "No competition X wanks all over Y". Burada X hayli hayli daha iyi mi diyor, yoksa tam tersi anlam mı var?
freedonia
(13.01.19)
"X, Y'nin eline verir." En düzgün tercümesi böyle olur sanırım. Wank over'ın bu şekilde kullanıldığını da ilk defa görüyorum.


shangrilla
(13.01.19)
@shangrilla kullanım Durham'lı bir ingilizden


freedonia
(13.01.19)
üzerine attırır diye çevirirdim ben olsam :D


bir garip melek
(14.01.19)
(7)

Yemek sepeti ileri tarihli sipariş

Kullandınız mı hiç, yorumunuz nedir? Şimdiden gidip yarın akşam 8 için sipariş verdim diyelim mesela. Restoran yarın bana siparişi aşağı yukarı 8 gibi mi yollayacak? Yoksa 8'de ilk defa yeni sipariş vermişim muamelesi yapıp, 8:40da falan mı getirecek siparişimi?
Kullandınız mı hiç, yorumunuz nedir? Şimdiden gidip yarın akşam 8 için sipariş verdim diyelim mesela. Restoran yarın bana siparişi aşağı yukarı 8 gibi mi yollayacak? Yoksa 8'de ilk defa yeni sipariş vermişim muamelesi yapıp, 8:40da falan mı getirecek siparişimi?
freedonia
(01.01.19)
@motherlove valla hiç de anlamsız değil bence, bizim insanımızda plan, program vs olmayıp spontane yaşadığı için fazla kullanılmıyor olabilir ama gayet de iyi bir özellik gibi gözüküyor. En azından yumurta kapıya dayanmadan, kurt gibi acıkmadan sakin kafayla siparişini veriyorsun. Ben mesela açken sipariş verirken gereksiz yere fazladan yan ürünler, salatasaydı, ezmesiydi, tatlısıydı, sosuydu fazladan kaçırdığım çok oluyor


freedonia
(01.01.19)
İftarda gelsin diyince iftarda geliyordu. İşleyişini çok bilmiyorum.


anon1m
(01.01.19)
Motherlover'ın söylediği şey tamamen yanlış. Bir de hani çok biliyormuş gibi "sistem şöyle işliyor" diye başlayıp hiçbir bilgisi olmadığı konuda tamamen kafasından yürüttüğü tahminleri çok bildiği bir şeymiş gibi çok emin bir şekilde anlatmaya başlamış ya bitiyorum böyle insanlara.
Türk milleti olarak arkadaş ben bir şeyi de bilmiyorum diyemiyoruz ne yazık ki. Oysa bak alttaki "anan1m" nickli arkadaş ne de güzel "İşleyişini çok bilmiyorum" demiş geçmiş, bilmediği konu hakkında atıp tutup bunu bir de çok emin olduğu bir şeymiş gibi anlatmaya kalkmamış. Çok zor bir şey değilmiş demek ki.

Neyse sorunun cevabına gelirsek sistem asıl olarak şöyle işliyor: sen siparişi verdiğin anda restorana iletiliyor ancak "ileri tarihli sipariş" olduğu not edilerek restorana iletiliyor. Motherlover'ın salladığı gibi 8'i seçtiysen 8'de iletilmiyor. Siparişi verdiğin an iletiliyor ancak "Şu tarih ve saatte teslim edilmesi gerek" diye not edilerek iletiliyor. Restoran da o saatte teslim yapılması için ayarlıyor kendini. Yani hayır 8 için verdiğin sipariş 8:40'da falan değil 8 gibi gelir. Ancak dediğim gibi siparişi verdiğin anda iletildiği için çok sık olmasa da bu "ileri tarih" notuna dikkat etmeyerek anında siparişi getiren restoranlar da olabiliyor.


yokuş
(01.01.19)
Birkaç kez ileri tarihli sipariş verdim. Hepsinin not bölümüne de ayrıca rica da bulunur gibi bu durumu yazdım, sorun olmadı.


baal
(02.01.19)
Su ana kadar doğrular cevaplanmamış... Velev ki aksam 8:00 secilip sipariş verildi. Bu sipariş 8:00 - Ortalama Gönderim Suresi - Sipariş iletim suresi zamanında restorana iletilir. Bu sistemin otomatik işlediği durum.

Ornek: 8:00 pm - 45 dk - 5 dk = 7:10 pm

Ileri siparişler manual olarak kontrol edilir, içerisinde tukenebilecek urun varsa veya yüklü siparis ise daha once restorana iletilebilir.

(Az ihtimal otomatik durumda restoran ileri sipariş oldugunu farketmezse ve mesela 20 dakikada hazırlayıp gönderirse 7:30'da da gelebilir sipariş.)


narquis de sade
(02.01.19)
Nasıl işlediğini bilmiyorum ama bence güzel bir uygulama. Fakat bazen 10-15 dk kadar erken getiriyorlar.


038576
(02.01.19)
@narquis de sade

benim ileri tarihli olarak akşam için verdiğim bir sipariş, siparişi verdikten yarım saat sonra sabah gelmişti. yemeksepeti de özür dileyip ileri tarihli siparişleri anında ilettiklerini ancak ileri tarihli olduğunu not ederek ilettiklerini, restoranın ise bu nota dikkat etmediği için hemen gönderdiğini söylemişti.


yokuş
(02.01.19)
(3)

Sürekli çığlık atan bebek

Alt komşumun 3-4 aylık bir bebeği var. Bebekten anlamam gerçi ama biz bebeği zırt pırt ağlar diye öğrendik:) Bu bebek sürekli çığlık atıyor, yeni nesil bebeler böyle mi oldu artık?
Alt komşumun 3-4 aylık bir bebeği var. Bebekten anlamam gerçi ama biz bebeği zırt pırt ağlar diye öğrendik:) Bu bebek sürekli çığlık atıyor, yeni nesil bebeler böyle mi oldu artık?
freedonia
(31.12.18)
1. cidden bir rahatsızlığı olabilir gazını çıkaramama gibi basit bir olaydan öte
2. aç olabilir, anne yeterince emzirmiyor ya da emziremiyordur veyahutta mama verilmiyordur, bunlardan başka anne sağlıksız besleniyordur çocuğa geçiyordur ondan rahatsız olabilir
3. uykusuz olabilir, yerinde rahat edemiyor olabilir
4. üstüne çok giydirilmiştir rahatsız ediyor olabilir ya da tersidir üşüyordur
5. çok fazla ses ya da ışığa maruz kalıyor olabilir
6. hiç bir problemi olmadığı doktor kontrolü ile tespit edilmesine karşın ve aç ya da uykusuz da değilse ve yine ağlamalı hal devam ediyorsa manyak bile olabilir yani çok değişkenli bir sıkıntı.


candanag
(31.12.18)
eğer anne baba dedeler babanne annane çoçuğu çığlık ata ata seviyosa (var böyle bir sevme şekli)
çoçukta aynı şekilde taklit ediyor çığlığa çığlıkla cevap veriyor

yanlız iş abartılacak derecede kötüyse başka durumlar olabilir


baknedicem
(31.12.18)
gaz sancısı öyle bir durum.

durumun özü şu; o yaşta bir bebek net ağırlığının dörtte biri kadar süt içiyor. hem de her gün. ve sindirim sistemleri de tam oturmuş değil, daha minicik bağırsakları var. pek hareket etmedikleri için pek iyi sindirdikleri de söylenemez.

o kadar sütü siz bir için bakalım, ne yapıyorsunuz...

(bkz: kolik)


babilbaligi
(31.12.18)
(7)

Sinemacı - yapımcı kavgası

Konuyu kaçırdım, olay nedir tam olarak, kim haklı?
Konuyu kaçırdım, olay nedir tam olarak, kim haklı?
freedonia
(30.12.18)
Bkm ile mars grup piyasasi tekele cevirdi. Beraber milleti yoluyorlardi.

Sonra mars grup daha cok kazanmaya basladi, cunku kola ve cips satiyor.

bkm de bana niye misir parasi vermiyorsun diye kazan kaldirdi.
Mars grup da sen git ben yutubcuya film cektirir yine kazanirim diyor.

Bkm uzgun.


acemi
(30.12.18)
bizi pek de ilgilendirmeyen bir durum.

cinemaximum'lar 30 liraya bilet+misir satiyor. yapimciya da diyor ki misir 20 lira, geri kalan 10 liranin da al sana 5 lirasi.

yapimcilar da diyor ki ben gotumu yirtip film yapiyorum adam benim filmim sayesinde para kazanip bana 5 lira veriyor, misiri da 20 liraya satiyor. olmaz boyle is.

ozetle; cebimizden cikan parayi bolusemiyorlar.


brkylmz
(30.12.18)
konu bu röportaj

www.hurriyet.com.tr

cem yılmaz da buna cevap veriyor şu sıralar

özet: mars grup salonlarında patlamış mısır promosyonuyla 2 bilet verip bunu bir bilet olarak kağıt üstünde göstermiş oluyor, yapımcılar da bilet sayısı üzerinden pay aldıkları için almaları gerekenden eksik para aldıklarını söylüyorlar

ortada haklı yok ticari çıkar çatışması var


freebird5406_2
(30.12.18)
BKM ciler haklı.o film olmasa o mısırı alıp kıçına soksunlar.


alicandan
(30.12.18)
Olan sinemasever bizlere oluyor


tolgame
(30.12.18)
her ne kadar bizi ilgilendirmiyor gibi görünse de ben film üreticilerinin tarafındayım. zaten oldum olası mısır cips vs.. yiyenlerden hoşlanmam arkamda birisi sesli bir şekilde yiyorsa önce uyarırım devam ederse de başka yere giderim çünkü filmin içine girmem mümkün olmuyor. gişede her defasında mısır alırsanız şöyle indirim oluyor derler ama almadım hiç. en azından sadece filme bilet veriyorum diye avutabilirim kendimi. yaklaşık 3 yıldır sinemia kullanıyorum. sadece imax film için cinemaximumu tercih ediyorum.


jepa
(30.12.18)
Yapimci payini alsa misir satisi duracak degil.

Yapimci sadece para pesinde, isterse 50dk reklam oynasin ustune misir bosaltsinlar umrunda degil. Zaten umrunda olsa mars bu kadar palazlanmazdi.


acemi
(30.12.18)
(6)

Amerikan Futbolu izlemiş olan beri gelsin

https://eksisozluk.com/entry/40156367 Bu bilgi doğru mu harbiden, trollük falan değil yani?
eksisozluk.com Bu bilgi doğru mu harbiden, trollük falan değil yani?
freedonia
(26.12.18)
Oyun net 60 dakika oynanıyor.
Bunun 11 dakikasında top hareket halinde olabilir.
Eğer top oyun alanı dışına çıkmazsa süre durmuyor çünkü.


cakabo
(26.12.18)
Düşündüğün şekilde 11 dakika sürmüyor. Maçın normal süresi 60 dakika, yani maç birinci dakikada başlayıp 60. dakikada bitiyor ama topun bilfiil oyunda kaldığı, yani duraklamalar taktikler oyun kurmaların sonunda elde kalan sürekli oyun 11 dakikadır. Misal bi futbol maçı da 90 dakika sürüyor ama topun sürekli oyunda kaldığı süre 50 dakika, öyle düşün.


angelus
(26.12.18)
oyun süresi 15 dakikadan 4 çeyrek. eğer pas tutulamazsa yahut top taşıyan kişi sahanın dışına çıkarsa süre durur. sahanın içinde düştüğünde süre devam eder. toplam topla oynama süresi ortalama 11 dakika deniyorsa inanırım. topun kalkması ve inmesi 3-10 saniye arası sürer ortalama zaten.


prasinos
(26.12.18)
nfl'yi bu kadar değerli kılan bu zaten. o 11 dakikada çok büyük şeyler olması. futboldaki gibi boşa geçen salak paslaşmalar yok, basketboldaki gibi habire sayı üretilip oyun baştan da başlamıyor. hepsi değerli an o 11 dakikanın. onun dışında kalan süre takımların taktiksel dizilimleriyle geçiyor. oralarda da haliyle reklamlar, tekrarlar giriyor.


sir gawain
(26.12.18)
aynen öyle. saçma sapan bir oyun

boş vakitleri değerli kılmak için antrenörlere bile headset takmışlar, konuşunca herkes duysun da canları sıkılmasın diye

bekliyorsun ki oyun başlasın diye. başlıyor üç saniye sonra zaten bitiyor. sonra reklam, antrenör konuşması, üç saniyenin defalarca farklı açılardan tekrarı falan


dafuq
(26.12.18)
@dafuq headset'ler boş vakit geçirmek için değil. tribünde takımın ofans ve defans sorumluları olur. yukardan dizilimleri daha iyi görürler ve koçu uyarırlar, koç da saha içinde oyun kurucuya direktif verir. mesela uzun pas yap, ya da sideline pas çalış, ya da toss pas ile dış koşu yaptır vs gibi. sadece oyun kurucunun kaskında telsiz var.


prasinos
(26.12.18)
(3)

İdrar testinde - şekere de bakılmış olunuyor mu?

Ecnebi memleketteyim, bulunduğum yerin aile hekimine kayıt oldum, tansiyonumu ölçüp, idrar örneği istedi, sonrasında doktor idrar numuneme bir çubuk sokup, 1-2 dakikada sonucunu söyledi, herhangi bir sorun yok dedi, beni de yolladı. Kan ölçümü, alma vs yok. Keşke gitmişken bi şekeri, kanı da ölçtürs
Ecnebi memleketteyim, bulunduğum yerin aile hekimine kayıt oldum, tansiyonumu ölçüp, idrar örneği istedi, sonrasında doktor idrar numuneme bir çubuk sokup, 1-2 dakikada sonucunu söyledi, herhangi bir sorun yok dedi, beni de yolladı. Kan ölçümü, alma vs yok. Keşke gitmişken bi şekeri, kanı da ölçtürseydim diyorum şimdi. Kışın etkisi belki de, sık idrara çıkmaya başladım, biraz da fazla mı susuyorum sanki son zamanlarda. Bir daha randevu alıp kanımı, şekerime de bakın diyeyim mi? İdrara bakmak ile şekeri ölçtürmek aynı kapıya mı çıkıyor yoksa? Doktor demesin sonra daha yeni baktık ya, gerekli olsa ben senden isterdim vs?
freedonia
(07.12.18)
böyle böyle sıkıntılarım var. kan şekerine bakabilir misiniz? de.


sutlu nescafe
(07.12.18)
aynısı bende de var ama başka testler gerekebilir


oldumusimdi
(07.12.18)
Strip ile kalitatif ölçüm yapmış. Glukoz miktarı şiddetine göre renk değiştiriyor. Glükozuri olsa gözünden kaçmazdı.


(6)

Futbolda bu hareketin özel bir adı var mı?

Futbol oynamış teknik her arkadaş bu hareketi yapmıştır hani, göze hoş görünür, zor gibi de gözükür aslında çok kolaydır. Özel bir adı gavur koymuştur muhakkak bilen var mıdır? https://youtu.be/padkU8WhZnE?t=1 link yenilendi
Futbol oynamış teknik her arkadaş bu hareketi yapmıştır hani, göze hoş görünür, zor gibi de gözükür aslında çok kolaydır. Özel bir adı gavur koymuştur muhakkak bilen var mıdır? youtu.be

link yenilendi
freedonia
(02.12.18)
prntscr.com
video oynamıyor


basond
(02.12.18)
@basond eyvallah, linki yeniledim


freedonia
(02.12.18)
roulette deniyor daha çok zidane ile özdeşleşmiş bir hareket.

wiki açılmıyor ama oraya göre bir adı da marseille turn
en.m.wikipedia.org

maradona spin de deniyormuş


freebird5406_2
(02.12.18)
marsilya dönüşü diye biliyorum ama diğer arkadaşın dediği gibi rulet de deniyor. maradona spin'i ilk kez duydum. en bilinen adı marsilya dönüşü.


fosmodern
(02.12.18)
eski fifa ve pes serilerinde marsilya ruleti diye geçiyordu bu. Üstteki iki arkadaşın birleşimi gibi oldu ama :D


nundu
(02.12.18)
Hasan Şaş çalımı deniyor

www.youtube.com


goodz
(02.12.18)
(9)

Bursaspor vs Başakşehir

Cemaatin altın yıllarında, cemaatçi Ertuğrul’un Bursa’sı şampiyonluk yarışındayken, herkesin ağzı kulaklarındaydı. Övgüler, güzellemeler, medya destekleri gırla gidiyordu. Dört büyükler dışında şampiyon çıkıyor diye sevinen sevgi pıtırcıklarına şimdi ne oldu? Başakşehir şampiyonluk yarışına girince
Cemaatin altın yıllarında, cemaatçi Ertuğrul’un Bursa’sı şampiyonluk yarışındayken, herkesin ağzı kulaklarındaydı. Övgüler, güzellemeler, medya destekleri gırla gidiyordu. Dört büyükler dışında şampiyon çıkıyor diye sevinen sevgi pıtırcıklarına şimdi ne oldu? Başakşehir şampiyonluk yarışına girince milletin yüzü ekşimeye başladı. Herkes de bir hoşnutsuzluk, beş karış surat. Ki Başakşehir’in senelere yayılmış bir sistemi, başarı grafiği var, akılcı, ne yaptığını bilerek oynuyorlar. Göze hoş gelmiyor denebilir ama Bursa’nın Başakşehir’den fazlası yok, eksiği vardır. Sayısız maçı duran toplarla, Ömer Erdoğan’ın kafasıyla vs kotardılar. Hayırdır aradaki fark ne, klasik Fenerbahçe düşmanlığı mı?
freedonia
(27.11.18)
köklü Bursaspor ile dünkü Başakşehirin alakası yok


dafuq
(27.11.18)
Ertuğrul madem fetöcü neden içerde değil?

Hastasıyım şu bir şeyleri baştan doğru kabul edip buna binaen çıkarımlar yapmaya.


Bunu anlamak zor olmasa gerek, insanların hoşuna gitmeyen şu Başakşehir belediye takımı ve halkın vergileri ile halka hizmet yerine bu işlerle uğraşılması, benim ödediğim vergi ile adeboyer alınıcağına 3 km daha uzun metro yapılsın, benim beklentim bu belediyeden, herkes kendine düşen işi yapsın önce, Bursaspor ile Başakşehir aynı değil bu bağlamda.


@boş gezenin çok iyi dönmüş demek ki. Senin mantığından gidersek fetönün tüm siyasi ayağı dışarda, demekkki hiç bir fetöcü yokmuş siyasilerde. Beyin bedava gerçekten.

Yıllar öncesinde adamın futbolculuğundan eski görüntü bulurum diye youtube'a ertuğrul sağlam yazardım, 20 sayfa cemaat yurdu açılışı, cemaat etkinliği çıkardı. Ertuğrul'un cemaatçiliğini bilmeyen adamın 2010lu falan olması lazım.


freedonia
(27.11.18)
olaya sportif olarak bakarsak, haklısın. başakşehir sistematik bir şekilde ve uzun vadeli bir planlama ile üst sıralara oynayan bir takım oldu. bursaspor ise biraz yazıcı'nın(başkan) biraz da anlık yakalanan havanın da etkisiyle 2 sezonluk bir başarı gösterdi. fakat belediye ve bir takım yeşil sermaye ile finanse edilmiş akp dönemi takımla, şehir ile özdeşlemiş ve mazisi olan bir takımı kıyaslayıp niye sempati duyulmuyor demek de anlamsız. iki takım arasında dağlar kadar fark var bu yüzden.


guest9999
(27.11.18)
Eski stadyumda maç olduğu günler tüm altıparmak yeşil beyaz formalı gençlerle dolar, tüm bursa kapalı çarşı, ipek han, koza han, bakırcılar çarşısı esnafı radyoları açıp maçı canlı dinlerdi. Çok eskiden beri gelen bir kültür ve atmosferdir bu. Bursaspor ikinci lige düştüğünde bile şehir takımını bırakmadı o yüzden kıyaslanması mümkün müdür emin değilim.


Bursaspor'dan ve Sağlam'dan nefret eden biri olarak Başakşehir ile karşılaştırılmasının Bursaspor'a haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bursa'nın bütçesi çok daha küçüktü, altyapıdan ve Bursa çevresinden çıkma en az 3-4 oyuncuları vardı. Yani Adebayorlara falan filan para dökülmedi. O sezon bence hiç de fena top oynamadılar.

Başakşehir'in arkasında AKP desteği olmasa da nefret edilirdi. Suni takımlar her yerde pek hoş karşılanmaz. Leipzig ve Hoffenheim da benzer sebeplerle pek sevilmez.


bruce mclaren
(27.11.18)
birinin arkasında türkiyenin köklü taraftar grubu varken diğerinin arkasında zorla maça götürülen belediye işçileri var. taraftar sayısı bin kişiyi geçmeyen takıma 20binlik stad yapılıyor ve dünyaca ünlü transferler yapılıyor neden acaba?
para aklanıyor, başakşehir şampiyon yapılıp arap milyarderlere satılmak isteniyor. bunun net görülmesinden dolayı bir rahatsızlık var.


mikahakkinen
(28.11.18)
başakşehir daha sistemli bi şekilde buraya geldi. başakşehir, evet leş bi kulüp ama ben vergimi peşin ödemek zorundayken gs ile bjk yıllarca vergi aflarını bekleyip yararlandılar. fener de dahildir buna muhtemelen. son 20 seneye baksan bu takımlar başakşehirden daha fazla yardım/destek almışlardır. hele örtülü ödeneki babasının cizdanı gibi kullanan trabzon daha da fena..

bursa ise biraz iteklemeyle, biraz anadolunun yatışlarıyla şampiyon oldu. pek bi planlama yoktu ama altyapıdan gelen oyuncuları iyi performans vermişti.
sonra o ozan ipekler, volkan şenler, sercanlar noldu onu da gördük..

ben valla rakibimin olmasındansa başakşehirin olmasında beis görmüyorum. başakşehiri sevmesem de benim gözümde trabzon da gs de bjk de onlardan temiz değil zaten. normal bi rakip taraftar da bence fenerbahçe yahut diğerleri yerine başakşehiri tercih etmeli.

ki 33. haftaya girildiğinde zirveden 20 puan uzaksan ve zirvede başakşehir ile rakibin kaldıysa; çoğu kişi içinden başakşehiri destekler bence.


barankovan
(28.11.18)
(5)

Berlin, Doğu Almanya'nın tam ortasındaymış ya la:)

Mağaraya TTNET daha yeni çekti hattı, kusura bakmayın:) Ulan bu Berlin'i ben yıllarca ortada bir yerde, Doğu ve Batı Almanya sınırı arasında kalıyor, o yüzden yarısı Doğu'nın yarısı Batı'nın sanıyordum. Bildiğin Doğu almanya'nın ortasındaymış, şaka gibi. Doğu Almanya ne gevşek yapıymış öyle, kendi t
Mağaraya TTNET daha yeni çekti hattı, kusura bakmayın:) Ulan bu Berlin'i ben yıllarca ortada bir yerde, Doğu ve Batı Almanya sınırı arasında kalıyor, o yüzden yarısı Doğu'nın yarısı Batı'nın sanıyordum. Bildiğin Doğu almanya'nın ortasındaymış, şaka gibi. Doğu Almanya ne gevşek yapıymış öyle, kendi toprağında nasıl izin vermiş böyle bir yapıya.
freedonia
(21.11.18)
haritada nerede olduğunu biliyordum da gittiğimde ben de inanamadım burası doğu almanya mı şimdi diye :)


makarnavodka
(21.11.18)
Doğu Almanya'nın kendi başına bir şeye izin verme ya da vermeme gibi bir durumu yok esasında; Berlin'in doğusunda Sovyetler Birliği batısında da İngiltere ABD Fransa var, şehir zaten 2. Dünya Savaşı'nın sonunda bu ülkeler tarafından işgal ediliyor, bir taraf Batı'yı alıyor diğer taraf Doğu'yu, Batı Berlin müttefik ülkelerin anklav bölgesi olarak bırakılıyor anlaşmada. Sonra da duvar örüyorlar zaten. Hatta Batı Berlin evvela kendi arasında da üçe bölünecekti fakat sonra ülkeler anlaşınca tek bir bölge olarak kalıyor.


angelus
(21.11.18)
izin verme değil de izin alma mevzusu, yoksa 2. dünya savaşı sonrası almanya 4'e bölünmüştü, diğer üç devlet işgal ettikleri yerleri terk ettiler, ruslar etmedi, yerlerine yeni devlet bıraktılar.


almanlara (ingilizlere ve fransızlara da- berlinde onlarında işgal bölgeleri vardı) sormadılar bunu. ruslarla amerikalılar kendi aralarında anlaştılar. rusların bölgesi doğu amerika, ingiltere ve fransanın bölgesi de batı berlin oldu.


tururo
(21.11.18)
(3)

Oda böcek ilaçlaması

(Geçen de sordum 0 cevap, 55 görüntüleme vardı sadece. Yine yeniden gelsin) Böcek bombası falan diyorlar sanırım. Son seyahatimden tahta kurusu, bed bugs falan kapmış olmamdan şüpheleniyorum. Pimpirikli adamım zaten, gittim aldım hemen bu meretten. Hani mum gibi yakıp kaçıyorsun, odayı dumana boğuyo
(Geçen de sordum 0 cevap, 55 görüntüleme vardı sadece. Yine yeniden gelsin) Böcek bombası falan diyorlar sanırım. Son seyahatimden tahta kurusu, bed bugs falan kapmış olmamdan şüpheleniyorum. Pimpirikli adamım zaten, gittim aldım hemen bu meretten. Hani mum gibi yakıp kaçıyorsun, odayı dumana boğuyor. Karıncadan, hamam böceğine hepsini yok eder diye yazıyor, prospektüsünde. Nasıl uygulanacağı yazıyor üstünde ama bir de başka sağlam bilgi yok. Kullananan, deneyimi olan var mıdır bu meretleri? Tüm giyecek dolaplarını, çekmeceleri açık bırakacağım, Kıyafetlerimi de ortalık yere sereyim diyorum, leke vs bırakıp berbat etmesin sonra kıyafetleri? 2 saat odayı terkedin sonra iyice havalandırın diyor, sonra gelince odayı toz içinde viran halde bulmayayım, Hadi öncesinde sağlam bir temizlik yapıp, çarşafları yıkayacağım, sonrasında da odadaki her şeyi tekrardan yıkama, silme mi gerekir? Bilgi verenlerin allah evine haşerat sokmasın amin.
freedonia
(19.11.18)
Öncelikle belirteyim kullanacağınız ilacı bilmiyorum. Fakat bu tür ilaçlar genel olarak insan sağlığını tehdit ediyor. Kıyafetlerinize falan sinmesi, dolaylı olarak vücudunuzun bunu emmesi demek. Solunum yoluyla alacaklarınız da var. İç çamaşırlarınıza falan bulaşması da yine böyle.

Öncelikle bu canlıların varlığından emin olun. Gerçekten varlar mı şuan yaşadığınız yerlerde? Emin değil gibisiniz. Kıyafetlerinizden hassas olmayanları, yüksek sıcaklıklarda yıkayın. Hassas olanlara dikkat edin.

Tahtakurusu çok hızlı üreyen bir canlıdır. İlaçlasanız bile bırakılan yumurtulardan yine çıkabilirler. Yumurtaları bulup yok etmelisiniz. Bu gibi işlerde altın kural temizliği sık yapmak o yüzden.

Pestisitlere son ana kadar başvurmayın. Hem kendinize hem çevrenize karşı büyük zararları var. Böcekten kurtulacağım diye daha ciddi problemlere yol açmayın.


Sizin sorunuzla alakasız fakat tatil dönüşü ben de "bu evde toz piresi var imdaat, beni bişey yedi, her yerim kaşınıyor. bu ne biçim sinek" diye geziyordum. ya sinek yedi ya evde toz piresi var diyordum. bacaklarım sanki 10 sinek ısırmış gibi şişip kaşınıyordu. En sonunda doktora gittim ve sonuç olarak içtiğim bir ilacın karaciğerime dokunduğunu ve o yüzden vücudumun bunları yaptığını anladık. Yani eğer gözle böcek vs görmediyseniz böyle bir şey de olabilir.


matilda
(19.11.18)
hocam windowsguvenlikduvari +1

armut'tan böcek ilaçlama desteği alın bence, eğer kesin böcekten eminseniz. Kendi kendinizi zehirlemeyin yazık


lcha
(19.11.18)
(11)

Ahmet Kural'ı da Sıla'yı da tanımamak

Adları hep duyardım da, bi kere kimmiş bunlar diye araştırmışlığım yoktu. Bunları cidden tanımıyordum ben. Var mı benim gibi başka?
Adları hep duyardım da, bi kere kimmiş bunlar diye araştırmışlığım yoktu. Bunları cidden tanımıyordum ben. Var mı benim gibi başka?
freedonia
(04.11.18)
sıla'yı passaparola yarışmasında, ahmet kural'ı güneşin oğlu filminde tanıdım. biri 20 diğeri 10 sene önceki hadiseler :)


Pek sosyal medya kullanımın yok demek ki. Televizyon izlemeyen birisi, sosyal medyayı da pek kullanmıyorsa tanımamaları doğal bence.


hitokiri kenshin
(04.11.18)
kural'ı sadece ismen duydum. sıla'nın da şarkılarını dinlemişiliğim var eskiden. beni hatırla, acısa da öldürmez tanıdık geldi aklımdaki şarkılarsa.


Ben de ikisini fazla tanimiyorum. Ama Sila'yi destekliyorum. Haberlerini okumuyorum ama haber basliklari karsima cikiyor. Erkek de siddet gosterdigini kabul ediyor sanirim. O durumda siddet goren haklidir. Durum farkliysa bilemiyorum.


Traveller
(04.11.18)
İsmen biliyorum ikisini de. Sılayı omuzları ve kalın sesi(sen vurdukça gebbberiyorum gebeeeeeriyoerrrummm), radyo sağolsun. kuralı da leş dizisini etraftaki birkaç zevksizin övmesinden biliyorum


mimimi
(04.11.18)
@traveler soruyu soran tanımıyorum siz tanıyormusunuz diye sormuş. sen yine meriçlik peşindesin :)

el cevap: tanıyorum tabi. kuralın filmini seyrettim, sıla eskiden dinlemiştim şimdi hiç hatırlamıyorum şarkılarını


dafuq
(04.11.18)
internette çok zaman geçiren biri olarak tabi ki tanıyorum. Ahmet Kural'ın dizisi kardeş payı da son 15 yılda izlediğim tek türk dizisiydi. Sıla'nın bi iki şarkısını biliyorum ama sezen aksu triplerinde olduğu için pek sevmem şarkılarını. Gerçi son iki yılda ahmet kural'a da antipatim vardı, sıla'yı siyasi nedenlerle sevsem de şarkılarının arabesk tavrı pek çekmiyordu. Bu olayda ahmet kural'a sen haksızsın ve sana laflar hazırladım demek istiyorum


nundu
(04.11.18)
İkisini de ismen biliyorum sadece. Sıla'nın şiir kitabı gündem olmuştu 1 ara sözlükte, birkaç şiirini görmüştüm ekstradan.


materyalist imam
(04.11.18)
Ahmet Kural'ın cismen tanıyorum. Yüzü tanıdık. Sıla'yı da ismen tanıyorum. Yüzüne hala dikkatli bakmadım. Yolda görsem tanımam.
'


for day to break
(04.11.18)
Ahmet kural i bu olaylardan bağımsız olarak yakın zamanda tanıdım. Kardeş payı miydi, youtube da bazı videolarini izledim ve diziyi beğendim.

Sila yi vur kadehi ustam şarkısından tanıyorum, 2010. Onun dışında pek ilgimi çekmiyor muzigi.


biseysorcaktim
(04.11.18)
ahmet kural işler güçler , kardeş payı ve filmlerinden, sıla müzikleriyle tanınır . Tanımayan ağır sosyaldir. çünkü internette takılan illaki duymuştur . filmlerle ilgilenen illaki duymuştur. müzik dinleyen illaki duymuştur . duymadan kişinin sosyal değil ölmüş falan olması gerekiyor galiba


KendineAteist
(06.11.18)
(3)

Bu bozulmuş mudur?

hazır salatalı makarna almıştım iki gün önce, dolaba attım. Son kullanma tarihi 17 ekim. Şimdi bakıyorum ön kısımdaki strecli ambalajı balon gibi şişmiş. https://eksiup.com/10d499c75379Bozulmuş mudur, direk çöpe mi?
hazır salatalı makarna almıştım iki gün önce, dolaba attım. Son kullanma tarihi 17 ekim. Şimdi bakıyorum ön kısımdaki strecli ambalajı balon gibi şişmiş. eksiup.com
Bozulmuş mudur, direk çöpe mi?
freedonia
(17.10.18)
demek ki bir gaz çıkışı olmuş ki ambalaj şişmiş.

bakteri üremesinden olabilir.

ben olsam yemezdim.

zaten tipik olarak gıdaların bozulduğunu anlamanın en kolay yolu bu tür ambalajların şişmesi.


killerbee
(17.10.18)
bir ara aldığım dilimli tost peynirinde böyle olmuştu paket şişmişti buzdolabındayken. heralde peynirde olan birşey gibi, ben yinede tüketmiştim hasta felen etmedi. garantiye almak istiyorsan at gitsin.


yalniz salatanin canavar kalorisi varmis :)


lifeframe
(18.10.18)
(7)

Pilotların acil durumlarda baktıkları kitap

Pilotların uçuş sırasında çözemedikleri bir problem, aksiyon olduğunda acil durumda baktıkları bir kitap oluyormuş hani, uçak firmasının kullanma kılavuzu gibi. Bu kitap fiziksel kitap mı, yoksa elektronik mi? İrtifa kaybedip yere çakılıyorsun ya da ters dönmüşsün, 2000 sayfalık kitap karıştıyorsun,
Pilotların uçuş sırasında çözemedikleri bir problem, aksiyon olduğunda acil durumda baktıkları bir kitap oluyormuş hani, uçak firmasının kullanma kılavuzu gibi. Bu kitap fiziksel kitap mı, yoksa elektronik mi? İrtifa kaybedip yere çakılıyorsun ya da ters dönmüşsün, 2000 sayfalık kitap karıştıyorsun, aklım almıyor valla.
freedonia
(16.10.18)
fiziksel bir kılavuz o. yeni modellerde elektronik olarak da mevcut.


helenart
(16.10.18)
2000 sayfa da degil. Fiziksel kitap evet. "Pilot flying" ucagi kumada ederken digeri yani "pilot monitoring" olan bakiyor o klavuza. Bir de indexten direkt olayla ilgili kisma bakiyor, sayfa sayfa karistirmiyor komple.
Bir de ucakta yangin ya da govdede veya kontrol yuzeylerinde genis capli hasar falan olmadigi surece oyle gokyuzunden birakilmis bir kaya parcasi gibi lap diye dusmez ucaklar. Motorlarin tamami durmasi senaryosunda bile epey vaktin vardir cruise flgiht irtifasinda. Aklina gelebilecek her sistem icin bir ya da daha fazla redundant sistem vardir gunumuz ucaklarinda. Bir sey ariza verdi diye yere cakilmazsin.


stavro
(16.10.18)
FCOM (flight crew operational manual) ve quick referance handbook baktiklari bazen flight manuele banarlar yerde ara sirada MEL(Minimum equipmant list) e bakarlar fiziksel bir kitap bazi modellerde dijital olarak pdf seklinde dijital olani bozuldumu hardcopy olarak yuklerler ucaga kitaplari

Edit: oyle saatlerce okumuyorlar başliklar hainde hemen aksiyon alacak sekilde bariz komutlari veriyor


basond
(16.10.18)
@stavro hocam burda pilot adam 2500 kusur sayfa diyor seyler.eksisozluk.com


freedonia
(16.10.18)
Sully (2016) isimli filmde, pilotların bakmak durumunda kaldığı bir sahne var. Acil bir durumda bildiğin fiziksel kitabı açıp hızlıca tarıyorlar. Filmi de öneririm.


Dogrudur hocam, benim gorduklerim o kadar degildi. Ama dedigim gibi, yuzlerce sayfa karistirma durumu yok, aksam olur zaten oyle.
Buradaki havaci arkadaslar bilgi verir muhtemeln.


stavro
(16.10.18)
Qrh (quick reference handbook) diye bir kitap senin sorduğun. 600 700 sayfa falandır. Bölümlere ayrılmıştır ve uçaktaki her arızada izlenmesi gereken adımları belirtir. Bu arızaların çoğu öyle saniyeler içinde reaksiyon vermeni gerektirmez. zaten düzgün bir pilot acil bir durumda hangi bölüme bakacağını kabaca bilir. Örneğin b737'nin qrh'inde 7. bölüm motor ve apu bölümüdür, o konuda bir arıza olursa ben alır elimle koymuş gibi bulurum ilgili sayfasını.

Dediğin gibi yangınlı öte berili çok seri müdahale gerektieren durumların da "memory item"ları olur. Yani ordaki checklistin acilen tamamlanması gereken maddelerini pilotların ezbere bilmesi gerekir, bunun sınavları falan da sürekli yapılır. Memory item'ları ezbere bilmeyen adam 6 ayda bir girdiği simülatörlerden geçemez.

uçak ters dönerse aklı başında hiç kimse tutup kitap karıştırmaz. öncelik uçağı düzgün şekilde uçurmaktır, arızayı çözmeye uçağı kontrol altına aldıktan sonra başlarsın.


(1)

Saba Tümer

Entryi tam anlayamadım, bariz olarak kimden torpili var acaba Saba Tümer'in? https://eksisozluk.com/entry/57936988Siz de anlayamadıysanız yazara mesaj atabilirseniz sevinirim, duyuruya baksın bi zahmet.
Entryi tam anlayamadım, bariz olarak kimden torpili var acaba Saba Tümer'in? eksisozluk.com

Siz de anlayamadıysanız yazara mesaj atabilirseniz sevinirim, duyuruya baksın bi zahmet.
freedonia
(15.10.18)
program yapımcısı, genel yayın yönetmeni, kanal sahibi vs vs


prasinos
(15.10.18)
(4)

Çok kısa listening sorusu

Burada eski futbolcu Jenas ciddi ciddi anlatırken Rio Ferdinand araya girip bi espri yapıyor hani? Ne diyor tam olarak orada? (Espri saniyesi 4-5 saniye daha ileride, İçerik anlaşılsın diye biraz geriden verdim linki) https://youtu.be/9ENRqHLV210?t=336
Burada eski futbolcu Jenas ciddi ciddi anlatırken Rio Ferdinand araya girip bi espri yapıyor hani? Ne diyor tam olarak orada? (Espri saniyesi 4-5 saniye daha ileride, İçerik anlaşılsın diye biraz geriden verdim linki) youtu.be
freedonia
(08.10.18)
"That've been changed by the years" gibi anladım ben, emin değilim.


chicha
(08.10.18)
“But that changed over the years” gibi anladim ben de.


cedex
(08.10.18)
"that didn't change much over the years"


gkhncnzdgn
(08.10.18)
Simdi Reddit'e sordum orda da bir ustteki cevap geldi.


voyager 1
(08.10.18)
(3)

BNP Paribas'ın Türkiye'den çıkması

Geçenlerde BNP Paribas TR'den çıkacak haberleri çıkmıştı, en son bankanın müdürü "böyle bir düşüncemiz yok" diye yalanlamıştı hani. Ben de düz adam olarak sorayım, "alt tarafı bankasın oğlum sen, senin yapacağın işi, vereceğin hizmeti piyasada başkası verir, üretim yok, katma değer yok, ülkeye girse
Geçenlerde BNP Paribas TR'den çıkacak haberleri çıkmıştı, en son bankanın müdürü "böyle bir düşüncemiz yok" diye yalanlamıştı hani. Ben de düz adam olarak sorayım, "alt tarafı bankasın oğlum sen, senin yapacağın işi, vereceğin hizmeti piyasada başkası verir, üretim yok, katma değer yok, ülkeye girsen ne olur çıksan ne olur. Tr ofisindeki 50-100 kişi işsiz kalır, onlarda boş adam değildir, başlarının çaresine bakar. Sığ bir düşünce olduğunun farkındayım, aydınlatırsanız sevinirim.
freedonia
(24.09.18)
Yabancı yatırım azaldıkça, devletlerin seninle oynama şansı daha da artar. Şimdi burada amerikanın 1000 tane fabrikası olsa, ne bileyim türkiye'de elektrikler kesilince apple'ın üretimi dursa, kimse burayı kurcalayamaz, herkes stabil kalmasını ister. ama suriye gibi kendi halinde takılan mal bi ülke haline gelirsen, senle oynamak isteyenlere dur diyecek hiç bir ekonomik güç kalmaz. İşte o yüzden çok önemli. Bir de, yabancı yatırımcının çalışana verdiği değer ile türk patronunun verdiği değer çok ayrı.


roket adam
(24.09.18)
çok basit düşünmek gerekirse her çıkış diğer bir çıkışı tetikler. veya ülkeye girişlerin önünde engel olur. bir yatırımcı "lan bnp de çıktı ülkeden, boş ver biz de hiç tr pazarına girmeyelim" diyebilir.


teritori
(24.09.18)
bence çıkış önemli değil.. aslolan karşıda alıcı var mı ve ne amaçla alıyor.. hot money futbolcu bile alır. bence ülke batmayacaksa bu zamanlarda satın alınan her şey para kazandırır..


lata
(24.09.18)
(1)

Ykm, Boyner aynı ürünü markanın mağazasından pahalıya mı satıyor ucuza

Aynı alışveriş merkezinde markanın bizzat kendi dükkanı varken, bunlar da aynı ürünü satış yapabiliyor. Müşteri hangisini tercih etmeli? Atıyorum Levi's, Jack Jones alacakken, markanın dükkanına mı gitmek gerekir, yoksa Boyner, YKM daha mı ucuz?
Aynı alışveriş merkezinde markanın bizzat kendi dükkanı varken, bunlar da aynı ürünü satış yapabiliyor. Müşteri hangisini tercih etmeli? Atıyorum Levi's, Jack Jones alacakken, markanın dükkanına mı gitmek gerekir, yoksa Boyner, YKM daha mı ucuz?
freedonia
(22.09.18)
Boyner'de, markanın mağazasına göre daha fazla indirim, puan vs. oluyor genellikle. Aynı avmde ikiside varsa kıyaslamak en iyisi.


slava
(22.09.18)
(3)

Restoranda zarı soyulmamış sosis

Ayhan Abi'mizin önüne zarı soyulmamış salam, sosis koymuşlar ya la. Bu olay normal mi yoksa restoranın eşekliği mi? https://youtu.be/D_ezoVXQQso?t=1967Gittiği yer : https://www.google.co.uk/search?q=zum+gemalten+haus&oq=zum+gemalten+haus&aqs=chrome.0.69i59j69i60.9667j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Ayhan Abi'mizin önüne zarı soyulmamış salam, sosis koymuşlar ya la. Bu olay normal mi yoksa restoranın eşekliği mi?

youtu.be

Gittiği yer : www.google.co.uk
freedonia
(12.09.18)
Bkz. Bir küçümseme yöntemi olarak, hayvanı kendi bağırsağına geçirmek.

''Normali'' bu.


buf-e kür
(12.09.18)
gittiği yer hakkında fikrim yok ama bazı butikler sosisleri kendileri yapıyorlar, içinde tutucu katkı olmadığı için dağılıyor, dağılmasın diye de genelde soymadan getiriyorlar. başganın gittiği yerin de böyle bir yer olma ihtimali var.


Tears of Devil
(12.09.18)
Alman sosislerinde normalde bir zar olur zaten ve zarla servis edilir.
Bir kaç sosis çeşidi dışında (örn. Weißwurst, Blutwurst, Leberwurst) bu zarla beraber yenir.
Zarsız yenenlerde de zarla servis yapılır bu arada.

Almanya için çok normal bir durum.


burfak
(13.09.18)
(1)

Booking.com promosyon maillerini engelleme

İyi ki X'deki otel fiyatlarına baktık, sonrasında her gün spam atıp duruyorlar, yok X'de fiyatlar düştü, X'de şöyle otel var falan. Şimdi ayarlarda gezindim biraz, bulamadım. Nasıl engelleriz bu mailleri?
İyi ki X'deki otel fiyatlarına baktık, sonrasında her gün spam atıp duruyorlar, yok X'de fiyatlar düştü, X'de şöyle otel var falan. Şimdi ayarlarda gezindim biraz, bulamadım. Nasıl engelleriz bu mailleri?
freedonia
(03.09.18)
gönderdikleri maillerden herhangi birine girerseniz, footer'da aboneliği iptal et bağlantısı bulunuyor.


ocanal
(03.09.18)
(18)

İngilizce telaffuzuna en çok şaşırdığınız kelimeler?

Naçizane benimkiler Ibiza (iBİİfı, th sesi imiş z), derby(UK telaffuzu DAAbi), oven (Avın).Marka isimlerine girmezsek sevinirim, porçeydi, porşdu muhabbetine sapmasın lütfen.
Naçizane benimkiler Ibiza (iBİİfı, th sesi imiş z), derby(UK telaffuzu DAAbi), oven (Avın).
Marka isimlerine girmezsek sevinirim, porçeydi, porşdu muhabbetine sapmasın lütfen.
freedonia
(03.09.18)
genre - janra diye okunuyor. ben olsam cinrii derdim:)


tabudeviren
(03.09.18)
choir
archive
gist


lesmiserables
(03.09.18)
debut - dibat diye değil deebyu diye okunuyor kabaca, bir sanatçının, yazarın çıkış kitabı, albümü vs anlamında


freebird5406_2
(03.09.18)
Arkansas - arkanso diye okunuyor. Soklardan soklara kosmustum.


kuehles blondes
(03.09.18)
Ben de Illinois (Ilinoi)'yi ekleyeyim ama bu sozcukler İngilizce kökenli değil


Bonus video:youtu.be


Traveller
(03.09.18)
Emergency, Titanic.


vatan ayini
(03.09.18)
kesinlikle vehicle,hala tam anlayamadım.


toprakbaba
(03.09.18)
Ibiza, "ibitza" diye okunuyor. Pizza, Nazi gibi kelimeler de o şekilde okunuyor.


arame
(03.09.18)
chandelier


kismisolungac
(03.09.18)
Ibiza’nın okunuşu İngilizceden değil, İspanyolcada öyle okunmasından ve orijinal adı gibi okuma tallidinden geliyor. Amerikalılar Ibitha okuyanlarla özenti diye dalga geçiyorlar.

Arkansas’ın Arkınsoo oluşu + 1
Hikayesini şöyle anlattı bir arkadaş. Buranın adı nehrin iki yakasının bir araya geldği yer mi, iki nehrin bir araya geldiği yer mi, öyle bir “iki”, “nehir” ve “bir araya gelmek” anlamında birtakım kelimelerin yerlilerin dilindeki karşılığıymış. Sonra İngilizler gelmiş, sonra Fransızlar gelmiş ve en son Louisiana Purchase ile tekrar İngilizlere verilmiş. Arkınsoo da bir Kızılderili adının, önce İngilizleştirilip sonra Fransızlaştırılıp sonra bir kat daha İngilizceleştirilmiş hali imiş.


aychovsky
(03.09.18)
@aychovsky Kansas'a gelince KAENzıs diyor dengesizler


freedonia
(03.09.18)
Worcestershire
Schedule


agluna
(03.09.18)
Schedule
Archive
Vowel

Shecule şecıl, şedyul falan beklerdim.


le jeune turc
(03.09.18)
hackneyed - heknid diye okunuyor. Heknayd diyesim vardı.
segue - segwey diye okunuyor ve bunun yazılışı segway'dir diye düşünüyordum hep.


lieutenant. leftenınt şeklindeki ingiliz telaffuzu olan haline şaşırmıştım.


misterturist
(03.09.18)
education

ecukeyşın şeklindeki telaffuzunu yıllar geçse de sindiremedim :)


tabudeviren
(03.09.18)
choir +1

degisim ogrencisi olarak ilk kez yurtdisina gittigimde universitenin korosuna kaydolmustum. neyse toplanti yapilacak yeri aradim taradim bulamadim. cevredeki diger ogrencilere mekani sorarken /çoː/ diye telaffuz etmistim (chair gibi ama o ile iste) haliyle kimse anlamadi ben koro calismasina gec kaldim, hayallerim baslamadan bitti.

ufku once yariya indirip sonra 4 katina cikaran bir deneyimdi


elon
(03.09.18)
(12)

Arapların Londra sevdası

Kökeni, nedeni nedir? Başka hiç bir kentte yok böyle bir şey. İstanbul'da her taraf Arap oldu deniyor ya, işte onun 20-30 katını hayal edin Londra merkezdeki durumu anlamak için.
Kökeni, nedeni nedir? Başka hiç bir kentte yok böyle bir şey. İstanbul'da her taraf Arap oldu deniyor ya, işte onun 20-30 katını hayal edin Londra merkezdeki durumu anlamak için.
freedonia
(09.08.18)
Hepsinin Arap olduğundan emin misin? Pakistanlı olmadıklarindan emin misin?


Traveller
(09.08.18)
metropoller hep mülteci ve göçmen dolu. paris veya amsterdam’da da durum aynı.
ek olarak londradakilerin çoğu güney asyalı (pakistan, bangladeş vs)

londra’da ayrıca zengin hintli, pakiler de var.


cedex
(09.08.18)
Gecen sene yazin Londra´daydim, hic oyle bir sey hatirlamiyorum. Pakistan/Hindistan asilli olmadiklarindan emin misiniz +1.

Ayrica, zengin Araplarin Avrupa takintilari var. Lugano Arap doluydu ki, ki Lugano Isvicre sartlarinda bile pahali bir yer. Ya da Milano´da cilginca alisveris yapan Arap kafileleri gorebilirsiniz. Ayni durum Cinliler icin de gecerli. Cin´den tanidiklarim Avrupa´nin birkac ulkesinin ozellikle zenginler arasinda cok populer oldugunu ya da insanlarin hayallerini susledigini soylemislerdi.


buf-e kür
(09.08.18)
aynen oyle, her yer arap. birbirlerinden duyduklari seyler. londrada para harcamak, hediyeler almak vs onlar acisindan statu sahip olanlarin yapabilecegi bir sey. ingilizler de bunlar para getiriyor diye ses cikarmiyor. ozellikle hyde park civari, her yer arap.


@traveller, cedex arap olduklarına eminim pakistan, bangladeş, hintliler bildiğim kadarıyla arapça konuşmuyor, özel direksiyonlu arabalar getirmeleri ya da 30 kişilik tüm sülale ellerinde alışveriş poşetleriyle gezdikleri de çok nadirdir herhalde. Türkiye'de araplarla akraba olduk zaten, adamları 10 metreden ayırt ederiz, merak etmeyin:)

@cedex paki ırkçı bir söylem bu arada nigga gibi bir şey

@buf-e kür Londra'da arap görmedim derken, hocam sen başka Londra'ya falan mı gittin? Banker Bilo Münih olayı olmasın:)


freedonia
(09.08.18)
turistleri bilmiyorum ama arap zenginleri çocuklarını okutmak için genelde londra'yı tercih ediyor. hatta geçenlerde haber çıkmıştı, bir arap prensin oğlu 3 tane altın kaplama hummer, aston martin ve lamborghini'yi sokakta park edip paso park cezası yiyormuş.


burya
(09.08.18)
Araplarin tatil sezonu şu anda; cenevre de bu zamanlar Arap kaynar mesela. Londra için de aynı şeydır muhtemelen. Nisanda londra'daydım ben de, pek dikkatimi çekmedi açıkçası.


fraise
(09.08.18)
"Istanbul'da her taraf Arap oldu deniyor ya, işte onun 20-30 katını hayal edin Londra merkezdeki durumu anlamak için."


El-cevap: "Hic oyle bir sey hatirlamiyorum."

Bu cümleden "Londra´daki Arap asilli insan sayisi sifirdir." mi cikiyor? Ayrica, cevabin devaminda da anlatmisim Araplarin Avrupa sevdasini. Baska hicbir kentte boyle bir sey yok degil, Avrupa´nin bircok sehrinde Arap turist var bol bol demisim.

bkz. okudugunu anlama.


buf-e kür
(09.08.18)
Bu yeni bir şey değil, tarih boyunca süregelen bir şey. Petrol parasını nerede yiyeceksin? Londra’nın kozmopolit yapısı, ne olursan ol gel mantığı herkesi kucaklaması bence asıl neden. Edgware Road, Marble Arch, Knightsbridge, Mayfair adamlar merkezi Araplara bırakıp gitmişler resmen, daha ne konuşuyoruz. Ne kadar üst sınıf, zengin British olursan ol, petrol zengini prens bilmemkimle nasıl yarışacaksın, adamın ülkesi var la. Harrodsu bilmemnesi bir sürü alışveriş merkezleri, bankaları, otelleri. Adam İngiliz prensesi Diana ile yasak aşk yaşamış. Bu mevsimde Milano’da çok arap var, İsviçre’de de çok arap var vs. gibi argümanlar nedir abi, Londra’daki Arap varlığını inkar eden ya da küçümseyecek adam bi zahmet Londra gettolardan çıkıp merkeze insin.


neck_and_neck
(09.08.18)
@freedonia ve neck_and_neck,

Siz dis gostermeden, aklinizca "kucumsemeden", medenice ve insanca yazismayi nicin bilmiyorsunuz, gercekten bu agresifligin nedenini merak ediyorum.

Yok efendim, "Banker Bilo Münih"mis; yok "Londra gettolarindan inmek gerekirmis.".

Kendi argümaniniz varmis, soylemissiniz; saldirmak niye? 3.5 4 yildir Avrupa´da yasiyorum zaten ve kendi deneyimimi soylemisim. Gettoymus, bir tarafimla guleyim.


buf-e kür
(09.08.18)
londra'daki arap popülasyonu fazla cidden; hem işverenim hem de birlikte çalıştığımız partneri araplarla iç içe ve en zengin arapların londra'ya, bir tık altındakilerin istanbul'a geldiği konuşuluyor laf aralarında. 2015'e kadar dini veya çeşitli sebeplerle istanbul'u tercih eden über zenginler de londra'ya gider olmuşlar 2-3 senedir; şirketin şehzadesi anlatıyordu geçen, orada yaşıyor.

bahseilen araplar kuveyt, katar ve bae'den genelde ama suudiler de yavaş yavaş tercih eder oldular. tl'nin değer kaybı sonrası daha orta kesim buralara gelir oldu, bizim iş yaptığımız arapların profili hep düştü mesela.


Bruce
(09.08.18)
@buf-e kür getto derken ben inan küçümseme babında yazmadım, şehrin uzak noktalarını kastettim. Adamlar şehri 8-9 bölgeye ayırmış, şimdi mesela 4., 5. bölgede Southall, Brentford'da yaşayan adam ne arabı kardeşim Hintli istilası var, Lewisham'daki tüm afrika burda, ne arabı? ya da Haringaydeki adama sorsan her taraf Türk, Kürt. Araplardan fazlayız der. Ama merkeze yaklaştıkça Arap etkinliği eksponansiyel olarak artıyor.haklısın getto varoşları tanımlamada kullanılıyor küçümseme olarak algılamışsın bir şey diyemem. Ama "diğer milletlerin turistlerin ne kadar varsa araplardan da o kadar var" ya da "x şehrindeki Arap yoğunluğu, etkinliği Londra'dan daha baskın" vs denilirse kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim.


neck_and_neck
(09.08.18)
(9)

Türkiye'de seyahatin, gezinin gurmesi kim?

Şu ülkede, şu şehirde şu yapılır, buraya gidilir, bunu yiyin, buraya uğramadan gelmeyin vs dediklerini kaale alabileceğimiz sağlam bir otorite arıyorum. Vedat Milor yemek, gastronomi alanında neyse bu da gezinin, turistin ordinaryusu olsun? Var mı öyle biri Türk olacak bu arada.
Şu ülkede, şu şehirde şu yapılır, buraya gidilir, bunu yiyin, buraya uğramadan gelmeyin vs dediklerini kaale alabileceğimiz sağlam bir otorite arıyorum. Vedat Milor yemek, gastronomi alanında neyse bu da gezinin, turistin ordinaryusu olsun? Var mı öyle biri Türk olacak bu arada.
freedonia
(31.07.18)
Ayhan Sicimoğlu


Ömür Akkor.


dedim ben sana
(31.07.18)
Saffet Emre Tonguç


ırene adler
(31.07.18)
ayhan sicimoğlu NOKTA.


mehmed resad
(31.07.18)
@dedim ben sana: hocam sen anlamamışsın soruyu


freedonia
(31.07.18)
Türk bir kizin blogu var, gerci su siralar Almanya'da yasiyor ama.

hayatveseyahat.com


chitosan
(31.07.18)
@chitosan biz Ronaldo mu Messi mi diyoruz? Sen Elif Elmas var diyorsun:)


freedonia
(31.07.18)
@freedonia niye anlamamışım? adam hem en iyi yerlerde yemek yiyor hem de gittiği yerleri önemli yerlerini, müzelerini geziyor.


dedim ben sana
(03.08.18)
@dedim ben sana hocam adam hangi videosuna baksam yemek yapıyor, gitsin gezsin anlatsın istiyorum ben


freedonia
(08.08.18)
(4)

Kayalığı telle çevirmek? Nedeni nedir?

Ecnebi bir sahil kentindeyim. ormanlık alanında gezerken rasladım: bir kaç yeri adamlar telle çevirmiş, nedeni ne olabilir?http://resimag.com/p1/be848881ae.jpeghttp://resimag.com/p1/a8e8e1525e.jpeghttp://resimag.com/p1/191cf3c532.jpeghttp://resimag.com/p1/9d64308b5f.jpeg
Ecnebi bir sahil kentindeyim. ormanlık alanında gezerken rasladım: bir kaç yeri adamlar telle çevirmiş, nedeni ne olabilir?

resimag.com
resimag.com
resimag.com
resimag.com
freedonia
(26.07.18)
Taş düşmesi, toprak kayması gibi sebeplerle çevriliyor.


hz emreyiz
(26.07.18)
Türkiye'de de çokça yerde görebilirsiniz bunu, özellikle şehirler arası yollarda aynı böyle kayalık ve insan eliyle şekillendirilmiş alanları telle çevirirler. Üstteki arkadaşın dediği gibi taş toprak vb kayıp düşmesin, düşse de zarar vermesin amacıyla yapılır bu.


gonion
(26.07.18)
heyelan olursa ya da herhangi bir şekilde taş kaya parçalarının yola düşmemesi.

ecnebilerde olduğu gibi ülkemizde de yaygın.


eeb
(26.07.18)
Akdeniz'e kiyisi olan sehirlerde cok var.


Traveller
(26.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.