Giriş
(4)

Yerli oto nasıl “yerli” oluyor bu şekilde?

Arkadaşlar selam. Amacım konuyu muhalif bir yere çekmek değil. Gerçekten bilmediğimden soruyorum.Bizzat yerli oto CEO’sunun açıkladığına göre aracın motoru Bosch, bataryası için büyük olasılık Çin, gövde kısmı UK vs. liste uzuyor. Tasarım için de söylenenler ortada hani.Peki bu şartlarda araç nasıl
Arkadaşlar selam. Amacım konuyu muhalif bir yere çekmek değil. Gerçekten bilmediğimden soruyorum.

Bizzat yerli oto CEO’sunun açıkladığına göre aracın motoru Bosch, bataryası için büyük olasılık Çin, gövde kısmı UK vs. liste uzuyor. Tasarım için de söylenenler ortada hani.

Peki bu şartlarda araç nasıl yerli oluyor? Yani biz motorun teknik çizimlerini yapıp gerekli donanımını vs. belirleyip Bosch’a mı yaptırıyoruz yoksa Bosch’a “bize bir motor ayarla mı” diyoruz. Aynı durum batarya için de geçerli.

Danke.
giovanne
(41 dk)
yerli olmuyor tabi, ticari bir girişim olabilir belki.
ama bütün aksamları başka yerde yaptırıp bununla hala kar edebilen bir iş modeli yok dünyada. bütün büyük üreticiler en azından kontrol yazılımlarını kendi yapıyorlar. o da dışarıdan.


soyle yerli oluyor. teknik ve tasarim anlaminda kararlari biz aliyoruz. yani X,Y,Z ozelliklerine sahip motoru olsun, a,b ozelliklerinde sanzumani olsun, cilek gibi gozuksun ama yiyince muz tadi gelsin vs vs. bu kararlari biz aliyoruz. daha sonra bu ozellikleri saglayan motoru ister Bosch'tan aliriz ister Siemens'ten istersek sanayideki bahattin abi ye ozel uretim yaptiririz, istersek fabrikasini kurar kendimiz uretiriz. bu yerli mal oluyor. bu parcalarin uretimi TR sinirlari icerisinde olursa da yerli uretim.

mesela Ford'un Honda'nin burada fabrikalari var. burada araba uretiliyor. bu arabalar turk mali degil. bu fabrikada uretilecek urunlerin hicbir ozelligine biz karar veremiyoruz, elin amerikan'i japon'u binlerce km oteten sunu soyle yapin bunu boyle yapin diyor. ama yerli uretim.


crucio
(33 dk)
hyundainin tr'deki fabrikasında veya herhangi bir x markasının y yerindeki üretim tesisinde marka kendi tasarımlarını imalata dönüştürür.

yani volkswagen türkiye'ye fabrika kuracağı zaman tasarımlarını, arge'sini almanya'da yapar üretimi tr'de yapar. zaten üreticilere ne üreteceklerini, hangi kalitede üreteceklerini, kaç tane üreteceklerini verir o standartlar dışında üretim yapılamaz zaten.

ama burada durum farklı sen know-how'ı da başka yerden alıyorsun. muhtemelen 10 yıl önceki teknolojinin süslenmiş hali ile gelecek karşımıza.


(2)

Kağıt Kapak Kitabın Ömrünü Uzatma

Selam ahali. Kağıt kapak bir kitabım var, kitaba uzun yıllar ihtiyacım olacak. Ne yazık ki kitabın kapağı çok dandik, bunu karton kapak formatına getirebilmenin bir yolu var mıdır acaba?
Selam ahali. Kağıt kapak bir kitabım var, kitaba uzun yıllar ihtiyacım olacak. Ne yazık ki kitabın kapağı çok dandik, bunu karton kapak formatına getirebilmenin bir yolu var mıdır acaba?
giovanne
(28.01.20)
cilt yaptırabilirsiniz.


angelofdeath
(28.01.20)
Koştaş tekzen gibi yerlerde yapışkanlı kaplama malzemeleri satılıyor. Onların şeffaf olanı ile kitabınızı kaplayabilirsiniz. Genelde dolap kapağı rafı vs. Kaplanıyor bunlarla sanıyorum ki. Ben yıllarca defter kitap kapladım. (5-10 lira fiyatı var ve en az 4 kitap kaplar sanırım)


(2)

VFS'ye Randevusuz Gitme

Arkadaşlar selam. Arkadaş Erasmus'a gidecek. Bazı bürokratik problemlerden dolayı evrak işleri yeni bitti. Uçak biletini falan da aldı bu arada. Şimdi Belçika vizesi için VFS'den randevu alalım dedik ama adamlar 16 gün sonrasına randevu veriyor Ankara için.Acaba randevusuz gidip durumun aciliyetinde
Arkadaşlar selam. Arkadaş Erasmus'a gidecek. Bazı bürokratik problemlerden dolayı evrak işleri yeni bitti. Uçak biletini falan da aldı bu arada. Şimdi Belçika vizesi için VFS'den randevu alalım dedik ama adamlar 16 gün sonrasına randevu veriyor Ankara için.

Acaba randevusuz gidip durumun aciliyetinden bahsetsek yardımcı olurlar mı yoksa zinhar kabul etmezler mi?

Danke.
giovanne
(25.01.20)
parali hizlandirilmis servisi vardi sanirim. bi arayip sorustur istersin.


mayeskuel
(25.01.20)
vip dedikleri bir servis var 50$ gibi ekstra ödüyorsun. ertesi güne randevu veriyor.


orpheus
(26.01.20)
(2)

Gelir Testinden Önceki Borçlar

Diyelim ki gelir testi yaptırdık ve sgk olayını çözdük. Önceki biriken borçları sildirmenin bir yolu var mıdır?Danke.
Diyelim ki gelir testi yaptırdık ve sgk olayını çözdük. Önceki biriken borçları sildirmenin bir yolu var mıdır?

Danke.
giovanne
(23.01.20)
Gelir testi yaptırıp, yeterli fukaralık şartlarına haiz olduğuna ikna edersen, zaten eski borclar silinir. Sen de yeşil kartlı olup sağlık imkanlarından ücretsiz faydalanırsın, yeni borç da eklenmez.


rezilrusfaadam
(23.01.20)
benimkiler 2015in ortalarında af gelmişti o zaman silinmişti
gelir testi yaptırmıştım daha öncesinde


tamamhosdiyonda
(23.01.20)
(14)

Ankara'da Beğendiğiniz Restoranlar??

Fine Dining dışında gidebileceğiniz, abonesi olduğunuz nereler var? Yıllardır buradayım, son zamanlar 5*6 mekana sıkışıp kaldım. Nereye gitsem beğenmiyorum, yediğim şeyler lezzetli gelmiyor.Millet Masabaşı Kebap diye kendini kaybediyor, şöyle iyi böyle güzel, ben sıradan bir restorandan bir tık bile
Fine Dining dışında gidebileceğiniz, abonesi olduğunuz nereler var? Yıllardır buradayım, son zamanlar 5*6 mekana sıkışıp kaldım. Nereye gitsem beğenmiyorum, yediğim şeyler lezzetli gelmiyor.

Millet Masabaşı Kebap diye kendini kaybediyor, şöyle iyi böyle güzel, ben sıradan bir restorandan bir tık bile fazlasını göremedim. Sorun bende mi onu da bilmiyorum.

Siz nerelere gidiyorsunuz? Konum/mutfak da çok farketmez hani.

Danke.
giovanne
(22.01.20)
Ben pizza ve burger için artık (bkz: the muddy waters pub) buraya gidiyorum.


zwiegesprach
(22.01.20)
Dear pizza
kazan kavurmacısı


kablelvuku
(22.01.20)
balgattaki: cezzar. son zamanlarda ''favori''m burası. Fırsat buldukça burada yiyorum.

eskiden döner için(ben ekmek arası dönerciyim) peçenek'e giderdim. malum hosta çook uzun zamandır tadsız tuzsuz.

Ama artık peçenek de kötüleşti. döner için sanayi yolunda yaşar usta dürüm evi var. adı yanıltımasın dürümcü değil. benzinliğin için de bi' dönerci. oraya gidiyorum. çok pişmiş isteyince tam sevdiğim tadda döner geliyor.


bundan 5-6 yıl önce kazan'da çalışıyordum. orada 2 ortaklı bi' çöpşişci vardı. sonra ortaklıkları bozuldu. biz 2sine de ayrı ayrı da giderdik. sanırım ismi köseoğlu idi. geçenlerde farkettim, bunlar ankarada batıkent civarındaki o toptancı sitesine de bi' tane şube açmışlar. yolum düşerse oraya giderim çöp şiş yemeye.

düşünüyorum...

bu cafe-restarantlardan olmayan başka da tercih ettim biryer yok sanırım.

ha şey var, armadanın üst katındaysam eğer dürümcü mü dürüm evi mi öyle biryer var. tavuk dürümü baya güzel. bu tavuk dürüm bir de cigerci apo'da çok güzel geliyor.

Eğer erkek misafirim varsa onu alır cigerci apoya bi' götürürüm. yemekleri değil ama oradaki usul ve hizmetten şimdiye kadar etkilenmeyen görmedim.

bir de eskiden çok eskiden washington ya da manzara için atakuleyi tercih ederdim ama çook uzun zaman oldu. hala o açıklar mı değiller mi onu bile bilmiyorum.


son olarak ben de bi' soru sorayım. Eğer bilen varsa; ankarada yüksek bi' yerde camın önünde şarap içebieceğimiz güzel bir yer var mı ? baya bi' bakındım da bulamadım...


mete kudur
(22.01.20)
Masabaşı fazla meze veriyor ondan millet seviyor ama bende sevmiyorum.
Kebap olarak Müslüm kebap beğeniyordum ama Ankara'da uzun süredir yokum, şimdi nasıl bilmiyorum.


Topalordek
(22.01.20)
tatlı için açıktezgah'ı kesinlikle tavsiye ederim. ufacık bir dükkan ancak her daim taze ve lezzetli


mirty
(22.01.20)
kızılayda cigerci müslüm efsaneeeee....


sizofren06
(22.01.20)
Tunalı için konuşursam pek öyle restoran havası olmasa da burger için Burgerdinho çok iyi. Hem kafe hem yemek olsun dersen Kavaklıdere' de Last peny var. Tatlı için Bolulu Hasan usta.


Amaranta ursula
(22.01.20)
Masabaşı Ankara'daki en overrated mekan olabilir. Hemen karşısında ciğerci apo var ama, üstte yazıldığı gibi gerçekten efsane bir yer.

Daha dünya mutfağı için Cafe Modern'i beğeniyorum, cermodern içinde.

Ankara'da restoran kültürü çok yok. Anca aspava açsınlar. Kafeleri düşününce ama seçenekler bollaşıyor.


aguen
(22.01.20)
gerçekten de masabaşı kadar abartılmış bir yer yok. masaya meze veriyorlarmış. apo'da veya bahattin'de de dünyaları koyuyorlar masaya. ama masabaşı'nın mezelerinin de, yemeklerinin de porsiyonları ufacık. ciğercilerde bittikçe tazeliyorlar.

kuş yemi kadar meze ve ciğercilerde yediğinin yarısı (evet yarısı, 26 liraya 5 şişte tavuk getirdiler, aynı tarihte 10 şiş etin veya 10 şiş ciğerin fiyatı apo'da 31 liraydı. bu kadar mı diye sorduğumda, tavuklar azıcık daha iri olduğu için o kadar olduğunu söylediler) için neyi bu kadar övüyorlar anlamış değilim.

o tarz bir yer için ciğerci apo veya ciğerci bahattin.

ankara'da restaurant pek yok gerçekten. varsa yoksa kebapçı, öğrenci işi ucuz cafe ve biraz daha üst düzey bistro'lar var.


kibritsuyu
(22.01.20)
Müslüm Kebabın Adanasını çok beğeniyorum. Çiçek lokantasında haşlama yemiştim sadece o da baya iyiydi.


Depik
(22.01.20)
ben ümitköy düveroğlu'nu beğeniyorum ama genelde çok yoğun oluyor.


Quick China
Piel Roja
Uludağ
Bilkent Otel
Düveroğlu
Hacıbaba
Boğaziçi
Eyvan


heritage
(22.01.20)
Kofteci suleyman ustanin yeri. Yucetepe'de salas bir mekan. Son donemde yedigim en lezzetli kofte ekmek.

Meze icin de Tunali'da ayvaz.


logic
(22.01.20)
Karacakayada sitelerde nizam usta cag kebabi
Balgat etna pizza
Emekte la casa della pizza
Tunalida kitirin ustunde ust kat denen mekan
Karumda la gioia bu biraz fine dininge kacabilir ama degil aslinda fiyatlar ulasilabilir.
Cayyolu koyuncuoglu kebap

Ilk aklima gelenler. Koyuncuoglu bu arada kebap konusunda bayagi basarili. Firini eh iste.

edit: bi de livorno var. tam ucuz bira yemek yapmalık yer. yemekleri fiyatlarına göre inanılmaz iyi aklım almıyor. tabii 1 ay olmuştur gideli kesin artmıştır fiyatlar. böyle düşündüğüm yerlerde çok sık yaşadığım bir durum bu.


(11)

Birisinin Yerine Göz Diktim Ama ??

Selamlar. ofiste 6 masa var. Benim masamın üstünde klima var ve kışın bu klima beni mahvediyor. Ofisteki hocalarımızdan birisi kavgalı bir şekilde ofisi terk etti. Kendisini de severdim, janti bir abimizdi. Masası klimadan uzak, güzel bir masa. Şimdi labın sahibi hocaya gidip de “ben o masaya geçsem
Selamlar. ofiste 6 masa var. Benim masamın üstünde klima var ve kışın bu klima beni mahvediyor. Ofisteki hocalarımızdan birisi kavgalı bir şekilde ofisi terk etti. Kendisini de severdim, janti bir abimizdi. Masası klimadan uzak, güzel bir masa. Şimdi labın sahibi hocaya gidip de “ben o masaya geçsem, klima altında mahvoldum” desem, gerek ayrılan janti abimiz, gerek sorumlu hoca bana laf eder mi? Daha 1 hafta oldu ayrılalı bu arada.

Danke
giovanne
(20.01.20)
Klima evrensel bir sorun Kurtulmak için yek çare o masaysa ayıp olmaz bence.


sakın yapma. klimanın altında hastalıktan ölsen de janti bir abinin kutsal masasını korumalısın.


inekadam
(20.01.20)
janti abin önümüzdeki hafta geri dönmeyecekse masayı bir yas tutma yeri ilan etmenin manası yok. git söyle otur.


viyana kangurusu
(20.01.20)
gecebilir miyim diye sor
gec
ayrılan adama ne ofisten
sorumludan teyit al
yürü


kingcyrax
(20.01.20)
Labin sahibi olan hocaya sor, sonra da gec o masaya.


chitosan
(20.01.20)
Adamın kesin olarak ayrıldığından eminsen neden olmasın, ama adam 2 gün sonra geri dönüp de seni masasında bulursa olacaklar pek hoş olmaz.


elikası
(20.01.20)
Labin sahibi hocaya gidip janti abi artik yok ben varim de ve masaya gecip fiyakali ama biraz yamuk otur. Mesaji alir kanimca.

Yasadiklarimdan ogrendigim bir sey varsa 1 hafta icinde sen gecmezsen baskasi o masaya gececektir.


Kirmizibavul
(20.01.20)
@kirmizi aynen öyle, şu an diğerleri geçmeyi düşünüyormuş cidden.


giovanne
(20.01.20)
aynı günün öğleden sonrası tamamen geçmiş olurdum. dakika vakit kaybetmem.


draconas
(20.01.20)
Ben olsam ayrılan adamın eşyalarını toplamasına yardım eder hızlıca kalksın gitsin diye. Dakka durmazdım +1


avatar is back
(20.01.20)
tabii ki konuş
hatta elini güçlendirmek için doktordan bir yazı bile alabilirsin
direkt klimaya maruz kalmamalıdır şeklinde
böylce bu yer olmasa bile başka yer düşünürler


superb
(20.01.20)
(4)

Bir şehirden başka bir şehre balık göndermek

Selam. 12 saatlik bir mesafeye balık gönderilir mi sizce? Kardeşim gelecek yanıma, bizimkiler buranın balığını pek sever. Ben de acaba 2*3 kg balık alsam da kardeşimle yollasam olur mu diye düşünmüyor değilim. Otobüsle dönecek kendisi. Hazır mevsim de kış, bagajda soğukta gitse? Hatta belki sırf bu
Selam. 12 saatlik bir mesafeye balık gönderilir mi sizce? Kardeşim gelecek yanıma, bizimkiler buranın balığını pek sever. Ben de acaba 2*3 kg balık alsam da kardeşimle yollasam olur mu diye düşünmüyor değilim. Otobüsle dönecek kendisi. Hazır mevsim de kış, bagajda soğukta gitse? Hatta belki sırf bu iş için hazır sistemler vardır?

Ne dersiniz a dostlar?
giovanne
(15.01.20)
gonderme bence. vereceksin, verdigin adam serinde durmasina dikkat edecek mi belli degil? Tanidigin biri ozel aracla gidecekse, ona verilebilir.


ebabil curnatasi
(15.01.20)
Köpük içine buzla koyup gönderebilirsin açtığında buzlar erimemişse balıkta da problem yok demektir.


erty_ksk
(15.01.20)
Buz aküsü ve köpük içinde donmuş balığı göndermişti babam. Geldiğinde daha buzlar erimemişti. Bence gönderebilirsiniz.


irene
(15.01.20)
Köpük, balıklar iki kat poşete , balık aldığınız yerde buz doldurtturun sıkıca bantlayın. Siz 12 saat diyorsunuz , bordomavibalık var instagram'da adam trabzon'dan izmir'e gönderiyor 17-18 saatten aşağıya sürmüyor o yolculuk kaldı ki hava oldukça soğuk. Videosu falan var bakabilirsiniz :)


synax
(15.01.20)
(10)

Mazot Parasını Ödedik Ama Depo Almadı??

diyelim ki 250 liralık mazot alalım dedik, gittik kredi kartı ile ödedik ama depo almadı, 150 lirada fullendi. Bu durumda ne oluyor?
diyelim ki 250 liralık mazot alalım dedik, gittik kredi kartı ile ödedik ama depo almadı, 150 lirada fullendi. Bu durumda ne oluyor?
giovanne
(13.01.20)
Amerika'da kartina iade oluyor fazla olan tuta4. Ya da iceri girip aliyorsun.

Turkiye'de sistem oyle degil ki? Monitorde senin depo numaran sonunce (benzin verme bitince) aliyor parayi?


brkylmz
(13.01.20)
Önce pompacı, sonra kasada duran adam, sana "mal mısın amk sen" der gibi bakıyolar, sonra mecbur çıkarıp 100 lira veriyolar.


Hakan1980
(13.01.20)
@hakan'a iyi ornekleri denk gelmis. Karti nakite cevirmek icin kullanilmasin diye, islemi iptal edip yeniden cekerler muhtemelen.


brkylmz
(13.01.20)
Denedim. Nakit istemedim, bir kart gibi bir şeye yükletip sonra kullanmak üzere ayrıldım.

Nakit olayına küçük meblağlar için sıcak bakıyorlar ama fazlası sıkıntı.


giovanne
(13.01.20)
Pompanın durmasını bekleyip orda ekranda kaç görünüyorsa onu çeliyorlar normalde. Sen şu kadar çekin deyince çeker. Sana fişini verir. Pompacıya gidersin. Sonra kuzu kuzu gelip fazla çekildi iptal edip 150 çeker misin dersin


efruz
(13.01.20)
Genelde nakit olarak üstünü veriyoruz. Adamına göre de değişiyor ters biri ise bir adama işlemi pos makinesinden iptal edip tekrar çekiyoruz. Tutum önemlisi insan olana her yer Paris.


mak
(13.01.20)
aklima kalan 100 liralik mazotu bir bidona doldurup yanima almak geldi :)


kredi kartı işlemleri pos makinasından iptal edilebilir.bu başka alışverişler için de geçerli bu arada. bir sıfır fazladan yazmak gibi hatalar olabiliyor.


orpheus
(13.01.20)
diyelim dediğinize göre olay yaşanmadı diye farzediyorum. o yüzden eu daki örneği anlatayım: kartı takarsınız, debit kart kullanıyorsanız önce şifre girer sonra kartı alırsınız. kredi kartı kullanıyorsanız şifre sonrası yüklü bi provizyon koyar (100 euro gibi) dolum tamamlandığında masraf neyse karttan o çekilir. ama kredi kartı kullanıldıysa o provizyon 1 hafta sonra kalkar/iptal olur.


sttc
(13.01.20)
EU’daki örneği anlatayım 25€ çektirdim 20€ aldı 5€ nakit verdi. Her EU ayni degil.


Mcfly
(14.01.20)
(10)

Bu koşullar altında ev almak hayal mi?

Merhaba. Karı koca çalışıyoruz, devlet işindeyiz. Eve aylık ortalama 13 bin lira giriyor. 80 bin lira birikmişimiz var. 70 bin lira da birimizin ailesi veriyor, totalde 150 bin lira ediyor. Baktığımız evler ortalama 450 bin ile 550 bin tl arasında. Şu an oturduğumuz evin ise kirası 2000 tl.Tek probl
Merhaba. Karı koca çalışıyoruz, devlet işindeyiz. Eve aylık ortalama 13 bin lira giriyor. 80 bin lira birikmişimiz var. 70 bin lira da birimizin ailesi veriyor, totalde 150 bin lira ediyor. Baktığımız evler ortalama 450 bin ile 550 bin tl arasında. Şu an oturduğumuz evin ise kirası 2000 tl.

Tek problem şu: birimiz 3 yıl sonra işsiz kalabilir/ daha düşük ücretle çalışabiliriz.

Riske girip 0,79'tan faydalanıp 300 bin lira kredi çekilir mi yoksa beklemek, biraz daha para biriktirmek mi gerek?
giovanne
(12.01.20)
Al, olmadı satarsın zaten. Evin değerinin artışı faiz zararını karşılar.


antihero
(12.01.20)
ilk eviniz için biraz daha uygun bütçeli seçeneklere bakın bence. borcunuz bitince ya da hafifleyince upgrade edersiniz. bir anda bu kadar yüksek riske girmekten daha mantıklı gibi.


cowboy
(12.01.20)
@cowboy +1
Daha küçük ev alın diye öneririm ben de. Ciddi bir kredi miktarından bahsediyoruz. Bence bütçeyi kısıp ikinci eviniz için para biriktirmeye devam etseniz daha karlı olursunuz. Hayırlısı olsun inşallah.


Bu soru çok kişisel ve cevaplanması için veriler yeterli değil. Şimdi bu ev alma olaylarının birkaç sac ayağı var.

-alacağınız evin değeri/kira bedeli
-alacağınız evin bulunduğu semt / yaşadığınız semt
-Evin değeri / Sahip olduğunuz para
- ve Evin değeri / Aylık ödeme gücü durumu


Tüm bu verilerden sonra bile hayat biçimiyle alakalı bir soru da eklenecek. ''Beklentin ne?''

Mesela ben olsam: 500k değerinde bir mal için 150k param varsa o riske girmez para biriktirmeye devam ederdim, ama ben fazla(çok fazla) garanticiyimdir. Benim karakter tipime uygun bi' refleks değil bu b-c planını olmadan bütün sermayeyi bi' şeye gömmek. Ama mesela standart memur refleksidir, bütün sermayeyi bi' eve/arabaya/yazlığa gömmek işte bu kültürel hayat beklentisi ile alakalı.


şimdi 10 yıl vadeli 300k kredi çekerseniz eğer, sanırım kiranızın 2 katı kadar bi' ödeme planınız oluşacak.
bu durumda evin konumu sizin yaşam standartınız ve bu x2 kirayı ödeme/ödeyememe gücü yeni soruları getirecek.

mesela 3 yıl sonra geliriniz ne kadar düşecek ? diyelim ki yarıya bölündü. bugünkü şartlarla yaşam standartınızı daraltarak 6.5k kazanıp 4k kredi ödeyebilir misiniz ? ödeyebiliyorsanız eğer problem yok. ya da beklediğiniz kazanma/ödeme miktarını yaşam standartlarını düşürerek sağlayabilir misiniz ?

Ev sahibi olmak için buna değer mi ? Çünkü bu tür durumlarda genelde yaşanılan semtten de uzaklaşılması gerekir. Genelde kira masrafına ayırdığımız paralarla oturduğumuz evleri krediyle pek alamayız. Ama sizin kira ödemeniz gelirinize göre düşük sanırım siz oturduğunuz yerden ev almayı düşünüyorsunuz. Bu ulaşım ve mahalle konforunuzu değiştirmeyecektir ama acaba muğlaklık ve istek -ikisi de aynı anda varsa biraz daha semtten kaçarak/uzaklaşarak fiyatı daha düşük evlere mi bakmak gerekir ?

Evin ilerleyen zamanlardaki değerinin ne olacağı ise zaten tamamiyle konumuyla alakalı. her halükarda banka faizinden daha fazla getirecek diye birşey yok. öyle olsa bankalar kredi satmaz ev alıp satarlardı. Meşhur ekonomi hikayesi bu; ''ekonomide 1 yıl sonrayı bilebilseydim şu karşıdaki parka benim heykelimi dikerler''. ev kesinlikle faiz maliyetinden fazla getirir diyemeyiz. bu kredi çekip altın alayım altın daha fazla getiriyor demekle aynı şey. Bankaların bunun önüne geçen sistemleri var zaten.

Değeri düşen evler de biliyorum ben. Hatta çok fazla sayıda biliyorum öyle 3-5 değil.
Öngörülen değeri yakalayamayan evler de biliyorum. (barter'la aldığımız ancak asla anlaşılan fiyata satamadığımız- bu barterın kaderinde var gerçi de)

Şimdi bir diğer konu da evin değerleme değerinin(5'te biriydi sanırım en son) bir kısmını zaten nakit ödemek zorundasınız. onun üzerine de kredi ödemelerine başlayacaksınız. Kredi vadeniz ne kadar uzun olursa ödeyeceğiniz fazladan faiz de o kadar yükselmiş olacak. Vadeyi kısaltırsanız da aylık ödeme güçlüğünün leveli artacak. E o zaman optimum dengeyi bu rakamlarla tuturmanız çok zor.
çünkü zaten sizin hazırda istediğiniz ev değerinin maksimum %30u var. Bir de bunun bir kısmı aile yardımı. Kredi öderken ortaya çıkabilecek major aksiyonlar sizi çok hızlı dara düşürecektir. Hayat kalitenizden ödün vermeye başladığınız an aile ilişkileri de sekteye uğrar ki bu kısmı tecrübeyle sabit. işler iyi gitmediği anda, o iyi gitmeyen işlerden kaynaklanmadığı düşünülen ama zamanlaması manidar olan problemler peyda olur hep. o yüzden alınacak gayrimenkul'ün -ki bu size gelir getirecek birşey değil kullanacağınız birşey- en fazla %30 bedeline sahip olup üzerini krediyle tamamlamak bana pek yapılması gereken davranışmış gibi gelmiyor eğer bi' tüyo v.s almadıysanız.

Ama şu olabilir, bulunduğunuz konumdan biraz uzaklaşıp daha düşük bedellere ev sahibi olma durumu varsa o mantıklı olabilir. kiradan kurtulursunuz, hayat standartınız sosyal/mutfak harcamalarınızla değil de ulaşım-yol süresi kısmında azalır-ama konfor sağlanırsa eğer buna alışılıyor- ve kendinize ait olan bi' eviniz olur. bu da şu demek. mesela 2000 lira kira ödeyip 4000 lira kredi vererek o evi almak yerine, aylık kirası normalde 1200 lira olan evi almak gibi.


mete kudur
(12.01.20)
Çocuk varsa girmeyin ya da dusunuyorsaniz Benim diyecegim de bu.


monkey
(12.01.20)
mete kudur adli kullanicinin dediklerini iyice degerlendirin, cok guzel aciklamis.

ben diyorum ki; 300 bin kredi mi cekilir ya? kac yil boyunca onu mu odeyeceksiniz? allah korusun birinizden biri vefat ederse yandiniz yani.

babamla annem ev almislardi eskisehirde, 60 binlik kredi cekmislerdi faiziyle 90 bin olmustu. ev annemin ustuneydi. babam vefat etti. ben cocuktum o zamanlar. annem cok zorlandi oderken. annem de devlet memuruydu babam da. eve toplam 4 bin gibi bir para gidiyordu babam sagken. 2006 ya da 2007 yili bu.

ev sahibi olunca ne oluyor? 2 bin kira gayet iyi eve giren paraya gore. faturayla falan 9 bin size kaliyordur. mis gibi yasayin gecin iste.

o kadar yuksek miktarli kredileri zenginler cekiyordur, kisa surede odeyebilecek kisiler. internetten bi hesaplattim da aylik taksitleri ne oylee. bir de 120 ay vade ne demek? omrunuzu kredi odeyerek mi gecireceksiniz?

sirf eviniz olsun diye harcamanizdan kisip, sikici ve zor bir hayat mi yasayacaksiniz?

eviniz olunca ne oluyor?

para cok mu geldi? kendi keyfine harcayasin yok mu? cocugun varsa ya da yapacaksan cocugun icin biriktir. cocukla isim olmaz diyorsan git bagis yap falan.

500 bine alacagin ev de kiytirik bir evdir zaten eger istanbul ise. ben kadikoyde 2+1 bir evde oturuyorum, bir odasinin cami apartman bosluguna bakiyor. 3 yil once ev sahibim bu evi 500 bine almis insaattan. asiri gereksiz.


batlegolas
(12.01.20)
@batlegolas hocam sırf evimiz olsun diye atılan bir adım değil. kira ödemek sonsuz bir eylem ve ne yazık ki makul kiralar istenmiyor evlere göre. Ankara son yıllarda bu işin bokunu çıkardı. Bu sebeple kendimizi bir sonsuz döngüde kira öderken bulmak yerine 7-8 yıllık bir ödeme planı ile kökten bu problemi çözmeyi amaçlıyorum

Haa 450 değil de 400 binlik ev olur, 300 değil de 200 bin kredi çekilir vs. düşünülebilir ancak bu konjüktürde bence <evin olacak da ne olacak> sorusu ancak maaşına kira yardımı yapılan bir çalışan için makul bir soru olabilir :)


giovanne
(13.01.20)
yapıştırıp geçin hocam, peşinat + ödeme gücü uygun görünüyor.


nuisance
(13.01.20)
yahu aylık toplam geliri 13 bin lira olan ve 150.000 nakit çıkarabilen çift bile ev alamıyorsa biz ölelim.


elorelia
(13.01.20)
300 bin kredi için 10 yılda aylık ödeme 4300 TL, eve ayda 13 bin giriyor. Dakika düşünmeyin.

"3 yıl sonra düşük ücretle çalışabiliriz" 3 yıl sonra bile eve hala 10 bin lira girse yine geçinirsiniz.

3 yıl boyunca 80 bin lira kira ödeyeceksiniz, bunu da düşünün.


John Bloor
(13.01.20)
(6)

Withcer 3'ün hala gideri var mı? (PS4)

Hazır GOTY sürüm 64 liraya düşmüşken, yapıştırayım mı? Yoksa 4 yıl evvelinin oyunu, grafikler falan sarmaz mı?
Hazır GOTY sürüm 64 liraya düşmüşken, yapıştırayım mı? Yoksa 4 yıl evvelinin oyunu, grafikler falan sarmaz mı?
giovanne
(09.01.20)
grafikleri yerlerde olup da hayvan gibi saran oyunlar varken, witcher 3 gibi hikayesi üzerinden beğeni toplayan bir oyunun 4 yıl öncesindeki kalburüstü grafikleri hala iş görür.

edit: bir 10-15 saat oynadıktan sonra sarıyor ama


Bence yapıştır hiç 4 yıl öncesinin oyunu falan deme. Kendini kaybedersin. Ben çok fena düştüm son zamanlarda.


philiptraum
(09.01.20)
witcher 3'un olayi grafikleri degil hikayesi(grafikler de guzel). yan gorevler dahi bircok oyunun ana hikayesinden cok daha iyi. rpg veya aksiyon seven herkes oynamali muthis bir oyun olmus.


azeroth
(09.01.20)
Yapistir pisman olmazsin. goty versiyonda ek paketler var ya, onlar bile kendi basina ana oyun gibi eglenceli ve guzel senaryolu.

Bazi oyunlar uzerinden kac sene gecerse gecsin aklina dustugunde kurar oynarsin ya hani. Aha witcher bu oyunlardan.


eazy
(09.01.20)
haber verdiğin için çok teşekkür ederim. kesinlikle alacağım :)


Ben de aldım teşekkürler :)


sacrilegious
(09.01.20)
(4)

İkini el ev, evin fiyatını ne kadar düşürür?

Daha doğrusu böyle bir oran vs. var mıdır? Örneğin aynı semtte benzer özellikli iki ev düşünelim, biri sıfır ev, fiyatı 550 bin lira, diğeri de henüz 1 yıl oturulmuş bir ev, içi iyi durumda.Biz alıcı tarafındayız, ona göre yorum atın lütfen :)
Daha doğrusu böyle bir oran vs. var mıdır? Örneğin aynı semtte benzer özellikli iki ev düşünelim, biri sıfır ev, fiyatı 550 bin lira, diğeri de henüz 1 yıl oturulmuş bir ev, içi iyi durumda.

Biz alıcı tarafındayız, ona göre yorum atın lütfen :)
giovanne
(09.01.20)
sıfır evi alırken alıcı 0,79 dan, kullanılmış olanı alırken 0,99 dan kredi kullanıcaktır. Bu bile kredi miktarı ve vadesi ne göre evin fiyatında 20-30 bin TL fark edebilir.


paudi
(09.01.20)
@paudi eğer tapuda daha önce satış işlemi olmadıysa yani tapu ilk sahibinde duruyorsa, yine 0,79 kullanabilir.


giovanne
(09.01.20)
1 yıldır oturulan ev daha değerlidir, varsa ufak tefek eksikleri giderilmiştir, karşınıza akıntı sızıntı kötü malzeme kullanımından doğan zararlar gibi sürprizler çıkmaz.

Elektriği suyu gazı tapusu tamamdır, kışın soğuk mu yazın böcekli mi aidatı ne kadar bilmemne hepsi bilinir.

Sıfır ev dünyanın başka yerlerinde güzel olabilir, ülkemizde kazı kazan gibidir ne çıkacağı belli olmaz, ben olsam 1 yıllık daireyi tercih ederim.


kambek
(09.01.20)
ikinci el evi alirken adam cikiyorum cikacagim soyle oldu boyle oldu diye sizi oyalayabilir islerinizi aksatabilir. sifir ev cart diye girebilirsiniz (birebir yasadim ikinci elde)

ikinci elde bazi esyalar asinmis, eskimis, sorunlu olabilir. sifirda kullanilmadigi icin bozulmus tikanmis seyler olabilir ama asinmis esya yoktur.

ikinci el kullanildigi icin daha cok temizlik gerektirebilir.

hayirli olsun


azeroth
(09.01.20)
(7)

Kedi Gecenin 4ünde Miyavlamaya Başlıyor

Kendisi 3 aydır bizimle. Bir ara düzelmişti, sabah 7-8’e kadar uyuyordu ama son 1 haftadır gene coştu. Gece 4 uyanıyor ve başlıyor miyavlamaya. Gidip oynamak gerekiyor yoksa devam ediyor. Alışsın diye gitmesem bu sefer komşular şikayet ediyor. Ne bok yesem bilmiyorum. Yatmadan oymuyorum, hoplayıp zı
Kendisi 3 aydır bizimle. Bir ara düzelmişti, sabah 7-8’e kadar uyuyordu ama son 1 haftadır gene coştu. Gece 4 uyanıyor ve başlıyor miyavlamaya. Gidip oynamak gerekiyor yoksa devam ediyor. Alışsın diye gitmesem bu sefer komşular şikayet ediyor. Ne bok yesem bilmiyorum. Yatmadan oymuyorum, hoplayıp zıplıyoruz ama nafile. Günlerim mahvoldu resmen, işte uyuyorum, yaptığımdan bir halt anlamıyorum.

Bunun bir dermanı yok mu a dostlar? Tabii ki sihirli bir değnek aramıyorum ne var ki kedisi olan milyonlar bunun bir çözümünü bulmuştur diye düşünüyorum.

Danke.
giovanne
(08.01.20)
daha küçük sanırım.
gece uykudan önce oynamakla enerjisini atamaz.
yetmez yani.

uyku saatlerini değiştirebilirsiniz.
öğleden sonra, akşam uyutmayın.
gece leş gibi uyur.
ama uyutmamak da çok zor, yani 1-2 gün buna ayırıp sürekli ayakta tutun, oyun oynatın, gerekirse uyurken uyandırın.
uyku düzeni geceye kayar.

edit:
iki kedi olsa daha az sorun olur +1


blatta hiberna
(08.01.20)
Bizim kedi öyle alışıyodu 3-4 gün gündüzleri hiç uyutmadım geceleri uyusun diye alıştı gece uyumaya gece uyanınca kendi kendine oynuyor miyavlamadan sonra tekrar yatıyor


Boris
(08.01.20)
kedi tek başına ise sorun tabi, yanına arkadas alırsanız gun içerisinde enerjisini atabileceği, sosyalleşebileceği biri olur. hayvanları evde bütün gün tek başına bırakınca bunalıma giriyorlar


monicapp
(08.01.20)
Yanında uyusa belki oyun istemez seni görüp uyumaya devam eder.


Topalordek
(08.01.20)
@Topalordek hocam zaten 3-4 saat uyuyorsa bunun 2*3 saati bizim yatağımızda geçiyor.


giovanne
(09.01.20)
alıştırmayın gece 4 te uyanıp oynamaya. bizim yatak odasının kapısı ilk günden beri kapalı bi iki gün gelip kapıda miyavladı şimdi alıştı bir şey yapmıyor.

kendi bölgesinde bir sürü oyuncağı var gece bazen onlarla oynuyor duyuyorum. onun haricinde genelde pencereden dışarı izliyor.

komşular şikayet edince de kanıtlayın lan benim kedinin ses yaptığını de :D


kablelvuku
(09.01.20)
@kablel oyuncakla falan oynamıyor zalım :/


giovanne
(09.01.20)
(5)

Evde Pazarlık Oranı Ne Olmalı?

Müteahhit’ten alınacak ev için pazarlık nasıl olmalı sizce? Mesela 630 bin TL diyorsa ev için ne kadardan açmak makul kapıyı?
Müteahhit’ten alınacak ev için pazarlık nasıl olmalı sizce? Mesela 630 bin TL diyorsa ev için ne kadardan açmak makul kapıyı?
giovanne
(06.01.20)
600 zaten adamın aklındaki rakamdır.


550 den başla 580 590 a kapatıver


seyyar satıcı
(06.01.20)
müteahhitin durumuna göre değişir.pozisyonunu güzel ayarlamış bir abiyse 10-20 iner ama yürüyen inşaatı olan,elinde dairesi çok olan müteahhitse 500 bu havada güzel para.


duptıs
(06.01.20)
Ben 500’den açardım.

eksisozluk.com

Şu entey’min sonundaki ekran resimlerine bakarsan ne demek istediğimi anlarsın..


otopsicocugu
(06.01.20)
Istanbul ortalamasi %9.


darkrocq
(06.01.20)
piyasaya gore degisir sanirim su anda yaprak kimildamiyor o yuzden parasi olanin avantaji var. 630 diyorsa ben en az 100 altindan sert girerdim..


cooperr
(06.01.20)
(8)

Ev Nasıl Alınır ?? (Zaman, mekan, faiz)

Selamlar ahali. Şu an oturduğumuz ev kira, 2000 TL kira ödüyoruz. Hazirana kadar böyle devam edecek gibi. Haziranda kira min. 2300 olur. Biz de hatunla bu şartlarda kira ödemektense ev alalım dedik. 75 bin kadar birikmişimiz var, 100 bin de ailelerimiz fişekler totalde 175 bin liramız olur anlayacağ
Selamlar ahali. Şu an oturduğumuz ev kira, 2000 TL kira ödüyoruz. Hazirana kadar böyle devam edecek gibi. Haziranda kira min. 2300 olur. Biz de hatunla bu şartlarda kira ödemektense ev alalım dedik. 75 bin kadar birikmişimiz var, 100 bin de ailelerimiz fişekler totalde 175 bin liramız olur anlayacağınız.

Hali hazırda oturduğumuz evi alabilirdik zira adam 2019 temmuz ayında burası için 520 bin istiyordu, pazarlıkla da 500'e falan alınırdı. Ne var ki şimdi 600 bin istiyormuş.

Benim anladığım şu; devlet faizleri düşürmekte kararlı, bakan da açıklama yaptı vergiler 0,79'a düşecek diye, hal böyle olunca ev sahipleri de fiyatları mı artırdı?

1- faizler düşünce hemen krediyi çekip ev mi almalı?
2- ev almak için ideal zaman yaz ayları mı? mesela şubat ayında ev almak saçma mı?
3- evi haziran 2020'de alacaksak oturup da şimdiden ev bakmanın bir anlamı var mı?

Teşekkürler.
giovanne
(06.01.20)
önce ev alacağınız muhitleri belrileyeceksiniz. sonra minumun ihtiyacınızı (örn 3+1,4+1 vs) belirleyip ona göre ev aramaya başlayın. bazen çok uyguna ev olabiliyor. uygun fiyatı bulunca yapıştırıp geçmek gerekiyor.


1917
(06.01.20)
Ev almak için en ideal zaman kışındır, müşteri az olduğu için satıcılarla anlaşmak kolaydır.

2000 kira ödenen bir eve 500 bin vermek çok da mantıksız değil, ama 600 filan aşırı saçma bir fiyat.

Oturmak için alacağınız evden hiç korkmayın, faiz 0,79 düşmese de şu anki gibi 095 oranından da alınır. İleride düşerse yapılandırırsınız.


John Bloor
(06.01.20)
1- evi belirlemeden kredi çekemezsiniz zaten, sonuçta kredi evinizin üstüne çıkacak.

2- eğer sadece sezonsal etkiden konuşursan ideal zaman kış aylarıdır fakat ev olayını etkileyen en önemli faktör genel ekonomik koşular ve faiz durumudur. misal hiç tahmin edilmediği üzere siyasi bir problem sebebiyle tekrar dolar artarsa ve dolayısıyla faiz artışına gidilirse talep ve fiyatlar tez zamanda geriler.

3- takip etmeniz faydanıza, para elinize geçtiğinde hali hazırda bir fırsatı kolluyor olabilirsiniz.


awlmi
(06.01.20)
oha resmen aynı durumdayız. bızım oturdugumuz daıre satıldı bız yıne kıraya cıkarız dıyorduk kıraları gorunce keske bız alsaymısız dedık. bu vesıleyle koyulduk. bız baya pahalı donanımlı bır sıtede oturuyoz. aidatları cok yuksek ama ne havuzu ne salonu kullanmıyoruz bosa para gıdıyor yanı aıdata. onun ıcın sadece otoparklı sıte arayısına gırdık. halıyle oturdugumuz yer kadar buyuk olmayacak daha mahalle arası olacak ama ona gore de fıyatı dusecek. hele otopark derdımız olmasa daha da dusuk var.

bol bol arastırın keske benım de vaktım olsaydı da hazırana kadar arastırsaydım. ama baktıgınız bolge de onemlı. benım baktıgım yere 2 aya metrosu acılacak dıyorlar. acılınca fıyat daha da artar ondan acele edıyorum.

0.79 faiz yenı bına yapan muteahite verilıyor. sen de onlardan kredı cekıyorsun gıbı bısı ama katakullı ıle yıne aynı oranlara cıkıyomus.

Ben 0.95e ozel bır teklıf aldım bankadan. güzel de bir daire begendım aksam gıdıp gorecegım hersey yolunda gıderse kıra belasından kurtulacagım. darısı sızın basınıza heyyoooo

kısacası once baktıgın yerı ıyıce arastır sokak sokak gez devam eden ınsaatlara bak. bıtmek uzere olanlara bak. 3-5 emlakcıya bılgılerını bırak (maalesef sahıbınden bulmak cok zor)


zenc
(06.01.20)
faizler düşürüldükçe ev sahipleri fiyat arttırdı evet.


lalu
(06.01.20)
Türkiye'de evler her ne kadar tl ile satılıyor görülse de dolara endekslidir. Ev sahibi faizleri kontrol etmiyor. Doları takip ediyor. Dolar karşılığı türk lirası istiyor. Kisin ev almak daha iyi aslında. Çünkü yazın daha çok ev arayan var.


alcaksan hemen al. yaza fiyatlar uçar.


sizofren06
(06.01.20)
ev fiyatlari genellikle kirax200 seklinde hesaplaniyor, yani sizin eviniz su hali ile tas catlasin 450 eder aslında ama diger başka özelliklere göre artabilir ya da azabilir.

evi kışın almak mantikli ama bence önce oturup önceliklerinizi bir not etmeniz gerekiyor. mesela araciniz varsa, sehir merkezinden uzak daha ucuza bir ev alabilirsiniz, araba yoksa, ulasim olanaklarına yakin olacaktir. cocuk varsa 3+1 mantikli ama yoksa ve yakın zamanda da düsünmüyorsaniz 2+1 oldukca yeterli. otopark sorunu varsa muhitte sitenin otoparki olmasi önemli ama etrafta park edecek yer varsa ya da araciniz yoksa otoparkli ev aramayin hic.

her bütceye göre ev var ama siz nerede yasamak, nasil yasamak istiyorsunuz ona karar verin öncelikle


proteus
(06.01.20)
(6)

Ankara'da Taze Balık Nereden Alalım?

Merhaba, mevsiminde deniz balıklarını çok seviyorum. Ulus pazarı artık eski tadını vermiyor, hem esnaflar mala bağladı, hem kalite eskisi gibi değil. İstavrit olur, tekir olur, barbun olur... Parası falan da dert değil, nereden alalım?Mamak'ın ya da Sincan'ın ücra köşelerinde bir yer olmazsa da süpe
Merhaba, mevsiminde deniz balıklarını çok seviyorum. Ulus pazarı artık eski tadını vermiyor, hem esnaflar mala bağladı, hem kalite eskisi gibi değil. İstavrit olur, tekir olur, barbun olur... Parası falan da dert değil, nereden alalım?

Mamak'ın ya da Sincan'ın ücra köşelerinde bir yer olmazsa da süper olur hani :)
giovanne
(03.01.20)
Çayyolu'nda Bodrum Balıkçısı hep çok iyi: g.page


fotrsapka
(03.01.20)
Sakarya' da besi balığın balıklarını çok taze buluyorum ben. Özellikle çuprasini.


Amaranta ursula
(03.01.20)
metro'yu çok övüyorlardı, geçen gün ben de gittim, gerçekten tazeydi bakıklar. tavsiye ederim. (etlik metro)


trajikomix
(03.01.20)
ulus halde tabii ki.


Akkoprudeki asil hale gidilebilir. Ama orada kasayla satiyolar sanirim. Toplu alinacaksa tercih edilebilir.

Ulus hale sabah saatinde gitmek lazim. Aksama dogru hamsiyi vs. eski baliklarla karistiriyolarmis.

Sakarya caddesi bi tik pahali ama guzel oluyo mallari genellikle ordan aliyoruz.

Bu sene baliklarin pek tadi yok ama afiyet olsun simdiden


bir3iki7
(03.01.20)
metro ve çağdaştan alıyorum. hem fiyatları uygun tazede oluyorlar. ama bir kere çağdaştan alabalık aldım kötü bir koku vardı. yiyemedik bozuk değilde kötü bir yerde yetişmiş galiba balık. onun dışında hiç sorun yaşamadık. bir daha alabalık almadık zaten sonra.


morcivert
(03.01.20)
(2)

Yılbaşı'na Çok Anlam Atfedilen Bir Ortamda Ne Yapayım? [Aile]

Merhabalar, herkese mutlu yıllar dilerim.Eşimin ailesi geldi bu yılbaşı yanımıza, kayınvalidem yılbaşı diye diye kafayı yedi. Yemeğe gideceğiz saat 9 da ve kendisi 17.30'dan beri hazırlık yapıyor. Kuaförler, özel elbiseler vs.Bense şimdiye dek bu işe pek anlam atfetmedim. Hadi hafta sonu ile falan b
Merhabalar, herkese mutlu yıllar dilerim.

Eşimin ailesi geldi bu yılbaşı yanımıza, kayınvalidem yılbaşı diye diye kafayı yedi. Yemeğe gideceğiz saat 9 da ve kendisi 17.30'dan beri hazırlık yapıyor. Kuaförler, özel elbiseler vs.

Bense şimdiye dek bu işe pek anlam atfetmedim. Hadi hafta sonu ile falan birleşse bir gezi falan ayarlarım ama malum perş. iş var. Normal bir kot pantolon üzerine sewatshirt giyecektim ki "bari bir gömlek mi giyseydin" tavsiyesinde bulundu baldız kibarca.

Şimdi serde erkeklik var deyip böyle mi devam etmeli yoksa ben de bu ritüele ayak uydurup bir Avrupalı gibi mi takılmalıyım?

Danke.
giovanne
(31.12.19)
Şu güzel ortamı boxuyorsun. Altı üstü bı gömlek giyip, iki üç yemek atistirip eglenip kalkcan. İşkenceye donusturme


üğpoıuy
(31.12.19)
Tamam gençler abiniz papyonu takıyor o halde.


giovanne
(31.12.19)
(3)

Kitapların Baskısı Neden Bitiyor?

Bazı kitaplar var, baskıları bitmiş oluyor. Mesela “sir basil liddell hart“ adlı bir adamın “ikinci dünya savaşı tarihi” diye bir eseri var, çok sağlam, güzel bir kaynak. YKY basmış vaktinde bu kitabı, şimdi soruyorum, baskısı bitmiş, yok. Hatta sorduğum yerler “arada soranlar da oluyor ama maalesef
Bazı kitaplar var, baskıları bitmiş oluyor. Mesela “sir basil liddell hart“ adlı bir adamın “ikinci dünya savaşı tarihi” diye bir eseri var, çok sağlam, güzel bir kaynak. YKY basmış vaktinde bu kitabı, şimdi soruyorum, baskısı bitmiş, yok. Hatta sorduğum yerler “arada soranlar da oluyor ama maalesef artık basılmıyor” diyorlar. Yani tek soran da ben değilim.

Neden basılmaz bu kitaplar? Aşılamaz bu problemler neler?

Teşekkürler.
giovanne
(30.12.19)
Telif sahibi tekrar basılması için anlaşma yapmıyorsa basılmaz.


angelus
(30.12.19)
En önemlisi ticari olarak getirisi olacağına inanılmıyordur.

5-10 kişi soruyor diye kitap basılmaz sanırım, basıldığı adetlerin satılacağına inanılan her kitap basılır tekrar.

Bu yüzden ki çok satan kitapların baskı sayısı fazla olur, bazı kitaplar 2. baskıyı bile görmez.


John Bloor
(30.12.19)
yayınevi fazla satacağını düşünmüyordur. senin ya da birkaç kişinin daha sorması kitabın baskısının satılacağı anlamına gelmiyor, zira bir baskı nereden baksan 2000-3000 adet kitap demek. yayınevleri çoğu kitabın ilk baskısını bile zar zor eritiyor.


sir gawain
(30.12.19)
(3)

Sıfır Arabalar Hurda Teşvik İndirimi İle mi satılıyor?

Selamlar. Bir tanıdığım araba aldı, bayii hurda teşvikli fiyattan vermiş, ki kendisinin hurda arabası falan yoktu. Bayii direk o fiyattan vermiş anlayacağınız. Bu her yerde böyle mi?
Selamlar. Bir tanıdığım araba aldı, bayii hurda teşvikli fiyattan vermiş, ki kendisinin hurda arabası falan yoktu. Bayii direk o fiyattan vermiş anlayacağınız. Bu her yerde böyle mi?
giovanne
(26.12.19)
evet bayilerin anlaşmalı olduğu hurdacılar var. hurdayı bayi buluyor. 2-3 bin liradan araç alan kişiye satıyor. araç alan kişi de 10-15 artık ne kadar hurda indirimi ise ondan yararlanıyor.

hem hurdacı kazanıyor, hem bayi kazanıyor, hem araç alan kişi kazanıyor.


kibritsuyu
(26.12.19)
Çok iyi o zaman ya. Yani aracın sitesinde hurda teşvikli fiyata 3000 daha ekleyerek hesap yapabiliriz.


giovanne
(26.12.19)
evet hurda teşviki seçeneği sunuyorlar ama şöyle bir senaryo çıkıyor

merhaba hurda aracınız var mı?
hayır yok
o zaman önce size 3000 tl ye size hurda araç alalım 1000 tl ye evrakları halledelim size 8000 hurda teşviği verelim

haliyle indirim 4000 tl oluyor.
ha hiç yoktan iyidir diyorsun ama bunlarla hiç uğraşma ben direk 4000 indirim yapayım diyenlerde çok oluyor.


basond
(26.12.19)
(7)

Sıfır Araba Almak Mantıklı Olmadı mı?

Hoş, araba almak mantıksız bir hale geldi de fiyatlardan dolayı... illa da alınacaksa, bu ikinci el fiyatlarını görünce, hele bir de güven problemi vs. işin içine girince, sıfır almak saçma mı?
Hoş, araba almak mantıksız bir hale geldi de fiyatlardan dolayı... illa da alınacaksa, bu ikinci el fiyatlarını görünce, hele bir de güven problemi vs. işin içine girince, sıfır almak saçma mı?
giovanne
(25.12.19)
Bütçeye bağlı. 2. elde de fiyatlar ucmuş durumda. Ben de araç bakıyorum bu aralar. Düşük km temiz bir araç sıfırından 15-20 bin düşük. 150 bine 2. El alacağıma 170e sıfırını alırım mantığı galip gelecek sanırım. Düşük model yüksek km sorun olmaz dersen elbet sıfırın yanına yaklaşılmaz.


temasettin
(25.12.19)
paran varsa saçma değil. ama sıfırı 180 bin olan arabanın 4-5 yaşında 2. eli 90-100 bine bulunuyor. Böyle olunca 100 bin lirası olan 2. el alıyor.


jelly bear
(25.12.19)
@jelly bear: hocam bahsettiğin 2. el genelde 100 bin km üzerinde, büyük olasılıkla da sorunlu araçlar çıkıyor.


giovanne
(25.12.19)
2 hafta once baktigim golf 72 bin liraydi, 3 gun sonra 75 yapti, su an 79 bin lira yazmis adam. Mal deger kahbedecegine fiyati artiyor. Ulke tam ekonomi labaratuari oldu.


karlmarx
(25.12.19)
0km ile 2.el arasinds hala ciddi fark var. 2.elde fiyatlar uctu ucmasina ama 0km nin de ona gore fiyati var. Değişen bir durum yok. Sifir alip almama konusu butceye bagli dolayisiyla.

2.el dedigin cok genis bir alan. 40bin tl ye de 2.el var 200bine de. 2. El derken 1-3 yasinda 20-30bin km de arac mi 5-6 yaslarinda 70-80bin km de araclar mi mesela?
2.el mi mantikli 0km mi diye diye bir mevzu yok. Senin ihtiyscina, beklentine, butcene, ne kadar sure kullacsgina vs bircok değişkene bagli bu. 0km dedigin net, ama 2.el dedigin muglak. Nasıl 2.el?


stavro
(25.12.19)
Bütçeye ve beklentilere bağlı bir durum. 110-120K verip 2.el skoda octavia aldı bir tanıdığım. Geniş araba olsun çocuk var diyerekten. Bana mantıksız gelmişti. Çünkü 150-200 arası sıfır alınacak güzel araçlar var. Çok acil ihtiyaç değildi çünkü.

Birkaç ay araba arayıp, temiz ve içine sinen bir şey bulamayınca sıfır alan da var. Ekspertize götürünce farklı şeyler çıkabiliyor. Ben 2 sene önce alırken herkesten farklı öneriler geldi. Ama sıfır aldım ve mutluyum. Tabi o zaman 70-80 falandı. Şimdi 120-130 aynı araçlar.


the coon
(25.12.19)
arabanın yüzde 50sinden fazlası vergiyse 0 almak mantıksız. ev fiyatına araba alıyorsan gene mantıksız. 2. el mantıklı olmaktan daha çok cazip.


mikahakkinen
(26.12.19)
(7)

El Kremine Bu Para Verilir mi?

Selamlar. The Body Shop diye bir mağazada el kremi denedim, 100 ml 80 kağıt, bir alana da bir bedava. Yani 100 ml krem 40 tl oluyor. Şu nalet kuru havalarda iyi olur dedim, yapış yapış da yapmadı elimi ama bu parada verilir mi bilemedim. Yanında whatsons var, yarım kilo zeytinyağlı kremler 10 lira z
Selamlar. The Body Shop diye bir mağazada el kremi denedim, 100 ml 80 kağıt, bir alana da bir bedava. Yani 100 ml krem 40 tl oluyor. Şu nalet kuru havalarda iyi olur dedim, yapış yapış da yapmadı elimi ama bu parada verilir mi bilemedim. Yanında whatsons var, yarım kilo zeytinyağlı kremler 10 lira zira.
giovanne
(24.12.19)
watsonsda niveanın aqua sensatiationadfasdf kremi 15 tl idi. büyük indirim bulursan yapıştır.


kablelvuku
(24.12.19)
bence de 40lira çok.. 15-20lira ideal sanki..


strobist
(24.12.19)
Body shop pahali bi marka oldugu icin aslinda 40 tl bu marka icin pahali degil ama neutrogena, nivea falan da aynı işlevi görüyor


Olric
(24.12.19)
pahalı ama hayvanlar üzerinde deney yapmıyorlar. eğer buna önem veriyorsanız bence verilir o para.


matilda
(24.12.19)
dalan dolive alıp geçiniz


pelovann
(24.12.19)
tesadüf olabilir.. ama tam da bugün migrosta nivea el ve yüz kremlerinde indirim var haberiniz olsun


strobist
(24.12.19)
her kış ellerim inşaatçı eli gibi kızarmış çatlak soyulmuş gibi gezdiğim için son birkaç yıldır el kremlerinde ne görürsem aldım denedim.
hiçbirinin bir farkı yok sürünce koku yumuşaklık ya da hemen emilme özellikleri dışında 10 dk sonra hayat aynı . el aynı .
fark yaratan bir ürüne rastlamadım . body shop da kenevirli bir el kremi de alıp kullanmıştım. kokusu güzeldi sadece.


devilone
(24.12.19)
(6)

Sıfır Araba Fiyatları Sitelerinde Yazan Fiyatlar mı?

Mesela aracın sitesinde şöyle yazıyor: Tavsiye edilen fiyat: 150.000, tavsiye edilen hurda teşvikli fiyat: 143.000Ben bayiiye gittiğimde bu aracı almak için, bu fiyatlardan mı veriyorlar? az bir şey düşüyorlardır diye düşünüyorum ama o miktar ne kadardır? Bayiiye vs. göre değişir mi? Nasıl bir tekli
Mesela aracın sitesinde şöyle yazıyor: Tavsiye edilen fiyat: 150.000, tavsiye edilen hurda teşvikli fiyat: 143.000

Ben bayiiye gittiğimde bu aracı almak için, bu fiyatlardan mı veriyorlar? az bir şey düşüyorlardır diye düşünüyorum ama o miktar ne kadardır? Bayiiye vs. göre değişir mi? Nasıl bir teklifte bulunulur genelde?

Teşekkürler
giovanne
(22.12.19)
%5 ile %10 arasında indirim yaparlar genelde. bu aracın bir sonraki çıkacak kasasının durumuna, stok adedine, yıl sonuna da bağlı olarak değişebiliyor. eğer istediğiniz indirimi alamazsanız çirkeflik yapıp, cam filmi, paspas takımı vb. şeyleri hediye olarak isteyebilirsiniz.


false pretension
(22.12.19)
Hayır değil. Bayiide daha ucuz oluyor. Hatta aynı aracın fiyatını farklı bayiilere sorduğunda bile sıfır araçlar arasında fiyat farkı oluyor.


%5 ve %10 büyük rakamlarmış. 150.000 için ortalama 10.000 indirim yapar ki cidden iyi. Teşekkürler


giovanne
(22.12.19)
bayinin durumuna göre indirim oranı değişir tok ise liste fiyatını çeker aç ise indirim yapabilir


basond
(22.12.19)
geçen sene 230 yazan a3'ü 129.5bine sattılar dizel manuel. şimdi o fiyata b sınıfı zor alınıyor :D. indirim yapar hepsi. Ayrıca çevre illeri de arayabilirsiniz fark oluyor çoğu zaman. 1-2 saat yol gidip 3-4 bin daha aşağısına alabilirsiniz yani.


bahoho
(22.12.19)
çevre illere de bakın mutlaka. telefonla aradığınızda bile bilgi verebiliyorlar. kota doldurmak için de çok iyi indirim yapabiliyorlar.


trajikomix
(22.12.19)
(2)

Aç Karnına Ağrı Kesici

içecektim ki birisi "mide kanamasına sebep olur" dedi. Arveles'in prospektüsüne baktım, etkisini artırmak için yemeklerden 30 dk önce alın diyor. Hangisi doğru şimdi, var mı bir bilen?
içecektim ki birisi "mide kanamasına sebep olur" dedi. Arveles'in prospektüsüne baktım, etkisini artırmak için yemeklerden 30 dk önce alın diyor. Hangisi doğru şimdi, var mı bir bilen?
giovanne
(21.12.19)
"akut(ağır) ağrınız varsa" alabilirsiniz yazıyor. acile gidecek kadar bir ağrı yoksa yemekten sonra alın bence.


hayatımda aç karnına ağrı kesici almadım. bilimsel bir sebebim yok ama böyle öğretilmiş. en kötü bi lokma beyaz peynir, ekmek parçası tıkıverin ağzınıza.


sbuxny
(21.12.19)
(3)

Yazıcı Tavsiyesi

Selamlar ahali. Ev için bir yazıcı alacağız. Sadece siyah beyaz çıkaran mümkünse otomatik çift taraflı yazdıran bir şey istiyoruz. Tarayıcı olsa şükela olur ama olmasa da dert değil.Daha önce bitmeyen kartuş muhabbetine 450 tl’ye canon tanklı yazıcı aldım ve maalesef çöp oldu. O yüzden öyle bir şey
Selamlar ahali. Ev için bir yazıcı alacağız. Sadece siyah beyaz çıkaran mümkünse otomatik çift taraflı yazdıran bir şey istiyoruz. Tarayıcı olsa şükela olur ama olmasa da dert değil.

Daha önce bitmeyen kartuş muhabbetine 450 tl’ye canon tanklı yazıcı aldım ve maalesef çöp oldu. O yüzden öyle bir şey istemiyorum bildiğiniz klasik bir lazer yazıcı istiyorum.

Bütçe: 600 TL
giovanne
(17.12.19)
bu işini görür.

www.hepsiburada.com


Tanklı yazıcı niye çöp oldu yahu ben de daha yeni tanklı yazıcı aldım. Renkli gerekli olmasaydı lazer alacaktım.


Tutkun
(17.12.19)
Hp1132 , 5 yıl kadar oldu hala güzel , Toner de cipsiz sanırım kendim doldurup kullanıyorum.


m orak
(17.12.19)
(1)

Sony Walkman Kullanan var mı (nw a45)

Arkadaşlar selam. müzik dinlemekten keyif alan bir insan için böyle bir aleti tavsiye eder misiniz? Ne dersiniz?https://www.sony.com.tr/electronics/support/digital-music-players-nw-nwz-a-series/nw-a45/specifications
Arkadaşlar selam. müzik dinlemekten keyif alan bir insan için böyle bir aleti tavsiye eder misiniz? Ne dersiniz?

www.sony.com.tr
giovanne
(16.12.19)
daha geçen gün şöyle bir duyuru görmüştüm, biraz araştırmak gerekebilir
www.eksiduyuru.com


gkhncnzdgn
(16.12.19)
(10)

Misafire dışarıdan ikramlık almak?

Selam ahali. Akşam misafirim var çaya ve ne yazık ki hiç vaktim olmadı bir şeyler hazırlayacak. Sizce dışarıdan çay yanına bir şeyler alsam ayıp mı olur?Danke
Selam ahali. Akşam misafirim var çaya ve ne yazık ki hiç vaktim olmadı bir şeyler hazırlayacak. Sizce dışarıdan çay yanına bir şeyler alsam ayıp mı olur?

Danke
giovanne
(12.12.19)
superfresh'in hazır börekleri var, kuru pasta da olabilir. Sonuçta yemeğe değil çaya geliyorlar.


kimlanbu
(12.12.19)
Yukarıdaki arkadaşa katılıyorum çalışan insanın evine hafta içi çay içmeye gelen insan ev yapımı pasta börek beklemesin zaten. Ben beklemezdim şahsen.


bir de samimyet derecesine de bakıyor. samimiysen zaten hiç sorun olmazki..


foolrules
(12.12.19)
+1 kimlanbu

ek olarak hazır kekler de gayet güzel özellikle şekl-i şahane gibisinden bir ismi olan çikolatalı kek. misafirlikte önüme konsa gömerdim direk.


mr goodnick
(12.12.19)
guzel bir borekciden su boregi al
pastanelerde minik pogaca gibi yumusak hamur isleri satiliyor, minik pizza falan onlardan olabilir
bir de yanina kisir ya da patates salatasi yaptin mi yeter


exlibris
(12.12.19)
zeytinyagli vb. istersen 7 mutfak cok iyidir oraya da bakabilirsin


sweetoffice
(12.12.19)
Kanepe
Kek


nax
(12.12.19)
Eğer birazcık vakit varsa 5 dk yapımı 20 dk pişmesi sürüyor malzemeler de basit evde bulunan cinsten, öneririm: www.instagram.com


gergedan
(12.12.19)
fırından ev yapımına benzer kekler


seyyar satıcı
(12.12.19)
Ayıp ne ayol, çalışan insanın rutin hayatı bu. Bir de pastane gibi değil anne işi yapan yerler var. Olmadı öyle şeyler alabilirsiniz.


SiyamkedisiZorro
(12.12.19)
(3)

Pastası Böreği Lezzetli Yer - Ankara

Selamlar. Ankara’da pastası böreği süper lezzetli bir yer arıyorum. Akşam misafirim var ve hiç vaktim yok bir şey hazırlamak için ne yazık ki. Konum çok da dert değil.Teşekkürler
Selamlar. Ankara’da pastası böreği süper lezzetli bir yer arıyorum. Akşam misafirim var ve hiç vaktim yok bir şey hazırlamak için ne yazık ki.

Konum çok da dert değil.

Teşekkürler
giovanne
(12.12.19)
Elizinn bence


kablelvuku
(12.12.19)
kablelvuku +1

ya da liva pastanesi


foolrules
(12.12.19)
Liva


heritage
(12.12.19)
(7)

Anakartı Bozulan Bulaşık Makinesi

Selamlar efendim. Anacığımın 8 yıllık bir Samsung bulaşık makinesi var. Makine bozulmuş, annem de servis çağırmış ve servis anakartının bozulduğunu, 480 TL yeni kart ücreti olduğunu söylemiş. Tabii servis kart değiştikten sonraki durum için bir şey demiyor.Siz böyle bir durumda kaldınız mı? Napmak g
Selamlar efendim. Anacığımın 8 yıllık bir Samsung bulaşık makinesi var. Makine bozulmuş, annem de servis çağırmış ve servis anakartının bozulduğunu, 480 TL yeni kart ücreti olduğunu söylemiş. Tabii servis kart değiştikten sonraki durum için bir şey demiyor.

Siz böyle bir durumda kaldınız mı? Napmak gerekir sizce?

Teşekkürler.
giovanne
(11.12.19)
hocam istanbul daysa
var ucuz bir adam
bir baksın
ama anakart degisimi dedilerse yaparlar baska bir şey olmaz


kingcyrax
(11.12.19)
istanbul değil ya :(


giovanne
(11.12.19)
Bir kaç ay sonra rezistansının bozulmayacağının, başka arızalar vermeyeceğinin garantisi yok.

Ekonomik ömrünü doldurmuş zaten, yeni bir makine alın maddi olarak zor bir zamanda değilseniz.

Servis değil de normal bir beyaz eşya tamircisinden yardım alırsanız, kartı söküp tamir ettirebilir.

İstanbul tarlabaşında bu işi yapan dükkanlar var, hatta bilinen markaların tamir edilmiş kartları oluyor hazırda. Sizdeki bozuğu alıp tamir eidlmişini veriyorlar hemen.

Kartın sökümü kolaysa siz söküp kargo da yapabilirsiniz.


John Bloor
(11.12.19)
Arızayı tarif ederseniz en azından anakart mı yoksa başka bir problem mi fikir yürüyebiliriz. Servisler her duruma kart arızası diyerek isin içinden çıkıp kurtuluyor. Eliniz tornavida tutuyorsa anakarti çeyrek fiyatına internetten alıp kendiniz değiştirebilirsiniz.


bana aynısını bir arçelik servisi söylemişti. güvenmeyip mahalle arasından bir abi çağırdım, 20tl'ye kısa devre yapan bi kablo bulup değiştirdi, hata anakartta çıkmadı. halen kullanılır durumda makine. bence bir başkasına da gösterin.


awlmi
(11.12.19)
Cihaz annemin, ben de başka şehirdeyim maalesef. Kartı sökebilse keşke.

Problem de şöyle, makine bir programda yıkarken birden duruyor, tekrar baştan başlatmak gerekiyor.


giovanne
(11.12.19)
hocam
bi haftasonu git
yeni bir makina al taksitli maksitli
internetten
sevinsin


kingcyrax
(11.12.19)
(5)

Banyo İçin İdeal Jilet

Selam dostlar. Koltukaltı ve kasık bölgesi için banyoda ideal jilet hangisi acaba? Permatik banyo kullanıyordum ama bir tuhaf gibi. Birisi de uyardı askerde, onun çentiklerini kesecen diye, iyice şaşırdım. Siz ne tavsiye edersiniz?Teşekkürler
Selam dostlar. Koltukaltı ve kasık bölgesi için banyoda ideal jilet hangisi acaba? Permatik banyo kullanıyordum ama bir tuhaf gibi. Birisi de uyardı askerde, onun çentiklerini kesecen diye, iyice şaşırdım. Siz ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler
giovanne
(09.12.19)
Ben wilkkinson double edge kullanıyorum permatik banyodan fersah fersah kullanışlı.


all girls dream
(09.12.19)
permatiğin önündeki koruyucu plastiği kırarsan çok kullanışlı oluyor vücudun her bölgesinde. tıraş süresi yarıya iniyor ama elin alışkınsa yap bunu valla şak diye alırsın elin kulağını :)


heidi'nin dedesi
(09.12.19)
Kadın jiletlerinden kullanıyorum ben. Gilette Venüs sanırım pembe renkte.


mirafiori
(09.12.19)
permatik


purrp
(09.12.19)
wilkinson banyo kullanıyorum. bacak, koltukaltı kasık vb komple girişiyorum çoğu zaman...


Tears of Devil
(09.12.19)
(2)

Gerçek Kızılötesi Isıtıcı Var mı?

Selam dostlar. Cam balkon’da kullanmak üzere dikey ısıtıcı alacağım. Ancak gerçekten kızılötesi tüp kullanan bir markaya ihtiyacım var. Alışık olduğumuz tüpler baş ağrısı yapıyor ben de. Tavsiyeniz var mı?Teşekkürler
Selam dostlar. Cam balkon’da kullanmak üzere dikey ısıtıcı alacağım. Ancak gerçekten kızılötesi tüp kullanan bir markaya ihtiyacım var. Alışık olduğumuz tüpler baş ağrısı yapıyor ben de. Tavsiyeniz var mı?

Teşekkürler
giovanne
(07.12.19)
bende. kızılötesi ısıtıcı diye bir şey yok, hepsinde camın içinde rezistans var o ısınıp ısı yayıyor. cam balkonda kullanmak için en iyisi şu masa ayağında sabit olan ısıtıcılar. ısınan hava yükseldiği için vücudunuzu da ısıtıyor. diğer yandan kaşınıza gözünüze gelmediği için baş ağrısı da yapmıyor.


Tears of Devil
(07.12.19)
Hocam küçük ısıtıcıları diyorsan eğer onlar sadece ayağı ısıtıyor o da güç bela.


giovanne
(07.12.19)
(8)

Silecek Tavsiyesi (Otomobil)

Selamlar, 1.5 yıl evvel bosch silecek aldım ama çok tırt çıktı. Siz ne kullanıyorsunuz? Araba pejo.
Selamlar, 1.5 yıl evvel bosch silecek aldım ama çok tırt çıktı. Siz ne kullanıyorsunuz? Araba pejo.
giovanne
(04.12.19)
bosch larında çeşiştleri var aerotwin olanlarından al eğer ondan alıp da memnun kalmadıysan başka tavsiyem yok


basond
(04.12.19)
Vallahi 120 130 lira bosch'a verip en fazla 2 sene kullanmak yerine 20 30 liraya inwells veya rbw kullanmak daha mantıklı. Benim araba da pejo. N11de silecek sepetinden alıyorum 2 senedir gayet iş görüyor süper beklentin yoksa. Yoksa 200 300 lira orijinaline vermek de mantıklı değil.


Hemen hemen her yıl değişmek gerekiyor, bir yaz bir kış gördükten sonra tırtlıyor zaten.

Oto parçacının önüne yanaşır en ucuzu hangisiyse onu alırım, en iyisi bile yırtılıyor çünkü.


John Bloor
(04.12.19)
Eger silecek muz değilse, iyi bir oto hırdavatçıdan metresi 1.5 ya da 2 tl'ye silecegin sadece lastik kısmı değistirilir, gayet de iş görüyor.


İlla iyi marka kalite arıyorsanız valeo derim. Camı resmen kurutuyor silerken. Bir defa yanılmıyorsam champion kullandım, o da mükemmeldi. Her ikisi de uzun ömürlü. Renault boutique almıştım, en kötüsüydü.

Şimdi metrelik lastik alıyorum, hem iyi hem ucuz.


rezilrusfaadam
(04.12.19)
Hep bosch alıyodum, geçenlerde bim'e teki 7.5 liraya geldi, bi çift aldım. Hiç farkı yok inanır mısın.


antihero
(04.12.19)
Çok para vermenize gerek yok, bimden alın inanin çoğu markadan daha iyi


m orak
(04.12.19)
Valeo.

Bosch alabileceğin en uyduruk silecek.


heritage
(04.12.19)
ben bosch almıştım memnun kalmadım. internetten 20 liraya silecek buldum. gayet memnunum.


test user
(04.12.19)
(9)

Efes Pilsen Bira iyi mi?

Selamlar, normalde Budweiser içerdim ne var ki o da olmuş 16 tl. Efes Pilsen mavi kutusu 11, Efes malt ise 10 tl. ikisine de tattım fena değil gibi, hatta Tuborg Gold'tan iyi gibi. Siz ne dersiniz bira gurmeleri? Efes lezzetini iyileştirmiş sanki ha?
Selamlar, normalde Budweiser içerdim ne var ki o da olmuş 16 tl. Efes Pilsen mavi kutusu 11, Efes malt ise 10 tl. ikisine de tattım fena değil gibi, hatta Tuborg Gold'tan iyi gibi. Siz ne dersiniz bira gurmeleri? Efes lezzetini iyileştirmiş sanki ha?
giovanne
(01.12.19)
bira fiyatını dert etmememe rağmen deli gibi efes malt içiyorum. gurmelik bi durum yok bence güzel bira.


nahtoderfahrung
(01.12.19)
Valla bira gurmesi falan değilim de tuborg gold kiyaslanmaz bile efesle. Efes icecegime kolonya icerim sahsen. O kadar nefret ediyorum efesten. Ben olsam Efes son secenegim olur. Hatta son secenegim de olmaz.


stavro
(01.12.19)
Tuborg Gold övmeye geldim.

Favori biram. Çok iyi.

Övdüm, gidiyorum.


prole
(01.12.19)
Babadan efes tombul şişeciyim. Tuborg'u reddetmem ama efes damak tadıma daha uygun. 'Esas bira budur'cuları sallamam.


heidi'nin dedesi
(01.12.19)
Efes'in özel serisi ve pastörsüzü güzeldir. Tavsiye ederim.


jefferson
(01.12.19)
valla efese tuborg golda 11.25 verene kadar carlsberg 12 lira. bud ne ara 16 olmuş? o da 12 idi ben son aldığımda. hatta eşime bud ile carlsberg 12 iken millet niye 75 kuruş az verip tuborg efes içer dedim.


ayiadam
(01.12.19)
Brugge de bir biracıda İngiliz turistlerle muhabbet ediyorduk. Mekanda 100 çeşit bira vardı. Efes de efes öve öve bitiremediler. Bana göre çöp.


Mistyimage
(01.12.19)
@ayiadam Bud değil hocam Budweiser. bunun yanı sıra, carsberg'in Tuborg gold'dan iyi olmadığını düşünüyorum :(


giovanne
(02.12.19)
Dunya standartlarinda hayir. Bira'nin gulseni veya kenan dogulusu gibi dusunebilirsin.


hot potato
(02.12.19)
(5)

Kediyi Aynı Anda iki Farklı Mama İle Beslemek?

Bilinen bir zararı var mı acaba? Örneğin sabah/bir gün x markasının kısır kedi markası, akşam/bir diğer gün y markasının tahılsıznormal maması. Değişiklik olsun diye böyle yapayım diyorum.
Bilinen bir zararı var mı acaba? Örneğin sabah/bir gün x markasının kısır kedi markası, akşam/bir diğer gün y markasının tahılsıznormal maması.

Değişiklik olsun diye böyle yapayım diyorum.
giovanne
(18.11.19)
kedi kısır ise iki farklı kısır maması verebilirsiniz sorun olmaz. fakat kısır olmayan mamalar uzun vadede zarar verebiliyor biliyorsunuzdur.


veritaslibertas
(18.11.19)
sadece sizin sinirleriniz üzerinde zararı olur. çünkü bu şımarıklık deposu beğenmediği mamayı yemez. her zaman daha çok sevdiğini isteyecek, bunu da ev insanını sinir ederek yapacaktır.


tururo
(18.11.19)
@veritas acana kullanıyorum ama o da kısır kedi maması değil. Tüm kedişler için tek bir çeşit maması var


giovanne
(18.11.19)
bağırsak düzeni açısından pek iyi değil.
kısır kediye tahılsız mama vermenizde sakınca yok, kısır kedi maması vermek zorunda değilsiniz.


blatta hiberna
(18.11.19)
zararı yok, bilakis faydası var.
her markanin icerdigi vitamin ve mineraller farklı olabiliyor. besinden kaynaklı dengeli bir doygunluk saglamak acısından 4-5 farklı marka kullanilmasini tavsiye ederim.


pilav
(19.11.19)
(8)

Kuru Mama iyi, Yaş Mama Leş?

Selamlar. Bizde kısır bir kedicik var. Dişi. Ağzını her tavsiye için açan "aman ha yaş mama verme, kuru mama ver" diyor. Yaş mamada da paraya kıydım, schesir aldım hani. Kuru mama günlük veriyoruz, eyvallah ama haftada bir de yaş mama vermeyelim mi kediciğe? Yaş mama cidden kötü, leş bir şey mi bu h
Selamlar. Bizde kısır bir kedicik var. Dişi. Ağzını her tavsiye için açan "aman ha yaş mama verme, kuru mama ver" diyor. Yaş mamada da paraya kıydım, schesir aldım hani. Kuru mama günlük veriyoruz, eyvallah ama haftada bir de yaş mama vermeyelim mi kediciğe? Yaş mama cidden kötü, leş bir şey mi bu hayvancağızlar için?

Haa bir de, kuru mamada Acana alıyordum, onun da protein oranı yüksekmiş de bilmem ne. Hangi kuru mamayı tavsiye edersiniz?

Danke.
giovanne
(16.11.19)
Yaş mama kedi için çikolata cips kola gibi bir şey, birkaç haftada bir verebilirsin ama çok da "görev" haline getirmemek lazım alışınca vermen için manipüle edebiliyor, ben en son 2 ay önce vermişimdir muhtemelen belki daha fazla da olmuştur, kedi için riskli bir ürün.


angelus
(16.11.19)
haftada bir yaş mamanın sıkıntı olacağını sanmıyorum. kaldı ki schesir da gayet iyi bir mama. bizimkiler az miktar da olsa felix yaş mamaya alıştırmışlar, bugün aşağıdaki yazıyı inceleyerek schesir, nd ve naturea siparip verdim. hangisini severse ona geçeceğim.

kuru mama olarak da purina one kısırlaştırılmış somonlu mama kullanıyoruz. içeriği fena değil ama onu da iyice araştırıp gerekirse değiştireceğim.


www.suzionline.com


surprise
(16.11.19)
Yaş mama haftada bir uygun. Iki haftada bir de uygun. Kuru mama onerisi: kedilerime nd az tahilli yedirdim yillarca. Yas mamada gourmet'i seceneklerin arasina sokabilirsin.


la.luna
(16.11.19)
yas mamanın neden bu kadar yerin dibildigine sokulduğunu anlamıyorum. kedi icin asil kötü olan kuru mamadır. kedi hastaliklarinin %95i yanlış beslenme kaynaklıdır. kuru mamayla beslenen kediler er ya da geç böbrek sorunu yasar. kuru mamayla beslenen kedinin bu kuruluğu telafi edecek kadar su icmesi mümkün degildir. kuru mama sadece kediye sivi vermemekle kalmaz vücudundaki siviyi da çeker.

(yurt disinda yasadigim icin marka önerisinde bulunamıyorum. tahilsiz ve sekersiz olmasina dikkat edin)


pilav
(16.11.19)
Hayvanlara sadece kuru mama verilmesini aklım almıyor, yazıktır günahtır. konserve, tavuk, ciğer de verilmeli kesinlikle.


Cremisi
(16.11.19)
Hepsi sacmalık,

Evde ne yemek varsa ondan veriyorum.ciğer alıp haşlıyorum,atadan,dededen gördüğüm şekilde devam,en az yaşayanı 10 sene deviriyor.hepsi mutlu mesut.


duptıs
(16.11.19)
kuru mama iyi yas mama kotur olayi tamamen mama ureticilerin oyunu. kuru mama kediler icin en zararli yiyecek turu. schesir iyi markadir. yas mamalarinin icinde normal et/balik urunleri oluyor. ozellikle jel olanlari degil de "natural" serisinden alirsan cok cok daha iyi. biz ana mama olarak yas mama veriyoruz, kuru mama sadece ogunler arasinda atistirmalik olarak.

kedilerin hastaliklarinin buyuk bir cogunlugu kuru mama kaynaklidir. ozellikle bobreklerine cok fazla yuk bindiriyor. normalde icmeleri gerekenden cok daha fazla su icmeleri gerekiyor. bunu da genelde yapmiyorlar.

en iyisi tabiki dogal et. imkaniniz varsa kasaptan aksamlari cope gidecek et parcalarini, cigerleri vs alin direk onlari verin.


crucio
(17.11.19)
(10)

Balkon İçin Isıtıcı Tavsiyesi

Selamlar ahali. Cam balkon var evde. Kış da geldi malum. Her gün 1 saatliğine burada vakit geçiriyorum. Sadece vakit geçirdiğim bölgeyi ısıtmak için bir cihaza ihtiyacım var. Ne tavsiye edersiniz? Kızılötesi ısıtıcılar ilk bakışta ilgimi çekiyor ama onlarda da skala ve marka çok geniş. Ufo marka var
Selamlar ahali. Cam balkon var evde. Kış da geldi malum. Her gün 1 saatliğine burada vakit geçiriyorum. Sadece vakit geçirdiğim bölgeyi ısıtmak için bir cihaza ihtiyacım var. Ne tavsiye edersiniz?

Kızılötesi ısıtıcılar ilk bakışta ilgimi çekiyor ama onlarda da skala ve marka çok geniş. Ufo marka var mesela, 400 lira, aynı ürün kumtel marka 100 TL. Arada cidden bu kadar fark var mı?

Teşekkürler.
giovanne
(11.11.19)
m.n11.com


filipis
(11.11.19)
sırf kışın cam balkonda keyifle sigara içmek için ozaman 79,90'a kumtel almıştık. Amaç fazla vakit geçirmek olmayınca ani ısıtması olan bir cihaz güzel oldu. çevirmeli ısı ayarı da var :))
not: tabii ben cafe ayarında duvarın üst kısmına monte ettim.


pccopath
(11.11.19)
gio, fanlar var ama. fan mi daha az enerji harciyor su ufo tarzi isiticilar mi bilmiyorum.
ben fanlardan memnundum ama benim ofisi gavurun cinsel organi gibi isitiyordu. 6/4 mt'lik bi konteynir.
hem ucuz da.


turbo sadık
(11.11.19)
1 saatliğine ise kızılötesi diye pazarlanan (tabi öyle değil) ufo tarzı ısıtıcılar iş görür. 1 saatten fazla olsaydı yağlı radyatör diyecektim, ayaklarını dayar mis gibi keyif yaparsın. ama minimum yarım saatte ısınıyorlar. o yüzden ufo akar. kumtel mumtel hiç fark etmez. hepsi aynı teknoloji. zaten 50 60 senelik teknoloji. bir aksiyonu yok yapıştır gitsin.


Tears of Devil
(11.11.19)
ben kumtel aldım zamanında ama o ısınan beyaz çubuklar 2 kere bozuldu. tabi sadece benim başıma gelmiş de olabilir.


Ufo ile Kumtel arasındaki farkı gerçekten anlayamazsın. Anlayacağın tek şey arada verdiğin 300TL olur. Bu tip ürünlerin görevi ısıtmaktır, ısıtıyorsa sorun yok. Olurda kumtel ısıtmazsa kaybın 100TL olur ama Ufo alırsan hiç Kumtel denemediğin için farkı bilemeyeceksin ve 300 tl kazıklanıp kazıklanmadığını anlamayacaksın. :)


aynı durumdaydım. geçen kış küçük bir fanlı ısıtıcı aldım. gayet memnunum.


ayaklibalik
(11.11.19)
"farkı anlamazsın" diyorsunuz ama belki elektrik kullanımı vs. daha verimlidir, uzun vadede daha ucuza gelmesi ihtimal dışı mı? ben de bildiğimden değil ha, soruyorum öylesine.


2000w lık bir ufo ile 2000w lık bir kumtel yada x marka arasında tek fark görünümdür . hepsi 1 saatlik kullanımda 2kw enerji harcar.


küçük fanlı ısıtıcı tavsiye ederim. ayağa dayanır en ucuzu ve garantili ısıtma budur. ayak sıcaksa üşümezsin.
ikinci seçenek en ucuz ufo klonu olurdu ama onları nereye takacaksın derdi var. yer poblemim yoksa onu alırdım.
yağlı radyatör en iyi konforu sağlar ama 1 saat için değil. ısınması yarım saat falan sürer zaten ama mahal ısıtması için en iyi sonucu verir. yine yer sıkıntısı önemli.


ozdek
(11.11.19)
(5)

Özel Sağlık Sigortaları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Aylık 40-50 TL civarı bir paraya özel sağlık sigortası yaptırılabiliyor. Sınırsız yatarak tedavi ve yılda 10 defa da ayakta tedavi hizmeti veriyor. Halihazırda bir SGKlı iken, böyle bir sigortalama hastalık durumlarında kolaylık sağlar diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Yaptırıp da memnun olan
Aylık 40-50 TL civarı bir paraya özel sağlık sigortası yaptırılabiliyor. Sınırsız yatarak tedavi ve yılda 10 defa da ayakta tedavi hizmeti veriyor. Halihazırda bir SGKlı iken, böyle bir sigortalama hastalık durumlarında kolaylık sağlar diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Yaptırıp da memnun olan var mı?
giovanne
(11.11.19)
tamamlayıcı sağlık sigortası gayet f/p bir şey. eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız devlet hastanelerinin keşmekeşini çekmeden, randevu düşürmeyle uğraşmadan mis gibi tedavinizi olursunuz.


xrated
(11.11.19)
Xrated +1

Artı olarak her an ameliyat olmanız gereken bir hastalığınız ortaya çıkabilir. Aman kredi çekeyim arabamı satayım derdine düşmeden istediğiniz hastanede olursunuz tedavinizi.


ilk sene çok faydalı. ama kullandıkça fiyatı artacak şekilde bir ayarlaması var. yani çok kullanıyorsanız çok ödüyorsunuz. gel gel yapıyorlar şu anda.


ozdek
(11.11.19)
Özel sağlık sigortası, yaptırılması ama kullanılmaması gereken bir şey. Bugün ayda 40-50 liraya gelen sigorta, zaman içinde, kullanıldıkça mütevazı bir daire kirasına kadar çıkabiliyor.

Tıpkı araba kaskosu gibi, nasıl ki kasko bozulmadıkça hasarsızlık indirimi uygulanıp daha uyguna yenileniyorsa aynı mantık.

Yine de bir gün büyük bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşılık yaptırıp, mümkün olduğunca kullanmamak (normal hastalıkların muayenesi için devleti yahut sigortayı hiç karıştırmadan özeli tercih etmek) iyi olabilir.

Rutin sağlık hizmeti olarak değil de kötü günde bir dayanak olarak düşünmek gerek.


lazor
(11.11.19)
Ben acıbadem sigortanın limitsiz full paketini aldım geçen sene muayene 30 tl görüntüleme mr/tomografi 80 tl, reçete başına 10tl ödüyorum. Her işlem için böyle sabit fiyatlar var poliçemde 3000 küsür vermiştim şimdi bitmek üzere hatta. Benimkisi en uçsuz bucaksızı riskli gebeliğim vardı öyle gerekiyordu normal bir insanın ihtiyacı yok tabii buna. Öncesinde de Alliance sigortalıydım senelerdir.
Fiyat verirken limit kapsam gibi sizin taleplerinize göre veriyorlar.Rakamlar farazi, ben muayenenin ilacın yüzde ellisini ödeyeceğim diyorsuniz 1500 liraya düşüyor gibi. Sonrasında hastalıklarınız araştırılıyor a hastalığınız var mesela ameliyat olmuşsunuz bu sizin karşınıza çıkacak sık sık. Onu kapsamıyor sigorta benden önce başlamış bir hastalık diyor. Bence eksisi bu sigorta olayının.
Ben her daim kullanmaktan yanayım. Acıbedem’de bir uzman dr muayenesi olmuş 400 lira ben sigorta kenarda dursun harcamayayım dersem bana göre mantıksız bu. Veriyorum 30 lira profesöre muayene oluyorum memnunum açıkcası. Tekrar ediyorun tek sıkıntı geçmißten gelen bir hastalığınızın olması. Onu gizleseniz bile her türlü buluyorlar ister özelde koysunlar tanıyı ister devlette :/ Önceden olmuş bir hastalığınız için yaptıracaksanız hiç yaptırmayın boşa gider paralar ama özellikle yatarak tedavi için çok mantıklı.


cilekli pasta
(12.11.19)
(2)

Zirkonyum Kaplama İçin Bu Fiyat Nasıl?

Doktorum 3 yıllık. Maharetli bir hanımefendi. Genelde fiyatları iyidir ancak yine de bir sormak istedim. Ön üst ortadaki 4 diş için zirkonyum kaplamaya 2500 TL dedi. Normalde 2800 ama işte yılların hatrı vs.Siz ne dersiniz? Bu fiyat nasıl sizce?
Doktorum 3 yıllık. Maharetli bir hanımefendi. Genelde fiyatları iyidir ancak yine de bir sormak istedim. Ön üst ortadaki 4 diş için zirkonyum kaplamaya 2500 TL dedi. Normalde 2800 ama işte yılların hatrı vs.


Siz ne dersiniz? Bu fiyat nasıl sizce?
giovanne
(08.11.19)
diş başına 620 falan demiş, zirkon için ortalamanın hafif altında kalan bir fiyat. ama ucuz değil kesinlikle.


neverlose
(08.11.19)
Normal bence.


battal gemalmaz
(08.11.19)
(4)

Genital Bölgede Çıkan Siğiller İçin

Selamlar. Er kişisi olaraktan kasık bölgemde 2 tane siğil var. 1 yıldır da gitmedi.1- Bunun için hangi polikliniğe başvurmam gerek?2- Bunlar ne olabilir?Teşekkürler
Selamlar. Er kişisi olaraktan kasık bölgemde 2 tane siğil var. 1 yıldır da gitmedi.

1- Bunun için hangi polikliniğe başvurmam gerek?
2- Bunlar ne olabilir?

Teşekkürler
giovanne
(07.11.19)
alerji olabilir, hpv olabilir, birlikte olduğunuz kişilere bulaştırmış olabilirsiniz. bir an önce cildiyeye gidiniz.


9kuyruklukedi
(07.11.19)
cinsel hayatı aktif erkeklerin %80'inde bu sorun var maalesef.


redskull
(07.11.19)
Üroloji


elorelia
(07.11.19)
dermatoloji yakar/dondurur onları hemen


argent dawn
(08.11.19)
(5)

Kızılcık (Cranberry) Suyu Nereden Alınır?

Arkadaşlar selam. Evvelinden ikea'dan alıyorduk ancak oradaki form değiştirmiş, adı kızılcık suyu olan bir şey satıyorlar ancak eski sattıkları ürün ile alakası yok. Macrocenter'da Stute marka vardı ama artık onlar da satmıyormuş.Kokteyllerimizde kullanmak üzere kızılcık suyunu nereden temin edebili
Arkadaşlar selam. Evvelinden ikea'dan alıyorduk ancak oradaki form değiştirmiş, adı kızılcık suyu olan bir şey satıyorlar ancak eski sattıkları ürün ile alakası yok. Macrocenter'da Stute marka vardı ama artık onlar da satmıyormuş.

Kokteyllerimizde kullanmak üzere kızılcık suyunu nereden temin edebiliriz?

Yer: Ankara, internette olur.

Teşekkürler.
giovanne
(06.11.19)
pfanner olabilir


owaki
(06.11.19)
Metro Gross?


heritage
(06.11.19)
geçen sene ikea da lingonberry (dağ kızılcığı gibi bi şiy) konsantresi vardı, sulandırıp içiyorduk ailecenek.


ravenudon
(07.11.19)
www.hepsiburada.com
Altta başka opsiyonlar da var tabii.


whoosie
(07.11.19)
@ravenuron onun tadı iyi değil ya :) ben de aldım eskisi zannedip ama tırt çıktı


giovanne
(07.11.19)
(3)

Arabadan Gelen Tuhaf Ses Vol 2.

Evet ustalar, doğru bildiniz, sorun bilyaymış. Sağ ön bilya dağılmış. Ama götürdüğüm servis (yakın diye yetkili servise gittim) 200 tl işçilik + malzeme parası istedi. Yan sanayi için toplamda 450, orjinal için de 650 istedi. Bana çok geldi, siz ne dersiniz?
Evet ustalar, doğru bildiniz, sorun bilyaymış. Sağ ön bilya dağılmış. Ama götürdüğüm servis (yakın diye yetkili servise gittim) 200 tl işçilik + malzeme parası istedi. Yan sanayi için toplamda 450, orjinal için de 650 istedi. Bana çok geldi, siz ne dersiniz?
giovanne
(06.11.19)
Gerek yok, herhangi bir oto sanayiye gidip gözüne kestirdiğin iki yerden işçilik fiyatı al.

Bilyayı da parçacıya gidip bilinen kaliteli bir marka al, orjinalden daha iyi olacağı kesin.

Bir not, çoğu oto sanayide rulman ve kayış üzerine uzmanlaşmış satıcılar olur, daha ucuza alırsın.

Servisin verdiğinden de yarı hatta daha az fiyata çıkarsın içinde.


John Bloor
(06.11.19)
Arabanın modeli ne? Servis önerebilirim. İşçilik 100 tl falan bu aralar. 200 fazla.


kablelvuku
(06.11.19)
@kablel pejo. Yer Ankara


giovanne
(06.11.19)
(10)

Arabadan Gelen Tuhaf Ses

Selamlar, araban hani böyle lastiklerin havası düşük olur da bir ses gelir ya, öyle bir ses geliyor ancak sesin lastiklerle alakası yok. Bugün lastikleri değiştik ve ses hala gelmeye devam ediyor. Bu ses nereden geliyor olabilir?
Selamlar, araban hani böyle lastiklerin havası düşük olur da bir ses gelir ya, öyle bir ses geliyor ancak sesin lastiklerle alakası yok. Bugün lastikleri değiştik ve ses hala gelmeye devam ediyor. Bu ses nereden geliyor olabilir?
giovanne
(05.11.19)
ön takımları kontrol ettirdiniz mi?


kablelvuku
(05.11.19)
Yok, henüz sanayiye gitmedim


giovanne
(05.11.19)
çok farklı nedenler olabilir ama bende de böyle bir ses vardı. rot başları vs değişti. ses bende özellikle çukurlu yollarda artıyordu.


kablelvuku
(05.11.19)
Frene basınca mı geliyor ?
Arabayla kalkış yaparken mi geliyor ?
Yavaşlarken mi geliyor ?
Direksiyonu çevirince mi geliyor ?
Kasisten geçtiğinizde mi geliyor ?
Çukurdan geçtiğinizde mi geliyor?
Arabayı çalıştırırken mi geliyor?


kitik
(05.11.19)
Araba sürerken geliyor. Hız düştükçe ses de düşüyor, gelmiyor gibi ama hız arttıkça (60 km/h +) artıyor 120 falan görünce de ses artık o kadar hızlı kendini tekrar ediyor ki, sanki yok gibi oluyor.


giovanne
(05.11.19)
porya bilyasi sesi olabilir.


1917
(05.11.19)
en yaygın olanı bilye sesidir. tekerleğin döndüğü hıza göre artar ve azalır.


gkhncnzdgn
(05.11.19)
@1917 +1


sttc
(05.11.19)
Çok farklı nedenleri olabilir +1 ek olarak dün Facebook gruplarından birinde görmüştüm. Aynı ses, yakıt sensörü imiş.


Teker bilyasıdır, @kitik çok güzel sorular sormuş, ses geliyor ama ne zaman nasıl hangi pozisyonda?

Bahsettiğiniz %99 teker bilyası, araç havadayken tekeri el ile çevrilerek bile anlar usta hangisinin bozuk olduğunu.


John Bloor
(06.11.19)
(3)

Oda Nemlendirici Tavsiye

Selam arkadaşlar. Peteklerin yanmaya başlamasıyla birlikte yine kuruluk ve faranjit coştu. Bu aletleri arattığımda da hep çocuklar için ürünler çıkıyor ne var ki ben çocuk değilim.Sizin kullanıp da memnun olduğunuz bir ürün var mı?
Selam arkadaşlar. Peteklerin yanmaya başlamasıyla birlikte yine kuruluk ve faranjit coştu. Bu aletleri arattığımda da hep çocuklar için ürünler çıkıyor ne var ki ben çocuk değilim.

Sizin kullanıp da memnun olduğunuz bir ürün var mı?
giovanne
(01.11.19)
petek kenarlarına asılan suluk alabilirsin. Petek üzerine ıslak havlu koyabilirsin.


1917
(01.11.19)
tek ürün var nem makinesi al en küçüğünden mis gibi


Big bada bum bum
(01.11.19)
1917 + 1
para vermesek boyle seylere en guzeli olur.


ebabil curnatasi
(01.11.19)
(2)

Ankara Saat Tamiri

Arkadaşlar selam, Ankara'da iki saat tamir ettireceğim. Biri neyse de diğeri 1950 model bir Omega, dedemin yadigarı. Bunları güvenilir olarak nerede tamir ettirebilirim acaba?Teşekkürler
Arkadaşlar selam, Ankara'da iki saat tamir ettireceğim. Biri neyse de diğeri 1950 model bir Omega, dedemin yadigarı. Bunları güvenilir olarak nerede tamir ettirebilirim acaba?

Teşekkürler
giovanne
(31.10.19)
ulus anafartalar'daki iş hanlarında yıllardır bu mesleği icra eden saatçiler mevcut. nokta atışı bir yer verirdim ama hatırlayamıyorum. gözüne kestirdiğin birine tamir ettirebilirsin. yeni elemanlara güvenmezdim ben olsam. saat & telefon vs satıp tamir edenleri diyorum. bahsettiğim civarda sırf bu işi yapanlara güvenebilirsin.


Improbable
(31.10.19)
Fikir olması açısından Meşrutiyet Caddesinde Judo Federasyonu mu ne var, onun binasına girişin hemen dibinde minicik bir dükkan var. Hâlâ oradaysa tabi.
Çok samimi bir adamdı, sizinki kadar ciddi bir işlem yaptırmamıştım ama birkaç defa işim düştüğünde çok yardımcı olmuştu.


mor bembombom
(31.10.19)
(8)

Havalimanı Girişinde Satılan Parfüm Orjinal miydi?

Selam. Esenboğa girişinde bir adam yanaştı araba ile, klasik duty free, tester muhabbeti yaptı. İnanmadım ama adamda Setur kartı vardı, ayrıca parfümün altındaki koddan (batch code) orjinallik sorgulayabilirsiniz dedi. Hatta parfümün kapağı mıknatıslı normalde, bunda da öyleydi. Acaba orjinal miydi?
Selam. Esenboğa girişinde bir adam yanaştı araba ile, klasik duty free, tester muhabbeti yaptı. İnanmadım ama adamda Setur kartı vardı, ayrıca parfümün altındaki koddan (batch code) orjinallik sorgulayabilirsiniz dedi. Hatta parfümün kapağı mıknatıslı normalde, bunda da öyleydi.

Acaba orjinal miydi?
giovanne
(30.10.19)
hala var mı bu ayaklar arkadas.

neyse cevap veriyim orjinal değildi. o gördüğün adamda sülün osmandan sonraki dolandırıcı.


paudi
(30.10.19)
değildi


sweety mila
(30.10.19)
kart. parfüm. kod. adamın kendisi. hepsi kolpa.


la traviata
(30.10.19)
80lere 90lara geri döndük bu soruyla 300 liradan başlayıp kendine kendine fiyat 25 liraya kadar inmesi lazimdi


all girls dream
(31.10.19)
orijinal değildir ama belki orjinal olabilir onu bilemedim. (:


emzegrit
(31.10.19)
%99.9 yalandır


Kahir ekseriyet
(31.10.19)
%100 orjinal çakma, şaka değil sektörde böyle bir terim var :)


John Bloor
(31.10.19)
kesin değil


basond
(31.10.19)
(6)

Vefat Ardından Banka İşleri

Selamlar. Veraset belgesi alındı, şimdi merhumun bankadaki alacak ve verecek işleri için veraset belgesinde ismi yazan bütün varislerin bankaya mı gitmesi gerekiyor yoksa sadece biri gitse yeter mi?Bankadan düzgün bir bilgi alamadık ne yazık ki. Teşekkürler
Selamlar. Veraset belgesi alındı, şimdi merhumun bankadaki alacak ve verecek işleri için veraset belgesinde ismi yazan bütün varislerin bankaya mı gitmesi gerekiyor yoksa sadece biri gitse yeter mi?

Bankadan düzgün bir bilgi alamadık ne yazık ki. Teşekkürler
giovanne
(30.10.19)
Bütün varisler gitmeli.


kablelvuku
(30.10.19)
ben tek halletmiştim.


lostys
(30.10.19)
Diğer varisler birine vekalet de verebilir, ama çok varis yoksa ve çok uzakta değillerse vekalet yerine bankaya gitmek daha kolay.


John Bloor
(30.10.19)
normal şartlar altında hr hangi bir varis tek gidebilir. verasetteki payı oranında parayı çekebilir. ancak son zamanlarda bazı bankalar sorun çıkarmaya başladılar.


ground
(30.10.19)
ben tek gitmiştim ve hallolmuştu. ama küçük bir ilçede olmanın getirdiği bir kolaylıktı heralde bu. başınız sağolsun. o süreçte bir de bunlarla uğraşmak insanı baya yıpratıyor. tek hatırladığım bu.


picassoishere
(30.10.19)
vekalet almanız sizin kolayınıza olur. ayrıca öncelikle bankanın veraset ve harçlar vergisi dairesine ölen kişiye ait tüm hesapları bildirir bir yazı yazması şart. merhuma ait hangi bankada ne hesabı varsa hepsini veraset ve harçlar vergisine bir formla müracaat ediyorsunuz. 1 hafta gibi kısa sürede vergi dairesi bankalara ayrı ayrı yazı yazıyor. o şekilde hesaptan paranızı alıyorsunuz.

bu arada maaş hesabındaki paraya dokunmayın. dul ve yetim aylığı için sgk el koymak zorunda.


kurmalifare
(30.10.19)
(3)

E-Devlet’ten Veraset İlamı Alınabiliyor mu?

Selamlar, bir yakınım ısrarla e-devlet’ten veraset ilamı alınabileceğini söyledi, bense sadece noterden alınabileceğini düşünüyorum. Var mı fikriniz?Teşekkürler
Selamlar, bir yakınım ısrarla e-devlet’ten veraset ilamı alınabileceğini söyledi, bense sadece noterden alınabileceğini düşünüyorum. Var mı fikriniz?

Teşekkürler
giovanne
(23.10.19)
neden e-devlete girip bakmıyorsunuz?


hadsafhada
(23.10.19)
alinamiyor. noterden ya da mahkemeden alabiliyorsunuz.

mahkemeden aldiktan sonra turkiye gov tr de gorunur oluyor.


ozdek
(23.10.19)
(1)

Hayra Fidan Diktirme

Merhaba, babamın hayrına 200 adet fidan diktirmek istiyorum. Ancak bir tür bağış değil de yeri geldiğinde gidip göreceğim, su vereceğim bir yerde olmasını tercih ederim. Böyle bir imkan var mı acaba? Veya buna benzer bir imkan?Teşekkürler
Merhaba, babamın hayrına 200 adet fidan diktirmek istiyorum. Ancak bir tür bağış değil de yeri geldiğinde gidip göreceğim, su vereceğim bir yerde olmasını tercih ederim. Böyle bir imkan var mı acaba? Veya buna benzer bir imkan?

Teşekkürler
giovanne
(23.10.19)
Görmek sulamak sizin için çok mühim değilse Afrika'da bağışlarla su kuyusu acan fidan diken bir dernek var bildiğim www.paylasmaktirhayat.org.tr Linkteki telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz saniyorum. Orada daha çok ihtiyac olduğu için daha büyük hayır olur bence. Allah rahmet eylesin.


(3)

Emekli Hakkı Olan Biri Vefat Edince

Selamlar, bir devlet memuru var, emeklilik hakkı var. Vefat etti. Eşi ve kızları hayatta. Şimdi emekli ikramiyesi ve normalde emekli olsa bağlanacak maaş eşine mi veriliyor?Bir de babanın vefatından dolayı kızlara ayrıca bir maaş vs. veriliyor mu?
Selamlar, bir devlet memuru var, emeklilik hakkı var. Vefat etti. Eşi ve kızları hayatta. Şimdi emekli ikramiyesi ve normalde emekli olsa bağlanacak maaş eşine mi veriliyor?

Bir de babanın vefatından dolayı kızlara ayrıca bir maaş vs. veriliyor mu?
giovanne
(22.10.19)
www.sgk.gov.tr


eeb
(22.10.19)
bu arada vefat edenin eşinin babasının emekliliği varsa ondan da maaş alabilir.


goodman
(22.10.19)
Aslında sorum emekli maaşı ne olacak? Emekli maaşı ve ölüm aylığı ayrı ayrı alınabilir mi?


giovanne
(22.10.19)
(4)

Merkezi sistemde ısınma tamamen bizim mi kontrolümüzde?

Selam, binada merkezi sistem ve payölçer var. Şimdi ben istersem petekleri açıp ısıtabilir miyim? Yoksa sistemin en başta peteklere sıcak su göndermesine izin mi vermesi lazım?
Selam, binada merkezi sistem ve payölçer var. Şimdi ben istersem petekleri açıp ısıtabilir miyim? Yoksa sistemin en başta peteklere sıcak su göndermesine izin mi vermesi lazım?
giovanne
(17.10.19)
petekleri tamamen kapatamazsın zaten. az da olsa sıcak su eve giriş yapacak.


sutlu nescafe
(17.10.19)
Payölçerde zaten her ay minimum ödemeniz gereken bir miktar olacak. Ayrıca siz üzerine kullanım miktarını kadar ödeyeceksiniz
Yani bütün petekleri kapatsanız da örneğin aylık 100 lira ödeyeceksiniz. Ya da hepsini cayır cayır açsanız da 100 lira ve kullandığınız miktarı ödeyeceksiniz.


balik kraker
(17.10.19)
Hayır merkezi sistemi yakmazlar ise, siz petekleri açsanızda ısınmayacak.


talasas
(17.10.19)
apartman aşağıdan kazanı yakmadığı sürece sizin peteği açamızın bir anlamı yok.

apartman kazanı yakacak, daireye sıcak su gelecek, ondan sonra sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.

daha kazan yanmadan "ben üşüyom şunu açayım" diyip açarsınız, hiçbir şey olmaz. kombiyi yakmadan peteğin vanasını açmak gibi düşünün.

kombi gibi kendi evimi yakayım diye bir şey yok.


kibritsuyu
(17.10.19)
(5)

Hesap Kesim Tarihine Göre Alışveriş Yapma??

Merhabalar, Enpara'da hesap kesimim her ayın 15. günü.Şimdi ben bugün alışveriş yapsam bu tutar 1 sonraki ekstreme mi yoksa bugün kesilecek olan ekstreme mi yansır? Bir sonraki ay ödemek için gece 00.00'dan sonra mı (ayın 16'sı) alışveriş yapmak gerek?Danke.
Merhabalar, Enpara'da hesap kesimim her ayın 15. günü.

Şimdi ben bugün alışveriş yapsam bu tutar 1 sonraki ekstreme mi yoksa bugün kesilecek olan ekstreme mi yansır? Bir sonraki ay ödemek için gece 00.00'dan sonra mı (ayın 16'sı) alışveriş yapmak gerek?

Danke.
giovanne
(15.10.19)
Her ayın 15. günü biterken hesap kesilir genelde, bu yüzden bugün (15.gün) yapacağınız alışverişler bu gece kesilecek ekstreye yazılır.


John Bloor
(15.10.19)
benim için John Bloor'un söylediğinin tam tersi şeklinde oluyor, hesap kesim tarihinde (gün içinde) yaptığım alışveriş bir sonraki ekstreye yansıyor (denizbank). kartı bir süredir kullanıyorsan eski ekstrelerine baksan bi? belki ayın 15'inde alışveriş yaptığın bir aya denk gelirsin.


brena
(15.10.19)
00:00'a kadar yaptıkların bu aya 00:01'den sonra yaptıkların gelecek aya yansır.


sevecen
(15.10.19)
Teknik olarak sevecen'in dediği gibi ama Enpara'da harcamalar özellikle temassız harcamalar biraz geç işliyor. Hesap kesiminden birkaç gün önceki temassız işlemlerin bile sonraki hesap kesimine düşme durumu olabiliyor. Ama İş bankası kredi kartımda yaptığım işlemler yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi oluyor.


Abdurrahman
(15.10.19)
provizyonda kalirsa bir sonraki hesap kesimde olur, porvizyonda kalmazsa bu doneme girer


sweetoffice
(15.10.19)
(1)

Aranan İngilizce Terim

Selamlar. Bir grafik çizerken x'e karşı y ifadesi kullanılır. Bu ifadenin ingilizcesi nedir acaba?teşekkürler
Selamlar. Bir grafik çizerken x'e karşı y ifadesi kullanılır. Bu ifadenin ingilizcesi nedir acaba?

teşekkürler
giovanne
(14.10.19)
y against x ya da y versus x


carmenta
(14.10.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.