Giriş
(4)

Hasta Ziyaretine Ne Götürülür?

Arkadaş ayağını kırmış, evde yatıyor, annesi var yanında. Ne götürsem? 27 yaşında kendisi (bir etkisi/önemi var mı bilmiyorum, ondan yazdım, vurmayın)
Arkadaş ayağını kırmış, evde yatıyor, annesi var yanında. Ne götürsem? 27 yaşında kendisi (bir etkisi/önemi var mı bilmiyorum, ondan yazdım, vurmayın)
giovanne
(8 saat)
bir kilo baklava alıp götürebilirsiniz.


cowboy
(8 saat)
Son çıkan kitaplardan seveceği tarz bir kitap ve bir kutu güzel çikolata.


Bizde süt, meyve filan götürüyorlar. Siz de 1 kilo sevdigi tatlidan ve kitap götürebilirsiniz.


tncserap
(7 saat)
Meyve getirdiler bize de hep. Bence tatlıdan daha iyi bir hediye. Kitap da mantıklı


(4)

Ankara/Mezeleri Güzel Mekan

Selam fellas,Şöyle hatunla gidelim, lezzetli şeyler yiyelim istiyoruz yanında da küçük bir rakı açarız. Mümkünse abuk sabuk tipler olmasın istiyoruz. Önceliğimiz mezelerin lezzeti. Sonra da tabii ki fiyatı. Mesela Trilye'ye gittik, her şey çok güzel eyvallah ama porsiyonlar çok ama çok küçük. danke.
Selam fellas,

Şöyle hatunla gidelim, lezzetli şeyler yiyelim istiyoruz yanında da küçük bir rakı açarız. Mümkünse abuk sabuk tipler olmasın istiyoruz. Önceliğimiz mezelerin lezzeti. Sonra da tabii ki fiyatı. Mesela Trilye'ye gittik, her şey çok güzel eyvallah ama porsiyonlar çok ama çok küçük.

danke.
giovanne
(14.07.18)
Tunus caddesi Afitap


dreadplayer
(14.07.18)
Tunus caddesi Ayvaz Ege'den


jacque
(14.07.18)
bahçeli 3. cadde - barbun


yatagants
(14.07.18)
kavaklıdere zevahir.


theseachange
(14.07.18)
(6)

Askeri Mekanlara Giriş Kimliği

Hani şu asker çocuklarında, eşlerinde falan oluyor ya, orduevine vs. girmek için bir kart, o kart sadece askeri personellerin akrabalarına mı çıkarılıyor yoksa bir personel "bu da benim yakınım" deyip dilediği birine de kart çıkarabilir mi?
Hani şu asker çocuklarında, eşlerinde falan oluyor ya, orduevine vs. girmek için bir kart, o kart sadece askeri personellerin akrabalarına mı çıkarılıyor yoksa bir personel "bu da benim yakınım" deyip dilediği birine de kart çıkarabilir mi?
giovanne
(13.07.18)
personel anne,baba,eş,çocuk,ve gelinine çıkarabiliyor. (damat kısmını bilmiyorum) sanırsam torununada çıkarabiliyor. ama yakınlık azaldıkça hizmetlerden yararlanabilme seviyen düşüyor.


prezarlatif
(13.07.18)
@prezarlatif ya aslında sadece giriş için göstercem o da yılda 1-2 defa. hizmet mizmet isteyen de yok.


giovanne
(13.07.18)
askeriyeyle alakam yok ama herhangi bir kurumda bile sadece "yakınım" diye birine kart çıkartılabileceğini hiç sanmıyorum, hele ki askeriyede mümkün değil gibi.


nrmnm
(13.07.18)
sadece birinci dereceye cıkıyor. hatta benimki kayboldu, babamın/annemin kartını, ve ikimizin tc kimliğini gosteriyorum hani kartım kayboldu ama buyrun kızıyım diye. yine sıkıntı yapıyorlar


olmaz


infernalcadre
(13.07.18)
Refakatte kimliği alıyor damatlar, yani eşi olmadan giremiyor.

Ancak yanınızda kimliği olan birisi varsa yakınım diyip sokabiliyor. Ben arkadaşlarımı öyle lojmanlara ve orduevlerine soktum.


Kimlik Kartı Alabilecek Kişiler:

Eşler (Resmi nikahlı olanlar, yabancı uyruklular dahil),
Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde, eşlerin hak sahipliği yeniden evleninceye kadar devam eder. Eşler (şehit eşleri dahil) evlendiklerinde hak sahipliği sona erer.
Şehit eşleri hariç, eşler yeni evliliklerinden sonra boşansalar dahi yeniden hak sahipliği kazanamazlar.
Çocuklar (11 yaşını doldurarak 12 yaşından gün almış),
Anne veya Babanın Sağ Olması Durumunda Erkek Çocuklar ile Erkek Evlatlıklar: Gelir, öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın, bekar öz veya üvey erkek çocuklar ile erkek evlatlıklara (yabancı uyruklular dahil), 35 yaşını dolduruncaya (36 yaşından gün almamış) kadar TSK Personel Akıllı Kartı verilir. (36 yaşından gün almış ise Günübirlik Giriş Kartı Alır)
Anne veya Babanın Sağ Olması Durumunda Kız Çocukları ile Kız Evlatlıklar: Yaş, gelir, öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın, bekar (evlenmemiş, eşi vefat etmiş veya boşanmış) öz veya üvey kız çocukları ile kız evlatlıklara (yabancı uyruklular dahil) TSK Personel Akıllı Kartı verilir.
Anne ve Babalar: Aşağıda belirtilen durumlardan sadece bir tanesi esas alınarak TSK Personel Akıllı Kartı verilir.
Öz anne ve babalara,
Öz olan anne veya baba vefat etmiş ise, anne / babanın yeniden evlenmesi durumunda, üvey olan anne / babaya,
Asıl Hak Sahibi öz veya üvey sadece bir anne ve bir baba tercih etmek durumundadır. Aynı anda hem öz anneye/babaya hem üvey anneye/babaya kart alma hakkı yoktur. Öz anne ve babanın sağ ve boşanmış olmaları durumunda; evlilik bağı ile bağlanan üvey anne / babaya akıllı kart talep edilebilmesi için asıl hak sahibinin, öz olan anne / babasına akıllı kart talep etmeyeceğine yönelik Feragat Dilekçesi doldurulur. Doldurulan bu dilekçe ve TSK Akıllı Kart Beyannamesi ile başvurulması durumunda üvey olan anne / babaya (Şehit personel sağ iken feragat dilekçesi vermek suretiyle öz/üvey ebeveyni arasında seçimini belirtmiş ise beyan ettiği ebeveynine kart verilir. Anne ve babasının şahadet tarihinden sonra evlenmeleri halinde ise yeni eş TSK Personel Akıllı Kartı hak sahibi değildir.)
Büyük Ebeveyn:
Yardım edilmediği takdirde zarurete düşecek ve bu sebeple infak ve iaşesi asıl hak sahibine ait olan resmi nikahlı babaanne, anneanne, dede (annenin babası ve babanın babası) ile bunların anne ve babalarına TSK Personel Akıllı Kartı verilir.
Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde büyük ebeveynin hak sahipliği sona erer.
Kardeşler (11 yaşını doldurarak 12 yaşından gün almış),
25 yaşını dolduruncaya kadar (26 yaşından gün almamış), öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın, bekar öz veya üvey erkek/kız kardeşler,
Sivil Memur ve Sözleşmeli Personel (memur, işçi, geçici/mevsimlik işçi) hariç, 25 yaşın üzerinde olup da %40 veya daha yüksek oranda özürlü olan ve özürlülüğü tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu ile belgelenen, çalışamaz durumda bulunan ve evli olmayan öz veya üvey erkek/kız kardeşler,
Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde erkek/kız kardeşlerin hak sahipliği 25 yaşını dolduruncaya kadar devam eder; bu yaş sınırından sonra kardeşlerin hak sahipliği sona erer.


Northern Mariner
(13.07.18)
(10)

Güneş Gözlüğü Dediğin Polarize mi Olmalı?

Bakıyorum büyük markalara, 400-500 liralık gözlükler polarize değil. Öte taraftan 50-60 liraya da polarize gözlük bulmak mümkün. Şimdi, düşünüce bir güneş gözlüğü polarize olmalı diyorum ancak büyük üreticilerde olmayınca da (tabii ki polarize modelleri var) acaba diyorum bir bildikleri mi var. Yoks
Bakıyorum büyük markalara, 400-500 liralık gözlükler polarize değil. Öte taraftan 50-60 liraya da polarize gözlük bulmak mümkün. Şimdi, düşünüce bir güneş gözlüğü polarize olmalı diyorum ancak büyük üreticilerde olmayınca da (tabii ki polarize modelleri var) acaba diyorum bir bildikleri mi var. Yoksa o "büyük markalar" bizi mi düdüklüyor?
giovanne
(13.07.18)
Sebebi luxottica tekeli. Maliyeti 50 lira bile degil urettikleri seyin ama 500 liraya satiyorlar


Luxottica olmayan gozlukler ucuz ama kaliteli olabilir yani


Bence markaların düdüklemesi.
Atasun'dan Mustang marka bir gözlük almıştım polarize, fiyatı da uygundu, acaip memnundum, ama bir süre sonra camında defo oluşmaya başladı. Aynısını veya alternatifini bulamayınca üzerine ekstra para verip normal rayban aldım, hiç memnun değilim.
Polarize gözlük etrafı çok güzel gösteriyordu, güneş ışınlarını çok yumuşatıyor ve filtreliyor, hayatı güzel gösteriyordu resmen. Şu an kullandığım pahalı rayban ise b.k gibi, boşa para harcamış gibi hissediyorum.


peggy
(13.07.18)
Benim için güneş gözlüğünün ilk kriteri polarize olup olmaması.


burfak
(13.07.18)
Bana UV filtresi daha önemli geliyor.


kobuzchu kiz
(13.07.18)
kesinlikle düdüklüyorlar. geçen bbc earthde izledim 10sterlinlik vs 500sterlinlik gözlüğü karşılaştırdılar. ikiside aynı işlevi gördü. he ben gittim gene lacoste aldım o ayrı.


mikahakkinen
(13.07.18)
Didikleme olayi var tabide ama bnm aynı marka aynı model iki adet güneş gözlügum var biri polirize oburu değil ben hiçbir fark hissetmiyorum


all girls dream
(13.07.18)
@ all girl, o zaman senin gözlüklerde sıkıntı var çünkü polarize ile polarize olmayan arasında büyük fark var.


giovanne
(13.07.18)
Gunes gozlugu polikarbondan yapilirdigi icin maliyeti sifir tl falan. Polikarbon(damacana su sisesiyle ayni madde) uv gecirmez, bu yuzden ekstradan filtre falan eklenmiyor.

Polarizenin de bi maliyeti yok, ama bazi markalar cami yamuk takiyor filtre yanlis duzlemde kaliyor. Lcd ekranlara bakiyorsun simsiyah ama gunesi duzgun filtrelemiyor falan.
Isin tuhaf yani bunu pahali markalar beceremiyor. 50 liraya aliexpressten bi gozluk almsitim, gordugum en temiz cam bunda var.


acemi
(13.07.18)
bildiğim kadarıyla polarize olmasının en büyük faydası yansımaları da kesmesi. snowboard, kayak gözlükleri öyle mesela, karda yansıma yapmasın diye. günlük hayatta çok da bi artısı yok diye düşünüyorum ve dışarıdan belli olanları bence kötü görünüyor.


Bruce
(13.07.18)
(4)

Orijinal Rayban'ı Nereden Alacağız?

En uygun fiyat şartı ile bu arkadaşı nereden alırız?
En uygun fiyat şartı ile bu arkadaşı nereden alırız?
giovanne
(12.07.18)
ben atasun'dan aldım, en uygun fiyat garantisi dediler.


rosey
(12.07.18)
Valla ben de atasundan aldım cidden diğer optiklere göre daha ucuzdu.


archery
(12.07.18)
Kimse dememis atasundan tabiki. Hem garantili hem de kolay ulasilabilir kurumsal bir firma.


dedim ben sana
(12.07.18)
Ben çok araştırdım, en son atasundan aldım. Gem kafa rahat hrm uygun fiyat hem de bir şey olsa sorun olmadan tüm şubelerde halledebiliyorsun


KaraSakall
(12.07.18)
(2)

Aşti’nin oradaki kalabalık neyin nesi?

Arabalar ikili üçlü taaa aşağlılara kadar gelmiş, polis bile kar etmemis. Ne var ki?
Arabalar ikili üçlü taaa aşağlılara kadar gelmiş, polis bile kar etmemis. Ne var ki?
giovanne
(10.07.18)
www.eksiduyuru.com

o taraflardan sürekli korna sesleri bağırışmalar hatta tek tük silah sesleri falan duydum. herhalde asker uğurlaması?


genelde otoparka para vermemek için hep dışarıda sıra olur, arkadaşın dediği gibi bu aralar asker uğurlaması muhabbeti de olduğu için 2 şeriti kapatıyolar en az.


zebragibi
(10.07.18)
(12)

Adana Gerçekten İğrenç Bir Yer mi?

Sıfır Bir diye bir dizi izliyorum da, kavga dövüş pislik hat safada. İnternette falan da Adana ile ilgili süreki kötü şeyler paylaşılıyor. Hırsızlık/sayşma/kavga/ölüm/pislik falan. Ahmed Arif’in güzel Çukurovası’ndan eser yok. Birgünlüğüne de olsa gidip görmek istiyodum soğudum.Lütfen bana bunların
Sıfır Bir diye bir dizi izliyorum da, kavga dövüş pislik hat safada. İnternette falan da Adana ile ilgili süreki kötü şeyler paylaşılıyor. Hırsızlık/sayşma/kavga/ölüm/pislik falan. Ahmed Arif’in güzel Çukurovası’ndan eser yok. Birgünlüğüne de olsa gidip görmek istiyodum soğudum.

Lütfen bana bunların abartı olduğunu söyleyin ya?
giovanne
(10.07.18)
bok sıçmığı gibi bir yer

edit: 15 sene adanada yaşamış biri olarak yazdım bunu, adana insanı her yerde kendini belli ediyor, böyle tipler yüzünden yukarıdaki tanımı yaptım


Coyote
(10.07.18)
Ben adanaliyim. Adana istanbuldan binlerce kat daha guvenli ve yasanilir bir yer. Sehirciligi olsun insanlari olsun sadece ceyhan semtine bakip yargilamayin surayi. Ben adanada her gece icki icerim sokakta kimse bulasmaz. Istanbulda hemen damlar bi yavsak.


ThomasJefferson
(10.07.18)
Bok sicmigi diyen pembe gotluleri yasatmiyorlar sadece.


ThomasJefferson
(10.07.18)
abartı tabii ki. düzgün yerlerde takılırsın bir şey olmaz. her esmer gördüğünden korkmayacaksın sadece sataşası olmasa bile sataşabilir hafif deli tipin teki.

edit: mersin adana iskenderun üçgeninde yıllarım geçti, buraların insanları ile anlaşabilir miyim? hayır. ancak yerlisi iyi insanlar mıdır? kesinlikle evet.

göç edip oraya sonradan yerleşmiş sezonluk işçilere adanalı der bir de onların pislikleri üzerinden itham ederseniz yerlisini, yerlisi de sıcak kanlıdır sinirlenir tabii.


hayatımda farklı yerlerde ve farklı zamanlarda birkaç tane adanalı ile tanıştım. ve 30 yaşımdan sonra birkaç günlük adana maceram oldu. en net tespitim şu...

"bu insanlar yemin ederken annelerinin, bacılarının ve karılarının üzerine yemin ediyorlar.

bu insanlar küfür ederken karşısındaki insanın annelerinin, bacılarının ve karılarının üzerinden küfrediyorlar."

böyle insanlar işte...


paudi
(10.07.18)
''Birgünlüğüne de olsa gidip görmek istiyodum soğudum.''

Yok be soğuma. Ben 4 gün kalmıştım. İnsanları gayet iyi sıcakkanlı, yardımsever, gece çıktım içtim sonra gecenin körü eve geldim. bırak kavga, ölüm, pislik görmeyi bi piştt diye bile olmadı.


eazy
(10.07.18)
Adanali cebinde son parasiyla sana kebap ismarlar.

Goc ala ala biraz boku yedi.


acemi
(10.07.18)
şahsen abartıldığını düşünüyorum adanaya 1 kere uğradım hiç de öyle bir izlenim bırakmadı. Boyle anılmasını göçe bağlıyorum adanaya gelen herkes adanalı oluyor bir anda.


Düzgün yerleri de var Adanadaki arkadaşlar paylaşıyor görüyorum. Ama büyük şehir olan bir yerin nasıl böyle bir otogarı olabilir anlamıyorum. Köy otogarı daha güvenlidir. 2-3 kere Adanadan otobüs aktarmalı olarak bir yerlere gittik, hepsinde 'z.kmeseler bari' diyerek bekledik karı koca :)


curukturpkokusu
(10.07.18)
Istanbul'dan daha guvenli.


Traveller
(10.07.18)
30 senelik Adanalıyım. Adana kışın yaşanacak en güzel şehirdir Türkiye'de.

Hürriyet Mahallesi, Kiremithane vs ile Güzelyalı, Mahfesığmaz, Reşatbey, Süleyman Demirel'i falan karıştırmayın.

Her şehirde getto, varoş falan var. Adana kocaman şehir, Stockholm'den büyük abartmıyorum. İstanbul'da insanlar köy yeri sanıyor Adana'yı. Gidin görün, güzeldir. Başınıza bir şey gelmez. En bok yerini bile Esenler Otogarı'na değişmem.


İstanbul'da Bağcılar var Nişantaşı, Beşiktaş, esenler gibi yerler var, bunlara benzeyen mahalleler hepsi Adana'da bile var gitmeden görmeden sallamayın, her dizide görünen yer öyle değildir kurgu hepsi, bu kadar cahil cühela da olmayın, ayıptır.


Uncle Sam
(10.07.18)
(4)

Bu uçak havada kayıp mı oldu?

Arkadaşlar uçak bu https://www.flightstats.com/v2/flight-tracker/TK/7609?year=2018&month=7&date=10&flightId=965628364&utm_source=70cbe593c1d6de05:6f76c323:1211f49dfdf:41f5&utm_medium=cpc&utm_campaign=weblet Ercan'dan Esenboğa'ya gelecekti sabah 6'da. Ancak ne oradan ne de buradan bir bilgi yok.
Arkadaşlar uçak bu www.flightstats.com Ercan'dan Esenboğa'ya gelecekti sabah 6'da. Ancak ne oradan ne de buradan bir bilgi yok. Ne oldu bu uçağa?
giovanne
(10.07.18)
flightradarda 7.28'de inmiş görünüyor www.flightradar24.com


nrmnm
(10.07.18)
Thy'nin sitesine göre 06:23'te kalkmış 07:32'de inmiş. Önce oraya baksaydın ya? :) www.turkishairlines.com


10032007
(10.07.18)
www.flightradar24.com burada "Landed 7:28 AM" diyor.


kobuzchu kiz
(10.07.18)
Anadolujet olunca hiç aklıma gelmedi ya THY'ye bakmak :D


giovanne
(10.07.18)
(2)

Bankalar neden aynı gün yerine illa da farklı gün şartı koyuyor?

Adamlar kampanya yapıyor, mutlaka "farkı günlerde ve tek seferde" ifadesi var. örneğin 4x100 lira şartı. aynı gün 400 lira harcamak ile farklı günlerde 100er lira harcamak arasında bankalar için ne gibi bir kazanç var?
Adamlar kampanya yapıyor, mutlaka "farkı günlerde ve tek seferde" ifadesi var. örneğin 4x100 lira şartı. aynı gün 400 lira harcamak ile farklı günlerde 100er lira harcamak arasında bankalar için ne gibi bir kazanç var?
giovanne
(07.07.18)
toptan alanların önüne geçmek içindir.


oscar
(07.07.18)
Her 150 liraya 250 mil veriyordu. 300 liralık alışveriş yaptım migros'ta, 150 150 ayrı ayrı çektirdim. Sadece ilkine verdi. İkisine de verip niye zarar etsin, tekrar kazanmak için tekrar harcattıracak.


kibritsuyu
(07.07.18)
(8)

Ciro'nun ingilizcesi nedir?

Meramım şu; büyük şirketlerin cirolarının merak ediyorum ancak cironun ingilizcesini bulamadım. örneğin Tüpraş'ın cirosu 54 milyar TL, bunu Ingilizce olarak nasıl aratırım? mesela Microsoft'un cirosu?
Meramım şu; büyük şirketlerin cirolarının merak ediyorum ancak cironun ingilizcesini bulamadım. örneğin Tüpraş'ın cirosu 54 milyar TL, bunu Ingilizce olarak nasıl aratırım? mesela Microsoft'un cirosu?
giovanne
(06.07.18)
ciro turkce'de butun elde edilen gelir degil mi? giderler cikarilmadan onceki para akisi? o zaman revenue oluyor ciro.

revenue of Microsoft 2017 falan diye araman lazim.


robokot
(06.07.18)
revenue +1


aychovsky
(06.07.18)
annual revenue


facebook
(06.07.18)
Gross sales


mahmut29
(06.07.18)
gyro.


goodz
(06.07.18)
gyro yunan dürümü demekti en son baktigimda :D
Annual gross revenue yada gross revenue dogru.


cooperr
(06.07.18)
turnover


postneo
(06.07.18)
annual revenue


(14)

Gerçekten Mutfakta Harikalar Yaratan Kadınlar Var mı?

Selam fellas.90 ve sonrası doğumlu olanları kastediyorum tabii ki. Birçok kız arkadaşım oldu, hiçbiri güzel yemek yapamıyordu, yemeği geçtim aperitif tarzı bir şeyler bile hazırlayamıyorladı. Şimdi kısmetse evlenmek üzereyim. Müstakbel eşim de ne yazık ki başarısız bu konuda. Ne düzgün bir çorba, ne
Selam fellas.

90 ve sonrası doğumlu olanları kastediyorum tabii ki. Birçok kız arkadaşım oldu, hiçbiri güzel yemek yapamıyordu, yemeği geçtim aperitif tarzı bir şeyler bile hazırlayamıyorladı. Şimdi kısmetse evlenmek üzereyim. Müstakbel eşim de ne yazık ki başarısız bu konuda. Ne düzgün bir çorba, ne yemek... Akşam rakı içelim diyorum "olur canım güzel bir meze alalım" diyor, bir defa bile "dur şöyle güzel mezeler hazırlayayım" demedi. Ya da bir yoğurt çorbası mı yapsak diyorum, süzme yoğurt aklına bile gelmiyor. Sadece kız arkadaşlarım değil, kardeşime bakıyorum o da aynı. Pasta diye bisküvilerin üzerine puding döküp veriyor.

bana mı hep böyle denk geldi arkadaş? lütfen bana dışarıda aslında humusun kralını, karnıyarığın alasını yapan birilerinin var olduğunu söyleyin, lütfen.
giovanne
(06.07.18)
Evet sana öyle denk gelmiş.


dafaisss
(06.07.18)
Ben ve yakın kız arkadaşlarım hep becerikli insanlarız.
Sana öylesi denk gelmiş.

Börek yaparken börekleri içinde beklettiğim süt için ben buna yumurta kırıp un katayım da krep yaparım, boşa gitmesin diyorum gayet.
Bir kere de christmas party'de kendim sararak dolma yapıp getirmiştim. Alman arkadaşlar dolmayı dışarıdan alıp haşlamadığımı, kendim sardığımı duyunca şaşırmışlardı mesela.


chitosan
(06.07.18)
bende bir 95'li vardı, ellerinizden öper, omleti bile öyle güzel yapardı ki beni eve attığında yaptığımız ilk şey omlet oluyordu(ilk 3-5 ayı saymıyoruz tabi).

önceden insanlar yeme içme ile zorunda olduğu için uğraşırdı, şimdi sadece merakı olanlar uğraşıyor ve bence merakı olanların değerinin bilinmesi açısından fena bir durum değil. zaten bu yüzden biricik anam bana kimseye muhtaç kalmayayım diye birçok şeyi öğretti küçükken, isterse karşı taraf bir şey bilmesin, ben yapıyorum istediklerimi.

ha, eli maharetli olanla olmayan hiç bir olur mu; olmaz tabii! ama çok olmadıklarına katılıyorum, kendi minicik örneklem kümemle.


Bruce
(06.07.18)
Bu birazda sizin valide hanımın kazandırdığı alışkanlıklarla ilgili.
Annesi iyi yemek yapan erkek iyi yemek yapan hatun arıyor.
Bildiğim bir sebebi ise yemek sadece yemek değil sosyolojik bir vaka.
Yemekle birlikte ne yenileceğini, nasıl yenileceğini, kiminle yenileceğini ve daha birçok konuyu aileden öğreniyoruz.


artik oyle anan gibi yemek yapani aramayacaksin, 80 sonrasi dogumlularda bile nadir, eskide kaldi o isler. tek tuk cikar kesin ama istisnalar kaideyi bozmaz.


cooperr
(06.07.18)
size öylesi denk gelmiş artı bir.

ben mutfağa girdiğimde muhakkak eli yüzü düzgün şeyler yapabiliritesi olan biriyim ancak öyle arkadaşlarım var ki yaptığı böreğin yufkasını kendi açar. mantının hamuruna kadar kendi açar. ben onların yanında beceriksiz kalıyorum o derece. yemek yapmak biraz el çabukluğu biraz da kişisel zevk. yoksa yemek yapmayı bildiği halde yemek yapmaktan nefret eden arkadaşlarım da var.


eylul
(06.07.18)
Kesinlikle haklisin. Benden daha iyi yemek yapan kiz tanimadim. Tabii ben iyi yemek yaparim mutfakta iyiyimdir ama simdiki kiz arkadasim da ayni benim gibi becerikli o yuzden bu yetenegimin ekmegini yiyemiyorum zamaninda yedim ama cok sukur yalan olmasin.

Ha bir sey daha ekliyim benden iyi derken genel olarak yemekten anlamiyorlar aslinda kiyasa sokmasam bile. mutfak isi ev isi falan hicbir seyden anlamiyorlar ot gibiler resmen kendi baslarina yasamalari imkansiz evleri 2 hafta sonra kokar.

edit: humus yapabilen aramayıver ama sen de yani abartma, humus fazla spesifik bir meze. mesela ben desem ki bana humus yap diye hayatta yapmaz çünkü içinde sarımsak var ama desem ki kek yap yapar neden çünkü tatlı ama onu da ben sevmem kek ne lan, tatlı dediğin şerbetli olur hadi bilemedin sütlü olur keki nabam.


Ben yaratıyorum humus bizim buralarda yok da çok güzel karnıyarık yaparım


pastörizesüt
(06.07.18)
Harikalar yaratan kadın da var erkek de var. Samet diye bir arkadaş var, yazın bizim eve tatile gittiğimiz de börek bile açıyordu adam


böreğini kendi açan tayfadanım ama işten gelince her şey gözümde büyüyor. bu yüzden sevdiğim bir-iki yemek dışında zerre özenmiyorum. yenilebilir olsun yeter:D çoğunlukla da hafta sonu toptan hazırlıyorum.


ganbatte
(06.07.18)
Yengen 91'li, profesyonel aşçı.


91 veya 92'li sevgilim vardi. anamdan guzel yapiyordu et yemeklerini. sulu yemekte anama kimse rakip olamaz ama tabi. 87'li sevgilim yumurta kirmayi bile bilmiyordu. bunlarin disindakiler genel olarak zayifti ama mutfakta.


icim urperiyor
(06.07.18)
Harikalar yaratan kadın da vardır erkek de vardır, siz neden bunu bir cinsiyete özgülediniz ki :)

Bu ilgi duymakla ve tecrübeyle alakalı bir durum diye düşünüyorum.


turuncu tonlarda
(06.07.18)
öğrenin birlikte yapın.

sevmek ve ilgilenmekle alakalı. üniversiteye başlayana kadar makarnayı bile sayılı yapmisimdir, şu an baya güzel yemekler yapıyorum.


(6)

Alkollü İçkimi Nasıl Satarım?

Elimde duty free'den aldığım ama içemediğim içkiler var, bayağı bir biriktiler de birkaçını satayım diyorum. Facebook grupları ile falan uğraşmak istemiyorum. Başka nasıl satarım?
Elimde duty free'den aldığım ama içemediğim içkiler var, bayağı bir biriktiler de birkaçını satayım diyorum. Facebook grupları ile falan uğraşmak istemiyorum. Başka nasıl satarım?
giovanne
(06.07.18)
burada satmak yasak ama ürün marka modeli belirtirsen biz de neyi kaçırdığımızı görmüş oluruz.


Bruce
(06.07.18)
online satamassin yasak. birebirde de tapdk belgen olmasi lazim. anca gider bi tekele, agbi elimde bu var 30 lira assasina sana birakirim,diyerek satarsin. yalni arabayla yanasip duty free parfum var elimde diyen insanlar gibisin ben tekel olsam senden almam.


tintoretto
(06.07.18)
Şarap var mı şarap :)


velespit
(06.07.18)
Ekşimarket'te bir sürü ilan oluyordu. Ben çok geride kalmış olabilirim tabi. Orası artık canlı değil gibi duruyor.


Lim5
(06.07.18)
Letgo?


safsafinaz
(07.07.18)
İtü'nün forum sitesinde satılıyordu eskiden.


Piukh
(07.07.18)

Satılık Apple Watch Series 3 42mm

*Teknosa'dan alındı, 10 Nisan 2020'ye kadar garantisi var.*Vuruk, çizik vs. yok.*Yanında biri Milanese Loop olmak üzere 2 kordon hediye, kordonlar jaliexpress'ten alındı, ikisi toplam 20 dolar.Yer: AnkaraFiyat: 1450 TL
*Teknosa'dan alındı, 10 Nisan 2020'ye kadar garantisi var.
*Vuruk, çizik vs. yok.
*Yanında biri Milanese Loop olmak üzere 2 kordon hediye, kordonlar jaliexpress'ten alındı, ikisi toplam 20 dolar.


Yer: Ankara
Fiyat: 1450 TL
giovanne
(06.07.18)
(4)

Distribütörden Bağımsız Bir Şey Satma

Diyelim ki ben bir şey satmak istiyorum. Örneğin saksı. Bu markayı buraya ithal eden biri var, firma ile anlaşmış. Öte taraftan ben de bu firmanın ürünlerini bir şekilde edindim ve burada satmak istiyorum, vergisini vs. ödemişim. İthalatçısı bana "satamazsın" diyebilir mi?
Diyelim ki ben bir şey satmak istiyorum. Örneğin saksı. Bu markayı buraya ithal eden biri var, firma ile anlaşmış. Öte taraftan ben de bu firmanın ürünlerini bir şekilde edindim ve burada satmak istiyorum, vergisini vs. ödemişim. İthalatçısı bana "satamazsın" diyebilir mi?
giovanne
(05.07.18)
paralel ithalat(grey market) bu oluyor sanıyorum. resmi garantiden fayalanamıyor galiba son kullanıcı.


tukenmez adam
(05.07.18)
Resmi yollardan yurda soktugunuz bir seyi kimse “satamazsin” diyemez. Ithalatci firmaya malin Turkiye’ye girdigini soyleyip bir daha mal size gelmesin diye onlem aldirtabilir, ama sizin gumrukten gecirip resmi yollarla aldiginiz mala ureticisi dahi karisamaz.


pietro
(05.07.18)
satabilirsin kanuni engel yok fakat rekabetçi olman zor olabilir.


mysql34
(05.07.18)
Bu şekilde satılan telefonlar, hatta arabalar var. Sıkıntı yok yani.


John Bloor
(06.07.18)
(2)

Neden Su-Baz-Asit sıralaması?

Kimyasal kullanımında eğer karışım yapılacaksa önce su sonra baz ve en son da asit katın deniliyor her yerde. Neden?
Kimyasal kullanımında eğer karışım yapılacaksa önce su sonra baz ve en son da asit katın deniliyor her yerde. Neden?
giovanne
(05.07.18)
aside su katarsan sıçrıyor. tehlikeli. bazı hatırlamıyorum.


zgrydn
(05.07.18)
Su üzerine asit eklenir,tam tersi durumda sıçrar.


archery
(05.07.18)
(3)

Güzel Bir Aksiyon Filmi

Akşam bir aksiyon filmi izleyelim dedik. Şöyle mantık sınırlarından çok çıkmadan tavsiye edeceğiniz neler var acaba? Aşağıda izleyip de beğendiğim birkaç film var;Bourne SerisiSkyfallDepartedTaken (eh işte)Yip Man...
Akşam bir aksiyon filmi izleyelim dedik. Şöyle mantık sınırlarından çok çıkmadan tavsiye edeceğiniz neler var acaba? Aşağıda izleyip de beğendiğim birkaç film var;

Bourne Serisi
Skyfall
Departed
Taken (eh işte)
Yip Man
...
giovanne
(05.07.18)
(bkz: mad max fury road)


Bruce
(05.07.18)
John wick


westblack
(05.07.18)
collateral


freebird5406_2
(05.07.18)
(7)

Fare Kovucu Aygıt

Bahçede bir dolaba fare gelmeye başladı. Komşu "elektronik bir şey var, fişe takıyorsun fare mare gelmiyor" dedi, cidden var mı öyle bir aygıt yoksa o da eskilerden "denge bilekliği" gibi bir şey mi?
Bahçede bir dolaba fare gelmeye başladı. Komşu "elektronik bir şey var, fişe takıyorsun fare mare gelmiyor" dedi, cidden var mı öyle bir aygıt yoksa o da eskilerden "denge bilekliği" gibi bir şey mi?
giovanne
(05.07.18)
ultrasonik fare kovucu diyollağ.

yanlız kedi köpeği rahatsız eder mi bilmem.


killerbee
(05.07.18)
Kökten halletmek varken neden kovasın?


İşe yaramıyor o kovucular. İlk duyduklarında bir tepki veriyorlar bazen. Sonra bakıyorlar ki sıkıntı yok, devam ediyorlar.

Çevrede kedi varsa, bahçeye biraz alıştırın, hem kedi beslemiş, hem de fareden kurtulmuş olursunuz.


@diffarentiationation nedir çözüm?

@windowsguvenlikduvari hocam kediler çok korkak ya, hamam böceğinden bile korkuyorlar, fareden kaçarlar kesin.


giovanne
(05.07.18)
@giovanne

o zaman baykuş, yılan falan alıştıracaksınız. :F

Kovucu işleri yalan. Kesin çözüm falan diye gösteriyorlar videolarda. Fakat genelde o videolarda kafeslere elektrik veriyorlar ya da başka bir şekilde panikletiyorlar hayvanları.

Bir de şunu ekleyeyim. Bir tane görüyorsunuz belki ama o fare kesinlikle bir tane değil. Hiçbir zaman bir tane olmuyorlar.


şöyle bir duyuru vardı:
www.eksiduyuru.com


gkhncnzdgn
(05.07.18)
Bizim laboratuvara bir fare dadanmıştı bir ara. O ultrasonik fare kovucudan taktırdık ama fare kaçmadı. Lab'da takılmaya devam etti. Zaten önce var olan fareden kurtulun, bunu takın, tekrar gelmez diyor kullanma kılavuzunda. Neyse bizim fareden kurtulunca yenisi gelmedi lab'a. Yan binalara gitmeye başladılar.
Şu yapışkanlı şeylerden sürmüştük birkaç parça mdf'ye, üzerlerine bir parça simiti alüminyum folyoya sarıp koymuştuk, dolapların altına kuytu köşelere yerleştirmiştik. Buna yapışıp kalıp ölmüş. Çok üzülmüştüm. Bir kolinin içinde yavrularını bulduk sonra :(


pati
(05.07.18)
(10)

Evde Patlıcan Közleme

Selam fellas.Evde patlıcan közlemek istiyorum. Ama öyle idare eder bir şey değil, en lezzetlisinden. Mümkün müdür? Evetse nasıl, hangi araç lazım bunun için?
Selam fellas.

Evde patlıcan közlemek istiyorum. Ama öyle idare eder bir şey değil, en lezzetlisinden. Mümkün müdür? Evetse nasıl, hangi araç lazım bunun için?
giovanne
(03.07.18)
dostum hayretler içinde okudum sorunu.

git al beğendiğin patlıcan tipini, normal, bostan falan.

koy büyük ocağın üstüne çevire çevire közle.

yada elektrik ızgarasına koy közle.

hatta git istersen 5 10 liraya közleme sacı al onun üstünde közle.

bunu da dışardan yediğinize inanamıyorum.


killerbee
(03.07.18)
@killerbee nein nein. dışarıdan yemiyoruz, ocakta denedim beklediğim gibi olmadı. dediğim gibi niyetim lezzetli bir sonuca ulaşmak.


giovanne
(03.07.18)
olur olur, yanlız tek kötü yanı ocak batar.

bi süre sonra ateş alan yerler sertleşecek kabuk bağlayacak öyle olduğunda azcık çevir. korkma bunu direkt közün üztüne atıyolar yine yanmıyor.

öyle öyle bi süre sonra buharlar çıkmaya başlayacak, en sonunda da yumuşacık olacak, o süper yumuşak hale gelince közlenmiştir.

korkma ateşi vermekten yani.


killerbee
(03.07.18)
patlıcanın türüne göre lezzeti değişir. mesela közlemek için bostan patlıcanı iyidir, büyüktür biraz zor közlenir ama lezzeti farklıdır, öteki patlıcan daha çok yemeklik kızartmalık olarak uygun, bostan patlıcanının çekirdekleri büyüktür mesela yemekte belli olur.

ayrıca közledikten sonra ne yapıyolar o da önemli.

patlıcan közlemeyi sorduğuna göre yemek konusunda dahi sayılmazsın.


killerbee
(03.07.18)
Közmatik al, at üstüne yavruyu.


bulunsun kenarda
(03.07.18)
Fırın yeni cam görünümlü fırınlardan değil de normal bildiğimiz ocak gibiyse ocağın gözünün tepesindeki kapağı kaldırıp ortası delik alüminyum folyo geciririp kapagı tekrar kapayıp patlaıvanı közlersenız ocak batmaz.


regina phalange
(03.07.18)
Ben direkt fırına atıyorum alta yağlı kağıt serip çok pratik
Ocakta evire çevire yapılanla arasında bariz bir lezzet farkı yok maksat közlemek sonra malzeme ile daha da güzelleştirmek...offf nefiss
Kapya biberi de fırında yapıyorum inanılmaz lezzetli hastasıyım kahvaltıda bile yiyiyorum :)


esmeralda
(03.07.18)
Ocaklar için közleme tavaları var. İhtiyacınız olan o.
Közmatik de diyen var bunlara.


sorunuza cevap değil, biliyorum ama biz biber patlıcanı alıp yol üstünde bi lahmacuncu ya da fırına veriyoruz, 2 tl karışılığında 1 saat sonra mis gibi alıyoruz. her halukarda evdekinden iyi oluyor odun fırınında :(


benaslinda
(04.07.18)
bahçede yakacaksın mangalı atacaksın patlıcan, biber, soğan, domates. offf mis.


naksidil
(04.07.18)
(5)

Balkonda limon yetiştirek mümkün mü?

Marketlerdeki limonlar çok kalitesiz. Tadını beğenmiyorum ve susuz. Evde bu işi yapmak münkün mü? Bakımını falan yaparım. Ne kadar bir süre gerekli?
Marketlerdeki limonlar çok kalitesiz. Tadını beğenmiyorum ve susuz. Evde bu işi yapmak münkün mü? Bakımını falan yaparım. Ne kadar bir süre gerekli?
giovanne
(02.07.18)
bodur fidanlar oluyor. onlara bak.
çekirdekten yetiştirmek istiyorum dersen o iş zor.


sutlu nescafe
(02.07.18)
Ben cekirdekten yetistirdim. Guzel guzel buyuyor bi sorun yok :)


superfluid
(02.07.18)
Ben de cekirdekten yetistirdim. Hatta bahceye ektim limoncuklarimi ama asisiz olduklari icin turunclar suan.
Limon agaclarinin olayi demir ihtiyaci. Agaclar.net sitesinde limon icin ideal toprak karisimi yaziyordu. Oraya bakabilirsiniz.
Limon genisce bir saksi ve bol bakim istiyor. Gunes goren, ruzgari pek olmayan bir balkonunuz varsa yetistirebilirsiniz.


nax
(02.07.18)
Ben de bunu istiyorum hobi olarak. Balkon gündüzleri akdeniz gibi oluyor İstanbula rağmen. Ayrıca uygun diğer bitkiler de hedefim ama başlangıç olarak limon daha hoş geliyor. Buna şimdilerde başlasak, sonbahardan sonra kış aylarındaki o yağış ve soğuklarda balkonda durması ya da odaya almak sıkıntı olur mu balkonun üstü açık zira? Ayrıca limon çekirdeğini manavdan aldığımız limondan mı yoksa Eminönünde çekirdek tohum satan filanca dükkandan mı almalı toprağı ve saksısı ile birlikte çok pahalı olmaz sanırım?


siyah giyen adam
(02.07.18)
Güzel büyür evet, fakat aşılamak gerekir. Daha sonra dondan korumak gerekir. Ankarada ben çok zorlanmıştım.


kablelvuku
(02.07.18)
(7)

Nişanlının Ailesine Nasıl Hitap Etmeli?

Öncesinden de tanışıyorduk ve hep amca/teyze diyorduk. Şimdi nişanlandık, usulü aynen devam mo yoksa anne/baba mı demek lazım?
Öncesinden de tanışıyorduk ve hep amca/teyze diyorduk. Şimdi nişanlandık, usulü aynen devam mo yoksa anne/baba mı demek lazım?
giovanne
(29.06.18)
evlenene kadar aynen devam


stanley weber
(29.06.18)
Amca teyze devam


megalomaniac
(29.06.18)
anne baba demeye niyetin varsa yavaş yavaş demeye başla. nikahtan sonra ulvi bi hisle birden anne babaya geçemiyosun sonuçta.


elorelia
(29.06.18)
paşa gönlün nasıl istiyorsa öyle yap, kendini kasma. ben nikahın 7. yılında hala amca/teyze diyorum bir sıkıntı yok.

tabi bana güvenip "babafingo" falan deme de.


babilbaligi
(29.06.18)
anne-baba diye hitap etmekte sorun görmüyorsanız bugün veya yarın fark etmez. Bu bir zorunluk değil sonuçta.
ben mesela evliliğimin beşinci yılında hala anne ya da baba diyemiyorum, içimden gelmiyor, öte yandan saçma da geliyor. Benim bir annem, bir babam var.


luin 41
(29.06.18)
Taraflar klasik Anadolu ailesiyse senin kız bana anne demedi gibi acayip muhabbetler dönüyor haberiniz olsun,

Bende pek sıcak bakmıyorum,evlendikten sonra bile demezdim herhalde


vhs kaseti
(29.06.18)
evlilik oncesi anne baba denmez.
nikaha imzayi atarsin, anne babaya geçersin.


cedex
(30.06.18)
(2)

Lens Solüsyonunu Başka Bir Kaba Aktarsam?

Hani şu seyehat boy ürünleri koymak için küçük şişeler satılıyor ya, ben uçakta yanımda taşımak için biraz lens solüsyonunu bu kutulara koysam olur mu? Eczanede seyehat boy solüsyonlar aşırı pahalı maalesef
Hani şu seyehat boy ürünleri koymak için küçük şişeler satılıyor ya, ben uçakta yanımda taşımak için biraz lens solüsyonunu bu kutulara koysam olur mu? Eczanede seyehat boy solüsyonlar aşırı pahalı maalesef
giovanne
(25.06.18)
ben koyuyorum hep.


Tabi ki olur ama 60 ml BioTrue solüsyon 10 TL olması lazım. 1 kez alıp sürekli kullanabilirsin, ben öyle yapıyorum.


Lethe
(25.06.18)
(8)

Hediye Peynir, kac kg almali?

Kibris’a gidiyorum, hellimleri meshur. 250 grlik paketlerde satiliyor, bir paket 10 tl. Ofiste 3 kisiye getircem ana acikcasi cok param yok. Adam basi 2 paket alsam (yarim kg) az mi olur?
Kibris’a gidiyorum, hellimleri meshur. 250 grlik paketlerde satiliyor, bir paket 10 tl. Ofiste 3 kisiye getircem ana acikcasi cok param yok. Adam basi 2 paket alsam (yarim kg) az mi olur?
giovanne
(23.06.18)
Tek paket gotur ya. Ne aliyosun 2 paket. Tadimlik yesinler. Stok yapmak istiyolarsa kendileri alsinlar.


kuehles blondes
(23.06.18)
1 paket al


10 lira da cokmus. Orasinin hellumu meshur, daha ucuz olmasi gerekmez mi ya. Bu arada soruna cevap, bence de 1 paket al:)


balpolen
(23.06.18)
1 paket al bence de


lata
(23.06.18)
Bence de tek paket. İkinci paket bozulur gider.


hair freak
(23.06.18)
adam başı 1 paket yeterli +1


basond
(23.06.18)
1 er paket alsan yeterli. içerisinde 4 parça oluyor zaten. hergün bir tanesini kızartıp yese yeterli.

gülgün marka pembe paket (az tuzlu) olanı al. yoksa arkadaşlarından küfür yersin.

lemar da ve ordu pazarında genelde ucuzluk oluyor. bir de sulu çemberin aşağısında metro market var mahalle arası, orada ucuz oluyor bazen. KOOP markadan uzak dur :) ben çok beğenmedim. hem yoğurdu kötüydü hem de hellimi


janavarorion
(23.06.18)
içki götürsen daha çok memnun olabilirler. bim'de satılan hellimleri reha üretiyordu en son, duty freedekilerle aynıydı.


espandon
(23.06.18)
(3)

Tez Nasıl Yazılır (kitap, kaynak tavsiyesi)

Merhabalar, fen bilimlerinde bolca deneysel çalışmalar içeren bir tez yazmaya başladım. deneylerim ve sonuçlarım tamam gibi. Artık tezi yazmaya başlamak istiyorum. Gerek teknik konularda gerek de diğer konularda nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair kaynaklara ihtiyacım var. Bir kitap olur, video o
Merhabalar, fen bilimlerinde bolca deneysel çalışmalar içeren bir tez yazmaya başladım. deneylerim ve sonuçlarım tamam gibi. Artık tezi yazmaya başlamak istiyorum. Gerek teknik konularda gerek de diğer konularda nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair kaynaklara ihtiyacım var. Bir kitap olur, video olur vs.

Tavsiyelerinize açığım efendim.
giovanne
(20.06.18)
Once okulunun tez formatini indir latex olur world olur ne sunuyorlarsa. Sonra da okulunda kendi alanindaki diger tezleri ornek olark incele. Sonrasi geliyor zaten.


superfluid
(20.06.18)
superfluid+1
ek olarak danışmanın olan hocanın önceki tezlerine de bakabilirsin. fen bilimlerini tam bilmiyorum ama genel olarak girişte deney yaptığın konuyla ilgili geniş bir alan yazın bilgisi sunman bekleniyor.


şubatsonrası
(20.06.18)
okulunun tez formatı +1

okulunun, daha doğrusu enstitünün tez yazım kılavuzu vardır muhakkak. kullanacağın puntodan, şekillerin boyutuna kadar detaylı bir şekilde bu kılavuzlarda anlatılıyor zaten.

benim tavsiyem; kılavuzunuzda özellikle aksi belirtilmemişse atıflarınızı [1] [2] şeklinde numaralandırmak yerine ör: (penguin, 2018) vb yazar adı, yılı şeklinde yapmanız ve kaynakçanızı alfebetik sırayla yazmanız. neden diye soracak olursanız; siz veya danışmanınız yaptığınız çalışmayı gözden geçirdiğinde ve paragrafarın, cümlelerin yerlerini değiştirdiğinde -bazen- numaralar karışıklık çıkartabiliyor. yazar adı, yılı şeklinde yapılan atıflarda ve alfabetik kaynakçada hiç sorun çıkmıyor, doğrudan cümlelerin yerlerini değiştirebiliyorsunuz. ancak dediğim gibi, önce kılavuzunuza bakın, sizin enstitü özellikle numara kullan diyebilir, bizimki her yol mübah diyordu :)


lonely penguin
(20.06.18)
(16)

Yine fazla mı uçtuk ha?

Seçimlerden bahsediyorum. İnternette, buralarda baksak M. İnce yardırmış gidiyor, seçim banko onda ama nedense içimde kötü hisler var. Yani adamların kitlesini mağlup etmek çok güç gibi geliyor bana. Adamlar ekonomiye dış güçler diyip ana avrat sövüyor, sonra o sövdükleri kitleden (dış mihraklardan)
Seçimlerden bahsediyorum. İnternette, buralarda baksak M. İnce yardırmış gidiyor, seçim banko onda ama nedense içimde kötü hisler var. Yani adamların kitlesini mağlup etmek çok güç gibi geliyor bana. Adamlar ekonomiye dış güçler diyip ana avrat sövüyor, sonra o sövdükleri kitleden (dış mihraklardan) olumlu bir adım geldi mi bu seferde "liderimizden korktular" diyorlar. Onlara göre Altay tankımız şu an kullanımda, işsizlik ise milletin iş beğenmemesi.

Hülasa, yine mi aynısı olacak?
giovanne
(20.06.18)
bana da uçuyoruz gibi geliyor.
yine aynısı olacak.


blatta hiberna
(20.06.18)
elbette aynısı olacak. cb seçiminin 2. tura kalmasını bile başarı sayarım, ben ilk turda tamamlanacağını düşünüyorum. ekşiye, twitter'a falan baksan ülke bambaşka bir yer.


nrmnm
(20.06.18)
Niyeyse doların 4.75 filan olması enflasyonun olduğundan fazla olması ve genc secmenin duble yolla ikna edilememesi sonucu ben bi değişim olacağı hissiyatındayım. 18 yaşındaki birine ping desen bilir ama duble yol desen o ne ki der. Ya da zaten hastanede sira beklemiyorum ki neden akp ye veriyim der.


lata
(20.06.18)
Ekşi’de yazan dünyadan haberi olmayan çoluk çocuğun gaza gelmesi olarak görüyorum bu heyecanı. Rte öyle ya da böyle yine kazanacak. Bu ülke için zerre kadar umut beslemiyorum.


aynen uzun alir

bizimkisi yilbasi ikramiyesi hayaline benziyor, cekilise kadar bana ciksa ev araba kat yat yardim... ama cikmaz...
bizimki de umut iste


exlibris
(20.06.18)
Malesef yine öyle olacak. Yetemedikleri yerde hile yapíp oylari çalacaklar. Ve malesef bir şy yapamayacağız


eylul
(20.06.18)
İkinci tura kesin kalır bence


pastörizesüt
(20.06.18)
Tam uçuyordum ki, annemin telefonunda komşularımızın ve annemin tanış olduğu insanların story'lerini görene kadar.

çok güzel çakıldım, inşallah topluca çakılmayız.


yaraticinick
(20.06.18)
geçen referandum sonucu binbir türlü şaibe ve ülkenin en büyük iki kentinin kaybı ile %51-%49 olarak ekşide sonuçlanmadı. enseyi karartmayalım.


kaufman
(20.06.18)
babamla bi konuştum güzel çakıldım ben de.

%80 yerli uçağımızı git araştır gel dedi.


haykorsamdunyaya
(20.06.18)
ne olacağını niye şimdi düşünüyoruz? verin oyunuzu, seçim gecesi görelim ne olacağını. tayyip başkanlığı alsa bile mecliste çoğunluğu kaybedebilir. ayrıca yazıldığı üzere referandumu zorla, türlü hile hurdayla alabildiler. muharrem ince başkanmış gibi davranmaya gerek yok ama bu kadar karamsar olmak da yersiz. siz böyle yaparsanız hiçbir zaman gitmeyecekler.


der meister
(20.06.18)
geçen mahallemizdeki bir esnaf abiyle yanındaki emminin konuşması denk geldi. yanındaki emmi zaten ince ci idi. esnaf abiye sordu sen hala reisçi misin reisine oy vermeye devam mı diye, esnaf abi inceye vereceğini söyledi. tüm rte ciler bırakmadı tabi rte yi. o bırakmayanları gördükçe boşa gaza geldik deniliyor ama artık rte ye oy vermekten vazgeçenler de var. hangisi fazla bunu seçimde görececeğiz. şahsi fikrim sonucu görene kadar umudumuzu korumamız yönünde. umutlu olursak diri kalır ve mücadeleye devam edebiliriz.


yildirimeda
(20.06.18)
Parlamentoyu alamazlarsa başkanlık attaya gider AKP için. Parlamentoyu alamama ihtimallerinin olduğunu da 7 hazirandan dolayı biliyoruz. İmkansız değil.


noluyo yaa
(20.06.18)
her ne kadar ben de zaman zaman böyle pesimist baksam da, aslında umutlu biriyim. seçim sonuçlarıyla ilgili de umutluyum.

daha önce bir duyurumda, akp maltepe ilçe başkanının iş yerimdeki konuşmasından bahsetmiştim. adamlar sizin/bizim kadar umutsuz! hiçbir şey garanti değil.

uzun ince bir yoldayız. uzun gidiyor, ince dönemi başlıyor.


runagain
(20.06.18)
CHP genel merkezinde seçim süresince görevliyim.

C.başkanlığı seçiminin ikinci tura kalmaması sürpriz olur öyle söyleyim.

HDP barajı aşarsa (ki baraj sorunu yok), akp-mhp 300 vekile ulaşamıyor.

Katılım yüksek olursa durum bu. AKP doğuyu karıştıracak. Orası da kesin. Ancak bu seçim CHP; İyi Parti ve Saadet'in de desteğiyle sandık güvenliği konusunda daha güçlü. Kemal Kılıçdaroğlu sadece bir genel başkan yardımcısını bu seçim sandık güvenliğine atadı. Millet İttifakı sandık güvenliği konusunda ortak hareket ediyor. Büyük çalışmalar yapıldı. Ancak sorumluluk partilerde olduğu kadar vatandaşlarda da. Herkesin sandıklara sahip çıkması gerekiyor. Sandıklarda görev alan kişilerin ne yapabilecekleri, neyin geçerli olup olmadığını harfiyen bilmesi gerekiyor. Dersinize çalışın, gerisi demokrasi.


andy kaufman 2
(20.06.18)
Bende işim gereği hep esnaflarla iç içeyim. Çok yüksekten ucmuyorum ama sonumuz yine hüsran olacak gibi.


etna
(21.06.18)
(13)

Patates Neden Bu Kadar Pahalı? Alıyor musunuz?

pazarda kilosu 4 lira, marketlerde kötüsü 4 iyisi 7 lira.1- neden bu kadar pahalı?2- alıyor musunuz? [diyet yapmayıp da normal tüketenlere sorum] Yoksa, "abi patates dediğin nedir ki, 4-5 lira etmez" diyip almıyor musunuz?
pazarda kilosu 4 lira, marketlerde kötüsü 4 iyisi 7 lira.

1- neden bu kadar pahalı?

2- alıyor musunuz? [diyet yapmayıp da normal tüketenlere sorum] Yoksa, "abi patates dediğin nedir ki, 4-5 lira etmez" diyip almıyor musunuz?
giovanne
(19.06.18)
Valla diyet sebebiyle almak zorunda kaldım. Satan kişi "geçen sene para etmeyince yola döktüler bu sene de ekmediler, bu yüzden pahalı" demişti.


SiyamkedisiZorro
(19.06.18)
burada 6 7 liradan başlıyor.


killerbee
(19.06.18)
Stokçuluk yapıyorlar çünkü.


Yakin zamandaki iklim sartlarina ve mevsime gore oynuyor fiyatlar. dolar gibi dusun, o patatesin kapina gelmesi O GUN ne kadar kolaydiysa patates nekadar bolduysa o kadar ucuz oluyor genelde. Son 1 senede kilosu 1.25 liradan iyi patates de aldim, kilosu 6 liradan kotu patates de aldim. dolar euro gibi oynar fiyatlari normaldir.

ote yandan alt limit giderek artacak tabii ki cunku doviz ve dolayli olarak yakit zamlandi. tarlayi surmesi de patatesi tarladan evinin onundeki markete getirmesi de pahalilandi oldukca. o da enflasyon zaten.


robokot
(19.06.18)
alıyorum pazarda 3 kilosu 7 liraydı bizim.


denef
(19.06.18)
dün 4,5 a mı ne almış annem dedim yuh altı üstü nişasta.


lata
(19.06.18)
sigara,mazot,altın,dolar,sabun,şampuan pahalı olmasına ses çıkarmayan kim varsa tarım ürünlerine pahalı diyor.
çiftci ne kazanacak beya.
çiftciyim zerre patates ile alakam yok. bizim buralarda patates ekende yok. ama hiç şikayetçi de değilim.


zizounij
(19.06.18)
bizim pazarda çok hesaplı sizde niye öyle pahalı ki, pazara çık, market ürünlerini sevmiyorum. kendin de ekebilirsin bahçen varsa.


for day to break
(19.06.18)
patates soğuk hava depolarında ve nevşehir bölgesinde yeraltı odalarında bekletilerek satılır. geçiş dönemlerinde piyasaya sürülmeyen patates pahalı olur. şu anda mevsim geçişi olduğu için. çiftçi yapmaz bu arada bunu. aracılar yapar.


iddaaci
(19.06.18)
hani şu "dolar artsa nolacak biz dolar mı kullanıyoz hüloooo" diyen kesim var ya, hah işte doların artışı seni burada yakalıyor. hem de ne yakalamak..

bu mazot fiyatları, mevsimin kurak gitmesi, tohumun dolarla gelmesi gibi sebeplerle üretim bitmiş durumda.


hosein
(19.06.18)
Dis gucler yapiyordur kesin.
Sorulmasi gereken sey bu degil, fiyati artmayan bir sey varsa neden hala artmadigi sorulmali. Su urunun fiyati neden artti degil soru.

Aliyorum cunku patates cok comert bir sebze. Joker gibi. Her seyi yapiyorsun, ne yapsan gidiyor.


stavro
(19.06.18)
Secim hazirligi :) Bayramdan once pazarda kilosu 75 krsa olan da vardi.


superfluid
(19.06.18)
(5)

Astigmat İçin Lens Tavsiyesi??

Selam fellas. astigmat miyopluk karışık var. çap 8.6 ama birçok kişi 8.5 in de olabileceğini söyledi. marka olarak oasis düşünüyordum ama bazıları kötü yorum yapmış. siz ne tavsiye edersiniz?
Selam fellas. astigmat miyopluk karışık var. çap 8.6 ama birçok kişi 8.5 in de olabileceğini söyledi. marka olarak oasis düşünüyordum ama bazıları kötü yorum yapmış. siz ne tavsiye edersiniz?
giovanne
(18.06.18)
Bausch&lomb ve oasys acuvue rezil.

Yillardir astigmatli bi birey olarak airoptix kullaniyorum, cok rahat ettim. Biofinity de rahat.


kuehles blondes
(18.06.18)
Aynı durumdayım oasys kullanıyorum 8 yıldır. Bu sene epey batma yapmaya başladı, ben de değiştirmeyi düşünüyorum. Almadan önce deneme lensi talep edebilirsiniz alacağınız yerden.


sacrilegious
(18.06.18)
kuehles blondes + 1

Oasys kullandım, hiçbir zaman gözlükteki kadar net ve rahat olmadı ki gözlük kullanmayı da hiç sevmem. Eve gideyim de lensleri çıkartayım diye saatleri sayacaktım neredeyse. Baush&Lomb da deneme lensi aldım, bildiğin gözüme yorgan örtüyorum gibi oldu. Biofinity'nin methini çok duydum, onu denemeyi düşünüyorum.


salihdt
(18.06.18)
5yıl oasis kullandım daha geçen ay buradaki yorumlardan biofinity e döneyim dedim döndüm. Fuck oasis.


kirmizi kart
(18.06.18)
biofinity. diğer lenslerin çoğunu denedim ama çok rahatsız gelmişti.


lemmiwinks
(19.06.18)
(6)

Bayramın Ilk Günü AVM'lerin Açık olması??

Birçoğu 2'de açılıyormuş. Bu çalışanlara haksızlık değil midir? Yoksa?
Birçoğu 2'de açılıyormuş. Bu çalışanlara haksızlık değil midir? Yoksa?
giovanne
(15.06.18)
Haksizlik ama orada calisanlari dusununce onlarin da gorusleri genelde...bu sistemi destekler nitelikte. Bu nedenle artik sadece gercekten egitimli insanlara uzuluyorum. Ben de universitedeyken bir yaz bir AVM'nin magazasinda calistim. Isciler, kendilerini ezen yoneticilere tapiyor. Bu nedenle sistem kotu de olsa orada calisanlarin coguna uzulemiyorum.


Traveller
(15.06.18)
Haksızlık da, para hırsı böyle bir şey işte.


tabirimekruh
(15.06.18)
Yani kanun ilk gün orada çalışmak istemeyenlerin arkasında mı? Bir X mağazasında çalışan dese ki ben ilk gün çalışmıyorum, sıkıntı çıkar mı? Yoksa onlar da para kazandıkları için hoşlarına mı gidiyor bu durum?


giovanne
(15.06.18)
bayramda ve diğer resmi tatillerde çalışınca normaldekinden daha fazla ücret alıyorlar bildiğim kadarıyla. o yüzden gönüllü çalışan da var ona rağmen zorla çalışan da. patronun/şefin tutumuna ve personel sayısına da bağlı olarak sadece isteyenlerden shift yapılabilir, ekibin yarısı bir bayram yarısı diğer bayram çalışabilir ya da herkes her bayram seve seve çalışabilir.


nrmnm
(15.06.18)
Esse de görsel sorumlusunolarak çalışmıştım fi tarihinde
Bayramda çalışmak zorunluluktu ben istemiyorum deme şansı yok kişinşn daha çok kazanıyorlar dediğiniz gibi bir durum da yoktu.
Hatta bayramda komisyon 5 katı fazla gibi bir şey söylemişlerdi. Çocuklarda deli gibi çalışıp satış yaptı kotayı epeyce aştılar. Sonra maaş zamanı az maaş geldi. Komisyonu normalden yatırdılar. İşten sikerim diyip ayrılan oldu. Ben normalde bayramlarda çalışmıyordum ama person eksikliğinden bir sonraki bayramda ben bile çalıştırıldım. Hayat....


fasulyek
(15.06.18)
evet haksızlık hatta kölelik düzeni. insan insan vasfını yitiriyor bu sistemin içerisinde. bugüne vurup yarını kurmadan bugünler böyle devam edecek.


biravekahve
(15.06.18)
(5)

Hatuna Hangi Çiçeği Alsak?

Efendim kendisi güzel bir şey başardı. Yani bu bir nevi tebrik çiçeği olacak ve iş yerine gidecek. Çiçeksepeti'nden söyleyim diyorum, sizce nasıl bir şey alsam?Yapılmış ya da iki gün içinde solacak çiçekler değil de, uzun ömürlü bir şey olsun istiyorum. Teşekkürler.
Efendim kendisi güzel bir şey başardı. Yani bu bir nevi tebrik çiçeği olacak ve iş yerine gidecek. Çiçeksepeti'nden söyleyim diyorum, sizce nasıl bir şey alsam?

Yapılmış ya da iki gün içinde solacak çiçekler değil de, uzun ömürlü bir şey olsun istiyorum. Teşekkürler.
giovanne
(12.06.18)
www.ciceksepeti.com Bundan. Ne tatlı.


denef
(12.06.18)
Yukarıdakinin limon ağacı versiyonu


aynı bonzai bana geldi, çok minik.

paraya kıyarım derseniz sizi şuraya alalım.

bloomandfresh.com


ocanal
(12.06.18)
güzel bir çiçek yanında masa üstünde her gördüğünde seni hatırlatacak güzel bir obje güzel olur diye düşünüyorum.


Photographer
(12.06.18)
bloomandfresh'i bi arkadaş yazmış. gerçekten çiçeksepetine göre daha şık ürünleri. hem herkes çiçeksepetinden gönderiyor, farklı bişey olsun dersen burayı tavsiye ederim.

vodafone red'e %15 indirim kampanyası var, bunu yazmak için geldim :)

şunu çok beğenmişti eşim.
bloomandfresh.com


contavolta
(13.06.18)
(2)

True Detective İzleyenlere Bir Soru?

Efendim öncelikle, Cohen amcamız için bir fatiha. Allah kabul etsin, gelelim sorumuza;imdi, Bildiğiniz gibi 2.sezonda jenerikte Leonard Cohen'in Popular Problems albümünden Nevermind isimli parça çalıyor ve biz diziyi bitirdiğimizde öğreniyoruz ki; dizinin konusu şarkının sözleri ile eşdeğer/uyumlu.
Efendim öncelikle, Cohen amcamız için bir fatiha. Allah kabul etsin, gelelim sorumuza;

imdi, Bildiğiniz gibi 2.sezonda jenerikte Leonard Cohen'in Popular Problems albümünden Nevermind isimli parça çalıyor ve biz diziyi bitirdiğimizde öğreniyoruz ki; dizinin konusu şarkının sözleri ile eşdeğer/uyumlu. Şarkının çıkış tarihi Eylül 2014, dizinin gösterim tarihi Ağustos 2015. Arada bir yıl var. Bu durumda:

1- Dizinin 2. Sezonu Cohen'in şarkısı üzeri inşaa edildi.
2- Cohen, yapımcıların isteği üzerine bir şarkı yazdı.
3- Her şey bir tesadüf.

Hangisi?

Danke.
giovanne
(11.06.18)
4- dizinin senaryosu bittikten sonra uygun şarkı arayışına girildi ve yapımcılardan birinin düğün giriş müziği bu olduğu için, önerildiği toplantıda çok beğenildi ve kullanılmaya karar verildi


elorelia
(11.06.18)
Nevermind bir siirdir. Bu nevermind şiirini de 2005 yılında yazdı. Yani arada bir bağ yok.


kablelvuku
(11.06.18)
(12)

Kaliteli Uç Markası (Kalem Ucu)

Selam fellas. Uzun süredir kurşun kalem kullanmıyordum, şimdi geçtim. 0.5 kullanıyorum. Faber Castell ve Micro aldım ve ikisinden de 1 er tane kullanıp attım bir köşeye, çok kötü.Bu işin en kalitelisi nedir?
Selam fellas. Uzun süredir kurşun kalem kullanmıyordum, şimdi geçtim. 0.5 kullanıyorum. Faber Castell ve Micro aldım ve ikisinden de 1 er tane kullanıp attım bir köşeye, çok kötü.

Bu işin en kalitelisi nedir?
giovanne
(11.06.18)
Tombow 2B?

Edit: 0.5'ini kullanmadım, 0.7'de iyiydi. Zaten 0.7'yle daha keyifli yazılıyor bence.


kobuzchu kiz
(11.06.18)
www.hepsiburada.com

Tek gerçek bu kalem. Ucu falan boşver. Kalem budur.


kablelvuku
(11.06.18)
@kablel kalem odur eyvallah da uç da önemli :)


giovanne
(11.06.18)
hangi markayı alırsan al 2b yumuşak uçlar işini çözer.


Photographer
(11.06.18)
+1 tombow 2B

yıllarca 0.5 ucunu kullandım, müthiş bir deneyim....


newsman
(11.06.18)
Rotring


dickens
(11.06.18)
tombow aldım, şu an yapanların ve tavsiye edenlerin ölmüşlerine rahmet okuyorum.


giovanne
(11.06.18)
pentel ain stein
www.google.com.tr

bir de bunu dene bence.


tolgan
(11.06.18)
yıllardır kullandığım uç. mikro 0.7 2b.

alkislarlayasiyorum.com


tabudeviren
(11.06.18)
En iyi uç pentel ain stein'dır.


valentinov
(11.06.18)
Tombow alacaksan şu kutudakilerden al: www.kalemkutusu.com

Faber Castel'de ise şu kutular fena olmuyor: www.fabercastell.com

Kırtasiyelerde genelde şu satılıyor Faber Castel olarak: www.faber-castell.com.trVe evet Pentel Ain Stein baya iyidir.


(5)

Fırındaki Şeyi Pişiren Tepsinin Sıcaklığı mı Fırının iç Sıcaklığı mı?

Selam fellas.örneğin fırının içine bir fırın kabında (borcam, porselen vs.) tavuk koyuyoruz ve ortalama 200 derecede 40 dakikada pişiyor.Biz bu tavuğu bir şekilde fırının içine assak, yine aynı şekilde pişer mi? Veya neler değişir?Danke.
Selam fellas.

örneğin fırının içine bir fırın kabında (borcam, porselen vs.) tavuk koyuyoruz ve ortalama 200 derecede 40 dakikada pişiyor.

Biz bu tavuğu bir şekilde fırının içine assak, yine aynı şekilde pişer mi? Veya neler değişir?

Danke.
giovanne
(10.06.18)
piser hem de daha iyi piser alti da ortamdan izole olmayacagi icin ama altinda bir sey yoksa o yaglar hep firinin icine damlar yani yagi toplayacak bir sey lazim her turlu. bir de astiginiz seyin isiya dayanikli olmasi lazim 200 derece az degil cok sey 40 dakika dayanamaz.

pratik olarak bu.

ama bilimsel olarak olabilecek ilginclikleri soruyorsan baskasina atiyorum topu.


robokot
(10.06.18)
Sıcaklık herhangi bir şeyi pişirmiyor, yemekleri pişiren şey ısı.

Bu formül sayesinde verilmesi gereken ısı enerjisini buluyorsunuz.

image.slidesharecdn.com

Süre de verilmesi gereken toplam ısı enerjisine ulaşmayı sağlıyor.

Isı geçişi yüzeyden gerçekleşir. Havaya asılan tavuk daha fazla yüzey alanına sahip olacağı için az da olsa daha kısa sürede pişebilir. Amaç gerekli ısı enerjisini aktarabilmek.


dissendium
(10.06.18)
Şöyle bir nüans var bu konuda;
Tepsiyi fırını ısıtırken fırında tutup, üstüne pizzayı pişirme kağıdıyla koyunca kesinlikle daha çıtır daha güzel pişiyor.

Tepsi soğuk iken fırına atınca pizzayı o kadar iyi randıman vermiyor.

Yani o metalin ısıyı aktarma hızı havadan daha yüksek olduğu için böyle bir etkisi var.


Kek için konuşursam, kekin metal ile temas eden kısımları en önce pişiyor. Yüzeyi daha geç pişiyor. İçi en geç pişiyor. Aynı şekilde kurabiyelerin üstü ancak kızarıyor ama altları yanıyor. Rezistansa yakınlığı da etkili. Yukarıya çok yakın koyarsan üstü de yanar. Bazı fırınlarda ısıyı dengeli dağıtmak için fan var. Birçok faktör etkili.


Lim5
(10.06.18)
Fırının içindeki şeyi pişiren ısıdır. Siz fırının içine bir şey assanız da yeterli ısı olduktan sonra yiyeceğiniz pişer. "tokat kebabı sobası" diye arama yaparsanız sizin aradığınız gibi, şişe dizilmiş yiyecekler havada asılı olarak pişiyor. ateş görmeden. Tabi tenekede tavuk da aynı şekilde ısı sayesinde pişiyor ateş görmeden.


(5)

THY Kıbrıs'a Uçuşta Yemek Veriyor mu?

İstanbul'dan uçuşta (ve dönüşte) ekonomi klass da yemek veriyor mu acaba? nette baktım ama düzgün bir şey bulamadım.
İstanbul'dan uçuşta (ve dönüşte) ekonomi klass da yemek veriyor mu acaba? nette baktım ama düzgün bir şey bulamadım.
giovanne
(09.06.18)
avrupa'ya yaptığı yurt dışı uçuş standartlarında.


helenart
(09.06.18)
veriyor, sandvic filan iste.


tomcruise
(09.06.18)
Sıcak ya da soğuk sandviç ve içecek


stiletto heel
(09.06.18)
Soguk sandvic veriyor.


65 derece
(09.06.18)
yeni gittim sicak sandvic ve icecek servisi var.


blacksky
(10.06.18)
(1)

Instagram'da şöyle bir özellik var mı?

Birini takip ediyorum, o da beni ediyor. Ben onu takip edeyim ama paylaşımlarını görmeyeyim. Var mıdır böyle bir şey? Evetse nasıl?danke
Birini takip ediyorum, o da beni ediyor. Ben onu takip edeyim ama paylaşımlarını görmeyeyim. Var mıdır böyle bir şey? Evetse nasıl?

danke
giovanne
(09.06.18)
Henüz yaygınlaştırılmadı ama yakında mute özelliği geliyor. Şu anda sadece story'leri sessize alabiliyorsunuz.


luin 41
(09.06.18)
(3)

Kıyma Kaç Gün Dayanır?

Kasaptan alıp o gün derin dondurucuya attık. Dün yaparın diye çıkardım ama yapamadım. Bugün de yapamayağım gibi. Buzdolabının alt kısmında yarını görür mü yoksa?
Kasaptan alıp o gün derin dondurucuya attık. Dün yaparın diye çıkardım ama yapamadım. Bugün de yapamayağım gibi. Buzdolabının alt kısmında yarını görür mü yoksa?
giovanne
(07.06.18)
bence o kıyma gitmiştir bile.


jamiro
(07.06.18)
Kavurmalısınız en azından.


@jamiro bozulmamış ama dayanmazmış da.


giovanne
(07.06.18)
(3)

Lens'te B.C değeri çok önemli mi?

Şimdi lens alacağım da benin B.C değeri 8.6, almak istediğim lenste ise bu değer 8.5. alsam mı bilemedim? Lensmarket.com'dan alacağım bu arada.
Şimdi lens alacağım da benin B.C değeri 8.6, almak istediğim lenste ise bu değer 8.5. alsam mı bilemedim? Lensmarket.com'dan alacağım bu arada.
giovanne
(05.06.18)
Onemli olan senin fark yok gibi bisi. Senin gibi kullanan var. Ayrica bazi doktorlar 8.5 olcuyo bazilari 8.6. O da ilginc. En iyisi kendin dene.


baldur2
(05.06.18)
Onemli aslinda ama senin durumunda pek fark yok demek istedim.


baldur2
(05.06.18)
Sıkıntı olmuyor bende


(10)

Quartz (Pilli) Saat mi Yoksa Otomatik mi?

Bu saat konusuna dair son sorum :)çok ikilem de kaldım. saatten anlayan bazıları, "3 bin tl pilli saate verilmez, otomatik saat almak gerek" diyor. bazıları da "eğer marka iyi ise (longines düşünüyoruz) pillisi de alınır pek tabii diyor. Şimdi siz ne diyorsunuz fellas?
Bu saat konusuna dair son sorum :)

çok ikilem de kaldım. saatten anlayan bazıları, "3 bin tl pilli saate verilmez, otomatik saat almak gerek" diyor. bazıları da "eğer marka iyi ise (longines düşünüyoruz) pillisi de alınır pek tabii diyor.

Şimdi siz ne diyorsunuz fellas?
giovanne
(04.06.18)
Dusuk fiyat bandinda da urunumuz olsun mantigiyla saat markalari bazen quartz da cikartabiliyorlar.

BMW'nin 1 serisi, ya da Mercedes'in A serisini cikartmasi gibi dusunun. Ikisi de markanin asil kimligine uymaz ama "ismini satar".

Ben otomatikten yanayim, eger degerli bir saat dusunuyorsaniz otomatik alin. Saat almis olayim, yasak savayim, bi de adi olan bir marka olsun derseniz size kalmis.


crown
(04.06.18)
otomatik derim ben


burya
(04.06.18)
Saatten anlıyorsa, saate dikkat edecekse otomatik.

Yok, prestijli olsun, güzel görünsün sağlam olsun diyorsa, pilli.

Saat alırken pazarlık yapmayı unutmayın. Daha üst modelleri bile belki bütçenize yakınlaştırabilirsiniz.


skooma
(04.06.18)
otomatik saatler quartz'e gore biraz daha agir olur genelde.
gecen burada birisi diyordu, saati mumkun oldugunca pil degisimi gibi sebeplerle acmamak lazim ki su gecirmezlik ozelligi azalmasin diye. saatle dalgiclik yapmadigin surece sikinti olmasa gerek.


jedilance
(04.06.18)
seiko 5 al geç.


Longines otomatik al haci


all girls dream
(04.06.18)
şunu al: www.amazon.com

ya da bu: www.amazon.com

onları beğenmiyorsan bunu: www.amazon.com


idexo
(04.06.18)
otomatik. pil bitince mal gibi kalıyorsun, bir de pahalı saat olunca 10 liralık pile 50 lira çekiyorlar kolunda görünce. gereksiz.

ex-tissot kullanıcısı bildirdi.


otomatik saatler kol hareketleriniz ile saati kuruyor. hareketsiz kalırsa kurgusu bitince duruyor.

10 küsur yıldır orient marka otomatik bir saat kullanıyorum. böyle benim gibi bir tane saatiniz varsa, her gün onu takacaksanız, kolunuzdan çıkarmayacaksanız iyi. ya da seiko kinetic gibi kol hareketleri ile bir bataryayı şarj eden, hareketsiz zamanında o bataryayı kullanan bir teknoloji ise o da iyi.

ama otomatik saatinizi takmadan geçirdiğiniz günler olacaksa otomatik saat bir eziyet. şimdi longines gibi kaliteli saatlerin nasıldır bilmiyorum ama benim saatim 1.5 gün koluna takmazsan duruyor. cuma akşamı çıkarıp koyuyorum, pazartesi sabahı alıyorum aa durmuş. saati ayarla, tarihi ayarla.

pilli saat ne güzel. en az 4-5 sene tık demeden çalışıyor.


kibritsuyu
(05.06.18)
@ kibritsuyu'nun dediklerine ek olarak: Evet otomatik saatler 2 gün takılmazsa duruyorlar. Bunun çözümü için watch winder aldım ben, takmasam da çalışmaya devam ediyorlar.

Bu model biraz büyük ama bunun 2, 4,6'lı vb versiyonları var: www.youtube.com


crown
(05.06.18)
(17)

Füsun Demirel'e acıyor/üzülüyor musunuz?

Malum 2-3 yıl önce "gerilla annesi rolünü oynamak istiyorum" diye korkunç bir röportaj verdi. ki o zamanlar terörün zirve yaptığı zamanlardı. (hoş ne zaman değil ki?)geçen ay da "kimse bana iş vermiyor, yok mu yürekli yapımcı" dedi. durumu çok kötüymüş. ki normalde gülse birsel rol falan verirdi o d
Malum 2-3 yıl önce "gerilla annesi rolünü oynamak istiyorum" diye korkunç bir röportaj verdi. ki o zamanlar terörün zirve yaptığı zamanlardı. (hoş ne zaman değil ki?)

geçen ay da "kimse bana iş vermiyor, yok mu yürekli yapımcı" dedi. durumu çok kötüymüş. ki normalde gülse birsel rol falan verirdi o da bu dizisinde yer vermemiş.

acıyor musunuz haline?
giovanne
(04.06.18)
açıkçası hayır acımıyorum.
edit: ilgili başlık şu sanırım eksisozluk.com


basond
(04.06.18)
Kendisi acınacak bir şey yapmadı veya yanlış bir soz söylemedi.

Muhtemelen duyuru 20 sene önce varolsaydı bu sefer de "ahmet kaya'ya acıyor musunuz ?" diye bir soru sorulurdu.


biravekahve
(04.06.18)
Bir söze bakıp insanları yargılamak, afaroz etmek ne kadar kolay. Ve bu düzen şimdilik bunu gerektiriyor.


3 gun once ankara’nin orta yerinde bombali saldiri olmus 36 vatandas hayatini kaybetmis ve hanimefendi tam o sirada gerilla annesi oynamak istedigini belirtmis. Ayiptir, gunahtir. Gitsin oynasin elinden tutan yok. Hur iradeyle bir aciklama yapip tepki gorunce neden veryansin edilyor ki? Fusun Demirel’e acimiyorum, aciyacagimi da sanmiyorum.


tosunpasa
(04.06.18)
Zamanlamasi manidar olsa da oyuncu dedigin herkesle empati kurup herseyi oynamak ister, seri katili de, tecavuzcuyu de, teroristi de. Oyuncunun gerilla bir rolde oynamasi onu teror sempatizani yapmadigi gibi tacizciyi oynamasi da sapik yapmaz. Kotu adam rollerinin halk tarafindan gercek sanilip yolda saldirildigi zamanlardaki reflekslere benzetiyorum. Ben uzuldum acikcasi. Kadin ben oyuncuyum herseyi oynarim bile diyemedi, italyan gerillalari kast ettim dedi. Oyunculuk seffaf poset gibi, icine koydugun el isi kagidi hangi renkse hafif blurlu da olsa onu gosteriyor. Teror destekcisi baska davranislari olduysa bilemem o kadar takip etmedim.


anlattiginiz gibiyse fena.

beynelmilel gibi filme senelerce yapimci bulunamamis bir ulke burasi - ki, sansurlu de bir isti.

milletin sefil ezberlerini bozamamasi aci.

kadinin bahsettigi rol efsane bir rol olabilirdi.

fakat buralarda, cehaletlerden cehalet begenmek zorundayiz.

uzucu.


e haliyle
(04.06.18)
aciyacak bir durum yok. senelerin sanatcisi, konusmadan once lafin nereye gittigini bilmesi lazim.


cooperr
(04.06.18)
Mesele yapımcının yüreği değil. Yapımcının işi, ayakta kalabilmek, başka yapımları gerçekleştirebilmek.

'gerilla' kelimesi de belli bir etnik siyaset güden görüşün kullandığı bir kavram. Dolayısıyla bu kavramı kullanan kimseler taraflarını da belirtiyor ve bir siyasi ajandayı seçiyor. O yüzden 'bir söz' deyip geçmek bu dünyada fazla naiflik. İnsanlar arsızdır, bir yanlışa tölerans gösterirsen beş olur, bin olur... norm olur.

Bu kişi 20 yıldır bu işleri yapan birinin yapmaması gereken bir yanlışı yapmış. Beter olsun diyemem, fakat herkes gibi söylediklerinin sorumluluğunu alsın.

Kimseye acımanın kimseye bir faydası da olmaz. Acıyıp iş verseler, verdikleri işin kendisine de bir faydası olmaz. İyi oynadığından değil de acınacak halde olduğundan rol almasının kime faydası var? Böyle bir rolü kabul edip oynayacak mı yani? iyice kendini düşürür. Söylediklerinin arkasında durursa hiç değilse sığınacak bir tarafı olur ki ortada kaldığına göre onu da yapamamış. Böyle birini kimse yanına almak ister mi?

edit: Kendi görüşünün aksini savunan kitleye 'cahil' deyip geçmemek, kendini moral olarak yukarı konumlandırmamak lazım. Bu yaklaşım 'demokratik' olmadığı gibi kimseyi bir adım ileri götürmez, aksine çatışmayı derinleştirir. İlerlemek için çatışmayı bırakıp sorumluluk almak lazım. Herkes yaptığından, söylediğinden sorumlu olursa sıkıntı da kalmaz.


idexo
(04.06.18)
"Gerilla demedim gorilla dedim"


038576
(04.06.18)
acemi +1

çok da umursamıyorum belki de acemi'nin de dediği cevaplarındandır. yoksa kim gerillayı oynamış kim annesini oynamış umrumda değil.

söz dizisinde mesela çolak karakteri -serhat kılıç- yerine başkası oynasa bu kadar sevemezdim sanırım.

sorun rol de değil, düşünce biçiminde. olmayınca olmuyor demek ki


antik depresan
(04.06.18)
Acemi +1 bir de benim anlamadığım bu kadın zaten emekli olacak yaşa gelmiş hiç mi birikim yapmamış şimdi durumu çok kötü bilmem ne. Niye acıyayım ya böyle bir insana böyle bir açıklama yapmamış olsa bile şu haline acımam.


pastörizesüt
(04.06.18)
soğukta bir köşede kıvrılmış karton üzerinde yatan KÖPEĞE acırım ben. bunun acınacak neyi var?


ssiradanbirigibi
(04.06.18)
20 sene önce duyuru yoktu ama ben vardım. Ve Ahmet Kaya'ya nasıl haksızlık yapıldığına, nasıl linç edildiğine bizzat şahit oldum. Ve Ahmet Kaya'yı sevmeye ve dinlemeye devam ettim. Hatta okulda Ahmet Kaya kasedimi kırdı bazı dangalaklar.

Gelgelelim Füsun Demirel'in acınacak bir tarafı yok. İş verecek yapımcı da yürekli olmuş olmaz, olsa olsa haine kucak açmış olur. Hatta kendisinin iş bulamamasını önemsiyorum. Doğru bir davranış kendisine iş verilmemesi. Arappınarı'nda da (kobane diyorlar) tiyatro var. Oraya gitsin çok lazımsa...

Not: @acemi güzel açıklamış.
not2: Anadan babadan %100 kürdüm...


kendisine acımıyorum. ama toplum olarak balık hafızalıyız. açılım zamanı öcalan'a büyük lider diyenler, bodrum'a geçsin orada yaşasın bir de paşalık ünvanı alsın diyenler oldu. türk bayraklı araçları trafikte durdurup ceza yazan kahraman polisler oldu. genelkurmay başkanı bir kumpasla içeri atılırken alkışlayanlar oldu. film galasına kobane rozetleri ile gelenler oldu. asker aileleri marif takvimine soyunsun parasız kalmazlar diyen oldu. bir kaçı hariç hiçbirine dokunulmadı bunların.

bu kadın sadece yanlış zamanda öttü. devranın döndüğünü göremedi. açılım treni devrileli çok olmuştu. devrilmiş trene bilet almaya kalktı. acınacak ne var bilemiyorum. yılların sanatçısı. yükünü tutmuştur herhalde. emekliliğin tadını çıkarsın. hain kumpasla içeri girmeyi gururuna yediremeyip kafasına sıkan bu ordunun şerefli subaylarına acırım ben.


rosencruz
(04.06.18)
fusun demirel kimdir necidir bilmem
anam da olsa babam da olsa oyle bir laf eden her seyi hakeder
cunku bir insan durduk yere oyle bir cumle kurmaz
demek ki icinde baska bisey var, dusunce ozgurlugu diye degil terorist diye nitelendirirm
tosunpasa'nin dedigi gibiyse daha vahim


hordes of chaos
(05.06.18)
ahmet kaya iyi adamdi guzel adamdi ama konserde apoyu ozledik demese daha iyiydi sanki
ahmet kaya odul toreninde kendini beyaz turk sanan salaklar tarafindan linc edildi. orada ahmet kayanin hicbir sucu yoktu


hordes of chaos
(05.06.18)
ooo linç başlamış...

cevap üzülüyorum ama acımıyorum.

öncelikle burda kuru sıkı sallayanların çocuğunun çocuğu yok belli ki. gerilla annesi olmak çoğu annenin seçtiği bir şey değildir! bir anne çocuğunu batıda askere gönderirken bile tedirgin olurken nasıl çocuğunun dağa çıkmasını ve ölmesini ister? füsun demirel de o anneyle empati kurmuş ve oynamak istediğini söylemiş. babasının izin vermemesi mevzusu ise bağlamından koparılmış.

not: bağlam ne mi? aç oku biraz...


merhum
(05.06.18)
(10)

Şu saatler nasıl ? (Tavsiyeli)

Nişan için olacak, er kişisine hediye alacakmışız. Görev bana verildi ve ben saat işlerinden hiç anlamıyorum. Geçen sormuştum buradan arkadaşlar Longines önermişti. Bütçemiz 3 bin tl olduğu için ve biraz da prestijli olsun istediğimizden bu arkadaşlara baktık, ancak başka tavsiyeniz varsa onlar da a
Nişan için olacak, er kişisine hediye alacakmışız. Görev bana verildi ve ben saat işlerinden hiç anlamıyorum. Geçen sormuştum buradan arkadaşlar Longines önermişti. Bütçemiz 3 bin tl olduğu için ve biraz da prestijli olsun istediğimizden bu arkadaşlara baktık, ancak başka tavsiyeniz varsa onlar da alınır.
giovanne
(04.06.18)
seiko da iyidir.


binder dandet
(04.06.18)
Bana geçen bu hediye edilmişti. Çok hoş bir saat. Ama bütçenizin baya altında.

www.hepsiburada.com

Yok biraz prestijli ve pahalı diyorsanız

www.hepsiburada.com

Çık çık yeteri kadar paramız var diyorsanız;

www.hepsiburada.com


kablelvuku
(04.06.18)
seiko +1

nişanda bana da bir seiko hediye edildi. 8 sene oldu hala pilini bile değiştirmedim. hiçbir sıkıntı çıkarmadı. aldığımızda 700 liraydı şuan 2bin civarında satılıyor.


burty
(04.06.18)
Tissot'lardan şaşma bence.. Çok güzel modeller var.

(git: www.konyalisaat.com.tr


silah taciri
(04.06.18)
Longines gayet kaliteli bir markadır. Geçmişi de oldukça köklüdür. Fakat fotoğrafını attığınız saatler (Hydroconquest serisi) quartz saatler. Bu serinin otomatik olanlarına bakmanız daha iyi olacaktır.


edaddy
(04.06.18)
o kadar para saate verilir mi? 300-400 tl ye güzel casio bir saat alın yeter.


the last
(04.06.18)
iyi bir saat guzel olacaktir bence de; renkler ve modeller tartisilmaz. nisanliniz secsin bence modeli


kamyonsans
(04.06.18)
m.ebay.com

6 yıldır kullanıyorum. sade, şık, otomatik.


avianthem
(04.06.18)
Mavisi guzel.
Guzel bir Seiko secin derim ama ben de.


stavro
(04.06.18)
longines çok iyi ve prestijli bir saattir.
ancak edaddy'nin dediği gibi otomatik modelleri daha iyi olabilir. o da bütçeyi aşabilir tabi.

bununla beraber seiko önerenler de haklı.
ben bir tane 75 yılı üretimi helmet modeli kullanıyorum henüz tık demişliği yok saatin.


teritori
(04.06.18)
(5)

Kurum Adlarına Gelen Ekler??

Ayrılmıyor değil mi? Yani TDK öyle diyor ama hala bakalıkların bile dilekçe örneklerinde ayrı yazıyorlar. Yanlış mı biliyorlar yoksa?
Ayrılmıyor değil mi? Yani TDK öyle diyor ama hala bakalıkların bile dilekçe örneklerinde ayrı yazıyorlar. Yanlış mı biliyorlar yoksa?
giovanne
(03.06.18)
Alışkanlıktır. Ayrılmıyor.

tdk.gov.tr
"UYARI: Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 112’nci Birleşiminin 2’nci Oturumunda; Mavi Köşe Bakkaliyesinden vb."


kobuzchu kiz
(03.06.18)
Birkaç senedir ayrılmıyor. Eskiden ayrılırdı.


Lim5
(03.06.18)
Saçma sapan TDK kurallarından bir tanesi olmakla birlikte, resmi kurum yazışmalarında tek hata bu değil. Hala "herşey", "hiç bir şey", "her hangi bir", "yada" gibi yazım hatalarının da tonlarca örneğini görebiliyoruz.


m e b
(03.06.18)
TDK yarın ayrılır diye karar alır her şey değişir:)


Ayrılmaz ama resmî yazıları yazanların çoğu yazım ve inlaya pek uymaz kanımca.


cemallamec
(03.06.18)
(6)

Kaşar yerine Cheddar olur mu?

Evde kaşar yok ama tarihi tükenmek üzere olan bolca cheddar var. bugün lazanya yapayım diyorum, normalde üzerine maaş yatmışsa parmesan yatmamışsa kaşar koyup fırınlardım. cheddar ziyan olmasın diye üzerine cheddar koyup yapsam kötü mü olur? cheddar resimdekinden.
Evde kaşar yok ama tarihi tükenmek üzere olan bolca cheddar var. bugün lazanya yapayım diyorum, normalde üzerine maaş yatmışsa parmesan yatmamışsa kaşar koyup fırınlardım. cheddar ziyan olmasın diye üzerine cheddar koyup yapsam kötü mü olur? cheddar resimdekinden.
giovanne
(03.06.18)
bişey olmaz ya koy gitsin. kaşardan farklı olacağını sanmıyorum.


theseachange
(03.06.18)
olur


narudocko
(03.06.18)
bence tadı çok farklı olmaz


sanguine mcqaer
(03.06.18)
biraz ağır olur tabi, hiç fark yok demeyelim. bişeryleri az koy, zaten çok yağlı cheddar.


liriamer
(03.06.18)
Kasar miktarınca çedar katarsan çok yoğun, bayan bir lazanya olur. Midelere agir gelir. Cedar da koy ama kasar alıp ikisini karıştır bence. Ya da evdeki kasara benzer yapıdaki peynirlerden katana gore harmanla.


kullanıcı adı
(03.06.18)
Cheddar cok severim, lazanya da arada bi yaparim cok da begenilir. Bence cheddar lazanyayla yakışmaz. Farkli ve baskin tatlar, mac and cheese le degerlendirmeyi deneyin. Yaparsaniz ve yakisirsa bize de haber edin. Afiyetler.


mabesa
(03.06.18)
(6)

Düşük Model Araçlar Neden Trafikte Maganda/Umarsız?

Tabii ki yüksek model araçlarda da böyleleri var. Ama özellikle Tofaş, Tipo/Uno/Eski 207/208’ler inanılmaz. Sinyal verme yok, hatalı sollama, öne kırma, hız sınırı vs...1- Bu araçlar muayeneden nasıl geçiyor?2- Araçlarının değeri düşük olduğu için mi sallamıyorlar? Maddiyatı da geçtim hem kendi canl
Tabii ki yüksek model araçlarda da böyleleri var. Ama özellikle Tofaş, Tipo/Uno/Eski 207/208’ler inanılmaz. Sinyal verme yok, hatalı sollama, öne kırma, hız sınırı vs...

1- Bu araçlar muayeneden nasıl geçiyor?

2- Araçlarının değeri düşük olduğu için mi sallamıyorlar? Maddiyatı da geçtim hem kendi canlarını hem de başkalarının canlarını nasıl hiçe sayabiliyorlar?

Teşekkürler
giovanne
(02.06.18)
İçindeki yaşamayı sevmediği için. Yıllarca para biriktiriyor. Kredi çekiyor. Sabahtan akşama çalışıyor. Sonra da litresi 6 kiraya dandik bir arabaya biniyor.

Benim iyi de kötü de olmayan bir arabam var. Ama bu kitlenin dip gaz döndüğü virajdan ben hiç zorlamadan dönüyorum. Çünkü yaşamayı seviyorum. Trafikte kavga etmiyorum çünkü bir gerizekalı yüzünden keyfimi bozamam. Ama bunlar eder çünkü güzel günleri yok.


denizgonen
(02.06.18)
1- Modelinin düşük olması muayeneden geçmesine engel değil.
2- Muhakkak değerinin düşük olması ekstra bir rahatlık veriyordur ama parası olmayanın kendini geliştirecek şartları bulması, sağlaması zor. Bu durum gayet normal ve bu sadece trafikteki yansıması.


Piukh
(02.06.18)
tl;dr: cehalet.

1) trafikte muayenesiz araçla gezen maganda sayısı azımsanamayacak kadar çok, ayrıca muayene şartları öyle aşılmaz şeyler değil, arabanın emniyet kemeri var mı, farları sinyalleri yanıyor mu, lpg varsa ruhsata işli mi diye bakıyorlar o kadar.
2) cehalet. parası o araca yetiyor, ayağını da yerden kesince onu bir şey sanıyor. memleketimiz insanı için tek söyleyebileceğim şey "bi sen biliyon!". her trafiğe çıktığımda kesinlikle en az bir şark kurnazlığı ile karşılaşıyorum. bütün millet trafikte beklerken ters yönden girip yol istemeler, kaldırımdan giden motorlar ve daha nicesi.
(daha bugün bir scooter'ı altıma alıyordum dikkat etmeseydim, ara sokaktan caddeye katılacağım sırada ters yönden hızla geliyordu, durmasaydım ya sakat kalacak ya ölecekti. durduğum için pişman olmadım diyemem, hala tereddütteyim. bana bir şey olmayacağı kesindi, araçların masrafını da sigörtalar halleder..)
herkes bir tek kendini akıllı sanıp, diğer tüm canlıları geri zekalı zannederek, kuralların aslında onun sağlığını ve yaşam kalitesini (kime ne anlatıyorsun denebilir burada evet) korumak veya artırmak için koyulduğunu bilmeyecek.
hayıri artık doğanın dengesini bozup doğal seleksiyonu da alt ettiğimiz için yapılabilecek pek bir şey yok herhalde. şöyle devasa bir meteor gelip dünya nüfusunun %99'unu falan temizlemedikçe insan ırkının toparlanması zor görünüyor benim bakış açımdan.
(of ne yazdım yaa, okuyan olursa kusura bakmasın)


gkhncnzdgn
(02.06.18)
Bir arabaya 150 bin tl verip canından çok sakınmak da bana saçma geliyor.

Param var şükür, istesem sıfır araba alırım. Ama asla almadım almam. Araba benim için A noktasından B noktasına gitmeye yarayan teneke bir kutu o yüzden umrumda olmaz. Hiç kaza yapmadım 12 senedir araç kullanıyorum.

Sürücünün maganda olması insan hayatını tehlikeye atması ile dökük araba kullanmanın bir alakası yok. En çok ölümlü kazayı lüks Bmw'ler modlu Honda'lar yapıyor bakarsan Uno'lar, Corolla 2000'ler falan değil.


Muayeneden de pas olmayan her araç geçirilebilir. Direksiyonu, servosu, frenleri Vs önemli.


Maganda araçları ayrı. Senin gördüklerin şehir içi trafiğe alışık olmayanlar. O eski arabaları köy yerinde sürüyorlar sonra bir gün işleri düşüp trafiğe çıkınca far görmüş tavşan gibi kalıyorlar. Arkaları komple yük dolu olur zaten aynayı falan görmezler. Elleşmeden geçeceksin.

Asıl serseriler belli başlı modifiyesi kolay modelleri kullanıyor. Farlarına renkli film çektirmiş, spoiler taktırmış, önü yere yapıştırılmış, arkası yukarı kaldırılmış, her tarafında sticker olan arabalardan bahsediyorum. Sahiplerinin Honda Civic'e veya eski BMW'lere ayrı bir affiniteleri var.


Lim5
(02.06.18)
1975 model toros computesten yüzde 95 performansla çıkıyor. o gazla vizeyide geçiyor. tüvtürk te aksamın çalışması yetiyor hatta o an yani vize anı çalışsa yetiyor. sistem bozuk.
2.si ezik oldukları için böyle yapıyorlar. iş hayatında patrona kızıyor ona kızıyor aşağılık kompleksinr giriyor. trafiktede belirleyici bir gücü olduğu için(can alma potansiyeli) o ezikliğini artistlik yaparak kapatıyotir.


mikahakkinen
(02.06.18)
(2)

Dile Yapılan Piercingin Olayı ne?

Bunun vücudun herhangi bir yerine yapılan ile aynı olmadığını düşünüyorum. Bir çeşit görüntü/tarz meselesi değil gibi. Hep kadınlarda görüyorum üstelik. Özel bir olayı var mı yoksa sıradan bir takı/aksesuar mı?
Bunun vücudun herhangi bir yerine yapılan ile aynı olmadığını düşünüyorum. Bir çeşit görüntü/tarz meselesi değil gibi. Hep kadınlarda görüyorum üstelik. Özel bir olayı var mı yoksa sıradan bir takı/aksesuar mı?
giovanne
(01.06.18)
haha. bir şey diyecekmiş gibi yapıp da dememişsin.

sıradan çirkin bir takı. diş eti çekilmesi yapabiliyor falan. zararlı biraz.


Oral sekste katkı sağladığı için öyle o.


valentinov
(01.06.18)
(18)

Bu ne böyle herkes bahşiş bekliyor? Napmalıyız?

Eve yemek söylüyorum, 20 lira, getiren adam bahşiş bekliyor.Davulcu iftar vakti apartmanın içinde bangır bangır çalıyor, bahşiş bekliyor.Yemek yiyiyoruz, hesap 30*40 lira garson bahşiş diye gözlerine bakıyor. ve daha bir sürü şey...en son tersleyecem birini olacak o. siz ne yapıyorsunuz?
Eve yemek söylüyorum, 20 lira, getiren adam bahşiş bekliyor.
Davulcu iftar vakti apartmanın içinde bangır bangır çalıyor, bahşiş bekliyor.
Yemek yiyiyoruz, hesap 30*40 lira garson bahşiş diye gözlerine bakıyor.

ve daha bir sürü şey...

en son tersleyecem birini olacak o. siz ne yapıyorsunuz?
giovanne
(31.05.18)
Ben vermiyorum.


datnet
(31.05.18)
Her şeyi kartla ödüyorum. Öyle özellikle bahşiş beklemiyorlar sanırım o zaman hiç bana denk gelmiyor böyle. İçimden gelirse bırakırım sadece.


veritaslibertas
(31.05.18)
Yemeksepeti'nde online ödeme yapıyorum.


monogram
(31.05.18)
dün eve, söylemesi ayıp, bir dürüm söyledim. 14 lira, ben 15 verdim ama ezik hissettim. acaba 2 lira falan daha mı verseydim diye. akşam pizza söyledim. hesap 23 lira, 25 verdim.

kapıya gelmişse siparişim ve hızlıysa/sıcaksa, memnun olduğum bir yerse, boş bırakmamaya çalışıyorum az da olsa. gittiğim mekanda da aynı şekilde.

ben de garsonluk yapıyorum. hizmetimden, mekandan, yiyip içtiğinden memnun olmayan müşteri bahşiş vermek zorunda değil elbette. ama her isteğine koşturup, masasını küllüğünü temizliyorsam ve bence iyi şekilde hizmet ediyorsam karşılığında bahşiş bekliyorum/bekliyoruz.

bu sektörde maaşa değil, bahşişe çalışılıyor çünkü. yine de hiçbir şey vermek zorunda değilsiniz. bahşiş veren bir kitle var ve az ya da çok onların bıraktıkları idare ediyor.

"herkes 1 lira verse" insanı vardır ya, garsonlukta da biz bunun muhabbetini yapıyoruz. gerçekten her gelen müşteri 1 lira verse en azından, şimdi ki bahşişimiz en en az, yarı oranda artar.


runagain
(31.05.18)
Ben de vermiyorum. Ancak çok içimden gelirse.

Birkaç ay önce resmen trip attı kız hesabı getirdiği sümenin içindeki bozuklukları aldık diye. Bir tavırlar, bir sinirli hareketler. Yanımda kız arkadaşım olmasa laf söyleyecektim, uğraşmadım.

Omo omorikodo... ile başlayan cümleler kuranları da anlamıyorum. Burada öyle bir kültür yok abi, ülke/hizmet/yeme/içme yeteri kadar pahalı zaten kusura bakmayın.


chicha
(31.05.18)
@chicha tam olarak bundan bahsediyorum. hani yüzünü döken, asan, atarlanan...


giovanne
(31.05.18)
Chicha +1

Burada yeme içme yeterince pahalı zaten. Kaldı ki, adam iş tanımını yerine getiriyor sadece. Yani, sipariş veriyorum, siparişi getiriyor, masayı temizliyor, hesap istiyorum, hesabı getiriyor. Mekanda isem, işinin benimle ilgili kısmı bu kadar. Bunu yaptı diye de bahşiş vermek zorunda değilim.

Ancak, çok ilgili (zorlama olmadan) ve sempatik davranıyordur ya da ben sürekli istekte bulunuyorumdur, o zaman bahşiş veririm. Ya da zorlu hava şartlarında eve sipariş getirmiştir, o zaman da verilir. Bahşiş vermedi tribini de hiç sevmiyorum ve anlayışım yok.

İlla ki bahşiş verilecekse bunun için yapılması gereken iki şey var: Bahşiş kültürünün geliştirilmesi, ancak ondan çok daha önce ve önemli olarak, alım gücünün iyileştirilmesi. Çünkü bahsedildiği gibi, yeme içme bile çok pahalı ülkede.


skooma
(31.05.18)
Online ödeme yemek sepeti.
Restoranda gider kasada öderim.


bizim burda sahurda davul çalan kimse olmamasına rağmen haftada 3-4 davulcu geliyor apartmana == düpedüz orospu çocukluğu

onun haricinde hizmetten memnun kalmışsam ve durumum varsa bahşiş bırakırım çok olmasa da, işini bok gibi yapıp bi de üzerine bahşiş bekleyen kusura bakmasın.


yuto
(31.05.18)
siz bir hamama gidin de görün.
adam "bahşiş verin de siftah yapalım" dedi. normal ücreti adam saymıyor, onu zaten vereceksin :D


güneyli çocuk
(31.05.18)
new York'da 90 dolar gelen hesaba 100 dolar birakip kalktim. dukkandan cikali 2-3 metre olmustu ki garson kiz beni yakaladi.


bahsisimi 8 dolar eksik vermissiniz diye, dedim ne diyon la sen degisik?


%20 den az bahsis olur mu diye baya bi aglandi, dedim al 10 dolar daha.


turkiyede servis ilgi hosuma giderse restoranda, yagmurlu soguk havalarda kapima kadar yemek getiren moto-kuryeye, markette sadece bahsis usulu anlasan posetleme elemanina herzaman bir seyler veririm. simdiye kadar pesimde kosup bahsisim eksik diyeni duymadim.


eger vermek istemiyosam da vermem, bi aciklama veya ektra aksiyona gerek yok.


cairo
(31.05.18)
bahşiş vermiyorum. Kimse işini yapıyor diye bahşiş vermem. Ben işe gidiyorum patron hiç bahşiş vermiyor. Aynı mantık bence.


kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili + 1 trilyon


acetaminophen
(31.05.18)
daha önce bahşiş diye gözüme bakan bi garsona ya da kuryeye denk gelmedim. nerelerden alışveriş yapıyosunuz bilmiyorum. iş yerine devamlı yemek söylerim ve adamlar bırakıp kaçıyor resmen. mekanda hele zaten hiç denk gelmedim.

ama ben mutlaka bahşiş bırakırım. çünkü imkanım var. adamın işi o diyoruz evet ama bahşişi hesaba katıp daha az maaş veren işverenler de var. ben 5 lira batmam sonuçta, doğal olarak veriyorum. öğrenciyken çok nadir bırakırdım.

davulcu konusunda haklısın. ilerde kapımı çalırsa açmamayı düşünüyorum.


elorelia
(31.05.18)
genelde online veya kartla ödüyorum, bahşiş vermiyorum. nakitte 2-3 lira para üstü olduğunda almıyorum. bahşiş bekleyen de bahşiş bırakan da bayağı azaldı sanırım. son aylarda bahşişi geçtim kendi yeme-içme masrafımı kısmaya bakıyorum.


ontheroad
(31.05.18)
durumun varsa bahşiş vermekte beyis yok.
özellikle küçük işletmelerde.
creme de la creme yerlere vermeye gerek görmüyorum.
ama kapıya yemeksepetinden falan eleman getiriyosa ve nazikse 3 5 lira duruma göre veriyorum. 3 5 lirayla ben ölmem ama o asgari ücretli eleman benim gibi 10 kişiden bahşiş alsa ay sonunda dişe dokunur bi para olur bi eksiğini giderir.
ayda 1400 lira alan adamlar sonuçta.


rentts
(31.05.18)
3 tl civarı bahşiş veriyorum. O parada gözüm yok açıkçası.


EasyTiger
(31.05.18)
bence burada karıştırılan bir konu var.
bir restorana gidip bahşiş vermekle, kapıya gelen kuryeye bahşiş vermek ayrı şeyler.
restoranlarda ya da işletmelerde maaş+bahşiş benzeri farklı düzenlemeler vardır bahşiş konusunda.
yani adamın alacağı maaş bazen bahşişe göre hesaplanır.
doğrusu da zaten bir yere gidildiğinde bahşiş bırakmaktır.
kaldı ki, garsonlukla kuryelik farklı şeyler.

yüzde 20'yi bulmasa bile yüzde 10-15 civarı bir şey bırakmaya çalışırım her zaman.
özellikle servisten memnun kalmadığım zamanlar hariç.

eve gelen kuryelere de kötü hava koşullarında falan vermeye çalışıyorum.
ya da nakit ödeyeceksem 2-3 lira fazla veriyorum.
ama bu da her zaman olmuyor.
genelde online olarak karttan ödediğim için elo'nun dediği gibi bırakıp kaçıyorlar hemen zaten.
özellikle bahşiş bekleyen bir kuryeye pek denk gelmedim şimdiye kadar.


blatta hiberna
(31.05.18)
(7)

3 bin TL ile alınabilecek en uzun ömürlü saat?

Selam fellas.Türkiye piyasasında bu paraya alınacak en uzun ömürlü saat nedir acaba? Uzun ömürlü olması ve Çin'de üretilmemi ş olması beklentimiz.
Selam fellas.

Türkiye piyasasında bu paraya alınacak en uzun ömürlü saat nedir acaba? Uzun ömürlü olması ve Çin'de üretilmemi ş olması beklentimiz.
giovanne
(30.05.18)
Seiko olur anca sanki.


valentinov
(30.05.18)
Longines
Tissot


Uncle Sam
(30.05.18)
En uzun ömür dersen g-shock al.

Bu bütçeyle iyi bir saat almak istersen Japon da seviyorsan Orient veya Seiko'ya yönelmelisin.

Tudor, Longines, Omega... bu bütçeyi bile aştığından önermiyorum.


idexo
(30.05.18)
Bütçen 3 bin tl ise ve uzun ömürlü saat arıyorsan şu 3 markadan şaşma:

Seiko, Orient, Citizen


halitkin
(30.05.18)
Citizen diyorum.


dougsampson
(30.05.18)
Uzun omur pek dogru bir olcut degil bence. 250 TL'ye alacagin Seiko 5 saat de 2000 liraya alacagin otomatik bir Tissot da iyi bakilirsa 100 sene calisirlar. Yani sirf uzun omurlu olsun diye 3000 lira vermeye gerek yok. Konu prestijse 3000 lira civarina Longines'in quartz modelleri var yine o butceyle Tissot'un otomatik modelleri olabilir. Bulova da guzel saatler cikartiyor. Seiko keza her turden, sekilden saatler uretiyor. Bence diger onemli bir konu da saati saat markasindan almak. Sirf uzerinde Gucci yaziyor diye gorece kalitesiz bir saate para gommek anlamsiz.


salihdt
(31.05.18)
Longines veya tissot longines için zorlaman lazim


all girls dream
(31.05.18)
(2)

Lens Kullanabilir miyim?

Selam fellas.Gittim doktora lens yazdırmak için. Tavsiye etmiyorum ama yazayım dedi. Şimdi reçetemi de aldım. 1.75 astigmat, 0.75 miyopluk var. Sorum ise şu; lens kullanabilir miyim? meşakkatli bir iş mi? günlük lensler var, bayağı pahalılar, yine de değer mi? kullanmadaki amacım ise yazın güneş göz
Selam fellas.

Gittim doktora lens yazdırmak için. Tavsiye etmiyorum ama yazayım dedi. Şimdi reçetemi de aldım. 1.75 astigmat, 0.75 miyopluk var. Sorum ise şu; lens kullanabilir miyim? meşakkatli bir iş mi? günlük lensler var, bayağı pahalılar, yine de değer mi?


kullanmadaki amacım ise yazın güneş gözlüğü ile normal gözlüğü bir arada kullanmak bunaltıcı oluyor. optik güneş gözlükleri de hem pahalı hem de istediğim gibi değil.
giovanne
(30.05.18)
Tabii ki de. Gözleri 4 numero olan bir arkadaşım kullanıyordu. Johnson & Johnson.


perfectum
(30.05.18)
başlarda lensi takıp çıkartırken işkence çekeceksin ama alışınca 3 saniyede halledeceksin. torik lensi bilmiyorum bende miyop var. Geceleri çıkartmak suretiyle aylık lensleri kullanıyorum (dışarda kalacaksam gece çıkartmayınca da sorun olmuyor)
Lens kullanırken hijyen önemli.
tavsiye etmesem de aylık lensi 2 aya kadar kullandığım oluyor.


sanquis
(30.05.18)
(4)

İngilizce E-book??

Selam fellas.Ingilizce ve düzgün e-book edinebileceğim bir kaynak var mıdır acaba?
Selam fellas.

Ingilizce ve düzgün e-book edinebileceğim bir kaynak var mıdır acaba?
giovanne
(30.05.18)
Amazon Kindle uygulamasini indirirsen 2 dolara hatta klasiklerde falan ucretsiz kitap bulabilirsin.


Traveller
(30.05.18)
IRC. Ders kitabı, akademik kitaplar, kaynak kitaplar pek bulunamıyor ama edebiyat bol.


kobuzchu kiz
(30.05.18)
google books


n62
(30.05.18)
Libgen


darkrocq
(30.05.18)
(3)

Şu Ürün Nasıl? (Kablosuz Ağ Menzil Genişletici)/ Tavsiye

Uydunet'in verdiği modemin çekim gücü ev içinde biraz zayıf kalıyor. Amacımız bunu takalım da 50m öteden çeksin değil, sadece içeride bir odada çekmiyor, orada da iyi çeksin, hızımızı düşürmeden tabii ki.https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wa860re-300-mbps-n-kablosuz-priz-soketli-iki-antenli-menz
Uydunet'in verdiği modemin çekim gücü ev içinde biraz zayıf kalıyor. Amacımız bunu takalım da 50m öteden çeksin değil, sadece içeride bir odada çekmiyor, orada da iyi çeksin, hızımızı düşürmeden tabii ki.

www.hepsiburada.com

başka önerileriniz varsa onlara da açığız. bütçe aşağı yukarı bu şekilde maalesef.
giovanne
(30.05.18)
ceker ama internet hizi cok dusuk olur size verdigi. bunun benzerini kullaniyorum devolo diye bir marka cok iyi baglanti hizi saglamiyor.


Boris
(30.05.18)
sana önerim uydunet'in modemini bridge mode'a alman ve wireless'i kapatman. daha sonra alacağın bir router'ı modeme bağlayarak router'ın kendi wireless'ini kullanman. emin ol çok daha performanslı çalışır. ben şunu aldım router olarak çekim gücü çok iyi ve ac desteği var ;

www.hepsiburada.com


www.memurlar.net Yarın A101 de bundan var.


renegade
(30.05.18)
(16)

Etin yanına hangi yeşillik?

steak falan yaptık diyelim. löp protein, sindirimi zor. yanına bir yeşillik güzel olur, bu mevsimde ne/neler gider?
steak falan yaptık diyelim. löp protein, sindirimi zor. yanına bir yeşillik güzel olur, bu mevsimde ne/neler gider?
giovanne
(29.05.18)
Ben kıvırcık, maydanoz, soğan, salatalık, havuç şeklinde bi salata yapıyorum genel olarak. Bazen üzümlü tulum peynirli yapıyorum.


Boris
(29.05.18)
roka üstüne nar ekşisi.


dedim ben sana
(29.05.18)
kuzu kulağı


since1907
(29.05.18)
roka+111111


111111
(29.05.18)
brokoli ve karnıbahar tek geçerim, üzerine zeytinyağlı nar ekşisi.


prezarlatif
(29.05.18)
söğüş brokoli, karnabahar ve havuç benim de tercihim. asiditeyi sağlamak için üzerlerine biraz sirke olabilir, salata da yapılabilir ya da et için sos tercih edilebilir.


Bruce
(29.05.18)
brokoli, karnabahar+1
restaurantlarda falan steakler bu şekilde geliyor genelde. bir de yanına bir şey daha koyuyorlar adını getiremedim aklıma. yuvarlak top top bi sebze. brüksel lahanası olabilir.


veritaslibertas
(29.05.18)
kuzu kulagi +1
ete cook yakisiyor.


jimicik
(29.05.18)
Brokolinin, karnabaharın mevsimi geçti artık, bulsan da çok pahalılar.

Sen güzel bi yeşillik salatası yap. Sumaklı roka salatası olabilir.


buff
(29.05.18)
ben de merak edip youtube'da etin yanında ne iyi gider diye aramıştım. kuşkonmaz ile servis ediyorlardı. aldım denedim gayet de güzel gidiyor et ile.


tolgan
(29.05.18)
soğan salatası.

soğanı tuzla bol bol ov. soğan suyunu salıp öldükten sonra. üzerine sumak zeytinyağı ve limon. enfes oluyor.


caletti
(29.05.18)
ben fakir olduğum için köfte yanına sarımsaklı, zyağlı semiz otu yapıyorum.


hasmetizm 2046
(29.05.18)
Diğer üyelere katılmakla birlikte kesinlikle kuşkonmaza da bakmanızı tavsiye ederim.


i need dolar
(29.05.18)
Kremalı ıspanak püresi güzel olabilir.


fırt
(29.05.18)
Marulu irice, taze naneyi minik minik doğra ve karıştır; üzerine sarımsak, limon ve tuzdan sos yap.


unlem
(29.05.18)
soğan domates hıyar limon nar ekşisi zeytinyağı tuz
//
marul domates hıyar limon hardal zeytinyağı tuz


yuto
(29.05.18)
(2)

Şu göz reçetesi bize ne söylüyor?

lens almak için gittim de doktora, yazdı verdi bunu. şimdi hem astigmat hem miyopluk var onu anladım. ama hangisi astigmat hangisi miyopluk o derecelerin onu anlamadım. internetten bakacağım lenslere bilgileri girmem gerek sanırım.
lens almak için gittim de doktora, yazdı verdi bunu. şimdi hem astigmat hem miyopluk var onu anladım. ama hangisi astigmat hangisi miyopluk o derecelerin onu anlamadım. internetten bakacağım lenslere bilgileri girmem gerek sanırım.
giovanne
(29.05.18)
silindirik olan değerler astimat, sferik olan miyop. aşağıdaki linkten ne anlama geldiğini görebilirsin.

www.besoptik.com


bunların hangisi sağ hangisi sol acaba?


giovanne
(29.05.18)
(3)

Vişnenin Zamanı Nedir?

Şimdi bu meyvenin zamanı nedir? ben alıp dondurayım diyorum. geçen sene kaçırdıydım.
Şimdi bu meyvenin zamanı nedir? ben alıp dondurayım diyorum. geçen sene kaçırdıydım.
giovanne
(28.05.18)
haziran ilk haftası gibi.


babilbaligi
(28.05.18)
#vişneseverlerbirleşin

Hocam 2-3 hafta bekle de fiyatları düşsün:)


lcha
(28.05.18)
ya bi durun abi ağzımızı sulandırıyosunuz şöyle pat diye vişne falan yazmayın şifreleyin bişey yapın.

dilimin altı tükürük doldu vişş vişş :))

çekirdeklerini ayıklayıp mı donduruyosunuz bi tüyo verin bakim dondurucular.

bu arada vişne haziran sonu temmuz ortası gibi çıkar.


eeb
(28.05.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.