Giriş
(1)

L-Koltuk Tavsiyesi

Selamlar. 2 yıl önce 1500 TL’ye bir L koltuk satın aldım? Koltuk çok kötü bir hale geldi. Yer yer çöktü, orta kısımları perte çıktı.imdi, bunu elden çıkarıp uzun yıllar kullanabileceğim güzel bir koltuk alayım diyorum. Bütçe olarak limitim yok zira bunu çeyiz gibi de düşünün, seneye evlenince falan
Selamlar. 2 yıl önce 1500 TL’ye bir L koltuk satın aldım? Koltuk çok kötü bir hale geldi. Yer yer çöktü, orta kısımları perte çıktı.

imdi, bunu elden çıkarıp uzun yıllar kullanabileceğim güzel bir koltuk alayım diyorum. Bütçe olarak limitim yok zira bunu çeyiz gibi de düşünün, seneye evlenince falan da kullanmaya devam edeceğim. Ama tabii 3bin TL’yi geçmezse güzel olur.
giovanne
(18.11.18)
Bekar evinde kullanılmış koltuk takımına razı olacak bir gelin kız modeli mi var memlekette?


oguz altun
(18.11.18)
(6)

Premium Tıraş Ürünleri Satan Mağaza

Selam ahali. Pazar pazar derdimi şeyedin... Babama klas bir hediye alacağım, daha önce burada birkaç defa gördüysem de aramama rağmen bulamadım. Bahsettiğim şey eski tıp tıraş jileti. Hani ucuna kurtlar vadisinde çakır ve polat nezaretteyken içeride olan psikopatın ağzında çevirdiği jiletlerden takı
Selam ahali. Pazar pazar derdimi şeyedin... Babama klas bir hediye alacağım, daha önce burada birkaç defa gördüysem de aramama rağmen bulamadım. Bahsettiğim şey eski tıp tıraş jileti. Hani ucuna kurtlar vadisinde çakır ve polat nezaretteyken içeride olan psikopatın ağzında çevirdiği jiletlerden takılanlardan. Hem dayanıklı hem de şık bir şey almak istiyorum neydi o site?
giovanne
(18.11.18)
(git: www.razorus.com )


bir3iki7
(18.11.18)
Razorus iyidir.


bu işin piri istanbulda eminönündedir. premiumun premiumu ürünleri satan bir dükkan var. premium sabunlar (acqua di parma, hermes vb) premium jiletler ve usturalar, traş takımları vb. dolu. ama internetten satışları yok :( ilgilenirsen adreslerini bulabilirim.


Tears of Devil
(18.11.18)
Vay be, Razorus uçmuş.


theodor
(18.11.18)
dediğim yer site açmış :) www.extrashaving.com


Tears of Devil
(18.11.18)
Eminonu, tahtakale, zazahan. Istanbul’un kuafor ve berber toptancisi. Herseyi burada ve en ucuza bulabilirsiniz.


x0x0
(18.11.18)
(2)

Türkülerle ilgili güzel kitaplar var mı?

Merhaba, türkülerle ilgili akademik/araştırma yazıları/kitapları arıyorum. Hani mesela türkülerin incelenmesini, hikayesini, söylenme biçimlerini vs. içeren. mesela kenan Tuna'nın "erzurum yöresi türküleri ve nazariyesi" diye bir kitabı var, hoşuma gitti her ne kadar bazı tutarsız bilgiler olsa da.
Merhaba, türkülerle ilgili akademik/araştırma yazıları/kitapları arıyorum. Hani mesela türkülerin incelenmesini, hikayesini, söylenme biçimlerini vs. içeren. mesela kenan Tuna'nın "erzurum yöresi türküleri ve nazariyesi" diye bir kitabı var, hoşuma gitti her ne kadar bazı tutarsız bilgiler olsa da. buna benzer eserler arıyorum.
giovanne
(16.11.18)
avşar ve dadaloğlu diye bir kitap vardı, çok beğenmiştim.


babilbaligi
(16.11.18)
tez.yok.gov.tr adresinden türkü anahtar kelimesi aranınca bazı tezler çıkıyor. Erişime açık olanları okuyabilirsiniz.


cosmicstring
(17.11.18)
(5)

Kanal Tedavisi Süresince Alkol?

Selam arkadaşlar,Kanal tedavisi yaptırıyorum. 3 seans sürecek, 2. seansı aldım. İçini boşaltıp sonra kaptıp bir şeyler yapıyor doktor. 2 gün sonra da 3. Seansa gideceğim kısmetse. Bu arada normal yiyip içiyorum.Yalnız doktor hem aile tanıdığı hem de dinibütün bir kişi olduğundan alkollu içki kullanı
Selam arkadaşlar,

Kanal tedavisi yaptırıyorum. 3 seans sürecek, 2. seansı aldım. İçini boşaltıp sonra kaptıp bir şeyler yapıyor doktor. 2 gün sonra da 3. Seansa gideceğim kısmetse. Bu arada normal yiyip içiyorum.

Yalnız doktor hem aile tanıdığı hem de dinibütün bir kişi olduğundan alkollu içki kullanıp kullanmayacağımı soramadım. Şimdi cuma ve ben içeceğim. Bir sakıncası var mıdır?
giovanne
(16.11.18)
antibiyotik kullanıyor musun?


killerbee
(16.11.18)
Hayır


giovanne
(16.11.18)
afiyet olsun ama ağrı kesici ile alkol kullanma.


killerbee
(16.11.18)
2-3 saat önce bir tane advil içtim ama :( neysem artık bugün de içmeyelim


giovanne
(16.11.18)
ağrı kesici ile alkol beni çok fena çarpıyor. o yüzden dedim, zaten kesin zararlıdır da.


killerbee
(16.11.18)
(8)

Kanal Tedavisi İçin Bu Ücret iyi mi?

Selam fellas. Tanıdık bir doktora gittim, ön dişte bir kanal yayı. 3 defa geldim gittim (3 seans sürdü yani). 250 TL aldı, tanıdık olduğundan hiç sormadım ücretini başında, pazarlık falan da yapmadım sonunda. İyi mi bu ücret?Teşekkürler
Selam fellas. Tanıdık bir doktora gittim, ön dişte bir kanal yayı. 3 defa geldim gittim (3 seans sürdü yani). 250 TL aldı, tanıdık olduğundan hiç sormadım ücretini başında, pazarlık falan da yapmadım sonunda. İyi mi bu ücret?

Teşekkürler
giovanne
(16.11.18)
normal. 250-350 arası değişiyor fiyatlar


zikardo
(16.11.18)
400 lira verdim 3 koklu dis icin. Istanbul.


karlmarx
(16.11.18)
ucuz. tanidik indirimi yapmis siz sormadan.


carabelli
(16.11.18)
normal.


tragedystreets
(16.11.18)
Bence de uygun.


Lim5
(16.11.18)
450 kâât bayılmıştım üstelik tanıdıktı :D


tabudeviren
(16.11.18)
oldukça uygun.


ruh i tibbiye
(16.11.18)
çok çok ucuz.


oscar
(16.11.18)
(4)

Elektrik Faturası Neden Çok Geldi?

Merhabalar, normalde 80 tl'yi geçmeyen elektrik faturamız bu ay 118 tl geldi. Ekstra bir tüketim kalemimiz de olmayı eskiye göre. 40 tl zam da gelmiş olamaz diye düşünüyorum ama sonra buranın Türkiye olduğunu anımsıyorum. Neden olabilir? Yer: AnkaraTeşekkürler,
Merhabalar, normalde 80 tl'yi geçmeyen elektrik faturamız bu ay 118 tl geldi. Ekstra bir tüketim kalemimiz de olmayı eskiye göre. 40 tl zam da gelmiş olamaz diye düşünüyorum ama sonra buranın Türkiye olduğunu anımsıyorum. Neden olabilir? Yer: Ankara

Teşekkürler,
giovanne
(15.11.18)
Bu ay zam gelmedi, zam geleli bire kaç ay oluyor. Okunma zamanlarına bakın, belki de geç okumuşlardır 40 günlük filandır.

Ya da ısıtmayla alakalı artmış olamaz mı?


John Bloor
(15.11.18)
Önceki fatura ile karşılaştırın neden çok geldiği ortaya çıkar.


goodman
(15.11.18)
kombi fişe hep takılı, şimdi hali ile biraz daha çok çalışıyor ama bu kadar etkiler mi?


giovanne
(15.11.18)
Kombi 40 lira yakmaz.


John Bloor
(15.11.18)
(3)

MetroChef Ürünleri Nasıl?

Selam fellas.Metro Market’te Metrochef diye kendi ürünlerini satıyor. Bu arkadaşlardan ahtapot söğüs, karides söğüş, somon pastırma falan var ve nispeten iyi fiyatları. Sizce alınır mo? Deneyip de memnun olan var mı?Teşekkürler
Selam fellas.

Metro Market’te Metrochef diye kendi ürünlerini satıyor. Bu arkadaşlardan ahtapot söğüs, karides söğüş, somon pastırma falan var ve nispeten iyi fiyatları. Sizce alınır mo? Deneyip de memnun olan var mı?

Teşekkürler
giovanne
(13.11.18)
metronun ürünleri fena olmuyor. senin dediklerini denemedim ama şans verirdim.


sutlu nescafe
(13.11.18)
bir dönem kırmızı eti sürekli metrodan alırdım.
kırmızı etleri gerçekten çok çok başarılıydı.

balık ürünlerinin de iyi olduğunu duymuştum.


teritori
(13.11.18)
ürünler ortalama. fiyat performans iyi oluyor. ahtapot ve karides için diyorum.


babilbaligi
(14.11.18)
(11)

Aliexpress'in 32 Milyar Dolar Ciro Yapması??

Evet gençler. Adamlar 11.11'de 32 milyar dolarlık ciro yapmış. Türkiye'nin en büyük şirketi Tüpraş'ın yıllık cirosu 10 milyar dolar. Kabaca, adamlar 1 günde bizim en büyük şirketimizin 3 yıllık cirosuna ulaşmış.Sorum şu: Bu adamlar batabilir mi? Mesela, günün birinde her şey kötü gitse, ekonomi fala
Evet gençler. Adamlar 11.11'de 32 milyar dolarlık ciro yapmış. Türkiye'nin en büyük şirketi Tüpraş'ın yıllık cirosu 10 milyar dolar. Kabaca, adamlar 1 günde bizim en büyük şirketimizin 3 yıllık cirosuna ulaşmış.

Sorum şu: Bu adamlar batabilir mi? Mesela, günün birinde her şey kötü gitse, ekonomi falan bozulsa, Aliexpress'de "konkordato" ilan eder mi? Ben şahsen bu sistemin batmayacağını düşünüyorum.
giovanne
(12.11.18)
Bugün kimse bunu düşünmez zaten.

Fakat 50 yılları vardır herhalde rahat. Her şeyin bir sonu vardır, söz konusu ne olursa olsun. Buna inanıyorum.


zxcd
(12.11.18)
Normal şartlarda batmaz tabii ama bi yolsuzluğu karışırlarsa ya da ne bileyim vergilerle ilgili bir sıkıntıları çıkarsa ancak o zaman Çin hükumetinin dokunuşuyla bir şeyler olur, onun dışında uzun vadede zor ama entropi gereği bir gün illa ki onlar da biter.


angelus
(12.11.18)
Bu sirket Turk degil ki. Dunyada ekonomik gostergeler iyiye gidiyor. En son kriz 2009'da oldu. Bir tek Turkiye, Arjantin, Venezuela falan krizde.


Traveller
(12.11.18)
32 milyarlık ciro yapması ne ifade ediyor ki? AliExpress satıcıların pazar alanı bir nevi AVM. 11.11de verdiği kuponlarla, indirimlerle komisyonundaki kâr payını düşürüp hacmi arttırıyorlar.

Çin'deki bütün büyük şirketler çin hükümeti tarafından destekleniyor ve denetleniyor. Çine bir şey olmadıkça onlara da bir şey olmaz.


fermiparadoksu
(12.11.18)
niye batsın? az bi reklam harcamasından başka ne masrafı var ki Alibaba grup şirketlerinin? parayı tedarikçilere dağıtıp kar paylarını alıp işlerine bakıyorlar. Tek gün cirosu bu kadar olan bir şirket kolay kolay batmaz...


babilbaligi
(12.11.18)
32 milyar dolardan %5 komisyon alsa "hesaplayan adamlar"

Yani bu paranın tamamı onun değil, normalde %5 alsa 11.11 kampanyasında komisyonunu düşürüyordur tahminim.


John Bloor
(12.11.18)
batmayacak sirket yoktur.


foster
(12.11.18)
Bu tarz konularda örnek genelde "nokia" üzerinden verilir. Tüm mesele günceli yakalamak. Teknolojinin bu kadar hızla ilerlediği bir çağda tüm sektörü etkileyecek bir gelişmenin gerisinde kalması yeterli. Amazon için bunu diyemiyorum mesela, çünkü sürekli bir gelişim içinde ve yeni servislerin de içinde yer alıyor. Drone ile teslimat, amazon prime, amazon posta kutusu vb. Ancak Aliexpress'in tüm sektöre getirdiği olağanüstü bir yenilik yok. Böyle üst düzey bir çabası olduğunu da duymadık.

Atıyorum, bundan 10 sene sonra klasik internet ufaktan terkedilmeye başlar; vr-ar üzerinden sanal gerçeklikli internet 5.0 deneyimi yaşamaya başlarız. Aliexpress altyapısını o dünyaya ne kadar çabuk adapte ederse o kadar devam eder. Yoksa bir kaç sene daha devam eder; sonra trendi geriden gelip yakalamaya çalışır, başaramaz. Çünkü o yeni dünyanın da sürükleyicileri çoktan onun boşluğunu doldurmuştur.

Nokia, Yahoo, Altavista, Blackberry gibi şirketler asla batmaz denilen şirketlerdendi. Şu anda ise hayalet bir şekilde piyasada dolanıyorlar. Teknoloji dünyasının kapılarını sivil halka açan ve cep telefonlarının öncüsü palm cihazları ortaya koyan Microsoft dahi örneğin akıllı telefon pazarına 1-2 senelik gecikmeyle girince tüm piyasayı Android ve Apple'a kaptırdı. Halen daha çabalıyor ancak sürekli ölü doğuyor.

Google, sosyal medyanın gücünü ilginç bir şekilde çok geç keşfetti ve o alanı Facebook'a kaptırdı. Sonra sayısız deneme ve başarısızlık yaşadı.

Bir gemi ne kadar büyükse dalgalara o kadar fazla dayanır, ancak aynı oranda da hantallaşır ve manevra kabiliyeti azalır.


mimarbasi
(12.11.18)
@mimarbasi, Amazon ve Alibaba dünyanın iki yanında yeni trendlere yön veren markalar haline geldi. Yani yeni şeyleri onlar yapacak aslında.
Nokia, Yahoo ve BlackBerry gibi tek gemisi olan şirketler değil. Büyüklü küçüklü yüzlerce gemiden oluşan filolar. Arkalarında da örtülü veya açık devlet desteği var.

Google sosyal medya işini Facebook'tan önce orkut'la denedi ve kısmen de başarılı oldu. Fakat zamanın ruhu denen bir şey var. Dünyanın hazır olmadığı andaki dahice fikirler çöp olabiliyor.


fermiparadoksu
(12.11.18)
Batmayacak sirket yoktur.
Ote yandan AB ve ABD acaip derecede kaygili Cin'in guclenmesinden. Insanlar artik vergisini verip bir seyler almaya yanasmiyor. Ne gorsek ulen Aliexpress'te 10 kat iyisi 0.1 dolar diyorsun.

Ama adamlarin yumusak karni gumruk kisitlamalari ve kargo posta isleri. Gecen sene Isvec postasi Cin'den gelen gonderileri 120 kron ek ucret almadan getirmeyecegini beyan etti. O gunden beri Aliexpress Isvec'e mal satamiyor sak diye kestiler tek kararla adamlarin isini. Cunku yerel saticilari kimse takmaz olmustu. Burda vergi %25 oyle az uz degil ve her sey tedarik ve iscilik bedelleri nedeniyle anormal pahali. Bu nedenle Aliexpress'te 1 dolar olan mal burada 25 dolar olabiliyor. Bu Avrupa'nin geneli icin boyle bir durum zaten. Yani batmaz deme, ABD ve AB ulkeleri yassah lan dese yarin zarar ustune zarar yazar Alibaba/Aliexpress.

Tabi bu perakende urunlerin bir de toptan ayagi var o kismi en onemlisi zaten.


Kendini yenileyemeyen her şirket batmaya namzettir. Batmaz diye bir şey yok.


ovungec zeus
(12.11.18)
(3)

Kasko-Mini Onarım Sorusu

Selam fellas. Kaporta'da bir göçük var, bunu kaskodan, mini onarım kapsamında yaptırmayı deneyeceğiz lakin şunu merak ediyorum, kaskonun bu iş için anlaştığı tek bir servis var Ankara'da (rs servis), bu adamlar bu hasarı mini onarıma sokmamak için çaba gösterir mi? hani daha fazla tutsun vs. gibisin
Selam fellas. Kaporta'da bir göçük var, bunu kaskodan, mini onarım kapsamında yaptırmayı deneyeceğiz lakin şunu merak ediyorum, kaskonun bu iş için anlaştığı tek bir servis var Ankara'da (rs servis), bu adamlar bu hasarı mini onarıma sokmamak için çaba gösterir mi? hani daha fazla tutsun vs. gibisinden.

kaportacı 400-500 tl'ye yapar, servise götürsem rahat bi 1000 lira isterler. servisler daima daha fazla kitlediği için soruyorum.
giovanne
(12.11.18)
gösterirler tabii.


kablelvuku
(12.11.18)
ikna kabiliyetine bağlı geri püskürtüp mini onarıma onay alabilirsin. ben tek bir hasar için 4 hakkımı da kullanın deyip kabul ettirmiştim.


karjalainen
(12.11.18)
valla benim mini onarım için anlaşmalı olan yer, normalde bütçeyi geçtiği için yapamayacaklarını söylediği bir göçüğü daha düzeltmişti. almaya gittiğimde usta kötü duracaktı, komple yaptım dedi. teşekkür ettim. anlaşmalı yer autokingdi bu arada.


rosencruz
(12.11.18)
(17)

3.Sınıfa Giden Bir Çocuk Bunları Bilmeli mi?

Merhaba, kuzenim 3.sınıfa gidiyor şu an. Bugün uzun bir aradan sonra küçük bir yoklama yapayım dedim, ödevlerine göz gezdirdim, matematikten 10 soru yapmış 8i yanlış neredeyse. 4+3 ü soruyorum, parmakları ile falan hesaplıyor. Annesine (teyzeme) sordum, ödevlerini hep yanlış yapıyor dedi.Sonra yanım
Merhaba, kuzenim 3.sınıfa gidiyor şu an. Bugün uzun bir aradan sonra küçük bir yoklama yapayım dedim, ödevlerine göz gezdirdim, matematikten 10 soru yapmış 8i yanlış neredeyse. 4+3 ü soruyorum, parmakları ile falan hesaplıyor. Annesine (teyzeme) sordum, ödevlerini hep yanlış yapıyor dedi.

Sonra yanımda kitap okudu, 1 sayfada 3*5 kelimeyi kesin yanlış okuyor. örn. "ali okula gitti" yazıyorsa "ali okuldan geliyor" gibi okuyor ve devam ediyor yanlış değilmiş gibi. çarpım tablosundan en ufak bir şey bile bilmiyor.

bunlar normal mi? yoksa bizim kuzen geri mi kalmış bayağı?
giovanne
(11.11.18)
eğitimci değilim daha detaylı öğretmenler yazsın ama 3.sınıfa giden bir çocuk 4+3 işlemini yapabilmeli o kesin.


AlsterWasser
(11.11.18)
aile biraz daha destek olsa iyi olur gibi geldi bana.


teritori
(11.11.18)
şu anki sistemde normal malesef. çarpım tablosunu bilmeyen birkaç tane lise mezunu gördüm.yani çocuk 18 yaşında baya baya 7x8 i bilmiyor.
2 yıllık mobilya mezunu ve 10 liralık banknotun alanını hesaplayamayan insanı geçen hafta gördüm.
92 de ilkokula başladım. 1. sınıf bittiğinde gayet biliyorduk çarpım tablosunu. 100 den geriye 7şer 7şer sayamazsak tepemize binerdi öğretmen. baya da sıradan devlet okuluydu.
bu insanlar markette falan nasıl alışveriş yapıyor çok merak ediyorum.


dorian greyfurt
(11.11.18)
bence normal. her cocuk ayni degil.

carpim tablosunu 5. sinifa kadar anca ezberledim. turkce'yi birak okumayi, hakkini vererek konusmayi lisede anca soktum.

su an turkiye'de, ismi gecen bir univesitede comp muhendislik okuyorum.

bana sorarsan normal bir durum bu, endisenlenmeye gerek yok.


normal degil, onlem alinmali.


stavro
(11.11.18)
Disleksi mi acep


le jeune turc
(11.11.18)
www.youtube.com
sdfhsdkfj nefis.


dorian greyfurt
(11.11.18)
Ben 3. sınıfta hektometre ile desimetreyi karıştırdım diye suratıma cetvel yemiştim öğretmenden. 8 yaşındaydım sene 95 veya 96 olması lazım.

Şu anki sistemi bilmiyorum da sadece ben değil sınıfımdaki herkes sular seller gibi okuyordu, herkes Anadolu Lisesi sınavlarına(o zamanlar 5'te giriliyordu) çalışıyordu. Matematik ve Türkçe'de yardırıyorduk çarpım tablosunu bırak geometri soruları yapıyorduk.


Belki bir rahatsızlığı vardır?

Hem sözelde hem sayısalda sıkıntı varsa pek normal gelmedi. Ya da aşırı tembeldir, sonradan açılabilir.

Ama genel olarak eğitim seviyemiz yerlerde olduğu bir gerçek. Benim de liseye kadar çok boş gelmiştim gittiğim okullar ve tembelliğim sağolsun.


ananiyimioguz
(11.11.18)
eskiden anaokullarinda cok fazla sey ogretilirdi. ben ilkokula basladigimda okuma yazma biliyor, 4 islem yapabiliyordum. sinifta benim gibi anaokulunda bunlari ogrenmis 4-5 kisi daha oluyordu. simdi ki sistem sinifta uyumsuzluk cikiyor diye artik cocuklarin okula baslamadan okuma-yazma, matematik ogrenmesini bir nevi yasakliyor.
su anda 3.sinifta ogrencilerin ne bilmesi gerektigini bilmiyorum ama kendisine verilen odevde 10 sorudan 8'ini yanlis yapiyorsa normal degil bence. sonucta ona odev verilmis. yani o konulari bilmesi gerekiyor, ama bilmiyor. carpim tablosunu da 3. sinifta ogrenmis olmalari lazimdi sanki. 4. sinifta obeb/okek calistigimizi hatirliyorum. ayrica 3. sinifa gelmis bir cocugun okumayi sokmus olmasi, %90 oraninda yavas da olsa sorunsuz okuyabiliyor olmasi lazim.


crucio
(11.11.18)
Biz birinci sınıfta gayet akıcı okuyor, dört işlem biliyor, çarpım tablosunu ezber etmiş olarak ikinci sınıfa geçiyorduk. Hey yavrum hey.

Sonra ağır şeettim ama neyse.


zxcd
(11.11.18)
Hoca mı anlattı, bir yerde mi okudum hiç hatırlamıyorum. Kaynağı affetsin beni.
Çocuklar sekiz yaşına kadar nokta yapamıyor, gelişimsel süreçte kasları o seviyeye gelemiyor ve nokta yerine yuvarlak çiziyor. Biz de sekiz yaşındaki çocuktan (yeni sistemle üçüncü sınıf) noktalama işaretlerini bekliyoruz.
Ayrıca biz ezberletiyoruz çocuklara, öğretmiyoruz. O yüzden ilk başta iyi giden çocuk bile 4-5. sınıfta çöküyor. Aradan sıyrılanlar bir şeyler yapmaya çabalıyor.

Çocuklarda ay hesabı çok önemli, biz de yaptığımız testlerde üçer/altışar aylık zamanlara ayırıyoruz. Bu 64 mü, 67 ay mı ne muhabbeti çocuklarımızı net biçimde mahvetti.
Altyapısız okullar, fiziksel gelişimini tamamlamadan kalem tutma, zihinsel gelişimi tamamlanmadan çarpma öğrenme falan hehheey.
Özgül öğrenme güçlüğü tanısı patladı mesela.

Not: öğretmen değilim, psikologum ve çocuk ergenle hâlâ çalışıyorum.


mor bembombom
(11.11.18)
Öğrenme guclugu olabilir sanki ya. 3. Sinifta carpma belki zor olabilir hala ama toplamada gucluk yasamamali ya da okumayi düzgün yapiyor olmasi lazim
Ya ogretmen iotu, sinif kalabalik arada kayniyor ya evde calistiran yok ya da cocugun bir sorunu var gibi. Yapabioiyorsaniz bir sure destek verin, bir de ogretmenle va konusun siniftan ne kadar farklilasiyor, fark yoksa bir psikologla gorusmeniz de fayda var.


red g
(11.11.18)
3. sınıfa giden kızım var. Bunları 1. sınıfta yapıp bitirdiler diye hatırlıyorum. Aile muhakkak destek olmalı. Burnunun ucuyla "ödevlerini hep yanlış yapıyor" demekle olmaz.

Ben de çalışan bir anneyim, eve gelince bazen yemek bile yemeden çocukların derleriyle ilgileniyorum. Ne durumdalar, desteğe ihtiyaç var mı? Hayatımızdaki en büyük sınavımız çocuklarımız.


SiyamkedisiZorro
(12.11.18)
çocukların bazen böyle dönemleri olabilir, ben üçüncü sınıfta dört kenarı verilmiş karenin çevresini hesaplayamamistim çünkü çevre kavramı diye bi şey yoktu, ortalamam 40tı ve hoca kalmamam için hepsini 85 vermişti. şu an odtü de okuyorum..


mehmed resad
(12.11.18)
@mehmet resad kesin sözelci. Sayısalcı adama karenin tek kenarı yeter:)


bobinhoo
(12.11.18)
Ödevler onların seviyesine göre veriliyor. %80’ini yapamamış. Tabi ki normal değil. Özel öğrenme güçlüğü olabilir.


Lim5
(12.11.18)
(2)

Arabadaki Bu Sıkıntı Nasıl Düzeltilir?

Resimdeki hasar basıl düzeltilebilir? Ve tahminen ne kadara mal olur bize?Teşekkürler.https://eksiup.com/735bc1024737
Resimdeki hasar basıl düzeltilebilir? Ve tahminen ne kadara mal olur bize?

Teşekkürler.

eksiup.com
giovanne
(11.11.18)
Düzeltilir. 1 ay önce bunun macun eklenerek yapılanına 800 TL verdim. Senin ki daha az olmalı


musmus
(11.11.18)
büyük göçük olan bölümü bi lavabo pompasıyla kendiniz de çekebilirsiniz. sonra kolonyalı mikrofiber bezle bastırarak güzelce silin. ince işçilikler için göçükçüye gitmeniz gerekebilir. zaten onlar da bahsettiğim lavabo pompasının daha küçükleriyle düzlüyolar.

kolonya boyaya zarar verir diyenler olabilir, bana demişlerdi. kendi adıma konuşacak olursam şimdiye kadar kendi araçlarım üzerinde biçok kez denedim ve ne kısa vadede ne uzun vadede bi boya sorunuyla karşılaşmadım.


johnnie w lker
(11.11.18)
(4)

Nerede Yemek Yiyelim? (Ankara)

Selam ahali. Aslında çok bir beklentimiz yok, fine dining olayı da değil, tek beklentimiz lezzetli olması. Yöresel bir mutfak da olabilir, genel bir şeyler de olabilir yeter ki lezzetli olsun. araç da var. Örn. "şurada pide ye, şurada adana göm" gibisinden.teşekkürler.
Selam ahali. Aslında çok bir beklentimiz yok, fine dining olayı da değil, tek beklentimiz lezzetli olması. Yöresel bir mutfak da olabilir, genel bir şeyler de olabilir yeter ki lezzetli olsun. araç da var.

Örn. "şurada pide ye, şurada adana göm" gibisinden.

teşekkürler.
giovanne
(11.11.18)
Ne yiyeceğini değil, yememen gerekeni söyleyeyim: Döner.

Ankara'dan daha leş döner yapan yer yok.


zxcd
(11.11.18)
Esat'taki Aspavaların en sonuncusunda.

Orman Çiftliğinde kumpir veya kokoreç.


mor bembombom
(11.11.18)
- Tunalı tarafında gülbahar aspava.
- çukurambar'da müslüm kebap.
- bahçeli'de the bigos.


Esat 3'lü ASPAVA (Gülçimen Aspava en iyisidir.) Çiftlikte kokoreç, Tunalı'da Hacı Arif, Ulus civarlarında Uludağ Kebapçısı.


(8)

Ev Tamircilerine Soru? Bu Set Nasıl?

Selam "kendin yapçılar".Gerek ustaların beceriksizliği gerek fahiş fiyatlar neticesinde 2-3 yıldır, iphone'den macbook'a kettle rezistansından kapı tamirine kadar her şeyi kendim yapıyorum. Ancak özellikle elektronik zımbırtılarda tornavida ihtiyacı hasıl oluyor. aliexpress'den falan 1-2 dolara aldı
Selam "kendin yapçılar".

Gerek ustaların beceriksizliği gerek fahiş fiyatlar neticesinde 2-3 yıldır, iphone'den macbook'a kettle rezistansından kapı tamirine kadar her şeyi kendim yapıyorum. Ancak özellikle elektronik zımbırtılarda tornavida ihtiyacı hasıl oluyor. aliexpress'den falan 1-2 dolara aldığım tornavidalar, 2-3 kullanımdan sonra mahvoluyor.

şimdi şöyle bir set buldum, İzeltaş'ın. 11.11 indirimi ile 150 TL'ye gelecek. Sizce alayım mı? Değer mi? Yoksa çok mu pahalı?

eksiup.com

içinde 2 yıldız, iki düz tornavida ve yankeski+kargaburnu var.
giovanne
(10.11.18)
bunu alacağına akülü vidalama al, yan keski ile kargaburnunu ayrıca al. yine 150 liraya gelir.

bu yılda 2-3 kere kullanmak için aşırı kaliteli, her gün kullanım için tasarlanmış. sen bunu alırsan torunun da kullanır, o derece.


babilbaligi
(10.11.18)
@babil hocam akülü vidalama pahalı ya. alırken iyi bir şey almak lazım, o da masraflı.


giovanne
(10.11.18)
Akülü vidalama ile elektronik aletlerin hiç alakası yokki. Bunlar için daha hassas ince takımlar lazım.

Benim evimde oldukça geniş bir alet edavat takımım var ben de birçok şeyi kendim yaparım darbeli matkap bile kullanıyorum.

Toptan alet almak yerine ihtiyacım olduğunda elimde olmayan aleti gidip alıyorum tek tek veya set olarak. Böylelikle hem toplu para vermemiş oluyorum hem de ihtiyacım kadarını alıyorum. Tavsiye ederim bu yöntemi.


emfuzi
(10.11.18)
Paran varsa al üzülmezsin. Ama ben vermem çok para alet edevata. Dediğin gibi aliexpress'ten alıyorum ben de. Genellikle telefon Laptop falan uğraştığım için en dandik tornavida bile yıllarca gidiyor.


Izeltas kalitelidir de bu kadar para verilmez bunlara.
O tornavidalarin tanesi zaten 8 tl, 32 tl o desen. Gerisi o kadar para etmez.
www.hepsiburada.com

Stanleyden falan 1/4 fiyatina toplarsin. Ya da izeltasin fakir serisi var yesil sapli ondan al.


acemi
(10.11.18)
Bu seri
m.n11.com


acemi
(10.11.18)
cok kucuk bir set degil mi bu? 150tl cokmus yaw. amazon'da cok daha guzel uygun setler var.


crucio
(10.11.18)
biz de temel aletler var zaten, zamaninda aileden birileri ev hediyesi mahiyetinde getirmisti, cok cok ihtiyac olan birsey olursa babamdan aliyorum, kendisinin deli bir koleksiyonu, cesit cesitmatkabindan tut da dekupaj testeresine kadar dolu dolu hirdavat, siz de birilerinden odunc alabilir bu esnada da hangi marka model cok kullaniyosunuz ogrenebilirsiniz.
leatherman var mesela, multitool hem omurluk hem cok pratik, hep isinize yarar. bir de macbook falan icin zaten yapacaginiz ise gore ayri vida tornavida falan almaniz gerekiyor veya yolluyorlar tamir kiti icinde...


mavicorap
(10.11.18)
(8)

Ekşiciler Özgür Demirtaş’ı Neden Sevmiyor?

Dikkat ediyorum, çok fazla sevmeyen var bu adamı. Adam öss’de derece yapmış, ülkenin en iyi okulunda okumuş, Amerika’da İngiltere’de phd vs. yapmış, şu anda da yine ülkenin en iyi okullarının birinde prof. ve ders veriyor, seminerler düzenliyor.Twitter’da 1M takipçisi var, oradan makul şeyler söylüy
Dikkat ediyorum, çok fazla sevmeyen var bu adamı. Adam öss’de derece yapmış, ülkenin en iyi okulunda okumuş, Amerika’da İngiltere’de phd vs. yapmış, şu anda da yine ülkenin en iyi okullarının birinde prof. ve ders veriyor, seminerler düzenliyor.

Twitter’da 1M takipçisi var, oradan makul şeyler söylüyor. Belki sayesinde yazılıma, elektroniğe yönelen birileri vardır.

Gel gör ki ekşiciler bunu “boş konuşan” biri olarak niteliyor. Hayır, adam be yapabilir ki başka? Neden sevmiyorlar bunu?
giovanne
(08.11.18)
ben herkesin bildiği şeyleri derleyip çok yeniymiş gibi söyleyen, fakat iş muhatabını zikredip açıktan eleştirmeye gelince arazi olan bir profil sergilediği için sevmiyorum.


babilbaligi
(08.11.18)
Çok popülist, alkış, pohpoh peşinde tavırları yüzünden.

İnsanlar samimiyeti ya da samimiyetsizliği çok kolay hissedebiliyor. Özgür Demirtaş da samimi olmadığı için kendiyle aynı düşünceyi savunan insanlar tarafından bile kabul görmüyor.


levent bilgen
(08.11.18)
Popüler diye bok atıyolar. Ben çok severim. Böyle adamlar lazım dünyaya.


Delay Fuze
(08.11.18)
Sevilmemesi enteresan aslında. Ben çok ölüp bitmem ama birçok konuda kendisiyle örtüşüyor fikirlerim. Bana göre fazla Amerikancı, fazla liberal, çok kapitalist düşünüyor zira ekonomist bu adam onu da anlıyorum. Ama bu bağlamda örtüşmüyor fikirlerim kendisiyle, onun haricinde biraz fazla kasıyor kendisini twitter'da aynı twiti spamlıyor 3-4 kere ilgi çekmek için falan.


Dünya değişiyor ve fikirler de kimsenin tekelinde değil. Söylenenlerin doğru olması da artık tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Kullanılan kitle iletişim yöntemleri, dil, tavır, maddi destekçiler ister istemez o kişiyi bir stereotipin içine sokuyor.

Toplum önünde olan herkes için sevilmemek de tıpkı sevilmek gibi çok normal. Birini sevmemek onu bilmeyi gerektirir. Hiç bilinmemekten daha iyidir onun için. Adından söz ettirmek kitap satmak için, motivasyon toplantılarına dolgun ücretle çağrılmak için güzel yol.


fermiparadoksu
(08.11.18)
15 yasindaki facebook admini gibi oradan buradan icerik alip "bilim cok super" diye paylasip duruyor. delicesine takip edilme ve begenilme acligi var.


tabudeviren
(08.11.18)
ben ünlü edildiği için sevmiyorum. kafam şişti gıy gıy gıy...
zatne fen liseleri diyip duruyor. onun söylediği şeyleri söyleyebilmek için profesör olmaya gerek yok, profesör olup da böyle şeyler söylemek de hafif kalıyor. gerçekten bir çözüm önerisi sunduğunu görmedim. bana yapıcı önerileri olan biri gibi gelmiyor. son zamanlarda zaten takip etmeyi bıraktım iyice.

şimdi bazı insanlar var mesela, televizyona çıktığında anlatıyor ve ufuk açıyor. bloomberg ht'de bazen denk geliyorum. cnn, habertürk, ntv gibi kanallarda gezip duran insanları ise dinlemiyorum. bolca boş ve faydasız muhabbet, bolca demagoji, bolca laf kalabalığı... benim de bir aklım var ben de o söylenenleri akıl edebiliyorum, neden onları dinlemek gereği duyayım? daha özel konularda özel çözümler sunan varsa onlar değerli insanlardır.

"eğitim kalitesi yükseltilmeli" demek yeterli mi? eğitimin kalitesinin nasıl yükseltileceği konusunda bir fikrin varsa açıklarsın, dinleriz.


geçen hafta bugün bizim şirkete konferansa geldi.
adam zeki ve dolu bir adam. ama hiçbir şeyi beğenmeyen tiplerden.
kişiliği beni ilgilendirmiyor ama vizyonu çok iyi.

rusya'ya portakal satmakla muasır medeniyetler seviyesine erişemeyeceğimizi bilale anlatır gibi 300 kişiye anlattı ve mıh gibi aklımıza kazıdı.

devlet kanadında şu adamı kullanabilseler keşke


mukremin citir
(09.11.18)
(8)

BaşkentGaz'da ücretsiz gaz almak?

Sanırım kendi yerlerinden alınca ücretsiz ama o da sadece Maltepe'de var (en son hatırladığım). Aslında her yerde kiosklar var ama geçen aldım, 2.5 TL gibi bir ücret aldı benden (kiosk kullanım bedeli). PTT'den alsam, o da aynı şekilde ücretli.Böyle temel bir şeyi sayaca bağlayıp sonra bizi gaz alma
Sanırım kendi yerlerinden alınca ücretsiz ama o da sadece Maltepe'de var (en son hatırladığım). Aslında her yerde kiosklar var ama geçen aldım, 2.5 TL gibi bir ücret aldı benden (kiosk kullanım bedeli). PTT'den alsam, o da aynı şekilde ücretli.

Böyle temel bir şeyi sayaca bağlayıp sonra bizi gaz almak için abuk sabuk uğraştırıp bundan da ücret almak nasıl bir iştir?
giovanne
(08.11.18)
@kablel, kiosk dışında gaz satışı yok


giovanne
(08.11.18)
daha dün aldım atlantisten


kablelvuku
(08.11.18)
kardo Çankaya'da 3 tane gazmatik var sadece gaz satışı yapan. yani verdiğin site öyle söylüyor :) ama kesin bir yanlışlık var zira ben de geçen CEPA'dan aldım ve o da listede yok.


giovanne
(08.11.18)
kiosk değil şube bakman gerekiyor muydu? ben yanlış mı anladım konuyu. işlem ücreti vermek istemiyorsun? o zaman şubeden yapman lazım işlemleri.

tüm gazmatik listeleri de burada www.gazmatik.com.tr

ilk attığım linkte şubelerin listesi var.


kablelvuku
(08.11.18)
bugun gaz aldım. kiosk ücreti 1.90 tl. maltepe'deki yer çukurambara taşındı. bunun dışında bir kaç yer de veznesi var ama zaten oraya gitmekte harcamaya neden oluyor. kiosklardan almak o açıdan daha pratik.


helenart
(08.11.18)
400 küsur lirayı domalıp mekanik sayaç alın diye eziyet yapıyorlar. kiosk ücretinden, her yerden alınmamasından falan şikayet edene de "zaten artık kartla alamayacaksınız nihahaha mekaniğe geçin" diyorlar. önce gaz gişeleri kalktı. metro'nun altındaki gişeler satmaz oldu. maltepe'de iki tane kiosk kaldıydı, orayı da yıktılar. koca kızılay'da benim bildiğim tek kiosk kızılay avm'nin yemek katında. kışın oradaki kuyruğu düşünemiyorum.

başkent gaz çukurambar'a taşındı. önünde 8-10 tane kiosk var. sanırım bunlar dışındaki tüm kiosk'ların kullanım ücreti var.


kibritsuyu
(08.11.18)
@kablel hocam şubeden gaz satışı yok Çankaya'da. yani bir şube var sadece, onda da gaz satışı yok.


giovanne
(08.11.18)
(2)

Dövizlerin Aylık % Değişimi

Merhabalar, dövizlerin aylık % değişimlerini gösteren bir site var mı acaba? Örn. Dolar 8 Ekim'de şu kadar iken bugün şu kadar ve %x değer kaybetmiş bunu göreyim.Teşekkürler
Merhabalar, dövizlerin aylık % değişimlerini gösteren bir site var mı acaba? Örn. Dolar 8 Ekim'de şu kadar iken bugün şu kadar ve %x değer kaybetmiş bunu göreyim.

Teşekkürler
giovanne
(08.11.18)
Google'a dolar yazınca grafik çıkıyor. Günlük, aylık, yıllık seçebiliyorsun. İş görürse artık.


zxcd
(08.11.18)
(6)

Silahları Neden Yan Çeviriyorlar (şarjör kontrolü)

Selamlar.Filmlerde falan görüyorum bunu. Adam otomatik tüfekle falan patır patır sıkıyor, arada -sanırım- şarjör kontrolü için silahı bi 70-90 derece çevirip bir şeyi kontrol ediyor. Kontrol ettiği o şey nedir?
Selamlar.

Filmlerde falan görüyorum bunu. Adam otomatik tüfekle falan patır patır sıkıyor, arada -sanırım- şarjör kontrolü için silahı bi 70-90 derece çevirip bir şeyi kontrol ediyor. Kontrol ettiği o şey nedir?
giovanne
(07.11.18)
Böyle bir şey hiç görmedim. Film çevirmiyorum diyim anla sen.

Ama plastik hafif saydam şarjörler var piyasada mp5, kaleş, g3 vb için, bakarsan görebilirsin içindeki fişeği.

Kaleşte kurma kolu sağda, silahı kurmak için çevirmen gerekebiliyor duruşuna göre, belki bundan bahsediyorsundur.


filmde izleyiciye "şarjörünün bittiğini farketti" diye göstermek gerekiyor, bu yüzden diye düşünüyorum.

normalde deneyimli biri muhtemelen bittiğini anlamak için silahı çevirip bakmaz.


celeron 300a
(07.11.18)
Dag 2 filminde vardi, yeni piyade tufeklerinde(hk33'le basladi galiba) yanlarda seffaf yer var kac mermi olduguna bakiyorsun.


acemi
(07.11.18)
Stovepiping yani boş kovan sıkışması sorunu otomatik silahlarda sıklıkla yaşandığı için mekanizmayı gözle kontrol amacıyla hafif yana eğip bakarlar.

mermi sayısı ile falan alakası yok.


ada meltemi
(07.11.18)
Fişek (atış) bittiğinde, gerçekten fişek mi bitti yoksa stove pipe (mermi dikme) mi oldu anlamak için.

Foto örnek;
cdn0.thetruthaboutguns.com

Video örnek;
www.youtube.com


John Bloor
(08.11.18)
“Atım yatağını elle ve gözle kontrol et” diye bir emir almadın hiç demek ki delikanlı.


Delay Fuze
(08.11.18)
(10)

V yaka Kazak Altına Bisiklet Yaka Atlet

Selam fellas. Bir bok yedim ve V yaka bir kazak aldım, içine bir şey giymeyince bağrım açık kalıyor üşüyorum. Acaba resimdeki gib bir bisiklet yaka atlet giysem (beyaz) sizce nasıl olur?mobil için link: https://eksiup.com/61a32cb4f417
Selam fellas. Bir bok yedim ve V yaka bir kazak aldım, içine bir şey giymeyince bağrım açık kalıyor üşüyorum. Acaba resimdeki gib bir bisiklet yaka atlet giysem (beyaz) sizce nasıl olur?

mobil için link: eksiup.com
giovanne
(06.11.18)
ben de o boku yedim zamanında ve aynen böyle giyiniyorum. henüz "ıyy leşsin" diyen çıkmadı. varsa da içinden diyor.


kablelvuku
(06.11.18)
Hocam bir çoğumuz mobildeyiz resim için link lütfen


belkider
(06.11.18)
sıkıntı olmaz, gayet güzel olur. bak abimize cuk oturmuş


silah taciri
(06.11.18)
resimdeki renk kazak ise beyaz
daha koyu bi renk ise siyah

giyilir.


elorelia
(06.11.18)
elorelia +1

kazak rengi farketmeksizin siyah atlet veya tshirt giyen biri negatif bi dikkat cekmiyo bence.


Dış mekanda kış günü bunu kaşkolla kombinlersin. İçerde zaten üşüme olmaz. O nedenle ben v yakaları wifebeater ile giyiyorum, görüntü kirliliği olduğu hissine kapılıyorum yoksa.


gomlekle de kullanabilirsiniz. hafif resmi ortamlarda.


carabelli
(06.11.18)
en güzeli gömlekli


kronik
(06.11.18)
(5)

Enes Kanter FETÖcü olduğu için mi?

Türk nba sayfalarında falan hiç adı geçmiyor. Yani Ersan be Cedi bu sayfalarda oldukça popüler ama takip ettiğim kadarı ile Enes’den daha iyi oyuncu değiller. Yoksa cidden kötü/pasif bir oyuncu mu?
Türk nba sayfalarında falan hiç adı geçmiyor. Yani Ersan be Cedi bu sayfalarda oldukça popüler ama takip ettiğim kadarı ile Enes’den daha iyi oyuncu değiller. Yoksa cidden kötü/pasif bir oyuncu mu?
giovanne
(05.11.18)
Knciks maçına gitmiştim geçen sene. Onun oynadığını bilmiyodum aa türk basketbolcu falan demiştim. Ancak maçın adamk seçilmişti. Röportaj falan yaptılar. Belki de o maça özeldir. Ama ilk kez orada duymuştum adını


andy kaufman
(05.11.18)
Evet tam olarak bu sebepten. Birkaç sene önce tv8 playoff maçlarını veriyordu ve sırf Enes yüzünden okc'nin hiçbir maçını yayınlamamıştı mesela. Merak ediyorum Enes'in oynadığı bir takım final maçına falan çıksa ya dz şampiyon olsa ne olacak? Bu arada fetöcü falan evet ama bana göre gelmiş geçmiş en iyi türk basketçilerden biri. Gerçekten elit sayılabilecek bir uzun.


mornie utulie
(05.11.18)
eurobasket 2011'de türkiye kadrosundaydı. Sonraki eurobaskette(2013) kadroya alınmadı ve türkiye kaybedince hahahahaha diye tweet attı. Zaten o sene aralıkta malum tape olayları falan derken iyice açıldı. 15 temmuzdan sonra babası evlatlıktan reddetti kendisini ama sonra yine de tutuklandı bi ara. Kendisi de Türkiye'den kaçak olarak yaşıyo, arada new york times'ta falan röportaj veriyo türkiye'deki siyasi durumla ilgili. Öyle yani fetöcü olduğu için spor medyasından kimse adını anmıyor. Yasaklı isim.


nundu
(05.11.18)
Ağır fetöcü. Adam NBA yıldızlarına bile maklube yediriyor.

Ayrıca kesinlikle nba’deki En önemli oyunculardan birisi. şimdiden nba’deki En başarılı Türk diyebiliriz.
Sadece dün geceki performansı 23 Sayı, 24 ribaunt, 7 asist.

Sene sonunda ribaund kralı bile olabilir.


patronaj
(06.11.18)
ulan adam soyadını gülen yaptırdı :D bi zahmet anılmasın adı


KendineAteist
(06.11.18)
(1)

NBA özetlerini nereden takip edebilirim?

Selamlar, öyle 15 dklık özetler değil de daha kısa özetler arıyorum. Nereden takip edebilirim? Teşekkürler
Selamlar, öyle 15 dklık özetler değil de daha kısa özetler arıyorum. Nereden takip edebilirim?

Teşekkürler
giovanne
(04.11.18)
(18)

Bota Ne Kadar Para Verirsiniz?

4-5 yılda bir bot alan biriyim. 500 lira vermeyi düşünüyorum şu an. Sizce çok mu? Mesela 5 yıl önce Timberland almıştım 400 TL'ye hala kullanıyorum memnunum, yine Timberland alacağım bu sebeple ve öngörüm yine 4-5 yıl giymek. Zengin biri de değilim hani, ancak geçiniyorum. Bir arkadaşım "Lumberjack
4-5 yılda bir bot alan biriyim. 500 lira vermeyi düşünüyorum şu an. Sizce çok mu? Mesela 5 yıl önce Timberland almıştım 400 TL'ye hala kullanıyorum memnunum, yine Timberland alacağım bu sebeple ve öngörüm yine 4-5 yıl giymek. Zengin biri de değilim hani, ancak geçiniyorum. Bir arkadaşım "Lumberjack al, o kadar para verilir mi yazıktır, günahtır" dedi ve aklımı bulandırdı. Ne yapsam bilemedim.

Siz ne kadar veriyorsunuz?
giovanne
(02.11.18)
Valla ne kadar para kazandığına ve bir bottan ne beklediğine gore değişir. 500 benim için çok. Ben maximum 300 veririm herhalde. 2015'te 200 küsür liraya greyder almıştım parasinin hakkini verdi. Bi 3 sene daha giyerim.


Amaranta ursula
(02.11.18)
ursula +1. 2015'te greyder aldım 150 küsürdü sanırım. hala aynı duruyor. 500 verilmez.


c1b2k3
(02.11.18)
Yıllarca Cat falan aldım bi ton para verip, sonra birgün bir arkadaş önerdi öyle gittim denedim Scooter marka bir botu. Cat'in birebir aynısı tipte bir bottu. Neyse Cat'in yarı fiyatına aldım ve hiçbir farkını göremedim yıllarca kullandım. Türk malı.
İsveç'te bile gidiyor sorunsuz.

Bana sorarsan en iyi bot çeviğin giydiği yazlık yds uzun bot veya eğitim botu olan yds kısa bottur. Bizzat bu botlarla dağa falan tırmanış, eğitimlere katılmış biri olarak öneririm ama her gün görevde giydikten sonra ayakta görmek kafamı bozduğu için sivilde hiç kullanmadım.

Kısa bot bu, su geçirmez.
goo.gl

Bu da yumuşak yanlı çevik botu, bunla halısahada top bile oynamak mümkün o kadar da konforludur.
goo.gl


400-500 veririm kaliteliyse


Bu devirde iyi botlar zaten 400 den aşağı değil.
4 yıl önce 350 liraya harley aldım. Kışın çetin geçtiği yerdeyim. Bana mısın demedi. Daha bi 4 senesi daha var inşallah.


adwokat
(02.11.18)
Çok değil , güle güle kullan ayağında eskisin.


2-3 sene önce 370 mi 340 mı ne verip almıştım hiç pişman değilim çok da iyi bir yatırım kesinlikle. şimdi soruna bakınca 2-3 yıl önce değil ama bugün 500 lira da verirdim iyi bir botsa.


Max 350 veririm


gün içinde 3-4 saat dışarıda değilseniz, outdoor bir spor yapmıyorsanız veya çokça eksili dereceli olan bir şehirde yaşamıyorsanız çok gereksiz bir şey bot; yürümeni zorlaştırmak, daha fazla enerji harcamanı sağlamak, ayağı yormak gibi dezavantajları var. Onun için bu paralar gereksiz.


Bota degil markaya veriyorsun o parayi.
Ustteki yds gibiler haric markalarin hepsi ayni kalite zaten.


acemi
(02.11.18)
2 sene önce aldım bi bot decathlondan. O zaman 150 lira falandı. Guzel yani giyilir bence ama ben bot giymeyi cok sevmiyorum ve mantiksiz buluyorum. Aşıri ağir ve konforsuz bi ayakkabı. İnsanın ayağını da gereksiz yoruyor. Hafif kalın, su geçirmez bi spor ayakkabiyla gayet idare edilebilir diye düşünüyorum ki yıllardır boyle yaparim. İzmir gibi yağmur yağdığında her yer su birikintisi olan bi şehirde bile spor ayakkabisi yetiyor


nundu
(02.11.18)
Valla ben severim botu. 500 de veririm, 1000 de. Zengin degilim ama severim botu. bir tane high-tech almistim 7 sene giydim. simdi bozdu gerci high-tech. columbia aldiydim dolar abarmadan evvel. guzel bot, gider bi yedi sene en az. umarim.


kakalamar
(02.11.18)
bin liraya kadar çıkarım. Camper'ları seviyorum.


feliks
(03.11.18)
Sorgulamadan timberland alırım 7-8 sene giyer sonra yeni bir timberland alırım. 1 tane pahalı iyi botum oluyor genelde. Diğerleri daha ucuz, topuklu, görseli güzel olanlar.


jazzabel
(03.11.18)
Timberland aldım ben de özenip. Geçen sene 2 gün giyebildim. Bir daha da bot almam eğer dağda işim yoksa. Zaten 1600 tl ye gördüm en son nereye alıyorsun.


ozdek
(03.11.18)
dolar 3,5 iken timberland almıştım. hala giyiyorum. hafif, sağlam, sıcak tutuyor. şuan ne alırdım bilmiyorum.


sttc
(03.11.18)
Valla artık eskisi gibi bota pek ihtiyac olmuyor. Nerde yasıyorsun bilmiyorum ama. Ben de Cat vs alırdım eskiden. Hala da saglam duruyor kerata ama agır dıye gecen kıs Quechua aldım. Arkadas alıp giyiyordu bunu ben de kucumserdim. Ama neyse 140 lira diyip tipi de hosuma giden bir tanesini aldim. Gecen seneden beri bunu giyiyorum Cati biraktim. Ayakkabı ilk gun aldıgım gunki gibi duruyor. Gerci simdi baktım o bot 200 tl olmuş.


evilinacloset
(03.11.18)
verilir ama modele, markasına, amaca göre değişir..ama bot ve mont önemli şeyler.

örneğin ben, Salomon outdoor bota sizin verdiğinizden çok daha fazlasını vermiştim zamanında. parasını çıkardı hala ilk günkü gibi.


AlsterWasser
(03.11.18)
(1)

Foam Roller Alırken? (Tavsiye)

Selam fellas.Doktorun da tavsiyesi foam roller alacağız. Ama 50 TL'ye de var 250 TL'ye de... İkisi de aynı işi görür mü? Alırken dikkat etmemiz gereken bir şey var mı?
Selam fellas.

Doktorun da tavsiyesi foam roller alacağız. Ama 50 TL'ye de var 250 TL'ye de... İkisi de aynı işi görür mü? Alırken dikkat etmemiz gereken bir şey var mı?
giovanne
(01.11.18)
@dark çap ne olmalı?


giovanne
(01.11.18)
(9)

Eskimiş/kokmuş Botlarınızı Ne Yapıyorsunuz?

Merhabalar, diyelim ki eskimiş (su geçiren, içi de kokan) bir botunuz var. Bunu ne yapıyorsunuz? Mesela ben yağmursuz/kuru soğuk havalarda giyiyorum. Bugün bir arkadaşım direk "atarım" dedi. Merak ettim.Danke.
Merhabalar, diyelim ki eskimiş (su geçiren, içi de kokan) bir botunuz var. Bunu ne yapıyorsunuz? Mesela ben yağmursuz/kuru soğuk havalarda giyiyorum. Bugün bir arkadaşım direk "atarım" dedi. Merak ettim.

Danke.
giovanne
(31.10.18)
Hosaf olmussa atiyorum hic ugrasmam.


stavro
(31.10.18)
Kokuyu geciremediysem atarim.


superfluid
(31.10.18)
Tamir ettirip yardima muhtaclara veriyorum. Tamir ucreti 40 lirayi asmiyor. Iyice temizletiyorum tabi.


baldan kaymak
(31.10.18)
Temizleyip kuru havada giymeye devam ederim.


pati
(31.10.18)
kesinlikle atarım. botu kokan bi arkadaşım vardı. yanında durulmuyordu öyle söyleyeyim ama inatla giyiyordu :(


theseachange
(31.10.18)
Aç bağcıklarını, koku giderici spreyler var, sık içine sonra güneşe bırak koku falan kalmaz. Koktu diye bot mu atılır?
Bot dediğin yırtılınca, delinince vs atılır.


çöp kenarına koyarım. bir ihtiyacı olan varsa alır.


tabudeviren
(31.10.18)
Sadece ayakkabı/bot değil, işimi görmeyen her türlü giyim eşyasını bıraktığım bir nokta var sakin bir sokak arasında. Henüz koyduğum şeyi bir daha gördüğüm olmadı. Saate kalmadan gidiyor. Harap halde bile olsa insanlar ya ihtiyaç duyuyor yahut iş güç yaparken giymek için alıyor yahut başka bir şey yapıyor. Ama kesinlikle kalmıyor.


lazor
(01.11.18)
Kokuyorsa cöp.


chitosan
(01.11.18)
(11)

Neden her ilde iyi lokantalar hep sanayide?

Selamlar, Erzurum, Ankara, Sivas, Bursa, İstanbul... Hemen her şehirde sanayide çok iyi lokantalar var. yıllardır süregelen bir kaliteleri var ve bunu koruyorlar. Nereden geliyor bu?
Selamlar, Erzurum, Ankara, Sivas, Bursa, İstanbul... Hemen her şehirde sanayide çok iyi lokantalar var. yıllardır süregelen bir kaliteleri var ve bunu koruyorlar. Nereden geliyor bu?
giovanne
(29.10.18)
sanayide dükkan açan kapatmaz. müşterisi sabittir, geliri de öyle. maaşlı çalışan gibi düşün, gelen giden hep belli böyle yerlere. bu yüzden kapatmıyorlar, kapatmayınca da oranın bilmem kaç yıllık meşhur lokantası oluyorlar. ama x bir yerde lokanta açınca daha büyük risk altına giriyorsun, dükkan merkezi ise kirası çok ama açtığın ilk 1 sene gelen giden pek olmaz mesela, bir de kira hep değişir, giderler hep artar. ama sanayide gider artmaz, kira daha minimal ölçüde artar. yıllardır süregelen kalite dediğinde işte aslında bir çoğu dandik yağ dandik malzeme kullanıyor ama oranın sanayi olması seni büyülüyor. bir de işte aşçının tarzı hiç değişmez böyle yerlerde tuzu suyu yağı bir kere tutturunca 40 sene aynı oranda atar. herkes o orana alışır. anne yemeği gibi olur.

edit: sırf şu "kamyoncu lokantaları efso olur" şehir efsanesi yüzünden birlikte iş yaptığım bir abiyle 2 haftalık tır seyahati (!) 'ne çıktım. inanın kamyoncu lokantaları efsane değil. hepsi leş gibi... bol yağlı ve bol acılı yemekler, tadını almak zor. kamyoncu lokantası mevzu tamamen şehir efsanesi. gerçeklik payı %0. ama anlattıklarına göre 20 sene önce cidden çok iyiymiş.


Tears of Devil
(29.10.18)
@tears hayır kesinlikle dediğin gibi değil, malzeme kalitesini bilmiyorum ne var ki lezzeti yerinde, olması gerektiği gibi.


giovanne
(29.10.18)
Kamyoncular ağzının tadını iyi bilir :) Gösterişi değil iyi yemeği seçerler. E sanayide lokanta açan da talep doğrultusunda hareket eder.


coca cola
(29.10.18)
Yemeğin tadını ve kötü malzemeyi bastıran bol yağ, bol acı ve bol baharat. Sanayiden ziyade; illerde valiliğin, vergi dairelerinin, bankaların vs. yoğun olduğu yerlerde çok dehşet lezzetli lokantalar oluyor. Sanayinin aksine civardaki kötü lokantalar sirkülasyondan tek tük kapanırken bunlar ayakta kalıyor. Misal Adapazarı Uğur Koru lokantası.


koskoca kirpi
(29.10.18)
sanayide güzel yemek yapmazsan senden yemezler ve batarsın. ayakta kalmak için malzeme güzel olmak zorunda. bunun için sanayideki lokantalar güzeldir.


prasinos
(29.10.18)
Sanayide degil is merkezlerine yakin olur. 6 senedir her oglen disarda yiyorum, iyi bir yerse sirkette overiz herkes oraya gitmeye baslar adam ihya olur.

Sonra simarip tuhaf tavirlar takinir, orayi aniden birakiriz batarlar. Bu dongu hep devam eder.
Sanayidekiler tribe girmedigi icin devam ediyorlar iste.


acemi
(29.10.18)
erzurum'da nerde var hocam sanayide?


ya ben lan neyse
(29.10.18)
genelde sanayide iyi yemeğin nerede olduğu ile ilgili dedikodu döner. iyi yapmayan yere de kimse gitmez. ya da bir yer bozduğu zaman herkesin haberi olur.

böyle böyle, seçile seçile kaliteli olanlar kalır.


babilbaligi
(30.10.18)
sanayi müşterisi(mavi yaka ağırlıklı) doymak için geldiğinden hem porsiyon görece büyük oluyor hem de lezzet tatmin edici. özel olarak deli dehşet yemek yapıldığını sanmıyorum açıkçası.


bokmuhendisi
(30.10.18)
Sanayi ortami garip bi yer;

Dukkan acican, ama oyle bi fiyat belirlicen ki hem etraftaki esnaf devamli gelebilecek, hemde tadi tuzu yerinde olucak. Ve bu uzun vadede surdurulebilir olucak.

Gercek esnaf lokantasinda fiyat degil de fiyat/performans on planda olur zaten.

Uzun yolda kamyoncularin yedikleri yerlerde boyle. Tadlari cok iyi olmasada o yedikleri fiyata optimum kaliteyi sunan yerler. + hizmetleride gorece kotu olmayan sade temiz dukkanlar hep.


bir3iki7
(30.10.18)
hangi sanayi de var hocam bu dediğin yerler,marmara bölgesinde 50'den fazla osb'de, sanayi sitesinde yemek yemişimdir,hepsi de ortalama yerler,sanayi de çalışan insan için öncelik porsiyon büyüklüğü+bol ekmek,ucuz olması,iş yerine yakın olması ve kısmen de olsa temiz olmasıdır,bunlar haricinde o kadar işin gücün arasında kimse de şurada çok güzel yemek var oraya gidelim demiyor.


sealth
(30.10.18)
(2)

Fotoğrafları En Ucuz Nasıl Bastırabilirim?

Merhabalar, elimde 50 tane foto var. 5-6 kopya olacak şekilde bastırmayı düşünüyorum. Yani totalde 300 tane. Bu işi ucuza nasıl halledebilirim?
Merhabalar, elimde 50 tane foto var. 5-6 kopya olacak şekilde bastırmayı düşünüyorum. Yani totalde 300 tane. Bu işi ucuza nasıl halledebilirim?
giovanne
(29.10.18)
netbaski.com


oligomer
(29.10.18)
www.fotobaskimerkezi.com kullandım, 30-40 fotoğraaf bastırdım değişik boyutlarda, gayet güzeldi baskı kalitesi kağıdı v.s.


(6)

Türkiye’de Oynayan Topçular Neden Çok Agresif?

Selamlar, gerek yerli gerek yabancı, ligde oynayan topçu arkadaşlar neden bu kadar agresif? Üstelik hem rakiplerine hem de hakemlere karşı öyle.ler. Mesela bugünkü Fener maçında Slimani şayet İngiltere’de olsaydı taa yarım saat öncesinden görmüştü o kırmızıyı. Yerliler desen hakemin boğazını sıkan,
Selamlar, gerek yerli gerek yabancı, ligde oynayan topçu arkadaşlar neden bu kadar agresif? Üstelik hem rakiplerine hem de hakemlere karşı öyle.ler. Mesela bugünkü Fener maçında Slimani şayet İngiltere’de olsaydı taa yarım saat öncesinden görmüştü o kırmızıyı. Yerliler desen hakemin boğazını sıkan, küfür eden, bir sürü var.

Nedir olay?
giovanne
(28.10.18)
yetenek, kondisyon, taktik yetmeyince çirkefleşme prim yapıyor doğal olarak.


Cunku futbolcular kekolardan cikiyor.
Futbolla hasir nesor olan kesimim cogunlugu keko.


stavro
(28.10.18)
Bu hareketler taraftarlar tarafından yeterince kötü karşılanmıyor Türkiye'de. Aynı şekilde Türkiye'de kırmızı çıkmıyor bir türlü büyük takım topçusuna. Bunlar da hee tamam o zaman diyip gerçek çirkef yüzleriyle oynama şansına erişiyor.

Büyük liglerde Avrupa'da bunları yaparsan hem kariyerinde ilerleyemezsin, hem hakemker tolerans göstermez, hem de taraftar profili farklı olduğundan repütasyonun istediğin düzeyde olmaz. Takipçi sayısı falan önemli artık futbolcu için, sponsorluk anlaşmalarında ciddi rakamlar farkettiriyor.


çünkü hepsinin bir tarafı kaldırılıyor. şişirildikçe şişiriliyor hepsi.


sebebi türk halkı. günlük yaşamda toplum olarak çok agresif değil miyiz?
bağırmak çağırmak kırmak dökmek normal karşılanıyor hatta yüceltiliyor. kurallara uymak aptallık, sakin olmak ise eziklik olarak görülüyor.
sosyal hayat nasılsa futbol sahaları da öyle. fazla agresif futbolcuyu taraftar dışlamıyor ki, aksine sahip çıkıyor. hırslı futbolcu iyi bir şey ama işin cılkını çıkartınca bile tepki görmüyor futbolcular.
ayrıca toplumda ayrışma çok fazla olduğu için futbola da yansıyor. kendi siyasi görüşünden birisi bir yanlış yapsa destekleniyor ama aynı yanlışı karşı görüş yapsa eleştiriliyor. aynısı futbolda da var. taraftar kendi futbolcusunu her şartta desteklerken rakip futbolcuyu her şartta eleştiriyor.
kısacası toplumdaki bozulup her alanda olduğu gibi yeşil sahalarda da kendini belli ediyor.


dafuq
(29.10.18)
ortama uyum sağlıyorlar. klasik gurbetçi örneği geliyor. avrupa'da trafik kurallarına seve seve uyarlar ama kapıkule'den girince sapıtırlar.


(12)

Tuborg Gold’a yakın iyi bir bira var mı?

Normalde Budweiser takılırdık ne var ki 15.50 olumca gücümüz yetmiyor artık. Tuborg Gold 9.25 TL. 10 TL civarında olup da Tuborg Gold kadar saran hatta daha iyi olan bir bira tavsiyeniz var mıdır? Tuborg da bir eksiklik var ama ne olduğunu bulamıyorum :)
Normalde Budweiser takılırdık ne var ki 15.50 olumca gücümüz yetmiyor artık. Tuborg Gold 9.25 TL. 10 TL civarında olup da Tuborg Gold kadar saran hatta daha iyi olan bir bira tavsiyeniz var mıdır? Tuborg da bir eksiklik var ama ne olduğunu bulamıyorum :)
giovanne
(28.10.18)
Carlsberg?


kaderimse np
(28.10.18)
Bomonti'nin Migros'ta satılan nostaji şişeli birası var deneyebilirsiniz. 8 TL idi en sn.


murtiii
(28.10.18)
Budweiser ne zaman 15.50 oldu ya? dün 10.50'ye aldım şişesini.


hitokiri kenshin
(28.10.18)
Yok hocam kutusu 15.50


giovanne
(28.10.18)
1-2 haftadır bomonti fabrika içiyorum. Gayet güzel.


eazy
(28.10.18)
@eazy çok yumuşak diyolla doğru mu? geçen bir heves ettim, Migros'ta çok da güzel bir kutu ile satıyorlardı ama vazgeçirdiler.


giovanne
(28.10.18)
fabrika baya yumuşak. böyle yağ gibi akıyor :D arayıştaysan öneririm ben de.


axl
(28.10.18)
Yumuşak evet. İçimi çok güzel. axl in dediği gibi yağ gibi akıyor :)


eazy
(28.10.18)
Efes malt 10 numara


insomnia
(30.10.18)
Beckkkssss


nıç
(30.10.18)
+ Bomonti'ye para veren biradan net anlamıyordur


nıç
(30.10.18)
efes malt. hem en ucuzu hem de en lezzetlisi bence.(8-9 liralık biralar arasında)


(1)

Temel Müzik Kavramları İçin Kitap??

Selamlar, temel müzik kavramlarını öğrenmek istiyorum. Örneğin bir şarkı dinlerken o şarkıyı teknik olarak da yorumlamak istiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım varTeşekkürler
Selamlar, temel müzik kavramlarını öğrenmek istiyorum. Örneğin bir şarkı dinlerken o şarkıyı teknik olarak da yorumlamak istiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var

Teşekkürler
giovanne
(27.10.18)
müzik teorisi 101 diye bir kitap gördüm. başlarsın onla.


alperz
(27.10.18)
(8)

Made in XXX olayına nasıl güveniyoruz?

Herhangi bir ürün aldığımızda, üzerinden Made in PRC ya da Maden in Turkey gibi üretildiği yeri belirten ibareler var ya, buna nasıl güveniyoruz? Adam üzerine Made in Germany yazdı ama belki de Çin'de üretti, bunun önüne nasıl geçiliyor?
Herhangi bir ürün aldığımızda, üzerinden Made in PRC ya da Maden in Turkey gibi üretildiği yeri belirten ibareler var ya, buna nasıl güveniyoruz? Adam üzerine Made in Germany yazdı ama belki de Çin'de üretti, bunun önüne nasıl geçiliyor?
giovanne
(27.10.18)
Gümrük kanunlarıyla olabilir.


himmet dayi
(27.10.18)
öyle olsa etraf made in usa, made in japan'dan geçilmezdi


prasinos
(27.10.18)
arkadaşlar ben de sizin gibi düşünüyorum da işte bunun dayanağını arıyorum :)


giovanne
(27.10.18)
Merdiven altı bir üretim ve piyasa satışıyla istersen made in mercure yaz kimse iplemez. Ama kayıtlı vergili markalı bir iş yapıyorsan belirli kurallara tabisin

Yerli malı olan bir çok marka bile ütüsü, elektrik süpürgesi vs nerede üretildiyse fabrika adresine kadar yazmak zorunda.

Yani sen merdiven altı bir üretim yapıp, ya da çinden bir ürün ithal edip burada kutu bastırıp made in usa yaz sür piyasaya, her yerin kaçak sahte ise.


John Bloor
(27.10.18)
Ithal ürünlerde gümrükte kontrol ediliyor. Hatta diyelim ki bir ürünü Çin'de ürettiniz, sonrasında da Japonya'ya gönderip, Japonya'dan Türkiye'ye getirdiniz. Bu ürüne made in japan yazamazsınız, country of origin belgesi isterler. Bu belgeyi veren firma da Türkiye'nin o ülkedeki ticaret ateşliği tarafından denetlenir.

Gümrük girişinde üzerinde yanıltıcı ibare bulunan ürünler içeri alınmaz, ceza yazılır vs.

İçeri girdikten sonra değiştirilirse, nasıl bir kontrol yapılıyor bilmiyorum. Yine gümrük ve ticaret bakanlığı mağazaları gezerek, ürün etiketlerinin kontrolünü yapıyor ancak bu ürünün nereden üretildiğine dair nasıl bir kontrol yapabilirler emin değilim.

Ha tabi bu üstte anlattıklarım işin normali. Bunu delen de bir çok firma var ve delenler genelde büyük çaplı, çoğu kişinin tanıdığı markalar. Yakalandıklarında ceza yemeyecek firmalar cesaret eder genelde.


PoscheN
(27.10.18)
porsche bahsetmis.mense sahadetnamesi bunun kaniti.

bu atlatilabilir mi dersen atlatanlar var.parcalari baska yerden getirip assembled diye yazabiliyorlar ya da mense degisikligi yapiyorlar.

eskiden tekstilde amerikaya kota varken kot pantalonlari burada yapip pacasini acik birakip israile gonderiyorlardi orada pacalari dikilip finished on israel oluyordu mal ve kotasiz amerikaya gidiyordu.ayni sekilde cinden demonte mali dusuk ekonomili avrupa ulkelerine getirip montajini yapip made in europe yazan kurnazlar var.zaten made in europe yaziyorsa o ya bulgardir ya rome.


duptıs
(27.10.18)
denetim diye bi şey var dünyada. vergili, kayıtlı, etiketli üretimler belli denetimlere tabi. ama bi arkadaşın da dediği gibi merdiven altı bi üretimse istersen made in mercure de yazabilirsin


Güvenmiyoruz. Güvenmemelisin de.

Ayrıca çok bir kıymeti de kalmadı. Zira Volvo S90, XC60 falan Çin'de üretiliyor, Iphone Çin'de üretiliyor.

Meksika'da üretilen VW Jetta Alman arabası diyorlar. Fiat'ın ürettiği dizel motorlu Opel de Vir Lieben Autos diye Alman göndermesi yapıyor. Tasarımı ve alt yapısı GM, motoru İtalyan Fiat halbuki.

Hatta geçen Volvo'dan bir yetkili çıktı dedi ki "İsveç'te üretilen modellerin montaj kalitesi Çin'de üretilenden daha düşük çünkü Çin'de daha çok el emeği kullanıyoruz."

Korkma Çin malı Bangladeş ve Pakistan malı olmasından daha iyi bir şey.


(5)

Distribütör Garanti vermek zorunda mı?

Merhaba. Diyelim ki ben yurtdışından bir tarak markasının distribütörlüğünü aldım Türkiye'de. Ürünümü getirdim, satmaya başladım. Ben bu ürüne garanti vermek zorunda mıyım? Evet ise, bu 2 yıl mı olmalı? Kabaca bunun kanuni boyutu nedir acaba?
Merhaba. Diyelim ki ben yurtdışından bir tarak markasının distribütörlüğünü aldım Türkiye'de. Ürünümü getirdim, satmaya başladım. Ben bu ürüne garanti vermek zorunda mıyım? Evet ise, bu 2 yıl mı olmalı? Kabaca bunun kanuni boyutu nedir acaba?
giovanne
(26.10.18)
peki arkadaşlar garanti vermeyenler nasıl yapıyor bu işi? adam mesela ithalat garantili cep telefonu satıyor, 1 yıl garanti veriyor, oysa kanunda 2 yıl diye belirtilmiş. bu nasıl oluyor?


giovanne
(26.10.18)
bahsettiğiniz ürünün linki var mı? 2. el ürün olabilir


kutukcu
(26.10.18)
@kutukcu dediğiniz gibiymiş


giovanne
(26.10.18)
İthalatı yapılan ya da üretilen her şeyin en az 2 yıl garantisi olmak zorunda, 10 tıl boyunca da yedek parça tedariği (ücretli) sağlanmak zorunda.


John Bloor
(27.10.18)
(9)

Ankaraaaaa!!! Yaktınız mı kombileri?

Evde çocuğu, yaşlısı olan arkadaşları sorudan muaf tutarak soruyorum efendim, yaktınız mı kombilerinizi?
Evde çocuğu, yaşlısı olan arkadaşları sorudan muaf tutarak soruyorum efendim, yaktınız mı kombilerinizi?
giovanne
(25.10.18)
Yaktım


andlee
(25.10.18)
öğrenci evi. yakmıyoruz haliyle. şahsen ocak başına kadar yakmayı düşünmüyorum. paramız yok zaten. ev çok büyük. üç oda yanacak falan ohoo. geçen sene tek kalıyordum, kuş kadar yeri yakıyordum, gün içinde zaten evde olmadığım için gölbaşı kışında bile çok sarsmıyordu maddi olarak ama şu an fena. üst üste iki kat falan giyip oturuyoruz öyle.


der meister
(25.10.18)
1-2 saat yaktım soğuğu kırsın diye sonra kapattım. gayet de iyi oldu yalıtım malıtım iyi herhalde.


Ev soğuk ama yakmıyorum, 1+1 evde yalnız yaşıyorum. Yorganın altına girince sıcacık oluyor. Direnebildiğim kadar direneceğim. :)


yirmisantim
(25.10.18)
Eve yeni geldim.

Yakmis bizimkiler.


bir3iki7
(25.10.18)
ankara değil ama farklı cevap vereyim :D kombisiz geçireceğim kışı bile. merkezi sistem de iptal binada. elektrikli ısıtıcı almayı da düşünmüyorum. bakalım nasıl olacak ^^ ama olsa da daha yakmazdım. bugün şort+kolsuz çıktım okula bile


konetsu
(25.10.18)
Henuz yakmiyoruz. Evin ici 22-23 derece.


battal gemalmaz
(25.10.18)
dün yakmaya başladılar. merkezi sistem olduğu için bu zamana bekledik. yoksa bir hafta önceden açardık bireysel olsaydı. iş yerinde kombi kapalı ama ben hafta başından beri klimayı çalıştırıyorum.


elorelia
(26.10.18)
yaktık, yaktık. dün gece yükselttik bile azcık...


babilbaligi
(26.10.18)
(4)

Dior, Tom Ford Gibi Başka Markalar Var mı?

Tabii ki vardır da, ben erişilebilir olanlarını soruyorum :) Bu iki arkadaşın Fahrenheit ve Black Orchid'i inanılmaz kalıcı kokular. Hani bunları sıktığım gömleklerimi (ki kıyafete değil cildime sıkıyorum) dolaba asında dolabım falan da şahane kokuyor. Ne var ki hatun hiç haz etmiyor ikisinden de. B
Tabii ki vardır da, ben erişilebilir olanlarını soruyorum :) Bu iki arkadaşın Fahrenheit ve Black Orchid'i inanılmaz kalıcı kokular. Hani bunları sıktığım gömleklerimi (ki kıyafete değil cildime sıkıyorum) dolaba asında dolabım falan da şahane kokuyor. Ne var ki hatun hiç haz etmiyor ikisinden de. Bunlar gibi başka hangi markalar/kokular var?

Teşekkürler.
giovanne
(25.10.18)
Creed veya hermes olabilir


dreadplayer
(25.10.18)
black orchid'den mi haz etmiyorlar? edit: hatun etmiyormuş pardon, ben genel söyledin diye okudum, devamını okumana gerek yok.
ben ilk defa aldım, iş yerinde samimi olmadığımız ve her gün konuşmadığım kadın bir arkadaş yemek sırası beklerken fark edip beğendiğini söyledi. nasıl diye koklattığım 2 kadın arkadaşım da beğendi, biri önceden biliyormuş diğeri ilk defa koklamış.

terre d'hermes, creed aventus aynı seviye parfümler. bi de le labo santal 33 varmış, amerika'da çok ünlüymüş, koklamadım bilmiyorum ama baya övülüyor.
www.independent.co.uk
fashionista.com
www.nytimes.com


Bruce
(25.10.18)
ysl'nin de parfümleri kalıcı oluyor.

belki parfüm çok güzel kokuyordur ama sizin teninizle gitmiyordur. böyle şeyler olabiliyor ne yazık ki.


the end of time
(25.10.18)
kalıcılık kfiyatla tam orantılı değil, yani zaranın 150 liralık parfümü de çok kalıcı olabilir. edt, edp olmasına göre kalıcılığı değişiyor. edp çok daha yoğun haliyle daha da kalıcı.


orpheus
(25.10.18)
(9)

DHL ve UPS neden iyi?

Elbette bu ikisi ile de kötü deneyimleri olanlar vardır ancak bu ikisinin diğer firmalardan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Eve kurye çağırdığımda geliyor, evde bulamazsa tekrar getiriyor, arıyor. Kargoyu açıp kontrol etmem için süre veriyor vs. Ben personellerinin daha eğitimli olduğunu ve bu yüzden
Elbette bu ikisi ile de kötü deneyimleri olanlar vardır ancak bu ikisinin diğer firmalardan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Eve kurye çağırdığımda geliyor, evde bulamazsa tekrar getiriyor, arıyor. Kargoyu açıp kontrol etmem için süre veriyor vs.

Ben personellerinin daha eğitimli olduğunu ve bu yüzden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Sizce?
giovanne
(24.10.18)
müşterilerin yükledikleri anlam ve manayla alakalı.

mesela bişey alıyorsun ya, adam diğer kargolara değil de ups e veriyor. daha çok kıymetli yük taşıyolar, firma olarak da iyiler böyle olunca diğer leş firmalardan çok farklı oluyor. ups zaten yabancı firma ama dhl yabancı mı bilmiyorum.

bir de aras yurtiçi ıvır zıvır bunlar kargo firması değil nakliye ambarı. aslında bizim kargo firması olarak bildiklerimiz çok leş, ups dhl işini iyi yapıyor sadece. yapması gerekeni yapıyor yani.


killerbee
(24.10.18)
Kurumsal ve yabancı şirkette çalışmanın getirdiği bir birikim bence. prosedürlere uyuyor adamlar.


binder dandet
(24.10.18)
UPS neden bu kadar seviliyor bilmiyorum açıkçası. UPS ile gönderilen ilk ürünüm, yurtiçi kargo bütün siparişlerimi 2 günde teslim etmesine rağmen 4 günde teslim edilmişti. üstelik benden imza bile almadılar, kimlik sormadılar. hatta en son ben sordum imza atmam gerekmiyor mu diye. salla ne gerek var manasında elini sallamıştı kurye.

ikinci olayda da kargo yola çıkmadı olarak görünmesine rağmen kapıma gelmişlerdi. ben kargo yolda değil diye dışarıda olsaydım ulaşılamadı deyip gideceklerdi muhtemelen. ups ile iyi anılarım yok yani. ama çoğunluğun aksine bugüne dek yurtiçi ile tek tük ufak şeyler dışında bir sorun yaşamadım.


hitokiri kenshin
(24.10.18)
UPS’yi bilmiyorum ama DHL almanların pttsi gibi bir şey. Onlardaki gelişmişliğin almanların her şeyi postayla halletme alışkanlığından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Posta konusunda bir kültür oturmuş. Bize şu an belki çok oldschool geliyor ama hala bürokratik yazışmalar vs posta yoluyla gidiyor almanya’da. Ben iki posta firmasını da önceden kullandım ve hiç sorun yaşamadım.


radio raheem
(24.10.18)
Bunlar global firmalar. Dünyanın her yerinde belli bir standart sunarlar. Ptt ile 10 liraya giden şeyi 90 liraya götürdüklerinden ötürü kalite standartı olmak zorunda yoksa kimse salak değil, kullanmazlar.
Ne kadar ekmek o kadar köfte anlayacağın.


2008 yılında amerika'daki bir web sitesinden kol saati sipariş vermiştim. UPS ile yola çıktı ve üç gün içinde elimde oldu. texastan kalkan uçağın hangi havalimanlarına indiğini dahi görmüştüm.

türkiye'deki kargo firmalarının rezaleti ise malum. örnek vermeye gerek yok.


tabudeviren
(24.10.18)
pahali ama guzel hizmet. tek sayfayi amerika kitasindan tr'ye 150 dolara goturuyorlar. 24 saatte gidiyor ve her asamasini online olarak gorebiliyorsun.


cooperr
(24.10.18)
30 liraya(anlaşmalı ücret) 100 sayfa dökümanı İtalya'ya ertesi gün ulaştırdılar daha ne yapsınlar.


reactionic
(24.10.18)
Diğerlerine göre pahalılar, bu yüzden de iş yükleri az ve işlerini ciddiye alıyorlar. Aldıkalrı parayı hak etmek için de kaliteli hizmet veriyorlar, yoksa neden tercih etsin insanlar?

Bu her sektörde böyledir.


John Bloor
(25.10.18)
(3)

Tüketici Hakem Heyeti süreç ne kadar uzun?

Adidas için bir başvuruda bulundum, 2 gün sonra sistemde "savunması istendi" ibaresi geldi ve uzun bir süredir öyle. Deneyimleyen arkadaşlar için ne kadar uzun sürüyor bu iş?
Adidas için bir başvuruda bulundum, 2 gün sonra sistemde "savunması istendi" ibaresi geldi ve uzun bir süredir öyle. Deneyimleyen arkadaşlar için ne kadar uzun sürüyor bu iş?
giovanne
(24.10.18)
savunma göndermek için bir süre sınırı yok galiba 3 aydan uzun sürdü benimki.

18 haziranda başvurmuşum, ertesin gün savunma istenmiş. 2 ekimde savunma gelmiş, aynı gün karar verilmiş.


nrmnm
(24.10.18)
savunma istemi için 30 gün veriyolar
tebliğ tarihi +30 gün + savunmanın ulaşma tarihi


3-4 ay sürdü. Yer Çankaya gibi kalabalık bir ilçe.


baal
(24.10.18)
(7)

Dikey Süpürge Tavsiyesi

Merhabalar, böyle arada hafif bir toz almak için, yerlerde kılı tüyü almak için dikey bir süpürge alalım diyoruz. Asıl süpürgemiz biracık ağır ve böyle ufak şeylerde çalıştırması eziyet oluyor. Var mıdır tavsiyeleriniz ? Bütçemiz öyle Dyson seviyelerinde değil maalesef. f/p aleti arıyoruz.Teşekkürle
Merhabalar, böyle arada hafif bir toz almak için, yerlerde kılı tüyü almak için dikey bir süpürge alalım diyoruz. Asıl süpürgemiz biracık ağır ve böyle ufak şeylerde çalıştırması eziyet oluyor. Var mıdır tavsiyeleriniz ? Bütçemiz öyle Dyson seviyelerinde değil maalesef. f/p aleti arıyoruz.

Teşekkürler
giovanne
(22.10.18)
ehe kaç oldu gidip süpürgenin markasına bakıp yazıyorum. dur yine bakayım.

fantom praktika

bu fiyata daha uygununu bulamazsın çekim gücü iyi, yanlız torbalı silkelemeli, hepsiburada yorumlarına bak belki kağıt torba vardır.

www.hepsiburada.com


killerbee
(22.10.18)
migrosta fakirde indirim vardı, 150 den 110 a düşmüştü.
hala var mı bilmem.

şu üründü galiba :
www.hepsiburada.com


www.hepsiburada.com

büyük makineyle uğraşmak istemediğimden tüm evde bunu kullanıyorum ve başarılı. 100 liraya almıştık şok'tan.


sutlu nescafe
(22.10.18)
www.hepsiburada.com ses ayarı da var.


bitse de gitsek
(22.10.18)
Fakir alma sakın, benim söyleyebleceğim bu kadar


cowboy
(23.10.18)
@cowboy neden?


jimicik
(23.10.18)
çünkü ben aldım ve çok pişman oldum, ekmek kırıntısını bile zor çekiyor. performansı çok kötü. diğer cevaplardaki alternatifleri değerlendir bence.


cowboy
(23.10.18)
(4)

Tüketici Olarak Ne Yapmalıyım?

Merhabalar, benim bir ürünüm var. Ürün vadettiği bir işlevi yerine getirmiyor, ilk geldiğinde denedim böyle idi yani. Firma ile görüştüm, sorunu düzeltecek bir parça gönderdiler ama sorun düzelmedi. Sonra aynı parçayı tekrar gönderdiler ve sorun hala devam ediyor. Ben bu 2. gönderilen parçada iade t
Merhabalar, benim bir ürünüm var. Ürün vadettiği bir işlevi yerine getirmiyor, ilk geldiğinde denedim böyle idi yani. Firma ile görüştüm, sorunu düzeltecek bir parça gönderdiler ama sorun düzelmedi. Sonra aynı parçayı tekrar gönderdiler ve sorun hala devam ediyor. Ben bu 2. gönderilen parçada iade talep ettim ancak kabul etmediler.

Yarın tekrar iletişime geçeceğim, iade isteyeceğim ancak yine kabul etmeyip sorunu çözecek parçayı tekrar göndereceklerini söyleyebilirler. Sizce böyle bir durumda ne yapmalıyım? Dahası, tüketici olarak ne gibi bir hakkım var? Tüketici hakem heyetine başvursam, 3. defa aynı sorundan dolayı muzdarip olduğumu belirtsem, adamlar "artık bu adamın parasını iade edin" mi derler yoksa sorunu çözene kadar o parçayı göndermeye devam mı?
giovanne
(21.10.18)
Bu adamın parasını iade edin derler ama ne zaman derler. Birkaç ay sürebilir.
Bunu firmaya söyleyin belki yeni ürün veya para iadesi yaparlar.


zxcd
(21.10.18)
yeni üründe de sıkıntı var aslında. şöyle ki üretilen bir seride sıkıntı var ve o da bana denk geldi. dahası, ben yeni bir ürün de istemiyorum zira bütün hevesim kaçtı. Birkaç ay sıkıntı değil yeter ki iade edilsin.


giovanne
(21.10.18)
O halde thh işinizi görür. Başvuru yapın %99 olumlu sonuç çıkar.


zxcd
(21.10.18)
ürün ne, bedeli ne kadar?


loser blueser
(21.10.18)
(6)

Bedelli Ödeme Sorusu

Merhaba, bedelli ödeme işleminde parayı eft vs. yapmamız yasak malum. Peki parayı hesabımızdan direk alabilirler mi? Yani örneğin benim hesabımda 15 bin tl param var, ödeme için gişedeki görevliye “hesabımdan direk çekiverin” desem kafii mi? Yoksa illa canlıları görmek mi istiyor yetkili amcalar?
Merhaba, bedelli ödeme işleminde parayı eft vs. yapmamız yasak malum. Peki parayı hesabımızdan direk alabilirler mi? Yani örneğin benim hesabımda 15 bin tl param var, ödeme için gişedeki görevliye “hesabımdan direk çekiverin” desem kafii mi? Yoksa illa canlıları görmek mi istiyor yetkili amcalar?
giovanne
(21.10.18)
evet hesaptan direk çekebilirler.


toua tokuchi
(21.10.18)
O şekil oluyormuş. Öyle diyorlardı, test etmedim.


zxcd
(21.10.18)
ödeme yapılan bankanın hesabındaysa olur. baaşka bankadan, ödeme yapılan bankalardan birinde hesabın varsa oraya gönderip, hiç fiziki parayla uğraşmadan halledeilirsin.


mahone
(21.10.18)
Benimkini direk hesaptan aldı hatta gişedeki görevli kendi sordu hesaptan mı çekeceğiz diye.


desktopu
(21.10.18)
ödeme yaptığım bankadaki hesaplarımdan birindeydi para. sanırım o hesabın şubesi de başka bir şehirde. hiç bir sorun olmadan hesabımdan aldılar parayı.


biseysorcaktim
(21.10.18)
havale yapiliyorsun evet


jedilance
(21.10.18)
(4)

15 günlüğüne 5000 TL için en mantıklı yol?

15 günlüğüne 5000 tl’ye ihtiyacım var. En az masrafla bu işi nasıl halledebilirim sizce?
15 günlüğüne 5000 tl’ye ihtiyacım var. En az masrafla bu işi nasıl halledebilirim sizce?
giovanne
(21.10.18)
Varsa karttan nakit avans.


zxcd
(21.10.18)
Emekliye kredi, fon yönetimi hizmeti, faturalı hatlara 10kya kadar kredi... HARIÇ her şey. En kötü banka, en iyi tefeciden iyidir.


farabi
(21.10.18)
@farabi yok abi ne tefecisi :) hani nakit avans, kredi vs. gibi ihtimaller hesapladım da en mantıklısı kredi gibi. 5000 tl için 150 tl masraf çıktı toplam. Nakit avans olayı saçma biraz sırf nakit avans için 150 tl masraf çıkıyor, faiz hariç.


giovanne
(21.10.18)
kredi çekersen, sigorta dosya ücreti vs olur.
taksitli nakit avans çekersen, faizi biraz daha yüksek olur ama sigorta ekstra masraf vs ödemezsin. ama taksitli nakit avans çekeceksin, tek çekim değil.


mahone
(21.10.18)
(5)

Ucuza Parfüm Hayal mi Artık?

Boyner’den alırdım hep ama eskisi gibi kampanya yok. Trendyol’a kesinlikle ama kesinlikle güvenmiyorum. Sizcr başka hangi alternatifler var?Teşekkürler
Boyner’den alırdım hep ama eskisi gibi kampanya yok. Trendyol’a kesinlikle ama kesinlikle güvenmiyorum. Sizcr başka hangi alternatifler var?

Teşekkürler
giovanne
(21.10.18)
Trendyola neden kesinlikle güvenmiyorsun? Ben 3 kere aldım oradan, taze ve orijinal geldi. Aynı şekilde 1v1y de arada güzel indirimler yapıyor, oradan da 2 kere aldım sorun yaşamadım.

Alternatif free shoplar ama o da eskisi kadar ucuz değil.


Bruce
(21.10.18)
Parfümler ithal geliyor dolar-euro bazında, fiyatları da haliyle ona göre artıyor ama eskiden yurtdışından getirtiliyordu, sonra bu Tekin Acar falan baya lobi yaptı yurtdışından getirilen parfümlerin vergisi artırıldı o da yalan oldu, bilen bilir strawberrynet'ten falan neredeyse yarı fiyatına parfüm geliyordu ama o kanal kapanınca parfüm işi de yalan oldu. Kampanyalı ucuz ürünler de genelde geçmiş sezonun bayat ürünleri oluyor, o nedenle onlar da çok güvenilir değil. Ha orijinal mi orijinal, orası ayrı.


angelus
(21.10.18)
@bruce abi raf ömrü dolmuş parfümleri satıyorlsr ne yazık ki :(


giovanne
(21.10.18)
Trendyol'da sahte ürün çok. Orijinal olmayan renkte Converse falan sattıklarına çok şahit oldum. Kaldı ki 80 100 tl'ye satılıyordu imkanı yok.

Neyse, en mantıklısı Kıbrıs'tan getirmek. Freeshoplarda vergisiz alabiliyorsun. Yine de Euro ile satıldığı için eskisi gibi ucuz olmaz. Giden gelen arkadaş eş dost ahbaptan sipariş vereceksin, en temizi. Sahte falan da olmaz.


trendyola güvenmemek için bi sebep yok güvenmiyceksen hepsiburada ve gittigidiyor a güvenme.
oralarda dandik butikler bayat parfüm satıyor
trendyolda bayat olayı yok
olduğunu varsayalım en kolay iade alan şirket trendyol
parfüm sana geliyor, paketi açmıyorsun, kutunun altındaki “batch” code u bulup şu siteye
www.checkfresh.com
giriyorsun üretim tarihi çıkıyor karşına.
bu arada trendyol candır gerçekten parfümde


rentts
(21.10.18)
(15)

CHP'nin Vazgeçilmez HDP Sevgisi?

HDP çizgisini hiç bozmadı, bir kez bile Öcalan'a bağımlılığından taviz vermedi. Daha 2-3 gün önce eşbaşkanlık Temelli konuşmasına "Öcalan'a selam olsun" diye başladı. Defalarca Sırrı Süreyya, Pervin Buldan ve niceleri bütün kongrelerde Öcalan'a selam saygı vs. gibi şeylerle başladılar. Yani adamlar
HDP çizgisini hiç bozmadı, bir kez bile Öcalan'a bağımlılığından taviz vermedi. Daha 2-3 gün önce eşbaşkanlık Temelli konuşmasına "Öcalan'a selam olsun" diye başladı. Defalarca Sırrı Süreyya, Pervin Buldan ve niceleri bütün kongrelerde Öcalan'a selam saygı vs. gibi şeylerle başladılar. Yani adamlar diyor ki "Önderimiz Öcalan"

Gel gör ki CHP her fırsatta HDP'ye desteğini açıklıyor. Hatta İstanbul İl Başkanı'nın bile Canan Kaftancıoğlu olması başlı başına faul. Ki bu bariz bir şekilde oy kaybettiriyor, çizgisini bozuyor.

Lütfen AKP'nin çözüm süreci ile yaptığı saçmalıkları vs. gösterip olaya oradan ya da başka mevzulardan bakmayın, onların yüzünden bu hale geldik ama bu başlı başına başka bir konu.

Dipnot: İmralı Notları'nda Öcalan'ın en büyük hedefi HDP'nin sol partiler, stk'lar, camialarla yakın iletişim kurması ve onların desteğini alması idi, sizce başarı oldu mu?
giovanne
(19.10.18)
hdp'ye barajı atlatan şey chp tabanının refleksiydi, tepeden gelen direktif değil. chp'nin tepe kısmında hdp sevgisi olduğu bayağı afaki kalıyor, somut bir veri yok elimizde. chp'ye oy kaybettirme söylemin sorunlu. türkiye sağcı bir ülke. chp sol bir parti olmamasına rağmen solda gözüktüğü için ederi belli. genel olarak bahsettiğin şey ise rte'nin işine öylesi geldiği için dile getirilen propagandadan başka bir şey değil. ona kalırsa daeş'liler, fetö, pkk, chp hep beraber orgy yapıyor.


zgrydn
(19.10.18)
kafa çalışmıyor sanırım. başka bir sebebi olamaz bence de


glamdr1ng
(19.10.18)
Benim anlamadığım nokta şu chp nin akp nin kriptosu olduğunu savunanlar neden bu konuda bu ihtimali gözardı ediyor. Bugün açıklanan seçim bütçelerini görünce olaya ticari bakmaya başladım açıkçası.


olaylar olaylar
(19.10.18)
@zgrydn şu an aklıma gelmeyen, kısa bir araştırma ile onlarca örnek bulabiliriz CHP yöneticilerinin HDP hakkındaki sıcak düşüncelerini.


giovanne
(19.10.18)
hocam chp kripto akpdir. sırf tayyip televizyonlara çıkıp chp hdp ile yan yana diye bağırsın diye kılıçdaroğlu ve ekibi hdpye yanaşıyor. olup olmadık işler yapıyor bunlar. seçim öncesi de gidip abdullah güle çabalamışlardı biliyorsun. kimse kusura bakmasın rte abdullah gülü yerdi. kılıçdaroğlu yine her zamanki gibi eliyle hükümeti verme düşüncesindeydi. ha ince niye geldi o zaman diyosan tayyip onu da yerdi o yüzden geldi. her şey muntazam ayarlı. neyse konuya dönelim, bu olay akpye ciddi oy yapıyor çünkü hangi akpli ile konuşsam savunması chpye mi vericez adamlar terörist cenazelerine gidiyor oluyor.


Bir miktar CHP'li milliyetci ornegin konuyu acan kisi ve yorum yapan kisiler falan. Bir kisim CHP'li de HDP'yi destekliyor. Bu nedenle yonetim iki tarafi da kusturmuyor. Yoksa parti ikiye bolunur.

Bir de CHP her eksiciye gore parti programini degistiremez. Kisacasi cok basit dusunuyorsunuz.


Traveller
(19.10.18)
Seçmen açısından, kerhen. Baya baya Kürtlere karşı ırkçılaşmış ekstrem ulusalcı bir akrabam bile "sırf AKP oranı azalsın diye bu sefer Kürtlere verdim oyu" demişti Nisan seçiminde.

Ha şunu söyleyeyim, dönüştürülerek Tayyip'in gönüllü kölesi, zombi müridi yapılmış, IŞİD ölçeğinde şeriatçı bir %50 halkı yenmek mümkün değil. Bence hayatımızı yaşamaya, son günlerimizi güzel geçirmeye bakalım kaçamıyorsak. Zira St Barthelemy katliamının 21. yy. versiyonu adım adım yaklaşmakta.


d max
(19.10.18)
Chp 2014 secimlerinde mhpyi sevince ne kadar oy aldigini gorduk. Akp ise hdpyi seviyordu o aralar ve yine secimi kazanmislardi. Turkiyede siyaseti belirleyen en onemli oge dini kullanan sagci bir parti olup olmadigin. Yoksa ekonomik kriz varmis, chp hdp ile ittifak yapiyormus, bunlar bos laflar.


s0phiesw0rld
(19.10.18)
Sizdeki algı şuna benziyor. Kürtçe konuşanı dövebilirler çünkü pkklıdır şeklinde. Oysa olmayabilir ve bu zaten pkklı olmasından bağımsız bir konudur.

X partili vekil yanlış bir duruma yanlış diyor. Yanlışın mağduru hdp olduğu için x ve hdp ittifak kurmuş gibi kurgudan bahsediyorsunuz.


baal
(19.10.18)
Buradaki yorumlardan da anlaşıldığı üzere türkiyeliler hdp'nin ne demek olduğunu net olarak tahlil edemiyor. Bunu yapamadıkları müddetçe de birlik olunma şansı yok.

Abdullah öcalan söylendiği gibi felsefeden yoksun katıksız bir katil olsa bugün milyonlar tarafından destek alması mümkün olabilir miydi? Ya da ülkede milyonlarca amaçsız terörist var ve serbestler. Başka açıklaması yok. Yani kana susamış, cani birkaç milyon teröristle birlikte yaşıyorsunuz?

Peki sizce gerçekten bu insanlar kolunuzu bacağınızı koparıp yere dökülen kanınıza dil atma fantezileri kurma derdindeler mi? Tek dertleri terör için terör gerçekleştirmek mi? Abdullah öcalan'ın kaç kitabını okudunuz? Marksist-Leninist bir örgüt olarak kurulan pkk'yi kendi haber kaynaklarından takip etmeyi düşündünüz mü? Yoksa siz hala askerinizin yaptığı "helikopterimiz arıza yaparak düştü, düşürülmedi" yalanlarını okuyarak vicdan mastürbasyonu mu yapıyorsunuz? 2 gün sonra pkk'liler tarafından helikopterin silahlarla düşürüldüğü videosunu görünceye kadar aralıksız boşalma haliniz devam ediyor, ya sonra? Yeni bir yalan lazım: 2 şehide karşılık 22 terörist öldürüldü.

Bu kadar fantastik bir hayal dünyanız var ve bunu kitap kitap yazmıyorsunuz, sinemaya uyarlamıyorsunuz? Büyük kayıp valla.

Not: Devletin veya başka herhangi bir örgütün silahla birşeyleri düzeltmesine karşıyım. Hiçbir silahlı örgüte (devlet dahil) sempati beslemiyorum. Fakat sorunun silahsız ve insani vasıflarla çözülebilmesi için muhatabı iyi tanımak ve diyalog yollarını sonuna kadar açmak gerekiyor. 7 milyon oy alan siyasetçiyi ceza evine atarak ancak çocuklarınızın bu sorunları konuşmaya devam etmelerini sağlarsınız, başka birşey değil.


boyle buyurdum
(20.10.18)
@böyle buyurdum kimse öcanlan'ın katıksız bir cahil olduğundan vs. bahsetmemiş. kendisini kişisel ve entelektüel olarak geliştirmesi sürecin işleyişi ve sorunların çözümü için iyi bir adımdan daha çok yönettiği terör örgütünün işleyişine katkı sağlayabilir ancak. pkk'yı tabii ki kendi haber kaynaklarından takip etmeyeceğiz zira kendilerini "gerilla" olarak nitelendiren ancak masum insanları da katletmekten geri durmayan bir oluşum karşımızdaki. Örgütten kaçan itirafçıların örgüt liderlerinden tutun da en aşağıdaki teröristlere kadar anlattığı şeyler örgütün aslında dağda bir medeniyen değil, barbarlık tarzı bir yaşam sunduğunu pek ala gösteriyor.

devletin silahsız çözüm için çabaladığı zamanlarda devlet de örgüt de süreci iyi yönetemedi. örgüt silahlarını şehre yığarken devlet de tamamen başıboş bırakı bölgeyi. sonuç: kaos ortamı. bu aslında ibn-i Haldun'un mukaddimesinde dediği gibi "eşkiya ile masaya oturulmaz" lafının bir tezahüründen başka bir şey değildir. bu saatten sonra basiretli bir devlet yönetimi en ufak bir taviz vermemelidir.

Hülasa: PKK öğretmen/doktor/işçi/çocuk ayrımı yapmadan masum insanları katleden, iş makinalarını ve ormanlarımızı yakan, binalarımızı kullanılamaz hale getiren cani bir terör örgütüdür ve bu örgütün yöneticileri Öcalan'a tam bağlıdır. HDP'de yöneticilerinin beyanları doğrultusunda Öcalan'a bağlı olduğunu söylüyor ki bu da HDP'nin PKK'nın siyası kanadı olduğu tezini doğruluyor.


giovanne
(20.10.18)
@giovanne ben de sana hak veriyorum. 7 milyonluk bir cezaevi inşaasına hala neden başlanmadığına aklım ermiyor sadece. Bir terör örgütü var. Bu örgüte bağlılığını açık açık söyleyen bir siyasi parti var. Bu siyasi partiye de milyonlar oy veriyor. Suç çok net değil mi?

Ek olarak: türk silahlı kuvvetleri halkına yalan söyleme hakkına nasıl sahip olabiliyor? Bunu görmezden gelmek türkiyeliler için aslında çok da mühim bir mesele mi değil?


boyle buyurdum
(20.10.18)
böyle buyurdum gibi hayal dünyasında yaşıyorlar da o yüzden. Askerleri geçtim hayatının baharında katledilmiş öğretmenler, doktorlar, işçiler varken hala pkk’YI savunabilmek için asıl sizin fantezi dünyasında yaşıyor olmanız lazım.

CHP’nin bu hale gelmesinin tek sorumlusu Deniz Baykal’ı bir şekilde alaşağı etmeyi başarıp yerine k.k’yi yerleştiren cemaattir. Akp kendisini kurtarmıştır ama chp hala ne amaca hizmet ettiği belli olmayan ziyan bir partidir. başındaki diktatörlük gitmediği sürece ziyan olmaya devam edecektir.


catch the arrow
(20.10.18)
Ayrıca 7 milyon öcalan’ı destekliyor diye adam filozof mu oluyor? Hitler’in partisi de 17 milyon oy almıştı. Ne kıymetli filozofmuş be şu hitler.


catch the arrow
(20.10.18)
@catch the arrow sana da hak veriyorum; çok güzel, derin düşünceler. Söylediğim herşey çürümüş olduğu için ben susuyorum.


boyle buyurdum
(20.10.18)
(4)

1-2 Eskortlu Arabalar Kimin?

Bakan desen 1-2 araba onları kesmez. Milletvekili, müsteşar, genel müdür desen 1-2 eskort fazla. Kimin bu arabalar? Plakalarında sivil hani.Yer: Ankara
Bakan desen 1-2 araba onları kesmez. Milletvekili, müsteşar, genel müdür desen 1-2 eskort fazla. Kimin bu arabalar? Plakalarında sivil hani.

Yer: Ankara
giovanne
(17.10.18)
danışmanlar falandır.


killerbee
(17.10.18)
Emniyet müdürleri ve valiler genelde


general falan da olabilir.


zgrydn
(17.10.18)
şu sıralar herkes eskort istiyor anasını satim. bi generalin 3 tane volvo xc90 suv koruma aracı var. bunların tanesi 1 milyon lira bu arada.


prasinos
(18.10.18)
(2)

Ankara-Bursa Yolu Nasıl?

Son zamanlarda giden arkadaşlar, yol nasıl? Yani 2 orta halli şöför sıkıntısız gidip gelebilir mi?Teşekkürler
Son zamanlarda giden arkadaşlar, yol nasıl? Yani 2 orta halli şöför sıkıntısız gidip gelebilir mi?

Teşekkürler
giovanne
(17.10.18)
Yollar hep çift şerit. Kurallara uyarak ve mola vererek gidilir.


gonulcelen87
(17.10.18)
Yolun Ankara'dan Eskişehir'e kadar olan kısmı dümdüz zaten. Ankara'dan Sivrihisar'a kadar ortalam hız ölçülür. Genelde Ankara çıkışında ve Polatlı yakınlarında ve Sivrihisarı geçtikten sonra radar olur. Eskişehir çevre yolunda hız sınırı 82 km ve çok radar var. Millet basıyor diye gaza gelme. Onlar radarın yerini bilirler. Eskişehir'den sonra Bozüyük'e kadar yine düz yol. Bozüyük girişinde radar olur yine. Bozüyükten sonra Mezitlere geleceksin. Yolun tek virajlı kısmı orası ama o da 3-5 km bir şey. Sonrasında İnegöl ve Bursa. Yani yol rahat ama bol radarlı.


Dr_Stat
(18.10.18)
(3)

Bir Yüzme Gözlüğünün Ömrü Ne Kadardır?

Hani en iyisini alsak, kaç yıl gider normal bir kullanımda?
Hani en iyisini alsak, kaç yıl gider normal bir kullanımda?
giovanne
(16.10.18)
2-3 ama gitmesinden ziyade nasıl gittiği de önemli. daha ucuzu da gider 2-3 sene ama rahatsız eder falan. iyisini al rahat et yüzerken rahatlık önemli.


en fazla 4 diyorum oda her seferinde yıkasan kurulasan güneşte bırakmasan.belirli bir süre sonra plastii yapış yapış oluyor.sonra göz yapışan kısım gevşiyor.camlar leke tutuyor


birdposing
(16.10.18)
Speedo alıyorum, her yıl değiştirmek zorunda kalıyorum (yani yüzerken öyle), denizde de kullanırsan daha da kısa gidiyor


roket adam
(17.10.18)
(1)

Tüketici hakem heyetine e-devletten başvuru yapmaca

Selam fellas.adidas marka bir ayakkabı için başvuru yapacağım da, e-devlet'ten başvuru yapsam, resimleri vs. dijital yüklesem yeterli olur mu? yoksa böyle fiziksel olarak incelenmesi gereken ürünlerde illa ürünü fiziki olarak hakem heyetine mi gitmek gerekiyor?
Selam fellas.

adidas marka bir ayakkabı için başvuru yapacağım da, e-devlet'ten başvuru yapsam, resimleri vs. dijital yüklesem yeterli olur mu? yoksa böyle fiziksel olarak incelenmesi gereken ürünlerde illa ürünü fiziki olarak hakem heyetine mi gitmek gerekiyor?
giovanne
(15.10.18)
görseller yeterli oluyor. zırt pırt firmaları hakem heyetine vermeyi hobi edindim ben.


(4)

Bizim Reyting’e bir katkımız yok mu?

Bildiğim kadarı ile reytingi tvlere bir cihaz bağlayarak ölçüyorlar. Dolayısı ile sadece onların mı katkısı oluyor? Bizlik bir şey yok mu?
Bildiğim kadarı ile reytingi tvlere bir cihaz bağlayarak ölçüyorlar. Dolayısı ile sadece onların mı katkısı oluyor? Bizlik bir şey yok mu?
giovanne
(14.10.18)
televizyon izlerken bizlik bir sey yok.


fakyoras
(14.10.18)
Bizlik bir şey yok istediğini izleyebilirsin sen.


kablelvuku
(14.10.18)
bu teledünya tivibu ıvır zıvır gibi ayrı cihazları olan tv sistemlerinde ben şahsen reytinglerin takip edildiğini düşünüyorum.

teledünya var bende kutusu var isteseler çok rahat hangi saat aralığında hangi kanallar izlenmiş kaydını alabilirler.

sonuçta ben buradan arıza kaydı ıvır zıvır gönderebiliyorum, onlar da faturayı geciktirince borcun var öde yazısı çıkartabiliyor ekranda.


killerbee
(14.10.18)
Reyting ölçümü önceden seçilmiş bir grubun cihazla kontrolü ile yapılıyor bunlar da genellikle 7/24 tv kullanan ayşe teyze mahmut amca gibi adamlar, bugün televizyonlarda düşük IQ gerektiren programlar izlememizin en büyük nedeni de bu zaten yani senin izlediğin kanallar programlar reytingi etkilemiyor.

@killerbee'nin bahsettiği dijital platformlardaki yayınların reyting hesaplamasında kullanıldığı fikrine katılmıyorum öyle olsaydı şu anki reyting sonuçları farklı çıkardı çünkü bu tür ücretli yayınları alan kullanıcıların çoğunluğu ulusal kanalları izlemiyor izliyorsa da saçma sapan dizi ve programlarda kanal değiştiriyordur eminim.


solo
(14.10.18)
(2)

Köşe Yazarlarını Takip Etmek İçin Uygulama??

Merhaba, beklentilerim yazarın son 2-3 yazısınj okuyabilmek, üyelik istememesi ve yazar yelpazesinin geniş olması.Teşekkür ederim
Merhaba, beklentilerim yazarın son 2-3 yazısınj okuyabilmek, üyelik istememesi ve yazar yelpazesinin geniş olması.

Teşekkür ederim
giovanne
(14.10.18)
Nabız


photo85
(14.10.18)
YazarOku


crown
(14.10.18)
(6)

Bu Yemeklerin Yanına Ne Gider?

Merhabalar,Dünden kalan biraz bamya+pilav ve 2 gün öncesinden kalan sadece 1 parça tavuk var. Bunları yiyeceğiz ama biraz az yetmeyecek bize. yanına bir şey yapalım diyoruz hem uyumlu olsun hem de bir porsiyon olsun, artmasın.Teşekkürler.
Merhabalar,

Dünden kalan biraz bamya+pilav ve 2 gün öncesinden kalan sadece 1 parça tavuk var. Bunları yiyeceğiz ama biraz az yetmeyecek bize. yanına bir şey yapalım diyoruz hem uyumlu olsun hem de bir porsiyon olsun, artmasın.

Teşekkürler.
giovanne
(08.10.18)
cacık, salata.


datnet
(08.10.18)
1 bardak daha pilav yap eskisiyle karıştır. yanına salata veya cacık oldu bitti.


lcha
(08.10.18)
patates yada sigara böreği kızartın


silah taciri
(08.10.18)
Çorba yap


fasulyek
(08.10.18)
havuçları rendeleyip zeytinyağında soteleyin. yoğurtla karıştırın üzerine de pul biber serpiştirin.


patates salatasi


jimicik
(08.10.18)
(8)

Arabadan stciker'ı nasıl söksem?

Hologram tarzı bir sticker var arabada, şimdi yenisi yapıştıracağım da bunu iz bırakmadan nasıl silerim?aseton, etil alkol, kolonya işe yarar mı?
Hologram tarzı bir sticker var arabada, şimdi yenisi yapıştıracağım da bunu iz bırakmadan nasıl silerim?

aseton, etil alkol, kolonya işe yarar mı?
giovanne
(05.10.18)
biz cam filmlerini söküp kalıntıları asetonla silmiştik mis gibi oldu.


Isıtarak sökmek en kolayı, kalan yapışkan artığını da alkol, kolonya, sentetik tiner veya gazyağı ile silebilirsiniz.


John Bloor
(05.10.18)
aseton ya da hepsiburadadan ben etiket temizleyici almıştım. istersen bulup atayım link


kablelvuku
(05.10.18)
sıcak su dökün kendini salar zaten.


firemanjonny
(05.10.18)
Fön makinasıyla ısıtarak söküp, kalıntıları tinerli bezle silmiştim. Kapartoya damlamasın yeterli.


reactionic
(05.10.18)
wd 40
her evde bulunması şart, her derde deva, gıcırdayan kapıdan dönmeyen vidaya, çıkmayan yüzükten pas lekesi temizlemeye kadar...

www.youtube.com


halanne
(05.10.18)
Cama yapıştırılmış bişeyse aseton,boyadan çıkarılacaksa gazyağı..


arenas
(05.10.18)
(4)

En iyi zeytinyağı nedir?

merhabalar, 1 lt alacağım ve en iyisi/doğalını almak istiyorum. maalesef Ege yörelerinden tanıdığım kimseler yok dolayısı ile internetten alacağım. Bir hasta için alacağım bunu bazı meyvelere birer damla damlatıp tüketecek o yüzden iyi bir şey olsun istiyorum.danke.
merhabalar, 1 lt alacağım ve en iyisi/doğalını almak istiyorum. maalesef Ege yörelerinden tanıdığım kimseler yok dolayısı ile internetten alacağım. Bir hasta için alacağım bunu bazı meyvelere birer damla damlatıp tüketecek o yüzden iyi bir şey olsun istiyorum.

danke.
giovanne
(03.10.18)
Vedat Milor’un da ziyaret ettiği Olivola Zeytinyağı’na bir bakın. Yerel üreticileri bulun. Soğuk sıkım, sızma, filtresiz ve asitliğinin 0.8’in altında olmasına dikkat edin.


levent bilgen
(03.10.18)
ayhan sicimoğlu markalı zeytinyağı var. o da iyidir diye tahmin ediyorum.


sutlu nescafe
(03.10.18)
Kaç litre lazım. 1,5 ay sonra Ege’den organik gelecek.


giggs
(03.10.18)
(13)

Sağlık Personelini Dövmemek İçin Ne Yapabiliriz?

Arkadaşlar 5-6 gündür hastahanede servisteyiz. Hani halet-i ruhiyemiz pek de iyi değil. Servisteki personel arkadaşlar (kat görevlileri) ve 1 hemşire maalesef çok lakayıt. Kapıları açık ve uzun süre kahkahalar atarak videolar izliyorlar. Sohbetleri falan aşırı gürültülü. İçeriği bildiğiniz s*ikiş s*
Arkadaşlar 5-6 gündür hastahanede servisteyiz. Hani halet-i ruhiyemiz pek de iyi değil. Servisteki personel arkadaşlar (kat görevlileri) ve 1 hemşire maalesef çok lakayıt. Kapıları açık ve uzun süre kahkahalar atarak videolar izliyorlar. Sohbetleri falan aşırı gürültülü. İçeriği bildiğiniz s*ikiş s*okuş. Saatlerce bunları bayağı yüksek sesle konuşuyorlar.

Bir defa uyardım, erkek olan ters bir şekilde cevap verdi. Daha 5 gün daha buradayız gibi, bu arkadaşları dövmemek için ne yapabilirim?
giovanne
(30.09.18)
müdürlüğe aynı burada anlattığınız gibi şikayet edin.


hastane yönetimine şikayet edin, hatta koruma ihtimallerine karşı küfürlü konuşmayı kaydedip öyle şikayet edin.


Bruce
(30.09.18)
başhekimi yok mu o hastahanenin?

gidip görüşmeyi denediniz mi?

görüşememe veya ters cevap aldıysanız söyleyin b planına geçeyim.

hiç bir sağlık çalışanının hastayı tersleme, hasta yakınıyla tersleşme, sürtüşme gibi bir hakkı yok artık.

o günler çok eskide kaldı.

git görüş başhekimle olmuyorsa ara 184 ü, ver kimlik bilgilerini, hastane mi burası dingonun ahırı mı belli değil, başhekimle görüşmeye çalışıyorum görüştürmüyorlar, personeli uyarıyorum bana atarlanıyor terbiyesizleşiyor, canımızla mı uğraşıcaz bunların eğlencesiyle, kahkahalarıyla mı de, sonra izle cümbüşü.

bu arada hastane çalışanlarına yapılan şiddete kesinlikle karşıyım, özellikle doktorlar, acil tıp teknisyenleri.

adam 24 saat nöbet tutuyor, bi kahve içip uykusunu açıcak, millet hastama bakmıyor diye kafasına kaldırım taşıyla vuruyor, olcak şey değil.


killerbee
(30.09.18)
Önce hastane yönetimine şikayet edin. Baktınız çözülmedi, sağlık bakanlığı şikayet hattına durumu anlatın.


Seslerini de kaydet belki lazim olur.


stavro
(30.09.18)
Soz ucar, yazi kalir diye bosuna dememisler. Bashekim, il saglik muduru, hatta valiyle gorusurseniz tabiri caizse gazinizi alip gonderirler. Gidin, hasta haklari birimine yazili sikayette bulunun. Evrak numarasi da talep edin. O sikayet dilekceleri bakanliga bildiriliyor. Bakanlik gerekli gorurse personelden savunma isteniyor ki sizin anlattiginiz durumda bakanligin gerekli gormemesi soz konusu olmamali. Bu arada karsi tarafin haberi ve izni olmadan ses kaydi yapmak suc. Hakli oldugunuz durumun icindeyken suc islemeyin ve ses kaydi yapmayin. Gecmis olsun.


Tepki gostermezseniz daha da azacaklar. Kafalarini ezmek lazim. Saygidan falan anlamazlar bunlar ya korkutacaksin ya da sen de sorun cikaracaksin.

Ben olsam cikmaya yakin bas hekimin yanina gider olayi anlatirim. Personelin gelip ozur dilemesini isterim.


imelih
(30.09.18)
benim başımdan geçen bir sorunda şöyle olmuştu.

bimere yazdım, bimerden cevap geldi akabinde hastaneden beni çağırdılar, gittim yüzleştim, anlattım, karşımda 8 tane hekimden oluşan bir heyet vardı, şikayetimi geri çekmem için yalvardılar adeta. doktor hatası ile fiziki olarak zarara uğramam diyelim duruma.

hatta rüşvet babında bi kaç şey de teklif ettiler.

yani bimere yazarsan o hastanenin hasta hakları birimine durumu intikal ettirecekler.

oradan da seni çağırıp aynı benim gibi hem gazını almaya hem de vazgeçirmeye olayı kapatmaya çalışacaklar.

kesinlikle şiddet olayın girme, hem çok yanlış, hem de çok gereksiz. niye kendini haklı durumdan haksız duruma düşüreceksin ki?


killerbee
(30.09.18)
daha sessiz olmak dışında onlardan isteyebileceğiniz pek bir şey yok açıkçası. hiç bir sağlık personeli sizinle oturup ağlayamaz, onlar da orada mesai dolduran insanlar. ne yani iş arkadaşlarıyla komik video izleyip gülemezler mi? ortamı hayal ediyorum, rahatsız edici olabilir orada tedavi için bulunan insanları. ama malesef buna diyebileceğiniz, karışabileceğiniz, şikayet edebileceğiniz bir yer yok. haa olur da işlerini yapmazsalar, eksik yaparsalar hepsinin canlarına okursunuz ama o insanlar da orada emekleriyle çalışıp sadece para kazanmaya çalışan insanlar. bence duygu durumunuz biraz hassas olduğu için, o da çok normal hastanede hasta olan tarafsınız, biraz duymamaya, başka şeylerle ilgilenmeye çalışın. dövmek falan hiç hoş şeyler değil, yakışmaz. ne kadar haklı da olsanız aa doktor, hemşire dövmüş şerefsiz diye yaftalanırsınız toplumda. çok geçmiş olsun ayrıca, tez zamanda iyileşirsiniz diyelim.


karlmarx
(30.09.18)
Ben de saglikciyim bu tarzda bir çok arkadaşım mevcut gördükçe uyaririm. Kavga hicbiryerde olmadığı gibi burda da çözüm değil. Bimer ve cimere detaylı olarak şikayet edin.


ferr
(01.10.18)
komik video izleyip gülemezler miymiş? çünkü oralar dingonun ahırı her boku yiyebilirler. dekanlığa git, biz profu dekana şikayet etmiştik. altına sıçacaktı ibne. kesinlikle nereyi buluyorsan git durumu bildir. zaten birbirlerine hırları yok birinin şikayet edilmesi hoşlarına bile gidiyor.


for day to break
(01.10.18)
@karlmax hocam tabii ki komik video izeyip gülemezler. Yani o ses odanın dışına çıkıyorsa ve hatta tüm koridorda yankılanırsa bir sıkıntı var demektir.


giovanne
(01.10.18)
Bazı insanlar maalesef böyle. Onlar da orda çalışıyor, ekmek parası diye bir savunma olamaz. Toplum olarak bu kadar terbiyesizliğin normalleşmesinin, meşru görülmesinin sonuçları bunlar. Değil hastanede normal işyerlerinde ofislerde bile yapılmaz bu.


battal gemalmaz
(01.10.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.