Giriş

[SATILIK] Çok az kullanılmış Kron XC250 Dağ Bisikleti

Yillar evvel aldigim ama toplasaniz 10 kere binmedigim bisikletimi satiyorum. Tasinirken oradan oraya suruklemeye useniyor ve balkonda oyle gunes altinda curumesine uzuluyorum artik. 21 vites, cift disk fren, ön amortisor var. 900 tl.Fotograflar: https://www.dropbox.com/sh/cq69kpkhbp599v0/AABAXfWvw
Yillar evvel aldigim ama toplasaniz 10 kere binmedigim bisikletimi satiyorum. Tasinirken oradan oraya suruklemeye useniyor ve balkonda oyle gunes altinda curumesine uzuluyorum artik. 21 vites, cift disk fren, ön amortisor var. 900 tl.

Fotograflar: www.dropbox.com
(4)

Yeni Ehliyet Başvurusu

Yeni çipli ehliyet başvurusu randevusuz yapılabiliyor mu? Deneyen oldu mu bu şekilde? Zira ilgili web sayfasından randevu almaya çalıştığımda yalnızca alaksız yerlerdeki nüfus müdürlüklerinde boşluk var ve en erken tarihleri de Aralık olarak gösteriyor. Sıra olmayan bir nüfus müdürlüğüne denk gelsem
Yeni çipli ehliyet başvurusu randevusuz yapılabiliyor mu? Deneyen oldu mu bu şekilde? Zira ilgili web sayfasından randevu almaya çalıştığımda yalnızca alaksız yerlerdeki nüfus müdürlüklerinde boşluk var ve en erken tarihleri de Aralık olarak gösteriyor.

Sıra olmayan bir nüfus müdürlüğüne denk gelsem de randevum yok diye ret mi yerim?
Şansını deneyen oluyor bu şekilde ama genelde başarısız oluyorlar, randevusuz pek çalışmıyor sistem. Ha kesin olmaz demiyorum sen de deneyebilirsin şansını ama dediğim gibi, pek olmuyor.


angelus
(22.10.18)
küçük yerlerde ya da büyük şehirlerin küçük ilçelerinde (şile gibi) şansını deneyebilirsin.


lordoz
(22.10.18)
Ben bu haftasonundaki randevuma gittim. Kaymakamlık içindeydi nüfus müdürlüğü. Girişte polis kontrolü vardı ve randevumun olup olmadığını kontrol ediyordu orada. Bence uzak bi yere gideceksen araştırmadan gitme.


silah taciri
(22.10.18)
kaybedenler randevusuz gidebiliyor bildiğim kadarıyla. büyükşehirler hariç ilçelerde çok kısa sürede hallediyorlar, ben tatilde halletmiştim.


surprise
(22.10.18)
(3)

Eski modemi access point olarak kullanmak

Cisco Linksys X2000 modemim vardı ADSL kullandığım dönemde. Şimdi yeni bir yere taşınınca fiber bağlantıyla birlikte Superonline Huawei HG255S verdi. Bu yeni modemin kablosuz kapsama alanı tek kelimeyle rezalet. Yan odadan dahi düzgün çekmiyor. Ben de bu eski modemimi işe yarar hale getirmek için in
Cisco Linksys X2000 modemim vardı ADSL kullandığım dönemde. Şimdi yeni bir yere taşınınca fiber bağlantıyla birlikte Superonline Huawei HG255S verdi. Bu yeni modemin kablosuz kapsama alanı tek kelimeyle rezalet. Yan odadan dahi düzgün çekmiyor. Ben de bu eski modemimi işe yarar hale getirmek için internetten bulduğum yazılardan derleyerek birkaç değişiklik yaptım. Sırasıyla:

+ Cisco'da DHCP'yi deaktive ettim.
+ İki modemin de IP'si 192.168.1.1 olduğu için Cisco'yu 192.168.1.2 yaptım.
+ Huawei'deki kablosuz bağlantı adı ve şifresinin aynısını Cisco'ya da girdim.
+ İki modemi birbirine kablo ile bağladım. Huawei'de LAN girişini, Cisco'da WAN girişini kullandım.

Sanırım buraya kadar yaptıklarım doğru. Ancak tekrar yan odaya geçtiğimde bağlantıda bir değişiklik olmadı, halen zayıf sinyal alıyordum. Kablosuz bağlantıların isimleri aynı olduğundan hangisiyle bağlandığımı anlayamıyorum. Bunu anlamanın bir yöntemi var mı? Huawei'nin ayarlarından kablosuz özelliğini kapatmam gerekir miydi? Bu arada Huawei'nin yanında masaüstü bir bilgisayar var ve direkt kablo ile bağlı bu PC'ye. Yani Huawei'nin kablosuz özelliğini kapattığımda bir şey olmaz diye düşünüyorum.
madem kablo ile bağladın. fiber modemin wifi yayını devre dışı bırak. böylece diğer ap yi görürsün.


helenart
(11.10.18)
Bunu anlamanın bir yöntemi var mı?

wifi ile bağlıyken komut satırına arp -a yazarsanız karşı uçtan mac bilgisini öğrenirsiniz. mac adresini de şu siteye yapıştırın, vendor'u versin.

macvendors.com


esmer
(11.10.18)
yaptıklarınız gayet doğru. wifi isimlerini aynı yapmak zorunda değilsiniz. farklı isimler verebilirsiniz böylece o an hangi cihazın wifisine bağlı olduğunuzu kolayca anlarsınız.


(8)

Hangisini seçerdiniz?

9gag'de dolaşırken denk geldiğim bir post üzerine burada sormak istedim. Aşağıda açıklamaya çalıştığım 7 büyük günahın nesnelerinden hangisini seçerdiniz? Neden?-----Açgözlülük Cüzdanı: Her gün gece yarısı cüzdana 100'lük banknotlar şeklinde 1000 dolar girecek. Başka bir ülkeye geçtiğinizde o ülkeni
9gag'de dolaşırken denk geldiğim bir post üzerine burada sormak istedim. Aşağıda açıklamaya çalıştığım 7 büyük günahın nesnelerinden hangisini seçerdiniz? Neden?

-----

Açgözlülük Cüzdanı: Her gün gece yarısı cüzdana 100'lük banknotlar şeklinde 1000 dolar girecek. Başka bir ülkeye geçtiğinizde o ülkenin para birimine dönüşecek mevcut kurlardan. Parayı biriktirebileceksiniz. Ek olarak cüzdana koyduğunuz kredi kartının bütün borçları otomatik olarak silinecek.

Tembelliğin Saati: Saatin üzerindeki gizli bir tuşa bastığınızda 1 saat boyunca zamanı durdurabileceksiniz. Bu süre boyunca kimse ne yaptığınızı bilmeyecek, neler olup bittiğini anlayamayacak. Her iki saatte bir bu özelliği kullanabileceksiniz.

Kıskançlığın Gözlükleri: Bu gözlüğü takıyorken karşınızdaki insanın en gizli, en karanlık sırlarını kafasının yanındaki bir baloncukta yazıyor olarak göreceksiniz. Uzun süreli kullanımda gözleriniz çok açık yeşile dönecek ama bu size o kişi hakkında daha detaylı kişisel bilgiler de sunacak, sizin hakkınızda ne düşündüğü de dahil.

Gururun Yüzüğü: Yüzük bilişsel yeteneklerinizi arttıracak. Anılarınızı çok net hatırlayabilecek, bütün bilgilere sahip olacak, anında bir dili veya bir yeteneği öğrenebileceksiniz. Yaratıcılığınız tavan yapacak ve etrafınızdaki hiç kimse sizin özgüveninize yaklaşamayacak.

Oburluğun Matarası: Bu matara sizin seçtiğiniz bir içecekle dolu olacak, asla tükenmeyecek. Matarayı taşımak sizi daha fit birisi yapacak, ne kadar yer ya da içerseniz için hep bu fit fiziği koruyacaksınız. Uykuya ihtiyaç duymayacaksınız, hastalıklara karşı bağışıklığınız olacak.

Gazap Silahı: Bu silah hedefi görüş alanında olduğu müddetçe asla ıskalamayacak. Şarjörü her zaman dolu olacak ve asla bitmeyecek. Bu silahı tuttuğunuz sürece, kameralar da dahil olmak üzere, kimse sizi olduğunuz gibi görmeyecek, birini vurduğunuzda bambaşka bir şey yapıyor gibi görüneceksiniz. Birini öldürdüğünüzde onun kalan ömrü sizinkine eklenecek ve daha yavaş yaşlanacaksınız.

Şehvetin Kolyesi: Kolye sizinle birlikte olduğu müddetçe karşı cins sizi sürekli cinsel olarak arzulayacak. İstediğiniz kişiyle birlikte olabileceksiniz. Kolyenin içerisine birisinin fotoğrafını koyduğunuzda bu kişi kontrolünü kaybedecek derecede size aşık olacak (kolye sizde kaldığı müddetçe).
Gazap Silahını alırdım. O kadar çok almam gereken intikam var ki. Sonra gider bu nesneleri dağıtan lavuk kimse o silahla onu vurur Şehvetin Kolyesi'ni alırdım.


açgözlülülük cüzdanı çünkü para kalp ben. sonrasında tembelliğin saati çünkü onu da aynı amaçla kullanabilirdim. diğerlerinde ilgimi çeken bişey yok çünkü ne birini öldürmekle ne de özgüvenle ilgili bi isteğim var. en somut fayda sağlayacak olan bu.


elorelia
(13.09.18)
Gururun Yüzüğü. Hem sevdiğim işi daha yararlı yapabilirdim hem de çok kazançlı çıkabilirdim. Tüm anılarımı daha detaylı hatırlamak için nelerimi vermezdim ayrıca...


tembelliğin saati bu yazdıklarınızın neredeyse tamamına sahip olabilmenizi sağlayacaktır zaten.


teritori
(13.09.18)
Once acgozluluk cuzdani dedim ama gururun yuzugu cok daha iyi. Rahat rahat para kazanilir oyle zaten. Emeksiz olmaz ilkindeki gibi ama yine de tuttum.
Tembelligi de dusundum ama benim zaten bi suru zamanim var ama asiri bosa harciyorum o yuzden gerenk yok.


red g
(13.09.18)
açgözlülük cüzdanı ile gururun yüzüğü arasında kararsız kaldım.
ama para daha cazip geldi ya. açgözlülük cüzdanı diyorum bu yüzden.


Bu ne ya?
(13.09.18)
Açgözlülüğün cüzdanı.
Para olunca diger seceneklerin bana sunduklarina ihtiyacım olmaz bence. Tembellik yapabilirim, calismama gerek olmaz, ekstra yeteneklere ihtiyaç duymam. Baskalarini öldürmek veya gizli bilgilerini edinmek gibi bir isteğim de yok zaten.


havada bulut
(13.09.18)
Açgözlülük Cüzdanını alırdım. Parayı severim.


eazy
(13.09.18)
(8)

Dikkat kedi var!

https://www.dropbox.com/s/qdjvngk0xcshk9p/S60726-082451.jpg?dl=0
Minnoş <3


pati
(07.09.18)
Kedilerle pek aram yoktur sevmeyiz birbirimizi ama bu ne la? Nerden buluyorsunuz bunları, gördükçe kedilerle aramızdaki ilişkiyi tekrar gözden geçiresim geliyor.


eazy
(07.09.18)
çok tatlıymış. ama o boynundaki şey çınlıyorsa zavallıma eziyet oluyordur, benden söylemesi.


çok tatlı :)))

@ o boynundaki şey çınlamıyor bence :)


xdenizx
(07.09.18)
yav hepinizin nasıl kedileri var biz buluyoruz şeytan hıammınaa...


Bruce
(07.09.18)
@godoşu beklerken, @xdenizx, o boynundaki şey çınlıyor(du). kendisi gerekeni yapıp kopardı zaten :) bir daha da takmadık.


gördüğüm en tatlı kedilerden olabilir


basond
(07.09.18)
aferin çocuğa, tabii koparcek :)


(10)

bu canlı nedir, bir türlü bulamadık (gif)

son birkac gündür eve musallat olan bu canlıyı tanıyan var mıdır aranızda? pire gibi zıplıyor ancak ikinci gif'te göreceğiniz üzere çok kısa mesafe ziplayabiliyor. tipi de pek benzemiyor. kene desen ona da benzemiyor.. susamdan çok daha küçük ve ısırıyor, ısırdığı yer kızarıklık oluyor. çok fazlalar
son birkac gündür eve musallat olan bu canlıyı tanıyan var mıdır aranızda?

pire gibi zıplıyor ancak ikinci gif'te göreceğiniz üzere çok kısa mesafe ziplayabiliyor. tipi de pek benzemiyor. kene desen ona da benzemiyor.. susamdan çok daha küçük ve ısırıyor, ısırdığı yer kızarıklık oluyor. çok fazlalar. evimin bahçesi var ufak bir tane, bir de kedim var. bahçeye kumru türevi kuşlar da geliyor. bu durumlar pireyi çağrıştırsa da emin değilim zıplama mesafesi ve tipi yüzünden. doğru ilaçlama için ne olduğunu öğrenmem lazım.

gfycat.com

gfycat.com
Bit ya da pire ki bunların da çeşitleri var. Az zıplayanı da vardır. Isırıktan ayırt etmek daha mantıklı.

www.fleabites.net


ThomasJefferson
(18.06.18)
ben tanıyorum, pire.


neredeyse bütün bit ve pire çeşitlerinin görsellerine baktım ancak hiçbiri bu canlıya benzemiyor. bit kesinlikle değil ama ısırığı az çok benziyor. zira bit olsa bulduğu canlıya yapışırlar, bu zıplıyor ve sürekli yer değiştiriyorlar, tipi de hiç benzemiyor bite. tip olarak en çok hamamböceğinin minyatürüne benziyor ayak yapısı yüzünden ama onlar da ısırmaz, kan emici değiller. zıpladıklarını da zannetmiyorum. huf, kafayı yiyeceğim.


pire


jimicik
(18.06.18)
ya arkadaşlar 100% eminsiniz değil mi pire olduğu konusunda? ilaçlama şirketine yolladım gifleri pire olmadığını, kenenin bir çeşidi olduğunu söylüyor, pire çok daha küçük olur diyor.. güvenemedim şimdi adamlara da.


kene cesidi mi?!!! bence baska bir sirkete daha sor.


jimicik
(18.06.18)
yıllarca kedi-köpek bakmış, onlarca kene ayıklamış, evi 3 kere pirelenmiş biri olarak söylüyorum: giftekiler kene değil pire.


ganbatte
(18.06.18)
ilaçlama şirketi o kadar zum yapabileceğin ihtimalini şeyapamamıştır. parmaklı gifteki boyut pireye uyuyo bence. zıplama falan da aynı şekil. velhasıl hiç o kadar yakından görmedim


yuto
(18.06.18)
%100 pire

Buna kene diyen ilaçlama şirketiyle iş yapma bence.


peggy
(18.06.18)
Kesinlikle pire. Hemen ilaclatin evi, ve bir kac gun kapali kalsin ev. Siz de baska kalin o sure boyunca. Etrafta kedi/kopek varsa oralari da kolacan edin, tekrar bulasmasin


x daemon
(18.06.18)
(3)

Excel'de kelime tarama

excel guruları,diyelim "data" adlı sheetin B sütununda 4000 satırlık bir data var. B1, B2.. ,B4000 - her birinde farklı cümleler olsun. A sütununda ise 1, 2, 3 diye sıralı rakamlar gidiyor."keyword" adlı bir başka sheetin A sütununda ise taramada bulmayı umduğumuz kelimeler olsun.örneğin,-toplantı-f
excel guruları,

diyelim "data" adlı sheetin B sütununda 4000 satırlık bir data var. B1, B2.. ,B4000 - her birinde farklı cümleler olsun. A sütununda ise 1, 2, 3 diye sıralı rakamlar gidiyor.

"keyword" adlı bir başka sheetin A sütununda ise taramada bulmayı umduğumuz kelimeler olsun.

örneğin,

-toplantı
-finans
-bugün

kelimeleri gibi. öyle bir formül yazalım ki, keyword sheetinde bu kelimelerin yanındaki hücrede aranan kelimelerin "data" sheetinde hangi satırlarda olduğunu göstersin, 1, 298, 3610 gibi.

vlookup ile olmuyor çünkü aranan verinin, misal "toplantı" kelimesinin o hücrede tek başına olması gerekiyor. cümle içinde de arama yapabilmesi lazım formülün. kaldı ki vlookup tek bir sonuç getiriyor, bana eğer kelime birden çok hücrede geçiyorsa hangilerinde olduğunu da göstersin istiyorum.

edit: ctrl+f ile çok daha uzun sürer, olasılık dışı.
İlk aklıma gelen yanıtı söylüyorum, çözebilirsin belki bu şekilde,
vlookup alırken aramak istediğin hücreyi şöyle yazarsan içinde geçen kelimeleri de bulurun
"*"&A1&"*"

yani mesela şöyle

=DÜŞEYARA("*"&$A$1&"*";$B1:$C1;2;0)

Arama yapmak istediğin kelime binlerce değilse bu yöntemle bulabilirsin. Gerçi belki binlerceyse de bulabilirsin.

Yine de bulamazsan ve yardımcı olan olmazsa tekrar bakarım mesaj atarsan. Şuan detaylı bakamıyorum.


veritaslibertas
(13.04.18)
Makrolar kanalıyla kullanılan Instr formülü işini görür.
Çözemezsen özelden ulaş bana.


cakabo
(13.04.18)
Makro ile daha kolay olur ancak formülle de yapabilirsin birazcık kasarak. Muhtemelen sorunu çözmüşsündür ama merak edersen formülle nasıl olacağını gösterebilirim.


nikmikdemebana
(24.04.18)
(5)

Domain adı önerileriniz

Kampçılık, doğada hayatta kalma, sığınaklar, ilk yardım vb. konularda bilgi paylaşımı yapılacak blog için domain adı önerileriniz var mı?
Kampçılık, doğada hayatta kalma, sığınaklar, ilk yardım vb. konularda bilgi paylaşımı yapılacak blog için domain adı önerileriniz var mı?
tarzanın günlüğü (şaka yapmiyorum)


1adam
(28.02.17)
Primitif. Güzel bence.


@1adam gayet yaratici ve eğlenceli, şaka yapmadığınıza sevindim :) "günlüğü" kelimesi fena değil, önüne konuya ilişkin başka şeyler de getirilebilir.


@kadirgali kontrol ettim ama maalesef bu alan adının birçok uzantısı alınmış.


tarzanbugünbunuöğrendi..


1adam
(28.02.17)
(3)

Araç için audio CD yazma

Arabanın müzik çaları orjinal CD dışındaki CD'leri okumuyor. İnternette bir kaç öneriye denk geldim. 8x hızında ve audio modunu seçerek yazdırın şeklindeydi. Bu şekilde bir kaç CD hazırladım ama nafile. Acaba yazdırmadan önceki formatı .mp3 olduğu için yapıyor olabilir mi? Önce başka bir formata çev
Arabanın müzik çaları orjinal CD dışındaki CD'leri okumuyor. İnternette bir kaç öneriye denk geldim. 8x hızında ve audio modunu seçerek yazdırın şeklindeydi. Bu şekilde bir kaç CD hazırladım ama nafile. Acaba yazdırmadan önceki formatı .mp3 olduğu için yapıyor olabilir mi? Önce başka bir formata çevirip sonra mı 8x hızında audio CD yazdır demem gerekirdi? Sonuç olarak CD'ye yazdığı format aynı olacak ama kaynak dosya uzantısının farklı olması sonucu değiştirebilir mi? Değiştirmez ise başka bir öneriniz var mı?
media player ile yazdır. dosya isimleri 01, 02, 03... şeklinde olsun


cekilmis gayfe
(05.12.16)
bir de disc at once yazdirman gerek


alperz
(05.12.16)
@cekilmis gayfe, @alperz

Teşekkürler. Kaynak dosyanın .mp3 olarak kalması bir şeyi değiştirmiyor anlaşılan.


(4)

Yaklaşık 20 gün için kedime bakacak kişi/ler aranıyor

Ev arkadaşımın da benimle aynı dönemde tatile çıkacağını öğrendim. Ağustos sonu gibi başlayıp 15-16 Eylül gibi geri dönüşüm olacak. İstanbul'da yaşayan, hayvan sevgisi olan, uygun bir yaşam ortamı sunabilecek (kısırlaştırılmamış erkek kedisi olmayan veya aşıları yapılmamış kedisi olmayan, yüksekten
Ev arkadaşımın da benimle aynı dönemde tatile çıkacağını öğrendim. Ağustos sonu gibi başlayıp 15-16 Eylül gibi geri dönüşüm olacak.

İstanbul'da yaşayan, hayvan sevgisi olan, uygun bir yaşam ortamı sunabilecek (kısırlaştırılmamış erkek kedisi olmayan veya aşıları yapılmamış kedisi olmayan, yüksekten düşmesine sebebiyet verecek bir yerde yaşamayan gibi) ve kedime bu süre içerisinde cüzi bir ücret karşılığı bakmak isteyen arkadaşlar var ise bana ulaşabilir mi?

10 aylık dişi tekir, kısırlaştırması olmadı henüz, aşıları var. Mama, kum gibi gerekli malzemeler paylaşılacaktır.

Not: Kedi oteli veya veteriner istemiyorum.
foto da koysan iyi olur


Big bada bum bum
(25.07.16)
bir ucundan bir ucuna 150km lik şehirde istanbul diye belirtmen pek yeterli gelmedi bana, biraz daha konum belirtirsen birileri çıkar sanırsam.


selam
(26.07.16)
@Big bada bum bum, kedi tipsizse kese kağıdı geçirip mi bakacaksınız anlamadım. ama şurda bi fotosu var, www.dropbox.com

@Selam, Sarıyer'de yaşıyorum ama bu o kadar önemli bir konu değil aslında, düzgün bir yer bulabilirsem uzak da olsa gidip geçici ev sahibine bırakacağım elbette.


Benim kısır siyam erkek kedim var evde 3 yaşında ve kuşlardan bile korkuyor.bütün aşıları tam sorunsuz ama biraz huysuz dede havasında yemeğini yer kendi yerlerinden birinde uyur , kimseye kendini sevdirmez . ısırmaz tırmalamaz ama kaçar . sadece kaçıp saklanmayı biliyor. pencerelerin hepsinde sabit sineklik var .daha yakın yer bulamazsanız bana getirebilirsiniz kedinizi . seve seve bakarım .moda'da oturuyorum .


devilone
(26.07.16)
(5)

KAKS-Gabari nedir?

450 m2 bir arsa için şu bilgiler var elimde.Kaks (Emsal):% 15 / 30 Gabari: 9.50bunlar ne anlama geliyor? üzerine maksimum ne kadarlık oturma alanı yapabiliriz?
450 m2 bir arsa için şu bilgiler var elimde.

Kaks (Emsal):% 15 / 30
Gabari: 9.50

bunlar ne anlama geliyor? üzerine maksimum ne kadarlık oturma alanı yapabiliriz?
KAKS - Kat Alanı Kat sayısıdır. Yani diyor ki, 450 metrekare arsanın %15/30 kadar toplam inşaat alanın var (Tüm katların toplam metrekaresi, basitçe). Ama diyor, bu inşaatın da 9.50 metreyi geçemez.


mimarbasi
(23.06.16)
Bu arada bu yüzde olayını anlamam ezelden beri, sahibinden ilanlarında falan kullanırlar. KAKS ve TAKS genelde katsayı ile ifade edilir, 2.0 - 1.25 - 3.0 vb. %15/30 derken arsanın yüzde 15'i ile yüzde 30'u arası kullanım amacına göre değişir mi diyor yoksa 15/30 = 0.5 mi diyor belirsiz. 0.5 kastetti ise örneğin 450*0.5=225 metrekare toplam inşaat alanınızdır.


mimarbasi
(23.06.16)
yani 450 m2 için maksimum 150 m2 oturma alanı inşa edebilirim ve bunun yüksekliği 9.5 metreyi geçemez.

+ bodrum katı bu yüksekliğe dahil mi?
+ 15/30 derken 0,5 olmadığını düşünüyorum. öyle olsa direk 0,5 ya da 1/2 falan yazarlardı. 15 ile 30 arası bir şey sanırım. bu net rakamı tapudan mı öğrenebiliyoruz?


Çoğu belediyelenin kendi e-imar uygulamaları vardır. İlgili belediyenin internet sitesinde bulabilirsiniz uygulamayı. Oradan ada-parsel ile sorgu yapabilirsiniz. Ya da şurayı da kullanabilirsiniz.

(git: parselsorgu.tkgm.gov.tr)

150 metrekare dediğiniz yapı oturum alanını da TAKS belirler. Bu da KAKS gibi ifade edilir ancak KAKS tüm inşaat alanını belirlerken TAKS taban alanını belirler. Yine çok basitçe KAKS = TAKSxKAT SAYISI'dır. Belediyeden belediyeye farkeder bu da. Örneğin TAKS ve arsa müsaitse - arsa metrekaresixKAKS - kadar tek katlı bir bina da yapabilirsiniz; ya da inşaat alanını 3'e bölüp, 3 metre kat yüksekliğinden 3x3=9 metre+0.50 çatı yüksekliği kadar 3 katlı yapı da yapabilirsiniz. Bodrum katın emsale girip girmemesi yaşam için (iskan) kullanılıp kullanılmamasına ve arsa, proje ile ilgili bazı değişkenlere bağlı.

Net rakamı belediyeden ya da belediye verileri yüklemişse alternatif olarak yukarıda verdiğim linkten öğrenebilirsiniz.

Burada verdiğim bilgiler çok afaki bu arada. Arsa ince uzundur başka plan çıkar, plan notu farklıdır başka plan çıkar, belediye merdivenleri-kat hollerini emsale dahil eder-etmez başka plan çıkar, çıkmaya izin verir-vermez başka plan çıkar. :)


mimarbasi
(23.06.16)
Karışık olmuş özetleyeyim. Arsanı alıyorsun, belediyenin o parsele verdiği TAKS katsayısı ile çarpıp oturum alanını buluyorsun. Sonra arsanı KAKS oranı ile çarpıp toplam inşaat alanını buluyorsun. Sonra da arsana taban alanın oturum alanını, tüm inşaatın da çıkan inşaat alanını geçmeyecek şekilde ister tek katlı ister çok katlı (maksimum yükseklik gabari kadar) yapıyorsun. Yaparken de belli kaideler var belediyeden belediyeye değişen. Bazısı asansör, kat holleri, yangın merdivenleri, bodrumlar vs.'yi emsal metrekaresinden saymıyor; bazısı sayıyor.


mimarbasi
(23.06.16)
(14)

Doodling ve Ekşi Duyuru çizim günleri

Var mı aramızda oraya buraya ufak tefek çizim yapan? Hatta sketchbook tutan, tutmasa bile ufacık kağıtlara veya defter köşesine çizen? Amatör ya da pro olmanız farketmez. Varsa aramızda böyle arkadaşlar ve paylaşıyorsa Instagram hesaplarını takip etmek isterim. Bir de bazen denk geliyorum; günlük ve
Var mı aramızda oraya buraya ufak tefek çizim yapan? Hatta sketchbook tutan, tutmasa bile ufacık kağıtlara veya defter köşesine çizen? Amatör ya da pro olmanız farketmez. Varsa aramızda böyle arkadaşlar ve paylaşıyorsa Instagram hesaplarını takip etmek isterim.

Bir de bazen denk geliyorum; günlük veya haftalık olarak bir konu belirleniyor ve ona ilişkin doodle veya daha pro çizimler gerçekleştiriyorsunuz ardından da ilgili hashtag ile paylaşıyorsunuz Instagram veya benzeri platformlarda. Böyle aktiviteler görünce hashtagler vasıtasıyla oradan oraya oradan oraya bir sürü çizer keşfediyorum. Böyle bir aktivite yapsak nasıl olur ki? Atıyorum, camping diye bir konu belirlenmişse herkes kendi çapında çağrıştırdığı kadar camping ile ilgili bir şeyler çiziktiriyor. Olmaz mı ki?
böyle bir etkinlik düzenleyecekseniz katılmak isterim kendi çapımda. salak salak çizittirmeyi seviyorum, yeteneğim varmış gibi anlaşılmasın, eğlencesine sadece :)

ortak bir platform da bulunabilir bu arada. belli programlar mevcut çizimlerinizi belli insanlarla paylaşabildiğiniz ya da yayınlayabildiğiniz.


loveinaflipbook
(27.04.16)
ya zaten benim de öyle "ooo, abiyi kültürel varlıkları koruma listesine alalım" gibi bir yeteneğim yok, olsa olsa iş arkadaşları falan "aa o ne?!" falan diyor.

maksat çizimden keyif alan insanlara ulaşıp, sanatın boşa gitmemesi. yani o kadar çok çöple buluşan doodle oluyor ki, bunun olmaması için bir dürtü lazım geldi. o noktada da bu fikir çıktı ortaya. yeterli insan olursa -hani en azından 5 kişi diyelim- eğlenceli olur gibime geliyor.


Ben varim


eclipsed moon
(27.04.16)
ben de çiziyom.


timmie
(27.04.16)
Bazen acayip saçmalarım. Olabilir.


sl78
(27.04.16)
5 olduk. o zaman bir platform belirleyelim instagram tarzında veya @loveinaflipbook'un önereceği daha işlevsel bir şey varsa. ardından haftalık olarak konu belirler, çizmeye başlarız. sonra dilerseniz burada da paylaşabiliriz (telif hakkı iddia etmek yok!)


şimdi aklımda olan dijital platformlar var. öncelikle normalde nasıl cihazlar kullanıyorsunuz onları belirleyelim:

1) tabletiniz var mı?
2) varsa işletim sistemi ne?
3) akıllı telefonunuz var mı?
4) varsa işletim sistemi ne?
5) çizimleri genelde kağıt üzerinde mi yapmayı tercih ediyorsunuz? yoksa herhangi bir app kullanıyor musunuz? (bilgisayarda, telefonda, tablette, vb.)

bunları cevaplayarak ortak bir platformda buluşabiliriz diye düşünüyorum.
mesela ben telefon olarak android, tablet olarak ipad kullanıyorum. ikisi için de güzel ve hazır bu tip için platformlar var. sizden gelecek cevaplara göre ortak bişey belirleriz bence kısa sürede :)


loveinaflipbook
(28.04.16)
tablet ve akıllı telefon var, her ikisi de android.

doodleları genelde sıkıntıdan iş yerinde ufak not kağıtları üzerine yaptığımdan kağıt üzerinde daha çok çiziyorum diyebilirim ama iş yeri dışında tablet kullanıyorum, daha basit oluyor.

bu arada mayıs ayında başlayalım diyorum. 1, 8, 15, 22 ve 29 mayıs günleri için 5 maddelik bir konu listesi oluşturalım. 1 hafta içerisinde çizebildiğimizi çizip bahsettiğim tarihte paylaşımları gerçekleştirelim. konu başlıkları için illa aktiviteye katılmak gerekmiyor, aklına güzel bir fikir gelen fikrini burada paylaşabilir pek tabi.


mayıs oldu, ne durumdayız?


timmie
(08.05.16)
neredeyse kimse sorulara doğrudürüst cevap vermedi ki?


loveinaflipbook
(09.05.16)
aynen. bence bir platform belirleyelim çizdiğimiz ortamdan bağımsız. kağıda çizilse bile bir yolunu bulup paylaşabiliriz, en azından fotoğrafını falan çekeriz.

çizim günlerine konu için de şuradan fikirlere bakabiliriz belki. ya da varsa aklınızda bir şeyler paylaşın olur mu? :)

www.behance.net


Watsap grubu kurup oraya atalim daha pratik ve kolay olur herkes icin grubun kendi mediasinda da saklanir cizimler.


eclipsed moon
(09.05.16)
@eclipsed moon, kendi aramızda ilk paylaşımları bu şekilde yapabiliriz tabi, fakat paylaşımların tamamı dışarıya kapalı olacak bu durumda. ama diyorsan ki ilk olarak aramızda yapalım sonra bir platforma ilgili tagler ile paylaşırız diye, o olabilir bak.

tag olayı şu açıdan önemli, bu vesileyle başkalarının da görüp ilgisini çekmesi durumunda, kendi doodlelarıyla katılabilir aramıza. instagram'da bu şekilde çığ gibi büyüyebiliyor drawing/doodle challengelar.


Kendi acimdan ben instagram kullanmiyorum cogu insan watsap kullaniyor diye oyle demistim.ama buymeu konusunda tabiki de instagram daha iyi.o zaman ilk kurulalim watsapla sonra instagram acar birisi ordan pylasim yapar.ayni anda gider.


eclipsed moon
(09.05.16)
(1)

Kartpostal tipi baskı

Landscape modunda bir tasarım yaptım ve bunu kartpostal veya sertifika tarzında bastırmak istiyorum. A4 büyüklüğünde olmayacak kesinlikle, standart mektup zarfına sığacak kadar olabilir en fazla. Tabi bunu fotoğraf kağıdına ya da normal kağıda değil de, daha kaliteli bir şeye bastırmak istiyorum. Bu
Landscape modunda bir tasarım yaptım ve bunu kartpostal veya sertifika tarzında bastırmak istiyorum. A4 büyüklüğünde olmayacak kesinlikle, standart mektup zarfına sığacak kadar olabilir en fazla. Tabi bunu fotoğraf kağıdına ya da normal kağıda değil de, daha kaliteli bir şeye bastırmak istiyorum.

Burada iki sorum olacak.

1. Ne tarz bir kağıt önerirsiniz?
2. Bu kağıdı nerede bulur ve baskısını yaptırabilirim?
Ozalitçilerde farklı kağıt seçenekleri olur.


cakabo
(20.04.16)
(9)

Anlatım mı bozukluğu?

Az önce "memlekette türbanlı istememe özgürlüğü" başlığında aşağıdaki entrye denk geldim. Ardından anlatım bozukluğu konusunda bir fikir çatışmasına giriştim bir arkadaşla."Özgürlüğün, ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyulduğu sürece geçerli olabileceği için, özgürlükle pek alakası olmayan is
Az önce "memlekette türbanlı istememe özgürlüğü" başlığında aşağıdaki entrye denk geldim. Ardından anlatım bozukluğu konusunda bir fikir çatışmasına giriştim bir arkadaşla.

"Özgürlüğün, ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyulduğu sürece geçerli olabileceği için, özgürlükle pek alakası olmayan istektir."

Ben bu entrydeki ilk kelimenin "özgürlüğün" yerine "özgürlük" olması gerektiğini düşünüyorum fakat arkadaşım "özgürlüğün" daha mantıklı olduğunu düşünüyor.

Sizin fikirleriniz neler?
"Özgürlük" olmalı, haklısın.


harvey
(11.11.15)
haklısın. kesin bilgi, yayabilirsin.


"senin özgürlüğün" diye zorlama bir anlam çıkarılabileceği gibi, genel hatlarıyla sen haklısın.


piremses
(11.11.15)
doğrusu bence de özgürlük.

ama gelecek zaman ve -geniş zaman fazklılığı da var; virgülden önce "olabileceği", virgülden sonra "olmayan" kısmı da rahatsız edici. dolayısıyla;

("özgürlük, ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyulduğu sürece geçerli olduğu için, özgürlükle pek de alakası olmayan bir istektir.") veya

("özgürlük, ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyulduğu sürece geçerli olabileceği için, özgürlükle pek de alakası olmayacak bir istektir.")

olmalı bence.


reso aga
(11.11.15)
"Özgürlüğün, ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyduğun sürece geçerli olabileceği için, özgürlükle pek alakası olmayan istektir."

"Özgürlük, ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyulduğu sürece geçerli olabileceği için, özgürlükle pek alakası olmayan istektir."

ikisinden biri şeklinde olmalı cümle. ilki de zorlama hatta.


devilred
(11.11.15)
reso'nun açlımı cümleyi daha doğru yapmış ama imla açısından sadece özgürlük olarak değişmesi yeterlidir. fakat kulağı tırmalayan yerleri var tabii. onu da reso düzeltmiş. o tamlama "senin" kelimesi ile tamlanmadığı sürece ve öyle gubidik bırakıldığı sürece "özgürlüğün" sakat.


yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

@piremses
oradaki "özgürlüğün" kelimesini "senin özgürlüğün" gibi algılarsak cümlenin devamında başka değişiklikler yapmak gerekirdi ki, bu kez daha beter bir durumla karşı karşıya kalırdık sanki, yanılıyor muyum? edit: devilred bundan bahsetmiş tam olarak.

@reso aga
o açıdan düşünmemiştim hiç, senin bahsettiğin şekilleriyle daha akıcı oldu cümleler.


senin özgürlüğün olursa "duyulduğu" kısmı "senin" e uymuyor. o zaman onu da duyduğun diye değiştirmen lazım. yani;

"senin özgürlüğün ancak diğer bireylerin haklarına saygı duyduğun sürece geçerli olabileceği için; bu isteğinin özgürlükle pek alakası yoktur. "(olmayan istektir de kötü kaçıyor bu sefer)

bu olabilir.


@bu nick tam yirmi alti karakter

aynen, hemfikiriz.


(4)

Macbook Pro SSD & RAM upgrade destek

Merhabalar,Elimde late 2011 Macbook Pro var. Şurada (git: https://eksisozluk.com/macbook-proya-ssd-takmak--3694157) yazdığı gibi bir SSD ve RAM upgrade yapmak istiyorum ama ne yalan söyliyim, bu OS'a çok aşina olmadığımdan olası bir sorunda ne yapacağımı bilemem. Bu işlemi daha önceden yapmış birile
Merhabalar,

Elimde late 2011 Macbook Pro var. Şurada (git: eksisozluk.com) yazdığı gibi bir SSD ve RAM upgrade yapmak istiyorum ama ne yalan söyliyim, bu OS'a çok aşina olmadığımdan olası bir sorunda ne yapacağımı bilemem.

Bu işlemi daha önceden yapmış birileri var mıdır aranızda? Bir kaç teknik servise sordum neredeyse bir SSD parası istiyorlar işçilik için. Belki uygun bir ücret karşılığında yapan çıkar aramızda?
abi vidaları açıp takacaksın. ben 2010 pro'ya ram ve sandisk ssd taktım, sorun çıkarmadı. ram'in apple'a uygun olan farklıları vardı ama normal notebook ram olur mu bilmiyorum. ingiltere'deyken yapmıştım tornavida falan bulmak sorun olmamıştı.
sorun çıkarsa söküp orijinali geri takarsın :)

trim mrim açmamıştım ben yeni mi çıkmış, gerçi öyle zor bir işlem gibi gözükmüyor.


ben de bi arkadasla evde degistirdim, kapagini acip iki üc vida söktük, ssdyi taktik yerine. 10 dakka sürmedi.


mamu
(03.10.15)
yani hiç bu entry'de bahsi geçen işlemleri yapmadan direk takabiliyor muyuz?


Ram takmak için vidaları söküp rami takıyorsun. Bu kadar.

SSD için, öncelikle kurmak istediğin sistemi (yosemite, el capitan, mavericks her neyse) indirip bootable usb yapacaksın.
Sonra makinendeki diski çıkarıp ssd'yi takacaksın. Sonra makineye o bootable usb ile sistemi yeni taktığın ssd'ye sıfırdan tertemiz şekilde kuracaksın.

Sırasıyla şu iki videoyu izle.
www.youtube.com
www.youtube.com


battal gemalmaz
(05.10.15)
(1)

Decathlon - Çadır Tamiri

Decathlon'dan Quechua 2 seconds çadırlardan birini almıştım bir süre önce. Çadır direklerinden bir tanesi kırıldı katlarken. Çadırı Decathlon'a götürsem yenisini takabilirler mi? Dahası ellerinde bı direklerden var mıdır? Boş yere oraya kadar taşımayim çadırı.
Decathlon'dan Quechua 2 seconds çadırlardan birini almıştım bir süre önce. Çadır direklerinden bir tanesi kırıldı katlarken. Çadırı Decathlon'a götürsem yenisini takabilirler mi? Dahası ellerinde bı direklerden var mıdır? Boş yere oraya kadar taşımayim çadırı.
Satıyorlardır muhtemelen, şunlardan biri işinize yaramıyor mu?
www.decathlon.com.trır-aksesuarları


bipolar
(30.07.15)
(21)

Hasta ve yavru kediye yuva

Dün akşam sokağın ortasında kıpırdamadan yatıyordu, yanına gidip kontrol ettiğimde tepki verecek hali bile yoktu :( Gözlerinden ikisi de kötü durumda, ancak birisi fotoğrafta da görüldüğü üzere daha kötü. Veterinere götürüldü ve yapılan yorumda büyük ihtimalle gözlerini kaybedeceği iletildi. Fakat C
Dün akşam sokağın ortasında kıpırdamadan yatıyordu, yanına gidip kontrol ettiğimde tepki verecek hali bile yoktu :( Gözlerinden ikisi de kötü durumda, ancak birisi fotoğrafta da görüldüğü üzere daha kötü. Veterinere götürüldü ve yapılan yorumda büyük ihtimalle gözlerini kaybedeceği iletildi. Fakat Cuma gününe kadar veterinerin yanında tedavi altında kalacak ve son durumu bize iletilecek, az da olsa gözlerden birini kurtarabilme şansları var. Sağlığına kavuşması için elimden geleni yapıyorum ancak kediye hayatının geri kalanında bakamayacağım. Bu miniği sahiplenmek isteyen olur mu? Sokakta kalmasına gönlüm elvermiyor bu durumdayken..

Modlardan ricam bir süre yukarıya sabitlenmesi.


Arkadaşlar, sahiplenmeseniz bile bir kaç dakika ayırarak sosyal medyada paylaşabilir misiniz?

İstanbul, Sarıyer, 2 Aylık, Erkek
hangi il???? semt????

offff.... içim çürüyecek bu duyurulardan... kurban olurum ben bu miniğe ya...
gözüne kıyamam...

ilan verdiniz mi başka yerlere?
petarkadas.com sitesine de yazın. başka sitelere de yazın.

biraz iyileşene kadar sizde kalması lazım. sokağa bırakmayın.

veteriner nasıl peki? iyi bi yer mi? acaba bi hayvan hastanesine ya da fakülteye mi götürmek lazım? istanbulda iseniz yardımcı olabilirim


modlar bunu yukarıya sabitleyebilir mi? hakikaten kötü bu kedinin durumu...


istanbul/sarıyer

sarıyer belediyesinin veteriner hizmetlerinde tedavi altında şu an. gayet ilgiliydi oradaki hanımefendi.(www.sariyer.bel.tr)

diğer sitelere ilan vermedim henüz, bu akşam ilk iş onu da halledeceğim. dediğim gibi elimden geldiğince bakacağım kendisine.


anladım. veterinerin yerini gördün mü? misal maltepe belediyesinin yeri çok kötü... ama kadıköy'ünki çok iyi. o nedenle sordum.. içine sinmez ise destek oluruz daha iyi bi yere götür diye. soldaki gözü kurtarılır bu yavrunun ya.

sitelere de ilan ver mutlaka. ben sahip bulacağına inanıyorum.


engelli hayvanlar dernegi ile iletisime gecmenizi oneriyorum.

goz konusunda cok iyi hekimler tanidiklarini dusunuyorum. ilan icin de yardimci olabilirler.

eger iletisime gecmeyi dusunuyorsaniz ben de durumu haber vereyim ki ne gerekiyorsa bakalim.


elxa
(10.06.15)
websense nedense web sayfasını engelliyor, ona da akşam bakacağım. sizi bilgilendiririm en kısa sürede.


twitter'dan ulasabilirsiniz. aktif kullaniliyor hesaplari.

kedinin fotografini gonderin kesinlikle.


elxa
(10.06.15)
instagram'da @tr_hay_haklari hesabına da ilan vermelerini rica edin ilanı hazırlayıp. oradan çoğu hayvan yuvalanıyor. diğer göz kurtarılabilir gibi duruyor. dilerim şansı yaver gider miniğin. bildiğim yerlerde ilanı paylaşırım ben de.


asyamaris
(10.06.15)
twitter'dan engelli hayvanlar derneğine ilettim, petarkadas.com sitesine de ekledim. umarım birisi sahiplenir bu bebeği, henüz 2 aylık.

duyuruyu gören diğer arkadaşlar, sizlerin de bildiği yerler varsa paylaşabilir misiniz?


gözü ne durumda hiç haber alabildiniz mi klinikten?


Yarın arayacaklar bilgi vermek için. Cuma'ya kadar bekleyelim demişti vet.


Tek gözü bile görmeden sokakta yaşaması mümkün değil. Bir tarafı iyi göremeyeceği için araba çarpma olasılığı falan çok artıyor. :-(

Umarım en kısa zamanda bir yuva bulunur. Twitter'da paylaşacağım.


iamelf
(11.06.15)
durumu nasil yavrunun?


elxa
(12.06.15)
az önce konuştum veteriner ile.. şişmiş olan gözü patlamış bu gözü kaybettik kesin olarak, diğeri de çok büyük ihtimal kaybedilecek, saydamlık kalmamış hiç bir şekilde. fakat ilaç tedavisi sürüyor.

kedinin hareketleri yerinde, bulduğumuzdaki gibi halsiz bi şekilde yatmıyor, hareketli bir durumda yani. gözleri dışında normal olduğunu söyleyebiliriz.

10 gün kadar bekleyip patlayan gözü operasyonla alacaklar, yavru olduğu için biraz direnç kazanmasını bekleyecekler, bu yüzden bu 10 gün bekleme süresi. diğer göz için ise şimdilik ilaç tedavisinden başka bir seçeneğimiz yok, bekleyeceğiz :(


az önce kör bir erkek kedinin sahibi aradı, miniği sahiplenmek istiyor. yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde tedavisi sonlandıktan sonra kendisine götüreceğim. oğlumuzu sokakta bırakmayacaktım ama en azından şimdi daha mutlu olabileceği bir yerde hem de yanında bir de yoldaş olacak.

sizlere de ilginiz, desteğiniz, dilekleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. olmasaydınız bu güzel haberi alamazdık.


cok guzel haber bir yandan da bize kedi donen kedileri dusununce tedirgin oluyorum /:


elxa
(12.06.15)
Oh beeeeee


İçim sızladı be kardeşim, kurban olduğum. ömürlük yuvası olur inşallah


six packsiz
(13.06.15)
kim sahipleniyorsa helal olsun. gerçekten inanılmaz bir sorumluluk alıyorlar. manyaklık derecesinde hassasiyetim olması karşın böyle bir şeye cesaret edemezdim. çok mutlu oldum ayrıca senin de çabaların azımsanamayacak derecede çok. umarım bir daha sokağı görmez.


Yehova
(13.06.15)
Mersin'de olmasam alırdım bugüne kadar bir sürü hasta kediye baktım


Sandman
(16.06.15)
Sahiplenen arkadaşa bravo.


rtax
(16.06.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.