Giriş
(8)

Bitcoin bilgisayara yüklemek

Bitcoin yükledim ama kurulum için bilgisayarda yaklaşık 150 gb ya yakin alan istiyor. Blok zincirini bilgisayara yüklemeden bitcoine dahil olma şansı yok mu? İlla onu yüklemek mi gerekiyor? O zincire dahil olmadan bitcoin alışverişi için bir seçenek var mi? İnternet sitelerine üye olmak istemiyorum
Bitcoin yükledim ama kurulum için bilgisayarda yaklaşık 150 gb ya yakin alan istiyor. Blok zincirini bilgisayara yüklemeden bitcoine dahil olma şansı yok mu? İlla onu yüklemek mi gerekiyor? O zincire dahil olmadan bitcoin alışverişi için bir seçenek var mi? İnternet sitelerine üye olmak istemiyorum binanve, btcturk gibi.
gonul_isleri
(07.09.19)
Binance ve Btcturk gibi borsalara degil de sadece cuzdan hizmeti veren sitelere uye olabilirsiniz (blockchain.com gibi). Sonra sitede olusturacaginiz cuzdandan transferler yapabilirsiniz.


crown
(07.09.19)
hocam bi dur napıyorsun, sorup öyle gir bu işlere :)
madencilik yapmayacaksan -ki yapmamalısın- blockchain yüklemene gerek yok,
yüksek bir para ise ledger al,
orta düzeyde ise electrum veya exodus kur ve onu kullan,
düşük miktarda ise btcturk veya paribu hangisinden aldıysan dursun

bence blockchain.com'da tutmak ile btcturkte tutmak arasında hiç bir fark yok, ben olsam btcturkte tutarım, bir sorun olursa çözmesi kolay olur, ben öyle yapıyorum


dafuq
(07.09.19)
Amacım aylık birikim yapmak. Mesela ayda 200 300 liralık bitcoin birikimi yapmayı düşünüyorum. Şimdiki para sistemine güvenmiyorum, devletler enflasyonla paramızı çalıyorlar. Bu yüzden bitcoinde bir gelecek olduğuna inanıyorum. İnternet sitelerinden hesap açmak ise bitcoinin merkeziyeti olmamasına ters geliyor bana.


gonul_isleri
(07.09.19)
o zaman blockchain.com'dan vs. bi wallet olusturacaksin private key'ini sadece senin bildigin, o wallet'i da bilgisayarinda electrum'la vs. kontrol edeceksin, ardindan localbitcoins btcturk vs yerlerden bitcoin satin aldiktan sonra kendi wallet'ina aktaracaksin, boylelikle btc'lerinin kontrolu sadece senin bilgisayarindaki o electrum'la yapilabilir olacak (tabii private key'ini sadece sen biliyorsan). dogru anladiysam boyle bir yol ariyorsun


hjarteblod
(07.09.19)
Blockchain.com’dan açılacak cüzdandan da emin olamazsınız ki. Bi ara bayağı kafa yordum bu işe. O zaman nerden cüzdan açıcaz sorusunu sordum. Sonra yazılımcı olduğumdan algoritmasını öğrenip kendim cüzdan oluşturdum. Önce private key oluşturuluyor, private key bi fonksiyona sokulup public key i elde ediliyor. Oluşan public key herhangi bir veritabanına kayıt edilmiyor. Sonra aklıma iki kişinin aynı cüZdan üretme ihtimali geldi. Sayfalarca bunun ne kadar düşük bir ihtimal olduğunu anlatmışlar. Ulan bir deneyeyim dedim, bir kod yazdım, sürekli cüzdan üretip içinde bakiye olup olmadığını kontrol ediyor. 4-5 saat çalıştırdım bir satoshiye bile denk gelmedim.

Sonra bu program ile adımın ilk 3 harfiyle başlayan public key gelene kadar cüzdan ürettirdim. Ama sonuç olarak kuantum bilgisayarlar çıktığında bu sistemin çökeceğine inanıyorlar, ki bence de öyle. Şu yaptığım programın teorik olarak milyon kat hızlı çalıştığını düşünürsek muhakkak sistem çöker.


Kahir ekseriyet
(07.09.19)
İyi güzel düşünmüşsünüz hepiniz de, biriniz de şeyi düşünmemişsiniz; bu online falan diye güvenmediğiniz büyük sitelerden herhangi biri çökse aynı gün içinde bitcoin biter, sizin local wallet'ınız da değersiz olur.


aguen
(07.09.19)
bitcoin'de iki cesit "node" dedigimiz bilgisayarlar var. "full node", "light node". full node'lar 2009'dan itibaren yapilmis butun islemleri ve zinciri tutarlar, ve mining surecine dahil olarak guncel islemleri onaylarlar. eger bu islemi yapmak istemiyorsan, "light node" olarak da aga baglanabilirsin. "light node"lar butun zincire ihtiyac duymazlar sadece zincirin son halkalarindaki bitcoin alip/vermeni saglayacak bilgileri tutarlar. dolayisiyla, telefon, ledger gibi kucuk hafiza cihazlarda da rahatlikla kullanilabilinirler ve 150GB gibi bir alan kaplamazlar.

eger uzun vadeli ve ciddi dusunuyorsan bir adet "ledger nano" al.butun populer coinleri tek bir cihazda en guvenli sekilde saklamis olursun.


crucio
(07.09.19)
çok ezber şeyler düşünüp yazıyorsun, bence para kaybedeceksin...


dafuq
(07.09.19)
(2)

Eski bir Trabzonspor maçı

Trabzonspor bir takımla maç yapmıştı. 4-1 yenilmişti. Tam hatırlamıyorum ama galiba bir İngiliz takimiydi. 90lardan bir maç. Veya 2000ler başı da olabilir. Hangi maçtı o?
Trabzonspor bir takımla maç yapmıştı. 4-1 yenilmişti. Tam hatırlamıyorum ama galiba bir İngiliz takimiydi. 90lardan bir maç. Veya 2000ler başı da olabilir. Hangi maçtı o?
gonul_isleri
(17.08.19)
Aston villa


ikikerekac
(17.08.19)
kocaelispor 2001'de arsenal'e 4-1 yenilmişti.


ada meltemi
(17.08.19)
(4)

Bavulumu kaybeden/çaldıran otobüs firması

Geçen yıl bir otobüs firması bavulumu kaybetmişti. Firma tabiki olayla ilgilenmedi. Sonra savcılığa basvurmustum. Sonra polise gitmiştim. Finalde de belediyelerde bulunan tüketici hakem heyetine basvurmustum. Hiçbirinden sonuç çıkmadı. Tüketici hakem heyeti de ceza vermemiş, zaten orada dilekçe tesl
Geçen yıl bir otobüs firması bavulumu kaybetmişti. Firma tabiki olayla ilgilenmedi. Sonra savcılığa basvurmustum. Sonra polise gitmiştim. Finalde de belediyelerde bulunan tüketici hakem heyetine basvurmustum. Hiçbirinden sonuç çıkmadı. Tüketici hakem heyeti de ceza vermemiş, zaten orada dilekçe teslim ettiğim kişi gayet lakayt şekilde topluyordu dilekçeleri. Hatta şikayetçi olan biraz yaşlı pek eğitimi olmayan bir çiftle de dalga geçiyordu inceden. Neyse olayı uzatmadan sorumu sorayım. Otobüsün durduğu otogarlar belli. Hepsinde kamera var.
Firmanın umrunda değil.
Savcının umrunda değil.
Polisin umrunda değil.
Tüketici hakem heyetinin umrumda değil.
Bundan sonra artık "Allah belanızı versin. Başınıza büyük belalar gelsin de kimse umursamasin" diye beddua etmekten başka bir yol var mı?
gonul_isleri
(10.08.19)
Sözlük ve sosyal medyada olayı anlatabilirsin. Çözüm olmasa da insanlara yaşadığın deneyimi aktarmanda fayda var


marsargo
(10.08.19)
ac bi rezalet basligi doseyelim altina


Zararinizin tazminini teklif etmediler mi ?


olaylar olaylar
(10.08.19)
Sosyal medya, twitter, şikayet var, sözlük gibi mecralarda olumsuz reklamlarını yapınca haliyle görmezden gelmekte zorlanıyorlar.


biseysorcaktim
(10.08.19)
(2)

Google Play'de uygulama yayınlama

Google Play'de uygulama yayınlamak için kaydolmak gerekiyor. Kaydolduktan sonra isim değiştiriliyor mu? Veya ödeme alınacağı zaman banka bilgileri filan değiştiriliyor mu? Yoksa oralara dokundurmadan yeni hesap aç diye mi zorluyor Google?
Google Play'de uygulama yayınlamak için kaydolmak gerekiyor. Kaydolduktan sonra isim değiştiriliyor mu? Veya ödeme alınacağı zaman banka bilgileri filan değiştiriliyor mu? Yoksa oralara dokundurmadan yeni hesap aç diye mi zorluyor Google?
gonul_isleri
(10.08.19)
İsim değiştirilebiliniyor ama inceleniyormuş değişiklikler

ödeme zaten değişiyor


masseter
(10.08.19)
evet ikisi de değiştirilebiliyor ama öyle tek tıkla değil. ismi yukarıdaki arkadaş yazmış ben de banka bilgilerini yazayım. birkaç sene önce değiştirmiştim en son, şimdi de aynıdır ama. önce hesabındaki bilgiler kısmında yeni hesap numaranı yazıyosun. sonra belli bir süre geçince yeni yazdığın hesaba biraz para yatırıyor google (sonra geri çekiyor) zaten çok az bir miktar atıyorum 0,87 kuruş. o para yatınca hesabındaki bilgilerinin olduğu sayfaya giriyosun, sana kaç para yattığını soruyor. sen de oraya miktarı yazıyosun eğer doğruysa miktar yeni hesabını onaylıyor.


(2)

bu saç rengi hangi renk?

rengi ne?https://i.ibb.co/41Nzs97/eksiduyuru.jpg
rengi ne?
i.ibb.co
gonul_isleri
(09.08.19)
dibi gelmiş bal köpüğü bence. "soğan kabuğuna sıçan arı" daha doğru olur.


bisorumvargaliba
(09.08.19)
7 civari bir renk.

"Findik kabugu" rengi olabilir.


(1)

Revolut kullanan var mi

Revoluttan euro tr hesaplari actim ama nasil para yukleyecegim? Kredi kartindan tl kabul etmiyor sanirim sadece swift yazmis. Euroya yuklersem zaten banka tr euro kur cevirisini yapmis olacak zaten. Ayrica denedim bankam islemi blokluyor, revolut euro hesabina para cekemiyorum. Swift filan da hic an
Revoluttan euro tr hesaplari actim ama nasil para yukleyecegim? Kredi kartindan tl kabul etmiyor sanirim sadece swift yazmis. Euroya yuklersem zaten banka tr euro kur cevirisini yapmis olacak zaten. Ayrica denedim bankam islemi blokluyor, revolut euro hesabina para cekemiyorum. Swift filan da hic anlamam kesinti cok olur sanirim internette baktim biraz. Ben mi yanlis kullanıyorum ilk kez yukledim.
gonul_isleri
(16.07.19)
Kullanıyorum ama yurt dışındayım. Türkiye'de Revolut aktif değil:

"We are currently only supporting legal residents in the European Economic Area (EEA), Switzerland, and Australia. The EEA includes:

Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, and the United Kingdom."

www.revolut.com


crown
(16.07.19)
(4)

Matches İngilizce anlamı

Gençler şimdi bir hosteldeyim de duvarda şöyle yazıyor:Free coffeeFree teaFree luggage storageFree ......(Falan filan hostel özelliklerinden bahsediyor işte)...Free matchesEn sonunda böyle bitirmiş. Bu ne demek? Nasıl bir anlam çıkarmalıyız burdan?
Gençler şimdi bir hosteldeyim de duvarda şöyle yazıyor:

Free coffee
Free tea
Free luggage storage
Free ...
...
(Falan filan hostel özelliklerinden bahsediyor işte)
...
Free matches

En sonunda böyle bitirmiş. Bu ne demek? Nasıl bir anlam çıkarmalıyız burdan?
gonul_isleri
(15.07.19)
kibrit

bir ihtimal futbol macidir derim ama o zaman football diye yazarlar.


kibrit +1


Kiz/erkek dusurmek bedava diyor.


stavro
(15.07.19)
Eşleşmek bedava diyor


yeliz adeley
(15.07.19)
(3)

Yurtdışı alışveriş kur

Yurtdışı alışverişinde anlik kur mu yansıtılıyor? Mesai saatleri dışında alışveriş yaparsam kur farkından geçirirler mi bankalar? Yoksa bir standardi var mi?
Yurtdışı alışverişinde anlik kur mu yansıtılıyor? Mesai saatleri dışında alışveriş yaparsam kur farkından geçirirler mi bankalar? Yoksa bir standardi var mi?
gonul_isleri
(27.06.19)
Kur farkından geçirirler, geçen akşam 10 euroluk alışveriş yaptım doları 5.80’den hesapladılar.


Boris
(27.06.19)
Internet bankaciligindan ya da musteri hizmerlerinden dolar / euro ekstresi talep edin. Kac dolar/euro harcadiysaniz ekstre kesilince gidip onu yatirin.


brkylmz
(27.06.19)
bankanıza kuru nasıl hesapladıklarını sorun. gün içinde hangi saat olursa olsun gün sonundaki, yani mesai dışındaki kurdan çeviriyorlar genelde.


(3)

uzaktan kodlama yapmak için server gibi bir şey arıyorum

seyahate çıkacağım fakat uğraşmam gereken projeler var. normalde evde, okulda laptopumda yapıyordum herşeyi. kodlarımı yazıyordum. ama seyahatte laptop taşımak istemiyorum. hostellerde filan kalacağım çalabilirler. hatta bunun için ucuz bir laptop alayım çalınırsa da üzülmem gibi düşünmüştüm ama ucu
seyahate çıkacağım fakat uğraşmam gereken projeler var. normalde evde, okulda laptopumda yapıyordum herşeyi. kodlarımı yazıyordum. ama seyahatte laptop taşımak istemiyorum. hostellerde filan kalacağım çalabilirler. hatta bunun için ucuz bir laptop alayım çalınırsa da üzülmem gibi düşünmüştüm ama ucuz laptop da yok doğru düzgün. en dandikleri bile pahalı. usb flashdisk'e linux kurup onu taşımak geldi aklıma ama belki heryerde bilgisayar bulamayabilirim. en son ise aklıma gelen şey ise bir server gibi bir şey kiralayayım. uzaktan bağlanayım, programlama dilleri, modüller, kütüphaneler yükleyeyim. ne zaman istersem telefondan ulaşayım. veya bir bilgisayar bulursam kolayca oradan ulaşayım.
illaki vardır böyle bir servis veya benzer şeyler. ne önerirsiniz?
gonul_isleri
(25.06.19)
ama telefondan ne kadar kullanışlı olacak ki? klavye vs lazım.

ben böyle durumlarda evdeki bilgisyarı açık bırakıyorum. teamviewer çalışır durumda bekliyor. bilgisayar bulduğum bir yerde bağlanıyorum.

benzer şekilde bahsettiğin gibi bi bilgisayar oluşturabilirsin. Microsoft Azure ve Amazon WPS(sanırım) böyle hizmetler veriyor. saatlik charge ediyor.


sttc
(25.06.19)
windows kullanmayacaksan, vultr veya digitalocean kullan. windows kullanacaksan fiyatı sana yaptığın seyahatten fazlaya gelir, evdeki laptopu açık bırak teamviewer yap.


nahtoderfahrung
(25.06.19)
aws cloud9


(5)

teknoloji ürünlerinde türkiyede ikinci el piyasası

var mı? mesela laptop, telefon gibi şeylerde? benim bildiğim eskiden herkes sıfır alıyordu ama son zamanlar hakkında pek bilgim yok. nasıl son durum?
var mı? mesela laptop, telefon gibi şeylerde? benim bildiğim eskiden herkes sıfır alıyordu ama son zamanlar hakkında pek bilgim yok. nasıl son durum?
gonul_isleri
(25.06.19)
benim için hiç farketmez her şeyi ikinci el alabilirim yeterki f/p olsun benim için


respect
(25.06.19)
letgo,sahibinden,donanımhaber. kıyafetlerini de satıyor insanlar artık dolap gibi uygulamalarda.
Ben pc malzemeleri aldım ve sattım. 1-2 hafta içinde çoğu şey satılıyor.


bahoho
(25.06.19)
Ölücü çok fazla ama satılıyor


dieselsingle2
(25.06.19)
Baya var, çok güzel satılıyor. Tüm eski cihazlarımı satıyorum genellikle.


roket adam
(25.06.19)
hurda fiyatına power supply, harddisk ve ekran kartı almıstım eski masaüstü bilgisayardaki arızalı bilesenler için. bozuk gelse de kıyılacak bir paraydı. şaşırtıcı bir şekilde hepsi çalışır halde geldi. ama yüksek fiyatlı ürünlerde yüz yüze görüsüp ürünü elinize almanız gerek bence.


(3)

Çalınsa uzulmeyecegim ucuz laptop

Yurtdışında kullanmak için hostelde filan calisnirsa cok uzulmeyecegim olsun önemli değil diyeceğim bir laptop arıyorum. Yaklaşık 2 ay gezmeyi planlıyorum. Kullanım amacım biraz kod yazma, uygulama geliştirme biraz yapay zeka işleri filan. Çok müthiş bir bilgisayar olmasına gerek yok. Tasinmasi ve u
Yurtdışında kullanmak için hostelde filan calisnirsa cok uzulmeyecegim olsun önemli değil diyeceğim bir laptop arıyorum. Yaklaşık 2 ay gezmeyi planlıyorum. Kullanım amacım biraz kod yazma, uygulama geliştirme biraz yapay zeka işleri filan. Çok müthiş bir bilgisayar olmasına gerek yok. Tasinmasi ve ucuz olmasi en önemli etken. Ne önerirsiniz?
gonul_isleri
(13.06.19)
thinkpad x230. mkemmel seçim olur. 1.5 liraya bulursun. istersen linkini de veririm.

onun dısında hometech'in cihazları var. ultra portatif ve iyi şarjlı.


Techsavvy
(13.06.19)
Olur bakayım bi


gonul_isleri
(13.06.19)
bende var 750 TL'ye verebilirim istersen. SSD takarsan uçar mis gibi kullanırsın.


slogan bulamadik
(13.06.19)
(4)

Kadayıf alternatifi ne olabilir

Künefe yapmayi düşünüyorum ama marketlerde kadayif bulamıyorum. Burda kadayifi bilmiyorlar. Kadayif yerine baska şekilde yapabilir miyim? Kadayıf alternatifi ne olabilir? Evde kadayif yapma işini de denedim ama pek olmadı o.
Künefe yapmayi düşünüyorum ama marketlerde kadayif bulamıyorum. Burda kadayifi bilmiyorlar. Kadayif yerine baska şekilde yapabilir miyim? Kadayıf alternatifi ne olabilir? Evde kadayif yapma işini de denedim ama pek olmadı o.
gonul_isleri
(11.06.19)
bimde, a101de kızartılmış kadayıf var bakabilirsiniz. kadayıf pek alternatifi olan bişey değil sanki.


dedim ben sana
(11.06.19)
kadayıfın alternatifi olmaz ki :( etimek diyeceğim ama kadayıf yerine geçmez.


dont eat me
(11.06.19)
Ekmek alip rendelesem onun yerini tutar mı?


gonul_isleri
(12.06.19)
@gonul

ekmek gibi değil etimek. şekerli bir tadı var, bir de normal ekmeği rendelersen hiç olmaz. :/

etimek ile yapacaksan marketlerde illaki bulunur diye düşünüyorum.


dont eat me
(12.06.19)
(6)

Şu tavalarin cinsi ne?

Şu havaların cinsi ne? İşe yarar mi? 1 ay kullanacağım, alayim mi? Malzemesi üzerinde yazmiyordu. Ucuz mu bu tipler pahalı mi kaziklanmayayim simdi burda :)https://ibb.co/5cb3W2h
Şu havaların cinsi ne? İşe yarar mi? 1 ay kullanacağım, alayim mi? Malzemesi üzerinde yazmiyordu. Ucuz mu bu tipler pahalı mi kaziklanmayayim simdi burda :)
ibb.co
gonul_isleri
(06.06.19)
Granit. Metal kaşık kullanma yeter. Yapışması olmaz. Zaten ömrü 1 yıl bunların


Yumurta, et, balik filan için iyi midir? Süt kaynatabilir miyim bunlarda ayrica?

(Ben en iyisi celik diye biliyorum ama o da pahali oluyor.)


gonul_isleri
(06.06.19)
İyidir tabi. Yanmıyor yapışmıyor zaten. Biz satıyoruz bunları güzel dönüşler alıyoruz. Metal kaşık kullanma yeter. Sütde kaynatırsın. Et ve Balık için ızgara olanından al varsa kare oluyor. Grill diye geçer


Granit süsü verilmiş teflon tava. Çizilmesin yeterli.


mungojerry
(06.06.19)
mumkunse cin mali alma, zor bulunuyor ama italyan/fransiz olanlarindan aliyoruz biz. biraz daha tuzlu ama deger.


cooperr
(06.06.19)
İngiliz maliydi, çin malını almam zaten gıda önemli.


gonul_isleri
(06.06.19)
(8)

dil öğrenme yöntemim başarılı olur mu?

şöyle bir yöntem aklıma geldi. şimdi bir metinin önce türkçesini okuyacağım. sonra ingilizcesini. sonra ispanyolcasını. sonra cümle cümle bunu tekrar edeceğim. türkçe, ingilizce, ispanyolca. sonra kelime kelime tekrar edeceğim. türkçe, ingilizce, ispanyolca. bu yöntemle başarılı olabilir miyim? meti
şöyle bir yöntem aklıma geldi. şimdi bir metinin önce türkçesini okuyacağım. sonra ingilizcesini. sonra ispanyolcasını. sonra cümle cümle bunu tekrar edeceğim. türkçe, ingilizce, ispanyolca. sonra kelime kelime tekrar edeceğim. türkçe, ingilizce, ispanyolca. bu yöntemle başarılı olabilir miyim? metin olarak haberler, wikipedia veya basitleştirilmiş metinleri düşünüyorum. tavsiyeleri alayım. (belki işin içine bir şekilde görsellik de katabilirim google images kullanarak)
gonul_isleri
(28.05.19)
Olur diye düşünüyorum. Sonuçta içeriğini bildiğiniz bir yazıyı okuyacaksınız, böylece İngilizce ve İspanyolca olanları daha çabuk kavrarsınız.

Fakat belli bir süreden sonra (süresi size kalmış) direkt İngilizce ve İspanyolca metni ya da yazıyı ilk okumanız. Sonrasında Türkçesine bakıp anlayıp, anlamadığınıza kontrol edersiniz.


amaç dili sadece okumak için kullanmaksa mantıklı olabilir. ama "dil öğrenme" başka bir şey.


sagesen
(29.05.19)
mantıklı ben de deneyeceğim.


for day to break
(29.05.19)
metin olarak denememiştim en çok kullanılan ingilizce kelimeleri sıralayıp yanlarına türkçe ve portekizcelerini yazmış o şekilde ezberlemiştim .
sonuçta sözlükler dolusu kelime de olsa en çok kullanılan kelime ve kalıplarla konuşmamızı sürdürüyoruz .

okunuşlar için de portekizce şarkı sözlerini basıp kulaklıkla dinlerken sözleri kağıttan takip ederek doğru telafuza çalışıyordum . tabi merak ettim anlamlarını da ezberledim .sanırım en kolay ezber yöntemi bu şekilde .
hala yalnızken o çalıştığım portekizce şarkıları söylüyorum nasıl işlediyse beynime


devilone
(29.05.19)
dil öğrenme sadece readingten oluşmadığı için genel bir başarı beklemek hata olur ama reading ve kelime öğrenme açısından faydalı olabilir. yine de çok fazla tekrar ve emek gerektirdiği aşikar.


kesinlikle basarisiz olur bence. dil oyle kelime kelime eslenigi olan bir sey degil. ingilizcenin mantigi farkli, turkcenin mantigi farkli. birinde tek bir kelimeyle ifade edilebilecek anlam digerinde tum paragraflik bir aciklama gerektirebilir, zira dillerin dayandiklari kulturler, tarihler farkli. tamamen amelelik, icinde %0.5 alkol olan bira icip sarhos olmaya calismak gibi.


hot potato
(29.05.19)
Başarılı olmayacak bir yöntem gibi geldi bu bana


Sürdürülebilir bir yöntem değil bu. Eğer öğrenmek istediğin dilin konuşulduğu bir ülkeye gidemiyorsan o dili konuşan bir arkadaş veya grup bulman lazım.


blue serenity
(29.05.19)
(2)

borsa hesabından banka hesabına para aktarma

bunun gecikmesi oluyor mu? halk yatırımdaki param halkbankta görülmüyor. cuma günü hisseleri tl ye çevirdim. bugun pazartesi. birkeç gün gecikme oluyor mu para aktarımında?
bunun gecikmesi oluyor mu? halk yatırımdaki param halkbankta görülmüyor. cuma günü hisseleri tl ye çevirdim. bugun pazartesi. birkeç gün gecikme oluyor mu para aktarımında?
gonul_isleri
(13.05.19)
iki iş günü diye biliyorum. yapı kredi'de öyleydi en azından.


patates
(13.05.19)
2 iş günü gecikme ile banka hesabına geliyor


alembic
(13.05.19)
(7)

yurtdışında internetten kredi kartı kullanımı

yurtdışında kredi kartımı online kullanamıyorum. Paraf card. bunun sebebi ne olabilir? internet bankacılığından kredi kartım yurtdışı internet alışverişlerine açık görünüyor, tekrar güncelledim açtım ama internetten alışveriş yapınca çalışmıyor. bunun sebebi ne olabilir? yeteri kadar limitim var. li
yurtdışında kredi kartımı online kullanamıyorum. Paraf card. bunun sebebi ne olabilir? internet bankacılığından kredi kartım yurtdışı internet alışverişlerine açık görünüyor, tekrar güncelledim açtım ama internetten alışveriş yapınca çalışmıyor. bunun sebebi ne olabilir? yeteri kadar limitim var. limit problemi değil.

-Paraf kart(halkbank) denedim
-paraf kart sanal kart denedim
-cepteteb kartını denedim(banka kartı)

bunların hiçbirinde de başarılı olamadım. acaba haftasonu diye filan mı?
gonul_isleri
(10.05.19)
bazen bazı sitelerde problem oluyor, ülke dışından kartları kabul etmiyor
bir de 3d secure olayı var telefona mesaj gelmesiyle ilgili problem de olabilir


senolll
(10.05.19)
3d secure aşamasına hiç geçmedi. direkt başarısız diyor.


gonul_isleri
(10.05.19)
Müşteri hizmetlerini ara, güvenlik sebebiyle bloke etmiş olabilirler. Garanti'de başıma geldi birkaç kez.


roket adam
(10.05.19)
Yurt disinda ekstre adresi die bir olay var. hangi ulkede kullanacak iseniz oradaki herhangi bir adresi kk nizin ekstre adresi olarak degistirin. Otelee kaliyorsaniz oranin adresini ekstre adresi yapin


oscar
(10.05.19)
booking uzerinden otel tutarken sorun yasamistim ben de, sonra agoda uzerinden denedim olmustu. sebebini bilmiyorum ama alternatif site vs varsa onlari deneyebilirsin


The_Lollok
(10.05.19)
oscar reyiz, o işlem internet bankacılığından oluyor mu? illa türkiyeden mi düzenlemek gerekiyor?


gonul_isleri
(10.05.19)
paraf booking kullanırkan bana da yapmıştı benzer bişi, güvenlik nedeniyle demişlerdi aradığımda.


euteamo
(11.05.19)
(3)

Oyun yazmak için geç mi?

Programlama bilgim var. Biraz video izledim, biraz da denedim oyun yapabiliyorum. Şimdi bu işlere girişsem mi kararsız kaldım(mobil oyun işlerine). Çünkü muhtemelen 1 günde binlerce oyun yükleniyor google play'e. Oyunumu kimselerin görmemesi ihtimali çok yüksek mantıken düşününce. Tabi ki milyon dol
Programlama bilgim var. Biraz video izledim, biraz da denedim oyun yapabiliyorum. Şimdi bu işlere girişsem mi kararsız kaldım(mobil oyun işlerine). Çünkü muhtemelen 1 günde binlerce oyun yükleniyor google play'e. Oyunumu kimselerin görmemesi ihtimali çok yüksek mantıken düşününce. Tabi ki milyon dolarları götüren şirketler var ama her sektörde paraların çoğunluğunu götüren az sayıda şirket vardır. Bunlar dışında bağımsız geliştiriciler ne durumda? Burdan birşeyler çıkar mı? Ayda 300 500 dolar kazanmak gerçekçi mi yoksa hayal mi?
Tavsiyeleri alayım.
gonul_isleri
(30.04.19)
abi hikayen güzel, oynanışın akıcı olsun; çöp adamdan oyun yapsan tutarsın. yaratıcılık kazandırır bu sektörde.


hasmetizm 2046
(30.04.19)
sirketlere oyun yazabilirsin. sekerleme, cikolata, oyuncak ureten firmalar kendi oyunlarini yazdirmaya basladilar.

diger turlu oynanabilirligi ust duzey bir oyun degilse 500 indirmede kalmasi olasi.


brkylmz
(30.04.19)
geç değil hayalda değil lakin sadece yazmayla olmaz
reklam, pazarlama...


tamamhosdiyonda
(30.04.19)
(2)

Doğum günü için yurda çiçek yollamak

Birisi var da hafiften hoşlanma durumları var. Az önce Instagram da pasta uflediginin fotoğrafını gördüm. Aynı yerde değiliz baya uzagiz birbirimize. O yüzden şimdilik yüzyüze görüşme şansımız yok. Yarın için çiçek yollasam mi ciceksepetinden? Yurtta kalıyor ayrıca, yurda çiçek yollanır mı? Napayim?
Birisi var da hafiften hoşlanma durumları var. Az önce Instagram da pasta uflediginin fotoğrafını gördüm. Aynı yerde değiliz baya uzagiz birbirimize. O yüzden şimdilik yüzyüze görüşme şansımız yok. Yarın için çiçek yollasam mi ciceksepetinden? Yurtta kalıyor ayrıca, yurda çiçek yollanır mı? Napayim? Ne önerirsiniz?
gonul_isleri
(24.04.19)
Hoşlanma durumu karşılıklı ve hisler açıksa gönderilir. Yurt güvenliği/resepsiyonu teslim eder. Fakat doğumgününden haberin bile yok görünüşe göre, sadece sosyal medyadan görmüşsün. Önce samimiyet kur, sonra çiçeği yollarsın.


influx
(24.04.19)
bence instagramdan hikayesine cevap olarak doğum gününü kutla. yürüyecekse ordan yürür zaten.


(1)

Windows'un 52 GB olması normal mi?

Bilgisayarın hafıızası doluyor. C'deki Windows dosyasına baktım 52 GB gözüküyor. Normal mi bu? 52 GB işletim sistemim mi olur? (Windows 10)
Bilgisayarın hafıızası doluyor. C'deki Windows dosyasına baktım 52 GB gözüküyor. Normal mi bu? 52 GB işletim sistemim mi olur? (Windows 10)
gonul_isleri
(11.04.19)
Windows 10: C:\Windows 5.66 GB

c:\windows\SYSTEM32\cleanmgr.exe ile temizlik yap istersen.


VIPCH
(11.04.19)
(3)

bilgisayar hard diskindeki doluluğu gösteren program

bilgisayar hard diskindeki doluluğu gösteren program var mı? yani şu klasör şu kadar yer kaplıyor diye göstersin. yoksa tek tek klaörlere sağ tıklayıp öğrenmek gerekiyor.
bilgisayar hard diskindeki doluluğu gösteren program var mı? yani şu klasör şu kadar yer kaplıyor diye göstersin. yoksa tek tek klaörlere sağ tıklayıp öğrenmek gerekiyor.
gonul_isleri
(11.04.19)
Klasorde ozellikleri gosteren yerde mb bazinda gorebildigin bir ozellik var ama daimi aktif olmayabiliyor.


baldan kaymak
(11.04.19)
var windirstat

windirstat.net


nahtoderfahrung
(11.04.19)
"TreeSize" tam olarak bu isi yapiyor.


VIPCH
(11.04.19)
(4)

serverda kod çalıştırma

bilgisayarda virtualbox yükledim çok yavaş çalışıyor. yok mu şöyle ücretsiz bir server python çalıştırılacak? codelab google diye bir şey buldum o işe mi yarıyor?
bilgisayarda virtualbox yükledim çok yavaş çalışıyor. yok mu şöyle ücretsiz bir server python çalıştırılacak? codelab google diye bir şey buldum o işe mi yarıyor?
gonul_isleri
(08.04.19)
(bkz: amazon web services)


crucio
(08.04.19)
Codeanywhere kullan bence. Server bulursun da dependency ler falan eksiksiz olacak ki çalışsın.


malheiros
(08.04.19)
virtual box'a neden gerek var. direkt kendi bilgisayarinda calistirsana. eger dedicated server lazimsa azure'un trial versiyonunu deneyebilirsin


jedilance
(08.04.19)
windowsta çok problem oluyor. tensorflow çalışmıyor çok araştırdım çözülmüyor her seferinde hata alıyorum. ubuntu'da hatasız çalışıyor.


gonul_isleri
(11.04.19)
(2)

Swap - yabancı yatırımcıyı içeri hapsetmek

Bir ara swap olaylari oldu ya kafama birşey takıldı. "Yabancı yatırımcıyı içeri hapsettik" diye bir yorum okudum. Tam tersi olmadı mi? Yabanci adam tl bulmak için borsadaki parasini cekmedi mi? Swap olayi ile "yabanci yatırımcıyı hapsettik, dışarı çıkmasına izin vermedik" kismini tam anlamadim. Yoru
Bir ara swap olaylari oldu ya kafama birşey takıldı. "Yabancı yatırımcıyı içeri hapsettik" diye bir yorum okudum. Tam tersi olmadı mi? Yabanci adam tl bulmak için borsadaki parasini cekmedi mi? Swap olayi ile "yabanci yatırımcıyı hapsettik, dışarı çıkmasına izin vermedik" kismini tam anlamadim. Yorumlyabilir misiniz?
gonul_isleri
(07.04.19)
O işin içinde bir üçkağıt vardır. Yabancı tl bulup yurtdışı swap piyasada tl'yi dolara swap ediyordu. MB Türk bankalarının yabancılara tl arzını kıstı. Yani tl alan kullanmak için değil swap etmek için alıyordu. Kim ne derse desin Merkezin hamlesi doğru. Tl kısa dönem borçlanma swap karının üzerine çıkınca zaten sorun otomatik olarak kalmadı.


wolfg
(08.04.19)
Onu sormuyorum hapsetme derken ne kastediliyor onu soruyorum.


gonul_isleri
(08.04.19)
(3)

Mikrodalgada kaynatmak haşlamak veya pişirmek

Mikrodalga ya dayanıklı bir kabın içine kaynatmak icin yemek atsam mesela makarna olabilir patates olabilir, kabın içini de suyla doldursam, başarabilir miyim? Olur mu?Soru 2. Mikrodalgada normalde tavada yapilacak bir yemeği yapabilir miyim? Yine kabin tabanina biraz yağ döküp yapsam. Soru 3. Mikro
Mikrodalga ya dayanıklı bir kabın içine kaynatmak icin yemek atsam mesela makarna olabilir patates olabilir, kabın içini de suyla doldursam, başarabilir miyim? Olur mu?

Soru 2. Mikrodalgada normalde tavada yapilacak bir yemeği yapabilir miyim? Yine kabin tabanina biraz yağ döküp yapsam.

Soru 3. Mikrodalgada pizza yapılır mi?

Tavsiyeleri alayım.
gonul_isleri
(04.04.19)
dondurulmmuş pizza yaparsın.


sutlu nescafe
(04.04.19)
1. makarna ya da sulu yemeği tekrar ısıtmak için bunu yapmana gerek yok ( bunu yanlış anlamışım, siz çiğden koyup pişirmeyi düşünüyorsunuz sanırım )

2. maalesef

3. dondurulmuş pizza yumuşak yenmeyecek kötü birşey oluyor, istersen bi dene, normal fırında hamurun ve malzemelerin pişmesi gerek


freebird5406_2
(04.04.19)
buyuk borcama kaynar su, biraz sivi uag ve makarnalari koy. sonra da mikrodalgada bi 3-4 dk isit makarna oluyor. suyu sonra suzeceksin tabi. ogrenciligim boyle gecti. ise yariyor. patates hic denemedim ama o konuda yorum yapamiycam. benzer yontemle yumurta haslamisligimiz hatta cay demlemisligimiz de var. yokluk insana neler yaptiriyor, neyse...

tava yemeginden kastin ne? ne yapacaksin mesela? sote filan tarzi seyler yapamazsin muhtemelen ama sucuk filan yapiyorduk biz oluyor yani.

donmus pizza da oluyor ama cok lezzetli olmuyor acikcasi. yine de yenmez degil.


in vino veritas
(04.04.19)
(8)

Büyük Avrupa Turu Tavsiyeleri

Avrupa turu için tavsiyeleri alayım. Ayrıca Ukrayna ve Belarus'u da rotaya katmayı düşünüyorum. Başlangıç ve bitiş yeri: İspanyaSüre: 60 gün olarak planlıyorum, 90'a çıkarmayı umuyorum :)Kalacak yerler: Hosteller ve gece tren otobüs yolculukları olarak planlıyorum.Zaman: Haziran veya temmuz gibi baş
Avrupa turu için tavsiyeleri alayım. Ayrıca Ukrayna ve Belarus'u da rotaya katmayı düşünüyorum.
Başlangıç ve bitiş yeri: İspanya
Süre: 60 gün olarak planlıyorum, 90'a çıkarmayı umuyorum :)
Kalacak yerler: Hosteller ve gece tren otobüs yolculukları olarak planlıyorum.
Zaman: Haziran veya temmuz gibi başlamayı düşünüyorum.
Nereleri tavsiye edersiniz? Planlarken bile çok heyecanlıyım :)
gonul_isleri
(25.03.19)
Ukrayna girişte muhtemelen, otel belgelerini, bir miktar para ve ülkeden neyle çıkacaksan onun belgesi(tren, uçak) yakınında bulundur.
hırsızlara dikkat et. bütün paranı bir yerde tutma.
yanına ilaç al. mide, ishal, vitamin vb.
geceleri tren/otobüs yolculuklarınında çantanı mümkünse kendine bağla. çalmasınlar.
merkezi lokasyonların birkaç sokak arkasında daha güzel ve ucuza yemek yiyeceğin yerler olabilir. araştırırsın.
bol insanla tanış. sohbet et.
vize sürene dikkat et.
bilmediğin, emin olmadığın şeyleri içme.

biraz ana/baba tavisyesi gibi oldu. idare et. (:


Belarus'a Ukrayna'ya gidilecekmiş zaten biliyorsunuzudur da söyleyeyim mutlaka kalın, sıcak tutan kıyafetler alın. Yazın olsa bile daha güneydeki ülkeler bile soğuk olabiliyor. Ağustos'ta Barselona, Paris ve Amsterdam'da üşüdüğümü, kız arkadaşımın donduğunu bilirim.
Cinsiyet bilmiyorum ama arka cepte cüzdan taşımayın, pasaport, kimlik ve para gibi şeyleri aynı yere koymayın.
Plandığınız harcamaların üstüne ek bütçe ayırın, şuraya gider gece de trene binerim denilen yerde yorgunluktan hostelde kalma hissi oluşabiliyor, ekstra masraflar çıkıyor.
Her gittiğiniz ülkede yerlilerle tanışmaya, onların gittiği yerlere de gitmeye çalışın, yalnız turistik yerlere gitmeyin.


senolll
(25.03.19)
portekiz'i es gecmek buyuk kayip olur gormediyseniz, arabayla 1 hafta - 10 gunde tamamini gezersiniz, kuzey ispanya'yi iyi inceleyin, tek kelimeyle muhtesem bir yer (butun sahil seridi) orayi da atlamayin ve imkan varsa yine araba kiralayin.


kassiopeia
(25.03.19)
90 güne 20 şehir çok rahat sığar, kimileri 4-5 gün kimileri 2-3 gün. madem bu kadar süren var, şehrin meydanına uğrayıp başka ülkeye geçme sırf çok ülke görmüş olmak için. yalnız gece treni konusuna çok güvenme, bu kadar şehir değiştireceksen yarısından fazlasında gece treni bulamayacaksın çünkü kısa mesafeler gideceksin. gideceğin güzergahta hangi gün hangi tren kaçta var önceden bak railplanner'dan. 40 günlüğünü yaptım ben, gece trenine denk getiremedim mesela. gelsin diye uğraşsam verimli planıma uymuyordu. kaldı ki bazı şehirlerdeki hosteller o kadar ucuz ki gece treni-kuşet rezervasyonundan daha pahalıya gelmiyor.

önce önemli başkentlere git, yanlarına 1-2 güzel şehir ekle. italya, ispanya, almanya, portekiz, hollanda, belçika, isviçre, avusturya, çek cumhuriyeti; etti 9 ülke. hepsinde sadece 2 şehre gitsen bitti bile. öte yandan 2 şehir ispanya, italya, fransa için yetmeyecek mesela. granada, floransa, bask-san sebastian, napoli; bence bunlar avrupa turu yaptım diyen birinin görmesi gereken şehirler. daha bunların bir tık küçük ama güzelleri var aix-en-provence, verona, halstatt gibi. o yüzden ne kadar "büyük" desen de bölgesel olarak ayırman lazım.

bence çok kuzeye ve ingiltere'ye çıkma, oraları sonradan irlanda vs. ile görürsün. ya da illa görmek istiyorum diyorsan baltıklardan ve doğu avrupa-balkanlardan kıs. ama nereleri önceliklendireceğine karar ver. zaten yorulacaksın, o yüzden koştur koştur yaparsan bişey anlamazsın gittiğinden.


Jux
(25.03.19)
(bkz: reserved)


kitik
(26.03.19)
Ben de sırf çok yer gezeyim diye kostur kostur gezmeyi dusunmuyordum. Almanya Fransa gibi ülkelerde fiyat pahaliligindan dolayi cok fazla durmadan sadece baskentlerinde durmayi düşündüm. İtalyayi da boyle sayabilirim ama orda napoli roma venedik gibi yerler oldugu icin oralara gitmek lazim :) balkanlari cikarttim zaten, ilerde de giderim oraya vize problemi olmuyor turkiyeyle. Aklimda olan bir sey de su Estonya Litvanya Letonya gibi yerleri de mi cikarsam? Rotayi bozuyor gibi. Oralar icin deger mi degmez mi?


gonul_isleri
(26.03.19)
Araba kiralama, tren, otobüs, ucak maliyet açısından ne tur bir strateji izlemeliyim? Avrupada trenler cok pahali diye birsey duydum, uçak gibi pahali diye asli astari var mi?


gonul_isleri
(26.03.19)
evet, baltıkları çıkar derken estonya, litvanya hatta norveç işveç'i vs. de kastetmiştim. oraları kuzey teması dahilinde sonra da gezebilirsin.

interrail bileti alırsan ve daha çok bölgesel trenlerle gezersen tren daha ucuza gelir. pahalı olan trenler hızlı olanlar. kısa mesafelerde gideceğin için uçak işini görmez. gidiş-dönüş aynı nokta olacağı için tek arabayla dolaşabilirsin ama maliyeti ne olur toplam günde bilemedim. otobüs hakkında hiç bilgim yok.


Jux
(26.03.19)
(4)

İspanyadayim nasil İspanyolca öğreneceğim?

Nasil öğrenilir bu dil? Şimdi insanlarla nasıl iletişime gecebilirim? İnternetten temel şeyleri mi ogrenerek baslayayim? Bana bir method önerin. Nasıl bir yol izlemeli?
Nasil öğrenilir bu dil? Şimdi insanlarla nasıl iletişime gecebilirim? İnternetten temel şeyleri mi ogrenerek baslayayim? Bana bir method önerin. Nasıl bir yol izlemeli?
gonul_isleri
(28.02.19)
Udemyden türkler için şspanyolca dersi alabilirsin hiç fena değil


regina phalange
(28.02.19)
hemen part-time bir kuursa kayit yaptir. grameri kursta ogrenirsin, disarida da Pratik yaparsin.


cooperr
(28.02.19)
bence duolingo yükle hemen, ordan başla. kelimeleri aklında tutmaya bak.

zaten dilin memleketindesin, sağda solda duydukça da öğrenirsin gayet iyi.


windows95
(28.02.19)
İmkanınız varsa kursa yazılmak en etkili öğrenme olur sizin için. Hem derslere gelenlerle konuşursunuz hem de gezilere katılırsınız. Pratik pratik pratik. Gece eğlence mekanlarına giderek de sosyalleşebilirsiniz. Orada olduğunuz her anın tadını çıkartın. Cacareste dört ay yasadiktan sonra hayatim tamamiyla degisti, umarim guzel anilara sahip olursunuz siz de.


(3)

Bilet öneren site (uçak, tren, otobüs olabilir)

Şöyle bir site arıyorum. Mesela ben yaşadığım yeri gireceğim. Onlar da bana ara sıra bak 2 hafta sonraya çok ucuz fiyata şuraya bilet var. Orayı gez gibi fırsatları haber verecek. Bu daha çok uçak için geçerli. Var mi böyle vir site, sistem veya uygulama?
Şöyle bir site arıyorum. Mesela ben yaşadığım yeri gireceğim. Onlar da bana ara sıra bak 2 hafta sonraya çok ucuz fiyata şuraya bilet var. Orayı gez gibi fırsatları haber verecek. Bu daha çok uçak için geçerli. Var mi böyle vir site, sistem veya uygulama?
gonul_isleri
(20.02.19)
skyscanner'da var böyle, uyarı mail geliyor arada istanbul çıkışlı şu kadara biletler diye.


prasinos
(20.02.19)
kiwi sitesinden yaşadığınız şehri seçin, gidiş olarak avrupa asya vs. gibi bütün kıtayı seçin, geniş bir zaman aralığı belirleyin uçuş için, aklıma bu geliyor ama direkt size ara ara haber veriyorlar mı bilmiyorum.


infinity guitars
(20.02.19)
sıkaysikennır'da "nereye gitsek" türünde bir bölüm var. kıta ülke vs seçip en ucuz bilet zamanını bulup .. filan diye.


(13)

Madrid mi Barcelona mi?

İspanya'ya gidiyorum. Granadaya gideceğim. Oraya gitmeden önce madrid ya da Barcelona yi gezip ordan geceyim diyorum. Ne yapayim? Madrid mi Barcelona mi? Yoksa ikisini birden gezip mi geçeyim? Tavsiyeleri alayim.
İspanya'ya gidiyorum. Granadaya gideceğim. Oraya gitmeden önce madrid ya da Barcelona yi gezip ordan geceyim diyorum. Ne yapayim? Madrid mi Barcelona mi? Yoksa ikisini birden gezip mi geçeyim? Tavsiyeleri alayim.
gonul_isleri
(19.02.19)
barcaa


lcha
(19.02.19)
barselona da güzel madrid de güzel imkanın varsa ikisini de gör ama barselona tabi ki açıkça daha tercih edilesi.


basond
(19.02.19)
turistik açıdan barcelona tabii ki, bazı bölgeleri mimari pornografi. madrid'de yok öyle yerler. ama barna çok daha pahalı maalesef.


pembepembepembe
(19.02.19)
madrid milano brüksel gibi şehirlerde bir şey yok deniyor ancak gitmişken görmek lazım.


mikahakkinen
(19.02.19)
Madrid ankara
Barcelona istanbul
Cavap net :)


adwokat
(19.02.19)
Barca. Granada’dan sonra da Cordoba ve Sevilla yap vaktin olursa.


barca.


koela
(19.02.19)
Bir barcelona da benden


pati
(19.02.19)
Barcelona. Madrid sıkıcı.


veritaslibertas
(19.02.19)
Ikisi de cok güzel.
Vaktin varsa ikisini de gör bence.


chitosan
(19.02.19)
Madrid'de bir şey yok diyenler nereleri gezip döndüler merak konusu. Vaktiniz varsa ikisini birden mutlaka görün, ikisinde de görülmeye değer sayısız şey var.


luin 41
(19.02.19)
barcelona


archery
(19.02.19)
hele müze gezmek isterseniz kesin madrid.
madrid'de bir şey yok, ankara gibi vs laflara da güldüm.

barcelona kesinlikle çok güzel, madrid kafası da başka. imkan varsa ikisi, yoksa barselona diyorum ben de.


(8)

Yurtdışına hediye götürmek

Yurtdışına Türkiye'den ne götürülür? İspanyollar için. Türkiye'yi anlatan ufak bir hediye ne olabilir? Tavsiyeleri alayım.
Yurtdışına Türkiye'den ne götürülür? İspanyollar için. Türkiye'yi anlatan ufak bir hediye ne olabilir? Tavsiyeleri alayım.
gonul_isleri
(14.02.19)
eskiden nazar boncuğu çok beğenilirdi. Yunanistan'da her mağazada satılmaya başladığına göre o seçenek türkiye'ye ait olmaktan çıkmış artık.

Lokum, kahve gibi yenecek içecek şeyler götürülebilir.

Bir keresinde İstanbul görselli küçük bir teneke kutu almış, içine halis zeytinyağı sabunu koyup gittiğim yerdekilere hediye etmiştim. Yiyecek olmaz derseniz bu da bir seçenek olabilir.


ucanokuz
(14.02.19)
Çekilmiş Türk kahvesi ve bakır cezve.
Lokum.


teknikekip
(14.02.19)
Falim sakizi cevirebilirsen cok ilgi cekiyor. Sarelle bitter gofreti cok seviyorlardi.


Traveller
(14.02.19)
Kahve ve cezve. Zaten mokapota ve sert kahveye alisiklar, sevmeleri muhtemel Türk kahvesini.


buf-e kür
(14.02.19)
baharat olabilir. şu uzunlamasına olan karışık baharatlardan bahsediyorum.
el yapımı sabun olabilir, kesesinde güzel sunumlu çok oluyor.
kahve seti olabilir fincanıyla birlikte.
hazır mantı paketleri satılıyor, alternatif olarak değerlendirebilirsin.
kadınsa bileklik olabilir, böyle şekil şekil güzel otantik / oryantel şeyler var.
eşarp çok seviliyor.
lokum aklına gelmiştir diye düşünüyorum :) ama lokumluk da olabilir. www.google.com
seramik tabaklar var örneğin, küçükten büyüğe çeşitli boyutlarda, onlar çok beğeniliyor.
..

.


çok güzel alternatiflerimiz var ya :) ben yurt dışına çıkarken milyonculara uğruyorum, çok uyguna güzel şeyler çıkıyor.


arvuti
(14.02.19)
Lokum lokum lokum. İspanyada her kose basinda jelibon dukkanlari var. Buyuk kucuk herkes poset poset jelibon yiyor. Akmaz kokmaz bozulmaz. En iyisi Lokum!


Bizim şirkette beraber çalıştığım ve ayrılan Norveçli arkadaşlarıma genelde Paşabahçe’den kağıt ağırlığı veya bardak alıyordum. İstanbul serisi ve Osmanlı serisi çok beğenildi :)


Northern Mariner
(14.02.19)
Fazla heyecana gerek yok.
Lokum.


chitosan
(14.02.19)
(5)

Yurtdışında telefon hattı ve Türkiye'deki edevlet, banka işlemleri

Yurtdışına çıkacağım. Orada uzun süre duracağım. Oradan banka işlemlerini yapabilir miyim? Sms ile giriş yapmak gerekecek. Hat yurtdışında aktif olarak kullanılır mi? Ayrıca yurtdışından bankaya veya edevlete giriş yapılır mi? Tavsiyeleri alayım.
Yurtdışına çıkacağım. Orada uzun süre duracağım. Oradan banka işlemlerini yapabilir miyim? Sms ile giriş yapmak gerekecek. Hat yurtdışında aktif olarak kullanılır mi? Ayrıca yurtdışından bankaya veya edevlete giriş yapılır mi?
Tavsiyeleri alayım.
gonul_isleri
(14.02.19)
çift simli bir telefon kullanıyorum, telefonuma bir alman bir türk hattı takılı. bankalar türk hattıma sms gönderiyorlar. bankalara erişim sağlayabilirsiniz, edevleti kullanmadım sanırım hiç.


semyasa
(14.02.19)
Ziraat'ten mesaj alamamıştım. VPN ile iş gördü. En kötü o şekil halledersiniz.


habarbey
(14.02.19)
Yurt disina bir ay evvel tasindim.Banka online subeye giris icin bana sms kodu yollayinca turkcell para kesiyor.Yurt disi kullanimi devreye giriyor.Bu sorunu nasil cozebilirim bilen biri var mi? Her ay 300 TL fatura oduyorum sirf sms aldigim icin


turkuaz
(14.02.19)
Mailimi baska bir pcde actigimda girebilmek icin hattiniza sms ile gonderdigimiz sifreyi girin uyarisi aldim ve sms bana ulasmadigindan mailimi acamadim, maili acamayinca bir suru isimi halledemedim felaket magdur oldum. Varsa yolu bilen birisi aydinlatsa cok cok iyi olur.


yurt dışındkai numaranızı bankalara tanımlayın


oscar
(14.02.19)
(4)

Mobil oyun yaparak para kazanmak

Bu işlerde para var mi? İnternette çok yazıyor Mobil oyunla para kazan filan diye, örnek olarak da büyük oyun firmaları veriliyor. Tamam onlar milyon dolarlar kazanıyorlar. Ama onların dışında da bir sürü oyun yapanlar var. Onlar kazanıyor mu para? Bunları hesaplama yöntemi var mı yaklaşık olarak?
Bu işlerde para var mi? İnternette çok yazıyor Mobil oyunla para kazan filan diye, örnek olarak da büyük oyun firmaları veriliyor. Tamam onlar milyon dolarlar kazanıyorlar. Ama onların dışında da bir sürü oyun yapanlar var. Onlar kazanıyor mu para? Bunları hesaplama yöntemi var mı yaklaşık olarak?
gonul_isleri
(03.02.19)
Yok. Oyunlar en az para kazandıran uygulamalardı en son baktığımda. Sikik sokuk productivity app'leri bile daha çok para kazandırıyor, kaldı ki oyun yapmak daha zor.


Günde 10k app yükleniyordu geçen sene. Reklam bütçen yoksa para kazanamazsın. Oyunun 4 katı reklam bütçesi ayırıyorlardı. Oyun 1 milyon dolar ise 4 milyon reklam bütçesi olmadan oyunu tanıtmak zor. İn app alışverişten kazanıyor şirketler. Para var ama tek kişinin yaptığı oyundan bir şey beklemek zor.


bahoho
(03.02.19)
Aslında bugünlerde millet yazmaktan çok editlettiriyor. Güzel para var. Hazır bir ingilizce oyunu alıyorsun. Türkçeye çeviriyorsun, kendininmiş gibi google play store da yayınlıyorsun. Sonra biraz seo ile gelsin paralar.En güzel yanı da daha sonra oyunu sat gitsin.


fthcndr
(03.02.19)
Seo derken bildiğimiz google seosu mu? Yoksa oyunların içinde reklam vermek filan mi? Instagramda da baya oyun reklamları çıkıyor. Acaba etkili olur mu? 1000 tl basayim diyorum reklam işine. İyi bir miktar sayılır mı yoksa çok az mı kalır?


gonul_isleri
(03.02.19)
(6)

İspanya'da para kazanmak için yapılacak iş

Bu yıl İspanya'ya gidiyorum. Granadaya. Bildiğiniz gibi kur farkı aldı başını gitti. Orada yasayabilmem için ne işler yapabilirim? İlla çok para kazanmak gerekmez. Ufak tefek kazansam da olur. Amaç para biriktirmek değil, geçinmek.
Bu yıl İspanya'ya gidiyorum. Granadaya. Bildiğiniz gibi kur farkı aldı başını gitti. Orada yasayabilmem için ne işler yapabilirim? İlla çok para kazanmak gerekmez. Ufak tefek kazansam da olur. Amaç para biriktirmek değil, geçinmek.
gonul_isleri
(03.02.19)
elindeki en buyuk koz turkiye'li olman. sokak lezzetleri, hiuzmet-servisa acisindan avrupa'nin onunde oldugumuz icin bu tip avantajlarimizi kullanmani tavsiye ederim.


mayeskuel
(03.02.19)
sermaye var mı yok mu yazmamışsın,yetenek-yatkınlık v.s var mı bilemiyorum?hizmet sektörü (garson,komi) diyesim geliyor,sokak sanatları...bilemedim.


jactantia
(03.02.19)
Sermaye az olur. Yani öyle dükkan açacak kadar filan bir sey yok. Aylık 400 500 euro filan sermaye olarak düşünülebilir.


gonul_isleri
(03.02.19)
Sokak sanatları tarzı bir yeteneğim yok. Müzik, gitar, dans gibi.


gonul_isleri
(03.02.19)
öğrenci olarak gittiğini varsayıyorum;400-500 kirana yeter yetmez,harçlık olur olmaz sermayeden saymamak lazım.civarında birileri illa ki olacak referans tanıdıkla ilerleyebilirsin ki göçmenler arasında çok işe yarar birbirlerini kollarlar,himzet,perakende yada gündelik süreli işler de olabilir.helpx yada workaway gibi sitelerden faydanalanbilirsin yada yerel,ulusal iş siteleri vardır.çap,çevre zamanla genişler.unutma roma bir günde kurulmadı.


jactantia
(03.02.19)
valla turk insani bu tip seylere pek sicak bakmiyor ama temzilik ve cocuk bakmak, gayet iyi kazandiracaktir. granada'dan emin olamadim ama, kuzey avrupada epey guzel kazanirsiniz da. ayrica minik minik ilan verilen siteler vs. oluyor, facebook grouplari, handyman arayan falan o tarz yetenekleriniz varsa onlara bakin. sonra mesela gazete dagitmak, brosur dagitmak, kuryelik (yemek dagitmak - buna motor gerekebilir gerci) bunlardan ufak ufak kazanirsiniz.


kassiopeia
(03.02.19)
(1)

schengen bölgesi içerinde pasaport kontrolü

schengen içerisinde pasaport kontrolü yapılmıyor. ben ispanyadan ulusal vize alacağım. ispanyada 1 yıl oturma hakkım olacak. ayrıca 180 gün içinde 90 gün schengen bölge hakkım da olacak bu sayede. şimdi diyelim ben türkiyeye geldim bir ara. sonra türkiyeden ispanyaya değil de almanyaya gittim. pasap
schengen içerisinde pasaport kontrolü yapılmıyor. ben ispanyadan ulusal vize alacağım. ispanyada 1 yıl oturma hakkım olacak. ayrıca 180 gün içinde 90 gün schengen bölge hakkım da olacak bu sayede. şimdi diyelim ben türkiyeye geldim bir ara. sonra türkiyeden ispanyaya değil de almanyaya gittim. pasaportumda almayaya girdim gözükecek. almanyada 90 günlük kalma hakkım olacak toplam. ama ben almanyadan ispanyaya geçtiğimi nasıl ispatlayacağım. kontrol yok damga yok arada. almayada 1 gün mü kaldım 91 gün mü kaldım nereden bilecekler? ispanyaya girdiğimde ispanyaya giriş yaptığımı nasıl onaylatacağım? pasaportta bir şey yazmadığı için sonra durduk yere almanyada 1 yıla yakın kalmışsın deyip ceza kesmesinler.
gonul_isleri
(16.12.18)
Sen cok yanlis anlamissin ya.

Oturma izniyle birlikte o 180 gunde 90 gun kurali kalkiyor gibi bir sey oluyor. O yuzden var zaten oturma izni. Kimse senin almanyada kac gun kaldigina bakmiyor. Istersen 1 sene boyunca almanyada kal, ispanyaya hic ugrama...
Bunun dezavantajlari sunlar: resmi olarak almanyada oturuyor gozukemezsin. Bu yuzden muhtemelen hicbir zaman ev bulamazsin. Ispanyada calisma iznin olursa almanyada gecerli olmaz. Ve tabi saglik sigortasi, banka hesabi, telefon faturasi vs gibi konular var. yani elbet bir yerden kendini ele verirsin. Ama senin dedigin sey tamamen farazi ve sacma bir sey. O zaman oturma izni olan kimse karayoluyla mesela hirvatistan’a seyahat etmesin cunku ilk giris slovenyadan batiya giderken :((


kuehles blondes
(16.12.18)
(5)

pasaport sorusu

yurtdışına gideceğim ispanya'ya 1 yıllığına. normal pasaportum var. bunun yanında gri pasaport da alabilirim(görevlendirme pasaportu). "İspanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapac
yurtdışına gideceğim ispanya'ya 1 yıllığına. normal pasaportum var. bunun yanında gri pasaport da alabilirim(görevlendirme pasaportu).

"İspanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır."

Sorularım:
1. Vize işlemlerine girmeden gri pasaport alsam 3 ay içerisinde İspanya'dayken 1 yıllık kalmak şeklinde uzatabilir miyim? bu tip işlemler yapılabiliyor mu? bir insan başka ülkedeyken o ülke için vize alabilir mi?
2. 1. sorudan bağımsız olarak vize alacağım diyelim. Kendi normal pasaportuma mı alayım yoksa gri pasaport alıp mı vizeye başvurayım. sonuçta 1 yıl içerisinde bir sürü ülke gezerim diye tahmin ediyorum. mesela ab dışına belarus'a gittim diyelim. belarustan ab içerisine girerken problem olur mu? (schengen vizesi değil vizem)
3. Normal pasaportuma vize alsam onun yanında gri pasaportumu da kullanabilir miyim? mesela normal pasaporta 6 ay verdiler diyelim. 6 ay orada kalırım çıkıp girip diğer pasaportla da 3 ay kalırım. bir kişinin fazla sayıdaki pasaportları pasaport sisteminde birleştirilebiliyor mu? yoksa 2 ayrı kişi gibi mi algılanır?
gonul_isleri
(16.12.18)
gri pasaporta vize yok. 180 gün içinde schengen içinde (ab'de ülke değiştirince sıfırlanmıyor yani sayaç) maksimum 90 gün kalabiliyorsunuz sonrası kaçak oluyor cezası, yaptırımı vs vs var. turist vizesini seyahat sırasında uzatamayabilirsiniz kolay değil o işler.


argent dawn
(16.12.18)
- 1 yıllığına turist vizesiyle gidilmez. ulusal vize alman gerek.
- gri pasaport alırken normal pasaportunu vermen gerek.


prasinos
(16.12.18)
1 yil boyunca ne sebeple ispanyada kalacaksiniz? Turistik ise mumkun degil 1 yil boyunca nonstop kalmak. Ha arastirma icin vs gidiyorsunuxdur ya da erasmus filan, pasa pasa oturma iznine basvuruyorsunuz. Oturma izniyle butun schengen vizesinin gecerli oldyugu her avrupa ulkesinde gezebiliyorsunuz. (Ingilterede schengen yok o yuzden ekstra uk vizesi lazim, hirvatistan schengende degil ama schengen gecerli vs)
Belarus da turk vatandaslarindan vize istemiyor, belarusa girerken senin vizenle ilgilenmiyor yani. Belarustan abye cikarken trden geliyomus gibi oturma izni ya da vize sorulacak iste.

Ayrica turist vizesiyle 180 gun icinde 90gunden fazla kalamazsiniz schengen bolgesinde.


kuehles blondes
(16.12.18)
yani mecbur ulusal vizeye başvuracağım. anladım.

@kuehles blondes, şu da kafamı karıştırdı. 180 gün içinde 90 gün hakkım var diğer ülkelerde. mesela belarus'tan polonya'ya geçtim, o tarih pasaportuma işlendi. schengen içerisinde serbest dolaşım var, pasaportlara bakılmıyor bile (tren ve otobüsle seyahatlerde). hangi ülkede kaç gün kaldığımı nereden bilecekler? oradan ispanya'ya geçsem bile beni hep polonya'da kalmış gibi algılayabilirler mi?


gonul_isleri
(16.12.18)
Schengen bolgesi icinde 180 gunde max 90 gun, tek ulkede degil. Yani belarusa gecerkeb schengenden cikis yapacagin icin fazla kalmis misin kalmamis misin gorecek polonya.


kuehles blondes
(16.12.18)
(4)

İspanya'ya gidecegim İspanyolca ogrensem mi

Seneye subat ayi gibi İspanya'ya gideceğim. 1 yil kalacağım. Tek kelime ispanyolcam yok. Simdiden kursa filan mi yazilsam? Bu 1 yılı iyi degerlendirirsem İspanyolca öğrenebilir miyim? Kasayim mi 1 yıl öğrenmek için? Şimdiden kursa yazilsam mi hazırlık olsun diye?
Seneye subat ayi gibi İspanya'ya gideceğim. 1 yil kalacağım. Tek kelime ispanyolcam yok. Simdiden kursa filan mi yazilsam? Bu 1 yılı iyi degerlendirirsem İspanyolca öğrenebilir miyim? Kasayim mi 1 yıl öğrenmek için? Şimdiden kursa yazilsam mi hazırlık olsun diye?
gonul_isleri
(06.10.18)
tabiki temel oluşturmak için burada birşeyler edinmek öğrenme sürecini hızlandırır. ama şöyle diyeyim orada olmak şartıyla bir kurs yardımı ile 6 ayda ispanyolcayı sökersin (+ sosyal veya iş ortamında olduğunu düşünerek).

şimdilik kurs değil de aşinalık olsun diye biraz dil öğrenme aplikasyonlarında pratik yapabilirsin. duolingo vs. günlük kullanıma göre bazı kelime ve cümleler tuhaf olsa da fazlasıyla katkı sağlar sana.


Tabi ki ogrenin hem de ise yarayacak bir dil


Traveller
(06.10.18)
Tabii ki..


lambada
(07.10.18)
yaa bırak ne işine yarayacak ispanyolca. salla bir dünya zaman kaybı uğraşıp duracaksın bir de.


benibenim
(07.10.18)
(4)

standupına gülünmeyen adam

bugün sözlükte bu adamın başlığı açıldı.https://eksisozluk.com/stand-upina-gulunmeyen-adam--4190436?a=popularşimdi bu hiç komik değil. ama aynı metni cem yılmaz yapsa herkes gülerdi. peki bu işin sırrı ne? ses tonlaması mı? söyleme hızı mı? vurgu mu? el kol hareketi mi? insanlar neye gülerler? (komi
bugün sözlükte bu adamın başlığı açıldı.
eksisozluk.com
şimdi bu hiç komik değil. ama aynı metni cem yılmaz yapsa herkes gülerdi. peki bu işin sırrı ne? ses tonlaması mı? söyleme hızı mı? vurgu mu? el kol hareketi mi? insanlar neye gülerler? (komik bir olayı birisi anlatırken hiç komik olmayabilir, sıradan bir olayı başka biri anlatırken çok komik hale getirebilir.)
gonul_isleri
(01.10.18)
ben de izledim sözlükte görünce.
konuları birbirine bağlama kısmı bence çok sert. dan diye konu geçiyor.
taklit yeteneği yok. mimikler, tavırlar oturmamış.
bunlar cem yılmazda en üst noktadaki şeyler.
tespitler de meh yani. şu an cem yılmaz aynı şeyleri anlatılsa gülerler ama ilk defa anlatıyor olsa bu seviyeye gelemez.

insanlar neye güler kısmına gelince de nerede hatırlamadığım bir yerde okumuştum, insanlar şaşkınlık yaratan, beklenmedik şeylere gülüyor. en en basit örneği, biri düşünce gülmek, biri osurunca gülmek. tespitler de bu şekilde, örneğin bana çok komik gelen "little little in to the middle" salata esprisi aslında sürekli etrafımızda olan ama gösterildiğinde en altta şaşırdığımız bu yüzden komik gelen bir şey.


ilkot
(01.10.18)
kendini rezil etsin diye çıkarmışlar zaten. herhangi bir mahalle kahvesine git bundan daha iyi hikaye anlatan en az 1-2 adam bulursun.


adamın metni iğrenç vasatlıkta. üstüne anlatamıyor da. cem yılmaz'ın da bazı esprileri bayattır ama asla bu seviyeye kadar inmez. ayrıca adamda ne punchline var, ne konular arası geçiş var, ne taklitler başarılı, konuların kendisi de itici. 120'yle araba sürerken makyaj yaptığı için kaza yapıp cehenneme giden kadın nasıl bir konu amk. daha gösterinin onuncu saniyesinde izleyiciyle aranda hiçbir yakınlık kuramamışken fazla ofansif olmuş. adamın bir gösterinin nasıl tasarlandığıyla ilgili hiçbir fikri yok.

cesario,
bilimsel açıklaması var mı bilmiyorum da birkaç yıldır cringe diyoruz bu duyguya.


sir gawain
(01.10.18)
Yukaridakilere katilmiyorum, Cem Yilmaz birebir aynisni yapsa gulerdi insanlar. Adam sahneye cikip merhaba diyor millet kahkahayi basiyor bunun otesi yok. Abartmiyorum gercekten boyle. Cunku insanlar sartlarnmis adam komik, simdi gulecegim diye.
Cem yilmaz kendini komik diye kabul ettirmis bir sefer. O saatten sonra osursa guler insanlar. Bu adamin yukaridaki arkadaslarin yazdiklarinin disinda onemli bir sikintisi da altyapisi olmamasi. Yani popularite altyapisi.


stavro
(01.10.18)
(6)

Ukraynayi bilenlere gezi sorusu

Selam millet. Şimdi Odessa dayim. Odessa lviv minsk kiev diye plan yapmıştım ama Ukrayna buyuk bir ulkeymis ve Odessa lviv arasi baya mesafe varmış. Buralar icin bilet bulmakta zorlaniyorum. Hep alınmış biletler. Simdi sorum su. 20 agustosta Kiev den dönüş biletim var. Lviv i aradan cikarsam mi? Ode
Selam millet. Şimdi Odessa dayim. Odessa lviv minsk kiev diye plan yapmıştım ama Ukrayna buyuk bir ulkeymis ve Odessa lviv arasi baya mesafe varmış. Buralar icin bilet bulmakta zorlaniyorum. Hep alınmış biletler. Simdi sorum su. 20 agustosta Kiev den dönüş biletim var. Lviv i aradan cikarsam mi? Odessa kiev minsk kiev mi yapsam? Yoksa 1 2 gun daha odessada takilip sonra mi lvive gitsem? Ya da baska tavsiyeniz var mi? Odessa kiev lviv minsk kiev yapsam veya odessa kiev minsk lviv kiev yapsam sacma mi olur? Cok mu yola gider? Tavsiyeleri alayim.
gonul_isleri
(10.08.18)
Ben gezmedim ama Lviv en güzel şehri diye biliyorum.


havadakarada
(10.08.18)
Lviv'i aradan çıkartma bence, gör. Ben odessayı gezmedim, bilmiyorum ama Lviv görülmeye değer.
Odessayı çok uzatma, diğerlerine de git bence. Bir de yanılmıyorsam şehirler arası tren var, ona bibak.


Sen tek günlük piknikçi yorumlarına bakma. Kiev'e git. En büyük şehir ayrıca başkent. Ben 7 gün kaldım doyamadım.


Yazdiginiz 4 sehre de gittim, tek gunluk piknikci degilim ve en cok Lviv'i begendim. Yalniz Lviv' den Minsk' e her gun tren yoktu ben oradayken, Eylul ayinda 2-3 gunde 1 vardi, tren tarihlerine bakin eger Minsk treninin gunu sacmaysa Lviv' e gitmeyin hic.

Ben olsam 1-2 gun Odessa'da harcayacagima Lviv'e giderdim.


orange coffee
(10.08.18)
geçen hafta arkadaşlar ukrayna'daydı. bence de aradan çıkartmayın çok güzel fotolar paylaştılar lviv'den. hatta siz sorunca tekrar girip baktım facebook'tan. kesinlikle gidin.


naksidil
(10.08.18)
kiev de lviv de gayet güzel. asıl soru lviv'e gitmek için odessa-lviv-minsk-kiev rotasına odessa-kiev-minsk-kiev rotasından ne kadar fazla para vereceksin? eğer fazlaysa lviv'i es geç nasıl olsa ileride lviv'e ucuz uçuş bulursun, batı ukrayna turu yaparsın. (lviv-ivano frankivsk-çernivtsi gibi)


(2)

yurtdışı seyahat sigortası

belarusta seyahat sigortası zorunluymuş. onun için seyahat sigortası alacağım. özellikle belarus için diye yazılıyor mu? bu sigortayı ingilizce olarak mı düzenliyorlar? hemen 1 günde yapılır mı? maliyeti aşağı yukarı ne tutar?
belarusta seyahat sigortası zorunluymuş. onun için seyahat sigortası alacağım. özellikle belarus için diye yazılıyor mu? bu sigortayı ingilizce olarak mı düzenliyorlar? hemen 1 günde yapılır mı? maliyeti aşağı yukarı ne tutar?
gonul_isleri
(06.08.18)
unico sigorta'dan bak. tüm avrupa olanı seç. 5-6 eur fiyatı vardı. ingilizce-türkçe hepsi sana gelecek pdf dosyasında var.


efreet sultan
(06.08.18)
diğer bankaları bilmiyorum ama iş bankası hesabın varsa oradan şrak diye yaptırabilirsin. firmadan firmaya değişiyordur belki bilmiyorum ama iş bankası'ndaki (anadolu sigorta idi sanırım) seçeneklerde direkt belarus yoktu, "tüm avrupa ülkelerini kapsayan" seçeneğini işaretliyordum ben (bir de "schengen bölgesi" için vardı yanlış hatırlamıyorsam).

internet üzerinden yaptırırsanız anında düzenlenir. pdf olarak e-mail adresinize isteyebilir ya da doğrudan çıktısını alabilirsiniz. maliyeti güne bağlı olarak değişmekle birlikte 100 lirayı geçmez ama yanlış hatırlamıyorsam dolar/euro üzerinden yapıyorlar, o yüzden şu an biraz daha pahalı olabilir.

türkçe ve ingilizce olarak düzenleniyor. belarus için yeterli. bana "niye rusçası yok bunun" falan diye sormamışlardı. pasaport polisi falan olup da ingilizce okuyamayan adam sktirsin gitsin zaten eheh.


der meister
(06.08.18)
(7)

Cevap vermemek çok kötü bir davranış değil mi

Mesela bir erkeğin tanışmak istediği birisi var. Veya az muhabbeti olan birisi var. Erkek kıza mesaj yazıyor, bu Whatsapp olabilir Instagram olabilir. Ama kız cevap vermiyor. Bu ayıp değil mi? Cevap vermemek. Konusmak istemiyorum yazabilir, meşgulüm yazabilir. Bana çok ayıp bir şeymiş gibi geliyor.
Mesela bir erkeğin tanışmak istediği birisi var. Veya az muhabbeti olan birisi var. Erkek kıza mesaj yazıyor, bu Whatsapp olabilir Instagram olabilir. Ama kız cevap vermiyor. Bu ayıp değil mi? Cevap vermemek. Konusmak istemiyorum yazabilir, meşgulüm yazabilir. Bana çok ayıp bir şeymiş gibi geliyor. Ben mi yanlış düşünüyorum?
gonul_isleri
(03.08.18)
Turk kizi mi


bi kız arkadaşım mekanda instagram isteyen kişileri zoraki takipleşiyordu, bir sonraki gün engelliyordu.

cevap yazmamak, engellemek kabaca evet fakat bazen öyle tipler çıkıyor ki kurtulmak mümkün olmuyor. benim de başıma geldi, bazen engellemesini istedim bazen yazmamak adına ben engelledim. yapacak birşey yok.

cevap vermemek kitabımda yok bu arada.


false pretension
(03.08.18)
Ayıp.

Karşı taraf rahatsız edici bir şey yapmadığı sürece cevap verilmeli. Cevap verilmek istenmiyorsa medenice belirtilmeli diye düşünüyorum. En kötü kısa kesip bahaneler sunulur. Karşı taraf da bir yerden sonra anlar.


Amaranta ursula
(03.08.18)
aynısının takip isteği gönderip cevap vermeyeni var, ona normal gözüyle bakıyorum :)


Coyote
(03.08.18)
Ayıp değil.
Malesef herkes "ha istemiyomuş tamam" diyip bitirmiyor meseleyi. En azından cevap verdi, istemese hiç yazmazdı, az daha zorlayayım kafasında çoğu erkek. Bunlara önlem almak için mecbur kabalaşıyorsunuz.


megalomaniac
(03.08.18)
Bence ayıp değil ya. Kiminle konuştuğuna göre değişir, bir iki konuşup görüşüp sonra çok da ısınamayınca salmak isteyebiliyor insan veya hayatın olağan akışı öyle gerektirebiliyor bazen. Çok da şeyapmamak lazım.


fırt
(03.08.18)
anahtar kelime, sana öyle geliyor. bana da öyle geliyor. bizim hüsamettin'e de öyle geliyor mesela. kimisine öyle gelmiyor. kimisi ise siktir ediyor. ne yapalım, insanların istediğimiz gibi davranmasını sağlayamayız. biz de onlara istedikleri gibi davranıp cevap vermeyiz olur biter


haykorsamdunyaya
(03.08.18)
(4)

Tatil Tavsiyesi

7 ağustostan 26 ağustosa kadar boşum. yani 20 günlük boşluğum var. pasaportum var. ukrayna, moldova, belarus, karadağ sırbistan, bosna, makedonya gibi ülkelere vizesiz gidilebiliyor. gerek yurt içi gerekse yurt dışı olarak nasıl bir tatil önerirsiniz? şuraya illa ki git dediğiniz bir yer var mı?
7 ağustostan 26 ağustosa kadar boşum. yani 20 günlük boşluğum var. pasaportum var. ukrayna, moldova, belarus, karadağ sırbistan, bosna, makedonya gibi ülkelere vizesiz gidilebiliyor. gerek yurt içi gerekse yurt dışı olarak nasıl bir tatil önerirsiniz? şuraya illa ki git dediğiniz bir yer var mı?
gonul_isleri
(03.08.18)
Ben daha gitmedim ancak kotor çok güzel görünüyor. Ayrıca belgrad’a gidicem bende 14’ü gibi. Gidip gelince yazarım :))

Yalnız uçak fiyatları uçmuştur.


herospower
(03.08.18)
hocam saydığınız ülkelerin hepsi güzel ama moldova kişinev de 1 gün 2 gün iyi daha fazlası sıkıyor çok gezilip görülecek yer yok (çok güzel şarap mahzenleri var)

ukrayna kiev güzel mutlaka görün derim

diğer saydığınız tüm balkan ülkeleri çok sakin oralarda en az bir kere görülmeye değer
belarus şu anda biraz pahalı diğerlerinin hepsi bize göre ekonomik ülkeler

ben her birerini ayrı ayrı gördüm ve bazılarına iki kere gittim


ahtingir
(03.08.18)
Kiev +1


muti
(03.08.18)
kotor+1


pochina
(04.08.18)
(8)

Yurtdışında Doktora Araştırması Yapmak - Finlandiya vs İspanya

Yurtdışında doktora öğrencisi olarak araştırma yapmaya gideceğim. Seçenekler İspanya ve Finlandiya. Sizce hangisine gitmeliyim? Eğitim olarak iki yer de çok iyi. Çok arada kaldım.Yaşam masraflarını filan çok önemsemeli miyim? Veya iklim koşullarını çok önemsemeli miyim? Finlandiya için bunlar bizden
Yurtdışında doktora öğrencisi olarak araştırma yapmaya gideceğim. Seçenekler İspanya ve Finlandiya. Sizce hangisine gitmeliyim? Eğitim olarak iki yer de çok iyi. Çok arada kaldım.
Yaşam masraflarını filan çok önemsemeli miyim? Veya iklim koşullarını çok önemsemeli miyim? Finlandiya için bunlar bizden farklı olacak. 1 yıllığına gitmeyi planlıyorum. 6 ay ile 1 yıl arası yaşayacağım.
Nereyi tavsiye edersiniz?
(Şehirler: Helsinki ve Granada)
gonul_isleri
(31.07.18)
Ispanya.


chitosan
(31.07.18)
ispanya


nodrama
(31.07.18)
2 ülkeye de gittim, İspanya diyorum.


archery
(31.07.18)
İspanya ev sevdiğim ülkelerden biri ama bence turistik olarak İspanya, akademik olarak Finlandiya. Ayrıca Kuzey ülkelerinin kültürü, toplum yapısı, düzeni, iklimi vs vs çok farklı geliyor, o yüzden yerinde yaşayıp deneyimlemek isterdim.


peggy
(31.07.18)
Uzun sure gitseydiniz, temelli tasinsaydiniz iklim sartlari gercekten onemli olurdu ama 1 yil zaten zirt diye geciyor. Bir yil sikinabilirsiniz, buyuk bir etkisi olmaz. Yine de sizin iklime verdiginiz oneme bagli;

Ben Ispanya'ya arastirma icin 7 ay gitmistim, ayni donemde oda arkadasim 5 ay Tampere'ye gitti. Ben Ispanya'ya asik olarak ve aglaya aglaya dondum. Arkadasim Tampere'yi begendi, gezindi ama normal dondu. Biraz da beklentilerle ilgili bu. Ispanya sen sakrak insanlarin oldugu asiri rahat bir memleket, arkadasimin anlattigina gore Finler de soguk insanlar degillermis ama uluslararasi ortam daha fazlaymis bize gore.

Ispanya daha ucuz, Finlandiya daha pahali. Arkadasim 4 patlicani 8 Euro'ya aldigindan bahsetmisti. Ayni donemde ben Ispanya'da cilegi kasayla aliyordum. Yeme icmede pahali Finlandiya, bazi urunler Ispanya'dan geliyor zaten.

Bir sorun da su, ben Valencia'ya arastirmaya gitmistim (bir muhendislik bolumune), normalde konferansta zorlansalar da kasarak Ingilizce konusan insanlar, ben laboratuvarlarina katildigimda "Konferansta degiliz, sen buradasin" diyerek Ingilizce konusmadilar. 10 kisilik laboratuvardaydik, 4'u hic Ingilizce bilmiyordu "I went home" deyince kitlenip kaliyorlardi. Diger dort kisi zorlasa konusuyor ama konusmak istemiyordu. Iki Fransizla Ingilizce konustum ilk gittigimde. Kampusteki ogrencilerin de cogu Ingilizce bilmiyordu. Benzer sekilde ev arkadaslarim ve ev sahibim de Ingilizce bilmiyordu. Danismanimla konustugumda "Su anda azaldi bayagi ama ulkede genel olarak bir Amerika nefreti var. Genelde okullarda ikinci dil olarak Fransizca okutuluyor. Buyuk oranda akademisyen ve is adami cocuklari Ingilizce ogrenenler" demisti. Bir de eyalet dili olayi var; bir ders sabah Ispanyolcaysa, ayni ders ogleden sonra o eyaletin dilinde de aciliyor ama Granada zaten Endulus'te sayilir; orada cogunlugun konustugu farkli bir dil yok. O acidan sansli olabilirsiniz ama kisa surede derdinizi anlatacak kadar Ispanyolca ogrenmelisiniz. Barcelona ve Madrid o acidan sansli; oradaki ortamlarda rahat Ingilizce konusuluyor ama Granada o kadar enternasyonel bir ortam sunmayabilir ama bir sure sonra kolay kaparsiniz.

Bunlarin disinda secim icin bunlardan daha onemli olani ve asil size gerekecek olan kismi, danismaniniz. Hangi danismanin yayin sayisi ve kalitesi, uluslararasi gorunurlugu daha fazla ise onu secmeye dikkat edin. Atiyorum "Oh Ispanya guzelmis" dersiniz ve o sirada yayin cikarmazsiniz, o zaman ziyaretiniz cv'nizde tatile gitmis gibi gorunur ve hos olmaz. Orada calisacaginiz profesorle ilgili yorumlari bulup okuyun, ogrencilerine e-posta gonderip sorun (dedikodu yapar sekilde degil), son 5 senede kac yayin cikardigina bakin ve sizi kim uretici hale getirecekse onu secin.


aychovsky
(31.07.18)
çok teşekkür ederim yorumlarınız için. ispanyayı seçtim. akademik olarak iki hoca da çok iyiler. diğer alternatifleri bu yüzden elemiştim zaten. önceliğim oralarda geçinebilmek oldu şimdiki düşüncemde.


gonul_isleri
(31.07.18)
baska bir bilgi olmaksizin - finlandiya illa ki ispanya'ya gore daha gelismis ve saygin bir ulke. ispanya turkiye'nin bir tik ustu.


hot potato
(31.07.18)
Ben Finlandiya'yı seçerdim. Eğitim öğretim deyince aklıma ilk Finlandiya geliyor. Çomar İspanyollardan nefret etmem de büyük etken tabii. Bomboş millet.


(2)

yurtdışında üniversitelerde projede çalışacak eleman

doktora öğrencisiyim. yurtdışındaki üniversitelerdeki projeler için çalışmayı planlıyorum. staj tipi bir şey olabilir. proje bazlı çalışmak olabilir. veya buna benzer şeyler. bu tip ilanları nerelerden takip edebilirim. sanırım merkezi bir ilan sitesi yok. üniversitelerin sitelerinden tek tek bakmak
doktora öğrencisiyim. yurtdışındaki üniversitelerdeki projeler için çalışmayı planlıyorum. staj tipi bir şey olabilir. proje bazlı çalışmak olabilir. veya buna benzer şeyler. bu tip ilanları nerelerden takip edebilirim. sanırım merkezi bir ilan sitesi yok. üniversitelerin sitelerinden tek tek bakmak mı gerekir? üniversite siteleri de pek düzgün olmuyor, aranan şeyleri yazmıyorlar genelde. ne tavsiye edersiniz?
gonul_isleri
(19.07.18)
ec.europa.eu

Doktoralar buradan bulunabilir de daha ayrıntılı bakmadım stajdı projeydi.


senolll
(19.07.18)
" staj tipi bir şey olabilir. proje bazlı çalışmak olabilir." gibi bir şeyi doktora öğrencisi konumunda olanlar için öyle ilanlı, duyurulu, başı-sonu belli bir programla yapılandırılmış bir şekilde yapan kaç yer var ki? benim alanımda hiç yok mesela.

lisans düzeyinde olur, bitirme projesi olur, yaz stajı olur, öğrenci hareketliliği hadi doktorada da olur- zaten doktorada başka program bilmiyorum, master diye bir şey zaten 1 projedir. yahut yeni mezun doktorsunuzdur, kariyer değiştirmeniz için olur vs.
ama doktoranın kendisine gelince sizden beklenen hali hazırda çoook spesifik 1 tane alanda çalışıyor olmanız.
yine sizden ve danışman hocanızdan beklenen bu konuda proje üretmeniz ve işbirliği yapmanız
size atıyorum trier üniversitesinde sizin alanınızda çalışan kişilerle irtibata geçer, ortak proje sunar, fon bulursunuz ya da sanayide partner bulur hocanız, siz proje elemanı olursunuz adamlardan bir uygulama öğrenirsiniz. gibi.
doktoranın olayı bu zaten.


niye ama
(19.07.18)
(3)

borsadan anlayanlara bir soru

borsada emirler var ya hisse senetleriyle alakalı. orada şu kadar adet alayım filan diye emir veriliyor. mesela 200 TL'miz var diyelim. şu hisseden 20 adet alayım 10 TL fiyatına gelince diye emir verebiliyorum. bu emiri böyle değil de toplam para üzerinden verebiliyor muyum? aynı örmek için elimde 2
borsada emirler var ya hisse senetleriyle alakalı. orada şu kadar adet alayım filan diye emir veriliyor. mesela 200 TL'miz var diyelim. şu hisseden 20 adet alayım 10 TL fiyatına gelince diye emir verebiliyorum. bu emiri böyle değil de toplam para üzerinden verebiliyor muyum? aynı örmek için elimde 200 TL var şu hisseden 200 TL'ye kaç tane alınıyorsa o kadar almak istiyorum şeklinde?
gonul_isleri
(19.07.18)
Satın alma emri iki şekil oluyor. Piyasa fiyatından (market buy) ve limitli satın alma (limit buy) eğer limitli satın alma emri verirseniz emir verdiğiniz seviyenin altına düşünce alır. O seviyeye gelmezse emir gerçekleşmez. Hemen almak istiyorsanız piyasa fiyatından emir verirsiniz. O an için alabileceği en iyi fiyattan alır.

Eğer hacimli işlem yapıyorsanız. Kağıt 10TL civarında iken piyasa fiyatından al dediğinizde bir kısmını 10.10, bir kısmını 10.50, kalanını 11TL'den alabilir. Limitli al dediğinizde de istediğiniz fiyattan bulamazsa hiç almayabilir.


zombi
(19.07.18)
"şu hisseden 200 TL'ye kaç tane alınıyorsa o kadar almak istiyorum"

O zaten bildiğin 200tl/hissenin anlık fiyatı oluyor.


noluyo yaa
(19.07.18)
noluyo yaa
fiyatlar değişiyor ya ondan diyorum. fiyat 10 tl ise 20 tane alırım ama fiyat 10.01 olduğu anda 9 tane alabilirim ve verdiğim emir boşa gider. işlem yapmamış olurum.

zombi
aslında şundan dolayı sordum. arka arkaya 3 zincir emir verdim. 1-2-3 zincirleme şeklinde.
1) a hissesini piyasa fiyatından sat
2) b hissesini piyasa fiyatından sat
3) c hissesinden piyasa fiyatına göre al diye
her ihtimale karşı c hissesinden az aldım. yani a ve b'yi sattığı anda gelen para, c hissesine baya baya yetecekti.
1 ve 2 işlemlerini yaptı sırayla ama 3.yü yapmamış. bakiye yetersiz demiş. ama böyle bir durum yoktu. bundan dolayı bu soruyu sordum. tüm parayla c al gibi bir emir vermeyi planlıyorum.


gonul_isleri
(19.07.18)
(1)

pasaport almak garanti mi

pasaport almadan önce para yatırılıyor ya, pasaport almak garanti olur mu? o paranın yanma ihtimali olmaz değil mi? normal vatandaştan bahsediyorum, uç durumlar hariç.
pasaport almadan önce para yatırılıyor ya, pasaport almak garanti olur mu? o paranın yanma ihtimali olmaz değil mi? normal vatandaştan bahsediyorum, uç durumlar hariç.
gonul_isleri
(02.06.18)
Vize değil bu. Parasını yatırıyorsun. Pasaportu alıyorsun. Bitti.


denizgonen
(02.06.18)
(4)

salataya ne kadar yağ, nar ekşisi, limon katılmalı?

1 tabak salata olduğunu düşünün. salata tabağı kadar. buna ne kadar zeytinyağı, nar ekşisi ve limon katılmalı? bunun oranını bir türlü iyi ayarlayamıyorum. nasıl lezzetli olur? ya da hepsinden katmayayım mı?salata: karalahana + kırmızı biber + mısır taneleri + azıcık naneayrıca tavsiyeleri alayım :)
1 tabak salata olduğunu düşünün. salata tabağı kadar. buna ne kadar zeytinyağı, nar ekşisi ve limon katılmalı? bunun oranını bir türlü iyi ayarlayamıyorum. nasıl lezzetli olur? ya da hepsinden katmayayım mı?
salata: karalahana + kırmızı biber + mısır taneleri + azıcık nane

ayrıca tavsiyeleri alayım :)
gonul_isleri
(02.06.18)
nane ile nar ekşisi olmaz gibi, yağı da bir kez gezdirin yeter. limonu ne kadar ekşi istiyorsanız...


oekuklu
(02.06.18)
Ben genel olarak 2 çorba kaşığı yağ ve bolca nar ekşisi koyuyorum. Bolca derken 4 5 çorba kaşığını buluyordur. Naneyle nar ekşisini de çok severim. Sadece kış salatası dediğimiz havuç mor lahana marul
olan salatalara nar ekşisi yerine limon koyuyorum.


curukturpkokusu
(02.06.18)
Yarım limon, bol zeytinyagi. Ben zeytinyagini yarim cay bardagi falan koyuyorum. Belki daha fazla. Nar eksisi atmam ama bi kere uzerinden gezdirin yeter


veritaslibertas
(02.06.18)
Bir tabaksa eğer, hepsi için yarım yemek kaşığı yeterli. Nar ekşisi yerine yine yarım yemek kaşığı sirke de olur.
Bir salatanın demirbaşları domates soğan salatalık ve sivri bir biberdir.


1adam
(02.06.18)
(1)

Memur yıllık izinlerinde haftasonu sayılıyor mu

Mesela 2 hafta izin almak istiyorum. 5 + 5 günden 10 günlük iznim mi gider?Yoksa 5 + ctesi + pazar + 5 günden 12 gün mü iznim gider? İnternette çelişkili yazmışlar.
Mesela 2 hafta izin almak istiyorum. 5 + 5 günden 10 günlük iznim mi gider?
Yoksa 5 + ctesi + pazar + 5 günden 12 gün mü iznim gider? İnternette çelişkili yazmışlar.
gonul_isleri
(28.05.18)
hafta sonu gider maalesef


adivar
(28.05.18)
(5)

yaz tatilinde yurtdışı gezisi

yaklaşık 3 hafta gezmeyi düşünüyorum. vizesiz avrupanın bazı ülkelerine gidiş yapılabiliyor. bunun dışında kore, japonya, arjantin, brezilya gibi uzak ülkeler de var vize istemeyenler arasında. schengen vizesi alıp avrupadaki alanımı da genişletebilirim. nereleri tavsiye edersiniz? ne tip bir gezi p
yaklaşık 3 hafta gezmeyi düşünüyorum. vizesiz avrupanın bazı ülkelerine gidiş yapılabiliyor. bunun dışında kore, japonya, arjantin, brezilya gibi uzak ülkeler de var vize istemeyenler arasında. schengen vizesi alıp avrupadaki alanımı da genişletebilirim. nereleri tavsiye edersiniz? ne tip bir gezi planı çıkarmalıyım? tek başıma olacağım. her yeri hızlı hızlı 1 2 günde gezmek mi yoksa biraz durup 3 4 gün gibi vakit geçirmek mi mantıklı?

- çok lükse düşkün değilim. çok yıldızlı oteller yerine hostel gibi yerlerde de kalabilirim.
- bütçeyi çok düşünmedim açıkçası ama 5000 TL olabilir. daha yükseği de zorlarım.(uçak biletletini hesaba katmamışım bunu düşünürken uçak biletleri hariç 5000 diyeyim)
- temmuz veya ağustos ayında gezerim muhtemelen.
- ingiltere gibi hem vize problemi olan hem de aşırı pahalı olan yere gitmesem daha iyi.
- mesela sadece güney amerika mı gezsem. arjantin brezilya şili filan. değer mi oralara gitmeye?
gonul_isleri
(27.05.18)
bütçenizle ve ne görmek, ne yapmak istediğinizle o kadar bağlantılı ki. "vize istemeyen ülkeler var ama vize de alabilirim" diyerek dünyadaki neredeyse tüm ülkeleri havuza almışsınız, ne arzu ettiğinizle ilgili biraz daha detay verebilirseniz eminim yardımcı olan çıkacaktır.


tejeve
(27.05.18)
doğru çok genel sormuşum :) hemen ekleme yapayım


gonul_isleri
(27.05.18)
5000 lira yaklaşık 900 euro, gidiş-geliş uçak biletine 800-900 lira verseniz, (150 euro), 3 hafta içinde şehir değiştireceğinizi düşünürsek aradaki ulaşım da en az 3 vesait yaparsınız 45-50 euro, toplamda 195-200 euro ulaşım masrafınız olacak.

Bunu 900 eurodan çıkardığımızda 700 euro kalır.

Konaklamayı gecelik 30 euro'ya hallettiğinizi varsayarsak 20 gece zaten 600 euro.

3 hafta boyunca yeme içmeye 100 euro kalıyor.

Avrupa olsun derseniz Balkanlar yahut doğu bloku ülkeleri olabilir. Ya da süre kısaltılabilir, yaz dönemi pahalı bir dönem.

Bana kalırsa 2 haftaya düşürüp arabayla Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan Adriyatik kıyı turu yapılabilir. Yaz rotası.

edit: o vizesiz uzak ülkeler için bilet fiyatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim


tejeve
(27.05.18)
g.amerika ve uzak doğu zor. benim tavsiyem schengen alıp, planınızı 1 hafta yapın. aşağıdaki seçeneklerden biri uygun olabilir.

ispanya-portekiz
hollanda-belçika-fransa
almanya-çek-macaristan-avusturya
italya


axl
(27.05.18)
üç hafta güney amerika o bütçenin yaklaşık beş katına mal olur


schwannoma
(28.05.18)
(1)

yeni kimlikle yurtdışında çıkış

ukraynaya gideceğim. yeni kimliğim var ama çamaşır makinesinde yıkandı :)manyetiği filan bozulmuş mudur? manyetiğini okutuyorlar mı ülkeden çıkarken veya ukraynada giriş yaparken? yoksa kimlik olması yeterli mi? eğer manyetiği önemli ise nüfus müdürlükleri kontrol edebilir mi bozulup bozulmadığını?
ukraynaya gideceğim. yeni kimliğim var ama çamaşır makinesinde yıkandı :)
manyetiği filan bozulmuş mudur? manyetiğini okutuyorlar mı ülkeden çıkarken veya ukraynada giriş yaparken? yoksa kimlik olması yeterli mi? eğer manyetiği önemli ise nüfus müdürlükleri kontrol edebilir mi bozulup bozulmadığını?
gonul_isleri
(24.04.18)
kimlik üzerindeki chip yıkanmakla bozulmaz.


orpheus
(24.04.18)
(2)

araba yıkama sorusu

arabayı yıkama yerine gittim yıkadım ama bir sürü iz kaldı. bu izler nasıl geçer? ilk önce suyla yıkadım sonra köpük attım. köpüklüyken süngerle temizledim dışını sanırım lekeler de bu sırada oluşmuş. sonra tekrar suyla yıkadım. daha 1 dakika geçmeden araba kuruyor ve lekeler oluşuyor. öğleleyin yık
arabayı yıkama yerine gittim yıkadım ama bir sürü iz kaldı. bu izler nasıl geçer?
ilk önce suyla yıkadım sonra köpük attım. köpüklüyken süngerle temizledim dışını sanırım lekeler de bu sırada oluşmuş. sonra tekrar suyla yıkadım. daha 1 dakika geçmeden araba kuruyor ve lekeler oluşuyor. öğleleyin yıkamıştım ve yıkama yerinin çatısı yoktu yani açık havaydı. ondan dolayı mı oluyor bu? arabayı gölgede veya gece yıkamak mı lazım?

(lekeden kasıt su damla izleri veya silindiğini belli eden izler)
gonul_isleri
(23.04.18)
Araba gölgede ve serin havada yıkanır. Evet çok çabuk kuruduğu için iz kalıyor. Kaporta sıcakken de yıkamayın, gövde soğusun, ondan sonra yıkayın.


orient blue
(23.04.18)
kireçli su ise iz bırakmış da olabilir.

bildik yerlerde yıkamak ve iyice havlu ile kurutmak lazım.


cedex
(23.04.18)
(1)

bilgisayardan anlayanlara soru

https://imgs.xkcd.com/comics/password_strength.pngbu karikatürdeki hesaplamayı anlamadım. 28 bit ve 44 bit nereden nasıl geliyor?
imgs.xkcd.com

bu karikatürdeki hesaplamayı anlamadım. 28 bit ve 44 bit nereden nasıl geliyor?
gonul_isleri
(14.04.18)
(7)

dışarıda kavga eden sevgililer

dışarıda sokakta filan bazen sevgililer kavga ediyorlar ya oğlan kıza bağırıyor kız gitmeye çalışıyor filan illa ki benzer şeylere denk gelmişsinizdir. bu tip durumlarda ne yapmak lazım? olaya müdahele etmek mi hiç karışmamak mı?
dışarıda sokakta filan bazen sevgililer kavga ediyorlar ya oğlan kıza bağırıyor kız gitmeye çalışıyor filan illa ki benzer şeylere denk gelmişsinizdir. bu tip durumlarda ne yapmak lazım? olaya müdahele etmek mi hiç karışmamak mı?
gonul_isleri
(24.03.18)
Bir taraaf digerine siddet uygulamadigi surece "Kari koca arasina girilmez" taktigini uyguluyorum.


aychovsky
(24.03.18)
şov +1

umut sarıkayanın kavga eden çift karikatürü aklıma geldi yolun ortasında durmuşlar kız sert sert bakıp "ekrem dedim!!1" diyordu bulamıyorum bulunca eklerim :(

edit: buldum :d goo.gl


regenbogen
(24.03.18)
şov değil, bazen kız da gitmiyor sen gitsin istiyorsun o asla gitmiyor, sinirler daha da geriliyor.

Ama ortada fiziksel şiddet yoksa ve fiziksel olarak güçlü taraf uzaklaşmaya çalıştıkça diğeri üstüne gidiyorsa asla müdahale edilmemesi gerekir.

Bu tür anlık refleks göstereceğimiz olaylarda ihtiyacı olduğu anda, ihtiyaç duyanı korumalıyız. yani eğer işin yoksa ve tedirginsen çok yaklaşmadan uzaktan biraz takip edersin, çocuk ya da kız sapıtıp fiziksel olarak saldırırsa müdahale edersin, öteki türlü zaten gergin olan havayı daha da germekten başka bir işe yaramaz ''hoop birader'' demek.


mete kudur
(24.03.18)
niye karışalım ya? ne derler, 'onlar barışır olan sana olur.' kız sanane diye basarsa çığlığı görürsün. şiddet varsa şiddet uygulayana şiddet göstermek de farzdır, başka bi boktan anlamıyor çünkü şerefsizler.


mehmed resad
(24.03.18)
Hiç ilgilenmiyorum.


Dayak bile olsa karışmamak en iyisidir. Sokak ortasında sevgilisini/karısını döven adam o gözü dönmüşlükle bıçak çekip sana da saldırır. Tanımadığın hiç bir kadının hayatı senin hayatından önemli değildir. Hatta eşin, kardeşin annen vs. hariç tanıdığın kadınların da hayatı insanın kendi hayatından önemli değildir. Erkek olarak doğmak adalet dağıtıcı kahraman olmayı zorunlu kılmaz. Tanımadığın bir kadının yanlış bir tercihte bulunması senin hayatını kaybetmenle sonuçlanabilecek bir ihtimal doğuruyorsa bu tercihin sonuçlarına bulaşmamak en doğrusudur.

Yine de bir şey yapmak istiyorum dersen polisi arayıp olay yerinden uzaklaşabilirsin.

www.ntv.com.tr


once
(24.03.18)
"drama queen'lere bak" diyorum içimden. büyük çingenelik bence. hayatta karışmam.


ravenclaw
(24.03.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.