Giriş
(8)

Kediyi kuru mama yemekten vazgeçirme

5 yaşında kısır dişi bir kedim var ve bugüne dek sadece tahılsız olarak etikletlenmiş orijen, acana ve n&d mama yedi. kuru mamaya aşırı bağımlı durumda ve yaş mama ya da çiğ ve/veya pişmiş et ürünlerini yememekte ısrarcı.Yaş mamayı tamamen bırakıp çiğ beslenmesini istiyorum. İnternette birçok güzel
5 yaşında kısır dişi bir kedim var ve bugüne dek sadece tahılsız olarak etikletlenmiş orijen, acana ve n&d mama yedi. kuru mamaya aşırı bağımlı durumda ve yaş mama ya da çiğ ve/veya pişmiş et ürünlerini yememekte ısrarcı.

Yaş mamayı tamamen bırakıp çiğ beslenmesini istiyorum. İnternette birçok güzel tarif buldum ama biliyorum ki önüne direkt olarak çiğ et koysam yemeyecek. Kuru mamadan çiğ ete nasıl geçmeliyim? Düşündüm ki %10 yaş mama ve %90 kuru mamayı karıştırıp önce yaş mamaya, ondan sonra da çiğ diyete alıştırmayı deneyebilirim ama ne kadar etkili olur emin olamıyorum.

Kuru mamaya bağımlı kedisini çiğ diyete geçirmeyi başaran varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(01.07.19)
Aç kalırsa yer. Yavaş yavaş yapabilirsiniz, biraz kuru mama verin, biraz çiğ et. Yemezse önünden alın, sürekli etrafta mama tutmayın, belli periyotlarla tekrarlayın. sonra sadece çiğ ete dönün. yemezse önünden tekrar kaldırın. dediğim gibi aç kalırsa yer, bağımlı oldu diye bir şey yok.


veritaslibertas
(01.07.19)
@veritaslibertas, vallahi bağımlı benim kedi. daha önce yaş mama yemesi için 24 saat kuru mama vermedim ama 24 saat boyunca bir defa olsun yaş mamayı yemedi. Kediyi 24 saatten fazla aç bırakmanın tehlikeli olduğunu öğrenince tekrar kuru mama vermek durumunda kaldım. tekrar denemedim ama şimdi iş ciddiye bindi, yedireceğim o yaş ve çiğ mamayı.

Öneri için teşekkür ederim.


gyroscope
(01.07.19)
Bu arada neden kuru mamadan vazgeçiriyorsunuz onu da sorgulamak istemiyorum ama, yani yiyebilir, alması gereken her şeyi alıyor zaten mamalardan. Olmazsa da çok da gerginlik yaratmayın derim hayvana. Bol şans.


veritaslibertas
(01.07.19)
yabancıların free feeding adlettikleri bir durum var, mamayı sürekli etrafta tutmakla eşdeğer. eğer kuru mamayı free feeding veriyorsanız önce bundan vazgeçin. sadece belli saatleri beslenme saati yapın, bunu da öncelikli olarak sadece kuru mamayla yapın. amacınız kedinizi beslenme saatine alıştırmak olsun.
beslenme saatine alıştıktan sonra çiğ mamayı kuru mama içine azar azar karıştırarak verin. %10 - %90 olarak başlayın ve bir hafta boyunca bu oranda verin, bir sonraki hafta %20 - %80 yaparsınız, ilerleyen dönemde çocuğun alışmasına bağlı bir şekilde bu oranları hafta bazında arttırırsınız.


@evde liyakat kalmamis, yaklaşık 10 gündür sabah ve akşam olamak üzere 2 sefer mama veriyorum. Ondan önce dediğiniz gibi mama hep mevcuttu mama kabında. Önceden bununla ilgili bir sorunum yoktu ama artık kilo olmaya başladı. Kedim obez değil hiçbir şekilde ama eskisi gibi sabit kiloda durmuyor, hareketli olsa da daha kolay kilo alıyor. 5 yaşına geldi artık, bu yüzden de kuru mamayı tamamen bırakmak istiyorum.

Öneri için teşekkür ederim.


gyroscope
(01.07.19)
merhaba,
yakın zamanda böyle bir siteyle (git: www.happytail.pet ) tanıştım, henüz denemedim fakat kısa bir süre içinde sipariş verip denemeyi düşünüyorum. belki sizin de düşüncelerinize uygun gelebilir.


oksijensiznefes
(01.07.19)
@oksijensiznefes, güzel bir girişim ama gönderdikleri kedi mamasının içinde kırmızı mercimek, tam buğday unu, bal kabağı, beyaz peynir, elma ve havuç mevcutmuş. Benim hazırlamak istediğim mamada sadece kemik, et, yağ, balık yağı, ciğer, yürek, yumurta ve bazı ek vitaminler olmasını istiyorum. Karbonhidrat ve diğer bitkisel besinler kullanmayı düşünmüyorum.

Teşekkür ederim.


gyroscope
(01.07.19)
Ben de bir ara kedimi çiğ beslemeye geçirmeye çalıştım. Bu sırada öğrendiklerim:

- Kedilerin çiğe geçmesi köpeklere nazaran daha zor, önce yaş mamaya oradan çiğe geçirmek lazım ama aylara yayılan bir süreçten bahsediyoruz.

- Raw for us diye bir marka var instagramda. Onların freeze-dried ürünleri var. Onlar denenebilir. (Çiğ ürünleri de var ama siz kendiniz yapacağınız için özellikle belirtmedim.)

- Yaş mama da yemiyor herhalde. Öyle anladım. Ama illa yiyeceği ve seveceği bir marka vardır diye düşünüyorum. Özellikle iyi marka mamalardan tek tek alıp denenebilir geçiş aşaması için.

- Sevdiği kuru mamayı toz haline getirip yaş mamanın üstüne serpebilirsiniz.

Araştırmalarıma göre kedilerin çiğe geçememesinde iki unsur var: İlki koku, ikisincisu doku. Kokudan yavaş yavaş uzaklaştırmak ve et dokusuna yavaş yavaş alıştırmak lazım işin kısası. Bu da deneme yanılma, mamaları karıştırma ve biraz inatla olabilir anca.


inawen
(01.07.19)
(1)

Yedpa Ticaret Merkezi'ne nasıl gidilir? [Ataşehir, Mimar Sinan Mah.]

Yedpa Ticaret Merkezine toplu taşıma ile en kolay nasıl gidebilirim? Avcılar'dan yola çıkacağım. Metrobüs ve/veya halkalı-gebze tren hattına yakınım.Teşekkür ederim.
Yedpa Ticaret Merkezine toplu taşıma ile en kolay nasıl gidebilirim? Avcılar'dan yola çıkacağım. Metrobüs ve/veya halkalı-gebze tren hattına yakınım.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(17.06.19)
metrobüs ile uzunçayır'a kadar gelirsin oradan yolun karşısına geçip 19T, 14A, 19K otobüslerine binebilirsin önünden geçmiyorlar ama yürüme mesafesine kadar gelebilirsin. belki daha yakında geçen ara. önerebilecek biri çıkar ama benim bilgim bu


road_tanker
(17.06.19)
(7)

Pastörize elma suyu

Merhabalar,10, 15 ya da 20 litre taze sıkılmış ve pastörize edilmiş, elma konsantresinden elde edilmemiş elma suyu arıyorum ama genelde belli markaların litrelik şişeleri satılıyor, 10 litre ve üzerinde satan bir yer bulamadım. İstanbul'da ya da internetten sipariş edebileceğim bir yer var mı?Teşekk
Merhabalar,

10, 15 ya da 20 litre taze sıkılmış ve pastörize edilmiş, elma konsantresinden elde edilmemiş elma suyu arıyorum ama genelde belli markaların litrelik şişeleri satılıyor, 10 litre ve üzerinde satan bir yer bulamadım. İstanbul'da ya da internetten sipariş edebileceğim bir yer var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(03.06.19)
kusura bakma hocam cevap değil ama merak ettim. neden 10-20 lt?


bonanza
(03.06.19)
@bonanz, hard cider yapacağım.


gyroscope
(03.06.19)
Konsantre'nin ne sakıncası var ki? teorik olarak aynısının su oranı azaltılmışı değil mi? Piyasayadaki yüzde yüz meyve sularını da konsantreden yapıyorlar çoğunlukla.


prizmatik
(03.06.19)
@prizmatik elma konsantresinin tadı yok. konsantre meyve suları sulandırıldıktan sonra aromalar ilave ediliyor ve çeşitli koruyucular ekleniyor. litrelik şişeler halinde satılan paztörize elma suları var ama her yerde bulunmuyor. mesela torku taze bahçem.


gyroscope
(03.06.19)
pastorize edilmiş olması şart değilse makine alıp evde sıkmak daha ucuza gelir sanıyorum.


kamile necaset
(03.06.19)
@kamile necaset elma memleketinde elmanın kilosu olmuş 4 lira 5 lira. Hallerde de fiyat aynı. Litrelik şişe almak daha ucuza geliyor ve elma suyunu dezenfekte etmeme gerek kalmıyor.


gyroscope
(03.06.19)
torku tam olarak dediğinizi yapıyor. elmayı sıkıp suyunu filtreden geçirip pastörize edip satıyor. ama iki sorun var;

1- içinde çekirdek de olduğu için, cider yaparken tadı bozulabilir.

2- toplu halde nereden bulursunuz bilmem.

bir ara vinomarket apple cider kiti satıyordu. ben yapmıştım, gayet de güzel olmuştu. sanırım ithal konsantre gibi bir şeydi.

edit: şurada da elma şarabı yapımı için önerilmiş.


babilbaligi
(03.06.19)
(4)

Kedinin tüylerindeki parazit?

Geçenlerde bir kedi sahiplendik. Ben bir defa, annem üç defa kedinin tüyleri arasında hakaret eden 1-1.5 mm boyutlarında, koyu kahve, siyah renklerinde, çok hızlı hareket eden, tüylerin arasında hemen kaybolan parazit gibi bir şey gördük.Kedide kaşınma, rahatsız olma belirtisi yok. İç ve dış parazit
Geçenlerde bir kedi sahiplendik. Ben bir defa, annem üç defa kedinin tüyleri arasında hakaret eden 1-1.5 mm boyutlarında, koyu kahve, siyah renklerinde, çok hızlı hareket eden, tüylerin arasında hemen kaybolan parazit gibi bir şey gördük.

Kedide kaşınma, rahatsız olma belirtisi yok. İç ve dış parazitleri yapılı. Kediyi sahiplendiğim kişiye ulaştım, kendisi bir defa öyle bir şey gördüğünü, veteriner hekime götürdüğünü ve bir şey bulamadıklarını söyledi. Yani bu garip şey en azından birkaç aydır kedinin tüyleri arasında takılıyor. Ürediğini sanmıyorum. Ürüyor olsa bu kadar zaman içinde bir sürü görüyor olmamız gerekirdi. Kanla beslenmiyor bile olabilir.

Ne olabilir? Ne yapmalıyım?
gyroscope
(04.07.18)
Piredir o. Ense damlası verir veteriner.


kobuzchu kiz
(04.07.18)
belki traş ettirilebilir ? dış parazit yapılmış ise ki yapılmış olmaması lazım.


oscar
(04.07.18)
Piredir, dis parazit yapilmasuna ragmen bazen olmeleri zaman aliyor. 3-4 gun gecip hala ölmedirse bir daha yaptirabilirsiniz.


red g
(04.07.18)
Kafamı karıştıran kısım da o. Bugün pire damlasını tekrar yapacağız ama iç dış parazit halihazırda yapılı. O yüzden kan emmeyen, deriyi ısırmayan bir canlı olduğunu düşünüyorum ama ne olabileceği hakkında bir fikrim yok. İnternetten onlarca parazit fotoğrafına baktım ve hiçbiri gördüğüm şeye benzemiyor.


gyroscope
(04.07.18)
(1)

Kedide pyometra

Dün gece 3.5 yaşındaki kedimde vajinal kanama olunca veterinere götürdüm ve şüphelendiğim gibi pyometra çıktı. 3 gün boyunca antibiyotik ve sonrasında rahmin alınmasına karar verildi.Kedisine pyometra teşhisi konan duyuruculara tecrübelerini sormak istiyorum. Neye dikkat etmek gerekir, neler yaşadın
Dün gece 3.5 yaşındaki kedimde vajinal kanama olunca veterinere götürdüm ve şüphelendiğim gibi pyometra çıktı. 3 gün boyunca antibiyotik ve sonrasında rahmin alınmasına karar verildi.

Kedisine pyometra teşhisi konan duyuruculara tecrübelerini sormak istiyorum. Neye dikkat etmek gerekir, neler yaşadınız, neler gördünüz?

Benim kedi şu anda iyi. Yemesinde içmesinde, oyun oynamasında bir sıkıntı yok. Kanama olmasa hasta olduğundan bile şüphelenmezdim.

Teşekkürler.
gyroscope
(27.08.17)
merhaba. benim kedim de 1 yaşını yeni geçtiği sırada pyometra olmuştu. eve geldiğimde bana karnını sevdirdi. o esnada vajinasından bir sıvı geldiğini fark ettim. sonrasında da kanlı olduğunu fark edince acilen veterinere götürdüm. 3 gün boyunca antibiyotik verildi ve sonrasında da ameliyat oldu. dikkat etmeniz kısım bence ameliyat sonrası. normal kısırlaştırma ameliyatı gibi yapmayacaklardır büyük ihtimalle. yandan değil de karın bölgesinden almak zorunda kalıyorlar rahmi. anestezi sonrası genelde 1-2 gün veterinerde kalması gerekebilir. bu süreçte bence en çok dikkat etmeniz gereken şey veterinerde enfeksiyonlu hayvanlarla aynı ortamda bulunmaması. benim kedim veteriner dönüşünde grip oldu ve tekrardan 5-6 gün boyunca grip tedavisi ile de uğraşmak zorunda kaldım. şimdi 4 yaşında :) kısırlaştırma sonrası kilo alacak. mama seçimine dikkat edin :) öpün, sevin, mıncırın :)


(1)

30 euro sınırı ne zaman yürürlüğe girecek?

Bugün Gümrük ve Ticaret bakanı yurt dışından yapılan alışverişlerde vergisiz geçişin 30 euro'ya düşürüldüğünü açıkladı ama bu uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bir bilgi bulamadım. 2017 yılından itibaren mi geçelri olacak yoksa bu uygulama şimdiden yürürlüğe girmiş midir?Bir de yurt dış
Bugün Gümrük ve Ticaret bakanı yurt dışından yapılan alışverişlerde vergisiz geçişin 30 euro'ya düşürüldüğünü açıkladı ama bu uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bir bilgi bulamadım. 2017 yılından itibaren mi geçelri olacak yoksa bu uygulama şimdiden yürürlüğe girmiş midir?

Bir de yurt dışındaki satıcıya faturayı kutuya fatura koyma, evde kendin sarmış gibi ya da numune gönerirmiş gibi paketleme yap desem, gümrük bunu yer mi?

Bakanın açıklaması: www.bloomberght.com

Teşekkürler.
gyroscope
(22.12.16)
ne yazık ki olmuyor. Gümrük memuru kutuyu açıp ürünü internette araştırıp belli bir fiyat sıkalası belirliyor ve sana ona göre vergi çıkartıyor.


(3)

CO2 tüpünü ucuza nasıl temin edebilirim?

2 ile 8 litre arasında, çok eski olmayan ve ucuz bir co2 tüpü arıyorum. Nereden bulabilirim? Teşekkürler.
2 ile 8 litre arasında, çok eski olmayan ve ucuz bir co2 tüpü arıyorum. Nereden bulabilirim?

Teşekkürler.
gyroscope
(14.12.16)
Bursa ise yardımcı olabilirim


paudi
(14.12.16)
Akvaryumculukta kullanılıyor, akvaryum forumlarından ikinci el bakabilirsiniz.


inawen
(14.12.16)
@paudi, istanbul'dayım hocam. Belirtmeyi unutmuşum. Burada bursan marka tüpler var ama kime sorsam yüksek fiyat söyledi.


gyroscope
(14.12.16)
(12)

CPU'nun bu şekilde çalışması normal mi?

Intel i7 4700HQ 2.4 GHz işlemcili bir bilgisayarım var. Görev yöneticisi ile performansa baktığım vakit cpu'nun maksimum hızı 2.4 olmasına karşın 3.2-3.3 arasında çalıştığını görüyorum. Araştırdığım kadarıyla bu cpu gerektiğinde 3.4 GHz'e kadar çıkabiliyormuş. Ben mi yanlış anlıyorum yoksa bu cpu ol
Intel i7 4700HQ 2.4 GHz işlemcili bir bilgisayarım var. Görev yöneticisi ile performansa baktığım vakit cpu'nun maksimum hızı 2.4 olmasına karşın 3.2-3.3 arasında çalıştığını görüyorum. Araştırdığım kadarıyla bu cpu gerektiğinde 3.4 GHz'e kadar çıkabiliyormuş. Ben mi yanlış anlıyorum yoksa bu cpu olması gerekenden fazla mı çalışıyor?

Bilgisayarda bir ısınma yok. Opera'dan başka bir program da açık değil. Bir fikri olan var mı?

Teşekkür ederim.

edit: ekteki resim düzgün çıkmamış. Buradan bakabilirsiniz: i.hizliresim.com
gyroscope
(02.11.16)
cpu yu neyin kullandigini gosteren bir sey olması lazım ama?


kingcyrax
(02.11.16)
@kingcyrax, durum bu:

i.hizliresim.com


gyroscope
(02.11.16)
turboboost


@bardakigüneşgözlüğü, turboboost denen nanenin işlemciyi zorlayacak işler yaparken devreye girmesi gerekmiyor mu? Oyun oynarken ya da video render ederken gibi mesela? Benim cpu kullanımım %10'u geçmiyor hiçbir zaman.


gyroscope
(02.11.16)
%3 yazıyor. şu an kullanım %3. ama eğer kasacak bişeyler açarsan maxta çalışması normal


freetakilir
(02.11.16)
@freetakilir, işte olay orada. Bilgisayarda sadece opera browser açık. Bilgisayarı sadece film izlemek, torrent ve mail yazmak için kullanıyorum.

Bu da bilgisayara kurulu programlar listesi: i.hizliresim.com
Sistemi sömürecek bir program yok ama cpu ısrarla 3.2 bandında çalışıyor.


gyroscope
(02.11.16)
çift çekirdek üstü mimarilerde farklı çalışabilir.sorunun yoksa neden cpu frekansını kontrol ediyorsun ki?


@bardaktakigüneşgözlüğü, merak ettiğim için.


gyroscope
(02.11.16)
bir de su var
browserlar da render ediyor script calistiriyor.
cpu ya yuklenmeden frekans artarak cozuyor olabilir
frekansa bakma hic


kingcyrax
(02.11.16)
torrent de, asus update de, windows defender da, windows update de işlemci kullanır, başka nasıl çalışsınlar?
asus power4gear mıydı neydi, oradan işlemci kullanımı düşürülebiliyordu sanki.

bir de bu işlemcilerin zibilyon tane çekirdeği var, bilmiyorum ki orada 3,31 ghz yazarken kaç dereden su getirdi, hangi işlemcilerin istatistiğidir o. belki tümünün yaptığı frekansların toplamı, belki o an en hızlı olanın ulaştığı en yüksek hız, bilemiyorum altan, bilemiyorum.


gkhncnzdgn
(02.11.16)
merak etmek güzeldir araştır.mantıklı bi sebep bulursan bana da yaz.sanırım anlık olarak 3.2 3.3 frekanslarına çıkıyor.bunun sebebi arkaplan işlemleridir.bu gibi işlemlerde frekans yükseliyordur farklı birşey olacağını düşünmüyorum.


güç ayarlarında yüksek performans ya da benzeri bir şey seçilidir. windows sürekli işlemciyi max saat hızında tutuyordur bu nedenle. seçili güç ayarlarının gelişmiş seçeneklerinde işlemci max min hızını yüzde olarak değiştirdiğinde işlemci boştayken 1000 mhz gibi hızlara dahi düşer.


washe
(02.11.16)
(6)

Nasıl bir CV hazırlamalıyım?

Üniversite öğrencisiyim. Bu sene mezun olacağım. Birkaç yere CV göndermek istiyorum. İnternetten birçok CV örneği buldum ama hangi tarzda ve ne biçimde bir CV hazırlamam gerektiğine karar veremedim.Daha önce lise döneminde 9 aylık bir staj yaptım ama başvuracağım yerlerle stajda yapmış olduğum işin
Üniversite öğrencisiyim. Bu sene mezun olacağım. Birkaç yere CV göndermek istiyorum. İnternetten birçok CV örneği buldum ama hangi tarzda ve ne biçimde bir CV hazırlamam gerektiğine karar veremedim.

Daha önce lise döneminde 9 aylık bir staj yaptım ama başvuracağım yerlerle stajda yapmış olduğum işin bir alakası yok. Bundan başka da CV'ye yazabileceğim başka bir iş deneyimim yok. Birkaç ücretli ve ücretsiz sertifika programına katılmış olmama rağmen elimde "şuna katıldım bu da belgesi" diye sunabileceğim bir belge de yok. Üniversitede Almanca okuyorum, yani yazabileceğim tek meziyetim Almanca ve İngilizce bilmem olacak.

Ne tarzda bir CV hazırlamamı tavsiye edersiniz? Daha önce ciddi bir CV hazırlamadım için ne yapsam hep eksik yahut hatalı olacağını düşünüyorum. Bu konudaki her türlü tavsiyenize açığım.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(22.10.16)
europass.cedefop.europa.eu

şurdan hazırlamak yardımcı olur belki sana.


borntodie
(22.10.16)
yapacağınız işle alakası olsun olmasın 9 aylık stajınız bulunsun cv'de.


senolll
(22.10.16)
1 sayfayı geçmesin. Bugün de 20 sene sonra da ;)


lupelius
(22.10.16)
Yazım ve noktalama işaretlerine çok dikkat et. Düzgün bir yazı tipi ve boyutu seç. En başta adını, soyadını, iletişim bilgilerini yaz. Ondan sonra iş deneyimleri yazılır genelde ama sen eğitim bilgilerini yaz. Basit görünümlü olsun.


dissendium
(22.10.16)
Tecrübelerinden ziyade cv'nin çok güzel kısa ve okunaklı bir görünüme sahip olması, yani düzenli ve anlaşılır oluşu, içerik olarak ise sahip olduğun temel edinimler (dil, varsa yurtdığı tecrübesi, not ortalaması projeler, dereceler vb.)önemli.
Bir sayfa olsun +1, bu çok önemli, anlamsız uzatmanın manası olamaz.


va
(22.10.16)
@va +1

25 tane is tecruben olsa bile cv tek sayfa olmali. (Cok sayfali olmasi icin cok cok dolu olmali.)

Uni ogrencisiyim diyorsun. Olmak istedigin yere olman gerektigini dusundugun zaman diliminde basvur. Oncesi de sonrasi da eksi puan.

Son olarak da staj yaptigini belirtmissin. Staj senin en alt calisabilecegin seviyedir. Ben Hilton'da staj yaptim 2003 yilinda. Stajdan ogrendigim tek sey; gorebilecegim en alt nokta, calisabilecegim en alt nokta oldu.


Emin ol su an dunya piyasasinin ilk onunda bulunan sirketlerin ceo'larinin cv'leri, en fazla 1 bucuk sayfadir. Bucuk olan sayfa da verdikleri ve aldiklari konsferanslardir.


isott
(22.10.16)
(4)

Tek kedi vs. iki kedi

Merhabalar,şu an evimde 3 yaşında, dişi, sessiz sakin, biraz da korkak bir kedim var. Eve 1-2 yaşlarında -veyahut daha büyük-, dişi, sessiz sakin karakterli bir kedi daha alasım var. İki kedi bakmakla tek kedi bakmak arasında çok büyük farklar var mıdır? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar varsa ben
Merhabalar,

şu an evimde 3 yaşında, dişi, sessiz sakin, biraz da korkak bir kedim var. Eve 1-2 yaşlarında -veyahut daha büyük-, dişi, sessiz sakin karakterli bir kedi daha alasım var. İki kedi bakmakla tek kedi bakmak arasında çok büyük farklar var mıdır? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar varsa beni aydınlatsınlar lütfen.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(19.10.16)
bu yaştan sonra zor alışır. uzun süre kıhlama vs olur.
bence hiç denemeyin. kedinizin rahatı kaçar, mutsuz olur.


cedex
(19.10.16)
4 yaşında erkek kedinin yanına 3 aylık erkek kedi getirdik. Koyun koyuna yatıyorlar birbirlerini yalıyor oyun oynuyorlar. Hatta yukarıdaki duyurumda bi fotoları var. Eve geç kaldığımda yemekleri varsa emdişelnmiyorum evde sıkılmadığını biliyorum.


cilekli krep
(19.10.16)
tek kedidense iki kedi diyorum her zaman.
alışmanın belli bi yaş sınırı da yok, alışıyorlar bir şekilde.


Eşşek gibi alışıyorlar valla. Biz 3 yetişkin kardeşin olduğu eve bir aylık yavru getirdik kıhlama tıslama pati atma..,onun olduğu odaya bile girmediler 1 hafta filan triplendiler atarlandılar falan,şimdi onla oynamak için yarışıyorlar biri kafasını yalıyor biri kıçını..yavruyu yanımıza alınca özellikle abisi geri verelim diye kıyameti koparıyor..


sonadora
(20.10.16)
(1)

Hangi telefonu alayım?

Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek bir tanıdığım aracılığı ile telefon aldıracağım. 1 ay öncesine kadar Samsung S5 kullanıyordum ama telefonum çalındı.İnternetten araştırdım, bir de size sormak istiyorum.- Android işletim sistemli- Snapdragon işlemcili- Harici bellek desteli- Arka ka
Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek bir tanıdığım aracılığı ile telefon aldıracağım. 1 ay öncesine kadar Samsung S5 kullanıyordum ama telefonum çalındı.

İnternetten araştırdım, bir de size sormak istiyorum.

- Android işletim sistemli
- Snapdragon işlemcili
- Harici bellek desteli
- Arka kapağı ayrılabilir olan

bir telefon arıyorum. LG 5G düşündüm ama yerli ve yabancı forumlarda hakkında çok şikayet var. Nexus 6p'nin harici bellek desteği yok. Samsung S7'nin snapdragonlu telefonunu bulup bulamayacağımdan emin değilim. Sony, motorola telefonlar nasıldır bilmiyorum.

Telefona bir süre sonra custom rom yüklemek isteyeceğimi de göz önüne alırsak bana ne tavsiye edersiniz?

Her türlü tavsiyeye açığım.
Teşekkürler.
gyroscope
(09.09.16)
ben de iphonedan androide geçmeyi düşünüyordum htc al diyenlerle alma diyenler birbirine girdi. ama ben beğendim htc telefonları. 10 güzel ama ben en çok ht one m8 i beğendim.


(2)

booking.com rezervasyonunu iptal etmezsem ne olur?

Bu gece 12'ye kadar iptal etme hakkım olan bir rezervasyon var. Bazı sebeplerden dolayı gidip gidemeyeceğim hala belli değil. 57 eur ödemem gerekiyormuş şayet sonradan iptal etmeye karar verirsem. Rezervasyonu sanal kredi kartı ile yaptım. Dolayısıyla isteseler de sanal kartımdan para çekemezler ama
Bu gece 12'ye kadar iptal etme hakkım olan bir rezervasyon var. Bazı sebeplerden dolayı gidip gidemeyeceğim hala belli değil. 57 eur ödemem gerekiyormuş şayet sonradan iptal etmeye karar verirsem. Rezervasyonu sanal kredi kartı ile yaptım. Dolayısıyla isteseler de sanal kartımdan para çekemezler ama sonradan otel bu parayı çekemeyince bana sorun çıkartabilir mi? Sonradan iptal etmeye karar verip cezayı ödemezsem ne olabilir?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(04.08.16)
Durust davranmis olmazsin.


duptıs
(04.08.16)
Bos atm karti ile yapip iptal etmistim. Sonra o karti iptal ettim sikinti olmadi


fbeyza
(04.08.16)
(3)

Mangalda patlıcan kebabı olur mu?

Patlıcan kebabı yapmak istiyorum ama evdeki fırın bozulduğu için fırını kullanamıyorum. Şu anda yurt dışında olduğum için de taş fırın bulmam pek mümkün değil.Patlıcanları ve kıymayı alüminyum folyoya sarıp mangal ateşinin üstünde pişirmek geldi aklıma lakin patlıcanın ve kıymanın pişip pişmeyeceğin
Patlıcan kebabı yapmak istiyorum ama evdeki fırın bozulduğu için fırını kullanamıyorum. Şu anda yurt dışında olduğum için de taş fırın bulmam pek mümkün değil.

Patlıcanları ve kıymayı alüminyum folyoya sarıp mangal ateşinin üstünde pişirmek geldi aklıma lakin patlıcanın ve kıymanın pişip pişmeyeceğinden emin olamadım. Ne yapayım şimdi? Mangalın üstünde, kor kömürün üstünde pişirmeyi deneyeyim mi yoksa fırın olmadan pişirmenin başka bir yolu var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(12.07.16)
Alüminyuma falan sarmadan şişe saplayıp direkt mangalda pişiririz biz. Gayet güzel olur.

önemli not:Antepliyim


ambrosia
(12.07.16)
Patlican kebabai dedigimiz sey sis uzerinde bir dilim patlican bir parca kiymadan mutesekkil kebapsa zaten mangalda olur veya acik izgarada.

Koftesinin kivami onemli sise tutunmasi gerekiyor patlicanlaroa sikistirinca dusmez,mangali harla tamamen yansin,akkordan donmeye basladiginda atese cok yanasmadan 8-10 santimden pisir,ne kadar yakinlasirsan o kadar disi yanar ici cig kalir,ustaligin yoksa yuksekten cevirerek pisir.


duptıs
(12.07.16)
Hem de mükemmel olur. Çok severim


lanetolasibeyaz
(13.07.16)
(6)

Mersin'de 1 haftalık tatil - Otel/Mekan tavsiyesi

Ağustos ortasında Mersin taraflarında 2 kişi tatil yapmak istiyoruz. Booking.com üzerinden Hilton'da rezervasyon yapacaktım ama bir arkadaşım bana Hilton'un olduğu yerde denizin güzel olmadığını söyledi.Nereye gidelim biz? Mersin'de iyi bir otel yok mu şöyle güzel bir kumsala yakın olan?Teşekkür ede
Ağustos ortasında Mersin taraflarında 2 kişi tatil yapmak istiyoruz. Booking.com üzerinden Hilton'da rezervasyon yapacaktım ama bir arkadaşım bana Hilton'un olduğu yerde denizin güzel olmadığını söyledi.

Nereye gidelim biz? Mersin'de iyi bir otel yok mu şöyle güzel bir kumsala yakın olan?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(25.05.16)
Hiltonun deniz ve sehir manzarasi var. Ama denize giriliyor ordan. Mersinin icinde zaten denize girmelik yer yok. Ilcelere bakacaksiniz. Silifke erdemli vs gibi.


Pardin denize GIRILMIYOR yazacktim


Eger denize girmek istiyorsaniz Hilton'dan yaptiginiz rezervasyon boşa gider. Mersin merkezin hiç bir yerinden denize girilmiyor. Bunun için Antalya yolu üzerinde uzanan Akkum, Susanoglu, Ayaş, Taşucu vs gibi sahil kasabalarından birinde kalmaniz lazim. Malesef isimlerine aşina olmadigimdan mekan öneremeyecegim fakat denizle ilgili bu durum aklinizda bulunsun.


sAINT
(25.05.16)
mersin ağustosta cehennem gibi olur. denize girecekseniz taşucu, silifke, kızkalesi civarlarına gitmek gerek.


cekilmis gayfe
(25.05.16)
Yukarda da söylenmiş, mersin'in merkezinde denize girilmiyor maalesef.

Kizkalesi apaçi kaynıyor, biraz ilerisinde susanoglu var. Hem denizi çok güzel hem de daha sakin. Yakininda yaprakli koy var, orasinin da denizi cok guzel. Merkezden uzaklasabiliriz diyorsanız benim tavsiyem Aydıncık tarafı olur bu arada. Tisan'in da denizi güzel ama otel var mı bilmiyorum.


fraise
(25.05.16)
susanoğlunu tek geçerim mersinde uzun ve güzel bir kumsalı var. daha batıdaki tatil yörelerinde yok bence böyle kumsal. o civarlarda araştırma yap. Altın orfoz otelini tavsiye ederim. kendi koyu var ve hiç rahatsızlık yaşamazsın emin ol.


dokuzonbeş
(25.05.16)
(2)

Bana instela davetiyesi gönderebilecek kimse var mı?

Facebook hesabımı epey zaman önce kapattığım için davetiye arıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlar bana buradan ulaşabilirler.Teşekkürler.[davetiyeyi aldım, ilgilenen herkese tekrar teşekkür ederim]
Facebook hesabımı epey zaman önce kapattığım için davetiye arıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlar bana buradan ulaşabilirler.

Teşekkürler.

[davetiyeyi aldım, ilgilenen herkese tekrar teşekkür ederim]
gyroscope
(09.03.16)
gönerdim bak bakalım...


gotic
(09.03.16)
eksi'den ucuruldun mu? bir de profilin duruyorsa ona bakmam lazim.


evimin paspasi
(09.03.16)
(3)

Topaklanmayan kum iyi bir şey mi?

Bizim kediye kum alacağım da gözüme şu kumu kestirdim: http://www.zooplus.com.tr/alice-kedi-kumu-super-emici-2-adet-x-7-lt-6355Herkes kumu övmüş lakin anladığım kadarıyla bu kum topaklanmıyormuş. Ben hep topaklanan, ince taneli betonit kum kullandım. Bu kumu tavsiye eder misiniz? Temizlemesi falan d
Bizim kediye kum alacağım da gözüme şu kumu kestirdim: www.zooplus.com.tr

Herkes kumu övmüş lakin anladığım kadarıyla bu kum topaklanmıyormuş. Ben hep topaklanan, ince taneli betonit kum kullandım. Bu kumu tavsiye eder misiniz? Temizlemesi falan dert oluyor mu? Topaklanmıyorsa iyice temizlediğimden nasıl emin olacağım?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(03.03.16)
yorumlarında "iri taneli lüle taşından" imal edilen alice kumudur diyor. Anladığım kadarıyla çakıl taşı büyüklüğünde,belki daha küçük belki daha büyük.


rakicandir
(03.03.16)
emici olanlardan sanırım bu. hayvan işedikçe rengi değişiyor. koku falan yapmıyor. tek kedi için uygun tabi, haftada bir komple değişiyor kum. sadece kakasını almak yeterli oluyor gün içinde.


hasmetizm 2046
(03.03.16)
topaklanması bence iyi bişey, çişini kakasını yaptığında kürekle alıp atabiliyorsun hayvanın patisine bulaşmıyor


lushdiamond
(05.03.16)
(2)

Ekran kartı ayarını değiştirdim, sıkıntı başladı

Asus laptop'ta iki tane ekran kartı gözüküyor. Biri Intel(R) HD Graphics 4600, diğeri NVIDIA GeForce GT 750M. Geçenlerde nvidia control panel'den physx ayarını değiştirdim. CPU seçili idi, ben geforce'u seçtim ve uygula dedim. Şimdi arada bir yarım saniyeliğine görüntü gidiyor. Flash ya da html5 vid
Asus laptop'ta iki tane ekran kartı gözüküyor. Biri Intel(R) HD Graphics 4600, diğeri NVIDIA GeForce GT 750M. Geçenlerde nvidia control panel'den physx ayarını değiştirdim. CPU seçili idi, ben geforce'u seçtim ve uygula dedim. Şimdi arada bir yarım saniyeliğine görüntü gidiyor. Flash ya da html5 videoyu tam ekran yapınca da birkaç saniye kara bir ekran geliyor. Tekrar CPU'yu seçtim ama işe yaramadı. Bir fikri olan var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(02.03.16)
Gelen siyah ekran gelip gidiyor mu yoksa ekran siyah mı kalıyor? Bir kaç saniyelik kararma on board karttan diğer karta geçiş yaptığı için yapıyor olabilir.

En temizi sürücüyü kaldırıp yeniden kurun. 2 kartlı Laptoplarda oluyor böyle sorunlar. En iyisi temiz yeni bir kurulum.


fakirpislik06
(02.03.16)
Gelip gidiyor. Yarım saniyeden kısa sürüyor. Sürücüyü kaldırıp tekrar kurmayı deneyeceğim.


gyroscope
(02.03.16)
(2)

Kimdi bu yazar?

İstanbul doğumlu ama Türk değil. Ermeni, Rum ya da başla bir milletten olabilir. Bu yazarı hayata bağlayan tek şey annesi ya da babası idi. Annesi/Babası öldükten sonra intihar etmişti. Geride birkaç kitap harici pek fazla eser bırakmamıştı. Kitapların adını hatırlayamıyorum.Böyle bir yazar bilen va
İstanbul doğumlu ama Türk değil. Ermeni, Rum ya da başla bir milletten olabilir. Bu yazarı hayata bağlayan tek şey annesi ya da babası idi. Annesi/Babası öldükten sonra intihar etmişti. Geride birkaç kitap harici pek fazla eser bırakmamıştı. Kitapların adını hatırlayamıyorum.

Böyle bir yazar bilen var mı?
Teşekkür ederim.
gyroscope
(19.11.15)
(3)

Bu modem neden çalışmıyor?

Almanya'da bir yurtta kalıyorum. Yurtta Wireless yok, kablo ile bağlanıyoruz. Ethernet kablosunu modeme taktım. Modemin ethernet ışığı sürekli yanıp sönüyor ve dolayısıyla Wireless ile bağlanamıyorum. Modeme ethernet kablosundan başka kablo bağlı değil. Bu modemi çalıştırabilir miyim? Ne yapmam ger
Almanya'da bir yurtta kalıyorum. Yurtta Wireless yok, kablo ile bağlanıyoruz. Ethernet kablosunu modeme taktım. Modemin ethernet ışığı sürekli yanıp sönüyor ve dolayısıyla Wireless ile bağlanamıyorum. Modeme ethernet kablosundan başka kablo bağlı değil.

Bu modemi çalıştırabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Bir de şu anda bilgisayarım yok, Android telefondan halletmeye çalışıyorum.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(15.10.15)
ethernet kablosu modeme değil routerlara takılır başkan, ha router özellikli modemler var ama sen model vermemişsin :d. o yüzden modem yerine router bulun veya bi tane minik access point alın ethernet kablosunu ona takın


masa penisi
(15.10.15)
en temizi access point almak.
ben de ethenetle gelen interneti 4-portlu wifi'li adsl modem'e bagliyordum yayin yapiyordu ama ne ozelligi vardi da yapiyordu bilmiyorum.


jedilance
(15.10.15)
o dediğini her modem yapamıyor sanırım. en temiz cözüm arkadaşın dedigi gibi access point almak


evildead
(17.10.15)
(1)

Pendik SGK'ya nasıl gidilir?

Yurtdışı işlemleri için Pendik SGK'ya gitmem gerekiyor. Kadıköy'den nasıl ulaşabilirim? Teşekkür ederim.
Yurtdışı işlemleri için Pendik SGK'ya gitmem gerekiyor. Kadıköy'den nasıl ulaşabilirim?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(29.09.15)
Kadıköy'den 16D'ye binip Altkaynarca SSK'de inebilirsin. Tek vasıta pratik olur diye bunu yazdım, ama bu otobüs Bağdat Caddesi'nden geçtiği için yavaş gider. 2 saat sürer.


theodor
(29.09.15)
(5)

Laptop'un kulaklık girişi çalışmıyor ve zamanım dar.

Önümüz bayram ve 2 Ekim'de uçağım var. Asus marka laptopumun kulaklık girişi çalışmıyor. Kulaklığı takınca kulaklığa ses gelmiyor. Laptop'un hoparlörüne kalmak istemiyorum. Asus servisine verebilirim ama bana en geç 1 Ekim'de teslim edebileceklerinden emin olamıyorum. Garanti kapsamı dışına çıkması
Önümüz bayram ve 2 Ekim'de uçağım var. Asus marka laptopumun kulaklık girişi çalışmıyor. Kulaklığı takınca kulaklığa ses gelmiyor. Laptop'un hoparlörüne kalmak istemiyorum. Asus servisine verebilirim ama bana en geç 1 Ekim'de teslim edebileceklerinden emin olamıyorum. Garanti kapsamı dışına çıkması pahasına gidip bir bilgisayarcıya mı versem diye düşünmüyor değilim. Ne yapayım şimdi?
gyroscope
(22.09.15)
usb den jaka donusturuculer var cok ucuz onlardan alabilirsin.


chaotic good
(22.09.15)
kulaklık senin için garantiyi bozacak kadar önemliyse bluetooth kulaklık alabilirsin.


deep435
(22.09.15)
usb ses kartı alabilirsin. 10 lira falan

www.gittigidiyor.com


benaaymi
(22.09.15)
kulaklık taktıktan sonra mute olabilir başıma gelmişti. hoparlö simgesine sağ tıkla kayıttan yürütme aygıtlarını seç bir bak bakam.


illegalstar
(23.09.15)
kulaklığı takınca hoparlörden ses gelmeye devam ediyor mu peki? Windows 10'a geçişte conexant fena sıçtı, sürücülerinde kulaklık çalışması ile ilgili problemler yaşanıyor. eğer Windows 10'da isen conexant w10 sürücüsünü kaldırıp eski w8 sürücüsünü yüklemeyi deneyebilirsin.


gezgin rocker
(25.09.15)
(5)

Erasmus için vize aldım ama sorularım var

Almanya'ya Erasmus öğrencisi olarak gideceğim. Pasaport az önce elime geçti ama anlamadığım birkaç nokta var.Ben Almanya'dan Şubat'ın 5'i gibi döneceğim ama bana verilen vize 29 Aralık'ta sona eriyor. Standart vize süresi, halbuki ben ulusal vizeye başvurdum. Almanya'ya varınca mı halledeceğim bunu,
Almanya'ya Erasmus öğrencisi olarak gideceğim. Pasaport az önce elime geçti ama anlamadığım birkaç nokta var.

Ben Almanya'dan Şubat'ın 5'i gibi döneceğim ama bana verilen vize 29 Aralık'ta sona eriyor. Standart vize süresi, halbuki ben ulusal vizeye başvurdum. Almanya'ya varınca mı halledeceğim bunu, nasıl olacak?

Bir de vizede geçerli olan yerler kısmında sadece "Almanya" yazıyor. Önceki Alman vizelerimde "Schengen" yazıyordu. Şimdi ben bu vize ile diğer schengen ülkelerini gezemeyecek miyim?

Tecrübesi olan arkadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

[Konsolosluk telefona cevap vermiyor. Cuma günü mesai erken bitiyor bildiğim kadarıyla]
gyroscope
(18.09.15)
muhtemelen entry visa dir elindeki. Almanya ya gidince oturma izni alman gerekicek. Onunla istedigin her yere gidebilirsin.


uctumdageldim
(18.09.15)
almanya schengen uygulamasını askıya aldı.


uuth
(18.09.15)
okula gittiğinde sana o şehrin yabancılar dairesi'nin (auslanderbehörde) bilgilerini verirler. telefon ya da mail ile randevu alacaksın. onlar da sana belgeleri verdiğinde oturum kartını verecekler. oturum kartı çipli bir kart ve ücreti 120 euro aklında bulunsun. öğrenci ve erasmuslu olman bir şey değiştirmez, ödeyeceksin.

geçerli olan yerin almanya olması normal çünkü turistik vize değil. zaten avrupa içinde schengen vizesini sana kimse sormuyor. oturum kartını aldıktan sonra gerekli durumlarda onu göstereceksin. Almanya'da oturumun olması avrupa'da gezmen için yeterli.


abukkraker
(18.09.15)
Geçtiğimiz dönem almanyada erasmus yaptım. Şu anda mobilim ve meşgulüm ama bana bir mesaj atarsan müsait olduğumda unutmayıp sana birkaç açıklama yapabilirim.
Biraz eski soruları kurcalarsan bu vize hakkında verilmiş cevaplar var, ordan da bir sonuç çıkarabilirsin.


haci geldiginde once belediyeye gidicen ben geldim dicen sana bir belge verecekler, bu belge ile banka hesabi vs actirabiliyorsun falan onemli bi belge. neyse bu belge ile tam adini bilmedigim bi yere gidiyorsun, yabancilar dairesi gibi bi yer. orada iki secenek var aslinda birincisi arkadasin dedigi gibi 120eur'luk oturum kartli bir belge, bir digeri ise 20eur'luk bir belge.
oturum karti 1-2 hafta icinde sana gonderilirken bu diger belge aninda basiliyor, pasaportunun arasina ilistiriyorsun duruyor oyle.
isimlerini ogrenebilirim dedigim gibi belgeleri duruyor hala sonucta.


jedilance
(18.09.15)
(7)

Asker dağa çıkmayı reddedebilir mi?

Merak ettiğim bir mevzu var. Rütbeli ya da rütbesiz bir asker teröre karşı yürütülen bir operasyona katılmayı reddedebilir mi? Bu tür operasyonlarda gönüllülük şartı var mı? Terör bölgesinde görev alan bir asker "ben gitmek istemiyorum" dediği zaman bunun bir yaptırımı var mı?Teşekkür ederim.
Merak ettiğim bir mevzu var. Rütbeli ya da rütbesiz bir asker teröre karşı yürütülen bir operasyona katılmayı reddedebilir mi? Bu tür operasyonlarda gönüllülük şartı var mı? Terör bölgesinde görev alan bir asker "ben gitmek istemiyorum" dediği zaman bunun bir yaptırımı var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(08.09.15)
emre itaatsizlik?


zikardo
(08.09.15)
verilen emri reddetmek gibi bir seçeneği yok.

zaten öyle dağa operasyona gönderilenler askerlik mesleğini seçmiş kişilerdir. yani bunu göze almışlar denebilir. yine de tabii ki içlerinden böyle bişey geçirebilirler ama onların böyle bişey diyeceğini sanmam. normal erler de karakol baskınında, yola kurulan tuzaklarda başka yere transfer edilirken filan ölüyodur zaten. onları dağa göndermezler.

ilk cümle dışındakiler tahminim.


Vatana ihanetten yargılanırlar.


angelus
(08.09.15)
Terör bölgesinde genelde böyle olay yaşanmaz.Hatta hiç yaşanmaz.Sadece operasyonda bulunan rütbeliler araziye göre emri değiştirebilirler.

Rütbesiz askerler bazen korkabiliyor.Bu durumda subaylar subaylıklarını gösteriyor ve klişe olsa bile aslan parçası olup çıkıyor çocuklar.

Eğer çok zorlama olursa askeri savcılığa gönderilir.Lakin belirttiğim gibi ben hiç duymadım.Zaten orada öyle sıcak bir ortam oluyor ki er , erbaş ve rütbeliler diğerlerinin saçının teli için kendini feda etmeye hazırlanıyor.Bu nedenle çok zor.


emre itaatsizlik +1
giden askerler de "asker" zaten.
tabii ki istemiyor olabilirler.
olume gitmek, tahmin bile edemem.


chaotic good
(08.09.15)
NO


hayvan herif
(08.09.15)
Dağa çıkmaya korkan asker zaten acemi birliğinde bir rahatsızlık one sürerek refüze oluyor.

Oraya gitmek isteyen çok asker var. Oraya gidince de ayrı bir ruh hali, güç, kararlılık oluyor insanda.

Ben hiç operasyona gitmek istemeyen asker görmedim. Bir defa gidip çatışma geçirdiğinde yapamayacak olanlar zaten geri göreve alinir yeterli asker varsa.

O asker orada çatışma çıktığında kendini e timini savunamayacaksa zaten onu operasyona götürmeyi düşünmek saçma.


(2)

Tütün tavsiyesi

Arkadaşım Almanya'dan St. Pauli markalı bir tütün getirmişti bana. İçimi yumuşak ve ağızda kötü tat bırakmayan bir tütündü. Bu tütünü İstanbul'da bulabilir miyim? Yine bu tütün gibi içimi yumuşak ve ağızda kötü tat bırakmayan tütün tavsiyeniz var mı?Teşekkür ederim.
Arkadaşım Almanya'dan St. Pauli markalı bir tütün getirmişti bana. İçimi yumuşak ve ağızda kötü tat bırakmayan bir tütündü. Bu tütünü İstanbul'da bulabilir miyim? Yine bu tütün gibi içimi yumuşak ve ağızda kötü tat bırakmayan tütün tavsiyeniz var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(15.08.15)
sanmam bulacağını. burada satılan tütünler ezberdir: golden virginia, old holborn, drum, samson. bunların arasından golden virginia ve old holborn'ü tavsiye ederim.


cekilmis gayfe
(15.08.15)
türkiye'de yok bu fakat katkı maddesiz bir tütün olduğu için ona en yakın tütünler american spirit, pueblo gibileri işte. türkiye'de bulabileceklerin bunlar daha doğrusu. golden virginia gibi nispeten daha aromalı ve ıslak tütünler aradığın tütüne pek benzemiyor.


soso
(15.08.15)
(1)

Köln'de kalacak yer

Ekim-Şubat arası Erasmus öğrencisi olarak Köln'de kalacağım. Kölner Studierendenwerk bana kalacak bir bulamadığı için eve çıkmak durumundayım. wg-gesucht.de gibi sitelerden iletişime geçmeye çalışsam da henüz olumlu bir yanıt alamadım.Almanya'ya Almancamı geliştirmek için gideceğim. Dolayısıyla Türk
Ekim-Şubat arası Erasmus öğrencisi olarak Köln'de kalacağım. Kölner Studierendenwerk bana kalacak bir bulamadığı için eve çıkmak durumundayım. wg-gesucht.de gibi sitelerden iletişime geçmeye çalışsam da henüz olumlu bir yanıt alamadım.

Almanya'ya Almancamı geliştirmek için gideceğim. Dolayısıyla Türkçe konuşulan bir yerde kalmak istemiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Nereye bakayım?

Her türlü tavsiyeye açığım, teşekkür ederim.

not: Okul Ubierring'de.
gyroscope
(10.08.15)
www.wg-gesucht.de
ve craiglist e bakabilirsin


fasulyek
(10.08.15)
(1)

Mersin'de tatil için otel

Mersin'de Ağustos sonu Eylül başı gibi 5 günlük tatil yapmak için bir otel öneriniz var mı? Fiyatları aşırı olmayan, temiz ve denizi güzel bir yer olsun istiyorum. Booking.com'dan bakındım ama hangisi iyidir karar veremedim. Her türlü tavsiyeye açığım.Teşekkür ederim.
Mersin'de Ağustos sonu Eylül başı gibi 5 günlük tatil yapmak için bir otel öneriniz var mı? Fiyatları aşırı olmayan, temiz ve denizi güzel bir yer olsun istiyorum. Booking.com'dan bakındım ama hangisi iyidir karar veremedim. Her türlü tavsiyeye açığım.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(06.08.15)
Altın Orfoz Hotel


kötü kişi
(06.08.15)
(2)

Kimdi bu gezgin filozof?

Baltık ülkelerinin birinde doğmuş ve Avrupa'yı gezmiş ve gezdiği yerleri kaleme almış gezgin bir filozof vardı. Adı pek bilinen biri değildi. Böyle bir filozof tanıyan bilen var mı? Aklımda başka detay kalmamış. Teşekkür ederim.
Baltık ülkelerinin birinde doğmuş ve Avrupa'yı gezmiş ve gezdiği yerleri kaleme almış gezgin bir filozof vardı. Adı pek bilinen biri değildi. Böyle bir filozof tanıyan bilen var mı? Aklımda başka detay kalmamış.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(05.08.15)
desiderius erasmus ? ama o hollanda'da doğmuştu.


microfiction
(05.08.15)
İbn battuta mı?


sadecece
(05.08.15)
(2)

İstanbul Üniversitesi veteriner kliniğinde kedisini kısırlaştıran oldu mu?

İstanbul Üniversitesi'nin veteriner kliniğinde dişi kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Bu klinikte tecrübesi olan var mı? Tavsiye eder misiniz ya da başka bir klinik tavsiyeniz var mı?Teşekkür ederim.
İstanbul Üniversitesi'nin veteriner kliniğinde dişi kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum. Bu klinikte tecrübesi olan var mı? Tavsiye eder misiniz ya da başka bir klinik tavsiyeniz var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(21.06.15)
istanbul'da hekimlik yapan hekimlerin %80'i avcılarda sorduğunuz hastanede eğitim aldı... devlet kurumu olduğu için nispeten ucuz olacaktır. aynı zamanda devlet kurumu olduğu için özel hastane/klinik ilgisi beklemeyin. ama oradaki insanlar bu işin eğitimini verenler...


yanımda oradan mezun olma aşamasında bir arkadaş var.

300-350 tl'ye olur diyor, hocalar yapıyormuş.

sokak hayvanıysa barınaklar bedavaya kısırlaştırıyor diyor.


sertunsuz
(21.06.15)
(2)

Kısa bir İngilizce çeviri

1) Even though history would see me, if this were true, as the Pilate of the galaxies. Even so, I would prefer, as had many Romans, to risk a resurrection rather than have him here saying what he was saying.2) He fared no better than he did leading the orchestra.Evet, biliyorum bağlam falan yok orta
1) Even though history would see me, if this were true, as the Pilate of the galaxies. Even so, I would prefer, as had many Romans, to risk a resurrection rather than have him here saying what he was saying.

2) He fared no better than he did leading the orchestra.

Evet, biliyorum bağlam falan yok ortada ama şu iki şeyin tam olarak ne anlattığını söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.
gyroscope
(20.06.15)
ilkini anlıycam diye beyni yakıyodum ama bence virgülleri yanlış yerlerde kullanmış o virgülün konumuna göre anlam değişir.

2) bu başarısı orkestrayı yönettiğindeki başarısından farksızdı demek istemiş. tam olarak karşılamıyo çevirmen olmadığım için çeviremiyom ama anlamca bu.


Mcfly
(20.06.15)
1- tarihin beni seçkin toplulukların Pilate'si olarak gördüğü doğru olsa bile, ben tıpkı pek çok Romalının tercih ettiği gibi, onun burada olup söylediklerini dile getirmesindense yeniden dirilmeyi riske atmayı tercih ederim.

* Pilate İsa peygamberin çarmıha gerilmesini öneren kişiymiş.

Not: Yeniden dirilme ile kendisininkini mi yoksa İsa'yı mı kastediyor belli değil. Ben anlayamadım yani.

Not 2: Bok gibi cümle. Daha iyi bir İngilizce gerekiyor asıl anlamı verebilmek için.


(1)

Samsung i9600 ile SM-G900FQ arasındaki fark nedir?

Elime bir S5 geçti. Şimdi ben bu S5'e bir custom rom yükleyeceğim ama telefonun model numarasını i9600 olarak görmeyi bekliyordum ama SM-G900FQ olduğunu gördüm. Bu FQ olanlar anladığım kadarıyla Türkiye'de satışa sunulan telefonmuş. Şimdi ben bu telefona S5 için olan herhangi bir romu yükleyebilir m
Elime bir S5 geçti. Şimdi ben bu S5'e bir custom rom yükleyeceğim ama telefonun model numarasını i9600 olarak görmeyi bekliyordum ama SM-G900FQ olduğunu gördüm. Bu FQ olanlar anladığım kadarıyla Türkiye'de satışa sunulan telefonmuş. Şimdi ben bu telefona S5 için olan herhangi bir romu yükleyebilir miyim? Telefonu tamamen kullanılmaz hale getirmek istemiyorum.

Bir de S5 için hangi romu kullanıyorsunuz?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(18.06.15)
tabi ki herhangi bir romu kuramazsın. en basitinden i9600'de mtk işlemcisi var, sm-g900f'de snapdragon 801 var, sm-g900h'de ise exynos 5422 var. dahası birinde lte varken diğerinde yok. senin sm-g900 olanı bulup kurman gerekiyor.

rom olarak aosp temelli bir rom kur. bir de 5.0 kurma, 5.1.1 kur mümkünse.

CM 12.1'i 5.1'de bırakmışlar, o yüzden şunu dene: forum.xda-developers.com


bykush
(19.06.15)
(4)

Hangi kedi mamasını tercih ediyorsunuz?

Mama tercihiniz ne yönde? Kedinize hangi mamayı yediriyorsunuz? Nasıl bir beslenme biçimi uyguluyorsunuz? Tavsiye ve deneyimleriniz öğrenmek isterim.Teşekkürler.
Mama tercihiniz ne yönde? Kedinize hangi mamayı yediriyorsunuz? Nasıl bir beslenme biçimi uyguluyorsunuz? Tavsiye ve deneyimleriniz öğrenmek isterim.

Teşekkürler.
gyroscope
(08.06.15)
orijen

tahılsız mahılsız piyasadaki en iyisi zaten tr'de

yaş mama da

gourmet ile royal canin karışık 2-3 günde bir


orijen'i her kedi yiyemez, protein orani yuksek. kesinlikle veteriner hekiminize danismadan orijen almayin. diger hastaliklarini tetikleyebilir. therefore benimkinin epilepsisini tetiklemisti.


elxa
(08.06.15)
Oğlan tombiş olduğu için ve kabızlık sorunu yaşadığı için: Hills Prescription Diet WD Adult Cat Food

Kızlara: Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Female

Çok çok nadir olarak da yaş mama veriyoruz. O da Royal Canin markalı.


whimsical
(08.06.15)
Bir de ben vaktiyle şöyle bir duyuru açmıştım, cevapların faydası olabilir: (git: 907733)


whimsical
(08.06.15)
(1)

Opera Tarayıcı'da arka plan rengi değiştirme

Opera Chromium'a geçince kullanmayı bırakmıştım ama şimdi tekrar indirdim ve kullanmaya çalışıyorum. Sorun şu ki tarayıcıda bir resmi açtığım zaman arka plan rengi beyaz olarak çıkıyor. Şu capste görüldüğü gibi:http://i.imgur.com/i3zVatz.jpgBen arka plan rengini siyah yapmaya çalışsam da beceremedim
Opera Chromium'a geçince kullanmayı bırakmıştım ama şimdi tekrar indirdim ve kullanmaya çalışıyorum. Sorun şu ki tarayıcıda bir resmi açtığım zaman arka plan rengi beyaz olarak çıkıyor. Şu capste görüldüğü gibi:

i.imgur.com

Ben arka plan rengini siyah yapmaya çalışsam da beceremedim. Sanırım CSS ile oynamam lazım lakin ya nasıl yapacağımı anlamadım ya da bulduklarım chromium öncesi opera için.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.
gyroscope
(10.05.15)
sol ust ayarlar tercıhler websayfaları altta arkaplan renk değiştirme ayarı


partizan
(10.05.15)
(3)

Dürbün tavsiyesi

Atatürk Havalimanına gelen giden uçakları izlemek için bir dürbün almak istiyorum. Daha önce dürbün kullanmadım o yüzden hangi dürbünü alsam bilemedim. 30 liraya da dürbün var 1000 liraya da. Fiyatı 100 tl'yi geçmeyen dürbün tavsiyelerinize açığım.Teşekkür ederim.
Atatürk Havalimanına gelen giden uçakları izlemek için bir dürbün almak istiyorum. Daha önce dürbün kullanmadım o yüzden hangi dürbünü alsam bilemedim. 30 liraya da dürbün var 1000 liraya da. Fiyatı 100 tl'yi geçmeyen dürbün tavsiyelerinize açığım.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(04.05.15)
amcamın rus pazarından topladığı dürbünleri çok kurcaladım zamanında. kötüsü büyüteçten beter. kendin bi dene bak kurcala almadan bence.


paulie walnuts
(04.05.15)
mediamarkt'ta falan ortada duruyor dürbünler, deneyip inceleyip fikir alabilirsin görevlilerden de


tekilasisesi
(04.05.15)
marka ve fiyat konusunda bi fikrim yok. ama karaköy tarafında av malzemesi satan mağazalar var. orada bir çok dürbün markası, modeli bulabilirsin. karaköy'e uğra derim..


(2)

En sevdiğiniz masal tekerlemeleri

Bir masal çevirisi yapacağım ama hangi masal tekerlemesiyle başlayacağıma kadar veremedim. Uzun bir tekerleme olsun istiyorum. İnternette onlarca buldum ama hepsi o kadar hoşuma gitti ki hiçbirin seçemedim. En sevdiğiniz masal tekerlemesi nedir? Uzun bir tekerleme olması tercihimdir.Teşekkür ederim.
Bir masal çevirisi yapacağım ama hangi masal tekerlemesiyle başlayacağıma kadar veremedim. Uzun bir tekerleme olsun istiyorum. İnternette onlarca buldum ama hepsi o kadar hoşuma gitti ki hiçbirin seçemedim. En sevdiğiniz masal tekerlemesi nedir? Uzun bir tekerleme olması tercihimdir.

Teşekkür ederim.

Not: www.bilgicik.com
Şu sayfada bazı güzel örnekleri okuyabilirsiniz.
gyroscope
(14.04.15)
masal tekerlemesi degil de, ninni olur mu?
www.youtube.com


exlibris
(14.04.15)
Ninniyi direkt olarak yazamam ama tekerleme formatına uydurabilirim belki.


gyroscope
(14.04.15)
(10)

Çarpık bacaklı kadınlar

Bir tek benim mi hoşuma gidiyor çarpık bacaklar? İnce ve çarpık bacaklar güzel değil mi? Bence gayet güzeller ama kime desem zevksizsin diyorlar :((Sütun gibi bacakları olan kadınlara katiyen karşı değilim lakin ince ve çarpık olanlar daha tercih sebebi gibi. Bence.
Bir tek benim mi hoşuma gidiyor çarpık bacaklar? İnce ve çarpık bacaklar güzel değil mi? Bence gayet güzeller ama kime desem zevksizsin diyorlar :((
Sütun gibi bacakları olan kadınlara katiyen karşı değilim lakin ince ve çarpık olanlar daha tercih sebebi gibi. Bence.
gyroscope
(13.04.15)
misal?


ytse jam
(13.04.15)
ben sütun bacak taraftarıyım.


king lizard
(13.04.15)
@ytse jam, google görsellerde çarpık bacak fotoğrafı bulmak tahmin ettiğimden zormuş. Şu şekil diyebiliriz:
img.issuedaily.com
img.anneboyutu.com


gyroscope
(13.04.15)
Hafif içeri çarpıklık ince kızları şirin gösterebilir. Lakin dizler dışarıda kalacak formda çarpıklık, amatör lig futbolcusu modeli.


kadın, ince ve bacaktan sonrasını okumadım <3


der meister
(13.04.15)
4lü fotoğrafta, birinci kızın dizleri biraz fazla fırlak geldi bana -o ne demekse
onun dışında bence bacaklarda pek sıkıntı yok, sütun gibi bacakları olan kaç kız var zaten?


niye ama
(13.04.15)
ÇArpık bacak mı ince bacak mı?
Farklı şeyler.


aithra
(13.04.15)
kendine güvensizlikten oluyor bunlar hep.


hasansabbah
(13.04.15)
bu capsler skoda bacak. muteber değildir pek. en az kendi vücut ağırlığı kadar yükle squat yapması icap eden kadınlar bunlar. şu halleriyle vahşi doğada uzun süre yaşamazlar.


kargn
(13.04.15)
bence de güzel, kahrolsun sütun bacaklar.


bxgx
(13.04.15)
(7)

Hayatımda hiç bilgisayar oyunu oynamadım. Tavsiye lazım.

Çocukluğumdan beri evde bilgisayar olmasına karşın bilgisayar oyunları hiç ilgimi çekmedi. Şimdi hazır elimde fena olmayan bir laptop varken birkaç oyun oynayayım diyorum ama bilgisayar oyunları ve oyun dünyası hakkında neredeyse hiçbir fikrim yok.Elimde Asus marka bir laptop var. Intel i7-4700 2.40
Çocukluğumdan beri evde bilgisayar olmasına karşın bilgisayar oyunları hiç ilgimi çekmedi. Şimdi hazır elimde fena olmayan bir laptop varken birkaç oyun oynayayım diyorum ama bilgisayar oyunları ve oyun dünyası hakkında neredeyse hiçbir fikrim yok.

Elimde Asus marka bir laptop var. Intel i7-4700 2.40 GHz işlemci, 12 GB ram, GeForce GT 750M 4GB 128 bit ekran kartım var.

Bu bilgiler ışığında her türlü tavsiyeye açığım. Bir de steam diye bir şey keşfettim, çok harika bir olaya benziyor.

Teşekkürler.
gyroscope
(08.03.15)
FarCry 3


rapon
(08.03.15)
Bioshock serisi.


sesee
(08.03.15)
Seni steam grubumuza alalim :)


thracian
(08.03.15)
(bkz: heroes of might and magic iii)

Bir süre önce HD versiyonunun çıkacağı söylenmişti, efsane lafına kılım sözlükten dolayı ama bu hakikaten efsane bir oyundur. Bakın derim mutlaka.


Asasin creed serisi dostum.brotherhood u bir oynayin mutlaka


sormaya geldim
(08.03.15)
(bkz: Portal)
(bkz: Portal 2)
kesinlikle oyna.

Bu arada Asus nv550 aldın galiba hayırlı olsun :)


rodriguez2
(08.03.15)
Byöel ilginç konulu, dedektiflik temalı gibi, mistik ve kolay idare edilebilir oyun arıyorsan Fahrenheit remastered ı dene derim.
(git:eksisozluk.com)


ladonna
(08.03.15)
(2)

Hamile ve nezle gibi olan kedi

Sokaktan bir kedi buldum. Kedi muhtemelen hamile, tam emin değilim o konuda. Arada hapşırıyor, burunda ve muhtemelen bir de ağzında akıntı var. Kedinin 1.5-2 yaşında olduğunu tahmin ediyorum.Bugün bir üniversite hastanesinin kliniğine götürdüm ama tek bir doktor geldiği için detaylı inceleme yapılam
Sokaktan bir kedi buldum. Kedi muhtemelen hamile, tam emin değilim o konuda. Arada hapşırıyor, burunda ve muhtemelen bir de ağzında akıntı var. Kedinin 1.5-2 yaşında olduğunu tahmin ediyorum.

Bugün bir üniversite hastanesinin kliniğine götürdüm ama tek bir doktor geldiği için detaylı inceleme yapılamadı. Ateşine baktı, yüksek değil dedi. Ağzında yüzünde de bir sorun yokmuş.

Yeme ve içmede pek bir sorun görmedim. Hayvanı kendi haline mi bırakayım yoksa bir ilaç vs. verebilir miyim?

Teşekkürler.
gyroscope
(19.02.15)
Evde başka kedi olduğu için ve kan testini yapamadığımız için kedi şu an evin üst katında duruyor. Üst kat biraz soğuk. Kendisine bir kutu yaptım, genelde onun içinde duruyor. Sıcak yer arıyor mu bilmiyorum ama bir gözle görülür bir titreme göremedim.


gyroscope
(19.02.15)
kutunun içine battaniye, kazak vs. bir şeyler dahi koysanız vücut ısısı artar. yanına su ve mama koymuşsunuzdur sanırım. hamile kediler çok daha fazla yemek yiyorlar. kutundan çıkmıyorsa doğumu yaklaşmış olabilir. (veteriner ne dedi hamilelik süresi için bilmiyorum ama)


madarch
(19.02.15)
(2)

Windows 8.1'den kurtulmak

Asus N550JV-CN239H model laptopum windows 8 yüklü geldi. Epeydir windows 8.1 yüklü kendisinde lakin artık 8 serisinden kurtulmak istiyorum.Merak ettiğim şey bilgisayara windows 7 ya da herhangi bir linux dağıtımı kurarsam recovery'i tekrar kullanıp kullanamayacağım. Kurulumda bir şey ters giderse ya
Asus N550JV-CN239H model laptopum windows 8 yüklü geldi. Epeydir windows 8.1 yüklü kendisinde lakin artık 8 serisinden kurtulmak istiyorum.

Merak ettiğim şey bilgisayara windows 7 ya da herhangi bir linux dağıtımı kurarsam recovery'i tekrar kullanıp kullanamayacağım. Kurulumda bir şey ters giderse yahut kurduğum işletim sisteminden memnun kalmazsam recovery ile laptopu aldığım günkü gibi tekrar windows 8 kurabilir miyim?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(17.02.15)
windows 8.1 7'den çok daha hızlı ve kullanışlı bir OS. Onu kullanmaya devam edin,
o gerizekalı start screen'den kurtulmak için. şu programı kurun ve bir süre en azından bununla şans verin pişman olmayacaksınız.
www.classicshell.net


nuka cola
(17.02.15)
büyük ihtimalle diskin 2ye bölünmüştür. biri recovery biri normal disk olarak. başka işletim sistemi kurarken, nereye kurayım dediğinde recovery bölümünü seçmezsen birşey olmaması lazım.


sutlu nescafe
(17.02.15)
(1)

Online check in yapmak uçaktaki yerinizi garantiler mi?

Yarın öğlen vakti olan thy uçuşum iptal edildi. Bana aynı gün öğleden sonra kalkan başka bir uçağa bilet verdiler. Ben online check in yaptım ama overbooking ya da başka bir nedenden dolayı uçağa binememekten korkuyorum. Uçağa binemezsem benim için büyük sıkıntı olacak. Uçuştan 2, 2.5 saat önce gid
Yarın öğlen vakti olan thy uçuşum iptal edildi. Bana aynı gün öğleden sonra kalkan başka bir uçağa bilet verdiler. Ben online check in yaptım ama overbooking ya da başka bir nedenden dolayı uçağa binememekten korkuyorum. Uçağa binemezsem benim için büyük sıkıntı olacak. Uçuştan 2, 2.5 saat önce gidip biniş kartı almanın bir faydası olur mu?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(30.01.15)
Online check-in garantiler, overbooking derdi olmaz.


cakabo
(30.01.15)
(3)

Çabuk biten S3 bataryası

Yaklaşık 2 yıldır kullandığım S3'te ilk defa bataryanın bu kadar çabuk bittiğini görüyorum. Telefonda neredeyse hiçbir şey yapmamışken 12 dakikada bataryadan %15 düşüş oldu.Cyanogenmod 11 kurulu. Bataryada herhangi bir şişme yok. Çeşitli CPU governor modlarını denedim. Bu sorunu yaşamadan önce Andro
Yaklaşık 2 yıldır kullandığım S3'te ilk defa bataryanın bu kadar çabuk bittiğini görüyorum. Telefonda neredeyse hiçbir şey yapmamışken 12 dakikada bataryadan %15 düşüş oldu.

Cyanogenmod 11 kurulu. Bataryada herhangi bir şişme yok. Çeşitli CPU governor modlarını denedim. Bu sorunu yaşamadan önce Android Privacy Guard ile google play hizmetleri gibi programların arka planda çalışmasını engellemiştim. Bunlara rağmen bir iyileşme olmadı.

Sorun bataryanın kendisinde olabilir mi? Yeni batarya alsam sorun hallolur mu? Her türlü fikre açığım.

Teşekkürler.
gyroscope
(21.01.15)
2 senedir kullanıyorsan bataryayı değiştirme vakti gelmiş demektir.


teritori
(21.01.15)
Önce farklı şarj aleti dene. Daha sonra bataryaya gözden geçir.


cetoxim
(21.01.15)
şarjlı kılıf almayı denedin mi?
www.cepmodam.com

üstelik sevgililer günü indirimleri filan da baslamis.
bir bak istersen.


for the record
(21.01.15)
(6)

Tiyatrocuların sahnede mikrofon kullanması

Tiyatroyu oldukça seven biriyim. Gerek özel tiyatrolara gerek devlet tiyatrolarına sık sık gitmeye çalışırım. Yalnız bir durum var ki oyun ne kadar güzel olursa olsun sanatçılardan biri sahnede mikrofon kullanıyorsa oyundan bir anda soğuyorum. Ses sisteminin kötü olmasından vs. değil, onun içine mik
Tiyatroyu oldukça seven biriyim. Gerek özel tiyatrolara gerek devlet tiyatrolarına sık sık gitmeye çalışırım. Yalnız bir durum var ki oyun ne kadar güzel olursa olsun sanatçılardan biri sahnede mikrofon kullanıyorsa oyundan bir anda soğuyorum. Ses sisteminin kötü olmasından vs. değil, onun içine mikrofon girince oyuna karşı olan bütün ilgim kayboluyor.

Geçenlerde Genco Erkal'dan "Bir delinin hatıra defteri" oyununu izledim. Genco Erkal'ı ve oyunu/hikayeyi çok sevmeme rağmen Genco Erkal'ın sahneye mikrofonla çıkmasından dolayı oyundan o kadar fazla zevk alamadım. Sanki benim için bütün büyüsü, güzelliği dağılmıştı.

Bu sadece bende mi oluyor yoksa sahnede mikrofon kullanılmasını sevmeyen başkaları da var mı?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(17.01.15)
aynı fikirdeyim. konser değil sonuçta.


take me rufee2
(17.01.15)
bazen zorunluluk. ümraniye haldun alagaş sahnesi'nde (şehir tiyatroları) o kadar kötü bir akustik var ki. zorunda kalıp takıyorlar, yine da duyulsa da tam hallolmuyor.

onun dışında tabii haklısın. ama zorunluluk dışında kullanıldığını sanmam.


kaerin
(17.01.15)
Kulak mikrofonları var mis gibi, zorunlu durumlarda onları kullanabilirler. Bence de rahatsız edici.


İşin içine mikrofon girince oyunun doğallığı yok oluyor; sinemaya gitmiş gibi oluyorsun ama kullanımı da illa ki zorunluluk nedeniyle oluyordur.


angelus
(17.01.15)
bence tiyatrocu da tercih etmez ama spor salonunda klasik konser verilen bir ülke burası, akustik filan hak getire.


Sarix
(17.01.15)
Kullanılmasına gerek olmasa daha iyi tabii. Ama denildiği gibi akustikten kaynaklanabiliyor sorun. Bu yüzden oyuncu tercih etmese bile kullanabiliyor. Çocuk oyunlarında da genelde kullanılır mikrofon.

Bir de Genco Erkal artık 77 yaşında el insaf. Sesini salonun en arkasına kadar duyuramama ihtimalini yok ediyor böylece.


(2)

Almanya vizesi için otel rezervasyonu

Almanya vizesi için bir otel rezervasyonu göstermem lazım. Ücretsiz iptal garantisi veren sitelerin zaman zaman sorun çıkarttığını okudum. Daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir site var mı? Rezervasyon işini nasıl hallettiniz?Teşekkür ederim.
Almanya vizesi için bir otel rezervasyonu göstermem lazım. Ücretsiz iptal garantisi veren sitelerin zaman zaman sorun çıkarttığını okudum. Daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir site var mı? Rezervasyon işini nasıl hallettiniz?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(25.12.14)
booking.com

ücretsiz iptal seçeneği olanlardan seçebilirsiniz.


c1b2k3
(25.12.14)
booking.com güvenilirdir. daha önce yaptım bu dediğinizi birkaç defa hiç sorun yaşamadım.


(9)

Benim kalbim neden hızlı atıyor?

Kalbim dinlenme halindeyken dakikada 90-100 arası bir değerde atıyor. Biraz araştırdım, bu değerin benim yaşımdaki biri için 60-70 olması gerekiyormuş. Yaş 22, boy 175 cm, kilo 62-63 civarında. Spor yapmıyorum. Gün içinde 3-4 km kadar yürüyorum sadece. Tansiyonum normal değerde. Sağlıklı beslendiğim
Kalbim dinlenme halindeyken dakikada 90-100 arası bir değerde atıyor. Biraz araştırdım, bu değerin benim yaşımdaki biri için 60-70 olması gerekiyormuş. Yaş 22, boy 175 cm, kilo 62-63 civarında. Spor yapmıyorum. Gün içinde 3-4 km kadar yürüyorum sadece. Tansiyonum normal değerde. Sağlıklı beslendiğimi de söylebilirim. Peki benim kalbim neden bu kadar hızlı atıyor? Ölecek miyim?
gyroscope
(15.12.14)
aritmi olabilir.


gkn
(15.12.14)
benimki de öyle. çocukluktan beri. ölmedim yaşıyorum.

bazen hastanede nabzımı ölçen intörnler hemen hocalarını çağırır.

dur ekleme yapayım: doktora git bir kontrolünü yaptır. n'olur ne olmaz.


mea maxima culpa
(15.12.14)
cok sey olabilir.

genellikle o yaşlarda psikolojik problemlere bağlıdır. guatr olabilir. mitral kapak prolapsusu olabilir. trioidlere bakmak gerekir vs.

var mı kafana falan taktığın birşeyler?


slevinkelevra
(15.12.14)
Spor yapın, kalbi güçlendirin. Daha az nabızla daha çok kan pompalasın.


angelus
(15.12.14)
@slevinkelevra, kafama taktığım şeyler yok değil ama günlük hayatımı etkilemiyor. Son zamanlarda biraz gelecek kaygım var, o biraz kafamı kurcalıyor ama dediğim gibi günlük hayatımı etkileyecek biçimde değil.


gyroscope
(15.12.14)
tasikardi


mayeskuel
(15.12.14)
Kalp ritminde bi bozukluk varsa ağır spor, kardiyo, allah korusun kötü etkileyebilir. Boyuna göre zayıf duruyorsun. Çok yemek yeme, çabuk acıkma, kolay kilo almama, sık susama gibi durumların da varsa tiroidlerini bir ölçtür derim.


pandispanya
(15.12.14)
sigara içiyorsan ondan kaynaklı olabilir.


yirmisantim
(15.12.14)
Spor yap. Pardon yanlış yere yazdım.


cok iyi yol
(15.12.14)
(4)

Memlekette araştırma ve kazı yapan yabancı arkeologlar

Baştan belirteyim arkeoloji hakkında çok engin bilgilere sahip olan biri değilim. Sadece dikkatimi çeken bir mevzuyu öğrenmek istiyorum.Basında ne zaman önemli bir arkeolojik çalışma çıksa çalışmanın başındaki arkeologların genelde hep Avrupalı olduğunu görüyorum. Mesela Göbeklitepe'de araştırma yap
Baştan belirteyim arkeoloji hakkında çok engin bilgilere sahip olan biri değilim. Sadece dikkatimi çeken bir mevzuyu öğrenmek istiyorum.

Basında ne zaman önemli bir arkeolojik çalışma çıksa çalışmanın başındaki arkeologların genelde hep Avrupalı olduğunu görüyorum. Mesela Göbeklitepe'de araştırma yapan arkeoloğun rahmetli Klaus Schmidt olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Sadece Göbeklitepe değil, bir çok büyük ve önemli kazı ve araştırmalarda -basında çıkanlar en azından- işi yürütenler hep yabancı oluyor. Bizim memlekette işi bilen arkeolog mu yok? Üniversitelerimizde bir namı olan, alanında kabul görmüş hocalarımız olduğunu biliyorum ama kendilerinin adlarını fazla göremiyorum, duyamıyorum.

Yabancı düşmanlığından vs. değil ama açıkçası bu tür büyük çaplı, önemli kazıların başında bizim memleketin hocalarını görmek isterim. Bu memlekette arkeolojik araştırmalar nasıl yürüyor?

Teşekkür ederim.
gyroscope
(19.11.14)
Benim arkadaş var bu işlerde çalışan. Ora senin bura benim sürekli geziyor.


EXXE01
(19.11.14)
Sevgili gyroscope,

bizim de en az onlar kadar bilen, işin içinde olan hocalarımız ve hatta öğrencilerimiz bile var. Ancak güzide devletimiz arkeolojik çalışmalar için bütçe ayırmıyor. Ayrılan bütçeler yazları yapılan 1 veya en fazla 2 aylık kazılara yetiyor. O bütçelerde artık kanunen verilmesi zorunlu olduğundan mıdır, hocaların bakanlığa bin bir ricasından mıdır bilinmez.

Gel gelelim o halde yabancılar nasıl kazıyor?

Bazıları bizzat kendi devletinin verdiği burs ve bizim devletimizden alınan izin ile. Bazıları ise kurumsal şirketlerin sponsorluğunda ve devletimizin izniyle mümkün oluyor.

Mesela Çorum-Boğazköy Hitit kazısını yaklaşık 20 yıldır Jürgen Seeher yapıyor.


Nocturne
(19.11.14)
tamamen bütçeyle alakalı bizim hocalar ancak 30-40 günlük ödenek sağlayıp kazı yapmaya çalışırlardı surveye de masraf olmasın diye bir kaç kişi gidilirdi
bu arada üniversite tr nin en iyi ünivlerinden biri :)
örn çatalhöyük kazısı Hodder kazı bşknıydı yanlış hatırlamıyorsam arkeolog + işçi yeme içme konaklama sigorta genel ihtiyaçlar gibi bunların yanı sıra ciddi bir teknoloji kullanılıyor bu da para demek çıkan eserlerin konservasyonuna gösterilen özen takdire şayan neyse bu böyle uzar gider söyleyeceklerimin sonuna gelirken buradan kültür ve turizim bakanlığına selam ederim :)


esmeralda
(19.11.14)
Baska turlu nasil calip british museum de sergileyecekler panpa. Muslugun basinda durmak lazim, ha dersen devlet destek vermiyor, belki de vermesin diye ugrasanlar vardir ?


divit
(19.11.14)
(1)

İkametgah değişikliği

İstanbul'un bir başka ilçesinde oturan akrabamın yanına ikametgahımı taşımak istiyorum. Anladığım kadarıyla bunun için ilgili ilçenin kaymakamlığına gitmem ve fatura yahut kontrat göstermem gerekiyor. Bir faturayı alsam ve "ben artık burada oturacağım" desem bir sıkıntı çıkar mı? O evde oturan birin
İstanbul'un bir başka ilçesinde oturan akrabamın yanına ikametgahımı taşımak istiyorum. Anladığım kadarıyla bunun için ilgili ilçenin kaymakamlığına gitmem ve fatura yahut kontrat göstermem gerekiyor. Bir faturayı alsam ve "ben artık burada oturacağım" desem bir sıkıntı çıkar mı? O evde oturan birini de yanımda getirmem gerekir mi? Şu işi mümkün olan en kısa sürede tamamlamak istiyorum.

Teşekkür ederim.
gyroscope
(25.09.14)
o evde oturan biride yanında gelmeli.imza atması lazım çünkü onların evine geçiyorsun.eğer onlarsız gidersen onları kaydı silinir ve sadece o evde sen gözükürsün.diğer kişilerin adına fatura geldiği için kayıt yaptırmadıkları için ceza yerler.


(4)

Kulakiçi kulaklık tavsiyesi

100 tl kadar bütçem var. Birçok kulaklığı inceledim. Bunlar arasında Sennheiser, AKG, Urbanears, Philips gibi markalar vardı. 100 tl'lik kulaklıktan çok fazla bir beklentim yok lakin yüksek desibeli olan ve tiz seslerde bozulmayan dengeli bir kulaklık olsa fena olmaz. Her türlü tavsiyeye açığım.Teşe
100 tl kadar bütçem var. Birçok kulaklığı inceledim. Bunlar arasında Sennheiser, AKG, Urbanears, Philips gibi markalar vardı. 100 tl'lik kulaklıktan çok fazla bir beklentim yok lakin yüksek desibeli olan ve tiz seslerde bozulmayan dengeli bir kulaklık olsa fena olmaz. Her türlü tavsiyeye açığım.

Teşekkürler.
gyroscope
(17.09.14)
kesinlikle sennheiser.


mvpatakan
(17.09.14)
SoundMAGIC E30


386 dx
(17.09.14)
sennheiser +1


pillimiyango
(17.09.14)
(bkz: vsonic gr02 bass edition)

kesinlikle pişman olmazsınız ;)


(14)

Kedisi olanlar, bir bakın bir şey deneyeceğim

Rica etsem kedinizi tutup kedinin burnundan öpmeyi deneyebilir misiniz? Benim kedi burnunun öpülmesinden hiç hoşlanmıyor. Diğer kediler ne tepki veriyor, çok merak ettim de. Bir zahmet.
Rica etsem kedinizi tutup kedinin burnundan öpmeyi deneyebilir misiniz? Benim kedi burnunun öpülmesinden hiç hoşlanmıyor. Diğer kediler ne tepki veriyor, çok merak ettim de. Bir zahmet.
gyroscope
(27.08.14)
Ben opuyorum hep. Kafasini kaciriyo sonra ama bisey demiyo. Bir tek bazen elektrik carpiyorum o zaman kiziyo.


alicia dominica
(27.08.14)
Annemlerin kedisine yaptım aynı şeyi. Tırmık attı eşek. Ama ıskaladı.


aychovsky
(27.08.14)
Bizimkilerin birisi kafasını çeviriyor, öbürü bişey yapmıyor, suratına bakıyor.


bonzo
(27.08.14)
ben öpmüyorum. yüzümü iyice yaklaştırıyorum o benim burnumu yalıyor.
öpmeye kalkarsam o önce davranıp yalar, hoş olmaz :p


lily briscoe
(27.08.14)
ben hep öpüyom benimkileri. bazen gıklarını çıkarmıyolar :) ama onun da bi eşref saati var tabi. her an öptürmez öyle


kül
(27.08.14)
ben parmağımla burnunun ucuna hafifçe ard arda pıt pıt pıt yapardım hapşırtırdım.


innerbliss
(27.08.14)
her kedinin bazı hassas noktaları olabilir. kasık içi, kuyruk sokumu, burun, kulak ucu ve benzeri noktalardan dellenen sayısız kediyle sevişmişliğim var benim.
ayrıca kediye yüzü yaklaştırmak çok tehlikeli, tavsiye etmiyorum. gerçekten. aynı şey tavuklara da yapılmamalı. göz bebeği çapı değiştiğinde gözün bebeğine gaga yemek son derece mümkün.


namus ninjası
(27.08.14)
benimki genelde benim burnumu yalıyor. bir kere ben onunkini yaladım "deli midir ne?" bakışı attı.


argent dawn
(27.08.14)
Bi kedim çok seviyo, burnunu öpeyim diye kendisi uzatır hep. Yirim onu ben :)
Diğeri de katiyen öptürmez, ama o da burnunun okşanmasını seviyo.


benimki yüzünü silkeliyo ama aşırı tepki vermese de sevmiyor evet :)


neferkitty
(27.08.14)
yanağından, burnundan falan öpecek kadar yaklaşınca yalamaya kalkıyor benimki. beni sanırım yeni ayrıldığı kardeşi yerine koyuyor :(


merena
(27.08.14)
biz bol bol öbüşüyoruz 14 yıldır:)


yalnux
(27.08.14)
Kafasını geriye çekiyor, hafifçe tutunca kıpırdamıyor ama.


stormborn
(27.08.14)
benim kedi genelde öpülmeyi seviyor.

www.youtube.com


boyalı kuş
(28.08.14)
(4)

Ev yapımı buzlu çay

İnternette onlarca buzlu çay tarifi var. Hangisini yapayım bilemedim. Beğendiğiniz bir tarif yahut kendi özel tarifiniz varsa bilmek isterim.Teşekkürler.
İnternette onlarca buzlu çay tarifi var. Hangisini yapayım bilemedim. Beğendiğiniz bir tarif yahut kendi özel tarifiniz varsa bilmek isterim.

Teşekkürler.
gyroscope
(25.08.14)
www.kevserinmutfagi.com

bir kaç dilimi içine atıp kalan limonun suyunu sıktım bir de şekeri biraz daha azalttım.


merena
(25.08.14)
ben çok basit bir şekilde yapıyorum ve her sabah içiyorum.

tarifim ise şu: poşet yeşil çayın üzerine kaynak su döküp 5 dk bekletiyorum cam bir kupada. sonra bardağı bir tabağın içine oturtup buzluğa atıyorum. o orada kendi kendine soğuyor, tam soğumazsa da içine bir iki parça buz atıyorum. sonra üzerine bol limon sıkıp içiyorum. acayip fresh bir şey oluyor. eğer istersen bal da ekleyebilirsin bu tarife ama benim şekerle pek aram olmadığı için tercih etmiyorum.


(6)

Mersin'de yazlık ev

Mersin'de yazlık evler nasıldır? Hangi ilçeleri, hangi beldeleri tavsiye edersiniz? Bu sene olmaz ama seneye Mersin'e gidelim dedik ama Mersin'de tatil hakkında pek bir tecrübemiz yok. Uzun zaman önce Mersin'e gittiğimde çok güzel bir yer olduğunu hatırlıyorum, o kadar.Her türlü öneriye açığım. Teşe
Mersin'de yazlık evler nasıldır? Hangi ilçeleri, hangi beldeleri tavsiye edersiniz? Bu sene olmaz ama seneye Mersin'e gidelim dedik ama Mersin'de tatil hakkında pek bir tecrübemiz yok. Uzun zaman önce Mersin'e gittiğimde çok güzel bir yer olduğunu hatırlıyorum, o kadar.

Her türlü öneriye açığım. Teşekkür ederim.
gyroscope
(20.08.14)
Susanoglunun denizi cok guzeldir, biraz daha uzaga gidebiliriz derseniz asil tisan adasina gitmelisiniz. Susanoglundan sonra butun denizler ve yazlik evler guzel gerci. Yalniz kiz kalesinden uzak durun, butun ameleler orada artık.


fraise
(20.08.14)
Tisan, Taşucu, Susanoğlu, Ayaş, Kızkalesi.


anamur öneririm. ören tarafı


artık güzellliği kalmadı dostum mersin in.suriyeliler halletti


portali
(21.08.14)
kızkalesi, gece takılacak eğlenilecek yerleri de var.


crime girl
(21.08.14)
şehir merkezi ve civarından (mezitli, davultepe) uzak durun. medeniyet seviyemiz düşük burada, denizi de iyi değil(illa olacaksa cumhuriyet konakları, liparis 1-2, denizhan 2-1)
susanoğlunu birinci sıraya koyun. girişte susankent sitesi var oraya bir bakın önce.
kızkalesinin denizi güzel ama pis bi yer. pavyon cenneti
havuza güvenmeyin. çoğu sitede havuz var ama çevreden dolayı kadınlar rahat giremiyor.
anayoldan uzak olsun çok gürültü geliyor. evi satın alıp da bu yüzden kalamayan çok.
anamuru çok seviyorum ben ama yolu çok uzun ve bozuk. anamur yolları diye türküsü bile var. bi de konyalı istilası var


buhebu
(21.08.14)
(5)

Bu laptop hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu laptop'u almayı planlıyorum:http://www.vatanbilgisayar.com/y510p-notebook-core-i7-4700mq-240ghz-8gb-1tbsshd-4gb-156-w8-notebook-bilgisaya.html?srt=PUOyun oynayan biri değilim. Kullandığım programlar da sistemi çok zorlamayan programlar. Daha çok müzik ve HD ve Full HD videolar ile haşır neşirim.
Şu laptop'u almayı planlıyorum:

www.vatanbilgisayar.com

Oyun oynayan biri değilim. Kullandığım programlar da sistemi çok zorlamayan programlar. Daha çok müzik ve HD ve Full HD videolar ile haşır neşirim. Bu laptopun işimi fazlasıyla göreceğini tahmin ediyorum. İlgili ürün hakkında bir yorumunuz yahut başka bir tavsiyeniz varsa öğrenmek isterim.

Teşekkürler.

not: dilerseniz şuradan 2 adet ürün incelemesine ulaşabilirsiniz:

www.laptopmag.com
laptops.reviewed.com
gyroscope
(25.07.14)
içindeki dandik 8gb'lık ssd'ye windows bile kurulur mu bilemedim.


O bölümü yok etmeyi planlıyorum aslında.


gyroscope
(25.07.14)
istediğin şeylere göre pahalı bir seçenek, daha makul bir şeyler bulabilirsin.


yalnux
(25.07.14)
yok edeceksen ssd'li modele o kadar para vermeye gerek yok. ssd'yi yok etmeye bakma aksine dahil etmeye bak, ssd farkı çok büyük.


aynısından alacağım kısa süre içerisinde. o 8 gb'lık ssd kurulum işlemi yapmak için değil, bir çeşit cache sistemi imiş. çok kullanılan dosyaları ssd'ye geçiriyor ve o şekilde hız kazanmanı sağlıyor.(yanlışım olabilir)


yasli ateist
(25.07.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.