Giriş
(5)

2. el telefon al/sat: kutuda sıfır kulaklık olması fiyatını etkiler mi?

Geçenlerde iPhone aldım. Kulaklığına hiç dokunmadım. 2 yıl sonra satmayı düşünüyorum. Kulaklığını açıp kullansam mı yoksa kutusunda saklasam mı? Satarken fiyatına ne kadar etki eder?Kısa cevap vermek isterseniz;Etkiler = EEtkilemez = H
Geçenlerde iPhone aldım. Kulaklığına hiç dokunmadım. 2 yıl sonra satmayı düşünüyorum. Kulaklığını açıp kullansam mı yoksa kutusunda saklasam mı? Satarken fiyatına ne kadar etki eder?

Kısa cevap vermek isterseniz;

Etkiler = E
Etkilemez = H
hadi ya la
(21.05.19)
çok az etkiler. mesela kulaklık 99 liraysa 30 lira gibi. (asla kısa cevap veremiyorum)


mete kudur
(21.05.19)
etkilemez. ekrani kirma gerisi onemli degil.


brkylmz
(21.05.19)
H


otopsicocugu
(21.05.19)
H


seyyar satıcı
(22.05.19)
AZ E.


(1)

Hangi işi yapayım?

Haziran'da mezun oluyorum ve yaz sonuna kadar İzmir'de kalacağım, kira kontratı Ağustos sonu bitiyor.İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun oluyorum. Öğrenciliğim boyunca öğretmenlik de tercümanlık da yaptım.Piyasa şartlarını biliyorum, kiramı çıkarayım, üstüne biraz para kalsın yeter. Asıl amacım
Haziran'da mezun oluyorum ve yaz sonuna kadar İzmir'de kalacağım, kira kontratı Ağustos sonu bitiyor.

İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun oluyorum. Öğrenciliğim boyunca öğretmenlik de tercümanlık da yaptım.
Piyasa şartlarını biliyorum, kiramı çıkarayım, üstüne biraz para kalsın yeter. Asıl amacım tecrübe kazanmak.

Bu yaz üç ay boyunca tercümanlık yapmak mı mantıklıdır yoksa bir dil okulunda öğretmenlik yapmak mı?
hadi ya la
(15.05.19)
Turizm. Baska birsey dusunme.


(5)

İzmir'de özelde* öğretmen olarak geçinmek mümkün mü?

Mezun olmama az kala düşünceler beni sarıyor.Halihazırda kuzenimle paylaştığım evde burs ve aile katkısı ile geçiniyoruz.İkimiz de bu yıl mezun oluyoruz ve yaz sonrası büyük bir muamma.MEB bünyesinde çalışmak istemiyorum.İngilizce öğretmeniyim. İspanyolca da biliyorum fakat bunu bir şekilde belgelem
Mezun olmama az kala düşünceler beni sarıyor.
Halihazırda kuzenimle paylaştığım evde burs ve aile katkısı ile geçiniyoruz.

İkimiz de bu yıl mezun oluyoruz ve yaz sonrası büyük bir muamma.
MEB bünyesinde çalışmak istemiyorum.

İngilizce öğretmeniyim. İspanyolca da biliyorum fakat bunu bir şekilde belgelemem gerekiyor önce.
Varşova Üniversitesi'nde Erasmus, Valencia'da özel bir okulda ise staj yaptım.

Fakat Türkiye'de özel ders harici bir kurumda öğretmenlik deneyimim yok.
Şu an MEB'e bağlı bir okulda staj yapıyorum.

Benimle benzer durumda olanlardan ve yolumdan önceden geçmiş büyüklerimden fikir bekliyorum.
Ne yapmamı önerirsiniz?
hadi ya la
(25.04.19)
Bahcesehir, Doga, Izmir'de bulunan buyuk kolejlere bak. Hemen yuksek lisansa baslarsan iki yil sonra universitelere girmeye hak kazanirsin.


Traveler
(25.04.19)
çok iyi bir maaş alamazsın geçinmek zor olur. iyi bir evde otursan giderleriyle 1500.


mikahakkinen
(26.04.19)
evet geçinmek mümkün. binlerce insan özel okullarda öğretmenlik yaparak geçiniyor.

maaşlar çok tatminkar değil, özel ders ile destekleyip yürürsen temiz para bırakıyor.


babilbaligi
(26.04.19)
ITK'nın maaşları iyi diye biliyorum.
Lokasyonu da çok güzel.


Bana PM at her şeyi anlatayım.


westblack
(26.04.19)
(4)

Sınavda dikkatimin dağılmaması için?

Yarın sabah YDS'ye gidiyorum. Her seferinde üç beş soru kaçırıyorum ve nedeni tamamen dikkatsizlik. Sınav bitmeden kontrol de ediyorum ama göremiyorum yanlışlarımı. Paragraf sorularında çok yoruluyorum, dağılıyorum. Sonra dönüp baktığımda kızıyorum kendime.Uykumu çok iyi almaya çalışacağım. Başka ne
Yarın sabah YDS'ye gidiyorum. Her seferinde üç beş soru kaçırıyorum ve nedeni tamamen dikkatsizlik. Sınav bitmeden kontrol de ediyorum ama göremiyorum yanlışlarımı. Paragraf sorularında çok yoruluyorum, dağılıyorum. Sonra dönüp baktığımda kızıyorum kendime.

Uykumu çok iyi almaya çalışacağım. Başka ne önerirsiniz?
hadi ya la
(23.03.19)
Paragraf soruları dikkat dağıtmak için hazırlanıyor, o nedenle normal. Ne Yds, ne Yökdil, dil becerisini ölçen ve bize ait adam gibi bir sınav oluşturamadılar.


shangrilla
(23.03.19)
Sınava girmeden önce 5 tane kesmeşekeri atın ağzınıza.
kahveyi abartmayın, çarpıntı yapar uykunuz gelir.


aylakadam
(23.03.19)
Sınav yerine çok erken gitme. Saçma gibi görünebilir ancak geç kalırım diye erkenden gittiğim sınavların hepsinde sınavdan çok çabuk koptum. Gidip öyle mal mal oralarda bekleyip, dolanınca bir gevşeme çöküyor üstüme.


bu zamana kadar elbette bir rota çizmişsinizdir kendinize ama ben her seferinde baştan başlar dümdüz giderdim. tabi doğal olarak paragraf sorularına geldiğimde yorulur ve yanlış yaptığım kaçırdığım sorular olurdu. son girdiğim sınavda ilk önce o yorucu paragraf sorularından başladım ve daha faydalı olduğunu gördüm. aklınızda bulunsun


(2)

Kahveyi nasıl çekeyim?

Moka pot için kahve çektiriyorum fakat kahve çok çabuk bayatlıyor. Çekirdeği kendim çekmek istiyorum.Moka pot için çekmem gerektiği için ayarlı öğütücü almaya mahkum muyum?En maliyetsiz yöntemi arıyorum. Öğrenci olduğum için kahvenin kendisini bile zor alıyorum...
Moka pot için kahve çektiriyorum fakat kahve çok çabuk bayatlıyor. Çekirdeği kendim çekmek istiyorum.
Moka pot için çekmem gerektiği için ayarlı öğütücü almaya mahkum muyum?

En maliyetsiz yöntemi arıyorum. Öğrenci olduğum için kahvenin kendisini bile zor alıyorum...
hadi ya la
(10.03.19)
ben de çok baktım fakir işi öğütücülere. cevabı basit. paran yoksa öğütücü almayıp bayat kahve içmeye mecbursun. en fazla french press ve filtre kahve için öğütebilirsin.


Moka pot ayarında çekmek için ucuz öğütü yok malesef. Ucuz öğütücülerin bıçakları o incelikte çekmek için yeterli değil. Kahveyi alıp az az çektirebilirsiniz. Iki günde bir 50-100 gr çektirseniz fazla bayatlamadan tüketmiş olursunuz.
Ayrıca kahve öğüttükten 3 dakika sonra aromalarını kaybetmeye başlayıp bayatlama sürecine girer. O yüzden toptan çektirmek yerine dediğim gibi taksit taksit çektirmek daha mantıklı olur.


esse classic
(10.03.19)
(3)

[klasik gitar] Mi teli çıkıyor, akort tutmuyor

Klasik gitarım için Savarez marka tel aldım. 15 yıldır tellerimi kendim takıyorum ama nedense ince mi teli akort tutmuyor. Si'ye kadar çıkıyor, ondan sonra burguyu çevirdiğimde ses daha incelmiyor, bridge kısmından çözülüyor, çıkıyor. İlginç bir şekilde kopmuyor asla. Çok sıkı bağlıyorum tekrar usul
Klasik gitarım için Savarez marka tel aldım. 15 yıldır tellerimi kendim takıyorum ama nedense ince mi teli akort tutmuyor. Si'ye kadar çıkıyor, ondan sonra burguyu çevirdiğimde ses daha incelmiyor, bridge kısmından çözülüyor, çıkıyor. İlginç bir şekilde kopmuyor asla. Çok sıkı bağlıyorum tekrar usulüne uygun bir şekilde.

Sorun nerede olabilir? Gitarda mı, telde mi, bende mi?
hadi ya la
(06.03.19)
Düşük bir ihtimal ama Mi teli değil de başka bir tel takmış olabilirsiniz. Başına gelen arkadaşım oldu, o yüzden imkansız değil :)


crown
(06.03.19)
Çok dikkat ettim, telden de belli; hata bu değil maalesef :(


hadi ya la
(06.03.19)
çok sıkı bağlamıyor olabilirsin, o yüzden attığı olmuştu benim. Böyle birkaç tur burgulu gibi yapıyorsun dimi? Birkaç tur daha yap :D

Ayrıca, altta kalan kısmı daha uzun bırak, (bridge) kısmındakini. Sen gerdikçe o kısalıyor bence, en son da fırtıyor, dikkatli bak. Düzgün düğüm + oraya pay bırakmak çözer. En son çok uzun olursa kesersin oradan.


nhk ni youkosu
(06.03.19)
(5)

Yakın zamanda bulaşık makinesi alan var mı?

30 yıllık emektar makinemizi değiştireceğiz.2000, 2500'e kadar sorun çıkarmayacak, basit bir model arıyoruz.Önerilerinizi bekliyorum
30 yıllık emektar makinemizi değiştireceğiz.
2000, 2500'e kadar sorun çıkarmayacak, basit bir model arıyoruz.

Önerilerinizi bekliyorum
hadi ya la
(09.02.19)
marka onerim beko ya da arcelik


exlibris
(09.02.19)
Arcelik aldik harika. 3 programli. 1 ay once 1.300 liraya aldik. 58 dk da yikiyor. Annem cok begendi. Kesinlikle yatirim tavsiyesidir.


Arçelik düşünürseniz indirim konusunda yardımcı olabilirim.


since1907
(09.02.19)
altus aldım bu yaz 750 liraya üst modellerden tek farkı rafları oynamıyor, sapları yer değiştirmiyor falan. gerçekten o kadar basit bir sistem ki bulaşık makinesi belli bir miktardan sonra verilen her kuruş haram. bence arçelik beko falan düşünün yedek parçası en rahat bulunan ürün olamaları açısından.

hatta ankara'daysan birisi vardı duyuru açan, evlenmeden önce bütün eşyalarını almış ama şimdi satıyordu sıfır ürünleri uygun fiyattan ona da bak.


Boschun en alt modelini kullanıyoruz. Raflar hareket edebiliyor. Gayet memnunuz enerji verimliliği de iyi.


hybrid427
(10.02.19)
(2)

Çalışma hayatı konusunda akıl istiyorum (özel mi kamu mu)

4. sınıf öğrencisiyim, İzmir'de İngilizce öğretmenliği okuyorum. 2. sınıfta Erasmus hareketliliği yaptım; akademik ve sosyal açıdan çok doyurucu bir dönemdi.Geçen yaz İspanya'da staj yaptım. İyi seviyede İspanyolca ve orta seviyede Fransızca biliyorum. Bunu da mümkünse bir şekilde kullanmak istiyoru
4. sınıf öğrencisiyim, İzmir'de İngilizce öğretmenliği okuyorum. 2. sınıfta Erasmus hareketliliği yaptım; akademik ve sosyal açıdan çok doyurucu bir dönemdi.

Geçen yaz İspanya'da staj yaptım. İyi seviyede İspanyolca ve orta seviyede Fransızca biliyorum. Bunu da mümkünse bir şekilde kullanmak istiyorum mesleki hayatımda.

Öğrencilik hayatımda çok çeviri yaptım ama uzun vadede sadece buna güvenemem.
Arkadaşlarım şimdiden dil kurslarında çalışmaya başladı. Bu piyasada deneyimsiz, yeni mezunlara iyi şartlar sunmayacaklarını biliyorum fakat uzun vadede sömürünün devam ettiğini görüyorum.

Aklımda yüksek lisans var ama akademideki mobbing, adam kayırma ve boş işleri öğrenci halimle bile görmüşken soğudum bu durumdan.

Herkes KPSS hazırlığı yapıyor. Bu güne kadar kamuyu hiç düşünmedim. Hocalarım da akademisyenlik veya başka sektörlerde çok şey yapabileceğimi söylüyor. İşletme terkim ama ekonomi konuları hala ilgi alanım bu arada.

Peki ben ne yapayım? MEB'de bol zaman, özel dersler, hobilerime zaman ayırabilmek, özele göre rahat olmak çok tatlı geliyor fakat ben bunları hep düşman gördüm. Monotonluk, ufkumun daralma ihtimali, konfor alanına hapsolmak kaçınılmaz geliyor bu durumda. Ayrıca nereye atanacağım ki?

Ne yapsam duyuru?
hadi ya la
(07.02.19)
öğretmen ol. ingilizce baya alıyor. rahat hayat. iyi maaş..

lütfen diğer mallar gibi sosyal statü havalı iş peşinde koşma.


Techsavvy
(07.02.19)
Özel-kamu-üniversite-lise-çeviri-özel ders vs. her şekilde çalışmış biri olarak birkaç tavsiyede bulunayım:

- Emeğinin dil kurslarında sömürülmesine kesinlikle izin verme. Sabahtan akşama kadar çalışıp üç kuruş alınca hayatı sorgulamaya başlarsın.
- İyi bir iş bulana kadar çeviri, özel ders kovala. Bunun için network önemli maalesef. Özellikle çeviride bir alana odaklan, orada uzmanlaş.
- Eğer maaş ve çalışma saatleri bakımından iyi bir teklif alırsan geçici olarak kolej tarzı yerleri düşünebilirsin ancak kurumsal olmasına dikkat et.
- Vakıf üni.lerinde okutmanlık kovalayabilirsin, epey tecrübe kazanmanı sağlar (Yanlış bilmiyorsam yakın zamanda yüksek lisans geldi başvuru şartı olarak).
- Herkesin dile getirdiği şekilde, devlet en rahatı ancak gerçekten bir rehavete kapılma durumu oluyor. Bir de mesleki tatmin yerlerde. (MEB'den bahsediyorum.)

Devlette (MEB)ilk atamalar artık sadece sözleşmeli olarak yapılıyor, 4 senede kadroya geçiyorsun (3'e düşme ihtimali var). Genellikle Batı'daki illeri açmıyorlar ancak bu Şubat atamasında bazı istisnalar oldu.

Devlet üni.lerinde akademisyenlik ise sıkıntılı bir mevzu, 50/d olayları falan var.


shangrilla
(07.02.19)
(5)

GSS Prim Borcum var mı?

e-devlet'ten kontrol ettiğimde olup olmadığına dair hiçbir bilgi göremiyorum.2015 girişli 4. sınıf üniversite öğrencisiyim,25 yaşındayım.25'i doldurduğum için ödemem gerektiğini söyledi babam ama kesin bilgiyi nasıl alabilirim?edit: sgk'nın sitesinden gss borç kontrolü yaptığımda "Kişi kaydı bulunam
e-devlet'ten kontrol ettiğimde olup olmadığına dair hiçbir bilgi göremiyorum.

2015 girişli 4. sınıf üniversite öğrencisiyim,
25 yaşındayım.

25'i doldurduğum için ödemem gerektiğini söyledi babam ama kesin bilgiyi nasıl alabilirim?

edit: sgk'nın sitesinden gss borç kontrolü yaptığımda "Kişi kaydı bulunamadı.Lütfen Daha Sonra Tekrar Deneyiniz!" diyor.
hadi ya la
(04.02.19)
öğrenciyken gss işlemiyor diye biliyorum.


prasinos
(04.02.19)
cinsiyet nedir?


elorelia
(04.02.19)
@elorelia, erkek


hadi ya la
(04.02.19)
normal şartlar altında 25 yaşını doldurduğunuz anda gss primi işlemeye başlıyor, erkek olduğunuz için 25 yaşından sonra aile sigortasından faydalanamıyorsunuz. en doğru cevabı sgkya gidip görüşerek alırsınız.


elorelia
(04.02.19)
banka hesabın var mı?
garantide sgk genel borç sorgulama ekranı var(TC no ile), oradan bakabiliyorsun, yoksa garanti hesabı olan bir yakınına TC numaranı ver o baksın.


late viper
(04.02.19)
(4)

iPhone 7 Plus alınmaz mı?

Yazdan beri 8 Plus almak istiyorum fakat fiyatı 6000'i geçince almam imkansız hale geldi.Genel olarak kullanım, performans ve kamerada kayda değer bir fark (yaklaşık 2000 tl) gözükmüyor.3 yıldır iPhone SE kullanıyorum. 7 Plus'ı 3 yıl kullanabilir miyim?4100 liraya alma imkanım var.Tasarımını da sevi
Yazdan beri 8 Plus almak istiyorum fakat fiyatı 6000'i geçince almam imkansız hale geldi.
Genel olarak kullanım, performans ve kamerada kayda değer bir fark (yaklaşık 2000 tl) gözükmüyor.

3 yıldır iPhone SE kullanıyorum. 7 Plus'ı 3 yıl kullanabilir miyim?
4100 liraya alma imkanım var.
Tasarımını da seviyorum.

Ne yapsam?
hadi ya la
(31.01.19)
alınır ama apple türkiye'de fiyat düşüreceğini açıkladı, ayrıca dolar da bir tık düştü. ben biraz beklerdim, 3500 civarına düşebileceğini düşünüyorum ama tabii ki ytd.


signore
(31.01.19)
4100 cokmus haci, ben 7+ (128gb) ve airpods'u 3700e satiyorum


kaçırma, usd/tl artacak bir kaç haftaya.


pembepembepembe
(31.01.19)
2 senedir 7+ kullaniyorum, tavsiye ederim. plus'a alistiktan sonra diger ekranlar cok kucu geliyor yanliz, geri donusu zor olur.


cooperr
(31.01.19)
(2)

Bu ürün Türkiye'de yok mudur?

Aliexpress'e mecbur muyum yoksa?Ürün "sushi bazooka" olarak geçiyor. Burada hiçbir internet mağazasında bulamadım. Bundan çok farklı bir sushi sarma aparatı var, o çok kullanışsız.Ürün bu: https://tr.aliexpress.com/item/Roller-Sushi-maker-Roll-Mold-Making-Kit-Sushi-Bazooka-Rice-Meat-Vegetables-DIY-M
Aliexpress'e mecbur muyum yoksa?

Ürün "sushi bazooka" olarak geçiyor. Burada hiçbir internet mağazasında bulamadım. Bundan çok farklı bir sushi sarma aparatı var, o çok kullanışsız.

Ürün bu: tr.aliexpress.com
hadi ya la
(28.01.19)
mecbursun gibi gorunuyor.

dolma sarma makinesi aliyoruz biz. herhalde turkiye'de her kizin ceyizine sushi bozooka aparati konmadigindan getirilmiyor olabilir.


Ben kullanıyorum baya pratik alet beklediğine değer


lifeframe
(28.01.19)
(12)

Saati 10 TL iyi mi?

Son sınıf öğrencisi bir arkadaşım var, İngilizce öğretmenliği okuyor.Bilinen dil kurslarından biriyle görüştü. Hafta sonları ve bazen hafta içi dersinin olmadığı saatlerde çalışacak.Görüşmede saat başına 10 TL olduğunu ve maaşı başladıktan 2 ay sonra verdiklerini söylemişler.Piyasayı bilmediğim için
Son sınıf öğrencisi bir arkadaşım var, İngilizce öğretmenliği okuyor.
Bilinen dil kurslarından biriyle görüştü. Hafta sonları ve bazen hafta içi dersinin olmadığı saatlerde çalışacak.
Görüşmede saat başına 10 TL olduğunu ve maaşı başladıktan 2 ay sonra verdiklerini söylemişler.

Piyasayı bilmediğim için soruyorum. Yurtdışında staj harici deneyimi yok. CV'sini güçlendirmek için bunu kabul etmeli mi yoksa şartlar çok mu kötü?

Konum İzmir.
hadi ya la
(24.01.19)
Özel ders vs kovalasa daha iyi değil mi? Asgari ücret civarı maaş önermişler, verip vermeyecekleri de meçhul.


efx
(24.01.19)
asgari ücretin altında kalmıyor mu şu an 10 lira nasıl oluyor o iş?

cevab: dil üzerine eğitim almadım ona rağmen ben bile saati 10 liradan kabul etmezdim bunu.


Yok artık bedava çalıştırsinlar oldu olacak.


Normal. 10-12 tl. piyasası şu an. Kaçırmasın


olivia
(24.01.19)
4 sene önce 11 tl'ye çalıştım ben dil kursunda, o da formasyonum yok diyeydi. piyasa düşmüş bile olsa o zamanki asgari ücret şimdikinin yarısından bile az, resmen sömürü. bana sigorta yapacağız demişlerdi, yapmadılar ben de çıktım, ucuz iş gücünün de bir sınırı var.


Bruce
(24.01.19)
kabul etsin bir de ücretli sitelere üye olup özel ders kovalasın. saati/dersi 50-100 arası da oralardan iş bağlasa güzel olur.


jimjim
(24.01.19)
o iki ay, sen işten çıkarsan paran içerde kalır geçmiş olsun demek. özel ders kovalasın. hatta yapabilirim derse udemy falan içerik üretsin.


casey
(24.01.19)
sevgili hadi yala, bu tür kurumların alayı üçkağıtçı ve çok azı düzgündür.

2 ay sigortasız hiç bişey olmadan çalıştırıp para vermeden dehlemyyeceklerini nereden biliyorsunuz?

saati 10 liraysa günlük çalışma karşılığı peşin niye vermiyolar? 50 lira 100 lira bi müessese için nedir?


killerbee
(24.01.19)
O tarz yerler öğrenciyi daima sömürür. Haftada 30 saat çalışıp (beleşe etütlere kalıp) ay sonunda 1200 lira falan alır. 2 ay maaş göremeyecek olması da cabası. Son çare olarak düşünsün bence.


shangrilla
(24.01.19)
öğrenci haliyle verilen ücret düşük olabilir ama maaşın iki ay sonra verilmesi şerefsizlik ve kötü niyet örneği. hiç olmazsa ay sonunda kısmen verilebilirdi.

bence başka bir iş kovalasın.


tabudeviren
(24.01.19)
başımdan benzer bir şey geçti. 10 lira ben size vereyim bu kadar aşağılık olmayın dedim. masaya vurdum, çıktım.

koşullar çok kötü değil rezalet.


old but hot
(24.01.19)
O parayı ödemeyecekler. Çok net.


Phoebe
(24.01.19)
(6)

Bu lensi alayım mı?

Yaklaşık 180 yıldır fotoğrafçılıkla ilgilenen amatör bir fotoseverim.Canon 100D makinem var crop sensörlü.Kadrajın nasıl olacağını biliyorum, çok değişik işler için kullanacağım.Herkesin pek bir sevdiği lens bu;`canon ef 50mm f/1.8 stm`Alayım mı? Bir burs gidecek.
Yaklaşık 180 yıldır fotoğrafçılıkla ilgilenen amatör bir fotoseverim.
Canon 100D makinem var crop sensörlü.

Kadrajın nasıl olacağını biliyorum, çok değişik işler için kullanacağım.
Herkesin pek bir sevdiği lens bu;

canon ef 50mm f/1.8 stm

Alayım mı? Bir burs gidecek.
hadi ya la
(27.11.18)
Bence alma. Çünkü Nikon değil.


shangrilla
(27.11.18)
bence al, çünkü nikon değil.

- geçen cumartesi canon 6d'sini satmış birisi.


washe
(27.11.18)
bu herkeste olan çok temel bir lens. fiyatına göre de iyi bir performansı var bence. 250-300 civarına sıfırı bulunuyor olmalı. daha ucuza ikinci eli de bulunabilir. bütçen müsaitse aldığına pişman olmazsın.


alma diyenlere bakma. AL.

bu fiyat aralığında başka bir lens alamazsın. ve elindeki lens ile (18-55 olduğunu varsayıyorum) kendini tekrar eder durursun.

portre çeker. çok da güzel alan derinliği vardır. 1.8 diyaframla düşük ışıkta iyi sonuç verir.

bunu alma diyenler bu paralara fark yaratacak başka bir lens tavsiye etsin bakalım.


eeb
(28.11.18)
Makineyi lensi satıp Nikon al.


shangrilla
(28.11.18)
Nikon’un ne avantaji var hocam? 4 yıldır Canon kullanıyorum, çok memnunum aslında.


hadi ya la
(28.11.18)
(1)

Sıkışmış 3.5mm jack nasıl çıkarılır?

Youtube'daki tutorialları izledim ama hiçbiri işe yaramadı.DSLR'ın içinde birkaç yıl önce jack parçası kaldı. Bu yüzden video çekemiyorum, ses yok.İzmir'de nereye yaptırabilirim?Makine Canon 100D
Youtube'daki tutorialları izledim ama hiçbiri işe yaramadı.
DSLR'ın içinde birkaç yıl önce jack parçası kaldı. Bu yüzden video çekemiyorum, ses yok.

İzmir'de nereye yaptırabilirim?
Makine Canon 100D
hadi ya la
(22.11.18)
içini açıp içerden çıkarmayı denedin mi?

çıkmıyorsa lehim ile eski jack soketini söküp, yenisini takmayı?


killerbee
(22.11.18)
(3)

DSLR video autofocus çok kötü

Canon 100D, ve 18-55mm kit lens var. Video çekerken odaklanması inanılmaz uzun sürüyor, motorundan yüksek ses çıkıyor, sabit duran bir insanı bile zor odaklıyor.Vlog çekenlerin genelde DSLR kullandığını görüyorum. Böyle bir sorun yaşamıyorlar.Lensi mi değiştirmem gerekir? Sorun nerede acaba?
Canon 100D, ve 18-55mm kit lens var. Video çekerken odaklanması inanılmaz uzun sürüyor, motorundan yüksek ses çıkıyor, sabit duran bir insanı bile zor odaklıyor.

Vlog çekenlerin genelde DSLR kullandığını görüyorum. Böyle bir sorun yaşamıyorlar.
Lensi mi değiştirmem gerekir? Sorun nerede acaba?
hadi ya la
(20.11.18)
canon tayfasına çok hakim değilim ama üzgünümki video için dandik bir lens 18-55. ve evet sesin ve oto odak yavaşlığı lens kaynaklı. nasıl videolar çekiyorsun ya da bütçen ne bilmiyorum ama selfie tarzı çekim için f1.8 skalasında geniş açı prime bir lens çok daha iş görür olacaktır.


AF kapatip genis odaklanmaya alirsan daha cekilir oluyor. Ben de de ayni lensten var Nikon DSLR ayni sorun bende de mevcut. Yoksa citcitcitcirt ses geliyor surekli otofokustan.


Kit lensten maalesef böyle beklentileriniz olmamalı. Onların varoluş amacı, yeni bir lens alınana kadar sahiplerine fotoğrafçılığı öğretmeleri, antrenman yaptırmaları. Sessiz ve hızlı odaklama için Canon'un USM veya STM özellikli lenslerine bakın. O zamana kadar, çok hareketli konuların videosunu çekmiyorsanız manuel odaklanma alıştırması yapın. Daha özgür hissettirir ve nispeten sessizdir. Açıklığı düşürmeniz (f değerini artırmanız) ve geniş açıda (18mm, 24mm, 35mm gibi) çekim yapmanız kolaylık sağlayacaktır.


habes papaz
(20.11.18)
(17)

Sesim nasıl?

27 saniyelik bir kayıt.Daha doğrusu zamanda "anlaşılabilirlik" nasıl? Anlayamadığınız bir kelime var mı?https://instaud.io/2Vsx
27 saniyelik bir kayıt.
Daha doğrusu zamanda "anlaşılabilirlik" nasıl? Anlayamadığınız bir kelime var mı?

instaud.io
hadi ya la
(14.11.18)
ses - anlaşılabilirlik gayet güzel tebrikler
ancak ....magical, that's diye devam eden kısmı anlayamadım 16.3. saniye belki kulaklıktan ötürü (yani benden kaynaklı) olabilir


ekonomicro
(14.11.18)
Anlamadığım kelime olmadı, iyi gayet.


gayet düzgün +1


basond
(14.11.18)
Aksan güzel, artikülasyon olurlu, minimal pelteklik var gibi ama üç beş take ile halledilmeyecek şey değil gibi.

Tabi hedeflediğiniz "ciğerli, derin" perfore için çok düzgün bi preamp ve mikrofon kullanmanız gerekiyor.


hedep
(14.11.18)
Anlaşılabilir, tane tane ve net. Tebrikler.


lisw
(14.11.18)
-ses tonun cok iyi.

-anlasilabilirlik yuksek

-native speaker olmadigin anlasiliyor, (sormamissin giciklik olsun diye yazdim)


"forward" i zor anladim birtek, iki uc kere dinledim orayi. ses tonun iyi, native olmadigin belli, turk aksani gibi degil ama. ha bu arada aksanin kotu birsey oldugunu dusunmuyorum, bence avantajlari bile var. ozetle guzel, sikinti yok.


cooperr
(14.11.18)
Başkası adına utanmaya geldim, gay oldum çıktım. Çok güzel, çok hoş.


farabi
(14.11.18)
Hoş
Sadece hafif bir tıslama var mikrofondan herhalde


fasulyek
(14.11.18)
ben çok beğendim, aksan hiç fena değil, ses tonu çok güzel :)


noeldayın
(14.11.18)
17inci saniyeyi anlamadım. that s one you look...

ses tonun iyi bence de.


biseysorcaktim
(14.11.18)
Ben de beğendim sadece 16. ve 17. saniyenin bir kısmını anlayamadım.


Etkilendim.


[GODDARD]
(14.11.18)
ayy çok etkilendim!!! Tuylerim tiken tiken. Ipad alasım geldi.

Ben hepsini anlamadım, var mı altyazı?


her şeyi anladık diyenler 7. saniyede lighter duyduklarına emin mi? bi de forward anlaşılmıyor valla.

ses iyi.


güzel knk.

bu arada biri download etmiş. çok feci yürüycek sana.


Tears of Devil
(14.11.18)
Yorumlar için teşekkür ederim :)

Script isteyenler için;

"This is what we believe: Technology alone is not enough. Faster. Thinner. Lighter. These are all good things. But when technology gets out of the way, everything becomes more delightful. Even magical. That’s when you leap forward. And you end up with something like this: iPad 3"


hadi ya la
(15.11.18)
(4)

Bu smoothie nasıl?

- roka- dereotu- maydonoz- taze nane- salatalık- yarım limon suyuhepsinden bir tutam atıyorum blendera. tadı fena değil. tadını geliştirmek için ne yapabilirim?
- roka
- dereotu
- maydonoz
- taze nane
- salatalık
- yarım limon suyu

hepsinden bir tutam atıyorum blendera. tadı fena değil.
tadını geliştirmek için ne yapabilirim?
hadi ya la
(10.11.18)
İçeriği geliştirmek için ıspanak
Tadı geliştirmek için yeşil elma olabilir


helena
(10.11.18)
semizotu olabilir <3


nymphe
(10.11.18)
brokoli mutlaka olmalı.


limonun suyunu sıkmayıp, portakal soyar gibi kabuklarını soyup ufak parçalar halinde atmayı dene bir de. belki hoşuna gider. ben öyle yapıyorum. bir de kivi ekleyebilirsin.


(1)

Öğrenciyim, 25 yaş bitiyor. Yeşil pasaportum ne olacak?

25 yaşını dolduranlar yeşil pasaport hakkını kaybediyor diye biliyorum.Fakat duyduğuma göre hala öğrenci olanlar öğrenciliği bitene kadar pasaportunu kullanabiliyormuş.Detayları araştırdım ama bununla ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Doğrusu nasıldır?
25 yaşını dolduranlar yeşil pasaport hakkını kaybediyor diye biliyorum.
Fakat duyduğuma göre hala öğrenci olanlar öğrenciliği bitene kadar pasaportunu kullanabiliyormuş.

Detayları araştırdım ama bununla ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Doğrusu nasıldır?
hadi ya la
(28.10.18)
kaptan +1 birebir tecrübe ettim


yakuza123
(28.10.18)
(5)

[bedelli] Yoklama kısmında "Askerliğinizin Ertelenmesini İstiyor Musunuz?"

Sorusuna ne cevap vermem gerekiyor? Diğer bedelli başvurusu yapanlara bu soru gelmemiş sanırım e-devlet'te.Öğrenciyim. Ya ara tatilde ya da yazın gidebilirim askere.Gelecek cevaplar için teşekkür ederim.
Sorusuna ne cevap vermem gerekiyor? Diğer bedelli başvurusu yapanlara bu soru gelmemiş sanırım e-devlet'te.
Öğrenciyim. Ya ara tatilde ya da yazın gidebilirim askere.

Gelecek cevaplar için teşekkür ederim.
hadi ya la
(24.10.18)
ben hemen gitmek istediğim için hayırı işaretledim en erken 2019 şubat çıktı.


KendineAteist
(24.10.18)
hah şöyle farklı bir soru sonunda ya.

araştırdığım kadarıyla;

mobile.donanimhaber.com

yani mesela a şubesine başvurdun ve onun celp dönemi var. celp dönemi mart ayı. adam tutup seni mart ayında göndersin mi yoksa göndermesin mi onu soruyor. internette diyor ki eveti işaretleyince sana ikinci seçenek hangi celp dönemini istiyorsun diye soracak. bazı arkadaşlar sordu diyor bazısı öyle bir ekran çıkmadı diyor.

bu.


kablelvuku
(24.10.18)
bende böyle bir alan yok. yoklama kaydınız yoktur yazıyor.


xephyr
(24.10.18)
''Yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.'' yazıyor


megacracker
(24.10.18)
ben bedelli başvurus yaptım bu soru vardı, asal yoklama yaparken soruyo ben hayırı işaretledim


berginyonbaenre
(24.10.18)
(8)

İngilizce öğretmenliğini bitirince ne yapmalı?

Son sınıfa geçince herkes gibi bir telaş başladı.MEB'de çalışmayı düşünmüyorum. Körelmek istemiyorum. Sürekli okuyan, araştıran, yıllardır uluslararası yayınları takip eden biriyim.2. sınıfta Erasmus hareketliliği yaptım; akademik ve sosyal açıdan çok doyurucu bir dönemdi.Geçen yaz İspanya'da staj y
Son sınıfa geçince herkes gibi bir telaş başladı.
MEB'de çalışmayı düşünmüyorum. Körelmek istemiyorum. Sürekli okuyan, araştıran, yıllardır uluslararası yayınları takip eden biriyim.

2. sınıfta Erasmus hareketliliği yaptım; akademik ve sosyal açıdan çok doyurucu bir dönemdi.
Geçen yaz İspanya'da staj yaptım. İyi derecede İspanyolca biliyorum. Bunu da kullanmak istiyorum mesleki hayatımda.

Öğrencilik hayatımda çok çeviri yaptım ama uzun vadede sadece buna güvenemem.
Öğretmenlik dışında ne yapabilirim ben?

Aklımda yüksek lisanstan başka bir şey yok maalesef. Yabancı dilimi sonuna kadar kullanabileceğim bir iş yapmak istiyorum.
hadi ya la
(14.10.18)
yaş gençken kaç kurtul burada.

bu türkler ingiltereye oraya buraya dil kursuna gitmeye çok meraklı, belki orada türkçe bilen ingilizce öğretmenlerine ihtiyaç oluyodur. bunu da araştırabilirsin.


killerbee
(14.10.18)
özel ders. 22 yaşında mezun olacağını varsayarak 30'unda en az 3 4 daire sahibi bir insan olursun. buna da şimdiden başlamanı tavsiye ederim.


DELTA


idonthaveatvset
(14.10.18)
ingilizce öğretmenliğinden mezun olup avrupada yüksek lisansa başlayan arkadaşlarım var. bir daha buraya dönmezler galiba. bence en temizi.


belkider
(14.10.18)
kafan basıyorsa simultane çeviri yap ama herkesin harcı değildir. yoksa da ne bileyim özel ders falan ver zengin bebelerine. şahsen ben simultane çeviri yapan birinin tercümesini dinleyip aynı anda da ingilizce konuşulan şeyleri takip bile edemiyorum adamlar çevirisini yapıyor hiç durmadan.


CELTA için tırmala.


tabudeviren
(14.10.18)
etraf öğretmen kaynıyor, asgari ücrete ite kaka çalıştırıyorlar özelde.

meb'e atanacaksan hayırlı işler,,,


imelih
(14.10.18)
Comenius asistanlığı.


(5)

[macOS] için otomatik altyazı bulan video oynatıcı

Windows'ta Gom Player bu işi yapıyor fakat macOS için bir muadilini bulamadım. Bilen var mıdır?
Windows'ta Gom Player bu işi yapıyor fakat macOS için bir muadilini bulamadım. Bilen var mıdır?
hadi ya la
(07.10.18)
BS Player?


himmet dayi
(07.10.18)
vlc'de var.


neverlose
(07.10.18)
vlc'nin bir ek paketi varmis.
soda player'i yeni yukledim , yorumlarina bakarken var diye gormustum.


fakyoras
(07.10.18)
10 seneye yakındır mac kullanıyorum beta olmasına rağmen şimdiye kadar kullandığım en iyi player bu oldu: lhc70000.github.io


10032007
(07.10.18)
Soda player


ex animo
(07.10.18)
(1)

iPhone SE bozuldu, ne yapabilirim?

Geçen gün güç tuşu çalışmamaya başladı. Yeniden başlattım, ilginç bir şekilde 5 dakikada açıldı. Sürekli elma logosu gelip gidiyordu. Güç tuşu çalışmamaya devam etti. Belki düzelir diye yeniden başlattım, elma logosu gözüküp kayboldu bir saat boyunca. Telefon tamamen gitti herhalde derken kendi kend
Geçen gün güç tuşu çalışmamaya başladı.
Yeniden başlattım, ilginç bir şekilde 5 dakikada açıldı. Sürekli elma logosu gelip gidiyordu.

Güç tuşu çalışmamaya devam etti.
Belki düzelir diye yeniden başlattım, elma logosu gözüküp kayboldu bir saat boyunca.

Telefon tamamen gitti herhalde derken kendi kendine açıldı,
Fakat güç tuşu hala çalışmıyor ve bir daha açılmayacak diye kapatmaya ve yeniden başlatmaya korkuyorum.

Tam garantisinin dolduğu döneme denk geldi aksi gibi.
Yapabileceğim bir şey var mı yoksa direkt servise mi götürmem gerekiyor?
hadi ya la
(15.09.18)
Apple destek’i arayin, belki yazilimsaldir. Halledersiniz


(7)

iOS 10.3.3'ten 11'e yükselteyim mi?

iPhone SE 16GB.Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Performans ilk günkü gibi, batarya performansı biraz düştü.
iPhone SE 16GB.

Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Performans ilk günkü gibi, batarya performansı biraz düştü.
hadi ya la
(03.06.18)
isler daha sarpa sarabilir. memnunum diyen duymadim.
ben de 10da bekliyorum. eksigi yok su an 11'e gore


jedilance
(03.06.18)
ikinci telefon olarak kullandığım iphone5'i yükselttim, sıkıntı yok.


insan kus misali
(03.06.18)
Yükseltme çünkü bataryayı öldürüyor. Apple bu yüzden indirimle batarya değişimi yapıyor. Eğer indirimle batarya değişiminden yararlanmak istiyorsan o başka :)


cemallamec
(03.06.18)
2 yıldır kullanıyorsan zaten batarya ömrü ciddi azalmaya başlamıştır. şu noktadan itibaren yükseltmesen de etkisini göreceksin.


sttc
(03.06.18)
artik stabil, yukseltebilirsin. bataryayi oldurmuyor, batarya omrun azaldiysa performansi kisiyor, ama bu da artik ayarlardan kapatilabiliyor. ben su an memnunum, ilk baslarda cok kotuydu ama duzelttiler. su an tavsiye ederim.


feedback
(04.06.18)
12ye yüksel. 5S'e kurdum, çok güzel.


fever
(20.10.18)
(7)

Bir Schengen ülkesinden diğer Schengen ülkesine geçerken kontrol var mı?

Mesela İspanya'dan İtalya'ya, Almanya'ya geçiyorum.Yeşil pasaport var, vize yok.Pasaporta damga basılıyor mu yoksa normal AB vatandaşları gibi polis, kontrol vs olmadan ülke içinde seyahat eder gibi geçebiliyor muyum?***ek örnek: geçen sene Polonya'dan İspanya'ya 3 kez git gel yaptım ve hiç polis gö
Mesela İspanya'dan İtalya'ya, Almanya'ya geçiyorum.
Yeşil pasaport var, vize yok.

Pasaporta damga basılıyor mu yoksa normal AB vatandaşları gibi polis, kontrol vs olmadan ülke içinde seyahat eder gibi geçebiliyor muyum?


***
ek örnek: geçen sene Polonya'dan İspanya'ya 3 kez git gel yaptım ve hiç polis görmedim, Polonya vizem vardı, pasaportuma damga basılmadı. AB vatandaşlarının geçtiği kapıdan hepimiz girdik ülkeye.

***
hadi ya la
(31.05.18)
nereden nereye, hangi vasıtayla geçtiğine göre değişiyor. örneğin barcelona'ya fransa'dan trenle geçerken yoktu ama italya ventimiglia'dan fransa'ya geçerken vardı. orası özellikle mülteci geçişi konusunda sıkıntılıymış mesela, o yüzden bakıyorlarmış.


Bruce
(31.05.18)
Avusturya-macaristan ve avusturya-italya arasinda trenlerde kontrol oluyor.
Avusturya-almanya arasinda da polis biniyor trene.


kuehles blondes
(31.05.18)
Trenlerde genelde oluyor, arabayla falan geçiliyorsa olmuyor ama. Bir de pasaporta damga basılmıyor kesinlikle.


noluyo yaa
(31.05.18)
çekya-almanya


japon askeri
(31.05.18)
yok öle bişe.


mikahakkinen
(31.05.18)
Diger arkadaslarin dedigi gibi, ozellikle bilinen multeci ve uyusturucu rotalarinda cesitli kontroller olabiliyor. Ama bildigimiz gibi klasik sinir kapilari ve gumruk yok, ucakla gidiyorsan ic hatlar gibi gidiyorsun ve hicbir zaman damga basilmiyor.


Haldamir
(31.05.18)
Daha geçen hafta İsviçre’den trenle İtalya’ya gidip döndüm. Kimse bir şey sormadı.


(3)

İzmir havaalanında gece nasıl geçirilir?

Sabah 5:45 uçağım var.Gece 12 gibi havaalanında olacağım.Bilgisayardan film izlerim, kitap okurum.Bir de birkaç saat uyumak istiyorum.Nerede yapabilirim bunları?edit: iç hatlar
Sabah 5:45 uçağım var.
Gece 12 gibi havaalanında olacağım.
Bilgisayardan film izlerim, kitap okurum.
Bir de birkaç saat uyumak istiyorum.
Nerede yapabilirim bunları?

edit: iç hatlar
hadi ya la
(23.05.18)
iç hatlardaysan starbucks ve cake&bakes var, dış hatlardaysan yeni bi pub açılmış ora var.


111111
(23.05.18)
Cakes&Bakes +1

Hatta tavsiyem şu, evet az pahalı ama her yer öyle havaalanında bu sebepten dolayı cakes&bakes’ten ufak bi yiyecek içecek al. Oranın harika koltukları ve kanepeleri var, priz de mevcut bol bol. Yayıl orada.

Ben kısa vadede starbucks’ı veya hiçbir yere uğramamayı tercih ediyorum ama uçuşum seninki gibi olsa cakes and bakes mantıklı olan


helena
(23.05.18)
bi tane mat al yanına, pilates matı da olur. sırt çantana da kafanı koy uyu. mis. denenmiştir.


cosmicgadin
(20.07.18)
(7)

Yazlıkta internet kullanan var mı?

Komşular yazın sadece haftasonu için, bazıları iki üç aylığına geliyor. Hepsi 12 ay boyunca sabit fiyat mı ödüyor?
Komşular yazın sadece haftasonu için, bazıları iki üç aylığına geliyor. Hepsi 12 ay boyunca sabit fiyat mı ödüyor?
hadi ya la
(17.05.18)
Sanki TTnet yazlık kampanyası vardı, aylık - 3 aylık filan.


John Bloor
(17.05.18)
benim annem babam kışlıktaki dsmartı 3 aylığına yazlığa transfer ettiriyor.


teritori
(17.05.18)
nereye kullanıyorsun ya 12 ay ödersin. genelde yazlık bölgelerde port problemi oluyor. donduruyorsun bir bakmışsın port kalmamış internetsiz kalıyorsun.


Aşk Adamı
(17.05.18)
kontörlü data hattı ile hotspot kullanan da yok değil.


babilbaligi
(17.05.18)
ttnet'in 3 aylık yazlık internet kampanyası var. ben 3 sene bu şekilde yalnızca haziran-eylül arası kullandım. ben kullanırken 180 lira ödüyordum. son sene 220 lira ödemiştim. ttnet yazlık internet diye aratırsanız bulursunuz zaten. portlar da genelde yazlık yerlerde(antalya ve balıkesir için yaptırdım) bomboş kullanıcılarını beklediği için aynı gün bile bağlayabiliyorlar.

edit: iptal etmediğiniz sürece 5 yıl bile devam eder. sene sonunda iptal etmenizi tavsiye etmem çünkü bir sonraki sene zamlanıyor genelde. baktınız bir sonraki sene oraya gitmeyeceksiniz mayıs gibi arayıp iptal ettirmek daha mantıklı.


golgi aygıtı
(17.05.18)
Nakil yapıyorlardır. Eskiden ben de TTNet in 3aylik kampanyasını yapıyordum. Şu an ise kesinlikle Türk.net


westblack
(17.05.18)
Benim Kpeder Vınn kullanıyordu


SiyamkedisiZorro
(17.05.18)
(8)

Kapıcı, değişen apartman anahtarı için para talep edebilir mi?

52 daireli apartman 30 TL aidat ödüyor, doğru düzgün çöpler toplanmıyor, asansör bozulduğunda aylarca tamir edilmiyor (iki asansör var)Apartman kapısının kilidi bozulmuş, değiştirmişler, kapıcı daireleri dolaşıp anahtar başına 5 lira istiyor. Bunun aidattan karşılanması gerekmiyor mu?
52 daireli apartman 30 TL aidat ödüyor, doğru düzgün çöpler toplanmıyor, asansör bozulduğunda aylarca tamir edilmiyor (iki asansör var)

Apartman kapısının kilidi bozulmuş, değiştirmişler, kapıcı daireleri dolaşıp anahtar başına 5 lira istiyor. Bunun aidattan karşılanması gerekmiyor mu?
hadi ya la
(16.05.18)
biriniz 5 lira verip alın, diğerleri de ondan alıp kopyalattırsın. kapıcı eğer kafasına göre yaptıysa bir daha böyle bir şeye kalkışmaz, yok mesela apartman yöneticisinin haberi varsa onlar aralarında didişsin dursun.
sonuç: gerekmiyor mu diye düşünmeye gerek kalmadı ^^


dafaisss
(16.05.18)
Abi sizin bina muhtemelen gecekonduya donmustur.koca binadan 1500 para toplaniyor oda kapicinin maasi sigortasina muhtemeln yetmez.asgari ucret ve vergi beraber hesaplarsaniz bu paranin uzerinde.asansorun yapilamamasi normal.boyle olunca kilite 5 lira neymis demek pek uygun dusmuyor.


duptıs
(16.05.18)
Herkesin aidatını eksiksiz ödediğini düşünelim 52*30=1560TL. Şuanda brüt asgari ücret 2029TL
Toplanan para kapıcı maaşını ödeyecek, artacak onunla da çift asansörün periyodik bakımları, apartmanın elektriği, temizlik malzemeleri , ekstra giderleri vs karşılanacak. Güzel apartmanmış

Hak 1tl de olsa aranır tabii ki ama yapmayın yahu kapıcılı çift asansörlü apartmanda 30tl aidat bulmuşsunuz 5tl ekstra masrafa üzülüyorsunuz


asbe
(16.05.18)
ben herşeyden öte kapıcıya üzüldüm şu an. adam asgari ücretten az kazanıyor, sigortası vs. büyük ihtimal yok...


logisticsmanager
(16.05.18)
kapıcı başka apartmanın kapıcısıdır, bu apartmana para kazanmak için ek bakıyordur.

yoksa öyle çalışacak enayi kapıcı bulunmaz,


oscar
(16.05.18)
Benim bina ayda 1 kere siliniyor. Kapici, asansor yok. 30 tl veriyorum. Siz pek sey yapmayin.


ykyt
(17.05.18)
@oscar +1, kapıcı aynı anda birden fazla apartmana bakıyordur. Yoksa mümkün değil matematik izin vermiyor.

Kilit meselesine gelince, 52 x 5 = 260 TL yapar. Nasıl bir kilitmiş o?


John Bloor
(17.05.18)
Kilit değil anahtar çoğaltmış @John Bloor. anahtar kopyalama tane başı 2-3 liradır normali. 2 lira her anahtardan kapıcıya kalıyordur. 5 lira normal.


teknikekip
(17.05.18)
(7)

DSLR kullananlar, lensi nasıl koruyorsunuz?

Kameramı kendi çantasında taşımıyorum, sırt çantama atıyorum. Üzerinde UV filtre var sadece. Çizilecek diye korkuyorum. Gerçi çizilse filtrenin yenisini alırım ama lensin kendisine zarar gelmesini istemiyorum.Herkes lens cap denilen kapaklardan mı kullanıyor?
Kameramı kendi çantasında taşımıyorum, sırt çantama atıyorum. Üzerinde UV filtre var sadece. Çizilecek diye korkuyorum. Gerçi çizilse filtrenin yenisini alırım ama lensin kendisine zarar gelmesini istemiyorum.

Herkes lens cap denilen kapaklardan mı kullanıyor?
hadi ya la
(13.05.18)
üzerinde uv filtre var ama sen lens kapağı takmıyormusun filtreye?

filtreler lens kapakları ile uyumlu?


Photographer
(13.05.18)
Takmıyorum çünkü makineyi aldığımda sadece UV filtresi geldi, lens kapağı gelmedi.
İlk kez aktif olarak kullanacağım kamerayı dışarıda, kesin sipariş edeyim mi lens kapağı?

18-55mm Canon lens kullanıyorum, sanırım 58mm lens kapakları uyumlu oluyormuş.


hadi ya la
(13.05.18)
Lens kapağı kullanıyoruz başka da bir seçenek yok gibi.


lens kapağı çok önemli bişey.

abi filtre diyorsun ortalama bir filtre 400 tl civarı, hani kaliteli markalarda.

lensin çizilme ihtimalinin konusunu bile açmak istemiyorum.

lensin üzerinde yazar kaç mm olduğu yazmazsa internetten bak.


Photographer
(13.05.18)
Makinenin yanında lens kapağı vermemeleri ilginç. Unutmuşlardır kesin.
Kesinlikle lens kapağı al. Aliexpress'te 1 dolara bile vardı. İncelemedim ama piyasada da en fazla 20 lira falandır.
Sıradan UV filtrelerin lensi korumak dışında bir özelliği yoktur. Kaliteli markalarda iş değişir tabii ama sıradan olanları en fazla 25 lira eder.


Bence lenslerle ilgili diger bir onemli sorun da sarsinti. Canim Tamron 17-50 lensim ile Canon 70-300 farkli zamanlarda sarsinti nedeniyle perte ciktilar. Elementlerden bir tanesi milimetrik bir sekilde oynamis; ozellikle dusuk f degerlerinde fotografin bir tarafi odakta, kalan kismi deli gibi blurlu. Saglam canta ve dikkatli kullanim sart


salihdt
(14.05.18)
Kapak var. Ama ben kapagi takmayi unutuyorum cogu zaman. En kotu filtreyi degistiririm. Onunde bos filtre var sonucta, o da ucuz bir sey.
Aliexpress'ten al bir lens kapagi, 2-3USD bir sey.


stavro
(14.05.18)
(2)

Android ile bunlar yapılabiliyor mu?

iPhone kullanıcısıyım ve Siri'yi günde belki 20 kez kullanıyorum.En çok bunları yapıyorum/söylüyorum;> 15 dakikaya alarm kur,> 8'e alarm kur,> bir sonraki alarmı iptal et> mesajları ses ile yazmak,> bildirim ile çıkan mesajı kilidi açmadan klavyenin yanındaki sanal mikrofon butonu ile sesli cevaplam
iPhone kullanıcısıyım ve Siri'yi günde belki 20 kez kullanıyorum.

En çok bunları yapıyorum/söylüyorum;

> 15 dakikaya alarm kur,
> 8'e alarm kur,
> bir sonraki alarmı iptal et
> mesajları ses ile yazmak,
> bildirim ile çıkan mesajı kilidi açmadan klavyenin yanındaki sanal mikrofon butonu ile sesli cevaplamak,
> dolar euro kaç para gibi sorular,
> güneş kaçta batıyor,
> 2 saat sonra hatırlat: doğum günü kutlanacak,
> düşük güç modunu aç

iPhone SE kullanıyorum, çok memnunum ama fiyatı ve kulaklık girişinin olmaması bir sonraki telefonumu Android yapacak gibi.

Siri özellikle mesaj yazarken dediklerimi %95 oranında doğru anlıyor, noktalama işaretlerini bile koyuyorum. Mesaj harici komutlarda İspanyolca kullanıyorum, ses ile mesaj yazarken genelde İngilizce ve Türkçe. Hiçbir dilde sıkıntı yok.

Ama merak ediyorum, bu komutları "Hey Siri!" diyerek veya sadece bir tuşa basarak verebiliyor muyum? Benim için çok önemli.
hadi ya la
(12.05.18)
Hey Siri diyerek yapamazsiniz ama Hey Google diyerek yapabilirsiniz.

Ancak donanim seviyesindeki islemler icin net bir sey soyleyemem, Google Pixel vb ile olur da her Android dusuk guc modunu ac komutunu uygulayamayabilir.

Ben evde Google Home kullaniyorum ama telefonum iPhone. Siri'nin anlayissizligindan biktigim icin komple kapattim.

Edit: Aklima geldi, Android ile boyle seyler de yapiliyor (bir sonraki surumde herkese gelecek muhtemelen): youtu.be


crown
(12.05.18)
siz yazınca denedim, birebir yazdıklarınızı söyledim:

>alarm kurma çalıştı
>bu alarm da çalıştı
>alarmı iptal etmeyi yapamadım
> x mesaj gönder dedikten sonra mesajınızı sesle yazabiliyorsunuz. klavyeden ses tanıma tuşuna bastığınızda her yere ses ile yazabiliyorsunuz ayrıca.
>anlamadım sanırım
>kurları çevirebiliyor
>güneşin batışını sesli söylemiyor ama google'da arama yapınca direkt karşınıza çıkarıyor (siteden değil kendisi gösteriyor google)
>2 saat sonra hatırlat dedikten sonra hatırlatıcının ne hakkında olduğunu söylüyorsunuz ve kuruyor.

cihaz mi 4.


kutukcu
(12.05.18)
(2)

1 yıl spor salonuna gittim, şimdi?

İnanılmaz derecede hacim aldım. Bir miktar yağ ile birlikte, ama şikayetçi değilim.Son 5 yılda aralıklı da olsa salona gittim.Havalar çok ısındığı için salona artık gidemiyorum. Bir çift 5 kiloluk dambıl ile salondaki hareketlerin tamamını alternatifleri ile yapabilirim.Şimdiki hedefim kas kaybetmed
İnanılmaz derecede hacim aldım. Bir miktar yağ ile birlikte, ama şikayetçi değilim.

Son 5 yılda aralıklı da olsa salona gittim.
Havalar çok ısındığı için salona artık gidemiyorum. Bir çift 5 kiloluk dambıl ile salondaki hareketlerin tamamını alternatifleri ile yapabilirim.

Şimdiki hedefim kas kaybetmeden daha define olmak. Kardiyo bana yaramıyor. Hafif ağırlıkla da olsa evde devam etme niyetim var.

Bu süreçte nelere dikkat etmeliyim? Yüksek tekrar yapacağım hep. Bakalım büyük ağırlıklar olmadan neler başarabiliyorum. Hipertrofi olmayacak bu süreçte bunu biliyorum, tek isteğim kas hacminden bir şey kaybetmemek.

Önerilerinizi bekliyorum, iyi Cumartesiler :)
hadi ya la
(12.05.18)
Dediğin mümkün ama çelişkili bir nokta var. Eğer dediğin kadar kas hacmi kazandıysan beş kilodan çok daha ağır kaldırmışsındır ve evde beş kilo ile bu kasları diri tutamazsın. O yüzden kendine çıkarıp takmalı bir ağırlık seti al 100-200 liraya, sonra olur evet neden olmasın.


Define döneminde çalışma ile normal sezonda çalışmanın hiçbir farkı yok, hemen hemen aynı ağırlıklarla aynı şekilde çalışırsın, ağırlık düşürürsün ama bu çok ekstrem olmaz 150 squatın varsa 140 olur, o kadar, onun dışında sadece kalorileri düşürür makroları ayarlarsın, bahsettiğin şekilde çalışırsan büyük ölçüde kas kaybedersin zira kas uyarımı olmadığı için kas-protein sentezi düşecek haliyle yavaş yavaş kas kaybedeceksin yağlarla birlikte.


angelus
(12.05.18)
(5)

Avrupa yakasından Sabiha Gökçen'e kesin yetişir miyim?

10:20 dış hat uçağı.Arkadaşım saatte bir evinin önünden otobüs geçtiğini söylüyor, 1 saat sürüyormuş.Bir gece önce arkadaşımda kalmak istiyorum ama uçağı kaçırmaktan çok korkuyorum.Yoksa İzmir'den direkt aktarmayla gideceğim.Ne yapayım? Kalayım mı arkadaşımda? Gerekirse sabah 3'te bile çıkarım yola
10:20 dış hat uçağı.
Arkadaşım saatte bir evinin önünden otobüs geçtiğini söylüyor, 1 saat sürüyormuş.
Bir gece önce arkadaşımda kalmak istiyorum ama uçağı kaçırmaktan çok korkuyorum.

Yoksa İzmir'den direkt aktarmayla gideceğim.
Ne yapayım? Kalayım mı arkadaşımda? Gerekirse sabah 3'te bile çıkarım yola (otobüs varsa)

İstanbul acemisiyim, sadece aktarmalarla ayak bastım bu güne kadar. O yüzden bu telaşım.

edit: 4. Levent tarafından geçeceğim
hadi ya la
(12.05.18)
avrupa yakasının neresi? beylikdüzü mü beşiktaş mı?


mahmut29
(12.05.18)
uğraşılmaz ya, direk gökçen’e in uğraşma o stres ile


cedex
(12.05.18)
tam olarak ne sormaya çalıştığınızı anlayamadım. yeterince erken çıktıktan sonra fizandan gelseniz yine yetişirsiniz. avrupa yakasında nereden yola çıkacaksınız, otobüs hangi otobüs bu detaylar önemli.


nrmnm
(12.05.18)
4. Levent'ten geçeceğim. Arkadaşım 24 saat otobüs var dedi, muhtemelen İETT değil.


hadi ya la
(12.05.18)
Arkadaşının dediği gibi otobüs var, e-3 kodu ve otobandan gidiyor. www.iett.istanbulİHA%20GÖKÇEN%20HAVALİMANI%20-%204.LEVENT%20METRO-İETT-Otobüs-Sefer-Saatleri-ve-Durakları saatleri böyle, eğer haftaiçi gideceksen hiç şansa bırakmadan 6.20 otobüsüne bin, 7'den sonra ortalık karışabilir.


austra
(12.05.18)
(2)

Sömürülen Aile Durumu

İki çocuklu kadın, kocasını aldatıyor, çocuklarına kötü davranıyor ve evin her tarafına muskalar yerleştiriyor. Boşanıyorlar.> baba nafaka ödüyor.> sigortalı çalışınca boşandığı eşine verilmek üzere ayda 400 TL kesiliyor.> ayrıca kadın çeşitli davalar açıp yüklü miktarda paralar almış ama içeriğini
İki çocuklu kadın, kocasını aldatıyor, çocuklarına kötü davranıyor ve evin her tarafına muskalar yerleştiriyor. Boşanıyorlar.

> baba nafaka ödüyor.
> sigortalı çalışınca boşandığı eşine verilmek üzere ayda 400 TL kesiliyor.
> ayrıca kadın çeşitli davalar açıp yüklü miktarda paralar almış ama içeriğini bilmiyoruz.
> biri reşit, iki çocukları var, ikisi de öğrenci ve ciddi maddi sıkıntı yaşıyorlar.
> kadın evli ve durumu çok iyi.
> çocuklarda maddi hasarın yanısıra manevi hasar da bıraktı bu durumlar.

SORU: Baba tarafı bu durumları çocuklarına yansıtmıyor, hiçbir şeyden bahsetmiyor.
Arkadaşım olan kızı bu duruma bir son vermek istiyor. Ne yapabilir? Avukat tutması gerekir mi? (Masrafları karşılaması imkansız)

Yol gösterirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
hadi ya la
(10.05.18)
Evli kadın hâlâ nafaka mı alıyor? Evlenince otomatik kalkması gerekiyordu.


fatih baker
(10.05.18)
Evli kadın nafaka alamaz. İmam nikahı mı dediğiniz acaba?


SiyamkedisiZorro
(11.05.18)
(11)

Bu çantaya 280 TL verilir mi?

Her gun sırt çantası kullanıyorum. Decathlon'un 15 liralık çantasını kullanıyorum yıllardır. İçine laptop, defter, kitap, kalem koyuyorum ama bir ana, bir küçük gözü var.Bu çantanın bilgisayar için özel haznesi, koruması, su geçirmezliği var.%30 indirim var, 280 liraya geliyor.Sizce alınır mı?https:
Her gun sırt çantası kullanıyorum. Decathlon'un 15 liralık çantasını kullanıyorum yıllardır. İçine laptop, defter, kitap, kalem koyuyorum ama bir ana, bir küçük gözü var.

Bu çantanın bilgisayar için özel haznesi, koruması, su geçirmezliği var.

%30 indirim var, 280 liraya geliyor.
Sizce alınır mı?

www.spigen.com.tr
hadi ya la
(10.05.18)
Trilyoner değilsen, hiç bir günlük kullanım nesnesine o kadar para verilmez. Anne lisanıyla "para tuzağı" .


olivia
(10.05.18)
Cantanin bölmerini begendim bolca var gibi.
Ama renk ve tip olarak cok yaygin,
ya biraz daha para verip daha havalisini ya da daha az para verip su gecirmez + yine boyle bolmeli bisey bulurdum.


wishmaythşngs
(10.05.18)
çanta güzel ancak amaç işlevi ise daha uygun fiyata bulunur bi çanta.


nigeo
(10.05.18)
Bir detay var. Benzer kalıpta samsonite business gibi bir şey kullandım. Düz durmuyor. Öne devriliyordu. Bunda da olabilir.


EasyTiger
(10.05.18)
280 de verilir, daha fazlası da verilir, neden verilmesin ki?

eğer beğendiysen al, ama bu tip çantalarda çok fazla markanın çok fazla modeli var.
araştırabildiğin kadar fazla araştır derim.
aklın hangisinde kalırsa onu alırsın.


blatta hiberna
(10.05.18)
Her hafta şehirlerarası yolculuk yapıyorum.
İçine bilgisayar, kitap, defter, iki üç parça tişört, çamaşır, cüzdan, kalem, kulaklık koyarım.

Bazen çok küçük kalıyor çantam. Ve sadece bilgisayara veya cüzdana ulaşmak istediğimde bölme azlığından dolayı zorluk yaşıyorum.


hadi ya la
(10.05.18)
Bence cok guzelmis. Kesinlikle verilir. Tabi araştırın arkadaslarin dedigi markalari da. Daha ucuza begenebileceginiz bir sey bulursaniz alin. Ama begenmezseniz ve bu da saglam bir sey ise kesinlikle alinir. Bakmayin siz bunlara daha pahaliya da alinir. Ciddi ciddi kullaniyorsunuz sonucta.


veritaslibertas
(10.05.18)
Verilmez. Daha islevsel bir cantayi daha ucuza alirsin.


stavro
(10.05.18)
burada tabii ki verilmez diyecekler ve 30 liralık kalitesiz bir alternatifini almanı önerecekler.


pinkpeony
(10.05.18)
Aman aman bir çanta değil. Biraz daha para verip thule almanı öneririm.


Bence güzel yaa.. paran varsa al bence


xdenizx
(10.05.18)
(3)

En iyi seçenek skyscanner mı?

11 Haziran civarı Barcelona'ya gitmem gerekiyor. Bilet fiyatları çok yükselmiş. Bulabileceğim en iyi fiyat skyscanner'ın çıkardığı fiyatlar mıdır?
11 Haziran civarı Barcelona'ya gitmem gerekiyor. Bilet fiyatları çok yükselmiş. Bulabileceğim en iyi fiyat skyscanner'ın çıkardığı fiyatlar mıdır?
hadi ya la
(09.05.18)
Tanıdık acente varsa onlar senin skyscanner'da gördüğünden daha ucuza verebilir bileti.


10032007
(09.05.18)
Google Flights'tan da kontrol edin: www.google.com


crown
(09.05.18)
turna.com'u deneyin. Üstüne şuan Cepteteb %20 indirim kampanyası var.


(9)

Pamukkale yazıhanesindeki görevli haklı mı?

Her hafta şehir değiştiririm ve biletimi internetten alırım. Yazıhanedeki görevli herkesin internet bileti almasından veryansın etti. Belli bir kotası varmış, dolduramazsa yazıhane kapanırmış. İnternetten aldığımız biletler sayılmıyormuş.Rezervasyon yapıp şubeden bilet kestirmemizi rica ediyor ama r
Her hafta şehir değiştiririm ve biletimi internetten alırım. Yazıhanedeki görevli herkesin internet bileti almasından veryansın etti. Belli bir kotası varmış, dolduramazsa yazıhane kapanırmış. İnternetten aldığımız biletler sayılmıyormuş.

Rezervasyon yapıp şubeden bilet kestirmemizi rica ediyor ama rezervasyon olmazsa bilet kalmıyor, rezervasyon yaptırmaya kalksam bile müşteri hizmetlerine bağlanana kadar saatler geçiyor.

Burası onbinlerce öğrencinin olduğu, sürekli meşgul bir nokta. Kapatacaklarını hiç sanmıyorum.

Buradaki amca da yıllardır burayı işletiyor, samimi bir şekilde tüm arkadaşlarıma anlatmış durumu. 5 saniyede iki tıkla bilet almak varken her hafta uğraşalım mı?
hadi ya la
(04.05.18)
haksız, boş yere iş gücü kaybı.


acetaminophen
(04.05.18)
O şubeden servis kalkıyor mu? Öyleyse ve dediğiniz gibi yoğun bir yerse kapanmaz bence. Kota durumunu bilemem ama muhtemelen kestiği bilette yüzde alıyordur haliyle geliri düşüyordur bilet kesemeyince. Kapanacak illa diye değil de gelirine yardımcı olmak isterseniz uğraşılabilir sanki. Ha ne var müşteri hizmetleriyle nasıl uğraşıyorsunuz bilmiyorum ama belki amcayı arayıp ondan isteyebilirsiniz rezervasyonu.


senolll
(04.05.18)
geçsin bu işleri. Teknolojiyi yakalamak, insanların kendisini yenilemesi gerekiyor. Buna ek olarak servis kalkıyorsa zaten kapanmaz yazıhane.


westblack
(04.05.18)
Değil.


Her yerde işleri daha hizli daha kolay nasil hallederizin pesine düşülür, biz hala eski usul gitmeye çalışıyoruz,
Soyleyin amcaya emekli olsun,
Siz de biletinizi internetten almaya devam edin lutfen,


a perfect lie
(04.05.18)
Amca komisyonundan olmak istemiyor, duygu sömürüsü yapıyor


zikardo
(04.05.18)
amca da otobüs işleterek nalıncıların, seyislerin ekmeğiyle oynamış. her yere atla gitmek varken otobüsle gidiyoruz. çağa ayak uyduramıyorsa bu onun sorunu.


Jimmy McNulty
(04.05.18)
klasik esnaf ağlaklığı, bi kere de işler yolunda çok şükür dediklerini duymazsınız. Kredi kartı ile ödemeyin, banka bizden komisyon alıyor diyen tipleri de mevcuttur


neck_and_neck
(04.05.18)
sene olmuş 2018 dayı iddaa bayi açsın.


mikahakkinen
(04.05.18)
(7)

Doktora gitsem kesin kan mı alırlar? :(

Tam bir haftadır midem ağrıyor, yanıyor ve ağrıdan dolayı bulanıyor. Gündüzleri pek hissetmiyorum ama akşamları pik yapıyor. Kıvranıyorum. Hiçbir şey yiyemiyorum. Sadece öğlen hafif bir şeyler yiyebiliyorum.Pazartesiaile hekimine gittim. Üşütmüşsün dedi, lansor ve sindirim düzenleyici ilaç yazdı.Hiç
Tam bir haftadır midem ağrıyor, yanıyor ve ağrıdan dolayı bulanıyor. Gündüzleri pek hissetmiyorum ama akşamları pik yapıyor. Kıvranıyorum. Hiçbir şey yiyemiyorum. Sadece öğlen hafif bir şeyler yiyebiliyorum.

Pazartesiaile hekimine gittim. Üşütmüşsün dedi, lansor ve sindirim düzenleyici ilaç yazdı.
Hiçbir gelişme yok.
Hiçbir şey yiyemiyorum.
Akşamları sabaha kadar ağrıdan kıvranıyorum, hatta bazen istifra ediyorum.
Böyle yanmalı bir ağrı.

Yarın devlet hastanesine gitsem hangi bölüme başvurmalıyım?
Kesin kan alırlar mı? Çok korkuyorum iğneden.

Teşekkür ederim...
hadi ya la
(03.05.18)
Dahiliye, oradan da gastroentrolojiye yönlendirirler. Kan muhtemelen alırlar.


devilred
(03.05.18)
korkma ya, ben de yıllardır kan vermemek için kaçıyordum. bikaç gün önce kan verdim, hiç hissetmedim bile valla.. boş yere kasmısım :)
mide için önce bi ilaçla tedavi denerler, olmazsa endoskobi isterler. talcid içsen iyi gelmiyor mu?


omonia
(03.05.18)
alırlar +1. siz gidin. durumunuzu anlatin. iğne korkusu da dahil.


mewthree
(03.05.18)
Aids misin neden korkuyorsun. Her kan almada aidse bakıyorlar mi bilmiyorum


her gece aç
(03.05.18)
bişi olmaz. başka tarafa bakın, bittttiiii.


gurur
(03.05.18)
ben kan vermeyi çok seviyorum ya, korkanlar da çok tuhaf geliyo bana.

bence gidin doktora mutlaka. anlattığınız şikayetler hafif değil ve iğne korkusu gibi ufak bi nedendne dolayı ilerde daha büyük bi sıkıntı riskini almayın.


nundu
(03.05.18)
Kamil’e Dedikleri gibi almıyorlar merak etme :) ben sürekli veriyorum pek sevmesem de ama o kadar korkulacak bişey değil.


(6)

"Rol Kesmeden Haluk Bilginer" ne demek?

Bir çeviri ödevimiz var; içerik Haluk Bilginer ile yapılan bir röportaj.Fakat başlığın ne demek istediğini anlamadım.Gerçekten ne ifade ediyor sizin için?
Bir çeviri ödevimiz var; içerik Haluk Bilginer ile yapılan bir röportaj.
Fakat başlığın ne demek istediğini anlamadım.

Gerçekten ne ifade ediyor sizin için?
hadi ya la
(03.05.18)
haluk bilginer'in rol yapmadan sadece kendisini anlatmasını ifade ediyor.


dedimmidemedimmi
(03.05.18)
"sade bir şekilde", "olduğu gibi" Haluk Bilginer


tmm
(03.05.18)
ilk çağrıştıran şey oyuncluğu dışındaki haluk bilginer oldu.


eja
(03.05.18)
Oyuncu kimliğinin haricindeki Haluk Bilginer diyor.

Ayrıca, adamın büyük hayranıyım ben ya.


daha baslıkta mı takıldın hocam :)


kingcyrax
(03.05.18)
En doğal şekilde, yapmacıklık, oyunculuk olmadan Haluk Bilginer.


d e j i n
(03.05.18)
(4)

Bu YouTube videosu nasıl 40 altyazı almış?

Otomatik altyazı değil, tam 40 altyazı var. İng, İsp ve Fr bildiğim için kontrol ettim ve çeviriler doğru. Taycadan Özbekçeye bir sürü çevirisi var, çözemedim.NASIL?
Otomatik altyazı değil, tam 40 altyazı var. İng, İsp ve Fr bildiğim için kontrol ettim ve çeviriler doğru. Taycadan Özbekçeye bir sürü çevirisi var, çözemedim.

NASIL?
hadi ya la
(24.04.18)
video sahibi izin verirse insanlar altyazı yükleyebiliyor videoya.

ayarlar > altyazılar > altyazı ekle


Ufuk
(24.04.18)
Bazı videolarda rica ediyor videoyu çeken kişi, insanlar isterse hazırlıyorlar. Kurzgesagt videolarında öyle mesela. Para falan almıyorlar tabi, gönüllülük işi. Kaliteli video izlediysen beğendiysen mesela daha fazla kişinin de beğenmesini istiyorsan senin yapabileceğin birşey, ben yaptım mı? Yapmadım. Dizi çevirmenliği da aynı çalışıyor sanırım, para aldıklarını sanmıyorum (Emin değilim).


mirafiori
(24.04.18)
video nerede?


Anlamadığım kısım kanal sahibinin yurtdışıdan takipçileri var ama o kadar da degil. Video az görüntülenme almış zaten.

youtu.be


hadi ya la
(25.04.18)
(3)

Şalgam hemen bozulur mu?

Arkadaşım Adana'dan şalgam geçirmişti, 5 gün önce açtım, dolapta sakladım. Bugün üstünde beyaz tortular oluşmuş.İçeyim mi?
Arkadaşım Adana'dan şalgam geçirmişti, 5 gün önce açtım, dolapta sakladım. Bugün üstünde beyaz tortular oluşmuş.

İçeyim mi?
hadi ya la
(24.04.18)
orijinal şalgam o belli. Karıştırıp içebilirsiniz. Ben böyle içmem derseniz o beyaz tortuyu kaşıkla atın gitsin.


teknikekip
(24.04.18)
suzebilirsin icerken


acetaminophen
(24.04.18)
Şalgama bir şey olmaz bekledikçe güzelleşir soğuk iç daha güzel olur

Not: Adanalı


(5)

Buzlu su içtim hastalandım ve yalnızım

Bi halt yedim iki gün önce. Dün başım dönüyordu, vücudumda ağrı vardı; bugün yataktan kalkamıyorum.> vücut ağrısı> boğaz şişmesi> hafif ateşVar.Evde aspirin, minoset plus ve boğaz pastili var.Yumurta yedim, bitki çayı içtim. Ölüyorum galiba. Ne yapayım?
Bi halt yedim iki gün önce. Dün başım dönüyordu, vücudumda ağrı vardı; bugün yataktan kalkamıyorum.

> vücut ağrısı
> boğaz şişmesi
> hafif ateş

Var.

Evde aspirin, minoset plus ve boğaz pastili var.
Yumurta yedim, bitki çayı içtim. Ölüyorum galiba. Ne yapayım?
hadi ya la
(21.04.18)
buradan bir arkadaş soğan kürü önermişti bana. denedim ve aşırı iyi geldi. bir soğanı dörde bölüp, iki su bardağı kadar suda kaynatıp, suyunu içeceksin. ama benim ateşim yoktu tabii. diğerleri vardı.

ateşin varsa da parasetamol kullansan iyi olur. (örn. parol), sıkı giyinme, üstüne falan bir şey alma. boğazını da sıcak tut, mümkünse hep bir şeyler sarılı olsun.

geçmiş olsun.


giovanne
(21.04.18)
bu soğan suyunu ben söyledim, öksürüğe karşı etkili. antibiyotik gibi bir etkisi olduğunu da söylüyorlar.

öte yandan kadınlarda doğurganlığı falan arttırıyormuş. başka bişeyler de yapıyormuş

www.youtube.com

minoset plus yüzünden ölüyordum ben, dünyada tek ilaç o kalsa yine kullanmam.


Photographer
(21.04.18)
hepsinin ilaci varda yalnizliğin yok be üstadım.


paudi
(21.04.18)
Arada yaz buraya iyi oldugunu bilelim...


chezsoi
(21.04.18)
Çok daha iyiyim teşekkür ederim hepinize :) ailemin yanındayım, ilgileniyorlar


hadi ya la
(22.04.18)
(1)

Kahvaltıda yulaf vs yumurta (spor)

Sabah kahvaltı yapmak için çok kısıtlı bir zamanım oluyor ve sadece 3 yumurta yiyorum.Bunun yerine kuru meyveli yulaf yesem (kaynar su ile üstünü kapatıp 10 dk sonra yiyorum)Yumurtaları akşam üzeri spor çıkışı yesem nasıl olur?
Sabah kahvaltı yapmak için çok kısıtlı bir zamanım oluyor ve sadece 3 yumurta yiyorum.

Bunun yerine kuru meyveli yulaf yesem (kaynar su ile üstünü kapatıp 10 dk sonra yiyorum)
Yumurtaları akşam üzeri spor çıkışı yesem nasıl olur?
hadi ya la
(15.04.18)
ikisini birleştirip omlet diyorum.

* akşamdan mikserde çırpınca sabaha sadece pişirmesi kalır.


onemoremile
(16.04.18)
(8)

Yuvarlak metal retro gözlük?

Son zamanlarda çok kişide görüyorum ve çoğu kişiye inanılmaz yakışıyor.İnce yapılı, metal ve (tam çember gibi olmasa da, geoid gibi) yuvarlak gözlükler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Son zamanlarda çok kişide görüyorum ve çoğu kişiye inanılmaz yakışıyor.
İnce yapılı, metal ve (tam çember gibi olmasa da, geoid gibi) yuvarlak gözlükler hakkında ne düşünüyorsunuz?
hadi ya la
(13.04.18)
Az önce Boyner de denedim inanılmaz güzel


kirmizi kart
(13.04.18)
bende var. çok güzel :') gerçekten herkese yakışıyor.


theseachange
(13.04.18)
Chanelin modellerini diyorsuun?


ırene adler
(13.04.18)
çok hoş yakışmayanını görmedim


neo
(13.04.18)
Foto atabilir misiniz yahu merak ettim.


tabirimekruh
(13.04.18)
Mesela böyle; youtu.be


hadi ya la
(13.04.18)
Çok fazla büyük olmaması kaydıyla gayet güzel bence de evet.


tabirimekruh
(13.04.18)
moda oldu diye herkese yakıştığı düşünülüyor. bende de mevcut bir adet, seneler evvel aynısını talebeyken taktığımda "ehue, nenenden mi kaldı?" diyorlardı.


e haliyle
(13.04.18)
(8)

Buca dünyanın en kötü yeri olabilir mi?

Dertliyim. Öğrencilerin yoğun olduğu bir mahalledeyim, hayat kalitem o kadar düştü ki anlatamam. Yurtdışında bile en ücra, anlamsız köylerde kasabalarda yaşadım; bu kadar çirkin bir yer görmedim.> haftanın 5 günü sular kesiliyor> gece 12'de bile trafik oluyor> inşaat, gürültü, pislik, çamur> modifiy
Dertliyim. Öğrencilerin yoğun olduğu bir mahalledeyim, hayat kalitem o kadar düştü ki anlatamam. Yurtdışında bile en ücra, anlamsız köylerde kasabalarda yaşadım; bu kadar çirkin bir yer görmedim.

> haftanın 5 günü sular kesiliyor
> gece 12'de bile trafik oluyor
> inşaat, gürültü, pislik, çamur
> modifiyeli arabalardan 1 milyon desibel müzik sesleri
> dört yanımı saran komşuların sabaha kadar konuşması, bağırması, kudurması, uyutmaması
> her yerde tuhaf tipler
> günde 3 kez yokuş inip çıkmak zorunda olmam
> sokaklar, caddeler, binaların inanılmaz sevimsizliği

Arada arkadaşlarıma Göztepe'ye Karşıkaya'ya gidiyorum resmen ülke değiştirmiş gibi oluyorum. İnsanların tipi güzel, sokaklar, otobüsler mis gibi, güneş bile daha güzel parlıyor.

Okuldan dolayı seneye de kalmak zorundayım. Çok sıkıldım buradan.
hadi ya la
(12.04.18)
olabilir. Buca izmir'in cehennemi. Levanten köşklerini bırakın gerisini komple yakın.


denef
(12.04.18)
tasin


pgup
(12.04.18)
buca koop daha iyi diye biliyorum, merkezine göre. taşınsanız olmuyor mu :D buca, garabet bi yer.


nice tnetennba
(12.04.18)
sırf bu yüzden 1 saat yola rağmen nergiz tarafında kiralık daire tuttuk. sanırım kuruçeşme tarafındasın, adatepe tarafı daha iyi gibi. ben kozağaçta oturuyordum, öğrenci yoktu pek, kısmen rahattı. bence en büyük sorun kaldırımın olmaması. kaldırım diye bir olgu yok ilçede.

konak taraflarına taşınabilirsin bence. zaten buca'da kira fiyatları inanılmaz yüksek.


biravekahve
(12.04.18)
buca türkiyenin küçük bir örneği gibi. her türden insan var.


false pretension
(12.04.18)
biraz da öğrenci olduğun şehir diyedir. ben de aynı şekilde kıbrıs'ta bir sene kalmıştım öğrenci olarak. bir sene zor dayandım, yarı açık cezaevi gibiydi:) orda su yerine yağlı, ne idüğü belirsiz bir şey akıyordu musluktan. zaten bir senen kalmış, diğer semtlere giderek zaman geçirmeye çalış.


32 yıldır bu çileyi çekiyorum. Bizim komşular yine nispeten iyi de kalanları hakkında dediklerin doğru.
Muhtarlık binasının önüne torbacılar musallat olmuştu. Kaç kere videoya çektik polislere gönderdik. Bizim bahçede satıyorlardı hatta bazen.
Muhtara söyledik o da tamam falan dedi salladı.
Torbacı ama her keseye uygun mal satıyor görüyorduk biz. 2 3 lira verip bir çekim bali alanlar vardı sen düşün :)
Geçen ay polis alayını hapse atmış. Şaşırdık tabi. Dediğim mevzu 1 yıl sürdü.
Aynı muhtar tüm mahalleyi fetöcülerden 15 20 günde temizlemiş bu arada (tesadüfen birisine anlatırken duydum) :)


ismira007
(12.04.18)
Bu arada madem öğrenci ve misafirsin bir ihtiyacın olursa yazarsın bana. En kötü "abi gel bi çay ısmarla sıkıldım" dersin oturur konuşuruz ;)


ismira007
(12.04.18)
(1)

Migros veya Carrefour'da bulabileceğim en iyi wax?

Erkek için. Hangisini önerirsiniz?
Erkek için. Hangisini önerirsiniz?
hadi ya la
(08.04.18)
Urban kirmizi renkteki wax. 2.


imelih
(08.04.18)
(4)

Protein Ocean vs Optimum Nutrition

Protein Ocean;25g serviste 4.5g BCAA, 20g protein1000g = 109 TLOptimum Nutrition;30g serviste 5.5g BCAA, 24g protein909g = 135 TLHangisini alsam? Optimum çok bilindik ve güvenilir ama bu durumda diğer markaya şans verilmeli mi?***İkisi de gram başına eşit protein içeriyor,Kilo başına biri (ocean) 10
Protein Ocean;
25g serviste 4.5g BCAA, 20g protein
1000g = 109 TL

Optimum Nutrition;
30g serviste 5.5g BCAA, 24g protein
909g = 135 TL

Hangisini alsam? Optimum çok bilindik ve güvenilir ama bu durumda diğer markaya şans verilmeli mi?

***

İkisi de gram başına eşit protein içeriyor,
Kilo başına biri (ocean) 109 TL, diğeri 148 TL.
hadi ya la
(08.04.18)
İlave bir seçenek olsun diye:
A101'de Namet Hindi füme 200 gr.lık ambalajda 5 küsür lira.
100 gr.ında 17.33 gr. protein var.

www.icerir.com


oguz altun
(08.04.18)
Optimum alınmalı. Belki Protein Ocean da kötü değildir ama aradaki azıcık fark için farklı markaya geçmeye değmez. Servis gramajları farklıymış, BCAA oranları aynı mı oluyor emin değilim ama aynıysa bile gerek yok bence. Daha fazla bir fiyat farkı olsaydı veya Optimum'un tadı çok kötü falan olsaydı olabilirdi.


skooma
(08.04.18)
konu protein oranları değil zaten o hepsinde aynı. tadı nasıl, iyi karışıyor mu, sindirimi kolay mı, içinde ne kadar şeker var ? önemli olan farklar bunlar.


orpheus
(08.04.18)
@orpheus; merak ettiğim de bunlar zaten. İlkini kullandığımda çok memnun kalmıştım. Diğer markayı pek kullanan olmadığı için belki burada ikisini de kullanmış ve memnun kalmış birini bulurum umuduyla sordum.


hadi ya la
(08.04.18)
(3)

Şalgam nerede içilir?

Arkadaşım Adana'ya gidiyor ve getirebileceği kadar sipariş etmek istiyorum.En iyi şalgamı nereden bulabilir?
Arkadaşım Adana'ya gidiyor ve getirebileceği kadar sipariş etmek istiyorum.
En iyi şalgamı nereden bulabilir?
hadi ya la
(07.04.18)
Kazım büfe gazipaşa
Ali göde
Doktorun yeri
Vakıflar sarayı
Aklıma gelenler
Genelde iyidir adanada şalgam. Kötüsünü bulmak zordur.


insomnia
(07.04.18)
turnip-turnib neyse, satan bir yer varsa onu da tavsiye ederim. normalde mersin markası ama mersin markası eşittir adana markası bulunabilir. ha gerçi aratmana gerek yok bunu çünkü kargoyla yolluyorlardı en son boşuna yorma.


1) ali gode
2) kazim bufe


goochie goochie
(08.04.18)
(13)

iPhone Plus'lar günlük kullanımda rahat mı?

10 yıldır 4 inç telefon(lar) kullanıyorum.Plus günlük kullanımda rahatsızlık verir mi?(erkek)
10 yıldır 4 inç telefon(lar) kullanıyorum.
Plus günlük kullanımda rahatsızlık verir mi?
(erkek)
hadi ya la
(03.04.18)
7 kullanıyorum plus bana çok büyük geldi. bence pek kullanışlı değil.


fasko
(03.04.18)
4 inç telefondan sonra plus tepsi gibi kalır. note 2'den düz ayfona geçtim gerçekten o tarz geniş telefonlar kullanması çileymiş hele ellerin devasa değilse. en azından yeni çıkan telefonları geniş değil de uzun yapmaya başladılar bi nebze kullanım kolaylığı sağlasa da düz aypon ele tam oturuyor plus ise fazla büyük kalıyor özellikle tek el kullanımı için.


Eğer kamerası ve ekstra özellikleri sizi etkilemiyorsa, cevap: DEĞİL.

Günlük kullanımda sorun yaratıyor, cebe sığmıyor ve ağır.

Ha çok okuma yapıyorsanız, yanımda her daim bir Ipad'imsi olsun derseniz ayrı.


hana bi
(03.04.18)
Ben de ayni cekince ile Plus almistim ama bir sorun yasamadim hic. Simdi daha kucuk bir telefona alisamam sanirim.


crown
(03.04.18)
Oldukca rahat.ufak ekrandan ilk gectigimde cok buyuk gelmisti simdi ufak ekrana donmeyi istemem.


duptıs
(03.04.18)
tek elle kullanim icin sorun olabilir


qazwsx
(03.04.18)
Kullanım alışkanlığınızla ilgili bir durum. Sürekli elinde değil de çantada taşıyan biriyseniz büyük ekran sorun çıkarmaz. Ben sürekli hareket halindeyken kullandığım için telefonu özellikle plus'tan uzak durdum ama bu durumda olmasaydım kesinlikle plus alırdım, kamera açısından ama dediğim gibi kullanım alışkanlıklarınıza göre karar vermeniz en doğrusu.


nickfury
(03.04.18)
Hep küçük cihaz kullandım, sonra nexus 6p ile havyan boyutuna geçtim büyük bir heves ile. Başlarda çok keyifli geliyordu, inkar edemem ama bir süre sonra "nereme sokucam bunu" demeye başlıyorsunuz. Tek elle kullanmak zaten yeterince zor, bir de üstüne cebe girmiyor, girse de eğilemiyorsunuz. Arabada sağa sola koymak dert oluyor. Bence dezavantajı, avantajından fazladır. 1.5 sene kadar kullandıktan sonra iPhone 8'e geçtim. Şu an rahatım.


orient blue
(03.04.18)
Valla benim ilk smartphone note 3'tü, iphone 8 çıkınca plus'a geçtim geçen sene. Daha küçük telefon kullanmak şu an komik geliyor, oyuncak gibi.

Baya rahatlar kısaca.


noluyo yaa
(03.04.18)
3gs'den itibaren 7'ye kadar tüm iPhone ları kullandım. 6+ ı ilk çıktığında hevesle denedim fakat bana göre değil, kullanamadım. Ellerim de büyüktür halbuki.
Plus modeller ideal telefon boyutundan daha büyük. Şimdi 7 kullanıyorum, ebat gayet yeterli, yenileyecek olsam 8 alırdım.


battal gemalmaz
(03.04.18)
crown +1

ben gayet memnunum küçüklere artık alışamam


cedex
(04.04.18)
4s, 6s ve sonrasında 7 plus kullandım. kotun cebinde kullandım. 7 plus cebimdeyken ayakkabımı bile bağlayabiliyordum sorunsuz şekilde. nazlıysan, alışmak istemiyorsan alışamazsın. alışmak istersen yarım saatte alışırsın. ellerim kepçe sayılmaz hatta küçük, ona rağmen tek elle bile kullanabiliyordum.

x'e ilk geçtiğimde x biraz dar geldi garipsedim ama ona da alıştım.

sonuç olarak dediğim gibi. tamamen sana bağlı. nazlanmaya kusur aramaya uğraşırsan alışamazsın


washe
(04.04.18)
Z5compacttan 8plus a gectim. Yani 2katına cıktı resmen boyut olarak telefon. Ben hiç sıkıntı yaşamadım tek elle kullanmak çok çok kolay değil bazen zorlanıyorsun yazarken ama nadir tek elle yazıyorum ellerim dolu vs ise , onun dışında herşeyinden memnunum.


solenkol
(04.04.18)
(4)

Bu gözlük sizce güzel mi?

Yüzüm videodaki adam gibi.https://youtu.be/WetQ5ii-Me8?t=26
Yüzüm videodaki adam gibi.

youtu.be
hadi ya la
(17.03.18)
güzel


elorelia
(17.03.18)
Ben de beğendim.


ben beğenmedim. belki kemik olanları olabilirdi


omonia
(17.03.18)
omonia +1


idexo
(17.03.18)
(5)

Bu menü Türkiye'de ne kadardır? [sushi]

Miso çorbası + 20 parça sushi + salata6 ay boyunca haftada iki üç kez yerdim, fiyatı 25 liraydı.Türkiye'de bunu ne kadara yerim? Çok özlüyorum.not: izmir'de bir yer biliyorsanız tavsiye alabilirim.edit: bahsettiğim menü;https://i.hizliresim.com/oOpd92.jpg
Miso çorbası + 20 parça sushi + salata

6 ay boyunca haftada iki üç kez yerdim, fiyatı 25 liraydı.
Türkiye'de bunu ne kadara yerim? Çok özlüyorum.

not: izmir'de bir yer biliyorsanız tavsiye alabilirim.

edit: bahsettiğim menü;
i.hizliresim.com
hadi ya la
(09.03.18)
sadece çorba 19 lira.
kani salatası galiba o. 30 lira

gerisi için: www.sushico.com.tr


sutlu nescafe
(09.03.18)
o paraya anca güney afrikada yersin =)


safak efendisi
(09.03.18)
2-3 sushi 25 lira.


pinkpeony
(09.03.18)
İspanya'da yedim.


hadi ya la
(09.03.18)
Çok pahalanmış türkiye'de sushi, en son chinese express'ten sipariş veriyodum, normalde çin söylerken noodle wonton falan yanına bir de sepet dolsun diye kappa maki eklerdim zira en ucuz yiyecek oydu 5 lira gibi bişeydi, en son söylerken en basit salatalıklı makinin bile 12 lira olduğunu görünce yuh dedim. 25 liraya bi çorba içersin bi de su.

Ama o kadar ucuza ben de görmedim hiç, all you can eat restoranlarda 10€ oluyor benim gördüğüm en ucuz


mirafiori
(09.03.18)
(8)

Öğretmen maaşı branşa göre değişiyor mu?

Tüm şartlar eşit olduğunda (ders saati, hizmet yılı, medeni durum, hizmet yeri) farklı branşlar aynı maaşı mı alır?Özellikle bir branşı merak ediyorum.
Tüm şartlar eşit olduğunda (ders saati, hizmet yılı, medeni durum, hizmet yeri) farklı branşlar aynı maaşı mı alır?
Özellikle bir branşı merak ediyorum.
hadi ya la
(05.03.18)
aynı alır. hatta müdür ve müdür yardımcısı da aynı alır. ancak gih olursan(şube müdürü mesela) o zaman mayış değişiyor.


alperz
(05.03.18)
devleti bilmiyorum, ama özelde aynı alır. Yani bazı okullar maaş skalası sistemiyle çalışırlar mesela. Standart maaş diyelimki 5000lira olsun; master +500 lira, 4-6 yıl tecrübe + 200 lira, 7-10 yıl tecrübe +400 lira, X sayıda sertifika +200 lira gibi sistemleri olur, ona göre bireysel farklılık oluşur tabii.

Okul yönetimine göre de farklılık olabilir. Diyelim ki siz de ben de yüksek lisans yapmış, 5 yıl tecrübeli, boğaziçi mezunu ingilizce öğretmenleriyiz. Siz 2005te okula girdiniz, 5000 lira maaş alıyordunuz. Ben 2007de girdim, arada maaş politikası değişti kurumun, ben sizden yüksek ya da az maaş alır hale gelebilirim geri kalan her şey aynı olduğu halde. (İşin legal kısmını tartışmıyorum, "o zaman dava açarsın" falan diye saldırmayınız. Olabilir kısmını söylüyorum sadece.)

Ama yukarıda söylenene katılmıyorum. Benim şimdiye kadar çalıştığım yerlerde müdür ve müdür yardımcıları hep daha farklı maaş alırdı. Ben müdür yardımcısıyken de aynı kurumdaki branş öğretmenlerinden daha fazla maaş alıyordum.


sopiro
(05.03.18)
yok değil. müdürlük ve müdür yardımcılığı asli görev olmadığından maaş değişmez. yani ünvanlar aynıdır. görevi başkadır.


alperz
(05.03.18)
Ayni degil diye biliyorum. Sinif ogretmenleri icin. Cunku maas karsiligi 18 saat diger branslarin ise 15 ya da 16. Bildigim tek fark bu.


valarmurgulis
(05.03.18)
eğitim öğretim hizmetleri (eöh) sınıfındaki tüm personel (öğretmen,müdür,md.yrdm) aynı maaşı alırlar. maaşı değiştiren unsurlar aşağıdadır:

1) derece-kademe
2) aile durumu, çocuk sayısı
3) yabancı dil sertifikası
4) sendika üyeliği
5) uzman - başöğretmen yan ödemeleri

branşlara göre farklı maaş uygulaması yoktur. özel okullarda varsa bilmem.


iddaaci
(05.03.18)
Iddaaci +1
Her seyi detaylica yazmis zaten.


dedim ben sana
(05.03.18)
devlette ek ders veriyorsan onu alırsın


xdenizx
(10.05.18)
meslek dersleri denilen öğretmenler fazla alıyor diye duymuştum. ( meslek lisesi vb.)


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.