Giriş

köpek uyuzu için ilaç arıyorum

`dicromec` isimli köpek uyuzu tedavisinde kullanılan ilaç arıyorum izmirdeyim, izmirde tanıdığı veteriner ya da eczacı olan biri varsa sadece 1 ya da 2 adet hap işimi görecektr. ücretini ödeyeceğim. mahallemizde ağır uyuz hastası köpek var yardım eder misiniz?edit: veterinerleri arıyorum 200 liralık
dicromec isimli köpek uyuzu tedavisinde kullanılan ilaç arıyorum izmirdeyim, izmirde tanıdığı veteriner ya da eczacı olan biri varsa sadece 1 ya da 2 adet hap işimi görecektr. ücretini ödeyeceğim. mahallemizde ağır uyuz hastası köpek var yardım eder misiniz?

edit: veterinerleri arıyorum 200 liralık başka bir hap satmak istiyorlar. diğer hapın ücreti 10 lira bu arada.
(1)

yüksek lisans ders saydırma

x üniversitesi y bölümünde öğrenciyken bu dönem (tez dönemi) okulla ilişiğim kesildi süre nedeniyle. şidmi önümüzdeki dönem aynı enstitü ve aynı ana bilim dalında kabul alacağım(puanlarım vs iyi alırım kabulü) fakat şöyle bir durum var bazı dersler kaldırılmış bazı dersler ise eklenmiş ben doğrudan
x üniversitesi y bölümünde öğrenciyken bu dönem (tez dönemi) okulla ilişiğim kesildi süre nedeniyle. şidmi önümüzdeki dönem aynı enstitü ve aynı ana bilim dalında kabul alacağım(puanlarım vs iyi alırım kabulü) fakat şöyle bir durum var bazı dersler kaldırılmış bazı dersler ise eklenmiş ben doğrudan bu dersleri saydırma şansına sahip olabilecek miyim? yoksa derslerin bazıları değişti onları da ver mi diyecekler? tezim bitmek üzere doğrudan tez savunmasına geçmek istiyorum derdim bu.
Alıp başardığınız ama şu an kaldırılmış olan seçmeli dersleri, kredileri yeterliyse (şimdikilerin kredi sayısıyla az çok uyuşuyorsa) seçmeli ders almışsınız gibi sayabilirler. Zorunlu derslerin içerikleri %80 ve üstü uyuşuyorsa (yine kredi sayılarına da bakılarak) sayma ihtimalleri var. Siz başvurun, saymazsa onlar saymasın. Bu dediğim analizi de dersler için karşılaştırmalı yaparak dilekçenize ekleyerek isteğinizi desteklerseniz şansınız artabilir. Ders sayma bazı durumlarda niyet meselesi.


cosmicstring
(25.01.20)
(2)

ales kaç yıl geçerli?

2016 mayıs ayına ait ales puanım ne zaman kadar geçerli? 3 yıl 5 yıl geçerli ya da geçersiz diye bin tane yorum var nette. bilgisi olan paylaşabilir mi? 2020 ağustosunda geçerli olacak mı bu puan?
2016 mayıs ayına ait ales puanım ne zaman kadar geçerli? 3 yıl 5 yıl geçerli ya da geçersiz diye bin tane yorum var nette. bilgisi olan paylaşabilir mi? 2020 ağustosunda geçerli olacak mı bu puan?
Geçerli geçersiz diye bir olay yok. Başvurduğunuz kuruma göre değişiyor.

Mesela benim çalıştığım yer ise alım sırasında 2 sene geçerlilik kabul ediyordu, girdikten sonra dil tazminatı için ise 5 sene.

Aynı şekilde yüksek lisansa basvururken 5 sene bakıyorlardı.


aguen
(24.01.20)
5 yıl.


signore
(24.01.20)
(2)

köln hbf ve dusseldorf hbf arası tren bileti

almanca hiç yok o nedenle tarifeler arasında kayboldum resmen kölnden gidiş dönüş şekilde 2 kişi dusseldorfa gıtmek ıstıyoruz. bilet fıyatları ne kadar acaba hangi bileti almak lazım? 3 euro tek yön denılıyor ama dogru mu?
almanca hiç yok o nedenle tarifeler arasında kayboldum resmen kölnden gidiş dönüş şekilde 2 kişi dusseldorfa gıtmek ıstıyoruz. bilet fıyatları ne kadar acaba hangi bileti almak lazım? 3 euro tek yön denılıyor ama dogru mu?
RE1, RE6, S6, S11 bunlar 12Eur civarına götürür. Bir de FlixTrain var. 3 Eur olan o, FLX20 diye geçiyor. Kendi sitesinden bakabilirsiniz.

cdn.flixbus.de


reactionic
(25.12.19)
omio.com burası işinizi görecektir.

eksisozluk.com


(4)

kayıtsız imei ile telefon kullanımı

amerikadan aldığım bir telefonum var telefon 4 aydır bende çift hatlı yani diğer hatta ait imei hiç aktif olmadı. 1 hafta sonra telefonum kapanacakmış mesaj geldi diğer hatta takınca telefonu kullanabileceğim sanırım. merak ettiğim şu ben zaten yakınd ayurtdışına geri döneceğim ama 4 ay kullandığım
amerikadan aldığım bir telefonum var telefon 4 aydır bende çift hatlı yani diğer hatta ait imei hiç aktif olmadı. 1 hafta sonra telefonum kapanacakmış mesaj geldi diğer hatta takınca telefonu kullanabileceğim sanırım. merak ettiğim şu ben zaten yakınd ayurtdışına geri döneceğim ama 4 ay kullandığım imei ne zaman tekrar kullanılabilir olacak? ben 6 ay sonra türkiyeye döndüğümde yine 1 hafta sonra kapanacak olan imei aktif olacak mı? belli bir süresi var mı?
4 ay sonunda kayıt yaptırana kadar hattınız çalışmayacaktır. yurtdışına giriş çıkışınız durumu değiştirmiyor


benim de tam olarak bu noktada merak ettıgım sey su yurtdısından bu ulkeye gırıs yapan turıstler oluyor bu adamlar her sene ulkeye gelırken yenı telefon mu alacak?


türkiye'de yaşıyorlarsa türk vatandaşları gibi kayıt yaptıracaklar


lilyb
(23.12.19)
hocam telefonu türkiye'de tr hattı ile kullanamıyorsunuz. ama yabancı hatla kullanmakta bir sıkıntı yok. sırf bu yüzden voxi hat almayı düşünüyorum arada. adamlar aylık 6 gb data için 10 € istiyorlar ve reaming ile türkiye'de de kullanabiliyorsunuz bunu.


shadowfollower
(23.12.19)
(1)

twitter hesabının askıya alınması

5 6 ay evvel bir tartışma sonrası hesabı şikayet edip askıya almışlardı bende uzun zamandır kullanmıyordum bugün yeni hesap açtım 5 dk sonra hesabınız askıya alındı yazısı çıktı ekranda. bir kere banlanınca bir daha hesap açamıyor muyuz bu platformda?
5 6 ay evvel bir tartışma sonrası hesabı şikayet edip askıya almışlardı bende uzun zamandır kullanmıyordum bugün yeni hesap açtım 5 dk sonra hesabınız askıya alındı yazısı çıktı ekranda. bir kere banlanınca bir daha hesap açamıyor muyuz bu platformda?
bazen ip'yi lanetliyor sanırım twitter. bir arkadaşım lanetlendi böyle. açar açmaz askıya alıp kapatıyorlar hesabını. defalarca denedi.

aynı anda 3-4 belasız hesap kullandığım pc'imden yeni bi fake açayım dediğimde de onu hemen askıya aldı. algoritma nasıl işliyor anlamadım valla :D


9kuyruklukedi
(23.12.19)
(2)

genel sağlık sigortası ilaç ve ameliyat

gss borcum var üniversitede okurken 25 yaşını geçtiğim için kitlenen bir miktar bu. ödemedim. fakat bu sırada primi devlet tarafından ödenecekler içinde buldum kendimi ve yeşilkart bağlandı. şimdi bugün dişçiye gittim ilaç yazdı diş hekimi ve 2 kutu antibiyotik bir kutu ağrı kesici gargara ve dencol
gss borcum var üniversitede okurken 25 yaşını geçtiğim için kitlenen bir miktar bu. ödemedim. fakat bu sırada primi devlet tarafından ödenecekler içinde buldum kendimi ve yeşilkart bağlandı. şimdi bugün dişçiye gittim ilaç yazdı diş hekimi ve 2 kutu antibiyotik bir kutu ağrı kesici gargara ve dencol jel sprey gibi şeyler yazdı ilaç olarak. 24 lira ilaç katkı payı, 2 lira fiyat farkı, muayene 6 lira ve reçete katkı payı 5 lira olmak üzere 38 lira aldılar. ilaç katkı payı bu kadar yuksek olması normal mi?

bir de geçen sene doktora gittiğimde plastik cerrai bölümünde muayene oldum sol göğüste kısmi jinekomasti teşhisi konuldu. doktor devlet bunu ödüyor ameliyatını dediğinde ben normal sigortalıydım şimdi yeşilkartlı olarak bu ameliyatı olabilir miyim?
kanka apparti geldi sağlık ücretsiz oldu dedikleri bu işte :) eskiden 19 saat guyrukta bekliyoduk 3 millar para veriyoduk, şimdi bi guruş vermiyoz dedikelri sağlık sistemi bu emmilerin.... ikinci soruya cevap: olabilirsin.


Tears of Devil
(17.12.19)
bedavaya halletmek için suriyeli taklidi yapmak varda kimlikte sıçıyoruz.


(8)

schengen bölgesine giriş ve avrupa seyahatlerim

arkadaşlar avrupaya yaptığım seyahatlerde başıma gelen bir konu hakkında hem fikrinizi öğrenmek hem de avrupa da bu konuyla alakalı bilgi alıp soru sorabileceğim bir yer var mı diye size sorumu iletmek istiyorum.son 3 senedir schengen vizesi ile avupaya gidiyorum. vizeler hep 4 aylık 90 gün kalmalı
arkadaşlar avrupaya yaptığım seyahatlerde başıma gelen bir konu hakkında hem fikrinizi öğrenmek hem de avrupa da bu konuyla alakalı bilgi alıp soru sorabileceğim bir yer var mı diye size sorumu iletmek istiyorum.

son 3 senedir schengen vizesi ile avupaya gidiyorum. vizeler hep 4 aylık 90 gün kalmalı veriliyor. sorun şu ki ülkeye vizeyi aldığım almanyadan giriş yapsam da yapmasam da sürekli saçma sapan şeyler yaşıyorum. vizelerimin tamamı almanyadan alınma, her girişimi köln üzerinden yaptım . ilk giriş yaptığımda adam kaç paran var nerede kalacaksın vs diye bir ton soru sorup sıkıştırdı ilk giriş diye normal dedim poliste yanındaki diğer polisin uyarısıyla ülkeye girişime izin verdi ancak önce parmak izi okutma cihazına bir dokunmamı istedi. 6 gün kaldım ve erfurt almanyadan ülkeden ayrıldım, çıkış yaparken polis niye bu kadar az kaldın dedi bende babam rahatsız o sebeple dedim olsun vizen var geri gelirsin iyi yolculuklar dedi.

1 sene sonra tekrar kölnden giriş yaptım koca sırada herkes çatır çutur geçti bana sıra geldi yüzüme baktı pasaportu okuttu, sonra bir daha bana baktı parmak izini okutur musun dedi. okuttum geç dedi. o sene berlinden dönüş yaptım çıkış girişten uzun sürdü adam sanki ülkeden kaçıyormuşum gibi triplere girdi 5 dk bir bana baktı bır ekrana yanındakıyle konustu falan sonra çıkış mührünü bastı.

bu yaz yine kölnden giriş yaptım yıne kımseye parmak ızı okutmadılar pasaportu okutup parmak ızımı okutmamı ıstedıler ne soru ne sual vurdu muhru geç dedi. dönerken yine parmak izi okutturdular.

yıne bu sene ılk gırısımden 20 gun sonra bu sefer amerikaya gıdıyordum. hollanda amsterdamda gelmişken gezeyım dedım ulkeye gırıs yapmak ıcın gırdım sıraya polıs naber falan dıye bekledıgımın aksıne gayet sıcak konuştu(hollanda sınır polisi hakkında hep ters şeyler duymustum) ne kadar kalacaksın dedi 1 gün dedim sonra dedi dedim abd ye gidiyorum, pasaportu aldı baktı schengene ve abd vızesıne ıyı eglenceler dedı vurdu muhru(bu sırada yan tarafta ıkı tane yesıl pasaportlu 20 yasında kıza kan kusturuyordu dıger polıs) amsterdamı gezdım tekrar havalımanıan dondum, bu sefer transıt alana gecerken yıne parmak ızı okuttular. abd den donuste parise indik dedim gelmişken pariside göreyim giriş yaparken adam vizeye baktı hoşgeldin dedi vurdu muhuru.dönüşte bu sefer çıkış polisi paspaortu okuttu ekranda sureklı bırseylere tıklıyor falan bılgısayarda parmak ızını okutur musun dedı okuttum. vurdu muhuru ok. dedi. dedım kı "memur bey sorun nedır nıye parmak ızımı okuttunuz bılmem gereken bır sey var mı?" hayır rutin uygulama merak ettım sadece dedi.

abi bu adamların derdi ne? aklıam sadece benımle aynı ısımde bırılerının bır halt karıstırdıgı gelıyor. terörist tipi falanda yok. ülkeden çıkarken kontrol etmek nedir yani? ekranda bir şey görüyor olsa çıkarken bazısı soru bıle sormuyor ya da gırerken bır kısmı ıse sureklı parmak ızı peşinde. ben bu konuda hangı kuruma durumumu sorabılırım? ve o kurumdan cevap alabılır mıyım? vızeye basvuruyorum ertesı sabah saat 10 da 1 gunde cıkıyor bu vıze suçlu bırıne benzese adım daha fazla arastırma olmaz mı?
Yaşadıklarınızı her yurtdışına çıktığımızda yaşıyoruz. Bence olay pasaport kontrol memurunun türk pasaportuna bakışıyla alakalı. Bi sebebi yok.


yok algıda seçicilik cidden değil. mesela 2.girişimde önümde 0 70 kişi vardı dikkat ettim sırf bu konu yüzünden bir bana sordular parmak izi.


Bunu söylemek istemem ama insanları görünüşlerine göre yargılayabiliyorlar.


denizmaniaherif
(12.12.19)
cok fazla giris cikis yapip ilk girdigin yer, vize aldigin yer, gecis yaptigin ulkeler vs.. oldugu icindir. bende de var aynisi. hollanda'dan vize alip hollanda haric heryere girdigim icin. ama sosyal muhendislik yapiyorum. bence sen de yap. yani en guleryuzlu en sirin memuru sec.


mayeskuel
(12.12.19)
hey corc versene borc, yazındaki gergin tavrı anlamıyorum. sanırım derdimi anlatamıyorum senin kanada vatandaşı olup olmaman değil mevzu 100 kişilik sıra içerisinde kalkıp sadece senden parmak izi istendiğinde bunu ülkeden çıkarken yaptıklarında aa ülkenin güvenliği diyemezsin. ülkeden çıkıyorum zaten. bakanı ülkeye alıp almamaları da umurumda değil seçim propagandası yapıp çıkan gerginlikten oy devşirmeye çalışan insanlarla benim durumumun alakası yok. avrupa birliğinin sponsorluğunda ücretsiz vize alıyorum ve bu vizeyi en zor vize veren almanyadan alıyorum. saçma sapan tavırlar gösteriliyor nedenini merak ediyorum. nedir ne değildir diye sordum. şu anglo-sakson "devlet güvenlik için harika davranıyor" mottosunu bir yana koyup keşke yazdığıma odaklansaydınız.


Size sima olarak benzeyen bir kaçak kişiden kaynaklanabilir diye düşünüyorum. Bu durumda sizin pasaportla o kişinin yakalanmadan çıkış yapmasından endişe ediyorlarsa, o kişi olmadığınıza emin olmak için parmak izi okutmaları mantıklı olur.


mikro patlama
(12.12.19)
arkadaşla birlikte 2 araçla almanya'ya gidiyorduk. ikimizin de almanya oturumu var. bizim 2 çocuk var ve eşimin başı açık ancak arkadaş yeni evlenmiş, çocuksuz ve eşi türbanlı. almanya ve avusturya'da birkaç sene önce ışid ve göç olayları nedeniyle otoyollarda polis kontrolleri sıklaşmıştı. ben hiçbir kontrole takılmadan ne kadar geçtiysem, onu her seferinde çevirdiler mesela. sizin durumda da muhtemelen bir isim benzerliği vardır.

bir keresinde ben de stuttgart'ta uçağa geç kalmıştım, şansıma uyuşturucu kontrolüne denk geldim. üzerime, elbiselerime ve valizime bir kağıt sürdüler ve onu teste soktular. allah'tan insaflıydılar da geç kalmamam için bana yardımcı oldu bu polisler sonra.


burya
(12.12.19)
tip, isim, gerginlik durumu, konusma tarzi, beden dili, vatandasi oldugunuz ulke, pasaport polisinin o gun esiyle kavga etmis olmasi, pasaport polisinin irkcilik seviyesi vb. her sey etkileyebilir. size ozel bir davranis degil. kisisel algilamayin.

kendimden ornek veriyorum: renk ve tip olarak iskandinavlara benziyorum. abd oturumum var. ab sinirlari icine her giris ve cikisimda sorguya ve bagaj actirmali uyusturucu taramasina maruz kaliyorum. bir iki kez havaalani karakoluna cekilmisligim bile var. abd'de polis yuzume bile bakmiyor gecerken. bu sene ingiltere girisinde tam yarim saat sorgulandim. ziyaretine gittigim arkadasimi kac yildir tanidigim soruldu ve birlikte fotografimizi gostermem istendi. bu gune kadar yasamadigim tek sey cavity search oldu sanirim, onu da yasamam umarim bir gun.


(4)

telif hakları?

az önce youtube da şarkı dinliyordum aklıma geldi sormak istedim. Imany - Don't Be So Shy diye bir şarkı var bu şarkının orijinali bence çok tırt fakat sonra Filatov & Karas Remix yapmış aynı parçaya. şimdi bu parçanın remix halinin telifleri kimin?ya da neye göre yapılıyor hakların dağıtımı?
az önce youtube da şarkı dinliyordum aklıma geldi sormak istedim.
Imany - Don't Be So Shy diye bir şarkı var bu şarkının orijinali bence çok tırt fakat sonra Filatov & Karas Remix yapmış aynı parçaya. şimdi bu parçanın remix halinin telifleri kimin?

ya da neye göre yapılıyor hakların dağıtımı?
Filatov & Karas telifini alarak yaptıysa onun.. yapmadıysa da sanatçının en kötü. Youtube da studyoda oluştur sekmesinden bulacağınız müzikler hariç bir şey kullanmamanızı öneririm.. sonra bir yerden cıkıyor illa ki..


denizmaniaherif
(09.12.19)
Telif hakkı şarkının orijinal sahibine ait, remix yapan kişi telif hakkına sahip kişinin izni ile remix yapıyor, gelirinin bir kısmı da telif sahibine gidiyor. Bir kısmı derken büyük bir kısmı tabii.


angelus
(09.12.19)
tesekkurler arkadaslar.


Telifin türleri var.

Eser telifi ayrı, performans telifi ayrı.

Mesela "Aşk İçin Ölmeli Aşk, O zaman aşk" Sezen Aksu'nun parçası. Bu şarkıyı bir filmde ya da reklamda kullanmak isterseniz, Şarkının bestesi için ve sezen aksu'nun o kaydı için telif ödersiniz.

Ben şarkıyı kullanmak istiyorum ama film için yeniden yorumlatacağım derseniz sadece bestenin telifini öder, kendi aranjmanınızı ve kaydınızı yaparsınız. Filmdeki kaydınızı başkası kullanmak isterse beste için sezen aksu'ya, sizin düzenlemeniz için de o düzenlemeyi yapan müzisyene performans telifi öder.

Burada da durum bu. Imany-Don't Be So Shy bestesi kime aitse o besteciye telifi ödersiniz ve kendi versiyonunuz yaparsınız. Bu parçanın remix halini kullanmak isterseniz bir filmde ya da radyoda... Şarkının bestesi için Imany'ye ( ya da beste kime aitse ona ödenir), ama remix yani yeniden düzenleme için de o düzenlemeyi yapan Filatov & Karas'a ödeme yapılır.

Burada kimin ne kadar alacağı değişkenlik gösterebilir. Yani besteci daha çok, aranjör daha az kazanır diye bir şey yok. Bu işlerde genelde anlaşmalar başta yapılır kimin % kaç gelir alacağı bellidir vs.


anten
(09.12.19)
(5)

aile hekimi diş için ilaç yazar mı?

kanal tedavisi olduğum azı dişimde sanırım sızıntı var ve apse oldu ağrıyor. randevu alamıyorum dişçilerin en yakın tarihi 4 gün sonrasına ve diş hastanesi cehennemin dibinde. aile hekiminin dişteki apseyi görüp antibiyotik yazma ihtimali var mı?
kanal tedavisi olduğum azı dişimde sanırım sızıntı var ve apse oldu ağrıyor. randevu alamıyorum dişçilerin en yakın tarihi 4 gün sonrasına ve diş hastanesi cehennemin dibinde. aile hekiminin dişteki apseyi görüp antibiyotik yazma ihtimali var mı?
Çok idealist falan bir doktora denk gelmezseniz antibiyotik yazar, dişinize bakmaz. Apranax Plus da iyi olur yanında.


anthemis nobilis
(06.12.19)
gıttım yazmadı. dişçiye gıt dıyor 4 guns onra randevu dıyorum antıbıyotıgı sayıyor takıp edıyorlar dıye üfürdü bişeyler. gittim eczacıya söyledim çıkartıp verdı 24 lıraya.


normalde antibiyotiğin reçetesiz satılması yasak; ama şansınıza eczacı vermiş. antibiyotik reçete edilmesine henüz resmi bir kısıtlama getirmediler; abartmış biraz doktor.


anthemis nobilis
(06.12.19)
biliyorum sokak hayvanlarına baktıgım ıcın sureklı ılac alıyorum bu sefer kendım ıcın yalan soylemek zorunda kaldım onlarda sag olsunlar yardımcı oldular. bır kutu antıbıyotıge o kadar para vermek çok koydu.


Normalde en kılı bile yazıyor dişine bakıp. Ben de dişçim tatildeyken yazdırmıştım. Asıl eczacının vermemesi lazım


eatpraylaw
(06.12.19)
(5)

kedi için antibiyotik

bahçede yıllardır baktığımız bir kedi var. adı efe. kocaman cüssesi olan bir kedi olduğu için bu ismi vermiştik fakat efe ortadan kayboldu 3 sene sonra geri geldi grip olmuş sanırım. 2 ay kadar önce kısırlaştırdık efeyi gribi geçmiyor. veteriner ağır gelir dediği için tek doz antibiyotik yapıp sonra
bahçede yıllardır baktığımız bir kedi var. adı efe. kocaman cüssesi olan bir kedi olduğu için bu ismi vermiştik fakat efe ortadan kayboldu 3 sene sonra geri geldi grip olmuş sanırım. 2 ay kadar önce kısırlaştırdık efeyi gribi geçmiyor. veteriner ağır gelir dediği için tek doz antibiyotik yapıp sonrasını getirmedi. her neyse efeyi ne yapsak veterinere götüremiyoruz artık kutuya girmiyor.

efenin kulağında yağlı ve kulak kirine benzer sarımsı bir akıntı var. parçalı şeylerde çıkıyor. hatta kana benzer kırmızımsı akıntılarda var. kulağında enfeksiyon olduğu kokusundan belli. yemesinde içmesinde sorun yok.burnunda sümüğümsü akıntılar var hapşuruyor ciğerinden de hırıltı geliyor. yani enfeksiyon kapmış. kulağını izotonikle yıkayıp gentagut damla ile iyileştirmeye çalışacagız faat enfeksiyon için hap yutturmak mumkun olmadığından iğne ile vurulabilecek bir antibiyotik ismi vermenizi rica edecektim.
Yogurt ile karistirilmis sarimsak denediniz mi? Ben bir sure ekeimin poposundan cikan susamlari oyle yok ettim..


Kediye kafanıza göre antibiyotik iğne yapmanız cok tehlikeli, arabasıyla evde gelip bakan veterinerler var, onlardan birini bulmanız daha dogru olur. İlla ben vereceğim antibiyotik diyorsanız yine de gidip veterinerden öneri isteyin en azınsan, alıp yaş mamaya ciğere karıştırıp verirsiniz.


hipopotamus
(26.09.19)
İyi niyetli olduğunuz ortada, duyarlılığınız için teşekkür ederim. Fakat antibiyotik kullanimindaki dozlama insandaki gibi bir tablet bir flakon seklinde olmuyor hayvanlarda. Kilosu enfeksiyon durumu yasi irki hemogram degerleri diger organlarin durumu kullanilacak dozu cok etkiler. Yani iyilik yapayim akcigerleri iyilessin derken bobrek yetmezliginden kedicik ölebilir. Yardim etme isteginiz cok guzel ama bu konuyu hekiminize anlatarak ortak bir karar alin. Belki de hekiminiz tablet synulox önerecek yas mamayla caktirmadan verebileceksiniz. Ama bilincsiz antibiyotik kullanimindan lutfen kacinin


oksijensiznefes
(26.09.19)
azitro isimli antibiyotik ve kulak ıcın gentagut kullandım kulagındakı akıntı tamamen gecmedı ancak azaldı. azıtro ıse sasırtıcı sekılde kedının kusmadıgı yalandıgı bır antıbıyotık oldu. cıgerlerındekı hırlama gectı burnundakı akıntı da yok oldu sayılır. kedı hızla kılo almaya basladı. 3 kg civarındakı kedıye 1 ml azitro verdim 12 saatte bir. azitro muz kokulu agızdan alınan genelde cocuklara verılen bır antıbıyotık. sıvı sekılde agızdan sırıngayla verılıyor.dozu ayarlarken eczacı ve veterınerden gorus aldım. kedının fotosunu kılosunu vs gonderdım durumuna baktılar hayvan yok oluyor ortadan cunku ımkansızdı onlara ulastırmam. sukur ıse yaradı.


Kulağındaki sorunun nedeni kulak uyuzundan kaynaklı olabilir;o da genelde dış parazit ve iç parazit sonrası genelde ortaya çıkan durum.İkisi birden olduğunda genelde bir sonrasında bu durum ortaya çıkıyor.Öncelikle iç ve dış parazit yapılması lazım;sonrasında da kulak uyuzu için tedaviye başlanmalı bu ikisi çözülmeden kulak için yapılan çözümler kalıcı bir tedavi ile sonlanmaz.


zeyna
(01.11.19)
(2)

Paris kisa sureli gezi

Abd den parise oradan istanbula gececgim 6 bucuk saat aktarmam var. Parise iki saat gidip gelmeye zamanim kalir mi yoksa gereksiz atraksiyon mu dersiniz? Charles de g. H.limani sehre uzak mi?
Abd den parise oradan istanbula gececgim 6 bucuk saat aktarmam var. Parise iki saat gidip gelmeye zamanim kalir mi yoksa gereksiz atraksiyon mu dersiniz? Charles de g. H.limani sehre uzak mi?
cdg'den eiffel'e 1 saatte varırsın. beklemesiydi trafigiydi 1,5 saat de. uçuştan 2 saat önce de alanda olman gerektiğini varsayarsak (tekrar pasaporttan ve güvenlikten geçeceksin) pek mantıklı gelmedi bana.

müze falan göremezsin zaten ama hiç görmediysen ve ulan ben de bi göreyim diyorsan eiffel'i hızlıca görüp dönebilirsin.


brkylmz
(22.08.19)
Havalimanı şehre pek yakın sayılmaz. O yüzden 2 saat gidip gelmek gereksiz bir macera olabilir evet, gezdiğinizden pek anlamazsınız. Yok ben illa o Eyfel'i görücem derseniz, bir şey diyemem tabii.

edit: sayfa yenilenince yukarıdaki yorumu fark ettim. aklın yolu bir:)


(2)

Amerika birlesik devletlerinden ne getirilir

Yakin zamanda abd den donuyorum buradan tuekiyeye getirip cuzi bir kar ile paraya cevrikecek ne getirmemi onerirsiniz?
Yakin zamanda abd den donuyorum buradan tuekiyeye getirip cuzi bir kar ile paraya cevrikecek ne getirmemi onerirsiniz?
Amazon dan sisme bot istiyorum 70 $ fiyatı bana getirebilirsen 100 $ oderim


firavunfaresi
(21.08.19)
Hizli paraya donecek seyler olursa iyi olur.


(5)

İstanbul esenler otogarindan yeni atatürk havalimanina gitmek

İzmirden esenler otogarina otobusle gidecegim. Oradan ise havaist servisleriyleYeni atatürk havalimanina. İstanbul kartim yok.Odemeyi nasil yapacagim?sabah 6 da orada olacagim icin ve nakot grcmedigi icin size sormak istedim.Araçlarda pos cihazi var mi kartla odeme yapabilmek icin?
İzmirden esenler otogarina otobusle gidecegim. Oradan ise havaist servisleriyle
Yeni atatürk havalimanina. İstanbul kartim yok.
Odemeyi nasil yapacagim?sabah 6 da orada olacagim icin ve nakot grcmedigi icin size sormak istedim.
Araçlarda pos cihazi var mi kartla odeme yapabilmek icin?
PRIME HAVABUS 6262


sameidiot
(26.06.19)
Bu nedir?


Baktim simdi bu hizmet sabiha gokcene varmis. Yeni ataturk havalimanina gitmiyor havabus.


Yeni havalimanından bindiğim araçta pos cihazı vardı. Nakit 20 lira bulundurup yanında birinden de çektirebilirsin.


mg3929
(26.06.19)
kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.


spirit crusher
(26.06.19)
(6)

köln tramvay ve metro bileti

4-5 günlüğüne köln'e gideceğim. yalnız bu 4-5 günün 1-2 günü maastiricht, koblenz ve liege gezisi için ayrılmış olacak. sorum şu;daha evvel gittiğimde berlin de günlük bilet almıştım, köln havalimanında ise ekte bulunan bileti aldım 4 günlük diye fakat yanlış almışım sanırım. Ne bileti bu?4er ticke
4-5 günlüğüne köln'e gideceğim. yalnız bu 4-5 günün 1-2 günü maastiricht, koblenz ve liege gezisi için ayrılmış olacak. sorum şu;

daha evvel gittiğimde berlin de günlük bilet almıştım, köln havalimanında ise ekte bulunan bileti aldım 4 günlük diye fakat yanlış almışım sanırım. Ne bileti bu?

4er ticket erwachsene yazıyor üzerinde. nasıl kullanıldığını bilmeden üstüne validatörde bir sürü kaşe vurdurdum. hata yaptığımı biliyorum yakalanmadım da ancak aynı saçmalığı yaşamak istemiyorum. 4-5 gün için önerebileceğiniz bilet var mıdır?
1b bolgesinde sadece koln ici gecerli 4 binislik bilet o, her seferinde bos olan bir kosesine basilir normalde. farkli bolgesel isletmelerin biletlerine ihtiyaciniz var, bir VRS bayisine gidip, gun gun gideceginiz yerleri anlatirsaniz uygun kombinasyonlari verirler yoksa ceza yersiniz.


aslında haftalık bılet alayım dedım 36 euro ama ben 3-4 gün civarında şehirde bulunacağım. berlinde bilet alırken günlük 7 euroluk bileti 2 euroya satan bir hintli vardı önce sahte sandım ama bilet kontrolü yapan kişi de gördü sorun yok deyip iade etti. :))

bu konuda daha uygun rakamlı bir çözümü olan varsa yazarsa sevinirim. teşekkürler.


koln ve dusseldorf'ta toplu tasima olayini cozen kisiye direk lisans egitimi yapabilir belgesi vermek lazim.Ben hayatimda bu kadar karisik bir toplu tasima biletleme sistemi gormedim.Tavsiyem vrs applikasyonunu indirin telefonunuza ,biletleri oradan alin.


turkuaz
(03.06.19)
:) Dogma buyume dusseldorflu olarak karisik gorunmesine hak veriyorum ama bir o kadar da mantikli aslinda, arkadas baska ulkelere ve eyalatlere de gideceginden, bazen farkli kampanyalar olabiliyor, o nedenle bayiye gitmesi daha dogru.

Sadece lokal veya VRR/VRS arasi cok da karmasik degil yoksa.


@turkuaz haahhahaah valla aynen oyle 3 senedır her yaz nrw ye gıdıyorum daha işin içinden çıkamadım. geçen yaz tramvaylarda metrolarda heder oldum klima yok yandık bittik fırın gibiydi :)

@point me at the sky şimdi herkese doğduğu yer güzel gelir ama senden fikir alayım. koblenz mi? dusseldorf mu? flixbus tren ve otobus ile gidip gelıyor. ıkısıde hemen hemen aynı para. sadece dusseldorf yarım saat koblenz 105 dk.
yeni bir mannheim ve dortmund felaketi yaşamak istemiyorum :) yönlendirirsen sevinirim. bugüne kadar hannover berlin erfurt bilefeld dortmund mannheim köln wuppertali gezdım almanyada. bu yıl bonn, koblenz, dusseldorf ve hollanda belçikadan bir şehir şeklinde plan yapıyorum. süre az olduğu için ya bu 3 şehirden sadece ikisine gidebilirim. ne dersin? (bira iç bir şeyler ye bol bol yürü sokaklarda kaybol şeklinde şehir gezme alışkanlığım var) hannover de 170 km yürümüşüm 10 günde :))


yani Duesseldorf asigi degilim acikcasi, guzel sehir o ayri :) bence kisa surede farkli yerler gormektense, tek bir yerde takilip tadini cikarmak daha mantikli, 1 hafta sadece Duesseldorf AltStadt icin bile yetmez bence. ben duesseldorf ve venlo oneririm, zaten her gece giden gelen birileri de olur ama turist gozuyle dusununce hicbir fikrim yok acikcasi.


(1)

Bu fotoğrafda hangi filtre ya da teknikler.kullanilmis?

Telefon ya da bilgisayar icin uygulama program onerisine acigim. İsmi nedir bu islemin?
Telefon ya da bilgisayar icin uygulama program onerisine acigim. İsmi nedir bu islemin?
Kesinlikle HDR (high dynamic range) kullanılmış fakat büyük ihtimalle bu işlem fotoğraf çekilirken yapılmış. yani birkaç fotoğraf birleştirilmiş. Bu şekilde hem koyu hem parlak alanlarda ton zenginliği korunmuş.
bunun dışında hue ve saturation ayarları güzelce kullanılmış.
her rengin parlaklık, hue ve doygunluk ayarı tek tek yapılmış.
belli bir filtre, hazır bir preset uygulanmamış.

uygulama: polarrr ya da lightroom'da yapılabilen şeyler yapılmış kısaca.

İlaveten iyi bir kamerayla çekilmiş, akıllı telefonla çekilmiş ise (bence değil) google camera kullanılmıştır.

En üstte bahsettiğim HDR olayı google camera'da 32 fotoğraf birleştirmeye kadar gidiyor.
yani pencereyi çekerken odanın içi karanlık ve dışarısı aydınlıksa, ya odanın içi doğru pozlanır pencere tamamen beyaz patlaması olarak görünürdü, ya da dışarısı doğru pozlanır fakat odanın içi simsiyah görünürdü.
HDR ile çekilen fotoğraflarda ise bu ikisi birleştiriliyor. iki alanın da ton çeşitliliği korunmuş oluyor


Etanglement
(17.05.19)
(1)

hastanelerde yapılan boy ölçümü

bugün hastaneye gittim diyetisyen boyumu 177 ölçtü, daha önce askeriyenin muayenesinde 180 ölçülmüştüm, askeriyenin sevk ettiği hastanede ise 182 ölçüldüm. normalde boyum 183 diye biliyordum. diyetisyen ısrarla kendisinin doğruölçtüğünü söylüyor. asıl komik olan ise yine kendisi ölçtüğü halde ilk ön
bugün hastaneye gittim diyetisyen boyumu 177 ölçtü, daha önce askeriyenin muayenesinde 180 ölçülmüştüm, askeriyenin sevk ettiği hastanede ise 182 ölçüldüm. normalde boyum 183 diye biliyordum. diyetisyen ısrarla kendisinin doğruölçtüğünü söylüyor. asıl komik olan ise yine kendisi ölçtüğü halde ilk önce boyumun 179 olduğunu söyledi sonra askeriyede ve diğer hastanedeki sonuçları söyleyince yeniden ölçtü kendisi de allah allah 177 çıktı diyor. bu nasıl iş ?
Ayakkabılı, ayakkabısız farkı, duruş bozukluğu veya farklılığı gibi hususların olmadığını varsayarsak geriye kalibre edilmemiş aletlerle ölçüm konusu kalıyor.

Evde mezura yok mu? Bir sağlama yapabilirdin.


Mirket
(25.04.19)
(2)

thy & doco çalışanı bilet indirimi

turkish doco da çalışan arkadaşım indirimli bilet hakkından sadece ailesini mi faydalandırabilir? abd ye gideceğim bilet alma durumundayım eğer mümkünse thy den alacağım. fakat o da işe yeni başladı haberi yok aile üyeleri dısında faydalandırıp faydalandıramadığını bilmiyor.
turkish doco da çalışan arkadaşım indirimli bilet hakkından sadece ailesini mi faydalandırabilir? abd ye gideceğim bilet alma durumundayım eğer mümkünse thy den alacağım. fakat o da işe yeni başladı haberi yok aile üyeleri dısında faydalandırıp faydalandıramadığını bilmiyor.
Sadece 1. Derece akrabalar


mg3929
(05.04.19)
turkish do&co çalışanlarının bu hakka sahip olduğunu bilmiyordum. emin miymiş kendisi?


violetsky
(05.04.19)
(12)

hpv ve aşısı

diyelim ki yeni tanıştığımız kız arkadaşımız eskinden hpv kapmış olsun ve testlerde kanser yapan türden olmadığı ortaya çıksın tedavi görsün görünürde bir lezyon vs kalmadıktan aylar sonra bu kişiyle beraberlik kurmuş olalım. hastalığın yinede bulaşma ihtimali var mı?2) birde hpv aşısının küçük yaşl
diyelim ki yeni tanıştığımız kız arkadaşımız eskinden hpv kapmış olsun ve testlerde kanser yapan türden olmadığı ortaya çıksın tedavi görsün görünürde bir lezyon vs kalmadıktan aylar sonra bu kişiyle beraberlik kurmuş olalım. hastalığın yinede bulaşma ihtimali var mı?

2) birde hpv aşısının küçük yaşlarda yapılması gerektiği söyleniyor 30 yaşından sonra bu aşıyı olmak bir erkek için faydalı olur mu? 210 dolar verip aşısını alacağım, Gardasil 9'u. bu meret 10 15 sene sonra ağız, gırtlak, baş-boyun kanserlerine sebep olabiliyormuş(bkz: m.douglas).
Kendi doktorumun bana söyledikleri:

1. Aktif lezyon yoksa bulaşma olmaz.
2.26'dan sonra aşıyı tavsiye etmiyorum, pek işe yaramıyor (bana da yaptırmadı o yüzden)

Yine de endişenizi ilk ağızdan yatıştırması için bir cildiyeciye görünmenizi tavsiye ederim. Benim doktorum bana bunları söyledi ama lezyon yoksa bile bulaşır diyen doktor da biliyorum.


buff
(27.03.19)
kanser olmaktan korktum ya kadınların 43 yaşına kadar işe yaradıgını okudum az evvel. erkek tarafı olarak gene ortada kaldık.


erkek sadece taşıyıcı, biliyosunuz dimi


neynep
(27.03.19)
Hpv erkeklerde kanser yapiyor muymus ?


Virusun kadini erkegi yok. Tabii ki erkeklerdede kanser yapma ihtimali var.


karen
(27.03.19)
1 - aktif lezyon yok ise bulaş ihtimali çok çok düşük
2 - aşının erkekler için ne kadar faydalı olduğu tartışılırken, üzerine bir de geç yaşta bu açıyı yaptırmak fön makinesi ile salonu ısıtmaya benzer.
3 - aşı yaptırmak kanserden korunmanın farantisini de vermiyor. Kadınlarda hpv'e bağlı gelişen kanserlerin %30'u aşıda yer almayan tiplerden oluşuyor.


4 - ÖNLEM ÖNLEM ÖNLEM


aylakadam
(27.03.19)
@aylakadam nasıl önlem alacağız? türkiye de bile çok yaygın bu meret. kimde olduğu da belli olmuyor ki, erkeklerde genelde kendini göstermediği için hızla yayılıyor. korunmakta mümkün değil temasla yayılıyor. bir makale okudum baş boyun kanserlerinin %25 i tamamen hpv ile alakalı diyor. 10-15 sene sonra ortaya çıkıyormuş. ondan merak ettim abd de 3 doz aşısını yaptıracağım 630 dolar.


Makale linkini atabilir misiniz?


Mommysbusy
(27.03.19)
eger kanser yapan turden olmadigi ortaya ciktiysa kanser icin olan asiyi 30'unuzdan sonra olmaniz biraz gereksiz gibi. zaten bu asinin yararli oldugunun tek guvenilir kaynagi 11-12 yasinda yapilanlar. 26 yasina kadar da oneriliyor bir onlem olarak.

erkekler sadece tasiyici degil, sigiller cikabilir.

erkekler icin hpv testi diye bir sey yok hala saniyorum. yani semptomlar olmadan bir cok erkek zaten hpv enfeksiyonu gecirip hayatlarina devam ediyorlar haberleri bile olmadan. anca sigil vb. cikip muayene olduklarinda ortaya cikiyor hpv olduklari o da zaten dusuk ihtimal.


tanaka
(27.03.19)
Bu konuyla ilgili buradan yazilanlara ya da internetteki bilgi kirlkligine bakmaktansa mutlaka hpv konusunda uzmanlasmis urolog veya dermatolog bulun. Bu konuda uzman hekimler yuzlerce makale ve arastirma okuyorlar. Kisiye ozel onlem ve tedaviler konusunda bilirkisiden deatek almanizi oneriririm. Paraniz varsa da asiyi olmaniz yarariniza.


karen
(28.03.19)
Nasıl önlem alınacağını soranlar,
- partnerinizi tanımakla başlayın. Enfekte ise tedavisi için yanında olun.
- hook-up'tan uzak durun.


aylakadam
(28.03.19)
edition.cnn.com

45 yaşına kadar yapılabiliyormuş. hpv konusunda araştıran o meraklı arkadaşlara not olsun.


(2)

amerikada telefon hattı almak

abd'den telefon ve hat getirilme durumu var. bir kaç ay sonra ben oraya gittiğimde hemen kullanabileyim diye bizdeki ayda 20 lira yükle şu kadar dk bu kadar internet sms vs diye satılan hatlardan almak istiyorum. https://www.bestbuy.com/site/mobile-phone-accessories/sim-cards/pcmcat265100050014.c?i
abd'den telefon ve hat getirilme durumu var. bir kaç ay sonra ben oraya gittiğimde hemen kullanabileyim diye bizdeki ayda 20 lira yükle şu kadar dk bu kadar internet sms vs diye satılan hatlardan almak istiyorum.

www.bestbuy.com

fakat işin içinden çıkamadım.

bana bu linkdeki duruma bakarak bir örnek anlatabilir misiniz. 9.99 a sim kart mı satıyorlar? 60 dolara da sim kart var sanırım. bu ne saçma sistem yahu.
60 dolarlık olanın yanında 3 MONTH PREPAİD yazıyor hocam


hiç gerek yok böyle maceralara. amerikaya geldiğiniz gibi girin bi att verizone, sprint fln anında pasaportunuzla 5 dk da alın çıkın hattınızı. prepaid olarak geçiyor dediğiniz hatlar. şu an ben att unlimited kullanıyorum, int tel mesaj her şey tamamen sınırsız, 55 dolar ödüyorum ayda.


oscar
(27.01.19)
(11)

abd vizesi ve uçuş prosedürü

yakın zamanda abd ye tezimle alakalı gitme durumum var. vizemi aldım. daha önce abd ye gidenlere sormak istiyorum.uçağa almama durumları da olabiliyormuş bu yaygın bir şey mi? 3000 lira verip bilet alacağız vize iptali vs olursa ne olacak ?ayrıca abd ye vardığımızda havalimanın da pasaport polisi ne
yakın zamanda abd ye tezimle alakalı gitme durumum var. vizemi aldım. daha önce abd ye gidenlere sormak istiyorum.

uçağa almama durumları da olabiliyormuş bu yaygın bir şey mi? 3000 lira verip bilet alacağız vize iptali vs olursa ne olacak ?

ayrıca abd ye vardığımızda havalimanın da pasaport polisi neler soruyor ?
Eğer terör bağlantılarınız yoksa böyle şeyleri düşünmeyin. Her ülkenin böyle hakları var teorik olarak da işte aranan biri değilseniz bir şey olmaz.


whoosie
(22.01.19)
Pasaportunun süresi bitmek üzere ise almayabilirler. Amerika’ya giderken olmadı ama başka bir ülkeye giderken bir iş arkadaşımızın pasaport süresi 1 aydan az olduğu için kontuarda check-in yapmadılar. Check-in yaptıktan sonra uçağa almamaları için kapıda büyük olay çıkartman lazım.


malheiros
(22.01.19)
uçağa alınmama pek olası değil de pasaport polisi sizi ülkeye almayabilir. o anki duruma göre ahiret soruları da sorabilir, iyi eğlenceler diye buyur edebilir yahut ülkeye almayabilir.


prasinos
(22.01.19)
yok yahu, ekstrem bir durum o almama. gidince geri gonderilmen de ekstrem. sanki ihtimal yüzde elliymis, ne cıkarsa bahtına gibi yazıyor arkadaslar.

gidince de, niye geldin, nerede kalacaksın, hosgeldin. donus biletini de belki sorar. sen kalacak yer, donus bileti ve saglık sigortanı yanında bulundur.


almanyaya ilk gittiğimde cüzdanımı açtırıp kaç paran var göster demişlerdi. insanın psikolojisi bozuluyor. aynı saçmalık abd de de başıma gelir mi diye düşündüm. gerçi almanyaya 2.gidişimde hiçbir şey sormadılar ama ne bileyim.


Ben de bir konferans için gitmiştim. Gitmeden önce internette okuduklarım sayesinde pasaport kontrolünden acayip tırsmıştım. Bütün süreç içerisinde en kolay kısım burasıydı. Sıram gelince gerekli belgelerin olduğu dosyamı verdim. Polis sadece "how much?" dedi :)


bruce mclaren
(22.01.19)
facebookda bir grupta gördüğüm şey yüzünden şaşırdım ve araştırmaya başladım. vatandaş 3 sene önce washington dc belediyesi tarafından davetle abd ye turist olarak gitmiş, 2 sene sonra tekrar gitmeye kalktığında uçağa binerken abd den emir geldiğini uçağa binemeyeceğini çünkü vizesinin iptal edildiğini söylemişler. bu elemanda abd dış işlerine mail atmış niye böyle oldu diye belgelerinizin geçerliliği şüphe oluşturduğundan yeniden konsoloslukta başvuru yapmanız gerekiyor demişler. almanyadaki yaşadığım şeyi de düşününce kabus gibi.


yalnız bir yüksek lisans tezi yazacağım kafada saç kalmadı stresinden bıkkınlık geldi danışmanı ayrı dert, kitap ve kaynak yoksunu kütüphaneleri ayrı dert, seyahat etmesi ayrı. Gezmeyi de severim ama bu yuksek lisansa bulaştığımdan beri yetiştirme paniği yuzunden keyif alamıyorum hiçbir şeyden.


vize aldıktan sonra çok umurunda olmasın zaten bir sorunun olsa vize vermezlerdi. ama şuna kendini hazırla amerika'ya girişteki pasaport görevlileri çok suratsız oluyorlar heyecan yapma herkese karşı öyleler.


teşekkürler @kraldan çok kralcı

dikkat ederim. bu arada vizeyi alırken şubat sonunda gideceğimi söylemiştim, mart ayında gitmem sorun olur mu? konsolosluğa ve elçiliğe ulaşıp soramıyorum.


@hayvan gibi yazar hiç sorun olmaz rahat ol. vizen elinde olduğu sürece istediğin zaman gidebilirsin. hiç sorun yapma etme.


(1)

tezli yüksek lisansız tezsize çevirmek

tezli yüksek lisans yaptığım bölümdeki danışman hocadan sıtkım sıyrılmış durumda. bu adamla muhatap olmamak için tezsize çevirip okuldan ayrılmak istiyorum. yönetmeliğe göre tez döneminde öğrenci dersten bırakılmaz bu herif beni devamsızlıktan bırakmış falan sebebi de aramamam, arayınca telefonu açm
tezli yüksek lisans yaptığım bölümdeki danışman hocadan sıtkım sıyrılmış durumda. bu adamla muhatap olmamak için tezsize çevirip okuldan ayrılmak istiyorum. yönetmeliğe göre tez döneminde öğrenci dersten bırakılmaz bu herif beni devamsızlıktan bırakmış falan sebebi de aramamam, arayınca telefonu açmaz dönüş yapmaz. bölüm başkanına söyledim danışman değiştireyim diye tamam dilekçe yolla dedi danışman olacak herifte kabul etti şimdi hala danışman o görünüyor ve derslerden bırakmış(uzmanlık ve tez).

tezsiz diploması almak için ne yapmak lazım?
uzmanlık ve tezden bırakmış olması pek bi şey ifade etmiyor olmalı. ben de danışman değiştirirken ayrıldığım hoca beni bırakmıştı derslerden. her dönem zaten tekrar seçmiyor musunuz o dersleri? danışman değişikliğiniz dönem sonundan itibaren sisteme yansır herhalde. onu takip edin bence. çok can sıkıcı durumlar olduğunu biliyorum ama emekleri yakmadan bi daha düşünmekte fayda var. ha yok illa tezsize geçicem diyorsanız da enstitüye başvurup halledebilirsiniz.


bxgx
(18.01.19)
(1)

Davalinin yargitaya itiraz etmesi

Kendisine ve bankaya ayni dosyada dava açan kadin davayi kaybediyor. Fakat kocasi yargitayin lehine karar vermesine ragmen karar duzeltme icin basvurmak istiyor.boyle birsey mumkun mu? Mumkunse ne diye karar duzeltmeye gidebilir? Usulden reddedilecek fakat kazanilan zaman anayasa mahkemesine hazirli
Kendisine ve bankaya ayni dosyada dava açan kadin davayi kaybediyor. Fakat kocasi yargitayin lehine karar vermesine ragmen karar duzeltme icin basvurmak istiyor.boyle birsey mumkun mu? Mumkunse ne diye karar duzeltmeye gidebilir? Usulden reddedilecek fakat kazanilan zaman anayasa mahkemesine hazirlik icin onemli.
Kafin niye karar duzeltmeye gitmiyor demeyin avukatimiz sag olsun itiraz suresini kacirmis.mahkemeye basvurdu tebligat hatali yapildi diye mahkeme reddetti. Eski haline getirme dilekcesi verip avukati azletmeyi dusunuyoruz.


(4)

asker kaçağı olmak

2015 yılında yüksek lisansa başladım bizim zamanımızda atılma yoktu o yüzden dersleri alıp `tez yazamamak` durumuna terfi ettim. sonradan atılma gelince 1 sene daha ek süre verildi ve o süre bu yaz bitiyor. eylül 2018 de okulun tecil birimiyle görüştüm, memur ben işlemini yapıyorum eylül 2019 a kada
2015 yılında yüksek lisansa başladım bizim zamanımızda atılma yoktu o yüzden dersleri alıp tez yazamamak durumuna terfi ettim. sonradan atılma gelince 1 sene daha ek süre verildi ve o süre bu yaz bitiyor. eylül 2018 de okulun tecil birimiyle görüştüm, memur ben işlemini yapıyorum eylül 2019 a kadar rahatsın dedi. bu arada yaş 30. şimdi e devletten baktım en yakın askerlik şubesine git yazıyor. okulu aradım sizin 3 yıl tecil hakkınız var o da bu eylülde bitmiş diyor. sınıf ve tertibat bekliyor / bu kişinin 30 ocak 2019 a kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazarken bir anda bakaya durumuna düşmüşüm askerlik şubesi böyle söyledi.

şimdi bakaya olunca ne oluyor? tezin bitmesine 4 5 ay kaldı, 6 ay daha askere gitmek istemiyorum. ne yapmak lazım?m tutanak tutup ceza kesip bırakıyorlarmış ama bunu kaç defa yapıyorlar?

yoksa işin sonu (bkz: vicdani ret)
Bakaya yakalama tutanagi imzalatmadilar mi? O belgede tum cevaplar yaziyor aslinda. Ama madem sordun cevaplayalim da icin rahatlasin. Tutanak imza tarihinden sonraki 15 gun icerisinde askerlik subeye okuduguna dair belgeleri teslim edersen tecil islemin okudugun donem sonlanana kadar hallolmus olur.
Ayrica bakaya kaldigin icin de ceza odeyeceksin.
Eger 15 gun icinde halletmezsen ikinci hakkin yok hakkinda direk yakalama cikarirlar alirlar askere ona gore.


zorla askere alamıyorlar. tutanak yersin. mesai saatindeyse şubeye götürürler. orada da gidemem diyorsun bırakıyorlar yine.


argent dawn
(03.01.19)
hayır bakaya evrakı ımzalatmadılar çünkü bu olay daha bugün e devlette ortaya çıktı.

yaz sonuna kadar tez savunma hakkım var o zaman kadar gıtmek ıstemıyorum zorla goturemıyorlar ya da askere alamıyorlarsa ıcım rahatladı.


Yakalanmadığınız sürece sıkıntı yok. Yakalanırsanız, yoklama kaçağıysanız çok değil ama yeriniz açıklanmışta gitmemişseniz her tutanak 2000tl civarı bir bedele tekabül ediyor. Tutanağın sınırı bar mı bilmiyorum ama tek tutanağı yediğiniz her yıl aralığı için para cezası katlanıyor.


filipis
(03.01.19)
(3)

plak çalar alırken neye dikkat etmek lazım?

40 dolara da var 260 dolara da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir acaba?
40 dolara da var 260 dolara da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir acaba?
kaç paran olduğu buna kaç para ayırabileceğin, elindeki plak arşibinin veya almayı planladığın plakların değeri.. bunlar daha önemli.
elinde plak yok, d&r'dan güncel veya eski ama yeni baskı alacaksan, ses sistemin yok veya sıradan bir amfin varsa o zaman 500tlye kadar bir şey yeterli olur. eski veya eski görünümlü yeni de olur.

ama "kardeşim bende 1970'lerden yüzlerce plak var. barış'ın tüm koleskisonynu var. bi ton 70-80'ler 45'lik var... dersen... amfim de var dersen marantz 6300-6200 gibi modellerre para vermen daha doğru olur (minimum fiyatı 6000tl)
ama d&r plakları veya elimde yok bir şey evde bir de pikap olsun diyorsan
www.hepsiburada.com
bu alet fena değil. line out'u yok sanırım. line out olan modeli varsa bir tek onu alman daha faydalı olur daha sonra işe yarar hale gelir.

bunun dışında
-direct drive model her zaman daha iyi ve pahalıdır.
-dual'in modelleri fena değildir ama çok eski oldukları için güvenilir ve teknik destek verecek yerden almak şart. bunlarda amfili modeller de var "deck" modeller de.
-2000tl'ye kadar güzel cihazlar bulursun direct drive ama bunlar hep deck olur. yani amfinde "phono" girişi olmazsa kullanaazsın veya ayrı bir "pre-amfi" alman gerekir.

bütçeni ve diğer sorularımı yanıtla. ona göre bir kaç adım daha atalım.
bir de mm veya mc kafalar arasında bir tartışam olur hep. ama inan ses anlamında neredeyse hiç fark yok. elinde sıradan amfiler varsa bunu fark etmek pek "inanılır" iddialar değil.


merhaba, sıfırdan başlıyorum aslında ben plak konusuna.

plak çaları yurtdışından almayı düşünüyorum almanya ya da hollandadan. marantz 6300'e baktım fiyatı 550 -1100 euro arasında değişiyor.


500€ böyle bir şeye
www.project-audio.com
para vermeyin.
marantz 6300 veya muadili dönem cihazları varken yazık o paraya.
ancak paranız çok değilse (y. dışından alacak da olsanız) bence böyle bir cihaz ile başlamanız gerekli değil. hiç plak vs yokken.. o paraya onlarca plak alırsınız.
benim sevidğim bir pikap var sıfır cihazlarda:
www.amazon.com
bunu 2. el 200$a falan bulursunuz sanırım. yine az mı? değil. marantz'a verilen 6000 tl gibi de değil (marantz değer elbette. fakat hiç plak yokken parayı ona bağlamayın diye dedim. amfiniz de önemli. sıradan bir amfi varsa 5-6000tllik pikap da değersiz kalır.


(4)

abd turist vizesi

yakında vize randevum var daha evvel görüşmeye (özellikle yakın zamanda gidenler) gidenlerden fikir almak istiyorum.30 yaşında yüksek lisans öğrencisiyim. 1.5 yıldan fazladır yemek fotoğrafçılığı yapıyorum. daha evvelinde restoranlarda çalışıyordum. gastronomi mezunuyum yuksek lısansımda aynı boluml
yakında vize randevum var daha evvel görüşmeye (özellikle yakın zamanda gidenler) gidenlerden fikir almak istiyorum.

30 yaşında yüksek lisans öğrencisiyim. 1.5 yıldan fazladır yemek fotoğrafçılığı yapıyorum. daha evvelinde restoranlarda çalışıyordum. gastronomi mezunuyum yuksek lısansımda aynı bolumle alakalı. tez yazıyorum şuan ve tezim istanbul ile new yorkun göçmen mutfakları uzerındekı etkısı.

2 defa almanyadan schengen aldım. son vizemin geçerliliği ekim ayının ortasında bitti. 6 avrupa ülkesinde bulundum.(hollanda almanya fransa belçika lüksemburg danimarka)2 vizede pasaportumda duruyor. banka hesabımda 7000 dolar gösterdim yazılı olarak bankadan aldım. bölüm başkanı/tez danışmanımdan ve dersime giren başka bir bölüm başkanı aynı zamanda dekan yardımcısından referans mektubu aldım.

not ortalamam 3.55.

ds160 formundaki seyahat planınız var mı kısmında gitmeyi planldığım 30 yeri yazdım. zaten new yorka gitmem gerek. 20 gün kalacağım. upper west side kısmında otel tuttum.

sizce neye dikkat ederler ve şansım nedir?
bordrolu devamlı işin, burada tapulu mal mülk yoksa alma şansın düşüyor özelikle öğrenci resmi işi olmayanları göçmen şeklinde değerlenirirler. Şansını dene tabi.


basond
(23.12.18)
şu arkadaşla durumumuz benzer ama yinede sormak istedim
eksisozluk.com


ogrencı olduğunuzu belirtin ama tez ile ilgili çok bilgi Vermeyin.

Not ortalamasını görmek isterler büyük ihtimalle. benden istedikleri 2 seyden biri o olmustu.

vizeli pasaportlar da görmek istedikleri diğer şeydi.

Fazla kasmayın. alırsınız bence. ben ogrencı (on lisans) durumunda 2000 dolar ile almıştım. bi not ortalamama baktıklar, bi de eski vizelerime (uk)


allanpoe
(23.12.18)
ds160 da şuan ki işiniz kısmında öğrenci yazıp bilgilerimi verdim duties kısmı var altta bildiğin gibi oraya yuksek lısans bolumumu yazıp ıngılızce olarak zıyaetımın bır nedenının de tezımle alakalı olan new yorkdakı gocmenlerın yemek kulturu oldugunu yazdım.

transkrıptımı kapalı zarfta aldım. muhurlu olarak. 1 2 dk da neler olacak merak ediyorum.


(5)

aştiden abd elçiliğine nasıl gidilir?

ankara otogarından abd elçiliğine nasıl gidilir?
ankara otogarından abd elçiliğine nasıl gidilir?
aşti'den ankaray'a binip kızılay. oradan neye binebilirsin bilmiyorum ama açıkçası. otobüsler hep alt tünele giriyorlar diye biliyorum, yükün yoksa yürüyebilirsin. taksi hiçbir şey tutmaz ama kızılay'dan oraya da taksiler almayabilir bi ihtimal.

bence en iyisi direkt aşti'den taksiye bin.


Aşti'den servise binin, Kızılay'da inin, elçiliğe doğru yürüyün çok yakın.


gelmeistemem
(17.12.18)
kızılay'dan elçiliğe yürümek +1


ssiradanbirigibi
(17.12.18)
Yürümek istemezseniz Kızılay Güven Parkın önündeki duraklardan 247 otobüslerine binebilirsiniz. Durakta sorabilirsiniz de. Numarasını net hatırlamadığım otobüsler de vardı.


askywalker
(17.12.18)
yurumeyin bu sogukta tabii ki 427'ler gidiyo


mula
(17.12.18)
(2)

ingilizce referans mektubu çevirisi nasıl olmuş?

hocaların tipik sen yaz biz imzalarızcı talebiyle tavsiye mektubu hazırladım ama çevirilerden emin olamıyorum abd konsolosluğuna verilecek yanlış bir şeyler yazıyorsa düzeltmemde yardımcı olur musunuz? xxxxx yyyy is a Thesis Period student at the department of mechanical engineering of xxx Universi
hocaların tipik sen yaz biz imzalarızcı talebiyle tavsiye mektubu hazırladım ama çevirilerden emin olamıyorum abd konsolosluğuna verilecek yanlış bir şeyler yazıyorsa düzeltmemde yardımcı olur musunuz?xxxxx yyyy is a Thesis Period student at the department of mechanical engineering of xxx University, Turkey. I lectured him “zzzzzzzzz”.

xxxxxx is an intelligent, hardworking and a bright young gentleman who gets on well with his other friends. He also needs to be in New York City to know different cultures and people, to do academic research for a short period of time to study his thesis. I know that he would be very successful during the thesis research period in US, if he is given a chance to be there. Therefore I highly recommend xxxxx yyyy as a good academician candidate of the future.

Please do not hesitate to contact me should you require any further information about him.

---------------


To Whom it may concern,


Above mentioned xxxx yyyy is a student of zzzz University - Institute For Social Sciences and this is Thesis year at the department of xxxxxx and he has 1 more years to complete his Master of Arts degree.

He is professional and effcient in his approach to studies and courses and very well-liked by his friends and teachers. He communicates and explains his ideas clearly and he is a creative problem solver with strong analytical thinking. His presentations are highly appreciated.

xxxxx is planning to be in United states for doing academic research for 20 days and as his teacher and I strongly support his desire to progress and improve his academic works for thesis and wish to gain experience for his university & future academic life. I am happy to write this letter of recommendation for him.

If you need any further information regarding his visa application, please do not hesitate to get in touch with me.Yours Sincerely,
Konsolosluğa verilecek olanı bilemiyorum da bir üniversiteye falan verecekseniz çok dikkate alınmaz. Hiçbir spesifik şey söylemiyor zira; bu kişi sizin professional, efficient, problem solver olma özelliklerinizi nerden biliyor? Biz normalde recommendation yazarken spesifik olay bulmak zorundayız bu referanslara, "XX hep problem solving özellikleriyle ön plana çıkmıştır sınıfta, örneğin Nisan 2018'de sınıfta yaptığımız Y projesinde Z sorununa getirdiği a,b,c önerileriyle göz doldurmuştu" vs gibi. Diğer türlü çok ciddiye almıyorlar.

Bu mektupta ayrıca kişinin niye özellikle NYC'ye gitmesi gerektiği belli değil. Ne research'ü, tez ne hakkında, ne bulmayı bekliyor, different culture sadece NYC'de mi var vs gibi soruların cevabı belli değil.

Ha vizedeki adam/kadın ne kadar umursar bilemiyorum da çok belli belirsiz bir yazı olduğunu söylemek isterim.


sopiro
(14.12.18)
sopiro,

nyc olması şu nedenle önemli çünkü tez'in istanbul ve nyc ayağı var. sosyal bilimlerle alakalı bir tez. ve göçmenlerin belli bir kültürel sahipliği ile alakalı. mesela yemek müzk vs gibi. orjinal olanın istanbul ve new york a gittikten sonra ne gibi değişimler yaşadığı ile alakalı. istanbul ve new york asırlardır kendi bölgelerinde herkesin gitti ve götürdüğü kültürel öğeleri değiştirerek bu iki şehirde yeniden kimliklendiğinden bahsediyorum tez de. örnek vereyim; mesela italyan yemekleri. new yorka giden italyan göçmenlerin aslında italya da olmayan makarna, pizza ya da diğer ürünleri yine italyan kimliği ile fakat new yorker olarak pazarlaması. spagetti with meatball diye bir ürün hiç olmadı . bunu new yorka giden italyanlar o şehirdeki diğer göçmenlerin tüketim alışkanlıklarına göre yarattılar ya da pepperoni pizza(onlarca türevi) aslında yok, new yorkdaki italyanların göç ettikten sonraki icadı bu. istanbul cağ kebabının(yatık döner) bugün döner formatına girmesine sebep olan şehir. ya da çinden öğrendiğimiz mantıyı fast food hale getirip sattıran şehir. ilk aklıma gelenler bunlar çoğaltılabilir örnekler tabi.

o nedenle new yorka gitmem gerekiyor, bahsettiğin şekilde güncelleyebilirim mektubu. Fakat benim konum sosyal bilimler ve daha evvel musevi kültürü , craftbeer konularnda yazmak istemiş, sonrasında hükümetten korkan hocalarımın bu iki konuya izin vermemesiyle şuan bahsettiğim alana yöneldim. 1 yılıma mal oldu bütün bu saçmalıklar o nedenle ne yazsam imzalayacak durumdalar. bu konuyla alakalı olarak geçen sene ve bu yaz almanya hollanda avusturya fransa gezdim durdum istanbuldan göçenlerin buradan avrupaya götürdükleri kültürel öğelerin son durumunu yazmak için. mektubun birisi dekan yardımcısı diğeri bölüm başkanı ve tez danışmanım tarafından imzalanacak.


(berbat türkçem için özür dilerim uykusuzluktan yorgunluktan bitik durumdayım)


(2)

online vize ücreti ödeme sorunu

abd için ödeme yapacağım hesabımda vize ücreti olan 160 dolar var. dolar hesabını kartın ana hesabı yaptım ama ne yapsam ödemeyi çekmiyor. bankamatik kartı garantinin daha evvel online alışverişlerde kullandım sorunda çıkmadı ama şimdi ödemeyi çekmiyor. dolar olarak ödeme yapılamıyor mu ?
abd için ödeme yapacağım hesabımda vize ücreti olan 160 dolar var. dolar hesabını kartın ana hesabı yaptım ama ne yapsam ödemeyi çekmiyor. bankamatik kartı garantinin daha evvel online alışverişlerde kullandım sorunda çıkmadı ama şimdi ödemeyi çekmiyor. dolar olarak ödeme yapılamıyor mu ?
hayır bankamatik kartı ne yaparsan yap TL hesabından para çekiyor. Yurtdışındayken para çekme mevzusu da böyle. (Bazı bankalar izin veriyordu teb, enpara vs. galiba ama onlar özel, geneli tl hesabından kesiyor)

Bozdurup tl'ye çevirsen olabilir ama bu sefer kur 5.30 ise banka 5.40'tan alabilir yani o doların yetmeyebilir.

Direkt limiti olan bir kredi kartıyla yapsan en garantisi. Kredi kartında "ekstrem dolar olarak gelsin" diyebiliyorsun. Bu şekilde ekstre gelince direkt gidip dolarla ödeyebiliyorsun. Böyle yapmazsan kredi kartıyla ödeyince de ekstreye TL olarak geçer.

Bankanın telefon destek hattını ara konuş bence.


nhk ni youkosu
(12.12.18)
nhk’nin dedigi gibi.


fever
(12.12.18)
(2)

google drive yedekleme ve aktarma

mevcut gmail hesabıma ait g drive daki tüm dosyalarımı yeni aldığım başka bir g drive hesabına nasıl aktarabilirim?
mevcut gmail hesabıma ait g drive daki tüm dosyalarımı yeni aldığım başka bir g drive hesabına nasıl aktarabilirim?
Dosyaları yeni hesaba paylaş. Sonra da yeni hesapta paylaşılanlardan kopyala.


malheiros
(02.12.18)
Ya da pc'ye drive kur, tüm dosyalar pc klasörüne iner. Sonra farklı bir klasöre kopyala bunları, pc'de drive ile yeni hesaba bağlan, yedek aldığın dosyaları yeni hesabın drive klasörüne yapıştır.

Ama üstteki yöntem daha kolay, fakat ben ne olur ne olmaz diye pc yedeği de alırım.


John Bloor
(03.12.18)
(2)

garanti bankası hesap durum yazısı

garanti bankasından konsolosluğa hitaben hesabımda ne kadar para olduğunu gösteren yazı almak istiyorum.ücretli mi bu hizmet? ücretliyse ne kadar bileniniz var mı? aynı gün alabiliyor muyuz ingilizce olarak?
garanti bankasından konsolosluğa hitaben hesabımda ne kadar para olduğunu gösteren yazı almak istiyorum.

ücretli mi bu hizmet? ücretliyse ne kadar bileniniz var mı? aynı gün alabiliyor muyuz ingilizce olarak?
Konsolosluk İçin Mektup Düzenleme (Bireysel) 5.00 TL 5.00 TL Piyasa değeri üzerinden tahsil edilir. BSMV dahildir.

yazıyor sitede.


sutlu nescafe
(29.11.18)
sutlu nescafe normalde her seyı arastırıp oyle sorarım beleşçiliğim yoktur ama bu yazdıgınızı gorememiştim kusuruma bakmayın. zamanınızı çaldım hakkınızı helal edin. yanıt içinde teşekkür ederim.


(1)

hollanda erasmus staj vizesi

geçen sene almanyaya erasmus ile staja gittim 3 aylığına, bu senede hollandaya gideceğim. bu ülkeye staj yoluyla 3 aylık vize alanlardan süreç hakkında bilgi almak istiyorum. yardımcı olabilecek kimse var mı?
geçen sene almanyaya erasmus ile staja gittim 3 aylığına, bu senede hollandaya gideceğim. bu ülkeye staj yoluyla 3 aylık vize alanlardan süreç hakkında bilgi almak istiyorum. yardımcı olabilecek kimse var mı?
Gri pasaportu araştır dostum max üç aylık veriyorlar Erasmus stajı için ama vize derdi yok. Sadece bilmiyorsan haberin olsun


bensendegilim
(28.03.18)
(2)

abd de taze sıkılmış portakal suyu hangi merketlerde bulunur?

pulpy falan değil aradığımız şu almanyada aldilerde lidllarda satılan günlük şişelenmiş taze sıkılan posalı hafif ekşimsi portakal greyfurt suyu nerede bulunur ucuzundan? walmart publix ya da başka bir yer...
pulpy falan değil aradığımız şu almanyada aldilerde lidllarda satılan günlük şişelenmiş taze sıkılan posalı hafif ekşimsi portakal greyfurt suyu nerede bulunur ucuzundan? walmart publix ya da başka bir yer...
Whole Foods ve Trader Joe's a bak


Traveller
(12.10.17)
nereden bulunur değil de niye bulunmaz diyorsanız:
www.quora.com
trader joe's'u deneyin derim...
google sonrası edit:
evet, trader joe's'da varmış:
traderjoes365.blogspot.com


(3)

ege üniversitesinde hazırlık okumak

önlisans programlarında hazırlık okumak mümkün mü acaba? sanırım ege üniversitesinde tercihli hazırlık varmış zorunlu olmayan bölümler için.
önlisans programlarında hazırlık okumak mümkün mü acaba? sanırım ege üniversitesinde tercihli hazırlık varmış zorunlu olmayan bölümler için.
bu soruların cevabina osys kilavuzundan bulabilirsiniz ama.

mkatronik, sivil hava ulastirma isletmeciligg, ucak teknolojisi bölümlerinde istege bagli hazirlik var.


hazırlık okuma hiç bir şey katmaz sana genin hazırlığı. yata yata 1 senen gider.


westblack
(19.07.17)
ben yuksek lısans tez donemındeyım. bedavaya hazırlık okumak için ege ya da 9 eylulden bırını seçecegım ama hazırlık için önlisanscıların hakkı var mı onu merak edıyorum. evka3 tarafındayım eve yakın bedavaya kurs yani amacım. hazırlıktan sonra okulu bırakacağım.


(2)

Spotify aile için yeri olan var mı?

Ücret ve süre bilgisini mesaj olarak atarsanız sevinirim.
Ücret ve süre bilgisini mesaj olarak atarsanız sevinirim.
daha fazla yeri olan varsa bana da bilgi verebilirsiniz.


prezarlatif
(11.07.17)
Bana da


waztp
(11.07.17)
(2)

Almanyadan uçakla gelirken içki getirmek

Duty free dışında şehir içinden aldığım içkilerle(şarap sadece) uçağa binme şansım var mı?
Duty free dışında şehir içinden aldığım içkilerle(şarap sadece) uçağa binme şansım var mı?
bagaja verirseniz sıkıntı olma ihtimali çok düşük.


prezarlatif
(04.07.17)
bagaj dolusu sarap degilse sikinti olmaz heralde. ucaga yanina alamazsin-


fayfim
(04.07.17)
(6)

doktorlar doktor tanıdığı olanlar için kanser sorusu

arkadaşlar bu konu da görüşlerinizi talep ediyorum. söz konusu kişi babam ve evde paniklemiş durumdayız. durum şu;bundan 2-3 ay kadar evvel babamın boğazında geçmeyen bir yara çıktı doktora gittik doktora garagara vs verdi ama pek düzelme olmadı. babam sürekli yurtdışına iden biri alkol ve sigarada
arkadaşlar bu konu da görüşlerinizi talep ediyorum. söz konusu kişi babam ve evde paniklemiş durumdayız. durum şu;

bundan 2-3 ay kadar evvel babamın boğazında geçmeyen bir yara çıktı doktora gittik doktora garagara vs verdi ama pek düzelme olmadı. babam sürekli yurtdışına iden biri alkol ve sigarada kullanıyor. o nedenle işin üstüne ne o ne de biz düşmedik. sonra 1 ay kadar evvel boğazının çene kemiğiyle birleştiği yerde kulağının aşağısında küçük bir beze çıktı fakat öncesinde dişinde apse ve şişlik vardı. antibiyotik kullandı geçmedi. ve 20 günde çok hızlı büyüdü bu şişlik. sert ve ağrısız bir şişlik olunca kanserden korktuk.

daha sonra doktora gitti genel cerraha(kbb ı düşünemedik) ordan ultrasona sevk edildi. bugünde ultrasona girdi. doktor sonuçları incelemiş birşeyin yok ama kulak burun boğazcı incelesin ben genede birşey demiyeyim demiş.

ultrason ve renkli doppler? sonucunu aşağıya yazıyorum fikri olan yorumlayabilir mi?

ultrason
abdomen us tüm
karaciğer tvu:183 mm ölçülmüş olup, artmıştır. parankim ekojenitesi grade 2 hepatosteatozile uyumlu artmıştır. fokal lezyon saptanmamıştır. portal ven ve hepatik venler açıktır.safra kesesi boynunda 6.3 mm çaplı(bunun altını çizim 3 ay sonra kontrol denmiş) solid heperekoik, akustik gölgesi bulunmayan polip lehine lezyon izlenmiştir. Lümende taş izlenmemiştir. kese duvar kalınlığı olağandır. intra ve ekstrahepatik safra yollarında dilatasyon izlenmemiştir. dalak normal boyutta olup parankimi homojendir.
pankreas ve orta hat yapıları gaz nedeniyle değerlendirilemedi.
her iki böbreğin boyutu ekojenitesi parankim kalınlığı ve toplayıcı yapıları normaldir. taş sonografik olarak saptanamamıştır.
mesane normaldir.
prostat normal boyutta olup parankim homojendir.
batında serbest sıvı izlenmemiştir.


ikinci raporda şöyle;

troid bezi renkli doppler us

sol submandıbuler bölgede 46x41 mm boyutlu , komşuluğunda en büyüğü 28 mm çaplı solid heterojen iç yapıda, yer yer kist alanlar içeren nonreaktif LAP lehine lezyonlar izlenmiştir.(altını çizip kbb polikliniği yazılmış)Nazofarinks CA açısından kontrastlı boyun MRG ile değerlendirme önerilir.

ayrıca servikal lenfatik traselerde kısa çapları 10 mm geçmeyen reaktif nodları mevcuttur.
troid bezi parankimi heterojen olup sağ lop alt polde 7.8 mm çaplı büyük orada kistik ve sol lob üst polde 3.7 mm çaplı solid, malign kanlanma içermeyen nodüller izlenmiştir.

kötü birşeyler var özellikle ikinci yazdığımda belli ama ne kadar kötü?
Batın us polip harici temiz zAten. Dopplere gelince şu non reaktif dediği laplar diş enfeksiyonuna bağlı da olabilir yazıldığı gibi nazofarenks ca da olabilir. Ama şimdilik birşey söylemek zor mr gerekirse biyopsi sonrası netleşir herşey. Nazofaringoskop ile bakılmadı değil mi? Geçmiş olsun. ps. Doktorum


arya yada vera
(25.05.17)
Nazofaringoskop bakılmadı hayır. www.alpersenkal.com

bu büyüklükte bir şişlik var. ağrı ses kısıklığı yutkunma güçlüğü vs hiçbir şey yok sadece şişlik. 1 hafta önce grip geçirdi ve sonra hızla büyüdü şişlik grip sonrası büyüme durdu. yarın kulak burun boğaza gidecek. en kötüsünü düşünüp kanser dersek geniz kanserinde tedavi çok mu zor? internette %90 gibi başarı oranlarından bahsediliyor ama?


Geçmiş olsun.

Dişte apse ve ağrı vardı sonra ne oldu o iş?

Yukarda da dendiği şekilde lap sebebi diş enfeksiyonu olabilir. O yara dediğin şey sivilce gibi mi? Enfeksiyon kronikleşmiş olabilir ve ağrı ve şişlik gitmiş yerine fistül dediğimiz o yara olmuş olabilir.

Kbb ye tabii ki gidin de, diş hekimine de gidin bence. Tahmin edilen gibi değil de basit bir kanal tedavilik bir şey olabilir.

Ps. Diş hekimiyim


apsenin sebebi şu motor kazası sonrası dişlerin bir bölümü kırılmış ama kökleri kalmış dişçi korkusundan ağrıyla yaşamaya alışılmışlık var(biliyorum saçmalık ama durum bu) bu çene altında çıkan küçük şişlikten evvel hemen üstteki dişler nedeniyle o tarafta bir şişlik olmuştu. uyutmayacak şekilde ağrı vardı. sonra ağrı geçti yüzdeki şişlik indi. ama çenedeki şilik yukarıdaki foto boyutlarına geldi. boğazdaki yara dışardan bakılınca görülecek bir yerde değil sanırım. doktora gidildiğinde doktor kontrol edip bir kaç tane gargara ve püskürtmeli ilaçlar varmiş isimlerini bilmiyorum malesef.


Anamnez şimdi daha netleşti. Eğer gripten sonda büyüme olmadıysa yüksek ihtimalle enfeksiyonuna bağlı laptır. Non reaktif demesi de bu yönde zaten. Büyük ihtimalle öyle birşey çıkacak ama kbb fiziksel muayenesi gerekirse görüntüleme şart. Düşük ihtimal nazofarenks ca ise de başarı oranı radyoterapi tedavisinden sonra yüzde doksanlarda. Bir sürü hastamız oldu öyle genç hasta yıllarca yaşayan. Gönlünüzü ferah tutun.


arya yada vera
(25.05.17)
ama grip bitmesine rağmen o şişlik bir türlü inmedi ve oldukça sert.


(1)

Fotograf filtresi

https://www.instagram.com/bora.vs.bora/Bu arkadas cektigi fotograflari bu hale nasil getiriyor bir fikri olan var.mi?
www.instagram.com


Bu arkadas cektigi fotograflari bu hale nasil getiriyor bir fikri olan var.mi?
lightroom ile halledebilirsin.


burya
(14.05.17)
(1)

yargıtayla ilgili bir soru

merhaba,bir konuda size danışmak istiyorum, aile mahkemesinin verdiği karar yargıtayda usul yönünden bozuldu, konusuz kalan davanın görülmemesi gerekirdi ama sen görmüşsün bu yanlış diyip geri yolladılar. mahkemede karara uydu fakat bu sefer gerekçeli kararda vekalet ücretinide bize yüklemişler. kon
merhaba,

bir konuda size danışmak istiyorum,

aile mahkemesinin verdiği karar yargıtayda usul yönünden bozuldu, konusuz kalan davanın görülmemesi gerekirdi ama sen görmüşsün bu yanlış diyip geri yolladılar. mahkemede karara uydu fakat bu sefer gerekçeli kararda vekalet ücretinide bize yüklemişler.

konu aile konutu davası ve davaya kimin haklı olup olmadığına göre karar verip mevcut içtihata göre hareket edip davacı eşten muvaffakatname almayan bankanın haksız olduğuna göre karar vermesi gerekiyordu. verilmemiş, bunu yeniden yargıtaya götürdük ve yargıtayda bizim davamızın tıpkısına dair verilen kararlar var muvaffakatname alınmayan eşin haklı olduğu duruma dair.

şimdi benim merakım şu;

yargıtay aslında muvaffakatnamesi alınmayan davacı eş haklı ama konut cebri icra ile satılmış bu nedenle dava konusuz kalmıştır diye karar verirse(ki verecek) bu durumda basiretli tacirlik görevini yerine getirmediği yarhıtay ve yerel mahkemece sabit olan bankaya tazminat davası(ev bedeli kadar) açmamız mümkün müdür?
Konuyu detaylıca aktarırsanız, mumkunse kararı atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.


rucka boji
(25.03.17)
(2)

Erasmus stajı

Erasmus stajı için ingiltereye gidip gidilen kurumda bir sıkıntı çıkarsa yeni bir staj yerine geçebilir miyiz?
Erasmus stajı için ingiltereye gidip gidilen kurumda bir sıkıntı çıkarsa yeni bir staj yerine geçebilir miyiz?
stajı kim organize ediyor?
nasıl bir sorun çıkabilir?
o kadar kısa süre içinde staj bulmak imkansız gibi.


sttc
(28.12.15)
Stajı ben buldum yenısını bulmakta zor değil okudugum bolum ıtıbarı ıle. Çalıştığım yerde asli görev yerıne tuvalet temızlemek yer silmek gibi saçma sapan uygulamalar olmuş geçmişte bir kaç kişiye ben şimdiden önlemini almak istiyorum. Bölüm başkanı ve kordinatör ok derse staj yeri değişebilir denildi ama bilrmiyorum sorayım dedim


(3)

Yargıtay hukuk genel kurulu kararlarının yargıtaydaki davaya etkisi nedir?

Duruşmalı olarak gerçekleşecek yargıtaydaki aile konutu davasına YHGK nın bu konuyla ilgili -çok yakın tarihli- birer ay arayla verilmiş iki kararın davamıza etkisi olur mu acaba? Yani yargıtay hukuk dairesi YHGK kararlarını ne kadar ciddiye alıyor?
Duruşmalı olarak gerçekleşecek yargıtaydaki aile konutu davasına YHGK nın bu konuyla ilgili -çok yakın tarihli- birer ay arayla verilmiş iki kararın davamıza etkisi olur mu acaba? Yani yargıtay hukuk dairesi YHGK kararlarını ne kadar ciddiye alıyor?
eger sizin davaniz genel kurula gidiyorsa, genel kurul karari herkes icin baglayicidir. dosyaniza bakan daire genel kurul kararina uyar. ama baska davalarda emsal varsa ve bu davalar benzer sonuclarla sonuclanmis olsalar bile ictihadi baglayici bir karar alinmamissa davanizin goruldugu daire genel kurulun benzer yondeki kararlarina bagli kalmak zorunda degildir ama buyuk olasilikla benzer karar verir.


bim tribi
(15.12.15)
kural olarak bağlayıcı olmamakla birlikte uygulamada dikkate alınıyor.


hebanon
(15.12.15)
Malesef dava genel kurula gitmiyor 2.hukuk dairesinde görülecek. Hgk kararlarının bağlayacı olmadığını biliyorum hukukçu olmafığım için sadece hgk yargıtay dairesince ne kadar ciddiye alınıyor onu sormak istedim HGK nın almış olduğu kararın bir tanesi tıpa tıp davamıza benziyor ve bu kararın benzerini aynı gerekçelerle 1 ay sonra tekrar etmiş o nedenle merak ettim. İyi niyet iddiası ve ipotek için açık rıza konusunda tamamen kadınları haklı görüp bankaları sorumlu tutan yeni bir anlayış bu. Klasik yargıtay kararlarının tam tersi istikamette, banka üstüne düşen görevi yerine getirmemişse yani eşin açık rızasını almamışsa iyi niyet iddiasında bulunma hakkı yoktur şeklinde.


(1)

Android için sözlük

İngilizce türkçe çevrimdışıda çalışabilen sözlük önerebilir misiniz? Kelime sayısı ne kadar fazla o kadar iyi, makale çevirisinde kullanacağım.
İngilizce türkçe çevrimdışıda çalışabilen sözlük önerebilir misiniz? Kelime sayısı ne kadar fazla o kadar iyi, makale çevirisinde kullanacağım.
google translate in çevrimdışı özelliği var. dil dosyasını uygulamanın içinden ayrıca download etmen gerekiyor.


nuevo
(09.12.15)
(4)

Bilgisayarın aniden kapanması güç kesilmesi

Lenovo y550 laptopumda windows hasar gördüğü için mavi ekran verip kapanma sorunu vardı 15 20 gün kadar devam etti bu sorun artık f8 ve en iyi yapılandırılma ile aç demedikçe açılmamaya başlayınca format attım. Fakat asıl sorun şu ki laptop bu format olayından 1 gün önce aniden kapanmaya başaladı. E
Lenovo y550 laptopumda windows hasar gördüğü için mavi ekran verip kapanma sorunu vardı 15 20 gün kadar devam etti bu sorun artık f8 ve en iyi yapılandırılma ile aç demedikçe açılmamaya başlayınca format attım. Fakat asıl sorun şu ki laptop bu format olayından 1 gün önce aniden kapanmaya başaladı. Elektirik kesiliyor ve laptop kapanıyor. Öndeki led ışıklar sönüyor falan. Açma tuşuna basıyorum tepki vermiyor fakat bir kaç basmanın ardından yenisen açılıyor. Kimi zaman daha windows animasyonu başlarken bazende tamamen açıldıktan sonra durduğu yerde yaninişlem yaoılmasa bile kapanabiliyor. Muhtemelen ekran kartında sorun var diyeceğim ya da elektrik dağıtım çipinde. Fakat kestiremiyorum. Öğrenciyim ne yapacağımıda bilmiyorum. Anakartta sorun olsa hiç açılmaz ama bu masaustune falan gelıyor hatta uufak tefek işlerde yapıyor siCe sorun ne fikri olan var mı?
İşlemci fanını kontrol ettirmeni öneririm. Ek olarak geçtiğimiz günlerde bana olan olay şuydu; bios update ettim ve "default settings" i seçtim. Sonrasında start up ve kullanım esnasında Memory_management hatası almaya başladım. Ram mi bozuk falan diye bütün aleti söktükten sonra ram'lerimin 1.6V ile çalıştığını, fakat Bios'un default ayarlarında Ram'lere 1.5V verdiğini gördüm. Voltaj ayarını düzelttikten sonra sorun yaşamadım.

Diyeceğim o ki aldığın hataya bir bak mavi ekrandaki, Google'da ara ve çıkan tüm alternatif çözümleri dene. Bende en sonuncusu çözüm oldu. Umarım benden daha şanslı olursun.


polifonik osuruk
(19.11.15)
Malesef mavi ekran anlık geliyordu başlarken anlık mavi ekran venyeniden windows başlıyordu. Söngüye girmişti. O seveple hatayı bulmam ımknsoz


Windows Event Viewer'a ulaşma şansın varsa oradan logları görebilirsin. Şu sırayı izle;

- Bilgisayar açılırken F8 ya da F9 ile Memory Diagnostic'e gir. Zaten orada sorun çıkarsa RAM'dir. Sökebiliyorsan sök/tak, BIOS'tan voltaj ayarlarını kontrol et.

- Herhangi bir sorun çıkmazsa Event Viewer'dan kapandığı andaki hata koduna bak. Genellikle Event id 41, Task 63 oluyor ani güç kayıpları; ama ender de olsa hataya dair bir detay olabiliyor. Onu Google'dan bakıp hata ile ilgili fikir edinebilirsin.

Alet laptop olduğu ve muhtemelen garantisi olduğu için aç-sök-tak gibi yöntemler öneremiyorum.


polifonik osuruk
(19.11.15)
Garantısı olsa hıc takmazdımm kafama


(4)

Bilimsel tez ve makale nasıl yazılır

Bu konuyla ilgili yazarı yabancı bir kitap vardı nette pdf olarak görmüştüm kitabın adını hatırlayan var mı acaba?
Bu konuyla ilgili yazarı yabancı bir kitap vardı nette pdf olarak görmüştüm kitabın adını hatırlayan var mı acaba?
bahsettigin pdf'den haberim yok.

how to write scientific article ya da how to write scientific paper diye aratirsan eger tonlarca referans site cikar.


tdl
(07.11.15)
Bu kitap turkçeye cevrılmısti


içeriğini göremiyorum bu mu acaba?

kutuphane.ege.edu.tr


cokponcik
(07.11.15)
Hocam cok tesekkurler evet bu


(1)

doğru mu anlamışım?

Please also submit simple copies of all required documents (additionally to the notarised copies) with your application. This can speed up the evaluation process at the admission office.(noter onaylı kopyaların fazladan birer adet daha kopyasını(normal fotokopi) koyarsam işlemlerin hızlanabileceğini
Please also submit simple copies of all required documents (additionally to the notarised copies) with your application. This can speed up the evaluation process at the admission office.


(noter onaylı kopyaların fazladan birer adet daha kopyasını(normal fotokopi) koyarsam işlemlerin hızlanabileceğini söylemiş)


If you wish to apply for several master programmes please make sure that you fill a separate application form for each programme.

(eger bırden fazla programa basvuru dusunuyorsanız her program ıcın ayrı basvuru belgesı doldurun)

Certain documents that were not issued in Austria need to be legalised. If the original documents were not issued in German or English, they will need to be translated by a court-sworn translator after the legalisation process.

(noter onaylı tercume ıstıyor belgeler ıngılızce ya da almanca degılse)

If your application is complete and reaches the admission office within the designated deadline, you will receive an acceptance letter via postal mail.

(hersey tamamsa kabuul evrakı alacagım)
noter onaylı tercüman değil hocam yeminli tercüman olacak üçüncü. diğerleri doğru.

edit: o kadar yazıyı okudum bari onun için tik ver.


himmet dayi
(10.08.15)
(4)

almanca yüksek lisans ders açıklamaları

avusturya da beslenme bilimleri üzerine yüksek lisans düşünüyorum ama altından kalkabilir miyim , bilemiyorum. ders açıklamalarını ingilizceye çevirdim yarım yamalak çevirdi yardımcı olabilir misiniz acaba?biliyorum uzun bir çevırı o nedenle hepsını olmasa bıle bır kısmını çevırsenız kalanın bır kıs
avusturya da beslenme bilimleri üzerine yüksek lisans düşünüyorum ama altından kalkabilir miyim , bilemiyorum. ders açıklamalarını ingilizceye çevirdim yarım yamalak çevirdi yardımcı olabilir misiniz acaba?
biliyorum uzun bir çevırı o nedenle hepsını olmasa bıle bır kısmını çevırsenız kalanın bır kısmını baskası cevırse ne bıleyım işte anladınız...yardım lazım cidden.
-----------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FQ1 Integrative Humanernährung und Lebensmittelqualität (ECTS 14)

Vertiefender Einblick in die Humanernährung, aufbauend auf den Grundlagen bearbeiteter Gebiete im Bachelorstudium Ernährungswissenschaften einschließlich praktischen Übungen. Die Ernährungsökologie soll Studierenden ein fundiertes Wissen über die Vielschichtigkeit, Vernetzung, Dynamik im Ernährungssektor vermitteln. Sie sollen nachhaltige/ernährungsökologische Lösungsansätze erarbeiten und Wege der Umsetzung von Lösungsansätzen erlernen. Die angewandte Ernährung, ein multidisziplinäres Zell-Populations-Konzept soll Merkmale evidenzbasierter aktueller Nährstoffempfehlungen beschreiben, um Mangelernährung und ernährungsassoziierte Erkrankungen zu behandeln bzw. zu verhindern. Kennen lernen der verschiedenen Rollen der Ernährungsdisziplinen, um Ernährungsfragen zu verstehen. Innerhalb des Moduls FQ1 ist für die Zulassung zu den „Übungen zur vertiefenden Humanernährung“ der positive Abschluss der Vorlesung „Vertiefende Humanernährung“ Voraussetzung.

FQ2 Biostatistik, Bioinformatik und Lebensmittelqualität (ECTS 8)

Das Ziel der Vorlesung ist - in Verbindung mit den Übungen – aufbauend auf den Grundlagen aus dem Bachelorstudium Ernährungswissenschaften Studierende mit verschiedenen statistischen Modellen, der richtigen Methodenauswahl und Interpretation von Resultaten vertraut zu machen. Die Bioinformatik dient der Einführung in die Anwendungsgebiete der Informationen des menschlichen Erbgutes und der Proteine, Bioinformatik und Pharmakogenetik, Biodiversität und Klassifizierung. Innerhalb des Moduls FQ2 ist für die Zulassung zu den „Übungen zu Multivariaten Methoden“ der positive Abschluss der Vorlesung „Multivariate Analysenmethoden“ Voraussetzung.

FQ3 Spezielle Aspekte der Lebensmittelproduktion (ECTS 9)

Vermittlung der naturwissenschaftlichen und technischen Grundkenntnisse der Lebensmittelproduktion unter Zugrundelegung einer gesamtheitlichen, verfahrensorientierten Betrachtungsweise. Weiterführend werden moderne Methoden der Biotechnologie einschließlich der Gentechnik behandelt. Vermittelt werden Richtlinien und Kriterien des Einsatzes und der Verwendung von chemischen Substanzen und Stoffen zur Konservierung und Verarbeitung von Lebensmitteln und das Problem der Kontaminationen und Rückstände in Lebensmitteln infolge der Herstellung, Zubereitung und Verarbeitung. Ein Schwerpunkt wird die Lebensmittelkennzeichnung in Österreich und auf EU-Ebene sein. Ferner wird die moderne Technologie der Lebensmittelverpackung vermittelt.

FQ4 Lebensmittelqualität (ECTS 14)

Vermittlung von Grundkenntnissen über Inhaltsstoffe, Qualitätsmerkmale und Qualitätsanforderungen von Lebensmitteln pflanzlichen wie tierischen Ursprungs, unter Berücksichtigung chemischer und mikrobiologischer Veränderungen, die bei der Lebensmittelverarbeitung stattfinden. Ein weiteres Lernziel ist die Beurteilung der Lebensmittelqualität anhand der Sensorik. Innerhalb des Moduls FQ4 ist für die Zulassung zu den „Übungen zu sensorischen Analysen“ der positive Abschluss der Vorlesung „Sensorische Analyse von Lebensmitteln“ Voraussetzung und für die Zulassung zu den „Übungen zur Wasser- und Lebensmittelhygiene“ ist der positive Abschluss der Vorlesung „Wasser- und Lebensmittelqualität“ Voraussetzung.

FQ5 Lebensmittelsicherheit (ECTS 6)

In diesem Modul sollen Grundlagen der Sicherheitsbeurteilung neuartiger Lebensmittel unter Einbeziehung der Kenntnisse der Lebensmittel- und Ernährungstoxikologie vorgestellt und mit Beispielen vertieft werden. Nach einer Darstellung der Methoden zur Produktion neuartiger Lebensmittel werden aktuelle Methoden auf sicherheitsrelevante Auswirkungen diskutiert. Es werden auch Konzepte der Sicherheitsbewertung, Risikomanagement, Risikokommunikation und deren Einbindung in internationale Regelungen vermittelt.

FQ6 Moderne Aspekte der Lebensmittelforschung (ECTS 11)

In diesem Modul soll die Fragestellung der Biofunktionalität von Lebensmitteln vertieft werden. Haben Lebensmittel einen Zusatznutzen, wie kann dieser definiert werden, wie ist die wissenschaftliche Beurteilung bisher publizierter Daten. Die Wechselwirkung Lebensmittel-Mensch soll diskutiert werden. Ferner wird die Abgrenzung der Funktionellen Lebensmittel von Nahrungsergänzungsmitteln oder Arzneimitteln behandelt und die Problematik der Health Claims vermittelt. Neue Entwicklungen in der Lebensmittelforschung sowie Dimensionen des Qualitätsmanagements im Betrieb werden vermittelt. Innerhalb es Moduls FQ6 ist für die Zulassung zum Seminar in Modul FQ6 der positive Abschluss der Vorlesung „Biofunktionalität von Lebensmitteln“ Voraussetzung.

FQ7 Umweltqualität (ECTS 6)

Vermittelt werden das Vorkommen von Fremdstoffen (Rückstände und Kontaminanten) in der Umwelt und ihr Transfer in Lebensmittel, menschliches Fettgewebe und Frauenmilch wie z.B. halogenierte Kohlenwasserstoffe oder polycyclische Aromaten; ferner die analytische Erfassung von Rückständen und Kontaminanten in biologischen Matrizes, der Fremdstoff-Stoffwechsel, mögliche toxische Wirkungen von Fremdstoffen im Niedrigdosisbereich und die toxikologische Bewertung. Auf der anderen Seite wird auf die Ursachen und die Zusammenhänge von Umweltproblemen eingegangen, Entwicklung in der Umweltpolitik, deren Prinzipien und Nachhaltigkeit diskutiert sowie umweltpolitische Instrumente im Überblick dargestellt. Ein weiterer Punkt wird das Umweltrecht sein. Im speziellen werden Ziele und Wege des Lobbyismus für eine gesunde Umwelt dargestellt.

FQ8 Lebensmittel für spezielle Ernährungszwecke (ECTS 6)

Die biomedizinischen Aspekte der Welternährung sollen die Problematik von Unter- und Mangelernährung, Fehlernährung, Ernährung im Überfluss, sowie Ätiologie & Pathogenese, Klinische Diagnostik, Klinik und Management vermitteln. Weiters werden unter anderem Determinanten der Nahrungs- und Ernährungssicherung, sowie Situationen, Konzepte und Programme der Nahrungsmittelhilfe und Interventionsmöglichkeiten, Konzepte und Zielsetzungen integrierter Ernährungssicherungsprogramme vorgestellt. Behandelt werden auch Fragestellungen hinsichtlich der Lebensmittelauswahl für einen besonderen Ernährungsbedarf. Müssen Lebensmittel aufgrund bestimmter Erkrankungssituationen vermieden oder vermehrt zugeführt werden, in welcher Form kön nen Lebensmittel aufgenommen werden, wie muss die Lebensmittelqualität sein?

FQ9Praktische Erfahrungen I (ECTS 7)

In diesem Modul erhalten die Studierenden Anleitungen und Unterstützungen bei wissenschaftlichen Fragestellungen, es werden regelmäßig Diskussionen zu fachspezifischen Themen durchgeführt. Als Praxis werden mindestens 2 ECTS (2 SWS) Medienkunde, 2 ECTS (2 SWS) Klinisch chemisches Labor oder 2 ECTS (2 SWS) Lebensmittelanalytisches Labor vorausgesetzt. Im Ausmaß von 1 ECTS müssen Kongresse, Meetings, Workshops oder fachspezifische Kolloquien besucht werden.

FQ10Praktische Erfahrungen II (ECTS 9)

In diesem Modul erhalten die Studierenden weiterführende Anleitungen und Unterstützungen bei wissenschaftlichen Fragestellungen, es werden regelmäßig Diskussionen zu fachspezifischen Themen durchgeführt. Als Praxis werden 2 ECTS (2 SWS) Klinisch chemisches Labor oder 2 ECTS (2 SWS) Lebensmittelanalytisches Labor vorausgesetzt. Im Ausmaß von 5 ECTS müssen Kongresse, Meetings, Workshops oder fachspezifische Kolloquien besucht werden.

FQ11 Wissenschaftliche Vertiefung und Masterarbeit (ECTS 25)
Modul Es ist eine Masterarbeit durch selbständige Bearbeitung eines Themas aus einem dem Masterprogramm Ernährungswissenschaften zugehörigen Fach anzufertigen.

FQ12 Masterprüfung (ECTS 5)

Die Masterprüfung ist in Form einer kommissionellen Gesamtprüfung des Masterprogramms Ernährungswissenschaften vor einem Prüfungssenat abzulegen. Voraussetzung für die Zulassung zur Masterprüfung ist der positive Abschluss der Module MN1-MN8 bzw. FQ1-FQ8 bzw. EP1-EP8 bzw. PH1- PH8 sowie die Module 9-11 (näheres siehe Masterarbeit und –prüfung).
(ECTS 6)

Bu modülde, yeni gidalarin guvenlik degerlendirmesinin temelleri, gida bilgisi ve beslenme toksikolojisi dahilinde sunulmus ve orneklerle yayilmis/paylastirilmis olmali. Yöntemlerin sunumundan sonra, yeni gidalarin uretimi icin mevcut yontemler uzerinde guvenlikle ilgili tarisilmalidir. Uluslararasi duzenlemelerde guvenlik degerlendirmesi, risk yonetimi, risk iletisimi ve onlarin entegrasyonu kavramlari ogretilir.


Vaktim oldukca cevirmeye calisacagim.


yuzır
(30.07.15)
teşekkürler o zaman şöyle oluyor: FQ1 den FQ12 ye kadar modüller var. FQ5 modülü çevrilmiş oluyor. diğer arkadaşlarda yardımcı olursa sevinirim.


FQ2

Bu dersin amaci -alistirmalari ile baglanti icinde- farklı istatistiksel modellerle Beslenme Bilimleri lisans öğrencilerinin temelleri üzerine insa, dogru yontem secimi ve sonuclarin yorumlanmasini tanitmaktir. Biyoinformatik, insan genomu ve proteinler, biyoinformatik ve farmakogenetik, biyoçeşitlilik ve sınıflandırma bilgilerinin uygulama alanlarına giriş sağlar. Modül FQ2 icerisindeki cok degiskenli yontem alistirmalari bu dersi basariyla tamamlamasinin kabulu icin cok degiskenli analiz yontemleri onsarttir.

Bu arada benim almancam b2 seviyesinde sadece o yuzden hatalar olabilir, yine de baskasi cikarsa kontrol ettirin, hata varsa ya da soylenirse duzeltirim.


yuzır
(30.07.15)
FQ1

İnsan beslenmesinin icine derinlemesine bir kavrayis, (bachelorstudium'da) lisansta, beslenme bilimleri, pratik alistirmalar da dahil olmak uzere islenmis alanlarin temelleri üzerine insa edilir. Beslenme ekolojisi, ogrencilere, cok yonluluk, aglandirma, beslenme sektorunun dinamikligi ile ilgili derinlemesine bilgi vermeyi amaclamistir. Sürdürülebilir besin ekolojisi üzerine calisarak cozumler elde etmelisiniz ve cözümlerin uygulanmasi yoluyla ogrenmelisiniz. Uygulamali beslenme, (multidisipliner bir hücre popülasyonu kavrami) güncel kanita dayali besin önerisi özellikleri tarif edilmeli, yetersiz beslenme ve diyet ile ilgili hastaliklari tedavi etmek veya onlemek icin. Beslenme disiplinin farkli rolleri ile tanisilmali, beslenme sorularini anlayabilmek icin. Modül FQ1 icerisindeki 'derinlemesine insan beslenmesi icin alistirmalar' bu dersi basariyla tamamlamasinin kabulu icin 'derinlesen insan beslenmesi' on sarttir.


yuzır
(30.07.15)
(1)

üniversite mezuniyeti sonrası yeniden lisans okumak

lise diploması okuld akalıyor elimize geçicic mezuniyet belgesi veriliyor universite tarafından yeniden üniversite okumak istersen ne olacak?
lise diploması okuld akalıyor elimize geçicic mezuniyet belgesi veriliyor universite tarafından yeniden üniversite okumak istersen ne olacak?
lise diplomanida alıyorsun beraberinde.


all girls dream
(24.07.15)
(7)

ingilizce kısa bir yazı

olmuş mu olmamış mı? olmayan yerlerini düzeltsek ya?i am xyz student and i graduated this may. i'd like to get my thesis master degree at your university's food studies department. the information of "ects" and list of the courses that i took for 4 years are available below. my grades points average
olmuş mu olmamış mı? olmayan yerlerini düzeltsek ya?

i am xyz student and i graduated this may.
i'd like to get my thesis master degree at your university's food studies department. the information of "ects" and list of the courses that i took for 4 years are available below. my grades points average is 3.15/4.00. i wonder if it is possible for me to be accepted to your university with the information that i have stated above? i ask this, because it says it is required to be a graduate of bachelor of science or the department of to get the master degree related to this bachelors level.
... "i'd like" kısaltmalar zart zurt böyle laubaliliklerden kaçın. ibarenin kendi de laubali. gerisinde sorun yok, hadi git nere gideceksen.


frkrkr
(24.07.15)
bak fikir soruyoruz akıl danışıyoruz laubalilik diyorsun ama bir el atayım demiyorsun. cık cık cık...


i am student demişsin sonrada mayıs'ta mezun oldum demişsin. mezun olduysan hala öğrenci olmadığın için i was olmalı derim.

ayrıca frkrkr'ye katılıyorum. master başvurusu için çok laubali bir yazı olmuş. formal yazı nasıl olur diye bi arat google'da, hatta "master degree application letter sample" diye arat. ordakilerden birini yolla direk.


himmet dayi
(24.07.15)
Üstteki arkadaşlara katılıyorum, çok informal bir yazı öncelikle.

Ayrıca profesöre yazıyorsan direkt ''notlarıma bi bak tutar mı'' diye sorulması pek hoş değil daha çok niyet mektubu şeklinde yazıp sonrasında notlarından bahsetmen lazım onun için de himmet dayi +1
Yazını düzeltmek bu anlamda yetersiz olur sen direkt şu niyet mektuplarını örnek alarak daha kapsamlı ve baştan yaz. Ayrıca örnekte olduğu gibi fakülte isimleri de büyük harfle yazılır.


www.yobchosting.com


neferkitty
(24.07.15)
ben profesöre ya da bir hocaya yazmıyorum bu elektronik postayı. öğrenci işlerine yazıyorum. sizden fikir isteme sebebimde zaten ilk defa bir yüksek lisans başvurusu yapıyorum eksik gedik bir sıkıntı var mı? diye sormak. el atıp düzeltseniz diyeceğim sağ olsunlar yardımcı oluyorlar ama sadece eleştiriyorsunuz. sen şöyle yapmışsın ama böyle olsa daha iyi olurdu deseniz anlayacağım. :) neyse kolay gelsin hepinize.

neferkitty mektup için teşekkürler.


kötü bir şey demedik yahu ''bak şunun gibi yaz diyoruz''. yol yordam göstermiş arkadaşlar, ben profesöre yazdığını dşündüm, öğrenci işlerine yazıyorum ''çok resmi bir yazı'' değil diye de belirtebilirsin, resmi niyet mektubu olup da böyle yollasan senin için daha kötü olurdu, senin iyiliğin için söylüyor insanlar.

resmi olmayan bir yazı ise de;

Dear Mr/Mrs;

I am wrting this e-mail so as to seek information about Master Degree Programme in Food Studies Department which is hosted by ...(okulun tam adı).

My gradition information is as follows:

(Buraya tüm mezuniyet bilgilerini yaz. notlarını/fakülteni/tarihini vs.)

I would like to be informed about whether my gradition grade is avalaible for application requirements.

Thank you for considering my request for information.

hayvan gibi yazar.


neferkitty
(24.07.15)
neferkitty teşekkurler zaten kötü bir şey dediğinizi iddia etmedim yahu :))


(4)

tebligat tarihi ne zaman başlar

30 nisan perşembe günü mahkeme kaleminden elden alınan tebligat ne zaman başlar? ertesi gün 1 mayıs olduğu için 4 mayıs pazartesi günü mü başlıyor yoksa 1 mayıs itibari ile tebligat yapılmış mı kabul ediliyor? resmi tatillerin etkisi nedir?
30 nisan perşembe günü mahkeme kaleminden elden alınan tebligat ne zaman başlar? ertesi gün 1 mayıs olduğu için 4 mayıs pazartesi günü mü başlıyor yoksa 1 mayıs itibari ile tebligat yapılmış mı kabul ediliyor? resmi tatillerin etkisi nedir?
Alındığı anda başlar diye biliyorum.


six packsiz
(06.05.15)
aldığından sonraki gün birinci gün sayılır. yani 15 günlük süren varsa mesela cevap dilekçesi vermek için 15 mayıs mesai bitimine kadar vermen lazım. tatil konusu şöyle; son gün tatile denk geliyosa izleyen ilk iş günü içinde verirsin. süre içindeki tatil sayılmaz.


huni
(06.05.15)
Ertesi gün başlar. Süre başlangıcının resmi tatile denk gelmesi veya araya haftasonu girmesi önem arz etmez. Ertesi güne 1 diyerek her günü sayarsın. Son gün tatile denk geliyorsa, tatilin bitimini takip eden ilk çalışma günü mesai saati bitimi, sürenin son günü ve bitimidir


@kaymaktutmayansicaksut +1


loch ness
(06.05.15)
(5)

photshop afiş boyutu ayarlama

elimde 50x70 cm ebatında bir photoshop afişi var ben bu afişi 100x200 cm haline getirmek istiyorum. afişi ilk yaparken sayfa boyutunu ayarladığımız bölüm vardı nasıl ayarlanıyor? yardımcı olanlar şimdiden teşekkürler.
elimde 50x70 cm ebatında bir photoshop afişi var ben bu afişi 100x200 cm haline getirmek istiyorum. afişi ilk yaparken sayfa boyutunu ayarladığımız bölüm vardı nasıl ayarlanıyor? yardımcı olanlar şimdiden teşekkürler.
100x200 yeni bi sayfa açıp oraya yapıştırın afişi. sonra sağından solundan çekersiniz ama çözünürlük yetmezse kötü görünebilir.


image > image size


okulun baskı merkezi basacak. yarışma afişi bu üniversitenin baskı merkezi ayarlayacakmış. teşekkürler.


o afiş 100x200 olunca oranları bozulacak biliyosun değil mi?


boyle seylerı ai olarak çalısın ya sonra basınca camur gıbı ot gıbı oluyor


bryan fury
(06.05.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.