Giriş
(8)

Bir dilek dilemiştim, oldu. sadaka vermek istiyorum

Selamlar, dini konulara çok hakim değilim. Bundan bir süreç önce bir şey dilemiştim tanrıdan, gerçekleşmesi çok zor durururken gerçekleşti. Ben de o zaman eğer gerçekleşirse; bağış,sadaka veririm bütçemce demiştim. Bütçem oldukça kısıtlı, öğrenci olduğumdan dolayı. Fakat yine de sözümü tutmak istiyo
Selamlar, dini konulara çok hakim değilim. Bundan bir süreç önce bir şey dilemiştim tanrıdan, gerçekleşmesi çok zor durururken gerçekleşti. Ben de o zaman eğer gerçekleşirse; bağış,sadaka veririm bütçemce demiştim. Bütçem oldukça kısıtlı, öğrenci olduğumdan dolayı. Fakat yine de sözümü tutmak istiyorum, ufak bir miktar da olsa.

Fakat adabı nedir, nereye verilir,nasıl yapılır bilmiyorum. Fikri,yardımı dokunacak olursa teşekkür ederim şimdiden.
dini adaba uygun mu bilmiyorum ama Lösev gibi bir kuruma bağışta bulunabilirsiniz.


taurina
(05.03.19)
dini yönünü ben de bilmem, ama çocukları sevindirin bence. Öksüz/yetim çocuklara yardımda bulunabilirsiniz.


dont eat me
(05.03.19)
sadakanın herhangi bir belli usulü yok. ister kişiye verin ister kuruma verin.

löseve de verebilirsiniz çocuğa da.


kljgslsdkjsd
(05.03.19)
Fakir veya yetim sevindirebilirsiniz. Kurban kesecegim deseydiniz o zaman adak kurbani olurdu usul devreye girecekti ama Allah rizasi icin yardim yapacaksiniz kesin cizgisi yok.


cilekli pasta
(05.03.19)
zekatla aynı şeyse www.darussafaka.org darüşşafaka'ya bağışlayabilirsin, altta diyanet işleri başkanlığının açıklaması da var.


scheherazade
(05.03.19)
Bütçen doğrultusunda istediğin kişiye veya güvenilir bir kuruma verebilirsin. Dinen hiçbir şart yoktur. Sadaka demek allah için muhtaçlara yardım etmektir. Bunun için söz verme şartı yok. müslüman olduğunu iddia eden herkesin yapmak ZORUNDA olduğu bir şey. Ama en çok unutulan emir de bu. Allah kabul etsin.


Pertev nail
(05.03.19)
Dini adaba uygun mu falan yok. Dine gore de toplum etigine gore de muhtac herhangi birine yardim etmeniz uygun. Coluk cocuk olur, aile olur, yasli olur, losev olur bilmemne olur her halukarda muhtac birilerine yardiminiz dokunacak.


stavro
(05.03.19)
www.hercocukbirumuttur.org.tr

bunlar guzel isler yapiyorlar takip ediyorum. organize eden eleman da akli basinda biri, calma cirpma olacagini zannetmiyorum. bir ara param oldugunda bunlara yollayacam birseyler ben de.


cooperr
(05.03.19)
(2)

Yemek yiyememek/halsizlik ilişkiyle ilgili psikolojik bir şey olabilir mi ?

Yeni bir ilişkiye başladım. İlişkiye dair bazı kaygılarım var. ortada somut olarak kötü bir şey yok fakat kötüleşebilecek sebepler var,bunlar bu kaygıya yol açıyor sanırım. Mantıki olarak düşündüğümde aslında sorun etmiyorum ama endişe hissediyorum, yemek yerken midem almıyor, halsiz değil ama kafam
Yeni bir ilişkiye başladım. İlişkiye dair bazı kaygılarım var. ortada somut olarak kötü bir şey yok fakat kötüleşebilecek sebepler var,bunlar bu kaygıya yol açıyor sanırım. Mantıki olarak düşündüğümde aslında sorun etmiyorum ama endişe hissediyorum, yemek yerken midem almıyor, halsiz değil ama kafam çok buğulu hissediyorum. İki gündür sabah kalktığımda midem bulanık oluyor, kusuyorum. Bu durum olmadan önce çok hafif sindirimsel sorunlar hariç böyle bir durum yoktu.

Aslında mesela ilişkinin bozulabileceğini düşündüğüm sebeplerden ilişki yürümedi, yoluma bakacağımı biliyorum mantıki olarak. Ama vücudum tam tersi tepki veriyor. İki gündür yemek yiyemiyorum doğru düzgün. Sizce bundan kaynaklı mıdır ? Şuan psikolojik tedavi almam mümkün değil,gerçi sebebi psikolojik mi onu da bilmiyorum,hayatımda hiç bu tarz bir şey yaşamadım. belki bu nedenler aşılırsa geçer.

fakat şuanlık bir tavsiyesi,fikri olacak olan varsa ve benimle paylaşırsa inanılmaz müteşekkir olurum,dua ederim.
İlişkiyle alakası yok. Mutsuzsan, bir derdin varsa yemeyi bırak hareket etmek istemezsin.


yüzde 100 onunla alakalıdır. yalnız sorunlu ilişkideki sorunları çözmekten veya ilişkiyi bitirmekten önce, sorunların canınızı sıkmasını tolere edebilmek için psikolojik destek almayı mı öncelikli görüyorsunuz, ondan emin olamadım.

zihinsel stresin fiziksel tezahürü olması psikolojik destek gerektirecek bir şey olsa dahi, ki bence öyle, yine de önceliğiniz buna sebep olan şeyden kurtulmak olmalı, ondan sonra ruhsal durumunuzun vücudunuzda rahatsızlık yaratmasına bağımsız bir konu olarak eğilmelisiniz diye düşünüyorum.

internetteki veya telefon uygulamalarındaki meditasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. genel olarak düzelme sağlayabilir.

sorunuzdan bağımsız olarak da, aşılıp aşılmayacağını gerçekten çok dikkatlice ve kendinize karşı dürüst davranarak değerlendirmenizi rica ederim. olmayacak duaya amin diyerek hem kendimizi yıpratıyor hem de zaman kaybediyoruz. iyilikler diliyorum.


bir garip melek
(11.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.