Giriş
(1)

yurtdışındaki liselerde dil eğitimi

birçok farklı milletten insan dikkatimi çekti. sosyal medyada takip ettiğim japon, koreli, isveçli, finlandiyalı birçok insan var. bazıları lise mezunu ama ingilizceleri çok iyi. türkiye'de iyi okullarda lisans okumuş insanlarınki bile o kadar düzgün, akıcı olmayabiliyor. bu insanlar lisede mi çok i
birçok farklı milletten insan dikkatimi çekti. sosyal medyada takip ettiğim japon, koreli, isveçli, finlandiyalı birçok insan var. bazıları lise mezunu ama ingilizceleri çok iyi. türkiye'de iyi okullarda lisans okumuş insanlarınki bile o kadar düzgün, akıcı olmayabiliyor. bu insanlar lisede mi çok iyi eğitim alıyor? yoksa benim takip ettiklerim mi istisna?
hknty
(27.07.19)
kısmen katılıyorum. türkiye'de eğitim yok o anlamda birçok devlet lisesinde. öğrencinin çok çaba göstermesi gerekiyor ki bu da kolay değil. oysa amerikan kolejinde okuyan bir öğrenci ne kadar boş olsa da o dili öğreniyor.

bilmiyorum algıda seçicilik mi ama ne kadar kişide bitse de özellikle iskandinav ülkelerinden kötü ingilizceye sahip birine denk gelmedim. gerçek hayatta tanışmadım tabii. herhangi bir neden ötürü internetten takip ediyorum.


hknty
(27.07.19)
(1)

uçak biletleri

çok değil kasım ayında pegasus ankara-izmir uçak bileti 91 liraydı şu an 300 liranın altına yok. bu süreçte dolar da değişmedi pek. neden arttı bu kadar? 3 katından fazla.
çok değil kasım ayında pegasus ankara-izmir uçak bileti 91 liraydı şu an 300 liranın altına yok. bu süreçte dolar da değişmedi pek. neden arttı bu kadar? 3 katından fazla.
hknty
(16.07.19)
Cunku kasim ayi olu sezon, yaz sezonu yuksek sezon.

Kasim ayinda 91 liradan aldilar, 91 liralik biletler bitti, 300lukler kaldi.


kuehles blondes
(16.07.19)
(5)

ingilizce listening

ben listening gelişsin diye sürekli bir şeyler dinliyorum gün içinde. hala anlayamadğım şeyler oluyor. bu açıdan interneti çok kullanıyorum. merak ediyorum yıllar önce ingilizce öğrenen insanlar bu sorunu nasıl aşıyordu? yani 20 yıl önce ingilizce öğrenmiş insanlara bakıyorum biliyorlar. bu insanlar
ben listening gelişsin diye sürekli bir şeyler dinliyorum gün içinde. hala anlayamadğım şeyler oluyor. bu açıdan interneti çok kullanıyorum. merak ediyorum yıllar önce ingilizce öğrenen insanlar bu sorunu nasıl aşıyordu? yani 20 yıl önce ingilizce öğrenmiş insanlara bakıyorum biliyorlar. bu insanlar native speakerları anlayacak noktaya nasıl geldi internet olmadan? herkes mi yurtdışına çıkabiliyordu? ya ad ben mi çok abartıyorum? 1 yıldır günde en az 2-3 saat listening yapıyorum ama hala anlayamadığım şeyler olabiliyor aksandan dolayı.
hknty
(16.07.19)
Sadece dinleyerek dili geliştiremezsin çünkü. Dinlediğin cümlelerin benzerlerini senin de günlük hayatta kullanman gerekir, ve native olanlarla iç içe olmak elbette ki en iyisidir.

Zihnimiz duyduğumuz her kelimeyi "mot a mot" bir şekilde algılamıyor zaten. Yabancı dil geliştiğinde karşı tarafın söylediği cümlelerde sen kulağına aşina gelen sözcüğü yakalıyorsun, kalan kısımları da önceki bilgilerin tamamlıyor. Ve böylece sen duyduğun her şeyi anlayabilmiş ve algılayabilmiş oluyorsun.

Bir de kişiden kişiye değişiyor bu durum, yani dinlediğin kişiye veya aksana göre. Benim yıllardır takip ettiğim bir streamer'cı var misal, adamın anadiline (ing) o kadar aşina olmuşum ki, bu kişi türkçe konuşmaya başlasa inan ne dediğini anlayamazdım.


Psycho Mantis
(16.07.19)
20 yıl öncesi 1999 yav. 1899 olsa neyse.

1999 yılında listening kasetleri olurdu ingilizce geliştirmek isteyen için, bizim evde vardı mesela. teybe takar dinlerdin. ingilizce film kiralamak oldukça yaygındı. ingilizce müzik yine hakeza.


kamile necaset
(16.07.19)
IELTS listening çalışıyorsanız www.youtube.com videodaki tarzda alıştırmalara çalışabilirsiniz. İngilizceyi akıcı öğrenmek sıkıcı ve uzun sürüyor:)


kadirrr
(16.07.19)
@hknty kendi seviyene göre dinleyerek gidersen anlama potansiyelin artar ve dinlediğin hikayeyi de anladığın için keyifli gelir. bu arada anlamadığın kelime sayısı da azalır ve bunları not edip gün içerisinde tekrar edersen bir daha karşına çıktığında daha rahat anlarsın.


silver apple
(16.07.19)
yurtdisina cikmadan bir noktaya kadar getirebilirsin. yabanci dili iyi sekilde cozmus kisilerin istisnasiz hepsi yurtdisinda vakit gecirmistir, aksine denk gelmedim. 1 senede bile ozellikle dinleme ciddi seviye atliyor.


cooperr
(16.07.19)
(6)

ankara izmir tren yolculuğu

uçak bilet fiyatları artmış. ne güzel 1 saatte gidiliyordu. otobüslere bakayım dedim. 100 lira civarı ancak 8 saat sürüyor ve ben uyuyamıyorum yolda. trenle gideyim dedim. yataklı trenler varmış. 14 saat sürüyormuş. yataklı trenler nasıl uyunur mu rahat? yolda belki masa başında çalışabilirim de. 50
uçak bilet fiyatları artmış. ne güzel 1 saatte gidiliyordu. otobüslere bakayım dedim. 100 lira civarı ancak 8 saat sürüyor ve ben uyuyamıyorum yolda. trenle gideyim dedim. yataklı trenler varmış. 14 saat sürüyormuş. yataklı trenler nasıl uyunur mu rahat? yolda belki masa başında çalışabilirim de. 50 lira civarıymış. kullanan oldu mu hiç?
hknty
(16.07.19)
benim arkadaşlarım kullandı yolda canları sıkılmıştı. varsa oyalanacak bir şeyiniz bence tercih edilebilir.


kablelvuku
(16.07.19)
internetten bakmaya çalıştım vagonlar nasıl anlayamaıdm. yataklı vagonda tek kişi kalabiliyorsak rahat rahat giderim. hem uyum 8 saat. kalan zamanda film izlerim, kitap okurum. otobüste hiçbir şey yapamadım ayaklarım uyuştu sadece. 150 lira falanmış yataklı.


hknty
(16.07.19)
yataklı vagonla seyahat etmesem de çevrendem duyduğum kadarıyla yataklı vagon son derece rahat oluyor. o yönden gözü kapalı tercih edebilirsiniz. yataklı vagonda tek bilet alınca kompartımanı kapatmıyorsunuz bildiğim kadarıyla. yalnız kalmak istiyorsanız iki yatağı da almak zorundasınız fakat ikinci yatak için tam ücret verilmiyor sanırım yine. ilk yatağın üstüne küçük bir ek ücret alınıyor.

edit: bazı arkadaşlar bilmediği halde bilen tayfa diyor da söylemiş olayım. tek yatak alarak kompartıman kapatılmaz. bunu tcdd yetkilisi ile görüşerek de teyit ettim. ayrıca normal vagonda da birçok kez seyahat ettim ve hiç öyle abartılacak kadar kötü de bir ortam yok ayrıca. çok uç tipte olan birileri yoksa pulman vagonda da herkes aklı başında kişiler.


halken
(16.07.19)
Gene bilmediği halde bilen tayfa gelmiş.

1)yataklı vagonda tek kişi kalınacak olsa dahi, vagon o kişiye kapanıyor. Yataklı vagon ücreti tek kişi için 120 liradan fazla.
2)yataklı vagon gayet rahat ve uyunur.
3)iş internet üzerinden ise bu iş yaş, çoğu yerde telefon bile çekmiyor.
4)50 lira civarı olan normal vagondan, eğer açlıktan nefes kokmuyorsa, 50 liraya muhtaç halde değilseniz kesinlikle tavsiye etmiyorum, türk insanının en sorunlu ve alt sınıfı tek vagonda toplanıyor. Gürültünden ve ışıktan uyunacak bir ortam değil.


denizgonen
(16.07.19)
otobüs çok sıkıntı ve 110 lira. yataklı vagon 150 lira tek kişi. 2 kişi olursa 225 lira toplam. tek kişiye kapatıldığına emin misin? eğer öyleyse kesin giderim. ama öyle ise insanlar tek kişi bileti alır 2 kişi kalır. böyle bir şey olmaz mı?

sanırım çabuk bitiyor. 1 ay sonrasına alınabiliyor anca.


hknty
(16.07.19)
Tek kişiye kapatıldığına eminim. Ayrıca insanlar tek kişi bileti alıp 2 kişi gidemez, o tren yol geçen hanı da değil. Yataklı vagonun ayrı bir görevlisi oluyor ve son vagon olduğu için vagonun tek bir girişi var, adam hep orada bekliyor. Diğer vagonlarda bileti olan adam yataklı vagona giremiyor.
Tren eskisi gibi ankaraya kadar gittiğinden beri yataklıda pek bilet bulunamıyor.

Ayrıca tcdd yetkilisi yanlış bilgi vermiş, vagon kapanıyor. Buyrun bakın boş yataklılara, bir tane olsun dahi tek yatak bulabiliyor musunuz? Ben de defalarca yataklıda yolculuk yaptım, o oda benim oldu. Bu kadar basit. Yataklı vagon ile kuşetli vagon arasındaki farkı öğrenmenizi tavsiye ederim. Mavi trende kuşetli vagon YOK.


denizgonen
(17.07.19)
(3)

mouse ışığı yanıyor çalışmıyor

macbook'un trackpad'i bozuldu. idareten bir mouse aldım. eski mouse'u görüyordu ama bu yeni mouse çalışmıyor. bir sıkıntı yok mouse'ta. takınca ışığı yanıyor ama hareket etmiyor imleç. sorun ne olabilir?
macbook'un trackpad'i bozuldu. idareten bir mouse aldım. eski mouse'u görüyordu ama bu yeni mouse çalışmıyor. bir sıkıntı yok mouse'ta. takınca ışığı yanıyor ama hareket etmiyor imleç. sorun ne olabilir?
hknty
(13.07.19)
pilli mi? pili zayıflamıştır. bizzat yaşadım.


inheritance
(13.07.19)
yok normal usb'li. bağladım ışık yanıyor ama imleç hareket etmiyor.


hknty
(13.07.19)
şu an 2 mouse'u da denedim ikisi de olmuyor. bilgisayarda sorun yok. hdd takıyorum görüyor.


hknty
(13.07.19)
(3)

ingilizce

şurada kız ingilizce konuşyor. okan bayülgen başta muhteşem ingiliceniz diyor hemen sonra mükemmel bir ingilizcen de yok diyor. neden öyle diyor? günlük bir konuşma sonuçta ağır bir ingilizce gerektiren bir şey demiyor. ingilicesi kötü diyebilir miyiz şu kısa videoya bakıp? bana akıcı ve rahat konuş
şurada kız ingilizce konuşyor. okan bayülgen başta muhteşem ingiliceniz diyor hemen sonra mükemmel bir ingilizcen de yok diyor. neden öyle diyor? günlük bir konuşma sonuçta ağır bir ingilizce gerektiren bir şey demiyor. ingilicesi kötü diyebilir miyiz şu kısa videoya bakıp? bana akıcı ve rahat konuşuyor gibi geldi.

youtu.be
hknty
(10.07.19)
Günlük konuşmada biz nasıl "ıııı" diye araları dolduruyorsak herhangi bir native speaker da doldurur. Kızın duraksaması vs. anormal veya kötü ingilizceye sahip olduğu için değil. Kaldı ki native de değil. Telaffuzları da anlaşılır.

Şahsi fikrim şudur; karşınızdaki kişiyle anlaşabildiğiniz sürece söz konusu dili anlaşabilecek kadar iyi konuşabiliyorsunuzdur. Akademik bir amaç uğrunda yaşamıyorsanız "tarzanca" da konuşsanız karşınızdaki sizi büyük bir ciddiyetle dinler ve anlayacağınız sadelikte cevap verir zaten.

Bu ülkede "İngilizce'yi biliyorum" hastalığı çok acayip. Okan Bayülgen'in de ciddiye alınmayacak bir TV insanı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla şu an elimi boşuna yordum gibi hissettim ama eyyorlamam bu kadar :)


desdenova34
(10.07.19)
bence bir yargıya varılacak kadar çok şey söylememiş. mükemmel bir ingilizcen yok derken aksansız kasmasını beklemiş herhalde. böyle bir dünya yok, buna gerek de yok zaten. ilber ortaylı'nın ingilizcesi ve almancası da bayağı aksanlı eğer bir referans olacaksa.


bohr atom modeli
(10.07.19)
"Instagram'da ısrarla, Türkçe yerine İngilizce yazacak kadar muhteşem bir İngilizcen yok, niye insanlar eleştirmesine rağmen İngilizce yazdın?" demek istemiş ve saçmalamış.


PhoenixRising
(10.07.19)
(3)

okul yemekhaneleri

çok daha önceleri de bu sorunu sormuştum. okulun 2 farklı kampüsü var. bütün bölümlerin olduğu kampüsteki yemekhanede çok az yemek çıkıyor. diğer kampüste tıp gibi sağlıkla ilgili bölümler var. orada dolu dolu yemek çıkıyor. bugün öğle yemeğini bir kampüste akşam yemeğini diğer kampüste yedim. ayıpt
çok daha önceleri de bu sorunu sormuştum. okulun 2 farklı kampüsü var. bütün bölümlerin olduğu kampüsteki yemekhanede çok az yemek çıkıyor. diğer kampüste tıp gibi sağlıkla ilgili bölümler var. orada dolu dolu yemek çıkıyor. bugün öğle yemeğini bir kampüste akşam yemeğini diğer kampüste yedim. ayıptır söylemesi köfte vardı. az çıkan yerde 2 tane köfte varken diğer yerde 8 tane vardı. üstelik diğer yemekler de 2 katından daha fazlaydı. okul resmen ayrımcılık yapıyor.

bu konuda ne yapılabilir? sonuçta devlet bir ödenek ayırmıyor mu öğrenci başına? bir yerden alıp bir yere veriyor okul. ben her yerde az veriyorlar devlet okulu diyordum ama diğer kampüste o kadar çok yemek veriyorlar ki fazla geldiği için zor bitirdim. yiyemicektim atılmasın diye zorla yedim. ama öbür kampüste aç kalkıyorsunuz. sonuçta yemek bursu alan öğrenciler var ve o parayı bile ödemeleri zorken birçoğu aç kalıyor.
hknty
(20.06.19)
Belki çok verilen tarafta yemek artıyordur o yüzden dolu dolu veriliyordur diyeceğim de 2-8 çok orantısız.


adwokat
(20.06.19)
kesinlikle artma olduğunu sanmıyorum. hem oran çok fazla hem her zaman olan bir şey.


hknty
(20.06.19)
Cimer'e şikayet et.


(5)

yurttan ayrılıp tekrar dönme

okulun farklı yurtları var. ben biraz pahalı olanda kalıyorum. çok vakit geçirmediğim için ucuz olana geçeyim dedim ama değiştirmiyorlarmış. neden dedim sistem izin vermiyor dediler. çok saçma değil mi? var mı böyle bir şey farklı yurtlarda?
okulun farklı yurtları var. ben biraz pahalı olanda kalıyorum. çok vakit geçirmediğim için ucuz olana geçeyim dedim ama değiştirmiyorlarmış. neden dedim sistem izin vermiyor dediler. çok saçma değil mi? var mı böyle bir şey farklı yurtlarda?
hknty
(19.06.19)
Yalan dolan yurt işleri. İsteseler tabii ki yaparlar. Ama işlerine gelmeyen bazı sebepler vardır. Araya adam soksan bak nasıl tıpış tıpış yapacaklar.


adwokat
(19.06.19)
kesin çıkış yapınca da yurda tekrar dönülmüyormuş. yani yazın birçok öğrenci boşaltacak, ayrılan olacak. yer oluyor yani. yarın başka birine yine sorucam ama saçma.


hknty
(19.06.19)
saçmalık. Bizim okulda da çeşitli yurtlar vardı. sadece geçmek istediğin yurtta kontejyan olmadığı zaman bekliyordun. boşaldıgında geçiyordun.


kitik
(19.06.19)
dönem sonu ayrılan çok öğrenci olacak. yer mutlaka vardır.


hknty
(19.06.19)
kadın sistem otomatik atıyor çıkarsan giremiyorsun falan dedi. ama yönetmeliği okudum yönetmelikte böyle bir şey yazmıyor. buradan yürüyebilir miyim?


hknty
(20.06.19)
(6)

vücut geliştirme ve beslenme

okul ve iş arasında bunu nasıl yapıyorsunuz? yemek mi taşıyorsunuz yanınızda?
okul ve iş arasında bunu nasıl yapıyorsunuz? yemek mi taşıyorsunuz yanınızda?
hknty
(19.06.19)
yanımda 4 yumurta götürüyordum ben


olaylar olaylar
(19.06.19)
ofisteki buzdolabı ve mikrodalga fırından yararlanıyorum.
sabah 4-5 haşlanmış yumurta
öğle yemeğinde protein ağırlıklı yemek
saat 5 gibi 3-4 yumurta + tuzsuz makarna veya tavuk + makarna
akşam 19:30 gibi spor
spor sonrası 4 yumurta


kitik
(19.06.19)
Yapamiyorum. O yuzden biraktim sporu. Salona gitmek bir sey degil ki. Asil olay yemek ve uykuda.


stavro
(19.06.19)
kesinlikle. gün içinde yemeği nasıl halledicem diye düşünüyorum. yanında taşımak gerekiyor sanırım ama hem yük hem bozulabilir.


hknty
(19.06.19)
Bu şartlarda ya paraya kıyıp dışarıda kaliteli şekilde besleneceksin ya da yemeğini yapıp yanında dolaştıracaksın. Beslenme olmadan bu iş yaş, yerinde sayarsın


filipis
(19.06.19)
Sıcak tutan akma olayı olmayan yaklaşık 1 litre hacime sahip bir sefer tası ve bu sefer tasını yerleştirip yanında götürebileceğin bir çanta. Her gün zor oluyor hazırlamak ya da bir önceki günden fazla yemek yapıp ayarlamak elbet. Haftada bir gün dışarıdan ızgara-döner ile idare edip bir gün de 24 saat IF yapıyorum, zorlamıyor.


candanag
(19.06.19)
(4)

ankara adres

beytepe'den buraya nasıl gidebilirim?https://tinyurl.com/y6zotwry
beytepe'den buraya nasıl gidebilirim?

tinyurl.com
hknty
(14.06.19)
abi google haritalar diye bir şey çıkmış orda nereye nasıl gideceğini otobüs/metro gösteriyor. hayır ben yine bu aşamaları yapar sana sonucu söylerim ama, bir beytepeliden daha beytepeli olduk sayende.


kablelvuku
(14.06.19)
nasıl yapılıyor? ben sadece şahsi araçla yapılan tarifi görebiliyorum.


hknty
(14.06.19)
kızılay'a veya ulus'a geliyorsun.

kızılay'a gelmişsen güvenpark'tan, ulus'a gelmişsen atatürk spor salonu'nun oradaki dolmuş duraklarından "cevizlidere" dolmuşuna biniyorsun.

bi de şu var. hep soruyorsun "beytepe'den şuraya nasıl giderim" diye. ankara'da spesifik birkaç mahalle dışında kızılay veya ulus'a uğramadan hiçbir yere gidemezsin. o spesifik olanlar da yine %95 kızılay ve ulus üzerinden gider. çok sallamış olmayayım da hele beytepe gibi çok da şey olmayan bir semtten kızılay veya ulus dışında bir yere pek gidemezsin.

o yüzden beytepe'den gideceğin herhangi bir yerin ilk adımı illa ki kızılay veya ulus'a ulaşmak olacaktır. beytepe'den direkt tek vasıta ile bir yere gitmeyi bekleme. ha anca şöyle olur, beytepe'den kızılay'a giderken yol üstünde bir yere gideceksen (mesela bahçelievler, milli kütüphane falan) kızılay'a gelmeden inersen tek vasıta ile gelmiş olursun.


kibritsuyu
(14.06.19)
teşekkürler. kızılay diyordum da sonra nereden gideceksin diye sordular ondan belirtiyorum nereden gideceğimi.


hknty
(14.06.19)
(7)

otobüs yolculuğu bacak ağrısı

7 saat otobüs yolculuğu yaptım. bacaklarım uyuştu. 8 saat oturup ders çalışmaya alışkınım. ama otobüste daha 2 saat olmadan bacaklarım uyuşmaya başladı. şu an da bacaklarım ağrıyor. bildiğiniz squat yapmış gibiyim. niye böyle olmuşumdur?
7 saat otobüs yolculuğu yaptım. bacaklarım uyuştu. 8 saat oturup ders çalışmaya alışkınım. ama otobüste daha 2 saat olmadan bacaklarım uyuşmaya başladı. şu an da bacaklarım ağrıyor. bildiğiniz squat yapmış gibiyim. niye böyle olmuşumdur?
hknty
(11.06.19)
hareket alanın daha kısıtlı


Allah Allah acaba niye?
Psikolojik olarak yine oraya kısıtlı olduğunu biliyorsun. Bu da çok etkili.


iyi karpuz
(11.06.19)
8 saat oturup ders çalışmış olamazsınız, illa ki tuvalete yemeğe falan kalkıp yürüdünüz. Otobüste bu yok. Bir de otobüs titreyen bir şey. Motorun titreşimine maruz kalmak buna sebep oluyor.


grgn
(11.06.19)
otobüste de 2 saatten sonra ağrımaya başladı ama. 2 saat kalkmadan oturduğum oldu.


hknty
(11.06.19)
7 saat sürekli oturdunuz mu? Sağlık açısından otobüsün kısa-uzun her molasında mutlaka dışarı çıkıp iki adım yürümek gerekli. Ayak altında çanta vs bulunmamalı. Koridorda oturmak biraz daha avantajlı, arada kısa süre de olsa ayaklarınızı uzatıp gerdirmek mümkün olabiliyor.


mikro patlama
(11.06.19)
yok yürüm yarım saat arada. daha ilk 2 saatte ayaklarım uyuşmaya başladı. ona şaşırdım.


hknty
(11.06.19)
zamanında 23 saat otobüs yolculukları yapardım. bacak ve bel ağrışarı benim için işkence olurdu. sonra bir gün samimi bir arkadaşımla birlikte aynı yolculuğu yaptım. farkettim ki o ağrıların nerdeyse hiçbiri yok. sanırım yanımda yabancı biri varken ona değmemek, onun oturma ve ayak koyma alanını ihlal etmemek için istemsizce kendimi kasıyormuşum. o da kısa sürede normalden daha fazla yoruyormuş beni. ama yanımda rahatsız etme fikri olmayacak biri oturduğunda o kasılmalar olmuyor dolayısıyla ağrı da olmuyormuş. umarım ifade edebilmişimdir


yemrem
(11.06.19)
(12)

otobüste koltuk yatırma

şehirler arası otobüslerde uyumak için yatan koltuklar var ya. dün bir kadın koltuğu yatırdı sonuna kadar. ben de film izliyordum hem ekran kaydı hem üzerimde baskı oldu. rahatsız olduğumu söyledim. düzeltti sonra tekrar yatırdı bir süre sonra. atıştık biraz ama sonra haklı gibi geldi bir şey demedi
şehirler arası otobüslerde uyumak için yatan koltuklar var ya. dün bir kadın koltuğu yatırdı sonuna kadar. ben de film izliyordum hem ekran kaydı hem üzerimde baskı oldu. rahatsız olduğumu söyledim. düzeltti sonra tekrar yatırdı bir süre sonra. atıştık biraz ama sonra haklı gibi geldi bir şey demedim. bu durumda kim haklı oluyor? koltuklar elbet uyumak için yapılmış ama arka taraftaki insan da uyumuyorsa ciddi sorun. yatıran mı haklı yatırılmasını istemeyen mi?
hknty
(11.06.19)
Belli bir mesafeye kadar yatırılması lazim zaten. Ama abartmakta olmaz. Dengesiz birine denk gelirsen kaldırmaz da. Uğraşırsin. Zaten olay bitmiş gitmiş. Salla gitsin


koltuğu yatırmaya hareketlenince dizinle aban öne doğru. Bir süre uğraşıyor sonra bozukmuş falan deyip vazgeçiyor.


redskull
(11.06.19)
midem bulanıyor her an kusabilirim de bir dahakine. biraz da öğür, dimdik yapar koltuğunu.


sen söyledikten sonra düzeltip belli bir zaman sonra çakallıkla tekrar dibine kadar yatıran amatör kurnazlar beni delirtiyor. sen haklısın yatarak gitmek istiyorsa trene uçağa binsin.


paco de lucia
(11.06.19)
belli bir mesafeye kadar yatirilabilir,

sonuna kadar yatiriyorsa evet basiklik oluyor arka tarafta ama arkadaki tv izliyor diye de kusura bakmasin ben yarim yatiririm

ben ondeki cok yatirmaya basladiginda dizimi dayiyorum bir yere kadar yatirabiliyor, ben de az domuz degilim


exlibris
(11.06.19)
kavga eder yatırtmazdım da haklı gibi geldi kadın. ama 2 taraf için de sorun. yatırılsa bir dert yatırılmasa bir dert. bir dahaki sefer nasıl tepki vereyim diye soruyorum. ona göre diretebilirim ama haksız da gelmedi. sonuçta yatırılsın diye üretilmiş. o yüzden sonra bir şey demedim.


hknty
(11.06.19)
Valla o hak herkese verildiğinden yatıran haklı diyorum. "Yatırabilir miyim?" şeklindeki soru da aslında kibarlıkla sorulan retorik bir sorudur bence. Yani o soruya hayır cevabını vermek saçma olur.


eğer ikili koltuk ise yatıran haklı eğer tekli koltuk ise siz haklısınız. şöyle:
ikili koltuklarda -size fazla gelir veya gelmez- bir yatırma limiti var, bu böyle belirlenmiş. yatıranın hakkıdır yani. tekli koltuklar ise çiftli koltuklarla özdeş olmasına rağmen dizilim yapılırken fazladan bir koltuk koyabilmek için çiftlilere göre birbirlerine daha yakın aralıklarla konuluyor. zaten baktığınızda ilk koltuk sırası birbirlerine paralel iken diğerlerinin farklı açılarda olduğunu görürsünüz. yani tekliler daha yakın konuldukları için yatırma hakkının da daha az olması gerekirken çiftlilerle özdeş üretildikleri için ne yazık ki yatırma hakları da aynı. bu yüzden dikkat ederseniz teklilerde bu tartışmalar daha fazla yaşanıyor. ha bana sorarsanız ne olursa olsun biri size rahatsız olduğunu söylerse koltuğunuzu dikeltmelisiniz de, neyse ona daha çok var sanırım.


fade out lines
(11.06.19)
Yarımın üzerinde yatırdıysa öküz. Dizinle sürekli koltuğuna vurup rahatsız etseydin keşke.

Madem kıçını ağzına sokuyo, o zaman dilinin sıcaklığını seve seve hissedecek.

Ben hiç sevmem koltuğunu yarımdan fazla yatıranları. Hep en önden bilet almaya dikkat ederim. Veya orta kapının hemen arkasından.


(s)AINT
(11.06.19)
ben dizimle engelliyorum, ama yatiia bulunduysa oksurup hapsirirdim öne öne


Böyle bir durumda öndekine koltuğunuzu biraz kaldırın dedim oda öndeki de indirdi napiyim dedi. e söyleyin dedim, eleman söyledi sonra hepimiz bir nebze de olsa daha rahat yolculuk yaptk. kıssadan hisse, söyleyin.


thesomberlain
(11.06.19)
Eğer gündüz vakti ise biraz tartışmalı bir durum ama geceyse insanların zaten fazlasıyla rahatsız şartlardaki uyuma ihtiyacı tabiki diğer yolcunun film seyretme ihtiyacından önceliklidir. Gece vakti öndeki yolcu koltuğunu yatırmasın diye dizini dayayacak kadar -kibarca söyleyeyim- onursuz kişi yoktur herhalde, varsa da zaten birgün yaşı ilerleyip roller değiştiğinde yaptığı çirkinliğin farkına varacaktır.


mikro patlama
(11.06.19)
(2)

ankara aşti

beytepe'den nasıl gidebilirim ve ne kadar sürer? bütün otobüsler oradan kalkıyor değil mi?
beytepe'den nasıl gidebilirim ve ne kadar sürer? bütün otobüsler oradan kalkıyor değil mi?
hknty
(31.05.19)
daha önce belko'ya binmiştim. aşti ile esenboğa yakın mıydı?


hknty
(31.05.19)
@ hknty

Ankara şartlarında değil. 45 dk sürebilir.


(11)

devlet hastanesi diş hekimi

devlet hastanesinde diş yaptırılmaz mı? kimse önermiyor. 5 tane dolgu ve kanal tedavisi var. hepsi kanal olur mu bilmiyorum. ama kaç saat sürer aşağı yukarı? birkaç defa gitmem gerekir mi? param yok. ya devlet hastanesine gidicem ya da kalıcak öyle. gidem mi?
devlet hastanesinde diş yaptırılmaz mı? kimse önermiyor.

5 tane dolgu ve kanal tedavisi var. hepsi kanal olur mu bilmiyorum. ama kaç saat sürer aşağı yukarı? birkaç defa gitmem gerekir mi?

param yok. ya devlet hastanesine gidicem ya da kalıcak öyle. gidem mi?
hknty
(27.05.19)
istanbul avrupa yakası sultangazi de diş polikliniği var; yeni ve iyi bir yer(diğer diş hastanelerine göre) tavsiyedir.


jenasinans
(27.05.19)
yapabiliyorsan üniversite hastanelerini deneyebilirsin. İmkan olarak çoğu özelden daha iyidir


nundu
(27.05.19)
niçin yapılmasın hocam, devlet hastanesindeki dişçiye sadece nazın geçmez. yoksa oradaki doktorda doktor. mesela benim çok midem bulanır dişçi o aletleri ile ağzımı kurcalarken. bir de ağrı olayına dayanamam, en ufak bir işlem için bile iğne ile uyuşturmasını isterim . bu yüzden hep özel doktora giderim ama annem bütün dişlerini hep devlet hastanesinde yaptırdı. hatta en son bildiğin damak falan yaptırdı. sadece özel kadar nazını çekmezler. bulunduğun il hangisiyse bak. iyi olan bir diş hastanesi (devlet) vardır. benim gibi kıl kuyruk değilsen, rahatlıkla gidebilirsin.


draconas
(27.05.19)
@draconas nazdan kasıt ne demek istedin? tek beklentim işini iyi yapması. acıma ihtimaline göre iğne vurması zaten gerekli değil mi?


hknty
(27.05.19)
nazdan kasıt olarak şunu diyorum. bir üstteki cevabımda da belirttiğim gibi. yani mesela geçen gün kaplama dişimi söküp bakacaktı. iki saat uğraştı adam. farko diye bir alet var. mesela o aletten tırstığım için falan iş biraz uzadı. sonra kapmayı söktü. diplerinde çok az diş taşı varmış . onu temizlemek normalde ağrısız bir işlem diyor ama ben tırsıyorum o aletlerden
adam daha dişime değdirdiği anda bir irkildim. hemen iğne yaptı.

eşim mesela çok gaddardır. dolguyu bile iğnesiz yaptırdı ki eğer diş dolgusunda sinire falan değmediyse ağrı falan olmadan çürük bölgeyi temizleyebiliyor ama ben hayatta iğne vurdurmadan yaptırmam.

devlet hastanesinde adam elbette bunlar için beni çekmez. sırada bir sürü hasta var. ben adama dicem nidem bulandı bekle. doktorun koluna yapışmışlığım var. yani bu hareketi devlet hastanesinde nereye yapıyorsun. bunu demek istiyorum.


draconas
(27.05.19)
diş hastanelerine gitmeyin demelerinin sebebi hasta yoğunluğundan dolayı işi çabuk bitirmeleri. bu da zaman zaman istenmeyen sonuçlara sebep olabiliyor. ha 5 tane dolgu / kanal da az bir miktar değil. hiç yaptımamanızdansa diş hastanesinde yaptırmanız tabi ki çok daha iyi olur. şöyle düşünün bu 5 dişe bir şey yapılmazsa bunlar eninde sonunda çekilmek zorunda kalacak ki o raddeye kadar diş ağrılarıyla uğraşacaksınız, diş etlerinizde iltihap oluşacak, immün sistemdeki en ufak bozulmada o iltihaplar şişecek yumruk büyüklüğüne gelecek belki aklıma gelmeyen çok daha kötü şeylerle karşılaşacaksınız. ama hastaneye giderseniz bunların hiç biriylle karşılaşmayacaksınız üstelik yüksek ihtimalle o dişleriniz kurtulacak.

önce tavsiye edilen bir hastane seçin sonra o hastanedeki doktorları araştırın, birini seçin, çok düşünmeden gidin. hiç tedavi olmamaktan çok daha iyidir.


issiz karga
(27.05.19)
doktor aceleye getirir mi çok? sonuçta 1 hastayla uğraşsa da 5 tane dolgu yapmış görüncek sistemde. performans kasayım diye o açıdan uyduruk olur mu?


hknty
(27.05.19)
Yaptirma. Cok net.


neverlose
(27.05.19)
neden?


hknty
(27.05.19)
Öyle kalmasindansa kesinlikle gidin hocam. Ben ilk dolgumu özelde yaptırdım. Adam çıkıntılı yapmış dişimi. Dolgu yaptırmaya korkar oldum sonra. Devlete gittiğimde hekim öylesine güzel yaptı ki tüm korkum gitti. Doktoru araştırıp pekala devlette de gidebilirsiniz. Ayrıca dişlerin hepsini aynı gün yapmaz zaten. Birkaç kere gidersiniz.


Murtazaaylak
(27.05.19)
yaptırma diyenlerde sebep işçiliğin kalitesizliği değil malzeme kalitesizliği (tabi işçilikte birinci sınıf olmaz o ayrı) ben yıllar önce yaptırmıştım iki defa çıktı dolgu sonra kırıldı o diş ve kaybettim dişi şu anda implant var orada tabi yanındaki iki dişim de hasarlandı sonrasında onları da kaybettim be iki implant ve köprü ile yaşıyorum.

edit: ancak çok sızınız varsa ileride daha kötü olup dişleri kaybetmeyeyim diyorsan idareten yaptır ancak sonrasında(hayatında yani) sıcak soğuk sert şeyler yeme


basond
(27.05.19)
(5)

ankara adres vol 2

beytepe'den buraya nasıl gidebilirim?https://tinyurl.com/y2tmcw7y
beytepe'den buraya nasıl gidebilirim?

tinyurl.com
hknty
(25.05.19)
Google maps'te otobüs-tramway ikonu var gösteriyor toplu taşıma araçlarını. Güvenpark'tan 145-3 nolu otobüs gidiyormuş buraya sanırım.


güvenpark'taki dolmuş duraklarından bineceğiniz bütün dikmen dolmuşları, öveçler dolmuşları ve güvenpark'ın bulvar tarafından geçen bütün dikmen ve öveçler otobüsleri buradan geçer.

dolmuş tavsiye ederim. hem alternatif çok, hem daha hızlı gidersiniz.


kibritsuyu
(25.05.19)
Bugün hosdereye gittim. Yakinlarindan geçti. Önünden geçti mi hatırlamıyorum o da geçer mi


hknty
(25.05.19)
yakınından geçer, önünden geçmez. yol olarak yakındır ama eşek bağırtan yokuşları tırmanmanız lazım.

hoşdere'ye dolmuşla gittiyseniz, 15 adım yanındaki dolmuşların hepsi tam önünden geçer ama.


kibritsuyu
(25.05.19)
çok teşekkürler. çok işime yaradı bugün.


hknty
(26.05.19)
(2)

ankara adres

beytepe'den şuraya nasıl gidebilirim?https://tinyurl.com/y5d696bn
beytepe'den şuraya nasıl gidebilirim?

tinyurl.com
hknty
(24.05.19)
beytepe’den metroyla kızılaya gidip güvenpark dolmuş duraklarından hoşdere yıldız dolmuşuna binerek.


theseachange
(24.05.19)
www.google.com:55+D:2FAnkara,+06690+%C3%87ankaya%2FAnkara/@39.902821,32.7961375,12z/data=!4m12!4m11!1m2!1m1!1s0x14d3479331da6ff3:0x85127f41f5acd1d1!1m2!1m1!1s0x14d34f7fe35686a9:0xa385ae1942c29e0e!2m3!6e0!7e2!8j1558795200!3e3


kablelvuku
(24.05.19)
(8)

yaya geçidi

burada geçiş üstünlüğü yayanın değil mi? okulun içinde yaya geçidi var hiçbir araç yol vermiyor. bugün geçiyordum hatta bilerek yavaş yürüdüm biri korna çaldı. yayanın geçiş üstünlüğü yok mu? ben mi yanlış biliyorum? yanlış bilmiyorsam bir daha korna çalarlarsa sövücem. diğer taraftan bunun yerine k
burada geçiş üstünlüğü yayanın değil mi? okulun içinde yaya geçidi var hiçbir araç yol vermiyor. bugün geçiyordum hatta bilerek yavaş yürüdüm biri korna çaldı. yayanın geçiş üstünlüğü yok mu? ben mi yanlış biliyorum? yanlış bilmiyorsam bir daha korna çalarlarsa sövücem.

diğer taraftan bunun yerine kırmızı ışık koymak daha mantıklı değil mi? çünkü birincisi hiçbir araç durmuyor ikincisi yayaların sık geçtiği bir yer doğal olarak araçların akışı sürekli aksar. işlevsel de değil yani.
hknty
(21.05.19)
turkiye icin gecerli degil o yaya ustunlugu, o yuzden aman diyim nasilsa ustunluk benim diyerek hemen atlama yaya yoluna, deli gibi yaya bicen videolar gorduk yakin zamanlarda,


exlibris
(21.05.19)
valla polis kadar işe yaramaz bir grup yok şu ülkede. şikayet işe yaramaz gibi. bir de nasıl kanıtlıcam bilmiyorum. herkes geçiyor ayrıca. 100den fazla araç geçiyor. arada istisnalar yol veriyor.


hknty
(21.05.19)
bu ülkede, özellikle istanbulda böyle kurallar geçerli değil.
özellikle bir motosiklet sürücüsü olarak, diğer araçların trafikte yaptıklarını görünce çıldırmamak değil.

işe yarasa, kafama kamera takıp tek tek şikayet edeceğim ama yok yani işe yaramıyor. emniyet şeridinden 2km boyunca giden adamın önüne geçtim ve durdurdum polisin yanında, ben suçlu oldum. sanane emniyet şeridinden gidiyorsa diye çıkıştı.

sen sağına soluna bak, yaya geçidi falan yalan hepsi. ab üyeliği zamanı çizdiler ettiler heryere. bu davarlara fazla öyle şeyler.


liriamer
(21.05.19)
Türkiye’de kanuni olarak hakkın olsa da orman kanunları geçerlidir ölürsen öldüğünle kalırsın. Çok yakın arkadaşım öldü araba çarptı maalesef ceza bile almadı adam. Avrupa gibi dikkatli değil insanlar anana babana yazık ağlar dururlar arkandan. Cimer falan bas her türlü şikayeti ilgilenirler yalandan da olsa


Boris
(21.05.19)
@lara kampüsün içinde. güvenlik falan da var 5 metre ötede. her gün yüzlerde araç geçiyor hiçbiri durmuyor. yani kabul edilmiş bir şey gibi şikayet etsem de işe yaramaz gibi.


hknty
(21.05.19)
kampüs içinde yaya geçidi kuralına uyma şehir genelinden daha iyi olur aslında; anadolu üniversitesi'nin kampüsünde özellikle tabelalar var, geçitlerde yayalara öncelik verin diye, hatta şikayet hattı da var. öğreneceğiz bu kuralı ama maalesef biraz zaman alacak gibi. o zamana kadar yaya olarak tedbirli olmakta fayda var. ben yaya geçidinde bekliyorum, durursa teşekkür edip hızlıca geçiyorum. araba sürerken de geçitte bekleyen veya geçecek gibi olan biri görürsem duruyorum.

trafik lambası hem yaya hem de sürücü için verimsiz olabilir.


panamera
(21.05.19)
Abi sen ne diyosun?! Artık bu embesil ehliyeti mahalle bakkalindan almış sürücüler yayalara "yeşil ışık" yanıyorken üstüne sürüp yol vermiyor. Civisi çıktı bu ülkenin.


superfluid
(21.05.19)
Bence Okul yönetimini şikayet et dikkat edilmiyor diye bimer Cimer falan. Kaldı ki yaya yolu olmasa bile ışık falan yoksa senin hakkın geçmek. Tabi iyice 3. Dünya olduğumuz gerçeğini gözardı ediyorum.


olutaklidi
(21.05.19)
(4)

roaccutane yağlı cilt sorunu

şimdi sürekli bu konuyu açıyorum. sorunum şu. ergenlikten beri sürekli sivilce çıkıyor. hiçbir zaman 5-10 tane sivilcem olmadı. max 2-3 olmuştur ama düzenli olarak çıkıyor. 20'li yaşlarımın ortasındayım hala çıkıyor. ama dediğin gibi çok az. şu an 1 tane var. ondan önce başka vardı o geçti bu çıktı.
şimdi sürekli bu konuyu açıyorum. sorunum şu. ergenlikten beri sürekli sivilce çıkıyor. hiçbir zaman 5-10 tane sivilcem olmadı. max 2-3 olmuştur ama düzenli olarak çıkıyor. 20'li yaşlarımın ortasındayım hala çıkıyor. ama dediğin gibi çok az. şu an 1 tane var. ondan önce başka vardı o geçti bu çıktı.

onun dışında asıl sorunum komedon denen beyaz noktalar. t bölgesinde çok var. 30 cm yakından bakmayınca belli olmuyor ama beni rahatsız ediyor. onun orda olduğunu bilmek bile sıkıntı benim için. mesela kız arkadaşım(yok şu an) yüzümün dibine yaklaşınca utanıyorum. bu yüzden kurtulmam lazım. eski duyurulara bakarsanız 100 kere sormamdan ne kadar sorun ettiğimi anlarsınız.

burada sorunca kızdınız ama roaccutane kullanmak istiyorum. genelde sorduklarım kişilere göre ve araştırdığıma göre bu sorunlar çok kısa sürede çözülmüş. yan etkileri önemli değil. pipim düşmediği sürece kullanmak istiyorum. ama nasıl alabilirim? doktor vermez gibi. şu an 1 tane sivilce var ve komedonlar 30 cm yaklaşmayınca belli olmuyor. hatta yüzünde bir şey yok boşver kullanma deyip gönderebilir. bu olsun istemiyorum.

bir de her şeyi denedim. düzenli olarak peeling yapıp nemlendiriyorum. cildim bakımsız haline göre daha iyi ama komedonlar geçmedi. roaccutane denemek istiyorum.

bir de 20'li yaşların ortasında 1 tane de olsa düzenli olarak sivilce çıkması sorun değil mi? ben normal sanıyordum o yüzden tedavi olmayı düşünmemiştim.
hknty
(20.05.19)
Insanlarin size kizmasinin nedeni sacmalamaniz hocam, yazik degil mi allah askina, deger mi iki sivilce icin? Onun yerine duzgun bir dermataloga gidip daha az agresif bir tedavi deneyin. Mesela la roche posay effeclar duo kullanin nemlendirici olarak.


songforsomeone
(20.05.19)
Doktora git bu ilacı alırken düzenli olarak kan tahlili isteyecek. Doktor ok derse doktor kontrolünde kullan


photo85
(20.05.19)
fazla olabilir ama başka bir şey geçirmedi. doktora gidince bunlar sorun değil giyerek önemsemeyebilir. nasıl geçer bilmiyorum :(


hknty
(20.05.19)
bu ilacı ben kullandım hem de iki defa yan etkileri çok ağır depresyona sebebiyet veriyo ve karaciğeri çok yoruyo. çok sivilcem vardı geçti ama cildim hala yağlı o geçmedi .şuanda rozasea hastasıyım biraz araştırdım roaccutane ilacı kullananlarda bu hastalığın görülme ihtimali daha çokmuş. ki bu rozasea sivilceden çok daha beter.. sana tavsiyem güvenilir yerlerde cilt bakımı yaptır ara eczane ürünleri dışında bi krem vs kullanma. güneş koruyucunu ihmal etme. allah şifa versin


(8)

yağlı ciltten kurtulmak

sürekli benzer duyuruyu açıyorum ama ne yapsam bilemedim. t bölgesi çok yağlı. bu yüzden çok siyah nokta var. düzenli olarak peeling vs. fayda etmiyor. banyoda kahve ile falan peeling yaptım geçti %80 ama 3 gün sonra tekrar oluyor. e sürekli de bu şekilde bakım yapılmıyor. hem cildi yıpratıyor hem p
sürekli benzer duyuruyu açıyorum ama ne yapsam bilemedim. t bölgesi çok yağlı. bu yüzden çok siyah nokta var. düzenli olarak peeling vs. fayda etmiyor. banyoda kahve ile falan peeling yaptım geçti %80 ama 3 gün sonra tekrar oluyor. e sürekli de bu şekilde bakım yapılmıyor. hem cildi yıpratıyor hem parlıyorsun. hem de zor. kulağımın içinde bile olabiliyor siyah nokta. yüzüm pütürlü gibi ama hiç sivilce yok. bunu nasıl çözerim? dışardan yapılan bir bakım çözüm değil gibi.

roaccutane kullanayım dedim ama almak zor herhalde. doktor vermez gibi hiç sivilce yok çünkü. ancak cildim baya yağlı sanırım. cuma günü yıkandım bir cumartesi duşa girmedim ama saçlarım yağlı. henüz 48 saat bile olmadı ama yağlanmışlar. ne yapayım? birçok insan için önemsizdir belki ama rahatsız oluyorum fazlasıyla. insanların yakınına yaklaşmak istemiyorum. hoşlandığım bir kız var. biraz uzak duruyorum yanıma çok girmesin diye o kadar rahatsız oluyorum.
hknty
(12.05.19)
bne cildiyeye girip merhaba demiştim, daha derdimi anlatamadan adam direk roaccutane sözleşmesini çıkarıp vermişti önüme, senin kadar problemim de yoktu. verir bence git.


dismainpula
(12.05.19)
ne için gitmiştin? bana vermez gibi geliyor. çünkü 50 cm'den daha fazla yaklaşmayınca bir şeyim yok. pürüssüz duruyor 1 tane sivilce yok. ama yakından bakınca rahatsızım ve beni rahatsız ediyor. bunun için mi istiyorsun diyebilir.


hknty
(12.05.19)
gitmeden bilemezsin.


dismainpula
(12.05.19)
Tam bir ay yagli seyler yemeyi kestim (fast food, kizartmalar, hamur isleri) ve benim de ayni anlattigin gibi T bolgesinde yaglanmam cok fazlaydi. 1 ay sonunda gozle gorulur azalma oldu yaglanmada. Denemeni tavsiye ederim.


palmtree
(12.05.19)
yediklerime dikkat ediyorum. spor yapıyorum o yüzden baya dikkatliyim ama yaplı yine de. temizlesem de 2 günde bir temizlemem gerekiyor ki o da %100 sonuç vermiyor. 2 gün peeling yapmadım pütür pütür oldu. bebek poposu gibi olsun istiyorum :(


hknty
(12.05.19)
Cildiyeye git bir an önce. onlar halleder.


ne demem gerek şikayet için? çünkü pek bir sorun yok. 50 cm uzaktan bakan biri pürüssüz bir şey yok der. komedon deniyor sanırım.


hknty
(12.05.19)
merhaba. size şu ürünü tavsiye edeceğim: www.thebodyshop.com.tr

görünüşüne aldanmayın, gerçekten de tanımında yazdığı gibi süper yumuşaktır. yüzdeki gözeneklerin zırt pırt peeling yapmadan nispeten daha temiz görünmesini sağlıyor, üstelik aşırı yumuşak olduğu için de zımpara etkisi yaratmıyor.

saç yağlanmasını gidermenin bir numaralı yolu da saçlarınızı mümkün olduğunca az yıkamaktır. saç, fazla yıkanınca kafa derisinin doğal dengesi bozulduğu için ekstra yağ üreterek kendini nemlendirmeye çalışır. ne kadar az yıkarsanız zamanla o kadar az yağlanmaya başladığını fark edebilirsiniz. geçici bir yöntem olaraksa talk pudrası tavsiye edebilirim. beyaz olması korkutmasın, azar azar saç diplerinize sürerseniz beyazlık kalmadan yağını emdiğini göreceksiniz.


bir garip melek
(12.05.19)
(1)

whatsapp story

ekran görüntüsü alınca bildirim gidiyor mu?storyleri izleyince görünüyor mu kimlerin baktığı?
ekran görüntüsü alınca bildirim gidiyor mu?
storyleri izleyince görünüyor mu kimlerin baktığı?
hknty
(04.05.19)
Daha önce denedim, bildirim gitmiyor ekran görüntüsü alınca. Bakan kişiler gözüküyor.


whyamy
(04.05.19)
(2)

ankara gezmece

nerelere gidebilirim öğrenci olarak? tiyatroya falan gitmeyi düşünüyorum.yarın anıtkabir'e gidicem. metrodan inince direkt gidebiliyor muyuz? haritadan baktım az uzak gibi en yakın duraklara. giriş için bir şey gerekli mi? başka tavsiyeleriniz varsa alabilirim.
nerelere gidebilirim öğrenci olarak? tiyatroya falan gitmeyi düşünüyorum.

yarın anıtkabir'e gidicem. metrodan inince direkt gidebiliyor muyuz? haritadan baktım az uzak gibi en yakın duraklara. giriş için bir şey gerekli mi? başka tavsiyeleriniz varsa alabilirim.
hknty
(03.05.19)
anadolu'da inince anıtkabir beş dk sürmez zaten, girişte de özel bi şey yok.

anadolu medeniyetleri müzesi var, orda daha başka müzeler de var, koç gibi. pirinç han da keza o civarda, ankara kalesi de. burası başlı başına bir günü alır sanırım ama erken gitmek lazım hafta sonu, yoksa of..

sonraa.. eymir olabilir. uzak tabi, ulaşım zor biraz. dolmuş +taksi yapmak ya da otobüse zamanında yetişip tek vasıta gitmek mümkün. Ankara şartlarında güzel yer yani, bisiklet falan sürüyor millet. simdi araba yasağı başladım sanırım bu ay, daha güzel olmuştur.

odtü ye minibüse atlayıp kaçak girebilirsin djdbjd

botanik park var.. pek bi numarası yok aslında ya, huzurludur ama, diyorum ya, ankara şartlarında iyi işte. çıkışta arkadaki şampiyon dan kokoreç yersin, bu şehirde yediğim en iyilerinden biriydi.

hamamönü var, ufak şirin bi yer. eski evler falan, gozlemeciler.. orda bi de mehmet akif in evi var, bi girer bakarsın, pek bi olayı yok. arkadaşın falan varsa bi tavla falan atarsınız cay içip..

wonderland var, gitmedim ama baktım uzaktan. hafta sonu gidilmesi tavsiye edilmez bi yer, ne olur ne olmaz..

onun dışında allahın belası ankara işte.. gidilecek yerler bile bi halta benzemiyor. bulursan bana da yaz ama, ben de burda kafayı yemek üzereyim.


mehmed resad
(03.05.19)
Bu sıralarda Cer Modern'de Asaf Erdemli'nin sergisi var. Ben yarın gideceğim ama sanatçının diğer eserlerini bildiğim için serginin de çok etkileyici olacağından şüphem yok.


(7)

gss

hastaneye gittim gss borcum olduğu için 50 lira muayene ücreti ödedim. yıl sonuna kadar sigortalı olmuyor muyduk? mutlaka o borcu ödemek mi gerek ücretsiz muayene için? 2 bin lira borç var. para yok ödeyecek.
hastaneye gittim gss borcum olduğu için 50 lira muayene ücreti ödedim. yıl sonuna kadar sigortalı olmuyor muyduk? mutlaka o borcu ödemek mi gerek ücretsiz muayene için? 2 bin lira borç var. para yok ödeyecek.
hknty
(02.05.19)
yaşınız kaç?


false pretension
(02.05.19)
yaş 26. çok sormadım ödedim. ücretsiz sanıyordum ben de ama borcunuz var dediler aldı vezne.


hknty
(02.05.19)
bildiğim kadarıyla toplam ay borcunuzundan en az 2 ay kalacak şekilde borcunuzu öderseniz provizyon veriliyor. mesela 12 aylık borcunuzun 10 ayını öderseniz ücretsiz ödeme yapılabiliyor diye biliyorum. yanlışsam düzeltin.


false pretension
(02.05.19)
provizyon nedir?

şu haberde de bahsediyor. ücretsiz diye biliyordum.

www.sozcu.com.tr


hknty
(02.05.19)
Ben de 26'ya girmek üzereyim, bende borç da yok sigorta da yok.


Valla devlet hastaneleri sene sonuna kadar ücretsiz olacak diye biliyorum ben de. Bu arada devlet hastanesine gittin değil mi?


evet devlet hastanesine gittim. acaba normalde borç ödenmeyince hiç bakılmıyordu da bu yasa ile sadece bakılmaya başlandı ama ücret alıncak mı diye düşündüm. ama haberde direkt ücretsiz yazıyor. anlamadım.


hknty
(02.05.19)
(2)

have to ve must'ın olumsuzu

bunlar aynı değil gibi geliyor. yanılıyor muyum?meselaYou have to wake up early. (erken kalkmak zorundasın)You must be careful. (dikkatli olmak zorundasın.)You don't have to wake up early. (erken kalkmak zorunda değilsin)You mustn't be careful. ya da You mustn't make noise here. (burada şunu yapmama
bunlar aynı değil gibi geliyor. yanılıyor muyum?

mesela

You have to wake up early. (erken kalkmak zorundasın)

You must be careful. (dikkatli olmak zorundasın.)


You don't have to wake up early. (erken kalkmak zorunda değilsin)

You mustn't be careful. ya da You mustn't make noise here. (burada şunu yapmamalısın)

olumluları yakın olmasına rağmen olumsuzları farklı geldi. çalıştığım kitapta bahsetmiyor. ya da ben mi yanlış anladım?
hknty
(01.05.19)
dictionary.cambridge.org

burdaki "Must not and don’t have to/haven’t got to have different meanings." cümlesinin olduğu sekmeye bakabilirsin.

i.ibb.co


ronartest
(01.05.19)
doğru anladın. öyle zaten.


bohr atom modeli
(01.05.19)
(3)

amazon'dan alışveriş

şu kulaklığı alıcam ama satıcı kim göremiyorum. bir de sahte olma ihtimali var mı? amazon kendisi satmıyor çünkü. diğer yerlere göre çok ucuz. https://www.amazon.com.tr/Philips-SHE8105-Mikrofonlu-Kulakiçi-Kulaklık/dp/B00R49G1GM/ref=lp_13710018031_1_8?s=electronics&ie=UTF8&qid=1537339693&sr=1-8&th=1
şu kulaklığı alıcam ama satıcı kim göremiyorum. bir de sahte olma ihtimali var mı? amazon kendisi satmıyor çünkü. diğer yerlere göre çok ucuz.

www.amazon.com.trçi-Kulaklık/dp/B00R49G1GM/ref=lp_13710018031_1_8?s=electronics&ie=UTF8&qid=1537339693&sr=1-8&th=1
hknty
(01.05.19)
Link açılmıyor.


www.amazon.com.tr

satıcı.


wallcan
(01.05.19)
çalışan ürün linki: amzn.to

satıcı amazon gözüküyor burada : www.amazon.com.tr

sepete eklenin altında yazıyormuş zaten : Amazon.com.tr tarafından satılır ve gönderilir.


inheritance
(01.05.19)
(4)

denizbank dolandırıcı

twitter sponsorlarda çıktı. şu dolandırıcı galiba değil mi?twitter.com/denizsubemcep/
twitter sponsorlarda çıktı. şu dolandırıcı galiba değil mi?

twitter.com/denizsubemcep/
hknty
(29.04.19)
dolandırıcıdır. enpara için de aynı reklamları veriyor.


Neill
(29.04.19)
off çok kötü hem de. liseli falan sanırım


janavarorion
(29.04.19)
uzun süredir var bu.


sutlu nescafe
(29.04.19)
Sürekli bu tip reklamlar çıkıyo bende de. Şikayet etmekten bıktım artık görmezden geliyorum


(s)AINT
(29.04.19)
(8)

ayakkabı kokusu

ayakkabıların uzun vadede kokmaması için ne yapmak gerek? 2 gün üst üste giymemek, sprey vs? neler yapıyorsunuz? kapalı ortamlarda kullanınca bir ayakkabıyı sıkıntı olmuyor ama dışarda kullanınca kısa sürede mahvoluyor.
ayakkabıların uzun vadede kokmaması için ne yapmak gerek? 2 gün üst üste giymemek, sprey vs? neler yapıyorsunuz? kapalı ortamlarda kullanınca bir ayakkabıyı sıkıntı olmuyor ama dışarda kullanınca kısa sürede mahvoluyor.
hknty
(29.04.19)
balkona koyuyorum. spreyler falan daha beter yapıyor


mutantking
(29.04.19)
Ayakkabılar ufaktan kokmaya başlayınca içine karbonat dökün. Bir gece bırakıp ertesi gün temizleyin.


kablelvuku
(29.04.19)
Deri ayakkabıları her gün giymeyin, dönüşümlü olarak giyin.
Ayakkabıyı çıkardığınızda mümkünse teri kurumadan içine karbonat veya borik asit koyun.


Mirket
(29.04.19)
ayaklari duzenli yikamak. her gun sabah banyo yaparim, aksamlari ayaklarimi yikarim, 30 yildir bir kere bile ayakkabilarim yada coraplarim kokmadi.


crucio
(29.04.19)
her gün yıkanıyorum ya :( çoraplarımı de değiştiriyorum her gün. dışarda çok geziyorum. toz torak mahvedebiliyor. kapalı ortamdaysam bir şey olmuyor. sadece kapalı ortamlarda giydiğim ayakkabılar var. 3 yıldır ne eskidi en kokuyor.


hknty
(29.04.19)
Asit borik dok. Ve ayakkabiyi yikama.


yeliz adeley
(29.04.19)
Ayakkabı içine karbonat dök 1 gece beklet


Topalordek
(29.04.19)
amazon'da bambu kömürünü kumaşa sarmışlar küçük bir şey. ayakkabı içine girecek şekilde zımbırtılar var. giymediğim ayakkabıların içine ondan koyuyorum. kokusuzluğu bırak iki senelik ayakkabı bile yeni gibi kokuyor hala. çok tavsiye ederim.


alperz
(29.04.19)
(5)

diş hekimi

var mı özelden bir şey sorucam. bir de param yok ama kimse de devlet hastanelerini önermiyorlar. ne yapayım? 5 tane dolgu, kanal vs. var. çok mu kötü devlet hastaneleri?
var mı özelden bir şey sorucam. bir de param yok ama kimse de devlet hastanelerini önermiyorlar. ne yapayım? 5 tane dolgu, kanal vs. var. çok mu kötü devlet hastaneleri?
hknty
(28.04.19)
yok değil git devlete. ağzına penseyle vuracak halleri yok. yoğunluktan dolayı gergin ve sinirli oluyorlar o kadar işini görürsün yine


avatar is back
(28.04.19)
tek tek randevu al. beğendiğin bi doktor olursa belki yine ona gitme imkanı olabilir (sistemi bilmiyorum)


sttc
(28.04.19)
Dört beş sene önce devlette yaptırdım, rastgele bir doktora. Memnunum.


elorelia
(28.04.19)
Sor.


yolla


neverlose
(28.04.19)
(10)

kızla tanışmaca vol 2

geçende de açmıştım. kütüphanede gördüğüm bir kız var. tam aradığım gibi biri. kızla tanışmak istiyorum. aslında bahane çok. gider tanışırım bir şekilde. o konuda sıkıntı yok ama kendimi çekiyorum. bu aralar çok yoğunum. günde 10 saat ders çalışıyorum. param yok, pulum yok. baya 2 liranın hesabını y
geçende de açmıştım. kütüphanede gördüğüm bir kız var. tam aradığım gibi biri. kızla tanışmak istiyorum. aslında bahane çok. gider tanışırım bir şekilde. o konuda sıkıntı yok ama kendimi çekiyorum. bu aralar çok yoğunum. günde 10 saat ders çalışıyorum. param yok, pulum yok. baya 2 liranın hesabını yapacak durumdayım. bu yüzden bir ilişki sağlıklı yürümez bu aralar. mayıs da geldi. 2 ay sonra kızı göremeyebilirim. ne yapayım? yürüsem mi?
hknty
(28.04.19)
boş beleş biri olmadığımı biliyorum o yüzden alınmadım. yaza kadar böyle zaten. yazın hem maddi sorunlarım çözülecek hem zamanım olacak. ama göremeyebilirim. :(


hknty
(28.04.19)
tanış bence. altı üstü numarasını istiyceksin. bu aralar finallerle yoğunum, yazın buralarda isen arayabilir miyim dersin. açık ol bence. aşk değil ki bu, tanışmak amaç. tanımıyosunuz ikiniz de birbirinizi. tanıyınca sevmezsin belki


sttc
(28.04.19)
Valla daha ortada bişey yokken kafanda tanışmış, anlaşmış, sevgili olmuş, yoğunluktan dolayı buluşamamış sonra da yaz dönemine girip ayrı kalmış en sonunda da ilişkiyi bitirmişsin. Gerek yok bu kadar senaryoya bence. Boşver, açılma.


üff ne alakası var? asıl sen konuyu tam bilmeden yargılamış infaz etmişsin beni. kalkıp da alakasız birine yürümüyorum. kız da kesiyor. gelip gittikçe baktığını biliyorum. o yüzden tanışmak istiyorum. ayrıca hoşlanmadıysa zaten sıkıntı yok. ben de üstelemem konu kapanır. ama kız hoşlanırsa asıl mevzu zaten. onu soruyorum.


hknty
(28.04.19)
Bu kadar düşünmeye gerek yok. Git tanış bu kadar basit. Açık ve net ol. Bahaneye de ihtiyacın yok. Yazın görüşmeseniz bile iletişim halinde olursunuz belki, tanıma fırsatı olur hem.


aquarium
(28.04.19)
Size ilgisi olduğunu farkettiyseniz gidip tanışın.sonrasını da bu kadar düşünmeyin.gerçekten "sizinle" vakit geçirmek isteyen birisinin para pul pek umrunda olmaz emin olun.


Frances
(28.04.19)
Valla yazdığım mesajdan "kız seni kesmiyor" anlamını çıkarman da çok değişik bir kafayı yaşadığını gösteriyor. Kız seni kessin kesmesin bir ilişkinin başlaması ve bu ilişkinin yürümesi iki kişinin arasındaki diyaloğa, iletişime bağlıdır. Yani senin tek başına öyle kafanda kurman bi işe yaramaz. Neyse, dediğim gibi açılmaman en iyisi bence.


2 ay derken ara dönem mi tamamen bitiş mi bölüm? tamamen bitiş öncesi böyle bir şey başıma geldi, karşı taraftan bir şeyler gördüğüm için artık açılmak zorunda kaldım, kaldı ki artık o da anlamıştı benim durumu ve tahminlerimin zıttı garip bir insan olduğunu anladım, zaman yok diye kesin bir dille düşünmem dedi ama söylediği gerekçeler birbiriyle çelişiyordu, sonradan beden ilgi de bekledi. buda ayrı bir tezat. bunlara hazırım dersen git konuş bence. eski duyuruyu da okudum artık bahane bulmanın bir anlamı yok. çünkü olmuyor deneyemiyorsun o da belli. en azından bir yerlere davet edebilirsin. karşındaki insan tuhaf tuhaf davranır veya konuşursa o da şansına artık. çok takılma.


Topalordek
(28.04.19)
@j r r zaten kış hoşlanmazsa ve ilişki başlamazsa soracak bir şeyim de kalmıyor. o yüzden tabii ki ilişkinin başlama ihtimali üzerine soruyorum. neden duyuru açayım yoksa?


hknty
(28.04.19)
@topalordek yıl bitecek okula devam daha. belki başka okula da geçebilirim. ya da seneye kızı göremeyebilirim. direkt açılmam zaten. belki de ben de hoşlanmam. tanışırım da bir şekilde o konuda da sıkıntı yok da tanıştıktan sonra kıza pek vakit ayıramıcam yoğunum gerçekten. hem param yok hem de yoğun olduğum için tüm gün ders çalışıyorum. pek sosyal de değilim bu aralar o yüzden.


hknty
(28.04.19)
(4)

cilt bakımı yaptırmaca

evde değil de bir yerde cilt bakımı yaptırmak faydalı oluyor mu? amacım siyah noktalardan kurtulmak. düzenli olarak yaptırsam kurtulur muyum? ankara'da erkeklerin de gittiği bir yer var mı? dermatolog mu yoksa güzellik merkezi mi olmalı? doktor daha iyi olur sanki. ücretleri yüksek mi?düzenli olarak
evde değil de bir yerde cilt bakımı yaptırmak faydalı oluyor mu? amacım siyah noktalardan kurtulmak. düzenli olarak yaptırsam kurtulur muyum? ankara'da erkeklerin de gittiği bir yer var mı? dermatolog mu yoksa güzellik merkezi mi olmalı? doktor daha iyi olur sanki. ücretleri yüksek mi?

düzenli olarak peeling yapıp jellerle falan yüzümü yıkıyorum. ama siyah noktalardan kurtulamadım.
hknty
(27.04.19)
her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyor, ama uzun süreçlerden sonra bile siyah noktalardan kurtulamıyorsanız onlar aslında siyah nokta olmayabilir.

"sebaceous filaments" denen bir şey var. siyah noktaya benziyor, ancak bunlar cildin doğal süreçte oluşturduğu yağ lifleri. ciltteki sebum dengesi bozulduğunda özellikle burunda belirginleşiyorlar. hiçbir zararları yok, ancak kurtulmak isterseniz evdeki yöntemler pek işe yaramayacaktır. bir dermatoloğa gidin.


mentuhotep
(27.04.19)
şunları yaptım. düzenli olarak peeling yapıyorum, jellerle yıkıyorum her gün. kahve, buhar falan da denedim. hiç dikkat etmeyen birine göre iyi cildim. sivilce vs. yok. siyah noktalar da yakından bakınca anlaşılıyor. uzaktan belli olmuyor. belki filaments'dir tam bilmiyorum. ama geçmiyorlar.


hknty
(27.04.19)
Siyah noktalar için cosrx’ in bha içerikli toniği cok öneriliyor youtubeda bi kanal var naturally serein bu konuda cok acıklayıcı isterseniz ni izleyin. Bu bha/aha tonikleri gözenekler için kosa ve uzun vadede başarılı baya


daha neler
(27.04.19)
Düzenli olarak hydrafacial yaptırabilirsiniz ancak biraz pahalı. Yaptırmaya karar verirseniz hydrafacial web sitesinden yetkili uygulayıcılardan seçin, çünkü sahtesi vs de oluyor.


(5)

kızla tanışmaca

kütüphanede sürekli gördüğüm bir kız var. çaprazımda tanışmak için ne yapayım? ne sormamı önerirsiniz?
kütüphanede sürekli gördüğüm bir kız var. çaprazımda tanışmak için ne yapayım? ne sormamı önerirsiniz?
hknty
(22.04.19)
0,5 ucun var mı diyebilirsin. bişeyi bahane et hocam. rahatsız etmeden, yapışmadan yaklaşabilirsin bence.


scudman1
(22.04.19)
kitaplarını kurcala napıyorsunuz beyfendi diye sorarsa, sizinle tanışmak için bahane arıyorum dersin


avatar is back
(22.04.19)
Oo ondan kolay ne var. Elinizdeki kitabi ariyordum rica etsem birseye bakip geri verebilir miyim diye sor. Elindeki kitabi onceden arastirmis ol sohbete basla ben hknty de devam et.


baldan kaymak
(22.04.19)
bahane aramayı bırak, kadınlar dürüst, doğal adama ayrı bayılır. git tüm şapşallığınla havadan sudan konuya gir.


uç ve kitap karıştırma tavsiyesini uygulama. kitabi ariyordum bahanesi mantıklı olabilir.


Topalordek
(28.04.19)
(9)

siyah noktalar

siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim? şu an yüzümde hiç sivilce yok ama t bölgesinde siyah noktalar var. düzenli olarak her gün temizleme jeliyle yıkıyorum haftada 3-4 peeling yapıyorum. kahve bile denedim ama geçmiyorlar. roaccutane kullanayım dedim bir sövmediğiniz kaldı :( belki çok değiller am
siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim? şu an yüzümde hiç sivilce yok ama t bölgesinde siyah noktalar var. düzenli olarak her gün temizleme jeliyle yıkıyorum haftada 3-4 peeling yapıyorum. kahve bile denedim ama geçmiyorlar. roaccutane kullanayım dedim bir sövmediğiniz kaldı :( belki çok değiller ama rahatsız oluyorum. insanların yanına çok yaklaşmak istemiyorum. nasıl kurtulabilirim? doktorlar falan bakım yapıyor sanırım. böyle cilt bakımı yapan dermatologlar var. ne yaptırmam gerek? diğer taraftan cilt bakımı yaptırmaya gitmeye utanıyorum. o yüzden kendim çözmeye çalıştım ama olmadı.

cinsiyet : erkek
hknty
(22.04.19)
hamama git. hamamdayken kahve ile peeling yap. ya da duştan sonra...


picassoishere
(22.04.19)
denedim etki etmiyor.


hknty
(22.04.19)
Silk peel gibi cilt yüzeyini temizleyen, ölü deriyi alan yöntemler var. Ama bunlar ucuz yöntemler değil, dermatologun yapması gerekiyor. Bir kaç seansta kurtulabilirsiniz.

Cilt bakımı yaptıran ilk erkek olmayacağınız için utanacak bir şey yok, insanın kendisiyle ilgilenmesi güzel bir şey. Benim babam çevremde tanıdığım ilk manikür yaptıran erkekti, hala da elleri çok güzel ve bakımlı görünür. O yüzden rahat olun. :)


luin 41
(22.04.19)
düzenli olarak yaptırmak mı gerekecek? deriyi soydurmak sıkıntılı değil mi? geçiyor mu siyah noktalar? sivilce vs. hiçbir şey yok. bir de söylerken iğreniyorum ama bence dıştan gelen bir şey değil. sivilce hiç yok ama kulak bölgesinde bile siyah nokta var az da olsa. roaccutane çok mantıklı gelmişti bana.

şu kızın sivilceleri var ama t bölgesi ve burnu falan kaymak gibi. hiçbir şey kalmamış. böyle olması için ne yapmak lazım? sivilce olmadığı için roaccutane vermezler sanırım.

www.instagram.com


hknty
(22.04.19)
Roaccutane çok fazla yan etkisi olan ve mecbur kalmadıkça kullanılmayacak bir ilaç.

Silk peel ben yaptırdım bir kaç kez, 3'üncü seanstan sonra gözeneklerim küçüldü, siyah nokta da olmamaya başladı. Kaç seansta ne olacağını dermatologun söylemesi gerek. Herkesin cildi farklıdır sonuçta. Cildi soymak derken komple yüzünüzü çıkarmıyorlar tabi ki... En üst katmanı alıyor, güneş yanığı soyulması gibi. Ardından da serum, krem, vitamin vs bir şeyler sürüyorlar.

Bu arada benim söylediğimin dışında benzer yöntemler var. Araştırın derim.


luin 41
(22.04.19)
bunu belirli periyotlarla yaptırmak gerekiyor mu? roaccutane kullananlar tekrar çıkmıyor diyor ciddi bir kısmı. fotoğraftaki kızın cildi gibi olur mu? burun bölgesi özellikle.


hknty
(22.04.19)
Siyah noktaların geçmesi çok zor. Biraz cilt tipi ile ilgili, yağlı/karma cildiniz varsa kolay kolay geçmez. Bütçeniz varsa kimyasal peelingleri ve asitleri araştırmanızı tavsiye ederim.


bence zor değil. olmayan birçok insan var. ve kullananlara sordum daha önce olup da şimdi geçmiş olan da çok kişi var.


hknty
(22.04.19)
Ben de siyah nokta için Roaccutane kullanmayın demeye geldim. Yaklaşık 5 sene evvel sivilcelerim için başladığım tedaviyi tamamladım, yüzdeki bütün yağlar ve siyah noktalar terk-i diyar eyledi o zaman ama şu anda aynen geri geldiler :( Tabii cildime hiç bakmamamın da etkisi var. Siz bir dermatologa gidin, utanmaya gerek yok, o ne yapılması gerektiğine karar verir.


(8)

mayış

çok uluslu firmalarda direktör olarak çalışan ve 10-15 yıllık tecrübesi olan birinin aylık kazancı ne kadardır? mezun olunan okul boğaziçi, odtü vs.
çok uluslu firmalarda direktör olarak çalışan ve 10-15 yıllık tecrübesi olan birinin aylık kazancı ne kadardır? mezun olunan okul boğaziçi, odtü vs.
hknty
(21.04.19)
200-250K/YIL


daha çok değil midir? şirkete ve birçok değişkene göre değişiyordur ama ben 70-80 dir diye düşünüyordum. 40'lı yaşlarında 50k falan kazanmaz mı?


hknty
(21.04.19)
@hknty kazanmaz


tamamhosdiyonda
(21.04.19)
70-80 olmayabilir ama kıdemli müdürün 20-25 kazandığını düşünürsek rahat 50 vardır


imnotsureabout
(21.04.19)
bu pozisyon gmy'nin bir altı değil mi? gmy ne kadar alıyordur mesela? 25 çok az bence. ufak bir restoran sahibi bu parayı kazanıyordur. 50k'dan az kazanması bence çok az kazanması demek. bir de yaşadıkları hayata bakıyorum 20 bine zor bence.


hknty
(21.04.19)
bu tur pozisyonlarda maastan daha cok yillik primler onemli olmaya baslar. sirketin durumuna gore maasinin ustune 300-400k, belki daha fazla, yillik prim alma durumu soz konusu olabilir. uluslararasi bir firma ise hisse olarak verilir genelde bu primler ve belli bir surede vest eder. sirketten sirkete degisir tabi


crucio
(21.04.19)
genel olarak eline geçeni soruyorum aslında. bonuslar falan da dahil yoksa sadece maaş değil tabii. bu imkanları direktörler de alıyor mu?


hknty
(21.04.19)
25-30 bandındadır. arabası bilmemesi bonusu primi filan derken 40-45 civarına gelir.


babilbaligi
(22.04.19)
(12)

roaccutane

hiç sivilcem yok şu an ama siyah noktalar var ve bir türlü kurtulamadım. düzenli olarak peeling yapıyorum cildim temiz görünüyor ama derinlemesine olmuyor. siyah noktalardan dolayı insanlara pek yakınlaşmak istemiyorum. bunu kullansam geçer mi? yorumları okudum 1-2 ayda geçiyormuş. hiç sivilcem yok
hiç sivilcem yok şu an ama siyah noktalar var ve bir türlü kurtulamadım. düzenli olarak peeling yapıyorum cildim temiz görünüyor ama derinlemesine olmuyor. siyah noktalardan dolayı insanlara pek yakınlaşmak istemiyorum. bunu kullansam geçer mi? yorumları okudum 1-2 ayda geçiyormuş. hiç sivilcem yok o yüzden max 1-2 ay kullanmak yeterli olur sanırım .

ama nasıl alabilirim? doktorlar vermez sanki. 20'li yaşlarımın ortalarındayım yağlı, karma bir cildim var sanırım. çok olmasa da hala arada sivilce çıkabiliyor. bunu desem verirler mi? düzenli yıkayıp peeling yapmama rağmen cildim yağlı olabiliyor ve hiç geçmeyen siyah noktalar var.

belki biraz fazla etkili bir ilaç ama 2 aydan fazla ihtiyacım olacağını sanmıyorum zaten.
hknty
(18.04.19)
Siz iyi misiniz?

Roaccutane çok ağır bir ilaçtır. Yüzü önce mahveder sonra temizler bu nedenle uzun sürer çoğu zaman. Dudaklar kurur, güneşe çıkamaz hale gelirsiniz, karaciğer yağlanır. Vücut pert.

“Ay siyah noktam var mucize iksir geçirsin” lik bi olay değil bu. Tabi ki aklı başında hiçbir doktor yazmaz. Siz zannediyor musunuz ilk günden geçirmeye başlıyor da ikinci ayda “hıh yeterince kullandım, artık bırakiyim”lik bi durum olduğunu?

Farmakoloji mi okudunuz “belki biraz fazla etkili bi ilaç ama 2 aydan fazla ihtiyacım olacağını sanmıyorum zaten.” Diyorsunuz?

Şey sanıyorsunuz sanırım “bedene azcık zararı olur ama ilk günden geçirmeye başlar.”

Ah efendim keşke öyle bi dünya olsa.


helena
(18.04.19)
O kadar ağır bi ilaç ki karaciğer ve böbrek öncelikli olmak üzere vücudu mahvediyor. Düzenli kan tahlili ile fonksiyon kaybı olmadığından emin olmaya çalışıyor doktorlar. Boşver siyah noktayı git cilt temizlemeye güzellik merkezlerinde işlemler yaptır.


@helena niye atar yapıyorsun? sivilcem yok insanların 2 ayda geçti dediği şeylerin geçmesini bekliyorum sadece. o yüzden dedim. farmakoloji mi okumak gerekiyor? fotoğraflara baktım 6 ayda derin sivilceler geçiyor. o kadar derin sivilce yok.

@senialan fiziksel etkilerini okudum ama sorun değil. katlanırım. cilt temizleye dikkat ediyorum ama geçmiyor.


hknty
(18.04.19)
@hknty, bahsettiğiniz ilaç gerçekten çok ağır yan etkileri olan bir ilaçtır. Doktor kontrolü dışında kullanamazsınız zaten. Doktor cildinizin durumuna, kilonuza vs göre ayarlayıp, her ay da düzenli tahlil ve testlerle süreci yönlendirir. Eğer ki zaten sivilceniz yoksa hiçbir doktor bu ilacı siyah noktalar için vermez. Bu ilacı kullanan insanların tedavi sonrasında 2 yıl hamile kalması yasaktır. Bu sanırım vüxutta yarattığı tahribatı anlatır size. Tavsiye edeceğim nitelikli bir medikal klinikte cildiziniz için işlem yaptırmanız. Basınçlı yüz temizliği, kimyasal peeling vs. bu noktada size iyi gelebilir. Öncelikle bunları denemenizi tavsiye ederim. Bu noktada dilerseniz özelden gidip memnun kaldığım bir kliniğin adını verebilirim


gergedan
(18.04.19)
Kuzenimin cildi epey kotuydu,cok doktora gitti, en sonunda hic istemese de artik biktip deyip bu ilaci kullanmaya basladi.Ilacin yan etkilerinden biri tuylenme yapmakmis. Su an yuzunde siyah tuyler var, 3 yildir yuz icin lazere gidiyor, yaz kis gunes koruyucu kullanmasina ragmen yuzunde gunes lekeleri olustu. Kullandigina bin pisman, yine de siz bilirsiniz, yerinizde olsam kullanmam.


Rh Negatif
(18.04.19)
rakuten çok ağır bi ilaç, ben kullanmadım ama kardeşim ve etraftan kullananlar oldu ve istisnasız kullanan hepsi, takip eden 2-3 yıllık süreçlerde ağır rahatsızlıklar geçirdi, kullananlar bunu ilaçtan kaynaklanmadığı konusunda diretseler de, bağışıklık sistemini oldukça etkileyen bir ilaç. bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.


füt
(18.04.19)
Bunyeden bunyeye degisiklik gosteriyor. Benim sivilce problemim yok ve hic olmadi ama hidradenitis diye lanet bi rahatsizligim var. Bunun icin doktor 20mgx2 6 aylik kullanim onerdi. Son 15 tane falan kaldi 5bucuk ay bitti yani. Yuzde soyulma dokulme ve dudakta catlama hic bitmiyor kullanim suresince fakat biraktiktan sonra 15 20 gun icinde toparliyor cilt kendini. Surekli soyuldugu icin deri yenileniyor sadece yuz degil tum vucut. Kullanim zamanini, en azindan 4 5 aylik kismini kis mevsimine denk getirmek mantikli cunku deri cok inceldigi icin en ufak gunes temasi kizarikliga ve tahrise sebep oluyor, can yakiyor bildigin. Sadece yuz degil el kol boyun falan da dahil. Bunun disinda sac dokulmesi olabiliyor, doktor alakasi yok dedi ama saclarim sarardi acildi bildigin, kahverengiye dondu, sakallar turuncuydu sariya dondu gunes bile gormeden. Eklem agrilari yogun oluyor, sabah uyandiginizda kamyon carpmis gibi kalkiyorsunuz yataktan. Ara ara burun kanamasi olabiliyor. Yediginize ictiginize dikkat etmeniz gerekiyor. Benim son kontrolde kolesterol 280 civarinda cikti (sinir 200) ama birakinca 2 ayda normale donuyormus diyet ve sporla.

Bunun disinda rahatsizligimi gecirmedi. Zaten cok da umutlu baslamamistim tedaviye. Doz artirimi onerdi ama bogazima duskun bir insanim, bazen cidden karacigerin yoruldugunu hissedebiliyorum. Gece gorusum azaldi gibi sanki. Baska da aklima gelen gozle gorulur yan etkisi yok. Bunlarin disinda benim sigorta cok cuzi bir kismini oduyor, en son yazdirdigimda 80 kusur lira odedim 2 kutu icin. Direk gidip recetesiz de alabiliyorsunuz ille doktor yazacak diye bi kaide yok bu arada yukaridaki arkadas yanlis biliyor. 150 kusur odedim son iki kutuyu yazdirmadan aldim. Kafaniza takilan bir sey olursa sorabilirsiniz. Gecmis olsun


hailtothethief
(18.04.19)
Roaccutane çok ağır bi ilaç siyah nokta için kullanılmaz, ayrıca ben kullandığımda sivilcemi geçirdi ama siyah noktalar duruyor


lorne malvo
(18.04.19)
ben size bir şey denebilecğeini ve bunun işe yarayabileceğini sanmıyorum.

fiziksel etkisi sizin sandığınız ve okuduğunuz gibi değil. yaşayan kimseyi görmemişsiniz anlaşılan.

bu obsesyonunuz için psikologla görüşebilirsiniz. ayrıca sizin yaptığınız temizleme ile güzellik merkezlerinin uyguladıkları aynı değil

oldukça şaşırdım tepkinize. inşallah size bu ilacı yazmazlar, yazarlarsa da görürsünüz anyayı konyayı


-kahve ile peeling yapın.
-buhar banyosu yapın.
o ilacı ben kullandım. evet sadece 2 hafta kullanma ile bile siyah nokta filan bırakmaz. lakin bir sürü yan etkisi var. psikolojik ve fiziksel sıkıntılara yol açar. net.


picassoishere
(18.04.19)
@picasso kahve ve buharı haftada 2 deniyorum ama geçmiyor. azalıyor ama geçmiyor. ertesi gün de parlak parlak dolaşıyorum. 2 haftada geçiriyorsa yan etkisi az olmaz mı? sonuçta siyah noktalar geçince bırakıcam. max 2 ay sürer herhalde. etkisi de o kadar az olur.


hknty
(18.04.19)
Ben roaccutane kullanan ve hala kullanan biri olarak boşu boşuna kullanmayın derim. Bende kistik sivilce var diye kullanıyorum. Karaciğer değerlerim baya değişti. Gözlerim iyice kurudu ve bozukluklar oluştu. Burnum kanıyor, eklemlerim ağrıyordu bazen. Siyah nokta için istiyorsanız mantık dışı bir talep. Sanıyor musunuz" bir kaç ay kullanayım tamamen biter. Boşuna ümitlenmeyin. 1-2 ayda hiçbir işe yaramıyor. Doktor zaten vermez, vermemeli. Güzellik uğruna değer mi?


noeldayın
(18.04.19)
(3)

eduroam internet

okulun internetine bağlıyım laptoptan. sürekli kopup duruyor. sorun ne olabilir?
okulun internetine bağlıyım laptoptan. sürekli kopup duruyor. sorun ne olabilir?
hknty
(07.04.19)
Bağlantı zayıflığı, anlık internet sinyal sorunları veya bekleme modunda internet bağlantınızı kesen yazılım olabilir.


filipis
(07.04.19)
senin gibi binlerce kişi bağlandığı için kopuyor.


little big man
(07.04.19)
@filipis telefonun internetinden bağlanabiliyorum ama okulunkinden olmuyor. kopuyor sürekli.

@litte big diğer öğrenciler rahatça bağlanıyor. bende bir sorun olmalı.


hknty
(08.04.19)
(3)

eduroam internet

eduroam'dan okulun internetine bağlanamıyorum. telefondan giriyorum ama bilgisayardan kopuyor 2-3 dk'da bir. neden olabilir?
eduroam'dan okulun internetine bağlanamıyorum. telefondan giriyorum ama bilgisayardan kopuyor 2-3 dk'da bir. neden olabilir?
hknty
(02.04.19)
dns ayarların otomatikte mi?


sarper361
(02.04.19)
daha önce de dns'i düzeltince oldu ama bu sefer olmadı sanırım. dns bölümünde okulun adresi falan var. otomatikte mi olmuş oluyor?


hknty
(02.04.19)
şu an baktım konum otomatik diyor.


hknty
(02.04.19)
(7)

anzac askerleri

neden türkiye'de biraz farklı gözle bakılıyor? sonuçta işgale gelmediler mi?
neden türkiye'de biraz farklı gözle bakılıyor? sonuçta işgale gelmediler mi?
hknty
(18.03.19)
Bir sömürge devleti tarafından sömürüldükleri, 2. Sınıf görüldüğü topraklardan yeni sömürge yaratmaları için gönderildiler. Tabi ki aralarında türk düşmanları vardı, hatta çoğunlukla önyargılılardı. Fakat diğerlerinden farklı olarak benim burada ne işim var demesini bildiler.


denizgonen
(18.03.19)
birçok hikaye var.
hatta çanakkale savaşı için ''Son Centilmenler Savaşı'' deniyor.


patronaj
(18.03.19)
Avustralyalilar ve Yeni Zelandalilar isgale gelmedi. Kendi ulkelerini isgal eden kisilerin zorla askeri olarak geldiler


Traveler
(18.03.19)
kendileri de sömürülen tarafta. tabi bizim kafatasçı tayfanın kafası pek çalışmadığından ingiliz, fransız ile anzak'ı aynı şeye indirgemek kolay geliyor.


zgrydn
(18.03.19)
Yeni Zelanda'nın kendi tarihi yok. Çok yeni bir devlet. Tarihte katıldıkları savaşlar deyince karşılarına sadece Çanakkale Muharebeleri çıkıyor. Onun için bu savaş onların gözünde çok önemli.
Yamyam bir millete karşı savaşacakları söylenerek getiriliyorlar ve Türkleri tanıdıkça kandırıldıklarını anlıyorlar. Savaş boyunca arada saygı temelli bir ilişki başlıyor.
Siperler arası birbirlerine sigaralar, konserveler atılıyor. İki siper arasında kalan yaralı Anzak subayını siperine, vurulmayı göze alan bir Türk askeri taşıyor falan. Böyle çok örnek var.
Savaştan sonra Atatürk'ün o meşhur konuşması Saygıyı perçinliyor.
Yani farklı gözle bakma konusu karşılıklı.


Mirket
(18.03.19)
Atatürk'ün sözünün gerçek olmama ihtimalini okudum sözlükte. savaş süresince olan ilişkiyi bilmiyorum ama bana garip geliyor. yani dünyanın bir ucuna "kötü yamyamları" öldürmeye mi geliyorlar? sana ne? dünyanın bir ucu orası. otur yerinde. bana işgale geldiler gibi geliyor. diğer taraftan şu cephe hikayeleri de garip. öldüreceğin adamı ne diye taşıyorsun? madem taşıyorsun neden silah sıkıyorsun?


hknty
(18.03.19)
O dönemde Avustralyada iki Türk'ün yapmış olduğu bir tren baskını olayı var. İki kişi makinalı tüfeklerle sivil treni tarıyor, bir yığın sivili öldürüyor. Ceplerinden Padişahın mektubunun çıktığını yazıyor basın. Ülkece bir galeyana gelme olayı oluyor. İngiliz oyunu tabii hepsi. Google'da vardır belki. İlgileniyorsan bir araştır.
Diğer konularda ya yazılmış dünya kadar kitap var. Hepsi belgeli, şahitli ve her iki tarafın hemfikir olduğu.


Mirket
(18.03.19)
(6)

roaccutane

bunu doktor reçetesi olmadan kullanabiliyor muyuz?doktor hangi durumlarda verir bunu?hiç sivilce problemim yok. az bir şey siyah nokta ve gözenek var. ama rahatsız ediyorlar. etkisi olur mu?
bunu doktor reçetesi olmadan kullanabiliyor muyuz?

doktor hangi durumlarda verir bunu?

hiç sivilce problemim yok. az bir şey siyah nokta ve gözenek var. ama rahatsız ediyorlar. etkisi olur mu?
hknty
(18.03.19)
Çok ağır bir ilaç. Birçok yan etkisi var. Doktor vermeden önce bazı tahliller vs. İstiyor. Eczane reçetesiz satmaz. Bir şekilde ulaşabilsen bile doktor onayı almadan kullanman baya bi sıkıntı çıkarabilir.


mg3929
(18.03.19)
doktor hasta isteğine göre yazar mı peki?

ufak tefek siyah nokta ve gözenekleri yok eder mi?


hknty
(18.03.19)
Doktorlar bunu yazmaya dünden meraklı. Daha geçen gün Göztepe EAH'ta doktora gittim. Yüzümde hiç sivilce yoktu ama daha önceden ağrılı kistik sivilceler çıkıp geçmişti. Bunu duyan doktor, direkt Roaccutane yazayım dedi. Yok, işim gücüm var, soyulmuş yüz ve çatlak dudaklarla ortalarda gezinemem diye zor ikna ettim başka bir şey yazdırmaya. Sonuç olarak, çoğu doktor bunu yazmaya çok istekli zaten. Ama sizin durumunuz için bence fazla ağır olur.


PhoenixRising
(18.03.19)
Affedersiniz ama siz bunu kozmetik mi zannediyorsunuz?
Bu çok çok ağır bir ilaç öyle ufak tefek gözenek ve sivilceler için kullanılmayacak cinste bir ilaç. Karaciğerinize gareziniz var anladığım kadarıyla. Bunu reçetesiz almanız imkansız, ciddi bir sivilce probleminiz yoksa yazmazlar.


helena
(18.03.19)
Yan etkilerinden biri de intihara meylettirmesi hatirlatayim.


Ankarada yeşil eczane diye bir eczane var. İnstagram sayfalarında gördüm karşılaştırmalı fotolar koymuşlar bayagı etkili görünüyor yaptıkları formüller. Roaccutanedansa böyle el yapımı ilaçları bir araştırın bence.


curukturpkokusu
(18.03.19)
(11)

okul yemekhaneleri

bu okul yemekhanelerinde işleyiş nasıl oluyor? fiyat olarak dışarıya göre ucuz. üzerini okul mu tamamlıyor yoksa şirket ihaleye giriyor okula bir miktar para ödüyor ve yemekten mi kazanıyor direkt? kim kime para ödüyor?okuduğum okulda yemekler çok az. menü asmışlar 1600 kalori yazıyor. orada 600 kal
bu okul yemekhanelerinde işleyiş nasıl oluyor? fiyat olarak dışarıya göre ucuz. üzerini okul mu tamamlıyor yoksa şirket ihaleye giriyor okula bir miktar para ödüyor ve yemekten mi kazanıyor direkt? kim kime para ödüyor?

okuduğum okulda yemekler çok az. menü asmışlar 1600 kalori yazıyor. orada 600 kalorilik yemek varsa şerefsizim. aç kalkıyorum geçende aynada dikkat ettim resmen erimişim. artık oradan yemek yememeyi düşünüyorum ama yemek zorunda olan öğrenciler de var. bu konuda ne yapılabilir?

rektörün suçu yok mu bu konuda? şirket baştan rektörle anlaşmıyor mu? kağıt üzerinde 1600 kalori yazarken nasıl bu kadar az yemek koyabiliyorlar?
hknty
(17.03.19)
marmara'da üzerini denizbank ödüyor deniliyordu.

1600 kalori aşırı fazla. bizde 800-1000 arası dalgalanıyordu.


mattiadestro
(17.03.19)
denizbank neden ödüyor? sponsor mu?

iki şekilde biri bence. ya üzerini okul tamamlıyor ve şirkete para ödüyor. ya da şirket okula ihale için para ödüyor ve öğrencilerin ödediklerinden kar ediyor.

bizimki de dalgalanıyor ama 1600-800 kalori arası. zaten kağıt üzerinde böyle. bırak 1600'ü 600 kalori bile yemek yoktu. 1600 kalori yemek yiyen biri akşam yemeği bile yemek istemeyebilir. burada resmen dolandırıcılık, hırsızlık var. okul yönetimi nasıl göz yumuyor buna? üstelik devletin vergileriyle dönüyor bu okul.


hknty
(17.03.19)
daha once de duyurulariniza denk geldim.
okulunuz yonetiminin surekli vesotli sebeplerle hirsizlil/yolsuzluk yaptigina iliskin bu takintiniz nereden geliyor gercekten merak ediyorum.
universite egitimi alan cagdas bir ogrencinin sorularinin karsiligini almak istemesi cok guzel bir davranis olsa da maalesef sizinki kadar onyargili ve hircin davranislar bu guzellige golge düşürüyor.

daha once de size ozelden yazdim. hatta size telefon numarami vermeyi teklif ettim. isterseniz sizi arayip sorulariniza daha kisa surede cevap verebilirim. teklifimi bir kere de buradan tekrar edeyim.


balik kraker
(17.03.19)
okul yönetimine karşı bir takıntım yok. ülkeye toptan var. bence bir takıntı da değil. maalesef hiçbir şey kuralına göre gitmiyor. devlet işlerinde vs. birçok bu tarz işler birilerine peşkeş çekiliyor ve vatandaş düşünülmüyor. sadece bunu dile getiriyorum. rahatsız olan birçok öğrenci var ama kimse sesini çıkarmıyor. bence hırçınlık değil bu.

14'te yemek yemiştim. 2.5 saat geçmiş şu an kütüphanedeyim ve karnım gurulduyor. normal mi bu? eğer hırçınlıksa da gereksiz bir hırçınlık değil. ayrıca menüde ne yazıyorsa onu koymak zorundalar. o zaman 600 kalori yazsınlar. diğer türlü dolandırıcılık bu.


hknty
(17.03.19)
yemekte neler vardı? kalori hesabı yapalım merak ettim gerçekten


burya
(17.03.19)
hanımağa çorba
jülyen kebap
kış salatası, sütlaç

ancak 2 tane köfte vardı kebap dedikleri şeyin içinde. 10 tane de bezelye. gerisi hep suydu. 50 gr.'dan fazla köfte yoktur. çorba da ne çorbası olursa olsun 1 küçük kepçe oluyor. porsiyonlar çok çok küçük. geçen kahvaltıda menemen var yazıyordu. menemende yumurta yoktu. biberi, domatesi kavurup koymuşlar.

sorun bu zaten. kağıt üzerinde güzel görünüyor ama icraat yok. bir kere de etli patates vardı sözde. için de 50 kuruş büyüklüğünde 1 tane et vardı kalanı hep patates. sözde etli patates ama.


hknty
(17.03.19)
listeye konulan her yemek tam porsiyon olduğu üzerinden hesaplanarak o 1600 kalorilere ulaşılıyor. Aslında az çorba,az köfte falan var. Dediğin gibi tahminen 600-700 kalori.


biravekahve
(17.03.19)
evet vaat ettiklerini yapsalar sıkıntı yok. ama kağıt üzerinde normal gösterip 1 kişilik yemeği 2-3 kişiye veriyorlar. üstüne sanırım yemek başına okuldan para alıyorlar. bu dolandırıcılık değil mi şimdi?


hknty
(17.03.19)
ben sorgulamalarinizi yerinde buldum. porsiyonun az olmasi bir sorun sonucta. cok gosterip az vermek daha da buyuk bir sorun. iu yemekhanesinde ust uste yiyen hayvan arkadaslarim da var ama porsiyon azligindan sikayet eden duymadim hic, doyuyor yani gayet insanlar. hangi okul bu?


aydonno
(17.03.19)
hem öğrenciler aç kalıyor hem devletin parası götürülüyor. okul hacettepe.


hknty
(18.03.19)
bu konuyu kime şikayet etmek gerek? rektöre mi? onların da haberinin olmadığın sanmıyorum. dilekçe mi vermek gerek? cimer falan olur mu?

nasıl kanıtlanır bilmiyorum ama menüde yazanan yarısı veriliyor. okulun da yemek ücretinin üzerini tamamladığını düşünürsek baya devleti söğüşlüyorlar.


hknty
(19.03.19)
(11)

üniversite bütçeleri

okulun kütüphanesindeki sandalyeleri değiştiriyorlar şu an. açıkcası okuldaki kütüphane sandalyelerinde hiçbir şey yoktu. bazıları kırıktı ama komple hepsini değiştirmek resmen israf. bunu birine peşkeş mi çekmişlerdir? ihaleyi birine mi yanlamışlardır?
okulun kütüphanesindeki sandalyeleri değiştiriyorlar şu an. açıkcası okuldaki kütüphane sandalyelerinde hiçbir şey yoktu. bazıları kırıktı ama komple hepsini değiştirmek resmen israf. bunu birine peşkeş mi çekmişlerdir? ihaleyi birine mi yanlamışlardır?
hknty
(08.03.19)
size bunu düşündürmüşse bilin ki öyledir.
kaldırım taşı eskimeyen, çürümeyen bir malzeme olmasına karşın neden sürekli sökülüp yerine yenisi takılır mesela?

israf üzerinden dönen bir ekonomi bizi bu hale getirdi.


angelofdeath
(08.03.19)
acayip rahatsız ediyor ya. çok gereksiz harcamalar var. bazı sandalyeler kırıktı ama %10'u bile değildi. bu şekilde hepsini değiştirmek tamamen israf. bunun ayrıntısını nereden öğrenebilirim? bu kadarları kim veriyor?


hknty
(08.03.19)
ihalenin birisine yanlanmama ihtimali yok bu dönemde, bari ihtiyaç olan yere gitseydi. paranın adam akıllı ne denetimi var ne de başından tutan. kim tuttuysa onun elinde kalıyor.


doxanikee
(08.03.19)
ne yapılabilir peki? belki okuldan birileri vardır. okul hacettepe bu arada. dediğin gibi ihtiyaç vardır ihale tanıdığa gider. onu bile anlarım ama mis gibi sandalyeler gitti yenileri geldi.


hknty
(08.03.19)
sandalyeler dmo'dan alinir. fiyatlari zaten bellidir sonradan miktara gore degismez.dmo onlarin ihalesini sene basinda yapmistir zaten. fiyati kendince ihtiyacina uygunsa kurum kredi yolu ile alim yapar.
kucuk bir ihtimal de kurumun kendi atolyelerinde yapilir. ustelik o degisen saglamlari cope gitmez. kurum icinde ihtiyaci olan baska birimlere aktarilir.


balik kraker
(08.03.19)
dmo'dan alınması kesin mi? birçok şey ihale edilmiyor mu? çöpe gideceğini sanmıyorum eskilerin de yenileri gereksiz bence. çünkü eskiler de hiç eski değil.


hknty
(08.03.19)
dmo'dan alinmasi kesin. 10 sene bizzat universite rektorluk satinalmasinda calistim. butun okul demirbaslarini ve dmo alimlarini bizzat ben yapiyordum.


balik kraker
(08.03.19)
@hknty bazen bütçeleme ile ilgili olarak bu tip tadilat ve degisimlerin yapilmasi mecburen gerekiyor. dedigim gibi eski olanlarin saglamlari da farkli sekilde degerlendiriliyor.


balik kraker
(08.03.19)
gerek yoksa neden bu tarz değişimler gerekiyor?


hknty
(08.03.19)
dedigim gibi butce ile ilgili ozel konu ve mevzuatlar geregi bu tip harcamalar yapiliyor. biraz karmasik yazmasi uzun surer...


balik kraker
(08.03.19)
valla bana sıkıntılı görünüyor hala. sanırım elimizde bütçe var harcayalım düşüncesiyle harcanıyor. o da sıkıntılı. ayrıca demo aracılığı ile alınsa da bunları devlete satan şirketler var. devlet kendi üretmiyor. her türlü bir nemalanma vardır bunlardan. okulda yapılması gerekenler yapılmıyor böyle saçma şeylere para harcanıyor.


hknty
(08.03.19)
(3)

gss prim

25 yaş öğrenciyim. sigortam yok. hastaneye gitmem gerekiyor. 1500 lira çıkmış. ne yapmam gerek? bunu ödemeden hastaneye gidemez miyim?gelir testi yaptırdım mı bilmiyorum. yaptırmak için ne yapmam gerek? ikametgahımın olduğu şehirden başka bir şehirde öğrenciyim.
25 yaş öğrenciyim. sigortam yok. hastaneye gitmem gerekiyor. 1500 lira çıkmış. ne yapmam gerek? bunu ödemeden hastaneye gidemez miyim?

gelir testi yaptırdım mı bilmiyorum. yaptırmak için ne yapmam gerek? ikametgahımın olduğu şehirden başka bir şehirde öğrenciyim.
hknty
(06.03.19)
Ücretli muayene olabilirsiniz. Geçen gün devlet hastanesine gittim borcum vardı, 50 lira bayılıp muayene olabilirsin demişlerdi.


opethian
(06.03.19)
Maalesef aptalca bir durum.

Evet prosedur oyle isliyor. Gelir testi icin belediyeydi sanirim degismediyse sonra yeniden ispat ve en sonunda da gss borcu cikicak odeyip dusundugun konuma geliceksin.

Gecmis olsun.


baldan kaymak
(06.03.19)
Şurada detaylıca anlatmaya çalışmıştım.
www.eksiduyuru.com


diyanet takvimi
(06.03.19)
(7)

ingilizce use

use kelimesi hem fiil hem isimmiş. isim hali "kullanım"mış. using ile isim olan use kelimesinin farkı nedir?
use kelimesi hem fiil hem isimmiş. isim hali "kullanım"mış. using ile isim olan use kelimesinin farkı nedir?
hknty
(25.02.19)
Use kullanmak,using kullanma,usage kullanım. Yanlış bilgi bu.


Pertev nail
(25.02.19)
şurda isim olarak da vermiş.

www.oxfordlearnersdictionaries.com

kelime çalışıyordum da aynısı wash kelimesinde de var. tureng'te mesela hem fiil hem isim olarak görünüyor. ama aynı anlamda washing kelimesini de vermiş. wash yıkamak(fiil). ama wash ve washing kelimeleri de yıkama ve yıkanma olarak geçiyor.


hknty
(25.02.19)
Yanlis bilgi degil bu.

www.macmillandictionary.com

Kullanma, kullanma sekli ve bircok anlama gelebiliyor. Verdigim linkte birkac ornek var.


lamira
(25.02.19)
"having a use", bir halta yarar gibi anlamı da var.


nahtoderfahrung
(25.02.19)
I am using antibiotics for my infection. Fiil hali. Yüuz, yüuzing diye okunur.

The use of antibiotics without a prescription is prohibited. İsim hali. Yüuss diye okunur.


Use bal gibi de isim olur. "There's no use in blah blah" diyebilirsin mesela. Usage'la alakasi yok. Listeden kelime ezberleyerek ingilice ogrenenler yazmasin hahaha.


hot potato
(25.02.19)
(16)

lisede dil okumak

merak ediyorum lisede dil sınıfları neler öğreniyorlar? sonuçta üniversitede 1 yılda hazırlık okununca ingilizce öğreniliyor. 4 yıl ne yapıyor bu öğrenciler? sadece dil öğretiliyorsa 4 yıl kayıp değil mi?
merak ediyorum lisede dil sınıfları neler öğreniyorlar? sonuçta üniversitede 1 yılda hazırlık okununca ingilizce öğreniliyor. 4 yıl ne yapıyor bu öğrenciler? sadece dil öğretiliyorsa 4 yıl kayıp değil mi?
hknty
(24.02.19)
öncelikle bizim dönemimizde 10.sınıfta bölüm seçimi yapılıyordu, ilk sene bütün öğrenciler standart dersleri görüyordu. Sadece dil öğretilmiyor. Yabancı dil ağırlıklı yalnızca. 14 saat ingilizce, 4 saat almanca vardı bizim. Geri kalan da temel derslerdi.


biravekahve
(24.02.19)
temel dersler neler? 10, 11, 12'de öğretiliyor mu diğer dersler? 9'da hepsi aynı. aynen 10'da dil oluyorlar. hazırlıkta 1 yılda öğretiliyor. yine de 3 yıl fazla değil mi sadece dil öğretiliyorsa?


hknty
(24.02.19)
sadece yabancı dil öğretilmiyor. eğitim yabancı dil ağırlıklı oluyor. yanlış hatırlamıyorsam benim dönemimde 35 saatin 20'si ingilizce, 2'si almancaydı. diğerleri de işte türkçe, dil anlatım, matematik, kimya vs. seneye göre ne varsa.

"üniversitede bir yıl hazırlık okuyunca ingilizce öğreniliyor" kısmına gülmekle yetiniyorum. üniversitede hazırlık görmesek inanacağız. sen üniversitede bir yıl hazırlık okuyup öğrenirsin o zaman kardeş, üç sene kaybetme boşuna.


der meister
(24.02.19)
e boğaziçi hazırlık gayet iyi. bence dil bölümlerinden daha iyidir.

mat-1, kimya 1 falandır sanırım. çünkü diğerleri işlerine yaramayacak. ama onlar 9'da herkese öğretiliyor. ne gereği var tekrarın?


hknty
(24.02.19)
dille mutluluğu öğretiyorlar.


doğrudan doğruya dil öğretmekten ziyade ydt'ye hazırlık amacı taşıyor bu sınıflar zaten. ağırlıklı olarak gördükleri ingilizce dersi sayısı 11. ve 12. sınıflarda artıyor (seçmeli ingilizce dersi 10 saat, zorunlu 4 saat). 10. sınıfta çoğunluğa ya da başka koşullara bağlı olarak seçilebilir ama sadece +2 saat. 9. sınıf için de aynısı geçerli olabilir, ama olmayabilir de. emin değilim. "haftalık ders çizelgesi" diye bakabilirsiniz.

ha bu arada artık ortaöğretimde "x sınıfı" diye bir kavram da mevcut değil. sonuçta çoğunlukla yine aynı yere çıkıyor ama öğrenciler sınıf değil, ders seçimi yapıyorlar.


sanat guresi
(24.02.19)
lisede hakkı ile dil okumuş biri hazırlığa elementary veya beginner başlayıp bitirmiş birinden daha iyi ingilizce konuşuyor, yazıyor, anlıyor ve işin teknik detaylarına da daha çok hakim oluyor. hazırlıkta seni bölümde öldürmeyecek kadar ingilizce öğretiyorlar temelin sağlam değilse.


eğer üniversitede herhangi bir dil bölümü okumak amacı taşınıyorsa öğrenci de sayısal ağırlıklı derslerden ziyade dil derslerini seçiyor. bu kadar basit.

ne yapılıyor? grammar, vocabulary, reading, çıkmış sorular, deneme sınavları ve benzeri çalışmalar.


sanat guresi
(24.02.19)
Boğaziçi hazırlığa dil öğrencisi gitmez. Sayısal puanla mühendisliğe alınan adam gider çünkü dersi İngilizce görecektir.
Dili o kadar olmayan adam zaten Boğaziçi'ne dil puanı ile giremez.


windows95
(24.02.19)
@windows hayır demek istediğim boğaziçi'nde 1 yılda, lisede 3 yılda öğretilen ingilizce öğretiliyorsa lisede 2 yıl kayıp var. öğrencilere


hknty
(24.02.19)
lisede o kadar hormonla 3 yılda bir şey öğrenilmesi bile büyük başarı bana kalırsa bu leş eğitim sistemiyle.


Liseyi dil sınıfında okumadım ama İngilizce ağırlıklı Anadolu Lisesinde okudum ve iyi ki okumuşum çünkü iyi öğretmenlerle dili ne kadar erken öğrenirseniz o kadar faydası oluyor ve temel oluyor.
Üniversitede eğer yabancı dil ağırlıklı eğitim almayacaksanız hazırlık okuyarak arkadaş ortamı edinirsiniz başka bir faydasını göremezsiniz en azından benim gördüklerim bu şekilde


murtiii
(24.02.19)
Adam anlamamakta israr ediyor.

Lisede 2 yillik dil bolumunde YDS'ye hazirlik yapilir. Ingilizce konusma ya da akademik yazi yazma gibi bir gudu icermez.

Universite, yabanci dili kullanmani ogretir. Akademik Ingilizce dersleri verir.

Her Ingilizce ayni Ingilizce degildir. Turkcede zamir konusu ile Osmanli Edebiyati nasil ayni sey degilse, lisedeki dil bolumu ile universite hazirlik ayni sey degildir.

Yazdim o kadar ama simdi cikip madem o kadar zamir gorduler, Osmanli Edebiyatini nasil anlamiyorlar demek ki liselere gerek yok diyeceksin ama :(


Traveller
(24.02.19)
tekrar olacak ama... 80 sorudan oluşan bir sınav var ve içerisinde paragraf çözümleme, paragrafın anlam bütünlüğünü bozan cümleyi atma, en yakın ifadeyi içeren cümleyi bulma gibi soru türleri bulunduruyor. eğer öğrenci mütercim tercümanlık, ingilizce öğretmenliği, ingiliz dili ve edebiyatı gibi yks-dil puanıyla alan bölümlerden birine gitmek istiyorsa seçmeli ingilizce derslerini seçip buna göre çalışıyor. ağırlıklı olarak 11. ve 12. sınıf. dil öğretilmiyor, sınava hazırlık yapılıyor diyorum çünkü sınavda dört temel dil becerisinden olan listening, writing veya speaking yok.


sanat guresi
(24.02.19)
karşı argüman nedir şimdi onu da merak ediyorum. adamlar sayısal dersleri seçip mi ydt'ye girsinler? ya da toptan mı kaldırılsın liselerden ingilizce dersleri? yok yok, merak etmiyorum.


sanat guresi
(24.02.19)
şimdilerde nasıl oluyor bilmiyorum ama benim zamanımda eğitim neredeyse tamamen yds üzerineydi.
o zamanlar ilkokul ve ortaokulda öğretilen ingilizceden hayır gelmiyordu, o yüzden bölüm seçilen ilk senede ingilizceye neredeyse en baştan başlanıyordu. çünkü herkesin temelini aynı varsayamıyorsun.

ben bölüm seçtikten sonra 1 kere bile matematik, fizik, kimya, biyoloji dersi görmedim. ilk sene coğrafya vardı, sonraki 2 sene o da yoktu. ağırlık ingilizce, ingilizce dersleri 2'ye ayrılıyordu. biri okuma yazma, biri grammar. 2 sene almanca gördük, son sene almanca dersinde yds deneme çözüyorduk.ayrıca türkçe edebiyat ve dil bilgisi dersi vardı. tarih vardı, felsefe ve sosyoloji vardı. bi de din, vatandaşlık, beden falan oldu ara ara.

ağırlık ingilizce, sonra da türkçe edebiyat ve grammar derslerindeydi yani.
biz son senenin ilk dönemi haftada 1, ikinci dönemi de neredeyse her gün yds çözüyorduk. yani son seneye kadar öğrenme işini halletmiştik, arada derslerde abidik gubidik kimsenin kullanmadığı kelimeler, yapılar görüyorduk. ama hiçbir zaman konuşma ağırlıklı dersimiz yoktu, muhtemelen bizim ingilizce zümresindekilerin konuşma pratikleri olmamasından dolayı. tamamen yds odaklı çalıştık, 32 kişinin yarısından fazlası 80 üstü net yapmıştı, full çekenler de vardı 3-4 tane. o zamanlar 100 soru vardı tabii.

dil öğrenmenin fazlası olmaz, ingilizcesi b2 altı olan kimseye de 1 sene hazırlıkta ingilizceyi tam olarak öğretemezsin. dil öğrenmek sonu olmayan bir uğraş, nereye kadar öğrenirsen dili tam olarak bilmiş oluyorsun, burası da muallak. o yüzden kayıp değerlendirmek anlamsız çünkü ingilizce ile daha çok haşır neşir oluyorsun.

daha efektif kullanılabilir mi, evet. mesela ikinci dil genelde öylesine anlatılır okulda. çok baba bir okul değilse ya da alman, italyan, fransız lisesi değilse ikinci dil çok kenarda kalıyor.


Jux
(24.02.19)
(6)

eduroam internet

okulun internetine bağlanamıyorum bilgisayardan. telefonun internetinden giriyorum. eduroam ayarlarını indirdim tıkladım. yükledi kendi ama internete girmiyor. nerede yanlış yapmış olabilirim?
okulun internetine bağlanamıyorum bilgisayardan. telefonun internetinden giriyorum. eduroam ayarlarını indirdim tıkladım. yükledi kendi ama internete girmiyor. nerede yanlış yapmış olabilirim?
hknty
(23.02.19)
okulun sitesinden bi uygulama vardı onu indirmen gerekiyor. secure w2 miydi neydi, oradan girmen lazım


avatar is back
(23.02.19)
okul hacettepe. ben daha önce indirmeden girmiştim sanırım. bağlıydım zaten dün bir şey oldu gitti internet.


hknty
(23.02.19)
Bazi okullarda ozel proxy ayarlatiyordu.


zor azizim zor
(23.02.19)
Dns kullanıyorsan onu kapat hocam. Otomatik ip alsın.


tolgan
(23.02.19)
dns'leri otomatige cek +1


jedilance
(23.02.19)
internetten gitmeden önce de dns vardı ama onu kaldırınca düzeldi. teşekkürler.


hknty
(23.02.19)
(6)

sosyal fobi alınganlık nezaket

bende sosyal fobi var. baya ileri. bunu aşmaya çalışıyorum. tek başıma pek bir yerlere gitmem. öğrenciyim. bugün okulun teknoparkını gezeyim dedim. böyle farklı bloklar var. birkaç tanesine girip çıktım. kartların basıldığı turnikelere geldim döndüm sonra yasaktır girmek diye. sonra başka bir bina g
bende sosyal fobi var. baya ileri. bunu aşmaya çalışıyorum. tek başıma pek bir yerlere gitmem. öğrenciyim. bugün okulun teknoparkını gezeyim dedim. böyle farklı bloklar var. birkaç tanesine girip çıktım. kartların basıldığı turnikelere geldim döndüm sonra yasaktır girmek diye. sonra başka bir bina girdim oraya da girdim. oradaki güvenlik buyrun ne araşmıştınız dedi. bir şey bakmıyorum öğrenciyim, teknoparkı geziyorum dedim. öyle deyince yüzü değişti. küçümser, iş çıkarttı başımıza der gibi "geziyorsunuz?" falan dedi. belki ben alıngan olabilirim ama üslubu rahatsız etti. sonra sinirlendim geziyorum yasak değil herhalde falan dedim ters bir şekilde. ama içten içe moralim bozuldu. biliyorum bazı şeylere gereksiz alınganlık gösteriyorum. yavaş yavaş bunu da aşmaya çalışıyorum. ama yanlış mı yaptım? bence bir öğrencinin işi olmasa da okulundaki böyle ilginç yerlere merak edip gezmemesi yanlış.

belki gereksiz alınganlık gösteriyorum ama bu tarz tepkilerden dolayı sosyal ortamlardan biraz uzaklaştım. daha önce gitmediğim yerlere tek başıma gitmiyorum pek. oranın adabına uyum sağlayamazsam böyle ters tepki alırım vs. diye. bugün kapıdan girerken de ters bir şey yaparım diye düşündüm.
hknty
(12.02.19)
Ters tepkiyi asıl o adam vermiş gezeceksin tabi sana kabalık eden olursa tersle bunları korkma hiç ezdirme kendini


photo85
(12.02.19)
Tabi kavga da etme :)


photo85
(12.02.19)
türkiye'de genel olarak insanların tepkileri kaba ve öküzce. çünkü insanlar mutsuz. bunun seninle alakası yok. insan sevmez olmuştum ben de türkiye'de. yurt dışı da öyle. nerde insan varsa orda pislik var. gerçekten iyi niyetli olup gülümseyen kibar ve saygılı insan sayısı çok az dünya genelinde. o yüzden kendini kötü hissetme içinden geleni söyle ama kavga da etme. ayarını tutturursan fobin falan da kalmaz zamanla alışırsın. bir de tc de karşındakini gerizekalı yerine koyarak karşı tarafın istediği türden cevap verebilmeyi öğren. o zaman işin çok kolaylaşıyor. ama bu senin örnekteki adam malmış mesela. geziyosun işte ne var yani olamaz mı amk? :))


camene87
(12.02.19)
Teknokent gezilmez ki orasi isyeri. Adam hakli.


acemi
(12.02.19)
neden gezilmesin? şöyle bir etrafı dolaştım. okulun her tarafını geziyorum böyle neredeyse. kalkıp içeri falan girmiyorum zaten. nasıl bir yermiş gördüm. ben daha farklı bir yer hayal ediyordum.


hknty
(12.02.19)
bende de durumlar aynı. kibar olunca insanlar bu salak gözüyle bakıyorlar. bu kibarlık da elinize sağlık, teşekkür ederim demek falan. tuhaf olan yanı kadınlar güya bu kibarlığı çok seviyor ama gidip öküz olanlarla iletişim kuruyolar. kötülüğe o kadar alışmışlar ki çıldırmamak elde değil. yani efendilik kartı toplumun sadece yaşlı kesiminde işliyor. aksi halde embesil, pısırık, salak ve gerizekalı olarak görülüyosun. birileriyle anlaşmak için ağzından salyalar akarak huehuehuahu amınnaaa koyayımmmmm muhauhauah ateşşşşş ediyosun babaağ demen lazım.


aydogank
(12.02.19)
(3)

gss prim

ben ikametgahımın olduğu şehirden farklı bir şehirde öğrenciyim. 1500 lira borç var geçmişe dönük. bunu sildirmemin bir yolu var mı? ikametgahım ailemin yanında ve o hesapla prim borcu çıkıyor. ama ikametgahımı bulunduğum yere aldıramam. bir de bu işleri halletmek için kayıtlı olduğu şehire mi gitme
ben ikametgahımın olduğu şehirden farklı bir şehirde öğrenciyim. 1500 lira borç var geçmişe dönük. bunu sildirmemin bir yolu var mı? ikametgahım ailemin yanında ve o hesapla prim borcu çıkıyor. ama ikametgahımı bulunduğum yere aldıramam.

bir de bu işleri halletmek için kayıtlı olduğu şehire mi gitmem gerek?
hknty
(08.02.19)
borcun tahakkuk ettiği dönem öğrenci isen sgk müdürlüğüne gidip başvur yaş da önemli bu arada.gss hane halkını baz alır yani haneye giren gelire bakılır o da adres kaydı sistemine göre o hane de yaşayanlar baz alınır.


jactantia
(08.02.19)
25 yaşın üzerindeyim. o yüzden silinmez belki. ama şu an ailemle yaşamıyorum. yurtta kalıyorum. bu silinmesini sağlamaz mı bazı dönemlerin? bir de tedavi olabilmek için o 1500'ü ödemek mi zorundayım?


hknty
(08.02.19)
gss hesabında hane geliri olarak yeşilkartlı olursanız düşer ama ikametinizi aldıramıyorsanız direkt en düşükten hesaplanır; 25 yaş üstü erkekler öğrenci olsa da gss borcu çıkar. stajyerseniz, adınıza prim yatıyorsa(çalışıyorsanız) ya da malülseniz ancak iptal edilir. onun harici borç tahakkuk etmeye devam edecektir.
ikametinizin olduğu yere gitmek zorunda değilsiniz işleminizle ilgili dilekçeler vs ilgili sgm ye gönderilir. o şehirde öğrenci olduğunuzu belirtin yeterli.
hastanelerde yalnızca acil durumlarda bakılırsınız ama tabi acil kodu doktorunuz girerse bakılırsınız onun harici bakılmanız mümkün değil. bugüne kadar gitmişseniz bu borçla beraber o da ayrı yazıyla sonradan sizden istenir ona göre dikkatli olun derim. seçim öncesi belki yine yapılandırma af vs gelebilir tabi garantisi yok.


windymimas
(08.02.19)
(12)

fiziksel özelliklere takık olmak

bu konuya baya takığım. öncelikle kimsenin çirkin olmadığını düşünüyorum. şu ilk fotoğrataki abimiz apple'da baş tasarımcı. öncesi ve sonrası çok farklı. her insan doğru bir tarzla çekici olabilir bence. önemli olan bu değişimi yaşayabilmek sanırım. bir de dini nedenlerden dolayı suretle alay edilme
bu konuya baya takığım. öncelikle kimsenin çirkin olmadığını düşünüyorum. şu ilk fotoğrataki abimiz apple'da baş tasarımcı. öncesi ve sonrası çok farklı. her insan doğru bir tarzla çekici olabilir bence. önemli olan bu değişimi yaşayabilmek sanırım. bir de dini nedenlerden dolayı suretle alay edilmeyeceğine inanıyorum.

tinyurl.com


kendimle barışamadığım bazı özelliklerim var. aslında dışardan birçok insanın isteyebileceği özelliklere sahibim sanırım. boyum 183. genelde ideal kilodaydım vs.kıvanç tatlıtuğ değilim tabii ama genel olarak toplum tarafından yardırganmayacak özelliklere sahibim. hoş da biriyimdir belki ancak taktığım bu ufak tefek sorunlar psikolojimi doğal olarak hayatımı çok etkiliyor. dün eski fotoğraflara bakarken arkadaşlarla bir fotoğrafımı gördüm. bir gözümün şehla olduğunu düşünüyordum. fark edilmiyor bile aslında. yani fotoğrafı size atsam yok falan dersiniz belki. ama o fotoğrafı gördüğümden beri keyfim kaçık. sosyal ortamlardan kendimi çekiyorum. fiziksel olarak pek çekici olmadığımı düşünüyorum küçüklüğümden beri. bu insan ilişkilerimi de etkiliyor. topluluktan kaçıyorum. birçok kız arkadaşım da oldu işin garibi. hepsi de fazlasıyla hoş kızlardı. hatta biriyle sırf çok güzel diye ayrıldım. o bunu bilmiyor tabii ama yanında kendini kötü hissediyordum.

ne yapabilirim? fotoğraftaki adam gibi bir değişim yaşayabilir miyim? yoksa kabullenmek mi gerek? cem yılmaz'a özeniyorum. fiziksel olarak kusurlu ya da kötü göründüğünü düşünmüyorum kesinlikle. ama kendi de bahsettiği için o örneği veriyorum. kısa boylu ve kepçe olmasına rağmen(bence olumsuz özellikler değil) şu fotoğrafta ve genel olarak çok karizmatik duruyor.

tinyurl.com
hknty
(05.02.19)
Herkesin genel olarak kusuru vardır. Sen sadece seni görürsün başkasındaki kusurları görmezsin. Kendinle kıyasladığın her kim varsa emin ol onun da kusurları var.
Şehla olmak kötü bir şey değil ki üstüne bazen tatlı da bi şey a ne sevimli falan oluyorum karşı cinste görüncü şaşı değilse tabi altını çizerim şehla ile çok dert edilecek bir şey değildir.
He bu arada benim gözler çok düz ama nasıl oluyorsa ben de şehla çıkıyorum fotoğraflarda fotoğraflar seni asla yanıtlasın.


buiret
(05.02.19)
Fotograf acisiyla alakali oluyor bazen bu sehla mevzusu. Şehla degilim ama oyle ciktigim 2 3 fotografim oldu gayet (: hem onemli olan kusursuz olmadigimizi kabul edip cevremizde de kusurlari degil de butunuyle bizi biz olarak gorebilen insanlari barindirmak (senin cem yilmazda gordugun en onemli seyin karizma olmasi gibi mesela. Bir baskasi bambaska seyler sayabilirdi ve sayiyorlar da..)

Yasini bilmiyorum ama belli bir yastan sonra "genellikle" bu takintilar yerini "dis gorunusten fazlasi varmis aslinda hayatta"ya birakip daha ugrasilacak cok sey olduguna adapte ettiriyor.


goochie goochie
(05.02.19)
aslında o ufak bir ayrıntı. 1-2 yıl kadar farkında bile değildim. belki sonradan oldu. dediğim gibi insanlar farkında bile değildir bile. ama ben böyle ufak şeyleri sorun ediyorum fiziksel anlamda. onun gibi birçok şey var. mesela berber saçımı kötü kestiyse uzayana kadar moralim yerlerde geziyor. lisedeyken yüzümde bir sivilce çıkınca mahvoluyordum ki lisedeyken pek sivilcem olmamıştı.

gün içindeyken moralim tavanda geziyor mesela. sonra bir şekilde aynaya bakıyorum anında sıfırlanıyor. geçene dersteydim. gayet keyfim yerindeydi. hoca pencereyi açtı yansımadan kendimi gördüm moralim sıfırlandı aklşsdakş. ders bitene kadar tadım kaçık oturdum öyle. ders bitince de doğru eve gittim. halbuki o gün yapmak istediğim şeyler vardı.


hknty
(05.02.19)
Bence işin yüzde 80'i bakımlı olmak, iyi giyinmekle alakalı. Cem Yılmaz çirkin bir adam. Yüz hatları orantısız (büyük kulaklar ve burun, gözleri yakın). Hatta Cem Yılmaz'ın bu konularda takıntılı olduğunu gösterilerinden anlarsınız. Topuklu ayakkabı giyiyor ve kendini Jude Law'la kıyaslıyor. Aslında normal bir adamla kıyasta bile çirkin sayılmasına rağmen. Belki de para muhabbetleri gibi bunu da seyircinin düşüncelerini manipüle etmek amacıyla yapıyordu bilemem. Fakat kendine bakıyor ve iyi giyiniyor. Ayrıca insanlarda sürekli gördüğü yüzü bir süre sonra güzel görme gibi bir durum oluyormuş. Yani insanların kendi aile üyelerini veya arkadaşlarını olduklarından çok daha güzel-yakışıklı sanmaları bundan.

Sapiens kitabında bu konuyla ilgili bir bölüm var. Medyanın güzellik beklentilerimizi nasıl değiştirdiğiyle alakalı. Normalde köyde veya kasabada yakışıklı sayılabilecek birinin şuan kıvançla yarışmak zorunda olduğunu söylüyor. Bulun okuyun o bölümü. Ayrıca American psycho filmini izleyin kesinlikle.

Bence dış görünüşe bu kadar önem vermek bir mutsuzluk kaynağı. Bir noktaya kadar giyim-bakım-sporla görüntünüzü kendiniz için max. hale getirseniz bile yine insanlarla yarışacaksınız ve mutsuz olacaksınız.

Turistik bir otelde bir süre çalıştığım için avrupalıları gözlemleme fırsatı buldum. En yüksek gelir grubunda ve en iyi genlere sahip olanlar kuzey avrupalılar. Sarışın, uzun boylu ve fitler. Yüz hatları genelde güzel. Fakat gayet sade giyiniyorlar ve kadınları çok az makyaj yapıyorlar. Müşteri olarak en çok sevilen istenenlerdir. Kibar temiz sorunsuz insanlar. İstatistik olarak dünyanın en mutlu insanları isveçlilerdi sanırım. Belirli bir refah ve görgü seviyesine gelince çok önemli bir şeyi anlamışlar. Hayatı kendileri için yaşıyorlar. Sağlıklı besleniyorlar ve genlerin de yardımıyla fizikleri düzgün oluyorlar. Görünürde güzellik-yakışıklılık konusunda birileriyle yarışmıyor gibiler. Biraz da bundan dolayı huzurlular sanırım.


the coon
(05.02.19)
değerli dostum
örnek amaçlı verdiğin fotoğrafta herhangi bir tarz göremedim. Sadece kiloluymuş zayıflamış bu kadar. zannediyorum saçlar biraz seyrekmiş, o yüzden kaba tabirle 5'e vurdurmuş, sakalını kirli yapmış.

genel geçer fiziksel artılar vardır. 1.83 boyun varken kilon fazlaysa olmaz. bu abi zaten 35-40 gösteriyor. bi şöyle çevrende bak, 35-40 yaşında götü başı dağıtmadan nizami kilosunda kaç kişi var diye. az olduğu için fotoğraftaki şahsın zayıf olmasını tarz olarak görüyorsun.
kısa saç, kirli sakalda gayet bilinen, çok çok gördüğüm bir şekil benim çevremde. merak ediyorsan kestirirsin bi bakarsın sende. 2 aya normal haline gelir zaten. denersin görürsün kendinde.

şehla neymiş diye baktım, anlamadım farkı bile. onu kafana takma.

ben şahsen seni biraz özgüvensiz gördüm. cebinde paran var mı yok mu bilmiyorum, varsa da doğru çevreyi oluşturamamış gördüm.

cem yılmaz o fotoğrafında gayet kilolu. saç, sakal en basiti, en kolayı. her hafta uğrarsın berbere deneye deneye öğrenirsin.

tarz dediğin karizma dediğin, hele hele bu iki örnekte bahsettiğin kişiler sadece saç, sakalları ile tarz değil.

tarz, karizma için saç, sakal küçük bi orandır. yaptığın meslek, eğitimin, konuşacak sözün olup olmaması da tarz, karizma gösterir insanı.

bu iki örneği verdiğine göre bu yaşlardasın. sporunu yap, ayda bir gitmek yerine her hafta kuaföre git, kuaförün fikrini al, her ne işle uğraşıyor isen, daha ötesine gitmeye çalış.


tamamhosdiyonda
(05.02.19)
@tamamhosdiyonda 20'li yaşlardayım. ama özendiğim, beğendiğim insanlar ikisi de. genel olarak bir sorunum yok aslında. fotoğraf atsam bu muymuş sorun dersiniz. sokaktaki insanlardan bir farkım yok. sıradan biriyim. ama o ufak tefek şeyler özgüvenimi baya düşürüyor. fiziksel özellikler dışında kendimle barışık biriyim. yaşıma göre de başarılı, donanımlı olduğumu düşünüyorum. sosyal ortamlardan kendini çekince insan kişisel gelişimi için baya vakit ayırabiliyor. ama bunlar o kadar da özgüvenimi yükseltmiyor. yükseltse de geçici oluyor. gün içinde aynaya bakınca ruh halim değişebiliyor. eğer aynada kendimi beğendiysem sıkıntı yok ama kötü görünüyorsam özgüven 100'den 0'a düşüyor resmen.


hknty
(05.02.19)
Fiziksel ozelliklerinde ciddi bir sorun olmadigini objektif baktiginda biliyorsun ama ic sesin yargilayici, yetersizlik, degersizlik hislerin var. Bu durum sadece tarz degistirmekle giderilemez. Cunku bir sivilce cikmasi bile kahrediyorsa bir yandan standartlarin da yuksek, gercegi degil ideali kovaliyorsun kendin icin. Yani digerlerine verdigin kusurlu olma hakkini kendine vermiyorsun. Bu nedenle once psikolojik bir destek almalisin. O zaman beden imajinla ilgili goruslerin ve kaygin azalacaktir .


red g
(06.02.19)
Bence terapi görmelisin. Özgüven eksikliği ilerde daha ciddi sorunlar da doğurabilir.


lcha
(06.02.19)
1.80 boyum 78 kg var karşıdamki kızların nedense böyle dal gibi olmalarını istiyorum kiloya gerçekten tahammülüm yok


tolgame
(06.02.19)
Fotodaki adam cok ciddi kilo vermis. Ayrica kirli sakalla erkeksilesmis cunku sakalsiz oglan cocugu gibiymis ayrica yas da almis. Ilk hali cok pacoz.


perfectum
(06.02.19)
bu durum (bkz: aşağılık kompleksi) ile ilgili olabilir. profesyonel psikolojik destek alabilirsin sanki.


sensible soccer
(06.02.19)
Psikolojik destek al kesinlikle ve spor yap. Kilo fazlan yokmus ama vucudunu sekillendirebilir, ne bileyim durusunu duzeltebilir ve fiziksel etkiler bi yana psikolojik olarak daha iyi hissedebilirsin.
Verdigin orneklerden anliyorum ki aslinda kusursuz bi goruntu pesinde degilsin veya begendigin sey o degil. Kendin de soylemissin zaten, karizmatik bi goruntu seni tatmin edecektir. Yani su an detaylara takilmaktan vazgecip kendini en iyi versiyonuna ulastirmaya calismalisin. Baskalarina kiyasla daha iyi degil dikkatini cekerim, sadece kendi en iyi haline. Bunu da dedigim gibi spora ilaveten iyi giyim ve yakisan sac/sakal modeliyle halledebilirsin.
Benim de vucudumda bir cok kusur var. Ancak ameliyatla duzeltilebilecek seyler var hatta. Donem donem kafaya taktigim da oluyor tabii ki ama biliyorum ki aslinda kimsenin cok fazla dikkatini cekmiyor hicbiri. Onlara ragmen guzel gorunuyorum ve ben kendimi guzel buldugum/ ozguvenim yuksek oldugu surece onlar daha da az gorunecekler. Velhasil kendini sev ve kiymetinin farkinda ol, gerisi gelir.


bxgx
(06.02.19)
(12)

son kullanma tarihi geçmiş et

son kullanma tarihi 8 aralık 2018 olan bir tavuk göğsü var yenir mi? buzluktaydı hiç çıkarmadım şimdiye kadar.
son kullanma tarihi 8 aralık 2018 olan bir tavuk göğsü var yenir mi? buzluktaydı hiç çıkarmadım şimdiye kadar.
hknty
(20.01.19)
Yenir bir sey olmaz buzlukta


veritaslibertas
(20.01.19)
40 gün geçmiş üzerimden ben olsam yemezdim


ZetaStar1903
(20.01.19)
ben buzlukta etleri aylarca saklıyorum. donunca son kullanma tarihinin bi önemi var mı ki?


sttc
(20.01.19)
askerde 1965ten kalma etleri yedim günlerce soğuk zincir kırılmadığı sürece hiç bişey olmaz.


killerbee
(20.01.19)
ye ye en fazla ölürsün.


mikahakkinen
(20.01.19)
yenmez, çöpe at.


hocam
(20.01.19)
Kedilere ver.


[GODDARD]
(20.01.19)
cuma günü 17 kasım 2018 skt'li hindi yedim. ölmedim.


sutlu nescafe
(20.01.19)
dondurulunca son kullanma tarihi biraz daha uzuyor, o tarih normal soğutucuda muhafaza için geçerli


sorularcevaplar
(20.01.19)
tabii rengi kararmışsa ve üzerinde mukus benzeri bir sıvı oluşmaya başladıysa durum değişir, bu durumda yenmez


sorularcevaplar
(20.01.19)
yenir.


otopsicocugu
(20.01.19)
bir şey olmaz.


koela
(20.01.19)
(12)

hayal ettiğim hayatı yaşamakla

meşgul olan biri var. buraya birinin instagram profilini koymak ayıp mı, kurallara aykırı olur mu bilemedim. eğer sıkıntı olursa silebilirim. amacım kimseyi ifşalamak vs. değil.şu eleman şu hayatı nasıl yaşıyor? tam hayal ettiğim hayatı yaşamakla meşgul. adam bi ülkede kahvaltı yapıp öbür ülkede akş
meşgul olan biri var. buraya birinin instagram profilini koymak ayıp mı, kurallara aykırı olur mu bilemedim. eğer sıkıntı olursa silebilirim. amacım kimseyi ifşalamak vs. değil.

şu eleman şu hayatı nasıl yaşıyor? tam hayal ettiğim hayatı yaşamakla meşgul. adam bi ülkede kahvaltı yapıp öbür ülkede akşam yemeği yiyor. şu an mba yapıyor. ama yılbaşından beri tatilde. çalıştığını görmedim aksşldka. ailesi mi zengindir şirketin vs. imkanları mı?

www.instagram.com
hknty
(19.01.19)
Kısa ve net PARA o elmanın aileden dededen anneden babadan para geliyordur bizim gibi sabah 8 aksam 6 çalışacak hali de yok ofis çalışanı olduğunu düşünmüyorum bazıları yasar bazıları bakar biz maalesef bakan taraftarıyız 2300 lira maaş alip bakalım bu sene ne kadar zam yapmışlar diye unv sınavı sonucu gibi ay başını bekliyoruz


tolgame
(19.01.19)
Calismadan surekli sagda solda dolasabiliyorsan paran coktur zenginsindir bu kadar basit. Obur turlu para araylasan da o kadar zaman ayarlayamazsin.


stavro
(19.01.19)
Profili detaylı incelemedim de bir çift vardı mesela çalışmayan, böyle gezip instagrama foto atan, takipçileri bu paranın kaynağı ne diye sorunca bu bizim mesleğimiz bu şekilde para kazanıyoruz tabi kira geliri gibi gelirlerimiz de var demişlerdi.


pastörizesüt
(19.01.19)
yok bu profildeki çocuk beyaz yakalı. şu an mba yapıyor. öyle ultra zengin bir aileden geldiğini sanmıyorum. o yüzden bu hayat ulaşılabilir geliyor.


hknty
(19.01.19)
Bu adam kim tanımam etmem ama hayalinizse şu imkanlarla daha ulaşılır yapabilirsiniz maddi olarak:
Otostop + kamp + couchsurfing


landho
(19.01.19)
Hocam yalnız fazla sosyallikten gözüm acıyor şu an.

Sanki bu profil hep varmış da instagram'ı üstüne kurmuşlar gibi.


038576
(19.01.19)
Adam senin ve senin gibi ziyaretçiler sayesinde bir nevi yaşıyor bu hayatı. Öyle düşün. Biraz da gelir kaynağı bu.


@ruhen yok vlogger falan değil. normal beyaz yakalı. ama aileden zengin olmadan bu kadar rahat gezip tozulur mu merak ediyorum. belki o kadar para kazanılır ama o kadar kazanan insanın zamanı olmaz.


hknty
(19.01.19)
Ben en cok neden herkesin sürekli memelerini boyadığını merak ettim.


velvetmorning
(19.01.19)
ekşi sözlükte "gezip tozmayı kutsallaştıan nesil" gibisinden bir başlık vardı.
orda epey yazıldı. bu şekilde sırf gezmiş olmak için şehirleri gezmeyi tercih etmem şahsen. gezenide istisnalar hariç gösteri budalası ve ve zaman öldüren boş tip gözüyle bakarım.
bu şekilde geziyorsa aileden zengindir %99.


abartmayın,

aileden gelen para olmadan olmaz, aynı yerlerde okudum.

aslında aileden gelen para demek yanlış. ailenin varlıklı olduğunu bilmek sana bir güven veriyor ondan elindekini rahatça harcayabiliyorsun. 50k$ varsa bitirebiliyorsun. o bir mesele yani.


arkadaş bir beyaz yakalı. çalıştığı şirketi araştırırken denk geldim. daha lüks yaşayan insanlar tanıyorum. ama aileden zengin hepsi. ya da daha çok kazanan insanlar da tanıyorum ama onların da çalışmaktan başka bir şeye vakti kalmıyor. bu yaşta ikisini de birleştirebilen bir beyaz yakalı ilgimi çekti.


hknty
(19.01.19)
(12)

danışmanlık şirketleri

mckinsey gibi şirketlerde çalışmak tam dream job değil mi? neden sürekli konu geçince aman kaç diyor? ya da ben öyle algıladım. birkaç kişiyi takip ediyorum sosyal medyadan. mba yapıyorlar şimdi. öncesinde şirkette çalıştılar sanırım. pazartesiden perşembeye kadar yoğun çalışıyorlar sanırım ama cuma
mckinsey gibi şirketlerde çalışmak tam dream job değil mi? neden sürekli konu geçince aman kaç diyor? ya da ben öyle algıladım. birkaç kişiyi takip ediyorum sosyal medyadan. mba yapıyorlar şimdi. öncesinde şirkette çalıştılar sanırım. pazartesiden perşembeye kadar yoğun çalışıyorlar sanırım ama cuma öğleden sonra sürekli geziyorlar. sonra mba'e başladılar. adamların gezmediği yer kalmadılar ve fantastik bir hayat yaşıyorlar bence. küçük çaplı bir şeyma subaşı gibi. sosyal medya yanıltıcı olabilir tabii ama çalışırken de cumadan pazar akşamına kadar sürekli takılıyorlar. özel sektörde çalışan biçok mühendis, hekim haftada 6 gün çalışıyor ve bu kadar gezemiyor. zaten bir 10 yıl içinde tomarla para kazanırlar sonrasında da istemezlerse bu kadar yoğun çalışmazlar. çalışırlarsa da direkt bir yere yönetici olacak geçerler. görünen bu çünkü. neden insanlar sürekli yakınıyor peki? uzun vadede çok karlı bir fırsat bence.
hknty
(09.01.19)
bu tip firmalarda çalışan herkes oradan çıkınca bir yere yönetici olur anlayışı pek doğru değil. ne kadar sürekli çalıştığınla alakalı. diğer taraftan da hafta içi çok çalışıyorlar mesai saat kavramı yok bu tarz firmalar için:)


hlt1985
(09.01.19)
Dunyadaki bircok is boyle zaten. OECD raporlarini takip ediyorsan en uzun sure ucretsiz fazla mesai yapan ulkelerdeniz. Bir de ustune kapali bir toplum olmamizi, eglence anlayisimizin Bati'dan farkli oldugu gercegi eklenince gezmeye ne zamanimiz, ne paramiz, ne de motivasyonumuz kaliyor.


Traveller
(09.01.19)
herkes mesailer uzun diyor ama bu adamlar sürekli geziyor? :D çalışırken cuma günü öğlen bir çıkıyorlardı haftasonu sürekli geziyorlar. eğer memur değilseniz zaten bu tempoda çalışıyorsunuzdur. üstelik bu kadar gezemezsiniz. elemanlar her haftasonu bir yerlerdeydi. şu an mba yapıyorlar ama yine gezmedik yer kalmadı. ortalama saate vurunca bence karlı. diğer insanlardan daha çok çalışılmıyor gibi.


hknty
(09.01.19)
Ben de cumadan pazara bosum, gun icinde de bosum aha simdi duyurda takiliyorum. Dream job mu bu simdi? Ozel sektorun cogunda bu imkan var zaten.

Adi mckinsey olmasa kardesler ltd olsa, calisanlar hergun cimere sikayet ederdi.


acemi
(09.01.19)
@acemi memurlar da boş o süre içinde ama bu hayatı yaşayan yok pek. para da yetmez. bir de demek ki bahsedildiği kadar yoğun değil. sonuçta özel sektörde neredeyse herkes haftada 60 saat çalışıyor en az. bir de kaç yeni mezun her haftasonu şehirdışı, yurtdışı tatili yapacak kadar kazanıyor? şu an mba yapıyorlar mesela. adamlar hala geziyor. bence dream job.


hknty
(09.01.19)
çalışma saatleri uzun, sirkülasyon fazla aynı zamanda firmanın senden beklentileri fazla. sirkülasyon fazla derken işi yapamadığı için istifa edenleri kast ediyorum. kovulmak için zaten salak olmak gerekli. o adamı da oraya almazlar.
biz şöyleyiz ahahahaa havaları var biraz evet ama ona aldanma sen. partnerlar ve consultantlar dışındaki alt tabaka neredeyse getir götür işlerine bakıyor. dolarla maaş aldıkları için ve standartlar yüksek olduğu için elbette güzel maaş alıyorlar.
mckinsey, bcg elbette güzel yerler ama bana kalırsa bi 10yıl çalışılmaz yani o tempoda. zaten üst kadrolara geçmek sıkıntılı. 3-5 yıl çalışır başka firmaya geçer rahat edersin. temel mantıkları o zaten çalışanların. dream job değil bana kalırsa.


@hknty dostum onlar kafayi yememek icin geziyor. Bir nevi motivasyon gibi bisey.
Bizde de var oyle tipler, sana cuma gel fransaya gidelim pazar aksam doneriz desem gelir misin? Belki 1 kere gelirsin. Sonra manyak misin lan 2 gun icin o cile cekilir mi dersin.

Bunlar her hafta oyle seyler yapabiliyor. Zevk aldiklarindan degil onu da is gibi goruyorlar, evde oturup kafayi yememek icin geziyorlar.

Konusu danismanlik olan hicbir sirkette calisilmaz, seni yilbasi sabahi allahin dagina depo sayimina gonderirler. Kapida kopekler saldirir, sonra hayati sorgularsin(cok gittim ondan biliyorum)


acemi
(09.01.19)
çok çalışıyorlar ama saate vurunca eğer devlet memuru değilseniz herkes o kadar çalışıyor. ama bu imkanlara kimse ulaşamıyor. onun dışında başka yerde çalışsa 30 yılda kazanacağı parayı 10 yılda kazanabilir. bence hala dream job :D


hknty
(09.01.19)
@hknty, hay ben senin D suratlı gülüşüne. Herkes anlatmaya çalışmış andaval gibi anlamıyorsun. Madem drram hob, git çalış, gece üçte ofise lahmacun söylersin, iki saat uyuyup 7de mesaiye başlarsın. Yok abi, valla bu ülkenin insanı eğitilmez.


aradaki uzaklik
(09.01.19)
benim bildiğim, bir süre çok da para vermiyor hepsi.


piremses
(09.01.19)
mckinsey acayip güzel bir cv başlangıcı olur. hayatının bir döneminde böyle kasacaksın, en güzel yatırım.


Jesus Christ
(10.01.19)
@aradaki uzaklık bu imkanları sağlayan başka hangi iş var? zaten memur değilsen cumartesi çalışan herkes bu oranda çalışıyor. ama kimse bu kadar para kazanmıyor. buradaki biri 10 yıl çalışsa zaten birçok insanın hayatı boyunca kazanacağı parayı kazanır.


hknty
(11.01.19)
(3)

okul kütüphaneleri

üniversite kütüphanelerinin bütçeleri oluyor değil mi? sürekli yeni kitaplar alınıyor. bu kitaplar neye göre belirleniyor? öğrenciler talepte bulunabiliyor mu? arada gerçekten kimsenin okumayacağı kitaplar alınıyor. 45 lira verilmiş bir tanesine mesela kimse alıp okumaz. bari düzgün şeyler alınsa.
üniversite kütüphanelerinin bütçeleri oluyor değil mi? sürekli yeni kitaplar alınıyor. bu kitaplar neye göre belirleniyor? öğrenciler talepte bulunabiliyor mu? arada gerçekten kimsenin okumayacağı kitaplar alınıyor. 45 lira verilmiş bir tanesine mesela kimse alıp okumaz. bari düzgün şeyler alınsa.
hknty
(05.01.19)
dönem dönem bölümlere ve enstitülere yazıyla talep alıyorlar. onun dışında akademik personel de şu kitap alınsın diyebiliyor. öğrenci talebiyle alınmıyor.


kullanıcı adı
(05.01.19)
Öğrenciler online ya da yazılı olarak satın alma talebinde bulunabiliyor.


038576
(05.01.19)
mesele böyle oluyor;

lib.metu.edu.tr


babilbaligi
(06.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.