Giriş
(2)

CİMER şikayeti

Cimer şikayetinde kimlik bilgisi veriliyor mu?
Cimer şikayetinde kimlik bilgisi veriliyor mu?
horowitz
(8 saat)
evet sitesine bakarsan görürsün zaten. ya annenin kızlık soyadına kadar veriyorsun ya da e-devlet ile giriş yapıyorsun.


hadsafhada
(8 saat)
Karşı tarafa Bilgi verilip verilmemesini soruyorsanız, veriliyor .


(11)

24 saat kombi çalışsa ne kadar fatura gelir?

50 derecede sürekli çalışan kombi ne kadar fatura getirir?
50 derecede sürekli çalışan kombi ne kadar fatura getirir?
horowitz
(17.02.20)
Hocam böyle bi soru olur mu ev beş metre mi beş yüz metre mi, üç petek mi var üçyüz petek mi var


Kahir ekseriyet
(17.02.20)
Bana 2+1 eve 473 lira geldi. Hic kapatmadim kombiyi.


hindistan cevizi
(17.02.20)
8 petek diyelim


horowitz
(17.02.20)
1200 gelir


Kahir ekseriyet
(17.02.20)
istanbul-kadıköy
3+1
yaklaşık 100-110m2
mantolama mevcut
yoğuşmalı kombi
1 adet petek kapalı
40derecede sabit 270tl geldi.
bir sonraki ay, hava güzel olduğu zamanlarda ısıyı 35'e düşürdüm. kar yağmadan önceki 1 hafta diyeyim. 265 geldi.


sutlu nescafe
(17.02.20)
3+1 100 metrekare evde 8 petek 40 derece sürekli açık 400 tl geldi.


jrsmoker
(17.02.20)
bizim de 6 petek açıktı sürekli 60 derecede, 890 lira geldi. 3+1 ama salonun petekleri kapalıydı.


195 metrekare 3 katlı ev 475 geldi, 40 derecede çalışıyor ev de 24-26 derece arasında hiç kapanmıyor. bir odanın petek kapalı orasının da sıcaklığı 22-23 derece civarında kapısı da açık pek kullanmıyoruz o odayı.


monkey
(17.02.20)
45 derece 3 artı 1 5 petek 482 tl


ayaklibalik
(17.02.20)
50 derece yüksek değil mi? biz 40 ta bırakıyoruz 300 max geliyor. belki yalıtım ve cephe farkı olabilir tabi


delidiyorum
(18.02.20)
120 m2, yalıtımlı, yoğuşmalı kombi, son fatura 250 tl ortalama.

Bu soruya verilecek hiç bir cevap sizin için doğru olamaz, bir sürü değişken var etki edecek.

Gaz tüketiminde birbirine benzeyen veriler sadece aynı binadaki aynı marka kombi kullanan ara kat daireler arasında olur.


John Bloor
(18.02.20)
(3)

İngiltere doktora süreci ile ilgili soru

Bildiğim kadarıyla 1 dönem ders alınıyormuş. Dersleri verdikten sonra tez sürecine Türkiyeden git gel yapılabilir mi?
Bildiğim kadarıyla 1 dönem ders alınıyormuş.
Dersleri verdikten sonra tez sürecine Türkiyeden git gel yapılabilir mi?
horowitz
(23.01.20)
"1 dönem ders alınıyormuş" okula ve programa gore degisebilir. genel bir kural oldugunu sanmiyorum.
"Dersleri verdikten sonra tez sürecine Türkiyeden git gel yapılabilir mi?" danismanin internetten gorusmeye okeyse ve lab deney gibi konseptler yoksa neden olmasin.


hot potato
(23.01.20)
Okuldan okula degisiyordur diye tahmin ediyorum. Part-time doktoralar var, 6-7 senede biten. Full-time bir PhD'ye girip dersleri alip hadi ben gidiyorum diyebileceginizi sanmiyorum cunku PhD'ler ogrenciden cok bir arastirmaci/calisan statusunde goruluyor. Senelik izinler falan var. Ama en basindan dediginiz duruma uygun bir program bulursaniz neden olmasin. Burada var bir tanidik ara sira goruyorum bazi etkinliklere katilip gidiyor. Avrupa'da bir yerde calisiyor olmasi lazim. Ben ilk akademik senenin sonuna kadar ders aldim bu arada. Alan/okul bazli bir arastirma yaparsaniz daha net bilgilere ulasirsiniz diye dusunuyorum.


voyager 1
(23.01.20)
Ilgisiz bir alanda doktora yapiyorsan foundation year tarzi bir hazirlik gorebilirsin. Bu da zorunlu olmayabilir. Bunun disinda ingiltere'de doktora sirasinda ders yok.


(7)

İslam dininin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili ateist görüşler

Hz. Muhammed ateistlere göre nasıl hızlıca kendine inandırdı çevresini?
Hz. Muhammed ateistlere göre nasıl hızlıca kendine inandırdı çevresini?
horowitz
(13.01.20)
aslında, bir hızdan bahsetmek söz konusu değil.
Habeşistan dışında, hep kendi çevresine hakim olan bir görüşten bahsediyoruz. ilk yıllar kimseye söylenmeyen, yıllarca gizlenen bir durum bu. 4. yılda yakın akrabalarına söyler muhammed, ve bu esnada kendisine inanan çok az kişi var. hatta, akrabaları yiyip içip, peygamberlik konusunu duyunca dalga geçiyorlar. meşhur hadisedir, "kim bana inanacak" gibi bir soru sorduğunda, Ali kalkar ayağa. O da o sıralar zaten çocuk. Eşi, kölesi ve yanındaki çocuk yaştaki kuzeni inanıyor yani.

onun dışında, ilk ilerlemeler fakirler ve köleler arasında. bunu bir nevi ezilen hareketi olarak da açıklayabilirsin. yemek yeme hakkın bile yok, kölesin, isteyen gelip tecavüz ediyor, isteyen satıyor seni, dilerse öldürüyor ve yeni bir din sana zenginlerle aynısın, diyor. valla kim olsa çarpılır. yani, işlediğin günah karşısında beldenin en zengin adamı ile aynı günah yazılıyor. haliyle, köleler kendi içlerinde bir isyan gibi başlatmışlar bu yönelmeyi. bu kısmı da mantığa uyuyor.

ilk zenginler, Muhammed'in akrabaları hariç, yine yakınları. en bilineni, Ebubekir. o da çocukluktan zaten arkadaşı ve ne derse ona uyan, doğruluğundan emin olan biri. yine meşhur hikayedir, açıkça peygamberliğini söylemeye başlayınca millet dalga geçiyor falan, Ebubekir şehir dışındaymış o sırada, şehre girer girmez, daha evine girmeden ona diyorlar ki "o çok sevdiğin muhammed peygamberim diye dolanıyor ortada" "bizzat ondan duydunuz mu" diye soruyor. "tabii, kendinden duyduk" denince de "e iyi o zaman, gidip onun dinine gireyim" diyor adam. o derece bir bağlılık var aralarında. zaten kendine kanaat önderi kabul etmiş, peygamberliğini de yadırgamıyor.

bir de, o dönemin şu halini düşün, bütün dinler, ortadaki hristiyanlar-yahudiler hep bir kurtarıcı, son peygamber bekliyor. şimdi bakma, mesih gelecek mi, gelmeyecek mi tartışmalı, çoğu ilahiyatçı da gelmeyecek, diyor. ama o yüzyıl, kesin mesihin beklendiği bir zaman. çoğu insan peygamberlik iddiası ile çıkıyor ama kısa sürede foyası ortaya çıkıyor: ya eziyetlere dayanamıyor, ya da hatun falan karşılığında iddiadan vazgeçiyor. diyeceğim o ki, doğru ya da yanlış, ama bütün inançlar son peygamberi bekliyorlar. bir inanmaya yatkınlık var.

peki, bu yatkınlığa rağmen neden uzun süre alay edildi? o zamanların büyük hakaretlerinden olan "deve dışkısını üstüne boşaltma"dan tut da, neden işkenceler, yiyecek vermeyip süründümeler falan oldu? söz konusu dönem tam bir ırkçılık dönemi. özünde herkes kendi ırkına bağlı. ama ırk içinde de kavimcilik, sülalecilik var. herkes kendi sülalesinden gelsin istiyor peygamber. zaten mekan kabenin yanı, bütün insanlar dinî ticaret için buraya geliyor, e bide son peygamberin kuzeni olsa, o din ticaretinden pay alsa ve şânı yücelse ne süper olur, di mi? bu sebeple, arkasında babası olmayan bir adamın peygamber diye gezmesini istememişler. o dönem mantıcıyla baktığında, gayet anlaşılıyor.

islam dininin asıl ilerlemesi, genişlemesi, peygamberden sonradır. aslında bütün dinler için böyledir. isa da hepi topu kaç havariye sahipti di mi vefat ettiğinde? ya da göğe yükseldiğinde, neyse işte.. çünkü, öleni sevmek daha kolaydır. alakasız örnek vereyim, adnan Oktar öldüğünde müritleri daha çoğalırsa şaşırmam. öleni sevmek daha kolaydır çünkü. insan psikolojisinde var bu. annene bile bugün sarılmamışsındır belki, ama -gecinden olsun diyelim- ölüverse "ah bi yanımda olsa da sarılsam" dersin. ölen arkadaşın için, samimi olmasan bile için yanar.
bir de, yanında kanlı canlı bir lidere uymak zordur. tuttuğun partinin başkanını düşün, saçma bir laf ediverme ihtimali var. Muhsin Yazıcıoğlu hâlâ yaşıyor olsaydı neler neler diyecekti millet, şimdi neler konuşuluyor. çünkü öldü. herkes ölünce gözlerini badem biliriz.

peygamberi bu şekilde anlatmam hoş olmayabilir, ama ateist bakışı ile demişsin. adam yaşarken "o bizim kabileden değil" diye yırtınanlar, öldüğünde, "son peygamberin Arap olması" ile övünmek istediler. zaten bunlar aynı kuşak da değil. çocukları onu daha bir kabullendi.

ama her şeyin ötesinde, getirdiği kuralların dönem açısından modernliğini çok önemsemek lazım. köle-efendi ilişkisi o dönemin vazgeçilmezi. aynı safta namaz vasıtası ile ibadet etmeleri manyak bir devrim. insan demediği kişi ile yanyana, aynı tanrıya, eşit bir şekilde inanıyor. bak, bu Amerika'nın daha yakınlarda çözdüğü bir sorun. zencilerin zincirlenmesi, kafataslarından ev yapılması çok eski bir olay değil batı tarihi için. ama bir gün "aha, onlar da insan ya kıııızzz!!" dediler ve yasaları yavaş yavaş düzelttiler, insan oldular.
Muhammed'in de o dönemde getirdiği bu yenilikler, günümüzde tartışılsa da, o zamanlar gık diyemeyen kadını insan yerine koyması, 100 hatuna 40 ev açan zenginlere "3 sınır, ama en iyisi tek eşli olmanız" denmesi, bunlar manyak şeyler. başka noktaları da var, günde beş defa ibadet öncesi temizlenme alışkanlığı gibi... yıkanmak o dönem asillerin işiydi malum... neyse işte, hasılı bu genel geçer kurallar, o hayattayken çok zor kabullenilse de, öldüğünde daha kolay masaya yatırılıp incelendi.

buna bir de, kız verilip-alınan kabilenin dinine topluca girme olaylarını da eklemek lazım. Muhammed'in birçok evliliği bu nedenle de yapılmıştır. biz hısım olduk diye mahallemizi değiştirmeyiz, o zamanlar hısım isek aynı dinden olmalıyız, kuralı da mevcut. (tabi ilk yıllarda bu sebeple asla kız alınıp verilmemiş, uzun zaman ilk müzlümanlar evlenememişler falan...)

bu tarz evrensel kuralların dine inanılmasında etkisi olduğunu düşünmek gerek. ve bu çok da absürt değil. sonuçta adamın biri çıkıp incili tercüme etti diye çağ kapanıp, çağ açılıyor dünya tarihinde. bir çığ, eğer doğru zamanda meydana geldiyse, söyledikleri başta engellendi ve bu engellerden de güçlenerek çıktıysa, ülkeler yıkacak kadar güçlenir. rönesans, reform, dünyaya hükmeden kiliselerin gücünün pat diye bitmesi falan hep doğru zamanda doğru lafın denmesi yüzünden.

aya. ne yazdım ama.
bi de, ateist değilim. o açıdan baktım sadece. zati, ateistler cevap versin dememişiniz, onlara göre, demişsiniz.
neyse. epey yazdım. yoruldum.


lovemyself
(13.01.20)
Çok uzmanı değilim baştan belirteyim.

Ama bence anlaması Basit aslında. Kuranı okumak ve diğer büyük dinleri genelin biraz üstünde bilmek yeter. Bir de o dönemin Arap halkının yaşamını. Çünkü islam ve kuran diğer dinlere neredeyse aynı temel kalıpları içeriyor. Yani çok ilginç veya olağanüstü bir savla gelmiyor.
Bunun haricinde, sikine çok düşkün arapları, savaş esiri kadınları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz demek muhtemeln o dönemde çoğu kişiyi cezbetmiştir. O dönemde sırf ganimet ve kadın için Müslüman oldum diyen ama aslında inanmayan birçok kişiden/gruplardan tarih kitaplarında bahsedilir.
600 lü yıllarda çölde deve sidiği içen, medeniyetin m si uğramamış kitlelerden bahsediyoruz. Bugün 2020 yılında, ben mehdiyim diyen adama inananlar var. Ya da başka bir sürü örnek. Düşün, 600 yılından bahsediyoruz.

Birde ilk 10 yıl boyunca hz Muhammede sadece 40 civarı kişinin inandığı da anlatılır. Hatta bunu Müslüman tarihçiler vs anlatır. E o 40 kişide ailesi yakın çevresi fln. Bak düşün 10 yıl. Rakamlar hatalı olabilir. Daha sonra ayet gelşyor sanırım. Artık dini yayacaksın diye. Cihat başlıyor yani. Çiçek vererek değil, savaşarak.


mahone
(13.01.20)
Muhammed öldüğünde zaten inanmış çok az müslüman vardı. kendisi daha Arabistana bile egemen olmamıştı. daha o dönemde yarımadanın ne dini ne de siyasi lideriydi. Muhammed'in takipçilerinden çok azı Suriye ve İran'da savaştı. savaşan arapların çoğu da islamı sadece kulaktan duymuş bedevilerdi. bu bedevilerin de maddi çıkar elde etmekten başka umursadıkları bir şey yoktu. vergiler düzenli ödendiği sürece, fethedilen yerlerdeki halkın dini inancı arapları çok az ilgilendiriyordu.

Kendisine ilk inananların en yakın çevresi olması da zaten doğal. ilk, eşi ve akrabaları inanıyor. daha sonra, kan bağının soyluluğu belirleyen en önemli öğe olduğu bir toplumunda, ancak toplumun ezilen, alt kademelerine mensup küçük grupları yanına çekebiliyor. mekke'nin ileri gelenleri de o yüzden onu istemiyorlar. sonra da kendisi yesrib'e sığınıyor vs

son olarak tarihin müslümanına, ateiste, agnostiğe göresi olmaz. tarih biliminin amacı belli. dinler ise kendi tarihlerini öğretirken içinde safsata olmadan, tarih biliminin metodlarına ne kadar bağlı kalabiliyorlar?


In a silent way
(13.01.20)
öyle biri yok. anlatılanların %99.9u tamamen kulaktan dolma yüz ikiyüz beşyüz yıl sonra yazılmış şeyler. tarihi kaynak gösterebilen göstersin.


inekadam
(13.01.20)
Üstte bir arkadaşında dediği gibi önceki dinlere benzer hatta onların harmanı gibi bir din islam. Harmanı olmasının sebebi de (bkz: varaka bin nevfel)


filipis
(13.01.20)
benim görüşüm arapların o dönem hızla yayılan hristiyanlık etkisi altına girmemek için kendi mevcut dinlerini tek tanrılı bir din haline getirerek üstüne bir de uygun senaryo yazdıkları şeklinde.


n62
(14.01.20)
orhan hançerlioğlunun felsefe sözlüğünde net olarak anlatır.


ground
(14.01.20)
(1)

Tavanı nasıl boyarım?

Boya akmayacak şekilde nasıl boyarım?
Boya akmayacak şekilde nasıl boyarım?
horowitz
(08.01.20)
Boyayı çok sulandırma, iyice karıştır, ruloyu komple batırma boyaya, rulonun dış yüzeyini boyaya değdir değdir çevir.

Rulodaki fazla boyayı akıtmayı sağlayan delikli basit bir plastik var, nalburdan onu alırsan çok rahat edersin.

Şu fotodaki mavi plastik;

n11scdn.akamaized.net


John Bloor
(09.01.20)
(8)

Telefonda Ram mi Pil gücü mü?

Birinden taviz vermek gerekiyor bütçe gereği. Sizce hangisi daha önemli?
Birinden taviz vermek gerekiyor bütçe gereği. Sizce hangisi daha önemli?
horowitz
(12.12.19)
hangisinden ne kadar veriyoruz hocam veri ver bize.


bahoho
(12.12.19)
pil gücünden taviz ver. powerbank 100 lira. düşük ram'li telefonla uygulamalar arası geçiş eziyet olacağına powerbanka bağımlı yaşa daha iyi


Tears of Devil
(12.12.19)
www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com


Şunlardan birini almayı düşünüyorum.Xiaomilerde pil gücü iyi meizuda 8gb ram 128 gb hafıza var.


horowitz
(12.12.19)
6gb ram ile 8'in arasındaki farkı günlük kullanımda hissetmezsin ama 500 Mah farkını hissedersin. Meizu Android güncellemesi konusunda problem yaşatan bir üretici. linklere tıklamaya üşendim o yüzden genel bilgi verdim.


Bruce
(12.12.19)
pilden verme.

hızlı telefon şarjı içiyor? ne işine yarayacak?

hızdan ver. 3 gb bile yeterli.

benzinli hızlı araba mı? lpg li araba mı diyorsun? kullanacağım da diyorsun. benzinli arabansu gibi neyse gerisini anlarsın.


baldan kaymak
(12.12.19)
1400 mah pil farkı var


horowitz
(12.12.19)
Daha çok ram daha çok sayıda uygulama ve işlemi önbellekte tutarak tekrar erişilmek istendiğinde daha hızlı açılmasını sağlar. peki sen 8GB ram'i dolduracak ne uygulama kullanıyorsun diye sormak lazım önce. Ben telefonu aktif kullanan biriyim(oyun oynamam) 4GB ram ile hiçbir uygulamanın önbellekten atıldığını ve açtığımda baştan yüklendiğini görmedim daha.


nabrukk
(12.12.19)
ben olsaydım RAM tercih ederdim..
özellikle ANDROID işletim sistemine ne kadar çok RAM verirsen o kadar PERFORMANS elde edersin..

ayrıca günümüzde HIZLI ŞARJ diye bir şey var artık..
powerbank'a gerek yok.. hızlı şarj ile 30dk'da %70 doluluk kolaylıkla mümkün!


strobist
(12.12.19)
(6)

Bu telefon nasıl sizce?

https://www.hepsiburada.com/meizu-16th-128-gb-meizu-turkiye-garantili-p-HBV00000FLHQN?magaza=Hepsiburada8gb ram 128 gb hafıza var. Bu özellikler için en ucuz telefon. Alınır mı sizce?
www.hepsiburada.com

8gb ram 128 gb hafıza var. Bu özellikler için en ucuz telefon. Alınır mı sizce?
horowitz
(09.12.19)
yutuptan kamera ve oyun testlerine bakın. oyunu performans için izleyin derim. kağıt üstünde özellikleri iyi olabilir ancak rakamlar yanıltıcı olabilir.


avatar is back
(09.12.19)
Güncelleme desteği iyise alınır


Topalordek
(09.12.19)
Bunu üstüne 300-400 koyabilirsen samsung a70 al bence


mg3929
(09.12.19)
üstüne para koyamıyorsan redmi note 8 pro bakabilirsin. ekranın ips olması ve 64 mpx kameranın tatmin edici olmamasından dolayı soğudum vazgeçtim. sen sorun etmeyecen al derim


avatar is back
(09.12.19)
Meizu iyidir, alınır. Çin'de popüler bir telefondur.


prole
(09.12.19)
meizu mu vay aykadaşlay


tiarwain
(10.12.19)
(2)

Whatsapp kulanılabilecek en ucuz telefon

Hangisidir?
Hangisidir?
horowitz
(05.12.19)
Sıfır mı?


Tochinoshin
(05.12.19)
Vestel Venus Go


John Bloor
(06.12.19)
(2)

Google'da ilk sayfada olmak

Nasıl bir seo çalışmasıyla olabilir? Kesin sonuç elde etmek mümkün mü?
Nasıl bir seo çalışmasıyla olabilir? Kesin sonuç elde etmek mümkün mü?
horowitz
(05.12.19)
sektorden sektore ve rakiplere gore değişir. kaliteli icerik üretirseniz çok zor olmadigini düşünüyorum


fikir iscisi65
(05.12.19)
Ücretsiz yardımcı olurum.
Çok zor birşey değil.
Website adresinizi mesaj atın. Elimden geldiğince yardımcı olayım.
En azından bir tane yazınızı ilk sayfada görmüş olursunuz.


(9)

Kaloriferleri yakmaya başladınız mı?

Soru başlıkta.
Soru başlıkta.
horowitz
(25.11.19)
hayır. camları kapatmaya bile başlamadım henüz.


hayır. istanbul.


tabirimekruh
(25.11.19)
Hayır. Hatta hafif ciseleyen yağmurun tadini çıkarıyorum eve girmiyorum biralaya biralaya yürüyorum, kokoreccinin önündeyim, biram bitsin kokoreç gömeceğim, kokorecten sonra nöbetçi tekele uğrayıp son biramla eve gireceğim pencereyi açacağım ve odaya dolan temiz ve taze havayı içime çekerken bi podcast açıp uykuya dalacağım.


Biz bugün yaktık ama ben diğer insanlara göre ekstra usuyen bir insanım.


fraise
(25.11.19)
evet istanbul.
geçenlerde yakmıştık şuan kapalı ama.


debian
(25.11.19)
evet kasim basindan beri yaniyor. merkezi sistem - istanbul


in vino veritas
(26.11.19)
ankarada 3 haftadır yakıyorum ben


hayır, camlar bile açık duruyor +1. istanbul


Dün yakmaya başladım. Ama benim ev de dışardan bile soğuk o yüzden evden kara kış var gibi giyinip dışarı çıkınca şaşırıyorum. İstanbul


olutaklidi
(26.11.19)
(4)

Yeni alınacak bir telefonun Ram'ı minimum kaç olmalı?

4-5 sene idare etmesi için android bir telefonun ram'i kaç olmalı?
4-5 sene idare etmesi için android bir telefonun ram'i kaç olmalı?
horowitz
(20.11.19)
androidse 6


jelly bear
(20.11.19)
Bütçeniz hakikaten kritik seviyedeyse 4, orta halliyse 6 olmalı. Ki zaten su ara 2000tllik telefonlarda bile 6gb ram standart oldu.


6 standart oldu bile en az 6 olnalı ama 3 sene anca götürür. Ramin hepsini kullanmıyor ama önbellek gibi sisyemsel kullandığı için ne kadar fazla o kadar hızlı.


bahoho
(20.11.19)
(6)

Bitcoin ile ödeme almak

Freelance bir iş yapıyoruz diyelim çevirmenlik gibi. Ödemeleri düzenli olarak bitcoin ile hangi platformdan alabiliriz?
Freelance bir iş yapıyoruz diyelim çevirmenlik gibi.

Ödemeleri düzenli olarak bitcoin ile hangi platformdan alabiliriz?
horowitz
(19.11.19)
Herhangi bir borsa olur. Türkiye'de olsun dersen paribu var ben bunu kullanıyorum. btc türk var.Sadece cüzdan hizmeti sunan siteler de var. Burada var mı bilmiyorum ama benim www.blockchain.com 'da bir cüzdanım var mesela.


Godless
(19.11.19)
karşı taraf bitcoin yoksa normal para ile bitcoin cinsinden ödeme yapabilir mi?


horowitz
(19.11.19)
Yapamaz hayır. Bitcoini olmalı ve o da bir cüzdan veya borsa hesabı kullanıyor olmalı. Önce bitcoin edinmeli ve bunu sana transfer etmeli. Bildiğim kadarıyla böyle.


Godless
(19.11.19)
ethereum ile almayı tercih etseniz daha iyi. Transferi daha ucuz, daha hızlı. Yine btcturk, paribu vb. yere çekip TL'ye satabilirsiniz.

Ayrıca btc cüzdanı (borsalar harici) tutmak daha zor bence. Myetherwallet veya Mycrypto üzerinden bi ethereum cüzdanı açıp kullanmak daha kolay.

not olarak: evet karşı taraf da bir borsadan bitcoin-ethereum vb. size ne gönderecekse onu edinmeli.


nhk ni youkosu
(19.11.19)
hocam
is tutarına göre
ciddi iş yapılan yerlerde bitcoin kullanılmıyor teklif dahi etmeyin
enpara vs. ölücü bir bankadan
usd - eur hesabı acın
invoice gönderip havale isteyin
yurtdısına is yaptiginizi dusunerek yazdım bir kac arkadasa yardım etmistim


kingcyrax
(19.11.19)
usdt olarak da ödeme alabilirsiniz bu durumda alcağınız ücret dolar ile fixlenmiş olur yalnız transfer ücreti yüksek btc ye göre.aynı şekilde btc üyeliği açtığınız herhangi bir sitede üyelik açıp usdt olarak alabilirsiniz böylece olası kur kaybından kurtulursunuz.

şahsen kullandığım ve uzun süredir ciddi para transferi yaptıklarım

btcturk
koinim

ayrıca papara üyeliği açıp mesai saatleri dışında da her tranferi bu sitelere bağlı olarak yapabilirsiniz


othervoices
(19.11.19)
(3)

Amazon.com'dan saat alsam vergi öder miyim?

50 dolarlık bir saat için aliexpress alışveri gibi vergi ödenilir mi?
50 dolarlık bir saat için aliexpress alışveri gibi vergi ödenilir mi?
horowitz
(19.11.19)
evet. aliexpress vergisi değil bu vergi "gümrükten geçen her şey için" vergi.


kablelvuku
(19.11.19)
evet gümrük vergisini de ekliyor kargo ücretiyle birlikte


sir gawain
(19.11.19)
evet yurtdisi alisverislerde artik her turlu vergisini oduyorsunuz. amazon'un iyi yani sizin yerinize vergiyi aliyor ve oduyor, eksik olursa kendi tamamliyor fazla olursa size iade ediyor... saati sepete ekleyip odeme ekranina gelince, vergiler dahil toplam tutari gorebilirsiniz


sweetoffice
(19.11.19)
(3)

Kitabı kargoya verirken nasıl paketlemeli?

zarar görmemesi için nasıl paketlemek gerekir?
zarar görmemesi için nasıl paketlemek gerekir?
horowitz
(11.11.19)
Önce baloncuklu naylona sarabilirsin.


angelus
(11.11.19)
internetten alınca genelde kitabı bir karton ile sarıyorlar. ilkokulda cilt yapılırdı ya, onun gibi. o tarz bir şey yapabilirsin.
varsa baloncuklu naylon +1


bu kutuya koyup balonucklu poşete sararsan bir şey olmaz.

www.kolici.com


babilbaligi
(11.11.19)
(6)

Elektrik mi doğalgaz mı pahalı?

Elektrik sobasıyla ısınmak daha mı ucuza gelir?
Elektrik sobasıyla ısınmak daha mı ucuza gelir?
horowitz
(31.10.19)
elektrik. elektrik de dogalgazdan uretiliyor.


turbo sadık
(31.10.19)
elektrik sobası hem düzgün ısıtmaz, hem fena pahalıya patlar...


alicandan
(31.10.19)
infrared alma kapatınca oda soğuyor. fanlı ısıtıcılar ve yağlı radyatörler iyi. Eğer tek odada ısınacaksan ve gündüzleri işteysen elektrik daha ucuza gelir toplam maliyet olarak. birim fiyat olarak hangisi ucuz bilmiyorum.


Bunu kendin test edebilirsin aslinda. Kullandigin sobanin kac watt oldugu belli, elektrigin birim fiyati belli. Dogalgazi da belirli bir periyotta calistirip periyot basinda ve sonunda sayaci okuyacaksin. Onun da birim fiyati belli ayni sekilde.
Bu sekilde net hasbini yapabilirsin.
Benim calistigim ofiste kalorifer var ama kombiyi kapatip elektrik sobasi yakinca daha ucuza geliyor.


Bu tur konulari ona buna sormaktansa oturup hesaplayin, net cevap alin.


stavro
(31.10.19)
hem elektrik pahalı
hem elektrikle ısınmak verimsiz.


basond
(31.10.19)
Elektrikli ısıtıcılar çok yüksek akım çekiyor ve tek bir yöne doğru ısı yayıyor kapandığı anda ortam aniden soğumaya başlıyor. Doğalgazda sistem yavaş yavaş ısınıyor ortamı ısıtırken sıcak su borulardan geçerken boruların geçtiği yerleri de ısıtıyor ısıyı daha homojen şekilde dağıtıyor ortama duvarlar da ısınıyor ve sistemi kapatsan da saatlerce ısısını muhafaza ediyor.


solo
(31.10.19)
(1)

Veri bilimi alanında çalışmak

Sosyal bilimler çıkışlı biri için istatistik yüksek lisansı ya da doktorasıyla mümkün müdür?
Sosyal bilimler çıkışlı biri için istatistik yüksek lisansı ya da doktorasıyla mümkün müdür?
horowitz
(26.10.19)
matematik alt yapısı + udemy coursera dan bol ders uygulamayla mümkün iyi de olur


yeahbutso
(26.10.19)
(1)

Spss'te yapılan her analiz R programlama dilinde yapılabilir mi?

T testi, anova vb. analizleri R'de yapabiliyor muyuz?
T testi, anova vb. analizleri R'de yapabiliyor muyuz?
horowitz
(25.10.19)
evet hatta daha fazlası mümkün


inekadam
(26.10.19)
(13)

Kamuda çalışanlar için yüksek lisans izni oluyor mu?

2-3 gün işe gitmeyen var. Bu insanların maaşı halktan alınan vergilerle ödeniyor. Resmi izin var mı derslere gitmek için? varsa sizce etik mi?
2-3 gün işe gitmeyen var. Bu insanların maaşı halktan alınan vergilerle ödeniyor. Resmi izin var mı derslere gitmek için? varsa sizce etik mi?
horowitz
(17.09.19)
benim staj yaptığım kurumda yoktu. yıllık izinlerinden yiyorlardı. bence olmalı ama 2. öğretim yl için, en azından 1 saat erken çıkma hakları olmalı. emin ol o adamın yaptığı yl ofiste 1-2 saat boş boş oturmasından daha faydalı ülkeye.


Özel sektör için sormuyorum. O kişinin maaşını ödeyen şirkettir.


horowitz
(17.09.19)
Yok. Öğretmen arkadasim rapor alıyordu ders günlerinde (branş PDR). Eskiden vardı sonradan kaldırıldı diye biliyorum eğitim hakkı olayını kamuda


westblack
(17.09.19)
memurum. olmamalı. eğitim hakkı engellenemediği için veriyor galiba izin bazı kurumlar. ben nöbetli çalıştığım için ilgilendirmiyor beni gündüzleri boşum ama etik bulmuyorum yine de. başka şekilde çözsün yüksek lisansını. gelsin boş boş otursun işi yoksa da. şu haliyle bile suistimal ediyorlar hakları. yok rapor yok mazeret izni yok refakatçi izni.


glamdr1ng
(17.09.19)
özel sektör değil kamu istirakiydi staj yaptıgım yer. memurlar da kpss ile giren calisanlardi. maaslarini da devlet veriyordu.


etik açıdan bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Çoğu insan akademik kariyer değil branşlaşma vs sebeplerle yüksek lisans yapıyor. Onu da yapabilme hakları olmalı.


radio raheem
(17.09.19)
Araştırma görevlisi iseniz bir ya da iki gün veriliyor duruma göre, araştırma görevlisinin lisansüstü eğitim yapması mecburi ve çalıştığı kurum bunu sağlamıyorsa mecburen başka kuruma gitmesi gerekiyor. Tek güne bir şey denmiyor ama iki günse- en azından benim çalıştığım kurumda- cumartesi günlerine iş yığılıyor, normalde haftasonu yapılmayan sınavları, ödev toplamayı vs haftasonu yapıp sizi çağırıyorlar.
Öğretmenseniz iki yarım gün hakkınız var, ders ücreti verilmiyor izin aldığınız zamanlar için.
Diğer kurumları bilmiyorum.


ludmilla
(17.09.19)
benim eskiden çalıştıgım kurum (üst kurul) haftada iki yarım gün veriyordu. o sayede ben yuksek lisans yaptım.
ancak şuan çalıştığım kurumda (bakanlık) işler bulundugun daireye göre değişiklik gösteriyor. Amir insiyatifi önemli.


omonia
(17.09.19)
amirin inisiyatifi önemli +1
düzcede memur arkadaşım lisans okuyup derslerine gidebiliyorken antalyada mesai arkadaşlarım izin alıp vize-finallere zor gidiyor.
yasal kısmı nedir ne değildir bilgim yok, eyyorlamam bu kadar.


arkadaşım ankarada memur. konyada örgün lisansa başladı. haftanın bikaç günü işe gitmiyor. yönetim de izin veriyormuş.


9kuyruklukedi
(17.09.19)
Bu işte bile adamcılık var.


Lisansta bile oluyor. Biraz amirine bağlı.


asgari ücrete insanlık dışı çalışanları görünce memuriyete işe gitmemek büyük lüks gibi geliyor. İnanılmaz bir israf


horowitz
(17.09.19)
(13)

Chp'nin belediyeleri aldığı yerlerde bir farklılık hissediyor musunuz?

Oturduğum semtte esnaf daha geç saate kadar açık. İnsanlar da gece daha fazla dışarıda. Bana mı öyle geliyor yoksa gerçekten farklılık var mı?
Oturduğum semtte esnaf daha geç saate kadar açık. İnsanlar da gece daha fazla dışarıda.

Bana mı öyle geliyor yoksa gerçekten farklılık var mı?
horowitz
(23.08.19)
Kafadan Ankara, komple.


tangoalfa
(23.08.19)
ankara çok değişti


Kadrolaşma başladı bizim mahallede ne kadar chp gençlik kollarından adam varsa hepsi işi bırakıp belediye geçti


goodman
(24.08.19)
Ankara, Çankaya belediyesine bağlı semtimde bulunan zabıta müdürü ve komiserinin beni ofisinden kovmasıyla adamcılığın partisi olmadığını kendim tecrübe etmiş oldum. Bir gürültü şikayetim vardı. Şikayetçim ve şikayetimle ilgilenen kişi arkadaş çıktı. Dilekçelerimin bir kopyasını vermiş herhalde adam sağlık sorunuma kadar her şeyi biliyor. Belediye başkanı halk kendisine ualşsın diye bir sayfa açmış, direkt kendisine durumu anlattım. Cevap yok.

Az önce de gazetede belediyenin anket sonucunu okudum. Kadınlar daha çok yeşil alan istiyormuş. Kim kullanıyor parkları? Kimse. Kim teşvik ediyor? Yine kimse ama istiyorlar. Yapılıyor.

Bu arada ben de ne yazık ki oyumu bir şeyler değişir diye bunlara vermiştim.


banacevaplazım
(24.08.19)
abi ankara da bariz olarak ne değişti anlatsanıza. ankara yazmışsınız ya ısrarla o yüzden soruyorum. belediye değişince ankara nin leş insanları da değişti de benim mi haberim yok? Ankara nin muhafazakar insanı burda olduğu sürece bu şehri ataturk bile kurtaramaz.


mehmed resad
(24.08.19)
istanbulda hicbirsey degismedi.bu kadar kisa surede degisiklik olmaz zaten. su an adam kovmak, yenilerini ise almakla geciyor her yerde. hepsi ayni seyin laciverti sonucta. kimse babasinin hayrina yada millete hizmet icin o makamlari istemiyor.


mayeskuel
(24.08.19)
aydın belediyesi 3 dönemdir hanımefendide ancak her şey reklam olmuş. göstermeik çalışıyorlar ve çözüm mözüm hiç bir şey yok. adamcılık hep vardı gene var. hangi parti olursa olsun o hep olacak.


mikahakkinen
(24.08.19)
@mehmed resad ankaranın leş insanlarını öldürelim mi?belediye başkanlığı kirli ve karanlık insanları öldürmek ve ortadan kaldırmakla yükümlü mü?

yani sana göre adalet muhafazakarların imhası mı?


akp kadrolarına chp'liler geçiyor.

liyakat vs.hak getire.

hizmet olarak bir şey göremedim henüz.


drako
(24.08.19)
chp'nin kaybettiği ilçelerden birinde yaşıyorum. rezil oldu her şey. lağım patladı örneğin, 40 gündür rögardan 2 karış yüksekliğe su fışkırıyor gelen ekip bizim işimiz değil bakın başınızın çaresine deyip gidiyor :) 40 gündür mahalle lağım kokuyor :)


Tears of Devil
(24.08.19)
Ankara Keçiören de oturuyorum , yemin ediyorum kullandığım arabaya aciyorum, yol namına değişen birsey yok genel manada değişen birsey göremedim bütün partiler aynı pisliğin farklı rengi.


m orak
(24.08.19)
zarfı attım, sokağa çıktım ayy birdenbire parklar açılmış, yerler tertemiz, yeni bi tiyatro binası yapmışlar, londradan globe turneye gelmiş oyuna, dedim ne çabuk bekleseydiniz oylar sayılsaydı.


jimjim
(24.08.19)
(5)

windows 95'le internete girilebilir mi?

windows 95 bir bilgisayarımız var. günümüz internet sitelerini açar mı bu pc?
windows 95 bir bilgisayarımız var. günümüz internet sitelerini açar mı bu pc?
horowitz
(20.08.19)
hayır


internete girebilir tabiiki, text tabanlı birşeyler yaparsın. da günümüz internet sitelerinin kullandığı teknolojileri desteklemez. haliyle yapabileceğin şeyler çok sınırlı


HasanK
(20.08.19)
girebilirsin ama güncel teknolojileri destekleyen tarayıcı bulamazsın. Haliyle neredeyse bütün siteler yarım yamalak görünür.

www.youtube.com


kimlanbu
(21.08.19)
Bir çok site problemli görüntülenir +1

Ama o bilgisayarı değerlendirmek istiyorsanız kolay arayüzü olan bir linux dağıtımı yükleyebilirsiniz.

Ubuntu olabilir mesela, içeriğinde firefox da hazır gömülü geliyor. Rahat rahat girersiniz.


John Bloor
(21.08.19)
ubuntu katiyen olmaz, ubuntu hiç de hafif bir linux dağıtımı değil, windows 7'den bile fazla kaynak ve işlem gücü harcıyor.


belki de
(21.08.19)
(9)

Uzun süre tek yaşayan biri ev arkadaşıyla kalsa ne gibi zorluklar yaşar?

Bayadır tek yaşıyorum. Ev arkadaşı işine girsem mi girmesem mi bilmiyorum. Özel hayat kısıtlanacak falan. Başka ne zorluklar olabilir?
Bayadır tek yaşıyorum. Ev arkadaşı işine girsem mi girmesem mi bilmiyorum. Özel hayat kısıtlanacak falan. Başka ne zorluklar olabilir?
horowitz
(19.08.19)
tanıdık bile olsa gece yatmaya gelen misafir fazla geliyor. yabancı birinin kalması daha korkunç geldi kulağa.


sutlu nescafe
(19.08.19)
1)temizlik. Herkesin "temiz" anlayışı farklı. Bazıları temiz deyip klozeti pis bırakacak falan.

2)misafir. önceden sadece senin misafirin vardı.Artık uyumak için diğer misafirin gitmesini de beklemen gerekebiliyor. Bazen oldukça fazla da gürültü yapacaklar.

3)tek kalmaya alışmışlık.


buzdolabindaki yiyecegini yiyebilir senden izinsiz.

tuvaleti yeterince temizlemeyebilir.

saclari kuvetin deligini tikayabilir.

internetten torrent indirip senin icin baglantiyi yavaslatabilir (bu hala oluyor mu bilmiyorum).

Sigara icebilir.

Gurultulu muzik dinleyebilir.

Sabah ayni saatte banyoyu mesgul edebilir.


hot potato
(19.08.19)
Ortak alanın temizliği, düzeni, kira ve fatura ödemede aksamalar, iş bölümü yapılan bir şey varsa onun yerine gelmemesi vs.


Ufuk
(19.08.19)
- Ev arkadaşı işine girsem mi girmesem mi bilmiyorum
+ girme.


rm
(19.08.19)
kirayi ve eve yaptiginiz borclari sana takip kacacak. hic girme o islere. ben girdim basimi yaktim. hic tavsiye etmiyorum.


in vino veritas
(19.08.19)
Maddi olarak zor durumda degilsen, ev arkadasi alman şart degilse bence bulasma. Temizlik ve misafir cok buyuk sorun oluyordu bizim evde. Benimki biraz uç örnek olmakla birlikte ev arkadasim surekli eve tinderdan buldugu birilerini getiriyordu ondan once de uzun sureli sevgilisi vardi haftada 5gun bizdeydi. Birlikte yasiyor gibiydik. Durumdan cok rahatsizdim. Uyarilarima ragmen bildigini okuyordu. Bikac ayda bir de idrar yollari enfeksiyonu mantar bilmem ne gibi bulasici hastaliklar kapiyordu. Ayni tuvaleti banyoyu kullanirken bile oncesinde tekrar tekrar temizlemek zorunda kaliyodum. Kabus gibiydi acikcasi benim icin. 1 sene katlandim sonra elime gecen ilk imkanla kaçtım.


hindistan cevizi
(19.08.19)
Kesinlikle çok çok mecbur kalmadıysan bulaşma. Ben yeri geliyor o hafta temizlik yapmıyorum, yeri geliyor 3 gün bulaşk yıkamıyorum, birini alsam bunları düzenli yapmak zorunda kalıcam, arkadaşlarım evime rahatça gelip gidebiliyor, biri olursa o rahatsız olmasın diye bunları kısıtlamk zorunda kalıcam, banyomu bir başkasıyla paylaşmak zorunda kalıcam (temiz olup olmayacağı muallakta), akşam eve gelip duşa girmeyi hayal ederken bi bakıcam başkası duşta. Saçma sapan şeyler. Hiç gerek yok.


turuncu tonlarda
(19.08.19)
Hırsız çıkabilir.


(10)

İzmir sıkıcı ve iş imkanı az bir şehir değil mi?

Sosyal aktivite ve gezilecek yerler kısıtlıÖzel sektör yok. Sadece kamu imkanı varBu koşullar altında neden herkes izmir şöyle güzel böyle güzel deyip duruyor?
Sosyal aktivite ve gezilecek yerler kısıtlı

Özel sektör yok. Sadece kamu imkanı var

Bu koşullar altında neden herkes izmir şöyle güzel böyle güzel deyip duruyor?
horowitz
(18.08.19)
İş güç konusunda çok kötü. İşverenler de bu durumu kullanıyor artık, maaş skalasını çok düşük tutuyorlar. Uzaktan bakınca harika bir şehir ama yaşamaya karar verip ciddi detaylara girince gerçek tablo ile karşılaşıyor insan


Çesme,foca,Seferihisara,Urla gibi yerlere yakın olması daha cazip kılıyor daha çok. Bunlar haricinde tam da bahsettiğin gibi. İstanbul'a göre yaşam bir tık ucuz ama kiralar çok uçtu son zamanda.


ırene adler
(18.08.19)
İnsanı güzeldi. Nüfus patlaması yaşadı ve rezil durumda.


bahoho
(18.08.19)
sosyal aktivite ve gezilecek yerler konusunda katılmıyorum. tonla yer var gezecek. aşırı sosyal bir şehir hatta.

özel sektör bok gibi. iş çok az. üniversiteden mezun olunca izmirde çalışırım hayalinde olmasın kimse.

izmir çok abartılıyor. güzel bir yer evet ama işin görünmeyen kısımları da var. kimse bunları dile getirmiyor.


false pretension
(18.08.19)
Evet, izmirde yasamazdim. İstanbul kalabaligina trafigine raziyim.


stavro
(18.08.19)
Bence de İzmir aşırı sıkıcı, iş yok, sosyal aktivite az, pislik içinde. Lütfen "gelmeyin" artık :D


superfluid
(18.08.19)
3 aydır işsiz birisi olarak iş konusuna katılıyorum ama sıkıcı demek için las vegas'tan falan gelmiş olmak lazım galiba.
İzmirde belli başlı firmalar haricinde adam akıllı maaşla iş bulmak zor.


ismira007
(18.08.19)
izmir şu an türkiyede trafiği en kötü şehir. eski kalite kalmadı. yoğun göç aldığı için suç oranı yüksek. istanbulda ankarada seçkin semtler kendini ayırmışken izmir bunu tam başaramadı. seçkin semtler var ama ara ara riskli bölgeleri var. etkinlik anlamında sıkıcı ve kötü değil buna katılmıyorum izmirde sıkıcıysa yozgata git.


mikahakkinen
(18.08.19)
iş imkanları kötü , yaşamak için harika.

30 yıllık izmir'li.


İşiniz varsa çok rahat bir hayatınız oluyor, bu tartışılmaz bile. Yoksa tabii ki de sıkıntı.


awareim
(19.08.19)
(2)

İkiz kardeşi olan var mı?

Özellikle tek yumurta ikizi.
Özellikle tek yumurta ikizi.
horowitz
(09.08.19)
Benim var.


Cift yumurta da olursa bende var


sonyablade
(10.08.19)
(11)

90'lı yıllardaki ekonomik rahatlık artık neden yok?

Bazı gıda ve kişisel bakım ürünleri çok pahalı. 90'larda bu kadar yokluk hali yoktu. Eskiye göre değişen nedir de bu kadar oldu?
Bazı gıda ve kişisel bakım ürünleri çok pahalı. 90'larda bu kadar yokluk hali yoktu.

Eskiye göre değişen nedir de bu kadar oldu?
horowitz
(04.08.19)
maaş az, ürünler pahalı.
enflasyon, kriz, dolar.


tinky winky
(04.08.19)
Dolar şu an geçen yıla göre 2 lira düşük. Ama zamlar devam ediyor.


horowitz
(04.08.19)
7 lira olduğu dönemi diyorsanız çok kısa süreliydi o. 4 ağustos 2017(2 yıl öncesi) dolar 3.53'tü. şu an 5.56 www.ntv.com.tr
%56lık bir artış bu. üstüne vergiler de arttı. her şeye zam geldi hem vergiler hem dolar yüzünden. maaşlara gelen zamsa enflasyona göre düşük. haliyle alım gücü diye bir şey kalmadı.


tinky winky
(04.08.19)
1999 asgari ücret 93.600.000₺
1999'da;
1 paket makarna 175.000 534 paket
Ekmek 90.000 1040 adet
Kıyma 3.000.000 31kg
Kuru fasulye 850.000 110kg
Yumurta 46.500 2012 adet
Benzin 553.300 169 litre

2019 asgari ücret 2020₺
Şu an;
1 paket makarna 1,6 1262 paket
Ekmek 1,5 1346 adet
Kıyma 32 63kg
Kuru fasulye 10 202kg
Yumurta 0,75 2693 adet
Benzin 6,93 291 litre

Market fiyatlarını migros sanalmarket'ten aldım. Elinizde başka veri varsa tartışalım ama 1990'lardaki alım gücünün şu andan daha yüksek olduğunu söyleyince gerçekten abes kaçıyor. 10 sene öncesine kıyaslarsak haklısınız epey düştü ama yine de çoğu alanda alım gücü daha yüksek.


sys coyg
(04.08.19)
Mobilde olduğum için editleyemiyorum ancak 1994'teki ortalama asgari ücret ile ortalama dolar kurunu hesaplayınca 1 maaş 111 dolar çıkıyor. Kıyası bu seneyle değil doların en yüksek olduğu sene olan 2018'le yapınca, hem de ortalama kur değil doların rekor kırdığı 6,89 değerini alınca bile maaş 232 dolara denk geliyor. (2019 için 359 dolar)


sys coyg
(04.08.19)
Dalga geciyorsun sanirim. 90larda durum simdikinden com daha kotuydu. Her gun devaluasyon hiperenflasyona yakin enflasyon vs


hot potato
(04.08.19)
Yukarıdaki hesap yapan arkadaşlar bazı şeyleri gözardı etmişler.

90’larda yediğimiz içtiğimiz şeyler doğala bugünkünden çok daha yakındı. Ayrıca ekmeğin gramajı bugün 200 ken o zamanlar bunun iki katıydı. En azından ekmeğin 350 gram olduğu yılları ben hatırlıyorum.

O zaman şöyle bir karşılaştırma yapsanız daha iyi olur. Bugün marketlerde pazarlarda satılan israil tohumu olmayan yerli domates, organik meyve sebze ne kadar?

Ve elbette aileler değişti, üretimle nüfus arasındaki dengesizlik arttı. İki yıl arasındaki nüfus artışı ve bağımlı nüfus oranına bakın.

Sonra o zamanki emeklilerin kıdem tazminatlarıyla ev alınıyordu. Ev fiyatlarıyla kıdem tazminatlarını karşılaştırın.

Hem nitelik hem de nicelik bakımından şüphesiz alım gücü düşmüştür.

O gün içtiğim sütle yediğim peynir sucuk bugünkünden çok daha kaliteliydi marketlerde. Koka kola bile amerikada üretilene daha çok benziyordu tad olarak. Yalnız mcdonalds ve pizza hut gibi fastfood o zaman lükstü. Ama pizza hut lezzetliydi de.

Neyse diyeceğim nitelik çok önemlidir. Sahte balın kilosu 10 lira.


marsargo
(04.08.19)
Alım gücü değilde, insanların bankalara olan borçlanmasına bak, 90 larda ne kadar şimdi ne kadar.
Millet eline geçen parayı borca gömdüğü veya hacizlik vs olup elinden mecbur çıkardığı için diğer kaynaklara harcayacak parası kalmıyor.


birbilsem
(05.08.19)
1999 da asgari ücretli 10 adet çeyrek altın alabiliyordu maaşıyla. Şimdi 5 tane alabilir. Yarı yarıya fakirleştik kardeş.


goodman
(05.08.19)
1. 90'larda yokluk hali yoktu diyorsun. iphone taksidi yoktu, ipad, bilgisayar, spor salonu üyeliği, her hafta gidilen manikür, kuru temizleme, botox, ithal ayakkabılar, takımlar, parfümler, tatiller, seyahatler, okul taksitleri...

bunların çoğu ortalama bir vatandaş için yoktu, vardı da yoktu değil, ya gerçekten olmayan bir şeydi ya da ulaşılamıyordu, her yerde bulunamıyordu, internet yoktu, instagram yoktu, düşünemiyordu bile, onun için kafası rahattı.

2. insanların en büyük ödeme kalemleri, hayatları boyunca edinebilecekleri en büyük varlıklar, ev, araba, yat, motor, yazlık vs.

şimdi asıl bu ikinci grup sorgulanabilir. diyelim ki eski standartlarda, 90'larda yaşıyorsun bugünkü kazancınla, tüm bu masrafların olmadığı bir durumda bile, zorlanmadan ne bir ev alabilirsin, ne bir yazlık, ne araba.

90'ları geçtim, daha 2000'lerin başında bile evler, arabalar, yazlıklar çok rahat alınabiliyordu. 90'larda gazete kuponuyla araba alınıyordu. emekli tazminatıyla birden fazla ev alınıyordu.


Jesus Christ
(05.08.19)
(4)

Tencere içindeki yağ lekelerini nasıl yok ederim?

Ciğer kavurduğum tencerede yağ lekeleri var. Siyah ve çıkmayan lekeler. Bu lekeler için ne yapılabilir?
Ciğer kavurduğum tencerede yağ lekeleri var. Siyah ve çıkmayan lekeler. Bu lekeler için ne yapılabilir?
horowitz
(21.07.19)
celikse tel ile, teflon ise karbonat bekletip tahta spatula ile kazimak.


tipota
(21.07.19)
Yağ sökücü sıkıp bir süre bekletin sonra süngerin yeşil kısmı ya da telle temizleyin, gerekirse işlemi tekrarlayın


cif + tel


SiyamkedisiZorro
(22.07.19)
başma hiç gelmedi ama ben olsam yağ sökücü döküp biraz beklettikten sonra
kaynar su + bulaşık deterjanıyla ocakta biraz kaynatırdım


yanginmerdiveni
(22.07.19)
(3)

Sessiz çalışan buzdolabı var mı?

İstiyorum ki hiç ses çıkmasın. Böyle bir buzdolabı var mı?
İstiyorum ki hiç ses çıkmasın. Böyle bir buzdolabı var mı?
horowitz
(20.07.19)
Eskiden vardı anadınmı, süper sessiz ariston.


goodz
(20.07.19)
inverter motorlu olsun.


alperz
(21.07.19)
(6)

Aliexpress siparişlerinde ne kadar vergi ödüyoruz?

Son zamanlarda alışveriş yapanlar ne kadar vergi ödediniz?
Son zamanlarda alışveriş yapanlar ne kadar vergi ödediniz?
horowitz
(19.07.19)
150 liraya 25 lira
25 liraya 13.5 lira
6.6 liraya 11 lira
485 liraya 114 lira


5 dolara 11 tl odedim.


funl
(19.07.19)
ürün tutarı * .20 + 5/6 liralık başka bir şey.
genel olarak doğru tespit ediyorlar ürün tutarını öyle pakete 3 dolar yazdırdımı yemiyorlar. gerçi bunu uzun zamandır yemiyorlar da artık etkilenen kişi sayısı çok fazla olduğu için yeni anlıyorlar. facebook aliexpress grupları 4$ yazdırdım 200 liradan hesaplamışlar diye ağlayanlarla dolu.


denek hayatım
(19.07.19)
öff bu vergi böyle ya. aliexpress bitmiş

ürün 37 euro. bir de gümrük vergisi de alırlar mı?


horowitz
(19.07.19)
kıçındaki donu bile alırlar, tutar farketmiyor


7.5 liraya 11 lira ödedim kapıda geçen


CursedChico
(20.07.19)
(6)

Almanca öğretme karşılığında Türkçe öğretebileceğim Alman bulmak

Nasıl bulabilirim? Ben ona Türkçe dersi o da bana Almanca dersi verecek.
Nasıl bulabilirim? Ben ona Türkçe dersi o da bana Almanca dersi verecek.
horowitz
(11.07.19)
bir ihtimal tandem uygulamaları ile ama zor yinede. Türkçe'ye talep az.


reactionic
(11.07.19)
yüz yüze çalışmak istiyorum aslında. (istanbulda)


horowitz
(11.07.19)
yüz yüze konuşmak için facebook'da gruplar var. Kafede buluşup sohbet ediyorlar arada numunelik yabancılar da oluyor.


reactionic
(11.07.19)
Çok zor denk gelir.
Ben internations.org’dan bulmuştum bi tane.
Orada deneyebilrsin şansını.


japon askeri
(11.07.19)
Erasmus ile gelen Alman arkadaş bulabilirsiniz ama bulması biraz zor olabilir.


(1)

İkea jarvjallet vs ikea markus

Hangisi daha rahat? Sırt kısmının yüksek olmasını istiyorum özellikle.
Hangisi daha rahat? Sırt kısmının yüksek olmasını istiyorum özellikle.
horowitz
(07.07.19)
markus daha rahat ama järvfjället daha uzun.


psychosocialll
(07.07.19)
(2)

Spss'te normal dağılım incelemek

Klasik Kolmogorov Simirnov-Shapira Wilkten değil de basıklık çarpıklık değerlerinden incelemek istiyorum. İki grubun puanını karşılaştıracaksam (kadın-erkek gibi) her grup için basıklık çarpıklık mı incelemeliyim yoksa datanın tamamının basıklık çarpıklık değerini incelemek yeterli midir?
Klasik Kolmogorov Simirnov-Shapira Wilkten değil de basıklık çarpıklık değerlerinden incelemek istiyorum.

İki grubun puanını karşılaştıracaksam (kadın-erkek gibi) her grup için basıklık çarpıklık mı incelemeliyim yoksa datanın tamamının basıklık çarpıklık değerini incelemek yeterli midir?
horowitz
(06.07.19)
Basıklık çarpıklık mı bilmiyorum da skewness ve kurtosis e bakılıyor genelde. Normality için direkt veriye değil de residual error 'a bakılması tavsiye ediliyor. Onu nasıl spss' e veri olarak girersin bilmiyorum ama.

Ha bence çok önemli değil anova vs normality violation'ınına gayet robust.


(5)

pantolon sabaha kadar kurur mu?

balkona astım. açık havada. sabaha kadar kurur mu? (sabah 8 e kadar)
balkona astım. açık havada. sabaha kadar kurur mu? (sabah 8 e kadar)
horowitz
(01.07.19)
Her türlü kurur


nuri
(01.07.19)
Kurur


aquarium
(01.07.19)
kurumazsa gel yüzüme tükür. ama asmadan önce iyice çırp, bir askıya düzgünce koy öyle kurut. ütü işi kolay olur.


proteus
(01.07.19)
İyice yayarak asmalısın ve balkonun en dışına asmalısın.


podrostok
(01.07.19)
kumas pantolon kurur. kot pantolonun bel ve diger kalin kisimlari hafif nemli kalir.


tanaka
(02.07.19)
(4)

Yan cebe sığacak cüzdan önerisi

cüzdanı yan cepte taşıyorum. o yüzden küçük bir cüzdan arayışındayım. nasıl bişey alsam rahat olur?
cüzdanı yan cepte taşıyorum. o yüzden küçük bir cüzdan arayışındayım. nasıl bişey alsam rahat olur?
horowitz
(30.06.19)
levi's magazasinda satilan kartlik guzel, ben kullaniyorum kot olanini.


tahtakafa
(30.06.19)
walter wallet'tan almıştım, çok da severek kullanıyorum
walterwallet.com


backstagebug
(30.06.19)
kart boyutunda, ama kartlik gibi degil, banknotu da katlayarak icine koyabilirsin

www.boyner.com.tr

www.boyner.com.tr


exlibris
(30.06.19)
(3)

Kuş sesinden uyuyamamak

Sabah kuşlar çılgınca ötüyor. Kombi bacasına ya da aspitatör borusuna konuyorlar. Bu kuşları evden nasıl uzak tutarım?
Sabah kuşlar çılgınca ötüyor. Kombi bacasına ya da aspitatör borusuna konuyorlar. Bu kuşları evden nasıl uzak tutarım?
horowitz
(25.06.19)
kuş kovucu ses çıkaran aletler var. ya da ikinci seçenek kuşları yönlendirmek. bir yere kuş yemi, ekmek dök. orada takılırlar.


kamile necaset
(25.06.19)
ilgili yerlere cd asın, rüzgarda sallanıp dönerken cafcaflı renginden ve hareketinden kuşlar korkuyor, gelmiyorlar.

veya bacanın üzerine ufak dikenli plakalar var, ondan yapıştırın, camilerde dış sütunların arasındaki yatay direklere koyuyorlar ya hani, güvercinler konup yere-milletin üstüne pislemesin diye, hah onu kastediyorum işte.

bir ara dangalağın teki benzer durumda havalı tüfekle kuşları vuracam gibisinden bir şey yazmıştı, tavsiye istiyordu, tepkiye dayanamayıp duyurusunu silmişti, onun gibi bir düşüncede olmadığınız için gözlerinizden öperim

edit: şunu kastediyorum www.plastikkuskonmaztel.com


yemrem
(25.06.19)
cati katindayim ve malum yavrulama mevsimi. balkona bile cikartmiyor karsi catidaki marti, bir de catiya yavrularlarsa yanariz diye kus kovucu aldik. bizim duyabilecegiiz bir ses degil cikarttigi. bu nedenle henuz bir sorun yasamiyorum. yavrulama bitince sanirim kapatacagim ama. vahsice geliyor bana :/


65 derece
(25.06.19)
(11)

Ekmeği simidi elle veren fırıncı

Uyardım böyle yaptığı için. ne olacak ki zaten elle yapıyoruz diyor. bir insan neden ısrarla elle dokunmak ister yiyeceğe?
Uyardım böyle yaptığı için. ne olacak ki zaten elle yapıyoruz diyor. bir insan neden ısrarla elle dokunmak ister yiyeceğe?
horowitz
(06.06.19)
Mavi ameliyat eldivenlerini tak, ve bozuk parayı eline ver. Mesaji alir.


protrek
(06.06.19)
aman eldivenle veren de çok temiz değil ki, aynı eldivenle para alıyor, sonra simit veriyor :) ama işte psikolojik olarak görünce mutlu oluyoruz.


omonia
(06.06.19)
ben bir daha gitmiyorum. çok da kavga ettim. normal olan şeyi yapınca bizim millet "deli" diye baktığı için artık önce uzaktan seyrediyorum, uymazsa hiç almıyorum. en son elinde eldivenle kafasını kaşıyıp bize pasta koymaya çalışan pastaneci kıza çattım.

bıraksan götü üstünde seke seke avrupa'ya gidecek adamlar oraların gayet insani işleyişlerine "deli zikmiş" diye bakıyor.

hemşireler bile kan alırken eldiven giymiyor. bizim millet arasına bok dolmuş tırnaklarıyla izini bırakma iç güdüsü taşıyor.


bonanza
(06.06.19)
Şefler vs yemek yaparken çıplak elle yapar her zaman. Adam ellerini düzenli olarak güzelce yıkayıp götüyle burnuyla kıçıyla oynamıyorsa devamlı sıkıntı yoktur.


abi eldiven daha pis. adam aynı eldiveni günlerce kullanıyor leş gibi o eldiven. kafasını kaşıyor, taşaklarını düzeltiyor eldiven elinde sonra sana simiti, ekmeği veriyor. elini en azından günde bikaç kez yıkıyor. :/


naksidil
(06.06.19)
Elini temiz sanıyor. Ben bir daha gitmiyorum öyle yerlere anlatamazsın çünkü adama bunu.


playing star again +1

adamın verdiği tepki güzel. elle yapıyoruz, elimde bişey olsa ekmek de zehirli olacak diyor. aslında çıkış noktası güzel. 1846 da keşfedilen olayı tekrar keşfedene kadar böyle devam eder.

alttaki linkte güzel bi anektot var. doğum sonrası ölümlerin sebebini ellerini yıkamadan doğuma giren doktorlar yüzünden olduğunu keşfetmiş bir doktor. haberleri yokmuş çünkü patojen nedir vs.

cahillik.www.npr.org


sttc
(06.06.19)
ekmekleri dokunarak seçen bir halktan ne bekliyorsun?

düzenli olarak elini yıkıyorsa bir şey olmaz diyeceğim de bunların içine de ne koyduğu belli olmaz ki. kafede çalışırken şef hapşurmuştu en son edayanamayıp elinizi yıkayacak mısınız diye sormuştum sinirlenmişti bana amcık hoşafı.


dismainpula
(06.06.19)
Ben tamamen paketli ekmeğe döndüm. Uno muno alıyorum. Hijyen takıntım yoktur ama insanların umursamazlığına ayar oluyorum.

Geçen markette herifin biri burnunu karıştırdı. Ben de arkadan takip ettim. Gitti ekmek aldı. Ekmeği veren elemanın elinde eldiven vardı ama burnunu karıştıran adamın eliyle temas etti.


(s)AINT
(06.06.19)
Evet cahillik dogru burada yazılan herseye katılıyorum fakat biraz fazla mı evhamlıyız? Yani aramızda bir çoğumuz muhakkak tırnak yiyoruzdur(aradan bi kaç kişi yok ben sadece koparıyorum der) şimdi gün boyu bu eller apış arasına kafaya burnun içine göze kulak içine ne biliyim işte temas ettiğin herrr yerrr insanlarla tokalaşma yere düşen kalemi kagıdı alma para verirken Ya da alırken..... yani toparlamak gerekirse ister istemez gün içerisinde tırnak yemeyen arkadaşlar da dahil olmak üzere ellerimiz bir cok yere temas ediyor. O zaman önce kendimizden başlamalıyız diye düşünüyorum. En başta dediğim gibi hijyen konusuna tabi katılıyorum fakat bizlerde cok temiz değiliz bunu da kabul etmemiz gerekiyor


fıytfıyt
(06.06.19)
Playing star; sttc +1


giovanne
(07.06.19)
(3)

Raid® Elektro Likit işe yarıyor mu?

sivrisineklerden uyuyamıyorum. Raid işe yarar mı? Sineklik yaptırmak istemiyorum.
sivrisineklerden uyuyamıyorum. Raid işe yarar mı? Sineklik yaptırmak istemiyorum.
horowitz
(05.06.19)
Yarıyor tabii. Senelerdir kullanıyorum, en iyisi de Raid markasıdır.


aynabugusu
(05.06.19)
Gece uyurken zararı olur mu?


horowitz
(05.06.19)
kopiraytsızı daha etkili raidin.


Techsavvy
(05.06.19)
(7)

Metroda metrobüste çantasını yere koyan ve yere oturan insanlar

Bunlar bana acayip pis geliyor. Sanmıyorum ki yere oturdukları kıyafetlerini yıkıyor olsunlar. Ben mi fazla titizim?
Bunlar bana acayip pis geliyor. Sanmıyorum ki yere oturdukları kıyafetlerini yıkıyor olsunlar. Ben mi fazla titizim?
horowitz
(04.06.19)
Bence de pisler. Simsiyah üstüyle oturup tozu toprağı çekiyolar.

Yer istese veririm çoğuna ama yaşlı değilse vermiyorum


(s)AINT
(04.06.19)
bunlara takılıyosan tutma yerlerine kimler neresini sürüp tutunuyor bir bilsen neler olur o zaman :)


nahtoderfahrung
(04.06.19)
sunu izle bir daha koltuklara da oturmazsin, hatta koltuklar yerden daha kirli olabilir :P

youtu.be


cooperr
(04.06.19)
ben de ozellikle bazi genclerin kahve dukkanlarinda ayaklarinin tabanini (ayakkabisini) koltugun uzerine koyanlara uyuz oluyorum, sirf "bakin ne kadar vurdumduymaz ve rahat bir insanim" gibi gorunmek icin gereksiz rahat oturuyorlar, ayni kisiler herkangi bir restoran ya da kebapcida o sekilde oturmuyor mesela


exlibris
(04.06.19)
Ben de çok takıyorum böyle tiplere. Çantasını yere koyuyor, sonra da götürüp evde halının üzerine, koltuğun, yatağın üzerine koyuyor. Eve pislik taşımaktan başka bir şey değil. Şahsen öyle evladım olsa eve almam.


Bence takıntılı olduğunuz şey titizlik değil başkalarının tercihlerini çok önemsemek. Bırakın kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın sevgili orta dogulu arkadaşlarım.


Dediklerinizi yapanlardanım, bir sıkıntı yaşamadım bunları yaptığım için bugüne kadar. Neden yıkamayayım ki ayrıca kıyafetlerimi onu da anlayamadım. Yürüyen merdivenlerin veya kapıların tutma yerleri gibi elle dokunulan yerlerden pislik ve hastalık ihtimalinin daha fazla olduğunu düşünüyorum.


fotrsapka
(04.06.19)
(2)

Haşlanmış nohutu yemeğe dönüştürme

konserve haşlanmış nohutu nasıl sulu yemek yaparım?
konserve haşlanmış nohutu nasıl sulu yemek yaparım?
horowitz
(03.06.19)
az miktar sıvıyağı kızdır, soğanları küp küp doğra ya da rondodan geçir 1 ortaboy soğan yeterli, sonra soğanı ekle yağın içine 3 5 dakka kavur, yanmayacak ama sonra 1-1.5 kaşık domates salçası ekle yine çevir iki dakka, sonra nohutları ekle ve üzerine su ekle kaynasın, pişince tuzunu atarsın

sıvı yağ yerine kendi yağ tercihini de kullanabilirsin, etli yapacaksan soğan salçadan sonra etleri ekle, etler çevir mühürlensin, suyunu salıp çekmeye başlarken sus eklersin üstüne. eğer et suyu yada tvauk suyu kullanacaksan yine ekleyebilisin. belki bulyon kullanmak istersin bulyonu da su ekledikten sonra elinle ufala içine at. bulyon koyarsan tuz koyma bulyon tuzludur, bona petit.


Fodera
(03.06.19)
Türk mutfağının özeti şudur:

Tencereyi ateşe koy.
Yağı koy.
Küp küp doğranmış soğanı koy.
Salçayı koy.
Eti ya da kıymayı koy.
Ne yemeği yapacaksan onu koy.
Sıcak su koy.
Tuzu, baharatı koy.

Budur.


Mirket
(03.06.19)
(3)

online mizah dergisi nasıl yapabiliriz?

Artık basılı yayınlara ilgi azaldı ayrıca masrafı da var. online mizah dergisi yapılabilir mi?
Artık basılı yayınlara ilgi azaldı ayrıca masrafı da var.

online mizah dergisi yapılabilir mi?
horowitz
(01.06.19)
yapılır


Gelir modeliniz ne olacak?

Reklam gelirleri olabilir.
üyeler karikatürlerini gönderir, telifi siteye bağışlar. Karşılığında gelir üzerinden pay alabilecekleri bir model iş görür.


neymis
(02.06.19)
2010'lar gibi denendi o dediğin zamanın taci kalkavan'ları,bruder martin'leri,sokaktaki madam'ları v.s. ''kara dergi'' pek olmadı.lansmanlar,word to mouth,viral v.s. yürümedi.


natallica
(02.06.19)
(5)

toplu taşıma ile Kozyatağından İzmit'e en hızlı ulaşım

İstanbul kozyatağından izmit'e en pratik nasıl gidilir?
İstanbul kozyatağından izmit'e en pratik nasıl gidilir?
horowitz
(30.05.19)
Kozyatağından marmaray.
Marmayayla gebze
Gebzeden izmite.
Trafik saatine denk gelmiyorsa sakarya otobüsüyle direkt izmit.


filipis
(30.05.19)
Bostancı Marmaray durağı> Gebze

Gebze>İzmit hızlı tren

yapsam ne kadar sürer tahminen?


horowitz
(30.05.19)
Normalde 1.5 saat fakat hızlı tren saatine denk gelmezseniz boş yere beklemek durumunda kalırsınız.
Süre olarak sakarya otobüsleri mantıklı marmaray ve hızlı tren durakları ve hız limiti nedeniyle otobüs 1 saatte gider.


filipis
(30.05.19)
kozyatağı-kartal
kartaldan 200 numaralı izmit otobüsü (her yarım saatte bir kalkıyor 200)


arkheramos
(30.05.19)
kozyatagi'ndan dolmusla kartal koprusune git,


kartal koprusunun dibinden kalkan 200 numara.

veya dolmusla gebze'ye git.
gebze'de gebze-izmit dolmuslari var.

ama 200 numarayi tavsiye ederim. hizli gidiyor.


tabudeviren
(31.05.19)
(1)

Wordtte şu tip referans nasıl veriliyor?

Dipnot kullanmadan şu tip referans nasıl verilir? Kaynakları sayfa altında değil de kaynakça olarak yazmak istiyorumhttps://i.hizliresim.com/JVr4no.png
Dipnot kullanmadan şu tip referans nasıl verilir? Kaynakları sayfa altında değil de kaynakça olarak yazmak istiyorum

i.hizliresim.com
horowitz
(22.05.19)
(9)

S400'le hedefi ıskalama ihtimali yok mu?

O para veriliyor. Hedefi tutmama ihtimali var mı?
O para veriliyor. Hedefi tutmama ihtimali var mı?
horowitz
(21.05.19)
hedefi göremeyip hiç ateşlememe ihtimali bile var.


angelofdeath
(21.05.19)
2 milyar dolarlık anlaşmadan bahsediyoruz. Ne ıskalaması? Uzayda yok ediyor gelen füzeyi.


füzeyi aldın mı iş bitiyor.
ateşlemene bile gerek yok.


prizmatik
(21.05.19)
neden gerek yok?


horowitz
(21.05.19)
ıskalamadan ziyade misal aynı anda 100 tane füze gelirse alayını imha ediyor ama 101 tane gelirse 1 tanesi kurtuluyor.


washe
(21.05.19)
prizmatik "kimse s400 sahibi bir ülkeye füze atmakla uğraşmaz" demek istiyor sanırım.


himmet dayi
(21.05.19)
elbette var. bundan dolayı birden fazla atış yapılabiliyor tek bir füze için.


NightBringer
(21.05.19)
muhatap önemli. 101inci ıskalanır denmiş, yaklaşık doğru diyelim. s400'ü ege ve akdeniz'e koyduğun zaman muhatabın yunanistan. sana 100 füze fırlatacak kapasitede bir ülke mi? hayır. yani dendiği gibi, atmazlar bile.


mehmed resad
(21.05.19)
denk sistemler çok denendi, kolay kolay kaçırmıyor. her hedefe iki füze kitliyor, böylelikle kaçış ihtimalini sıfıra yaklaştırıyor.

bu işler biraz anahtar kilit işleridir. her savunma sistemini aşan daha iyi bir füze mutlaka geliştirilir. fakat bizim çevremizde bu çapta düşman olmadığı için, kafamız rahat.

bu arada ben eşzamanlı takip kapasitesi 80 diye biliyorum, 100 s500 değil miydi?


babilbaligi
(21.05.19)
(10)

Dolandırılan Boğaziçi öğrencisi olayı

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hizira-mat-oldu-41211093Bir insan nasıl bu kadar saf olabilir? Tuhaf bir olay değil mi?
www.hurriyet.com.tr

Bir insan nasıl bu kadar saf olabilir? Tuhaf bir olay değil mi?
horowitz
(12.05.19)
tuhaf değil. boğaziçi öğrencisi de olsa insan, insandır. ben kanmam diyen adamdan korkmak lazım bence. herkes kandırılabilir. kimi polisten savcıdan korkup kanar, kimi bulgar kıza kanar, kimi falcıya, kimi hacı hocaya... örnekler arttırılabilir.


sutlu nescafe
(12.05.19)
haberi o çocuk okusa o da aynı soruyu sorar muhtemelen. dolandırıcıların insanın ağzından girip burnundan çıkması artı karşı tarafın saflığı ve dalgınlığı falan bir araya geldiği zaman @sutlu nescafe'nin de bir kaçını saydığı bir sürü örnek ortaya çıkıyor.


nrmnm
(12.05.19)
Aynı tipler hep karşıma çıkıyor. Önce para ister yok dersen yemek al der falan.. yolda rastladığımız "selamın aleyküm bişey sorabilir miyim" ciler bunlar.


horowitz
(12.05.19)
Bence öngörülebilir bir sonuç. İnsanlara daha çocukluklarından itibaren deneyimledikleri (afedersiniz) boktan dünyadan çok daha iyi dünyanın olduğunu kabul ettirirseniz realiteden kopar. Cin- evliya vs hep o anlatılan hipergerçekliği arar. Fetö tarafından zihni yıkananlar da böyle, "god has a plan for you" diyen evanjelist(ya da neyse) müminler de öyle.
Ha, dindar olmayan kanmaz mı? O da kanar ama başka şeylere; mesela titan saadet zinciri, mesela çiflikbank vs. Onlar hipergerçeklik değil, para ararlar


r evolution
(12.05.19)
Valla boğaziçili olup olmamasından bağımsız olarak tuhaf bence. Hadi diyelim bir kere boşluğuna denk geldi kaptırdın, bunu daha sonradan birçok kez tekrar edip durumdan hiç şüphelenmemek hiç de normal bir durum değil.


Boğaziçi öğrencisi olması onu zeki yapmıyor. EE veya Bilgisayar okusa şaşırırdım.


Elduinnnn
(12.05.19)
Satranc turnuvasi kazandigina gore zeki bir cocuk aslinda ama din ile cinsellik insanlarin kolay kanabildigi konular.


s0phiesw0rld
(12.05.19)
İşin içine para, altın gibi şeyler girdikten sonra durup bir düşünmek için normal bir zekaya sahip olmak yeterli bence. Ne kadar kafası bir şeylerle doldurulmuş, ne kadar din konusunda hassas olursa olsun hiçbir mantıklı tarafı yok bu olayın. Çocuk gerizekalı gibi davranmış.


aquarium
(12.05.19)
Cemaatler ve tarikatlar boşu boşuna çalışmıyor işte. Onların yarısı kadar atatürkçüler! çalışsaydı marsta mangal yapıyor olurduk. Bu kadar çalışmanın sonucunda insanlar bu hale geliyorlar. Normal.


sndy
(12.05.19)
bir dolandırma olayında dolandıran mı daha zekidir, dolandırılan mı? bunun cevabını ver kendi kendine önce sonra boğaziçili mi, canan karatay mı, einstein mi bulursun.


dismainpula
(12.05.19)
(1)

Sabah çıldıran kuşlar

Bıktım bunların sesiyle uyanmaktan. Bir de aspiratöre yuva yapmışlar. Temizledim az önce. Aspiratör borusuna giriyorlar. Deliği kapattım zaten aspiratör kullanmıyorum. Bu kuşları evden nasıl uzak turabilirim. Sabah delirmişçesine ötüyorlar.
Bıktım bunların sesiyle uyanmaktan. Bir de aspiratöre yuva yapmışlar. Temizledim az önce. Aspiratör borusuna giriyorlar. Deliği kapattım zaten aspiratör kullanmıyorum. Bu kuşları evden nasıl uzak turabilirim. Sabah delirmişçesine ötüyorlar.
horowitz
(10.05.19)
Bu da tuhaf bir şey sanırsam, bizim bahçede de varlar her sabah gün ısımaya yakın saksağan sesleriyle uyanıyoruz ciyak ciyak ötüyorlar, öyle cıvıltı falan değil haa bildiğin kendini paraliyorlar.
Ama ben sesi seviyorum yaşadığımı fark ediyorum som sessizlik daha fena değil mi?
O kadar da fena değil gibi. Aspiratörde olması dışında.


(5)

Çok tuvalate çıkmak yanlış beslenme göstergesi midir?

Çoktan kastım günde 2 ve üzeri.
Çoktan kastım günde 2 ve üzeri.
horowitz
(09.05.19)
Bagirsaklarin iyi calismadiginin gostergesidir. Yanlis beslenme bagirsak florasini bozabilir.


tezek
(09.05.19)
günde 3e kadar normal.


bxgx
(09.05.19)
Günde 5 e kadar normal.


yuzo
(09.05.19)
Boktan bir muhabbet ama gerekli.

Günde bir defa muhakkak lazım bundan fazla ihtiyaç oluyorsa miktar ve kıvam belirleyici oluyor. Örneğin çok ve cıvık yapı sorun, kakanın parçalı olması sorun (su içmek lazım o durumda). Yoksa günde 5 sefer yaklaşık 1 karış homojen kaka sağlıklıdır.

Not: Doktor değilim. Doktor bir arkadaşım bizi bu konuda bilgilendirmişti sağ olsun.


SiyamkedisiZorro
(10.05.19)
Günde 7 ye kadar normal.


mikahakkinen
(10.05.19)
(5)

Çabuk acıkma ve enerji düşüklüğü

Sabahları uyanırken zorluk çekiyorum. Gün içinde enerjim düşüyor ve çabuk acıkıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? özellikle sabahları uyanmam zor oluyor. Protein ağırlıklı besleniyorum. Sabah kahvaltımda en az 3 yumurta ve bol peynir olur ama 2 saat içinde acıkma başlıyor.kilo sorunum yok. hatta zayıf
Sabahları uyanırken zorluk çekiyorum. Gün içinde enerjim düşüyor ve çabuk acıkıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? özellikle sabahları uyanmam zor oluyor. Protein ağırlıklı besleniyorum. Sabah kahvaltımda en az 3 yumurta ve bol peynir olur ama 2 saat içinde acıkma başlıyor.

kilo sorunum yok. hatta zayıf denilebilecek kilodayım
horowitz
(06.05.19)
kan değerlerine baktırdın mı?


silver apple
(06.05.19)
Baktırmadım.


horowitz
(06.05.19)
su az içiyor olabilirsin. spor yapmanı tavsiye ederim ayrıca.


d vitamininiza baktırmanızı tavsiye ederim.


reaktif hipolisemi


jimicik
(07.05.19)
(1)

Bu lambanın masaya montajı nasıl oluyor?

Masayı delmek falan gerekir mi?https://m.n11.com/ikea-tertial-akrobat-masa-lambasi-mengeneli-P236373041
Masayı delmek falan gerekir mi?

m.n11.com
horowitz
(05.05.19)
cdn.ikea.com.tr

sayfa 6-7.


inheritance
(05.05.19)
(9)

İkinci yabancı dil olarak neden Almanca ya da Fransızca tercih ediliyor?

Bu iki dilinde konuşulduğu ülke fazla değil. İspanyolca neredeyse güney amerikanın tamamında konuşuluyor. Buna karşılık neden almanca ya da fransızca?
Bu iki dilinde konuşulduğu ülke fazla değil. İspanyolca neredeyse güney amerikanın tamamında konuşuluyor. Buna karşılık neden almanca ya da fransızca?
horowitz
(03.05.19)
özel olarak Güney Amerika ile iş yapmayacaksan şayet çok bi işine yaramaz orada konuşulan bir dili öğrenmen. Ama Fransızca ve Almanca Avrupa'daki lokomotif diller ve Fransızca Afrika'da çok fazla ülkede konuşuluyor illa ülke sayısı olarak bakacaksan.

Yani dünyadaki önemli şirketlerin çoğu da Fransız ya da Alman


nundu
(03.05.19)
Fransızca avrupada çok işine yarar
Fransa haricinde, belçika, isviçre, luxemburg gibi yerlerde de konuşursun
kalan yerler zaten ingilizce gibi.

almanca da ha keza
almanya hariç avusturya az buçuk hollanda da işini görür


Corc
(03.05.19)
Akademik olarak bakarsak İspanyolca ile daha fazla ülkede yapılan çalışma sonuçlarını okumak mümkün değil mi?


horowitz
(03.05.19)
guney amerika cogunlukla geri kalmis ulkeler ve hepsini toplasan bir almanya etmez. o yuzden


hot potato
(03.05.19)
kim ediyor ki?

herkesin kesinlikle bilmesi gerektiğini düşündüğüm tek yabancı dil ingilizce. imkânım olsa 12-13 tane de öğrenirim ama ingilizce dışındakiler kişisel ilgi ve kariyer meselesidir. ispanyolca duymaya dahi tahammül edemeyen, ispanyol ya da latin amerika kültürüne zerre ilgisi olmayan bir insana "güney amerika'da konuşuluyor" ya da "işine yarar"ı anlatamazsın. ona bakarsan dünya nüfusunun hemen hemen yarısını çinliler ve hintliler oluşturuyor... hayatında kaç tane çinli veya hintli tanıdın? bu ülkelerin kültürüyle, insanlarıyla, dilleriyle ne kadar ilgilendin?

dünyanın neresinde olduğun, yaşam tarzın, etkileşimde olduğun kültürler vs. önemli. kişisel olarak konuşacak olursam doğu avrupa-slav kültürüne bayılıyorum, çok seviyorum. bunun dışında çocukluğumdan beri benzer şekilde orta avrupa ve ağırlıklı olarak almanya merakım da vardır. ben bu yüzden rusça ve almanca öğreniyorum.

fransız tarihine, kültürüne alâkası olan insan fransızca öğrenir. ya da neblim adam fransızların çok iyi olduğu bir alanda faaliyet gösteriyordur, o yüzden öğrenmesi gerekmiştir/öğrenmek istemiştir.

hepsini geçtim ülke sayısı bu kadar önemli bir kavram değil. mesele bu dilleri kullanarak para kazanmaksa iş hacmine bakacaksınız. güney amerika'yı 10'la çarpsan almanya etmiyor.


der meister
(03.05.19)
Allah aşkına ispanyolca balonu sönmedi mi? Amma çok insan gitti kurslarına, hepsi de öğrenemeden bıraktı zaten.

Bana sorsan ispanyolca öğreneceğine (çok özel bir durumun yoksa tabii) ortalama durumdaki ingilizcene 3000 yeni kelime kat (ki zaten 3-4 sene alır) çok çok çok daha faydalı bir iş yapmış olursun


zunkatsar
(03.05.19)
Akademik olarak Almanca daha önemli. Özellikle sosyal bilimler alanında. Fransızca da 19 ve 20. Yüzyılın baslarinin İngilizcesi işte. Önemli olacak tabi


westblack
(03.05.19)
Onemli olan dili konusan ulkelerin parasi, nufusu degil. Ona bakarsan Turkiye'nin nufusu Fransa'dan da Almanya'dan da fazla.


Traveler
(03.05.19)
ticaretimizin büyük bölümü almanya ve fransa ile. güney amerika ile ne işimiz var bizim? yılda toplam kaç kitap yazılıyor zaten koca kıtada. almanlar ve fransızlar ülke ne nüfus olarak küçük, ama çok etkili. ispanyolca konuşanlarda pek bir numara yok. kuru kalabalık.

öyle bakarsan hintçe ya da çince öğrenmek daha mantıklı.


babilbaligi
(03.05.19)
(1)

Bu tip olaylarda kanıt aranmıyor mu?

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/1369673/15_yasindaki_ogluna_cinsel_istismarda_bulunan_babaya_25_yil_hapis_cezasi_.htmlÇocuk babam tecavüz etti demiş. Kanıt yoksa iftira olma riski yok mu? Bu tip suçlamalarda kişi hemen yargılanıyor mu?
www.cumhuriyet.com.tr

Çocuk babam tecavüz etti demiş. Kanıt yoksa iftira olma riski yok mu? Bu tip suçlamalarda kişi hemen yargılanıyor mu?
horowitz
(30.04.19)
kanıt aranmadığını nereden çıkardın ki? zaten adam tutuksuz yargılanıyormuş, hapis kararı çıkınca tutuklanmış. şikayetle birlikte direkt hapse atılmamış ki.


elorelia
(30.04.19)
(2)

De / Da anlamında in on kullanımı

Okulda, bu araştırmada, evde falan derken daima in mi kullanılır?
Okulda, bu araştırmada, evde falan derken daima in mi kullanılır?
horowitz
(28.04.19)
hayır. on ve at de kullanılır.


Hayır, isime göre değişiyor. At school, in this study, at home, on campus...


fotrsapka
(29.04.19)
(1)

Kitaplık almak ve nakliye sorunu

2.el kitaplık alacağım ama nakliye işini ucuza nasıl çözerim bilmiyorum. Satan kişi kargo ile gönderebilir mi?
2.el kitaplık alacağım ama nakliye işini ucuza nasıl çözerim bilmiyorum. Satan kişi kargo ile gönderebilir mi?
horowitz
(28.04.19)
Dekopasaj uzerinden ilan acsin satan, komisyon odersiniz ama kargo onlarin kargosu olur.
Mobilya urununde kargo isine girmeyin bence, cok zarar veriyorlar


bradshaw
(29.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.