Giriş
(4)

Marka karşıtları kaliteli ürün nasıl bulabiliyor?

Özellikle giyim konusunda markasız ürünlerin kesimleri berbat oluyor. Marka karşıtları kalite sorununu nasıl çözüyor?
Özellikle giyim konusunda markasız ürünlerin kesimleri berbat oluyor. Marka karşıtları kalite sorununu nasıl çözüyor?
horowitz
(7 saat)
çözemiyor, sünepe sünepe takılıyorlar.


pantolonlar beğenilip terzilerde bedene göre yaptırılabilir, kadınlar için de kendi seçip aldıkları ürünlerin satan küçük güzel butikler var.


Marka karşıtı değilim, öyle bir tanıdığım da yok ama son yıllarda instagram butikleri, semtlerdeki yerel butikler popi olduğundan beri herkesin üzerinde aynı kalitesiz kıyafetleri görür oldum. Tişörtler resmen atlet/fanila kumaşından, elbiseler esnek iğrenç penye kumaşlardan, dökümlü viskonlar pamuklu ketenli olanlar da 2 yıkama sonra parçalanacakmış gibi duruyor. Tek tük kaliteli denebilir kıyafetler de zaten yine marka mağaza fiyatlarına satılıyor. Bir diğer kısır konu da bu butiklerin aynı kalıp model ürünlerin reklamlarını her yere herkesin gözüne sokmalarından sonra markaların da aynı benzer modelleri üretmesi. Son 3 yıldır bu durumlardan çok bunaldım ve maddi kaygılarım da olduğu için ikinci el kıyafet uygulamalarına yöneldim. Zamansız denebilecek, basic ürünler seçmeye çalışıyorum kumaş kalitesini belli eden kullanılmamış bir sürü uygun ürün de buluyorum.

Tabii siz madden değil de etik olarak karşıysanız parası neyse verip terziye diktirmekten başka çareniz kalıyor mu bilemiyorum.


paranız varsa bağımsız yüzlerce modacı var piyasada. bir de butikler var tabii. instagram'dan modacıları takip edebilirsiniz. uçuk kaçık podyum dışında giyilemeyecekler haricinde daha günlük giyilebilecek şeyler de tasarlıyorlar.


(13)

Kamuda çalışanlar için yüksek lisans izni oluyor mu?

2-3 gün işe gitmeyen var. Bu insanların maaşı halktan alınan vergilerle ödeniyor. Resmi izin var mı derslere gitmek için? varsa sizce etik mi?
2-3 gün işe gitmeyen var. Bu insanların maaşı halktan alınan vergilerle ödeniyor. Resmi izin var mı derslere gitmek için? varsa sizce etik mi?
horowitz
(17.09.19)
benim staj yaptığım kurumda yoktu. yıllık izinlerinden yiyorlardı. bence olmalı ama 2. öğretim yl için, en azından 1 saat erken çıkma hakları olmalı. emin ol o adamın yaptığı yl ofiste 1-2 saat boş boş oturmasından daha faydalı ülkeye.


Özel sektör için sormuyorum. O kişinin maaşını ödeyen şirkettir.


horowitz
(17.09.19)
Yok. Öğretmen arkadasim rapor alıyordu ders günlerinde (branş PDR). Eskiden vardı sonradan kaldırıldı diye biliyorum eğitim hakkı olayını kamuda


westblack
(17.09.19)
memurum. olmamalı. eğitim hakkı engellenemediği için veriyor galiba izin bazı kurumlar. ben nöbetli çalıştığım için ilgilendirmiyor beni gündüzleri boşum ama etik bulmuyorum yine de. başka şekilde çözsün yüksek lisansını. gelsin boş boş otursun işi yoksa da. şu haliyle bile suistimal ediyorlar hakları. yok rapor yok mazeret izni yok refakatçi izni.


glamdr1ng
(17.09.19)
özel sektör değil kamu istirakiydi staj yaptıgım yer. memurlar da kpss ile giren calisanlardi. maaslarini da devlet veriyordu.


etik açıdan bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Çoğu insan akademik kariyer değil branşlaşma vs sebeplerle yüksek lisans yapıyor. Onu da yapabilme hakları olmalı.


radio raheem
(17.09.19)
Araştırma görevlisi iseniz bir ya da iki gün veriliyor duruma göre, araştırma görevlisinin lisansüstü eğitim yapması mecburi ve çalıştığı kurum bunu sağlamıyorsa mecburen başka kuruma gitmesi gerekiyor. Tek güne bir şey denmiyor ama iki günse- en azından benim çalıştığım kurumda- cumartesi günlerine iş yığılıyor, normalde haftasonu yapılmayan sınavları, ödev toplamayı vs haftasonu yapıp sizi çağırıyorlar.
Öğretmenseniz iki yarım gün hakkınız var, ders ücreti verilmiyor izin aldığınız zamanlar için.
Diğer kurumları bilmiyorum.


ludmilla
(17.09.19)
benim eskiden çalıştıgım kurum (üst kurul) haftada iki yarım gün veriyordu. o sayede ben yuksek lisans yaptım.
ancak şuan çalıştığım kurumda (bakanlık) işler bulundugun daireye göre değişiklik gösteriyor. Amir insiyatifi önemli.


omonia
(17.09.19)
amirin inisiyatifi önemli +1
düzcede memur arkadaşım lisans okuyup derslerine gidebiliyorken antalyada mesai arkadaşlarım izin alıp vize-finallere zor gidiyor.
yasal kısmı nedir ne değildir bilgim yok, eyyorlamam bu kadar.


arkadaşım ankarada memur. konyada örgün lisansa başladı. haftanın bikaç günü işe gitmiyor. yönetim de izin veriyormuş.


9kuyruklukedi
(17.09.19)
Bu işte bile adamcılık var.


Lisansta bile oluyor. Biraz amirine bağlı.


asgari ücrete insanlık dışı çalışanları görünce memuriyete işe gitmemek büyük lüks gibi geliyor. İnanılmaz bir israf


horowitz
(17.09.19)
(13)

Chp'nin belediyeleri aldığı yerlerde bir farklılık hissediyor musunuz?

Oturduğum semtte esnaf daha geç saate kadar açık. İnsanlar da gece daha fazla dışarıda. Bana mı öyle geliyor yoksa gerçekten farklılık var mı?
Oturduğum semtte esnaf daha geç saate kadar açık. İnsanlar da gece daha fazla dışarıda.

Bana mı öyle geliyor yoksa gerçekten farklılık var mı?
horowitz
(23.08.19)
Kafadan Ankara, komple.


tangoalfa
(23.08.19)
ankara çok değişti


Kadrolaşma başladı bizim mahallede ne kadar chp gençlik kollarından adam varsa hepsi işi bırakıp belediye geçti


goodman
(24.08.19)
Ankara, Çankaya belediyesine bağlı semtimde bulunan zabıta müdürü ve komiserinin beni ofisinden kovmasıyla adamcılığın partisi olmadığını kendim tecrübe etmiş oldum. Bir gürültü şikayetim vardı. Şikayetçim ve şikayetimle ilgilenen kişi arkadaş çıktı. Dilekçelerimin bir kopyasını vermiş herhalde adam sağlık sorunuma kadar her şeyi biliyor. Belediye başkanı halk kendisine ualşsın diye bir sayfa açmış, direkt kendisine durumu anlattım. Cevap yok.

Az önce de gazetede belediyenin anket sonucunu okudum. Kadınlar daha çok yeşil alan istiyormuş. Kim kullanıyor parkları? Kimse. Kim teşvik ediyor? Yine kimse ama istiyorlar. Yapılıyor.

Bu arada ben de ne yazık ki oyumu bir şeyler değişir diye bunlara vermiştim.


banacevaplazım
(24.08.19)
abi ankara da bariz olarak ne değişti anlatsanıza. ankara yazmışsınız ya ısrarla o yüzden soruyorum. belediye değişince ankara nin leş insanları da değişti de benim mi haberim yok? Ankara nin muhafazakar insanı burda olduğu sürece bu şehri ataturk bile kurtaramaz.


mehmed resad
(24.08.19)
istanbulda hicbirsey degismedi.bu kadar kisa surede degisiklik olmaz zaten. su an adam kovmak, yenilerini ise almakla geciyor her yerde. hepsi ayni seyin laciverti sonucta. kimse babasinin hayrina yada millete hizmet icin o makamlari istemiyor.


mayeskuel
(24.08.19)
aydın belediyesi 3 dönemdir hanımefendide ancak her şey reklam olmuş. göstermeik çalışıyorlar ve çözüm mözüm hiç bir şey yok. adamcılık hep vardı gene var. hangi parti olursa olsun o hep olacak.


mikahakkinen
(24.08.19)
@mehmed resad ankaranın leş insanlarını öldürelim mi?belediye başkanlığı kirli ve karanlık insanları öldürmek ve ortadan kaldırmakla yükümlü mü?

yani sana göre adalet muhafazakarların imhası mı?


akp kadrolarına chp'liler geçiyor.

liyakat vs.hak getire.

hizmet olarak bir şey göremedim henüz.


drako
(24.08.19)
chp'nin kaybettiği ilçelerden birinde yaşıyorum. rezil oldu her şey. lağım patladı örneğin, 40 gündür rögardan 2 karış yüksekliğe su fışkırıyor gelen ekip bizim işimiz değil bakın başınızın çaresine deyip gidiyor :) 40 gündür mahalle lağım kokuyor :)


Tears of Devil
(24.08.19)
Ankara Keçiören de oturuyorum , yemin ediyorum kullandığım arabaya aciyorum, yol namına değişen birsey yok genel manada değişen birsey göremedim bütün partiler aynı pisliğin farklı rengi.


m orak
(24.08.19)
zarfı attım, sokağa çıktım ayy birdenbire parklar açılmış, yerler tertemiz, yeni bi tiyatro binası yapmışlar, londradan globe turneye gelmiş oyuna, dedim ne çabuk bekleseydiniz oylar sayılsaydı.


jimjim
(24.08.19)
(5)

windows 95'le internete girilebilir mi?

windows 95 bir bilgisayarımız var. günümüz internet sitelerini açar mı bu pc?
windows 95 bir bilgisayarımız var. günümüz internet sitelerini açar mı bu pc?
horowitz
(20.08.19)
hayır


internete girebilir tabiiki, text tabanlı birşeyler yaparsın. da günümüz internet sitelerinin kullandığı teknolojileri desteklemez. haliyle yapabileceğin şeyler çok sınırlı


HasanK
(20.08.19)
girebilirsin ama güncel teknolojileri destekleyen tarayıcı bulamazsın. Haliyle neredeyse bütün siteler yarım yamalak görünür.

www.youtube.com


kimlanbu
(21.08.19)
Bir çok site problemli görüntülenir +1

Ama o bilgisayarı değerlendirmek istiyorsanız kolay arayüzü olan bir linux dağıtımı yükleyebilirsiniz.

Ubuntu olabilir mesela, içeriğinde firefox da hazır gömülü geliyor. Rahat rahat girersiniz.


John Bloor
(21.08.19)
ubuntu katiyen olmaz, ubuntu hiç de hafif bir linux dağıtımı değil, windows 7'den bile fazla kaynak ve işlem gücü harcıyor.


belki de
(21.08.19)
(9)

Uzun süre tek yaşayan biri ev arkadaşıyla kalsa ne gibi zorluklar yaşar?

Bayadır tek yaşıyorum. Ev arkadaşı işine girsem mi girmesem mi bilmiyorum. Özel hayat kısıtlanacak falan. Başka ne zorluklar olabilir?
Bayadır tek yaşıyorum. Ev arkadaşı işine girsem mi girmesem mi bilmiyorum. Özel hayat kısıtlanacak falan. Başka ne zorluklar olabilir?
horowitz
(19.08.19)
tanıdık bile olsa gece yatmaya gelen misafir fazla geliyor. yabancı birinin kalması daha korkunç geldi kulağa.


sutlu nescafe
(19.08.19)
1)temizlik. Herkesin "temiz" anlayışı farklı. Bazıları temiz deyip klozeti pis bırakacak falan.

2)misafir. önceden sadece senin misafirin vardı.Artık uyumak için diğer misafirin gitmesini de beklemen gerekebiliyor. Bazen oldukça fazla da gürültü yapacaklar.

3)tek kalmaya alışmışlık.


buzdolabindaki yiyecegini yiyebilir senden izinsiz.

tuvaleti yeterince temizlemeyebilir.

saclari kuvetin deligini tikayabilir.

internetten torrent indirip senin icin baglantiyi yavaslatabilir (bu hala oluyor mu bilmiyorum).

Sigara icebilir.

Gurultulu muzik dinleyebilir.

Sabah ayni saatte banyoyu mesgul edebilir.


hot potato
(19.08.19)
Ortak alanın temizliği, düzeni, kira ve fatura ödemede aksamalar, iş bölümü yapılan bir şey varsa onun yerine gelmemesi vs.


Ufuk
(19.08.19)
- Ev arkadaşı işine girsem mi girmesem mi bilmiyorum
+ girme.


rm
(19.08.19)
kirayi ve eve yaptiginiz borclari sana takip kacacak. hic girme o islere. ben girdim basimi yaktim. hic tavsiye etmiyorum.


in vino veritas
(19.08.19)
Maddi olarak zor durumda degilsen, ev arkadasi alman şart degilse bence bulasma. Temizlik ve misafir cok buyuk sorun oluyordu bizim evde. Benimki biraz uç örnek olmakla birlikte ev arkadasim surekli eve tinderdan buldugu birilerini getiriyordu ondan once de uzun sureli sevgilisi vardi haftada 5gun bizdeydi. Birlikte yasiyor gibiydik. Durumdan cok rahatsizdim. Uyarilarima ragmen bildigini okuyordu. Bikac ayda bir de idrar yollari enfeksiyonu mantar bilmem ne gibi bulasici hastaliklar kapiyordu. Ayni tuvaleti banyoyu kullanirken bile oncesinde tekrar tekrar temizlemek zorunda kaliyodum. Kabus gibiydi acikcasi benim icin. 1 sene katlandim sonra elime gecen ilk imkanla kaçtım.


hindistan cevizi
(19.08.19)
Kesinlikle çok çok mecbur kalmadıysan bulaşma. Ben yeri geliyor o hafta temizlik yapmıyorum, yeri geliyor 3 gün bulaşk yıkamıyorum, birini alsam bunları düzenli yapmak zorunda kalıcam, arkadaşlarım evime rahatça gelip gidebiliyor, biri olursa o rahatsız olmasın diye bunları kısıtlamk zorunda kalıcam, banyomu bir başkasıyla paylaşmak zorunda kalıcam (temiz olup olmayacağı muallakta), akşam eve gelip duşa girmeyi hayal ederken bi bakıcam başkası duşta. Saçma sapan şeyler. Hiç gerek yok.


turuncu tonlarda
(19.08.19)
Hırsız çıkabilir.


(10)

İzmir sıkıcı ve iş imkanı az bir şehir değil mi?

Sosyal aktivite ve gezilecek yerler kısıtlıÖzel sektör yok. Sadece kamu imkanı varBu koşullar altında neden herkes izmir şöyle güzel böyle güzel deyip duruyor?
Sosyal aktivite ve gezilecek yerler kısıtlı

Özel sektör yok. Sadece kamu imkanı var

Bu koşullar altında neden herkes izmir şöyle güzel böyle güzel deyip duruyor?
horowitz
(18.08.19)
İş güç konusunda çok kötü. İşverenler de bu durumu kullanıyor artık, maaş skalasını çok düşük tutuyorlar. Uzaktan bakınca harika bir şehir ama yaşamaya karar verip ciddi detaylara girince gerçek tablo ile karşılaşıyor insan


Çesme,foca,Seferihisara,Urla gibi yerlere yakın olması daha cazip kılıyor daha çok. Bunlar haricinde tam da bahsettiğin gibi. İstanbul'a göre yaşam bir tık ucuz ama kiralar çok uçtu son zamanda.


ırene adler
(18.08.19)
İnsanı güzeldi. Nüfus patlaması yaşadı ve rezil durumda.


bahoho
(18.08.19)
sosyal aktivite ve gezilecek yerler konusunda katılmıyorum. tonla yer var gezecek. aşırı sosyal bir şehir hatta.

özel sektör bok gibi. iş çok az. üniversiteden mezun olunca izmirde çalışırım hayalinde olmasın kimse.

izmir çok abartılıyor. güzel bir yer evet ama işin görünmeyen kısımları da var. kimse bunları dile getirmiyor.


false pretension
(18.08.19)
Evet, izmirde yasamazdim. İstanbul kalabaligina trafigine raziyim.


stavro
(18.08.19)
Bence de İzmir aşırı sıkıcı, iş yok, sosyal aktivite az, pislik içinde. Lütfen "gelmeyin" artık :D


superfluid
(18.08.19)
3 aydır işsiz birisi olarak iş konusuna katılıyorum ama sıkıcı demek için las vegas'tan falan gelmiş olmak lazım galiba.
İzmirde belli başlı firmalar haricinde adam akıllı maaşla iş bulmak zor.


ismira007
(18.08.19)
izmir şu an türkiyede trafiği en kötü şehir. eski kalite kalmadı. yoğun göç aldığı için suç oranı yüksek. istanbulda ankarada seçkin semtler kendini ayırmışken izmir bunu tam başaramadı. seçkin semtler var ama ara ara riskli bölgeleri var. etkinlik anlamında sıkıcı ve kötü değil buna katılmıyorum izmirde sıkıcıysa yozgata git.


mikahakkinen
(18.08.19)
iş imkanları kötü , yaşamak için harika.

30 yıllık izmir'li.


İşiniz varsa çok rahat bir hayatınız oluyor, bu tartışılmaz bile. Yoksa tabii ki de sıkıntı.


awareim
(19.08.19)
(2)

İkiz kardeşi olan var mı?

Özellikle tek yumurta ikizi.
Özellikle tek yumurta ikizi.
horowitz
(09.08.19)
Benim var.


Cift yumurta da olursa bende var


sonyablade
(10.08.19)
(11)

90'lı yıllardaki ekonomik rahatlık artık neden yok?

Bazı gıda ve kişisel bakım ürünleri çok pahalı. 90'larda bu kadar yokluk hali yoktu. Eskiye göre değişen nedir de bu kadar oldu?
Bazı gıda ve kişisel bakım ürünleri çok pahalı. 90'larda bu kadar yokluk hali yoktu.

Eskiye göre değişen nedir de bu kadar oldu?
horowitz
(04.08.19)
maaş az, ürünler pahalı.
enflasyon, kriz, dolar.


tinky winky
(04.08.19)
Dolar şu an geçen yıla göre 2 lira düşük. Ama zamlar devam ediyor.


horowitz
(04.08.19)
7 lira olduğu dönemi diyorsanız çok kısa süreliydi o. 4 ağustos 2017(2 yıl öncesi) dolar 3.53'tü. şu an 5.56 www.ntv.com.tr
%56lık bir artış bu. üstüne vergiler de arttı. her şeye zam geldi hem vergiler hem dolar yüzünden. maaşlara gelen zamsa enflasyona göre düşük. haliyle alım gücü diye bir şey kalmadı.


tinky winky
(04.08.19)
1999 asgari ücret 93.600.000₺
1999'da;
1 paket makarna 175.000 534 paket
Ekmek 90.000 1040 adet
Kıyma 3.000.000 31kg
Kuru fasulye 850.000 110kg
Yumurta 46.500 2012 adet
Benzin 553.300 169 litre

2019 asgari ücret 2020₺
Şu an;
1 paket makarna 1,6 1262 paket
Ekmek 1,5 1346 adet
Kıyma 32 63kg
Kuru fasulye 10 202kg
Yumurta 0,75 2693 adet
Benzin 6,93 291 litre

Market fiyatlarını migros sanalmarket'ten aldım. Elinizde başka veri varsa tartışalım ama 1990'lardaki alım gücünün şu andan daha yüksek olduğunu söyleyince gerçekten abes kaçıyor. 10 sene öncesine kıyaslarsak haklısınız epey düştü ama yine de çoğu alanda alım gücü daha yüksek.


sys coyg
(04.08.19)
Mobilde olduğum için editleyemiyorum ancak 1994'teki ortalama asgari ücret ile ortalama dolar kurunu hesaplayınca 1 maaş 111 dolar çıkıyor. Kıyası bu seneyle değil doların en yüksek olduğu sene olan 2018'le yapınca, hem de ortalama kur değil doların rekor kırdığı 6,89 değerini alınca bile maaş 232 dolara denk geliyor. (2019 için 359 dolar)


sys coyg
(04.08.19)
Dalga geciyorsun sanirim. 90larda durum simdikinden com daha kotuydu. Her gun devaluasyon hiperenflasyona yakin enflasyon vs


hot potato
(04.08.19)
Yukarıdaki hesap yapan arkadaşlar bazı şeyleri gözardı etmişler.

90’larda yediğimiz içtiğimiz şeyler doğala bugünkünden çok daha yakındı. Ayrıca ekmeğin gramajı bugün 200 ken o zamanlar bunun iki katıydı. En azından ekmeğin 350 gram olduğu yılları ben hatırlıyorum.

O zaman şöyle bir karşılaştırma yapsanız daha iyi olur. Bugün marketlerde pazarlarda satılan israil tohumu olmayan yerli domates, organik meyve sebze ne kadar?

Ve elbette aileler değişti, üretimle nüfus arasındaki dengesizlik arttı. İki yıl arasındaki nüfus artışı ve bağımlı nüfus oranına bakın.

Sonra o zamanki emeklilerin kıdem tazminatlarıyla ev alınıyordu. Ev fiyatlarıyla kıdem tazminatlarını karşılaştırın.

Hem nitelik hem de nicelik bakımından şüphesiz alım gücü düşmüştür.

O gün içtiğim sütle yediğim peynir sucuk bugünkünden çok daha kaliteliydi marketlerde. Koka kola bile amerikada üretilene daha çok benziyordu tad olarak. Yalnız mcdonalds ve pizza hut gibi fastfood o zaman lükstü. Ama pizza hut lezzetliydi de.

Neyse diyeceğim nitelik çok önemlidir. Sahte balın kilosu 10 lira.


marsargo
(04.08.19)
Alım gücü değilde, insanların bankalara olan borçlanmasına bak, 90 larda ne kadar şimdi ne kadar.
Millet eline geçen parayı borca gömdüğü veya hacizlik vs olup elinden mecbur çıkardığı için diğer kaynaklara harcayacak parası kalmıyor.


birbilsem
(05.08.19)
1999 da asgari ücretli 10 adet çeyrek altın alabiliyordu maaşıyla. Şimdi 5 tane alabilir. Yarı yarıya fakirleştik kardeş.


goodman
(05.08.19)
1. 90'larda yokluk hali yoktu diyorsun. iphone taksidi yoktu, ipad, bilgisayar, spor salonu üyeliği, her hafta gidilen manikür, kuru temizleme, botox, ithal ayakkabılar, takımlar, parfümler, tatiller, seyahatler, okul taksitleri...

bunların çoğu ortalama bir vatandaş için yoktu, vardı da yoktu değil, ya gerçekten olmayan bir şeydi ya da ulaşılamıyordu, her yerde bulunamıyordu, internet yoktu, instagram yoktu, düşünemiyordu bile, onun için kafası rahattı.

2. insanların en büyük ödeme kalemleri, hayatları boyunca edinebilecekleri en büyük varlıklar, ev, araba, yat, motor, yazlık vs.

şimdi asıl bu ikinci grup sorgulanabilir. diyelim ki eski standartlarda, 90'larda yaşıyorsun bugünkü kazancınla, tüm bu masrafların olmadığı bir durumda bile, zorlanmadan ne bir ev alabilirsin, ne bir yazlık, ne araba.

90'ları geçtim, daha 2000'lerin başında bile evler, arabalar, yazlıklar çok rahat alınabiliyordu. 90'larda gazete kuponuyla araba alınıyordu. emekli tazminatıyla birden fazla ev alınıyordu.


Jesus Christ
(05.08.19)
(4)

Tencere içindeki yağ lekelerini nasıl yok ederim?

Ciğer kavurduğum tencerede yağ lekeleri var. Siyah ve çıkmayan lekeler. Bu lekeler için ne yapılabilir?
Ciğer kavurduğum tencerede yağ lekeleri var. Siyah ve çıkmayan lekeler. Bu lekeler için ne yapılabilir?
horowitz
(21.07.19)
celikse tel ile, teflon ise karbonat bekletip tahta spatula ile kazimak.


tipota
(21.07.19)
Yağ sökücü sıkıp bir süre bekletin sonra süngerin yeşil kısmı ya da telle temizleyin, gerekirse işlemi tekrarlayın


cif + tel


SiyamkedisiZorro
(22.07.19)
başma hiç gelmedi ama ben olsam yağ sökücü döküp biraz beklettikten sonra
kaynar su + bulaşık deterjanıyla ocakta biraz kaynatırdım


yanginmerdiveni
(22.07.19)
(3)

Sessiz çalışan buzdolabı var mı?

İstiyorum ki hiç ses çıkmasın. Böyle bir buzdolabı var mı?
İstiyorum ki hiç ses çıkmasın. Böyle bir buzdolabı var mı?
horowitz
(20.07.19)
Eskiden vardı anadınmı, süper sessiz ariston.


goodz
(20.07.19)
inverter motorlu olsun.


alperz
(21.07.19)
(6)

Aliexpress siparişlerinde ne kadar vergi ödüyoruz?

Son zamanlarda alışveriş yapanlar ne kadar vergi ödediniz?
Son zamanlarda alışveriş yapanlar ne kadar vergi ödediniz?
horowitz
(19.07.19)
150 liraya 25 lira
25 liraya 13.5 lira
6.6 liraya 11 lira
485 liraya 114 lira


5 dolara 11 tl odedim.


funl
(19.07.19)
ürün tutarı * .20 + 5/6 liralık başka bir şey.
genel olarak doğru tespit ediyorlar ürün tutarını öyle pakete 3 dolar yazdırdımı yemiyorlar. gerçi bunu uzun zamandır yemiyorlar da artık etkilenen kişi sayısı çok fazla olduğu için yeni anlıyorlar. facebook aliexpress grupları 4$ yazdırdım 200 liradan hesaplamışlar diye ağlayanlarla dolu.


denek hayatım
(19.07.19)
öff bu vergi böyle ya. aliexpress bitmiş

ürün 37 euro. bir de gümrük vergisi de alırlar mı?


horowitz
(19.07.19)
kıçındaki donu bile alırlar, tutar farketmiyor


7.5 liraya 11 lira ödedim kapıda geçen


CursedChico
(20.07.19)
(6)

Almanca öğretme karşılığında Türkçe öğretebileceğim Alman bulmak

Nasıl bulabilirim? Ben ona Türkçe dersi o da bana Almanca dersi verecek.
Nasıl bulabilirim? Ben ona Türkçe dersi o da bana Almanca dersi verecek.
horowitz
(11.07.19)
bir ihtimal tandem uygulamaları ile ama zor yinede. Türkçe'ye talep az.


reactionic
(11.07.19)
yüz yüze çalışmak istiyorum aslında. (istanbulda)


horowitz
(11.07.19)
yüz yüze konuşmak için facebook'da gruplar var. Kafede buluşup sohbet ediyorlar arada numunelik yabancılar da oluyor.


reactionic
(11.07.19)
Çok zor denk gelir.
Ben internations.org’dan bulmuştum bi tane.
Orada deneyebilrsin şansını.


japon askeri
(11.07.19)
Erasmus ile gelen Alman arkadaş bulabilirsiniz ama bulması biraz zor olabilir.


(9)

Buluşmaya bakımsız gelen kadın

Bugün bir kadınla buluştum. Online bir mecradan tanışmıştık. Geldiğinde çok bakımsız ve dağınıktı. Tırnaklar falan feci. Bir de tuhaf giyinmiş. Açıkçası hiç konuşasım gelmedi. Böyle bir durumda ne yapardınız?
Bugün bir kadınla buluştum. Online bir mecradan tanışmıştık. Geldiğinde çok bakımsız ve dağınıktı. Tırnaklar falan feci. Bir de tuhaf giyinmiş. Açıkçası hiç konuşasım gelmedi. Böyle bir durumda ne yapardınız?
horowitz
(10.07.19)
Tırnakları nasıl pis ya da soyulmuş ojeli değilse sorun değil bence.

Kişisel hijyen önemli. Ama salaş olup da gayet temiz olan kadınlar var misal ben gibi.


old possum
(10.07.19)
bir daha görüşmezdim. ilk buluşmaya özen göstermeden gelen insan karşısındaki insana saygısızlık yapmış olur.


false pretension
(10.07.19)
mesele salaşlık değil. öz bakım.

yoksa salaş olmak daha hoş bence. banka mülakatına gider gibi olması zaten tuhaf olur. bu sıcakta şort-terlik giyilir


horowitz
(10.07.19)
Fazla sallamiyor beni diye ben de onu sallamam.


stavro
(10.07.19)
Saygısız. Bir daha görüşmezdim ben.
Ayol benim buluşma gömleğim bile vardı eskiden ahgfssh fön çektirmekten kafada saç kalmadı :D


Pis ve bakımsız olması seni rahatsız ettiyse, sen böyle biriyle olamazsın demektir. Eğer senin standartlarına az buçuk uysaydı gözüne batmazdı bu durum.
Muhabbetiniz çok iyi sardıysa, sıcaklık hissediyosanız 1 buluşma daha olabilir, belki bi aksilik oldu, belki dün vişne reçeli yapmıştır domates sosu yapmıştır, 2.şansı vereyim derdim ben.
Ama muhabbet de sarmadıysa o ilk buluşmayı 1 saatten kısa tutup ben yorgunum-işim var vb. diye ayrılırdım yanından.


megalomaniac
(10.07.19)
olmaz ya. beni önemsemediğini düşünürüm. o kadar gözüme battıysa hoşuma da gitmezdi zaten.
okudum, megalomaniac +1 daha iyi yazmış.


lilyb
(10.07.19)
erkekle konuşuyormuş gibi hissettim. muhabbetin sarmadı tabi ki


horowitz
(10.07.19)
Tuhaf nasıl giyinmiş onu col merak ettim ben. Bzaen şöyle şeyler oluyor olabilir. Ben mesela bir yere konferans için gittiysem, havayı falan da tutturamadıysam hep kıyafetim olduğum yere tuhaf kalıyor. Mesela tek çift ayakkabi görürmuş oluyorum, uysa da giymem gerekiyor uymasa da, bana ya da havaya uymasa da. Genelde etrafımda da ilk kez gorduğüm biri varsa heb bu aklıma geliyor. Yani sıcakta kalın bir şeyle duruyorsa, ya da şaçma sapan ayakkabıları varsa. Evinden gelmiyor olabilir. Tırnaklaea bir şey diyemiyorum. Ay ne bileyim. Insan buluşacağı zaman, evinden de geliyorsa, zaten uygun olduğu, zamanea gelir. Bana depresyonda olma ihtimali ne yakın ihtimal geldi. Öz-bakım yoksa. Evet. Son kararım. Hoşlandıysam bir daha buluşurdum tesadüf mü yoksa kronik mi oldugunu anlamak için.


velvetmorning
(10.07.19)
(1)

İkea jarvjallet vs ikea markus

Hangisi daha rahat? Sırt kısmının yüksek olmasını istiyorum özellikle.
Hangisi daha rahat? Sırt kısmının yüksek olmasını istiyorum özellikle.
horowitz
(07.07.19)
markus daha rahat ama järvfjället daha uzun.


psychosocialll
(07.07.19)
(2)

Spss'te normal dağılım incelemek

Klasik Kolmogorov Simirnov-Shapira Wilkten değil de basıklık çarpıklık değerlerinden incelemek istiyorum. İki grubun puanını karşılaştıracaksam (kadın-erkek gibi) her grup için basıklık çarpıklık mı incelemeliyim yoksa datanın tamamının basıklık çarpıklık değerini incelemek yeterli midir?
Klasik Kolmogorov Simirnov-Shapira Wilkten değil de basıklık çarpıklık değerlerinden incelemek istiyorum.

İki grubun puanını karşılaştıracaksam (kadın-erkek gibi) her grup için basıklık çarpıklık mı incelemeliyim yoksa datanın tamamının basıklık çarpıklık değerini incelemek yeterli midir?
horowitz
(06.07.19)
Basıklık çarpıklık mı bilmiyorum da skewness ve kurtosis e bakılıyor genelde. Normality için direkt veriye değil de residual error 'a bakılması tavsiye ediliyor. Onu nasıl spss' e veri olarak girersin bilmiyorum ama.

Ha bence çok önemli değil anova vs normality violation'ınına gayet robust.


(5)

pantolon sabaha kadar kurur mu?

balkona astım. açık havada. sabaha kadar kurur mu? (sabah 8 e kadar)
balkona astım. açık havada. sabaha kadar kurur mu? (sabah 8 e kadar)
horowitz
(01.07.19)
Her türlü kurur


nuri
(01.07.19)
Kurur


aquarium
(01.07.19)
kurumazsa gel yüzüme tükür. ama asmadan önce iyice çırp, bir askıya düzgünce koy öyle kurut. ütü işi kolay olur.


proteus
(01.07.19)
İyice yayarak asmalısın ve balkonun en dışına asmalısın.


podrostok
(01.07.19)
kumas pantolon kurur. kot pantolonun bel ve diger kalin kisimlari hafif nemli kalir.


tanaka
(02.07.19)
(4)

Yan cebe sığacak cüzdan önerisi

cüzdanı yan cepte taşıyorum. o yüzden küçük bir cüzdan arayışındayım. nasıl bişey alsam rahat olur?
cüzdanı yan cepte taşıyorum. o yüzden küçük bir cüzdan arayışındayım. nasıl bişey alsam rahat olur?
horowitz
(30.06.19)
levi's magazasinda satilan kartlik guzel, ben kullaniyorum kot olanini.


tahtakafa
(30.06.19)
walter wallet'tan almıştım, çok da severek kullanıyorum
walterwallet.com


backstagebug
(30.06.19)
kart boyutunda, ama kartlik gibi degil, banknotu da katlayarak icine koyabilirsin

www.boyner.com.tr

www.boyner.com.tr


exlibris
(30.06.19)
(3)

Kuş sesinden uyuyamamak

Sabah kuşlar çılgınca ötüyor. Kombi bacasına ya da aspitatör borusuna konuyorlar. Bu kuşları evden nasıl uzak tutarım?
Sabah kuşlar çılgınca ötüyor. Kombi bacasına ya da aspitatör borusuna konuyorlar. Bu kuşları evden nasıl uzak tutarım?
horowitz
(25.06.19)
kuş kovucu ses çıkaran aletler var. ya da ikinci seçenek kuşları yönlendirmek. bir yere kuş yemi, ekmek dök. orada takılırlar.


kamile necaset
(25.06.19)
ilgili yerlere cd asın, rüzgarda sallanıp dönerken cafcaflı renginden ve hareketinden kuşlar korkuyor, gelmiyorlar.

veya bacanın üzerine ufak dikenli plakalar var, ondan yapıştırın, camilerde dış sütunların arasındaki yatay direklere koyuyorlar ya hani, güvercinler konup yere-milletin üstüne pislemesin diye, hah onu kastediyorum işte.

bir ara dangalağın teki benzer durumda havalı tüfekle kuşları vuracam gibisinden bir şey yazmıştı, tavsiye istiyordu, tepkiye dayanamayıp duyurusunu silmişti, onun gibi bir düşüncede olmadığınız için gözlerinizden öperim

edit: şunu kastediyorum www.plastikkuskonmaztel.com


yemrem
(25.06.19)
cati katindayim ve malum yavrulama mevsimi. balkona bile cikartmiyor karsi catidaki marti, bir de catiya yavrularlarsa yanariz diye kus kovucu aldik. bizim duyabilecegiiz bir ses degil cikarttigi. bu nedenle henuz bir sorun yasamiyorum. yavrulama bitince sanirim kapatacagim ama. vahsice geliyor bana :/


65 derece
(25.06.19)
(11)

Ekmeği simidi elle veren fırıncı

Uyardım böyle yaptığı için. ne olacak ki zaten elle yapıyoruz diyor. bir insan neden ısrarla elle dokunmak ister yiyeceğe?
Uyardım böyle yaptığı için. ne olacak ki zaten elle yapıyoruz diyor. bir insan neden ısrarla elle dokunmak ister yiyeceğe?
horowitz
(06.06.19)
Mavi ameliyat eldivenlerini tak, ve bozuk parayı eline ver. Mesaji alir.


protrek
(06.06.19)
aman eldivenle veren de çok temiz değil ki, aynı eldivenle para alıyor, sonra simit veriyor :) ama işte psikolojik olarak görünce mutlu oluyoruz.


omonia
(06.06.19)
ben bir daha gitmiyorum. çok da kavga ettim. normal olan şeyi yapınca bizim millet "deli" diye baktığı için artık önce uzaktan seyrediyorum, uymazsa hiç almıyorum. en son elinde eldivenle kafasını kaşıyıp bize pasta koymaya çalışan pastaneci kıza çattım.

bıraksan götü üstünde seke seke avrupa'ya gidecek adamlar oraların gayet insani işleyişlerine "deli zikmiş" diye bakıyor.

hemşireler bile kan alırken eldiven giymiyor. bizim millet arasına bok dolmuş tırnaklarıyla izini bırakma iç güdüsü taşıyor.


bonanza
(06.06.19)
Şefler vs yemek yaparken çıplak elle yapar her zaman. Adam ellerini düzenli olarak güzelce yıkayıp götüyle burnuyla kıçıyla oynamıyorsa devamlı sıkıntı yoktur.


abi eldiven daha pis. adam aynı eldiveni günlerce kullanıyor leş gibi o eldiven. kafasını kaşıyor, taşaklarını düzeltiyor eldiven elinde sonra sana simiti, ekmeği veriyor. elini en azından günde bikaç kez yıkıyor. :/


naksidil
(06.06.19)
Elini temiz sanıyor. Ben bir daha gitmiyorum öyle yerlere anlatamazsın çünkü adama bunu.


playing star again +1

adamın verdiği tepki güzel. elle yapıyoruz, elimde bişey olsa ekmek de zehirli olacak diyor. aslında çıkış noktası güzel. 1846 da keşfedilen olayı tekrar keşfedene kadar böyle devam eder.

alttaki linkte güzel bi anektot var. doğum sonrası ölümlerin sebebini ellerini yıkamadan doğuma giren doktorlar yüzünden olduğunu keşfetmiş bir doktor. haberleri yokmuş çünkü patojen nedir vs.

cahillik.www.npr.org


sttc
(06.06.19)
ekmekleri dokunarak seçen bir halktan ne bekliyorsun?

düzenli olarak elini yıkıyorsa bir şey olmaz diyeceğim de bunların içine de ne koyduğu belli olmaz ki. kafede çalışırken şef hapşurmuştu en son edayanamayıp elinizi yıkayacak mısınız diye sormuştum sinirlenmişti bana amcık hoşafı.


dismainpula
(06.06.19)
Ben tamamen paketli ekmeğe döndüm. Uno muno alıyorum. Hijyen takıntım yoktur ama insanların umursamazlığına ayar oluyorum.

Geçen markette herifin biri burnunu karıştırdı. Ben de arkadan takip ettim. Gitti ekmek aldı. Ekmeği veren elemanın elinde eldiven vardı ama burnunu karıştıran adamın eliyle temas etti.


(s)AINT
(06.06.19)
Evet cahillik dogru burada yazılan herseye katılıyorum fakat biraz fazla mı evhamlıyız? Yani aramızda bir çoğumuz muhakkak tırnak yiyoruzdur(aradan bi kaç kişi yok ben sadece koparıyorum der) şimdi gün boyu bu eller apış arasına kafaya burnun içine göze kulak içine ne biliyim işte temas ettiğin herrr yerrr insanlarla tokalaşma yere düşen kalemi kagıdı alma para verirken Ya da alırken..... yani toparlamak gerekirse ister istemez gün içerisinde tırnak yemeyen arkadaşlar da dahil olmak üzere ellerimiz bir cok yere temas ediyor. O zaman önce kendimizden başlamalıyız diye düşünüyorum. En başta dediğim gibi hijyen konusuna tabi katılıyorum fakat bizlerde cok temiz değiliz bunu da kabul etmemiz gerekiyor


fıytfıyt
(06.06.19)
Playing star; sttc +1


giovanne
(07.06.19)
(3)

Raid® Elektro Likit işe yarıyor mu?

sivrisineklerden uyuyamıyorum. Raid işe yarar mı? Sineklik yaptırmak istemiyorum.
sivrisineklerden uyuyamıyorum. Raid işe yarar mı? Sineklik yaptırmak istemiyorum.
horowitz
(05.06.19)
Yarıyor tabii. Senelerdir kullanıyorum, en iyisi de Raid markasıdır.


aynabugusu
(05.06.19)
Gece uyurken zararı olur mu?


horowitz
(05.06.19)
kopiraytsızı daha etkili raidin.


Techsavvy
(05.06.19)
(7)

Metroda metrobüste çantasını yere koyan ve yere oturan insanlar

Bunlar bana acayip pis geliyor. Sanmıyorum ki yere oturdukları kıyafetlerini yıkıyor olsunlar. Ben mi fazla titizim?
Bunlar bana acayip pis geliyor. Sanmıyorum ki yere oturdukları kıyafetlerini yıkıyor olsunlar. Ben mi fazla titizim?
horowitz
(04.06.19)
Bence de pisler. Simsiyah üstüyle oturup tozu toprağı çekiyolar.

Yer istese veririm çoğuna ama yaşlı değilse vermiyorum


(s)AINT
(04.06.19)
bunlara takılıyosan tutma yerlerine kimler neresini sürüp tutunuyor bir bilsen neler olur o zaman :)


nahtoderfahrung
(04.06.19)
sunu izle bir daha koltuklara da oturmazsin, hatta koltuklar yerden daha kirli olabilir :P

youtu.be


cooperr
(04.06.19)
ben de ozellikle bazi genclerin kahve dukkanlarinda ayaklarinin tabanini (ayakkabisini) koltugun uzerine koyanlara uyuz oluyorum, sirf "bakin ne kadar vurdumduymaz ve rahat bir insanim" gibi gorunmek icin gereksiz rahat oturuyorlar, ayni kisiler herkangi bir restoran ya da kebapcida o sekilde oturmuyor mesela


exlibris
(04.06.19)
Ben de çok takıyorum böyle tiplere. Çantasını yere koyuyor, sonra da götürüp evde halının üzerine, koltuğun, yatağın üzerine koyuyor. Eve pislik taşımaktan başka bir şey değil. Şahsen öyle evladım olsa eve almam.


Bence takıntılı olduğunuz şey titizlik değil başkalarının tercihlerini çok önemsemek. Bırakın kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın sevgili orta dogulu arkadaşlarım.


Dediklerinizi yapanlardanım, bir sıkıntı yaşamadım bunları yaptığım için bugüne kadar. Neden yıkamayayım ki ayrıca kıyafetlerimi onu da anlayamadım. Yürüyen merdivenlerin veya kapıların tutma yerleri gibi elle dokunulan yerlerden pislik ve hastalık ihtimalinin daha fazla olduğunu düşünüyorum.


fotrsapka
(04.06.19)
(2)

Haşlanmış nohutu yemeğe dönüştürme

konserve haşlanmış nohutu nasıl sulu yemek yaparım?
konserve haşlanmış nohutu nasıl sulu yemek yaparım?
horowitz
(03.06.19)
az miktar sıvıyağı kızdır, soğanları küp küp doğra ya da rondodan geçir 1 ortaboy soğan yeterli, sonra soğanı ekle yağın içine 3 5 dakka kavur, yanmayacak ama sonra 1-1.5 kaşık domates salçası ekle yine çevir iki dakka, sonra nohutları ekle ve üzerine su ekle kaynasın, pişince tuzunu atarsın

sıvı yağ yerine kendi yağ tercihini de kullanabilirsin, etli yapacaksan soğan salçadan sonra etleri ekle, etler çevir mühürlensin, suyunu salıp çekmeye başlarken sus eklersin üstüne. eğer et suyu yada tvauk suyu kullanacaksan yine ekleyebilisin. belki bulyon kullanmak istersin bulyonu da su ekledikten sonra elinle ufala içine at. bulyon koyarsan tuz koyma bulyon tuzludur, bona petit.


Fodera
(03.06.19)
Türk mutfağının özeti şudur:

Tencereyi ateşe koy.
Yağı koy.
Küp küp doğranmış soğanı koy.
Salçayı koy.
Eti ya da kıymayı koy.
Ne yemeği yapacaksan onu koy.
Sıcak su koy.
Tuzu, baharatı koy.

Budur.


Mirket
(03.06.19)
(3)

online mizah dergisi nasıl yapabiliriz?

Artık basılı yayınlara ilgi azaldı ayrıca masrafı da var. online mizah dergisi yapılabilir mi?
Artık basılı yayınlara ilgi azaldı ayrıca masrafı da var.

online mizah dergisi yapılabilir mi?
horowitz
(01.06.19)
yapılır


Gelir modeliniz ne olacak?

Reklam gelirleri olabilir.
üyeler karikatürlerini gönderir, telifi siteye bağışlar. Karşılığında gelir üzerinden pay alabilecekleri bir model iş görür.


neymis
(02.06.19)
2010'lar gibi denendi o dediğin zamanın taci kalkavan'ları,bruder martin'leri,sokaktaki madam'ları v.s. ''kara dergi'' pek olmadı.lansmanlar,word to mouth,viral v.s. yürümedi.


natallica
(02.06.19)
(5)

toplu taşıma ile Kozyatağından İzmit'e en hızlı ulaşım

İstanbul kozyatağından izmit'e en pratik nasıl gidilir?
İstanbul kozyatağından izmit'e en pratik nasıl gidilir?
horowitz
(30.05.19)
Kozyatağından marmaray.
Marmayayla gebze
Gebzeden izmite.
Trafik saatine denk gelmiyorsa sakarya otobüsüyle direkt izmit.


filipis
(30.05.19)
Bostancı Marmaray durağı> Gebze

Gebze>İzmit hızlı tren

yapsam ne kadar sürer tahminen?


horowitz
(30.05.19)
Normalde 1.5 saat fakat hızlı tren saatine denk gelmezseniz boş yere beklemek durumunda kalırsınız.
Süre olarak sakarya otobüsleri mantıklı marmaray ve hızlı tren durakları ve hız limiti nedeniyle otobüs 1 saatte gider.


filipis
(30.05.19)
kozyatağı-kartal
kartaldan 200 numaralı izmit otobüsü (her yarım saatte bir kalkıyor 200)


arkheramos
(30.05.19)
kozyatagi'ndan dolmusla kartal koprusune git,


kartal koprusunun dibinden kalkan 200 numara.

veya dolmusla gebze'ye git.
gebze'de gebze-izmit dolmuslari var.

ama 200 numarayi tavsiye ederim. hizli gidiyor.


tabudeviren
(31.05.19)
(1)

Wordtte şu tip referans nasıl veriliyor?

Dipnot kullanmadan şu tip referans nasıl verilir? Kaynakları sayfa altında değil de kaynakça olarak yazmak istiyorumhttps://i.hizliresim.com/JVr4no.png
Dipnot kullanmadan şu tip referans nasıl verilir? Kaynakları sayfa altında değil de kaynakça olarak yazmak istiyorum

i.hizliresim.com
horowitz
(22.05.19)
(9)

S400'le hedefi ıskalama ihtimali yok mu?

O para veriliyor. Hedefi tutmama ihtimali var mı?
O para veriliyor. Hedefi tutmama ihtimali var mı?
horowitz
(21.05.19)
hedefi göremeyip hiç ateşlememe ihtimali bile var.


angelofdeath
(21.05.19)
2 milyar dolarlık anlaşmadan bahsediyoruz. Ne ıskalaması? Uzayda yok ediyor gelen füzeyi.


füzeyi aldın mı iş bitiyor.
ateşlemene bile gerek yok.


prizmatik
(21.05.19)
neden gerek yok?


horowitz
(21.05.19)
ıskalamadan ziyade misal aynı anda 100 tane füze gelirse alayını imha ediyor ama 101 tane gelirse 1 tanesi kurtuluyor.


washe
(21.05.19)
prizmatik "kimse s400 sahibi bir ülkeye füze atmakla uğraşmaz" demek istiyor sanırım.


himmet dayi
(21.05.19)
elbette var. bundan dolayı birden fazla atış yapılabiliyor tek bir füze için.


NightBringer
(21.05.19)
muhatap önemli. 101inci ıskalanır denmiş, yaklaşık doğru diyelim. s400'ü ege ve akdeniz'e koyduğun zaman muhatabın yunanistan. sana 100 füze fırlatacak kapasitede bir ülke mi? hayır. yani dendiği gibi, atmazlar bile.


mehmed resad
(21.05.19)
denk sistemler çok denendi, kolay kolay kaçırmıyor. her hedefe iki füze kitliyor, böylelikle kaçış ihtimalini sıfıra yaklaştırıyor.

bu işler biraz anahtar kilit işleridir. her savunma sistemini aşan daha iyi bir füze mutlaka geliştirilir. fakat bizim çevremizde bu çapta düşman olmadığı için, kafamız rahat.

bu arada ben eşzamanlı takip kapasitesi 80 diye biliyorum, 100 s500 değil miydi?


babilbaligi
(21.05.19)
(10)

Dolandırılan Boğaziçi öğrencisi olayı

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hizira-mat-oldu-41211093Bir insan nasıl bu kadar saf olabilir? Tuhaf bir olay değil mi?
www.hurriyet.com.tr

Bir insan nasıl bu kadar saf olabilir? Tuhaf bir olay değil mi?
horowitz
(12.05.19)
tuhaf değil. boğaziçi öğrencisi de olsa insan, insandır. ben kanmam diyen adamdan korkmak lazım bence. herkes kandırılabilir. kimi polisten savcıdan korkup kanar, kimi bulgar kıza kanar, kimi falcıya, kimi hacı hocaya... örnekler arttırılabilir.


sutlu nescafe
(12.05.19)
haberi o çocuk okusa o da aynı soruyu sorar muhtemelen. dolandırıcıların insanın ağzından girip burnundan çıkması artı karşı tarafın saflığı ve dalgınlığı falan bir araya geldiği zaman @sutlu nescafe'nin de bir kaçını saydığı bir sürü örnek ortaya çıkıyor.


nrmnm
(12.05.19)
Aynı tipler hep karşıma çıkıyor. Önce para ister yok dersen yemek al der falan.. yolda rastladığımız "selamın aleyküm bişey sorabilir miyim" ciler bunlar.


horowitz
(12.05.19)
Bence öngörülebilir bir sonuç. İnsanlara daha çocukluklarından itibaren deneyimledikleri (afedersiniz) boktan dünyadan çok daha iyi dünyanın olduğunu kabul ettirirseniz realiteden kopar. Cin- evliya vs hep o anlatılan hipergerçekliği arar. Fetö tarafından zihni yıkananlar da böyle, "god has a plan for you" diyen evanjelist(ya da neyse) müminler de öyle.
Ha, dindar olmayan kanmaz mı? O da kanar ama başka şeylere; mesela titan saadet zinciri, mesela çiflikbank vs. Onlar hipergerçeklik değil, para ararlar


r evolution
(12.05.19)
Valla boğaziçili olup olmamasından bağımsız olarak tuhaf bence. Hadi diyelim bir kere boşluğuna denk geldi kaptırdın, bunu daha sonradan birçok kez tekrar edip durumdan hiç şüphelenmemek hiç de normal bir durum değil.


Boğaziçi öğrencisi olması onu zeki yapmıyor. EE veya Bilgisayar okusa şaşırırdım.


Elduinnnn
(12.05.19)
Satranc turnuvasi kazandigina gore zeki bir cocuk aslinda ama din ile cinsellik insanlarin kolay kanabildigi konular.


s0phiesw0rld
(12.05.19)
İşin içine para, altın gibi şeyler girdikten sonra durup bir düşünmek için normal bir zekaya sahip olmak yeterli bence. Ne kadar kafası bir şeylerle doldurulmuş, ne kadar din konusunda hassas olursa olsun hiçbir mantıklı tarafı yok bu olayın. Çocuk gerizekalı gibi davranmış.


aquarium
(12.05.19)
Cemaatler ve tarikatlar boşu boşuna çalışmıyor işte. Onların yarısı kadar atatürkçüler! çalışsaydı marsta mangal yapıyor olurduk. Bu kadar çalışmanın sonucunda insanlar bu hale geliyorlar. Normal.


sndy
(12.05.19)
bir dolandırma olayında dolandıran mı daha zekidir, dolandırılan mı? bunun cevabını ver kendi kendine önce sonra boğaziçili mi, canan karatay mı, einstein mi bulursun.


dismainpula
(12.05.19)
(1)

Sabah çıldıran kuşlar

Bıktım bunların sesiyle uyanmaktan. Bir de aspiratöre yuva yapmışlar. Temizledim az önce. Aspiratör borusuna giriyorlar. Deliği kapattım zaten aspiratör kullanmıyorum. Bu kuşları evden nasıl uzak turabilirim. Sabah delirmişçesine ötüyorlar.
Bıktım bunların sesiyle uyanmaktan. Bir de aspiratöre yuva yapmışlar. Temizledim az önce. Aspiratör borusuna giriyorlar. Deliği kapattım zaten aspiratör kullanmıyorum. Bu kuşları evden nasıl uzak turabilirim. Sabah delirmişçesine ötüyorlar.
horowitz
(10.05.19)
Bu da tuhaf bir şey sanırsam, bizim bahçede de varlar her sabah gün ısımaya yakın saksağan sesleriyle uyanıyoruz ciyak ciyak ötüyorlar, öyle cıvıltı falan değil haa bildiğin kendini paraliyorlar.
Ama ben sesi seviyorum yaşadığımı fark ediyorum som sessizlik daha fena değil mi?
O kadar da fena değil gibi. Aspiratörde olması dışında.


(5)

Çok tuvalate çıkmak yanlış beslenme göstergesi midir?

Çoktan kastım günde 2 ve üzeri.
Çoktan kastım günde 2 ve üzeri.
horowitz
(09.05.19)
Bagirsaklarin iyi calismadiginin gostergesidir. Yanlis beslenme bagirsak florasini bozabilir.


tezek
(09.05.19)
günde 3e kadar normal.


bxgx
(09.05.19)
Günde 5 e kadar normal.


yuzo
(09.05.19)
Boktan bir muhabbet ama gerekli.

Günde bir defa muhakkak lazım bundan fazla ihtiyaç oluyorsa miktar ve kıvam belirleyici oluyor. Örneğin çok ve cıvık yapı sorun, kakanın parçalı olması sorun (su içmek lazım o durumda). Yoksa günde 5 sefer yaklaşık 1 karış homojen kaka sağlıklıdır.

Not: Doktor değilim. Doktor bir arkadaşım bizi bu konuda bilgilendirmişti sağ olsun.


SiyamkedisiZorro
(10.05.19)
Günde 7 ye kadar normal.


mikahakkinen
(10.05.19)
(5)

Çabuk acıkma ve enerji düşüklüğü

Sabahları uyanırken zorluk çekiyorum. Gün içinde enerjim düşüyor ve çabuk acıkıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? özellikle sabahları uyanmam zor oluyor. Protein ağırlıklı besleniyorum. Sabah kahvaltımda en az 3 yumurta ve bol peynir olur ama 2 saat içinde acıkma başlıyor.kilo sorunum yok. hatta zayıf
Sabahları uyanırken zorluk çekiyorum. Gün içinde enerjim düşüyor ve çabuk acıkıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? özellikle sabahları uyanmam zor oluyor. Protein ağırlıklı besleniyorum. Sabah kahvaltımda en az 3 yumurta ve bol peynir olur ama 2 saat içinde acıkma başlıyor.

kilo sorunum yok. hatta zayıf denilebilecek kilodayım
horowitz
(06.05.19)
kan değerlerine baktırdın mı?


silver apple
(06.05.19)
Baktırmadım.


horowitz
(06.05.19)
su az içiyor olabilirsin. spor yapmanı tavsiye ederim ayrıca.


d vitamininiza baktırmanızı tavsiye ederim.


reaktif hipolisemi


jimicik
(07.05.19)
(1)

Bu lambanın masaya montajı nasıl oluyor?

Masayı delmek falan gerekir mi?https://m.n11.com/ikea-tertial-akrobat-masa-lambasi-mengeneli-P236373041
Masayı delmek falan gerekir mi?

m.n11.com
horowitz
(05.05.19)
cdn.ikea.com.tr

sayfa 6-7.


inheritance
(05.05.19)
(9)

İkinci yabancı dil olarak neden Almanca ya da Fransızca tercih ediliyor?

Bu iki dilinde konuşulduğu ülke fazla değil. İspanyolca neredeyse güney amerikanın tamamında konuşuluyor. Buna karşılık neden almanca ya da fransızca?
Bu iki dilinde konuşulduğu ülke fazla değil. İspanyolca neredeyse güney amerikanın tamamında konuşuluyor. Buna karşılık neden almanca ya da fransızca?
horowitz
(03.05.19)
özel olarak Güney Amerika ile iş yapmayacaksan şayet çok bi işine yaramaz orada konuşulan bir dili öğrenmen. Ama Fransızca ve Almanca Avrupa'daki lokomotif diller ve Fransızca Afrika'da çok fazla ülkede konuşuluyor illa ülke sayısı olarak bakacaksan.

Yani dünyadaki önemli şirketlerin çoğu da Fransız ya da Alman


nundu
(03.05.19)
Fransızca avrupada çok işine yarar
Fransa haricinde, belçika, isviçre, luxemburg gibi yerlerde de konuşursun
kalan yerler zaten ingilizce gibi.

almanca da ha keza
almanya hariç avusturya az buçuk hollanda da işini görür


Corc
(03.05.19)
Akademik olarak bakarsak İspanyolca ile daha fazla ülkede yapılan çalışma sonuçlarını okumak mümkün değil mi?


horowitz
(03.05.19)
guney amerika cogunlukla geri kalmis ulkeler ve hepsini toplasan bir almanya etmez. o yuzden


hot potato
(03.05.19)
kim ediyor ki?

herkesin kesinlikle bilmesi gerektiğini düşündüğüm tek yabancı dil ingilizce. imkânım olsa 12-13 tane de öğrenirim ama ingilizce dışındakiler kişisel ilgi ve kariyer meselesidir. ispanyolca duymaya dahi tahammül edemeyen, ispanyol ya da latin amerika kültürüne zerre ilgisi olmayan bir insana "güney amerika'da konuşuluyor" ya da "işine yarar"ı anlatamazsın. ona bakarsan dünya nüfusunun hemen hemen yarısını çinliler ve hintliler oluşturuyor... hayatında kaç tane çinli veya hintli tanıdın? bu ülkelerin kültürüyle, insanlarıyla, dilleriyle ne kadar ilgilendin?

dünyanın neresinde olduğun, yaşam tarzın, etkileşimde olduğun kültürler vs. önemli. kişisel olarak konuşacak olursam doğu avrupa-slav kültürüne bayılıyorum, çok seviyorum. bunun dışında çocukluğumdan beri benzer şekilde orta avrupa ve ağırlıklı olarak almanya merakım da vardır. ben bu yüzden rusça ve almanca öğreniyorum.

fransız tarihine, kültürüne alâkası olan insan fransızca öğrenir. ya da neblim adam fransızların çok iyi olduğu bir alanda faaliyet gösteriyordur, o yüzden öğrenmesi gerekmiştir/öğrenmek istemiştir.

hepsini geçtim ülke sayısı bu kadar önemli bir kavram değil. mesele bu dilleri kullanarak para kazanmaksa iş hacmine bakacaksınız. güney amerika'yı 10'la çarpsan almanya etmiyor.


der meister
(03.05.19)
Allah aşkına ispanyolca balonu sönmedi mi? Amma çok insan gitti kurslarına, hepsi de öğrenemeden bıraktı zaten.

Bana sorsan ispanyolca öğreneceğine (çok özel bir durumun yoksa tabii) ortalama durumdaki ingilizcene 3000 yeni kelime kat (ki zaten 3-4 sene alır) çok çok çok daha faydalı bir iş yapmış olursun


zunkatsar
(03.05.19)
Akademik olarak Almanca daha önemli. Özellikle sosyal bilimler alanında. Fransızca da 19 ve 20. Yüzyılın baslarinin İngilizcesi işte. Önemli olacak tabi


westblack
(03.05.19)
Onemli olan dili konusan ulkelerin parasi, nufusu degil. Ona bakarsan Turkiye'nin nufusu Fransa'dan da Almanya'dan da fazla.


Traveler
(03.05.19)
ticaretimizin büyük bölümü almanya ve fransa ile. güney amerika ile ne işimiz var bizim? yılda toplam kaç kitap yazılıyor zaten koca kıtada. almanlar ve fransızlar ülke ne nüfus olarak küçük, ama çok etkili. ispanyolca konuşanlarda pek bir numara yok. kuru kalabalık.

öyle bakarsan hintçe ya da çince öğrenmek daha mantıklı.


babilbaligi
(03.05.19)
(1)

Bu tip olaylarda kanıt aranmıyor mu?

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/1369673/15_yasindaki_ogluna_cinsel_istismarda_bulunan_babaya_25_yil_hapis_cezasi_.htmlÇocuk babam tecavüz etti demiş. Kanıt yoksa iftira olma riski yok mu? Bu tip suçlamalarda kişi hemen yargılanıyor mu?
www.cumhuriyet.com.tr

Çocuk babam tecavüz etti demiş. Kanıt yoksa iftira olma riski yok mu? Bu tip suçlamalarda kişi hemen yargılanıyor mu?
horowitz
(30.04.19)
kanıt aranmadığını nereden çıkardın ki? zaten adam tutuksuz yargılanıyormuş, hapis kararı çıkınca tutuklanmış. şikayetle birlikte direkt hapse atılmamış ki.


elorelia
(30.04.19)
(2)

De / Da anlamında in on kullanımı

Okulda, bu araştırmada, evde falan derken daima in mi kullanılır?
Okulda, bu araştırmada, evde falan derken daima in mi kullanılır?
horowitz
(28.04.19)
hayır. on ve at de kullanılır.


Hayır, isime göre değişiyor. At school, in this study, at home, on campus...


fotrsapka
(29.04.19)
(1)

Kitaplık almak ve nakliye sorunu

2.el kitaplık alacağım ama nakliye işini ucuza nasıl çözerim bilmiyorum. Satan kişi kargo ile gönderebilir mi?
2.el kitaplık alacağım ama nakliye işini ucuza nasıl çözerim bilmiyorum. Satan kişi kargo ile gönderebilir mi?
horowitz
(28.04.19)
Dekopasaj uzerinden ilan acsin satan, komisyon odersiniz ama kargo onlarin kargosu olur.
Mobilya urununde kargo isine girmeyin bence, cok zarar veriyorlar


bradshaw
(29.04.19)
(4)

Sinekliği pencereye nasıl takarım?

Kendim sineklik yapacağım. Sinekliğin sabit kalması için nasıl tutturabilirim pencereye?
Kendim sineklik yapacağım. Sinekliğin sabit kalması için nasıl tutturabilirim pencereye?
horowitz
(28.04.19)
böyle evin içinden takabilceğiniz var rossman'da urun.n11.com


kitik
(28.04.19)
en basiti sineklik setleri var ucuz.

iki parça satılıyor.

birincisi plastik sineklik teli

ikinci parça da sinekliği takıp çıkartabileceğin ön tarafı cırtcırtlı arka tarafı yapışkanlı bant.

bunu yaparsan eğer çok böyle çıkartıp takamazsın ama bantları yapıştırdıktan sonra sinekliği bol bırakırsan sorun olmadan pencereyi açıp kapatırsın.


killerbee
(28.04.19)
üstte yazanları sakın alıp takma. çağır ustayı kapı gibi olandan yapsın adam gibi.


sineklik dediğiniz arkadaşlarınki gibi perde ya da yapıştırmalı bişeyse nası takarsanız takın max 1 hafta ömrü var.
sineklik profilleri, profil bağlantı parçaları ve tülü alırsanız evladiyelik sinekliğiniz olur. hemen her yapı markette vardır, metre ile satılıyor, istediğiniz ölçüde kesip birleştiriyorsunuz. çok kolay bir iş. bunların özel vidası var, saç vidası diye geçer. onlarla çok rahat monte edebilirsiniz pencere pervazlarına.

izleyelim öğrenelim: www.youtube.com


halanne
(29.04.19)
(6)

Sürekli kandırılan geçmişte yaşayan aile

Ailemde gereksiz bir yardımseverlik var. Bu zaman zaman kullanılmaya kadar gidiyor. Bu saflıktan nasıl kurtarabilirim onları? Cidden zarar görmelerinden korkuyorum. Yaşları ilerledikçe daha kötüye gidiyorlar.
Ailemde gereksiz bir yardımseverlik var. Bu zaman zaman kullanılmaya kadar gidiyor. Bu saflıktan nasıl kurtarabilirim onları? Cidden zarar görmelerinden korkuyorum. Yaşları ilerledikçe daha kötüye gidiyorlar.
horowitz
(26.04.19)
Benim annem de böyle. Hatta bunlarla birlikte kendisinde keçi inadı da var ki bu durumu daha da zorlaştırıyor. Maddi manevi birçok zarar gördü ama bir gıdım ilerleme yok.

Kurtarabilmek mümkün mü bilmiyorum ama ben sürekli kendisini takip ederek bir noktaya kadar çözüm üretebildim. Rutin olarak arayıp soruyorum ama yine de yetmiyor. Çözüm varsa ben de öğrenmek isterim.


"keçi inadı" bizde de aynısı var malesef


horowitz
(26.04.19)
Zaten tek neden bence inatlari.bizdede var ama can çıkar huy çıkmaz derler ya aynen öyle. Neyse çözümü varsa bende şurda beklemeye cekileyim :)


brnbrs
(26.04.19)
benim annem de öyle (babam değil) birilerinden kazık yedikçe vazgeçti, öyle olmadıkça değişmez.


matilda
(26.04.19)
Üff, bizimkiler de böyle.
Nahlet olsun o nesile. Yav yemedikleri kazık kalmadı özellikle de akrabalardan ama devam valla ikisi de birbirinden beter.


Bizde de böyle bir adet anne, bazen de baba var. Yok arkadaş kazık yedikçe akıllanırlar diyorsun, daha büyüğünü yiyorlar.


chicha
(26.04.19)
(1)

Çoklu regresyon analizini biri bana öğretebilir mi?

Adım adım nasıl yapıyoruz bir özet geçebilir misiniz?
Adım adım nasıl yapıyoruz bir özet geçebilir misiniz?
horowitz
(23.04.19)
youtube taki videolara göz attınız mı?


sttc
(23.04.19)
(1)

Sineklik için nasıl ölçü alınır?

Pencerenin tam olarak neresini ölçmem gerekiyor?
Pencerenin tam olarak neresini ölçmem gerekiyor?
horowitz
(22.04.19)
bu tamamen takacağınız sinekliğin nasıl bir şey olduğuna göre değişir.


kibritsuyu
(22.04.19)
(5)

Komşudan gelen iphone alarmı sesi

Tam 1 saat alarm çalıyor. Sabahları bu yüzden uyanır oldum. Gidip söylesem ayıp olur mu?
Tam 1 saat alarm çalıyor. Sabahları bu yüzden uyanır oldum. Gidip söylesem ayıp olur mu?
horowitz
(22.04.19)
olmaz. ayıp olan onun yaptığı.


kamile necaset
(22.04.19)
O sana ayip olacagini dusunuyor mu? Bu nedenle olmaz.


Traveler
(22.04.19)
Sesin sana geldiğini farketmemiş olabilir. Söylemekte sakınca yok.


insomnia
(22.04.19)
komsun bir ustteki duyurudakiler olabilir mi?


exlibris
(22.04.19)
exlibris ben de onu düşünüyordum kesin bizim alt kattaki arkadaş. horowitz 8. Katta mısın?


insomnia
(18.05.19)
(1)

Buharlı pişiriciler sağlıklı mı?

Türkiye'deki buharlı pişiricilerin hepsinde BPA var sanırım. Bunları kullanınca ileride sağlık sorunu yaratır mı?
Türkiye'deki buharlı pişiricilerin hepsinde BPA var sanırım. Bunları kullanınca ileride sağlık sorunu yaratır mı?
horowitz
(21.04.19)
Yaratabilir, sonuçta bir kimyasal. Hormonları taklit ettiği düşünülüyor. Kullanmamalısın.


(18)

Kılıçdarı neden sevmiyorlar?

Adama durduk yere saldırmışlar. Nedir bu saldırının nedeni?
Adama durduk yere saldırmışlar. Nedir bu saldırının nedeni?
horowitz
(21.04.19)
chpliler de sevmiyor, koltuğa yapışıp kaldığı için. hiç bir başarı kazanamadığı için

şehit cenazesinde saldırmışlar, kılıçdar bir de bdp midir hdp midir neyse o parti ile çok samimi olduydu


killerbee
(21.04.19)
tayyip ve soylunun sürekli chp'yi terör partisi göstermesi yüzünden oldu


avatar is back
(21.04.19)
(bkz: çomar)


Arthur Dayne
(21.04.19)
Başarı derken CHP neyin derdinde anlamadım. CHP nin oyunu yükseltti bu adam bi zamanlar afedersin ama it süratlı, millete tepeden bakan partililer vardı bu partide. Baykaldan devraldı adam bu partiyi biraz vicdanlı olun. Hani şu zor zamanların yardımcısı olan Baykal dan.


Topalordek
(21.04.19)
Ben şahsen nasıl habur ve megri rezaleti nedeniyle iktidara tiksinti duyuyorsam, aynı şekilde hdp ve pkk ile görünür olan ya da olmayan ilişkiden de nefret ediyorum. CHP de bir kaç kişilik dışında olan kadronun çoğunluğu bölücü kanlı terör örgütlerine sempati duyuyor destek veriyor ve bunu teşhir etmekten hiç çekinmiyor YouTube a isterseniz CHP PKK kolaj yazıp çıkan videoları izleyin. Bu bir siyasi hamledir vs demeyin; asker şehit edenlerle bir çözüm olmaz taşeron örgütlere duyulan sempati ile siyaset olmaz.


svord man
(21.04.19)
Kılıçtaroğlu buna kesin bir tepki koymadı tek cümlesi teröre kim destek veriyorsa allah belasını versin oldu. lan partiyi Kürtçü faşizanlar dhkpcliler götürüyor bu mu tepkin.


svord man
(21.04.19)
Ayrıca şehit düşen askerimizin ailesi ve akrabaları sanırım
Kılıçtaroğlunun gelmemeleri konusunda tenkit etmiş buna rağmen gitmesi sıkıntı olmuş. Kesin bir bilgi değil.


svord man
(21.04.19)
Zaten uzun süredir CHP-HDP-PKK diye propaganda yapıyorlardı. Şimdi İmamoğlu'nun Demirtaş hakkındaki yorumlarını da çarpıtıp ölen askerlerin bütün ihalesini KK ve CHP'ye yıkmak istiyorlar.

Bir de, adam zaten ağzını açmasa bile sırf aleviliğinden dolayı kendisini Taksim meydanında yakmak isteyecek ezici bir çoğunluk var ve bu çoğunluğun içindeki 'muhalif' sayısı da az değil.

Bizim insanımız efendi insan sevmez. Barıştan anladıkları güçlü olanın güçsüzü yutmasıdır. Orta yolda buluşmak doğalarına terstir. O yüzden CHP'nin çabalarını "terör sempatizanlığı" olarak görürler.


bruce mclaren
(21.04.19)
kılıçdarla alakalı bir durum deil içişleri bakanı chp pkklı diyor mhpnin gereksiz başkanı zillet ittifakı diyor reiste chp hdp pkk ip falan diyor. diyorda buna inanmayandan daha fazla inanan var. zaten gergin bir ortam varken ülkücüler bunlar pkklı dese 2 gram lümpen beyni olan salaklar gelip adama dalıyor. provakasyonda var köylü aklı da var. parti içinde kılıçdar sevilmese de bu hareket gerektirecek bir durum yok. bu saldırılar kendilerine artı olarak dönüyor.


mikahakkinen
(21.04.19)
Ben bunlara çok gülüyorum. İktidar resmen beyin yıkadı. İnsanlar pkk dan cok, pkk'ya destek veriyor diye chp'den nefret eder hale getirildi.


prizmatik
(21.04.19)
Söylemek istediklerimi yazmışlar zaten avatar is back +1, bruce mclaren +1
Kilelerbee katılmıyorum. CHPlilerin sevmediğini nerden çıkardın?


Rh Negatif
(21.04.19)
Bu saldırının elbette ki haklı bir sebebi yok ve hiç bir bir saldırının haklı bir sebebi olamaz. Baskıcı yönetimlerin güç kaybına uğradıkları her durumda başvurdukları tehdit , aba altından sopa gösterme eylemlerinden biri sadece. Fikirlerini onaylamadığımız insanları, yumruklamayı, linç etmeyi, yakmayı normal bulanlar pek anlamayabilir ama böyle ne yazık ki. Hatta bir saldırıyı, emniyet güçlerinin engellememesini ve sorumlu bakanın saldırganları hoşgörüyle pışpışlamasını da doğal bulanlar hiç anlamayacaklar. Sızdıkları her platforma nefret , kin, öfke ve kan getirenler, kişisel çıkarları için insanları kurban etmekten çekinmeyenler, komplekslerine belki derman olur diye her şeyi denemekten kaçınmayanlar elbette bu saldırıyı normal bulacaklar.


olivia
(21.04.19)
Medeni olduğu için. Halka it gibi davranacaksın. Bağırıp çağırıp kabadayılanacaksın bak nasıl seviyorlar. Bu millete insanlık yaramıyor. İyi niyetli olmayı aşağılık bir şey gibi görüyorlar. Ayrıca chp liler gayet de seviyor kılıçdaroğlunu.


karen
(21.04.19)
Sevgili büyük reisin gittiği her yerde hedef göstermesinin neticesi bu.


Öncelikle izleyelim: www.youtube.com

Kemal Kılıçdaroğlu bu leş topluluğu kazanmak için çok uğraştı ve hep iyi niyetle yaklaştı hatta oy bile arttırdı yalan yok doğru diyorlar. Yeni nesil arkadan sağlam geliyor merak etmeyin o yüzden bu leş kargalarına şirin gözükmeye artık gerek yok. Bugün gördük işte yanlış yapılıyor. iyi yaklaşmayacaksın bunlara, hor göreceksin, öteleyeceksin, süründüreceksin, su-ekmek vermeyeceksin. Ciddiyim, yoksa sessiz pasif kalınca böyle çullanıyorlar işte. Herkes şeyini bu adama kalkıyor anasını satim. Genel olarak saldırının nedeni malum partilerin malum medyanın 24 saat Chp kötülemesi yapması ve ayrıca son seçimde bütün eline yüzüne bakılır şehirlerin kaybedilmesini malum kitlenin yedirememesi.

Kılıçdaroğlu açıklama yaptı yine ''ben bu insanları suçlamıyorum'' diyor. Suçlayacaksın kardeşim, süründüreceksin bunları. O yumruk atana açacaksın tazminat davasını emekli maaşından her ay kesilsin aq. Hapis cezası almaz ama aldı diyelim ne olacak? bedavadan yatacak içeride zaten gelmiş 60 yaşına, kahvede okey oynayacağına içeride oynar. Bunların cebinden parasını alacaksın.net


eazy
(21.04.19)
sen zannetmeki tayyib'i çok seviyorlar.


for day to break
(21.04.19)
akraba evliliği, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, genel oalrak iq seviyesin düşüklüğü. böyle gelmiş böyle gider. kasmaya gerek yok.


charlotte blanc
(21.04.19)
chp her iktidara geldiğinde Türkiye'yi fersah fersah ileri götürecek işler yaptığı için sevmiyorlar. adamlar en son bir sene iktidara geldiklerinde türk savunma sanayinin temellerini atıp kıbrıs'nı yarısını aldılar mesela, 40 senedir amerikan ambargosunun şakşakcılığını yapıyorlar "tüp kuyruğu yok bilmemne" diye.

bunlar istiyor ki, cehalet prim yapsın, memlekette sadece beton dökülsün, başka da bir bok olmasın. bu yüzden de şiwan perwer ile el ele sahneye çıkan adamı destekleyip kılışdar'a "terörere" diyorlar.

beyin yetmezliği, başka bir izahı yok.


babilbaligi
(22.04.19)
(3)

İngilizce olarak yazılmış Almanca gramer kitabı

Böyle bir kitap arıyorum. Var mıdır tavsiyeniz? Mesela simple present tense ve bunun almancası gibi gibi.
Böyle bir kitap arıyorum. Var mıdır tavsiyeniz?

Mesela simple present tense ve bunun almancası gibi gibi.
horowitz
(20.04.19)
mail ver atayım bi pdf


bohr atom modeli
(20.04.19)
(1)

To / For kullanımı

Amaç bildirmek için kullanımında ikisi aynı anlamda mıdır?
Amaç bildirmek için kullanımında ikisi aynı anlamda mıdır?
horowitz
(19.04.19)
to sınırlı amaç bildirir, sizin amacınızın bir tek o olduğunu anlatmaya daha yakındır. for, uygun amaçlardan birini bildirir, sınırlayıcı niteliği yoktur.

hukuki metin yazmıyorsan, kimse bu farka dikkat etmez.


babilbaligi
(19.04.19)
(4)

Memur alımları ne durumda?

Son 2-3 yıldır çevremde memur olabilen görmedim. Artık alımlar çok mu azaldı? Öğretmen ataması bile olmuyor sanki.
Son 2-3 yıldır çevremde memur olabilen görmedim. Artık alımlar çok mu azaldı? Öğretmen ataması bile olmuyor sanki.
horowitz
(17.04.19)
artık memur alımı yok sözleşmeli alınıyor.


mikahakkinen
(17.04.19)
sözleşmeli kpss ataması ile olmuyor mu ?


horowitz
(17.04.19)
evet oluyor ancak memur haklarına yüzde yüz sahip değil gelenler. her sene sözleşme imzalıyorlar.


mikahakkinen
(17.04.19)
Yakın bir arkadaşım daha önce bir kamu kurumunda çalışıyordu 1 yıl çalıştı ve istanbula atama istedi puanı da yüksek ti atamadılar.

KPSS ye birdahaki girdi 90 üzeri aldı, İstanbulda bir kuruma atandı (kağıt üzerinde) ama 1 yıldır güvenlik soruşturmasının sonuçlanmasını bekliyor. Bakın kamu 1 sene önce güvenli görüp atadığı kişi şimdi bekletiyor. Yani atama matama yok, çünkü para yok kamuda.


paramolacak
(17.04.19)
(3)

Gre vs. Gmat

Hangisi daha kolay? Kolaylıktan kasıt ales denkliğinde 80 i bulabilmek
Hangisi daha kolay? Kolaylıktan kasıt ales denkliğinde 80 i bulabilmek
horowitz
(13.04.19)
Sözelde gre daha zor matı kolay diye biliyorum.


melonsucker
(13.04.19)
İki sınavda ales yerine kullanılabiliyor mu? Gre'yi birkaç yerde gördüm başvuranların puanlarında. Gmat yoktu hiç


horowitz
(13.04.19)
mühendislik alanları gre, işletme türevi alanlar gmat ister, ona dikkat edin.

ikisinde de matemaik kolayken ingilizce hayvan gibi zordur, şuursuzca kelime ezberlemeniz gerekir. bunu ingilizcesi nerdeyse anadili olan biri olarak sölüyorum.


taurina
(13.04.19)
(1)

İş ve doktoranın farklı şehirlerde olması

Çalıştığı yer ve doktorası farklı şehirlerde olanlar dersleri nasıl takip ediyor?
Çalıştığı yer ve doktorası farklı şehirlerde olanlar dersleri nasıl takip ediyor?
horowitz
(10.04.19)
Gidip geliyorlar isten izin alip.


Traveler
(10.04.19)
(6)

Mimarlık'ta işsizlik oranı ne durumda?

Geçen mimar bir arkadaşla konuşurken bu bölümü bitiren işsiz kalır dedi. Mimarlık eski istihdam gücünü kaybetti mi?
Geçen mimar bir arkadaşla konuşurken bu bölümü bitiren işsiz kalır dedi. Mimarlık eski istihdam gücünü kaybetti mi?
horowitz
(06.04.19)
Benim dönemimde en yüksek puanlı bölümlerdendi mimarlık. atanma falan da yoktu. ofis açıyorlardı falan


horowitz
(06.04.19)
Kötü mü mimarlık? Ben uç mimar tanıdım uçunun de işi vardı. Ne ballı bölüm demiştim.


ülkedeki inşaat ile olan büyümenin 1 seneyi geçkin bir süredir durma noktasına geldiğinin ve inşaatla ilgili herkesin olmasa da büyük kısmının işsiz olduğunun farkında mısınız? arkadaşınız gayet doğru söylemiş son 1 senedir gördüklerine bakarak. 10+ maaşla mimar arar bulamazken artık 3-4 civarına gayet kaliteli mimar çalıştırabiliyorsun. en azından ofis açanlar kapattığından kaliteli mimar fazlası var şu anda. aynı şekilde inşaat mühendisi, teknikeri, ustası bile fazlalık şu aralar.

düzelecek inşallah.


ozdek
(06.04.19)
Beyler gelecek yazılımda. Uyanın artık atanma, iş bulma rüyalarından. App store'a tek applikasyon ile emekli olabilirsiniz.


wolfg
(06.04.19)
maalesef durum kritik. çok fazla mezunu olmaya başladı ve çok ağır şartlarda çok düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalıyorlar. en yakın arkadaşlarımdan biliyorum.


avatar is back
(06.04.19)
Binlerce mezun var... onlarca devlet onlarca özel okullardan mezun 2bin tl ye razı adaylar...özel okullarda kalitesiz eğitimler...


koola
(06.04.19)
(3)

Mezun durumunda transkript almak

Aynı gün içinde verilir mi?
Aynı gün içinde verilir mi?
horowitz
(03.04.19)
memurun keyfi yerindeyse sıra vs hariç 3 dk.


Wasking
(03.04.19)
iyte'de sıra bekleme, basım, öğrenci işleri başkanı imzası ile beraber 10 dakika sürer.


rain when i die
(03.04.19)
gitmeden öğrenci işlerine mail atın hazırlandığında gidersiniz?


kitik
(04.04.19)
(3)

Pratik ve sağlıklı yemekler

Yapması kolay ve sağlıklı yemek önerileriniz neler?
Yapması kolay ve sağlıklı yemek önerileriniz neler?
horowitz
(03.04.19)
Ton balıklı salata
Sezar salata, tavuk göğsüyle


senolll
(03.04.19)
Ek, fırında somon atıyosun pişiyor yiyorsun
Fırın poşetinde tavuk ve sebzeler


senolll
(03.04.19)
Az işlemden geçmiş her türlü sebze yemeği , az pişmiş veya çiğ olarak tüketilen her türlü sebze meyve ile yapılan salatalar, ilikli kemik suyu( at düdüklüde haşla), deniz balığı(yağlı kağıda sar fırına at)


rakidabalikolsa
(03.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.