Giriş
(4)

apartmanlardaki güvenlik kameraları

genellikle internetten izlenebilir mi oluyor yoksa sadece cihazın bağlı olduğu monitörden izlenebilecek şekilde mi oluyor?
genellikle internetten izlenebilir mi oluyor yoksa sadece cihazın bağlı olduğu monitörden izlenebilecek şekilde mi oluyor?
ikilem
(28.01.20)
Çok eski değilse ve kayıt cihazı internete bağlıysa ilgili programı cebe indirip kullanıcı adı ve şifresiyle izleyebilirsin.

Aynı şekilde webden de bağlanabilirsin, ama cihazdaki kayıtlı kullanıcı adı ve şifre elinde olmalı.

Kayıt cihazı bir ekrana bağlıyken quare kodu telefona okutup ya da verilen cihaz adresini manuel girip bağlanabilirsin.


John Bloor
(28.01.20)
İnternetten izleme yapmak için sabit ip gerekli değil mi?


ikilem
(28.01.20)
değil


Değil, eski maknelerde sabit ip şarttı gerçi ama güncel cihazlar dinamik ip ile bağlanıyor.

Kayıt chazına ulaşabiliyor musun? Ulaşıyorsan kullanıcı adı ve şifre belirleyebilir, ya da bununla ilgili olan kişiden bu şifreleri alabilirsin.

Çok kolay app kurulumu.


John Bloor
(28.01.20)
(3)

anadolu yakasında iski faturası gelen var mı?

geldiyse hangi gün geldiğini söyleyebilir misiniz? gelmeyenler de belirtirse gelmedi diye sevinirim.
geldiyse hangi gün geldiğini söyleyebilir misiniz? gelmeyenler de belirtirse gelmedi diye sevinirim.
ikilem
(16.12.19)
Geçen hafta gelmiş ama günü hatırlayamadım.


datnet
(16.12.19)
11 aralik'da geldi

son odeme tarihi 26 aralik


exlibris
(16.12.19)
e-devletten baktım, tam bugün tarihli fatura var sıcak sıcak, son ödeme 31/12


speedy
(16.12.19)
(5)

internetten gitar alınır mı?

ilk önce şunu sorayım: normal mağazada bir sürü gitar oluyor. üzerlerinde de fiyat etiketi var vs. bunları satıyorlar anlaşılan. mesela mağazada bir modeli beğendik. oradaki gitar teşhir kategorisinde midir yoksa hiç açılmamış kutuda olan mı istenmelidir?peki internetten aldığımızda bizim için sakın
ilk önce şunu sorayım: normal mağazada bir sürü gitar oluyor. üzerlerinde de fiyat etiketi var vs. bunları satıyorlar anlaşılan. mesela mağazada bir modeli beğendik. oradaki gitar teşhir kategorisinde midir yoksa hiç açılmamış kutuda olan mı istenmelidir?

peki internetten aldığımızda bizim için sakıncası olan durumlar var mı (internetten alınınca teşhir göndermeleri daha olası gerçi)?
ikilem
(21.11.19)
alınır. ben internetten enstrüman almaya daha sıcak bakıyorum. alıyorum, akordunu falan rahat rahat yapıp deniyorum. beğenmezsem iade hakkım zaten saklı olduğu için bir problem olmuyor...

edit: internet satışı olan yerlerde genelde teşhir olmadığından bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. yan flüt falan da aldım, bir sıkıntı yok...


babilbaligi
(21.11.19)
ben internetten klasik gitar almıştım. gayet memnun kaldım. kutusunda vs geldi.

bu bahsettiğiniz durum enstrüman değil her ürün için geçerli. kutusu açık ürün almak istemiyoruz. ama bazen araç almak gibi düşünün 100 bin verip aldığınız aracın içine defalarca oturulmuş kapısı da defalarca açılmış oluyor.

müşteri beklentisiyle alakalı biraz ama benim kişisel fikrim ürünün üstünde çizik ve daha önce kullanıldığı falan belli olmuyorsa sıkıntı çıkarmamaktır.


ozdek
(21.11.19)
alinir, cogu magaza sifir satiyor ama sorabilirsiniz; n11 hepsiburada filan bakin hangisi ucuzsa alin, net cok daha uygun


sweetoffice
(21.11.19)
davul, flüt vb. enstrümanları bilemeyeceğim ama gitar gibi ağaç enstrümanları eline alıp çalıp denemek lazım. Ha internetten klasik gitar aldığım oldu zamanında, bi sıkıntısı da yok ama aynı ağaç türünde bile sesi değişiyor, klavyesi modelden modele değişiyor uzun yıllar çalacağın bir şeyi bi denemen lazım.

Ben geçenler Tünel'deki Dore müzikten Epiphone Les Paul aldım, oradaki açık olanı aldım çünkü çalıp deneyim onu beğendim. Başka da yoktu tabii kutulu vs. İnternetten alsam depodan mı gelirdi, yoksa yine şube mi paketleyip gönderir emin değilim. Teşhir kategorisinde olmuyor ama. Sen yine her yerine bak bir sıkıntı var mı diye ama, sonuçta senden önce çalanlar olmuştur.

internetten alınca en büyük sorun kargo şirketleri bence. Onların düşürmesi zarar vermesi daha olası geliyor bana. Ayrıca aldığın yere bağlı olarak, sap ayarı bozuk falan olabilir. Mydukkan kontrol edip gönderiyordu diye hatırlıyorum. Müzik alışverişi için müzik mağazalarını kullan ara sor danış bence. Mydukkan genel olarak çok iyiydi -hala öyle mi bilmiyorum-. Dore ve Zuhal'in e-shop'u da iyidir sanırım.


nhk ni youkosu
(21.11.19)
Alınmaz. Başlangıç düzeyinde bir gitarsa sap ayarı gitmiş olabilir, ağacında veya burgularında sorun olabilir. Üst seviye bir gitarı görmeden de o kadar para verilmez. Aynı marka-modelin bile biri ötekine benzemez.


cosmicstring
(22.11.19)
(1)

faturanın fotoğraf çekilmiş versiyonu da geçerli midir?

Geçende alışveriş yaptığım mağaza fatura yollamadı. İsteyince de fotoğrafını çekip mail adresime atmış. Bir arıza durumunda bu mailin çıktısı da fatura yerien geçer mi yoksa illa fiziki versiyonu mu olmalı? Bahsettiğim fatura e-fatura falan değil bu arada, normal faturanın fotoğrafını çekip atmış.
Geçende alışveriş yaptığım mağaza fatura yollamadı. İsteyince de fotoğrafını çekip mail adresime atmış. Bir arıza durumunda bu mailin çıktısı da fatura yerien geçer mi yoksa illa fiziki versiyonu mu olmalı? Bahsettiğim fatura e-fatura falan değil bu arada, normal faturanın fotoğrafını çekip atmış.
ikilem
(13.11.19)
geçen gün aynı şekilde fatura ile fakir servise verdik cihazı sorun olmadı


hadsafhada
(13.11.19)
(5)

androidde gmail şifresi öğrenme

telefonda oturum açık ama gmailin şifresi bilinmiyor, nasıl öğrenilebilir? ne şifre hatırlanıyor ne de güvenlik soruları.
telefonda oturum açık ama gmailin şifresi bilinmiyor, nasıl öğrenilebilir? ne şifre hatırlanıyor ne de güvenlik soruları.
ikilem
(16.10.19)
Mümkün değil. Elimize aldığımız telefonun her şifresini hemen öğrenirdik öyle olsaydı.


Tochinoshin
(16.10.19)
gmail şifresi telefonda tutulmuyormuş.

android.stackexchange.com


inheritance
(16.10.19)
Şifremi unuttum deyince telefona SMS atıyor resetlemek için


kisa
(16.10.19)
@kisa, telefon numarası kaydedilmemişse de mi telefona sms atıyor?


ikilem
(16.10.19)
Kaydedilmemisse atmıyor tabi ama telefondan kayıt olduysanız tutuyor olabilir. Bir deneyin.


kisa
(16.10.19)
(4)

hoşlanmadığınız şeyleri defalarca tekrarlayan anne

olay kuzenim ve halam arasında yaşanıyor. kuzenim okb hastası. bazı ritüeller yapıyor elini fazla yıkamak gibi. halam da sen kendine zarar veriyorsun gibi sözler söylüyor. çocuk elini yıkamadığında mesela daha çok tedirgin oluyor. zorlantılarını yapmamaya çalışıyor ama elinden her zaman gelmiyor. an
olay kuzenim ve halam arasında yaşanıyor. kuzenim okb hastası. bazı ritüeller yapıyor elini fazla yıkamak gibi. halam da sen kendine zarar veriyorsun gibi sözler söylüyor. çocuk elini yıkamadığında mesela daha çok tedirgin oluyor. zorlantılarını yapmamaya çalışıyor ama elinden her zaman gelmiyor. annesinin bu laflarına da çok gıcık oluyor çünkü kendisinin kendisine zarar verme gibi bir amacı yok ve halamın böyle konuşmasının da kuzenime pozitif anlamda bir etkisi yok. bunu benim yanımda da defalarca demesine rağmen hala aynı şeyleri söylüyor. ben kendim de yaptığının çocuğuna bir yardımı olmadığı konusunda halamla konuştum ama aynı şeylere devam ediyor.

bir insanın hoşlanmadığını belirttiği şeyleri diğer insan bunu bilmesine rağmen niye söylemeye devam eder, bunun psikolojik olarak bir karşılığı var mı, yaptığı yoksa doğru da biz mi göremiyoruz?
ikilem
(09.10.19)
halanın yaptığı doğru değil fakat özellikle yaşlı insanların okb hakkında pek fikirleri yok. onların bakış açısına göre kabak sevmeyen bir çocuğa bağırarak kızarak zorla kabak yedirerek kabak yemeyi sevdirebiliriz. bunu yapmalıyız çünkü kabak faydalı bir şeydir.

haliyle halanın düşüncesi de ben ne kadar bu konuda taviz vermezsem, benim yaptığımın değil onun yaptığının yanlış olduğunu ona dikte edersem bu hastalıktan kurtulabilir.

halan aslında doğru düşünüyor fakat okb hakkındaki bilgisi eksik olduğundan pratikte hata yapıyor. bir okb hastasının etrafında yaşayan insanlar eğer tam olarak o okb ne isterse, nasıl davranılsın istenirse, tüm kurallarına uyup yaşamaya devam ederse bu okb için de iyi bir şey değil. hatta tam aksine okb'yi ilerletecek bir şey.

halanın yaptığı şeyler eğer gerçekten normal insanların yaptığı türden şeyler ise okb'ye bunun neden normal olduğunu anlatmaya çalışmalı, gözüne göstere göstere yapmak da iyi bir şey değil, tamamen yapmayı bırakmak da.

ha eğer halan ne bileyim tuvaletten çıkıp ellerini yıkamıyorsa filan ona diyecek bir şey yok.

gördüğüm kadarıyla kuzenin henüz okb'nin başında sayılır, ilerlememiş. çünkü takıntıları daha çok kendi temizliği ile ilgili. başkalarını da takip etmeye ve hayatlarına müdahale etmeye başlamamış gibi.

çok ilerlemeden destek almasında fayda var, bu illet öyle pis bir şey ki insanın içini yavaş yavaş kemiriyor, sokağa adımını atamayacak hale geliyorsun bir süre sonra.

halanı da bir bilirkişi ile tanıştırıp, nasıl davranması gerektiği konusunda bilgi almasını sağlayabilirsin. yaşlı insanlar genelde doktorlara vs. güvenir, senin söylemeni veya kuzenin söylemesini takmayabilir.


aziz dostum jack
(09.10.19)
O yaşlardaki insanlar genelde sabit fikirlidirler. Değiştiremezsin, uğraşma.


blue serenity
(09.10.19)
Benzer durumdaki bir akrabamız oğluna onu yapamazsın, bunu beceremezsin diye söylene söylene çocuğu asasosyal yaptı. Okulu bırakmasına ve girdiği işlerden istifa etmesine sebep oldu. Bayağı hayatını sikti diyebilirim. Çocuk içine düştüğü durumdan başka şehre taşınıp kurarak kurtulabildi.

Ben onun iyiliği için uyarıyorum, doğruyu gösteriyorum diye düşünüyor ama bir şeyi kırk defa tekrar edince öyle olmuyor maalesef. Halanızın kuzeninizle yapıcı bir iletişime geçebilmek için psikolojik destek almayı düşünmesi lazım.


zombi
(09.10.19)
dırdır bir psikolojik şiddet biçimidir.


sinek kral
(09.10.19)
(4)

mekanların insanlar üzerinde etkisi?

sizce "bu ev bana yaramadı" gibi söylemler doğru mu? yoksa aynı iç sıkıntısı başka yerde de aynı şekilde yaşanacak mı? yaşadığınız yerin psikolojinize etkisinin olduğunu düşünüyor musunuz?
sizce "bu ev bana yaramadı" gibi söylemler doğru mu? yoksa aynı iç sıkıntısı başka yerde de aynı şekilde yaşanacak mı? yaşadığınız yerin psikolojinize etkisinin olduğunu düşünüyor musunuz?
ikilem
(10.04.19)
bilimsel olarak etkisi var. renk, koku, bakı hatta doku...

ancak "bence" hepsinin etkisi minimal. insan 50 yıllık kerpiç eve alışsa çıkmak istemiyor bazen. 0 daireye de olsa.


ya ben lan neyse
(10.04.19)
Evet kesinlikle.


stavro
(10.04.19)
olmaz olur mu. mimarlık ve psikolojinin birleşimi bir bilim dalı gibi bir şey bile var. mimarlık psikolojisi gibi bir şey, arasan bulursun.


windows95
(10.04.19)
Çevre psikolojisi/enviromental psychology olarak geçer araştıracak olursanız. Bahsettiğiniz konu yaklaşık olarak place attachment oluyor. Evet var, dünyada pek az çalışanı var ama ingiltere ağırlıklı. Daha çok mimarlar var bu alanda biraz da psikolog :)


(1)

az pişmiş pastane poğaçası

evde tekrar fırına sokulsa ya da tavada ısıtılsa kötü olur mu? içi biraz hamursu gibi. başka ne yapılabilir?
evde tekrar fırına sokulsa ya da tavada ısıtılsa kötü olur mu? içi biraz hamursu gibi. başka ne yapılabilir?
ikilem
(10.04.19)
Teflon veya döküm tencereye koy, içine bi damla su damlat ve kapağını kapat, yüksek ateşte tava ısınınca altını kapat, soğuyana kadar kapağını açma.

Ya da mikrodalgaya koy.


megalomaniac
(10.04.19)
(1)

usb ile çıktı almak

usb üzerinden bilgisayara kaydetmeden çıktı aldığımızda çıktı alınan öğe bilgisayarda cache gibi bir yerde yine de saklanıyor mu?
usb üzerinden bilgisayara kaydetmeden çıktı aldığımızda çıktı alınan öğe bilgisayarda cache gibi bir yerde yine de saklanıyor mu?
ikilem
(02.09.18)
evet.
temp klasörüne yazar ama direk yazdir.doc gibi göremezsin.


rhan
(02.09.18)
(5)

yenikapı mitingine giderken kimliğin yanımızda olması şart mı?

kimliğimi bulamıyorum, miting alanına girerken üst araması, kimlik kontrolü oluyor mu?
kimliğimi bulamıyorum, miting alanına girerken üst araması, kimlik kontrolü oluyor mu?
ikilem
(22.06.18)
maltepe ? yanlış yere gitmeyin =)


oscar
(22.06.18)
ohaldeyiz, kimliğinizi her zaman yanınızda taşıyın zaten. miting alanına giriş için gerekmiyor ama yolda veya başka herhangi bir yerde polis çevirip gbt sorgulayabilir.


nrmnm
(22.06.18)
ohal kapsamındayız. kimliksiz kapıdan çıkmayı önermem.


sutlu nescafe
(22.06.18)
Baba ölsen mezara gömmezler kimliksiz çıkılır mı evden?


Giovanni Pipitto
(22.06.18)
peki üst araması nasıl oluyor, metal kapılar mı var yoksa direkt görevliler mi arıyor?


ikilem
(22.06.18)
(1)

kapı arkasını gösterebilen kamera veya fotoğraf makinesi

var mıdır? mesela kapı arkasını gösterebilen güvenlik kamerası var mıdır?
var mıdır? mesela kapı arkasını gösterebilen güvenlik kamerası var mıdır?
ikilem
(08.05.18)
Isıya göre izleme yapabilen kameralar mevcut. Kapının arkasındaki kişinin hareketlerini vs. izlemeyi sağlar ama birebir normal kamera görüntüsü sağlamaz.


quaker
(08.05.18)
(1)

ana caddedeki ev fiyatı vs bir sokak gerisindeki ev fiyatı

mesela bir ev ana caddede. diğer ev de ana caddede değil ama onun bir sokak gerisinde. bu evlerin satış fiyatları arasında yüz bin lira fark olması (konum dışında şartları aynı diyelim) doğal mıdır? arkadaşım evlere bakıyordu kadıköy'de. şemsettin günaltay caddesi veya fahrettin kerim gökay caddesi
mesela bir ev ana caddede. diğer ev de ana caddede değil ama onun bir sokak gerisinde. bu evlerin satış fiyatları arasında yüz bin lira fark olması (konum dışında şartları aynı diyelim) doğal mıdır? arkadaşım evlere bakıyordu kadıköy'de. şemsettin günaltay caddesi veya fahrettin kerim gökay caddesi (minibüs caddesi) üzerindeki evler bir sokak gerisindekilere göre 100-150 bin değişiyordu. bu normal midir?
ikilem
(17.03.18)
Ofis/muayenehane olarak kullanma amacli fark ediyordur. Zannetmem ki oturma amacli alacak biri direkt minibus caddesinin ustunde takilsin.

Cunku istanbulun en gurultulu yerlerinden. O kadar fark da normal degil zaten


kuehles blondes
(17.03.18)
(4)

Tetanoz olur muyum?

Yatağın altının tozunu alırken metal bir şey elimi çizdi, paslı olup olmadığını da göremiyorum. Üç sene önce de tek doz tetanoz aşısı vurulmuştum. Endişe etmeli miyim?
Yatağın altının tozunu alırken metal bir şey elimi çizdi, paslı olup olmadığını da göremiyorum. Üç sene önce de tek doz tetanoz aşısı vurulmuştum. Endişe etmeli miyim?
ikilem
(28.12.17)
Geçmiş olsun. Aşının koruma süresi 10 yıl diye biliyorum.


Tetanoz sadece pastan olmaz, oksijeni düşük ortamlarda olur. Ben olsam aşı olurdum. Tetanozun kaslara ne yaptığını öğrenirseniz koşarak aşıya gidersiniz.


renegade
(28.12.17)
Bence ne olur ne olmaz diye bir tetanoz aşısı yaptırın.


simderun
(28.12.17)
30 yaşın altındaysan zaten çocukluk ve okul çağında yapılan aşılar seni korur, ki 3 sene önce de yaptırmışsın.

Korkma, zaten nemli, eski, kirli bir paslılık yoksa her paslı şey tetanoz yapacak diye bir şey yok. Tetanoz pastan çok nemli toprakta oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yani inşaatın önünde gezerken topraktaki farketmediğin çivi ayağına batarsa git aşı ol, ama evin içindeki bir olaydan tetanoz bulaşması ihtimali önemsenmeyecek kadar düşüktür. Belki de böyle bir vukuat olmamıştır bile bugüne kadar.

Ha çok takıntılıysan, anksiyete filan varsa git vurdur, 5 dakikalık iş.


John Bloor
(29.12.17)
(6)

aileden uzaklaşmak

Ailemle belli bir süre yaşamak durumundayım. Bu süre içerisinde ne kadar uyumsuz olduğumuzu gördüm, bakış açıları, zevkler, hoşlanılan şeyler, dünya görüşü vs her şey çok farklı. Bu arada başka bir çiftle tanıştım, bizimkilerin yaşındalar. Bu ara sık sık görüşüyoruz, müzik zevklerimiz bile çok benze
Ailemle belli bir süre yaşamak durumundayım. Bu süre içerisinde ne kadar uyumsuz olduğumuzu gördüm, bakış açıları, zevkler, hoşlanılan şeyler, dünya görüşü vs her şey çok farklı. Bu arada başka bir çiftle tanıştım, bizimkilerin yaşındalar. Bu ara sık sık görüşüyoruz, müzik zevklerimiz bile çok benzer. İçimden keşke diye geçirmedim değil. Açıkçası burada soru ne onu da bilmiyorum ama sorayım onlarla görüşmemi mi azaltayım, görüştükçe keşke duygusu içimi çok yoğun kaplıyor. Sizin ailenizle uyumunuz nasıl?
ikilem
(21.12.17)
Benim de çok kötü. 2 yılda birkaç gün memlekete gidiyorum. O da ablam ve yeğenlerim için.


12 senedir ailemden farklı şehirde yaşıyorum. genelde 2-3 ayda bir görüşürüz. geçen gün annemler bana geldi bir gün kalıp gittiler. dediğin gibi o kadar farklılaşmışız ki. benim anlattıklarım belli ki onları hiç ilgilendirmiyor, onların anlattıkları beni.

ya bana gelmiş siyaset anlatıyorlar. dedim bakın ben bu işleri takip etmeyi bırakalı yıllar oldu, bana anlatmayın. ben başbakan kim onu bile bilmiyorum :) sonra ben anlattım işte bikaç ay önce bitcoine girdim çok iyi paralar kazandım diye. bitcoini ilk defa benden duyuyorlarmış. biraz analttım ne olduğunu. çok riskliymiş yapma öyle şeyler dediler. haklısınız dedim. ne yapayım :)

müzik ve eğlence anlayışlarımız farklılaşalı yıllar olmuştur zaten. artık o kısımları anlatmıyorum bile onlara.

ama normali bu yani. bizim çocuklar da bizim hakkımızda aynı şeyleri düşünecek. o yüzden sallamıyorum.

senin keşke’ni anlyamadım ama. keşke..ne?


@üğpoıuy arkadaşım derdimi niye şey yapıyorsun? Şimdi şu bahsettiğim kişiler evet annem ve babam. Paylaşımımız çok az. Annem babam yaşında bir çiftle tanıştım ve bu kadar iyi anlaşmam çok hoşuma gitti. Çok veya az arkadaşım olması ile ilgisi yok ki. Sen anne babanla aran çok iyi olsun istemez misin? Her gün bir sebepten anlaşamıyoruz ve bu durum beni çok üzüyor.


ikilem
(21.12.17)
@istanbul kanatlarimin altinda Keşke kısmı şu: Keşke benimkiler de onlar gibi olsaydı. Ben şu an onlarla hiçbir şeyimi paylaşamıyorum. Ben ilişkimiz daha farklı olsun isterdim.


ikilem
(21.12.17)
bu durumu kabullensen iyi olur, hatta geç bile kalmışsın.

seni asla anlamayacaklar, tasvip etmeyecekler yaptıklarını, zevklerini.

çok çok onlarlayken uyum sağlıyor gibi görünürsün, başın ağrımaz. seni anlamalarını beklemek büyük vakit kaybı.


rahip janick
(21.12.17)
bana anne-babayla uyum sağlayamamak daha normal(?) geliyor kendi açımdan. çocukken benzer şeyler hissettiğim olmadı değil de insan türünün uzatmalı anne-baba ilişkisi bana sorunlu görünüyor hep. minimum temas her zaman daha iyi sonuç veriyor.


doxanikee
(21.12.17)
(8)

gönüllü yapılan işin masrafları

Diyelim ki 70 tl masraf, 500 tl emeklik bir iş yapacaksınız orta samimiyette olduğunuz bir kişiye hatır gönül kapsamında. 1. Masrafları alır mısınız (emeğinizin ücretini almayacaksınız)?2. Masrafı alacağınız minimum tutar nedir?
Diyelim ki 70 tl masraf, 500 tl emeklik bir iş yapacaksınız orta samimiyette olduğunuz bir kişiye hatır gönül kapsamında.
1. Masrafları alır mısınız (emeğinizin ücretini almayacaksınız)?
2. Masrafı alacağınız minimum tutar nedir?
ikilem
(21.12.17)
bırkac kritere bakarım.

onun maddi durumu
benim maddi durumum
kendisine olan sevgi ve guvenim


mayeskuel
(21.12.17)
arada kaldıysam almam. genelde birşey ısmarlarsın vs derim. sonra bakarım cidden arayıp soruyor mu? eğer unuttuysa ve atıyorum 3 ay sonra yine geldiyse hocam derim antik roma gibi düşün sezarın hakkı sezara.


500 liralık emek ücretini almayacaksam 70 liralık masrafı da almazdım sanırım.


elorelia
(21.12.17)
kafam karıştı açıkçası, bir yandan yaptığım gönüllü iş için niye benim cebimden para gitsin diye düşünüyorum, bir yandan da bilemedim...


ikilem
(21.12.17)
Ben olayı hiç anlamadım çok gizemli sormuşsun :)
Ama kişinin maddi durumu rahatça karşılayabilecek düzeydeyse ben masraf parasını isterdim.
Sonuçta anladığım kadarıyla onu 500 liralık bir işten kurtarıyorsun bi zahmet masrafları karşılasın.

Duruma göre de değişebilir, kendimden örnek vereyim;

Mesela ben kuzenlerin proje ödevlerini gönüllü üstlenirdim ama malzemeleri analarına aldırırdım :)

Ama yengem günüm var bana şu tatlıyı yapar mısın dediğinde kadına tatlı malzemesi aldırmam kendim alır yapıp götürürdüm.

Böyle.


mutekebbir
(21.12.17)
@mutekebbir anlamışsın bence soruyu
Evet, karşılayabilecek seviyede. Muhtemelen ne kadar borcumuz vs. diye soracaktır. Ben de "Şu yaptığım harcama ama kendi emeğimi almıyorum" desem abes kaçar mı diye tereddüt ettim.


ikilem
(21.12.17)
Kaçmaz, bence yaptığın büyük bir şey.
En önemli olan emek karşılığını beklemiyorsun zaten ama masrafları karşılamalı.


mutekebbir
(21.12.17)
100 lira versen yeter derdim.


filipis
(21.12.17)
(1)

gider pusulasının aslı mı, sureti mi müşteriye verilir?

Markette kasiyer, gider pusulasının tükenmez kalemle doldurduğumuz asıl olan kısmı degil de 1. suret yazılı nushayı verdi? Müşteriye aslini vermesi gerekmez miydi? Bu müşteri icin sorun olur mu?
Markette kasiyer, gider pusulasının tükenmez kalemle doldurduğumuz asıl olan kısmı degil de 1. suret yazılı nushayı verdi? Müşteriye aslini vermesi gerekmez miydi? Bu müşteri icin sorun olur mu?
ikilem
(16.04.17)
Aslını vermesi gerekir normal şartlarda. Ama diğer türlü de bir sorun yaşamazsınız


goldberg
(16.04.17)
(3)

yakın zamanda hepsiburadaya ürün iade eden var mı?

1. Ürün iade ederken faturanın iade kısmının imzalanmasına gerek var mı, internetten sadece "KOLAY IADE" islemini başlatmak yeterli mi?2. Eskiden fatura ve suret gelirdi ama kutudan sadece fatura çıktı. İlle suret isteriz diye tuttururlar mı, yakın zamanda alışveriş yapanlar size suret gönderdiler m
1. Ürün iade ederken faturanın iade kısmının imzalanmasına gerek var mı, internetten sadece "KOLAY IADE" islemini başlatmak yeterli mi?
2. Eskiden fatura ve suret gelirdi ama kutudan sadece fatura çıktı. İlle suret isteriz diye tuttururlar mı, yakın zamanda alışveriş yapanlar size suret gönderdiler mi?
ikilem
(02.12.16)
Suret gönderilmiyor ve evet kolay iade işlemi başlatıp gönderdikleri kargo numarasıyla ürünü geri kargolamak yeterli.


moody90
(02.12.16)
bir kaç ay önce telefonuma pil istedim, gönderen satıcı bana silikon tavşan kulağı gibi saçma bir şey yolladı.

Üstüne üstlük orjinal dedikleri telefon kılıfı da çakmanın çakması çıktı, iki ürünü de geri yolladım. Kolay iade işlemini başlat ve orada yazan kargo koduyla birlikte kargoya git. Ben fatura falan da yollamadım geri.


kimlanbu
(02.12.16)
kolay iade yeterli. geçen ay iade yolladım.


cekilmis gayfe
(02.12.16)
(2)

matrahtan düşülen ürünün iadesi

Işyerine alacağım monitörü matrahtan düşersem iade edebiliyor muyum?
Işyerine alacağım monitörü matrahtan düşersem iade edebiliyor muyum?
ikilem
(26.11.16)
iade esnasında sizden iade faturası isterler. O zaman da matrahtan düşmenin bir önemi kalmaz diye biliyorum.


MustafaCan
(26.11.16)
İade edersin. Karşı taraf senden iade için iade faturası ister. Sonuçta bir kazancın olmuyor.


goldberg
(27.11.16)
(2)

mahkeme zamanaşımı

2015 mayısta sonuçlanan tüketici mahkemesi davasi, eylül 2015'ten beri yargıtayda. Davanın zamanaşımına uğraması için kaç sene geçmesi gerekiyor? Zamanaşımı davanın açıldığından mı yoksa sonuçlandığından itibaren mi başlıyor?Bir de yargıtayda dosyalar esas numarasına göre niye gitmiyor? Altı ay sonr
2015 mayısta sonuçlanan tüketici mahkemesi davasi, eylül 2015'ten beri yargıtayda. Davanın zamanaşımına uğraması için kaç sene geçmesi gerekiyor? Zamanaşımı davanın açıldığından mı yoksa sonuçlandığından itibaren mi başlıyor?
Bir de yargıtayda dosyalar esas numarasına göre niye gitmiyor? Altı ay sonra gelenler gelen dosyalar çözümlenmiş, haksızlık değil mi?
ikilem
(17.11.16)
2. soru ile ilgili çok fazla kriter var. Sizin, dosya gitti dediğiniz fiziki dosyanın ulaştığı tarih mi çünkü posta gecikebiliyor bu 1.
Daha sonrasında yargıtayda daireler var dosyalar geldiği yer/mahkeme bazında değil suç/konu bazında çeşitli dairelere düşer. Her dairenin farklı görevi var. Dosyanızın gittiği daire yoğun bir dairedir geç gelir vs. bu 2.
Dairelerde de üyeler var her birinin çalışma şekil ve hızları farklı bu da ayrı bir etmen.


infernalcadre
(17.11.16)
zamanaşımını ne açıdan sordunuz? alacağın zamanaşımı bakımından mı çok açıklık yok soruda.
yargıtay'da hukuk ve ceza daireleri var. kendi aralarında iş bölümü var. genelde belli konular yargıtay'ın belli dairelerine gidiyor. onun haricinde ivedilikle bakılması gereken dava dosyaları var. 6 ay sonra giden dosya belki öyle bi dosyadır.


manuelka
(17.11.16)
(2)

tramvay transfer ücreti

iett'nin sitesinde tramvaya transferlerde ücret için kesin bir bilgi verilmemiş, otobüs aktarmasıyla aynı mıdır acep?
iett'nin sitesinde tramvaya transferlerde ücret için kesin bir bilgi verilmemiş, otobüs aktarmasıyla aynı mıdır acep?
ikilem
(03.10.16)
otobüs aktarmasıyla aynı evet. buna vapur aktarmaları da dahil. yalnızca deniz otobüslerinde ve metrobüste durum farklı.


hosein
(03.10.16)
@hosein deniz otobüsü, vapur ayrımını bilmiyordum, hangi iskeledekiler vapur neye göre ayırıyoruz?


ikilem
(03.10.16)
(3)

banka hesap durumu öğrenme

Garanti'de hesabım vardı, onu kapatmıştım (3-4 yıl oldu), ne kartım var, ne hesabım ama bunlardan bana hala müşteriymişim gibi mesajlar geliyor. 1. Kapattık deyip kapatmamış olabilirler mi? 2. Herhangi bir şubeye gidip öğrenebilir miyim hesabı gerçekten kapatıp kapatmadıklarını, yoksa illa ki hesabı
Garanti'de hesabım vardı, onu kapatmıştım (3-4 yıl oldu), ne kartım var, ne hesabım ama bunlardan bana hala müşteriymişim gibi mesajlar geliyor.

1. Kapattık deyip kapatmamış olabilirler mi?
2. Herhangi bir şubeye gidip öğrenebilir miyim hesabı gerçekten kapatıp kapatmadıklarını, yoksa illa ki hesabın açılmış olduğu şubeye mi gitmem gerekir?
ikilem
(29.02.16)
Bence müşteri hizmetlerini ara durumunu anlat düzeltebilir


pompeininkulleri
(29.02.16)
1. garanti'de (2 yıl süre ile sanırım) aktif olmayan hesapları kendileri kapatıyorlar.

2. şubeye gitmeye gerek yok, çağrı merkezi bilgi verir.


devilred
(29.02.16)
musteri hizmetlerine baglanmak icin kart sifresi falan soruyor sistem galiba, onu hatirlamiyorum. herhangi bir şube olur mu?


ikilem
(29.02.16)
(4)

spotifyda iş bankası ile ödeme

Yapan var mı? Bu son kampanya içın soruyorum. Karttan 0.99 yerine 1.01 gibi bir miktar çekilmiş. Sorumun nedeni 2 kuruş değil, tutarsızlık. Aradaki farkı banka mı alıyor? Kampanyada ne söyleniyorsa aynen o kadar miktarın çekilmesi gerekmez mi? İş bankası ile işlem yapanlar varsa deneyimlerini paylaş
Yapan var mı? Bu son kampanya içın soruyorum. Karttan 0.99 yerine 1.01 gibi bir miktar çekilmiş. Sorumun nedeni 2 kuruş değil, tutarsızlık. Aradaki farkı banka mı alıyor? Kampanyada ne söyleniyorsa aynen o kadar miktarın çekilmesi gerekmez mi? İş bankası ile işlem yapanlar varsa deneyimlerini paylaşabilir mi (aynı miktar mı farklı miktar mı çekildi)?
ikilem
(07.01.16)
kampanyayı veya ne kadar çekmesi gerektiğini bilmiyorum. karttan dolar çekiyorsa dolar kurundan dolayı farklı yansımış olabilir.


inheritance
(07.01.16)
Kampanya 0.99 try diye lanse ediliyor.


ikilem
(07.01.16)
benim kredi kartımda da usd olarak çekmişler.


prezarlatif
(07.01.16)
benden de 1.01 çekilmiş
nedenini bilmiyorum


dieselsingle2
(07.01.16)
(2)

kod ile kargo iadesi

hepsiburada, markafoni vs kodla yapilan iadelerde kargocuda kimlik (yenisini daha çıkartamadım) göstermek gerekli mi?
hepsiburada, markafoni vs kodla yapilan iadelerde kargocuda kimlik (yenisini daha çıkartamadım) göstermek gerekli mi?
ikilem
(23.12.15)
Yani normlade tc kimlik numarası için lazım sanırım sadece yani önemli değil.


Artık istemiyorlar. Kim oldupunu bile sormuyorlar hatta benim de al


filipis
(23.12.15)
(1)

yargilama gideri

mahkemede kalan bakiye = gider avansi (mahkemeye basvururken verdigim miktar) - gerekceli karardaki yargilama gideriolmasi gerekmiyor mu? mahkemedeki kalan bakiye bu denklemden yaklasik 40 tl eksik.
mahkemede kalan bakiye = gider avansi (mahkemeye basvururken verdigim miktar) - gerekceli karardaki yargilama gideri

olmasi gerekmiyor mu? mahkemedeki kalan bakiye bu denklemden yaklasik 40 tl eksik.
ikilem
(03.06.15)
ödediğin harcı hesaba katmamışsın.


kayip cocuk
(03.06.15)
(1)

sgk bordro islerinden anlayan biri bana mesaj atabilir mi?

ayni.
ayni.
ikilem
(22.05.15)
özel bir mesele değilse buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım. başkalarına da faydalı olur.


kibritsuyu
(22.05.15)
(2)

gerekceli karar tebliğ

mahkemede gerekçeli karar alirken teblig vs yazan bir kagit imzalattilar, daha once aldigim zaman imzalamamistim, uzerindeki yazilanlara da cok dikkat etmedim acikcasi. endiselenmem gereken bir sey var mi? daha oncekinde boyle bir sey imzalatmadiklari icin aklima takildi.edit: postaci tarafindan ver
mahkemede gerekçeli karar alirken teblig vs yazan bir kagit imzalattilar, daha once aldigim zaman imzalamamistim, uzerindeki yazilanlara da cok dikkat etmedim acikcasi. endiselenmem gereken bir sey var mi? daha oncekinde boyle bir sey imzalatmadiklari icin aklima takildi.

edit: postaci tarafindan verilen tebligati kastetmiyorum. mahkeme kaleminden alirken tebligata cikarmadan imzalattigi seyi soruyorum.
ikilem
(21.05.15)
karara karşı 7 gün içerisinde itiraz/temyiz sürecin başlamış oldu.


bacardicola
(21.05.15)
hangi karara :) her mahkemenin temyiz itiraz süresi farklıdır.


antonin artaud
(22.05.15)
(4)

is bankasi yatirim islemleri

Iki sorum var.1. Deneme amacli hisse senedei alayim dedim. yaklasik 0.09-0.1 oraninda bir komisyon aldi. Bu cok degil mi? Mesela akbankta binde 1.80.3. B tipi altin fonu almistim. 5000 adet 61 lira tutuyordu ama vadesiz hesaptan 67 cikmis. Aradaki bu fark portfoy bakiyesi olarak mi gozukuyor. Niye 6
Iki sorum var.
1. Deneme amacli hisse senedei alayim dedim. yaklasik 0.09-0.1 oraninda bir komisyon aldi. Bu cok degil mi? Mesela akbankta binde 1.80.
3. B tipi altin fonu almistim. 5000 adet 61 lira tutuyordu ama vadesiz hesaptan 67 cikmis. Aradaki bu fark portfoy bakiyesi olarak mi gozukuyor. Niye 61 liralik cikis gozukmuyor?
ikilem
(09.02.15)
iş bankası borsa kapalıyken hisse alırsan kendi portfoyunden satardı eskiden, belki öyledir hala, almadan önce alım-satım fiyatlarını incele,
TR piyasası kapalıyken fon almış olabilir misin? piyasa kapalıyken fonların fiyat makasları acayip genişler,


blackorse
(09.02.15)
isbankda hisse senedi icin binde 2 alir. senin yazdiginda zaten binde 1 ve binde 0.9 . 3 aylik islem hacmine gore bu oran biraz dusebilir.

b tipi fon icin birsey diyemem ama islem ozetine baktiginde 6 tl nereye gitmis gorursun.


1917
(09.02.15)
@1917 22.40 lik kagida 0.22 lira komisyon odedim. bu binde 10 oluyor, 1 olmuyor.


ikilem
(09.02.15)
www.isbank.com.tr

burada binde 2 + bmsv diyor. bence mail atip neden bu kadar alindigini sorabilirsin.


1917
(09.02.15)
(3)

eft gönderen bilgileri

Eft yapılan kişi eft yapanın hangi bilgilerini görebilir? Gönderenin kimlik numarasini falan yapilan eftden görebilir mi?
Eft yapılan kişi eft yapanın hangi bilgilerini görebilir? Gönderenin kimlik numarasini falan yapilan eftden görebilir mi?
ikilem
(29.01.15)
gönderenin ismi ve varsa açıklama gözüküyor bende.


inheritance
(29.01.15)
Vergi kimlik no'nun son haneleri gösterilmiyor. iban, hesap no ve isim gösteriliyor. (kaynak: bana gelen halkbank eft dekontu)


teknikekip
(29.01.15)
Kimlik no gosterilmez. Yasak.


joy luck club
(29.01.15)
(2)

is arama izni hesaplama

9-18 calisilan bir yerde (cumartesi calisilmiyor). 6 haftalik ihbar surem var. Is arama iznini toplu olarak sonda kullanmak istersem kac gune karsilik geliyor kafam karisti. Her gun icin 2 saat birikiyor ama gunluk calisma saati 9 saat mi olarak baz aliniyor yoksa ogle yemegi icin olan 1 saat haric
9-18 calisilan bir yerde (cumartesi calisilmiyor). 6 haftalik ihbar surem var. Is arama iznini toplu olarak sonda kullanmak istersem kac gune karsilik geliyor kafam karisti. Her gun icin 2 saat birikiyor ama gunluk calisma saati 9 saat mi olarak baz aliniyor yoksa ogle yemegi icin olan 1 saat haric tutulup 8 saat mi?

Mesela 8 Aralik 2014'te istifa etsem hangi gun sgk cikisi yapilir? Is arama iznini sonda kullandigimi dusunursek benim fiziksel olarak iste bulunmam gereken son gun nedir? Hesaplamasini falan da yazarsaniz cok makbule gecer. Tesekkurler.
ikilem
(30.11.14)
fiili olarak çalıştığın her gün için 2 saat iş arama iznin var. haftada 5 gün çalışıyorsa haftalık 10 saat, toplam 60 saat iş arama iznin var demektir. 9-18 çalışılan bir iş yerinde 1 saat de öğle tatili düşülünce haftalık 40 saat çalışma yapılır.

buna göre sonda birleştirerek kullanmak istersen 60/8= 7,5 iş günü erken çıkabilirsin.


sijwocaq
(30.11.14)
8 aralik'ta istifa versem 19 ocak sgk cikisi, 7 ocak da ise gittigim son gun mu olur? yoksa her ikisi de 7 ocak mi?


ikilem
(30.11.14)
(2)

yargıtay tebligatı

30 araliktan beri kapali (postaya verildi diyormus yargitayin sitesinde) olan dosyanin bugune kadar ulasmamasi garip midir? Ne yapmali? Tesekkur ederim.
30 araliktan beri kapali (postaya verildi diyormus yargitayin sitesinde) olan dosyanin bugune kadar ulasmamasi garip midir? Ne yapmali? Tesekkur ederim.
ikilem
(13.01.14)
yok sıkıntı olmaz. biz ankara içerisinde bile daha fazla bekleyebiliyoruz bazen. ayrıca tam anlamadım konuyu ama kendinize tebligat bekliyorsanız size gelmez hemen.


arma aski
(13.01.14)
arayın yargıtayı, hangi dairedeyse bağlatıp konuşun, tam olarak ne zaman postaya verilmiş, barkod numarası neymiş söylerler.


de jure
(13.01.14)
(1)

avukatlara icra sorusu

Kazandigim mahkeme (tüketici) sonucu icraya vermek istiyorum. Formda soyle bir madde var nasil dolduracagimi bilemedim.Mesela 1000tl alacagim var. Mahkeme kararinda faiz gecmiyor.Bu durumda faizin miktarı ile işlemeye başladığı gün icin ne demeliyim?Bir de alacagin hepsi (1000tl + yargilama gideri)
Kazandigim mahkeme (tüketici) sonucu icraya vermek istiyorum. Formda soyle bir madde var nasil dolduracagimi bilemedim.
Mesela 1000tl alacagim var. Mahkeme kararinda faiz gecmiyor.
Bu durumda faizin miktarı ile işlemeye başladığı gün icin ne demeliyim?
Bir de alacagin hepsi (1000tl + yargilama gideri) toplanarak mi yazilmali, ayri kalemlerde mi? Internetten ornek de bulamadim. Hep bos form hali var.


ilgili madde:
"Alacağın veya istenen teminatın Türk parasıyla
tutarı ve faizli alacaklarda faizin miktarı ile
işlemeye başladığı gün; alacak veya teminat
yabancı para ise alacağın hangi tarihteki kur
üzerinden talep edildiği ve faizi"

Çok teşekkürler!
ikilem
(02.09.13)
ayrı ayrı yazmanız gerekir. hepsi için ayrı ayrı faiz başlangıcı yazmanız gerekir. karar tarihinden itibaren faiz isteyebilirsiniz.

yalnız uyarayım, icra takibi ve icra muameleleri sıkı şekil şartlarına tabidir. en ufak bi hata icra (ödeme) emrinin iptaline hatta takibin iptaline neden olabilir. 1000 TL alayım derken bunun yarısına yakın vekalet ücreti ödemeyin.

varsa tanıdık bir avukatın yardımını almanız iyi olur. hatta 50 tl'ye vekalet çıkartırsanız sizin adınıza işlemleri o takip eder. karşı taraftan alacağı icra vekalet ücreti 200 küsur TL ile sizin hatırınıza yapabilir.


pomolilik
(02.09.13)
(8)

antidepresanlar hala recetesiz alinabiliyor mu?

bir ara yasaklandi dendi, oyle mi?
bir ara yasaklandi dendi, oyle mi?
ikilem
(20.07.13)
aldım


rock n roll
(20.07.13)
Reçetesiz satılanı da var reçeteli satılanı da


bay meraklı
(20.07.13)
ilacına göre değişir.


armatür
(20.07.13)
lustral, paxil icin soruyorum.


ikilem
(20.07.13)
emin değilim ama lustral ve paxili heralde reçetesiz vermezler,ağır ilaçlar çünkü.özellikle paxil.


rock n roll
(20.07.13)
lustral reçetesiz satılıyor.


bay meraklı
(20.07.13)
paxili en son aile hekimine yazdırdım.belki reçetesiz de veriliyordur.pisikiyatrist şart deil yani ondan yazdım


balllooon
(20.07.13)
lustral de paxil/paxera da reçetesiz alınıyor.


alice practice
(20.07.13)
(2)

is kanunu tatil

tatil 14 gun dediklerinde hafta sonu calisilmayan bir iste de mi cumartesi dahil, tam olarak kac gun?
tatil 14 gun dediklerinde hafta sonu calisilmayan bir iste de mi cumartesi dahil, tam olarak kac gun?
ikilem
(25.03.13)
iş kanunua göre ilk 5 yıl 14 iş günü. ctsler iş günü sayılır. bu minimum uygulanmak zorunda olan kuraldır. bunun dışındaki uygulamalar şirkete göre değişir.
yani hafta sonu çalışılmayan bir şirket de 1 haftalık izni 6 iş günü sayabilir.


biz cumartesi çalışmıyoruz ama izin alınca cumartesiyi de sayıyorlar.


sanxis
(25.03.13)
(2)

muhur imza sorusu

silik cikan muhur (uzerinde imza da var) gercersiz midir? uzerine tekrar muhur basilsa iyice mi gecersiz olur (imzanin uzerine basildigi icin)
silik cikan muhur (uzerinde imza da var) gercersiz midir? uzerine tekrar muhur basilsa iyice mi gecersiz olur (imzanin uzerine basildigi icin)
ikilem
(04.03.13)
geçersiz değildir. zaten devlet dairelerindeki ve noterlerdeki mühürler basıla basıla aşındığı için hiçbiri okunmaz. geçersiz olsa piyasada dolaşan resmi evrakın %90'ı geçersiz olurdu.


kibritsuyu
(04.03.13)
mühürün bir tek rengini ve yuvarlak olduğunu biliyorlar genelde hiçbiri okunmuyor.


prodeq
(04.03.13)
(5)

dis hekimleri bir bakabilir mi?

disci kanal tedavisine basladi daha bitirmedi, birkac seansta tamamliyor. 1. seanstan sonra yanagim sisti. adam neyi yanlis yapti da boyle oldu?
disci kanal tedavisine basladi daha bitirmedi, birkac seansta tamamliyor. 1. seanstan sonra yanagim sisti. adam neyi yanlis yapti da boyle oldu?
ikilem
(21.07.12)
diş hekimi değilim ama yaptırmıştım ben de. 2-3 seansta bitmesi lazım en fazla. benimkiler 2 veya 3 seansta bitmişti. uyuşturucudan dolayı şişmiş gibi hissetmiş olabilirsin genelde öyle olur.


bunlarolmaz
(21.07.12)
en fazla 2-3 seansta bitecek diye bir şey yok. dişe göre değişir benimki 8 seansta bitmişti.


baldur
(21.07.12)
normaldir, seanslar arası ağrı da olur, yaygın bir şişlik ve ağrı kesiciyle geçmeyen bir ağrı olursa hemen gitmen lazım ama.


inthechaos
(21.07.12)
bir de antibiyotik verdi ama seanslara devam etmek icin onun bitmesini beklemiyor, disimde abse falan yoktu.
birinci seanstan sonra yanagim sisti hemen.. umarim yanlis ellere dusmemisimdir.


ikilem
(21.07.12)
Bir hafta önce yaptırdım kanal tedavisi.2 seansta bitti.İlkinden sonra ağrı olursa gelirsin,çok az da olsa bazen ağrı olabiliyor demişti.Bende bir şey olmamıştı ama şişkinlikle beraber ağrı da varsa tekrar git doktora bence .


lady andromeda
(21.07.12)
(4)

ingilizce nasil derim?

sonucun ne oldugunu bilmiyorum derken soyle mi dogrui don't know what the result is.yoksa soyle mi?i don't know what is the result.neden?bu tarz kaliplara hep boyle midir?
sonucun ne oldugunu bilmiyorum derken soyle mi dogru
i don't know what the result is.
yoksa soyle mi?
i don't know what is the result.

neden?
bu tarz kaliplara hep boyle midir?
ikilem
(17.06.12)
konuşurken direkt i don't know the result ya da üstteki cümlelerinizin ikisini de söylemek mümkün, ama yazılı dilde cümlenin içinde yeni bir soru cümlesi olmaması gerekiyor, o yüzden ilk cümleniz doğru.


evet hep böyledir, 1. doğru.


hope ender
(17.06.12)
i don't know what is the result diye bir cümle yok. relative clause kullanacaksan ilk yazdığın cümle gibi yazacaksın.

ilk cümleyi kullanmak istiyorsan şöyle dersin. i don't know. what is the result? yani iki ayrı cümle kurdun.


sensible soccer
(17.06.12)
i dont't know the result basiti ve dogrusu i dont't know what result is. diyebilirsin o bunun uzun halidir konusurken herzaman basit yol secilmeli ne kadar iyi konussaniz bile yeri geldiginde i dont know what is result diyebillirsiniz anadili ingilizce olanlatin yaninda konusuyorsaniz komik duruma dusebiliyorsunuz boyle anlarda.. her zaman basit yol.


themirus
(18.06.12)
(3)

cicek atma dugun

gelinler dugunde cicek atiyorlar ya o kapanin elinde mi kaliyor yoksa geline geri mi veriyor?
gelinler dugunde cicek atiyorlar ya o kapanin elinde mi kaliyor yoksa geline geri mi veriyor?
ikilem
(10.06.12)
benim gördüğüm, kapanın elinde kalıyor.


rayde
(10.06.12)
kapanda kalır. sonrasında gelin o çiçeği taşımaz zaten. anı olarak falan da saklandığı görülmemiş. kapanda kalır (:


girl in a coma
(10.06.12)
kapanda kalıyor. yani ben kapıp eve getirmiştim.


orange coffee
(10.06.12)
(2)

hat kapama bedeli diye bir sey var mi

avea boyle bir seyin oldugunu iddia ediyor gercekten oyle mi? bir de yanlis hatirlamiyorsam 8.31 gibi bir meblagydi.
avea boyle bir seyin oldugunu iddia ediyor gercekten oyle mi? bir de yanlis hatirlamiyorsam 8.31 gibi bir meblagydi.
ikilem
(17.04.12)
Hattı kontörlüye çevirmek sanırım ücretsiz. Kontörlüye çevirip kırıp atın hattı. Bedava.


bgraydin
(17.04.12)
hattım avea, kontorlüye çevirdim. ücretsiz.


55poseidon55
(17.04.12)
(3)

kredi karti iade suresi

4 gun once kartima iade yapildigi soylenen para hala hesabimda gozukmuyor? bunun dogru olma ihtimali var mi?
4 gun once kartima iade yapildigi soylenen para hala hesabimda gozukmuyor? bunun dogru olma ihtimali var mi?
ikilem
(15.03.12)
garanti bankasi kullaniyorum. bekleyen provizyon kismini goremedim.


ikilem
(15.03.12)
Bana da yaklaşık 1.5 ay önce söyledi iş bankası, paranızı iade ediyoruz falan diye. Bak hala yatırıcaklar daha .


Saat1
(15.03.12)
şubenin havuzuna düşmüştür. şubeye git hocam.


cliffburton
(15.03.12)
(2)

yonetici ikametgah durumlari

yonetici apartmandaki herkesten kimlik fotokopisi ve adres beyan formu doldurmasini istiyor, muhtara vereceklermis. zaten ben hali hazirda muhtardan ve nufus mudurlugunden halletmistim adres beyanini ki doldurdugum formda yoneticiden imza da almistim. sizin yonetici de boyle bir talepte bulundu mu,
yonetici apartmandaki herkesten kimlik fotokopisi ve adres beyan formu doldurmasini istiyor, muhtara vereceklermis. zaten ben hali hazirda muhtardan ve nufus mudurlugunden halletmistim adres beyanini ki doldurdugum formda yoneticiden imza da almistim. sizin yonetici de boyle bir talepte bulundu mu, bu olay normal midir?
ikilem
(12.03.12)
fotokopiye gerek yok da bizden de öyle bir form istediler. doldurduk verdik. normal bir olay bizim için çünkü adres sistemindeki adreslerimiz belediye isteğiyle yenilenecekmiş. kim nerede oturuyor hata olmasın diye karşılaştırma yapılacak son haline öyle getirilecek.
bu arada içimde kalmasın yıllardır oturduğumuz cadde sokak adı ve blok ve kapı nolarımız değişiyor :)


ozdek
(12.03.12)
doldurun verin bir şey olmaz, kimlik fotokopisinin üzerine adres beyanı için verilmiştir yazın tükenmez kalem ile.


mtrsykl
(12.03.12)
(3)

bogaz sismesine yonelik ilac

antibiyotik disinda var midir caresi?
antibiyotik disinda var midir caresi?
ikilem
(05.03.12)
kekik suyu ve elma sirkesini bir çay bardağında karıştırıp onunla gargara yapabilirsin. boğazındaki şişliği ve ağrıyı alır ama tadı çok ağır olur uyarayım.


zencefil bal ve ıhlamur
mükemmel bir şey


meldamon
(05.03.12)
boynunu kapatıp degajeni açmak. yani atkı fular fln dolican ama sadece boynuna


la noix
(05.03.12)
(9)

sgk gün sayisi

hafta sonlari calisilmayan bir sirkette primler 20 gun uzerinden mi 30 gun uzerinden mi yatar?
hafta sonlari calisilmayan bir sirkette primler 20 gun uzerinden mi 30 gun uzerinden mi yatar?
ikilem
(12.02.12)
turkiye.gov.tr'ye baksanız belli olur aslında.
ben sigortanın herkes için 30 gün yattığını biliyorum ayrıca.


etna
(12.02.12)
30 gün.


deepfreeze
(12.02.12)
Şirkete göre de değişir esasında. Puantaj tutuluyorsa eksik de yatabilir.


oziloz
(12.02.12)
hafta sonları çalışılmayan bir şirkette full-time çalışıyorum ve 30 gün üzerinden yatırılıyor.

ama yine haftasonları çalışılmayan bir şirkette part-time çalışıyordum ve çalıştığım haftaiçi günü adedi üzerinden yatırılıyordu. 17-18 falan değişiyordu.


sinematematikci
(12.02.12)
hafta tatili çalışma süresine dahildir, sözleşme içeriğindedir, 30 gün üzerinden hesaplanmalı.


pomolilik
(12.02.12)
30 tabii ki.


baldur2
(12.02.12)
Haftalık 45 saat günlük 7,5 saat yani çalışma sonunda hafta tatili kazanılır (bir gün).

SGK bildirim normal çalışmada 30 gün üzerinden yapılır.

Eğer eksik gün bildiriyorlarsa o başka ama hangi sebebi gösterecekler ek-10 a ne yazdiklarina bakmak lazim.Kısmi sureli çalışma akdiniz varsa doğrudur.
Diğer durumlarda o dediginiz mevzuata aykiri.


Çuvaldızı
(12.02.12)
kimsenin sözüne inanma senin Bordronu heray vermek zorundalar orada var


sunset0771
(13.02.12)
sözünü ettiğin işletmede çalışan arkadaşın varsa bordrosuna bak


sunset0771
(13.02.12)
(1)

kanal tedavisi ve zirkon kaplama fiyatlari

hakkinda bilgi verebilecek ve istanbul anadolu yakasinda dis hekimi tavsiyesi olan var mi?
hakkinda bilgi verebilecek ve istanbul anadolu yakasinda dis hekimi tavsiyesi olan var mi?
ikilem
(16.01.12)
İstanbul'da zirkonyum tanesi 250 TL ortalama diye biliyorum. Bir çok yere sordum. Ama Hatay'da daha ucuz ben de orada yaptırmaya karar verdim. Adet 150 hani çok fazla ise yapılacak diş neden olmasın.


hakankid
(16.01.12)
(1)

bir ikametgah sorusu daha

ben nufus mudurlugunden adresimi degistirdim onlar da islemi yaptiktan sonra yeni adresimi iceren bilgilerin oldugu bir kagit verdiler ve bunu muhtarliga goturmem gerektigini soylediler. bazilari sadece nufus mudurlugunun adres degisimi icin yeterli oldugunu soyluyordu. bu muhtar isi nedir? o kagidi
ben nufus mudurlugunden adresimi degistirdim onlar da islemi yaptiktan sonra yeni adresimi iceren bilgilerin oldugu bir kagit verdiler ve bunu muhtarliga goturmem gerektigini soylediler. bazilari sadece nufus mudurlugunun adres degisimi icin yeterli oldugunu soyluyordu. bu muhtar isi nedir? o kagidi muhtara goturmesem ne olur?
ikilem
(15.01.12)
hiçbir şey olmaz, şuan kayıtlarda ikametkahın alınmıştır.

ama kimliğin kaybolursa, ikametkah belgesi lazım olursa yani muhtara işin düşerse o zaman pişman olabilirsin keşke zamanında gelseydim diye.


trajikomix
(15.01.12)
(2)

kombi + bulasik makinesi sorusu

bulasik makinesi veya camasir makinesi calistiginda banyodan gelen su daha cabuk soguyor. bunlari ayiracak sekilde tesisati kurmalari gerekmez mi yoksa bizdekinde mi soru var?
bulasik makinesi veya camasir makinesi calistiginda banyodan gelen su daha cabuk soguyor. bunlari ayiracak sekilde tesisati kurmalari gerekmez mi yoksa bizdekinde mi soru var?
ikilem
(05.01.12)
bulasik ve camasir makineleri kombiden bagimsiz, kendi sularini kendileri isitir. sizinkinde bir sorun var heralde.


shi aila
(05.01.12)
Eğer bulaşık ve çamaşır makinesinin sıcak su musluklarını sıkarsan suyu sadece soğuk taraftan alırlar. Ama eğer tesisatın yapılışındaki bir hatadan kaynaklanıyorsa bu soğuma senin yapabiliceğin bir şey yok. Usta çağırman lazım.


onexey
(05.01.12)
(4)

montaj parcasi soruyorum

civata degil oncelikle. 1-2 mm yuksekliginde ortasi delik dairenin ismi nedir?
civata degil oncelikle. 1-2 mm yuksekliginde ortasi delik dairenin ismi nedir?
ikilem
(28.12.11)
pul mu?


baldur
(28.12.11)
somun ?


Skey295
(28.12.11)
pul olur rondela olur gupilya olur


mr fusion
(28.12.11)
Rondela.


(1)

cep telefonu ne kadar kota yer

daha cok google maps kullanmak icin istiyorum. face, youtube'a falan girmeyecegim. 100 mb yeter mi?
daha cok google maps kullanmak icin istiyorum. face, youtube'a falan girmeyecegim. 100 mb yeter mi?
ikilem
(10.12.11)
yetmez, google maps'i sık kullanacaksanız 1gb almanız daha iyi olur.


gkhncnzdgn
(10.12.11)
(1)

elektronik esya / beyaz esya teslim ve kurulum

teknomarketlerden veya istanbulbilisim gibi yerlerden tv aldiginizda kurulumu ucretsiz olarak yapiyorlar mi?ayni sorum beyaz esya icin de gecerli.
teknomarketlerden veya istanbulbilisim gibi yerlerden tv aldiginizda kurulumu ucretsiz olarak yapiyorlar mi?

ayni sorum beyaz esya icin de gecerli.
ikilem
(08.12.11)
markaya göre değişiyor. mesela bosch grubu(bosch/siemens/profilo) ve samsung beyaz eşya ücretsiz kurulum yapıyor.


gaia
(08.12.11)
(3)

uydu alicisi sorusu

yeni bir televizyon almayi planliyorum. bazi televizyonun ozelliklerinde DVB-C TUNER gibi seyler yaziyor. bu normal kanallari receiver olmadan izleyebilir miyim anlamina geliyor yoksa illa ki receiver alinacak mi?
yeni bir televizyon almayi planliyorum. bazi televizyonun ozelliklerinde DVB-C TUNER gibi seyler yaziyor. bu normal kanallari receiver olmadan izleyebilir miyim anlamina geliyor yoksa illa ki receiver alinacak mi?
ikilem
(07.12.11)
dvb-c için kablo tv ve teledünya aboneliği lazım
dvb-s lazım uydu izleyeceksen.


sutlu nescafe
(07.12.11)
eğer evinizde kablolu yayın yoksa bir digital receiver almak zorundasnız.


alkolik imam
(07.12.11)
uydu anteni olmazsa sinyali nereden alacak?o sadece tuner.ayrıca çanak anten (satellite dish) alınmalı .


keller
(07.12.11)
(2)

yeni binaya tasindiginizda tum daireyi temizleyen firma

bildiginiz ya da memnun kaldiginiz var mi? yer istanbul.fiyatlar nedir?
bildiginiz ya da memnun kaldiginiz var mi? yer istanbul.
fiyatlar nedir?
ikilem
(05.12.11)
kapıcının karısı ltd.şti


blackmail
(05.12.11)
şu konuyu oku, firma çağırma.

forum.darkhardware.com


nuisance
(05.12.11)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.