Giriş
(4)

Windows ürün anahtarı fake mi?

Mesela şu linkte satılan anahtar orijinal midir gerçekten? https://www.epttavm.com/item/33161252_microsoft-windows-10-home-dijital-indirilebilir-lisans?gclid=Cj0KCQjw4s7qBRCzARIsAImcAxbvwGTxY0MBi4sDe8N-k2rqx32NRmar6twL4YhSlZUqCWqVw5rnryAaApMSEALw_wcB
Mesela şu linkte satılan anahtar orijinal midir gerçekten? www.epttavm.com
inawen
(14.08.19)
bunla ilgili bir youtube videosu izlemiştim. gittigidiyordan alıyorlardı bu anahtarlardan hepsi de çalışıyordu takır takır. sıkıntı çıkmaz bence.


carabelli
(14.08.19)
fake değil, orijinal ama normalde bireysel kullanım için satılmayan oem, vl keyleri oluyor bunlar, bu yüzden çok ucuz, muhtemelen sorunsuz bir şekilde aktif olur windows'un ama ilerde (1 yıl-2yıl-5 yıl) birden geçersiz olma ihtimali var. yani sana garanti vermiyor. normal lisanslara göre çok ucuz olduğundan kimse de garanti istemiyor zaten.


aziz dostum jack
(14.08.19)
ben aldım 1,5 yıldır kullanıyorum, bir sıkıntı çıkmadı.


night train
(14.08.19)
ben 20-30 tl'ye satılan windows ve ofis keylerini 4-5 pc de 7-8 senedir kullanıyorum. hiç sıkıntı yaşamadım


(2)

Ahşap eskitme - Hangi ürün?

Selam DIY'cı gönül dostları,Şuradaki efekti (https://eksiup.com/p/5a67987b7ydw) hangi ürünle yapıyorlar? Hobicilerin kullandığı sıvı eskitme ürünlere benzemiyor sanki. Toz bir ürün filan mı? Evin kapılarını önce kreme boyayıp sonra böyle eskitme yapmak istiyoruz ama boyumuzu aşan işler mi yoksa bunl
Selam DIY'cı gönül dostları,

Şuradaki efekti (eksiup.com) hangi ürünle yapıyorlar? Hobicilerin kullandığı sıvı eskitme ürünlere benzemiyor sanki. Toz bir ürün filan mı?

Evin kapılarını önce kreme boyayıp sonra böyle eskitme yapmak istiyoruz ama boyumuzu aşan işler mi yoksa bunlar?
inawen
(02.08.19)
bizim müşteriler şase boyası veya patina ile yapıyor. şase boyası diye aratırsan bir sürü ürün çıkar, belki nasıl yapıldığını gösteren videolar da vardır. ustalık/el alışkanlığı gerektiren bir iş, kapıya girişmeden önce başka ufak bir yerde deneyin yapacaksanız.


pati
(02.08.19)
Patina boyası, şase boyası, hatta herhangi bir sentetik boya ile yapılıyor.

Aslında bildiğin sentetik boya patine boyası olarak satılanlar. Oksit sarı, kahve, siyah kullanılır genelde.

Fotodaki eskitme rengi kahve de olabilir oksit sarı da.

Ama krem boyayıp üstüne patina çekerseniz bu tonu yakalayamazsınız, çok daha koyu bir ton olur.

Fotodaki ürün büyük ihtimal ile beyaz üzerine yapılmış, beki beyaza bir iki damla oksit damlatılıp kırılmış olabilir.

Nasıl yapılacağını tarif edeyim;

Önce malzemeyi selülozik boya ile beyaza boyayacaksınız, kuruduktan sonra sentetik bazlı bir eskitme boyası ile fırça bez ve yer yer ince bulaşık teli ile patina yapacaksınız.

İşte burası biraz el alışkanlığı istiyor. Sol elinizde bir bez, sağ elinizde fırça ile eskitmeyi malzemeye hafif darbelerle sürüp sürüp fırçadaki fazlalığı beze sileceksiniz.

Yani fırçayı boya yapar gibi değil de toz alır gibi kullanacaksınız.


John Bloor
(03.08.19)
(5)

Bilek ateli gibi şeyler ne kadar süre boyunca takılabilir?

Aşırı mouse kullanımı yüzünden bileğim ağrıyor. (Meslek hastalığı.) Bu atel ve sargılar iyi geliyor ama bunlar için günde şu kadar saat takılmalıdır gibi bir süre sınırı var mı? Ya da ne kadar takılsa iyi olur?
Aşırı mouse kullanımı yüzünden bileğim ağrıyor. (Meslek hastalığı.) Bu atel ve sargılar iyi geliyor ama bunlar için günde şu kadar saat takılmalıdır gibi bir süre sınırı var mı? Ya da ne kadar takılsa iyi olur?
inawen
(31.07.19)
Benim bilegim de bir ara col fenaydi. Oynatamamaya başladım. Doktor ödem olmuş dedi bilgisayar ve telefon kullanımı yüzünden. Bir ilac, egzersiz ve o bilekliklerden verdi. Geçene kadar kullan demişti.

Egsersiz saat başı on dk buz şeklindeydi sanırım.

Tek başına bilekliğin tedavi edici olduğunu sanmıyorum


elorelia
(31.07.19)
Bende de ganglion kisti oluştu klavye kullanımından. Geçene kadar gün içinde sürekli takıyorum baktım ağrı hafiflemiş ben de sıkılmışım bırakıyorum. Kendinizi dinleyip karar verecek sizsiniz bir standardı yok.


Kediyi üzdün
(31.07.19)
egzersiz>bileklik. sadece bileklik kaslarınızı zayıflatıp ağrılarınızı daha da kronik hale getirebilir.


argent dawn
(31.07.19)
ooo kardeş tam adamına geldim.
25-30 senedir yazılımla uğraşıyorum. sağ bilek ve omuz artık su koyverdi haliylen.
ilk yapacağın şey dikey mouse almak. büyük faydası var. ben türkiye'de yokken amazon abd'den getirmiştim. şimdi 40 tl'ye n11 de var.
ondna sonra teshiş için kesinlikle araştırma hastanesinde prof'a gösterceksin. ama profa gitmeden önce röntgen ve mr'i devlet hastanesinde çektir zaman kaybetmemek adına.
bilekte onlarca değişik hastalık olabiliyor. düzgün teshiş koydurmazsan zaman kaybedersin sadece. benim kullanmadığım krem hap kalmadı.
en son araştırmada bağ yırtığı ameliyatı oldum.


benzer meslek hastalığı bende de var. müzisyenim. dikey mouse kesinlikle öneririm. amazondan almıştım şimdi türkiyede hemen hemen her yerde var. onu kullanmaya başladıktan sonra en azından bilgisyaar kullanırken olan ağrılarım bitti.

atel kısmına gelince, genelde gün içi takılıyor, gece çıkartılıyor diye biliyorum. sıkı bağlamak lazım gevşek olmasın ama kolu öldürmeyin.


jeanluc
(01.08.19)
(3)

Pis suyu kime şikayet etmeli?

Bizim ofis küçük bir plazada. Plaza yönetiminin dediğine göre musluk ve sifon sularını normal şebekeden almıyormuşuz, geri dönüştürülmüş su muymuş yağmur suyu muymuş neymiş. Sözde sürdürülebilirlik adınaymış. Ama resmen sarı akıyor sular ve bu sularla bulaşıklarımız yıkanıyor, elimizi yıkıyoruz. Kıs
Bizim ofis küçük bir plazada. Plaza yönetiminin dediğine göre musluk ve sifon sularını normal şebekeden almıyormuşuz, geri dönüştürülmüş su muymuş yağmur suyu muymuş neymiş. Sözde sürdürülebilirlik adınaymış.

Ama resmen sarı akıyor sular ve bu sularla bulaşıklarımız yıkanıyor, elimizi yıkıyoruz. Kısacası rahatsısız ve yönetimle çözemiyoruz. Bu suyun incelenmesini istiyorum mesela. Bunu şikayet edebileceğim bir kurum var mı? Cimer bakar mı bu işlere?
inawen
(12.07.19)
sistemde hata vardır
grey water/dark water ayrımı yapılan su genelde sifona ya da bahçe sulamaya basılır, doğrudan kullanıma verilemez

yönetimle konuşun, eğer sallamazlarsa belediyeye şikayet edebilirsiniz..


same idiot
(12.07.19)
belediye bakar.


alperz
(12.07.19)
Yönetmeliğe göre de bahçe suyu dışında kullanılabilmesi için belli sertifika programlarından geçmesi gerekir. Atık su ücreti yansıtılmıyor çünkü bahsettiğiniz suya. Belediye ve bağlı bulunduğunuz şehrin şebeke servis sağlayıcısına şikayet edin. Kan alırlar...


Tears of Devil
(12.07.19)
(2)

Sanalda küfür eden birini dava eden var mı?

Sözlükte, burada, Twitter'da fark etmez, size edilen küfür sonucunda dava açmışlığınız var mı? Sonucu ne oldu?Normalde takmam böyle şeyleri ama hobi olarak dava edesim geldi kendini bilmezin birini. Para cezası filan mi veriyorlar ne oluyor genelde, uğraşmaya değer mi onu merak ediyorum.
Sözlükte, burada, Twitter'da fark etmez, size edilen küfür sonucunda dava açmışlığınız var mı? Sonucu ne oldu?

Normalde takmam böyle şeyleri ama hobi olarak dava edesim geldi kendini bilmezin birini. Para cezası filan mi veriyorlar ne oluyor genelde, uğraşmaya değer mi onu merak ediyorum.
inawen
(14.06.19)
Böyle bir şey yaşadım. Adam memurluğum yanar çok pişmanım filan diye salya sümük ağlayonca vazgeçtim. Ben affettim ama sen affetme. Sonuna kadar git, artık ben de affetmeyeceğim. Böyle böyle sonlarını getireceğiz.

Ettiği küfürün çıktısını alıyorsun, savcılığa gidiyorsun. Onlar ip adresini tespit edip adamı buluyorlar. Avukatla süreç daha hızlı işliyor.

Kanunda cezası basit haliyle 3 ay 2 yıl. Para cezasına da çevrilebilir.

Dediğim gibi, acıma. Sonuna kadar git.


adwokat
(14.06.19)
Hükmün açıklanması geri bırakılıyor.


(1)

Instagram'da Harry Potter gazetesi/dergisi satan sayfa

Sevgili duyurucular,Böyle bir Türkçe sayfa vardı Instagram'da ama bir türlü bulamadım. Böyle bir sayfa bilen var mı? Örneğin Türkçe Quibbler ya da tren bileti gibi şeyler satıyordu.Teşekkürler, teşekkürler...
Sevgili duyurucular,

Böyle bir Türkçe sayfa vardı Instagram'da ama bir türlü bulamadım. Böyle bir sayfa bilen var mı? Örneğin Türkçe Quibbler ya da tren bileti gibi şeyler satıyordu.

Teşekkürler, teşekkürler...
inawen
(16.05.19)
sihirdukkani diye bir sayfa var belki işine yarar. daha önce alışveriş yapmadım.


cauldronwizard
(16.05.19)
(4)

Fit/Diyabetik tatlı yapan mekanlar

Sağlıklı beslendiğimiz şu günlerde, arkadaşlarla dışarı çıktığımızda insanın canı şöyle tatlımsı şeyler istiyor. Anadolu yakasında olmak üzere, şeker yerine yapay şeker VEYA muz, pekmez, hurma gibi abidik gubidik şeylerle tatlı yapan mekanlar arıyorum.Veri veri tenks.
Sağlıklı beslendiğimiz şu günlerde, arkadaşlarla dışarı çıktığımızda insanın canı şöyle tatlımsı şeyler istiyor.

Anadolu yakasında olmak üzere, şeker yerine yapay şeker VEYA muz, pekmez, hurma gibi abidik gubidik şeylerle tatlı yapan mekanlar arıyorum.

Veri veri tenks.
inawen
(01.03.19)
Yapay tatlandirici haric digerleri de pek oyle fit falan degil. Haberin olsun. Seker her zaman sekerdir.


alperz
(01.03.19)
Tatlı sağlıksız değil ki? Muz, pekmez, hurmada da diğer tatlılarla aynı şeker var, daha az almak istersen miktarını azaltırsın.


Anadolu yakasiysa: kiziltoprak-kalamis’taki MAYBE.


kuehles blondes
(01.03.19)
Yahu ben onu mu sormuşum sevgili arkadaşlar? Rafine şeker gibi kan şekerimi zıplatacak bir şey yerine, daha temiz içerikli, kan şekerimi daha yavaş zıplatacak tatlılar yemek istiyorum belki. Herkesin tatlısına kimse karışamaz.


inawen
(01.03.19)
(1)

İnternet linklerini ve sayfadaki belli metinleri kaydetmek

Diyelim ki bir intenet sitesindeki belli metinleri ve bu metinlerin bulunduğu linkleri kaydetmek istiyorum hızlı bir şekilde. Bunu yapabileceğim bir tarayıcı eklentisi filan var mıdır?Örneğin bir sayfada, istediğim üç kelimeyi "highlight" edip sağ klik yapacağım ve atıyorum "x eklentisiyle kaydet" s
Diyelim ki bir intenet sitesindeki belli metinleri ve bu metinlerin bulunduğu linkleri kaydetmek istiyorum hızlı bir şekilde. Bunu yapabileceğim bir tarayıcı eklentisi filan var mıdır?

Örneğin bir sayfada, istediğim üç kelimeyi "highlight" edip sağ klik yapacağım ve atıyorum "x eklentisiyle kaydet" seçeneği çıkacak. Sonrasında da kaydettiğim tüm linkleri ve metinleri topluca göreceğim.

Böyle bir program ya da eklenti filan biliyor musunuz?
inawen
(28.01.19)
Firefox Pocket


shangrilla
(28.01.19)
(4)

Böbrek ağrısı olabilir mi?

Birkaç gündür belim ağrıyordu, bu sabah ağrı belimden yukarı doğru ilerlemeye başladı. Kas ağrısı gibi ama içeriden de geliyor sanki. Günlerdir devam ettiği için ve daha önce böyle bir ağrı deneyimlemediğim için sormak istedim. Böbrek ağrısı nasıl oluyor? Yarın doktora gideceğim ama dahiliyeye ya d
Birkaç gündür belim ağrıyordu, bu sabah ağrı belimden yukarı doğru ilerlemeye başladı. Kas ağrısı gibi ama içeriden de geliyor sanki. Günlerdir devam ettiği için ve daha önce böyle bir ağrı deneyimlemediğim için sormak istedim.

Böbrek ağrısı nasıl oluyor? Yarın doktora gideceğim ama dahiliyeye ya da üroloğa mı gideyim, yoksa ortopediye filan mı?
inawen
(24.12.18)
safra kesesi de olabilir. dahiliye'ye falan gitme, uçuk olsa önce dahiliyeye git diyen tipler var. sen genel cerrah'a git direkt.


prasinos
(24.12.18)
Böbrek olabilir, fizik tedavide de bakılıyor bobrekse.


superfluid
(24.12.18)
aynısı bende de var. sanırım üşüttüm. gripte oldum zaten. grip geçer gibi oldu ama bel ağrısı geçmiyor. şu an otururken bile ağrıyor. çok berbat.


scudman1
(24.12.18)
kendi tecrübelerime göre; böbrek ağrısı genelde sabit bir yerde oluyor ve beraberinde idrarda yanma, koyuluk gibi şeyler de oluyor. bunlar yoksa dahileye giderdim, zaten konu başka birinin ilgi alanıysa yönlendirirler ve ücret talep etmezler. özel hastaneye gidilecekse telefonda randevu veren kişi de yönlendirebiliyor. geçmiş olsun.


surprise
(24.12.18)
(8)

Moda civarı otopark

Carrefour'un karşısındakini biliyorum ama orası çok pahalı geldi. O civarlarda daha uygun fiyatlı otopark var mı?
Carrefour'un karşısındakini biliyorum ama orası çok pahalı geldi. O civarlarda daha uygun fiyatlı otopark var mı?
inawen
(30.11.18)
moda caddesine bırakmayacaksın.....
en yakın rıhtım’dan modaya çıkarken ispark var......
ancak orası olabilir...


2 tostos turan
(30.11.18)
ara sokaklara bak.
çıkmaz sokaklar veya apartmanların dışarıya açık otoparkları var.
çaktırmadan bırak.


red hot chili
(30.11.18)
arabasız gidin


neynep
(30.11.18)
iski'nin oradaki ispark en ideali.
onun dışında ara sokaklarda şansını deneyebilirsin ama işin zor.
veya hiç arabaya bulaşmadan, kadıköye ulaşıp oradan tramvayla modaya çıkarsın.


teritori
(30.11.18)
Arkadaşlar zahmet edip yazmışsınız teşekkür ederim ama biriniz de soruma cevap vermemiş adfadsfas.

Dediğiniz otoparkları (ya da arabayla gelmemeyi) biliyorum, önemli olan Moda'da olması. Belki bilmediğim etmediğim bir otopark vardır arada derede diye sorduydum.


inawen
(30.11.18)
süreyya operası arkasında katlı var
moda sahilde iski tarafında var
kadıköy çarşı da katlı var yine
moda teras var fiyatını bilmiyorum

bunlar dışında apartmanların parkına ya da kaldırıma park ederseniz ya çizerler ya çekerler ikisi de pahalıya gelir.


angelofdeath
(30.11.18)
kadıköy teknik lisesi karşısında şu otopark var.
goo.gl


Bruce
(30.11.18)
tinyurl.com

Ben hep buraya koyuyorum. Carrefour’un ne kadar bilmediğim için fiyat karşılaştırması yapamicam.


ekaterina
(30.11.18)
(5)

Arabanın ön camı için koruma

Evin otoparkında arabayı koyduğum yerde bir ağaç var. Ağaçta da tabii ki kuşlar var. Her sabah ön camın yarısı kuş pisliği oluyor. Dedim koli gibi bir şeyi düzleyip ön cama koyayım akşamdan. Sabah da kenara kaldırıp gene kullanırım. Ama meğer kış gelmiş ve yağmur yağıyor. Koli ocak dışı.Ön camı ne g
Evin otoparkında arabayı koyduğum yerde bir ağaç var. Ağaçta da tabii ki kuşlar var. Her sabah ön camın yarısı kuş pisliği oluyor. Dedim koli gibi bir şeyi düzleyip ön cama koyayım akşamdan. Sabah da kenara kaldırıp gene kullanırım. Ama meğer kış gelmiş ve yağmur yağıyor. Koli ocak dışı.

Ön camı ne gibi bir malzemeyle koruyabilirim başka? Malzeme ismi ve temin edebileceğim yerlerle ilgili tavsiyesi olan var mıdır?
inawen
(15.11.18)
Yarım branda diye arat Google'da göreceksin.


Kalın karton koyuyoruz kışın komşu kumaş örtüyor, gazete örten var.


kablelvuku
(15.11.18)
urun.n11.com


jepa
(15.11.18)
hocam cama istedikleri kadar yapsınlar ama boyaya temas eden yerlere dikkat et. Kuş pisliği boyayı yakıyor. Mümkün olan en kısa sürede temizle derim benim başıma geldi biliyorum. Boyayı yakma olayı hemen olmuyor kuruyup güneşte kalınca falan hızlanıyor ama olsun görür görmez temizle. Arabayı daha uygun bir yere koyman daha mantıklı olacaktır.


Brandalara baktım ama pislenmiş şekilde bir yere koyup saklayamam diye o olmaz diye düşünmüştüm.

O yüzden sert ve sudan etkilenmeyecek bir malzeme daha iyi olmaz mı?


inawen
(15.11.18)
(2)

Blog vb. siteleri ekleyebildiğimiz mobil uygulama

Eskiden böyle bir app vardı, sonra kapatıp gittiler. Adını da hatırlayamıyorum.Mesela şunun gibi siteleri ekleyebiliyorduk kütüphanemize: https://aeon.co/Her gün bilgisayardan girip siteyi hatırlayıp yazıları okumaktansa tüm blogları vs. ekleyerek telefondan okumak istiyorum yani kısaca. Özellikle A
Eskiden böyle bir app vardı, sonra kapatıp gittiler. Adını da hatırlayamıyorum.

Mesela şunun gibi siteleri ekleyebiliyorduk kütüphanemize: aeon.co

Her gün bilgisayardan girip siteyi hatırlayıp yazıları okumaktansa tüm blogları vs. ekleyerek telefondan okumak istiyorum yani kısaca. Özellikle Android için önerebileceğiniz böyle bir app var mı?
inawen
(01.09.18)
Bundle


amortisman
(01.09.18)
feedly!!!!!


Ufuk
(01.09.18)
(1)

Avusturya'da yaşayan var mı?

Avusturya'ya iş gezisi için gelip eczaneden naltrexone ya da muadili bir ilacı reçetesiz alabilir miyim?
Avusturya'ya iş gezisi için gelip eczaneden naltrexone ya da muadili bir ilacı reçetesiz alabilir miyim?
inawen
(18.07.18)
Yarin eczaneye ugrayacagim. Sorarim.


kuehles blondes
(18.07.18)
(3)

Netflix'te çevirmen olarak çalışan var mı?

Ben de çalışmak istiyorum, nasıl yapılır/edilir diye sormayacağım. Zira halihazırda birkaç çeviri yapmışlığım var kendilerine ancak proje gelişleri düzenli olmuyor. Düzenli çeviri yapmak için ne yapmak lazım acaba? Çevirilerimin kalitesinde sorun yok, feedbackler iyi. Ayda 7-8 bölüm çevirebilir duru
Ben de çalışmak istiyorum, nasıl yapılır/edilir diye sormayacağım. Zira halihazırda birkaç çeviri yapmışlığım var kendilerine ancak proje gelişleri düzenli olmuyor.

Düzenli çeviri yapmak için ne yapmak lazım acaba? Çevirilerimin kalitesinde sorun yok, feedbackler iyi. Ayda 7-8 bölüm çevirebilir durumdayım mesela, bunu benimle iletişimde olan kişiye açık açık söylesem mi? Ters tepmesinden korkuyorum dürüst olmak gerekirse.
inawen
(13.07.18)
kibarca söyle
kapasiteyi arttirabilirim de


kingcyrax
(13.07.18)
Söyle +1
Başka bir alanda çevirmenlerle çalışıyorum ben de, çevirmenlerimiz arada "elimde iş yok, benlik iş varsa alırım" diyorlar bize ve iyi yapıyorlar.


kobuzchu kiz
(13.07.18)
müsaitim, ayda size şu kadar iş çıkarabilirim diye açık açık söyle. neden ters tepsin, gayet profesyonel bir hareket.


sir gawain
(13.07.18)
(5)

Kurutulmuş kuzu kulağı otu

İnternette bulamadım bunu satan bir yer. Tanınmış aktarlarda gören oldu mu acaba? Nokta atışı gidip alabilsem çok iyi olacak çünkü.
İnternette bulamadım bunu satan bir yer. Tanınmış aktarlarda gören oldu mu acaba? Nokta atışı gidip alabilsem çok iyi olacak çünkü.
inawen
(11.07.18)
Kuzu kulağının kurutulduğunu ilk defa duyuyorum. Tazesini bulalım o yüzden sana.


kablelvuku
(11.07.18)
@kablelvuku

Sanırım bu pazarda satılan kuzu kulağı değil tam. İngilizcesi sheep sorrel. Kökü de kullanılıyormuş.


inawen
(11.07.18)
sheep sorrel deyince benim gördüğüm 3 farklı ot çıkıyor

birincisi kırmızı renki bir ot, ikincisi kuzu kulağı şeklinde yaprakları olan bir ot, üçüncüsü ile bildiğimiz kuzu kulağı.

sanırım siz net olarak latince adını bulana kadar buna ulaşmanız zor olacak.

ulaşsanız da başka bişey olması muhtemel. aktar olarak dünyadan bayağı bir ilerde olduğumuzu düşünüyorum ayrıca.

www.google.com


killerbee
(11.07.18)
@killerbee

Benim aradığım buradaki fotoğraftakinin kurutulmuş hali. Latincesi Rumex acetosella.

www.essiac-tea.org


inawen
(11.07.18)
Tamam bu bildiğimiz kuzu kulağının yeni yeni çıktığı hali. Büyümüş hali de bu

encrypted-tbn0.gstatic.com

Zor senin bunu bulman.


kablelvuku
(11.07.18)
(10)

Bunun için acile gidilir mi?

Daha önce acile gitmedim hiç. Boşuna oradaki doktorların zamanını almak istemiyorum.İki-üç gündür ateşim çıkıyor günde iki kere. Eklem ağrısı ve kırıklık dışında bir semptom yok. Hafta içi işten izin alamıyorum belli sebepler yüzünden.Bu durumda acile gidebilir miyim?
Daha önce acile gitmedim hiç. Boşuna oradaki doktorların zamanını almak istemiyorum.

İki-üç gündür ateşim çıkıyor günde iki kere. Eklem ağrısı ve kırıklık dışında bir semptom yok. Hafta içi işten izin alamıyorum belli sebepler yüzünden.

Bu durumda acile gidebilir miyim?
inawen
(30.06.18)
Doktorların işi bu niye zamanını almayacaksın belki de ölmek üzeresin kim bilir, git tabii.


angelus
(30.06.18)
acile de gitsen sıranı bekliyorsun sonuçta. bence gitmelisin.

gribe benziyor. eklem ağrısı, kırıklık, ateş.


sttc
(30.06.18)
Parasetamol aldın mı?


rahip janick
(30.06.18)
normal doktora neden gitmiyorsun? İşten izin alma, doğrudan gitme gerekirse.
Doktora söylersen işe gitmeden size gelmek için diye rapor verirler mutlaka.


burfak
(30.06.18)
Doktorun işi bu dostum. Git acile.


caletti
(30.06.18)
Ne bileyim ya, bacağı kopan acile gidebilirmiş gibi bi intiba var bende : D


inawen
(30.06.18)
acile gittiğinde fikrin değişecek. ayakta acil diye bir bölüm var. oranın adı "o kadar da acil değil aslında" olarak da değişebilir.

bence de kesin git. sonuçta hastalığının teşhisi yapılmamış.


himmet dayi
(30.06.18)
burfak +1

Maalesef acil doktorunun işi bu değil.

Durumunuzun acil olup olmadığını en iyi siz biliyorsunuz. Aile hekimine gidebilirsiniz, gerçekten hastaysanız rapor verecektir.

Hastane acilini boşuna meşgul etmeme düşüncenizi de takdir ediyorum.

Geçmiş olsun.


038576
(30.06.18)
Rapor almak mesele değil de şu ara özel bi projeler var işi bırakamıyorum gündüzleri, niteliği itibariyle.


inawen
(30.06.18)
daha önce de yazdım yine yazayım;
acil servis ani gelişen semptomlara, yaralanmalara, travmalara müdahale yeridir. acil serviste tedavi olamz, amaç hastanın stabil ya da tedavi alabilecek kadar normale yakın duruma getirilmesidir.

tedavi etmek polikliniklerin işidir.
acil servis o an sıkıntınızı gidermeye yönelik işlem yapar. bu sebepten pek çok hasta hastaneye gittim bakmadılar düzgün şikayeti le dolaşır. sorasanız çoğu ilaçlarını accilden almıştır.

ateşiniz 40 dereceyse, evey acile gidin, düşmesi için müdahalede bulunsunlar. sizi ertesi gün polkliniğe yönlendirirler asıl sebebin bulunması için.

ama hayatınızı idame ettirecek kadar ayaktaysanız, direkt polkliniğe gitmeniz en uygun davranış olur. bu şekilde acile giderseniz hem çok sıra beklersiniz, hem de durumunuz (eğer özel hastane ise) para ödersiniz.konu uzmanı bir doktor nöbetine de denk gelmezseniz muhtemelen aldığınız ilaçlar pek işe yaramaz; gereksiz yere böbrekleri yormuş olursunuz. bilginiz olsun.
geçmiş olsun dilerim.


balik kraker
(30.06.18)
(4)

AVM'lerdeki çocuk giysicileri

9-10 yaşlarındaki erkek çocuk için baştan ayağa alışveriş yapılacak nereler var AVM'de? Ben çocuk olayına çok uzak kaldığım için bir LC Waikiki geliyor aklıma. Orta ayar fiyatlar olursa daha da iyi.
9-10 yaşlarındaki erkek çocuk için baştan ayağa alışveriş yapılacak nereler var AVM'de? Ben çocuk olayına çok uzak kaldığım için bir LC Waikiki geliyor aklıma. Orta ayar fiyatlar olursa daha da iyi.
inawen
(01.06.18)
Hemen hemen tüm bilindik markaların çocuk bölümü bulunmakta.

mavi
defacto ++++
H&M
Zara
Koton +++
vs...


janavarorion
(01.06.18)
lcw çeşit ve fiyat olarak en çeşitlisi.

de-facto ve kotonda da tek tük bir şeyler bulunabiliyor.

ben avm'den degil ama internetten sürekli bakıyor ve alıyorum. f/p hep lcw oluyor.


balik kraker
(01.06.18)
H&m de güzeldir


H&M ve defacto gayet başarılı. Zara da iyi, ama pahalı.


babilbaligi
(01.06.18)
(1)

Yatak inceliği ne olmalı?

Bir insanın sağlıklı bir şekilde yatabileceği en ince yatağın yüksekliği kaç santimdir acaba? Yorgandan filan yapılan yataklardan bahsetmiyorum. Bazasız bir şekilde yere koyacağım direkt olarak. Şu anda standart yaylı yatakta yatıyorum yerde. Daha da incesi lazım oldu.
Bir insanın sağlıklı bir şekilde yatabileceği en ince yatağın yüksekliği kaç santimdir acaba?

Yorgandan filan yapılan yataklardan bahsetmiyorum. Bazasız bir şekilde yere koyacağım direkt olarak. Şu anda standart yaylı yatakta yatıyorum yerde. Daha da incesi lazım oldu.
inawen
(23.05.18)
Mantık yürütüyorum, ısı problemi olmazsa 10 cm yeter. Ama 10 cm yaylı yatak yok herhalde, kaliteli sünger yatak almalısınız.


John Bloor
(24.05.18)
(5)

Kanserli kedide çiğ etle beslenme (Raw meat diet)

Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan, kendi kedisinde bunu uygulayan var mı?Kendi veterinerime sordum, kanser için iyi olacağını ama beslenme programı hakkında uzman olmadığını söyledi. Türkiye'de beslenme uzmanı veteriner hekim bulmak da sanırım uzak bir hayal olduğundan bilfiil deneyimleyen varsa kon
Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan, kendi kedisinde bunu uygulayan var mı?

Kendi veterinerime sordum, kanser için iyi olacağını ama beslenme programı hakkında uzman olmadığını söyledi. Türkiye'de beslenme uzmanı veteriner hekim bulmak da sanırım uzak bir hayal olduğundan bilfiil deneyimleyen varsa konuşmak, fikir alış verişinde bulunmak isterim.
inawen
(14.05.18)
oncelikle gecmis olsun. sansina tecrubeli veteriner bir abi var evde misafir ona sordum boyle boyle diye. dedigini kendi cumlelerimle ceviriyorum:

bir kere ozellikle tedavi goruyorsa / gorecekse kemoterapi falan normal besinden cok daha tehlikeli olacagini soyledi. cig et diyetiyle kanser tedavisi arasinda pozitif bir baglanti aciklayan hic bir bilimsel calismanin literaturde olmadigini soyledi. bu olaylar bu aralar populer olan insan diyetlerinden cikma. biliyorsundur kedisini vegan beslemeye calisip olduren insanlar var, ayni ekolden cikma, her problemlerinin diyetle cozulecegine inanan anti-bilim tipleri tarafindan uydurulan sayisiz diyetten biri oldugunu soyledi. kanser icin tedavi goren bir kedinin bagisiklik sistemi basklianmis olacagindan baska kediler icin enfekte olsalar bile kendi bagisiklik sistemleri ile kurtulabilecekleri enfeksiyonlar (e. coli, salmonella bir kac sey daha dedi) olumcul olabiliyormus. cig ette bunlardan bolca var. o yuzden kanser tedavisi goren bir kedi icin sakincali her seyin cigi, sadece et degil, cig sut yumurta vs.

yani insanlarin klasik umut olarak sarildigi uydurma, bilimsel dayanagi olmayan yararindan cok zararina olacak bir yontem mesajini aldim.


robokot
(14.05.18)
@robokot

Teşekkürler öncelikle. Kedim kemoterapi görmüyor. Memelerinde kist vardı. Onlar alındı ve adenokarsinoma grade 3 çıktı. Şu anda bildiğimiz bir metastaz yok ama bu tür çabuk yayılırmış. Yani kanserli hücreler şu anda mevcut vücudunda büyük ihtimalle. O yüzden amacımız bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar vermek. Hepsi bitkisel olan bu ilaçları veterinerimle takip ediyorum.

Beslenme açısından da şekerin kanserli hücreleri beslediği bildiğim kadarıyla kanıtlanmıştı görüntüleme testleriyle. Hayvanlarda böyle mi bilemiyorum ama veterinerimiz bu tür bir beslenmenin tahıllı kuru mamalara göre da iyi olduğunu düşünüyor. Tek sıkıntı, kendisini bu alanda uzman görmediğinden beslenme programı yazmak istememesi. Bana bu konuda yardım olacak biri lazım yani.


inawen
(14.05.18)
hayvanlarda çiğ beslenme Avustralya ve Amerika'da da kabul gören, anti-bilim tipleri değil, bilime inanan insanlar tarafından savunulan bir beslenme şekli.

büyük ölçüde bilgim var, ama şu anda zamanım kısıtlı olduğundan yazamıyorum.
mesajlaşırsak daha uzun uzadıya bilgi verebilirim.
bunun dışında çiğ beslenme olmasa dahi, en azından n&d gibi tahılsız mamaya geçiş yapabilirsiniz ilk etapta.
bu da bir alternatif olabilir.
ama sonuçta yine de işlenmiş gıdadır.

şu süreç için doğru bulmamak ya da emin olamamak başka, etçil bir hayvana fabrika üretimi olan, işlenmiş, içinde ne olduğu bile bilinmeyen, bol tahıllı mamaların etten daha yararlı olduğunu söylemek başka.
asıl bu çok doğru bir yaklaşım değil bence.
enfeksiyon konusunda söylenenler doğru olsa bile, genel bakış açısından bahsediyorum.


blatta hiberna
(14.05.18)
veteriner abi gittigi icin daha detayli bilgi veremiyorum ama insan ile ilgili olan kisminda da boyle bir sey oldugu icin suna cevap verecegim:

>etçil bir hayvana fabrika üretimi olan, işlenmiş, içinde ne olduğu bile bilinmeyen, bol tahıllı mamaların etten daha yararlı olduğunu söylemek başka.

bu "dogalcilik yanilgisi" olarak adlandirilan seye giriyor. hayvan (veya insan) etcil demek bu canlilari (kendimiz dahil) daha uzun ve daha saglikli yasatacak daha verimli yontemler bulamayacagimiz / bulamadigimiz anlamina gelmiyor. Evrimin ilgilendigi sey canlilari ureyebilecek yasa gelinceye kadar saglikli tutmak. her seyin dogal oldugu eski zamanlarda insan ortalama omru cocuk olumleriyle beraber 30-40 yasini gecmiyordu. bugun 70leri 80leri 90lari konusuyoruz, yasiyoruz. salgin hastaliklardan kirilmiyoruz. mahsullerimize musallat olan hastaliklardan kitliktan milyonlarca kisi ölmüyor. bunlari hep insan buldu kesfetti uygulamaya koydu. tarihte hic bir zaman milyarlarca insan bu olcekte saglikli bir sekilde beslenemiyordu, bugun yapabiliyoruz. nufusumuz her gecen gun artiyor, yontemlerimiz calisiyor.

bir kedinin evrimsel acidan 2-3 yasindan daha fazla yasamasi icin bir sebebi yok. urese yeter, diyeti de ona yeter. bugun genc bir kediyi cig etle besleseniz zaten ic parazitten heder olur oyle 15 yasina kadar yasayan ev kedileri gibi de olmaz. sokaktan bir kedi alin ic parazit asisini yaptirin, aksam tuvalette doktugu parazitleri gorun. hepsi oyle, dogali da boyle zaten. hic biri de oyle uzuun seneler yasamiyor. burada derdiniz bir ev kedisini uzun uzadiya yasatmaksa dogal yontemlerden dogadaki yontemlerden biraz uzaklasmak gerekebiliyor. ayni sey insanlar icin de gecerli tabii. o yuzden en iyisi dogali, atalarimiz nasil yapiyorsa, hayvanlar dogal ortamda ne yapiyorlarsa en dogrusu odur yaklasimi bir yanilgidan ibaret amaciniz uzun hayat ise. Dogada 15 yasina kadar yasayamayan bir hayvani 15 sene yasatmaya calisiyorsaniz farkli bir sey yapmaniz gerekir.


robokot
(14.05.18)
Bağışıklık sistemi baskılanacağı ve enfeksiyonlara daha açık olacağı hususu her barf diyeti için geçerli değil diye düşünüyorum.

Şayet kediye verdiğiniz etler, sindirim sistemi içeren kısımlar değilse, kedinin önündeki öğün en fazla 30-40 dk kadar ortada kalıyorsa (barf diyetinde kediler zaten 3 dk da öğünlerini bitiyor) salmonella vs gibi risk neredeyse yok. Ben yaklaşık 2 yıl barf diyeti ile besledim. Beslemeye başlamadan önce kan testlerini yaptırdım, besledikten sonra da 6 ayda bir kontrol ettim. Parazitlerini sadece 3 ayda bir yaptırmama rağmen bütün değerleri barf diyetine karşı olan veterinerimi bile şaşırttı. Hatta oldukça hasta, zayıf olan bir köpeklerine barf diyeti başladıktan kısa süre sonra hayvan resmen hayata döndü. Kedilerimde kullandığım et, tavukların kalça kısmından oluşuyordu, diyetin içerisinde bir miktar ciğer ve tavuk kalbi de vardı + vitamin desteği ve yumurta. Tavukların kalça kısmındaki et kas olduğu için zaten öyle bağırsak vs bölümünde bulunan parazit türlerinden yoksun. Olan türleri de 72 saat dondurulduğu takdirde ölüyor.

Açıkçası işlenmiş, her ne kadar en kaliteli mamalar olsalarda Acana N&d gibi mamaları da sık sık kullanmış olsam da barf diyetinin doğru uygulandığı takdirde en iyi beslenme olduğunu düşünüyorum. Bunu destekleyen birçok bilimsel araştırma da bulunuyor. Az biraz İngilizce ile bulunabilir.

Ben diyetimi uygularken www.catinfo.org , www.catnutrition.org adreslerinden faydalandım. catinfo.org'daki Amerika'daki bir veteriner çok faydalı bilgileri paylaşmış okumanızı öneririm.

Benim uyguladığım tarif aşağıdaki şekildeydi.
Vitaminleri yurtdışından getirmek gerekiyor, yurtiçinde ya bulunmuyor yada çok pahalı. Yurtdışından siparişlerde de gümrük sorunu oluyor. Onun için gümrük adınıza reçeteli, siparişlerdeki ürünlerin birebir adının yazılı olduğu reçete istiyor. Ben tanıdık doktor arkadaşlardan rica ediyorum, yazıyorlar. Gümrüğe faxlayınca vitaminler sorunsuz geliyordu. Biz aşağıdaki tarife göre 2 aylık yetecek kadar mamayı bir haftasonu yapıp daha sonra bunları 400 gr lık küçük cam kavanozlara koyup donduruyorduk. Günde 1 tane kavanozu çıkarıp, günde 2 öğün olacak şekilde bölüp, ılık suda (poşet içerisinde) vücut sıcaklığına getirip servis ediyorduk.

TARİF:

- 7 kg ÇİĞ KEMİKLİ KASLI TAVUK KALÇA eti (Tavuk kalçası ve tavuk budu kullanılacak. Et miktarının %20-25’inin kemikleri kullanılmayacak. Kalça ve butların derisinin yarısı ayırılacak)

- 7 kg istenilen ayarda et için 8-8,7 kg et almak (Kalp yetersizliği durumuna göre ilave 1 -1,5 kilo kemiksiz kalça eti alınabilir. Toplam 10.5 kilo et.) yeterli olabilir. Kemik ve deri ayrıldıktan sonra tekrar tartmakta fayda var. Tavuklar kıyılmadan önce soğuk suda dış yüzeyleri iyice yıkanacak. Etin 1-2 kilosunu kıymayıp kuşbaşı doğrarsanız yerken diş sağlığına da faydası olur. Ama ilk başlangıçta bunu yapamamak barfa alıştırmak için daha iyi olabilir.

- 1400 gram ÇİĞ TAVUK KALBİ

(400 gr kalp=4000 mg Taurine) eksik kalan kalp miktarı için bu ölçüde Taurine ve kas eti koymak gerekiyor. Yani 400 gr kalp konulduysa kalan 1000 gr için 1000 gr et ve 10000 mg Taurine-10 kapsül

- 700 gram ÇİĞ TAVUK CİĞERİ

- 7 SU BARDAĞI SU – 1645 gr

- 14 adet ÇİĞ YUMURTA SARISI

- 14 kapsül GLANDULAR SUPPLEMENT (IMMOPLEX) (İLK PARTİ DIŞINDA konulmayabilir)

- 25000 - 50,000 mg FİSH OİL – 21/42 capsule

- 2800 IU VİTAMİN E – 7 capsule

- 700 mg VİTAMİN B-100 COMPLEX – 7 capsule

- 3,5 ÇAY KAŞIĞI normal iyotlu sofra tuzu

- 14,000 mg TAURİNE – 14 capsule (7 aylık)

- 14 ÇAY KAŞIĞI PSYLLİUM HUSK POWDER

1. Etin derisi ve kemik ayarı yapıldıktan sonra etin bir kısmını çiğneme için küçük küçük doğrayabilirsiniz. Bu eti kıymayın.
2. Kemik ve derili et ile birlikte ciğer ve kalbi kıyın. Kıyma işlemi bittikten sonra kıyılmış et, ciğer, kalp ve kemikli eti iyice karıştırıp buzdolabına koyun.
3. Derin bir kaseyi, 2 bardak su Psyllium dışındaki vitaminleri dökün. En son Psylliumu ekleyin ve iyice karıştırın. Balık yağının erimesi 15 dk sürebilir, onu önce yapabilirsiniz.
4. Kıyılmış et ve el ile doğradığınız et ile beraber hazırladığınız vitamin karışımını iyice karıştırın ve paketleyip dondurucuya koyun.
Dondurulmuş et 48-72 saatten fazla buzdolabında çözülmeye bırakılmamalıdır. Poşet içindeki eti soğuk, ılık akan su altında eritip servis edebilirsiniz. Mikrodalgayı kullanmayın.
Psyllium husk her kedi için gerekli olmayabilir.
KEDİNİN KALORİ İHTİYACI

(13,6 * optimal kedi ağırlığı 12 pound (5,4 kg) ) +70 = 233 kalori

Kedi günlük ihtiyacı 4-6 ounce – (ounce=28,3 gr) yani 113-170 gr arası yiyor. Kediyi gözlemleyip ona göre miktarı ayarlamak lazım.

Kullanılan Vitaminleri ben iherb.com'dan almıştım. Linkleri faydalandığım sitelerde de yer alıyor.

Kedilerin barfa alışmama gibi bir durumu olmuyor, alışıyorlar hatta başka bir şey yemez oluyorlar. Miskinlikleri gidiyor, sindirimleri inanılmaz iyi oluyor. Birçok rahatsızlık yaşayan kedilere bile öneriliyor biliyorsunuz. Ancak özellikle evden uzak kalıyorsanız barf besleme o noktada sorun olabiliyor.


FAtE
(15.05.18)
(6)

Kedime tekerlekli yürüteç yapacağım. Tekerlekleri nasıl olmalı?

Tek bacağı artık tutmayan yaşlı kedime tekerlekli yürüteç yapacağım pvc borulardan. Nasıl bişey olması gerektiğine karar verdim ancak tekerleklerle ilgili fikirlerinizi almak istiyorum.- Yürüteci hem parke hem halı üzerinde kullanacak. Dolayısıyla parkede tutuşunun iyi olması lazım. Tekerlekler hang
Tek bacağı artık tutmayan yaşlı kedime tekerlekli yürüteç yapacağım pvc borulardan. Nasıl bişey olması gerektiğine karar verdim ancak tekerleklerle ilgili fikirlerinizi almak istiyorum.

- Yürüteci hem parke hem halı üzerinde kullanacak. Dolayısıyla parkede tutuşunun iyi olması lazım. Tekerlekler hangi malzemeden olmalı?

- Dört tekerlek de 360 derece dönenlerden mi olsa daha iyi, yoksa arkalar sabit, önler dönse daha mı iyi?
inawen
(02.03.18)
Helâl şimdiden. Lastik olursa en güzeli sanki. İçinde de rulman olursa arkadaş minimum dirençle ekstra yorulmamış olur. Yapı marketlerde boy boy bulunuyor, görevliye sorarsınız zaten, yönlendirir.

Tek bacağı tutmuyorsa neden 4 tekerlek? İlla ki 4 tekerlek olacaksa dördü de dönerse daha iyi bence. Ne zaman nereye gideceği belli olmayan arkadaşlar olduğu için ani manevralarda sabit tekerlek olmadığı için eklemleri fazla acımaz.


onemoremile
(02.03.18)
Thingiverse'ten arastirin. Kesin yapan cikmistir


ykyt
(02.03.18)
@ykyt

Dediğijiz tarz yerlere baktım. Kimisi dört tekeri ayn kullanmış, kimi iki iki. Malzeme hakkında özel bir bilgi de bulamadım.

@onemoremile
Bir süredir yatalak olduğundan ve kilolu olduğundan tüm bacakları güçsüz. O yüzden vücut ağırlığının bir kısmını hafifletecek şekilde yapacağım önce. Sonra zamanla sadece arka iki bacağı destekleyecek şekilde modifiye edeceğim.


inawen
(02.03.18)
Hadi bakalım, arkadaş biraz rahatlar inşallah. Sonucu buradan resim atarsınız.


onemoremile
(02.03.18)
4 tekerlek ise ön taraflar dönmeli, 4 ü de dönerse yön veremez, 4 tekerin farklı açılarda kaldığını hayal et, güç verdin hepsi ayrı tarafa gitme eğiliminde olacak. bu tarz taşıma araçlarında ön tekerler dingile bağlı olmalı ki yönlendirme kolay olsun iki tekerinde açısı aynı kalsın.

ön tekerler dingile bağlı, arka tekerler sabit olmalı, rulmanlı ve lastik kaplı tekerler hem ses yapmaz hem halıda da parke dede rahat ettirir.


selam
(02.03.18)
bence böyle bir şey yapmayın. profesyonel olmadığınız için ortopedisini ayarlayamazsınız, hayvan daha çok rahatsız olur.


slow like honey
(02.03.18)
(1)

Kedide meme kisti

Bugün severken elime geldi, yarım santim çapında bir kitle. Hemen veterinerden randevu aldım tabii ki ama en erken pazartesi gününe yer varmış.Siz ya da etrafınızdaki kedi sahipleri meme kistiyle karşılaştı mı? Neler yaşadınız? Panik olmalı mıyım? Bu konuda özelleşmiş bir veteriner bilen var mı?
Bugün severken elime geldi, yarım santim çapında bir kitle. Hemen veterinerden randevu aldım tabii ki ama en erken pazartesi gününe yer varmış.

Siz ya da etrafınızdaki kedi sahipleri meme kistiyle karşılaştı mı? Neler yaşadınız? Panik olmalı mıyım? Bu konuda özelleşmiş bir veteriner bilen var mı?
inawen
(09.02.18)
öncelikle şu aşamada endişelenmeyin, kedinizin yaşı, kısır olup olmaması falan önemli veriler. veteriner hekiminiz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. belki kist değil, süt bezi şişmesidir.

erkek arkadaşımın kedisinde kısırlaştırma sonrası memelerinde kitle çıkmıştı. veteriner yönlendirmesiyle operasyon gereği duymadan ilaçla tedavisi sağlandı, hiç sorun yaşamadık.
benim ölen kedimde meme kisti vardı, pyometriyle beraber seyreden çok büyük ve yerleşik bir kistti. kedim de çok yaşlı olduğu için operasyondan sonra kaybettik maalesef.

siz randevunuza gidin, veteriner hekim teşhisi koysun. sonra tekrar konuşulur. endişelenmek için çok erken. kedinizle beraber geçireceğiniz uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim. geçmiş olsun :)


(1)

Renk kombinasyonlarına göre fotoğrafları gösteren yabancı bir site vardı

Neydi o?
Neydi o?
inawen
(28.01.18)
böyle bir şey biliyorum ama..

www.design-seeds.com


redeath
(29.01.18)
(5)

İstanbul'da çok şahane bir kedi sahiplendiriyorum, kaçırmayın bence

Harikulade bir tabiatı var. O kadar sessiz ve sakin ki. Lütfen bu güzellik sokaklarda heba olup gitmesin.Buradan ya da ilandaki yollardan benimle iletişime geçebilirsiniz.(Üstte kalabilir mi birazcık?)
Harikulade bir tabiatı var. O kadar sessiz ve sakin ki. Lütfen bu güzellik sokaklarda heba olup gitmesin.

Buradan ya da ilandaki yollardan benimle iletişime geçebilirsiniz.(Üstte kalabilir mi birazcık?)
inawen
(16.01.18)
3 renkli olduğuna göre minnoş bir dişi bu, kucaktan inmemesi anlaşıldı. Güzel bir yuvası olur umarım ^^


neferkitty
(16.01.18)
nasil bir vicdan evde besledigi hayvani sokaga atabilir aklim almiyor. umarim tez zamanda kalici yuva bulur.


mum boya
(17.01.18)
Çok güzel bir kedicik. Evde 3 tane olmasa ben atlardım. Üstte kalsın ve kendisi gibi güzel bir sahibe gitsin umarım.


beastangel
(18.01.18)
mükemmel bir kedi, alana şimdiden hayırlı olsun :)


3 renkli kedi.

boya takıntısı olan aramasın :)


eeb
(19.01.18)
(5)

Başka biri gibi davranmaya hukukta ne deniyor?

İngilizcesi "criminal impersonation"Mesela gerçek birinin kimliğine bürünsem, o olduğumu söyleyip insanları kandırsam bunun hukuk dilindeki karşılığı nedir Türkçede?
İngilizcesi "criminal impersonation"

Mesela gerçek birinin kimliğine bürünsem, o olduğumu söyleyip insanları kandırsam bunun hukuk dilindeki karşılığı nedir Türkçede?
inawen
(07.01.18)
Yaptığın işe göre değişir. Belgede sahtecilik, dolandırıcılık vb.


apolitikherif
(07.01.18)
Hmm, genel olarak başka biriymiş gibi davranmanın bir adı yok yani?


inawen
(07.01.18)
Elektronik kimlikle ilgili olaylarda "kimlik hırsızlığı" diye geçiyor. Hukuk kısmını bilmiyorum ama bu kelimeler anlamı tam karşılıyor gibi.


mikro patlama
(07.01.18)
bankaya verilen evraklarda bu yapıldığında belgede sahtecilik oluyor.


karlmarx
(07.01.18)
Türk Ceza Kanunu

Madde 264- (1) Bir rütbe veya kamu görevinin veya mesleğin, resmi elbisesini yetkisi olmaksızın alenen ve başkalarını yanıltacak şekilde giyen veya hakkı olmayan nişan veya madalyaları takan kimseye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
(2) Elbisenin sağlayacağı kolaylık ve olanaklardan yararlanarak bir suç işlenirse, yalnız bu fiilden ötürü yukarıdaki fıkrada belirtilen cezalar üçte biri oranında artırılarak hükmolunur.

Kanunda böyle tanımlanmış ama hukuk dilinde söylediğinin bir ismi var mı bilmiyorum. Hiç duymadım.


amortisman
(07.01.18)
(6)

Avans kelimesinin İngilizcesi

Bir hukuk metni içerisinde, davaların açılması vs ile ilgili olarak yapılacak harcamalar için önceden verilen para anlamında avans için "advance" mi diyelim, ne diyelim? Advance payment mı yoksa mesela?
Bir hukuk metni içerisinde, davaların açılması vs ile ilgili olarak yapılacak harcamalar için önceden verilen para anlamında avans için "advance" mi diyelim, ne diyelim? Advance payment mı yoksa mesela?
inawen
(03.01.18)
"Advance payment" daha mantıklı geliyor bana.


simderun
(03.01.18)
advance payment


rahip janick
(03.01.18)
advance payment pek mantıklı gelmiyor bana çünkü hukuki işlemlerde avukata ödenen şey ön ödeme değil vekalet ücreti falan diye geçer. o ücretin içinde de zaten hem avukatın emek ücreti hem de gerekli resmi işlerin ücreti vardır. o yüzden attorney's fee falan gibi bir çeviri bana daha makul geliyor.


@proletarier konu sahibi avukatlık ücretini değil, mahkemelerde yürütülecek işlemler için kullanılacak masrafları kast ediyor olsa gerek


Evet, avukatın ücreti değil de kağıda fotokopiye verilen paralardan bahsediyor burada.


inawen
(03.01.18)
öyle bir şey var mı bilmiyorum ama "general expenses fee" de denebilir sanki?

ya da daha makul benzer bir şey.

ingilizcem bitti.


rahip janick
(03.01.18)
(1)

Çocuk esirgeme kurumlarında gönüllü annelikle ilgili

Bu kuruma başvurup, "Ben sadece 0-1 yaş arası bebeklerle ilgilenmek istiyorum" desem kabul edilir mi? Daha büyük çocuklarla iyi anlaşamıyorum ama küçük bebeklere çok güzel bakarım mesela. O yüzden böyle bir uygulama var mı diye merak ettim.
Bu kuruma başvurup, "Ben sadece 0-1 yaş arası bebeklerle ilgilenmek istiyorum" desem kabul edilir mi? Daha büyük çocuklarla iyi anlaşamıyorum ama küçük bebeklere çok güzel bakarım mesela. O yüzden böyle bir uygulama var mı diye merak ettim.
inawen
(23.12.17)
Birine sorup öğrenip geri dönücem, silmezsen tabi.


John Bloor
(23.12.17)
(4)

Anadolu yakasındaki dereleri, nehirleri bilen var mı?

Yabancıların ecosphere dedikleri şeyden yapmak istiyorum da gidip su alacağım, taş, bitki, su piresi filan gibi şeyleri azıcık toplayacağım bir dere/ırmak/nehir lazım. Şile'de filan dereler var ama canlı çeşitliliği bölgesel olarak değişiyor, belki özellikle şu dere diyebileceğiniz bir yer vardır. H
Yabancıların ecosphere dedikleri şeyden yapmak istiyorum da gidip su alacağım, taş, bitki, su piresi filan gibi şeyleri azıcık toplayacağım bir dere/ırmak/nehir lazım.

Şile'de filan dereler var ama canlı çeşitliliği bölgesel olarak değişiyor, belki özellikle şu dere diyebileceğiniz bir yer vardır. Hm?
inawen
(16.12.17)
Mikdat kadıığluna twitterdan sorsana bi. Yardımcı olur gibime geliyor.


sutlu nescafe
(16.12.17)
Bilmiyorum dedi Mikdat Kadıoğlu.


inawen
(16.12.17)
Saklıgöle bak bi içinde ufak ufak balıklar vardı. Orada çok cılız dere gibi bişey de var.


sutlu nescafe
(16.12.17)
göksu deresi var zannedersem anadolu hisarı'nda.


faik abi
(16.12.17)
(2)

Viyana saatiyle iki İstanbul'da dört mü oluyor?

SB.
SB.
inawen
(21.11.17)
what time is it in wien? kalıbı googleda kullanabilirsin. evet 2 saat ilerideyiz biz.


euphrat
(21.11.17)
Evet, yilin bu gunlerinde oyle oluyor.


lamira
(21.11.17)
(5)

Profesyonele yakın ses kaydı için mikrofon önerisi

Freelance seslendirme işleri yapıyorum ve laptopumla, evde kullanmak için güzel bir mikrofon almak istiyorum. Aşırı pro olmasına gerek yok, fiyat performans oranı yüksek bir alet işimi görecektir.Arkadaşlara yurtdışından getirtme ihtimalim de var, yani Türkiye'de bulunmayan bir ürün de tavsiye edebi
Freelance seslendirme işleri yapıyorum ve laptopumla, evde kullanmak için güzel bir mikrofon almak istiyorum. Aşırı pro olmasına gerek yok, fiyat performans oranı yüksek bir alet işimi görecektir.

Arkadaşlara yurtdışından getirtme ihtimalim de var, yani Türkiye'de bulunmayan bir ürün de tavsiye edebilirsiniz.

Tenk yu bay.
inawen
(27.10.17)
CAD U37
nw 800 (usb ya da harici arayüze ihtiyaç duyar, aliexpresste ucuzdur)

bu ikisini bi araştır istersen.


aşksız prens
(27.10.17)
seni asil kurtaracak sey reflection filter. yatirimini ona yap. 200 dolarlik mikrofonla da on numara is cikar.


alperz
(27.10.17)
www.amazon.com

şöyle bi liste de varmış
myelearningworld.com


Bruce
(27.10.17)
mikrofon kadar kayıt yaptığın odanın akustiği ve izolasyonu da önemli. bunlar ortalamaın üzeri değil ise mikrofona ne harcarsan harca sonuç çok değişmez.

bir de ucuz bir pop filter alırsan iyi olur.


orpheus
(27.10.17)
(4)

Çimentoyu nasıl kullanıyoruz?

Helo,Ben şimdi çimento aldım. Bununla ufak boy kalıba döküm yapıcam ama bunun için kumla karıştırmam gerekiyor sanırım? Mesela şunun gibi bir şeyler yapabilmek için:http://www.shoppeople.org/Resources/Pictures/Regis%20Classes/concrete-2011-milan-results.jpgÇimento kum oranı kaça kaç olmalı peki, kum
Helo,

Ben şimdi çimento aldım. Bununla ufak boy kalıba döküm yapıcam ama bunun için kumla karıştırmam gerekiyor sanırım? Mesela şunun gibi bir şeyler yapabilmek için:

www.shoppeople.org

Çimento kum oranı kaça kaç olmalı peki, kum nasıl bir kum? Nerede satılıyor?
Bunları bilenler beni bir aydınlatırsa sevinirim.
inawen
(28.07.17)
Deney numunesi falan hazırlamayacağını düşünerek göz kararı diyorum. Su gibi olmayacak, çok katı da olmayacak. Krema gibi yapmaya çalış.


dissendium
(28.07.17)
Kum nalburda bulunur diye düşünüyorum


senolll
(28.07.17)
Kum olmaz mermer tozu derz dolgusu gibi daha ince bir dolgu kullanman lazım


Çimento yerine halk arasında kalekim denilen madde kullansan iy olurdu. Bu formu çimentoya kum katarak sağlamak zor olur.


filipis
(28.07.17)
(1)

Dolar kurunu gösteren widget arıyorum/android

sb
sb
inawen
(18.02.17)
investing


isott
(18.02.17)
(2)

Genç Odası Takımı Bağışı

Arkadaşlar elimizde temiz, iyi durumda bir genç odası takımı var. (İki kapılı dolap, altı çekmeceli şifonyer, kitaplık ve komodin.) Bir sürü yerle görüştüm (belediyeler, çydd, lösev) ama kimse bağış almıyor. İstanbul, Maltepe'deyiz. Böyle bir ihtiyacı olan tanıdığınız vs var mıdır? Ya da başka ne ya
Arkadaşlar elimizde temiz, iyi durumda bir genç odası takımı var. (İki kapılı dolap, altı çekmeceli şifonyer, kitaplık ve komodin.) Bir sürü yerle görüştüm (belediyeler, çydd, lösev) ama kimse bağış almıyor.

İstanbul, Maltepe'deyiz. Böyle bir ihtiyacı olan tanıdığınız vs var mıdır? Ya da başka ne yapılabilir sizce? (Oda çiçek desenli olduğundan genç kızlara uygundur.)
inawen
(05.12.16)
Gecenlerde Bahcelievler belediyesinden bir gorevli ilce disindan da bu tip kullanilabilir yardimlarini aldiklarini soylemisti.

Bahcelievler beyaz masayi arayabilir misiniz?


@uzun kulaklı

Aradım şimdi, ilçe dışından yardımları alamıyorlarmış. İlçe içinden olduğu zaman da elli lira karşılığında alıyorlarmış.

Mesela Kadıköy Belediyesi de alırız ama çöpe atarız dedi asdsdafsf.


inawen
(05.12.16)
(3)

Kablolu Vidalama Makinesi

Odama çalışma masası yaptım ama vidalama makinemiz dandikmiş meğerse, elle sıkmak zorunda kaldım hep. Şimdi de dolap yapacağım, sonradan masaya raflar maflar bir şeyler ekleyeceğim. Madem bu işe girdik, şöyle güçlü bir vidalama aleti bakıyorum. Limitim 150 TL. Kullanıp önerdiğiniz bir marka model va
Odama çalışma masası yaptım ama vidalama makinemiz dandikmiş meğerse, elle sıkmak zorunda kaldım hep. Şimdi de dolap yapacağım, sonradan masaya raflar maflar bir şeyler ekleyeceğim.

Madem bu işe girdik, şöyle güçlü bir vidalama aleti bakıyorum. Limitim 150 TL. Kullanıp önerdiğiniz bir marka model var mı?

(Kullanmadığınız vidalama makinelerinize de talibim ayrıca. [İstanbul])
inawen
(28.11.16)
black&decker geliyor a101 aktüel ürünlere. 89,95 tl iyi ürün.

www.a101.com.tr


kaichi
(28.11.16)
matkapla vidalama farklı şeylerdir. matkapta tork ayarı olmadığından belli bir güce gelince durma özelliği yoktur bu nedenle biraz fazla basarsanız düğmesine vidayı öbür taraftan çıkarır.

bu sektörün kaliteli markaları bosch(mavi), devolt, hitachi, makita, metabo'dur.

ama bunlar daha çok endüstriyel kullanıma uygun olduğundan pahalı kaçabilir.

bir alt segment dersen black&decker veya bosch(yeşil)olabilir. mobilya için iş görür ama ufak bir atölyem var, ben bunu arada kullanacağım dersen bir üst segmentten bir ürün seçmeni tavsiye ederim.


Evet ya, matkaba takmıştım zaten ama delip geçecekti suntayı neredeyse.


inawen
(29.11.16)
(4)

Cinemaximum fırsat kodları hakkında

Mesela yakala.co'dan Cinemaximum için kod satın aldık diyelim. İstediğimiz film Akasya AVM'ye 20'sinde giriyor. Biz Akasya gişesinden bileti daha önceki bir tarihte gidip alabilir miyiz, yoksa illa aynı gün içindeki filmlere mi bilet alabiliyoruz kodla?
Mesela yakala.co'dan Cinemaximum için kod satın aldık diyelim. İstediğimiz film Akasya AVM'ye 20'sinde giriyor. Biz Akasya gişesinden bileti daha önceki bir tarihte gidip alabilir miyiz, yoksa illa aynı gün içindeki filmlere mi bilet alabiliyoruz kodla?
inawen
(14.11.16)
alınan kod bir bilet satın alma hakkı veriyor, istediğin filmde kullanabilirsin. filmin çıkış tarihiyle alakalı bir sorun olmaz.


naberabi
(14.11.16)
kodla alacağın bilet için gişeden işlem yapman lazım. yani 5 gün sonra ki film için gişeye gittiğinde sana bilet vermezler diye tahmin ediyorum.


spirit crusher
(14.11.16)
Önce alabiliyorsun. Dün akasya'dan yarınki bi seans için bilet aldım, fırsat kodu ile.


manuel mandalina
(14.11.16)
Gişeye gidip aldım tabi, internetten olmuyor.


manuel mandalina
(14.11.16)
(1)

Tragus için hangi piercing mekanı? (Kadıköy)

Aramaya inandım ve Negatif demişler ama önerilere açığım.
Aramaya inandım ve Negatif demişler ama önerilere açığım.
inawen
(06.11.16)
her yer 80-100 lira fiyat verirken size 15 liralık bir yer tavsiye edeceğim, gözünüzü korkutmasın, işinin ehli bi abi. bahariyede onur çarşısı 3. kat mı ne, sağ köşede, arteka gibi bi ismi var mekanın. 2 defa orda tragus yaptırdım, ilki benim hatamdan iltihap olmustu, şimdikiyle mutluyum.


turk kizi
(06.11.16)
(4)

ODTÜ Yurtları

Evet, sevgili kız kardeşim ODTÜ'yü kazandı. Yurtların çıkmama olasılığı nedir? Ona göre b planı hazırlayalım.
Evet, sevgili kız kardeşim ODTÜ'yü kazandı. Yurtların çıkmama olasılığı nedir? Ona göre b planı hazırlayalım.
inawen
(10.08.16)
Çıkmama olasılığı çok düşük,olmazsa da okulun içindeki diğer yurtları düşünebilirsiniz (ebi,kız konukevi vs)


archery
(10.08.16)
Ankara dışından gelenlere yurt yetmediğini hiç duymadım. B planı için acele etmeyin, açıkta kalmaz.


bipolar
(10.08.16)
Kadin oldugu icin cikar, sehir disindan gelen erkeklere cikmadigi cok oluyor yurt puani dusukse. Yurt puani da osym sirasi ailesinin maddi durumu vs ile belirleniyor.


fbeyza
(10.08.16)
En kötü ihtimalle sıraya alırlar ve sıra gelince kalıcı olarak yerleşir. Ama kadın+şehir dışından geliyor, bu çok düşük bir ihtimal. Olursa da arkadaşların dediği gibi yüzüncüyıl tarafındaki evlere çıkılabilir.

Tebrikler.


(5)

LYS - ODTÜ Uluslararası İlişkiler/İstanbul Üni Psikoloji?

Aile İstanbul'da. Kardeşim Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmak istiyor ileride ama şehirdışında okumayı pek istemiyordu. Psikolojinin üzerine uluslararası ilişkilerden yükseklisans yapıp gene dışişlerine girebiliyor anladığım kadarıyla. Bu senaryoda, lisansta uluslarası okuyan kişilerle aynı kadrolara
Aile İstanbul'da. Kardeşim Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmak istiyor ileride ama şehirdışında okumayı pek istemiyordu. Psikolojinin üzerine uluslararası ilişkilerden yükseklisans yapıp gene dışişlerine girebiliyor anladığım kadarıyla.

Bu senaryoda, lisansta uluslarası okuyan kişilerle aynı kadrolara girebiliyor, değil mi? Yoksa psikoloji okuyanlar için ayrı kadrolar var da ona mı girebiliyor?


Kısacası sorum şu: Bu çocuk psikoloji üzerine yüksek yapıp dışişlerinde, uluslararası okuyanların kadrolarına girebilir mi?


Yoksa direkt ODTÜ mü yazsın şehirdışı olmasına rağmen?
inawen
(18.07.16)
Karşılaştırılması çok zor iki bölüm akademik açıdan. Tamamen farklı alanlar çünkü. Ama kardeşiniz hedefini şimdiden dışişleri olarak belirlediyse odtü çok daha iyi bir tercih gibi duruyor. Hedefi dışişleri olan biri için, Ankara'da(bu önemli bir avantaj) uluslararası ilişkiler okumak varken İstanbul'da psikoloji okuyup, üstüne çok çok farklı bir disiplin olan uluslararası ilişkiler yüksek lisansı yapmaya çalışmak çok mantıklı gelmedi. Ben odtü diyorum. Okul olarak da iü'den daha çok tatmin edeceğine emin gibiyim.


Kesinlikle odtü


yemrem
(18.07.16)
sevgilim odtü uluslar mezunu bunun direkt konuyla bir ilgisi yok ama
ikisi de apayrı disiplin ve bölümler işletme iktisat ya da uluslar ve siyaset gibi değil. Önemli olan kardeşinizin okumak istediği bölüm ve yapmak istediği iş. Bu da uluslara daha çok uyuyor sanırım valla ben psikoloji okuyup uluslar masterı yapıp da dışişlerine giren duymadım, teknik olarak mümkün olabilir ama galiba bunu tercih eden daha az ama uluslar okuyup klinik psikolojide bile yapanını gördüm. Bence psikoloji seçmek kulağı tersten tutmak gibi şu aşamada.

Hariciyeci olmak istiyor yani uluslar okumak isteyen biri
Üstelik kamuda dışişlerinde çalışmak isteyen birinin ankarada odtü gibi bir okulda okuması
odtü iü'yle karşılaştıramayacağım bir okul, bence çok daha iyi koç ya da boün olsaydı psikoloji ve uluslarda onu seç diyebilirdim
Yani her yol odtü uluslara çıkar bence. Ankara ve İstanbul da çok uzak değil yani, otobüsle bile 4-5 saat uçağı var. Ayrıca 2. büyük şehir ve başkente gidiyor. Odtü kampüsünün olanakları çok çok iyidir zaten, ben de orda okudum. Kampüsten çıkmasına bile gerek kalmaz çoğu zaman. Odtünün ortamı Ankaranın genel ortamından da çok farklı. Psikoloji de okumak istemiyorsa dosdoğru yoldan gitsin
ODTÜ Uluslararası İlişkiler


limoncello
(18.07.16)
Bir insanın mesleğini belirleyen şey lisans eğitimidir. Psikolog olmak istiyosa psikoloji okusun. Dışişleri istiyosa uluslararası ilişkiler.


nekolaytezla
(18.07.16)
Okul olarak tabi ki Odtü. Fakattt

Bir uluslararası ilişkiler mezunu olarak kesinlikle önermiyorum bölümü. Birçok insan dış işleri amacıyla giriyor fakat hiç kolay değil girmek. Kendi sınavına girmesi lazım, sonra mülakat var. Referans da çok önemli. Hele bu dönemde. Bunun dışında psikoloji okursa bence psikoloji okuyan adamın onca uluslararası ilişkiler mezunu varken alınması saçma olur. Alınsa da kesin arkasından sayarlar torpilli falan diye :P

Valla çoğu ulus. iliş. mezunu arkadaşım hala ne istediğini tam bilmiyor, işinde mutsuz, alakasız yerlerde çalışıyor. Çünkü bizim gördüğümüz dersler piyasaya ya da iş hayatına yönelik değil, hatta bir hoca "Burası entelektüel yetiştirmek için var" gibi bir şey söylemişti. Mezun olunca bir şey olamıyorsunuz, mesleğiniz olmuyor.

Eğer sevdiği bir alansa kesinlikle psikoloji derim. Şimdiki aklım olacaktı var ya ah ah :(

Bence lisans çok çok önemli. İki okul da kötü sayılmıyor sonuçta.


engiribord
(18.07.16)
(5)

Oyun Tavsiyesi Lazım - PC

Normalde oyun filan oynamayan bir bacınız olarak yazıyorum size bu satırları. Oyundan beklentilerim:- Böyle yürüyüp silahla birilerini filan vurayım, mission tamamlayayım. (First person shooter mı ne diyonuz hani.)- Öyle çok korkmalı bişey olmasın.- Ortalama bi laptop oyunu çalıştırsın.- Malum ortam
Normalde oyun filan oynamayan bir bacınız olarak yazıyorum size bu satırları. Oyundan beklentilerim:

- Böyle yürüyüp silahla birilerini filan vurayım, mission tamamlayayım. (First person shooter mı ne diyonuz hani.)
- Öyle çok korkmalı bişey olmasın.
- Ortalama bi laptop oyunu çalıştırsın.
- Malum ortamlarda bulunabilsin.

Bence isteklerim gayet makul.
inawen
(10.07.16)
farcry
crysis
gta 4 (ortalama laptop dedigin icin 4 yazdim. yoksa gta5)


safepassage
(10.07.16)
ortalama laptop demişsinde 2 ucu açık bir konu bu. keşke donanımsal özelliklerini bizimle paylaşsaydın. o yüzden ben biraz eski oyunları önereyim.

kane & lynch 1 ve 2. Güzel seridir. Hikayesi akıcı tavsiye ederim.

L.A Noire : Dedektifcilik oyunu. Konsola çıktığında baya bir sükse yapmıştı.

Mafia II

Far Cry 3.


false pretension
(10.07.16)
Max Payne1


doom :D tarihteki ilk fps. her turlu calisir.


safepassage
(10.07.16)
gta 5


prince legolas
(10.07.16)
(1)

Çok havlayan bahçe köpeği-Yasal yardım lütfen

Yan ev müstakil (bir şirket kiraladı yakın zamanda) ve iki tane köpek var bahçesinde. Daha bir yaşında bile değiller ama erişkin boyutlardalar. Şimdi bu köpekler gelene, geçene, kediye, arabaya, kuşa, böceğe havlıyorlar çılgınca. Bir ara ortadan kayboldular. Eğitime göndermiş sahibi. Sanırım koruma
Yan ev müstakil (bir şirket kiraladı yakın zamanda) ve iki tane köpek var bahçesinde. Daha bir yaşında bile değiller ama erişkin boyutlardalar.

Şimdi bu köpekler gelene, geçene, kediye, arabaya, kuşa, böceğe havlıyorlar çılgınca. Bir ara ortadan kayboldular. Eğitime göndermiş sahibi. Sanırım koruma eğitimi.

Köpekler havladıkça mahallede devamlı olay oluyor. Gece üçte beşte camdan, sizi çekip vurucam diyenler mi, kapılarının önünde bağırış çağırış kavgalar mı? Neler neler.

Hayvanlara bir şey yapacaklar diye korkuyorum, bu bir. Annemin migreni var ve geceleri uyuyamıyor havlamalar yüzünden, migreni azıyor , bu da iki.

Bu hayvanların uzaklaştırılması taraftarı değilim bir hayvansever olarak. Ama bu şekilde gidemeyeceği de aşikar. İmza filan toplasak mahallede, köpeklere havlamama eğitimi verilmesine dair zorlayabilir miyiz acaba yasal olarak? Ya da buna benzer ne yapılabilir?

Sahipler de biraz çirkef maalesef. O yüzden güzel güzel konuşma ihtimal dışı.
inawen
(11.06.16)
sahipleri sığırsa belediyeye haber verin onlar gelsin konuşsun sahipleriyle bu sığırlar bundan anlıyor ancak.


Nox
(11.06.16)
(2)

Şu bisikleti alayım mı?

http://www.bisikletcim.com/bianchi-folding-20-katlanir-bisikletYa da en fazla 1.000 TL'ye kadar başka bir katlanabilir bisiklet öneriniz var mı? (Amaç sahilde uzun kilometreler yapmak)
www.bisikletcim.com

Ya da en fazla 1.000 TL'ye kadar başka bir katlanabilir bisiklet öneriniz var mı? (Amaç sahilde uzun kilometreler yapmak)
inawen
(14.05.16)
onu değil de bunu al: www.decathlon.com.tr

artan parayla da ekipman vs alırsın.


halitkin
(14.05.16)
modelden ziyade bisikletcim.com'dan uzak durun. sicili çok temiz değil.


lazpalle
(14.05.16)
(2)

Doğum kontrol hapını yarıda bıraksam ne olur?

Bazı yan etkileri yüzünden kutu bitmeden bırakmak istiyorum. Bi sıkıntı olur mu?
Bazı yan etkileri yüzünden kutu bitmeden bırakmak istiyorum. Bi sıkıntı olur mu?
inawen
(26.03.16)
Bıraktıktan bikaç gün sonra tekrar regl olursun, başka da bi şey olmaz. Benim yapmışlığım var 1-2 kez.


ambrosia
(26.03.16)
Cocuk olabilir


condom kurşunu
(26.03.16)
(6)

Bu şarjlar birbirinin yerine kullanılabilir mi?

Laptopun asıl şarjı:Model: ADP-90SB BBInput: 100-240V 1.5A 50-60 HZOutput: 19V 4.74AYerine kullanmak istediğim şarj:Model: ADP-65DW CInput: 100-240V 1.5A 50-60 HZOutput: 19V 3.42ATenks.
Laptopun asıl şarjı:

Model: ADP-90SB BB
Input: 100-240V 1.5A 50-60 HZ
Output: 19V 4.74A

Yerine kullanmak istediğim şarj:
Model: ADP-65DW C
Input: 100-240V 1.5A 50-60 HZ
Output: 19V 3.42A

Tenks.
inawen
(16.03.16)
soketler ayniysa kullanilir ama daha yavaş şarj eder kullanmak istediğin


berginyonbaenre
(16.03.16)
başka imkanın yoksa kullan. pek fark yok amper değerinden başka. zaten birbirie çok yakın değerler.
(yerinde olsam kullanırdım ama oluşabilecek kötü durumlardan sorumluluk kabul etmem) ama biri 19v diğeri 12v gibi bir şey olsaydı sorman bile hata olurdu.

şu an kullandığım ikinci muadil adaptörü sorun yaşamadım.


1adam
(16.03.16)
Bir şey olmaz.


yirmisantim
(16.03.16)
Arada yüzde otuz akım farkı var. Tecrübelerime göre yerine kullanmak istediğin adaptör kısa sürede aşırı ve sürekli ısınmadan bozulur. Tam tersi olsaydı daha iyi bile olur derdim.


mimimi
(16.03.16)
Akımı daha az çekeceği için daha yavaş şarj edecektir. Onun haricinde sorun olmaz.


piotr
(16.03.16)
ben olsam kullanmazdım. gerilimleri eşit olmalı, akımı da büyükeşit olmalı. sorun çıkabilir.


diffarensiyel
(16.03.16)
(1)

Cheez-It nerede bulurum?

Arkadaşlar bu zımbırtıyı ithal ürünler sattığını bildiğim yerlerde aradım ama sonuçsuz. Kardeşim bunun hastası ve doğum günü geliyor, bu yüzden şansımı burada deneyeyim dedim.Baktığım yerler, Kadıköy'de Milka, Macrocenterlar. Gördüğünüz, bildiğiniz bir yer var mı başka?https://www.cheezit.com/en_US/
Arkadaşlar bu zımbırtıyı ithal ürünler sattığını bildiğim yerlerde aradım ama sonuçsuz. Kardeşim bunun hastası ve doğum günü geliyor, bu yüzden şansımı burada deneyeyim dedim.

Baktığım yerler, Kadıköy'de Milka, Macrocenterlar. Gördüğünüz, bildiğiniz bir yer var mı başka?

www.cheezit.com
inawen
(14.03.16)
Carrefour'da buna benzeyen bisey gordum ama markasini hatirlamiyorum


la noix
(14.03.16)
(5)

Gözü rahatlatacak damla tavsiyesi

Son günlerde iş yüzünden bilgisayara aşırı derecede bakmak zorunda kaldım. İşim de harflerle olduğu için minik minik zorlandı sanırım. Gözlerim batıyor ve acıyor. Çalışmama şansım yok, o yüzden rahatlatacak ne yapılabilir? Damla tavsiyesi olan mesela?
Son günlerde iş yüzünden bilgisayara aşırı derecede bakmak zorunda kaldım. İşim de harflerle olduğu için minik minik zorlandı sanırım. Gözlerim batıyor ve acıyor. Çalışmama şansım yok, o yüzden rahatlatacak ne yapılabilir? Damla tavsiyesi olan mesela?
inawen
(04.02.16)
Ben böyle durumlarda Patanol kullanıyorum, ama benimkini doktorum önerdi.


elikası
(04.02.16)
patanol yardimci olsa da en iyi fikir degil aslinda. suni gozyasi kullanmaniz daha dogrusu.


fayfim
(04.02.16)
refresh var suni gözyaşı. yan etkisi var mı bilmiyorum, fırsat bulursan doktora görün o tavsiye versin. bende göz yanması fazla oluyordu, migrene vuruyordu göz ağrısı. doktor göz kuruluğu diyerek suni gözyaşı verdi.
refresh mi deyince, gençlerde refresh etkli olmuyor diyerek optive verdi. 24 saatte biten tüplerden.


uzunuzunilgi
(04.02.16)
bir suni gözyaşı damlası olan, eyestil


bilgisayarina sunu kur

eyeCare - Protect your vision


pacoquinha
(04.02.16)
(3)

Şu laptopu alıcam. Ne diyorsunuz?

(Photoshop, Corel kullanıyorum. Oyun oynanmayacak. Bir de 240'lık ssd takacağım alete.)http://www.hepsiburada.com/asus-k555ub-xo096t-intel-core-i5-6200u-2-3ghz-2-8ghz-8gb-1tb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-p-BD601857
(Photoshop, Corel kullanıyorum. Oyun oynanmayacak. Bir de 240'lık ssd takacağım alete.)

www.hepsiburada.com
inawen
(17.01.16)
grafik tasarımı destekler al gitsin ama hepsiburada.com dan almak doğru mu bilmiyorum istersen sözlüğü bir araştır hepsiburada ile ilgili sonra alışverişini yap. benden önermesi.


sarlatan
(17.01.16)
Tam ssd yoksa alma diyecektim ki ssd de alacakmissin. Alinir o zaman.


halitkin
(17.01.16)
photoshop ve corel tarzı programlar için U serisi işlemciler (güç tasarruflu) çok iyi değildir. Daha ağır işlerin altından terlemeden kalkan hq veya mq tarzı işlemcilere bakabilirsiniz 3. nesilden itibaren.


joy luck club
(17.01.16)
(9)

Laptop'um sizlere ömür

Beş yıllık birlikteliğimizin sonuna gelmişiz meğer. Makineye resmen bağlanmışım, içimde bir hüzün...Öhm, neyse.Ben şimdi tamamen evden, bilgisayar üzerinden çalışan bir insanım. Yatağıma yayıla yayıla çalışıyorum genelde. Oyun oynamam, grafiker de değilim. Word, pdf, film, internet işte. Temel şeyle
Beş yıllık birlikteliğimizin sonuna gelmişiz meğer. Makineye resmen bağlanmışım, içimde bir hüzün...

Öhm, neyse.

Ben şimdi tamamen evden, bilgisayar üzerinden çalışan bir insanım. Yatağıma yayıla yayıla çalışıyorum genelde. Oyun oynamam, grafiker de değilim. Word, pdf, film, internet işte. Temel şeyleri kullanıyorum. Ama beni yine bir beş sene götürecek bir şeyler almak istiyorum. Sorularım:

1- Dizüstü mü, masaüstü mü? Burada, bir taraflarımı yaya yaya iş yapmak versus daha ucuza daha iyi bir sisteme sahip olmak var sanırım. Sizce ne yapmalı?

2- Dizüstü diyenler 2000 TL'ye kadar bir şeyler önermeden geçmesin piliz. En azından marka önerin yahu!

3- Masaüstü toplanacaksa da nelere dikkat edilmeli? Tanıdık var toplayabilecek ama ben size daha çok güveniyorum, evet.
inawen
(27.12.15)
Masaüstü toplama. Macbook Air al 10 sene kullanırsın :) 2.000 TL'den biraz pahalı ama verdiğin paraya değer. 12 saat pil ömrü var.


mr sherlock
(27.12.15)
Apple ürünleri ocak dışı


inawen
(27.12.15)
hem kaliteli hem uygun olsun diyorsan asus.
oyunla photoshopla falan işin yoksa zaten masaüstü düşünme


toua tokuchi
(27.12.15)
word, pdf, film işleri için bir tablet yeterli. gayet de güzel iş görüyor. 1500 liraya samsung'un 3g'li tabletleri var.


tablet bana uymuyor çünkü klavye lazım işim için. programlar arası çok git gel yapıyorum bir de.


inawen
(27.12.15)
asus ve toshiba genel olarak kaliteli kasalar üretir. içleri zaten aşağı yukarı aynı. lenovo f/p oranı iyi kasalar üretir. masaüstü toplanacaksa internette rehberler var, oraları takip edip oradaki makineleri toplayabilirsiniz. geçenlerde 1500'e performanslı bi kasa toplama rehberi vardı apu'lu falan. ama masaüstü olunca diğer bileşenler de ekleniyor faturaya monitör vs.


icim urperiyor
(27.12.15)
1- dizustü

2- www.novabilgisayar.com ram desteği ve samsung evo ssd ile ==> www.amazon.co.uk uzun süre rahat edersin.

3- masaüstünde sana çok güclü bir makine gerekmiyor. masaüstü toplarken konfigürasyona uygun bir güç kaynağı seçmek önemli. güç kaynağı yetersiz olursa anakartı voltaj dalgalanmalarından koruyamaz. soğutma da aynı şekilde.


ukde
(27.12.15)
geçen ay 7 yıllık laptopum sizlere ömür oldu, mecburen yenisini almak zorunda aldım. şu sıralar yol sonu olduğundan birçok yerde kampanya var. 7 yıl kullandığım laptop lenovoydu, yine lenovo aldım, Z5070 i7, memnunum. Eğer 2000 altı diyorsan i5'lere de bakabilirsin.


(4)

Çenemdeki beze gibi bir şey için hangi doktor?

Azı dişimin alt tarafına gelen kısımda nohut tanesi büyüklüğünde, parmağımla ileri geri oynatabildiğim bir şey var. Ama diş etimde değil. Yanağın içinde. Bir iki sene önce diş doktoruna göstermiştim de bir şey değil demişti. Şimdiyse elime biraz büyümüş gibi geliyor. Hangi branşa göstermek lazım bun
Azı dişimin alt tarafına gelen kısımda nohut tanesi büyüklüğünde, parmağımla ileri geri oynatabildiğim bir şey var. Ama diş etimde değil. Yanağın içinde. Bir iki sene önce diş doktoruna göstermiştim de bir şey değil demişti. Şimdiyse elime biraz büyümüş gibi geliyor. Hangi branşa göstermek lazım bunu?
inawen
(26.12.15)
KBB'ye de gidebilirsin aslında ama bence Genel Cerrahiye git doğrudan.


bence de genel cerrahi +!


jedilance
(26.12.15)
Aynısı bende de vardı 20'li yaşlarımda bir kere farkedince ister istemez insanın eline geliyor oynamaya başlıyor. Hatta çevrendekilere de ellettiriyosun panik olup. Sonra çok ellemeyince unuttum kendi geçti.

Araştırmıştım ordaki salgı bezlerinden dolayı oluyormuş beze oluşumu kendi kendine geçiyor merak etme.


seindfeld
(26.12.15)
yağ bezesi olabilir. lipom diyorlar. genel cerrahi.


Alt4y
(26.12.15)
(12)

Vejetaryen pizzaya ne koyalım?

Şunlar dışında:- Peynir- Zeytin- Mantar- Biber- Domatiz
Şunlar dışında:
- Peynir
- Zeytin
- Mantar
- Biber
- Domatiz
inawen
(26.12.15)
Mısır! Brokoli de güzel olur.


buff
(26.12.15)
mısır


siyah gece
(26.12.15)
Közlenmiş patlıcan konservesinden koysak nasıl olur sizce?


inawen
(26.12.15)
Mısır ve mantar eksik kalmış. (Edit: mantar varmış)

Patlıcan da çok güzel oluyor ama bence az bir kısmına koyun deneyin.


harzem
(26.12.15)
Konservesi güzel olmaz bence. Direkt közleyip koyma şansınız varsa o olurdu ama.

Bir de jülyen doğranmış kabak ve havuç da konabilir, güzel oluyore.


buff
(26.12.15)
turşu. jalapeno.


jrixy
(26.12.15)
ananas yazip silmistim. simdi dayanamayip yine yaziyorum. ananas.


hopeless
(26.12.15)
Roka koyun ya, pizzaya çok yakışıyor. Çoğu yerde koymuyorlar anlamıyorum. Meksika fasulyesi konuluyor, ananas, ıspanak.


whysoweird
(26.12.15)
soğan koyanlar var ama ben beğenmiyorum


www.instagram.com
www.instagram.com
www.instagram.com

domates ve peyniri çıkarırsınız.


nice tnetennba
(26.12.15)
Patlicani ince ince dograyip ekleyin.


stavro
(26.12.15)
Ispanak ve beyaz peynir.
Harika oluyor.


kuehles blondes
(26.12.15)
(1)

Şebi Aruz tur-tarihler hk

Şebi aruza turla giden var mı daha önce? Tavsiye edeceğiniz bir tur şirketi var mıdır? İkinci olarak da törenler tam olarak hangi gün anlayamadım. Tur paketlerinde 11 Aralık var, 15 var. Yoksa o hafta her gün mü törenler?
Şebi aruza turla giden var mı daha önce? Tavsiye edeceğiniz bir tur şirketi var mıdır?

İkinci olarak da törenler tam olarak hangi gün anlayamadım. Tur paketlerinde 11 Aralık var, 15 var. Yoksa o hafta her gün mü törenler?
inawen
(19.11.15)
7'sinden 17'sine kadar her gün var. Asıl gün 17'si ama o gün başbakan, cumhurbaşkanı falan gidiyor, protokol kalabalığı oluyor.

edit: Kendiniz gitmek isterseniz bileti ebilet.konyakultur.gov.tr adresinden alabilirsiniz.


whoosie
(19.11.15)
(2)

Word'de paragraf başlarını nasıl hizalarım?

Ekte örnek resim var. Paragraf başları Tab tuşuyla yapılmış. Tek tek elle silmeden, hepsini birden kaldırmak ve paragraf başlarını aynı hizaya getirmek istiyorum.Nasıl yaparım?
Ekte örnek resim var. Paragraf başları Tab tuşuyla yapılmış. Tek tek elle silmeden, hepsini birden kaldırmak ve paragraf başlarını aynı hizaya getirmek istiyorum.

Nasıl yaparım?
inawen
(16.10.15)
çok ilkel bir çözüm önereceğim:

word seçeneklerinden tüm işaretçilerin gösterilmesini sağlıyorsunuz. sonra tab işaretçisini kopyalayıp bul ve değiştir'e yapıştırarak değiştirilecek şey yerini boş bırakıyorsunuz. yok oluyorlar.


bir garip melek
(16.10.15)
tüm örneği seçiyor(ctrl+A) sağ tıklıyor, "paragraf" seçeneğini açıyoruz.
burada açılan ekranda: girinti>içeri bölümüne 0 yazıyoruz.
bunu bir dene istersen.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.