Giriş
(6)

Saç ektirmek

Bunu yapan memnun olan olmayanlar var mı burada?Buranın kadınlarına sorum.. Saç ektiren birisinin ektirdiğini öğrenince garip görüyor musunuz? Gözünüze batıyor mu?
Bunu yapan memnun olan olmayanlar var mı burada?

Buranın kadınlarına sorum.. Saç ektiren birisinin ektirdiğini öğrenince garip görüyor musunuz? Gözünüze batıyor mu?
ipmus90
(17 saat)
Benim arkadaşım yaptırdı. Adam süper oldu yahu. Kendisi müzisyen, eskiden şapkasız asla sahneye çıkmıyordu. Şu an tam tersi.

Benim de ilerde saçlar baya dökülecek gibi. Hatta tepeden açılmaya başladı. Dökülme çok olursa kesin yaptırırım. Yapanı da desteklerim.

Not: saç ekme firmam yok.


himmet dayi
(16 saat)
hiç garip görmem. göze lazer ameliyat yaptırmak gibi bir şey.


sanguine mcqaer
(16 saat)
söylendiği gibi lazer ameliyatı veya diş teli taktırmak gibi, insanların ellerinde olmayan çeşitli fiziksel eksiklikleri gidermesi çok doğal geliyor bana. ha dudak botoksu gibi değişikliklere o kadar sıcak bakamıyorum çok aşırı ince dudak yüzünden çirkin değillerse.


saç ekimi estetik bir operasyon sıklıktan ziyade doğallık ön planda olmalı.

memnun kalıp kalmamak senin sahip olduğun saçlarla ve biraz da eken kişiye bağlı
donör bölgen kuvvetliyse istediğin gibi sonuç almaman için neden yok
eğer zayıfsa saçları güçlendirip fazla beklentiye girmemek şartıyla yaptırılabilir.

sacekimsonuclari sitesine gir oradaki sürece görmende fayda var.


stocker16
(16 saat)
benim kuzenim yaptırdı erken yaşlarda ilk olarak sadece alnın açık yanlarına ama yaş ilerledikçe tepe kısmıda açılmaya başladı üst ve alt saçlar olabildiğine sağlıklıyken ortası boş kaldı ve komik duruyor


Ben yaptirdim. Yaptirdigim donemde saclarim cok dokulmemisti ve oldukca iyiydi. Ancak dokulme devam ettigi icin suan cok estetik gorundugunu soyleyemiyecegim. Sahsim adina yaptirdigim donemde ozguvenimi hayli arttirdi.
Saclariniz seyrekse ve dokulme tamamlanmamissa iyi dusunun derim. Sac seyrekligi ile ilgisi ise su, sac koklerinin alindigi yerler kendini belli ediyor ve yan ve arkalari kisa kestirdiginizde(makine ile ) sac alinan yerler cok hos durmuyor.


trejemu
(10 saat)
(4)

Eve gidince içimden bişey yapmak gelmyior.

Merhabalar.İşten okuldan eve döndükten sonra evde tek kalınca içimden hiçbirşey yapmak gelmiyor halbuki yapmam gereken birsürü şey var ne nasıl yapmam gerektiğini biliyorum ama kolumu kaldırmak istemiyorum.bunu nasıl aşabilirim bu konuda fikri referansı kitap öneri görüş var mı :(
Merhabalar.

İşten okuldan eve döndükten sonra evde tek kalınca içimden hiçbirşey yapmak gelmiyor halbuki yapmam gereken birsürü şey var ne nasıl yapmam gerektiğini biliyorum ama kolumu kaldırmak istemiyorum.

bunu nasıl aşabilirim bu konuda fikri referansı kitap öneri görüş var mı :(
ipmus90
(13.05.19)
ev sendromu bende de var. ders vb. bir şey ise kütüphaneye gidiyorum sadece sadece yatmak için eve dönüyorum.


dismainpula
(13.05.19)
evde birsürü eşya aldım evde yapabileceğim birsürü şey var aslında


ipmus90
(13.05.19)
Calisman gerekiyorsa kesinlikle evde kalma, git bir kütüphanede falan calis cünkü evde hakikaten calisilmiyor.


chitosan
(13.05.19)
Yapman gerekeni yapacaksın, istesen de istemesen de. Nokta, bitti. Herhangi bir yönteme vs gerek yok bence.

Sabahları hiiiiç uyanıp işe gitmek istemeyenler nasıl uyanıp gidiyorsa, sen de yapman gerekenler yapacaksın.


(2)

Border Collie Yavru Arıyorum

İlk kez köpek besleyeceğim. Hazır ve nazırım.Border collie dişi yavru arıyorum. En büyük hayallerimden biriydi border collie yavru köpek beslemek. Sakat bir köpek vs. düşündüm ama ilk olacak o yüzden gönlümce olsun istedim.
İlk kez köpek besleyeceğim.
Hazır ve nazırım.

Border collie dişi yavru arıyorum. En büyük hayallerimden biriydi border collie yavru köpek beslemek. Sakat bir köpek vs. düşündüm ama ilk olacak o yüzden gönlümce olsun istedim.
ipmus90
(27.04.19)
Özellikle ırk hayvan aranmasından her ne kadar haz etmesem de ona girmeden daha faydalı olacak bir cevap yazayım. Daha önceki duyurunuzu okudum. İlk olarak öğle arası köpeğe bakmaya gelirim durumu bir iki yapsanız bile bir süre sonra yalan olacak, bu konuda gerçekçi ve hemfikir olalım. İki; 9-17 arası iş, yetişkin bir köpek bu süreyi yalnız geçirebilir ama yavru birincisi evin anasını beller, ikincisi baya sıkılır, üçüncüsü büyük ihtimalle ağlar ve havlar. Bunun neticesinde de birincisi siz köpeğe lanet edecek noktaya gelebilirsiniz çünkü evde bi şeyler parçalanacak, 8 saat bir yavrunun çişini tutması mümkün değil bi yerlere işeyip sıçacak; ikincisi ciddi anlamda havlar ve ağlarsa komşularla papaz olacaksınız. Üç; hayvanı eğitmek için özellikle zaman ayırmanız ve bu konuda önce kendinizi eğitmeniz lazım, bunu ne derece yapabileceksiniz onu düşünmelisiniz. Dört; sürekli ama sürreekkkllii ilgisi sizde olan ve sizden de karşılık bekleyen bi bebek olacak, bu bir süre sonra sinir bozucu bir hal alabilir, daraltabilir.

Bunları söylüyorum çünkü şimdi fikrin heyecanıyla size her şey toz pembe, ayy bebiş köpeğim olacak çok tatlııaa modunda geliyor olabilir ama maalesef sahiplenmelerin sonu hatrı sayılır bir oranda kötü bitiyor. Bu yüzden hayvan bakımının tatlı taraflarına odaklanırken bir yandan da gerçekçi ve mantıklı bir şekilde düşünüp karar vermenizi öneririm. Bu konuda nihai kararı verirken ayaklarınız mutlaka yere basmalı.

Ha bütün zorlukları geçtim hala kararım kesin diyorsanız yine de ilk köpek deneyiminizi yavru değil yetişkin bir köpekle yapmanız uygun olur. Emin olun çok daha rahat bir süreç geçirirsiniz. Karakterini nispeten bilerek sahipleneceğiniz, bazı temel eğitimleri almış olan, evde daha uzun süre yalnız kalabilecek olan yetişkin bir köpeğe yavrudan çok daha rahat ayak uydurursunuz. Daha öncesinde bu konuda deneyimi olmamış birinin ısrarla yavru sahiplenmek istemesinin gereği yok. Yavruluk dediğiniz dönem zaten max 6 ay. Sizin sahipleneceğiniz köpeğin de en az 3 aylık olacağını düşünürsek aradaki 3 aylık dönem için o ısrara değmez.

Son olarak da yine de içime sinmemekle birlikte
www.petarkadas.com
sosyal.petlebi.com


buff
(27.04.19)
yani benim dışımda zaman zaman evde olacak başkaları olacak ve o olmadığında köpeği ofise götüreceğim :)

gönlüm olsun, keyifle ilk köpeğimi besleyim, tanıyim sevim, ileriki hayatımda özellikle sakat ve sokakta kalan hayvanlar için birşeyler yapmak istiyorum.

iş saatlerim de biraz farklı bazı günler gitmesem de oluyor.

teşekkürler linkler için


ipmus90
(27.04.19)
(9)

55 yaşında biri ne iş bulabilir?

Arkadaşın dükkanı battı. Cinsiyet erkek. Bel fıtığı falan var ama yürüyor elini kolunu kullanıyor. Ağır iş yapamaz.Şimdi işte çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. Ne önerirsiniz? Şoförlük olur, fizik spor bilgisi iyi ama antrenörlük için belge lazım diyor. Ne yapacağımızı şaşırdık :(
Arkadaşın dükkanı battı. Cinsiyet erkek. Bel fıtığı falan var ama yürüyor elini kolunu kullanıyor. Ağır iş yapamaz.

Şimdi işte çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. Ne önerirsiniz? Şoförlük olur, fizik spor bilgisi iyi ama antrenörlük için belge lazım diyor. Ne yapacağımızı şaşırdık :(
ipmus90
(28.02.19)
şoförlük varsa bi sürü iş yapabilir.
market servisleri
iş yeri servisleri
dolmuşçuluk
taksicilik
...


elorelia
(28.02.19)
Kargo sirketlerinde soforluk, yuk tasima degil ama araba kullanma


cedex
(28.02.19)
zincir market reyonlarında çalışabilir, bu yaş aralığında olup bim, migros vb yerlerde kasap, fırın kısımlarında çalışanlarına denk geliyorum.


9kuyruklukedi
(28.02.19)
kpss'den 50-60 alsın kamuda da çalışır hatta belediyelerin çoğu kpsssiz ve yaş şartı olmadan şoför, temizlik işçisi vs.. alıyor. araştırabilirsiniz.


jepa
(28.02.19)
Güvenlik olur. Oturmalı olanından.


catch the arrow
(28.02.19)
iş-kur'da 60 yaşında bir teyze bile çalışıyor bizim burda.


for day to break
(28.02.19)
Peder yakinda emekli olacak. Kendisine butik kitapcida is bulduk.


alperz
(28.02.19)
Dükkanı ne üzerine idi Instagram diyeceğim yardımcı da olabilirim


seyyar satıcı
(28.02.19)
Öncelikle geçmiş olsun arkadaşınıza. Dükkanı ne üzerineydi ki ? En azından mal alıp verdiği yerler olsa bildiği sektör olur, taksicilik en hızlı ve uygun olanı sanırım.


synax
(28.02.19)
(15)

evde köpek beslemek

uzun süredir border colli cinsi köpek beslemek istiyorum. artık evim var besleyebilirim. fakat 9 - 5 arası işteyim. hadi bunu 10 - 5 yapalım ve öğle arası saatt 1 de köpeğe bakmaya eve gelebilim. bu şekilde köpek beslemek mümkün mü evde yalnız kalacak.ayrılcılar, köpeğe yazıkcılar yazmasın, sizinle
uzun süredir border colli cinsi köpek beslemek istiyorum. artık evim var besleyebilirim. fakat 9 - 5 arası işteyim. hadi bunu 10 - 5 yapalım ve öğle arası saatt 1 de köpeğe bakmaya eve gelebilim. bu şekilde köpek beslemek mümkün mü evde yalnız kalacak.


ayrılcılar, köpeğe yazıkcılar yazmasın, sizinle mi uğraşcam moral kırmaktan başka bir işe yaramaya çalışın

yazan herkese teşekkürler :(((
ipmus90
(06.01.19)
değil. border collie hiç değil.


Köpeğe yazık olur. Evde çok fazla yalnız kalacak. Maalesef ki tek yaşayan biri için köpek beslemek imkansıza yakın.


loras
(06.01.19)
tek yaşamamak için köpek istiyordum zaten. imkansızını bende biliyorum imkansızını yazmayın, bir yol varsa onu yazın.


ipmus90
(06.01.19)
Köpeğe yazık


purrp
(06.01.19)
köpek beslemek uzaktan göründüğü gibi değil, zor. havlayacak, parçalalayacak, enerjisini atamazsa dellenecek. illa bir ev hayvanı istiyorsan kedi düşünmeni öneririm.


16 sene civarı yaşıyor bu hayvanlar. 16 sene her öğlen eve mi geleceksin?
Bunun askerliği var, hastalığı, seyahati var, iş değişikliği var. Almak istediğin sorumluluğu daha bir uzun boylu düşünmeni öneririm.

EK: @bos gezenin bos ustası'nın yazdıklarını görünce ekleme yapma gereği duydum.

Köpekler doğaları gereği yaşam alanlarına çişini kakasını yapmayan hayvanlardır.

Bebeklik döneminden çıktıklarında ilk 6 aylığa kadar günde iki kez (tam 12 saat arayla ve hep aynı saatte, 6 aylıktan sonra günde 2 yi birbirine yavaş yavaş yaklaştırarak birleştirip günde bir defa ama mutlaka hep aynı saatte, onu yaşam alanı dışına çıkarır ve gezdirirseniz ve bu gezdirme mutlaka tasmalı olursa, artık yaşam alanına yani evinize çişini kakasını yapmadığını göreceksiniz.

Tabi bunun hastalığı, acil durumu falan olacaktır ki o durumda size tasmasını getirerek veya göstererek hemen tedbir almazsanız ortalığı batıracağını haber verecektir.

Her gün aynı saatte gezdirmemeniz durumunda köpek bu düzeni kuramayacak ve evinizin içine edecektir.

Evinizin içine eden köpeğinizin bu durumdaki ruh halini anlayabilmeniz için birkaç gün tuvaleti değil de odanızın bir köşesini kullanmanızı öneririm.

NOT: Sırf o hayvana saygıdan, o eseri ortada bırakmamak için gezdirirken poşet taşıyın.


oguz altun
(06.01.19)
Kopek beslemek icin cok vakit lazim, coluk cocuk falan lazim veya bahceli ev lazim.

Cunku bu hayvan kuma iseyip sicmiyor kedi gibi. Senin benim gibi sindirim sistemi de yavas calismiyor. Biz 24 saatte bir ortalama sican varliklariz. Bazi kopekler gunde 3 kere sican varliklar.

Ustelik kopek denen canli dogasinda uzun mesafeler yuruyen gezen bir canli. Haliyle bu hayvani gunde en en en az 2 kere disari cikartman lazim, uzun mesafeler yurutmen lazim.

Turkiye'de kopek beslemeyi bilen insan sayisi kopek sahibi insan sayisinin %1'i falandir. Ahanda iste bu yuzden butun kopekler havliyor, saldiriyor, davranis bozuklugu var veya en iyi ihtimalle evin orta yerine sicmayi normal goruyor. Sahipleri egitimsiz kopegini gectim.

Hikaye degil o genclere kopegini emanet eden amerikan filmlerindeki insanlar, var oyle bir sey cunku o kopegin gezdirilmesi sartoglu sart.

Ben de bayilmiyorum kediye aslinda kopekler cok daha zeki cok daha arkadas olabilen hayvanlar ama gotum yemiyor kopek almaya bakamam ben. O yuzden kedim var. 2 gunde bir kumunu temizle, gunde 2 kere yemegini 1 kere suyunu ver tamamsin.


ben daha pozitif yaklaşıyorum bu konuya. evde, dışarıda olduğundan daha iyi bir yaşam şansı elde ediyor bence köpekler. öğle arası gelmeseniz ve sabahla akşam çıkarsanız o da yeter. ama her gün çıkarmanız gerekir aksatmadan. sevgisini, ilgisini de eksik etmemek gerekir. hafta sonları iyice gezdirmek gerekir. çalışıp köpek bakan çok tanıdığım var. bence sorun değil.


fragile lady
(06.01.19)
hayvan beslemek çocuk bakmak gibi, cidden büyük sorumluluk istiyor. sürekli ilgilenecek birileri olmayacaksa beslemeyin.

yıllardır kedi besliyorum evde, kapıda. ardımdan bakacak birini bulmadıkça şehir dışına bile çıkamıyorum, çıksam da iyi bir şekilde bakacaklarından emin olamıyorum. kediler daha gıcık olmalarına rağmen onlar bile çok yalnızlığa gelemiyorlar. köpek için daha fazla sorun olacak. tuvaleti gelecek, yalnız hissedecek, sıkılacak.

onun yerine düzenli köpek maması alıp sokak köpeklerine verebilirsin. aynı hissi vereceğinden eminim.


lesmiserables
(06.01.19)
köpeğe yazıkçılar gelmesin diyorsan neden burada soruyorsun? direkt git al.

poddlei yorkshire terrier gibi küçük fazla hareket istemeyen bir cins belki bir nebze bakılır ama border collie imkansız, köpeğe yazık. günde sabah akşam 1 saar dolaştırsan bile hayvan enerjisini atamaz, bir süre sonra evdeki eşyalara, kapılara, duvarlara zarar vermeye veya sürekli havlamaya başlar. kaldı ki şu an istediğin kadar kararlı ol o sabah çıkarmaları bir zaman sonra aksamaya başlayacak emin ol.

eğer ev müstakil- bahçeli değilse, evde köpekle ilgilenecek bir kişi daha yoksa açk, doberman, collie, boxer vs gibi açık alan isteyen, enerji patlaması yaşayan cinsler bakılmamalı.


issiz karga
(06.01.19)
tek başına üstlenmek için bence çok büyük bir sorumluluk apartman dairesinde köpek bakmak. 4 yaşına geldi benimki, sadece geçen yaz 1 ay kadar otele bırakmak zorunda kaldım. toplam bir iki hafta da annem baktı. 4 yıldan bu süreyi çıkarın ve kalan her zamanı beraber geçirdiğinizi varsayın. bu zaman zarfında tuvalet eğitimi, eşya kemirme, havlamamaya alışma gibi dönemlerden geçecek. her gün 3 kez sonraları iki kez çişe/kakaya çıkacaksınız. millet partilerken sizin aklınız evde olacak. onun aklının da sizde olacağını düşüneceksiniz. tatillerinizi ona göre ayarlayacaksınız. ha deyince bir yerlere kaçamayacaksınız. hastalanacak derdini anlatamayacak, veteriner köşelerinde sürüneceksiniz. maddi, manevi devasa bir yük. hazır mısınız böyle bir şeye? cevap evet ise, daha sakin cinslere yönelin. almadan önce apartmana sorun, milletin nabzını ölçün. yakın arkadaş/akrabaların stepneniz olabilme şansını yoklayın.


habarbey
(06.01.19)
Çok zor hacı abi. Bence mümkün değil.

Ben de evde beslemek istiyorum ama arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla yapılacak iş değil tek başınaysan. Şaka değil şu an telefon gelip bir yere gitsen sabah evde olmalısın. Akşamdan kalma gibi bir durumun olmayacak. 5'te yatsan. En geç 10'da kalkıp yarım saat yürütmen gerekecek.


başkan köpeğe yazık olur. sana da yazık olur. 3 5 ay sonra köpeğim durmuyor, komşulardan şikayet geliyor veya köpek evdeki her şeyi parçalamış diye duyuru açarsın. sen 10-5 işte olacaksın iyi güzel onla takıl bunla takıl, biraz çalış vb ama köpeklerin gün içinde tek bildikleri gezmek, oyun oynamak (diğer köpeklerle), kedi kovalamak vb. dlayısıyla sen yokken köpek evde yalnızlıktan, oyun oynayamamaktan sıkılacak. yani 2 saat uyusa 3. saat kalkıp "şu evi bi sikem de kendine gelsin" diye düşünecek. havlayacak zırlayacak vb. haklı olarak tabi. bir diğer husus ise senin işin. köpek kedi gibi değil, insan gibi davranışlara sahip olabiliyor. bu da seni iyiden iyiye köpeğe bağlar. öğlen 1 de eve gittiğinde evden ayrılamazsın çünkü ağlamayı falan biliyor köpekler. yani mutlu olacağım derken daha çok mutsuzluk verecek durumlara düşersin. kedi belki yalnız kalabilir, zamanın çoğunu uyuyarak geçiriyor, kendi kendine de oyun oynayabiliyor ama köpek için bunlar mümkün değil. işin bir diğer kısmıda vicdani olan kısım. 5'te eve geldin, yemek yap duş al vb derken saat 7 8 olacak. o arada dinlenmeye ihtiyacın olacak köpekle ilgilenmeyeceksin bile hafta içi doğru düzgün. ancak hafta sonları dolaştırmaya çıkarsın vb. hadi diyelim ki her gün yemek yemedin su içmedin saat 5 ten yatana kadar (11 diyelim) 6 saat köpekle oynadın kendi hayatını hiçe sayıp. bu şekilde bile sen 6 saat köpek mıncıklayacaksın diye köpeğin 7 saat evde tek başına kalması pek mantıklı değil. e birde bunun çişi kakası var. bir başkasının köpeğini çişe kakaya çıkardığın zaman keyif alırsın ama kendi köpeğin olup her gün çişe kakaya çıkarmaya başlayınca bir süre sonra bu iş eziyet gibi geliyor. her gün köpeğin kaka yapmasını bekle, poşetle sıcak kakayı eline al git çöpe al millet tip tip baksın falan. bu işler için vakti daha bol insanlar lazım. yani evde bir başkası da olacak, tuvalet ihtiyacını sıraya koyacaksın gibi gibi. umarım moral kırmaktan başka işe yaramışımdır.


Tears of Devil
(06.01.19)
9-5 arasi isteyseniz ve evde bakan kimse yoksa kopekle yasam imkansiz. Yeni evine ve size alisma surecinde izin kullanmaniz gerekecek, uzun bir izinden soz ediyorum. Kopekle yasama fikri cok guzel, biliyorum (ben de senelerce istedim bir kopekle yasamayi; evimin imkanlari uygun olmadigi icin maalesef senelerce de bekledim.). Simdi tum imkanlar saglanabildigi icin bir kopek sahiplendim.

Kopegi aldiginiz hafta 9-5 evde olmazsaniz o evin "evlikten" ciktigini goreceksiniz. En uslu akli basinda kopek bile, daha alisamadigi bir cevrede yalniz kaldiginda psikolojik problemler ve kotu aliskanliklar edinecek. Cozum, en az 2 hafta izin alip, yavas yavas tek kalmasina alistirmaniz ve bakici bulmaniz. Biri gelecek, kopegi disari cikartacak ve biraz da oyun oynayacak.
Mumkunse hep ayni kisiler kopeginize baksin. Yavru kopek alirsaniz aylarca evde kalmaniz gerekecek tabii.

Border Collieler fazlaca bedensel ve de zihinsel aktivite isteyen kopekler. 9-5 evde olmazsaniz, buyuk ihtimal degil, kesinlikle sosyal sorunlari olan bir kopek ortaya cikacak.

Fiziksel olarak daha az aktiviteden memnun kalan kopekler var, internette aratinca cikacak karsiniza.

Bir de, biliyorsunuz sadece evde olmak gerekmiyor. O kopek gercekten yorulmak istiyor. Yasadiginiz yerde kopegi tasmasiz nerede kosturabilir, nerede oynayabilirsiniz? Bir planiniz var mi? Kopek, diger kopeklerle beraber vakit gecirmezse yine sorunlu bir kopege donusecek. Nerede, nasil, kimin kopegiyle bulusturacak ve oyun saati yaratacaksiniz?

Bunlar kendinize sormaniz gereken birkac soru. Bunun hastaligi var, tatili var, var da var... Cogu tamamsa, geriye sizle iyi iletisim kuran bir kopegi bulmak kaliyor.


buf-e kür
(06.01.19)
Bahçeli müstakil eviniz olsa bile yanlız yaşayan biri için zor iş,şimdilik erteleyin ya da kedi alın.


John Bloor
(07.01.19)
(2)

akrobasi çalışılacak yer [istanbul]

parkour ters takla gibi şeyleri istanbulda nerde çalışabiliriz? şimdiden teşekkürler
parkour ters takla gibi şeyleri istanbulda nerde çalışabiliriz?
şimdiden teşekkürler
ipmus90
(22.12.18)
akro akademi var.


mayeskuel
(22.12.18)
çadır (hasanpaşa)


jimjim
(22.12.18)
(1)

thk kurslarına nasıl kaydoluyoruz?

online kayıt göremedim. kaydı nasıl yapıyoruz?
online kayıt göremedim. kaydı nasıl yapıyoruz?
ipmus90
(19.12.18)
ben şubeye gitmiştim direkt yıl 2012 falan.


(3)

havada ters takla atma [yardim]

istanbul avcılardayımhavada ters takla atmayı öğrenmek istiyorum.bana yardım edebilecek olan var mı?her türlü fikir öneriye açığım, çok uzun zamandır hayalimdi.
istanbul avcılardayım
havada ters takla atmayı öğrenmek istiyorum.
bana yardım edebilecek olan var mı?
her türlü fikir öneriye açığım, çok uzun zamandır hayalimdi.
ipmus90
(17.12.18)
avcılarda belki bu işle ilgilenen yada öğreten bir yer vardır diye yazdım neden yazmayim ki?

videoların tamamnı izledim yapamıyorum! tek başına öğrenilmiyor


ipmus90
(17.12.18)
Biz lisede iki arkadaş Youtube'dan öğrendik. Üşenmeyip ta o zamanlar izlediğimiz videoları bulacağım sana hepsi en az 10 yıllık. Buldukça editleyeceğim, bana da nostalji oluyor.
Birincisi şu: www.youtube.com
Bi diğeri bu: www.youtube.com

İkinci mesajını yeni fark ettim, videolar sana teknik katar ama evet uygulamada birinin daha olması iyi olur birbirinizi tutar desteklersiniz. Biz beden eğitimi derslerinde kullanılan minderlerde denemek istemiştik, hocalar izin vermemişti sakatlanırız diye. İmkanlarımız da oldukça kısıtlıydı, sadece okulda buluşuyorduk ve bir haftada ikimiz de öğrendik düşe kalka. Az önce 6 saatte öğrenen bir adama da denk gelince anılarım canlandı tekrar. Mutlaka izle bunları.
www.youtube.com


Hahaha pardon ya arkadaşlarla bi şey tartışıyorduk da Furkan vakfı ile ilgili, video araya kaynamış kopyala-yapıştır yaparken. Yine de büyüsü bozulmasın kaldırmıyorum.


norek
(17.12.18)
birinci videoyu izleyerek takla atman zor olur :) "Semra Kuytul Hocahanım, Furkan Vakfına yapılan operasyonun asıl sebebini açıkladı!"

tek başına çalımanda hafiften ciddiye doğru şu bölgelerde sakatlıklarla karşılaşman olası: bilek, omuz, boyun, hayat.

birkaç yıl önce müsabaka sonrası sevinç taklası atarken boynu kırılarak ölen profesyonel güreşçiyi hatırlatırım.


d e j i n
(17.12.18)
(2)

rusty children ne demek?

4 ayak üstünde hoplaya zıplaya koşan çocukların fotosunun altında rusty children yazıyor. ne anlama geliyor bu?
4 ayak üstünde hoplaya zıplaya koşan çocukların fotosunun altında rusty children yazıyor.

ne anlama geliyor bu?
ipmus90
(27.11.18)
www.seslisozluk.net
Kızıl saçlı çocuklar olabilir, "unutulmuş" çocuklar da olabilir.


ebabil curnatasi
(27.11.18)
"Uzun süredir bir şeyi yapmadığından alışkanlığını yitirmiş" anlamına geliyor. Pas tutmuş, hamlamış vs. gibi


monogram
(28.11.18)
(2)

araba kullanmayı öğrenmelik araç

ucuz, az masraflı, öğrenmelik ne tavsiye edersiniz?öğrenmek derken iç mekanizması, bakımı, tamiri, elle geliştirip değerini arttırabileceğim, daha çok verim almak için elle modifiye yapabileceğim bir şey arıyorum.modofiyeden kastım hoperlor falan takmaktan ziyade direksiyonunun kılıfını değiştirmek,
ucuz, az masraflı, öğrenmelik ne tavsiye edersiniz?
öğrenmek derken iç mekanizması, bakımı, tamiri, elle geliştirip değerini arttırabileceğim, daha çok verim almak için elle modifiye yapabileceğim bir şey arıyorum.

modofiyeden kastım hoperlor falan takmaktan ziyade direksiyonunun kılıfını değiştirmek, kırığını çürüğünü düzeltmek, kullanım ömrünü kalitesini arttıracak şeyler yapmak, motor bakımı arıza tespiti öğrenmek gidermek.
ipmus90
(24.11.18)
vw polo 1.6 tdi olabilir. piyasası fena değildir. modifiyeciler deli gibi yüklüyorlar bu aracı.


false pretension
(24.11.18)
geçen gün yeni tanıştığım biri, lineası için hız sabitleme, follow me, ön sis eklemişti arabasına. kendisi elektronikçiydi bir de. Bana da gösterdi nereden faydalandığını. blog.yakupulutas.com bu adresi gördüm telefonunda.
Eğer linea olmazsa albea olur derim. Tabi taksi çıkması olupta kasası bin bir türlü işlemden geçmemiş olması önemli. Bir de aklıma gelen fiesta var araba öğrenmek için.


(15)

Dolandırıldım - Yol parası isteyen dolandırıcı çocuk :(

Merhaba.Şehirler arası yol gitmek için otobüse bindim.Genç biri geldi. abi 20 lira var mı ben de binicem param eksik çıktı istersen ablamla konuş dedi.Ben de ünide okuyorum dedi. Baktım varsa verim dedim. Aldı parayı. Yerime oturucam konuşmaya bişeyler söylemeye devam etti işte maliye okuyorum okul
Merhaba.

Şehirler arası yol gitmek için otobüse bindim.

Genç biri geldi. abi 20 lira var mı ben de binicem param eksik çıktı istersen ablamla konuş dedi.

Ben de ünide okuyorum dedi. Baktım varsa verim dedim. Aldı parayı. Yerime oturucam konuşmaya bişeyler söylemeye devam etti işte maliye okuyorum okul zor matematik yapamıyorum diye. Ben de kendi çalışma yöntemlerimi anlattım hiç dinlemedi hep tamam tamam dedi sonra siktir oldu gitti.

Otobüse binmedi.

Neyse gideceğim şehre vardım. belediye otobüsüne bindim cebimde para yok. Bir kadın bastı benim yerime sorun yok dedi.

Ne kadar utandım ne kadar mahcup oldum anlatamam.

Çok utanıyorum çok mahcup hissediyorum. Napabilirim bu konuda ya?

O 20 lirayı da kız arkadaşım vermişti. Doğru düzgün gelirim yok. Üstümdeki giysiler bile bana ait değil. Başkası benim salaklığım yüzünden para harcadı ve o çocuk yalan söylerip kolayca para kazandı. Çok mutsuzum ya. Ne yapabilirim bu konuda yada bu olayları engelleyebilmek konusunda?
ipmus90
(21.11.18)
20 TL lik bir ders alip gelecege yatirim yapmissiniz.

Cok fazla kafaya takmayin bence.

Bir daha benzer durumla karsilasinca ilk once "hayir" diyerek onleminizi alin. En iyi engelleme yolu bu.


parcxerox
(21.11.18)
Valla şu ucuz numarayı yiyorsan üstelik de cebindeki son paranı veriyorsan eğer bu kadar ucuz atlattığın için şanslı say kendini. Bu dersi almasaydın ileride çok daha fazlasını kaybedebilirdin, o potansiyel varmış sende. Çözüm basit, her söylenene inanmayacaksın.


böbreğinin gitmediğine şaşırdım doğrusu bu saflıkla.

sokakta ''bir şey söyleyebilir miyim'' diyip çok kibar konuşan insanlardan uzun adımlarla uzaklaşacaksın.


binder dandet
(21.11.18)
2018 deyiz
hala çalışıyor mu bu numara.
neyse, ders olsun.
deneyimler pahayla ölçülemeyecek kadar kıymetlidir.


jimjim
(21.11.18)
gel ben de bi sigara içeceğim o sırada biletini de kestiririz diyip bileti kesmeye gidebilirdin, onu da yapmamışsın hocam bence iyi dostluklar kur onlar sana yardım eder.


makarnavodka
(21.11.18)
Kendine cok yuklenme, her insanin bi bos anina denk gelebilir bu tur seyler :) Paranin cikacagi varmis de gec cok da irdeleme.


superfluid
(21.11.18)
Merhaba. Bu durum belki 7-8 defa başıma gelmiştir. Hiçbirinde sallamadım yoluma devam ettim. Israr edene sktr çektim. Ama sonuncusu beni bam telimden vurdu. Acıdım, 20 lira verdim. Eve dönünce anlattığı hikayedeki bazı mantık hatalarını idrak ettim.
İşte bu o. Çocukları yüzünden kim muhtaç kim değil anlayamıyoruz. Bir dahakine karşıma çıkacak kişiyi yazıhane’ye götürücem. Yalan söylediğini anlarsam basıcam şamarı. Çünkü bunların anladığı dil bu. Kendini çok suçlama. Bunlar duygu sömürüsünde artık profesyonel olmuş insanlar.


adwokat
(21.11.18)
20 liraya hayat dersi almışsın, ne güzel.


tabirimekruh
(21.11.18)
Bu kadar dert etmeye gerek yok.
Ben de olsam verirdim valla. Nereden bileceksin?


Seninki de güzel taktikmiş. Kendine acındırıp kaç kişiden 20’şer kağıt koparma planı yaptın kim bilir.


catch the arrow
(21.11.18)
Kural: Para isteyene direkt hayır diyeceksin. Borç olur, yol parası olur, yemek parası olur falan... refleks olarak hayır de.


gölgede aynı
(21.11.18)
şu hayatta bırak tanımadığım birine karşılıksız para vermeyi (çok acınası bir pozisyonda olduğuna emin olmadığım sürece) ayaktaki yaşlı amcaya yer bile vermem.

kapitalist düzene ayak uydursun herkes. sosyalizm gelene kadar böyle.


bohr atom modeli
(21.11.18)
hangi sebeple olursa olsun dilenen insanların yüzde 99.8'i yalancıdır bunu unutma. kucağında isterse bebek olsun, isterse tek bacağı olmasın, isterse kafası olmasın hepsi numara hepsi ayak. unutma.


Yardım etmek güzeldir ama önce can sonra canan gelir. Kimseye, seni düşürecek kadar verme


biseysorcaktim
(22.11.18)
bence sen çok yaşamazsın.


elorelia
(22.11.18)
(1)

2. el döşek

merhaba arkadaşlar.az kullanılmış 2. el döşek aldım (az kullanılmış mı bilmiyorum)bunu temizletsek nasıl temizletiriz? hastalıklardan arınır mı?
merhaba arkadaşlar.

az kullanılmış 2. el döşek aldım (az kullanılmış mı bilmiyorum)

bunu temizletsek nasıl temizletiriz? hastalıklardan arınır mı?
ipmus90
(28.10.18)
döşekten kastınız yün yatak mı? yün yatak ise yıkatırsanız yünü hiçbir şey kalmaz. annem bazen yünleri makinede yıkardı. atardı çuvalın içine sonra makineye tıkar yıkardı. yıkaması basit de iş sonrası var. o yünlerin dövülmesi.


(1)

kablonet -> superonline

merhaba arkadaşlar. taşındım. kablonet burda altyapısı yokmuş. superonline geçiş mümkün mü acaba? 1 yıl tahattütlü
merhaba arkadaşlar. taşındım. kablonet burda altyapısı yokmuş. superonline geçiş mümkün mü acaba? 1 yıl tahattütlü
ipmus90
(28.10.18)
altyapı yoksa mücbir sebeple neti kesecekler ve cezai işlem yapmayacaklardır.


(2)

Bedelli Başvurusu Yaptım Ama Sistemde Görünmüyor

merhaba arkadaşlar. edevlette ekteki gibi görünüyor.başvurumun sisteme düşüp düşmediğini nerden anlarım? başvurumu alan kişi yarın görürsün demişti.
merhaba arkadaşlar.

edevlette ekteki gibi görünüyor.

başvurumun sisteme düşüp düşmediğini nerden anlarım? başvurumu alan kişi yarın görürsün demişti.
ipmus90
(24.10.18)
başvurunu yaptıysan ki yapmışsın, bunu görmek neden bu kadar önemli anlamış değilim. her gün soruluyor, bekleyeceksin hocam. önemli olan başvurunu tamamlaman, oradaki görevlinin de sana "tamam, sınıfını bekleyeceksin" demesi.


giovanne
(24.10.18)
ordaki görevli yarın görürsün sistemde dedi. o yüzden panik yaptım


ipmus90
(24.10.18)
(2)

Takım Elbise

Merhaba arkadaşlar. Bursum yattı. Takım elbise almam gerekiyor.Takım elbiseyi her gün giyeceğim yani tüm gün takım içinde olacağım.Ama gün içinde bisiklet sürmek koşmak hareket etmek gibi aktiviteler yapmam gerekiyor.Esnek içinde koşabileceğim çok gösterişli olmayan ama klasik bir takım elbise almam
Merhaba arkadaşlar.
Bursum yattı.
Takım elbise almam gerekiyor.

Takım elbiseyi her gün giyeceğim yani tüm gün takım içinde olacağım.

Ama gün içinde bisiklet sürmek koşmak hareket etmek gibi aktiviteler yapmam gerekiyor.

Esnek içinde koşabileceğim çok gösterişli olmayan ama klasik bir takım elbise almam gerekiyor.
Arkadaş buluşmalarında da üstümde olması gerekiyor.
Ne düşünüyorsunuz görüşleriniz nelerdir?
ipmus90
(11.10.18)
Tebrikler. Bursunuzu gule gule kullanin.

Tarif ettiginiz gibi bir kullanim icin en uygun secim "performance suit" dedikleri agir kullanim icin ozellike imal edlmis (kumasi, dikisi vs) takimlar. Biraz kaba gibi gorunseler de yogun kullanim icin idealler. Yoksa normal takim elbisenin sizin kullanim seklinizle iki haftada pantalon agi gider, bir ay sonra elinizde ceketle kala kalirsiniz. Ideali iki tane takim veya yedek pantalon alip donusumlu olarak (gun asiri) giymek.

Bir Avrupa ulkesinde hergun bu sekilde (takim elbise) ise gidip gelen bir arkadasim var. Marks&Spencer in Autograph model takim elbisesiydi sanirim. Senelerdir kullaniyor.

Normal kullanim icin de olsa yedek pantalon almaya calisin. Su ana kadar denedigim bir suru markanin her kalitede takimin pantolonlari kisa surede kullanilmaz hale geliyor artik. Ilk aldigim takim elbiseye 10 sene -az/orta derece kullanim- kullanmistim. ondan sonraki 10 senede 6-7 tane takim elbise [pantolonu] eskitmisimdir herhalde. Saticilar siritarak cevap veriyor "eskisi kadar saglam yapsak bunlarin yenisini kim alacakki?" diye


parcxerox
(11.10.18)
benim de aklıma ilk gelen marka marks&spencer oldu.
zamanında pantolonlarını kullanırdım, oldukça rahat ve sağlamdı. en azından ağı yırtılmayan tek pantolonum onlardı :)
ama tuzludur biraz fiyatları.

bir tavsiye aynı pantolonu 2 günden fazla giyme, ceket de yine aynı şekilde. hem çok çabuk deforma olurlar hem de kokar.

bir de merakımdan soruyorum
yatak dışında sürekli neden takım elbise giyiyorsun?
bankada çalışıyorum ben bu kadar giymiyorum :)


teritori
(12.10.18)
(12)

Çiğ Köfte vs Pilav [4TL Yemek Kapışması]

Arkadaşlar günlerdir karar veremediğim çok önemli bir konu var.Büyük boy pilav tabağı 4tl ve çiğ köfte dürüm çoğu yerde 4 tl ye satılıyor.Diyelim ki çok açız. Hangisinden alıp yemek daha mantıklıdır? Yıkanmamış domates kabuklu maydonozlu ekmekli bulgurlu nar ekşili ve acılı baharatlı çiğ köfte dürüm
Arkadaşlar günlerdir karar veremediğim çok önemli bir konu var.
Büyük boy pilav tabağı 4tl ve çiğ köfte dürüm çoğu yerde 4 tl ye satılıyor.

Diyelim ki çok açız. Hangisinden alıp yemek daha mantıklıdır? Yıkanmamış domates kabuklu maydonozlu ekmekli bulgurlu nar ekşili ve acılı baharatlı çiğ köfte dürüm ile karın doyurmak mı, yoksa nasıl bir ortamda yıkanıp pişirilip nasıl bir yağ ile kavurulduğu belli olmayan büyük boy nohutlu pilav tabağından almak mı?

Ciddi soruyorum geceleri yemek yemek istediğimde karar veremiyorum. 4tl bütçeye daha iyi yemekler biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

NOT: veganım.
Not2: yemek pişiremiyorum mutfağım yok :(
ipmus90
(07.10.18)
pilav doyurur.


ozdek
(07.10.18)
Yalnız pilavcıların çoğu et suyu ya da bulyon kullanıyor diye biliyorum ben. Çiğ köftecilerde de durum aynı hatta. Komagene sürekli vegan olduğunu vurguladığı için sadece ordan çiğ köfte yiyebiliyorum ben bu kapışma içinde.


ms brownstone
(07.10.18)
Merhaba, ben de veganım. Böyle durumlarda hemen iki dakikada bulgur pilavı ya da makarna yapıyorum. İkisine de patates ve domates koyuyorum. Hakikaten çok güzel oluyor.

Üşenmezseniz tek seferde en az 3-4 günlük çiğ köfte yapmak da çok kolay, bazen öyle yapıyorum. Çok da az bir malzemeyle 20-30 dakika gibi bir sürede hazır oluyor, günlere bölüp işe götürüyorum.

Sorunuza cevap vermedim: bana pirinç daha sağlıklıdır gibi geliyor. Ancak ikisi de çok maliyetli yemekler olmadığından sanmıyorum ki çiğ köfte de çok sağlıksız olsun. Sadece pişmemiş olduğu için temiz şekilde hazırlanmazsa sorun yaratabilir. Yalnız ikisinde de vegan olup olmadığını özellikle sormanız gerekiyor. Özellikle pilavda vegan seçeneğin çok fazla olduğunu sanmıyorum.


cepeuc
(07.10.18)
pilavcilar genelde bulyon kullaniyor. vegan olunca disar pilavindan uzak durmak lazim.

geriye cigkofte kaliyor. yoksa pilav her turlu daha doyurucudur.


fakyoras
(07.10.18)
Pilavin kalorisi daha yuksek, daha doyurucu olur.
Cigkofte kisa sure icin tok hisettirir, ardindan yine aclik hissedersin.
Ayrica ikisinin de ciddi bir hijyen problemi oldugunu falan dusunmiyorum disarida yiyecegin diger gidalara kiyasla.


stavro
(07.10.18)
3-4 liraya satılan noodle lardan alabilirsiniz. Kaynar suyla 3 dakikada hazır, çatalı da içinden çıkıyor, bulaşık derdi yok. Size çeşit olmuş okur ayrıca. Sırayla çiğ köfte, sebzeli noodle, pilav, körili noodle vs. Yersiniz sıkılmazsınız hem.

Ayrıca pilavcılar haşladıkları tavukların suyunu pilavda kullanıyorlar. Hem tavuğu haşladıkları su boşa gitmiyor hem de pilava lezzet veriyor. Veganım demişsiniz ya bilin istedim


yemrem
(07.10.18)
veganliktan bagimsiz cig kofte daha doyurucu olur cunku hem lavasi var. hem de bulgur yiyorsun. ustune su ictin mi o bulgurlar midende oyle bi siser ki ne yedim ben bu kadar dersin.


crucio
(07.10.18)
pilav doyurmaz doyurmuş gibi yapsa da 1 saat sonra geri acıkırsın. çiğköfte diyorum.

bu arada çoğu çiğköfteci de bulyon kullanıyor.


yuto
(08.10.18)
kaloriyle yemeğin doyurucu olmasının ne alakası var? o zaman cheesecake hepsinden doyurucu. üstüne de gofret cilası yapınca iki gün acıkmazsın.

***

soruya cevab: vegansan pilav riskli. onun haricinde 4 liram ve bu iki seçeneğim olsa pilav yerim. çiğ köfte benim için acıkınca yenecek bir şey değil, onu özellikle canım çekerse "ekstra" olarak, keyif almak için yerim. yani alternatifi brokoli bile olsa "açım, yemek yemem lazım" diye düşündüğümde çiğ köftedense brokoliyi tercih ederim. bana hiç doyurucu gelmiyor. bir de psikolojik olarak "yemek" diyemiyorum kendisine, onun da etkisi var sanırım. pilav öyle mi? mis. tok tutma ya da zarar açısından bi' şey diyemem, benim gözümde ikisi de sağlıksız ve tok tutmayan şeyler.


der meister
(08.10.18)
çiğ köfte.

bulgur pirinçten daha uzun süre tok tutar.


babilbaligi
(08.10.18)
geçen gün pilav sordum 10 TL dedi yahu. nerede 4 lira?


zincir çiğ köfteciler leş, pilavcılar da çok sağlıklı değiller.
pilav daha doyurucu, çiğ köfte de yeşilliği vs sebebiyle daha faydalı.

metro marketlerde ve bazı migroslarda bu yeni tip hazır noodlalardan bi marka çıkmış. içinde (tavuk aromalı hariç) hayvansal ürün yok, monosodyum glutamat da bulunmuyor. markası banetti. eşim de vegan, acil açlık durumunda ona yöneliyor bu ara.


barankovan
(08.10.18)
(3)

yaptığın her şeyin hata olması

arkadaşlar merhaba.uzun bir süredir yaptığım her hareket her davanış kısaca her şey hatalardan ve yanlışlardan ibaretti çünkü sonunda çok üzüldüm başkalarını da üzdüm.içimden hep iyisini güzelini istediğimi düşünüyorum. ama verdiğim kararlar sonucunda olanlar hep herşeyi mahfetti. sonrasında hep çok
arkadaşlar merhaba.

uzun bir süredir yaptığım her hareket her davanış kısaca her şey hatalardan ve yanlışlardan ibaretti çünkü sonunda çok üzüldüm başkalarını da üzdüm.

içimden hep iyisini güzelini istediğimi düşünüyorum. ama verdiğim kararlar sonucunda olanlar hep herşeyi mahfetti. sonrasında hep çok üzüldüm. pişmanlıklarım da var. telafi edemeyeceğim şeyler yada telafisi çok zor şeyler var.

sorum şu: bu durum bir prototip mi? ben sonunda üzüleceğim şeyeri düşünemiyor muyum. yoksa çok mu hayalperestim? nasıl bunun üstesinden gelebilirim? artık ne yapacağımı bilemiyorum. hayatta aktif olmaya çalışsam da pasif kalsam da hepsi hatalarla sonuçlanıyor. sorun benim ben olmam ve iyi yönde değişemeyecek olmam mı? yoksa değişebilir miyim?

not: gönül işi sorusu değildi, gönül işine taşınmış
ipmus90
(27.09.18)
Burda değişimden kastın kişiliğin mi? Kişilik değişmez. Sadece yaptığın hataları gözden geçirip yapma ihtimalin olanlara karşı kontrolü elinde tutmalısın. İnsan bazen yaşadığı üzücü tek bir olayın ardından kendini bırakabiliyor, bu da herşeyin negatif gitmeye başladığı kırılma noktası olabiliyor. Üst üste üst üste derken kendini boşvermiş, salmış ve alınan kararlar doğru bile olsa hayat hala negatif gittiği için kendini suçlamaya başlıyorsun bu defa. Yine bir kırılma noktası lazım sanırım, seni pozitife taşıyacak. Ama bu seferine senin çabalaman gerekiyor. Eğer imkanın varsa ortam değişikliği bunu sağlayabilir gibime geliyor. Klişe belki ama Yen'i başlangıçlar umut vermesi açısından bile fark yaratır.


Dylan Murphy
(27.09.18)
Aha ben.
Ben de ne konuda karar alsam sonuç hep zarar. Öyle düşünmeden işe kalkışan biri de değilim. Uzun uzun düşünürüm. Her açıdan incelerim ama sonuçta hep yanlış karar veriyorum. En sonunda ciddi kararlardan uzak durmayı öğrendim. Kafam rahat oluyor böyle ama sanki bu daha büyük bir hata gibi görünmeye başladı bana artık.


valla beni de say bu ekibe.
ama sanırım hayatın kendisi bu şekilde, bana kalırsa yanlış olduğunu bile bile yapmak ile, bilmeden yapmak arasında dev bir fark var.
ikinci tarafta iseniz muhtemelen herkesle aşağı yukarı aynı şeyleri yaşıyoruz.
ama aklınız geliyor daha iyi olur diye düşünüp diğerini seçiyorsanız, kararlardan önce düşünmeyi alışkanlık hale getirebilirsiniz.
bu bahsettiğiniz pişmanlıklarda aklıma geldi ama yapmadım gibi bir şey varsa ikinci tarafa daha yatkınsızını gibi geliyor.


ilkot
(27.09.18)
(14)

4 gündür yemek yemiyorum 2 gündür uyumuyorum

su içiyorum bol bol. kendimi çok enerjik hissediyorum. saatlerce koşup bisiklet sürdüm. halen iyi hissediyorum. bunun mantıklı bir açıklaması var mı?
su içiyorum bol bol. kendimi çok enerjik hissediyorum. saatlerce koşup bisiklet sürdüm. halen iyi hissediyorum. bunun mantıklı bir açıklaması var mı?
ipmus90
(31.08.18)
Valla tek mantıklı açıklaması yalan söylediğindir. Hadi diyelim yalan söylemiyorsun o vakit seni gizlice bayıltıp damardan falan besliyorlardır.


hayal görüyorsun derim


orpheus
(31.08.18)
başım dönerse su içiyorum bir süre sonra geçiyor.


ipmus90
(31.08.18)
water fasting diyor gevurlar buna.


@a darkness coming
evet, ben de gördüm. çok güçsüz düşüp bitmeyi bekliyordum ama mesela bisiklet sürerken yada ağırlık kaldırırken daha çok zorlayabiliyorum. neden böyle oluyor? ne zaman biterim?


ipmus90
(31.08.18)
açlık kısmı o kadar sorun değil. ama 48 saatlik uykusuzluk üzerine hayatına normal devam etmen çok zor.


orpheus
(31.08.18)
@orpheus
çok sık yaşıyorum bu uykusuzluk kısmını. bazen hiç uyanamıyorum bazen hiç uyuyamıyorum


ipmus90
(31.08.18)
bipolar olma ihtimalin olabilir mi? agresiflik var mı, hızlı sinirlenip kavga noktasına geliyor musun? gereksiz yere fazla para harcama yada çevrendekilere olmadık pahalı şeyleri hediye etme? libido artışı ve tanımadığın insanlarla cinsel ilişkiye girme?

varsa psikiyatriste git yoksa da otur yemek ye, zorla kendini, yanında ayran iç yada yoğurt ye, hiç olmadı yemekten sonra ıık süt iç. sonra bir kitap al uzan, yatarken oku.

ek: mantıklı tek açıklaması eğer herhangi fizyolojik yada patolojik bir sebep yokken bunlar oluyorsa senin ağır saçmalıyor oluşundur.


issiz karga
(31.08.18)
@issiz karga

evet hemenhemen hepsi var. psikyatriye daha önce gittim. çok ağır ilaçlar verdiler. daha sonra tanınmış birine gittim. bir şeyin yok diyip gönderdi.

ama ikinci kısımdaki tavsiyeler çok rahatlatıcı çok teşekkür ederim. aklımda olacak.

bilerek aç bırakıyorum kendimi. yemek yemenin iyi olmadığını düşünmeye başladım. uykusuzluk elimde değil.
benim kafama takılan neden daha enerjik hissettiğim.


ipmus90
(31.08.18)
manik epizod olabilir. bir araştırın.


binder dandet
(31.08.18)
@binder dandet
çok teşekkür ederim yazanlar uyuyor aslında. ama sağlıksız hissetmiyorum.


ipmus90
(31.08.18)
Peki kendini bir şeyler yemeye ya da uyumaya zorlayınca ne oluyor? Sadece merak ettiğim için sordum, yoksa konunun uzmanı değilim.


kismisolungac
(31.08.18)
uyuyamıyorum sadece uzanıp düşünüyorum. yemeği bilinçli olarak yemiyorum


ipmus90
(31.08.18)
muhtemelen yaşlılardaki gibi uyumadığını sanıyorsun ama fark etmeden uyuyorsun.


orpheus
(31.08.18)
(9)

Et sevmiyorum ama canım hep soslu tavuk döner çekiyor

Arkadaşlar merhaba. Kırmızı et yada tavuk eti sevmiyorum ve hiçbir yemekte yemek istemiyorum.Ama sokakta satılan 3 liraya koca dürüm yapılan dönerlerden canım acayip çekiyor.Nedir bu işin aslı? Ne yapmalı?
Arkadaşlar merhaba. Kırmızı et yada tavuk eti sevmiyorum ve hiçbir yemekte yemek istemiyorum.

Ama sokakta satılan 3 liraya koca dürüm yapılan dönerlerden canım acayip çekiyor.

Nedir bu işin aslı? Ne yapmalı?
ipmus90
(28.08.18)
Çözüm alıp yemek, hoşuna giderse devam edersin gitmezse bunu öğrenmiş olursun bir daha yemezsin.


angelus
(28.08.18)
Vücut eksiklik duyduğu şeyi ister. Mesela demir eksikliği olan çocuklar toprak falan yerler. Bence siz de karşı koymayın yeyin gitsin


goodman
(28.08.18)
başlığı var şöyle alalım: eksisozluk.com


ziyade
(28.08.18)
Ben tavuk koydurmuyorum. Vejetaryen diyorum, zaten yarı fiyatına düşüyor.


Traveller
(28.08.18)
Çin tuzu - monosodyum glutamat.

Uzak durun.


.


Kartallar yüksek uçar +1
Aklıma ilk gelen çin tuzu oldu.
Mesela cips yemek bu isteğini bastırıyor mu?


megalomaniac
(28.08.18)
mono sodyum glutamat demisler zaten. ha buna ek hayban gibi yagli et kullanilir ki yag her zman adama cazip gelir bilmezsen eger


viewport
(28.08.18)
yedikten sona çok pişman oluyorum uzun süredir yemiyorum.
cips hiç yemiyorum.
yağlı olması hoşuma gidiyor tat olarak.

@ziyade oha :D


ipmus90
(28.08.18)
canım çekti benim de şimdi bi donas olaydı turşulu murşulu :(

bence de git ye nolcak en kötü yarım bırakırsın kedilere falan verirsin


yuto
(28.08.18)
(5)

Neden Varolmalyız?

Neden insanlar daha çok var olmak ister? Varolmak neden önemli yada gerekli? Varlığın anlamı var mı? Her türlü fikre ve bakış açısına açığım.
Neden insanlar daha çok var olmak ister? Varolmak neden önemli yada gerekli? Varlığın anlamı var mı?

Her türlü fikre ve bakış açısına açığım.
ipmus90
(27.08.18)
Yok olmak istemediğimiz için. Başka bir sebebi yok.


"Varoluşçuluk" damarından konuşulacaksa varoluşun bir anlamı yoktur. Gerçi Sartre varoluş sancısını hafifletmek için Jazz dinlemeyi öneriyor :) Ben biraz uzağım gerçi "varoluşçuluk" felsefesine -belki de tam anlamadığımdan- kafama yatmıyor.

Bahsettim Sartre-Jazz olayı:

fractiousfiction.com


bahcemaruf
(27.08.18)
"I am responsible for everything ... except for my very responsibility, for I am not the foundation of my being. Therefore everything takes place as if I were compelled to be responsible. I am abandoned in the world ... in the sense that I find myself suddenly alone and without help, engaged in a world for which I bear the whole responsibility without being able, whatever I do, to tear myself away from this responsibility for an instant." der sartre.

özellikle "i am not the foundation of my being" kısmı çok önemli bence. kimse var olmayı seçmedi. sadece o şekilde gerçekleşti durumlar.


çünkü sen bir üreme makinesisin, genlerinin devamı için. çok da bi anlam aramaya gerek yok.


idonthaveatvset
(27.08.18)
üreme makinesiyiz+1

dna ölümsüz olamadığı, doğanın sert şartlarından korunması gerektiği ve kendini aktarmak/çoğaltmak için hayli karmaşık ve güçlü sayısız türde çeperler oluşturdu milyarlarca yıldır. bu çeperlerden biri de biziz. homo sapiens yani. varlığı sorgulayacak, üstüne de evrende toz zerresi bile olmadığımızı öğrenip anlayabilecek kadar gelişmiş bir beyine ve bilince sahip olanlarımız da bir yaratıcıya inanmasa bile bir anlam arayışına giriyor istemeden de olsa. var olmak zorunda değiliz. daha doğrusu bu büyük oranda irademizde olan bir şey değil. çoğunlukla genlerimizin kölesiyiz. carl sagan'ın sevdiğim bir lafı var: "bizler evrenin kendini anlama biçimiyiz." biraz kibirli bir yaklaşım olabilir ancak evrenin kendini anlayacak kadar değişip evrimleşmesi(bkz: evrenin evrimi), yani sapiens, bir genin temel amacının çok ötesinde bir nokta aslında. nasıl bu noktaya geldiğimizi öğrenmek ve anlamak kimseye bir faydası olmayan "anlam arayışı"ndan çok daha heyecan verici bence.


(12)

Kötü Biriyim - İyi Biriyim [Anket]

Kendiniz için kötü yada iyi biri diyebilir misiniz? Neden? Yaş cinsiyet belirtirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim cevaplar için.
Kendiniz için kötü yada iyi biri diyebilir misiniz?

Neden?

Yaş cinsiyet belirtirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim cevaplar için.
ipmus90
(25.08.18)
her insan gibi kötü taraflarım da var, iyi yönlerim de.
o yüzden ne kötü biriyim, ne de iyi.

22,k


tabirimekruh
(25.08.18)
%45 kötü
%45 iyi
%10 oç

32 m


Tears of Devil
(25.08.18)
Cennete giderim o derece iyiyim.


exlibris
(25.08.18)
Kotu diyemem ama iyi biri sifati tasimiyorum artik.
Gerci kotu omayana iyi deniyor zaten otomatik olarak. Sebepsiz yere kotuluk yapan biri degilim, iyilik yapmam sadece.
30E


stavro
(25.08.18)
yuzde 99 iyi
damarima basilirsa yuzde 1500 kotu


unicorn
(25.08.18)
Yukarıdaki gibi yüzdelerle belirtecek olursam %70 iyiyim bence. Yüzde yüz iyi veya kötü olan da tanımadım zaten. 26,k


lolita
(25.08.18)
kotüye karşı çok kötü, iyiye masuma garibana çok iyiyim. 10 numara insanım.


velvetmorning
(25.08.18)
Hayvanlara ve doğaya karşı iyi biriyim kesinlikle. Bunların dışında günlük hayat, insan ilişkileri vs. için iyi ya da kötüyüm diyemem. Herkes gibi iyi ve kötü yanlarım var.


ms brownstone
(25.08.18)
Ms brownstone ile aynıyız.
Edit: 32m


rakicandir
(25.08.18)
İnanilmaz iyi biriyim.


bruceandwayne
(25.08.18)
İyi biriyim bence. Duyarlıyım, merhametliyim ve beni ilgilendirmeyen-kimseye zararı olmayan şeyleri/insanları yargılamam. Doğaya ve hayvanlara karşı elimden geldiğinde hürmet gösteririm.


Yaş cinsiyet unutmuşum, 24K


(3)

aras kargo şube müdürü üzerime yürüdü

bu durumda ne yapmam gerekiyor. bir de hakaret etti ki benim suçum n11 gönderimi için verdiğim bir kargonun gönderilmemesi ve kayıp paketi bulmak için yardımcı olmalarını istemem.not: adama lütfen yardımcı olun siz de etrafa bakın dedim dünyanın en büyük hakaretini etmişim bide utanmadan buraya yazd
bu durumda ne yapmam gerekiyor. bir de hakaret etti ki benim suçum n11 gönderimi için verdiğim bir kargonun gönderilmemesi ve kayıp paketi bulmak için yardımcı olmalarını istemem.

not: adama lütfen yardımcı olun siz de etrafa bakın dedim dünyanın en büyük hakaretini etmişim bide utanmadan buraya yazdım kusura bakmayın.
ipmus90
(18.08.18)
benim benzeri başıma geldi, facebook'a sözlüğe yazdım

genel müdürlük aradı. aradıkdan sonra da çirkeflik yapınca tekrar yazdım bu mecralara, atlayıp şubeye gitmişler müdürü işinden etmişler.


benim durum telefonda sürekli çifkefleşen ve üslubunu haraketlerini git gide arttıran bayan müdür ile ilgiliydi.

müdürün keyfine 23 gün kargoyu şubede bekletti eve göndermed, illa ben gidip alacakmışım şube 10 km uzakta sapa bi yerde, toplu taşıma ile gidemezsin edemezsin, evdeyken geldik bulamadık dediler.

ben de aradım arayınca çirkefleşti, facebook ve sözlüğe yazdım, genel müdürlük aradı, 1 hafta paketi göndertmeye uğraştılar genel müdürlikten yine gelmedi. kadın tekrar aradı küfürler müfüler.

gittim facebooka, siz 1 ayda parası peşin ödenmiş kargoyu getirmiyorsunuz, geri de göndermiyorsunuz, bir de haraket ve küfüler ediyorsunuz.

herşeyi geçtim genel müdürlükten aradzını 3 defa üçünde de bu gün ulaştıracaktınız paketi ben de inandım, saf gibi bekledim 1hafta boyunca.

siz bu işi beceremiyorsunuz arkadaşım, kapatın firmayı gidin çay ocağı açın yazdım.

bunu gördükleri gibi çıktısını alıp atlayıp şubeye gitmişler, kurye anlattı bunları bana, abi dedi bizim müdürü çok fena yaptılar, hepimize yazıyı da okuttlar, müdürü de kovdular dedi.


killerbee
(18.08.18)
kafadan sakat olanlar haric; hic kimse durduk yerde baska birinin uzerine yuruyup ona hakaret etmez. sube mudurunun kafadan sakat olma ihtimali var. ancak olmama ihtimali de var. bu sebeple sube mudurunu de dinlemekte fayda var. adama/kadina ne soyledin ki uzerine yurudu? bence sen durustce yazmamissin.

yani aranizda ne gecti, bunu seffaf bir sekilde bilmek lazim.

hakli oldugunu dusunuyorsan, aras kargoya sikayet et. www.araskargo.com.tr
ek olarak musteri hizmetlerini ara ve bildir muduru: 444 25 52


toplumda gerekli mercilere şikayet etme kültürü olmadığı için böyle tipler kaba saba davranmakta beis görmüyor.

dün aras kargo vasıtasıyla şehir içi bir işlemim vardı. kargo 3 gün boyunca ortada yok, en son gönderici şubede araca yüklenmiş yazıyor o kadar. alıcı şubeyi aradım, bize öyle bir kargo gelmedi en iyisi göndericiyle iletişime geçin dediler. adamlar da biz kargoya verdik dedi. gönderici şubeyi aradım fakat telefonlara cevap vermiyorlar. aras kargonun gerekli mercilerine şube hakkında şikayette bulundum, böyle çalışanları barındırmak şirketin imajına zarar veriyor dedim. sonuç kargo bu sabah tam ümidi kesmişken bana ulaştı.


(3)

Sürat Kargo CEO'su - App

Merhaba.Sürat kargo ile ilgili yaptığım bir uygulamam var. Uygulamayı çok geliştirdim. Gelen yorumlar çok güzel. Bu uygulamayı sürat kargonun resmi uygulaması olması için uygulamayı sürat kargoya vermek, işe alınmak yada programı satmak istiyorum.program şu:(git: https://play.google.com/store/apps/d
Merhaba.
Sürat kargo ile ilgili yaptığım bir uygulamam var. Uygulamayı çok geliştirdim. Gelen yorumlar çok güzel. Bu uygulamayı sürat kargonun resmi uygulaması olması için uygulamayı sürat kargoya vermek, işe alınmak yada programı satmak istiyorum.

program şu:(git: play.google.com

bunun için kimle görüşmeliyim? sürat kargo ceosu mail adresi bulamadım.
ipmus90
(30.06.18)
Surat kargo tmsf ye devredildi.onlarda olan isi toparliyorlar sadece.birisine devrettiklerinde dedigin olabilir.


duptıs
(30.06.18)
url çalışmıyor


mysql34
(02.07.18)
(16)

İnsanların neye ihtiyacı var?

Garip bir soru oldu kusura bakmayın ama gerçekten insanların neye ihtiyacı var?
Garip bir soru oldu kusura bakmayın ama gerçekten insanların neye ihtiyacı var?
ipmus90
(20.06.18)
hava, su, gıda, sağlık, sevgi... en çok da sevgi...


mutluluğa.

ihtiyaç: giderildiğinde haz veren; giderilmediğinde elem, keder ve acılara yol açan istekler bütünüdür.

bu tanımlamaya göre, mutluluk tek başına yeterli geliyor. Zaten diğerleri de mutluluğa ulaşmak için gereken araçlar.


mete kudur
(20.06.18)
Azalmaya ve sürdürülebilir yaşamaya. Yoksa yakın zamanda dramatik biçimde bir çoğu yok olacak.


Umuda


maslow'un piramidindeki şeyler malum. ama en önemlisi huzur bence.


runagain
(20.06.18)
cinsel segs


stavro
(20.06.18)
küvette seks


önce saygıya.


mikahakkinen
(20.06.18)
saygı, anlayış, sevgi


yuto
(20.06.18)
üretmek. insan olduğunu hissedebilecek eylemlerle haşır neşir olmak. insan olduğunu hissettirecek insani ilişkiler kurmak. biraz da ego tatmini.


haykorsamdunyaya
(20.06.18)
Ortalama insanın en çok eğlenmeye ve uyuşturulmaya ihtiyacı var. En büyük emek ve zamanı bunun için harcıyorlar.
İdeal şartlarda en çok kişilik sahibi olmaya ve üretmeye ihtiyacımız var.


harvey
(20.06.18)
insanoğlunun bence öncelikle sevilmeye ve sevmeye, güvenmeye ve güvenilmeye, saygıya, adalete ihtiyacı var. diğer tüm ihtiyaçlar sonrasında kendiliğinden karşılanır teker teker.


naksidil
(20.06.18)
inanmaya


for day to break
(20.06.18)
umit


jimicik
(20.06.18)
benim her şeye siyasetin katılmadığı ve siyasetin her şeye katılmadığı, kutuplaşmamış bir topluma ihtiyacım var. sonra gerisi gelir diye düşünüyorum.


ganbatte
(20.06.18)
sarılmaya.


denef
(20.06.18)
(1)

internet üzerinden komisyonlu hizmetin yasal yönü

arkadaşlar merhaba.diyelim n11 in aynısını yapmak istiyorum. bunun için şirket kurması olsun vergi vermesi pos alması...bunlar nasıl yapılacak yol gösterebilecek kimse var mı?şirket mi kurmak gerekiyor yada şirketiz bir yolu var mi?irlandada mi şirket kurmalıyız? öyle bişeyler de duymuştum.
arkadaşlar merhaba.

diyelim n11 in aynısını yapmak istiyorum.
bunun için şirket kurması olsun vergi vermesi pos alması...
bunlar nasıl yapılacak yol gösterebilecek kimse var mı?

şirket mi kurmak gerekiyor yada şirketiz bir yolu var mi?
irlandada mi şirket kurmalıyız? öyle bişeyler de duymuştum.
ipmus90
(11.06.18)
Fatura keseceğin için bir şirket lazım. Rakamlar büyüdükçe Ltd, a. Ş falan olmak gerekiyor.
işin ciddiyet boyutu için lazım.


neymis
(11.06.18)
(13)

Kıllı erkek VS kılsız erkek [anket]

Merhaba.Döşü kıllı erkeği mi tercih edersiniz kılsızı mı.Azıcık kıl göğüste olmalı mı yoksa karın tarafı uuzun olmayan kıllarla mı kaplı olmalı? Yoksa hiç kıl olmamalı mı?Özellikle göbeksiz, yapılı birisi için..Tercihiniz ne olurdu? yaş cinsiyet yazarsanız sevinirim. Şimdiden cevaplar için teşekkür
Merhaba.
Döşü kıllı erkeği mi tercih edersiniz kılsızı mı.
Azıcık kıl göğüste olmalı mı yoksa karın tarafı uuzun olmayan kıllarla mı kaplı olmalı? Yoksa hiç kıl olmamalı mı?
Özellikle göbeksiz, yapılı birisi için..

Tercihiniz ne olurdu? yaş cinsiyet yazarsanız sevinirim.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.
ipmus90
(28.04.18)
kılsız


hiç kıl olmamalı 22 female


sonsuz
(28.04.18)
Kılsız, sakalsız ve tüysüz olmalı. Kafasının üstü hariç tabi ^^


blue serenity
(28.04.18)
kıllı bence, neden çünkü bende kıl var.

ben de kadın tüylü mü olmalı tüysüz mü diye açayım bir :D


Kıllı olmalıyız
Hiç kılsız diyen kadınlar saçmalamasın lütfen


benaslindayohum
(28.04.18)
Kılsız olsun mimkinse.


naksidil
(28.04.18)
kadınlar kılsız seviyorum der ama kıllıyı da severler.

beklentilerle gerçekler asla örtüşmez. götümden sallamıyorum bu arada, bu konuda yapılmış araştırmalara göre konuşuyorum. speed dating experiments diye bakarsanız görürsünüz ki insanların aşk konusunda ön tercihleriyle, yaptıkları seçimler büyük oranda tutarsız. sözün özü: kılsız seviyorum diyen bir kız pekala kıllı bir erkeğe aşık olabiliyor. ya da sarışın seviyorum diyen bir erkek pekala esmer birine aşık olabiliyor.

sonuç: aşk, sevgililik gibi konularda ön tercihler çoğu zaman yapılan seçimlerle uyumsuz oluyor. bu sebeple duyuruda bu tarz başlıklar açmak size hiçbir zaman doğru sonuçlar vermeyecektir.


humat
(28.04.18)
benim gözlemim bu konuda akdenize kıyısı olan ülkelerin kızları daha çok kıllı seviyor, yukarıya çıktıkça bu oran düşüyor.


valla kime sorsam killi diyor, kilsiz cocuk gibiler diyorlar.
orta doğu kılıysa bence de hiç olmasın, sarı kumral tüyümsüler hoş oluyor vücutta. bence.


aydogank
(28.04.18)
sokakta kılsız, yatakta kıllı seviyorlar (maymun gibi de olmıycak ama).

e.


titiraprap
(28.04.18)
25 yas kadin kisisine sordum;

Ele gelecek kadar killi olsun dedi.


bir3iki7
(28.04.18)
Humat+1 çok güzel demiş.

Ben de kıllı bir erkeği sevemem sanardım. Şu an hiç farketmez diyorm. Tabii sırtında falan olmasın ve aşşırı da olmasın nihayetinde kıl çok da sevilesi birşey değil. Ayrıca humat+1 dedim çünkü örtüşmeyebiliyor. Erkekte uzun saça bayılan ölen biten biri olarak kel bir sevgiliyle 5. Yılımdayım ;)


Kilsiz

kadın, 26


mojiziku
(29.04.18)
(9)

Kesin Satabileceğim Yazılım

Merhaba arkadaşlar.Nasıl bir yazılım yapsam kesinlikle insanlara satabilirim. Kafamda paket program yapıp bir iş koluna satmak var ama ne yapacağımı bilemiyorum.
Merhaba arkadaşlar.
Nasıl bir yazılım yapsam kesinlikle insanlara satabilirim.
Kafamda paket program yapıp bir iş koluna satmak var ama ne yapacağımı bilemiyorum.
ipmus90
(09.04.18)
ihtiyacın ne olduğunu bilmek
doğru anda tüketiciye ulaşabilmek.

belki sizin mükemmel bir yazılımınız var ama bunu nasıl kullanacağını bilmeyen müşteri için değeri yok.

sadece yazılım olarak düşünmeyin derim.


angelofdeath
(09.04.18)
Zaten mesele de o fikri bulabilmek değil mi?


veritaslibertas
(09.04.18)
Bunun burada verilebilecek çok bariz bir cevabı olsaydı, birileri o konuda yazılım yapar, piyasadaki açığı kapatırdı zaten.

Kapitalizme ve (yarı)serbest pazara hoşgeldin.


cleric
(09.04.18)
peki meseleyi çözebilmek için önerinizvar mı yada en azından nasıl fikir edinebilirim.

ihtiyacı bilemiyorum tüketiciye ulaşamıyorum.


ipmus90
(09.04.18)
belki de tersten gitmelisiniz. yani once her hangi bir gruptaki tuketiciyi bulup ihtiyaclarini analiz etmek mantikli olabilir.
nasil yapilir konusuna gelince, aile ve arkadaslardan baslanabilir.

mesela hangi islerini excel kullanarak yapiyorlar, hangi isler duzenli olarak yapiliyor ve zaman aliyor, hangi konularda baskalarindan yardim aliyorlar, nasil bir yazilim olsaydi para verip kullanirlarda (buna cevap verenlerin cogu para verip yazilim almayacaktir, sasirtmacali soru bu :) ), vs.


ekyil
(09.04.18)
Pc için özelleştirilmiş program yazarak mükemmel paralar kazanabileceğini düşünmüyorum, en azından kısa vadede.

Ayrıca yazacağın programın ilgili sektördeki popüler programlarla rekabet edebilmesini istiyorsan müşteriye geriye dönük uyumluluk vermen, eski verileri "import" edebilmesini sağlaman gerekiyor.

Seçeceğin sektördeki programı kullanacak insanları da tanıman gerekiyor. O sektörde işlerin nasıl yürüdüğünü de bilmen gerekiyor. En güzel geri beslemeyi o işi yapan kişilerle görüşüp kullandıkları programların iyi yönlerini/eksiklerini konuşarak alırsın.

Bir süre sonra kafanda projenin nasıl olması gerektiği şekillenir.

Bence mobil uygulamaya yönel, en büyük talep orada...


kimlanbu
(09.04.18)
Ucaklarin benzin sarfiyatini analiz edip azaltacak oneriler sunacak bir yazilim satilir.


web yazılım biliyorsan özel mesaj at.


imelih
(09.04.18)
önce müşteri bulduğun her yazılım satar.
şöyle ki; adam sucu, kalorifer peteği falan da monte ediyor. geliyor sana, boru miktarı, petek miktarı vs, bunu hesaplayan bir program yaz, deli satar diyor. 5.000 lira yazılım bedeli istiyorsun çok diyor.
ilk yatırımı yapmadan 500 e program istiyor.


rhan
(09.04.18)
(3)

Spor Malzemesi Satışı Konusunda Yardım

Selamlar.Maddi sıkıntı çekiyorum. Spor mağazası olan bir arkadaşım var. Satabildğini sat, net kar senin olsun dedi. Nasıl satabilirim bu ürünleri. Çok kar etmesem de olur yeter ki satılsınlar.şöyle bişey var. arkadaşıma geliş fiyatı 25 lira olan plates lastiği n11 de 27 liraya satılıyor. hal böyleyk
Selamlar.

Maddi sıkıntı çekiyorum. Spor mağazası olan bir arkadaşım var. Satabildğini sat, net kar senin olsun dedi.

Nasıl satabilirim bu ürünleri. Çok kar etmesem de olur yeter ki satılsınlar.

şöyle bişey var. arkadaşıma geliş fiyatı 25 lira olan plates lastiği n11 de 27 liraya satılıyor. hal böyleyken ben 27 liraya satmak istesem nerde nasıl satacağım fikri olan var mı?

Örneğin: spor çantası, her çeşit top, tenis topu, boks eldiveni vs. var.

şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
ipmus90
(05.04.18)
Letgo olabilir.


westblack
(05.04.18)
letgo-sahibinden

bir de facebook gruplarina bakin. oralarda da cok para donuyor.

eger kalite urunlerse instagram (ama zor)


brkylmz
(05.04.18)
bu tarz ürünler genelde facebook ve letsgo'da iyi gidiyor fakat alıcılarla muhabbetler enteresan gelişiyor çopu zaman. Facebook ikinci el gruplarına gir hepsine toplu ilan ver.


Aşk Adamı
(05.04.18)
(1)

izmir'den şehirler arası nakliyat

bildiiniz güvenilir uygun fiyatlı nakliyat şirketi var mı? tokata gidecek eşyalar.
bildiiniz güvenilir uygun fiyatlı nakliyat şirketi var mı? tokata gidecek eşyalar.
ipmus90
(05.01.18)
evtaş diye bir firma vardı

www.ev-tas.com

2 evi de izmir içi bunlara taşıtmıştık.


rain when i die
(05.01.18)
(9)

Ben de siyasetçi olmak istiyorum.

Nasıl siyasete girebilirim?
Nasıl siyasete girebilirim?
ipmus90
(29.07.17)
Partilerin en küçük teşkilat birimine üye ol, ondan sonra liyakatına ya da kullanılabilirliğine göre bir yerlere gelirsin ya da gelemezsin.


angelus
(29.07.17)
burada soru soran kimseye bu tepkiyi göstermedim, affına sığınarak yazacağım kusura bakma. eger yaşın 20'nin altındaysa ve uzun vaadeli planların için fikir edinmek amacındaysan o zaman başka. yorumumu kaale alma, söyle yorumu sileyim.

Siyasetçi olmaktan kastın parlamentoya girip ülke yönetiminde söz sahibi olmaksa, bence bu ülkenin siyasete nasıl gireceğini ekşi duyuru'dan öğrenmeye niyetli bir siyasetçiye ihtiyacı yok.

ülke yönetiminde söz sahibi olacak kişinin yönetici vasfına ve donanımına sahip olması gerekir. Bu vasıflara sahip biri de bu sorunun cevabını ekşi duyuruda aramaz. Gider kendi bulur. Bulamıyorsa o adamdan ülkeye hayır gelmez zaten.


perkele
(29.07.17)
şimdi akp gençlik kollarına gidersem ne demem gerekiyor? onlar napıyorlar orda? parayı neden istiyorlar?

en küçük teşkilat birimi gençlik kolları mı?

yaş 27, benim siyasetle alakam olmadı ama şimdi işin içine eksiduyuru zihniylede olsa girmek istiyorum çünkü ben o kadar bile bilmiyorum. sorup öğrenmeye çalışıyorum.


ipmus90
(29.07.17)
pelikandosyasi.wordpress.com

"Biraz da biz konuşalım mı?
Biraz da, REİS için canını feda edecekler konuşsun mu?"

bunu yapabilmen gerekiyor :D


güneyli çocuk
(29.07.17)
amacınız siyaseti öğrenmek mi yoksa kendi ideolojinize göre bir siyasi partiye girip siyaset yapmak mı? neyi hedefliyorsunuz?


dahili meddah
(29.07.17)
Akp il gençlik amele kaynıyor, bi boynukalın olmak günümüzde çok zor. Yükselme koşulları gayet keyfi.


kargn
(29.07.17)
Ben biraz daha farkli yaklasiyorum: halen ogrenci isen okukundaki ogrenci kukuplerine gir orada yonetime oyna baskan ol icraat yap elestirilere uygun sekilde cevap ver. Vs.vs. burasi bir siyaset similasyonudur. Ortak hedefi olan bir orgutu baskabligin ne kadar hedefe yaklastiriyor yonetim becerin nedir once bunu degerlendir. Baktin bu isi severek faydali sekilde yapabiliyorsun devam et. Mezuniyete yakin is kolundaki (sektorundeki) duayenlerle bi network olustir kendine ve iletisimi surekli kil ve onlarla ortak is yap hala kendini yorgun hisssetmiyirsan isik var siyasetci olabilirsin.

Profesyonel siyasetci olmak bence a, b yada c partinin genclik jollari uzerinden gitmez enerjinj somurmekten baska bisey yapmazlar bi suru para verip bi bok ogrenemesigimiz dil okullari gibidir. Tek fark biri paranizi digeri enerjimizi somurur. (Ha eger mevcut siyasi partilerden hehangi birisinin ideolijisi senin dunya gorusunle tam anlamiyla orturuyor ve bu ideolji icin enerjim ve param kurban olsun diyirsan o baska)

Mezun olduktan sonra madem hala bu isi yapacaksin eger apartman yoneticiliginden basla evinu komsunu tani sonra mahalle muhtarkigina oyna bakalim mahallen seni sevip destekliyor mu? Kazanamasan bile isminin duyulnasi yeterli. Gerisi artik yerel yada genel yonetimlerin paertilerine girmekten geciyor bu asamalardan sonra "nufuslu bi adam/kadin" olacagin icin parti icinde zaten kolayca sivrileceksin.

Velhasil kelam bu dediklerim nsa ' da gecerli ama burasi Turkiye... Bu is besik ulemaligina dondu varsa cevrende siyasetten birisi yapis yanina yardakci ol.danisman ol bosey ol olursun zaten..


mkrk
(30.07.17)
@guneyli cocuk pazartesi gel başla sen ahshdjdjdjdj


black mamba
(30.07.17)
@dahili meddah - bir siyasi partiye girip siyaset yapmak istiyorum


ipmus90
(30.07.17)
(4)

ekşi duyuru android uygulaması

böyle birşey yapsam tutar mı? yasal mıdır? nedir bunun oluru?
böyle birşey yapsam tutar mı? yasal mıdır? nedir bunun oluru?
ipmus90
(08.07.17)
Bence tutulur, fakat ülke çapında değil ekşi sözlük'ün duyuruseverleri çapında tutulur. Yıl olmuş 2017, belediyelerin bile uygulaması var, bari masaüstü arayüzüyle birebir aynı işlevleri çalıştıran mobil arayüz yapılsa... illa masaüstü görünüme dönmesek birçok şey için... ama maalesef yapılmıyor. Şahsen kullanırım da, yok işte.


yaren
(08.07.17)
yap.

din kur müridin olurum. parti olursa oy da veririm. sen yap..


qazaqwsx
(08.07.17)
1 tanesini indirdim ama üye girişi olmadığı için haliyle çok kullanışlı değil. Ama direk mobil site gibi her özelliği barındıran bir app kullanılır bence


OHA! kardeş neden tutmadı seninki ya helal olsun takdir ettim bir yandan da çok üzüldüm biliyorum o hissi. beraber yapalım mı? @raydingoz

sitedeki bütün özellikler + mobil özelliklerin dahil olduğu bi versiyon kurmayı düşünüyordum bende bildirimli foto eklemesi kolay.


ipmus90
(10.07.17)
(11)

Evde 20kw elektrik?

evimde 20kw elektrik kullanmak istesem ne yapmam gerekiyor?tedaşa gitsem bunun bir prosedürü mümkünatı var mı?
evimde 20kw elektrik kullanmak istesem ne yapmam gerekiyor?
tedaşa gitsem bunun bir prosedürü mümkünatı var mı?
ipmus90
(19.06.17)
tedaşa değil bulunduğunuz bölgenin elektrik pazarlama şirketine gideceksiniz. trafoya bölgenin yüküne falan bakıp size dönerler belirli bir sözleşme ile.


argent dawn
(19.06.17)
normalde ev tipi monofaze elektrik sayaçları 100 amper yani 22kw zaten.

ama senin ne istediğinin pek önemi yok apartmanın sayacından eve gelen kablo yetersiz ise birşey değişmez.


orpheus
(19.06.17)
standart asansör makina motorları 6-7 kw zaten, bir binada 2-3 asansör olduğu da oluyor. demek ki kullanılabiliyor :)


goodz
(19.06.17)
bahsettiğiniz 20 kw tek bir cihaz mı yoksa evdeki aletlerin toplam gücü mü ? 5 kw üstü sözleşme gücü trifaze bağlantı gerektirir.. aynı an da 20 kw güç mü kullanacaksınız yoksa ilk cümlede dediği gibi evdeki cihazların toplam gücü mü bu? cevap verirseniz daha net yol çizebiliriz.


kapti
(19.06.17)
@kapti

bahsettiğim senaryoda evde 20 adet cihaz ayrı ayrı 7/24 750 watt elektrik çekiyor. bunun yanında arada sırada çamaşır makinesi bulaşık makinesi su ısıtıcısı açılıp kapatılıyor.


ipmus90
(19.06.17)
aynı anda mı çalışacak cihazlar?


kapti
(19.06.17)
700 wattlık cihazlar 7/24 daima çalışacak.

çamaşır makinası bulaşık makinası normal ev kullanımı şeklinde.


ipmus90
(19.06.17)
akım hesabı yaptınız mı? giriş sigortası kaldırmayabilir. onu yükseltseniz daireye gelen kolon kablosunu yakabilirsiniz.


kapti
(19.06.17)
prizler 2,5 luk kablo ile baslenir, yönetmelikte müsade edilen akım değeri 17 amperdir.. bir prize veya prizin bağlandığı linye-sorti hattına 3kw üstü güç yüklerseniz o kablo da yanacaktır.. aynı anda çalıştırmak büyük sıkıntı bunları gözard etmeyin lütfen.


kapti
(19.06.17)
@kapti cevaplar için çok teşekkür ederim
ben tedaşın eve bu kadar yüksek güç verip vermeyeceğini merak ediyorum işte. eğer böyle bir şans varsa ben eviçi her türlü tesiatı yaptırmaya hazırım :)

verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ederim 17 amperi bilmiyordum. ev şu an 4.5 kw çekiyor sorun yok . 6 ya çıkınca sigorta atmaya başlıyor.


ipmus90
(19.06.17)
muhtemelen miner işi :)


orpheus
(20.06.17)
(2)

İzmir Psikolog

Arakdaşlar İzmirde psikoloğa gitmek istiyorum. Sadece özele mi gidebiliyoruz. Ciddi bir yere gitmek istiyorum. Hepsi paralı mı yoksa hastanede falan olan oluyor mu? Sanırım yardıma ihtiyacım var.
Arakdaşlar İzmirde psikoloğa gitmek istiyorum. Sadece özele mi gidebiliyoruz. Ciddi bir yere gitmek istiyorum. Hepsi paralı mı yoksa hastanede falan olan oluyor mu? Sanırım yardıma ihtiyacım var.
ipmus90
(13.06.17)
devlet hastahanesinde sadece psikiyatr var. eğer psikolog varsa ona yönlendirebiliyor ama direkt psikologla görüşemiyorsunuz.

özel hastahanede var. izmiri bilmiyorum ama istanbulda moodist var mesela bu ekolden. yoksa ofis şeklinde olanlara gidiceksiniz. onlar da biraz tuzlu olabiliyor. 150 tl civarı diye biliyorum.


error522
(13.06.17)
Hastanedeki psikologlar test yapmaktan yada psikiyatra yönlendirmekten başka birşey yapmaz. Terapi için özelden başka seçenek yok.


(2)

Vantilatör motoru açınca kilitleniyor. giçbir yöne dönmüyor.

nedeni ne olabilir?
nedeni ne olabilir?
ipmus90
(12.06.17)
Elle çevirebiliyor musunuz? Elle dönmeyecek kadar çok sıkıştıysa fanı sökün. Orada fanın bağlandığı mil göreceksiniz. Motor milinin dibine wd40 sıkabilir veya makine yağı damlatıp hareket ettirirsiniz. Tozların oradaki yağ ile birikip çamurlaşması sonucu sıkışmıştır diye düşünüyorum.


oligomer
(12.06.17)
çok teşekkürler @oligomer

fan normalde elle dönüyor. ne zaman elektrik versem sıkışıp kalıyor. elle çevimeye zorladığımda zırr elektrik sesi geliyor.

bütün motoru söktüm. içindeki her parça çalışıyor. sadece elektrik verince donup kalıyor. bağlantıları da sağlam gözüküyor.


ipmus90
(12.06.17)
(5)

Çin malı lehim ciğerlerimi eritti

Arkadaşlar lehim yaparken ciğer yakmayan, insanı sinir hastası etmeyen kaliteli lehim almak istiyorum. Aynı zamanda ne çeşit lehim pastası flux tavsiye edersiniz. Hobi amaçlı smd parça lehimliyorum. Bazen vantilatör gibi büyük şeyleri tamir etmeye çalışıyorum.
Arkadaşlar lehim yaparken ciğer yakmayan, insanı sinir hastası etmeyen kaliteli lehim almak istiyorum. Aynı zamanda ne çeşit lehim pastası flux tavsiye edersiniz. Hobi amaçlı smd parça lehimliyorum. Bazen vantilatör gibi büyük şeyleri tamir etmeye çalışıyorum.
ipmus90
(10.06.17)
lehim zaten solumaman gereken zehirli bi şey. yaptığın yeri sürekli havalandırman gerekiyor, tamir ettiğin vantilatörü duman doğrudan yukarı sana gelmesin diye kullanabilirsin. ne kadar faydası var bilmiyorum ama ben lehim yaparken ağzıma burnuma buff takıyorum.


yuto
(10.06.17)
feray marka tel kullan. kalitelidir.


hemsta
(10.06.17)
youtu.be

Soyle bir sey yapman daha mantikli olacaktir.


stereoseyfi
(10.06.17)
lehim pastası asla kullanma at çöpe. lehim pastası asittir ve değidiği her şeye zarar verir.

türkiyeden flux alma digikey-farnell gibi sitelerden paraya kıy orjinal bir marka tüp flux al (15 usd) bunu da yapamıyorsan cep telefoncuların kullandığı düşük kalite de olsa işe gören sahte amtech rma fluxlardan al.

lehim teli olarak bulabilirsen multicore 0.4mm 60/40 birşey al.

elektrikçilerden değil de maker malzemeleri satan sitelerden satın alma yap.
direnc.net robotistan vs. vs.

çalışırken lehimin dumanını ufak bir fan ile kendinden uzaklaştır.


orpheus
(10.06.17)
uygun maske ve havalandırma kullanmazsanız yavaş yavaş zehirlersiniz kendinizi.


renegade
(11.06.17)
(16)

Vegan olmak çok zor :( ekmek yemekten ekmek oldum

selam arkadaşlar.veganım. ömrümün sonuna kadar hayvansal birşey yemeyeceğim satın almayacağım.yemek bulmakta çok zorlanıyorum. acıktığımda atıştıracak birşey bulmaktada. soya yemek istemyorum soya kıyması soya eti falan hem çok pahalı hemde soya çok yabancı geliyor bana.nasıl yapablirim. şöyle besle
selam arkadaşlar.

veganım. ömrümün sonuna kadar hayvansal birşey yemeyeceğim satın almayacağım.

yemek bulmakta çok zorlanıyorum. acıktığımda atıştıracak birşey bulmaktada.

soya yemek istemyorum soya kıyması soya eti falan hem çok pahalı hemde soya çok yabancı geliyor bana.

nasıl yapablirim. şöyle besleyici bir besin deposu yapıp acıktıkça yesem çok iyi olurdu.
ipmus90
(07.05.17)
sebze, bakliyat, yeşillik, kuruyemiş, meyve bir sürü alternatif var.


dedim ben sana
(07.05.17)
youtube veya pintereste "easy vegan recipes" yazdığınızda güzel atıştırmalıklar çıkıyor aslında


theworldismine
(07.05.17)
granola yap evde kendin, atıştırmalık için. kuruyemiş, kuru meyve gibi şeyler de olur atıştırmaya. yulaf da güzel bir şey, badem sütü ile yapabilirsin. avokado ile yapılan bir sürü güzel şey var onları araştır vs vs.


10032007
(07.05.17)
şöyle bi tablo var: www.yesilist.com


pide
(07.05.17)
yahu ben de veganım, ağzıma ekmek sürmem. soya da eti özleyen için geçiş süresinde falan kullanılabilir ama veganların ana besin kaynağı değildir, 1 yıl soyanın s'sini yemediğim oldu. son zamanlarda bi soya kıyması geçti elime, o bitince gidip tekrar da almam heralde.

yüz bin çeşit sebze var, bakliyatlar var, kuruyemiş var, meyve var, çikolatalı veya sütlü olmayan bisküviler var.

mercimek çorbası, kurufasulye + pilav, yanında soğan ve turşu, sonrasında irmik helvası ve karpuz. üstüne de türk kahvesi. al sana vegan akşam yemeği, ekmeksiz göm. şu menüyü görüp de "et yemeden olur mu yeaa" diyen gayfeleri de salla gitsin.


harzem
(07.05.17)
Şimdi işleri kolaylıştırmanın tam mevsimi. Çünkü otun,sebzenin, meyvenin tadı yerine gelmeye başladı. Çilekli, balsamik soslu semiz otu salatası falan yap.

Ekmeğe çok gerek. Çok seviyorsan, kendin siyah ekmek yap, alman ekmeği denilenden.

Yemekhanesinden değil vegan, vejetaryen yemek çıkmayan ve kampüsündeki tek vegan yemek seçeneği çiğköfte olan biri olarak gayet de fit yaşadım bir yıl Ankara'da. Olay hazırlıklı olman her akşam -ya da haftada 2,3 kere büyük porsiyonlarda- yemek yapıp, onları güzel termoslu yemek kaplarına koyman.

Her yemeğin yanına salata yaparak başlamalısın.
Dışarıdayken hiçbir şey yoksa yanında, bir simit, sonrasında çilek, şeftali, elma (doyana kadar ye.) kurtarıcı olabiliyor.

Çeşit çok önemli. Tabağını, masanı hep renkli tut. Şimdi başlayabilirsin yaz türlüleri yapmaya, yanına da az yağlı bulgur/milet pilavı.

Sağlığını hiçe falan saymıyorsun. Vejetaryenlikten veganlığa geçtiğimde, bunu söylemedim, ama her ay kontrolüne gittiğim doktorum fark etti iyileşmeyi, yüzüme gözüme renk geldi. Bu iyi değişimler, ekmek yemekle olmuyor. Sebze, meyve hep olmalı. Kendine arada vegan browniler vs. yapmaktan da çekinme. Olay abartmamakta.
Sonradan edit: İşte sana tıkınmalık, soyasız, göbek yapmayan atıştırmalık: Şundan alıyorsun:www.e-ekmek.com

Icınde 40 tane falan var, pahalı sayılmaz.

Bununla, sebzeli sommerrolls yapabilirsin. sonra soya sosuyla, tahin sosuyla, acı sosla vs. ye gitsin: www.heavenlynnhealthy.com


buf-e kür
(07.05.17)
seitan diye bir şey var et gibi kullanılabiliyor yemeklerde.

www.youtube.com


Öncelikle süt işini inek sütü olmuyosa soya veya türevlerinin sütleri var pahalı geliyorsa kendin yapabilirsin tadı fena olmuyor.
Sütlü yulaf ezmesi unu tatlandırmak için hurma bildiğimiz taze hurma biraz sıcak suda bekletki şişsin bu şekilde güzel bir protein ve liften zengin içeceğimiz oluyor.
Pelte tatlı olarak chia tohumunu suyla ksrıştırıp dolapta bekletip yiyoruz.
Börülce zeytinyağlı oldukça besleyici
Ayrıca diğer bakliyatlara da yüklen


Falafel yap çok lezzetli. Yanına da patlıcan salatası, limonlu tahin gibi şeyler yapabilirsin. Dikkat et parmaklarını yeme.


abi ekmeği de bırak diyorlar :
capsizm.com

:D bir tek su içicen kibrit kutusu kadar :D


güneyli çocuk
(07.05.17)
atıştırmalık mı istiyorsun? tahin pekmez al. :D


nice tnetennba
(07.05.17)
ekmek arası ot ye cevabımı silmiş moderasyon, soruya cevap değilmiş aksjakakaka
siz adamı öldürürsünüz


cekilmis gayfe
(07.05.17)
Soya yüksek derecede bitkisel östrojen içeriyor. Yani veganı falan geçtim biraz iq sahibi olan kimse soya tüketmez, sen de tüketme. Tüm endokrin sistemini yerle bir ediyor; erkekte jinekomasti ve testosteronun östrojene dönüşmesi; kadında rahim ve meme kanseri gibi sıkıntılara neden olabiliyor. Onun dışında sebzeye meyveye bakliyata aban işte.


angelus
(07.05.17)
Akdeniz yemekleri dogal olarak vegan yiyecekler. Turlu turlu saglikli vegan yiyecek var. Ekmek yerine bulgur yiyebilirsin, makarna, pirinc, mercimek, humus fasulye. Ben de her gun baska bir cesidini yiyorum.


Traveller
(07.05.17)
takviye hapları (b12, demir) aksatma da karnını doyuracak bir şeyler bulursun. sağlığından olma durduk yere.


zgrydn
(07.05.17)
cevaplayan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum biraz daha fikrim var artık ne yapabileceğim konusunda. çorba salata meyve en kolay erişilebilen yiyecekler gibi gözüküyor böyle deneyceğm.


ipmus90
(08.05.17)
(3)

Gediz Elektrik Fatura 4 aydır Gelmiyor!!

Arkadaşlar evde 6 tane bilgisayar sabah akşam açık. Fazla elektrik harcadığımı biliyordum. 1500 lira civarı fatura ödemeyi bekliyordum ama 4 aydır fatura gelmedi. Aradım bunları sayacı değiştirdiler. Sonra yerlerine gittim faturanız kesilecek dedi, daha önce çok fatra geldiği için fatura kesilmemiş,
Arkadaşlar evde 6 tane bilgisayar sabah akşam açık. Fazla elektrik harcadığımı biliyordum. 1500 lira civarı fatura ödemeyi bekliyordum ama 4 aydır fatura gelmedi. Aradım bunları sayacı değiştirdiler. Sonra yerlerine gittim faturanız kesilecek dedi, daha önce çok fatra geldiği için fatura kesilmemiş, yeni sayaç takılmış ve şimdiki elektrik kullanımıma bağlı olarak toplu fatura gelecekmiş daha öncekiler tahmin edilecekmiş..

ama bu ay da gelmedi fatura. ocak şubat mart nisan faturaları gelmedi. ne yapabilirim? başıma büyük bir iş açılır mı?
ipmus90
(01.05.17)
Gediz aynı şeyi bende de yaptı. Normalde ödemem gerekenin dörtte birini fatura ettiler. Ödedim kapandı


Tesisat no yolla özelden yarın bakalım durum neymiş


hasmetizm 2046
(01.05.17)
Merhaba,Tesisat numaranızı bilgi@gedizelektrik.com.tr mail adresimize göndermeniz durumunda size yardımcı olmak isteriz.

Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.


Gediz-Elektrik
(04.05.17)
(7)

güneş paneli kargolamak

en uygun fiyata hangi şiket güneş paneli kargolayabilir?
en uygun fiyata hangi şiket güneş paneli kargolayabilir?
ipmus90
(26.04.17)
www.yurticikargo.com

tek mi çok mu göndericeksiniz?


ambarlar daha uygu fiyat verirler.


for the record
(26.04.17)
Ambarla gönder.


bigbadabum
(26.04.17)
birtane panel bana gönderilecek


ipmus90
(26.04.17)
ambar +1


cekilmis gayfe
(26.04.17)
artı sigorta iste, hassas şeylerdir onlar..


hosein
(26.04.17)
ups'e bakın. şubesi filan her yerde yoktur ama hassas malzeme olduğunu belirtirseniz daha bir özen gösteriyorlar. ya da bana öylesi denk geldi. bir kaç kez elektronik malzeme aldım. tabi en önemli şey uygun paketleme, gönderici uygun paketleme yaptıysa hangi firma ile gönderirseniz gönderin farketmez.

www.ups.com
ups in paketleme danışmanı veya, paketleme talimatlarını inceleyerek uygun paketlemeyi sağlayabilirsiniz.


teyzem teyfik
(26.04.17)
(1)

İzmir - Güvenilir Elektrikçi

Nerden bulabilirim?Yer: Basınsitesi, karabağlar, hatay metroya yakın..Teşekkürler şimdiden.
Nerden bulabilirim?

Yer: Basınsitesi, karabağlar, hatay metroya yakın..

Teşekkürler şimdiden.
ipmus90
(13.04.17)
Hepsini tanıyorum pm at yardımcı olabilirim belki.


hasmetizm 2046
(14.04.17)
(2)

Geriye Doğru Yürüyen Maymun Videosu

Merhaba arkadaşlar.Var mı bildiğiniz tersine doğru yürüyen bir maymun videosu?İnsanlarla ilgili bilimsel tıbbi bir araştırma için ihtiyacım var, hocam için arıyorum.Teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar.

Var mı bildiğiniz tersine doğru yürüyen bir maymun videosu?
İnsanlarla ilgili bilimsel tıbbi bir araştırma için ihtiyacım var, hocam için arıyorum.

Teşekkürler.
ipmus90
(04.04.17)
al canım
www.youtube.com


manuel mandalina
(04.04.17)
çok teşekkür ederim kardeşim. ben de buldum bunu bundan başka yok sanırım.


ipmus90
(04.04.17)
(6)

İzmir civarı güvenli köyde arsa

Merhaba arkadaşlar.Ben kendime içine küçük kulübe kurabileceğim bir arsa almak istiyorum. İzmir civarı bir köyde olabilir. İmar olsun yada olmasın etrafını çevirip içine küçük kulübe yapp orda yaşamak istiyorum. Kulübenin içine özel eşyalarımı koymak güneş paneliyle elektrik sağlayıp tv izlemek isti
Merhaba arkadaşlar.
Ben kendime içine küçük kulübe kurabileceğim bir arsa almak istiyorum. İzmir civarı bir köyde olabilir. İmar olsun yada olmasın etrafını çevirip içine küçük kulübe yapp orda yaşamak istiyorum. Kulübenin içine özel eşyalarımı koymak güneş paneliyle elektrik sağlayıp tv izlemek istiyorum.

Bunu yapmam mümkün mü? Orda olmadığım zaman eşyalarım çalınır mı?
ipmus90
(30.03.17)
Kemalpasa-Yukarıkızılca köyüne bakabilirsin.Cok modern bi yer.


basubadelmevt
(30.03.17)
urla köylerine bakabilirsin. balıklıova falan hem şehre uzak, hem deniz kenarında, hem de medeniyete de bir şekilde yakın.


rain when i die
(30.03.17)
urla özbek köyü. kışın gidersen daha ucuza alırsın.


kveldulv
(30.03.17)
çok teşekkürler yorumlar için kemalpaşa ve urladaki özbek iyiymiş. özbekte yer bulsam çok süper olurdu.


ipmus90
(30.03.17)
kardeş, direkt köye gidip ben arsa alacağım falan deme fiyatları uçururlar, internet üzerinden iyi bir piyasa araştırması yap, köylü kurnazlarının tuzağına düşme sakın.


ada meltemi
(30.03.17)
özbek çok pahalı bir yer bilginiz olsun. ha dediğiniz kriterleride tam karşılamıyor bence, zira özellikle hafta sonları ana baba günü, mahşer kalabalık oluyor.


Phoebe
(30.03.17)
(9)

ilaç prospektür yayımlama - mahkeme durumları

Merhaba arkadaşlar.Ben bir internet sitesinden ilaç prospektürleri indirdim ve bir veri tabanı oluşturdum.Şimdi bu veri tabanı ile bir android uygulaması yapmak istiyorum. İlaç şirketleri bana dava açabilir mi? Google play üzerinde adım gözükmüyor, google bunlara mail adresimi verir mi? Ip adresimi
Merhaba arkadaşlar.

Ben bir internet sitesinden ilaç prospektürleri indirdim ve bir veri tabanı oluşturdum.

Şimdi bu veri tabanı ile bir android uygulaması yapmak istiyorum. İlaç şirketleri bana dava açabilir mi? Google play üzerinde adım gözükmüyor, google bunlara mail adresimi verir mi? Ip adresimi verir mi?

Teşekkürler şimdiden. Biraz karışık bir konu. Kimsenin hakkına girmek yada illegal birşey yapmak istemiyorum. Sadece internette gördüm birisinin ilaç sitesi varmış 50 bin lira dava açılmış gözüm korktu.

Teşekkür ederim şimdiden.
ipmus90
(06.02.17)
Telif hakki davasi acilabilir.


kuehles blondes
(06.02.17)
davayı kim açar nasıl açar? google play üzerinden nasıl dava edebilirler?


ipmus90
(06.02.17)
soruna cevap değil ama merak ettim, neden izin almayı düşünmüyorsun? şirketlere ulaşıp amacını anlatsan izin istesen vermezler mi?


azizakin
(06.02.17)
@azizakin

bir sürü ilaç şirketi var, büyük ihtimalle sonsuza dek sürer bu işlem.

------

soruya cevap:

Google'a şikayette bulundukları zaman Google adamlara senin bilgilerini verir. Aldıkları bilgilerle suç duyurusunda bulunurlar, oradan da savcılık aracılığı ile servis sağlayıcılara gönderilen istek sayesinde ("bu kimmiş, bulun" isteği), servis sağlayıcı da hukuki isteğe uyarak bilgileri paylaşır.

oradan da sana geliyorlar işte.

telif hakkı adamlara ait, ilaç onların çünkü. senin yaptığın bana masumca geliyor ama sen kötü niyetli biri olsan, o bilgileri değiştirip farklı bir paylaşımda bulunsan ve birileri onları okuyup başına bir şey gelse ilaç şirketi sıkıntı yaşamak istemez. o yüzden bunun paylaşılmasını isteyeceklerini sanmıyorum, kendi ilaçlarıyla ilgili bilgi konusunda tek otorite olmak isteyeceklerdir. sağlık bu çünkü.

AVUKAT DEĞİLİM.


hayirsiz
(06.02.17)
onlar seni bulmak için emek sarfetmiyor, diyor ki google bana bu adamı bul getir sizin mekanda takılıyormuş elimde mahkeme kağıdı var. google amca da tutup yakandan getiriyor seni.


masa penisi
(06.02.17)
patent vekiliyim, seni davaya boğar tazminatla yıkarlar. sakın izin almadan ilaç şirketlerinin hiçbir içeriğini kullanma.

ama muhtemelen izin istersen verirler.


babilbaligi
(06.02.17)
Prospektüsler artık hasta kullanım talimatı ve kısa ürün bilgileri olarak iki farklı döküman şeklinde sunuluyor. Bunlar kamuya açık belgeler aslında. Ancak, profesyonel anlamda ilaçlar hakkında bilgiye ihtiyaç duyan meslekler, eczaci, doktor, ruhsatlandırma uzmanları vs daha fazla bilgi sunan rxmediapharma, medscape gibi programları kullanıyor. Sizin sunduğunuz içeriği internette sunan birçok site var zaten. Telefonuna uygulama olarak indirmek isteyen kim olabilir bilmiyorum. Yani ben de mesleğim gereği Prospektüse ihtiyaç duysam da sadece prospektüs benim için yeterli değil. Ayrıca gelen güvenlik bildirimlerine göre bu dökümanlar güncellenir. Siz güncelleme yapmazsanız ve birisi ilacı yanlış kullanırsa sorun yaşanabilir. Onun dışında formülasyon içermediği için patent bakımından sorun olacağını düşünmüyorum.


curukturpkokusu
(06.02.17)
@curukturpkokusu: telif hakkı diye bişey çıktı, süper.


babilbaligi
(07.02.17)
@babilbalığı bilmediğim için soruyorum. Prospektüsler de telif hakkına dahil mi? Yani bir eser olmadığı için ve bakanlığın belirttiği şablona göre hepsi aşağı yukarı aynı konuları içerdiği için telife tabi olduğunu düşünmemiştim.


curukturpkokusu
(07.02.17)
(1)

4500 watt çeken server için ups

nasıl bişey almalıyım? teşekkürler :)
nasıl bişey almalıyım? teşekkürler :)
ipmus90
(14.01.17)
Haci 10 kva yeter sana
8 ya da 9 kw cekebilirsin


kingcyrax
(14.01.17)
(3)

[biraz acil] evimde 110 C elektrik kablosuz var

arkadaşlar bikeresinde elektriğimiz kesildi. annem elektrikçi çağırdı. elektrikçi sizde kaçak var dedi bizden önceki kiracı yapmış. kaçağı düzeltti elektriği bağladı gitti.evimde 4500 watt lık bir sistem var. gece gündüz çalışıyor.bu gün elektrik kesildi. ve geldiğinde sigorta attı. elektrikçinin ge
arkadaşlar bikeresinde elektriğimiz kesildi. annem elektrikçi çağırdı. elektrikçi sizde kaçak var dedi bizden önceki kiracı yapmış. kaçağı düzeltti elektriği bağladı gitti.

evimde 4500 watt lık bir sistem var. gece gündüz çalışıyor.

bu gün elektrik kesildi. ve geldiğinde sigorta attı. elektrikçinin gelip kabloları kaçaktan kurtarp birbirine bağladığı yerden kıvılcım çıktı. apartmanın girişindeki sigortadan açtım ama kıvılcımlar çıktı ve sigorta atmaya devam etti. tüm fişleri söküp sigortayı kaldırdım. her fiş takışımda bir kıvılcım daha çıktı.

kıvılcım çıkan yer simsiyah. bu sorunu nasıl halledebilirim?

ölçtüm 110 derece.
ipmus90
(03.01.17)
elektrikçinin gelip kabloları kaçaktan kurtarp birbirine bağladığı yerde kısa devre var göründüğü kadarıyla. oradaki kabloları düzgün bağlayamamış zamanında, şimdi oradaki faz ve nötr kabloları birbirine temas ediyor muhtemelen. orayı halletmeden sorun çözülmez, sigorta atar mutlaka.


elinde tivit
(03.01.17)
hep haberlerde duyduğumuz "elektrik kontağından çıkan yangın"lar o 110 derecelerin bir yerleri tutuşturması ile çıkıyor işte. bence sigortayı kaldırmakta ısrar etmeyin. hatta mümkünse evin ana sigortasından kapatıp sabaha kadar elektrik kullanmayıverin. sabah da ilk iş elektrikçi çağırın.


kibritsuyu
(03.01.17)
elektrikçilerin işini düzgün yapmayanlarını, hatta bir çoğunu tutup kafa kafaya tokuşturmak istiyorum. Herifler saçma sapan işler yapıyorlar, bazen onların yaptığı saçmalıkları düzeltmem gerekiyor daha da çok sövüyorum.

4500W ciddi bir rakam, neredeyse bir evin kurulu gücünün yarısı. Bağlı olduğu hattı tek başına işgal eder, sigorta min 25A civarında olmalı, sisteminde en az 3x2.5 kablo kullanılmalı, sistemin bağlı olduğu hatta başka bir şey bağlanmamalı.

Kontrol etmen gereken ilk şey hatta kullanılan kablo kaçlık ? eğer 1.5'luk (1.5mm2) kablo kullandılarsa kaldırmaz. Sigortan 20A altındaysa kaldırmaz.


kimlanbu
(04.01.17)
(10)

en temel mühendislik

selamlar.arkadaşlar. şöyle bişey duydum. makina mühendisliği, kimya mühendisliğinin bir alt dalıdır.bu doğru mu? kimya mühendisliği neden temel mühendisliklerden?
selamlar.

arkadaşlar. şöyle bişey duydum. makina mühendisliği, kimya mühendisliğinin bir alt dalıdır.

bu doğru mu? kimya mühendisliği neden temel mühendisliklerden?
ipmus90
(12.11.16)
bunlar türkiyede garip garip öğrencilerin dandik ünilerde bölümlere yerleşip sidik yarışları sonucunda çıkan laflar.

en.wikipedia.org

şurada genel bir sıralama yapmışlar. ben bunlarıda çok çok doğru bulmuyorum aslında.


kurnaz
(12.11.16)
makina da temel. hatlar karışmış.

(bkz: dört temel mühendislik)


507
(12.11.16)
ne salak bir laf oyle? mühendislik , hendese, hesaplamaktan gelir ve olsa olsa uygulamalı matematik olabilir.

birde işin ortaçağ savaş makinaları olayı var ki ouww.


anonymice
(12.11.16)
Kimya mühendisiyim,makina kimyanın alt dalı değildir, o da temel mühendislik dallarındandır. Kimya mühendisliği de temeldir, gıda müh ve petrol müh kimyanın alt dalıdır.


archery
(12.11.16)
Dört temel mühendislik makine, inşaat, kimya ve elektik mühendisliğidir. Makine kimyanın alt dalı değildir, makine de temel mühendisliktir ve hatta en eskisidir. Kimya mühendisliği bana göre temelin de ötesinde bir mühendisliktir. Kimya demek maddeyi tanımak demektir. Makine mühendisliği okumasam kimya ile ilgili bir şey yapmak isterdim. Malzeme üretemeden hiçbir şey imal edemeyiz.


dissendium
(12.11.16)
en temeli makinedir sanayi devriminden sonra endüstriyel ihtiyaç olarak çıkmıştır.
en eskisi inşaat olabilir onun hakkında net konuşamıyorum.
kimya mühendisliği neden temel mühendisliklerden? çünkü doğal, yapay ,sentetik her şey bir reaksiyon sonucu oluşmuştur.


konskenkova
(12.11.16)
makina mühendisliği makina mühendisliği değildir aslında, mekanik mühendisliğidir. ingilizcesi mechanical engineering, italyancası L'ingegneria meccanica olmasından çıkartabiliriz bu durumu. ders planlarına baktığımızda da makinayı değil mekaniği üretir zaten, hareketsiz ve hareketli hallerde sıvı - katı - gaz fazlarında inceleyerek.


rain when i die
(12.11.16)
yanlis olmasin engineer engine den gelmiyor. fransizcadaki génie den geliyor.


bugracaner
(13.11.16)
yanlış olmasın engineer genie'den gelmiyor. latincedeki ingeniare'den geliyor.


antikadimag
(13.11.16)
engineering kelimesi latinceden gelir;

ingenium, gignere, gigno.. yani oluşturmak anlamına geliyor kökü. biz oluşturucuyuz yani mühendisler olarak :)

en.wiktionary.org


rain when i die
(13.11.16)
(4)

avcılar 24 saat açık mekan

arkadaşlar sokakta kaldım. nerde sabahlayabilirim?
arkadaşlar sokakta kaldım. nerde sabahlayabilirim?
ipmus90
(29.09.16)
sahilde takilmistik da biz hava soguktur simdi.
metrobus var akın gidin evinize size tavsiyem.


kingcyrax
(29.09.16)
Paradan yana darlik varsa direk metrobusle yenibosna ,oradan havaalani yap,dis hatlar gidise cik en sagda ve en solda oturma gruplari var,hemen yerini kap,yat uyu.


duptıs
(29.09.16)
10 lira falan varsa sabaha kadar acik internetcafe var hemen avcilarin girisinde sayilir, takil oraya, caninda sıkılmaz, serce internet galiba ismi, dusunursen daha detayli anlatirim yeri


alttaraf
(29.09.16)
metrobüse binip ileri geri yapabilirsin, 34G bulabilirsen kadıköy avcılar 1.5 saat sürer, sonra zaten geri dönüşüde yapsan sabahlamış olursun. bilemedin 2 tur gidip gelsen sabah saat 7-8 olmuş olur. arada uyursunda. metrobüste internet var şarj aletin varsa ondada sıkıntı yok. bence metrobüs.


johnnie w lker
(29.09.16)
(4)

acil - izmir 202 havaalanı otobüsü

arkadaşlar merhaba.sahil yolunu yıkmışlardı yeniden yapmak için. durakları da yıktılar mı? otobüs vali konağı durağından geçer mi bilginiz var mı?
arkadaşlar merhaba.
sahil yolunu yıkmışlardı yeniden yapmak için. durakları da yıktılar mı? otobüs vali konağı durağından geçer mi bilginiz var mı?
ipmus90
(28.09.16)
burdan bakınca listede var.

www.eshot.gov.tr


ben de gördüm ama yol çalışmasu yüzünden duraklar kaldırıldı, teşekkür ederim yinede


ipmus90
(28.09.16)
duraklar en son duruyordu yolun ortasında garip bi şekilde. en son dediğim iki hafta falan önce.


nundu
(28.09.16)
çook sağolun ne olur ne olmaz diye erken geldim şimdi duraktayım cidden yerinde duruyor çalışma olduğu halde.


ipmus90
(28.09.16)
(1)

ege üniversitesinde iş

iyi geceler.nasıl ege üniversitesinde iş bulabilirim? bilgsiayar mühendisiyim.
iyi geceler.
nasıl ege üniversitesinde iş bulabilirim? bilgsiayar mühendisiyim.
ipmus90
(14.09.16)
sorim


ipmus90
(15.09.16)
(9)

Ev sahibi evi en kısa sürede terk edin dedi! Daha 5. günümüz

Dostlar merhaba. Tokatta daha 5. günümüz. Herşey hazır , evraklar imzalandı, elektrik su üstümüze alındı. Ev sahibi KEDİMİZ olduğunu öğrenince evi en kısa sürede terk edin dedi.1. buna hakkı var mı?2. kedi beslemek yasal olarak suç mu?3. kiramızı ve yatırdığımız onca parayı nasıl geri alacağız?
Dostlar merhaba.

Tokatta daha 5. günümüz. Herşey hazır , evraklar imzalandı, elektrik su üstümüze alındı. Ev sahibi KEDİMİZ olduğunu öğrenince evi en kısa sürede terk edin dedi.

1. buna hakkı var mı?
2. kedi beslemek yasal olarak suç mu?
3. kiramızı ve yatırdığımız onca parayı nasıl geri alacağız?
ipmus90
(11.08.16)
İmzaladığınız sözleşmede evcil hayvan beslenmeyecek diye bir madde varsa evet çıkarabilir, ama öyle derhal terk edin şeklinde olmaz bildiğim kadarı ile.
Ev sahibi verdiğiniz tüm ücretleri geri vermek zorunda ama emlakçılar vermiyor beni ilgilendirmez diyerek.


o ne lan kolay mı öyle kiracıyı çıkarmak?

1-hakkı yok
2- ?
3-


kupigometa
(11.08.16)
bir bilgim yok ama böyle bir hakkının olması imkansız gibi, bunun için bir şey bilmeye gerek yok sanıyorum.
densizlik adeta.


imkansız. Sözleşme bitene kadar çıkaramaz + bitimine 15 gün kala ihbarname çekmesi lazım sende ev aricam falan diyip 6 ay da öyle uzatırsın. Sonra çıkmazsan mahkemeye falan vercek seni, işin özü çıkaramaz.


1- Eğer sözleşmede aksi belirtilmediyse besleyebilirsiniz, ev sahibi ağzını açamaz hiçbir şey yapamaz. Ama mutlaka yoksa veterinerden karne çıkarttırın.
2- Suç filan değil, niye olsun öyle bir şey.
3- Düzeninizi kurduysanız paranızı geri almayı gerektirecek bir durum yok, kiranızı düzgün ödeyin yeter. En kötü sözleşme bitiminde taşınırsınız. Bence bir dengesiz için düzeninizi bozmayın.


captainimsi
(11.08.16)
Konudan bagimsiz evsahibine kufretmeye geldim. Ulan sirf boyle adamlar yuzunden aileden kalan evimi sadece hayvan besleyenlere kiralamak istiyorum. Kedi napacaksa onun boklu duvarlarini, serefsiz ya...(rahatlayamadi)


sindustrial
(11.08.16)
arkadaşlar destekleriniz için teşekkür ederim. ablam tokatta tek başına kalacak. adamlar da bunu arayıp sıkıştırıyorlar ablamın da ruhsal hastalığı var çok dert oldu içimize. anlatacağım hepsini ablama.


ipmus90
(11.08.16)
İstanbul barosu hayvan hakları kurulu başkan yardımcısı ile evliyim. Bu saatte hanım uyuyor ama kulaktan dolma yazıyorum. Gerekirse yarın hanım ekleme yapar buna.

1. Kira sözleşmesinde değil "yönetim planı"nda evcil hayvan beslenemez ibaresi varsa sizi çıkarabilir. Bunun için dava açması gerekir. 2 yıl sürer, öncesinde çıkaramaz. İbare yoksa hiç çıkaramaz.

2. Suç değil tabi ki, ama bkz. 1. maddeye göre yasak olabilir.

3. İki yıldan önce çıkaramayacağı için parayı geri alma konusu önemli değil.

Bu arada iki yıl muhabbeti, mahkemenin yoğunluğuna bağlı. Tokat mahkemesi sakin olabilir, işler hızlı yürüyebilir, ama 1 yıldan önce bitmez yine de, ayrıca fetö muhabbeti yüzünden hakim sayısı azaldı, hem işler arttı hem de bunun gibi davalara önem vermezler artık. Geciktikçe gecikir.

önemli olan ablanın dik duruşu. Ama mümkünse ev sahibini davet etsin, kediyi sevdirsin. İyi huylu yaklaşım daha etkili olur kavga etmektense.


harzem
(11.08.16)
şerefsize bak ya. yalnız herkes dava falan demiş ama ben ablanın yerinde olsam hiç bilmediğim bi şehirde tek başıma yaşayacak olsam ev sahibiyle kavga etmek yerine "kediyi verdim" diye yalan atardım. tabii ev sahibi aynı apartmanda değilse.


ambrosia
(12.08.16)
(6)

Isı Mukavemeti Ne Demek?

merhaba.Isı Mukavemeti ne anlama gelir?teşekkürler.
merhaba.

Isı Mukavemeti ne anlama gelir?
teşekkürler.
ipmus90
(26.07.16)
Isıya dayanıklılık.


stavro
(26.07.16)
Isıya karşı dayanım. Bir cismin dayanabileceği en yüksek sıcaklık değeri olarak düşünülebilir.


dissendium
(26.07.16)
evet 90 derece yazıyordu bir anlam veremiyordum çok teşekkür ederim. demek 90 dereceden sonra sertliği gidiyor.


ipmus90
(26.07.16)
Sertlik başka bir kavram. Ürün metal ise sertliği kolay kolay değişmez. Eğer ütün plastik ise 90 dereceden sonra kimyasal yapısı bozuluyor olabilir.


dissendium
(26.07.16)
dayanabileceği değil, kimyasal yapısının bozulacağı, eskisi gibi verim alınamayacak maksimum sıcaklık değeridir.


@hakim oynayin dedi, dediğiniz şey dayanmak oluyor zaten. O sıcaklıktan sonra dayanamaz yani.


dissendium
(26.07.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.