Giriş
(5)

Kovboy filmlerinde haydutların başına konan ödül

Bunun sanki hatırlayamadığım özel bir ismi vardı, var mıydı ki? İngilizcesi Reward ama ne olarak türkçeye çevriliyordu ki?
Bunun sanki hatırlayamadığım özel bir ismi vardı, var mıydı ki? İngilizcesi Reward ama ne olarak türkçeye çevriliyordu ki?
iron
(21.08.18)
Ölü ya da diri falan yazardı filmlerde :)


orient blue
(21.08.18)
bounty derler


alperz
(21.08.18)
ingilizcede bounty de deniyor ama x'in kafasına y koymuşlar diye cümle içinde kullanıldığını hatırlıyorum sanki türkçede. basitçe ödül de deniyor olabilir tabii. kafasına yahut kellesine ödül koymak...


iron
(21.08.18)
Adam Tukcesi ne diye sormus.


stavro
(22.08.18)
"wanted"ı mı kastediyorsun?ha bu arada

www.youtube.com


faik abi
(22.08.18)
(3)

Amerikaya hızlı kargo önerisi

24 Ağustos'tan önce Las Vegas/Nevada'ya ulaşması gereken küçük bir paketim var (10cm x 10 cm x 2 cm)Hangi kargo şirketi sizce en makul fiyatı sunar? 1 hafta önce PTT ile gönderseydim muhtemelen bana 15-20 tl'ye malolacaktı. Geciktiği için mecbur daha fazla ödeyeceğim ama açıkçası bu kadar küçük bir
24 Ağustos'tan önce Las Vegas/Nevada'ya ulaşması gereken küçük bir paketim var (10cm x 10 cm x 2 cm)

Hangi kargo şirketi sizce en makul fiyatı sunar? 1 hafta önce PTT ile gönderseydim muhtemelen bana 15-20 tl'ye malolacaktı. Geciktiği için mecbur daha fazla ödeyeceğim ama açıkçası bu kadar küçük bir paket için 100 dolar / 50 euro gibi rakamları da ödemek istemiyorum.
iron
(16.08.18)
dhl, dhl, dhl diyorum
evrakı 24 saat içinde new york a ulaştırdılar
ama tabii fiyatları sıkıntılı. şirketler dhl ile çalışıyorlarsa onlara indirimli fiyatlar oluyor. eş dostun böyle bir durumu varsa bir sorusturabilirsin. hatta bana da buradan bir arkadas yardımcı olmustu
amerikaya ptt ile gönderilen diğer belgelerimin varması 1 ay sürdü.


23-24'ünde orada olduğu sürece benim için sıkıntı yok. uygun fiyatlı olması benim için daha öncelikli. aslında zamanında gönderseydim ptt'nin gönderim süreleri de gayet makul. tabii şimdi arada bayram olduğu için ptt ile yetişmesinin mümkünatı yok.


iron
(16.08.18)
bugun yollarsan 24 agustosa ptt ile de varir ancak hizli secenegi secmen lazim.


hot potato
(16.08.18)
(8)

Yakında böcek gördüğümde duyduğum ses

Yakın zamanda böyle bir şey farkettim, iki defa geldi başıma. Evde belli tipte böceklerin popülasyonunda artış oldu. Yakınlaşmalar yaşanabiliyor.Geçenlerde kafamı sağ omzuma çevirdiğimde omzumda bir böcek olduğunu gördüm. Anlık bir şekilde kulağımda vu vu (çok kısa yarım saniyeden bile az) şeklinde
Yakın zamanda böyle bir şey farkettim, iki defa geldi başıma. Evde belli tipte böceklerin popülasyonunda artış oldu. Yakınlaşmalar yaşanabiliyor.

Geçenlerde kafamı sağ omzuma çevirdiğimde omzumda bir böcek olduğunu gördüm. Anlık bir şekilde kulağımda vu vu (çok kısa yarım saniyeden bile az) şeklinde bir ses oluştu. Sonraki günlerde kafamı yine bir tarafa çevirdiğimde gördüğüm başka bir böcek için de aynı sesi duydum. Bu biraz uzaktaydı.

İşyerinde arkadaşlara sordum siz böyle bir ses duyuyor musunuz diye, duymuyorlarmış. Internette de baktım göremedim bir şey.

Ne olduğunu bilen yahut benzer bir deneyimi olan var mı?
iron
(03.10.17)
Evde takılırken durup dururken omzumda böcek görsem, allah bilir benim beynimden ne sesler gelir, gaipten neler duyarım o bir saniye içinde.
Böceğin kanat sesi falandır en fazla duyduğunuz da, sorun edilecek nokta bu değil sahiden. Evi bir ilaçlatın, madem kucak kucağa yaşıyormuşsunuz.


Alıştık valla bir arada yaşamaya :)

Böcek kanatlı değildi bu arada, böceğin sesi olduğunu sanmıyorum zira daha uzaktan gördüğümde de aynı sesi duymuştum.


iron
(03.10.17)
Böcek fobisi varsa anlık tansiyon/adrenalin yükselmesi gibi bir durum olabilir. Kulakta uğultu yapıyordur belki.


erci
(03.10.17)
Kulakta vuuuu vuuuu sesi bana da oluyor bazı bazı. Tek farkla, ben böcek görmüyorum. Genellikle kafamı yastığa koyduğumda ya da gözlerim karardığında oluyor. Tansiyonla alakalı olduğunu düşünüyorum.


l arrache coeur
(03.10.17)
Böcek fobim yok aslında ama bunu yaşadığımda muhtemelen anlık bir adrenalin sıçraması oluyor. Hani sıradan zamanlarda kulağıma garip bir ses geldi diyebileceğimiz bir olay değil. Bunun için böceği bilfiil görmem gerekiyor. Hani şuramda böcek mi var diye bazen huylanırız, öyle zamanlarda olmuyor.


iron
(03.10.17)
örümcek hislerin devreye girmis bro.


fayfim
(04.10.17)
@fayfim : Çocuğun konuşan spider man oyuncağı etkili olmuş olabilir evet :)


iron
(04.10.17)
Böcek ve türevlerine karşı fobim var.
Uyumaya çalışırken Duvarda posterler üzerinden örümcek geçtiği için sesi anlayıp ışığı açıp öldürmüştüm.
Tahtakurularının yerini tespit etmem biraz uzun sürmüştü.
Hamamböceğinide artık göz ucuyla görmüş oluyorum herhalde ki anlıyorum ziyaretçiler etrafımda
Örümcek adam vol 7


(1)

Klipte geçen mekan neresi?

https://www.youtube.com/watch?v=Xx4LXM5-LbgKlibin başında cezaevi ve başka terkedilmiş gibi gözüken yerler var. Bir ihtimal kıbrıstaki girilmesine izin verilmeyen bölge olabilir mi burası? Değilse neresidir?
www.youtube.com

Klibin başında cezaevi ve başka terkedilmiş gibi gözüken yerler var. Bir ihtimal kıbrıstaki girilmesine izin verilmeyen bölge olabilir mi burası? Değilse neresidir?
iron
(04.09.17)
Atina


klakie
(04.09.17)
(4)

Whatsapp - mesaj bekleniyor

Tanımadığım, rehberimde ekli olmayan birinden geçenlerde mesaj geldiğine dair böyle bir uyarı geldi. "Mesaj bekleniyor. Bu biraz zamana alabilir." şeklinde.Aradan 4-5 gün geçti, yine aynı uyarı geldi.Listemde olan kişilerle ilgili böyle bir uyarı şimdiye kadar hiç almadım. Nette yazılanlar bu uyarın
Tanımadığım, rehberimde ekli olmayan birinden geçenlerde mesaj geldiğine dair böyle bir uyarı geldi.

"Mesaj bekleniyor. Bu biraz zamana alabilir." şeklinde.

Aradan 4-5 gün geçti, yine aynı uyarı geldi.

Listemde olan kişilerle ilgili böyle bir uyarı şimdiye kadar hiç almadım. Nette yazılanlar bu uyarının geçici bir uyarı olduğunu işaret ediyor.

Tahminim rehbere eklersem elemanın mesajlar artık bana ulaşacak. Ancak bir yandan kıllanıyorum. Başka rehberimde ekli olmayan vatandaşların mesajlarında bu durum olmaz iken, neden bu elemanınkinde oluyor?

Elemanın fotosu da var profilinde, ancak tanımıyorum.

Soruyu sormamışım... Ne ki bu şimdi?
iron
(30.08.17)
eleman whatsappa girip karşılıklı uçtan uca şifreleme gerçekleştiğinde mesaj gelecek sana. eleman whatsapp'ını açmamış o mesaj sana geldikten sonra hiç.


aşksız prens
(30.08.17)
@aşksız prens : mümkün değil bu zira elemanın last seen açık ve sürekli değişiyor. 5 gün içinde hem whatsapp'a hem de bana mesaj yazdığı yere en az bir kez girdiğinden eminiz.


iron
(30.08.17)
Rehbere eklediginde gelecegini sanmiyorum cunku benim rehberde kayitli bir kisi ile boyle bir durumum oldu. Muhtemelen cok fazla kisiye ayni anda mesaj atmayi denedi. 30 ağustos ya da bayram mesajidir.


fin
(30.08.17)
Elemanın tipinden bizim yakınlardaki bir emlakçıya benzetiyordum. Nette numarasını aratınca benzettiğim kişi olduğunu anladım.

@fin: Dediğin gibi muhtemelen toplu mesaj attı eleman. Daha önce ev falan sorduğum için telefonuna kaydetmiş demek ki.


iron
(30.08.17)
(1)

Duty free reklamındaki kadın

Ekşide entry'lerin arasından bir reklam fırladı geçen. (Evet lanet olsun ki adblocker kullanmıyorum)Video sona erince de kapandı gitti. Kadın alışveriş yapıyor, erkek de nasıl ödeyeceğiz dercesine şaşırıyor. Sonunda kadın bıdı bıdı duty free falan diyor gülerek. (Kabaca hatırladığım kadarıyla)Çilli
Ekşide entry'lerin arasından bir reklam fırladı geçen. (Evet lanet olsun ki adblocker kullanmıyorum)

Video sona erince de kapandı gitti.

Kadın alışveriş yapıyor, erkek de nasıl ödeyeceğiz dercesine şaşırıyor. Sonunda kadın bıdı bıdı duty free falan diyor gülerek. (Kabaca hatırladığım kadarıyla)

Çilli sarışın bir kadın. Eskiden bir tv programında çıktığını hatırlıyorum sanki ama hangi program olduğunu anımsayamadım. Şarkıcı da olabilir.

Kim bu kadın? Reklamın sabit bir yerde videosu?
iron
(26.08.17)
Soruyu sorduktan bir süre sonra beynime bir iki sorgu gönderdim. Sonucu geldi. Reklamdaki kızın Çok güzel hareketler bunlar'da sürekli almanca konuşan kız olduğunu hatırladım.

ps: İsmi Zeynep Ender İge imiş, ÇGHB'de kızıl saçlıymış bu arada.


iron
(27.08.17)
(2)

Bilgisayar mühendisliği özel ders

20 seneden fazladır yazılım ile uğraşıyorum. Internetteki kıytırık dersler / kurslar yahut sadece belli bir konuya odaklı dershane eğitiminden farklı özel ders vermeye kalksam. (Bir dil/platform vesaire üstüne değil de hızlandırılmış bilgisayar mühendisliği gibi düşünelim)1. Bununla ilgili talep ne
20 seneden fazladır yazılım ile uğraşıyorum. Internetteki kıytırık dersler / kurslar yahut sadece belli bir konuya odaklı dershane eğitiminden farklı özel ders vermeye kalksam. (Bir dil/platform vesaire üstüne değil de hızlandırılmış bilgisayar mühendisliği gibi düşünelim)

1. Bununla ilgili talep ne olurdu?
2. Böyle bir ders silsilesi için saat ücreti aşağı yukarı ne olurdu?

Herkesin parasına talibim tadında değil de öncesinde sınav yapıp gerçekten kapasitesi olanlara verilecek bir ders şeklinde düşünmek lazım.
iron
(24.08.17)
Pek talep olmaz çünkü milletin amacı en azından bi konuda iyiyim diyebilmek. Her şeyden biraz olayına yönelmezler o yüzden.


Bahsettiğim özel ders bu arada, birebir yani. Youtube/Udemy falan gibi tek yönlü eğitimlerle karşılaştırmak pek doğru olmaz.


iron
(24.08.17)
(5)

Spotify premium

Eskiden işe yaklaşık yarım saat yol gidip ulaştığım için arabada dinlemek için mantıklıydı. Ancak şu an premium için boşuna para verdiğimi düşünüyorum. Haftalık keşif yahut listeleri de eskinin last fm'inden bile kat kat kötü.Mp3 korsancılığına dönmeyi tavsiye eder misiniz?ps: Extreme cheapskates bö
Eskiden işe yaklaşık yarım saat yol gidip ulaştığım için arabada dinlemek için mantıklıydı. Ancak şu an premium için boşuna para verdiğimi düşünüyorum. Haftalık keşif yahut listeleri de eskinin last fm'inden bile kat kat kötü.

Mp3 korsancılığına dönmeyi tavsiye eder misiniz?

ps: Extreme cheapskates bölümü izledim geçen :)
iron
(14.08.17)
liste yapacağın zaman tek tek her şarkının, albümün torrentini indireceksin. bazıları 320 kbps olmayacak, bazıları aac, wav olacak. zaman ve sabrın varsa biz ne diyelim?


sporty
(14.08.17)
Aslında zaman benim için değerli ancak son zamanlarda bazı rahatlıkları biraz da popüler kültür ile beraber içten zorla bir dürtü ile tercih ettiğimi düşünüyorum nedense.


iron
(14.08.17)
Ben de uzun zaman premium kullandım, sonra yolculuk sürelerim azalınca gereksiz gördüm. Ama asıl sinir eden şey yeni üyelere çılgın fiyatlar verilirken benden her geçen gün daha fazla para istenmesiydi. İnsanlar 3 aylık 5 lira falan öderken yıllardır kullanan ben aylık 15 civarı ödemeye başlamıştım.

MP3 olayı zahmetli geliyor bana ama spotify'i reklam ile kullanmaya alıştım. Radyo dinlediğimi farz edip geçiyorum.


md11
(14.08.17)
Androidiniz varsa spoyify crack apklar var. Reklamsız skipli istrdiğin şarkıyı açma vs.

Haftalık keşif, şarkı radyosu bnece de inanılmaz tırt. 3 haftada 1 tane dinlenebilir şey geliyor


glamdr1ng
(15.08.17)
Malesef iphone kullanıcısıyım (şirket telefonu, kendi tercihim değil)
Android olsaydı hiç uğraşmazdım zaten spotify ile. Itunes falan bana amele işi geliyor.


iron
(15.08.17)
(4)

Youtube videosu türkçe mi yoksa ingilizce mi olmalı

Hobi olarak yaptığım şeyleri arada sırada youtube'da paylaşıyorum. Ancak konuşmayıp sadece yaptıklarımı gösterdiğim için doğal olarak pek ilgi çekici olmuyor.Sözlü sunumla video çekmeyi düşünüyorum. Bu noktada bir ikileme düştüm, türkçe mi yapsam yoksa ingilizce mi?Şöyle bir durum var, ingilizce yap
Hobi olarak yaptığım şeyleri arada sırada youtube'da paylaşıyorum. Ancak konuşmayıp sadece yaptıklarımı gösterdiğim için doğal olarak pek ilgi çekici olmuyor.

Sözlü sunumla video çekmeyi düşünüyorum. Bu noktada bir ikileme düştüm, türkçe mi yapsam yoksa ingilizce mi?

Şöyle bir durum var, ingilizce yaparsam daha büyük bir kitleye sesimi duyurma imkanım var. Türkçe yaparsam da videoları çekerken daha rahat daha akıcı bir şekilde konuşabileceğim.

Okuma / yazma anlamında ingilizcem iyi olsa da sunum yapmak için o kadar da iyi değil aslında. Bir yandan da bunu geliştirebilmek için bir fırsat olabilir.

Karar veremedim, ne yapmalı?

ps : Elektronik / retro vesaire paylaşıyorum şu ara.
iron
(08.07.17)
Kesinlikle Ingilizce.

Videoyu her zamanki gibi cekip sonra ustune Ingilizce konusabilirsiniz. Bu sekilde eski videolarinizi da seslendirebilirsiniz hatta.

Tabi Ingilizce olunca video basligini ve aciklamalari da Ingilizce yazin ki aratilinca bulunsun.


crown
(08.07.17)
Hedef kitle - içerik ilişkisi ile alakalı bir durum. Genelde Türkiyeden izlenme alacağını tahmin ediyorsan hiç ingilizceye girişme. Yalnız ben paylaşacağım dünyaya sunacağım herkesin ilgisini çekebilecek bir içerik oluşturacağım diyorsan dünyanın ana dili ingilizce. Ben ingilizce derim bu arada alt yazı da güzel olur @tncserap ın dediği gibi.


qazaqwsx
(08.07.17)
Aslında başlıklarım ve açıklamalar hep ingilizce. Videoları keseyim biçeyim, post prodüksiyon yapayım gibi bir yeteneğim yok. O yüzden ne konuşulacaksa çekim esnasında konuşulmalı.

Altyazıyı zaten sessiz olan videolarda tercih ettim şimdiye kadar. Videoda olanlar anlaşılsın diye.

Iphone'da çalışan videonun üstüne ses bindirilebilecek bir uygulama var mıdır acaba? Sessiz çekip üstüne konuşmak mantıklı geldi.


iron
(08.07.17)
iPhone'da iMovie ile videonun ustune ister kaydedilmis bir ses ekleyebilir, isterseniz video oynarken ustune mikrofondan konusarak kayit yapabilirsiniz.


crown
(08.07.17)
(4)

Parçadaki davulcu abi

http://www.youtube.com/watch?v=sT-j3FzguZ8Tarzı hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.
www.youtube.com

Tarzı hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.
iron
(25.10.14)
gayet tekdüze geldi bana veya şöyle söyleyeyim tarzı var diyebileceğim bir numarası yok, işini yapan bir müzisyen kıvamında.

edit: giyim tarzından bahsediyorsun sen. dikkat etmedim bile de gözlük adamın kafasında takmıyor ki? gündüzden gelmiştir belki stüdyoya, kalmıştır öyle kafasında.


diabolus79
(25.10.14)
Gece vakti güneş gözlüğü takmış yahu. Var mı buna benzettiğiniz bir türk müzisyen.


iron
(25.10.14)
Yok takmıyor zaten, kafasında. Bkz. 16. saniye. Hani takmak derken kafasına takmış, takmak var takmak var.


iron
(25.10.14)
tv programlari genelde gunduz cekiliyor. gelirken gunes varmistir koyacak yer bulamamistir. hem kafasina takmasinda ne var ki ya nolcak. ayrica parcayi calarken farkettim bizim bi pop sarkisina benziyor armonisi.


camiroquay
(25.10.14)
(1)

Bir sitenin içeriğini google'a yanlış gösterme

Sitemin google üzerindeki web master log'larına baktım "xnxx videoları yüklenmiyor" gibi bir keyword ile 1600 küsür impression almış, 50-60 da click almış. xnxx'in bir porno sitesi olduğunu öğrendim. dönüp baktığımda xnxx sitemde bir kez dahi geçmiyor. Yine aynı site ismi ile benzer bir sürü arama s
Sitemin google üzerindeki web master log'larına baktım "xnxx videoları yüklenmiyor" gibi bir keyword ile 1600 küsür impression almış, 50-60 da click almış. xnxx'in bir porno sitesi olduğunu öğrendim. dönüp baktığımda xnxx sitemde bir kez dahi geçmiyor. Yine aynı site ismi ile benzer bir sürü arama sonucu var.

Soru şu : rakip sitelerden biri sitemi porno sitesi olarak mı yaftalamış acaba?
iron
(16.09.14)
birisi kafayı takmış, anti-seo


pinman
(17.09.14)
(4)

Evli ve çocuklulara sorum : Hobiler

Kombine bir sorum var,Öncelikle 1. Eşiniz çalışıyor mu?2. Evlendikten sonra hala hobilerinize zaman ayırabildiniz mi? Nasıl? 3. Varsa çoluk çombalak sonrası nasıl değişiklikler oldu?4. Hobileriniz başınıza dert oldu mu?
Kombine bir sorum var,
Öncelikle
1. Eşiniz çalışıyor mu?
2. Evlendikten sonra hala hobilerinize zaman ayırabildiniz mi? Nasıl?
3. Varsa çoluk çombalak sonrası nasıl değişiklikler oldu?
4. Hobileriniz başınıza dert oldu mu?
iron
(08.09.14)
Hobisine bağlı olarak değişebilir. Arkadaşımın babasının porno indirme hobisi var. İzlemiyor adam sadece indirip CD'lere kasetlere hard disklere kaydedip saklıyor. Dergiler falan da keza öyle. Milyonlarca var evde ve adamın karısı artık öyle kabul etmiş yani.
Tabi bu tür hobiler pek zaman almıyor ama benim babam da kendimi bildim bileli haftasonları balığa gidip sabaha karşı eve gelirdi. İkisi de çalışan insanlar. Annem dırdır etse de o da alışıyor. Velhasıl kelam; Erkekseniz hobiye zaman yaratabilirsiniz diye düşünüyorum. Kadınlar için daha zordur bu. Aileyi alıştırmak lazım sadece bu duruma.


shejia
(08.09.14)
1- Hayır
2- ilk zamanlarda sıkıntı yoktu , son zamanlarda hiç ayıramıyorum.
3- bkz 2.
4- fotoğraf makinesinin taksidini ödeyemediğim için oldu, onun dışında yok.


Sanırım bu soruyu erkek duyuruculara sordun.
İki erkek kardeşim de evli ve çocuklu. Biri evlendikten sonra iki ayrı hobi edindi. Diğeri var olana devam edip üstüne bir yenisini ekledi. Eşim var olan hobisine devam ediyor.

Ben de kocası ve kendi çalışan bir anne olarak evlendikten sonra bir hobi edindim. Doğal olarak emekli olmadan önce daha az vakit ayırabiliyordum, şimdi istediğim kadar vakit ayırabiliyorum.


1- Evet
2- Eskisi kadar ayıramıyorum, eşim sıkıldığı için
3- Çocuk yok henüz ama olunca benim çalışma odası komple iptal olacak
4- Evet oluyor. Kolleksiyon yapıyordum, kalabalık etmesin diye yeni bir şey alamıyorum artık.


zombi
(09.09.14)
(2)

Google play 941 hatası

Google play services kullanan yakında yayınladığım bir oyuna geçenlerde güncelleme yaptım. Sonra ufak bir reklam kampanyası yaptığımda reklamıma bir sürü tıklama olmasına rağmen doğru düzgün indirme olmadığını gördüm. Bir arkadaşın telefonunda oyunu indirmeyi denediğimde 941 hatası ile karşılaştım.
Google play services kullanan yakında yayınladığım bir oyuna geçenlerde güncelleme yaptım. Sonra ufak bir reklam kampanyası yaptığımda reklamıma bir sürü tıklama olmasına rağmen doğru düzgün indirme olmadığını gördüm. Bir arkadaşın telefonunda oyunu indirmeyi denediğimde 941 hatası ile karşılaştım. Dün bir güncelleme daha yayınladım belki uygulamanın dağıtımı ile alakalı bir sorun olmuştur diye. Ancak bugün de indirme sayılarında aman aman bir değişiklik yok.

Baktım benim uygulama gibi başka bir sürü uygulamada daha alınıyordu bu hata. Bazılarında da alınmıyordu. Ha bu arada indirme ikinci defa denendiğinde hata alınmıyor.

Anlayan varsa benim yapabileceğim bir şey var mı bu duruma açıklık getirirse süper olur. Internette epey bir arattım ancak karşıma çıkanlar hep kullanıcılar bu sorunu yaşarsa ne yapmalı ile ilgili.

Bu arada bir de ricam var, sorunun hala devam edip etmediğini anlayabilmem için bir kaç kişi indirmeyi deneyebilir mi acaba. Buradan da hata ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı yazabilirseniz sevinirim.

İki değişik oyun var bu arada,

Güncellediğim : play.google.com

Güncellemediğim : play.google.com
iron
(16.08.14)
bende 941 hatası kartta yer kalmayınca çıkıyordu, üç saat telefondan uygulama siliyordum öyle yükleyebiliyordum.


sir dupre
(16.08.14)
google play support ile yazıştım tünelin ucu bombok bi yere çıktı. sizin yapabileceğiniz bir şey yok kullanıcıların problemi halletmesi lazım dedi adamlar. herkes kendi evinin önünü temizlemedikçe hata gitmeyecek anlaşılan.

bu arada adamlar support olayında aşmışlar, cart diye biri çıkıyor karşınıza derdinizi anlatıyorsunuz. dünyaya hizmet verip de burada falso vermemeleri takdire şayan.


iron
(18.08.14)
(5)

Acil yardım Madrid'de Pasaportumu kaybettim

Yarın 17'de uçağım kalkıyor. Muhtemelen pasaportu buraya gelirken kullandığımız takside düşürdüm. Şimdi hemen karakola gitmeli miyim yoksa sabahı mı bekleyeyim?Takside düşürmüş olma ihtimalim sadece %90, başka bir yerde de düşürmüş olabilirim. Taksicinin getirme ihtimalini düşünerek söylüyorum bunu.
Yarın 17'de uçağım kalkıyor. Muhtemelen pasaportu buraya gelirken kullandığımız takside düşürdüm. Şimdi hemen karakola gitmeli miyim yoksa sabahı mı bekleyeyim?

Takside düşürmüş olma ihtimalim sadece %90, başka bir yerde de düşürmüş olabilirim. Taksicinin getirme ihtimalini düşünerek söylüyorum bunu.
iron
(27.11.12)
taxi'ye ait plaka durak telefon vs hatırlama durumun var mı? Bence Polise git yardım ederler :S


accorbite
(27.11.12)
Yoldan bindik taksiye. Duraklardan çok bireysel çalışıyorlarmış taksiler.


iron
(27.11.12)
Yarin sabah ilk is konsoloslugu ara yardimci olurlar


nick blender
(27.11.12)
konsolosluktan geçici bir kağıt vermeleri lazım geri dönüş için.


r_u_h
(27.11.12)
Hallettim bu arada, önce polise gidip tutanak tutturdum. Sonra da konsolosluğa 2 foto ve kimlik ile başvurdum. Seyahat belgesi yerine artık geçici pasaport veriyorlarmış. Başarıyla girdim yurda. Girişte pasaport kontrolde o geçici pasaportu polis alıyor ve sadece girişin yapıldığına dair bir kağıt veriyor.


iron
(28.11.12)
(5)

Karga bokunu yemeden metrobüs

8'deki uçağa atatürk havalimanına yetişmek için güvenilir mi?05:10 da zincirlikuyu, 05:40'da zeytinburnu var. Zaman bağlamında hangisi tercih edilir?Son sorum, sabah 5 civarı söğütlüçeşme tekin bir yer midir?
8'deki uçağa atatürk havalimanına yetişmek için güvenilir mi?

05:10 da zincirlikuyu, 05:40'da zeytinburnu var. Zaman bağlamında hangisi tercih edilir?

Son sorum, sabah 5 civarı söğütlüçeşme tekin bir yer midir?
iron
(25.11.12)
tekin bir yerdir.


jimjim
(25.11.12)
sabah biraz daha az seferi oluyor metrobsün 5 de 5 30da gibi yarım saat 20 dakkada bir gibi oluyor diye biliyorum ama merak etme birşey olmaz durak dışında takılmadıkça.


basond
(25.11.12)
sikinti olmaz yeaa.


lorenzen
(25.11.12)
durakta hiçbir şey olmaz. gece 1'de fikirtepe'de altgeçitten falan geçtim, hala yaşıyom


der meister
(25.11.12)
Duraktan ziyade salı pazarında arabayı bırakıp alt geçitten geçeceğim. Araba da bir kaç gün kalacak. Bu arada salı pazarı dışında bir yere park ederek (ucuz olması kaydıyla) gitmek de uyabilir.


iron
(25.11.12)
(1)

Doğan için çal'daki enstruman

http://www.youtube.com/watch?v=mIsnxNosQ14&feature=player_detailpage#t=122s2:02'de Erzurum'dan Tarık Kavut'un çaldığı testiye benzeyen perküsyon enstrumanının ismini bilen?
www.youtube.com
2:02'de Erzurum'dan Tarık Kavut'un çaldığı testiye benzeyen perküsyon enstrumanının ismini bilen?
iron
(01.05.11)
türkçede ne derler bilmiyorum ama

gavur ellerde "udu" diye aratabilirsiniz.


hedep
(01.05.11)
(2)

Erişim problemi nedendir tespit edelim.

Malum olaydan dolayı erişemediğiniz sitelerin ip adreslerini yazıverin, hexadecimal karşılıklarında bir benzerlik var mı tespit etmeye çalışalım. Tahminim odur ki biri bir yerde bir netmask girerken fena halde sıçtı. (mümkünse hexadecimal yazın)benim erişemediklerim şunlar,128.242.240.116___ 80.F2.F
Malum olaydan dolayı erişemediğiniz sitelerin ip adreslerini yazıverin, hexadecimal karşılıklarında bir benzerlik var mı tespit etmeye çalışalım. Tahminim odur ki biri bir yerde bir netmask girerken fena halde sıçtı. (mümkünse hexadecimal yazın)

benim erişemediklerim şunlar,

128.242.240.116___ 80.F2.F0.74
91.213.195.27_____5B.D5.C3.1B
195.122.131.10_____C3.7A.83.0A
144.122.144.160____90.7A.90.A0

edit: hatta yazabiliyorsanız binary karşılıklarını da yazın, dalga geçmiyorum lan :)
iron
(11.06.10)
Şu an tek görebildiğim elimdeki girilemeyen adreslerin ikinci hanelerinin en anlamlı 5. bit'lerinin 1 olduğu... eldeki örnekle bu kadar.


iron
(11.06.10)
aha gerek kalmadı... sıçışlarına son verdiler..


iron
(11.06.10)
(2)

Link exchange

Eskiler bilirler belki böyle servisler vardı zamanında. Hala var mıdır acaba?Hiç reklamsız şu an ayda 16000-20000 arası page view'i olan wii hacking konulu sitemle link değiş tokuşu yapacak siteye ihtiyacım var. Malum adwords paralı ve oradan geri dönüş de oldukça düşük (sitelerimde yayınladığım rek
Eskiler bilirler belki böyle servisler vardı zamanında. Hala var mıdır acaba?

Hiç reklamsız şu an ayda 16000-20000 arası page view'i olan wii hacking konulu sitemle link değiş tokuşu yapacak siteye ihtiyacım var. Malum adwords paralı ve oradan geri dönüş de oldukça düşük (sitelerimde yayınladığım reklamlardan biliyorum)

İlgilenen site sahipleri mesaj atabilirler. Yine gençlere hitap eden (tercihen teknoloji) benzer istatistiklere sahip herhangi bir site olabilir.

mevzubahis sitenin adresi : konsol.tepetaklak.com
iron
(30.10.09)
exchange olayı google'ın hoşuna gitmiyor malesef. o yüzden o hizmetlere rağbet azaldı. pagerank'inin artması için yüksek pagerank'li sitede senin linkin olacak ama sende onun linki olmayacak.

google sonuçlarındaki yerini sallamıyorsan, salt hite bakıyorsan iş değişir tabi ama sallaman lazım bence o çok daha garanti hit kaynağı çünkü.


blackdog
(31.10.09)
Aslında şu anda google'ı pek sallamıyorum diyebilirim zira siteyi doğru düzgün bir yerlerde duyurmadım henüz. Ayrıca google'da bana ziyaret getirecek anahtar kelimeler arandığında zaten benim site ilk üç içerisinde geliyor, hatta ilk ikisi de benim yazdığım ama başka sitelerin kopyaladığı içerikler oluyor bazen. Site iki aylık ve şu anda pagerank'ı 0.

Problem şu ki, google'da aramaya ihtiyacı olmayanlara da ulaşmak lazım.

Doğru, link exchange google'daki sıralama açısından exchange'i yapan iki siteye de değer katmayabilir ama en azından iki siteye de ekstra ziyaretçi sağlayacağı da kesin.


iron
(31.10.09)
(5)

USPS First Class Mail ile yurdışından gelen posta

Tracking yapılamayan türden USA'den en ucuza gönderilebilecek posta tipi bu sanırım. 27.09.2008 tarihi itibariyle bana gönderilen bu tipte bir posta var. Hala elime geçmiş değil, içinde kredi kartı büyüklüğünde bir elektronik zımbırtı mevcut.Gelelim soruma, özellikle de bu tipte bir posta almış, gö
Tracking yapılamayan türden USA'den en ucuza gönderilebilecek posta tipi bu sanırım. 27.09.2008 tarihi itibariyle bana gönderilen bu tipte bir posta var. Hala elime geçmiş değil, içinde kredi kartı büyüklüğünde bir elektronik zımbırtı mevcut.
Gelelim soruma, özellikle de bu tipte bir posta almış, göndermiş olanlara...
13 gün geçmesine rağmen gelmemesi normal midir sizce? Hiçbir şekilde elime ulaşmazsa hakkımı arama şansım nedir sizce?
iron
(09.10.08)
normal. bir haftaya filan gelir diye tahmin ediyorum. genelde 2-3 hafta suruyor dedigin gibi gonderince.
eline ulasamazsa ne yapacagin sana kimin gonderdigine bagli. ben amazon'dan kardesime dvd alip gondermistim, 1.5 ayda ulasmayinca musteri hizmetlerini hasladim, hemen yenisini gonderdiler, o 1-2 haftada geldi. ama "arkadasim gonderdi" dersen orasini bilemem. istatistik istersen, ben bugune kadar 10 kere filan dedigin gibi posta gonderdim, hep ulasti bir sekilde.


layouter
(09.10.08)
bu arada ürün şu, wii için bir recovery dongle..
savemii.net

ptt'yi arasak sorsak bir şey elde edemeyiz herhalde... bakalım bir hafta daha bekleyeyim...


iron
(09.10.08)
bu şekilde 3 kere büyük koli geldi bana büyük dediğim 37 ekran tv kutusu kadar koli eğer ordan yollanırken değer 100 dolardan fazla girilmişse gümrüğe para yatırıyorsunuz değer üzerinden %7 mi %10 mu öyle bişey cüzzi bi meblağ 13 gün içinde gelmesi pek mümkün değil gerçi benim bi tanesi 11 günde geldi şaşırmıştım genelde 18 ila 20 25 gün arasında değişiyor gönderme zamanı ayrıca düşük bi ihtimalde olsa ürün eğer resimdeki gibi kart olarak gelicekse belki gümrüğe takılabilir zira gümrükte bunun wii için olduğunu anlamazlar


ben devamlı amerikaya posta gönderiyorum(ayda 80 - 100 tane filan). şimdiye kadar en az 4 en çok 21 günde ulaştı. bir de orada adresine ulaşmayıp bana geri yollanan iki üç paket oldu onlar 4 gün içinde adresime geldi.


olay
(11.10.08)
ben aceleci davrandım sanırım, bir de araya bizim bayram tatili girdi bir hafta... yorumlardan anladığım kadarıyla benim daha 1-3 hafta beklemem bile normal :)


iron
(11.10.08)
(5)

Explorer sistem kaynaklarını tüketiyor

Şöyle ki, XP Pro, IE7 kullanıyorum, makine sürekli açık, uzun süre kullanımdan sonra 3-4 pencere açtıktan sonra yeni açılan pencerelerde menü kayboluyor bazen, normal windows explorer açarken yarım yamalak açılıyor, bazen hiç açılmıyor, sağ tıklayınca açılan context menü hiç gelmiyor ya da yarım yam
Şöyle ki, XP Pro, IE7 kullanıyorum, makine sürekli açık, uzun süre kullanımdan sonra 3-4 pencere açtıktan sonra yeni açılan pencerelerde menü kayboluyor bazen, normal windows explorer açarken yarım yamalak açılıyor, bazen hiç açılmıyor, sağ tıklayınca açılan context menü hiç gelmiyor ya da yarım yamalak falan geliyor. Bir kaç program kapattıktan sonra biraz düzelir gibi oluyor sonra yine sistem kaynaklarına abanınca yeniden aynı sendrom oluşuyor.

Makinemde ya malware var ya da hafıza yetmiyor diyeceğim ama o malware'i tespit etmek mesele.. hafıza da yeter sanıyorum ekran kartına ayrılan hafızayı çıkarsak 896MB ram var, olay windows'un ekrana çizdiği zımbırtılar için kullandığı kaynakların tükenmesi sanıyorum... eski windows'larda hani system tray'de bir ikon çıkardı sistem kaynakları azaldı falan diye... xp pro'da bu çıkmıyor sanırım artık...

ne diyorsunuz?
malware, hafıza, bir malware olarak ie?
iron
(28.08.08)
öncelikle malware'inizi kendi başınıza tespit etmek durumunda değilsiniz. piyasada birçok başarılı malware yazılımı var (ama hiçbiri aklıma gelmiyor şu an). onlardan biriyle taratıp temizlemeniz mümkün olabilir (bende hiç işe yaramadı).

ben olsam önce denetim masası -> program ekle/kaldır'dan işime yaramadığından emin olduğum tüm programları kaldırırdım. sonra msconfig marifetiyle (start -> run -> msconfig) startup programları arasında işime yaramadığından emin olduğum tüm programları devre dışı bırakırdım. ayrıca "services" (türkçesi "hizmetler" olsa gerek?) sekmesindeki seçeneklerden bazılarını devre dışı bırakarak denemeler yapmanız da mümkün. hangi görevin ne işe yaradığını, o görevin adını google'da aratarak bulabilirsiniz.

ie'den şüpheleniyorsanız (ki ben ie7'yle çok sorun yaşamıştım, sonra ne olduysa birden kesildi), ie7'yi kaldırıp ie8'i indirmeyi deneyebilirsiniz. BEN zorunda kalmadıkça kullanmam, ama firefox ve maxthon da oldukça iyi (hatta birçoklarına göre ie'den çok daha iyi) browserlardır, bir süre ie yerine bunları kullanarak sorunun ie kaynaklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

en nihayetinde bilgisayarınıza iyi bir antivirus yazılımı yükleyebilir (ben avast kullanıyorum yıllardır, bir kere olsun malware sorunu yaşamadım) ve güvenmediğiniz sitelerden uzak durabilirsiniz.


actionary
(28.08.08)
aynı sorun bende de var maalesef sadece ie7 de oluyor bu sorun. bende log off - log on yapıyorum sapıttığı zaman makina. çok araştırdım konuyu microsoft ile de görüştüm onlarda bir çözüm bulamadılar.


windows kullanırken, antivirüs programı olarak avg free kullanıyordum ve memnundum. (actionary arkadaşıma katılamayacağım. avast'ı bir süre denemiştim. avast'ı kaldırıp avg yüklediğimde bir sürü virüs bulmuştu avg.) ayrıca adware/spyware için de bir program kullanmalısın. ben spybot kullanmıştım. ayrıca ccleaner gibi bir gereksiz dosya silici de kullanın. ayrıca firewall da kullanın. ben zonealarm free'den memnundum.

bunlar güvenli bir şekilde windows kullanmak için tavsiyelerdi. bunun yanında linux kullanma seçeneğiniz var. (radikal bi değişiklik yapabilecek durumdaysanız, bu seçeneği öneririm.)

ve son olarak, firefox kullanın. firefox'un windows'la bir alakası olmadığı için, bir malware'den etkilenme ve bilgisayarınıza malware sokma olasılığı çok düşük, ayrıca ie'den daha güvenli, daha hızlı, bi de daha kullanışlı, bi de daha güzel. (firefox fan'iyim)


edge_nabby
(29.08.08)
Sistemde nod32 yüklü ama şimdiye kadar işe yarar bir şey yaptığını görmedim. Bunun dışında sistem kaynaklarını tüketecek sadece explorer, azureus, flashget, tortoisecvs gibi programlar çalışıyor. Bunların dışında üç beş ıvır zıvır program sürekli çalışmakta tray'de... ha bir de cfosspeed var tabii...

Bakalım servislerden bazılarını stop edip disable ettim. Bu arada system information, loaded modules altında bir sürü dll var, bunların hepsini hafızaya yüklemeye kalkıyorsa aslında normal bile olabilir. Ama hiçbir programın hafıza yetmiyor, sistem kaynakları düşük falan gibi hata vermemesi enteresan.


iron
(30.08.08)
sistem başlangıcından gereksiz şeylerin kaldırılması gözle görülür bi performans artışı sağlıyor. (bunu msconfig'den ya da ccleaner'dan yapabilirsiniz.) ayrıca bilgisayarım'a sağ tıklayıp "yönet" diyip ordan hizmetlere de bakın, gereksizleri kaldırın.

windows'u güvenli kipte açıp güncel bir antivirüs programı ve güncel bir adware/spyware programı ile taratmak güzel olur sanki.


edge_nabby
(30.08.08)
(5)

TV yayını bittiği zaman çıkan görüntü

Artık televizyonlar 7-24 yayın yaptıkları için bu görüntüye pek rastlamıyoruz ama merak ettim neden bütün televizyonların yayın bitişlerinde o görüntü vardı acaba. Öncelikle, bu görüntünün özel bir ismi var mıdır? Tahminim, yayın bittikten sonra görüntü sürekli sabit olacağı için bir çeşit koruma bu
Artık televizyonlar 7-24 yayın yaptıkları için bu görüntüye pek rastlamıyoruz ama merak ettim neden bütün televizyonların yayın bitişlerinde o görüntü vardı acaba. Öncelikle, bu görüntünün özel bir ismi var mıdır?

Tahminim, yayın bittikten sonra görüntü sürekli sabit olacağı için bir çeşit koruma bu ve yayının ekran üzerinde oluşturduğu manyetik alanla falan da ilgisi var. Bir de sadece biip şeklinde bir ses duyulurdu sanırım.
iron
(24.05.08)
trt3 ve trt4 te hala cıkıyor onu biliyorum sadece sorularınızın cevablarını ben de merak ediyorum:)


rurouni
(24.05.08)
sanırım, yayını yapan kişiler renkleri ve ses niteliğini görmek için kullanıyorlar. hani gece yayın yokken, sabahki yayın için genel kontrol. renklerde bi sorun varmı, ses net mi, gibi.


buzkran
(24.05.08)
evet var: test card.

en.wikipedia.org


diabolus79
(24.05.08)
arkadaki sesin de 1 khz lik test sinyali olması lazım.


vincenzo
(25.05.08)
(4)

İleriye dönük hakaret

Diyelim ben tüzel ya da gerçek bir kişiliğe henüz o ortada yok iken aleni bir şekilde küfür ettim (misal ekşi sözlükte yazdım). böyle bir tüzel kişilik oluştuğunda, yahut böyle bir gerçek kişi meydana geldiğinde dava edilebilmem ve haksız olabilmem söz konusu mudur acaba?sırf meraktan soruyorum.
Diyelim ben tüzel ya da gerçek bir kişiliğe henüz o ortada yok iken aleni bir şekilde küfür ettim (misal ekşi sözlükte yazdım).

böyle bir tüzel kişilik oluştuğunda, yahut böyle bir gerçek kişi meydana geldiğinde dava edilebilmem ve haksız olabilmem söz konusu mudur acaba?

sırf meraktan soruyorum.
iron
(28.12.07)
hayır bu durumda dava edilemezsiniz. suçun maddi unsurları oluşmamıştır. hakaret fiilinin, işlendiği anda kime yöneltildiği belli değildir. daha doğrusu suçun işlendiği anda hakaret fiilinin mağduru yoktur. bu nedenle de aslında bir nevi "imkansız suç" vardır.

edit: şimdi tekrar düşündüm de; mesela geçmiş zamanda yayımlanmış bir gazeteye, dergiye ifade verir, veya çıkıp sokakta hakaret ederseniz yukarıdaki cevabım hala geçerlidir.
ama eğer söz konusu fiili ekşi sözlük'te yazmak vasıtasıyla işlerseniz, o tüzel kişi kurulduğunda ya da gerçek kişi dünyaya geldiğinde dava edilebilirsiniz. çünkü ekşi sözlük, niteliği itibariyle her zaman "ulaşılabilir" bir durumda. bu nedenle siz o suçu ekşi sözlük kapanmadığı veya yazınız silinmediği müddetçe hala işlemekte oluyorsunuz.


nesilsiz
(28.12.07)
bu durumda kendimizi "ben o tarihte kafamda şöyle bir şey canlandırdım ve ona göre bunları yazdım" diyerek savunamaz mıyız? ben kendim yanıt vereyim savunamayabiliriz sanırım zira buradaki zaman mevhumu biraz çetrefilli... online olduğu için değiştirilebilir durumda olduğu için ama bir yandan da bizim o yazdığımızı önceden okumuş olanlar bize şahit olabilirler diye düşünüyorum.


iron
(28.12.07)
yani biz şimdi israilin 10 sene sonraki genelkurmay başkanına veya ışınlanmayı bulacak olan adama hakaret etsek o zaman geldiğinde dava edilmezmiyiz?


etna
(29.12.07)
@ iron: önceden de dediğim gibi, hakaret fiilini eğer ekşi sözlük'te yaptıysanız, bence kendinizi hiçbir şekilde savunamazsınız. çünkü yazınız ekşi sözlük database'inde halka açık olarak aynı şekilde durduğu müddetçe o kişiye hakareti devam ettirmektesiniz.

@ etna: eğer "israil'in 10 sene sonraki cumhurbaşkanı" ya da "ilk ışınlanacak insan" gibi "bilinemez" bir kişiye hakaret ederseniz bu durumda suç unsurları oluşmaz. çünkü mağdur belli değildir.


nesilsiz
(29.12.07)
(4)

İkinci uydu alıcı

Selamlar,Elimde DCR9001 uydu alıcı var bundan turksat ve hotbird yayınlarını izliyorum. Bu alıcının LNB out çıkışına bağlayacağım bir kablo ile 8-10 metre ötedeki diğer odada ayrı bir receiver'dan yine yayın alabilir miyim? Teorik olarak bana alabilirim gibi geliyor ama emin de değilim.
Selamlar,

Elimde DCR9001 uydu alıcı var bundan turksat ve hotbird yayınlarını izliyorum. Bu alıcının LNB out çıkışına bağlayacağım bir kablo ile 8-10 metre ötedeki diğer odada ayrı bir receiver'dan yine yayın alabilir miyim? Teorik olarak bana alabilirim gibi geliyor ama emin de değilim.
iron
(20.11.07)
yanilmiyorsam alamazsiniz. bunun icin 'dual' denen cift cikisli lnb'lerden kullanmaniz gerekecektir.


diabolus79
(20.11.07)
bir tur coklayicilar var uydu satanlarda bulunur bunlardan. onu kullanarak yapabilirsiniz diye biliyorum.


entrapmen
(20.11.07)
(bkz: twin lnb)


dodocan
(20.11.07)
ben de biraz baktım da dc blocker denen bir zımbırtı ile aynı anda sadece birini kullanmak kaydı ile kullanılabiliyormuş sanırım. pek tavsiye edilmiyor. benim durumumda zaten apartmanın ortak çanağını kullanıyorum o yüzden bu lnb'li çözümler bana uymaz sanıyorum yanlış mıyım? lnb denen şey çanağa takılan aparatın ismi idi sanıyorum. apartmanda hali hazırda aynı çanaklardan 13 daireye (ya da 12 emin değilim) bir dağıtım söz konusu.


iron
(20.11.07)
(5)

DIN jack

http://en.wikipedia.org/wiki/DIN_connectorSayfada gördüğünüz DIN connector'lerden 5'li ve 8'lisinden lazım. Özellikle de 8'liden. Nereden bulabilirim acaba? Selanik pasajı demeyin zira en son 8-10 sene önce orada bir sürü dükkanda dolaşıp en son baktığım dükkanda son kalan iki taneyi aldığımı hatırl
en.wikipedia.org
Sayfada gördüğünüz DIN connector'lerden 5'li ve 8'lisinden lazım. Özellikle de 8'liden. Nereden bulabilirim acaba? Selanik pasajı demeyin zira en son 8-10 sene önce orada bir sürü dükkanda dolaşıp en son baktığım dükkanda son kalan iki taneyi aldığımı hatırlıyorum.

edit:
8'linin tam olarak tipi: DIN41524 ("262-derece")
5'li değilmiş bu arada 6'lıymış aradığım
iron
(30.09.07)
şimdi iki ucu da bu şekilde olan bulamazsın ama bunları rca'ya çevirenleri var. hatta bir tanesi bende yeni amfi aldığımdan boşa çıktı, istiyorsan gel al para da istemem (5li aux için olanı)

bunları ararken DIN değil alman jack filan dersen daha rahat bulursun zira alman standartıdır bunlar.


darknum
(30.09.07)
benzetiyor muyum bilmem ama eski klavyelerin girişleri de resimdeki gibiydi. hurda bilgisayar malzemeleri satan yerler işinizi görür sanırım. ayrıca bir kaç sene önce bursa elektronikçiler çarşısında dönüştürücü jack olarak görmüşlüğüm de var. bir ucu bu jacktan, diğeri ps2 olarak.


kimlanbu
(30.09.07)
kusura bakmayın yav :( 5'li olarak aradığım 6'lıymış. c64'ün arkasındaki seri port'a bir daha baktım da.
daha spesifik olmak gerekirse,
5'li din : c64 serial port için
8'li din : c64 video çıkışı için


iron
(01.10.07)
istanbulda yazıcıoğlundaki elektrik kabloları satan yerlerde %100 vardır. bir bak derim istanbuldaysan.


darknum
(01.10.07)
ankarada ise bimel'de bulunur kesin.


compumaster
(01.10.07)
(8)

Kablo tv ve S bandı

Bugün eve kablo tv bağlanacak lakin evdeki televizyonları yokluyorum ürünlerin web'deki açıklamalarında tuner'larında s-band'ı olduğunu söyledikleri halde televizyonların menülerinde s bandı ile ilgili hiç bir şey yok. bağlandığında nasıl görüntü alacağız bu televizyonlardan?televizyonlardan biri şu
Bugün eve kablo tv bağlanacak lakin evdeki televizyonları yokluyorum ürünlerin web'deki açıklamalarında tuner'larında s-band'ı olduğunu söyledikleri halde televizyonların menülerinde s bandı ile ilgili hiç bir şey yok. bağlandığında nasıl görüntü alacağız bu televizyonlardan?
televizyonlardan biri şu :
philip 21pt1557/01
www.weblebi.com

biri de şu : www.hepsiburada.com

henüz yayın olmadan benim test etmem abes gözüküyor lakin en azından menülerinde s bandı ile ilgili bir seçenek falan görmem lazımdı diye düşünüyorum. yanlış mıyım?
iron
(04.08.07)
arkadaşımın evinde eski bir televizyon vardı, yanlış olmasın philips ti. s bandı eksikti, bazı kanalları izleyemiyorduk. servislerde ve tamircilerde sonradan bant ekleyebiliyorlar haberin olsun.


kimlanbu
(04.08.07)
s bandi olmasa bile, uhf + vhf3'te cikiyor kanallar.


sourlemonade
(04.08.07)
assert h haklı. Bizim eskisinde de S-bandı olmadan UHF, VHF-1 ve VHF-2'den izliyorduk. Hatta UHF pek işini görmez senin, daha çok anten için o. VHF ve VHF-3'den kanalları izleyeceksiniz.


deckard
(04.08.07)
ilk tv'de zaten s bandı varmış.detaylarda yazıyor.öbürü de vestelin ürettiği seg.onda da kesin vardır.benim 20yıllık siemensimde yok.atv'yi seyredemiyorum örneğin.sen kanal aramaya gir o hepsini bulur dert etme.bunlar yeni tv'ler çünkü.


hepi kro
(04.08.07)
eski tvlerde olmayabilir ki 10 seneden eski falan diyeyim. yenilerde dert etmeyiniz kablotv destekler.


ozdek
(04.08.07)
sanirim bazi kanallar (simdi hangileri olduklarini hatirlamiyorum ama atv vardi icinde) bandin sonunda oldugu icin yakalayamiyorsun. ama bizim 15 senelik sony yapiyordu bunu.olmadi televizyon tamiriyle ilgilenen kisiler tuneri degistirip halledebilir


cosysop
(04.08.07)
s bandı mevcut. genel özelliklerden sondan üçüncü.


ezeriko
(04.08.07)
cevaplar için teşekkürler, otomatik arama yapınca vhf ve uhf bandlarında buluyormuş iki tv de. ben sony'lerde s bandından kanalların numara ile de seçilebildiğini hatırladığımdan bana garip geldi s bandı ile ilgili hiç bir seçenek olmaması tv'lerde. zaten kablo tv bağlantısını yapan eleman geldiğinde tv'leri görünce direkt bunlar destekler dedi. uyducuların sabotajına geldim diye korkmuştum :)


iron
(04.08.07)
(2)

Anket sonuçlarının seçimleri yönlendirmedeki etkisi

Seçim derken ille de milletvekili seçiminden bahsetmiyorum tabii ki. Kafama takılan şudur. Şöyle ki demografik özellikleri eş olan daha da ötesi yapılan belli bir ankete cevabı aynı olacak iki gruptan birine kafadan sallama bir sonuç gösterilir, ikinci gruba ise herhangi bir etkide bulunulmaz. Sonuç
Seçim derken ille de milletvekili seçiminden bahsetmiyorum tabii ki. Kafama takılan şudur. Şöyle ki demografik özellikleri eş olan daha da ötesi yapılan belli bir ankete cevabı aynı olacak iki gruptan birine kafadan sallama bir sonuç gösterilir, ikinci gruba ise herhangi bir etkide bulunulmaz. Sonuçta normal şartlar altında aşağı yukarı aynı sonuç elde edilecek denekler'in seçimlerinde önceden bir anket sonucu göstermenin etkisi ne kadar hissedilir? Acaba böyle bir araştırma yapılmış mıdır?

Ha herhangi bir araştırma yapmadan kendi görüşümü belirteyim. Bence ciddi bir sapma gözlenir. Bu konu ile ilgili yapılmış bir araştırma olsa idi süper olurdu.
iron
(18.07.07)
evet etkiler, cahil kesimi, koyun piskolojisine sahip olan kesimi etkiler. kafası çalışan adam böyle ucuz oyunlara kanmaz hele ki medyanın büyük çoğunluğu 3-4 günü kalmış iktidarın kuklası iken.


kimlanbu
(19.07.07)
Hiçbi kesimi etkilemez. Kimse sallamıyor o seçim anketlerini. Daha çok olaylar etkiler kimin nereye oy vereceğini. Halkı paspas gibi görüp bir de onun üzerinden oy toplamaya çalışanlardan iğrenir en fazla halk dediğimiz güzel insanlar (ki hepimiz sike sike içindeyiz). Her şeyin iyisini bildiğini zanneden asker gelir de orayı burayı tehdit ederse inadına oy verir herkes tehdit edilene. 3-4 asırlık ömrü kalmış iktidarı da iktidar yapan, yaptıkları ve bu olaylardır. Yoksa kimsenin ama kimsenin taktığı yok seçim anketlerini (hangi taraftan yana olursa olsun anketler).


colonizer
(19.07.07)
(2)

KMH ve Borsa

Diyelim sabah Kredili mevduat hesabımdan X meblağda bir parayı vadesiz hesabıma virman ile aldım ve bu para ile hisse senedi aldım. borsa kapanmadan aldığım hisseleri %5 fazlasına sattım ve gelen paranın ana tutarı olan X'i tekrar kmh hesabıma virman yaptım. Bu durumda banka kmh hesabıma faiz uygula
Diyelim sabah Kredili mevduat hesabımdan X meblağda bir parayı vadesiz hesabıma virman ile aldım ve bu para ile hisse senedi aldım. borsa kapanmadan aldığım hisseleri %5 fazlasına sattım ve gelen paranın ana tutarı olan X'i tekrar kmh hesabıma virman yaptım. Bu durumda banka kmh hesabıma faiz uygular mı? kmh hesabının aylık faizinin %10 olduğu varsayımıyla (bsmv falan da var sanırım) ben bu işten karlı çıkar mıyım?
iron
(10.05.07)
bildiğim kadarıyla aynı gün kredili mevduat hesabından kullandığınız ve geri ödediğiniz kredi için faiz işlenmiyor.


kibritsuyu
(11.05.07)
kağıdı elinde 6 ay tutmazsan yüzde 10 stopaj uygulanıyor sanırım. ama emin değilim


efruz
(11.05.07)
(1)

ikametgah belgesi

durum şudur, ben askere giderken son oturduğum yerden kaydımı almamıştım, askerden gelince abimde ikamet etmeye başladığımdan kaydımı nakletmek için nakil belgesi aldım eski kaydımın olduğu muhtarlıktan. neyse sonra iş güç derken abimin oturduğu mahalleye kayıt da yaptıramadan ayrı eve çıktım. arada
durum şudur, ben askere giderken son oturduğum yerden kaydımı almamıştım, askerden gelince abimde ikamet etmeye başladığımdan kaydımı nakletmek için nakil belgesi aldım eski kaydımın olduğu muhtarlıktan. neyse sonra iş güç derken abimin oturduğu mahalleye kayıt da yaptıramadan ayrı eve çıktım. aradan da epey bir zaman geçti. şu seçim listeleri asıldığında eski muhtarlığa gittim belki şu an oturduğum yere kaydımı alabileceğim umuduyla. lakin muhtar nakil belgesinin 1 ay geçerliliği olduğunu söyledi. önce şu an oturduğum ilçenin kaymakamlığına sonra da semtin muhtarlığına gitmem gerektiğini söyledi. şimdi dolandım bir kaç kaymakamlık web sitesini ikametgah ile ilgili hiç bir işlemden bahsedilmiyor. birincisi, nedir bu işin aslı esası? ikincisi, oy kullanamayacak mıyım? şimdiden teşekkürler.
iron
(29.03.07)
kaymakamlığa gittim, döndüm dolaştım derdimi anlatabilecek kimse bulamadım ortalık fena halde gereksiz bürokrasi ile yığılmıştı. en sonunda kaymakam'ın sekreter'ine danıştım allahtan o bilgi verdi. dilekçe yazıp yazı işlerine götürmem gerektiğini söyledi. gittim kırtasiyeye bir kağıt kalem alıp bir dilekçe yazdım. yazı işlerine gittim eleman dilekçeye ilçe emniyet müdürlüğüne yazılı bir kaşe vurup kaymakam'ın yerine imzasını döşendi, üstüne de tarih attı. ordan ver elini ilçe emniyet müdürlüğü. fatih emniyet müdürlüğü ile aksaray emniyet müdürlüğü yanyana ben önce aksaray'a gitmişim yanlışlıkla, onlar beni fatih emn. müd.'lüğüne yolladılar oradan bayan polis kontrol etti adresi, baktı o da bi kaşe vurdu aksaray emn. müd.'lüğüne diye tekrar ilk gittiğim yere yolluyor beni. e dedim orası adrese biz bakmıyoruz diye beni yolladı siz niye geri yolluyorsunuz? alık bayan dilekçeye işlem yapmadan onlar bakmaz deyip beni kandırdı. tekrar aksaray emn. müd.'lüğünün idari işlerine gittim onlar tekrar o adrese bakmadıklarını beni yanlış yolladıklarını söylediler. tekrar fatih emn. müd.'lüğüne gittim bu sefer biraz telefon trafiğinden sonra şehremini karakoluna gitmem kararlaştırıldı. adamlar resmen routing yapıyorlar buraya kadar. kayıt kuyudat falan yok bir yere. neyse efendim şehremini karakoluna gittik. bu işlemlerin yapıldığı yerde yazıcı kılıklı bir amcaya dilekçeyi verdik. vermez olaydık, adam beğenmedi dilekçeyi, neymiş efendim olmazmış... olayların nedenini niçinini bütün detayını yazmamışmışım...böyle olduğu zaman olmaz imiş tekrar kaymakamlığa oradan emniyet müdürlüğüne vesaireye gitmem gerekiyormuş. bir sürü ısrar bir sürü rica adamı ikna edemedim. neyse dedim ben sizden daha yetkili birine danışayım, şimdiye kadar şu kadar saattir işte olmam gereken vakti bu şekilde heba ettim. dışarıda danışmadaki polis'e oradaki en yetkili kişi ile görüşme isteğimi ilettim o da babacan bir tavırla kendisi yardım etmeye çalıştı, ardından bir başka polis yardımcı oldu "buraya ekle işte şöyle böyle oldu" diyerek. dilekçenin altına ek yaptım tekrar yazıcı amcanın yanına gittim. eleman demesin mi "ben mi söyleyecem bak işte..." diye "şu yazıyı bari arz ederim'den önce aralara bir yerlere sıkıştırsaydın" diye ekledi. daha önce tekrar kaymakamlığa git diyen eleman nedense biraz da olsun yumuşamıştı. neyse sözün kısası bütün bu routing ve keşmekeşin sonunda eleman benden beraber kaldığımız arkadaşın resimli ikametgah belgesini ve kira kontratını istedi zaten orada da görüşmeler tıkandı. kendisiyle pazartesi günü tekrar buluşmak üzere randevulaştık. kafamdan ben randevulaştım haliyle.. insan en önce bilmesi gerekenleri en sonunda bir sürü vakit kaybedip öğrenince sonradan öğrenmesinin de pek bir faydası olmuyor.

mevzu budur. benzer bir durumda olan varsa kaymakamlık, emniyet müdürlüğü ile falan uğraşmadan önce en yakın karakol'a ya da muhtarlığa önce bir danışsın.

ha bugün bir şey öğrendim, hani şu network üzerinde data paketlerini route eden router dediğimiz şeylerden gerçek hayatta da istemediğimiz kadar varmış (var aslında bugün yeniden hatırlama fırsatı bulup belleğime kazıyabildim güzelce)


iron
(30.03.07)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.