Giriş

Alman Çoban Köpeği düşük bel muhabbeti

çok uyuz oluyorum bu muhabbete. tutturmuşlar bir düşük bel muhabbeti, sanki araba, motorsiklet falan alıyor beynine tükürdüklerim. benim bildiğim kadarıyla düşük bel olayı show line açk larda tamamen görüntğ, estetik amacıyla suni olarak yaratılmış bir şey ve nesilden nesile ana babalar seçilerek çi
çok uyuz oluyorum bu muhabbete. tutturmuşlar bir düşük bel muhabbeti, sanki araba, motorsiklet falan alıyor beynine tükürdüklerim. benim bildiğim kadarıyla düşük bel olayı show line açk larda tamamen görüntğ, estetik amacıyla suni olarak yaratılmış bir şey ve nesilden nesile ana babalar seçilerek çiftleştirildiğinden gen havuzu da daralıyor. bu sebepten açk lardaki bel çıkığı görülme riski bu canlarda daha fazla oluyor. ama etrafta o kadar düşük bel muhabbeti yapan var ki ben kendi bilgimden şüpheye düştüm. konuyla ilgili bilgisi olan varsa aktarabilir mi?
issiz karga
(3 saat)
(1)

duyurukardiyologları - çarpıntı / aritmi

son 1 haftadır hafif hafif çarpıntı arada yokluyordu da bu akşam biraz fazla yokladı. nabız normal 76 civarı, yalnız dikkatimi çekti kalbimde bu çarpıntı dediğim nane olduğu sırada nabız aksıyor, o esnada atmıyor yada hafif ama hızlı bir şekilde2 kere atıyor gibi. hastaneden de 2 gün sonraya randevu
son 1 haftadır hafif hafif çarpıntı arada yokluyordu da bu akşam biraz fazla yokladı. nabız normal 76 civarı, yalnız dikkatimi çekti kalbimde bu çarpıntı dediğim nane olduğu sırada nabız aksıyor, o esnada atmıyor yada hafif ama hızlı bir şekilde2 kere atıyor gibi. hastaneden de 2 gün sonraya randevu alabiliyorum. şimdilik concor vardı yarım atsam işe yarar mı? yoksa acile mi gideyim? baş dönmesi vs bir şey yok.
issiz karga
(05.02.19)
Ekstrasistol


sekerse tehlike
(05.02.19)
(1)

Outlander cinselli seks sahneleri

çok var mı? teee ne zaman bir başlamıştım, aklıma önüne gelen kadını götürmeye çalışıyor gibi yüzeyselin dibi bir izlenim kalmış. kendim için sormuyorum, aile ile izlenecek dizi arıyorum, yok izletecek dizi bulamıyorum, azıcık duygusallık, biraz gizem, muacera falan derken bu dizi karşılıyor kıstasl
çok var mı? teee ne zaman bir başlamıştım, aklıma önüne gelen kadını götürmeye çalışıyor gibi yüzeyselin dibi bir izlenim kalmış. kendim için sormuyorum, aile ile izlenecek dizi arıyorum, yok izletecek dizi bulamıyorum, azıcık duygusallık, biraz gizem, muacera falan derken bu dizi karşılıyor kıstasları ama dizinin genelinde -ilerleyen bölümlerde- +18 olayı nasıl o önemli.
issiz karga
(01.02.19)
abartı değil ama var. en çok 1. sezonda var.


siyahliadam
(02.02.19)
(6)

Fotoşok kasma/takılma sorunu

bazen 15 -20 sn liğine ps takılıyor, tepki vermiyor, ardından donduğu anda yaptığım her şeyi (tıklama, araç değiştirme, farklı layer a geçme vs) sırayla yapıyor. özellikle lasso tool kullandığımda çok oluyor. az önce yine oldu, bilgisayarın başından kalktım yarım saat sonra yine geldiğimde hala geçm
bazen 15 -20 sn liğine ps takılıyor, tepki vermiyor, ardından donduğu anda yaptığım her şeyi (tıklama, araç değiştirme, farklı layer a geçme vs) sırayla yapıyor. özellikle lasso tool kullandığımda çok oluyor. az önce yine oldu, bilgisayarın başından kalktım yarım saat sonra yine geldiğimde hala geçmemişti. görev yöneticisinde sorun yok gözüküyor. gerçi bu ilk defa 2 gün önce başladı biraz fazla layer lı bir dosyada çalışıyorum ama layer larda düz tek renk boyamalar var, öyle çok renk içeren şeyler değil.

neden olabilir bilgisi olan var mı?

sistem: i7 3. nesil, 16 gb ram, 4 gb nvidia 650m, ssd üzerinde çalışıyor, fotoşok cc, win 10.
issiz karga
(24.01.19)
windows sistem kaynaklarını çok sömüren bişey, arkaplanda bi nane yapıyodur ondandır.

mesela benim bilgisayarımda ekran kartı da yok macbook pro diğer özellikleri hemen hemen aynı

300 tane raw açıyorum kasmıyor, hatta 1.5 2.5 gb lik psd dosyaları hazırlıyorum kasmıyor.


killerbee
(24.01.19)
@killerbee yav işte o takılma anlarında görev yöneticisine bakıyorum işlemci, ram kullanımı standart seviyede, öyle artış falan yok ki ek olarak "yanıt vermiyor" gibi bir ibare de yok.


anlamadım gitti. hayır daha bir çizim tableti aldım (wacom) ondan şüpheleniyorum.


issiz karga
(24.01.19)
wacomu söküp dene bakalım. windowsta wacom değil de başka tablet kullanıp sıkıntı yaşayan arkadaşım oldu.

daha önce olmayıp yeni olması düşündürücü.

programlar korsan mı?

photoshop'un ileri düzey ayarlarını yaptın mı? mesela cache bellek, cache disk ve ileri seviye ekran kartı ayarları cpu mu gpu mu kullanayım falan?

ayrıca bilgisayarın chipset driveri diğer driverleri güncel mi?


killerbee
(24.01.19)
eski sürüm yükleseniz? windows 10 kullanın. belki windowsta indirdiğiniz yere bağlı virüs vardır. antivirüsler çok kasıyor. defender çok kasıyor


ipmus90
(25.01.19)
@killerbee galiba wacomdan kaynklanıyor, bugün fare ile 3 saat kadar kullandım hiç başıma gelmedi. ileri düzey ayarlarda gpu kullanılıyor, onu cpu yaparak deneyeceğim ilk olarak. olmazsa şu an elimdeki 2018 (malum yerlderden) versiyonu, 2019 deneyip o da olmazsa @ipmus90 ın dediği gibi eski versiyonları deneyeceğim. cs6 ya kadar yolu var :)

yalnız işte asıl ilginç olan bu olayın az layer lı dosyalarda olmaması, layer arttıkça ortaya çıkması. zaten hobi olsun vakit geçireyim diye almıştım wacom u, toplasam bu 3. yada 4. çalıştığım dosyadır.


issiz karga
(25.01.19)
tick or didn't happen


killerbee
(26.01.19)
(7)

Chrome Youtube video takılması [çözüldü]

takılma derken hız yada yükleme ile alakalı bir sorun yok. youtube da video izlerken 2 - 3 saniyede bir saliselik takılmalar, atlamalar oluyor. seste sorun yok. bhdd ye kayırlı videoları izlerken de sorun yok. eklentileri kaldırdım, flash ı kaldırdım, artık klasörleri sildim yeniden yükledim yine de
takılma derken hız yada yükleme ile alakalı bir sorun yok. youtube da video izlerken 2 - 3 saniyede bir saliselik takılmalar, atlamalar oluyor. seste sorun yok. bhdd ye kayırlı videoları izlerken de sorun yok. eklentileri kaldırdım, flash ı kaldırdım, artık klasörleri sildim yeniden yükledim yine de değişen bir şey yok.

çözümü bilen var mı?
issiz karga
(10.01.19)
tarayıcı değiştirin.


uzun süre opera beta kullandım neden sonra bir güncelleme geldi ve aynı dert hasıl oldu. epey kurcaladım ama çözülmedi. ben de normal opera kurdum, sorun kalmadı...


late viper
(10.01.19)
720p50 veya 720p60 mı ne yazan videolarda bana da oluyor bu, 480'e düşürüyorum bitiyor. ekran kartının yetersizliğine yordum ben.


gkhncnzdgn
(11.01.19)
"gkhncnzdgn"
ekran kartınzı ne?
10 yıllık pcde onboard ekran kartı ile takılmıyor. sorun ayalarınızda.


bir şeyler buldum. sorun sanırım avira dan kaynaklanıyormuş. yabancı forumlarda son 1 hafta 10 gündür aynı sorundan şikayet edenler var.

eğer youtube gibi platformalrda video izlerken mikro takılmalar yaşıyorsanız ve farenin tekerleğini kullandığınızda yine saliselik takılma sorununuz var ya avira yı tamamen sistemden kaldıracaksınız -uninstall etmeniz lazım devredışı bırakmak işe yaramıyor- yada chrome u yönetici olarak çalıştırmanız -sağ tuş- gerek.

aynı sorunu yaşayanlar için duyuruyu silmiyorum.

kaderde kendi duyurumuza tik atmak da varmış. keh keh keh.


issiz karga
(13.01.19)
@gkhncnzdgn şunu dener misin:

ayarlar > gelişmiş ayarlar > sistem > Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan seçeneği açıksa kapat, kapalıysa aç.


issiz karga
(13.01.19)
arkadaşın duyurusu altında daha çok benim duruma odaklanılmış, teşekkür ederim ve soru sahibi kusura bakmasın.
evet, ikisini de denedim. amd apu a4-4000. 12gb ram, w7, opera/chrome.


gkhncnzdgn
(13.01.19)
(2)

Muhabbet Kuşu kızgınlık geçirme -dişi-

2 ay oldu kızgınlığı geçmedi hanıefendinin. son bir kaç gündür tüy dökme mevsimi olmadığı halde etrafta tüyleri de gözükmeye başladı, sanırım tüylerini yoluyor, yoktu böyle bir huyu. ne yapabilirim, yemdir, ilaçtır bir çaresi var mı kızgınlığı geçirmenin?çiftleştirmek seçenekler arasında yok.
2 ay oldu kızgınlığı geçmedi hanıefendinin. son bir kaç gündür tüy dökme mevsimi olmadığı halde etrafta tüyleri de gözükmeye başladı, sanırım tüylerini yoluyor, yoktu böyle bir huyu. ne yapabilirim, yemdir, ilaçtır bir çaresi var mı kızgınlığı geçirmenin?

çiftleştirmek seçenekler arasında yok.
issiz karga
(07.01.19)
sen yine çiftleştirmeyi düşün, bak bende de aynı durumdan muzdarip bir erkek kuş var :)


re noreno
(07.01.19)
ah biz neler çektik :) maalesef çaresi yok. sadece şunu diyebilirim, kuşu elinize alıp seviyorsanız bu süre boyunca yapmayın. kuşlar kafaları hariç dokunulduğunda uyarılıyor.

tüy dökme çok artarsa veterinete gidin ya da bu kuşlara özel a vitamini var, o iyi geliyor tüy dökmeye ama o da azıttırıyor yine :)


windows95
(07.01.19)
(4)

Wacom tablet önerisi

2 gün önce sormuştum ilk ama duyurucularımız cumartesi akşamı evde oturmadığı için cevap alamadım, belki bu sefer bir grafik tasarımcı dostumuz görür de fikr beyan eder diyerek yeniden açıyorum affınıza sığınarak.unity ye el attım bir süredir. şimdilik hobi için, 2d karakter, çevresel ögeler vs bunl
2 gün önce sormuştum ilk ama duyurucularımız cumartesi akşamı evde oturmadığı için cevap alamadım, belki bu sefer bir grafik tasarımcı dostumuz görür de fikr beyan eder diyerek yeniden açıyorum affınıza sığınarak.

unity ye el attım bir süredir. şimdilik hobi için, 2d karakter, çevresel ögeler vs bunların çizimini yapabilecek -belki sonrasında zbrush a da el atarım- bir tablet almak var kafamda. çin malı düşünmüyorum. wacom un da giriş seviyesi modelleri belli inituos art, draw, comic vs. yalnız kafamda deli sorular var:

- small mu medium mu? s modellerin aktif alanı 13 x 9.5 cm. koyuyorum önüme çok küçük geliyor. 15" laptop ekranında kullanacağım ama yine de küçük geliyor. sanki 13 x 21 daha ideal gibi, kullananların yorumu nedir?

- diğer sorum da şu, bu modellerde şöyle bir ayrım var:

-basınç hassasiyeti 1024 olup multi touh özelliğine sahip olanlar.
- basınç hassasiyeti 2048 olup mt özelliği olmayanlar.

multi touch ın tam olarak avantajı nedir? ben çizerken sağ elimi dayarım bir kere bu sorun çıkarır mı mt de? basınç hassasiyeti 2048 ve 1024 arasında bariz fark var mı? siz olsanız hangisini tercih edersiniz? ()sağ el dayanacak onu göz ardı etmeyin :)

sevgiler topunuza.
issiz karga
(07.01.19)
Multitouch kapatilabiliyor sadece kaleme duyarli hale getirebiliyorsun avantaji sanirim elle cizimlerde falan zoom in out gibi gesture lar yapmak. Ancak Intuos Art Small var bok gibi geldi bana da yengenede. Ben sanatci falan degilim zaten yengende ressamlik var denedi biraz dijital ortamda paintle cizdi biseler ama tiskindi resmen. Gerci bizimkine piyasadaki en iyi mali da alsan kalem kagit ister. Ama bana da pek hos gelmedi ufak olani. Eglencelik alacaksan al ama pro biseler istersen alma Intuos Art Small deneni, satali oldu bir sure zaten.


yok zaten el kağıda, tuvale, kaleme, fırçaya alışmışsa kolay beğenmez. onu anca wacom un cintiq modeli var, ekranlı, bayağı pahalı modeller onlar paklar.

şu an en merak ettiğim şey small olan küçük gelir mi, 1024 ile 2048 arasındaki hassasiyet farkı.


issiz karga
(07.01.19)
Bilmiyorum daha once kullandin mi ama o tablet ekranin tamamini temsil ediyor yani touchpad gibi calismiyor. Istersen touchpad gibi de calistirabilirsin ama sanirim cizerler pek boyle kullanmiyor. Isbu nedenle ufak olmasi baya bir dezavantaj.


koca ekranı fare ile kontrol ederken fareyi ne kadar ufak alanda dolaştırdığını düşün. boyut profesyonel değilsen o yüzden çok mühim değil. ben medium olanı kullanıyorum ve gayet memnunum 17 inç ekran ile uyumundan. ha alışması bayağı uzun sürüyor, onu söyleyeyim.

multi touch söylendiği gibi açıp kapatılabiliyor. açtığında kalemle kullanamıyorsun, yani kullanabiliyorsun da elini tabletin üzerine dayadığında algıladığı için mantıksız oluyor. o direkt parmak ile, büyük bir touchpad gibi kullanma amaçlı getirilmiş bir özellik ve bence gereksiz. bir senedir var tabletim, toplamda iki kere açmışımdır maksimum. basınç hassasiyeti güçlü olanı tercih etmeni öneririm.


(2)

Kanal tedavili dişin soğuk yiyeceklerde ağrıması

2 hafta kadar oldu kanal tedavisi yaptıralı. 2 gündür dişlerimi fırçaladığımda -sadece dışını fırçalarken- soğuk bir şey yiyip, içtiğimde 5 - 10 saniyelik ağrılar oluyor. normal sıcaklıkta bir şey yerken ağrı olmuyor yada dişlerimi bastırdığımda. dişlerimde soğuğa karşı bir hassasiyet yok. doktor il
2 hafta kadar oldu kanal tedavisi yaptıralı. 2 gündür dişlerimi fırçaladığımda -sadece dışını fırçalarken- soğuk bir şey yiyip, içtiğimde 5 - 10 saniyelik ağrılar oluyor. normal sıcaklıkta bir şey yerken ağrı olmuyor yada dişlerimi bastırdığımda. dişlerimde soğuğa karşı bir hassasiyet yok. doktor ilk 10 - 15 gün ağrı yapması normal ama sonra olursa çekilmesi gerek demişti.

duyurunun hekimlerinin yorumu ne olur acaba? kanal tedavili dişteki ağrı hangi durumlarda tehlikeli? soğuk yiyecek içeceklerde olması normal mi? şu an bu ağrı tehlikeli bir durumun habercisi mi sizce?
issiz karga
(25.12.18)
benzer bir durumla ben de karşılaştım. bu ağrı ve hassasiyet iltihaptan kaynaklanıyor galiba. 1,5 sene önce askere gideceğim diye 1 ayda, iltihap hemen kurumadan kanal tedavisi yaptırmıştım. hem askerde (3 ay sonra falan) hassasiyet hissettim, hem de ondan 8 ay sonra falan yine nüksetti. şu anda ağrı azaldı ama hassasiyet ve dişleri birbirine vurunca çok hafif bir sızlama var.

kanal tedavisi %100 çözüm değil diyorlar zaten. iltihap kurumadığından böyle sıkıntı çekiyor olabiliriz. 1 ay önce diğer bir dişim için de kanal tedavisi yaptırdım. şimdilik sıkıntı yok. 6 ayda bir kontrol şart aslında.

siz tekrar bir doktora gidip durumu izah edin bence.


Benim yaptırdığım kanal tedavisi de son evredeyken gerçekleşmişti. Sıcak ve soğukta aşırı hassasiyet hissediyordum ve dişimin küçük bir kısmı da kırılmıstı. Kanaldan sonra bu sızlamaları hiç hissetmedim ama dişime bastırdıgim zaman yada elimle sertçe dokunduğum zaman diğer dişlere göre küçük bir sızlama oluyor ama bu normal diye düşünüyorum. Bunun dışında normal hayatımi etkileyecek sızlamalar gerçekleşmiyor.
Eğer sizin dişinizdeki ağrı bir müddet daha geçmezse tekrardan doktora görünmenizde fayda var. Belki doktorunuz dişin içini tam temizleyememiş ya da sonrasında dolguyu iyi yerleştirmemiş olabilir.
Bu arada tekrar geçmiş olsun.


(11)

Harry Potter kitaplar vs filmler

Harry Potter filmleriyle kitapları arasında konu olsun olay örgüsü olsun bariz fark var mı? yoksa bütün filmler kitapların neredeyse bire bir aktarılmışı mı? ben sadece ilk kitabı okumuştum, ilk film kitabın neredeyse aynısı. diğer kitaplarda da bu durum var mı merak ediyorum.bir de rowling in dili,
Harry Potter filmleriyle kitapları arasında konu olsun olay örgüsü olsun bariz fark var mı? yoksa bütün filmler kitapların neredeyse bire bir aktarılmışı mı? ben sadece ilk kitabı okumuştum, ilk film kitabın neredeyse aynısı. diğer kitaplarda da bu durum var mı merak ediyorum.

bir de rowling in dili, anlatımı, üslubu kitaplar ilerledikçe değişip gelişiyor mu? kitaplardaki anlatım ilkkitaptaki gibi çocuksu ve basit mi?

yani kısacası harry potter hastası olmayan, filmleri çıktıktan 10 sene sonra izleyen biri kitapları okusun mu? :))) kafa dağıtmalık kitaplara ihtiyacı var, ama bana konu ve olay olarak filmlerden fazlasını vermeyecekse hiç başlamaya niyetim yok.

ek soru: bir de baskı kalitesi nasıl? bendeki ilk kitap eski basım, kapak olsun kağıt olsun gayet kaliteli, sonradan kapak ve sayfa kalitesi düşmüş dedi kimileri var mı böyle bir şey?
issiz karga
(21.12.18)
kitap ve film ilişkisini şöyle özetleyebilirim;
store.donanimhaber.com

kesinlikle okumalısın. kitaplarda çok daha fazlası var.

anlatım dili konusunda emin olamadım. ama ilk kitap kadar çocuksu kalmıyor bence.


elorelia
(21.12.18)
kitaplar her türlü tokatlar filmlerini. Kitaptaki detayları filmlere aktaramazlar. Çünkü ne zaman ne de maddi limit buna yetmez. Kitapları okuduğunda ne demek istediğimi anlayacaksın.


silah taciri
(21.12.18)
dili biraz gelişse de, sonuçta çocuk kitabı, o nedenle çok bir değişim olduğunu söyleyemeyeceğim.

ancak kitapları türkçeye çevrilir çevrilmez okumuş (her kitabı 1den fazla, sonra orjinal dilinde de) ve 5. filmden sonrasını sadece meraktan 1 kez zorla izleyebilmiş biri olarak, kitaplar ile filmler arasında bence dünya kadar fark var. sadece atlanan olaylar, çıkarılan karakterler ve diğer karakterlerin üstlendiği rollerin değişmesi açısından değil, filmler kitapların verdiği hissi ve o dünyayı 3. filmden sonra yansıtmaktan çok uzak bence. bu nedenle bir şans verebilirsiniz.

ancak kafa dağıtmalık başka kitap isterseniz neil gaiman kitaplarını öneririm. özellikle terry pratchett ile birlikte yazdıkları "good omens"i. mini dizisi de çekiliyormuş, ocak sonunda yayınlanacak sanırım. bence kafa dağıtmak için oldukça güzel.


the end of time
(21.12.18)
Çocuk kitabı demek çok ayıp olur. İlk kitaptan sonra gayet karanlık bir havaya bürünüyor. Kesinlikle okumalısın. Eksik birçok kısmı totosundan uydurmuş filmler.


helena
(21.12.18)
depresyondan kurtulmak için Harry Potter okuyan insanlar var.

Kitaplar güzel. İngilizce daha güzel.

Fİlmlerden daha fazlasını veriyor tabii ki..


AlsterWasser
(21.12.18)
kitapta konular daha detaylı anlatılıyor tabi ki ama filmler görsel olarak bir şölen ve benim tahmin ettiğimden daha fazlasıydı kitap betimleme açısından bir tık zayıf. önce film izlenmeli sonra kitaplar okunmalı derim. kitabı ilk okuyunca sonra film yavan geliyor beğenmiyorsun.


eja
(21.12.18)
3.filme kadar kitapla paralel gidiyor, güzel aktarılmış. 3.film'de bozulma başlıyor denilebilir ancak sonrası yokuş aşağı, kitaplarla neredeyse alakası yok.


şöyle söyleyeyim, okurların çoğunun en sevdiği kitap 4. kitap olan ateş kadehi. (bence 5. kitap en güzeli) yine imdb puanı en düşük harry potter filmi de 4. film olan ateş kadehi. aradaki farkı sadece bu bilgiden çıkarmak mümkün.


www.youtube.com
yeri gelmişken şunu da bırakayım.

kitaplar ve film arasında böyle farklılıklar da var.

hermonie mesela. kitaplarda insanı canından bezdirir bazen. ama filmlerde genelde melek gibidir.

en sevdiğim kitap da film de azkaban tutsağı. 3. bu kitap da dahil genelde film ve kitap paralel. ateş kadehini hatırlamıyorum pek çünkü seride en sevmediğim kitap/film o. sonrasında zaten film ve kitapların arası iyice açılıyor.


elorelia
(21.12.18)
Özellikle 3.kitapla beraber "çocuk kitabı" olmaktan çıkıyor ki zaten tam olarak çocuk kitabı diye tanımlamak doğru mu bilemiyorum. Kitaplarda yeni baştan ve çok ayrıntılı bir şekilde tasarlanan bir dünya var. Filmler ise benim için çok büyük hayal kırıklığı. Harry'nin meşhur yeşil gözleri maviye, kuzgun rengi dağınık saçları düz ve kahverengiye dönüyor. Bu bile benim için filmleri izlememek için sebep ancak merakımdan yıllar sonra izledim ve çok çok yetersiz geldi. Yukarıda da dendiği gibi filmler kitapları karşılamıyor, tabii ki yüzde yüz karşılaması beklenemez ama eksik, çok eksik. Bu sebeple ve kitapları defalarca okuyan biri olarak filmlerle yetinmemenizi okumanızı öneririm. Yeni baskıların kağıt kalitesi konusunda bir fikrim yok ama kapakları çok basitleştirilmiş olduğundan zaten sevmemiştim eski baskıları nadirkitap'ta satılıyordur, bakabilirsiniz. İngilizce okuyun muhakkak demeyeceğim tabii ki orjinal dilde okumak çok hoş ama Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu işini çok iyi yapmış iki dilde de okumuş biri olarak Türkçe halini de çok iyi bulduğumu söylemek isterim. Şimdiden iyi okumalar.


bariz fark yok kitabın özüyle filmlerin arasında. fandom için elbet farklı ama sen bir hastası olmayarak kitabı okurken filmlerdekinden daha sürükleyici, daha twist'li bir olay örgüsü bulmayacaksın. kitabın vakit kısıtı olmadığı için seni daha içine çeken bir atmosfer yaratıyor. insanların -özellikle küçük yaştan başlayarak- bu kadar hayran olmasının sebebi de bu zaten; okuması keyifli ve hayal gücünü gıdıklıyor, kendini karakterlerin yanında buluyorsun.

aynı zamanda gerçekçi bir tarafı var, bunun en büyük kanıtı da serinin neredeyse hiçbir hastasının en favori karakterinin harry potter olmaması. normalde olayın kahramanı yücedir, dünyayı kurtarır, popidir, sevilir, kötü yanları pek gösterilmez. harry potter ise o güzelim dünyanın ayakta kalmasını sağlayacak bir aracı sadece; en fazla emekleri için teşekkür eder serinin koyu hastaları. tıpkı frodo gibi, boyundan büyük baskıyla mücadele eden gariban bir veledin bu ağırlık altında ezilmek üzereyken etrafının yardımıyla ayakta kalması ve doğru kararlar verebilecek cesareti göstermesini konu ediyor. bu tarz karakter analizlerini kitabı okudukça rahat yapabiliyorsun mesela, bu açıdan kesinlikle filmlerden fazlasına sahip.

ama bence şimdiki hp fanlarının yarısından fazlası o kitapları 20'sinden sonra okumaya başlasaydı seriye bu kadar tutulmazlardı. bu durum kitabı kötü yapmıyor ama kitabın asıl dokunduğu nokta insanın içindeki çocuksu masumluk. senin de hayalgücün bir çocuk kadar önyargısız ve cesursa, gerçek dünyanın kötülüğü kalbini karartmamışsa oku, seversin; yaştan bağımsız böyle kalabilmiş insanlar yok değil. ama karamsar, hayal kurmayı sevmeyen, genel olarak fantastik dünyalara ilgi duymayan biriysen okuma, filmdekilerden ötesini göremezsin.


Bruce
(21.12.18)
(1)

Hangi şarkı bu

arkadaşın çaldığı hangi şarkıya ve sanatçıya ait? çok tanıdık geliyor sankim, bilemedim...https://youtu.be/TF0saKqZPuo?t=46
arkadaşın çaldığı hangi şarkıya ve sanatçıya ait? çok tanıdık geliyor sankim, bilemedim...

youtu.be
issiz karga
(26.11.18)
onun yerine ben sana bunu yollayayım kapatalım bu konuyu.

www.youtube.com

böylesi de var bak

www.youtube.com


killerbee
(26.11.18)
(1)

Dizüstü hdd kızak boyutu 12.7 - 9 mm?

ssd yi hdd yerine hdd yi de cdrom yuvasına takacağım ama alacağım kızak için boyutu nasıl bileceğim?yoksa bu boyutlar sadece hdd nin oturacağı yuvanın boyutu mu?şu cahili aydınlatın da acı çekmekten kurtulsun.
ssd yi hdd yerine hdd yi de cdrom yuvasına takacağım ama alacağım kızak için boyutu nasıl bileceğim?

yoksa bu boyutlar sadece hdd nin oturacağı yuvanın boyutu mu?

şu cahili aydınlatın da acı çekmekten kurtulsun.
issiz karga
(26.11.18)
yahu çıkartıp ölçmeye falan gerek yok. bilgisayarın modelini internette arat, dvd rom özelliğine bak oradan anlarsın hemen. ya mm'si yazar ya da slim falan yazar. slim yazıyorsa 9,5 mm alacaksın.

üstteki aynştayn: modelden bulamıyorsan device manager'dan dvd-rom'a bak, o modeli arat yine bulursun. çıkarıp cetvelle ölçmene gerek yoktu canısı.


sir gawain
(26.11.18)
(3)

fappening in sebebi...

... apple ın güvenlik açıkları mıydı -yani adamlar cloud servisini kırıp/sızıp mı elegeçirdi fotoları- yoksa appledan ve platformlardan bağımsız uzun sürede kişilerin hesaplarının yada bilgisayar/telefon/tabletlerinin hacklenmesi gibi bir şeydi?
... apple ın güvenlik açıkları mıydı -yani adamlar cloud servisini kırıp/sızıp mı elegeçirdi fotoları- yoksa appledan ve platformlardan bağımsız uzun sürede kişilerin hesaplarının yada bilgisayar/telefon/tabletlerinin hacklenmesi gibi bir şeydi?
issiz karga
(19.11.18)
Kullanıcıların phishing metoduna kanmalariydi.


fever
(19.11.18)
ikisi birden. icloud'da 2FA yoktu o zaman, o yuzden kullanicilarin sifresi ele gecirildigi anda tum icloud'a erisim imkani veriyordu. bu olaydan sonra apple 2FA destegini getirdi.


crucio
(19.11.18)
Apple'a sorarsan kullanici hatasiydi ama o kadar buyuk organize bir olayin kullanici hatasi olmasina imkan yok.
Bariz patlattilar.


acemi
(19.11.18)
(4)

Kombi f/p kullanımı

iki sorum var:- yoğuşmalı kombinin maksimum yoğuşma yapması için 40 - 50 derece aralığında mı kullanılması gerekir yoksa çıkan su ile gelen su arasında belirli bir sıcaklık farkı olması yeterli mi? yani çıkan 70 gelen 40 - 45 dereceyse güzel yoğuşma yapar mı?- makul fatura için oda sıcaklığı 20 - 21
iki sorum var:

- yoğuşmalı kombinin maksimum yoğuşma yapması için 40 - 50 derece aralığında mı kullanılması gerekir yoksa çıkan su ile gelen su arasında belirli bir sıcaklık farkı olması yeterli mi? yani çıkan 70 gelen 40 - 45 dereceyse güzel yoğuşma yapar mı?

- makul fatura için oda sıcaklığı 20 - 21 derecedeyken petekleri;

- 40 - 50 dereceye getirmek
- 60 - 70 derecede kullanmak. hangisi daha düşük fatura getirir? geçen gelen servis ayarladı 80 e "ben de böyle kullanıyorum evde, geçen sene 230 tan fazla ödemedim" dedi. bana sallıyormuş gibi geldi ama.


- ev 120 m2. 8 petek var, uzunluk toplam 7.20 metre.
issiz karga
(18.11.18)
ben akıllı termostat ile kullanıyorum en büyük tasarrufu öyle yapıyorum. sabit ısıda kalmak için en düşük derecede kullanırsanız tasarruf maksimum olacaktır.
yoğuşmalı kombinin falan bir tasarruf sağladığını düşünmüyorum önemli olan istediğiniz sıcaklıktan sonra evin ısınmaması. o yüzden de akıllı termostat.
yoksa 80 dereceye getirip kullanmak en kolay iş.
ben soğuğa göre tabi 40-50 ile başlıyorum. ev ısınmıyorsa arttırıyorum. dıştaki soğuğa bağlı olarak 70-80 çıktığım olmuştur. istanbulun bu günlerinde 50 civarı kullanıyorum. ilk açıldığında geç ısınıyor ama zaten sürekli açık ve benim belirlediğim saatlerde ısıtma yapıyor.


ozdek
(18.11.18)
yoğuşmalı kombi elbette tasarruf sağlar.
zaten bütün kombiler yoğuşmalı olacak 2019’dan sonra. satışı yasak olacak eski tip kombilerin.

en iyi tasarruf sıcaklık ayarından ziyade kullanılmayan radyatörlerin kapatılmasıyla sağlanır benim tecrübelerimle.

en az zaman geçirdiğimiz odanın / odaların radyatörlerini kapatma imkanınız varsa bunu deneyin......


2 tostos turan
(18.11.18)
(bkz: cosa)


veritaslibertas
(18.11.18)
Oda termostatı kullanıp kombiyi mevsime göre ortlama 40-50 derecede bırakırsınız.

Evin ısısını arttırmak veya düşürmek için kombinin ayarını değil de oda termostatının ayarını değiştirirsiniz. Gece yatarken 19'a düşürmek gün ortalamasında 21'de tutmak sağlık için yeterli, bebek varsa 23-24 gibi yapılabilir.


John Bloor
(19.11.18)
(4)

Windows 10 ucuz fiyat - sistem vs.

biraz uzun ama cevaplarsanız sevinirim.- hepsiburada, gittigidiyor vs gibi yerlerde 10 tl 20 tl ye lisans satılıyor. ne iş bunlar? güvenilir mi? gidip 3 ay sonra "lisansınız geçersizdir" gibi bir uyarı alır mıyız?- asus n56vz laptop var elimde. i7 3630, 16 gb ram, 1 tb hdd. win 10 u kaldırır mı, yok
biraz uzun ama cevaplarsanız sevinirim.

- hepsiburada, gittigidiyor vs gibi yerlerde 10 tl 20 tl ye lisans satılıyor. ne iş bunlar? güvenilir mi? gidip 3 ay sonra "lisansınız geçersizdir" gibi bir uyarı alır mıyız?

- asus n56vz laptop var elimde. i7 3630, 16 gb ram, 1 tb hdd. win 10 u kaldırır mı, yoksa kastırır mı? win 8 - 8.1 le mi devam etmeli yoksa?

- win 10 un kapladığı alan nedir? araştırdığımda kimi kullanıcılar 60 - 80 gb yer kapladığını yazmış.
issiz karga
(12.11.18)
Bir tanıdığım en son 10 liraya almıştı. Birkaç aydır sıkıntı yok.

Ne kadar kapladığına kadar takık biriyseniz kendi işletim sisteminizi yazmaya başlayın. Hey yavrum hey 10-20gb lafı yapanlar var memlekette


zxcd
(12.11.18)
arkadaşım, yukarıda ne yazmışım? kimileri kapladığı alanın 60 - 70 gb a çıktığından bahsetmiş. demek ki bu durumun olması benim için sorun teşkil edecek. bu ne kadar yaygın bir durum, geçici bir vaziyet mi bunu öğrenmeye çalışıyorum.

olur olmadık ukalalıklar yapmak yerine okuduğunu anlamayı öğren evvela.


issiz karga
(12.11.18)
bi seneden fazla oldu 15 liraya mı ne aldım sıkıntı yok. 2-3 arkadaşım da aldı onlarda da sıkıntı yok. 15 liralık lisans patlasa dünyan kararmaz sanırım? gider tekrar alırsın 15 liraya.

- Windows 10'un sistem gereksinimleri Windows 7 ile aynı.

- prntscr.com güzel sallamışlar.


washe
(12.11.18)
1. Hiç bir sorun olmadığı, kullanan büyük bir çoğunluk olduğu görülüyor forumalrda ve sözlüklerde. Sen de kullan bir şey olmaz.

2. Hayli hayli yeter.

3. Win 10 eskilere göre fazla yer kaplıyor, ama 60-70 değil tabiki. Ortalaması 15-20 gb arası.


John Bloor
(13.11.18)
(4)

Klasik gitar için gamlar

yav şöyle bir major yada minor gamın 1. pozisyonda 5. poziyonda vs vs yerlerini gösteren, ne bileyim hangi barnakla devam edileceğini anlatan bir kitap yada guitar pro dosyası var mı? gp için arama yaptım ama ortam çorba olmuş, çoğu tek oktav için yazılmış vs. üşenmesem kendim hazırlayacağım ama çok
yav şöyle bir major yada minor gamın 1. pozisyonda 5. poziyonda vs vs yerlerini gösteren, ne bileyim hangi barnakla devam edileceğini anlatan bir kitap yada guitar pro dosyası var mı? gp için arama yaptım ama ortam çorba olmuş, çoğu tek oktav için yazılmış vs. üşenmesem kendim hazırlayacağım ama çok zor geliyor teker teker her notayı gir sağa tıkla nota gir sağa tıkla -anlayacağınız üzere gp kullanmayı bilmiyorum-

segovia gamlarını toparladım onda da bir yığın yanlış var.

neyse işte derdime derman olabilecek var mı?
issiz karga
(09.11.18)
Bora uslusoy'un böyle bir kitabı vardi diziler ve arpejler olması lazım.

Şu tarz bir şey mi arıyorsunuz ?
encrypted-tbn0.gstatic.com


GuitarToolkit diye bir mobil uygulama var. Hiç fena değil tam sürümü.


hedep
(09.11.18)
@jackinkırıkkalbi evet buna benzer. aslında buna ek olarak yukarıda dediğim gibi ayrı ayrı pozisyonlara göre gösteriyor mu bora ulusoy un kitabı?

@hedep dijital uygulamalardan ziyade basılı yada çıktı alabilceğim kaynaklar arıyorum. teşekkür ederim yine de.

aslında guitar pro da scale tools u teker teker notalara tıklamak yerine uğraşmadan tab ve notaya dökebileceğim bir yöntem varsa o da olur.


issiz karga
(09.11.18)
Kusuruma bakmayın ben tam olarak ne istediginizi anlayamadım özel mesajdan yazın lütfen yardımcı olmaya çalışacağım


(1)

Meslek odasına kayıt ve üyelik aidatı -TMMOB İçmimarlar Odası-

içmimarlar odası bir karar almış aidat affı ile ilgili, burada bir ifade dikkatimi çekti, " ...mezuniyet yılından itibaren ödemeniz gereken aidat..." ne alaka? mantıken eğer kişi mesleği icra ediyorsa odaya kayıt olup aidat demesi geremez mi? yani mesleğini icra etmeyen bir kişi neden odaya kayıt ol
içmimarlar odası bir karar almış aidat affı ile ilgili, burada bir ifade dikkatimi çekti, " ...mezuniyet yılından itibaren ödemeniz gereken aidat..." ne alaka? mantıken eğer kişi mesleği icra ediyorsa odaya kayıt olup aidat demesi geremez mi? yani mesleğini icra etmeyen bir kişi neden odaya kayıt olup aidat ödesin? bunun hukuki bir tarafı var mı?
issiz karga
(01.11.18)
Mesleği icra etmeyenler için söylenmiş bir ifade değildir o. Bu soru çok soruluyor.
Meslek odasi uyelerinin mesleklerini icra etmeleri halinde oda’ya kayit olmalari ile yasal zorunluluktur. Bu bir kulfet degil, mesleki açıdan sizi koruyan toplumsal açıdansa meslegin denetimini saglayarak kamusal faydayi amaclayan bir odevdir.
Bu odaların temel geliri aidatlardir ve bunlar cok yuksek degildir (sizin sartlariniza gore yuksek gelebilir, bir sey diyemem).

Aidat odemenin uyelikle dogrudan baglantisi oldugundan, ogrenciler yurtdisinda yasayanlar, asker kisiler, emekliler, kamu calisanlari, dogum izninde olanlar ve issizler duruma gore aidat odemezler.

Ancak bu hallerden odanizi haberdar etmeniz gerekir. Ki oda aidat islemeye devam etmesin.

Ayrica odadan odaya degisen sekilde belirli sureden sonra, ornegin 5 yilin sonunda aidatlarin silinmesine dair -bence hukuken hatali- kararlar alinmaktadir. Bunlari da takip etmek sormak gerekir. Ama buraya degil, odanizin sekreterligine.


(5)

Muhabbet Kuşu Ağızdan nefes - Kanat titremesi

aniden çıktı ortaya hiç bir şeyi yoktu. önce biraz kustu sonra hızlı hızlı ağından nefes alıp kanatları yarım azıcık açarak titremeye başladı. durgun da biraz. ortam ısısı normal, heyecanlanacağı bir şey olmadı, yem dışında her hangi bir şey de yemedi. hiç bir şeyi yoktu yarım saat öncesine kadar. b
aniden çıktı ortaya hiç bir şeyi yoktu. önce biraz kustu sonra hızlı hızlı ağından nefes alıp kanatları yarım azıcık açarak titremeye başladı. durgun da biraz. ortam ısısı normal, heyecanlanacağı bir şey olmadı, yem dışında her hangi bir şey de yemedi. hiç bir şeyi yoktu yarım saat öncesine kadar. başına gelen oldu mu? yada fikir verebilecek bir veteriner var mı?
issiz karga
(31.10.18)
Aynı davranışı kuşum oda çok sıcakken yapmıştı. Titreme veya kusma yoktu ama ağızdan nefes alma ve kanat açma vardı. Soğukta falan kalmış olabilir mi? En ufak rüzgârdan bile etkileniyorlar.


sıcak ortam da yapıyorlar serinlemek için ama sıcak olmayan bir ortamda olunca korkuttu. soğuk almamasına da dikkat ediyorum ama bilmiyorum.


issiz karga
(31.10.18)
Yorulma gibi bir durum yaşadı mı? Yem yerken ve su içerken normalden farklı bir davranıs var mı ona bakın.


musmus
(31.10.18)
Kalp krizi olabilir mi acaba ? Yaşlı bir kuş mu


birdposing
(31.10.18)
@musmus yok yorulmadı, her hangi bir değişiklik de yoktu.

@birdposing kalp krizi olduğunu zannetmiyorum dostum.

geçti şu an sanırım. yarım saat kadar önce sadece hafif hafif kanatları titriyordu, alıp karanlık bir odaya, biraz sıcakça biryere koydum uyusun diye. az önce baktığımda titreme de hızlı nefes alma da yoktu. uyuyordu.

birden olunca telaşlandım, küçücük can sonuçta.

cevap veren dostlar sağolun, yine de bunun ne olduğu neden olabileceğine dair bir veteriner arkadaş okurda fikir belirtirse sevinirim, em tekrar olma hem de başkalarının başına gelme ihtimaline karşı.


issiz karga
(31.10.18)
(2)

Kaşıkçı'nın siyasi görüşü

bilmediğim için soruyorum,nedir? aşırı islamcı diyorlar. iyi de o zaman washington post da nasıl köşe yazarlığı yapıp, halka fikir beyan ediyor? yoksa sadece şimdiki kralın "reformist" fikirlerine karşı olduğu için mi aşırı islam yanlısı deniyor?not: farkındayım, abd hükümeti çıkarı için gerekirse ş
bilmediğim için soruyorum,nedir? aşırı islamcı diyorlar. iyi de o zaman washington post da nasıl köşe yazarlığı yapıp, halka fikir beyan ediyor? yoksa sadece şimdiki kralın "reformist" fikirlerine karşı olduğu için mi aşırı islam yanlısı deniyor?

not: farkındayım, abd hükümeti çıkarı için gerekirse şeytanla bile yatağa girer ama kendi halkına da aşırı islamın karşısındaymış gibi gösterir falan fişman da köşe yazarlığı farklı bir konu. sıradan insanlara fikirlerin anlatıldığı bir platform gazete denilen nesne.
issiz karga
(18.10.18)
Gazetecilik kariyerine İngilizce yayınlanan Saudi Gazette'de muhabir olarak başlayan Kaşıkçı, 1990-1999 yılları arasında Al Hayat'ın dış haberler servisinde görev yapmış. Bu dönemde Afganistan, Lübnan ve Sudan gibi çatışma bölgelerinden haberler kaleme almış. Tabii ki bu bölgelerdeki İslamcı örgütler ile de haber kaynağı-haberci düzeyinde ilişki kurmuş.

1999'da, Suudi Arabistan'ın önde gelen gazetelerinden Arab News'ün genel yayın yönetmen yardımcılığına getirilen Kaşıkçı, dört yıl sonra "reformist" olarak anılan Al Watan gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş. Ancak Al Watan'da 2 ayını tamamlamadan, gazetede çıkan yazılar nedeniyle görevden alınmış.

Kaşıkçı 2003 yılında Al Watan'dan ayrılıp "gönüllü sürgüne" Londra'ya gitmiş.

Burada bulunduğu sırada Suudi Arabistan'ın Akil Adamı diye anılan ve uzun yıllar Suudi İstihbaratını da yöneten Prens Turki El Faysal önce Londra ardından da Washington Büyükelçiliğine atanmış. Kaşıkçı da daha öncesinde ilişki içinde olduğu Prens Turki El Faysal'ın basın danışmanlığını üstlenmiş.

2007'de yeniden Al Watan'a genel yayın yönetmeni olarak geri dönmüş ancak 2010'da ikinci kez, ilk seferkine benzer gerekçelerle yeniden görevi bırakmak zorunda kalmış.

Kaşıkçı, 2010'un Haziran ayında, Prens El-Velid bin Talal'ın talimatıyla Al Arab televizyonunun başına getirilmiş, ancak 11 saat süren yayının ardından Suudi hükümet Al Arab'ın yayınlarını sonlandırmış.

El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin ile Afganistan'da haber yaparken ilişki kuran ve Ladin'i yakından takip eden Kaşıkçı, Ladin'le çok sayıda röportaj yapmış, Ladin'in röportaj taleplerini hiç geri çevirmemiş.

Kaşıkçı'nın meslektaşı Salameh Nematt, bu ilişkisinden dolayı bazılarının Kaşıkçı'nın El Kaide'ye maddi destek sağladığını dile getirdiğini ama ilişkinin gazetecilikten öteye gitmediğini açıklamış Washington Post'a.

Kaşıkçı'nın son zamanlarda kaleme aldığı yazılarda Suudi Arabistan rejimini ağır şekilde eleştirdiği de biliniyor. "Suudi Arabistan hiç bir zaman bu kadar baskıcı olmamıştı, şimdi ise çekilemez boyutta" ya da "Geçtiğimiz hafta 30 kadar kişi gözaltına alındı, aralarında yakın arkadaşlarım da vardı. Hükümete muhalif görüşleri dile getirmeyi göze alan entellektüellerin ve din adamlarının adını karalama çabaları... Ben ve benim gibi gönüllü sürgün hayatı yaşayanlarsa ülkemize dönüşte gözaltına alınma riskiyle karşı karşıyayız." gibi cümleler Kaşıkçının yazılarında yer alıyormuş son zamanlarda.

Kendisinin ülkesi tarafından düşman gibi değerlendirildiğini yazıyormuş son zamanlarda sık sık. "Yolsuzluklardan haberdardık ama haber yapmadık" diye itirafta bulunmuş üstelik.

"Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Putin gibi davranıyor" diye yazmış...

Tüm bunlardan benim anladığım, Suudi Arabistan gibi krallık ile yönetilen ülkelerde güç odaklarının kişisel egemenliklere dayalı olmasının da neden olduğu bir gerilim var. Kaşıkçı, zengin bir ailenin çocuğu, iyi eğitim almış, üstelik Hanedan'a yakın kişilerin desteğini görüyor. Ancak bu kişiler (mesela Prens Turki El Faysal) gözden düşünce, ya da yaşamını kaybedince, ona yaslanan Kaşıkçı gibilerin de gücü filan kalmıyor.

Kaşıkçı'nın güç odaklarına dayalı bir piyon olmaktan başka bir rolü yok bence. Diğerlerinden farkı, ABD ile ilişkileri olan, gazetecilk yaptığı için sesi çok duyulan bir piyon. Tabi bu öldürülmesini haklı filan göstermez.


ucanokuz
(18.10.18)
(7)

Hi res müzik için Mp3 çalar mı telefon mu?

samsung s7 kullanıyorum. acaba sony nwz a15 gibi bir modelin vereceği ses kalitesi daha iyi olur mu? elimde yığınla flac, dsd uzantılı müzik dosyaları var. etnik, flamenko, az biraz da caz dinliyorum. çok bir bütçe de ayırmayı düşünmüyorum o yüzden a15 yazdım.not: gençler 320 kbps mp3 vs flac tartı
samsung s7 kullanıyorum. acaba sony nwz a15 gibi bir modelin vereceği ses kalitesi daha iyi olur mu? elimde yığınla flac, dsd uzantılı müzik dosyaları var. etnik, flamenko, az biraz da caz dinliyorum. çok bir bütçe de ayırmayı düşünmüyorum o yüzden a15 yazdım.

not: gençler 320 kbps mp3 vs flac tartışmasına dönmesin rica ederim:)) 320 mp3 lerimde var yığınla. hepsinden en iyi performansı alabileceğim çözüm arıyorum.
issiz karga
(11.10.18)
işin bir diğer önemli kısmından, kulaklıktan bahsetmemişsin. ciddi bir kulaklığın varsa mp3 çalarla telefon arasındaki farkı alabilirsin. bahsettiğin modeli bilmiyorum, çok pahalı olmadığına göre çok high end bir şey olmayabilir, haliyle onun için net konuşamam ama sony'nin high end oynatıcılarıyla farklı duyabiliyorsun iyi kulaklığın varsa.

lg ve htc telefonlarına yüksek kaliteli dac koyduklarını söylüyorlar hep, teşhir telefonları haricinde uzun süreli dinlemedim o yüzden bilemeyeceğim ama yeni nesil telefonların yüksek empedanslı kulaklıkları sürmekte zorlanmadığını biliyorum. s7'yi denemedim o yüzden bir şey diyemem onun özelinde.


Bruce
(11.10.18)
bruce, kulaklık arayışım devam ediyor. bas yada tizin çok öne çıkmadığı, doğallığı bozmadığı, yukarıda bahsettiğim türleri net ve doğal bir şekilde duyabileceğim bir kulaklık arıyorum. yani ikinci el a15 + kulaklık 1000 tl gibi bir bütçe ayırdım. kulaklık için de öneri alabilirim.


issiz karga
(11.10.18)
a15'den vazgeçin bence markaya olan takıntınız yoksa daha kaliteli daha f/p oranı yüksek playerlar var. techno-fi.net 'i öneriyorum araştırma için :)


mp3 mü kaldı ya. en iyi ses kalitesi apple müzik ve spotifyda çünkü fiziksel bir cdye dökülmeden direkt dijital haliyle yayınlıyolar


mayeskuel
(11.10.18)
Alacağınız kulaklığın, müzik çalarınız tarafından yeterince beslendiğine emin olun en önce. Diğerleri tercihinize kalmış. "cowon" markasını araştırabilirsiniz. Kulaklık olarak da "grado" markası


kardeş senin aklın sadece müzik dinlemek için tasarlanmış bir cihazın herhangi bir telefondan daha kalitesiz bir ses vereceğini kesiyor mu? kesmiyor tabi. kulaklık beyerdynamic öneririm. iki sene önce sorsan akg derdim.


bruceandwayne
(11.10.18)
Bence telefonu kullanmaya devam edip yatirimi kulakliga yonlendirmen daha mantikli olur. telefonun ve sony'nin ses cikislari farkli olacaktir yanyana dinlediginde ama hangisi daha iyi ya da hangisi daha dogal o testi yapmak oldukca zor. Ve fark cok da anlasilir olmayacak, iki kulakligi test ettiginde ise inanilmaz fark olacak. O yuzden bence telefonla mumkun olan tum kulakliklari dene ve aklina yatani al.

Benim favori kulakligi klipsch x11, kulak ici oldugundan genelde insanlar in ear tercih etmiyor ama inanilmaz dengeli bir kulaklik. Sevmedigim yani tek driver oldugu icin cok gurultulu seyleri kaldirmiyor ve ses cikisi cok yuksek degil ama noise isolationi cok basarili o yuzden gurultulu ortamlarda da seviyesi cok sorun olmuyor. Amazon'da 100 dolar civar arada 70lere dusebiliyor. x10 11 12 hepsi ayni sadece cikis seneleri farkli herhangi biri de olur.


badseed
(11.10.18)
(7)

MUhabbet Kuşu yem tavsiyesi

şansıma bir muhabbet kuşu kondu balkonuma. tanıdık birinden kafesle biraz yem aldım, yem bitti şimdi. yeni yem alacağım ama nasıl bir yem almalıyım? arkadaşın verdiği yem içinde renkli tanecikler de olan yuvarlak yemlerden. bir forum sitesinde bunların zararlı olduğunu yazmış biri. akıl verebilecek
şansıma bir muhabbet kuşu kondu balkonuma. tanıdık birinden kafesle biraz yem aldım, yem bitti şimdi. yeni yem alacağım ama nasıl bir yem almalıyım? arkadaşın verdiği yem içinde renkli tanecikler de olan yuvarlak yemlerden. bir forum sitesinde bunların zararlı olduğunu yazmış biri. akıl verebilecek olan var mı?

bir de kimi yemler var kilosu 100 tl- 200 tl. bu kadar büyük bir fark var mı yoksa hikaye mi? ben çocukken muhabbet kuşu bakmıştık bildiğimiz hiç bir ekstrası olmayan yemlerle 10 sene civarı yaşadı hayvan. o zamanlar yoktu tabi böyle vitaminli, mineralli, aminoasitli yemler.
issiz karga
(16.09.18)
o renkli parçalar kurutulmuş ekmek parçasının boyanmış hali. haliyle bunlar kanserojen. halamların kuşu vitakraft yiyor (8 yaşında), onu tavsiye edebilirim. o vitaminli, vitamin kokuyor hatta. boyasız olmasına dikkat edin yemin, bir de ben bakarken yerli bir marka vardı mavi boncuk muydu neydi, paket yem böcekli çıktı. çok ucuz olunca bunlar sorun olabiliyor. ama kilosu 100-200 tl olan mama bilmiyorum, duymadım.
not: arada bir bulabilirseniz dal darı verin, çok seviyorlar. bir de marul, salatalık, yerse meyve falan.


slow like honey
(16.09.18)
yemi hakkında çok bilgi sahibi değilim, yalnız, kursağının çatlamaması için kuş kumunu yemle birlikte karıştırıp vermeniz gerekiyor. onun dışında meyvedir, yeşilliktir, darıdır bunlar sık sık verilmez, ishal yapar. ishal olunca hemen ölüyolar zaten.


nice tnetennba
(16.09.18)
meyve ve yeşilliğin sık verilmemesi konusunda katılıyorum da dal darı zaten normal mamasının dalından ayrılmamış hali, yaş falan da değil. onun ishal yaptığını hiç görmedim.


slow like honey
(16.09.18)
ha ben onu bildiğimiz darı diye algılamışım, pardon. gerçi kuşçu sizin dediğinize de zararlı demişti, yapıştırıyolar mıymış neymiş.


nice tnetennba
(16.09.18)
ha yok o muhabbet krakeri denen zamazingo. bu darının doğal dalındaki hali, bir şey yapışmıyor.


slow like honey
(16.09.18)
ben getir.net şundan alıyorum sürekli. papağanım da bundan yediğinden tam süre veremiyorum ama 2 hafta falan gider ortalama. bunun yanında papağanı beslerken çok az elma verdiğim oluyor. kabuksuz yem almanı tavsiye etmem çünkü benimki hiç yemedi. bunların yanında tuzlu olarak soslu mısırın toz halini çok seviyor. arada parmağımla beslediğim oluyor. ek olarak bir tane de 10 lira civarına vitaminleri oluyor suya karıştırılan, onlardan alırsan yeter.


smasdi
(16.09.18)
quik ya da champion alabilirsin. suyuna da multivitamin karıştırmak şart. onun için de avisol öneririm.
mamanın her zaman taze olması çok önemli. geçen ay dişi kuşumu kaybettim. evim çok sıcak olduğu için etrafta bol miktarda güve kelebeği oluyor. gidip kızın yediği kaba yumurtlamış. (iki kuşum da farklı kaplardan mama yiyorlardı.) muhtemelen kurtlar ilgisini çekti ve yedi. sonunda ishal... :(

benim kızım da bana balkondan gelmişti. :) ikinize mutluluklar dilerim.


(2)

Kot altına kundura giymek

acayip kafam karışmış vaziyette. şimdi bakıyorum, yabancı dizilerde, filmlerde olsun, orada burada denk geldiğim giyim sitelerinde olsun elin gavur erkekleri yapıyor bunu lakin bizde direkt kıro damgası vuruluyor. neden? illa ab pasaportumuzun olması mı lazım kekolayzır olmamak için? cidden merak et
acayip kafam karışmış vaziyette.

şimdi bakıyorum, yabancı dizilerde, filmlerde olsun, orada burada denk geldiğim giyim sitelerinde olsun elin gavur erkekleri yapıyor bunu lakin bizde direkt kıro damgası vuruluyor. neden? illa ab pasaportumuzun olması mı lazım kekolayzır olmamak için? cidden merak ettiğim için soruyorum.

not: bizdeki daracık, ayak bilekleri açıkta bırakan pantolon altına kundura giyenlerden yada geniş paça altına sivri burun giyenlerden bahsetmiyorum. anladınız sanırım :)
issiz karga
(18.08.18)
Kültür anlamsız semboller üretir. Beyaz çorap giyenler de maganda sınıfına giriyor 90'lardan beri.

Yakıştırıyorsan kendine giy gitsin. Ayağın büyük değildir umarım :)


amortisman
(18.08.18)
@amortisman yav yok, yarın iki tane pop ikonu kapri altına kundura giyse, bir kaç tane de insta. fenomeni bunları taklit edip foto koysa herkes bu şekilde giyinir, trendler ve modanın anlamsız değişkenliğe sahip olduğunun farkındayım. ben sadece toplumun bakış açısının bu kadar yanar döner olmasını, şu çifte standardı anlayamıyorum. üstelik kültürlü, biraz farklı dediğim insanlarda bile var bu olay. ararsak başka konularda da buna benzer örnek bulabiliriz.

bu arada beyaz çorap olayı biraz farklı gibi. 70 lerde falan bunu kabadayılar, mafyavari tipler giyermiş. 90 larda sarkık bıyıklı abiler özellikle giyermiş. bahçeli buyüzden teşkilata beyaz çorap giymeyin demiş.


issiz karga
(18.08.18)
(2)

Klasik türk müziği ve TSM ile ilgili bir soru

özellikle türk müziği teorisine hakim birinden cevap bekliyorum -cevaplarda referans isterim :D -şimdi bildiğim kadarıyla klasik türk müziğinde (ktm) bir tam ses arası 9 sese bölünebiliyor. yani iki nota arasında 9 koma ses var. enstrümanlar -en azından çoğu- bu sesleri -sanırım- verebiliyor. ama me
özellikle türk müziği teorisine hakim birinden cevap bekliyorum -cevaplarda referans isterim :D -

şimdi bildiğim kadarıyla klasik türk müziğinde (ktm) bir tam ses arası 9 sese bölünebiliyor. yani iki nota arasında 9 koma ses var. enstrümanlar -en azından çoğu- bu sesleri -sanırım- verebiliyor. ama mesela yeni dönem orkestralarında batı kökenli bir enstrüman olan klarnet de var. şimdi bu alet yapısı itibariyle yarım koma ses verebiliyor. diğer arızaları eğer aletin mekaniğini değiştirip bunlara uygun hale getirmediyseniz -ki böyle bir şey yok bildiğim kadarıyla- veremiyorsunuz. e o zaman yapılan besteler sırf diğer arızaları veremediği için yarım ses arızalarla mı yapılıyor? o zaman bu müziği kısıtlamak olmaz mı?

tabi batı kökenli tek müzik aleti klarnet değil, keman ve viyolonsel de var. hadi keman perdesiz olduğu için teoride diğer arızaları verebilmeniz gerek ama pratikte verilebiliyor mu? sonuçta sap çok kısa, belki viyolonsel verir diyeceğim boyuttan dolayı.

neyse uzun oldu, gördüğünüz üzere capcahilin bir tık üzerindeyim, bilgilendirilmeyi bekliyorum.
issiz karga
(01.08.18)
kemanda oluyor. baski diyorlar piyasada. parmagini az yatiriyorsun kenara.

klarinette de dudagini fazla ya da az sikarak yaparsin. si bemol ile turk muzigi caliniyor.


alperz
(02.08.18)
Elektrik gitarda tremolo kolu, bend kullanarak da bir takım batı sazlarında olmadığı düşünülen sesleri kullanabiliyorsun. Diğer taraftan tüm makamların donanımları batı sazlarına aykırı değil. Bir mesele de farzı misal hüseyni makamından eserlerin 1 koma bemol si sesinin 1 komadan bir şey olmaz denerek tampere sistemdeki si olarak çalınması gibi durumlar var. Piyasada duyduğumuz çoğu uzun ince bir yoldayım versiyonu, eserin tampere sisteme uyarlanmış hali mesela, hüseyni hissiyatı, çeşnisi kaybolmuş durumda.

Söylemek istediğim bir şey daha var, aslen Türk Müziği tam olarak sistemleştirmenin mümkün olmadığı, bu sebeple meşk usulünce öğrenilebilen bir müzik. Hüzzzam makamında, çeşit çeşit mi var ve minin aldığı değere göre fa konumlanıyor ancak notada hepsi aynı mi şeklinde yazılıyor. Bunun bir sistemi yok. Hangi mi'yi hangi değerde çalacağının kesin, net bir açıklaması yok. Sezgiyle, birikimle, alışkanlıkla oturan ve içten gelen, düşünmeden karar verilen bir icrayla kıvamını buluyor. Yani sapın kısa olması vs işi biraz zorlaştırabilir fakat mesele senin iç duyumun (bkz: tırnak kemençe). Mesele kafandaki sedalar çorbasında bulunan sesleri kafanın içinde ne kadar net duyabilidğin, sazına ne kadar hakim olabildiğin, o sesleri sazında ne derece ifade edebildiğin. Yani bir yerden sonra aha notada küçük mücennep var elimi şu kadarcık kaydırayım demiyorsun, kafanda duyabildiğin netlikte elinden, sazından çıkıyor o ses. Sazına ayırdığın vakit kadar müzikal külliyatı ne kadar akıttın kafanın içine, ne kadar biriktirdin, ne kadar iyi bir dinleyicisin, sonucu bunlar etkiliyor.

Daha söyleyecek şeylerim vardı ama yazarken unuttum. Aklıma gelirse, toparlarsam entryler halinde yazabilirim belki. Bu anlattıklarım için de kaynak gösteremeyeceğim şu anda kusura bakma. İstersen salla salla vur duvara.


joker hakki
(02.08.18)
(3)

Sözlükte entry lerin üç nokta olması

az önce bir yazarda daha gördüm sonuncu haric bütün entarileri üç nokta olmuş. çaylak yada lanetli falan da değildi. niçin oluyor bunlar?
az önce bir yazarda daha gördüm sonuncu haric bütün entarileri üç nokta olmuş. çaylak yada lanetli falan da değildi. niçin oluyor bunlar?
issiz karga
(15.07.18)
İntenetiniz yavaş. Sayfa tak yüklenmemiş.


Bir ara bir uygulamayi kullananlarin entryleri boyle olmustu. Sonra duzeltmediler muhtemelen onlar ki neyle duzeltecekler, silinip gitmistir veriler.


evrim halkasi
(15.07.18)
arka arkaya entry silme işlemine izin verilmeyince, sanırım yazılımsal olarak bulunan bir çözüm.


(3)

İphone 5 için powerbank

valide hanım geziye gidecek, doğa gezisi, telefonu her zaman şarj etme imkanı olmayacak.hiç anlamıyorum bu işlerden, hangi marka iyidir, kaç mah işini görür aceba?
valide hanım geziye gidecek, doğa gezisi, telefonu her zaman şarj etme imkanı olmayacak.

hiç anlamıyorum bu işlerden, hangi marka iyidir, kaç mah işini görür aceba?
issiz karga
(14.07.18)
xiaomi alayım da bu adamların teknik servisi var mı ülkede?


issiz karga
(14.07.18)
teknik servisi olanlar dört dörtlük çalışıyor zaten di mi?

altı üstü powerbank alıyorsun. üçlü priz alırken de teknik servisi var mı diye araştırıyor musun? araştırıyorsan xiaomi alma.


washe
(14.07.18)
(4)

otobüste gitar götürmek

elimde bir klasik gitar var. case alıp bagaja koysam sorun zarar görür mü? firma kamil koç olacak. bagaja yatay koyup yanına da bavul yerleştirip sabitleyerek götürmeyi düşünüyorum.bir sorum da bagajdaki sıcaklık bayağı fazla olacak, gitara zarar verir mi bu sıcaklık?almayı düşündüğüm case aşağıdaki
elimde bir klasik gitar var. case alıp bagaja koysam sorun zarar görür mü? firma kamil koç olacak. bagaja yatay koyup yanına da bavul yerleştirip sabitleyerek götürmeyi düşünüyorum.

bir sorum da bagajdaki sıcaklık bayağı fazla olacak, gitara zarar verir mi bu sıcaklık?

almayı düşündüğüm case aşağıdaki:

www.do-re.com.tr
issiz karga
(02.07.18)
otobüs bagajları günümüzde aşırı sıcak olmuyor eskisi gibi.

vibrasyondan etkilenmesin diyorsan tellerini tamamen sal ki, zıplarken sapa yük binip atmasın.

valla herkes uçakla, otobüsle, kargoyla taşıyor bu aletleri. başka bir ihtimal de yok zaten. en fazla case parası vermiyeyim dersen, 2 + 1 otobüsün tekli tarafından alırsın biletini bacak arasında taşırsın. yok dersen çift bilet alır yan yana gidersin gitarla.

marka model ne? pahalı bişey mi?

edit: ben aşırı sıcak olmuyor dedim diye sözüme bakarak kedi köpek canlı hayvan taşımayın, sorumluluk kabul etmem haa.


killerbee
(02.07.18)
bagajda yerden daha yüksek bi bölme oluyor, oraya sokabiliyorlar. ama sıcak oluyor, gitarı bozacak kadar olduğunu sanmam ama akoru bozulur:)


@killerbee adam bi harf unuttu diye yüklenme bu kadar. Nemli bir yere gidiyorsan kılıfın içine silica jel salla iki üç tane. Hele yolun da uzunsa.

Çok sıcak olmaz bagaj+1


kablelvuku
(02.07.18)
Muavine söyle hocam, bu kekti kahveydi koydukları ayrı bi yer var, bagajın yanında az daha yüksekçe, oraya koyuversin. Geçen hafta izmirden edirneye akustik gitar getirdim aşırı dandik ince bi kılıfla, sapasağlam geldi.


atadam
(03.07.18)
(1)

Kredi kartıyla yapılan taksitin satıcıya geçmesi

nasıl oluyor? misal ben 9 taksitle giysi aldım. satıcıya bu para hemen mi geçiyor yoksa 9 taksitte mi?
nasıl oluyor? misal ben 9 taksitle giysi aldım. satıcıya bu para hemen mi geçiyor yoksa 9 taksitte mi?
issiz karga
(29.05.18)
Banka ile anlasmasina gore aliyor. Ama 9 taksit degil . bankaya belli bir komisyon verince hemen geciyor. Onu daha az verip 40 gun bekletiyor falan falan.


ykyt
(29.05.18)
(1)

Antibiyotik - Antihistaminik beraber kullanımı

Dünde açmıştım aynı duyuruyu, ya ilgi görmedi yada gözden kaçtı, o yüzden yine açıyorum çünkü acil olarak cevaba ihtiyacım var. doktor arkadalardan rica ediyorum, çok önemli.daha önceden rovamycine kullanmıştım 2 yada 3 kere. yalnız son kullanışımda çok fena kurdeşen çıkardı. bu tip alerjik reaksiyo
Dünde açmıştım aynı duyuruyu, ya ilgi görmedi yada gözden kaçtı, o yüzden yine açıyorum çünkü acil olarak cevaba ihtiyacım var. doktor arkadalardan rica ediyorum, çok önemli.

daha önceden rovamycine kullanmıştım 2 yada 3 kere. yalnız son kullanışımda çok fena kurdeşen çıkardı. bu tip alerjik reaksiyonlar az görülen yan etkiler arasındaymış.

şimdi tekrar kullanmak zorundayım -doktor sağolsun dediğim halde aynı etken maddede başka bir ilaç yazmış- eczacım zyrtec gibi bir antihistaminikle beraber kullanmamı önerdi. duyuru doktorları ne der acaba bu öneriye? ikisinin aynı anda kullanımı olası bir alerjik reaksiyona engel olur mu? -o kurdeşen resmen travma yaşattı bana aklıma geldikçe kaşınıyorum.- yada daha önemlisi bir zararı olur mu?
issiz karga
(16.05.18)
Kurdeşen (ürtiker) aşırı moral bozucu bir hadise ama en korkutucusu değil. Alerjik reaksiyonun ucu alerjik şok (anafilaksi) tablosuna kadar uzanabilir. Anafilaksi ise dakikalar içinde ölümle sonuçlanabilir (Google'dan bakınız). Yanında Zyrtec vb antihistaminik kullanmanız elbette engel olabilir veya olmaya çalışabilir ama BEN ŞAHSEN ALERJİMİN OLDUĞU BİR İLACI ASLA KULLANMAM VE KULLANDIRTMAM.

Edit: Belirtmeyi unutmuşum, doktorum evet.


gonion
(16.05.18)
(10)

İltihaplı / Apseli diş çekilir mi?

sorunun cevabını basitçe nedenini yazarak verebilecek DİŞ HEKİMİ var mı?bakın özellikle büyük harfle yazdım DİŞ HEKİMİ diye...
sorunun cevabını basitçe nedenini yazarak verebilecek DİŞ HEKİMİ var mı?

bakın özellikle büyük harfle yazdım DİŞ HEKİMİ diye...
issiz karga
(07.05.18)
Ben cevap vermiyorum laf söyleme bana :d

Sadece şunu söylim. Senin bu sorunu ben de dişçime sormuştum. Lan niye çekmiyon sana mı kaldı iltihabı dedim hatta. Dedi ki çok da umrumda aq dişi, uyuşmaz iltihap varken ondan çekmiyom dedi.


brad pitt
(07.05.18)
yalnız sen de iyi posta koymuşsun hekime, ben korkuyorum aq ufacık bir şeye kızar da inadına canımı acıtır diye.

hekim değilsin ama neyse hadi verdim tik i :)


issiz karga
(07.05.18)
Bi haber vardı. Malın biri çocuğun apseli dişini çekip komaya sokmuştu


gameofannen
(07.05.18)
çekilir. basitçe anlatıyorum. iltihabın ortadan kaybolması için etken dişin ortadan kaybolması lazım. o da dişin çekimi ile gerçekleşir. sen dişi çekmeyip antibiyotikle geçmesini beklersen iltihabın geçmez.

edit: diş hekimiyim.


carabelli
(07.05.18)
@carabelli ortalığı yangın yerine verdin hocam naptın


borçlar kanunu
(07.05.18)
@borçlar kanunu, doğruyu bilimi anlatıyorum. cahil cesaretinin de hastasıyım bu arada yukarıdaki arkadaşlara bakınca.


carabelli
(07.05.18)
Çekilir.

Diş hekimiyim.

Carabelli hocam da sanırım çene cerrahı.


angina pektoris
(07.05.18)
benim epey canım yanmıştı böyle bir işlemde. bir daha denemek istemiyorum. anestezi etkisini tam olarak göstermedi bir şekilde. kimseye de tavsiye etimyorum.


mewthree
(08.05.18)
Diş hekimi değilim. Tecrübe olarak yazacağım.

Adsm'de iltihaplı disimi 2 kutu augmentin vermelerine rağmen çekmediler. 2 hafta hastanede yatarsın dedi hekim. Bekle bakalım artık ilac da kullanma belki geçer dediler.( ben dumur )

Sonra ozel bir klinige gittim rahatca cekti dis hekimi, iltihap da gitti. İki haftada bir sisen bir disti normalde.


rhinwedd
(08.05.18)
4. sınıf diş hekimi öğrencisiyim. akut iltihap durumlarda dişi uyuşturmak biraz zor oluyor, onun dışında çekilebilir.


neverlose
(08.05.18)
(2)

Fear the WD de hangi bölümde kaldım

en son hatırladığım Alycia Debnam-Carey (KALP) hangar gibi bir oda da kendisiyle beraber saklananlar ölüp zombiye dönünce aralarından zar zor kaçıyordu. kurtulduktan sonra annesi ve kardeşinden ayrılıp başka bir yerde kafa dinlemeye gidiyordu. annesi ise galiba baraja mı gidiyordu ne? ondan önce de
en son hatırladığım Alycia Debnam-Carey (KALP) hangar gibi bir oda da kendisiyle beraber saklananlar ölüp zombiye dönünce aralarından zar zor kaçıyordu. kurtulduktan sonra annesi ve kardeşinden ayrılıp başka bir yerde kafa dinlemeye gidiyordu. annesi ise galiba baraja mı gidiyordu ne? ondan önce de latin amerikalı eski tetikçi abinin kızı ölüyordu, adam kızı ile buluşmanın heycanıyla beklerken öldüğünü öğreniyordu falan. yaklaşık olarak hangi bölümde kaldığımı söyleyecek olan var mı?
issiz karga
(22.04.18)
www.amc.com

burada böyle bölümlerin fotoğrafları var. ben de seyrek izliyorum, kaldığım yeri hatırlamam gerektiğinde de buradan açıp bakıyorum :)


air
(22.04.18)
(3)

Hangi kulaklığı almalı?

şimdi gençler, evvela çok anlamıyorum bu kulaklık işinden onu diyeyim. kulak içi kulaklık arıyorum. genelde flamenko, etnik, hafiften caz arada nostalji yapmak istediğimde metal dinliyorum. yani ağırlıklı olarak akustik, elektronikten uzak müzik türleri. temiz bir ses vermesi önemli.ben hep sennheis
şimdi gençler, evvela çok anlamıyorum bu kulaklık işinden onu diyeyim. kulak içi kulaklık arıyorum. genelde flamenko, etnik, hafiften caz arada nostalji yapmak istediğimde metal dinliyorum. yani ağırlıklı olarak akustik, elektronikten uzak müzik türleri. temiz bir ses vermesi önemli.

ben hep sennheiser lara baktım. millet cx 200 ü övmüş hep ama satılmıyor. sanırım o serinin yerini cs x.00 serisi aldı. ha bir de biraz önce az daha gaza gelip paraya kıyarak sennheiser momentum alacaktım ama millet ses seviyesi düşük deyince vazgeçtim.

bütçe max 450/500. tabi illa bu fiyatta olmak zorunda değil, hatta 250 - 300 olursa daha iyi, dediğim gibi en uç miktar bu.
issiz karga
(22.04.18)
www.aliexpress.com


bunu aldım. ses kalitesi de,kullanım rahatlığı da, şarj süreside çok iyi. türkiye de buna denk bişi pek yok varsa bile uçuk fiyatlarda. iki tane sipariş ettiğimiz halde gümrüğe felan da takılmadı. satıcıdan fiyatını düşük göstermesini de iste sen yine de.
offical sayfa. pişman olmazsın.


hicgudu
(22.04.18)
Hicgudu +1

Arkadaşın önerdiği kulaklık sennheiser’dan daha iyi. 2 yıldır cx 3.00 modelini kullanıyordum bozulunca Anker aldım iyi ki de almışım.


Son Müzakereci
(22.04.18)
audiobudget.com

Şuradan fikir edinebilirsin. Ben mi HD pro aldım, memnun kaldım ancak çabuk bozuldu. Şu an kz zs6 kullanıyorum ve bayılıyorum.


(9)

çay demlemek için demlik

hangisini tercih edersiniz? zevkler farklıdır ama hangisinde güzel olur sizce?paslanmaz çelik?bakır? tabi kalay ve zehirlenme muhabbetleri de var.seramik/porselen?
hangisini tercih edersiniz? zevkler farklıdır ama hangisinde güzel olur sizce?

paslanmaz çelik?

bakır? tabi kalay ve zehirlenme muhabbetleri de var.

seramik/porselen?
issiz karga
(02.04.18)
Cam, hem daha sağlıklı diye düşünüyorum hem de bitki çayı vs yaptığımda da içindekileri görmek hoşuma gidiyor :)


lambada
(02.04.18)
işyerinde cam çaydanlık kullanıyorduk. sakar bi arkadaş onu çatlatınca idareten eski usul çelik çaydanlık aldık ve çay daha lezzetli ve rengi daha güzel gelmeye başladı. neden olduğuyla ilgili hiç bir fikrim yok ama bu a böyle bir anım işte :)


genc irisi
(02.04.18)
bir tiryaki olarak cam-çelik-porselen-bakır dörtlüsünün kazananı bakır diyorum. demlemeyi bildikten sonra eğer iş sadece çaydanlığa kalıyorsa bakır cidden daha da lezzetlendiriyor.


esmer
(02.04.18)
Dökümde yavaş yavaş(ocak üstünde değil) demlenen çay.


Porselen.


sl78
(02.04.18)
porselen.


tukenmez adam
(02.04.18)
cam seviyorum.


jimicik
(02.04.18)
bakırı iyi kullanabilirseniz çay demelemek için daha iyisi icat edilmedi.


iddaaci
(02.04.18)
küçük, hani genelde mavi renkli olan, çinko demliklerde çıkıyor en güzel çay.

(git:www.google.com.tr )


runagain
(02.04.18)
(3)

e-sigara masrafı

şimdi benim aylık sigara masrafım 80 90 tl civarı. günde 5 - 6 tane sigara içiyorum sadece. 2 paket old holborn kağıdı, filtres aşağı yukarı bu kadar tutuyor. lakin tiksiniyorum artık. buna mukabil e-sigaraya geçersem coil ve likit masrafım bunu geçer mi? öyle sarma coil olaylarına falan girmem, ala
şimdi benim aylık sigara masrafım 80 90 tl civarı. günde 5 - 6 tane sigara içiyorum sadece. 2 paket old holborn kağıdı, filtres aşağı yukarı bu kadar tutuyor. lakin tiksiniyorum artık. buna mukabil e-sigaraya geçersem coil ve likit masrafım bunu geçer mi? öyle sarma coil olaylarına falan girmem, alacağım ürün de vaporesso revenger gibi bir şey olur her halde. anlayacağınız üzere sorduğum kit alındıktan sonraki aylık masraf, kit fiyatı değil.

not 1:zamanında eleaf ijust s almıştım sızdırdıyordu, böyle aşkın ızdırabı olmaz olsun diyip sattım. kullanacağım likit de evyap olur, sade yada yabancı olmaz

not 2: 5 - 6 tane bir şey mi bırak işte demeyin, 3 paketten düştüm, 1 sene içmeden durabildim, daha fazlası olmuyor olay psikolojik tamamen.
issiz karga
(30.03.18)
Evdeki hesap çarşıya uymaz. Al dene gör. Ne kadar istersen o kadar olur masrafı.


idexo
(30.03.18)
aspire zelos mod ve nautilus 2 atomizer aldım. coil'inin 5'li paketi 30 lira. bir tanesi 15 gün gidiyor. aromalı likit sevmiyorum ve güvenmiyorum. sek nbase aldım. 100 ml'si 20 lira. günde 3ml içiyorum. başka da masraf yok.

günde bir paket sigara içiyordum. on gündür hiç içmedim. çok tavsiye ederim.


alperz
(30.03.18)
Mtl denen sigara içimi bir mod alın bence. Ben dl içiyorum ama sigarayı bırakmadım ben, nargileyi bıraktım :) nerdeyse aldığım günden beri evyapa başladım. Ya benim elim maharetli ya da bu evyap işi çok kolay. Masraf ne kadar olur ? Ben de hem hazır coilli cihaz var hem de rda. Masrafım aylık 50 lirayı geçmiyor.


Fusha
(30.03.18)
(1)

Cam Üflemeyi Öğrenmek

nasıl öğrenilir? üniversite ve cam ocağı vakfı dışında. zira ilki sadece cam üflemeyi değil bir çok alanını gösteriyor cam ın, vakfın da fiyatları saçma derecesinde yüksek.bu arada öğrenmek derken zenginlerin hafta sonları kendi egolarını tatmin etmek için gittikleri, yolunmalık eğitim ve vörkşoplar
nasıl öğrenilir? üniversite ve cam ocağı vakfı dışında. zira ilki sadece cam üflemeyi değil bir çok alanını gösteriyor cam ın, vakfın da fiyatları saçma derecesinde yüksek.

bu arada öğrenmek derken zenginlerin hafta sonları kendi egolarını tatmin etmek için gittikleri, yolunmalık eğitim ve vörkşoplardan bahsetmiyorum. hakkını vererek öğretebilecek, öğrenebileceğim yerler var mı onu merak ediyorum.
issiz karga
(01.03.18)
Hangi ildesiniz?


ykyt
(01.03.18)
(4)

face. ve insta. da istek dışı beğenme

dün facebook hesabımda farkettim alakasız 2 sayfa beğenilmiş, bugün de instagram hesabım bir hesabı takir etmeye başlamış. sayfalar yabancı. instadaki endonezya iki gönderisi var, facedekileri hatırlamıyorum.nedir neden olur? eskiden bir virüs vardı chrome a bulaşan, o yapardı ama o bayağı fazla say
dün facebook hesabımda farkettim alakasız 2 sayfa beğenilmiş, bugün de instagram hesabım bir hesabı takir etmeye başlamış. sayfalar yabancı. instadaki endonezya iki gönderisi var, facedekileri hatırlamıyorum.

nedir neden olur? eskiden bir virüs vardı chrome a bulaşan, o yapardı ama o bayağı fazla sayfa beğenirdi, burada benim farkettiğim 2 - 3 sayfa var sadece.
issiz karga
(28.02.18)
gönderilere koyduğunuz taglardan buluyorlar.

mesela gönderinizin altına #götümkarpuzgibi diye tag koyduysanız ven ben aylar sonra #götümkarpuzgibi tagında hangi fotolar varmış du bakayım dedim ve beğendim.. olay bu.


theli
(28.02.18)
izin verdiğin uygulamaları gözden geçirmen lazım.


telefondaki uygulamaları kontrol et. muhtemelen amacının dışında çalışan bir uygulama kullanıyorsun.


@theli dostum ben diyorum "isteğim dışında hesaplarımdan, benim beğnmediğim, beğen tuşuna basmayı geçtim hayatımda açıp bakmadığım sayfalar beğenilmiş" sen diyorsun #götümkarpuzgibi...

diğer cevaplar için teşekkürler. doğru, uygulamalar..


issiz karga
(28.02.18)
(6)

diş eti apsesi için Ağrı kesici kullanma sıklığı

diş etimdeki apse için apranax plus almaya başladım ama en fazla 3 - 4 saate geçiyor etkisi. yarına kadar doktora gidemeyeceğim, ağrı/acı da çok şiddetli, en az kaç saatte bir almam uygun olur?
diş etimdeki apse için apranax plus almaya başladım ama en fazla 3 - 4 saate geçiyor etkisi. yarına kadar doktora gidemeyeceğim, ağrı/acı da çok şiddetli, en az kaç saatte bir almam uygun olur?
issiz karga
(23.01.18)
prospektüsüne bak, bak bazı ilaçların yan etkileri hemen göstermiyor kendini, karaciğerde birikiyor ediyor, geçiyor üstünden 1 2 ay sonra çat safra kesesi, karaciğer problemi gibi karşına çıkıyor, bir de apranax plus diyorsun. bence biraz sık dişini.

ikincisi tuzlu su ile gargara diş ağrısına iyi geliyor diyorlar.


APRANAX PLUS aşağıda sıralanmış durumlarda;

• Travma veya diğer durumlara bağlı olarak ortaya çıkan eklem kıkırdağının harabiyeti, ağn ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihabı,

• El ve ayak eklemlerinde gelişen ağrılı eklem iltihabı,

• Özellikle omurgada gelişen romatoid artrit benzeri bir hastalık olan ankilozan spondilit,

• Proteinin parçalanmasındaki bir soruna bağlı olarak bağ dokusu ve eklem kıkırdağında gözlenen şiddetli ağrı (akut gut) gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde iltihap giderici ve ağrı kesici olarak,

• Akut kas iskelet (kemik) sistemi ağrılarında

• Kadınlarda adet sancılarına bağlı ağrılarda ağrıyı kesmek amacıyla,

• Ortopedik ve cerrahi ameliyatlarda ağrı kesici olarak, kullanılır.

ayrıca diş ağrısı yazmıyor, kendin mi aldın bunu?

prospektüsünde 12 saatte 1 tablet diyor.


Photographer
(23.01.18)
daha fazla almayın bir de plus almışsınız. kısa zamanda doktora gidin. bazı diş ağrılarını analjezik ve antienflamatuarlar kesmez. muhakkak işlem yapılması gerekir. en azından acil işlem yapılsın. öyle bir durumdasınız sanırım.


carabelli
(23.01.18)
@Photographer hayır geçmişte diş hekimi yazmıştı yine apse için anti biyotikle beraber.

@carabelli hekime gideceğim tabi ki, sadece bugünü çıkarayım istiyorum.


issiz karga
(23.01.18)
içinde kodein falan da var reçeteli ağır bir ilaç. dikkatli kullan.


Photographer
(23.01.18)
Apranax hikaye hocam. Arveles al en az 8 saat rahatsın


kompisko
(23.01.18)
cataflam vermişti bana dişçi mucize bir ilaç bayılıyorum hemen ağrıyı kesmişti

diş ve apse sorunumu çözmüştü evden eksik etmem


devilone
(23.01.18)
(1)

Duyuru Sosyloglarına - Dini azınlıkların etnik azınlık davranışı göstermesi

baskı, ayrımcılık ve ötekileştirme politikaları dini/mezhepsel azınlıkların bir etnik grupmuş gibi davranmasına yol açıyor sanki, sanırsam, galiba. böyle bir şey sadece türkiyede mi var yoksa dünyada da örnekleri var mı?varsa eğer böyle bir tespit, bu konuda yapılmış çalışmalardan bahsedebilir misin
baskı, ayrımcılık ve ötekileştirme politikaları dini/mezhepsel azınlıkların bir etnik grupmuş gibi davranmasına yol açıyor sanki, sanırsam, galiba. böyle bir şey sadece türkiyede mi var yoksa dünyada da örnekleri var mı?

varsa eğer böyle bir tespit, bu konuda yapılmış çalışmalardan bahsedebilir misiniz kısaca?

not: musevilik bir örnek olur mu bilmiyorum, bilinenin aksine ibrani olmayanlar yada musevi ailede doğmayanlar da museviliğe geçebiliyor ama yapı itibariyle bir ulus-din özelliği var zaten. tabi bu ulus-din kavramı -sanmıyorum ama- ezelden beri böyle miydi yoksa tarihsel süreç içinde mi bu noktaya evrildi tartışılır.

bunun dışında aklıma örnek olarak boşnaklar geldi.
issiz karga
(20.01.18)
Etnik azınlığı nasıl tanımlıyorsun ya da nasıl davranması gerektiğini düşünüyorsun bilmiyorum ama azınlık azınlıktır. Hitlerin almanlıktan almadığı tadı Azınlıklıktan alan var. Toplum içinde görünmez yemişim azınlığı ben de herhangi biriyim işte diyen var. Konuyu alevilere getirmeye çalışıyorsan evet bir kısmı aleviliği etnik kimlik olarak tanımlıyor. Herhalde yeryüzünde hiçbir şeyin alevilik kadar belirsiz bir tanımı yoktur.

Sosyolog değilim bu arada. Pek çok şey gibi azınlık olmanın da ben Türkiye'de hiçbir yerde olmadığı kadar bokunun çıkarıldığını düşünüyorum. Kendi halinde kendi kabuğunda yaşayan amişler falan var. Kimseyle işleri yok. Mormonlar var üniversiteleri falan var Amerika'da arada bir dalga geçiyorlar tvlerde o da herhalde yahudiler gıcık olduğu için. Mormon silahlı örgütü diye bir şey var mı belki vardır ben hiç duymadım.


Avrupa'da Müslümanlar birbirleri ile görüşüyorlardır muhtemel. Aynı şeyleri yiyor içiyorlar o açıdan bir ilişkilerinin olması doğal ve tabi gönül bağları da var ve bir araya geliyorlardır ama göçmenler orada o gurbetçilikle alakalı da bir durum. Tabi bir selefi ile bir hanefi görüşmez aynı safta bile namaz kılmaz. Herif çocuğuna yezit adını koyuyor.


Batuhanolabilir
(20.01.18)
(6)

Demokrasinin Kendi kendini yok etmesi

İdeal şartlar altında çoğulcu bir demokratik yönetimde her fikir kendini ifade imkanı bulur. Yine -üstüne basarak- İDEAL şartlar altında bu fikirleri benimseyenler demokratik yapının zarar görmesini istemez.lakin dünyamız özellikle de ülkemiz çok da ideal şartlara sahip değil. çoğulcu demokrasi içer
İdeal şartlar altında çoğulcu bir demokratik yönetimde her fikir kendini ifade imkanı bulur. Yine -üstüne basarak- İDEAL şartlar altında bu fikirleri benimseyenler demokratik yapının zarar görmesini istemez.

lakin dünyamız özellikle de ülkemiz çok da ideal şartlara sahip değil. çoğulcu demokrasi içerisinde, içeriğinde kimi demokratik olmayan fikirler barındıran unsurlar da kendilerine yer buluyor. özellikle de demokrasiyi yok edebilecek fikirler...

e peki bu durumda olması gereken ne? demokrasinin yok olması pahasına çoğulculuğa sahip mi çıkılmalı yoksa demokratik yapıyı yok edebilme ihtimali olan fikir ve görüşler yasaklanmalı mı?

ben yasaklanmalı diyorum lakin liberal -liboş değil- bir yakİnim "bunu avrupa ülkelerine anlatamazsın" diye yorum yaptı. yani avrupadaki demokratik anlayışa sığmazmış bu. aslında avrupanın nazi, franco ve faşist parti geçmişleri olduğunu düşününce bence daha rahat anlarlar gibime geliyor ya neyse. siz ne diyorsunuz?

not: mümkünse fikirlerinizi aktarırken "zaten dünyanın hiç bir yerinde hede hödö olmaz" veya "avrupa ve batı çok bıdı budu" gibi genellemeler yapmak yerine gerçek örnek ve kaynaklar kullanalım yada sadece kendi düşüncelerimizi aktaralım.
issiz karga
(07.01.18)
aksine avrupa'da çok daha rahat tartışırsın bu konuları, ancak Hitler...vs sebebiyle değil, fransız devrimi örneğinden yola çıkarak. gerçi demokrasi değil de özgürlük düşmanlarına özgürlük tanımayan anlayıştan söz ediyorum. (pas de liberte pour les ennemis de la liberte) yani böyle bir anlayış zaten vardı ve kendi içinde yine faşist sayılabilirdi. günümüzde geçerli olabilir mi diye ben de sıklıkla düşünürüm ve bir sonuca varamam açıkçası. özgürlük düşmanı kitleye acımamdan ötürü değil, engellemelerle bu kitlenin ve temsil ettikleri düşüncenin çok daha radikal hale gelebileceğinden çekiniyorum ve uzun vadede pek faydalı bir çözüm olamayacağına sonucuna biraz daha yaklaşıyorum.


soso
(08.01.18)
mobilim, son cümledeki bozukluğu görmezden gelin. bir de sadece hitler'i büyük harfle yazmam tuhaf gözükmüş tabii :)


soso
(08.01.18)
Avrupa'ya anlatamazsından ziyade Avrupa bir kişinin veya kurumun güçlenmesinin sonuçlarını deneyimlemiş görmüş zaten. Onu bunu yasaklamak yerine rehabilitasyonu uygun görmüşler ve güçlerin de yerel düzeyde tutulmasını benimsemişler.

Hakikaten de demokrasi bunu gerektirir fakat bu parçalı yapıyı bir arada tutmak da çok zor ve maliyetli. AB en ufak bir ekonomik sıkıntıda bu yerel çeşitliliğin birbirine düşme potansiyelini de göze alıyor. Yani en güçlü noktası olan demokrasi, insan hakları ve yerellik duruma göre en zayıf noktası da olabilir.

Tecavüzcüyü idam etmeyelim rehabilite edelim demişler. İnsan hakları.
Yerel yönetimler görece güçlü olsun her yöre kendi anlayışını hayata geçirsin. Merkezilikten de kaçınmışlar.

Yalnız Avrupa saf olduğu için değil kendi çıkarları için bunu yapan ekonomik ve sosyal bir topluluktur. Yani baktığın zaman kendilerine hristyan olduklarını görürsün. Hindistan veya Çin kendilerine ucu dokunmadığı sürece gerçekten umurlarında değildir. Zira Avrupa'nın refahı dünyanın kalanının fakirleşmesini gerektirir.

Bürokrasinin bu kadar örgütlendiği yerlerde bir değişiklik yapmak zordur zira sistem de insanlar da çok hantaldır, kabullenmeleri uzun zaman alır. O yüzden rotayı sağa sola çevirmek yerine hızlandıran veya yavaşlatan, motive eden veya demotive eden anlayışlar kabul görür. Bir Brexit dediler hop referandum yapıldı ama bir türlü uzlaşıp neticelendiremiyorlar. Çünkü rotayı değiştiriyorlar.

Yine Türkiye oranın bürokratik rasyonalitesine hiç uymayan, habire rota çeviren çok 'dinamik' bir ülke. Bu dinamikliğin gerektirdiği esnekliği sağlamak için enformelin önüne geçilmemiş, denetimsizlik benimsenmiş, benim memurum işini bilir denmiş. Bizim esnekliğimiz Avrupa'nın katılığına uymadığından, kolay kolay kabul görmüyoruz.

Senin dediğin 'demokratik olmayan fikirlerin barınması' zaten demokratik fikirlerin barınabilmesinden de kaynaklandığından demokrasi bir çelişkidir. Yani bir şey varsa, bunun tersi de olmalıdır. Diyalektik...

Hem yasaklar da hiçbir zaman çare değildir. Yapan yasaklara rağmen yapar, isteyen yasağa rağmen geçer gider. Bir şeyi yasaklarsan o şey bir kılıf içinde büyür gelişir, denetleyemezsin, günü gelince gerçek yüzünü gösterir. Aha fetö ortada.

Avrupa denetime, rehabilitasyona bu yüzden önem veriyor. Yine yerellik hareketlerin küçük kalması için önemli. Yerellerin de sesi yerel yönetimlerce duyuluyor gereken yapılıyor... Adamların mimarileri bile ona göre yapılmış. Bir gaz birikmesi, patlaması, krizden kaçınmak için alanları(maddi-manevi) geniş tutuyorlar.

Sen şimdi 'bunlar demokratik değildir yasaktır' dediğin anda bir tıkanıklığa sebep olacaksın bir gaz birikmeye başlayacak, görünmez bir grup büyümeye başlayacak...

Kısacası Avrupa'nın aklı kendine yeter, demokrasi deneyimleri de bir hayli var.


idexo
(08.01.18)
çoğunluk başka bir düzen isterse zaten kurar, demokrasi bu geçişi silahsız sağlamak için var.

demokrasi kendini yok etmez, demokrasiyi başka bir düzen isteyenler yok eder.


babilbaligi
(08.01.18)
biz bunları yazılarımızda hep anlattık. okumuyorsunuz azizim:

liberalizmde herkes mi eşit ve özgürdür: muratkarabag.info

demokrasi ile demokrasiyi yok edebilir miyiz: muratkarabag.info

(bkz: türkler için siyasete giriş dersleri)


(bkz: demokrasi paradoksu)

Yani demokrasi gereği demokrasi karşıtlarına da saygı duymak zorundasınız. Üzerinde durulacak bir konu olduğunu düşünmüyorum. Her sistemin artısı ve eksisi vardır. Demokrasinin ki de budur.


elitist
(08.01.18)
(2)

İstanbulda Yazılım Firmalarının Yoğun Olduğu Yerlerde Ofis Kiraları

nerelerde konuşlanmıştır yoğun olarak bilginiz var mı? küçük firmalardan ziyade orta ve büyük ölçekli firmaları kastediyorum. Bu tip plazalarda kiralar aşağı yukarı ne kadardır, ortalama 15 - 20 kişinin çalışacağı bir mekan için? bilgisi olan?
nerelerde konuşlanmıştır yoğun olarak bilginiz var mı? küçük firmalardan ziyade orta ve büyük ölçekli firmaları kastediyorum. Bu tip plazalarda kiralar aşağı yukarı ne kadardır, ortalama 15 - 20 kişinin çalışacağı bir mekan için? bilgisi olan?
issiz karga
(11.12.17)
açıkçası yazılım firmalarına özel bir bölge yok. hatta büyük firmaların hepsinin kendi binaları var logo vs gibi. bazıları da vergi vs avantajlarından dolayı teknoparkları tercih ediyor.

bölgeye ve yapılı olup olmamasına göre plaza katı - ofisi fiyatları inanılmaz değişiyor. maslakta 50m2 bir ofis kirası 10.000tl olabilirken aynı ayarda bir ofis ataşehirde 2500tl olabiliyor.

avrupa yakası için gördüğüm en uygun fiyatlar şişli itower. şu an fazla kiralık kalmamış ama 200-250m2 ofisler 8-10k civarına vardı.

www.sahibinden.com

15-20 kişi için minimum 200-250 m2 bir alan lazım. hatta bu kadar alanda bile sıkışık olur. ilanlardaki m2 lere aldanmamak gerek. çoğu katpayı vs gibi ekleri katarak brüt ölçüler veriyor. ve net kullanım alanı %20-30 kadar daha düşük olabiliyor.


orpheus
(11.12.17)
yazılım firması en yoğun teknoparklarda vardır.


(1)

Moderasyona ulaşmak yada ulaşmamak

moderasyona bir duyurunuzun üstte kalmasını nasıl rica ederiz? nicklerini bulup özel olarak bildirerek mi? yoksa çok gizli olmayan özel bir tekniği mi var?
moderasyona bir duyurunuzun üstte kalmasını nasıl rica ederiz? nicklerini bulup özel olarak bildirerek mi? yoksa çok gizli olmayan özel bir tekniği mi var?
issiz karga
(29.11.17)
nicklerini bulup (sitenin en altında yazıyor) özel mesaj ile rica ederek.


kibritsuyu
(29.11.17)
(4)

İzmirde Diş Hastanesi/Doktoru Önerisi

önerebileceğiniz memnun kaldığınız bir diş hastanesi veya doktoru var mı? tercihen karşıyaka civarında. devlet istemiyorum. devletin diş hastanesi yüzünden -büyük ihtimalle onlar yüzünden- şu an üst çenemin üst kısmında, elmacık kemiğinin hemen altında erik büyüklüğünde şişlik var. gittiğiniz, güven
önerebileceğiniz memnun kaldığınız bir diş hastanesi veya doktoru var mı? tercihen karşıyaka civarında. devlet istemiyorum. devletin diş hastanesi yüzünden -büyük ihtimalle onlar yüzünden- şu an üst çenemin üst kısmında, elmacık kemiğinin hemen altında erik büyüklüğünde şişlik var. gittiğiniz, güvendiğiniz, işin ehli olduğunu düşündüğünüz bir diş hekimi tavsiye ederseniz sevinirim.
issiz karga
(27.11.17)
Mavişehir de Beyaz Nokta Dental var. Çiğdem hanım çok başarılı.


indeng
(28.11.17)
koca izmir'de bildiğim iki diş hekimi var. biri ilkokul arkadaşımın babası. diğeri de mahalleden bir komşuydu. yine de bu ikisini deneyebilirsin.

ilki Coşkun Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği.

diğeri de erkan morgan;

eksisozluk.com


rain when i die
(28.11.17)
www.camdibidis.com

eli hafif tavsiye ederim.
Dt.Emre Sarkın


çınarım
(28.11.17)
şirinyer
avrupa dent
dt. h. irfan uludağ


antik depresan
(28.11.17)
(1)

champix ve alo 171 vs

devlet baba bir ara sigarayı bırakmak isteyenlere champix veriyordu. hala devam ediyor mu bu? ve almak için ne yapmak nerelere gitmek, başvurmak gerekiyor? 171 aramak kafi midir?
devlet baba bir ara sigarayı bırakmak isteyenlere champix veriyordu. hala devam ediyor mu bu? ve almak için ne yapmak nerelere gitmek, başvurmak gerekiyor? 171 aramak kafi midir?
issiz karga
(26.11.17)
bedava yok artık.

muayene bedava, ilaç parayla.


minyatur dev
(27.11.17)
(3)

wow a başlamak yada başlamamak

multi soru 1 - başlayayım mı? çok mu geç kaldım senaryoyu anlamak etmek için? sunucular nasıl dolu mu? bir de ben yalnız takılmayı seviyorum genelde mmorpg lerde wow a uyar mı?multi soru 2 - neyi alacağım ben şimdi bunda? normal oyun var bir de legion var, yakında bir de azeroth lu bir dalga motor ç
multi soru 1 - başlayayım mı? çok mu geç kaldım senaryoyu anlamak etmek için? sunucular nasıl dolu mu? bir de ben yalnız takılmayı seviyorum genelde mmorpg lerde wow a uyar mı?

multi soru 2 - neyi alacağım ben şimdi bunda? normal oyun var bir de legion var, yakında bir de azeroth lu bir dalga motor çıkacakmış. normal oyunu aldığımda geçmiş dlc lerdeki senaryoyu oyanayabilecek miyim? legion a kadar ki dlcler normal oyuna mı dahil yani? yoksa onlara da para bayılacak mıyım? bir yol gösterip açıklama ya habibiler.


gördüğünüz üzre çok cahilim, affedin.
issiz karga
(08.11.17)
Baslama. Yeni azerothlu dalgayi bekle


nax
(08.11.17)
bir battle chest var
su anda alırsan draenor a kadar

bir de legion

bence battle chest i al draenor a kadar oynarsın
sen karakter levellayana kadar ogrenene kadar yeni expansion gelir
senin paket legion a güncellenir
o zaman alirsin

hatta recruit a friend yapayım reis seni
ikimize de bonuslar gelsin
ekle real id den hocam kingcyrax@hotmail.com


kingcyrax
(08.11.17)
Başla hevesini al ama sonra çok fazla zamanını alacağı için bırakmak zorunda kalabilirsin. Çünkü bir süre sonra yok şunu yapayım dur şuna kafa atayım derken zaman geçiyor.


clones
(08.11.17)
(2)

anket sitesi önerisi

selamlar,acemi öğrenci bir yakİNİM ödevi için anket hazırlayacakmış.esnek, soruları ve cevapları istediği gibi düzenleyebileceği bir anket sitesi arıyor. cevapların kiminde tek seçenek seçilebilecek, kimisinde de birden fazla cevap seçilmesi gerekiyormuş.ödev, yl tezi gibi bir şey de kullanılmayacağ
selamlar,

acemi öğrenci bir yakİNİM ödevi için anket hazırlayacakmış.

esnek, soruları ve cevapları istediği gibi düzenleyebileceği bir anket sitesi arıyor. cevapların kiminde tek seçenek seçilebilecek, kimisinde de birden fazla cevap seçilmesi gerekiyormuş.

ödev, yl tezi gibi bir şey de kullanılmayacağı için anket biraz yarı - profesyonel olacakmış kendi tabiri ile.

öneride bulunacak yol gösterecek abi ve ablalarının ellerinden öpüyormuş kendisi.
issiz karga
(06.11.17)
tabii ki surveymonkey.


imelih
(06.11.17)
Qualtrics


fotrsapka
(07.11.17)
(22)

Anne ile izlemelik DİZİ

valide 62 yaşıında, şu ana kadar izleyip çok sevdikleri,LostColonyPrison BreakThe Walking Dead e başlayalım dedik ilk bölümde çok gerildiği için bıraktı zaten gore sahneler yüzünde devam edemezdi. Fringe başladık ama her bölüm ayrı konu işlediği için çok sarmadı. Sürekli aynı konu üzerinden giden di
valide 62 yaşıında, şu ana kadar izleyip çok sevdikleri,

Lost
Colony
Prison Break

The Walking Dead e başlayalım dedik ilk bölümde çok gerildiği için bıraktı zaten gore sahneler yüzünde devam edemezdi.

Fringe başladık ama her bölüm ayrı konu işlediği için çok sarmadı. Sürekli aynı konu üzerinden giden diziler arıyorum.

Cinselliğin çok olmadığı (GoT olmaz), gereğinden fazla şiddetin olmadığı falan fişman bir dizi.

Outlander aklıma geldi ama onda da başroldeki kadına önüne gelen tecavüz etmek istiyor sanırım o ve cima sahneleri yüzünden uygun olmaz.

neyse yukarıdaki lost, colony, pb ayarında dizi önerilerinizi bekliyorum dostlar.
issiz karga
(22.10.17)
Komedi: modern family
Masalsı: once upon a time (bunu sever kesin)


cemallamec
(22.10.17)
csi


sutlu nescafe
(22.10.17)
prison break'i çok sevdiydse oz'a bayılır.


rahip janick
(22.10.17)
pek kimselerin izlemediği ama bence son derece keyifli bir dizi önereyim size: imposters


blacklist


lupelius
(22.10.17)
breaking bad


sta
(22.10.17)
Oz izletmeyin sakın


clones
(22.10.17)
Sherlock


blue serenity
(22.10.17)
How to get away with murder
Big little lies
Desperate Housewives


cezzar dede
(22.10.17)
Sherlock tabisi de. minik kardeşle bile izleyebiliyorum.


The mentalist bir de ama gerebilir.


Stranger things!


Scrubs friends tarzı komedi dizileri olabilir.

Biz evde eski dizileri izlemeye başladık. Tatlı hayat falan çok güzel diziydi. Öyle de olabilir.


jazzabel
(22.10.17)
CSI, House, Castle, The Mentalist gibi dizileri sevmez öncelikle. Arkaplanda, karakterler arasında geçen olaylar bir süreklilik taşırken, her bölüm işlenen olay farklıdır. Siz bu tip diziler istemediğinizi açıkça belirtmişsiniz Fringe örneğiyle.

Heyecanlı olsun ama çok da germezsin, az biraz da edepli olsun istediğiniz için ben, Once Upon A Time ya da bitmiş olan The Vampire Diaries, bunda ilerledikten sonra da spinoff'u olan The Originals'ı tavsiye ediyorum.


The 100 olabilir, anamgille izlemek için dizi ararken tr dublajını bulmuştum.


ismayil
(22.10.17)
24'e bayılır bence.


under the dome.


chachachablues
(22.10.17)
Orphan black
Homeland
The night of


halanne
(23.10.17)
Suits


himmet dayi
(23.10.17)
downtown abbey ve sherlock'u ailecek izlemiştik.


boyalı kuş
(23.10.17)
homeland'i seviyor benim annem. dene istersen.


eindaclub
(23.10.17)
Sherlock
Friends
Supernatural


(5)

Devlet Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri Hk.

dolguyu 10 dkdakanal tedavisini 20 dakikada yapıyorlar. nasıl oluyor bu sevgili diş hekimleri?
dolguyu 10 dkda

kanal tedavisini 20 dakikada yapıyorlar. nasıl oluyor bu sevgili diş hekimleri?
issiz karga
(20.10.17)
lambur lumbur yapıyorlar, hata yapma oranı yüksek oluyor ve ortaya pek kaliteli bir iş çıkmıyor.


dedimmidemedimmi
(20.10.17)
bana hiç öyle denk gelmedi ama öyle yapanların bir halta yaramayacağı aşikar.


tosunpasa
(20.10.17)
özelde ne kadar sürüyor? ben de devlete gideyim diyordum. gitmeyim mi o zaman?


tute
(20.10.17)
Bir devlet hastanesinde yakın zamanda iki dolgu bir de kanal tedavisi yaptırdım. Sanırım dolgular 15'er kanal da 25 dakika kadar sürmüştür. Röntgene gidip gelmek dışında tabii. Bir de birinde uyuşma süresi yeterli olmadığı için beni dışarı çıkarıp o arada baska bir hastanın dolgusunu yaptı. Yeterince uyuştuğunu hissedince devam etti. O biraz uzun sürmüştü. Doktordan yana hiçbir şikayetim yok.

Diyeceğim, devlet hastanesi veya özel hastane olarak aramaktan ziyade hekimin ilgili olup olmadığına bakarsanız daha sağlıklı olacaktır. Geçmiş olsun.

Yanlış/eksik bilgilendirme olmaması adına ilave: bahsettiğim süreler tek bir diş için geçen zaman ancak tedavi birkaç güne yayılarak yapıldı. Yani dişlerin konumuna ve tedavi planına göre bir günde birkaç diş tedavi edilebilir veya birkaç güne/randevuya yayılması gerekebilir. En doğru plan hekiminizle görüştükten sonra yapılacaktır. Bu sadece kişisel bir tecrübe.


olanlaolunmaz
(20.10.17)
Çürük ufaksa dolgu 10 dk içinde yapılır da 20 dk içinde yapılan kanal mümkün değildir. Tek seansta bitme ihtimali yoktur, bitiyorsa birçok adım atlanmıştır.

Yüzde 90 vaka da tek seansta bitmelidir, seanslara ayırmak güncel yaklaşımda çok nadirdir. Antibiyotik kullanmaksa şişlik, ateş gibi bulgular olmadıkça kesinlikle kontrendikedir. Birden çok seans yapan ve a.b recete eden hekim ya gunceli takip etmiyordur ya xaman kazanmak istiyordur. O yuzde onluk endikasyonda da yapmasini gerekeni yapmistir.

Bimer’e gelen sikayetlerin basini dis hastanelerinden gelen sikayetler cekmektedir ve bu tesaduf degildir.


(1)

Animasyon ve Kurgu için Program

animasyon `powtoon` tarzı olacak, toplamda 10 dk lık bir video işimiz var ama adamlar aylığına 90 dolar diyor. malum yerlerden ulaşıp aynı kolaylık ve tarzda bu tip videolar hazırlayabileceğimiz programlar var mı? -flash olmaz, basitlik ve pratiklik önemli-kurgu, kesme biçme için de bir program öner
animasyon powtoon tarzı olacak, toplamda 10 dk lık bir video işimiz var ama adamlar aylığına 90 dolar diyor. malum yerlerden ulaşıp aynı kolaylık ve tarzda bu tip videolar hazırlayabileceğimiz programlar var mı? -flash olmaz, basitlik ve pratiklik önemli-

kurgu, kesme biçme için de bir program önerisi istiyorum. adobe premiere fazla mı gelir adece kesip biçmek için?
issiz karga
(18.10.17)
After effects ile amacınıza uygun explainer templateleri kullanabilirsiniz. kesinlikle powtoon kadar basit ve pratik olmaz fakat çok iyi işler çıkartılabilir. malum ortamlardan emplateler bulunabilir. hemen hemen aynı işi yapan goAnimate var fakat oda fiyat olarak powtoon dan farksız.


bekri
(18.10.17)
(3)

dilbilimle ilgili kitap yazar önerisi

yapar mısınız? öyle çok derin akademik olmaya temel kavramları işleyen kitaplar olabilir. dilin gelişimi, kökeni, dillerin günlük hayatımıza etkisi, düşünce biçimlerimize etkisi, dil ve toplumların hayata bakış açıları vs gibi konular üzerine olabilir. bir de aşaıdaki chomsky notuna istinaden öyle a
yapar mısınız? öyle çok derin akademik olmaya temel kavramları işleyen kitaplar olabilir. dilin gelişimi, kökeni, dillerin günlük hayatımıza etkisi, düşünce biçimlerimize etkisi, dil ve toplumların hayata bakış açıları vs gibi konular üzerine olabilir. bir de aşaıdaki chomsky notuna istinaden öyle aşırı politik şeyler olmasın, gına geldi dünyayı ele geçirip yönetmeyi isteyen küresel güçlerden.

türkçe öneriler tercih sebebi.

ek olarak rica ederim balıklama atlayıp ezbere chomsky yazmayın. ha yazın tabi de yukarıda bahsettiğim konular çerçevesinde kitap ismiyle beraber yazın.
issiz karga
(12.10.17)
Roland Barthes önerebilirim ama sırf laf salatası bence bu olaylar.


teo grünberg - anlam, belirsizlik ve çok anlamlılık


dafaisss
(12.10.17)
ahmet kocaman - DİLBİLİM Temel Kavramlar, Sorunlar, Tartışmalar
kamile imer - dil ve toplum
fatma erkman akerson - dile genel bir bakış


duyond
(12.10.17)
(2)

Superonline Fiber Modem

Superonline ın fiber bağlantılarda kullandığı güncel modem marka ve modelini bilen var mı? yada yakın zamanda bağlatmış olanlar söyleyebilir mi acaba?
Superonline ın fiber bağlantılarda kullandığı güncel modem marka ve modelini bilen var mı? yada yakın zamanda bağlatmış olanlar söyleyebilir mi acaba?
issiz karga
(11.10.17)
ben en son huawei hg658 v2 bağlattım. bu modem vdsl modemdir. şuan turknet isp'de de kullanıyorum.


drug tito
(11.10.17)
1 ay önce baglatttım.

huawei HG255s moodeli.


t joe
(11.10.17)
(5)

bu ne tür bir ejderya? -ejderya derken kertenkelemsi bir hayvanat-

bu arkadaşı -kendisi rahmetli resimlerden göreceğiniz üzere- 6. kattaki evimizin klima motoru üzerinde bulduk. her halde baykuş gibi bir kuş kapmış sonrada oraya getirmiş ama yiyememiş. ne tür bir ejderyadır bu duyuru biyologları? evde beslenenlerden değildir herhalde çevrede böyle hayvanata ilgi du
bu arkadaşı -kendisi rahmetli resimlerden göreceğiniz üzere- 6. kattaki evimizin klima motoru üzerinde bulduk. her halde baykuş gibi bir kuş kapmış sonrada oraya getirmiş ama yiyememiş.

ne tür bir ejderyadır bu duyuru biyologları? evde beslenenlerden değildir herhalde çevrede böyle hayvanata ilgi duyup besleyecek kimse yok zira.
issiz karga
(07.10.17)
Resim yok?


Kertenkele değil mi o ya? Kaç santim gibi boyu aşağı yukarı?


green knight
(07.10.17)
@diffarentiationation resim var ama mobilden giriyorsan görememen olası.

@green knight 10 - 15 santim arası vardı. belki biraz daha uzun olabilir.


issiz karga
(07.10.17)
www.turkherptil.org
Buradan bak. Bir tür kaya keleri herhalde


sl78
(07.10.17)
(bkz: ejderha)


pinkpeony
(07.10.17)
(2)

e-hirdavat.com sitesi hakkında

alışveriş yapan var mı? güvenilir mi?dremel almayı düşünüyorum -4000 modeli 65 parça- tekzen e, bauhauas a göre 100 - 150 tl daha ucuza geliyor ama bilemedim güvenilir mi diye.
alışveriş yapan var mı? güvenilir mi?

dremel almayı düşünüyorum -4000 modeli 65 parça- tekzen e, bauhauas a göre 100 - 150 tl daha ucuza geliyor ama bilemedim güvenilir mi diye.
issiz karga
(02.10.17)
n11'de mağazası var ordan ürün aldım sorun yok güvenilir firma. Belki ürünü n11'de de bulabilirsin oradan sipariş verirsen daha güvenli olur.


cool pich
(02.10.17)
Geçen hafta N11’deki mağazasından akü şarj aleti aldım. Kargoyu yollamaları 2 gün aldı ama sağlam paketlemişlerdi, ürün de sağlamdı. Tavsiye ederim, yorumları da iyi zaten.


manuel mandalina
(02.10.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.