Giriş
(1)

kaybolan fatura

elektronik bir alet satacağım, garantisi devam ediyor ama faturası kayboldu. firmayla görüştüm mail adresime e-posta olarak attılar faturayı. bunun çıktısını alıp sattığım kişiye vermeli miyim? yani bir anlamı olur mu? garanti devam ediyor, arıza durumunda teknik servise götürdüklerinde zaten anlaşı
elektronik bir alet satacağım, garantisi devam ediyor ama faturası kayboldu. firmayla görüştüm mail adresime e-posta olarak attılar faturayı. bunun çıktısını alıp sattığım kişiye vermeli miyim? yani bir anlamı olur mu? garanti devam ediyor, arıza durumunda teknik servise götürdüklerinde zaten anlaşılmaz mı? kafamda böyle sorular, var mı cevap verecek babayiğit yada anayiğit?
issiz karga
(21.10.19)
bazı yerler fatura olmadan işlem yapmıyor. fotokopi de olsa evet vermelisiniz.


respect
(21.10.19)
(2)

Fayans Ustası

yevmiyesi ne kadardır aşağı yukarı? izmir için konuşuyorum.
yevmiyesi ne kadardır aşağı yukarı? izmir için konuşuyorum.
issiz karga
(16.09.19)
Günlük 150. Günlükten anlaşmayın, iş için anlaşın, günlükten anlaşırsanız bitmez o iş


Tears of Devil
(16.09.19)
çok iyi bir ustam var. hafta sonları ve akşamları ek iş olarak yapıyor. 3 ev ve 1 işyerini komple yaptırdık. fiyatı da anormal derecede uygun.


ground
(16.09.19)
(2)

Küvetteki deliği kapatma

küçük bir delik olduğunu farkettim. beyaz katman kalkmış siyah pas gibi küçük bir bölge var onun içerisinde, kürdanın bile zor sığdığı bir delik. en etkili ve ekonomik şekilde nasıl kapatabilirim?
küçük bir delik olduğunu farkettim. beyaz katman kalkmış siyah pas gibi küçük bir bölge var onun içerisinde, kürdanın bile zor sığdığı bir delik. en etkili ve ekonomik şekilde nasıl kapatabilirim?
issiz karga
(04.09.19)
Kürdan sığıyorsa kürdanı sok yarısından kır, üstüne japon yapıştırıcısı dök.


tinky winky
(04.09.19)
www.youtube.com
sanırsam şu videoyu hiç izlemediniz.
ben de japonu görüyor ve arttırıyorum. olmayacağına ihtimal vermiyorum da aksilik ya tutmaz ise reçineleri var fiberglasların onu alıp sürebilirsiniz.


turbo sadık
(04.09.19)
(1)

Windows Single Lang. Lisans ve HDD partisyonları

ilk olarak şunu sorayım oem lisansların lisans bilgileri nerede saklanıyor? anakartta mı yoksa hdd nin bizim ulaşamadığımız rezerve partisyonlarında mı?2. soru yuklarıdaki ile bağıntılı biraz. eski bir laptop var win 8 single lang yüklüydü, win 10 a geçirdim. yeni ürün anahtarı da istemedi. hdd ikiy
ilk olarak şunu sorayım oem lisansların lisans bilgileri nerede saklanıyor? anakartta mı yoksa hdd nin bizim ulaşamadığımız rezerve partisyonlarında mı?

2. soru yuklarıdaki ile bağıntılı biraz. eski bir laptop var win 8 single lang yüklüydü, win 10 a geçirdim. yeni ürün anahtarı da istemedi. hdd ikiye bölünmüş vaziyetteydi. neyse efendim ben buna ssd taktım, win 10 da orada yüklü. disk yöneticisinden baktığımda ana kullanılabilir part lar dışında yığınla partisyon gördüm. msr ler gerekli onunla sorunum yok ama system, recover falan hepsinden farklı boyutlarda ikişer tane var. bunları silsem ne olur? birinci soru ile olan bağıntı şu windows oem lisans bilgileri buralarda saklanıyor olabilir mi? bu partisyonlar windows 8 zamanından kalma, win 10 ssd ile kuruldu çünkü.
issiz karga
(27.07.19)
lisans anakartta acpi tablolarında tutuluyor. windows kurulumunda dijital imzanız windows sunucularındakiyle eşleşiyorsa lisansınız otomatik aktifleşiyor. harddisk değişiminden etkilenmezsiniz.


nahtoderfahrung
(27.07.19)
(1)

şu rapçi kimdi?

türkçe rap yapan genç bir çocuktu. sıfatı, esmer saçlar 3 numara zayıfçana bir şeydi. bir klibi vardı yamulmuyorsam arabanın içinde geçiyordu, kafasını cama falan dayayıp söylüyordu, dünyanın sonu temalı bir şeydi galiba. genelde şarkıların sözleri boş değildi hatırladığım kadarıyla, yani edebi yönü
türkçe rap yapan genç bir çocuktu. sıfatı, esmer saçlar 3 numara zayıfçana bir şeydi. bir klibi vardı yamulmuyorsam arabanın içinde geçiyordu, kafasını cama falan dayayıp söylüyordu, dünyanın sonu temalı bir şeydi galiba. genelde şarkıların sözleri boş değildi hatırladığım kadarıyla, yani edebi yönü güçlüydü.

farkındayım çok saçma bir tarif oldu ama belki çağırıştıran çıkar.
issiz karga
(20.07.19)
Agackakan olabilir mi?

youtu.be


gibicibicis
(20.07.19)
(2)

Çift Kanal Ram Bellek

sistem topluyorum şu aralar bunun gibi duyuruları çok açabilirim, kusura bakmayın, göz zevkinizi bozup, başınızı ağrıtıyorsam :)32gb bellek alacağım yalnız bir satıcı da ramler kit olarak 16+16 satılırken diğerinde tek 16 olarak satılıyor. şimdi sorum şu dual çennıl ram kullanmanın avantajlarından y
sistem topluyorum şu aralar bunun gibi duyuruları çok açabilirim, kusura bakmayın, göz zevkinizi bozup, başınızı ağrıtıyorsam :)

32gb bellek alacağım yalnız bir satıcı da ramler kit olarak 16+16 satılırken diğerinde tek 16 olarak satılıyor. şimdi sorum şu dual çennıl ram kullanmanın avantajlarından yararlanmak için illa kit olarak satılan ram leri mi kullanmam lazım yoksa kit olarak satılmayan ama aynı marka model olan iki tane ram i takmam yeterli olur mu? yada benim bilmediğim ekelemek istediğiniz başka şşeyler var mı bu konuda?
issiz karga
(17.07.19)
ben ayrı ayrı alıp taktım hiçbir sıkıntı da yaşamadım.

göm.


isvicre rakisi
(17.07.19)
Aynı mhz olması yeterli ayrı ayrı alabilirsiniz. 16 alıp daha sonra 16 ekleyebilirsiniz hem başka donanımlara daha fazla para kalır.


bahoho
(17.07.19)
(2)

İnventus vs İnce hesap

sistem topluyorum arayıştayım, ikisi arasında kaldım. inventusta topladığım sistem incehesaptakinden 1300 tl fazla. inventusu herkes övmüş, lakin 1300 tl de az değil 32 gb ram yada 2. m2 ssd çakılır bilgisayara.tavsiyesi, fikri olan var mı? not: kendin topla demeyin lütfen, yıllar yıllar evvel bir p
sistem topluyorum arayıştayım, ikisi arasında kaldım. inventusta topladığım sistem incehesaptakinden 1300 tl fazla. inventusu herkes övmüş, lakin 1300 tl de az değil 32 gb ram yada 2. m2 ssd çakılır bilgisayara.

tavsiyesi, fikri olan var mı?

not: kendin topla demeyin lütfen, yıllar yıllar evvel bir pentium 4 işlemcinin pinlerini yamultmuştum ana karta takacağım diye, o zamandan beri işlemcilere karşı fobim var :)
issiz karga
(17.07.19)
sakın kendin toplama
inventusta bazen ürünlerde aksiyon oluyor, o zaman avantajlı oluyor; bir de benim alışveriş ettiğim dönemde sistemi topladıktan sonra test falan tetmişlerdi

incehesapta kendileri toplamıyor diye biliyioruım


same idiot
(17.07.19)
yani en mantıklısı kendin toplamak ama madem çekiniyorsun ucuz olan neresiyse oradan al. 1300tl az bir para değil. ucuz olan yere güvenmiyorsan al parçaları, montajını güvendiğin bir yerde yaptır. her türlü daha hesaplı bitirmiş olursun


(6)

monitör tavsiyesi

masa üstü için bakıyorum. ara ara oyun da oynanacak, ağırlıklı olarak modelleme, render, grafik. o yüzden tn panel istemiyorum pek. aşağıda düşündüğüm bir model var. olmazsa olmazlarım 27"için 2k çözünürlük, 144 hz 1 ms gecikme, aslında istediğim her şey var. siz nedersiniz? bunun haricinde bu fiyat
masa üstü için bakıyorum. ara ara oyun da oynanacak, ağırlıklı olarak modelleme, render, grafik. o yüzden tn panel istemiyorum pek. aşağıda düşündüğüm bir model var. olmazsa olmazlarım 27"için 2k çözünürlük, 144 hz 1 ms gecikme, aslında istediğim her şey var. siz nedersiniz? bunun haricinde bu fiyata yada aşağısına önerebileceğiniz başka model var mı? günlerdir araştırmaktan nevrim döndü.


www.yukko.com
issiz karga
(16.07.19)
günlerdir bu konuyu arastirmaniz cok garip. bir insan istedigi özellikler belliyken neden bir ürünü günlerdir arastirir anlamiyorum.

sunu alirdim ben olsam
24 ekran full hd ile ayni piksel yogunluguna sahip.

www.vatanbilgisayar.com


@black fridayde bos kutuya talim eden adam, ben de bazı insanlar ota boka neden laf sokayım diye mabadlarını yırtarlar onu anlamıyorum.

sağol yine de en azından tavsiyede bulunmuşsun. yenileme hızı ve gecikme süresi tutsaydı alırdım tabi. neyse 3 te 1 tutturmak da başarı kimileri için.


issiz karga
(16.07.19)
yahu bir burasi var zaten burda bile insanlara satasmayalim mi? :))

ya ben senin yerinde olsam 144hz olayina cok takilmazdim. 1ms olayina girmek istemiyorum, cünkü cok farkedebilinecek bir sey degil bence. sen bilirsin tabii.


adı üstünde adam "tavsiye" istemiş, saçma sapan cevap vermişler gene >_>

philips alma da ne alırsan al karga kardeşim. teknik servis diye birşey yok adamlarda. tecpro diye bir 3rd party servisin adı var ama rezaletler. zaten philips eski philips de değilmiş.

lg ve philips arasında kalmıştım ben. philips seçtim 1 sene dolmadan çöpe gitti eski monitörüme döndüm şimdilik. lg nin ince çerceveli güzel modelleri var

okadar çok isteğin olursa fiyat çok artıyor. fiyatı makul tutmak için bazı şeylerden feragat etmek lazım. 27" için 2k ideal olabilir belki ama üzerine çıkacaksan 2k rahatsız edebilir


HasanK
(16.07.19)
ben 2k değil de ultrawide tavsiye etmek isterim. ama ultrawideların -az araştırmama göre- üst seviyelerini yani 144hz ve üzerilerini türkiye'de bulmak zor olur. uzun bir süredir lg 29um68p kullanıyorum. hoşuna giderse amazon'dan 144hz olanı çek gitsin. üst seviye monitörlerde marka pek fark etmez fakat ben lg'den şaşmam. benq da olabilir belki.

benim de sorum var:
curved monitör grafik çalışmalarını kötü yönde etkilemez mi?


arakaali
(16.07.19)
@HasanK gözümsün dostum. teşekkür ederim.

@arakaali curved monitorlerin genel olarak tasarım işlerinde sorun olmadığı fikrini edindim ben. eğim çok olmadığı müddetçe sorun teşkil etmez muhtemelen. tabi curved in asıl olayı ikinci monitör eklendiğinde ortaya çıkar muhtemelen.

www.designernews.co

www.quora.com


issiz karga
(17.07.19)
(10)

Sözlükte çift tıklama

sonnot: olay adblock la alakalıymış @aziz dostum jack in dediği gibi. adb yi kapatınca tek tıkla girilebiliyor. bilemiyorum neyin peşindesin kanzuk ama böyle büyücü, üfürükçü numaralarıyla bizi yıldıramazsın. o reklamları görmeyeceği!2 gündür ancak çift tıklarsam bir başlığa yada linke gidebiliyorum
sonnot: olay adblock la alakalıymış @aziz dostum jack in dediği gibi. adb yi kapatınca tek tıkla girilebiliyor. bilemiyorum neyin peşindesin kanzuk ama böyle büyücü, üfürükçü numaralarıyla bizi yıldıramazsın. o reklamları görmeyeceği!

2 gündür ancak çift tıklarsam bir başlığa yada linke gidebiliyorum. tek tıklamada hiç bir şey olmuyor.

bir de saçma sapan bir durum var, mesela bir sayfada A linkine/başlığına bir kere tıkladım, hiç bir şey olmadı, girmedi. B başlığına/linkine girmek için bir kere tıklamam yeterli oluyor. yani bir başlığa girebilmek için mutlaka iki kere tıklamak lazım, istersen ilk tıklamayı bir başlığa ikincisini gideceğin başlığa yap istersen de ikisini de gideceğin başlığa tıkla farketmiyor. her sayfa için böyle.

başına gelen var mı?

not1: cugıl Mykıro
not2: galiba herkes muzdarip. bir şeyler ekleyeceğiz derken bozmuşlardır kesin. ne demişler çok kurcalama ya yellenir ya mıçar.
issiz karga
(14.07.19)
Tam ben bu durum için duyuruya yazacaktım ki yalnız olmadığımı gördüm. Cidden fena derecede sinr bozucu.


Psycho Mantis
(14.07.19)
Ben de diyorum telefonda bi sorun mu var. Meğer herkesinki böyleymiş


(s)AINT
(14.07.19)
Ben de yalnizim saniyordum.


güneyli çocuk
(14.07.19)
Valla ben de...


kisa
(14.07.19)
Telefon cartı çekti sandım burayı okuyana kadar :)


tolgan
(14.07.19)
Valla ilginçtir benim telde bu sıkıntı yok ancak pcde var. Telde de duyuruya giriş sıkıntısı var, pcde yok.


Şu an "mouse bozuldu galiba değiştireyim" diye hamle yapıyordum ki bu duyuruyu gördüm.


quaker
(14.07.19)
öğlenden bu yana aynı durumdan muzdaribim maalesef pc'de. windows'ta mı sorun var diyordum ben de.


halken
(14.07.19)
adblockla alakası yok. iphoneda yaşıyorum bunu


(s)AINT
(14.07.19)
Vay aliminyum, ben de mouse mu bozuldu lan diyodum kendi kendime..


lostys
(14.07.19)
(1)

Artmayan download miktarı

ismi lazım değil bir private tracker da download miktarımda hiç artış yok. upload miktarım sürekli artıyor ama download da tık yok, dolayısıyla ratiom sonsuz. bütün torrentler de freelech gözüküyor. böyle bir şey yaşayanınız var mı daha önce her hangi bir private tracker da?
ismi lazım değil bir private tracker da download miktarımda hiç artış yok. upload miktarım sürekli artıyor ama download da tık yok, dolayısıyla ratiom sonsuz. bütün torrentler de freelech gözüküyor. böyle bir şey yaşayanınız var mı daha önce her hangi bir private tracker da?
issiz karga
(10.07.19)
ismi lazım, özelden yazarsan ismini daha kesin bilgi verebilirim.

tahminim site geneli freeleech aktif edilmiştir belli süreliğine. 1-2 hafta sürebilir. bazı siteler senede bir ya da 3-5 ayda bir yapar bu aktiviteyi.


rotten head
(10.07.19)
(2)

Win 10 Masaüstü uygulaması

pratik kullanımı kolay bir uygulama öneriniz var mı? masaüstüm uygulama kısayolları dolu, görev çubuğu doldu taştı, şöyle masaüstünü ferahlatacak bir program önersenize.
pratik kullanımı kolay bir uygulama öneriniz var mı? masaüstüm uygulama kısayolları dolu, görev çubuğu doldu taştı, şöyle masaüstünü ferahlatacak bir program önersenize.
issiz karga
(10.07.19)
Rocketdock kullanabilirsin.
Win10 start menüsü de kullanışlı. Kısayollara sağ tıklayıp pin to start yapıp menüye taşıyabilirsin.


Fences masaüstü düzenleme programı. Hem düzenleme hem ekranı temizleme için güzel.


aksiyom
(10.07.19)
(7)

Üzerime Kitap Tavsiyesi Atın - BK Dİstopya Fantazya

türleri saydım yukarıda ama fantazya demişken drizztin ışık hızındaki palalarını, yüz milyor atom bombası gücündeki alev topu büyülerini değil de misal okuyanınız varsa stephen graham jones un melezleri gib fantazya arıyorum. bilim kurgu için uzay operalarından ziyade ursula ayarında yazarlar; 1984
türleri saydım yukarıda ama fantazya demişken drizztin ışık hızındaki palalarını, yüz milyor atom bombası gücündeki alev topu büyülerini değil de misal okuyanınız varsa stephen graham jones un melezleri gib fantazya arıyorum. bilim kurgu için uzay operalarından ziyade ursula ayarında yazarlar; 1984 gibi klasikleşmiş distopyalar yerine dorris lessing in hayatta kalma güncesi gibi kurguları arıyorum. ayrıca lütfen ursula demeyin çevrilen kitaplarının yarısından fazlası mevcut.

misal şu anki listemde üç cisim problemi, karanlık orman, Cormac McCarthy nin yol kitabı -filmi de vardı-, saramago nun körlük adlı kitabı var.

aklımda dorris lessing in agostaki kanopus arşivleri serisi var. okuyan varsa eğer yorumlarını alabilirim.

bunun dışında yukarıdaki kriterlere göre tavsiyelerinizi fırlatıverin üstüme.
issiz karga
(28.06.19)
Şu anda jean-cristophe grange’ın ölüler diyarını okuyorum. Kitap bayağı sardı, gayet akıcı bir dille yazılmış, tavsiye ederim.


daha dün tavsiyesini aldım ben de: stanislaw lem, başta solaris olmak üzere tüm eserleri.


ben arkadaştan cesur yeni dünyayı çaldım, başlayalım birlikte:p


sameidiot
(28.06.19)
Şimdilik the handmaid's tale kitabını ve dizisini tavsiye ederim, distopya olarak.


Perdido sokağı istasyonu
Serçe
Yaban diyarlarda yabancı
Ubik
Androidler elektrikli koyun düşler mi?
Vakıf serisi


zihua
(28.06.19)
@sagopa kajmer mahlas kafkef solarisi okumuşştum, onun dışında bir de aden var okuduğum. lem çok sağlandır ama ağırdır biraz, hepsini okumasan da solaris i mutlaka okumanı tavsiye ediyorum ben de.

@sameidiot yıllar önce okudum kusura bakma :) cesur yeni dünyayı okuduktan sonra evgeny zamyatin in "biz" romanını okumanı tavsiye ederim.

@put it in your appropriate place handmaid's tale çok popiymiş gibi geliyor nedense. en azından sonrası için alırım listeye.

@kayıtsız @zihua androidler elektrikli koyun düşler mi yi uzun zamandır düşünüyordum da altıkırkbeşten yayınlandığı için almıyordum. aslında pkd nin kitaplarını sırf bu yüzden almadım, yüksek şatodaki adam ve bu kitabı o kadar okumak istediğim halde. şimdi alfa yayınları basmış pkd nin çoğu kitabını, çevirisi hakkında bilginiz var mı? 6,45 i aratır mı?

bu arada zihua, serçe çok sevdiğim bir kitaptı, eğer sevdiysen ve okumadıysan devamı "tanrının çocukları" nı da mutlaka okumalısın. devam kitabını okumadan hikaye yarım kalıyor.


issiz karga
(28.06.19)
lovecraft'ın tüm eserleri

delicious tacos'un "finally some good news" kitabı - amazon.com ya da amazon.de den alabilirsin, indirimini takip et, indirimde olmasa bile 10 dolar


inekadam
(28.06.19)
(3)

Netflix te güzel film

yok mu? ya hu hangisine heveslensem, sözlükte yerin dibine sokulduğunu görüyorum, hevesim kaçıyor. farkındayım bir "hiç bir siki beğenmeme timi" gerçeği var lakin hsbt ye rağmen çoğu dizi/film başlığında olumlu şeyler yazanlar oluyor ama netflixteki filmler için yok, herkes gömmüş.neyse işte eğer ol
yok mu?

ya hu hangisine heveslensem, sözlükte yerin dibine sokulduğunu görüyorum, hevesim kaçıyor. farkındayım bir "hiç bir siki beğenmeme timi" gerçeği var lakin hsbt ye rağmen çoğu dizi/film başlığında olumlu şeyler yazanlar oluyor ama netflixteki filmler için yok, herkes gömmüş.

neyse işte eğer olay hsbt abartmasıysa dizi - film tavsiyelerinizi özellikle bilim kurgu alanında bekliyorum.

not: dark demeyin o banko listede
issiz karga
(22.06.19)
the mother fena değildi. sözlüğe bakıp film tavsiyesi alacaksanız 2002'den beri yapmıyorum. filmi kendim izler kendim karar veririm.
murder mystery izledik keyif aldık ailece.
kin izleme listemde yakında bakacağım.
always be my maybe'ye bayıldım. ali wong efsane bence.
baby driver geldi galiba yakında onu tekrar izleyebilirim güzel filmdi.


ozdek
(22.06.19)
Son zamanlarda izlediklerimden "The Highwayman" mükemmel olmasa da ortalamanın üzerindeydi. Bonnie ve Clyde'ın yakalanma hikayelerini anlatıyor. Murder Mystery bence baya kötüydü.


salihdt
(22.06.19)
(6)

Zara parfümlerini nasıl bilirsiniz?

bilinen markaların taklidiymiş çoğu. şimdi insan işkillenmeden edemiyor tabi, lan ya bunlar 10 liralık sokakta satılan parfümlerin janjanlı şişelere doldurulmuş haliyse diye.siz ne dersiniz? kalıcılıkları falan nasıl?
bilinen markaların taklidiymiş çoğu. şimdi insan işkillenmeden edemiyor tabi, lan ya bunlar 10 liralık sokakta satılan parfümlerin janjanlı şişelere doldurulmuş haliyse diye.

siz ne dersiniz? kalıcılıkları falan nasıl?
issiz karga
(15.06.19)
10 liralık sokakta satılan parfümlerin janjanlı şişelere doldurulmuş hali. ancak bilinen markalar da aynı şekilde olduğu için bu kötü bir şey değil. sadece mağazada olması daha güvenilir. doğrudan cilde zarar veren, tam merdiven altı olanları dışarıda bırakıyorum tabii ki.

aynı şekilde gözlükte de tekel var mesela. normalde ray-ban, diesel, tag heuer gibi aklınıza gelecek bilindik tüm markaların üreticisi luxottica diye bir grup. Normalde 10 lira olan gözlükleri binlerce liraya satıyor tekel olduğu için. Sokakta satılan uv korunumlu gözlüklerden hiç bir farkı olmamasına rağmen biz de bu paraları veriyoruz. Arz-talep-marka tutkusu.


mimarbasi
(15.06.19)
dahası ucuz parfümlerde geriye kalan default alkol kokusu bunlarda da kalıyor.


theconqueror
(15.06.19)
ben sadece bir adet parfümünü kullanıyorum black peony diye. narciso rodriguez for her bilenler direkt soruyor bu mu diye. ben onun muadili olduğunu bilmiyordum bile sonra baktım gerçekten aynısıymış. yani koku benzerliği başarılı. kalıcılık aman aman değil ama o fiyata göre iyi. bence ilk sıkıldığında da sonrasında da alkol kokusu yoğun olmuyor.


akan dame
(15.06.19)
Youtube yorumları ve blog sitelerindeki yorumlara aldanıp gittim dior sauvage ve dior intense için benzerlik taşıyan zara parfümlerini test ettim, kolumu 2 fıs sıkıp yarım saat dolaştım ve sonuç tam bir fiyasko. D&P parfümü daha çok benzerlik taşıyor.


tekil3.şahıs
(15.06.19)
f/p açısından gayet tatmin edici.
bazı ürünleri çok iyi tutturamıyorlar ama .
yani kendi içinde de kalite farkı var ki zaten fiyata da yansıyor; az üretim yapılan beyaz sert kutulular mesela; 80 Tl civarıydı.. ama 40 tlye de var.

normalde ben de estee lauder kullanıyorum. ama indirimde bile 700-800lere çıktı. her gün sıkıp bitirmemek için zara, yves rocher gibi markaların ürünlerini de kullanıyorum.
yani elbette 800 lira verdiğim parfümle 80 liraya aldığım parfümün kalıcılığı/kalitesi vs aynı olmayacaktır, insanın böyle bir beklentisi neden ve nasıl olsun?


jimjim
(15.06.19)
kalıcı diil. hediye geldi bana bi tanesi. sıkıyorum 2 y da 3 saate kayboluyor. calvin klein euphoria da geldi onunla yarisamiyor bile kalicilik acisindan. ama kokusu güzel.
vibrant leather oud imiş.
fiyatnma değmez bence.


lata
(15.06.19)
(2)

internetteki malum yerler

3d, grafik, tasarım gibi konularda eğitim videolarına ihtiyacım var ama aradığım genel eğitimden ziyade daha spesifik konulara yönelik eğitimler. bildiğiniz kanalları saydırır mısınız?not: iyice paranoid android olduk, özelden de yazabilirsiniz.
3d, grafik, tasarım gibi konularda eğitim videolarına ihtiyacım var ama aradığım genel eğitimden ziyade daha spesifik konulara yönelik eğitimler. bildiğiniz kanalları saydırır mısınız?

not: iyice paranoid android olduk, özelden de yazabilirsiniz.
issiz karga
(14.06.19)
cgpeers? her ayın belli bir günü üye alımı açılır.


Fodera
(14.06.19)
Cgpeers, üyeliğin yoksa bana söyle indireyim senin için


sameidiot
(14.06.19)
(1)

Adidas Porche - Puma Drift Cat - Ayakkabı tavsiyesi

ayakkabı da olabildiğince sadelikten yana biri olarak spor ayakkabı için şahsım adına tasarımın tepe noktası adidas porche design dı lakin hain adidas artık üretmiyor bu modeli yada türkiyeye getirmiyor. ben de buna yakın model olarak puma drift cat core modelini beğendim. amma velakin bu da deri pa
ayakkabı da olabildiğince sadelikten yana biri olarak spor ayakkabı için şahsım adına tasarımın tepe noktası adidas porche design dı lakin hain adidas artık üretmiyor bu modeli yada türkiyeye getirmiyor. ben de buna yakın model olarak puma drift cat core modelini beğendim. amma velakin bu da deri patiklere benziyor, sanki her an yanlardan patlayacakmış gibi duruyor. bana kalsa kotun altına klasik ayakkabı (derby) giyerim ama toplumumuz buna hazır değil henüz.

neyse, uzun lafın kısası bu modeli giyen var mı? memnun musunuz? dayanıklı mı? yukarıdaki iki modele benzer başka marka - model öneriniz var mı?
issiz karga
(27.05.19)
www.lacoste.com.tr

lacost'un modelleri genel olarak aradığınız sadelikte, ben de öyle seviyorum. bu linktekinden var bende, çok memnunum. burda biraz kötü duruyor mağazada denerseniz çok şık ayakkabı.


veritaslibertas
(27.05.19)
(1)

Spotify şifre resetleme maili

no-reply@spotify.com adresinden şöyle bir e-posta aldım:" HiTo protect your Spotify account, we've reset your password due to detected suspicious activity.You need to create a new password to log back in. Just click the big green button.RESET PASSWORD If the button doesn't work, please click here to
no-reply@spotify.com adresinden şöyle bir e-posta aldım:

"
Hi

To protect your Spotify account, we've reset your password due to detected suspicious activity.

You need to create a new password to log back in. Just click the big green button.

RESET PASSWORD
If the button doesn't work, please click here to reset your password manually.

The Spotify Team"

neredeyse 2 senedir spotify hesabıma girmiyorum, şifremi de kimseye vermedim. durup dururken böyle bir şey başına gelen var mı yoksa biri beni hekleyip keklemeye mi çalışıyor?
issiz karga
(24.05.19)
bana da geldi bu mail. dikkate almadım. bi hafta geçmeden çalındı hesabım :D spotify ile iletişime geçip geri aldım.

değiştir şifreni.


elorelia
(24.05.19)
(3)

Karşıyaka da Göz Hastanesi / Doktoru

var mı tavsiye edebileceğiniz güvenilir sosyete olmayan bir kurum yada doktor? gözlük ve lens muayenesi için gidilecek.
var mı tavsiye edebileceğiniz güvenilir sosyete olmayan bir kurum yada doktor? gözlük ve lens muayenesi için gidilecek.
issiz karga
(22.05.19)
Karşıyaka değil de Bayraklı Atagöz'de Dr. Tayfun Bey var. Tavsiye ederim çok ilgili ve iyi bir doktordur.


medicalpark mucize hanım.


Phoebe
(22.05.19)
Park yaşamda ebru acar var ona gidebilirsin çok iyi.


denef
(22.05.19)
(1)

Adobe illustrator sorusu

hakim olduğum bir program değil. elimde aynı boyutta ayrı ai dosyaları halinde 70 küsür kadar ikon var. bu dosyaların hepsine aynı değerlerde aynı işlemler uygulanacak, mesela aynı değerlerde gölge verme gibi. bunu kısayoldan tek seferde nasıl halledebilirim? hepsini açıp ayrı ayrı değer vermek iste
hakim olduğum bir program değil. elimde aynı boyutta ayrı ai dosyaları halinde 70 küsür kadar ikon var. bu dosyaların hepsine aynı değerlerde aynı işlemler uygulanacak, mesela aynı değerlerde gölge verme gibi. bunu kısayoldan tek seferde nasıl halledebilirim? hepsini açıp ayrı ayrı değer vermek istemiyorum.
issiz karga
(15.05.19)
Photoshop ve illustratorde "actions" diye bi olay var ahanda bak şöle bişi: youtu.be

yaptığın eylemleri bir kereye mahsus kaydederek diğer objelere falan uyguluyon temelde böyle çalışıyor işini görür diye düşünüyorum. umarım faydası olur...


0zzy
(15.05.19)
(2)

İşten çıkarma tazminatı

bir arkadaşın çalıştığı firma zordaymış, işten çıkarmalar olabilir diyor. aldığı maaş net 4500, sgk da bunun üzerinden. 1 yılını yeni dolduralı 1 ay oldu. tahminen alacağı tazminat ne kadar olur? saftirik eleman 1000 - 2000 gibi bir şey alacağını düşünüyor.işe girişte senelik sözleşme imzalamış ama
bir arkadaşın çalıştığı firma zordaymış, işten çıkarmalar olabilir diyor. aldığı maaş net 4500, sgk da bunun üzerinden. 1 yılını yeni dolduralı 1 ay oldu. tahminen alacağı tazminat ne kadar olur? saftirik eleman 1000 - 2000 gibi bir şey alacağını düşünüyor.

işe girişte senelik sözleşme imzalamış ama 1 yıl dolunca yeni bir sözleşme imzalaması yapılmamış. sözleşmesi devam ediyor sayılır mı bu durumda?
issiz karga
(15.05.19)
1 yıl üzerinden hesaplarsak, damga vergisi kesilmiş hali ile 5961 alır. kıdemde tavana takılıyor.

çalışılan her ay için de 12'ye bölüp ayla çarpın bu rakamı.


trajikomix
(15.05.19)
Satirik eleman diye kastettiğiniz acilen hesap makinesinden uzaklaşsın sndndnnss


(3)

Bedelli asker tezkeresi

kuzenin yarın yemin töreni var kütahyada. tahmini olarak yemin töreni saat kaçta olur, ne kadar sürer, bu herifi ne zaman bırakırlar sivile bilgisi olan var mı?arama imkanım yok, törene de gitmeyeceğim bari geldiğinde karşılayayım hıyarı.
kuzenin yarın yemin töreni var kütahyada. tahmini olarak yemin töreni saat kaçta olur, ne kadar sürer, bu herifi ne zaman bırakırlar sivile bilgisi olan var mı?

arama imkanım yok, törene de gitmeyeceğim bari geldiğinde karşılayayım hıyarı.
issiz karga
(25.04.19)
saat 12-1 gibi bırakırlar ancak bölüğü akşamdan temiz bırakmadılarsa saat 2-3'ü bulabilir.


free bird
(25.04.19)
öğlen saatlerinde oluyor.


mikahakkinen
(25.04.19)
tören sabahtan oluyor, bizimki 10-10.30 gibi olmuştu. öğleden sonra bırakırlar.


(6)

atasun optik ve orjinal gözlük

atasun da satılan gözlükler orjinal mi? yani adamlar indirimlerde hayvan gibi şiy ediyo ve ister istemez işkilleniyoruz. misal az önce mesaj geldi %50 indirimin üzerine bir de 350 tl üzerine 50, 600 tş üzerine 100 tl indirim yapıyor. başk firmalarda 500 -600 tl ye alabildiğiniz gözlükleri 350 - 400
atasun da satılan gözlükler orjinal mi? yani adamlar indirimlerde hayvan gibi şiy ediyo ve ister istemez işkilleniyoruz. misal az önce mesaj geldi %50 indirimin üzerine bir de 350 tl üzerine 50, 600 tş üzerine 100 tl indirim yapıyor. başk firmalarda 500 -600 tl ye alabildiğiniz gözlükleri 350 - 400 e alabliyorsunuz. ne ayak?
issiz karga
(19.04.19)
atasun'da satılan markalı gözlüklerin tamamı orijinaldir.


kibritsuyu
(19.04.19)
Bu kadar kurumsal firmalarda sahte gözlük satılmasına kolay kolay müsaade etmezler. Yani Orİjinaldir.


himmet dayi
(19.04.19)
600 liralık gözlüğü takınca gözümde 5 liralık gözlük hissi yaşamıştım atasunda, güvenemiyorum ben açıkçası. sonra 100 tl fazla verdim özel camlı aldım aynı modeli farklı gözlükçüden.


hasmetizm 2046
(19.04.19)
Ben orijinal ve birinci sınıf imitasyonları birlikte sattıklarını duymuştum. Güvenip almadım; ama ne kadar doğru olduğunu bilemem.


auroraaurora
(19.04.19)
rayban almıştım. Belgeler gözlük filan oldukça tatmin edici ve gerçek.

Eğer o kadar sağlam imitasyon yapıyorlarsa saygı duyasım grlfi


KaraSakall
(19.04.19)
cevaplar öyle bir gelmiş ki sanırsın atasun değil de merdiven altı, eminönü pasaj içi optikçilerinden biri konuşuluyor.

atasun kurumsal bir firma, bildiğim kadarıyla da dünyaca ünlü optikçilerden birinin iştiraki. orijinal olmasa o markaların hukuki yaptırımına maruz kalabilirler.

geçen yılki indirimden internet ilk alışveriş indirimi de dahil 300 liraya almıştım 490 tl olan gözlüğü. ürün orijinalliğiyle ilgili şüpheye düşecek bir şey de yaşamadım.


guinan
(19.04.19)
(4)

Isaac Asimov eski baskılar - okat, altın, başkan vs

ithaki sağolsun çevirileri yapıyor ama aynı anda zilyon tane şeye el attığından karınca hızıyla ilerliyor. nezamandır aklımda vakıf serisine başlamak vardı. önümüzdeki günler ithaki baskısı vakıf ilk üç kitabıyla, imparatorluk serisini alacağım lakin robot serisi ortalarda yok. anladığım kadarıyla u
ithaki sağolsun çevirileri yapıyor ama aynı anda zilyon tane şeye el attığından karınca hızıyla ilerliyor. nezamandır aklımda vakıf serisine başlamak vardı. önümüzdeki günler ithaki baskısı vakıf ilk üç kitabıyla, imparatorluk serisini alacağım lakin robot serisi ortalarda yok. anladığım kadarıyla uzunca bir süre basılacak gibi gözükmüyor. o sebepten eski basımlarını alayım diyorum ama onda da çeviri konusunda kafamda sorular var. bir ekşi yazarı altın kitapların vakıf çevirisini kıyaslayarak "bu kitapları altın yayın evinden okusuysanız eksik okudunuz kafalarına göre çevirmişler" gibisinden bir şey yazmış o yüzden işkilleniyorum.

neyse uzatmayayım, robot serisini eski basımlarını okuyanlar hangi yayın evini önerir? yoksa hiç almayıp gelecekte bir gün düzgün çeviriyle mi okuyayım?
issiz karga
(17.04.19)
çelik mağaralar - başkan yayınları


anarres
(17.04.19)
Ben Vakıf'ın bir kısmını İthaki'den, bir kısmını Altın Kitaplar'dan okudum. Altın Kitaplar gerçekten kötü ama eski olduğu için kötü. O zamana göre yazım yanlışı olmayıp şimdiye göre olan pek çok şey var. "yapmIyacağım" gibi. Okurken biraz rahatsız oldum. İthaki bence daha iyi, ben olsam beklerim ki robot serisini ben de bekliyorum zaten.


mor bembombom
(17.04.19)
Altın Kitaplar'ın çevirileri kötü gerçekten. Bulursanız İthaki'nin eski baskılarını alın, bulamazsanız bekleyin +1


kobuzchu kiz
(17.04.19)
Ben 10 sene önce İthaki'den Vakıf'ı okurken de Robot Serisinin İthaki baskısı yoktu. Baskısı olmadığı için de eski baskılar gereksiz pahalıydı, bu aralar daha da pahalı.

En son beklemekten sıkılıp Amazon'dan 5-6 dolara The Caves of Steel'in İngilizcesini almıştım. Okuması epey zaman aldı ama kötü çeviriyle debelenmekten ve ikinci el kitaba fahiş fiyatlar ödemekten iyidir.


bruce mclaren
(17.04.19)
(2)

e cigara pod mod vs

sigarayı bıraktım 4. gündeyim, kafamın arkasından savaş davulları çalıyor :) sigarayı bırakacağım onda kararlıyım da o zevki brakasım gelmiyor. daha önceden bir ijust s maceram olmuştu sızıntısıyla falan uğraşmak istemediğim için sattım. şu an yine e cuvaraya dönesim var. bilenlere bir iki sorum var
sigarayı bıraktım 4. gündeyim, kafamın arkasından savaş davulları çalıyor :) sigarayı bırakacağım onda kararlıyım da o zevki brakasım gelmiyor. daha önceden bir ijust s maceram olmuştu sızıntısıyla falan uğraşmak istemediğim için sattım. şu an yine e cuvaraya dönesim var. bilenlere bir iki sorum var.

- pod mod olayı nedir? bunların likitleri farklı sanırım, 35, 60 ml nikotin değerleri var. fazla değil mi? i just s le bana 3 mg nikotin kafi geliyordu. esigara yerine bunu önerir misiniz? eksileri artılar nelerdir? tavsiyelere açığım.

- öyle tel sarmayla uğraşmak istemiyorum. pilleri, şarj aleti, yedek coil i, kiti falan derken gidip 600 700 tl bayılmak da istemiyorum. elimde afedersiniz şey gibi duran bir aleti taşımaya da niyetim yok. nihayetinde aspire zelos kitte karar kıldım. volatj, ısı değerler falan da ayarlanabiliyor, atomizeri de sanırım iyi. bu konuda önerilere açığım, aspire zelos kiti nasıl bilirsiniz onu da öğrenmek isterim.

güzel pazarlar herkese.
issiz karga
(14.04.19)
Ben de düşünüyorum henüz kullanmadım ama forumdan sağdan soldan araştırdığım kadarıyla şey ediyim daha çok bilgisi olan arkadaşlar yazar zaten.

Pod mod için kullanılan likit salt dedikleri nikotin tuzundan elde edilen yüksek mg bir likit. Daha hızlı emiliyor. Sigara gibi anında doyuma ulaşılıyor. Normal likitler gibi emzik olmuyor alet bütün gün ağızda.

Nikotin oranları yüksek evet. 35 mg ve 50 mg gibi. Bunun da amacı bir an önce doyuma ulaşıp bırakmak. Sigara gibi yani.

Pod cihazlar küçük pilleri ufak olan likit kapasiteleri 2 ml geçmeyen aletler. Yine bu da az içileceği için.

Pod cihazda normal likit ya da normal bir atomizerle salt likit kullanılır uygun sarım yapılarak. Herhangi bir şart yok yani.

Pod düşünüyorsan zaten hepsi kartuşlu. Sarılabilenler var ama senin isteğin o olmadığı için hiç girmiyorum o konuya.

Minifit, c601, aspire breeze vs bunlar istediğin gibi modlar. Minifit flash bellek kadar mesela.

Çok açılmak istememen çok normal çok mantıklı. Minifit üç kartuşuyla birlikte toplamda 4 kartuş 170 lira falandı. Salt likitler biraz pahalı ama alev kimya salt base satıyor ilerde denemek istersen diye yazıyım onu da.

Zelos bu şekilde içime uygun değil diye biliyorum ama çok da emin olamadım bildiğim araştırdığım bir cihaz değil. Breeze coilleri oluyorsa eğer o şekilde kullanılabilir ama bilemedim.

Benim tavsiyem yakın zamanda bunu da bırakırım diyorsan salt ve pod düşünmen. Yok ben bunu hobi yapar pafır küfür içerim devam ederim zararsız diyosan normal likitle devam etmen.


Giovanni Pipitto
(14.04.19)
@Giovanni Pipitto cevaplar için teşekkür ederim dostum. ben de biraz araştırdım pod olayını. kimileri normal likitlerle kullanılır sorun olmaz diyor kimisi vg/pg oranı 50/50 yada 60/40 olması lazım diyor. aspire breeze gibi ürünlerde salt likit için ayrı normal lkit için ayrı coiller var. biraz daha soruşturacağım, pod olayı daha mantıklı gelmeye başladı. aslında amacım olayı tamamen zevke indirgeyip dışarda kahve, biraya eşlik etmesi yada yemekten sonra biraz keyif yapmak. o sebepten nikotini 0 yada minimumda likitlere geçiş yaparım diye düşünüyorum bir süre sonra. podlarda bu mümkün mü, sorunsuz bir şekilde normal likit kullanabilir miyim bunları araştırıyorum. nbase olayını ijust s ile denemiştim 80/20 idi pek sarmamıştı. ayda bir yada iki premium likit alıp ağza emzik etmeden takılmak asıl istediğim şey. normal e-sigara arayışındaydım ama aklım iyice podlara kaymaya başladı. likit aromasını düzgün veren, kartuşlarına kolay ulaşılabilen sıçratma, akıtma yapmayan uygun bir tane bulursam pod alacağım.


issiz karga
(14.04.19)
(2)

Philip K. Dick ve Alfa yayınları

alfa yayınlarının yeni yaptığı çeviriler nasıl? çoğu kişi 6.45 çevirileri rezaletti dediği -hoş, başkasının demesine de gerek yok aslında, tolkien çevirileri de rezaletti- için okumaktan kaçındım, artık başlayayım diyorum da alfanın ki nasıl acaba?
alfa yayınlarının yeni yaptığı çeviriler nasıl? çoğu kişi 6.45 çevirileri rezaletti dediği -hoş, başkasının demesine de gerek yok aslında, tolkien çevirileri de rezaletti- için okumaktan kaçındım, artık başlayayım diyorum da alfanın ki nasıl acaba?
issiz karga
(02.04.19)
genelde kötü.


babilbaligi
(02.04.19)
Ben albermuth özgür radyosunu okurken o kadar rahatsız olmamıştım sanırım 6.45'ti


(4)

PC için gamepad önerisi X box one vs Logitech f710

hangisini önerirsiniz? ağırlıklı olarak platform ve witcher türevi ryo lar için kullanılacak. şu ara x box kontrolcüleri indirimde logitech f710 la aralarında 50 tl fark var. sanki x box one ninki daha mantıklı gibi geliyor emme bilemedim.
hangisini önerirsiniz? ağırlıklı olarak platform ve witcher türevi ryo lar için kullanılacak. şu ara x box kontrolcüleri indirimde logitech f710 la aralarında 50 tl fark var. sanki x box one ninki daha mantıklı gibi geliyor emme bilemedim.
issiz karga
(23.02.19)
tabii ki xbox. yeni üretimlerde düzeltilmiş midir bilmiyorum (hiç sanmıyorum) ama logitech f710'un kablosuzu aşırı sorunluydu ben kullandığım zamanlar. internette de bunla ilgili şikayetler doluydu. kopma sorunu var kablosuzunda zehir eder her oyunu. her türlü xbox kolu yani hele daha ucuzsa düşünmeye bile gerek yok. sorunlu alete daha fazla para mı vericen bir de?

sözlükteki başlığında da bu tarz şikayetler dolu göreceğin üzere: eksisozluk.com
kısaca logitech f710 gördüğün yerde kaç aman ha para vereyim deme o boktan alete.


rotten head
(23.02.19)
pc de uzun süre f710 kullandım canavar gibiydi.
hem de ikinci el almıştım.
bi kere bile kopma vs yaşamadım.


rentts
(23.02.19)
xbox öne gamepad ele öyle güzel oturuyor ki bırakasın gelmez. 360 gamepad de var, o idare eder ergonomi konusunda.
win10 a bt ile bağlayabiliyorsun özelliğine bak alırken. birden fazla nesil var sanırım onlarda da


hasmetizm 2046
(24.02.19)
her türlü xbox one.
sorunlu bir f710 a denk gelirsen her şeyden soğutur.
ve bu sorunlu f710 lar az sayıda da değil.
risk almanın lüzumu yok.


Efoody
(24.02.19)
(1)

Alman Çoban Köpeği düşük bel muhabbeti

çok uyuz oluyorum bu muhabbete. tutturmuşlar bir düşük bel muhabbeti, sanki araba, motorsiklet falan alıyor beynine tükürdüklerim. benim bildiğim kadarıyla düşük bel olayı show line açk larda tamamen görüntğ, estetik amacıyla suni olarak yaratılmış bir şey ve nesilden nesile ana babalar seçilerek çi
çok uyuz oluyorum bu muhabbete. tutturmuşlar bir düşük bel muhabbeti, sanki araba, motorsiklet falan alıyor beynine tükürdüklerim. benim bildiğim kadarıyla düşük bel olayı show line açk larda tamamen görüntğ, estetik amacıyla suni olarak yaratılmış bir şey ve nesilden nesile ana babalar seçilerek çiftleştirildiğinden gen havuzu da daralıyor. bu sebepten açk lardaki bel çıkığı görülme riski bu canlarda daha fazla oluyor. ama etrafta o kadar düşük bel muhabbeti yapan var ki ben kendi bilgimden şüpheye düştüm. konuyla ilgili bilgisi olan varsa aktarabilir mi?
issiz karga
(22.02.19)
Bu showline açk’lar bahsettiğin gibi tamamen estetik (?) kaygılar ve arayışlar sonucu üretilmiş bir tip. Ama kif dahil neredeyse tüm ülke federasyonları workingline açk’ları tanımıyor :) insanların kafasına da açk’lar beli düşük şekilde kazınmış. Bu sebeple ortada displazili hayvancıklar dolaşıyor, tabi çektikleri acı vb tarif edilemez muhtemelen. Ama güzelim workingline köpeklerin yüzüne tüküren yok.


Tears of Devil
(23.02.19)
(1)

duyurukardiyologları - çarpıntı / aritmi

son 1 haftadır hafif hafif çarpıntı arada yokluyordu da bu akşam biraz fazla yokladı. nabız normal 76 civarı, yalnız dikkatimi çekti kalbimde bu çarpıntı dediğim nane olduğu sırada nabız aksıyor, o esnada atmıyor yada hafif ama hızlı bir şekilde2 kere atıyor gibi. hastaneden de 2 gün sonraya randevu
son 1 haftadır hafif hafif çarpıntı arada yokluyordu da bu akşam biraz fazla yokladı. nabız normal 76 civarı, yalnız dikkatimi çekti kalbimde bu çarpıntı dediğim nane olduğu sırada nabız aksıyor, o esnada atmıyor yada hafif ama hızlı bir şekilde2 kere atıyor gibi. hastaneden de 2 gün sonraya randevu alabiliyorum. şimdilik concor vardı yarım atsam işe yarar mı? yoksa acile mi gideyim? baş dönmesi vs bir şey yok.
issiz karga
(05.02.19)
Ekstrasistol


sekerse tehlike
(05.02.19)
(1)

Outlander cinselli seks sahneleri

çok var mı? teee ne zaman bir başlamıştım, aklıma önüne gelen kadını götürmeye çalışıyor gibi yüzeyselin dibi bir izlenim kalmış. kendim için sormuyorum, aile ile izlenecek dizi arıyorum, yok izletecek dizi bulamıyorum, azıcık duygusallık, biraz gizem, muacera falan derken bu dizi karşılıyor kıstasl
çok var mı? teee ne zaman bir başlamıştım, aklıma önüne gelen kadını götürmeye çalışıyor gibi yüzeyselin dibi bir izlenim kalmış. kendim için sormuyorum, aile ile izlenecek dizi arıyorum, yok izletecek dizi bulamıyorum, azıcık duygusallık, biraz gizem, muacera falan derken bu dizi karşılıyor kıstasları ama dizinin genelinde -ilerleyen bölümlerde- +18 olayı nasıl o önemli.
issiz karga
(01.02.19)
abartı değil ama var. en çok 1. sezonda var.


siyahliadam
(02.02.19)
(6)

Fotoşok kasma/takılma sorunu

bazen 15 -20 sn liğine ps takılıyor, tepki vermiyor, ardından donduğu anda yaptığım her şeyi (tıklama, araç değiştirme, farklı layer a geçme vs) sırayla yapıyor. özellikle lasso tool kullandığımda çok oluyor. az önce yine oldu, bilgisayarın başından kalktım yarım saat sonra yine geldiğimde hala geçm
bazen 15 -20 sn liğine ps takılıyor, tepki vermiyor, ardından donduğu anda yaptığım her şeyi (tıklama, araç değiştirme, farklı layer a geçme vs) sırayla yapıyor. özellikle lasso tool kullandığımda çok oluyor. az önce yine oldu, bilgisayarın başından kalktım yarım saat sonra yine geldiğimde hala geçmemişti. görev yöneticisinde sorun yok gözüküyor. gerçi bu ilk defa 2 gün önce başladı biraz fazla layer lı bir dosyada çalışıyorum ama layer larda düz tek renk boyamalar var, öyle çok renk içeren şeyler değil.

neden olabilir bilgisi olan var mı?

sistem: i7 3. nesil, 16 gb ram, 4 gb nvidia 650m, ssd üzerinde çalışıyor, fotoşok cc, win 10.
issiz karga
(24.01.19)
windows sistem kaynaklarını çok sömüren bişey, arkaplanda bi nane yapıyodur ondandır.

mesela benim bilgisayarımda ekran kartı da yok macbook pro diğer özellikleri hemen hemen aynı

300 tane raw açıyorum kasmıyor, hatta 1.5 2.5 gb lik psd dosyaları hazırlıyorum kasmıyor.


killerbee
(24.01.19)
@killerbee yav işte o takılma anlarında görev yöneticisine bakıyorum işlemci, ram kullanımı standart seviyede, öyle artış falan yok ki ek olarak "yanıt vermiyor" gibi bir ibare de yok.


anlamadım gitti. hayır daha bir çizim tableti aldım (wacom) ondan şüpheleniyorum.


issiz karga
(24.01.19)
wacomu söküp dene bakalım. windowsta wacom değil de başka tablet kullanıp sıkıntı yaşayan arkadaşım oldu.

daha önce olmayıp yeni olması düşündürücü.

programlar korsan mı?

photoshop'un ileri düzey ayarlarını yaptın mı? mesela cache bellek, cache disk ve ileri seviye ekran kartı ayarları cpu mu gpu mu kullanayım falan?

ayrıca bilgisayarın chipset driveri diğer driverleri güncel mi?


killerbee
(24.01.19)
eski sürüm yükleseniz? windows 10 kullanın. belki windowsta indirdiğiniz yere bağlı virüs vardır. antivirüsler çok kasıyor. defender çok kasıyor


ipmus90
(25.01.19)
@killerbee galiba wacomdan kaynklanıyor, bugün fare ile 3 saat kadar kullandım hiç başıma gelmedi. ileri düzey ayarlarda gpu kullanılıyor, onu cpu yaparak deneyeceğim ilk olarak. olmazsa şu an elimdeki 2018 (malum yerlderden) versiyonu, 2019 deneyip o da olmazsa @ipmus90 ın dediği gibi eski versiyonları deneyeceğim. cs6 ya kadar yolu var :)

yalnız işte asıl ilginç olan bu olayın az layer lı dosyalarda olmaması, layer arttıkça ortaya çıkması. zaten hobi olsun vakit geçireyim diye almıştım wacom u, toplasam bu 3. yada 4. çalıştığım dosyadır.


issiz karga
(25.01.19)
tick or didn't happen


killerbee
(26.01.19)
(7)

Chrome Youtube video takılması [çözüldü]

takılma derken hız yada yükleme ile alakalı bir sorun yok. youtube da video izlerken 2 - 3 saniyede bir saliselik takılmalar, atlamalar oluyor. seste sorun yok. bhdd ye kayırlı videoları izlerken de sorun yok. eklentileri kaldırdım, flash ı kaldırdım, artık klasörleri sildim yeniden yükledim yine de
takılma derken hız yada yükleme ile alakalı bir sorun yok. youtube da video izlerken 2 - 3 saniyede bir saliselik takılmalar, atlamalar oluyor. seste sorun yok. bhdd ye kayırlı videoları izlerken de sorun yok. eklentileri kaldırdım, flash ı kaldırdım, artık klasörleri sildim yeniden yükledim yine de değişen bir şey yok.

çözümü bilen var mı?
issiz karga
(10.01.19)
tarayıcı değiştirin.


uzun süre opera beta kullandım neden sonra bir güncelleme geldi ve aynı dert hasıl oldu. epey kurcaladım ama çözülmedi. ben de normal opera kurdum, sorun kalmadı...


late viper
(10.01.19)
720p50 veya 720p60 mı ne yazan videolarda bana da oluyor bu, 480'e düşürüyorum bitiyor. ekran kartının yetersizliğine yordum ben.


gkhncnzdgn
(11.01.19)
"gkhncnzdgn"
ekran kartınzı ne?
10 yıllık pcde onboard ekran kartı ile takılmıyor. sorun ayalarınızda.


bir şeyler buldum. sorun sanırım avira dan kaynaklanıyormuş. yabancı forumlarda son 1 hafta 10 gündür aynı sorundan şikayet edenler var.

eğer youtube gibi platformalrda video izlerken mikro takılmalar yaşıyorsanız ve farenin tekerleğini kullandığınızda yine saliselik takılma sorununuz var ya avira yı tamamen sistemden kaldıracaksınız -uninstall etmeniz lazım devredışı bırakmak işe yaramıyor- yada chrome u yönetici olarak çalıştırmanız -sağ tuş- gerek.

aynı sorunu yaşayanlar için duyuruyu silmiyorum.

kaderde kendi duyurumuza tik atmak da varmış. keh keh keh.


issiz karga
(13.01.19)
@gkhncnzdgn şunu dener misin:

ayarlar > gelişmiş ayarlar > sistem > Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan seçeneği açıksa kapat, kapalıysa aç.


issiz karga
(13.01.19)
arkadaşın duyurusu altında daha çok benim duruma odaklanılmış, teşekkür ederim ve soru sahibi kusura bakmasın.
evet, ikisini de denedim. amd apu a4-4000. 12gb ram, w7, opera/chrome.


gkhncnzdgn
(13.01.19)
(2)

Muhabbet Kuşu kızgınlık geçirme -dişi-

2 ay oldu kızgınlığı geçmedi hanıefendinin. son bir kaç gündür tüy dökme mevsimi olmadığı halde etrafta tüyleri de gözükmeye başladı, sanırım tüylerini yoluyor, yoktu böyle bir huyu. ne yapabilirim, yemdir, ilaçtır bir çaresi var mı kızgınlığı geçirmenin?çiftleştirmek seçenekler arasında yok.
2 ay oldu kızgınlığı geçmedi hanıefendinin. son bir kaç gündür tüy dökme mevsimi olmadığı halde etrafta tüyleri de gözükmeye başladı, sanırım tüylerini yoluyor, yoktu böyle bir huyu. ne yapabilirim, yemdir, ilaçtır bir çaresi var mı kızgınlığı geçirmenin?

çiftleştirmek seçenekler arasında yok.
issiz karga
(07.01.19)
sen yine çiftleştirmeyi düşün, bak bende de aynı durumdan muzdarip bir erkek kuş var :)


re noreno
(07.01.19)
ah biz neler çektik :) maalesef çaresi yok. sadece şunu diyebilirim, kuşu elinize alıp seviyorsanız bu süre boyunca yapmayın. kuşlar kafaları hariç dokunulduğunda uyarılıyor.

tüy dökme çok artarsa veterinete gidin ya da bu kuşlara özel a vitamini var, o iyi geliyor tüy dökmeye ama o da azıttırıyor yine :)


windows95
(07.01.19)
(4)

Wacom tablet önerisi

2 gün önce sormuştum ilk ama duyurucularımız cumartesi akşamı evde oturmadığı için cevap alamadım, belki bu sefer bir grafik tasarımcı dostumuz görür de fikr beyan eder diyerek yeniden açıyorum affınıza sığınarak.unity ye el attım bir süredir. şimdilik hobi için, 2d karakter, çevresel ögeler vs bunl
2 gün önce sormuştum ilk ama duyurucularımız cumartesi akşamı evde oturmadığı için cevap alamadım, belki bu sefer bir grafik tasarımcı dostumuz görür de fikr beyan eder diyerek yeniden açıyorum affınıza sığınarak.

unity ye el attım bir süredir. şimdilik hobi için, 2d karakter, çevresel ögeler vs bunların çizimini yapabilecek -belki sonrasında zbrush a da el atarım- bir tablet almak var kafamda. çin malı düşünmüyorum. wacom un da giriş seviyesi modelleri belli inituos art, draw, comic vs. yalnız kafamda deli sorular var:

- small mu medium mu? s modellerin aktif alanı 13 x 9.5 cm. koyuyorum önüme çok küçük geliyor. 15" laptop ekranında kullanacağım ama yine de küçük geliyor. sanki 13 x 21 daha ideal gibi, kullananların yorumu nedir?

- diğer sorum da şu, bu modellerde şöyle bir ayrım var:

-basınç hassasiyeti 1024 olup multi touh özelliğine sahip olanlar.
- basınç hassasiyeti 2048 olup mt özelliği olmayanlar.

multi touch ın tam olarak avantajı nedir? ben çizerken sağ elimi dayarım bir kere bu sorun çıkarır mı mt de? basınç hassasiyeti 2048 ve 1024 arasında bariz fark var mı? siz olsanız hangisini tercih edersiniz? ()sağ el dayanacak onu göz ardı etmeyin :)

sevgiler topunuza.
issiz karga
(07.01.19)
Multitouch kapatilabiliyor sadece kaleme duyarli hale getirebiliyorsun avantaji sanirim elle cizimlerde falan zoom in out gibi gesture lar yapmak. Ancak Intuos Art Small var bok gibi geldi bana da yengenede. Ben sanatci falan degilim zaten yengende ressamlik var denedi biraz dijital ortamda paintle cizdi biseler ama tiskindi resmen. Gerci bizimkine piyasadaki en iyi mali da alsan kalem kagit ister. Ama bana da pek hos gelmedi ufak olani. Eglencelik alacaksan al ama pro biseler istersen alma Intuos Art Small deneni, satali oldu bir sure zaten.


yok zaten el kağıda, tuvale, kaleme, fırçaya alışmışsa kolay beğenmez. onu anca wacom un cintiq modeli var, ekranlı, bayağı pahalı modeller onlar paklar.

şu an en merak ettiğim şey small olan küçük gelir mi, 1024 ile 2048 arasındaki hassasiyet farkı.


issiz karga
(07.01.19)
Bilmiyorum daha once kullandin mi ama o tablet ekranin tamamini temsil ediyor yani touchpad gibi calismiyor. Istersen touchpad gibi de calistirabilirsin ama sanirim cizerler pek boyle kullanmiyor. Isbu nedenle ufak olmasi baya bir dezavantaj.


koca ekranı fare ile kontrol ederken fareyi ne kadar ufak alanda dolaştırdığını düşün. boyut profesyonel değilsen o yüzden çok mühim değil. ben medium olanı kullanıyorum ve gayet memnunum 17 inç ekran ile uyumundan. ha alışması bayağı uzun sürüyor, onu söyleyeyim.

multi touch söylendiği gibi açıp kapatılabiliyor. açtığında kalemle kullanamıyorsun, yani kullanabiliyorsun da elini tabletin üzerine dayadığında algıladığı için mantıksız oluyor. o direkt parmak ile, büyük bir touchpad gibi kullanma amaçlı getirilmiş bir özellik ve bence gereksiz. bir senedir var tabletim, toplamda iki kere açmışımdır maksimum. basınç hassasiyeti güçlü olanı tercih etmeni öneririm.


(2)

Kanal tedavili dişin soğuk yiyeceklerde ağrıması

2 hafta kadar oldu kanal tedavisi yaptıralı. 2 gündür dişlerimi fırçaladığımda -sadece dışını fırçalarken- soğuk bir şey yiyip, içtiğimde 5 - 10 saniyelik ağrılar oluyor. normal sıcaklıkta bir şey yerken ağrı olmuyor yada dişlerimi bastırdığımda. dişlerimde soğuğa karşı bir hassasiyet yok. doktor il
2 hafta kadar oldu kanal tedavisi yaptıralı. 2 gündür dişlerimi fırçaladığımda -sadece dışını fırçalarken- soğuk bir şey yiyip, içtiğimde 5 - 10 saniyelik ağrılar oluyor. normal sıcaklıkta bir şey yerken ağrı olmuyor yada dişlerimi bastırdığımda. dişlerimde soğuğa karşı bir hassasiyet yok. doktor ilk 10 - 15 gün ağrı yapması normal ama sonra olursa çekilmesi gerek demişti.

duyurunun hekimlerinin yorumu ne olur acaba? kanal tedavili dişteki ağrı hangi durumlarda tehlikeli? soğuk yiyecek içeceklerde olması normal mi? şu an bu ağrı tehlikeli bir durumun habercisi mi sizce?
issiz karga
(25.12.18)
benzer bir durumla ben de karşılaştım. bu ağrı ve hassasiyet iltihaptan kaynaklanıyor galiba. 1,5 sene önce askere gideceğim diye 1 ayda, iltihap hemen kurumadan kanal tedavisi yaptırmıştım. hem askerde (3 ay sonra falan) hassasiyet hissettim, hem de ondan 8 ay sonra falan yine nüksetti. şu anda ağrı azaldı ama hassasiyet ve dişleri birbirine vurunca çok hafif bir sızlama var.

kanal tedavisi %100 çözüm değil diyorlar zaten. iltihap kurumadığından böyle sıkıntı çekiyor olabiliriz. 1 ay önce diğer bir dişim için de kanal tedavisi yaptırdım. şimdilik sıkıntı yok. 6 ayda bir kontrol şart aslında.

siz tekrar bir doktora gidip durumu izah edin bence.


Benim yaptırdığım kanal tedavisi de son evredeyken gerçekleşmişti. Sıcak ve soğukta aşırı hassasiyet hissediyordum ve dişimin küçük bir kısmı da kırılmıstı. Kanaldan sonra bu sızlamaları hiç hissetmedim ama dişime bastırdıgim zaman yada elimle sertçe dokunduğum zaman diğer dişlere göre küçük bir sızlama oluyor ama bu normal diye düşünüyorum. Bunun dışında normal hayatımi etkileyecek sızlamalar gerçekleşmiyor.
Eğer sizin dişinizdeki ağrı bir müddet daha geçmezse tekrardan doktora görünmenizde fayda var. Belki doktorunuz dişin içini tam temizleyememiş ya da sonrasında dolguyu iyi yerleştirmemiş olabilir.
Bu arada tekrar geçmiş olsun.


(11)

Harry Potter kitaplar vs filmler

Harry Potter filmleriyle kitapları arasında konu olsun olay örgüsü olsun bariz fark var mı? yoksa bütün filmler kitapların neredeyse bire bir aktarılmışı mı? ben sadece ilk kitabı okumuştum, ilk film kitabın neredeyse aynısı. diğer kitaplarda da bu durum var mı merak ediyorum.bir de rowling in dili,
Harry Potter filmleriyle kitapları arasında konu olsun olay örgüsü olsun bariz fark var mı? yoksa bütün filmler kitapların neredeyse bire bir aktarılmışı mı? ben sadece ilk kitabı okumuştum, ilk film kitabın neredeyse aynısı. diğer kitaplarda da bu durum var mı merak ediyorum.

bir de rowling in dili, anlatımı, üslubu kitaplar ilerledikçe değişip gelişiyor mu? kitaplardaki anlatım ilkkitaptaki gibi çocuksu ve basit mi?

yani kısacası harry potter hastası olmayan, filmleri çıktıktan 10 sene sonra izleyen biri kitapları okusun mu? :))) kafa dağıtmalık kitaplara ihtiyacı var, ama bana konu ve olay olarak filmlerden fazlasını vermeyecekse hiç başlamaya niyetim yok.

ek soru: bir de baskı kalitesi nasıl? bendeki ilk kitap eski basım, kapak olsun kağıt olsun gayet kaliteli, sonradan kapak ve sayfa kalitesi düşmüş dedi kimileri var mı böyle bir şey?
issiz karga
(21.12.18)
kitap ve film ilişkisini şöyle özetleyebilirim;
store.donanimhaber.com

kesinlikle okumalısın. kitaplarda çok daha fazlası var.

anlatım dili konusunda emin olamadım. ama ilk kitap kadar çocuksu kalmıyor bence.


elorelia
(21.12.18)
kitaplar her türlü tokatlar filmlerini. Kitaptaki detayları filmlere aktaramazlar. Çünkü ne zaman ne de maddi limit buna yetmez. Kitapları okuduğunda ne demek istediğimi anlayacaksın.


silah taciri
(21.12.18)
dili biraz gelişse de, sonuçta çocuk kitabı, o nedenle çok bir değişim olduğunu söyleyemeyeceğim.

ancak kitapları türkçeye çevrilir çevrilmez okumuş (her kitabı 1den fazla, sonra orjinal dilinde de) ve 5. filmden sonrasını sadece meraktan 1 kez zorla izleyebilmiş biri olarak, kitaplar ile filmler arasında bence dünya kadar fark var. sadece atlanan olaylar, çıkarılan karakterler ve diğer karakterlerin üstlendiği rollerin değişmesi açısından değil, filmler kitapların verdiği hissi ve o dünyayı 3. filmden sonra yansıtmaktan çok uzak bence. bu nedenle bir şans verebilirsiniz.

ancak kafa dağıtmalık başka kitap isterseniz neil gaiman kitaplarını öneririm. özellikle terry pratchett ile birlikte yazdıkları "good omens"i. mini dizisi de çekiliyormuş, ocak sonunda yayınlanacak sanırım. bence kafa dağıtmak için oldukça güzel.


the end of time
(21.12.18)
Çocuk kitabı demek çok ayıp olur. İlk kitaptan sonra gayet karanlık bir havaya bürünüyor. Kesinlikle okumalısın. Eksik birçok kısmı totosundan uydurmuş filmler.


helena
(21.12.18)
depresyondan kurtulmak için Harry Potter okuyan insanlar var.

Kitaplar güzel. İngilizce daha güzel.

Fİlmlerden daha fazlasını veriyor tabii ki..


AlsterWasser
(21.12.18)
kitapta konular daha detaylı anlatılıyor tabi ki ama filmler görsel olarak bir şölen ve benim tahmin ettiğimden daha fazlasıydı kitap betimleme açısından bir tık zayıf. önce film izlenmeli sonra kitaplar okunmalı derim. kitabı ilk okuyunca sonra film yavan geliyor beğenmiyorsun.


eja
(21.12.18)
3.filme kadar kitapla paralel gidiyor, güzel aktarılmış. 3.film'de bozulma başlıyor denilebilir ancak sonrası yokuş aşağı, kitaplarla neredeyse alakası yok.


şöyle söyleyeyim, okurların çoğunun en sevdiği kitap 4. kitap olan ateş kadehi. (bence 5. kitap en güzeli) yine imdb puanı en düşük harry potter filmi de 4. film olan ateş kadehi. aradaki farkı sadece bu bilgiden çıkarmak mümkün.


www.youtube.com
yeri gelmişken şunu da bırakayım.

kitaplar ve film arasında böyle farklılıklar da var.

hermonie mesela. kitaplarda insanı canından bezdirir bazen. ama filmlerde genelde melek gibidir.

en sevdiğim kitap da film de azkaban tutsağı. 3. bu kitap da dahil genelde film ve kitap paralel. ateş kadehini hatırlamıyorum pek çünkü seride en sevmediğim kitap/film o. sonrasında zaten film ve kitapların arası iyice açılıyor.


elorelia
(21.12.18)
Özellikle 3.kitapla beraber "çocuk kitabı" olmaktan çıkıyor ki zaten tam olarak çocuk kitabı diye tanımlamak doğru mu bilemiyorum. Kitaplarda yeni baştan ve çok ayrıntılı bir şekilde tasarlanan bir dünya var. Filmler ise benim için çok büyük hayal kırıklığı. Harry'nin meşhur yeşil gözleri maviye, kuzgun rengi dağınık saçları düz ve kahverengiye dönüyor. Bu bile benim için filmleri izlememek için sebep ancak merakımdan yıllar sonra izledim ve çok çok yetersiz geldi. Yukarıda da dendiği gibi filmler kitapları karşılamıyor, tabii ki yüzde yüz karşılaması beklenemez ama eksik, çok eksik. Bu sebeple ve kitapları defalarca okuyan biri olarak filmlerle yetinmemenizi okumanızı öneririm. Yeni baskıların kağıt kalitesi konusunda bir fikrim yok ama kapakları çok basitleştirilmiş olduğundan zaten sevmemiştim eski baskıları nadirkitap'ta satılıyordur, bakabilirsiniz. İngilizce okuyun muhakkak demeyeceğim tabii ki orjinal dilde okumak çok hoş ama Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu işini çok iyi yapmış iki dilde de okumuş biri olarak Türkçe halini de çok iyi bulduğumu söylemek isterim. Şimdiden iyi okumalar.


bariz fark yok kitabın özüyle filmlerin arasında. fandom için elbet farklı ama sen bir hastası olmayarak kitabı okurken filmlerdekinden daha sürükleyici, daha twist'li bir olay örgüsü bulmayacaksın. kitabın vakit kısıtı olmadığı için seni daha içine çeken bir atmosfer yaratıyor. insanların -özellikle küçük yaştan başlayarak- bu kadar hayran olmasının sebebi de bu zaten; okuması keyifli ve hayal gücünü gıdıklıyor, kendini karakterlerin yanında buluyorsun.

aynı zamanda gerçekçi bir tarafı var, bunun en büyük kanıtı da serinin neredeyse hiçbir hastasının en favori karakterinin harry potter olmaması. normalde olayın kahramanı yücedir, dünyayı kurtarır, popidir, sevilir, kötü yanları pek gösterilmez. harry potter ise o güzelim dünyanın ayakta kalmasını sağlayacak bir aracı sadece; en fazla emekleri için teşekkür eder serinin koyu hastaları. tıpkı frodo gibi, boyundan büyük baskıyla mücadele eden gariban bir veledin bu ağırlık altında ezilmek üzereyken etrafının yardımıyla ayakta kalması ve doğru kararlar verebilecek cesareti göstermesini konu ediyor. bu tarz karakter analizlerini kitabı okudukça rahat yapabiliyorsun mesela, bu açıdan kesinlikle filmlerden fazlasına sahip.

ama bence şimdiki hp fanlarının yarısından fazlası o kitapları 20'sinden sonra okumaya başlasaydı seriye bu kadar tutulmazlardı. bu durum kitabı kötü yapmıyor ama kitabın asıl dokunduğu nokta insanın içindeki çocuksu masumluk. senin de hayalgücün bir çocuk kadar önyargısız ve cesursa, gerçek dünyanın kötülüğü kalbini karartmamışsa oku, seversin; yaştan bağımsız böyle kalabilmiş insanlar yok değil. ama karamsar, hayal kurmayı sevmeyen, genel olarak fantastik dünyalara ilgi duymayan biriysen okuma, filmdekilerden ötesini göremezsin.


Bruce
(21.12.18)
(1)

Hangi şarkı bu

arkadaşın çaldığı hangi şarkıya ve sanatçıya ait? çok tanıdık geliyor sankim, bilemedim...https://youtu.be/TF0saKqZPuo?t=46
arkadaşın çaldığı hangi şarkıya ve sanatçıya ait? çok tanıdık geliyor sankim, bilemedim...

youtu.be
issiz karga
(26.11.18)
onun yerine ben sana bunu yollayayım kapatalım bu konuyu.

www.youtube.com

böylesi de var bak

www.youtube.com


killerbee
(26.11.18)
(1)

Dizüstü hdd kızak boyutu 12.7 - 9 mm?

ssd yi hdd yerine hdd yi de cdrom yuvasına takacağım ama alacağım kızak için boyutu nasıl bileceğim?yoksa bu boyutlar sadece hdd nin oturacağı yuvanın boyutu mu?şu cahili aydınlatın da acı çekmekten kurtulsun.
ssd yi hdd yerine hdd yi de cdrom yuvasına takacağım ama alacağım kızak için boyutu nasıl bileceğim?

yoksa bu boyutlar sadece hdd nin oturacağı yuvanın boyutu mu?

şu cahili aydınlatın da acı çekmekten kurtulsun.
issiz karga
(26.11.18)
yahu çıkartıp ölçmeye falan gerek yok. bilgisayarın modelini internette arat, dvd rom özelliğine bak oradan anlarsın hemen. ya mm'si yazar ya da slim falan yazar. slim yazıyorsa 9,5 mm alacaksın.

üstteki aynştayn: modelden bulamıyorsan device manager'dan dvd-rom'a bak, o modeli arat yine bulursun. çıkarıp cetvelle ölçmene gerek yoktu canısı.


sir gawain
(26.11.18)
(3)

fappening in sebebi...

... apple ın güvenlik açıkları mıydı -yani adamlar cloud servisini kırıp/sızıp mı elegeçirdi fotoları- yoksa appledan ve platformlardan bağımsız uzun sürede kişilerin hesaplarının yada bilgisayar/telefon/tabletlerinin hacklenmesi gibi bir şeydi?
... apple ın güvenlik açıkları mıydı -yani adamlar cloud servisini kırıp/sızıp mı elegeçirdi fotoları- yoksa appledan ve platformlardan bağımsız uzun sürede kişilerin hesaplarının yada bilgisayar/telefon/tabletlerinin hacklenmesi gibi bir şeydi?
issiz karga
(19.11.18)
Kullanıcıların phishing metoduna kanmalariydi.


fever
(19.11.18)
ikisi birden. icloud'da 2FA yoktu o zaman, o yuzden kullanicilarin sifresi ele gecirildigi anda tum icloud'a erisim imkani veriyordu. bu olaydan sonra apple 2FA destegini getirdi.


crucio
(19.11.18)
Apple'a sorarsan kullanici hatasiydi ama o kadar buyuk organize bir olayin kullanici hatasi olmasina imkan yok.
Bariz patlattilar.


acemi
(19.11.18)
(4)

Kombi f/p kullanımı

iki sorum var:- yoğuşmalı kombinin maksimum yoğuşma yapması için 40 - 50 derece aralığında mı kullanılması gerekir yoksa çıkan su ile gelen su arasında belirli bir sıcaklık farkı olması yeterli mi? yani çıkan 70 gelen 40 - 45 dereceyse güzel yoğuşma yapar mı?- makul fatura için oda sıcaklığı 20 - 21
iki sorum var:

- yoğuşmalı kombinin maksimum yoğuşma yapması için 40 - 50 derece aralığında mı kullanılması gerekir yoksa çıkan su ile gelen su arasında belirli bir sıcaklık farkı olması yeterli mi? yani çıkan 70 gelen 40 - 45 dereceyse güzel yoğuşma yapar mı?

- makul fatura için oda sıcaklığı 20 - 21 derecedeyken petekleri;

- 40 - 50 dereceye getirmek
- 60 - 70 derecede kullanmak. hangisi daha düşük fatura getirir? geçen gelen servis ayarladı 80 e "ben de böyle kullanıyorum evde, geçen sene 230 tan fazla ödemedim" dedi. bana sallıyormuş gibi geldi ama.


- ev 120 m2. 8 petek var, uzunluk toplam 7.20 metre.
issiz karga
(18.11.18)
ben akıllı termostat ile kullanıyorum en büyük tasarrufu öyle yapıyorum. sabit ısıda kalmak için en düşük derecede kullanırsanız tasarruf maksimum olacaktır.
yoğuşmalı kombinin falan bir tasarruf sağladığını düşünmüyorum önemli olan istediğiniz sıcaklıktan sonra evin ısınmaması. o yüzden de akıllı termostat.
yoksa 80 dereceye getirip kullanmak en kolay iş.
ben soğuğa göre tabi 40-50 ile başlıyorum. ev ısınmıyorsa arttırıyorum. dıştaki soğuğa bağlı olarak 70-80 çıktığım olmuştur. istanbulun bu günlerinde 50 civarı kullanıyorum. ilk açıldığında geç ısınıyor ama zaten sürekli açık ve benim belirlediğim saatlerde ısıtma yapıyor.


ozdek
(18.11.18)
yoğuşmalı kombi elbette tasarruf sağlar.
zaten bütün kombiler yoğuşmalı olacak 2019’dan sonra. satışı yasak olacak eski tip kombilerin.

en iyi tasarruf sıcaklık ayarından ziyade kullanılmayan radyatörlerin kapatılmasıyla sağlanır benim tecrübelerimle.

en az zaman geçirdiğimiz odanın / odaların radyatörlerini kapatma imkanınız varsa bunu deneyin......


2 tostos turan
(18.11.18)
(bkz: cosa)


veritaslibertas
(18.11.18)
Oda termostatı kullanıp kombiyi mevsime göre ortlama 40-50 derecede bırakırsınız.

Evin ısısını arttırmak veya düşürmek için kombinin ayarını değil de oda termostatının ayarını değiştirirsiniz. Gece yatarken 19'a düşürmek gün ortalamasında 21'de tutmak sağlık için yeterli, bebek varsa 23-24 gibi yapılabilir.


John Bloor
(19.11.18)
(4)

Windows 10 ucuz fiyat - sistem vs.

biraz uzun ama cevaplarsanız sevinirim.- hepsiburada, gittigidiyor vs gibi yerlerde 10 tl 20 tl ye lisans satılıyor. ne iş bunlar? güvenilir mi? gidip 3 ay sonra "lisansınız geçersizdir" gibi bir uyarı alır mıyız?- asus n56vz laptop var elimde. i7 3630, 16 gb ram, 1 tb hdd. win 10 u kaldırır mı, yok
biraz uzun ama cevaplarsanız sevinirim.

- hepsiburada, gittigidiyor vs gibi yerlerde 10 tl 20 tl ye lisans satılıyor. ne iş bunlar? güvenilir mi? gidip 3 ay sonra "lisansınız geçersizdir" gibi bir uyarı alır mıyız?

- asus n56vz laptop var elimde. i7 3630, 16 gb ram, 1 tb hdd. win 10 u kaldırır mı, yoksa kastırır mı? win 8 - 8.1 le mi devam etmeli yoksa?

- win 10 un kapladığı alan nedir? araştırdığımda kimi kullanıcılar 60 - 80 gb yer kapladığını yazmış.
issiz karga
(12.11.18)
Bir tanıdığım en son 10 liraya almıştı. Birkaç aydır sıkıntı yok.

Ne kadar kapladığına kadar takık biriyseniz kendi işletim sisteminizi yazmaya başlayın. Hey yavrum hey 10-20gb lafı yapanlar var memlekette


zxcd
(12.11.18)
arkadaşım, yukarıda ne yazmışım? kimileri kapladığı alanın 60 - 70 gb a çıktığından bahsetmiş. demek ki bu durumun olması benim için sorun teşkil edecek. bu ne kadar yaygın bir durum, geçici bir vaziyet mi bunu öğrenmeye çalışıyorum.

olur olmadık ukalalıklar yapmak yerine okuduğunu anlamayı öğren evvela.


issiz karga
(12.11.18)
bi seneden fazla oldu 15 liraya mı ne aldım sıkıntı yok. 2-3 arkadaşım da aldı onlarda da sıkıntı yok. 15 liralık lisans patlasa dünyan kararmaz sanırım? gider tekrar alırsın 15 liraya.

- Windows 10'un sistem gereksinimleri Windows 7 ile aynı.

- prntscr.com güzel sallamışlar.


washe
(12.11.18)
1. Hiç bir sorun olmadığı, kullanan büyük bir çoğunluk olduğu görülüyor forumalrda ve sözlüklerde. Sen de kullan bir şey olmaz.

2. Hayli hayli yeter.

3. Win 10 eskilere göre fazla yer kaplıyor, ama 60-70 değil tabiki. Ortalaması 15-20 gb arası.


John Bloor
(13.11.18)
(4)

Klasik gitar için gamlar

yav şöyle bir major yada minor gamın 1. pozisyonda 5. poziyonda vs vs yerlerini gösteren, ne bileyim hangi barnakla devam edileceğini anlatan bir kitap yada guitar pro dosyası var mı? gp için arama yaptım ama ortam çorba olmuş, çoğu tek oktav için yazılmış vs. üşenmesem kendim hazırlayacağım ama çok
yav şöyle bir major yada minor gamın 1. pozisyonda 5. poziyonda vs vs yerlerini gösteren, ne bileyim hangi barnakla devam edileceğini anlatan bir kitap yada guitar pro dosyası var mı? gp için arama yaptım ama ortam çorba olmuş, çoğu tek oktav için yazılmış vs. üşenmesem kendim hazırlayacağım ama çok zor geliyor teker teker her notayı gir sağa tıkla nota gir sağa tıkla -anlayacağınız üzere gp kullanmayı bilmiyorum-

segovia gamlarını toparladım onda da bir yığın yanlış var.

neyse işte derdime derman olabilecek var mı?
issiz karga
(09.11.18)
Bora uslusoy'un böyle bir kitabı vardi diziler ve arpejler olması lazım.

Şu tarz bir şey mi arıyorsunuz ?
encrypted-tbn0.gstatic.com


GuitarToolkit diye bir mobil uygulama var. Hiç fena değil tam sürümü.


hedep
(09.11.18)
@jackinkırıkkalbi evet buna benzer. aslında buna ek olarak yukarıda dediğim gibi ayrı ayrı pozisyonlara göre gösteriyor mu bora ulusoy un kitabı?

@hedep dijital uygulamalardan ziyade basılı yada çıktı alabilceğim kaynaklar arıyorum. teşekkür ederim yine de.

aslında guitar pro da scale tools u teker teker notalara tıklamak yerine uğraşmadan tab ve notaya dökebileceğim bir yöntem varsa o da olur.


issiz karga
(09.11.18)
Kusuruma bakmayın ben tam olarak ne istediginizi anlayamadım özel mesajdan yazın lütfen yardımcı olmaya çalışacağım


(1)

Meslek odasına kayıt ve üyelik aidatı -TMMOB İçmimarlar Odası-

içmimarlar odası bir karar almış aidat affı ile ilgili, burada bir ifade dikkatimi çekti, " ...mezuniyet yılından itibaren ödemeniz gereken aidat..." ne alaka? mantıken eğer kişi mesleği icra ediyorsa odaya kayıt olup aidat demesi geremez mi? yani mesleğini icra etmeyen bir kişi neden odaya kayıt ol
içmimarlar odası bir karar almış aidat affı ile ilgili, burada bir ifade dikkatimi çekti, " ...mezuniyet yılından itibaren ödemeniz gereken aidat..." ne alaka? mantıken eğer kişi mesleği icra ediyorsa odaya kayıt olup aidat demesi geremez mi? yani mesleğini icra etmeyen bir kişi neden odaya kayıt olup aidat ödesin? bunun hukuki bir tarafı var mı?
issiz karga
(01.11.18)
Mesleği icra etmeyenler için söylenmiş bir ifade değildir o. Bu soru çok soruluyor.
Meslek odasi uyelerinin mesleklerini icra etmeleri halinde oda’ya kayit olmalari ile yasal zorunluluktur. Bu bir kulfet degil, mesleki açıdan sizi koruyan toplumsal açıdansa meslegin denetimini saglayarak kamusal faydayi amaclayan bir odevdir.
Bu odaların temel geliri aidatlardir ve bunlar cok yuksek degildir (sizin sartlariniza gore yuksek gelebilir, bir sey diyemem).

Aidat odemenin uyelikle dogrudan baglantisi oldugundan, ogrenciler yurtdisinda yasayanlar, asker kisiler, emekliler, kamu calisanlari, dogum izninde olanlar ve issizler duruma gore aidat odemezler.

Ancak bu hallerden odanizi haberdar etmeniz gerekir. Ki oda aidat islemeye devam etmesin.

Ayrica odadan odaya degisen sekilde belirli sureden sonra, ornegin 5 yilin sonunda aidatlarin silinmesine dair -bence hukuken hatali- kararlar alinmaktadir. Bunlari da takip etmek sormak gerekir. Ama buraya degil, odanizin sekreterligine.


(5)

Muhabbet Kuşu Ağızdan nefes - Kanat titremesi

aniden çıktı ortaya hiç bir şeyi yoktu. önce biraz kustu sonra hızlı hızlı ağından nefes alıp kanatları yarım azıcık açarak titremeye başladı. durgun da biraz. ortam ısısı normal, heyecanlanacağı bir şey olmadı, yem dışında her hangi bir şey de yemedi. hiç bir şeyi yoktu yarım saat öncesine kadar. b
aniden çıktı ortaya hiç bir şeyi yoktu. önce biraz kustu sonra hızlı hızlı ağından nefes alıp kanatları yarım azıcık açarak titremeye başladı. durgun da biraz. ortam ısısı normal, heyecanlanacağı bir şey olmadı, yem dışında her hangi bir şey de yemedi. hiç bir şeyi yoktu yarım saat öncesine kadar. başına gelen oldu mu? yada fikir verebilecek bir veteriner var mı?
issiz karga
(31.10.18)
Aynı davranışı kuşum oda çok sıcakken yapmıştı. Titreme veya kusma yoktu ama ağızdan nefes alma ve kanat açma vardı. Soğukta falan kalmış olabilir mi? En ufak rüzgârdan bile etkileniyorlar.


sıcak ortam da yapıyorlar serinlemek için ama sıcak olmayan bir ortamda olunca korkuttu. soğuk almamasına da dikkat ediyorum ama bilmiyorum.


issiz karga
(31.10.18)
Yorulma gibi bir durum yaşadı mı? Yem yerken ve su içerken normalden farklı bir davranıs var mı ona bakın.


musmus
(31.10.18)
Kalp krizi olabilir mi acaba ? Yaşlı bir kuş mu


birdposing
(31.10.18)
@musmus yok yorulmadı, her hangi bir değişiklik de yoktu.

@birdposing kalp krizi olduğunu zannetmiyorum dostum.

geçti şu an sanırım. yarım saat kadar önce sadece hafif hafif kanatları titriyordu, alıp karanlık bir odaya, biraz sıcakça biryere koydum uyusun diye. az önce baktığımda titreme de hızlı nefes alma da yoktu. uyuyordu.

birden olunca telaşlandım, küçücük can sonuçta.

cevap veren dostlar sağolun, yine de bunun ne olduğu neden olabileceğine dair bir veteriner arkadaş okurda fikir belirtirse sevinirim, em tekrar olma hem de başkalarının başına gelme ihtimaline karşı.


issiz karga
(31.10.18)
(2)

Kaşıkçı'nın siyasi görüşü

bilmediğim için soruyorum,nedir? aşırı islamcı diyorlar. iyi de o zaman washington post da nasıl köşe yazarlığı yapıp, halka fikir beyan ediyor? yoksa sadece şimdiki kralın "reformist" fikirlerine karşı olduğu için mi aşırı islam yanlısı deniyor?not: farkındayım, abd hükümeti çıkarı için gerekirse ş
bilmediğim için soruyorum,nedir? aşırı islamcı diyorlar. iyi de o zaman washington post da nasıl köşe yazarlığı yapıp, halka fikir beyan ediyor? yoksa sadece şimdiki kralın "reformist" fikirlerine karşı olduğu için mi aşırı islam yanlısı deniyor?

not: farkındayım, abd hükümeti çıkarı için gerekirse şeytanla bile yatağa girer ama kendi halkına da aşırı islamın karşısındaymış gibi gösterir falan fişman da köşe yazarlığı farklı bir konu. sıradan insanlara fikirlerin anlatıldığı bir platform gazete denilen nesne.
issiz karga
(18.10.18)
Gazetecilik kariyerine İngilizce yayınlanan Saudi Gazette'de muhabir olarak başlayan Kaşıkçı, 1990-1999 yılları arasında Al Hayat'ın dış haberler servisinde görev yapmış. Bu dönemde Afganistan, Lübnan ve Sudan gibi çatışma bölgelerinden haberler kaleme almış. Tabii ki bu bölgelerdeki İslamcı örgütler ile de haber kaynağı-haberci düzeyinde ilişki kurmuş.

1999'da, Suudi Arabistan'ın önde gelen gazetelerinden Arab News'ün genel yayın yönetmen yardımcılığına getirilen Kaşıkçı, dört yıl sonra "reformist" olarak anılan Al Watan gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş. Ancak Al Watan'da 2 ayını tamamlamadan, gazetede çıkan yazılar nedeniyle görevden alınmış.

Kaşıkçı 2003 yılında Al Watan'dan ayrılıp "gönüllü sürgüne" Londra'ya gitmiş.

Burada bulunduğu sırada Suudi Arabistan'ın Akil Adamı diye anılan ve uzun yıllar Suudi İstihbaratını da yöneten Prens Turki El Faysal önce Londra ardından da Washington Büyükelçiliğine atanmış. Kaşıkçı da daha öncesinde ilişki içinde olduğu Prens Turki El Faysal'ın basın danışmanlığını üstlenmiş.

2007'de yeniden Al Watan'a genel yayın yönetmeni olarak geri dönmüş ancak 2010'da ikinci kez, ilk seferkine benzer gerekçelerle yeniden görevi bırakmak zorunda kalmış.

Kaşıkçı, 2010'un Haziran ayında, Prens El-Velid bin Talal'ın talimatıyla Al Arab televizyonunun başına getirilmiş, ancak 11 saat süren yayının ardından Suudi hükümet Al Arab'ın yayınlarını sonlandırmış.

El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin ile Afganistan'da haber yaparken ilişki kuran ve Ladin'i yakından takip eden Kaşıkçı, Ladin'le çok sayıda röportaj yapmış, Ladin'in röportaj taleplerini hiç geri çevirmemiş.

Kaşıkçı'nın meslektaşı Salameh Nematt, bu ilişkisinden dolayı bazılarının Kaşıkçı'nın El Kaide'ye maddi destek sağladığını dile getirdiğini ama ilişkinin gazetecilikten öteye gitmediğini açıklamış Washington Post'a.

Kaşıkçı'nın son zamanlarda kaleme aldığı yazılarda Suudi Arabistan rejimini ağır şekilde eleştirdiği de biliniyor. "Suudi Arabistan hiç bir zaman bu kadar baskıcı olmamıştı, şimdi ise çekilemez boyutta" ya da "Geçtiğimiz hafta 30 kadar kişi gözaltına alındı, aralarında yakın arkadaşlarım da vardı. Hükümete muhalif görüşleri dile getirmeyi göze alan entellektüellerin ve din adamlarının adını karalama çabaları... Ben ve benim gibi gönüllü sürgün hayatı yaşayanlarsa ülkemize dönüşte gözaltına alınma riskiyle karşı karşıyayız." gibi cümleler Kaşıkçının yazılarında yer alıyormuş son zamanlarda.

Kendisinin ülkesi tarafından düşman gibi değerlendirildiğini yazıyormuş son zamanlarda sık sık. "Yolsuzluklardan haberdardık ama haber yapmadık" diye itirafta bulunmuş üstelik.

"Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Putin gibi davranıyor" diye yazmış...

Tüm bunlardan benim anladığım, Suudi Arabistan gibi krallık ile yönetilen ülkelerde güç odaklarının kişisel egemenliklere dayalı olmasının da neden olduğu bir gerilim var. Kaşıkçı, zengin bir ailenin çocuğu, iyi eğitim almış, üstelik Hanedan'a yakın kişilerin desteğini görüyor. Ancak bu kişiler (mesela Prens Turki El Faysal) gözden düşünce, ya da yaşamını kaybedince, ona yaslanan Kaşıkçı gibilerin de gücü filan kalmıyor.

Kaşıkçı'nın güç odaklarına dayalı bir piyon olmaktan başka bir rolü yok bence. Diğerlerinden farkı, ABD ile ilişkileri olan, gazetecilk yaptığı için sesi çok duyulan bir piyon. Tabi bu öldürülmesini haklı filan göstermez.


ucanokuz
(18.10.18)
(7)

Hi res müzik için Mp3 çalar mı telefon mu?

samsung s7 kullanıyorum. acaba sony nwz a15 gibi bir modelin vereceği ses kalitesi daha iyi olur mu? elimde yığınla flac, dsd uzantılı müzik dosyaları var. etnik, flamenko, az biraz da caz dinliyorum. çok bir bütçe de ayırmayı düşünmüyorum o yüzden a15 yazdım.not: gençler 320 kbps mp3 vs flac tartı
samsung s7 kullanıyorum. acaba sony nwz a15 gibi bir modelin vereceği ses kalitesi daha iyi olur mu? elimde yığınla flac, dsd uzantılı müzik dosyaları var. etnik, flamenko, az biraz da caz dinliyorum. çok bir bütçe de ayırmayı düşünmüyorum o yüzden a15 yazdım.

not: gençler 320 kbps mp3 vs flac tartışmasına dönmesin rica ederim:)) 320 mp3 lerimde var yığınla. hepsinden en iyi performansı alabileceğim çözüm arıyorum.
issiz karga
(11.10.18)
işin bir diğer önemli kısmından, kulaklıktan bahsetmemişsin. ciddi bir kulaklığın varsa mp3 çalarla telefon arasındaki farkı alabilirsin. bahsettiğin modeli bilmiyorum, çok pahalı olmadığına göre çok high end bir şey olmayabilir, haliyle onun için net konuşamam ama sony'nin high end oynatıcılarıyla farklı duyabiliyorsun iyi kulaklığın varsa.

lg ve htc telefonlarına yüksek kaliteli dac koyduklarını söylüyorlar hep, teşhir telefonları haricinde uzun süreli dinlemedim o yüzden bilemeyeceğim ama yeni nesil telefonların yüksek empedanslı kulaklıkları sürmekte zorlanmadığını biliyorum. s7'yi denemedim o yüzden bir şey diyemem onun özelinde.


Bruce
(11.10.18)
bruce, kulaklık arayışım devam ediyor. bas yada tizin çok öne çıkmadığı, doğallığı bozmadığı, yukarıda bahsettiğim türleri net ve doğal bir şekilde duyabileceğim bir kulaklık arıyorum. yani ikinci el a15 + kulaklık 1000 tl gibi bir bütçe ayırdım. kulaklık için de öneri alabilirim.


issiz karga
(11.10.18)
a15'den vazgeçin bence markaya olan takıntınız yoksa daha kaliteli daha f/p oranı yüksek playerlar var. techno-fi.net 'i öneriyorum araştırma için :)


mp3 mü kaldı ya. en iyi ses kalitesi apple müzik ve spotifyda çünkü fiziksel bir cdye dökülmeden direkt dijital haliyle yayınlıyolar


mayeskuel
(11.10.18)
Alacağınız kulaklığın, müzik çalarınız tarafından yeterince beslendiğine emin olun en önce. Diğerleri tercihinize kalmış. "cowon" markasını araştırabilirsiniz. Kulaklık olarak da "grado" markası


kardeş senin aklın sadece müzik dinlemek için tasarlanmış bir cihazın herhangi bir telefondan daha kalitesiz bir ses vereceğini kesiyor mu? kesmiyor tabi. kulaklık beyerdynamic öneririm. iki sene önce sorsan akg derdim.


bruceandwayne
(11.10.18)
Bence telefonu kullanmaya devam edip yatirimi kulakliga yonlendirmen daha mantikli olur. telefonun ve sony'nin ses cikislari farkli olacaktir yanyana dinlediginde ama hangisi daha iyi ya da hangisi daha dogal o testi yapmak oldukca zor. Ve fark cok da anlasilir olmayacak, iki kulakligi test ettiginde ise inanilmaz fark olacak. O yuzden bence telefonla mumkun olan tum kulakliklari dene ve aklina yatani al.

Benim favori kulakligi klipsch x11, kulak ici oldugundan genelde insanlar in ear tercih etmiyor ama inanilmaz dengeli bir kulaklik. Sevmedigim yani tek driver oldugu icin cok gurultulu seyleri kaldirmiyor ve ses cikisi cok yuksek degil ama noise isolationi cok basarili o yuzden gurultulu ortamlarda da seviyesi cok sorun olmuyor. Amazon'da 100 dolar civar arada 70lere dusebiliyor. x10 11 12 hepsi ayni sadece cikis seneleri farkli herhangi biri de olur.


badseed
(11.10.18)
(7)

MUhabbet Kuşu yem tavsiyesi

şansıma bir muhabbet kuşu kondu balkonuma. tanıdık birinden kafesle biraz yem aldım, yem bitti şimdi. yeni yem alacağım ama nasıl bir yem almalıyım? arkadaşın verdiği yem içinde renkli tanecikler de olan yuvarlak yemlerden. bir forum sitesinde bunların zararlı olduğunu yazmış biri. akıl verebilecek
şansıma bir muhabbet kuşu kondu balkonuma. tanıdık birinden kafesle biraz yem aldım, yem bitti şimdi. yeni yem alacağım ama nasıl bir yem almalıyım? arkadaşın verdiği yem içinde renkli tanecikler de olan yuvarlak yemlerden. bir forum sitesinde bunların zararlı olduğunu yazmış biri. akıl verebilecek olan var mı?

bir de kimi yemler var kilosu 100 tl- 200 tl. bu kadar büyük bir fark var mı yoksa hikaye mi? ben çocukken muhabbet kuşu bakmıştık bildiğimiz hiç bir ekstrası olmayan yemlerle 10 sene civarı yaşadı hayvan. o zamanlar yoktu tabi böyle vitaminli, mineralli, aminoasitli yemler.
issiz karga
(16.09.18)
o renkli parçalar kurutulmuş ekmek parçasının boyanmış hali. haliyle bunlar kanserojen. halamların kuşu vitakraft yiyor (8 yaşında), onu tavsiye edebilirim. o vitaminli, vitamin kokuyor hatta. boyasız olmasına dikkat edin yemin, bir de ben bakarken yerli bir marka vardı mavi boncuk muydu neydi, paket yem böcekli çıktı. çok ucuz olunca bunlar sorun olabiliyor. ama kilosu 100-200 tl olan mama bilmiyorum, duymadım.
not: arada bir bulabilirseniz dal darı verin, çok seviyorlar. bir de marul, salatalık, yerse meyve falan.


slow like honey
(16.09.18)
yemi hakkında çok bilgi sahibi değilim, yalnız, kursağının çatlamaması için kuş kumunu yemle birlikte karıştırıp vermeniz gerekiyor. onun dışında meyvedir, yeşilliktir, darıdır bunlar sık sık verilmez, ishal yapar. ishal olunca hemen ölüyolar zaten.


nice tnetennba
(16.09.18)
meyve ve yeşilliğin sık verilmemesi konusunda katılıyorum da dal darı zaten normal mamasının dalından ayrılmamış hali, yaş falan da değil. onun ishal yaptığını hiç görmedim.


slow like honey
(16.09.18)
ha ben onu bildiğimiz darı diye algılamışım, pardon. gerçi kuşçu sizin dediğinize de zararlı demişti, yapıştırıyolar mıymış neymiş.


nice tnetennba
(16.09.18)
ha yok o muhabbet krakeri denen zamazingo. bu darının doğal dalındaki hali, bir şey yapışmıyor.


slow like honey
(16.09.18)
ben getir.net şundan alıyorum sürekli. papağanım da bundan yediğinden tam süre veremiyorum ama 2 hafta falan gider ortalama. bunun yanında papağanı beslerken çok az elma verdiğim oluyor. kabuksuz yem almanı tavsiye etmem çünkü benimki hiç yemedi. bunların yanında tuzlu olarak soslu mısırın toz halini çok seviyor. arada parmağımla beslediğim oluyor. ek olarak bir tane de 10 lira civarına vitaminleri oluyor suya karıştırılan, onlardan alırsan yeter.


smasdi
(16.09.18)
quik ya da champion alabilirsin. suyuna da multivitamin karıştırmak şart. onun için de avisol öneririm.
mamanın her zaman taze olması çok önemli. geçen ay dişi kuşumu kaybettim. evim çok sıcak olduğu için etrafta bol miktarda güve kelebeği oluyor. gidip kızın yediği kaba yumurtlamış. (iki kuşum da farklı kaplardan mama yiyorlardı.) muhtemelen kurtlar ilgisini çekti ve yedi. sonunda ishal... :(

benim kızım da bana balkondan gelmişti. :) ikinize mutluluklar dilerim.


(2)

Kot altına kundura giymek

acayip kafam karışmış vaziyette. şimdi bakıyorum, yabancı dizilerde, filmlerde olsun, orada burada denk geldiğim giyim sitelerinde olsun elin gavur erkekleri yapıyor bunu lakin bizde direkt kıro damgası vuruluyor. neden? illa ab pasaportumuzun olması mı lazım kekolayzır olmamak için? cidden merak et
acayip kafam karışmış vaziyette.

şimdi bakıyorum, yabancı dizilerde, filmlerde olsun, orada burada denk geldiğim giyim sitelerinde olsun elin gavur erkekleri yapıyor bunu lakin bizde direkt kıro damgası vuruluyor. neden? illa ab pasaportumuzun olması mı lazım kekolayzır olmamak için? cidden merak ettiğim için soruyorum.

not: bizdeki daracık, ayak bilekleri açıkta bırakan pantolon altına kundura giyenlerden yada geniş paça altına sivri burun giyenlerden bahsetmiyorum. anladınız sanırım :)
issiz karga
(18.08.18)
Kültür anlamsız semboller üretir. Beyaz çorap giyenler de maganda sınıfına giriyor 90'lardan beri.

Yakıştırıyorsan kendine giy gitsin. Ayağın büyük değildir umarım :)


amortisman
(18.08.18)
@amortisman yav yok, yarın iki tane pop ikonu kapri altına kundura giyse, bir kaç tane de insta. fenomeni bunları taklit edip foto koysa herkes bu şekilde giyinir, trendler ve modanın anlamsız değişkenliğe sahip olduğunun farkındayım. ben sadece toplumun bakış açısının bu kadar yanar döner olmasını, şu çifte standardı anlayamıyorum. üstelik kültürlü, biraz farklı dediğim insanlarda bile var bu olay. ararsak başka konularda da buna benzer örnek bulabiliriz.

bu arada beyaz çorap olayı biraz farklı gibi. 70 lerde falan bunu kabadayılar, mafyavari tipler giyermiş. 90 larda sarkık bıyıklı abiler özellikle giyermiş. bahçeli buyüzden teşkilata beyaz çorap giymeyin demiş.


issiz karga
(18.08.18)
(2)

Klasik türk müziği ve TSM ile ilgili bir soru

özellikle türk müziği teorisine hakim birinden cevap bekliyorum -cevaplarda referans isterim :D -şimdi bildiğim kadarıyla klasik türk müziğinde (ktm) bir tam ses arası 9 sese bölünebiliyor. yani iki nota arasında 9 koma ses var. enstrümanlar -en azından çoğu- bu sesleri -sanırım- verebiliyor. ama me
özellikle türk müziği teorisine hakim birinden cevap bekliyorum -cevaplarda referans isterim :D -

şimdi bildiğim kadarıyla klasik türk müziğinde (ktm) bir tam ses arası 9 sese bölünebiliyor. yani iki nota arasında 9 koma ses var. enstrümanlar -en azından çoğu- bu sesleri -sanırım- verebiliyor. ama mesela yeni dönem orkestralarında batı kökenli bir enstrüman olan klarnet de var. şimdi bu alet yapısı itibariyle yarım koma ses verebiliyor. diğer arızaları eğer aletin mekaniğini değiştirip bunlara uygun hale getirmediyseniz -ki böyle bir şey yok bildiğim kadarıyla- veremiyorsunuz. e o zaman yapılan besteler sırf diğer arızaları veremediği için yarım ses arızalarla mı yapılıyor? o zaman bu müziği kısıtlamak olmaz mı?

tabi batı kökenli tek müzik aleti klarnet değil, keman ve viyolonsel de var. hadi keman perdesiz olduğu için teoride diğer arızaları verebilmeniz gerek ama pratikte verilebiliyor mu? sonuçta sap çok kısa, belki viyolonsel verir diyeceğim boyuttan dolayı.

neyse uzun oldu, gördüğünüz üzere capcahilin bir tık üzerindeyim, bilgilendirilmeyi bekliyorum.
issiz karga
(01.08.18)
kemanda oluyor. baski diyorlar piyasada. parmagini az yatiriyorsun kenara.

klarinette de dudagini fazla ya da az sikarak yaparsin. si bemol ile turk muzigi caliniyor.


alperz
(02.08.18)
Elektrik gitarda tremolo kolu, bend kullanarak da bir takım batı sazlarında olmadığı düşünülen sesleri kullanabiliyorsun. Diğer taraftan tüm makamların donanımları batı sazlarına aykırı değil. Bir mesele de farzı misal hüseyni makamından eserlerin 1 koma bemol si sesinin 1 komadan bir şey olmaz denerek tampere sistemdeki si olarak çalınması gibi durumlar var. Piyasada duyduğumuz çoğu uzun ince bir yoldayım versiyonu, eserin tampere sisteme uyarlanmış hali mesela, hüseyni hissiyatı, çeşnisi kaybolmuş durumda.

Söylemek istediğim bir şey daha var, aslen Türk Müziği tam olarak sistemleştirmenin mümkün olmadığı, bu sebeple meşk usulünce öğrenilebilen bir müzik. Hüzzzam makamında, çeşit çeşit mi var ve minin aldığı değere göre fa konumlanıyor ancak notada hepsi aynı mi şeklinde yazılıyor. Bunun bir sistemi yok. Hangi mi'yi hangi değerde çalacağının kesin, net bir açıklaması yok. Sezgiyle, birikimle, alışkanlıkla oturan ve içten gelen, düşünmeden karar verilen bir icrayla kıvamını buluyor. Yani sapın kısa olması vs işi biraz zorlaştırabilir fakat mesele senin iç duyumun (bkz: tırnak kemençe). Mesele kafandaki sedalar çorbasında bulunan sesleri kafanın içinde ne kadar net duyabilidğin, sazına ne kadar hakim olabildiğin, o sesleri sazında ne derece ifade edebildiğin. Yani bir yerden sonra aha notada küçük mücennep var elimi şu kadarcık kaydırayım demiyorsun, kafanda duyabildiğin netlikte elinden, sazından çıkıyor o ses. Sazına ayırdığın vakit kadar müzikal külliyatı ne kadar akıttın kafanın içine, ne kadar biriktirdin, ne kadar iyi bir dinleyicisin, sonucu bunlar etkiliyor.

Daha söyleyecek şeylerim vardı ama yazarken unuttum. Aklıma gelirse, toparlarsam entryler halinde yazabilirim belki. Bu anlattıklarım için de kaynak gösteremeyeceğim şu anda kusura bakma. İstersen salla salla vur duvara.


joker hakki
(02.08.18)
(3)

Sözlükte entry lerin üç nokta olması

az önce bir yazarda daha gördüm sonuncu haric bütün entarileri üç nokta olmuş. çaylak yada lanetli falan da değildi. niçin oluyor bunlar?
az önce bir yazarda daha gördüm sonuncu haric bütün entarileri üç nokta olmuş. çaylak yada lanetli falan da değildi. niçin oluyor bunlar?
issiz karga
(15.07.18)
İntenetiniz yavaş. Sayfa tak yüklenmemiş.


Bir ara bir uygulamayi kullananlarin entryleri boyle olmustu. Sonra duzeltmediler muhtemelen onlar ki neyle duzeltecekler, silinip gitmistir veriler.


evrim halkasi
(15.07.18)
arka arkaya entry silme işlemine izin verilmeyince, sanırım yazılımsal olarak bulunan bir çözüm.


(3)

İphone 5 için powerbank

valide hanım geziye gidecek, doğa gezisi, telefonu her zaman şarj etme imkanı olmayacak.hiç anlamıyorum bu işlerden, hangi marka iyidir, kaç mah işini görür aceba?
valide hanım geziye gidecek, doğa gezisi, telefonu her zaman şarj etme imkanı olmayacak.

hiç anlamıyorum bu işlerden, hangi marka iyidir, kaç mah işini görür aceba?
issiz karga
(14.07.18)
xiaomi alayım da bu adamların teknik servisi var mı ülkede?


issiz karga
(14.07.18)
teknik servisi olanlar dört dörtlük çalışıyor zaten di mi?

altı üstü powerbank alıyorsun. üçlü priz alırken de teknik servisi var mı diye araştırıyor musun? araştırıyorsan xiaomi alma.


washe
(14.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.