Giriş

Aramızda Cast Director Var mı?

sb.teşekkürler.
sb.
teşekkürler.
jimjim
(15.06.19)
(3)

Vize Banka Hesabı Sorunsalı

Vadesiz tl de bir miktar param var, o parayı seçimden önce euro hesabıma yatırıp vizeye aynı hafta bu euro hesabının dekontuyla başvurmak istiyorum. ama yani para uzun süredir hesapta beklemiyor olacak.yine kendi hesabımdan havale yaptığımı falan belgelesem okey derler mi? kıllık yaparlar mı?
Vadesiz tl de bir miktar param var, o parayı seçimden önce euro hesabıma yatırıp vizeye aynı hafta bu euro hesabının dekontuyla başvurmak istiyorum. ama yani para uzun süredir hesapta beklemiyor olacak.
yine kendi hesabımdan havale yaptığımı falan belgelesem okey derler mi? kıllık yaparlar mı?
jimjim
(13.06.19)
paranın Euro hesabında durmasına gerek yok. adamların baktığı şey senin eline aylık olarak ne kadar para geçtiği, nasıl kullandığın


silah taciri
(13.06.19)
elime bir yerden para geçmiyor, aktif hesap olarak bir hesap göstereceğim.
bu hesap aniden oluşmuş bir (euro hesabı) hesap olsa sorun olur mu bunu sormak istedim.


jimjim
(13.06.19)
Ikisini de goster.


hot potato
(13.06.19)

App Store Uygulama Satın Alma

daha doğrusu uygulama içi satın alma.ödeme yaptım,onay maili geldi. bir değişiklik olmuyor uygulamada?!kredi kartına baktım, bekleyen işlemlerde duruyor ama yine de ödemeniz alınmıştır diye mail geldi, neden olmuyor???ayrıca uygulamanın içinde aynı şeyi almaya çalıştığımda ; zaten almıştınız, app st
daha doğrusu uygulama içi satın alma.
ödeme yaptım,onay maili geldi. bir değişiklik olmuyor uygulamada?!
kredi kartına baktım, bekleyen işlemlerde duruyor ama yine de ödemeniz alınmıştır diye mail geldi, neden olmuyor???
ayrıca uygulamanın içinde aynı şeyi almaya çalıştığımda ; zaten almıştınız, app storedan paket bilgilerinizi görebilirsiniz diye uyarı çıkıyor.

neden??
jimjim
(08.06.19)
(11)

Masterdan Atılmak ve Avrupada Doktora

İtüde master yaparken, not ortalaması yüzünden (3 olma şartını sağlamıyordum) tez almadığım/yazmadığım için ve zaman aşımından (aslında okulu bıraktığım için) atıldım.bu arada başka bir okul ve tamamen farklı bir alanda lisans bitirdim; şimdi bu yeni bölümden devam edip avrupa genelinde bir doktora
İtüde master yaparken, not ortalaması yüzünden (3 olma şartını sağlamıyordum) tez almadığım/yazmadığım için ve zaman aşımından (aslında okulu bıraktığım için) atıldım.

bu arada başka bir okul ve tamamen farklı bir alanda lisans bitirdim; şimdi bu yeni bölümden devam edip avrupa genelinde bir doktora programı bakıyorum.
master bakmıyorum çünkü yıldım, ayrıca yurt dışında bütünleşik; lisansa dayalı phd'ler daha yaygın gibi geliyor;ancak yine de kimi okullarda
"master diploması veya master diploması alacağını/master yaptığını gösteren belge" tanımlı birşeyler mevcut.

sorularım şöyle;
sadece ben zamanında şu kadar süre, şöyle şöyle master yaptım desem, bunu belgesini sunsam nasıl bir izlenim olur? bölümlere mail mi atiim? yoksa zaten alakasız bir bölüm; bi de yarım bırakmışsın bize ne allasen mi derler?
aşağıdaki duyuruya bi destek de benden olsun; baktığım yer; ispanya
lisansla öğrenci kabulü yaygın mıdır? yoksa saçmalama imkansız mı diyorsunuz?

edit: etiksi olur mu kabul almamda bilmiyorum ama bu son lisansı 1.likle bitirdim, ama geçen yıl. yani bir yıl boşluğum var.
jimjim
(30.05.19)
Oraları bilmiyorum ama misal Almanyada o alanda başarısız bi eğitim geçmişin varsa kötü izlenim oluyor. Türkiyede yarım bıraktığı masterı yazdığı için reddedilen arkadaşlarım oldu. Ama senin alan farklı etkisi olmayabilir. Bi de cvde boş yılın olmaması önemli, yerine bir şey yazman lazım o sürece yazmayacaksan.


skayas
(30.05.19)
fransayı bilmem abuk subuk bir eğitim sistemleri var. mühendislikte 2 sene lisans okuyup 1 senede master falan bitiren gördüm, bi bok bilmeden mühendis mezun ediyorlar.

genel olarak avrupa'da bütünleşik doktora falan yok bildiğim kadarıyla, master mezunu olmanı bekliyorlar. ki avrupada çoğunlukla master'ın lisansa göre çok daha ağır ve zorlayıcı olacağını düşünürsek şansın baya azalır. ki avrupa'da research genelde doktora seviyesinde yapılıyor, dolayısıyla nitelikli adamı tercih ederler.

bitiremediğin okulu tabiki de yazma.

amerikaya bak bütünleşik doktora falan orda var.


kveldulv
(30.05.19)
kötü bir etkisi olur çünkü doktorada not ortalamasına çok önem veriyorlar. boşu boşuna kendini zor duruma sokarsın. avrupa'da genelde lisans eğitimi 3 yıl olduğu için gördüğüm kadarıyla doktora için master diploması istiyorlar. bütünleşik doktora düşünüyorsan abd daha uygun. boşluğu iyi anlatırsan sıkıntı olmaz. (gönüllülük yaptım, dünyayı gezdim, yalandan x diye bi işte çalıştım, vs) o master yerine o zaman yapmış olabileceğin bişeyi uydurman lazım. mesela ben masterı 4 yılda 3.00 ile bitirip doktoraya başvurmuştum, 11 okuldan da red geldi. o bakımdan kendi seviyeni atıldığın masterı göstererek düşürtme.


Boyle sorularda bolum, alan hicbir sey belirtmediginiz icin yanlis yonlendirilme ihtimaliniz var, once onu soylemis olayim. Avrupa'nin bircok yerinde en azindan temel bilimler icin insanlar universiteye girip, master ile mezun oluyorlar. Cogunluk otomatik olarak master tamamliyor. O nedenle de doktora basvurularinda master ariyorlar. Yine de ben istemeyenler gordum, lakin hem cok azdi hem de "master yoksa" diyerek istedikleri sartlar oldukca agirdi. Dahasi, Almanya'da doktoraya basvuran bir arkadasin masterini begenmedikleri icin "tekrar master yapmasi" kosuluyla kabul etmislerdi doktoraya, kadin master yapiyor su an.

Arada bosluk var diye reddedilen hic gormedim su ana kadar ama belki bazi alanlarda vardir. O nedenle daha nokta atisi tavsiyeler icin alanini soylemende yarar var.


evrim halkasi
(30.05.19)
"master bakmıyorum çünkü yıldım, ayrıca yurt dışında bütünleşik phd'ler..."
-Anlamadim, master zor geliyorsa PhD nasil olacak? Butunlesik PhD dedigin master ders yukunu (hatta bazen tezini) de kapsar.

"Bi de cvde boş yılın olmaması önemli, yerine bir şey yazman lazım o sürece yazmayacaksan"
-Akademi'de CV'nde bosluk olmamali tarzi bir konsept yok. O ozel sektor geyigi.

"sadece ben zamanında şu kadar süre, şöyle şöyle master yaptım desem, bunu belgesini sunsam nasıl bir izlenim olur?"
-Iyi olmaz cunku basarisizliktan atilmissin. Zaten onlarin istedigi belge ya master diplomasi ya da halihazirda yapmakta oldugunu ve belli bir surede (onumuzdeki seneye mesela) bitirme beklentisinin oldugunu gosterir bir belge. Sende uzaktan yakindan yok o.


hot potato
(30.05.19)
Bazı ülkelerde Türkiye'de lisans mezunu olanlar yüksek lisans mezunu sayılıyor. Mesela İngilterede böyle sanırım. Çünkü onlarda lisans 3 yıl..

Bir de genel olarak türkiye dışında master çok ciddiye alınmıyor. Doğrudan doktora programları daha fazla oluyor.


horowitz
(30.05.19)
"Bazı ülkelerde Türkiye'de lisans mezunu olanlar yüksek lisans mezunu sayılıyor. Mesela İngilterede böyle sanırım. Çünkü onlarda lisans 3 yıl..

Bir de genel olarak türkiye dışında master çok ciddiye alınmıyor. Doğrudan doktora programları daha fazla oluyor."

Bunun ikisi de yanlis. O masterdan ziyade lisanstan sonra direkt phd'ye baslama olayi sadece kuzey amerikada. Avrupa'daki usul turkiye gibi, once lisans, sonra master, sonra phd seklinde.


hot potato
(30.05.19)
@hot potato Benim bir hocam lisanstan sonra direkt doktora mezunu. Ancak yüksek lisans derslerini de vermiş. 3 yılda bitmiş doktorası


horowitz
(30.05.19)
“Akademi'de CV'nde bosluk olmamali tarzi bir konsept yok. O ozel sektor geyigi.”

Almanyada var, karşılaştığım için yazdım.


skayas
(30.05.19)
Cevapların hepsi çok kıymetli, dikkatle okuyorum. Bazılarınıza kendi özel durumumu/bölümümü belirten mesajlar da atacağım.

Ama yani sonuç??:)
Önce yeni bir master al mı diyorsunuz?
Bir taraftan da avrupada master/phd deneyimlenmişlerimiz varsa kendi süreçlerini ülkelerle ilgili şartları paylaşabilirler ilgilenen herkes okumuş olur.


jimjim
(30.05.19)
Kendi bursun, paran varsa daha kolay kabul alirsin ama yuksek lisansin olmadigi icin doktorayi dersli mi aldirirlar oncesinden şart mi koşarlar bilemedim. Hoca seni kabul etse bile doktora komisyonu falan oluyor onlar yeterli bulmayabilir.


wishmaythşngs
(30.05.19)
(1)

Kelimenin Fonetik Halini Gösteren Sözlük

Normal basılı türkçe sözlükte okunuşlarını da fonetik alfabe cinsinden yazıyorlar; ama internette tdk (büyük türkçe sözlükte)'da bulamadım.online ortamda nereden bulurum?bu dediğim portal yine lazım ama şu anda aradığım sözcük; mühendisteşekkürler.
Normal basılı türkçe sözlükte okunuşlarını da fonetik alfabe cinsinden yazıyorlar; ama internette tdk (büyük türkçe sözlükte)'da bulamadım.
online ortamda nereden bulurum?

bu dediğim portal yine lazım ama
şu anda aradığım sözcük; mühendis

teşekkürler.
jimjim
(24.05.19)
Vikisözlük'ün işini göreceğini düşünüyorum.
tr.wiktionary.org


(3)

Kırıp Dökmeli Banyo Tesisatı İşi Kaç gün sürer

ya da kaç saat?bizim klozetten, alt kattaki dairenin banyosuna su sızmış. bizim banyoda sifondan sızan temiz su görünüyor, alt katta kabarma yapmış hatta pis gider suyu sızmış oraya.özetle eski bina, bizim klozete bağlı borular patlamış olmalı.. gelen ustanın fayansı, sifonu kırıp belki boruları yen
ya da kaç saat?
bizim klozetten, alt kattaki dairenin banyosuna su sızmış. bizim banyoda sifondan sızan temiz su görünüyor, alt katta kabarma yapmış hatta pis gider suyu sızmış oraya.
özetle eski bina, bizim klozete bağlı borular patlamış olmalı.. gelen ustanın fayansı, sifonu kırıp belki boruları yenileyip yeniden yapması gerek.. kaç saat sürer?
ayrıca etraf batacak bu konuyla ilgili (hijyen) önerisi olan var mı?

teşekkürler.
jimjim
(23.05.19)
bizim de aynı şekil üst komşunun banyosundan bizim banyoya su sızıyordu, 1 gün sürdü.


candide
(23.05.19)
boya icin satilan posetlerden var onlardan 1 tane al tadilat yapilacak kapiya yapistir ki evin icine az toz girsin.


1917
(23.05.19)
Kimi usta var 1 gün, kimi usta var 5 gün. İyi refaranslı bir usta bulun mutlaka.


elifff83
(24.05.19)
(2)

Çamaşır Makinesinin Sonradan Aşırı Gürültü Yapması

Gayet memnun şekilde kullandığım hatta -modeline göre- sessizliğiye övündüğüm eski model bir (dijital ekran) çamaşır makinem var. son bir aydır özellikle sıkma sırasında aşırı gürültü yapmaya başladı. neden kaynaklanıyor olabilir nasıl çözüm bulacağım? önemli mi bilmiyorum ; tam sıkışık olmasa da mu
Gayet memnun şekilde kullandığım hatta -modeline göre- sessizliğiye övündüğüm eski model bir (dijital ekran) çamaşır makinem var. son bir aydır özellikle sıkma sırasında aşırı gürültü yapmaya başladı. neden kaynaklanıyor olabilir nasıl çözüm bulacağım? önemli mi bilmiyorum ; tam sıkışık olmasa da mutfak tezgahı altında duruyor, yani daha az ses duymamız gerekir aslında..
jimjim
(23.05.19)
Tabana bastığı ayaklarında gevşeme olmuş olabilir. o durumda dengesiz olacağı için sıkmada çok ses çıkartır, onu kontrol edin ilk.


re noreno
(23.05.19)
taban ayağı +1
ayrıca kazan amortisörlerinden de yapabilir.


1917
(23.05.19)
(3)

Bu mevsimde Portakal ve greyfurt nereden bulurum

Lokasyon kadıköy Bir buçuk ay sürecinde düzenli olarak lazımTeşekkürler
Lokasyon kadıköy
Bir buçuk ay sürecinde düzenli olarak lazım
Teşekkürler
jimjim
(06.05.19)
Emin olmamakla birlikte aklıma ilk gelen en büyük manavlar :
tepe nautilus içnideki karfur
moda tek büfe karşısındaki manav/markette olabilir


yanginmerdiveni
(06.05.19)
her yerde var. hatta evimde var yollayım sana.


for day to break
(06.05.19)
özgürlük parkının yanında bugün kurulan semt pazarında vardı bir sürü, haftalık olarak alınabilir oradan.


hypathia
(06.05.19)
(10)

Damacana Su'lara nasıl güveniyorsunuz?

Daha doğrusu damacana suyun, damacasının temizliğine nasıl güveniyorsunuz?Plastik zaten kullanım ömrü ve yapısı gereği cama nazara daha beter. Cam ya da plastik farketmez, içini nasıl temizliyorlar? ya da bir kimyasalla temizliyorlarsa nasıl duruluyorlar/arındırıyorlar yani yeterince arındırıldığına
Daha doğrusu damacana suyun, damacasının temizliğine nasıl güveniyorsunuz?
Plastik zaten kullanım ömrü ve yapısı gereği cama nazara daha beter. Cam ya da plastik farketmez, içini nasıl temizliyorlar? ya da bir kimyasalla temizliyorlarsa nasıl duruluyorlar/arındırıyorlar yani yeterince arındırıldığına nasıl ikna olayım?
Belki saçma ve çocukça gelebilir ama sonuçta su tesislerinde -yeterli hijyen şartları sağlanıyorsa bile- damacanalarda sadece su kullanıldığı varsayılarak işlem yapılıyor ben belki evde içine tükürüyorum, belki başka yerden su doldurup getiriyorum:/

5-10 litre su taşımaktan yoruldum :( yardım edin.

bonus soru: bu 5-10 litrelik sulardan eve getiren su markası var mı?
jimjim
(04.05.19)
damacana su ile bira yaptım bozulma olmadığına göre temizmiş demek ki.


eskişehir'de nerdeyse kimse çeşmeden su içmiyor. herkes damacana... ben temizliğine güvenmediğim için 5 litrelik petlerde su alıyorum. evinde it-kedi besleyenler illaki kullanıyor bu damacanaları.

a101 ve bim'den üretim tarihi çok yakın sulardan taşıyorum eve. bana çok zor gelmiyor. kendimi bildim bileli çeşmeden su içmem. sanırım alışkanlık.

edit: boş bir gününde yakındaki bim ya da a101'den market arabasını al ve 5 litrelik su doldur içini. sürekli gidip gelmek zorunda kalmazsın.


ya ben lan neyse
(04.05.19)
En pahalılarından birinde beş yıl çalıştım, sık sık personeli üretim tesisisine de götürürlerdi. Şişeler Birçok farklı yıkama aşamasından geçiriliyor, titizlikle kontrol ediliyordu. Anlatmaya çok üşendim ama ben ikna olmuştum :) hala damacana kullanıyorum.
Son dönemde firmalar bpasız damacanaya geçiyor, hava geçirgenliği de olduğu için pete göre daha uzun süre kullanım imkanı sağlıyor.


sanal marketten 5-10 litrelik su siparişi verebilirsiniz sanırım, bir deneyin.


taurina
(04.05.19)
Brita sürahiyi deneyebilirsiniz


Açıkçası, şu asansör içinde damacana fantezisinden sonra, bir daha kullanmadım.
Migros vb. marketler bazen kampanya yapıyor.
Uygun bulursam 6×1,5lt olanlardan 6 aylık stoğu yapıyorum.


lemon cake
(04.05.19)
damacana güvenilmez. kapak üstündeki son kullanma tarihi yazıyor. o tarih şisenin son kullanma tarihi. bazı firmaların cam şişe damacanaları var onlardan alabilirsin.


mikahakkinen
(05.05.19)
Hayatta hiç aklıma öyle şeyler getirmedim:)
Öyle düşünsek neler yiyip içiyoruz kimbilir, her şeye şüpheyle bakmak lazım ki bu da psikolojik olarak sağlıklı değil bence. Sürekli her şeyden kuşku duyup rahatsız olmak.

Boşverin, düşünmemeye bakın. Burada yapabileceğimiz en fazla Erikli vs gibi güvenilir marka ve bayiilerden suyu almak.


lambada
(05.05.19)
@mikahakkinen kapak ustundeki suyun son icilmesi gereken tarih, damacananin altindaki ise sisenin son kullanma tarihi


Bisu uygulamasını deneyebilirsiniz, istediğiniz firmadan istediğiniz litrede suyu getiriyorlar kapiya kadar ;)


hakmut
(05.05.19)
(1)

1970-1980 arası çocuk oyuncu oynatmış tiyatrolar

Bir araştırma projesi için,Türkiye'de 1970-80 yılları arasında "ücretli şekilde" çocuk/genç oyuncu, figüran oynatmış tiyatroları araştırıyorum.aklıma devlet tiyatroları geldi fakat o dönem oynamış oyunlarda genelde konservatuar öğrencileri var, yaş skalası 9-17 falan olmalı.istanbul şehir tiyatrolar
Bir araştırma projesi için,
Türkiye'de 1970-80 yılları arasında "ücretli şekilde" çocuk/genç oyuncu, figüran oynatmış tiyatroları araştırıyorum.
aklıma devlet tiyatroları geldi fakat o dönem oynamış oyunlarda genelde konservatuar öğrencileri var, yaş skalası 9-17 falan olmalı.
istanbul şehir tiyatroları haricinde özellikle ankarada ya da anadolunun başka yerlerinde, kurumsal, yarı profesyonel topluluklar var mı bildiğiniz?

önemli kriter: sembolik de olsa ücret ödenmiş olması.

teşekkürler.
jimjim
(28.04.19)
(5)

Bu görseli yüksek çözünürlüklü yapabilir miyim?

bu ördek ünlü mü? yani bir çizgi filmden falan mı?yüksek çözünürlüklü hali var mıdır sağda soldaekteki kalitede resmi daha yüksek çözünürlüklü hale getirebilir miyim?teşekkürler.https://ibb.co/ZWTpRbp
bu ördek ünlü mü? yani bir çizgi filmden falan mı?
yüksek çözünürlüklü hali var mıdır sağda solda
ekteki kalitede resmi daha yüksek çözünürlüklü hale getirebilir miyim?
teşekkürler.

ibb.co
jimjim
(26.04.19)
ek yok


tmm
(26.04.19)
geldi.


jimjim
(26.04.19)
kendi çapında ünlüymüş

images.yaoota.com

Generic Hyaluronic Acid Duck Cartoon Small Yellow Duck

şeklinde google görsellerde aratınca cıkıyor


tmm
(26.04.19)
cafe mimi duck


pilav
(26.04.19)
(1)

Duyurunun Leydileri Kaş Yaptıran Var mı Aramızda?

Microblading haricinde,vitamin, detoks ıvır zıvırıyla süsledikleri uygulamalardan bahsediyorum, kaşı çoğaltacak/kalınlaştıracak birşey olmalı ama boya ve microblading yoluyla değil.usturayla falan alıp takviye bişiler uyguluyorlar ondan bahsediyorum.esmeray haricinde (esmeray çok pahalı) seans başı
Microblading haricinde,
vitamin, detoks ıvır zıvırıyla süsledikleri uygulamalardan bahsediyorum, kaşı çoğaltacak/kalınlaştıracak birşey olmalı ama boya ve microblading yoluyla değil.
usturayla falan alıp takviye bişiler uyguluyorlar ondan bahsediyorum.
esmeray haricinde (esmeray çok pahalı) seans başı 200 TL civarı bütçeyle tasarım+ kaşı kendi kendine çoğaltacak kim var?
*istanbul
teşekkürler.
jimjim
(22.04.19)
Özge özel var instagramda. O da epeydir vitamin yapıyor ama fiyatları bilmiyorum.
Ben de önümüzdeki yıl bir zaman planlaması yapıp başlayacağım vitamine ama henüz fiyat araştırmasına girmedim.


(2)

Bilgi Üniv Santra İstanbul Ulaşım

Beşiktaştan nasıl giderim? (aslında kadıköyden)servis varsa nereden kalkıyor? kaç dakika? örencisi olmayan da kullanabiliyor mu?başka bir toplu taşıma aracı var mı?taksiyle kaç lira ve kaç dakika sürüyor?teşekkürler.
Beşiktaştan nasıl giderim? (aslında kadıköyden)
servis varsa nereden kalkıyor? kaç dakika? örencisi olmayan da kullanabiliyor mu?
başka bir toplu taşıma aracı var mı?
taksiyle kaç lira ve kaç dakika sürüyor?

teşekkürler.
jimjim
(18.04.19)
Deniz Müzesi'nin karşısından shuttle'lar kalkıyor ama öğrenci/personel harici kullanılamıyor, yani en son kullanılmıyordu sonradan değiştiyse bilmiyorum; Beşiktaş Stadı'nın önündeki duraktan (Maçka Parkı yönüne doğru) tünelden giden otobüsler üniversitenin önünden geçiyor; taksiyle 15 dakikada gidersin, 20-30 lira tutar.


angelus
(18.04.19)
Teşekkürler


jimjim
(18.04.19)
(2)

İspanyol İspanyolca Hocası Arıyorum

Nereden bulurum?cervanteste oyalanmak yerine, min 6 hafta kadar beni kur sınavına hazırlayacak bir hoca arıyorum.sturbucksları tek tek gezip panolarda ilan mı ariyim? nereden bulurum?aynı anda hem hoca hem ispanyol olması önemli.
Nereden bulurum?
cervanteste oyalanmak yerine,
min 6 hafta kadar beni kur sınavına hazırlayacak bir hoca arıyorum.
sturbucksları tek tek gezip panolarda ilan mı ariyim? nereden bulurum?
aynı anda hem hoca hem ispanyol olması önemli.
jimjim
(12.04.19)
İstanbul'daysan estudia diye hocaların hepsinin ispanyol olduğu bir kurs var, birebir ders de veriyorlar. Orayla görüşebilirsin.


archery
(12.04.19)
istanbul'da olduğunu varsayarak Biblioteca'ya danışmanı öneriyorum. Yardım edeceklerdir .son derece güvenilir bir kurum.


olivia
(12.04.19)
(3)

work&study

ispanyada work&study progamlarına bakıyorum, katılım ücretleri 1000 dolardan falan başlıyor. işta çalışıyorsuuz, programa dahil ispanyolca dil kursundan yararlanıyorsunuz.hiç açıklayıcı güzel site bulamadım.olaya fransızım, çalışacaksam neden para veriyorum :D ya da bunlar da amerikada work&travel p
ispanyada work&study progamlarına bakıyorum, katılım ücretleri 1000 dolardan falan başlıyor. işta çalışıyorsuuz, programa dahil ispanyolca dil kursundan yararlanıyorsunuz.
hiç açıklayıcı güzel site bulamadım.

olaya fransızım, çalışacaksam neden para veriyorum :D ya da bunlar da amerikada work&travel programları mantığında başvuru ücreti gibi bir tutar alıp sonra orada çalıştığınız saat üzerinden size para mı veriyor?
jimjim
(09.04.19)
Aracı şirkete veriyorsun parayı. Bir nevi danışmanlık hizmeti bedeli. Organizasyonu onlar yapıyor.


rakidabalikolsa
(09.04.19)
Ablam gitmişti Amerika ‘ya. Gittikten sonra senin için ayarlanan işe başlıyorsun. Ablam ek iş bulmuştu günde 14 saat çalışıyordu. 4 ayın 3 ayı böyle Eşek gibi çalıştı afedersin. Son ay da gezdiler oradaki Türklerle eyalet eyalet. Başına bişey gelirse şirkete danışıyorsun. Onlar bağlantıları hallediyor.


rakidabalikolsa
(09.04.19)
@rakidabalikolsa
yalnız ben eu içinden bahsediyorum.
amerika prosedür açısından, work&travel da içerik açısından work&study tarzından biraz uzakta.


jimjim
(09.04.19)
(2)

I phone'da video düzenleme

basit cut yapabileceğim, kestiğim kısmı atıp diğer parçaları birleştirebileceğim uygulama hangisi olmalı?teşekkürler.
basit cut yapabileceğim, kestiğim kısmı atıp diğer parçaları birleştirebileceğim uygulama hangisi olmalı?
teşekkürler.
jimjim
(08.04.19)
iMovie'ye baktınız mı?


lana del rey
(08.04.19)
i movie gayet yeterli bahsettiğiniz şeylerde.

LumaFusion ile ciddi ciddi kurgu yapıp çalışanlar da var. Tabi ipad versiyonu daha makul sanıyorum.


hedep
(08.04.19)
(4)

Educatedear vidyoları gibi vidyo yaptırma_Mega Cahil İçerir

Millet toplanın,bir arkadaşıma , kendisine ait elimdeki görsel kayıtlarını kullanarak (ayrı ayrı video, fotoğraf,ses) bunları kolajlayacağımız bir video mix yaptırmak istiyorum.yaptırmak diyorum çünkü bu işlerden hiç anladığım yok hem de amatör birinden değil işinin ehli birinden destek almak istiyo
Millet toplanın,
bir arkadaşıma , kendisine ait elimdeki görsel kayıtlarını kullanarak (ayrı ayrı video, fotoğraf,ses) bunları kolajlayacağımız bir video mix yaptırmak istiyorum.
yaptırmak diyorum çünkü bu işlerden hiç anladığım yok hem de amatör birinden değil işinin ehli birinden destek almak istiyorum.
konsept mizahi olacak; bu kayıtları bir şarkı altyapısının üstüne ekleyeceğiz, o yüzden standart ios app'leriyle falan olacak iş değil.

bu işin piyasası nedir?
nerelerden bulacağım doğru mixçiyi? ya da bunları yapana ne deniyor :D beni aydınlatır mısınız lütfen?

şimdi son yıllarda böyle düğün videoları trend oldu; ama o tip bişiler de yetmez, dediğim gibi seçilen şarkının üstüne hem sesleri hem görselleri uygun şekilde montjlamak lazım sanırım.
evet, bir fikri olan yardımcı olsun lütfen.
thank you :)

fikir versin diye -siyasi göndermelerden bağımsız olarak paylaşıyorum-
www.youtube.com
jimjim
(13.03.19)
bionluk.com da bulunabilir bu işi yapanlar fakat iyi seçmek lazım işi yapacak kişiyi.


bekri
(13.03.19)
o zaman armut.comdan falan da bulabilir miyim?
ne diye aratacağım peki?


jimjim
(13.03.19)
bionluk bu işler için biraz daha uygun. kurgu olarak arayabilirniz.


bekri
(14.03.19)
bu videolardaki esas olay ses. yoksa videoyu kırpıp kes yapıştır herkes yapar.

bunu yapabileceğini iddia eden birisinin muhakkak youtube'da şakalı komikli videoları vardır. örneklerine bakın. örnek çalışması olmadan "yaparım" diyene kesinlikle itibar etmeyin ve para kaptırmayın.

örnek verdiğiniz video'daki sadece şarkıyı oluşturmak, programları çok iyi bilen bir ses mühendisi-müzisyen'in min 8-10 saatini alır (editlenmeye müsait uygun ses dosyalarını videodan bulup cımbızla çekme, tek tek her heceye autotune oturtmak, mixleme, harmonikler vs)


makbur
(14.03.19)
(5)

90lar Türkçe Pop Bir Erkek Grubu

tek şarkıyla parlamış sonra pek tutunamamış bir grup,iki kişilerbu çok tutmuş hareketli şarkılarında şarkıcılarımızdan en az biri parlak dore rengi(altın saırısı) bir pantolon giyiyor, ikisi birlikte dans ediyor falan.90ların ikinci yarısı olmalı.bi de çok kaliteli müzik yapmıyorlar :D bi buldurun
tek şarkıyla parlamış sonra pek tutunamamış bir grup,
iki kişiler
bu çok tutmuş hareketli şarkılarında şarkıcılarımızdan en az biri parlak dore rengi(altın saırısı) bir pantolon giyiyor, ikisi birlikte dans ediyor falan.
90ların ikinci yarısı olmalı.
bi de çok kaliteli müzik yapmıyorlar :D
bi buldurun be nolur :(

cemali
cankan
cevahir ve hüseyin değil.
jimjim
(11.03.19)
endi pol? değildir ama yazasım geldi :)


asisamus
(11.03.19)
değil:(


jimjim
(11.03.19)
grup dus degildir herhalde. bunlar uc kisi www.youtube.com

ayna da degildir. onlar cikis yaptiktan sonra devam etmislerdi

oya-bora degildir bunlar da kizli erkekli.

dore kiyafetkli bu var ama bu da grup degil youtu.be

hic biri degil


exlibris
(11.03.19)
büyük ihtimalle +1 grubu tarif ediliyor.
www.youtube.com


oxygene
(11.03.19)
Beyaz önlük mü


(6)

Matematik Sorusu

DelirecemNasıl 27 değil? :Dhttps://ufile.io/8izxx
Delirecem
Nasıl 27 değil? :D


ufile.io
jimjim
(08.03.19)
bilal 9 dk da işi bitirmiş (5 topama 4 dizme)
ayfer de 6 dk da 90 adet toplayıp 3 dk da da 90 adet koliye dizmiş. cevap C


sttc
(08.03.19)
bilal 100 adet portakalı 5 dk'ta toplar, 4 dk'da da dizer. Toplam 9 dk yapar.
Ayfer dakikada 15 portakal toplayıp 30 portakal dizebiliyor. demek ki dizme işlemini iki kat hızda yapıyor. Bu da demek oluyor ki 9 dk'nın 6 dk'sını toplamaya, 3 dk'sını dizmeye ayırmalı (ters orantı).
6x15=3x30=90 portakal yapar.
delirme!!


hrskrs
(08.03.19)
t1: ayfer toplama süresi,
t2: ayfer dizme,

t1 = 2*t2

t1 + t2 = 9,

t1 = 6, t2 = 3,

15*t1 = 90


makarnavodka
(08.03.19)
iyi de, soru yanlis/eksik.
ayfer kac tane toplayip dizdi demiyor. soruya göre ayfer sadece diziyor!


pilav
(08.03.19)
@pilav, soruyu yazan kişi portakalların dizilmesi için önce toplanması gerektiği düz mantığını çözecek olan kişiye bırakmış. yine de bence de belirtmesi gerekirdi sana katılıyorum. ama cevabın 90 çıkmasına engel olan bir durum yok.


makarnavodka
(08.03.19)
Ya evet bence aşırı eksik hatta yanlış o zaman.
Ayfer bir miktar portakal diziyor diyorsa sadece dizyor anlarım.

Yani Bilal için hem toplayıp hem diziyor diyorsa bi zahmet Ayfer' e de toplayıp diziyor demeli.
Bu haliyle 270 bulup çıldırıyodum shshsjjs

Teşekkürler.


jimjim
(08.03.19)
(1)

İspanyolca yazıklar olsun

Nasıl denir? Qué verguenza tam istediğim şeyi karşılamıyor gibi.
Nasıl denir?
Qué verguenza tam istediğim şeyi karşılamıyor gibi.
jimjim
(03.03.19)
Deberia darte vergüenza veya que vergüenza


ordinov
(03.03.19)
(2)

Spor Salonu Üyeliği

salon orta/güzelaylık 160'a geliyor 7 aylık paket:1000-1100 gibi.havuz yok ama dahil edilmek istenirse kullanım başı 15-20 tl gibi ekstra ücretlieve aşırı yakın.standart dersler falan var; zumba, düz pilates (reformer olmayan)nasıl sizce? nakit olduğu için tereddütteyim ama daha iyi de bir alternati
salon orta/güzel
aylık 160'a geliyor 7 aylık paket:1000-1100 gibi.
havuz yok ama dahil edilmek istenirse kullanım başı 15-20 tl gibi ekstra ücretli
eve aşırı yakın.
standart dersler falan var; zumba, düz pilates (reformer olmayan)
nasıl sizce? nakit olduğu için tereddütteyim ama daha iyi de bir alternatif bilmiyorum, havuz olayı tadımı kaçırdı.
ne diyosunuz?

kilo vermek, aşırı body yapmak için değil, kas oranımı arttırayım, fıtık vs var güçleneyim, sağlık açısından falan iyi olur diye üye olacağım.
jimjim
(13.02.19)
Daha iyi bir seçenek yoksa zaten mecbursun. Salonun eve yakınlığı, kalitesi, alternatifler önemli.

Salonun kalitesi bence en önemsiz şey. Ağırlıkla çalışabildiğin her yer iyidir. Kas oranın artar, arttıkça bazal metabolizma hızın artar. Kardiyoyu salonda yapma zaten. Yüksek tempoyla dışarıda yürüsen yeter.


(s)AINT
(13.02.19)
salondan ne beklediğinizle ilgili. en geniş ekipman parkurlu salonda hep hanzo tipler üyedir, havlusuz çalışırlar, salon yönetimi sallamaz, sizin için önemlidir, salon boktan demektir.
yapmak istediğiniz spor türüne o salonda geniş ekipman parkuru var mı, hocalar sizin beklediğiniz ölçüde (ama makul bir beklentiyse tabi) ilgili mi, salon temiz mi, eve yakın mı(devamlılık açısından çok önemli), aletlerde sıra bekler misiniz bunlara bakın öncelikle. kullanmayacağınız şeyler var diye parasını peşin peşin vermenize gerek yok. yani ihtiyacınıza göre değerlendirin bence.


exquake
(14.02.19)
(8)

Tuvalet/banyoların elektrik düğmesi neden dışarıda?

sbyurt dışında neden içeride?sorun nem vs ise mutaklarda neden içeride?
sb
yurt dışında neden içeride?
sorun nem vs ise mutaklarda neden içeride?
jimjim
(18.12.18)
Karanlık ortama girip düğme aramamak için olabilir belki?


twelfth
(18.12.18)
@twelfth o zaman evdeki diğer tüm odalarınki neden içeride? arkadaş bu farktan bahsetmiş kısaca...


Tears of Devil
(18.12.18)
Mutfaktaki nem ile banyodaki nem ayni degil.


Traveller
(18.12.18)
Banyo ok ama tuvalette nem yok. içeride olmamasını açıklamaz bunlar.

İçeride olması daha mantıklı geliyor bana, çocukken içeride olana eziyet çektirmek için ışıkları yakıp söndürdüğümüz aklıma geldikçe :D


livaneli_kadir
(18.12.18)
Nemle alakası yok, içeride açıkta duran priz ve hatta aplik anahtarı da oluyor.

Olay genelde yer darlığından, ama asıl sebebi banyoların sürekli karanlık halde bulunması sanırım. Yani bir oda gibi değil, girmeden ışığın yakılması daha mantıklı.


John Bloor
(18.12.18)
"yasal ve guvenlik sebebiyle olmasinin yani sira soyle bir durum vardir ki banyo ve tuvalet isigini yalnizca disaridan kapatiriz. yani bir kisi banyodayken isigi kapatmaz. fakat yatak odalari veya salon icin bu durum gecerli degildir.
ayrica disarida bulunan anahtar kisiye fikir verir, iceride aktif olarak bosaltim islevlerini yerine getiren bir insanin olabilecegini belirtir."

cevap başlıkta verilmiş


hasmetizm 2046
(18.12.18)
mutfaktaki nem banyodaki kadar yoğun olmaz. ona bakarsanız mutfakta buat noktalrı var oda bir risk. yurtdışındaki neden öyle olduğunu bilmiyorum ancak yurt dışında bakır boru korumalı kanallardan geçerek gelen tesisatlar görmüştüm. ama net olarak neden bilmiyorum.


mikahakkinen
(18.12.18)
içeride kimse var mı yok mu bilmeyen biri kapatsa n'olcak? o yüzden içeride işte.


(6)

Ampul Sorusu

Şimdi watt tükettiği enerjiyi gösteriyorlumen de aydınlatma performansını sanırım, doğru mu anlamışım?1.peki bu ikisi arasında direkt doğru bir orantı mı var?2.eğer öyleyse 8watt nasıl 1100 lumen oluyor? (ayrıca bi de 77 watt yazmışlar o ne peki?)https://www.koctas.com.tr/diall-ampul-flaled-g95/p/20
Şimdi watt tükettiği enerjiyi gösteriyor
lumen de aydınlatma performansını sanırım, doğru mu anlamışım?


1.peki bu ikisi arasında direkt doğru bir orantı mı var?
2.eğer öyleyse 8watt nasıl 1100 lumen oluyor? (ayrıca bi de 77 watt yazmışlar o ne peki?)

www.koctas.com.tr

bir de şunlara bakar mısınız?
www.koctas.com.tr
www.koctas.com.tr

hangisi daha ideal?
salona alacağım. salon geniş 2 avize var. (birer tane ampul takılıyor) ama avizelerin her tarafı halatlı, tavana halatların gölgesini vurmaması için kaç lumenlik bir aydınlatma lazım?
jimjim
(26.11.18)
Teknik bilgim yok ama direkt doğru olantı olduğunu sanmıyorum yani her 1 watt artışı lümen ve kelvin artışı sağlayabilir ama 1 watt x lümen y kelvin diye sabit bir oran yoktur. Kullanılan malzemeye, işleniş şekline göre değişir diye düşünüyorum.

77 watt eski nesil ampüllerdeki karşılığı. Fotoğrafı büyütünce gözüküyor, 75 watt yazıyor ama bence yanlışlıkla 77 yazdılar başlığa cdnr.koctas.com.tr


apdulera
(26.11.18)
genelde watt ve lümen birlikte artar ama motor teknolojisi gibi, düşük wattlı bir ampül daha üyksek lümenli olabilir ki bu durumda daha az enerji harcayarak daha yüksek ışık alıyorsunuz demektir
mesela,
70 watt = 1000 lümen ise 1 watt için 1000/70 lümenalırsınız
aynı şekilde 50 watt = 800 ümen den de 1 watt için 800/50 lümen alırsınız. böylece hangisi daha verimli anlarsınız, sonra da fiyatlarını karışılaştırırsınız


kisa
(26.11.18)
lambaların her birinin için tükettiği watt başına enerjiye karşılık olarak sağladığı aydınlatma gücü (lümen) vardır ve birbirinden farklıdır. watt başına yaklaşık 40 ila 100 lümen arasında değişir ve hepsinin ambalajında bu değer yazar. 10 watt civarında kaliteli bi led ampul alırsan yeterli aydınlatmayı sağlarsın.


elinde tivit
(26.11.18)
performans
eskiden 1.6 araçlar 100hp iken şimdi 1.0 araçlardan alıyorlar o performansı
8w olan led teknolojisi. daha az enerji harcayarak daha fazla aydınlatma sağlıyor.
77watt yazdığı kısım da eski nesil ampullerdeki eş değeri. yani diyor ki sıradan enerji tasarrufu olmayan 77wattlık ampul ile aynı miktarda aydınlatır, 8watt enerji tüketir


asbe
(26.11.18)
LED ampullerin olayi az enerji harcayarak cok lumenli olmak zaten. Yani diger ampullerin 100 watt enerjiyle yaptigini led 7-8 watt ile yapiyor.

Canim led.


kuehles blondes
(26.11.18)
5,5 watt olan 470 lümenmiş mesela, fiyatı 39 olan. Eski ampüllerdeki 40 watt ışık değeri ile karşılaştırabilirsiniz diye işaret koymuşlar.

8 watt 1055 lümen diyor, eski 75 watta karşılık geliyormuş.


John Bloor
(26.11.18)
(6)

Gereksiz şeylerle uğraşmak anlamında bir söz

türkçe bir sözcük arıyorum.ne olabilir?eski türkçe ya da türkçeye başka dilden yerleşmiş bir kelime de olabilir.zamanı heba etmek, oyalanmak, hayatı boşa harcamak, bomboş işlerle uğraşmak, vakit öldürmek, vs gibi."eyleyici" olabilirdi belki ama bu eyleyen şeylerin/eylemlerin gereksizliğini vurgulamı
türkçe bir sözcük arıyorum.
ne olabilir?
eski türkçe ya da türkçeye başka dilden yerleşmiş bir kelime de olabilir.

zamanı heba etmek, oyalanmak, hayatı boşa harcamak, bomboş işlerle uğraşmak, vakit öldürmek, vs gibi.

"eyleyici" olabilirdi belki ama bu eyleyen şeylerin/eylemlerin gereksizliğini vurgulamıyor.

teşekkürler.

EDİT: mümkünse fiil haline dönüştürülebilecek bir sözcük bulalım.
jimjim
(20.11.18)
Beyhude


"Abesle iştigal etmek"teki abes olabilir mi?


auroraaurora
(20.11.18)
Arapçadan geçmiş "malayani" var ama halk dilinde pek yaygınlığı yoktur. www.tdk.gov.tr


candanag
(20.11.18)
fuzuli islerle ugrasmak


Labyrinthe
(20.11.18)
"Malayani"


ssiradanbirigibi
(20.11.18)
(3)

Yıl Ortasında Bürüt Maaş/Net Maaş Dönüşümü

Yıl ortasında işe başladığımızda (işe ilk girişten bahsediyorum) bürütten nete dönüşüm nasıl oluyor?Yani normalde bürüt maaş yatıran şirketlerde Ocak ayında en yüksek maaşı alıp giderek maaşımız azalıyor ve Haziran ayında nispeten daha az net maaş elimize geçiyor ya; Haziranda işe başladığımızda nas
Yıl ortasında işe başladığımızda (işe ilk girişten bahsediyorum) bürütten nete dönüşüm nasıl oluyor?
Yani normalde bürüt maaş yatıran şirketlerde Ocak ayında en yüksek maaşı alıp giderek maaşımız azalıyor ve Haziran ayında nispeten daha az net maaş elimize geçiyor ya; Haziranda işe başladığımızda nasıl oluyor?
jimjim
(26.05.18)
kanuna kitaba göre olması gereken gelir vergisi kümülatif matrahın iş değişikliğinde sıfırlanmasıdır, yani ocak ayı maaşı gibi başlaman lazım. aksini uygulayan işverenler var ancak bunun yasal olmadığını belirtmek lazım, nasıl uyguladıklarını sorarak öğrenebilirsin.


Bruce
(26.05.18)
Bu soruyu ben de daha onceden sormustum, ilk basladigin ay ocak donemiymiscesine maas alman gerekiyor.


finsidigi
(26.05.18)
Ocak gibi maaş alıyorsun. Ocak gelince bir kez daha ocak gibi maaş alıyorsun.

Başladığın ay ocak oluyor, normal ocak ayına gelince düzeliyor.


reyals
(26.05.18)
(4)

Gitarı Duvara asmalık Askı

Tarif etmesi biraz zor oldu, Gitarlarımı evde çok yer tutmasın diye gitar sehpasına koymak yerine tek bir kelepçe, (yarım halka şeklinde plastik) askıyla duvara tutturmak istiyorum.Yani duvara monteli bir plastik tutaç, mandal, kıskaç.. ondan lazımAdı ne bunun nerede bulurum? Tünele falan mı gideyim
Tarif etmesi biraz zor oldu,
Gitarlarımı evde çok yer tutmasın diye gitar sehpasına koymak yerine tek bir kelepçe, (yarım halka şeklinde plastik) askıyla duvara tutturmak istiyorum.
Yani duvara monteli bir plastik tutaç, mandal, kıskaç.. ondan lazım
Adı ne bunun nerede bulurum? Tünele falan mı gideyim? Nerden bulunur? İnternette aratsam bulamad mıyım?
Teşekkürler
jimjim
(07.05.18)
Arkaasi kanca seklinde olan vidalardan al Yapi marketten ya da hirdavatci/nalburdan. Matkapla duvari delip dubel caktiktan sonra bu kancayi tak.


stavro
(07.05.18)
Ben de duvar askısı kullanıyorum. 3 önerim var.
1- sadece neck'den tutan tekli askılardan alırsan zamanla entonasyon problemleri yapabilir. bu yüzden gitarı neck'den ve kıçtan tutup hafif yan yatıran askılardan kullanabilirsin.
2- askıyı duvara monte etmeden önce stud finder denilen aletle duvarın içinde (varsa) ahşap sütun ya da kiriş bul. monteyi ona yap. duvara yapılan monteler zamanla gitarın ağırlığı ile yerinden çıkmaya başlıyor.
3- plastik aksamı olmasın. tamamen metal olanlardan al

www.amazon.com


twelfth
(07.05.18)
(2)

Sofya Hava Alanı

Geceyarısı 01:00 da uçağım iniyor. Küçük bir havaalanı olacağını tahmin ederek soruyorum;1.sabahlanabilir mi? Yani 4-5 saat oyalanabilecek biryer m? İlk metro/otobüs seferleri kaçta başlıyor? (otobüs saat 5te başlıyormuş sanırım)2. O saatte şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?3. Hangisi daha güvenli?
Geceyarısı 01:00 da uçağım iniyor. Küçük bir havaalanı olacağını tahmin ederek soruyorum;
1.sabahlanabilir mi? Yani 4-5 saat oyalanabilecek biryer m? İlk metro/otobüs seferleri kaçta başlıyor? (otobüs saat 5te başlıyormuş sanırım)
2. O saatte şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?
3. Hangisi daha güvenli?
jimjim
(09.04.18)
Taksi sehir merkezine 15 leva gibi bir paraya gidiyor..gece tarifesiyle bi kaç leva daha farkeder.alanda kalacak olursanda cıkıs salonunda takılabilirsin ama oyalanacak bir sey yok.olan bir kaç yerde kapanıyor.


duptıs
(09.04.18)
oyalanacak bir yer yok.
taksi merkeze bir sey tutmaz.
taxiME diye bir uygulama var. onu indir. cikis ve varis noktasi sec. hem güzergahi gorursun. hem de ucreti gösterir.


helenart
(09.04.18)
(2)

Acil Ev Temizliği için İnsan

Bu işler randevuyla oluyor biliyorum ama yarın için ev temizliğine birini bulabilir miyim sizce? Evetse nereden? Tandığınız bildiğiniz biri var mı? Artmut'tan bulmayı planlıyorum ama daha iyi çözümü olan?:/Yer:Kadıköy
Bu işler randevuyla oluyor biliyorum ama yarın için ev temizliğine birini bulabilir miyim sizce? Evetse nereden? Tandığınız bildiğiniz biri var mı?
Artmut'tan bulmayı planlıyorum ama daha iyi çözümü olan?:/
Yer:Kadıköy
jimjim
(01.04.18)
bir aplikasyon vardi ismini tam hatirlayamadim. belki burada hatirlayanlar olur. bionluk gibi birseydi. bakici,temizlikci, bahcivan vb bir gunlugune tutabilecegin bir appdi.
edit: crymeariver yazmis. armut.com evet.


charlotte blanc
(01.04.18)
Armut.com


Crymeariver
(01.04.18)
(6)

THY bilet rezervasyonu

Vize başvurusu için sadece rezervasyon yapmak istiyorum ama direkt ödeme sayfasına yönlendiriyor. Neyi yapamıyorum?Teşekkürler
Vize başvurusu için sadece rezervasyon yapmak istiyorum ama direkt ödeme sayfasına yönlendiriyor. Neyi yapamıyorum?

Teşekkürler
jimjim
(21.03.18)
yakın tarih mi? yakın tarih ise çıkmaz.

yok ileri tarih diyorsan baktım şimdi. yolcu bilgileri girildikten sonra ödeme adımına devam et diyorsun, açılan sayfada ödeme yöntemini seçin başlığının en altında.

bir de amme hizmeti için şu linki vereyim; sitenin eski halinde her şey daha kolay.

online.turkishairlines.com


elorelia
(21.03.18)
esnek fiyatı seçip rezervasyon yapmayı dene. promosyon fiyatı seçiyorsan rezervasyona izin vermiyor olabilir.


spirit crusher
(21.03.18)
ekobilet.com üzerinden thy rezervasyonu yap?


kuehles blondes
(21.03.18)
Zaten ödeme sayfasından yapıyorsun. Ödeme yöntemi seçin kısmında en alta bakarsan rezervasyon yap seçeneğini göreceksin.


veys zimmer
(21.03.18)
Ya çok teşekkürler cevaplar için de .. baya bilale anlatır gibi anlatır mısınız?

Thy'nin sayfasında en altta rez. yap diye bişey çıktı. Ve rez.nunuz yapılmıştır diye bir kod verdi(özellikle pnr yazmıyor ama pnr kodu olmalı)
İyi de çok saçma değil mi?:/ vize başvurusunda kontrol edenler enayi mi? Herkes böyle yapar. Mesela ben vizeyi uzun versinler diye bi ay sonraya da bi bilet rezervasyonu yapayım.. kalacak yerler de bookingten fake rezervasyon zaten.
Bu kadar kolay olacağına inanamıyorum.


jimjim
(21.03.18)
O kadar kolay ama.


kuehles blondes
(21.03.18)
(2)

Shengen Başvurusu, Birkaç ülke aynı anda?

--Soru vizeye hangi ülkeden başvurayım sorusu değildir--Nisanda, barselona-bolonya-sofya-istanbul arası bir rota çizmek istiyorum.öğrenciyim, sigortalı çalışan değilim.bankada bence yeterli miktarda param var, ailemi sponsor gösterebilirim :/daha önce yeşille çok gezdim ama üzerinde shengen vize baş
--Soru vizeye hangi ülkeden başvurayım sorusu değildir--

Nisanda, barselona-bolonya-sofya-istanbul arası bir rota çizmek istiyorum.
öğrenciyim,
sigortalı çalışan değilim.
bankada bence yeterli miktarda param var, ailemi sponsor gösterebilirim :/

daha önce yeşille çok gezdim ama üzerinde shengen vize başvurusu olmadığı için bir kıymeti yok sanırım,
standart pasaporta geçip, yine ispanyadan shengen almıştım, o zaman uluslararası bir şirkette çalışıyordum, yine az bir param vardı bankada ama sağolsunlar ilk shengenim olduğu için mi yoksa nedir bilmiyorum, 20 günlük falan vermişlerdi.

şimdi yeni bir pasaport aldım bomboş, vizeye yine ispanyadan başvurmak niyetindeyim.. ve fakat;

1.gidiş biletim olmasına rağmen, dönüş biletim saçma sapan bir güzergahtan..italya oradan bulgaristan (?) hatta sofyadan trenle dönmeyi düşünüyorum (iyice :).
şaibeli durur da vizeye risk teşkil eder mi? (bu arada bir önceki gidişimde de budapeşte-barselona yapmıştım)

2.öğrenciyim; öleyim mi? shgddjs ya şaka maka ne soracağımı bilemedim, yani yine risk teşkil etmemesi için ne yapayım? hem lisans (son sınıf) hem de y.lisans (7 yıldır) öğrencisiyim hangisinin belgesini vereyim?

3.tabiiki-mümkünse- uzun süreli vize çıksın istiyorum. multi istemek dışında başka ne yapabilirim? nebilim uzun süreli sigorta yapmak gibi.. atıyorum bi tane de hazirana gidiş dönüş sofya bileti mi alsam?(ucu nasılsa)


evet, teşekkürler.
jimjim
(10.03.18)
bildiğim kısımları yazayım:

+ başvuruda eski pasaportunu da vermeyecek misin? ordaki şengeni görmeleri bir artı.

+ niye gercek biletini gösteriyorsun? thy'den gidiş dönüş rezervasyon yap, çıktısını koy. çıkışın farklı ülkeden olması pek hoş durmaz.

+ geçmişte tek bir 20 günlüğün varsa... hem uzun hem multi çıkması bana pek olası gelmedi.

+ yüksek lisans


507
(10.03.18)
1. Formül THY'den ayni ulke giris cikisli fake rezervasyon.

Rotterdam seyahatine Hollanda vize basvurunda gec kaldigim icin Fransa'dan vize alip Paris'ten Rotterdam'a trenle gecmistim. Vize icin bilet Paris gidis donus cakma rezdi. Bu olayi da tur firmasinin tavsiyesiyle yapmistik.

3. Konsolosluga diger seyahat programlarini da içeren bir dilekce yaz ve vize evraklari ile birlikte ver. Bizim arkadaslarda ise yaradi. Webde ornegini bulursun.


japon askeri
(10.03.18)
(9)

Yaratıcı Yardımlarınıza İhtiyacım Var

Birkaç yıldır düzenli olarak özel ders veriyorum. Okuduğum bölümde de (2.üniversite, lisans) çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam. Neyse ko
Birkaç yıldır düzenli olarak özel ders veriyorum. Okuduğum bölümde de (2.üniversite, lisans) çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam.

Neyse konu şu; yeğenine ders vermemi istiyor. Ama aşırı hakkaniyetli biri olduğu için de para almamamdan endişe edip bu konuda ısrarlı bi yaklaşımda bulundu.
Ben de öyle çok maddi sıkıntı çeken biri değilim ve daha önemlisi zaten asla ve asla bu hocadan para alacak değilim. Yani mümkün değil, dünyada olmaz öyle bişey.
Hocayı da tanıdığım için ders karşılığı olarak kitap falan isterim (ref kitapları) diye düşünüyodum ama tüm arkadaşlarım saçma buldu bu fikri. Hatta biri kitabın arasına para koyarsa daha onur kırıcı olmaz mı falan dedi gaghahaha :)))) asla aklıma gelmemişti.. yani buna çok güvenmiştim ama fos çıktı.

Acil öneriye ihtiyacım var. Para, nakit, cash katiyen araya girmeden bu işi nasıl halledebilirim?

Not:Öğrenci lys/ygs öğrencisi zaten kaç ay kaldı, vaktim de var zaten.
Of keşke vaktim hiç yok deseydim.
jimjim
(06.03.18)
özel ders hayrına yapılacak kadar basit bir jest değil. senin emeğin için alacağın para mı daha utanç verici yoksa bir hoca için öğrencisinden bedavaya özel ders yardımı almak mı, bunu düşün. iki taraf yerine de koydum kendimi, hocan olsam para vermezsem daha çok mahcup olurdum; sembolik bir tutar da olsa almalısın. almayacağım diye fazlaca diretmek de pek nazik bir hareket değil zira.


Bruce
(06.03.18)
Çocuğun anne ve babasıyla iletişim kur ve para konusunu onlarla hallet. Aynısı benim başıma da geldi. Nasıl bir duygu olduğunu biliyorum ama kendini de hocanın yerine koy. Ben bir öğrencimin sırf benim öğrencim diye yeğenime bedava ders vermesini kabul etmezdim. Senin de emeğin ve zamanın söz konusu.


dissendium
(06.03.18)
Yerinde olsam alırım verdiği parayı hocan için daha utanç verici.


England
(06.03.18)
yere dusup kirilan sarap kadehi'nin önerisi şu an çok daha hoş. Sınava az bi zaman kaldığı için biriken paranın bursa dönüşebilmesi tam nasıl olur onu da bilemedim..
Yani biraz bunun gibi önerilere ihtiyacım var sanırım.

Hepiniz çok haklısınız kesinlikle ama yani bu hocayla sandart akademik ilişkilerin dışında bi diyaloğumuz var. Atıyorum hasta olsam ilaç isteyebileceğim, param bitse rahatlıkla yemek ısmarlatabileceğim yakınlıkta biri.
Araya para gibi bişeyin girmesi hem çok komik hem de çirkin.


jimjim
(06.03.18)
böyle durumlarda iki taraf da ısrar ediyorsa para alınır. çünkü parası alınmamak daha onur kırıcı bir şey. yani araya para girmesi hem komik hem çirkin demişsiniz ama değil sonuçta bi emek ve karşılığı var, hoca para vermek için diretiyorsa ve siz istemezseniz daha ayıp olur emin olun.


nundu
(06.03.18)
söylediğine gore:

"çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam. "

hocanın yigenine ders vererek hocaya bir nevi zaten borcunu(tırnak icinde belirtmiş oldugum) ödemiş oluyorsun. parayi aklına getirmen doğru degil.

bence hocadan ders karsiligi ders almaya devam et.


tomcruise
(06.03.18)
@Tom,
Yok öyle değil, hoca, şu an kayıtlı olduğum üniversitede hoca.
Özel ders başka bi olay :/


jimjim
(06.03.18)
bence kitap fikri de kötü değil. kitabın içine para koymak falan ayıp zaten. azıcık görgüsü olan insanın yapacağı bir iş değil.


ghilleinthemist
(06.03.18)
Çocuğu, hocanızı ve çocuğun ailesini anlaşıp bir yerde yemeğe gidin ödeşin illa ki bir şey yapmak istiyorlarsa bu geldi aklıma


murtiii
(06.03.18)
(2)

İnternet Bağlatma Sorusu

Evde çok fazla vakit geçirmiyorum ama yine de kanser etmeden film izleyebilecek kadar internet paketi arayışındayım.TTNET Ultranet Limitsiz 92 TL'ymiş. Ne diyorsunuz?https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/sayfalar/tum-tarifeler.aspxFibernet bana gereksiz olur, Bir etkisi var
Evde çok fazla vakit geçirmiyorum ama yine de kanser etmeden film izleyebilecek kadar internet paketi arayışındayım.
TTNET Ultranet Limitsiz 92 TL'ymiş. Ne diyorsunuz?
bireysel.turktelekom.com.tr

Fibernet bana gereksiz olur,
Bir etkisi var mı bilmiyorum ama mobilde Türk Telekom kullanıcısıyım.
jimjim
(22.02.18)
92 lira çok değil mi ya, bir de evde çok vakit geçirmiyorsanız limitsize gerek var mı bilemedim.

www.turksatkablo.com.tr şuradan 24 Mbps 50 GB kotalı 50 lira çıkıyor. Binada Türksat varsa buna da bakın.


kobuzchu kiz
(22.02.18)
pahalı bence. fiber altyapısı varsa bundan daha uygun fiyata fiber paketler var superonline'da: www.superonline.net

adsl için aynı şartlarda 67tl veriyoruz superonline'a. turknet akk'siz 60 tl, turksat varsa o da uygun yukarıda paylaşılmış. cep telefonu+ev interneti gibi kampanyalar yapıyor bazen firmalar. müşteri hizmetlerini arayıp bir sorabilirsiniz bana ne olur diye. sitedekinden daha uygun tarife önerirler belki.


nrmnm
(22.02.18)
(2)

Ankara Üniversitesi'nde Doktora Yapan Var mı?

Ya da doktoraya başvurmuş biri?Kılavuzda dikkatimi çeken bir şey; kimi doktora programları için 2,75 ortalama isteniyor. Benim bildiğim lisansüstü mezuniyet şartı zaten en az 3.00 ortalama. Bu doktora programları direkt lisans mezunlarına açık diyeceğim ama lisans mezunları için "bütünleşik doktora"
Ya da doktoraya başvurmuş biri?
Kılavuzda dikkatimi çeken bir şey; kimi doktora programları için 2,75 ortalama isteniyor.
Benim bildiğim lisansüstü mezuniyet şartı zaten en az 3.00 ortalama.
Bu doktora programları direkt lisans mezunlarına açık diyeceğim ama lisans mezunları için "bütünleşik doktora" diye bir şey var zaten ve başvuruda istenen ortalama şartı 3.00 .
Özel şartlarda da bir şey yazmıyor. Şu dalda lisansüstü yapmış olmak vs gibi...
ales dil yeterliliği ve 2.75 dışında hiçbirşey göremiyorum pek çok program için.
Nasıl mümkün?
jimjim
(22.02.18)
yükseklisans mezuniyet şartı 2.5 olarak belirlenmiştir türkiye'de. 3 değil. 3 mezuniyet şartı doktorada hocam.


O istedikleri ortalama, genellikle lisans ortalamasi oluyor eger ozel olarak yuksek lisans diye belirtmedilerse. Lisansustu alimlarda ozel sart belirtmek zorunda degiller, herkese acik doktora programlari olabiliyor.


evrim halkasi
(22.02.18)
(3)

Beşiktaş'tan Kadıköye/Bostancıya Sarı Dolmuş

Var mı?Yani taksimden hareket edenleri sormuyorum; zira dolu geçiyordur. Beşiktaştan ayrıca kalkan sarı dolmuşlar var mı? Varsa nerede durağı?teşekkürler.
Var mı?
Yani taksimden hareket edenleri sormuyorum; zira dolu geçiyordur. Beşiktaştan ayrıca kalkan sarı dolmuşlar var mı? Varsa nerede durağı?

teşekkürler.
jimjim
(22.02.18)
Beşiktaş'tan karşıya, Taksim'den kalkanlar dışında, direkt dolmuş yok.


angelus
(22.02.18)
Besiktastan kadikoye vapur var.


kuehles blondes
(22.02.18)
no dolmuş no yes vapur yes


(4)

İngilizce Öğreten Bi Adam Vardı

Kendine özgü bir metotla,Aşırı basit kelime/cümlele başlatıp listening'e dayalı bir yol izliyorduAmerikan ve kıvırcık kısa sarı saçlı, mavi gözlü bi adamBebeklerin de dil öğrenirken "duyarak" başladığını söylüyordu YouTube'ta falan vidyoları, yabancı dil sitelerinde bı audio dosyalarından bir sürü v
Kendine özgü bir metotla,
Aşırı basit kelime/cümlele başlatıp listening'e dayalı bir yol izliyordu
Amerikan ve kıvırcık kısa sarı saçlı, mavi gözlü bi adam
Bebeklerin de dil öğrenirken "duyarak" başladığını söylüyordu
YouTube'ta falan vidyoları, yabancı dil sitelerinde bı audio dosyalarından bir sürü vardı
Easy english miydi neydi hatırlayamadım kimdi bu adam?

Teşekkürler
jimjim
(19.02.18)
A.J Hoge olabilir mi??


kurmalifare
(19.02.18)
evet a.j. hoge. effortless english.


attila
(19.02.18)
www.youtube.com

a.j. hoge.


Ben Melik Duyar diyecektim :(


lazor
(19.02.18)
(5)

İstanbul Deprem Haritası

İlçe ilçe İstanbul'un risk haritasını nereden görebilirim?EDİT: İlçelerin detaylı haritalarını görmek istiyorum.
İlçe ilçe İstanbul'un risk haritasını nereden görebilirim?

EDİT: İlçelerin detaylı haritalarını görmek istiyorum.
jimjim
(13.02.18)
google'da aratınca çıkıyor zaten bolca

www.bandirmamanset.com

www.nuveforum.net

www.evrimagaci.org


senolll
(13.02.18)
yani ben de arattım elbet; daha deatylı bilgiye ihtiyacım var.


jimjim
(13.02.18)
detayı bilmem ama avcılar diken üstünde


mikahakkinen
(13.02.18)
demeyin öyle üzülüyorum ya, avcılardayım ben de :/


belki şunlar işe yarar nispeten çözünürlükleri daha iyi

www.ibb.gov.tr

www.ibb.gov.tr


yuto
(13.02.18)
(8)

Ev Bulamamak ve Depresyon

Çok mutsuzum dostlar :(Bir süredir Kadıköyde ev arıyorum. Başlarda (ekim-kasım ayları) gevşek gevşek arıyodum. Tuzum kuruydu çünkü.Yok illa sahibinden olsun, emlakçılık müessesesini sevmiyorum falan diye tutturmuştum ama şimdi öyle değil. Süreç içinde kaçırdığım emlakçılı evleri bile arar oldum..Ne
Çok mutsuzum dostlar :(
Bir süredir Kadıköyde ev arıyorum. Başlarda (ekim-kasım ayları) gevşek gevşek arıyodum. Tuzum kuruydu çünkü.Yok illa sahibinden olsun, emlakçılık müessesesini sevmiyorum falan diye tutturmuştum ama şimdi öyle değil. Süreç içinde kaçırdığım emlakçılı evleri bile arar oldum..
Neyse konumuz sadece o değil,
Deprem fobim var ve bir zahmet 18 yıllık veya daha genç bina arıyorum. Kadıköy Moda, caferağa falan baktığım yerler. Tamam yani eski yerleşim yeri falan da yani son 20 yılda hiç mi ev yapılmadı sanki..
sorun şurada ki; kira fiyatları uçmuş ve giderek yükseliyor..(2000 civarı olsa ne güzel ama ancak harika bi 3+1 için 3000e kadar çıkabilirim. Zaten her durumda ev arkasaşı alacağım)
Tek başına çık demeyin hiç, 1+1le 2+1 kiraları arasında pek de fark yok.
Yeldeğirmeni çok tatlı oldu diyen kitleyi dinleyip ordaki emlakçıları da gezdim, evlere baktık.. rutubet kokmayan ev yok. Üstelik yine artık obsesyona dönen deprem korkum yüzünden kesin olarak soğudum yeldeğirmeninden. (Bitişik nizam, kaldığım bina yeni olsa dibindekilerin akıbeti ne olacak belli değil)
Hayattan soğudum artık, herşeyim kolilerde, yıldım resmen yaa. Bi de ben böyle düzen konfor meraklısıyım ev bulup çıksam bile ha deyince eve/odaya o bütçeyi ayıracak ev arkadaşı nasıl bulucam , ayhh o konuya hiç girmiyorum.
İstanbul'un tiksindiren tarafları vol.9872728

Bu arada Beşiktaş ya da kadıköy dışında bir yer düşünmüyorum. Şu an içinse , kişisel şartlar gereği kadıköy neredeyse şart.
Offgh bi akıl verin napıcam ben:((((


EDİT: kiraya 1000 lira gibi bi bütçe ayırmak istiyorum. Yani 2kişi için 2000, 2200belki. 3+1 bi ev için 3000 gibi. Yani sizce de kiraya daha fazla bir para harcamak fazla değil mi? Değilse neden??? Ya da ev arkadaşıyla kalanlar ne diyor? Bu şartlarda bi eve/odaya 1000 liradan fazla verip hem de biriyle kalır mısınız?
jimjim
(21.01.18)
Yanyana yanyana binalarla dolu sokaklarda ve trafikle yasayacaginiza neden kalamis, feneryolu, kiziltoprak gibi muhitlere bakmiyorsunuz? Kadikoye en trafikli zamanda 15 dkyi gecmiyor gitmek. Evlerin neredeyse hepsi yeni, kiralar da arz yuksekligi sebebiyle gayet de uygun. Kadikoyden feneryoluna taksi 12-13 tl filan yaziyor mesela.


kuehles blondes
(21.01.18)
ne demek ev bulamıyorum, inşaat yapılmamış? ben neden her gün şantiyeye çevrilmiş yollardan geçiyorum? ya ben 20 yıldır paralel evrende oturuyorum ya da siz.

www.sahibinden.com

www.sahibinden.com

herhangi bir emlakçıya 2500-3000 aralığında ev arıyorum derseniz yağdırırlar eminim.


angelofdeath
(21.01.18)
@kuehles haklısın tabiiki ama yani beni de deli dürtmedi
Arabam yok, her gün taksiyle git-gel öyle bi para vermek istemiyorum.
Ayrıca ev arkadaşı alacağım için genelde o taraflar tercih edilmiyor.
Öğrenci değilim, kendi paramı kazanıyorum ama ekonomik anlamda daha rahat olsam zaten daha kolay ev bulurdum yüne baktığım yerlerde.

@acem sen de doğru diyosun. Zaten 0-5 yaş arası var ama işte artık emlakçılar da müteahhitlik yaptığından asla fiyat kırmıyorlar.
Hasanpaşayı g.tüm yemiyor güvenlik açısından bir kadın olarak
Ziverbey de yine çarşıya yürüme mesafesi değil ama tabii düşünülebilir belki.

Hofgg sinirden ağlıiycam:/


jimjim
(21.01.18)
@jimjim

Ben gece eglenceden donerken demek istedim taksi olayini yoksa her gun taksiye dokecek para kimde var ki zaten gerek yok ki, kadikoye en guzel baglantilardan birine sahip saydigim yerler. Yani ya yurunur bu dedigim yerlerden, ya dolmus ya iett otobusu.

Ziverbey carsiya yurume mesafesi bu arada, 10-15 dkda yurunur rahatca. Ya minibusle indi bindi vs. kosuyolu daha ucuz olabilir, oralara bakabilirsin. Kiziltoprak da biraz daha uygundur feneryoluna gore fiyat acisindan.

su anda kadikoyde mi yasiyosun? Ben anlamadim su anda oturdugun yeri. Yoksa kadikoyde sadece takilmalik mi zaman gecirdiniz su ana kadar?

Bu arada yogurtcu parkinin oralarda da cikabilir biseyler.


kuehles blondes
(21.01.18)
@kuehles
Dört yıl kadar üsküdarda kaldım, güzel merkezi ve fakat çok eskiydi yaşadığım ev. Ayrıca asla üsküdarda vakit geçirecek mekan olmadığı için her gün yine kadıköydeydim anlamsız olmaya başlamıştı. Şu an geçici olarak ailemin yanındayım. İş durumum ve sosyal çevre açısından kadıköy ve etrafı (acıbadem, ziverbey vs) benim için daha makul.


jimjim
(21.01.18)
@jimjim

O zaman caferaga, moda, yeldegirmeni olmuyorsa

Ziverbey
Kiziltoprak
Kalamis
Feneryolu
Kuyubasi
Marmara uni etrafi (feneryolu oralar da esasen, arka tarafindan bahsetmiyorum)
Kosuyolu
Hasanpasa
Sogutlucesme


En mantikli opsiyonlar.
Kisisel tercih meselesi, ben mesela yanyana dizilmis, direkt birbirinin icinde gibi duran binalarla dolu bi yerde, gurultunun icinde oturamam, senin icin farketmiyorsa biraz daha ciddili bakabilirsin tabi.

Bir de ev arkadasi arayan birinin yanina girebilirsin kendin ev acmak yerine.
Ve sey orasi da hasanpasa oluyor sanirim, kudret goz hastanesinin oralar da gayet iyi. Ama marmaray yuzunden filan fiyat artmistir, bilemem :)


kuehles blondes
(21.01.18)
Ya işte yarın artık son 2 emlakçıya gidicem, bu hafta da bişey çıkmazsa ya acıbadem (natülüs) ya da dediğin gibi ziverbey.
Öğrenci evi yerine düzgün temiz ferah bi ev olsun istiyorum o nedenle kendim kontrat yapıcam. Sağol önerilerin için kıehles :)


jimjim
(21.01.18)
Kadıköy ve beşiktaşta ev tutmak müthiş gereksiz bir olay. İnanılmaz sıkışık sokaklar inanılmaz trafik, inanılmaz kalabalık, inanılmaz eski binalar ve inanılmaz fazla kiralar. Bu arada kişi başı 1000 lira kira da düşük bir rakam değil, konforumdan ödün verip biriyle ev arkadaşı olacaksam da 30 yıllık binaya 1000 lira vermem herhalde. O yüzden bence tekrardan gözden geçir derim taleplerini.


roket adam
(21.01.18)
(2)

Yunus Emre Kültür Merkezine Nasıl Giderim

Söğütlüçeşme metrobüsten Yunus Emre Kültür Merkezine nasıl giderim?Yaklaşık kaç saat sürer?Teşekkürler.
Söğütlüçeşme metrobüsten Yunus Emre Kültür Merkezine nasıl giderim?
Yaklaşık kaç saat sürer?
Teşekkürler.
jimjim
(26.11.17)
şirinevler metro durağında inip sorarsanız tarif ederler, maksimum on dakikalık bir yürüme mesafesi var. söğütlüçeşme'den bindiğiniz dakikadan bir saat sonra yunus emre kültür Merkezi'nde olursunuz. +/- 5 dakika ekleyin.


ataköy-şirinevler durağında in oradan 5 dakika yürüme mesafesi. haritadan bakıp direk yürürsünüz. 40-45 dk sürer metrobüsle.


biergarten
(26.11.17)
(2)

hukukçular buraya! düşmüş bir davanın dosyasına erişebilir miyim?

1929-1930 yıllarında gerçekleşmiş, hapis cezası ile sonuçlanmış (35gün; muhtemelen tazminat ödeyip erken bıraktılar) ve tamamlanmış bir davanın dosyasına erişebilir miyim?halka açık mı? nereden izin almak gerekir?böyle bir arşiv tutuyorlar mıdır?teşekküler.
1929-1930 yıllarında gerçekleşmiş,
hapis cezası ile sonuçlanmış (35gün; muhtemelen tazminat ödeyip erken bıraktılar) ve tamamlanmış bir davanın dosyasına erişebilir miyim?halka açık mı? nereden izin almak gerekir?
böyle bir arşiv tutuyorlar mıdır?

teşekküler.
jimjim
(24.10.17)
orman değilse imha olmuştur büyük ihtimal dosya ama bulunduğunuz yerdeki adliyelerde esas masası var oradan bulabilirsiniz.


denklemci
(24.10.17)
10 sene sonra imha edilmesi lazım. geçenlerde 86dan kalan bi dava dosyasına ulaşmaya çalıştık imha edildi yanıtını aldık.


cabiday
(24.10.17)
(1)

Eski Gazete Arşivlerini Nasıl Arıyorduk?

1929-1930 yıllarında gazetelerde uzun süre haber olmuş bir silahlı saldırı olayını arıyorum. Evet, ne yazıkki tam tarih yok.Adam yaralamaya teşebbüs eden kişi, bir paşa kızı dolayısıyla sadece bir gün değil, uzun bir süre haber olmuş olmalı. önemli mi bilmiyorum ama hapis cezası söz konusu.. ist.üni
1929-1930 yıllarında gazetelerde uzun süre haber olmuş bir silahlı saldırı olayını arıyorum. Evet, ne yazıkki tam tarih yok.
Adam yaralamaya teşebbüs eden kişi, bir paşa kızı dolayısıyla sadece bir gün değil, uzun bir süre haber olmuş olmalı. önemli mi bilmiyorum ama hapis cezası söz konusu..

ist.üniv gazete arşivi ya da int.e açık veritabanları jpeg formunda dosya barındırdığı için sözcük taraması yapamıyorum.
önerisi olan var mı? :(

o yıllarda çıkan gazetelerin listesi bile yok elimde, ne bulursam ona bakıyorum. çıldırmak üzereyim. :( help piliiiz.

not:istanbuldayım.
jimjim
(24.10.17)
internetten taranmıyor ama milli kütüphane'nin baya büyük bir süreli yayın arşivi var, varsa orada vardır herhalde.


(5)

Lale Kartınız

Var mı? :(
Var mı? :(
jimjim
(03.10.17)
benim yok.


secrexv2
(03.10.17)
Yok olsa kendim alcam bilet.


maria puder
(03.10.17)
Niyetim var da öğrenci için olana yaşım tutmuyor. Mavi için de biraz araştırma yapacağım diğerlerinden büyük farkı var mı vs.


mutekebbir
(03.10.17)
Valla yeni duydum ben bu karti. Dolayısıyla yok.


bende ilk defa duydum haliyle yok


all girls dream
(03.10.17)
(3)

Kadıköyde 2 Kişi Ders Çalışmalık SESSİZ Mekan

Nerede var? Bjk iskelesi karşısındaki kütüphaneyi grup çalışmasına kapatmışlar,Mesai çıkışı kafeler çok kalabalık oluyor.Bu akşamüstü için nereyi önerirsiniz? Teşekkürler.
Nerede var?
Bjk iskelesi karşısındaki kütüphaneyi grup çalışmasına kapatmışlar,
Mesai çıkışı kafeler çok kalabalık oluyor.
Bu akşamüstü için nereyi önerirsiniz?
Teşekkürler.
jimjim
(29.09.17)
tam zamanında sordun. daha birkaç gün önce, moda burnu'ndaki eski khalkedon'un yerine şöyle bir yer açıldı. "ortak ve bireysel çalışma ve üretim alanı" olarak tanımlamışlar.
idea.kadikoy.bel.tr
ben de daha gitmedim ama şahane bir yere benziyor.


montag'a bir bakın. ortamı da kahvesi de çok güzel hem. çarşıda, ermeni kilisesinin karşısında ikinci katta kalıyor.


nathanieltroy
(29.09.17)
daha önce akademi 1971'in alt katında ders çalışmıştım, sakindi.


akan dame
(29.09.17)
(3)

İsim Göstermeden Havale Mümkün mü?

Sanal hesap gibi bir şey oluyor mu?İstiyorum ki; ibanımı vereyim ama havale işlemi gerçekleştiğinde para gönderen kişi benim adımı görmesin.Coin vs olmaz. Düz işbank kullanıcısıyım.Mümkün müdür?
Sanal hesap gibi bir şey oluyor mu?
İstiyorum ki; ibanımı vereyim ama havale işlemi gerçekleştiğinde para gönderen kişi benim adımı görmesin.
Coin vs olmaz. Düz işbank kullanıcısıyım.
Mümkün müdür?
jimjim
(06.09.17)
Hayır.


hayirsiz
(06.09.17)
öyle bir şey mumkun olsa para aklama işi çok kolay olurdu


viewport
(06.09.17)
(3)

İzmir Havalimanından Karaburna En kolay Ulaşım

Neyle ve nasıl olur? Dolmuşlar nereden kalkıyor?(Araç kiralamayacağız)Teşekkürler.
Neyle ve nasıl olur?
Dolmuşlar nereden kalkıyor?
(Araç kiralamayacağız)

Teşekkürler.
jimjim
(13.08.17)
izmir havaalanından izban'a binin,halkapınarda metroya aktarma yapın. fahrettin altay durağında inip indiğiniz yerden karaburun dolmuşlarına binin.


denef
(13.08.17)
Denef'in tarifi doğrudur. En az 3 saat sürecek bir yol sizi bekliyor, yolunuz açık olsun.


farabi
(13.08.17)
Metroya aktarmayi halkapinar'da degil, hilal'de yapin. 15-20dk kazanirsiniz.


(1)

PS3 Oyunu Arıyorum_CAPSli

PS3 2008 Afrika adlı oyun.Nereden bulurum? ebay veya amazondan değil, mümkünse tr içinden almak istiyorum. teşekkürler.
PS3 2008 Afrika adlı oyun.
Nereden bulurum? ebay veya amazondan değil, mümkünse tr içinden almak istiyorum.
teşekkürler.
jimjim
(07.08.17)
varsa bu oyun istanbul'da yazıcıoğlunda vardır kadıköy'de, o ihtimal de epey düşük ama.


reavelyn
(07.08.17)
(1)

Müstakil Durum ne demek?

Bir yere ait olma gibi bir anlamı mı var??Teşekkürler.
Bir yere ait olma gibi bir anlamı mı var??
Teşekkürler.
jimjim
(04.08.17)
müstakil bir şeye bağlı olmayan demek.


alperz
(04.08.17)
(3)

Bir Perküsyon Enstürmanı ama ne? (Mega Cahil içerir)

Bir enstürman var ,Bir çeşit kapalı boru düşünün; içinde bir takım parçacıklar var ki; biz bu enstürmanı (boruyu) tepe taklak edince bu parçacıklar yer değiştirmek suretiyle ses çıkartıyor. Çıkan ses ; filmlerdeki düş sahnelerine geçiş sesi gibi..Mekanizma için kar kürelerini de örnek verebiliriz; k
Bir enstürman var ,
Bir çeşit kapalı boru düşünün; içinde bir takım parçacıklar var ki; biz bu enstürmanı (boruyu) tepe taklak edince bu parçacıklar yer değiştirmek suretiyle ses çıkartıyor. Çıkan ses ; filmlerdeki düş sahnelerine geçiş sesi gibi..
Mekanizma için kar kürelerini de örnek verebiliriz; kar küresinin ses çıkaranı ve boru gibi olanı..
ADI NEDİR bu aletin? Bir bulduruverin noolur:(

Teşekkürler.
jimjim
(03.12.16)
rainstick degil mi bahsettigin sey?


kassiopeia
(03.12.16)
Kesinlikle rainstick değil.. çıkarttığı ses ksilefon sesine benziyor ayrıca boru diyip durmuşum ama içi görünen bi yapıda oluyor daha çok.. şeffaf yani.


jimjim
(03.12.16)
Duş değil DÜŞ(RÜYA) SAHNESİ bu arada.


jimjim
(03.12.16)
(1)

Ankara DTCF'de okuyup bana Amme Hizmeti yapacak birini arıyorum :(

İst'dayım.DTCF'nin kütüphanesinde yalnız basılı olarak mevcut olan bir/iki yüksek lisans tezine ulaşmam gerek.(fotokopi/jpeg vs gibi) Bir defa beni zaten kampüs içine dahi almıyorlar ama yine de bi kaç ay önce denedim; Ankara'ya gittim, kütüphane tadilattaydı. Nasıl bir şansızlıksa artık..DTCF'de ok
İst'dayım.
DTCF'nin kütüphanesinde yalnız basılı olarak mevcut olan bir/iki yüksek lisans tezine ulaşmam gerek.(fotokopi/jpeg vs gibi)
Bir defa beni zaten kampüs içine dahi almıyorlar ama yine de bi kaç ay önce denedim; Ankara'ya gittim, kütüphane tadilattaydı. Nasıl bir şansızlıksa artık..

DTCF'de okuyan kardeşlerime sesleniyorum!!
Biri -çok rica ediyorum- kütüphaneye gittiğinde bana ulaşsın, nooolur.
Karşılığında ben de bir kitap (ya da istedeği herhangi bir şey ) yollarım, ist'a gelirlerse içecek bişiler ısmarlarım, bir şekilde anlaşırız :/

Şimdiden teşekkürler.
jimjim
(28.11.16)
Kütüphane hala tadilatta. Kitap falan alınamıyor daha.


solert
(29.11.16)
(4)

Bilgisayarım İnternete Bağlı Görünüyor ama Girmiyor

En son bi kaç program indirdim virüs mü girdi noolduysa düzelmedi.. indirdiğim programalrı kaldırdım bu arada..İnterenete bağlı görünüyorum: bağlantı/ paylaşım merkezinde de öyle görünüyor; fakat hiçbir sayfayı açmıyor . Nasıl düzelecek:(((Winfows 7
En son bi kaç program indirdim virüs mü girdi noolduysa düzelmedi.. indirdiğim programalrı kaldırdım bu arada..
İnterenete bağlı görünüyorum: bağlantı/ paylaşım merkezinde de öyle görünüyor; fakat hiçbir sayfayı açmıyor . Nasıl düzelecek:(((
Winfows 7
jimjim
(28.09.16)
sistem geri yükleme yap


hlt1985
(28.09.16)
baska tarayıcı
wireless ya da baglanti sembolunun ustunde onar secenegi var


kingcyrax
(28.09.16)
DNS ayarları otomatik değilse otomatik yapın.


himmet dayi
(28.09.16)
eset kullanıyorsan ağ ve paylaşım merkezi ayarlarından girip eseti kaldır.


illegalstar
(28.09.16)
(4)

Hakir kelimesinin zıt anlamlısı (mümkünse osmanlıca)

Anlamını biliyorum. Aradığım "üstün" sözcüğü değil. Üstün amlamını taşıyan eski dilde hangi sözcük var? Hakir kelimesinin zıttı olsun fakat üstün/seçkin değil aradığım; eski versiyonları..
Anlamını biliyorum. Aradığım "üstün" sözcüğü değil. Üstün amlamını taşıyan eski dilde hangi sözcük var? Hakir kelimesinin zıttı olsun fakat üstün/seçkin değil aradığım; eski versiyonları..
jimjim
(21.09.16)
Evlâ?


fallopian
(21.09.16)
(bkz: yeğ)


baba jo
(21.09.16)
mümtaz
itibar
hürmet
mübeccel
muhterem


makbul?


babilbaligi
(21.09.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.