Giriş
(5)

Kimlik Kartını Whatsapptan Gönderme

arkadaşımın evine int bağlatacaktı, kuruluma gelen adam öğrenciyseniz indirimli oluyor dedi. bende de öğr. kartı var aslında (ya da bi şekilde başka da bi öğrenci tanıdık bulunur) diye, tamam öğrenci tarifesi olsun dedim. yani arkadaşım dedi hatta..şimdi tarife benim tc numaram üzerine yani baya ban
arkadaşımın evine int bağlatacaktı, kuruluma gelen adam öğrenciyseniz indirimli oluyor dedi. bende de öğr. kartı var aslında (ya da bi şekilde başka da bi öğrenci tanıdık bulunur) diye, tamam öğrenci tarifesi olsun dedim. yani arkadaşım dedi hatta..
şimdi tarife benim tc numaram üzerine yani baya bana kayıtlı bi şekilde açıldı. o gün ne öğrenci kartı ne de kimlik vardı üzerimde dolayısıyla vermedim. ama 2.defa geldiklerinde beni de evde bulamayınca görevli "şimdilik bağlıyorum ama gün içinde mutlaka bana atın arkadaşınızın kimliklerini" demiş.

1 adıma fatura açılmasında bile hoşnut değilim.
2 ne arkadaşıma ne -görevli de olsa- bir adama whatsapptan kimliğimi atmak istemiyorum.
3 önce açıkça; istemiyorum whatsapptan birine kimlik atmak dedim, biraz şakayla karışık ehehge ben şubeye uğrarım olmazsa falan dedim ama biliyorum ısrar edecek.

offf napıcam yaa, durduk yere sinir oldum.
jimjim
(14.11.18)
çoğu yerde fotokopisini alıyorlar zaten. ben olsam gönderirim.


platoniclover
(14.11.18)
Çıktısını/fotokoisini al, üzerine "xxx internet bağlantısı içindir" yaz kalemle.

Ya bunu teslim et ya da bunun fotoğrafını gönder.


John Bloor
(14.11.18)
kimlik fotokopisi standart evrak, senin üzerine ise tabi ki vermek zorundasın. adam kolaylık olsun diye vatsaptan at demiş, istemiyorsan gidip şubeden teslim et. kimlik bilgilerimi vermeyeyim ama hat benim üzerime olsun diyosan sana ehehege. yok temelli iptal etmek istiyorsan arkadaşı ara benim jeton geç düşüyor, vazgeçtim de.


elorelia
(14.11.18)
Kimlik bilgileri sandığınız kadar gizli şeyler değil. Gerçekten bakın. Niye bu kadar endişelendiğinizi anlamıyorum. Bu bilgilere birlikte resmî bir iş yaptığınız herkes kolaylıkla ulaşabilir. Bunu da geçelim, Anonymous hacker grubu zaten 2014 civarında TC vatandaşlarının bütün kimlik bilgilerini sızdırdı. Torrentte öyle kuzu kuzu yatıyorlar. Yani şu an zaten hepsi ulaşılabilir durumda.

Bunun dışında arkadaşınız adına internet açıp açmak istemediğiniz sizin yakınlığınıza kalmış bir şey. Ödemez ve borç bana kalır diyorsanız iptal ettirin. Ama onun dışında zaten sizin üstünüze olacağı için, internetten 3-4 ayda bir ödüyor mu diye rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

edit: @tanrinin kudret eli'nin söylediği şey de doğru. bu internet üzerinden suç işlenirse siz de sıkıntı yaşayabilirsiniz. kesin olarak hüküm giyersiniz denemez elbette ama sorun yaşarsınız yani.


hitokiri kenshin
(14.11.18)
o internet üzerinden bir halt yediklerinde direk devlet sizi bulur. bakın bu bylock meselesinden baya insanın canı yandı. misafirliğe gittiği evin internetinden bylock indirenler sebebiyle çok masum insan yargılandı. bence kendinizin kullanmayacağı bir internet hizmetini sakın kendi üzerinize almayın.


(3)

Shengen Vizesibe Kaç Gün Önceden Başvurmak?

Kaç gün sonrasına vize almam makul/mantıklı olur? Şubat 2019'da seyahat planlıyorum. Şu anda bir işte çalışıyorum, yakın zamanda ayrılacağım ama ayrılmadan önce hazır "çalışıyor" görünürken vizemi yenileyeyim diyorum.işle ilgili değil, turistik vize alacağım.
Kaç gün sonrasına vize almam makul/mantıklı olur? Şubat 2019'da seyahat planlıyorum.


Şu anda bir işte çalışıyorum, yakın zamanda ayrılacağım ama ayrılmadan önce hazır "çalışıyor" görünürken vizemi yenileyeyim diyorum.

işle ilgili değil, turistik vize alacağım.
jimjim
(05.10.18)
Maksimum süresi vardı, yanılmıyorsam 3 ay ama 2 de olabilir, o kadar önceden başvurabiliyorsunuz en erken. Konsolosluk ya da başvuru merkezi sayfasında yazıyordur. Süre uygun olunca hemen başvurun, noel falan var çünkü.


whoosie
(05.10.18)
1 ay minimum koyun bazen yoğunluktan işlemler aksayabiliyor.


mhm
(05.10.18)
2 iş haftası. yani 3 hafta aşağı yukarı.


exquake
(05.10.18)
(3)

Acil Öneri _Şirkette Çıkan Korkunç Yemekler

%100 alman bir şirketin türkiye ofisinde çalışıyoruz. Yaklaşık 200 kişi için yemek çıkıyor.Yemekhaneye yemekler dışarıdan geliyor ve gerçek anlamda korkunç.şirket muhtemelen çok düşük bir bütçe ayırdığı için en kalitesiz firmalarla anlaşma yapıyor. daha önce de şikayetler üzerine yemek firmaları değ
%100 alman bir şirketin türkiye ofisinde çalışıyoruz.
Yaklaşık 200 kişi için yemek çıkıyor.
Yemekhaneye yemekler dışarıdan geliyor ve gerçek anlamda korkunç.
şirket muhtemelen çok düşük bir bütçe ayırdığı için en kalitesiz firmalarla anlaşma yapıyor. daha önce de şikayetler üzerine yemek firmaları değişmiş, şu anki nispeten daha iyi diyorlar ama yani *yemeklerdeki yağların ne olduğu belli değil; cildimizde gözle görülür pütürler çıkıyor,
*ya da mesela hem nitelik olarak hem nicelik olarak yetersiz; örneğin zeytinyağlı/salata barında geç kalırsanız size kalmıyor falan.. (geç kalmaktan kastım, personelin yarısı yiyemiyor zaten)
*atıyorum, küçük boy(20ml)pepsi bile mönüye ait bir porsiyon kategorsine girebiliyor, meyveler küf kokuyor, etli yemeklerde(o da bir gün çıkarsa)et,tabağınıza denk gelmeyebiliyor.
*yoğurt bu tarz şirketlerde zorunlu sanırım ama çıkan yoğurt ; berk çiftliği(!) gibi uyduruk bir markanın en enn küçük boyu.
*dahası ve en önemlisi ne bir gıda mühendisinin ne bir diyetisyenin kontrol ettiğini düşünüyorum.
kalitesizlik bir tarafa; makarna, dolma, zeytinyağlı/salata barında mantı gibi dengesiz bir dağılım sıklıkla oluyor .

Şimdi biz yemeklerden test amaçlı numuneler alıp nerede kontrol ettirebiliriz?
başka ne önerirsiniz?

peşin not: sodexo ofiste çalışanlara verilmiyor; yalnız mobildekiler(aktif satıştakiler) kullanabiliyor. yemekhane dışında başka bir opsiyon sunmaya yanaşacaklarını sanmıyorum.

teşekkürler.
jimjim
(10.09.18)
Corporate' yazın. İlgilenirler.

Yazamayacaksanız idari işler'den yemekhane sözleşmesinin bir kopyasını isteyin. Ben bu tip sözleşmeleri çok yaptığım için kötü yemek çıkan bir firmada açık açık idari işler müdürünün yüzüne yemekhanenin ortasında sözleşmeye aykırı yemek dağıtılıyor işiniz bu olduğu halde buna neden göz yumuyorsunuz? illa yukarıyla mı konuşmam lazım. dedim.ertesi gün yemekler sözleşmeye uygun çıkmaya başladı. firma da 2-3 aya battı zaten.
bu işlere kim göz yumuyorsa onla konuşun.
ama lütfen suyun markası, yoğurdun markası gibi eblek şeylere takılmayın. beğenmiyorsanız evden götürün. ayrıca yemek ciltte gözle görülür pütür falan çıkarmaz en fazla rahatsız eder.
not: en kötü firmanın bile gıda mühendisi vardır. bu işi hiç bilmiyorsunuz. şikayet ettiğinzde çıkar ortaya o arkadaş.
numune de günlük almak zorundalar. yani zehirlenmediğiniz sürece sıkıntı yoktur bu yemek işlerinde.


ozdek
(10.09.18)
@ozdek

teşekkürler,
yapacağım; yalnız sözleşme zaten halihazırda bunlara müsade eden bir içerikte olabilir.

ayrıca gözle görülür birşeyler nasıl çıkartmasın? herkeste olmayabilir belki ama düzenli tüketilen kötü* yağlar elbette sağlıklı beslenen bünyelerde fiziki bir etki yaratıyor.
kadıki zehirlenme vakalarında rapor alınsa dahi yemekhanedeki yemekten kaynaklandığını nasıl ispat edeceğiz?
her neyse, sözleşme fikri güzel, deneyeceğim.


jimjim
(10.09.18)
bahsettiğin şeyleri bir şekilde kanıtlamak ya da kabul ettirmek çözüm sağlamaz, emin ol o şirketle anlaşanlar da bunların farkında.

iş yerinde aynı sıkıntıyı çekmiş, yemek şirketi seçiminde görev almış biri olarak şu anda çalıştığımız fiyat performans konusunda başarılı keyveni'yi öneririm. normalde hepsi güzel başlar kötüye döner ancak keyveni'den gayet memnunuz, başta konuştuğumuz temel şartları aksatmadılar.

yalnız, tabaktaki et az, yoğurt markası kötü, salata bar dengesiz gibi talepleri değerlendirmek için fiyatı yükseltmeleri lazım. kaliteli yağ istemek tamam ama yoğurt markasını da ben seçicem diyorsan sanmıyorum şirketin ayırdığı bütçe bunları karşılayabilsin. yerinde olsam makul taleplerle çalardım kapılarını, en azından temel şartları sağlarlardı.

imza toplanabilir yemeklerin kötülüğü konusunda, dilek şikayet kutusu varsa oraya yoğun baskı kurabilirsiniz. biz böyle yapa yapa değiştirttik, sonunda memnun kaldığımız bir tane bulduk.


Bruce
(10.09.18)
(3)

Yüksek Çözünürlüklü Görsel_Cepsli

Ekteki görseli çerçeveye asacağım ama görseli internetten alınca çok muhteşem olmuyor .Önemli mi bilşmiyorum ama ozalitçide/fotokopicide kuşe kağıda bastırayım dedim ama onlar bir çözüm bulur mu yoksa başka bir yerde daha kaliteli hali var mı?
Ekteki görseli çerçeveye asacağım ama görseli internetten alınca çok muhteşem olmuyor .
Önemli mi bilşmiyorum ama ozalitçide/fotokopicide kuşe kağıda bastırayım dedim ama onlar bir çözüm bulur mu yoksa başka bir yerde daha kaliteli hali var mı?
jimjim
(07.09.18)
Ozalitçiye yüksek çözünürlüklü halini götürmezseniz onlar pek bir çözüm bulamaz.


whoosie
(07.09.18)
İnternette bulunabilen en büyük ölçüsü 2560x1710 piksel. Hesaplamadım ama sanırım 90 cm x 60 cm gibi baskı yapılabilir.


John Bloor
(07.09.18)
(3)

Cemil Topuzlu 4. Kategori

Goran Bregovic konserine bilet alacağım, ucuz kategoride en kötü kısımlar kalmış. Yani P ve F bloklar:/ Ne diyorsunuz? Akustik iyi, sahe güzel, farketmez mi? Yoksa saçmalama biraz daha paraya kıy ve güzel olsun mu?http://www.biletix.com/etkinlik/VCRXA/ISTANBUL/tr
Goran Bregovic konserine bilet alacağım, ucuz kategoride en kötü kısımlar kalmış. Yani P ve F bloklar:/
Ne diyorsunuz? Akustik iyi, sahe güzel, farketmez mi? Yoksa saçmalama biraz daha paraya kıy ve güzel olsun mu?


www.biletix.com
jimjim
(06.09.18)
yani seyapmak gibi olmasin ama orda orta-on koltuklar genelde bos kaliyor, konser baslarken onlere dogru saflari siklastiriyor genelde insanlar.

zaten goran bregovicte herkes ayakta olacagi icin.


brkylmz
(06.09.18)
@brkylmz
işte yüreklere su serpen cevap :)


jimjim
(06.09.18)
Cemal resit reyle karistirdim ama harbiyede de muhtemelen merdivenlerden one dogru kaykilirsiniz


brkylmz
(06.09.18)
(9)

Üst Katta Düşük Su Debisi ve Kafayı Yemek

5 katlı bir apartmanın 4. katındayımKadıköy'de yeni sayılmayan bir binaSu genel olarak çok düşük debili1.Banyo, mutfaktan biraz daha az tazyikli2.Banyoda sıcak su tazyiği iyice bitik3.görsel olarak mı öyle geliyor bilmiyorum ama duş başlığından gelen su da duş musluğundan gelen suya göre daha da cıl
5 katlı bir apartmanın 4. katındayım
Kadıköy'de yeni sayılmayan bir bina
Su genel olarak çok düşük debili
1.Banyo, mutfaktan biraz daha az tazyikli
2.Banyoda sıcak su tazyiği iyice bitik
3.görsel olarak mı öyle geliyor bilmiyorum ama duş başlığından gelen su da duş musluğundan gelen suya göre daha da cılız

vanaları kontrol ettim. ana vana açık, normal. bir de vana dolabındaki su vanalarını da döndürdüm ama zaten boşa dönüyor.. yani ya tamamen kapanıyor ya da belli bir tazyikten sonra nereye döndürsem aşağı yukar aynı..

sadece hidrofordan mı kaynaklıdır? bu durumda benim üst katımdakilerin ölmesi lazım?
duş başlığını değiştirsem en azından duşta çıldırmaktan kurtulur muyum?
usta mı çağırayım? neden böyle? çözüm önerileri??Ğ
jimjim
(06.09.18)
Önce bir usta çağırın. Benim Moda'da kaldığım evde 1. kat olmasına rağmen ip gibiydi su, ruh hastası oluyordum ve saçlarımı düzgün durulayamamaktan kaşınıyordum falan. Sonra ev arkadaşım usta çağırdı, bir şeyler bir şeyler varmış, dışarıdan boru döşedi, çağlayan gibi akmaya başladı su.


whoosie
(06.09.18)
biz tvde satılan hani ici boncuklu duş başlıklarından aldik. memnunuz. bir nebze çözebilir probleminizi.
diğer sorularınızın cevabını bilemiyorum.


balik kraker
(06.09.18)
@whoosie
ben de moda'dayım,
hangi usta? bulabilir miyiz?


jimjim
(06.09.18)
bina eskiyse bazen su basincini azaltici bi zimbirti takiyorlar saatin oralara. o cok kisikta olabilir. dus basligi kireclenmis ve eskiyse o da suyun tazyigini azaltiyor olabilir.

en iysi mahalledeki bi ustayi cagirmak. genelde apartmanlarin imini cimini bildikleri icin daha rahat mudahale ediyorlar (fiyat konusun telefonda)


brkylmz
(06.09.18)
kat girişinde sayaç yanında basınç düşürücü regülatör vardır muhtemelen. eski tesisatlı evlerde genelde kullanılır. kullanım sebebi sular gidip geldiğinde ani yükselen basıncın sifon vb plastik su tesisatına zarar vermesini önlemek. artık nispeten gerek yok sayılır o regülatörlere. su sayacınızın yanına gidip bakın aşağıda resimdeki gibi bir parça varsa üstündeki plastiği saat yönünün tersine çevirin, basınç yükselir.
www.kombi.com


Tears of Devil
(06.09.18)
binaya döşenmiş olan su borularının içi de dar (küçük) neyse artık olduğunda da su az tazyikli gelebilir. vanalarda sorun yoksa borulardadır sorun. usta gelip bi baksın bence de.


naksidil
(06.09.18)
@Tears of Devil işte o açık zaten,
yine de olmadı, delirecem.
umarım ustanın halledebileceği birşeydir


jimjim
(06.09.18)
Diğerleri için birşey diyemem de duş başlığını sirkeli su dolu bir kapta bir gece bekletirseniz kireçten tıkanan delikleri açılır.


curukturpkokusu
(06.09.18)
@jimjim
Ev arkadaşım çağırmıştı, öğrenip yazayım.


whoosie
(07.09.18)
(3)

Sözlükten Birilerine Ulaşmam Gerek

laylay0043inkubatornotevencloseadlı kullanıcılara ulaşmam ve bir şeyler danışmam gerekiyor; yardımcı olabilecek var mı?teşekkürler.
laylay0043
inkubator
notevenclose

adlı kullanıcılara ulaşmam ve bir şeyler danışmam gerekiyor; yardımcı olabilecek var mı?

teşekkürler.
jimjim
(09.07.18)
çaylaklar mesaj atabiliyor. üye olup kendileri ile iletişime neden geçmiyorsun?


kvlknctk
(09.07.18)
çaylaklardan mesaj alımlarını kapatmış olabilirler?

ben iletiyorum.


Buyrun beni çağırtmışsınız


notevenclose
(09.07.18)
(3)

Yıl Ortasında Bürüt Maaş/Net Maaş Dönüşümü

Yıl ortasında işe başladığımızda (işe ilk girişten bahsediyorum) bürütten nete dönüşüm nasıl oluyor?Yani normalde bürüt maaş yatıran şirketlerde Ocak ayında en yüksek maaşı alıp giderek maaşımız azalıyor ve Haziran ayında nispeten daha az net maaş elimize geçiyor ya; Haziranda işe başladığımızda nas
Yıl ortasında işe başladığımızda (işe ilk girişten bahsediyorum) bürütten nete dönüşüm nasıl oluyor?
Yani normalde bürüt maaş yatıran şirketlerde Ocak ayında en yüksek maaşı alıp giderek maaşımız azalıyor ve Haziran ayında nispeten daha az net maaş elimize geçiyor ya; Haziranda işe başladığımızda nasıl oluyor?
jimjim
(26.05.18)
kanuna kitaba göre olması gereken gelir vergisi kümülatif matrahın iş değişikliğinde sıfırlanmasıdır, yani ocak ayı maaşı gibi başlaman lazım. aksini uygulayan işverenler var ancak bunun yasal olmadığını belirtmek lazım, nasıl uyguladıklarını sorarak öğrenebilirsin.


Bruce
(26.05.18)
Bu soruyu ben de daha onceden sormustum, ilk basladigin ay ocak donemiymiscesine maas alman gerekiyor.


finsidigi
(26.05.18)
Ocak gibi maaş alıyorsun. Ocak gelince bir kez daha ocak gibi maaş alıyorsun.

Başladığın ay ocak oluyor, normal ocak ayına gelince düzeliyor.


reyals
(26.05.18)
(4)

Gitarı Duvara asmalık Askı

Tarif etmesi biraz zor oldu, Gitarlarımı evde çok yer tutmasın diye gitar sehpasına koymak yerine tek bir kelepçe, (yarım halka şeklinde plastik) askıyla duvara tutturmak istiyorum.Yani duvara monteli bir plastik tutaç, mandal, kıskaç.. ondan lazımAdı ne bunun nerede bulurum? Tünele falan mı gideyim
Tarif etmesi biraz zor oldu,
Gitarlarımı evde çok yer tutmasın diye gitar sehpasına koymak yerine tek bir kelepçe, (yarım halka şeklinde plastik) askıyla duvara tutturmak istiyorum.
Yani duvara monteli bir plastik tutaç, mandal, kıskaç.. ondan lazım
Adı ne bunun nerede bulurum? Tünele falan mı gideyim? Nerden bulunur? İnternette aratsam bulamad mıyım?
Teşekkürler
jimjim
(07.05.18)
Arkaasi kanca seklinde olan vidalardan al Yapi marketten ya da hirdavatci/nalburdan. Matkapla duvari delip dubel caktiktan sonra bu kancayi tak.


stavro
(07.05.18)
Ben de duvar askısı kullanıyorum. 3 önerim var.
1- sadece neck'den tutan tekli askılardan alırsan zamanla entonasyon problemleri yapabilir. bu yüzden gitarı neck'den ve kıçtan tutup hafif yan yatıran askılardan kullanabilirsin.
2- askıyı duvara monte etmeden önce stud finder denilen aletle duvarın içinde (varsa) ahşap sütun ya da kiriş bul. monteyi ona yap. duvara yapılan monteler zamanla gitarın ağırlığı ile yerinden çıkmaya başlıyor.
3- plastik aksamı olmasın. tamamen metal olanlardan al

www.amazon.com


twelfth
(07.05.18)
(2)

Tax Free

Geçende bir arkadaş sormuştu ben de sorayım;İspanyadan bişiler aldım mağazada kaşelettim şimdi sofyadayım ve trenle döneceğim1. Sofya global blue üyesi değil, burada nasıl çıkış kaşesi alabilirimki, sonuçta başka bir anlaşmalı kurumla çalışıyorlar..2. Trenle dönerken bu tarz işler için bi yer var mı
Geçende bir arkadaş sormuştu ben de sorayım;
İspanyadan bişiler aldım mağazada kaşelettim şimdi sofyadayım ve trenle döneceğim
1. Sofya global blue üyesi değil, burada nasıl çıkış kaşesi alabilirimki, sonuçta başka bir anlaşmalı kurumla çalışıyorlar..
2. Trenle dönerken bu tarz işler için bi yer var mı? Pasaportu onaylatırkem görebileceğimiz?

Teşekkürler.
jimjim
(20.04.18)
Zaten gumruk polisi damgalicak, bu durumda sen de trye geldiginde zarfi trden yollayacaksin -diye dusunuyorum, emin degilim-

Yani trene binecek polisler yapabilir. Istersen tcddye sor.


kuehles blondes
(20.04.18)
gümrükte damgalattıktan sonra global blue tr ofisinden de alabiliyorsun paranı


oscar
(20.04.18)
(6)

Kuranda Geçen Bir Söz. Bi buldurun bee!

Sevgili dostlar bir ayette geçen bir söz/kullanım arıyorum.. Delirecem buldurun nolur!"Hepiniz götürülüp ona döndürüleceksiniz.." gibi(ARADIĞIM BU DEĞİL) "Yerlerin ve göklerin yaratıcısı" gibi"Koruyan ve kollayan Allah'ın adıyla.." gibi bir aforizma, söz arıyorum.Önemli bir ayette geçiyordu (yani uz
Sevgili dostlar bir ayette geçen bir söz/kullanım arıyorum.. Delirecem buldurun nolur!

"Hepiniz götürülüp ona döndürüleceksiniz.." gibi(ARADIĞIM BU DEĞİL)

"Yerlerin ve göklerin yaratıcısı" gibi

"Koruyan ve kollayan Allah'ın adıyla.." gibi bir aforizma, söz arıyorum.

Önemli bir ayette geçiyordu (yani uzun olanlardan ya da ilk/son gibi..Bakara olabilir, olmayabilir de..)
Son olarak bir şiirde (Ataol Behramoğlunun olabilir, olmayabilir de) aynısı ya da biraz değiştirilmiş hali kullanılıyordu.

Tam bir cümle değil.. Bir çeşit sıfat fiil zarf fiil gibi bişey, niteleyen bir kalıp..
jimjim
(20.04.18)
"en sonunda ona döndürüleceksiniz" Bakara, bu mu?


John Bloor
(20.04.18)
pek çok formda ve yerde geçer sanırım en çok geçen form " ve ileyhi turceun " manası O'na döndürüleceksiniz.

ama en vurucu yer (bkz: inna lillah ve inna ileyhi raciun )

"şüphesiz biz allah'tan geldik ve o'na döneceğiz. "


portakal
(20.04.18)
Hayır bu "döndürülmeki" sözü öylesine yazdım..
yani aradığım şeyin bununla hiç ilgisi yok
Hatta dediğim gibi bir "cümle" bile değil hatırladığım kadarıyla bir kalıp, eksiltili cümle (sonunda fiil yok, ya da tanım yapmıyor)


jimjim
(20.04.18)
Sanki güneşin doğuşu/batışıyla ilgili bişeydi
Ekşide başlığı da var hata ama bulamıyoruuuum!


jimjim
(20.04.18)
"Güneş, dürüldüğü zaman,"


harvey
(20.04.18)
Buldum!
"Yaklaşıyor yaklaşmakta olan" olacaktı.
Cevaplar için teşekkürler.


jimjim
(22.04.18)
(2)

Sofya Hava Alanı

Geceyarısı 01:00 da uçağım iniyor. Küçük bir havaalanı olacağını tahmin ederek soruyorum;1.sabahlanabilir mi? Yani 4-5 saat oyalanabilecek biryer m? İlk metro/otobüs seferleri kaçta başlıyor? (otobüs saat 5te başlıyormuş sanırım)2. O saatte şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?3. Hangisi daha güvenli?
Geceyarısı 01:00 da uçağım iniyor. Küçük bir havaalanı olacağını tahmin ederek soruyorum;
1.sabahlanabilir mi? Yani 4-5 saat oyalanabilecek biryer m? İlk metro/otobüs seferleri kaçta başlıyor? (otobüs saat 5te başlıyormuş sanırım)
2. O saatte şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?
3. Hangisi daha güvenli?
jimjim
(09.04.18)
Taksi sehir merkezine 15 leva gibi bir paraya gidiyor..gece tarifesiyle bi kaç leva daha farkeder.alanda kalacak olursanda cıkıs salonunda takılabilirsin ama oyalanacak bir sey yok.olan bir kaç yerde kapanıyor.


duptıs
(09.04.18)
oyalanacak bir yer yok.
taksi merkeze bir sey tutmaz.
taxiME diye bir uygulama var. onu indir. cikis ve varis noktasi sec. hem güzergahi gorursun. hem de ucreti gösterir.


helenart
(09.04.18)
(2)

Acil Ev Temizliği için İnsan

Bu işler randevuyla oluyor biliyorum ama yarın için ev temizliğine birini bulabilir miyim sizce? Evetse nereden? Tandığınız bildiğiniz biri var mı? Artmut'tan bulmayı planlıyorum ama daha iyi çözümü olan?:/Yer:Kadıköy
Bu işler randevuyla oluyor biliyorum ama yarın için ev temizliğine birini bulabilir miyim sizce? Evetse nereden? Tandığınız bildiğiniz biri var mı?
Artmut'tan bulmayı planlıyorum ama daha iyi çözümü olan?:/
Yer:Kadıköy
jimjim
(01.04.18)
bir aplikasyon vardi ismini tam hatirlayamadim. belki burada hatirlayanlar olur. bionluk gibi birseydi. bakici,temizlikci, bahcivan vb bir gunlugune tutabilecegin bir appdi.
edit: crymeariver yazmis. armut.com evet.


charlotte blanc
(01.04.18)
Armut.com


Crymeariver
(01.04.18)
(6)

THY bilet rezervasyonu

Vize başvurusu için sadece rezervasyon yapmak istiyorum ama direkt ödeme sayfasına yönlendiriyor. Neyi yapamıyorum?Teşekkürler
Vize başvurusu için sadece rezervasyon yapmak istiyorum ama direkt ödeme sayfasına yönlendiriyor. Neyi yapamıyorum?

Teşekkürler
jimjim
(21.03.18)
yakın tarih mi? yakın tarih ise çıkmaz.

yok ileri tarih diyorsan baktım şimdi. yolcu bilgileri girildikten sonra ödeme adımına devam et diyorsun, açılan sayfada ödeme yöntemini seçin başlığının en altında.

bir de amme hizmeti için şu linki vereyim; sitenin eski halinde her şey daha kolay.

online.turkishairlines.com


elorelia
(21.03.18)
esnek fiyatı seçip rezervasyon yapmayı dene. promosyon fiyatı seçiyorsan rezervasyona izin vermiyor olabilir.


spirit crusher
(21.03.18)
ekobilet.com üzerinden thy rezervasyonu yap?


kuehles blondes
(21.03.18)
Zaten ödeme sayfasından yapıyorsun. Ödeme yöntemi seçin kısmında en alta bakarsan rezervasyon yap seçeneğini göreceksin.


veys zimmer
(21.03.18)
Ya çok teşekkürler cevaplar için de .. baya bilale anlatır gibi anlatır mısınız?

Thy'nin sayfasında en altta rez. yap diye bişey çıktı. Ve rez.nunuz yapılmıştır diye bir kod verdi(özellikle pnr yazmıyor ama pnr kodu olmalı)
İyi de çok saçma değil mi?:/ vize başvurusunda kontrol edenler enayi mi? Herkes böyle yapar. Mesela ben vizeyi uzun versinler diye bi ay sonraya da bi bilet rezervasyonu yapayım.. kalacak yerler de bookingten fake rezervasyon zaten.
Bu kadar kolay olacağına inanamıyorum.


jimjim
(21.03.18)
O kadar kolay ama.


kuehles blondes
(21.03.18)
(3)

Shengen için Sağlık sigortasını nereden alayım?

İstanbulda en hızlı ve ekonomik neresi var?30.000 Euro teminatlı standart turist seyahati için..
İstanbulda en hızlı ve ekonomik neresi var?
30.000 Euro teminatlı standart turist seyahati için..
jimjim
(18.03.18)
kullandigin bankanin sitesinden iyi gecirir uzun donemli alacaksan hele. sigorta acentesi forever


kveldulv
(18.03.18)
gideceğin ülkenin sigorta şirketinin en yakın acentesinden. örneğin almanya için Allianz.


babilbaligi
(19.03.18)
En ucuz benim gördüğüm Anadolu Sigorta yapıyor, herhangi bir İş Bankası şubesinden yaptırabilirsin. Ayrıca Anadolu sigorta web sitesinden de istediğin tarihler için prim ücretini öğrenebilirsin.

www.anadolusigorta.com.tr


neyehbe
(19.03.18)
(2)

Shengen Başvurusu, Birkaç ülke aynı anda?

--Soru vizeye hangi ülkeden başvurayım sorusu değildir--Nisanda, barselona-bolonya-sofya-istanbul arası bir rota çizmek istiyorum.öğrenciyim, sigortalı çalışan değilim.bankada bence yeterli miktarda param var, ailemi sponsor gösterebilirim :/daha önce yeşille çok gezdim ama üzerinde shengen vize baş
--Soru vizeye hangi ülkeden başvurayım sorusu değildir--

Nisanda, barselona-bolonya-sofya-istanbul arası bir rota çizmek istiyorum.
öğrenciyim,
sigortalı çalışan değilim.
bankada bence yeterli miktarda param var, ailemi sponsor gösterebilirim :/

daha önce yeşille çok gezdim ama üzerinde shengen vize başvurusu olmadığı için bir kıymeti yok sanırım,
standart pasaporta geçip, yine ispanyadan shengen almıştım, o zaman uluslararası bir şirkette çalışıyordum, yine az bir param vardı bankada ama sağolsunlar ilk shengenim olduğu için mi yoksa nedir bilmiyorum, 20 günlük falan vermişlerdi.

şimdi yeni bir pasaport aldım bomboş, vizeye yine ispanyadan başvurmak niyetindeyim.. ve fakat;

1.gidiş biletim olmasına rağmen, dönüş biletim saçma sapan bir güzergahtan..italya oradan bulgaristan (?) hatta sofyadan trenle dönmeyi düşünüyorum (iyice :).
şaibeli durur da vizeye risk teşkil eder mi? (bu arada bir önceki gidişimde de budapeşte-barselona yapmıştım)

2.öğrenciyim; öleyim mi? shgddjs ya şaka maka ne soracağımı bilemedim, yani yine risk teşkil etmemesi için ne yapayım? hem lisans (son sınıf) hem de y.lisans (7 yıldır) öğrencisiyim hangisinin belgesini vereyim?

3.tabiiki-mümkünse- uzun süreli vize çıksın istiyorum. multi istemek dışında başka ne yapabilirim? nebilim uzun süreli sigorta yapmak gibi.. atıyorum bi tane de hazirana gidiş dönüş sofya bileti mi alsam?(ucu nasılsa)


evet, teşekkürler.
jimjim
(10.03.18)
bildiğim kısımları yazayım:

+ başvuruda eski pasaportunu da vermeyecek misin? ordaki şengeni görmeleri bir artı.

+ niye gercek biletini gösteriyorsun? thy'den gidiş dönüş rezervasyon yap, çıktısını koy. çıkışın farklı ülkeden olması pek hoş durmaz.

+ geçmişte tek bir 20 günlüğün varsa... hem uzun hem multi çıkması bana pek olası gelmedi.

+ yüksek lisans


507
(10.03.18)
1. Formül THY'den ayni ulke giris cikisli fake rezervasyon.

Rotterdam seyahatine Hollanda vize basvurunda gec kaldigim icin Fransa'dan vize alip Paris'ten Rotterdam'a trenle gecmistim. Vize icin bilet Paris gidis donus cakma rezdi. Bu olayi da tur firmasinin tavsiyesiyle yapmistik.

3. Konsolosluga diger seyahat programlarini da içeren bir dilekce yaz ve vize evraklari ile birlikte ver. Bizim arkadaslarda ise yaradi. Webde ornegini bulursun.


japon askeri
(10.03.18)
(9)

Yaratıcı Yardımlarınıza İhtiyacım Var

Birkaç yıldır düzenli olarak özel ders veriyorum. Okuduğum bölümde de (2.üniversite, lisans) çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam. Neyse ko
Birkaç yıldır düzenli olarak özel ders veriyorum. Okuduğum bölümde de (2.üniversite, lisans) çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam.

Neyse konu şu; yeğenine ders vermemi istiyor. Ama aşırı hakkaniyetli biri olduğu için de para almamamdan endişe edip bu konuda ısrarlı bi yaklaşımda bulundu.
Ben de öyle çok maddi sıkıntı çeken biri değilim ve daha önemlisi zaten asla ve asla bu hocadan para alacak değilim. Yani mümkün değil, dünyada olmaz öyle bişey.
Hocayı da tanıdığım için ders karşılığı olarak kitap falan isterim (ref kitapları) diye düşünüyodum ama tüm arkadaşlarım saçma buldu bu fikri. Hatta biri kitabın arasına para koyarsa daha onur kırıcı olmaz mı falan dedi gaghahaha :)))) asla aklıma gelmemişti.. yani buna çok güvenmiştim ama fos çıktı.

Acil öneriye ihtiyacım var. Para, nakit, cash katiyen araya girmeden bu işi nasıl halledebilirim?

Not:Öğrenci lys/ygs öğrencisi zaten kaç ay kaldı, vaktim de var zaten.
Of keşke vaktim hiç yok deseydim.
jimjim
(06.03.18)
özel ders hayrına yapılacak kadar basit bir jest değil. senin emeğin için alacağın para mı daha utanç verici yoksa bir hoca için öğrencisinden bedavaya özel ders yardımı almak mı, bunu düşün. iki taraf yerine de koydum kendimi, hocan olsam para vermezsem daha çok mahcup olurdum; sembolik bir tutar da olsa almalısın. almayacağım diye fazlaca diretmek de pek nazik bir hareket değil zira.


Bruce
(06.03.18)
Çocuğun anne ve babasıyla iletişim kur ve para konusunu onlarla hallet. Aynısı benim başıma da geldi. Nasıl bir duygu olduğunu biliyorum ama kendini de hocanın yerine koy. Ben bir öğrencimin sırf benim öğrencim diye yeğenime bedava ders vermesini kabul etmezdim. Senin de emeğin ve zamanın söz konusu.


dissendium
(06.03.18)
Yerinde olsam alırım verdiği parayı hocan için daha utanç verici.


England
(06.03.18)
yere dusup kirilan sarap kadehi'nin önerisi şu an çok daha hoş. Sınava az bi zaman kaldığı için biriken paranın bursa dönüşebilmesi tam nasıl olur onu da bilemedim..
Yani biraz bunun gibi önerilere ihtiyacım var sanırım.

Hepiniz çok haklısınız kesinlikle ama yani bu hocayla sandart akademik ilişkilerin dışında bi diyaloğumuz var. Atıyorum hasta olsam ilaç isteyebileceğim, param bitse rahatlıkla yemek ısmarlatabileceğim yakınlıkta biri.
Araya para gibi bişeyin girmesi hem çok komik hem de çirkin.


jimjim
(06.03.18)
böyle durumlarda iki taraf da ısrar ediyorsa para alınır. çünkü parası alınmamak daha onur kırıcı bir şey. yani araya para girmesi hem komik hem çirkin demişsiniz ama değil sonuçta bi emek ve karşılığı var, hoca para vermek için diretiyorsa ve siz istemezseniz daha ayıp olur emin olun.


nundu
(06.03.18)
söylediğine gore:

"çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam. "

hocanın yigenine ders vererek hocaya bir nevi zaten borcunu(tırnak icinde belirtmiş oldugum) ödemiş oluyorsun. parayi aklına getirmen doğru degil.

bence hocadan ders karsiligi ders almaya devam et.


tomcruise
(06.03.18)
@Tom,
Yok öyle değil, hoca, şu an kayıtlı olduğum üniversitede hoca.
Özel ders başka bi olay :/


jimjim
(06.03.18)
bence kitap fikri de kötü değil. kitabın içine para koymak falan ayıp zaten. azıcık görgüsü olan insanın yapacağı bir iş değil.


ghilleinthemist
(06.03.18)
Çocuğu, hocanızı ve çocuğun ailesini anlaşıp bir yerde yemeğe gidin ödeşin illa ki bir şey yapmak istiyorlarsa bu geldi aklıma


murtiii
(06.03.18)
(2)

İnternet Bağlatma Sorusu

Evde çok fazla vakit geçirmiyorum ama yine de kanser etmeden film izleyebilecek kadar internet paketi arayışındayım.TTNET Ultranet Limitsiz 92 TL'ymiş. Ne diyorsunuz?https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/sayfalar/tum-tarifeler.aspxFibernet bana gereksiz olur, Bir etkisi var
Evde çok fazla vakit geçirmiyorum ama yine de kanser etmeden film izleyebilecek kadar internet paketi arayışındayım.
TTNET Ultranet Limitsiz 92 TL'ymiş. Ne diyorsunuz?
bireysel.turktelekom.com.tr

Fibernet bana gereksiz olur,
Bir etkisi var mı bilmiyorum ama mobilde Türk Telekom kullanıcısıyım.
jimjim
(22.02.18)
92 lira çok değil mi ya, bir de evde çok vakit geçirmiyorsanız limitsize gerek var mı bilemedim.

www.turksatkablo.com.tr şuradan 24 Mbps 50 GB kotalı 50 lira çıkıyor. Binada Türksat varsa buna da bakın.


kobuzchu kiz
(22.02.18)
pahalı bence. fiber altyapısı varsa bundan daha uygun fiyata fiber paketler var superonline'da: www.superonline.net

adsl için aynı şartlarda 67tl veriyoruz superonline'a. turknet akk'siz 60 tl, turksat varsa o da uygun yukarıda paylaşılmış. cep telefonu+ev interneti gibi kampanyalar yapıyor bazen firmalar. müşteri hizmetlerini arayıp bir sorabilirsiniz bana ne olur diye. sitedekinden daha uygun tarife önerirler belki.


nrmnm
(22.02.18)
(2)

Ankara Üniversitesi'nde Doktora Yapan Var mı?

Ya da doktoraya başvurmuş biri?Kılavuzda dikkatimi çeken bir şey; kimi doktora programları için 2,75 ortalama isteniyor. Benim bildiğim lisansüstü mezuniyet şartı zaten en az 3.00 ortalama. Bu doktora programları direkt lisans mezunlarına açık diyeceğim ama lisans mezunları için "bütünleşik doktora"
Ya da doktoraya başvurmuş biri?
Kılavuzda dikkatimi çeken bir şey; kimi doktora programları için 2,75 ortalama isteniyor.
Benim bildiğim lisansüstü mezuniyet şartı zaten en az 3.00 ortalama.
Bu doktora programları direkt lisans mezunlarına açık diyeceğim ama lisans mezunları için "bütünleşik doktora" diye bir şey var zaten ve başvuruda istenen ortalama şartı 3.00 .
Özel şartlarda da bir şey yazmıyor. Şu dalda lisansüstü yapmış olmak vs gibi...
ales dil yeterliliği ve 2.75 dışında hiçbirşey göremiyorum pek çok program için.
Nasıl mümkün?
jimjim
(22.02.18)
yükseklisans mezuniyet şartı 2.5 olarak belirlenmiştir türkiye'de. 3 değil. 3 mezuniyet şartı doktorada hocam.


O istedikleri ortalama, genellikle lisans ortalamasi oluyor eger ozel olarak yuksek lisans diye belirtmedilerse. Lisansustu alimlarda ozel sart belirtmek zorunda degiller, herkese acik doktora programlari olabiliyor.


evrim halkasi
(22.02.18)
(3)

Beşiktaş'tan Kadıköye/Bostancıya Sarı Dolmuş

Var mı?Yani taksimden hareket edenleri sormuyorum; zira dolu geçiyordur. Beşiktaştan ayrıca kalkan sarı dolmuşlar var mı? Varsa nerede durağı?teşekkürler.
Var mı?
Yani taksimden hareket edenleri sormuyorum; zira dolu geçiyordur. Beşiktaştan ayrıca kalkan sarı dolmuşlar var mı? Varsa nerede durağı?

teşekkürler.
jimjim
(22.02.18)
Beşiktaş'tan karşıya, Taksim'den kalkanlar dışında, direkt dolmuş yok.


angelus
(22.02.18)
Besiktastan kadikoye vapur var.


kuehles blondes
(22.02.18)
no dolmuş no yes vapur yes


(4)

İngilizce Öğreten Bi Adam Vardı

Kendine özgü bir metotla,Aşırı basit kelime/cümlele başlatıp listening'e dayalı bir yol izliyorduAmerikan ve kıvırcık kısa sarı saçlı, mavi gözlü bi adamBebeklerin de dil öğrenirken "duyarak" başladığını söylüyordu YouTube'ta falan vidyoları, yabancı dil sitelerinde bı audio dosyalarından bir sürü v
Kendine özgü bir metotla,
Aşırı basit kelime/cümlele başlatıp listening'e dayalı bir yol izliyordu
Amerikan ve kıvırcık kısa sarı saçlı, mavi gözlü bi adam
Bebeklerin de dil öğrenirken "duyarak" başladığını söylüyordu
YouTube'ta falan vidyoları, yabancı dil sitelerinde bı audio dosyalarından bir sürü vardı
Easy english miydi neydi hatırlayamadım kimdi bu adam?

Teşekkürler
jimjim
(19.02.18)
A.J Hoge olabilir mi??


kurmalifare
(19.02.18)
evet a.j. hoge. effortless english.


attila
(19.02.18)
www.youtube.com

a.j. hoge.


Ben Melik Duyar diyecektim :(


lazor
(19.02.18)
(5)

İstanbul Deprem Haritası

İlçe ilçe İstanbul'un risk haritasını nereden görebilirim?EDİT: İlçelerin detaylı haritalarını görmek istiyorum.
İlçe ilçe İstanbul'un risk haritasını nereden görebilirim?

EDİT: İlçelerin detaylı haritalarını görmek istiyorum.
jimjim
(13.02.18)
google'da aratınca çıkıyor zaten bolca

www.bandirmamanset.com

www.nuveforum.net

www.evrimagaci.org


senolll
(13.02.18)
yani ben de arattım elbet; daha deatylı bilgiye ihtiyacım var.


jimjim
(13.02.18)
detayı bilmem ama avcılar diken üstünde


mikahakkinen
(13.02.18)
demeyin öyle üzülüyorum ya, avcılardayım ben de :/


belki şunlar işe yarar nispeten çözünürlükleri daha iyi

www.ibb.gov.tr

www.ibb.gov.tr


yuto
(13.02.18)
(8)

Ev Bulamamak ve Depresyon

Çok mutsuzum dostlar :(Bir süredir Kadıköyde ev arıyorum. Başlarda (ekim-kasım ayları) gevşek gevşek arıyodum. Tuzum kuruydu çünkü.Yok illa sahibinden olsun, emlakçılık müessesesini sevmiyorum falan diye tutturmuştum ama şimdi öyle değil. Süreç içinde kaçırdığım emlakçılı evleri bile arar oldum..Ne
Çok mutsuzum dostlar :(
Bir süredir Kadıköyde ev arıyorum. Başlarda (ekim-kasım ayları) gevşek gevşek arıyodum. Tuzum kuruydu çünkü.Yok illa sahibinden olsun, emlakçılık müessesesini sevmiyorum falan diye tutturmuştum ama şimdi öyle değil. Süreç içinde kaçırdığım emlakçılı evleri bile arar oldum..
Neyse konumuz sadece o değil,
Deprem fobim var ve bir zahmet 18 yıllık veya daha genç bina arıyorum. Kadıköy Moda, caferağa falan baktığım yerler. Tamam yani eski yerleşim yeri falan da yani son 20 yılda hiç mi ev yapılmadı sanki..
sorun şurada ki; kira fiyatları uçmuş ve giderek yükseliyor..(2000 civarı olsa ne güzel ama ancak harika bi 3+1 için 3000e kadar çıkabilirim. Zaten her durumda ev arkasaşı alacağım)
Tek başına çık demeyin hiç, 1+1le 2+1 kiraları arasında pek de fark yok.
Yeldeğirmeni çok tatlı oldu diyen kitleyi dinleyip ordaki emlakçıları da gezdim, evlere baktık.. rutubet kokmayan ev yok. Üstelik yine artık obsesyona dönen deprem korkum yüzünden kesin olarak soğudum yeldeğirmeninden. (Bitişik nizam, kaldığım bina yeni olsa dibindekilerin akıbeti ne olacak belli değil)
Hayattan soğudum artık, herşeyim kolilerde, yıldım resmen yaa. Bi de ben böyle düzen konfor meraklısıyım ev bulup çıksam bile ha deyince eve/odaya o bütçeyi ayıracak ev arkadaşı nasıl bulucam , ayhh o konuya hiç girmiyorum.
İstanbul'un tiksindiren tarafları vol.9872728

Bu arada Beşiktaş ya da kadıköy dışında bir yer düşünmüyorum. Şu an içinse , kişisel şartlar gereği kadıköy neredeyse şart.
Offgh bi akıl verin napıcam ben:((((


EDİT: kiraya 1000 lira gibi bi bütçe ayırmak istiyorum. Yani 2kişi için 2000, 2200belki. 3+1 bi ev için 3000 gibi. Yani sizce de kiraya daha fazla bir para harcamak fazla değil mi? Değilse neden??? Ya da ev arkadaşıyla kalanlar ne diyor? Bu şartlarda bi eve/odaya 1000 liradan fazla verip hem de biriyle kalır mısınız?
jimjim
(21.01.18)
Yanyana yanyana binalarla dolu sokaklarda ve trafikle yasayacaginiza neden kalamis, feneryolu, kiziltoprak gibi muhitlere bakmiyorsunuz? Kadikoye en trafikli zamanda 15 dkyi gecmiyor gitmek. Evlerin neredeyse hepsi yeni, kiralar da arz yuksekligi sebebiyle gayet de uygun. Kadikoyden feneryoluna taksi 12-13 tl filan yaziyor mesela.


kuehles blondes
(21.01.18)
ne demek ev bulamıyorum, inşaat yapılmamış? ben neden her gün şantiyeye çevrilmiş yollardan geçiyorum? ya ben 20 yıldır paralel evrende oturuyorum ya da siz.

www.sahibinden.com

www.sahibinden.com

herhangi bir emlakçıya 2500-3000 aralığında ev arıyorum derseniz yağdırırlar eminim.


angelofdeath
(21.01.18)
@kuehles haklısın tabiiki ama yani beni de deli dürtmedi
Arabam yok, her gün taksiyle git-gel öyle bi para vermek istemiyorum.
Ayrıca ev arkadaşı alacağım için genelde o taraflar tercih edilmiyor.
Öğrenci değilim, kendi paramı kazanıyorum ama ekonomik anlamda daha rahat olsam zaten daha kolay ev bulurdum yüne baktığım yerlerde.

@acem sen de doğru diyosun. Zaten 0-5 yaş arası var ama işte artık emlakçılar da müteahhitlik yaptığından asla fiyat kırmıyorlar.
Hasanpaşayı g.tüm yemiyor güvenlik açısından bir kadın olarak
Ziverbey de yine çarşıya yürüme mesafesi değil ama tabii düşünülebilir belki.

Hofgg sinirden ağlıiycam:/


jimjim
(21.01.18)
@jimjim

Ben gece eglenceden donerken demek istedim taksi olayini yoksa her gun taksiye dokecek para kimde var ki zaten gerek yok ki, kadikoye en guzel baglantilardan birine sahip saydigim yerler. Yani ya yurunur bu dedigim yerlerden, ya dolmus ya iett otobusu.

Ziverbey carsiya yurume mesafesi bu arada, 10-15 dkda yurunur rahatca. Ya minibusle indi bindi vs. kosuyolu daha ucuz olabilir, oralara bakabilirsin. Kiziltoprak da biraz daha uygundur feneryoluna gore fiyat acisindan.

su anda kadikoyde mi yasiyosun? Ben anlamadim su anda oturdugun yeri. Yoksa kadikoyde sadece takilmalik mi zaman gecirdiniz su ana kadar?

Bu arada yogurtcu parkinin oralarda da cikabilir biseyler.


kuehles blondes
(21.01.18)
@kuehles
Dört yıl kadar üsküdarda kaldım, güzel merkezi ve fakat çok eskiydi yaşadığım ev. Ayrıca asla üsküdarda vakit geçirecek mekan olmadığı için her gün yine kadıköydeydim anlamsız olmaya başlamıştı. Şu an geçici olarak ailemin yanındayım. İş durumum ve sosyal çevre açısından kadıköy ve etrafı (acıbadem, ziverbey vs) benim için daha makul.


jimjim
(21.01.18)
@jimjim

O zaman caferaga, moda, yeldegirmeni olmuyorsa

Ziverbey
Kiziltoprak
Kalamis
Feneryolu
Kuyubasi
Marmara uni etrafi (feneryolu oralar da esasen, arka tarafindan bahsetmiyorum)
Kosuyolu
Hasanpasa
Sogutlucesme


En mantikli opsiyonlar.
Kisisel tercih meselesi, ben mesela yanyana dizilmis, direkt birbirinin icinde gibi duran binalarla dolu bi yerde, gurultunun icinde oturamam, senin icin farketmiyorsa biraz daha ciddili bakabilirsin tabi.

Bir de ev arkadasi arayan birinin yanina girebilirsin kendin ev acmak yerine.
Ve sey orasi da hasanpasa oluyor sanirim, kudret goz hastanesinin oralar da gayet iyi. Ama marmaray yuzunden filan fiyat artmistir, bilemem :)


kuehles blondes
(21.01.18)
Ya işte yarın artık son 2 emlakçıya gidicem, bu hafta da bişey çıkmazsa ya acıbadem (natülüs) ya da dediğin gibi ziverbey.
Öğrenci evi yerine düzgün temiz ferah bi ev olsun istiyorum o nedenle kendim kontrat yapıcam. Sağol önerilerin için kıehles :)


jimjim
(21.01.18)
Kadıköy ve beşiktaşta ev tutmak müthiş gereksiz bir olay. İnanılmaz sıkışık sokaklar inanılmaz trafik, inanılmaz kalabalık, inanılmaz eski binalar ve inanılmaz fazla kiralar. Bu arada kişi başı 1000 lira kira da düşük bir rakam değil, konforumdan ödün verip biriyle ev arkadaşı olacaksam da 30 yıllık binaya 1000 lira vermem herhalde. O yüzden bence tekrardan gözden geçir derim taleplerini.


roket adam
(21.01.18)
(2)

Yunus Emre Kültür Merkezine Nasıl Giderim

Söğütlüçeşme metrobüsten Yunus Emre Kültür Merkezine nasıl giderim?Yaklaşık kaç saat sürer?Teşekkürler.
Söğütlüçeşme metrobüsten Yunus Emre Kültür Merkezine nasıl giderim?
Yaklaşık kaç saat sürer?
Teşekkürler.
jimjim
(26.11.17)
şirinevler metro durağında inip sorarsanız tarif ederler, maksimum on dakikalık bir yürüme mesafesi var. söğütlüçeşme'den bindiğiniz dakikadan bir saat sonra yunus emre kültür Merkezi'nde olursunuz. +/- 5 dakika ekleyin.


ataköy-şirinevler durağında in oradan 5 dakika yürüme mesafesi. haritadan bakıp direk yürürsünüz. 40-45 dk sürer metrobüsle.


biergarten
(26.11.17)
(2)

hukukçular buraya! düşmüş bir davanın dosyasına erişebilir miyim?

1929-1930 yıllarında gerçekleşmiş, hapis cezası ile sonuçlanmış (35gün; muhtemelen tazminat ödeyip erken bıraktılar) ve tamamlanmış bir davanın dosyasına erişebilir miyim?halka açık mı? nereden izin almak gerekir?böyle bir arşiv tutuyorlar mıdır?teşekküler.
1929-1930 yıllarında gerçekleşmiş,
hapis cezası ile sonuçlanmış (35gün; muhtemelen tazminat ödeyip erken bıraktılar) ve tamamlanmış bir davanın dosyasına erişebilir miyim?halka açık mı? nereden izin almak gerekir?
böyle bir arşiv tutuyorlar mıdır?

teşekküler.
jimjim
(24.10.17)
orman değilse imha olmuştur büyük ihtimal dosya ama bulunduğunuz yerdeki adliyelerde esas masası var oradan bulabilirsiniz.


denklemci
(24.10.17)
10 sene sonra imha edilmesi lazım. geçenlerde 86dan kalan bi dava dosyasına ulaşmaya çalıştık imha edildi yanıtını aldık.


cabiday
(24.10.17)
(1)

Eski Gazete Arşivlerini Nasıl Arıyorduk?

1929-1930 yıllarında gazetelerde uzun süre haber olmuş bir silahlı saldırı olayını arıyorum. Evet, ne yazıkki tam tarih yok.Adam yaralamaya teşebbüs eden kişi, bir paşa kızı dolayısıyla sadece bir gün değil, uzun bir süre haber olmuş olmalı. önemli mi bilmiyorum ama hapis cezası söz konusu.. ist.üni
1929-1930 yıllarında gazetelerde uzun süre haber olmuş bir silahlı saldırı olayını arıyorum. Evet, ne yazıkki tam tarih yok.
Adam yaralamaya teşebbüs eden kişi, bir paşa kızı dolayısıyla sadece bir gün değil, uzun bir süre haber olmuş olmalı. önemli mi bilmiyorum ama hapis cezası söz konusu..

ist.üniv gazete arşivi ya da int.e açık veritabanları jpeg formunda dosya barındırdığı için sözcük taraması yapamıyorum.
önerisi olan var mı? :(

o yıllarda çıkan gazetelerin listesi bile yok elimde, ne bulursam ona bakıyorum. çıldırmak üzereyim. :( help piliiiz.

not:istanbuldayım.
jimjim
(24.10.17)
internetten taranmıyor ama milli kütüphane'nin baya büyük bir süreli yayın arşivi var, varsa orada vardır herhalde.


(5)

Lale Kartınız

Var mı? :(
Var mı? :(
jimjim
(03.10.17)
benim yok.


secrexv2
(03.10.17)
Yok olsa kendim alcam bilet.


maria puder
(03.10.17)
Niyetim var da öğrenci için olana yaşım tutmuyor. Mavi için de biraz araştırma yapacağım diğerlerinden büyük farkı var mı vs.


mutekebbir
(03.10.17)
Valla yeni duydum ben bu karti. Dolayısıyla yok.


bende ilk defa duydum haliyle yok


all girls dream
(03.10.17)
(3)

Kadıköyde 2 Kişi Ders Çalışmalık SESSİZ Mekan

Nerede var? Bjk iskelesi karşısındaki kütüphaneyi grup çalışmasına kapatmışlar,Mesai çıkışı kafeler çok kalabalık oluyor.Bu akşamüstü için nereyi önerirsiniz? Teşekkürler.
Nerede var?
Bjk iskelesi karşısındaki kütüphaneyi grup çalışmasına kapatmışlar,
Mesai çıkışı kafeler çok kalabalık oluyor.
Bu akşamüstü için nereyi önerirsiniz?
Teşekkürler.
jimjim
(29.09.17)
tam zamanında sordun. daha birkaç gün önce, moda burnu'ndaki eski khalkedon'un yerine şöyle bir yer açıldı. "ortak ve bireysel çalışma ve üretim alanı" olarak tanımlamışlar.
idea.kadikoy.bel.tr
ben de daha gitmedim ama şahane bir yere benziyor.


montag'a bir bakın. ortamı da kahvesi de çok güzel hem. çarşıda, ermeni kilisesinin karşısında ikinci katta kalıyor.


nathanieltroy
(29.09.17)
daha önce akademi 1971'in alt katında ders çalışmıştım, sakindi.


akan dame
(29.09.17)
(3)

İsim Göstermeden Havale Mümkün mü?

Sanal hesap gibi bir şey oluyor mu?İstiyorum ki; ibanımı vereyim ama havale işlemi gerçekleştiğinde para gönderen kişi benim adımı görmesin.Coin vs olmaz. Düz işbank kullanıcısıyım.Mümkün müdür?
Sanal hesap gibi bir şey oluyor mu?
İstiyorum ki; ibanımı vereyim ama havale işlemi gerçekleştiğinde para gönderen kişi benim adımı görmesin.
Coin vs olmaz. Düz işbank kullanıcısıyım.
Mümkün müdür?
jimjim
(06.09.17)
Hayır.


hayirsiz
(06.09.17)
öyle bir şey mumkun olsa para aklama işi çok kolay olurdu


viewport
(06.09.17)
(3)

İzmir Havalimanından Karaburna En kolay Ulaşım

Neyle ve nasıl olur? Dolmuşlar nereden kalkıyor?(Araç kiralamayacağız)Teşekkürler.
Neyle ve nasıl olur?
Dolmuşlar nereden kalkıyor?
(Araç kiralamayacağız)

Teşekkürler.
jimjim
(13.08.17)
izmir havaalanından izban'a binin,halkapınarda metroya aktarma yapın. fahrettin altay durağında inip indiğiniz yerden karaburun dolmuşlarına binin.


denef
(13.08.17)
Denef'in tarifi doğrudur. En az 3 saat sürecek bir yol sizi bekliyor, yolunuz açık olsun.


farabi
(13.08.17)
Metroya aktarmayi halkapinar'da degil, hilal'de yapin. 15-20dk kazanirsiniz.


(1)

PS3 Oyunu Arıyorum_CAPSli

PS3 2008 Afrika adlı oyun.Nereden bulurum? ebay veya amazondan değil, mümkünse tr içinden almak istiyorum. teşekkürler.
PS3 2008 Afrika adlı oyun.
Nereden bulurum? ebay veya amazondan değil, mümkünse tr içinden almak istiyorum.
teşekkürler.
jimjim
(07.08.17)
varsa bu oyun istanbul'da yazıcıoğlunda vardır kadıköy'de, o ihtimal de epey düşük ama.


reavelyn
(07.08.17)
(1)

Müstakil Durum ne demek?

Bir yere ait olma gibi bir anlamı mı var??Teşekkürler.
Bir yere ait olma gibi bir anlamı mı var??
Teşekkürler.
jimjim
(04.08.17)
müstakil bir şeye bağlı olmayan demek.


alperz
(04.08.17)
(3)

Bir Perküsyon Enstürmanı ama ne? (Mega Cahil içerir)

Bir enstürman var ,Bir çeşit kapalı boru düşünün; içinde bir takım parçacıklar var ki; biz bu enstürmanı (boruyu) tepe taklak edince bu parçacıklar yer değiştirmek suretiyle ses çıkartıyor. Çıkan ses ; filmlerdeki düş sahnelerine geçiş sesi gibi..Mekanizma için kar kürelerini de örnek verebiliriz; k
Bir enstürman var ,
Bir çeşit kapalı boru düşünün; içinde bir takım parçacıklar var ki; biz bu enstürmanı (boruyu) tepe taklak edince bu parçacıklar yer değiştirmek suretiyle ses çıkartıyor. Çıkan ses ; filmlerdeki düş sahnelerine geçiş sesi gibi..
Mekanizma için kar kürelerini de örnek verebiliriz; kar küresinin ses çıkaranı ve boru gibi olanı..
ADI NEDİR bu aletin? Bir bulduruverin noolur:(

Teşekkürler.
jimjim
(03.12.16)
rainstick degil mi bahsettigin sey?


kassiopeia
(03.12.16)
Kesinlikle rainstick değil.. çıkarttığı ses ksilefon sesine benziyor ayrıca boru diyip durmuşum ama içi görünen bi yapıda oluyor daha çok.. şeffaf yani.


jimjim
(03.12.16)
Duş değil DÜŞ(RÜYA) SAHNESİ bu arada.


jimjim
(03.12.16)
(1)

Ankara DTCF'de okuyup bana Amme Hizmeti yapacak birini arıyorum :(

İst'dayım.DTCF'nin kütüphanesinde yalnız basılı olarak mevcut olan bir/iki yüksek lisans tezine ulaşmam gerek.(fotokopi/jpeg vs gibi) Bir defa beni zaten kampüs içine dahi almıyorlar ama yine de bi kaç ay önce denedim; Ankara'ya gittim, kütüphane tadilattaydı. Nasıl bir şansızlıksa artık..DTCF'de ok
İst'dayım.
DTCF'nin kütüphanesinde yalnız basılı olarak mevcut olan bir/iki yüksek lisans tezine ulaşmam gerek.(fotokopi/jpeg vs gibi)
Bir defa beni zaten kampüs içine dahi almıyorlar ama yine de bi kaç ay önce denedim; Ankara'ya gittim, kütüphane tadilattaydı. Nasıl bir şansızlıksa artık..

DTCF'de okuyan kardeşlerime sesleniyorum!!
Biri -çok rica ediyorum- kütüphaneye gittiğinde bana ulaşsın, nooolur.
Karşılığında ben de bir kitap (ya da istedeği herhangi bir şey ) yollarım, ist'a gelirlerse içecek bişiler ısmarlarım, bir şekilde anlaşırız :/

Şimdiden teşekkürler.
jimjim
(28.11.16)
Kütüphane hala tadilatta. Kitap falan alınamıyor daha.


solert
(29.11.16)
(4)

Bilgisayarım İnternete Bağlı Görünüyor ama Girmiyor

En son bi kaç program indirdim virüs mü girdi noolduysa düzelmedi.. indirdiğim programalrı kaldırdım bu arada..İnterenete bağlı görünüyorum: bağlantı/ paylaşım merkezinde de öyle görünüyor; fakat hiçbir sayfayı açmıyor . Nasıl düzelecek:(((Winfows 7
En son bi kaç program indirdim virüs mü girdi noolduysa düzelmedi.. indirdiğim programalrı kaldırdım bu arada..
İnterenete bağlı görünüyorum: bağlantı/ paylaşım merkezinde de öyle görünüyor; fakat hiçbir sayfayı açmıyor . Nasıl düzelecek:(((
Winfows 7
jimjim
(28.09.16)
sistem geri yükleme yap


hlt1985
(28.09.16)
baska tarayıcı
wireless ya da baglanti sembolunun ustunde onar secenegi var


kingcyrax
(28.09.16)
DNS ayarları otomatik değilse otomatik yapın.


himmet dayi
(28.09.16)
eset kullanıyorsan ağ ve paylaşım merkezi ayarlarından girip eseti kaldır.


illegalstar
(28.09.16)
(7)

Ankara Üniversitesi Kütüphanesi Veritabanına Erişim

.. erişimi olan birini arıyorum :/Erişim numarasıyla bir teze ulaşmam gerek.. Kütüphane bakımda olduğu için hardcopy'sine ulaşamıyorum. Ayrıca okulun öğrencisi olmadığım için online olarak da ulaşamıyorum.Nolur bi yardım :(
.. erişimi olan birini arıyorum :/
Erişim numarasıyla bir teze ulaşmam gerek.. Kütüphane bakımda olduğu için hardcopy'sine ulaşamıyorum. Ayrıca okulun öğrencisi olmadığım için online olarak da ulaşamıyorum.

Nolur bi yardım :(
jimjim
(21.09.16)
Ahh bakmaz mıyım :( baktım, yökün sitesinde yok ne yazıkki..


jimjim
(21.09.16)
Ben ankara üni. ogrencisiyim yardimci olmak isterim ama sifrem yok, nasil alinir biliyor musunuz?


signore
(21.09.16)
Bilgi işlemden alınıyor şifre vs. Ayrıca kütüphaneye gidip uzaktan erişime kaydolmak da gerek.


jimjim
(21.09.16)
Yalnız bir kişinin bile çıkmaması -_-


jimjim
(21.09.16)
Nedir tezin adı, numarası?


katil usak
(21.09.16)
bir de şuraya baktınız mı: acikarsiv.ankara.edu.tr


katil usak
(21.09.16)
@katil uşak, msj attım! :)


jimjim
(23.09.16)
(4)

Hakir kelimesinin zıt anlamlısı (mümkünse osmanlıca)

Anlamını biliyorum. Aradığım "üstün" sözcüğü değil. Üstün amlamını taşıyan eski dilde hangi sözcük var? Hakir kelimesinin zıttı olsun fakat üstün/seçkin değil aradığım; eski versiyonları..
Anlamını biliyorum. Aradığım "üstün" sözcüğü değil. Üstün amlamını taşıyan eski dilde hangi sözcük var? Hakir kelimesinin zıttı olsun fakat üstün/seçkin değil aradığım; eski versiyonları..
jimjim
(21.09.16)
Evlâ?


fallopian
(21.09.16)
(bkz: yeğ)


baba jo
(21.09.16)
mümtaz
itibar
hürmet
mübeccel
muhterem


makbul?


babilbaligi
(21.09.16)
(2)

Fenerbahçe parkında bi yer vardı adı neydi

Romantika diil, daha salaş bi yerParkın içinden geçip tam deniz kenarına gelince.. Hatta iki mekan var birleşik gibi, duvarla ayrılıyor, biri daha büyük havalı diğeri küçük. Güzel nargileler falan var. Adı ne?Teşekkürler
Romantika diil, daha salaş bi yer
Parkın içinden geçip tam deniz kenarına gelince.. Hatta iki mekan var birleşik gibi, duvarla ayrılıyor, biri daha büyük havalı diğeri küçük. Güzel nargileler falan var. Adı ne?

Teşekkürler
jimjim
(16.09.16)
baraka olabilir mi?


nathanieltroy
(16.09.16)
evet baraka.


oscar
(16.09.16)
(1)

H&M Suadiye Bugün Açık mı?

Aradım açan olmadı, açık mıdır? Peki kaça kadar? Avm ler açık dolayısıyla avm içindeki mağazaları açık olmalı ama caddedekini bilen var mı?
Aradım açan olmadı, açık mıdır? Peki kaça kadar?
Avm ler açık dolayısıyla avm içindeki mağazaları açık olmalı ama caddedekini bilen var mı?
jimjim
(12.09.16)
açıklar , kardeşim H&M'de çalışıyor .


MiraTaurus
(12.09.16)
(2)

14 Yaş Erkek Doğumgünü Hediyesi

Böyle bir tatliş insan evladı var, tam ergen kafalarında değil henüz, hala biraz çocuk.kitap vs gibi birşey arıyorum.Gemma Malley'in Bildirgesi ve benzeri romanlara bayılıyor.İlgi alanları; yelken, spor, coğrafya. Başka bir şey de alabilirim. Hediye özellikle maddi değeri küçük olacak. maks 30 tl gi
Böyle bir tatliş insan evladı var, tam ergen kafalarında değil henüz, hala biraz çocuk.
kitap vs gibi birşey arıyorum.Gemma Malley'in Bildirgesi ve benzeri romanlara bayılıyor.
İlgi alanları; yelken, spor, coğrafya.
Başka bir şey de alabilirim.
Hediye özellikle maddi değeri küçük olacak. maks 30 tl gibi.
jimjim
(22.08.16)
Eragon'u alabilirsin kitap olarak. Yaşına da gider,


bloodymoon
(22.08.16)
(6)

Üsküdar'da Ders Çalışılacak Mekan

Üsküdar'da ders çalışılacak kafe, kütüphane vs bir yer var mı aklınızda? Teşekkürler şimdiden.
Üsküdar'da ders çalışılacak kafe, kütüphane vs bir yer var mı aklınızda?

Teşekkürler şimdiden.
jimjim
(22.08.16)
isam'ın kütüphanesi.


manuel mandalina
(22.08.16)
şemsipaşa halk kütüphanesi, marmaray'ın hiç kullanılmayan kapılarının oradaki cami avlusunda. şemsipaşa camii.


feel the blanks
(22.08.16)
bağlarbaşı nev mekan


kaset
(22.08.16)
Ders calismaya benim de gittigim nevmekan+1


anily
(22.08.16)
Bağlarbaşı üsküdar çarşıda değil ama..
Bağlarbaşı bağlarbaşıdır.. Üsküdar değildir :p
Yürüyerek gidemiyosunki


jimjim
(22.08.16)
@jimjim daha genel üsküdar anladım:) 1.25'e selamsız dolmuşuyla tam önünde inebilir, dönerken 15 dk.da üsküdara yürüyebilirsin, çok hoş bir mekan.


kaset
(24.08.16)
(3)

couchsurfing tinder mi oldu?

couchsurfing'e uzun süredir pek girmiyorum. daha önce yurtdışında kalırken ya da yurt dışında bir yerlere gidecekken kullanıyordum; turlara katılmaca, gidilen yerin sakinleriyle şehri gezmece amaçlı.gayet sevdiğim de bir platform(du) aslında.bir süredir online olup istanbul'daki etkinliklere bakıyor
couchsurfing'e uzun süredir pek girmiyorum. daha önce yurtdışında kalırken ya da yurt dışında bir yerlere gidecekken kullanıyordum; turlara katılmaca, gidilen yerin sakinleriyle şehri gezmece amaçlı.gayet sevdiğim de bir platform(du) aslında.
bir süredir online olup istanbul'daki etkinliklere bakıyorum, profilimi falan düzenledim vs. her online oluşumda ikişer üçer msjlar geliyor ama çoğu "are you cola?" tandanslı.. biliyorsunuzki gelen mesajları yanıtlama oranı profilinizde bir nevi referans gibi duruyor. hayır yeni birileriyle tanışmaya ya da insanların couchsurfing'i sırf bu amaçla kullanmasına karşı değilim de,bodoslama buluşma daveti yollayanlardan tutun, adult içerikli paylaşımlara kadar iyice zıbıtmış bir durumdan bahsediyorum. site genel olarak gezi, konaklama, bilgi edinme, kültür sanat, içip eğlenmece amacıyla kullanılmaktan çıktı mı?benim mi haberim yok.
tinder'ı da kullanmadım sağdan soldan duyduğum kadar biliyorum, yanlış bir karşılaştırma olmasın;couchsurfing artık sadece karşı cinsle buluşmaca sitesi mi oldu?
jimjim
(22.08.16)
2007den beri uyeyim gelen mesajlardan bıktım artık hep tanışma amaçlı engelliyorum okumadan.


Ben de 2007den beri uyeyim, konumumu hic turkiye ya da turkiye'ye gidiyor filan yapmiyroum. Yoksa mesaj kutum cosuyor.

Hep oyleydi, simdi kendi caplarinda CSi pazarladiklari icin daha fazla tip oldu sadece. Istanbul'da birkac bulusmaya gitmistim, sevmemistim hic ortami. Burada da arada gidiyorum. Genelde konaklama ve bulusmak gezmek vb icin kullaniyorum. Sen de istedigin gibi kullanabilirsin. Digerlerini ignore ediyorum.


kuehles blondes
(22.08.16)
maalesef öyle. sadece yabancıları ağırlıyorum ve yurtdışına gittiğimde kullanıyorum. direkt cinsel organının boy boy fotoğraflarını mesaj olarak gönderen bile oldu türkiye'den. hatta kalma talebini reddettiğim biri imam hatip mi sandın sen bu siteyi yazdı :). boşverin, sizin amaçlarınızla kullanan hatırı sayılır bir kesimde var sayfada, onları ıskalamayın bu salaklar yüzünden.


Phoebe
(22.08.16)
(6)

Hyundai i10 Neden Tercih Etmeyeyim?

Selamlar,Bu duyurumuzda 100.000kmde, 27.000 TlHyundai i 10'un 2010 model, otomatik vites, benzinli modeli kötülüyoruz :)Evet park sıkıntısı pek yok, evet yol tutuşu iyi vs ama negatif tarafları?İlk aracım olacak, otomatik vites iyi mi kötü mü tam karar veremiyorum. bence sonra manuel zor gelir diye
Selamlar,
Bu duyurumuzda 100.000kmde,
27.000 Tl
Hyundai i 10'un 2010 model, otomatik vites, benzinli modeli kötülüyoruz :)

Evet park sıkıntısı pek yok, evet yol tutuşu iyi vs ama negatif tarafları?

İlk aracım olacak, otomatik vites iyi mi kötü mü tam karar veremiyorum. bence sonra manuel zor gelir diye kötü.. Ama ya yokuşlar? :(( bu aracın çok yakması dışında başka nesi kötü?

Bu fiyata ne aliim? Corsa var aklımda ama yine bilemiyorum:/
jimjim
(11.07.16)
bu kasasını bir arkadaşım kullanıyor, gayet memnun. ben de 2015 modelini kullanıyorum. yakıt tüketimi dışında memnunum.


inheritance
(11.07.16)
tipi çok çirkin ???


ihaleli batak
(11.07.16)
27 bine alabilcegin en iyi araba yine o. Uc kuruz fazla ver sunu al mode: on Honda jazz alsana uc bes fazla verip sgsgsvsv

Ayrica sahsi tavsiyem cinsiyeti bilmiyorum ama azcik soyle vurdummu inleten kutur kutur araba olsun dersen mitsubishi colt al derim. Corsayla i10u ustuste koyup bagajinda sallar, ustune bi de jazzi manita niyetine pastaneye goturup limonata ismarlar :/ mitsubishi <3 ben


hailtothethief
(11.07.16)
Hyundai i10 güzel araba. Hyundai'nin duyduğum iki sıkıntısı var :

* çok yakar, özellikle otomatik vitesse...Bunu hesaplarsınız, uyarsa alırsınız. Listesinden 1-2 lt fazla alın. 100 km'de 9 lt yazıyorsa siz 10-11 hesaplayın.
* 100 bini geçtikten sonra kaporta dökülmeye başlar. Yeni i10, i20'de nasıldır bilmiyorum.


Bu arada hem ilk aracım olacağı için hem de zaten param olmadığı için 25-30binlik bişey bakıyorum. Bunj model önerileriniz için yazdım, yani daha eski bir araç manuel vitesli bi araç, daha tipsiz bi araç olabilir.

Dandik olduğunu biliyorum mesela ama micra da bakıyorum?
Uzun yolda kullanmiicam, şehiriçinde sadece..
Ayrıca tip önemli diil.


jimjim
(11.07.16)
www.sahibinden.com

Usenmedim bak. Su arabayi vura kira 30a alirsin. Sonra bana dua edersin. Daha donanimlilariyla arasinda 3 5 bin lira oynuyor. 35bin lik arabada start stop mu olur abi sdfsgsgs. Neyse nacizane tavsiyem olsun. Ciddi manada bak derim ben


hailtothethief
(11.07.16)
(10)

İspanyolcayı Nasıl Böyle Güzel Öğrendiniz?

Hola! Bu duyurumuzda ispayolcayı şu sayede böyle güzel öğrendim, şöyle sular seller gibi konuşuyorum diyenleri ağırlıyoruz.Evet, İspanyol hocadan birebir ders almak zaten program dahilinde, bunun dışında ne önerirsiniz?Kelime ezberleme alternatifinden tutun da yazma/konuşma becerilerine kadar. Hangi
Hola!
Bu duyurumuzda ispayolcayı şu sayede böyle güzel öğrendim, şöyle sular seller gibi konuşuyorum diyenleri ağırlıyoruz.

Evet, İspanyol hocadan birebir ders almak zaten program dahilinde, bunun dışında ne önerirsiniz?
Kelime ezberleme alternatifinden tutun da yazma/konuşma becerilerine kadar. Hangi kaynak, hangi kitap, hangi web sitesi?

Konuşabildiğim ingilizce ve hüsranla sonuçlanan/ertelenen italyanca+fransızca dışında başka yabancı dilim yok.

Teşekkürler şimdiden.
jimjim
(20.06.16)
ben güzel konuşamıyorum ama sular seller gibi anlıyorum. Muhtelif Arjantin, Şili, Peru, Meksika dizisine borçluyum bu başarımı. Çok başarılı bir yöresel "argo" dağarcığım oldu üstelik sayelerinde.
Tavsiye ederim.


konusma +1
diziyle filmle olur bu işler ama hangi ispanyolcayı öğrenmek istediğine karar ver. latin amerika ispanyolcası öğrenirsen ispanyollar dalga geçer :(


la noix
(20.06.16)
konusma ben konusuyorum daha bitirmedim + 1
Tek fark, İspanyol İspanyolcası öğrenmek istedim. Latin İspanyolcası aksanı boğaza yılan kaçmış gibi bir his bırakıyor bende. Ona alışkın olanda da İspanyol İspanyolcası peltek, tükürüklü bir his veriyor. (la noix + 1, İki taraf da birbirini pek sevmez. İspanyollar Latinleri "köylü", Latinler İspanyolları "şeytani, burnu havada" bulur) O yüzden İspanyolca diziler ve şarkılarla haşır neşir oldum. Aguila Roja var, en ünlü dizileri. Onların sezonlarını altyazı ile izledim. Bir de yarışma programları en iyisi oldu. Çünkü yarışma programlarında genelde soru aşağıda yazıyor. O şekilde can simidi görevi görüyor ilk başlarken. Saber y Ganar diye bir yarışma var, 1997'den beri hafta içi her akşam oluyor. Onların bir yıllık arşivleri tve'nin sitesinde var. Onları dinliyordum yol boyu.
Bir de notes in spanish podcast'leri çok başarılı. Hemen her podcast'te günlük hayatta kullanılan deyimler, terimler, sokak ağzını da sunuyor.
Bir de ben çok fena "Dilbilgisi bilmiyorsan, acil durumlar dışında, kapa çeneni" insanı olduğumdan, torrent'ten birtakım gramer podcast'leri indirmiştim. Onlar da başlarılı.


aychovsky
(20.06.16)
@aychovsky, ispanyolca çok güzel bir dil ama hep demişimdir, ispanya ispanyolcası rezil ediyor bu dili. Ağzına yılan girmiş gibi konuşuyorlar diye kaç defa yazmışımdır burada ama bunu Latin Amerika'ya yakıştırman çok ayıp doğrusu. Adamlarda hiç dental fricative yok ki, yılan gibi olsunlar. Tam aksine İtalyanca'ya çok benziyor Arjantin ve Uruguay İspanyolcası. Sert sesler çok yaygın, c, ş, j gibi. Çok ayıp. cık cık.

@Jimjim, baştan belli bir yöreye sadık kal. Fiil çekimlerinden tut, öznelerde sen ve siz kullanımı bile değişiyor çünkü.
Dil bilgisi olarak ben Schaum's diye bir kitap aldım, çok güzeldi. Kitap kullanmaya yalnız %50 anlar duruma geldiğimde başladım sahiden. Çünkü Latin Amerika İspanyolcası dilbilgisini öğreten kitap bulamayacağımı biliyordum. Önce iyice dinleyerek anladım kullanımı. Sonra geçtim dilbilgisi karıştırmaya ama kitap üstünde farklı bir sistem gördükçe, bir kenara hep kendi kullanacağım grameri not ederek ilerledim.
Gene de dilbilgim kabız olduğu için çok ilerleyemedim ama bu benimle alakalı.


anaaa :/
işler karışık öyleyse.
ben bayaa ispanyada konuşabileyim ve de ispanyolca basit düzeyde birşeyleri (gabriel garcia marquez okumam şart değil : ) çeviriye gerek kalmadan okuyabileyim diye istiyorum.


jimjim
(20.06.16)
Yalniz adamlarin dalga gecmesi de oyle yerin dibine sokma seklinde olmuyor. Tatli tatli laf sokuyorlar :p

Amaaaaaan her sekil laf sokacaklar istedigin gibi ogren bosver :p adamlarin hayati laylay


la noix
(20.06.16)
O zaman senin çok sıkıntın yok. Latin Amerika filmlerine, dizilerine girmeden, sadece İspanya'ya ait filmleri izleyerek kulak geliştir ilk 3 ay. Bir yandan bir süre sonra dikkatini çeken, kulağının seçmeye başladığı kelimeleri not al, öğren. Epey anlar da olacaksın. Biraz anlar olunca kendi kendine de pratik yaparsan kursta A1 seniyesini direkt atlar A2'den başlarsın. Zaten bir süre sonra kurs sıkıyor. A2 ve B1 görsen yeter. B2 sıkar artık.
Çok sıkıntı bir dil değil Almanca gibi, sadece pratik lazım. Pratiği nasıl bulursun bilmiyorum.


Öncelikle, latin amerika sporluyum:)

Ben Brezilya'da öğrendim, orada kursa gittim ama çok az gittim (2 ay kadar), film, dizi, arkadaş ortamı derken geliştirdim kendimi. Portekizce ile birlikte aynı anda götürdüm daha kolay oldu. Arjanin'e gittim pekiştirdim vs. O yüzden Arjantin ispanyolcası rules diyorum:)

Kurs mutlaka al, tek başına olmuyor. Onun dışında dizi, film, müzik +1
Duolingo.com, sistemli kullanılırsa bence çok başarılı bir web sitesi.

bunun dışında insanlarla oturup konuşmak çok geliştiriyor, biraz ilerlettikten sonra facebook'taki mesa de espanol gurubuna katılabilirsin, insanlar buluşup ispanyolca konuşuyorlar, anadili ispanyolca olanlar da geliyor.

Ben ispanyol radyolarını falan dinliyorum arada, oradan arkadaşlarımla whatsapp grubum var sürekli isp konuşuluyor vs. Ama fiili olarak konuşmayınca cidden unutuluyor. Eskiden sular seller gibi konuşurken şimdi duraksayabiliyorum:(


peggy
(20.06.16)
Kız arkadaşım İspanyolca öğretmeni. Formasyon vs. İstanbul Üniversitesi'nden, 2-3 ay kadar da İspanya'da kaldı. Vakit ve kişi uygun olursa özel ders de veriyor.


mimarbasi
(20.06.16)
en azından b2 ye kadar kurslara devam edin, zaten bir çoğu yeterli kişi olmadığı için c kuru açmıyor. ondan sonra, derslerinize hep ispanyolca kaynaklardan çalışın.


solskjaer
(20.06.16)
(5)

Bu arabanın nesi kötü?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-boyasiz-kazasiz-problemsiz-hyundai-304418571/detay?newSearchMode=withStandardMode&hideSearchFilter=falseEvet sevgili romalılar, bu duyrumuzda ilandaki aracın negatif ve pozitif taraflarına bakıyoruz.Karpuzdan ne kadar anlıyorsam, arabadan da o
www.sahibinden.com

Evet sevgili romalılar, bu duyrumuzda ilandaki aracın negatif ve pozitif taraflarına bakıyoruz.
Karpuzdan ne kadar anlıyorsam, arabadan da o kadar anlıyorum çünkü.
Mantıklı ve açıklayıcı yorum yazın lütfen.
Thanks.
jimjim
(15.06.16)
193000km olmasi. turbo revize edildi diyor belki ilerde turboyu eline alirsin. enjektorlerin durumu nedir bilmek lazim. enjektor arizasida olabilir. motor yag yakma/eksiltmesi var midir? eger varsa rektefiye yaptirilmasi gerekcektir.

kisaca kaporta saglam olsa bile sanayiden cikamama olayi olabilir.


1917
(15.06.16)
Turbo boşuna revize edilmez. Turbosu ariza veren araba belki yarın belki yarından da yakın 3000 lira masraf çıkarır. Bunun dışında 190binde hyundai almak sanayiye kıps kıps yapmak demektir.

Dizel ve manuel olmasi da iyi tarafları.


babilbaligi
(15.06.16)
kötü değil de,
1-hyundai çok yakar.
2-turbo gittiyse yakıt sistemi masraf çıkartmak üzeredir. pompa ve enjektör revizyonu isteyebilir.
3-hyundai accent kalite olarak albea ayarında clio symbol altında bir araçtır.
4-performansı iyidir ama : )


tukenmez adam
(15.06.16)
km. sıkıntı en önemlisi turbo revize yazıyor. revize görmüş turbodan hayır gelmez. çekişte fark ettirir zaten. bunun dışında bir sıkıntı yok. boya-değişen bakmadım gerekte yok.


gokhan atestepe
(15.06.16)
turbo revize edildi demek, orijinal turbo alıp bozulanın yerine takacak paramız yoktu idareten tamir ettirdik demek oluyor.


battal gemalmaz
(16.06.16)
(5)

Acemi Şoföre İlk Araba Önerisi

Tercihen:hatchbackModel farketmemekle birlikte; micra veya golf olabilirYakıt, benzin veya dizel olabilir Tecrübe: sıfıra yakınPara; sıfıra yakınYani fiyat/performansı en yüksek olaml kaydıyla, istanbul içi en mantıklı 2. el araç tavaiyelerinizi nedir?Nelere öncelik verelim nasıl yapalım? Teşekkürle
Tercihen:hatchback
Model farketmemekle birlikte; micra veya golf olabilir
Yakıt, benzin veya dizel olabilir
Tecrübe: sıfıra yakın
Para; sıfıra yakın

Yani fiyat/performansı en yüksek olaml kaydıyla, istanbul içi en mantıklı 2. el araç tavaiyelerinizi nedir?
Nelere öncelik verelim nasıl yapalım?
Teşekkürler, sevgiler.
jimjim
(12.06.16)
polo da bakabilirsin.


renault 9 serisine bak.


ben de 0 şoförlükle otomatik bir mikra aldım 3 yıl önce. şimdi yolların fatihiyim. şaka bi yana, baya kolaylık sağlıyor, şehir içinde pek bi rahat.


freakme
(12.06.16)
Renault 9 broadway.

Tercihem 1992-1994 arası. Sana arabanın herşeyini bir güzel öğretir. Usta olamazsın ama kalfa olursun.


babilbaligi
(12.06.16)
bence kesinlikle manuel vitesle başlamalısın. sonra ucuz bir eski model alıp vura çarpa ( genelde çöp bidonları ve kaldırıma vuracaksın zaten ) ufak ufak kaparsın. geri geri park etmeyi de öğren sonra piştiğini anladıktan sonra orta üsdtü alırsın.

2000 model ford focus olur , ucuz clio olur onlara bak bence.


illegalstar
(12.06.16)
(4)

Dil Bilimciler Gelin :) "Kısaca Özetlemek?"

"kısaca özetlemek" kullanımında bir anlatım bozukluğu var mı?yoksa burada da "ben kendim" de olduğu gibi bir vurgu değeri mi kazandırılıyor hem kısaca hem özet derken?nesnel cevap veriniz, mümkünse kaynak belirtinizteşekkürler.
"kısaca özetlemek" kullanımında bir anlatım bozukluğu var mı?
yoksa burada da "ben kendim" de olduğu gibi bir vurgu değeri mi kazandırılıyor hem kısaca hem özet derken?

nesnel cevap veriniz, mümkünse kaynak belirtiniz

teşekkürler.
jimjim
(10.04.16)
Boyle durumlarda zit anlamina bak. Uzunca ozetlemek oluyorsa kisaca ozetlemek de olur


Traveller
(10.04.16)
özet illa ki kısa olacak diye bir kaide yok. özeti olduğu şeye göre kısa olabilir ama örnek vermek gerekirse bir maçın 30 dakikalık özeti de olur 3 dakikalık özeti de. Bu durumda 3 dakika olana kısa özet denilebilir, yapan da kısaca özetlemiş olur.


animalman
(11.04.16)
To cut it short


anonymice
(11.04.16)
özetlemek kısaltmak, özünü vermek anlamına gelse de, "kısaca özetlemek" tabiri "özetlemeye" nazaran anlam katıyor. çünkü karşıya özetin de kısa olmasının istendiğini iletiyor. bence anlatım bozukluğu yok.


desdinova
(11.04.16)
(4)

Fotoğrafçılığa Başlamak İstiyorum

Basic seviye birşyeler öğrenmek amacındayım.Nereden ve nasıl başlamalıyım? Tüm tavsiyelere açığım.Tenks.
Basic seviye birşyeler öğrenmek amacındayım.
Nereden ve nasıl başlamalıyım?
Tüm tavsiyelere açığım.
Tenks.
jimjim
(26.01.16)
youtube dan başlayabilirsin. çok güzel anlatan kanallar var.


Adettendir 2. el bir 550d ve 50mm 1.8 lens bulmaya çalış, seni uzun süre oyalar.Youtube'da Kutay Kösem(Muhtemelen aradığın şey bu) birçok şeyi en basitinden eğlenceli bir biçimde anlatıyor(Kişiyle en ufak bir alakam yok).Flickr'da çekilmiş fotoğrafların hangi koşullarda hangi parametrelerde çekildiğine bak(sağ tarafta güzel bir şekilde bilgiler yazıyor).Makinada olabildiğince Tv,Av(tabi öncelikle modları öğrenmen lazım :)) modunu kullanmaya bak bir süre sonra manuele geçmeye zorla kendini.Ben de çok şey bildiğimi iddia etmiyorum ama benim yaptıklarım bunlar en azından.Daha prof arkadaşlar daha doğru yönlendirebilir.


Golden Ratio
(26.01.16)
sana vereceğim en önemli tavsiye özellikle net fotoğtaf, nikon türk canon türk vs. gibi türk fotoğrafsever(!) kişilerin bol bulunduğu ortamlara girme.

aralarında kesinlikle çok yardımsever sana çok şey katacak adamlar var ama onları bulana kadar fotoğrafçılığa heves ettiğin güne küfreder olursun. acımasız eleştiriler, küçük görmeler, herkesi alıyorlar herkes fotoğrafçı diye zırvalayanlar...

bir de eğer vaktin ve paran varsa anadolu üniversitesinin fotoğrafçılık bölümüne gir. derslerin yarısı boş (sosyoloji, hede tarihi, höt kültürü fln) ama kalan yarısı ve kitaplarda müthiş bilgiler mevcut ve iyi bir kaynak durumunda.

Temel eğitim için belediyeleri takip et. ben temel eğitimi ücretsiz olarak belediyeden almıştım. tavsiye ederim.

Golden Ratio'nun da dediği gibi mutlaka Manuel modda çalış. ışıkdır, diyaframdır vs. çok daha güzel oturur.


(1)

Ağaoğlu eltes güneşi sitesi çekmeköy/dudullu

Yukarıdaki adrese toplu taşıma ile üsküdar ya da kadıköyden en kolay nasıl giderim?
Yukarıdaki adrese toplu taşıma ile üsküdar ya da kadıköyden en kolay nasıl giderim?
jimjim
(16.01.16)
11ÜS ya da duruyorsa Üsküdar-Çekmeköy sarı dolmuşları.


zakk
(16.01.16)
(5)

Okuma Listeleri_Dünya Edebiyatı

hello : ) Ne var ne yok görüşmeyeli?yeni yıla girdiğimiz bugünlerde çok anlamlı bir liste yapmakla meşgulüm :) bu yılın hedeflerine kategorilere ayırarak okuma listeleri de eklemek istedim. daha önce de karışık şekilde bu tip listeler yapıyordum ama şimdi daha spesifik yardımlarınıza ihtiyacım var.Ş
hello : )
Ne var ne yok görüşmeyeli?

yeni yıla girdiğimiz bugünlerde çok anlamlı bir liste yapmakla meşgulüm :) bu yılın hedeflerine kategorilere ayırarak okuma listeleri de eklemek istedim. daha önce de karışık şekilde bu tip listeler yapıyordum ama şimdi daha spesifik yardımlarınıza ihtiyacım var.
Şöyle ki;

Fransız edebiyatı;....
İspanyol edebiyatı; ....
Alman ;.....
.
.
.
şeklinde, şunları kesin okumuş olmalısın, yuh bunu nasıl okumadın şimdiye kadar, bak bu kitabı az bilinir ama yazarı malum çok önemli vs dediğiniz kitapları bir derleyelim bakalım. he herkesin işine yarar belki.

teşekkürler.
jimjim
(18.12.15)
fransız - emile ajar, arthur rimbaud
ispanyol - cervantes
alman - kafka, james joyce (ben sevmem ama)
polonya - jerzy kosinski (rus asıllı gerçi)
israil - efraim kishon

rus edebiyatı gerçeği var tabi bi de ama onu yazmaya gerek yok..

daha bi dünya var tabi ama şimdilik aklıma gelenler bunlar.


reso aga
(18.12.15)
@reso,
james joyce'u neden alman'a yazdın?


jimjim
(18.12.15)
söri.. irlanda'ya şeyediver onu :)


reso aga
(18.12.15)
Fransiz - celine gecenin sonuna yolculuk
Alman - goethe genc werther
Rus - mihail lermontov zamanimizin bir kahramani
Italyan - dino buzzati tatar colu
G.amerika(kolombiya-meksika) - marquez yuzyillik yalnizlik

Daha yazardim da bilgisayarda olmadigim icin yazamiyorum. Idare ediver. Bilahare yazarim.


papillon7
(18.12.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.