Giriş
(8)

Tuvalet/banyoların elektrik düğmesi neden dışarıda?

sbyurt dışında neden içeride?sorun nem vs ise mutaklarda neden içeride?
sb
yurt dışında neden içeride?
sorun nem vs ise mutaklarda neden içeride?
jimjim
(18.12.18)
Karanlık ortama girip düğme aramamak için olabilir belki?


twelfth
(18.12.18)
@twelfth o zaman evdeki diğer tüm odalarınki neden içeride? arkadaş bu farktan bahsetmiş kısaca...


Tears of Devil
(18.12.18)
Mutfaktaki nem ile banyodaki nem ayni degil.


Traveller
(18.12.18)
Banyo ok ama tuvalette nem yok. içeride olmamasını açıklamaz bunlar.

İçeride olması daha mantıklı geliyor bana, çocukken içeride olana eziyet çektirmek için ışıkları yakıp söndürdüğümüz aklıma geldikçe :D


livaneli_kadir
(18.12.18)
Nemle alakası yok, içeride açıkta duran priz ve hatta aplik anahtarı da oluyor.

Olay genelde yer darlığından, ama asıl sebebi banyoların sürekli karanlık halde bulunması sanırım. Yani bir oda gibi değil, girmeden ışığın yakılması daha mantıklı.


John Bloor
(18.12.18)
"yasal ve guvenlik sebebiyle olmasinin yani sira soyle bir durum vardir ki banyo ve tuvalet isigini yalnizca disaridan kapatiriz. yani bir kisi banyodayken isigi kapatmaz. fakat yatak odalari veya salon icin bu durum gecerli degildir.
ayrica disarida bulunan anahtar kisiye fikir verir, iceride aktif olarak bosaltim islevlerini yerine getiren bir insanin olabilecegini belirtir."

cevap başlıkta verilmiş


hasmetizm 2046
(18.12.18)
mutfaktaki nem banyodaki kadar yoğun olmaz. ona bakarsanız mutfakta buat noktalrı var oda bir risk. yurtdışındaki neden öyle olduğunu bilmiyorum ancak yurt dışında bakır boru korumalı kanallardan geçerek gelen tesisatlar görmüştüm. ama net olarak neden bilmiyorum.


mikahakkinen
(18.12.18)
içeride kimse var mı yok mu bilmeyen biri kapatsa n'olcak? o yüzden içeride işte.


(10)

Doğu Ekspresiyle Kars'a gidenler ne buluyorsunuz?

gezmeyi çok seviyorum, kars biraz ilgi çekici duruyor, trenle giderken doğa manzarası hoş olabilir ama yine de yana yakıla bilet arayanları, biletlerin çok önceden tükendiğini duymak falan beni hayretlere garkediyor.arkadaşlar gerçekten ne buluyorsunuz karsta? romantizm? (karsta?!)gravyer? (peki ama
gezmeyi çok seviyorum, kars biraz ilgi çekici duruyor, trenle giderken doğa manzarası hoş olabilir ama yine de yana yakıla bilet arayanları, biletlerin çok önceden tükendiğini duymak falan beni hayretlere garkediyor.
arkadaşlar gerçekten ne buluyorsunuz karsta? romantizm? (karsta?!)
gravyer? (peki ama o zaman neden illa trenle)
güzide ülkemizin dört bir yanını kıymetli ve görülmeye değer buluyorum -doğuda yaşayan arkadaşlar da lütfen iki dkka hassasiyetle yaklaşmasınlar- ankaradan öteye gidince akşamları insanın götünü kesiverecekmiş gibi duran tipler peydah oluyor gidilen şehirlerde..(evet batıda da bu tipler mevcut)

yani anlamıyorum, doğal güzelliği vs ise daha normal mevsimlerde daha makul yolculuk şartlarıyla belki okey ama kışın eksi bilmem kaçta, karsta hele bi de sevdiceğinizle napıyorsunuz ya? neden neden? o kadar saat tren poponuzu dümdüz yapmıyor mu? vagonlarda tıntın leş gibi tuvaletler..

insataya koyup hava atacak desem, abi kars KARSS! ilkokulda yazın memleket diye götürülmek zorunda kalsan öyle bile paylaşmak istemezsin. karsa gittik diye hava mı atılır? yanlışlıkla gitsen kimse duymasın istersin nerdeyse.

biri açıklasın lütfen bu gizli gerçeğe ben de vakıf olayım.


www.youtube.com
jimjim
(17.12.18)
kars romantizmi yok, trenle gidip insta'ya story kasmak var. hepsi bu.


prasinos
(17.12.18)
Öncelikle bu yolculuğu yapmadım ama popüler olmadan önce giden bir arkadaşım sayesinde yıllardır istiyorum, keşke bu kadar talep olmadan önce yapsaydım diyorum şimdi. Bu sırada giden başka arkadaşlarım da oldu ve kendim de çok araştırdım. Ona göre yazıcam.

1) Uzun yol yapmak özellikle trenle yapmak aşırı güzel bi şey. Beni bırak 20 saat uzun yolculuk yaparım normal koltukta ki bu yolculuğu yapanlar yataklı vagonda genelde arkadaşıyla/sevgilisiyle yapıyorlar. Cennet gibi yahu kafa dengi biri ya da bir grupla uzun yolculuk yapmak.

2) Kars merkezinde eski Rus döneminden(40 yıl Rus yönetimi altındaydı Kars) kalan çok güzel binalar var. Benim gibi mimari eserleri seven biri için gayet mantıklı bir neden

3) Ani Harabeleri gibi harika bir yer var. Giden herkes mutlaka orayı da görüyor.

4) Çıldır gölü ve Sarıkamış yine çok popüler mekanlar. Türkiye içinde mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler.

5) Gastronomik olarak da güzel bir deneyim. Mesela trenle giderken Erzurum istasyonundan önce cağ kebabı ısmarlayıp öğle yemeğinde trende onu yemek, Kars'ta kaz yemek(ki bu da Ruslar tarafından bölgeye kazandırılan bir uğraş diye biliyorum, peynircilikle beraber) ya da peynir almak ilgi çekici.

6) Bir yolculuktan zevk almak için illa çok fazla neden olmasına gerek yok. Tek başına kafa dağıtmak için ya da arkadaşlarınla ya da sevgilinle yaptığın bir yolculuk gittiğin yer Kars da olsa Siirt de olsa Barcelona da olsa güzel bir anı olabilir.

7) İnsanların yer bulamamasının nedeni tur şirketlerinin önceden biletleri alıp fahiş fiyattan satması. Tur şirketleri bunu yapmasa zaten böyle bir izdiham olmaz muhtemelen.

8) İnsanlar sadece instaya foto atmak için gidiyorsa da bu yüzden gitsinler size ne yahu? Bir insanın keyfinin, motivasyonunun kahyası mısınız arkadaşlar? Adamın gayesi o yani. Belki blogger, belki sadece instadan 3 5 like alıp mutlu olan biri. Sizi niye geriyor milletin derdi?


nundu
(17.12.18)
@nundu ne güzel açıklayıp, sona doğru sinire kesen sensin yalnız :)

ben gerilmiyorum, çok ilginç geliyor sadece. gözümde bu enteresanlığı azaltacak bir şeyler istedim.


jimjim
(17.12.18)
Çünkü sosyal medya ve ekşide durmadan "Sırf instada like almalık foto koymak için gidenler yüzünden popüler oldu" vs vs yorumlar görmekten bıktım. Bence gayet makul bi sebep yani ki kimseye bi zararı yoksa bana göre makul olmasa da bi şey demem yani gitsin gelsin instaya da 1000 tane foto atsın isterse, görmek istemezsen mute özelliği var instada basarsın mute'u geçersin.

Yani gergin değilim de kaç defa aynı yorumları görünce biraz uyuz oldum diyelim :D


nundu
(17.12.18)
Bu ülke insanının yurt dışına çıkmadan yaşayabileceği öyle pek fazla kaçış temalı imkan yok. Doğru düzgün tren bile yok, böyle karlı marlı olanlar da kıymete biniyor.

Bana da route 66'i elinde bira, camdan sarkıtıp 67 impala ile geçmek ilgi çekici geliyor mesela ama bakınca doğu ekspresinden hallice bi olay.

Evet interrail tr grubu yüzünden bir hype oldu ama ondan önce gidenlerden de pek bir olayı olmadığını duymuştum ben. Ama birilerine göre bir olayı var demek ki, çok da şeetmemek lazım bence.


Bruce
(17.12.18)
arkadaşımla daha bugün konuştuk kendisinin dayısı bu hatta makinist aynen kopyala yapıştır yapıyorum;

x: Anlattım mı bilmiyom da. Geçen "Doğu Ekspresi" tabelası ile foto çektiriyormuş hipsterlar. Dayım yanlarına gitmiş.
x: Sizde mi fotoğraf çektireceksiniz buyrun diye tabelayı vermişler
x: Dayım da ben makinistim yahu deyince dayımla foto çektirmişler amk :D


mirty
(17.12.18)
Abi Kars’a bir doğu ilinden arkadaşımızı yeni işine götürdük. Kars çok kötü bir yer. Bayağı kötü. Arkadaşta istifa etti zaten. Tren seyehati çok yorucu, bıktırıcı. Popülizm ise mikemmel.


giovanne
(17.12.18)
Bi 10 yil once gittim Kars, Ağrı, Van ve cevre illere ama otobüsle. Çok güzel manzarali, dingin ve huzurlu bi yolculuktu ve kar yağmıştı. Hayatimin en güzel karını ben Kars'ta gördüm. Kaldığım otelin yeri de büyüleyiciydi. Bir daha gitmeye, bu defa annemi de gezdirmeye niyetlendim. Hic uzun tren yolculuğu yapmadığım için o da içimde ukte idi. Baktığımda en pahalı bilet 90-100 tl civarındaydı. O sene fırsat olmadı gidemedik. Ertesi yil anam bi popi oldu bu! Nasil fahiş fiyatlar! Bi sey popi olmaya gorsun zaten bizde. Salda'yi da boyle boyle bitirdiler. Yani gitmeye gidilmeli, gorulmeli ama bu haldeyken degil.


beetlejuice
(17.12.18)
İnsanların hayal ettiği Oslo-Bergen tren hattı ama elde olan Doğu Ekspresi, bu heyecan o nedenle olabilir.

www.youtube.com

Videonun 9-10 saatlik olanları da var Youtube'da.


angelus
(17.12.18)
Çok fazla yanlışın var. Hangisinden başlayıp nerdesini düzeltsem bilmiyorum. Belli ki bir şeylere kızmışsın. Yoksa bu cümleleri mantıklı kafayla açıklamamın izahı yok.
Son zamanlarda bu kadar öne çıkmasının tek sebebi sosyal medya paylaşımlarıyla popüler hale gelmiş olması. Popüler olmasıyla bir sıkıntım
Trenle giderken yol manzarası güzel diyorlar ama olmasa bile yolda olmak, bir yere gitmek. Camdan dışarıyı izlemek keyifli bir şey. Gözüm kapalı gitsem bile farklı yere gelmiş olduğumu bilmek güzel şey. İnsanlar sadece yol gitmek istediği için bile gidebilir.
Otobüsten ilginç ve konforlu ayrıca uçaktan ucuz. Üstelik bambaşka bir deneyim. Neden tercih edilmesin?
Ayrıca Kars çok güzel ve huzurlu bir yer. Yaz kış fark etmez, hem mimari açıdan hem de kültürel açıdan zengin bir yer. Sokaklarda yürümek dahi keyifli. Neden Karsa gidilir diye sormak son derece saçma.
Bir diğer saçma şey de Ankaradan ötesinde 9dan sonra zırvası. Öncelikle bu savına temel oluşturacak ne gibi dayanakların var? Doğuda kaç ile gittin kaç gece dışardaydın ve kaç insanla iletişim kurdun? Batman, Van, Şanlı Urfa, Adıyaman, Bitlis, Kars, Ağrı gibi şehirlerde ve çoğunda işlek yerlerde çadır kurup uyudum. İnsanlar bana o güveni verdi. Hepsinde rastgele onlarca insanla tanıştım. Sırtımda kocaman çantayla gece 11de Mardin sokaklarında endişe duymaksızın yürüdüm. İnsanların evine gittim, arabasına bindim. Her şehirde kötü insanlar olabilir ama söylediğin gibi bir genelleme asla mümkün olamaz.


Nature Works
(17.12.18)
(6)

Ampul Sorusu

Şimdi watt tükettiği enerjiyi gösteriyorlumen de aydınlatma performansını sanırım, doğru mu anlamışım?1.peki bu ikisi arasında direkt doğru bir orantı mı var?2.eğer öyleyse 8watt nasıl 1100 lumen oluyor? (ayrıca bi de 77 watt yazmışlar o ne peki?)https://www.koctas.com.tr/diall-ampul-flaled-g95/p/20
Şimdi watt tükettiği enerjiyi gösteriyor
lumen de aydınlatma performansını sanırım, doğru mu anlamışım?


1.peki bu ikisi arasında direkt doğru bir orantı mı var?
2.eğer öyleyse 8watt nasıl 1100 lumen oluyor? (ayrıca bi de 77 watt yazmışlar o ne peki?)

www.koctas.com.tr

bir de şunlara bakar mısınız?
www.koctas.com.tr
www.koctas.com.tr

hangisi daha ideal?
salona alacağım. salon geniş 2 avize var. (birer tane ampul takılıyor) ama avizelerin her tarafı halatlı, tavana halatların gölgesini vurmaması için kaç lumenlik bir aydınlatma lazım?
jimjim
(26.11.18)
Teknik bilgim yok ama direkt doğru olantı olduğunu sanmıyorum yani her 1 watt artışı lümen ve kelvin artışı sağlayabilir ama 1 watt x lümen y kelvin diye sabit bir oran yoktur. Kullanılan malzemeye, işleniş şekline göre değişir diye düşünüyorum.

77 watt eski nesil ampüllerdeki karşılığı. Fotoğrafı büyütünce gözüküyor, 75 watt yazıyor ama bence yanlışlıkla 77 yazdılar başlığa cdnr.koctas.com.tr


apdulera
(26.11.18)
genelde watt ve lümen birlikte artar ama motor teknolojisi gibi, düşük wattlı bir ampül daha üyksek lümenli olabilir ki bu durumda daha az enerji harcayarak daha yüksek ışık alıyorsunuz demektir
mesela,
70 watt = 1000 lümen ise 1 watt için 1000/70 lümenalırsınız
aynı şekilde 50 watt = 800 ümen den de 1 watt için 800/50 lümen alırsınız. böylece hangisi daha verimli anlarsınız, sonra da fiyatlarını karışılaştırırsınız


kisa
(26.11.18)
lambaların her birinin için tükettiği watt başına enerjiye karşılık olarak sağladığı aydınlatma gücü (lümen) vardır ve birbirinden farklıdır. watt başına yaklaşık 40 ila 100 lümen arasında değişir ve hepsinin ambalajında bu değer yazar. 10 watt civarında kaliteli bi led ampul alırsan yeterli aydınlatmayı sağlarsın.


elinde tivit
(26.11.18)
performans
eskiden 1.6 araçlar 100hp iken şimdi 1.0 araçlardan alıyorlar o performansı
8w olan led teknolojisi. daha az enerji harcayarak daha fazla aydınlatma sağlıyor.
77watt yazdığı kısım da eski nesil ampullerdeki eş değeri. yani diyor ki sıradan enerji tasarrufu olmayan 77wattlık ampul ile aynı miktarda aydınlatır, 8watt enerji tüketir


asbe
(26.11.18)
LED ampullerin olayi az enerji harcayarak cok lumenli olmak zaten. Yani diger ampullerin 100 watt enerjiyle yaptigini led 7-8 watt ile yapiyor.

Canim led.


kuehles blondes
(26.11.18)
5,5 watt olan 470 lümenmiş mesela, fiyatı 39 olan. Eski ampüllerdeki 40 watt ışık değeri ile karşılaştırabilirsiniz diye işaret koymuşlar.

8 watt 1055 lümen diyor, eski 75 watta karşılık geliyormuş.


John Bloor
(26.11.18)
(6)

Gereksiz şeylerle uğraşmak anlamında bir söz

türkçe bir sözcük arıyorum.ne olabilir?eski türkçe ya da türkçeye başka dilden yerleşmiş bir kelime de olabilir.zamanı heba etmek, oyalanmak, hayatı boşa harcamak, bomboş işlerle uğraşmak, vakit öldürmek, vs gibi."eyleyici" olabilirdi belki ama bu eyleyen şeylerin/eylemlerin gereksizliğini vurgulamı
türkçe bir sözcük arıyorum.
ne olabilir?
eski türkçe ya da türkçeye başka dilden yerleşmiş bir kelime de olabilir.

zamanı heba etmek, oyalanmak, hayatı boşa harcamak, bomboş işlerle uğraşmak, vakit öldürmek, vs gibi.

"eyleyici" olabilirdi belki ama bu eyleyen şeylerin/eylemlerin gereksizliğini vurgulamıyor.

teşekkürler.

EDİT: mümkünse fiil haline dönüştürülebilecek bir sözcük bulalım.
jimjim
(20.11.18)
Beyhude


"Abesle iştigal etmek"teki abes olabilir mi?


auroraaurora
(20.11.18)
Arapçadan geçmiş "malayani" var ama halk dilinde pek yaygınlığı yoktur. www.tdk.gov.tr


candanag
(20.11.18)
fuzuli islerle ugrasmak


Labyrinthe
(20.11.18)
"Malayani"


ssiradanbirigibi
(20.11.18)
(3)

Yıl Ortasında Bürüt Maaş/Net Maaş Dönüşümü

Yıl ortasında işe başladığımızda (işe ilk girişten bahsediyorum) bürütten nete dönüşüm nasıl oluyor?Yani normalde bürüt maaş yatıran şirketlerde Ocak ayında en yüksek maaşı alıp giderek maaşımız azalıyor ve Haziran ayında nispeten daha az net maaş elimize geçiyor ya; Haziranda işe başladığımızda nas
Yıl ortasında işe başladığımızda (işe ilk girişten bahsediyorum) bürütten nete dönüşüm nasıl oluyor?
Yani normalde bürüt maaş yatıran şirketlerde Ocak ayında en yüksek maaşı alıp giderek maaşımız azalıyor ve Haziran ayında nispeten daha az net maaş elimize geçiyor ya; Haziranda işe başladığımızda nasıl oluyor?
jimjim
(26.05.18)
kanuna kitaba göre olması gereken gelir vergisi kümülatif matrahın iş değişikliğinde sıfırlanmasıdır, yani ocak ayı maaşı gibi başlaman lazım. aksini uygulayan işverenler var ancak bunun yasal olmadığını belirtmek lazım, nasıl uyguladıklarını sorarak öğrenebilirsin.


Bruce
(26.05.18)
Bu soruyu ben de daha onceden sormustum, ilk basladigin ay ocak donemiymiscesine maas alman gerekiyor.


finsidigi
(26.05.18)
Ocak gibi maaş alıyorsun. Ocak gelince bir kez daha ocak gibi maaş alıyorsun.

Başladığın ay ocak oluyor, normal ocak ayına gelince düzeliyor.


reyals
(26.05.18)
(4)

Gitarı Duvara asmalık Askı

Tarif etmesi biraz zor oldu, Gitarlarımı evde çok yer tutmasın diye gitar sehpasına koymak yerine tek bir kelepçe, (yarım halka şeklinde plastik) askıyla duvara tutturmak istiyorum.Yani duvara monteli bir plastik tutaç, mandal, kıskaç.. ondan lazımAdı ne bunun nerede bulurum? Tünele falan mı gideyim
Tarif etmesi biraz zor oldu,
Gitarlarımı evde çok yer tutmasın diye gitar sehpasına koymak yerine tek bir kelepçe, (yarım halka şeklinde plastik) askıyla duvara tutturmak istiyorum.
Yani duvara monteli bir plastik tutaç, mandal, kıskaç.. ondan lazım
Adı ne bunun nerede bulurum? Tünele falan mı gideyim? Nerden bulunur? İnternette aratsam bulamad mıyım?
Teşekkürler
jimjim
(07.05.18)
Arkaasi kanca seklinde olan vidalardan al Yapi marketten ya da hirdavatci/nalburdan. Matkapla duvari delip dubel caktiktan sonra bu kancayi tak.


stavro
(07.05.18)
Ben de duvar askısı kullanıyorum. 3 önerim var.
1- sadece neck'den tutan tekli askılardan alırsan zamanla entonasyon problemleri yapabilir. bu yüzden gitarı neck'den ve kıçtan tutup hafif yan yatıran askılardan kullanabilirsin.
2- askıyı duvara monte etmeden önce stud finder denilen aletle duvarın içinde (varsa) ahşap sütun ya da kiriş bul. monteyi ona yap. duvara yapılan monteler zamanla gitarın ağırlığı ile yerinden çıkmaya başlıyor.
3- plastik aksamı olmasın. tamamen metal olanlardan al

www.amazon.com


twelfth
(07.05.18)
(2)

Sofya Hava Alanı

Geceyarısı 01:00 da uçağım iniyor. Küçük bir havaalanı olacağını tahmin ederek soruyorum;1.sabahlanabilir mi? Yani 4-5 saat oyalanabilecek biryer m? İlk metro/otobüs seferleri kaçta başlıyor? (otobüs saat 5te başlıyormuş sanırım)2. O saatte şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?3. Hangisi daha güvenli?
Geceyarısı 01:00 da uçağım iniyor. Küçük bir havaalanı olacağını tahmin ederek soruyorum;
1.sabahlanabilir mi? Yani 4-5 saat oyalanabilecek biryer m? İlk metro/otobüs seferleri kaçta başlıyor? (otobüs saat 5te başlıyormuş sanırım)
2. O saatte şehir merkezine nasıl ulaşabilirim?
3. Hangisi daha güvenli?
jimjim
(09.04.18)
Taksi sehir merkezine 15 leva gibi bir paraya gidiyor..gece tarifesiyle bi kaç leva daha farkeder.alanda kalacak olursanda cıkıs salonunda takılabilirsin ama oyalanacak bir sey yok.olan bir kaç yerde kapanıyor.


duptıs
(09.04.18)
oyalanacak bir yer yok.
taksi merkeze bir sey tutmaz.
taxiME diye bir uygulama var. onu indir. cikis ve varis noktasi sec. hem güzergahi gorursun. hem de ucreti gösterir.


helenart
(09.04.18)
(2)

Acil Ev Temizliği için İnsan

Bu işler randevuyla oluyor biliyorum ama yarın için ev temizliğine birini bulabilir miyim sizce? Evetse nereden? Tandığınız bildiğiniz biri var mı? Artmut'tan bulmayı planlıyorum ama daha iyi çözümü olan?:/Yer:Kadıköy
Bu işler randevuyla oluyor biliyorum ama yarın için ev temizliğine birini bulabilir miyim sizce? Evetse nereden? Tandığınız bildiğiniz biri var mı?
Artmut'tan bulmayı planlıyorum ama daha iyi çözümü olan?:/
Yer:Kadıköy
jimjim
(01.04.18)
bir aplikasyon vardi ismini tam hatirlayamadim. belki burada hatirlayanlar olur. bionluk gibi birseydi. bakici,temizlikci, bahcivan vb bir gunlugune tutabilecegin bir appdi.
edit: crymeariver yazmis. armut.com evet.


charlotte blanc
(01.04.18)
Armut.com


Crymeariver
(01.04.18)
(6)

THY bilet rezervasyonu

Vize başvurusu için sadece rezervasyon yapmak istiyorum ama direkt ödeme sayfasına yönlendiriyor. Neyi yapamıyorum?Teşekkürler
Vize başvurusu için sadece rezervasyon yapmak istiyorum ama direkt ödeme sayfasına yönlendiriyor. Neyi yapamıyorum?

Teşekkürler
jimjim
(21.03.18)
yakın tarih mi? yakın tarih ise çıkmaz.

yok ileri tarih diyorsan baktım şimdi. yolcu bilgileri girildikten sonra ödeme adımına devam et diyorsun, açılan sayfada ödeme yöntemini seçin başlığının en altında.

bir de amme hizmeti için şu linki vereyim; sitenin eski halinde her şey daha kolay.

online.turkishairlines.com


elorelia
(21.03.18)
esnek fiyatı seçip rezervasyon yapmayı dene. promosyon fiyatı seçiyorsan rezervasyona izin vermiyor olabilir.


spirit crusher
(21.03.18)
ekobilet.com üzerinden thy rezervasyonu yap?


kuehles blondes
(21.03.18)
Zaten ödeme sayfasından yapıyorsun. Ödeme yöntemi seçin kısmında en alta bakarsan rezervasyon yap seçeneğini göreceksin.


veys zimmer
(21.03.18)
Ya çok teşekkürler cevaplar için de .. baya bilale anlatır gibi anlatır mısınız?

Thy'nin sayfasında en altta rez. yap diye bişey çıktı. Ve rez.nunuz yapılmıştır diye bir kod verdi(özellikle pnr yazmıyor ama pnr kodu olmalı)
İyi de çok saçma değil mi?:/ vize başvurusunda kontrol edenler enayi mi? Herkes böyle yapar. Mesela ben vizeyi uzun versinler diye bi ay sonraya da bi bilet rezervasyonu yapayım.. kalacak yerler de bookingten fake rezervasyon zaten.
Bu kadar kolay olacağına inanamıyorum.


jimjim
(21.03.18)
O kadar kolay ama.


kuehles blondes
(21.03.18)
(3)

Shengen için Sağlık sigortasını nereden alayım?

İstanbulda en hızlı ve ekonomik neresi var?30.000 Euro teminatlı standart turist seyahati için..
İstanbulda en hızlı ve ekonomik neresi var?
30.000 Euro teminatlı standart turist seyahati için..
jimjim
(18.03.18)
kullandigin bankanin sitesinden iyi gecirir uzun donemli alacaksan hele. sigorta acentesi forever


kveldulv
(18.03.18)
gideceğin ülkenin sigorta şirketinin en yakın acentesinden. örneğin almanya için Allianz.


babilbaligi
(19.03.18)
En ucuz benim gördüğüm Anadolu Sigorta yapıyor, herhangi bir İş Bankası şubesinden yaptırabilirsin. Ayrıca Anadolu sigorta web sitesinden de istediğin tarihler için prim ücretini öğrenebilirsin.

www.anadolusigorta.com.tr


neyehbe
(19.03.18)
(2)

Shengen Başvurusu, Birkaç ülke aynı anda?

--Soru vizeye hangi ülkeden başvurayım sorusu değildir--Nisanda, barselona-bolonya-sofya-istanbul arası bir rota çizmek istiyorum.öğrenciyim, sigortalı çalışan değilim.bankada bence yeterli miktarda param var, ailemi sponsor gösterebilirim :/daha önce yeşille çok gezdim ama üzerinde shengen vize baş
--Soru vizeye hangi ülkeden başvurayım sorusu değildir--

Nisanda, barselona-bolonya-sofya-istanbul arası bir rota çizmek istiyorum.
öğrenciyim,
sigortalı çalışan değilim.
bankada bence yeterli miktarda param var, ailemi sponsor gösterebilirim :/

daha önce yeşille çok gezdim ama üzerinde shengen vize başvurusu olmadığı için bir kıymeti yok sanırım,
standart pasaporta geçip, yine ispanyadan shengen almıştım, o zaman uluslararası bir şirkette çalışıyordum, yine az bir param vardı bankada ama sağolsunlar ilk shengenim olduğu için mi yoksa nedir bilmiyorum, 20 günlük falan vermişlerdi.

şimdi yeni bir pasaport aldım bomboş, vizeye yine ispanyadan başvurmak niyetindeyim.. ve fakat;

1.gidiş biletim olmasına rağmen, dönüş biletim saçma sapan bir güzergahtan..italya oradan bulgaristan (?) hatta sofyadan trenle dönmeyi düşünüyorum (iyice :).
şaibeli durur da vizeye risk teşkil eder mi? (bu arada bir önceki gidişimde de budapeşte-barselona yapmıştım)

2.öğrenciyim; öleyim mi? shgddjs ya şaka maka ne soracağımı bilemedim, yani yine risk teşkil etmemesi için ne yapayım? hem lisans (son sınıf) hem de y.lisans (7 yıldır) öğrencisiyim hangisinin belgesini vereyim?

3.tabiiki-mümkünse- uzun süreli vize çıksın istiyorum. multi istemek dışında başka ne yapabilirim? nebilim uzun süreli sigorta yapmak gibi.. atıyorum bi tane de hazirana gidiş dönüş sofya bileti mi alsam?(ucu nasılsa)


evet, teşekkürler.
jimjim
(10.03.18)
bildiğim kısımları yazayım:

+ başvuruda eski pasaportunu da vermeyecek misin? ordaki şengeni görmeleri bir artı.

+ niye gercek biletini gösteriyorsun? thy'den gidiş dönüş rezervasyon yap, çıktısını koy. çıkışın farklı ülkeden olması pek hoş durmaz.

+ geçmişte tek bir 20 günlüğün varsa... hem uzun hem multi çıkması bana pek olası gelmedi.

+ yüksek lisans


507
(10.03.18)
1. Formül THY'den ayni ulke giris cikisli fake rezervasyon.

Rotterdam seyahatine Hollanda vize basvurunda gec kaldigim icin Fransa'dan vize alip Paris'ten Rotterdam'a trenle gecmistim. Vize icin bilet Paris gidis donus cakma rezdi. Bu olayi da tur firmasinin tavsiyesiyle yapmistik.

3. Konsolosluga diger seyahat programlarini da içeren bir dilekce yaz ve vize evraklari ile birlikte ver. Bizim arkadaslarda ise yaradi. Webde ornegini bulursun.


japon askeri
(10.03.18)
(9)

Yaratıcı Yardımlarınıza İhtiyacım Var

Birkaç yıldır düzenli olarak özel ders veriyorum. Okuduğum bölümde de (2.üniversite, lisans) çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam. Neyse ko
Birkaç yıldır düzenli olarak özel ders veriyorum. Okuduğum bölümde de (2.üniversite, lisans) çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam.

Neyse konu şu; yeğenine ders vermemi istiyor. Ama aşırı hakkaniyetli biri olduğu için de para almamamdan endişe edip bu konuda ısrarlı bi yaklaşımda bulundu.
Ben de öyle çok maddi sıkıntı çeken biri değilim ve daha önemlisi zaten asla ve asla bu hocadan para alacak değilim. Yani mümkün değil, dünyada olmaz öyle bişey.
Hocayı da tanıdığım için ders karşılığı olarak kitap falan isterim (ref kitapları) diye düşünüyodum ama tüm arkadaşlarım saçma buldu bu fikri. Hatta biri kitabın arasına para koyarsa daha onur kırıcı olmaz mı falan dedi gaghahaha :)))) asla aklıma gelmemişti.. yani buna çok güvenmiştim ama fos çıktı.

Acil öneriye ihtiyacım var. Para, nakit, cash katiyen araya girmeden bu işi nasıl halledebilirim?

Not:Öğrenci lys/ygs öğrencisi zaten kaç ay kaldı, vaktim de var zaten.
Of keşke vaktim hiç yok deseydim.
jimjim
(06.03.18)
özel ders hayrına yapılacak kadar basit bir jest değil. senin emeğin için alacağın para mı daha utanç verici yoksa bir hoca için öğrencisinden bedavaya özel ders yardımı almak mı, bunu düşün. iki taraf yerine de koydum kendimi, hocan olsam para vermezsem daha çok mahcup olurdum; sembolik bir tutar da olsa almalısın. almayacağım diye fazlaca diretmek de pek nazik bir hareket değil zira.


Bruce
(06.03.18)
Çocuğun anne ve babasıyla iletişim kur ve para konusunu onlarla hallet. Aynısı benim başıma da geldi. Nasıl bir duygu olduğunu biliyorum ama kendini de hocanın yerine koy. Ben bir öğrencimin sırf benim öğrencim diye yeğenime bedava ders vermesini kabul etmezdim. Senin de emeğin ve zamanın söz konusu.


dissendium
(06.03.18)
Yerinde olsam alırım verdiği parayı hocan için daha utanç verici.


England
(06.03.18)
yere dusup kirilan sarap kadehi'nin önerisi şu an çok daha hoş. Sınava az bi zaman kaldığı için biriken paranın bursa dönüşebilmesi tam nasıl olur onu da bilemedim..
Yani biraz bunun gibi önerilere ihtiyacım var sanırım.

Hepiniz çok haklısınız kesinlikle ama yani bu hocayla sandart akademik ilişkilerin dışında bi diyaloğumuz var. Atıyorum hasta olsam ilaç isteyebileceğim, param bitse rahatlıkla yemek ısmarlatabileceğim yakınlıkta biri.
Araya para gibi bişeyin girmesi hem çok komik hem de çirkin.


jimjim
(06.03.18)
böyle durumlarda iki taraf da ısrar ediyorsa para alınır. çünkü parası alınmamak daha onur kırıcı bir şey. yani araya para girmesi hem komik hem çirkin demişsiniz ama değil sonuçta bi emek ve karşılığı var, hoca para vermek için diretiyorsa ve siz istemezseniz daha ayıp olur emin olun.


nundu
(06.03.18)
söylediğine gore:

"çok sevdiğim bi hocam var, bana bi çok arkadaşıma çok hakkı geçti vs. Hatta şu an okuduğum bölümüm gereği, ders verdiğim öğrencilerin durumu, psikolojileri vs ile ilgili bazen danştığım da bi hocam. "

hocanın yigenine ders vererek hocaya bir nevi zaten borcunu(tırnak icinde belirtmiş oldugum) ödemiş oluyorsun. parayi aklına getirmen doğru degil.

bence hocadan ders karsiligi ders almaya devam et.


tomcruise
(06.03.18)
@Tom,
Yok öyle değil, hoca, şu an kayıtlı olduğum üniversitede hoca.
Özel ders başka bi olay :/


jimjim
(06.03.18)
bence kitap fikri de kötü değil. kitabın içine para koymak falan ayıp zaten. azıcık görgüsü olan insanın yapacağı bir iş değil.


ghilleinthemist
(06.03.18)
Çocuğu, hocanızı ve çocuğun ailesini anlaşıp bir yerde yemeğe gidin ödeşin illa ki bir şey yapmak istiyorlarsa bu geldi aklıma


murtiii
(06.03.18)
(2)

İnternet Bağlatma Sorusu

Evde çok fazla vakit geçirmiyorum ama yine de kanser etmeden film izleyebilecek kadar internet paketi arayışındayım.TTNET Ultranet Limitsiz 92 TL'ymiş. Ne diyorsunuz?https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/sayfalar/tum-tarifeler.aspxFibernet bana gereksiz olur, Bir etkisi var
Evde çok fazla vakit geçirmiyorum ama yine de kanser etmeden film izleyebilecek kadar internet paketi arayışındayım.
TTNET Ultranet Limitsiz 92 TL'ymiş. Ne diyorsunuz?
bireysel.turktelekom.com.tr

Fibernet bana gereksiz olur,
Bir etkisi var mı bilmiyorum ama mobilde Türk Telekom kullanıcısıyım.
jimjim
(22.02.18)
92 lira çok değil mi ya, bir de evde çok vakit geçirmiyorsanız limitsize gerek var mı bilemedim.

www.turksatkablo.com.tr şuradan 24 Mbps 50 GB kotalı 50 lira çıkıyor. Binada Türksat varsa buna da bakın.


kobuzchu kiz
(22.02.18)
pahalı bence. fiber altyapısı varsa bundan daha uygun fiyata fiber paketler var superonline'da: www.superonline.net

adsl için aynı şartlarda 67tl veriyoruz superonline'a. turknet akk'siz 60 tl, turksat varsa o da uygun yukarıda paylaşılmış. cep telefonu+ev interneti gibi kampanyalar yapıyor bazen firmalar. müşteri hizmetlerini arayıp bir sorabilirsiniz bana ne olur diye. sitedekinden daha uygun tarife önerirler belki.


nrmnm
(22.02.18)
(2)

Ankara Üniversitesi'nde Doktora Yapan Var mı?

Ya da doktoraya başvurmuş biri?Kılavuzda dikkatimi çeken bir şey; kimi doktora programları için 2,75 ortalama isteniyor. Benim bildiğim lisansüstü mezuniyet şartı zaten en az 3.00 ortalama. Bu doktora programları direkt lisans mezunlarına açık diyeceğim ama lisans mezunları için "bütünleşik doktora"
Ya da doktoraya başvurmuş biri?
Kılavuzda dikkatimi çeken bir şey; kimi doktora programları için 2,75 ortalama isteniyor.
Benim bildiğim lisansüstü mezuniyet şartı zaten en az 3.00 ortalama.
Bu doktora programları direkt lisans mezunlarına açık diyeceğim ama lisans mezunları için "bütünleşik doktora" diye bir şey var zaten ve başvuruda istenen ortalama şartı 3.00 .
Özel şartlarda da bir şey yazmıyor. Şu dalda lisansüstü yapmış olmak vs gibi...
ales dil yeterliliği ve 2.75 dışında hiçbirşey göremiyorum pek çok program için.
Nasıl mümkün?
jimjim
(22.02.18)
yükseklisans mezuniyet şartı 2.5 olarak belirlenmiştir türkiye'de. 3 değil. 3 mezuniyet şartı doktorada hocam.


O istedikleri ortalama, genellikle lisans ortalamasi oluyor eger ozel olarak yuksek lisans diye belirtmedilerse. Lisansustu alimlarda ozel sart belirtmek zorunda degiller, herkese acik doktora programlari olabiliyor.


evrim halkasi
(22.02.18)
(3)

Beşiktaş'tan Kadıköye/Bostancıya Sarı Dolmuş

Var mı?Yani taksimden hareket edenleri sormuyorum; zira dolu geçiyordur. Beşiktaştan ayrıca kalkan sarı dolmuşlar var mı? Varsa nerede durağı?teşekkürler.
Var mı?
Yani taksimden hareket edenleri sormuyorum; zira dolu geçiyordur. Beşiktaştan ayrıca kalkan sarı dolmuşlar var mı? Varsa nerede durağı?

teşekkürler.
jimjim
(22.02.18)
Beşiktaş'tan karşıya, Taksim'den kalkanlar dışında, direkt dolmuş yok.


angelus
(22.02.18)
Besiktastan kadikoye vapur var.


kuehles blondes
(22.02.18)
no dolmuş no yes vapur yes


(4)

İngilizce Öğreten Bi Adam Vardı

Kendine özgü bir metotla,Aşırı basit kelime/cümlele başlatıp listening'e dayalı bir yol izliyorduAmerikan ve kıvırcık kısa sarı saçlı, mavi gözlü bi adamBebeklerin de dil öğrenirken "duyarak" başladığını söylüyordu YouTube'ta falan vidyoları, yabancı dil sitelerinde bı audio dosyalarından bir sürü v
Kendine özgü bir metotla,
Aşırı basit kelime/cümlele başlatıp listening'e dayalı bir yol izliyordu
Amerikan ve kıvırcık kısa sarı saçlı, mavi gözlü bi adam
Bebeklerin de dil öğrenirken "duyarak" başladığını söylüyordu
YouTube'ta falan vidyoları, yabancı dil sitelerinde bı audio dosyalarından bir sürü vardı
Easy english miydi neydi hatırlayamadım kimdi bu adam?

Teşekkürler
jimjim
(19.02.18)
A.J Hoge olabilir mi??


kurmalifare
(19.02.18)
evet a.j. hoge. effortless english.


attila
(19.02.18)
www.youtube.com

a.j. hoge.


Ben Melik Duyar diyecektim :(


lazor
(19.02.18)
(5)

İstanbul Deprem Haritası

İlçe ilçe İstanbul'un risk haritasını nereden görebilirim?EDİT: İlçelerin detaylı haritalarını görmek istiyorum.
İlçe ilçe İstanbul'un risk haritasını nereden görebilirim?

EDİT: İlçelerin detaylı haritalarını görmek istiyorum.
jimjim
(13.02.18)
google'da aratınca çıkıyor zaten bolca

www.bandirmamanset.com

www.nuveforum.net

www.evrimagaci.org


senolll
(13.02.18)
yani ben de arattım elbet; daha deatylı bilgiye ihtiyacım var.


jimjim
(13.02.18)
detayı bilmem ama avcılar diken üstünde


mikahakkinen
(13.02.18)
demeyin öyle üzülüyorum ya, avcılardayım ben de :/


belki şunlar işe yarar nispeten çözünürlükleri daha iyi

www.ibb.gov.tr

www.ibb.gov.tr


yuto
(13.02.18)
(8)

Ev Bulamamak ve Depresyon

Çok mutsuzum dostlar :(Bir süredir Kadıköyde ev arıyorum. Başlarda (ekim-kasım ayları) gevşek gevşek arıyodum. Tuzum kuruydu çünkü.Yok illa sahibinden olsun, emlakçılık müessesesini sevmiyorum falan diye tutturmuştum ama şimdi öyle değil. Süreç içinde kaçırdığım emlakçılı evleri bile arar oldum..Ne
Çok mutsuzum dostlar :(
Bir süredir Kadıköyde ev arıyorum. Başlarda (ekim-kasım ayları) gevşek gevşek arıyodum. Tuzum kuruydu çünkü.Yok illa sahibinden olsun, emlakçılık müessesesini sevmiyorum falan diye tutturmuştum ama şimdi öyle değil. Süreç içinde kaçırdığım emlakçılı evleri bile arar oldum..
Neyse konumuz sadece o değil,
Deprem fobim var ve bir zahmet 18 yıllık veya daha genç bina arıyorum. Kadıköy Moda, caferağa falan baktığım yerler. Tamam yani eski yerleşim yeri falan da yani son 20 yılda hiç mi ev yapılmadı sanki..
sorun şurada ki; kira fiyatları uçmuş ve giderek yükseliyor..(2000 civarı olsa ne güzel ama ancak harika bi 3+1 için 3000e kadar çıkabilirim. Zaten her durumda ev arkasaşı alacağım)
Tek başına çık demeyin hiç, 1+1le 2+1 kiraları arasında pek de fark yok.
Yeldeğirmeni çok tatlı oldu diyen kitleyi dinleyip ordaki emlakçıları da gezdim, evlere baktık.. rutubet kokmayan ev yok. Üstelik yine artık obsesyona dönen deprem korkum yüzünden kesin olarak soğudum yeldeğirmeninden. (Bitişik nizam, kaldığım bina yeni olsa dibindekilerin akıbeti ne olacak belli değil)
Hayattan soğudum artık, herşeyim kolilerde, yıldım resmen yaa. Bi de ben böyle düzen konfor meraklısıyım ev bulup çıksam bile ha deyince eve/odaya o bütçeyi ayıracak ev arkadaşı nasıl bulucam , ayhh o konuya hiç girmiyorum.
İstanbul'un tiksindiren tarafları vol.9872728

Bu arada Beşiktaş ya da kadıköy dışında bir yer düşünmüyorum. Şu an içinse , kişisel şartlar gereği kadıköy neredeyse şart.
Offgh bi akıl verin napıcam ben:((((


EDİT: kiraya 1000 lira gibi bi bütçe ayırmak istiyorum. Yani 2kişi için 2000, 2200belki. 3+1 bi ev için 3000 gibi. Yani sizce de kiraya daha fazla bir para harcamak fazla değil mi? Değilse neden??? Ya da ev arkadaşıyla kalanlar ne diyor? Bu şartlarda bi eve/odaya 1000 liradan fazla verip hem de biriyle kalır mısınız?
jimjim
(21.01.18)
Yanyana yanyana binalarla dolu sokaklarda ve trafikle yasayacaginiza neden kalamis, feneryolu, kiziltoprak gibi muhitlere bakmiyorsunuz? Kadikoye en trafikli zamanda 15 dkyi gecmiyor gitmek. Evlerin neredeyse hepsi yeni, kiralar da arz yuksekligi sebebiyle gayet de uygun. Kadikoyden feneryoluna taksi 12-13 tl filan yaziyor mesela.


kuehles blondes
(21.01.18)
ne demek ev bulamıyorum, inşaat yapılmamış? ben neden her gün şantiyeye çevrilmiş yollardan geçiyorum? ya ben 20 yıldır paralel evrende oturuyorum ya da siz.

www.sahibinden.com

www.sahibinden.com

herhangi bir emlakçıya 2500-3000 aralığında ev arıyorum derseniz yağdırırlar eminim.


angelofdeath
(21.01.18)
@kuehles haklısın tabiiki ama yani beni de deli dürtmedi
Arabam yok, her gün taksiyle git-gel öyle bi para vermek istemiyorum.
Ayrıca ev arkadaşı alacağım için genelde o taraflar tercih edilmiyor.
Öğrenci değilim, kendi paramı kazanıyorum ama ekonomik anlamda daha rahat olsam zaten daha kolay ev bulurdum yüne baktığım yerlerde.

@acem sen de doğru diyosun. Zaten 0-5 yaş arası var ama işte artık emlakçılar da müteahhitlik yaptığından asla fiyat kırmıyorlar.
Hasanpaşayı g.tüm yemiyor güvenlik açısından bir kadın olarak
Ziverbey de yine çarşıya yürüme mesafesi değil ama tabii düşünülebilir belki.

Hofgg sinirden ağlıiycam:/


jimjim
(21.01.18)
@jimjim

Ben gece eglenceden donerken demek istedim taksi olayini yoksa her gun taksiye dokecek para kimde var ki zaten gerek yok ki, kadikoye en guzel baglantilardan birine sahip saydigim yerler. Yani ya yurunur bu dedigim yerlerden, ya dolmus ya iett otobusu.

Ziverbey carsiya yurume mesafesi bu arada, 10-15 dkda yurunur rahatca. Ya minibusle indi bindi vs. kosuyolu daha ucuz olabilir, oralara bakabilirsin. Kiziltoprak da biraz daha uygundur feneryoluna gore fiyat acisindan.

su anda kadikoyde mi yasiyosun? Ben anlamadim su anda oturdugun yeri. Yoksa kadikoyde sadece takilmalik mi zaman gecirdiniz su ana kadar?

Bu arada yogurtcu parkinin oralarda da cikabilir biseyler.


kuehles blondes
(21.01.18)
@kuehles
Dört yıl kadar üsküdarda kaldım, güzel merkezi ve fakat çok eskiydi yaşadığım ev. Ayrıca asla üsküdarda vakit geçirecek mekan olmadığı için her gün yine kadıköydeydim anlamsız olmaya başlamıştı. Şu an geçici olarak ailemin yanındayım. İş durumum ve sosyal çevre açısından kadıköy ve etrafı (acıbadem, ziverbey vs) benim için daha makul.


jimjim
(21.01.18)
@jimjim

O zaman caferaga, moda, yeldegirmeni olmuyorsa

Ziverbey
Kiziltoprak
Kalamis
Feneryolu
Kuyubasi
Marmara uni etrafi (feneryolu oralar da esasen, arka tarafindan bahsetmiyorum)
Kosuyolu
Hasanpasa
Sogutlucesme


En mantikli opsiyonlar.
Kisisel tercih meselesi, ben mesela yanyana dizilmis, direkt birbirinin icinde gibi duran binalarla dolu bi yerde, gurultunun icinde oturamam, senin icin farketmiyorsa biraz daha ciddili bakabilirsin tabi.

Bir de ev arkadasi arayan birinin yanina girebilirsin kendin ev acmak yerine.
Ve sey orasi da hasanpasa oluyor sanirim, kudret goz hastanesinin oralar da gayet iyi. Ama marmaray yuzunden filan fiyat artmistir, bilemem :)


kuehles blondes
(21.01.18)
Ya işte yarın artık son 2 emlakçıya gidicem, bu hafta da bişey çıkmazsa ya acıbadem (natülüs) ya da dediğin gibi ziverbey.
Öğrenci evi yerine düzgün temiz ferah bi ev olsun istiyorum o nedenle kendim kontrat yapıcam. Sağol önerilerin için kıehles :)


jimjim
(21.01.18)
Kadıköy ve beşiktaşta ev tutmak müthiş gereksiz bir olay. İnanılmaz sıkışık sokaklar inanılmaz trafik, inanılmaz kalabalık, inanılmaz eski binalar ve inanılmaz fazla kiralar. Bu arada kişi başı 1000 lira kira da düşük bir rakam değil, konforumdan ödün verip biriyle ev arkadaşı olacaksam da 30 yıllık binaya 1000 lira vermem herhalde. O yüzden bence tekrardan gözden geçir derim taleplerini.


roket adam
(21.01.18)
(2)

Yunus Emre Kültür Merkezine Nasıl Giderim

Söğütlüçeşme metrobüsten Yunus Emre Kültür Merkezine nasıl giderim?Yaklaşık kaç saat sürer?Teşekkürler.
Söğütlüçeşme metrobüsten Yunus Emre Kültür Merkezine nasıl giderim?
Yaklaşık kaç saat sürer?
Teşekkürler.
jimjim
(26.11.17)
şirinevler metro durağında inip sorarsanız tarif ederler, maksimum on dakikalık bir yürüme mesafesi var. söğütlüçeşme'den bindiğiniz dakikadan bir saat sonra yunus emre kültür Merkezi'nde olursunuz. +/- 5 dakika ekleyin.


ataköy-şirinevler durağında in oradan 5 dakika yürüme mesafesi. haritadan bakıp direk yürürsünüz. 40-45 dk sürer metrobüsle.


biergarten
(26.11.17)
(2)

hukukçular buraya! düşmüş bir davanın dosyasına erişebilir miyim?

1929-1930 yıllarında gerçekleşmiş, hapis cezası ile sonuçlanmış (35gün; muhtemelen tazminat ödeyip erken bıraktılar) ve tamamlanmış bir davanın dosyasına erişebilir miyim?halka açık mı? nereden izin almak gerekir?böyle bir arşiv tutuyorlar mıdır?teşekküler.
1929-1930 yıllarında gerçekleşmiş,
hapis cezası ile sonuçlanmış (35gün; muhtemelen tazminat ödeyip erken bıraktılar) ve tamamlanmış bir davanın dosyasına erişebilir miyim?halka açık mı? nereden izin almak gerekir?
böyle bir arşiv tutuyorlar mıdır?

teşekküler.
jimjim
(24.10.17)
orman değilse imha olmuştur büyük ihtimal dosya ama bulunduğunuz yerdeki adliyelerde esas masası var oradan bulabilirsiniz.


denklemci
(24.10.17)
10 sene sonra imha edilmesi lazım. geçenlerde 86dan kalan bi dava dosyasına ulaşmaya çalıştık imha edildi yanıtını aldık.


cabiday
(24.10.17)
(1)

Eski Gazete Arşivlerini Nasıl Arıyorduk?

1929-1930 yıllarında gazetelerde uzun süre haber olmuş bir silahlı saldırı olayını arıyorum. Evet, ne yazıkki tam tarih yok.Adam yaralamaya teşebbüs eden kişi, bir paşa kızı dolayısıyla sadece bir gün değil, uzun bir süre haber olmuş olmalı. önemli mi bilmiyorum ama hapis cezası söz konusu.. ist.üni
1929-1930 yıllarında gazetelerde uzun süre haber olmuş bir silahlı saldırı olayını arıyorum. Evet, ne yazıkki tam tarih yok.
Adam yaralamaya teşebbüs eden kişi, bir paşa kızı dolayısıyla sadece bir gün değil, uzun bir süre haber olmuş olmalı. önemli mi bilmiyorum ama hapis cezası söz konusu..

ist.üniv gazete arşivi ya da int.e açık veritabanları jpeg formunda dosya barındırdığı için sözcük taraması yapamıyorum.
önerisi olan var mı? :(

o yıllarda çıkan gazetelerin listesi bile yok elimde, ne bulursam ona bakıyorum. çıldırmak üzereyim. :( help piliiiz.

not:istanbuldayım.
jimjim
(24.10.17)
internetten taranmıyor ama milli kütüphane'nin baya büyük bir süreli yayın arşivi var, varsa orada vardır herhalde.


(5)

Lale Kartınız

Var mı? :(
Var mı? :(
jimjim
(03.10.17)
benim yok.


secrexv2
(03.10.17)
Yok olsa kendim alcam bilet.


maria puder
(03.10.17)
Niyetim var da öğrenci için olana yaşım tutmuyor. Mavi için de biraz araştırma yapacağım diğerlerinden büyük farkı var mı vs.


mutekebbir
(03.10.17)
Valla yeni duydum ben bu karti. Dolayısıyla yok.


bende ilk defa duydum haliyle yok


all girls dream
(03.10.17)
(3)

Kadıköyde 2 Kişi Ders Çalışmalık SESSİZ Mekan

Nerede var? Bjk iskelesi karşısındaki kütüphaneyi grup çalışmasına kapatmışlar,Mesai çıkışı kafeler çok kalabalık oluyor.Bu akşamüstü için nereyi önerirsiniz? Teşekkürler.
Nerede var?
Bjk iskelesi karşısındaki kütüphaneyi grup çalışmasına kapatmışlar,
Mesai çıkışı kafeler çok kalabalık oluyor.
Bu akşamüstü için nereyi önerirsiniz?
Teşekkürler.
jimjim
(29.09.17)
tam zamanında sordun. daha birkaç gün önce, moda burnu'ndaki eski khalkedon'un yerine şöyle bir yer açıldı. "ortak ve bireysel çalışma ve üretim alanı" olarak tanımlamışlar.
idea.kadikoy.bel.tr
ben de daha gitmedim ama şahane bir yere benziyor.


montag'a bir bakın. ortamı da kahvesi de çok güzel hem. çarşıda, ermeni kilisesinin karşısında ikinci katta kalıyor.


nathanieltroy
(29.09.17)
daha önce akademi 1971'in alt katında ders çalışmıştım, sakindi.


akan dame
(29.09.17)
(3)

İsim Göstermeden Havale Mümkün mü?

Sanal hesap gibi bir şey oluyor mu?İstiyorum ki; ibanımı vereyim ama havale işlemi gerçekleştiğinde para gönderen kişi benim adımı görmesin.Coin vs olmaz. Düz işbank kullanıcısıyım.Mümkün müdür?
Sanal hesap gibi bir şey oluyor mu?
İstiyorum ki; ibanımı vereyim ama havale işlemi gerçekleştiğinde para gönderen kişi benim adımı görmesin.
Coin vs olmaz. Düz işbank kullanıcısıyım.
Mümkün müdür?
jimjim
(06.09.17)
Hayır.


hayirsiz
(06.09.17)
öyle bir şey mumkun olsa para aklama işi çok kolay olurdu


viewport
(06.09.17)
(3)

İzmir Havalimanından Karaburna En kolay Ulaşım

Neyle ve nasıl olur? Dolmuşlar nereden kalkıyor?(Araç kiralamayacağız)Teşekkürler.
Neyle ve nasıl olur?
Dolmuşlar nereden kalkıyor?
(Araç kiralamayacağız)

Teşekkürler.
jimjim
(13.08.17)
izmir havaalanından izban'a binin,halkapınarda metroya aktarma yapın. fahrettin altay durağında inip indiğiniz yerden karaburun dolmuşlarına binin.


denef
(13.08.17)
Denef'in tarifi doğrudur. En az 3 saat sürecek bir yol sizi bekliyor, yolunuz açık olsun.


farabi
(13.08.17)
Metroya aktarmayi halkapinar'da degil, hilal'de yapin. 15-20dk kazanirsiniz.


(1)

PS3 Oyunu Arıyorum_CAPSli

PS3 2008 Afrika adlı oyun.Nereden bulurum? ebay veya amazondan değil, mümkünse tr içinden almak istiyorum. teşekkürler.
PS3 2008 Afrika adlı oyun.
Nereden bulurum? ebay veya amazondan değil, mümkünse tr içinden almak istiyorum.
teşekkürler.
jimjim
(07.08.17)
varsa bu oyun istanbul'da yazıcıoğlunda vardır kadıköy'de, o ihtimal de epey düşük ama.


reavelyn
(07.08.17)
(1)

Müstakil Durum ne demek?

Bir yere ait olma gibi bir anlamı mı var??Teşekkürler.
Bir yere ait olma gibi bir anlamı mı var??
Teşekkürler.
jimjim
(04.08.17)
müstakil bir şeye bağlı olmayan demek.


alperz
(04.08.17)
(3)

Bir Perküsyon Enstürmanı ama ne? (Mega Cahil içerir)

Bir enstürman var ,Bir çeşit kapalı boru düşünün; içinde bir takım parçacıklar var ki; biz bu enstürmanı (boruyu) tepe taklak edince bu parçacıklar yer değiştirmek suretiyle ses çıkartıyor. Çıkan ses ; filmlerdeki düş sahnelerine geçiş sesi gibi..Mekanizma için kar kürelerini de örnek verebiliriz; k
Bir enstürman var ,
Bir çeşit kapalı boru düşünün; içinde bir takım parçacıklar var ki; biz bu enstürmanı (boruyu) tepe taklak edince bu parçacıklar yer değiştirmek suretiyle ses çıkartıyor. Çıkan ses ; filmlerdeki düş sahnelerine geçiş sesi gibi..
Mekanizma için kar kürelerini de örnek verebiliriz; kar küresinin ses çıkaranı ve boru gibi olanı..
ADI NEDİR bu aletin? Bir bulduruverin noolur:(

Teşekkürler.
jimjim
(03.12.16)
rainstick degil mi bahsettigin sey?


kassiopeia
(03.12.16)
Kesinlikle rainstick değil.. çıkarttığı ses ksilefon sesine benziyor ayrıca boru diyip durmuşum ama içi görünen bi yapıda oluyor daha çok.. şeffaf yani.


jimjim
(03.12.16)
Duş değil DÜŞ(RÜYA) SAHNESİ bu arada.


jimjim
(03.12.16)
(1)

Ankara DTCF'de okuyup bana Amme Hizmeti yapacak birini arıyorum :(

İst'dayım.DTCF'nin kütüphanesinde yalnız basılı olarak mevcut olan bir/iki yüksek lisans tezine ulaşmam gerek.(fotokopi/jpeg vs gibi) Bir defa beni zaten kampüs içine dahi almıyorlar ama yine de bi kaç ay önce denedim; Ankara'ya gittim, kütüphane tadilattaydı. Nasıl bir şansızlıksa artık..DTCF'de ok
İst'dayım.
DTCF'nin kütüphanesinde yalnız basılı olarak mevcut olan bir/iki yüksek lisans tezine ulaşmam gerek.(fotokopi/jpeg vs gibi)
Bir defa beni zaten kampüs içine dahi almıyorlar ama yine de bi kaç ay önce denedim; Ankara'ya gittim, kütüphane tadilattaydı. Nasıl bir şansızlıksa artık..

DTCF'de okuyan kardeşlerime sesleniyorum!!
Biri -çok rica ediyorum- kütüphaneye gittiğinde bana ulaşsın, nooolur.
Karşılığında ben de bir kitap (ya da istedeği herhangi bir şey ) yollarım, ist'a gelirlerse içecek bişiler ısmarlarım, bir şekilde anlaşırız :/

Şimdiden teşekkürler.
jimjim
(28.11.16)
Kütüphane hala tadilatta. Kitap falan alınamıyor daha.


solert
(29.11.16)
(4)

Bilgisayarım İnternete Bağlı Görünüyor ama Girmiyor

En son bi kaç program indirdim virüs mü girdi noolduysa düzelmedi.. indirdiğim programalrı kaldırdım bu arada..İnterenete bağlı görünüyorum: bağlantı/ paylaşım merkezinde de öyle görünüyor; fakat hiçbir sayfayı açmıyor . Nasıl düzelecek:(((Winfows 7
En son bi kaç program indirdim virüs mü girdi noolduysa düzelmedi.. indirdiğim programalrı kaldırdım bu arada..
İnterenete bağlı görünüyorum: bağlantı/ paylaşım merkezinde de öyle görünüyor; fakat hiçbir sayfayı açmıyor . Nasıl düzelecek:(((
Winfows 7
jimjim
(28.09.16)
sistem geri yükleme yap


hlt1985
(28.09.16)
baska tarayıcı
wireless ya da baglanti sembolunun ustunde onar secenegi var


kingcyrax
(28.09.16)
DNS ayarları otomatik değilse otomatik yapın.


himmet dayi
(28.09.16)
eset kullanıyorsan ağ ve paylaşım merkezi ayarlarından girip eseti kaldır.


illegalstar
(28.09.16)
(4)

Hakir kelimesinin zıt anlamlısı (mümkünse osmanlıca)

Anlamını biliyorum. Aradığım "üstün" sözcüğü değil. Üstün amlamını taşıyan eski dilde hangi sözcük var? Hakir kelimesinin zıttı olsun fakat üstün/seçkin değil aradığım; eski versiyonları..
Anlamını biliyorum. Aradığım "üstün" sözcüğü değil. Üstün amlamını taşıyan eski dilde hangi sözcük var? Hakir kelimesinin zıttı olsun fakat üstün/seçkin değil aradığım; eski versiyonları..
jimjim
(21.09.16)
Evlâ?


fallopian
(21.09.16)
(bkz: yeğ)


baba jo
(21.09.16)
mümtaz
itibar
hürmet
mübeccel
muhterem


makbul?


babilbaligi
(21.09.16)
(2)

Fenerbahçe parkında bi yer vardı adı neydi

Romantika diil, daha salaş bi yerParkın içinden geçip tam deniz kenarına gelince.. Hatta iki mekan var birleşik gibi, duvarla ayrılıyor, biri daha büyük havalı diğeri küçük. Güzel nargileler falan var. Adı ne?Teşekkürler
Romantika diil, daha salaş bi yer
Parkın içinden geçip tam deniz kenarına gelince.. Hatta iki mekan var birleşik gibi, duvarla ayrılıyor, biri daha büyük havalı diğeri küçük. Güzel nargileler falan var. Adı ne?

Teşekkürler
jimjim
(16.09.16)
baraka olabilir mi?


nathanieltroy
(16.09.16)
evet baraka.


oscar
(16.09.16)
(6)

Hyundai i10 Neden Tercih Etmeyeyim?

Selamlar,Bu duyurumuzda 100.000kmde, 27.000 TlHyundai i 10'un 2010 model, otomatik vites, benzinli modeli kötülüyoruz :)Evet park sıkıntısı pek yok, evet yol tutuşu iyi vs ama negatif tarafları?İlk aracım olacak, otomatik vites iyi mi kötü mü tam karar veremiyorum. bence sonra manuel zor gelir diye
Selamlar,
Bu duyurumuzda 100.000kmde,
27.000 Tl
Hyundai i 10'un 2010 model, otomatik vites, benzinli modeli kötülüyoruz :)

Evet park sıkıntısı pek yok, evet yol tutuşu iyi vs ama negatif tarafları?

İlk aracım olacak, otomatik vites iyi mi kötü mü tam karar veremiyorum. bence sonra manuel zor gelir diye kötü.. Ama ya yokuşlar? :(( bu aracın çok yakması dışında başka nesi kötü?

Bu fiyata ne aliim? Corsa var aklımda ama yine bilemiyorum:/
jimjim
(11.07.16)
bu kasasını bir arkadaşım kullanıyor, gayet memnun. ben de 2015 modelini kullanıyorum. yakıt tüketimi dışında memnunum.


inheritance
(11.07.16)
tipi çok çirkin ???


ihaleli batak
(11.07.16)
27 bine alabilcegin en iyi araba yine o. Uc kuruz fazla ver sunu al mode: on Honda jazz alsana uc bes fazla verip sgsgsvsv

Ayrica sahsi tavsiyem cinsiyeti bilmiyorum ama azcik soyle vurdummu inleten kutur kutur araba olsun dersen mitsubishi colt al derim. Corsayla i10u ustuste koyup bagajinda sallar, ustune bi de jazzi manita niyetine pastaneye goturup limonata ismarlar :/ mitsubishi <3 ben


hailtothethief
(11.07.16)
Hyundai i10 güzel araba. Hyundai'nin duyduğum iki sıkıntısı var :

* çok yakar, özellikle otomatik vitesse...Bunu hesaplarsınız, uyarsa alırsınız. Listesinden 1-2 lt fazla alın. 100 km'de 9 lt yazıyorsa siz 10-11 hesaplayın.
* 100 bini geçtikten sonra kaporta dökülmeye başlar. Yeni i10, i20'de nasıldır bilmiyorum.


Bu arada hem ilk aracım olacağı için hem de zaten param olmadığı için 25-30binlik bişey bakıyorum. Bunj model önerileriniz için yazdım, yani daha eski bir araç manuel vitesli bi araç, daha tipsiz bi araç olabilir.

Dandik olduğunu biliyorum mesela ama micra da bakıyorum?
Uzun yolda kullanmiicam, şehiriçinde sadece..
Ayrıca tip önemli diil.


jimjim
(11.07.16)
www.sahibinden.com

Usenmedim bak. Su arabayi vura kira 30a alirsin. Sonra bana dua edersin. Daha donanimlilariyla arasinda 3 5 bin lira oynuyor. 35bin lik arabada start stop mu olur abi sdfsgsgs. Neyse nacizane tavsiyem olsun. Ciddi manada bak derim ben


hailtothethief
(11.07.16)
(10)

İspanyolcayı Nasıl Böyle Güzel Öğrendiniz?

Hola! Bu duyurumuzda ispayolcayı şu sayede böyle güzel öğrendim, şöyle sular seller gibi konuşuyorum diyenleri ağırlıyoruz.Evet, İspanyol hocadan birebir ders almak zaten program dahilinde, bunun dışında ne önerirsiniz?Kelime ezberleme alternatifinden tutun da yazma/konuşma becerilerine kadar. Hangi
Hola!
Bu duyurumuzda ispayolcayı şu sayede böyle güzel öğrendim, şöyle sular seller gibi konuşuyorum diyenleri ağırlıyoruz.

Evet, İspanyol hocadan birebir ders almak zaten program dahilinde, bunun dışında ne önerirsiniz?
Kelime ezberleme alternatifinden tutun da yazma/konuşma becerilerine kadar. Hangi kaynak, hangi kitap, hangi web sitesi?

Konuşabildiğim ingilizce ve hüsranla sonuçlanan/ertelenen italyanca+fransızca dışında başka yabancı dilim yok.

Teşekkürler şimdiden.
jimjim
(20.06.16)
ben güzel konuşamıyorum ama sular seller gibi anlıyorum. Muhtelif Arjantin, Şili, Peru, Meksika dizisine borçluyum bu başarımı. Çok başarılı bir yöresel "argo" dağarcığım oldu üstelik sayelerinde.
Tavsiye ederim.


konusma +1
diziyle filmle olur bu işler ama hangi ispanyolcayı öğrenmek istediğine karar ver. latin amerika ispanyolcası öğrenirsen ispanyollar dalga geçer :(


la noix
(20.06.16)
konusma ben konusuyorum daha bitirmedim + 1
Tek fark, İspanyol İspanyolcası öğrenmek istedim. Latin İspanyolcası aksanı boğaza yılan kaçmış gibi bir his bırakıyor bende. Ona alışkın olanda da İspanyol İspanyolcası peltek, tükürüklü bir his veriyor. (la noix + 1, İki taraf da birbirini pek sevmez. İspanyollar Latinleri "köylü", Latinler İspanyolları "şeytani, burnu havada" bulur) O yüzden İspanyolca diziler ve şarkılarla haşır neşir oldum. Aguila Roja var, en ünlü dizileri. Onların sezonlarını altyazı ile izledim. Bir de yarışma programları en iyisi oldu. Çünkü yarışma programlarında genelde soru aşağıda yazıyor. O şekilde can simidi görevi görüyor ilk başlarken. Saber y Ganar diye bir yarışma var, 1997'den beri hafta içi her akşam oluyor. Onların bir yıllık arşivleri tve'nin sitesinde var. Onları dinliyordum yol boyu.
Bir de notes in spanish podcast'leri çok başarılı. Hemen her podcast'te günlük hayatta kullanılan deyimler, terimler, sokak ağzını da sunuyor.
Bir de ben çok fena "Dilbilgisi bilmiyorsan, acil durumlar dışında, kapa çeneni" insanı olduğumdan, torrent'ten birtakım gramer podcast'leri indirmiştim. Onlar da başlarılı.


aychovsky
(20.06.16)
@aychovsky, ispanyolca çok güzel bir dil ama hep demişimdir, ispanya ispanyolcası rezil ediyor bu dili. Ağzına yılan girmiş gibi konuşuyorlar diye kaç defa yazmışımdır burada ama bunu Latin Amerika'ya yakıştırman çok ayıp doğrusu. Adamlarda hiç dental fricative yok ki, yılan gibi olsunlar. Tam aksine İtalyanca'ya çok benziyor Arjantin ve Uruguay İspanyolcası. Sert sesler çok yaygın, c, ş, j gibi. Çok ayıp. cık cık.

@Jimjim, baştan belli bir yöreye sadık kal. Fiil çekimlerinden tut, öznelerde sen ve siz kullanımı bile değişiyor çünkü.
Dil bilgisi olarak ben Schaum's diye bir kitap aldım, çok güzeldi. Kitap kullanmaya yalnız %50 anlar duruma geldiğimde başladım sahiden. Çünkü Latin Amerika İspanyolcası dilbilgisini öğreten kitap bulamayacağımı biliyordum. Önce iyice dinleyerek anladım kullanımı. Sonra geçtim dilbilgisi karıştırmaya ama kitap üstünde farklı bir sistem gördükçe, bir kenara hep kendi kullanacağım grameri not ederek ilerledim.
Gene de dilbilgim kabız olduğu için çok ilerleyemedim ama bu benimle alakalı.


anaaa :/
işler karışık öyleyse.
ben bayaa ispanyada konuşabileyim ve de ispanyolca basit düzeyde birşeyleri (gabriel garcia marquez okumam şart değil : ) çeviriye gerek kalmadan okuyabileyim diye istiyorum.


jimjim
(20.06.16)
Yalniz adamlarin dalga gecmesi de oyle yerin dibine sokma seklinde olmuyor. Tatli tatli laf sokuyorlar :p

Amaaaaaan her sekil laf sokacaklar istedigin gibi ogren bosver :p adamlarin hayati laylay


la noix
(20.06.16)
O zaman senin çok sıkıntın yok. Latin Amerika filmlerine, dizilerine girmeden, sadece İspanya'ya ait filmleri izleyerek kulak geliştir ilk 3 ay. Bir yandan bir süre sonra dikkatini çeken, kulağının seçmeye başladığı kelimeleri not al, öğren. Epey anlar da olacaksın. Biraz anlar olunca kendi kendine de pratik yaparsan kursta A1 seniyesini direkt atlar A2'den başlarsın. Zaten bir süre sonra kurs sıkıyor. A2 ve B1 görsen yeter. B2 sıkar artık.
Çok sıkıntı bir dil değil Almanca gibi, sadece pratik lazım. Pratiği nasıl bulursun bilmiyorum.


Öncelikle, latin amerika sporluyum:)

Ben Brezilya'da öğrendim, orada kursa gittim ama çok az gittim (2 ay kadar), film, dizi, arkadaş ortamı derken geliştirdim kendimi. Portekizce ile birlikte aynı anda götürdüm daha kolay oldu. Arjanin'e gittim pekiştirdim vs. O yüzden Arjantin ispanyolcası rules diyorum:)

Kurs mutlaka al, tek başına olmuyor. Onun dışında dizi, film, müzik +1
Duolingo.com, sistemli kullanılırsa bence çok başarılı bir web sitesi.

bunun dışında insanlarla oturup konuşmak çok geliştiriyor, biraz ilerlettikten sonra facebook'taki mesa de espanol gurubuna katılabilirsin, insanlar buluşup ispanyolca konuşuyorlar, anadili ispanyolca olanlar da geliyor.

Ben ispanyol radyolarını falan dinliyorum arada, oradan arkadaşlarımla whatsapp grubum var sürekli isp konuşuluyor vs. Ama fiili olarak konuşmayınca cidden unutuluyor. Eskiden sular seller gibi konuşurken şimdi duraksayabiliyorum:(


peggy
(20.06.16)
Kız arkadaşım İspanyolca öğretmeni. Formasyon vs. İstanbul Üniversitesi'nden, 2-3 ay kadar da İspanya'da kaldı. Vakit ve kişi uygun olursa özel ders de veriyor.


mimarbasi
(20.06.16)
en azından b2 ye kadar kurslara devam edin, zaten bir çoğu yeterli kişi olmadığı için c kuru açmıyor. ondan sonra, derslerinize hep ispanyolca kaynaklardan çalışın.


solskjaer
(20.06.16)
(5)

Bu arabanın nesi kötü?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-boyasiz-kazasiz-problemsiz-hyundai-304418571/detay?newSearchMode=withStandardMode&hideSearchFilter=falseEvet sevgili romalılar, bu duyrumuzda ilandaki aracın negatif ve pozitif taraflarına bakıyoruz.Karpuzdan ne kadar anlıyorsam, arabadan da o
www.sahibinden.com

Evet sevgili romalılar, bu duyrumuzda ilandaki aracın negatif ve pozitif taraflarına bakıyoruz.
Karpuzdan ne kadar anlıyorsam, arabadan da o kadar anlıyorum çünkü.
Mantıklı ve açıklayıcı yorum yazın lütfen.
Thanks.
jimjim
(15.06.16)
193000km olmasi. turbo revize edildi diyor belki ilerde turboyu eline alirsin. enjektorlerin durumu nedir bilmek lazim. enjektor arizasida olabilir. motor yag yakma/eksiltmesi var midir? eger varsa rektefiye yaptirilmasi gerekcektir.

kisaca kaporta saglam olsa bile sanayiden cikamama olayi olabilir.


1917
(15.06.16)
Turbo boşuna revize edilmez. Turbosu ariza veren araba belki yarın belki yarından da yakın 3000 lira masraf çıkarır. Bunun dışında 190binde hyundai almak sanayiye kıps kıps yapmak demektir.

Dizel ve manuel olmasi da iyi tarafları.


babilbaligi
(15.06.16)
kötü değil de,
1-hyundai çok yakar.
2-turbo gittiyse yakıt sistemi masraf çıkartmak üzeredir. pompa ve enjektör revizyonu isteyebilir.
3-hyundai accent kalite olarak albea ayarında clio symbol altında bir araçtır.
4-performansı iyidir ama : )


tukenmez adam
(15.06.16)
km. sıkıntı en önemlisi turbo revize yazıyor. revize görmüş turbodan hayır gelmez. çekişte fark ettirir zaten. bunun dışında bir sıkıntı yok. boya-değişen bakmadım gerekte yok.


gokhan atestepe
(15.06.16)
turbo revize edildi demek, orijinal turbo alıp bozulanın yerine takacak paramız yoktu idareten tamir ettirdik demek oluyor.


battal gemalmaz
(16.06.16)
(2)

Aramızda Medya Sektöründe Çalışan Birileri Var mı?

TV ağrılıklı soruyorum ama dergi vs de olabilir.
TV ağrılıklı soruyorum ama dergi vs de olabilir.
jimjim
(27.09.15)
buyur hocam


atxaga
(27.09.15)
evet


Big bada bum bum
(27.09.15)
(4)

Kaliteli Su Matarası

SelamSoğuk içecek taşıyacağım hafif bir mataraya ihtiyacım var. Su içeceğim aslında.Sağlıklı malzemeden olmalı. (Plastik/mikalar bile çeşit çeşit)Cam çantada hele benim çantada hemen kırılır diye düşünüyorum.0,5-1 lt arası olmalı. Dayanıklı olmalı Kesinlikle sızdırmamalı.Ve kesinlikle sağlıklı malze
Selam

Soğuk içecek taşıyacağım hafif bir mataraya ihtiyacım var. Su içeceğim aslında.
Sağlıklı malzemeden olmalı. (Plastik/mikalar bile çeşit çeşit)
Cam çantada hele benim çantada hemen kırılır diye düşünüyorum.

0,5-1 lt arası olmalı. Dayanıklı olmalı Kesinlikle sızdırmamalı.Ve kesinlikle sağlıklı malzemeden olmalı.

En iyi matara nerede? :)

Teşekkürler.
jimjim
(26.09.15)
ben bunu litalimonata.com kullanıyorum. içi cam, su içmek kolay. ucuz 2tl.


cptxxx
(26.09.15)
stanley kesinlikle


battal gemalmaz
(26.09.15)
plastik matarada nalgeneyi tek gecerim. bpa free, saglikli, tas gibi. 3 tane geldi gecti elimden, bir tanesini yere koyup mac bile yaptik, en az 20 defa 15 metreden düsmüs olabilir. catlamadi, disi cizildi sadece. emektar cok cekti, en son kapagina bicak yemesiyle sizdirmazligini yitirdi, benim hatamdi, öldü. kapagi mataranin en gücsüz yeri, ama bu bile yukarida saydiklarima dayanmasina yetiyor. bir de icinde tang veya corba yapma, kokusu sinmesin, ciksin diye bir hafta kullanamiyorsun.

harici olarak primus, sigg, mckinley, camelbak bakmani öneririm. alüde sigg severim, motörhead vs vs de var tabi de sigg iyidir, hostur. tabi metaller 15 metreden atinca yamuluyor.

ha bir de nalgene genis kapakli, ondan ayrica seviyorum. kapagindaki halkadan karabinayla tutturur ordan tasirim genelde.

ahanda bu:
hydrationanywhere.com


wiillii
(26.09.15)
www.dr.com.tr

inanılmaz memnunum. daha ucuz bi yerden bulursan da alabilirsin. ağızlık kısmını yıllarca yıkama yine de koku yapmıyor ve ben de su kouyorum içine. neredeyse bir gün boyunca aynı kalıyor sıcaklığı. soğuk için çok iyi.


bıdıbıdı
(26.09.15)
(3)

Saç Düzleştirici

Selam,Saçları en az yıpratanından bir düzleştirici almak istiyorum.Evde 3-4 tane kıvırcık yapan maşa var.Dolayısıyla tek fonksiyonu saç düzleştirmek olan bişey işimi görecektir.Bizzat kullandığınız ve memnun kaldığınız hangi marka/modeller var?Teşekkürler.
Selam,

Saçları en az yıpratanından bir düzleştirici almak istiyorum.
Evde 3-4 tane kıvırcık yapan maşa var.

Dolayısıyla tek fonksiyonu saç düzleştirmek olan bişey işimi görecektir.

Bizzat kullandığınız ve memnun kaldığınız hangi marka/modeller var?

Teşekkürler.
jimjim
(26.09.15)
Ben de araştırıyorum.remington alacağım kesin de iki model arasında kaldım biri keratin therapy diğeri inci parlaklığı gibi birşey. Bunları araştır isteren.


braun senso care çok süper. saçları dipten sıcaklığı yüksek uçlara gelince otomatik düşük ayarlıyor. çok memnun kaldım. uçları da kıvırcık yapabliyosun. saçları saniyede 20 kere algılıyor ve hızını nemini kontrol ediyor falan. acayip tavsiye ederim. hocama denedim ben. o bile ben de alıcam falan dedi :)


bıdıbıdı
(26.09.15)
diğer arkadaşlar +1

en ucuzu bile fark atar diğer markalara.


inawen
(26.09.15)
(7)

Aramızda Diş Hekimi Olan Var mı?

Asıl soru opalescence beyazlatıcı jellerden (4'lü halde) bana satabilecek biri var mı?Özel sağlık sigortam karşılayacak.Hem güvenilir bir şekilde almak hem de kazıklanmamak istiyorum.
Asıl soru opalescence beyazlatıcı jellerden (4'lü halde) bana satabilecek biri var mı?

Özel sağlık sigortam karşılayacak.
Hem güvenilir bir şekilde almak hem de kazıklanmamak istiyorum.
jimjim
(21.09.15)
Dis hekimi değil dis depolarindan temin edebilirsin. Online da satılıyor.


gusano
(21.09.15)
Ha eğer diyorsan ki ben bunu maliyetine alayım, sigortaya da işlem gibi gostereyim, bunu hiçbir dis hekimi kabul etmez :)


gusano
(21.09.15)
merhaba bilgi sahibi olmadan yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar,

öncelikle söylediğim gibi; web sitelerine güvenmiyorum.
ve elbette herhangi bir diş polikliniğinde reçeteye yazdırabiliyorum. bu diş hekiminin kararında bir şey değil zaten.


jimjim
(21.09.15)
Dis polikliniklerinde bu size reçete edilmiyor, beyazlatma ajanı ilaç değil sarf malzemesidir çünkü. Ofis tipi istiyorsan klinikte yapılıyor, ev tipi istiyorsan ölçü alınıp plak yapılıyor ve yine beyazlatma ajanı veriliyor. Ücret olarak ajanı ücretini değil, işlemin ücretini oduyorsun. Tdb sitesinden bakabilirsin bleaching fiyatlarına.


gusano
(21.09.15)
Ayrıca şahsına hazır plagin yoksa web sitesinden/dis deposundan aldığın beyazlatma ajanını kullanamazsın. Yok plagin var ikinci kere beyazlatma yapmak istiyorsan web sitesine de güvenmiyorsan dis deposundan alabilirsin.


gusano
(21.09.15)
tamamdır şimdi oldu.
hazırda plağım var.
daha önce benzer bi işlem yaptırdım, diş hekimim tamamını hizmet bedeli olarak yansıttığı için sağlık sigortam karşıladı.
şu anda başka şehirdeyim.
diş deposu da çok güvenilir gelmiyor açıkçası :(

ama anladım, teşekkür ederim.


jimjim
(21.09.15)
Tekrar herhangi bir diş hekimine gidip temin edebilirsin tabii ki, elinde yoksa depodan ister getirtir. Benim anlatmak istediğim diş hekiminden ajanin maliyetinden fazlasına temin edebileceğin, ama sigorta var ve limiti yeterli diyorsan sorun olmaz. Düşük maliyetle alayım diyorsan da guneydis'ten alabilirsin, guvenilirdir.


gusano
(21.09.15)
(2)

Oyun Hamurlu Fırat Karikatürü Buldurmaca

Selamlar,Uykusuz'da sanırım -24 Nisan tarihindeki sayısında- çizilen bir fırat karikatürü vardı.Oyun hamurundan roket yapmaya çalışıyordu, beceremiyordu falan..Ekte bir parçasını yolluyorum.Erişim kısıtım var, kolay bir yerden resim atarsaız sevinirim.Nolur bi buldurun be! :)
Selamlar,

Uykusuz'da sanırım -24 Nisan tarihindeki sayısında- çizilen bir fırat karikatürü vardı.

Oyun hamurundan roket yapmaya çalışıyordu, beceremiyordu falan..

Ekte bir parçasını yolluyorum.

Erişim kısıtım var, kolay bir yerden resim atarsaız sevinirim.

Nolur bi buldurun be! :)
jimjim
(17.06.15)
firatinsayfasi.com
özel istek üzerine koydular :)


raydingoz
(18.06.15)
evet, şimdi facebook sayfasında da farkettim :)
thank u.


jimjim
(18.06.15)
(1)

Vukuatli Nüfus Kayıt örneği

Vukatli nüfus kayit örneği herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınabiliyor mu? Ikametgahin bulunduğu nüfus müdürlüğünden almak şart mi?
Vukatli nüfus kayit örneği herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınabiliyor mu?

Ikametgahin bulunduğu nüfus müdürlüğünden almak şart mi?
jimjim
(26.04.15)
İstediğin müdürlükten alabilirsin.


eloharp
(26.04.15)
(1)

yazara ulaşmaca

engel adlı yazara acil ulaşmam gerek, nolur bi yardım :(
engel adlı yazara acil ulaşmam gerek, nolur bi yardım :(
jimjim
(29.01.15)
mesaj attım.


robin crusoe
(29.01.15)
(1)

Wizz Air Kullanan Var mı? (Online Check-in Problemi)

Merhaba ,wizz-air'le Sabiha Gökçen- Budapeşte uçuşu alacağım.Malum oldukça ucuz olduğu için bagaj hakkı sınırlı, check-ini kendin yap, biletini bastır da gel diye bir sürü kuralı var ve fakat; sabiha gökçen uçuşlarında online check-in artık yapılamayacak gibi bir şey okudum sözlükte. doğru mudur?Yak
Merhaba ,
wizz-air'le Sabiha Gökçen- Budapeşte uçuşu alacağım.
Malum oldukça ucuz olduğu için bagaj hakkı sınırlı, check-ini kendin yap, biletini bastır da gel diye bir sürü kuralı var ve fakat; sabiha gökçen uçuşlarında online check-in artık yapılamayacak gibi bir şey okudum sözlükte. doğru mudur?
Yakın zamanda bu firmayla uçan ve online check-in yapabilmiş birileri var mıdır?
jimjim
(29.01.15)
ağustos sonunda kullandım. kontuar kullanmak zorundasınız sabiha gökçende, biletinizi orada veriyorlar. bagaj büyüklüğü kontrolü falan yapılıyor. bu arada bilette koltuk numarası yazmaz, uçağa bindiğinizde önceden rezerve edilen yerler dışında boş bulduğunuza oturursunuz.

budapeşteden yine wizz air ile dönecekseniz orada online check in kullanabilirsiniz.


styx
(29.01.15)
(1)

airtickets24.com Güvenilir mi? (Uçak Bileti rezervasyonu içerir)_capsli

Merhaba,barselonaya bilet bakıyorum. skyscanner kullanıyorum. en uygun kombinasyonu yapayım diye önce gidiş-dönüş ayrı ayrı arıyorum ama gidiş-dönüş aynı anda aradığımda ilk aramada çıkmayan firmalar da çıkıyor ve çok çok daha ucuza denk geliyor.örneğin 1. görselde gidiş dönüş : 470 TL .aynı uçuş (g
Merhaba,
barselonaya bilet bakıyorum. skyscanner kullanıyorum. en uygun kombinasyonu yapayım diye önce gidiş-dönüş ayrı ayrı arıyorum ama gidiş-dönüş aynı anda aradığımda ilk aramada çıkmayan firmalar da çıkıyor ve çok çok daha ucuza denk geliyor.
örneğin 1. görselde gidiş dönüş : 470 TL .
aynı uçuş (gidiş) tek başına aratıldığında: 1515 TL. Bir kekoluk var ama ben anlamadım :/

asıl soru; airtickets24.com diye bir siteye yönlendiriyor. hiç kullanmadım daha önce. güvenilir mi?
jimjim
(27.01.15)
Gidiş dönüşün tek yönden ucuz olması garip değil, genelde olabilen bir durum.
Firmaadan bilet almadım ama skyscanner ortağıysa güvenilirdir. Tabii önce alitalia'nın kendi sitesinden de bakabilirsiniz, aynı fiyatsa oradan alırsınız.


whoosie
(27.01.15)
(3)

Ders Çalışmalık Aşırı Tenha Starbucks veya Cafe Nero

Bugun bahçeşehir üniv. kütüphanesinde 1 saat 45 dakika kuyrukta bekleyerek rekor kırdım. Starbuckslar bile yağmurdan sanırım tıka basa doluydu.Yer bulunsa bile gurultu patırtıdan bişi anlaşılmıyor. Hangi starbucksa ya da cafe neroya gidiyim? not:kadıköy/uskudar/besıktas cıvarı olacak.bu arada yarın
Bugun bahçeşehir üniv. kütüphanesinde 1 saat 45 dakika kuyrukta bekleyerek rekor kırdım. Starbuckslar bile yağmurdan sanırım tıka basa doluydu.Yer bulunsa bile gurultu patırtıdan bişi anlaşılmıyor. Hangi starbucksa ya da cafe neroya gidiyim?
not:kadıköy/uskudar/besıktas cıvarı olacak.

bu arada yarın akşam için falan dıyorum. yanı haftaıcı daha tenha olabılır belkı
jimjim
(04.01.15)
oyle bi starbucks yok. olsaydi kapatirlardi


mayeskuel
(04.01.15)
dediğin yerlerde bulması zordur bence öyle bir starbucks. merkezden uzaklaşmak lazım. mesela selamiçeşme starbucks'ın üst katı baya boş olur.


raikkonen
(04.01.15)
Bağdat caddesi caribou alt kat çok sessiz fiyatlar starbucksla aynı


rayaz
(04.01.15)
(4)

Anneye Almalık Akıllı Telefon

Merhabalar,Yılbaşında annecağızıma tel. almaya karar verdim.Hep arkadaşlarında görüyor, özeniyor yavurucum. Şimdi büyük ekranlı, düşük SAR değerli (Radyasyon olabildiğince az)bir şey olsun, güzel fotoğraf çeksin, internete kolayca ulaşsın o kadar. Ne oyun, ne instagram ne başka şey. Bütçe kısıtlı, m
Merhabalar,
Yılbaşında annecağızıma tel. almaya karar verdim.
Hep arkadaşlarında görüyor, özeniyor yavurucum.

Şimdi büyük ekranlı, düşük SAR değerli (Radyasyon olabildiğince az)bir şey olsun, güzel fotoğraf çeksin, internete kolayca ulaşsın o kadar. Ne oyun, ne instagram ne başka şey.

Bütçe kısıtlı, model eski olabilir.
Ne alayım?
Aklımda samsung'un eski modelleri var ama mesela hangisi daha iyi olur? Nereden alayım?

Teşekkürler.
jimjim
(16.12.14)
samsung'un s7580'ini aldım ben geçen. çok söylendi ben kullanamam diye ama alıştı pek seviyor şimdi. zenfone 4 vardı aslında aklımda. bilmediğim marka istemiyorum deyince samsung'u yapıştırdım. ekranı çok büyük değil, kamerası kötünün iyisi ama telefon işlevsel.


baal
(16.12.14)
ben de almak istiyom ama android hiç sevmiyom ya.
anasına windows phone alan var mı diye ek yapsam ayıbolmazsa jimjim?
kendim de nokya lumya kullanıyorum da hantal yav.


emirkulu2
(16.12.14)
aynı dertten mustaribim. asus zenfone 5-6 ve nokia lumia 1320 arasında kaldım. asuslar daha önde gözüküyor şu anda.


inheritance
(16.12.14)
sanki Windows phone daha mantıklı kutucuklu filan ama. annem samsung dual sim kullanıyor. ucuz da. memnunda


ibomiu
(16.12.14)
(1)

Ajda Pekkan'ın içinde "cadı" geçen şarkısı

Ajda Pekkan'ın 1960-1980 arasında çıktığını düşündüğüm, "ben bir köylü kızıyım" tandansında, içinde "cadı bi kız olsam, seni kandırsam" gibi bir şeyler ya da ona benzer bir şeyler (cadıdan eminim ama) geçen şarkısını arıyorum. böyle hareketli, introsu caz şarkısı gibi. tam emin değilim ama trompetle
Ajda Pekkan'ın 1960-1980 arasında çıktığını düşündüğüm, "ben bir köylü kızıyım" tandansında, içinde "cadı bi kız olsam, seni kandırsam" gibi bir şeyler ya da ona benzer bir şeyler (cadıdan eminim ama) geçen şarkısını arıyorum. böyle hareketli, introsu caz şarkısı gibi. tam emin değilim ama trompetle falan başlıyor sanırım.

Nooolur bi yardım :/

EDİT:Off teşekkürler rivulet,mahcubum ama mutluyum :)
jimjim
(13.12.14)
semiha yankı'nın olmasın?

www.youtube.com

edit: rica ederim ne demek :)


rivulet
(13.12.14)
(2)

Yazara Ulaşmaca

Merhaba,"sutlu nescafe" nickli yazara ulaşmam gerekiyor, bir soru soracağım.Kendisine ulaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)
Merhaba,

"sutlu nescafe" nickli yazara ulaşmam gerekiyor, bir soru soracağım.

Kendisine ulaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)
jimjim
(24.11.14)
mesaj attım kimmiş lan o? dedi.

şaka şaka cevap vermesini bekliyorum.


hjgjkl


sutlu nescafe
(24.11.14)
(5)

Yazara Ulaşmaca

Merhaba,kirmizipilotkalem adlı yazara ulaşmaya çalışıyorum, yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
kirmizipilotkalem adlı yazara ulaşmaya çalışıyorum, yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
jimjim
(16.11.14)
duyuruyu silersen çok ayıp edersin


dinsiz adam
(16.11.14)
meşazattım.


compadrito
(16.11.14)
ben de atmıştım ayıp değil mi compadrito?


dinsiz adam
(16.11.14)
ben 30 saniye gecikmeyle yazmışım. sizin mesaj attığınızı görmemiştim, özür dilerim.


compadrito
(16.11.14)
biriniz de bana ulaşmaya çalışsın ya, sözlük nikimi görüp mutlu olıyım bi kere şurda


emirkulu
(17.11.14)
(5)

Kıvırcık Yapan Saç Maşası

Bukle yapan saç maşası istiyorum;parlak yapan (artık iyonla mı olur başka türlü mü olur bilemem),23-25 mm (orta kalınlık)ve hızlı şekillendiren bir şey olmalı.en önemli kriter elektriklenmeyi alması.yani kuafördeki gibi fön üstüne bukle yapmış gibi olmalı.(bu 4. olacak, daha önce phlips çelik/babyli
Bukle yapan saç maşası istiyorum;
parlak yapan (artık iyonla mı olur başka türlü mü olur bilemem),
23-25 mm (orta kalınlık)
ve hızlı şekillendiren bir şey olmalı.

en önemli kriter elektriklenmeyi alması.
yani kuafördeki gibi fön üstüne bukle yapmış gibi olmalı.

(bu 4. olacak, daha önce phlips çelik/babyliss'in çok eski model bi seramiği ve braun ec2 32 mm kullandım )

hangi marka/model?

teşekkürler.
jimjim
(05.11.14)
remington pearl wand ci95
ecx.images-amazon.com


icemint
(05.11.14)
yuhh
kimse mi kıvrıcık değil duyuruda bee!
pis yalancılar ! :p


jimjim
(05.11.14)
ghd almıştım çok önceden tavsiye ederim. aynı anda hem düzleştiren hem kıvıran modelinden var bende. bukle yapmıyor dalga yapıyor ama bukle yapanları da vardır.
istanbulda 1 yerde satılıyor. hızlı şekillendiriyor, elektriklenme olmuyor, ısısını kendisi saçın yapısına göre ayarlıyor, kuaföre gerek kalmıyor.


cocodancer
(05.11.14)
amazon'dan hot tools aldım ben inanılmaz başarılı.


ekaterina
(05.11.14)
www.bulabilirim.com

bunu tavsiye ederim...


white35
(05.11.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.