Giriş
(6)

yazılım sektöründeki abilerimiz ablalarımız

"vay sen programlama öğrencisi olup da nasıl hala bu siteden/platformdan haberdar değilsin" dediğiniz bir yer var mıdır? stackoverflow, github cepte. sektöre dair yenilikleri de techcrunch'tan takip ediyorum, bundle'a düşen haberlere bakıyorum vs. ama elimden geldiğince kendimi geliştirmek, güncel k
"vay sen programlama öğrencisi olup da nasıl hala bu siteden/platformdan haberdar değilsin" dediğiniz bir yer var mıdır? stackoverflow, github cepte. sektöre dair yenilikleri de techcrunch'tan takip ediyorum, bundle'a düşen haberlere bakıyorum vs. ama elimden geldiğince kendimi geliştirmek, güncel kalabilmek istiyorum. tavsiyelerinize açığım, mutlaka bilmem gereken başka mecralar da varsa?

ek: podcast tavsiyesi de olabilir, ingiliççe ya da türkçe.
kayıtsız
(07.10.19)
direkt yazılım değil ama haberleri slashdot dan takip ediyorum.
stackoverflow daha çok soru aramada faydalı. github da öyle, bi kaynak ama bi ders kitabı veya haber sitesi değil.
not:yazılımcı değilim


sttc
(07.10.19)
evet stackoverflow ve github haber sitesi değil; bir yazılımcının illa ki girip çıktığı yerler olduğu için baştan bildiğimi belirtme ihtiyacı hissettim. bunlardan başka bilmem gereken platformlar var mı öğrenmek istiyorum.


kayıtsız
(07.10.19)
www.codeproject.com 'in bültenine kayıt olabilirsin.

news.ycombinator.com burayı takip edebilirsin.

problem çözme becerini geliştirmek istersen,

www.hackerrank.com

github'da platform/framework bazında projelerini listeleyen sürekli güncel tutan repolar var.

mesela ios geliştirici ise mutlaka takipte kalman gereken mükemmel arşiv,

github.com


aziz dostum jack
(07.10.19)
producthunt.com
yeni ürünleri görmek ve vizyonunuzu geliştirmek için faydalı olacaktır.


pgup
(07.10.19)
çoğu yazılmış, bir tane de ben ekleyeyim.

www.martinfowler.com


alembic
(08.10.19)
(5)

stackoverflow vs quora vs reddit

acemi bir programlama öğrencisi için hangi platformu kullanmak daha uygun olacaktır? sektöre dair goygoylardan ziyade kod yazarken beni illet eden bir durumda, bilmediğim acemi işi sorularda nereye başvurmalıyım?
acemi bir programlama öğrencisi için hangi platformu kullanmak daha uygun olacaktır? sektöre dair goygoylardan ziyade kod yazarken beni illet eden bir durumda, bilmediğim acemi işi sorularda nereye başvurmalıyım?
kayıtsız
(03.10.19)
stackoverflow tabii ki. gerçi sen istemesen de mecburen çoğu google araması buraya götürür seni.


quora ve reddit'de spesifik olarak kod ile alakalı bir soru görmedim bu zamana kadar. bu iş için stackoverflow kullanılıyor.

ama stackoverflow'da soru sormadan önce mutlaka daha önce sorulmuş mu diye araştırmakta fayda var. eğer acemi bir programlama öğrencisiyseniz soracağınız soru %95 sorulmuştur ya da sormak istediğiniz soru stackoverflow'a uygun bir soru değildir.

yok ben illa soracağım diyorsanız soru içerisinde mutlaka iyi veya kötü neyi nasıl denediğinizi (kod parçası) fakat çalışmadığını paylaşın.


aziz dostum jack
(03.10.19)
Hepsinden önce google, sonra acemi sorusu ise Reddit, ileri seviye bir soru ise stackoverflow. Quora'da kod sorulacak bir ortam yok. reddit'te ilgili subredditlerin çok faydasını görüyorum (mesela python). Ancak Google'da olan bir şeyi sorarsan madara ederler her platformda.


roket adam
(03.10.19)
roket adam, son tavsiyende haklısın. google'ı didik didik etmeden şak diye başlık açanı tefe koyar çalarlar. stackoverflow'da sorularına geri dönüş olmadığından yakınan reddit kullanıcılarını okuduğumdan sormuştum biraz da. hepsini bir ara kurcalayacağım.


kayıtsız
(03.10.19)
Valla daha geçenlerde bir modül ile ilgili acayip iyi yardım aldım python subredditinden, haklarını yemeyelim :)


roket adam
(03.10.19)
(19)

Taksicinin arka kapıları kilitlemesiyle ilgili

Cinsiyet k. Sabah taksiye bindim, camlar kilitliydi açamadım. Sorun etmedim. Yalnız taksiden inerken arka kapının da kilitli olduğu fark ettim, ben bir iki saniye açamayınca ancak o zaman kilidi açtı. Bana hiç normal gelmedi bu durum. Normalde yasak olması gerekmez mi bunun? Taksiye bindim ve kapını
Cinsiyet k.
Sabah taksiye bindim, camlar kilitliydi açamadım. Sorun etmedim.
Yalnız taksiden inerken arka kapının da kilitli olduğu fark ettim, ben bir iki saniye açamayınca ancak o zaman kilidi açtı.

Bana hiç normal gelmedi bu durum. Normalde yasak olması gerekmez mi bunun? Taksiye bindim ve kapının kilitli olduğunu fark ettim, o an ne yapmak, ne söylemek gerekir?
kayıtsız
(02.10.19)
Bir çok arabada otomatik olarak kilitleniyor kapılar, öyle bir şey olabilir mi? Yoksa çocuk kilidi miydi?


roket adam
(02.10.19)
arka kapı içerden açılamayacak şekilde kilitliydi işte.


kayıtsız
(02.10.19)
Bazı araçlar otomatik kilitliyor, belki şoför araca yabancıysa unutmuş olabilir. Yine baız araçlarda siz de kapının kilidini manuel olarak açabilirsiniz. Bazılarında açamazsınız, bazılarında da mekanizma gözle görülür, kolay bulunur bir yerde olmayabilir.

Ama dediğiniz doğru, müşteri alınca kilitlese bile sadece dışarıdan açılamayacak şekilde kilitlenmesi uygun olmalıdır.

Ne söylemeniz gerekli? Aracın kilitlerini açar mısınız? Açmayıp bir şeyler söylemeye başlarsa polisi arayacaksınız.


malheiros
(02.10.19)
açıkçası haftada birkaç gün taksiye muhtacım, yoksa sıkıntı edip duyuru açmazdım.


kayıtsız
(02.10.19)
size sormadan kitlemesi çok saçma, çocuk musunuz ki siz kapınızı böyle kitleyebiliyor.

belki arabada yangın çıksa, kaza olsa dışarı çıkamayacaksınız bu yüzden.

bir daha aynı taksi gelirse 153'e şikayet edin


technicalte
(02.10.19)
Ben kapıları hep kilitli tutarım. Yanınızda laptop çantası, içinde değerli olan eşya çantası falan varsa trafikte dururken biri kapıyı açıp çalabilir, hatta bagajı bile açıp birşey alabilir. Belki bu nedenledir, niye böyle yapıyorsunuz bir önlem falanmı diye sorsaydınız ya. Bu arada, taksici değilim.


Tutkun
(02.10.19)
özel araçsa tabii ki dert edilmez. ama taksi olunca, taksiciyle tek olunca, bir de kadın olunca insan bir parça tetikte bekliyor malum...


kayıtsız
(02.10.19)
gb.e-guide.renault.com

araçların bazılarında bu şekilde otomatik olarak kilitlenen kapı fonksiyonu var, araç belirli bir hıza gelince kendiliğinden kilitliyor. operating principle açıklamasının sonunda, nottan önce yazıyor nasıl açılabileceği, ya merkezi kilit düğmesine basmak ya da araç durduğunda ön kapılardan birinin açılması gerekiyor.
direkt kötü niyet aramak biraz fevri olur düşüncesindeyim, güvenlik amaçlı otomobil üreticisinin aldığı bir tedbir muhtemelen.


gkhncnzdgn
(02.10.19)
Otomatik kapanıyor. Taksiciler genelde otomatik kapamayı kapalı tutar ama. Bazı araçlarda temelli kapanmıyor belki öyle bişeydir


bitaksi kullanın derim


superb
(02.10.19)
hıza duyarlı otomatik kilit çalışsa da, siz kilitleme tuşuna bassanız da kapıyı içeriden açabilirsiniz. bunlar yalnızca dışarıdan açılmaması için.

Dediğiniz durum yalnızca çocuk kilidi için geçerli olabilir.

Bazı arabalarda çocuk kilini de şoför mahalinden tuşla kontrol edebiliyorsunuz. bu tip bir araba ise yanlışlıkla kilitlemiş de olabilir.


burfak
(02.10.19)
sizden önce çocuklu birisi bindiyse çocuk kilidini açmış olabilir.


false pretension
(02.10.19)
suyu bulandırmak gibi olmasın ama benim kullandığım araçlardaki otomatik kilitleme fonksiyonu dışarıdan araca girilmesini engelleyecek şekildeydi hep. içeriden açmak isteyince direkt açılıyor. yine de tek başına kapının kilitlenmesinden endişelenmeye gerek yok bence. problemli bir şoför kapının kilitli olduğunu anlayacağınız zamana kadar bakışıyla, konuşmasıyla vs. kendini belli ederdi zaten.


hadsafhada
(02.10.19)
Paranoya yapmanıza gerek yok. Pek çok araçta otomatik çocuk kilidi var. Erkek arkadaşım kiralamacı olduğu için her gün farklı arabaya biniyoruz ve neredeyse çoğunun arka kapıları içeriden açılmıyor.


jacque
(02.10.19)
kayitsiz tribe girme
cocuk kilidi otomatik devreye giriyor
elle acılır genelde bir kilidi vardır bir şeyi vardır


kingcyrax
(02.10.19)
Çocuk kilidi iste genelde bende de hep açık olur


monkey
(02.10.19)
çocuk kilidi +1 benim arabada öyle.

ya bilmeyerek ya da bilmeden kilitliyor ve şöförün haberi yok ya da var.. ama korkulacak bir durum olduğunu sanmıyorum, bir daha denk gelirse uyarırsınız.


xdenizx
(02.10.19)
siz tehlikeli bir yerde inip sizin başınıza bir şey gelirse taksiciye de sorumluluğu var.
Bulunduğum ülkede arada über yapıyorum. Sarhoş yolcusu saçma sapan bir yerde inip araba çarptı bir arkadaşımın yolcusuna, adamı hapse attılar.
Her türlü denyo binebiliyor, kendini de güvene almış olabilir.


The_Lollok
(02.10.19)
Babamın arabasında da sürücü kapısı hariç 3 kapı hemen kilitleniyor. Kapıyı açmak için kapı kolunu 2 defa çekmek gerekiyor. Bu ön yolcu kapısında da olan bir özellik.


anneterligi
(02.10.19)
(6)

İngilizce bir makale okuyup notlar alırken

yani ders çalışırken, notları türkçeye çevirip mi alıyorsunuz, ingilizce göz dolgunluğu(?!) olsun diye ingiliççe mi? hangisi daha akılda kalıcı oluyor sizce?
yani ders çalışırken, notları türkçeye çevirip mi alıyorsunuz, ingilizce göz dolgunluğu(?!) olsun diye ingiliççe mi? hangisi daha akılda kalıcı oluyor sizce?
kayıtsız
(29.09.19)
Dersim ingilizceyse ingilizce not aliyorum ki derslerim ingilizce ama herhalde türkce olsaydi derslerim ve yabanci kaynaktan calissaydim herhalde türkceye cevirirdim.


carmenta
(29.09.19)
notlarımı ingilizce olarak alıyorum. bilmediğim kelimeler ya da çok kompleks cümleler hariç çeviri yapma ihtiyacı da hissetmiyorum. zaten okuduğum şeyi zihnimde çevirebiliyorsam kalıcı oluyor benim için. diğer türlü her notu türkçeye çevirip yazmak çok zahmetli geliyor. bence okuduğun zaman zihninde direk ana dilinde bir karşılığı oluşuyorsa notları da ingilizce alman iyi olabilir. hatta sana şöyle bir şey anlatayım :) bir sınava türkçe özetler çıkararak çalışmıştım, daha sonrasında klasik bir sınava girdim ve bazı terimleri hatırlayamadım. eğer en baştan ingilizce çalışsaydım belki hatırlardım...


noraliya
(29.09.19)
günlük hayatta ingilizce ve almanca kullaniyorum, türkce arkadaslarla sadece.

o anki duruma göre degisiyor, terimleri hangi dilde okursam genelde öyle not aliyorum ama bilerek yaptigim bir sey degil dogal.

genelde hangi dilde calisiyorsam, okuyorsam o dilde oluyor notlarim, cok istisnai durumlarda almanca yazida ingilizce, ingilizcede almanca olabiliyor ya da bu iki dil yerine türkce olabiliyor. sanirim o isi hangi dilde ögrendiysem o dilde not aliyorum.


duygusuzromantik
(29.09.19)
Direkt not alıyorsam aynen yazıyorum. Zaten bir dili yeterince bilen biri okuduğunda aynen anlamalı (bilinmeyen kelimeler vs. hariç tabi).

Ama özet şeklinde not alıyorsam araya Türkçe kelimeler katabiliyorum tembellikten sanırım.


influx
(29.09.19)
Ben yarı İngilizce-yarı Türkçe not alıyorum. Bu nedenle iki dilde de kendimi tam ifade edemiyorum.


Yarısı İngilizce yarısı Türkçe cümleler. Daha hızlı geliyor bana böylesi.


necron
(29.09.19)
(5)

programlama yapanların daha ziyade matematikçi, iktisatçı olması

bunun istatistiğini kim tutmuş, doğruluk payı nedir bilemem ama en çok programlama işiyle uğraşanların bilgisayar/yazılım mühendisliği mezunlarından ziyade matematik, işletme ve iktisat mezunu olduğunu duydum. "size öyle bir bilgi geldi mi?" şayet böyleyse, sebebi ne olabilir?
bunun istatistiğini kim tutmuş, doğruluk payı nedir bilemem ama en çok programlama işiyle uğraşanların bilgisayar/yazılım mühendisliği mezunlarından ziyade matematik, işletme ve iktisat mezunu olduğunu duydum. "size öyle bir bilgi geldi mi?" şayet böyleyse, sebebi ne olabilir?
kayıtsız
(23.09.19)
işletme, iktisat mezunları muhtemelen iş bulamadığı, bu alanda da açık olduğu için eğitim falan filan alıp yapıyordur başka bir şeyi olduğunu sanmıyorum.
o istatistik muhtemelen yalandır insights.stackoverflow.com


denek hayatım
(23.09.19)
evet doğru. işletme mezunu tanıdığım iyi programcılar var. hatta bir çok mühendisten daha iyiler bazıları. son çalıştığım şirkette bt direktörü işletmeciydi örneğin. ekibinde mühendiste vardı lise mezunu da.
yazılım gibi alanlar mühendislik diplomasının varlığından ziyade pratik bilginin ve iş yapma becerisinin önde olduğu alanlar. hiç üniversite okumayıp bu işler uğraşan ve piyasada aranan adam olan kişilerde var ayrıca.


ezkaza
(23.09.19)
İstatistik yanlış, istatistiksel olarak henüz çoğunluk olduklarını sanmıyorum :) Ama yazılımın temeli matematik olduğu için, matematiği içselleştirmiş birinin iyi bir yazılımcı olması gayet normal. O yüzden evet, bahsettiğiniz alanlarda okuyup yazılım işi yapanlar var.


talasas
(23.09.19)
data science'ın ciddi bir kısmını iktisatçılar oluşturuyor ekonometri olayından ötürü.


rusd
(23.09.19)
Bir programcı olarak cevap vereyim İşletme mezunuyum okuduğum okulla ilgili hiç iş yapmadım yapabileceğimi de sanmıyorum, hiç bir kurum işletme mezunu personel alıyoruz demedi hayatım boyunca ben de aramadım gerçi. Aslında temel neden şu, programcıların geneli "bari bir okul bitireyim de üniversite mezunu olayım" diye okuyor o okulu, en azından ben öyle yaptım.


solo
(24.09.19)
(3)

UPS'nin paketi Pazar günü getirme ihtimali?

Kargocular kafasına göre hareket edebildiği için sormak istedim: paketi yarın getirme ihtimali var mı UPS'nin? Koli ölü at ağırlığında olacağı için kapıdan dönmelerini istemiyorum, gerekirse bekleyeyim.
Kargocular kafasına göre hareket edebildiği için sormak istedim: paketi yarın getirme ihtimali var mı UPS'nin? Koli ölü at ağırlığında olacağı için kapıdan dönmelerini istemiyorum, gerekirse bekleyeyim.
kayıtsız
(21.09.19)
ups cumartesi bile çalışmıyor


Normal mesai saatlerinde gelmiyor kargo pazar günü hiç gelmez.


angelus
(21.09.19)
ups kargo cumartesi çalışmaz
diğer kargolarda cumartesi 15 den sonra hiç bir kargo getirmez (hepsiexpress hariç)
bütün kargolar pazar günü çalışmaz
kesin bilgi yayalım


sivrisinek
(22.09.19)
(3)

Itri ve Bach albümüne benzer albümler

klasik batı ve klasik türk müziğini harmanlayan albümlerden tavsiyelerinize açığım.
klasik batı ve klasik türk müziğini harmanlayan albümlerden tavsiyelerinize açığım.
kayıtsız
(18.09.19)
Erkan Oğur çeşitli denemeler yapıyor. Erik Satie Gnossienne No.1’i son derece başarılı şekilde icra etmişti. Keza Hüsnü Şenlendirici Adagio G Minor’ü bence muhteşem yorumlamış.

Bach’ın dünyadaki jazz müzisyenleri tarafından yapılan yeniden üretimleri de oldukça başarılı bu arada. Kesinlikle tavsiye ederim.


levent bilgen
(18.09.19)
fazıl say ın da son yıllarda yaptığı bazı eserlerde türk enstrümanları var. senfonilerine bakınız.


la traviata
(18.09.19)
Anjelika Akbar - Bach Oryantal.
Bu kadini cok hazzetmesem de, bu album bu alanda yapilmis bence en basarili calismadir.


ebabil curnatasi
(18.09.19)
(3)

İsrail vatandaşlığına sonradan geçen yahudilere ne deniyordu?

Yahut bu sonradan vatandaş olma sürecine verilen ad, -a ile başlıyordu, hatırlayamıyorum ve feci kafama takıldı. Ne ola ki?
Yahut bu sonradan vatandaş olma sürecine verilen ad, -a ile başlıyordu, hatırlayamıyorum ve feci kafama takıldı. Ne ola ki?
kayıtsız
(15.09.19)
Aşkenaz var ama o da sonradan İsrail varandaşlığına geçenlere değil Avrupalı Yahudilere deniyordu.


angelus
(15.09.19)
law of return'ü diyorsun sen

www.wikiwand.com


der grund
(15.09.19)
Aliyah herhalde dediğin


glamdr1ng
(15.09.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.