Giriş
(4)

Tahlil sonuçları nasıl?

Selamlar, kreatin kullanımı böbreklerde sorun yaratmış olabilir mi diye bugün doktora gittim. 2 haftadır kullanıyorum. Sonuçlar nasıl acaba bir bakar mısınız?Kan üre azotu 34 (17-43mg/dL) Kreatinin 1,1 (0.67-1,17mg/dL)EGFR 92,81 (90-120 ml/dk/1.73 m2)Bu arada eskiden kan tahlili yaptığımd
Selamlar, kreatin kullanımı böbreklerde sorun yaratmış olabilir mi diye bugün doktora gittim. 2 haftadır kullanıyorum. Sonuçlar nasıl acaba bir bakar mısınız?

Kan üre azotu 34 (17-43mg/dL)
Kreatinin 1,1 (0.67-1,17mg/dL)
EGFR 92,81 (90-120 ml/dk/1.73 m2)

Bu arada eskiden kan tahlili yaptığımda 1-1.5 sayfa tutan uzun bir liste olurdu. Bunda ise sadece bu üçü var. İdrar örneği almadılar bu sefer. Yanlış anlattım şikayetimi sanırım. Mutlaka şuna da bakılması gerekiyordu dediğiniz kriter var mı?
Hocam aldığın kreatin bu vücut geliştirme için olanlardansa ve fazlası böbrek yetmezliği göstergesi olan kreatininle aynı şeyse veya binde bir bile olsa ihtimali en ufak olumsuz bir etki ediyorsa ki o yüzden ölçtürdün sanırım. Bir gününü ayırıp bir diyaliz merkezine gidip 10 dakika geçirmeni tavsiye ederim. Hele vücut için falan aldığım bir şeyse o kadar gereksiz ki cidden, lütfen bırak. Zorunluluksa orası ayrı..
Değerlerin de doktor değilim ama referans arasında ancak kreatininle üst değere çok yakın, sakın takip etmemezlik yapma kullanmaya devam edeceksen de


cokponcik
(12.07.19)
@cokponcik ben de öyle düşünüyorum. 2 hafta kadar ara verip tekrar ölçtüreyim, ona göre karar veririm artık.


daha önce kreatinin değerine bakılmış mı? eğer eski sonuca göre yükselmişse kötü. çok su iç


@Corrigan prefers beer
Bakılmış. 3 ay önce 1,01'miş. Öyle yapıyorum.


(3)

MicroSD alırken dikkat edilmesi gerekenler?

8gb'lık harici hafıza kartım kolayca doluyor. bunun yerine yüksek kapasiteli bir kart almak istiyorum. Almadan önce bir danışayım dedim. Her kart her telefona uyar mı? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
8gb'lık harici hafıza kartım kolayca doluyor. bunun yerine yüksek kapasiteli bir kart almak istiyorum. Almadan önce bir danışayım dedim. Her kart her telefona uyar mı? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Telefon için istediğinizi varsayıyorum. Ben samsung evo 32GB class 10 almıştım 3 sene önce filan, hala kusursuz çalışıyor, aşırı hızlı. Class 10 olanları tercih edebilirsin.

www.a101.com.tr


pislick0
(07.07.19)
ben de a101den aldim ama 1hafta sonra bozuldu maalesef. telefonlarin en fazla ne kadar destekledigi bilgileri oluyor onlara dikkat edin


azeroth
(07.07.19)
Ben hepsi burada sitesinden almıştım aynı ürünü ama a101 de ucuz diye oranın linkini attım


pislick0
(07.07.19)
(1)

Sim kartı başkasının teline takma

girişimi ne gibi problemler çıkarabilir? Daha önce böyle bir şey denediğimi hatırlıyorum. Teldeki bazı kişiler siliniyordu, bir de sim'deki -telefon sahibi için yabancı olan- kişiler kaydoluyordu. whatsapp'ta yabancı kişiler gözükmesi gibi bir durum olur mu? sim'i çıkartıp telefon sim'ini taksam sor
girişimi ne gibi problemler çıkarabilir? Daha önce böyle bir şey denediğimi hatırlıyorum. Teldeki bazı kişiler siliniyordu, bir de sim'deki -telefon sahibi için yabancı olan- kişiler kaydoluyordu. whatsapp'ta yabancı kişiler gözükmesi gibi bir durum olur mu? sim'i çıkartıp telefon sim'ini taksam sorun düzelir mi? Telefonum bozuk ama bir işlem onayı için telefon numaram gerekiyor.
Whatsapp ı o taktığın telefonda kullanabilmek için uygulama üzerinden onay vs vererek giriş yapman gerekir. Bunu yapmazsan bilgilerin çıkmaz.


(6)

Kreatin Kullanımı

Selamlar, kreatin hakkında bazı sorularım olacak.ilk hafta yükleme dönemi olması gerekiyor mu?sabahları bir ölçek, egzersizden sonra bir ölçek whey kullanıyorum, üzerine bir de kreatin almak sakıncalı olur mu?dinlenme günlerinde de kreatin almak gerekiyor mu? arad bir ara vermek mi lazım? önerdiğini
Selamlar, kreatin hakkında bazı sorularım olacak.


ilk hafta yükleme dönemi olması gerekiyor mu?

sabahları bir ölçek, egzersizden sonra bir ölçek whey kullanıyorum, üzerine bir de kreatin almak sakıncalı olur mu?

dinlenme günlerinde de kreatin almak gerekiyor mu? arad bir ara vermek mi lazım?

önerdiğiniz kreatin markası var mı?
Yüklemeye gerek yok. Günlük olarak 5g almanız yeterli. Egzersizden önce alacaksınız diye de bir kaide yok. Bu zamanlamaların yarattığı hiçbir fark yok, bilimsel makalelere bakabilirsiniz. Ben baya bir süredir whey ile birlikte alıyorum kreatini herhangi bir sorun yaşamadım. Etkisini kaybetmemeniz için her gün kullanmanız gerekiyor. Zaten günlük ihtiyacımız olan kreatini miktarı aldığınız.

Su tüketimine dikkat edin. Tek dikkat etmeniz bu. Gerekli suyu her zaman aldığınızda emin olun. Onun haricinde genetik saç dökülmesi yatkınlığınız varsa kreatin DHT seviyesini çok yükselttiği için saç dökülmeniz inanılmaz hızlanacaktır. Bunu da dikkate alın.


youtu.be


(s)AINT
(16.06.19)
Ben supplementlerin sattığı üründen aldım. Yükleme yapmadan günde 5 mg kullandım. Her gün alıyorum. Ramazanda bıraktım sadece. 3. Haftada antrenman performansımda gözle görülür artış oldu.

Yükleme yapmana gerek yok.

Sakıncası olmaz. Ne zaman içtiğinin de önemi yok.

Dinlenme günlerinde de iç. Her gün iç.


(s)AINT
(16.06.19)
Miligram ne ya, gram olacak o. Mobildeyim editleyemedim


(s)AINT
(16.06.19)
olumune acil degil ise yuklemeye gerek yok. gunde 5 gr bas gitsin 4 haftada bir de 1 hafta ara ver. su tuketimini arttir. bir de kreatini ufak bir miktar seker ile almanin etkiyi az da olsa arttirdigi soyleniyor. hangi saat aldiginin bir onemi yok.


orpheus
(16.06.19)
(3)

Bluetooth hoparlöre tuş atama

yapılabilir mi? jbl'nin küçük boy bt hoparlöründen var. üzerinde telefon simgesi olan tuş aynı zamanda müziği duraklatma işlevi görüyor. bunun yerine sıradaki parçayı çalma fonksiyonunu getirebilir miyim?
yapılabilir mi? jbl'nin küçük boy bt hoparlöründen var. üzerinde telefon simgesi olan tuş aynı zamanda müziği duraklatma işlevi görüyor. bunun yerine sıradaki parçayı çalma fonksiyonunu getirebilir miyim?
çift tıklamayı veya uzun basmayı denedin mi?


Goldstein
(26.05.19)
Parça atlama genelde ses yükseltme tuşuna basılı tutma ile yapılır.

Bunun dışında sony'nin smartkey uygulaması vardı böyle bir şey yapabilecek.


teşekkürler, telefon simgesine çift tıklayınca oluyormuş.


(3)

Odaklanamama Problemi

Bunu nasıl aşıyorsunuz? Düzenli olarak çalışmam gereken işler var. Her gün yarın başlarım deyip bırakıyorum. Yarın 2 dakika bakıyorum yine ertesi güne bırakıyorum. Erteleye erteleye 1 ay oldu neredeyse. Nasıl düzeltebilirim kendimi?
Bunu nasıl aşıyorsunuz? Düzenli olarak çalışmam gereken işler var. Her gün yarın başlarım deyip bırakıyorum. Yarın 2 dakika bakıyorum yine ertesi güne bırakıyorum. Erteleye erteleye 1 ay oldu neredeyse. Nasıl düzeltebilirim kendimi?
Valla bende de aynı durum var illa son günlere kalıyor her şey. Daha zamanın olması insanı yapmaktan alıkoyuyor. Aşabilmek için sağlam bir program yapıp ona uyabilmeye zorlamak gerekiyor sanırım. Zorlamadan olmaz.


Hocam böyle durumda "yallah psikiyatra" diyorum, ehe.

E şimdi bu dağınıklık kaygı kaynaklı mı, birincil düzey mi, birincil düzeyse dürtüsellik mi yoksa ne? Nedir? En iyi şekilde psikiyatr tanı koyar, önce ayırt edici sorular sorar ve sonra test yaptırır, testle bütün bu ayrıntılar çıkar zaten.


mor bembombom
(21.05.19)
concerta <3


dismainpula
(21.05.19)
(1)

Optimum'un ölçeği kaç gram?

Optimum'u kullanırken 1 porsiyon olarak ölçeğin tamamını kullanırdım.Şimdi başka bir markanın ölçeğine optimum'da kullandığım ölçek kadarını koyunca bir yüzünde "70" diğer yüzünde "60" gösteriyor. bu zamana kadar yanlış mı kullandım diye tırstım biraz. Optimum'un ağzına kadar olan ölçeği 30 grama mı
Optimum'u kullanırken 1 porsiyon olarak ölçeğin tamamını kullanırdım.
Şimdi başka bir markanın ölçeğine optimum'da kullandığım ölçek kadarını koyunca bir yüzünde "70" diğer yüzünde "60" gösteriyor. bu zamana kadar yanlış mı kullandım diye tırstım biraz. Optimum'un ağzına kadar olan ölçeği 30 grama mı tekabül ediyor?
net hatırlamamak ile birlikte optimum kullanırken 1 bucuk olcek atıyordum. 20 gr olabilir.

edit: gram anlamında hassas olmanın bir manası yok aynı zamanda spordan hemen sonra 1 olcek alayım diye acele etmeye gerekte yok bilginiz olsun.


Aşk Adamı
(18.05.19)
(2)

Elektronik hakkında teknik bir konu, alayım mı?

Selamlar, midi klavye almaya niyetlendim ama malumunuz pahalılar. Epey ucuz İkinci el bir ürün buldum. Satıcı pc'ye taktım bozuldu diyor, elektrik dengesizliğinden anakartı yakmış olabilirim diyor. Yani çalışmıyor, bu yüzden ucuza satıyor. Bana bu neden garip geldi. Zaten pc'ye bağlanabilecek bir ür
Selamlar, midi klavye almaya niyetlendim ama malumunuz pahalılar. Epey ucuz İkinci el bir ürün buldum. Satıcı pc'ye taktım bozuldu diyor, elektrik dengesizliğinden anakartı yakmış olabilirim diyor. Yani çalışmıyor, bu yüzden ucuza satıyor.

Bana bu neden garip geldi. Zaten pc'ye bağlanabilecek bir ürün, nasıl usb'den fazla akım çekip bozulabilir? Ayrıca mutlaka böyle bir cihazın çıkış portlarında koruma devresi mevcuttur diye düşünüyorum. Sizce çalışmama sebebi ne olabilir?

Ürün temiz gözüküyor. En kötü ihtimalle anakartı yanmış bir midi klavye almış olacağım.

Sizce alayım mı, az masrafla kurtarabilir miyim?
ben inanmadım, hiç usb den gelen elektrik yüzünden bozulan bi cihaz da duymadım. bilgisayarlardaki usb ler max 0.5 veya 0.9 A (usb 3 ise) sağlıyor. telefon şarjları 2 A karşılaştırma olarak.

bence başka bi olay var onda. su dökülmüş falan olabilir.


sttc
(20.04.19)
Bende birşey olmaz diyerek usb 3.0 portuna motor bağlamıştım. O günden bu yanadır usb 3.0 sıfır portları çalışmıyor yazılımsal sıkıntısı olmamasına rağmen.


oyle
(20.04.19)
(4)

Disk D gözükmüyor

Harddisk'i iki parçaya bölüp format attım ama disk d burada gözükmüyor. https://eksiup.com/a1eff01aa338computer management/disk management'a geldim, internette yazanlara göre burada gözükmeyen diske sağ tıklayıp "open" yapıp boyutunu oluşturarak diski çalışır hale getirebiliyoruz. ama bende burası d
Harddisk'i iki parçaya bölüp format attım ama disk d burada gözükmüyor.
eksiup.com

computer management/disk management'a geldim, internette yazanlara göre burada gözükmeyen diske sağ tıklayıp "open" yapıp boyutunu oluşturarak diski çalışır hale getirebiliyoruz. ama bende burası deaktif gözüküyor.
eksiup.com

nasıl çözeceğim bu sorunu?
Formata bastınız mı?


excespeace
(23.03.19)
Önce o partisyonu sil. Sonra yeni bölüm oluştur de


efruz
(23.03.19)
Sürücüye bir harf atayın oradan.


jefferson
(23.03.19)
teşekkürler arkadaşlar ilk önce harf atayıp sonra formatlayınca sorun halloldu.


(6)

Kargonun yırtık gelmesi

Bugün kargo şirketinden mesaj geldi "siparişiniz x'e(apartman görevlisine) bırakılmıştır" şeklinde.biraz önce kutuyu getirdi adam, açık. enlemesine ortadan ikiye kesmişler bildiğiniz kutuyu. apartman görevlisinin böyle bir şey yapmayacağını biliyorum. alıcının böyle bir kargoyu kabul etmeyeceklerini
Bugün kargo şirketinden mesaj geldi "siparişiniz x'e(apartman görevlisine) bırakılmıştır" şeklinde.

biraz önce kutuyu getirdi adam, açık. enlemesine ortadan ikiye kesmişler bildiğiniz kutuyu. apartman görevlisinin böyle bir şey yapmayacağını biliyorum. alıcının böyle bir kargoyu kabul etmeyeceklerini bildiklerinden herhalde apartman görevlisine bıraktılar, imzayı da attırdılar.

şimdi bu ürünü iade etmek istiyorum, sistemde de kargoyu kabul ettim gözüküyor.
ürüne yeni bir paket mi yapmam gerekiyor bilemedim, nasıl iade etmeliyim?

ayrıca alıcıya teslim etmeden imza atma yetkileri olamaz diye biliyorum. bunu yapanı nasıl şikayet edebilirim?
kargoyu gönderen firmayı ara direkt olarak


killerbee
(04.03.19)
firma trendyol, markafoni, morhipo falan gibi iade sürecinde sorun çıkarmayan bir firma ise aynen paketleyip iade edin. ama iade gerekçesine "kutu açıktı" falan demeyin. "beğenmedim" diyin, "uymadı" diyin. normal gelmiş de iade ediyor gibi edin.


kibritsuyu
(04.03.19)
Önce kargo firmasına tutanak tutturun.
Sonra iade sürecini başlatın.

Tutanak tutmuyorlarsa, göndericiyi arayıp ürünü teslim almadığınızı söyleyin.


lemon cake
(04.03.19)
Kutuyu açtıysanız ve malzemelerde eksik gedik hasarlı parça varsa çamur yapmanız gerekecek

Kargo çağrı merkezine telefon açıp şubeyi ve kargo elemanını şikayet ediyorsunuz ve paketinizin size ulaşmadığını söylüyorsunuz

Alışveriş yaptığınız yeri arayıp kargonun size ulaşmadığını ve para iadesi istediğinizi aksi halde bankaya başvurup harcama itirazı yapacağınızı söylüyorsunuz.

Kim ararsa arasın ne söylerse söylesin paketi x'ten teslim aldığınızı kesinlikle inkar edin zira hasar veya eksik var ise iadesi mümkün olmayacaktır, "ya kargocular x'e böyle teslim etmiş işte ben de geri gönderiyorum" falan diye derdinizi anlatmaya çalışır boşa kürek çekersiniz elinizde patlar.

Bu arada X ile aranız büuük ihtimalle bozulacak çünkü kargo firması x'i arayıp paketin akibetini soracak ve o da size verdiğini söyleyecek ki yukarıda yazdığım üzere siz bunu kabul etmeyeceksiniz.
Paket hakikaten sizde değil de x'te ise kargo firması paketi x'ten geri alıp size getirmek isteyecek ve o noktada işler daha da karışacak çünkü size getirdiklerinde siz diyeceksiniz ki bu kutu açılmış bu kutu hasarlı ben bunu kabul etmiyorum geri gönderin. Bu noktada kargo firması ve satıcı firma x'e yürüyebilir ve x de size bela okumakla dayak atmak arası bir tepki verebilir.

Son olarak, binanızda kamera var ve paketin x'ten size verildiğine dair kanıt olabilecek görüntü var ise yukarıda yazdıklarımı unutun ve durumu satıcı firma ve kargo ile konuşarak rica minnet çözmeye çalışın.


kambek
(05.03.19)
kargonun içindekilerde sıkıntı var mı ki? sorun sadece yırtık gelmesi mi ?


xdenizx
(05.03.19)
@kambek bu kadar yalanı art arda söyleyemem gibi geliyor bana:)

@xdenizx biraz kirli onun haricinde sağlam gözüküyor.

kambek'in yazdıklarını yapmam gerekiyorsa, uğraşsam mı bilemedim.


(1)

Bağ evinde sinek ve fare problemi

Bunlar için çözümünüz nelerdir? akşamları dışarıda ateş yakmadan oturulmuyor sinekler yüzünden. evin çevresi boş, limon ağacı, lavanta, melisa gibi hoş kokulu bitkiler sinekleri uzaklaştırır mı? ne dikelim?
Bunlar için çözümünüz nelerdir? akşamları dışarıda ateş yakmadan oturulmuyor sinekler yüzünden. evin çevresi boş, limon ağacı, lavanta, melisa gibi hoş kokulu bitkiler sinekleri uzaklaştırır mı? ne dikelim?
feslegen. sinegi uzaklastiran en etkili bitki feslegendir. bu yuzden acik hava mekanlarinda masalarda ufak ufak feslegen olur.


crucio
(19.02.19)
(1)

Boyun fıtığı mı?

Bundan 1,5-2 hafta önce boynumu sakatladım. 2 gün içinde geçti o ağrı. Bu sabah boynum tutulmuş sanırım yine o ağrı var. 2 haftadır da ağrı sızı yoktu. Boyun fıtığı mı bu çaresi yok mu?
Bundan 1,5-2 hafta önce boynumu sakatladım. 2 gün içinde geçti o ağrı. Bu sabah boynum tutulmuş sanırım yine o ağrı var. 2 haftadır da ağrı sızı yoktu. Boyun fıtığı mı bu çaresi yok mu?
viscoelastik yastık kullan. boyun egzersizleri yap. www.youtube.com


hadibeoradan
(12.02.19)
(2)

Roma filmini izleyen var mı?

Bu filmde olayı anlatan(narrator) var mı? Roma.2018.1080p.WEBRip.x264-[YTS.AM] versiyonunu indirdim. hem anlatıcının söylediklerini çevirmemişler hem de sesi dublaj gibi, garip geldi.
Bu filmde olayı anlatan(narrator) var mı? Roma.2018.1080p.WEBRip.x264-[YTS.AM] versiyonunu indirdim. hem anlatıcının söylediklerini çevirmemişler hem de sesi dublaj gibi, garip geldi.
yok. malum ortamlardan indirilen versiyonda var sadece. trap..


ser bronn
(07.02.19)
Anlatıcı yoktu.


(3)

Isıl işlem görmüş kasap sucuğu?

3-4 aydır kasaptan aldığımız sucuğun bu hafta üzerinde etiketine denk geldim. ısıl işlem görmüş sucuk yazıyor. biz bunu kendi halinde kuruyan geleneksel sucuk sanıyorduk. şimdi bakıyorum ısıl işlem görmüş sucuk hakkında yazılanlara, kanserojendir, kötüdür, yemeyin diye de giydirmişler. bi kötü oldum
3-4 aydır kasaptan aldığımız sucuğun bu hafta üzerinde etiketine denk geldim. ısıl işlem görmüş sucuk yazıyor. biz bunu kendi halinde kuruyan geleneksel sucuk sanıyorduk. şimdi bakıyorum ısıl işlem görmüş sucuk hakkında yazılanlara, kanserojendir, kötüdür, yemeyin diye de giydirmişler. bi kötü oldum. ayrıca içeriğinde E250, E300, E450 varmış. ne diyorsunuz, içerisindekiler kanserojen mi, bize bir şey olur mu? kaliteli sucuk nereden bulunur? artık doğru düzgün sucuklu yumurta da yiyemeyeceğiz anlaşılan.
Yıllardır memleketten aldığım sucukta ben de aynı etiketleri farkettim.Etiketsiz sucuk satmak yasakmış kasabın dediğine göre.En iyi yöntem kendi sucuğunu bildiğin etten kendin yapmak hocam,kendi damak tadına göre.


arenas
(02.02.19)
İyi bir kasap bulacaksın. O sana yapacak.


mekaniker
(02.02.19)
Nerdeyse tüm işlenmiş et ürünlerinde sodyum nitrit (E250) kullanılıyor. Yüzyıllardır kullanılan ve etin bozulmasını önleyen bir tuz bu, lakin son yıllarda kanserojen olduğu gösterildi, özellikle kolon kanseri riskini biraz arttırıyor. O yüzden sağlık organizasyonları tarafından işlenmiş et ürünleri kanserojen olarak nitelendirilir. Yani tabi işlenmiş et ürünlerini hayattan çıkarmak zor ama böyle durumlar da var.


Haldamir
(02.02.19)
(2)

Askerlik tecil ettirme

Merhaba, 25 eylül'de mezun oldum. 2 ay içerisinde tecil etmem gerektiğini bilmiyordum. An itibariyle 4 ayı doldurmuşum, nasıl bir sıkıntı olur?Ek bir soru, e-devletten "asal yoklama başvurusu" yapmam gerektiğini öğrendim. Burada benden Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi, fotoğraf gibi şeyler isteni
Merhaba, 25 eylül'de mezun oldum. 2 ay içerisinde tecil etmem gerektiğini bilmiyordum. An itibariyle 4 ayı doldurmuşum, nasıl bir sıkıntı olur?

Ek bir soru, e-devletten "asal yoklama başvurusu" yapmam gerektiğini öğrendim. Burada benden Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi, fotoğraf gibi şeyler isteniyor da, ben askere gitmiyorum ki. şubede diploma tarihine bakıp "tamam şurayı imzala, 2 sene sonra gel" gibi bir şey bekliyordum. askere alınıyormuşum gibi sağlık muayenesi mi olmam gerekiyor?
ben de aynı durumdayım, e devlette böyle yazıyor diye askerlik şubesini aradım, bi şey olmaz dediler. kendileri de pek bilmiyor.


elijahz
(29.01.19)
2 ay hiçbir şey, bir şey olmaz. unutup 8 ay gitmeyenleri bilmiyorum. yoklaman alınıyor öyle heyecan yapacak bir şey yok. maksimum yarım günde halledersin. bizde askerlik şubesindeki doktor bakıyordu, şimdi aile hekimine gidiyorsun galiba. askere alınıyormuşun gibi sağlık muayenesi dediğin zaten 5 dakika sürüyor. psikolojik bir rahatsızlığın var mı? boyunu kilonu ölçelim. tamam hadi gidebilirsin.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.