Giriş
(4)

İnternet hızım düşük

Son 2 gündür internet hızım düşük max 400 kbyte görüyorum. Değerlerim nasıl acaba?https://eksiup.com/p/st234444roc4
Son 2 gündür internet hızım düşük max 400 kbyte görüyorum. Değerlerim nasıl acaba?

eksiup.com
4mbit için normal.


sutlu nescafe
(04.10.19)
direkt bina girişinde portunu bulkup ankastreye bağlayıp dene. hat değerleri çok farkediyorsa senin dairene gelen tesisattaki kablolardandır. çok çok kötü değerler. daha önce normalken 2 gün önce böyle olduysa o 2 gün içinde kablolar hasar almış veya yeni biri internet bağlatırken portu bulmaya çalışırken senin hattı söküp kötü bir bağlantıyla tekrar bağlamış da olabilirler. tamamen o bölgede genel bir sorun da olabilir. gidip aşağıdan ve daire içinde de ek vs. varsa bağlantıları kontrol et.


konetsu
(04.10.19)
Gösterilen mbps'e göre 400 kb/s indirme hızı normal.


dr doofenshmirtz
(04.10.19)
internet servis sağlayıcınız size 4mbit internet tanımlamış. eğer üyeliğiniz daha yüksekse müşteri hizmetlerini arayın.


(2)

Aliexpress vergi sorusu

Aliexpress'ten alınacak 10 dolarlık giysiye vergi eklenir mi?
Aliexpress'ten alınacak 10 dolarlık giysiye vergi eklenir mi?
Aliexpress'ten alınacak 1 dolarlık şeye bile vergi ekleniyor. Vergi + inceleme parası 5 lira sanırım.


whoosie
(04.10.19)
0.19$'lık malzeme için 12TL aldılar. Ne kadar sövsek azdır.

edit : hatta net olarak 12.50 aldılar.


kimlanbu
(04.10.19)

Calibre eklentileri

Pdf'i Microsoft Edge'te okuyorum ama aldığım notları pdf'e işlemiyordur diye tahmin ediyorum. Yani pdf'i başka bir cihaza taşısam bütün notlar kaybolacak. Bu yüzden Calibre'yi yükleyeyim dedim ama calibre viewer'e alışamadım. Edge'te sayfalar normal kitap okur gibi giderken burada yukarıdan aşağıya
Pdf'i Microsoft Edge'te okuyorum ama aldığım notları pdf'e işlemiyordur diye tahmin ediyorum. Yani pdf'i başka bir cihaza taşısam bütün notlar kaybolacak. Bu yüzden Calibre'yi yükleyeyim dedim ama calibre viewer'e alışamadım. Edge'te sayfalar normal kitap okur gibi giderken burada yukarıdan aşağıya iniyor.
Bunu nasıl düzeltebilirim? Ayarlardan Gece modunu bulamadım bunu nasıl yapabilirim?
Ayrıca yazıları seçtiğimde otomatik çevirebilecek bir eklenti varsa çok iyi olur.
(6)

Hangi bardağı alayım?

Normal 200 ml'lik su bardaklarından değil de büyük olanlardan alacağım. Yalnız ebatları yazılmamış, bunlar su bardaklarından yaklaşık 1,5-2 katı büyük olan bardaklardan değil mi?https://www.trendyol.com/lav/aras-6-li-mesrubat-bardagi-p-269922?boutiqueId=329664&merchantId=2899https://www.trendyol.com
Normal 200 ml'lik su bardaklarından değil de büyük olanlardan alacağım. Yalnız ebatları yazılmamış, bunlar su bardaklarından yaklaşık 1,5-2 katı büyük olan bardaklardan değil mi?


www.trendyol.com

www.trendyol.com
nik efsaneymiş bunu demeye geldim sfkkdkdkdkskd
Bu arada 2 daha güzel


windows95
(10.09.19)
Digeri de 390 cc

www.lav.com.tr


hindistan cevizi
(10.09.19)
cok kalin bardaklar gunluk kullanimda cok kullanisli olmuyor (ilk linkteki)

bunlar da guzel 45 cl www.ikea.com.tr

40 cl www.ikea.com.tr


exlibris
(10.09.19)
1.den bir adet var evde, her zaman o bardağı gerilere atıyorum ki elimi atınca denk gelmesin. Çok keyifsiz bi bardak. Bulaşık makinesinde durmayı da beceremiyor yana yatıyor hep.


megalomaniac
(10.09.19)
www.ikea.com.tr

Bunu seviyorum hatta şuan su içiyorum bundan.


megalomaniac
(10.09.19)
(5)

Demir eritme teknikleri

Burada işin ustasını bulmak zordur elbette ama bilen birine denk gelirse öğrenmek isterim, ne gibi zorlukları vardır, püf noktaları nelerdir? Ne gibi malzemelere ihtiyacım var?Sanıyorum hurda demir temin edip işlemek en az maliyetlisidir. Hurda demir satın alabileceğim tavsiye edeceğiniz bir site va
Burada işin ustasını bulmak zordur elbette ama bilen birine denk gelirse öğrenmek isterim, ne gibi zorlukları vardır, püf noktaları nelerdir? Ne gibi malzemelere ihtiyacım var?

Sanıyorum hurda demir temin edip işlemek en az maliyetlisidir. Hurda demir satın alabileceğim tavsiye edeceğiniz bir site var mıdır?
bu is öyle olacak bir is degil desem.

alip satma icin mi yoksa kisisel kullanim icin mi? kisisel ise cok ciddi zarar verebilirsiniz kendinize dikkat edin. bahceniz, müstakil eviniz yoksa zaten yapamazsiniz.


duygusuzromantik
(08.09.19)
kullanma amacınız? yeni modelden beklentiniz? kırılganlığı, dayanımı, oksitlenme hızı? nasıl bir ocakta eritmeye çalışacaksınız? indüksiyon ocaksa bunun elektrik faturası vs.? kıstas çok hocam yani


c1b2k3
(08.09.19)
Dayanımı yüksek olmalı. Oksitlenme içinse oksitlenme önleyici boya sürülse olmaz mı? Ocak olarak youtube'da birkaç video izledim, küçük silindirik bir ocakta gaz ile ısıtıyordu.


Demiri erittikten sonra ne yapacaksınız. 1300-1400 derecelerin üstüne çıkmanız gerekiyor. Kaç kg eriteceksiniz eritip neye dökeceksiniz kalıbınız var mı ? .


fezagezgini
(08.09.19)
Demiri erittikten hemen sonra kalıba dökmem gerekiyor sanırım. Demirin erime sıcaklığına dayanan bir metalle kalıp hazırlamayı düşünüyorum.


(6)

Trendyol ürün iade

Trendyol'dan iki adet pantolon almıştım. İkisi de küçük geldi. Yalnız pantolonlar tek kullanımlık paketlere konmuş. Yırtılınca bir daha kapatamıyorsunuz. Bunların paketini nereden alabilirim? İade süreci nasıl işliyor bilen var mıdır?Ayrıca pantolon bedeni seçme konusunda sıkıntım var. Bu beden ölç
Trendyol'dan iki adet pantolon almıştım. İkisi de küçük geldi. Yalnız pantolonlar tek kullanımlık paketlere konmuş. Yırtılınca bir daha kapatamıyorsunuz. Bunların paketini nereden alabilirim? İade süreci nasıl işliyor bilen var mıdır?

Ayrıca pantolon bedeni seçme konusunda sıkıntım var. Bu beden ölçme olayı markadan markaya değişiyor sanırım. Siparişimdeki 33/34 beden pantolonlar küçük geldi. Şu an Kullandığım pantolonun markası altınyıldız ama beden sadece 52 sayısıyla belirtilmiş. Bu 52 beden biraz sıkmaya başladı, bir tık üstünü almayı düşünüyorum. Sorum şu, Altınyıldız'ın 52 bedeni, 33/34, 34/36 gibi tarif edilen bedenlerde kaça tekabül ediyor?
Trendyolda beden tablosu vardır ürünün sayfasında. Kendinizi ölçebilirsiniz.

Iade için poşetin aynı olması gerekmiyor.


kaptan maydanoz
(03.09.19)
Paket sorun olmuyor; ben bir kere farklı pakete koydum, birinde aynı paketti ama koli bandıyla sağını solunu iyice bantlamak zorunda kaldım. İkisinde de kabul ettiler sorunsuz.


fraise
(03.09.19)
paket yırtık da olsa paketine koyup yolluyorum hiç sorun olmadı.


9kuyruklukedi
(03.09.19)
Trendyol iade konusunda rahat bayagi
Paketi sorun etmez.


hindistan cevizi
(03.09.19)
@kaptan maydanoz
alırken baktım beden tablosuna ama yeterince açıklayıcı değil. tr/eu ayrı uk/us ayrı, ürün hangi standarta göre o belli değil. belli olsa da ürünün ölçülerinde 2 sayı var, tabloda ise tek ve bel, iç bacak ölçülerimle tablodakiler uyuşmuyor.


pantolonu kargo poşetine koyun, ürün paketini de yanına koyun. bir sıkıntı olmaz. hiç uğraşmayın.


babilbaligi
(04.09.19)
(5)

Kargo elime ulaşmadan iade

Hepsiburada'dan alışveriş yaptım. Siparişimi pttkargo ile göndermişler. Kargo açıklamasında Adres Hatalı olduğu için ulaştıramadık yazıyor. Şubeden teslim alın diye de mesaj attılar sağ olsunlar. Aracım yok, gidip alamam. Bunu iade edeceğim. Hepsiburada'da "Ürünümü nasıl iade edebilirim?" başlığında
Hepsiburada'dan alışveriş yaptım. Siparişimi pttkargo ile göndermişler. Kargo açıklamasında Adres Hatalı olduğu için ulaştıramadık yazıyor. Şubeden teslim alın diye de mesaj attılar sağ olsunlar. Aracım yok, gidip alamam.

Bunu iade edeceğim. Hepsiburada'da "Ürünümü nasıl iade edebilirim?" başlığında "kargodan teslim aldığınız günden itibaren" diye belirtiliyor ama ben ürünü teslim almadım. Süreç nasıl işliyor bilen var mı? Ayrıca benzer siparişi vereceğim ama pttkargo ile "göndermeyin" diye belirtmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

www.hepsiburada.com
Gidip almazsan 2 3 güne geri gönderiliyor zaten.


Almazsan geri gider ve direkt iade olur. Ptt’yi arayip almiycam da diyebilirsin
Adres hatali degilse ptt’yi arayip getirin diye baski da yapabilirsin


bradshaw
(24.08.19)
İşgüzar bir çalışan teslim edildiye çevirmezse kendi kendine iade olur.


baal
(24.08.19)
bu cevabım soru sahibinden ziyade diğer cevap yazan arkadaşlara gelsin.

ptt kargo diğer kargolar gibi para kazanma sistemi üzerine kurulu olmadığı için ürün şubede aylarca dahi bekleyebilir yani hepsiburadanın ürünü oradan çekmesi lazım

diğer kargolara para kazanalım diye bazı gönderilerde özellikle teslim etmeyerek tekrar gönderiyor böylece para kazanıyor. Kargo gönderiniz varsa gerekirse 2 3 tl fazla olsun PTT üzerinden gönderi yapınız. (Örnek senaryo alıyorum. ahmet xxx kargo ile mehmete 15TL ücretli bir kargo gönderdi. yüzde 30 kazandıklarını var sayalım. Teslim edecek şube ürünü bilerek teslim etmiyor. 15 tlnin yüzde30 alıp tekrar iade diye fatura kesiyor bu kezde yarı ücret üzerinden iade olur ne oldu 7,5 TL nin tekrar yüzde 30 kazandı. Kargocu bir ürünü teslim ederek 15tlnin yüzde 30 kazanacak. iade ederek 22,5 tlnin yüzde 30 kazanacak. sizce hangisini yapar? PTT durum böyle değil işte ürün aylarca beklese de şubede bekler. )


bu yüzden elektronik siparişlerinizde PTT kargo ile gönderilmesi konusunda ısrarcı olun en azından ürünü kendiniz teslim alma imkanınız doğar ama diğer kargolara hemen tekrar gönderiyor daha fazla mağdur oluyorsunuz. Bu bir tercih ürün teslim alacakken hemen tekrar iade edilmesinden iyidir.

hepsiburada ürünü çekmediği içinde orada bekler ve iade onaylmaz

ben satıcı olarak bazen müşteri ürünü pttden alamadı ise ve ürün ücreti yüztl altında ise ücreti iade ediyorum ve kargoyu sonra çekiyorum yoksa müşteri onlarca gün beklemek zorunda kalabilir yazışmalar yüzünden


sivrisinek
(24.08.19)
Hepsiburada'dan iade işlemlerini yaptım. Umarım ürünlerini buradaki şubeden geri alırlar.

@sivrisinek dediklerin doğru olabilir ama pttkargo gönderi takibine adres hatalı açıklamasını girmiş ve şubeden almamı bekliyorlar. Aynı adresle verdiğim daha önceki siparişlerimde ürünler sorunsuz bir şekilde gelmişti. Ve aracım yok maalesef bu yüzden iade ediyorum.


(2)

Bu hastalık nedir?

Öğleden sonra bir mide bulantısı başladı, akşam da kustum. Tüm mideyi boşalttım sanıyorum. Çünkü sonrasında bol su içtim, 10 dakika geçmedi sadece suyu da çıkardım. Sanki mideme düğüm atılmış da yediklerim bağırsağa geçmeden atılıyor. Karın ağrım var, ishal de var, sırtımın alt kısmı da ağrıyor. Hal
Öğleden sonra bir mide bulantısı başladı, akşam da kustum. Tüm mideyi boşalttım sanıyorum. Çünkü sonrasında bol su içtim, 10 dakika geçmedi sadece suyu da çıkardım. Sanki mideme düğüm atılmış da yediklerim bağırsağa geçmeden atılıyor.

Karın ağrım var, ishal de var, sırtımın alt kısmı da ağrıyor. Halsizlik de var.

Öğle yemeğini yiyen diğer kişilerde sorun yok. Bugün şiddetli bir rüzgar vardı bulunduğum yerde. Dün akşam da epey serindi, yazlık giysilerle serin havada kaldım. Dün evin pencereleri açıktı, cereyanda fazla kalmış olabilirim. Belki bunlar sebep olmuş olabilir bilemiyorum.
mideyi üşütmüşsün.


love and trust
(19.08.19)
gastroenterit


alperz
(19.08.19)
(17)

25 yıllık evlilikte

İlk günkü gibi her gün sevişmek normal mi? Yoksa libidosu mu yüksek çiftimizin?
İlk günkü gibi her gün sevişmek normal mi? Yoksa libidosu mu yüksek çiftimizin?
Bazı ilişkilerde olabiliyor (muş) o. Sadece libidodan da değil.


lcha
(05.08.19)
mümkün, libido işi değil karşılıklı saygı, sağlığına formuna dikkat etmek, gerçekten sevmek vs.

zamanla ilk günlerden ne farklı olabilir bunu düşünün. sevişirken aklıma bana yaptığı saygısız bir tavrı gelirse, ya da arada yaşanan saçmalıklar.
formuna dikkat etmiyorsa, hatta daha da iyiye gitmiyorsa. ilk günlerde selülit yoktu, şimdi love handle var. aynı sevişir mi insan?

bir de aşırı mıç mıç bir ilişki değilse seks aynı kalabilir. sevgilimi evladım gibi sevmiyorsam, ilk günkü çekim varsa, sürekli sevişmek mümkün. ben hep aynı tenden sıkılıyorumcu değilim. hep aynı ten, hep aynı güzel insan beni hep mutlu eder.


Jesus Christ
(05.08.19)
Muhtemelen ilk günden daha iyi olur zaten


Delay Fuze
(05.08.19)
mümkün ama o uyumu yakalamak çok zor. yani hem ilişkiyi sürekli tutkulu ve diri tutacak bir gerilim, hem de o gerilimin ilişkiyi mahvetmemesini sağlayacak bir denge lazım. milyonda bir bile denk gelmez, değerini bilmek lazım.


night train
(05.08.19)
Böyle olan insanlar varmış. Sanırım iş erkekte bitiyor


eylul
(05.08.19)
Her gün aynı yemek yenir mi ya...


Psycho Mantis
(05.08.19)
Normal değil, bence kesinlikle yalan. Değil her gün 25 yıllık eşinle sevişmek, hergün farklı biriyle sevişse bile bıkar insan.

Ayrıca fiziksel olarak da pek mümkün değil ya hu, sıklığı biraz arttırınca cinsel organlarda aşınma başlıyor. Erkekde penis baş etrafında, kadında vajina duvarlarında tahrişler olur.


John Bloor
(05.08.19)
evliliğimizin ilk günlerinde bile haftada iki olarak başladık, şimdi de ikide hafta. biz mi çok yanlış başladık, yoksa çiftimiz mi çiftleşmenin hakkını veriyor bilemedim.
yanıt : Karı koca çalışıyorsa ve/veya çocuk varsa her gün sevişmenin imkansız olduğunu söyleyebilirim. inanmam, hele 25 yıla mümkün değil inanmam.


r evolution
(05.08.19)
yok öyle bir çift


bobinhoo
(05.08.19)
Çiftimiz çok yalancı


Mirket
(05.08.19)
@Mirket yalan değil, bizzat tanık olmasam sormam zaten böyle bir şey.
Evimde tadilat olduğu için evlerinde kalıyorum. Yattığım yer yataklarından 10 adım ötede. İyi geceler dedikten sonra 5 dk geçmeden başlıyorlar. Arada kapı var kapıyı da aralık bırakıyorlar. Sabaha kadar yatak gıcırtıları, inlemeler. Zorla kalıyor da değilim kendileri davet ettiler, ayrıca yengenin annesi de kalıyor evde. Çift daha dün evlenmiş de değil, dediğim gibi 25 yıllık evliler 50'li yaşlardalar. 3 gecedir evde misafir var yapmayalım demiyorlar. 3 gecedir de yapıyorlar aksatmadan. Kayınvalide de devamlı kalıyor gibi bir şey ondan onu umursamıyorlardır yaşlıdır zor duyuyordur diye.
Sex bağımlılığı gibi bir hastalık -tabi hastalık denirse-var mı acaba? Ya da "Evde misafir varken sevişme" fantezisi mi? Bambaşka bir şey çünkü bu.


Yeni bir fantezi geliştirdikleri bir zamana rastlamış olmalısınız.


Mirket
(05.08.19)
"Arada kapı var kapıyı da aralık bırakıyorlar."

Bunu açıklayacak seksolog var mı?


meldaras
(05.08.19)
fakir eğlencesi


sameidiot solo
(06.08.19)
Evde sen varsın diye yapıyolar işte, değişik bir fantezi demek ki.


John Bloor
(06.08.19)
siz 10 adım ötedesiniz ve kapıyı da aralık bırakıyorlar. üstüne üstlük inlemeler falan. kesin fantezi. 25 yıllık evlilikte her gün mümkün değil çünkü.


Thredith
(06.08.19)
Kapiyi aralik birakiyorlarsa pek saglikli insanlar degillermis :O


chitosan
(06.08.19)
(1)

Bahçe aydınlatma maliyeti

Evimizin bahçesi için 2 adet led armatür bakıyorum. Bunlar "Projektör" olarak geçiyor sanırım. 200 metrekare kadar alanı rahatça, gün ışığı tonlarında aydınlatmak istiyorum. Burayı rahatça kaç lümen ile aydınlatacağımı bilmiyorum. Kataloglarda en düşük 145 watt var ve bu da 20000 lümen ile aydınlat
Evimizin bahçesi için 2 adet led armatür bakıyorum. Bunlar "Projektör" olarak geçiyor sanırım. 200 metrekare kadar alanı rahatça, gün ışığı tonlarında aydınlatmak istiyorum. Burayı rahatça kaç lümen ile aydınlatacağımı bilmiyorum.
Kataloglarda en düşük 145 watt var ve bu da 20000 lümen ile aydınlatabiliyor. Yeterli olur mu?

Asıl sormak istediğim konu ise bunları güneş paneline bağlayıp 20:00-04:00'e kadar 8 saat aydınlatmak istiyorum. Aydınlatmaların aylık giderini düşünmeyeyim istiyorum kısacası. Yukarıdaki değer yeterliyse 300 watt kadar harcaması olacak. Projektörler ile beraber güneş paneli, akü, inverter maliyeti ne olur? Sistem ne kadar sürede kendini amorti eder?
(6)

0.75lik kablo ne kadar akım kaldirabilir?

Elimize ucuza 0.75lik kablo gecti. 12v 21 amperlik trafomuz var. O.75 mm kablo 20 ampere yakin yükü kaldirabilir mi?
Elimize ucuza 0.75lik kablo gecti. 12v 21 amperlik trafomuz var. O.75 mm kablo 20 ampere yakin yükü kaldirabilir mi?
20amper kaldirmaz o. 20A cok fazla.


stavro
(21.07.19)
Bunun icin bir tablo bulabilirsin nette, googlellayip bir goz at.


stavro
(21.07.19)
Göz attim da 220 v icin tablo var, 12 v kesit hesabi nasil yapiliyor bulamadim.


24v için tablo var ama aşağıdaki hesaplamalardan bulunma ihtimali var.

quinled.info


tukenmez adam
(21.07.19)
Kablo boyutunun voltajla pek bi alakasi yok.


icim urperiyor
(21.07.19)
Edit: Bu 20 amper tek bir yük değil, şerit led için o açıdan iyi. Olmaz ise 1 metrelik parcalar halinde tek tek trafoya baglarim.Yalniz ledlerin kac amper cektigini nasil hesaplarim? Ortalama ne kadar harcar? Her bir parcada 3 led 3 direnc var, entegre yok. ledlerin paketi yok, uzerinde de yazmiyor maalesef.


(4)

Tahlil sonuçları nasıl?

Selamlar, kreatin kullanımı böbreklerde sorun yaratmış olabilir mi diye bugün doktora gittim. 2 haftadır kullanıyorum. Sonuçlar nasıl acaba bir bakar mısınız?Kan üre azotu 34 (17-43mg/dL) Kreatinin 1,1 (0.67-1,17mg/dL)EGFR 92,81 (90-120 ml/dk/1.73 m2)Bu arada eskiden kan tahlili yaptığımd
Selamlar, kreatin kullanımı böbreklerde sorun yaratmış olabilir mi diye bugün doktora gittim. 2 haftadır kullanıyorum. Sonuçlar nasıl acaba bir bakar mısınız?

Kan üre azotu 34 (17-43mg/dL)
Kreatinin 1,1 (0.67-1,17mg/dL)
EGFR 92,81 (90-120 ml/dk/1.73 m2)

Bu arada eskiden kan tahlili yaptığımda 1-1.5 sayfa tutan uzun bir liste olurdu. Bunda ise sadece bu üçü var. İdrar örneği almadılar bu sefer. Yanlış anlattım şikayetimi sanırım. Mutlaka şuna da bakılması gerekiyordu dediğiniz kriter var mı?
Hocam aldığın kreatin bu vücut geliştirme için olanlardansa ve fazlası böbrek yetmezliği göstergesi olan kreatininle aynı şeyse veya binde bir bile olsa ihtimali en ufak olumsuz bir etki ediyorsa ki o yüzden ölçtürdün sanırım. Bir gününü ayırıp bir diyaliz merkezine gidip 10 dakika geçirmeni tavsiye ederim. Hele vücut için falan aldığım bir şeyse o kadar gereksiz ki cidden, lütfen bırak. Zorunluluksa orası ayrı..
Değerlerin de doktor değilim ama referans arasında ancak kreatininle üst değere çok yakın, sakın takip etmemezlik yapma kullanmaya devam edeceksen de


cokponcik
(12.07.19)
@cokponcik ben de öyle düşünüyorum. 2 hafta kadar ara verip tekrar ölçtüreyim, ona göre karar veririm artık.


daha önce kreatinin değerine bakılmış mı? eğer eski sonuca göre yükselmişse kötü. çok su iç


@Corrigan prefers beer
Bakılmış. 3 ay önce 1,01'miş. Öyle yapıyorum.


(3)

MicroSD alırken dikkat edilmesi gerekenler?

8gb'lık harici hafıza kartım kolayca doluyor. bunun yerine yüksek kapasiteli bir kart almak istiyorum. Almadan önce bir danışayım dedim. Her kart her telefona uyar mı? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
8gb'lık harici hafıza kartım kolayca doluyor. bunun yerine yüksek kapasiteli bir kart almak istiyorum. Almadan önce bir danışayım dedim. Her kart her telefona uyar mı? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Telefon için istediğinizi varsayıyorum. Ben samsung evo 32GB class 10 almıştım 3 sene önce filan, hala kusursuz çalışıyor, aşırı hızlı. Class 10 olanları tercih edebilirsin.

www.a101.com.tr


pislick0
(07.07.19)
ben de a101den aldim ama 1hafta sonra bozuldu maalesef. telefonlarin en fazla ne kadar destekledigi bilgileri oluyor onlara dikkat edin


azeroth
(07.07.19)
Ben hepsi burada sitesinden almıştım aynı ürünü ama a101 de ucuz diye oranın linkini attım


pislick0
(07.07.19)
(1)

Sim kartı başkasının teline takma

girişimi ne gibi problemler çıkarabilir? Daha önce böyle bir şey denediğimi hatırlıyorum. Teldeki bazı kişiler siliniyordu, bir de sim'deki -telefon sahibi için yabancı olan- kişiler kaydoluyordu. whatsapp'ta yabancı kişiler gözükmesi gibi bir durum olur mu? sim'i çıkartıp telefon sim'ini taksam sor
girişimi ne gibi problemler çıkarabilir? Daha önce böyle bir şey denediğimi hatırlıyorum. Teldeki bazı kişiler siliniyordu, bir de sim'deki -telefon sahibi için yabancı olan- kişiler kaydoluyordu. whatsapp'ta yabancı kişiler gözükmesi gibi bir durum olur mu? sim'i çıkartıp telefon sim'ini taksam sorun düzelir mi? Telefonum bozuk ama bir işlem onayı için telefon numaram gerekiyor.
Whatsapp ı o taktığın telefonda kullanabilmek için uygulama üzerinden onay vs vererek giriş yapman gerekir. Bunu yapmazsan bilgilerin çıkmaz.


(6)

Kreatin Kullanımı

Selamlar, kreatin hakkında bazı sorularım olacak.ilk hafta yükleme dönemi olması gerekiyor mu?sabahları bir ölçek, egzersizden sonra bir ölçek whey kullanıyorum, üzerine bir de kreatin almak sakıncalı olur mu?dinlenme günlerinde de kreatin almak gerekiyor mu? arad bir ara vermek mi lazım? önerdiğini
Selamlar, kreatin hakkında bazı sorularım olacak.


ilk hafta yükleme dönemi olması gerekiyor mu?

sabahları bir ölçek, egzersizden sonra bir ölçek whey kullanıyorum, üzerine bir de kreatin almak sakıncalı olur mu?

dinlenme günlerinde de kreatin almak gerekiyor mu? arad bir ara vermek mi lazım?

önerdiğiniz kreatin markası var mı?
Yüklemeye gerek yok. Günlük olarak 5g almanız yeterli. Egzersizden önce alacaksınız diye de bir kaide yok. Bu zamanlamaların yarattığı hiçbir fark yok, bilimsel makalelere bakabilirsiniz. Ben baya bir süredir whey ile birlikte alıyorum kreatini herhangi bir sorun yaşamadım. Etkisini kaybetmemeniz için her gün kullanmanız gerekiyor. Zaten günlük ihtiyacımız olan kreatini miktarı aldığınız.

Su tüketimine dikkat edin. Tek dikkat etmeniz bu. Gerekli suyu her zaman aldığınızda emin olun. Onun haricinde genetik saç dökülmesi yatkınlığınız varsa kreatin DHT seviyesini çok yükselttiği için saç dökülmeniz inanılmaz hızlanacaktır. Bunu da dikkate alın.


youtu.be


(s)AINT
(16.06.19)
Ben supplementlerin sattığı üründen aldım. Yükleme yapmadan günde 5 mg kullandım. Her gün alıyorum. Ramazanda bıraktım sadece. 3. Haftada antrenman performansımda gözle görülür artış oldu.

Yükleme yapmana gerek yok.

Sakıncası olmaz. Ne zaman içtiğinin de önemi yok.

Dinlenme günlerinde de iç. Her gün iç.


(s)AINT
(16.06.19)
Miligram ne ya, gram olacak o. Mobildeyim editleyemedim


(s)AINT
(16.06.19)
olumune acil degil ise yuklemeye gerek yok. gunde 5 gr bas gitsin 4 haftada bir de 1 hafta ara ver. su tuketimini arttir. bir de kreatini ufak bir miktar seker ile almanin etkiyi az da olsa arttirdigi soyleniyor. hangi saat aldiginin bir onemi yok.


orpheus
(16.06.19)
(3)

Bluetooth hoparlöre tuş atama

yapılabilir mi? jbl'nin küçük boy bt hoparlöründen var. üzerinde telefon simgesi olan tuş aynı zamanda müziği duraklatma işlevi görüyor. bunun yerine sıradaki parçayı çalma fonksiyonunu getirebilir miyim?
yapılabilir mi? jbl'nin küçük boy bt hoparlöründen var. üzerinde telefon simgesi olan tuş aynı zamanda müziği duraklatma işlevi görüyor. bunun yerine sıradaki parçayı çalma fonksiyonunu getirebilir miyim?
çift tıklamayı veya uzun basmayı denedin mi?


Goldstein
(26.05.19)
Parça atlama genelde ses yükseltme tuşuna basılı tutma ile yapılır.

Bunun dışında sony'nin smartkey uygulaması vardı böyle bir şey yapabilecek.


teşekkürler, telefon simgesine çift tıklayınca oluyormuş.


(3)

Odaklanamama Problemi

Bunu nasıl aşıyorsunuz? Düzenli olarak çalışmam gereken işler var. Her gün yarın başlarım deyip bırakıyorum. Yarın 2 dakika bakıyorum yine ertesi güne bırakıyorum. Erteleye erteleye 1 ay oldu neredeyse. Nasıl düzeltebilirim kendimi?
Bunu nasıl aşıyorsunuz? Düzenli olarak çalışmam gereken işler var. Her gün yarın başlarım deyip bırakıyorum. Yarın 2 dakika bakıyorum yine ertesi güne bırakıyorum. Erteleye erteleye 1 ay oldu neredeyse. Nasıl düzeltebilirim kendimi?
Valla bende de aynı durum var illa son günlere kalıyor her şey. Daha zamanın olması insanı yapmaktan alıkoyuyor. Aşabilmek için sağlam bir program yapıp ona uyabilmeye zorlamak gerekiyor sanırım. Zorlamadan olmaz.


Hocam böyle durumda "yallah psikiyatra" diyorum, ehe.

E şimdi bu dağınıklık kaygı kaynaklı mı, birincil düzey mi, birincil düzeyse dürtüsellik mi yoksa ne? Nedir? En iyi şekilde psikiyatr tanı koyar, önce ayırt edici sorular sorar ve sonra test yaptırır, testle bütün bu ayrıntılar çıkar zaten.


mor bembombom
(21.05.19)
concerta <3


dismainpula
(21.05.19)
(1)

Optimum'un ölçeği kaç gram?

Optimum'u kullanırken 1 porsiyon olarak ölçeğin tamamını kullanırdım.Şimdi başka bir markanın ölçeğine optimum'da kullandığım ölçek kadarını koyunca bir yüzünde "70" diğer yüzünde "60" gösteriyor. bu zamana kadar yanlış mı kullandım diye tırstım biraz. Optimum'un ağzına kadar olan ölçeği 30 grama mı
Optimum'u kullanırken 1 porsiyon olarak ölçeğin tamamını kullanırdım.
Şimdi başka bir markanın ölçeğine optimum'da kullandığım ölçek kadarını koyunca bir yüzünde "70" diğer yüzünde "60" gösteriyor. bu zamana kadar yanlış mı kullandım diye tırstım biraz. Optimum'un ağzına kadar olan ölçeği 30 grama mı tekabül ediyor?
net hatırlamamak ile birlikte optimum kullanırken 1 bucuk olcek atıyordum. 20 gr olabilir.

edit: gram anlamında hassas olmanın bir manası yok aynı zamanda spordan hemen sonra 1 olcek alayım diye acele etmeye gerekte yok bilginiz olsun.


Aşk Adamı
(18.05.19)
(2)

Elektronik hakkında teknik bir konu, alayım mı?

Selamlar, midi klavye almaya niyetlendim ama malumunuz pahalılar. Epey ucuz İkinci el bir ürün buldum. Satıcı pc'ye taktım bozuldu diyor, elektrik dengesizliğinden anakartı yakmış olabilirim diyor. Yani çalışmıyor, bu yüzden ucuza satıyor. Bana bu neden garip geldi. Zaten pc'ye bağlanabilecek bir ür
Selamlar, midi klavye almaya niyetlendim ama malumunuz pahalılar. Epey ucuz İkinci el bir ürün buldum. Satıcı pc'ye taktım bozuldu diyor, elektrik dengesizliğinden anakartı yakmış olabilirim diyor. Yani çalışmıyor, bu yüzden ucuza satıyor.

Bana bu neden garip geldi. Zaten pc'ye bağlanabilecek bir ürün, nasıl usb'den fazla akım çekip bozulabilir? Ayrıca mutlaka böyle bir cihazın çıkış portlarında koruma devresi mevcuttur diye düşünüyorum. Sizce çalışmama sebebi ne olabilir?

Ürün temiz gözüküyor. En kötü ihtimalle anakartı yanmış bir midi klavye almış olacağım.

Sizce alayım mı, az masrafla kurtarabilir miyim?
ben inanmadım, hiç usb den gelen elektrik yüzünden bozulan bi cihaz da duymadım. bilgisayarlardaki usb ler max 0.5 veya 0.9 A (usb 3 ise) sağlıyor. telefon şarjları 2 A karşılaştırma olarak.

bence başka bi olay var onda. su dökülmüş falan olabilir.


sttc
(20.04.19)
Bende birşey olmaz diyerek usb 3.0 portuna motor bağlamıştım. O günden bu yanadır usb 3.0 sıfır portları çalışmıyor yazılımsal sıkıntısı olmamasına rağmen.


oyle
(20.04.19)
(4)

Disk D gözükmüyor

Harddisk'i iki parçaya bölüp format attım ama disk d burada gözükmüyor. https://eksiup.com/a1eff01aa338computer management/disk management'a geldim, internette yazanlara göre burada gözükmeyen diske sağ tıklayıp "open" yapıp boyutunu oluşturarak diski çalışır hale getirebiliyoruz. ama bende burası d
Harddisk'i iki parçaya bölüp format attım ama disk d burada gözükmüyor.
eksiup.com

computer management/disk management'a geldim, internette yazanlara göre burada gözükmeyen diske sağ tıklayıp "open" yapıp boyutunu oluşturarak diski çalışır hale getirebiliyoruz. ama bende burası deaktif gözüküyor.
eksiup.com

nasıl çözeceğim bu sorunu?
Formata bastınız mı?


excespeace
(23.03.19)
Önce o partisyonu sil. Sonra yeni bölüm oluştur de


efruz
(23.03.19)
Sürücüye bir harf atayın oradan.


jefferson
(23.03.19)
teşekkürler arkadaşlar ilk önce harf atayıp sonra formatlayınca sorun halloldu.


(6)

Kargonun yırtık gelmesi

Bugün kargo şirketinden mesaj geldi "siparişiniz x'e(apartman görevlisine) bırakılmıştır" şeklinde.biraz önce kutuyu getirdi adam, açık. enlemesine ortadan ikiye kesmişler bildiğiniz kutuyu. apartman görevlisinin böyle bir şey yapmayacağını biliyorum. alıcının böyle bir kargoyu kabul etmeyeceklerini
Bugün kargo şirketinden mesaj geldi "siparişiniz x'e(apartman görevlisine) bırakılmıştır" şeklinde.

biraz önce kutuyu getirdi adam, açık. enlemesine ortadan ikiye kesmişler bildiğiniz kutuyu. apartman görevlisinin böyle bir şey yapmayacağını biliyorum. alıcının böyle bir kargoyu kabul etmeyeceklerini bildiklerinden herhalde apartman görevlisine bıraktılar, imzayı da attırdılar.

şimdi bu ürünü iade etmek istiyorum, sistemde de kargoyu kabul ettim gözüküyor.
ürüne yeni bir paket mi yapmam gerekiyor bilemedim, nasıl iade etmeliyim?

ayrıca alıcıya teslim etmeden imza atma yetkileri olamaz diye biliyorum. bunu yapanı nasıl şikayet edebilirim?
kargoyu gönderen firmayı ara direkt olarak


killerbee
(04.03.19)
firma trendyol, markafoni, morhipo falan gibi iade sürecinde sorun çıkarmayan bir firma ise aynen paketleyip iade edin. ama iade gerekçesine "kutu açıktı" falan demeyin. "beğenmedim" diyin, "uymadı" diyin. normal gelmiş de iade ediyor gibi edin.


kibritsuyu
(04.03.19)
Önce kargo firmasına tutanak tutturun.
Sonra iade sürecini başlatın.

Tutanak tutmuyorlarsa, göndericiyi arayıp ürünü teslim almadığınızı söyleyin.


lemon cake
(04.03.19)
Kutuyu açtıysanız ve malzemelerde eksik gedik hasarlı parça varsa çamur yapmanız gerekecek

Kargo çağrı merkezine telefon açıp şubeyi ve kargo elemanını şikayet ediyorsunuz ve paketinizin size ulaşmadığını söylüyorsunuz

Alışveriş yaptığınız yeri arayıp kargonun size ulaşmadığını ve para iadesi istediğinizi aksi halde bankaya başvurup harcama itirazı yapacağınızı söylüyorsunuz.

Kim ararsa arasın ne söylerse söylesin paketi x'ten teslim aldığınızı kesinlikle inkar edin zira hasar veya eksik var ise iadesi mümkün olmayacaktır, "ya kargocular x'e böyle teslim etmiş işte ben de geri gönderiyorum" falan diye derdinizi anlatmaya çalışır boşa kürek çekersiniz elinizde patlar.

Bu arada X ile aranız büuük ihtimalle bozulacak çünkü kargo firması x'i arayıp paketin akibetini soracak ve o da size verdiğini söyleyecek ki yukarıda yazdığım üzere siz bunu kabul etmeyeceksiniz.
Paket hakikaten sizde değil de x'te ise kargo firması paketi x'ten geri alıp size getirmek isteyecek ve o noktada işler daha da karışacak çünkü size getirdiklerinde siz diyeceksiniz ki bu kutu açılmış bu kutu hasarlı ben bunu kabul etmiyorum geri gönderin. Bu noktada kargo firması ve satıcı firma x'e yürüyebilir ve x de size bela okumakla dayak atmak arası bir tepki verebilir.

Son olarak, binanızda kamera var ve paketin x'ten size verildiğine dair kanıt olabilecek görüntü var ise yukarıda yazdıklarımı unutun ve durumu satıcı firma ve kargo ile konuşarak rica minnet çözmeye çalışın.


kambek
(05.03.19)
kargonun içindekilerde sıkıntı var mı ki? sorun sadece yırtık gelmesi mi ?


xdenizx
(05.03.19)
@kambek bu kadar yalanı art arda söyleyemem gibi geliyor bana:)

@xdenizx biraz kirli onun haricinde sağlam gözüküyor.

kambek'in yazdıklarını yapmam gerekiyorsa, uğraşsam mı bilemedim.


(1)

Bağ evinde sinek ve fare problemi

Bunlar için çözümünüz nelerdir? akşamları dışarıda ateş yakmadan oturulmuyor sinekler yüzünden. evin çevresi boş, limon ağacı, lavanta, melisa gibi hoş kokulu bitkiler sinekleri uzaklaştırır mı? ne dikelim?
Bunlar için çözümünüz nelerdir? akşamları dışarıda ateş yakmadan oturulmuyor sinekler yüzünden. evin çevresi boş, limon ağacı, lavanta, melisa gibi hoş kokulu bitkiler sinekleri uzaklaştırır mı? ne dikelim?
feslegen. sinegi uzaklastiran en etkili bitki feslegendir. bu yuzden acik hava mekanlarinda masalarda ufak ufak feslegen olur.


crucio
(19.02.19)
(1)

Boyun fıtığı mı?

Bundan 1,5-2 hafta önce boynumu sakatladım. 2 gün içinde geçti o ağrı. Bu sabah boynum tutulmuş sanırım yine o ağrı var. 2 haftadır da ağrı sızı yoktu. Boyun fıtığı mı bu çaresi yok mu?
Bundan 1,5-2 hafta önce boynumu sakatladım. 2 gün içinde geçti o ağrı. Bu sabah boynum tutulmuş sanırım yine o ağrı var. 2 haftadır da ağrı sızı yoktu. Boyun fıtığı mı bu çaresi yok mu?
viscoelastik yastık kullan. boyun egzersizleri yap. www.youtube.com


hadibeoradan
(12.02.19)
(2)

Roma filmini izleyen var mı?

Bu filmde olayı anlatan(narrator) var mı? Roma.2018.1080p.WEBRip.x264-[YTS.AM] versiyonunu indirdim. hem anlatıcının söylediklerini çevirmemişler hem de sesi dublaj gibi, garip geldi.
Bu filmde olayı anlatan(narrator) var mı? Roma.2018.1080p.WEBRip.x264-[YTS.AM] versiyonunu indirdim. hem anlatıcının söylediklerini çevirmemişler hem de sesi dublaj gibi, garip geldi.
yok. malum ortamlardan indirilen versiyonda var sadece. trap..


ser bronn
(07.02.19)
Anlatıcı yoktu.


(3)

Isıl işlem görmüş kasap sucuğu?

3-4 aydır kasaptan aldığımız sucuğun bu hafta üzerinde etiketine denk geldim. ısıl işlem görmüş sucuk yazıyor. biz bunu kendi halinde kuruyan geleneksel sucuk sanıyorduk. şimdi bakıyorum ısıl işlem görmüş sucuk hakkında yazılanlara, kanserojendir, kötüdür, yemeyin diye de giydirmişler. bi kötü oldum
3-4 aydır kasaptan aldığımız sucuğun bu hafta üzerinde etiketine denk geldim. ısıl işlem görmüş sucuk yazıyor. biz bunu kendi halinde kuruyan geleneksel sucuk sanıyorduk. şimdi bakıyorum ısıl işlem görmüş sucuk hakkında yazılanlara, kanserojendir, kötüdür, yemeyin diye de giydirmişler. bi kötü oldum. ayrıca içeriğinde E250, E300, E450 varmış. ne diyorsunuz, içerisindekiler kanserojen mi, bize bir şey olur mu? kaliteli sucuk nereden bulunur? artık doğru düzgün sucuklu yumurta da yiyemeyeceğiz anlaşılan.
Yıllardır memleketten aldığım sucukta ben de aynı etiketleri farkettim.Etiketsiz sucuk satmak yasakmış kasabın dediğine göre.En iyi yöntem kendi sucuğunu bildiğin etten kendin yapmak hocam,kendi damak tadına göre.


arenas
(02.02.19)
İyi bir kasap bulacaksın. O sana yapacak.


mekaniker
(02.02.19)
Nerdeyse tüm işlenmiş et ürünlerinde sodyum nitrit (E250) kullanılıyor. Yüzyıllardır kullanılan ve etin bozulmasını önleyen bir tuz bu, lakin son yıllarda kanserojen olduğu gösterildi, özellikle kolon kanseri riskini biraz arttırıyor. O yüzden sağlık organizasyonları tarafından işlenmiş et ürünleri kanserojen olarak nitelendirilir. Yani tabi işlenmiş et ürünlerini hayattan çıkarmak zor ama böyle durumlar da var.


Haldamir
(02.02.19)
(2)

Askerlik tecil ettirme

Merhaba, 25 eylül'de mezun oldum. 2 ay içerisinde tecil etmem gerektiğini bilmiyordum. An itibariyle 4 ayı doldurmuşum, nasıl bir sıkıntı olur?Ek bir soru, e-devletten "asal yoklama başvurusu" yapmam gerektiğini öğrendim. Burada benden Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi, fotoğraf gibi şeyler isteni
Merhaba, 25 eylül'de mezun oldum. 2 ay içerisinde tecil etmem gerektiğini bilmiyordum. An itibariyle 4 ayı doldurmuşum, nasıl bir sıkıntı olur?

Ek bir soru, e-devletten "asal yoklama başvurusu" yapmam gerektiğini öğrendim. Burada benden Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi, fotoğraf gibi şeyler isteniyor da, ben askere gitmiyorum ki. şubede diploma tarihine bakıp "tamam şurayı imzala, 2 sene sonra gel" gibi bir şey bekliyordum. askere alınıyormuşum gibi sağlık muayenesi mi olmam gerekiyor?
ben de aynı durumdayım, e devlette böyle yazıyor diye askerlik şubesini aradım, bi şey olmaz dediler. kendileri de pek bilmiyor.


elijahz
(29.01.19)
2 ay hiçbir şey, bir şey olmaz. unutup 8 ay gitmeyenleri bilmiyorum. yoklaman alınıyor öyle heyecan yapacak bir şey yok. maksimum yarım günde halledersin. bizde askerlik şubesindeki doktor bakıyordu, şimdi aile hekimine gidiyorsun galiba. askere alınıyormuşun gibi sağlık muayenesi dediğin zaten 5 dakika sürüyor. psikolojik bir rahatsızlığın var mı? boyunu kilonu ölçelim. tamam hadi gidebilirsin.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.