Giriş
(9)

"at binmek" - türkçe dilbilgisi

şimdi aşağıdaki soruyu görünce önceden de aklıma takıldığını fark edip sormak istedim.atın üstüne oturup dıgıdık dıgıdık yapan kişiler yaptıkları eylemden "at binmek" diye bahsediyorlar. binilen diğer tüm araçlara ismin -e hali ile biniyoruz. otobüsE biniyoruz, arabaYA biniyoruz, bisikletE biniyoruz
şimdi aşağıdaki soruyu görünce önceden de aklıma takıldığını fark edip sormak istedim.

atın üstüne oturup dıgıdık dıgıdık yapan kişiler yaptıkları eylemden "at binmek" diye bahsediyorlar.

binilen diğer tüm araçlara ismin -e hali ile biniyoruz. otobüsE biniyoruz, arabaYA biniyoruz, bisikletE biniyoruz. ama atA binmiyoruz. at biniyoruz.

ben de birazdan otobüs binip eve gidicem o zaman.

niye ata binmiyoruz da at biniyoruz acaba?
kibritsuyu
(18.10.18)
oradaki "biniyoruz" herhalde kullanmak/sürmek anlamında kullanılmayı belirtiyor.

yani araba kullanırız, motor süreriz, uçak uçururuz gibi. aklıma başka açıklaması gelmedi.


araç sürmek gibi düşün. at bir canlı olduğu için "kullanma şeklinde" kullanmıyoruz bu tabiri.


Bruce
(18.10.18)
ama yine türkçe dilbilgim beni yanıltmıyorsa geçişli fiil, geçişsiz fiil diye bir kavram vardı.

yani sanki sürmek, kullanmak, uçurmak geçişli fiil iken, binmek geçişsiz fiil. yanılıyor veya yanlış hatırlıyor olabilirim. yanılıyorsam düzeltin.

o yüzden geçişli fiil ile geçişsiz fiili birbiriyle kıyaslamamız doğru olmaz.


kibritsuyu
(18.10.18)
''at binmek'' diye bir şey yok. doğrusu ''ata binmek''tir.
kullanan yanlış kullanır.


neden duş almak deriz de banyo yapmak deriz, duş yapılmaz mı veya banyo alınmaz mı?

doğru yanlış kullanım diye pek bir şey yok böyle durumlarda, kullanım ve kalıplaşmayla alakalı. yeterince uzun süre yeterince insan at binmek derse doğrusu at binmek olur.


loser blueser
(18.10.18)
at binmek değil, ata binmek değil mi o? "at binmek" diyeni duymadım hiç.


nice tnetennba
(18.10.18)
www.tdk.gov.tr

Konuşma dilinde böyle söylendiği oluyor evet. Bisiklet binmekte olduğu gibi.


le jeune turc
(18.10.18)
Zurnayi agzimiza goturuyoruz "zurna caliyoruz",
Gitara parmak uclarimizla bir seyler yapiyoruz "gitar caliyoruz",
Icindekini yavas yavas ictigimiz bira sisesinin agzina ufluyoruz "ses cikariyoruz".

Ama gel gelelim ki...

Ney ufluyoruz.


Dilde istisnalar olur.


Traveller
(18.10.18)
(13)

arayan tanımadığı numarayı açmamak

rehberinde kayıtlı olmayan numara aradığında telefonu açmayanları görüyorum duyuyorum hep.niye lan? abi nasıl hayatlarınız var sizin? bir türlü anlamıyorum. tanımadığı numarayı niye açmaz ki bir insan? tamam cevapsız görünce geri aramazsın, bi daha arasın ak dersin de o anda çalarken niye açmıyorsun
rehberinde kayıtlı olmayan numara aradığında telefonu açmayanları görüyorum duyuyorum hep.

niye lan? abi nasıl hayatlarınız var sizin? bir türlü anlamıyorum. tanımadığı numarayı niye açmaz ki bir insan? tamam cevapsız görünce geri aramazsın, bi daha arasın ak dersin de o anda çalarken niye açmıyorsunuz? sadece tanıdıklarınız mı arıyor sizi?

hayır allah korusun ananızın babanızın başına bir iş geldi belki, polis arıyor, hastane arıyor. belki 4 ay önce başvuru yaptığınız işyeri arıyor gel başla diyecek. belki hatalı park edip camına numara koyduğunuz araba için arıyorlar. belki cüzdanınız düştü, adam numaranızı buldu onu verecek.

insanı illa eşi dostu mu arar lan? açmamak niye? gerçekten tanımadığın işe yaramaz bir telefonsa sittir git lan bi daha arama der kapatırsın. açınca ne olacak ki, telefondan kulağına dil mi atacaklar sanki?
kibritsuyu
(12.10.18)
alacaklısı çoktur ondan açmıyordur. bir de kendini çok mühim kişi zannedenler var onlar ayrı bir dava.


prasinos
(12.10.18)
Aynen bunu merak ediyorum. Telefon çalıyorsa açılır. Numara yazmasa bile açarım ben. Ömrümde hiç öyle yabancı numara açmam triplerine giremedim ya.

prasinos artı 1


eazy
(12.10.18)
İyi ama buna sanki olması için mantıklı hiçbir sebep yokmuş gibi yaklaşmanız da çok acayip bence.
Sosyal anksiyete olabilir kişide. Tanımadığı kişilerle konuşma ihtimali sizin yaşamadığınız için anlayamadığınız veya muzdarip olmadığınız bir kaygı ve rahatsızlık yaratıyor olabilir. Sizin için "açsan ne olacak" olan bir şey, o kişi için daha uzun süreli bir sıkıntı, stres yaratıyor olabilir mesela.

Birileri tarafından rahatsız ediliyor, taciz ediliyor olabilir. O kişi farklı farklı numaralardan ulaşmaya çalışıyor olabilir.

Dediğiniz durumların söz konusu olduğu bir hayatı yoktur; iş başvurusu yoktur, borcu yoktur, anası babası yoktur veya nerde olduklarını, ne yaptıklarını biliyordur, arabası yoktur, olanı da yanlış park etmemiştir, cüzdanını da kaybetmemiştir.

Ya da günümüz modern insanının en büyük gerekçelerinden biri olan "canım öyle istiyor çünkü" seçeneğini kullanıyordur.

Ben de evimin kapısını açmıyorum mesela. Evde olsam da. Zira benim tanıdığım hiçkimse benim evime gelmez. Diğer seçeneklerle de ilgilenmiyorum.


sopiro
(12.10.18)
tanımadığım numara değil ama canım o an konuşmak istemezse hiç kimseyi açmıyorum tanıdık olsun olmasın, çok acilse 2 3 defa arar zaten üstüste o zaman açarım. ya da birilerinin aramasını bekliyorumdur iş başvurusu vs o zaman tabii ki açarım. Ama diyelim kimsenin aramasını beklemiyorum ve o an heyecanlı bir film seyrediyorum o durumda açmam yani.


zikardo
(12.10.18)
Genelde bu tavır, telefon numarası tanıdıklardan başka kimsede olmayan genç kızlar/kadınlarda var. Ya twitter ya instagramda gördüm, iş başvuru yapmış hatun, İK telefonla geri dönmüş "şu gün görüşmeye gelin" vs demek için.

Hatun açmamış telefonu, peşinden de mesaj atmış "numaranızı tanımıyorum lütfen bir daha aramayın" minvalinde :)


John Bloor
(12.10.18)
ben de pek açmazdım. çünkü genelde görüşmek istemediğim ya da gereksiz yere iş çıkaracak kişiler denk gelirdi. ama bir noktadan sonra acil bir durum nedeniyle aranıyor olabilirim kaygısıyla açmaya başladım.


bu çok istisna bir durum olmadıkça bana da garip geliyor. Gizli numara olmadığı sürece ben hemen açarım valla. Ama aradığını sonradan gördüysem tanımadığım numaraya geri dönmem.


aquarium
(12.10.18)
Benim bir arkadaşım vardı, o da açmazdı yabancı numaraları. Hatta bu yüzden çok kavga etmişizdir. Bazen şarj bitiyor vs başka nodan arıyorum. Yok arkadaş açmıyor. İlla mesaj atacam benim diye.

Nedenine gelirse muhtemelen arayan kişilerin lüzumsuz olduğunu, boşa iş çıkartacağını. Beni bilen biliyor gerisiyle uğraşamam tarzıyla alakalı.

Sanırım biraz vurdumduymaz oluyorlar.

Tabi başka bir durumda alacaklıların araması falan. Garip şeyler.


arockm
(12.10.18)
Gizli numara dışındakileri zaman açmayanları ben de anlayamıyorum.

şöyle de bir durum var. makam mevki sahibi bir tanıdığımız öncesinden kendini tanıtan bir mesaj atılmadı ise, tanımadığı numaraları açmıyordu. çok fazla torpil ricası olduğunu ve bundan bıktığı için açmadığını söylüyordu.


belkider
(12.10.18)
haybeye iş çıkıyor. eğer bu ara birşeyler alıp satmıyorsam genelde arayanlar ya şu iş vardı bi bakar mısıncılar oluyor hep. eğer birşeyler alıp sattığım dönemdeyse açarım genelde. 10 sene önce aynı takımda olduğumuz adam knk şu bisiklette %20 indirip yap ta alalım diye arıyor. %20 si 10 bin lan onun. birde niye yani... böyle böyle açmama özelliği default olarak kalıyor.


Tears of Devil
(12.10.18)
O benim. Tanimadigim numarayi acmiyorum prensip olarak.

Bos beles seyler icin arayan numara tanımadigim numaralar genellikle. Ya bir sey satmaya calisan bir firma ya da isle ilgili zamaninda bir sekilde cebimi vermis bulundugum firmadan biri ariyor. Isle ilgili cepten görüşme yapmaktan nefret ederkm zaten, gorusmek isteyen ofisi arasin isyerinin telefonundan. Cunku cepten bir kez olsun gorusursem o adam daha sittin sene isyerini aramiyor, gunun her saatinde cepten ariyor.

Tanimadigim numarayi neden acayim ki? Cok buyuk ihtimalle yapmak istemedigim bir gorusme olacak o. Niye ugrasayim? Sinir oluyorum gereksiz gorusmelere.
Onemli bir konuysa israrla arar zaten, o zaman acarim. Milyonda bir ihtimal cok ciddi bir sey varsa diye milyon tane gerekesiz telefon gorusmeso yapmam. Ciddi bir sey varsa zaten israrli aramayi acarim. Israrla arar ya da mesaj atar yani. Bir yerden telefon beklesigim bir donemse yine acarim yabancı numarayi. Bir de iyi gunumdeysem hadi acayim bari diyip acabilirim. Onun disinda bir sebep yok.

Niye acayim ki tanımadığım numarayı? Mantikli bir sebep göremiyorum. Kendi adima acmamak icin sebeplerim var yeteri kadar, yukarida yazdim.


stavro
(12.10.18)
Gizli numaradan arayanları açmayanları anlıyorum
Tanımadığım numara aramışsa dönmem diyeni de anlarım
Canı o an için açmamayı tercih etmişse onu da anlarım
Ama prensip olarak açmıyorsa sıkıntılı bence.


SiyamkedisiZorro
(12.10.18)
"yabanci" numaradan kasit yurtdisindan ayaran +## (90 TR nin ulke kodu haric) ile baslayan numara ise dikkat etmek lazim. Bir suru dolandiricilik vakasi var malum.

Gercekten acil bir is icin vs arayacak olan da zaten ya tekrar arar ya da mesaj atip once kendini/numarayi tanitir aramadan once.


parcxerox
(12.10.18)
(12)

klasörü rar'layıp geri açınca bozulur mu

elimde içinde 925 alt klasör ve 28.000 küsur dosya olan 4-5 gb. büyüklüğünde bir klasör var. benim muhasebe programımın klasörü.bu programı yedeklemenin tek yolu (program tarafından tavsiye edilen yöntem de bu), klasörü olduğu gibi alıp başka yere kopyalamak.ama biliyorsunuz windows 4 gb'lık tek dos
elimde içinde 925 alt klasör ve 28.000 küsur dosya olan 4-5 gb. büyüklüğünde bir klasör var. benim muhasebe programımın klasörü.

bu programı yedeklemenin tek yolu (program tarafından tavsiye edilen yöntem de bu), klasörü olduğu gibi alıp başka yere kopyalamak.

ama biliyorsunuz windows 4 gb'lık tek dosyayı 10 dakikada kopyalıyorsa, toplam 4 gb'lık 28.000 dosyayı elli saatte kopyalıyor. benim her yedek almam eziyet oluyor. ben de klasörü rar'layıp tek dosya haline getirip, öyle kopyalıyorum başka medyalara. rar'larken winrar'da "depola" seçeneğini seçiyorum, daha az sıkıştırsın diye.

yedeğe hiç ihtiyaç duymadım şimdiye kadar. ama ihtiyaç duyup açtığımda rar'dan çıkardığım klasör yine eski halinde çıkar mı? yoksa o arada sıkışıp tekrar gevşeyince bir yerleri bozuluyor mudur?
kibritsuyu
(12.10.18)
bozulmaz


wishmaster
(12.10.18)
Rar dosyasinin kendisi bozulmadigi surece icindekilere bir sey olmaz


selam
(12.10.18)
gayet mantıklı hareket. ben olsam minimum sıkıştırma da yapardım o da hız olarak çok farketmiyor böylece boyutu da minimum olur sağa sola google drive, box, onedrive falan kopyalamam kolay olurdu.


ozdek
(12.10.18)
Bozulmaz. Ama rar.lamak yerine ziplemek daha doğru olabilir. Zıp uzantısı harici bir programa ihtiyaç duymadan açılır.


biseysorcaktim
(12.10.18)
alt klasörlerde ki dosyalar sürekli değişiyor mu? bir kere tam yedek alıp sonrasında tam yedekten sonra değişenleri alsan daha az dosya olur sanki


@sir: 925 klasör ve 28.000 dosya diyorum abi. her klasördeki her dosya değişiyor olabilir. bunu bilmem mümkün değil. o yüzden her sefer tam klasörü yedeklemeliyim.

@ozdek: minimum sıkıştırma diye bir seçenek bulamadım ama dediğim gibi sıkıştırma yöntemi diye "depola-en hızlı-hızlı-normal-iyi-en iyi" diye seçenekler var. ben "depola"yı seçiyorum. yani öbür uçtaki seçenek "en iyi" olduğuna göre bu da "sıkıştırma da işte sadece bir araya topla" gibi bir şey diye düşündüm. başka bir "minimum sıkıştırma" ayarı varsa bulamadım. olsa iyi olur. hatta hiç sıkıştırmasa da olur.


kibritsuyu
(12.10.18)
en hızlı minimum sıkıştırma olsa gerek.


inheritance
(12.10.18)
depola bile iş görür. en iyi ise maksimum sıkıştırarak yer sağlar.

depola veya en hızlı seçsen bile tek dosya olacağı için kopyalama süresi 1/10'a düşecektir.


Ben Cobian diye bir yedekleme yazılımı kullanıyorum her sabah yedide seçtiğimiz klasörleri yedekliyor rarlayip sifreliyor. Yedekleri 15 gün olacak şekilde saklıyorum. Tavsiye ederim


lifeframe
(12.10.18)
depola seçeneği hiç sıkıştırma yapmaz tahmin ettiğin gibi. sadece dosyaları olduğu gibi bir araya toplar. o yüzden en hızlısıdır.

gerçi sıkıştırma yapsan da bir şey olmaz dosyanın kendisi bozulmadığı sürece.

hatta rarlarken kurtarma kaydı ekle (add recovery record) seçeneğini seçersen dosyanın kendisi bozulsa bile kendi kendini tamir etme olanağı olur daha da güvenli olur.


rotten head
(12.10.18)
en hızlı minimum sıkıştırma yapar.
olay şu min. tavsiye ederken:
şimdi 1 gb misal dosya var. muhasebe falan genelde txt bazlıdır. kafadan %50 sıkışır. bazen %80 sıkıştığı olur. tabi firma kendisi sıkıştırma kullanmıyorsa.
%80 sıkıştığında kapladığı yer 200 mb olur. bunu saklamak ve sonradan tekrar açmak gerektiğinde falan işlem süren ilk sıkıştırmada harcadığından daha fazla tasarruf sağlar.
ben sonuçta bu tip verileri hdd yerine bulutta da saklıyorum o yüzden boyut önemli. buluttan indirmek de sürüyor malum. göndermek de dert oluyor 5 mbit upload ile.
sadece hdd'de saklama bu verileri. hdd'ler bozuluyor. murphy'e göre en ihtiyaç duyduğun anda bozuluyor hatta.


ozdek
(13.10.18)
alternatif bir yöntem önereyim, belki işinize yarar. Onedrive ya da Google drive gibi yedekleyiciler belirlediğiniz klasörleri sürekli senkron ediyorlar. Yani programınızı Onedrive in içine koyarsanız önce tümünü cloud a yedelkler ardından sadece değişenleri tespit ederek günceller.


biseysorcaktim
(13.10.18)
(1)

mükerrer dosya bulma programı

2 tb harddiskin içine dönem dönem kopyaladığım dosyaların içindeki mükerrer olan dosyaları bulup sileceğim bir program var mı?ama ismine göre değil de ne bileyim megabaytına göre falan aynı olduğuna kanaat getirecek. çünkü mesela filmi indirmişim, harddiske attıktan sonra adını değiştirmişim, dosya
2 tb harddiskin içine dönem dönem kopyaladığım dosyaların içindeki mükerrer olan dosyaları bulup sileceğim bir program var mı?

ama ismine göre değil de ne bileyim megabaytına göre falan aynı olduğuna kanaat getirecek. çünkü mesela filmi indirmişim, harddiske attıktan sonra adını değiştirmişim, dosya adının kıçındaki Web-DL 720p x264 AAC - BTRG kısmını silmişim mesela. ama bilgisayardaki hala eski haliyle kalmış, silmemişim onu da. daha sonra o klasörü yedeklemek için yine aynı harddiske atmışım, farklı klasörlerde mükerrer olmuş. bunları tespit edebilsin.
kibritsuyu
(10.10.18)
ccleaner uygulamasında duplicate file remove özelliği vardı.


maybe one day
(10.10.18)
(5)

çilingir bizim neyimize güveniyor?

hiç kapıda kalıp çilingir çağırmadım. şimdi düşününce aklıma geldi.kapıda kaldık ve çilingir çağırdık. çilingir bizim o evde oturduğumuza nasıl inanıyor da kapıyı açıyor? yani sokakta pijamayla kalmışken, ya da pijamayı da geç, bayaa işten geldim, anahtar yok. çilingire o evde oturduğumu nasıl kanıt
hiç kapıda kalıp çilingir çağırmadım. şimdi düşününce aklıma geldi.

kapıda kaldık ve çilingir çağırdık. çilingir bizim o evde oturduğumuza nasıl inanıyor da kapıyı açıyor? yani sokakta pijamayla kalmışken, ya da pijamayı da geç, bayaa işten geldim, anahtar yok. çilingire o evde oturduğumu nasıl kanıtlıyorum? cebimde tapuyla, kira kontratıyla gezmiyorum ki.

böyle bir yöntem yoksa çok saçma değil mi ya, elin hırsızı çilingirle gelip benim evim diye istediği kapıyı açtırır?

nasıl oluyor?
kibritsuyu
(09.10.18)
Aslında yasa gereği ispatlayıcı belge istemek zorunda, en azından muhtarlıktan bir belge ya da komşu şahitliği alması lazım yazılı olarak. Ama tabi işini kim doğru yapıyor ki?

Kaldı ki dediğiniz gibi hırsızlık yöntemleri de okumuştum önceden.


John Bloor
(09.10.18)
iki kere cagirdim, biri evde bana ait fotograf istedi yok dedim, o zaman eve ait bir detay verin dedi, buzdolabinin icindekileri saydim geldi bakti tamam dedi.

ikincisi daha kapiyi acarken komsuya denk geldi aa kapida mi kaldin falan diye muhabbet edince bir sey sormadi.


cairo
(09.10.18)
ben bir kere kapida kaldim, komsunun ziline basti, komsu taniyorum deyince acti.


cedex
(09.10.18)
Hırsız eve girerken kapının kilidini ve dilini kırdığı için ben geldiğimde içeri giremedim. Gidip çilingir buldum. İki çırağını verdi yanıma.
Eve geldik, kapıyı açtılar, bana hırsızın kapının kilidini nasıl kırdığını anlattılar, ücretlerini alıp işlerinin başına döndüler.
Ne kimlik sordular ne de başka bir komşu ile konuştular.
Gençlerin anlattığına göre bölgedeki hırsızlardan biri çilingirin eski çırağıymış. Kapıyı bir kaç dakikada açıp eve giriyormuş... filan falan.


ucanokuz
(09.10.18)
Bir keresinde kapıda kaldım, aradım anahtar kapının arkasında kaldı. Kapıyı açtı anahtarın kapının arkasında olup olmadığını kontrol ettikten sonra tam kapıyı açtı.


Fritz-X
(09.10.18)
(10)

Acı yemek ama tatlı tatlı çıkarmak

Mümkün müdür? Acı yemeyi çok seviyorum ama ertesi sabah işkence çekmek istemiyorum. Bunun bir yolu var mı?
Mümkün müdür? Acı yemeyi çok seviyorum ama ertesi sabah işkence çekmek istemiyorum. Bunun bir yolu var mı?
kibritsuyu
(07.10.18)
Convert edebilecek bi tesisat varsa neden olmasın


Delay Fuze
(07.10.18)
yedikten sonra kusabilirsin, ya da çiğne ama yutma; tükür.


washe
(07.10.18)
düzgün bir acı bulursan sıkıntı olmuyor.


sutlu nescafe
(07.10.18)
Talcid cignesen ise yarar mi acaba?


stavro
(07.10.18)
Var. Acıyla birlikte ya da hemen sonra yoğurt ye. Azaltır ama yok etmez.


dieis
(07.10.18)
bilimsel bir dayanagi var mi bilmiyorum ama sunu farkettim aci yedikten sonra ne kadar gec tuvalete gidersem o kadar kolay oluyor cikarmasi. o yuzden aci yemeden once tuvalete gidersen ertesi gunu muhtemelen pas gecersin, bir sonraki gune de birsey kalmaz kolayca cikar.


crucio
(07.10.18)
belki yediğin içtiğinin kalanı ile ilgilidir. benim hiç başıma gelmedi ondan böyle düşündüm. bir de acı derken pulbiber mi, acılı yemekler mi, turşu biber mi... bu da önemli, yani bunu yazarsan ben vermesem de net bir cevap gelebilir diye diyorum.


dafaiss
(07.10.18)
yok ya bir yolu yok kesinlikle allağın belası şeyin. hayır bi de çıkarmak olsa tek dert neyse, çıkmıyor ki meret bir anda komple. önce bir ağrı yapıyor karın bölgesinde kıvrandırıyor sonra 2-3 defa tuvalete götürtüyor falan da anca öyle. su, soda, yoğurt, ayran hiçbiri çare değil. yalnızzzzzzzzzzzz, bir şey fark ettim ki mesela bende pul biber kesinlikle çok daha fazla acı yapıyor. acı biber turşusu falan hiçbir şey yapmıyor neredeyse.


yediğim şey hiç fark etmiyor. dürümcüdeki acı turşu biber, acılı yemek, çiğ köfte, pul biber, kırmızı biber hepsi aynı. daha yiyip de ertesi gün acı çekmediğim acıyı bulamadım.

yoğurt falan da fayda etmiyor. işbu duyuruyu açmama neden olan şey zaten pazardan aldığım ve özenle kuruttuğum zehir gibi kırmızı biberlerden yaptığım "atom" isimli yoğurtlu meze. doğrudan yoğurda katıp yedim zaten, yok aynı.


kibritsuyu
(08.10.18)
defne tohumu ezin havanda üç tane suyla yutun.


for day to break
(08.10.18)
(4)

yeni yoğurdu süzme yoğurttan mayalasam?

arkadaşlar yoğurdumuzu kendim yapıyorum. kaliteli bi sütçümüz var, sütü de ondan alıyorum, kaynatıp yoğurt eyliyorum.şimdi son yaptığım yoğurt nefis oldu daş gibi. ama tabii kaşıkladıkça da sulandı. bana da meze için süzme yoğurt lazımdı, ben bu yoğurdun tamamını süzdüm, süzme yoğurt yaptım.şimdi ya
arkadaşlar yoğurdumuzu kendim yapıyorum. kaliteli bi sütçümüz var, sütü de ondan alıyorum, kaynatıp yoğurt eyliyorum.

şimdi son yaptığım yoğurt nefis oldu daş gibi. ama tabii kaşıkladıkça da sulandı. bana da meze için süzme yoğurt lazımdı, ben bu yoğurdun tamamını süzdüm, süzme yoğurt yaptım.

şimdi yarın yeni yoğurt yapacağım. bunu yaptığım süzmeden mayalasam olur mu, yoksa suyuyla birlikte maya bakterileri de lavabonun dibini boyladı mı? gidip marketten mayalık mı alayım?
kibritsuyu
(06.10.18)
Emin olmamak ile birlikte normal kullandığın maya miktarından daha çok kullansan sıkıntı olmaz sanki. Elindeki yoğurtta hala bakteri var belki sayısı azalmıştır.


John Bloor
(06.10.18)
olur olur aynısı oluyor


imnotsureabout
(06.10.18)
reflör ve muadillerinden de koyabilirsin içine


ben hastayim
(06.10.18)
Olur ben 10 yıldır öyle yapıyorum.


Tears of Devil
(06.10.18)
(19)

E harfini nasıl yazıyorsunuz?

büyük E harfini.çocuğa şimdi harf yazma çalışması ödevi vermişler. E harfinin yazılış şekli şöyle: http://seyitahmetuzun.com/wp-content/uploads/2017/09/e-harfi-yazma-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1.jpgönce yukarıdan aşağı dik çizgi. sonra E'nin üst çizgisi, orta çizgisi, alt çizgisi.e ama ben E'yi yap
büyük E harfini.

çocuğa şimdi harf yazma çalışması ödevi vermişler. E harfinin yazılış şekli şöyle: seyitahmetuzun.com

önce yukarıdan aşağı dik çizgi. sonra E'nin üst çizgisi, orta çizgisi, alt çizgisi.

e ama ben E'yi yaparken önce L yapar, sonra orta, sonra üst çizgisini çizerim.

yanlış mı yapıyoruz? 40 yaşından sonra değiştirecek halim yok da oğlanınki de yanlış geldi bana. okulda nasıl gösteriyorlarsa öyle yapsın di mi?

siz nasıl yapıyorsunuz?
kibritsuyu
(29.09.18)
ben böyle yapıyorum: sketchtoy.com


Delay Fuze
(29.09.18)
Dik çizgiden sonra yukarıdan aşağıya.


angelus
(29.09.18)
Böyle :
sketchtoy.com
Yukaridan aşağı dik çizgi /asagi/orta/üst yan çizgiler


Amaranta ursula
(29.09.18)
kolayına nasıl geliyorsa öyle yapsın. sonuçta iki türlü de E yapılıyor. sonuç E yapmak değil mi ? öğretmen özel olarak öyle yapmasını tembihlemediyse istediği gibi yapsın. önemli olan güzel bir E çizmek bence.


Neill
(29.09.18)
büyük L harfi.. üst çizgi.. orta çizgi..


strobist
(29.09.18)
@strobist +1

ayrıca çok hızlı yazarım ben. Bence benimki daha doğru hızlı yazmak açısından :)


sağ üstten başlayip sag alt noktaya kesintisiz çiziş. sonra sağdan sola orta çizgi.


tabudeviren
(29.09.18)
c yapıp ortadaki çiziği atıyorum
c dediysem köşeli c :P

sketchtoy.com


neira
(29.09.18)
L , orta çizgi, üst çizgi sırasıyla. üst çizgi biraz yay gibi.


ben linkteki gibi yapıyorum ama yukarıdaki örnekler daha doğru ve pratik bence de.


toprakbaba
(29.09.18)
Aynı linkteki gibi yapıyorum.


noluyo yaa
(29.09.18)
İlkokulda bize de öyle öğretmişlerdi. Önce dik, sonra üst çizgi idi. Nasıl ki ortaokulda öğretmenim yerine hocam demeye başladım, dik çizgili E yerine L ile başkayan E yaptım. Bir 6-7 yıldır daha da farklı yapıyorum; el kaldırmadan önce üst çizgi, sonra dk çizgi, sonra alt çigi, en son eli kaldırarak orta çizgi.


aychovsky
(29.09.18)
Dik çizgi sonrası en alt çizgi, orta çizgi ve en üst çizgi.


sketchtoy.com genellikle 1. Bazen 2. Gibi


nax
(29.09.18)
sketchtoy.com alt çigiye devam etmeyip yukarıdan tekrar aşağıya dönmek tam bir iş kaybı. Ama muhtemelen bize de zamanında yukardan başlatılan tarzda öğretmişlerdir.


glutamin
(29.09.18)
büyük L harfi.. üst çizgi.. orta çizgi.. +1


basond
(29.09.18)
Önce L sonra orta çizgi, en son üst çizgi yapıyorum. Kendi karakterine göre en uygununu seçsin bence çocuk, illa şöyle çizeceksin demek saçma geliyor bana.


the kene
(29.09.18)
(7)

Dairenin merkezini bulmak

Tamamen evdeki malzemeleri kullanarak, daire şeklindeki bir cismin merkezini nasıl bulabiliriz?Amaç, duvar saati yapmak için kadran olarak kullanacağım şeyi tam ortadan delebilmek.
Tamamen evdeki malzemeleri kullanarak, daire şeklindeki bir cismin merkezini nasıl bulabiliriz?

Amaç, duvar saati yapmak için kadran olarak kullanacağım şeyi tam ortadan delebilmek.
kibritsuyu
(26.09.18)
O şey herneyse bir kağıdin üzerine koy. Sonra kalemle çöz etrafını daire şeklinde.

Onu da makasla kes sonra.

İki kez ortadan Katla. Katlama cizgilerinin kesiştiği yer dairenin merkezi olur.


emfuzi
(26.09.18)
İki tane çap olacak şekilde iple farki yerlerden ölç (sağlama olması için daha sonra ipleri karşılaştır) sonra ipin birini ortadan ikiye katla.

Diğer ipin üzerine getir. İşte sana orta nokta


bir noktadan ip bağlayın. ipin diğer ucuna ufak bir ağırlık bağlayın. daireyi yere dik olacak şekilde kaldırın. ipi bağladığınız yer en üste gelsin.ipin geçtiği yeri çizin.

başka iki nokta için iki kez daha yapın.

üç çizginin kesiştiği yer size dairenin merkezini verecek.


babilbaligi
(26.09.18)
Eldeki daireyi yerde bir köşeye koyabilirsin. Duvarlara değdiği yerler çapa dik olur. Sonra duvarın köşesinden ilk teğete uzanacak kadar bir şeyi kitap gibi, bir ucunu duvardan kaldırmadan merkeze getirirsen,öteki teğete ulaştığında dairenin merkezi olacak orası.


senolll
(26.09.18)
cetvel varsa göz kararı merkeze koy. sıfır noktasını bozmadan ulaşabildiğin en uzun ölçüyü cetveli oynatarak bul. ondan sonra ortasını işaretle. ya da ilk bulduğuna çizgi çek sonra farklı bir noktadan aynı ölçüyü bulup yine çizgi çek. kesişme yeri tam ortası olur.


Daireyi kagidin uzerine koy. Etrafina kenarlardan teget gececek sekilde bir kare ciz. Sonra karenin icine iki kosegen ciz. Kosegenlerin kesistigi nokta dairenin merkezidir.


Dairenin herhangi bir yerine çevreyi kesecek şekilde düz bir çizgi çek. Bu çizginin daire içinde kalan kısmının tam ortasından çizgiye dik bir çizgi daha çek. Bu çap oluyor.

Bu anlattığımı iki farklı noktadan yaptığında dik çizgilerin yani çapların kesiştiği yer merkez.


(1)

duvar saati mekanizması

nereden bulurum? internette çeşit çeşit var ama yok yüksek torklu, yok uzun şaftlı, yok yelkovan boyu şu kadar.görerek almak istesek nereye bakıyoruz?şehir ankara.
nereden bulurum? internette çeşit çeşit var ama yok yüksek torklu, yok uzun şaftlı, yok yelkovan boyu şu kadar.

görerek almak istesek nereye bakıyoruz?

şehir ankara.
kibritsuyu
(26.09.18)
Saatçi yok mu?


emfuzi
(26.09.18)
(1)

çocuğa okulda aşı yapılacakmış

mesaj geldi, ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine çarşamba günü aşı yapılacaktır diye.lakin bizim doktor, "suriyelilerden dolayı bütün salgın hastalıklar geri geldi" diyerekten 1. sınıfta olması gereken aşıyı oğlan daha 4 yaşındayken (2016 yılında) yaptı, aşı kartında da yazıyor, tarihi, ne aşısı olduğ
mesaj geldi, ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine çarşamba günü aşı yapılacaktır diye.

lakin bizim doktor, "suriyelilerden dolayı bütün salgın hastalıklar geri geldi" diyerekten 1. sınıfta olması gereken aşıyı oğlan daha 4 yaşındayken (2016 yılında) yaptı, aşı kartında da yazıyor, tarihi, ne aşısı olduğu.

şimdi aynı aşıyı tekrar olmasına gerek var mı? aşı kartıyla gitsek okula, yapmasalar olmaz mı?

ya da yapsalar fazla mı olur bu sefer de?
kibritsuyu
(24.09.18)
aşı yaptırma. konuş öğretmeniyle yapmasınlar.


prasinos
(25.09.18)
(5)

tc kimlik kartı arkasındaki kodlama (ü harfi sorunsalı)

arkadaşlar, daha önce de dikkatimi çekmişti, yine fark ettim, sormak istedim.bugünbir kimlik geldi. adamın soyadı akyürek. kimliğin arkasında, alttaki kodlama yerine "AKYUEREK" yazıyor. kayınpederimin de adında ü harfi var, onda da "ue" yazıyor. pekala olabilir. yani "ü" harfini "ue" şeklinde kodl
arkadaşlar, daha önce de dikkatimi çekmişti, yine fark ettim, sormak istedim.

bugünbir kimlik geldi. adamın soyadı akyürek. kimliğin arkasında, alttaki kodlama yerine "AKYUEREK" yazıyor.

kayınpederimin de adında ü harfi var, onda da "ue" yazıyor. pekala olabilir. yani "ü" harfini "ue" şeklinde kodlamışlar, demek ki sistem öyle...

diyoruz ama ulan ama benim soyadımda da "ü" harfi var, benimkinde "ue" yazmıyor, sadece "u" yazmışlar. yani soyadımı normal türkçe karaktersiz şekilde yazmışlar.

niye?
kibritsuyu
(20.09.18)
hata yapmışlardır bence.


killerbee
(20.09.18)
Özel karakterler olmadan öyle yazılıyor. Ö harfi de OE olarak yazılıyor.


malheiros
(20.09.18)
Seninkinde hata var o zaman, senin ü yü ue seklinde yazmadilarsa. Duzeltme talep edilebilir bence.


kuehles blondes
(20.09.18)
Yeni kimlikler ilk basıldığı Zaman “ue” şeklindeydi, şimdi şimdi nokta kullanmadan basıyorlar. Ü yerine direkt u kullanılıyor. İkisi de doğru yani.


irene
(20.09.18)
sistemlerde "encoding" problemi olmamasi icin ozel karakterlere uluslararasi kabul edilen bir yazim sekli, ü icin ue, ö icn oe, ş icin sch kullanlir. ornegin "mesut özil" bircok yerde "mesut oezil" olarak gecer www.dw.com

bazi derde u bazi yerde ue olarak gecmesinin sebebi de geleneksel olarak bizim firmalarin bir isi once standart ve "convention" belirleme asamalarinda bunu iyice dusunmeden yapmalari. o nedenle belli bir standart takip edilmedigi icin her yerde herkesin kafasina gore farkli sonuc cikmasi.


emrahday
(21.09.18)
(7)

margarin yerine tereyağı (1/1)

aşağıdaki margarin sorusunu görünce aklıma geldi.günümüzde neredeyse hiçbirimiz margarin kullanmıyoruz. ama biliyorsunuz ki bundan 10-20 yıl önce herkes margarin kullanırdı. sana yağı evimizden, becel soframızdan eksik olmazdı.rahmetli anacığımın tarif defterinde de zamanında çok severek yediğim pas
aşağıdaki margarin sorusunu görünce aklıma geldi.

günümüzde neredeyse hiçbirimiz margarin kullanmıyoruz. ama biliyorsunuz ki bundan 10-20 yıl önce herkes margarin kullanırdı. sana yağı evimizden, becel soframızdan eksik olmazdı.

rahmetli anacığımın tarif defterinde de zamanında çok severek yediğim pastanın, kekin, tatlının, poğaçanın tarifi var, hepsinde de zamanının şartlarına göre sana yağı yazıyor.

şimdi ben burada yazan sana yağı kadar tereyağı koysam aynısı olur mu? yoksa farklı ölçüde mi olmalı?

ya da amaan boşver, sana yağı mı koyayım gitsin?
kibritsuyu
(19.09.18)
bizim eve margarin asla girmez.
ama eşim ayda yılda bir poğaça yaptığı zamanm margarini basıp geçiyor.


teritori
(19.09.18)
bizim eve de asla margarin girmez, has tereyağ bulunur, sızdırılır(uzun süre dayanması için) ve istenilen her yemeğe, keke, popaçaya

kısaca margarinin konduğu her şeye konur.

marketten alacağın normal sana margarin ambalajındaki tereyağ olarak satılan şeylerde tereyağı değil. onlar da margarin.

bu sefer yüzde 25 az koy, duruma bak.


killerbee
(19.09.18)
Sadece poğaça ve kremalı pasta için margarin kullanırım onun dışında hiçbi şeyde kullanmıyorum. Onlar da zaten her gün yaptığım şeyler değil. Kek için de yarım bardak zeytinyağı veya ayçiçek yağı kullanırım.


mslny
(19.09.18)
annem diyor ki; bizim zamanımızda margarin çok güzeldi şimdi bozdular ne yaptılarsa diyor.


for day to break
(19.09.18)
Bizim eve o margarinler zamanında koliyle gelirdi :(

Rahmetli annemin tarifleri de öyle. Bunlar yarım tereyağı yarım zeytinyağı ölçeğiyle güzel sonuç veriyor. Anneminki gibi olmuyor ama bunun sebebinin yağ olduğunu sanmıyorum :(


SiyamkedisiZorro
(19.09.18)
poğaçada tereyağı olmayabilir, yumuşatır gevrek olmaz, ancak onun dışında hemen her tarifte (kurabiye, pasta vs.) tereyağı kullanabilirsiniz.


giovanne
(19.09.18)
Okuduğum son araştırmalarda ''prensip olarak bitkisel yağdan yapılmış margarinler tereyağından daha sağlıklı'' ifadesi var.

Almanya'da marketlerdeki margarinlerle tereyağları karşılaştırıldı, her sene binlerce ürünü test eden objektif bir vakıf tarafından. Karşılaştırılan ürünler arasında, organik tereyağlar da var bu arada.

Stiftung Warentest diyor ki: ''Margarinlerdeki düşük doymuş yağ oranları, birçoğunun omega-3 omega-6 omega-3 yağ asitleri oranları, tereyağdakine göre uygun bir oranlara sahiptir. Özellikle bol miktarda kolza, ayçiçeği ya da keten tohumu içeren margarinler daha ikna edici.''
Sayfayı ingilizceye çevirirseniz, anlaşılırlığını yitirmiyor: utopia.de

Margarinde içerik önemli kısacası. İçeriğine bak, kafana yatıyorsa koy gitsin.

Salt margarin düşmanlığı, daha büyük bir karteli, süt endüstrisini destekliyor. Gidip margarin ısıralım demiyorum. Zaten ''yağ''ı sevmiyorum. Ama karşılaştırmaların insafsızlığının da farkındayım.


buf-e kür
(19.09.18)
(1)

kırmızı acı biber kaç günde kurur

kendisi şu arkadaş: http://4.bp.blogspot.com/-My1g8vVJCyQ/U1OsmNkw09I/AAAAAAAACkk/Hg5TfKJ6rlQ/s1600/aci+biber.gifamacım kuru biber kavurması yapmak, öğütüp pul biber yapmak, yoğurtlu atom mezesi vs. yapmak.bir kısmını fırında, fanı açık şekilde 75 derece sıcaklıkta tel ızgaraya koydum, 5 saatte kuru
kendisi şu arkadaş: 4.bp.blogspot.com

amacım kuru biber kavurması yapmak, öğütüp pul biber yapmak, yoğurtlu atom mezesi vs. yapmak.

bir kısmını fırında, fanı açık şekilde 75 derece sıcaklıkta tel ızgaraya koydum, 5 saatte kurudu. ama fırına da yazık, elektriğe de yazık. güneşte oluyorsa güneşte kurusun.

ipe dizdim sürekli güneş gören yere astım balkona. kaç günde kurur bu?
kibritsuyu
(17.09.18)
Uzunlamasına ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini çıkartınca temmuz güneşinde 3-4 günde kuruyor (izmir), eylülde güneş görme süresi ve geliş açısı dikliği azaldığı için hiç kurutamıyorum ama. Sürekli güneş alan yerde bir hafta 10 gün fln sürer eylülde diye tahmin ediyorum. En kötü ihtimalle fırından da destek alırsın.


pati
(17.09.18)
(11)

bu içilir mi? (etil alkol)

rakı yapmak üzere eczaneden aldım. eczacıya göre acı katılmamış ve tarımsal kökenli (tahıldan üretilmiş) olduğu için içilebilir.siz ne dersiniz? içilebilir cinsinden mi bu? zehirlenip kör olmayalım.
rakı yapmak üzere eczaneden aldım. eczacıya göre acı katılmamış ve tarımsal kökenli (tahıldan üretilmiş) olduğu için içilebilir.

siz ne dersiniz? içilebilir cinsinden mi bu? zehirlenip kör olmayalım.
kibritsuyu
(16.09.18)
seyreltmeden içme, ya da daha basitçe yazayım bu doğrudan içilebilir bir şey değil. yazmaya üşeniyorum internette türlü türlü etil alkolden nasıl rakı yapılır tarifi var. denedim güzel oluyor.


dafaiss
(16.09.18)
etil alkol içilir ama önce damıtılması lazım. öyle meyve suyuyla karıştırıp votka gibi içersen ciğeri mideyi vs. eline alırsın hatta komaya girebilirsin.


sir gawain
(16.09.18)
abi elbette bidondan doldurup doldurup içmiycez. dedim ya soruda, rakı yapmak niyet. 1'e 1,2 oranında su ile seyreltip %45 yapıyoruz zaten.

güzel ve denenmiş (yapması değil içmesi denenmiş) tarifimiz var da, alkol bire bir aynı alkol değil. yapan kişininki yerli üretimdi (antalya organize sanayi), bu ithal. onda şeker pancarı melasından üretilmiştir yazıyordu, bunda tahıl. onda c2h5oh diye formül yazıyordu, bunda yok. o açıdan soruyorum, içilemeyen cinsinden almış olmayalım?


kibritsuyu
(16.09.18)
Açıkçası bu konuda bilgilenmiş değilim fakat, en son bu evde içki yapımı olayları patladığında hükümet etil alköl satımı konusunda belli yasalar getirmişti, bunlardan biri de satılan etil alkolün insan vücuduna zararlı olan bir kimyasal içerme zorunluluğu olmasıydı.

Eğer yanılıyorsam -ki umarım yanılıyorumdur- o zaman sıkıntı olmaz, eğer yanılmıyorsam, o zaman kullanmamanızda fayda var.


mirafiori
(16.09.18)
@mirafiori'nin bahsettiği olay yanlış hatırlamıyorsam insan vücuduna zarar verecek kimyasal değil de tadını içilemeyecek kadar acı yapan bir kimyasaldı. eğer ondan içeriyorsa sanırım yine ölmezsin ama tadından içilmez.


der meister
(16.09.18)
en iyisi baştan yarı yarıya suyla seyrelt bi bardağın içine tadına bak.

hakkaten acılaştırıcı madde konulduysa kesinlikle içemezsin.

birde aktif karbon ile süzüyolar bu tür alkolleri bir kaç defa, tadını oldukça iyileştiriyormuş.


killerbee
(16.09.18)
acı madde yok abi ondan eminim. özellikle acı madde olmayanından aradım buldum.

sormak istediğimi anlatamadım sanırım. bakınız şu da etil alkol: tinyurl.com

ama diyor ki açıklamasında, "tarımsal kökenli değildir, gıda, akaryakıt, hede hödöde kullanılmaz". yani bu da etil alkol, bunda da acı madde yok ama İÇİLMİYOR.

şimdi ben size eczaneden aldığımın etiketini koyuyorum. bu içilmeyen cinsten mi yoksa içilenden mi, bir yerinden anlaşılıyorsa anlayan kişi bakıp söyleyebilir mi, onu soruyorum.


kibritsuyu
(16.09.18)
eksisozluk.com


Lim5
(16.09.18)
Acılaştırıcı madde olayından sonra hiç almadım ama öncesinde aldıklarımın etiketinde "muhtelif gıdaların yapımında kullanılır" gibi bir şey yazıyordu. Eczacı bir teyzemiz eczaneden tıbbi kullanım amaçlı alkol alıp likör yapıyor, seninkinden olabilir.

Acılaştırıcı maddeyi aktif karbonla tutamıyorsun bildiğim kadarıyla.


pati
(17.09.18)
aktif karbon acılaştırıcı madde için değil, tadını biraz daha yumuşatmak için kullanılıyor.


killerbee
(17.09.18)
Îçilir. Daha geçen hafta eczacı arkadaşımdan aldığım etil alkolle rakı yaptım. Güzel de oldu.

Metil alkol zehirli. Etil alkolde sıkıntı yok.


old possum
(17.09.18)
(2)

internet seçen bilgisayar

yav anlamadım bu durumu bir türlü. ofiste wifi var. bilgisayarım da, telefonum da aynı wifi'ye bağlanıyor.telefonda sorun yok, mis gibi bağlanıyor. ama bilgisayar bir türlü bağlanamıyor. internet gidiyor, geliyor, tekrar gidiyor, gelince bağlanmıyor, bi sarı ünlem çıkıyor, bi düzeliyor ama bağlanmıy
yav anlamadım bu durumu bir türlü. ofiste wifi var. bilgisayarım da, telefonum da aynı wifi'ye bağlanıyor.

telefonda sorun yok, mis gibi bağlanıyor. ama bilgisayar bir türlü bağlanamıyor. internet gidiyor, geliyor, tekrar gidiyor, gelince bağlanmıyor, bi sarı ünlem çıkıyor, bi düzeliyor ama bağlanmıyor. modemi kapatıp açıyorum, bilgisayarı kapatıp açıyorum, yok bilgisayar bir türlü verimli bağlanmıyor. ama telefon bağlanıyor sıkıntı yok.

bilgisayarın wifi kartında mı problem var acaba diyorum, telefondan internet paylaşıp bilgisayarla ona bağlanıyorum wifi'den, aaa ona bağlanıyor, telefon üstünden çatır çatır kullanılıyor. demek ki bilgisayarın wifi kartı da sağlam.

e peki telefon bağlandığına göre ofisin wifi'si sağlam. bilgisayar bağlandığına göre bilgisayarın kartı da sağlam. bu amk bilgisayarı niye doğru düzgün bağlanmıyor bu ofisteki wifi'ye?
kibritsuyu
(28.08.18)
VPN ya da DNS ayarlıysa ona izin vermiyordur belki WiFi ağı.


cakabo
(28.08.18)
internetten wifi driver'ınızın son sürümünü bulun. halihazırda yüklü olanı kaldırıp bunu yükleyin.


winston
(28.08.18)
(3)

video kesme programı

google yerine buradan fikir almak daha mantıklı geldi.araç kamerasının 10'ar dakikalık çektiği videolar var. ben bu videodan 5-10 saniyelik bir kısmını kesmek istiyorum (makas atan bit yavrusunu videosuyla birlikte şikayet edeceğim).kapsamlı video editleme programlarıne ihtiyacım yok. basit, çok yer
google yerine buradan fikir almak daha mantıklı geldi.

araç kamerasının 10'ar dakikalık çektiği videolar var. ben bu videodan 5-10 saniyelik bir kısmını kesmek istiyorum (makas atan bit yavrusunu videosuyla birlikte şikayet edeceğim).

kapsamlı video editleme programlarıne ihtiyacım yok. basit, çok yer kaplamayan, sadece şu saniyeyle şu saniye arasını kes, ayrı kaydet diyebileceğim bir program önerebilir misiniz?

android telefon bile ek uygulama gerektirmeden yapıyor ama ben bilgisayarda yapacağım. windows 7 kullanıyorum. en basit haliyle nasıl yaparım?
kibritsuyu
(24.08.18)
çok uğraştım, bunu yükleyemedim. zaten yüklü diyor ama yüklü falan değil.

başka öneri?


kibritsuyu
(24.08.18)
(12)

odun ateşinde çay, kömür ateşinde yemek, kumda kahve vs.

başlıktaki gibi sunumları hep görüyorum. odun ateşinde çay, kumda kahve gibi.ateşin doğrudan yiyecekle temas ettiği mangal, barbekü gibi pişirme yöntemlerini hariç tutuyorum. peki yiyeceğin veya içeceğin tencere, çaydanlık, cezve gibi ateşle doğrudan temasının olmadığı durumlarda altta yanan ateşin
başlıktaki gibi sunumları hep görüyorum. odun ateşinde çay, kumda kahve gibi.

ateşin doğrudan yiyecekle temas ettiği mangal, barbekü gibi pişirme yöntemlerini hariç tutuyorum. peki yiyeceğin veya içeceğin tencere, çaydanlık, cezve gibi ateşle doğrudan temasının olmadığı durumlarda altta yanan ateşin odun, kömür, doğalgaz, tüpgaz vs. olması neyi değiştiriyor? yani tüpgazda çay ile odun ateşinde çayın ne farkı olabilir ki? çayın gördüğü sadece ısı. barbekü gibi isiyle dumanıyla teması yok ki, arada çaydanlık var. nasıl değiştiriyor çayın tadını? tamamen pazarlama mı bu?

kumda kahve de öyle. arada cezve varken kahveye ne ki alttaki ısı kumdan mı geliyor, kömürden mi geliyor, tüpten mi geliyor?
kibritsuyu
(23.07.18)
kumda kahve için şunu biliyorum: kahve ne kadar yavaş pişerse o kadar iyi olur, kumda sıcaklığı azalttığı için daha yavaş pişiyor ve daha lezzetli oluyor.


mezarkabul
(23.07.18)
Hicbir sey. Fetis resmen.


valla ben kumdaki kahveyle ocakta pişmiş türk kahveysini lezzet olarak ayırt edemiyorum
hoş sorun bende olabilir


superb
(23.07.18)
közde kahveyi hakikaten közde yaparsanız farkını anlarsınız. istanbul'da yapılan şey, kaynar suyu döküp közün üstüne koymak. o sebeple de fark anlaşılmıyor ancak yavaş yavaş pişen türk kahvesinin tadı apayrı. o kömürümsü tad da üstüne sinince tadından içilmez oluyor :))

odun ateşinin ısıl değeri daha yüksek yani Q=M*C*Delta(t) dersek Q değeri arttığı için yüksek sıcaklıkta kalma süresi artıyor. o sebeple de çayın tadı daha iyi oluyor.


hosein
(23.07.18)
meşe ateşinde semaver çayının tadı çok fark ediyor. gerisini bilmiyorum.


babilbaligi
(23.07.18)
odun ateşinde pide de her zaman daha güzel oluyor. gerisini bilmiyorum.


Bence sıcaklık farkıyla ve ısı iletiminin hızıyla alakalı bir şey bu. Odun ateşinde semaverde içilen çay her zaman çok lezzetli gelmiştir bana.


sef Mehmet Gurs turk kahvesini kisik ateste uzun surede pisirmenin yanlis oldugunu soyluyordu.


jimicik
(23.07.18)
Kumda kahveyi bilemiyorum fakat közde kahvenin tadında ciddi fark var, uzun sürüyor fakat sonuç nefis. Onun dışında Tandırda pişen ekmek ve yemek daha güzel oluyor, bunun için özellikle gidip para vermem tabii.


mslny
(23.07.18)
arkadaşlar tandırda pişen ekmekte, odun fırınında pişen pidede ateş ile yiyeceğin doğrudan teması var. odun ateşi, pideyi koyduğun aynı fırının bir köşesinde yanıyor. odunun isini, dumanını alırsın. tandır da öyle. kuyuda yakıyon ateşi, duvarına da ekmeği yapıştırıyon. o alttaki ateşle ekmek doğrudan temasta. bahsettim soruda, onlar ayrı.


kibritsuyu
(27.08.18)
odunun külü çayın içine girince millet isin tadını seviyor. az miktarda illaki giriyor.

erzurum'da semaver çayı meşurdur, yıllarca yaptık olayı bu.

aynısı diğer gıdalar için de geçerli.


ya ben lan neyse
(27.08.18)
tam sorunun cevabi degil ama tatilde toprak cezvede pisirilmis kahve ictim. cok bariz fark vardi tadinda. hatta biz de aldik o cezvelerden. kumda, komurde daha farkli olur mu bilmiyorum ama evdeki normal gazli ocakta gayet leziz oluyor. pisme suresi bakir vs. cevzelerden daha uzun.


jimicik
(27.08.18)
(6)

kullandığımız sudaki mantık hatası

efem şimdi sözlükte "yazarların israfına en hassas oldukları şey" başlığını okuyordum da. birçok kişi "su" demiş. "boşa akıtılan suya yazık" demişler. hatta aynı entry içinde "lavaboya dökülen ve temiz suyu kirleten atık yağlar" da demişler.burada bir mantık hatası yok mu? lavaboya dökülen atık yağl
efem şimdi sözlükte "yazarların israfına en hassas oldukları şey" başlığını okuyordum da. birçok kişi "su" demiş. "boşa akıtılan suya yazık" demişler. hatta aynı entry içinde "lavaboya dökülen ve temiz suyu kirleten atık yağlar" da demişler.

burada bir mantık hatası yok mu? lavaboya dökülen atık yağlar bilmemkaçbin litre temiz suyu kirletiyor. e yani lavabonun deliğinden giden şey temiz suya karışıyor. mutabık mıyız?

peki boşa akıtılan su niye israf oluyor o zaman? atık yağ temiz suya gidip kirletiyorsa, aynı delikten boşa akıtılarak giden (mesela diş fırçalarken kapatılmayan musluktan akan) temiz su da yine temiz suya karışıyor o zaman, israf olmaması lazım?

delikten yağ gidince temiz suya karışıp kirletiyor, ama aynı delikten temiz su gidince israf?

anlamadım ben.
kibritsuyu
(17.07.18)
Eve gelen su içme suyu. Birçok fiziksel aşamadan geçip o kaliteye geliyor. Bu su lavabodan çıkıp atık su kanalına karıştığı anda içme suyu özelliğini kaybediyor. O suyun tekrar aynı kaliteye ulaşabilmesi için aynı işlemlerden tekrar geçmesi gerekiyor. Bu da hiç kullanılmamış bir ürünü direkt çöpe atmaya benziyor. Bu da bir israf bana göre.


dissendium
(17.07.18)
suyun akıp geçtiği boruların, tesisatım, aktığı yerlerin temiz olduğunu mu düşünüyorsunuz?


tabirimekruh
(17.07.18)
yani israf edilen sadece temiz suyun içilebilir aşamaya gelmesi için harcanan emek ve maliyet. suyun kendisi israf olmuyor. doğru mu anladım?


kibritsuyu
(17.07.18)
İçme suyu için konuşursak, asıl israf emek kaybı ve maliyet nedeniyle oluşuyor. Ama "suyun kendisi israf olmuyor" demek de zor. Su akıp gittikten sonra o suyu geri döndürme şansı çok azalıyor. Çünkü tatlı suların deniz sularına karışması söz konusu olabiliyor. Kuraklık gibi durumlar da düşünülürse, suya tekrar ulaşılamadığı için zaman zaman suyun kendisi de israf olmuş oluyor.


dissendium
(17.07.18)
Bence su israfı: kıt su kaynaklarının faydalanılmadan boşa gitmesi.


naksidil
(17.07.18)
şu bir gerçek dünya'daki su dünya'da kalıyor, buradaki israf konusu ise bulunduğumuz coğrafya gereği yarı çöl durumda kalmamız ve her an susuzluk tehlikesi ile baş başa olabilme ihtimali, onun için her an aylarca yağmur yağmayacak durumda dahi yetecek suyumuz olacak şekilde davranmamız gerekiyor;

senin boşa akıttığın su su olarak kalır ama Türkiye'de mi kalır, madakaskar'a yağmur olarak mı düşer bilinmez.


(4)

nah emojisi

böyle bir şey var mı ya, whatsapp'ta kullanabileceğim?edit: orta parmak hareketi değil, bildiğin nah.
böyle bir şey var mı ya, whatsapp'ta kullanabileceğim?

edit: orta parmak hareketi değil, bildiğin nah.
kibritsuyu
(06.07.18)
ben ara guler'in resmini gonderiyorum.


yok bildigim kadariyla, anlami turkiye'ye mahsus bir sey zaten. eskinden (o))) kullanirdik.


robokot
(06.07.18)
evrensel bir işaret olmadığı için emojisi yok.


(o))) böyle bir şey yapılabilir


Coyote
(06.07.18)
(1)

whatsapp

1. whatsapp üzerinden bana bir telefon numarası gönderildi. ama sırf numara değil. hani kartvizit şeklinde oluyor ya, öyle. altında "mesaj at/ekle" diye buton var. lan oğlum mesaj atmak veya eklemek istemiyorum, sadece aramak istiyorum bunu. üstüne tıklayınca da whatsapp üzerinden arıyor. yok mu yah
1. whatsapp üzerinden bana bir telefon numarası gönderildi. ama sırf numara değil. hani kartvizit şeklinde oluyor ya, öyle. altında "mesaj at/ekle" diye buton var. lan oğlum mesaj atmak veya eklemek istemiyorum, sadece aramak istiyorum bunu. üstüne tıklayınca da whatsapp üzerinden arıyor. yok mu yahu koca programda kartvizit şeklinde gönderilen numarayı normal hat üzerinden arayabilmek? illa rehbere ekleyip oradan mı ariycaz? yani abuk subuk özellik ekleyip duracaklarına gönderilen numarayı arayabilmeyi eklemek zor muymuş, ben mi beceremiyorum?

2. yine ekli olmayan bir numara. hayatım boyunca bir kere daha lazım olmayacak bir matbaacı, mükellefin bilmemnesinin fotoğrafını çekip atmamı istiyor. ben bu herifi rehbere eklemeden doğrudan numaraya whatsapp atamıyor muyum? sohbet açamıyor muyum eklemeden?

ne salak programmış ya. en temel özelliklere cevap veremiyor. hayatımda bir daha lazım olmayacak adamları niye rehbere ekliyorum lan ben?
kibritsuyu
(29.06.18)
ekleme menusune girin orada basili tutup kopyalayin ama kaydetmeyyin arama ekranina yapistirin arayin

ekli olmadan mesaj atilmiyor maalesef


eipcack
(29.06.18)
(2)

irmik helvası tarifi

bugün annemin ölüm yıldönümü. bi helva kavurayım dedim. ama abicim şu dünyadaki tarifi bunun kadar birbirinden farklı olan başka bir şey yok galiba.tatava yapma sorunu sor diyenler için soru son paragrafta, doğrudan oraya atlayabilirsiniz.annemin tarifi elimde. çok güzel olurdu, öyle yapayım diyorum
bugün annemin ölüm yıldönümü. bi helva kavurayım dedim. ama abicim şu dünyadaki tarifi bunun kadar birbirinden farklı olan başka bir şey yok galiba.

tatava yapma sorunu sor diyenler için soru son paragrafta, doğrudan oraya atlayabilirsiniz.

annemin tarifi elimde. çok güzel olurdu, öyle yapayım diyorum ama yemek sitelerinde ayrı, sözlükte ayrı, "püf noktası şu, şöyle yapmazsan olmaz" diye birbirine zıt elli çeşit şey yazıyor.

benim tarifim, yani annemin tarifi. ölçüler birebir. 1 ölçek irmik, 1 ölçek şeker, 1 ölçek su. sütlü istiyorsan yarım su, yarım süt.

kimi tarifte şeker fazla, kimi tarifte şeker az. kimi tarifte şekerle su şerbet ediliyor, kiminde ayrı konuyor. kiminde kaynatıp hızlıca irmiğe ekleniyor, kiminde soğukken yavaş yavaş ekleniyor. benzer bile değil, birbirine acaip zıt tarifler bunlar. tek ortak noktası, başta irmiği kavurmak.

evet var mı güzel tarifi olan? helva istiyorum. öyle borcama yayılıp bıçakla kesilen tatlı falan değil. çok pilav gibi tane tane olmasın, ama lök gibi lapa da olmasın.
kibritsuyu
(12.06.18)
Allah rahmet eylesin.

www.google.com.tr

Burdaki tariften yapıyorum ben hep.


mavibalık
(12.06.18)
Allah rahmet eylesin kibritcim :(


twelfth
(12.06.18)
(2)

video küçültmek

telefonla çektiğim 4 dakikalık, 400 mb boyundaki 1080p videoyu, whatsapp'la gönderebilmek için nasıl küçültebilirim? whatsapp sadece 64 mb video göndermeme izin veriyor.başını sonunu kesemem. kaliteden ödün vererek küçültmek istiyorum. ama bunu yaparken de eğer mümkünse video converter tarzı bir pro
telefonla çektiğim 4 dakikalık, 400 mb boyundaki 1080p videoyu, whatsapp'la gönderebilmek için nasıl küçültebilirim? whatsapp sadece 64 mb video göndermeme izin veriyor.

başını sonunu kesemem. kaliteden ödün vererek küçültmek istiyorum. ama bunu yaparken de eğer mümkünse video converter tarzı bir program yüklemek istemiyorum. hani varsa windows'un (windows 7) içinde bunu yapabilecek bir program. yada halihazırda yüklü olan media player classic ve vlc isimli oynatıcıların böyle bir convert özelliği varsa.

hiçbiri yoksa kurabileceğim veya online halledebileceğim minimal bir program?

haa ya da videoyu telefona (samsung galaxy note 5, root'suz android son güncel sürüm) atıp oradan yapabileceğim bir program da olur.
kibritsuyu
(04.06.18)
adobe media encoder ile yapabilirsin onu ama ne minimal, ne kolay kullanılan.


Photographer
(04.06.18)
Reis gonder halladerim.


(3)

ahşap doğramalara ne yapılır?

pimapen yapılır demeyin, kiracıyım, şu sıralar öyle bir gündem yok.bina 2003 yapımı. doğramalar ahşap. bugüne kadar da herhangi bir bakıp yapılmamış görünüyor.normal, insan gibi yağmır yağarsa problem yok. soğuk da üfürmüyor pek. pencere kanatlarında fitiller var, onlar da iş görüyor.ama ankara'da b
pimapen yapılır demeyin, kiracıyım, şu sıralar öyle bir gündem yok.

bina 2003 yapımı. doğramalar ahşap. bugüne kadar da herhangi bir bakıp yapılmamış görünüyor.

normal, insan gibi yağmır yağarsa problem yok. soğuk da üfürmüyor pek. pencere kanatlarında fitiller var, onlar da iş görüyor.

ama ankara'da birkaç gündür yağan hayvan ötesi muson yağmurlarında su alıyor. pencere kanadından değil, açılmayan çerçeveden alıyor. silikonlayayım desem neresini silikon yapayım?

kendi başıma ne yapabilirim, ne yapılabilir? yada hangi usta ilgilenir bununla?
kibritsuyu
(28.05.18)
biz de daha iki sene önce değiştirdik. ondan önce ahşap doğrama idi. fitiller işe yaramıyor çünkü çerçeve ile duvar arası açıklıktan üflüyor soğuk. silikonu kuru bir havada dışarıdan yaparsanız iyi olur en azından çirkin durmaz. ama katta oturuyorsanız dışarıdan uygulamak zor.

o nedenle içeriden alçı/sıva üzeri boya ile olayı çözebilirsiniz en iyi.


kablelvuku
(28.05.18)
Sabit duran cam ile ahşabın her birleşim yerine silikon çekin, zaten açılan kanattan su almıyor demişsiniz.

Camın ahşapa oturan kısımları, ahşabın duvara oturan kısımlarına silik çekin. Kanatta da rüzgar su vs problemi varsa kendinden yapışkanlı fitil kullanabilirsiniz.


John Bloor
(28.05.18)
(8)

silahların menzil/güç üzerindeki etkisi

anlamadığım bir husus var. birbirinden farklı tabancaların (veya tüfeklerin) özellikleri anlatılırken işte etkili menzili şu kadar, tahribat gücü bu kadar falan. "ooo magnum 435xzy bununla bir fili bile öldürebilirsin dostum".abi tabanca dediğin basit bir mekanizma değil mi, merminin götündeki barut
anlamadığım bir husus var. birbirinden farklı tabancaların (veya tüfeklerin) özellikleri anlatılırken işte etkili menzili şu kadar, tahribat gücü bu kadar falan. "ooo magnum 435xzy bununla bir fili bile öldürebilirsin dostum".

abi tabanca dediğin basit bir mekanizma değil mi, merminin götündeki baruta vurup patlatıyor, merminin ucundaki çekirdek de fırlıyor. menzildir, tahrip gücüdür falan bunlar merminin numarası değil mi? osuruktan bi tabancayla, fili öldüren magnum 32432xz farklı ne yapıyor ki biri osurukken biri fili öldürüyor? ikisinin de tek fonksiyonu merminin götüne vurup patlatmak değil mi? asıl işi mermi yapmıyor mu burada?

ha belki namlusundaki yiv ve setler olabilir ama o da osuruktan bir tabancayı fil öldürecek hale getirmez herhalde.

neyi gözümden kaçırıyorum?

(elbette ki şarjörün aldığı mermi sayısı, seri atış hızı, vs gibi tabancasal tüfeksel özelliklerde birbirlerine göre üstünlükleri vardır da atış menzili ve gücü açısından ne fark yaratıyor onu anlamadım).
kibritsuyu
(17.05.18)
Kalibre ile alakali olsa gerek. Yani silahin namlusunun eni.

Daha buyuk kalibre = daha buyuk mermi = daha cok barut = daha yuksek hiz = daha cok mesafe / tesir

Daha uzun namlu da bunlari arttirmaya yariyor olsa gerek, namlunun icindeki basinc daha gec disari cikip etkisini yitirdigi icin.

Mantik yurutmeye calistim, yoksa bildigimden degil.


common of demons
(17.05.18)
Namlunun uzunluğu merminin hızı için çok önemli. Kısa olursa gazın itme gücünün çoğu kullanılamadan mermi namludan çıkar. Uzun olunca da hem silah kullanışsız oluyor hem de verim düşmeye başlıyor. Bunun dışında yivli vs olması merminin kendi etrafında dönüşünü, isabeti ve çıkış yarasını etkiler.


cleric
(17.05.18)
upload.wikimedia.org

9 mm ile 50ae

herşeyi açıklamıyor mu sence?

daha çok barut, daha çok patlama, daha yüksek hız, daha büyük çekirdek, daha büyük tahribat.

bunun dışında çekirdeğin tipi
i.pinimg.com

bunlar da hıza etki ettiği gibi, tesir oranını da arttırıyor.

nebula.wsimg.com

bazı mermiler içerde parçalara ayrılıp çok tahribat yapar, sağ kalsan bile bu çekirdke parçalarını çıkarmak, daha çok tahribat vereceği için çıkarılamaz.

fil için bunu üretti adamlar, şaka gibi

vignette.wikia.nocookie.net


Photographer
(17.05.18)
@photographer Soruyu soran aynı mermiyi iki farklı silah atsa ne farkediyor diye sormuş diye düşündüm ben.


cleric
(17.05.18)
Ben de "aynı mermi farklı silahta nasıl farklı sonuç doğurabilir" anladım soruyu.

Eğer doğru anladıysak namlu uzunluğu, yiv set sayısı ve kalitesi, tabancanın gaz kaçırma toleransı, revolver (toplu) ya da şarjörlü olup olmaması hesapları etkiliyor.

Ha tabi hiç bir tabanca ile bir fili öldüremezsin, ayıyı da hatta domuzu da öldüremezsin. Tabanca lan bu insanı zor öldürüyor :)


John Bloor
(17.05.18)
Sadece mermi degil, namlu uzunlugu, yivleri vs. de etkili ornegin. Bunu sen de soylemissin zaten gerci.
Ama dedigin gibi asil olay mermide bitiyor. Mesela ayni silahla farli mermiler kullanarak bambaska tahribat gucu yaratabiliyorsun.
Zirh delici mermi en iyi ornek, burada is mermi teknolojisinde bitiyor mesela. Disinda yumusak kabuk var merminin, zirha carptiginda dis kabuk parcalaniyor ve icerideki daha ince cekirdek zirhi delip geciyor. Burada olay direkt mermi. Cekirdegi ve kovaniyla birlikte merminin yapisi. Farkli farkli amaclar icin farkli mermiler var bildigin gibi.
Arabada da performanstan bahsediyorsak olay aslinda genel olarak motor ama biz yine de arabanin kendisinden bahsediyoruz soyle yuksek performansli, boyle guclu falan filan.
Ford f150 tas gibi araba ornegin. Ama Ford f150 degil, aslinda motoru tas gibi ve o yuzden tas gibi araba olarak kabul ediliyor.


stavro
(17.05.18)
Zehir ya da narkozun dozu olarak bak olaya. Doz artınca bu dünyaya veda ihtimali de artıyor.
Balistik mevzusunu araştır.


1adam
(17.05.18)
burada üç önemli faktör var;

1- mermi ne kadar barut içeriyor? ya da merminin namlu çıkış hızı ne? yani sen tetiği çekince ne kadar barut patlatıyorsun, dolayısıyla mermi ne kadar hızlanıyor? bu silahtan silaha çok fark ediyor? tabi silahın o kadar barutun patlamasına dayanması, belli hızda çıkan mermiyi titretmeden düz bir biçimde çıkarabilmesi lazım. namlu kenarlarına çarparsa namluyu, tetik kısmını falan yaran bir sürü sorun çıkabiliyor. pasif soğutmalar, titanyum alaşımlar, döküm gövdeler falan gırla gidiyor.

2- tesir büyüklüğü ne? kalibre, uzunluk, yapı, malzeme dolayısıyla gelen mermi ne kadar büyük ve etkili? kalibre de buna dahil ama ağırlık, uç geometrisi derken mermi özellikleri tesiri çok değiştiriyor. namlunun bu mermiyi hedefe düz bir şekilde gönderebilmesi için içeri ile ilgili ne hesaplar yapılıyor, anlatamam...

3- mermi özellikleri nasıl? merminin yiv seti ile dönüş hızı ne? girdiği yerde tekrar patlayan mermi yapısına kadar binbir çeşit mermi var.

yani bir tabancadan çıkan mermi de aynı yöntemle ateşleniyor, uçaksavar mermisi de. ama ikisinin (hem ateşleyen silaha, hem de hedefe) yaptığı tahribat arasında dağlar kadar fark var.


babilbaligi
(17.05.18)
(8)

marketten alınan etten "steak" olmaz mı?

şimdi ben eti içi biraz pembe severim.https://hadipisir.com/user/pages/05.teknikler/et-pisirme-dereceleri/meat-cook-temp.jpgşu tabloya göre benim sevdiğim ayar medium.abicim gittim döküm tava aldım, marketten de gittim böyle iki parmak kalınlığında antrikot kestirdim. tavsiyelere uygun şekilde tavay
şimdi ben eti içi biraz pembe severim.

hadipisir.com

şu tabloya göre benim sevdiğim ayar medium.

abicim gittim döküm tava aldım, marketten de gittim böyle iki parmak kalınlığında antrikot kestirdim. tavsiyelere uygun şekilde tavayı 15 dakika kızdırdım, eti attım bir güzel mühürledim, medium için her yüzü 3 dakika, hatta belki 4 dakika pişirdim. görüntü nefis, üstünde kare kare ızgara izi falan. koydum sofraya, bir kestim ki bu linkte gördüğünüz rare'den bile daha rare bir halde. hani ssg'nin koyduğu bir et fotoğrafı vardı ya geçenlerde, "ete ateşi anlatmışlar", "ete hohlamışlar" diye geyik döndü. aynı öyle lan, pembe falan değil bildiğin çiğ. hani böyle yiyor millet yiyim dedim, öyle yumuşacık sulu falan da değil, bildiğin yeni alınmış et kesiyor gibi, bayaa çiğ. üstelik alırken de dikkat ettim, böyle içinde eser miktarda mermer dokusunda yağ falan vardı, güzel etti yani aslında.

attım tekrar tavaya, her iki yüzünü belki 10'ar dakika daha pişirdim de anca medium oldu. dışı da kömür oldu.

tamam bunun etleri dry aged falan özel tamam da, marketten aldığımız etle hiç mi olmaz ya? boşa mı heves ettik içi pembe kalın bifteğe? bir şeyi yanlış mı yapıyoruz?
kibritsuyu
(15.05.18)
Et çok tazedir belki de. İsterseniz Marine edip bir gece bekleyin. Eti pisirmeden önce de oda sıcaklığına gelmesini bekleyin dolaptan direkt tavaya atmayın.


kisa
(15.05.18)
eti muhurleyip sonra firina almak care olabilir.


e haliyle
(15.05.18)
mühürledikten sonra fırına vereceksiniz.


oscar
(15.05.18)
çare mangal, marine işini iyi halledersen %300 haz garantili.


bugracaner
(15.05.18)
Tavada mühürleme etin içini pişirmez, çiğ kalır. O eti 5 dakika kadar fırına vermen lazım. Tam suyunu bırakıyor gibi olurken fırından al, nefis olur. İyi başlamışsın, devamını getirememişsin. :)


Lethe
(16.05.18)
görsel yanıltıcı, döküm tavada orta kalınlıktaki bir hamburger köftelik kıyma için bile 3-4 dakika mid-rare için yeterliyken antrikotun pişmesi mümkün değil. mühürleme süresi olarak yazılmak istenmiş sanıyorum, yukarıda dendiği gibi sonrasında fırınlama yapılır ya da daha kısık ateşte pişirilmeye devam edilir.


Bruce
(16.05.18)
1. et oda sıcaklığına gelene kadar dışarda bekleteceksin. içi soğuk kalırsa mühürden alınan ısı onu pişirmez, sadece ısıtır.

2. döküm tava ısıyı gayet verimli iletir o nedenle ocağın altını çok açmayaksın. çok açtığın için dışı çok önce kömür oluyor. bahsettiğim sıcaklık ayarını iyi yakalamalısın aksi takdirde çok düşük sıcaklık verirsen bu sefer de mühürlenmeden suyunu kaybeder.

3. kalınlık olarak da azami 2.5 cm öneriyorum


reproach
(16.05.18)
Antrikotla uğraşma, bonfile al. Etin oda sıcaklığında olmasına dikkat et. Ben parmak kalınlığındaki bonfileyi döküm tavada da değil, normal tavada birer dakika pişiriyorum, harika oluyor.

bir de et piştikten sonra tavadan kesme tahtasına alacaksın, 10 dakika dinlenecek. O aşamada içi pişmeye devam ediyor. Tavadan alır almaz kesersen de olmaz.

Muhteşem tarifim şu: Bonfileyi tuz, karabiber, zeytinyağı ile ovala. Tavaya yağ koyma, iyice kızdır. Eti tavaya koy, içinden 60'a kadar say, diğer yüzünü çevir. bu yüzünü de içinden 60'a kadar sayarak pişireceksin. Diğer yüzünü çevirdiğinde bir tatlı kaşığı kadar tereyağını tavaya koy, soyup bıçakla vurarak hafif ezdiğin, çatlattığın sarımsakları tereyağına at, her bahçede bulabileceğin taze biberiyeyi de dalıyla birlikte tereyağına at. Son olarak da eğer yanları hâlâ kırmızıysa eti dikleştirip 10-15 saniye yanlarını pişir, eti tavadan al. 10 dakika tahtada beklet, sonra dilimle. Ekmeksiz götür. Böyle bir yumuşaklık ve lezzet yok.


yirmisantim
(16.05.18)
(3)

excel'de işaretçi çubuğu

geniş bir tablonun en baştaki hücresiyle en sonraki hücresini kontrol etmem lazım aşağı kaydıra kaydıra.ok tuşlarıyla sadece tek hücrenin etrafındaki çerçeveyi gezdirebiliyorum.böyle tüm satırı baştan sona kaplayan, ekrana cetvel dayamış gibi aşağı yukarı kaydırabileceğim bir işaretçi var mı?
geniş bir tablonun en baştaki hücresiyle en sonraki hücresini kontrol etmem lazım aşağı kaydıra kaydıra.

ok tuşlarıyla sadece tek hücrenin etrafındaki çerçeveyi gezdirebiliyorum.

böyle tüm satırı baştan sona kaplayan, ekrana cetvel dayamış gibi aşağı yukarı kaydırabileceğim bir işaretçi var mı?
kibritsuyu
(15.05.18)
Aradaki sütunları gizleyin, kontrol bitince geri getirirsiniz.


kobuzchu kiz
(15.05.18)
Pencere ekran boyutunu aşıyor ve scroll kullanmak zorunda kalıyosanız eğer üstteki iki öneri++

Şu durumda daha az işe yarayan ama benzer durumlarda ihtiyaç duyacağınız alternatif yöntem: shift+space bulunduğun satırın tamamını işaretler, göz hizası kaybolmaz böylece.


IncredibleMau
(15.05.18)
hah işte o shift+space ile tüm satırı işaretleyince çıkan maviliği ok işaretleriyle aşağı yukarı kaydırabilmek istiyorum.

aradaki sütunları gizleyemem, onlara da bakmam lazım.

ekranı aşmıyor, bakmak istediğim şey dışarıda kalmıyor (ya dakalıyorsa bile küçültüp aynı ekrana sığdırırım. ama satırın bir başına bir sonuna, bir ortasına, tekrar başına falan bakmam lazım. bunu yaparken aynı satıra baktığıma, aşağı yukarı satıra kaymadığıma emin olmam lazım.

i.hizliresim.com şu maviliği aşağı yukarı oynatabileyim istiyorum.

bakın muhasebe programımdan gif yaptım, bunun excel'ini istiyorum: i.hizliresim.com


kibritsuyu
(15.05.18)
(4)

sapığın en sonda pişmanlıktan yalvardığı bir taciz olayı vardı

adam "çıplak foto at, atmazsan çıplak foto atıyor diye numaranı arkadaşlarıma yayarım" diye tehdit ediyordu. kız da bu olayı kendi arkadaşları arasında yayıp tacizciyi pişman etmişti. tacizci en son "nolur yapma anam babam duydu nolur" diye yalvarıyordu.çeşitli keyword'lerle aradım ama konuyla ilgil
adam "çıplak foto at, atmazsan çıplak foto atıyor diye numaranı arkadaşlarıma yayarım" diye tehdit ediyordu. kız da bu olayı kendi arkadaşları arasında yayıp tacizciyi pişman etmişti. tacizci en son "nolur yapma anam babam duydu nolur" diye yalvarıyordu.

çeşitli keyword'lerle aradım ama konuyla ilgili ne sözlükte, ne google'da bir şey bulabildim.

yardımcı olabilir misiniz bulmama?
kibritsuyu
(14.05.18)
yasin balkır olabilir mi?


tabudeviren
(14.05.18)
hayır bu değildi. hatta adı okan diye kalmış aklımda.


kibritsuyu
(14.05.18)
liseli bonus kafali bi ergendi. ekside okumustum. bir tek bunu hatirliyorum. eksiye en az bir senedir girmiyorum, tarih konusunda yardimci olur belki.


pide
(14.05.18)
(3)

uçak bagajı boyut sınırlaması v2

aşağıdaki soruda uçak bagajına alınabilecek eşyanın maksimum boyut sınırlaması soruluyor.peki bilen varsa ben de tersini sorayım. minimum boyut sınırı var mı peki?yani el çantamdaki şerit metreyi (sigara paketi kadar bir şey) kabine almıyorlar. bagaja vereceğim bavulum da yok, bir tek el çantam var,
aşağıdaki soruda uçak bagajına alınabilecek eşyanın maksimum boyut sınırlaması soruluyor.

peki bilen varsa ben de tersini sorayım. minimum boyut sınırı var mı peki?

yani el çantamdaki şerit metreyi (sigara paketi kadar bir şey) kabine almıyorlar. bagaja vereceğim bavulum da yok, bir tek el çantam var, onun da içinde cüzdanım, telefonum, bilgisayarım falan var, onu da bagaja veremem. diyorlar ki metreyi almayız çöpe at. ama gittiğim yerde lazım o.

ben şerit metreyi oradaki dükkandan aldığım poşete koyup ağzını düğümleyerek sadece ufacık poşeti bagaja verebilir miyim?
kibritsuyu
(12.05.18)
1 adet tornavida vermişliğim var.


valentinov
(12.05.18)
girişte kabin ekibine teslim etmeyi teklif edebilirsiniz. Daha önce uçağa online check in yapıp bagajı vermekte gecikmiştik. kontrollerden valizle geçip uçak kapısında teslim etmiştik. Valizde uçağa el bagajında alınmayacak bişey varmıydı hatırlamıyorum ama kimse de bu nedir diye sormadı yani. Valizin büyük olduğunu söylediklerinde geç kaldık kapıda teslim edicez deyip geçmiştik.


kabin ekibini görene kadar getirebilirsem zaten cebimde de girerim artık, niye vereyim. adam kontrolden geçirmiyor ki.


kibritsuyu
(12.05.18)
(6)

samsung note 5 ekran ışığı kendi kendine yanıyor

bugün yeni peydah oldu bu problem. ekranı kapalı, kilitli şekilde masada dururken birden ekran ışığı yanıyor, sanki menü tuşuna basmışım gibi, sonra geri kapanıyor. gelen herhangi bir bildirim yok, arama yok. hani bazen operatörden sessizce ekranın ortasına gelen saçma bildirimler olur, ondan yok. h
bugün yeni peydah oldu bu problem. ekranı kapalı, kilitli şekilde masada dururken birden ekran ışığı yanıyor, sanki menü tuşuna basmışım gibi, sonra geri kapanıyor.

gelen herhangi bir bildirim yok, arama yok. hani bazen operatörden sessizce ekranın ortasına gelen saçma bildirimler olur, ondan yok. hiçbir şey yok.

yeni bir uygulama falan da yüklemedim. bir tek "brain it on" isimli oyuna girerken "google play oyunlar güncel değil güncellensin mi" dedi, onu güncelledim play store'dan, ek bir izin falan da istemedi. açık uygulamaları da kapattım, düzelmedi.

ne oldu telefona, niye ışığını yakıp yakıp duruyor olabilir? lassi bize bir şey mi anlatmaya çalışıyor?
kibritsuyu
(09.05.18)
Kılıf var mı? Kılıf kilit tuşuna basıyor olabilir. Ya da menü/kilit tuşu basılı olacak şekilde takılıyor olabilir. Bunu anlamak için telefonun ekran kapanma süresini mesela 10 dakika yapıp bakın, bir uygulama içindeyken menüye dönüyor mu? Ya da ekran kararıyor mu?

Bunun dışında arka planda çalışan uygulama olabilir. Tüm uygulamaları kapatmak yerine uyku moduna alıp gözlemleyebilirsiniz.


senolll
(09.05.18)
dene bakalım ekran kapandığında parmağını proximity sensorlerin olduğu bölgenin önünden geçir. o zaman mı açılıyor.

büyük ihtimalle dokunmadan ekran açmayı aktif etmişsin.


bu arada bu söylediklerimin telefon bir yerde hareket etmeden sabitken olması gerekiyor.


baharat
(09.05.18)
çevreleyen bir kılıf var ama power tuşuna basmıyor. ekran kapanma süresi zaten 1 dakika ama şifreyi çizip açtıktan sonra 1 dakika. hala kilitliyken ekranı yaktığımda zaten hemen 4-5 saniye içinde geri kapanıyor. onun da ayarı var mı bulamadım. hem kılıf 1 yıldır var, hiç değiştirmedim. herhangi değişik bir şey yapmadım.

ekran kapandığında elimi sensörlerin önünden geçirince açılmıyor. zaten de telefon elimin kolumun epey uzağındayken yapıyor bunu, dokunmadan ekran açma, sensör vs işine de benzemiyor.

uygulamanın biri dürtüklüyor gibime geliyor ama yeni bir şey de yüklemedim. ne olabilir ki?

2-3 gün önce güncelleme aldı telefon, onu yükledim. galeri uygulaması da kendini güncellemiş galiba, simgesi sarıydı, turuncu gibi olmuş. şimdi bu iki olaydan şüpheleniyorum ama.


kibritsuyu
(10.05.18)
hiç ellemeden telefonu uzaktan izledim. tam 10 dakikada bir yapıyor bu işi. yani bir program 10 dakikada bir, bir şeyler yapıyor.

şimdi aklıma geldi. geçen hafta teamviewer yükledim. onunla alakalı olabilir mi?


kibritsuyu
(10.05.18)
Bende note 4 edge var. Aynısı bende de oluyordu. Artık eskidiği için donanımsal bir şey mi, uygulama mı yapıyor, yoksa samsung bilerek mi yaptırtıyor böyle bir şeyi bilmiyorum.

Anakart arızası olan lg g4'de görmüştüm ekranın arada uyanma problemini.

Sanki şarjda oluyor genelde.

2 hafta önce telefonu sıfırlamıştım satılığa koymak için, artık yapmıyor gibi ama. Gözüme takılmadı.

Ve son olarak, uzaktan kumanda şeysi de sebep oluyor olabilir.


ananiyimioguz
(10.05.18)
bana yazılımdan gibi geldi. bazı uygulamalar hangi uygulamaların telefonu kaç dakikada bir uyandırdığını gösteriyor. greenify'ın bu işi yapıyor olması lazım. nette bulduğum başka bir tanesi: www.howtogeek.com


kutukcu
(17.05.18)
(4)

excel gurularına ikinci soru

ben bunu excel'de vergi iade zarfı doldururken yapmıştım 15 yıl önce ama unutmuşum.a sütununda "1" yazan satırların c sütünlarını toplasın bir yere yazsın. "2" yazanların c sütunlarını toplasın bir yere yazsın vsvs. böyle gidiyor.yani a sütununda 1 yazanların c sütununu mouse ile seçerim, alt bilgi
ben bunu excel'de vergi iade zarfı doldururken yapmıştım 15 yıl önce ama unutmuşum.

a sütununda "1" yazan satırların c sütünlarını toplasın bir yere yazsın. "2" yazanların c sütunlarını toplasın bir yere yazsın vsvs. böyle gidiyor.

yani a sütununda 1 yazanların c sütununu mouse ile seçerim, alt bilgi çubuğunda toplamı yazıyor, onu bir yere yazarım, 2 yazanları seçer, alttan toplamını yazarım, elle böyle yaparım da tablo uzun, formülü vardı bunun. formülle yapsam 3 dakika, elle yapsam yarım saat :)
kibritsuyu
(28.04.18)
(bkz: pivot table)


veritaslibertas
(28.04.18)
Countif formülü:
www.ablebits.com

Pivot tablella da yapabilirsin daha kolay olur.


cokponcik
(28.04.18)
Sadece iki değişken varsa (1 ve 2) ve tek seferlik bir işse formülden de kolayı var. A sütununu büyükten küçüğe sirala. Önce birleri sonra ikileri topla. Ama illa formül kullanılacaksa senin ilacın etopla formülü ;)


nihayet
(28.04.18)
sadece 2 değişken yoktu, 12 değişken vardı.

cevap gelmeden önce hatırladım vergi iade zarfını. etopla (sumif) ile yaptım.

countif (eğersay) sadece kaç adet olduğunu sayıyor, toplamıyor.


kibritsuyu
(28.04.18)
(4)

excel gurularına soru

internetteki bir sayfadan bir tabloyu kopyalayıp excel'e yapıştırmam gerek. tablo excel'e tam olarak oturuyor, hücreler kaymıyor, orada bir problem yok.fakat c ve d sütununda 4.16 5.27 gibi sayılar var. kopyaladığım site ondalık ayracı olarak virgül yerine nokta kullanmış. ben bunu yapıştırınca 4.16
internetteki bir sayfadan bir tabloyu kopyalayıp excel'e yapıştırmam gerek. tablo excel'e tam olarak oturuyor, hücreler kaymıyor, orada bir problem yok.

fakat c ve d sütununda 4.16 5.27 gibi sayılar var. kopyaladığım site ondalık ayracı olarak virgül yerine nokta kullanmış. ben bunu yapıştırınca 4.16 olan sayı Nis.16, 5.27 olan sayı May.27 gibi tarihlere dönüşüyor. excel bunları tarih zannediyor. menit yap veya sayı yap dediğimde ise 40461 falan gibi abuk sayılara çeviriyor (o tarihin sayı karşılığı sanırım).

sadece 4.16 yazsın, 5.27 yazsın istiyorum yahu, ne görüyorsa onu yapıştırsın. tarih zannedip çevirmesin. yapıştırmadan önce hücreyi seçip metin yap, sayı yap dedim ama yemedi.

nasıl yapıcaz?
kibritsuyu
(28.04.18)
Yapistirdiktan sonra sayi yap dediginde olmasi lazim aslinda. Metin yap dediginizde olmaz zaten. Bir de genel yapmayi dener misini? Yapistirmadan once ve yapistirdiktan sonra deneyin.
Bir de ozel yapistirdan "degerleri" olarak deneseniz?


veritaslibertas
(28.04.18)
genel, sayı ve metin diyince olmadı.

ben aynen yapıştırsın, sonra noktaları bul/değiştir ile virgül yapar sayıya çevirtirim diyodum, ayarlarda "onsalık ayracı olarak nokta kullan" varmış. öyle yapınca hepsini sayı olarak yapıştırdı.


kibritsuyu
(28.04.18)
Guru olarak değil acemisi olarak yazayım.
Nokta rakamın içinde gelmiştir diye tahmin ediyorum. Yani rakama tıklayınca üst şeritte de 4.16 şeklinde görüyosundur bence. Öyleyse eğer hücreleri seçip ctrl+h ile noktaları boşlukla değiştirebilirsin. Tamamen sallıyor da olabilirim.


IncredibleMau
(28.04.18)
hücrenin üstündeyken ya da tüm sütunu seçip sağ tık hücreleri biçimlendiri tıklayın soldaki seçeneklerden "sayı"yı seçip sağ tarafta bin ayırıcısını kullan kutucuğuna tik atıp tamam dediğinizde olacaktır istediğiniz.


naksidil
(28.04.18)
(3)

beşiktaş tff kararı meselesi

arkadaşlar gerçekten tartışma yaratmak için sormuyorum. olayı anlamadım o yüzden soruyorum.beşiktaş ne istiyor? yani ne istiyordu da olmayınca sahaya çıkmam, beşiktaşlı duruşu falan diyor?şimdi hükmen yenilgi sebeplerine baktım, sahaya madde atmak, rakip oyuncunun veya teknik direktörün kafasını yar
arkadaşlar gerçekten tartışma yaratmak için sormuyorum. olayı anlamadım o yüzden soruyorum.

beşiktaş ne istiyor? yani ne istiyordu da olmayınca sahaya çıkmam, beşiktaşlı duruşu falan diyor?

şimdi hükmen yenilgi sebeplerine baktım, sahaya madde atmak, rakip oyuncunun veya teknik direktörün kafasını yarmak gibi sebepler yok. bu gibi sebepler maçın tatil olmasına sebep olabilir. ayrıca bu fiilerden dolayı disiplin kurulu da ceza verir. tamam madde attı diye, rakip hocayı yaraladı diye pfdk fenerbahçe'ye ne ceza gerekiyosa versin en ağırından.

hal böyleyken beşiktaş neye dayanarak fenerbahçe'nin hükmen yenik sayılmasını istedi? hükmen yenik sayılma sebeplerine bakıyorum, "maça 9 kişiden eksik çıkmak, maç sırasında sahada 6 oyuncu kalması falan diyor. tam tersine maç sırasında, henüz hakem maçı tatil etmemişken, sadece oyun duruyorken beşiktaş sahayı terk etti, 6 kişiden az kaldı yani. doğrudan kanun maddesine dayandırıp beşiktaş'ı hükmen mağlup da sayabilirlerdi oyun esnasında sahayı terk etti diye. ha kanun maddesine rağmen beşiktaş hükmen mağlup sayılsa bu tepkiyi anlardım. bize saldırdılar, hocanın kafasını yardılar, mecbur kaldık, naapsaydık ölse miydik falan diye savunulurdu.

lan gayet adil bir şey oldu işte. maç aynı şartlarda kaldığı yerden devam edecek.

bu memlekette yüzlerce sahaya madde atılan maç oldu, yaralanan da oldu, seyircinin sahaya girip futbolcu tekmelediği de oldu. ama birçoğunda olaylar yatıştı, maç uzun duraklamadan sonra devam etti. bu maçta da eğer olaylar büyümeyip oracıkta yatışsaydı da devam edecekti. tff olayı yatıştırıp devam ettiriyor işte seyircisiz olarak. gayet adil değil mi bu?

tarafsız olarak, tartışmaya vardırmadan cevaplarsanız sevinirim. özetle sorum şu. hükmen mağlubiyet sebeplerinde sahaya madde atılması, oyuncunun veya teknik direktörün rakip taraftar tarafından yaralanması vs. yokken beşiktaş neye dayanarak fenerbahçe'nin hükmen mağlup sayılmasını bekledi de olmayınca kızdı?
kibritsuyu
(27.04.18)
madde gayet açık aslında, siyasi değil de hukuki gözle bakılsaydı fenerbahçe hükmen yenik sayılacaktı. fenerbahçe'nin sebep olduğu saha olayları yüzünden hakem maçı tatil etti mi? cevabı evetse ne yapılması gerektiği aşağıdaki maddede yazılı. ha diyorsanız ki "kumpas kurdular bize :(((" ya da "yok abi hakem maçı tatil etmedi ki" o zaman söylenecek pek de bir şey kalmıyor zaten.

MADDE 19 – GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN
TAMAMLANAMAMASI
(1) Müsabaka hakemi;
a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı
ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde
bulunmaları, kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri
dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının
kalmaması,
b) Seyircilerin, stadyum düzen veya disiplini ya da müsabakanın olağan akışı içinde
oynanmasına veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir
biçimde ihlal etmeleri sonucunda müsabakanın oynanması veya müsabakaya devam
edilmesi olanağının kalmaması,
hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder.
(2) Ayrıca, müsabaka hakemi kulüp yöneticilerinin, kendilerine yeşil zemin içinde veya
dışında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte
bulunmaları, tükürmeleri veya benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil
ettiğini ilan edebilir.
8
(3) Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her
ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin
ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilirler.
(4) Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, TFF Yönetim Kurulu, hükmen
mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verir. Bu
durumda disiplin kurulu, eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki
müsabakalardan ihracına karar verebilir. Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesi
sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihraç kararı verilemez.
(5) TFF Yönetim Kurulu, 1. ve 2. fıkralarda öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar
verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu
ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her
türlü delili göz önünde bulundurur.
(6) TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, müsabakanın tatil kararını uygun
görmediği takdirde, müsabakanın başka bir günde yarıda kaldığı andaki şartlarla
tamamlanmasına, tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil olunmasına
karar verebilir.
(7) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın
tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanır.
(8) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda üçüncü kez müsabakanın
tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında disiplin kurulunca ayrıca galibiyet
halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verilir.
(9) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda dördüncü kez müsabakanın
tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlara TFF Yönetim Kurulu tarafından o müsabaka
ile ilgili olarak hükmen mağlubiyet kararı verilir. Ayrıca söz konusu takım disiplin kurulu
kararıyla bulunduğu sezonda müsabakalardan ihraç edilerek, bir alt lige düşürülür ve bu
takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Disiplin
Kurulu ayrıca bu durumda olan takımların takip eden sezonda da müsabakalardan ihracına
karar verebilir. Alt lig bulunmaması halinde ilgili takımın bir sezon süresince ligden ihracına
karar verilir.
(10) Disiplin Kurulu’nun bu madde kapsamında puan tenzili veya ihraç cezası vermiş
olması saha olayları nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı uyarınca saha kapatma ve seyircisiz
oynama cezası başta olmak üzere, diğer cezaların da verilmesine engel teşkil etmez.


arma aski
(27.04.18)
fb-trabzon maçı benzer şekilde tatil oldu ve o maçta hükmen mağlup sayıldı trabzon, insanlara o maçla bu maç arasındaki farkı açıkça anlatmazsa tff, bu tepkinin gelmesi elbet kaçınılmaz olur. aynısı gs-bjk maçında bjk'nin de başına geldi keza. fener taraftarının 5 dakika sonra sahaya inmeyeceğinin, oyunculardan bir tanesinin gözünün çıkmayacağının garantisini kim verebilirdi ki? oyuncular kenar yönetim o kadar uyardı bir de taraftarı, daha ne yapılabilir ki güvenlik için.

yine de insanlar olayı "bjk rol yapıyor" noktasına getirmese bjk bu kadar tepki vermezdi, en azından maça çıkardı diye düşünüyorum.


Bruce
(27.04.18)
"kurallar önceden yazılır. kurallar önceden bellidir. kural şunu diyor: sahada maç oynanırken taraftarlardan kaynaklanan olaylar olursa ve hakem maçı tatil ederse ev sahibi kim olursa olsun, 3 0 hükmen mağlup sayılır. "

eksisozluk.com

ama şimdi gidip tff'den vs. kuralların yazılı olduğu pdf'yi bulamayacağım :) bir de siyaset çok işin içine girdi, devlet bahçeli devam etmeli dedi filan. hiçbişey olmasa buna hemen boyun eğilmediği için de bence olumlu karar. ha rte çıkıp devam edilmeli dese bence bjk ederdi o da ayrı.


(3)

kVA'dan kW hesaplama

şimdi bu anasına çay ısmarladığımın yıllık işletme cetvelinde "tesisin kurulu güvü (kW)" diye bir soru var. bakıyorum tesisin elektrik faturasına, "kurulu güç: 250 kVA" diyor.yani kaç kW oluyor hacı? elektrikle sevişen arkadaşlar bir yardımcı olabilir mi?
şimdi bu anasına çay ısmarladığımın yıllık işletme cetvelinde "tesisin kurulu güvü (kW)" diye bir soru var. bakıyorum tesisin elektrik faturasına, "kurulu güç: 250 kVA" diyor.

yani kaç kW oluyor hacı? elektrikle sevişen arkadaşlar bir yardımcı olabilir mi?
kibritsuyu
(26.04.18)
kaba hesapla 0,8 ile çarpabilirsin, 200 kW olur.
ayrıntılı hesap içinse floresan sayısından tut elektrikli motora, klimadan fırına kadar herşeyi hesaplaman gerek. hepsinin kendi cosfi'sine göre hesaba katarsın.


hosein
(26.04.18)
p(kw)=v*i*cos seklindedir. cos degerini bilmeniz gerekiyor. idealde 1 alinir ama pratikte farklidir tabi. 1'e ne kadar yakinsa o kadar iyi. eger anormallik varsa kompanzasyonla duzeltme yapilir. 0.8 ise 200w olur, aradaki 50w fark kayip olur, faturada yine de odersiniz.


icim urperiyor
(26.04.18)
Denildiği gibi “Volt*Amper” ~ “Watt”. (Watt= Amper * Amper * Direnç) (Volt= Amper * Direnç)

0.8(yada güç faktörü neyse)’le watt’ı çarparsan volt amper cinsinden görünür gücü bulursun.


Golden Ratio
(26.04.18)
(5)

unutkanlık problemi

arkadaşlar biliyorsunuz mali müşavirim. işlerim çok yoğun, çok stresli, en ufak unutkanlığa dünya kadar ceza kesilebilecek bir iş. bu ara mükelleflerin de sıkıntısı bitmedi, her şey üst üste geldi.unutkanlık çekiyorum. ya söylenen işi unutuyorum, üstelik kağıda yazdığım halde unutuyorum. ya da söyle
arkadaşlar biliyorsunuz mali müşavirim. işlerim çok yoğun, çok stresli, en ufak unutkanlığa dünya kadar ceza kesilebilecek bir iş. bu ara mükelleflerin de sıkıntısı bitmedi, her şey üst üste geldi.

unutkanlık çekiyorum. ya söylenen işi unutuyorum, üstelik kağıda yazdığım halde unutuyorum. ya da söylenen işi yapıyorum, yaptığımı unutuyorum. ne kadar düşünsem de yapmış mıydım yapmamış mıydım hatırlamıyorum. ya da yaptım zannediyorum, yaptığımdan eminim, bakıyorum yapmamışım.

işi gücü bırakıp kafayı dinleyecek bir tatile çıkma şansım yok. işten uzaklaşma şansım yok. ama unutkanlık da hem işimi hem hayatımı etkiliyor. eşimin iki gün öcne anlattığı şeyi iki gün sonra hatırlamıyorum. ama kimi zaman da en ince detayına kadar aklımda kalıyor.

bi doktora görüneyim diyorum ama ne doktoruna gidilir? psikiyatriye mi gideyim, nörolojiye mi gideyim, ne yapayım?

bir de ne doktoru diyorsanız, ankara'da tavsiye edebileceğiniz biri var mıdır?
kibritsuyu
(25.04.18)
cagin vebasi


nihilanth
(26.04.18)
Telefondaki Ajanda uygulamasini kullan.
Masanda sürekli post-itler olsun. Aninda not alirsin, cabucak yapmani saglar.
Ben bir tane de kendim aylik program hazirliyorum. Her kutusunu kendim dolduruyorum.
Bir de bilgisayarda ayda bir güncelledigim "To do List"im var. Oraya da yaziyorum, bir ay önce yapilmasi gerekenleri.

Plan, program önemli.
Sizdeki durumun stres kaynakli oldugunu düsünüyorsaniz bir psikologa gözükebilirsiniz.


chitosan
(26.04.18)
ailede alzaymir var mi?


jimicik
(26.04.18)
www.vitaminler.com

bunu sabah akşam bir ay kullan, geçmezse tekrar gel.


arkadaşlar sorun bende bende. post it'lerim de var, ajandam da var, bilgisayarda to do list de var, masaüstünde yapılacaklar takvimi de var, telefonla senkronize, bildirim geliyor.

bunlar çare olmuyor. to do list'e yazmayı da unutuyorum, ya da üşeniyorum. otobüste sallanırken geliyor aklıma, ofise geçince yapayım diyorum, ofiste unutuyorum. bir şey olduğunu hatırlıyorum, ne olduğunu hatırlamıyorum.

benim böyle eternal sunshine of the spotless mind gibi beyne format attırmam lazım. onu yaptıramıyosam bile bi defrag attırmam, cache temizlemem lazım. doktorla olur, ilaçla olur, vitaminle olur. post it'le, ajandayla olacak gibi değil.


kibritsuyu
(26.04.18)
(4)

chrome dosyaları indirip kaydetmesin

hep firefox kullanmıştım, chrome'u sevememiştim. ihtiyacımı görmemeye, bazı sitelerde sorun çıkarmaya başlayınca mecbur geçtim ama hala firefox kadar memnun değilim bundan.bazı sitelerdeki dosyaları açmam lazım. pdf dosyası, tıklıyorum indirip bilgisara kaydediyor. yahu lazım değil, kaydetme. firefo
hep firefox kullanmıştım, chrome'u sevememiştim. ihtiyacımı görmemeye, bazı sitelerde sorun çıkarmaya başlayınca mecbur geçtim ama hala firefox kadar memnun değilim bundan.

bazı sitelerdeki dosyaları açmam lazım. pdf dosyası, tıklıyorum indirip bilgisara kaydediyor. yahu lazım değil, kaydetme. firefox sorardı, açayım mı kaydedeyim mi diye. aç diyince ayrı pencerede açardı, işim bitince kapatırdım. bu illa kaydediyor. kaydetmesin. bana sorsun. kaydedilecekse kaydet diyeyim, kaydedilmeyecek şeyi bilgisayara indirmesin. aradım taradım bulamadım. yok mu öyle bir şey?

3-4 sekme açıkken çarpıya basıyorum hop kapanıveriyor. firefox sorardı "birden çok sekme açık, kapatayım mı" diye. daha doğrusu bunu sorup sormayacağını ayarlardan seçiyorduk, bunda o da yok.

nasıl edecük?
kibritsuyu
(24.04.18)
firefox da kaydediyordu aslında. sadece görünen o ki sen nereye kaydettiğini bilmiyormuşsun :)

çoklu sekme kapatmaya gelirsek, onun için de chrome'un eklentisi vs vardır. biraz araştır.

artı, firefox nasıl sorunlar çıkarttı bilmiyorum ama en güncelini kurup sıfırlamayı deneyebilirsin.


washe
(24.04.18)
firefox devletin sitelerine uymadı. devlet siteleri hep internet explorer istiyor. chrome eh işte ama firefox ile hepsi sorunlu. yarım veya çalışmayan butonlar, açılmayan linkler, sürekli pop-up uyarısı çıkaran login şifre sayfaları. bunlar chrome'da çalışıyor. firefox güncel ama çalışmıyor.

firefox kaydediyorsa bile ever gelip karşıdan yüklenenler sayfamı doldurmuyor. hatta bence kayıt da etmiyor. mesel whatsapp'tan evrak fotoğrafı atıyorlar. ben firefox'ta whatsapp web'den açardım, kaydetmezdim. sonra onun çıktısını alır kapatırdım. bu illa karşıdan yüklenenler klasörüne indiriyor onu. lazım değil ki tekrar. hem lazıma bile telefonda var zaten, girer tekrar indiririm. niye bilgisayara illa iniyor o?

firefox da zaten indiriyorsa nerede bunlar bi göreyim. nereye indiriyor?


kibritsuyu
(24.04.18)
Temp dosyasına indiriyordur.

kapatma korumasını eklenti ile yapabilirsin. chrome.google.com


teknikekip
(24.04.18)
kapatma koruması çok umurumda değil de sormadan kaydetmesi çok canımı sıkıyor.

hayır indiriyorsa yine temp dosyasına indirsin. onu da çıkarken ya da geçmişi sildiğimde siliyordur zaten. mesele yer kaplaması değil. mesele benim özenle oluşturduğum karşıdan yüklenenler klasörüme gerekli gereksiz her şeyi doldurması, hem de sormadan. hayır firefox'ta "kaydet" dediğimde bile "kaydedeyim mi" diye soruyor, en azından güvenlik icabı soruyor, belki virüs, belki trojan, belki yanlışlıkla tıkladım. bu tıklar tıklamaz hop kaydediyor en kullandığım klasöre. bu nasıl bir saçmalık?

torrent sitesinden torrent dosyasına tıklıyorum, hop iniyor. lan onu niye indiriyon, onu aç, torrent programı indirmeye başladıktan sonra ona tekrar ihtiyacım olmayacak ki. şimdi benim klasörde iş evraklarımımn içinde abuk subuk torrent file'lar var. bi ara tek tek ayıklamam lazım gelecek.


kibritsuyu
(25.04.18)
(7)

hangisi daha cazip?

6 al 5 öde mi, 5 alana 1 bedava mı?sayıların değişmesi tercihinizi etkiler mi?
6 al 5 öde mi,
5 alana 1 bedava mı?

sayıların değişmesi tercihinizi etkiler mi?
kibritsuyu
(13.04.18)
yukarıda "öde" sözcüğü geçiyor: "hayır ödemem, ne kadar ödücem?, zaten param az"
aşağıda "bedava" sözcüğü geçiyor: "ne ? bedava mı ? iyiymiş ya! al al al!"


güneyli çocuk
(13.04.18)
6 al 5 ode daha ikna edici. 5 alana 1 bedava olunca 5 almaya raziyim bana yetiyor +1 israf da olabilir o kadar da onemli degil gibi dusundurtebilir. 6 al 5 ode alinca 6 almaya raziyim, biri de bedavaysa ne ala diye dusunurum. bunun testlerini marketting vs. sirketleri ölümüne yapmislardir eminim sonuclarina bakmak lazim.

sayilarin degismesi tabii ki fark ettirir, 2 al 1 ode olursa bir tanesini bedava almis oluyorum (teoride) yani %50 bedava. 6 al 5 ode olursa %20 civari bedavaya geliyor. Yani oyle yargilarim kafamda.


robokot
(13.04.18)
bu ikilemde benim tercihim su kampanya(lar)dan yana olurdu

2 al 1 ode ya da
1 alana 1 bedava.


lifeframe
(13.04.18)
güneyli çocuk +1

bedava daha cezbedici.


veritaslibertas
(13.04.18)
bedavali


jimicik
(13.04.18)
İcinde olumlu seyler gecen seyler hep daha iyidir. Bu cati 5 sene sizdirmaz yerine bu cati 5 sene garantilidir gibi. Kotu bi ornek oldu ama oyle yani ozetle gubeyli cocukun dedigi gibi


Icinde "bedava" kelimesi gecen.


chitosan
(13.04.18)
(1)

şu reçetede ne yazıyor?

lens reçetesi. lensmerket'ten sipariş vericem de ne yazmış okuyabiliyor musunuz?https://i.hizliresim.com/oOMmzR.jpg
lens reçetesi. lensmerket'ten sipariş vericem de ne yazmış okuyabiliyor musunuz?

i.hizliresim.com
kibritsuyu
(11.04.18)
Acuvue oasis hydroluxe veya hydroclear hangisi anlayamadım internetten baktım türlerine
My day günlük lens


curukturpkokusu
(11.04.18)
(4)

turkcell tv ve formula 1

turkcell tv+ kullanıyorum. alırken en sevindiğim şeylerden biri, formula 1'i yayınlayan s sport'un olmasıydı.dün baktım tv rehberinden, bahreyn gp'si saat 22:00 diyor, hatırlatma koydum, saati gelince açtım. canlı olarak moto gp gösteriyodu. saat 22:10'u geçti, bi de sövdüm ulan aynı saate konur mu
turkcell tv+ kullanıyorum. alırken en sevindiğim şeylerden biri, formula 1'i yayınlayan s sport'un olmasıydı.

dün baktım tv rehberinden, bahreyn gp'si saat 22:00 diyor, hatırlatma koydum, saati gelince açtım. canlı olarak moto gp gösteriyodu. saat 22:10'u geçti, bi de sövdüm ulan aynı saate konur mu f1'in startını kaçırdık diye. neyse moto gp bitti, f1 başladı, aa o da ne, yarış banttan. girdim baktım kaçtaymış, meğer türkiye saati ile 18:10'daymış. kanal geri sarma özelliği var ya, sardım baktım 18:00'de futbol maçı var.

lan banttan izlemeye mi o kadar heves ettik derken yine girdim baktım internetten, turkcell tv'de 5 numaralı kanaldaki lifeplus tv veriyormuş maçı. 5'e bastım, yok. lifeplus tv'yi bırak, 5 numaralı kanal yok, 4'ten 13'e geçiyor.

lan peki nasıl canlı izleyecez biz f1'i?

yani turkcell tv üzerinden nasıl izliycez? yoksa internetten izlemek ayrı bir yöntem, sorduğum o değil.
kibritsuyu
(08.04.18)
ne zaman olduğu için:

www.f1countdown.com

nasıl olduğu için:

özel mesaj


ron dennis
(08.04.18)
s sport kanalının yayınlandığı diğer 2 platform olan bein ve dsmart'ta EPL ile çakışan sıralama turları ve yarışlar farklı bir kanaldan yayınlanıyor. Ama lanet olası TV+'ta, sadece web tv ve mobil'de olan, TV'de olmayan life+ diye bir kanaldan yayınlanıyor. Geçen sene de böyleydi, bu sene de aynen devam ediyor bu rezillik. Bir yarış keyfimiz var, onun da içine sıçılıyor. 20 kere yazdım, müşteri destek'ten, twitter'dan ama her zaman kopyala-yapıştır bir cevap veriyorlar.

Antrenman turları, sıralama ve yarış saatlerini takip etmek için ben F1'in mobil uygulamasını kullanıyorum. En yakın etkinliğe ne kadar süre kaldığı araç takımında görünüyor. Tavsiye ederim.


battal gemalmaz
(09.04.18)
f1.com'da ortalarda next race bilgileri var. Aşağıda ok ile gösterdiğimn yerde 'convert to your local time' diye bir ibare oluyor. ona basarsan resimdeki gibi TSİ ile yarış zamanını görebiliyorsun. Mesela Çin GP 09:10'daymış.

prnt.sc

Bu hafta yarış 18:10'da başladı. Tam böyle maç saatleri yoğunluğuna denk geldiği için S Sport vermedi. Ben digiturk'ten başka bir kanaldan izledim. Avrupa GP'lerine gelindiğinde bu sorun da ortadan kalkar muhtemelen. Öğlen saatinde olacağı için maçlara denk gelmez diye düşünüyorum. Kaldı ki 2 ay sonra futbol sezonları bitecek. Yani en fazla 4 yarış daha futol sezonunda yayınlanır. Onun da hepsi bu haftaki gibi olmaz.

Böyle değişiklikler için twitter'dan serhan acar'ı takip edersen o bilgi geçiyor.

twitter.com


himmet dayi
(09.04.18)
f1 yayıncısı ssport. eğer o saatlerde premier lig olursa smartspora aktarıyor. ancak diğer platformlardada geçici bir kanala aktarıyorlar.


mikahakkinen
(09.04.18)
(11)

glenmorangie single malt viski

arkadaşlar bizim burda bi tekel var. sattığı içkliler falan piyasaya göre uygun.dün viski almaya niyetlendim. johnnie walker black label alacaktım. sordum, 170 lira dedi. ama onu alacağına şu var dedi, glenmorangie, single malt'tır, jw'nin 10 gömlek üstüdür dedi. normal fiyatı 300 lira ama kampanya
arkadaşlar bizim burda bi tekel var. sattığı içkliler falan piyasaya göre uygun.

dün viski almaya niyetlendim. johnnie walker black label alacaktım. sordum, 170 lira dedi. ama onu alacağına şu var dedi, glenmorangie, single malt'tır, jw'nin 10 gömlek üstüdür dedi. normal fiyatı 300 lira ama kampanya yaptık 185 lira dedi.

viskiden falan çok anlamam. neymiş diye bi google'ladım, abavv cidden kalite viskiymiş. hakikaten de 300 lira falan. lan ama adam 185 lira dedi şişesine.

merdiven altı yer falan değil, normal tekel bayii. kazık yemek veya kör olmak istemiyorum. gidip alayım mı?
kibritsuyu
(03.04.18)
piyasa değeri 300tl olan viskiyi 250tl'den de satabilecekken neden 185tl diyor? benim kafama yatmadı. çalıntı bile olsa ucuz.


brakgn
(03.04.18)
sahte falan olacağını düşünmüyorum, cadde üstü tekel bayii, yıllardır orda. viskiyi de rafa dizmiş adam. alttan çıkarıp vermiyor. o kadar aleni sahte içki satılır mı?

asıl merak ettiğim, bu viskinin 300 liralık modelinin yanında dandik çeşidi falan vardır, benim gibi bilmeyenleri kandırıp bak 300 liralık diye dandiği satar. öyle bir keleğe gelmek istemiyorum.

kör olmak işin şakası. o kadar da değil.


kibritsuyu
(03.04.18)
25-30 pound civarına 10 yıllık olanı bulunuyor ingiltere'de, mesela 6 ay önce pound 5 liranın altındayken almışsa karlı satmış oluyor yine de. güzeldir, bulmuşken al derim. hatta özelden adres de iletebilirsin heheh.


Bruce
(03.04.18)
Yani, bayağı zorlamak oluyor ama o fiyata mümkün olabilir. Önceden almıştır, başka yerlerden almıştır (eurozone dışından) falan öyle mümkün. Alınabilir, hatta adres de paylaşılabilir +1


skooma
(03.04.18)
Sahte falan değilse glenmorangie black label'le kıyas bile kabul etmez.

Black label tok kapı sesli passat ise glenmorangie BMW z4'tür.


mhm
(03.04.18)
Hangi ekspresyonu olduguna bagli, size satacagi muhtemelen sari etiketli "The Original"dir :)


crown
(03.04.18)
@crown: hah aradığım cevaplar gelmeye başlıyor :) eğer oysa iyi midir peki fiyatı, alayım mı?


kibritsuyu
(03.04.18)
The Original sadece hava limanlarinda satilan, markanin isminin gucunu kullanarak viskiden cok anlamayanlari hedefledigi bir urun.

Kotu bir viski degil kesinlikle ama gene ustteki gibi araba orneginden gidersek Glenmorangie Mercedes ise, The Original Mercedes A serisidir :)

Bir atasozunun dedigi gibi, Mercedes E serisinden, BMW 5 serisinden baslar :)


crown
(03.04.18)
fiyat peki? ben de viskiden çok anlamam, hatta hiç anlamam. gidip en dandiğini almayayım, biraz şımarıklık yapayım diye black label demiştim, adam 185 liraya single malt var dedi, indirim yaptık aslında 300 lira civarı dedi.

havaalanından alma şansım yok. buradan alayım mı?


kibritsuyu
(03.04.18)
Turkiye'de yasamadigim icin fiyat konusunda yapacagim yorum cok saglikli olmaz. Ama fiyati Black Label'a denk ise gerisi damak tadiniza kalmis.

Ben sizin yerinizde olsam, eger daha one Black Label ictiysem, The Original alirdim sirf deneyimlemis olmak icin. Dedigim gibi kotu bir viski degil, sadece Glenmorangie hakkinda cok net bir fikir vermez.

Bu arada tum yazdiklarim viskinin The Original olacagi varsayimina dayaniyor, farkli bir ekspresyon da olabilir.

Simdiden afiyet olsun :)


crown
(03.04.18)
Evet the original imiş, 10 yıllık. Fiyatı da 300 demedi, dün ben yanlış anladım demek ki, başka yerde 240, biz 185'e satıyoruz dedi. Ama internetten de bakınca 320 falan çıkıyor.

Bandrollü şişe, sahte mahte değil yani.

Adres soran olursa sıhhiye sezenler sokak'ta sezenler tekel shop.


kibritsuyu
(03.04.18)
(2)

youtube videolarının sonunda çıkan çerçeveler

bazı youtube videolarının sonunda "şu videolarımızı da izleyin" minvalinde videonun orta yerinde nal gibi çerçeveler çıkıyor. kenarda köşede 1 tane küçük çerçeve de değil. ekranın 4 köşesinde 4 tane kocaman çerçeve çıkıyor ve videonun son kısmının içine ediyor.bu köşesindeki çarpıya basınca kapatıla
bazı youtube videolarının sonunda "şu videolarımızı da izleyin" minvalinde videonun orta yerinde nal gibi çerçeveler çıkıyor. kenarda köşede 1 tane küçük çerçeve de değil. ekranın 4 köşesinde 4 tane kocaman çerçeve çıkıyor ve videonun son kısmının içine ediyor.

bu köşesindeki çarpıya basınca kapatılan, veya alttaki dişliye tıklayınca çıkan "ek açıklamalar" düğmesini kapatınca kurtulduğumuz çerçeveler değil. kapatma seçeneği göremedim. videoya gömülü gibi, ama tıklanabiliyor, demek ki gömülü de değil.

bunlardan nasıl kurtuluyoruz? videonun sonunu aradan görmeye çalışarak izlemek zorunda mıyız?
kibritsuyu
(03.04.18)
Buna ben de tav oluyorum. Tam ekran izlemeden çıkınca kapanıyorlar en azından ama başka bir çözümü de vardır mutlaka.


orient blue
(03.04.18)
Çözümü varsa biri yazsın lütfen, kurtulalım bu saçmalıktan

edit: buldum, deneyeceğim.

www.youtube.com


mephistoo
(03.04.18)
(12)

uber'in yasadışılığı ?

bireysel (yani otobüs, dolmuş gibi, toplu olmayan) insan taşımacılığının taksicilerin tekelinde olduğuna dair hangi kanun var?yani benim hatırladığım kadarıyla limuzin kiralama servisi falan da var, hep vardı. hatta inter limuzin diye şirket bile vardı.yani parası karşılığında şoförlü araç kiralayıp
bireysel (yani otobüs, dolmuş gibi, toplu olmayan) insan taşımacılığının taksicilerin tekelinde olduğuna dair hangi kanun var?

yani benim hatırladığım kadarıyla limuzin kiralama servisi falan da var, hep vardı. hatta inter limuzin diye şirket bile vardı.

yani parası karşılığında şoförlü araç kiralayıp insan taşıma işinin t plakalı sarı taksilerin tekelinde olduğunun, başkasının yapmasının yasak olduğunun yasal dayanağı nedir? aracın lükslüğü müdür kriter, limuzin kiralanıyor da sarı taksilerin muadili (veya vito falan) olunca yasak?
kibritsuyu
(25.03.18)
Sarı taksiler pastadaki payını kaybetmek istemiyor. Bundan ekmek yiyen çok farklı basamaklar var. Uber gibi sistemler yayılırsa sarı taksilerde domino etkisi gibi plaka sahibinden taksi şoförüne kadar herkes kayıp yaşayacak.


booty hunter
(25.03.18)
uber'de vergi yok, he sarı taksiler veriyor mu tartışılır.


makarnavodka
(25.03.18)
Uberde nasıl vergi yok anlamadım. Uberde her şey elektronik ortamda, kaç müşteri binmiş, günlük, haftalık, aylık kaç lira kazanılmış, bunun kaçı benzine kaçı bakıma kaçı bilmem neye gitmiş hepsi kayıt ortamında. Adamlar istese bile vergide kaçakçılık yapamaz, devlet için daha kolay denetimi.

Takside ise adam dün günlük 350 lira kazandı ama 150 lira kazandım dedi, aksini kim ispat edebilir? Bu yolla kolayca vergi kaçırmak serbest. Şimdi devlet ne diye kendisi için daha kazançlı bir sistem olan Uberi desteklemez onu aklım almıyor.


siyah giyen adam
(25.03.18)
arkadaşlar taksilerin haklılığının, uber'in yasak olmasının (polis çevirince ceza yazmasının mesela) yasal dayanağını soruyorum. "niye taksiciler uber'e izin vermiyor" demiyorum. vergi vermiyorsa bile, verip vermediğine de polis karışmaz, maliye'nin işi o.

polis çevirince ceza tutanağına "taksicinin pastadaki payını yiyor" veya "vergi vermiyor" yazmıyor herhalde? "hede kanunun x'inci" maddesine göre yazıyor.

örneğin kendi şirketine ait kendi arabanda kendi şirketinin malını taşımak için ulaştırma bakanlığı'ndan k2 belgesi alman lazım. belgen yoksa kendi malını kendi arabanda taşıyamıyorsun. polis çevirirse k2 belgesi yok diye ceza yazıyor.

insan taşımak için de "x75 belgesi lazım, taksicilerde o var, uber'de yok, o yüzden polis ceza kesiyor" gibi bir yasal dayanak soruyorum.


kibritsuyu
(25.03.18)
ubere kayıtlı sarı taksiler de var, hatta %40'ı bu şekilde, diğerleri de kiralık özel şoför gibi bir olay, komşuna arabası ile seni bir yere götürmesini rica ettiğini düşün, aynı olay aslında, yani yasa dışılığı tartışılır, yunanistan'da da oldu aynı muhabbet, Çipras vergileri verdikleri sürece izin verdi duruma, ayrıca yasa dışı olsa da bunu tespit etmek, kanıtlamak çok zor.


Aldığım bilgiler şu şekildeydi. Uber'in İstanbul'da merkezi var. Kayıtlı hesaplarla ödeme alındığı için ödemeler belgeli ve vergisi de ödeniyor. Yolcu taşıma ruhsatları konusunda bilgi alamadım henüz.


desdenova34
(26.03.18)
böyle bir dayanak yok. taksi plakaları mafya olduğu için varmış gibi davranıyor.


babilbaligi
(26.03.18)
İzlediğim haberlerde UBER'in "turizm ruhsatı" ile bu işi legaleştirmeye çalıştığı, ama yasalarda açık olduğunu anladım.

Yani sanırım kültür ve turizm bakanlığından ya da İBB'den turizm amaçlı yolcu taşımak için bir belgeleri/izinleri var.

Ama cezayı hangi maddeden yiyorlar bilemedim.


John Bloor
(26.03.18)
Merhabalar,
Uber'in vergi vermeme meselesi son derece dogru. Yolculara fatura kesemiyorlar sadece yolculuk makbuzu (ozeti) veriyorlar bu da fatura yerine gecmiyor.

Bir diger husus nerden kurtarmaya calisiyor?
- D2 Belgesi ve Tursab tarafindan yirtmaya calisiyor ama bu yine de devlet nezdinde korsan oldugu gercegini degistirmiyor.

Taksiciler ve taksi dolmuslar hakkinda kararlari Istanbul Buyuksehir Belediyesil UKOME veriyor. Bunun bir yonergesi bulunuyor.

tuhim.ibb.gov.tr


Uber'in yedigi trafik cezasi:

@kibritsuyu aslinda sizin istediginiz cevap burada. Ruhsat olmadan ticari yolcu tasimaciligi yapilmasindan dolayi yaziliyor ceza.

Trafik Cezası Madde Ek-2/3

İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşımak.

Bir yıl içerisinde 1. defasında 3.008,00 TL (Peşin 2.256,00 TL)
Bir yıl içerisinde tekekrür halinde 5.014,00 TL (Peşin 3.760,50 TL)


bedbed
(26.03.18)
Yani şöförlü araç kiralamak yasadışı mı?


fatalsoul
(26.03.18)
Yasaya göre tanımadığın adamı arabana bindirmek yasak. Hatta birinci dereceden yakının değilse dahi taşıman yasak evet yasa böyle. Açın bakın adam yeğenini askere götürürken korsan taksi diye ceza yiyor. Arkadaşınla işe giderken korsan taksisin diye ceza yersen hiçbir şey yapamıyorsun. Böyle bir yasa olmasaydı über yasal olurdu peki bu kural ne kadar mantıklı?


ThomasJefferson
(26.03.18)
(2)

facebook'ta başkasının paylaştığını paylaşamamak

muhalif paylaşımlar yapam tipik yaşlı modeli babam dün geldi dedi ki feysbukta paylaşım yapmayı kapatmışlar, biz bunları paylaşmayalım diye oraya da elleri uzanmış vsvs. dedim baba olur mu öyle şeyi feysbukun bütün olayı paylaşım yapmak zaten. gir bak dedi, girdim baktım.babamın dediği gibi olmasa d
muhalif paylaşımlar yapam tipik yaşlı modeli babam dün geldi dedi ki feysbukta paylaşım yapmayı kapatmışlar, biz bunları paylaşmayalım diye oraya da elleri uzanmış vsvs. dedim baba olur mu öyle şeyi feysbukun bütün olayı paylaşım yapmak zaten. gir bak dedi, girdim baktım.

babamın dediği gibi olmasa da hakikaten arkadaşım olan kişilerin bazı paylaşımlarının altında paylaş butonu yok. bazılarında var. babamın komplo teorisine göre baktım, muhalif paylaşımların da bazılarında var, bazılarında yok. sadece beğen ve yorum yap var.

hadi arkadaşım olmayanların paylaştıklarını anlarım. niye arkadaşlarımın paylaştığı şeyleri ben tekrar paylaşamıyorum? belirli bir kurala da oturtamadım, "şunlarınki paylaşılamıyor, bunlarınki paylaşılabiliyor" diye.

şimdi aklıma geldi. geçen hafta liseden çok sevdiğimiz bir hocamız öldü. lise grubunda, aynı zamanda arkadaş listemde de olan grup yöneticisi vefat haberini paylaştı. ben de paylaşayım dedim, altında paylaş butonu yok.

ben oğlumun basketbol fotoğrafını paylaştım, babam dedi ben de paylaşnak istiyorum ama paylaş butonu yok.

niye yok bazılarında paylaş butonu?
kibritsuyu
(24.03.18)
gizlilikle alakali bir sey olabilir.

Ornegin twitter’daki gizli hesaplarin tivitlerini retweet yapamiyorsunuz.


fakyoras
(24.03.18)
şöyle olabilir mi? ben "sadece arkadaşlarım" şeklinde paylaşıyorum. babam görebiliyor. ama onu paylaştığı zaman, onun arkadaşı olup, benim arkadaşım olmayanlar da görebilecek diye paylaşmasına izin vermiyor olabilir mi?


kibritsuyu
(24.03.18)
(2)

bu güvenlik resmi / captcha vs. ne işe yarıyor?

bu dangalak kafam anlayamıyor bi türlü. ben robot değilim, yok efendim resimdeki abuk karakterleri gir falan filan.niye ki? robot olsak ne oluyor?bak benim muhasebe programımın (robottan kast ettikleri bu olsa gerek, robocop falan değil) sgk e-bildirge sistemine girip onlarca mükellefin sgk bildirge
bu dangalak kafam anlayamıyor bi türlü. ben robot değilim, yok efendim resimdeki abuk karakterleri gir falan filan.

niye ki? robot olsak ne oluyor?

bak benim muhasebe programımın (robottan kast ettikleri bu olsa gerek, robocop falan değil) sgk e-bildirge sistemine girip onlarca mükellefin sgk bildirgelerinin pdf'lerini indirmesi gerekiyor. programda her birinin şifresi tanımlı. eskiden hepsini seçip indir derdim, tıkır tıkır indirirdi. şimdi siteye captcha koymuşlar. illa abuk karakter girilecek her mükellef için girerken.

ama ulan robotun, makinenin indirmesi lazım işte, illa tek tek captcha giriyoruz şimdi.

elleşmesen de makine bağlanıp tek tek indirse ne oluyor, kime ne zararı var bunun?
kibritsuyu
(24.03.18)
(bkz: ddos)

soy bilgisi öğrenmek için zibilyon insan aynı anda e-devlet'e girmeye çalışınca çökmüştü sistem, bunu bilinçli bir şekilde belirli bir hedefe yapmaya ddos saldırısı deniyor. o hizmeti durdurmak için bir saldırgan onbinlerce zombi bilgisayardan senin yaptığın işlemi yapmaya çalışırsa sistem işlevini kaybeder, o kadar isteğe yanıt verecek kapasitesi yoktur. en basitinden senin programın bile otomatik yapıyormuş bunu, düşün saldırgan için ne kadar kolay.

pratikte direkt ddos olmasa bile amaç aynı anda birden fazla istek gönderen, aynı anda birden çok oy kullanmaya çalışan, kısaca bunlar gibi sistemi işlevsiz ya da yanıltıcı hale getirmeye çalışan saldırıları engellemek.

bi de trivia yapalım, captcha "Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart" ın kısaltılmışı.


Bruce
(24.03.18)
Senin ayni anda yuzlerce şeyi indirmen nedeniyle ben kilitlenen sisteme giremeyebiliyorum mesela. Bir de bunun disinda, bu tarz programlarla ayri birer veri banksi vs. Olusturup programlar yardımıyla tum bilgileri cekebiliyorlar. Ha bunu tek tek yapmalarini da savunuyor degilim, hele ki sifreyle girilen yerleri ayrica fazlaca zorlastirmak da mantikli gelmiyor ama programlamayi yapablar muhtemelen bu sistemin asil kullanicilari olmadiklari icin oturulan yerden devam


(2)

pdf'den excel'e - ACİL

80 küsur sayfalık pdf dosyası şeklindeki bir tabloyu sıkıntısız bir şekilde excel'e çevirebileceğim (elbette hücre hücre aırmasını bekliyorum) birp program ya da site var mı?birkaç online site buldum, ya düzgün çevirmedi, ya da ücretsiz diye 2-3 sayfasını çevirip para istedi.nasıl yaparım, acil yard
80 küsur sayfalık pdf dosyası şeklindeki bir tabloyu sıkıntısız bir şekilde excel'e çevirebileceğim (elbette hücre hücre aırmasını bekliyorum) birp program ya da site var mı?

birkaç online site buldum, ya düzgün çevirmedi, ya da ücretsiz diye 2-3 sayfasını çevirip para istedi.

nasıl yaparım, acil yardım edebilir misiniz?

edit: acil kısmını çözdüm teşekkürler. ama sonradan yine lazım olacak.
kibritsuyu
(23.03.18)
Hiçbir şey bulamazsan upwork ya da others'dan ilan oluşturup o şekilde çözersin. Hem işin görülür hem de birileri kazanır.


Nature Works
(23.03.18)
smallpdf.com

burada ben hep word to pdf ya da pdf to word yapıyorum, ama excel'i nası yapıyor bilemiyorum.


noluyo yaa
(23.03.18)
(5)

2018 yılında kablo teknolojisi bu kadar vahim durumda mı?

telefonun orijinal şarj kablosunun ucu eğildi. kablo dediğim, bir ucu şarj aletine takılan bir usb uç, öbür ucu da telefona (samsung note 5) takılan o klasik şarj ucu.gittim 10 liraya bir kablo aldım. şarj aleti orijinal ve hızlı şarj edenlerden. ama o telefon bir türlü şarj olmuyor. şarj süresi (hı
telefonun orijinal şarj kablosunun ucu eğildi. kablo dediğim, bir ucu şarj aletine takılan bir usb uç, öbür ucu da telefona (samsung note 5) takılan o klasik şarj ucu.

gittim 10 liraya bir kablo aldım. şarj aleti orijinal ve hızlı şarj edenlerden. ama o telefon bir türlü şarj olmuyor. şarj süresi (hızlı şarj üstelik) 5 saat diyor. telefonu şarjda kullanınca şarjı eksiliyor.

lan kablo işte altı üstü kablo değil mi bu? şarj aletini çakma alsam ondan derim, kimbilir ne koydular içine derim. ama kablo işte. nedir sıkıntısı?

samsung bayiine sordum kablo, 70-80 lira diyor. yuh. kablo yahu.

iki şey istiyorum.

1. orijinal kablo ile aynı şartlarda şarj etsin
2. azıcık uzun olsun. prize takınca en azından sehpaya yetişsin, yere koymayayım telefonu.

var mı bu şartlarda kablo?
kibritsuyu
(15.03.18)
Note5 için ben de çok sorun yaşadım, ttec kablo ile çözüldü, boyları da var.


Aliexpress'ten aldım, 20 lira, çok memnunum:

tr.aliexpress.com

Kablo veri kablosu değil, şarj kablosu zaten o amaç üzere tasarlanmış. Diğer kablolarla 30mA-200mA arası verim alırken, bu kabloyla en az 1000mA alıyorum.

Üstelik mıknatıslı uçları var. Slotu telefona takıp orada bırakıyorsun. Kablonun ucundaki ledli ve mıknatıslı uç güçlü bir şekilde telefonundaki uca yapışıyor. Tak çıkar yapıp cihazı yalama yapmaktan kurtarıyor. Kabloyu cihazdan ayırmak için bağlantı noktasını 90 derece kırmak yeterli oluyor.


clia
(15.03.18)
sony'nin kablosunu aldım, 1 kere kullandım henüz, memnunum. 1.5m ve 3m var. ben 1.5m aldım 30tl'ye. diğeri 40 sanırım.

not: telefon da sony.


lemmiwinks
(15.03.18)
çok usb kablo almam gerekti. s-link kısa devre yaptı hem note5 usb ucunu bozdu hem de powerbank ı bozdu. ancak s link kabloyu sanıyorum ben hasarladığım için oldu bundan emin değilim. hepsiburada dan bandridge kablo aldım gayet kaliteli. tavsiye ederim. markasız almayın kesinlikle.

not:şu anda note5 i usb den şarj edemiyorum onun için de kablosuz hızlı şarj cihazı aldım aliexpress ten. onu tavsiye ederim. usb girişini eskitmiyor hiç değilse.


tukenmez adam
(15.03.18)
İstanbuldaysan bir yıl önce aldığım miniso kablodan çok memnunum. O zamanlar 20 lira gibi bir şeydi.

Çantadan çıkaramadım, her yerde kullandım, askere bile getirdim, bana mısın demedi.


(3)

kızılay'dan ümitköy'e nasıl gidilir

metro var, dolmuş var biliyorum da, gitmek istediğim yer tam olarak 2432. cadde (eski 8. cadde), yani eskişehir yolundan gelip ümitköy kavşağından dönülen bir ana cadde var ya, oraya gidilecek.bunun için metroyla mı gidilip ring otobüsüne binilsin, yoksa dolmuş falan geçiyor mu?
metro var, dolmuş var biliyorum da, gitmek istediğim yer tam olarak 2432. cadde (eski 8. cadde), yani eskişehir yolundan gelip ümitköy kavşağından dönülen bir ana cadde var ya, oraya gidilecek.

bunun için metroyla mı gidilip ring otobüsüne binilsin, yoksa dolmuş falan geçiyor mu?
kibritsuyu
(12.03.18)
iki seçenek;

metroya binip oradan otobüse binmek
ya da direkt otobüse binmek

metrolu alternatif; goo.gl
direkt otobüs; goo.gl


kablelvuku
(12.03.18)
direkt otobüs yok bildiğim. çayyolu metrosu açılınca kaldırdıydı melih.

metro ile göndereyim en iyisi.


kibritsuyu
(12.03.18)
Öncelikle sorunun tam cevabını bilmiyorum ancak; Bana da buradan birisi bi' cevabında söylemişti - şu linki; şahane birşey. i.melih yapmış güzel de yapmış;

map.ego.gov.tr

şuradan konumunu ve gideceğin yeri seçiyorsun o seni otobüs metro ve yürüme mesafeleriyle yönlendiriyor.


Ancak ben şimdi caddeye baktım da çok merkezi ve büyük bir caddeymiş. Yukarıdaki adresten genel olarak kontrol edilebilir onun dışında metro ümitköy durağında indikten sonra oraya giden ring illa vardır diye düşünüyorum. Merkezi bir yere benziyor çünkü.


mete kudur
(12.03.18)
(1)

yazıcı niye ağa bağlanmıyor?

hp laserjet 1102w wireless yazıcım var. bugüne kadar sorunsuz kullanıyordum. evdeki wireless modeme bağlanmıyordu, bilgisayardan çıktı yolladığımda da yazdırıyordu.şimdi bir türlü üzerindeki ağa bağlandığını gösteren mavi ışık sabit yanmıyor. sürekli yanıp sönüyor. bugünlerdeki tek fark turkcell tv+
hp laserjet 1102w wireless yazıcım var. bugüne kadar sorunsuz kullanıyordum. evdeki wireless modeme bağlanmıyordu, bilgisayardan çıktı yolladığımda da yazdırıyordu.

şimdi bir türlü üzerindeki ağa bağlandığını gösteren mavi ışık sabit yanmıyor. sürekli yanıp sönüyor.

bugünlerdeki tek fark turkcell tv+ bağlandı, modeme onun cihazı takıldı. ilk aklıma gelen ip çakışması oşdu, baktım, tv+ cihazının ip'si 192.168.1.25, oysa yazıcıya verdiğim ip 192.168.1.100. yani herhangi bir ip çakışması da yok.

niye bağlanmıyor olabilir? yazıcıyı da modemi de elli kere kapatıp açtım düzelmedi. aksi gibi yazıcı kablosu da bulamıyorum ki bağlayayım. acil çıktı almam gerekli. ne yapacağım?
kibritsuyu
(10.03.18)
modemim kablosuz sinyalinin kanalını değiştirmeyi deneyebilirsin. o da işe yaramazsa işler çok daha karmaşık olabilir. tv+ ı çıkartıp öyle bağlanmayı denediğinde bağlanıyorsa kullanacağın zaman tv+ ı çıkarmak en temizi :/


washe
(10.03.18)
(4)

istanbul'daki plakalar

şimdi ankara'da 1-2 senedir 3 harf 3 rakamdan oluşan plakalar verilmeye başlandı. istanbul'da muhtemelen daha erken verilmiştir bunlar. ufak tefek cinayetler dizisinde gördüm, 3 harf 4 rakamdan oluşan plakalar var arabalarda.bu plakalar gerçek değildir büyük ihtimalle, dizi için kullanılıyordur da,
şimdi ankara'da 1-2 senedir 3 harf 3 rakamdan oluşan plakalar verilmeye başlandı. istanbul'da muhtemelen daha erken verilmiştir bunlar.

ufak tefek cinayetler dizisinde gördüm, 3 harf 4 rakamdan oluşan plakalar var arabalarda.

bu plakalar gerçek değildir büyük ihtimalle, dizi için kullanılıyordur da, peki gerçekte de 3 harf 4 rakamlı plaka var mı istanbul'da trafikte? yoksa sadece dizi için mi kullanmışlar?
kibritsuyu
(05.03.18)
ben cağaloğlu taraflarında görüyordum sanırım ya. bunlar: net bilgi değil ama sivil polis arabalarının (escort) plakaları genelde 3 harf 3 rakam (belki 4 emin olamadım.) idi. ama harfler sıradan değilde özellikle seçilmiş gibi direk kendini belli ediyordu.


qobel
(05.03.18)
resimdeki plaka gerçek değil, dizi için yapılmış. henüz bu formda plaka verilmiyor.

3 harf 3 rakam ilk olarak istanbul'da değil ankara'da verilmeye başlandı (hatta ilk başta bunları sadece suriye'lilere veriyorlar diye laf çıkmıştı)


ada meltemi
(05.03.18)
Mültecilerin plakaları saa ve sab orta harfler

Savaştan kaçarken arabayı yanına almak, gittiğin ülkenin o arabayı kabul etmesi :)


kleider
(05.03.18)
Şu an İstanbul’da 3 harf 3 rakam veriliyor. Otomobiller için A ile başlıyor.


catch the arrow
(05.03.18)
(2)

digiturk'te erotik kanal var mı hala?

2002-2003 yıllarında evimizde digiturk vardı. lig tv falan maçları seyretmek için almıştık. o dönem hatırladığım kadarıyla bizim maç paketinin bir üst paketinde erotik kanallar vardı.digiturk hala var. peki hala erotik kanal yayını yapan paketleri var mı? dönem itibariyle imkansız geliyor, sitesinde
2002-2003 yıllarında evimizde digiturk vardı. lig tv falan maçları seyretmek için almıştık. o dönem hatırladığım kadarıyla bizim maç paketinin bir üst paketinde erotik kanallar vardı.

digiturk hala var. peki hala erotik kanal yayını yapan paketleri var mı? dönem itibariyle imkansız geliyor, sitesinde de göremedim ama yine de merak ettim.
kibritsuyu
(05.03.18)
baya once kaldirdi diye hatirliyorum. dsmart'ta vardi sanirim.


brkylmz
(05.03.18)
digitürk ve dsmart geçen sene itibariyle hepsini kapattı.


mikahakkinen
(05.03.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.