Giriş
(3)

bitki toprağı karışımı diğer aklıma takılanlar

5 kilo cocopeat aldım, hacminin 9 katına kadar su çekiyormuş iyi güzel. valla 60-70 litre arası bir şey oldu yetmedi üstüne 20 litre de perlit ekledim karıştırdım falan.sonra baktım ki bu cocopeat denilen şey öyle toprak gibi, çiçek toprağı gibi bişey değil, topraksız tarımda kullanılıyormuş fakat b
5 kilo cocopeat aldım, hacminin 9 katına kadar su çekiyormuş iyi güzel. valla 60-70 litre arası bir şey oldu yetmedi üstüne 20 litre de perlit ekledim karıştırdım falan.

sonra baktım ki bu cocopeat denilen şey öyle toprak gibi, çiçek toprağı gibi bişey değil, topraksız tarımda kullanılıyormuş fakat buna gübre ilaç milaç bi sürü şey veriyolarmış.

düşündüm sonra dedim ki kendi kendime, gideyim bahçe toprağı bulayım, yarı yarıya karıştırayım o zaman o kadar çok kimyasala falan gerek kalmaz.

15 litre toprak getirdim eve dışardan(60 litreye tamamlıycam ağır oluyor) tabi içinde ufak tefek kökle, ot parçaları falan var biraz kurusun diye bekliyorum.

kuruyunca eliycem.

derken bir arkadaş o öyle kullanılmaz sterilize etmen lazım dedi, ee dedim nasıl yapıcam? ben fırını en yüksek ayara alıp fırınlıyorum dedi.

hem içindeki böcek yumurtaları, işte ot sapları falan ölüyor hem de mantar türevi şeyler ölüyor dedi.


aklıma da yattı da.

şimdi sorularımı sorayım.

saksılarımın en ufağı 3 litre. ekeceğim şeylerin çoğuna fazla gelecek bir hacim.

daha önce bu hacimde meela çok çeşitli sebzeler yetiştirmiştim aynı saksılarda ve çok güzel mahsüller vermişti, bu sefer ekeceğim şeyler çiçek. yani üstünde 5 kilo cherry domates fidesinin çekeceği enerji ile iki sap sümbülün çekeceği enerji aynı değildir diye tahmin ediyorum.

neyse yarı yarıya cocopeat - perlit / toprak karışımı yapayım mı sizce?

sadece cocopeat ile bişeyler yetişir mi hakkaten? eğer yetişirse nasıl gübre kimyasal falan kullanmam lazım?

toprağı nasıl strelize edeyim? edeyim mi hatta? ne olabilir ki en fazla iki yabani ot çıkar onu da elimle söker alırım diyorum da. bilemedim yani.

bir de fırın kaç derece olmalı?
killerbee
(16.03.19)
Cocopeatı mümkün olduğu kadar az kullan veya sıvı NPK ile işe başla. sonra şeker gübresi falan devam edersin. Kimyasal gübre kullanımı profesyonel işi. Bir nebzeye kadar coşturur, bir tık fazlası bir gecede yakar kavurur, öldürür. Bence o cocopeat'dan uzak dur. Su tutması da ayrı bir problem. Tuttuğu suyu hesap edemeyip yapacağın sulama kökü çürütmekten başka işe yaramaz.
Toprağı 120 derecede 40 dakika kavur. Tohum ekiminde bunu yapmadan kullanırsan, çıkan filizin hangisi yabani ot, hangisi senin tohum karar veremeden yabani ot senin filizi çoktan öldürür.


Mirket
(16.03.19)
Kimyasal gübrede korkacak bir şey yok, karakoyden alabilirsin. Internette de satılır. Pakette yazdığı kadar suya karıştırıp sular gibi kullanacaksın.

Bitki topraktan enerji çekmez. Gübre çeker. Cocopeatte de bu bulunmaz bu yüzden senin eklenen gerek. Toprakla karıştırsan bi sure idare eder. Ama birkaç aya eklemen gerek.

Cocopeat çekeceği su bakımından iyi dengelidir. Sorun yaratmaz genelde.

Toprağı mutlaka sterilize et. 90-100 derece fırında toprak 82 dereceye gelene kadar pişirin diyorlar.

Bitkiler ile ilgili bütün soruların için ağaçlar.net tavsiye ederim.


JohnOakley
(16.03.19)
Toprağı fırına atmak ilginçmiş. Fırına zararı yok mu acaba? Sonra yemek pişecek yani? Hiç aklıma gelmezdi toprağı ısıtmak.


sutlu nescafe
(17.03.19)
(5)

Tohum ekimi hakkında

60 çeşit tohum ekicem, nasıl bir sistem uygulamalıyım bilemedim.şimdi örnek olarak plastik bir bardağa kaç tane tohum atmalıyım?mesela 3 tane tohum attım, 3 tane fide çıktı, çıktığı gibi mi ayırayım, sonra mı?plastik bardağın dibini delmeli miyim? üstüne streç film çekicem.toprağın nemi ne durumda o
60 çeşit tohum ekicem, nasıl bir sistem uygulamalıyım bilemedim.

şimdi örnek olarak plastik bir bardağa kaç tane tohum atmalıyım?

mesela 3 tane tohum attım, 3 tane fide çıktı, çıktığı gibi mi ayırayım, sonra mı?

plastik bardağın dibini delmeli miyim? üstüne streç film çekicem.

toprağın nemi ne durumda olmalı?
killerbee
(15.03.19)
60 çeşit tohum için bardakla uğraşmazdım. Tohum ekmek için plastik viyoller var. Onlardan alırdım. 10lu 20li VS. Ya da 30lu yumurta alıp onun kartonlarına ekerdim. Hemen çıkınca değil de büyüdüğünde ayırmak daha mantıklı. Kökü biraz daha uzamış olur. Çok sulamadığın sürece altını delmene gerek yok. Zaten streç film nemli ortamı sağlar.


sutlu nescafe
(15.03.19)
3 degil de 2 tohum iyidir. İlk çift yalancı yapraktan sonra 2 çift asıl yaprak çıkar. Ondan sonra kök ayırın. Streç film de delinmeli yoksa küf oluşabilir. Tohum filizlenene kadar nem yüksek olabilir. Filizlenip çıktıktan sonra streç film kaldirilmali, güneş görmeli ve su azaltılmalı.


beetlejuice
(15.03.19)
alternatif olarak çimlendirmeyi peçetede vs de yapabilirsin. çok az oksijenli su ile dezenfekte edilen içme suyunu bir spreye doldur ve peçeteyi bu suyla nemli tut. çimlenme sonrası viyol veya kağıt bardağa aktarabilirsin. daha kontrol edilebilir oluyor.
www.youtube.com


ensar
(15.03.19)
İçiçe iki kağıt bardak koyup içtekinin altına cam çivisiyle 20-30 delik açtım. İki bardak arasına su süzülecek mesafe olsun diye bir çakıl taşı koydum. Bardağı torf ile doldurup, her bardağa bir tohum ektim. Bardakların üzerine ne tohumu olduğunu yazdım. 10 arlı gruplar halinde plastik ayakkabı kutusu içine koydum. Her sabah ve akşam fısfıs ile suluyorum. Güneşin yoğun olduğu saatlerde ayakkabı kutusu kapaklarını açık bırakarak havalanmalarını sağlıyorum.


Mirket
(15.03.19)
sahi viyollerim de var benim unutmuşum.

kağıt havlu olayı çok güzelmiş, sonra da viyollere aktarırım, hem böylece hangisi çimlenmiş hemen göreceğim için istediğim adetlere daha kolay ulaşırım.


killerbee
(15.03.19)
(2)

saksıda yetişen çam ağacı ve türevleri

bana saksıda yetişen çam ağacı ve türevlerinden lazım.yani bonzai aramıyorum, belki vardır saksıda yetişen, fide olduktan kısa süre sonra çam ağacı formunu koruyan çeşitli ağaçlar?tavsiyesi olan?
bana saksıda yetişen çam ağacı ve türevlerinden lazım.

yani bonzai aramıyorum, belki vardır saksıda yetişen, fide olduktan kısa süre sonra çam ağacı formunu koruyan çeşitli ağaçlar?

tavsiyesi olan?
killerbee
(14.03.19)
Salon çamı


Depik
(14.03.19)
Her çeşit çamı, daha en baştan, salonuna ya da balkonuna koyabileceğin en büyük saksıya dikmek koşuluyla, 6-7 yaşına kadar yaşata bilirsin.


Mirket
(14.03.19)
(7)

misket delmek için matkap ucu

selamlar, bildiğiniz cam miskletleri boydan boya delmek istiyorum. cam için çeşitli matkap uçları var fakat tipleri boydan boya delik delmek için pek uygun değil.en ince cam ucu 3mm ama istediğim 1.5 - 2mm.önerisi ya da fikri olan?
selamlar, bildiğiniz cam miskletleri boydan boya delmek istiyorum. cam için çeşitli matkap uçları var fakat tipleri boydan boya delik delmek için pek uygun değil.

en ince cam ucu 3mm ama istediğim 1.5 - 2mm.

önerisi ya da fikri olan?
killerbee
(03.02.19)
Gravür makinesi denilen aletlerin o çapta ucu olabilir. Bakmak lazım.


mekaniker
(03.02.19)
misketi alıp bauhaus veya koçtaş tarzı bi yere gidip oradaki elemanlara sormak en mantıklısı gibi geldi.


sarlatan
(03.02.19)
bauhaus, koçtaş vb. nalbur marketlerde şu tarz uçlar var. dremel ve bir marka daha var, onun için. her çapta bulunuyor, elmas uçlu, ancak pahalı. ayrıca delerken su ile soğutmak lazım yoksa uç yanar.

eksiup.com


4grammaton
(03.02.19)
camı el matkabiyla delebilecegini sanmıyorum dostum


graywolf
(03.02.19)
Bana imkansiz geldigi icin youtube’da arattim. Hakaten yapan olmuş:

youtu.be


Cnc router router uçlarına bakın, ince çaplısı vardır.


reactionic
(03.02.19)
Begenmiyorsun ama Dremel bu isleri goruyor iste ..

Iyice sogut delerken, su veya ince yag vs


zeke
(04.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.