Giriş
(6)

borcam kullanımı hakkında zorlandığım bi kaç nokta var

şimdi kullanma talimatına bakıyorum, 300 dereceye kadar dayanmasına rağmen ani ısı değişimi olarka maksimum 180 derece farka dayanıyor. buraya kadar sorun yok.cam zor soğuyan bir materyal. şimdi ben bakıyorum fırındaki pişmiş. çıkarıp bunu bir masa üstüne, başka bi yere koymak istiyorum.fakat borcam
şimdi kullanma talimatına bakıyorum, 300 dereceye kadar dayanmasına rağmen ani ısı değişimi olarka maksimum 180 derece farka dayanıyor. buraya kadar sorun yok.

cam zor soğuyan bir materyal. şimdi ben bakıyorum fırındaki pişmiş. çıkarıp bunu bir masa üstüne, başka bi yere koymak istiyorum.

fakat borcamın kullanma kılavuzu diyor ki , ıslak bezle bile tutmayın, soğuk yere koymayın, fırında kendi halinde soğusun.

ee o zaman da yaptığım şeyin dibi yanmaya başlıyor.

benim kullanmam şu şekilde oluyor, fırın sürekli yanıyor ve soğumasını istemiyorum, çünkü bir kek düşünün aynı kekten tek borcamla 3 tane birden yapıyorum.

yani fırında soğutma şansım yok, gidip 2 tane daha aynı borcamdan almak gibi de bir niyetim yok. ben bunu mutfaj tezgahı üstünde soğutmaya bıraksam böyle çat diye gider mi?

hani bunun ani ısı değişimine dayanma aralığı 180 dereceydi.

fırın zatn 170 derece. tezgah 25(ev kaloriferli), ıslak da değil.

nası yapmak, nası kullanmak lazım?
killerbee
(21.01.19)
klavuzla borcam kullanımını ilk kez duyuyorum.
annemden gördüğüm: fırından eldivenle çıkar, masa üzerinde bir altlığın üzerine koy, soğusun.
budur.

o altlık sayesinde herhangi birşey de olmazdı ne masaya ne borcama.


Masanin uzerine altlik ile koyarsan bir sey olmaz. Borcam ve genel olarak butun cam urunleri hizli isi farklarindan kaynaklanan hizli genlesme ve buzusmeye karsi dayaniksizdir. firindan alip soguk suya koyarsaniz mesela elinizde tuzla buz olma sansi yuksek.


JohnOakley
(21.01.19)
Islak bezle bile tutmayın diyorsa ıslak bez ile aniden soğuyup çatlama ihtimali olduğu içindir, ıslak ve soğuk olmayan kalın bir bezle (fırın eldiveni) alıp çıkarabilirsin.


John Bloor
(21.01.19)
borcam kullanma klavuzunu okuyan ilk insan olabilir misin? :)
Masaya koyacaksan altına nihale tarzı tahta veya bez bişey koyarsan hiçbişey olmaz. Yıllardır borcam kullanıyorum fırından çıktığı gibi ocağın üstüne koyup servis yaparım çatlama patlama bişey yaşamadım.


ladybird
(21.01.19)
borcam kullanma kılavuzunu okuyan ilk insan +1
Ben de fırından çıkardığım borcamı direkt ocağa, tencere koyduğumuz metal ayakların üstüne koyuyorum. Şimdiye kadar hiçbir şey olmadı, 170 derece de değil üstelik 200+ derecede et balık vs pişirsem de öyle yapıyorum.

Fakat ıslak bezle tutmayın zaten, eliniz yanar, ıslak havlu bile olsa ve kat kat da olsa sıcaklığı hızlı geçiriyor.


kobuzchu kiz
(21.01.19)
silicon firin eldiveni kullanabilirsin. cikarinca da tahta bir kesme tahtasinin uzerine koyarsin.


jimicik
(21.01.19)
(2)

pençeli somun arıyorum ama internette bulamadım.

dört pençeli somuna ihtiyacım var, google'dan baktığımda sadece aliexpress gibi siteler karşıma çıkıyor, halbuki çok kullanılan bişey olduğunu düşünüyorum.bunu fiziki olarak normal nalburlarda bulma ihtimalim var mı?ismini doğru mu söylüyorum? eğer olur da nalburda bulamazsam nereye bakmalıyım?https
dört pençeli somuna ihtiyacım var, google'dan baktığımda sadece aliexpress gibi siteler karşıma çıkıyor, halbuki çok kullanılan bişey olduğunu düşünüyorum.

bunu fiziki olarak normal nalburlarda bulma ihtimalim var mı?

ismini doğru mu söylüyorum? eğer olur da nalburda bulamazsam nereye bakmalıyım?

ae01.alicdn.com
killerbee
(20.01.19)
pençeli somun, t somun veya ağaç somunu olarak geçiyor. nalburlarda vardır, rahat bulursunuz. koçtaşta falan da var. en kötü ihtimalle bir marangoz ya da ahşap işleri yapan birinden 3-5 tane alabilirsiniz.


halanne
(20.01.19)
çakma somun diye aratınca bi sürü seçenek çıktı, teşekkürler.


killerbee
(20.01.19)
(11)

duyuru üye alımının açılması hakkında görüşleriniz almak isterim.

evet arkadaşlar senelerdir olmayan oldu ve üye alımı açıldı.baştan sevinmiştim yeni arkadaşlar katılacak aramıza diye ama sonra onların arkadaş olmadığını bir kısmının zaten burada takılan insanlar olup fake hesap aldığını ve fake hesap arkasına sığınıp çirkinleşebildiklerini farkettim, geri kalanın
evet arkadaşlar senelerdir olmayan oldu ve üye alımı açıldı.

baştan sevinmiştim yeni arkadaşlar katılacak aramıza diye ama sonra onların arkadaş olmadığını bir kısmının zaten burada takılan insanlar olup fake hesap aldığını ve fake hesap arkasına sığınıp çirkinleşebildiklerini farkettim, geri kalanın bir çoğunun da troleybüs olduğunu öğrenince üzüldüm.

arkadaş diyebileceğim buraya bişeyler katan kesim %5den azdır.

bilmiyorum ben yeni nicklerden pek kimseyi göremedim buraya katkıda bulunan.

şimdi yeni gelenlerden var mı dikkatinizi çekenler?

ikincisi de yukarıda bahsettiğim durum hakkında düşünceleriniz nelerdir?
killerbee
(12.01.19)
Valla dikkatimi çeken yok hiç. Gerçi arada elemanın biri vardı, saçma sapan reklamını yapıyordu sitesinin soru sorma bahanesiyle.


Tamami fake, buranin gediklileri.
Bir de ayni sorulari aciyorlar hayat hikayesini ezberledik. Bari farkli seyler sorsa.


acemi
(12.01.19)
jr tolkien hayranı, şu indirim kodu isteyen varmı diye çiçekli bi site paylaşan eleman mı ?


killerbee
(12.01.19)
İndirim kodu duyurusuna denk gelmedim ama çiçekli site koyan elemandı, aynen. "Hangi çiçeği alayım?" diye soru sorup altına kendi sitesindeki ürünleri koyuyordu sürekli. Bir de her "ne hediye alayım?" duyurusunun altına kendi sitesindeki ürünlerin linkini koyuyordu.


görmediklerin de bedava indirim kodu isteyen olur mu deyip link koyması olmuş, 3 4 sefer denk geldim ben sadece buna.

ondan önce de instagram butiğinin reklamını yapan bi eleman vardı alakasız her duyuruda.


killerbee
(12.01.19)
biri geldi estetik cerrah reklami yapmak icin fosil baslik hortlatti, baska biri geldi salakca sorusunun salakca oldugunu isaret ettigimiz icin dayilandi ama ne hikmetse sorusunu sildi, biri de geldi sitesinin reklamini yapti.

herifler daha cevaplara tik koymayi bilmiyor... ogrenirler, bakalim...


e haliyle
(12.01.19)
Lassiez pasier mi ne onu diycem. Dogru yazamadim galiba.


stavro
(12.01.19)
Senelerdir derken, senede en az 2 kere falan üyelik alımları açılıyor son 2-3 senedir gözlemlediğim kadarıyla, herkes birer fake hesabını alıp geçiyor kenara fazla da ciddiye almamak lazım sonuçta hepimiz nicklerimizin arkasına saklanıyoruz.


hiç dikkat etmedim...


late viper
(12.01.19)
Seni burda çok eskitirler dostum.


[GODDARD]
(12.01.19)
üyeliğin tekrar açıldığı ilk günlerde bir kaç makul olmayan soru dikkatimi çekti ancak sonraki günlerde yeni üyelerin varlığı beni rahatsız etmedi.

ancak site çok yavaşlamış ve sıkıcı bir hal almaya başlamıştı. yeni üyelerin gelmesi bence iyi oldu.

kurallara uyuldukça ve uygulandıkça bir sorunum yok. moderatörlerin trollere ve çaktırmadan reklam yapan kullanıcılara karşı sert davranmasını destekleyen taraftayım.


biseysorcaktim
(12.01.19)
(2)

skolyoz ağrısı yüzünden hastaneye giden arkadaş

bir arkadaşımın skolyozu var ve geçen gün felaket ağrısı olmuş acile gitmiş.dikkatimi çeken şey şu oldu. beni hemen aldılar acilde yatırdılar, oksijen verdiler,serum taktılar ve ağrı kesici yaptılar dedi.şimdi skolyoz ile oksijen verilmesi ve serum takılmasının manasını anlayamadım.bunu açıklarsanız
bir arkadaşımın skolyozu var ve geçen gün felaket ağrısı olmuş acile gitmiş.

dikkatimi çeken şey şu oldu. beni hemen aldılar acilde yatırdılar, oksijen verdiler,serum taktılar ve ağrı kesici yaptılar dedi.

şimdi skolyoz ile oksijen verilmesi ve serum takılmasının manasını anlayamadım.

bunu açıklarsanız sevinirim, saygılar.
killerbee
(08.01.19)
eşimde de skolyoz var, kendisi de sağlıkçı. yanlış hatırlıyor olabilirim onun da bana o zamanlar söylediklerini ama şöyle, skolyoz yüzünden akciğerlere, diğer iç organlara baskı oluşuyor. solunumu rahatlatmak için oksijen veriliyordu ileri boyuttaki skolyoz hastalarına.

başka bir şeyle karıştırma ihtimalim de var tekrar edeyim.


teşekkür ederim, evet çok mantıklı geldi böyle anlatınca, sağolasın.

bizim ki de 65 dereceydi.


killerbee
(08.01.19)
(4)

keyifli ve udlu bir soru

https://www.youtube.com/watch?v=7perVOK-x7kşu yukarıdaki videoda ud benzeri bir enstruman var uddan farkı perdeli olması.şimdi tam olarak bu videodamıydı hatırlıyamadım ama bunun aynısının perdeli olduğu bir video var.bu enstrumanın adı nedir acaba?
www.youtube.com

şu yukarıdaki videoda ud benzeri bir enstruman var uddan farkı perdeli olması.

şimdi tam olarak bu videodamıydı hatırlıyamadım ama bunun aynısının perdeli olduğu bir video var.

bu enstrumanın adı nedir acaba?
killerbee
(03.01.19)
lavta


freebird5406_2
(03.01.19)
mandolin'in bir türü olabilir, özel yapım bence bu. www.atlasofpluckedinstruments.com , buradan bakın ama ben tam onu bulamadım. bşaka video var mı?


birazdaha
(03.01.19)
lavta ilk aklıma geldi ama sanki farklı bu?


birazdaha
(03.01.19)
algerian mandole, mandolute çıktı vikipediden bilgi, çalan sanatçının adı da hakim hamadouche, ismini google da aratınca enstrumanıyla daha detaylı fotoğrafları çıkıyor

youtu.be

youtu.be


freebird5406_2
(03.01.19)
(3)

kablonet fiyatları hakkında bilgisi olan

evet arkadaşlar az önce kablonet müşteri hizmetleri ile görüştüm.25 Mbps 50 GB AKNli Ekosınırsız kullanıyorum, taahütüm yok, bununla ilgili görüştüm ne olacağını sordum.50 gb limiti aşınca hızımın düşmeyeceğini ve 50 gb sonrası ekstra ücret ödemeyeceğimi söylediler. bu kullandığım internet tarifesin
evet arkadaşlar az önce kablonet müşteri hizmetleri ile görüştüm.

25 Mbps 50 GB AKNli Ekosınırsız kullanıyorum, taahütüm yok, bununla ilgili görüştüm ne olacağını sordum.

50 gb limiti aşınca hızımın düşmeyeceğini ve 50 gb sonrası ekstra ücret ödemeyeceğimi söylediler. bu kullandığım internet tarifesinin de ücretinde değişiklik olmamış.

yanlız teledünya giriş paketi kullanıyorum onun fiyatı 26.99 olmuş.

hani şu internet konusunda yine benim gibi görüşüp benzer fiyat alanlar varsa bi teyit edin de , 200 falan internet faturası gelmesin.

bu arada en başından taahütsüz kullanıcı olduğumu da söyledim.
killerbee
(02.01.19)
aynı tarife var bende de. sabah baktım akk yarılanmış bile.
sözleşmesi olan kullanıcıları etkilemeyecek kota olayı. müşteri lehine uygulamak zorundalar. aksi durumda tüketici hakem heyetine jet hızıyla başvurmak yeterli.

not: müşteri hizmetlerinin telefonda dediği hiçbir şeye inanmıyorum. taahhüt yoksa yazılı bir belge edinmeye çalışın derim.

not2: sitesinde bu tarifeyi kaldırmışlar. bence online işlemlerden kullandığınız tarifeyi kontrol edin tekrardan. haber vermeden değiştirmiş olmasınlar.

www.turksatkablo.com.tr


angelofdeath
(02.01.19)
aynı durum bende de var. görüştüm canlı destek ile. aynı fiyatla sınırsız kullanacaksın dediler. kablo tv fiyatı arttığı için 10 liralık bir zam geldi. 25mbit + temel pakete 50 lira vereceğimin teyidini aldım. bende de taahhüt yok.


sutlu nescafe
(02.01.19)
teşekkür ederim, en azından yalan bile olsa hepimize söylendiğini duymak hoş oldu.

tüketici hakem heyeti değil de 99 yılından beri kullandığım interneti kapatırım daha olmadı, gider yalın internet gibi tahaaüt yapmam gerekse de başka bişey alırım.


killerbee
(02.01.19)
(4)

Kl@vye bozuldu

m@cbook pronun kl@vyesi bozuldu, a h@rfi b@smıyor.m@cbook d@ gr@fik t@blete el y@zısı ile y@zıp bunu norm@l text e dönüştüren bişeyler v@rdır diye t@hmin ediyorum, benim için @r@ştırırs@nız çok sevinirim.
m@cbook pronun kl@vyesi bozuldu, a h@rfi b@smıyor.

m@cbook d@ gr@fik t@blete el y@zısı ile y@zıp bunu norm@l text e dönüştüren bişeyler v@rdır diye t@hmin ediyorum, benim için @r@ştırırs@nız çok sevinirim.
killerbee
(24.11.18)
Klavye input metodu olarak dikteyi açıp iki defa function tuşuna basarak speech to text yazı yazabilirsiniz konuşarak.

Uzun süreli çözüm değil de ihtiyacınız olan araştırmayı bu şekilde sürdürebilirsiniz gibi.


hedep
(24.11.18)
ink diye uygulama çıktı ama dikte daha basarili


killerbee
(24.11.18)
dikte veya el yazısıyla uğraşmak yerine klavyenin tuşlarını değiştirebilirsiniz.
pqrs.org


anonim yazar
(24.11.18)
süper oldu hehe sağolasın.


killerbee
(24.11.18)
(14)

matlaştırma pastası(makyaj malzemesi ve yağlıboya resim malzemesi değildir)

selam arkadaşlar, bildiğiniz üzere 2 tane masa yaptım kendime, çok da iyi oldu, çok da güzel oldu taam mı?.yanlız sorun şu, polisan mat ahşap verniği kullansam da, cam gibi parlak oldu.evet rengi süper, derinlik falan demiştim evet derinliği de muazzam. o kadar güzel ki böyle anlatamam size.neyse üs
selam arkadaşlar, bildiğiniz üzere 2 tane masa yaptım kendime, çok da iyi oldu, çok da güzel oldu taam mı?.

yanlız sorun şu, polisan mat ahşap verniği kullansam da, cam gibi parlak oldu.

evet rengi süper, derinlik falan demiştim evet derinliği de muazzam. o kadar güzel ki böyle anlatamam size.

neyse üstüne cila falan hiç bişey de sürmedim. cam gibi parlıyor, böyle o kadar parlıyor ki ben bunun fotoğrafını çekmek için bile bin takla attım.

yani bu parlaklık konusunda canım çok sıkkın. şöyle sample atayım size

www.eyeem.com
www.eyeem.com

araştırdım ve sonunda matlaştırma pastası diye bişey buldum. her markanın var, polisan, dyo, marshall, ünlü ıvır zıvır.

yanlız internette hiç bi yerde bulamadım, bir yerde buldum onun da markası ünlü diye bi marka, site de pek kafama yatmadı.

ben bunu internetten nereden bulabilirim?

burada tekzen var ama taa dağ başına açmışlar ne otobüs var ne minibüs.

bunun dışında bu tür boya malzemeleri nerede satılır? her nalburda olur mu boya falan böyle şeyler?
killerbee
(08.11.18)
Mat verniğin parlak çıkması ilginç olmuş. Pastayı polisan mat verniğin içine girip bir kat daha mı vernik uygulayacaksın? Karıştıracağın verniğe uygun bir pasta olması lazım (verniğin ve pastanın linkini atarsan bakarım). İyi karıştırman lazım. Fazla girersen puslandırır. Do it yourself ürünleri pek bilmiyorum ama pastayla uğraşacağına marshallın fln mat verniğini kullansana.
Hatta profesyonel kullanım için olan akrilik veya poliüretan iki bileşenli vernik attır bir cilacıya. Hem yüzey daha güzel olur spreyle (fırça veya ruloyla uyguladığını varsayıyorum).


pati
(08.11.18)
kullandığım ürün bunun farklı renkleri

urun.gittigidiyor.com

selülozik sürülmeye hazır bi vernik, bunun çok farklı markalarda olanları var, marshal falan ama içerik aynı içerik alkaid esaslı selülozik yarı şeffaf vernik.

matlaştırıcı pasta dediğim de bu, bir çok markanın var, dyo falan.

www.kaynarhirdavat.com

bu da selülozik esaslı.

benim yüzey konusunda bi sıkıntım yok, yani eğer cam gibi yüzey isteseydim kendim yapmazdım, ne bileyim dolgu verniği alır denerdim, eğer bu gösterdiğim ürün yazdığı gibi boyayı mahvetmeden matlaştırıyorsa alıp kullanmak isterim.

valla türkiyede herşey cila ile vernik, bu boya üreticleri bu kavramların farkını bilmiyolar sanırım.

aslında benim istediğim şey sadece ahşaba örtücü olmayan ve renk veren şeffaf bişeyle boyamaktı, bi kaç hobi sitesine baktım ucuz diye bunu tarif etmişler.

kutu üstünde 2 kat yazıyor, aynı ürünün marshall olanında en az 3 kat diyor. bu gördüğünüz 10 kata yakın boyandı. çünkü kesinlikle kapatmıyor kapatmaktan kasıt örtücülük değil, ağaca renk vermesi, yani bi taraf kapanıyorsa öteki yerler sapsarı sanki hiç sürülmemiş gibi ağaç renginde kalıyor. yüzey zımparalandı, her boya katından önce selülozik tinerle silindi, yüzeyde emperenye ya da kimyasal işlem yok, yağ kalıntısı gibi bişey de yok. boyama konusunda benim başarısızlığım da değil bu. ürün başarılı değil.

kullandığım ağaçlar fırınlanmış birinci sınıf çam.

bildiğin abi bi kat attım 2 gün bekledim anca sertleşti, zımparaladım boyadım, sonra tekrar tekrar. bi süre sonra baktım ki sürdüğüme deyiyor renkler gitgide canlanıyor oldu olacak habire boyayım dedim.

şimdi asıl sorun şu. bunlar böyle iyi kötü oldu (2 çeşit yaptım) ben bunlardan daha 10 çeşit daha yapıcam zaman içinde.

benim sorunsuz olarak kendim boyayabilmem ve güzel netice alabilmem gerekiyor. hadi bunlar böyle olsa da gider ama ileri dönük zorlanmak istemiyorum.

20 gün boya yaptım arkadaşlar şaka değil, boya 2 gün bekle boya 2 gün bekle.

hemel alamam 120 lira ufak kutusu ama belki bana bu gösterdiğim alkid dekoratif vernikler yerine ahşabı nasıl renklendireceğimi söylersiniz, bir sürü yöntem var, su bazlo boyalar var, başka türlü bişeyler de vardır. hemelin renkleri falan çok güzel ama parası çok fazla.

şimdi bana çözüm önerirseniz memnun olurum, zira günümüzde herkes artık şu dandik hobi boyalarını falan alıp orayı burayı boyuyor da iş o değil.

bu marangozluk özellikle boya vernik cila eskitme olayları çok büyük bir sır barındırıyor.


killerbee
(08.11.18)
Selülozik değil ki bunlar. Ben mi bir şey kaçırıyorum?
İlk ürün uzun yağlı alkid reçineli. Alifatik hidrokarbon çözgen içeriyor. Matlaştırıcı pastanın reçinesi yine alkid evet ama farklı kimyada çözgenler içinde kısa veya orta yağlı alkid. Bu vernikle bu pasta uyuşmaz. Üzgünüm.


pati
(08.11.18)
bilmiyorum polisanda, üstünde ağaç budakları selülozik tinerle silinmelidir yazıyordu. oradan aklımda kalmış, fırçaları da hep selülozik tinerle temizledim.

bir de kokusu da aynı selülozik tiner gibi kokuyordu. ondan bu sonucu çıkardım sanırım.

www.unluboya.com.tr

pastayı da buradan gördüm

Tanım:UNIVERSAL MATLAŞTIRICI PASTA (620-0001) sonkat boya ve vernik sistemlerine ilave edilerek daha mat bir yüzey elde etmek üzere formüle edilmiş bir yardımcı üründür.

Uygulama Alanları : UNIVERSAL MATLAŞTIRICI PASTA (620-0001) Selülozik, Poliüretan, Akrilik,Epoksi ve Rapid endüstriyel sistemlere ağırlıkça % 10-20 oranında girilerek iyice karıştırıldıktan ve süzüldükten sonra uygulanır.


killerbee
(08.11.18)
Hmm hemel'in 2C wood oil'i çok güzel diyecektim ama pahalı demişsin :)
Sprey boyama imkanın var mı? Bunun için değil de bundan sonra yapacakların için soruyorum.
"Aynı ürün" dediğin şeyler aslında "aynı" değil. Yani sen de ben de insanız ya mesela, o kadar aynılar.
Mesaiden sonra biraz detaylı bakayım önerilerimi bu akşam ya da yarın yazarım.
Not: boyacı


pati
(08.11.18)
sağolasın teşekkür ederim.

hemel 2c nin renkleri benim istediğim gibi değil ama ahşap boyaları var onlar da çok pahalı.


killerbee
(08.11.18)
Sprey uygulama imkanın var mı? Ona göre bakacağım.


pati
(08.11.18)
yok ev ortamında fırça olur rulo olur ancak.

sprey dediğin hazır spreyler mi yoksa kompresörle atılan sanayi tipi sprey mi?

kompressör yok tabi haliyle.


killerbee
(08.11.18)
@zeke yerli stain var ya biz yapıyoruz. Nalburda koçtaşta satılmıyor ama profesyonellik de gerektirmiyor uygulaması, kendin bezle sürebiliyorsun.


pati
(08.11.18)
meşe, kayın, ceviz, nerden bulabilirim, pahalı ağaçlarmıdır çama göre? bana deck şeklinde silinmiş, pahlanmış 2cm civarı boy olarak da 175cm civarı lazım

nasıl çok mat olmuş di mi?
s3.eksiup.com

bunların suyla ya da kullanılmakla alakası yok, bunları fon yapıyorum kendime masa şeklinde. dolayısıyla kullanılmadığı için ben üzerinde bişeyler çekene kadar duvara dayalı olarak duruyor.

niye çam aldım? çünkü internette deck olarak satan 1 tek satıcı bulabildim. aracım yok, gitsem keresteciye alamıycam, alsam, pah kıramıycam, silemiycem, sildirsem marangoza anasının nikahını istiycek.

yoksa ben sadece desenleri gözüken silinmiş, pahlanmış tahta istiyorum. bir de fırınlanmış.

senelerin marangozu bir arkadaşım var bursada, ona söylemiştim , bana öyle bi ağaçlar buldu ki evi sat alamazsın, taa afrikadan gelmiş :)

neyse sonra boya sorduydum buna, ayakkabı boyasıyla boya şahane oluyor demişti, bir parça tahta üstünde deniycem önümüzdeki günlerde


killerbee
(08.11.18)
@zeke profesyonel kullanım amaçlı bizimkiler, dekoratif (DIY) değil, internette veya koçtaş'ta satılmıyor (ticari sebepler). Yine de böyle şeylerle uğraşıyorsan ve zemin renklendirici almak istiyorsan bulunduğun şehri özelden yaz, yönlendireyim.
@killerbee dün fırsatım olmadı, zeke'nin dediği gibi zemin renklendirme üzerine renksiz mat vernik önereceğim ama piyasadaki dekoratif ürünleri tanımıyorum, bu akşam bakacağım.


pati
(09.11.18)
bundan sonra yapacaklarım için bunu kullanayım mı? önerirmisiniz?

hemel.com.tr
0.75lik 45 lira marshalldan bile uygun.

bir de hemel exotic oil'in 0.75liği varmıdır? internette göremiyorum burada bir bayi buldum aktifmidir bilmiyorum ama gidip bakıcam.

hemel enteresan ya çoğunun 0.75liği yok ya renk seçmeli ürünlerde 0.75liklere renk yapmıyolar.


killerbee
(09.11.18)
zemin renklendirmek için güzel. pek fazla renk seçeneği yok ama, bunlar işini görecek mi? dyestuff çözeltisi sanırım. kullanım kolaylığı açısından önce bir denemeni öneririm, polisan'ın ürününe alışkınsan ondan farklıdır. üzerine renksiz mat vernik uygularsın.
gönderdiğin linkteki broşür ve teknik dokümanlar kısmından ürün kataloğuna da baktım. mat vernik olarak, renklendirilmiş zemine sürmek için, 26.sayfadaki ultramat verniğe (yüksek çizilme direnci beklemediğin için tek bileşenli olarak kullanırsın) veya 27.sayfadaki home parke verniğinin matına bir bak, ikisi de sulu, ultramat olan kör mat(mış).
onun dışında DIY mat vernik arıyorum internette ama bulamıyorum :( sen bulursan link atarsan bakarım.
genel bir ipucu, ismi pino'yla başlayan mat vernik bulursan muhtemelen aradığın şey o değildir.
renkli vernik kullanmak yerine zeminden renklendirip üzerine renksiz vernik uygulamayı öneriyoruz biz hep. renkli verniği çok kat uygulamayı önermeyiz. ihtiyaç olmaz muhtemelen ama olursa bu linkini attığın renklendiriciyi o dediğim verniklerin içine az bir şey girebilirsin, uyuşurlar.
farklı renkler istersen ve bulunduğun şehirde bayi varsa bizim renklendiricilerden de önerebilirim. internetten satılmıyor.
exotic oil'in ambalaj boyutlarını bilmiyorum.


pati
(09.11.18)
ben polisana alışık değilim dedim ya 20 gün sadece boya yaptım kapatmıyor güzel olmuyor diye en son katları da bu gün attım 3 gün kurumaz şimdi. siz cevap vermeseydiniz marshall daha iyi dedikleri için polisanın aynısının marshall markası olanını alacaktım o da aynı olacaktı 3 aşağı 5 yukarı.

benim kullandığım ağaçların yüzeyleri kusursuz, fırınlanmış, ben ne polisan gibi böyle üzerine kaplama yapacak vernikmidir, yağmıdır, stainmidir belli olmayan bişey istiyorum, ne de diğer acayip şeyleri.

ben istiyorum ki ağaca renk vereyim ama istediğim rengi verebileyim(istediğim renkler canlı renkler mesela mavi olur, kırmızı olur.) benim içi sorun tamamen çözülmüş demektir. mesela hemelin videolarını izledim, şahane, adam bezle sürüveriyor yağ türevi şeyleri, 2 dakka sonra fazlasını kuruluyor 4 saat sonra kuruyor iş bitti gitti. ama işte renk olayı problem.

dediğin ürünlerden bir tane de koruma amaçlı alıp atarım 1 günde biter gider.

şimdi sorun şu hemelin özel renk yapılan cihazı burada var mı bilmiyorum muhtemelen yoktur, bulacaklarımın da çoğu 2.5 litre olacak. belki renk de yapmayacak adamlar 0.75liğe

hemel aslında pahalı değil polisana göre ama işte bu 75liklerin bulunamaması problem.

bu renklendirme konusunda sizin malzemeler dedin ya, tavsiye edersen memnun olurum.

ama öyle 15 litre, ne bileyim 5 litre falansa alamam ben.

bana az miktra bol çeşit lazım oluyor 0.75lik tamam mesela tam benlik, yarısını kullanıyorum yarısı kalıyor.


killerbee
(09.11.18)
(8)

masif ahşaba derinlik katma

turuncu olanı 2 kat boyadım kurumadığı için rengi koyu ve fotoğraf olduğu için de renkleri tam doğru gözükmüyor.https://eksiup.com/9c5959e6d569https://eksiup.com/7b79bce0f667yeşil olana tek kat attım, ikinci katı sonra atıcam.ben bunları polisan politex ile boyadım. renkler güzel istediğime yakın ya
turuncu olanı 2 kat boyadım kurumadığı için rengi koyu ve fotoğraf olduğu için de renkleri tam doğru gözükmüyor.

eksiup.com
eksiup.com

yeşil olana tek kat attım, ikinci katı sonra atıcam.

ben bunları polisan politex ile boyadım. renkler güzel istediğime yakın yanlız ben bunlara derinlik/hacim katmak istiyorum.

yani şu an çok çiğ duruyor, vernik, cila, krem cila falan olabilir ama parlak olmasını istemiyorum.

şimdi hem bu mevcut renkleri koruyup parlatmayacak hem de renge biraz derinlik/hacim katacak ne kullanmalıyım?
killerbee
(26.10.18)
Cam vernik uygulaman lazım. Sektörde adı cam vernik fakat gitsen bunu nasıl istersin bilemedim biraz araştırmam lazım.

www.youtube.com

Olmazsa mesaj at ben sana detay vereyim


kablelvuku
(26.10.18)
bu cam vernik dışında krem vernikler var çok aşırı çeşit olduğu ve görsel olarak hiç birinin de örneği olmadığı için kafam çok karışık.

cam vernik olmaz çünkü çok çok parlak, eğer parlak olursa direkt olarak alıp çöpe atmam gerekir.


killerbee
(26.10.18)
O zaman senin ilacın poliüretan mat vernik


kablelvuku
(26.10.18)
instagram'da dekotrend'e bakmalısın bence. Chalky bi boya alıp boyayıp üstüne wax geçsen istediğin olurmuş gibi geldi ama gene de tam ne istediğini anlamamış olabilirim.


ekaterina
(26.10.18)
sağol hemen bakıyorum.

evet ben ne dediğimi anlatamıyorum, zaten anlatabilecek durumda olsam gider ondan yapardım.

aslında ne istediğimi de bilmiyorum, gözüme eksik gelen bişeyler var ama konu ahşap olunca cila vernikten başka bişey bilmiyorum.

onun da suyunu çıkarmışlar 100 çeşit var marka, model, mat, parlak, renkli renksiz, krem şeklinde, hiç birinin de örneği yok.

www.e-hirdavat.com

şundan yapıcam sanırım polisaja uygundur diyor polisaj yapmam, sadece bi kat sürerim, çok parlak olmaz sanırım.

boyasını tamamladım ben , sen sanırım eskitme yap diyorsun. eskitme yapmıycam.


killerbee
(26.10.18)
ondan kullanacağım 3 renk var okyanus, kiraz, baltık.

2 renk de hemel var.

geri kalanlar koyu kahverengi eskitme falan olur renk çok farketmez.


killerbee
(26.10.18)
Cadence'in eskitme boyasını kullanabilirsin. Youtube'da videoları mevcut.


Ben seni anladım sanırım;

bu sürdüğün boya üzerine ne kadar çok kat vernik/cila atarsan, boya üzerindeki şeffaf kalınlık o kadar artar ve de derinlik hissi oluşur.

Bu dediğim fırça ya da rulo ile olur mu bilmem, ama pistole ile kesin olur. Atılan her kat boya üzerindeki şeffaf kalınlığı arttırır.

Mat cam vernik alacaksın, abidik gubidik markalara çok para verme. Esnafın alışveriş yaptığı bir nalbur ya da boyacıdan bir galon al sür.


John Bloor
(27.10.18)
(117)

Bedelli Askerlik Konusunda Sorular-Cevaplar

arkadaşlar bu işleri iyi bilen birisi bir kılavuz hazırlasa ayrıca başlık altına gelen soruları cevaplasa, moderasyon da tepeye montelese güzel olmaz mı?ayrıca günde 10 tane bedelli sorusu soruluyor, onlar cevaplansa bile arada kaynıyor, yeni arkadaşların da araması zorlaşıyor.bunu zaman zaman ünive
arkadaşlar bu işleri iyi bilen birisi bir kılavuz hazırlasa ayrıca başlık altına gelen soruları cevaplasa, moderasyon da tepeye montelese güzel olmaz mı?

ayrıca günde 10 tane bedelli sorusu soruluyor, onlar cevaplansa bile arada kaynıyor, yeni arkadaşların da araması zorlaşıyor.

bunu zaman zaman üniversite tercih kılavuzu şeklinde yapmışlardı bayağı iş görmüştü o ara.
killerbee
(24.10.18)
zamanında ben de söyledim. iplenmedim.

o günden bu güne onlarca duyuru açılmıştır. çoğu da benzer sorular.


güneyli çocuk
(24.10.18)
Sizin söylediğiniz kamu yararına bir iş olur, harika olur. Ancak sözlükte "hot topic" olarak çok ilgi çeken bir başlık oldu. Trafik arttırdı, insanlar günlük olarak kontrol ediyor küfrederek bile olsa. Yani daha fazla kişiye reklam gösteriliyor. Kısacası sözlüğün kasası için güzel olmaz.


testis agrisi
(24.10.18)
Bu duyuruyu sabitledim, konuyla ilgi bilgiler buradan paylaşılabilir.


angelus
(24.10.18)
Arkadaşlar 1. celpte bedelli askerlik hizmetimi tamamladım ve terhis belgemi aldım ancak e devlette askerlik durum belgesi almaya çalışınca hala en yakın askerlik şubesine müracat etmeniz gerekmektedir diyor. Terhis belgemizi şubeye mi götürmemiz lazım yoksa sadece beklemek mi lazım?


ao12
(24.10.18)
Ben bildiğimi yazayım çoğu kişiye yarar zaten. Benim duyurulara yazan yok ama neyse. Ölsek kimsenin umurunda değil. Çok kırgınım

Üniversite öğrencisi - çalışan/çalışmayan kimseler için bedelli başvurusu sırası:

1) e-devlet başvurusu ve başvuru çıktısı. Minimum 3-4 tane alın.

2) Bankaya 15.000₺ ödeme ve 3 ıslak imzalı dekont. Ziraat, halk, vakıf ve pttye ödeme yapılabilir.

3) Askerlik şubesi. Bedelli için başvuru yapacağınızı söylemeniz yeterli.

4) Önce e-devletten yoklama yapın. Birkaç sayfalık formu dolduruyorsunuz, aha bu da linki:
www.turkiye.gov.tr
Ardından aile hekimi ve elverişli raporu. Bunu askerlik şubesine götürmeye gerek yok.


Yüksek lisans içün bedelli başvurusu
1) e-devlet başvurusu ve başvuru çıktısı. Minimum 3-4 tane alın


2) Bankaya 15.000₺ ödeme ve 3 ıslak imzalı dekont. Ziraat, halk, vakıf ve pttye ödeme yapılabilir.

3) Askerlik şubesi. Yalnız yüksek lisansta tecil bozma işlemi var. Eğer bağlı olduğunuz askerlik şubesine giderseniz hemen yapılır sıkıntı olmaz. *Fakat başka bir şehirde veya başka bir askerlik şubesinde işlem yaparsanız bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine mail veya faks gönderip tecilinizi bozmanızı istiyorlar. Bu da ortalama 30-90 dakika arası beklemenizi gerektirebiliyor.

4) Muhtemelen yüksek lisans tecili için gitmişseniz sizi zaten yoklama yapmışlardır. Sizin herhangi bir yoklama yapmanıza gerek yok. 2013ten kalma yoklamalar bile geçerli sayılmış.
* Yine de yoklama gerekse askerlik şubesinden söylüyorlar.


SSS:
1) Tüm işlemleri 3 kasıma kadar yapmak zorunlu mu?

C: Bankaya ödeme ve askerlik şubesine başvuru zorunlu fakat yoklamayı celp dönemi belli olduktan sonra yani gitmenize 15 gün kala da yapabilirsiniz.

2) Aile hekimi elverişli raporu vermedi, hastaneye sevk etti bedellim yandı mı?

C: Hayır. Hastaneden 1 yıl erteleme verilse bile bedelliniz yanmıyor. Gelecek yıl elverişli raporu verilince de askerliğinizi bedelli olarak yapabilirsiniz.

3) Celp dönemini erteleyebilir mıyım?

C: Bazı arkadaşlar geçerli bir mazeret sunup askerlik şubesinde dilekçe yazarak mesela öğrenciler yaz dönemi gitmek istediklerini belirtebiliyor. Genel olarak olumlu dönüş alanlar var. Ben denemedim ve her askerlik şubesi buna evet öyle bir hakkınız var demiyor.

4) Başvuruyu yoklamayı falan yaptım ama edevlette hede hödö yazıyor, korkudan altıma kaçırdığım oluyor ne yapmam lazım?

C: Hiçbir şey. Askerlik şubeleri yoğun olduğu için sistem zaten çok yavaş çalışıyor. Eğer tüm işlemleri sorunsuz yapıp teyit alarak çıktıysanız edevlette ne yazarsa yazsın sıkıntı yok. Yine de pinpirikli arkadaşlar askerlik şubesinden aynı cevabı almak için arayabilir.


Aklıma başka birşey gelirse edit ederim. Diş etim sızlıyor zaten vicdansızlar.

# Burada yazanlar şahsi başvurum ve çeşitli forumlardan öğrendiklerimin derlenmiş halidir. Bana güvenip iş yapmayın. Yatırım tavsiyesi de değildir. Selametle.


zxcd
(24.10.18)
arkadaşlar bedelli askerlik işlemlerimi bugün hallettim ve yoklamada kırmızı noktaların ikisi hala yeşil olmadı. acaba yarın mı olur?


@nothing in my way, SSS 4 numaraya bak.


zxcd
(24.10.18)
tamam teşekkürler görmemişim:) bekleyelim bakalım.


eylül ayı başında bedelli askerliğe başvurdum. muhtemelen bir eksik yok ama yine de nolur nolmaz teyit edeyim.

(2011 yılında üniversiteden mezun olunca tecil için askerlik şubesine gitmiştim ve o dönemde sağlık kontrölünden geçmiştik)

şu an e-devlet'te sekme ve ibare şu şekilde:

>>> ASAL Bedelli Sevk Başvurusu: Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.

>>> ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama: Bedelli Askerlik bu Celp Döneminde sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır. Bedelli Askerlik başvurusunu yapmış ve belirlenen bankalardan birine ödeme işlemlerinizi gerçekleştirip herhangi bir askerlik şubesine dekontunuz ile birlikte giderek başvuru işlemlerinizi tamamladıysanız, müteakip celp dönemlerini takip ediniz….

Sistemde kayıtlı sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır.

şu an herhalde başvuru sürecim tamam değil mi?


gogu delen adam
(24.10.18)
@gogu delen adam, askerlik şubesinden başvuru kağıdı almadınız mı ki yukarıda yazan hiçbir başvuru yapmadınız yazılarıyla buraya soru soruyorsunuz.

SSS 4e bakın siz de.


zxcd
(24.10.18)
Ben de başvuruyu yaptım ama kafama bir şey takıldı. İşlemlerim bittikten sonra görevli bedelli askerliğe dair duyuru gibi vs şeylerin yazdığı kağıdı imzalattı tebliğ edildiğine dair ve bana verdi ama askerlik durum belgesi vermedi şimdi bakıyorum da başvuran hemen herkese verilmiş gibi. O askerlik durum belgesine ihtiyacımız olacak mı sonraki süreçte acaba?


desktopu
(24.10.18)
@desktopu, hayır o sadece okey kağıdı veriliyor. Durum belgesinde ne yazacak ki, celp belli değil birşey belli değil.


zxcd
(24.10.18)
merhaba. bakaya durumda olduğum için edevletten başvuru belgesi çıkartamadım. şubeye gidip bankaya para yatırabilmek için belge aldım. bankadan ıslak imzalı dekontları aldım. edevletten hala bedelli başvurusu yapamıyorum. En yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir demeye devam ediyor. bu durumda sadece banka dekontları ile şubeye gidip işlemleri yaptırabilecek miyim?


winston
(24.10.18)
@winston, bunu ilk kez duyuyorum. Çözüm askerlik şubesi herhalde, geri dönüş yaparsanız başka arkadaşlardan faidelenir.


zxcd
(24.10.18)
@zxcd gerçekten mi ya? nerede saçma iş var benim başıma gelir zaten.


winston
(24.10.18)
@winston, sizin bakaya durumu ve arama emrini kaldırmaları lazım. Askerlik şubesi halleder de umarım İstanbul'da değilsinizdir. Çünkü bütün şubeler tıklım tıklım.


zxcd
(24.10.18)
zxcd yok istanbulda değilim bursadayım. yarın sabah da 7 gibi şube kapısında olmayı planlıyorum. bir kez çevirmede yakalanmıştım ondan mı acaba? şu imza alma mevzusu falan. hay amk ya.


winston
(24.10.18)
@winston, bakayayı kaldırınca direkt başvuruyu alır zaten parayı da yatırmışsınız. Beş on dakikada biter işiniz, sıkıntı edilecek birşey yok.


zxcd
(24.10.18)
selam, birkaç sorum var.
1 - izmir konak ask şubesine giden var mı? yoğunluk nasıl?
2 - benim tecil aydından bozulacak, o yüzden direkt aydın şubesinden başvuru yapmaya gitsem işlem daha hızlı mı tamamlanır ?
3 - hulusi amca "bazı şubeler gerekirse 24 saat görev yapacak" dedi. sözlükteki entry'lerde de halıcıoğlunun akşam saatlerinde (mesai sonrası) açık olduğunu okudum. aslı var mı bu işin?
4 - benim randevum var önümüzdeki hafta bi gün için, fakat dünkü olaydan sonra randevum sistemde gözükmemeye başladı. pdf olarak randevu görüntüsü var elimde. hala geçerli mi bu, yoksa çöp mü?


ender89
(25.10.18)
Merhaba,

Erteleme nedeni olarak "SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR" yaziyor, ben bedelliye basvurdugumu is gorusmelerinde nasil kanitlayabilirim?

6 ayligina gidecegimi de dusunuyor olabilirler.


Traveller
(25.10.18)
@traveller bankanın size verdiği dekont örneğini gösterebilirsiniz


tss
(25.10.18)
@tss

3 tane almistim zaten hepsini verdim :S


Traveller
(25.10.18)
Dekontlara kaşe basılması gerekiyor mu? Benimkilere basmadılar (üç kopyalı dekont var, bankacı hepsini imzalamış, benim tek imzam üstte, alttakiler ise kopyası) ama bazı arkadaşlar kaşe de lazım diyor. Yarın şubeye gideceğim, saatlerce boş yere beklemiş olmak istemiyorum.


skooma
(25.10.18)
Selamlar.

Bedelliye ilk hafta başvurdum ve tüm işlemleri kanunlaşmasının 3. gününde hallettim. Ancak hiçbir celp döneminde alınmadım. Ve eskiden e-devlet'te "29 ekim'e kadar sakıncası yoktur" yazıyorken 1 aydır "en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz" yazıyor. Bunun sebebi nedir? Ilginize teşekkürler.


farabi
(25.10.18)
@Traveler Bankanın dekont örneğinden ziyade askerlik şubeden alacağınız belgeyi göstermeniz daha inandırıcı olacaktır. Şubeye gitmeden işlem iptal edilebilir ancak şubedeki kağıt nihai karardır.


farabi
(25.10.18)
@skooma

Dun onumde bir adami bankaya geri yolladilar.


Traveller
(25.10.18)
@traveller, askerlik şubesine ulaştım sonunda. Telefona bakan kişi sıkıntı olmaz dedi. Umarım olmaz.


skooma
(25.10.18)
başvuru süresinin uzatılma ihtimali var mı sizce? geçen seferkinde uzatılmış mıydı hatırlıyor musunuz? bir de şubeler 24 saat açık olacak son hafta için deniyor bu her yerde mi geçerli veya en azından ankara'da da geçerli mi?


Duyuru: Paramı yatırdım asal yoklama doldurdum e devletten foto yükledim , aile hekiminden muayne oldum , bugünde tüm belgeler ve dekontla şubeye gittim bana bi kağıt verdiler onaylandığına dair , ama çevremdekilet yanlış yaptın normal askere alıncaksın bedelli yandı diyorlar, bedelli celpi çıkmadan yoklama ve muayne olmamalıydın diyorlar, edevletteki yoklama bedelli için değil celpin belli olunca çıkıo falan dediler , benim gibi yapan arkadaşlarımda var , ne yapacağım ben şimdi , mesela tecilim vardı onunla da alakalı tecilinin olduğu şubeye fax çekilio va dendi hiç öyle bişe yaşanmadı 10 dakikada belgelerimi verdim şube onayladı yolladı beni valla delircem


docrivers
(26.10.18)
@docrivers, normalde muayene ve yoklama teslim olmadan önce yapılıyormuş, öyle diyenler haklı. ama neden bilmiyorum, bedelli uygulaması sırasında bunu erken yaptır diyenler türedi. bana da dediler, ben de ne alaka daha başvurmadan neyin yoklaması bu dedim. galiba sonradan kısıtlı sürede sıkıntı olmasın diye öyle önerdiler, bilemiyorum. tsk'nın duyurusunda da yoklama ve muayenenin başvurduktan sonra açıklanacak celp duyurusunda belirlenen tarihte, sevkten önce yapılacağı yazıyor.

normal askere alınma durumun yok, normal askerlik olsa o dekontu ne yapacaklar 15bin liran piç mi olacak? başvuruya gittiğinde bedelli başvuru kağıdı götürdün, bedelli yapacaksın.


Bruce
(26.10.18)
Selamlar,

Şile veya Çatalca'daki askerlik şubelerinden birine gideyim diyorum. Ya da bildiğiniz az yoğunluklu şubeler var mıdır?


Şubede sıra beklemek istemeyenler özelden yazabilir bug buldum , sıra beklemeden randevulu gibi işinizi halledebilirsinşz


docrivers
(26.10.18)
ulan 2 gün oldu işlemleri yapalı hala 2 kırmızı yeşil olmadı. dur bakalım ne zaman olacak.


"sınıf ve tertibat bekliyor" durumuna geldikten sonra şubeye gitmeye gerek var mı? bir de diyelim celp dönemimiz ve yerimiz açıklandı hangi ekrandan bakabiliyoruz?


evet evet
(26.10.18)
Parasini vermek ama bedelliye gitmemek?


Yurtdisinda calisiyorum, 3 yilin dolmasina cok var. 3 yil boyunca calisabilir miyim ondan da emin degilim zira calisma vizem 1.5 yillik. Sonrasinda uzatma veya baska ulkedem vize almam mumkun gibi. Simdilerde yeni birthday ise basladim, uzun sureli ve parasi iyi. Devletimiz bizi pek sallamadigi icin bedelli egitimi icin isyerinden 30 gun (git-gel vs.) izin almam mumkun degil. Celp donemimi de kestiremiyorum, 6 ay sonra gideceksem bedelli yapabilirim aslinda. Simdi bu durumda bedelliye basvurup parasini yatirsam ama zaman uygun olmazsa gitmesem nolur?


icim urperiyor
(26.10.18)
Yeni bir ise*

Mobildeyim editleyemiyorum.


icim urperiyor
(26.10.18)
17 ekimde tüm işlemleri hallettim. 3 kasım tarihine kadar sakıncası yoktur gibisinden bir kağıt verildi. muayene ve yoklama halledildi, üçüncü yeşilde bekliyorum halen. son olarak askerlik durum belgesi almak istediğimde edevlet üstünden "en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir" yazıyor. bilgisi olan var mı?


celbimizin açıklanıp açıklanmadığını e-devletteki hangi kısımdan kontrol ediyoruz arkadaşlar?


loser blueser
(26.10.18)
Daha önce üniversite bıraktım ve şu anda yeniden başka bir bölümde lisans öğrenciyim. Öğrenim durumunuz kısmına "üniversite/yüksekokul öğrencisi (lise mezunu)" mu yazacağım yoksa "üniversite/yüksekokul öğrencisi (yüksekokul/üniversite terk)" mi?


3 yesil denilen sey nedir?


Traveller
(26.10.18)
Üniversite öğrencisiyim. Yoklama esnasında celp tercihi kısmını neden atlıyor? Bir kısım arkadaşa ÖSS tercihi misali seçim imkanı sundu diyorlar.


şöyle bir site var belki yardımcı olur

www.askerliktecrubeleri.com


ben askerliği 2011'de tecil ettirmiştim. yokalama yaptırmam gerek mi? bu yoklama mıydı? doktorun muayene etmesi ne oluyor? onu ne zaman yapıyoruz? benim kütük ve ikametgah başka şehirde. ben şu an ankara'dayım. istediğim yerden başvuru yapabiliyor muyum?


black mamba
(27.10.18)
e-devlette yoklama başvuruşunda fotoğraf istiyor ancak benim dijital ortamda vesikalığım yok, scanner'ım da yok. fotoğrafçılar da malum pek dijital veri olarak verme taraftarı değil.

bu fotoğraf illa vesikalık mı olmak zorunda yoksa telefonla düzgün çekilmiş bir fotoğraf da iş görür mü?


başvuruyu, yoklamayı ve muayeneyi kütüğün/ikametgahın bulunduğu şehirde mi olmak gerek?


black mamba
(27.10.18)
bu soruların buraya toplanması pek de işe yaramıyor sanki. aslında bıraksanız da hepimiz sorumuzu ayrı ayrı sorsak, burada kalabalık olmaktan başka hiçbir işe yaramıyor gibi o sorular. hadi benim sorum kısmen güncel ancak yukarıda bir sürü yanıtlanmamış soru var. eminim bir kısmı sadece gözden kaçtığı için cevaplanmadı.


@icim urperiyor, celp döneminde adınız çıksa, yoklamanızı yaptırsanız bile birliğe teslim olmadığınız sürece (tabii teslim olma süresi içinde) dilekçe yazıp "ben gidemiyorum paramı geri verin" deme şansınız var. Detaylar için ASAL web sitesindeki SSS kısmından 22. soruya bakabilirsiniz.


bruce mclaren
(29.10.18)
@Traveller, üç tik denen şey yoklama başvurusu süreç takibi sayfasında (www.turkiye.gov.tr) çıkıyor.

Askerlik Yoklaması Aşamaları Durum
1 Yükümlü Yoklama Başvurusu Henüz Tamamlanmadı
2 Aile Hekimi Muayene İşlemleri Henüz Tamamlanmadı
3 Askerlik Şubesi Başkanlığı İşlemleri Henüz Tamamlanmadı


bruce mclaren
(29.10.18)
Başlık: Bedellide dogru yolda miyim?
Duyuru: YER/TARİH : İNTERNET (www.turkiye.gov.tr) 29/10/2018
KONU : ASKERLİK DURUMU
VERİLECEĞİ KURUM : İLGİLİ MAKAMA
ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA SONUÇLARI (*)
AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 31/10/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR

Askerlik subesinde gecen hafta islemleri hallettim. Edevlette boyle bir yazi var. Her seyin boyle mi olmasi gerekiyor?


Traveller
(29.10.18)
bedelli parasını son anda ayarladım. internetten randevu kontrol ettiğimde şöyle bir yazı çıkıyor:

"Bedelli askerlik kapsamında randevu alınması gerekmemektedir. En yakın askerlik şubesine başvurarak bedelli askerlik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz."

ancak herkes randevu bulamamaktan yakınıyor. acaba şubeye gitsem işlerimi halledebilir miyim?

edit: soru 2: geçen mart ayında yoklama yaptırmıştım. benden yeni yoklama istenmez diye tahmin ediyorum. sırasıyla

-parayı yatır,
-dekontlarla şubeye git

yaptığımda işlerim halloluyor mu?


lesmiserables
(29.10.18)
istanbulda 24 saat açık olup boş olan şubeler nereler acaba? bi de aynı başlık mantığı iyi değil, asıl burada kaynıyor her şey.


andy kaufman
(29.10.18)
@andy kaufman
Bütün şubeler şuan 24 saat çalışıyor


hoot
(30.10.18)
ASAL Bedelli Sevk Başvurusu ekranında ;
Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.

ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama ekranında ise ;
Bedelli Askerlik bu Celp Döneminde sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır. Bedelli Askerlik başvurusunu yapmış ve belirlenen bankalardan birine ödeme işlemlerinizi gerçekleştirip herhangi bir askerlik şubesine dekontunuz ile birlikte giderek başvuru işlemlerinizi tamamladıysanız, müteakip celp dönemlerini takip ediniz….
Sistemde kayıtlı sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır.

yazıyor tüm işlemleri bitirmeme rağmen. şimdi benim hangi tarihlerde gideceğim hangi ekranda yazıyor? veya yazıcak?


andy kaufman sormuş ama tekrar sormak istedim. biraz önce üsküdar askerlik şubesinin önünden geçtim bomboştu sıra yoktu. hala 7/24 çalışıyor mu arkadaşlar. yarın ona göre gideceğim çünkü. kesin bilgisi olan var mı internette kaynak bulamadım da çalışma saatleri ile alakalı. havuz medyası haberlerini saymıyorum.


greenshadow
(30.10.18)
3 kasımdan sonraki süreçte herkesin ne zaman askere gideceği açıklanacak mı?

Yoksa yine üçer üçer celp şeklinde öi açıklanacak?


Pleiades
(30.10.18)
beykoz şubesinden geliyorum.
24 saat çalışıyor. sıra 2 saatte geldi.
gitmek isteyenler beykoz askerlik şubesine gidebilir.


lesmiserables
(30.10.18)
yoklama yaptıktan sonra çıkan formlarda şöyle bir şey yazıyordu bu ne anlama geliyor 2019dan önce gidemiyor muyum?

eksiup.com


haydudd
(31.10.18)
öğrenci olup dilekçe veren var mı aranızda?


black mamba
(31.10.18)
ankara'da çabuk biten şube var mı?


black mamba
(31.10.18)
lisans öğrencilerinin tecil bozdurması gerekiyor mu?


black mamba
(31.10.18)
Ben bakaya durumundayım ve bedelli askerlikle ilgili tüm işlemleri yaptım. Daha önceden muayenem olduğu için bunu yaptırmama gerek kalmadı. Şubede, celp dönemi bekle dediler ancak, e-devlet'te sanki hiçbir işlem yapmamışım gibi duruyor.

millete soruyorum, yok "yeşil tik"ler var, "yoklama durumunu kontrol etme var" gibi şeyler söylüyorlar, bende hiçbiri yok.

şu an merak ettiğim, yapmam gereken bir şey var mı? celp dönemim geldiğinde e-devlet'te yazacak mı? yoksa benim gidip şubeden mi öğrenmem gerekecek?

benim durumumda olup da bedelli askerliği yapan arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim, teşekkürler


@itsonlyhumannature www.turkiye.gov.tr sayfasına girdiğinizde ne yazıyor? Anladığım kadarıyla "yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz" mesajı alıyorsanız bir şey yapmanıza gerek yok, celp tarihini bekleyeceksiniz.

Ama aynı mesajı yoklama başvuru sayfasında (www.turkiye.gov.tr -- 2. ya da 3. adımda) alıp "süreç takibi" sayfasında yukarıda örneğini verdiğim üç kırmızı tiki alanlar da var.

Bu aşağılık adamların iki cümleyi bile açık açık yazamamalarına deli oluyorum.


"24.08.2014 tarihinde yoklamanızı yaptınız ve 17.10.2018 tarihinde bedelli başvurunuzu tamamladınız. Lütfen 03.11.2018 tarihinden sonra açıklanacak celp dönemlerini takip ediniz."

ya da

"17.10.2018 tarihinde bedelli başvurunuzu tamamladınız ancak daha önce yoklama yaptırmadığınız için www.turkiye.gov.tr adresinden yoklama başvurunuzu yapınız. Yoklama başvurunuzu 03.11.2018 tarihinden sonra ve celp tarihleri içerisinde de yapabilirsiniz."

yazmak çok mu zor?


bruce mclaren
(31.10.18)
@bruce mclaren evet belirttiğin iki sayfada da "yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz" bu uyarıyı alıyorum. bekleyeceğim o zaman teşekkürler.

hiçbir hazırlık olmadan, hadi bakalım deyip işe başladıkları için bu tür sorunlar oluyor maalesef. şube çalışanlarının bile bazı şeylerden haberi yok.


randevu alınca ne oluyor? gerekli mi? bir de işlem türü olarak hangisini seçicez?


black mamba
(31.10.18)
@black mamba geçen hafta bütün randevuları iptal ettiler (en azından İstanbul'da) Daha önce sıra beklemeden sadece randevululara çalışan bir memura gidip işlemler hallediliyordu. Şimdi şubeye gidip kapıda adınızı yazdırıp sıranızı bekliyorsunuz. İçeri girince bir sıra daha alıyorsunuz. Geçen hafta Yeniköy'de böyle hallettim ben.


bruce mclaren
(31.10.18)
selam,

ben simdi yarin nihayet 15 bin tl'ye sahip olcam. yarin gidip parayi yatirdim diyelim. son gunun 3 kasim oldugunu dusunursek, askerlik subesine haftaya gidip islemleri tamamlama gibi bir imkanim var mi? bu 3 kasim parayi yatirmak icin mi son gun olarak belirlenmis, yoksa tum islemleri mi 3 kasima kadar tamamlamaliyiz?


hopeless
(31.10.18)
öğrenci olup yazın askerlik yapmak için dilekçe veren var mı?


black mamba
(31.10.18)
bu akşam 21:00 gibi kadıköy askerlik şubesine gittim. içeride 6 kişi vardı. 12 dakika sürdü işlemim. bilgi vermek istedim.


andy kaufman
(31.10.18)
Arkadaşlar yoklamam zaten varmış, yüksek lisans için tecil olurken yaptırdı gözüküyormuşum ama daha önce hiç aile hekimine gitmemiştim, sadece tecil yapılmıştı. Dün bedelliye başvururken yoklamada 3. yeşili alamadığımı söyledim ( bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bedelli başvurusundan evvel edevletten yoklama yapıp aile hekimine gittim ) . Memur dediki kardeş yoklaman varken yoklama yaptırmışsın, karışımış ortalık, bir başvuruyu halledelim önce dedi, sıra bekleyen çoktu, çok konuşamadımda ne olacak bu durumda. Varmı başına böyle bir iş gelen? Ne yapmak lazım dersiniz, tekrar şubeye mi gitmeliyim? Yoksa sıkıntı olmaz mı dersiniz?


placebo z
(31.10.18)
dün gece üsküdar askerlik şubesinde 2 dk da işimi hallettim. sıra yoktu. tek tük gelenler vardı. ben geldiğimde de sırada kimse yoktu. gece 1 de gittim. bilginiz olsun.


greenshadow
(01.11.18)
ya bütün işlemleri geçen çarşamba yapmama rağmen hala süreç takibinde askerlik yoklama başvurunuz bulunmamaktadır yazıyor ve 3 tane kırmızı var hala. arkadaş korkulacak bir şey yok demiş ama saçma geldi bana. benim gibi var mı böyle?


@nothing

Yoklama başvurusu için olan kırmızıyı kime sorabilirsin bilmiyorum ancak sağlık raporu kırmızısını aile hekimindedir danış istersen, benimki raporumu alır almaz yeşile döndü. Keza yoklama başvurunu e-devletten yapar yapmaz o da yeşile döndü. Şimdi şubenin kapısındayım, gelişmelerle burayı güncellerim.


+e-devlet’te yeşil yanmasına rağmen sistemlerine düşmemiş, daha sonra arayıp kontrol etmemi istediler. Yani anladığım kadarıyla ışıkların hükmü yok. İşlemler tamamlansa bile yanmayabilir, yansa da işlemler aslında tamamlanmış olmayabilir. Karışık durumlar.


yüksek lisans öğrencisi olup başvuran var mı?

bedelliye hiç başvurmadan önce yüksek lisans öğrenciliği tecilim askerlik durum belgemde 2019 temmuza kadar sürüyordu.

başvuru sonrası da 2019 temmuza olarak görünüyor.

bu durum normal mi? 31 ekim veya 31 aralık gibi şeyler hiç görmedim.

not: başvuruyu geçen hafta yaptım.


laptu
(01.11.18)
parayı ancak ayarlayabildim. 2 kasım tam gün zamanım var. bütün işlemler sizce yetişir mi ?


zozjotejmnk
(01.11.18)
@zozjotejmnk elbette. parani gunduz vakti bankaya yatir ve dekontlarinla askerlik subesine git. ayrica kimi askerlik subeleri 24 saat calismakta sirf bedelliler icin. kolay gelsin.


hopeless
(01.11.18)
Yüksek lisans tecilli olup da başvururken tecili bozduran, ama e-devlet’ten PDF olarak askerlik durum belgesi alıp da orada hala tecil bozulmamış gibi eski bilgileri (bende 2020’yr kadardı mesela) gören var mı? Başvuralı 2 hafta oldu ve işkillenmeye başladım.

Sözlükte çoğu kişi tecilim 31 Aralık 2018’e ayarlandı demiş. Benim gibi olup da geçen hafta başvuran arkadaşımınki de böyle güncellenmiş.

Yoklamam zaten vardı. Şubedeki memur bütün işlemlerimin bittiğini ve sadece celp bekleyeceğimi söyledi ısrarla “kesin tamam dimi başvurum” diye sormama rağmen.


(Mobilde edit yapamadığım için üstteki mesajımdan devam) aslında başvuru sırasında şubeden askerlik durum belgesi de aldım, memur verdi daha doğrusu. Orada tecil için 3 Kasım 2018 yazıyordu, statüm de “bedelli-ydsb” şeklinde. Bu tamam; ama e-devlet’ten Alınanda hala güncel değil.


çok ilginç bir sorum olacak:

bedelliye başvurdum, askere gitmeden önce vazgeçip paramı geri alabiliyormuşum ya, o sırada tecilli mi olacağım hep? bir yüsek lisansa kayıt olupaskerliğimi tecl etme hakkım olacak mı?


sensible soccer
(02.11.18)
Selam herkese,

3. adımın yeşile dönmesi 2 hafta kadar sürdü bende. O yüzden moralinizi bozmayın. 3. adım yeşile döndükten sonra, askerlik durum belgesinde "sınıflandırma ve tertibat bekliyor" olarak durumunuz değişiyor. Ondan sonra zaten işler beklemeye kalıyor, ben de hala bekliyorum.


datnet
(02.11.18)
Selamlar. Aile hekimi işlemleri için son gün 3 kasım mı?


xxfastboy
(02.11.18)
Merhaba şu an şubeye gidiyorum ve kimliğimin yanımda olmadığını farkettim. Ehliyet ile başvuru yapabilir miyim?


ol dedim olmadı
(02.11.18)
yarın son günse bankalar ve askerlik şubeleri açık olacak mı peki?


öğrenci olup da dilekçe veren var mı acaba aranızda?


black mamba
(02.11.18)
Yesil, kirmizi nokta nedir? Bunlar gercek nokta mi mecazi anlamda mi kullaniyorsunuz?


Traveller
(02.11.18)
Ehliyet ile de işlem gerçekleştirebilirsiniz.


biseysorcaktim
(03.11.18)
Ziraat şubeleri bugün açıkmış 10-17 arası. Askerlik şubeleri de 24 saat açık sanırım.


zxcd
(03.11.18)
Selam devremler.

Ben parayı yaklaşık 3 hafta önce yatırıp işlemleri hallettim, şubedekiler 3 ünde yerler açıklanacak dedi ancak o zaman 3 ü son gündü. Şimdi 5 i’ni bulacal. Celp ile son başvuru tarihi arasında bağlantı var mı ?!


czn
(03.11.18)
Selamlar,

Son sorulara cevap veriyorum:

@black mamba, doktora+lisans öğrencisi olarak ben verdim. Dilekçeye öğrenci belgelerimi ve üniversitede çalıştığıma dair evrakı ekledim. Kabul ediyorlar. Ciddiye alıp almayacakları ise başka bir konu.

@xxfastboy, hayır. Yoklama işlemleri celp dönemine kadar yapılabilir. 3 kasıma kadar yapılması gerekenler para yatırma ve askerlik şubesine müracaattan ibaret.

@Traveller, yeşil ve kırmızı noktayı insanlar gerçek anlamda kullanıyor. Yoklama yaptırmayıp, ilk defa bedelli başvurusu dolayısıyla yoklama yaptıran kişileri ilgilendiren bir konu. E devletten 3 aşamalı yoklama süreci takip ediliyor, üçü de yeşil olunca işlemler tamamlanmış oluyor.

@czn, celp ile başvuru tarihi arasında bağlantı yok gibi görünüyor şu ana kadarki celp dönemlerinde gidenlere bakılırsa. Yine de 3 kasım ve sonrası için kesin bir şey söylemek imkansız.Bu arada 5 kasımda da herkesin celbinin açıklanacağına hiç ihtimal vermiyorum. Başvuruların son gününün akşamı yüz binlerce kişinin askerlik yapacağı dönem ve yerin açıklanması hiç akla yatkın değil. 15-20 gün sonraya kalır gibi geliyor bana.

@sensible soccer, bu cevabını kimsenin bilmediği sorulardan biri. O yüzden ancak tahmin yürütebiliriz. Bedelli başvurusu ile tecil bozma birbirinden bağımsız durumlar. Bu nedenle askerlik yükümlüsü bedelliden yararlanmaktan vazgeçtiğinde askerliği kendiliğinden tecil edilmeyecektir. Bununla birlikte daha önceki tecil nedenine dayanarak askerliğini yeniden tecil ettirmesinin önünde de bir engel görünmüyor. Tam olarak soruna yanıt vermek gerekirse, hayır, paranı geri alma sürecinde (kendiliğinden) tecilli olmayacaksın. Evet, yüksek lisansa kayıt yaptırdığın için askerliğini tecil ettirebileceksin.

Selamlar, sevgiler.

Edit: "Dönem ve yer" yerine "gün ve saat" demişim. Ne alakaysa :)


Edevlette 3 asamali yoklama sureci nasil gorunuyor? Link var mi


Traveller
(04.11.18)
3.aşaması tamamlanmayanlar var benim gibi? bir sorun çıkar mı


haydudd
(04.11.18)
ASAL Bedelli Sevk Başvurusu: Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.

ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama: Bedelli Askerlik bu Celp Döneminde sınıflandırma sonuç bilginiz bulunmamaktadır. Bedelli Askerlik başvurusunu yapmış ve belirlenen bankalardan birine ödeme işlemlerinizi gerçekleştirip herhangi bir askerlik şubesine dekontunuz ile birlikte giderek başvuru işlemlerinizi tamamladıysanız, müteakip celp dönemlerini takip ediniz….


1 ay önce başvuru ve yoklama işlemlerini tamamlamıştım şimdi bir sorun olup olmadığını kontol etmek için neye bakmam lazım. yukarıdaki 2 sayfada böyle yazması normal değil mi başka bakmam gereken bir sayfa var mı?

edit: askerlik durum belgesinde de "ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR" yazıyor


qazwsx
(04.11.18)
sınıf ve tertibat bekliyor uyarısı ne anlama geliyor ? bir sonraki celp döneminde asker mi olacağım yoksa herhangi bir celp dönemi de belli değil mi ?


efegs1905
(07.11.18)
şimdi bize verdikleri belgelerde www.asal.msb.gov.tr adresini takip etmemiz gerektiği yazıyordu.

gideceğimiz dönem bu sitede ''duyuru'' şeklinde toplu dosya olarak, atıyorum ''Ocak 2019 Er Celbinde Silahaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru'' gibi bir başlık olacak ve ona tıklayıp kendi adımızı mı arayacağız yoksa e-devlet şifremizi girip açılan sayfada şu tarihte şurada askerliğinizi yapacaksınız gibi bir bildirim mi olacak?

bahsedilen siteyi incelediğimde ikinci bahsettiğim gibi bir link göremedim, büyük ihtimalle ilk verdiğim örnek şeklinde olacak diye düşünüyorum ancak o da çok sağlık değil, hatta hiç sağlıklı değil. 2022'den filan bahsediliyor. ben şimdi 4 yıl boyunca sürekli siteye girip adım ilan edildi mi diye kontrol mü edeceğim? peki ya kontrol etmeyi unutursam ya da gözden kaçırırsam?


İkinci celp döneminde gidip geldim. giderken yol parası vermişlerdi. dönüşte tekrar verileceği söylendi ancak ptt'ye gittiğimde para olmadığını söylediler. gelip parayı alan oldu mu?


@kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşil

Bana da yol parası ve askerlik maaşı yatmadı daha. Bugün askerliğimi yaptığım yerden aradılar iban yanlış vermişim geri dönmüş. Tekrar istediler.


empedokles
(08.11.18)
askerlik maaşı mı var ki ? ne kadar ? :D


greenshadow
(09.11.18)
@greenshadow 60-70 lira bişey sanırım


empedokles
(09.11.18)
günlük 7 lira.


E devlette başvurularım tamamlandı mı diye kontrol edeceğim bir yer yok. Sadece subedeki adamın lafı var.


her gece aç
(18.11.18)
Şimdi şaka maka 1 hafta sonra askere gitme olasılığımız var he?


Yerlerin açıklanma tarihi konusunda bir fikri olan var mı, yarın olma olasılığı yüksek diyebilir miyiz 24 kasım ilk celp olacaksa?


desktopu
(18.11.18)
19 kasım'da açıklayacağız demişler. yarın açıklarlar bence.

ama hangi şeye kesin dedik ki buna diyelim? çalıştığım yerde ve hayatımda işler biraz rölantide gidiyor bu askerlik muhabbetine. açıklarlarsa seviniriz.


biseysorcaktim
(18.11.18)
Arkadaşlar celp tarihini ertelediğimiz zaman dilekçe verince ne kadar erteliyoruz? Yine celpde çıkan bölgeye birliğe mi gidiyoruz? Yoksa yeni atama mı yapıyorlar? Bir de ne kadar sonraya erteliyorlar?


vosvos3131
(19.11.18)
Merhabalar,

1 şubat sevk başlangıç-16 şubat sevk bitiş var. Bu tarihler de tam hanımın doğum yapabileceği aralık. 40.haftaya yaklaşmış oluyor.

Askerde doğum olduğunda izin alabilir miyim? Bu askerliği uzatır mı? Ya da sevk tarihini 1 dönem erteletebişir miyim?

Teşekkürler.


xephyr
(19.11.18)
24 kasıma sevk tarihi diyorsa, 25 kasimda mi teslim olunabiliyor en gec? bende sevk baslangic 15 mart sevk bitis 30 mart diyor. 31 mart icin mi bilet almaliyim? 31 mart 16.00'da mi teslim olabiliyor en gec 30 mart mi


borçlar kanunu
(19.11.18)
Ben sevk belgesi aldim 24 aralik icin orada katilim tarihi 26 kasim. Ankaradan izmire gidecegim


Mobildeyim 24 kasim olacakti


Herkese merhaba, bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı talebinde bulunabilir mi? Şirket özetle "askerliğini yap gel devam et tazminat yok." gibi bir şirket içi duyuru yaptı.

Yasal yönden böyle bir talep hakkımiz var mıdır? Daha önce böyle bedelli-tazminat durumuyla karşı karşiya kalan arkadaşlar var mıdır?


askerde 2 günden fazla istirahat alırsan askerliğin 2 günden sonrası uzar deniyordu. eğer kolumuz bacağımız kırılsa ne olacak? (umarım böyle bişey başımıza gelmez)


caletti
(19.11.18)
22 aralık bayburta gidecek arkadaşlar var mı bakalım buralarda?


ozzpwnz
(21.11.18)
"Yüksek lisans tecilliydim. Başvururken iptal ettirdim; ama hala E-Devlet'ten alınan PDF güncel değil" diyenler E-Devlet'i bir kontrol etsin. Benimki dün düzelmiş. 31 Ocak 2019'a atılmış tecil ve 29 Haziran celbinde gideceğim. Sınıflandırılmış yükümlülükten ötürü tecilli olduğum da yazıyor.


Dostlar iptal süreciyle ilgili bilgisi olan var mı?

Kimileri paranın geri ödenmeyeceğini söylüyor.


Önceki celplerde bedelliden dönen arkadaşlara sorum: Cuma günü saat 10'da yapılan törenden sonra kaçta terhis olabildiniz, akşama kadar sürüyor mu yoksa öğlene doğru çıkabilecek miyiz?


mgm
(28.11.18)
@mgm 12.30-13.00 gibi çıkmıştık. ama bizim tören pek uzun sürmedi yağmur yağabilir diye


empedokles
(01.12.18)
Saat 17:30'dan sonra boşuz değil mi ?


güneyli çocuk
(04.12.18)
Merhaba,

Öğrenmek istediğim bir durum var. Sevk Tarihiniz:20.04.2019. Askerliğimin çıktığı yer ile benim yaşadığım şehir arasında 1500 km'den fazla var. Sanırım bu durumlarda yol 2 gün olarak veriliyor. Ben ayın 22'sinde mi katılacağım yoksa 2 gün önceden çıkıp 20'sinde orada olmam mı gerekiyor. Bu durumu öğrenebilirsem ona göre uçak ve otobüs bileti ayarlayacağım.
Şimdiden teşekkürler..


piratepedia
(09.12.18)
(24)

duyuru kullanıcıları arasında en çok kimin hayatını merak ediyorsunuz?

insan burayı takip etmeye başlayınca, enteresan da böyle duyurular falan görünce bi süre sonra merak etmeye başlıyor "ulan nası bi hayatı var acaba şunun?" diye.ben mesela art vandaytoy'u merak ediyorum.ilk gün bitlendim diye yazdı, ertesi günü penetrasyon ile orgazm olamıyorum diye yazdı, ondan son
insan burayı takip etmeye başlayınca, enteresan da böyle duyurular falan görünce bi süre sonra merak etmeye başlıyor "ulan nası bi hayatı var acaba şunun?" diye.

ben mesela art vandaytoy'u merak ediyorum.

ilk gün bitlendim diye yazdı, ertesi günü penetrasyon ile orgazm olamıyorum diye yazdı, ondan sonraki gün sevgilimden ayrıldım diye yazdı, sonra psikoterapiye gitmelimiyim diye, peşinden smear testi, şu an da hpv olmuş onu yazdı.

mesela insan düşünüyor, böyle dizi senaryosu gibi hayat mı olur? bu gidişle 3 gün sonra başına acaba ne gelecek falan diye :)

edit: azcık işim var, tikler mutlaka geleceyk.
killerbee
(12.10.18)
der meister: ne oldu da böyle oldu.

Traveller: Trolizm'in yılmaz elçisi haline nasıl geldi.


binder dandet
(12.10.18)
binder dandet, traveller'i de çok merak ediyorum ben.

buradan bakınca kraliyet ailesindenmiş gibi biz izlenim uyandırıyor. öte yandan hislerim de soğanı yumrukla kırıp yiyen birisiymiş gibi geliyor.

büyük resme odaklanıyorum, insan neyinin eksik olduğunu düşünürse o özelliğini şişirmeye bakar, her yerde böyledir bu. yani bu kraliyet ailesi, nebileyim wilington dükü imajının başka bir açıklamasını bulamıyorum.


killerbee
(12.10.18)
bugün cocodancer i merak ettim ama tipini hayatını değil :D


buiret
(12.10.18)
art vandaytoy troll gibime geliyor


prasinos
(12.10.18)
Der meister: ....

Traveller: Genel olarak zenginlerin hayatını merak ederidsadkasd

Her gece aç: ..... :(((

Cocodancer: Genel olarak mankenlerin hayatını merak ederidsakodpas


eazy
(12.10.18)
Cocodancer ı merak ediyorum. Bir de şu savaş gemisi kullanan arkadaşı çok merak ettim. Ciddi mi pek emin olamasam da..


eylul
(12.10.18)
eylül savaş gemisi kullanan? nicki nedir?

northern mariner diye bir arkadaşım var buradan ama, kendisi uzak yol süvari ve yüksek lisansını da geçen gün bitirdi. belki o olabilir.

vatani görevini yapan bi çok insan askeri deniz araçlarını kullanır buna da serdümen denir. nasıl piyade nizamiyede nöbet tutarsa, denizcilerde de yetenekli olanlara serdümenlik verilir tabii öyle kafana göre kullanamazsın, 5 derece sancak derler 5 derece sancak basarsın, 10 derece iskele derler 10 derece iskele basarsın.

kullanmak mı? evet kullanmak ama sanırım pek hayal ettiğin gibi değil.

serdümen bi kaç arkadaşım vardı ama en büyük savaş gemilerinden mi kullandı onu da bilmiyorum. denizci de değildi üstelik(meslek olarak)

aynı şekilde yük gemilerinde de , yani boyut olarak 220- 250 metre, 300bin tonluk gemilerde bile dümeni kaptanlar tutmaz pek. köprüsütü vardiyası vardır, tecrübeli gemicileri çıkartılar boğaz geçerken falan onlar kullanır, yine aynı mantık, 5 derece sancak derler basar, artık kaptan mı der pilot mu der orasını bilmem. mezuniyetle alakası da yok. elinde bi joystick, kafan yukarıdaki pusulada öyle işte.

zaten açık denizde oto pilot kullanırlar.


killerbee
(12.10.18)
@killerbee aşağıda duyurusu vardı. Açıkça nickini buraya yazmak istemem zaten duyuruda kendisi yazmış. Ama inanamadım pek.


eylul
(12.10.18)
duyuru kullanıcılarından birinin hayatını merak etmek için sanal dünyada yaşıyor olmak lazım.
(bkz: get a life)


hopp
(12.10.18)
Der meister en az merak ettiğim insan herhalde.
Coco ya sarılmak istiyorum üzülüyorum ona
Tip olarak angelus u merak ediyorum.


fasulyek
(12.10.18)
coco
datnet
sopiro
hayat aklını konuşacak bir filozof üret
aychovski


Goddard


[GODDARD]
(12.10.18)
acemi
Sir gawain


angelus ne iş yapıyor onu merak ediyorum


Merak ettiklerimi taniyorum zaten birebir. Onun disinda aklima gelmedi oyle merak ettigim.


stavro
(12.10.18)
meister: büyük ihtimalle okuldan ablası çıkacağım
coco: ablası olup ona mentorluk yapmak istiyorum
aychovski: sohbeti güzel olur sanki


SiyamkedisiZorro
(12.10.18)
fasulyek


tughan
(12.10.18)
art vandaytoy bensem valla troll degilim.

ben aycoyla arkadas olurdum gibi geliyor. lim5'i tanimak isterdim. sadece hekim degil insani tarafinin da agir bastigini dusunuyorum


art vandaley
(12.10.18)
Tughan bebeğimsin
Goddard seni de merak ediyoruz :)


fasulyek
(12.10.18)
soruyu görünce buradan kimseyi ismen bile tanımadığımı fark ettim. püh bana


alaimisema
(13.10.18)
duyuru kullanıcılarından birinin hayatını merak etmek için sanal dünyada yaşıyor olmak lazım.

+1

(bkz: get a life)


MaNOfTheYear
(13.10.18)
troll mü yoksa cidden pathetic bir hayatı mı var emin olamadığım tiplerinkini merak ediyorum ben en çok. başta troll sandığım ama sonradan başkaları tarafından gerçekte de öyle olduğunu öğrendiğim 1-2 tip var mesela, nasıl hayatta kalabilmişler bu vakte kadar onu merak ediyorum; 1 günlerini baştan sona izlemek isterdim.

ben kuşkucu ve bir yandan iyimser biriyim, kimsenin gerçek manada o kadar "tuhaf" olmayacağını varsayıyorum default olarak. hayatımda hiç o derece tuhaf birini tanımadım, değişik kafalar yaşayan birkaç tip var onların hayatına ucundan kıyısından vakıf olmak isterdim.


Bruce
(13.10.18)
Bruce+1


sopiro
(13.10.18)
Aklima geldi, Datnet.


stavro
(13.10.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.