Giriş
(13)

boşaltım süresi anketi

Hangi kategoriyle sorayım bilemedim. (Büyük) Tuvalet süreniz ne kadar uzun? tamamen dışkılamak için 1 saat harcadığınız oluyor mu kabızlık vs dışında? 15dkda işi bitse de 45 dk daha tuvalette kalıp internette dolanmaktan filan bahsetmiyorum. Tamamen işinizin bitme süresini soruyorum.İşini 1 saatten
Hangi kategoriyle sorayım bilemedim. (Büyük) Tuvalet süreniz ne kadar uzun? tamamen dışkılamak için 1 saat harcadığınız oluyor mu kabızlık vs dışında? 15dkda işi bitse de 45 dk daha tuvalette kalıp internette dolanmaktan filan bahsetmiyorum. Tamamen işinizin bitme süresini soruyorum.
İşini 1 saatten fazla sürede bitiren birini tanıyorum ve bu bana hiç normal gelmiyor. Ne kadar çok yese de en fazla 20-30 dk olmalı gibi geliyor ve bu durum beni endişeleniyor. Dalga geçmeden cevaplarsanız sevinirim.
Benim 1 dakika içinde işim bitiyor. Şimdi ben de kıllandım acaba biraz daha mı oturmalıyım :/

1 saat gerçekten çok uzun. Ben eskiden günde 1, bazen iki günde 1 tuvalete çıkabiliyordum. Biraz daha su içmeye başlayıp, sebze yeyince günde ikiye çıkarabildim. Üstelik dediğim gibi hemen de bitiveriyor. Belki biraz beslenmesine dikkat etmesi gerekiyordur.


jacque
(08.07.19)
sağlıklı olduğum zamanlarda 10 dk yı geçmemiştir. 10 dk baya ekstrem bir durum ama.
normali 5 dk civarı diyeyim


gaza gelen
(08.07.19)
maksimum 5-6 dk.


adivar
(08.07.19)
Normalde 2 dakikada isim biter. Maksimum 5 dakika.


old possum
(08.07.19)
20-30 dakika çok ekstrem süreler.

benim 3 dakkayı geçmez, motoru bozduysam hadi 5 dakka olsun.

ya zaman öldürüyordur çalışırken, ya telefondan bişeyler okuyup takılıyodur.

mesela iki dilim ekmekten yapılmış bir tostu bile bir saatte yiyen insan gördüm ama bu kadar uzun süre dışkılamaya çalışan insan ne gördüm ne duydum.

zaten bir sıkıntısı olsaydı çoktan doktora gitmişti. çok yemekle alakalı değil ki bu, 3 gün yemek yemem mesela 3 gün sonra 3 günlük birden yerim süre yine değişmez.


Fodera
(08.07.19)
işim 10 dakka kaldığım yarımsaat
hemoroidden ölsem ne gam


same idiot
(08.07.19)
@Fodera yok cidden tüm bağırsaklarını boşaltmak için 1 saat harcıyor. Boşaltmadığında acı çektiğini söyledi biraz önce. Sıkıntısı var, doktora gitti defalarca testlere filan girip ama bir sonuç alamadı. İnce bağırsağında fazla bakteri üremesi var dediler, antibiyotikle ve sonra probiyotikle tedavi oldu ve sürekli pirinç ve ızgara tavuk yedi o süreçte aylarca. Şimdi birkaç ay geçmeden tekrar aynı şey yine.

Ama bu tuvalette uzun kalması bu rahatsızlık başlamadan önce de vardı. Anlamaya çalışıyorum ben de öyle.


3-4 dakikada hallediyorum. günde 2 bazen 3 kere.


spirit crusher
(08.07.19)
haftada 2 defa, ortalama 30 dakika suruyor. yuzde 80i ilk 3 dakikada cikiyor, kalani icin 20dakika falan bekliyorum.


Tutkun
(08.07.19)
20dk alıyor. 15dk nin altina dusemiyorum asla.


stavro
(08.07.19)
1-2 dk, max 3. Bu arada beyler bayanlar aman diyeyim telefonla melefonla oynamayın. Genital organlara arada hiç kıyafet olmadan o kadar yakın ve uzun süre tutulan telefon çok zararlıdır. Sperm kaliteniz ve sayınız düşer, hanımlar sizin de yumurta kaliteniz ve doğurganlığınız düşer mazallah..


'
(08.07.19)
telefon, gazete varsa 1 saat.
yoksa 5-10 dk.
kapıda biri bekliyorsa 15 dk
iş yerinde en az 20 dk
misafir varsa 3 dk - sessiz mod açık.


ozdek
(08.07.19)
5 dk'yı geçmez. gelince girersin, çıkarır çıkarsın. çıktıktan sonra tekrar ne gelebilir ki? bağırsakta birikmemeli yav bu meret sanki...


Tears of Devil
(08.07.19)
(3)

sarelle ve fındık ezmesi

açıldıktan sonra ne kadar dayanır?
açıldıktan sonra ne kadar dayanır?
Bana 2 gun dayaniyor


@proletarier ahahskadsdk. Ya o anlamda sormadım :D


Genelde acilinca 6 aya kadar tadini muhafaza ediyor =) Sicaktan ve gunesten uzak yerde oda sicakliginda saklandiginda tabii.


superfluid
(11.05.19)
(2)

İngilizce altyazılı eski Türk filmleri

Baya klasiklerden "Dünyayı Kurtaran Adam", "Turist Ömer Uzay Yolunda" veya diğer enteresan Cüneyt Arkın filmleri gibi filmlerden bahsediyorum. Var mı bunların İngilizce altyazılıları bi yerlerde?
Baya klasiklerden "Dünyayı Kurtaran Adam", "Turist Ömer Uzay Yolunda" veya diğer enteresan Cüneyt Arkın filmleri gibi filmlerden bahsediyorum. Var mı bunların İngilizce altyazılıları bi yerlerde?
Dünyayı Kurtaran Adam: www.youtube.com

Bunu yabancı arkadaş izlemişti ordan biliyorum.

D&R'daki DVD bölümünde bazı eski filmler oluyor, sitesinde yazmıyor altyazılar, gidip bakmanız lazım.

Cüneyt Arkın www.dr.com.tr

Turist Ömer'de sadece Türkçe varmış www.dr.com.tr


kaset
(04.05.19)
(6)

manuel doğrayıcılar nasıl?

https://mcdn01.gittigidiyor.net/42425/tn30/424256284_tn30_0.jpgbunun gibi olanlar. nasıl kesiyor?
mcdn01.gittigidiyor.net

bunun gibi olanlar. nasıl kesiyor?
ben soğan doğramak için kullanıyorum bunları blender da almıştım ama 7 aydır 1 kere o da meraktan kullandım. blenderı sök tak çalıştır daha zor. çok güzel kesiyor. ben gücüm yetmez ya da iyi değildir diye düşünmüştüm ama bu olmasa bayağı zorlanırım soğan doğrarken ama domates iyi olmuyor rende gibi yapıyor. öyle seviyorsanız sıkıntı olmaz tabii.

bu arada bunları kesinlikle makinede yıkamayın o ipli mekanizmaya su kaçmaması lazım o kısmı da yıkamayın ben bezi yıkayıp iyice sıkıp siliyorum ve diğer parçaları da elimde yıkıyorum. küçücük bir şey zaten


matilda
(30.04.19)
Bir mutfak robotu kadar gücü yok kalkıp havuç parçalamaz muhtemelen ama menemen için özellikle sabahları domates ve soğana iyi oluyor. Ucuz zaten tam el altında tutmalık.


cilekli pasta
(30.04.19)
baya iyi, ben şok marketten 10 liralık bi tane almıştım seneler önce, hala kullanıyorum.


kronik
(30.04.19)
annemde var bundan cok memnun. bi blender performansi beklememek lazim tabii ama sogan domates vs. icin epey pratik oluyor.


in vino veritas
(30.04.19)
Gayet iyi. Valide hanım çok memnun.


baldan kaymak
(30.04.19)
Bende de var memnunum ama zorlama ipi takılıyor sonra ileri geri zor topluyor makine onu. Bıçakları ben bi kere bilettim daha iyi oldu. İçini doldurup kullanmazsan sorun yok yoksa dediğim gibi takılıyor ipi içerde.


Topalordek
(30.04.19)
(5)

siğilimi okur musunuz?

10 kişi uzaktan uzaktan okuyup üflese kurtulurum bence. Şaka bi yana, kriyo yaptırmıştım. fakat kriyo sonrası bakımını düzgün yapamadığımdan mıdır, siğiller geçmedi (2 adet). aynı doktor duoderm de vermişti hep yarım yamalak kullandım. bu sıralar daha özenli kullanıyorum, her akşam sürüp kuruduktan
10 kişi uzaktan uzaktan okuyup üflese kurtulurum bence.
Şaka bi yana, kriyo yaptırmıştım. fakat kriyo sonrası bakımını düzgün yapamadığımdan mıdır, siğiller geçmedi (2 adet). aynı doktor duoderm de vermişti hep yarım yamalak kullandım. bu sıralar daha özenli kullanıyorum, her akşam sürüp kuruduktan sonra yara bandıyla kapatıyorum. şu an baya oyuk ve kırmızı deri görünüyor. ama emin olamıyorum geçti mi geçmedi mi. 2-3 tane de nasırım var duoderm kullandığım (hepsi de aynı ayakta lanet). ara vermeli miyim yoksa derinin kırmızılığına ve acıya aldırmadan devam mı edeyim duoderme?
koca karı ilacı deyip geçmiştim ama bende işe yaradı tavsiye ederim.
incir sütü sür. inciri kopardığın daldan çıkan beyaz süt.


rentts
(28.04.19)
@rentts keşke bulsam da sürsem. yurtdışındayım, burada incir ağacı bulmak pek kolay değil.


Orada aktar gibi yerler yok mu acaba? Ya da incir sütünü internetten sipariş edeceğiniz bir yer yok mu?


nihayet
(28.04.19)
siğil hemen geçmeyebilir. kriyo tekrar yapılabilir. hekiminizle görüşün.


Çocukken 10 dan fazla siğil vardı elimde. Normalde böyle şeylere inanmam ama annem tekkeye gidip dal kırdı ve ondan sonra bir tane bile kalmadı ve çıkmadı hiç. Yurt dışında olduğunuz için bilemiycem.


(2)

Gmail imza sorunu

Otomatik olarak kaydettiği imza, bir maile cevap attığım zaman alıntı kısmına gidiyor. Asıl cevabımın altında görünür olmuyor. Nasıl düzeltebilirim?
Otomatik olarak kaydettiği imza, bir maile cevap attığım zaman alıntı kısmına gidiyor. Asıl cevabımın altında görünür olmuyor. Nasıl düzeltebilirim?
imza ayarının altında şuna benzer bir tick olacak seçili değilse seçin ya da tam tersi:


Insert this signature before quoted text in replies and remove the "--" line that precedes it.


ozdek
(14.04.19)
@ozdek iki şekilde de deniyorum. Birinde imzayı eklemiyor diğerinde de alıntının içine gömüyor.

Mail geldiğinde cevapladığımda imzayı normal gösteriyor, ikinci cevaptan itibaren gömmeye başlıyor. Eğer ilk maili ben atıyorsam yine normal ama sonra cevaplayıp alıntı oluşturuyorsam gömüyor. Böyle mi olması gerekiyor emin değilim.


(12)

Thy uçuş saati değişmiş

Bana önerdikleri uçuşu onaylama ya da değiştirme şansım var. Benim uçuşun değişen saati yerine bir önceki uçuşu seçsem ödeme yapmam gerekir mi?
Bana önerdikleri uçuşu onaylama ya da değiştirme şansım var. Benim uçuşun değişen saati yerine bir önceki uçuşu seçsem ödeme yapmam gerekir mi?
Hayır.


İade isteyebilirsiniz, bir de sanırım iki saatten geç bir saatten erken uçağa aldılarsa


mabesa
(31.03.19)
Tazminat ödemeleri gerekiyor


mabesa
(31.03.19)
@mabesa İade istemiyorum. Gitmem gereken bir uçuş. Bileti de ben almadım zaten gideceğim yerdeki kurum aldı. Uçuş yarım saat sonrasına alınmış ama ben geç gitmektense 1 saat öncesindeki uçuşla gitmek istiyorum.


Mabesa, tazminat odemelwri gerekmiyor.

@kosmosta bir nokta
Bir onceki ucaga aldirabilirsiniz. Ucret odemezsiniz.


kuehles blondes
(31.03.19)
uçak saati değişmese dahi, thy bir önceki uçağa kaydırma yapıyor. yine yapar.


babilbaligi
(31.03.19)
Peki bu işlemi uçuştan 24 saat önce mi yapabiliyorum sadece? Çünkü hata veriyor şu an.


@kuehles blondes, rotarsa gerekmiyor, uçuş iptali ve başka uçağa alındıysa gerekiyor. Ben o şekilde uçağım iptal olmuş haber vermediler başka uçakla götürdüler beni 400 euro tazmimat aldım


mabesa
(31.03.19)
Sizinde uçuş iptali ve yeni uçaksa tazminat alırsınız hem de uçuşunuzu da iptal etmeden. Özelden yazarsanız anlatırım


mabesa
(31.03.19)
Hayır sadece uçuş saati değişmiş. Zaten dediğim gibi tazminat vs istemiyorum sadece önceki uçuşa kaydırma yaptırırken para ödemek istemiyorum. Yoksa gitmek zorunda olduğum bir uçuş.


uçağım 1 gün ertelendi diye 600 lira tazminat aldım ama sizin durumunuzda alabiliniyor mu shgm'nin mevzuatına bakmak lazım. herhangi bir uçuşa geçebilir veya para iadesi alabilirsiniz. çağrı merkeziyle konuşun yardımcı olacaklardır.


argent dawn
(31.03.19)
@mabesa
Ben de tazminat aldim.
Ucus saati degismis demis sadece. Ayrica iptal vs durumunda da her sekilde tazminat hakki dogmuyor. Ucusa belli bir sureden az kaldiysa vs ancak. Yani 3 ay oncedne ucusu iptal ederlerse tazminat hakki yok ama 3 gun onceden iptal olursa var mesela.
Rotar ise 2 ya da 3 saati gecerse idi ve havayolundan kaynaklanan durumsa (olaganustu durumlarda gecersiz)

Yazan kisi acikca yazmis, ucagin saatini ileri aldilar diye. Bu durumda iptal etme ve tum parayi geri alma ya da baska bir saate erteleme hakki oluyor yolcunun.


kuehles blondes
(31.03.19)
(2)

Sabiha Gökçen'den Atatürk havaalanına

En kolay nasıl gidilir? Taksim'den havabus aktarması mı yapalım? Bi de böyle yaparsak indiğimiz yerden mi binmemiz gerekir yoksa Atatürk havaalanına giden havabus durağı farklı mı?
En kolay nasıl gidilir? Taksim'den havabus aktarması mı yapalım? Bi de böyle yaparsak indiğimiz yerden mi binmemiz gerekir yoksa Atatürk havaalanına giden havabus durağı farklı mı?
Havaş'la Taksim, aynı yerden Atatürk. Başka türlü mümkün değil zaten.


angelus
(29.03.19)
taksi ile kartal metro. metro/marmaray ile havaalani. ne kopru trafigi, ne indi bindi aktarma derdi vs. sure olarak da sanirim en hizli boyle olur.


crucio
(29.03.19)
(8)

Ne hediye alınır?

Yurtdışında danışmanım olacak yabancı profesöre giderken hediye götüreyim diyorum. Böyle otantik, Türkiye'ye özgü bir şeyler. Aklıma nazar boncuklu masa süsü geliyor en klasik. Başka neler olabilir? Bir de nerelerde, hangi mağazalarda bulabilirim?
Yurtdışında danışmanım olacak yabancı profesöre giderken hediye götüreyim diyorum. Böyle otantik, Türkiye'ye özgü bir şeyler. Aklıma nazar boncuklu masa süsü geliyor en klasik. Başka neler olabilir? Bir de nerelerde, hangi mağazalarda bulabilirim?
Luletasindan pipo olabilir belki


gibicibicis
(23.03.19)
Kapalıçarşı’ya bakabilirsiniz. Hediyelik eşya konusunda oradan iyi bir yer yok türkiye’de.


Pertev nail
(23.03.19)
@Pertev nail, maalesef İstanbul'da değilim. Ankara'da 1 gün kalma ihtimalim var ama.


Ankarada olacaksaniz kizilaydaki pasabahceye bakin. Orada guzel seyler oluyor. Gerci siteden veya herhangi bir pasabahceden de alabilirsiniz. Istanbul temali bardaklar var. Nazar boncugunu da pasabahceden alabilirsiniz. Oyle yani. Ben olsam pasabahceye bakardim. Kagit uzerine koymalik guzel agirliklar var. Yine ayni sekilde buyutecler var.


nax
(23.03.19)
gideceğiniz ülkeyi bilmiyorum ama üniversiteyi amerikada okudum. profesör öğrenci ilişkileri çok hassas.
benim gördüğüm master veya doktoraya başlarken bir hediye alınmaz. doktora sürerken bir hediye alınmaz. kabul etmeme ihtimali de hayli yüksek.
diploma alındıktan sonra, ayrılmadan önce bir şeyler alınabilir.


cedex
(23.03.19)
@cedex, şimdi siz öyle deyince emin olamadım. Ayıp ya da adaba aykırı olarak algılanacağını sanmıyorum aslında ama mahçubiyet yaratacağı için kötü olabilir şöyle bir düşününce. Benimkisi biraz da Türkiye'den bir anı olsun onlarda düşüncesi. Bi sorayım onu buradaki hocalarıma. Teşekkürler.


Mithatpasa caddesinde geleneksel el sanatlari diye bir magaza var. Caddeden inerken solda kaliyor. Oraya bakin mutlaka.


Cedex'in de dediklerini dikkate alarak yenebilecek bişeyler götürmenizi öneriyorum ben de, misal kaliteli bir lokum.


taurina
(23.03.19)
(4)

Valiz sorusu (ÇÇS)

Carrefour'da indirim varmış, benim de ihtiyacım var orta boy valiz alacağım. ÇÇS marka bulduk biri kumaş(185tl) biri sert(150tl), karar veremedik. Benim yurtdışından alma sert valizim var, körüklü(?) filan hatta şu an için memnunum. Ama bu beğendiğimiz sert kapak körüksüz. Kumaş olan daha derin gibi
Carrefour'da indirim varmış, benim de ihtiyacım var orta boy valiz alacağım. ÇÇS marka bulduk biri kumaş(185tl) biri sert(150tl), karar veremedik. Benim yurtdışından alma sert valizim var, körüklü(?) filan hatta şu an için memnunum. Ama bu beğendiğimiz sert kapak körüksüz. Kumaş olan daha derin gibi görünüyor bi de cepli filan. Yani çok da bütçe ayırmak istemiyorum ama beni rezil de etmesin istiyorum. Siz ne önerirsiniz kullandınız mı hiç ÇÇS?
Kabin boy bir ççs kullanıyorum ve çok memnunum.


giovanne
(10.03.19)
Bu tarz urunlerin cogu fasondur diye tahmin ediyorum. O yuzden cok kullanilan riski az urunlerdir muhtemelen. Uzmez bence.


sert sarı ççs kullanıyorum memnunum


oscar
(11.03.19)
Çok memnunum sert ççs ve 10 senedir sık sık seyehat eden biriyim


isimmisimyok
(11.03.19)
(7)

İstanbul'da hangi semtte kalalım?

1 haftalığına İstanbul'a gideceğiz. Turistik yerlere yakın olan, ulaşımın kolay olduğu, airbnb'nin pahalı olmayacağı, gece 11 civarında sabiha gökçen'den rahat gidebileceğimiz(havaşla filan) hangi semtleri tavsiye edersiniz? Ek olarak Kadıköy'de kalsak gezerken ulaşıma çok zaman harcar mıyız?
1 haftalığına İstanbul'a gideceğiz. Turistik yerlere yakın olan, ulaşımın kolay olduğu, airbnb'nin pahalı olmayacağı, gece 11 civarında sabiha gökçen'den rahat gidebileceğimiz(havaşla filan) hangi semtleri tavsiye edersiniz?

Ek olarak Kadıköy'de kalsak gezerken ulaşıma çok zaman harcar mıyız?
beşiktaş ya da kadıköy.


atacaksinfinke
(03.03.19)
besiktas, oneririm, gezilecek tarihi yerlerin cogu avrupa yakasinda, besiktastan sultanahmet, eminonu, bogaz ve uskudara kolaylikla ulasim saglarsiniz.

anadolu yakasinda da kadikoy taraflari olabilir, ama once besiktas


exlibris
(03.03.19)
Karaköy'de kalın. Sultanahmet, Beyazıt, Eminönü, Galata, Haliç, Dolmabahçe, Beşiktaş, Taksim, Kadıköy gibi yerlere çok rahat ulaşırsınız. AVM gezmek isterseniz de Taksim metrosunda nerdeyse her durağında var, rahat bulursunuz.

Gece 11de Sabiha'ya indikten sonra Havaş ile Taksim'e geçip ordan taksi ile gidebilirsiniz, eşyanız yoksa hava güzelse yürüyebilirsiniz de.


taurina
(03.03.19)
Biz gittiğimizde kadıköy’de kaldık.


cemallamec
(03.03.19)
bence kadiköy'de kalmalısınız. kadıköyde gezebileceğiniz pek turistik yer yok ancak her yere ulaşımınız çok kolay olur. hem de kadıköyün sokakları çok güzel bence otelinize ya da eve işte neyse döneceğiniz zamanlar sokakları gezer, hergün farklı kafelerde barlarda zaman öldürürsünüz. kadıköyü de görmüş olursunuz. avrupa yakasında kalırsanız bu turda kadıköye gelmenin bi anlamı yok turistik olarak.


zozjotejmnk
(03.03.19)
Kadıköy+1


Rh Negatif
(03.03.19)
Kadıköy+1


(5)

pasaport arkasındaki vfs etiketi

çıkarma gafletinde bulundum. para parça çıktı ve yapış yapış şu an. nasıl temizleyebilirim çok kirli görünüyor? bi de pasaport numarasının yazılı olduğu barkod da çıktı bi şey olur mu? lanet vfs kafam kadar etiket yapıştırmış pasaporta üff.
çıkarma gafletinde bulundum. para parça çıktı ve yapış yapış şu an. nasıl temizleyebilirim çok kirli görünüyor? bi de pasaport numarasının yazılı olduğu barkod da çıktı bi şey olur mu? lanet vfs kafam kadar etiket yapıştırmış pasaporta üff.
Parfüm. İçinde alkol olan herhangi bir şey


catch the arrow
(02.03.19)
pasaporta zarar vermez di mi ya alkol rengine vs?


Çok zorlarsan rengini biraz açar


catch the arrow
(02.03.19)
vfs'ye o konuda ben de cok kirginim. serefsizler essek kadar etiket yapistiriyorlar

benim de basima gelmisti yapis yapis oluyor, ben uzerine kagit yapistirim sonra yavas yavas soymustum, yapiskanligi azaldi.. alkolu dikkatli kullan, az kullanirsan sorunolmaz


exlibris
(03.03.19)
Aseton veya kolonyali pamukla cikarabilirsin


nax
(03.03.19)
(3)

İstanbul'da hangi semt?

1 haftalığına İstanbul'a gideceğiz. Turistik yerlere yakın olan, ulaşımın kolay olduğu, airbnb'nin pahalı olmayacağı hangi semtleri tavsiye edersiniz? Kadıköy'de kalsak ulaşıma çok zaman harcar mıyız?
1 haftalığına İstanbul'a gideceğiz. Turistik yerlere yakın olan, ulaşımın kolay olduğu, airbnb'nin pahalı olmayacağı hangi semtleri tavsiye edersiniz? Kadıköy'de kalsak ulaşıma çok zaman harcar mıyız?
kadıköy acıbadem yıldızbakkal tarafları kadıköyde ulaşıma en yakın yer. marmaraya yakın, metrobüse yakın, vapura yakın. kiraları 1500den başlayıp sonsuza kadar gidiyor airbnb nasıl olur bilmem


nahtoderfahrung
(24.02.19)
Airbnb yi trde pek begenmemistim, arkadaslarim icin bakmistim. Gereksiz pahali otellere gore.

Sultanahmet civarlarinda cok guzel oteller var, besiktas ve kadikoy icinde keza oyle.
Kadikoy’de kadikoyun icinde kalin, en kolay ulasim oyle olur, vapurla zirt diyegidersiniz her yere. Sultanahmet turistik yerlere yurume mesafesi zaten.
Besiktas ise otobusle giidlir sultanahmete filan ama etraf fena degil, csfeler barlar filan.


kuehles blondes
(24.02.19)
@kuehles blondes, sağlık problemlerinden dolayı kendi yemeğimizi kendimiz yapmamız gerektiği için airbnb tercihimiz. Semt önerileri için teşekkürler.


(7)

uzakta biriyle birlikte yapılabilecek aktiviteler?

Birlikte rabb.it üzerinden film izliyor, mmo oynuyor, video call yapıyoruz. Farklı ülkeler olduğu için 2 ayda bir görüşebiliyoruz. O yüzden uzaktayken daha farklı şeyler de yapmak istiyoruz. Tavsiyeleriniz nelerdir?-gönül işi sorusu değil. aktivite tavsiyesi arıyorum.
Birlikte rabb.it üzerinden film izliyor, mmo oynuyor, video call yapıyoruz. Farklı ülkeler olduğu için 2 ayda bir görüşebiliyoruz. O yüzden uzaktayken daha farklı şeyler de yapmak istiyoruz. Tavsiyeleriniz nelerdir?

-gönül işi sorusu değil. aktivite tavsiyesi arıyorum.
Ayın bir gününü belirleyin ve o gün birbirinize mektup gönderin. Bununla birlikte, o ay birbirinize göndermediğiniz 1 de fotoğraf bastırın ve zarfa ekleyin.


aylakadam
(23.02.19)
yani şöyle bi dusundum de zaten bir cok şey sohbet muhabbetin gelişiyle birlikte yapılıyordur mesela kıyafete ihtiyaci vardir hadi gel bi bakalım denilir sana spesifik olarak yemek yapmayı önerebilirim. asiri keyifli oluyor. aklıma gelirse editlerim burayi


fıytfıyt
(23.02.19)
@fıytfıyt yok beraberken değil, uzaktayken zaman geçirmek için tavsiyeler arıyorum.


tamam yemek yapmak uzaktayken de yapılabilir biz yaptık cok da güzel oldu :) ayni yemeği yapmak konusunda karar verirsiniz ya da kek pasta size kalmış ve kameraları acar sanki birlikte yapmış gibi olursunuz biz yemek yemeği sevdiğimiz icin boyle seyler deniyoruz


fıytfıyt
(23.02.19)
Aylakadam'in fikri cok hosuma gitti. Zaten yapilacak her seyi yapiyormussunuz. Ekstra teknolojik seylere ne gerek var. 2 ayda bir gorusuyormussunuz da...ben olsam akisina birakirdim.


@nick konusunda kararsizim

yakında ben de başka bir ülkeye taşınacağım ve bu sefer arada 7-8 saat zaman farkı olacak. daha pahalı olacağı için bu kadar sık da görüşemeyeceğiz. aylakadam'ın fikrini de o zaman uygularız muhtemelen.


sexting.


mistikla
(23.02.19)
(1)

Yüksek plt ve pct

PLT 460PCT 0,37şeklinde. tahlilden önceki 24 saatte ecopirin, 12 saatte de trental kullanmıştım. bu ilaçların etkisi olabilir mi? eğer öyleyse yarın aile hekiminden gidip tekrar kan testi istesem farklı sonuç alma ihtimalim var mıdır? ilaçları 3 gündür filan kullanmıyorum. kan testini isteyen birime
PLT 460
PCT 0,37

şeklinde. tahlilden önceki 24 saatte ecopirin, 12 saatte de trental kullanmıştım. bu ilaçların etkisi olabilir mi? eğer öyleyse yarın aile hekiminden gidip tekrar kan testi istesem farklı sonuç alma ihtimalim var mıdır? ilaçları 3 gündür filan kullanmıyorum. kan testini isteyen birime (jinekoloji) haftaya gideceğim.
Şu tahlilin hepsini fotoğraf olarak atar mısınız ?
Trental/pentoksifilin kullanıyorsanız, hastalığınız ne ? periferik arter hastalığı, baş dönmesi ?

Baş/göğüs ağrısı, görme sorunu, eller, ayaklarda uyuşma var mı ?
Ek hastalıklarınız, geçirilmiş operasyon var mı ?

Yarım bilgiye yarım cevap vermek istemiyorum, fakat trombositoz durduk yere olmaz ve olduysa da öyle durmaz, etki eder.

İlaç sorusuna gelirsek, ben karşılaşmadım, böyle yükselteceğini de zannetmiyorum. Kısaca gözaltım, ancak okumadım böyle bir durum.


aylakadam
(18.02.19)
(3)

Duyurunun doktorları

Pazartesi günü ayak parmaklarımdaki morluklar nedeniyle doktor 600mg Trentilin ve 100mg Ecopirin yazdı. Priferik vasküler hastalık teşhisi koymuş. Trentilin yerine Trental alarak salı günü ilaçlara başladım. Ek olarak PCOS için gynelle alıyorum. İki gündür ciddi manada kötüyüm. Hafif çarpıntım oluyo
Pazartesi günü ayak parmaklarımdaki morluklar nedeniyle doktor 600mg Trentilin ve 100mg Ecopirin yazdı. Priferik vasküler hastalık teşhisi koymuş. Trentilin yerine Trental alarak salı günü ilaçlara başladım. Ek olarak PCOS için gynelle alıyorum.

İki gündür ciddi manada kötüyüm. Hafif çarpıntım oluyor özellikle ilaçları aldıktan sonraki birkaç saat. Ona katlanıyorum da duygu durumu olarak da çok kötüyüm. Dün ağlama krizi yaşadım anca uyuyunca toparladım, sonra baş ağrısı bıraktı zaten. Bugün de kriz gibi olmasa da biraz yine ağladım. Çok ağlak ve depresif bir haldeyim. Çok fazla yemek yiyemiyorum. Aç hissediyorum ama masaya oturunca iştahım kaçıyor, zorla yiyorum. Bi de buğday unu alerjim çıktı diye 1 haftadan az süredir ekmek/unlu yemiyorum ve 5-6 gün gibi bi sürede 2 kg su kaybettim tartıda korkuyorum adeta. Ciddi manada hareketsizleştim (zaten çok enerjik de değildim de), yataktan çıkmıyorum. Bugün de bi 2-3 saat uyudum biraz önce.

Bu trental ve ecopirini bırakmayı düşünüyorum. Doktora ayağımdaki bıdı ciddi bi şeye dönüşür mü dediğimde yok, soğuktan olur öyle havalar ısınınca rahatlarsın demişti ama bilemiyorum yine de. Bu durum ilaçların yan etkisidir diyip katlanmalı mıyım? Yoksa bıraksam da olur mu?
doktorlar cevap yazana kadar hemen prospektüslerini yan etkilerini oku.

özellikle şu yan etkiler görüldüğünde ilacın kullanımı bırakılmalıdır yazan yerleri.

çarpıntı deyince korktum.


killerbee
(14.02.19)
@killerbee baktım aslında. kalp ritminde ciddi düzensizlik durumunda bırakın diyor evet ama ciddiyetini nasıl anlayabilirim ki? kalp atışımı hissediyorum göğüs kafesimde ama katlanamadığım bir şey yok.


Sigara içiyorsan bırak kesin. Alkol kesin alma. Ecopirin e devam diğerini şimdilik kes sonra doktoruna git durumu anlat.


andlee
(14.02.19)
(5)

Okuduğumu anlamıyorum (akademik)

ve aptallaştığımı düşünmeye başladım. Eskiden okuma anlama sıkıntısı hiç yaşamazdım ama son 1-2 yıldır doğru düzgün bir şey okumadığım için köreldiğimi, oldukça yavaşladığımı düşünüyorum. Bazen bir cümle 2-3-4 tekrarımı alıyor anlamak için. Odaklanma zaten hak getire. Bi de yakında yüksek lisansa ba
ve aptallaştığımı düşünmeye başladım. Eskiden okuma anlama sıkıntısı hiç yaşamazdım ama son 1-2 yıldır doğru düzgün bir şey okumadığım için köreldiğimi, oldukça yavaşladığımı düşünüyorum. Bazen bir cümle 2-3-4 tekrarımı alıyor anlamak için. Odaklanma zaten hak getire. Bi de yakında yüksek lisansa başlayacağım. Hazırlık amaçlı giriş kitapları okuyayım diyorum, olmuyor.

Ne yapabilirim eski halime dönmek için? Mobile app olur, başka taktikler olur, tekrardan okuduğumu anlayabileyim istiyorum :/
Depresyon belirtisidir.


tunaktunaktun
(11.02.19)
Konularda temel bilgi eksikliğin varsa dikkatin çabuk dağılabilir, eksik gördüğün noktaları tamamlamaya çalış. Okuduğun şeye de kendini vermeye ve dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durmaya çalış.


B12 takviyesi. Ayrıca okuyunca kolaylıkla anlamadığınız o akademik metinleri inatla okuyun. Zamanla kafa açılıyor


yemrem
(11.02.19)
kendini vermiyorsun demek ki. Boşver olur o öyle ben lisansta iğrenç bir öğrenciydim, ezberden nefret ederdim sonradan sevdiğim şeylere yönelince kaplan kesildim :D


margarita
(11.02.19)
@levent bilgen, roman türevi okuyasım pek yok. Doğrudan okumak istediğim alanda yoğunlaşmak istiyorum ama 2-3 denemeden sonra motivasyonum kaçıyor.

@j r r, aslında tam da giriş kitapları okumaya çalışıyorum ya :/


(1)

Bir ilacın piyasada olup olmadığını

öğrenme yolu var mı? Muadil ilaç almak istemiyorum ama eczaneler piyasada yok diyorlar emin olamıyorum.
öğrenme yolu var mı? Muadil ilaç almak istemiyorum ama eczaneler piyasada yok diyorlar emin olamıyorum.
üretici / Türkiye ruhsat sahibi firmayı arayarak öğrenebilirsiniz.


angelofdeath
(11.02.19)
(7)

Gıda ve deri alerji testi sonucu, darlandım

Her şeye alerjim varmış resmen ve ben bunların çoğunun farkında değildim. Yani cildimdeki kaşınmaları filan alerjiye hiç bağlamamıştım. Bazıları beklediğim şeylerdi bazılarına çok şaşırdım ve ne yapayım bilemiyorum. Prick test: https://cdn.discordapp.com/attachments/436524509579837440/54380899127735
Her şeye alerjim varmış resmen ve ben bunların çoğunun farkında değildim. Yani cildimdeki kaşınmaları filan alerjiye hiç bağlamamıştım. Bazıları beklediğim şeylerdi bazılarına çok şaşırdım ve ne yapayım bilemiyorum.
Prick test: cdn.discordapp.com

Patch test:
1- cdn.discordapp.com
2- cdn.discordapp.com
Ben bu alerjilere sahip olunca ne oluyor hiç anlamış değilim. Tek belirtisi kaşıntı mıdır? Sindirim problemleri yaşar mıyım? (doktor sadece kaşıntı yapar dedi ama yok öyle bi şey?) Köpeklere sarılıp her gün süt içen, ekmek, makarna, peynir filan tüketen biriyim, bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bazısı sindirim problemi yaşatıyor muhtemelen ama bu alerjiden midir başka bir şey mi?

Patch testte en ağır sonucu Nikel (bunu biliyordum), Clioquinol, Colophonium verdi +2 ile. Sırtım çok kötü kabardı ve kaşındı (bu +2 ise buğday nasıl +3 anlamadım ama). Bunlar zaten hemen hemen tüm kozmetik ürünlerde olan şeylermiş. Şampuanlarda deterjanlarda, sabunlarda, paketli gıdalarda vs olan maddelere de alerjim varmış. Doktora 1/2 olanları sallamasam olmaz mı dedim %10 ihtimal bile olsa kullanma dedi. E ne yapacağım ben? Hata payı nedir? Tekrar test yaptırayım mı?
başıma bir şey gelmeyecekse, aidin salih denen kadının açlık oruçlarıyla alerjilerin üstesinden gelen insanlar tanıyorum. başka bilgim yok ama çok çaresiz göründüğün için bildiğim kadarını yazmak istedim. onun dışında şu anki süt ve buğday unu zaten zararlı, onları hepimizin hayatından çıkarması lazım.


windows95
(09.02.19)
Ben alerji testi isteyince, doktor "ogrenince ne fark edecek hayatina devam edeceksin, kufe alerjin varsa yine var olacak zaten herkesin var" demisti.
Ben de yaptirmadim.

Hayatina devam et iste :)
Portakala nasil alerjin oldu acaba.


acemi
(09.02.19)
@acemi
ya ben aslında hazır cildiyede işim var, polen alerjim mi var yoksa toza mı alerjim var ona da bi bakayım genel bi teste gireyim dedim, bunları aldım geldim dlfkgfd onun için KBB'ye gitmem gerek heralde. Neyseki portakal çok aradığım bi meyve değil :') Hamam böceği alerjim olsa mesela iyi olurdu "ne korkuyosun" dediklerinde bahane ederdim "korkmuyorum, alerjiğim" diye filan :')


Kbb degil de gogus hastaliklari bakiyor.
Alerji gelip geciyor, mesela benim yanimdaki kariya alerjim vardi. Artik yok. 3 ay mahvoldum sonra gecti.

Kullandigi parfumu falan da degistirmedi kendi kendine gecti, 2 senedir cikolataya alerjim var 30dan sonra basladi. Cok degisken bisey o yuzden penisilin falan degilse salla gitsin.


acemi
(09.02.19)
Hayatımda ilk defa benden çok allerjisi olan birini gördüm şu an :D hoşgeldin.
Benim testim bu kadar ayrıntılı değildi bu arada. Bunu nerede yaptırdın?
Tek belirtisi kalıntı mı demişsin ama öyle olmuyor.
Yumuşatıcıyı hayatımdan çıkardım. Yumuşatıcı kokusu hapşırık krizine sokuyor. Bir kaç sefer de yumuşatıcı ile yıkanmış nevresim kılıfı yüzünden, vücuduma değen yerlerde isilik görüntüsünde şeyler çıktı. Sabunları ise fabrikasını bildiğim yerden alıyorum. Sadece katı sabun kullanıyorum. Sıvı sabun direkt egzama oluşturuyor. Aynı şey şampuan ve kremlerde de geçerli. Markette satılan standart herkesin bildiği şampuanları kazara kullanırsam kafamda elimde her yerimde döküntüler başlıyor.
Benim de portakala allerim var ama şöyle, yiyebiliyorum fakat doğrar da suyu elime değerse parmaklarım su topluyor. Aynı şey domates için de geçerli örneğin.
Laktoz ise deli gibi karın ağrısı yapıyor. Ama öyle “ay karnım ağrıdı ya” gibi değil. Bayağı yerlerde yatıyorum evin içinde.
Çok geçmiş olsun. Benim doktorum tek tedavisi uzak durmak demişti. Öyle yapıyorum ama 3-4 yılda bir yeni şeyler ekleniyor sürekli. İnsanın kendini tanıması ve temkinli olması lazım bence.


irene
(09.02.19)
@irene devlet hastanesi'nde yaptırdım. alerji testi odası olan bir yerdi. hatta cildiyenin karşısına koymuşlar odayı onu görünce e bi yaptırayım dedim. hemen baktılar.

beni şaşırtan, nikel teması hariç hiçbir şeyden bu zamana kadar ağır reaksiyonlar almamış olmam. belki bi de küf emin değilim. ya çok hafif reaksiyonlar aldım ve bu alerjenlere yormadım ya da yalancı pozitif çıktı özellikle +1/2 olanlar. cildim hep hassastı, yaralarım geç iyileşir, belki de cildimi hep hassas yapan bu alerjenlerdir kimbilir. gıda için deneme yapıcam bir süre (artık ne kadar dayanabilirsem) unu ve unlu ürünleri kesicem. süt ürünlerini de minimuma indiricem. allahtan makyaj yapan biri değilim. yumuşatıcıyı çıkarmak iyi fikir. teşekkürler


Benim toza karşı ve bahar alerjim vardı. Hergun 1 cay kaşığı çörek otu yedim uzun suredir bir sıkıntım yok şükür.

Bilmem isine yarar mı ama dene istersen.

1 cay kaşığı yedikten sonra 1 bardak su icmistim yutmasi kolay olsun diye.


brnbrs
(09.02.19)
(1)

Buğday unu alerjisi

Gluten alerjisi ile aynı şey mi? Gıda alerjisi testinden sonra buğday unu alerjisi çıkınca doktor tam buğday ve kepek ekmek yeme bi süre dedi. Ama beyaz ekmek veya diğer glutenli şeylerden bahsetmedi. Nasıl yaklaşmak lazım?
Gluten alerjisi ile aynı şey mi? Gıda alerjisi testinden sonra buğday unu alerjisi çıkınca doktor tam buğday ve kepek ekmek yeme bi süre dedi. Ama beyaz ekmek veya diğer glutenli şeylerden bahsetmedi. Nasıl yaklaşmak lazım?
beyaz ekmek de buğdaydan yapılıyor mantıken. onu da yemesen daha iyi olur sanki, geçmiş olsun :(


yuto
(06.02.19)
(6)

Online motivasyon grupları?

Bu gruplara katılmışlığınız var mı? Faydasını gördünüz mü veya katılmadıysanız faydası olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?Örn; kilo verme, spor yapma, ders çalışma vs. üzerine kurulmuş whatsapp veya facebook grupları. Gruptaki insanlar her gün gruba o gün ne yediler içtiler, amaçları konusunda ne kad
Bu gruplara katılmışlığınız var mı? Faydasını gördünüz mü veya katılmadıysanız faydası olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

Örn; kilo verme, spor yapma, ders çalışma vs. üzerine kurulmuş whatsapp veya facebook grupları. Gruptaki insanlar her gün gruba o gün ne yediler içtiler, amaçları konusunda ne kadar ilerlediler filan onları yazıyorlar ve birbirlerini destekliyorlar filan.
Katılmadım hiç. Faydası olduğunu düşünmüyorum.


Ben YGS döneminde katılmıştım. Hala muhabbet ediyoruz. Soru paylaşımı vs. Bayağı yararlı. Hala Destekliyoruz birbirimizi. Yararlı oluyor. Şu an başka bir sınav arefesindeyim. Yine olsa yine katılirim. Eğlenceli de oluyor.


westblack
(05.02.19)
uzaktan bakınca faydalı gibi görünüyor, niyetlendim de katılma fırsatım olmadı hiç.


dox
(05.02.19)
valla biz tez için kurmuştuk ama grup öldü galiba :)


kpss'ye hazırlanırken bir grup kurmuştuk. her gün deli gibi soru paylaşımı olurdu, anlaşılmayan konuları birbirimize sorardık, moralimiz bozulunca vs. herkes destek olurdu.

dershaneye gitmeden sınavı kazandıysam o grup sayesindedir. gruptaki herkes de kazandı bir şekilde.

ekşi duyuru'dan kuruldu hatta o grup.


avianthem
(05.02.19)
Bulsam girerim Şahsen,


(20)

Hiç doktorlardan "senin yaşın uygun değil" tutumu

ile karşılaştınız mı?19 yaşında PCOS teşhisi konuldu bana. Bu teşhis konulmadan önce de 1-2 yıl doktor gezindim. Hepsi de kan değerlerime bakıp normal diyip yolladı bi tanesi bile ultrasondan bakmaya yeltenmedi en son teşhisi koyan hariç. Ben de bunu hep "yaş kaynaklı ciddiye almıyorlar"a yordum.Geç
ile karşılaştınız mı?

19 yaşında PCOS teşhisi konuldu bana. Bu teşhis konulmadan önce de 1-2 yıl doktor gezindim. Hepsi de kan değerlerime bakıp normal diyip yolladı bi tanesi bile ultrasondan bakmaya yeltenmedi en son teşhisi koyan hariç. Ben de bunu hep "yaş kaynaklı ciddiye almıyorlar"a yordum.

Geçen yıl merdivenden düştüm kalça üstü. Birkaç ay sonra kuyruk sokumunda ağrı yaşayınca gittiğim ortopedist "sen daha gençsin kıramazsın oradaki kemiği" diyip röntgene bile yollamadan geri gönderdi.

En son bir doktordan smear aldırdım. Fakat sonucu e-nabıza düşmedi hiç. Sonra bir nedenle aile hekimine gittiğimde siz görebiliyor musunuz diye sordum. "Sen daha 26 yaşındasın ne smear'i? Smear almamışlardır senden başka bir şeydir o(???). Zaten HPV veya smear testleri 30 yaşından sonra yapılır sana daha olmaz" diyerek şoklara uğrattı beni.

Yani tamam belli bir yaş grubuna dahil değilsen belirli hastalıklar için risk faktörü düşük olabilir de "erken teşhis hayat kurtarır, kontrol etmekte fayda var" denilen şeylere bu tutumla yaklaşmak nedir?
sadece ailede değil doktorlarda da var artık ciddi/korkulan bir hastalık yokmuş/olması imkansızmış gibi davranılırsa olmayacakmış gibi bir tutum. Bir çok defa başıma geldi. Gözlerinden alevler çıkarabilen birisi olduğum için her defasında doktor mecburen yaş kriterini ciddiye almadan gerekli testleri yapmak zorunda kaldı. Ama benim yerimde kontrolünü kaybeden veya ters konuşan birisi olsa eminim ki hastayı haksız çıkarırlardı. haklıyken haksız konuma düşmeden hakkını koruyabilmek zor zanaat.


Özellikle hormon olaylarında doktorlar çok tırsıyorlar ve mümkün olmadıkça tedaviye gitmiyorlar yaş gençse benim anladığım.


noluyo yaa
(03.02.19)
Hpvye 30 yas öncesi ekstrem bir durum ya da talep olmadikca bakmıyorlar doğru ancak smear icin 26 gayet normal.


Mommysbusy
(03.02.19)
@Mommysbusy cinsel geçmişimi bilmeden 30 yaş altına hpv bakılmaz demek çok saçma geliyor. Virüs nihayetinde ve korunmayla bile bulaşabilecek bir şey. 20 yaşında HPV'li biriyle birlikte olduysam 20 yaşında kapabileceğim bir hastalık. Kişi talep ettiği halde sen 20 yaşındasın sana bakılmaz diyip 10 yıl bekletip hastalığın ilerlemesine neden olmayı göze almayı anlayamıyorum. Yani hadi ben okudum araştırdım HPV nedir nasıl bulaşır öğrendim, bana bu cevabı veren doktoru dinlemeyip başka doktora gitmeyi bilirim de bilmeyen, utanan "senin yaşın tutmuyor" lafına güvenip ihmal eden birileri olursa?


Aynen öyle ya. Sanki bu memlekette aile onayıyla 15lik kızları evlendirmiyolarmış da herkes 30unda ilk ilişkisini yaşıyormuş gibi.

Ya bu biraz senin kadın olmanla da alakalı. Annem de senelerce gözünden ve dizinden çekti ve bin tane doktor gezerek çare buldu ancak. Bir yazı okumuştum bunun üzerine araştırma yapmışlar. Kadınların doktora gittiğinde ciddiye alınma oranı düşük diye bir çıkarım yapılmış. Hem de batıda oluyor bu. Bu yüzden adını unuttuğum bir kadın hastalığının dünyada ortalama teşhis süresinin 8 yıl olduğu yazıyordu. Kaynak aklıma gelmedi. Şimdi yatcam ama sabaha bulursam eklerim eğer duyuruyu silmezsen. Bastır yaptır derim kulak asma doktora, gerekirse corla. Senin sağlığından önemli değil hiçbiri.


windows95
(03.02.19)
hpvye bakilmama sebebi cinsel gecmis konusunda varsayim yapmak degil. 30 yas oncesi aktif cinsel yasamda olan herkes bazi hpv turleriyle hasir nesir olur ve 1-2 sene icerisinde bunu temizler. Bunu ruhunuz bile duymaz. Surekli surekli pcr yöntemi ile (bir sikayet ya da belirti yokken) hpv bakilmasi hem hastayi gereksiz panige sevkedecektir hem de gereksiz masraftir. Ozelde muayeneye ek 450 ile 650 tl civarina yaptirabilirsiniz zaten kimse yasiniza takilmaz. Smear bakilir bir patoloji varsa hpv tiplendirme talep edilebilir. Smeari ne zaman yaptirdiniz? 20 gunden önce düşmez e nabiza.


Mommysbusy
(03.02.19)
@Mommysbusy Ocak ayı başında yaptırdım, 2 gün filan önce hastanenin kendi sitesinden bulunabildiğini öğrenince ulaştım sonuca. Mesele o değil zaten. Çoğu kadının açıkça konuşmaktan çekineceği bir konu mesela bu. Belki şüpheli bir ilişki yaşadım veya ne bileyim genital bölgede değişiklikler hissettim. Neden hpv yaptırmak isteyebileceğimi sorgulamak yerine (ki bunu sormadım zaten ama) "sana hpv olmaz" demek bana çok yanlış geliyor ki resmen "sana smear almamışlardır başka bir şeydir o" dedi kadın, bi 3 saniye "e benim vajinama giren neydi spekulum değil miydi" diye bi sorguladım ağzım açık.
Yine Pcos teşhisi öncesi 3 aydır regl olmuyorum dediğimde regl olmamı sağlayacak 7-10 günlük ilaç verip sonra kan tahlili alıp hormonları normal görünce geri gönderen doktorlar. O zaman da algı "ilk reglden sonraki birkaç yıl düzensizlikler normal" şeklindeydi.

@windows95 bulabilirsen sevinirim, silme niyetim yok soruyu.


Spekulum girmesi demek smear alindigi anlamina gelmez rutin muayenede kullaniliyor spekulum. Yani size yaptim denip de yapilmamis olmasi sacma olur tabii de. Smearin yapildigini hissetmezsiniz spekulumdan sonra. Öyle bir bakip smear almadan çıkarmış da olabilir.

Yalniz acikca konusamayacagi mantigindaki yaklasiminiz yanlis. Doktora gidip istediginiz testleri belirtebilirsiniz ancak karar doktora aittir. Supheli iliski yasadiysaniz girer girmez bunu belirtip ozellikle hpv istediginizin altini cizmeniz gerekir.


Mommysbusy
(03.02.19)
Of of of ne saçmalıklar yine. 26 yaşındasın ne smear’ı ne demek acaba. Bu denli saçma bir cümle duymasam da benim sağlığıma mal olacak şekilde bir “senin yaşında bu hastalığın olacağını hiç düşünemedik” cümlesini 3 ay yanlış tedavi uygulanıp, elimde ameliyatan başka bir çare kalmayınca duydum.
Bu ülkede gerçekten bilim ile uğraşan doktor bulmak bu kadar zor olmamalı...
Aynı yaş grubundayız, arzu ederseniz benim girtiğim doktoru da bir deneyin.


irene
(03.02.19)
irene + 1

Bazı doktorlar kendini bilim adamı zannediyo. Ciddi bi doktor bulursan iyi edersin.


(s)AINT
(04.02.19)
Türkiye'de bırak iyi doktor bulmayı, yalnızca hastayı ciddiye alacak ve gerekli testleri yapacak "normal" doktor bulmak bile çok zor. Büyük çoğunluğu son derece bilgisiz ve bununla orantılı olarak egolu ve umursamaz. Geçmiş olsun.


@futbolcu bütün doktorlara kefil olacak değilim her meslekte olduğu gibi iyisiyle yapan da var kötüsüyle yapan da. Ama bu tavrınız işini layıkıyla yapmaya çalışan doktorları yaralayıcı bir üslup. Sizin mesleğiniz hakkında böyle konuşsam hoşunuza gider miydi?

Soru sahibi; her hastalığın daha sık görüldüğü yaşlar var dolayısıyla bu yaşta bunu beklemeyiz durumu saçmalık değil, hpv taraması 30 yaşında başlıyor ve bu Türk doktorların aldığı bir karar değil.

Screening Methods for Average-Risk Asymptomatic Women

Age 21 to 29: Every 3 years with cytology (Pap testing), regardless of age of onset of sexual activity or other risk factors.
Age 30 to 65: Every 5 years with HPV co-test (Pap + HPV test) OR every 3 years with cytology.
When NOT to Screen

Younger Than Age 21: Screening is not recommended for women younger than age 21.
Older Than Age 65: No screening past age 65 if adequate prior screening can be assessed accurately (three consecutive negative cytology results or two consecutive negative HPV results within 10 years before screening cessation, with the most recent test occScreening with the HPV Test Alone

In 2014, the Food and Drug Administration (FDA) approved the Roche HPV test for primary cervical cancer screening in women aged 25 and older. Shortly thereafter, the Society for Gynecologic Oncology published interim guidance[PDF-271KB] indicating that primary high-risk HPV screening can be considered as an alternative to current U.S. cytology-based cervical cancer screening methods. This guidance also recommends at least a 3-year screening interval after a negative primary HPV screening test. At this time, the USPSTF has not updated its recommendations to include primary HPV as an option for screening.urring within 5 years) and not otherwise at high risk for cervical cancer.

25-30 arasına hpv baksak mı diye konuşuluyor ama kabul edilmiş değil. Smearde anormal bir şey çıkarsa bakılır.
Bunlar size cevabım. HPV neden yapılmıyo yaa demişsiniz ya.
Aile hekiminin size smear yapılmaz lafını da cahilliğine veriyorum evli olmayan her kadını bakire sanan zihniyet.


pastörizesüt
(04.02.19)
Bu yazilanlarin çoğunu okumadan sadece soruya yanıt olarak yazıyorum, aile hekimliklerinde sadece 30-65yaş arasındaki kadınlar ilk cinsel ilişki yaşına ya da medeni durumuna bakılmaksızın taranır. Bu yaş grubu dışında alınan smearler örnek alındığında gönderilen halk sağlığı laboratuvarı tarafından incelenmez. Halk sağlığı laboratuarları sağlık bakanlığına bağlıdır ve sağlık bakanlığının aldığı karar doğrultusunda bir yönerge izler. Onun haricinde herhangi bir özel klinikte rahim ağzı kanseri taraması yapılmasını talep edebilirsiniz. Yapılır da. Amerika’da da o ülkedeki HPV yaygınlığı dikkate alınarak taramaya başlama yaşı 21 olarak belirlenmiştir. Cinsel aktif kadınların yaş ortalaması 16dahi olsa 21 yaş öncesi tarama yapmak mantıklı bulunmamıştır çünkü virüs bir kere bulaştı diye kesin kansere sebep olmaz, erken yaşta çoğu zaman enfeksiyon kendini sınırlar ve virüs vücudu terk eder. Özetle tarama yaşı her ülke için farklıdır. Bu yaş aralığına yapılan çalışmalar neticesinde karar verilir. Kimin taranıp kimin taranmayacağına karar vermek bize düşmez. Burada milleti gaza getirip durmayın.


Selam, linki buldum

www.5harfliler.com

Bu arada @pastörize süt,bu kadar insan benzer deneyimler yaşamışken tanımadığın insanları sırf senle aynı bölümü okudu diye niye savunuyorsun? Hepimiz mi doktorlara düşmanlık besliyoruz, hepimiz mi kötü niyetliyiz? Yazının sonunda meslektaşının cahilliğinden bahsetmişsin ama yazıya başlarken ilk yaptığın şey direkt savunmak. Niye yapıyorsun ki bunu?

Niye “yaralanıyorsun”? Benim de bir sürü meslektaşım var gayet kötü işler yapan. Ben birinin eleştirildiğine şahit olduğumda savunmuyorum. Çoğu meslek grubu da savunmuyor aslına bakarsan. Ama bakıyoruz bizim doktorlar hep böyle. Eleştiriyle yıpranıveriyorlar hemen. Oysa insanlar sadece sağlıklarını peşinde. Bu yaptığın şey antipatiyi artırmaktan başka inan hiç ama hiç bir işe yaramıyor.


windows95
(04.02.19)
@windows iyisiyle de yapan var kötüsüyle de dedim zaten körü körüne savunmadım. Senin antipati duymaya meyilli olduğun çok açık, yapıcı yazımdan bile antipati kapmışsın ben sana ne diyebilirim ki.


pastörizesüt
(04.02.19)
Başka doktora gidin. Bence de doktorun tutumu yanlış ama diğer tarafta çok iyi doktorlar da var.
Ben smear testi her sene yaptırırım, yaşa bakan jinekoloğa rastlamadım hiç. 23-25 yaşlarında yaptırmaya başlamıştım, hatta o ara aşı da olmuştum.

Özellikle smear bakılması konusunda takıntılıyım. Bir arkadaşım rahim ağzı kanseri olup, rahmini aldırdı ancak geç kalınmıştı. Kanserin maalesef diğer organlara sıçraması sonucu vefat ettiğinde 28 yaşındaydı. O sürece birebir şahit olmak çok zordu.

Aktif cinsel hayatı olan tüm kadınlar en az 2 senede bir yaptırmalı, gerekirse doktora ısrar edin.


peggy
(04.02.19)
@pastörizesüt, bu genellemem doktorlarla değil Türk toplumuyla ilgili aslında. Türkiye'de işini iyi yapan insan çok çok az, sektörden bağımsız olarak. Doktorlar da istisna değil. Benim mesleğimle ilgili bunu söyleseniz de haklı olursunuz, ama ben üzerime alınmam. Ama evet, doktorlar demem bunun sanki doktorlara has bir şey olduğu manasını içeriyor, Türkiye'deki profesyoneller diye genişleteyim.


Bilgilendirmeler için teşekkürler.

@Corrigan prefers beer, milleti gaza getirme gibi bir niyetim yok. Sorunun tüm içeriğine bakarsanız genel tutumlardan bahsediyorum ve bunu sadece hpv/smear üzerinden yormadım. HPV/smear testleriyle ilgili bir soru da değil bu zaten, ben o konuyu hallettim, bu konuda bir tavsiye aramıyorum.

Benim sorguladığım doktorlardaki yaş tutumu. 30 yaşına kadar HPV testinin smear gibi testlerin sonucunda ihtiyaç görülürse yapılmasını anlayabiliyorum. Fakat bu taleple gelen hastanın "senin yaşın tutmuyor" "ne hpvsi ne smeari" denilerek, lafı ağzına tıkarcasına yollanmasını anlayamıyorum. Ben bu konuları doktora açıkça konuşabilen bir insan olarak sorun yaşamıyorum ama utandığı için jinekoloğa gitmek istemeyen insanlar varken doktorların hastalara karşı bu tutumla yaklaşmasını yanlış buluyorum. "Yaşın tutmuyor, bundan daha fazla bilgiye de ihtiyacın yok, yürü git" gibi bir yaklaşım, hastayı küçümseyici ve değersiz gösteren bir yaklaşım bu.

Yaşın genç o kemiği kıramazsın demeden önce kemik yapımı ya da merdivenden nasıl düştüğümü bir sorgula mesela. Belli ki acı çekiyorum, bi röntgene gönder? Olmadı kıl dönmesi olabilir, şu bu olabilir de başka yere yönlendir?

Bir hasta olarak bir şikayette bulunuyorsam, beni "yaşın uygun değil" diye geri göndermek yerine, "bahsettiğin şikayetlerin nedenleri bunlar da olabilir. Gel önce bu taramaları yapalım" de yani ondan sonra hasta gidip google'dan araştırmaya kalkınca suçlu oluyor.


ben de soruya ek yapayim hpv konusunda baya saglam bilgiler var cunku. benim durumum da tersine. ilk iliskime 30 yasinda girdim, 31 yasinda hpv tespit edildi:( ve ascus vardi, kolposkopi onerdiler ama kactim. korktum cunku bir de ilk iliski yasimin ileri olmasindan oturu hemen kanser oncusu olmayacagina inanmak istedim. bu dusunce ne kadar dogru? baska biseyden dolayi hpv kapip kanser gelistirmis olabilir mi vucudum?
rahim muayenesi normaldi


art vandaley
(04.02.19)
yine sallayan sallayana.

Türkiye'de bulunan doktor kalitesi avrupadan, amerikadan kat kat iyidir. Sunulan sağlık hizmeti; ücretsiz sağlanan testler, röntgenler, mr'lar ve benzerlerini hiçbirinde öyle kolay kolay bulamazsınız. elin adamı yurtdışından buraya gelip binbir teşekkür ile ayrılıyor. bunlar burayı beğenmiyor.

helal.


urartulu
(04.02.19)
(5)

idefix

hala mı çok kötü? 1-2 kitap alayım diyorum idefix fiyatı eganba'ya kıyasla çok daha ucuz. acelesi de yok kitapların 1 hafta filan beklemeyi dert etmem. ama bekletmek dışında sorun çıkartıyorlar mı? En son 3 yıl filan önce idefixten kitap aldım o yüzden merak ediyorum.Bi de hala metis yayınları alanl
hala mı çok kötü? 1-2 kitap alayım diyorum idefix fiyatı eganba'ya kıyasla çok daha ucuz. acelesi de yok kitapların 1 hafta filan beklemeyi dert etmem. ama bekletmek dışında sorun çıkartıyorlar mı? En son 3 yıl filan önce idefixten kitap aldım o yüzden merak ediyorum.

Bi de hala metis yayınları alanlara metis ajandası hediye ediyorlar mı yoksa geçti mi süresi filan?
21'inde 12 kitaplık bir sipariş verdim.
26'sında kargoya verildi.
28'inde teslim edildi. her hangi bir sorun yaşamadım.


halanne
(02.02.19)
ya bir kitap sitesi ne kadar kötü olabilir anlamış değilim. mağazadan hepsi ucuza satıyor. kargoda max 10 gün sürüyor. acelen varsa mağazadan al. yoksa bekle. belki ellerinde olmayan bir kitabı alırsın anca o zaman boşa zaman kaybı.


Ofey
(02.02.19)
@Ofey:
"ya bir kitap sitesi ne kadar kötü olabilir anlamış değilim"
-> Daha büyük kutu kullanmamak için eldeki küçük kutuya sığmayan kitabın ikiye katlanıp koyularak kargolandığını gördü bu gözler.
-> 17 kitaplık bir sipariş için 15 kitap gönderip "2 tanesi gelmemiş?" diye sorulduğunda "biz yollamıştık, ne bilelim bir daha istemediğinizi?" diyen kitap satış siteleri gördü bu gözler.
-> Kargo masrafından mıdır bilemiyorum ama 10 kitaplık siparişin tedarik edilemeyen 1 tanesi için diğer 9 kitabı günlerce bekleten siteler gördü bu gözler.

Yaratıcılığımla vermedim bu örnekleri. Hepsi yaşanmış şeyler. Gelgelelim Idefix yine de -bence- diğerlerinden bir tık daha iyi. Ben hala Idefix'ten alışveriş yapıyorum.


gonion
(02.02.19)
Herkes sözlüğe bir olumsuzluk yaşadığında entry girdiği için çoğu online satış sitesinin korkunç olduğu izlenimi uyanıyor ama ben şahsen idefix ile hiçbir sorun yaşamadım. En ucuz fiyatı çıkarırsa alıp geçiyorum, bir sorun yaşamadım.


Ben eskisiyle arasında bir fark görmüyorum. Ürün çeşitliliği ve hizmet kalitesi anlamında bir artış ya da düşüş görmedim. Kitap ve plak alacağım zaman bakıyorum.


halitkin
(02.02.19)
(1)

Karaca ve 2 iade üzerine sürekli kazıklanma hissi

Annem geçtiğim yıl içerisinde karacadan 6 kişilik porselen yemek takımı almış 2 tane (aynı set) 450 TL civarı para vermiş taksitli fiyattan. Birkaç ay geçmeden porselende çizikler meydana gelmiş ve deforme oldu diyerek iade etmişler, Karaca da (eline bir kağıt, fiş vs vermeden, sadece sistemden görü
Annem geçtiğim yıl içerisinde karacadan 6 kişilik porselen yemek takımı almış 2 tane (aynı set) 450 TL civarı para vermiş taksitli fiyattan. Birkaç ay geçmeden porselende çizikler meydana gelmiş ve deforme oldu diyerek iade etmişler, Karaca da (eline bir kağıt, fiş vs vermeden, sadece sistemden görülecek şekilde) iadeyi alıp 450 liralık çek vermiş. Annem yeniden yemek seti almak istediğinde, her şey sürekli pahalılandığı için, bu sefer 600TL'ye başka bir set buldu, ama onu da taksitli fiyatından almak zorundasınız diyip 650 TL'ye sattılar. Halbuki annem 450TL'lik çek üzerine nakit ödeme yapacaktı, neyse. Bu sefer de 1 ay geçmeden set üstündeki desenler silindi. Yine iade etti. Yine aynı şekilde 650TL'lik sistemde görülen çek iadesi yaptılar. Meğerse bu 2. aldığı sette fırınlanma hatası varmış ve herkes şikayetçiymiş. Bu ürün hala mağazalarda satışta bu arada. Fakat şu anda da 650tl'lik set bulmak imkansız. 650TL'lik bir başka set ildeki mağazalarda olmadığından getirtmeyi de kabul etmiyorlar. En ucuza bulduğu set de 800TL. Yani hatalı ürünü piyasaya ucuza sürüp, daha sonra iade alıp, o çekin ya üstüne para ekle yeni set al diyorlar ya da o parayı başka bir şeye kullan diye zorluyorlar. Ayrıca bu çeki satın alım yaptığı mağaza dışında hiçbir yerde kullanamıyor.

Ben ısrarla tüketici mahkemesine git diyorum, ilk aldığın sette de hata oldu ve şimdi 2 katı para vereceksin diyorum (çünkü başka bir şey alsa da illa ki yemek takımı almaya *ihtiyacı* varmış). Ama mağaza da indirimler 3 Şubat'ta bitecek diyerek sıkıştırıyor. Göz göre göre kazıklanıyor olmak beni rahatsız ediyor. Bu konuda yapabilecek bir şey var mı? Yoksa anneme naparsan yap diyip pes mi edeyim?
karaca ile ilgili bu tarz şikayetler hep alınıyor. ama sonuç alabileni hiç görmedim. bence içinizde kalmasın hakem heyetine başvurun. biraz uğraştırır ve uzun sürer ama göze alın.


dedim ben sana
(31.01.19)
(6)

Kan kaybı ayak mantarını

tetikler mi? Kan bağışında bulundum iki gün sonra ayağımda mantar çıktı. Bir haftadır sabah akşam travazol kullanıyorum ama bi etkisi olmuyor, hatta yayıldı gibi. Haftaya perşembe cildiyeye gideceğim ama, bu cuma'da dişçiye randevu almıştım yirmilik için. Çekmeyi uygun görürse oradan da kan kaybı ol
tetikler mi? Kan bağışında bulundum iki gün sonra ayağımda mantar çıktı. Bir haftadır sabah akşam travazol kullanıyorum ama bi etkisi olmuyor, hatta yayıldı gibi. Haftaya perşembe cildiyeye gideceğim ama, bu cuma'da dişçiye randevu almıştım yirmilik için. Çekmeyi uygun görürse oradan da kan kaybı olacak. Bu arada regl de oldum filan. Bi alakası varsa bağışıklık vs ile ilgili dişçi randevusunu ertelesem mi?

Bi de mantar için neler önerebilirsiniz?

Ek: Kan bağışı ayak mantarı yapar mı diye sormuyorum bu arada. Ama kan kaybından ötürü vücut direnci azalıyor ve ayakta var olan mantarla savaşamayıp mantar hastalığına neden oluyor olabilir mi diye merak ediyorum.
Doktor değilim, bilimsel temelini bilmiyorum ama annemin kanı düzenli olarak düşer. Düştüğünü de mantardan anlıyor bazen. Düşünce vücudun bağışıklığı düşüyor ve ondan dolayı mantar ortaya çıkıyor olabilir belki?


inawen
(29.01.19)
travazol etki etmediyse mantar değil egzama olabilir. egzama ise sebebi midedeki bir mantar diye biliyorum. mantar ise vücut direnci düşmesiyle alakası olabilir. diş çektirdiğinde kaybettiğin kan bir tatlı kaşığı falan olur bu arada.


prasinos
(29.01.19)
@prasinos, ilk yirmiliğimi çektirdiğimde doktor çok kanadığını söylemişti ve akşamında az kalsın bayılacaktım. Hoş, doktor da saçma sapan, çok zorlayarak çekmişti muhtemelen onunla ilgili. Ama yine de tereddütlüyüm işte.

Dün sirkeli su denedim, hemen arından da kurutup travazol kullandım. Akşamında aynı ayakta bir başka yerde kabarıklık oluşmaya başladığını farkettim. Bugün de denedim sirkeli suyu ama bakalım. Genelde dışarı çıkmıyorum. Bir haftadır çorapsız geziyorum ayak hava alsın diye. Travazolu çok mu sürmeliyim yoksa çok çok ince bi katman olarak mı emin değilim ama. Çok sürüyorum da deri hava alamıyor ondan mı iyileşmiyor acaba. Ama sürmediğim yerde çıktı en sonuncusu da :/ Bilemiyorum :c


egzaman olabilir, mantar olduğu kanısına nereden kapıldın?


prasinos
(30.01.19)
Tabii ki 100% eminim demiyorum ama kuruma, dökülme, çatlama, deride kalınlaşma yok. Sadece parmak aralarımda kaşıntılı kırmızı kabarcıklar var. Ocak ayı başlarında bi süre otelde kaldığım için belki oradan mantar kaptım ama 1 hafta sonrasında, kan vermemle birlikte ortaya çıktı diye bir varsayım sadece. Yani ya hiçbir şey yapmayıp doktor randevusunu bekleyeceğim ve yine yayılacak ya da travazol kullanmaya devam edip 1 hafta daha gözlemleyeceğim. En azından travazol kaşıntıyı durduruyor. Bi de saçma belki ama en azından doktora 2 hafta travazol kullandım bir işe yaramadı dersem şöyle bi bakıp "mantar bu" demek yerine, belki başka bir şeydir demesini sağlayabilirim.


bir doktora git tabi en azından bir kazıntı alsınlar. mantar hapları var onunla destekler belki. başka bir ilaç önerir vs.


prasinos
(30.01.19)
(1)

Tüfek mikrop ve çelik

İdefix'te (tercih etmesem de) türkçe çevirisi(2018) ile ingilizce basımı (1998) arasında 5tl gibi bi fark var diye ingilizcesini mi alsam dedim ama okuyan bilen eden varsa, tavsiye eder misiniz? İngilizce okumada *tembellik yaşamak* dışında sorun yaşayacağımı sanmıyorum seviye olarak, en kötü kelime
İdefix'te (tercih etmesem de) türkçe çevirisi(2018) ile ingilizce basımı (1998) arasında 5tl gibi bi fark var diye ingilizcesini mi alsam dedim ama okuyan bilen eden varsa, tavsiye eder misiniz? İngilizce okumada *tembellik yaşamak* dışında sorun yaşayacağımı sanmıyorum seviye olarak, en kötü kelime eksiğinden sözlük karıştırırım.
çevirmeni bu sene en iyi edebiyat çevirmeni ödülü diyebileceğimiz bir ödül aldı başka bir kitapla. deneyimli biridir. şöyle koyayım.

www.cnnturk.com

kitabı okumadım ama okumayı düşünüyorum. hatta hatırlattığın için teşekkürler listeye ekliyim unutmuştum :)


windows95
(14.01.19)
(2)

Smear testini doktorun yapmaması ve fakat

görmediği şeye ovül tedavisi vermesi?3-4 hafta önce Smear için semt polikliniğine gittim. İnternetten okuduğum kadarıyla reglden 10 gün sonra gidilmesini tavsiye ediyorlardı öyle yaptım. Fakat doktor smear için uygun dönemde olmadığımı ve sadece ultrasondan bakıp enfeksiyonum olduğunu söyledi. Antib
görmediği şeye ovül tedavisi vermesi?

3-4 hafta önce Smear için semt polikliniğine gittim. İnternetten okuduğum kadarıyla reglden 10 gün sonra gidilmesini tavsiye ediyorlardı öyle yaptım. Fakat doktor smear için uygun dönemde olmadığımı ve sadece ultrasondan bakıp enfeksiyonum olduğunu söyledi. Antibiyotik ve ovül kullanıp regl bittikten 2-3 gün sonra gitmemi belirtti. Peki dedim. Dediği gibi yaptım ve tekrar gittiğimde direk smear'e aldılar. Fakat uygulamayı doktor değil yanındaki asistan ya da hemşire her neyse o kişi yaptı. Spekuluma benzemeyen başka bir şey kullanıp ahşap spatulayla (abeslang) ile örnek aldı (canıma da okudu o 5 saniyede de neyse). Sonra doktor bi anormallik olup olmadığını sorunca hafif akıntı ve kızarıklık var dedi. Bunun üzerine doktor gyno-lomexin 600mg ovül ve gyno lomexin %2 krem verdi. Hatta ben doktorun ilaç adı verdiğini de hatırlamıyorum "sana fitil verelim" dediğini hatırlıyorum, ama ilaç girişi vsyi beraberindeki kişi yapıyor hep.

Prospektüsü filan okuyunca "GYNO-LOMEXIN® belirli cins mantarların büyümesini engeller. Özellikle vajinal pamukçuğa neden olan Candida albicans'a karşı etkilidir." diyor.
Benim merak ettiğim doktorun görmediği bir şey için bu ilacı vermesi güvenilir midir?

Ayrıca yine ilaç bilgilerinde ve internette okuduğuma göre bu fitil tek bir gece 1 doz olarak uygulanıyormuş, etkisi olmazsa 2-3 gün sonra bir doz daha kullanılabiliyormuş. Bana 2 kutu verdi eczacı, 4 fitil toplam. Kremi de 2 kutu verdiler hatta. Bir önceki seferde de TRIVAG 300 MG vermişlerdi 2 kutu yine toplam 6 fitil, 6 gün kullandım ben bunu. Doktor bana her gün kullan ya da ara ver de demedi bu yeni fitil için. Ne yapmam gerektiğini anlamadım.

Güven problemi yaşıyorum o yüzden. Smear testi sonucuna da güvenmeli miyim emin değilim hatta. Bilen birileri aydınlatırsa sevinirim.
@snd88, Teşekkürler. Gittiğin doktor semt polikliniğindeki kadın doğum doktoruydu zaten. Hatta pcos için de aynı doktora gidiyordum epeydir ama pcos'a hemen her doktor doğum kontrol hapı verdiğinden pek sorgulamamıştım. Ek not da olsun, pcos için gynelle kullanıyordum bu doktorun kararıyla. Sanırım gynelle piyasadan kalkacakmış. Bundan bahsedince herhangi bir hormon testi yapmadan direk diane35'e geçersin dedi. İyice şüpheye düştüm.


Smear testi icin uygun donemde olma sartini ilk kez duyuyorum. Defalarca epey iyi doktorlara + yurtdisi gittim kimse de uygun donemdesin/degilsin deyip smear testi yapmamazlik etmedi. Cok enteresan?!


kassiopeia
(11.01.19)
(1)

Döviz hesabı- japon yeni

Yaklaşık 5bin TL'lik japon yeni almam gerekiyor. Ne şekilde dönüştürmek daha mantıklı ve karlı olur?a)Dolar olarak bankadan alıp Japonya'da yene dönüştürmekb)Dolar olarak döviz bürosundan alıp Japonya'da yene dönüştürmekc)Bankadan direk yene çevirtmekd)döviz bürosundan direk yene çevirtmek (bunda ye
Yaklaşık 5bin TL'lik japon yeni almam gerekiyor. Ne şekilde dönüştürmek daha mantıklı ve karlı olur?

a)Dolar olarak bankadan alıp Japonya'da yene dönüştürmek
b)Dolar olarak döviz bürosundan alıp Japonya'da yene dönüştürmek
c)Bankadan direk yene çevirtmek
d)döviz bürosundan direk yene çevirtmek (bunda yen bulmak sıkıntı oluyor ama)
dolar her yerde geçer, hesabında dolar dursun. gidip orda bozarsın. orda oynaklık bura gibi almadığından makas da dardır eminim


efruz
(10.01.19)
(9)

atkı örmeye çabalıyorum-yardım

işte youtube'dan filan öğrendim, işkembe örgü örmeye çalışıyorum. bi sıkıntı yok ama model çıkmaya başladıkça gerçekten istediğim bu mu emin olamadım. erkek atkısı olucak. erkeğe gider derseniz modeli daha güzel çıkarmak için yün ve şiş numarasını kaç önerirsiniz? 5-6 numara yüne 4,5 şiş kullandım b
işte youtube'dan filan öğrendim, işkembe örgü örmeye çalışıyorum. bi sıkıntı yok ama model çıkmaya başladıkça gerçekten istediğim bu mu emin olamadım. erkek atkısı olucak. erkeğe gider derseniz modeli daha güzel çıkarmak için yün ve şiş numarasını kaç önerirsiniz? 5-6 numara yüne 4,5 şiş kullandım birkaç sıra ördüm, model de çıktı ama bi türlü tatmin etmedi beni.

bi de kaç ilmek gideyim? 31 çok dar göründü önce, 41 yaptım şimdi de çok geniş oldu ahah kaç ilmek idealdir?
Pirinç örgü de olabilir ya da yalancı Selanik. Yalniz ben bilmiyor 5-6 numara yün nedir? Yün ambalajında yazar kaç numara şiş ve tığ uygundur diye.


beetlejuice
(28.12.18)
yok biliyorum da daha kalın yün mü kullansam dedim. birisi 1 numara kalın şiş önermiş, başkaları normal kullanmış atkıda hangisi daha iyi olur anlamadım.


Yüne ve modele göre degisiyo ama marka model söylerseniz bi bakayim nasılmış? Mesela cok sıkı oruyosaniz da şişi kalin tutmakta fayda var.


beetlejuice
(29.12.18)
Bu arada yine kâğıtta 10x10 cmlik örgünün kac ilmek ve kaç sıradan çıktığı da yazar (belirtilen şiş numaralariyla). Atki genişliğini o şekilde ayarlayabilirsiniz.


beetlejuice
(29.12.18)
@beetlejuice kartopu ak-soft
yaptığım da şu
www.youtube.com


gevşek örmeme rağmen ipte tiftiklenme, takılma oldu bi de


Bu ipi 4 numara kaldırır gevşek oruyosaniz (hatta hadi 4,5 olsun) ve hatta iskembe büyük numara siste yamış yamış duruyo V'ler kayiyo pek güzel olmuyo bence. Orerken tiftik tiftik olmamasi lazim en azindan 1-2 yikama gorseydi bari. İşlem yanlış degil aslında. Bi parcasiyla baska model deneseniz?


beetlejuice
(29.12.18)
haroşa style örmen lazım tek geçerim.


goodz
(29.12.18)
Bugün tekrar bir deneyeyim o zaman. Teşekkürler.


(5)

vize başvurusu ve booking rez. iptali :/

vize başvurumu yaptıktan sonra, 1 ay sonrasına görüşmeye çağırmışlardı. 3 hafta filan sonra da booking rezervasyonumu iptal etmişti ön ödeme alamayınca. ben de başka yerden rezervasyon yaptırmıştım. dün de vize görüşmesine gittim, ama yeni başvuru belgelerini vermeyi unuttum. bugün de herhangi bir h
vize başvurumu yaptıktan sonra, 1 ay sonrasına görüşmeye çağırmışlardı. 3 hafta filan sonra da booking rezervasyonumu iptal etmişti ön ödeme alamayınca. ben de başka yerden rezervasyon yaptırmıştım. dün de vize görüşmesine gittim, ama yeni başvuru belgelerini vermeyi unuttum. bugün de herhangi bir haber yok henüz. ne yapsam vfs'yi arayıp sorsam mı yarın yeni rezervasyon belgelerini isterler mi diye?

ülke italya. bu başvurudan 3 gün önce red almıştım. şehir ankara, başvuru vfs üzerinden. (idata/konsolosluk farklı çalışıyor). görüşme 1 dakika bile sürmedi doğru düzgün bir şey de sormadılar. o yüzden çok gerginim ya bugün yarın oteli tekrar arayıp kontrol ederlerse diye. "onlar formalite zaten takma" demeyin takıyorlar.
Eski otelden tekrar rezervasyon yaptır. Sanal kart kullan düşük limitli. İptal edilebilir oda seç.


Lim5
(20.11.18)
Istebu yuzden vuzeye basvururken on odemesiz+ucretsiz iptalli yerlerden yapiyoruz rezervasyonumuzu


nax
(20.11.18)
@nax ön ödemesiz, ücretsiz iptalli yerden yaptırdım zaten. Yine de almaya çalıştılar.


eski belgeler dursun oteli arayıp kontrol etmiyorlar rez. gerçekten var mı diye.


@legalize, bir çok kişi de arayıp sorduklarını söylüyor.


(9)

italya vize görüşmesi

Önümüzdeki hafta elçilikte görüşmem var. İlk vize görüşmem olacak. Ne tavsiye edersiniz neye dikkat edeyim? Bi de çok mu resmi giyinmeli? Hiç kışlık resmi bi şeyim yok diye yazlık siyah düz bi elbise üzerine hırkayla gidicem galiba :/
Önümüzdeki hafta elçilikte görüşmem var. İlk vize görüşmem olacak. Ne tavsiye edersiniz neye dikkat edeyim? Bi de çok mu resmi giyinmeli? Hiç kışlık resmi bi şeyim yok diye yazlık siyah düz bi elbise üzerine hırkayla gidicem galiba :/
idata üzerinden başvur kıyafet vb ugraşmak zorunda kalma.


kuzey li
(15.11.18)
Başvuru demedim, görüşme dedim. Mülakat yani.


tüm schengenlerimi idata üzerinden italya'dan aldım hiç görülmeye çağırılmadım o yüzden öyle yazdım.


kuzey li
(15.11.18)
iş görüşmesine gitmiyorsun yav, normal günlük kıyafetinle git işte. yalnız vize görüşmesi hadisesi ilginçmiş, ben hiçbir başvurumda çağrılmadım. amerika neyse de italya niye görüşme istiyor?


sir gawain
(15.11.18)
Ankara'dan başvurularda ilk defa schengen alınıyorsa ve daha önce kanada, US, Japonya vizesi alınmamışsa çağırabiliyorlarmış genelde. İdata veya konsolosluklarda nasıl bilmiyorum. Bendeki durumda ilk başvurumda daha önceden jp vizem vardı diye çağrılmadım ama red yedim. Pasaportumu almaya gittiğimde vfs'deki çalışana ikinci başvuruda görüşme talep etsem çağırırlar mı demiştim, olabilir demişti. İkinci başvuruda aynı çalışan görüşme talebinde bulunduğumu da eklemiş sanırım ben bi şey demeden. Öyle işte.

Mülakat tecrübesi olanlar varsa tavsiye verebilirse sevinirim.


selam. biz de ilk vizemizi italya'dan almıştık ve bizi de konsolosluğa çağırmışlardı. eşimle gittik. sıra aldık ve banko önünde bekledik. sıramız gelince bize sadece ne için gideceğimizi sordu -balayı için dedik- o kadar sonra da 6 aylık vizeli pass. verdi elimize. hatta "iki bayram arası düğün olmaz" diyordunuz ne oldu o iş kolpa mı gibisinden şaka bile yaptı. normal turistlik bir vize ise çok kasma olacağını düşünmüyorum. tabii bu dediklerim 2011 yılında gerçekleşti. (:


ilk başvuruda neden ret yedin, onun üzerine çalış bence. ayrıca iyi giyimli, prezentabl ol ki güven veren bir tip olduğunu düşünsünler. çelişkili ifadelerden kaçın, net ve öz cevaplar vermeye çalış. neden ret yediğini söylersen daha net yardımcı olunabilir.


Bruce
(16.11.18)
@Bruce, teşekkürler. 8. maddeden red yedim. Davetiyeli gittiğim için seyahat planımı detaylı yazmamıştım. Rezervasyonum filan da yoktu sadece dilekçede davet edeceğim kişide kalacağımı yazmıştım. Davet eden kişiyi aramamışlar bile. Ama tahminim davet eden kişiyle ilişkimi kanıtlayamamış olmam yönünde. Arkadaşımın annesiydi davetiye yollayan. Bununla ilgili detaylı bi açıklama yapmak başvuruyu yaptıktan sonra dank etmişti :') O yüzden 2. defada davetiyesiz, 5 şehirden otel rezervasyonlu, alınık şehirler arası otobüs biletli ve "şu şu tarihlerde şuraya gidip şuraları gezeceğim" diyen 2 sayfalık bi dilekçe ile başvurdum :') Geri döneceğimi kanıtladığımı düşünüyorum. Sponsorum olan ablamın da hesapta 40bin var.


Giyimin falan onemi yok, ptt veznesi gibi camndan sana bir seyler soruyor, veznenin onunde ayakta sorulari cevapliyorsun. Celiskili ifadeler kullanma rahat rahat cevapla iste.

Bu arada ben Idata'dan basvurmustum ve gorusmeye cagrildim. Ilk schengen'im degildi.


stavro
(16.11.18)
(4)

booking.com rezervasyon yapamama

Otel karttan ön ödeme almaya çalışmış, alamayınca (kartta para yok) rezervasyon iptal oldu. Şimdi başka bir otelden rezervasyon almaya çalışıyorum ama alamıyorum. Bi kere iptal oldu diye filan mıdır? Kartla mı ilgilidir? Sanal kart çıkarıp mı denesem yoksa sistemde mi bi sıkıntı var? Bi de rezervasy
Otel karttan ön ödeme almaya çalışmış, alamayınca (kartta para yok) rezervasyon iptal oldu. Şimdi başka bir otelden rezervasyon almaya çalışıyorum ama alamıyorum. Bi kere iptal oldu diye filan mıdır? Kartla mı ilgilidir? Sanal kart çıkarıp mı denesem yoksa sistemde mi bi sıkıntı var?
Bi de rezervasyonu vize başvurusu için almıştım, mülakatı bekliyorum. Mülakatta rezervasyonum iptal olmuş aha bu da yeni rezervasyonum filan diye yeni belgeleri götüreyim mi?
İlk kısım için kredi kartı istemeyen yerlerden rezervasyon yapabilirsiniz diyecektim

İkinci kısıma göre ise başvuru sırasında çıktı aldıysanız onunla gidin hiç karıştırmayın bence iptali. Rezervasyon onay maili çıktısı falan da olabilir


senolll
(11.11.18)
Bazı rezervasyonlarda cvc koduyla alakalı sorun çıkabiliyor. Sanal kartla yapmanız daha garanti olur. Ama bazı hosteller para çekebilir önceden 1 dolar maksimum bazıları da gitmeden 2 gün önce ilk günü çekebilir falan. Onun için otel şartlarını dikkatli okumalısınız.


frkn83
(12.11.18)
rezervasyonu non-refundable değil standart rate seç. oteller check-in tarihine üç gün kalana kadar ücret çekmeden bekliyorlar.


heidi'nin dedesi
(12.11.18)
İlk rezervasyonu yaptığım otel ücretsiz iptal, ön ödemesiz rezervasyondu. Check-in'e daha 1,5 ay varken ön ödeme almaya çalışmış. 2 haftalık bir rezervasyon diye olabilir diye düşündüm. 1 dolar olsa sorun değil de ne kadar çekmeye çalışmış bilemedim. Bi de riske atmak istemiyorum iptal olayını gizleyerek ya daha ucuzunu buldum onu iptal ettim bunu yaptım diye yeni rezervasyonu filan göstersem daha mantıklı değil mi? Daha önce red yedim çünkü vizede hemen 2 gün sonra bi daha başvurdum. Küçük bi detaydan red verirler şimdi diye tırsıyorum.


(6)

Schengen başvurusunda şehirlerarası ulaşım için

Yine ben. Evet.15 günden fazla vize isteyip, farklı şehirlere gideceğinizi belirttiğinizde tren, otobüs bileti vs rezervasyonu gösteren bir şeyler koydunuz mu yoksa sadece o şehirlerdeki otel rezervasyonlarını mı koydunuz? Daha önceden gören olmuşsa, 8. maddeden red yedim daha yeni. Hazır hala Ankar
Yine ben. Evet.
15 günden fazla vize isteyip, farklı şehirlere gideceğinizi belirttiğinizde tren, otobüs bileti vs rezervasyonu gösteren bir şeyler koydunuz mu yoksa sadece o şehirlerdeki otel rezervasyonlarını mı koydunuz?

Daha önceden gören olmuşsa, 8. maddeden red yedim daha yeni. Hazır hala Ankara'dayken yarın filan gidip tekrar başvurayım diyorum ama bu sefer "inandırıcı değil" diyemesinler istiyorum. Booking'den rezervasyonlar yaptım. Hatta gün sayımı da 3-5 gün azaltıp başvurayım diye düşünüyorum. Şu kısım beni rahatsız ediyor

"Birden fazla şehire seyahat edecek olan kişiler şehirlerarası geçişleri nasıl yapacaklarını kanıtlayacak seyahat belgeleri sunmalıdır. (tren ya da uçak bilet/rezervasyonları, araç kiralama sözleşmesi ya da nasıl geçiş yapacakları ile ilgili dilekçe) "

Yani sadece, "vizeyi almam durumunda 1 country 5 times eurail pass alacağım ve şehirlerarası ulaşımı bununla gerçekleştireceğim" desem çok mu muallak kalır? Yoksa İtalyan arkadaştan rica edip kullanmayacağım halde birkaç bilet mi aldırayım?
Koydum evet

Önceden bir başvurumda da özellikle sormuşlardı ara bağlantıları.
Flixbustan al. Sonra açık bilete çevirebiliyorsun. Belki iade de oluyordur, bakmak lazım.


Flixbus kampanya kodu bulmak zor degil, 3 Euro’luk biletler alabilirsin.


fever
(17.10.18)
ben 5 ülkeye gittiğim bir seyahatimde bütün ülkelere olan bağlantıları açıklamış rezervasyonları sunmuş ve almıştım.
daha sonra yine 3-4 ülke yaptım ama bu sefer akıllandım iç hatlar gibi zaten pasaporta damga vurmuyorlar. kara yolu ile falan geçersen ruhları bile duymuyor. tek bir ülke gibi gösterip geçiyorum. ne kadar belge o kadar kafa karışıyor ama baktıkları sonuçta senin geri dönebilme ihtimalin. dönmeme gibi bir lüksüm yok o yüzden her türlü alıyorum.
benden daha fazla dönmeme lüksü olan bir arkadaşımla beraber başvurmuştuk. adam bildiğin 15 evrakın 5 tanesini eksik verdi. yiyorsa almayın dedi. eksik evrak bildirim formunu da doldurdu. adama 2 sene bana 1 sene çıktı.
hayat bazen şaka gibi.


ozdek
(18.10.18)
ben sadece kalacağım yerlerin districtini detaylı bir şekilde belirtmiştim dilekçede, 3 ülke için.

aralarda tren/otobüsle geçeceğim demiş miydim hiç hatırlamıyorum ama bilet vs almadığıma eminim.


piremses
(18.10.18)
evet şart. eskiden koymadan aldım diyenler olabilir, doğrudur. artık yeni türkiye'de bunlara yer yok. bütün transferlerini ve otel konaklamalarını göstermen gerek. yoksa ret yeme ihtimalin yüzde 99


prasinos
(18.10.18)
üff kafadan atmıyorlar mı ayar oluyorum. sen gitmeyeceğim dersen adam nereden bilecek?

en fazla bir sonraki vize alımında neden gittin kardeşim diye sorarlar ki soramazlar çünkü şengen bölgesinde bir iziniz olmayacak. olsa bile sıkıldım ucuz uçak bileti buldum belçikayı da göreyim dersin.


ozdek
(18.10.18)
(3)

Booking ön ödeme

Booking'den bir otele ücretsiz iptal seçenekli rezervasyon yaptırdım. Koşullarda "Ön ödeme: Rezervasyondan sonra ilk gece ücreti sizden ön ödeme olarak alınacaktır." diyor. Bunu ne zaman alırlar anlayamadım pek. Karttan henüz çekilmiş bir şey yok. Daha sonra iptal de edeceğim zaten bunu vize için ya
Booking'den bir otele ücretsiz iptal seçenekli rezervasyon yaptırdım. Koşullarda
"Ön ödeme: Rezervasyondan sonra ilk gece ücreti sizden ön ödeme olarak alınacaktır." diyor. Bunu ne zaman alırlar anlayamadım pek. Karttan henüz çekilmiş bir şey yok. Daha sonra iptal de edeceğim zaten bunu vize için yaptım sadece. Ön ödemeyi alacaklar mı ne zaman alacaklar nerden anlayabilirim?

Bi de booking'de ön ödemesiz otel seçenekleri oluyor mu? Varsa bunu iptal edip onları arayayım.
1. ön ödemesiz seçenekler var. hatta bunu seçenek ile filtreleme yapabilirsin.
2. ön ödemeye kafasına göre 2-3 gün içerisinde çekebilir. bazen daha da geç çekebiliyor.
3. ön ödemeyi, uygun iptal zamanında iptal edersen iade eder. ancak, bizde kur farkı nedeni ile bir miktar kaybın veya duruma göre kazancın olabilir.


helenart
(17.10.18)
İçim rahat etmedi iptal ettim. Ön ödemesiz bir yerden yaptırdım tekrar. Teşekkürler.


kafasına göre diye bir şey olamaz. otelin sayfasında iptal seçenekleri var. senin yaptığın rezervasyonun da en alt kısmında tam olarak ücretsiz ne zaman iptal edebileceğin yazar. o tarihten sonra iptal edersen ne kadar keseceğini de yazar. rez. bu şekilde yapıp yurtdışı kullanıma kapalı kart da verebilirsin. çekemedikleri zaman senden yeni kart talep edeceklerdir. bu esnada zaman kazanırsın


everythingok
(18.10.18)
(3)

vize için otel, ulaşım rezervasyonları

nereden yapıyorsunuz? ülke italya. otellerle birlikte şehirlerarası tren-otobüs bileti rezervasyonları yaptırmam lazım.ek: hatta bana tecrübesi olanlar genel olarak ne yapmam gerektiğini anlatırsa sevinirim. ilk olacak, yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
nereden yapıyorsunuz? ülke italya. otellerle birlikte şehirlerarası tren-otobüs bileti rezervasyonları yaptırmam lazım.

ek: hatta bana tecrübesi olanlar genel olarak ne yapmam gerektiğini anlatırsa sevinirim. ilk olacak, yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
italya'dan hiç vize almadım da italya'ya gidiş geliş biletin yeterli olur, bi de şehirler arası rezervasyonlara kasmana gerek yok bence. yani ben şehir şehir dolaşacak olsam da böyle yapıyorum ve uçakla ineceğim şehirde gidiş geliş tarihlerimi kapsayan bir konaklama rezervasyonu gösteriyorum booking'den. sonra bu konaklamayı iptal edip kendi gerçek planıma göre gideceğim şehirlerden yer ayarlıyorum.


@tepedeki psychedelic adam,
İlk başvurumda 8. maddeden red aldığım için şu an en küçük detaya kadar planlama yapıp göstermek istiyorum. Gerçek planım elbette farklı olacak ama 1 aylık vizeye başvuracağım. 1 ayda iki şehirde napıcan demesinler. Roma napoli venedik milan artık ne varsa 3-5 günlük programlarla yazmayı düşünüyorum.


booking ten kalacak yer ayarlayabilirsiniz. ücretsiz iptal seçenekli yerler de var.vize çıkana kadar feyk yer ayarlayabilirsiniz dilerseniz sonrasında iptal edebilirsiniz.
ulaşım için de megabus vardı çok ucuza şehirlerarası ornun internet sitesinden floransadan venedike 3 euro gibi bir ücrete gitmiştim. siz de tatiliniz suresince şehir değiştirmeyi düşünüyorsanız tren biletini de şimdiden internet sitesi üzerinden alabilirsiniz


möldersgotinnue
(17.10.18)
(3)

İtalya vizesi reddi 8. madde

8. maddeden red aldım. Davetiyeli arkadaş seyahati vizesi için, yeni mezun işsiz olarak, ablamı sponsor göstererek başvurmuştum. İlk schengen başvurumdu, öncesinde 1 yıllık Japonya vizem vardı diye görüşmeye çağırmadılar. Davet gönderen tanıdığı da aramamışlar zaten.Sorularım şunlar:1- Sadece 8. mad
8. maddeden red aldım. Davetiyeli arkadaş seyahati vizesi için, yeni mezun işsiz olarak, ablamı sponsor göstererek başvurmuştum. İlk schengen başvurumdu, öncesinde 1 yıllık Japonya vizem vardı diye görüşmeye çağırmadılar. Davet gönderen tanıdığı da aramamışlar zaten.

Sorularım şunlar:

1- Sadece 8. maddeden red almış olmak, ülkeye döneceğimi kanıtlamış olduğum anlamına gelir mi?
2- Yine sponsorumun maddi imkanlarının yeterli olduğunu kanıtlamış olduğum anlamına gelir mi -vadeli tl hesabında 40bin vardı bi de normal maaş hesabı onları gösterdik?
3- bir daha başvuracağımda davetiyesiz, tam planlı, rezervasyonları gösteren belgelerle sadece turist vizesi olarak başvurmak daha mı mantıklı olur?
4- Tavsiyeleriniz nelerdir? Bu reddin bana etkisi ne olur?
5- Bir daha başvurup ondan da red alırsam nolur?
6- Benzer bi deneyim yaşayanlar var mı? Neler oldu?

Not: Sadece İtalya'da olacağım başka ülkelere geçmeyeceğim.
Davetiye isine niye bulastiniz ki sebebi neydi?
Davetiye olunca vize daha kolay cikar falan sananlar, oyle bir sey yok arkadasim. Aa bunu arkadasi cagirmis, verelim vize mi diyecekler, soz konusu ulkede tanidiginizin bulunmasi ne gibi bir olumlu intiba birakabilir vize veren otorite gozunde?
Bir etki yapacaksa o da olumsuz etki olur. Birileri salliyor davetiye al verirler vizeyi diye, millet de inaniyor.

Hem issizsiniz hem de arkdasiniz davet ediyor, tam reddetmelik profilsiniz.

Baska ulkeden basvurmayi deneyin bence davetiyesiz.


stavro
(16.10.18)
Azarlamasaydınız iyiydi :/


3- evet kesinlikle boyle yapmali ve yine italyadan basvurmalisiniz.diger konsolosluklar reddi gorduklerinde pesin hukumlu olabiliyorlar.illa vermez degil ama hatayi oldugu yerden duzeltmek daha dogru hareket olur.hirs yapip hemen basvurmayin,mumkunse bir tur paketi alip ,iste ben bu tura gidecegim,su otellerde kalip donecegim seklinde,seyahat amacinizi kanitlayacak bir sekilde basvurunuzu yapin
4-ilk red alan sen degilsin,bu duzeltilmeyecek bir durum degil.cocugu italya da okuyan,maddi durumlari fazlasiyla yeterli bir yakinima vize verilmedi.ikinci basvuruda ayni evraklarla basvurdu ve aldi vizesini.
5-bir daha basvurursun.

Olur bazen,cokta seyetmemek lazim.


duptıs
(16.10.18)
(5)

Vize dilekçesi- italya

Bu ara çok kafa şişirdim bu mevzuyla ama birkaç sorum var. Başvuru yarın.1- Vize dilekçesini ingilizce mi yazmalı türkçe mi yoksa her iki dilden birer kopya mı? Ya da italyanca'ya çevirteyim mi arkadaşa? 2- Elle mi yazmalı? 3- Seyahat ve dönüş sonrası ile ilgili çok detay eklesek sorun olur mu yoksa
Bu ara çok kafa şişirdim bu mevzuyla ama birkaç sorum var. Başvuru yarın.

1- Vize dilekçesini ingilizce mi yazmalı türkçe mi yoksa her iki dilden birer kopya mı? Ya da italyanca'ya çevirteyim mi arkadaşa?
2- Elle mi yazmalı?
3- Seyahat ve dönüş sonrası ile ilgili çok detay eklesek sorun olur mu yoksa kısa mı tutmalı?
4- Dönüş sonrasında başka bir ülkeye yüksek lisansa gitme ihtimalim var ama elimdeki belgeleri italya vizesi başvurusunda kullanmama kesinlikle izin vermediler. Bu durumu dilekçede belirtip belgeleri sunma iznimin olmadığını eklemeli miyim yoksa başvuru sürecindeyim diye belirtip ales yds belgesi ekleyip bırakayım mı?

Teşekkürler.
1- arkadaş çevirebilirse italyanca iyi olur yoksa ingilizce. muhtemelen türkçe bilen vardır da ingilizce daha iyi olur.
2- hayır
3- detayına bağlı
4- ihtimal olan şeyleri eklememen gerek. kesin gideceksen kabul aldıysan ekle. varsayımla olmaz bu işler maalesef.


prasinos
(07.10.18)
@prasinos ihtimal yüzde 95 oranında ve malesef Ocakta, ben İtalya'dan döndükten sonra belli olacak :/


konsolosluk kesin şeyler ister. ama yine de dilekçede belirtirsen bir şey kaybetmezsin.


prasinos
(07.10.18)
Ben elle ve Türkçe yazmıştım, sıkıntı çıkmamıştı.


frkn83
(07.10.18)
Ing
Hayir.
Seyahat rotani muhakkak belirt, rezlerle desteklemezsen hukmu yok. Donus icin dil dokmen ise yaramaz evrak lazim.
Basvuru surecindeyim diye belirt ales yds yerine gpa daha etkili olur 'bence'.

Iyi gunler.


perfectum
(08.10.18)
(5)

yurtdışı seyahat sigortası

son zamanlarda yaptırmış olanlar varsa nerelerden yaptırdınız ne kadar ödediniz? işbankası hesabım var ama onlar sanırım anadolu sigortadan yapıyorlar. pek de iyi yorumlar da duymadım. tavsiyeleriniz neler?
son zamanlarda yaptırmış olanlar varsa nerelerden yaptırdınız ne kadar ödediniz? işbankası hesabım var ama onlar sanırım anadolu sigortadan yapıyorlar. pek de iyi yorumlar da duymadım. tavsiyeleriniz neler?
anadolu sigorta pahalidir ama en iyisi odur diye biliyorum.

www.enuygun.com

surdan en ucuzunu yaptiriyorum ben


fakyoras
(04.10.18)
oraya baktım şimdi. allianz ve iş bankasından daha pahalı gösterdi. teşekkürler yine de.


@try again fail again fail better, teşekkürler ama online olarak halletmeyi tercih ediyorum.


ara bir sigortacıyo yaptır ya. hepi topu 6-7 euro.


2 tostos turan
(04.10.18)
eylül sonu. anadolu sigorta online. 1 hafta için 58 tl.


helenart
(04.10.18)
(1)

Tarih ve siyaseti sevmemek

Durumundan nasıl kurtulabilirim? İçten içe okumak, daha çok öğrenmek istiyorum ama sevmiyorum. Aileden kaynaklı siyasete uyuzum, tiskindirdiler beni kendimi bildim bileli. Bir duruş gösterdiğim tek zaman gezi direnişi olmuştu, yani gezideki apolitik tayfadaydım. Bir tarafım olsun diye değil ama bilm
Durumundan nasıl kurtulabilirim? İçten içe okumak, daha çok öğrenmek istiyorum ama sevmiyorum. Aileden kaynaklı siyasete uyuzum, tiskindirdiler beni kendimi bildim bileli. Bir duruş gösterdiğim tek zaman gezi direnişi olmuştu, yani gezideki apolitik tayfadaydım. Bir tarafım olsun diye değil ama bilmek için, daha doğrusu ideolojileri, arkada yatan fikirleri öğrenmek için okumalar yapmak istiyorum ki okusam da apolitik devam ederim %99.
Bi de işte dünya tarihi öğrenmek istiyorum. Fakat gelin görün ki çok sıkılıyorum, darlanıyorum. Bırakın kitap vs ekşi'de entry bile okuyasım gelmiyor.

Nasıl sevilir bunlar? Hadi siyasi okumaları geçtim, çok da lazım da değil bence ama tarihi sevmek istiyorum çünkü muhtemelen ilerde lazım da olacak.
dünya tarihini boşver. kendine özel bir araştırma yap. senin birilerine anlatabileceğin bir kavim, tarihi bir kişilik ya da bir savaş...mesela gepidleri araştır ya da yezdigirt kimdir ya da ninova muharebesi ni araştır. böyle parçalardan gidersen hem heyecanlı hem gizemli olur. sonra zamanla asıl ilgilendiğin tarihi devirlere yönelirsin. kimse dünya tarihini öyle baştan aşağı bilmiyor. devirlerde uzmanlaşırlar.


silver apple
(03.10.18)
(1)

Vize sponsoru (italya)

2. dereceden akrabayı (kardeşler) sponsor olarak gösterip de vize almış olan var mı? Vize davetiyeli arkadaş ziyareti olacak. Kişisel sebeplerden anne-baba'yı sponsor olarak gösteremiyorum.
2. dereceden akrabayı (kardeşler) sponsor olarak gösterip de vize almış olan var mı? Vize davetiyeli arkadaş ziyareti olacak. Kişisel sebeplerden anne-baba'yı sponsor olarak gösteremiyorum.
italya abimi kabul etmemisti direkt konsolosluktan basvurmustum


(10)

ingilizcede "genel hatlarıyla"

kalıbını ifade eden kullanımlar neler? Beynim öldü gelmiyor. "Genel hatlarıyla X" mesela "brief explanation of X" olarak kullanılır mı ki? Bir başlık için kullanacağım.
kalıbını ifade eden kullanımlar neler? Beynim öldü gelmiyor. "Genel hatlarıyla X" mesela "brief explanation of X" olarak kullanılır mı ki? Bir başlık için kullanacağım.
roughly olur ama çok formal olmaz, daha formal istersen in general terms.
"xxx in general terms"


Bruce
(02.10.18)
in general terms'i pek kullanmak istemedim. başlık iki kısımdan oluşuyor ve "genel hatlarıyla" kısmı her ikisini de kapsıyor. in general terms diye sona yazınca sadece sonuncusunu niteliyor gibi hissettiriyor bana.


Overally, in general, generally speaking?


Yüzeysel = superficial belki?


pek uymuyor başlığa. "genel hatlarıyla türk folklöründe ölüme bakış ve cenazeler" başlık bu.


yüzeysel çok başka bir anlam ama.


“The bilmemne bilmemne “ in a broader sense in turkish folk?


Overview of ...


fotrsapka
(02.10.18)
Overally diye bir kelime yok.

Overview + 1


sopiro
(02.10.18)
overview'i aldım. tişikkürler supermanler


(8)

İtalya vizesi başvurusu

Doğrudan büyükelçilik üzerinden başvuru yapılabiliyor mu? Yoksa illa VFS ile uğraşmak mı gerekiyor. VFS en yakın ekimin 3. haftasına verebileceğini söyledi. Ben daha erken halletmek istiyorum. Ayrıca randevu almadan belgelerle ilgili bilgi de vermeyeceklerini söyledi telefondaki kadın ve ters ters k
Doğrudan büyükelçilik üzerinden başvuru yapılabiliyor mu? Yoksa illa VFS ile uğraşmak mı gerekiyor. VFS en yakın ekimin 3. haftasına verebileceğini söyledi. Ben daha erken halletmek istiyorum. Ayrıca randevu almadan belgelerle ilgili bilgi de vermeyeceklerini söyledi telefondaki kadın ve ters ters konuştu.

İkamet Ankara.

Bi de davetiyeli arkadaş ziyareti vizesi ile ilgili soracağım şeyler var. Bilgisi olan yeşillendirebilirse sevinirim.
Randevu almadan belgelerle ilgili bilgi vermemek? Hayatımda böyle bir şey duymadım.

Gerekli belge listeniz bu:

www.vfsglobal.com

Biz davetiyeli kültürel vize almıştık. Kurum davetli gitmiştik. Yine de yardımcı olabileceğim bir şey ise buyurun.


monogram
(28.09.18)
Elçiliği bilmiyorum fakat istanbul'da arayınca konsolosluğu istersen oraya randevu veriyolar, fakat neredeyse her zaman vizeci şirketten daha sonraya veriyolar randevuyu. İstanbul'daki şirketin adı farklıydı fakat orada VİP vize mi ne öyle bişey var parayı basıyosun 1-2 gün içinde randevu ayarlıyorlar.


mirafiori
(28.09.18)
Büyükelçilikten başvurmak hakkında gerekli bilgi de şu:

ambankara.esteri.it


monogram
(28.09.18)
@mirafiori

İstanbul'da IDATA seçeneği de var. Ankara'da ise IDATA'dan başvuramıyorsunuz.


monogram
(28.09.18)
doğrudan konsolosluktan olmuyor diye biliyorum. italya ankara konsolosluğunu arayıp sormakta fayda var.
daha erken randevu için vip sistemleri var biraz daha pahalı ama hemen işleme alıyorlar.
gerekli belgeler zaten yazıyor her yerde. davetiye ile vizeler bazen ters tepebiliyor. davetiye gönderen kişinin italya'da örnek bir vatandaş olması lazım. senin de vize memurunu göçmen olmayacağına ikna etmen gerekli.


prasinos
(28.09.18)
@prasinos, göçmen olmayacağıma ikna konusunda; nisan ayından itibaren Japonya'ya araştırma öğrencisi olarak gideceğim %95 ihtimalle. elimde burs sınavının ilk aşamalarını geçtiğime dair bir belge var. son aşamadayım yani ve o da ocak ayında kesinleşecek. ilk aşamaları geçtiğimi gösteren belgeyi kullanmama izin var mı emin değilim aslında ama öğrenebilirim. pasaportumda da geçmiş 1 yıllık japonya öğrenci vizesi var. ama bu durumum yeterli olur sanıyorum ispat için.


evet kesin koy o belgeyi, hatta dilekçende de belirt nisan'da japonya'da böyle böyle kabul aldığını vs. ama önceden aldığın japonya vizesi pek iş görmez. seni kurtaracak olan nisan'da gideceğin eğitim olayı.


prasinos
(28.09.18)
VFS'ye para verme, direkt kendi siteleri üstünden gün al, kaç gün kalacaksın? ben üç yıl önce iki kere başvurdum(Ankara), davetiyesiz gittim bir sorun yaşamadım. Hatırladığım kadarıyla iptal etmeli rezervasyondan yaptırdık, bankada bir miktar para gösterdik, bir de seyahat sigortası yaptırdık o kadar. Bir de shengen başvuru formu, iki de fotoğraf al yanına.


(1)

Kimlik yenileme ücreti yatırmak ama yenilememek

Pasaport harcını yatırırken kimlik yenileme harcını da aradan çıkarayım dedim, eğer pasaportu hallederken zaman kalırsa kimliği de çıkartırım diye düşünerek. Pasaport randevum vardı ama kimlik için yoktu. Randevusuz da yapmıyorlarmış. Şimdi randevu için baktığımda da en erken kasım ayına randevu ala
Pasaport harcını yatırırken kimlik yenileme harcını da aradan çıkarayım dedim, eğer pasaportu hallederken zaman kalırsa kimliği de çıkartırım diye düşünerek. Pasaport randevum vardı ama kimlik için yoktu. Randevusuz da yapmıyorlarmış. Şimdi randevu için baktığımda da en erken kasım ayına randevu alabiliyorum. Makbuzu elimde tuttuğum sürece 2-3 ay geçse de kimliği yenilerler mi? Yoksa tekrar para yatır mı derler?
2018 boyunca geçer o makbuz. ayrıca iade de alabiliyorsun o ücreti, internet vergi dairesine biraz göz atabilirsin.


nrmnm
(24.09.18)
(3)

İş bankası arbitraj?

Ben mi yanlış anladım fakat arbitraj işinde TL kurundan bağımsız olarak işlem yapılmıyor mu? İş bankasından ilk defa deneyeyim dediğimde şu mesajı aldım? "Hesabınızdan 6.1053000 TL alış kuru ile xxx USD çekilerek karşı hesaba 7.5812000 TL satış kuru ile yyy EUR yatırılacaktır."E haliyle TR kuruna bi
Ben mi yanlış anladım fakat arbitraj işinde TL kurundan bağımsız olarak işlem yapılmıyor mu? İş bankasından ilk defa deneyeyim dediğimde şu mesajı aldım?

"Hesabınızdan 6.1053000 TL alış kuru ile xxx USD çekilerek karşı hesaba 7.5812000 TL satış kuru ile yyy EUR yatırılacaktır."

E haliyle TR kuruna bi girip çıkmış olmuyor mu böyle olunca?
Neyi yapamam?


tr bankasından tl dışı işlem. önce dolarını tl ye cevirir. sonra tl ni euroya


sirahmet
(23.09.18)
Ben bunu sorduğumda arbitrajdan yapınca doğrudan Dolar->EU geçişi olacağını ve böylece iki defa makasa girmeyeceği için kaybın azalacağını söyledi burada insanlar. Başka benzer duyurularda da aynı şeyi okudum.


(4)

Ankara Yenimahalle Fotoğrafçı

Nüfus müdürlüğünün yakınlarında biyometriği ucuza çeken fotoğrafçı var mıdır? Bi de genelde yaklaşık ne kadar biyometrik foto çekimi?
Nüfus müdürlüğünün yakınlarında biyometriği ucuza çeken fotoğrafçı var mıdır?
Bi de genelde yaklaşık ne kadar biyometrik foto çekimi?
Var ama ne kadar bilmiyorum fiyatı.


kirmizi kart
(23.09.18)
Emniyetin içinde var pasaport dairenin orda kapanmadıysa ucuzdu.


@bos gezenin bos ustasi emniyete değil nüfus müdürlüğüne gidiyorum. Eskiden pasaport için emniyette hallediliyordu ama artık nüfus müdürlüğü yapıyormuş o işi. O yüzden fotoğraf çekiyorlar mı emin değilim.


goo.gl

hemen dibinde kodak var hocam.


tolgan
(23.09.18)
(4)

Pasaport ve kimlik yenileme

işlerini aynı gün yapabilir miyim? Birer saat arayla randevu alsam filan aynı anda çıkıyor mu kimlik?
işlerini aynı gün yapabilir miyim? Birer saat arayla randevu alsam filan aynı anda çıkıyor mu kimlik?
Evet


elorelia
(22.09.18)
randevu alabiliyorsan zaten sorun yok da pasaport başvurusuna gittin mi kimliği de yenileyek mi gardaş diye soruyor zaten memur.


nrmnm
(22.09.18)
Bir şey daha sorayım o zaman, randevu alamadım evet. Randevusuz da yapılabiliyor mu bu işlemler? Bi de nüfus müdürlüğünde vezne ve biyometrik foto çekilen yerden filan oluyor mu? Ankara emniyet müdürlüğünde vardı önceden de.


Parayı önceden yatırman lazim, vezne yok. Fotoğrafı da çektirip gitmen lazım.

Randevusuz yapan yerler var. Kimi yer sabahtan sıra veriyor öğleden sonra geliyor mesela. Ama hiç sıra vermeyen yerler de var. Sorman lazım gitmeden.


elorelia
(23.09.18)
(12)

Akademik okumalarınızı nasıl yapıyorsunuz?:(

Felsefe, sosyoloji, tarih vs gibi sosyal bilimler alanlarında okumalar yaparken akılda kalıcılığı arttırmak için ve odağınızı korumak için neler yapıyorsunuz? Altını çizmek, not almak vs gibi yöntemleriniz var mı? Varsa neler ve örneğin not alırken çok zaman harcamayacak ama akılda kalacak şekilde n
Felsefe, sosyoloji, tarih vs gibi sosyal bilimler alanlarında okumalar yaparken akılda kalıcılığı arttırmak için ve odağınızı korumak için neler yapıyorsunuz? Altını çizmek, not almak vs gibi yöntemleriniz var mı? Varsa neler ve örneğin not alırken çok zaman harcamayacak ama akılda kalacak şekilde nasıl not alıyorsunuz?

Normalde okuma hızım ve dikkatim iyidir ama tabii roman vs okumalarında. Akademik okumalar yaparken birkaç cümlede bir dikkatim dağılıyor ve aynı cümleleri tekrar tekrar okumam gerekiyor. Hem çok zaman kaybediyorum hem de kısa zamanda unutuyorum. Haliyle 5-6 sayfa sonra sıkılıyorum.

Birkaç ay içerisinde bu durumu değiştirip akademik okumalar yapmayı alışkanlığa dönüştürmem gerek. Tavsiyelere ihtiyacım var :/
Teknik derslerde bile böyle uzun yazılı ders notları/kitapları oluyordu.

Bir tükenmez kalem bir de kurşun kalem ile altını çizerdim.
Çok önemliler için tükenmez, önemliler için kurşun kalem kullanırdım.

nereyi nasıl değerlendireceğim derken akılda kalıyor.
Bir de tabii ki özet ve aklında kalmasını istediğin şekliyle yeniden yazmak. Alacaksın kalemi yazacaksın. başka türlü kalmıyor bende.


burfak
(19.09.18)
Renkli kalemlerle çiziyorum dönmek isteyeceğim yerleri. Gerekirse tablolar grafikler çiziyorum veriyi görselleştirmek adına. Ve bir makale defterim var, anlamakta zorlandığım kısımları oraya yazıyorum.


sayfada, araştırma yapmakta olduğum konuyla doğrudan ilgili olan yeri highlight edip, o sayfaya bir post-it yapıştırıp, o post-it'in üzerine de, o sayfada işaretlediğim yerin neyle ilgili olduğunu tek bir kelime ile yazıyorum.


idonthaveatvset
(19.09.18)
Tablolar, grafikler+1 ama sözel ve çok katmanlı şeyler için de.

Bir de belli bir bölümü/tanımı/çalışmayı okuduktan sonra sanki yanımda biri varmış gibi ona da anlatıyorum. Anlamadığım kısmı tekrar okuyorum. Ha bu zaman alıyor, o yüzden çok önemli kısımlara yapıyorum.


mor bembombom
(19.09.18)
Ben de tam tersi roman okurken kayip gidiyorum "Bu kimdi, ne olmustu" diye geriye donuyorum ama akademik okuma daha kolayima geliyor. Yine de araya hafta girince veya 50'den fazla ayni konuda makale okumam gerekmisse, hangi makale neydi ne degildi, unutuyorum. O yuzden onemli yerlerin kalemle altini cizdikten sonra, bir defter sayfasina altini cizdigim yerlerin cogunu ve bir de o makalenin ozetini yaziyorum birkac ay sonra geri dondugumde ne oldugunu hatirlamak icin. O kagidi makalenin arkasina zimabliyorum. Onune de en onemli birkac ayrintiyi not kagitlarina yazarak zimabliyorum. Ornekler
ibb.co
ibb.co
ibb.co
Bir de bilgisayarda da literatur dosyam var Excel olarak.
ibb.co


aychovsky
(19.09.18)
@aychovsky ve @burfak bir makale ya da kitap aşağı yukarı ne kadar zamanınızı alıyor bahsettiğiniz şekilde?


Cok dolu dolu bir makaleyse 15 dakika civari aliyor. Aslinda pek dolu dolu degilse 5-10 dakika arasi. Degmeyecek bir makaleyse hic yapmiyorum.


aychovsky
(19.09.18)
@aychovsky özet ve yazma hariç diye değil mi? o.O


Ozet ve yazma dahil. Makaleyi okurken kenarlarina not alip altini ciziyorum, sonrasinda ozetlerken hem aklimda kalanlardan hem de oradaki notlardan yaziyorum.


aychovsky
(19.09.18)
@aychovsky sen nasıl büyük kralsın. hepimizi eğit, terbiye et.

soruya gelecek olursa, makalenin üstünde makalenin tezini, iddialarını, ispatlarını, önemli noktaları filan yan tarafa işaretliyorum. okurken bu makale şu bağlamda işe yarar tarzı kafamda bir yere oturtuyorum. eğer bir şey yazacaksam, bilgisayara veya kağıtlara hem alıntı yapacağım yeri hem de künyeyi yazıyorum. ama bir aychovsky değilim elbet.

ayrıca, sık sık okumaya başladıkça oturur, şimdi biraz uzaksın herhalde, bir yerden sonra falanca şurda çıkan makalesinde böyle diyor ama filanca ona cevap olarak böyle diyor kıvamına gelirsin.


kullanıcı adı
(20.09.18)
@kullanıcı adı aslında şu an için Türkçe okumalarda daha çok zorlanıyorum. İngilizce'de üç beş makaleden fazla okumuşluğum yok. Üçüncü yabancı dilde (dil-edebiyat çıkışlıyım) Türkçe ve İngilizce'ye kıyasla daha çok okuma yaptım. Onda da sanırım sürekli sözlük karıştırmam da gerektiği için nispeten daha uzun süreyle odağımı koruyabiliyorum, ama o da sözlük karıştırmaktan dolayı zaman alıyor. Bir de kafamda "şu kadar kitabı şu kadar sürede bitirmeliyim" gibi bi planlama yapınca da bu sefer panikleyip daha da yavaşlıyorum ahah :')


Yanlis anlamisim ben soruyu sanirim. Ozet haric deyince. Sirf ozet ve not alma 15 dakika suruyor, makaleyi okumasi degil bu. Makaleye bagli okuma suresi tamamen. Bos makaleyse 15-20 dakika, dopdolu bir seyse 1.5-2 saat suruyor makale okumasi. Ortalamada da 45 dakika civari suruyor. Ustune de ozet cikarma var tabii.


aychovsky
(20.09.18)
(3)

İtalya vizesi

Davetiyeli (arkadaş) ziyareti vizesinde "kim bu arkadaş, nerden tanıştınız" gibi sorular soruluyor mu? Duyduğum kadarıyla başka ülkeler için bunu sorup cevaba göre vize vermeme durumu olabiliyormuş. Örn; ziyaret edilen kişi sevgili ise "göçmeye çalışıyor kesin" diyip vermiyorlarmış vize filan. Var m
Davetiyeli (arkadaş) ziyareti vizesinde "kim bu arkadaş, nerden tanıştınız" gibi sorular soruluyor mu? Duyduğum kadarıyla başka ülkeler için bunu sorup cevaba göre vize vermeme durumu olabiliyormuş. Örn; ziyaret edilen kişi sevgili ise "göçmeye çalışıyor kesin" diyip vermiyorlarmış vize filan. Var mıdır yakın zamanda davetiyeli vize alan?
Beni baska ulke icin sevgilim davet etmişti. Ilk seferde direk vize verdiler. Ikinci seferde telefonla arayip ikimize de sorular sordular. Daha once kac kere ve nerede görüştünüz diye sordular. Evlenmeyi düşünüyor musunuz diye bile sordular. Evet dedim. Vize de verdiler sonunda sorun olmadi.


havada bulut
(13.09.18)
Bu tarz tehlikeler sebebiyle kendim davetiyesiz aldım ben vizeleri. İtalya normalde pek sıkıntı yaratmıyor


@gazoz Davetiyesiz olduğunda sanırım banka hesabında daha fazla para göstermek gerekiyor. O yüzden davetiyeli gitmek tercihim.
Eğer sevgili olunca çok sıkıntı çıkarıyorlarsa mantıklı bi yalan bulalım dedim :')

Teşekkürler ikinize de.


(6)

Profesör ile ilgili detaylı bilgiler vs

Yurtdışından 4 ayrı profesörden kabul aldım. Aralarından birini seçmem gerekiyor. Haliyle o alanda en iyisi olanı seçmek istiyorum. Bunun için hangi unsurlara bakayım? Bir de bu profesörlerin eserlerinin başkaları tarafından referans olarak kullanılıp kullanılmadığını bulabileceğim bir site var mıdı
Yurtdışından 4 ayrı profesörden kabul aldım. Aralarından birini seçmem gerekiyor. Haliyle o alanda en iyisi olanı seçmek istiyorum. Bunun için hangi unsurlara bakayım?

Bir de bu profesörlerin eserlerinin başkaları tarafından referans olarak kullanılıp kullanılmadığını bulabileceğim bir site var mıdır?
Hocalarin arastirma grubunda Türk birileri varsa, onlara sor hocanin veya grubun nasil oldugunu.

O disaridan cok afilli gözüken hocalarin gercekte 30 sene geriden geldigini gördü bu gözler. Tamamen networking'e dayanarak, doktora ögrencilerinin calismalarinda makalelerin sonuna isimlerini koyarak hala üniversitede yer ediniyorlar.


chitosan
(12.09.18)
@chitosan Türklerle tamamen alakasızlar. Muhtemelen ilk Türk öğrencileri de ben olacağım. Hocaların bazılarına doğrudan ulaşma şansım dahi olmadı. Bulundukları üniversitenin yabancı öğrenci birimi üzerinden başvurdum (belli bir ulusal burs programı dahilinde gidiyorum). Haliyle elimdeki tek referans internetteki researchmap gibi sitelerde veya üniversitelerin sayfasında bulunan bilgileri. Araştırma grubundaki kişilere ulaşma şansım da pek yok. Hemen hemen hepsi masters phd gibi dereceleri ülkedeki prestijli üniversitelerden almış vs. Yani dışarıdan bakınca gerçekten de hepsi afilli gözüküyor. O yüzden yazdıkları eserler ve ne oranda referans olarak kullanıldıklarına bakmak iyi bir fikir olabilir gibi geldi.


Bi de 5. bir profesörden daha yanıt bekliyorum yarın öbürgün belli olacak. Bu kişi ise ülkenin en iyi üniversitesinde (dünyada ilk 50'de). Bu üniversitede masters yapmış olmak da her kapıyı açan bir anahtar gibi olacağı için bazı noktalar çok içime sinmese de kabul gelirse orayı tercih edeceğim ama ne kadar sağlıklı olacak bilemiyorum şimdi.


Bu hocalardan hangileri size vakit ayirip, gercekten ilerlemenize yardim edecek, o onemli. Sizin ilerlemenize yardimci olamadiktan, odasinda bir gün bile bulunmadiktan sonra, alaninda ilk onda olsun, ne yazar? Sadece CV icin iyi bir etiket olarak kalir eger gittiginiz üniversite bilinen bir üniversite ise.

En iyiye degil o nedenle, size en ulasilabilir olana bakin derim.

Sizin calisma alaninizda yazilmis son birkac yilin doktora, master calismalarina bakin. Ogrenciler ne kadar alintilamis diye... scholar´da da basilmis eserler arasindan kabaca arama yapabilirsiniz.

Ek: Master sonrasi akademik hayat düsünüyorsaniz sadece üniversitenin adiyla yola cikmayin. Hoca ve bolumun sagladigi sartlar her kriterden onemli. Yok, calisma hayatina atilacaksaniz sonrasinda, üniversite adi bir tik daha onemli bence.


buf-e kür
(12.09.18)
@buf-e kür katılıyorum. Aynı mantıkla başvuru sürecinde tek cümlelik mail atan (ve beni kabul eden) ve kabul mektubunun bir kısmını benim yazmamı isteyen proflardan birini eleme niyetindeydim. Bu kişi son mailinde ülkedeki national museum'dan biriyle ortak yürüttüğü ve benim konumla da ucundan alakalı olan bir konuda yaptıkları çalışma için "beni seçersen bize yardımcı olursun" dedi. Bölümdeki profesörüme bunu anlatınca ise "adamın zamanı yok gayet normal ve yardım etmeni istediği araştırma meselesi ise çok iyi bir fırsat" diyince iyiden kafam karıştı.


linkteki yazı belki işine yarayabilir
ingilizcerevizyon.home.blog


acetaminophen
(12.09.18)
(8)

Yeminli tercüman bürosunun noter makbuzunu adına istemesi

Bugün böyle bir şeyle karşılaştım. 25 TL'lik bir çeviri işinden sonra tercüme bürosundakiler gitmem gereken noteri tarif ettiler. sonra da eğer benim için sorun olmayacaksa makbuzu adlarına kestirmemi istediler. Neden diye sorduğumda size bi yararı yoksa, bir kuruma vermeniz gerekmiyorsa bize bi hay
Bugün böyle bir şeyle karşılaştım. 25 TL'lik bir çeviri işinden sonra tercüme bürosundakiler gitmem gereken noteri tarif ettiler. sonra da eğer benim için sorun olmayacaksa makbuzu adlarına kestirmemi istediler. Neden diye sorduğumda size bi yararı yoksa, bir kuruma vermeniz gerekmiyorsa bize bi hayrı olur giderlere ekleriz dediler. Bu nasıl bir şeydir? Hali hazırda kendi yaptıkları çeviri işinin bedelini ödemişim zaten. Bi de noterden alacağım 139TL'lik işlem makbuzunu nasıl isteyebiliyorlar? Bundan nasıl bir kar elde edebiliyorlar? Buna karşı yapılabilecek bir şey var mıdır?
Gider gösterip vergilerinden düşmek istiyorlar işte. Eğer siz makbuzu kullanmayacaksanız sorun olmaz.


Şöyle düşünün sadece sizden değil başka kişilerden de istiyor olabilirler. O zaman 139 TL'Lik giderden fazlası olur. Gerçi yine de küçük hesaplar. Ben olsam vermem, ben gider olarak kullanacağım derim geçerim.


elikası
(14.08.18)
@skobo, sorun olması veya olmaması değil ki mesele. Benim üzerimden ve muhtemelen kendilerine gelen her müşteri üzerinden vergi düşürterek bir kazanç elde etme çabası var.

@elikası, Muhtemelen herkesten istiyorlardır. Ben de bu usulsüz kazanca karşıyım. Her ne kadar sözlü bir istek olduğu için ispatlayamasam da varsa yapılabilecek bir şey, yapmak istiyorum.


çeviri bürolarının en büyük sıkıntılarından birisi gider gösterememektir.
bi tek bürodaki tercümanın maaşı gider gösterilebilir, serbest çalışan tercümanların çoğu gider makbuzu bile imzalamaz.
dahası siz noterden işlem yaptırdınız noter onu x büro için yaptığını kaydediyor yani oradan tercümanın sayfa başı ücretini büro gelir olarak almış oluyor (noter o parayı versin veya vermesin, ki normalde yasal olarak vermesi lazım ama noterler mafya olduğu için vermeyeni de var)
şimdi siz düşünün: gelir geliyor görünüyor ama gider yok görünüyor. bunun hayvan gibi vergisi çıkıyor, büro bir yerlerden gider gösteremezse, ne yapacak?


niye ama
(14.08.18)
@niye ama, benim merak ettiğim, bu beni niye bağlıyor? Zaten bu büro beni doğrudan belirli bir notere yönlendirip konuşmam gerek kişinin adını dahi söylediler. Belli ki anlaşmalılar. Kaldı ki ben çeviriyi doğrudan büroda yaptırdım zaten, noter beni yönlendirmedi veya noter üzerinden de yaptırmadım. Büroda çeviri için 25 tl ücret zaten benim cebimden çıktı. Hatta belki de o ödeyeceğim 139 TL içerisinde çevirmene verilecek ayrı bir ücret de var sizin belirttiğiniz gibi (internette de okumuştum benzer bir şeyler). Haliyle, noterden ayrı olarak çeviri parası alma ihtimalleri yine var. Üstüne bir de makbuzu istiyorlar.

Onların gelir giderlerinin planlaması beni ve hiçbir müşteriyi de ilgilendirmiyor. Babamın oğlu da değiller hayrına 139tllik makbuz vereyim. Babamın oğlu olsa da vermem zaten.


sizi bağladığı filan yok.
illa verin diyen de yok zaten
büro, böyle bir sıkıntı olduğu için, ihtiyacı olduğu için istiyor, siz istemiyorsanız vermezsiniz.
--
umarım bindiğiniz her taksiden, çeyrek aldığınız kuyumcudan, dişçinizden, terzinizden, düğün fotografçınızdan, cilt bakımcınızdan ..herkesten faturanızı alıyorsunuzdur.
bu ülke kayıt dışı bir ülke, neredeyse her sektör böyle...hoşlanmayabilirsiniz, bunun bir parçası olmak istemeyebilirsiniz. noterler büroların canını okuyor, ama elbette bu sizin sorununuz değil, merhem olmak zorunda da değilsiniz, istemezseniz "uğraşamam" deyip geçin, noter kamu hizmeti yapmasına rağmen devlet kılını kıpırdatmıyor 1000 tane usulsüz iş varken ortada..olayı açıkladık, lazım olmasa istemezler, vermiyorsanız vermeyin bunu neden bu kadar mesele ettiniz?


niye ama
(14.08.18)
Iyi yapmissiniz vermemekle. O tercume burosu eminim calistigi tercumanlari zerre umursamiyordur, siz de onlari onemsemeyin.


@niyeama bayağı dolmuşsun :')


since1907
(14.08.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.