Giriş
(7)

Okul seçimi yardım!

Oğlum eğitim hayatına başlayacak. Anaokulundan liseye kadar aynı okulda devam etsin istiyorum. Seçeneklerimi ikiye düşürdüm: Bilfen ya da Kalev. Kalev nedir diye soracak olursanız, Kadıköy anadolu lisesi eğitim vakfının kurduğu yeni sayılabilecek bir okul. Ama ben kadıköy anadolu mezunuyum, müdürler
Oğlum eğitim hayatına başlayacak. Anaokulundan liseye kadar aynı okulda devam etsin istiyorum. Seçeneklerimi ikiye düşürdüm: Bilfen ya da Kalev.

Kalev nedir diye soracak olursanız, Kadıköy anadolu lisesi eğitim vakfının kurduğu yeni sayılabilecek bir okul. Ama ben kadıköy anadolu mezunuyum, müdürler eski öğretmenlerim, kadıköy anadolulu veli çok vs. Yani iyi bir okul olduğunu düşünüyorum.

Bilfen’i ise herkes biliyordur diye tahmin ediyorum.

Görüşlerinizi almak isterim. Oğlumu bilfen’e mi yollayayım, kalev’e mi?

Edit: fiyatlarından haberim var arkadaşlar. İki okuldan da teklif aldım. Fiyat bakımından değil de, eğitim ve sosyal imkanlar açısından avantajlarını ve dezavantajlarını soruyorum.
kutub
(30.06.19)
fide.


dedim ben sana
(30.06.19)
galatasaray eğitim vakfı; g ilköğretim okulu; kurayla alıyorlardı en son. kuraya katılmak için kaç lira olursa olsun değer.
itü geliştirme vakfı .

high level için koç okulları ve enka var bir tek. paranız ve ulaşım gibi koşullarınız el veriyorsa.

daha vasatları için bilfen ve istek vakfı okulları diyorum.
bir de fevziye mektepleri ve ırmak okulları var.
bir de kayışdağında (ataşehir), yeditepe giderke bir kolej vardı hatırlayamadım adını şimdi;almanca öğretiyorlar, almanyayla bir bağlantısı falan var.

uzak durun;doğa koleji.

6-7 yıldır kesintisiz özel ders veriyorum. en iyi gibi duran okullar bile çok niteliksiz.
bilfenden çok öğrencim var; istisnai başarılar dışında durumları ortada.. ha ama çocuk vizyon kazanır (nispeten), kendi sosyoekonomik seviyesinden bir çevresi olur. başka bir beklentiniz olmasın.

okul bakarken; "yabancı dilde eğitim yapılıyor mu" (bknz yabancı dil öğretiyorlar mı demiyorum) ve hocalar kaç yıldır çalışıyor ona bakın en çok. mezunlar nereleri kazanıyor? yoksa çok da iyi puanlar alamayıp, mecburen bilfene (indirimli) devam etmek zorunda mı bırakılıyorlar vs.


jimjim
(30.06.19)
@jimjim hocam ted istanbul ve saint joseph hk. ne diyorsun?


sameidiot
(30.06.19)
@sameidiot duyuru sahibi, anaokulundan liseye kadar dediği için sizin seçenekleri yazmadım.
saint joseph için; vakfın küçük prens okullarını kastediyorsanız iyi fransızca öğrenirler ama lisesi gibi ekol oluşturan bir kurum olmak için çok yeniler.
ted rönesansı biliyorum; sosyal imkanlar güzel, eğitim disiplinliydi ancak yine de ilk yazdığım yorumlar bu okul için de geçerli artısı eksisiyle. (bilfen ayarında diyelim)

özetle, yabancı liselere, yabancı eğitim müfredatına sahip olabilen; yani bu olayı koruyabilen okullara gönderme imkanınız, çocukların o liseleri kazanma ihtimali varsa direkt gitsin. lise öncesi içinse; yabancı liseleri kazandırabilecek okullara gitsinler.


elbette benim haricimde başka yerlerden, kişilerden de fikir alın.
ancak dediğim gibi akademik, sosyal, yabancı dil öğrenimi, vizyon, nitelik vs hepsini ayrı ayrı değerlendirmek gerek okul seçerken ve ne yazık ki ilköğretim sürecinde en zor bulunan, en çok şansa kalan okulun akademik katkısı olacak.


jimjim
(30.06.19)
Kalev ile ilgili bir fikrim yok, sizden duydum ilk defa. Bilfen kendi kuralları olan veliyi bu kurallara pek karıştırmayan, eğitim bakımından sistemli, disiplinli ve başarı odaklı bir okul. Eğitimini beğeniyorum. Sosyal olarak bir şey beklemeyin. Tüm veliler dışarıdan destek alıyor. Çocuğunuzun yapısına göre karar vermelisiniz. Ders çalışmayı seven, uyarı aldığında gardı düşmeyen bir yapısı varsa sorun çıkmaz. Diğer türlü ortaokulda “burada mutlu değil” denilerek almanız önerilir.


dedi ve gitti
(30.06.19)
@jimjim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

yabancı okullar için aklınıza gelenleri listeyebilir misiniz? saitn joseph, saint benoit, notre dame de sion, avusturya lisesi, alman lisesi, cambrdige school benim aklıma gelenler.


kutub
(01.07.19)
@dedi ve gitti size de teşekkür ederim, bilfen mezunlarının bir camia yaklaşımı var mı? okul tanıtımında hep akademik başarı üzerinde duruldu. başarısız öğrenci olmasını tabii ki anlıyorum, ama bilfende yetişen öğrencilerin abd ve avrupa üni'lerine gidip başarılı olma gibi durumları var mı?


kutub
(01.07.19)
(4)

UI/UX düzenleme için tool önerisi istiyorum!

Merhaba, bir web sayfası üzerinde yapılacak değişiklikleri işaretleyerek açıklamalar yazacağım. Paint’te kocaman kırmızı çerçeveler kullanıp 1,2,3 şeklinde işaretlemek istemiyorum. Böyle bir iş için kullanılabilecek uygulama önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler!
Merhaba, bir web sayfası üzerinde yapılacak değişiklikleri işaretleyerek açıklamalar yazacağım. Paint’te kocaman kırmızı çerçeveler kullanıp 1,2,3 şeklinde işaretlemek istemiyorum. Böyle bir iş için kullanılabilecek uygulama önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler!
kutub
(11.09.18)
söylediğiniz işleme wireframe denir ve internette bu adla aratırsanız ufak araçlar bulmanız mümkün

www.creativebloq.com


baknedicem
(11.09.18)
www.invisionapp.com

tam olarak dediğin işi yapıyor.

comment mode'da yapacaksın.


sensible soccer
(11.09.18)
zeplin.io


ayin yazari
(12.09.18)
uxpin, axure, invision, just in mind

wireframe tool diye aratirsan daha fazla cikar


mamu
(12.09.18)
(3)

Hukuki - mirasçılara icra takibi

Merhaba, avukat arkadaşlar görüş bildirirse çok memnun olurum. İnternetten araştırdım ama teknik terminolojiye hakim olmadığım için sormak istiyorum.Rahmetli dedemin bir apartmanı ve bu apartmanın 4 mirasçısı var. Mirasçıların miras hakkı mahkeme kararı ile eşit olarak belirlendi. Ancak henüz apartm
Merhaba, avukat arkadaşlar görüş bildirirse çok memnun olurum. İnternetten araştırdım ama teknik terminolojiye hakim olmadığım için sormak istiyorum.

Rahmetli dedemin bir apartmanı ve bu apartmanın 4 mirasçısı var. Mirasçıların miras hakkı mahkeme kararı ile eşit olarak belirlendi. Ancak henüz apartmanda hangi hisse kime ait belli değil.

Birkaç gün önce mirasçılardan birinin telefonuna bir hukuk bürosundan mesaj geldi. 2004 yılında kesilmiş bir elektrik borcu. İcralık olmuş. 4 mirasçının 4'ü de davalı.

Tebligat falan gelmedi, hukuk bürosunun telefon mesajı ile öğrendik konuyu. Mirasçıların en az ikisinin yerini ve iletişim bilgilerini biz dahi bilmiyoruz.

Şimdi bu borcu kim, nasıl ödeyecek? Hukuk burada nasıl işleyecek? Yanıt verenlere şimdiden teşekkür ederim.
kutub
(29.12.17)
Apartman hissesi kısmına cevap vereyim, kat irtifaklı yani daire tapulu değil de hisseli tapu ise (öyle galiba) her hissedar kendi payı kadar her bir köşenin ortağıdır. Miras değil de böyle bir apartmandan daire (hisse) satın alsanız da durum aynı.

Borç konusundan emin değilim ama herkes kendi üzerine düşen borcu öder sanki.


John Bloor
(29.12.17)
@john bloor

kat irtifaklı aslında. 6 daire ve 6 dükkan var. ancak 4'e tam bölünemediği için hangi daire kime ait belli değil. borç ise, bu dairelerden birinin elektrik faturası.


kutub
(29.12.17)
mirasçılar arasında el birliği mülkiyeti kurulduğundan müteselsil sorumluluk var. yani alacaklı canı kimi isterse tamamını ondan tahsil edebilir. has sonra sen diğer maliklere rücu edersin o başka


(1)

web tasarım ajanslarında çalışan arkadaşlara bir soru

Web tasarım ajanslarında şu sıralar;1- Tasarım yapmak için en çok kullandığınız program (adobe ps, illustrator vs. ve hangi versiyon)2- Programlama için en çok kullanılan araçlar, db ve program dili olarak3- İşleyişiniz nasıl, proje yönetimi yapıyor musunuz? Örneğin scrum gibi metodlar kullanıyor mu
Web tasarım ajanslarında şu sıralar;

1- Tasarım yapmak için en çok kullandığınız program (adobe ps, illustrator vs. ve hangi versiyon)

2- Programlama için en çok kullanılan araçlar, db ve program dili olarak

3- İşleyişiniz nasıl, proje yönetimi yapıyor musunuz? Örneğin scrum gibi metodlar kullanıyor musunuz? Yoksa patrona göre mi yapılıyor işler.

İş mülakatında sunum olarak kullanacağım bu bilgileri. Yanıt verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.
kutub
(19.01.17)
1-Adobe Photoshop CC 2014 Adobe Illustrator CC 2014
2-PHP, MYSQL (notepad++)
3-Evet, Scrum için evet ve online takvim & görev yöneticimiz var vs.

Başka?


(1)

İmarsız arsaya prefabrik ev yapılır mı?

Selam arkadaşlar, boğaziçi öngörünüm bölgesinde bir arsamız var. Önü arkası sağı solu hep villa dolu. Bizim tabii belediyede amcamız, dayımız olmadığı ve kanunlara uymayı marifet bildiğimiz için yıllarca buraya bir şey yapmak aklımıza bile gelmedi. Ancak geçen gün imarsız arsalarda prefabrik yapının
Selam arkadaşlar, boğaziçi öngörünüm bölgesinde bir arsamız var. Önü arkası sağı solu hep villa dolu. Bizim tabii belediyede amcamız, dayımız olmadığı ve kanunlara uymayı marifet bildiğimiz için yıllarca buraya bir şey yapmak aklımıza bile gelmedi.

Ancak geçen gün imarsız arsalarda prefabrik yapının yapılabileceğine dair bir yazı okudum. Hemen akabinde vergi borçlarını ödemek için gittiğimizde bölüm müdürü orada kaçak inşaat yapmadığımız için bize enayi muamelesi yaptı. Eğer diğerleri gibi binayı kondurmuş olsaymışız şimdiye af çıkarttırabilirmişiz!

Her neyse, dürüst vatandaş olmayı marifet sayan az sayıdaki grubun bir ferdi olarak sormak istiyorum, bu arsaya yasal yollardan nasıl bir ev yaparım, bilen var mı acaba?
kutub
(07.10.16)
tarla görünüyorsa, küçük prefabrik bir şey ya da konteyner koyabilirsiniz. bu işin mantığı şu: "ben çiftçiyim bu benim tarlam, çalışmak için geldiğimde bu yapıyı kullanıyorum"

ama bu yapıya su elektrik gaz bağlatamazsınız. depo jeneratör vs yapmanız lazım.

normal betonarme ev yaparsanız da yasadışı olur.


cedex
(07.10.16)
(1)

Marmara Üniversitesi'nden Diploma Eki alan oldu mu?

Nereden alınır bu belge? Rektörlük öğrenci işlerine mi gideceğiz yoksa bölümümüzün öğrenci işlerine mi? Daha önce aldıysanız, ne kadar sürede veriyorlar? Aynı gün içinde alabiliyor muyuz?? (yoksa komik mi oluyorum)Bu belgeyi kendi alan veya bir başkasının aldığını duyanlar bilgilerini paylaşabilir m
Nereden alınır bu belge? Rektörlük öğrenci işlerine mi gideceğiz yoksa bölümümüzün öğrenci işlerine mi? Daha önce aldıysanız, ne kadar sürede veriyorlar? Aynı gün içinde alabiliyor muyuz?? (yoksa komik mi oluyorum)

Bu belgeyi kendi alan veya bir başkasının aldığını duyanlar bilgilerini paylaşabilir mi?
kutub
(26.08.16)
Ben henüz almadım ama şuradan gerekli bilgiye ulaştım:

dosya.marmara.edu.tr


(9)

Türkçe'den Almanca'ya çeviri yardımı

Merhaba, şu cümle Almanca'da nasıl yazılır?"Bu fırsatı kaçırdığın için üzülebilirsin"Şimdiden teşekkürler.
Merhaba, şu cümle Almanca'da nasıl yazılır?

"Bu fırsatı kaçırdığın için üzülebilirsin"

Şimdiden teşekkürler.
kutub
(18.05.16)
du wirst es bereuen, diese gelegenheit verpasst zu haben.


maq
(18.05.16)
Du wirst traurig können, da du diese Gelegenheit verpasst hast.

Bu sekilde olabilir. Ama emin degilim, cok acilse kullanin ama degilse birkac cevap daha bekleyebilirsiniz.


yuzır
(18.05.16)
Bereuen pisman olmak demek.
Bedauern diyebilirsin. Ya da du wirst traurig,,

Bir de firsat hali hazirda kacirilmis mi? Bunu anlamadim

Turkcede genelde "bu firsati kaciracagin icin..." Gibi kalip pek kullanilmiyor. Ona gore cevap vereyim. Maq in cumlesindeki zamanin degismesi gerekebilir yani.


kuehles blondes
(18.05.16)
kuehles blondes +1 ben de firsat kacirilacak mi yoksa coktan kacti mi, anlamadim. Cumle biraz dusuk olmus.


yuzır
(18.05.16)
üzülenilirsin 'i cümlenin genel anlamı içinde pişman olabilirsin olarak algıladım. birebir çeviri de "du wirst traurig sein,..." denebilir fakat almancada türkçedeki gibi "üzüleceksin" anlamı taşımaz bence. önce fırsat kaçırıp sonra üzüldüğümüz için de geçmiş zaman ikinci cümle olmali bana göre...


maq
(18.05.16)
bedauern daha iyi evet.


maq
(18.05.16)
Tamamen farazi bi durum da olabilir.

Ben soyle anladim, kisi firsati kacirmak uzere, henuz kacirmamis. O yuzden daha uzulme fiili gerceklesmemis. Bir ihtimal dahilinde uzulmesi de kacirmasi da. Yani uzulmesi de bi olasilik. Kesinlikle uzulme gibi bi durum yok. Firsat da henuz kacmamis gibi geldi.

Firsati kacirdiktan sonra uzulseydi, firsatigi kacirdigin icin uzuldun filan denirdi. Boyle bi cumlede sorun olmazdi.

Firsati kacirdigin icin uzulebilirdin cumlesinde de firsatn hali hazirda kacmis oldugu belli.

Ama bence henuz firsat kacmamis. Bu uzulme konusu da olasilik o yuzden.
Ingilizcede de "if i'll do that, you'll do this" diye bi kalip yok. If i do that, you'll do this olur. Turkcede de "firsati kaciracaksan uzulebilirsin" yerine "firsati kacirirsan" ya da "firsati kacirdiginda" kullaniyoruz.
Ama dedigim gibi belki bir onceki cumleyi filan verse ya da sonrakini ya da olay orgusunu anlatsa yazan kisi, kesin dogru ceviri olabilir.

Benim kendi dusuncelerime gore cevirim.

Du wirst es bedauern wenn du diese Chance/Gelegenheit verpassen würdest.

Ya da
Du würdest es bedauern, diese Chance/Gelegenheit zu verpassen.

Aslinda daha opsiyonlar var bende de cumlenin turkcesini anladigimda olacak :D


kuehles blondes
(18.05.16)
hahaha sahibi gelse de olayi aydinlatsa :))


maq
(18.05.16)
Hepinize çok teşekkür ederim bu kadar detaylı cevaplar yazdığınız için. Açıklayayım daha iyi anlaşılsın. Ortada bir kutu çikolata var, karşı taraf diyor ki danke schön ama istemiyorum. Ben de demek istiyorum ki, bu fırsatı kaçırdığın için üzülebilirsin...


kutub
(20.05.16)
(1)

2in1 bilgisayar tavsiyesi

Ağırlıklı iş için kullanacağım bir bilgisayar arıyorum. Ofis ortamında değilim, genelde mobil olduğum için Lenovo Yoga veya diğer 2in1 modellerinden birini düşünüyorum. Sizin kullanıp memnun olduğunuz veya nefret ettiğiniz modeller hangisi?Bir de vazgeçemediğim bir Civilization 5 ve Europa Universal
Ağırlıklı iş için kullanacağım bir bilgisayar arıyorum. Ofis ortamında değilim, genelde mobil olduğum için Lenovo Yoga veya diğer 2in1 modellerinden birini düşünüyorum. Sizin kullanıp memnun olduğunuz veya nefret ettiğiniz modeller hangisi?

Bir de vazgeçemediğim bir Civilization 5 ve Europa Universalis 4 bağımlılığım var. Sizce bu oyunlar 2in1 bilgisayarlarda problemsiz çalışır mı?
kutub
(27.04.16)
lenovo yoga 3 pro kullanıyorum memnunum. oyun falanda oynadım sıkıntı çıkmadı.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.