Giriş

Ofis için ortak çalışma masası?

Açılacak ofisimiz için ortak bir çalışma masası için karar vermekte zorlanıyoruz. 5m x 5m lik bir alanımız var buraya ortak kullanım için bir masa almak istiyoruz. yaptırınca çok pahalı oluyor fakat satılan böyle ürünler olduğunu biliyorum. ya da farklı alternatifleri de bekleriz. 5-6 kişinin çalışa
Açılacak ofisimiz için ortak bir çalışma masası için karar vermekte zorlanıyoruz. 5m x 5m lik bir alanımız var buraya ortak kullanım için bir masa almak istiyoruz. yaptırınca çok pahalı oluyor fakat satılan böyle ürünler olduğunu biliyorum. ya da farklı alternatifleri de bekleriz. 5-6 kişinin çalışacağı ortasında prizler olan ve sallanmayıp, esnemeyen bir masa olsun istiyoruz. işimiz yazılım olduğu için masanın kullanışlı olması bizim için önemli.

önerileriniz, tecrübeleriniz ve çalışma masası hakkında tüm fikirlerinize açığız. şimdiden cevaplarınız için minnettar olduğumu belirtiriz..
kvlknctk
(10.05.19)
(1)

SSH backup sunucusu arıyorum

Kullanmış olduğum cyberpanel sayesinde destination ekleyebiliyorum, fakat ftp değil de ssh olarak bunu yapabiliyorum. digitalocean gibi yerlerden aldığım zaman 25gb gibi bir alan backuplarıma yetmiyor. daha fazla bir alan lazım ve hesaplı olmasını diliyorum. ssh ile yedek alabileceğim bildiğiniz bir
Kullanmış olduğum cyberpanel sayesinde destination ekleyebiliyorum, fakat ftp değil de ssh olarak bunu yapabiliyorum. digitalocean gibi yerlerden aldığım zaman 25gb gibi bir alan backuplarıma yetmiyor. daha fazla bir alan lazım ve hesaplı olmasını diliyorum. ssh ile yedek alabileceğim bildiğiniz bir yer var mı?

teşekkürler.
kvlknctk
(16.04.19)
backup dosyalarini sikistirip s3'e atabilirsin belli bir tarihten eski olanlari ise daha ucuza saklamak icin de s3 glacier'a aktarabilirsin


tahtakafa
(16.04.19)
(5)

Yazılım firması isim önerisi?

Sayın değerli ekşiduyuru gezginleri, 1-2 hafta içerisinde bir yazılım ofisi açmış olacağım. hedeflerim büyük yapmak istediğim çok şey var. benimle çalışacak yazılımcılar ararken diğer yandan yazılım firmasının ismini ne koysak diye düşünür durumdayım. size sormadan da geçmek istemedim. eğer bir yazı
Sayın değerli ekşiduyuru gezginleri, 1-2 hafta içerisinde bir yazılım ofisi açmış olacağım. hedeflerim büyük yapmak istediğim çok şey var. benimle çalışacak yazılımcılar ararken diğer yandan yazılım firmasının ismini ne koysak diye düşünür durumdayım. size sormadan da geçmek istemedim. eğer bir yazılım firması kuracak olsaydınız ismini ne koyardınız?

teşekkürler.
kvlknctk
(15.03.19)
Yazalım yazılım.


CODEX
YZLM


VIPCH
(15.03.19)
codex güzel isim fakat domainler dolu. codexyazilim.com codexsoftware.com


kvlknctk
(15.03.19)
Bilimkurgu isimler yerine basit ve Türkçe bir isim olabilir. Teknoloji ve yazılımın hayatımıza daha yayılacağını varsayarak, daha genel kitlenin de dikkatimi çekecek bir isim yani. Bir tane gördüm Çözüm Yazılım yazıyordu mesela.


heidi'nin dedesi
(15.03.19)
kuzenimyazmış :)


since1907
(15.03.19)
(1)

bu fontu tanıyan var mı?

http://prntscr.com/mo2dgn birinciler yazısının fontuna ulaşmam gerekiyor arkadaşlar, eğer tanıyan varsa beni mutlu etsin. teşekkürler.
prntscr.com birinciler yazısının fontuna ulaşmam gerekiyor arkadaşlar, eğer tanıyan varsa beni mutlu etsin.

teşekkürler.
kvlknctk
(21.02.19)
AmpleSoft Medium olabilir


16f628a
(21.02.19)
(3)

Duvardaki bu lekeleri nasıl çıkarabilirim?

Koltukları geriye çekerken duvara çarparak bu izleri bıraktık, evin neredeyse her köşesi bu şekilde lekelerle dolu. Islak mendille falan silmeyi denedim yemedi. Bu lekeleri çıkarmak için bir yönteminiz var mı? teşekkürler.http://prntscr.com/ma5gg5
Koltukları geriye çekerken duvara çarparak bu izleri bıraktık, evin neredeyse her köşesi bu şekilde lekelerle dolu. Islak mendille falan silmeyi denedim yemedi.
Bu lekeleri çıkarmak için bir yönteminiz var mı?
teşekkürler.

prntscr.com
kvlknctk
(21.01.19)
Tinerle silmeyi deneyin


(s)AINT
(21.01.19)
Eğer lekenin altında hala duvarın kendi boyası varsa zımpara çok etkili oluyor.


mikro patlama
(21.01.19)
Mikro patlama'nın dediği gibi boya sağlam üzerinde leke var gibi, çok ince sünger zımpara ile hafiften silerseniz geçebilir.


John Bloor
(22.01.19)
(3)

Eskişehir'de dişçi

Önerebileceğiniz ve işinde profesyonel olduğunu düşündüğünüz bir dişçi var mı? Odunpazarı değil de Tepebaşı mevkiinde olursa daha çok sevinirim. Teşekkürler.
Önerebileceğiniz ve işinde profesyonel olduğunu düşündüğünüz bir dişçi var mı? Odunpazarı değil de Tepebaşı mevkiinde olursa daha çok sevinirim.
Teşekkürler.
kvlknctk
(17.01.19)
www.ocd.com.tr Buradaki Emine Duruer, annem epey memnun kendisinden.


kobuzchu kiz
(17.01.19)
Cenk atac ben eskisehirde 7 sene kaldim. 7 sene bana o bakti gercekten iyi bir doktor.


zor azizim zor
(17.01.19)
Can Kıvanç Akkayüz. Kızılcıklı'da kliniği. İyi bir hekimdir tavsiye ederim.


Godless
(17.01.19)
(2)

Adobe Photoshop 2019 Trial Reset

7 gün dolduktan sonra kullanamadım, şimdi acil bir şekilde lazım. Fakat crack işine girmek istemiyorum. Sadece kısa süreliğine olsa da açmak istiyorum. bunun için bildiğiniz yöntemler nelerdir? Teşekkürler.
7 gün dolduktan sonra kullanamadım, şimdi acil bir şekilde lazım. Fakat crack işine girmek istemiyorum. Sadece kısa süreliğine olsa da açmak istiyorum. bunun için bildiğiniz yöntemler nelerdir?

Teşekkürler.
kvlknctk
(13.01.19)
belki sadece bir aylık lisans alınabilir. bir öğrenci tanıdık varsa indirimli de olur.


panamera
(13.01.19)
aylık 53 lira mı ne. en sorunsuzu öyle


argent dawn
(14.01.19)
(3)

Lenovo recovery mod sonrasında hemen şifre sorması

Bilgisayar yeni satın alındı arkadaşlar, fakat açtığımızda diğer kullanıcı başlığı altında şifre istiyordu benden, reset düğmesine bakarak her şeyi sil deyip yeniden kurulum yaptık, fakat kurulum bittikten sonra yine aynı ekrana düşüyor ve bizden şifre istiyor, Administrator yazdığım zaman devre dış
Bilgisayar yeni satın alındı arkadaşlar, fakat açtığımızda diğer kullanıcı başlığı altında şifre istiyordu benden, reset düğmesine bakarak her şeyi sil deyip yeniden kurulum yaptık, fakat kurulum bittikten sonra yine aynı ekrana düşüyor ve bizden şifre istiyor, Administrator yazdığım zaman devre dışı bırakıldığını söylüyor ve elimizde şifre falan da yok.
Ne yapılması gerekiyor ?
teşekkürler.
kvlknctk
(05.01.19)
shift + f10 ile komut satırına düşemiyorum. siz daha önceden bu sorunla karşılaştınız mı?


kvlknctk
(05.01.19)
İso olmadan açmıyor. Yapışkan tuşlar filan giriyordu devreye.
Ben daha önce çok iyi bildiğim şifreyi kabul etmemesi durumuyla karşılaştım. Sonra da böyle bir çözüm buldum.


sumuklurakun
(05.01.19)
Bilgisayar 2. el mi, sifir mi? Sifirda boyle bir sey olmamali. Muhtemelen biri o bilgisayari acip bios/hdd sifresi koymustur


x daemon
(05.01.19)
(1)

Eskişehir'de kiralık villa arıyoruz

Yılbaşı gecesi 10 kişilik bir parti yapmak adına rahat takılabileceğimiz villa ya da residence arıyoruz, bir çok otel ve yer dolu. Bildiğiniz kiralama yapabileceğimiz bir yerler var mı?
Yılbaşı gecesi 10 kişilik bir parti yapmak adına rahat takılabileceğimiz villa ya da residence arıyoruz, bir çok otel ve yer dolu. Bildiğiniz kiralama yapabileceğimiz bir yerler var mı?
kvlknctk
(27.12.18)
airbnb?


mavicorap
(27.12.18)
(1)

Digitalocean VPN lokasyon problemi

Droplet seçtiğim zaman özellikle hollanda 3. seçiyorum. Fakat vpn kurulumunu yapıp tamamladıktan sonra vpn bana ip adresini veriyor ama kontrol ettiğimde Rusya olarak gözüküyor. 2. Kurulumda da rusya gözüktü. DNS olarak cloudflare kullanıyorum. Hollanda lokasyonlu olmak istiyorum ama işkence ile kur
Droplet seçtiğim zaman özellikle hollanda 3. seçiyorum. Fakat vpn kurulumunu yapıp tamamladıktan sonra vpn bana ip adresini veriyor ama kontrol ettiğimde Rusya olarak gözüküyor. 2. Kurulumda da rusya gözüktü.

DNS olarak cloudflare kullanıyorum. Hollanda lokasyonlu olmak istiyorum ama işkence ile kurduğum iki kurulum amsterdam yerine rusya oldu çıktı.

karşılaşan var mı bu sorunla?
kvlknctk
(27.12.18)
1 sene amsterdam'dan bi droplet kullandım. muhtemelen avrupadaki bi ISP yüzünden akşamları çok yavaşlamaya başladı. ben de frankfurk'a taşıdım hala yavaşlamalar oluyor. neyse asıl sorun şu ki, IP adresini kontrol ettiğin sitesinde o IP'ye ait database muhtemelen yanlıştır ya da bağlanmaya çalıştığın şey her neyse onlar o IP'yi rus olarak kaydetmişlerdir.

dropletinin snapshot'ını alıp taşıma işlemlerini zahmetsizce yapabilirsin bu arada.


washe
(27.12.18)
(7)

En kullanılışlı mail uygulaması sizce hangisi?

Birden fazla mail yönetiyorum, hepsi ile imap şeklinde bağlıyım. Windows'un kendi posta istemcisini kullanıyorum fakat çok abartı bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum. Kullanmakta zorlanıyorum, thunderbird yükledim az önce onun da yavan oluşu hoşuma gitmedi. Gmail ile yaşadığım deneyimi hiçbir ma
Birden fazla mail yönetiyorum, hepsi ile imap şeklinde bağlıyım. Windows'un kendi posta istemcisini kullanıyorum fakat çok abartı bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum. Kullanmakta zorlanıyorum, thunderbird yükledim az önce onun da yavan oluşu hoşuma gitmedi. Gmail ile yaşadığım deneyimi hiçbir mailde yaşamadım.
Imap olarak gmail'e de ekleyebilirim ama o zaman karıştırmak istemiyorum mailleri.

Önereceğiniz programlar varsa incelemek isterim.
Teşekkürler.
kvlknctk
(26.12.18)
Gmailde birden fazla mail adresini yönetebilirsin, ayrıca yandex mail de öneririm, diski de kullanabilirsin beraberinde


insomnia
(26.12.18)
gmail kullanırken farklı domainler için filtre ve etiket oluşturup karışıklığı engelleyebilirsiniz.


heavy smoker
(26.12.18)
gmail gibisi yok. gmail'i kendi isteklerine gore adapte etmek bence en iyisi


crucio
(26.12.18)
Windows için “aha işte bu” diyebileceğim bir uygulama ben de bulamadım.
Son çare gmailin masaüstü bildirimlerini açtım öyle kullanıyorum.
Office içinde gelen outlook alternatif olabilir. Ancak o da standart kullanıcı için komplike gibi. Ayrıca bazen senkronizasyonda sorun yaşıyorum. Her gelen postadaki resimleri doğrudan engelliyor. Ancak takvim de kullanacaksanız, iostaki outlook uygulaması ile senkronize olması çok iyi (mac os takvim tasarımından da güzel).


sumuklurakun
(26.12.18)
Outlook sade ve kullanışlı


lifeframe
(27.12.18)
10+ senedir yahoo kullanıyorum. gmail de var hotmail de ama kendisinden vazgeçemedim. gmaile mailler geç düşüyor hotmail de çok ergence geliyor bana. o yüzden favorim yahoo.


dedim ben sana
(27.12.18)
Yahoo mail +1


ırene adler
(27.12.18)
(4)

Yıl başında ne yapacağımızı bilemedik

Sonra size soralım dedik, dışarıya çıkmama kararı almış durumdayız ama 2 çift bir şekilde bir yerlere gidilir mi diye düşünüyoruz. Fantastik bir yıl başı geçirmek istiyoruz fakat yapacak hiçbir şey aklımıza gelmiyor. Aklınıza gelen etkinlikler nelerdir ya da planlarınız nelerdir? Bu konuda öneri yap
Sonra size soralım dedik, dışarıya çıkmama kararı almış durumdayız ama 2 çift bir şekilde bir yerlere gidilir mi diye düşünüyoruz. Fantastik bir yıl başı geçirmek istiyoruz fakat yapacak hiçbir şey aklımıza gelmiyor. Aklınıza gelen etkinlikler nelerdir ya da planlarınız nelerdir? Bu konuda öneri yapmanız mümkün olur mu yoksa kafamız güzelken sizi salalım mı?
kvlknctk
(22.12.18)
dışarı çıkmama kararı aldınız ve fantastik bir yıl başı gerçirmek istiyorsunuz, o zaman yapılabilecek tek şey var grup ...


Dağ evi kiralanır ya da arkadaşın dediği gibi gruba girilir. Hem maliyeti de az.


adwokat
(22.12.18)
Fantastikten sonrasini okumadim.

Sinemada girin.


baldan kaymak
(22.12.18)
cin gibisiniz


kvlknctk
(22.12.18)
(1)

Javascript Efekti

Yapmış olduğum bir anket sitesi için oy kullanıldığında sitede tek seferlik bir efekt çıkmasını istiyorum. Konfeti patlatması gibi vs. back-end kısmında tek seferlik bir flash oturumu yaratabiliyorum. Bununla javascripti tek seferlik çalıştırırsam sanırım istediğim şey olacaktır. Fakat böyle bir efe
Yapmış olduğum bir anket sitesi için oy kullanıldığında sitede tek seferlik bir efekt çıkmasını istiyorum. Konfeti patlatması gibi vs. back-end kısmında tek seferlik bir flash oturumu yaratabiliyorum. Bununla javascripti tek seferlik çalıştırırsam sanırım istediğim şey olacaktır. Fakat böyle bir efekti nasıl bulacağımı bilemedim.

Cevaplar için teşekkür.
kvlknctk
(21.12.18)
Havai fişek olur derseniz www.jqueryscript.net


16f628a
(21.12.18)
(1)

Anket sonuçlarının yüzdelik değerlerini almak (PHP)

Bir anket sitesi oluşturuyorum ve anket sonuçlarını yüzdelik bir değerle göstermem gerekiyor. Öncelikle tablo yapımı incelemeniz buraya eklemek istiyorum.http://prntscr.com/lwxdajSonuçları yani votes tablosunda poll_id satırına bağlı olan kayıtları count ile sayarak hangi anketin kaç tane oyu var gö
Bir anket sitesi oluşturuyorum ve anket sonuçlarını yüzdelik bir değerle göstermem gerekiyor.

Öncelikle tablo yapımı incelemeniz buraya eklemek istiyorum.
prntscr.com

Sonuçları yani votes tablosunda poll_id satırına bağlı olan kayıtları count ile sayarak hangi anketin kaç tane oyu var görebiliyorum.

Bunu anasayfada göstermek adına bootstarp'ın progress bileşeninden faydalanıyorum.

kullandığım satır:
<div class="progress-bar progress-bar-striped progress-bar-animated" role="progressbar" aria-valuenow="75" aria-valuemin="0" aria-valuemax="100" style="width: 15%"></div>

width değiştirdiğim zaman barın o rakama göre yüzdelik bır kısmı doluyor.

Buraya kadar her şey tamam. Fakat benim elimdeki sonuçlar şu şekilde count çıktısı veriyor:
seçenek 1 - 67
seçenek 2 - 123
seçenek 3 - 401
seçenek 4 - 1852

bu değerlerde nasıl bir matematiksel işlemi yapmam gerekiyor? yani bu sonuçlar bana %100 altında bir değer vermesi gerekiyorki bar kısmını doldurayım. Oylar 1000'den fazla olunca hesaplama nasıl olacak bunu bir türlü algılayamadım.

Yardımlar için teşekkürler.
kvlknctk
(19.12.18)
Önce tüm sonuçlar toplanır yani toplam oy sayısı bulunur buna B diyelim, ardından her sonuç B ye bölünür ve 100 ile çarpılır.
67/2443*100=2,74
123/2443*100=5,03
401/2443*100=16,41
1852/2443*100=75,80


16f628a
(19.12.18)
(2)

sozcu.com.tr adresinde olan slider ya da benzeri

Yapmış olduğum bir haber sitesi için responsive uyumlu bir slider arıyorum. owl carousel vb. ürünleri kullandım fakat ya apileri yetersiz geldi ya da responsive cssler problemliydi. Navigasyonu sayılar şeklinde olsun istiyorum. Kendi yaptığım scripte giydireceğim. İstediğim slider ekte gönderildi. İ
Yapmış olduğum bir haber sitesi için responsive uyumlu bir slider arıyorum. owl carousel vb. ürünleri kullandım fakat ya apileri yetersiz geldi ya da responsive cssler problemliydi.

Navigasyonu sayılar şeklinde olsun istiyorum. Kendi yaptığım scripte giydireceğim. İstediğim slider ekte gönderildi.

İlginiz için teşekkürler.
kvlknctk
(17.12.18)
ek boş krdşm.


Tears of Devil
(18.12.18)
(1)

Seçtiğim pencerenin üstte kalmasını isitiyorum

Devamlı terminal ekranları ile çalıştığım için diğer pencerelere tıklasam da karşımda durmasını istiyorum o terminal ekranını. bu bilgisayarı kasmadan kullanılabilecek güzel bir program biliyor musunuz?
Devamlı terminal ekranları ile çalıştığım için diğer pencerelere tıklasam da karşımda durmasını istiyorum o terminal ekranını. bu bilgisayarı kasmadan kullanılabilecek güzel bir program biliyor musunuz?
kvlknctk
(20.11.18)
Ben şunu kullanıyorum. Basit bir uygulama. www.labnol.org


naif hayvan
(20.11.18)
(2)

Webmail (roundcube) to Yandex

Sunucumda bir çok alan adı example.tdl/webmail adresi üzerinden roundcube sayesinde mail hizmeti kullanıyor. Bu mailler zamanla sisteme yük olduğu/olacağı için yandex'e taşımak istiyorum. Fakat mail adresleri gibi onların maillerini de taşımam gerekiyor. Müşteriler yandex'e geçtik ama hani nerede ma
Sunucumda bir çok alan adı example.tdl/webmail adresi üzerinden roundcube sayesinde mail hizmeti kullanıyor. Bu mailler zamanla sisteme yük olduğu/olacağı için yandex'e taşımak istiyorum. Fakat mail adresleri gibi onların maillerini de taşımam gerekiyor. Müşteriler yandex'e geçtik ama hani nerede maillerimiz diyebilir. Roundcube üzerinde bulunan mailleri bir şekilde yandex' import etmem de gerekecek. Bu işlemi tam olarak nasıl yapacağım bilmiyorum.

Yardımınız için teşekkürler.
kvlknctk
(06.11.18)
connect.yandex'te import mail şeyisi var artık. eski kurumsal yandex'te yoktu. bir oraya bak bence...


malheiros
(06.11.18)
ben yaptim 2 sene once filan. surada anlatiyor. sifreyi filan giriyosunuz hoop cekiyor hepsini. hesap baglandiktan sonra tabii ki.

yandex.com.tr


supergirl
(06.11.18)
(6)

Uzaktan kontrol için program önerisi

Team viewer dışında öneri almak istiyorum. Yaklaşık 60 bilgisayarin bütün dosyalarına ve masaüstü görüntüsüne ulasmam lazım. Bunu fiyat performans olarak seçmem gerekiyor. Logmein cok pahalı. Radmin vardi bir ara ama ne oldu bilmiyorum.
Team viewer dışında öneri almak istiyorum. Yaklaşık 60 bilgisayarin bütün dosyalarına ve masaüstü görüntüsüne ulasmam lazım. Bunu fiyat performans olarak seçmem gerekiyor. Logmein cok pahalı. Radmin vardi bir ara ama ne oldu bilmiyorum.
kvlknctk
(05.10.18)
Ammy


kablelvuku
(05.10.18)
rdp yapsanız belki ucuz yollu kotarırsınız?


qobel
(05.10.18)
Webex cisco’nun. Onu önerebilirim. Ama 60 makine sizin domaininizde ise hepsine rdp veya skype yapılabilir.


Alpemix, 100 makina ya kadar 350 lira mı neydi.
servis olarak kurunca bütün makinalara bağlanır.


neymis
(05.10.18)
çare anydesk


baknedicem
(05.10.18)
(bkz: tightvnc)


ukde
(05.10.18)
(1)

Instagram görülme ile alakalı

Arkadaşlar instagram kullanmadığım için bilmiyorum ama acil bir şekilde şunları sormam gerekiyor size. Ben birine görüntülü arama yaptığımda karşı kişiye sohbette diyor. Ama mesaj yazınca görüldü olarak gözüküyor. Bu nasıl oluyor tam anlamadım. Yani bu kişi şu an başka birisi ile tartışıyor mu?
Arkadaşlar instagram kullanmadığım için bilmiyorum ama acil bir şekilde şunları sormam gerekiyor size.

Ben birine görüntülü arama yaptığımda karşı kişiye sohbette diyor. Ama mesaj yazınca görüldü olarak gözüküyor.
Bu nasıl oluyor tam anlamadım.
Yani bu kişi şu an başka birisi ile tartışıyor mu?
kvlknctk
(28.09.18)
(5)

Photoshop ile mock-up hakkında

Elimde büyük bir hastanenin çalışan listesi var, yapmış olduğum tasarım hepsi için uyarlanıp çıktı alınacak. Personel listesini herhangibir şekilde import ederek ya da elimle yazarak photoshop'un mock-up üretmesini istiyorum. Klonladığımda ya da import ettiğim listede bir değişiklik olursa benim yap
Elimde büyük bir hastanenin çalışan listesi var, yapmış olduğum tasarım hepsi için uyarlanıp çıktı alınacak. Personel listesini herhangibir şekilde import ederek ya da elimle yazarak photoshop'un mock-up üretmesini istiyorum. Klonladığımda ya da import ettiğim listede bir değişiklik olursa benim yapmış olduğum tasarımda da değişim olsun istiyorum. Olay tamamen yaka kartı yapma süreci ile başladı. Tek bir tane yaka kartım hazır fakat isim soyisim ve ünvan olarak personel listesine göre photoshop'un a4 kağıdına bu listeyi benim tasarımla uyarlıyarak klonlamasını istiyorum.

Böyle bir şey mümkün mü? ya da farklı yolları var mıdır yapmak için?
kvlknctk
(27.09.18)
Photoshop'ta değil de Indesign'da söylediğin şey mevcut.
Excel'den Indesign'a direkt aktarım yapabiliyorsun, "Data Merge" diye geçiyor.
Ben yapmasını bilmiyorum kullanmadım ama arkadaşlar kullanıyordu oradan görece duymuştum. Şöyle bir türkçe video mevcut, belki iş görür. www.youtube.com

İş görmezse de "Indesign Excel Data Merge" diye aratırsanız iş gören bir şey çıkar diye düşünüyorum


yanginmerdiveni
(27.09.18)
Yapamazsan söyle yardımcı olayım. Anlatırım nasıl yapıldığını.


arockm
(27.09.18)
Başka bir açıda şu olabilir;

Tasarımın formatını hazırla, Excel yada Word'de ölçülere göre sayfa açıp tasarımı içine yerleştir ve içerik olan kısımları da excel'den datayı çekecek şekilde yap. Bu şekilde direk işi çözersin.


sbryldrm
(27.09.18)
Birinci cevapta gösterildiği üzere yaptım fakat şimdi işi karıştıran şey fotoğraf yerleştirme mevzusu.
@2 ile iletişime geçiyorum.
Fikirleriniz için teşekkür ederim.


kvlknctk
(27.09.18)
Fotoğrafta bu tip bir "merge" durumu var mı bilmiyorum malesef.


yanginmerdiveni
(27.09.18)
(1)

Hizmet ve Ürünler için yazılım mantığı

Paylaşımlı interaktif bir uygulama yapıyorum. Burada satın alınabilecek ürünler ve hizmetleri listeliyorum. Ayrı ayrı tablolar oluşturacağıma tek bir tablo altında birleştirip "type" ile ayrımlarını yapmak istiyorum. Bu mantıklı bir fikir mi? İleride sorun yaratabilir mi? Yani services ve products t
Paylaşımlı interaktif bir uygulama yapıyorum.
Burada satın alınabilecek ürünler ve hizmetleri listeliyorum. Ayrı ayrı tablolar oluşturacağıma tek bir tablo altında birleştirip "type" ile ayrımlarını yapmak istiyorum.

Bu mantıklı bir fikir mi? İleride sorun yaratabilir mi?
Yani services ve products tabloları yerine stocks ile toplayıp type kolonu ile ayırmak mantıklı mı?

Eğer böyle yapacak olursam bu tablonun ismine ne vermem gerekiyor. Yani bunu müşteriye stok olarak göstermem uygun değil sanırım. Genel olarak hizmet ve ürünün bir tanımı tek bir kelimede yapmak ne olur? Stok olmuyor çünkü anlamı farklı. ProdService bıraksam anlamsız oluyor. Tuhaf bir dilemma yaşıyorum.
kvlknctk
(18.07.18)
Relational Database mantiginda bu hizmet ve urunlerin nitelikleri ayniysa sorun olmamasi lazim. Ama hizmetlerin ozellikleri baska, urunlerin nitelikleri baskaysa ortak nitelikleri bir tabloda tutup hizmet ve urunleri iki alt tabloya ayirmak daha mantikli olur.

Bu arada ek yapayim, hizmet ve urunler birbirinden temelde farkli olarak gozukuyor. Urun tedarik edilip belli bir stok dahilinde satilirken hizmet saglandigi sartlar ve saglayacisina ozgu kisitlar dahilinde satilir, bu acidan belli bir sayisi yoktur ama sinirsiz sayida da degildir. Simdi olmasa bile ilerde o tablolari ayirmaniz gerekebilir yani.


salihdt
(18.07.18)
(1)

Alt + Tab ile gözüken pencereler (3 monitör)

3 adet monitör kullanıyorum arkadaşlar. hepsi tek bir bilgisayara bağlı. mouse ile aralarında geçiş yapabiliyorum fakat yoğun kullandığım anlarda zorlandığım bir nokta alt + tab özelliği oluyor. açık pencerelerimi monitörlere kullanacağım şekilde yerleştiriyorum. alt tab bütün monitörlerde olan penc
3 adet monitör kullanıyorum arkadaşlar. hepsi tek bir bilgisayara bağlı. mouse ile aralarında geçiş yapabiliyorum fakat yoğun kullandığım anlarda zorlandığım bir nokta alt + tab özelliği oluyor. açık pencerelerimi monitörlere kullanacağım şekilde yerleştiriyorum. alt tab bütün monitörlerde olan pencerelerimi gösteriyor. aralarında geçiş yapamıyorum. örnek verecek olursak açık pencerelerden birinde debug yapıyorum aynı zamanda önizleme de alıyorum diğer taraftan kodları yazıyorum nasıl gözüktüğüne bakmak için alt + tab yapınca debug ekranını da görüyorum. görünmesini istemiyorum sadece orta monitörde açık olan iki program arasında alt + tab ile geçiş yapmak istiyorum fakat diğer monitörlerde açık olan programlar elime ayağıma dolaşıyor. bunu çözmenin bir yolu var mıdır?
teşekkürler.
kvlknctk
(09.07.18)
şu iki forumda da tam tersi durumdan şikayetçi olmuşlar.

www.displayfusion.com

www.displayfusion.com

display fusion denen bir program var anladığım kadarıyla bir deneyin derim.


(2)

Gelen / Giden evrakların OCR ile okuyarak sistemde saklanması (edys)

Bunun için türk yazılımcıları güzel bir çözüm üreterek ücretsiz bir şekilde yayınlamışlar. elleri dert görmesin güzel bir hizmet yapmışlar ama ben bu kadar salakça bir kurulum ve derme çatma bir sistem daha görmedim. kurmayı geç karşılaşacağımız hatalarda tek bir kaynak bile bulmak zor. Ki destek iç
Bunun için türk yazılımcıları güzel bir çözüm üreterek ücretsiz bir şekilde yayınlamışlar. elleri dert görmesin güzel bir hizmet yapmışlar ama ben bu kadar salakça bir kurulum ve derme çatma bir sistem daha görmedim. kurmayı geç karşılaşacağımız hatalarda tek bir kaynak bile bulmak zor. Ki destek için ücretli bir bölüm bile açmışlar kendilerine.

Neyse, kuruma gelen giden evrakları taratarak sisteme kaydetmek istiyorum. Lazım olan evrak ile ilgili arama yaptığım zaman bana o evrağı anında getirecek bir sistem olsun istiyorum. Bunu kurum içinde tek bir bilgisayardan değil diğer bütün bilgisayarlardan ulaşılabilir kılmak istiyorum.

Alternatif, ücretli ya da ücretsiz çözümlerinizi dinlemek isterim.

Teşekkürler.
kvlknctk
(10.12.17)
(bkz: capturefast) var digiformun


lupelius
(10.12.17)
sizin denediğiniz ismi nedir?


lupelius
(10.12.17)
(2)

Osmanlı'ya müslümanlık ile ilgili verilen cevap

Osmanlı bir ülkeye girmeden önce bir yazı gönderiyor. Müslümanlığı kabul etmeleri gerektiğini yoksa kılıç zoru ile yapacağı gibi bir söz ediyor. O ülkede buna istinaden bir cevap veriyor. Etkileyici bir cevaptı. Fakat konuyu unuttuğum için bilmiyorum. O ülke ve yazıt hangileriydi? Teşekkürler.
Osmanlı bir ülkeye girmeden önce bir yazı gönderiyor. Müslümanlığı kabul etmeleri gerektiğini yoksa kılıç zoru ile yapacağı gibi bir söz ediyor. O ülkede buna istinaden bir cevap veriyor. Etkileyici bir cevaptı. Fakat konuyu unuttuğum için bilmiyorum. O ülke ve yazıt hangileriydi?


Teşekkürler.
kvlknctk
(04.02.17)
Çok eskiden okuduğum bir yazitti. Yanlış hatırlamıyorsam fotosu da vardI. Iran degildi.


kvlknctk
(04.02.17)
Araplar Cengiz Han’ın müslüman olmasını çok istiyorlardı ve bunun için çok uğraştılar.Çünkü Cengiz Han’ın müslüman olması orta asyanın müslüman olması anlamına gelirdi.Bunun için araplar Cengiz Han’ı islama davet etmek için giderler.Cengiz Han’ın otağına giden araplarla Cengiz Han’ın arasında şöyle bir konuşma geçer:
-Hanlar Hanı Cengiz Han, sizi islama davet için geldik.
-İslam dediğiniz nedir?
-Yüce peygamberimiz Muhammed Mustafa aracılığıyla tüm insanlara tebliğ edilen dindir.
-Peygamber dediğiniz nedir?
-Yerlerin göklerin yaratıcısının yer yüzündeki seçilmiş temsilcisi.
-Olabilir. Tengri’nin buradaki temsilcisi de benim.
-Ama size bir kitap indirilmedi. Peygamberimize Kur’an indirildi.
-Kitabınızda ne yazıyor özetle?
Araplar ihlas suresini okur.Cengiz Han surenin türkçeye çevirisini ister:
-“De ki: O Allah, birdir. Allah, hiç bir şeye muhtaç değildir, her şey O’na muhtaçtır. O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. Ve hiçbir şey O’nun dengi değildir.”
Bunun üzerine Cengiz Han kahkaha atar ve şöyle der:
–Siz bunları daha yeni mi öğreniyorsunuz. Biz bin yıldan beri bilir ve uygularız. Buyurun gidebilirsiniz!


şu olabilir mi?


vayezikhan
(04.02.17)
(2)

Macintosh Trackpad ile sayfa yenilemek

Macbook Pro Trackpad ile sayfayı yenilemek mümkün mü? apple + R ile sayfa yenilenebiliyor. sağa sola çift parmakla sayfaların tarihçesinde dolaşabiliyor bütün işlemleri yapabiliyoruz. sadece yenileme için klavyeye dokunmak biraz zor oluyor sanki. Bunun bir yolu var mıdır?
Macbook Pro Trackpad ile sayfayı yenilemek mümkün mü?
apple + R ile sayfa yenilenebiliyor. sağa sola çift parmakla sayfaların tarihçesinde dolaşabiliyor bütün işlemleri yapabiliyoruz. sadece yenileme için klavyeye dokunmak biraz zor oluyor sanki. Bunun bir yolu var mıdır?
kvlknctk
(09.01.17)
yenile butonuna tıklamak dışında bir yöntem yok benim bildiğim


luchetti
(09.01.17)
Automator ile sayfa yenileme script'i hazırlanır. Hot corner'lardan biri o script'i çalıştıracak şekilde ayarlanır. Ayarlanan köşeye imleç gittiğinde sayfa yenilenir. Uzun iş.


empty man
(09.01.17)
(1)

Ekran Paylaşımı (Node.js, Raspberry Pi)

iki veya daha fazla android cihazın ekranından alacağım görüntüye ihtiyacım var. bu görüntülerin kaynağı tek bir yerden olmak zorunda. çünkü ekranda ne gözükeceğini ve nasıl gözükeceğini tek bir merkezden kontrol edebilirim. bunu kontrol etmek için gerekli aygıtlar ve yazılımlar kullanacağım. bu mer
iki veya daha fazla android cihazın ekranından alacağım görüntüye ihtiyacım var. bu görüntülerin kaynağı tek bir yerden olmak zorunda. çünkü ekranda ne gözükeceğini ve nasıl gözükeceğini tek bir merkezden kontrol edebilirim. bunu kontrol etmek için gerekli aygıtlar ve yazılımlar kullanacağım. bu merkez raspberry pi olabilir ya da android bir cihaz olabilir. hatta kolaysa eğer windows bile olabilir. bir yazı ya da resim belirlendikten sonra bu görüntüyü hareket ettireceğim ve diğer android cihazların bu görüntünün aynısını taklit etmesini istiyorum.

bu şekilde bir çok android cihazda görüntüm gözükecek ve yapmak istediğim şeyi yapacağım.

nodejs gulp ile browsync kullanarak yapabilir miyim diye de merak ediyorum. oluşturmuş olduğum görüntü resim haline getirilip hızlı bir şekilde diğer android cihazlara mı aktarsam? bu çok saçma olabilir.

paylaşımlı bir alan yapmak lazım kablolu ya da kablosuz android cihazların benim kaynağımı okuması için nasıl bir yol izlemek gerekir.

yardımlar ve fikirler için teşekkür ederim.
kvlknctk
(09.01.17)
Cozulmesi gereken ilk sorun "telefonlar(client) ve kontrol cihazi(server) nasil haberlesecek?" telefonlarda internet baglantisi olacak mi? yoksa farkli bir iletisim kanali ile mi haberlesecekler wlan, bluetooth vs.

Eger internet baglantisi var ve hizi yeterli ise: Raspberry uzerinden cozmene gerek yok. Bir web service yazip o web service de gerekli goruntu parameterelerini interneti olan istedigin cihazdan (pc, telefon, raspberry pi vs.) degistirirsin. Telefonlarda da oradan parametreleri okuyup goruntuyu olustururlar. Bunun icin Amazon web service de bir RESTful web service yazmani oneririm. Bu service JSON ile gerekli bilgiyi olusturur. Telefonlarda belli bir milisaniyede bu service den goruntuyu olusturacaklari datayi ceker.

Eger internet baglantisi olmayacak ise: bu durumda is biraz daha karisik cunku hangi kanaldan haberlesecegine karar vermelisin. Telefonlar (client) merkezdeki cihazdan (server) ne kadar mesafede olacak? arada duvar gibi engelleyici seyler olacak mi? bunlar onemli sorular. Telefonlarda wlan olacak ise bir bilgisayar (ornegin Raspberry Pi) ile yerel bir ag olusturabilirsin, sonra burada bir data dosyasi. telefonlar bu dosyayi ag uzerinden belli bir milisaniyede okur ve goruntuyu olusturabilirler.

Eger goruntu cok karmasi bir goruntu degil ise (belli bir geometrik sekil vs.) o goruntuyu olusturacak datalari telefondan cagirabilirsin. Bu sayede daha az data trafigi dolayisi ile daha hizli yenileme yapabilirsin goruntude. Eger goruntu karmasik ise (bir fotograf vs.) bu durumda bu goruntuyu telefonda olusturamayacagin icin goruntuyu "base64"(binary-text encoding) formatinda telefonlar tarafindan cekilmesini saglayabilirsin. Burada dikkat etmen gereken sorun bu gorutu datasini boyutu, telefonlar buyuk boyutta goruntuyu tek seferde isleyemiyor (OutOfMemoryException diye bir hata alman olasi), o nedenle goruntuyu BitmapFactory ile cagirman gerekir developer.android.com


emrahday
(09.01.17)
(1)

iphone gelen bildirimleri kapali ekranda gormek

Android cihalarda gelen bildirimler devamlı yanıp sönen bir ışık sayesinde bizi haberdar edebiliyor. Fakat iphone cihazlarda bu özellikten mahrumuz. Bu ozelligi yapan bir uygulama var mi? Ekranda bildirimler bir sekilde devamli gosterilsin istiyorum ama flashi acip kapatmak gibi bir sacmaliktan ziya
Android cihalarda gelen bildirimler devamlı yanıp sönen bir ışık sayesinde bizi haberdar edebiliyor. Fakat iphone cihazlarda bu özellikten mahrumuz. Bu ozelligi yapan bir uygulama var mi? Ekranda bildirimler bir sekilde devamli gosterilsin istiyorum ama flashi acip kapatmak gibi bir sacmaliktan ziyade ekran ile alakali bir uygulama yok mu? Varsa soyleyenlere teşekkürlerimi sunarım. Hoşçakalın.
kvlknctk
(03.12.16)
jailbreak ile bir çözüm elbet vardır diye tahmin ediyorum ama ekranın sürekli açık kalması şarjın çok çabuk bitmesine sebep olacaktır. ille de ekran olsun dersen şöyle bi şey var, telefona kılıf gibi takıyosun: popslate.com


10032007
(03.12.16)
(2)

Bu sekilde bir duvar kagidi nasil yapilir?

https://m.popkey.co/60de7f/L9jkp.gif Acil bir sekilde evime yaptirmak istedim fakat bunu yaptiracak birilerini bu memlekette bulmak zor olacak. Kendim bir sekilde halletmem gerekiyor ama once konu hakkinda bilgi toplamam gerekiyor.Arkada bir tv mi var yoksa sadece isik ile mi yapiliyor anlamadim. Na
m.popkey.co

Acil bir sekilde evime yaptirmak istedim fakat bunu yaptiracak birilerini bu memlekette bulmak zor olacak. Kendim bir sekilde halletmem gerekiyor ama once konu hakkinda bilgi toplamam gerekiyor.

Arkada bir tv mi var yoksa sadece isik ile mi yapiliyor anlamadim. Nasil aratacagim hakkinda bile bir fikrim yok. Yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkurler.
kvlknctk
(30.10.16)
Arkada sadece led ve muhtemelen yıldırım desenlerini elde etmek için üzerinde lazerle vs yıldırım deseni çizilmiş bir pleksiglass var, difüzör olarak. sadece duvar kağıdı değil, muhtemelen 1-2cm'lik bir alan gerekiyor ışık tesisatı için


kimlanbu
(30.10.16)
şu video geldi aklıma ama bu nasıl bir teknikle yapıldı bilmiyorum.
www.youtube.com

istanbulda köprülerde ledli tablo satanlar geldi aklıma
duvar kağıdı değil büyük bir portre olabilir.


basond
(30.10.16)
(7)

Müzik türlerinin çıkışını yıllara göre ayıran site

flash güzel efektli bir internet sitesi vardı. yıl zaman çizelgesi vardı ve hangi müzik hangi türden geldiğini biliyorduk. sitenin adını bir türlü bulamadım. hatırlayan arkadaşlardan ricam olur. teşekkürler.
flash güzel efektli bir internet sitesi vardı. yıl zaman çizelgesi vardı ve hangi müzik hangi türden geldiğini biliyorduk.

sitenin adını bir türlü bulamadım.
hatırlayan arkadaşlardan ricam olur.
teşekkürler.
kvlknctk
(16.09.16)
radiooooo diye bir seydi sanirim o.


safepassage
(16.09.16)
www.musicmap.info bu mu acaba?


kobuzchu kiz
(16.09.16)
değil arkadaşlar.


kvlknctk
(16.09.16)
www.softschools.com

mu acaba?


1adam
(16.09.16)
www.concerthotels.com şu olabilir mi


feykalade
(17.09.16)
everynoise.com
alakası yok gibi ama belki budur.


(1)

Google Maps Anlık Marker

Android telefondan anlık olarak post yolu ile almış olduğum koordinatları veritabanına kaydediyorum. Bu hareketleri görecek kullanıcı grubuna ise malum noktanın hareketlerini göstermem gerekiyor. Elimde dizi halinde olan koordinatları anlık olarak browser üzerinden son kullanıcıya nasıl gösterebilir
Android telefondan anlık olarak post yolu ile almış olduğum koordinatları veritabanına kaydediyorum. Bu hareketleri görecek kullanıcı grubuna ise malum noktanın hareketlerini göstermem gerekiyor. Elimde dizi halinde olan koordinatları anlık olarak browser üzerinden son kullanıcıya nasıl gösterebilirim. Yani kullanıcı linke tıkladığı zaman noktayı takip edebilecek. Nereye gittiğini görebilecek. Angular 2 ile gerekli sistemi yaptım. Elimde bir map var ama nasıl bir api kullanarak bu haritayı yenileyebilirim. Ya da google mapsin böyle bir özelliği var mı?

Teşekkürler.
kvlknctk
(27.04.16)
onrgns.blogspot.com.tr

ben pc'de benzer bir şey yapmak için gmap.net kullandım.


kimlanbu
(27.04.16)
(9)

Ev kirası ödemesindeki EFT masrafı kime ait?

Ev sahibinin hesabı farklı bir bankada olduğu için EFT yapmam gerekiyor. Bunun ücretleri aslında kime ait? Benim adama EFT masrafını kesip mi göndermem gerekiyor? yoksa EFT masrafları da bana mı ait?
Ev sahibinin hesabı farklı bir bankada olduğu için EFT yapmam gerekiyor. Bunun ücretleri aslında kime ait? Benim adama EFT masrafını kesip mi göndermem gerekiyor? yoksa EFT masrafları da bana mı ait?
kvlknctk
(21.04.16)
ev sahibi eline geçen paraya bakar. ister parayı nakit olarak ulakla gönder istersen EFT ile gönder. bu konuda kızgınım çünkü daha bugün 150 tlye satmak için anlaştığım pasaport hakkı için yaban çakalının biri 140 tl göndermiş, 10 tl masrafa kesmiş. yaptığının yanlış olduğunu, ama helal ettiğimi söyledim.


fanila
(21.04.16)
Adam yurtdışında ise wasternunion masraflarını da benim tamamlamam gerekecek yani?
bu mantıklı mı? Bununla alakalı bir yazılı kural falan var mı?
Emin olmak istiyorum.


kvlknctk
(21.04.16)
Eft yaparken ödeme türünü kira ödemesi seçerseniz masrafı düşük olması gerekiyor; 50 kuruş falan sanırım. Masraf size ait; ev sahibi size banka hesabı vermiş, size uygun bankadan hesap vermek zorunda değil.


Abdurrahman
(21.04.16)
yazılı kural senin imzaladığın kira sözleşmesi. aylık 1500 tl ise, ev sahibinin eline aylık 1500 tl geçmesi gerekiyor.


fanila
(21.04.16)
sadece kira ödemesinde değil her türlü borç ödemesinde eft ya da paranın transferi için gerekli masraflar "aksi kararlaştırılana kadar" borcu ödeyene aittir.


dahili meddah
(21.04.16)
Sana ait.
Ödemek istemezsen ev sahibinin banka hesabının olduğu bankada hesap açtırıp paranı oraya yatırıp havale yaparsın.


sta
(21.04.16)
masraf vermek istemiyorsan enpara kullanabilirsin.


fanila
(21.04.16)
enpara olmadı cepteteb kullan o da olumlu. garanti varsa igaranti kurup telden ücretsiz de eft yapabilirsin.

sene olmuş 2016 eft masrafı mı kalmış.


jugador
(21.04.16)
İgaranti ye geçmiştim. Kafam rahat olmuştu.

Ev sahibinden de bir güzel laf yemiştim :D


mza
(21.04.16)
(8)

SQL Mantık Sorusu ?

MySQL kullanarak şimdiye kadar bir çok yazılım yaptım. Bu yazılımları kullanmak için yetkili olan kişileri genel olarak tablolarını ayrı tuttum. Örneğin bir CRM sisteminde Patronlar, Muhasebeciler, Pazarlamacılar diye üç kullanıcı grubum oldu. Bunların her birisini ayrı bir tablo oluşturarak konumla
MySQL kullanarak şimdiye kadar bir çok yazılım yaptım. Bu yazılımları kullanmak için yetkili olan kişileri genel olarak tablolarını ayrı tuttum. Örneğin bir CRM sisteminde Patronlar, Muhasebeciler, Pazarlamacılar diye üç kullanıcı grubum oldu. Bunların her birisini ayrı bir tablo oluşturarak konumlandırdım. Yaptığı işlemleri gerekli yere kendi IDleri ile kaydettim. Fakat burada ters giden bir şeyler doluğunu düşünüyorum. Hepsini tek bir kullanıcı tablosunda yapıp yetkilerine rollerine göre tanımlama ve yetkilendirme yapabilirim. Fakat bu an başka bir sorun olduğunu düşünüyorum. Örnek verecek olursam Pazarlamacıların araba plakasının olduğu bir kolon açmak gerekiyor. Fakat geriye kalan kullanıcı grubunda böyle bir veri olmayacağı için yine bu kullanıcıların plaka hücresi NULL kalmış olacak. Böyle gözüken bir tablo hoş karşılanmaz bence. One to One ilişkisi ile kullanıcılara bu gibi verileri tanımlamak mümkün olabilir. Fakat Kullanıcı grubu ve roller arttıkça üstüne bir de tanımlanacak değerler eklenince pivot tablolarla uğraşmak hızımı yavaşlatabiliyor.

Karışık yazılımların kullanıcı gruplandırması hakkında kabul görmüş bir standardı uygulamak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Teşekkürler.
kvlknctk
(12.04.16)
null görünmesi aynı tabloları tekrar tekrar açmaktan daha iyidir. araba plakasını oraya direk kolon olarak açmak mantıklı mı bilemedim, ayrı bir tabloda tutabilirsin sonuçta o plaka hangi araba ?


ougkour
(12.04.16)
genel olarak api (parse.com, jwt) sistemleri bu durumu desteklemiyor ve default olarak tek bir tabloyu hedef gösteriyorlar. işlemler bu tablo üzerinden değerlendiriliyor. Ayrı bir tablo yapsam bile bir çok iş beni bekliyor. Fakat bu önemli değil. Standartlar ne üzerine ise onu uygulamak isterim fakat nasıl aratacağım hakkında bile pek fikrim yok. Örnek veritabanlarına baktığım zaman çok çeşitli durumlar görüyorum. ayrı tutan da var. tek tabloda tutan da. hangisinin doğru olduğuna karar veremiyorum.


kvlknctk
(12.04.16)
best practices user role tarzı bir şey aratabilirsin, şunu incele bi en.wikipedia.org

stackoverflow.com


ougkour
(12.04.16)
eğer veri tipleri birbiriyle hiç alakalı olmayan şeyler değilse hepsine ayrı tablo açmana gerek yok. hepsi insan bunların, aynı tabloda olabilirler.

users
id
name
role_id
type_id


roles
id
name (admin, demo kullanıcı, premium, vb)

types
id
name (avukat, muhasebeci, doktor)

bir kişi eğer birden fazla rol alabiliyorsa o zaman mecbur ortak tablo (roles_users veya role_user adında, hangi isimlendirmeyi seçeceğin sana ve hangi ORM'i kullandığına bağlı) açmak gerekecek. bunu yapmak zorunda kalsan bile eğer kullanıcıları users tablosunda tutuyorsan toplam 3 tablon olacak. diğer türlü yapsaydın her kullanıcı tipi için yeni bir ortak tablo açmak zorunda kalacağın için çok fazla tablon olacaktı.

isimlendirmeyi düzgün yaptığın sürece üstteki sistem güzel çalışıyor.

tabloların ID'leri için sadece id koyuyorum, başka tabloya foreign key olarak eklerken başına tablo adının tekil halini ekliyorum, user_id gibi.

ortak tablo içinse alfabetik ve çoğul gidiyorum, books_users gibi.

sütun adlarını da sade tutuyorum. user_name / user_email yerine name, email gibi.

Bir ORM bul, onun standardını kullan derim.


hayirsiz
(12.04.16)
(bkz: normalizasyon)


oz suser
(13.04.16)
Normalizasyon ve Denormalizasyon SQL konusunda en önemli soru isaretidir. Senin durumun da buna isaret ediyor. Cünkü bu konuda tek bir dogru yoktur, duruma sarta göre dogru degisir. Bircok alt tabloya bölersen (Normalizasyon) tekrarlar azalir, daha az yer kaplar ama performans olarak kayip yasarsin cünkü tablolardaki datayi birlestirirken birkac tabloyu join yapman gerekir. Parcalamaz bütün turarsan (denormalizasyon) cok tekrar olur, bazi alanlar bos olur, yer kaplar ama avantaj olarak da bazi durumlarda karmasa düser performans artar. neyin ne kadar olacagi duruma göre degisir


emrahday
(13.04.16)
plaka gibi görece daha önemsiz ve üzerinden aggregated-report üretilmeyen alanları bir meta tablosunda key-value şeklinde tutabilirsin.

wordpress'in meta bilgileri sakladığı şekilde.


fever
(13.04.16)
@fever wp bilmiyorum ama bu dediğin php serialize, unserialize konusu mu? php.net


kvlknctk
(13.04.16)
(5)

Sabit telefon arayan kimliği cihazı ve uygulaması

Sabit telefona gelecek olan aramaları adresleme ve müşteri tanımlama işlemini yapacak bir yazılım üzerinde uğraşıyorum. Bunun için caller id cihazlarına ulaştım internet üzerinden ama çoğusu usb ile işlem yapıyor. Bu pek önemli bir detay olmasa da gelen aramaların telefon numarasını alıp web tabanlı
Sabit telefona gelecek olan aramaları adresleme ve müşteri tanımlama işlemini yapacak bir yazılım üzerinde uğraşıyorum. Bunun için caller id cihazlarına ulaştım internet üzerinden ama çoğusu usb ile işlem yapıyor. Bu pek önemli bir detay olmasa da gelen aramaların telefon numarasını alıp web tabanlı uygulamamda bir işlemden geçirmek istiyorum. Fakat gelen aramaları xml, json ya da text olarak uygulamama nasıl iletebilirim ?

bunun için nasıl bir cihaz kullanmalıyım. ya da farklı bir şekilde önerebileceğiniz yöntemler var mı?

0850 li hatlar ile bulutfon.com da bunu yapabileceğimi düşünüyorum ama apileri inceledim fakat sabit hatlarda nasıl yapılabilir diye bir yol arıyorum.

cevaplar için teşekkür ederim.
kvlknctk
(24.02.16)
Bence arduino ile yaparsin bunu. Arduino icin bir caller id modulu alirsin hem dusuk maliyet.


pinman
(24.02.16)
USB HID Logger indir, usb'den bağlanan cihazın iletişimde gönderdiği dataları görebilirsin. Daha sonra bu veriyi almak için herhangi bir programlama diliyle usb hid kütüphanesi vs bulup istediğin verileri "parse" edersin.


kimlanbu
(25.02.16)
Bulutfon ile sabit telefon numarasi alabilirsin veya sabit hattını aktarabilirsin. Bulutfonxm ve bulutfon webhook ile istedigini çok kolay şekilde yapabilirsin.


Bulutfon Sabit Telefon hatlarıyla (212, 216) da çalışıyor.


edardstark
(25.02.16)
Bulutfon u denemeni tavsiye ederim


4031
(25.02.16)
(2)

Ücretsiz Bootstarp Temalar

Neye elimizi atsak ya spam site ya da 9 dolar on dolar. Ufak bir şey için bile themeforesta bayılmak zorundamıyım. Güzel mütevazi temaların olduğu siteler biliyor musunuz arkadaşlar ?
Neye elimizi atsak ya spam site ya da 9 dolar on dolar. Ufak bir şey için bile themeforesta bayılmak zorundamıyım. Güzel mütevazi temaların olduğu siteler biliyor musunuz arkadaşlar ?
kvlknctk
(05.02.16)
nulledscripts diye bir site vardı önceden ama bulamadım şimdi. belki bu işine yarar: www.nulledcode.net


astaroth
(05.02.16)
Null istemiyorum arkadaşlar ücretsiz dedim. Naptınız siz böyle :D


kvlknctk
(05.02.16)
(1)

Jquery ile taşınabilir divler ve konumları

Jquery kullanarak a4 pdf dosya oluşturmak istiyorum. Oluşacak bu dosyayı gerçek bir fatura üzerine yazdırmak istiyorum. Fakat pdf dosyası oluşturmadan önce drag drop ile içinde yazı bulunan div elementlerinin pozisyonunu düzenleyebilmek istiyorum. Her müşteri için ayrı bir fatura şablonu oluşturarak
Jquery kullanarak a4 pdf dosya oluşturmak istiyorum. Oluşacak bu dosyayı gerçek bir fatura üzerine yazdırmak istiyorum. Fakat pdf dosyası oluşturmadan önce drag drop ile içinde yazı bulunan div elementlerinin pozisyonunu düzenleyebilmek istiyorum. Her müşteri için ayrı bir fatura şablonu oluşturarak kaydetmem gerekiyor ki müşteri satış yaptığı zaman kaydedilmiş şablonuna göre pdf dosyası üretebilip yazdırsın.

Bunun için masaüstü yazılımı yaparak yazdırma işlemi daha profesyonelce yapılabilir sanırım. parasut.com da bunun bir örneği mevcut. Masaüstü yazılımı yapabilecek ya da daha güzel çözümü olan arkadaşların da yeşillendirmesini beklerim.

Cevaplar için teşekkür ederim.
kvlknctk
(02.02.16)
masaüstü yazilimindan daha kullanisli client-server yazilimi yapmak. böylece hicbir kurulum yapmak durumunda kalmazsin, sadece bir server ile isini görebilirsin. browser üzerinde div elementlerini pozisyonu belirleyip bu posizyon bilgisini servera gönderirsin, servarda bir arka plan programlama dili ile java, c# vs. ile pdf dosyasini gelen div elementlerinin pozisyonuna göre gercek pdf dosyaini olusturup sonra bu dosyayi kullanicinin kendi bilgisayarina indirilebilir sekilde düzenleyebilirsin.

Server tarafli programlama icin bircok open source kütüphane mevcut mesela java icin www.vogella.com

Client-server uygulamasi yapamanin avantaji ne peki:
- internet erisimi olan herhangi bilgisayar, tablet, ya da telefondan ulasilabilir. Hicbir kurulum yapmak gerekmez.
- kurulum yapilacak bilgisayardaki isletim sistemine göre ayri yazilim yaptirman gerekmez, mesela windows ortami ve mac ortami icin ayri yazilim yazdirman gerekecektir. Ayni programlama dili ile yazilsa da yazilim büyük oranda degisecektir bu nedenle mac icin ve windows icin, hatta windows paketleri icin (32bit windows, 64 bit windows) icin ayri kurulum paketleri ile ugrasmalisin. client-server uygulamasinda ise sadece farkli browserlar icin kücük ayarlamalarla isi cözebilirsin.
- masaüstü uygulamasi icn bir paket cikarttin ve yazilimda cesitli bug bulundu. yeni bir güncelleme cikartip, müsteriye bu güncellemeyi ulastirmali, müsteri de güncellemeyi kurmali. bu ekstra emek, zaman kaybi. sadece senin emegin degil müsteri de emek harcamali. kimisi günceller kimisi güncelleyemez hata alir, cok ugrasitrici bir is. eger yüzlerce farkli müsteri varsa isin icinden cikmak zor. client-server uygulamasinda ise serverdaki yazilimi güncellersin ve herkes o güncel yazilima erisir.
- masaüstü uygulamada müsteriler bilgilerini kaybedebilir. bilgisayar bozulur, calinir bilgiler sonsuza kadar gider. client-server uygulamasinda ise bilgiler serverda tek bir noktada toplanir, bu bilgileri güvenilir bir kaynakta düzenli olarak yedeklersin, kontrol sende olur. bir problem oldugunda yedekten kurtarirsin ki güvenilir hosting sirketlerinde bilgi kaybetmek cok siradisi bir durum.
- buna ek olarak, bu isi ticari mi yapiyorsun bilmiyorum ama masaüstü uygulamasinda yazilimin lisanslanmasi ile ugrasmalisin. müsteri yazilimi bilgisayarina kurdugunda sonsuza kadar kullanacak demektir. fiyati da buna göre berlirlemelisin ki bu daha pahali bir yazilim demektir. Ayrica parayi pesin almalisin. Client-server yazilimda ise müsteriye üyelik verirsin, ister aylik, ister yillik, ister tek kullanimlik ücretlendirirsin. ödemede sorun olursa erisimi durdurur, test etmesi icin gecici ve ücretsiz erisim imkani tanirsin.


emrahday
(03.02.16)
(1)

İade faturası nasıl kesilir ?

Yapmış olduğum bir uygulama için çözüm aramaktayım. Müşteriler uygulamayı kullanarak satış yapılan faturayı iptal etmek istiyorlar. fakat bazı durumlarda da sadece fatura içindeki tek bir ürünü iptal etmek istiyorlar. Ufak bir ayrıntı ile beraber geliyor bu sorun. Çünkü fatura düzenlendiği zaman isk
Yapmış olduğum bir uygulama için çözüm aramaktayım. Müşteriler uygulamayı kullanarak satış yapılan faturayı iptal etmek istiyorlar. fakat bazı durumlarda da sadece fatura içindeki tek bir ürünü iptal etmek istiyorlar.

Ufak bir ayrıntı ile beraber geliyor bu sorun. Çünkü fatura düzenlendiği zaman iskonto uygulanıyor kdv hesaplanıyor. Ek olarak fatura yazdırılmış.

Bu durumda nasıl bir aşama uygulamam gerekiyor ?
kvlknctk
(02.02.16)
Tam olarak ne demek istediğini anlayamasam da başlıktaki soruya cevap vereyim.
İade faturasında iade edeceğin ürünü aynı sana gelen faturadaki gibi (ürünün ismi, iskonto oranı ve toplamı, kdv oranı ve toplamı) detaylarıyla yazıp normal fatura keser gibi ürünü aldığın şirkete fatura kesiyorsun. Faturanın üzerinde de İADE diye yazıyorsun.


slayerrr
(02.02.16)
(3)

Projeler için yatırım almak ?

Uzun süredir web tabanlı uygulamalar geliştiriyorum. Yakın zamana kadar piyasada açık bulunan sektörlere yönelik uygulamalar geliştirdim. Fakat son iki yıldır hiç olmayan uygulamalar keşfetmek için zaman harcıyorum. Çok değerli olduğunu düşündüğüm fikirler buldum. Hayata geçmesi durumunda dünya çapı
Uzun süredir web tabanlı uygulamalar geliştiriyorum. Yakın zamana kadar piyasada açık bulunan sektörlere yönelik uygulamalar geliştirdim. Fakat son iki yıldır hiç olmayan uygulamalar keşfetmek için zaman harcıyorum.

Çok değerli olduğunu düşündüğüm fikirler buldum. Hayata geçmesi durumunda dünya çapında ses getireceğine inanıyorum. Fikirlerimi paylaştığım tanıdıklarım çok beğendiler ve heyecanla yapılmasını bekliyorlar. Ama şu anki durumumla yapacağım bir şey değil. Çünkü mobil uygulama konusunda çok zayıfım.

Patentli olan fikirlerimi gizlilik sözleşmesi ile yatırımcımla birlikte değerlendirebileceğimi söyledi avukat. Projeler için devamlı forumları ve blogları takip ediyorum ve benim fikirlerimden daha basit ve yapımı kolay olan projelerin büyük miktarlarda yatırım aldıklarını görüyorum. Rivo capital vb. sermaye kuruluşları bu fikirlere destek oluyor ve yatırım yapıyor. Bu firmalar ile iletişime geçmenin usulü nasıl olur?

Teb bankası bu konular için yatırım yapıyor fakat bursa ili için geliştirme merkezleri yok. Bu konu için şehir bile değiştirmeyi düşünüyorum fakat daha kısa yoldan bu projelerimi nasıl hayata geçireceğim diye arayış içerisindeyim.

Yatırımı almak istememin sebebi mobil uygulama yazan insanlar ile birlikte projeleri hayata geçirmek. Bu şekilde çalışacak birilerini buldum fakat bütçem yeterli olmadığı için işe başlayamıyorum. Projeler için web servislerini ve tasarımlarını bitirmiş durumdayım. Fakat mobil yazılım bilmediğim için sonunu getiremiyorum. Zaman kaybetmemek adına android yazılımı için kendimi özel kurslar ve videolar ile geliştirmeye çalışıyorum. Fakat hayata geçirme konusunda heyecanıma yenik düşüyorum. Bir an önce bitirmek istiyorum.

Tek bir fikrim yok, birden çok herkesin beğeneceğini düşündüğüm projem var.

Böyle bir durumda neler yapmam gerekiyor?
Projelendirme işlemleri nasıl olur?
Nerelere ve kimlere başvurmam gerekiyor?
Rotaract gibi derneklerde melek yatırımcılar ile iletişime geçmek mantıklı mı?

Cevaplar için teşekkürler.
kvlknctk
(01.02.16)
Patentlerini aldıysan ve projelerine güveniyorsan, sanayi bakanlığı ukuslararası buluş fuarı yapacakmış. Yeşillendir, detayları göndereyim. Katıl derim, birsürü ülkeden melek yatırımcılar falan gelecekmiş.


Öncelikle Türkiye de yazılım için patent alamazsın. Tavsiye olarak Tubitak ve Kosgeb'in teşviklerine başvurmamanı öneririm. Projen iş yapacaksa da bunlar sayesinde yapmaz :)

Fikirden öte senin o projeyi nasıl ele aldığın çok önemli. Misal fikrini biri çalıp kendi geliştirmeye kalksa da senin bakış açınla yaklaşamadığı için o işin tutmaması lazım. Biraz garip oldu ama kısa bir örnekle açıklıyayım. Facebook da Yonja da temelde benzer yapılar olarak başladılar ama vardıkları noktalar arasında ışık yılı kadar fark var. Facebook fikrini biri marktan çalıp yapsaydı bu hale gelir miydi diye düşünmek gerek.

Bence bir şekilde işler bir yapı oluştur, (poc diyor gavur) sonra birkaç şirketin kapısını çal.


alembic
(02.02.16)
artık devir fikirleri saklama devri değil, herkes fikir üretiyor, herkesin bir fikri var, fikir üretmek mesele değil; buradaki amaç fikirlerini olabildiğince insanla paylaşıp geri bildirim alıp uygulamaya gerek olup olmayacağına ondan sonra karar vermelisin bence.


(1)

imac revocery mod açmak

açılışta başlangıç sesi geliyor ve elma işaretinin olduğu yerde devamlı loading ekranı bekliyor.bazı durumlarda masa üstü gelir gibi oldu mouse gözüktü fakat bir kaç saniye sonra kayboldu. windows klavye ile kullanıyorum. recovery mod açmak istiyorum fakat açılışta windows, alt, cmd + r tuşlarının h
açılışta başlangıç sesi geliyor ve elma işaretinin olduğu yerde devamlı loading ekranı bekliyor.

bazı durumlarda masa üstü gelir gibi oldu mouse gözüktü fakat bir kaç saniye sonra kayboldu.

windows klavye ile kullanıyorum.
recovery mod açmak istiyorum fakat açılışta
windows, alt, cmd + r tuşlarının hiç birisi işe yaramadı.
kısayollara buradan baktım: support.microsoft.com

tam olarak sorunum ne olabilir?
teşekkürler.
kvlknctk
(10.12.15)
Sabit disk göçüyor olabilir.
OS X kurulum usb'si hazırlayın ve onunla açmaya çalışın. ALT tuşuna basılı tuttuğunuzda boot aygıtı seçilmesi lazım.


ula
(10.12.15)
(4)

Samsung'u şikayet etmem için?

Tüketici haklarına başvurmam gerekiyor. bunun için e-devlet üzerinden giriş yapıyorum fakat bulunduğum şehire göre bana şikayet edebileceğim firmaları listeliyor. Bursa için samsung bulamıyorum. Bimeks üzerinden aldım telefonumu. Servise vereli 41 gün oldu. 20 iş günü bu gün tamamlandı. şikayetvar a
Tüketici haklarına başvurmam gerekiyor. bunun için e-devlet üzerinden giriş yapıyorum fakat bulunduğum şehire göre bana şikayet edebileceğim firmaları listeliyor. Bursa için samsung bulamıyorum. Bimeks üzerinden aldım telefonumu.
Servise vereli 41 gün oldu. 20 iş günü bu gün tamamlandı. şikayetvar a yazdığımızda ilgilenen adam yok. servis o ekip ilgileniyor, bu ekip ilgileniyor diyerek oyalıyor. telefon kutudan bozuk çıktı.

Nereye başvurup ne yapmam gerekiyor?
Teşekkürler.
kvlknctk
(09.11.15)
kendin video cek ve olani tane tane anlat, sonrasi youtube. hatta ekran goruntuleri ve ilgili yerlerlerle telefon konusmani da kaydet.


evimin paspasi
(09.11.15)
Bu yasal bir durum olmaz diye düşünüyorum.


kvlknctk
(09.11.15)
bizzat müracaat et thh'ye?


patr
(09.11.15)
ilçe kaymakamlığına git dilekçe yaz


(1)

İngilizce eğitim kaynak

Ukla akademi kursuna gidiyorum. Birinci aşama eğitimden başladım. www.abaenglish.com adresinden eş zamanlı olarak öğrenmeye çalışıyorum. Fakat kurslarda ve bu sitede ingilizce olarak eğitim veriliyor tamam güzel. Sizin bildiğiniz farklı kaynaklardan da yararlanmak istiyorum. İlginiz için teşekkürler
Ukla akademi kursuna gidiyorum. Birinci aşama eğitimden başladım.
www.abaenglish.com adresinden eş zamanlı olarak öğrenmeye çalışıyorum.
Fakat kurslarda ve bu sitede ingilizce olarak eğitim veriliyor tamam güzel.

Sizin bildiğiniz farklı kaynaklardan da yararlanmak istiyorum.
İlginiz için teşekkürler.
kvlknctk
(25.10.15)
(4)

Javascript Güvenlik Teknikleri

Sayfa içerisine çağırdığımız ya da üzerinde işlem yaptığımız inputlar, bunlardan gelen bilgileri ile tanımladığımız variablelar hepsi çalışıyor. İşlemler sorunsuz bir şekilde arayüz üzerinden yapılıyor. Bu konuda başarılı olmak jquery ile daha kolay hale geldi. özellikle ajax ile artık bütün siteyi
Sayfa içerisine çağırdığımız ya da üzerinde işlem yaptığımız inputlar, bunlardan gelen bilgileri ile tanımladığımız variablelar hepsi çalışıyor. İşlemler sorunsuz bir şekilde arayüz üzerinden yapılıyor. Bu konuda başarılı olmak jquery ile daha kolay hale geldi. özellikle ajax ile artık bütün siteyi yapıp çıkabilir durumdayız.

Fakat yapmayı öğrenmek ile baya bir zaman geçirdikten sonra yüksek hiti olan sitelerdeki performans ya da fark etmeden açık kapı bıraktığımız durumlar bir süre sonra karmaşık problemler haline geliyor.

Elbet hangi programlama dili olursa olsun xss gibi açıklara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü siteyi kullanan kişiye de özelliklerle beraber sunduğumuz açıklar oluyor. Veritabanı üzerinde okunacak veya yazılacak bilgilere de dikkat etmek en önemlisi. bir şekilde zararlı kodlara mahal vermemek için yapılacak yöntemlerde hayli mevcut.

Bunlar da bir kenarda dursun. Chrome ya da Mozilla gibi tarayıcılarda kullanıcı development mode ile sitenin kodları ile local olarak düzenleme yapabiliyor.

Örnek senaryo ;
Sadece bir birileriyle veritabanında iletişim kurabilecek insanların yer aldığı bir mesajlaşma sistemi olsun. Kullanıcıların profil sayfaları var. Mesaj göndermek için açılan bir modal var. Mesajın gönderileceği kişinin id numarası input hidden şeklinde yer alıyor. Kullanıcı mesaj göndereceği kişinin id numarasını biliyor. Mesaj gönderecek olan modal açıldığı zaman development mode ile input hidden değerini değiştiriyor. Aslında başka kullanıcıya gidecek olan mesajı göndermek istediği id numarasına gönderebiliyor. Bu elbet istenen bir durum değil. Önüne geçilebilecek bir durum fakat backend kodları ile bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek yerine. Sayfa üzerindeki bilgilerin düzenlenebilirliğini engelleyen bir sistem daha makul olmaz mı?
Eğer bu mümkünse farklı browserlar ile ya da farklı lokasyonlardan post işlemleri ile kötü niyetli birisi veri alışverişi yapabilir mi?

Js kodları içerisinde aslında verilerin ajax urlsine nasıl gitmesi gerektiği de açık bir şekilde görünebilir durumda. Backend ile oturum kontrollü işlemler de düşünülebilir konu hakkında bilgisiz olmak beni korkutmaya başlıyor. Yapmış olduğum bu gibi çalışmalarda hata yapmış olmam bile beni ürkütüyor çünkü baştan hepsini düzenlemek kabustan başka bir şey olamaz.

Aynı durumu aslında Android uygulamalar ile webservislerle de yaşanabilir. Tespitinin mümkün olması durumunda zafiyetimiz de gözükecek.

Bir ara modem arayüzünde böyle bir girişimde bulunmuştum. Inputlar üzerinde oynayarak bırakmış olduğu sınırları değiştirmek istedim. ILLEGAL gibi bir yazı okudum yanlış hatırlamıyorsam. Fakat şimdi kendi sitemde deniyorum. Farklı bir lokasyondan bağlanarak backend ile görsel olarak bırakmış olduğum sınırların dışına çıkabildim. Dahil etmem gereken bir güvenlik fonksiyonu mu var?

jquery security + browser +xss +cross domain vb. arama sonuçlarında bir şey bulamadım.

form token ile ilgili dökümanlar buldum ama aradığım şey bu değil sanırım.

Bu konu için aslında yapılması gerekenler nedir?

Teşekkürler.
kvlknctk
(29.09.15)
arkaplanda php, asp.net felan çalışmıyor mu?


masa penisi
(29.09.15)
1. tüm güvenlik server tarafinda saglanmali. yani kullanici bir javascript parametresinde id yi degisirip hakki olmadigi halde o id ile ilgili degisiklik yapamamali. tüm kontroller server tarafinda yapilmali. Client yani kullani tarafinda yapilan kontroller ise sadece o kullanicinin konforu icin yapilmali yani yanlis yere tiklamasin, tikadiginda bu isleme yetkiniz yok hatasi almasin diye önceden tiklamamasi gereken alanin yetkisini kontrol edip gizlemek iyi olur. ama adam o alani kodlarla oynayip gösterirse ve tiklarsa hata alacaktir, onu kendi bilir. yani kisaca client tarafinda ne kadar önlem alirsan al mutlak cözümü yok, server tarafi bu konuda tek sorumlu.

2. http istekleri 3. kislerin dinlemesinden saklanmasi isteniyorsa https kullanilmali.

3. eger bir web service kullaniliyorsa oauth ile authorization mekanizmasi kurulmali. token ve api key gibi güvenlik kontrolu yapilabilicek parametreler olusturulmali. facebook, twitter kullandiklari API ler icin oauth2 kullaniyorlar.

4. yine de yeterli olmazsa güvenli kriptografi yöntemleri kullanilabilir. Cesitli "public key cryptography" yöntemleri bu konuda denenebilir. bu konuda arastirma icin kullanilacak anahtar kelimeler: MD5, SHA-1, SHA-2, AES.

Yani özetle kullanici tarafinda güvenlikle ilgili hicbirsey yapilmaz, cünkü güvenilmez. Sadece kullanici dostu özellikler eklersin, gizle, gösterme vs. Güvenlik icin paketler gidip gelirken biri dinlemesin diye https veya bir baska kriptografik yöntem ile yolda, ya da server tarafinda authorization, authentication ile yapilmali.


emrahday
(29.09.15)
@masa penisi arka planda php var.

@emrahday ayrıntılı açıklaman için teşekkür ederim fakat moralim bozuldu. Bunca yaptığım şey o zaman ters duruyor.

Peki en azından development modeda ILLEGAL gibi yazılar nasıl gösteriliyor. Bu konu tam olarak ne ile alakalı? Gördüğüm modem arayüzündeki o olay neydi? Bahsettiğiniz şeylerle mi alakalı?


kvlknctk
(29.09.15)
büyük ihtimalle modem ajax ile asynchronous validasyon istegi göndermistir, mesela bir <input> alani sadece 0 ile 10 arasindaki rakamlari kabul ediyordur. bunu javascript tarfinda regular express ile kontrolünü yapiyordur, kullanici 15 girdiginde gereksiz yere hata mesaji almasin diye. benzer sekilde regular expressi degistirip araligi kullanici 0 - 20 arasinda aldigini farzedelim, bu durumda kullanici sadece kendisini kandirir. <input> alninin "onkeyup" yani klavye tusunu biraktiginda bir validation request gönderir arka planda bu da serverda bu 0 - 10 arasinda mi kontrolü yapar. sen 15 gönderebilirsin ama serverdan geri döner. büyük ihtimalle modemde de ayni durum söz konusu.

moralini bozma, tam güvenligi asla saglayamayacaksin zaten. gördügün tespit edebildigin güvenlik aciklari arka tarafta back-end de kapat. peki göremediklerin ne olacak? iste bunun icin web sitesi yazilirken dahi "unit test" yazilmasi gerekiyor. mocha.js, jasmine js, jsunit gibi javascript unit test araclarini incelemeni tavsiye ederim. onun disinda arka tarafta da hangi dili kullaniyorsan o dilin unit test araclarini kullanman yararina olur. bu konuda youtube da cok güzel anlatimlar var. unit test yazarak hem gelistirme yaparken "spagetti code" yazmaktan kendini korursun hem de "burayi degistirdim cok sacma seyler oluyor, niye ki?" diye kendine sordugun durumlar azalir. Testlerinin icine olmamasi gereken degerlerini yazip izlersin bakalim ne oluyor, güvenlikten geciyor mu diye. Bunun yaninda Test Driven Development konusunu da incelemeni tavsiye ederim. Dünyadaki google gibi büyük sirketlerin gelistiricileri sadece bu yönelim (approach) ile gelistirme yaparlar.

Yani kisaca bu sürec hic bitmez, sen acigini kaparsin baskalari yenisini bulur, bunu cözsen DDoS atak problemlerini de cözmen gerekli, ki hala bi bile tam olarak cözülemedi.


emrahday
(29.09.15)
(5)

SQL Çoklu Obje Mantığı

Bir haber sitesi olduğunu varsayarak anlatmak istiyorum durumu. Haberler teker teker listeleniyor SQL üzerinde. haber_resim denen bir sütun var. Burada haber_ana_resim.jpg şeklinde habere ait olan resim dosyasını bulunduruyorum. Haber görüntülendiği zaman resim dosyası adı belli olduğundan sorunsuz
Bir haber sitesi olduğunu varsayarak anlatmak istiyorum durumu.
Haberler teker teker listeleniyor SQL üzerinde. haber_resim denen bir sütun var.
Burada haber_ana_resim.jpg şeklinde habere ait olan resim dosyasını bulunduruyorum.

Haber görüntülendiği zaman resim dosyası adı belli olduğundan sorunsuz bir şekilde listeleniyor. Fakat ben bu haber satırına daha fazla obje eklemem gerekiyor. Örneğin resim galerisi eklemem lazım. Ya da bu haber görüntülendiği zaman farklı dizilerle işlem yapacağım.

Durum bu olunca işler biraz karışıyor. Denediğim yöntemler aşağıda. Bir çok kişi de aynı şekilde yapmış zaten. Fakat daha pratik çözümlerin olup olmadığını merak ediyorum.

1- haber_galeri şeklinde bir sütun içerisinde galeri içerisinde bulunacak resim dosyalarının isimlerini | gibi karakterlerle birleştirip text haline getirip o sütun içerisine yerleştiriyorum. kullanacağım zaman da ya da haber görüntülendiğinde | işaretinden parçalayarak dizi haline getirip kullanıyorum.
- Bu yöntemi uyguladığım zaman sütun niteliğini text yapmam gerekir ki büyük dizilerle işlem yapabileyim. çözümleme problemi doğuracağını tahmin ediyorum. Biraz amatör duruyor. Dataları kontrol etme açısından yetersiz gibi.

2- haber eklendikten sonra yani haber öğesi benzersiz id numarasını aldıktan sonra galeri ekle sayfası yaparak, malum klasör içerisinde haber idsi adında bir klasör oluşturtup resimleri onun içine attırtıyorum. haber görüntüleneceği zaman klasör içerisindeki bütün dosyaları listeletip dize üzerinden işlem yaptırtıyorum.
-Bu biraz mantıklı duruyor ama haber oluşmadan önce haberin idsi ne olacak ki ben o numara ile bir bir klasör oluşturtayım? en son id numarasını alıp +1 yapabilirim ama o anda farklı bir bilgisayar da haber ekliyorsa işler karışır. Galeri için ayrı bir değer atanabilir id ile alakasız bir şekilde o id ile işlem yapılır. şu anda bu yöntemi kullanıyorum. fakat ayrı bir tabloya ihtiyaç duyuyorum.


3- galeri için ya da dizi nesneleri için ayrı bir tablo oluşturuyorum. galerinin ait olduğu haber idsini belirtip haber listelendiği zaman join işlemleri ile bu farklı bir tablodaki dizileri listeliyorum.
- Zaman alıyor. Farklı tablolarla join olayına girmem gerekiyor. Sadece galeri için bunu yapmak zahmet verici oluyor.


Fakat bu yöntemlerimde hoşuma gitmeyen durumlar söz konusu. Farklı çözüm arayışlarım bu yüzden.
Json stringlerini mysql içinde mi kullanayım?
Gelişmiş bir sql yapısı incelediğimde böyle bir şey gördüm.
left right durumları söz konusu. Bunlar ne demek oluyor.

Kısacası bir biri ile ilişkili dizilerle çalışmanın mantığı nedir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
kvlknctk
(05.09.15)
hacı ilk okul/orta okuldaki küme kavramını hatırlıyor musun, belirli nitelikteki şeyler bir küme'ye diğerleri bir kümeye ortak olanlar ortak kümeye hepsini kapsayan bir global küme vs. ?

eğer hatırlıyorsan o konulara bir göz at, zira veri tabanı tasarımı dediğin şey = küme'ler, db dersleri küme formülleri ile anlatılır eğer verini belirli unsurlara göre kümelere ayırırsan, kesişimleri ayrı kümelere koyarsan 10 unmara 5 yıldız olur, birde buradaki verileri memcache yada redis'e atarsın 1 günlük, db'ye erişim azalır konu kapanır.


selam
(05.09.15)
çok uzun yazmışsın, tamamını okumadım. Sütun içinde dizi saklama gibi yöntemler çok ilkel, tavsiye etmem.

aradığın şey "normalizasyon"

üç tane tablomuz olsun.

haber tablosu

haber_id
haber_ad

resim tablosu

resim_id
resim_deger

haberxresim tablosu
resim_id
haber_id

phpMyAdmin ya da direk MySql ile haberxresim tablosundaki resim_id ve haber_id'i INDEX olarak tanımla, ardından kendi tablolarından foreign key olarak ekle. Bunlar CASCADE olsun, böylece haber veya resim silindiği zaman bu tablodaki değerler de otomatik silinir.

haberin ana resmini nasıl koyarım dersen o da kolay. ya haber tablosuna foreign key olarak bir resim_id ekleyeceksin ya da resim tablosunda onem diye bir sütun açıp varsayılan değerini 0 yapacaksın, böylece haber eklerken 1 dediğin resimler (kapak resmi ekle diye bir alan açarsın) haberin kapak resmi olacak.

Böylece bir haber birden fazla resme sahip olabilir. haberxresim tablosuna pivot ya da junction tablo denir.

Tam anlayamadıysan phpmyadmin'den hızlıca bir video çekerim.


hayirsiz
(05.09.15)
left veya right join için,

bir defter aç önüne, sağdaki sayfa bir tablo soldaki sayfa bir tabloyu temzil etsin, sağdaki tablonun satır no'su ile soldaki tablonun satır no'su birbirini tutuyor ise komple önüne iki sayfa birden gelir,

ama tutmuyor ise (diyelim sağdaki sayfada iki satır nosu eksik),

bu durumda, left join için sol sayfadaki satırlar gelirken sağdaki sayfalara ait olan sütünlar null gelir.

select a.*, b.* from a left join b on (a.id=b.id) where a.bisi > 10;

a.id, a.bisi, b.id, b.baska_bisi
1 11 1 45
2 11 null, null

a tablosundaki bisi büyüktür 10'dan ama b tablosu ile a tablosunun kesişimleri yok bu durumda b sütünları null gelir.

bunun aynısı da right için geçerli bu durumdada b tablosunun verileri gelirken a nınkiler null olur.

left yada right demezsen sadece ilk satır gelir ikinci satır gelmez.

right dediğinde sağdaki tablo + kesişimler, left dediğinde soldaki tablo + kesişimler, join dediğinde sadece kesişimler gelir diyeyim.


selam
(05.09.15)
bak birde şu var ki seni biraz daha güzel açar eksisozluk.com


selam
(05.09.15)
bu şekilde 1 veya birkaç tablo ile işini göremezsin.

ilişkisel veritabanı'na bir bak derim. düzgün bir planlama ve sorgular ile işi çözebilirsin.


cursor
(05.09.15)
(6)

eksisozluk neden açılmıyor?

ben de mi bir sorun var anlamadım.bir ara "The service is unavailable." yazdı.
ben de mi bir sorun var anlamadım.
bir ara "The service is unavailable." yazdı.
kvlknctk
(29.08.15)
az önce bende aynı hatayı aldım galiba bir sorun var

Edit: Hala girmiyor şuan ki hata 504 Gateway Time-out


nyist_
(29.08.15)
Sende degil sozlukte sorun.
Bende de açılmıyor.


rayde
(29.08.15)
504 Gateway hatası hayra alamet değil.
lan yoksa? fuat avni? lan?


kvlknctk
(29.08.15)
açılmıyor ne güzel mesajlaşıyorduk


kolibrit
(29.08.15)
En son sövüyodum sanırım benim yüzümden oldu


neferkitty
(29.08.15)
açıldı. mobil uygulama yapmamanın sonucu bunlar hep. parayı kanzuk yesin.


kvlknctk
(29.08.15)
(2)

jquery serialize içerisindeki objelere ulaşma

form input alanlarını kontrol etmek için böyle bir yöntem kullanmak istiyorum. var dizi = $("#formid").serialize();şeklinde formun içindeki bilgileri zaten elime almışım. form objeleri çok fazla olduğundan dolayı teker teker variable tanımlamak istemiyorum input alanlarına. dizi variable ını kullana
form input alanlarını kontrol etmek için böyle bir yöntem kullanmak istiyorum.

var dizi = $("#formid").serialize();

şeklinde formun içindeki bilgileri zaten elime almışım. form objeleri çok fazla olduğundan dolayı teker teker variable tanımlamak istemiyorum input alanlarına.

dizi variable ını kullanarak email, sifre gibi inputlara ulaşıp kontrol yapmak istiyorum.

her kontrol etmek istediğim input alanına variable tanımlamak zahmetli oluyor.
bu şekilde kısa bir yol bulmak istiyorum.

farklı yöntemler varsa okumak isterim.
kvlknctk
(25.08.15)
tek tek input girme zahmetiyle uğraşmamaktan ziyade, onları kullandığın platforma göre generate eden scaffolding tool'ları araştırmanı öneririm.

örneğin, asp.net için:
www.asp.net

bunun benzer örnekleri vardır mutlaka.

edit:
burada daha iyi anlatmış. tüm crud işlemlerini bikaç dakkada yapabilmeyi sağlıyor:
www.codeproject.com


cevap botu
(25.08.15)
senin form objelerini json data olarak serialize eden bir library/plugin ihtiyacin var. Elde ettigin data Json oldugu icinde ister front-end de kontrollerini yaparsin, istersen back-end e gönderip orada da kontrol yaparsin.

Örnegin kücük bir library github.com


emrahday
(26.08.15)
(2)

hdmi kayıt cihazi

hdmi üzerinden gelen görüntüyü bilgisayarıma kaydetmek istiyorum. en uygun cihazi nasil arayacagim? teşekkürler.
hdmi üzerinden gelen görüntüyü bilgisayarıma kaydetmek istiyorum.
en uygun cihazi nasil arayacagim?
teşekkürler.
kvlknctk
(15.08.15)
capture card olmasi lazim.


www.cnet.com

Genelde kaydedicilerde hdmi girişi(input) olmuyor kopyalamanın önüne geçmek için. Ufak google taramasıyla şunu buldum işine yararsa:

www.amazon.com

Hediye paketi yaptırıp gümrükten vergisiz geçirme olayı vardı sanırsam bi bak


oddyseus
(15.08.15)
(1)

internet üzerinden üniversite kayıt olayı mümkün mü?

Süleyman Demirel üniversitesi hukuk bölümü için oraya gitmeden internet üzerinden kayıt yaptırmamız mümkün mü?
Süleyman Demirel üniversitesi hukuk bölümü için oraya gitmeden internet üzerinden kayıt yaptırmamız mümkün mü?
kvlknctk
(02.08.15)
@nrmnm
vermiş olduğunuz kaynak ilk incelediğim. illa ki bakmışımdır.


kvlknctk
(02.08.15)
(8)

windows - xampp - domain

windows 8.1 işletim sistemi üzerine xampp kurulumu yaptım. superonline tarafından verilen salak hizmetten dolayı dış ip adresim ile kendime ulaşamıyorum. bu yüzden example.com şeklinde bir domaini bilgisayarıma yönlendirmem gerekiyor. example.com yazdığım zaman dış ip adresimi çalıştırsın istiyorum.
windows 8.1 işletim sistemi üzerine xampp kurulumu yaptım. superonline tarafından verilen salak hizmetten dolayı dış ip adresim ile kendime ulaşamıyorum.

bu yüzden example.com şeklinde bir domaini bilgisayarıma yönlendirmem gerekiyor.
example.com yazdığım zaman dış ip adresimi çalıştırsın istiyorum. iis kurulumu ile mi yapmam gerekiyor tam olarak anlamadım.

kısaca windows makinam üzerinde xampp yardımı ile küçük bir sunucu kurmak istiyorum.

teşekkürler.
kvlknctk
(26.07.15)
25 liraya kıyıp hosting al,bu tarz işlerle uğraşma biladerim


mrvengeance
(26.07.15)
doğru ya nasıl akıl edemedim.


kvlknctk
(26.07.15)
normal, sakızı çıkartamayan adamsın neticede :D


mrvengeance
(26.07.15)
duyuruyu bokladın be. cevap var diye gelip bakan olmayacak. sil mesajları.


kvlknctk
(26.07.15)
modemin 80 portunu bilgisayarına yönlendir, bilgisayardan güvenlik duvarından 80 portuna erişim ver. sonra aldığın domainin NS ve A kaydını ip adresine yönlendir. Erişim tamamlanır. Domain almadan önce 123.456.78.98 şeklinde ip üzerinden sisteme erişip erişemediğini de kontrol et


şapşiko
(27.07.15)
durum ne windows ne de xampp ile alakalı, sen bir modem arkasından çalışıyorsun ve modemin de tahminen bir statik ip si(Yani her zaman aynı olan bir ip si yok) (Superonline adsl de olabileceği için söylüyorum.
1- önce hizmet sağlayıcından statik ip hizmetini öğreneceksin.
2- sonrasında eğer ilk maddede problem çıkarsa dyndns gibi bir dns yönlendirci hizmeti kullan
3- modemine bilgisayarının 80 veya artık web için hangi portunu kullanacaksan o portu için yönlendirme ayarını yap
4- bir domain ile erişmek istiyorsan ya dyndns basamağına geri dön ya da domain ayarlarını senin statik dış ip ayarların ile değiştir, ayrıntılı ayar, yönlendirme, mail vs gerekiyorsa, NS, A, CNAME ve MX kayıtlarını kontrol et.

durum budur. Bu iş ile ne windows'un en xammp'in bir alakası yoktur. Linux da kursan, windows üzerine IIS de kursan işlemler aynı olacaktır.


cursor
(27.07.15)
Statik ip adresim var.
Port yönlendirme işlemleri yapılandırıldı.
Güvenlik duvarı ayarlarını yaptım.
Dış ip adresim ile lan içerisinde bulunan bilgisayarıma ulaşılabiliyor.
Domain kayıtlarını aşağıdaki şekilde yaptım

Name Server 1 : i.imgur.com
Name Server 2 : i.imgur.com

Anladığım kadarı ile ns, a, cname kayıtlarını ekleyebilmem için bunun şu an dışarıdaki bir hostingime yönlendirmem oradan kendi evimdeki bilgisayarıma yönlendirmem gerekiyor. Doğru mu?


kvlknctk
(27.07.15)
@kvlknctk Domain yönetim panelinde ns kayıtlarını yönetebileceğin bir alan var. ns1.alanadi.com = ip
ns2.alanadi.com = ip2 şeklinde. sen buradan bir ns oluşturmalısın.

modemden, 80 (HTTP), 21 (FTP), 53 ve 953 (DNS) ve 443 portlarını bilgisayarına yönlendirmelisin. (UDP/TCP olarak iki şekilde de) PC'nin de ip statik olarak düzenle mutlaka. DHCP'de ip değişebileceği için hata yaşayabilirsin.

DNS Güncellemen kimi durumlarda 24 saati bulabiliyor. DNS güncellemen gerçekleştiğinde sorunsuzca bağlanabilmen lazım.


şapşiko
(28.07.15)
(10)

evime kedi girdi ne yapmam gerekiyor.

teras katında dolaşıyordu daha sonra ekmek verdim. aşağı inip geldiğimde kedi içeri girmişti. bende camı kapattım şimdi sağa sola sürtünüyor ama dokunmaya falan korkuyorum. çok zayıf ve evcil değil gibi.ne yapmam gerekiyor acil bilgi alayım. bakmak beslemek istiyorum. evcilleştirme durumu nasıl olur
teras katında dolaşıyordu daha sonra ekmek verdim. aşağı inip geldiğimde kedi içeri girmişti. bende camı kapattım şimdi sağa sola sürtünüyor ama dokunmaya falan korkuyorum. çok zayıf ve evcil değil gibi.

ne yapmam gerekiyor acil bilgi alayım. bakmak beslemek istiyorum.
evcilleştirme durumu nasıl olur ?

edit: arkadaşlar kedi koltuğun üstüne sıçtı. canı sağolsun. birazdan resmini falan da atayım. yanıma alıp biraz okşayabildim. bir şey yapmadı ama saldıracağından falan korkuyorum.
kvlknctk
(24.07.15)
saldırmaz. besliyormuşsun onu.


sutlu nescafe
(24.07.15)
Kedi koltuğa(yükseğe) çıktıysa kendini güvende hissediyor ve eve kuruluyor yavaştan,senin bir şey yapmana gerek kalmamış. Yeni kedin hayırlı olsun :D

Not: o kedi 2 saate koltuğa sıçtı diye duyuru açmak istemiyorsan acilinden kum kabı ve kedi kumu al.


neferkitty
(24.07.15)
yani yan komşulara falan sordum da onların değil.
neler yapmam gerektiğini bilmiyorum.
yiyecek olarak ne vereyim?
bana alışması için ne yapabilirim?


kvlknctk
(24.07.15)
camdan dışarıya çıkmak istedi ve çarptı. canım önüne bez falan çektim. şimdi çıkmak istemiyor ama evde cirit atıyor sağı solu inceliyor.


kvlknctk
(24.07.15)
Sen ona mama verdikçe o sana sırnaşır sürtünür gece de koynuna girer, sabırlı ol.

Şu an elinde mama yoksa ton balığı, haşlanmış et türevleri sever. Bunların hiçbiri yoksa en kötü tavuk sulu makarna haşla ama sürekli böyle beslenmez kedi maması alman lazım.

Ve de en acilinden kedi kumu+ tuvaleti.
Bir yarın götür iç dış parazit aşısı yaptır.

Yalnız kedi dişi ve memeleri belirgin değil di mi? yavrusu filan vardır yoksa civarı b kolacan et.


neferkitty
(24.07.15)
şu saatte en hızlı yapman gereken kediye kedi kumu ve kap almalısın ki kullanabilsin yoksa o koltuğa sürekli yapar, bir yoğurt kabına su koy şimdilik.

marketten (şu saatte alınabilecek) yaş mama alabilirsin, ton balığı konservesi alabilirsin (yağını süzerek vereceksin ishal olur yoksa) yarın kuru mama alırsın, ama en kısa zamanda (mümkünse bu saatte) kedi kumu ve kutu almalısın (tavsiyem kapalı kutulardan alman) bunlar haricinde, peynir'i ekmek içine ezerek verebilirsin, (peynir çok olmayacak, tuzsuz (ıslatılmış) olacak birde), patates yemeği falan da yer, normal yemek verebilirsin hayvana suyuna ekmek atıp misalen, yemekleri az yağlı yapmalısın ama.

birde yarın mutlaka ama mutlaka en azından dış parazit için petshoptan damla almalısın, eğer paran varsa vete götürüp iç/dış parazit aşılarını yaptır yoksa ev pire basabilir zamanla. pire için damlayı yaptıktan bir gün sonra da evi komple ve iyice süpürmelisin, özellikle de kedinin yattığı yerleri. (koltuklar falan dahil, yumurtalar kalmasın)

ısırmaz, severken artık istemediğini hissedersen sevmeyi bırak, tırmalayabilir belki hoşlanmazsa.

dışarıya alışkın olduğundan her fırsatta dışarı çıkmak isteyecektir en azından 1/2 sene boyunca benimki böyle yaptı hala bazen kaçıp bir iki gün kayboluyor ortadan.


selam
(24.07.15)
yavrusu varsa kötü ya. bakacağım sağa sola ama terasta bakamam.
kedi çok zayıf ama dişimi erkek mi nerden anlayacağım ?
komşulara falan sordum onların değil.


kvlknctk
(24.07.15)
memeleri sarkık ise yavrusu vardır, memeleri sarkık değilse; severken kuyruğunu kaldırdığında poposuna bak, hayalarını görürsün erkek ise, değilse dişidir.


selam
(24.07.15)
evet sanırım dişi
ve memeleri çok küçük kucağıma aldım az önce.
çok hareketli duvarlara falan sürtünüyor.


kvlknctk
(24.07.15)
Evi benimsemiş her yere sürtünüp kendi kokusunu bırakıyor işte, sevmiş evi :D


neferkitty
(24.07.15)
(2)

satış scripti hakkında

tercih edebileceğimiz e-ticaret scripti var mı? yeniden yazmak biraz uğraştırıcı olacak gözüküyor. bankaların modüllerini de ayarlayabiliyor olmamız lazım. codecanyon da satılan scriptler ile bu işi yapmak mantıklı mı?türk bankalarına uydurmak kolay olur mu? teşekkürler.
tercih edebileceğimiz e-ticaret scripti var mı?
yeniden yazmak biraz uğraştırıcı olacak gözüküyor.
bankaların modüllerini de ayarlayabiliyor olmamız lazım.
codecanyon da satılan scriptler ile bu işi yapmak mantıklı mı?
türk bankalarına uydurmak kolay olur mu?

teşekkürler.
kvlknctk
(13.07.15)
opencart kullanın, sanal pos modülleri eklenti mağazasında var
bir de magento diye bi sistem var onun sanal posu burada satılıyor
www.magentosanalpos.com


masa penisi
(13.07.15)
WordPress + WooCommerce + PayPal + PayU = Her biri birbirinin aynı hazır e-ticaret yazılımlarından çok daha farklı, esnek ve güzel bir sistem..


(1)

adobe lisans hakkında

Photoshop ve Illustrator programlarını bir yıllık almak istiyorum. fakat anladığım kadarı ile mevzuyu çok karıştırmışlar. bir yıllık satın alabileceğim, paketler halinde bulunan sayfaya ne oldu? konu hakkında bilgisi olan var mı? teşekkürler.
Photoshop ve Illustrator programlarını bir yıllık almak istiyorum.
fakat anladığım kadarı ile mevzuyu çok karıştırmışlar.
bir yıllık satın alabileceğim, paketler halinde bulunan sayfaya ne oldu?

konu hakkında bilgisi olan var mı?

teşekkürler.
kvlknctk
(08.07.15)
adobe cs5&6 satışını durdurdu artık bunlar yok, tüm versiyonlar CC (Creative Cloud) halini aldı yani lisans kiralama olayına döndü. geçen ay master suite cc aldım 2700 liraya.

öyle işte.


mrvengeance
(08.07.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.