Giriş
(1)

Vodafone MüzikPass Paketinde Spotify'da kitaplığa şarkı indirme?

İnternet kotasından düşer mi yoksa pakete o da dahil mi?
İnternet kotasından düşer mi yoksa pakete o da dahil mi?
la lykia
(27.07.19)
spotify üzerinden yapılan hiç bir işlem ücretlendirilmiyor. sorunuzun cevabı: pakete dahil.


patates
(30.07.19)
(7)

Ltd ortaklık ortaklar arasında fikir ayrılığı varsa nasıl biter?

Hikaye: İki ortaklı (Ahmet ile Mehmet olsun) ltd bir şirket.Ahmet ve Mehmet 65 yaşında, 40 yıllık bir ortaklık. Kar eden başarılı bir şirket. Anadolu'da küçük bir KOBİ.Ahmet şirketin beyni, şirketin ana faaliyetlerini yürütüyor ama başka işlerden hiç anlamıyor.Mehmet ise finans ve idari işlere bakıy
Hikaye: İki ortaklı (Ahmet ile Mehmet olsun) ltd bir şirket.

Ahmet ve Mehmet 65 yaşında, 40 yıllık bir ortaklık. Kar eden başarılı bir şirket. Anadolu'da küçük bir KOBİ.

Ahmet şirketin beyni, şirketin ana faaliyetlerini yürütüyor ama başka işlerden hiç anlamıyor.
Mehmet ise finans ve idari işlere bakıyor.

Mehmet ortaklığı bitirmek istiyor. Ahmet'e hissemi al ya da kendi hisseni bana sat diyor. Mehmet'in tuzu kuru, zengin, başka mal varlıkları, kira geliri var. İşten de artık bunalmış. Emeklilik hayatı yaşamak istiyor.

Ahmet'in Mehmet'in hissesini alacak parası yok. Kendi hissesini Mehmet'e satmak istese Mehmet çok az bir rakam teklif ediyor. Ahmet'in başka gelir kaynağı yok, mal varlığı yok, işini de çok seviyor, daha emekli olmak istemiyor. Bu yaştan sonra başka iş bulması veya yeni bir ticari oluşum içine girmesi de mümkün değil. Mehmet'in hissesini almak için borca girmesi de mümkün değil.

Ahmet Mehmet'e "tamam sen çalışma, istediğin bir müşavir, denetçi ekibi her ay şirket karına baksın, hesaplar incelensin, karın %50'si hesabına yatsın, keyfine bak ama şirketi devam ettirelim" diyor. Mehmet bunu istemiyor. Ya kendi gitmek istiyor, ya da Ahmet'in gitmesini.

Şirketi satın alacak bir yatırım şirketi vb. de bulamıyorlar.

Soru 1 - Bu ortaklığın bitme şekilleri nelerdir? Her iki tarafın da en az zararla çıkması nasıl sağlanır?
Soru 2 - Ortaklardan biri ortaklığı bir neden bulup haklı sebeple bitirmek isterse diğerine tüm haklarını ödüyor mu? İşleyiş nasıl oluyor? Emsal haklı sebepler nelerdir?
la lykia
(13.06.19)
ortaklıklar her zaman sıkıntılıdır. mehmet sermaye arttırımı yapıp ahmeti kapı önüne koyabilir. anlaşma yoluna gitmeliler. ahmetin mehmeti ikna etmesi şart. eğer olmuyorsa ahmet payını mehmete satıp eline geçen parayla aynı işi devam ettirsin.


scudman1
(13.06.19)
sermaye arttırımı durumunda ahmet arttırıma katılmaz ise ne oluyor? Mehmet hakkını verip gönderiyor mu yoksa ortaklık payı mı azalıyor?


la lykia
(13.06.19)
Ahmet şirketi ve varlıklarını kefil gösterip kredi çeksin. Aldıgı parayla Mehmetin hissesini alsın.
2. Alternatif: sıralı uzun vadeli çekler/senetler versin.
3. Alternatif: kendine yeni ortak bulsun, Mehmetin hisselerini aldırsın.


507
(13.06.19)
Sirketin degerini bu ikili mi hesapladi?


brkylmz
(13.06.19)
@brkylmz evet, aslında bir de şirketin mali müşaviri var, o da hesaplamaların içinde. Bir de bu mali müşavir ile Mehmet kanka. Eski hesaplarda bir iş olduğundan şüpheleniyor Ama Ahmet'in bunu kanıtlayabilecek delili yok. Eski hesaplar incelensin istiyor ama Mehmet ile inatlaşmaya da cesareti yok. @scudman'ın dediği gibi suyuna gitmeye çalışıyor.

@507 Evet belki şirket üzerinden kredi çekmek bir fikir olabilir. Ahmet yeni ortak arıyor ama henüz umut yok. Piyasa da malum çok kötü. Yaşı 65 olduğu için uzun vadeli çek / senet işine girmeyi riskli buluyor. Bir hastalık vb. durumunda çalışmaya devam edemezse borcu nasıl ödeyeceğim diye korkuyor.


la lykia
(13.06.19)
Ahmet hissesini satmak istediğinde Mehmet çok az para teklif ediyor demişsin, o halde Ahmet Mehmet'e diyecek ki "o fiyata sen hisseni bana sat"

Mehmet, Ahmet'in hissesi için biçtiği değere kendi hissesini satmayı kabul ettiğinde Ahmet hala "o kadar param yok" "borçlanamam" "sağlığım ömrüm el vermez" vs diyorsa Ahmet için emeklilik vakti gelmiş demektir.

Kar eden başarılı bir şirketin ortağı olan Ahmetin şirketin kalan hissesini kelepir saydığı fiyata alacak kadar parası yoksa bile bu kar ettiği söylenen şirketi aldıktan sonra faaliyete devam edip parayı ödeyebilmeli.

Mehmet kendi biçtiği değere kendi payını satmaya yanaşmazsa ne olur bilmiyorum, ya şirket kaosa sürüklenir ya ortaklar birbirini vurur haber olur gibi geliyor...

özet: şirket para kazanıyorsa ve Ahmet de bu şirketin beyniyse krediyi çeksin.

Bir de avukata şunu sorun, şüphelenilen hesapları inceleterek olası yolsuzluğu tespit ettiğinizde bunun tazmini için Mehmet'e yürümeniz gerekecek ya, o durumda Mehmet'ten parayı almak hangi senaryoda daha kolay olur;
bankadan çekip nakit ödediğiniz durumda mı yoksa vadeli evrak düzenlediğiniz durumda mı

yani diyelim ki hesaplarda bir pislik var ve bu ortaya çıktı, sonra mahkemeye gidildi ve Mehmet ceza aldı/paranın tazmin edilmesi gerekti, bu durumda vadesi gelmemiş çekleri senetleri kurtarmış olur musunuz yoksa yolsuzluk hırsızlık olsa da olmasa da her durumda Mehmet o parayı alır mı bunu öğrenin.


kambek
(13.06.19)
degerlemeyi su yuzden sordum,

- ya yuksek fiyat konmustur o zaman ahmet diyecek ki tamam ver o parayi bana ben ayrilayim (ki mehmet yanasmaz buna da olta atiyor iste)
- ya cok dusuk bi bedel konmustur ki bu ahmet'in isine gelir alsin hemen.
- ya da duzgunce hesaplanmistir, ahmet almak istese de alamiyordur (bu sefer de yine mehmet'e sen al diye teklif edecek, mehmet de almayacak. ahmet de daha dusuk bi fiyat teklif edip alacak)

bu tur ayriliklar da iki tarafin da hak hukuku gozetmesi cok onemli. yoksa degil 40 yillik ortaklik, kardesler bile birbirine giriyor. insallah temiz bir sekilde-sirkete zarar vermeden hallolur.


brkylmz
(13.06.19)
(2)

akşamdan omlet harcı hazırlayıp buzdolabına koysak bozulur mu?

Sabah hızlıca omlet yapmak için akşamdan yumurta, peynir, ot vb gibi malzemeleri çırpıp omlet harcı hazırlasak ve buzdolabına kaldırsak bozulmaz veya tadı kötü olmaz değil mi?
Sabah hızlıca omlet yapmak için akşamdan yumurta, peynir, ot vb gibi malzemeleri çırpıp omlet harcı hazırlasak ve buzdolabına kaldırsak bozulmaz veya tadı kötü olmaz değil mi?
la lykia
(10.06.19)
ertesi gun hemen yapacaksan sorun olmaz ama yumurta yine de riskli,

diger malzemeleri hazirlayip kaldir, sabah yumurtayi ayrica kirar eklersin,

ama yumurta riskli tadi bile bozulabilir


exlibris
(10.06.19)
yumurta bayat değilse dayanır ama omlet iyi olmaz. bence de diğer malzemeleri hazırla üstüne yumurtaları ekle. zaten esas malzemeler zaman alıyor.


espandon
(10.06.19)
(3)

Silikon kokusundan zehirlenilir mi?

Bugün yazlık evde birkaç tamirat işi için bir yarım saat kadar şeffaf silikon kullandım.İş bitince de yazlık evden ayrıldım, şehire döndüm zaten. Yani ortamdaki kokuyu solumadım.7-8 saat geçmesine rağmen boğazım ve genzim yanıyor ve işin tuhafı burnuma sürekli silikon kokusu geliyor.Daha önce de sil
Bugün yazlık evde birkaç tamirat işi için bir yarım saat kadar şeffaf silikon kullandım.
İş bitince de yazlık evden ayrıldım, şehire döndüm zaten. Yani ortamdaki kokuyu solumadım.
7-8 saat geçmesine rağmen boğazım ve genzim yanıyor ve işin tuhafı burnuma sürekli silikon kokusu geliyor.
Daha önce de silikon ile iş yapmıştım, böyle olmamıştı.
Zehirlenmiş veya solunum yolumu tahriş etmiş olabilir miyim ve ne yapmalıyım acaba?
la lykia
(09.06.19)
Silikon ve doğal formları (SiO2 falan) toksik değil. Bence sadece nem kapmışsınız bişey olmaz :)


superfluid
(09.06.19)
defelarca yarim saatten fazla silikon ile hasir nesir oldum, zehirlenme falan olmadi hayattayiz hala. biraz osuruktan nem kapma durumu var sizde.


cooperr
(09.06.19)
Öncelikle Silikon ile Silisyum ayrımını yapalım. Araştırınız.

Silisyumun zararsız olduğuna dair araştırmalar var ancak sentetik bir form olan şeffaf silikon türevleri endokrin bozucu kimyasallar salgılayabilir. Özellikle sıcak silikondan kaçınmak gerekir.


goodz
(10.06.19)
(3)

Araç kullanırken cep telefonu ekranına bakmak suç mu?

Geçen gün gideceğim yeri bulabilmek için cep telefonundan navigasyona bakıyordum.Cep telefonu elimdeydi.Bugün cep telefonu ile konuşmaktan eve ceza geldi.Konuşmuyor olsak da ekrana bakmak suç mudur? Benzer ceza yiyen var mı daha önce?
Geçen gün gideceğim yeri bulabilmek için cep telefonundan navigasyona bakıyordum.
Cep telefonu elimdeydi.
Bugün cep telefonu ile konuşmaktan eve ceza geldi.
Konuşmuyor olsak da ekrana bakmak suç mudur?
Benzer ceza yiyen var mı daha önce?
la lykia
(17.04.19)
Cep telefonu ekranına bakmak ya da telefonla konuşmak tek başına suç değil. Mesela telefonu arabaya sabitleyip navigasyona bakabilirsiniz ya da sesi hoparlöre verip konuşabilirsiniz.

Ama telefonu elinizde tutuyorsanız ister konuşun, ister mesaj yazın, ister navigasyona bakın, eliniz sürekli dolu olduğu için sürüş hakimiyetiniz düşüyor ve potansiyel tehlike yaratıyorsunuz.

Benzer şekilde araba sürerken bir elinizde simit tutup atıştırıyorsanız ya da kahve içiyorsanız bu da ceza sebebi. Telefona özel bir durum değil yani.

Zamanında babam araba sürerken simit yedi diye ceza yemişti :)


crown
(17.04.19)
peki gerçekten bilmediğim için sormak istedim;

bunlar (tek el ile araç kullanmak, kahve içmek vb.) trafik güvenliğini tehlikeye sokan hareketler suçuna mı giriyor yoksa başka bir madde mi var acaba?


la lykia
(17.04.19)
Cep telefonunun elinde olması sürüş esnasında cep telefonu kullandığın manasına geliyor. Elinde tutuyor olmandan kaynaklı bir sıkıntı var.


roket adam
(17.04.19)
(4)

1 saniyelik tek taraflı çok şiddetli baş ağrısı

zaman zaman başımın bir tarafına 1-2 saniyelik çok kuvvetli bir ağrı giriyor ve hemen geçiyor. bazen sağ yarım küreye, bazen sol yarım küreye giriyor.Trigeminal nevralji ile ilgili şeyler okudum ama benim ağrım kesinlikle yüzde, gözde, dişte değil. görme ile ilgili de bir sorun yok.bir kez doktora g
zaman zaman başımın bir tarafına 1-2 saniyelik çok kuvvetli bir ağrı giriyor ve hemen geçiyor. bazen sağ yarım küreye, bazen sol yarım küreye giriyor.

Trigeminal nevralji ile ilgili şeyler okudum ama benim ağrım kesinlikle yüzde, gözde, dişte değil. görme ile ilgili de bir sorun yok.

bir kez doktora gitmiştim, damarsal bir ağrıya benziyor, olmayabilir de, çok artarsa gel dedi sadece.

benzer bir ağrı yaşayan, nedir ne değildir bilen var mı acaba?
la lykia
(14.11.18)
aniden bırakılan antidepresan ilaçlardan sonra olabiliyor.


Aynı şeyden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama çocukluğumdan beri, çok uzun aralıklarla, genelde boynumun sağ ve ya sol arka üst tarafından bahsettiğiniz türden aşırı şiddetli, anlık bir ağrı yaşıyorum. Bu şey çok anlık ve iki - üç saniye başımı hareket ettiremez hale geliyorum.

Ne olduğundan ben de emin değilim.


rahip janick
(14.11.18)
bende de beyindeki kılcal damarlarda tıkanıklık çıkmıştı. hatta beynin bir bölümünde kemikleşme görülmüştür diye bir şey söylemişlerdi. ölen kısım kemikleşmiş sanırım.


yemrem
(14.11.18)
Aynı ağrı bende de oluyor max 3 saniye sürüyor. Önemsememiştim hiç.


sacrilegious
(14.11.18)
(3)

bacak röntgeninde fissür hattı taklit eden lüsens hat ne demek?

SAĞ FEMUR AP-LATERAL GRAFİLERİFemur orta kesimde kortekste ince vasküler yapıya ait olduğu düşünülen fissür hattını taklit eden lüsens hat dikkati çekmiştir.
SAĞ FEMUR AP-LATERAL GRAFİLERİ
Femur orta kesimde kortekste ince vasküler yapıya ait olduğu düşünülen fissür hattını taklit eden lüsens hat dikkati çekmiştir.
la lykia
(09.01.18)
fissür kanal gibi bişe galiba genelde makatta oluşan kanal gibi deliğe dendiğini duymuştum.


mikahakkinen
(10.01.18)
fissürün çatlak olduğunu biliyorum, lüsen/lusen de karanlık demekmiş sanırım. bu bacakta çatlak olabileceği anlamına mı gelir acaba dedim. doktora da ulaşamadım.


la lykia
(10.01.18)
fissür yarık demek, vasküler yapıya ait fissür kemikte seyreden damar yatağı damar yarığı gibi bir şey demek. nehir yatağı gibi düşün. bişey yok sonuç olarak.


shotgunwoman
(10.01.18)
(3)

fena düştüm, şişlik olan bölgede his kaybı normal mi?

pazar sabahı düştüm. sağ dizimin altı ve üst sol çaprazı çok fena morardı ve şişti.bugün ortopediye gittim, röntgen temiz. şiddetli ödem ve hematom dedi. hirudoid ve reparil verdi. 2 gün yürüme dedi.bunu doktora da sordum ama pek bir şey demedi, geçer dedi sadece.ödem olan yeri hissetmiyorum. merhem
pazar sabahı düştüm. sağ dizimin altı ve üst sol çaprazı çok fena morardı ve şişti.

bugün ortopediye gittim, röntgen temiz. şiddetli ödem ve hematom dedi. hirudoid ve reparil verdi. 2 gün yürüme dedi.
bunu doktora da sordum ama pek bir şey demedi, geçer dedi sadece.

ödem olan yeri hissetmiyorum. merhem sürerken buz koyarken hiç hissetmiyorum. sadece çok bastırırsam biraz hissediyorum.

bu neden olur acaba?
daha önce kaç kez düştüm, hiç hissizlik olmamıştı, anlayamadım.
la lykia
(08.01.18)
Ödemden hissetmiyorsundur. Sinirler hasar gördüyse bile toplar 2 3 haftaya. Dert etme geçer.


Pleiades
(08.01.18)
Ödemin öyle bir etkisi var evet. Benim tırnak batması nedeniyle olmuştu, o bölgeyi hissetmiyordum, ödem gidince zamanla düzeldi


neysene
(08.01.18)
bende ameliyat sonrası ödem ve hematom olmuştu ve uzun süre hissetmedim. ödem de 4 ay oldu daha yeni yeni geçiyor. ama tabii bu ameliyat etkisi. sizinki çok daha hızlı düzelir.
buz konusunda emin misiniz? ilk günler buz koydum ama sonrasında doktor artık buz koymaman gerek dedi. ters etki olabilirmiş, çünkü buz damarları daraltacak, ama aslında oradaki kan akışını hızlandırmak iyileşmeyi hızlandırıyormuş, o nedenle soğuk iyi değil hatta ovmamı söylemişti, banyoda ılık su ile, o nedenle ben kesmiştim.. ama bu konuda çok bilgili değilim siz sadece danışın diye bilgi vereyim dedim. sizinki zaten darbe kaynaklı filan..


kaputt
(09.01.18)
(5)

windows vista admin şifresini sıfırlayabileceğimiz güncel bir yöntem bilen?

eski bir laptop vardı, şifreyi hatırlayamadık. ne yapabiliriz?
eski bir laptop vardı, şifreyi hatırlayamadık. ne yapabiliriz?
la lykia
(05.01.18)
acarken arka arkaya f8'e basip safe mode ile actiktan sonra control panele girip sifreiyi kaldirip sonra tekrar restart atin, sifresiz girecektir


maresalx
(05.01.18)
safe mode ile açtım ama aynı ekran geliyor, oturum açamiyorum nasıl kontrol panele gireceğim?


la lykia
(05.01.18)
merhaba arkadaşlar mode on
www.youtube.com


rhan
(05.01.18)
windows kurulum medyasi icin bir bilgisayar servisine gitmemiz lazim sanirim degil mi?
su an yapabilecegim birsey yok gibi anladim dogru mu?
bu islerden hic anlamiyorum maalesef:(


la lykia
(05.01.18)
selam öncelikle eğer başka bir bilgisayarınız varsa o bilgisayarda trinity rescue kit denen iso yu indirip usb ye veya bir cd ye yazın. ardından laptopu bu cd/usb ile boot edin. iso boot ettikten sonra açılan menüden reset forgetten password gibi bir seçenek vardı onu seçip hangi user olduğunu seçin yeni şifre yazın veya boş bırakmak için iki kez enter a basıp geçin.
buyrun nasıl yapılır videosu.
www.youtube.com

trinity rescue kit i de buradan indirebilirsiniz.
trinityhome.org


(8)

dün ızgarada pişirilmiş balık bugün soğuk mu yenmeli, ısıtılarak mı?

Dün akşam ızgarada yapılmış ve artan kısmı fazla beklemeden buzdolabına kaldırılmış balık.Birazdan bu balığı yemek istiyorum ancak bakteri vb. açısından mikrodalgada ısıtmalı mıyım (yüksekte mi düşükte mi) yoksa soğuk soğuk mu yenmeli?İnternette araştırdım ama bulamadım. Bazı yemekler ısıtılmaz (yum
Dün akşam ızgarada yapılmış ve artan kısmı fazla beklemeden buzdolabına kaldırılmış balık.
Birazdan bu balığı yemek istiyorum ancak bakteri vb. açısından mikrodalgada ısıtmalı mıyım (yüksekte mi düşükte mi) yoksa soğuk soğuk mu yenmeli?

İnternette araştırdım ama bulamadım. Bazı yemekler ısıtılmaz (yumurta, ıspanak vb.), tavuk gibi bazı yemekler de sadece düşük ısıda ısıtılır yazıyor ancak balık için bir şey bulamadım.
la lykia
(18.09.17)
ben artan hamsi tavaları ertesi gün doritos gibi yiyorum çıtır çıtır buz gibi, kılçığını bile yiyorum afedersiniz. sorun yaşamadım.

balığın cinsi önemli. soğuğu leş de olabilir yani güvenmiyorum da.


onemoremile
(18.09.17)
balık tekrardan ısıtılınca kötü kokuyor bence. biraz dışarıda bekletin ılısın sonra salataya atın yiyin.


fosforlu cevriye
(18.09.17)
@onemoremile büyük bir lagosun kuyruk kısmıydı.


la lykia
(18.09.17)
soğuk soğuk yenir güzelce. Hiç ısıtmaya gerek yok.


reactionic
(18.09.17)
Soğuk balık daha lezzetli oluyor. Isıtmadan yiyebilirsiniz


lagos bilmiyorum.

herkes ye demiş, yanında yoğurt olmasın sadece, ertesi gün balığı olduğu için sakatlık çıkabilir zehirlenme vb.


onemoremile
(18.09.17)
artan balıklarla güzel makarna sosu yapılabilir.


yonge and bloor
(18.09.17)
bir yemek kaşığı hardal, bir limonun suyu, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile sos yaptım.
balığı buzdolabından çıkarıp bu sosta 10 dakika oda sıcaklığında bıraktım. sonra da orta derecede 2-3 dakika mikrodalgaya koydum. artan balıklar için servis önerisi olabilir, çok güzel oldu.


la lykia
(18.09.17)
(5)

yalanlar ve birine yeniden inanmak?

1- kendince çok geçerli nedenlerden dolayı size bir süre yalanlar söyleyen birine yeniden inanabilir misiniz?2- evet ise nasıl?3- yalan söylemenin mazereti var mı? varsa ne gibi durumları affedebilirsiniz? (sevgilinizin ailevi meseleleri anlatamayıp yalan söylemesi, ailenizin siz üzülmeyin diye bir
1- kendince çok geçerli nedenlerden dolayı size bir süre yalanlar söyleyen birine yeniden inanabilir misiniz?
2- evet ise nasıl?
3- yalan söylemenin mazereti var mı? varsa ne gibi durumları affedebilirsiniz? (sevgilinizin ailevi meseleleri anlatamayıp yalan söylemesi, ailenizin siz üzülmeyin diye bir borcu saklaması vb.)
4- kısaca anlatabileceğiniz benzer bir hikayeniz var mı?
la lykia
(14.09.17)
inanmam, soğurum ve uzaklaşırım. söyleyemediğ bir şeyi geçiştirmek üstünü örtmek başka tabii, misal babasıyla arası kötüdür söylemek istemez asıl sebebini 'küçük bi şey boşver' desin, kurgu yapıp yalan konuşmasın isterim


blacksky
(14.09.17)
dolandırıcı değilse, palavra ile ilgi cekiyorsa önemsemem. Yalanları kimseye zarar vermiyorsa uzaklaşma ihtiyacı hissetmem.


hans mustermann
(14.09.17)
3- var. okul vs gibi kişinin anlattığında kendini kötü hissedeceği ya da onun üzerinde fazla gereksiz baskı kurduğum konularda söylediği şeyleri affedebilirim. ama bu seviye yakınlıkla da alakalı. mesela sevgilim bu yalanı söylese ağzına sıçarım.

4- bir süre aileme okulu o sene bitiriyor gibi davranmışlığım var. eylül ayında başlarken bitmediğini söylemiştim.


mobydick
(14.09.17)
1 hayır
2-
3- mazereti olabilir. ama ben unutmam ve affetmem. bana temiz gelmeli insan.
4-


twelfth
(15.09.17)
1-nedenler çok önemli.


freetakilir
(15.09.17)
(23)

Sevgili ile her gün telefonda konuşmak vs. konuşmamak

Haftada birkaç gün görüşen çalışan bir çifti düşünelim. Ayşe ile Ahmet olsun. Aynı evde yaşamıyorlar ama evleri aynı semtte.1. soru: Görüşmedikleri günlerde hiç telefonda konuşmamaları, birbirlerini aramamaları normal midir?2. soru: Diyelim ki o gün görüşelim veya görüşmeyelim gibi bir şey konuşulma
Haftada birkaç gün görüşen çalışan bir çifti düşünelim. Ayşe ile Ahmet olsun. Aynı evde yaşamıyorlar ama evleri aynı semtte.

1. soru: Görüşmedikleri günlerde hiç telefonda konuşmamaları, birbirlerini aramamaları normal midir?

2. soru: Diyelim ki o gün görüşelim veya görüşmeyelim gibi bir şey konuşulmamıştı. Ayşe Ahmet'i görüşelim demek veya bir şey anlatmak veya sadece sesini duymak için aradı. Ahmet de o gün biraz yoğundu, aramayı sonradan gördü. O gün eve yorgun gitti, önemli bir şey olsaydı Ayşe nasıl olsa 2. kez arardı diye düşünüp Ayşe'yi aramadan yattı uyudu. Ayşe'yi ertesi gün aradı. Bu normal midir?

3. soru: 2. sorudaki durumun ayda birkaç kez tekrar etmesi normal midir?

Bugün ofiste bu konunun tartışması oldu. (Ofiste olan arkadaşımız Ayşe. Kız geçen gün Ahmet'e yine ulaşamadığı için kafayı yeme noktasına geldi. )

Bir grup Ahmet'in Ayşe'yi sallamadığını söyleyip Ahmet'i suçladı. Bir grup da Ayşe'yi abartmakla suçladı. Sizce?

Edit Ek Not: Mesajlaşma yok, Ahmet bunun normal olduğunu savunuyormuş. Kendisi sürekli bi haber alma, haber verme halinin her zaman gerekli olmadığını söylüyormuş. Onun için özür dileme gibi bir durum yok. Hatta Ayşe'nin kendisini merak etmesini saçma buluyormuş ama Ayşe'nin haberleşme isteğine saygı duyduğunu, onun için elinden geleni yaptığını anlatıp anlayış bekliyormuş. Ayşe de "Sevgili, ilişki" kavramlarımız çok farklı, ayrılmam gerekiyor diye fikrimizi sordu.
la lykia
(17.08.17)
hiçbiri normal değil. yazık bir ilişki. zorlamaya gerek yok.


fragile lady
(17.08.17)
1. Eğer hiç konusulmuyorsa bence normal değil. Yani, aramiyorlardir ama mesajlasiyorlardir, o zaman sıkıntı yok, ama hiç konuşmamak normal değil bence. İnsan hiç olmazsa merak eder.

2. Eğer eve gidip aylak aylak takilmadiysa, direk uyuduysa normal. Aksi halde, insan, önemsiz olduğunu düşünse bile en azından ne olduğunu merak eder sorar.

3. Normal değil.

4. Ayşe'nin bu olayı ofise taşıması da pek normal değil.


rahip janick
(17.08.17)
böyle sorulara cevap aramak bence doğru değil. iki farklı insandan ve dinamikleri o iki insana bağlı olan bir iletişim biçiminden bahsediyorsun. bunu nereden bilebiliriz? bu tarz durumlarda şu siyahtır veya bu net beyaz demekten itinayla kaçınıyorum.


bruceandwayne
(17.08.17)
Bu şartlar altında Ayşe'nin başına bişey gelse, acil bi durum olsa Ahmet'i arayamaz. Arasa da Ahmet'in her şey olup bittikten sonra haberi olmuş olur. Böyle ilişki olmaz olsun. Sevgili demek en yakınımız, her şeyi en çok paylaştığımız ve ilk anlattığımız kişi demektir.


megalomaniac
(17.08.17)
ahmet'te bir ilgisizlik var. bu durum ha deyince düzelecek bir şey de değil. herkesle ilişki yürüyecek diye bir şey yok. ayşe önüne baksın.

not: 27E 4yıllıkilişkispor


zgrydn
(17.08.17)
en basitinden bir iyi geceler konuşması olsa güzel olur. ahmet bence sorumsuz. ayşe'yi pek sallamıyor.


hononu
(17.08.17)
Ek Not: Mesajlaşma yok, Ahmet bunun normal olduğunu savunuyormuş. Kendisi sürekli bi haber alma, haber verme halinin her zaman gerekli olmadığını söylüyormuş. Onun için özür dileme gibi bir durum yok. Hatta Ayşe'nin kendisini merak etmesini saçma buluyormuş ama Ayşe'nin haberleşme isteğine saygı duyduğunu, onun için elinden geleni yaptığını anlatıp anlayış bekliyormuş. Ayşe de "Sevgili, ilişki" kavramlarımız çok farklı, ayrılmam gerekiyor diye fikrimizi sordu.


la lykia
(17.08.17)
normal değil.


elorelia
(17.08.17)
Eğer bu ilişki şekli Ayşe'ye uymuyor ve Ayşe'yi rahatsız ediyorsa - ki öyle görünüyor. Ayrılmasında fayda olabilir.ahmetin ayrılığı çok sallayacağini da sanmıyorum ben. Belli ki birbirleri için pek uygun insanlar değiller


rahip janick
(17.08.17)
normal değil hiçbirisi.


basond
(17.08.17)
Hiçbiri normal değil.


aquarium
(17.08.17)
Değil hiçbiri normal.


harvey
(17.08.17)
ikisi de bir birey ve ikisi de kendi fikirlerini savunuyor. böyle konularda kimse kimseyi "çok yanlış düşünüyorsun" diye suçlayamaz. ahmet zırt pırt aranmak istemeyen bir adam, tarzı o ve aramayı da sevmiyor olabilir. en doğal hakkı. ayşe de telefonlaşmayı fazla seven bir kadın. sevebilir, onun da en doğal hakkı.
konu aslında böyle basit olduğu için birbirlerini oldukları gibi kabullenmeleri ve bu işin ofise kadar taşınmaması gerekirdi. ama bu yüzden anlaşamıyorlarsa işleri çok zor.


Hiçbiri normal değildir. İnsan sevgilisine de günaydın iyi geceler demeyecekse kime diyecek acaba?


ahmet kurnaz, ahmet tilki. ahmet aslında kızdan ayrılmak istiyor ama üzmeden yapmak istiyor. ayşe ayrılsın.


secrex
(17.08.17)
1.değil
2.değil
3.değil

ahmet ayşe'yi iplemiyor. genelde böyle giden ilişkilerin sonu ayrılık oluyor, ve her gün birbirini arayan "responsive" ilişkiler yıllarca sürüyor.


Ahmet çok uyanık. Muhtemelen başka biriyle mesajlaşıp konuşuyor. İnsan sevgilisiyle sadece hesap sormak haber vermek için konuşmaz, sırf özlediği için bile aptalca konuşabilir, yazabilir. Adam hem aramıyor hem aradığında açmıyor hem geri dönmüyor, hem de mesaj atmıyor?! Ben bu kafadaki biriyle beraber olmam, adam beni ofisteki ayşe teyzeden bile daha az merak ediyor önemsiyor diye düşünürüm.


mslny
(17.08.17)
Bu arada Ayşe'nin Ahmet ile birkaç hafta önce şöyle bir konuşma yapmış olduğu bilgimiz dahilinde:

"Biz demek ki bazı önemli kavramlara farklı bakıyoruz. Sevgilimizden, ilişkiden beklentilerimiz farklı. Bu şekilde birbirimize saygı duysak da mutlu olmamız zor. Uzlaşamıyorsak dostça ayrılalım vb. demiş.

Ancak çocuk ayrılmaya yanaşmamış. Yani Ayşe'ye bu tavrını diretiyor bir nevi.

Ayşe de sabah akşam konuşalım, mesajlaşalım kafasında bir kız değil. Zaten ofiste herkes yoğun. Ama en azından nezaketen aynı gün içinde beni geri ara vs dediğinde de Ahmet kızı kendisinin ve aramamasının normal olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

Yani hem ayrılmaya yanaşmıyor, hem de beni böyle kabul et, benim davranışım normal baskısı yapıyor.

Sanırım bu biraz duygusal manipulasyon.


la lykia
(17.08.17)
Ahmet'in başka biri daha var hayatında.


1. Olabilir. Kişisel alan falan filan.

2. Olamaz, aramalıydı.

3. Normal değildir. O ilişki bitmiş okeye dönüyor.


yirmisantim
(20.08.17)
Güncel bilgi editi:

Ahmet Ayşe'ye benim seninle bir sorunum yok, ben sadece telefona yapışık yaşamayı sevmiyorum demiş. Bazen saatlerce telefona bakmadığım oluyor, bir işim oluyor, hiç bakmıyorum vs demiş. (Bakamıyorum değil.)

Bu arada Ahmet işsiz, gün içinde ailesinin git gel işlerine yardım ediyormuş. Fatura ödeme, akrabalara yardım vs.

Bir de akıllı telefon kullanmıyor. Sosyal medya hesabı da yok.

iş arıyor ama Ayşe'den dinlediklerimize göre bence biraz sallıyor. Ayşe ilanları takip edip Ahmet'e söylüyor, adam öyle başvuru yapıyor. Ayşe adama yardımcı olabilmek için elinden geleni yapıyor önümüzde.

Ayşe arkadaşımız da biraz duygusal ve bağımlı olabilecek bir profil. Kızı bence güzel manipule ediyor şu an çocuk. Sen bana zaten hiç güvenmedin vs diye duygu sömürüsüne başlamış şimdi de.

Durumun ilginç tarafı aslında Ayşe arkadaşımız da pek öyle bir kız değil. O da bireysel alanına önem veriyor vs. Bir de örneğin hiç mesajlaşmıyorlar. Adamda whatsapp da yok.

Gün içinde veya sonunda Ayşe arıyor ise şunun için arıyor: bugün görüşecek miyiz, görüşmeyeceksek ben şu işimi halledeyim veya program yapalım vs demek için. Hiç günaydın iyi geceler modunda bir çift değiller.

Biz örneğin iş çıkışı yemeğe gidelim dedik. Ayşe ben bir Ahmet ile konuşayım, bir programımız olmazsa gelirim diyor. Adamı arıyor, ulaşamıyor, mesaj atıyor biz kızlarla program yapıyoruz, bugün görüşür müydük vs diye. Ses yok. Ayşe'ye noldu konuştunuz mu diyorum. Yok ulaşamadım geliyorum ben de sizinle diyor.

O gün görüşmeyeceklerini böyle anlamış oluyor örneğin. Bu arada ondan habersiz program yapmasına Ahmet asla dayanamıyor, niye haber vermiyorsun oluyor anında.


la lykia
(20.08.17)
1- normal
2-normal değil
3- almanya kaybedince biz de kaybettiğimiz için bu da normal değil.


Birlikteliklerde güven problemi yoksa, iletişim sıklığı karakter-tavır ilişkisiyle anlatılabilir.
Yani, bu ayşe ile ahmet'in ''sevgililik'' alışkanlıkları kesinlikle farklı; bu yüzden ya aynı eve çıksınlar ya da ayrılsınlar (eğer problemleri sadece buysa aynı eve çıktıklarında bu problem çözülür, daha gerçek ve sert problemlerle karşılaşırlar)


mete kudur
(20.08.17)
Bu arada bir kavga da şuradan çıkıyor: Adam şu an birçok öfke patlamasını işsiz olmasına bağlıyor. Ruh sağlığım bozuk diyor. Ayşe de elinden gelenin fazlasını hakkaten yapıyor zaten çok merhametli biri, onu incitmemeye çalışıyor.
Ama İş aradığı için de Ayşe telefonuna yapışık yaşamalı diyor. Adamı iş görüşmesine çağıracak olsalar Ayşe gibi 2 gün bekleyecek veya mesaj atacak hali yok şirketlerin sonuçta.


la lykia
(20.08.17)
(7)

Bugün Bakanlar Kurulu saat kaçta? Bayramın 10gün resmi tatil olma ihtimali?

Bayramın 10 gün resmi tatil olma ihtimali var mı sizce? Kaçta belli olur bilen var mı?(Resmi tatil ile kastettiğim kamuya tatil olması değil, bankaların da tatil olduğu resmi tatil.)
Bayramın 10 gün resmi tatil olma ihtimali var mı sizce? Kaçta belli olur bilen var mı?

(Resmi tatil ile kastettiğim kamuya tatil olması değil, bankaların da tatil olduğu resmi tatil.)
la lykia
(15.08.17)
14:00'teymiş sanırım. rte'nin açıklamasından sonra, büyük ihtimalle olur diyorum.


gmzo
(15.08.17)
%100
özel sektöre f.ck


megalomaniac
(15.08.17)
eğer insafa gelirlerse khk ile idari tatili resmi tatile çevirebilirler. inşallah bu güzelliği yaparlar.


silah taciri
(15.08.17)
%99 idari tatil kararı çıkar, resmi tatil işi zor biraz.


zwiegesprach
(15.08.17)
emir büyük yerden geldi zaten. resmi tatil olmaz o ayrı bir konu


burya
(15.08.17)
Bankaların yani buna paralel piyasaların tatil olması mümkün değil. Zira piyasalar iş günlerini yıl başından dünya bankası'na bildiriyorlar, afet ya da savaş gibi haller olmadıkça bu çalışma günlerini değiştiremiyorsunuz.


resmi tatili unutun. idari tatil rulez!!


nrmnm
(15.08.17)
(1)

45 dk orta tempo yürüyüşün yerini kaç dk eliptik bisiklet tutar?

s.b.
s.b.
la lykia
(09.08.17)
net rakam vermek sanırım imkânsız ama interlekteki calorie calculator zımbırtılarından birini denedim. kiloyu 60 yazdım, 45 dakika orta tempo (saatte 4.82km) ayarladım, 156 kalori yakarsın dedi.

eliptik değil de düz bisiklet orta tempo (saatte 19.30 - 22.53km) seçtim, kilo yine aynı. 159 kalori için 20 dakika dedi.

ne kadar isabetlidir bilmiyorum, kendin karıştırmak istersen ben şuradan baktım,

www.prohealth.com


der meister
(09.08.17)
(1)

Kalp Sintigrafisi yorumlayabilecek olan var mıdır?

Doktordan sonuç randevusu alındı ancak randevuya kadar ekli raporu genel olarak yorumlayabilecek biri varsa şimdiden çok teşekkürler.
Doktordan sonuç randevusu alındı ancak randevuya kadar ekli raporu genel olarak yorumlayabilecek biri varsa şimdiden çok teşekkürler.
la lykia
(08.08.17)
tedirgin etmek istemem ama kalbin alt bölgesindeki kalp kasının yeterli şekilde kanlanamadığı, beslenemediği söyleniyor. bu durumda kalbin alt bölgesini besleyen koroner damarda bir tıkanıklık olması muhtemel. fakat net bir yorum yapabilmek için hastanın şikayet ve hikayesini de bilmek gerekiyor.


tobias fünke
(08.08.17)
(6)

Hem glutensiz, hem glisemik indeksi düşük besinler & yumurtasız tarifler

Glutensiz ürünlerin çoğunda glisemik indeksi yüksek olan pirinç, mısır, vb. var.Hem glutensiz, hem glisemik indeksi düşük besinleri & tarifleri araştırıyorum.Yumurtaya alerjim olduğu için yumurtayı hiç tüketmiyorum.Kinoa, chia gibi son trend ürünlerin haricinde neler kullanılabilir? Bu konuda önere
Glutensiz ürünlerin çoğunda glisemik indeksi yüksek olan pirinç, mısır, vb. var.
Hem glutensiz, hem glisemik indeksi düşük besinleri & tarifleri araştırıyorum.
Yumurtaya alerjim olduğu için yumurtayı hiç tüketmiyorum.
Kinoa, chia gibi son trend ürünlerin haricinde neler kullanılabilir? Bu konuda önerebileceğiniz besinler, tarifler ve bildiğiniz bloglar, internet siteleri vb. var mı?
la lykia
(14.07.17)
Basmati pirincinin glisemik indeksi 50'ydi sanırım, normal pirinç 70. Hem glutensiz hem glisemik indeksi düşük kaliteli bir ürün ona bakabilirsin.


angelus
(14.07.17)
baklagil unları var


la noix
(14.07.17)
çölyak hastalığınız mı var? gluten tüketmeme sebebiniz nedir?


Keten tohumunu çekip un olarak kullanabilirsin. Mesela;

www.instagram.com


Merhabalar, şu an tez önerimi verdim ve yumurtasız kek çalışacağım.
Umarım bir gün sizlere ulaşan ürünün satışını da görür bu gözler.


pochina
(14.07.17)
Merhaba, ben de bu tarz beslenmeye özen gösteriyorum. Takip ettiğim instagram hesapları şöyle: pinoeatshealthy, badeninsekeri, diet_eatclean, semaninsagliklimutfagi


(3)

donmuş somon nasıl marine edilir?

bugün ikea'dan dondurulmuş somon alacağım.somonu pazartesi akşamı işten gelince misafirlere fırında pişireceğim.ancak misafirlerle hemen hemen aynı anda eve gireceğiz. buzunu çözmek ve marine etmek için en fazla yarım saatim olur.-18 buzluktan buzdolabına indirdikten sonra buzdolabında ne kadar bozu
bugün ikea'dan dondurulmuş somon alacağım.
somonu pazartesi akşamı işten gelince misafirlere fırında pişireceğim.
ancak misafirlerle hemen hemen aynı anda eve gireceğiz. buzunu çözmek ve marine etmek için en fazla yarım saatim olur.
-18 buzluktan buzdolabına indirdikten sonra buzdolabında ne kadar bozulmadan bekler? bu geceden buzdolabına indirsem yarın akşama kadar bozulur mu?
marine sosunda en fazla kaç saat bekler? bu geceden yatırsam çok mu gelir?
bu gece misafir ağırlanacak yerde kalmayacağım onun için sabahtan indirme şansım da yok :(
la lykia
(11.06.17)
sabah işe giderken buzluktan dolabın aşağısına indirin. marina da o zaman tutarsınız. yarım saat 1 saat hayli hayli yeter


oscar
(11.06.17)
bu gece misafir ağırlanacak yerde kalmayacağım onun için sabahtan indirme şansım da yok :(


la lykia
(11.06.17)
yani akşamdan indirseniz de dolapta durdugu sürece sorun olmaz. 1 gün kalacak ve de dolapta. eğer dolabınızın derecesi var ise alt derecesini düşürün. bir sorun olmaz 1 günde


oscar
(11.06.17)
(4)

ağız içi lezyon için koldan deri testi (intradermal enjeksiyon) ne alaka?

doktora sordum ama kontrole gelince konuşuruz diye geçiştirdi.ağız (yanak) içinde oluşan kırmızı lezyonlar sonucu bu şekilde bir test yapıldı.her iki kolda da iç tarafa 3 enjeksiyon. 72 saat sonra kontrol edilecek. bu ne testi olabilir, neden şüphelenmiş olabilir?
doktora sordum ama kontrole gelince konuşuruz diye geçiştirdi.

ağız (yanak) içinde oluşan kırmızı lezyonlar sonucu bu şekilde bir test yapıldı.
her iki kolda da iç tarafa 3 enjeksiyon. 72 saat sonra kontrol edilecek. bu ne testi olabilir, neden şüphelenmiş olabilir?
la lykia
(10.04.17)
Behcet hastaligi icin test yapilmis olabilir.


evet behçetten şüphelenilmiş bence de.


aksach
(10.04.17)
behçetten şüphelenmiş pathergy testi istemiş.


shotgunwoman
(10.04.17)
behçet denmiş zaten. muhtemelen internette aratıp işkillenme diye söylememiştir.


doxanikee
(10.04.17)
(3)

ingilizce cansiz varliklar icin "diyor gibi" nasil denir?

Birseyin sembolu anlamina gelecek gibi aslinda.Ornegin, bir agactan bahsederken"Bu agac bize Hayat devam ediyor diyormus gibi" demek istersek nasil deriz?
Birseyin sembolu anlamina gelecek gibi aslinda.
Ornegin, bir agactan bahsederken
"Bu agac bize Hayat devam ediyor diyormus gibi" demek istersek nasil deriz?
la lykia
(04.03.17)
try to tell someone something
Trees are trying to tell us life goes on.


leben
(04.03.17)
"that tree seems to tell us (that) life goes on."

"seem(gibi görünmek)" daha uygun duruyor.


m e b
(04.03.17)
hint at, bunu kullanmalisin. bir seyler anlatmaya calisiyor, anlaminda.


scars dont fade
(04.03.17)
(1)

tam kan sayımı yorumlayabilecek?

ref aralığı dışında çıkanlarcrp ref aralık 0-0.5 sonuç 5%lymph ref aralık %25-%40 sonuç %3%neut ref aralık %50-%70 sonuç %89%eos ref aralık %2-%4 sonuç %0.5aile hekimi enfeksiyon dedi, tavanic yeter dedi ama ileri tetkik gerekir mi?
ref aralığı dışında çıkanlar

crp ref aralık 0-0.5 sonuç 5
%lymph ref aralık %25-%40 sonuç %3
%neut ref aralık %50-%70 sonuç %89
%eos ref aralık %2-%4 sonuç %0.5

aile hekimi enfeksiyon dedi, tavanic yeter dedi ama ileri tetkik gerekir mi?
la lykia
(15.12.16)
aile hekimi doğru söylemiş. gerekmez.


shotgunwoman
(15.12.16)
(4)

30 derece evde çok fena titriyorum ama ateşim çıkmıyor, neden olabilir?

2 saattir biraz grip gibiyim sadece.dün çok iyiydim. gece uyumadan önce ağlamıştım sadece.uyandığımdan beri başımda feci bir ağrı var ve hiç böyle üşümedim sanki.geçmiyor, ateş de yok. neden olabilir?
2 saattir biraz grip gibiyim sadece.
dün çok iyiydim. gece uyumadan önce ağlamıştım sadece.
uyandığımdan beri başımda feci bir ağrı var ve hiç böyle üşümedim sanki.
geçmiyor, ateş de yok. neden olabilir?
la lykia
(14.12.16)
Titreme soğuğa karşı verilen bir tepkidir. Titremek için ateşin yüksek olması gerekmez. Zayıf düşmüşsünüz belli ki. Daha kalın giyinmeyi deneyin. Çok sıcak olmayan bir duş alabilirsiniz.


dissendium
(14.12.16)
Enerji veren seyler yiyin


compumaster
(14.12.16)
Önce dusa gir,çıkınca sıcak bitki çayı iç,sıcak su torbası varsa ayaklarinin altına koy ve battaniyenin altında yatıp dinlen.
Geçmiş olsun.


brnbrs
(14.12.16)
duş, battaniye, sıcak ev, çorba, bitki çayı, ilaç +
sadece üşüme, çok şiddetli vücut ve baş ağrısı devam...
bulaşıcı tuhaf bir hastalık başlangıcı olmasından tırstım.


la lykia
(14.12.16)
(3)

gluten, yumurta, maya, inek&keçi sütü ürünleri içermeyen kahvaltı var mı?

yumurtaya ciddi alerjim var.gluten, maya, inek ve keçi sütüne karşı da intolerans var.şu an hiç tüketmiyor değilim ancak tüketmediğim zamanlar birçok rahatsızlığımın geçtiğini farkediyorum.kahvaltıda ne yiyebilirim?
yumurtaya ciddi alerjim var.
gluten, maya, inek ve keçi sütüne karşı da intolerans var.
şu an hiç tüketmiyor değilim ancak tüketmediğim zamanlar birçok rahatsızlığımın geçtiğini farkediyorum.
kahvaltıda ne yiyebilirim?
la lykia
(13.12.16)
Kıyma kavur salatayla karıştır ye. İçine avakado ve kuruyemiş de koy. Tüm gerekenleri almış olursun.

Tost çeşitleri dene.


glamdr1ng
(13.12.16)
ekmek yerine glutensiz wasa tüketebilirsin. (çok pahalı deme çok doyurucu olduğu için uzun sürek kullanabilirsin)
peynir yerine vegan tofu falan kullanabilirsin.
zeytin, domates, biber (özellikle kapya mikemmel bi şey) Bolca tüketebilirsin.
reçel bal tok tutan lezzetli şeyler, fındık/fıstık ezmesi de öyle.
süt niyetine de badem sütü falan kullanılabilir.
hatta vegan beslenme şeklini biraz araştır, çok güzel tarifleri var süt/yumurta içermeyen.


karabuğday haşla sonra fazla suyunu süz hala ılıkken elma rendele birazcık tarçın serp. ya da muz bal ve biraz cevizle karıştır. tuzlu istersen yoğurtla ye.
avokado ya ben biraz çörekotu ya da fesleğen ve zeytinyağı karışırıp sürmelk bir şey yapıyorum.
kaju, badem ile sütü yapabilirsin artan posasını da çökelek gibi tüketebilirsin. domates zeytinyağı artan badem posası ya da yine fesleğen badem/kaju posası gayet güzel oluyor.
ekmek yerine saaltalık dilimlerine bunları sürerek tüket.
acuka, zeytin, domates, salatalık, maydanoz, helva, bal, çayla bunlar bir iki de sürülmeklk şeyler gayet hoş olur.
vegan kahvaltıları da araştırabilirsin


fasulyek
(13.12.16)
(5)

ipaddeki şarkıları laptopa nasıl aktarabilirim?

s.b.
s.b.
la lykia
(30.11.16)
MP3 olarak aktaramazsın. iTunes ile eşzamanlayıp iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz pc de


efruz
(30.11.16)
@efruz laptop çöktü, formatlandı. baştan itunes kuracağım ancak ipad'i itunes'a bağlayınca ve eşzamanlama yapınca itunes boş olduğu için ipad'in de sıfırlanmasından korkuyorum. aygıttan itunes'a nasıl aktarabiliyoruz?


la lykia
(30.11.16)
iTools ile olabilir. iphone kullandigim karanlik donemde kurtaricim olmustu bu program.


signore
(30.11.16)
iFunbox da iyi bir alternatif


lancelot du lac
(30.11.16)
syncios kullandım, sorunsuz aktardı.


la lykia
(04.12.16)
(5)

tvde dahili uydu alıcısı var mı nasıl (hangi özellikten) anlıyoruz?

bir de şu tvde var mı?http://m.arcelik.com.tr/satelite-serisi-55-ekran-a22-lb-5533-tv.html
bir de şu tvde var mı?

m.arcelik.com.tr
la lykia
(26.11.16)
dtv alıcı yazan kısım sanırım ifade ediyor.
kullanım kılavuzundan nasıl ve nereden bağlayacağın görünüyor uydudan gelen kabloyu.


suq
(26.11.16)
var ozelliklerde yaziyor

dvb-t dedigi uydu alicisi
Digital Video Broadcasting-Terrestrial


exlibris
(26.11.16)
dvb-c: kablo tv
dvb-t: karasal yayın
dvb-s: dijital uydu

üç tunerli olduğunu gösteriyor yani. evet içinde uydu var kısaca ):)


burya
(26.11.16)
@exlibris: dvb-t daha farklı. karasal yayın, dijital uydu değil. dvb-satellite yani s olan uydu olmalı


burya
(26.11.16)
@exlibris: dvb-t uydu alıcısı değil, senin de yazdığın gibi terrestrial yani karasal yayın. bir ara türkiye'deki bütün analog yayınlar (uhf/vhf bantlarındaki) dijitale geçecekti, işte dvb-t onu ifade ediyor.

uydu alıcısı ise dvb-s, yani satellite. ve bu tv'de de dvb-s2 var, yani dahili uydu alıcısına sahip.


neyehbe
(26.11.16)
(1)

iki ortaklı bir şirketin smmm'sinin ortağa vekil olması yasal mı?

iki ortaklı bir limited şirketi. bir ahmet olsun, öbürü mehmet.şirkete bağlı bir smmm var.smmm ile mehmet gizlice anlaşıp iş çeviriyorlar gibi duruyor ama ahmetin kanıtı yok.bir konuşma esnasında smmm ahmete diyor ki ben bundan sonra mehmetin vekiliyim, var mı bir diyeceğin?smmm'nin yasal olarak böy
iki ortaklı bir limited şirketi. bir ahmet olsun, öbürü mehmet.

şirkete bağlı bir smmm var.

smmm ile mehmet gizlice anlaşıp iş çeviriyorlar gibi duruyor ama ahmetin kanıtı yok.

bir konuşma esnasında smmm ahmete diyor ki ben bundan sonra mehmetin vekiliyim, var mı bir diyeceğin?

smmm'nin yasal olarak böyle bir hakkı var mı?
la lykia
(14.11.16)
hah hah... bana böyle bir smmm denk gelse hop hop hop diye dizimde sektirirdim.

smmm'lerin temel görevidir tarafsızlık ve güven ilkesi.

www.mevzuat.gov.tr

oda'larına bir şikayetle belgeleri nanay olur. hayatları kayar özetle.

hadi hukuki kasalım:

madde 43: ""Ticari mümessillik, ticari vekillik ve acentelik yapamazlar.""


507
(14.11.16)
(5)

başkasının aracını ehliyetsiz ve alkollü kullanmak

diyelim ki arkadaşınız sizin aracınızı kullanıyor ve siz de araçtasınız.ehliyetini kaybetmiş ama sizin bundan haberiniz yok.aynı zamanda promilmetrede çıkacak kadar alkol almış ama zil zurna olmadığı için siz farketmediniz.polis çevirirse, ehliyet sorup bir de promilmetreye üfletirse hukuki açıdan n
diyelim ki arkadaşınız sizin aracınızı kullanıyor ve siz de araçtasınız.

ehliyetini kaybetmiş ama sizin bundan haberiniz yok.
aynı zamanda promilmetrede çıkacak kadar alkol almış ama zil zurna olmadığı için siz farketmediniz.

polis çevirirse, ehliyet sorup bir de promilmetreye üfletirse hukuki açıdan neler olur?

sadece bu arkadaş hakkında mı işlem yapılır yoksa araç da bağlanır mı?

aracın sahibi hakkında herhangi bir işlem yapılır mı?
la lykia
(01.11.16)
Ehliyetsiz araç kullanma durumunda sürücüye kesilen cezanın aynısı araç sahibine de kesiliyor ancak söylediğin durum ehliyeti bulundurmadan araç kullanmak olacağından farklı işlem görür sanıyorum.

Araç her durumda bağlanır çünkü alkollü araç kullanımı söz konusu.


cakabo
(01.11.16)
Ehliyetsiz araç kullanımında kullanana ve araç sahibine ceza kesiliyor (yaşanmşıtır). Ayrıca alkolmetreye üfletince gerekli miktarın üzerinde ise aracı bağlar (bundan o kadar emin değilim).


himmet dayi
(01.11.16)
yakınlarda alkolsüz ve aracı götürebilecek biri varsa neden aracı bağlasınlar ki?


sameidiot
(01.11.16)
araç bağlanmaz, babam yakalandı, taksiye atladım gittim, arabayı bana teslim ettiler. Bir de araba şirket arabasıysa şirkete ceza kesiliyor, bunun dışında araç sahibine kesilmiyor diye biliyorum.


kimlanbu
(01.11.16)
Ehliyeti var ama yanında yoksa eksik evrak cezası kesilir. Araç, onu kullanabilecek birisi varsa bağlanmaz. Alkol için gerekli işlemler kullanan hakkında yapılır. Bunlar rutin trafik kontrolünde olabilecekler. Eğer kaza durumu olursa araç sahibide ciddi açıcan sorumlu.


mrmlq
(01.11.16)
(11)

marketten aldığınız dondurulmuş gıdayı (balık vb.) eve nasıl taşıyorsunuz?

Soğuk zincirini bozmadan eve götürmek için en iyi yöntemler nelerdir?
Soğuk zincirini bozmadan eve götürmek için en iyi yöntemler nelerdir?
la lykia
(14.10.16)
A101'den falan aldıysam koşar gibi yürüyorum.


dissendium
(14.10.16)
en son alıyorum onları. eve gidene kadar sıkıntı olmuyor zaten poşette.


abartmanın anlamı yok 1 saate kadar bir şey olmaz donmuş ise.


kurnaz
(14.10.16)
Valla diğer eşyaları nasıl taşıyorsam onları da o şekil normal taşıyorum. Ekstra bisey yapmıyorum.


pek bir şey oldugu yok bizim hisssedebilecegimiz lakin bu konuda titizseniz şu çantalar işinizi görür.

mcdn01.gittigidiyor.net


poşette taşıyorum
market ile evin arası 3 saatse buz aküsü falanla desteklemen gerek malzemeyi


cekilmis gayfe
(14.10.16)
önceden ayarladığım motosikletli kuryeye veriyorum


güneyli çocuk
(14.10.16)
eve en yakın marketten almak.


zgrydn
(14.10.16)
marketten sonra eve gideceksen ve evin şehir dışında falan değilse bir şey olmaz.


sir gawain
(14.10.16)
balık reyonundan buz istiyorum çift poşetle taşıyorum.


argent dawn
(14.10.16)
- poşetlerken ayrı poşete koymaya dikkat ediyorum diğer gıdalarla temas edip ısı kaybı olmaması için.

- kasaya gitmeden en son dondurulmuş gıdayı alıyorum.

- oyalanmadan eve gidiyorum.


gmzo
(14.10.16)
(10)

yulaf yoğurt muz bal tarçın karışımı

sağlıklı bir kahvaltı karışımı olabilmesi için her birinden ne kadar koyulmalıdır acaba?
sağlıklı bir kahvaltı karışımı olabilmesi için her birinden ne kadar koyulmalıdır acaba?
la lykia
(11.09.16)
Bal sağlıklı bir gıda değil. Daha doğrusu gıda değil.


angelus
(11.09.16)
Muz ve tarçın gereken lezzeti ve tatlılığı verecektir. Enerjisi yüksek olsun ölünün dersen ceviz veya badem ekle, çekirdekli kuru üzüm ekle.


hasmetizm 2046
(11.09.16)
*öğünün


hasmetizm 2046
(11.09.16)
@angelus @hasmetizm
tamam, bal koymayalım.
diğerlerinden ne kadar koymalı?
yani ne kadar yemek kaşığı yoğurda ne kadar yulaf, yarım muz mu?


la lykia
(11.09.16)
1 su bardağı yoğurt, 3-4 kaşık yulaf, 1 muz, 1 çay kaşığı tarçın.

benim diyet listemde genelde böyle. muz büyükse yarım muz. bala gerek yok bence de, muz ve tarçın zaten yeterince tatlandıracak.


vejeteryanvampir
(11.09.16)
bu arada ben geceden yapıyorum, sabaha o yulaflar erimiş bisküvi gibi oluyor.
bir de ben kadınım, erkekseniz miktarlar biraz artabilir sanırım.


vejeteryanvampir
(11.09.16)
Ben yoğurt degil de süt ile balsiz en az 30 kere yemisimdir. 2-2.5 kasik yulaf 1 orta boy muz bol bol tarçın. 350 ml civarina gelene kadar da süt ilave edip blender hooop afiyet olsun. Yogurtla yulafa alisamadim bir turlu...


Kalori hesabı yapıyor olman lazım bu kadar dikkat edeceksen eğer. Diyetkolik e gir ve kahvaltıya ne kadar kalori ayırdıysan ona göre hesabını yap. Bir bütün ceviz, 5 badem, 5 üzüm yeterli bence. Abartmaya gerek yok.


hasmetizm 2046
(11.09.16)
@hasmetizm
aslında kalori hesabından ziyade, bir süredir inek ve keçi sütü ve ürünleri pek tüketemiyorum. alternatif kahvaltı arayışındayım. en azından %90 manda sütünden yapılmıs manda yoğurdu ile yulaf deneyeyim dedim.


la lykia
(11.09.16)
bir üstteki mesajınıza cevaben, ben son zamanlarda kefirle yapıyorum. yine yenilebiliyor. ama kefiri de kendim yapıyorum, dışarıda satılanlar gibi ekşi ve keskin bir tadı olmuyor benim yaptığımın. belki alternatif olabilir size de.


vejeteryanvampir
(11.09.16)
(2)

şu an bozuk yemek mi yiyorum? yemek ne zaman bozulur?

etli bir yemeği oda sıcaklığında beklettiğimizde hemen bozulur mu?dün akşam 20:00'de pişirilmiş ve soğuduktan sonra buzdolabına kaldırılmış etli sebze yemeği.sabah 08:00'de buzdolabından çıkarıp yanıma aldım, şirkete geldim. şu ana kadar (saat 14:00) yaklaşık 25 derece sıcaklıkta güneş görmeyen seri
etli bir yemeği oda sıcaklığında beklettiğimizde hemen bozulur mu?

dün akşam 20:00'de pişirilmiş ve soğuduktan sonra buzdolabına kaldırılmış etli sebze yemeği.

sabah 08:00'de buzdolabından çıkarıp yanıma aldım, şirkete geldim. şu ana kadar (saat 14:00) yaklaşık 25 derece sıcaklıkta güneş görmeyen serin bir yerde cam kaptaydı.

birileri o bozulmuştur yeme dedi. aklım karıştı. şu an bakterili yemek mi yiyorum acaba? tadı, kokusu normal.
la lykia
(31.08.16)
kokusunda anormallik yoksa ye. 6 saat kapalı durmuş sonuçta. bir şey olmaz.


zgrydn
(31.08.16)
bakterili yemek yiyorsunuz o kesin de bozulmamıştır. koklayın, tadına bakın. bi' lokmadan bişey olmaz.


(8)

13 aylık bebeğe beslenme ile ilgili kural koymak doğru mu, yanlış mı, neden

amaç mama sandalyesine alıştırmak.bu izmir'de meşhur bir pedagog tavsiyesiymiş."mama sandalyesinde yemiyorsa asla başka bir yerde mama vermeyin. gerekirse aç kalabilir ama zamanla öğrenecektir." demiş.beslenme ile ilgili kural koyulmalı mı, bu tür cezamsı kurallar 13 aylık bir bebekte nasıl olmalıdı
amaç mama sandalyesine alıştırmak.
bu izmir'de meşhur bir pedagog tavsiyesiymiş.
"mama sandalyesinde yemiyorsa asla başka bir yerde mama vermeyin. gerekirse aç kalabilir ama zamanla öğrenecektir." demiş.
beslenme ile ilgili kural koyulmalı mı, bu tür cezamsı kurallar 13 aylık bir bebekte nasıl olmalıdır?
bu arada bebeği günde 2 kez falan besliyorlar, emmiyor, annenin sütü kesildi. bütün gün mama diye ağladığını görüyorum. ağlayınca da mama saati değilse eline bir dilim ekmek veriyorlardı şimdiye kadar.
la lykia
(29.08.16)
Manyaklık bence.

Hayvan mı bu onu yapmazsa aç bırakın. İnsan eğitiliyor ya. Pedagog'a da yazıklar olsun.


pomknos
(29.08.16)
mama sandalyesinde yemediğinde cazalandırmak doğru değil, mama sandalyesinde yediğinde çok abartmadan annenin veya mamayı yedirenin memnun olması onun o davranışa yönelmesini sağlar zaten.


pedagog bitirme tezini maymunlar üzerinde mi yapmış.

13 aylık bebek için elinde kaşık evin içinde yedirmek için dolaşacaksın. biz böyle gördük. yemişim pedagogu.


zugas
(29.08.16)
@zugas, elinde kaşıkla dolaşmak da hatalı yalnız.

çocuk sandalyeyle ilgili sıkıntı yaşıyor olabilir. başka bir çocuk varsa çevrede falan o davet edilir sandalyeye oturtulur veya sandalyede yeme alışkanlığı edinmiş bir bebeğin evine gidilir...
çeşitli yöntemler uygulanabilir ama ceza, hele de aç aç bırakmak çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.


@hayat valla o çocuklara karşı hal ve hareketlerde bu kadar bilimsel davranılmasına karşıyım. böyle büyütülen çocuklar ileride samimi olmuyorlar, yapmacık bir karakterleri oluyor. meriç oluyorlar, taylan oluyorlar


zugas
(29.08.16)
pedagogu değiştirin. o ne lan öyle. başka yöntemleri var o işin, yazılmış. aç bırakmak nedir allassen...


babilbaligi
(29.08.16)
13 aylık bir bebekte pozitif pekiştireçlerin kullanılmasından yanayım. bunlar da tam olarak @hayat aklini konusacak bir filozof uret'in bahsettiği gibi sandalye de yediğinde olumlu tepkiler vermek, sandalyede yiyen bir bebeğin yanında misafir olup izleyip denemek gibi şeyler. bunların dışında çok sevdiği, bağlandığı bir oyuncak bebek, ayı vs. sandalyeye oturtulup yemek yeme oyunları oynanabilir. çocuklar en kolay oyunla öğrenirler. oyunda gördüklerini de günlük hayatta taklit ederler. çok çok büyük davranış problemleri olmadığı müddetçe bahsedilen pedagogun yöntemleri bence mantıklı değil. sonra bir de yeme ile ilgili travma yaşayıp yeme bozukluğuna sebep olmak var böyle cezalandırmalarla. bu arada evde kaşıkla peşinde koşturmak da yeme bozukluklarına yol açıyor, biz öyle büyüdük birşey olmaz diyenlere kulak asmayınız, klinikte bu çocukları görmedikleri için bişey olmaz diyip geçmek çok kolay.


avonkatalogu
(29.08.16)
@zugas, meriç taylan kalıbı nedir bilmiyorum. sanırım yapmacık ve samimi olmayanları tanımlyor. adım meriç veya taylan olaydı toplumun bir kısmının bile olsa olumsuzluk addettiği bir ismi taşıyor olmaktan rahatsızlık duyardım...

neyse, çocuğun peşinden koşturup yemek yedirmeye çalışmanın çocuğun sağlam karakter geliştirmesinde olumsuz etkileri var. çocuk başlarda yemek yemesi için istediklerini yaptırabidiğini öğreniyor. anneyi veya yemek yedireni kendi istediği gibi davrandırabildiğini gözlemliyor. yani hem sağlıklı iletişim kurabilmesi hem de kendi olaylarına sahip olabilmesi, kendi sorumluluğunu alabilmesi açısından daha başlangıçta yanlış çizgiye geçiyor. mızmızlık, tutturmalar, uyku ritüelleri, arkadaş, akran geçimsizlikleri... çocuk üzülüyor, kendini nasıl değiştireceğini de bilemiyor. çünkü ergenlik çağına kadar bu yönde düşünme yetisi henüz gelişmemiş oluyor. ergenlik çağında bu yönde gelişmeye başlıyor ama çoğunlukla çevresel koşullarda değişiklik olmadığı için çocuğun çevresiyle iletişimi, kendine yönelik tutumu bu yönde kemikleşmeye başlıyor. ancak yatılı okul, misafir gezmeleri, yatılı akraba gezmeleri gibi başka yaşamları gözlemleme olanağı olursa çocuk için bir şans doğuyor. o noktada da çocuğun algı düzeyi, değişen çevre koşullarının niteliği filan devreye giriyor.

bilimsel büyütmek; sevgisiz, gestopo mantığıyla büyütmek değil ki. bilim gözleme dayanır. koşullara bakar yinelendiğinde aynı sonuçları verip vermediğine bakar... ölçer biçer bi sonuca varır, böyle olunca böyle oluyor der. bilim iyidir, bilime laf yok :)


(7)

Düzenli doğum kontrol hapı kullanan ve 9 ay düzenli regl olan hamile?

Düzenli doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen hamile kalabilir, bu ihtimaller dahilinde.Ama bir de 9 ay boyunca düzenli regl olmuş. 9 ay boyunca düzenli olduğuna göre implantasyon kanaması da değil. Peki ne? Bu durumun fizyolojik açıklaması nedir?Fizyolojik olarak ne oluyor veya olmuyor da hap ile
Düzenli doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen hamile kalabilir, bu ihtimaller dahilinde.

Ama bir de 9 ay boyunca düzenli regl olmuş. 9 ay boyunca düzenli olduğuna göre implantasyon kanaması da değil. Peki ne? Bu durumun fizyolojik açıklaması nedir?

Fizyolojik olarak ne oluyor veya olmuyor da hap ile düzenli regl olabiliyor?

(git: www.haberturk.com)

(git: www.thesun.co.uk)
la lykia
(17.08.16)
Tıpta her şey olasılık ya şuraya bak. Millet özene bezene yapar engelli doğar, bu kadar hormona rağmen ve muhtemelen alkol vitamin a, antibiyotik vs de almıştır bu kadın. Çocuk sapasağlam.

Yalan mı acaba haber? Yani kadın öyle demiş olmasın?


modern tıp her konuya o kadar da vakıf değil, bakma sen kesin kesin konuştuklarına
hayatında hiç adet görmediği halde 5 tane çocuk doğuranı da var, senede 2-3 kere adet görüp tedavisiz çocuğun olmaz denildiği halde ilk aydan hemen kalan 10. ayda tekrar kalan da.
yahut herşeyini normal buluyor ama kadın gebe kalamıyor, adı sebebi bilinmeyen kısırlık.
bu kızın sanırım enteresan bir yumurtlama mekanizması varmış gebe olmasına rağmen etkilenmemiş aynen yumurtlamış. zaten hiç aşermemiş, öğürmemiş, hiç kilo almamış, gebelik ödemleri, kramplar filan hiç olmamış. bu daha enterasan.
...bu bana sanki kızın gebelikle ilişkili hormonları tümden uyuyormuş gibi bişey düşündürdü- ki zaten gebelikte yaşanan şeylerin bir kısmı için açıklamalar : işte gebelikte yaşanan hormonal değişiklikler bunlara yol açıyor tadında. nedir ne değildir tam bilinmiyor. demek kızda 0 soruna yol açmış, doğruysa. Gebelikte çok aşeren çok şişen de illa çok sağlıklı/sağlıksız bebek doğurmuyor neticede.Bünye meselesi hepsi.
...hamileyken yumurtlamanın hala olması hiç görülmedik bişey değil zaten, istisna ama bazı kadınlarda oluyor; bebeğe ultrasonda bakarken bunu gözlemleyen hekimler var. ama bu kız hakketen 9 ay düzenli regl olduysa helal diyorum -doğum kontrol hapları hiç ilgi alanımda olmadı ama belki hap içmesi tüm bu döngünün düzenlenmesine katkı bile sağlamış olabilir halk tabiriyle yumurtalıklar hapa alışıyor. yine de ne yumurtlamakmış ne rahimmiş ki oradaki bebeğe rağmen (o kan nereden yol bulmuş, koca bebek varken? rahim duvarı hamile hamile nasıl soyulmuş, her ay her ay?) olan olmuş. belki kız oldu bitti kısa süreli ve az adet görüyordur farkı fark etmemiştir.


niye ama
(17.08.16)
bazı makalelerde aslında bu hapların hiç aralıksız içilmesi, kadınların hiç regl görmemesi şeklinde tasarlandığını (ki böyle kullanan kullanıcılar da varmış) sonra erkek hegomanyasının bugünkü düzende kullanılmasına sebep olduğunu filan okumuştum.


niye ama
(17.08.16)
@niye ama o zaman da kirilma kanamalari oluyor. Okudugun makaleler onu atlamis herhalde


la noix
(17.08.16)
Simdi aynen hayatim devam ediyor. Banyoya girip dus almaya basliyorum. Ve aniden kasilmalarim baslayip vajinamdan bir bebek cikmaya çalışiyor. Dusunemiyorum ki, cildirirsin. Hayir fiziksel olarak nasıl farkedilmez, onu kavrayamdim.

Aklima gelen bir kac ihtimal ilacalari yanlis kullandigi yönünde. Ilaci etkileyen baska bir ilac aliyor olabilir, iki uc gun ard arda kusma ya da ishal duzeni bozmus olabilir, hemen regl sonrasi degil de ortalarda bir yerde ilaca baslamis olabilir, aklima bunlar geldi.

Hamile kaldiktan sonra da Turkceleri aklima gelmiyor da "Decidual bleeding" ya da "implantation bleeding" gibi seyler var. Onlari regl yerine dusunmus olabilir :( Ha, evet, yazmissin. Implantasyon kanamasi da degil. Bilemedim.


shadowcat
(17.08.16)
@ la noix
okuduğum makaleler, olayın tarihi gelişimini filan anlatıyordu, biraz daha sosyal içerekli bir bakış açısı vardı yani hep içen kadınlarda ne oluyor tıbben o kısmının da ayrıntısı yoktu zaten düz okuyucu içindi denebilir (illa vardır da benim dersim o kısımla alakalı değildi ben araştırmadım). Yalnız hakketen böyle içen var mı ya diye ben bakındığımda bunu, günümüzde yaptığını söyleyen kadınların röportajı vardı, biri gençti epey arada (kırılma) kanaması yaşadığını söylememişti, kadın mı yaşamıyordu, bunu haberleştiren kişi mi atlamış onu bilmiyorum.


niye ama
(17.08.16)
ektopik gebelik?
hiç okumadım ama ektopikler sorunsuz 9 ayı bulur mu emin değilim.


mobydick
(17.08.16)
(3)

Hangisi doğrudur? 2014'ten beri / 2014'den beri / 2014ten beri

S.B.
S.B.
la lykia
(16.08.16)
2014'ten beri..


eylul
(16.08.16)
Eylül +1


eylül +1

(bkz: )ünsüz benzeşmesi
(bkz: )sayıların yazılışı


tociess
(16.08.16)
(3)

Tilburg'da / Tilburg'ta: Hangi ek doğru ve neden?

s.b.
s.b.
la lykia
(10.08.16)
Tilburg'da. sert sessizden sonra sert sessiz ek gelir.


ontheroad
(10.08.16)
Okurken tilburk mu diyorlar tilburg mu? K ile bitiyorsa fistikci sahap olayiyla t ye donusur.


Traveller
(10.08.16)
Okurken g ile bittiği için 'da gelir.

Her iki türlüsüne de örneklerle yazayım, sebebi anlaşılır:

Tilburg'da kalıyorum.
Tilburg da sevdiğim bir yerdir.

Diğer yandan:
Erdek'te kalıyorum.
Erdek de sevdiğim bir yerdir.


cedilla
(10.08.16)
(3)

şu an sokağa çıkma yasağı var mı? izmir'de çıkan var mı?

s.b.
s.b.
la lykia
(16.07.16)
çık dostum, yasak falan yok.


Apocalypse
(16.07.16)
Yok yok. Sokağa dökülün dediler ya. Millet sokağa çıkıp zavallı erlerin boğazını kesiyor.


microfiction
(16.07.16)
yasak masak yok.


nice tnetennba
(16.07.16)
(2)

you are my kind benzeri şarkılar

seal & santana'dan you are my kind'a benzeyen şarkı öneren olur mu?hem anlam, içerik olarak, hem de tarz olarak.
seal & santana'dan you are my kind'a benzeyen şarkı öneren olur mu?
hem anlam, içerik olarak, hem de tarz olarak.
la lykia
(02.07.16)
endless love
lady - kenny rogers


allanpoe
(02.07.16)
kahtalı mıçı feat jennifer lopez - if you had my love


Goddard
(02.07.16)
(8)

tehdit edileceğini farketmek

ileride onun işine gelmeyecek herhangi bir durumda beni tehdit etmeyi planladığını farkettim. sırdaşım diyerek paylaştığım türlü türlü konudaki şeyleri aileme açık ederek. annem, babam yaşlı insanlar. kendilerini böyle bir olayın içinde bulurlarsa kaldıramazlar. farkettiğimi farkettirmedim. ortada h
ileride onun işine gelmeyecek herhangi bir durumda beni tehdit etmeyi planladığını farkettim. sırdaşım diyerek paylaştığım türlü türlü konudaki şeyleri aileme açık ederek. annem, babam yaşlı insanlar. kendilerini böyle bir olayın içinde bulurlarsa kaldıramazlar.

farkettiğimi farkettirmedim. ortada henüz tehdit vs yok. ama ince ince planladığından eminim. şu an ona hissettirmeden ne yapabilirim? önüne geçebilir miyim?

özet olarak;
çok değer verdiğim, çok uzun zamandır hayatımda olan, çok desteğini gördüğüm bir insan.
sevgiliden öte arkadaşım, dostum, sırdaşım.
diğer yandan hayatında ve psikolojisinde ciddi sorunları olan, maddi-manevi çok destek olduğum biri.
çok sorunlu bir ilişki. ailemin hep karşı çıktığı ama benim savunduğum bir ilişki. kesinlikle affedilmemesi gereken olaylar ama aşk. 5+ yıl.
la lykia
(26.04.16)
Ama aşk gibi ahmakca bir arguman sunmussun, ne diyelim sana? "Ama ask" hayatinin icine sicilmasina sebep oluyor ve hala bunu farketmiyorsan, burada sana ne soylesek bos.

Su ulke insaninin basina ne geldiyse bu romantizmi yuzunden geldi, hem siyasal hem toplumsal hem de bireysel anlamda. Si*iyim romantizmi.


scars dont fade
(26.04.16)
en korktuğum insan davranışı, o yüzden en özelimi anlatmam sevgilim de olsa.

burada yapılacak en mantıklı şey, anlattıklarını normalleştirmek ve öğrenmesinden korktuğun kişilerin öğrenmesinden aslında korkmadığın, hatta onlara kendi ağzınla söylediğin izlenimini vermek. yavaştan işlemek gerek bunu, ani tepkiler inandırıcı olmaz. ha tabii bir daha da bir şey anlatmıyoruz, o kadar da saf değiliz.


devilred
(26.04.16)
Eski duyurulara da baktım, kaç senedir bu adam sana iyi çektirmiş ama sen yine aynen devam aşk maşk sırdaş bilmem ne diye. Adam belli ki sorunlu. Daha ne kadar dayanacaksan artık, hesabını kitabını kendin yap. Tehdit ediyor diye, ay kıyamam hasta, ay o bensiz yapamaz diye ömrünü bu arkadaşa ipotekleyeceksen kolay gelsin.


ama aşk mı? ama saplantı demek daha doğru. önceden söylediklerin için artık çok geç. bundan sonra napıyoruz kendimizi dökmüyoruz... yavaş yavaş uzaklaşıyoruz bir anda kesme. normalde ayrıldıgından daha ağır fazla bir tepki görebilirsin...


evet aşkın ötesinde sağlıksız bir bağlanma. benim zaaflarım, ailemle sorunlarım ve bazı sağlık sorunlarım yüzünden.

bir de işsiz olduğu ve ailesi ile sorunları olduğu için bu halde olduğuna gerçekten inanmam. hayatını düzene sokunca yavaş yavaş düzeleceğine, olgunlaşacağına inanmam. paralı erkek aramadığımı kime kanıtlamaya çalıştım bilmiyorum.

daha da önemlisi son 1-2 yıldır, o son duyurumdan sonraki dönemde çok önemli bir değişim sürecine girmiş olması. gerçekten çok çaba göstermesi. eski sorunlarımızın çoğunun hallolmuş olması. karşımda şaşkınlıkla çok olgun bir insan görüyor olmam.

ama bilmediğim bir şeyler oldu ve tekrar karanlık tarafa geçti.


la lykia
(26.04.16)
en güzel senelerine yazık. diger duyurularına da goz gezdirdim ve cok uzuldum. hepimiz aynı hataları yaptık oyle yada boyle ama sen biraz ders alma kısmını geçmişsin. lütfen elini çabuk tut.


slalom
(26.04.16)
Sen de onu tehdit edebileceğin sırlarını öğren, elinde koz olsun senin de.


onun kadar ketum birinin sırları nasıl öğrenilir bilemiyorum.

aslında sırdan öte; tüm özelimi biliyor. ailemle, arkadaşlarımla yaşadıklarım, iş yerimdeki şeyler, sağlık sorunlarımın detayları.
bir insan eşi ile birkaç yılda ne paylaşırsa. tonlarca yazışma, mesaj. daha farklı şekilde bir şeyler toplamaya çalıştı mı kestiremiyorum.
daha da ileri gidip hepsini internette ifşa etmeye cesaret eder mi bilmiyorum.


la lykia
(26.04.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.