Giriş
(4)

Yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı evde nasıl geçer?

Dün geceden beri başım çatlıyor. Gözlerimi rahat açamıyorum. Hastaneye çok uzak ve yalnızım. Evde nasıl dinlenmeliyim?
Dün geceden beri başım çatlıyor. Gözlerimi rahat açamıyorum. Hastaneye çok uzak ve yalnızım. Evde nasıl dinlenmeliyim?
lafıolmaz
(29.12.19)
Duş almalısın


elorelia
(29.12.19)
Bulantı vs var mı? Menenjit vs gibi riskleri düşünmek lazım; ateş yüksekse risk almayın.


efx
(29.12.19)
bende şiddetli baş ağrısı olduüunda TOK karnına (tok olmalı) apranax alıyorum, fayda ediyor.
soğuk algınlığı varsa zencefili kısık ateşte en az 30 dakika kaynatıp iç ve sıcak banyo yapıp ter at.
ama 1-2 güne kendine gelmezsen daha ciddi birşey olabilşr, hastaneye gitmelisin


kalın kıyafetler giyme. evi kısa süreliğine periyotlarla havalandır.


silver apple
(29.12.19)
(14)

Bile bile kendinizi böyle bir trajediye sürükler miydiniz?

Merhaba arkadaşlar,Bir süredir çok büyük bir ikilemin, son derece klişe bir aşkın kıskacındayım. Yaklaşık iki yıl önce lisans tahsilim sırasında alt sınıftan güzelliği kimse tarafından sorgulanmayacak bir kıza vurulmuştum. Aramızdaki sosyoekonomik uçurum ve o dönemki gözlemlerim nedeniyle kendisine
Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir çok büyük bir ikilemin, son derece klişe bir aşkın kıskacındayım. Yaklaşık iki yıl önce lisans tahsilim sırasında alt sınıftan güzelliği kimse tarafından sorgulanmayacak bir kıza vurulmuştum. Aramızdaki sosyoekonomik uçurum ve o dönemki gözlemlerim nedeniyle kendisine açılmamıştım. Ders aralarında kimseyle muhatap olmayıp arabasında oturuyor; verilen ara kaç dakikalık olursa olsun vaktini orada geçiriyordu. Bir keresinde gözlerimin önünde aynı sınıfta olduğu birinin tanışma teklifini de son derece net ve kesin bir şekilde, hiç dinlemeden reddetmişti. Mutsuz ve tatmin edilmez görünüyordu. Ben de "Unuturum elbet." diye uzak kalmayı daha doğru bulmuştum. Ama yine de beklenmedik fırsatlar yaratıp kendisini sık sık izliyordum. O da bunun farkındaydı.

Ben ekonomik imkânları ona göre son derece kötü, çirkin denilemeyecek yakışıklılıkta, büyük çabalar sonucunda çok iyi bir imaj yaratmış yabaninin biriyim. Vaktimin çoğunu takıntılı şekilde aynı mekânlarda geçiriyorum ve çevremi dar tutmaya özen gösterdim şimdiye kadar. Hâliyle tanımayanlar için soğuk, ciddî, çekinilen bir tipim. Bu muhitimde beni muhitimde popüler ve saygı duyulan biri hâline getirdi zamanla. İşsizim, yüksek lisans yapıyorum. Talihimi değiştirebileceğime inancım tam ama bu 5 yıl da sürebilir 10 yıl da. O zamana kadar sürüneceğim.


Hoşlandığım kız o zamanlar alâkamın farkındaydı ve bundan rahatsızlık duymuyor gibiydi. Çünkü hiç alışkanlığı olmadığı hâlde takıldığım muhitlere geliyor, beni süzüyordu. Bir kaç defa yanımdakilerin telkiniyle beni arkadaşlarına işaret ettiğini görmüştüm. Onun da müspet ya da menfi bir alâkası vardı bana karşı. Gelgelelim bölümünü değiştirdikten sonra izini kaybettim ve onu unuttuğumu sandım. Tâ ki geçen haftaya kadar.

Kütüphanede hep aynı masada çalışıyorum. Sabah en geç 9.30'da oradayım. (Bunu o da biliyor.) Geçen Salı kendimden geçmiş vaziyette çalışırken çıkageldi, birkaç saniye düşündükten sonra çaprazıma oturdu ve alâkasını belli etmek istercesine defalarca gözlerini bana dikti. O bakarken yanımda oturan hanımefendi de merak edip "Kim bu salak acaba?" dercesine dönüp dönüp bana bakıp güldü. :D Ertesi gün tekrar kütüphaneye geldi, bu kez ne okuduğuma baktı, göz ucuyla inceledi ve aynı yere oturdu. Açıkçası ders çalışmak için gelmemiş gibiydi, dikkati çok dağınıktı. Zaten hemen kalktı.

Sorunum şu: kendimi trajik duruma sokmaktan şimdiye kadar hep kaçındım. Haddimi bilerek, kayda değer derecede sıkı çalışarak statü atlamaya, kendime iyi bir gelecek hazırlamaya gayret ediyorum. Şimdiye kadar kimsenin bana acımasına müsaade etmedim. Varsa var, yoksa yok. Sosyal biri de olmadığımdan kendime yetmeyi biliyorum. Kızla ortak arkadaşlarım var, beni ona çok iyi şekilde tanıtacak ve tanışmamızı sağlayacak birilerini tanıyorum. Ne var ki, bu işin zamanla bir trajediye dönüşeceğini bildiğimden (gerçi şimdi de dönüşmüş durumda sadece kimseye ayan olmadı.) sürekli düşünüyorum. Hayal ettiğim güzellikte, akranlarımın çoğunun birlikte olmak isteyeceği bir kızdan ilginç şekilde uzak duruyorum ama diğer taraftan onu tanımayı çok istiyorum. Ben otobüs durağına giderken onun yanımdan 200 binlik jipiyle geçmesi beni çok güldürüyor. Yıllardır okuduğum romanlardan birinin kahramanıyım sanki. :)


Neden harekete geçmediğimi sorguluyorum. Korkak, şimdiye kadar hiçbir kızla tanışmamış, çok utangaç biri değilim. Acaba imkânlarımla mı yüzleşemiyorum? Yoksa zannettiğimin aksine korkak mıyım? Hayatımın fırsatı ayağıma geldi ve elimin tersiyle itiyor muyum? Son derece saçma bir soru soracağım, buradaki hiç kimseyle karakterim uyuşmaz muhtemelen ama merak ediyorum: Benim imkânlarımın ve hislerimin sahibi olsaydınız, o kızla tanışır mıydınız?
lafıolmaz
(10.11.19)
yanaşma bro üzülürsün.. madem uçurum var unutmaya bak..


lata
(10.11.19)
bütün bu söylediklerini bir kenara bırakıp hayatın kısa olduğu gerçeğini tekrar aklına getir, ben de hayatımın uzun bir dönemini senin gibi geçirdim ve iyi bir tercih değildi bence. ne kadar çok şey yaşarsan iyidir.

konuya gelecek olursak olaya bu kadar çok resmi bakma olaya, kızla tanışıp hemen evlenecek halin yok, belki sevgili bile olmak istemeyeceksin. o yüzden madem karşıdan da hareket var neden duruyorsun, bir kahve iç iki sohbet et.


aziz dostum jack
(10.11.19)
Anlatimin bile fiyasko. Yazdiklarin dusuncelerin dersek, hic girisme.

Kiz guzel. Kiz cok guzel. Kizla herkes birlikte olmak ister. Kiz cok zengin. Kiz cok cok zengin.
Seni etkileyen guzellik, korkutan zenginlik.

Kizi ucurmussun, sen yerle yeksan. O da hissetmis herhalde gelip suzulup gidiyor.

Farklilik cazip gelmis ve neyi kanitlamak istiyorsan kime, vurgunlugunun altinda yatan bu. Bence.


la.luna
(10.11.19)
kız sağlıklı gelmedi. ders aralarında üşenmeyip otoparka inip tek başına arabada oturmak ne ya.

sen de çok sağlıklı gelmedin aslında. etrafına çok kafa yoruyorsun ve sanki her an birileri sana hayat hikayen için mikrofon uzatabilecekmiş gibi kendini anlatabiliyorsun, yok statümü yükseltmeye çalışıyorum falan
bunlara bu kadar kafa yormak normal değil. kimse kimsenin inan umrumda değil yok atlamış yok zıplamış. yaşa gitsin. kızı da beğeniyorsan git konuş yani kimse sana oradan çıkıp "sen fakirsin bu kızla konuşamazsın nayırr" demeyecek. işin özeti, kasma moruk.


windows95
(10.11.19)
Kızı kendinden çok yüksekte, kendini de bu kadar aşağıda gördükçe hayır gelmez bu işten.
Birşeyler başlasa bile sen bu kafayla kendine de kıza da zehir edersin onu.
O yüzden bulaşma.


chitosan
(10.11.19)
Belli ki bayağı dramatik bir insansın. Biz ne desek, sen bu hikayeyi seni tatmin edecek dramatik doygunluğa getirecek, trajedi dediğin birtakım hadiseler yaşayacaksın bu kızla. Seni jipiyle muhitine bıraktığı noktada mı yaşarsın zirveyi, yoksa sümmehaşa kıza selam verip kahve mi içersiniz, inan bilmiyorum. Her koşulda umarım trajediye, demirkubuz romantizmine doyarsın kardeşim.


Kızla da böyle 1955-2019 yıllları arasında sürekli bocalayan bir Türkçeyle konuş. “Merhaba hanımefendi, izninizle sizinle hoş bir muhabbet kurmayı arzu ediyorum” diye söze girebilirsin. Bence başarılı olacaksın. Özellikle muhit kelimesini çok kullanmaya özen göster.


Okurken müthiş heyecanlandım nereye bağlanacak acaba diye. Kesinlikle şansını dene. Ne okuduğuna bakacak kadar ilgisini belli etmişse, bi hamle yapmazsan o zaman acınacak duruma düşersin bence. Kızın ekonomik durumunu umursama, aranızda muhtemel birlikteliğinize engel olarak herhangi sosyo-eko farkı varmış gibi davranma. İlk fırsatta yürü.


IncredibleMau
(10.11.19)
sevgili olup bir müddet mutlu olsanız dahi sonu acılı olacak gibi. kız da pek normal değil gibi, bence boşverin.


candide
(10.11.19)
Birşey başlamadan sonunu hiçkimse tahmin edemez. Basit bir merhaba'dan da kimseye zarar gelmez. Ayrıca korkaklık neden kötü bir şey olsun? Farzedin ki korkaksınız, ne olur? Mükemmeliyetçi olmamaya başlayın. Savaş verdikçe inatlaştıkça daha çok yorulucaksınız. Duymaktan nefret ediyorsunuzdur ama akışına bırakın.


Öncelikle kadın milletinin davranışlarından mana çıkartmaya çalışma, zira büyük olasılıkla yanılırsın. Belki sana ilgi duyuyordur, belkide egosunu tatmin etmek için senden gelecek bir teklifi reddetmeyi bekliyordur. Var böyle kadınlar. "Bu çocuk nasıl olurda bana hâlâ bir teklifte bulunmaz, bir an önce bana teklif etmeli ve ben de onu reddederek zafer kazanmalıyım" diye düşünüyor olabilir yani.

Bunu anlamanin tek yolu tanışmak istemen olacak. Bu kadar kasma, sonunda ölüm yok. Diyelim oldu, işte o zaman bütün bu yazdıklarının bana hatırlattığı tırt ama efsane klip. Tam senin hikaye; zengin kız, fakir erkek, okul ortamı, kızın altında son model araba ve otobüse binen erkek, mutlaka izle bunu alskshajs

m.youtube.com

Not: Nihat doğan dinlemem, sevmem, seveni de sevmem. Bu klibi de çocukluğumdan hatırlıyorum.


el conquerador
(10.11.19)
Çok keyif alarak ve büyük bir heyecanla okudum. Yazdıklarınız bana yıllar önce okuduğum, hatta ara ara tekrar okuduğum iskochakemoynayindiyor'un yaşam hikayesini anımsattı. Aradaki farklar; siz sınıfınızı değiştirmeyi zengin aileye taşınma yerine, kendinizi geliştirmekte bulmuşsunuz ve amacınız zengin olmak değil, etkinin peşinden gitmek. Hikayede zengin kız kendisini gerçekten seven birisine aşık olmanın etkilerini yaşıyordu. Ben çok karamsar, çok gerçekçi biriyimdir. Nedense şu an aklıma gelen sizin de karşılık vermeniz gerektiği. Ne de olsa insan yapamadıklarından değil yaptıklarından pişman olmalı. Kaldı ki o ışığı karşı tarafta görmüşsünüz. Bunun üstüne olmazsa bile bir trajedi yaşamayacaksınız.


Başkalaşım
(10.11.19)
Raif efendi sen misin?

Yürü üstüne üstüne celladının, yaşanması gerekenler yaşansın, olacak olan olsun. Sen de bir roman parlatırsın belki. Edebiyatın kuvvetli. Muvaffakiyetler diliyorum.


temasettin
(10.11.19)
(7)

10 ayda IELTS'DEN 6.5 almam gerekiyor? (Akademik)

Merhabalar,İngilizce öğrenmeye 2 yıl önce başladım. Kimseden ders almadan, gramer meselesine pek takılmaksızın sürekli metin okuyarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum uzun süredir. Birçokları için pek bir şey ifade etmese de seviyemi bir nebze de olsa belirtmesi açısından YÖKDİL Sınavı'ndan 87.5 ald
Merhabalar,

İngilizce öğrenmeye 2 yıl önce başladım. Kimseden ders almadan, gramer meselesine pek takılmaksızın sürekli metin okuyarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum uzun süredir. Birçokları için pek bir şey ifade etmese de seviyemi bir nebze de olsa belirtmesi açısından YÖKDİL Sınavı'ndan 87.5 aldığımı söyleyeyim. Bu sınavda kaçırdığım tüm sorular gramer sorularıydı.

Doktora tahsili için hedeflediğim okullar 6.5 (overall) almamı istiyor benden. Birkaç gündür "English Grammar In USE" serisine başladım. Ufak tefek hatalarım çıksa da doludizgin ilerliyorum. Bu kitabı bitirdikten sonra serinin ikinci kitabına ağırlık vereceğim. Reading kısmının üstesinden geleceğimi düşünüyorum ancak listening, writing ve speaking becerilerimi nasıl geliştirebileceğim hakkında en ufak fikrim yok. Bu konularda bana neler tavsiye edersiniz?

İnternet'te yaptığım araştırmalarda Cambridge IELTS serisinin şiddetle tavsiye edildiğini gördüm. Ona başlamam doğru olur mu? Olursa, grameri hangi seviyeye getirdikten sonra girişmeliyim bu işe?

Çalışma ahlâkımda, disiplinimde büyük problemler yok. Günde 3-5 saat arası, haftanın 7 günü çok ciddî şekilde çalışacağım. Belli bir düzen oluşturup o doğrultuda ilerlemek istiyorum. Bu noktada sizden alacağım tavsiyeler benim için çok önemli. Yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Herhangi bir kursa yazılmayacağım ve özel ders almayacağım.
lafıolmaz
(17.08.19)
Bana sorarsan hicbir seciyede gramere girisme. Gramer calismanin hicbir anlamo yok dil ogrenirken.
10ay cok fazla. 10 ayda 4 kere gelirsin 6.5 alacak seviyeye.


stavro
(17.08.19)
Cambridge serisini ben de tavsiye ederim.
Genel olarak calisma tavsiyem su: cambridge'den ilerle, neyin eksik olsugunu neyde zayif oldugunu neye ihtiyacın oldugunh zaten bu testlerde goreceksin. Bu dogrultuda calisma seklini belirleyeceksin.


stavro
(17.08.19)
ieltste en can alıcı nokta speakingtir. 87.5 aldıysan ingilizcen kötü değil. 6 ortalamayı rahat tutturursun diye düşünüyorum.

tek tavsiyem cambridge ielts serisini bir yerden edin, sürekli çalış. örnek sınavları %99 aynı hep.


false pretension
(17.08.19)
şiddetle academic writing çalışmalarına da başlamanı öneririm. istediğin kadar ing. ya da grammer bil, ki grammer bi yere kadar kurtarır, writing de patlayabilirsin. internette çok fazla testler ve örnekler var, youtube da bunlarla ilgili açıklama videoları var. mesela odtü nün proficiency sınavı toefl ile benzer bi sınav ve genelde academic writing bilmeden girenler dümdüz writing yapıp sıfır çakıyor. o yüzden dikkat.

reading tamamen pratik işi, odtü nün more to read 2'sini tavsiye ederim. listening için de muazzam bir site var, lingorank. ted konuşmalarını seviye seviye ayırarak pratik yapmanı sağlıyor.

öte yandan grammer kasmaman konusundaki tavsiyelere katılıyorum. grammer ini bu tip sınavlarda writing ile ölçerler.


mehmed resad
(17.08.19)
Ekşi sözlük ielts başlığı senin için yeterli kaynak.


dieselsingle2
(17.08.19)
ielts-simon
bu blogu ye, iç, damarlarına zerk et.


jimjim
(17.08.19)
cogu kisi demis zaten gramer'e cok fazla kasmana gerek yok bu saatten sonra. IELTS/TOEFL sinavlarinda 4 bolum var : reading/writing/speaking/listening.

reading'i gelistirmek icin normal roman, blog tarzi yazilar yerine akademik makaleler okuman lazim. alanin ile ilgili yada baska alanlar ile ilgili bol bol akademik makaleler oku.

listening bence en kolayi. internetten dizi/film/youtube videosu vs aklina ne geliyorsa ingilizce ve altyazisiz izle.

writing icin biraz taktik calisman lazim. akademik makale nasil yazilir. nelere dikkat etmen lazim vesaire. belli basli bazi kelimeler, kaliplar var. bunlari guzel ogrenip her yazinda kullanmaya calis.

calismasi en zor bolum bence speaking cunku pratik yapma imkani diger alanlar kadar kolay degil. bazi online siteler oluyor, ingilizce practice etmek icin, oralara kayit olup deneyebilirsin. tabi imkanin varsa bu isin en kolayi ingilizce konusulan bir ulkeye gitmek.


crucio
(18.08.19)
(4)

Kullanımı salgın hâline gelen +sEl eki hakkında...

Bu uyduruk ek hangi anlamda kullanılıyor?büyüsel derken büyüyle alâkalı şeyler kastediliyor sanki? peki eğitsel, yönetsel derken anlatılmak istenen ne? bu kelimelerle kullanıldığında da ...ile alâkalı anlamı mı katıyor?İnsanlar ısrarla neden çoğu kelimenin sonuna bu eki getiriyorlar, cidden anlamıyo
Bu uyduruk ek hangi anlamda kullanılıyor?

büyüsel derken büyüyle alâkalı şeyler kastediliyor sanki?
peki eğitsel, yönetsel derken anlatılmak istenen ne? bu kelimelerle kullanıldığında da ...ile alâkalı anlamı mı katıyor?

İnsanlar ısrarla neden çoğu kelimenin sonuna bu eki getiriyorlar, cidden anlamıyorum.

Zamanında Refik Halid de aynı soruyu sormuş ama bugünkü vaziyeti görseydi herhalde çok şaşırırdı.

+sEl eki düşmanıyım. Bu ek yüzünden akademik makale okuma zevkim yerle bir oldu, hangi sebepten kullanımı bu dereceye ulaştıysa, ağzımı açıp gözümü yummak istiyorum. Gerçekten çok sıkıldım yav.
lafıolmaz
(23.07.19)
türkçede isimden sıfat yapan ek yok. sorun orada. ingilizce kelimeleri türkçeye çeviremeyince bu uyduruk eki kullanıyorlar. saçma sapan cümleler ortaya çıkıyor.


Ben -de ekini sevmiyorum demek gibi olmuş. Üstte yazıldığı gibi, örneğin "structural reforms" u anlam kayıpsız ifade etmek için "yapısal reformlar" demek gerekiyor.

Yapıya dayanan reformlar, yapıyla ilgili reformlar vs. tam olarak yerini doldurmuyor ve bence daha fazla göze batıyor. Zorlamaya gerek yok.

Dil zaman içinde değişen, ayak uyduran bir sistem. En azından Türkçeleştiriyoruz.


influx
(23.07.19)
scheherazade’nin “büyüsel” örneğine itiraz etmeye geldim, doğru durmuyor o. kalanı haklı.

türkçe diliyle ilgili sorun. çok takmayın.


e haliyle
(23.07.19)
Tv'deki saçma sapan insanların birçoğu Türkçe bilmiyorlar doğru düzgün ve kafalarına göre kelime türetebiliyorlar ve ne yazık ki o türetilen sözcükler de hızla kullanıma giriyor. Aslında aynı şey sosyal medyada da var.

"büyüsel" diye bir sözcük hiç okumadım, duymadım da. Bu da sonradan uydurulmuş bir başka örnek.

"toplumsal" örneği dışında, "geleneksel" geldi aklıma - doğru kullanım olarak.


cymbelina
(23.07.19)
(4)

Şu gömleğin altına hangi renk pantolon daha iyi olur?

https://eksiup.com/p/2m39791vsu3p
lafıolmaz
(24.06.19)
koyu laci - kahverengi - açık kahverengi


kitik
(24.06.19)
kırçıllı olmayan bi füme ya da kahverengi+1


sameidiot
(24.06.19)
resimdeki çocuğun giydiği


jamswety
(24.06.19)
alt koyuysa ust acik, ust aciksa alta koyu giyiyorum. giyim kusam konusunda uzman degilim ama boyle bir yontem kullaniyorum kendimde.

onerim krem veya beyaza yakin bir renk


foster
(24.06.19)
(7)

Pazarlık kültürü hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

Aynı ürünün farklı kişilere farklı fiyatlardan satılmasında ahlâki bir sorun görüyor musunuz, neden?
Aynı ürünün farklı kişilere farklı fiyatlardan satılmasında ahlâki bir sorun görüyor musunuz, neden?
lafıolmaz
(19.05.19)
hayir bence yok. ticaretin kurali bu zaten. o zaman cindeki fiyatlara satilsin hepsi.

simdi gelip sey diyeceksiniz "eee ben ama ucak biletlerini filan diyorum, ayni ürün farkli fiyata". bence arada fark yok, ticarethane yapabildigi maksimum kari elde etmeye calisiyor.

mesela önce alana indirim yapiyor, promosyon bilet. bu sayede planlama yapabiliyor. sonra a,b,c,d seklinde seviyelerde bilet fiyatlarini arttiriyor, sonra eger satilmazsa fiyatlari düsürüp promosyon yapiyor. bence tamamen etik.


bir ürün bizim ona verebildigimiz kadar fiyatlaniyor, kalite, maliyet cok etkilemiyor bu fiyatlari.

bizzat bildigim bir örnek vereyim size. bir tekstil ürünü üretiliyor 1000 parca, kumasi kaliteli metrekaresi 10 birim. sabit calisan gideri metrekare basina 10 birim. ürün satis fiyati 180 birim.

ayni firma birebir ayni fiyata ucuz versiyonu üretiyor daha dandik kumasla. metrekaresi 10 birim. sabit calisan gideri metrekare basina 10 birim, ürün parca basi satis fiyati 20 birim. iki ürünün maliyeti birebir ayni, ürün market pozisyonu farkli.

pazarlik olayi bununla ayni mantikta, satici sizden alabilecegi maksimum parayi almaya calisiyor.


Oncelikle "pazarlik kulturu" ile "fiyat ayrimciligi"ni ayiriyorum. Bizdeki garip "pazarlik kulturu"nun duzgun ticaret yapmak isteyenlere ortam birakmadigini dusunuyorum. Pazarlik ve indirim bu kadar yaygin olunca fiyatini durustce belirtmek isteyenler "indirim" yapmadigi icin pratikte dislaniyor.

Fiyat ayrimciliginda bazi detaylar fikrimi degistirebilir ancak ayni zaman ve mekanda ayni urunun farkli kisilere farkli fiyatlarda satilmasini urun fiyatinin satici tarafindan talep edildigi bir sistemde gayri ahlaki buluyorum cunku bu, saticinin adam sectigi anlamina geliyor. Pazarlik kulturu sonucu bu durum olusuyorsa yine durust olup saticiya guvenen zarar gormus oluyor.


dunal
(19.05.19)
fahis fiyatlandirma olmadigi surece bir sorun yok bence. ticaretin dogasinda vardir pazarlik yapmak. satici karini maksimize etmek ister, alici masrafini minimize etmek ister.


nickmickyok
(19.05.19)
hatta surada basitce uzman tarafindan incelenmis olan bir pazarlik var

danariely.com


Görüyorum. Pazarlık kültürü bana göre ahlaksızlığın en güzel örneğidir. Pazarlık diye bi şey olmasa, satan da adam gibi fiyat verir, alan da adam gibi alır. Pazarlık kültürü yüzünden insanlar 5 liralık mala 10 lira fiyat çekip sonra 5’e veriyo. Biliyo ki 5 lira yazarsa bu ahlaksızlar o fiyatı da düşürmek için pazarlık yapacak. Peki pazarlık yapmayan? Onlara 10’dan itele gitsin. Veya 7-8’den. Ne kitleyebilirsen.

Zaten satış denen şeyin temeli de etik-ahlak barındırmaz. Tüccar ahlaklı olamaz. Al satçıda ahlak aranmaz. Bu insanlar başkasına yaptırdığı işten para kazanır. Kendi aracıdır. Parayla para kazanır. 3’e al, 5’e sat. Sorsan risk alıyorum der.

Pazarlık kadar normalleştirilmiş başka bi ahlaksızlık da torpille işe girmektir mesela. O da bunun gibi. Savunanı çoktur. Herkes yapıyo derler.

Bunlar benim düşüncem, benim doğrularım. Kavramları ve genel düzeni eleştiriyorum. Üstüne alınan olmasın.

Adet arttıkça veya maliyet düştükçe düşen fiyattan bahsetmiyorum. Onlar zaten normal. 1 tane alanla 1000 tane alan adama aynı fiyattan satamazsın. Ama bi ürünü ahmet’e 50’ mehmet’e 70’ten satıyosan bana göre ahlak eksikliği yaşıyosundur.

Özel hayatımda bi şey alırken pazarlık yapmaya utanırım. Yapamadığımdan değil. İşim gereği sakıp sabancı gibi pazarlık yaptığım bile oluyo kendi paramı harcamazken. Ama biriyle pazarlık yapmak bana göre ona hakaret etmektir. Fiyatı şişirdiğini ima etmektir. Fiyatı şişiren değil, benim gibi bunu ima etmekten bile utanan insanlar kazanır ama. Edit: son cümleyi ters yazmışım. Şişiren kazanır olacak


(s)AINT
(19.05.19)
Bir de pahalı kalitelidir mantığıyla yuksek.fiyat ödeyince insanin ici rahat oluyor


seyyar satıcı
(19.05.19)
(6)

Hangi yağmurluk/ceket daha şık?

1) https://www.decathlon.com.tr/run-warm-ceket--id_8517240.html2) https://www2.hm.com/tr_tr/productpage.0718632001.htmlSadece koşarken giyineceğim. 25/e.
1) www.decathlon.com.tr

2) www2.hm.com

Sadece koşarken giyineceğim. 25/e.
lafıolmaz
(28.04.19)
1.


Amaranta ursula
(28.04.19)
decathlon. kırmızısı ne güzelmiş öyle yav. 2 pahalı ama çokta iyi durmuyor


avatar is back
(28.04.19)
1. Önden fermuarlı hem, giymesi-çıkarması da kolay olur.


1.


rahip janick
(28.04.19)
Araya girmiş olacağım ama, 1. ürün sağanak yağmurda ıslanmayı engelleyen bir yapıya sahip mi?


ben de 1 diyorum


(9)

Hacettepe'de bilim sınavına girdim (araştırma görevlisi)

Yazılı sınavda sorulara çok iyi cevaplar verdim. Sözlü mülâkatta da fena değildim. Sonuçlar açıklandı: Kendi öğrencilerine 60 ve 40 puan verip asil ve yedek sırasına yerleştirmişler. Ben hariç herkese 0 vermişler. Bana da 5 puan vermişler arkadaşlar.Evet, 5. Sizce bu 5 puan neyi sembolize ediyor? :D
Yazılı sınavda sorulara çok iyi cevaplar verdim. Sözlü mülâkatta da fena değildim. Sonuçlar açıklandı: Kendi öğrencilerine 60 ve 40 puan verip asil ve yedek sırasına yerleştirmişler. Ben hariç herkese 0 vermişler. Bana da 5 puan vermişler arkadaşlar.Evet, 5. Sizce bu 5 puan neyi sembolize ediyor? :D
lafıolmaz
(23.01.19)
Alinacaklar belliymis. Genelde belli oluyor zaten. Sana da iyisin kardeşim mesajı büyük ihtimalle


jackyr
(23.01.19)
Ne saçmalıyor bu diyip devam ettirmişler.
Denetleme mekanizması olmayınca böyle oluyor takma kafaya.


bahoho
(23.01.19)
Sinavim cok kotu gecti diyen arkadasim ki bu arada alesi ve ingilizcesi de cok yuksek degil. Hocanin 1 telefonuyla 95 puanla ilk 4 e girdi ve alindi. 4 kisi aliyorlardi. Aradakileri hep dusuk puan vererek elediler. Gebze teknik.


wishmaythşngs
(23.01.19)
Sen diger almak istemediklerinden iyisin diye onore etmişler.
Tam davalik konu da, neyseh


"Bakın kendi öğrencilerimiz dışındaki herkese 0 vermedik" demek için vermişler.


Kendi öğrencilerimizi alacak olmasak seni alırdık; durmak yok, yola devam demek oluyor. Kafaya takmayın, araştırma görevlisi alınırken hocalar hep bildikleri adayı iyiye tercih ediyor. Doktora/yüksek lisans teziniz bitince jürideki hocalara yollayın :)


akademik kariyerden umidi kesmen icin bir isaret fisegi bence, bak bu eblehler gibi olma aklini kullan ozel sektorden yardir diyorlar. sana kiyak yapmislar :)


cooperr
(23.01.19)
hacettepe genelde kendi öğrencisini alır, hatta bazı kadrolar için buna göre ilan verilir, yüksek lisansta da bazı alanlarda hoca çalışmak istediği öğrenciyi sınavlardan önce kendisi belirler, mülakat ve sınav formalite icabı bazı durumlarda.


Buyuk serefsizlik yapmislar ama burasi Turkiye =)


superfluid
(23.01.19)
(6)

Aşti'den Hacetttepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesine nasıl giderim?

sb
sb
lafıolmaz
(14.01.19)
%100 emin olmamakla birlikte;
Ben Aşti'den metroya biniyorum Beytepe durağında iniyorum.
Ankaray'a binilip oradan M2 Hattına geçiş yapılması lazım.
Beytepe durağından kampüs içine ringler geçiyor.


mutekebbir
(14.01.19)
1. seçenek: aşti'den çıkıp 10 dakikak yürüp sögütözü istasyoundan koru metrosuna binmek.
2. seçenek ankaray'a binip kızılay'da inip koru metrosuna binmek (~20 dk).
devamında koru metrosundan beytepe istasyonunda inip ringe binmek.


helenart
(14.01.19)
1. Aşti'den Bahçeli minibüslerine binilir.
2. Oradan, Gökkuşağı'nda hem servisler hem otobüs var direkt Beytepe'ye.


buf-e kür
(14.01.19)
@buf-e kür, beytepe'ye giden otobüs hangi merak ettim :)

yoksa 230 mu :)


helenart
(14.01.19)
Aşti'nin metro çıkışından dolmuşlar kalkıyor, beytepe köprüsüne kadar gidersin o şekilde


Mossy
(14.01.19)
eşşeğe binsen oraya götürür.


mikahakkinen
(14.01.19)
(3)

Araştırma görevlisi alımları hakkında defaatle sorulmuş bir soru

Bir özel üniversite "X bölümü ana bilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak." şartlı bir ilân açtı diyelim. Ona o bölümün tüm ana bilim dallarında öğrenim gören öğrenciler başvurabiliyor mu?Örneğin "Türk Dili ve Edebiyatı ana bilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak." şartlı bir ilâna, Yeni Türk E
Bir özel üniversite "X bölümü ana bilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak." şartlı bir ilân açtı diyelim. Ona o bölümün tüm ana bilim dallarında öğrenim gören öğrenciler başvurabiliyor mu?

Örneğin "Türk Dili ve Edebiyatı ana bilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak." şartlı bir ilâna, Yeni Türk Edebiyatı ya da Türk Dili alanında öğrenim gören herkes başvurabiliyor mu?
lafıolmaz
(10.12.18)
Önemli olan enstitüde nasıl kayıtlı olduğun ki birçok enstitü ayırmıyor yüksek lisans aşamasında. Ama mesela Ytü ayırıyor Türk dili anabilim dalı ve Türk edebiyatı anabilim dalı olarak. Bu şekildeyse başvuramazsın.

Öğrenci belgende yazar


Hayir. Isimlerin bire bir tutmasi gerekiyor.


nax
(10.12.18)
Ancak ilandaki isim daha kapsayici sizinki o baslik altinda bir bolumse kabul ediliyor.
Eger dallara ayrilmissa kabul edilmiyor.

Orn mimarlik mezunu olmak ilanina mimarlik anabilimdalinda (yapi bilgisinde, restorasyonda, statik vb) yl yapanlar basvurabilir. Ama ilanda yapi bilgisinde yl yapiyor olmak yaziyorsa sadece yapidakiler basvurabiliyor.


nax
(10.12.18)
(2)

Şu ayakkabı ağırlık antrenmanları için elverişli mi?

https://shop.adidas.com.tr/predator-tango-183-hali-saha-kramponu_87840
lafıolmaz
(07.12.18)
Ben çıplak ayakla yapıyorum bir zararını görmedim. Tahta bile olsa evet elverişli.


gerçekten yüksek ağırlıklara giriyorsan gerçek bi training ayakkabısı daha iyi olur şunun gibi shop.adidas.com.tr

boşuna türlere ayrılmıyor ayakkabılar sonuçta, halısaha kramponu ne alaka :D

ben genelde koşu ayakkabısı kullanıyorum, doğru değil ama aşırı yüksek ağırlıklara da girmediğimden çok farketmiyor. aynı ayakkabıyla koşu bandından inip ağırlığa girmek vs. kolay geliyor. tüm ayakkabılarım da koşu ayakkabısı zaten alışkanlık oldu :D


konetsu
(08.12.18)
(1)

Rusça online ders verecek birini tanıyor musunuz?

Ana dili Rusça olan Türkçe de konuşabilen birinden online olarak temel düzeyde Rusça dersi almak istiyorum. Yönlendirebileceğiniz herhangi bir kurs veya kişi varsa irtibat kurabilmem için yardımcı olur musunuz?
Ana dili Rusça olan Türkçe de konuşabilen birinden online olarak temel düzeyde Rusça dersi almak istiyorum. Yönlendirebileceğiniz herhangi bir kurs veya kişi varsa irtibat kurabilmem için yardımcı olur musunuz?
lafıolmaz
(09.08.18)
2 kişi var. iletişim bilgilerini özel mesajla atıyorum.


teknikekip
(09.08.18)
(2)

Halihazırda bir lisansüstü programa kayıtlı olan arkadaşlar

Sizden bir isteğim var: müsaitseniz ÖSYM'nin aday işlemleri sisteminden eğitim bilgilerinizi kontrol edebilir misiniz? Kayıtlı olduğunuz programa ilişkin herhangi bir bilgi yer alıyor mu o kısımda?Pazartesi günü kaydımı sildirmek için dilekçe verdim. Duyduğuma göre başvurum onaylandığında ais'e düşü
Sizden bir isteğim var: müsaitseniz ÖSYM'nin aday işlemleri sisteminden eğitim bilgilerinizi kontrol edebilir misiniz? Kayıtlı olduğunuz programa ilişkin herhangi bir bilgi yer alıyor mu o kısımda?

Pazartesi günü kaydımı sildirmek için dilekçe verdim. Duyduğuma göre başvurum onaylandığında ais'e düşüyormuş. Onu kontrol edeceğim.
lafıolmaz
(08.08.18)
Gözükmüyor hiç bir şey, en son lisans gözüküyor bende. Ama ben hiç bir bildirimde filan bulunmamıştım öncesinde, şurada okuyorum gibi.


elikası
(08.08.18)
ais'de lisansüstü göründüğünü hiç görmedim. Hep lisansa kadar gösterir. Yüksek lisans bilgilerini ise, e-devletten görebilirsiniz. Bunun dışında okullar yöksis üzerinden detaylı bir şekilde daha önce görebiliyorlar.


cursor
(08.08.18)
(4)

iPhone 5s için powerbank?

önceki duyurularda şu tavsiye edilmiş: https://www.hepsiburada.com/xiaomi-10000-mah-versiyon-3-tasinabilir-sarj-cihazi-gumus-ince-ve-hafif-kasa-p-HBV00000B8GOR?magaza=HepsiburadaBunu alırsam yanında herhangi bir aparat almama gerek var mı? Bir başka marka/model tavsiye ediyorsanız, onu da bilmek ist
önceki duyurularda şu tavsiye edilmiş: www.hepsiburada.com

Bunu alırsam yanında herhangi bir aparat almama gerek var mı? Bir başka marka/model tavsiye ediyorsanız, onu da bilmek isterim.
lafıolmaz
(28.07.18)
İçinden kendi şarj kablosu çıkıyor zaten. Lightning kablonun bir ucunu telefona diğerini powerbank usb çıkışına bağlayacaksın. ayrı bir aksesuara gerek yok.

Iphone 5s batarya kapasitesi oldukça düşük. 5.000 Mah'Lık modelleri tercih edebilirsin. Hem daha ucuz hem de daha hafif oluyor. Ben Sony öneririm.


redskull
(28.07.18)
10000 lik iş görür. Linkteki model iyidir başka marka aramaya gerek yok. Ben de o modelin daha hafif versiyonu var, o daha iyi bulabilirsen.


rockdriller
(28.07.18)
Farklı zamanlarda toplamda 3-4 tane xiaomi powerbank aldım. Hiç üzmediler. (Kaybolan bitanenin arkasından üzüldüğümü saymazsak)

N11'de Semers satıcısını tavsiye ederim


karabasun
(28.07.18)
5s im varken uzun süre linkteki ürünü kullandım,powerbankım da vardı ama kablo derdiyle uğraşmamak için ttec kullandım.2000mah,1 kere tam şarj ediyor,kalanıyla da %20-25 şarj edebiliyordu.Powerbanka göre daha şık,kullanışlı.
m.n11.com


arenas
(28.07.18)
(1)

Skype'ta yanlışlıkla bir arkadaşımı sildim, kullanıcı adını nasıl öğrenirim

Sadece Skype'tan haberleşiyorduk. Kendisine ulaşma ihtimalim yok. Gönderdiği fotoğraflar bilgisayarımda hâlâ duruyor. Kullanıcı adı bir yere kaydolmuş mudur, nasıl öğrenirim? :(
Sadece Skype'tan haberleşiyorduk. Kendisine ulaşma ihtimalim yok. Gönderdiği fotoğraflar bilgisayarımda hâlâ duruyor. Kullanıcı adı bir yere kaydolmuş mudur, nasıl öğrenirim? :(
lafıolmaz
(07.06.18)
www.wikihow.com şu tarz şeylere bak. en olmadı müşteri hizmetlerine yaz. ayrıca o sana yazınca geri gelmeyecek mi? o zaman eklersin. sadece sen mi yazıyorsun anlamadım


glamdr1ng
(07.06.18)
(2)

JSTOR üyeliği olan biri aşağıdaki makaleyi bana yollayabilir mi?

''The Emergence of the Duel in Russia: Corporal Punishment and the Honor Code''https://www.jstor.org/stable/130773?seq=1#page_scan_tab_contents
''The Emergence of the Duel in Russia: Corporal Punishment and the Honor Code''

www.jstor.org
lafıolmaz
(15.05.18)
jstor falan kasmayin yav libgende var.

gen.lib.rus.ec

solda links altindan libgen, ordan GET deyin iner.


robokot
(15.05.18)
gönderdim, kontrol edebilirsiniz.


yaraticinick
(15.05.18)
(6)

Türkçenin etimoloji sözlüğünü yazmak için hangi dilleri bilmek gerek?

Sb
Sb
lafıolmaz
(11.05.18)
Arapça, Farsça ve Fransızca bilinirse çok büyük çoğunluğu halledilir.


tabirimekruh
(11.05.18)
ağırlıkla Arapça ve Farsça elbette. Ancak Ermenice, Yunanca, Fransızca bilgisi de avantaj sağlayacaktır


burya
(11.05.18)
Agirlikli olarak Arapca ve Farsca, ardindan Fransizca diyorum ben de.


stavro
(11.05.18)
Yukarıdakilerin dışında latince de bilmek gerekiyor bence. Sevan Nişanyan latince'yi iyi biliyor mesela.


amortisman
(11.05.18)
@amortisman

Sevan Nişanyan Eski Türkçe bilmediği için etimoloji alanında pek itibar edilen biri değil. Yine de teşekkür ederim.


lafıolmaz
(11.05.18)
Once duzgun Türkce fonetik bilgisi gerekiyor. Yoksa gidip Türkce kelimeleri yabanci kokluymus gibi gosterebiliyorlar. Nisanyan´in sozlugunde yer yer rastlanildigi gibi.

Cince ve Mogolca, Italyanca, Latince, Rumca...

Orta ve Eski Türkce bilgisi de onemli, hatta Anadolu´daki agizlari iyi bilmek gerekiyor, cünkü onlarda hala kullanilmakta olan Orta Türkce´den gelen kelimeler var.


buf-e kür
(11.05.18)
(2)

Yurt dışında doktora bursu kazanan arkadaşlar

Neden tercih edildiniz? Yüksek lisans teziniz mi çok kaliteliydi, doktora için iyi bir çalışma konusuna mı sahiptiniz, alanınızın gerektirdiği dilleri mi biliyordunuz, yoksa çalışma alanınıza çok mu hâkimdiniz? Aslında bunların hepsinin belli derecelerde önemli olduğunu ben de biliyorum. Ama illâ ki
Neden tercih edildiniz? Yüksek lisans teziniz mi çok kaliteliydi, doktora için iyi bir çalışma konusuna mı sahiptiniz, alanınızın gerektirdiği dilleri mi biliyordunuz, yoksa çalışma alanınıza çok mu hâkimdiniz? Aslında bunların hepsinin belli derecelerde önemli olduğunu ben de biliyorum. Ama illâ ki bir şeyi çok iyi yaptığınız için seçildiniz, onu merak ediyorum asıl.

Not: Özellikle sosyal bilimler alanında öğrenim gören arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.
lafıolmaz
(28.04.18)
Burs kazanmadim, Turkiye'den bursum vardi fakat basvursam su anda calismalarimi yuruttugum okulun bursunu da kazanacak durumdaydim. Dediklerinizin hepsinin etkisi var elbet. Literature hakim oldugunuzu, literaturdeki bosluklarin farkinda oldugunuzu gostermeniz gerek. Doktoraya basvururken sundugunuz arastirma onerisi zaman icin de bircok degisiklige ugruyor fakat yine de olabildigince "robust" bir oneriyle gitmeniz sizin faydaniza olur. Ben su anki danismanlarimla Skype uzerinden yaptigim gorusmede konudan cok neden doktora yapmak istedigimle ilgili sorular aldim. Zaman yonetimi, stres bunlarla bas edebilecek misin? tarzi sorular. Arastirma konusunda hevesli oldugunuzu ve yayin yapmak gibi planlariniz oldugunu belirtirseniz on plana cikabilirsiniz. Ingiltere icindi bu anlattiklarim. Oyle saniyorum ki Amerika'da okul bursu kazanmak nispeten daha zor.


voyager 1
(28.04.18)
hayvan gibi GRE score um vardi. bir de guzel tavsiye mektuplari.


earthsea
(28.04.18)
(1)

Yılmaz Öztuna güvenilir bir tarihçi mi?

Başlangıçtan Zamanımıza Kadar Türk Tarihi adlı eserini tavsiye eder misiniz?
Başlangıçtan Zamanımıza Kadar Türk Tarihi adlı eserini tavsiye eder misiniz?
lafıolmaz
(19.04.18)
türk islam sentezi = güvenilmez


renegade
(19.04.18)
(2)

KYK'nın yurt dışı burs/kredi miktarları çok az değil mi?

Ülke---------Yüksek Lisans------------Doktora--------Rusya---------940 TL------------------1410 TL--------ABD-----------2.112 TL----------------3.168 TL-------Almanya-------1.818 TL----------------2.727 TL-------Macaristan----1.002 TL----------------1.503 TL-------Fransa--------1.878 TL-------------
Ülke---------Yüksek Lisans------------Doktora--------

Rusya---------940 TL------------------1410 TL--------

ABD-----------2.112 TL----------------3.168 TL-------

Almanya-------1.818 TL----------------2.727 TL-------

Macaristan----1.002 TL----------------1.503 TL-------

Fransa--------1.878 TL----------------2.817 TL-------

Bugün bir hocam KYK'nın yurt dışı ve burs imkânlarını araştırmamı tavsiye etti; ufak bir araştırmayla yukarıdaki sonuçlara ulaştım. Acaba son dönemde paramız epey değer kaybettiği için mi bu miktarlar an itibariyle gözüme az göründü? Yoksa bu paralarla bahsi geçen ülkelerde lisansüstü eğitim almak mümkün mü? (Okul harçlarını göz ardı etmemiz durumunda.)

Ayrıca ödemeyi Türk Lirası olarak yapmaları çok saçma değil mi? Para değer kaybedince o kadar insan mağdur olmaz mı? Bununla birlikte yurt dışında lisansüstü eğitim alırken KYK'dan burs/kredi alan birilerini tanıyor musunuz? Anladığım kadarıyla pek tercih edilen bir yöntem değil.
lafıolmaz
(24.03.18)
Fransa için iyi para, Amerika için: 2000 liraya muhtaç olan yüksek lisans yapamaz zaten, doktoralar genelde tam burslu oluyor, ek gelir kaynağı olarak değerlendirebilir fena para değil.


amaç öğrenciyi ihya etmekten ziyade desteklemek olduğu için pek fena gelmedi aslında bana. şahsen almanya'da yapabilmeyi çok istiyorum. euro uçmuş olmasına rağmen bu tabloya göre 370eur geçecek öğrencinin eline aylık. almanya gibi alım gücünün yüksek olduğu bir ülkede öğrenci için muazzam para. tek başına yeterli değil elbette ama aylık masrafının belki yarısını karşılar. kimsenin kyk'dan gelecek paraya güvenerek yurtdışında yüksek lisans yaptığını sanmıyorum zaten, bu olsa olsa "ekstra" olur.


der meister
(24.03.18)
(8)

Şu site için aylık 40 dolar çok mu?

Yüksek lisans öğrencisiyim, işim yok. Bir süredir İngilizce öğreniyorum, İnternet'te gezinirken şöyle bir siteye denk geldim ve çok hoşuma gitti: https://study.com/academy/lesson/fyodor-dostoevsky-biography-books-short-stories.htmlAylık 10 dolar olsaydı kesin kaydolacaktım ama zaten kıt kanaat geçin
Yüksek lisans öğrencisiyim, işim yok. Bir süredir İngilizce öğreniyorum, İnternet'te gezinirken şöyle bir siteye denk geldim ve çok hoşuma gitti: study.com


Aylık 10 dolar olsaydı kesin kaydolacaktım ama zaten kıt kanaat geçindiğim için kararsız kaldım. Her ay 40 dolar buraya ödersem arkadaşlarımla dışarıda daha az vakit geçireceğim Sizce ne yapayım? :)

A) Genç adamsın, biraz da gezip tozmaya vakit/zaman ayır.

B) Bu site hem İngilizceni hem de genel kültürünü geliştirmende faydalı olur; imkânlarını zorla, kaydol.
lafıolmaz
(19.03.18)
40 dolar cok.


brkylmz
(19.03.18)
Seçenek olarak B ama 40 dolar çok


arkadaşlarla dışarda vakit geçirmek versus bu site.

tabii ki bu site.


çok ve gereksiz geldi bana.ücretsiz üniversiteler var.uzaktan eğitim olarak ona kaydol daha iyi hem diploma alırsın.gerçi diploma paralı ama en azından elinde belge olur.


İngilizce öğrenmek için milyon tane ücretsiz veya düşük maliyetli yöntem varken herhangi bir sitenin aylık 40$'ı hak edecek bir fark yaratabileceğini düşünmüyorum. O yöntemler için duyuru geçmişine veya sözlüğe bakabilirsiniz.


mikro patlama
(19.03.18)
Duolingo gibi diğer alternatifleri denediyseniz ve bu sitenin işinize yarayacağınız düşünüyorsanız doların 4 liraya dayanmasına karşın 2-3 ay deneyin derim. Sonuçta hangi sitelerin işinize yarayacağını en iyi siz bilirsiniz ve insanın kendine yatırım yaparken 3-5 kuruşun hesabını yapmaması lazım.

Eğer 6 ay sonunda 240 dolar ödeyip, orijinal içeriğe (gazete, dergi, kitap, internet siteleri) aracılara (çeviriler) büyük ölçüde ihtiyaç duymadan erişebilecekseniz (tabii ki de bol bol sözlük kullanarak) bence değer.


bruce mclaren
(19.03.18)
Güzelmiş ya, benim de aklıma takıldı.
Bir de alternatif olarak gymglish var. O da aşağı yukarı aynı fiyat. Onu da inceleyin isterseniz.


insanın kendine yatırım yaparken 3-5 kuruşun hesabını yapmaması lazım.+1


all girls dream
(19.03.18)
(3)

Bir kitabı aynı anda 2 farklı dilde okumak

Merhaba arkadaşlar,İngilizce okuma becerimi geliştirmek istiyorum. Yaşadığım şehirde aradığım tarzda bir kurs bulamadım, online kurslar da ağırlıklı olarak sınavlara göre tasımlandığı için ilgimi çekmiyor.Tahsin Yücel ''Yalan'' adlı romanında, bir kitabı aslından okuduktan sonra çevirisini okumanın
Merhaba arkadaşlar,

İngilizce okuma becerimi geliştirmek istiyorum. Yaşadığım şehirde aradığım tarzda bir kurs bulamadım, online kurslar da ağırlıklı olarak sınavlara göre tasımlandığı için ilgimi çekmiyor.

Tahsin Yücel ''Yalan'' adlı romanında, bir kitabı aslından okuduktan sonra çevirisini okumanın çok faydalı olduğunu söylüyordu. Siz ne düşünüyorsunuz bu yöntem hakkında?
lafıolmaz
(06.03.18)
kitap ingilizceyse ingilizcesini oku türkçeyse türkçesini oku. ya da başka bir dil biliyorsan kitabın asıl yazım dili hangisiyse onla oku.

ha ingilizcemi geliştirceğim diyorsan da kitabın contextini bildikten sonra önce türkçe sonra ingilizce falan okumakla uğraşmazdım (uğraşmadım) direk ingilizce al oku.


AlsterWasser
(06.03.18)
@AlsterWasse, hocam doğru dürüst İngilizce öğrenimi görmedim. Kendi imkân ve çabalarımla belli bir seviyeye ulaştım ama yine de kendimi yetersiz hissediyorum ileri düzeyde yazılar okurken. İncelediğim metinlerin büyük bir kısmını anlasam da tam olarak anlamlandıramadığım bazı yerler canımı çok sıkıyor. Belki de eğitim almamış olmamdan kaynaklanıyor bu durum. :)

Teşekkür ederim cevabınız için. :)

@yere dusup kirilan sarap kadeh, hocam romanı okuyalı epey zaman olduğu için hatalı veya eksik bir şey söylemek istemiyorum. Hatırladığım kadarıyla romanın başkarakteri Yusuf Aksu'nun yabancı dilini geliştirme yöntemiydi bu. Her gün birkaç saat çift dilde metin okumanın okuma becerisine muazzam katkısı olduğunu söylüyordu. Tespiti, kendi yaşamına dayanıyordu. Aksu'nun dil bilen yönü bana Tahsin Yücel'i hatırlatmıştı. Bu yüzden müellifin kendinden hareketle yaptığı bir çıkarsama olarak kabul ettim.


lafıolmaz
(06.03.18)
Ben Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nı okuyorum o şekilde. Birincisi böyle bir çalışmada çevirmene çok güvenmelisin. Harry Potter'ı Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu gibi iki önemli çevirmen çevirdiği için, hem de YKY gibi başarılı bir yayınevi tarafından çıkarıldığı için güvenilir buldum ama başka bir kitap için aynı güveni gösteremezdim. Sonuçta Suç ve Ceza'yı herhangi bir çevirmene verip, 10 liraya da satıyorlar. Ama daha iyi bir yayınevinde aynı kitap 50 liraya satılıyor. Aradaki en temel fark çeviri burada. Bu yüzden çeviri konusunda kendini kanıtlamış birinin çevirisini oku. İkincisi de o kitaptan öğreneceğin kelimeler o kitabın konusuyla ilgili olacak. Bir romanda bir mühendislik ya da hukuk terimine hiç denk gelmeyebilirsin. Bu tip konular için direkt makale okumak gerekiyor. Kitaptan ne beklediğinizi belirlemeniz gerek burada.


dissendium
(06.03.18)
(3)

Tolstoy'un Diriliş'ini kimin çevirisinden okusam? :)

1)Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Ayşe Hacıhasanoğlu.2)İletişim Yayınları: Ergin Altay.3)Can Yayınları: Nihal Yalaza Taluy.Üç mütercimi de çoooook beğeniyorum ama içlerinden hangisi Diriliş çevirisinde daha başarılı diye merak etmiyor değilim. Siz tercihinizi hangisinden yana yapmıştınız/yapard
1)Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Ayşe Hacıhasanoğlu.

2)İletişim Yayınları: Ergin Altay.

3)Can Yayınları: Nihal Yalaza Taluy.


Üç mütercimi de çoooook beğeniyorum ama içlerinden hangisi Diriliş çevirisinde daha başarılı diye merak etmiyor değilim. Siz tercihinizi hangisinden yana yapmıştınız/yapardınız?
lafıolmaz
(20.02.18)
tavsiyem: nihal yalaza taluy
mük-kem-mel..anlatmaya gerek yok. görüyorsunuz..


tabudeviren
(20.02.18)
Can +1.


babilbaligi
(20.02.18)
nihal yalaza taluy. iş bankası yayınlarının çevirisini de beğenmiştim ama yine de nihal yalaza taluy.


dafaisss
(20.02.18)
(1)

Fransızca öğrenmeye başlayacak birine neler tavsiye edersiniz?

Fransızca öğrenmekteki yegâne amacım: 2-3 yıl içerisinde Fransızca roman ve makale okuyacak seviyeye gelmek. Sadece okuma becerimi geliştirmek istiyorum. Diskur çekmek gibi bir niyetim yok yani. Şu anki imkânlarımla sadece okuma kısmını hâlledebilirim.Bana Fransızca cümle yapısını sağlam şekilde kav
Fransızca öğrenmekteki yegâne amacım: 2-3 yıl içerisinde Fransızca roman ve makale okuyacak seviyeye gelmek. Sadece okuma becerimi geliştirmek istiyorum. Diskur çekmek gibi bir niyetim yok yani. Şu anki imkânlarımla sadece okuma kısmını hâlledebilirim.

Bana Fransızca cümle yapısını sağlam şekilde kavratacak bir gramer kitabı tavsiye eder misiniz? İngilizce anlatımlı da olabilir. Cümle yapısını ve temel gramer kurallarını öğrendikten hemen sonra basit seviyeli hikâye kitapları okumaya yöneleceğim. Fransızca öğrenirken işimi kolaylaştıracak ipucularınız varsa, paylaşmak istemeniz durumunda onları da dinlemeye hazırım.

Teşekkürler. :)
lafıolmaz
(15.02.18)
Ben zamaninda Mauger'nin "Cours de langue et civilisation françaises"i ile baslamistim ve çok memnunum. Hâlâ bulunuyorsa ilk iki cildini öneririm.


pinocchio
(15.02.18)
(3)

Askerlik tecili

Lisans eğitimimden sonra kazandığım 2 yıllık tecil hakkı haziran ayında bitiyor. Eylül'de bir lisansüstü programa kaydoldum ancak öğrenci işleri henüz askerlik şubesine bildirmemiş. Öğrenci belgesiyle şubeye gitsem kendim tecil ettirebilir miyim?
Lisans eğitimimden sonra kazandığım 2 yıllık tecil hakkı haziran ayında bitiyor. Eylül'de bir lisansüstü programa kaydoldum ancak öğrenci işleri henüz askerlik şubesine bildirmemiş. Öğrenci belgesiyle şubeye gitsem kendim tecil ettirebilir miyim?
lafıolmaz
(21.01.18)
Üniversitenin sitesinden senato kararına bak ne istiyorlar. Standart öğrenci belgesi ile tecil olmuyor zaten. Ek-c2 belgesi alman lazım okuldan ama bazı okullar o belgeyi mevcut tecilini bozdurduğuna dair askerlik şubesinden belge getirirsen veriyorlar


kompisko
(21.01.18)
onlar bildirecek. yöksisten bildiriyorlar artık zaten sanırım. enstitü öğrenci işlerinde askerlikten sorumlu bir personel olur. onla konuşun yazışır askeriyeyle:


prodeq
(21.01.18)
öğrenci işlerine gidip sevk tehiri yaptırcam de, telefonla halletmiştim ben dilekçe yazıp mail atarak.


yuto
(21.01.18)
(2)

Eskişehir ulaşım

Merhaba,ESOGÜ'den tren garına tramvayla ortalama kaç dakikada gidilir?
Merhaba,

ESOGÜ'den tren garına tramvayla ortalama kaç dakikada gidilir?
lafıolmaz
(20.01.18)
45


mr.goodcat
(20.01.18)
Esogu tramvay duragindan 30 dk da espark duragina varirsin. 10 dk da duraktan gara yurursen 40 dk oluyor.


tosunpasa
(20.01.18)
(3)

Şehir hayatını/modern hayatı anlatan filmler tavsiye eder misiniz?

Örnek olarak Woody Allen'ın Vicy Christina Barcelona'sını verebilirim. Filmin etrafında şekillendiği kişiler kültürlü olsun, hayat ve ilişkilerden bahsetsinler, olay örgüsü bu çerçevede gelişsin istiyorum.
Örnek olarak Woody Allen'ın Vicy Christina Barcelona'sını verebilirim. Filmin etrafında şekillendiği kişiler kültürlü olsun, hayat ve ilişkilerden bahsetsinler, olay örgüsü bu çerçevede gelişsin istiyorum.
lafıolmaz
(26.09.17)
Ben affleck in oynadigi sehrin adami. Orjinal adini hatirlayamadim.


a r a m i s
(26.09.17)
başlık aklıma den brysomme mannen'i getirdi. yine hayatı anlatıyor fakat donukluğunu, monotonluğunu, duygusuzluğunu ve soğukluğunu. norveç filmi. şiddetle öneririm.

tanımladığına gelirsek; woody allen'ın manhattan'ı ve irrational man'i olabilir bu durumda. henüz izlemedim ama cafe society de oluyor sanki.

eklerim daha büyük ihtimalle.

edit:

the man from earth'ü de sevebilirsin. sıradışı bir yanı var ve kültürlü insanlar ve muhabbetleri filmin bu sıradışı unsuru etrafında dönüyor fakat modern şehir hayatını anlatıyor denemez.

waking life da sıradışı bir animasyon. evren, hayat falan diyalog filmi.

the talented mr. ripley

son dönemde paolo sorrentino'nun la grande bellezza ve youth'u da benzer tatlar bıraktı.

The Sunset Limited bu da tıpkı the man from earth gibi tek mekan filmi. iki kişi konuşuyor. iyi konuşuyor.


One Fine Day


kreatin
(26.09.17)
(5)

Stres altındayken kusmak

Merhaba,Uzun süre çalışarak girmeye hazırlandığım sınavlardan önce kusup güçten kesiliyorum. Bunu aşmak için hangi bölümdeki doktorlara muayene olmam gerek? Benimkiyle aynı türden bir sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa, nasıl düzeldiler?
Merhaba,

Uzun süre çalışarak girmeye hazırlandığım sınavlardan önce kusup güçten kesiliyorum. Bunu aşmak için hangi bölümdeki doktorlara muayene olmam gerek? Benimkiyle aynı türden bir sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa, nasıl düzeldiler?
lafıolmaz
(20.09.17)
panik atak'ı olan arkadaşım bu şekildeydi. psikiyatr'a gidin o sizi olmadı başka alanlara yönlendirir.

not: biz görüşüyorken düzelmemişti. sakinleştirici ile hayatına devam ediyordu, şimdi nolmuştur bilmiyorum.


mete kudur
(20.09.17)
bu sebeple ve uyku problemim nedeniyle psikiyatri servisine gittim. ilaç kullandım bir süre. şimdi daha iyiyim. geçmiş olsun.


denef
(20.09.17)
psikiyatr +1

Ben de çok stresli bi insanım ve bu meret insanı direkt sindirim sisteminden vuruyor malesef. Stresi kes = Mideni düzelt bu kadar basit denklem.


eatpraylaw
(20.09.17)
Bende de oldu bu defalarca kustum. Su aralar gerginim iştahım kesildi
yüksek ihtimal psikolojik. Psikiyatra danismanizi öneririm.


jehad
(20.09.17)
tranko buskas. ama doktora gideceksiniz tabii ki önce.


who cares wins
(21.09.17)
(9)

İntikam temalı kaliteli filmler tavsiye edebilir misiniz?

Sb
Sb
lafıolmaz
(04.08.17)
old boy ve aynı yönetmen tarafından çekilmiş intikam temalı diğer iki filmi
lucky number sleven
çok kaliteli değil ama güzel aksiyon the italian job


elorelia
(04.08.17)
Üç Renk Beyaz


(04.08.17)
el cuerpo


nucleon
(04.08.17)
law abiding citizen


mungojerry
(04.08.17)
Confessions


glamdr1ng
(04.08.17)
payback:
www.imdb.com

Straight Up* olanını tavsiye etmiyorum.


late viper
(04.08.17)
John wick I ve II


[GODDARD]
(04.08.17)
Taken (2008) (Devam filmleri var)
Leon (1994)
The Punisher (2004) (Devam filmleri var)
Message from the King (2017)

Son film mükemmel.


hayirsiz
(04.08.17)
la piel que habito

bi de old boy


in vino veritas
(04.08.17)
(4)

Yakın Türkiye Tarihi hakkında okuma listesi

Üniversitelerin tarih bölümünde okuyan arkadaşlar bana Tanzimat'tan bugüne kadar geçen süreci ele alan tam teşekküllü bir okuma listesi yapabilir mi?Geçmiş duyurulara baktım fakat eksiksiz bir liste oluşturmak istediğimden yeni bir duyuru açma gereği duydum.
Üniversitelerin tarih bölümünde okuyan arkadaşlar bana Tanzimat'tan bugüne kadar geçen süreci ele alan tam teşekküllü bir okuma listesi yapabilir mi?

Geçmiş duyurulara baktım fakat eksiksiz bir liste oluşturmak istediğimden yeni bir duyuru açma gereği duydum.
lafıolmaz
(26.07.17)
Belirttiğin kitap türüne giriyor mu bilmiyorum ama tarih aralığına girdiği için
Belgelerle Lozan -Sevtap Demirci diyorum.
Okurken birçok yerde vay be dedim


gokank4
(26.07.17)
Tanzimat Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu - Halil İnalcık
Modern Türkiye'nin Doğuşu - Bernard Lewis
Demokrasi Sürecinde Türkiye - Feroz Ahmad
1960'dan Günümüze Türkiye Tarihi - Suavi Aydın, Yüksel Taşkın (Okumadım)
21. Yüzyılda Türkiye/2000'li Yıllarda Türkiye'nin Toplumsal Yapısı - Emre Kongar (Okumadım)

Ayrıca okumanı önerdiklerim:

Atatürk / Modern Türkiye'nin Kurucusu - Andrew Mango
Türkiye'de Geri Kalmışlığın Tarihi - İsmail Cem
Türk Dış Politikası - Baskın Oran
ABD'nin Siyasal İslam'la Dansı - Emre Kongar

tarih mezunu değilim. öznel listedir.


sporty
(26.07.17)
Siyaset mezunu olarak dış politikayı derinlemesine ve akıcı bir dilde aktaran William Hale'in "Türk Dış Politikası 1774-2000" kitabını tavsiye ederim. Tanzimat sonrası günümüze kadar olan kısımda ise İlber Ortaylı'nın ilgili kitaplarını tavsiye ederim, içerik olarak zengin fakat dil konusunda aynı şeyi söyleyemem. Yorucu.

Özellikle yakın dönem için "1960'dan Günümüze Türkiye Tarihi" son baskısı fazlasıyla iş görür, içerik oldukça yeterli. Kitap da akıcı.

Onun dışında yine Mete Tunçay ve Sina Akşin'in ilgili kitapları iş görecektir.


tierra santa
(26.07.17)
(3)

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?

Annemle sabahleyin yüksek tansiyon şikâyetiyle doktora gittik. Doktor ona 13 dakikada bir ölçüm yapan cihaz taktı ve diyet listesi verdi. Çıkan sonuçlara göre yarın bir değerlendirme yapacakmış. Fakat annemin tansiyonu şu an hâlâ çok yüksek. Bir şey yiyip içmedi de. Cihaz biraz önce ölçüm yaptı sonu
Annemle sabahleyin yüksek tansiyon şikâyetiyle doktora gittik. Doktor ona 13 dakikada bir ölçüm yapan cihaz taktı ve diyet listesi verdi. Çıkan sonuçlara göre yarın bir değerlendirme yapacakmış. Fakat annemin tansiyonu şu an hâlâ çok yüksek. Bir şey yiyip içmedi de. Cihaz biraz önce ölçüm yaptı sonuç: 18-9.

Ona nasıl yardımcı olabilirim?
lafıolmaz
(24.05.17)
annenize holter takmışlar.
su an müdahale etmeyin. holter 24 saati tansiyonu izleyecek ve gün içindeki durumu doktora sunacak.

anneniz yapabildiği sürece günlük hayatını sürdürmeye devam etsin.

yarın doktor sonuca uygun tedavisini başlatır zaten.

ondan sonra da ilaclarini duzenli almali, yüksek tansiyonu tetikleyecek tuz tüketimi, stres gibi şeylerden uzak durma sonra fayda var. mümkün olduğunca dinlenmeli, ılık rahatlatıcı banyolar yapmalı (çok sıcak ya da çok soğuk degil) doktorun tavsiyelerine mutlaka uymalı.
geçmiş olsun.


balik kraker
(24.05.17)
Geçmiş olsun. Vücuda ani su yüklemesi yapmayın.

Limonlu su ve sarımsak yutmayı deneyebilir. Fakat yüksek tansiyon hastası olarak şunu söyleyebilirim; çok faydası olmuyor genelde.


sorumatik
(24.05.17)
şu an zaten gündelik hayattaki tansiyon düzeyi ölçüldüğü için hiçbir müdahelede bulunmamanız gerekiyor. tansiyon düzeyine göre doktor zaten gerekli tedaviyi başlatacaktır. ayrıca tavsiyem, holterin ölçümlerine bakmaması yönünde, psikolojik olarak tansiyonu arttırır.

tansiyonu düşürmek için (bkz: dash diyeti) gibi klinik diyetler var, en etkilisi, mümkünse düzenli yürüyüş ve kilo vermek, ama zaten doktor bu konuyu anlatacaktır uzunca.


(6)

Adidas ve New Balance ayakkabılar arasında kalıp farkı var mı?

Sorum başlıkta.
Sorum başlıkta.
lafıolmaz
(22.04.17)
adidas ayakkabıların bile birbirleri arasında fark var.


büyük firmalar ayakkabı üretimini outsource ediyorlar. her model biribirinden farklı bundan dolayı.


kurnaz
(22.04.17)
Aman dikkat hem de nasıl var. Ben Adidas 42 giyerken new balance 44 tam oldu. Ama bunu baz almayın. Deneyerek alın.


iddaaci
(22.04.17)
New Balance'ı yarım numara büyük almanı öneririm.


sorumatik
(22.04.17)
normalde 42 giyiyorum nike dahil. ama adidas ve nb olunca 42.5 alıyorum. internetten alışveriş yapıyorsan yarım numara büyük almak bence mantıklı. dar gelirse problem, ama yarım numara büyükten zarar gelmez. bir keresinde çok hoşuma gitti diye gittim tek kalan ayakkabıyı aldım mağazadan, dar olduğunu bile bile, deneyerek aldım yani. zamanla kendini yarım numara açar dedim, AÇMADI :D Ayakkabı öyle eskidi giti


AWD
(22.04.17)
Bende de adidas normalden bir numara büyük, new balance kendi numaramdı. Demek modelden modele çok değişiyor.


(2)

Ritalinin etkisini gösterip vücuttan çekilme süresi ne kadar?

Sorum başlıkta.
Sorum başlıkta.
lafıolmaz
(02.04.17)
bende etkisini en iyi 1 saat sonra gösteriyor ve en iyi etkiyi de ilacı aldıktan 2. ve 4. saatler arası görüyorum. erken gidiyor bende etkisi.


body electric
(02.04.17)
Aldıktan yarım saat sonra başlıyor, 4 saat sonra bitiyor.


Lim5
(02.04.17)
(1)

Ankara Esenboğa e-sınav Merkezine en yakın otel hangisi?

Google'dan bakıyorum: birkaç otel de buldum ama bunlar hayli uzak görünüyorlar. Ankaralı bir arkadaş yardımcı olabilirse çok sevineceğim.Sınav merkezi şurada:(git:https://www.google.com/maps/place/40%C2%B005'19.9%22N+32%C2%B058'15.8%22E/@40.0885277,32.9719505,17z/data= )
Google'dan bakıyorum: birkaç otel de buldum ama bunlar hayli uzak görünüyorlar. Ankaralı bir arkadaş yardımcı olabilirse çok sevineceğim.

Sınav merkezi şurada:(git:www.google.com'19.9%22N+32%C2%B058'15.8%22E/@40.0885277,32.9719505,17z/data= )
lafıolmaz
(17.03.17)
hotel ibis ankara airport.


ada meltemi
(17.03.17)
(1)

Hatırlayamadığım bir dizi

Başkalarıyla evli olan iki kişinin yaşadığı ilişkiyi ele alıyordu.Her bölümün sonlarına doğru psikologlarına yaşadıkları bu yasak ilişkiyi kendi bakış açılarına göre anlatıyorlardı. (galiba)Bir iki bölüm izleyip bıraktığım için hatırlayamadım.Belki bilen biri vardır?
Başkalarıyla evli olan iki kişinin yaşadığı ilişkiyi ele alıyordu.

Her bölümün sonlarına doğru psikologlarına yaşadıkları bu yasak ilişkiyi kendi bakış açılarına göre anlatıyorlardı. (galiba)

Bir iki bölüm izleyip bıraktığım için hatırlayamadım.

Belki bilen biri vardır?
lafıolmaz
(11.02.17)
the affair?


elorelia
(11.02.17)
(23)

En sevdiğiniz Türk yapımı filmler?

Hangileri?
Hangileri?
lafıolmaz
(06.02.17)
pardon


naberabi
(06.02.17)
nirvanası; kabadayı'dır.

aksini iddia edenle her türlü tartış(a)mam çünkü 2000 öncesi ben de pek yok.

eşkıya'yı da sıralamaya ikinci olarak dahil ederim.


ah güzel istanbul

sevmek zamanı

kabadayı+1

her şey çok güzel olacak

kozmos


narudocko
(06.02.17)
Hababam sınıfı.


Korkusuz Korkak
Organize İşler
Tatar Ramazan


tlg
(06.02.17)
tokatçı


ron dennis
(06.02.17)
izleyip de çok etkilendiğim iki film var:
-vavien
-9.


m e b
(06.02.17)
şu sıralar arzu film, sistem film, murat film filmleri diyebilirim...

kaldı ki, tv'de videolarına dadanmış durumdayım. açıyorum youtube'u, her akşam bir tane. hepsi güzel :)


gneral
(06.02.17)
Neredesin firuze.


istasyon ve şekerpare


zugas
(06.02.17)
(bkz: üşütük)


kargn
(06.02.17)
Vizontele
Kader- masumiyet
Duvara karşı
Mutluluk
Beynelmilel
Baska dilde aşk


aquarium
(06.02.17)
bendeki top 3

organize işler
herşey çok güzel olacak
vizontele


KingDagos
(06.02.17)
limonata da iyi


eksimtrak
(06.02.17)
Kırık bir aşk hikayesi


isott
(06.02.17)
şekerpare
agir riman
arabesk
amerikali


in vino veritas
(06.02.17)
benim gözümde top class olan filmler:

susuz yaz
sevmek zamanı
kosmos
beş vakit


lesmiserables
(06.02.17)
Hababam sınıfı
Vizontele
Züğürt ağa
Pardon
Tokatçı


etki
(06.02.17)
pardon
sınav


hayirsiz
(06.02.17)
all about mustafa

farkli bir kurgusu vardi. sevmistim


exlibris
(06.02.17)
Dusundum, sevdigim turk filmi yok.


stavro
(06.02.17)
Vesikalı Yarim ve Arabesk geldi ilk olarak aklıma. Belki de film müziklerinin en az film kadar ön plana çıkmasından kaynaklıdır, bilemedim.


(3)

Iphone adaptörü yerine LG orijinal adaptör kullansam telefon zarar görür mü

Kablo Iphone'a ait.
Kablo Iphone'a ait.
lafıolmaz
(16.01.17)
Zarar görmez.


empty man
(16.01.17)
yavaş şarj olur...
iphone şarjı 2-2.1 miliamper, android cihazların şarjı 1.0-1,5 miliamper oluyor.
(bkz: az bilgiyi yüksek özgüvenle itelemek)


late viper
(16.01.17)
Late viper, miliamper değil amper.

Her şarj aletinin üstünde kaç amper olduğu yazar. 1 amper = 1000 miliamper. Çıkışı (örneğin) 1 amper olan bir şarj aletinin, Bataryası 2500 miliamper olan bir telefonu 2,5 saatte şarj edeceğini hesaplamak için Tesla olmaya gerek yok.

Soruya cevaben, bir sorun olmaz.


yirmisantim
(16.01.17)
(3)

Türk mûsikîsini nasıl öğrenirim?

Bir türk halk müziği dinlerken,onun makamını ve özelliklerini anlayabilecek seviyeye ulaşmak için ne yapmalıyım?
Bir türk halk müziği dinlerken,onun makamını ve özelliklerini anlayabilecek seviyeye ulaşmak için ne yapmalıyım?
lafıolmaz
(30.12.16)
Önce müzik kulağın var mı yok mu öğrenmelisin. Sonra da bol bol dinlemelisin. Bilen biri sana yol göstermeli.


yaren
(30.12.16)
İnternette bunları gösteren bir sürü site var. Kulağın var mı yok mu sorusu bana kalırsa bu noktada manasız çünkü bilmediğin bir şeye aşina oluyor musun diye tavır almak gibi geliyor. Önereceğim şey ise uzun süre dinlemeniz ve aşina olmanız ve bu sefer yukarıdaki cevaba katılarak, neyi dinlemen gerektiğini de sana gösteren bir uzman olmalı.


gkct
(30.12.16)
bu siteyi ben de takip ediyorum, tavsiye ederim: www.turksanatmuzigi.org
türkülerin, türk sanat müziği eserlerinin isimlerini, notalarını ve makamlarını göstermesi bir yana, temel müzik terimleri hakkında da bilgi veriyor.
makamlara göre eserleri inceleyip youtube'da vs. dinlediğinizde az çok kulak aşinalığı oluyor.


m e b
(30.12.16)
(6)

Askerlik tecili için hangi belgeler lazım?

Haziranda mezun oldum fakat tecil işlemleri tamamen aklımdan çıkmış. Google'da arattığımda farklı bilgilere ulaştığımdan bir de buraya sorayım dedim. Ceza öder miyim bu şartlar altında?
Haziranda mezun oldum fakat tecil işlemleri tamamen aklımdan çıkmış. Google'da arattığımda farklı bilgilere ulaştığımdan bir de buraya sorayım dedim. Ceza öder miyim bu şartlar altında?
lafıolmaz
(25.12.16)
yanlis anlamadiysam 9 ocak son sonrasi cezali: www.msb.gov.tr


robokot
(25.12.16)
Diplomanızın yahut geçici mezuniyet belgenizin aslıyla beraber iki fotokopisi, nüfus cüzdanınızın aslıyla birlikte iki fotokopisi. vesikalık lazım oluyor mu hatırlamıyorum fakat ben yanımda götürmüştüm.


dalgaci mahmut
(25.12.16)
Daha diplomayı bile almdım ya ne saçma iş, ne cezası. Bulunduğumuz şehirdeki herhangi bir askerlik şubesi olyor mu yoksa oturduğumuz yere en yakın mı=


Cursed Chico
(25.12.16)
herhangi biri olur. kendi yerinde daha az sira bekleme ihtimalin olabilir zamanina gore. diploma yoksa gecici mezuniyet belgesi.


robokot
(25.12.16)
Dİplomayı götürürsem alacaklarsa geçiciyi götürürüm ama almayacaklardır diplomayı?


Cursed Chico
(25.12.16)
diplomanin aslina bakarlar kopyasini alirlar. hic gerek yok ama elinde gecici varsa.


robokot
(25.12.16)
(2)

Kimlik fotoğrafımın güncel olmaması sınava girerken sıkıntı yaratır mı?

Kimliğimde ilkokul fotoğrafım var. Değiştirmek için bugün nüfus müdürlüğüne gittiğimde artık eski kimlik veremediklerini, çipli kimliğe geçiş yaptıklarını söylediler ve başvurumu yaptılar. Ancak bu kimlik bir ay içerisinde posta yoluyla bana gelecekmiş. İşlemlerimi gerçekleştirirken mesai saatine de
Kimliğimde ilkokul fotoğrafım var. Değiştirmek için bugün nüfus müdürlüğüne gittiğimde artık eski kimlik veremediklerini, çipli kimliğe geçiş yaptıklarını söylediler ve başvurumu yaptılar. Ancak bu kimlik bir ay içerisinde posta yoluyla bana gelecekmiş. İşlemlerimi gerçekleştirirken mesai saatine denk geldim. Üstelik bekleyen çok sayıda insan vardı. Bundan dolayı memura soramadım. Önceki sınavlarda fotoğrafımın güncel olmaması sorun oluşturmamıştı. Sizce bu durumda ne yapmalıyım, yarın tekrardan uğrayayım mı nüfus müdürlüğüne?
lafıolmaz
(13.12.16)
ösym sınavlarını kastediyorsan büyük ihtimal sorun çıkar.kimlikleri kontrol eden başkan benim gibi kılın biri ise benzemiyor diye sorun çıkartabilir heran aklında olsun.


Aynı soruyu sormuştum. 9 yıllık foto ile girmiştim(13v22). Sanırım ösym sınavlarında direkt defol git demiyorlarmış. Koridorda fotonu çekip tutanak tutuyorlar sonra sınava alıyorlar. Bi gözetmen böyle demişti bi duyurumda. Tabii hiç alakan yoksa sorun olabilir. Yine de git bence müdürlüğe. 2 dkda değiştiriyorlardı ben gittiğimde kimliği.


glamdr1ng
(13.12.16)
(20)

Görüşleriyle sizi en çok etkileyen yazar, düşünür, bilim adamı kim?

Sadece bir isim verme hakkınız var. :)
Sadece bir isim verme hakkınız var. :)
lafıolmaz
(12.12.16)
newton


basond
(12.12.16)
Bertrand russell


mesudiyeli mesut
(12.12.16)
Edgar Allan Poe.


BuddyGuy
(12.12.16)
charles darwin


cedex
(12.12.16)
Sokrates.


papillon7
(12.12.16)
Bu tür sorulara gelişine Carl sagan diyesim gelse de ahmak ve cahil insanlardan müteşekkil toplumda carl sagan uzaydan düşmüş gibi kalıyor. Pratik karşılığı yok.

Edmund rostand cyranosuyla etkilemiştir beni en çok. Gaskon beylerinin en bi gururlusu cyrano. Şair silahşor fizikçi.


kargn
(12.12.16)
jean-jacques rousseau.


theseachange
(12.12.16)
Ayn Rand


harvey
(12.12.16)
Asimov


kobuzchu kiz
(12.12.16)
Jose Saramago


levpontryagin
(12.12.16)
ilk aklıma gelen
ümit yaşar oğuzcan


bigbadabum
(12.12.16)
Cesare pavese


proust


olkol
(12.12.16)
jean paul sartre


masa penisi
(12.12.16)
Newton'a çok saygı duyarım. Bana göre tarihteki en zeki bilim adamı.


dissendium
(12.12.16)
Ahmet altan


alttaraf
(12.12.16)
Elbette Gauss. Adam dünyaya gelmemiş olsa fizik 2 yıllık MYO bölümü, mühendislikler de gıda ve inşaat kalır, onlar da yarım yamalak...


babilbaligi
(12.12.16)
Muzaffer İzgü. Çocukken çok okurdum, hayata karşı bakışımı o belirledi.


aychovsky
(12.12.16)
Fernando Pessoa


devilone
(13.12.16)
öyle çok etkileyen biri yok, genelde okuyup araştırdıklarımın iyi yönlerini dikkate almayı tercih ederim. en çok kimin dediklerini kendime yakın bulduğumu düşünürsek; alexander pope. henüz taze dimağlı bir üniversite öğrencisiyken derslerde görüp de "ulan ben de aynen böyle düşünüyorum!!" diye şaşırıp sevinmiştim. okumaya devam ettikçe temel düşünüş biçimlerime git gide daha fazla katkıda bulunmaya başladı.

hatta bu soruya paralel; hayranlıkla takip edip hayatıma derin etkisi olmuş birinin olmamasını da yine kendi sözüyle açıklayabilirim.
"Fools admire but men of sense approve"


baba jo
(13.12.16)
(6)

Sevdiğiniz Türk Klasik Müziği Eserlerini Paylaşabilir Misiniz?

Sorum başlıkta :)
Sorum başlıkta :)
lafıolmaz
(01.12.16)
Ahmet Adnan Saygun - Demet suiti


stavro
(01.12.16)
Sayilir mi bilmiyorum ama

Senfonik ilahiler- allahuma salli
youtu.be

Ateistim bu arada ama muzikal olarak cok basarili buluyorum bunu, senfonik hali turkler tarafindan yapıldığı icin soruna cevap olarak verdim


nundu
(01.12.16)
www.youtube.com

bence ilk orneklerinden (:


saygun-inci www.youtube.com

Ulvi Cemal Erkin-Köçekçe www.youtube.com


halanne
(01.12.16)
klasik batı müziği tarzında eserler cumhuriyet sonrası dönemde ortaya çıkıyor.
türk beşleri ve sonrası, ama gel gör ki en sevmediğim döneme denk geldiği için dinleyemiyorum.
(muammer sun - bozkır)


nocturness
(02.12.16)
(15)

Lütfen bildiğiniz askerî marşları yazar mısınız?

sb
sb
lafıolmaz
(29.11.16)
Harbiye marşı


eeb
(29.11.16)
Marche de la Légion / Le Boudin
Oh du schöner westerwald
Blood on the risers
TSK İleri marşı


utkumon
(29.11.16)
mehter marşı


delicevat
(29.11.16)
sakarya marşı, piyade marşı


bohr atom modeli
(29.11.16)
Mülkiye marşı


basond
(29.11.16)
İzmir Marşı
Hoş Gelişler Ola
Ankara'nın Taşına Bak
Denizaltı Filosu Marşı
Yavuz Geliyor Yavuz

Bazısının gerçekten askeri marş olup olmadığından emin değilim ama TSK Armoni Mızıkası seslendiriyor bunların hepsini.


Mebs marşı


sl78
(29.11.16)
mehter marşlarını geçiyoruz zaten kafadan.

yabancılardan when johnny comes marching home akla geliyor.


antikadimag
(29.11.16)
hho marşı


Euxinos007
(29.11.16)
Aa yukarıda dediklerime ek olarak bir de şu vardı, şimdi hatırladım; Ankara Marşı nam-ı diğer "Ankara Ankara güzel Ankara" :)
www.youtube.com

Sonra Akdeniz Marşı vardı. "Yaslı gittim şen geldim. Aç koynunu ben geldim..."
Plevne Marşı var daha geçmişten.
Bir de aslında hepimizin bildiği Onuncu Yıl Marşı, Gençlik Marşı(Dağ başını duman almış), Biz Atatürk Gençleriyiz gibi marşlar da var.
Vay anasını ya, ne çok marş biliyormuşum.


Şırıl şırıl suyun akışı,
belinede bağlamış al nakışı,
mehmetçiğin(komandonun) bir bakışı
yetmez mi(yetmesin) sana blabla güzeli.

edit: bir de '' aylardan kasım günlerden cuma'' bu var.


bigcaptain
(29.11.16)
(bkz: gündoğdu/@genji)


g7mor
(29.11.16)
plevne marşı.


hononu
(29.11.16)
(2)

Fabrika ayarları nedeniyle kaybettiğim verileri geri getirebilir miyim?

Android kullanıcısıyım. Sorunum için çözüm üretecek elverişli bir program bilen var mı?
Android kullanıcısıyım. Sorunum için çözüm üretecek elverişli bir program bilen var mı?
lafıolmaz
(20.11.16)
Cihazını rootladıktan sonra yapabilirsin.
Play store'da ve web'de uygulamalar var ama yine de aklında olsun düşük ihitmal kurtulmaları.


verilerin gitti, kurtamaya çalışsan bile iyi bir sonuç alamayacaksın piyasadaki kurtarma yazılımları geneli birbirine benziyor bir deneye bilirsin ama pek umutlanma malesef ki verilerinin coğundan fazlası gitti.


sudo su
(20.11.16)
(8)

Ansızın beliren sim kart hatası? (LG G2)

Telefonum, LG G2. Dün gece uçak modunu aldım kısa süreliğine. Bu sabahtan beri çalıştığını sanıyordum ancak gelen aramaları reddediyormuş normal modda olmasına rağmen. Bunu nasıl düzeltebilirim? Ne Internet'e girebiliyorum ne de birini arayabiliyorum şu anda.
Telefonum, LG G2. Dün gece uçak modunu aldım kısa süreliğine. Bu sabahtan beri çalıştığını sanıyordum ancak gelen aramaları reddediyormuş normal modda olmasına rağmen. Bunu nasıl düzeltebilirim? Ne Internet'e girebiliyorum ne de birini arayabiliyorum şu anda.
lafıolmaz
(20.11.16)
yeniden başlat.


1adam
(20.11.16)
@1adam, çok denedim ancak derdime çare olmadı.


lafıolmaz
(20.11.16)
kapattıktan sonra sim kartı çıkarıp tekrar tak bakalım.


1adam
(20.11.16)
@1adam, onu da denedim yine başarısız oldu.

hale çözüm bulamadım arkadaşlar.


lafıolmaz
(20.11.16)
Telefonda cıa, kim arıyor gibi programlar yüklü mü? varsa kaldır yeniden başlat.


@komando, yok ya. zaten fabrika ayarlarına döndürdüm yanlışlıkla. şu an hiçbir şey yüklü değil.


lafıolmaz
(20.11.16)
geçen arkadaşımın başına da geldi. çözüm bulamadık.


westblack
(20.11.16)
#330*0000# arama yap bakalım.


(2)

Roman ve senaryo kurgusu hakkında teknik bilgi içeren kitaplar arıyorum.

Bulduklarım beklentilerimi karşılamadı. Kitap ya da makale tavsiyesi verebilir misiniz?
Bulduklarım beklentilerimi karşılamadı. Kitap ya da makale tavsiyesi verebilir misiniz?
lafıolmaz
(17.11.16)
Genc hikayeciye mektuplar... gercekten cok basarili. Baskisini bulamazsan gonderebilirim


seyyar satıcı
(17.11.16)
Öktem Basol'un "Senaryo Kitabı" var ama adından da anlaşılacağı üzere yalnızca senaryo kurgusu üzerine,roman ve senaryoyu bir arada arıyorsanız önermedim sayabilirsiniz. :)


nagahak
(17.11.16)
(4)

Şu bisikleti Türkiye'ye getirtmek bana ne kadara patlar?

(git:https://tr.aliexpress.com/item/700C-Aluminum-Alloy-Cool-Fixed-Gear-Bike-Spider-Wheel/32689774106.html?spm=2114.010208.3.341.cOnMmW&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10056_10068_10055_10054_10059_10078_10079_10084_10083_10073_10080_10070_10096_10082_10081_10060_423_10061_10052_1006
(git:tr.aliexpress.com )

İngilizcem yeterli düzeyde değil. Yardımcı olacak biri çıkarsa sevineceğim.
lafıolmaz
(16.11.16)
tip 1 559 dolar tip 2 627 dolar tr'ye geldiğinde gümrükten gecebilir de vergi de cıkarilabilir,750-800 dolar gözden cıkarirdim ben herhalde.


500 dolar bisiklet fiyatı desek buna yüzde 20 gümrük vergisi ödersin. 100 dolar.
65 dolar da shipping var. toplamda minimum 665 dolara gelir. o da 2200 lira civarına tekabül eder.


cekilmis gayfe
(16.11.16)
550 usd bisiklet + 65 usd kargo + 110 usd (%20 vergi) = 725 usd

dolar 3.30 olsa totalde 2392,5 TL

(bisikleti tavsiye etmemem ayrı bir durum)


alm est
(16.11.16)
ayrica onun gumrukte durmasiyla ilgili biseylerde odeyebilirsin, mumkunse amazondan satin al, tam fiyati onceden ogrenmis olursun


jedilance
(16.11.16)
(7)

Kitaplarini Turkce yazan hangi yazarlarin uslubunu begeniyorsunuz?

Sb
Sb
lafıolmaz
(04.11.16)
Ferhan Şensoy


dissendium
(04.11.16)
Hasan Ali Toptaş
Atilla Atalay
Altay Öktem


kobuzchu kiz
(04.11.16)
Mario Levi


firez
(04.11.16)
Sait Faik
Fakir Baykurt
Osman Şahin
Necati Cumalı
Füruzan
Kemal Bilbaşar
Oya Baydar
Hakan Günday
Sine Ergün


buff
(04.11.16)
Hakan Günday

Ahmet Ümit

Sait Faik


drako
(04.11.16)
Elif Şafak.


shedracon
(04.11.16)
orhan pamuk


jangbogo
(05.11.16)
(2)

Şu yazı hangi mecmuada yayımlanmış?

Yardımcı olabilen biri çıkarsa çok sevineceğim vallahi:(git:http://earsiv.sehir.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11498/15331/001509742006.pdf?sequence=1 )
Yardımcı olabilen biri çıkarsa çok sevineceğim vallahi:(git:earsiv.sehir.edu.tr )
lafıolmaz
(21.09.16)
www.nadirkitap.com
bu olma ihtimali çok yüksek


kobuzchu kiz
(21.09.16)
Twitter tarihçilerinden fahmethilmi . B_muverrih gibi adamlara bi sorsanıza onlar bilir.


kullanıcı adı
(21.09.16)
(12)

Toplum kurallarına karşı çıkan sistem karşıtı filmler

Tavsiye edebilir misiniz?
Tavsiye edebilir misiniz?
lafıolmaz
(08.09.16)
Bunu da izlemedim gerçi ama:
They live


kargn
(08.09.16)
a clockwork orange


fakyoras
(08.09.16)
invention of lying


in vino veritas
(08.09.16)
Falling Down (1993)


RedGoldGreen
(08.09.16)
they live +1
400 blows
spartacus


lesmiserables
(08.09.16)
la chinoise ve yukarıdan they live'e bir +1 de benden


protector
(08.09.16)
direk kurallara karşı çıkan bi film söyleyelim

v for vendetta
inceden fight club ta olur


KingDagos
(08.09.16)
the network


bilgiyeacım
(08.09.16)
Kynodontas.


pike
(08.09.16)
Dogtooth
Dreamers


equilibrium


puc
(08.09.16)
hali hazırdaki toplumlardan mı bahsediyorsun yoksa distopyalar da olur mu?

keza ikinci seçenekte hem çeşitlilik var hem de bana kalırsa çok daha güzel filmler çıkıyor.

örneğin v for vendetta buna giriyor.

benim önerilerim ise; brazil, matrix, equilibrium, children of man, fountainhead ve atlas shrugged part 1-2


Apocalypse
(08.09.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.