Giriş
(3)

Bayramin 2. Gunu yola cikmak?

Memleketim Istanbul. Gidecek bir memleketim yok yani. Yarin izmir'e giden iyi de soforlugu olan bir dostum var. Sen de gel istersen dedi ama bayram zamani yol deyince aklima hep yol kazalari geliyor. Bayramin ikibci gunu de yollar o kadar tehlikeli midir?
Memleketim Istanbul. Gidecek bir memleketim yok yan
i. Yarin izmir'e giden iyi de soforlugu olan bir dostum var. Sen de gel istersen dedi ama bayram zamani yol deyince aklima hep yol kazalari geliyor. Bayramin ikibci gunu de yollar o kadar tehlikeli midir?
Tam ortası olduğu için sakin olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz Cuma - Cumartesi ve önümüzdeki haftasonu yoğunluk olacaktır.


aylakadam
(04.06.19)
Bu sadece bayram ile ilgili değil ki. Gerizekalı sarhoşun teki çıkar ya da ne bileyim boş yolda giderken bir şeyin olacağı vardır olur. Yolu düşünmeyip sadece gitmek isteyip istemediğinize karar verin.


bitchesaintshit
(04.06.19)
Çok tehlikelidir yollar.


nano mercy
(04.06.19)
(1)

Nefes borusuna pirinç kaçması?

Böyle bir sey olduğunda ne olur? Demin suşi yiyordum, hızlı yedim bir yere yetişicem diye. Yedikten on dk sonra 5 dklık falan öksürük krizi tuttu. Nefes falan alamadım. Şu anda da boğazımda bir şey var gibi arada öksürüyorum. Bi baktım şu haberi gördüm. Kokoreç nefes borusuna kaçan genç öldü? https:
Böyle bir sey olduğunda ne olur? Demin suşi yiyordum, hızlı yedim bir yere yetişicem diye. Yedikten on dk sonra 5 dklık falan öksürük krizi tuttu. Nefes falan alamadım. Şu anda da boğazımda bir şey var gibi arada öksürüyorum.
Bi baktım şu haberi gördüm. Kokoreç nefes borusuna kaçan genç öldü?
m.haberler.com

Nedir sizce bendeki vaziyet?
Sizde ki vaziyet hastalık hastalığı bence. Nefes borunu tıkamış olsa yoluna devam etmek yerine kıvranıyor olurdun


enis buyutucu
(31.05.19)
(6)

Bu size de oluyor mu?

Bugun okuldan ciktim metrodayim. Gozume gunes gozlugunu takip cikisa dogru yururken 7-8 yaslarinda erkek cocugun teki kosarak bacagima carpti. Ben de geri cekilmeye calistim tam carparken ama cekilemedim. Neyse kosarak devam etti cocuk arkadan babasi seslenince hadi kos diye.Boyle buna benzer duruml
Bugun okuldan ciktim metrodayim. Gozume gunes gozlugunu takip cikisa dogru yururken 7-8 yaslarinda erkek cocugun teki kosarak bacagima carpti. Ben de geri cekilmeye calistim tam carparken ama cekilemedim. Neyse kosarak devam etti cocuk arkadan babasi seslenince hadi kos diye.
Boyle buna benzer durumlarda o an ya etraftakiler yanlislikla taciz olarak algilarsa diye geriliyor musunuz? Ulkenin durumu belli. Her gun bir taciz-tecavuz vakalari duyuyoruz. Insanlarin canin tak etti artik. Sorayim dedim bi bende mi oluyor, OKB'm var diye abartiyor muyum diye.

Not: erkegim.
Erkek çocuklarının da bana özel bir ilgisi var nedense, gelip bacağıma sarılıyorlar sürekli. Aklımın ucundan geçmemişti ama bu düşünce, belki kadın olduğum için daha rahat olabilirim bu konuda. Toplum nazarında erkekler daha bir kırmızı çizgi gibi geliyor.


whyamy
(28.05.19)
Olmuyor valla.


Amaranta ursula
(28.05.19)
Hocam rahat ol. Akşam haberleri denilen şey reklam izletmek için hangi haber ilgi görecekse veya kanala izleyiciyi kitletecekse onlarla dolduruyorlar. Toplumda hiç pedofil veya tacizci yokken birden oluşmadı. Hep vardı ama haberleri yapılmıyordu. şunu izle ne dediğimi anlarsın: youtu.be


malheiros
(28.05.19)
oluyor özellikle otobüste yorgun olduğum bir gün askılıklara tutunuyordum yanlışlıkla türbanlının birine çarptım kulağımda kulaklık vardı bir şeyler dedi ama anlamadım bir şey.

bir de ilkokul lise çocuklarının çıkış saatine gelince sıkış tepiş oluyor o zaman aynı şeyi ben de düşünüyorum:


dismainpula
(28.05.19)
evet geriliyorum

ozellikle toplu ulasimda yanlislikla elim, kolum birine carpsa degse ve bu kisi tepki gosterse direkt limc edilebiliriz. cunku icinde bulundugumuz toplumda kadinlarin bu sekilde bir pozitif ustunlugu var, neticede erkege degil kadina inanirlar bu durumda


exlibris
(28.05.19)
Ben cepleri kontrol ediyorum bişey yürütmüş olmasın diye


sekerse tehlike
(28.05.19)
(2)

Son kullanma tarihi 1 ay geçmiş vazelin?

Dövme yaptırdım da geçen. Evdeki vazelini sürdüm demin. Ama skksi nisan 2019 diyor. Bir sorun olur mu acaba?
Dövme yaptırdım da geçen. Evdeki vazelini sürdüm demin. Ama skksi nisan 2019 diyor. Bir sorun olur mu acaba?
Bir şey olmaz.


son kullanma tarihi 2009 olan vazelin kullanıyorum.


sutlu nescafe
(07.05.19)
(5)

Son tüketim tarihi geçmiş kefir içmek?

Marketten aldığım kefirin bir ay önceymiş sttsi. Kucuk sisenin yarisini icmis bulundum. Bir sey olur mu ya? Antibiyotik kullaniyorum bi de bu aralar. Iyice tirstim.
Marketten aldığım kefirin bir ay önceymiş sttsi. Kucuk sisenin yarisini icmis bulundum. Bir sey olur mu ya? Antibiyotik kullaniyorum bi de bu aralar. Iyice tirstim.
içme


dafuq
(21.04.19)
kefir zaten sağlık için içilir.Kesinlikle tarihi geçmiş süt ürünleri kullanılmaz.


stillalive
(21.04.19)
ben hafif hasta olmuştum birkaç gün geçmiş kefiri içtiğimde.


slhmlr
(21.04.19)
muhtemelen bir şey olmaz çünkü probiyotikteki iyi bakteri sayısı patojenlerin gelişmesine izin vermez. ancak protein bazında bozulma olabilir. görüntüsü bozulabilir. eğer bozulma olsaydı zaten kokusundan içemezdin.

kalanını içme ama bişi olmaz korkma.


durme
(21.04.19)
Bişey olmaz.


rakidabalikolsa
(21.04.19)
(11)

uçak yolculuğu korkusu nasıl yenilir?

ağustosta kız arkadaşımla belgrad'a gideceğiz. çocukluğumda sürekli uçaklı korku filmleriyle haşır neşir olduğum için -final destination ile başladı bu mevzu- yılda birkaç kere kesin uçak kazalı rüya görüyorum. bugüne kadar altı kere uçakla yolculuk ettim. yine geriliyordum ama en son seferdeki inan
ağustosta kız arkadaşımla belgrad'a gideceğiz. çocukluğumda sürekli uçaklı korku filmleriyle haşır neşir olduğum için -final destination ile başladı bu mevzu- yılda birkaç kere kesin uçak kazalı rüya görüyorum. bugüne kadar altı kere uçakla yolculuk ettim. yine geriliyordum ama en son seferdeki inanılmaz türbülans yüzünden uzun süredir binmiyorum uçağa. bilet aldık, ağustostaki yolculuğa şimdiden gerilmeye başladım. bu korku nasıl yenilir, tecrübelerinizi dinlemek isterim.
ben de dinlemek isterim gerçekten. aynı dertten muzdaribim.

benim düşüncem bir sonraki uçak seyahatine sarhoş çıkmak.


kablelvuku
(18.04.19)
air crash Investigation izlemek olabilir.

bende de vardı, bine bine alıştım ben. daha sonra bu belgeseli izlemeye başladım. uçakların düşmesinin ne kadar zor olduğunu görüp iyice korkumu yendim.

yine binince yusuf yusuf olunuyor biraz ama kalktıktan sonra uyuklama başlıyor bende artık. (:


avianthem
(18.04.19)
thy'nin bildigim kadariyla bunun ile ilgili bir programi var gidip katiliyorsunuz maket ucak icersinde.
2 duble viski her zaman ise yarar. kalkisi inisi bilen, ucak ne zaman neden sallanir bosluga dusmesi nasil olur yaninizda aciklayabilecek birisi ile ucmak rahatlatir


benim de ileri seviyede korkum vardı. korkudan başıma ağrı giriyordu. sonra erasmus yaparken en merak ettiğim 2 şehre ryanair ve easyjetten bilet aldım. bunlar avrupanın low-cost firmaları. pegasus ayarında diyeceğim ama bence daha kötüsü. bu deneyimleri yaşayınca uçak korkum bıçak gibi kesildi. şimdi zevk alıyorum.
ben panik yaptığımda konuşmayı seviyorum. eski uçuşlarımda sağımdaki solumdakilerle konuşarak aşıyordum korkuyu. kaldı ki siz yalnız da değilsiniz, tablet veya telinize bi film dizi ya da cem yılmaz indirin. ben cem yılmaz izliyordum vakit su gibi akıyordu.

diğer yandan bazı mantıki durumlar var uçağın kara ulaşımına göre kat ve kat çok daha güvenli olduğuna dair. flight24'e takılın biraz. hava trafiği acaip yoğun ama bir uçağın başına kötü bir şey gelme ihtimali çok zayıf...


omonia
(18.04.19)
@avianthem +1, Her ne kadar konusu uçak kazaları olsa da Air Crash Investigation bir uçağın düşebilmesi için onlarca şeyin aynı anda kötü gitmesi gerektiğini gösteriyor insana, yani bindiğin otobüsün kaza yapma olasılığı bir uçağın düşme olasılığı ile kıyaslandığında otobüsün ne kadar güvensiz olduğunu görüp belki otobüse bile binmezsin.


solo
(18.04.19)
Hem psikologum hem yakın zamanda uçma korkumu aştım.
Bana xanax verdiydi doktor ama bir işe yaramadı, işe yarayan kişi çok. Bence geçici bir çözüm olarak deneyebilirsiniz.
Nedir uçma fobisi? Diğerlerine göre daha karmaşıktır çünkü aynı anda hem yükseklik hem kapalı alan hem de yardımsız kalmayı içerir. Genelde kalkışta veya inişteki basınç değişimindeki o kontrolü kaybetme hissi insanı mahvediyor.
Psikologa giderseniz sistematik duyarsızlaştırmayla hallolur, o da iyidir. Herkesin yenme eşiği farklı, en yakın örnek olduğum için kendimi anlatıcam.

Kendimde etik kurallara dikkat etmek zorunda olmadığım için ben bodoslama dalmayı tercih ettim. Xanax'ı alıp alıp uçağa bindim ve sadece korkunun üzerine bir de aşırı mallık halinin eklendiğini gördüm. Bilişsel teoriye göre fobilerdeki temel mantık şu: Kişi bir şekilde o nesne/durumla ilgili farklı bir öğrenme geliştiriyor ve o durumla/nesneyle karşılaşmadığı için o öğrenme yerleşiyor. Gerek aileden gelsin gerek bir olay yaşamış olsun gerekse sizin gibi teorik durumlardan etkilensin. Temel amaç o öğrenmeyi değiştirmektir yani. Bunu nasıl yapıyoruz? Kişiyi, kafasının içinden çıkararak.
Kendimde şunu fark ettim şahsen, kendi kafamın içine odaklanmayıp bu teorik bilgileri başkasına anlatıyor gibi yapınca hafifliyor. Sonra dedim ki "ulan ben hep tek uçtum, yanımda rahat biriyle uçarsam çözülecek". Sonra eşimle uçtuk. Çözüldü mü? Yo. Sadece o kalkıştaki basınç değişimi, iç gıcıklayan o pis hissin geçmesine izin verebildim. O da zaten yeterli oldu.
Her gün uçmadığım için bunun geçmesi iki seneyi aldı bu arada.

Yani temel olay şu: O kalkış inişlerdeki basıncı yok edemezsiniz, zaten bilimsel olarak da "kaygıyı sıfırlamak" diye bir bakış açısı gerçekçi değil. Yapılan tek şey, kaygıyı yeterli sınırlar içerisinde tutup o kaygıyla başa çıkma yolları geliştirmek.
Yani önünde sonunda o iç gıcıklayan pis his geçecek, onunla savaşmak yerine onun bedeninizden geçip gitmesine izin verirseniz her şey daha kolay olur diyorum.


mor bembombom
(18.04.19)
Alkolü tek geçerim, 2 şişe 20 Cl jagermeister çiçek gibi yapıyor.


kleider
(18.04.19)
Abi gözünde çok büyütme. Büyüttükçe daha çok korkarsın. Alkol kullanıyorsan 1-2 kadeh bir şey iç öyle bin. Türbülanstan neden korkuyorsun ya bırak sallansın uçak nolcak, uçağı uçuran düşünsün :) sen yaslan arkana keyfine bak.


ölümü uzak görme uçaktan inince de başına bir kaza gelebilir
ahiret için hazırlık yapmış olmak önemli


bir soru sorcam
(19.04.19)
Uçak kazasında ölme ihtimalin 10 milyonda 1. Hayatın boyunca evden çıkmadan yaşasan bile ev kazalarıyla, hastalıklarla veya doğal felaketlerle ölme ihtimalin çok daha yüksek. Youtube’dan bol bol kokpitten çekilmiş uçak yolculukları izle, geçer.


Ben işim sayesinde bol uçarak yendim, ilk uçuşlarda kendimi kasıyor, özellikle kalkış esnasında baya sıkıntılar yaşıyordum. Bol bol uçak dinamiği hakkında videolar izledim, kafada bir mantığa oturtunca daha kolay atlatılıyor.


ludwig boltzmann
(19.04.19)
(4)

İshal için antibiyotik?

Antibiyotiklerle hiç aram yok. Her kullandigimda basima bir sey geliyo kesin. Ishal, kusma ile gittigim acilde mikrobik bir enfeksiyon falan gibi seyler dediler kan testinden sonra. Flagyl ve ishal ilaci falan verdiler. Bu durum antibiyotiksiz gecmez mi? İlla kullanmak zorunda miyim?
Antibiyotiklerle hiç aram yok. Her kullandigimda basima bir sey geliyo kesin. Ishal, kusma ile gittigim acilde mikrobik bir enfeksiyon falan gibi seyler dediler kan testinden sonra. Flagyl ve ishal ilaci falan verdiler. Bu durum antibiyotiksiz gecmez mi? İlla kullanmak zorunda miyim?
Gaytaya bakıldı mı? Amip mi çıktı? Flagyl çok ağır bir antibiyotik değil. Eğer bakteriyel bir durum varsa kullanın. Geçmiş olsun


rakidabalikolsa
(15.04.19)
Flagyl güzel ve etkili bi antibiyotik. Hatta diger antibiyotiklerin sebep olduğu ishalde falan da kullanılıyor, çoğu bakteriyel ishalde kullanılıyor.

Tek dikkat etmeniz gereken nokta asla alkol almayın flagyl kullandığınız dönemde. Alkolle çok güçlü bi reaksiyonu var. Onun dışında çok yan etkisi olan bir ilaç değil


nundu
(15.04.19)
mavi powerade önerebilirim ufak da olsa fayda eder


edaddy
(15.04.19)
İlacı kullanın, ilave olarak şu karışımı hazırlayıp istediğiniz zaman için: 5 bardak su içine 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat. "Oral rehidratasyon sıvısı" şeklinde arama yaparsanız bunun tıbbi bir tedavi olduğunu görürsünüz, fasa fiso bir şey değil farmakoloji derslerinde bu anlatılır. Eczaneden bunun toz halini de alabilirsiniz. İshal sırasında kaybettiğiniz elektrolitleri geri kazanmanızı sağlar.


sys coyg
(15.04.19)
(6)

yataklı trenle yolculuk?

yarın eskişehir'den izmir'e gideceğim yataklı trenle. tek başıma ama odalar iki kişilik. ben yatağımı seçip alınca tekrar baktığımda diğer yatak da dolu göründü. başkası da mı almış oluyor yoksa ben alınca o oda tek bana mı oluyor?https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1246671/yatakli-tren şurada biri da
yarın eskişehir'den izmir'e gideceğim yataklı trenle. tek başıma ama odalar iki kişilik. ben yatağımı seçip alınca tekrar baktığımda diğer yatak da dolu göründü. başkası da mı almış oluyor yoksa ben alınca o oda tek bana mı oluyor?

www.eksiduyuru.com

şurada biri daha sormuş ve bir kişi alınca odanın kapandığını, tek başınıza olduğunuzu söylemişler de. son durumdan emin olamadım.
ben o duyuruda söylenilenin aksini düşünüyorum. yatak aldığımızda dört kişilik vagondaki yasaklardan birini kullanabilmiştik tabii ki. vagonun size ait olmasını istiyorsanız ayrı bir ücretlendirmesi olmalı. yanılıyorsam da öğrenmiş oluruz.


sanat guresi
(09.04.19)
bildiğim kadarıyla diğer yatağı da başkası satın aldı. yataklı vagonlarda odada tek kalmak için iki yatağı birden satın almıyorsanız diğer boş yatağı başka birisi alabilir.


halken
(09.04.19)
Doğu ekspresinde ben de tek yatak satın aldım ama kompartmanı kapatıyor. Yanınıza kimse gelmiyor. İki yataklı vagonda tek yatak seçtiğinizde fiyat ona göre belirleniyor zaten. Trende de sormuştum ikisini birden aldınız demişti.


şubatsonrası
(09.04.19)
İki yataklıysa oda sizin.


denizgonen
(09.04.19)
soruya kaynak. aynı şey yurt dışı hedefli trenlerde de geçerli midir?


sanat guresi
(09.04.19)
uzun zamandır konvansiyonel trene binmedim, fala öyle midir bilmiyorum, büyük ihtimalle öyledir ama.

şimdi bir yataklı vagon var, bir de kuşetli vagon var.

yataklı vagon otel gibi, lüks. kompartmanda iki yatak var ve o kompartman size ait. kapısı kilitleniyor. oda servisi var, odada lavabo var, yatağınızı o vagona özel kondüktör hazırlıyor. bildiğin yürüyen otel. tek yatak da alsanız oda sizin oluyor. fiyatı da ona göre tabi. yani 2 kişi alırsan 200 lira, tek kişi alırsan 100 lira değil, daha pahalı.

kuşetli ise 4 kişilik kompartman. lüks bir tarafı yok, lavabo yok, kapıda kilit yok, oda servisi yok. duvardan çekince açılan karşılıklı iki katlı yataklar var. bunlarda sadece tek bilet alıyorsunuz, diğer üçünü başkası alıyor. "örtülü kuşetli" denen bir hadise var, onda yastık yorgan da veriyorlar ama sadece veriyorlar, yatak hazırlama falan yok. bu elbette yataklı vagona göre daha ucuz.


kibritsuyu
(10.04.19)
(2)

lustral ile magnezyum hapı?

selamlar. okb tedavisi için 50mg lustral kullanıyorum doktor verdi. ama sormayı unuttum magnezyum hapımla birlikte kullanabilir miyim diye. nette de bir şey bulamadım. bir etkileşimi olur mu acaba?
selamlar. okb tedavisi için 50mg lustral kullanıyorum doktor verdi. ama sormayı unuttum magnezyum hapımla birlikte kullanabilir miyim diye. nette de bir şey bulamadım. bir etkileşimi olur mu acaba?
olmaz.


Olmaz.
İlaç üreticisinin yayınladığı kapsamlı prospektüs: www.pfizer.com.tr


sumuklurakun
(04.04.19)
(1)

Bulgaristan transit vize?

Trenle sofya'ya gidip oradan belgrad'a gececem. Transit vize alsam yetiyor mu? Bi de toplam ücreti ne kadar? Bulamadim.
Trenle sofya'ya gidip oradan belgrad'a gececem. Transit vize alsam yetiyor mu? Bi de toplam ücreti ne kadar? Bulamadim.
(4)

sizce geçersiz oylardan seçim el değiştirir mi?

istanbul'dan bahsediyorum. 319 bin geçersiz oydan binali'nin artı 25 bin oy alması mümkün mü sizce?
istanbul'dan bahsediyorum. 319 bin geçersiz oydan binali'nin artı 25 bin oy alması mümkün mü sizce?
her şey olur. mühürsüz oylar geçerli sayılalı 1 yıl geçmedi.


Neden geçersiz olduğu önemli.
Örneğin Muhtar kağıdı iki tane konuldu diye geçersiz sayılan oylar var deniyor. Bunlar geçerli sayılanilir


trgydl
(01.04.19)
herşey olabilir. istanbul'u kolay bırakmazlar, en ufak usulsüzlük varsa sonuna kadar gideceklerdir. bence millet ittifakı karşı atak yapıp oy kaybı yaşadıkları iller için başvuru yapmalı.


Normalde hiçbirşey değişmez. İki tane muhtar kağıdı atıldı diye, büyükşehir oyu iptal edilmez, külliyen saçmalama bu.

Geçersizler genelde:
1- Boşlar
2- İki veya daha fazla partiye basma


zaxurani
(01.04.19)
(2)

Ameliyatlı yerime geldi.

S.a. 5.5 ay önce acik apandis ameliyati olmustum. Yerde yatiyodum. Kiz arkadasim demin surahiden su içerken plastik surahiyi dusurdu ve yaranin ustune geldi. kivrandim resmen agriyo on dkdir. Disaridan bi sikinti gorunmuyo. icerideki kisim iyilesmis midir? acilip enfeksiyon falan kapar mi bi darbede
S.a. 5.5 ay önce acik apandis ameliyati olmustum. Yerde yatiyodum. Kiz arkadasim demin surahiden su içerken plastik surahiyi dusurdu ve yaranin ustune geldi. kivrandim resmen
agriyo on dkdir. Disaridan bi sikinti gorunmuyo. icerideki kisim iyilesmis midir? acilip enfeksiyon falan kapar mi bi darbede?
Dört yıl önce kesilen ve dikiş atılması gereken serçe parmağımın dikiş yeri hâlâ ufak bir darbede bile deli gibi acıyor. Bir şey olmaz.


kobuzchu kiz
(30.03.19)
Oldukça yaratıcı bir senaryo.


(3)

Sol şakakta ağrı?

Demin sol şakağıma zonklar tarzda bi ağrı girdi. Uyuştu orası biraz. Neden olabilir?Not: okb ve dikkat daginikligi yuzunden lustral tedavisine basladim da 4. Gunu. O bas agrisi yapabilir diyorlar ama tek tarafli olmazmis.
Demin sol şakağıma zonklar tarzda bi ağrı girdi. Uyuştu orası biraz. Neden olabilir?

Not: okb ve dikkat daginikligi yuzunden lustral tedavisine basladim da 4. Gunu. O bas agrisi yapabilir diyorlar ama tek tarafli olmazmis.
ilaç yan etkisi olabilir.


japon askeri
(29.03.19)
rüzgarlı havada dolaştıysan o da böyle bir ağrı yapar.


silver apple
(29.03.19)
sinüslerden de olabilir


The_Lollok
(30.03.19)
(4)

Anti depresanlar ayni antibiyotik gibi ayni saatte mi alinmali?

Sb. Doktor sabah al demisti. Bazen 9da bazen 3te dersim oldugu icin uyanma saatim degisiyor. Dun 10da almistim bugun 4te alsam sikinti olur mu?
Sb.

Doktor sabah al demisti. Bazen 9da bazen 3te dersim oldugu icin uyanma saatim degisiyor. Dun 10da almistim bugun 4te alsam sikinti olur mu?
farklı saatlerde alsan da olur ama aynı saatinde almak daha iyi.


japon askeri
(26.03.19)
normalde olmaz ama düzen her zaman iyidir.


burty
(26.03.19)
Fark etmez antibiyotik kadar amA en azından sabah dediyse öğlene geçmesin içmem mesela


lost aci soyler
(26.03.19)
Aynı antibiyotik gibi değil, ama aynı saatte al zorun ne. demek uykuya olumsuz etkisi var ki sabah al demiş , geçmiş olsun.


jeharfi
(31.03.19)
(1)

test tarihi öteletme?

selamlar. muayene sonrası eko için 15 nisana randevu vermişlerdi cerrahpaşa'da sekreterlikten. ama o gün sınavım varmış bu hafta belli oldu. gidip ileri bir tarihe alabilir miyiz desem sekretere, yaparlar mı? hastane bana çok uzak da. boşu boşuna gitmeyeyim.
selamlar. muayene sonrası eko için 15 nisana randevu vermişlerdi cerrahpaşa'da sekreterlikten. ama o gün sınavım varmış bu hafta belli oldu. gidip ileri bir tarihe alabilir miyiz desem sekretere, yaparlar mı? hastane bana çok uzak da. boşu boşuna gitmeyeyim.
Yaparlar tabii. Cerrahpaşa'yı bilemem ama, Marmara'da test tarihini birden çok değiştirtmişliğim var. Sadece, daha ileri bir tarih vermelerine hazırlıklı olmak lazım.


PhoenixRising
(19.03.19)
(2)

sizce beyoğlu'nda alper taş kazanabilir mi?

beyoğlu'nun hali ortada. 2014 seçim sonuçları: https://www.haberturk.com/secim/secim2014/yerel-secim/ilce/beyoglu-407akp: 47chp: 35 hdp: 7 mhp: 4 akp iki-üç puan oy kaybetse, mhp'nin dörtte üçü iyi parti üzerinden ve hdp'nin hepsi chp'ye verse chp 45 oluyor. kafa kafaya gibi. aylin kotil hiç çalışma
beyoğlu'nun hali ortada.

2014 seçim sonuçları: www.haberturk.com

akp: 47

chp: 35

hdp: 7

mhp: 4

akp iki-üç puan oy kaybetse, mhp'nin dörtte üçü iyi parti üzerinden ve hdp'nin hepsi chp'ye verse chp 45 oluyor. kafa kafaya gibi. aylin kotil hiç çalışmadan o oyu almıştı. alper taş kulaksız, sütlüce, kasımpaşa falan geziyor hep akp muhitlerinde. ama işte böyle hesaplar hep bi bakıyorsun seçim günü tam tersi çıkıyor, akp oyunu artırıyor orada falan saçma sapan.

sizce var mı alper taş için bir ihtimal?
Beyoğlu'nda dernekler çok etkili. Giresun, Rize derneklerinin desteklerini bir şekilde alırsa Alper Taş kazanabilir.

Minibüsçü ve Taksicilere de oynaması lazım tabii.

Bence ihtimal var fakat %20'lerde. %50'lere çıkartmak Alper Taş'ın elinde.


Kürtler sandığa giderse kazanabilir. Ama gideceklerini pek sanmıyorum. Bu gibi durumlarda hep faydalanılan oluyor türk solu.


knazım
(16.03.19)
(11)

25 yaş bunalımı?

var mı böyle bi' şey? yirmilerin ortasına geldik diye tribe giriliyor mu? ben girdim valla. sex education izlerken ne güzel lan herkes 16-17 yaşında ne güzel boş boş eğleniyolar diye özendim.edit: çok bir maddi sıkıntım yok, herkes kadar ortalama. sevdiğim ve ortaya koyduğum şeylerin belli bir kitle
var mı böyle bi' şey? yirmilerin ortasına geldik diye tribe giriliyor mu? ben girdim valla. sex education izlerken ne güzel lan herkes 16-17 yaşında ne güzel boş boş eğleniyolar diye özendim.

edit: çok bir maddi sıkıntım yok, herkes kadar ortalama. sevdiğim ve ortaya koyduğum şeylerin belli bir kitleye hitap ettiği, heyecan uyandırdığı bir iş yapıyorum. ama bu duygu var bir süredir.
yok


25 yaş değil de eskiye özlem olabilir belki. İş güç peşine düştükten sonra geriye bakınca daha dertsiz zamanlarını özlüyor olabilirsin.


amusan
(13.03.19)
Yok.


hatun
(13.03.19)
20'de falan başlıyor sanırım bu yaş bunalımları, ileriki her yaşta da oluyor


dayl
(13.03.19)
var. 25'i doldurunca 30'a 20'den daha yakın olmanın verdiği endişe. hayatınız boyunca yaptığınız seçimleri sorgulamaya başlıyorsunuz. istemediğim bölümde okudum, okulu uzattım, çalıştığım iş hayalimdeki değil, böyle mi devam edecek vesaire.


QweAsdZxc
(13.03.19)
Valla ben girmedim.

Edit: Ha ama şöyle bir şey oldu, kendime biçtiğim ömrün yarısına gelince bundan sonrası yokuş aşağı inmek gibi bir his oluştu.


Amaranta ursula
(13.03.19)
cebimde para olmazsa olabilir


tamamhosdiyonda
(13.03.19)
Var, 30a yavaş yavaş yaklaşmak ve hayatında hâlâ elle tutulur bir şey olmaması bunalımı.


Mossy
(13.03.19)
her yaşın ayrı bunalımı var çok da şeyapmamak lazım, bunalıyoruz işte muntazaman.


bxgx
(13.03.19)
ben yaşadım... öyle ki artık 30+'ım ama hiç o günkü kadar dert etmiyorum :)


lcha
(14.03.19)
24'ün sonundayım, hem maddi sıkıntı var hem de geleceğime dair hiçbir fikrim yok, o açıdan ben yoğun bir şekilde hissediyorum bu bunalımı. birinci sınıftayım. hadi 30'a kadar "çok genç" sayalım kendimizi, önümdeki 5-6 senenin nasıl geçeceğine dair EN UFAK fikrim yok. ülkede durum karışık, kişisel olarak benim durumlarım da karışık. mezun olup askere mi gidicem, yüksek mi yapıcam, parayı nerden bulucam, mezun olmadan ayrılmam mı gerekecek, tüm bunları aradan çıkarsam ne iş yapıcam, nereye gidicem, bu süreçte arkadaşım veya sevgilim olacak mı yoksa tamamen içine kapanmış ve kimsesi olmayan bir adama mı dönüşücem, 30'dan sonra hayatım nasıl şekillenecek vs. her şey tam anlamıyla soru işareti ve kendimi sürekli sisin içinde yol almaya çalışıyormuş gibi hissediyorum.

bendeki bunalım ağırlıklı olarak "çocuk değilsin ama yetişkin de değilsin" hissinden kaynaklı. ilk kez 20 yaşımda vurmuştu bu biraz. 22-23 daha iyiydi, "ergen değilsin ama yaşlanmadın daha, iyisin iyi aslanım benim" süreciydi. şu an çok aptal hissediyorum. ergen değilim, yaş 25 olacak ama hala yumurta kırmaya üşenip gerizekalı gibi yaşayan, okula giden, üç kuruş parayla geçinmeye çalışan tırt oğlu tırt bir adamım. tam bir kimlik karmaşası, hiçbir şey tutmuyor.

çok üzerinde durmamaya çalışıyorum ama. bu kafayla her yaş bunalım olur çünkü. zaten büyüklerimden gördüğüm kadarıyla kimse "hah tamam şimdi oldu" demiyor, diyemiyor. işe başlasan başka bir "kilometre taşı" koyuyorsun kendine, ona ulaşmak dert oluyor. sonra bi bakmışsın zaten ölüsün. o yüzden böyle duyuru görürsem falan içimi döküyorum ama genel olarak maç izliyom yani keyfim yerinde, seviyorum hayatı.


der meister
(14.03.19)
(7)

Bir antibiyotik nasil bunca soruna yol acabiliyo?

Konu şu: https://www.jwatch.org/fw114924/2019/01/02/fda-fluoroquinolones-tied-increased-risk-aortic Fda, cipro ve muadili ilaclarin aortta yirtilmaya yol acabilecegini yayinlamis gecen ay. Cipro'yla ilgili sakin kullanmayin falan diyen meshur entryyi de gormussunuzdur eksi'deki. Zaten lazim oldukca
Konu şu: www.jwatch.org

Fda, cipro ve muadili ilaclarin aortta yirtilmaya yol acabilecegini yayinlamis gecen ay. Cipro'yla ilgili sakin kullanmayin falan diyen meshur entryyi de gormussunuzdur eksi'deki. Zaten lazim oldukca kullanmayin demisti. Ama hem amerika'da hem turkiye'de peynir ekmek gibi gidiyor bu ilac. Grip olana sinuzit olana veriyorlar.
1. Doktorlar bu zararlarindan bihaber mi yoksa ilac sirketlerinden aldiklari parayi onemseyip mi yazip duruyorlar? Kiz arkadasim bi ameliyat sonrasi cipro'ya alerjisi oldugunu belirten bilekligi olmasina ragmen zorla cipro yazmaya calismislardi.
2. Alti ustu antibiyotik olan bi kutu hap nasil vucutta bu kadar tahribata yol acabiliyor? Madem bu kadar tehlikeli nicin bundan sadece saglik cevreleri haberdar, kamu bihaber bundan?
Yazıyı doğru çevirmemişsiniz. Aortta yırtılmaya yol açma ile aortta yırtılma riskinin artması istatistiksel olarak bambaşka şeyler. Yazıda aortta anevrizma riski olan hastalara bu ilacı yazmayın tavsiyesi verilmiş. Buradan ilaç normal insanların aortunu yırtar, kullanılmasın gibi bir anlam çıkmaz. Buna benzer uyarılar zaten birçok ilaçta var.


mikro patlama
(09.03.19)
cipro temel antibiyotiklerden biri çünkü. Her antibiyotik her bakteriye etki edemiyor, farklı etki mekanizmaları var ve bu kategorilerden biri florokinolonlar diye geçiyor ve cipro bu grubun temel ilacı. Tıpta da oldukça önemli bir antibiyotik. Her ilaç gibi gerektiği zaman, gerektiği kadar kullanılmalı ve yine her ilaç gibi belli bir miktar yan etkisi de var ama sonuç olarak kullanılması gerektiğinde gayet işini iyi yapan bir ilaç. Ayrıca hemen her ilaçta envai çeşit yan etki yapar ama çoğunun görülme olasılığı oldukça düşüktür.


nundu
(09.03.19)
ilaç şirketlerinin doktorlara ilaç yazması için para ödemesi vb. bunlar şehir efsanesi. zaten herhangi bir ilaç şirketi ilaç yazma için dümen çevirecek olsa bunu kutusu 14 lira, tableti de 1 lira eden beş para etmez bir ilaç için yapmaz. kutusu yüzlerce binlerce lira olan ilaçlar var. okuyan-yazan insanlar olduğunuz için söylüyorum, 80 yaşındaki hayriye teyzeden bir farkınız olsun.


doxanikee
(09.03.19)
Yanlis cevirmedim.

www.bmj.com

Suradaki calismada kalbinde ve aortunda sorun olmayan ve bu ilactan 60 gun sonra bu sorunu yasayan hastalardan oransal olarak bahsediyor.


Para aliyorlardir haci.
Bi ara da bi agri kesici vardi mide kanatiyordu inadina onu yaziyorlardi. Sanki dunyada agri kesici kalmamisti.

Hatta diyalog suydu.

- miden nasil?
+ fena degildir yaani normal iste.

Gece kusarak uyaniyordun soruyu o zaman anliyordun.


acemi
(09.03.19)
@doxanikee arkadasin sorusuyla ilgisi yok ama tibbi mumessil yakini olarak sunu soyleyeyim doktorlarin faturalarina, cocuklarinin kres paralarina kadar odeniyor.


bulutumsu
(09.03.19)
doktorlara misler gibi para ödeniyor tabi ki şaka mısınız?
ha x mahallesi aile hekimine ödenmiyor o para da itibarı olan, etkili hocalara filan ödeniyor. profilleme için istihbarat örgütü gibi doktor fişliyor firmalar. ama ödeniyor mu ödeniyor. önce orayı bi geçelim.

@lenin
hocam tıbbi ve istatistiki dilde o hazar ratio hesaplamasyla, ahanda x ilaç anevrizma yapıyormuş denmiyor işte...ben sizii anlıyorum ama @mikro haklı. bilim bu.

öte yandan bu araştırma isveç, (okumadım hepini yalan yok) şurası kesin ki: biz hem daha çok ab reçete diyoruz hem daha kötü kayıt tutuyoruz/öykü alıyoruz. yani böyle yüzlerce yırtılma vakası oluyordur kesin bizde de ama sorsan rakam yok. kız arkadaşınız bilinçliymiş bileklikle filan..sanırım siz de başındaymışsınız. böyle bilincin olmadığı çoook vaka oluyor :/ kamu bihaber değil ki: kamu bilmek isterse, obezitenin de, ab risklerinin de güzel farkında. ab için kamu spotu döndüren bir ülke burası yani başka yerlerde ortalama halk cipro mu biliyor sizce?...ama bizde kafalar başka, takdir-i ilahi diyor.


niye ama
(09.03.19)
(7)

göbekli arkadaşlara bir soru?

yatarken elinizi karnınıza koyduğunuzda kalbinizin atışını göbeğinizde hissedebiliyo musunuz?
yatarken elinizi karnınıza koyduğunuzda kalbinizin atışını göbeğinizde hissedebiliyo musunuz?
evet


fayfim
(08.03.19)
göbekli olmakla alakası yok ama evet hissediyordum(eskiden göbekli idim)


basond
(08.03.19)
Göbekli değilim ama bunu ben de hissediyorum.


Amaranta ursula
(08.03.19)
Denedim hissetmedim simdi.
Gobekliyim.


stavro
(08.03.19)
Parmak uclarindan da nabizi hissedersin. Ayni elini baska bir yerine yaslayip deneyebilirsin.


tunaktunaktun
(08.03.19)
Göbekliyim, hiç tanıdık gelmedi bu durum. Şaşkınım hatta şu an nasıl fark edebildi bu kadar adam bunu diye.


norek
(08.03.19)
ben bacak bacak üstüne attığımda bacağım bile sallanıyor kalp atışımla sen ne diyon? kalp bu... bildiğin dalgıç pompa.


alperz
(09.03.19)
(10)

Minimal kitap kapaklarını seviyor musunuz?

soru başlıkta. örneğin: https://www.kitapyurdu.com/kitap/sinema-tarihkuramelestiri/495862.html https://www.kitapyurdu.com/kitap/kanini-satan-adam/472252.html
soru başlıkta.

örneğin:

www.kitapyurdu.com


www.kitapyurdu.com
Evet, sadeliğin köpeğiyim.


dayl
(07.03.19)
iş bankası yayınları'nın hasan ali yücel klasikleri serisi minimalist sayılıyor mu?
beğeniyorum çünkü. çok sade. klas.


dont eat me
(07.03.19)
bence minimal olmakla dandik olmak arasında çok ince bi çizgi var, bu linktekiler de dandik. özellikle birincisi. minimalizm bu değil.


mehmed resad
(07.03.19)
@mehmed resad katılmıyorum hiç. ikisi de hoş. özellikle kanını satan adam. dandik denemez kesinlikle.


bunları beğenmedim ama şaşasız/yalın kapakların hastasıyım.


ezkaza
(07.03.19)
zevkleri tartışacak değilim, ama 'üstüne kafa yorulmuş' sade tasarımlar görmek isterseniz ethem onur bilgiç in çalışmalarını inceleyin.


mehmed resad
(07.03.19)
Minimalizm bu değil+1.
Genel olarak da kitap kapaklarına çok takılmıyorum ancak kitap ile ilgili kapaklar daha iyi oluyor.


almanya'daki bazı yayınevlerinin kapakları hoş oluyor baya.

zabriskie.de
i0.wp.com


soso
(07.03.19)
İlki minimal değil ki? Zaten sinemaya dair önemli bi imgenin resmi var üzerinde. Daha nolsun yani? Ayrıca ben dr beğenmedim tasarımını. İkincinin tasarimı eh işte

Ben kitap kapağinda kitaba ait bir görsel olmasini seviyorum. Ya da bi dizayn olmasını. Bazı minimal tasarımlar güzel olsa da sanirim biraz görsel arıyorum


nundu
(07.03.19)
minimal mi bilmem ama ithaki'nin bilimkurgu klasikleri kapakları hoş

www.ithaki.com.tr


edaddy
(08.03.19)
(4)

yirmi yaş dişi?

1. üstteki yirmi yaş dişleri yamuk vaziyette çıkmış. böyle soldaki soldaki saat yedi yönüne, sağdaki de beş yönüne bakıyor. 1-2 yıl oldu çıkalı galiba fark etmedim. ağrı falan yok. ama dişleri çürütür, yamultur falan diyorlar. çektirmeli mi sizce, çektirenler ne diyor?2. eğer cevabınız olumluysa, ön
1. üstteki yirmi yaş dişleri yamuk vaziyette çıkmış. böyle soldaki soldaki saat yedi yönüne, sağdaki de beş yönüne bakıyor. 1-2 yıl oldu çıkalı galiba fark etmedim. ağrı falan yok. ama dişleri çürütür, yamultur falan diyorlar. çektirmeli mi sizce, çektirenler ne diyor?

2. eğer cevabınız olumluysa, öneri doktor rica edeceğim istanbul'da.
bende de abuk subuk bir şekilde çıkmıştı. birini çektirdim diğerini de en kısa zamanda çektiricem. çürütme ve diğer dişlerin yapısını bozması doğrudur. ayrıca çene kemiğinde ağrı da oluyor. gömülü 20lik diş çekimi çok berbat bişey.


scudman1
(28.01.19)
1- çektirmek için iltihaplanmasını bekleme. gerçekten de diş düzenini bozuyor ve ağrısı can sıkıcı. zaten eninde sonunda çektirmek zorunda kalacaksın. çekeceğin zahmeti azaltabilirsin. dişçiden korkan 8 yaşında bebe değiliz artık. herkes yaptırıyor.


zgrydn
(28.01.19)
Acilen çektir diğer dişleri mahvediyor ve kendiside çabuk çürüyor


ugurgonc
(28.01.19)
benim sağ üstteki de aynen seninki gibi saat beş yönünde çıkmıştı. sonra bir iltihap yaptı ki, 5 gün,6 saaatte bir olacak şekilde iki kutu antibiyotik ve 10 tane antibiyotik iğnesiyle ancak baskılandı. ağrısı için içtiğim etol fortları saymıyorum. hayattan soğudum iki hafta, ağzımı açamadım hiç bişey yiyemedim, boş mideye içtiğim ilaçlar midemi mahvetti.
velhasılı hiç bekleme git çektir, gömülü olmayan yirmilikler çok kolay çekiliyor, özellikle üsttekiler, benimki 30 saniye sürdü.


koalalumpur
(30.01.19)
(2)

zenit 12xp için film?

bu analog makineye her film uyar mı? film fiyatları ne civardadır.
bu analog makineye her film uyar mı? film fiyatları ne civardadır.
35 mm her film uyar. Film fiyatları çok değişken...


Ufuk
(24.01.19)
Denildiği gibi 35mm film kullanacaksın. Standart Fuji c200, kodak 200'lerle başlarsın. Filmler maalesef pahalı. Bayat olanlar nispeten daha ucuz ama onlar bile kıymete bindi. İstanbul'daysan, piyasa Sirkeci'de.


shangrilla
(24.01.19)
(1)

Emg ile ilgili bir soru.

Selamlar. Bugun emg yaptirdim. dedikleri gibi hic acimadi. Igne emgyi sag sol bacak ve sag kola yaptilar. Bir sey cikmayinca sol kola gerek yok artik dedi yapmadi. Sizce sol koldaki kaslari da kontrol etmesi gerekir miydi?ps: tanı, als şüphesi.
Selamlar. Bugun emg yaptirdim. dedikleri gibi hic acimadi. Igne emgyi sag sol bacak ve sag kola yaptilar. Bir sey cikmayinca sol kola gerek yok artik dedi yapmadi. Sizce sol koldaki kaslari da kontrol etmesi gerekir miydi?

ps: tanı, als şüphesi.
Tanımlanamayan bacak ağrısı sebebiyle yaptırmıştım.Sağ ve sol bacağa iğne batırdı.Benim bildiğim sağ-sol arasındaki farka da bakılıyor.


arenas
(24.01.19)
(2)

apandisit ameliyatı sonrası ev taşımaca?

merhaba. üç buçuk ay önce apandisit ameliyatı oldum, haftaya bi arkadaşın evini taşıyacaz. kitap kolileri indir kaldır falan. bir sorun olur mu?
merhaba. üç buçuk ay önce apandisit ameliyatı oldum, haftaya bi arkadaşın evini taşıyacaz. kitap kolileri indir kaldır falan. bir sorun olur mu?
Olmaz ama tabi çok zorlamayın kendinizi.


pastörizesüt
(21.01.19)
6 ay zorlama hocam.


snowman
(21.01.19)
(3)

Ess ne demek?

Bir haber metni yazma odevim var. Sablon soyle. CAM SPIKER: BLA BLA BLA. ESS: BLA BLA BLA. ESS: BLA BLA... haber metni boyle devam ediyor. Buradaki Ess nedir?
Bir haber metni yazma odevim var.

Sablon soyle. CAM SPIKER: BLA BLA BLA.

ESS: BLA BLA BLA.

ESS: BLA BLA...

haber metni boyle devam ediyor. Buradaki Ess nedir?
eksisozluk.com durmak/duraklamak/beklemek es vermek olabilir mi?


avarel dalton
(15.01.19)
Ama ESS karsisinda da metin var hocanin verdigi ornekte. Anlamadim.


eksisozluk.com
eksisozluk.com

destek ekibi gibi anlamları var.


windows95
(15.01.19)
(1)

Butunlemede can egrisi?

Selamlar. Butunlemede can egrisi butunlemeye gore mi hesaplanir acaba? Yani finalde kalsam ve bute girsem bute girenlere gore mi harf notu verilecek.
Selamlar. Butunlemede can egrisi butunlemeye gore mi hesaplanir acaba? Yani finalde kalsam ve bute girsem bute girenlere gore mi harf notu verilecek.
Bizde final çanı geçerli.


bahoho
(12.01.19)
(2)

key frame nasil sorulabilir?

yarın after effects ozelinde sinavim var da. Hoca key frame calis dedi. Key frame mantigini biliyorum az cok. Sizce ne sorabilir hoca key frameden?
yarın after effects ozelinde sinavim var da. Hoca key frame calis dedi. Key frame mantigini biliyorum az cok. Sizce ne sorabilir hoca key frameden?
Key frame dediğin şey, bir position ya da scale hareketinin ekranda görünmesini sağlar.

Bunun için ilk olarak keyframe atıp sonra ayarı ile oynaman gerekir.

Keyframe budur bunu bilirsen her soruyu yanıtlarsın


söz konusu keyframe ise easy ease banko sorulur. buna bağlı olarak graph editör ile ilgili birşeyler olmasıda olası.


bekri
(06.01.19)
(1)

antidepresan, emg işlemini yanıltır mı?

yarın seğirmelerim için emg çekilecek nörolojide als-ms falan olabilir mi diye. zestat alıyorum uyumak için. bu emg işlemini yanıltır mı?
yarın seğirmelerim için emg çekilecek nörolojide als-ms falan olabilir mi diye. zestat alıyorum uyumak için. bu emg işlemini yanıltır mı?
sanmıyorum ama zestat yerine uyumak için bugün de rezene çayı iç.


imelih
(30.12.18)
(3)

sizce bu yanlış mı?

Uc dort sene once kucuk bir dergide yazmistim. Oradaki bir yazimin su an uydugu buyuk bir dergi var. Onceki yazinin oldugu dergi 2 sene once kapandi. Ben o yaziyi buyuk dergiye yolladim. Begendiler basacaklar. Film yazisi. Sizce bunda bi problem var mi? Bi kere yayinlanmasi daha dogru falan gibi.
Uc dort sene once kucuk bir dergide yazmistim. Oradaki bir yazimin su an uydugu buyuk bir dergi var. Onceki yazinin oldugu dergi 2 sene once kapandi.
Ben o yaziyi buyuk dergiye yolladim. Begendiler basacaklar. Film yazisi.
Sizce bunda bi problem var mi? Bi kere yayinlanmasi daha dogru falan gibi.
yeni yayınlayacak olan dergiye daha önce şurda yayınlandı ama kapandı o dergi diye söyle söylemediysen


yuto
(26.12.18)
Yazinin kullanma hakki kucuk dergideyse sikinti olabilir.

Ayrica buyuk dergi onceden basilmis bir yaziyi basmak istemeyebilir, haberi var mi yeni derginin bundan?


kuehles blondes
(26.12.18)
Var evet. Eski dergi de kapandi. Kurucusu arkadasimdi zaten.


(1)

amazon gümrüğe takılan ürün.

bir ürün almıştım. gümrüğe takıldı. geri yollayacaklarmış. vitamin almıştım reçetesiz olmaz dediler geri yollayacaklarmış. ben de iade talebi açtım. dedim böyle böyle. onlar da tamam ürün dönünce iade edilecek paranız dediler. gümrükten ne zamana geri yollanıyor? ürün ameriga'ya ne zaman varır? arıy
bir ürün almıştım. gümrüğe takıldı. geri yollayacaklarmış. vitamin almıştım reçetesiz olmaz dediler geri yollayacaklarmış.

ben de iade talebi açtım. dedim böyle böyle. onlar da tamam ürün dönünce iade edilecek paranız dediler.

gümrükten ne zamana geri yollanıyor? ürün ameriga'ya ne zaman varır? arıyorum verdikleri uluslararası posta hattını ama hep meşgul.
aile hekimine gidip yazdır vitaminleri. gönder gümrüğe reçetenin mailini gelsin vitaminler.
soru için site üzerinden canlı yardımları da var. oradan ulaşabilirsin


oz suser
(20.12.18)
(1)

beyoğlu'nda uygun veteriner önerisi ve bazı sorular.

merhabalar. ilk kedimi sahipleniyorum. uzun zaman kedi baksam da bu işlerle ilk defa ilgileneceğim. iç-dış parazit dışında hangi aşıları yaptırmak gerekir. 1.5 aylık yavru kendisi. bir de beyoğlu-beşiktaş-karaköy tarafında uygun veteriner varsa önerileri alırım. sevgiler.
merhabalar. ilk kedimi sahipleniyorum. uzun zaman kedi baksam da bu işlerle ilk defa ilgileneceğim.

iç-dış parazit dışında hangi aşıları yaptırmak gerekir. 1.5 aylık yavru kendisi.

bir de beyoğlu-beşiktaş-karaköy tarafında uygun veteriner varsa önerileri alırım.

sevgiler.
periyodik bir aşı takvimi var. veterinere gidince söyle verir sana.


killerbee
(27.11.18)
(1)

kandaz3 nickli yazar

bana ulaşmasını söyleyebilir misiniz acaba? teşekkürler.
bana ulaşmasını söyleyebilir misiniz acaba?

teşekkürler.
bir mesaj attım kendisine.
en son geçen ay entry girmiş.


biseysorcaktim
(21.11.18)
(1)

Bu haptaki magnezyumun türü nedir?

https://www.solgar.com.tr/urun/calcium-magnesium-with-vitamin-d3/0518 Su linkteki takviye gidadaki magnezyum klorur mu, threonate mi? Yazmiyor da.
www.solgar.com.tr

Su linkteki takviye gidadaki magnezyum klorur mu, threonate mi? Yazmiyor da.
www.vitacost.com
magnezyum oxide, magnezyum citrate diyor.


sutlu nescafe
(14.11.18)
(2)

Mechanica isimli yazar

Soyler misiniz bana ulasabilir mi diye. Msj atamiyorum da caylagim.
Soyler misiniz bana ulasabilir mi diye. Msj atamiyorum da caylagim.
yazdım.


hedep
(09.11.18)
merhaba.


mechanica
(10.11.18)
(2)

Kucuk dil sismesi.

Merhaba. Dun sabah apandisit ameliyati oldum. Artik girtlagima neler sokup tahris ettilerse kucuk dilim sismis. Cok rahatsiz ediyor. Kac gune iner bu? İnmesi icin onerileri olan varsa acigim.
Merhaba. Dun sabah apandisit ameliyati oldum. Artik girtlagima neler sokup tahris ettilerse kucuk dilim sismis. Cok rahatsiz ediyor. Kac gune iner bu? İnmesi icin onerileri olan varsa acigim.
sokulan şey nefes borunuza sokulan genel anestezi tüpü. en başta iğne ile uyuttukları sadece uyutuyor. anestezi değil. asıl anesteziyi o tüpten doğrudan ciğere veriyorlar.

ne zaman geçer? 1 haftaya kadar geçer.

nasıl kolay geçer? eczaneden herhangi bir boğaz gargarası alabilirsiniz. hızlı geçirmez, ama biraz rahatlatır.


kibritsuyu
(14.10.18)
muhtemelen yarın azalacak 2. gün iyice azalıp can sıkmayacak bi hale gelecektir.

sen yine yat kalk dua et, benim başıma neler neler geldi.


killerbee
(14.10.18)
(1)

güneş yerinde giriş kısmı??

büyük ev ablukada'nın güneş yerinde şarkısının giriş kısmını kim söylüyor?https://www.youtube.com/watch?v=zxyatnyajok
büyük ev ablukada'nın güneş yerinde şarkısının giriş kısmını kim söylüyor?

www.youtube.com
gülin kılıçay a.k.a. galvaniz gelbiraz


kablelvuku
(11.10.18)
(4)

edirne gece takılmalık mekanlar

selamlar. kitap fuarı için edirne'ye geldik. pazara kadar buradayız. akşamları leman'a gidip duruyoruz içmeye. şöyle alkolü ucuz ve güzel yerler var mı öneri olarak. teşekkürler.
selamlar. kitap fuarı için edirne'ye geldik. pazara kadar buradayız. akşamları leman'a gidip duruyoruz içmeye. şöyle alkolü ucuz ve güzel yerler var mı öneri olarak.

teşekkürler.
Edirne hiç güzel bir yer değil yapacak bir şey yok


moruklar tamam kör değiliz gördük oraları. spesifik olarak bir mekân istiyoruz. bunu anlamak çok mu zor anlamadım gitti.

her yeri tek tek gezmeyelim diye soruyoruz. "öee oraya git görürsün," filan gibi cevap verecekler vermesin bi zahmet.

teşekkürler.

not: öeee istiklal caddesi'ne çık mekânları görürsün kanka.

edit: yukarıdaki arkadaşlar cevaplarını silince bu mesajın bir anlamı kalmadı.


Cafe penaya git benim 2. Haftam şehirde fena yer değil eğlenceli


styleless
(09.10.18)
Mekanin adini hatirlamiyorum, tam 11 sene gecti uzerinden ama bu aydin tava cigerin karsisindaydi hatirladigim kadariyla. gitar seklinde neonlu bir tabelasi olmasi lazim. Bodrum katta bir yer, merdivenlerden asagi inerek giriyorsun. Edirne'de bir halt yok ama yine en elle tutulur yeri orasiydi. Bize de oradaki ogrenci arkadaslar onermisti fena degildi.


stavro
(09.10.18)
(1)

amazon.com.tr'den satış yapmak?

bir şirketimiz mi olması gerekli illa ki? gittigidiyor gibi satamıyor muyuz?
bir şirketimiz mi olması gerekli illa ki? gittigidiyor gibi satamıyor muyuz?
satış için hesap açmayı denedin ve olmadığı için mi soruyorsun?


sttc
(21.09.18)
(1)

iki edisyon arasındaki farkı bulma?

selamlar. bir kitap var elimde. bunun 3. ve 4. edisyonu arasında 65 sayfalık bir güncelleme var. ben 4. edisyonda, 3. edisyona göre nelerin farklı olduğunu nasıl bulabilirim? iki kitabı yan yana koyup karşılaştırma yapmak dışında. bir püf noktası var mı?
selamlar. bir kitap var elimde. bunun 3. ve 4. edisyonu arasında 65 sayfalık bir güncelleme var.

ben 4. edisyonda, 3. edisyona göre nelerin farklı olduğunu nasıl bulabilirim? iki kitabı yan yana koyup karşılaştırma yapmak dışında. bir püf noktası var mı?
Bazı kitaplarda önsözde belirtiyorlar, yeni basımda şunları şunları ekledik, bunu güncelledik diye. Kontrol etmekte fayda var.


tss
(11.09.18)
(4)

buradaki "to help out, so she said..." ne mana?

İşte benim yüzümden annem kızı gibi gördüğü Caroline'i kaybetti falan anlatıyor böyle. ama oradaki "to help out, so she said..." ne, ne anlamı var bi sik anlamadım."...so to her Caroline was the daughter she never had, but she was also a help around the farm, and did it for minimal wages. To help ou
İşte benim yüzümden annem kızı gibi gördüğü Caroline'i kaybetti falan anlatıyor böyle. ama oradaki "to help out, so she said..." ne, ne anlamı var bi sik anlamadım.

"...so to her Caroline was the daughter she never had, but she was also a help around the farm, and did it for minimal wages. To help out, so she said. . .
‘Maybe before the baby arrives?’ my mother would say and give my grinning father a nudge in the ribs, to which Caroline would blush to her roots and reply,
‘Maybe.’"
annem dedi ki "yardımı dokunsun diyeymiş"

demek tam olarak


bir garip melek
(09.09.18)
dediğine göre yardım etmek için yapıyordu.


sir gawain
(09.09.18)
Ha. yani for minimal wages'le bağlantılı. Cüzi miktarlar karşılığında yapıyor. Sebebi de yardımı dokunsun diye, gibi mi? yani yardımı olsun diye az ücret alıyor?


evet aynen.


sir gawain
(09.09.18)
(1)

ritmi bu şarkının 4:46. saniyesinde başlayan kısım gibi olan şarkılar

https://www.youtube.com/watch?v=LM3fCp6Y8GI soru başlıkta. teşekkürler.
www.youtube.com

soru başlıkta. teşekkürler.
Trentemøller
Juno Reactor


sukut
(02.09.18)
(5)

evdeki pc'den şirket mailine girme.

şirket mailine laptoptan nasıl girebilirim? şirkette masaüstü bilgisayarımda otulook kurulu. mail orada. omer@sirketadi.com.tr diye yani. buradaki maillere evdeki bilgisayardan nasıl ulaşabilirim?
şirket mailine laptoptan nasıl girebilirim? şirkette masaüstü bilgisayarımda otulook kurulu. mail orada. omer@sirketadi.com.tr diye yani. buradaki maillere evdeki bilgisayardan nasıl ulaşabilirim?
webmail'den gir.


datnet
(31.08.18)
Win 10'daki posta uygulamasını deneyin, otomatik alır ayarları sanırım.


nasıl?


ulaşmam gerekeceğini biliyorsam şitkette ki bilgisayarımı açık bırakıyorum ve teamviewer ile bağlanıyorum.

ayrıca webmail+1


Phoebe
(31.08.18)
Mail.sirketdomaini.com veya webmail.sirketdomaini.com adreslerini deneyebilirsin.


lynda.com
(31.08.18)
(2)

balikci filozof nickli yazar

kendisine söyleyebilir misiniz bana ulaşabilir mi bir konu için
kendisine söyleyebilir misiniz bana ulaşabilir mi bir konu için
Silme duyurunu mesaj attim


basond
(28.08.18)
Buyrun benim. Mesaj da yazdım size.


balikci filozof
(29.08.18)
(2)

yenikapı metro'dan yenikapı deniz otobüslerine ulaşım

Nasıl sağlayabilirim ulaşımı?
Nasıl sağlayabilirim ulaşımı?
yürüyerek


idonthaveatvset
(17.08.18)
15 dk yürümek gerekiyor.


tabirimekruh
(17.08.18)
(11)

Şunlar olursa dolar kaç olur sizce?

*Pastorun salınması. *Katar'ın 15 milyar ateşlemesi. *Faiz artırımı.
*Pastorun salınması.

*Katar'ın 15 milyar ateşlemesi.

*Faiz artırımı.
Bunlar oldu zaten, bi rahip bırakılmadı o da bırakılır yakında.


angelus
(15.08.18)
1.86


bellbane
(15.08.18)
katar 15 milyar ateşlicem demiş sadece. reelde bir şey yok.

faiz artırımı oldu mu ya


gösterge faizi yükseldi: www.bloomberght.com . Sorunun cevabını bilmiyorum, ama ekonomik problemlerin sadece siyasi otoriterleşme ve abd ile ilgili sorunlardan kaynaklanmadığı açık.


protector
(15.08.18)
Umarım dolar dünyadan silinir ve sorunun cevabı 0 olur.


binder dandet
(15.08.18)
4,5- 5 lira arasi gider gelir.


Özet: Bunlar belki biraz frenleyebilir, fakat gidişatı tam tersine çevirmez diye düşünüyorum. Şu noktada hâlâ aynı yolun yolcusuyuz. Önceki olaylar yükselterek dalgalandırdı, şu olaylar düşürerek tersine dalgalandırıyor.

Oysa ekonomik göstergeler hâlâ muhteşem değil. O yüzden kısa vadede düşüş biraz daha sürer, fakat radikal bir üretim ve tasarruf ekonomisine dönüşmezsek(ki şu noktada imkânsız görünüyor) bir süre sonra ekonomi eski kötü seyrine döner. Zaten mazota 58 kuruş zam gelmişti. Bir çok mala da hali hazırda (ama az ama çok) zamlar geldi.

Faizlerin daha da artmasını(çünkü piyasada enflasyon 30'un üzerinde hissediliyor ve faiz sadece %28) dolayısıyla enflasyonun da biraz frenlenmesini sağlamaları şart ki orta vadede 5'lerde seyredebilsin.

Şu noktada hükümet anca iç talebi düşürücü taksit sınırlandırmaları vs. getirdi ki bu da daha önce gazladıkları ekonomide vites düşürmek demek. Talep düşürücü önlemleri artırıp, tüketim gazına basmaya devam ederlerse motoru da boğarlar.

Umarım yazdıklarım karışık gelmemiştir.


idexo
(15.08.18)
Yarin 5,5 test edilecek,kirilirsa eski yerine gelir.cuma aksam uzun tatil basliyor denebilir faize yonelen cok olacak.5 in altina gelme ihtimali yuksek.kisaca dalgalanmada gaza gelip 7 ye yakin alim yapan arkadaslara gecmis olsun gibi.birde dolar 10 tl olacak diyenler vardi,umarim kendileride inanip alim yapmamislardir.


duptıs
(15.08.18)
uzun vadede değil de günü kurtaracak şeyler bunlar.


Beş on.


[GODDARD]
(15.08.18)
4.5


imelih
(15.08.18)
(4)

doğu avrupa aksanıyla ingilizce konuşmak?

amerikalı ya da ingiliz biriyle konuşurken doğu avrupalı sanıyorlar aksanım yüzünden. böyle biraz rus aksanına kayan şekilde konuşuyormuşum. bunu nasıl çözebilirim? yani aksan yapmadan konuşmaya çalışıyorum ama sırp mısın, rumen misin falan diyorlar hep. sıkıldım.
amerikalı ya da ingiliz biriyle konuşurken doğu avrupalı sanıyorlar aksanım yüzünden. böyle biraz rus aksanına kayan şekilde konuşuyormuşum. bunu nasıl çözebilirim?
yani aksan yapmadan konuşmaya çalışıyorum ama sırp mısın, rumen misin falan diyorlar hep. sıkıldım.
Dudak v’si (w), peltek s ve z’ler (th) önemli. Bunlarla beraber dilin melodisini yansıtmak önemli.

All ears english podcastlerini dinleyip melodiyi kaparak taklit etmeye çalışın.


le jeune turc
(12.08.18)
w'yu v gibi söyleme. r yi bastırma


glamdr1ng
(12.08.18)
Aslında onlar fazla ülke bilmiyor bir neden de o. Turkler zaten doğrudan Arap olduğu için onlar için Türk diye bir şey yok.

Salaklar beni de hep Alman sanıyorlardı. Bakıyorlar ne Meksikalı ne Çinli görünüyorum. Geriye dünyada bildikleri tek ülke kalıyor o da Almanya! O nedenle takma kafaya. Esmer olsan örneğin Doğu Avrupalı gibi konuşuyorsun falan demezlerdi. Azıcık bilgileriyle aksan tahlili yapamazlar.


Traveller
(12.08.18)
Hic kasma. Gramerin duzgunse, kelimeri anlasilir bicimde soyluyorsan hic gerek yok aksan kasmaya. Aksanli konusan bir suru profesor var universitelerde, hatta Indian gibi konusan rektor gordum. 30 senedir yurt disindayim. illa ogrenmek istiyorsan bu isin koclari var. online hizmet veriyorlar. Cok pahali saat ucretleri. Onlardan destek alabilirsin.


(15)

köye yerleşeyim mi?

istanbul doğumluyum. 25 yaşındayım. bir türlü yapamadım şehirde. ekonomik olarak idare etsem de kent hayatına alışamıyorum. arkadaşlar köye gittiğinde onlarla gidince orada geçirdiğim zaman resmen mutlu ediyor. dönmek istemiyorum. editörüm. çeviri de yapıyorum. kenarda bir beş-altı bin liram var. ed
istanbul doğumluyum. 25 yaşındayım. bir türlü yapamadım şehirde. ekonomik olarak idare etsem de kent hayatına alışamıyorum. arkadaşlar köye gittiğinde onlarla gidince orada geçirdiğim zaman resmen mutlu ediyor. dönmek istemiyorum.

editörüm. çeviri de yapıyorum. kenarda bir beş-altı bin liram var. edirne'de bir köyde kira ve faturaların toplam 300 lira tuttuğu iki katlı bir ev baktım geçen gidip. oraya yerleşip yine çeviri ve editörlükle çok rahat yaşarım. ayda bir iki kez gelip kadıköy'de takılırım yine diyorum atla deve değil.

ne diyorsunuz?
İş ve sosyal açıdan istanbul' a bağımlı değilsen bunlarsız da pekala yaşayabileceksen durma git yerleş.


Amaranta ursula
(11.08.18)
İmrendim valla, hiç durma yerleş derim.


bence olmaz. bu tarz şeyler kolay değil. köyde yaşayanlar da şehire gitmeye çalışıyor. gençsin daha şehirde tutunmaya çalış. köye 10 yıl sonra da gidersin. ama şu an şehirde tutunmak için yapabileceklerini 10 yıl sonra yapamazsın. bu tarz şeyleri herkes söylüyor da gerçeğini yapmak kolay değil. mantıklı da değil. köyde hiçbir şey yok. hayat yok. bence şehiri zorla. çünkü gidersin 3 yıl sonra sıkılırsın o saatten sonra şehirde tekrar tutunmaya çalışmak daha da zorlaşır.


black mamba
(11.08.18)
köyde yaşamak sadece köyde bir evde yaşamak olarak algılanmamalı bence.

çünkü çeviri yapmak, yazı yazmak senin mesleğin işin bittiğinde bir sosyal hayatın da olmalı.

iş dışındaki yaşamını değerlendirmen gerekiyor, mesela bağ-bahçe ile uğraşmayı seviyor musun, tutacağın evi bahçesi var mı?

insanlarla iletişime geçmen gerekiyor, köylülerle iletişimin iyi midir, uyum sağlayabilir misin?

istanbul'da olup köyde olmayan vazgeçemeyeceğin şeyler var mı, sevgili, manzara, sevdiğin bir restaurant, bar, kafe, insan herhangi bir şey.

tüm bunları değerlendirdikten sonra hala sorun yoksa tabii ki gidilir.

ama black mamba'nın dediği gibi bu iyice romantizm olmaya başladı, sanki köyde yaşamak matah bir şeymiş gibi, önemli olan gerçekten oraya uygun bir yaşam tarzın var mı?


ocanal
(11.08.18)
Edirnede ne işin var o zaman? O 300ü bir şekilde 800 yap, muglanin bir köyüne git.


retiredcolonel
(11.08.18)
Git abi. Bizim köyde su parası yok, 5 tane buzdolabının çalıştığı eve elektrik faturası 100 lira falan geliyor. Fatura derdi yok. Onun dışında sahiden su içtiğini anlıyorsun, gece kaçta yatarsan yat, kaç tane içmiş olursan ol sabah dinç kalkıyorsun. Ben de seviyorum gidince gelesim gelmiyor ama yaşayabilirim diyorsan git.

Zor yanlarını yazmadım :)


eazy
(11.08.18)
İki - üç ay deneyecek şekilde geçici bir plan yap, önce gidip biraz orayı yaşa.

Sonra zamanı artırırsın, istersen temelli gidersin.

Köy hayatı şehirden daha sosyal olmanı gerektirebilir. Orada bireycilik sökmez. Gittiğin yerde iyi ilişkiler kurarsan tutunman daha kolay olur. Buna karşılık topluluk içinde barınmak için biraz siyaset yapman gerekebilir. Mesafeyi baştan iyi belirlemen gerek. Mutlaka dedikodular da olacaktır. Dışarıdan gelen biri olarak aralarına hızlı giremeyebilirsin, uyum sağlayamayabilirsin.

Bugün, yıllar sonra ailesiyle şehirden köye döndüğünü söyleyen bir müşteri geldi. Oğlu okulunu bitirmiş vs. Dedi ki köyde yaşıyoruz diye oğlana kız vermiyorlar. Yani kızlar köye gelin gitmek istemiyormuş.

İstersen önce senle benzer fikirde birini bul, onla birlikte göçün. Yine önce dönemsel olarak gidin, biraz hayatı deneyimleyin. Sonra daha uzun vade planlar yapın. Hemen temelli karar vermeyin.

ek: Bu müşteri köye döndüğünden beri ev almış, araba almış, borcu harcı kalmamış... maddi manevi çok daha iyi olduğunu da söyledi. Şimdi tek dertleri oğlanı evermekmiş : )


idexo
(11.08.18)
Valla olabilir. Yalnız kışın soba yakması falan onları da düşünün. Yazın köy yeri kolay olsa da, kışın yollar izler çamurdan kardan geçilmeyebilir. Tuvalete gitmek bile zor gelir sobalı odadan/evden çıkıp. Yani tüm olasılıkları zaman dilimlerini düşünün.


rosencruz
(11.08.18)
köye değil de antalya, eskişehir gibi nispeten ucuz şehirlere yerleşebilirsin. daha mantıklı bence. şehrin imkanlarını sunan ama ucuz olan birçok yer var.


black mamba
(11.08.18)
Iyi dusunmekte fayda var cunku ikide bir su kesiliyor, elektrik kesiliyor. Issiz ve merkez bi yere gitmek icin ulasim cok yetersiz ozel araciniz yoksa sorun olabilir. Saglikla ilgili bi durum yasarsaniz daha fena. Merkez bi yer degilse mutfak masrafiniz pahaliya mal olabilir. Bunlarin disinda oldukca rahat ve huzur verici tabii.


superfluid
(11.08.18)
Merkeze ya da en azından şehre görece yakın yolun düzgün olduğu bir yer lazım yani köy nüfus olarak büyük değilse. Çünkü her boku dışarıdan alıp gelmen gerekebiliyor.

Araban var mı mesela bu da önemli bir mevzu. Yol masrafı olacak illa ki. Köyde yaşanır. Düzgün bir internetin de olduğu sürece işini yapabileceksin anlaşılan. Ama bunları da dikkate alman lazım.


kljgslsdkjsd
(11.08.18)
Konforu arttıracak bir şey söyleyeyim, imkan varsa, evi satın aldıysanız falan iyi bir yalıtım yaptırın + inverterlı güzel bir klima taktirin. Kışın sizin en büyük yardımcınız olabilir.


kisa
(12.08.18)
Ege, Akdeniz taraflarına falan gitmeyi düşünürsen beni de al yanına.


redskull
(12.08.18)
Bazı köylerde bakkal dahi olmuyor. Tuvalet bile dışarıdadır hala çoğu köy evinde.
İstanbul'da belki zihnen çok yoruluyorsunuz ama köyde de bedenen yorulacaksınızdır. Şehirde her şey elinizin altındayken köyde öyle bir fırsatınız olmayacak.
Telefonun çekmediği yerler hala var, işinizi internet üzerinden devam ettireceğinizi düşünerek internet bağlatmak sıkıntılı olabilir.
Ama yedi yirmi dört çeviri yapmayacağınıza göre kendinize başka meşgaleler edinmeniz gerekebilir. Muhakkak siz de düşünmüşsünüzdür ama hayvan bakabilirsiniz ya da bahcenize ufaktan bir şeyler ekebilirsiniz.
Yine de sizin kararınız. Toplu düzeninizi bozup hiç bilmediğiniz bir yerde yeni bir hayata başlayacak olan sizsiniz. Yeni kurduğunuz düzeni de bozup tekrar şehre dönmemiz de icap edebilir.
Umarım sizi mutlu edecek kararı verirsiniz.


bu gibi durumlarda hep şunu sorarım
-olmazsa ne olur?
senin durumunda hiç bir şey olmaz en kötü döner devam edersin, git arkana bakma


hopp
(12.08.18)
(5)

hiç john cheever okudunuz mu?

okuyun, inanılmaz bi yazar. bullet park çok iyi.
okuyun, inanılmaz bi yazar. bullet park çok iyi.
ilk defa duydum goodreads e ekledim. savol.


freebird5406_2
(04.08.18)
rica ederim. pişman olmayacaksınız.


Okumadım not aldım. Spasiva.


Amaranta ursula
(04.08.18)
Ben de bir arastirdim. Yuzucu'yu aldim sesli kitap olarak. Ona bir dinlerim bu aksam, kisaymis. Oradan Bullet Park'a gecis yapabilirim. Tesekkurler :)


aychovsky
(04.08.18)
evet, bullet park güzel. bende para yok, şimdi arkadaşları inceden gazlama faaliyeti içindeyim diğer kitaplarını alsınlar da ben de okuyayım diye. hehe.


misterturist
(04.08.18)
(10)

gece uykudan kalp çarpıntısıyla uyanmak

üç-dört gecedir gece kalp çarpıntısıyla uyanıyorum. yarım saat kadar uyuyamıyorum geri. gergin oluyorum falan. sebebi ne olabilir? 4 gün sonraya kardiyolojiden randevu aldım ama merak ediyorum acillik bir durum var mı diye.
üç-dört gecedir gece kalp çarpıntısıyla uyanıyorum. yarım saat kadar uyuyamıyorum geri. gergin oluyorum falan. sebebi ne olabilir? 4 gün sonraya kardiyolojiden randevu aldım ama merak ediyorum acillik bir durum var mı diye.
Tansiyonunuzu ölçtünüz mü? Yüksek tansiyon gibime geliyor.


redskull
(30.07.18)
Tiroid hormonlarınıza mutlaka baktırın. Kardiyologdan önce bir dahiliye görebilir. Sonrasında gerek görürse kardiyologa sevk eder ya da kardiyolog kan teati isterse tiroid fonksiyon testi rica edebilirsiniz.


Uyku apnesi belirtisi olabilir


delicevat
(30.07.18)
stres olabilir.


eindaclub
(30.07.18)
Panik atak da olabilir. Her şey olabilir. Çok rahatsız ediyorsa acile git, en azından için rahat etsin.


peggy
(30.07.18)
Nokturnal panik atak olabilir.


inawen
(30.07.18)
Kardiyolog birsey bulamazsa psikiyatra gidin. Panik atak olabilir.


japon askeri
(30.07.18)
www.eksiduyuru.com

doktora gitmedim. bazı geceler böyle uyanıyorum. genelde mutsuz uyuduğum geceler oluyor.


kablelvuku
(30.07.18)
japon askeri+1


sinerji
(30.07.18)
Panik atak muhtemel.


birdenbire
(30.07.18)
(2)

defin işlemleri

merhabalar. defin işlemlerini belediye yapıyor sanırım. ama hangi mezara gömüleceği, mezar fiyatları falan nasıl oluyor? bir yakınımın az bir zamanı kaldı. ben üstleneceğim defin işlemlerini. bir mezarı ve bir mezar taşı olsun kâfi. ücretleri ne kadar oluyor?
merhabalar.

defin işlemlerini belediye yapıyor sanırım. ama hangi mezara gömüleceği, mezar fiyatları falan nasıl oluyor? bir yakınımın az bir zamanı kaldı. ben üstleneceğim defin işlemlerini. bir mezarı ve bir mezar taşı olsun kâfi. ücretleri ne kadar oluyor?
il/ilçe?


sutlu nescafe
(17.07.18)
Üst edit; soruyu tam anlamadan yanıt vermişim, ama belki bunlar size yardımcı olur diye bırakıyorum;

vefat sonrası hastane size vefat belgesinin bir kaç kopyasını veriyor ve sizi en yakın cenaze bölge müdürlüğüne veya cenaze işleri şefliği yönlendiriyorlar, siz elinizdeki belgelerle müdürlüğe gittiğinizde size bazı sorular soruluyor, merhum hangi morgda, nereye defnedeceksiniz, ne zaman defnedeceksiniz (gün, saat olarak), cenaze namazı nerede kılınacak, ev ziyareti yapacakmısınız, camii ev arası ne km/süre olarak ne kadar gibi basit sorular bunlar, , bu soruları cevapladıktan sonra kabristanınız varsa kabristanın bağlı olduğu mezarlıklar müdürlüğüne gidiyorsunuz (elinizde tapu varsa daha kolay yoksa kayıtlardan buluyorlar yine ama biraz daha uzun sürüyor), ardından sizinle bir görevli gelip kabristanın tam olarak yerini gösteriyor, yine defin işleminin ne zaman olacağını soruyor (kazı ve hazırlık işleri ona göre yapılacak) kaydınızı alıyor, mezarlıklar müdürlüğü gerisini ayarlıyor.


Bu işlerin ardından isterseniz belediyeyi arayarak ulaşım ve gıda için yardım isteyebilirsiniz, pek çok yerel belediye cenazeye katılacak kişileri camii veya vefat edenin adresinden alarak kabristana getir götür için otobüs/minibüs ne kadar kişi için ise araç ayarlıyor (eğer boş araç varsa tabiiki), pide/ayran vb. cenazeye katılanlara yiyecek getiriyor.

Cenazenizin defnedileceği gün tekrar cenaze işleri şefliği/müdürlüğüne gidiyorsunuz, size bir araç tahsis ediliyor ve o araç ile hastanenin morguna gidiyorsunuz (cenazenizi size göstererek teslim ediyorlar hassas birisi iseniz sizi sarsabilir), cenazenizi alıp yıkama/kefenleme işleri için cenaze işleri şefliği/müdürlüğüne götürüyorlar, isterseniz sizde yıkama ve kefenleme sırasında cenazenizin yanında durabilirsiniz, bu işlemlerin ardından bir süre bekliyorsunuz uygun vakit geldiğinde (cenaze namazının yeri/saatine göre) tekrar aynı araç ile camii'ye oradan eve ve oradan kabristana taşıma işlemini yapıyorlar, tüm bunlar sırasında bir adetde hoca bulunuyor yanınızda (kuran okuyor dua ediyor vs.) ardından defin başlıyor.

Tüm bunlar için hiç bir ücret ödemiyorsunuz, cenaze bitene kadar etrafınızda özel güvenlikçi elemanlar bekliyor, mezarlıklarda çalışan kişilerin abi sulayımmı vs.gibi şeyler için sizden para istemesini engellemek amaçlı bu, eğer para isterlerse şikayet edebilirsiniz, bir daha o işte çalışamıyorlar galiba yada iyi bir para cezası geliyor.

Siz bunlara hiç kafanızı takmayın, hiç düşünmeyin, sanırım türkiyede en düzgün çalışan kurum/sistem bu, size olabilicek en az soruyu soruyorlar, sizi en az üzecek şekilde davranıyorlar.


selam
(17.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.