Giriş
(28)

eşim beni aldatıyor, ispatlamam gerek...

eşimin 2 gün önce eşimin beni aldattığını öğrendim tesadüfen, sonra araştırdım ve ben emin oldum, hiçbir şüphem yok. kiminle aldattığını da biliyorum. ancak bunu ispatlamam ve bu işin nasıl bir geçmişi olduğunu öğrenmem gerekiyor. çünkü ayrıldığımızda hem çevresine, hem ailesine, hem de mahkemeye ka
eşimin 2 gün önce eşimin beni aldattığını öğrendim tesadüfen, sonra araştırdım ve ben emin oldum, hiçbir şüphem yok. kiminle aldattığını da biliyorum.

ancak bunu ispatlamam ve bu işin nasıl bir geçmişi olduğunu öğrenmem gerekiyor. çünkü ayrıldığımızda hem çevresine, hem ailesine, hem de mahkemeye karşı inkar etme olasılığı var. henüz bildiğimi söylemedim ona, yurt dışındayız, o ise türkiyede, döndüğünde söyleyeceğim.

bir şekilde whatsapp geçmişine ulaşmam gerekiyor, iphone kullanıyor ve sadece icloud sifresini biliyorum. deep web vs. bakacağım artık ne varsa.

bu konuda deneyimi ya da önerisi olan varsa her türlü tavsiyeye açığım, 2 gündür uykusuzluktan ve düşünmekten perişan oldum.

edit: erkek olan benim, aldatan taraf kadın yani karım.
lordoz
(24.05.19)
illegal bir şekilde mesaj geçmişine ulaşırsan sen de özel hayatın gizliliğinden birşeyler yiyebilirsin diye tahmin ediyorum. show tv haberlerindeki gibi sonuçlanmıyordur herhalde mahkeme. gerçi burası türkiye ya yardır gitsin.


dismainpula
(24.05.19)
belirttiğiniz yöntemler hukuka aykırı, o yüzden kanıt olarak kullanamazsınız ayrıca suçlu durumuna düşme ihtimaliniz de var. en iyisi peşine birini takıp fotoğraf falan çektirmek bence.


tabirimekruh
(24.05.19)
sorun şu ki bu tekrarı olabilecek bir durum değil, eşim 2 gün sonra buraya dönüyor, adam türkiyede. dedektif bu saatten sonra bir şey ispatlayamaz, fotoğraflayamaz yani.


lordoz
(24.05.19)
sabredin hemen eşinize açıklamayın. aldattığı kişi hakkında çokça bilgiye erişin, sevdiği değer verdiği her şeyi öğrenin. okuduğu ilkokulu liseyi üniversiteyi bulun. yabancı uyruklu biriyse sosyal medya hesaplarından geçmiş sevgililerini bile bulabilirsin. aklına gelebilecek her şeyi öğren. gerekirse aylarını ver.

daha sonra o kişinin karşısına geç hiç bir şey demeden neden ve ne zamandan beri yaptığını sor. olayı geçiştirmeye bilmemezlikten gelmeye başlarsa onu şok edecek sende olan tüm bilgileri dök ve tehdit et. onu öldüreceğini bile söyleyebilirsin korkutma amaçlı. her şeyi itiraf etmesini sağla bu sırada cebinde ses kaydı yapan aletin bulunsun.

tek tavsiyem sabret, araştır ve her şeyi ama her şeyi öğren. senin hayatını mahvedenleri bir anlık öfkeyle falan kurtulmalarına sebep olma. sende onların hayatını mahvet. bunları yaparken hep soğukkanlı ol ve hiç korkma. kaybettiklerini artık geri getiremezsin.


avatar is back
(24.05.19)
Lol, peşine birini taktırıp fotoğraf çektirince hukuka uygun mu oluyor :)


adwokat
(24.05.19)
edit: adam türkiyedeyse işler çok değişir. bilgilerine ulaşmanız aynı kolaylıkta olmayabilir çünkü çevresine girmemiş olursunuz.

uğraşmak istemiyorsanız yapabileceğiniz en güzel şey hiç bir şey demeden bilmemiş gibi yaparak eşinizi terk edin. hiç ama hiç açıklama yapmayın sadece terk edin ve bitirin.

yada başka aklınızda ne varsa onu yapın. ama sakın kendinizi aciz ve korkak göstermeyin. sakın kaybetmekten korktuğunuzu kaybettiğinizi belli etmeyin


avatar is back
(24.05.19)
tekrarı olabilecek bir durum değil diyorsunuz. muhtemelen olur. eğer karşı tarafı hukuken daha çok mağdur etmek isterseniz daha çok bekleyip harekete geçmeniz gerekecek. intikam soğuk yenen bir yemektir.


un
(24.05.19)
inkar edince ne oluyor ben onu anlamadım, boşanmaktan istedikten sonra her türlü boşanılmaz mı? inkar etmesi niye önemli bir de? bunları bilmediğim için soruyorum.


dismainpula
(24.05.19)
@adwokat evet birinin kişisel telefonuna girip özel yazışmalarını ulaşmak ile dışarda görüştüğü biriyle fotoğrafını çekmek arasında çok fark var :)


tabirimekruh
(24.05.19)
Önemli nokta acele etmemek. Zaman geçtikçe elinizde daha net ve kesin deliller olacaktır. Avatarın söylediği gibi karşısına çıkın ve bildiğinizi söyleyin. Ses kaydı bu esnada açık olsun.


adwokat
(24.05.19)
www.tunayegin.av.tr

alinti:
"Sosyal medya üzerinden elde edilen delillerin boşanma davalarında delil olarak kullanılmasında da uyulması gereken hukuk kuralları olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır.

Türk Ceza Kanunu'nun 243. Maddesi Bilişim Sistemine Girme suçunu düzenlemektedir ve bu kanun maddesine göre bir kişinin bilişim sistemindeki verilere müdahale veya bu kişinin kişisel verilerine hukuka aykırı yöntemlerle erişme ve ele geçirme suç olarak kabul edilmiştir ve bu eylemi gerçekleştirenler hakkında 1 yıla kadar hapis cezası getirilmiştir."


robokot
(24.05.19)
adwokat, "Lol, peşine birini taktırıp fotoğraf çektirince hukuka uygun mu oluyor :)" demiş.

kamuya açık alanda çekilen fotoğrafın hukuka aykırı tarafı nedir?


p133mmx
(24.05.19)
@tabirimekruh www.kararara.com


adwokat
(24.05.19)
@p133mmx yargıtay kararını bıraktım, inceleyiniz.


adwokat
(24.05.19)
Iyi ve kurt bir hukukcu bulun. referansi falan bulunan biri olsun. Donuna kadar alirsiniz. Telefonuyla kalakalir.

Yasal olmayan hicbirseyi yapmayin haksiz duruma dusmeyin. Koruma kararini da hukukcuyla birlikte hemen aldirin. Konuyu da cok gecmeden hukukcunuzla gizlilik anlasmasi uzerinden paylasin. Gecikmesin.


baldan kaymak
(24.05.19)
İstiyorsan ben takip edip fotoğraflarım. Geçmiş olsun kardeş. Dik dur güçlü dur yanındayız. Bu utanç verici suçu işlediği için o kadın pişman olacak.


sekerse tehlike
(24.05.19)
iki clickbait dandik youtube videosu izleyen deep web'i her isteğini gerçekleştirebilecek alaaddin'in sihirli lambası falan zannediyor herhalde. deep web falan bakacakmış. elde edeceğin tek şey dolandırılmak olacak, ya da kendini hackletip fotolarını falan çaldırıp tehdit edileceksin ya da edilmeden direkt yayılacak. olmadı ransomware yiyeceksin gelip buraya nasıl kurtulurum bu illetten diye sızlanacaksın. ya da en kötü ihtimal kötü niyetli birinin zombie networküne dahil edilip internet bağlantın senden habersiz yasadışı işler için kullanılacak ve bir gün kendini mahkemede işlemediğin bir suçun hesabını vermeye çalışırken bulacaksın.


alerjik
(24.05.19)
şu entry'yi yazdığında şüpheleniyor muydun yoksa korktuğun mu başına geldi? eksisozluk.com

ayrıca yeni öğrendim diyorsun ama 4 ay önce şu entryleri yazmışsın:
eksisozluk.com
eksisozluk.com

bence uzun süredir içinde bir kuşku varmış sanki?
eksisozluk.com
eksisozluk.com


kullanatmendil
(24.05.19)
ayrıca yazılan cevapları okuyunca şok oldum, biri diyor ölümle tehdit et, öbürü buna +1 diyor ve üzerine kızgın yağ dök falan saçmalıyor. bir başkası kurusıkı al kafasına daya diyor, olmazsa türkiye'den adam tutup vurdurmakla tehdit et falan diyor.

aman hocam haklıyken haksız duruma düşmek istemiyorsan bu çok türk dizisi izlemiş ergenleri dinlemeye kalkma. bunların hepsi suç ayrıca bir insanı ölümle tehdit etmek, kafasına silah dayamak filan. boşanma davasında da seni zor duruma düşürür. insan gibi medeni bir şekilde hallet ne yapacaksan.


kullanatmendil
(24.05.19)
Dostum, oncelikle gecmis olsun.
Bir dost gibi yardimci olmak isterim. Evliyim 2 cocugum var erkegim. Oncelikle
esimin aldattigini tesadufen ogrendim, sonra emin oldum diyorsun. Birincisi, cok emin oldular bana da bir nevi iftira atilmisti ama ben esimi hic aldatmadim. Sonra aklandim cok sukur. Bence en onemlisi, aldatildigina nasil emin oldugunu sorgula ve emin ol. Is icin cok zaman otelde kalmam, yanimda alimli hanim is arkadaslarimla ayni binaya girip cikarken gorulmem vs aldatma icin kesin delil degildir.
Yani ilk olarak aldatilma ya itirafla kesinlik bulur ya da sahit olmakla. Ha, cok guvendigim kisi bunlari yolda opusurken mi gordu ?? Bilemiyorum bu kismini.
Simdi ilk madde net ise, geriye kalan kisim cok net. O kisiye olan sevgi ve saygini cope at, ofkene hakim ol ve terket. Inkar eder diyorsun.oyle bir terk et ki senin bildiginden suphesi olmasin. Ama senin de once ilk maddeden emin olman lazim. Yoksa bu plan olmaz.
Ikincisi eger tekrar donup baktiginda ilk maddeden emin degilsen. Cek karsina konus. Belki sen bunlari dusunuyorken, o sana sunu diyecek "evet ben de bosanmayi dusunuyordum."
Belki ona deli gibi asik. Belki aldattigi(?) adam da evli.bilmiyoruz...dik dur. Ama ofke ve siddetten hayir gelmez.


tunaktunaktun
(24.05.19)
onun ne yaptığı önemli değil, sen insanlığını yitirme sakın.bu insanı seviyorsan geri kazanmaya çalış, sevmiyorsan da hayatına onsuz devam et.


hap var ot var
(25.05.19)
Saçma sapan cevapları hayretler içinde okuduğum için aklı selim cevaplar artsın diye yazıyorum.

@kullanatmendil @tunaktunaktun ve @hap var ot var +10000

Kimseyi tehdit etmeyin. Kimseye cebir uygulamayın. Kimseye şantaj yapmayın. Onurlu bir duruş, sadece terk etmeyi gerektirir. Gerekirse varsın öyle olsun, inkar edecekse de etsin.

Ayrıca @tunaktunaktun'un dediği burada çok önemli, hatalı olma ihtimalinizi göz ardı etmeyin.

Eğer hatalı değilseniz de şunu unutmayın, medeni insanlar işlerini mahkemede görür.


gonion
(25.05.19)
Bence burada yazılanları ciddiye almayın bir avukat ile görüşün boşanma davası için ne gibi kanıtlar bulabileceğinizi neyin hukuki delil kabul edildiğini. nasıl nafaka vs ödemeden kurtulacağınızı düşünün


ZetaStar1903
(25.05.19)
Yapılacak en akıllıca şey öfkeye yenik düşmemek. Yukarıdaki arkadaşların dediği gibi hakliyken haksız duruma düşmemek. Umarım en akıllıca olanı yapıp bu işten en az hasarla siyrilabilirsin. Geri kazanmaya çalış diyenler olmuş eğer böyle birşey varsa hiç uğraşma. İnsan inşallah yoktur diyor ama eminim demişsin. Son tavsiyem ise çözümü buralarda arama. Kocaman insanlarız artık böyle mecralar herkesin erişimi var. Mahremiyetimiz de kalmadı. İnsan kimse görmez duymaz diye düşünürken bir bakıyorsun herkesin her şeyden haberi olmuş. Profesyonel yardım al, yani mutlaka zaman geçmeden iyi bir avukatla görüş derim.


dickens
(25.05.19)
Dickens + 1000


Fusha
(25.05.19)
Ben olsam dinimizin emrettiğini yapardım.


Elduinnnn
(25.05.19)
iphonelarda şöyle bir özellik var. diyelim bir kişiyi rehberine ekledin, sonra sildin. silmene rağmen tekrar mesaj atmak istiyorsun mesela. numarası direkt 0536.... diye çıkmıyor. iphone o kişiyi sana 0536..... x mi? diye gösteriyor. diyelim her şeyi inkar etti, telefondan kayıtları sildi. aldattığı kişinin numarasını girip bak sen bu kişiyi daha önce telefonuna eklemişsin aslında diye kanıtlayabilirsin aklında bulunsun.


Güzel kardeşim, öncelikle hukuka aykırı bir şeyi yapmamalısın, boşu boşuna hayatını yakma. Boşanmayı kafaya koyup, en hızlı ve en acısız şekilde nasıl yapabileceğini araştırmanı öneririm. Önce kendine sonra çocuğuna yazık. Bir avukat bu konuda yardımcı olabilir.

Teknik olarak, bu yasal mı bilmiyorum ancak birinin iCloud şifresi varsa çok yüksek ihtimalle telefonunu icloud'a yedekliyordur. Bir iPhone alıp, sıfırdan kurarken o iCloud şifresiyle kurup, yedekten geri dön de, yedek yüklenince de telefonu uçak moduna al. Bu sayede en son yedeklenen anda telefonda ne varsa sana da gelir. (genellikle otomatik olarak her gece yedekliyor) iPhone en çok gezdiği mekanlara kadar kaydediyor icloud'a, çok rahatlıkla gün gün onları bile görebilirsin. Ancak bu yasal mı onu bilmiyorum dediğim gibi.


roket adam
(25.05.19)
(2)

ingiltere oturma ve çalışma izni hakkına

bir süredir eşim üzerinden dependent vize ile ingilteredeyim ve boşanmayı düşünüyorum. sonrasında ingilterede eski eşim ve 7 yaşındaki çocuğum (her ikisi de türk vatandaşı) varken oturma ve çalışma izni alma şansım var mı?ankara anlaşması birkaç ay içinde sonlanacak, boşanma davası vs. derken yetişm
bir süredir eşim üzerinden dependent vize ile ingilteredeyim ve boşanmayı düşünüyorum.

sonrasında ingilterede eski eşim ve 7 yaşındaki çocuğum (her ikisi de türk vatandaşı) varken oturma ve çalışma izni alma şansım var mı?

ankara anlaşması birkaç ay içinde sonlanacak, boşanma davası vs. derken yetişmez.

reşit olmayan çocuğumun ingiltere'de yaşamasını öne sürerek oturma ve çalışma izni alabilir miyim?

internette araştırdım ama bulamadım, aranızda bu konularda bilgili/deneyimli biri varsa çok makbule geçer.
lordoz
(23.05.19)
ankara anlaşması için başvuruyu her halükarda yapın. belki brexit öncesi başvurular için hak iddia edebilirsiniz.


p133mmx
(24.05.19)
Eski eş üzerinden de oturuma başvurma hakkınız bulunuyor ama sonuç kesin değil anladığım kadarıyla. www.gov.uk

Arada çocuk olduğu için mutlaka bir avukatla işinizi halledin.


kaset
(27.05.19)
(3)

icloud hesabımdan hangi bilgilere ulaşabilirler?

icloud hesabımın şifresini bilen biri, cihazıma erişi yokken, whatsapp yedeklerime ve/veya arama geçmişime ulaşabilir mi?çünkü icloud menüsü altında whatsapp yedekleri seçili mesela, bu yedek dosyalarına bir şekilde ulaşıp bu mesajları okumak mümkün müdür?Not: fotoğraflara ve notlara ulaşabilecekler
icloud hesabımın şifresini bilen biri, cihazıma erişi yokken, whatsapp yedeklerime ve/veya arama geçmişime ulaşabilir mi?

çünkü icloud menüsü altında whatsapp yedekleri seçili mesela, bu yedek dosyalarına bir şekilde ulaşıp bu mesajları okumak mümkün müdür?

Not: fotoğraflara ve notlara ulaşabileceklerini biliyorum. zaten icloud hesabıma girdiğimde kabak gibi ortada onlar, hesap şifreme sahip herkes rahatça görebilir. ama mesajlarıma ve arama kaydıma ulaşabilir mi onu öğrenmek istiyorum.
lordoz
(21.05.19)
kimin ulaştığına göre değişir.


dismainpula
(21.05.19)
@dismainpula nasıl yani? yeteneğine ve bilgisine göre mi?


lordoz
(21.05.19)
Eger yedek varsa baska bir iphone telefona o yedekten geri yukleme yapabilir. Iki faktorlu kimlik dogrulama acik degilse onu acin. Sifrenizi bilse bile size gelen kod olmadan islem yapamaz.


lyh
(22.05.19)
(4)

Manuel Şanzuman Kondisyonu Hk.

Merhaba,2009 model mazda 3 sedan almayı planlıyorum, 120.000 km'de. 2.0 lt benzinli.bugün test sürüşü yaptım; motor sorunsuz görünüyor, vites geçişleri de sorunsuz. ancak 2. viteste kalkmaya çalıştığımda şanzumandan ses geliyor ve zorlanıyor araba. normal de 2. viteste yavaş da olsa sorunsuz kalkabi
Merhaba,

2009 model mazda 3 sedan almayı planlıyorum, 120.000 km'de. 2.0 lt benzinli.

bugün test sürüşü yaptım; motor sorunsuz görünüyor, vites geçişleri de sorunsuz. ancak 2. viteste kalkmaya çalıştığımda şanzumandan ses geliyor ve zorlanıyor araba. normal de 2. viteste yavaş da olsa sorunsuz kalkabilmesi lazım, benim corolla'da öyle mesela, zorlanır ama ses yapmaz.

yine mesela çok yavaş hızda (10-20) 3. viteste hızlanmaya çalıştığımda yine ses yapıyor.

yani şanzumana yük bindiğinde şanzumandan ses geliyor.

bu bir sorun mudur yoksa araçtan araca karakteristik bir durum olabilir mi?

sorun ise, neden kaynaklanıyor olabilir? başıma nasıl işler açabilir?
lordoz
(09.04.19)
"normal de 2. viteste yavaş da olsa sorunsuz kalkabilmesi lazım" çok güldüm buna :) 2.000 motor araba 2. viteste kalkar mı hiç? yokuş aşağı fln olması lazım kalkabilmesi için. 1.2 motor araba kullanıyorum, o bile 2. viteste kalkarken ıkınıyor.

kendi toyotanı da sürekli 2. viteste kaldırıyorsan baskı balatanın halini merak ediyorum doğrusu.


trajikomix
(09.04.19)
gülecek bir şey yok, hemen hemen her araç 2. viteste sorunsuz kalkar. onlarca farklı model araba kullandım, yaklaşık 20 yıldır en az 300.000 km yol yaptım. elbette sürekli 2. viteste kaldırmıyorum, ama sorunsuz kalkabiliyor 2. viteste. babamın 93 model 1.5 lt arabası da kalkıyordu, öyle diyeyim.

2 lt arac kalkar mı hic 1.2 bile ıkınıyor demissin, yüksek hacimli yani daha güçlü motorun şanzumana bindirdiği yük daha fazla olduğu için daha mı zor kalkıyor 2. viteste?


lordoz
(09.04.19)
üçbin 2bin motorlu araçlar 2. viteste daha rahat kalkar. komşumuzda var bu araçtan sıkıntısız kullanabiliyor. bu sorun kronik olmayabilir. şanzımandan anlayan ustalara bir gösterin.eğer düzgün debriyaj kullanımı olmadıysa sıkıntı olabilir.


mikahakkinen
(10.04.19)
1,2 kullanan arkadaş ağır saçmalamış. Motor hacmi, gücü arttıkça 2>1.2 2.viteste kalkma durumu kolaylaşır. Yani 2 litre motorlu bir araç 2. viteste kalkabilir. 1.2 motorluya kıyasen daha kolay kalkar.
2. ve asıl önemli konu aracın baskı balatası yeni ise kavraması net ise. araç dizel olsun banzinli olsun fark etmez çok daha kolay stop eder. Aslında aracın 2. viteste yavaş yavaş kavraması tutup yürümesi sanılanın aksine iyi bir şey değil. Baskı balata biraz eskimiştir, çok az kaçırıyordur bu durumda 2.viteste kalkması daha olası. Baskı balatası sıfır olan bir araç çok net kavrama yapar ya tutar ya bırakır bu durumda araç stop eder.


wolfg
(10.04.19)
(4)

Siber Güvenlik veya Yapay Zeka yapay zeka alanlarında çalışan var mı?

varsa ve mesaj gönderebilirse birkaç konuda fikirlerini almak istiyorum.
varsa ve mesaj gönderebilirse birkaç konuda fikirlerini almak istiyorum.
lordoz
(24.03.19)
Buradan sorarsan yardımcı olalım.


roket adam
(24.03.19)
Rokete katılıyorum herkes faidelensin


mirty
(24.03.19)
muhtemelen biraz dialog gerektireceği için mesaj daha uygun olur diye düşündüm ama buraya da yazayım;

yeni mezun bir bilgisayar mühendisi kadar bilgisi ve deneyimi olan biri için, bu alanlardan birinde uzmanlaşmak ayrı ayrı ne kadar sürer? hangi araçları kullanmak, nasıl ilerlemek gerekir?

edx.org kursları, dokümanlar vb. tamam, ama biraz daha spesifik araçları öğrenmek istiyorum. biraz tips & tricks gibi. sektör hangi araçlara hakimiyet istiyor, nereye doğru gidiyor, tüm günü boş olan biri için ne kadar zaman ayırarak ne kadar sürede orta seviyeye gelinebilir, vs.

aslında 35 yaşındayım, it bilgim var ancak mezun olduktan sonra teknik posizyonlarda çalışmadım, o yüzden yeni mezun kadar deneyim ve bilgiye sahibim. yurt dışında bu iki alandan birine karar vermeye çalışıyorum, birine odaklanacağım. seçim yapmamı kolaylaştıracak her türlü öneri de makbule geçer.


lordoz
(24.03.19)
benim çalıştığım siber güvenlik biriminde 11 ayrı uzmanlık bölümü var. Planlama, tespit, cihaz yönetimi, pentest, iç güvenlik, dış güvenlik vs gibi. Bana kalırsa burada işler biraz merak edip araştırarak yürüyor. İlgi duydugunuz alan neyse ona yönelin kod analizi mi, cihaz yönetimi mi, Level 1 destek mi, level 2 destek mi gibi. Mesela kendim için konuşmam gerekirse ben yazılımdan hiçbir şekilde anlamam fakat planlama ve ürün yönetimi tarafım kuvvetlidir. Sektörün gidiş yönü MSS seviyesi için konuşmam gerekirse SD WAN ve SOAR altyapısı üzerine gidiyor bu iki konu içerisindeki kırılımlarda uzmanlığınız olursa kariyeriniz için gerçekten çok iyi olur diyebilirim.


mirty
(25.03.19)
(4)

bisiklet için tavsiye

merhaba,günde 4-6 saat arasında bisiklet kullanmaya başlayacağım.evde 24 inch'lik bir dağ bisikleti var, selesi çok konforlu değil ama tüm aksamları çalışıyor.1. sorum;bu bisiklet yerine daha ince tekerlekli bir yol bisikleti alsam beni çok daha az yorar veya çok daha konforlu olur diyebilir miyiz?
merhaba,

günde 4-6 saat arasında bisiklet kullanmaya başlayacağım.

evde 24 inch'lik bir dağ bisikleti var, selesi çok konforlu değil ama tüm aksamları çalışıyor.

1. sorum;
bu bisiklet yerine daha ince tekerlekli bir yol bisikleti alsam beni çok daha az yorar veya çok daha konforlu olur diyebilir miyiz? gerçekten ne kadar fark eder? (rampa, yokuş derdim pek olmayacak, yollarda eğim olsa bile çok az. ayrıca genel olarak asfaltta olacağım ama tertemiz kaymak gibi asfalt değil, mahalle arası çoğunlukla.)

2. sorum;
mevcut bisikleti daha konforlu hale getirmek için neler önerirsiniz? sele değişimi şart gibi mesela, hangi marka/model iyi olur? (180 boy, 82 kg)
lordoz
(11.03.19)
1- yol bisikleti alırsan yorulma açısından baya baya farkını hissedersin.hem daha hafif olur hem sürüş konforun artar.
2-yumuşak seleler veya sele kılıflarından alabilirsin.birde pedli taytlar var onlardan almalısın.bu dediğim her iki bisiklet içinde geçerli.


uykulu_fb
(11.03.19)
1-evet. şehir bisikleti de daha az yorar, illa yol düşünmene gerek yok derim. yol bisikletinin pozisyonu da yorabiliyor, seleleri genellikle rahat olmaz.
2-seleye para verme derim, o parayı yeni bisiklete yatır. sele pedi vs. alan hiçbir tanıdığım memnun kalmadı.


duseyazar
(11.03.19)
1 dağ bisikletlerine düz ve nispeten ince lastik takabilirsin, dişli lastiğe göre ciddi fark eder, cant değiştirmeden tabii.

lastiğin profiline buradan bakabilirsin örnek olarak

www.dedeoglubisiklet.com.tr

düz lastikle ciddi fark eder ama arka amortisör çok büyük bir dezavantaj ve ciddi yorar amortisörsüz bisiklete göre özellikle yokuş çıkarken.

jel sele kılıfı alabilirsin, jel sele alabilirsin, decathlonda var fakat en kalitelisi rahatı da olsa, popon ağrıyacak 1 hafta kadar. sonra alışıyorsun ama yine 1 ay boşluk verip yine binsen , yeniden 1 hafta ağrır :)

24 inç bana ufak geldi 26 olmasın o?

24 ve 27 arasında özellikle şehir/tur bisikleti arasında dağlar kadar fark olur.

dağ bisikleti ile 3 pedal atarken, şehir tur bisikletiyle 1 pedal atarsın ve yormaz.

ikincisi uzun süre bisiklet kullanmadan yol bisikleti almanı önermem. çok narin olabiliyolar, lastikler çok ince , jantlar çok ince, öyle düz yol lazım ona, çukursuz, deliksiz, çok atlamaya zıplamaya gelmez.

öte yandan şehir tur bisikletlerinin de lastikleri incedir ama yol bisikletleri kadar değil ve oldukça da dayanıklıdırlar yol bisikletlerine göre.

aluminyum şaseli nispeten hafif bir bisiklet almanı öneririm.


killerbee
(11.03.19)
Yol bisikleti jant sikintisi uzun. Daha az yorar o dogru. Lakin ona yapacagin masraf motor almak mantikli. Zira ikisinde de risk esit.


baldan kaymak
(11.03.19)
(10)

Vücut Gelişimi ve Takviyeler

spor geçmişim yok. boyum 179. vücut proporsiyonum genel olarak düzgün.birkaç ay öncesine kadar 89 kilo idim, göbeğim ve göğüslerim çok büyümüştü. şimdi beslenme/diyet ile 81 kiloya kadar düştüm.sorunum şu; göbeğim ve göğüslerim elbette küçüldü ama ben özellikle göbeğimden tamamen kurtulmak istiyorum
spor geçmişim yok. boyum 179. vücut proporsiyonum genel olarak düzgün.

birkaç ay öncesine kadar 89 kilo idim, göbeğim ve göğüslerim çok büyümüştü. şimdi beslenme/diyet ile 81 kiloya kadar düştüm.

sorunum şu; göbeğim ve göğüslerim elbette küçüldü ama ben özellikle göbeğimden tamamen kurtulmak istiyorum. bir yandan da daha fazla kilo versem sıskalaşacağım, çok zayıf biri olmak da istemiyorum.

göbeğimi eritirken vücudumun geri kalanını -özellikle bel üstü- hacimlendirmek ve şekillendirmek istiyorum.

spora her gün saatler ayıramam ama günde yarım saat, belki 1 saat ayırabilirim. istediğim gibi beslenebilirim, yani atıyorum her gün yarım kilo et yiyebilirim.

işin ehli arkadaşlara sorularım ise şöyle;

- hacimlenmek ve şekillenmek için takviyeler ne kadar önemli ve gerekli? örneğin ben her sabah 3-4 yumurta yesem, öğlen süt içsem, her akşam 300-400 gr da et yesem, yine de takviye protein (veya başka bir takviye) almam gerekir mi? süreci hızlandırır mı? (süreci hızlandırır mı diye sormamın sebebi 2 ayda baklava yapıp herkül olma hevesi değil, kendimdeki değişimi gördükçe motive oluyor oluşum.)

- evde çalışarak yeterince hacimlenip, şekillenebilir miyim yoksa spor salonuna gidip oradaki aletlerle çalışmam süreci çok hızlandırır mı? (çok şişmek istemiyorum ama sıska olmayayım ve kaslarım belirgin olsun istiyorum.)

- yüzmenin kondisyon dışında hacimlenmeye ve şekillenmeye katkısı ne kadar? ağırlık çalışmak ile yüzmek arasında nasıl bir fark var?
lordoz
(28.02.19)
Evde hareket + koşu ile göbeğin erir, duruşun düzelir, kısaca fit olursun. Ama mesela kollar falan hacimlenmez. Kendimden biliyorum. Salona falan gitmek lazım. Yoksa evde zor. Olmaz değil, zor...


malheiros
(28.02.19)
Bölgesel zayıflama diye birşey yok, merak etme ilaç kullanmazsan normal orantılı kaslar oluşur. % 70 beslenme gerisi spor. Hiçbir takviyeye ihtiyaç yok düzgün kaliteli beslen doğru oranda protein alıp şeker ve abur cubur keser ve spor salonunda güzel antrenman yap 6 ayda ciddi fark oluşacak.


Fritz-X
(28.02.19)
bölgesel zayıflama diye bir şey var. yok diyenler sadece duydukları, okuduklarından ibaret sanıyorlar sporu. çok şişmek istiyorsan zaten spor salonuna gitme . mazallah çok şişer patlarsın.Protein v.s alman sadece yağlanmanı hızlandırır. Herkül ü şimdi farkettim.


ayaklibalik
(28.02.19)
ayrıca şu video yararlı olabilir.
youtu.be


ayaklibalik
(28.02.19)
Öncelikle bölgesel yağ yakmanın olduğuna inanan bir insandan hiçbir tavsiye alma.
Bu işin hesabı da matematiği de çok basit.
1- yağ oranını ölçtür.
2- yağsız vücut kütleni 2.5 ile çarp. Bu senin günlük protein ihtiyacın.
3- günlük protein ihtiyacını karşıla.
4- günde 45-50 dakika ağırlık çalış.

Evde çalışmak ağırlık artırmaya pek elverişli değil. Yakında bir salon bul. Ağırlık artırmaya çalış. Ara sıra böyle Kendini dene.


adwokat
(28.02.19)
adwokat sen beceremiyorsan olmadığı anlamına gelmez değil mi? insanlar halen spor salonuna gidince herkül olacağım zannediyor. protein kullanınca çok gelişmekten korkuyor.
bilmediğiniz konu hakkında yorum yapmayın. kaç kere bölgesel yağ yakmaya çalıştın. sadece okuduklarınızdan çıkarım yapıyorsunuz?


ayaklibalik
(28.02.19)
Herkül olma isteğim ya da bundan korkum yok. Sadece hizli sonuc almak istedigimi ve cok sismek derdinde olmadigimi soyledim.


lordoz
(28.02.19)
sevgili ayaklibalik, tek bir bölgeye odaklanarak sadece oradan yağ yakamazsın. Vücut genetiğinde neyse odur. Önce göbekten gidecekse göbekten göğüsten gidecekse göğüsten gider. Sen sabah kadar bacak antrenmanı yaparsın hiç göğüs çalışmadığın halde göğüsten gidebilir. Ha belki bacaktan gideceği vardır oradan da gitme olasılığı var.
Bilmediğim bir konu değil ayrıca. Zamanında Çok denedim ve çok araştırdım. İddianı destekleyecek bir doküman-araştırma falan varsa görmek isterim. Ha ama bana magazinsel şeylerle gelme sakın.
Bölgesel yağ yaktım göbeği erittim diyen tipler genelde sadece göbeği yakmıyır kolu göğüsü de yitirip zarganaya dönüyor. Sen de onlardan mısın yoksa?


adwokat
(28.02.19)
Bölgesel zayıflamanın olabileceğine inanan kişi spor cahilidir benim gözümde. Ayaklibalik bana bu konuda ikna edici bir araştırma bulursan ben bir daha bu siteye uğramam bak o kadar net :)


adwokat
(28.02.19)
o işler öyle değil. sadece sol bacağım zayıflasın sağ kalsın. belin sağı erisin, solu erimesin. tabi ki mümkün değil.bölgesel yağ yakımından kasıt. yağ yakarken. istenilen bölgeler üzerinde daha çok yoğunlaşarak, o bölgenin yağ yakım hızını diğer bölgelere orantılamak. aynı şeyden bahsediyorsak, bölgesel yağ yakımı mümkün. yoksa sadece diet ve cardio yaparak çalışırsak, vücut en önce aldığı yağı en son yakacaktır.


ayaklibalik
(01.03.19)
(1)

Wordpress Toolset eklentisi veya ücretsiz alternatifi

Custom Post Types, Taxonomies ve Custom Fields için Toolset eklentisini kullanıyorum. Post Types ve Taxonomies kısmında sorun yok ancak custom fields ile bir şablon oluşturmak istediğimde lisanslamamı istiyor ve miktar benim için yüksek.Custom Fields ile alanlar oluşturup bu alanları da bir sayfa şa
Custom Post Types, Taxonomies ve Custom Fields için Toolset eklentisini kullanıyorum. Post Types ve Taxonomies kısmında sorun yok ancak custom fields ile bir şablon oluşturmak istediğimde lisanslamamı istiyor ve miktar benim için yüksek.

Custom Fields ile alanlar oluşturup bu alanları da bir sayfa şablonuna yerleştirip sonrasında kullanabileceğim iyi ve ücretsiz bir eklenti biliyor musunuz?

Örneğin Arabalar isimli bir post type oluşturdum ve bu post type için arabanın fotoğrafı ve yanında marka, model, güç, tüketim vb. bilgileri yer alsın istiyorum. Her seferinde de ben bu sayfa tasarımını yapmayayım ve sadece marka, model, güç, tüketim gibi bilgileri gireyim ve hazır olan şablonda yayınlansın istiyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.
lordoz
(27.02.19)
Kullanali uzun zaman olmustu pek hatirlamiyorum ama ben "Pods - Custom Content Types and Fields" eklentisini daha cok sevmistim.


VIPCH
(28.02.19)
(2)

Kapanmış Google hesabını Android telefondan nasıl kaldırabilirim?

Telefonumda 2 Google hesabı tanımlıydı, biri şahsi Gmail hesabım diğeri de şirketin Gsuite üzerindeki mail hesabı.Şirketten ayrıldım ve e-posta hesabımı kapattılar.Hesap telefonda log-out durumda ama kaldırmayı bir türlü beceremedim. Kaldırmak istediğimde parola soruyor ama parola yok, şifremi unutt
Telefonumda 2 Google hesabı tanımlıydı, biri şahsi Gmail hesabım diğeri de şirketin Gsuite üzerindeki mail hesabı.

Şirketten ayrıldım ve e-posta hesabımı kapattılar.

Hesap telefonda log-out durumda ama kaldırmayı bir türlü beceremedim. Kaldırmak istediğimde parola soruyor ama parola yok, şifremi unuttum dediğimde de "böyle bir Google hesabı yok" diyor.

Dekative olan bir Google hesabını Android telefondan kaldırmak için bildiğiniz bir yol var mı?
lordoz
(24.02.19)
amacım telefonu sıfırlamadan halletmek aslında, bir hesap kaldırmak için komple telefonu sıfırlamakla uğraşmak istemiyorum ama bir yandan da sürekli "action required" bildirimi almaktan sıkıldım.


lordoz
(25.02.19)
abi o çok saçma bir yerde. niye kaldıramadığını anlayabiliyorum. dur bi kurcalayayım yine bulursam editleyeceğim.

edit: güncelleme gelmiş sanırım biraz daha kolay oldu bu. gmail'e gir, sağ üstte yuvarlak bir logo var, ona tıkla, bu cihazdaki hesapları yönet'e gel, orada hesabı kaldır var. önceden böyle değildi ama bugün gelmiş sanırım güncelleme. güncel değilse bir güncellemeyi dene olmadı.


veritaslibertas
(25.02.19)
(8)

Youtube kanalından para kazanan var mı?

Varsa, abone sayısı, son ayın izlenme sayısı ve kazandığı miktarı -dilerse özelden- yazabilir mi?
Varsa, abone sayısı, son ayın izlenme sayısı ve kazandığı miktarı -dilerse özelden- yazabilir mi?
lordoz
(21.02.19)
kanal içeriğine göre değişir. eğitim videoları daha az izlenme ile çok daha iyi paralar kazanabiliyor.


bekri
(21.02.19)
neye göre belirleniyor?

içerik türü ile gelir oranı ilişkisini görebileceğimiz bir yer var mı?


lordoz
(21.02.19)
O kadar para kazandırmıyor,

11.950 abone, aylık 7 dolar civarı


Northern Mariner
(21.02.19)
takip ettigim bir eleman var, 200bin takipcisi var, videolar ortalam 25-30bin izleniyor gibi, arada sivrilen birkac tane haric. ortalama 2 gunde bir post ediyor. ayda 1000-1500tl geldigini soylemisti yakin zamanda.


cooperr
(21.02.19)
Oha diyorum ekibinin şimdiye kadar 3 milyondan fazla kazandığını okumuştum bir yerde..

Aha da bldum linki:

www.gazetevatan.com


twq
(21.02.19)
Northern Mariner videolar hiç mi izlenmiyor ? Abone sayısından ziyade izlenme sayısı önemli.


bekri
(21.02.19)
1000 izleme yaklaşık 1₺


fasulyek
(21.02.19)
@bekri aylık izlenimim 102.000civari, goruntulenme 35.000civari


Northern Mariner
(22.02.19)
(12)

Arabayı sürekli düşük devirde kullanmak zararlı mı?

Bir videoda dizel araç için sürekli düşük devirde kullanmanın zararlı olduğundan bahsetti bir uzman.Benzinli atmosferik motorlar için de böyle bir şey var mı? Ben sürekli düşük devir ve yüksek viteste kullanıyorum, uzun vadede sorun yaratır mı bu kullanım tarzı? Evetse, ne gibi sorunlara sebep olabi
Bir videoda dizel araç için sürekli düşük devirde kullanmanın zararlı olduğundan bahsetti bir uzman.

Benzinli atmosferik motorlar için de böyle bir şey var mı?

Ben sürekli düşük devir ve yüksek viteste kullanıyorum, uzun vadede sorun yaratır mı bu kullanım tarzı? Evetse, ne gibi sorunlara sebep olabilir?
lordoz
(20.02.19)
niye öyle kullanıyorsun ki o nasıl bir alışkanlık :D


Ya cvt şanzımanlı hybrid araçlar kullanmaya alışkınım, şimdi 1.6 atmosferik motor ve manuel vites bir araç kullanıyorum.

Haliyle daha önce kullandığım hybrid araçlara göre çok fazla yakıyor. Ben de az yaksın diye düşük devirde kullanıyorum. :)


lordoz
(20.02.19)
2000-2500 bandı iyidir. Bende benzin otomatik var, 2500e kalmadan vites atıyor genelde. 2000-2300 devir civarında kullanıyorum genelde. Siz de 2000 altına çok düşmeyin.


the coon
(20.02.19)
doğru şekilde uygulandığında gayet yerinde bir davranış. fakat yüklenmek hata olur, araç ivmelenemiyorsa vites düşürün. lugging diyorlar, zararlarını arkadaş şu videoda açıklamış:

www.youtube.com

piston ve çevresindeki bileşenlere o devirde kaldırabileceğinden daha yüksek basınç uygular, bu da bazen sadece ömrünü kısaltmakla kalmaz, bazen tamiri pahalı arızalara da sebep olabilir.
motorun tork eğrisini öğrenip sürüşü genelde yüksek tork elde edilen devirlerde (veya yakınında) devam ettirmek idealdir diye düşünüyorum. ara sıra düşük devirlere inmek çok büyük sıkıntı çıkarmaz muhtemelen, kısa sürede ideal devirlere geri çıkıp yağlamayı ve basıncı normal seviyelerde uygulamayı devam ettiğiniz sürece.


gkhncnzdgn
(20.02.19)
Ben 2000 devir altında gidiyorum genelde ama motor boğulmuyor.

Yani yüksek viteste hızlandırmaya çalışmıyorum aracı, boğulmayağı şekilde hızlanıp yüksek vitese geçiyorum.

Örneğin düz yolda 50km/h hızla giderken 4. ya da 5. viteste gidiyorum sabit hızla. (Araç 5 vitesli)


lordoz
(20.02.19)
dizel için öyle. sürekli düşük devirde kullanmak ciddi arızalar çıkartabilir. benzinli için böyle bir şey yok. dizel zor yanan bir yakıt, o yüzden devirlenme gerekmekte. benzin ateşi gördüğü an yandığı için sıkıntı yaratmaz. ben de sizin gibi kullanıyorum. amcam sanayici, ondan öğrendim araç kullanmasını. atmosferik için düşük devir yüksek vites ekonominin anahtarıdır.


trajikomix
(20.02.19)
Yok. Hatta şu an sürücü kursu eğitimi çalışıyorum (Türkiye'de kamyon ehliyetim var 12 senelik) ve burada bile mümkün mertebe yüksek vites düşük devir öneriliyor.

Hem sürüş güvenliği hem konfor hem de aracın selameti için gaza bastığınızda hızlanabileceği en düşük devirde kullanın derim.

Gaza yüklenince dahi ivmelenmiyorsa(1000 devir 6. Vites gibi) o devir çok düşüktür, bu iyi bir şey değil sürüş güvenliği açısından.


Düşük devir iyidir denmiş ama ne kadar düşük? Dizel benzin farketmez, aracı her viteste maksimum torku ürettiği devirde kullanın. Örneğin benzinli turbo bir araçta 1750 devir ise 1500'lerde kullanmak muhtemelen sıkıntı yaratmaz ama 1000 devirde kullanmaya çalışırsanız boşuna yakıt harcar piston kolunu ve ona bağlı bağlantı noktalarını zorlarsiniz. Bisikletle yanlış vites/devirde pedala abandığınızı düşünün, bacaklarınız ağrır, kaslarınız yanar değil mi? O hesap işte.


orient blue
(21.02.19)
benzinli motorlarda düşük devirde çok sıkıntı olmaz genelde dizellerde yüksek devir istenir. aracın vites istediği durumda da düşük devirde kullanıyorsanız bence sıkıntı arabaya ne istiyorsa vermeniz lazım. lpg tak.


mikahakkinen
(21.02.19)
Her turlu arabayi mahvetme yontemi. Ici kurum baglar, genelde kizlarin kullandigi arabalar boyledir. Basarsin gitmez uzun yola vurmadikca acilmaz.


acemi
(21.02.19)
Dizellerde sorun olduğunda herkes hem fikir, sanırım turbo motorlarda da uzun vadede sıkıntı.

Ama atmosferik (turbosuz, klasik) benzinli motorda zararlı diyen de var, doğru olan düşük devir diyen de var.

Yalnız düşük devirden kasıt, motoru boğmadan, gaz aldığında gidecek şekilde en düşük devir.

Benim aracımda genelde 1200-1800 devir bandı arası oluyor.


lordoz
(21.02.19)
(3)

Her şeyi öğrenmek istiyorum, hiçbir şey öğrenemiyorum.

Bilişim alanında lisans ve yüksek lisansım var. Ayrıca ezelden beri ilgim ve merakım da var, ilk kodumu 99 yılında lisedeyken yazmıştım. Herkes oyun oynarken ben mirc script yazar, websiteleri tasarlardım.Bugün 35 yaşındayım ama bilişimin hiçbir alanında uzmanlaşamadım. Dijital pazarlama biliyorum,
Bilişim alanında lisans ve yüksek lisansım var. Ayrıca ezelden beri ilgim ve merakım da var, ilk kodumu 99 yılında lisedeyken yazmıştım. Herkes oyun oynarken ben mirc script yazar, websiteleri tasarlardım.

Bugün 35 yaşındayım ama bilişimin hiçbir alanında uzmanlaşamadım. Dijital pazarlama biliyorum, web tasarım biliyorum, programlama biliyorum, IT mimarisi biliyorum, donanım biliyorum vs vs. Ama hiçbiri profesyonel hayatta orta seviye denecek kadar bile değil. Ya da en fazla orta seviye denebilir.

Bilişim tarafında yurt dışında tekrar kariyerime başlayacağım, fazlaca boş vaktim var, ancak ne yapacağıma karar veremiyorum çünkü her şeyi öğrenmek istiyorum.

Javascript çalışırken kendimi big data kurslarına bakarken buluyorum, aws'den tut da yapay zeka'ya, büyük veri'den veri güvenliğine her şeyi öğrenmek istiyorum, hepsi çok ilgimi çekiyor ama elbette bu mümkün değil.

Bazen bu kararsızlığımı fark edip kendimi tokatlamak ve kendine gel demek istiyorum.

Biriniz beni güzelce dövüp kendime getirebilir mi? Önerilere de açığım tabi.
lordoz
(17.02.19)
jack of all trades, master of none :) bazılarımız da böyle bundan kurtulmak yerine mümkün olduğu kadar buna uygun şekillendirmek daha iyi olabilir, belki bir programlama dilinde çok iyi olacak bilgin öğrenecek tahammülün yok, bilgisayarla ilgili ortalama üzeri bilgi sahibi olduğun için yazılımcı olmak yerine belki de bu alanlarda meraklı yeni başlayan insanlara eğitmenlik yapabilirsin böyle bir kariyer çizebilirsin


freebird5406_2
(17.02.19)
artik bilgiye erisimin cok kolay olmasi nedeniyle bircok kisinin yasadigi buyuk bir problem bu, herkes hersey ogrenebilirken uzmanlasmak giderk zorlasiyor. cunku bir konuyu ogrenirken baska bir konu cok daha cekici hale geliyor. sadece ogrenirken degil tum internet kullanma aliskanligina sirayet ediyor bu. ornegin bir elektronik kitap indiriyoruz, onu bitirmeden bir baskasini indiriyoruz. bu sekilde giderken asla tamamlayamayacagimiz buyuk kitap, film, muzik arsivlerimizi oluyor ama hicbirine tam olarak yogunlasamiyoruz. bu hic iyi birsey degil, dunyada da kabul goren birsey degil, cunku kisinin bircok konuda bilgisi olmasinin yaninda en az bir konuda uzmanligi olmasi beklenir.

bunun en kolay cozumu ise su, uzmanlasmak istedigin bir konuda basit, orta, ve uzman seviyede kitaplar edin. bilgisayarini da bu konuda calisma yapacak sekilde hazirla. sonra kendine bir mola ver ve ne televizyonunun ne de internetin oldugu bir yerde bu kitaplar ve bilgisayar ile bas basa kal bir sure. yoksa bu aliskanlik, aslinda "ac gozluluk" herkese hayatinin bir doneminde sirayet ediyor, ve uzmanlasmanin onunde en buyuk engel.


emrahday
(18.02.19)
evet kitap konusunda da aynı şeyi yaşıyorum. hatta eskiden sevgililerim konusunda bile aynı sorunu yaşıyordum.

@freebird, eğitmen olmak için de sabır ve konsantrasyon gerekiyor sanırım, ben orada da kararsızlık yaşarım kesin. bir anda kendimi ilişki koçu mu olsam tercih danışmanı mı diye düşünürken bulurum. :)

@emrahday bilgisayarı sadece bir uzmanlık için ayarlamak denenebilir geldi, bir bölüme ubuntu kurayım ve ubuntu kullanırken başka hiçbir alana sarkmamayı deneyeyim. gerçi browser açıkken her an başka bir konuya atlamak mümkün. kahrolsun internet.


lordoz
(18.02.19)
(2)

OBD cihazı tavsiyesi

Bir önceki duyuruda bahsi geçmişti ve mantıklı geldiği için almaya karar verdim ama detaylı bilgim yok.2003 model toyota corolla araç için obd cihazı önerebilir misiniz? seçim yaparken nelere dikkat etmeliyim? olması ya da olmamasını tavsiye ettiğiniz özellikler nelerdir? kısacası her türlü bilgi ve
Bir önceki duyuruda bahsi geçmişti ve mantıklı geldiği için almaya karar verdim ama detaylı bilgim yok.

2003 model toyota corolla araç için obd cihazı önerebilir misiniz? seçim yaparken nelere dikkat etmeliyim? olması ya da olmamasını tavsiye ettiğiniz özellikler nelerdir? kısacası her türlü bilgi ve öneriye açığım.

ayrıca şu aşağıdaki üç model için yorumlarınız nelerdir?

www.amazon.co.uk

www.amazon.co.uk

www.amazon.co.uk
lordoz
(14.02.19)
Bu tip hazır satılan cihazlarla araca müdahalede bulunamazsınız,sadece bilgileri okuyabilirsiniz.Mesela ,cruise control veya sis farı takacaksınız araca diyelim,aktifleştirebilmek için modifiye edilmiş obd cihazına ihtiyacınız olacak.Bu cihazları açıp,içinde ufak bi müdahale yapılması gerekiyor.Araç markanıza göre forumları araştırıp,obd modifiye işiyle uğraşan arkadaşları bulmanız gerekir..Direk onlardan almak daha garanti olur düşüncesindeyim.


arenas
(14.02.19)
Amacım sadece motor ikaz ışığı neden yandı onu öğrenmek ve önemsiz ise ikazı kaldırmak.


lordoz
(14.02.19)
(9)

Motor arıza ışığı (2002-2005 Toyota Corolla 1.6 vvti)

Toyota Corolla (2003 model, 1.6 vvti, 145.000km) ile dün uzun yolda seyir halindeyken motor arıza uyarısı yandı ve bir daha sönmedi. Şu motor bloğu şeklindeki sarı malum uyarı işareti.Hararet yoktu. Yağ ve suyunu kontrol ettim sorun yoktu. Motordan herhangi bir anormal ses gelmiyordu. Radyatör suyu
Toyota Corolla (2003 model, 1.6 vvti, 145.000km) ile dün uzun yolda seyir halindeyken motor arıza uyarısı yandı ve bir daha sönmedi. Şu motor bloğu şeklindeki sarı malum uyarı işareti.

Hararet yoktu. Yağ ve suyunu kontrol ettim sorun yoktu. Motordan herhangi bir anormal ses gelmiyordu. Radyatör suyu yarıya inmişti ben de üzerine antifreeze koyup doldurdum ve yola devam ettim.

İkaz lambası hala yanıyor ama arabada herhangi bir anormal ses ya da çekişinde gidişinde bir gariplik yok.

Sebebi ne olabilir? Yurt dışında yaşıyorum ve burada araç arızaları çok pahalıya mal olabiliyor o yüzden servise götürmeye tırsıyorum ve sensör hatası falan olmasını diliyorum. :)

Bir odb cihazı bağlasam sorunu görebilir miyim? Ve/veya önemsiz ise ikaz ışığını kapatabilir miyim?

Bu arada, odb cihazı kullanan varsa, bu tip bir araç için neler yapılabiliyor odb cihazı ile? Önerir misiniz?
lordoz
(14.02.19)
odb değil o obd cihazı :)

evet obd ile sorunu görebilirsiniz ama obd'nin de bağlanacağı bir makine olması lazım. bu makine ile hem sorunu görüp hep de ışığı silebilirsiniz.

tr.gearbest.com

bu alet doğrudan kendisi bağlar ve dediğim işlemleri halledebilirsiniz.

urun.n11.com

bu aletle de telefona bağlanıp telefon üzerinden işlem yapabilirsiniz.
başkaca ne işler yapılır bilmiyorum. benim arabama yapılan işlemler nedeniyle bilgi sahibiyim.


trajikomix
(14.02.19)
oralarda kaçak mazot lpg yoksa arıza ışığı sıkıntı yaratabilir.


mikahakkinen
(14.02.19)
@trajikomik düzeltme için teşekkürler, amazon.co.uk'den araştırayım biraz.

@mikahakkinen Araba benzinli ve tüp yok. Benzini de BP'den alıyorum hep. Yanıtla alakalı bir sorun olması çok düşük ihtimal.


lordoz
(14.02.19)
@trajikomik kablo ile bağlananlar ve Bluetooth/wifi ile bağlananlar arasında fonksiyonellik farkı var mı? Bluetooth versiyonlar çok ucuz, bi kıllandım. :)


lordoz
(14.02.19)
Ayfon bluetooth olana baglanamiyor. Tek olayi o.


acemi
(14.02.19)
Android var bende o sorun değil, tam işlev yapabiliyorsa alayım bir tane bakayım. Hata kodu görüntüleyip, ikaz ışığı silebiliyorum yani bluetooth obd ile.

Peki, hata kodunu buldum. Çok da mühim sebep değil diyelim ve ikazı sildim. Sorun çözülmediği için kısa bir süre sonra ikaz ışığı tekrar yanacaktır değil mi?


lordoz
(14.02.19)
Ne icin yaktigina gore degisir.
Benim orta stopun icindeki 3 tane led patlak diye yakiyor mesela.

Bazen zengin karisim diye yakiyor, bazen fakir karisim, tekleme, oksijen hatasi.
Bazisini sondurunce 1 sene cikmiyor. Kalici olanlar tekrar geliyor.


acemi
(14.02.19)
torque diye uygulama var, onu da yüklemeniz gerekli. ücretsiz apk'sını bulabilirsiniz.

ışık tekrar yanabilir, sebebe bağlı tamamen. bende de zengin/fakir yakıt hatasından dolayı yakıyor sürekli, lpgnin getirdiği bir sıkıntı.


trajikomix
(14.02.19)
Arıza ışığını söndürebiliyorsunuz. Kontak anahtarını açarken yol bilgisayarında bir tuşa basılı tutarak olması lazım internette bakabilirsiniz. Işık tekrar yanmıyorsa önemsiz anlık bir hatadır.


zombi
(14.02.19)
(11)

2019 sizin için nasıl başladı?

Sb..Benim için aşırı boktan başladı ve öyle devam ediyor.
Sb..

Benim için aşırı boktan başladı ve öyle devam ediyor.
lordoz
(08.02.19)
2018'den bir farkı yok...
tıpkısının aynısı denebilir.


livaneli_kadir
(08.02.19)
Hayatımın en korkunç yılı oldu daha şimdiden


the beste
(08.02.19)
Benim için de diğer yıllardan pek farkı olmayan şekilde başladı.


2012-2018 uzak ara hayatımın en boktan dönemi olduğu için gelen yılların o standardı yakalaması neredeyse imkansız. O yüzden, nefes alıyorum, sağlık problemim yok, aç değilim diyerek bile oha mükemmel bir yıl diyebiliyorum 2019 için. Şu ana kadar mükemmel.


godsparticle
(09.02.19)
Berbat basladi:D Ilk defa bir yilin kotu baslamasindan yakiniyorum.


stavro
(09.02.19)
2015-2018 benim icin mütareke yillari gibiyken, bir Atatürk cikar icimden 2019'da kurtulurum diye bekliyordum. Cikmadi. Resmen Mondros'tan vazgecip, Sevr'i uyguluyor bana 2019.


2018'den daha kötü başladı


Mossy
(09.02.19)
maaşa zam,yeni sevgili daha nolsun.


essoist
(09.02.19)
fena değil. şu an için tek iyi yanı zam almış olmam.


nathanieltroy
(09.02.19)
valla şaşırtıcı derecede iyi gibi, bakalım inşallah bozulmaz.


biravekahve
(09.02.19)
2017-18 periyodu bir anlamda "hayata geri dönüş" süreciydi benim için. 2019 da "stabilizasyon" evresi olacak diye umuyorum. o açıdan bu yıldan özel veya büyük bir beklentim yok, kafayı falan yemeden sakin ve normal bir şekilde geçirebilirsem iyi sayacağım.

şimdilik fena gitmiyor. en önemli kaygım maddi ve sağlık mevzuları. sigarayı bıraktım ve kilo veriyorum ama 25'i dolduracağım için sigorta bitiyor. gözler bozuldu. bunlar uğraştıracak biraz. maddiyat açısından da çok şükür anamız babamız, kendi işimiz vs. öğrenci olarak yuvarlanıyoruz ama işte kriz mevzuları korkutuyor. bugün iyiyim de 6 ay sonra giyecek donum olmayabilir. kenara para koyacak, birikim yapacak durumda da değilim açıkçası.

şu ana kadar iyi o açıdan. kötü bir şey olmadı, nispeten iyi şeyler oldu. böyle devam etse yeter.


der meister
(09.02.19)
(1)

Yurt dışında (ingiltere) TV+ izlemek.

Birkaç aydır Ingiltere'de Apple TV üzerinden TV+ uygulaması kullanıyorduk, tüm yayınlar sorunsuzdu.Ancak bugün birden bire "TV+ telif hakları sebebiyle yurt dışında kullanılamamaktadır" gibi bir mesaj çıkmaya başladı ve artık TV+ kullanamıyoruz.Bunu daha önce yaşamış olan var mı?Yurt dışında nasıl T
Birkaç aydır Ingiltere'de Apple TV üzerinden TV+ uygulaması kullanıyorduk, tüm yayınlar sorunsuzdu.

Ancak bugün birden bire "TV+ telif hakları sebebiyle yurt dışında kullanılamamaktadır" gibi bir mesaj çıkmaya başladı ve artık TV+ kullanamıyoruz.

Bunu daha önce yaşamış olan var mı?

Yurt dışında nasıl TV+ izleyebilirim? VPN mi kurmalıyım? Ücretsiz iyi bir VPN hizmeti var mı? Tüm ağı değil de sadece Apple TV bağlantısını VPN üzerinden geçirebilirim sanırım?

Veya yurt dışında türk kanallarını (tercihen TV+'taki gibi 24 saat geriye dönük de olabilecek şekilde) izleyebileceğim hangi yöntemi önerirsiniz?
lordoz
(08.02.19)
merhaba
cek cumhuriyetindeyim ve dediginiz sorun bende yok, TV+ sorunsuz calisiyor. sanirim ulke ile kaynakli sorun


65 derece
(11.02.19)
(11)

Sigorta attı, şalter yukarı kalkmıyor.

Evde sigortalardan biri attı ama şalter kitlenmiş gibi yukarı kalkmıyor.Toplam 9 alt şalter 2 ana şalterde toplanmış. Birine 4 diğerine 5 alt sigorta bağlı. Atan sigorta 5'li grubun ana şalteri.Üstünde RCD protected yazıyor.Bunun bir koruması vs olduğundan mı kıpırdamamıyor yoksa değişmesi mi gereki
Evde sigortalardan biri attı ama şalter kitlenmiş gibi yukarı kalkmıyor.

Toplam 9 alt şalter 2 ana şalterde toplanmış. Birine 4 diğerine 5 alt sigorta bağlı. Atan sigorta 5'li grubun ana şalteri.

Üstünde RCD protected yazıyor.

Bunun bir koruması vs olduğundan mı kıpırdamamıyor yoksa değişmesi mi gerekiyor?

Yurt dışında yaşadığımdan burada elektrik ustası hemen bulamayabiliriz, 2-3 sonraya gün veriyorlar genelde ve ısıtıcının bağlı olduğu sigorta olduğu için hızlı bir çözüm gerekiyor.

Fotoğrafını aşağıya ekliyorum, yetkin biri aydınlatırsa çok sevinirim.

eksiup.com
lordoz
(07.02.19)
sigortanin atmasina sebep olan elektrikli aleti (?) bulup prizden cekeceksiniz. hangisi oldugunu bilmiyorsaniz deneme yanilma yöntemiyle bulacaksiniz.


pilav
(07.02.19)
kalkmıyor mu kaldırınca geri hemen tekrar atıyor mu?


jugador
(07.02.19)
Belki şu adına da unuttum. Hani kabloların bir yerden dağıldığı delikli bir yer var. Orada kısa devre olmuştur. Prizleri çeksende atmaya devam eder


hiç kalkmıyor, kilitlenmiş ya da sıkışmış gibi. Hiç hareket etmiyor yani sigorta anahtarı. Biraz kuvvetli de denedim ama çok da zorlamak istemedim kırılır diye.

Tüm fişleri çekip ışıkları kapatıp denedim yine aynı.


lordoz
(07.02.19)
test düğmesine bastım, birkaç saniye basılı da tuttum ama işe yaramadı. Test tuşuna basılı tutarak da kaldırmayı denedim ama yine olmadı.


lordoz
(07.02.19)
@lordoz
Kırılmaz onlar sert oluyor yardır. Net bilgi.
Arkadaşların dediği doğru onlar kaçak akım rölesi yani tesisatında herhangi bir kaçak olunca atıyor. Şuan kaçak devam ediyorsa kaldırınca hemen geri atar. yine kaldır bişi olmaz zaten atması için olan bir alet. Zorlayabilirsin.


graywolf
(07.02.19)
Zorladım, asla kımıldamıyor.


lordoz
(07.02.19)
Sağ üstteki asma kilit işaretli yeri hareket ettirmeyi denedin mi ?


jimmy jib
(07.02.19)
Hayır, aynısından sol üstte de var ve sanırım onlar sigorta kabinini açmaya yarıyor.


lordoz
(07.02.19)
gecen benimki de atti yarim saat yerine oturtamadim. sonra oturdu.
simdi tozdan dolayi bazen atmasi gerektiginde atamiyor sigorta isiniyor. en sonunda atiyor ama bu seferde fazla isindigi icin yerine oturmuyor. sogumasini beklemen lazim. 45dk-1 saat bekle tekrar dene.


cooperr
(07.02.19)
Röle bozulmuş, elektrikçi geldi baktı değiştirdi.

Yanıtlar için çok teşekkürler.


lordoz
(07.02.19)
(7)

Reddi miras hk

Reddi miras yapmak istiyorum.Yaptığım zaman babamın/annemin haberi olur mu? (Hayattalar)
Reddi miras yapmak istiyorum.

Yaptığım zaman babamın/annemin haberi olur mu? (Hayattalar)
lordoz
(06.02.19)
reddi miras için öncelikle bir miras, miras için de ölüm olması gerekiyor.

ölümle birlikte mirasın reddi için gereken süre başlar.


trajikomix
(06.02.19)
yanlış bilmiyorsam bunu ancak mirasçı olduğunda yapabilirsin, şuan değilsin, yani ilgili kişiler vefat ettiklerinde mümkün olabilir, tüm miras, borçlar da dahil devlete kalır. yine yanlış bilmiyorsam tam tersi ise geçerli, kişi hayattayken mirasçılarını belirleyebilir, yani çocuklarını mirastan mahrum bırakabilir, hatta geçerli bir sebep bulabilirse eşini dahi mirastan mahrum bırakabilir.


rca
(06.02.19)
benim durumum şöyle;

babamın bir miktar mal varlığı var ve ben bunu istemiyorum. ne şimdi, ne de -allah gecinden versin- vefatından sonra.

bunu şimdiden netleştirebilmemin bir yolu var mı?


lordoz
(06.02.19)
bildigim kadariyla yok. once miras olusmasi gerekiyor (simdi baban hayatta oldugu icin oyle bir sey yok, mal varligi var), sonra belli bir suresi vardi yanilmiyorsam, vefattan sonra o sure icerisinde halletmen gerekiyordu. bilgiler cok taze degil ama zamaninda arastirdigimda boyle gormustum ben, once olmesi gerekiyor diye.


der meister
(06.02.19)
Miras bırakanın ölümünden sonra miras reddedilebilir. Miras bırakan ölmeden red hakkı doğmaz. Fakat miras bırakan ölmeden önce mirastan feragat sözleşmesi yapılabilir.


sakin ol şampi. istemiyorsan almayacaksın kimsenin zorla verecek hali yok. Birisinin sana miras bırakacağı kesin değilken nasıl reddi miras yapasın.


ayin yazari
(07.02.19)
olumu beklemen gerek +1. belki baban seni coktan mirasindan mahrum birakti haberin bile yok. once bi mirasci konumuna dus, daha sonra rededersin


crucio
(07.02.19)
(4)

yurt dışından ikinci el araç getirmek

yurt dışından türkiye'ye ikinci el araç getirdiğimizde nasıl bir prosedür uygulanıyor, ne kadar vergi ödeniyor?kullanmak ve/veya satmak için getirmekle, "yedek parça" olarak getirmek arasında vergi ve prosedür bakımından farklılıklar var mıdır? varsa nedir?örneğin 10.000 pound'a ikinci el olarak ald
yurt dışından türkiye'ye ikinci el araç getirdiğimizde nasıl bir prosedür uygulanıyor, ne kadar vergi ödeniyor?

kullanmak ve/veya satmak için getirmekle, "yedek parça" olarak getirmek arasında vergi ve prosedür bakımından farklılıklar var mıdır? varsa nedir?

örneğin 10.000 pound'a ikinci el olarak aldığım bir aracı türkiye'ye getirmek istiyorum, ne kadar vergi öderim?

bir de aracı ne kadara aldığıma dair bir belge elimde yoksa, neye göre hesaplanıyor vergiye esas olacak fiyat?
lordoz
(30.01.19)
O ulkede vatandas degilsen getiremiyorsun bildigim kadariyla.


stavro
(30.01.19)
Yaş sınırı vardı galiba. 2 yaştan büyük getiremiyorsun gibi.


sutlu nescafe
(30.01.19)
bedelsiz ithalat uygulaması var hatta benim de yasal olarak hak kazandığım.yaş,cc v.s. sınırlama yok.gümrük ve ticaret bakanlığı'ndan detaylara bakabilirsin.


jactantia
(30.01.19)
@John Bloor an itibariyle tekrar baktım şartlara bakanlık sayfasından ve;

ggm.gtb.gov.tr


jactantia
(31.01.19)
(2)

JavaScript için WYSIWYG destekleyen IDE önerisi

merhaba,bir süredir html, css, javascript çalışıyorum. teori kısmın temel-orta kısmını hallettim, şimdi ilerlemek için pratik yapmak istiyorum ancak IDE bulamadım.önce notepad++ ile takılayım dedim, ama yaptığım değişiklerin sonucunu görmek için sürekli tarayıcıya dönüp sayfayı yenileyip tekrar note
merhaba,

bir süredir html, css, javascript çalışıyorum. teori kısmın temel-orta kısmını hallettim, şimdi ilerlemek için pratik yapmak istiyorum ancak IDE bulamadım.

önce notepad++ ile takılayım dedim, ama yaptığım değişiklerin sonucunu görmek için sürekli tarayıcıya dönüp sayfayı yenileyip tekrar notepad++'a geri dönmek yordu beni.

yaptığım değişikliklerin çıktısını IDE içinde bir bölümde görebileceğim herhangi bir IDE bulamadım. google aramalarım beni hep WYSIWYG editor plug-in'lerine çıkartıyor ama ben geliştirme ortamı arıyorum.

istiyorum style için font-family değiştirdiğimde hemen -ya da bir refresh/run butonuna basarak- yanda göreyim fontun değişip değişmediğini.
lordoz
(29.01.19)
Öyle bir IDE benim bildiğim kadarıyla yok. Olsa bile (Bir ara Dreamweaver yapmaya çalışmıştı) atıyorum Webkit engine'ini kullanmıyorsa IDE'nin size gösterdiği render ile Chrome'un gösterdiği farklılıklar içerecektir.

Çeşitli yöntemler var. Birer örnek vereyim hepsinden.

Chrome eklentisi: chrome.google.com

Desktop program: livereload.com

Javascript library: livejs.com (Bunun gibi bir şey denemedim daha önce. Not almıştım bi ara bakayım diye. İşe yarıyor mu emin değilim.)


amortisman
(29.01.19)
pinegrow.com

deneyebilirsiniz.


faithless
(30.01.19)
(4)

wordpress kurulumu veritabanı bağlantı hatası

daha önce pek çok wordpress sitesi kurduğum sunucuma yine yeni bir account açtım ve her zamanki gibi rutin mysql işlemlerini tamamladım, wordpress dosyalarını upload ettim vs.ancak ne yaptıysam kurulumda girdiğim bilgileri kabul etmiyor, " ya wp-config.php içindeki bilgiler yanlış ya da veritabanı s
daha önce pek çok wordpress sitesi kurduğum sunucuma yine yeni bir account açtım ve her zamanki gibi rutin mysql işlemlerini tamamladım, wordpress dosyalarını upload ettim vs.

ancak ne yaptıysam kurulumda girdiğim bilgileri kabul etmiyor, " ya wp-config.php içindeki bilgiler yanlış ya da veritabanı sunucusu aktif değil" gibi bir hata veriyor.

onlarca kez kontrol ettim veritabanı ismi, kullanıcı ismi ve parola doğru. sunucu zaten her zamanki gibi localhost.

hatta cpanel'den account'u silip tekrar oluşturdum, yine olmuyor. cpanel üzerinden veritabanına erişebiliyorum, yani aktif.

sorun ne olabilir? yardım lütfen saatlerdir uğraşıyorum ama aklıma bir şey gelmiyor.
lordoz
(28.01.19)
Config dosyasından debug mode'unu true yapın, o zaman sorun neredeyse gösterecektir muhtemelen.


amortisman
(28.01.19)
config dosyasının oluşturmamış. sample dosyasını değiştirip denedim, şöyle bir hata veriyor.

Warning: mysqli_real_connect(): (HY000/2002): No such file or directory in /home/plus/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1531

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/plus/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1562

Warning: mysql_connect(): No such file or directory in /home/plus/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1562


google'layıp bakacağım şimdi.


lordoz
(28.01.19)
tema da hata olabilir ya da güncellenmesi gerekebilir.


çiçekgaraj
(28.01.19)
@çiçekgaraj tema ile alakası olması pek mümkün değil keza hiç kurulum yapmıyor.

verdiği hatayı arattığımda php sürümünün mysqli istediği ve bununla ilgili bir uyumsuzluk olduğundan bahsediyor, çözüm için php.ini dosyasında bir iki işlem önerilmiş ama benim php.ini dosyasına erişimim yok hosting firması ile iletişime geçmem gerekiyor sanırım ama php.ini düzenlemesinin de işe yarayıp yaramayacağı meçhul. hof, gece gece.


lordoz
(28.01.19)
(11)

100 liranız olsa, nasıl arttırırsınız?

Doğrudur yanlıştır bilinmez ama bir rivayettir; bir derste öğrencilere "1 ay içinde 100 lirayı yasal yollarla en çok arttıran dersi vize/final notlarına bakılmaksızın A+ ile geçecek" şeklinde bir görev/ödev verilmiş.Sizin 100 liranız ve 1 ay zamanınız olsa, tabii ki çalışmadığınızı ve bolca boş vakt
Doğrudur yanlıştır bilinmez ama bir rivayettir; bir derste öğrencilere "1 ay içinde 100 lirayı yasal yollarla en çok arttıran dersi vize/final notlarına bakılmaksızın A+ ile geçecek" şeklinde bir görev/ödev verilmiş.

Sizin 100 liranız ve 1 ay zamanınız olsa, tabii ki çalışmadığınızı ve bolca boş vaktiniz olduğunu düşünerek, bu parayı nasıl arttırırdınız? Tahmini ne kadara ulaşabileceğinizi düşünüyorsunuz?
lordoz
(21.01.19)
Bir yerde okuduğumu yazayım.

Bim'den su alarak İstanbul trafiğinde satmak.


garaser
(21.01.19)
O rivayetteki hoca denyo olduğundan ben o işe girmezdim. Oturur sınavlara çalışırdım.

Çünkü öncelikle "en çok artıran" dendiği için diğerlerinin o esnada ne kadar artırdıklarını da bilmemiz lazım. Bunun için espiyonaj faaliyetlerinde de bulunmamız lazım. Kıçı kırık bir ders için ben o işe girmem.

Ayrıca en çok artıranın A alacağını biliyoruz. Diğerlerine ne olacak? Sınıfta mı kalacaklar yoksa B, C gibi notlar mı alacaklar? Bunun da açıklanmış olması lazım.


alperz
(21.01.19)
düşük faizli tüketici kredisi çekip (oranı %0,98) 100 000 TL 0,98 ile 1 ay sonra geri ödemesi 101,176 TL olur

100 000 TL ziraatten çekip tebin cepte teb vadeli hesabına aylık faizle koyarsan %19 veriyor net faizi 101,415,89 olur


1 ayda kazandığın para 239 TL 2 ayda 478 TL 1 yılda 2868 TL para eder güzel para değilmi :))))


baknedicem
(21.01.19)
@alperz hocaya derse takılma yahu. :) asıl soru 100 liran ve 1 ay zamanın olsa bu parayı nasıl ve ne kadar arttırabilirsin?

@baknedicem 100.000 TL olsa mantıklı, ama 100 liran var. bildiğimiz mavi 100 lira.


lordoz
(21.01.19)
Genelde bu tür şeyler sanal borsa yarışması şeklinde olur.

Burada ticaret yapmaktan tutun bir çok çeşitli yöntem var. Bak su satmak çok mantıklı, parayı kısa sürede 3 katına çıkarır.


@lordoz tamam kardeşim işte 100 000 TL zaten bankadan temin ediyorsun sende 100 TL var artik onuda nasil harcayacağın sana kalir sonuçta diğer bankayada borcunu kapatınca üstüne 239 TL para kaliyor yani senin 100 TL harcamadan 239 TL yoktan para çıkardım ortaya

101 176 olan kredi borcunu diğer bankadan elde ettiğin 101 415 lira ile ödüyosun elinde kalan 239 TL para sana ait + birde 100 tl var elinde toplam 339 TL para olur 100 TL ne 1 ayda 239 tl para kazandırdım bu parayı elini suya sabuna dokundurmadan kazandırdığımıda unutmayalim


baknedicem
(21.01.19)
@baknedicem
0.98'e tüketici kredisi yok. konut kredisi var onu da alıp bankaya yatır demez hiç bir banka. Hatta o parayla konut aldığın için sen görmüyorsun bile direk konut satıcısının hesabına geçiyor sen de evini kredi karşılığında ipotek ediyorsun.

Bir akıllı sen değilsin malesef:) kredi masraf faizleri hiç bir zaman bahsettiğin sistemi gerçekleştirecek şekilde oranlanmaz.


ayin yazari
(21.01.19)
@ayin yazari yapan yapiyor kardeşim sen yapamıyosan bilemem hepsinin bir yolu var araştırırsan görürsün ne dümenler döndüğünü :) bankacı arkadaşlar iyi bilir :)ben yapmadım ama duyduğunu söylüyorum


baknedicem
(21.01.19)
bir konuya dayalı 3 tane kitap alırım 35 liradan ;)

arkası sonra gelir. başka türlü 100'ü 200 yaparsın, 500 yaparsın ama 10bin, 100 bin yapamazsın


tamamhosdiyonda
(21.01.19)
İkinci el bir müzik aleti alınıp sokakta, metroda falan çalınabilir. Az da olsa yetenek lazım tabi.

Marangoza basit bir kilitli kutu yaptırıp osym sınavlarında emanetçilik yapılabilir.

Aslında su satmak en mantıklısı:)


the coon
(21.01.19)
Bir akbile 100 tl yukler uzuncayir metrobus girisinde takilirdim yukle sat yapa yapa 30 gunde oldukca iyi bir kar elde ederdim.


lynda.com
(21.01.19)
(3)

Sıfırdan ingilizce öğrenmek için uygulama önerisi

Merhaba,Babam 60 yaşında ve ingilizce öğrenmek istiyor. Büyük ekranlı bir android telefonu var. Lingualeo, Duolingo falan yükledim ve hiç bilmiyormuş gibi başlattım ama gerçekten hiç bilmeyen için uygun değil ikisi de.Gerçekten hiç ingilizce bilmeyen birine "what is your name?" den başlayarak bilale
Merhaba,

Babam 60 yaşında ve ingilizce öğrenmek istiyor. Büyük ekranlı bir android telefonu var. Lingualeo, Duolingo falan yükledim ve hiç bilmiyormuş gibi başlattım ama gerçekten hiç bilmeyen için uygun değil ikisi de.

Gerçekten hiç ingilizce bilmeyen birine "what is your name?" den başlayarak bilale anlatır gibi ingilizce öğreten bir uygulama var mı? Zaten beginner seviyesinde öğrense yeter ona.
lordoz
(17.01.19)
memrise'a baksa bi. Orda bu tarz kalıplarla başlıyolardı diye hatırlıyorum.

Onun dışında bbc'nin de vardı sanki bu tarz bir uygulaması ama emin değilim tam


nundu
(17.01.19)
bence en iyi seçenek youtube. learn english diye aratın. ordan playlist filtresini kullanabilirsiniz www.youtube.com

ordan hoşunuza giden bir playliste tıklayıp istediğinden başlayabilir. şu fena değil gibi. www.youtube.com

her zaman öğrenmeye çalışan insanların tam destekçisiyiz!!


gizemli dede
(17.01.19)
Uygulaması var mı bilmiyorum ben korsan kullanmıştım bilgisayardan ama rosetta tam istediğin gibi an apple falan o şekilde başlıyor yani. Bir bak bakalım belki vardır uygulaması.


Giovanni Pipitto
(17.01.19)
(18)

Dizel araç (vw Jetta) çalışmıyor, sorun ne olabilir?

100.000 km'de bakımları düzgün yapılmış 2014 model bir VW jetta araç var yan komşunun, araç dizel ve marş basmıyor. Tık tık gibi bir ses geliyor ama marş basmıyor.Aklıma direkt akü geldi ama aracın bütün elektrik aksamı sorunsuz çalışıyor. Kapı kumandası, radyo, farlar vs. Yine de akü kaynaklı bir s
100.000 km'de bakımları düzgün yapılmış 2014 model bir VW jetta araç var yan komşunun, araç dizel ve marş basmıyor. Tık tık gibi bir ses geliyor ama marş basmıyor.

Aklıma direkt akü geldi ama aracın bütün elektrik aksamı sorunsuz çalışıyor. Kapı kumandası, radyo, farlar vs. Yine de akü kaynaklı bir sorun olabilir mi?

Benim benzinli aracımın aküsü boşaldığında hiçbir elektrikli akşamı çalışmazdı. Ama bu araçta farklıdır belki diye düşündüm.

Sizce neden olabilir? Neyi kontrol etmek gerekir?
lordoz
(16.01.19)
dediydi dersin marş dinamosu.


datnet
(16.01.19)
Aku gostergesi yesil mi?


acemi
(16.01.19)
Ya akü zayıf marş motorunu çeviremiyor ya da marş motorunda problem var muhtemelen bozulmuş dönmüyor.


Takviye kablosuyla deneyin başka araçtan takviye yaparak marş basın çalışmazsa marş motoru gitmiştir. Zor çalışırsa sakın stop edip kapatmayın servise gidin o haliyle.


marş basınca sürekli tık tık diye ses geliyorsa aküdür muhtemelen. çok anlamıyorum ben de ama benim araç da öyle oldu.


veritaslibertas
(16.01.19)
Teşekkürler.

@veritaslibertas senin aracında da elektrik aksamı çalışıyor muydu?


lordoz
(16.01.19)
marş dinamosu değildir. 2014 model vw marka bir arabanın marş dinamosu bozulmaz 4-5 yılda. 1996 model şahin falan deseniz olurdu belki.

%100 akü, eminim son kararım. marş motoru deli gibi akım çeken bir şey. farlar açıkken marşa bastığınızda farlar kısılır, o derece. akünün; gösterge ışığıdır, fardır, radyodur bilmemnedir onları çalıştıracak kadar canı vardır da, marş motorunu çeviremiyordur. farları da bi 5 dakika açık bırakın onlar da söner. hani dijital fotoğraf makinesini çalıştırmayan pili duvar saatine takarsınız bir sene daha götürür ya öyle işte.

takviye yapın, zaten marş motoruysa yine çalışmaz. akü ise çalışır. günümüzde pek tavsiye edilmiyor ama araç manuelse vurdurarak da çalıştırabilirsiniz.

stop ettirmeden gidin bi oto elektrikçiye aküyü ölçsün. boşalmışsa şarj eder, ölmüşse yenisini takar.


kibritsuyu
(16.01.19)
@kibritsuyu +1


Umarım aküden kaynaklıdır. Takviye kablosu buldum ama aracın sağ ve solunda başka araçlar park etmiş durumda o yüzden deneyemiyorum henüz.


lordoz
(16.01.19)
@lordoz, evet benim de öyle olmuştu. bu arada aynı şeyi yaşadım seninle, aracın ön tarafı duvara dönüktü ve yanlarda da araç vardı, bu yüzden takviye deneyemedim. internetten akücü araştırdım. adamlar gelip aküyü ölçtüler, bitikti benim akü, yenisini taktılar. akü parası+75 tl ücret aldılar. sen de böyle bir yol deneyebilirsin.


veritaslibertas
(16.01.19)
uzun süre araç kullanılmadıysa ki bu akünün ne kadar yeni olduğuna göre değişkenlik gösterir. 3-5 gün bile yeterli olabilir çalışmaması için. ikinci bi ihtimal çoğu arkadaşın dediğin gibi marş otomatiği almıyor. otomatiğin değişmesi gerekebilir. öncelikli olarak aktarma yaparak çalıştırmayı denemeniz.


johnnie w lker
(16.01.19)
akü bende de çalıştı ancak akü bitmişti.


mikahakkinen
(16.01.19)
Akü geçenlerde bir arkadaşın tiguan i kaldı yolda ayni şekilde.


monkey
(16.01.19)
Şimdi benim arabanın aküsünü takviye kablosu ile bağladım, yine çalışmıyor ama bu sefer marş basıyor gibi (kuvvetli değil) ama marş almıyor ve 1-2 saniye sonra marştan kesiliyor.

Akülerin kapasitesi aynı ve yaklaşık 15 dakikadır takviye kablosu ile bağlı benim aracım çalışır vaziyette.

Bu arada araba 2014 değil 2011 model imiş.

Ne dersiniz? Hala aküden olma ihtimali var mı? Takviye kablosunu bağlayınca marş basıyor gibi yapması beni aküden diye düşündürüyor ama çalışmıyor da meret.


lordoz
(16.01.19)
Çalıştı. Akü imiş.


lordoz
(16.01.19)
araç çalışıyor halde beklerken de akü kendini şarj eder mi yoksa sürmek mi gerekir?


lordoz
(16.01.19)
10-15 dk sürün


superb
(16.01.19)
akü ölmemişse sürmeden de kendini şarj eder. sürerek daha çok şarj eder. daha doğrusu arabayı oynatmaya gerek yok. şarj dinamosu kayışla motora bağlı, tekerleğe veya şanzımana değil. yani sürmeden mmotorun devrini arttırırsanız da aynı şey. ne kadar çok motor devri, o kadar çok şarj. sürmek = arabayı kıpırdatmadan boş viteste gaz verip devri yükseltmek.

ama muhtemelen akü ölmüştür, şarj almıyordur. eğer öyleyse motoru kapatırsanız tekrar çalışmaz.

o şekilde motoru kapatmadan ve stop ettirmeden elektrikçiye gidin.


kibritsuyu
(16.01.19)
(9)

hangi youtube kanallarını ya da programlarını takip ediyorsunuz?

biz eşimle mesut süre ile ilişki testi'ni düzenli olarak takip ediyoruz mesela, her pazar yayımlandığında yeni bölümünü izliyoruz. 140 journos videoları da -içerikleri bazen çok sığ kalsa da- ilgimizi çekiyor.sizin de bunun gibi düzenli olarak takip ettiğiniz, yeni bölümü yayımlansa da izlesek diye
biz eşimle mesut süre ile ilişki testi'ni düzenli olarak takip ediyoruz mesela, her pazar yayımlandığında yeni bölümünü izliyoruz. 140 journos videoları da -içerikleri bazen çok sığ kalsa da- ilgimizi çekiyor.

sizin de bunun gibi düzenli olarak takip ettiğiniz, yeni bölümü yayımlansa da izlesek diye beklediğiniz youtube kanalları ya da programları var mı?

enes batur, yap yap gibi ergen kitleye anlamsız videolar çeken kanallardan ziyade gerçekten bir konusu ve kaliteli içeriği olan kanallar arıyorum ama bulamıyorum.
lordoz
(11.01.19)
Bir ara eşimle gezigezive kanalını takip ettik biraz sonra baktık biraz tanininca izlenme olunca azitmaya başladılar. Şımarık şımarık hareketler, olur olmaz açıklama videoları. Bir banka hesabı koyup para istemeler. Bıraktık.

Cüneyt Özdemir, Coşkun Aral ve tutu var. Tutu'ya ben bakıyorum abone değilim ama. Bir de şişko bir doktor var. Adını hatırlayamadım onu da arada görürsem bakıyorum.
Buldum.Dr. Aydın.

Bir de hintlilerin vloglarina bakıyorum. Tuhaf geliyor, renkli, pis. O kokuyu buradan duyuyormuşum gibi.


cüneyt özdemir'i takip ediyorum bir de coşkun aral'ın kanalını ikisi de gayet keyifli geliyor.

140journos hiç bana hitap etmedi, ifa akademi eskiden format olarak iyiydi ama sürekli bir atraksiyon içinde olduklar için izlemiyorum artık çok sıkıcı ve bayık geliyor.


killerbee
(11.01.19)
hayvanların dostu Tayfun Demir'in kanalı. Bütün videolarını heyecanla bekliyorum ve seyretmek terapi oluyor adeta.

www.youtube.com


elinde tivit
(11.01.19)
mesut süre'yi ben de bi iki haftadır izliyorum eski bölümlerine de baktım. Onun dışında post 42'nin çoğu videosunu severek izliyorum. Boş muhabbetleri baya sarıyo zaten önceden de tanıdığım adamlar oldukları için. Eskiden itici bulsam da son dönemlerde koreli chaby'nin 3 yabancı 1 türk formatını seviyorum. Yani muhabbetler bazen çok kaliteli gelmiyor ama yine de farklı milletlerle ilgili bi şeyler görmek hoşuma gidiyor. Bu formatın yine böyle youtube kanalı tarzı daha kaliteli yabancı versiyonu olsa baya severdim(elin oğlu ya da kore versiyonu abnomal summit'i biliyorum).

Yabancılardan genelde bilgi içerikli sayfalar takip ediyorum tarih, genel kültür, coğrafya, ülkeler falan.

Geography Now
CGP Grey
WonderWhy
Half as Intersting
Wendover

şu an aklıma gelenler bunlar. WonderWhy ve CGP Grey çok nadir video atar ama çook güzel videoları var. Geography Now'ı 20 bin takipçili olduğu günlerden beri takip ediyorum, alfabetik listeyle ülkelerle ilgili videolar çekiyor. Güzel bi konsept.

Ha bu arada Sunay Akın'ın da güzel bi youtbe kanalı var.

Şimdi listeme tekrar baktım da Emir Yargınla Çakal Lezzetlere bakabilirsin. Hem güzel yemek tarifleri veriyor hem de muhabbeti falan sempatik.


nundu
(11.01.19)
Turkce kanallardan bir tek Oguzhan Ugur'un kanalını ve onedio kanaldaki pinc programını takip ediyorum.


Epic Rap Battles of History
Langfocus
Adı değişmiş veya kalkmış olabilir ama ozbayasar diye bir kanal vardı, 70'lerin plaklarının kayıtlarını koyardı. Ona bakardım bir dönem.

İlişki Testi'ni ben de seyrederim. Bir ara İlker Gümüşoluk'un "Apartman Sohbetleri"ni de izlerdim ama epeydir çıkartmıyor.


d max
(11.01.19)
Benzin tv. Savaş cebeci. Ağır sağlam.


Delay Fuze
(11.01.19)
Bu ara en çok Medyascope'taki Din, Devlet, Toplum programını (www.youtube.com ve Apostate Prophet kanalını (www.youtube.com) takip ediyorum. Bir de fırsat buldukça Kurzgesagt (doğru mu yazdım bilemedim) kanalındaki videolara bakıyorum.


bruce mclaren
(11.01.19)
Beyhan budak-psikolog
Başak Kablan-her telden çalıyor


marifet
(12.01.19)
(4)

IT'de hangi alana yönelmeli?

35 yaşındayım, hem eğitimim hem de ilgi alanım bilgi teknolojileri, ancak 4-5 yıldır IT ile alakasız alanlarda orta düzey yönetici olarak çalıştım. öncesinde ise bir firmada bilgi işlem müdürü olarak çalışıyordum.yurt dışına taşındım (ingiltere) ve tekrar IT ile ilgili bir işe dönmek istiyorum. yazı
35 yaşındayım, hem eğitimim hem de ilgi alanım bilgi teknolojileri, ancak 4-5 yıldır IT ile alakasız alanlarda orta düzey yönetici olarak çalıştım. öncesinde ise bir firmada bilgi işlem müdürü olarak çalışıyordum.

yurt dışına taşındım (ingiltere) ve tekrar IT ile ilgili bir işe dönmek istiyorum. yazılım konusunda yetenekliyim, lise yıllarımda dahi bilgisayarda oyun oynamak yerine kod yazardım, web sitesi yapardım. üniversitede de yazılım ile ilgili derslerden hep en yüksek notları aldım. ancak sorun şu ki, mezun olduktan sonra yani yaklaşık 10 yıldır neredeyse hiç kod yazmadım.

hobi olarak yaptığım web siteleri ve girişimler için sürekli olarak wordpress kullandım. plug-in ve tema modifiyesi yapabiliyorum ama sıfırdan plug-in ya da tema oluşturma konusunda fikrim yok. zaten halihazırdaki tema ve pluginler ile yapamadağım bir şey şimdiye kadar olmadı. html, css ve temel javascript biliyorum. yeni bir js framework ve/veya php crud yapısını öğrenmem çok zaman almayacaktır.

bu girişimler ve yine ilgi alanım doğrultusunda seo konusunda oldukça bilgiliyim özellikle teknik tarafta. yanında tabii ki google araçları ve adwords vb. SEM araçlarını da kullandım, panellerine hakimim.

bununla birlikte yapay zeka ve büyük veri konuları çok ilgimi çekiyor, öğrenmek istiyorum, lakin hiç geçmiş deneyimim ve bilgim yok.

bir arkadaşım amazon solution architect sertifikasyonunu almamı önerdi, cloud computing de enteresan bir alan. daha önce azure hesabı açıp kurcalamıştım biraz, sanal sunucu oluşturup üzerinde bir web sunucusu çalıştırmıştım vs.

Bu nokta karar vermeye çalışıyorum;

bir framework öğrenip web development veya react native ile mobil tarafa mı yönelsem? seo ve dijital pazarlama tarafına mı ağırlık versem? sıfırdan öğrenmek pahasına yapay zeka ve/veya büyük veri konularına mı dalış yapsam? direkt para kazanma odaklı ilerleyip amazon solution architect olmaya mı kassam?

temel sorun; bunların hiçbirinde kurumsal bir deneyimim yok...
temel avantaj; eğitimim bu konular ile paralel ve kendimi geliştirmek için neredeyse tamamen boş olduğum 3-4 aylık bir sürem var...

Şu anda popüler olan, en önemlisi kurumsal deneyimim olmadan da iş bulabileceğim, halihazırdaki temelim üzerine 3-4 aylık sıkı bir çalışma sonrasında yeterli seviyeye gelebileceğim bir alana yönelmek istiyorum.

örneğin;
"yapay zeka için şu programlama dilini ve şu araçları öğren, 3 ayda iş bulacak seviyeye gelirsin, çok yeni bir alan olduğu için kurumsal deneyim olmasa da pek sorun olmuyor..." gibi yönlendirmeler süper olur.

şimdiden teşekkürler.
lordoz
(10.01.19)
hosgeldin (ingiltere'ye)
ben londra expedia'da calisiyorum ve hergun peynir ekmek gibi react bilen insan ise aliyorlar. butun yatirimlarin buyuk kismi mobil odakli, bu alanda ingiltere'de is cok.

seo, dijital pazarlama vb kisimlarina hic ama hic tavsiye etmem. hem daily rate cok dusuk oluyor hem cok fazla yapan var, degersiz bi is.


Önce pure javascript sonra react ya da vue


goodman
(10.01.19)
IT değil yazılım tavsiyesi istemişsin ama IT dediğin için yazmak istedim: özellikle ve ısrarla siber güvenlik alanına yönelmeni öneririm eğer biraz mazoşistsen ve ilgin de varsa.


roket adam
(10.01.19)
Siber güvenlik de ilgimi çeken konular arasında ama o konuda 3-4 ayda yeterli seviyeye gelmek mümkün değil diye düşündüğümden hiç bakmadım açıkçası. Derin network ve yazılım bilgisi istiyor diye biliyorum. 3-4 ayda neler yapabilirim?


lordoz
(10.01.19)
(3)

vergi kimlik numarasının (vkn) hangi kuruma ait olduğunu nasıl öğrenirim?

Bugün gelir idaresi başkanlığından bir e-posta geldi.Bir tebligatın 9200194268 vkn numaralı mükellefe tebliğ edildiğini bildiriyor. Tebligat numarası da var ama içeriğe dair bir şey yok.Tebligat numarasından ya da vkn ile detay öğrenmem mümkün müdür?
Bugün gelir idaresi başkanlığından bir e-posta geldi.

Bir tebligatın 9200194268 vkn numaralı mükellefe tebliğ edildiğini bildiriyor. Tebligat numarası da var ama içeriğe dair bir şey yok.

Tebligat numarasından ya da vkn ile detay öğrenmem mümkün müdür?
lordoz
(08.01.19)
mersis belki?


kimberly wexler
(08.01.19)
bu vergi kimlik numarası bir şahsa ait. yani örnek veriyorum ali türk isimli şahsın vergi numarası. şirket değil. mükellefiyetin varsa senin de olabilir. uzunmehmet vergi dairesine kayıtlı, zonguldak merkez adresli.


1213
(08.01.19)
Bana da sık sık benzer mesajlar geliyor, benimle alakası olmayan vergi numaraları yazıyor.

Sanırım ya telefon numarasını verirken o kişi hatalı veriyor ya da numarayı sallıyor.

Bu numara size ait değilse umursamayın, ama önceden vergiye tabi olup da bu vergi numarasını almış olabilir misiniz kontrol edin.


John Bloor
(08.01.19)
(5)

UBER Cezasını e-devlet üzerinde görebilir miyim?

Çağırdığım UBER aracını durdurup bana ve şoföre ceza keserek aracı bağladılar.Benim cezamı Uber ödüyormuş ancak ben bana kesilen ceza makbuzunu kaybettim. Bu cezayı görebileceğim/bulabileceğim bir hizmet var mı?Adıma kesilen UBER cezasını e-devlet üzerinden görebilir miyim? Ya da başka bir yolu var
Çağırdığım UBER aracını durdurup bana ve şoföre ceza keserek aracı bağladılar.

Benim cezamı Uber ödüyormuş ancak ben bana kesilen ceza makbuzunu kaybettim. Bu cezayı görebileceğim/bulabileceğim bir hizmet var mı?

Adıma kesilen UBER cezasını e-devlet üzerinden görebilir miyim? Ya da başka bir yolu var mıdır?
lordoz
(06.01.19)
o cezayı e-devlet üzerinden görebilir misiniz bilmiyorum ama UBER kesinlikle ödemiyor onu biliyorum


tutanak e-devletten görünür mü bilmiyorum ama yukarıda kesinlikle ödemiyor gibi beyan olmuş, ona istinaden açıklama yapma durumu hasıl oldu.. temmuzda 4 kişi 334'er tl ceza yedik. bir hafta sonra uber ödedi ve 50'şer tl'de bonus hediye ettiler.


ada meltemi
(06.01.19)
Uber ödüyor


Uber kesinlikle ödüyor


boyle buyurdum
(06.01.19)
Benden ceza makbuzunu istemişler ama makbuz bende değil, kayıp.

Bu durumda da ödeyebilirler mi?


lordoz
(07.01.19)
(1)

Ankara Düzgün Nargile Mekanı

Ankara'da düzgün bir ortamı ve iyi bir nargilesi olan mekan var mı?"Seri köz getir kardeşim" tarzı mütayit dolu olmasın ve nargilesi iyi olsun istiyorum. Bira da satıyor olsa süper olur ama çok şey istiyor olabilirim günümüz şartlarında.Fiyat çok abuk olmadığı sürece mühim değil.
Ankara'da düzgün bir ortamı ve iyi bir nargilesi olan mekan var mı?

"Seri köz getir kardeşim" tarzı mütayit dolu olmasın ve nargilesi iyi olsun istiyorum. Bira da satıyor olsa süper olur ama çok şey istiyor olabilirim günümüz şartlarında.

Fiyat çok abuk olmadığı sürece mühim değil.
lordoz
(27.12.18)
Huqqa


purrty ploop
(27.12.18)
(2)

Ücretsiz izin sigortalılık süresine sayılıyor mu?

Devlet memurlarının aldığı 1 yıllık ücretsiz izin sigortalılık süresinden sayılıyor mu? Yani ücretsiz izin alınan 1 yıllık dönemde kişi yine sigortalı oluyor ve sigortası devlet tarafından ödeniyor mu?1 yıl ücretsiz izin kullanan kişi 1 yıl daha geç mi emekli oluyor?Daha da netleştirmek adına;10 yıl
Devlet memurlarının aldığı 1 yıllık ücretsiz izin sigortalılık süresinden sayılıyor mu? Yani ücretsiz izin alınan 1 yıllık dönemde kişi yine sigortalı oluyor ve sigortası devlet tarafından ödeniyor mu?

1 yıl ücretsiz izin kullanan kişi 1 yıl daha geç mi emekli oluyor?

Daha da netleştirmek adına;
10 yıllık devlet memurunun, direkt istifa edip 5 yıl sonra görevine geri dönmesi ile, 1 yıl ücretsiz izin kullandıktan sonra istifa edip istifasından 4 yıl sonra görevine dönmesi arasında bir fark var mı? Bu iki durum arasındaki fark emeklilik süresini, yaşını, primini vs. etkiler mi?
lordoz
(21.12.18)
konunun uzmanı değilim ama bir devlet memuru olarak cevap vereyim. 1 yıl ücretsiz izinde devlet senin hiçbir sigortanı ödemiyor, hatta gss primini kendin yatırmak zorundasın ücretsiz izin döneminde. emeklilik meselesi ise yaşına, ne kadar çalıştığına ve hangi tarihte işe başladığına göre değişir. ama eğer emekli maaşı alacağın tarih açısında soruyorsan etkilemez çünkü sanırım yaşın itibariyle en erken 60 yaşında emekli olabilirsin.


Ücretsiz izninde sigortan yatmaz ama zaten yaş bekleme muhabbetinden dolayı çok anlamı yok.
ancak ilginç bir şekilde gss sigortan yatıyor, yani sağlık sistemini sigortalı olarak kullanabiliyorsun.


alicandan
(21.12.18)
(2)

Yılbaşında kim nerede sahne alıyor? (Ankara-Istanbul)

30-35 yaşlarında 8 kişilik bir grup olarak yılbaşını dışarıda canlı müzik eşliğinde karşılamak istiyoruz. türkçe rock seviyoruz; mor ve ötesi olur, duman olur, haluk levent bile olur. ancak amacımız temelde konser değil, eğlence olduğu için sıkış tepiş konser izlemek yerine yuvarlak bistro masalar e
30-35 yaşlarında 8 kişilik bir grup olarak yılbaşını dışarıda canlı müzik eşliğinde karşılamak istiyoruz. türkçe rock seviyoruz; mor ve ötesi olur, duman olur, haluk levent bile olur.

ancak amacımız temelde konser değil, eğlence olduğu için sıkış tepiş konser izlemek yerine yuvarlak bistro masalar etrafında ya da üst balkon vb. ayrı alanlarda yer ayırtabileceğimiz mekanlar arıyoruz.

ankara ya da istanbul olabilir, her iki şehir de olasılık dahilinde.

google ile arattığımda hep assolist, popçu ve türkücüler çıkıyor. rock müzik grupları nerede çıkıyor görebileceğim bir yer bulamadım maalesef.

sizin bildikleriniz varsa paylaşır mısınız?

ankara ve istanbul'da kim nerede çıkıyor?

bir de, bistro alana sahip canlı performans mekanları hangileri?
lordoz
(19.12.18)
benim arkadaşım erciyes'te sahne alacak. ilgilenirsen detayları yollarım. tarzı istediğiniz gibi.


prasinos
(19.12.18)
sadece istanbul ya da ankara ile ilgileniyorum, teşekküler.


lordoz
(21.12.18)
(2)

fal bakmayı bilen var mı?

aranızda fal bakabilen var mı?kahve olur, tarot olur, el olur, küre olur. türü fark etmez, "fal bakabiliyorum" diyen varsa hangi tür fal baktığını ve bunu nasıl yaptığını/öğrendiğini yazabilir mi?
aranızda fal bakabilen var mı?

kahve olur, tarot olur, el olur, küre olur. türü fark etmez, "fal bakabiliyorum" diyen varsa hangi tür fal baktığını ve bunu nasıl yaptığını/öğrendiğini yazabilir mi?
lordoz
(18.12.18)
İskambil falı bakarım. Annem öğretti. 27 kart var, kartların anlamları var, yorumluyorsun işte. 4 aşamalı.
Ha çıkması gibi bir iddiam yok tabi. Eğlencesine. Bazen çıkıyor ama :)


pati
(18.12.18)
Tarot bakıyorum hislerim kuvvetliydi zaten sadece bakma yöntemlerini ve kartların anlamlarını internetten öğrendim.


(11)

2 araç arasında karar vermem gerekiyor...

yarın aşağıdaki 2 araçtan birini alacağım ama karar veremiyorum. bu araçlar hakkında fikri ve/veya daha güzeli sahibi olan varsa mis gibi olur. yoksa da sizin fikriniz nedir? siz olsanız hangisini alırdınız, neden?not: her ikisinin fiyatı aynı ve hangisini kolay satarım derdim yok. toyota avensis, 2
yarın aşağıdaki 2 araçtan birini alacağım ama karar veremiyorum. bu araçlar hakkında fikri ve/veya daha güzeli sahibi olan varsa mis gibi olur. yoksa da sizin fikriniz nedir? siz olsanız hangisini alırdınız, neden?

not: her ikisinin fiyatı aynı ve hangisini kolay satarım derdim yok.

toyota avensis, 2003 model, 206.000km, 1.8 benzinli.

renault megane, 2006 model, 137.000km, 1.6 benzinli. (4 lastiği de yeni)


kendi düşüncem; megane biraz daha yeni ve düşük kilometreli olduğu için daha az sorun çıkartır mı bilemedim. 4 yeni lastik de avantaj. toyota avensis ise 200.000km'de olmasıyla düşündürüyor ama toyota'lar çok sorunsuz olmalarıyla ünlü. ayrıca avensis bir üst sınıf, çok daha konforlu.

Sizin düşünceniz nedir?
lordoz
(01.12.18)
Toyota bozulmaz. Toyota al.


ThomasJefferson
(01.12.18)
megane. expert değilim.


brakgn
(01.12.18)
Avensis nazli satiliyor ama araba gibi araba Megane yaninda.

Focus da bakabilirsiniz. Kalastir biraz ama keyiflidir.

Megane yerine Corollaya da yonelebilirsiniz. Acele etmeyin bence.


Bu arada 29 bine kedi goz dedikleri 2000 model corolla terra aldim ben. 1.6 vvti. O kadar petrolhead gecinirdim. İlk defa toyotayi bunla tanidim. Neler kaybetmisim dedim. Bundan aldigim tadi ne ust sinif be lüks sayılabilecek iyi arabalardab alamadim. Garip bir sürüş hissi var. Ucan hali tabirine yakin.

310 bin kmde aldim. Motor hala sifir gibi. 220 kadran var. Soluksuz kadran dayiyor. Cok acayip arabalarmis. Toyotayi tanimiyormusum. İyi ki tanidim.


Fransız arabası alırsan 2. El sanayi ile dost olmaya bak şimdiden.


Boris
(02.12.18)
Toyota motoru sağlamdır ve konforlu bir arabadır. fakat; ikinci eli zayıftır hemen elden çıkaramazsın birde çok yakar yedek parçası da pahalıdır.

megane ise konforlu değildir. plastik aksamı berbattır motorun sesini içeriye verir. fakat; yedek parçasını her yerde bulursun, az yakar çabuk satılır ikinci elde.


206bin çok megane al.


mikahakkinen
(02.12.18)
yüksek km'li araç sahibiyim. aracın km'sine değil markasına bak. eski kasa fransız araçları yüksek kilometrede sanayiden çıkmıyor. üstelik yaptırdığın zaman ustası sana garanti de vermiyor. japon araçlarında hem sanayiyle az uğraşırsın, hem de yaptırdığın zaman ustası tamam bu bozulmaz artık diye garanti verebilir.

parça maliyeti olarak da reno daha ucuzdur. daha çok satan aracın parçası daha ucuzdur. avensis konusunda parça zorluğu çekebilirsin.

ben olsam bu iki karşılaştırma arasında avensisi seçerim. 70bin km öyle çok bir fark değil. reno 60 70bin km'de olsa o zaman reno derdim.


trajikomix
(02.12.18)
Avensisin motoru daha buyuk ayrica. Buyuk motor daha az yorulur. Zateb toyota yururu efsane


ThomasJefferson
(02.12.18)
Megane 137bin km de kalması pek olası değil.Kmyi muhakkak sorgula arabanın yıprabmasına filan bak bir bilene göster


ferr
(02.12.18)
az km yeni olan araç
bu ikisi arasında megane


basond
(02.12.18)
(3)

eski model araçların standart donanımlarını nereden öğrenebilirim?

Mesela 2005 model bir aracın standart donanımını ve tercihen o zamanki donanım paketlerini nasıl öğrenebilirim?bunları listeleyen bir websitesi var mı?
Mesela 2005 model bir aracın standart donanımını ve tercihen o zamanki donanım paketlerini nasıl öğrenebilirim?

bunları listeleyen bir websitesi var mı?
lordoz
(30.11.18)
markaya göre VIN(şase) numarasından sorgulama yapılabilen siteler mevcut. mesela benim corsanın motor kodu ruhsatta yazmıyordu (o yıl itibari ile yazmıyormuş genel), o siteler aracılığı ile temin ettim araç donanım bilgilerini. rengine kadar her şeyi veriyor.


lostys
(30.11.18)
İlgili markaların sayfalarında tüm model yıllarına ait kullanım klavuzları ve birkaç marka hariç hepsinde dönemin broşürü pdf olarak mevcut. Kullanım kitapçığında standart donanım yazmaz genelde, dolu paket üzerinden ilerlerler parantez içnide versiyona göre değişebilir derler. Ama broşürlerde her paketin versiyonu yazar.

Araç marka modelini yazarsanız eski araçlara ait bilgim geniştir. Size donanım özelliklerini sayabilirim.


2006 megane 2 hatchback 1.6 -sanırım boş bi araç bu-
2008 ford c-max 1.6 tdci -bu sanırım biraz dolu-
2005 opel meriva 1.4 twinport


lordoz
(30.11.18)
(4)

opel meriva & renault megane

2006 model renault megane hacthback 1.6 2005 model opel meriva 1.4 twinporther ikisi de benzinli, manuel ve 130.000 km'de.fiyatları hemen hemen aynı ama opel meriva çok az daha pahalı.her ikisinin de bakımlı olduğu iddia ediliyor. megane'da ekstra olarak 4 lastik yeni, sunroof var.hangisi daha az so
2006 model renault megane hacthback 1.6
2005 model opel meriva 1.4 twinport

her ikisi de benzinli, manuel ve 130.000 km'de.
fiyatları hemen hemen aynı ama opel meriva çok az daha pahalı.

her ikisinin de bakımlı olduğu iddia ediliyor.
megane'da ekstra olarak 4 lastik yeni, sunroof var.

hangisi daha az sorun çıkartır? hangisi daha az yakar?
lordoz
(30.11.18)
megane iyidir. lastik ve sunroof artısı.

neden? yedek parça ,neden? işçilik ucuzluğu.


binder dandet
(30.11.18)
opel > renault.

opel meriva yı megane e tercih ederim. ben de meriva arıyordum fakat corsa almak durumunda kaldık.


lostys
(30.11.18)
Megane: kolay satılır
Meriva: zor satılır
Megane: ustası, parçası bol
Meriva: Corsa ile ortak parçası çoktur onda da sorun olmaz.
Megane: Daha meşhur
Merive: Meraklısı alır.

Ben Meriva'yı tercih ederdim, çünkü üretim mantalitesi daha kalite odaklı. Bu arada opelin atmosferik benzinli motorları çok verimli. Topspeed'in sınırı yok. Şanzıman izin verdikçe yürür.

Dizel olsalar dci farkıyla megane önde olurdu.


Megane


Delay Fuze
(30.11.18)
(10)

Araç seçimi

İngiltere'ye yeni taşındım ve ikinci el ucuz bir araç alacağım. Benim için sorunsuz ve ucuz olması önemli. Genelde şehir içi kısa mesafe kullanacağım, ayda 1 kez de 400 km civarında yol gidip geleceğim. Tek çocuklu bir aileyiz.Buradaki ilanları inceleyip bir liste yaptım, listenin linkini en aşağıda
İngiltere'ye yeni taşındım ve ikinci el ucuz bir araç alacağım. Benim için sorunsuz ve ucuz olması önemli. Genelde şehir içi kısa mesafe kullanacağım, ayda 1 kez de 400 km civarında yol gidip geleceğim. Tek çocuklu bir aileyiz.

Buradaki ilanları inceleyip bir liste yaptım, listenin linkini en aşağıda paylaşacağım. Aklıma yatan 6 aracı da direkt burada listeyeyim link ve liste ile uğraşmak istemeyenler için.

- Renault Megane 1.6 Benzin, 2006 model, 131bin km, 850 pound.
- Kia Rio 1.5 Dizel, 2006 model, 168bin km, 800 pound.
- Ford C-Max 1.6 Dizel, 2008 model, 188bin km, 900 pound.
- Honda Jazz 1.3 Benzin, 2002 model, 128bin km, 600 pound.
- Opel Vectra 1.9 Dizel, 2007 model, 102bin km, 1300 pound.
- Citröen C1 1.4 Dizel, 2006 model, 203bin km, 900 pound.

Listenin tamamı ve detaylar için link aşağıda:
goo.gl
lordoz
(29.11.18)
bu araclar icinde en iyisi Ford. hem model olarak en yenisi o, hem de marka olarak en duzgunu.


crucio
(29.11.18)
disel araçların parçası ve bakımı benzinliyr göre çok fazla olur. dizel bakmayın derim.


oscar
(29.11.18)
Ford C-max veya Opel Vectra mantıklı bence tüm detayları analiz ettiğimde.


sbryldrm
(29.11.18)
Dizel olanları marka modele bakmadan eledim. İngiltere'de gerek yok dizele, hele ki bu kadar az kullanım için. C1 ve Jazz arasında da çocuklu olduğunuz için Jazz diyorum. Bana kalsa hiçbiri derdim, elektrikli araçlara bakardım. Sanırım orada çeşitli destekler falan var elektrikli araçlar için. Tabii satın alma maliyeti daha yüksek olabilir.


orient blue
(30.11.18)
vectraya yanaşma hem yakar hem sıkıntılı c1 küçük cmax km fazla rio ya yanaşma jazzla megane arasında karar ver. megane al geç.


mikahakkinen
(30.11.18)
ingilteredeki araçların sigortaları çok pahalı olduğu için ucuzladığını duymuştum. belki daha yeni bir araç ile daha ucuz sigorta ödeyerek toplamda aynı parayı ödeyecek olabilirsiniz.


argent dawn
(30.11.18)
Bence de dizele gerek yok. Jazz bence ideal, o kasaları baya tutuldu Türkiye'de de.


Abdurrahman
(30.11.18)
Ben olsam, C1 ve Jazz'ı seçeneklerden çıkarırdım. Çok küçük olmaları beni tedirgin ediyor, araçtakiler açısından herhangi bir kazada diğer araçlara göre daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Bunları çıkarınca geriye sadece benzinli olarak Megane kalıyor.


goddar
(30.11.18)
en mantıklı olanları jazz ve c-max gibi duruyor, daha yeni ve belki farkı renkte bir jazz bakabilirdim ben olsam.
jazz'a küçük dediklerine bakmayın, içi gayet ferah ve bagajı falan geniş. düşük kilometrede, sorun çıkarma ihtimali de dizellerden azdır.
auris de iyidir sorunsuzluk bakımından, full service history diyor. ancak yıllık vergisi ve fiyatı diğerlerinden yüksek doğal olarak.


gkhncnzdgn
(30.11.18)
Cevaplar için teşekkürler.

C-Max henüz 2 ay önce debriyaj, marş motoru vs. gibi parçaları değiştirmiş komple bakımdan geçmiş. Faturaları ve servis kaydı duruyormuş. Bu beni cezbetti açıkçası.

Diğer yandan Megane da düşük km ve benzinli olmasıyla yani sorun çıkartma ihtimalinin daha düşük olmasıyla öne çıkıyor.


lordoz
(30.11.18)
(1)

Sabah koşusu ile akşam koşusu arasındaki fark

Nedir?Yağ yakımı ve/veya kondisyon açısından sabah 06:00'da yapılan koşu ile akşam 18:00'de yapılan koşu arasında fark var mı? Ya da tam yatmadan önce 23:00 gibi koşup dönüşte duş alıp uyumak...Sormamın sebebi şu; spor yapmak istiyorum ve aslında bunu sabah yapmak istiyorum. Ancak bir türlü 06:00'da
Nedir?

Yağ yakımı ve/veya kondisyon açısından sabah 06:00'da yapılan koşu ile akşam 18:00'de yapılan koşu arasında fark var mı? Ya da tam yatmadan önce 23:00 gibi koşup dönüşte duş alıp uyumak...

Sormamın sebebi şu; spor yapmak istiyorum ve aslında bunu sabah yapmak istiyorum. Ancak bir türlü 06:00'da uyanmayı başaramadım, motive değilim sanırım ve gece pek iyi uyuyamıyorum uykum çok sık bölünüyor. Durum böyle olunca ben de akşam sporu yaparsam hem sporumu yapmış hem de yorulduğum için daha derin ve kesintisiz uyumuş olurum diye düşündüm kendimce.

Ama eğer sabah koşusu ile akşam koşusu arasında ciddi fark var ise yine benim için ideal olan ve aslında asıl hedefim olan sabah koşusu için farklı motivasyonlar bulmayı deneyeceğim.
lordoz
(15.11.18)
kisisel tecrubeden yola cikarak diyebilirim ki, sabah kosusu icin motivasyonu saglamak icin once ilk motive oldugunuz zaman ne zaman ise o zaman kosuya cikin, cunku tatli nasil yedirdikce yediriyorsa, sporda yaptikca yaptirtiyor. yani aksam sporuna basladiktan sonra sabah erken kalkmak icin gerekli enerji ve motivasyon kendiliginden gelecek. motivasyondan bagimsiz olarak sabah sporu daha fazla yaktiriyor eger 40dk idi yanilmiyorsam belli bir sureyi asmiyorsa, cunku devaminda yagla beraber kas da erimeye basliyor, bu sabah kosuya fasting yani ac halde cikilmasi halinde, diger olasilik hafif ogun ile cikmak, yani yarim muzun uzeri fistik ezmesi falan gibi birseyler veya bir adet kucuk sutlu kahve. sabah kosusunun en buyuk artisi sizi gun icin uyandirmasi ve canlandirmasi. yani gece kosusu icin dezavantaj olusturan sey, gece vakti butun vucudu ayaga dikiyor ve adranalinden uyuyamama veya derin uykuya dalmada sorun olabilir. bunlara istinaden, ilk basta yemek oncesi 18.00 kosusu ack karnina, 40 dk, hafif bir aksam yemegi. ertesi gun veya gun asiri sabah erken kosusu ac karnina veya hafif ogunle, cok zorda kalinirsa gece kosusu, devaminda sakinlestirici bir bitki cayi vs gibi alternatifler mevcut.
amaciniz kondusyon arttirmaktan cok kilo vermek ise en iyisi, benim okuduklarima ve kendi minimal tecurbeme gore en iyisi sabah erken yataktan firlar firlamaz sabah kosusu ac karnina, doner donmez hemen bir kahvalti. bunu intermittent fasting veya time restricted feeding ile deteklerseniz kisa surede super sonuclar alabilirsiniz ama denemeden kendiniz de okuyun, cunku hersey herkese gore degil. kolay gelsin.


mavicorap
(16.11.18)
(7)

windows 10 sistemin kapladığı alanı nasıl azaltırım?

32 GB HDD ile gelen bir makine var evde (lenovo ideapad 100s) ve üzerinde windows 10 home edition çalışıyor.windows zaten 20gb'a yakin yer kapladığı için kullanım alanı sürekli doluyor ve takılıyor makine. cihazı eşim kullandığı için linux vb. çözümlere de yönelemiyorum. 128gb bir microsd kart aldım
32 GB HDD ile gelen bir makine var evde (lenovo ideapad 100s) ve üzerinde windows 10 home edition çalışıyor.

windows zaten 20gb'a yakin yer kapladığı için kullanım alanı sürekli doluyor ve takılıyor makine. cihazı eşim kullandığı için linux vb. çözümlere de yönelemiyorum. 128gb bir microsd kart aldım ancak sürekli hata veriyor, bios ve driver update yaptım düzelmedi. sanırım kart okuyucu 128 gb kapasiteyi desteklemiyor.

sonuç olarak windows'un kapladığı alanı azaltmam ve gereksiz tüm dosyalardan kurtulmam gerekiyor.

bunun için uygun bir program ve/veya yöntem önerebilir misiniz?

ps: windows/temp klasörünü boşalttım ve diske sağ tıklayıp temizle diyerek de ufak bir temizlik yaptım.
lordoz
(09.11.18)
pagefile.sys
ve
hiberfil.sys

den hiberfil'i silebilirsin. pagefile'ı önermem


not: space monger ya da windirstat ile tüm dosyaları görebilirsin


binder dandet
(09.11.18)
dosyaları direkt silmek serine hyber'ı kapattım ve sanal disk boyutunu min 256 max 512'ye düşürdüm. yeniden başlatınca 1GB ekstra alan geldi, çok teşekkürler.

benim amacım aslında gereksiz sistem programlarını vs. de kaldırmak.

eskiden tüm gereksiz sistem uygulamalarının silindiği minimal windows sürümleri derleyip unoffical olarak yayımlardı bazı siteler ama windows 10 için böyle bir opsiyon da bulamadım.


lordoz
(09.11.18)
ya aslında gereksiz dosya diye bir şey yok, tüm dosyalar birbirine bağlı ilerde saçma bir yerde dependency yapar nette fellik fellik dosya ararsın.

valla hocam benden bu kadar, hiç gerekmedi su ana kadar windoz 120 gb lık ssd üzerinde olduğundan. Gönül isterdi ferahlatalım seni ama kıısmet değilmiş.

not: masaüstündeki dosyalar da C'den çalışır.


binder dandet
(09.11.18)
temp dosya klasötlerini ve programların kendilerini kurarken oluşturduğu yedekleri vs uçurabilirsin.

c sürüsücüne sağ tık yapıp özelliklere girince orada cleanup gibi bir seçenek göreceksin. buradan gereksiz yedek ve sistem dosyalarını silebilirsin. ilginç olanı işlemi bir iki defa yapınca sürekli az da olsa açılan yer artıyor.


orpheus
(09.11.18)
hocam
1 - hiberfil silinir
2- pagefile ı da dusur ram yuksekse
3- c nin üstüne gel sag tıkla gereksiz dosyaları sil de
windows update vs. hepsini siler
4- duzgun bir microsd kart tak - kart dandikse bu hatayı verir
5- indirilenler kısmını ara ara hdd ye tası


kingcyrax
(09.11.18)
mobildeyim o yuzden linki atayim orada ayrintisi var
www.windowscentral.com


Alıntı;

"Windows 10'un dahili bir işlevi olan Compact OS, sistem dosyaları ve Windows Store uygulamaları tarafından harcanan toplam alanı küçültüyor. Compact OS'u kullandığınızda sistem dosyalarına ulaşmak için biraz daha fazla RAM'e ihtiyaç duyuyorsunuz."

İşe yarayabilir;

www.chip.com.tr


John Bloor
(10.11.18)
(3)

VPS üzerinde Web Hosting

Merhaba,İşin sunucu tarafını da öğrenmek amacıyla bir web sunucusu kurmak ve çok trafik almayan 1-2 önemsiz wordpress websitemi bu sunucuda çalıştırmak istiyorum.Bunun icin Azure üzerinde ücretsiz bir hesap açtım ve CentOS 7 işletim sistemi ile bir VPS oluşturdum. Sonra da ssh ile sunucuya bağlanıp
Merhaba,

İşin sunucu tarafını da öğrenmek amacıyla bir web sunucusu kurmak ve çok trafik almayan 1-2 önemsiz wordpress websitemi bu sunucuda çalıştırmak istiyorum.

Bunun icin Azure üzerinde ücretsiz bir hesap açtım ve CentOS 7 işletim sistemi ile bir VPS oluşturdum. Sonra da ssh ile sunucuya bağlanıp ücretsiz olan CentOS Control Web Panel'i yükledim. Kurulumda herhangi bir sorunla da karşılaşmadım.

Ancak bir türlü Control Web Panel'e login olamadım. Kullanıcı adımı ve parolamı yazıp Login'e bastığımda Login butonu "Please Wait" e dönüşüyor ve yanında kum saati gibi bir şey dönüp duruyor. Herhangi bir hata mesajı da yok, öylece bekliyor.

Bu sorunu nasıl çözebileceğimi bilen var mı?

Bu arada, Azure üzerinde kurduğum CentOS VPS'in root şifresini asla bulamıyorum. Sanal makine oluştururken benden bir kullanıcı adı ve parola istedi, sunucuyu bu şekilde oluşturdum. Sonra ssh üzerinden bu kullanıcıya root yetkisi verebiliyorum oluşturduğum parola ile. Ama sunucuya root olarak giriş yapamıyorum. Bunu değiştirmenin ve root kullanıcısının şifresini öğrenmenin ya da değiştirmenin bir yolu var mı?

Genel olarak tavsiyelere de açığım. Ücretsiz cPanel alternatifi olarak ne önerirsiniz? Web sunucusu olarak kullanılacak bir VPS için hangi işletim sistemini önerirsiniz? MS Azure'dan daha iyi bir alternatif var mı? (En az 1 sene ücretsiz kısıtlı kaynak kullanımı sunabilmeli)

Dediğim gibi amacım cloud üzerindeki sanal bir sunucuda basit birkaç wordpress sitesi çalıştırarak işin sunucu tarafını ve web panel detaylarını öğrenmek.
lordoz
(07.11.18)
centos wp neden öyle sıkıntı yapmış anlamadım ama vestacp'den uzak durun. son 6 ayda sanırım 2 kez hacklendi.


rosencruz
(07.11.18)
internette de aradım, forumlara da yazdım ama sonuç bulamadım henüz.

sanırım vps'i silip her şeyi baştan yapacağım.

vps için işletim sistemi önerisine açığım, tabii panel önerisi de gerekiyor.


lordoz
(08.11.18)
CWP bana biraz fazla kaynak tüketiyor gibi geldi. Geçmişte ISPConfig, Ajenti, VestaCP ve Webuzo kullandım. Ücretsiz panellerin işlevsellikleri genelde aynı ama görünüm değişiyor. CWP burada güzel ve detaylı arayüzü ile sıyrılıyor. Ben de beğeniyorum. Bir de CyberPanel var denemek isterseniz. OpenLitespeed lazım ama.

cyberpanel.net


rosencruz
(08.11.18)
(7)

evde ya da bahçede beslemek için uygun hayvan önerisi

5 yaşında bir kızımız var.Küçüklüğünden beri hayvanlarla arası çok iyi, ne zaman kedi görse sever köpek görse elini ağzına falan sokar. Şimdi de evde hayvan beslemek istiyor ancak kedi ya da köpek alamıyoruz cunku 30 yaşından sonra kediye alerjim çıktı, daha önce beslemistim sorun yoktu. Köpek için
5 yaşında bir kızımız var.

Küçüklüğünden beri hayvanlarla arası çok iyi, ne zaman kedi görse sever köpek görse elini ağzına falan sokar. Şimdi de evde hayvan beslemek istiyor ancak kedi ya da köpek alamıyoruz cunku 30 yaşından sonra kediye alerjim çıktı, daha önce beslemistim sorun yoktu. Köpek için ise maalesef hem zaman ayırmamız cok zor hem de yurt dışında yasiyoruz yeni taşındık ve seyahat ediyoruz çok. Emanet edecek kimsemiz yok.

Hal böyle olunca da alternatif azaldı. Bu arada bir de bahçemiz var, büyük bir salon büyüklüğünde diyebiliriz.

Su kaplumbağası düşündük.
Hamster düşündük.
Kuş (muhabbet vs.) düşündük.

Ama çok da fikrimiz yok açıkçası. Bu hayvanlardan besleyen varsa ve fikir verebilirse çok memnun olurum. Handikalar ve avantajlar önemli.

Veya çocuğun bir şekilde iletişim kurabileceği ve tercihen eliyle besleyebilecegi bir evcil hayvan öneriniz olur mu?
lordoz
(01.11.18)
tavşan? tavuk? ya da en iyisi kaz alın bence.


kljgslsdkjsd
(01.11.18)
tavşan besleyin.


empedokles
(01.11.18)
yavru sincap.


makarnavodka
(01.11.18)
Emanet edecek kimseniz yoksa herhangi bir hayvan düşünmeyin.


malheiros
(01.11.18)
sehayatlerimiz 1 hafta kadar sürüyor maksimum.
arada besleyecek kişiler var, ama köpek gibi direkt bırakıp gidebileceğimiz kimse yok.
atıyorum kuş alsak, yemini suyunu eksik etmeyecek komşularımız var.
su kaplumbağası alsak çok uzun süre aç susuz yaşayabiliyormuş zaten.
böyle bir hayvan arayışındayız o yüzden.

tavşan dışarıda çok soğukta kalır mı emin olamadık, balkonunda ya da bahçesinde tavşan besleyen var mı?

sincap evcil değil diye biliyorum, burada (ingiltere) çok sincap var. bir de bahçeye geliyor bazen sincaplar, yavru sincap alsak da kafese koymak zorunda kalırız digerleri zarar vermesin diye muhtemelen.


lordoz
(01.11.18)
Muhabbet kuşu.
4 yaşındayken bizim de vardı. Masada kahvaltıyı bile birlikte yapardık. İlk ve orta okulu birlikte okuduk. Güzel de konuşurdu kerata. Liseye geçtiğim yaz öldü. Ailenin bir ferdi gitmiş gibiydi.

-Sözlükteki muhabbet kuşu başlığını incelersiniz iyi bir seçim olacağını siz de göreceksiniz.


adwokat
(01.11.18)
Madem öyle tavuk alın, hem yumurtasını da yersiniz :)


John Bloor
(02.11.18)
(9)

köpek gezdiren bir ingilize "sevebilir miyim?" nasıl deniyor?

köpeği sevmek için nasıl izin alınıyor?
köpeği sevmek için nasıl izin alınıyor?
lordoz
(24.10.18)
May i stroke him/her?
stroke: okşamak.


simderun
(24.10.18)
şu siteye göre ingilizlere stroke kullanabilirsin. amerikalılar pet diyormuş, stroke cinsel çağrışım yapıyormuş.

forum.wordreference.com


sir gawain
(24.10.18)
Can/May I pet him/her?


hahah stroke deme sakin. :)
may I pet him/her?


cooperr
(24.10.18)
Stroke yerine pet daha mantıklı. Günlük kullanımda hayvana doğru yaklaşıp elinizi uzatarak "may I?" deseniz o bile kafi.


gonion
(24.10.18)
Elini uzatıp “may i? “ +1

(Gözler sahibinin gözünde izin beklemede)


sekerse tehlike
(24.10.18)
Can I love it :D

may I? Yeterlidir +1


stavro
(25.10.18)
Sakin stroke deme +1

May I pet him?


chitosan
(25.10.18)
Ben olsam can I play with her derdim


materyalist imam
(25.10.18)
(1)

ingiltere için ekşisözlük muadili bir sözlük/site var mı?

soru başlıkta.
soru başlıkta.
lordoz
(21.10.18)
www.reddit.com
www.reddit.com
www.reddit.com

benim takip ettiklerim bunlar, dahasi var


(1)

Türkiye <> Ingiltere arası E-ticaret için uygun kargo firması

Merhaba, İngiltere'de yaşıyorum ve çift taraflı (hem ingiltere'den türkiye'ye hem de türkiye'den ingiltere'ye) e-ticarete başlamayı planlıyorum.altyapı, satış kanalı, ürünler, marketing konularında sıkıntım yok, ancak asla ve asla türkiye ve ingiltere arasında uygun fiyatlı kargo teslimatı yapan bir
Merhaba,

İngiltere'de yaşıyorum ve çift taraflı (hem ingiltere'den türkiye'ye hem de türkiye'den ingiltere'ye) e-ticarete başlamayı planlıyorum.

altyapı, satış kanalı, ürünler, marketing konularında sıkıntım yok, ancak asla ve asla türkiye ve ingiltere arasında uygun fiyatlı kargo teslimatı yapan bir firma bulamadım.

ingiltere'den pakistan'a kg başı 1 pound'a kargo gönderilebiliyorken türkiye'ye ya da türkiye'den ingiltere'ye kargo aşırı pahalı.

ne kadar aradıysam uygun bir çözüm bulamadım. eğer bilen varsa çok makbule geçer.

ayrıca konu hakkında (ingiltere-türkiye e-ticaret) her türlü öneri ve fikir paylaşımına açığım.
lordoz
(05.10.18)
Bu sorunun yanıtını ben de merak ediyorum. Türkiyeden avrupaya 1 kg bile olmayan ürünler göndermek istiyorum ancak çok pahalı şuan ki durumda. Ürün fiyatının 3-4 katı hatta.


andy kaufman
(05.10.18)
(1)

Samsung Global'den (tercihen mobile) bir iletişim adresine ihtiyacım var.

Merhaba,Samsung'un Note 9 için yaptığı kampanya ile Samsung Türkiye websitesinden kredi kartı ile Note 9 sipariş etmeye çalıştım. Ancak kart VISA olmasına rağmen satış gerçekleşmedi. Sundukları gerekçe ise "yurt dışı kart kabul etmiyoruz". "Dilerseniz havale yoluyla alabilirsiniz" dediler, tamam ded
Merhaba,

Samsung'un Note 9 için yaptığı kampanya ile Samsung Türkiye websitesinden kredi kartı ile Note 9 sipariş etmeye çalıştım. Ancak kart VISA olmasına rağmen satış gerçekleşmedi. Sundukları gerekçe ise "yurt dışı kart kabul etmiyoruz".

"Dilerseniz havale yoluyla alabilirsiniz" dediler, tamam dedik. Parayı gönderdik hesaplarına. Tam 7 gün önce para hesaplarına geçti, elimde dekont var. Ancak aradığımda paranın henüz ulaşmadığını, sistemlerinde görünmediğini söylüyorlar, dekontu mail atmamı söylüyorlar. 4 gün önce mail attım dekont ile birlikte ancak maile geri dönüş yok, telefonla çözüm yok, canlı destek evlere şenlik...

Kısacası Samsung Note 9 almaya çalışırken 6500 liram ortadan kayboldu ve Samsung düzgün bir cevap vermiyor. Benimse elimde kapı gibi dekont var paranın hesaplarına aktarıldığına dair.

Samsung Türkiye'den yanıt alamadığım için Samsung Global'den yardım almak istiyorum ancak hiçbir iletişim adresi (e-posta ya da telefon) bulamadım. Websitesinde çıkan iletişim formları ile yine Türkiye'ye yönlendiriyor mesajları.

Aranızda Samsung Globalin herhangi bir iletişim bilgisine sahip olan varsa ve paylaşırsa çok makbule geçer.

Ayrıca aşağıda linkini paylaşacağım tweet'i de retweet ederseniz minnettar olurum, belki dikkatlerini çekebilirim bu sayede.

Çok teşekkürler.

twitter.com
lordoz
(07.09.18)
Twitterdan tansu yeğene yaz. Kesin çözülür. Çözülmezse bana yaz.


valentinov
(07.09.18)
(5)

Türkiye'den Ingiltere'ye uçuş öneriniz...

Merhabalar;Hafta sonu Ingiltere'ye gitmeye çalışıyorum ancak bilet bulmakta çok zorlanıyorum. THY, Pegasus ve Atlasjet'te bilet yok. Türkiye'nin herhangi bir yerinden Ingiltere'nin herhangi bir yerine uçsam bana yeterli, ülke için transferleri hallederim.5 Yaşındaki kızımla gideceğimden direkt uçuş
Merhabalar;

Hafta sonu Ingiltere'ye gitmeye çalışıyorum ancak bilet bulmakta çok zorlanıyorum. THY, Pegasus ve Atlasjet'te bilet yok. Türkiye'nin herhangi bir yerinden Ingiltere'nin herhangi bir yerine uçsam bana yeterli, ülke için transferleri hallederim.

5 Yaşındaki kızımla gideceğimden direkt uçuş tercih ediyorum.

Skyscanner dışında nerelerden bakıyorsunuz uçak biletlerine?

Bir de hangi hava yollarını kullanıyorsunuz Pegasus, THY, Atlasjet dışında?

Şimdiden çok teşekkürler.
lordoz
(30.08.18)
Skyscanner'da çıkmıyorsa başka yere bakmana gerek yok çıkmaz. Ben de baktım yok. En ideali Göteborg veya Amsterdam aktarması falan yapmak. Yakın saatli iki uçuşu ayrı ayrı bulun. Sonra aktarmalı biçimde bileti alın rötar olsa da mağdur olmazsınız ki olmaz rötar bu mevsimde pek.


Ucuz uçak bileti değil de sadece direkt uçuş olan uçak bileti bakıyorsunuz gibi anladım.

Aktarma yapmak yerine ülke için transferler nasıl daha kolay olacak bilemiyorum ancak Dalaman Manchester uçuşları var pazar günü 2 tane.

02:30 kalkış thomas cook airlines
13:10 kalkış easyjet

Türkiye'de hangi şehirdesiniz, ingiltere'de nereye gidiyorsunuz bilmiyorum ama Avrupa'da birkaç saatlik aktarmalı gitmek bana daha mantıklı geliyor.


senolll
(30.08.18)
ucaklar dolu oldugu icin mi bilet bulamiyorsunuz fiyatlardan dolayi mi? ingiltere'de yasiyorum/gbp try kur farki cok cazip oldugu icin insanlar buradan ucak ucak turkiye'ye gidiyor ve haliyle geri donuyorlar. talep fazla oldugundan hem fiyatlar artmis hem koltuk sayisi azalmis olabilir.

direkt ucus bakiyorsaniz soylediginiz firmalar disinda pek seceneginiz yok. imkaniniz varsa thy ile heathrow alin, diger havaalanlari londra'ya 2 saat uzaklikta. buna gumruk, bagaj vb eklenince 4-5 saati buluyor final noktaniza ulasmaniz.


Parise uc, hizli trenle ver elini londra 2saattemi neydi.


mavicorap
(31.08.18)
paris londra treni suan 2 kisi 450 gbp


(3)

bağımsız oyun geliştiren var mı?

2d basit oyunlar geliştirmek istiyorum.orta seviye kodlama biliyorum, daha önce visual studio, android studio gibi geliştirme ortamlarını kullanmışlığım var.uçan kaçan grafikler içermeyen, tabiri caizse wc'de oynamalık oyunlar geliştirmek istiyorum ancak nereden başlayacağım konusunda kararsızım. ne
2d basit oyunlar geliştirmek istiyorum.

orta seviye kodlama biliyorum, daha önce visual studio, android studio gibi geliştirme ortamlarını kullanmışlığım var.

uçan kaçan grafikler içermeyen, tabiri caizse wc'de oynamalık oyunlar geliştirmek istiyorum ancak nereden başlayacağım konusunda kararsızım.

nereden nasıl başlamalı?

bugünlerde okuyorum araştırıyorum ama aranızda oyun geliştiren ya da geliştirmiş bir yazar varsa bana yol göstermesi çok makbule geçer.
lordoz
(23.08.18)
Telefon tablet içinse "buildbox" programına bak. Aylık 15 dolar. Kodlama bilmeden sadece basit grafiklerle baya iyi şeyler yapmanı sağlıyor.

yakında programı ve oyun yapmayı anlatan Udemy dersi hazırlayacağım:)


nhk ni youkosu
(23.08.18)
Öncelikle bu çok derin ve geniş bir konu. Ne kadar basit olursa olsun dizayn da kod geliştirmek kadar önemli.

Oyun oynayarak başlamanı tavsiye ederim.

Oyunları mutlaka analiz et!

Sadece oyun motoru nasıl çalışır bilerek olmaz.

En basit oyunların arkasında bile takımlar var.

Gamemaker da tavsiye ederim.

link: gamemaker.info
link: www.yoyogames.com


idexo
(23.08.18)
yanıtlar için çok teşekkürler.

oyun geliştirmenin esasen takım işi olduğunu biliyorum, arayüz ve grafiklerin öneminin farkındayım. ancak şu an ekip kuracak pozisyonda değilim, öncelikle benim düşe kalka öğrenmem ve bir şeyler üretmem gerek. sonra belki ekip kurabilirim bir sonraki aşamada.

grafik işini ücretsiz azır tasarımlar kullanarak ya da düşük ücretlerle satın alarak çözmeyi planlıyorum. yapmak istediğim oyunlar da zaten eskinin lotus'u, günümüzün meshur flappy bird'ü benzeri çok atraksiyonu olmayan ve temelde 1-2 hareket içeren oyunlar olacak en başta. level bazlı değil, sonsuz bir yapıda olacak. yani mümkün olduğunca gaza gelmeden, tek başıma yapabileceğim işlere kalkışacağım.


lordoz
(24.08.18)
(7)

teknoloji bazlı pasif gelir elde edebilmiş birileri var mı aramızda?

soru başlıkta ama detaylandıracak olursam;youtube videoları yüklemek, mobil uygulamalar ya da oyunlar geliştirip markete koymak, ekitap yazıp amazonda satmak, dropshipping yapmak gibi internet ve teknoloji tabanlı uğraşlar ile pasif gelir yaratabilmiş kimse var mı aramızda?var ise ne yapıyor? ne kad
soru başlıkta ama detaylandıracak olursam;

youtube videoları yüklemek, mobil uygulamalar ya da oyunlar geliştirip markete koymak, ekitap yazıp amazonda satmak, dropshipping yapmak gibi internet ve teknoloji tabanlı uğraşlar ile pasif gelir yaratabilmiş kimse var mı aramızda?

var ise ne yapıyor? ne kadar zaman ayırıyor? ne kadar kazanıyor?
lordoz
(02.08.18)
her bir sorunuz panel konusu :)
ben bu saydıklarınızın bazısını yapmaktayım

amazon da parakende satış
alibaba da toptan satış
hitli site
android ve ios a oyun koyup gelir elde etme (her ikisindende kaldırdım şu an)
youtube video kanalı (reklam değil satış amaçlı)

ve daha fazlası
ne kadar zaman dersen çok fazla
ne kazandırıyor dersen çalışmana baglı


ahtingir
(02.08.18)
benim var mobil uygulama. anonim hesap kusura bakma direk detay veremem ama dunyada viral olacak oyun / uygulama yaratip app olarak satmak + reklamlar seklinde. 3 tane projem var boyle, 2012 yilindan beri yaklasik 40 bin dolar civari getirmistir toplamda, ama bu appler uzerinden benimle iletisim kuran ve freelance is veren kisilerden direk isler aldigim oldu bu islerden daha fazla kazandim (yukaridaki toplama dahil degil, o toplam pasif gelen sadece). o kadar seneden sonra (son proje 2015 de hayata gecti) gelen para ayda 70 dolar kadar. giderek dusuyor tabii, getiri grafigine bakarsan her gecen gun azaliyor, bir gun sifir olacak. bu projeleri hayata gecirdikten sonra bir daha uzerlerinde hic calismadim. ilk iki projem android uzerinde de olsaydi bunun 1.5 katini kazanirdim sanirim.

bunu neden daha fazla yapmadim? cunku dogru fikri bulmak cok cok zor. yoksa her gun yaparim. bu arada benimkiler buyuk resimde cok kucuk balik. ben 1 viral olduysam 10 olup 100 olup daha fazla caba gosterip daha iyi bir fikri hayata gecirip tek projeden milyon dolar kaldiranlar var. giderek zorlasiyor tabii ama iyi / dogru fikir para hala kazandiriyor market sature olmus olsa da. o fikir altin degerinde ve bulmasi zor. yapmasi kolay. bu projelerin programlamasi 2'şer ay falan surdu akla geldikten sonra yoksa.


robokot
(02.08.18)
@ahtingir : oyunları neden kaldırdın?

@robokot : ios mu android mi geliştirmiştin projeleri? yoksa her ikisi mi?


lordoz
(02.08.18)
yukaridakine ek: aslinda fikir cok cok zor dedim ya, fikir kolay da marketing zor ve cok masrafli, masrafi dolayisiyla da riskli. yoksa sayisiz fikir var, iyi bir marketing butcesi, internetin her yerinde boy boy reklamlar ile traction elde edebilecek, ama o riski almak mesele. yaniliyorsan o para cope gitti cunku.

zor olan fikir dedigim kendi kendine organik olarak viral olabilecek, 0 marketing butcesiyle tutabilecek fikirler. yani kendi kendine hem iyi orta hem gol atman gerekiyor.


robokot
(02.08.18)
ilk ikisi sadece ios, sonuncusu ios + android.

ilk ikisi icin android versiyonunu isteyen binlerce kisi oldu ama yapmadim (platformdaki teknolojik engellerden dolayi cok mumkun degildi) son proje zamaninda mumkun oldu ucundan, son projeyi android icin de yaptim. getirisi ios'un yarisi kadar falan oldu. kalitesi ios kadar iyi olmadi.


robokot
(02.08.18)
streamer arkadaşım var. iyi para kaldırıyor. evini geçindirecek kadar sanırım. ortalama 3bin 4bin.

drone çekimi yapan arkadaşım var. videolarını kendi düzenliyor. acayip para kazanıyor. valla geçenlerde tek bir iş için 5bin tl ödemişler. daha da alıyordur. (yarı zamanlı diyelim. her zaman iş olmuyor)

mobil uygulama (ios) geliştirici bi tanıdık var. o da eh işte sanırım.


false pretension
(02.08.18)
Pasif gelirin tanımını iyi yapmak gerek. Günümüzde iki türlü anlayış var. Birincisi sen gece uyurken de sana para kazandıran işler, ikincisi ise az çaba ile çok kazandıran işler. İki tanım arasında çok büyük fark var çünkü birincisi tanım için bir beyaz yakalının iki katı çalışmalısın. Örnek vermek gerekirse Dropshipping olabilir. Birinci tanıma en iyi uyan örnek bu alan bence. Şimdi kendi çevremden ikinci tanıma uyan bir örnek vereceğim. Arkadaşım işten kovuldu ve kovulma evresinde yaşadığı gerginliklerden sonra bir inzivaya çekilme süreci yaşadı. Bunun sonucunda çocuk bir ay falan kapattı kendini ve bir ay sonra anlamadığım bir şekilde envatomarkete deli gibi ürün basmaya başladı. 10 tanesinden belki 2 tanesi kabul alıyordu ama bir portfolyo yaratmayı başardı. Şimdilerde aylık kazancı 3000 Dolar civarlarına ulaştı. Artık ayda 2 ürün çıkarıyor. 15-20 gün planlıyor 10 günde çıkartıyor.


(3)

Yazılım Geliştime hk.

merhabalar.deneyimli developerlara bir sey danısmak istiyorum;gecmiste java ile orta seviye hasır nesir olmustum, universitedeyken kodlama derslerinden hep cok yuksek notlar aldım, bu konuda yetenekli oldugumu ve hızlı ögrendiğimi düşünüyorum. lisedeyken falan da hobi olarak uğraşırdım.ama ben unive
merhabalar.

deneyimli developerlara bir sey danısmak istiyorum;

gecmiste java ile orta seviye hasır nesir olmustum, universitedeyken kodlama derslerinden hep cok yuksek notlar aldım, bu konuda yetenekli oldugumu ve hızlı ögrendiğimi düşünüyorum. lisedeyken falan da hobi olarak uğraşırdım.

ama ben universiteden mezun olalı yaklasık 7-8 sene oldu ve o zamandan bu yana neredeyse hic kod yazmadım, farklı sektörlerde çalıştım. 1-2 sene önce hobi olsun diye bir iki akşam android ide ile bir iki ufak dört işlem uygulaması yazmıştım o kadar.

geçtiğimiz ay ingiltereye taşındık ve gördüm ki burada developerlar çok iyi paralar kazanıyorlar ve remote çalışabiliyorlar. bu yüzden burada sıfırdan developer olarak kariyer yapmaya karar verdim.

kurumsal deneyimim olmadığı için, yeni çıkmış dillerde çok deneyim aramazlar gibi geliyor. atıyorum 5 yıllık R ya da Go tecrübesi istenmez ama 10 yıllık Java tecrübesi istenebiliyor. O yüzden yeni diller bana daha uygun gibi geliyor. bu konuda öneriniz ne olur?

birkaç gündür araştırıyorum, henüz netleştirmemiş olsam da mobil tarafa ağırlık vermek istiyorum. (aslında pyhton da aklımı kurcalayan diğer bir opsiyon.) direkt kurumsal bir işe giremeyeceğim açık olduğundan, kendimi geliştirirken yaptığım uygulamaları da markete atarım, belki ufak da olsa gelir olur diye umuyorum.

daha önce hiç mac ya da ios kullanmadığım için android tarafı da benim için düşük başlangıç maliyeti demek, ama ios geliştirmenin hem daha kolay hem de ios uygulama mağazasından gelir elde etmenin daha yüksek olasılıklı olduğunu okudum.

35 yaşında developer olarak kariyer yapmak isteyen biri olarak deneyimli olanların her türlü tavsiyesine açığım.

Şimdiden çok teşekkürler.
lordoz
(18.07.18)
udemyde harika türkçe kurslar var. indirim dönemleri çok sık ve fiyatlar çok ucuz oluyor.

Ios dediğin gibi önü açık ama React Native veya Ionic gibi bir platform öğrenirsen hem Android hem Ios uygulaması yapabilirsin. Piyasada yükselişte diye biliyorum.

"yeni çıkmış dillerde çok deneyim aramazlar gibi geliyor." yeni çıkmış dil değil de yeni yaygınlaşan platform çabuk iş buldurur bence de


amusan
(18.07.18)
yeni yaygınlaşan platformlar tarafında öneriler ne olur?


lordoz
(18.07.18)
mobil gelistirme taraindan android icin kotlin, ios icin swift diger koklu dillere nazaran yeni sayilir ve gelecek vaadediyor.

backend tarafda da go dili gelecekte guclenecek. Yine bu alanda scala da bir alternatif olabilir. pyhton zaten kendine cok yer buluyor.

mobil tarafta gelistirme yapmak icin birden cok dile ihtiyac olabilir cunku serverda (web service) kullanacagin dil ile uygulama gelistirecegin dil farkli olacaktir.

android icin yeni teknolojilere girmek istiyorsan kotlin senin icin cok iyi. server tarafinda da amazon web services teknolojilerine hakim olman senin icin buyuk avantaj olabilir. ayrica web service yazman, bu servisi aws uzerine atip mobil uygulamaya baglman onemli bir adimdir. web service yazman icin pratiklik acisindan go veya node.js oneririm.


emrahday
(19.07.18)
(5)

kamyonet kiralayıp yurt dışına eşya taşımak

uzun arkalı (23 m2) bir ducato ya da mudaili araç kiralayarak kendi eşyalarımı yurt dışına (ingiltere) kendim avrupayı da gezerek taşımak istiyorum. yeşil pasaportum var, ülkeler arası geçişler sorun değil yani. uluslar arası ehliyet de alırım, o da sorun değil.k belgeli herhangi bir araçla taşıyabi
uzun arkalı (23 m2) bir ducato ya da mudaili araç kiralayarak kendi eşyalarımı yurt dışına (ingiltere) kendim avrupayı da gezerek taşımak istiyorum.

yeşil pasaportum var, ülkeler arası geçişler sorun değil yani. uluslar arası ehliyet de alırım, o da sorun değil.

k belgeli herhangi bir araçla taşıyabilir miyim yoksa bunun için herhangi bir başka belgeye ihtiyacım var mı?

eğer yurt dışına ev taşıma deneyiminiz var ise farklı önerilere de açığım.
lordoz
(28.04.18)
taşınma amaçlı değil ama gezme amaçlı olarak babam 8 sene önce kiralık araçla yurtdışına çıkamamıştı. yasakmış o zamanlar. hala yasak olabilir kiralık araçla yurtdışına çıkmak.


tukenmez adam
(28.04.18)
En aonda soyleyecegimi basta soyleyeyim seninkisi hayal.

Ticari arac kiralik bulsan dahi onu yurtdisina cikarmana musade edecek bir kiralama sistemi bulunmamakta.hic bir kiralama firmasi bu riski goze almaz.diyelim ki aldi siz b sinifi ehliyetinizle arkasi tek tekerli bir ticari arac buldunuz ,icine esyalari doldurdunuz,kapikuleye geldiniz,bizim gumruk saldi,bulgar gumrugu hayirdir kardes diyecek size.bu sekilde esyani beyan etmeden,sofor soylemesiyle ameldukun var mi yada dogrusu oturum belgelerin hazir mi,hadi onlarida becerdin,su arabayi bi x ray e sokalim diyecekler,sonra butun arabayi sana bosalttiracaklar falan,bu sahneyi evraklarin varsa bile gidecegin yere kadar bir kac kez sergileyeceksin.

En guzeli zati esya diye google yap,kisaca okumaya basla.illa esyani buradan gotureceksen bunu yapan profesyonel firmalardan birisinden yardim al.


duptıs
(28.04.18)
gümrüklerden o eşyalarla gümrük formları olmadan geçemezsiniz. yaptığınız taşımacılığa girer.


oscar
(28.04.18)
çok çok kıymetli eşya yoksa deymez. yok illa götürecem derseniz. bir firma ile anlaşın yüklesinler konteyner a eve yakın bi limana yollatın oradan da teslim alırsınız. baya evrak işi filan var yalnız. gümrük işlerini bilenler yazsın ama basit bi eşya taşıma olayı için değmez :)


ergenpezeveng
(28.04.18)
Zaten araci yurtdisina cikarmana izin verniyorlar da, zaten 15000 km yapmana izin vermiyorlar da, haci geri kim birakacak onu? İngiltere oturumunuz varsa ucakla gidin ordan satin alin araci. Dolasa dolasa gelin. Alin yukte hafif pahada agir seylerinizi, gumrukte sorun cikarmayacaklari ve gidin.


ykyt
(29.04.18)
(4)

icra - 9 yıl önceki bir sözleşme kaynaklı dün pat diye icra geldi.

merhaba,9 yıl önceki bir sözleşme kaynaklı dün durup dururken pat diye icra geldi, 7 gün içinde ödemem gerektiği yazıyor. sözleşme geri ödemeli burs sözleşmesi, tıpkı öğrenim kredisi gibi. mezun olup çalışmaya başladığımda ödeyeceğim yazıyor. mezun oldum, çalışıyorum vs. ama öncesinde hiçbir son öde
merhaba,

9 yıl önceki bir sözleşme kaynaklı dün durup dururken pat diye icra geldi, 7 gün içinde ödemem gerektiği yazıyor. sözleşme geri ödemeli burs sözleşmesi, tıpkı öğrenim kredisi gibi.

mezun olup çalışmaya başladığımda ödeyeceğim yazıyor. mezun oldum, çalışıyorum vs. ama öncesinde hiçbir son ödeme tarihi vb. iletilmedi bana. ki bana bursu veren kurumda da çalıştım, maaşımdan herhangi bir kesinti vb. olmadı.

2 yıl önce bir hatırlatma amaçlı bir mektup geldi, "müsait olduğunuzda ödemeniz gerekmektedir, ödemeye başlayacağınız zaman taksitle ödemek isterseniz iletişime geçmeniz durumunda planlamasını yaparız." gibi bir şeyler yazıyor. 3 yıl içinde, 1 yıl içinde benzeri herhangi bir son tarih yoktu yani.

bununla ilgili bir şeyler danışmak ve gerekiyorsa avukat tutmak istiyorum. teşekkürler.
lordoz
(28.04.18)
Evet sözleşme karşılığında aldım, zaten "ödememek" gibi bir talebim ya da borcun kendisine bir itirazım yok.

Üzerinde son ödeme tarihi vb. bir ibare olmayan açık bir sözleşme için 9 yıl sonra pat diye direkt icraya verilmesi benim itirazım. Benimle iletişime geçip "artık ödemeniz gerekiyor" deseler zaten koşulları netleştirip öderdim ben.

Sözleşmede tam olarak "işe girip para kazandığı zaman" diyor.


lordoz
(28.04.18)
yani sozlesmede cumlenin nasil gectigine bagli ama senin odeme tarihin "su zamana kadar" degil "calismaya basladigin an" baslamali seklinde. yani calistigin (ayni sirket icinde olsa da, maasina bu sebepten keyfi haciz koyma haklari yok) zaman odemelerin basliyordu, odemedigin her ay borcunu odememis oldun. yani hep borclu ve borcunu odemeyen durumudnaydin, bugune kadar da ciddi yasal olarak kovalamamislar. dendigi gibi, zaman asimindan kacmak adina bu senelerdir borcunu odemiyor artik alalim denmis olabilir. karsi tarafin avukatiyla konusup netlestirilebilir olay ozellikle odeme niyetin varsa ama yine de en sagliklisi kendin bir avukat araciligiyla iletisime gecmen. ben bunu odeyecegim de, avukatlar konussun, avukatin da senin haklarini koruyacak sekilde sorunu cozer. onlar da mahkeme icra ugrasmak yerine borcunu odemeni isterler muhtemelen.


robokot
(28.04.18)
Haciz ihbarnamesi göndermişler. O sürede ödemezsen maaşına haciz gelir, çalıştığın yerde hoş karşılanmayabilir. Öde gitsin. Avukatlık birşey yok. Avukata vereceğin para varsa borcunu öde bence.


ödeyeceğim zaten, borcuma itirazım yok. ama 9 yıl sonra bir anda gelmesi beni şaşırttı, daha önce hiç iletişime geçmeden direkt icra biraz tuhaf.

ama 10 yıl olunca zaman aşımı olacak argümanı bana mantıklı geldi, sebebi bu olabilir.

en güzeli dediğiniz gibi avukat ile iletişime geçmek. bu durumda avukatla bir ödeme planı üzerinde anlaşarak icra durumunu sonlandırabilirim değil mi?


lordoz
(28.04.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.