Giriş
(2)

Okuma gruplarinda ne yapiliyor?

Sb. Ozellikle birden fazla okuma grubuna fiili olarak katilmis olanlar daha iyi gozlemlemis olacagindan onlarin goruslerini daha cok merak ediyorum. Kitap sectiler, hepsi velev ki okudu geldi, toplandilar. Ne konusuyorlar?Evet dumduz bunu soruyorum.
Sb. Ozellikle birden fazla okuma grubuna fiili olarak katilmis olanlar daha iyi gozlemlemis olacagindan onlarin goruslerini daha cok merak ediyorum.
Kitap sectiler, hepsi velev ki okudu geldi, toplandilar. Ne konusuyorlar?
Evet dumduz bunu soruyorum.
lucky strike
(08.10.19)
kitap hakkında konuşuyorlar. konu konuyu açıyor, sohbet ediyorlar devamında. bir mecburiyet olmuyor.


silver apple
(08.10.19)
kitap hakkında konuşuluyor ama bazen çok dağılıyor konu.


for day to break
(08.10.19)
(5)

joker malum ortamlara düştü mü?

sb.
sb.
lucky strike
(06.10.19)
Daha dün girdi gösterime. İlk önce movie cam düşüyor, onlardan izlenmez. Daha sonra ilk izlenebilecek sürüm, Güney kore itunes'una gelen versiyon oluyor. Onun da altyazısı falan olmuyor ve zaman zaman Korece hardcoded kısımlar oluyor. Ondan da izlenmez bence. 2 ay sonra falan Amerika-Avrupa stream sitelerine gelince doğru düzgün hali düşmeye başlar.


malheiros
(06.10.19)
sinema çekimi düştü


oscara aday adayı olduysa jürilere gönderilen kopyalar illa ki düşüyor. vizyondan kalkmadan düşer birkaç haftaya. başroldeki adam en iyi oyuncuya aday olacak diye biliyorum.


condom kurşunu
(06.10.19)
Bi an önce düşsün ya
Sinemanın olmadığı yerde yaşayanlar var


abi siz asmissiniz ya kore itune'u, juri kopyasi nedir abi :D biz eskiden bir cam rip bilirdik o kadar


tar minastir
(06.10.19)
(3)

görev yöneticisine baktığımda cpu %100'den düşmeye başlıyor

selamlar,son 2 haftadır pc ses çıkarmaya başladı henüz 8 ay önce aldım (asus tuf gaming fx504).şimdi arka planda bir şey mi açık diye her baktığımda cpu kullanımmmı %100 den geriye düşmeye başlıyor ve çıkardığı ses de haliyle düşüyor. bakmadığım zaman yine aynı. virüs mü bu nedir?yardımlarınız için
selamlar,
son 2 haftadır pc ses çıkarmaya başladı henüz 8 ay önce aldım (asus tuf gaming fx504).
şimdi arka planda bir şey mi açık diye her baktığımda cpu kullanımmmı %100 den geriye düşmeye başlıyor ve çıkardığı ses de haliyle düşüyor. bakmadığım zaman yine aynı. virüs mü bu nedir?
yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden
lucky strike
(02.10.19)
olabilir hocam. malwarebytes kurup çalıştırın en iyisi.


Windows defender ile çevrimdışı olarak taramanızı öneririm.


hocam ssd vardır diye hic soylemiyorum
görev yöneticisinden bak
gerekirse acık kalsın
fazla cpu ne kullanıyorsa görebilirsin
bazı launcher larda sacma sapan gpu cpu kullanımı olabiliyor
ornegin battle.net blizzard in.
guncellemede hem cpu hem gpu kullanıyor oyun acmadan.


kingcyrax
(03.10.19)
(8)

Domuz etini nerden temin edebiliriz? (Ist anadolu)

Sb. Internette cevaplar var ama guncel degil
Sb. Internette cevaplar var ama guncel degil
lucky strike
(25.09.19)
avrupa yakası olaydı kurtuluş'da çok iyi bir kasap olmalı.
ayrıca makro center'larda satılıyor. büyük olanlarda.


ozdek
(25.09.19)
Gurme carrefourlarda oluyor


kreatin
(25.09.19)
Macro center +1


westblack
(26.09.19)
Buyuk carrefourlarda da var, kozyatagi mesela.


red g
(26.09.19)
kadıköy sahil tarafındaki migrosta olması lazım


ground
(26.09.19)
kozmaoğlu


lcha
(26.09.19)
Turkiyedeki tek uretici kozmaoglu

www.idealsalam.com


JohnOakley
(26.09.19)
gurme pork da var urla’da. tek uretici :))


alperz
(26.09.19)
(21)

türk ceza kanunu neden "türk" ceza kanunu?

türk'e ne gerek var? Medeni memleketlerde ornegi var midir?Not: tartisma maksatli bir soru degildir, soruya cevap alirsam minnettar olacagim. Tsk
türk'e ne gerek var? Medeni memleketlerde ornegi var midir?
Not: tartisma maksatli bir soru degildir, soruya cevap alirsam minnettar olacagim. Tsk
lucky strike
(12.09.19)
burada kullanılan Türk kelimesinin ırk belirtir nitelikte değil, Türkiye vatandaşı olan her bireyin Türk olarak nitelendirilmesi anlamında olduğunu düşünüyorum. tabii, bu kanunların ilk oluşturulduğu zamanlarda bu tarz ayrımlar da hiç göz önünde bulunmadığından üstüne düşünülmemiş olması bile olası.


bir de buna benzer milli eğitim bakanlığı var. dünyanın bütün ülkelerinde bu bakanlığın adı eğitim bakanlığı.


bir kısmı geleneksel suç/ceza ikilemi içeriyor, modernize edilmiş tabii. memleketin kanunları, suç/ceza ilişkisine bakışı farklı.


selam
(12.09.19)
@our great conjuncture, tc vatandaşı olan her birey türk değildir. cevabınıza teşekkürler. benim aradığım cevap değil.

@nickini degistiren yazar, evet ama eğitimin milli olması sosyolojik olarak anlaşılabilir bir durum. yani tc, diğer her devletten 3 birim fazla faşist olduğu için "milli eğitim" denmiyor. eğitimin, kurucu rejimin sonraki kuşaklara kendi ideolojisini dayatmak gibi bir araçsallığı var. ceza kanunu veya medeni kanun'un başına "türk" eklenmesi ise daha patolojik bir durum geliyor bana.

@selam, evet. nedenini sordum ben de.


lucky strike
(12.09.19)
şimdi kanunla ilgili konuşuyorsak, anayasa da her tc vatandaşının türk olduğundan bahseder dolayısı ile @our great conjuncture'ünde haklılık durumu var.

türk hava yolları, türk hava kurumu, türk silahlı kuvvetleri, türk kara,deniz,hava kuvvetleri vs. önünde türk geçen bir çok devlet yapılanması/kurumu var.


selam
(12.09.19)
Tam bakamadım ama sanırım 1926da oluşturulmuş, o zamanki bakış açısıyla şimdikini bir tutmuyoruz değil mi? Siz her tc vatandaşı Türk değil diyorsunuz da ülke kurulurken öyle ďüşünmüşler veya öyle denirse milleti bir arada tutabileceklerini düşünmüşler. Çok 21.yy bakış açısıyla yazmışsınız. Ha "halen" neden öyle derseniz o ayrı konu.


nhk ni youkosu
(12.09.19)
türkiye'ye ait olduğu için. hırvatistan'a ait olsaydı hırvat ceza kanunu olacaktı.


amateur
(12.09.19)
TC vatandaşı olan her birey Türk'tür demedim zaten. Türk olarak nitelendirilmesi anlamında dedim. arada büyük bir fark var ve bu nitelendirmeyi de zaten ben yapmıyorum. TC vatandaşı olan her bireyin Türk olmadığı da zaten hiç bilinmeyen bir şeydi, dile getirdiğiniz baya iyi oldu. teşekkürler, aydınlandık.


Ourgreat conjuncture un soyledigi tanim anayasa 66. Vatandasligin tanimi turk devletine vatandaslik bagiyla bagli olan herkes turktur der. Irk olarak degil.


hindistan cevizi
(12.09.19)
Cunku "Turkiye" Cumhuriyeti'nin ceza kanunu. Adinim Turk ceza kanunu olmasi dogal.


stavro
(12.09.19)
Ayrica sadece bizde yok bu tarz kullanim. Ingilizler de german civil code diyor mesela bizim alman medeni kanunu dedigimize ama kendileri BGB diyor. ZGB var isvicre medeni kanunu.


hindistan cevizi
(12.09.19)
1924 anayasası:
"türkiye’de din ve ırk ayırdedilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese “türk” denir."
1961 anayasası:
"türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür."
1981 anayasası:
"türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür."

türk diye bir ırk yoktur. bu coğrafyaya türkiye ismini de türkler değil avrupalılar vermiştir. türklerin yaşadığı yer anlamına gelir. anlamak istemiyor olabilirsiniz, anlamıyor da olabilirsiniz ama durum budur.


burya
(12.09.19)
medeni memleketlerde örneği var evet; medeniyetten ne anlaşılır bilemiyorum ama almanya, isviçre, fransa gibi ülkelerin kanunlarından başka bir medeni ülke bahsederken alman x kanunu der. örnekleri verilmiş zaten.

oradaki türk, ülkenin içinde yaşayan insanları vurgulamıyor; kanunun tabiiyetini belirtiyor. türkiye adlı ülkenin kanunu diye türk x kanunu deniyor. türk insanlarının hareketlerini düzenlediğinden (ya da o niyetle) türk x kanunu değil yani.

ek olarak, bizim kendi kanunumuzun önüne türk kelimesini ekleyerek vurgu yapmamızın sebebinin biraz da iktibas kültürü olduğunu düşünüyorum. zamanında (1920lerde) başka milletlerin kanununu neredeyse aynen alıp ufak tefek değişiklikler yapan taraf olunca türk x kanunu deme ihtiyacı hissedilmiş olabilir.


brena
(12.09.19)
Fransız kanunlarının başında "Fransız" yok. Ama İsviçre kanunlarının başında "İsviçre" ibaresi var. Örnek:

www.admin.ch
www.admin.ch


@hindistan cevizi, BGB=bürgerliches gesetzbuch=medeni kanun. benim sorduğum başında ırk belirtme sebebinin nedeniydi. yani türk ceza kanunu yerine neden doğrudan ceza kanunu demiyoruz, "türk"e ne gerek var?
Yabancılar zaten buna "tc ceza kanunu" diyecekler sonuçta, bizim bgb için alman medeni hukuku dememiz gibi.

@brena, başkası böyle desin sorun değil değil. ama tc kendi içinde neden böyle adlandırıyor bunu merak etmiştim.


lucky strike
(12.09.19)
@wish i could find a way to disappear, evet isviçre bu anlamda epey ayrılıyor diğer ülkelerden. ben de soruyu yazmadan önce araştırırken denk geldim buna çokça. kanton olması ve yapay bir devlet olması (yani bir arada yaşamak için çıkar sözleşmesi dışında dilsel/dinsel/gelenek olarak göbekten bağlılığı olmayan anlamında) bunda etkin midir acaba?


lucky strike
(12.09.19)
@lucky strike, o konuda da kanaatimi belirttim zaten iktibas kültürü diye.

isviçre konusunda da, evet kantonlardan oluşması ve her kantonun ayrı kanunu varken sonradan isviçre adına tek bir kanunun kabul edilmesi sebebiyle onlar da vurgulamak istemişler. en yakın örneklerinden biri isviçre usul kanunu örneğin; schweizerische zivilprozessordnung. yine kanunun kaynağını belirtmek önem arz etmiş.


brena
(12.09.19)
BGM medeni kanun dedim zaten. Ingilizler German Civil Code diyor. Bziimki de aslinda Medeni Kanun. Borclar kanunumuz Turk Borclar Kanunu. Evet Almanlar kendileri icin demiyo ama isvicreliler diyor bu biraz yapildigi zamanla ulkenin sosyal yapısıyla ilgili. Bir de karsilastirma yapiyoruz hukuk metinlerini incelerken referans gösterirken o yuzden de kolay anlasilsin diye sonradan duzenledigimiz icin de kullandik biraz türk.. kanunu seklinde.Ustteki bilmem kac cevapta da belirtildi Turk kelimesi irk degil iste o yuzden yazdi insanlar anayasa diye israrla yoksa irkci degiliz. Turkiye cumhuriyeti devleti vatandaslarina uygulanacak ceza kanunu degil de burda turkiye cumhuriyeti vatandasi anlaminda turk. Aslinda bu kismi hukuk mantığıyla anlarsaniz cevabi bulmus olucaksiniz. Sadece tanimlama bu irkcilik icin turk demiyoruz hukuki olarak.


hindistan cevizi
(12.09.19)
Cezalar evrensel değil çünkü. Irak'ta idam var, turkiye'de yok mesela.


el conquerador
(12.09.19)
amerika'da "americans with disabilities act" var, türkiye'de engelliler hakkında kanun adı. bunu gidip türk engelliler hakkında kanun dememişiz örneğin.


inekadam
(12.09.19)
tarihsel sebeplerle.

öncesinde uygulanan Osmanlı döneminde çıkarılan Ceza Kanunu (1958). Yeni kanunu eskisinden ayırmak için başına "Türk" eklemişler. Köklü bir değişiklik olduğu için böyle bir ayrıma ihtiyaç duyulmuş.

bir de ceza kanunu İtalya'dan alınmış ve alındığı yerdeki adı "Italian Penal Code" biçiminde çevriliyor. Bir de ne gördülerse onu yazmış olmaları muhtemel.


babilbaligi
(13.09.19)
(5)

Paketli sigara icmemeye degecek bir tutun onerisi

Selam, tutune gececegim ama bana maliyet anlaminda mantikli gelmedi. Demin old holborn sordum 45 lira dediler fiyatina, bundan 3 paket cikmaz mi? E ben zaten camel white iciyorum paketi 15 liradan ayni paraya geliyor. Yanlis miyim?Adiyaman tutunu kilosu 160 liradan mantikli ama hanim veto etti kokus
Selam, tutune gececegim ama bana maliyet anlaminda mantikli gelmedi. Demin old holborn sordum 45 lira dediler fiyatina, bundan 3 paket cikmaz mi? E ben zaten camel white iciyorum paketi 15 liradan ayni paraya geliyor. Yanlis miyim?
Adiyaman tutunu kilosu 160 liradan mantikli ama hanim veto etti kokusundan dolayi...
Siz ne onerirsiniz? Ne iciyorsunuz? Gunde 1.5 paket sigara icicisine ne omerirsiniz? Cok tesekkurler.
lucky strike
(14.08.19)
Azalt ve mümkünse bırak.

Günde 2-3’taneye düşür en kötü ihtimalde. Yerine koyacak bir alışkanlık bul.


marsargo
(14.08.19)
50 gram tütün çoğu insana bir hafta gidiyor. üç paket değil 5-6 paket çıkar o tütünden. eğer tütüne yeni geçecekseniz en makulü bütün tütünleri deneyerek en beğendiğinizi bulmak. bu süre zarfında tütün içen tanıdıklarından da birer sigara sararak deneyip vakit kazanacaksınız. drum bulursanız onu deneyin. çok güzel tütün.


Ben süper diye bi tütün aldım. Tadı kokusu fena değil. Adiyaman gibi altin sarısı değil. Rengi kahverengi olacak. Hafif içim de hem.


kablelvuku
(14.08.19)
old holborn 50 gramlık pakette satılıyor. 50 gram tütünle 130-140 civarı sigara sarıyorum ben. yani 6,5-7 paket yapıyor.

hadi siz acemisiniz sıkı sardınız, çöpe giden oldu falan 6 paket diyelim. paketi 7,5 tl'ye gelir. kağıt ve filtre ile 8 tl.


lancelot du lac
(14.08.19)
old horborn'dan 3 paket çıkartmak için sosis gibi sarmak lazım, hesabın yanlış, en az 6 paket çıkar.


night train
(14.08.19)
(7)

kedi kabının önüne kıvırcık paspas koysam kumun dağılmasını engeller mi?

selamlar, gerçekten artık yorulduğum bir kum sorunu var. bugün koçtaşta baktım bu kıvırcıkların altı tam kapalı değil ama merak ettiğim şey kumu tutar mı? kullanan var mıdır? klasik paspas ve kumu içine çeken paspaslarım işe yaramıyor.kum taneleri evin her tarafına dağılıyorkıvırcık paspas linki: ht
selamlar, gerçekten artık yorulduğum bir kum sorunu var. bugün koçtaşta baktım bu kıvırcıkların altı tam kapalı değil ama merak ettiğim şey kumu tutar mı? kullanan var mıdır? klasik paspas ve kumu içine çeken paspaslarım işe yaramıyor.
kum taneleri evin her tarafına dağılıyor


kıvırcık paspas linki: urun.n11.com
lucky strike
(11.08.19)
Şu kedinin içine girdiği, döner kapaklı tuvalet kutularından alsanız. İçinde debelensin dursun.


malheiros
(11.08.19)
tüylü paspaslardan koyun. koyun yünü gibi olanlardan.


paco de lucia
(11.08.19)
Valla bizde ne kıvırcık paspas ne özel kum kapları işe yaradı. Azaltıyor evet ama patilerine illaki kum yapıştığı için yürüdükçe bütün ev yine kum oluyor :)


superfluid
(11.08.19)
biz kullanıyoruz. bayağı bir azalttı. 3 5 güne bir balkonda silkeleyip devam ediyoruz.


denek hayatım
(11.08.19)
Bizde işe yarıyor. Kapalı kum kabı. Bir de kum kabını giriş kısmı duvara bakacak çevirmenizi öneririm.


cudananin laneti
(11.08.19)
Pelet araştırın bir de. Patilere yapışmaz büyük ihtimalle. Ben de araştırma aşamasındayım henüz kullanmadım


Fusha
(12.08.19)
Ben kapalı tuvaletin önüne elekli paspaslardan koydum. Çok iyi oldu. Patide kalan bir iki tane salona vs geliyor tabii, ama eskiye göre çok çok az.

m.trendyol.com


antikitleruhlu
(12.08.19)
(3)

whatsapp'ta "sana yürümüyorum ama söylediğin çok komik" emojisi hangisidir

normal karşı cins arkadaşla yazışmak için neyi kullanmalıyız? bana bir kısım emoji fazla samimi bir kısım emoji fazla çocuksu geliyor kullanamıyorum. emoji kullanacağım mesela yarım saat düşünüyorum
normal karşı cins arkadaşla yazışmak için neyi kullanmalıyız? bana bir kısım emoji fazla samimi bir kısım emoji fazla çocuksu geliyor kullanamıyorum. emoji kullanacağım mesela yarım saat düşünüyorum
lucky strike
(09.08.19)
sadece gözler ve u şeklinde ağızdan oluşanlar kullanılıyor genelde.


Normal cümle kurmayı denemelisin. Emojiler bebek işi bence çok.


hasmetizm 2046
(09.08.19)
o kadar önemseme ya gülücük şeysi sonuçta. gerçekten yürümüyorsan emoji yüzünden yürüdüğünü zannetmez. konuştuğun kişi ihtiyar heyeti azası değilse çocuksu emoji kullanmakta da bi sakınca yok. ha ben şahsen pek emoji kullanmıyorum, tuştakımıyla yazılmış ":D"den şaşmıyorum.


istambul
(09.08.19)
(5)

Sütün kediye ne zarari var?

Selamlar, 1.5 senedir iki kedim var, tekir ve smokin. Ilk kedi aldigimda cahildim ve hep burdan veya forumlardan edindigim bilgilerle besledim baktim. Burda cok degil ama ozellikle forumcular kesinlikle sut vermeyin vs yaziyolar ilgili konularda.Sebebi nedir? Ben ne zaman misir gevregi yesem ikisi d
Selamlar, 1.5 senedir iki kedim var, tekir ve smokin. Ilk kedi aldigimda cahildim ve hep burdan veya forumlardan edindigim bilgilerle besledim baktim. Burda cok degil ama ozellikle forumcular kesinlikle sut vermeyin vs yaziyolar ilgili konularda.
Sebebi nedir? Ben ne zaman misir gevregi yesem ikisi de koku alip kivraniyo resmen. Sadece bir kere azcik verdim, vermeli miyim?
lucky strike
(09.08.19)
Sanırsam yavrular için değil ama yetişkinler için az miktar zarar vermiyor. Ben kedim seviyor diye verirdim 2-3 günde bir. Çoğu zarar galiba :)


fikrimuhim
(09.08.19)
inek sütünü sindiremiyorlar. yoğurt verin


piranase
(09.08.19)
Süt içmek insana da zararlı zaten, biz de sindiremiyoruz.
Tüm memeliler öyle, yetişkinleri sütü sindiremez, gaz olur hazımsızlık olur ishal olur vs.


raydingoz
(09.08.19)
Ya yedirin içirin hiçbir sıkıntı olmaz. Hayvan yemeyeceği şeyi zaten yemez. Sokak kedileri her şeyi yiyip içiyor hiçbir şey olmuyor.


adwokat
(09.08.19)
Vermeyin demeyi fazla abarti bulsam da insan icin dahi sindirimi zor bir gida. Ben sulandirip verdim.


(1)

Dogum kontrol hapi yeni kullanmaya baslayinca mide agrisi yapar mi?

Sb. (Bulanti degil duz agri)
Sb. (Bulanti degil duz agri)
lucky strike
(08.08.19)
Hiç duymadım, prospektüse bak derim


(3)

Is gorusmesinden sonra ne kadar zaman gecince mail atmak caizdir?

Merhaba, ise basvuranlar tarafindan olumsuz da olsa mutlaka donus yapildigi yazan bir kurumun ilk iki mulakatinda basarili oldum. Sonra yuz yuze mulakata gittim. Uzerinden 2 ay gecmesine ragmen ses seda yok. Mail atmali miyim? Beklemeli miyim?
Merhaba, ise basvuranlar tarafindan olumsuz da olsa mutlaka donus yapildigi yazan bir kurumun ilk iki mulakatinda basarili oldum. Sonra yuz yuze mulakata gittim. Uzerinden 2 ay gecmesine ragmen ses seda yok.
Mail atmali miyim? Beklemeli miyim?
lucky strike
(01.08.19)
Ben atmazdim diğer iş ilanlarına bakmaya başlardim.


tabasco
(01.08.19)
o iş yaş. sıradakine geç.


redskull
(01.08.19)
direk ara ve insan kaynaklarıyla görüş. bu işi çok istediğini ve sizden haber beklediğini ilet.


catch
(01.08.19)
(5)

Tuyleri cok dokulen 2 kedinin oldugu ev icin elektrikli supurge onerir misi

Sb. Varolan elektrikli supurgem cok yoruyor beni ozellikle koltuklarda ve halilarda biriken tuyleri cekerken. Bana epey vakumlu bir sey lazim.Simdiden cok tesekkurler
Sb. Varolan elektrikli supurgem cok yoruyor beni ozellikle koltuklarda ve halilarda biriken tuyleri cekerken. Bana epey vakumlu bir sey lazim.
Simdiden cok tesekkurler
lucky strike
(26.07.19)
www.amazon.com.tr

ben bunu aldım memnunum kendisinden.


gaza gelen
(26.07.19)
www.hepsiburada.com

bundan var bizde. eve gelen temizlikçi gittiği evler içinde en iyi süpüren bu demişti.

ama kadınlar için biraz zor olabiliyor, eşim zorlanıyor süpürürken.


contavolta
(26.07.19)
i robot roomba i7+


bugisme
(26.07.19)
Sadece iyi çekmesi değil hemen her gün de çıkarıp hızlıca kullanabilmek de önemli.

Dyson V8 absolute var bizde ondan önce de miele'in iyi bir modelini kullanıyordum ama kablosuz hafif bir süpürge gibisi yok. Üstelik rainbow vardı hani şu uçak motorlu vs dedikleri gereksiz pahalı süpürgedwn, halı süpürmede onunla yarışır V8.


vakumlu ayrıca su filtreli bir şey daha iyi iş görür. kedi tüyü denen şey temizlemesi en pis şeylerdendir. çektiği kiri, tüyü v.b. suya gömüp ardından haznedeki çamuru (evet hazneye koyduğun su çamur olur) boşaltmak gayet tercih edilesi bir yöntem.


tururo
(26.07.19)
(4)

yüksek lisans yapınca öğrenim kredisi borcu ertelenmiyor muydu?

selamlar,2015'te lisans mezunu oldum, 2016 ocak ayında yüksek lisansa başladım. şimdi tesadüfen edevlette krediden kaynaklı borcum olduğunu öğrendim. taksitler 2017 (lisans mezuniyetinden 2 sene sonra) başlamış ve faizlenerek gelmeye devam ediyor.ben 2016 ocak ayından beri yüksek lisans öğrenciyisim
selamlar,
2015'te lisans mezunu oldum, 2016 ocak ayında yüksek lisansa başladım. şimdi tesadüfen edevlette krediden kaynaklı borcum olduğunu öğrendim. taksitler 2017 (lisans mezuniyetinden 2 sene sonra) başlamış ve faizlenerek gelmeye devam ediyor.
ben 2016 ocak ayından beri yüksek lisans öğrenciyisim, bu borcu erteletmenin (en azından cezasından kurtulmanın) yolu var mıdır?
yüksek lisansa geçince otomatik olarak erteleniyor diye bildiğim için hiç bakmadım. ayrıca 2016 nisan ayında sigortalı şekilde çalışmaya başladım bir yerde ve hala devam ediyorum.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
lucky strike
(24.07.19)
ben hic oyle bir sey duymadim. net olarak soyledikleri ve her yerde yazan sey su: okil bittikten 2 yil sonra odemeye baslamak zorundasin. ise gir veya girme.


batlegolas
(24.07.19)
şayet yl süresinde de kyk kredisi alıyorsanız halihazırda aldığınızdan dolayı mezuniyet ve sonrası 1 yıla kadar ödememeyi uzatabilirsiniz diye biliyorum ben. kesin bilgi değildir.


debian
(24.07.19)
geçince otomatik ertelenmiyor. E-devlette erteleme talebine tıklamanız gerekiyor. Ancak bunun içinde lisansı bitirir bitirmez yüksek lisansa başlamış olmanız gerekiyor.


fezagezgini
(24.07.19)
E devletten erteleme talebi yapmak için geç kalmışsın ve şu an yapsan dahi sigortalı göründüğün için reddedilme ihtimali yüksek. Artık borç başladığı için vergi dairesinde yapılandırma talep etmen gerekir diye düşünüyorum.


noisette
(24.07.19)
(4)

Sevgiliye kolye hediyesi icin oneri verir misiniz?

Sb. Kiz arkadasim cok seviyor kolye, butce 300 liraya kadar guzel bir sey onerir misiniz? Galaksili, gezegenli seyleri sever.
Sb. Kiz arkadasim cok seviyor kolye, butce 300 liraya kadar guzel bir sey onerir misiniz? Galaksili, gezegenli seyleri sever.
lucky strike
(20.07.19)
Onlarca farklı model var bu tarz hediyelik satan yerlerde yani "şu modeli görmüştüm şunu al" şeklinde bir katalog önerisi yapamayız buradan. Hangi gök cismi olsun dersen de satürnlü bişiler al derim ya da NASA temalı.


Psycho Mantis
(20.07.19)
Internetten alacagim aslinda onu belirtmedim. Bu yuzden oneri istiyorum


lucky strike
(20.07.19)
Vozmos'a da bakabilirsin.


nax
(20.07.19)
(4)

Telefon kayit

Selamlar yurtdisinda samsung a7 aldim. Bunu nasil kayit ettirebilirim? Turkcel bayiine gittim ama her yer yapamiyor dediler. Lokasyon: istanbul anadolu
Selamlar yurtdisinda samsung a7 aldim. Bunu nasil kayit ettirebilirim? Turkcel bayiine gittim ama her yer yapamiyor dediler. Lokasyon: istanbul anadolu
lucky strike
(19.07.19)
pasaportun internet bankacılığı ve edevlet ile kendin yap. gir garanti internet bankacılığına.

bu arada hemen yap sabah birisi yeni fiyat yansımamış demişti. hala yansımadıysa vaktin var, ama yansıdıysa bekle biraz belki geri döner falan.


reanarchy
(19.07.19)
hala 618 lira. Gece 12 den sonra değişir 1500 tele


murty
(19.07.19)
pasaport ve hat sahibinin e-devletinden kendin yapabilirsin.

bugün içinde yap+1 yoksa 1500tl olacak.


hadsafhada
(19.07.19)
Dun 618 liraya edevletten hallettim herkese tesekkurler


lucky strike
(20.07.19)
(2)

kedi maması ve karınca sorunu

selamlar,mamanın yerini de değiştirsem, sürekli kapları ve yeri temizlesem de karınca ordusu peydah oluyor kedilerimin mamalarına. karınca yemi denedim ama işe yaramadı. acaba nasıl çözüm önerirsiniz bana bunlardan kurtulmak için?kedilerin yemesinde bir sorun yok, iştahları kaçmıyor (veya bana öyle
selamlar,
mamanın yerini de değiştirsem, sürekli kapları ve yeri temizlesem de karınca ordusu peydah oluyor kedilerimin mamalarına. karınca yemi denedim ama işe yaramadı. acaba nasıl çözüm önerirsiniz bana bunlardan kurtulmak için?
kedilerin yemesinde bir sorun yok, iştahları kaçmıyor (veya bana öyle geliyor yedikleri miktarda azalma olmadığı için) ama istemiyorum bu şekilde olmasını.
lucky strike
(17.07.19)
mamanın etrafına toz tarçın hattı oluştur.


Mirket
(17.07.19)
Ben de bu ara aynı sıkıntıyı yaşadım. benim kedi yerken kabın dışına düşen mamalardan kaba doğru çıkıyorlardı. O yüzden mama kabını daha çukur bir şeyle değiştirdim. Bir haftadır mama tarafına gelmediler.


antikitleruhlu
(17.07.19)
(4)

teslim olmaya giderken sevk belgesi yanımda olmasa sıkıntı olur mu?

edevletten 4 gündür "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." uyarısı alıyorum. sevk başvurumu yapmıştım ama belgenin çıktısını almamıştım. yarın birliğe katılacağım, belge olmasa sorun olur mu girerken?
edevletten 4 gündür "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." uyarısı alıyorum.
sevk başvurumu yapmıştım ama belgenin çıktısını almamıştım.
yarın birliğe katılacağım, belge olmasa sorun olur mu girerken?
lucky strike
(16.06.19)
sevk belgesiyle giriş yapabiliyorsun sadece. alman zorunlu.


birliğinize teslim olmazsınız, şerefli bir türk askeri olarak birliğinize katılırsınız. sevk belgesi de özlük dosyanıza konur


sameidiot
(16.06.19)
Kesinlikle alman lazım. İçeriye almıyorlar.


cancoskn
(16.06.19)
Gelip aldim askerlik subesinden. Tesekkurler. Edevlet hata veriyor hala


lucky strike
(17.06.19)
(5)

Ingilizce kitap olarak turk yayinevlerinin bastigi kitaplara guvenilir mi?

Mesela karbon yayinlari dostoyevski'nin yeraltindan notlar kitabini basmis, bunun ingilizcesini okumak istersek bu yayinevi mantikli midir edebi ve gramer olarak?Ornek link: https://www.kitapyurdu.com/kitap/notes-from-the-underground/389934.html
Mesela karbon yayinlari dostoyevski'nin yeraltindan notlar kitabini basmis, bunun ingilizcesini okumak istersek bu yayinevi mantikli midir edebi ve gramer olarak?

Ornek link: www.kitapyurdu.com
lucky strike
(27.04.19)
remzide direkt ithal kitaplar var; klasikler için mükemmel.
fiyatlar türkçelere göre yüksek tabii ama çok güzel, aklınızda olsun.


jimjim
(27.04.19)
Ben olsam klasiklerin İngilizce orijinalleri veya çevirileri için Penguin Classics ve Oxford World's Classics gibi yerlerin haricindekilere para vermezdim.

jimjim +1. Ben de en son Remzi'den Umberto Eco'nun kurgu dışı yazılarının bir derlemesini almıştım.


bruce mclaren
(27.04.19)
Hayir degiller,cunku bahsettiginiz yayinevleri zaten bedava icerik uzerine kurulmus dusuk butceli yayinevleri bu yuzden metinlerin iyice gozden gecirilip kontrol edildigini dusunmuyorum, ayrica hangi ingilizce yayindan asirdiklari da belli degil, kisaltmis ya da basitlestirilmis yayin bile alabilirsiniz farkina varmadan.
Ucuz ve guvenilir bir yayinevi olarak wordsworth oneririm.


newcomer
(27.04.19)
arkadaş kitabevi'nde de ithal kitaplar var (sanırım online satışları da var)


Karbon yayınevi, bir çevirmene işini yaptırıp parasını vermemişti galiba. Başka yerden alın lütfen.


(3)

çeşitli istatistikler paylaşan bir twitter hesabı sizce tutar mı?

selamlar, her gün işim gereği kamuya açık olmayan çeşitli konularda elimden veri geçiyor. türkiye halkı bir istatistiki oranlı tablo görünce kendince -disipline dayanmadan- niyeyse anlamasa dahi ilgi gösterip kendince çıkarım yapmayı seviyor. ben bu çıkarımı tamamen twitter'dan yapıyorum, The Specta
selamlar, her gün işim gereği kamuya açık olmayan çeşitli konularda elimden veri geçiyor. türkiye halkı bir istatistiki oranlı tablo görünce kendince -disipline dayanmadan- niyeyse anlamasa dahi ilgi gösterip kendince çıkarım yapmayı seviyor.
ben bu çıkarımı tamamen twitter'dan yapıyorum, The Spectator Index ve Conrad Hackett gibi hesaplar en örnek verebileceğim hesaplar.
bu arkadaşlar hiç bir harici iktisadi değişkene gerek kalmadan örn: yunanistan ve tr için 1980 gdp ve 2010 gdp değişkenleri alt alta şekilde paylaşıp epey beğeni alıyor. baktığınızda çıkarım yapılamaz bir veri ancak (sosyoekonomi ve/veya eğitim durumu bağımsız olmak üzere) insanlar beğenip "ooow" diyebiliyor veya kendince tr böyleyken yunan böyle işte gerçek türk gücü!! diyebiliyor.

daha sofistike, daha güncel böyle şeyler paylaşmak insanların ilgisini çeker mi sizce?
maksat: hobi+para kazanmak orta vadede.
lucky strike
(15.04.19)
Reddit'te "dataisbeautiful" diye bir subreddit var, her paylaşılanı anlamasam da görmek aşırı hoşuma gidiyor.
Azıcık da görselli, benim gibi safların anlayacağı bir şekilde olursa çok güzel olur.
Ben takip ederdim.


mor bembombom
(15.04.19)
pasta grafik insan evladının zayıf noktası.


Whily
(15.04.19)
Valla bana göre tutmaz ancak belli olmaz hiç. 1122 vs diye devam eden ve adamın öylesine açtığı bir site bile ilgi gördüyse neden olmasın diyorum.


(4)

yurtdışına çıkarken tc kimliği taşımaya gerek var mı?

pasaport = tc kimlik değil mi?
pasaport = tc kimlik değil mi?
lucky strike
(30.03.19)
gerek yok.

pasaport = senin yurt dışındaki kimliğin oluyor zaten.


deveyidiken
(30.03.19)
Diyelim pasaportunu kaybettin. Geri döneceksin yurt dışında öyle ya da böyle türkiyeye döneceğin için uçağa bindin, türkiyeye dış hatlara geldin, sorun yaşamaman için kimliğini göstermen gerekiyor. Al o kimliği sen yanına.


Dostum ben yurtdışında pasaportumu sürekli yanımda taşıyorum nüfus cüzdanımı ise otelde veya güvenlik bir kasası varsa orda saklıyorum otelin. Yurtdışında pasaport senin kimliğin zaten polis çevirir birşey olur pasaport her zaman yanında olmalı ama oldu da pasaportunu kaybettin(montunun cebindeydi bi yerde unuttun vs.) türkiye konsolosluğuna gidip kendini kanıtlayıp başvuruda bulunmak için tc nüfus cüzdanının yanında olması bence başını beladan kurtarmada bir nebze yardımcı olabilir.


blue velvet
(30.03.19)
pasaportunuzu yurt dışında kaybederseniz öyle yada böyle uçağa binemezsiniz. en yakın elçiliğe gidip ülkeye geri dönüş belgesi almanız ve bu belgeyle türkiye'ye dönmeniz gerekir, başka ülkeye de gidemezsiniz. bu işlem için kimlik belki işe yarayabilir ama çok da şart değil, öyle bir durumda kimliğinizi doğrulamak için beyan, ehliyet, edeveltten nüfus örneği gibi evraklar da işinize yarar.

kaybederim diye korkuyorsanız yanınızda kimliğinizi götürmeyin, yurt dışında sizin için tek geçerli olan kimlik bulunduğunuz ülkede bir oturma izniniz yoksa pasaportunuzdur.


taurina
(30.03.19)
(5)

torrentten indirip online oynanabilecek oyunlar?

sb. gamer bilgisayar aldım kamyon sürüyorum bir başıma :(
sb. gamer bilgisayar aldım kamyon sürüyorum bir başıma :(
lucky strike
(10.02.19)
path of exile.


steam'de beleş ve online oynanabilen bir sürü oyun var.

madem gamer bilgisayar aldın biraz daha paraya kıy da orjinal oyun al kafan rahat şekilde oyna.


washe
(10.02.19)
torrentten bedava insireyim, online oynayayım yok. transport tycoon deluxe oynayabilirsin ama. openttd.


sutlu nescafe
(10.02.19)
ilacını yesillendirdim.


obaa
(10.02.19)
"gamer" bilgisayara paranız varsa, steam kurup indirim bekleyeceksiniz. misal şu an çok güzel indirimler var.


late viper
(10.02.19)
(3)

işe yeni başlayan kız arkadaşa göndermelik çiçek önerisi

selamlar, ne seçeceğime karar veremedim. devlet kurumu sayılabilir başladığı yer. çok göze batırmak istemiyorum bu yüzden. ne göndersem sizce?
selamlar, ne seçeceğime karar veremedim. devlet kurumu sayılabilir başladığı yer. çok göze batırmak istemiyorum bu yüzden. ne göndersem sizce?
lucky strike
(02.02.19)
Bonnyfood sever bence


windows95
(02.02.19)
Ne güzel ya ince düşüncelisiniz. Leylak diyesim geldi :)


OzgeZum
(02.02.19)
kocaman bir buket nergis :) hem mis gibi kokar odasi.


kassiopeia
(02.02.19)
(6)

6 ay taksitle %10 vade farkı uygulanan bir ürün alır mıydınız?

ürün 6100 lira diyelim. %10 vade farkıyla 6700 lira olacak. ancak bu ürün ikamesi olarak 6500 tl ye başka marka modeller de üç aşağı 5 yukarı mevcut.
ürün 6100 lira diyelim. %10 vade farkıyla 6700 lira olacak. ancak bu ürün ikamesi olarak 6500 tl ye başka marka modeller de üç aşağı 5 yukarı mevcut.
lucky strike
(02.02.19)
Alırım bu şartlarla.


bahoho
(02.02.19)
alırım.


sutlu nescafe
(02.02.19)
6100 liraya gördüğünüz ürün mutlaka peşin olarak daha ucuza alınabilir. nedir ürün?


mr.goodcat
(02.02.19)
Çok elzem değilse almazdım


ne biliyim yav dildoysa almazdım.


mr. goodcat +1

Kesinlikle almam.
Düşük tutarlarda tek çekim, yüksek tutarlar için vade farksız taksit seçeneği,
maks. kaç ise, onu seçerim.


lemon cake
(02.02.19)
(2)

7. nesil HQ bir bilgisayar ile 8. nesil i5 bir bilgisayar performans olarak

fark eder mi?
fark eder mi?
lucky strike
(02.02.19)
bu haliyle soru çok genel. aynı saat hızı ve aynı önbellek ile günlük kullanımda fark hissedilmez denebilir, en uygun cevap bu.

www.cpubenchmark.net ile detaylı karşılaştırabilirsin.


celeron 300a
(02.02.19)
Nesil işi hikaye kardeşim. Ayrıca soru çok genel Celeron'un dediği gibi.

Bazı oyunlar vardır çoklu çekirdek performansı ister, bazısı tek çekirdekte yüksek hız ister. Buna göre performans değişir.

Güncel mobil olmayan işlemcilerin hemen hepsi güncel anakartları rtx hariç darboğaz olmadan besleyebilir zaten bu nedenle Gaming konusunda performans farkını ekran kartı yaratır.


(2)

hukuk sorusu - internet yorumu hk

bizimkiler mobilya tarzı bir şeyler almışlar. ürün istedikleri gibi gelmemiş. annem de bu adamlarla anlaşamayınca instagram'da bu adamların sayfalarına "dolandırıcı" vs gibi yorumlar yazmış. sonra adamlar aramış "tazminat davası açarız, sil" demişler, bizimki de tırsmış 40 dk kadar duran yorumu silm
bizimkiler mobilya tarzı bir şeyler almışlar. ürün istedikleri gibi gelmemiş. annem de bu adamlarla anlaşamayınca instagram'da bu adamların sayfalarına "dolandırıcı" vs gibi yorumlar yazmış. sonra adamlar aramış "tazminat davası açarız, sil" demişler, bizimki de tırsmış 40 dk kadar duran yorumu silmiş.

birkaç gün geçmiş adamlar "dava açacağız" demişler. ben anneme "için rahat olsun silinmiş yorumla dava açamazlar" dedim ama, haklı mıyım sizce? (küfür vs yok, sadece dolandırıldığını yazmış)
lucky strike
(19.11.18)
hiçbir şey yapamazlar. dolandırmasalarmış.

korkmasın anneniz, öyle kolay değil o işler. önce adam gibi işini yapıp sonra haklı olsunlar. tereyağı gibi üste çıkanları değil hukuk, kimse korumaz.

'amacını aşan söz' falan sayılır, hakaret vasfı bile olmaz. kimse de tazminat falan vermez.


lisw
(19.11.18)
silinmiş yorumla dava açılmaz -> öyle bir dünya yok.

ürün beklentilerinizi karşılamıyorsa bu onlara internet mecrasında dolandırıcı olarak niteleyebileceğiniz anlamına gelmez. isterlerse uğraşırlar bununla ama muhtemelen uğraşmayacaklardır.


denek hayatım
(19.11.18)
(1)

doviborsa.com'da takılan var mı?

selamlar, 3 ay önce üye oldum hala yorum yapma iznim bulunmuyor. 2 defa yazdım ama abuk subuk cevaplar verdiler. başka üye var mı burada? içerden referans falan verse?
selamlar, 3 ay önce üye oldum hala yorum yapma iznim bulunmuyor. 2 defa yazdım ama abuk subuk cevaplar verdiler. başka üye var mı burada? içerden referans falan verse?
lucky strike
(16.11.18)
ben de bu siteyi aylarca takip ettim. bi dediği bi dediğini tutmayan tiplerle dolu.

borsacıkadın gibi nicki olan birisi var. resmen 6.50'lerden herkese dolar alın dedi durdu, insanlarda bunun bişey bildiğini sanıp dolara geçti. sonuç tam bi facia. teknik analiz filan kendi aralarında takılıyolar ama daha faydalı olabilenine rastlamadım.


johnnie w lker
(16.11.18)
(12)

bunun amacı nedir?

6 seneye yakındır ekşi duyuruda takılıyorum. ne zaman bir "kendimi kötü hissediyorum/depresif hissediyorum/annem öldü/sevgilim terk etti/sınavım bok geçti neden intihar etmeyeyim?" tarzı kendince sorununu anlatan bir duyurucu duyuru açsa diğer cevaplara ek olarak hiç değişmeyen fix bir cevap oluyor:
6 seneye yakındır ekşi duyuruda takılıyorum. ne zaman bir "kendimi kötü hissediyorum/depresif hissediyorum/annem öldü/sevgilim terk etti/sınavım bok geçti neden intihar etmeyeyim?" tarzı kendince sorununu anlatan bir duyurucu duyuru açsa diğer cevaplara ek olarak hiç değişmeyen fix bir cevap oluyor: "kendine hobi edin/uğraşlar bul/spor yap/karaköy'e git fotoğraf çek" vs gibi insanın zamanını yapay zevklerle harcaması (yapay zevkler edinmesi gerektiği) gibi öneriler oluyor. bunun amacı nedir?
bu cevabı verenlerin iyi niyetinden şüphe etmiyorum. sadece başınıza istenmedik bir sorun gelince olayı atlatmak için hobi mi ediniyorsunuz? arkadaşlarınızın başına bu tarz sorunlar gelince "hobi edin, spor yap" mı diyorsunuz onlara?
lucky strike
(16.11.18)
hayır demiyorum.
montla sıç bence daha iyi bir öneri.


hacı baba anksiyete şikayetim için benim psikyatristim doçent bana spor yap ve kitap oku dedi. sen yap çıkarımını.


japon askeri
(16.11.18)
çünkü çok klişe görünse ve yapay bile olsa oyalanacak herhangi bir etkinlik/hobi/öneri bilgisayar başında oturup kendimi kötü hissediyorum temalı duyuruna cevap beklemekten iyidir. o yüzden bence. gerçek hayatta spor yap demiyoruz, atlatana kadar oyalıyoruz.


Tabii burası psikologlar ve yaşam koçları derneği falan olmadığı için, şüphesiz, kafasına göre atıp tutan, boş tavsiyeler veren de vardır ama ben bunun geçerli bir tavsiye olduğunu düşünüyorum.

Bir süre önce okuduğum bir kitapta insan vücudunun ve zihninin onu ihtiyacını çözmeye yönlendirecek bir sistemde işlediğinden bahsediliyordu. Acıkmak sizi yemek yemeye teşvik ediyor, yorgunluk uykuya teşvik ediyor, keza cinsellik vs de böyle; sizi yönlendirdikleri eylemler probleminizi çözüyor. Fakat depresyon gibi rahatsızlıkların sizi yönlendirdiği şey sorunu çözmeyen, aksine pekiştiren şeyler. Mutsuz oldukça, melankoliye gark oluyoruz; kendi başımıza kalmak, hiçbir şey yapmamak, üzücü şeyler izleyip dinlemek vs. Haliyle dışarıdan bir güç gerekiyor (ilaç ile kimyevi denge, dışarıda yürüyüş, az miktarda da olsa bir sosyalleşme, dikkatimizi dağıtacak bir hobi vs) bu durumlarda.

Ben şimdiye kadar hayatımda kimseye "bir kursa git" dememişimdir tavsiye olarak herhalde, zira biri bana söylese saçma bulurum, uğraşmak istemem. Ama "ya biraz spor mu yapsan/ yemeğe gidelim mi/ yeni birileriyle tanışmak iyi gelir mi acaba" gibi şeyler söylemişimdir şüphesiz.


sopiro
(16.11.18)
Çünkü spor hem fiziksel hem de ruhsal olarak inanılmaz faydalı bir şey.
Hobi edinmek de aynı şekilde hem bi uğraş sahibi yapıyor insanı hem de kafayı dağıtıyor sorunlarından biraz olsun uzaklaşıyorsun.

Evet herkese benzer şeyler öneririm.


mutekebbir
(16.11.18)
Ben ne zaman bir arkadaşım depresyondayım dese spor yap, çık koşu yap, yürüyüş yap diyorum. Zorla yürüyüşe çıkarttığım arkadaşlarım var hatta. Bittikten sonra "Of niye spor yaptım, yürüyüş yaptım" diye pişman olan birine rastlamadım şimdiye kadar.

Diğerlerini bilmem ama sporun her zaman ruh sağlığı üzerinde olumlu etkisi var. çünkü spor yaparken serotonin ve dopamin düzeyleri artıyor.

Ben düzenli koşmaya başladıktan sonra çok daha mutlu bir insan oldum. Eskiden yaşadığım panik ataklarım geçti en basitinden.


peggy
(16.11.18)
ağacın suya güneşe ihtiyacı var. sıradışı cevaplar vermek gerekmiyor. bunun çözümü için de bunlar işe yarıyor. sporun, açık havada deniz kenarında yürümenin işe yaradığını söylemek normal bir durum. ama kişinin bu bilindik önerileri daha önce denemiş olduğunu ve sonuç almadığını düşünerek diyorsan belki olabilir. onda da seçenekler arasında bu fix cevap olmalı.


silver apple
(16.11.18)
benim bir arkadasim yapmisti ve bn cok sevmistim. isiyle ilgili kendisinin de komik bulacagi bir karikaturun ciktisini alip cerceveletmek :) her basi sikistiginda baksin gulsun diye...


mavicorap
(16.11.18)
ben meditasyon oneriyorum:)

oneriler yariyor cunku.


Çünkü bu tür boş zaman uğraşları, kapitalist sistemin aklımızı kaçırmayalım da sistemin çarkını döndürmeye devam edelim diye ürettiği bir araç aslında. Bunları yapmayınca depresyona girebilirsin hakikaten, herkes gündelik hayatın sıkıntılarını atlatacak bir araç arıyor kendince. Lefebvre'in gündelik hayat ile ilgili metinlerini okuyabilirsin konuyla ilgili.


gmzo
(16.11.18)
AÇILIN, PSİKOLOG GELDİ.
ehe hep bunu yapmak istemiştim.

Depresyon=üzüntü. üzüntü=yavaşlama, yani hareketlerin azalması.
Biz biz şeyi maddi/manevi kaybettiğimizde ya da kaybettiğimizi düşündüğümüzde üzülürüz. Bu kayıp bir ölüm de olabilir, yakın arkadaşın artık bizi sevmediğini düşünmek de olabilir, çocukluktan gelen o kalem açacağı kaybetmek de. Kişinin yüklediği anlam önemli yani bilişsel stayla.

E üzülünce, üzüldüğümüz şeye ve yüklediğimiz anlama bağlı olarak da bunun bir yasını tutuyoruz. Önemli olan bu yasın ne derece olduğu, günlük işlevleri ne derece kısıtladığı.
Yani hatıra olarak sakladığı çocukluk tişörtü yırtılmış bir insan höykürerek ağlıyorsa kafada soru işareti belirir ama annesini yeni kaybetmiş bir insanda belirmez gibi gibi.

Böyle olağanın dışında olan yas tepkileri, depresyona öncülük edebilir. Burada kişiyi depresyona yatkınlaştıran art alan da önemli ama konumuz bu değil diye ayrıntılandırmıyorum.

Kişi depresyona girdiğinde o yas tepkisi gereği yavaşlıyor ve bir yerden sonra o yavaşlama kişinin normali haline geliyor, beynindeki nörotransmitter zımbırtıları azalıyor vs.

Spor, hiç olmazsa yürüyüş, açık havaya çıkmak, yataktan çıkabilmek, bakkalın kapısına kadar gidip gelebilmek vs kişinin seyrine göre iyi geliyor ve ilk başta hiç zevk almasa da (ki ilk başta almasını beklemiyoruz ve alması için o ödevi vermiyoruz, sadece yapması yeterli oluyor) sonradan "dünya varmış" diyor çünkü depresyonun getirdiği o yoğun kısırdöngü ve olması gerekmeyen yası biraz kırmış oluyor.

Umarım anlatabilmişimdir.


mor bembombom
(16.11.18)
bir psikolojik danışman ve spor yapan biri olarak dediğin şeye çok basit bir cevabım var spor yap derler çünkü sporun kendisi mutlu olmanı sağlayan hormonu salgılar sen spor yaptığında, bir nevi doğal antidepresan olur, acını hafifletir.


(4)

değerli eşya saklamak için eve uygun kasa önerileriniz var mıdır?

kullandığınız veya bildiğini modeller varsa önerir misiniz? internetten almak güvenli olur mu bu tip bir şeyi?
kullandığınız veya bildiğini modeller varsa önerir misiniz? internetten almak güvenli olur mu bu tip bir şeyi?
lucky strike
(28.10.18)
bende eve alacaktim bayagi eskiden emniyetten bir tanidik alma dedi.o gunden beri banka kasasi kullaniyorum.temiz is.


duptıs
(28.10.18)
@duptıs, maliyeti çok fazla değil mi kasaya göre?


lucky strike
(28.10.18)
biz de bu meseleyi ailecek cok dusunduk, maliyet disindan turkiye gibi stabil olmayan ulkede bankada guvenilir gelmiyor. en guzeli alternatif ev ici saklama yollari fakat simdilik ne yazik ki altinlar ve dovizler kasada duruyor, senelik 200-300 ufak kasa tutuyor yani.


mavicorap
(28.10.18)
Eski evden taşınırken evdeki sabit kasanın anahtarını kaybettiğimizi fark ettik. Kasa da şu antep çelik kasalardan, çağırdığımız usta abartmıyorum 15 dakikada açtı kasayı, o da etraf kirlenmesin diye özene bezene çalıştığından yoksa tik tik hemen açıyordu adam. Sabit olmayan internetten sipariş verebileceğiniz basit kasaları ise en basitinden zaten kilime sarıp götürüyorlar.

Banka kiralık kasaların küçük boyları senelik 250-300 lira civarında... Diğer yandan, bir banka müfettişi olarak söylüyorum, banka kasaları da sanıldığı kadar güvenli değiller. En basitinden kiralık kasa sözleşmesini okursanız, bankanın kiralık kasada sorumluluktan kaçındığını görürsünüz. Kiralık kasa edinirseniz, en azından ayda bir uğrayıp içeriğini kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.


koskoca kirpi
(28.10.18)
(4)

sizin de kedileriniz fazla uyumaya basladi mi?

benim 2 kedim de normalden fazla uyuyup normalden fazla yemek yiyorlar. biri 7 biri 2 aylik?
benim 2 kedim de normalden fazla uyuyup normalden fazla yemek yiyorlar. biri 7 biri 2 aylik?
lucky strike
(08.10.18)
yemek yeme olayı havalar soğudukça artıyor, kışa hazırlık yapıyorlar. ben bütün gün evde olmadığım için uyuma konusunu bilemiyorum, farketmedim benimkinde öyle bir şey.


kronik
(08.10.18)
Bizimki aksine az yiyor ve enerji patlamaları yaşıyor bu aralar.


kobuzchu kiz
(08.10.18)
Bizimkinin de iştahı arttı. Ayrıca yaşlandıkça daha az oynamaya daha fazla uyumaya başlarlar zaten. Bıraksan hep uyurlar.


ninotevtidze
(09.10.18)
bildigim kadari ile kediler gunde 16 saat kadar uyur. insan kadar derin uyumadiklari icin saat daha uzun diye okumustum saniyorum. yine de gozleyip veterinerinize sorun telefon acip, cevapliyorlar hizlica en guzel yol bu olur.

olur da goren olursa diye benim veterinerim su durumlar kedi icin acildir, hemen dr a gelmelidir demisti:
- nefes alis verisin siklasmasi (normalde derin nefes alir verirler- bildigim kadari ile en acil bu, kosturma vs olmadan bu haldeyse)
- asiri halsizlik, yemek ve oyuna asiri ilgisizlik
- dili disarida nefes alma (bir anlik bir durum degil bir sure boyunca olursa, boguluyor gibi)
- 2-3 gundur cis veya kaka yapmamasi (idrar yollari ve bagirsak tikanikligi olabilir, tehlikeli)
- denge/gorus bozulmasi, nobet vs durumlar
aklima gelenler boyle veteriner arkadaslar da eklese ne guzel olur :)
kediciklere saglikli gunler


(3)

ikinci kedi alıştırma - önemli bir soru*

selamlar, 1 hafta önce eve yeni kedi geldi her şeyi kitabına uygun* yapmama rağmen ikisi aynı ortamdayken koşturmacalı kavgadan başka bir şey yapmıyorlar. pati açıp kaçıyorlar birbirine ve ısırmaya çalışıyorlar (ilk günlerdeki tıslamalar azaldı ama dozu kaçırıp canları acıyınca yine tıslıyorlar). bö
selamlar, 1 hafta önce eve yeni kedi geldi her şeyi kitabına uygun* yapmama rağmen ikisi aynı ortamdayken koşturmacalı kavgadan başka bir şey yapmıyorlar. pati açıp kaçıyorlar birbirine ve ısırmaya çalışıyorlar (ilk günlerdeki tıslamalar azaldı ama dozu kaçırıp canları acıyınca yine tıslıyorlar). böyle devam ederse yeni geleni sahiplendirmek durumunda kalacağım. ben ilk geldiği zaman küçük kedi için korkmuştum ama durum tam tersi; yeni gelen küçük kedi büyük olanı provake ediyor ve barış anında büyük kedi ona sevgi gösterse bile fırsat bulup büyüğün kulağını ısırmaya çalışıyor mesela (minnacık dişleri var ama büyük tahrik oluyor bu işten).

önemli soru*: bunlar kavgadan birbirini kovalayıp kavga etmekten sonra birbirlerine huzur verecekleri günler gelecek mi? ne yapmalıyım ben koku alıştırma durumları da bitti kokularına alıştılar?

kitaba uygunluk*: ilk gün boyunca kokular değiştirildi, kokuları tanıdılar. sonraki her gün sadece kapı altından birbirlerini görüp patileri tanıdılar, her akşam da küçük kedi taşıma kapında büyük kedi dışarda yaş mama yediler birbirlerini görecek şekilde. sonra küçüğün kapağı açıldı ama kavga dövüş dışında bir durumları olmadı.

küçük kedi: 2-2.5 aylık, erkek, tekir, sokakta kötü durumda bulundu, sıcakkanlı durmadan oyun oynayan yaramaz kedi. oldukça cesur cüssesine göre

büyük kedi: 7 aylık, dişi, smokin. hiç sokak görmedi. iki kez kızgınlık dönemi geçirdi, korkak ve hassas bir yapısı var ama yerine göre saldırganlaşıyor.


cevaplarınız için çok teşekkür ederim şimdiden.
lucky strike
(29.09.18)
Canim deri ceketim. Alisma sürecinde ufak olan her şeye işeyip duruyordu, ne eşyalar telef oldu. Simdi birlikte uyuyorlar, sikinti yok. Oluyor yani:)


Daha çoook erken :)
En az 2 ay deneyin.
Koku sürecini de en az 1 ay sürdürün.
Alıştı diyorsunuz ama 1 haftada alışmaları imkansız


evet o günler gelecek :) sarılıp uyuduklarını görüp mutlu olacaksın :) şimdilik biraz sabır..


pati
(30.09.18)
(8)

ucuz yaş kedi mamasından işkillenmeli miyim?

selamlar, felix'in bütün yaş mamaları 2 lira filan olmuş. son kullanma tarihleri yakındır sandım ama 2020 yazıyor. huysuzlandım, huysuzlanmalı mıyım?
selamlar, felix'in bütün yaş mamaları 2 lira filan olmuş. son kullanma tarihleri yakındır sandım ama 2020 yazıyor. huysuzlandım, huysuzlanmalı mıyım?
lucky strike
(22.09.18)
Migros'tan aldıysan sokak hayvanları için dönem dönem bu tip indirimleri oluyor, şu anda da indirim dönemindeydi sanırım işkillenecek bir durum yok.


angelus
(22.09.18)
Ama çok kalitesiz mamalar olduğunu da belirteyim. Market mamaları böyle. Burger king gibi hatta daha kötü. Evdeki kedi hiç yemese daha iyi


Market mamalarını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Felix, whiskas vb.
bi ara indirimde diye bende almıştım epeyce. Bizimki bi tanesini yedi komple geri kustu. Veterinere danıştım tavsiye etmiyorum dedi. Ben de sokak kedilerine dağıttım.


sylow
(22.09.18)
Benimki çılgınlar gibi yiyor. Ucuz diye iki paket aldım, bazen böyle cömertliklerim vardır. Kedimi sürprizlerle şaşırtırım.


yirmisantim
(22.09.18)
4 ekim nedeniyle kampanya var


bradshaw
(22.09.18)
Benimki de cilginlar gibi yiyiyor. Hem ucuz, hem sevdi. Acayip bi win-win durumu yasiyoruz :D Ama bizimki sokak kedisi, evlat edindik, belki genetik olarak ne bulsa yemege yatkindir diycem ama yemek secer bizim manyak. Alin bence, sikinti yok.


superfluid
(22.09.18)
Her sene bu zamanlarda büyük marketlerin çoğu indirim yapıyor zaten 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü sebebiyle.


ms brownstone
(22.09.18)
1. Islak mama ana gıda olmamalı.
2. İndirim olabilir stok eritmek için vs fiyattan değil markadan ve içindekiler kısmından işkillenmek gerek.

Wheat free olmalı kedi maması. Perfect fit, royal canin, hill's falan nispeten iyi markalardır. Purina One serisi gibi markalar öneririm. Markette satılması satılmaması bir kriter değil aslında.


(4)

çiğköfte ucuz değil mi?

selamlar,bence öyle. hadi sürümden kazansın diyelim ama neredeyse çoğu gece 3'e kadar açık, kullandıkları malzemeler turşu, roka, mısır, marul, mor lahana. çiğköfteyi maliyetten saymayalım. yine de ucuz değil mi?demin komageneden 7 liraya aldım mega menü. normalde internetten sipariş ederdim ama dük
selamlar,
bence öyle. hadi sürümden kazansın diyelim ama neredeyse çoğu gece 3'e kadar açık, kullandıkları malzemeler turşu, roka, mısır, marul, mor lahana. çiğköfteyi maliyetten saymayalım. yine de ucuz değil mi?

demin komageneden 7 liraya aldım mega menü. normalde internetten sipariş ederdim ama dükkanı görünce falan bana ucuza alıyorum gibi hissettirdi.
lucky strike
(22.09.18)
Ben de hep bunu dusunurum, anlamadim gitti. 10tl ye bir kisiye fazla gelecek kadar cigkofte, ustune bir dunya gobek salata, birkac lavas, nane roka bilmemne ve 1 tane de limon koyuyor. Hepsi 10tl cok sasiriyorum.
Aynen dedigin gibi cigkofteyi saymasan bile fiyat iyi gibi geliyor bana da.


stavro
(22.09.18)
Çiğköftenin kârı %400 falan. 2.5 liralık dürümü 1 liraya satsak bile kâr ediyorduk diyodu bir ara bu işle uğraşan bir arkadaşım


westblack
(22.09.18)
Normal


elorelia
(22.09.18)
goo.gl


kibritsuyu
(22.09.18)
(4)

ikinci kedi

selamlar, cumartesi sabah ikinci kedimi sahipleneceğim. ilkini almadan önce de pek ne yapacağımı bilmiyordum.şimdi genelde öneri, iki kedinin birbirine alışması için bir süre ayrı odalarda takılmaları ancak benim şu an evde olan dişi kedim kızgınlık döneminde. gelecek yavru ise erkek 2 aylık.iki ked
selamlar, cumartesi sabah ikinci kedimi sahipleneceğim. ilkini almadan önce de pek ne yapacağımı bilmiyordum.

şimdi genelde öneri, iki kedinin birbirine alışması için bir süre ayrı odalarda takılmaları ancak benim şu an evde olan dişi kedim kızgınlık döneminde. gelecek yavru ise erkek 2 aylık.

iki kediyi bir anda aynı ortama koymak çok mu riskli bir şeydir? bir anda abla-kardeş oynaşmazlar ama öyle bir ciddiyetle bu öneri (ayrı takılsınlar bir süre önerisi) yapılıyor ki korkmaya başladım artık birbirlerini görür görmez büyük olan gözünü oyacak küçüğün diye.

ek:
bu evde olan kızgın kedi
streamable.com

bu da gelecek yavru
i.hizliresim.com
i.hizliresim.com
lucky strike
(20.09.18)
bırakın takılsınlar tüm evde serbestçe bence. dişi olan çok cazgırsa epey rahatsız olur ama önünde sonunda alışması gerek. siz perdeleyin ilk zamanlar yavruyu eğer üzerine giderse. yavru daha çabuk uyum sağlar zaten.


ensar
(20.09.18)
Ben 9 aylık erkek kedinin yanına birkaç aylık dişi (kısırlaştırılmış) kedi sahiplenmiştim. Önce evin içinde serbestçe takılsınlar diyordum ama daha ilk günden odaları ayırmak zorunda kalmıştım. Oğlan evi dar ediyordu yavruya. Yani bulunduğu odanın kapısına gidip ordan çemkiriyordu hırlıyordu fln. Kızgınlık döneminde daha da kötü olabilir. Bir yandan yavruya hallenecek. Ayrı odada olsa bile kokusundan kafayı yiyebilir.


pati
(21.09.18)
kızgınlık döneminde kedinin ne yapacağı belli olmaz, bence kızgınlık geçesiye ayrı oda iyi fikir olabilir


cedex
(21.09.18)
ilk günlerde ayrı odalara koymanız iyi olacaktır. hem dişinin kızgınlık dönemi geriler hem de erkek kedinin herhangi bir sorunu var mı onu gözlersiniz. (dış parazit, kuma alışmama vs. gibi) ayrıca kediler yeni bir yere girince etrafı garipseyebilir. ufaklık başka bir kedinin stresini yaşamadan önce en azından size alışır.

sonrasında da kedilerin oyuncaklarını değiştirip kokularını karşılıklı tanıtırsınız. kapı altından ya da arasından birbirlerini görebilecekleri şekilde de beslemeniz iyi olur. olumlu bir deneyimi birlikte yaşamaları önemli.

karşı karşıya gelince ne yapacaklarını kestiremezsiniz. ille de zarar görecekler diye bir şey yok ama ufaklık korkudan bir yere girer, 2 gün çıkmayabilir. yemek yedi mi, kumuna yaptı mı diye aklınız kalır.


hunili li lii
(21.09.18)
(2)

kızgınlıktaki dişi kedinin yanına yavru erkek kedi

selamlar, 7 aylık şu an kızgınlıkta olan bir kedim var. 2. kez kızgınlıkta ve henüz kısırlaştıramıyorum.şirketteki arkadaşlarımdan birisi de bana bir yavru kedi vermek istiyor (ölmek üzere bulmuş bir aydır bakıyor, henüz yavru bir kedi).dişi kedinin kızgınlık aşamasında olması (henüz kısırlaştıramad
selamlar, 7 aylık şu an kızgınlıkta olan bir kedim var. 2. kez kızgınlıkta ve henüz kısırlaştıramıyorum.
şirketteki arkadaşlarımdan birisi de bana bir yavru kedi vermek istiyor (ölmek üzere bulmuş bir aydır bakıyor, henüz yavru bir kedi).

dişi kedinin kızgınlık aşamasında olması (henüz kısırlaştıramadığım için ayda 1 giriyor gibi kızgınlığa) bu iki kedinin yaşamasını zorlaştırır mı?
lucky strike
(16.09.18)
her kedinin huyu suyu farklıdır ama ben bugüne kadar kedilerin birbirleriyle normal anlaşma/anlaşamama durumları dışında kızgınlığın ekstra bir sorun yaratması gibi bir olayla karşılaşmadım.


bir garip melek
(16.09.18)
Erkek kedi yavru olduğu için çiftleşme anlamında sorun olmaz. Dişi stresli olduğu için biraz sinirli olabilir belki, onun dışında sorun olmaz.
Kedileri de yavaş yavaş birbiri ile tanıştırırsanız.

Önce yavruyu ayrı bir odaya alıp, üzerinde uyuduğu havlu vs bezi yada siz bir havluyu küçük kediyi iyice durular gibi kokusunu geçirip sonra dişi kedinize sürerseniz birkaç gün boyunca iyi olur. Sonra ufaktan gösterirsiniz sonrada serbest bırakırsınız, bir şeycik olmaz.


FAtE
(17.09.18)
(4)

kedimin tırnaklarını normal tırnak makasıyla kesmemin kediye bir zararı var

mıdır? daha önce bir kez ben keserken izledi diye onun ön tırnaklarını kendi tırnak makasıyla kesmiştim sorunsuz. acaba ona bir zararı olur mu merak ediyorum.
mıdır? daha önce bir kez ben keserken izledi diye onun ön tırnaklarını kendi tırnak makasıyla kesmiştim sorunsuz. acaba ona bir zararı olur mu merak ediyorum.
lucky strike
(13.09.18)
ucu düz olduğu için çatlatabilir tırnağı.


slow like honey
(13.09.18)
kesebilirsiniz


hunili li lii
(13.09.18)
ben kesiyordum bi ara bir sorun yaşamadık


Benim kedim kendi makasından korkuyordu büyük diye biz de normal makasla kestik hep. Çatlaklar oluyordu, kestikten sonra bir süre gidip sert yerlerde oynayarak törpülüyordu :)
Rahatsız oluyordu hayvan ama çok sivriliyordu mecbur kesmemiz gerekiyordu.

Çatlaması ve kediyi huzursuz etmesi dışında bir sorun yaşamadık.


mutekebbir
(13.09.18)
(2)

biletix öğrenci bileti almak

selamlar, aşağıdaki etkinliğe öğrenci bileti alacağım ama seçtirmiyor?yardımda da aradım taradım yok. nasıl alabileceğim?http://www.biletix.com/etkinlik/V0V66/ISTANBUL/tr
selamlar, aşağıdaki etkinliğe öğrenci bileti alacağım ama seçtirmiyor?
yardımda da aradım taradım yok. nasıl alabileceğim?

www.biletix.com
lucky strike
(09.09.18)
öğrenci bileti bitmiş muhtemelen. iksv'yi arayıp sorabilirsin.


fragile lady
(09.09.18)
Bazen ogrenci biletleri online degil de saece giseden kart gostererek alinabiliyor, belki oyle bir durumdur.


superfluid
(09.09.18)
(8)

buzdolabı alırken neye bakmak lazım

ben sadece fiyatına dikkat ediyorum ama enerji menerji falan bir şeyler yazıyor anlamıyorum :( neye bakmak lazım?
ben sadece fiyatına dikkat ediyorum ama enerji menerji falan bir şeyler yazıyor anlamıyorum :( neye bakmak lazım?
lucky strike
(01.09.18)
enerji sınıfı minimum A+ olsun. dondurucu kısmının altta olması daha kullanışlı. hacmine, boyutuna dikkat et. Yorumları mutlaka oku, özellikler aynı gibi görünse de bazı cihazlar yiyecekleri daha uzun süre taze tutabiliyor. dondurucu karlanma/buzlanma yapıyor mu onu yazarlar yorumlarda.


cowboy
(01.09.18)
1- enerji sınıfı
2- iç hacmi
3- kullanılabilirlik (rafların pozisyonu vs.)
4- garanti süresi


giovanne
(01.09.18)
Eğer benim gibi boyu kısa birileri varsa evde dondurucu kısmının eski usül Üstte olması, dolap kısmını o kişinin daha rahat kullanmasını sağlayacaktır misal ben buna dikkat ederdim, bunun dışında evdeki tencerelerin ortalama büyüklüğünün sığabileceği en az bir raf Olmalı, tercihen orta raf, kahvaltılık kısmının ayrı olması her zaman tercihimdir ve enerji tasarrufu maksimum yahut maksimuma yakın Olmalı diyenlere +1:)


İçinin ve dışının temizliği kolay yapılabilir mi ona bak, parmak izi bırakmayan kaplama vs. Oluyor. Kolay çekilip altı temizlenebiliyor mu vs. Normal soğutucu 4, dondurucu kısmı -18 olması gerekiyor, güç tasarrufu, kapı kolu yönü ayarlanabilir olması sağ veya solak için. Diğerleri yazılmış zaten.


unutmadan, kapak yönünün değişebilir olması önemli. başka bir eve taşındığında açılış yönü ters kalıp sıkıntı yaratabilir.


cowboy
(01.09.18)
benim ilk baktığım şey haftalık pazar alışverişimi karşılayacak kadar iç hacminin büyük olmasıydı.

alobuyrunbenlutfiyefidillioglu +1. kısa boylu olduğumdan mütevellit bende buzluk kısmının üstte olmasını kullanışlı buluyorum. A+ ve yukarısına bakmanı tavsiye ederim elektrik sarfiyatı açısından. rafların ayarlanabilir olması önemli tıpkı fırın gibi. memleketten peynir geldi mesela alt rafı hop yukarı taşıyınca raf aralığı büyüdü ve peynir bidonu sığmış oldu.

ve bence en önemli şeylerden birisi servis. herhangi bir arıza durumunda servis hizmetinin iyi ve kolay erişebilir olması gerekiyor.


dedim ben sana
(01.09.18)
Şişelik ve yumurtalık için uygun bir dizayn olsun, dev gibi buzdolaplarda 10 tane yumurta koyulacak yer oluyor bazen.


John Bloor
(01.09.18)
Amerikan mutfaksa, calisma gurultu seviyesi en onemli etken. Buna dikkat edilmezse salonda otururken zangir zangir bagiran bir dolap delirtebilir.


lynda.com
(01.09.18)
(1)

pc alacağım

oyun oynayacağım. football manager vs oynayabilsem yeterli. bütçe 4000 tl. önerileriniz var mı?
oyun oynayacağım. football manager vs oynayabilsem yeterli.
bütçe 4000 tl. önerileriniz var mı?
lucky strike
(01.09.18)
Laptop, masaüstü ne dişünüyorsun?
Fm çok fazla bir özellik istemiyor

www.gamer.com.tr

m.n11.com

m.n11.com


neymis
(01.09.18)
(1)

Cuma namazi mevzu kacta bitiyor?

Kamu calisanlari gorevlerini yapmaya ne zaman donerler bu ucuncu dunya memleketinde?
Kamu calisanlari gorevlerini yapmaya ne zaman donerler bu ucuncu dunya memleketinde?
lucky strike
(31.08.18)
14:00-14:30 gibi. Kadın çalışanlar normal çalışıyor gibi hatırlıyorum sanki ama


infernalcadre
(31.08.18)
(13)

amerikan mutfaklı kedi sahipleri

kedinizin mutfak tezgahına çıkmasına engel olabiliyor musunuz? oluyorsanız internette yazan su püskürtün yok efendim içi su dolu fırın tepsileri hazırlayın önerileri dışında yaptığınız/eğittiğiniz metodlar var mı?ödül maması aldım eğitebilmek için ama benimki hiçbir dediğimi yapmıyor ki ödüllendirey
kedinizin mutfak tezgahına çıkmasına engel olabiliyor musunuz? oluyorsanız internette yazan su püskürtün yok efendim içi su dolu fırın tepsileri hazırlayın önerileri dışında yaptığınız/eğittiğiniz metodlar var mı?

ödül maması aldım eğitebilmek için ama benimki hiçbir dediğimi yapmıyor ki ödüllendireyim yav??
lucky strike
(30.08.18)
hic ugrasma biz artik ayni tastan corba iciyoruz,.


1917
(30.08.18)
Evi değiştirdik en son buzdolabını açmayı öğrendi piç
Bir de dolapları açıp tabakların üzerinde yatıyordu. Diyeceklerim bu kadar....


fasulyek
(30.08.18)
sert bir tonla aşağı deyip aşağıda ödül mamasını uzatırsanız aşağı dendiğinde aşağı inmeye şartlandırabilirsiniz. benzer bir yöntemle oturmayı ve pati vermeyi öğrettim ben (bir ay falan sürdü). ama kurnazlığına gelir de mama yemek için tezgaha çıkmaya başlarsa ne olur bilemiyorum.


slow like honey
(30.08.18)
Annem kediyi zamaninda azarladi cok. O da ogrendi cikmamayi ama sadece insan varken. Annem yokken cikiyordu kerata, koseden biri ciktiginda panikleyip yere atliyordu. Sonra biz de saldik artik.


aychovsky
(30.08.18)
mutfak tezgahında görmedim hiç hayvanı ama benim masam aşırı yasak ona, ben varken uyuluyor kurala yokken yine çıkıyo göt :D

indirip dötüne falan da vuruyorum ıh kar etmiyor, normalde uslu da benim masa aşırı yasak oldugu için çocuk gibi daha da merak ediyor.


hedep
(30.08.18)
internette görmüştüm eleman hareket sensörünü blendera bağlamış. Ne zaman çıkta çat blendir çalışıyor kedi de korkup iniyordu. Öyle öyle öğretmiş.


yakuza123
(30.08.18)
Bizde iki kedi var, mutfak tezgahına nadiren çıkıyorlar, çıkmıyorlar desek yalan olmaz o derece nadir.

Bankonun üstüne çıkıyorlar ama sık sık, oradayken de hişt pişt diyince iniyorlar aşağı.


chicha
(31.08.18)
kediler genelde sirkeden ve/veya kolonyadan korkarlar, tezgahın kenarlarına sürersen bu caydırabilir. ya da korktuğu, sevmediği bir başka madde ya da koku varsa onu da kullanabilirsin. kolonyadan korkan için biz masadayken yanımıza şişeyi alıyorduk, masanın etrafında sinsice dolaşırken kolonya şişesini sallıyorduk, anlayıp kaçıyordu. tabii bizimki ruh hastası olduğu için 10 dakika sonra yine deniyordu, yine sallıyorduk şişeyi. belki sizinki biraz insan olmayı öğrendiyse 3-5 deneme sonra bırakır.


Bruce
(31.08.18)
şimdi aklıma geldi, çıkmasını istemediğiniz yere vicks (kokusu ağır geliyor) sürmek de kısmen işe yarayabiliyor. bizde çıkma sıklığını azaltmıştı.


slow like honey
(31.08.18)
Benim kedm bir kere bile çıkmadı mutfak tezgahına, unutmuş olabilirim (14 yaşında) ama sanırım denemedi bile. Ama ablamın iki kedisi de misafir geldiklerinde bir bakıyorum hoop tezgahtalar. Fıs fıs su ile ancak iniyorlar, bir süre sonra o fısfısı eline alınca bile iniyor kerata. Su püskürtmeye neden karşısınız?


SiyamkedisiZorro
(31.08.18)
Hareket sensörlü blender çok iyi fikirmiş :)
Amerikan mutfaklı olmayan evimde (mutfak kedilere yasaktı) kapıyı açıp giriyordu mutfağa şerefsizler.


pati
(31.08.18)
senede 4-5 kere anca çıkıyordur.

onda da kızmıyorum, gidip güzelce kucağıma alıp severek oradan uzaklaştırıyorum.

ben evde yokken çıkıyorsa bilemem tabii.
ev haftada 2 kere dip köşe temizlendiği için rahatım açıkçası.


@fasulyek
ekrana cayi puskurttum:D

Bizde kedi oldugu zamanlar engel falan olamiyorduk. Mutfak tezgahina ciksa yine iyi, biz yemek yerken masaya atlayip tur atiyordu. O yuzden kedimiz yok uzun zamandir:)


stavro
(31.08.18)
(5)

ya bu 25 liralık kampanyaları yapmaktan utanmıyor mu bankalar/kitapçılar?

büyük puntolarla yazıyorlar bir de "%50 İNDİRİM". içine girip bi okuyorsun tek seferde bu kartla alışveriş yaparsan 5 gün sonra (tek seferde 25 tl) geri iade alıyorsun.aklını mı yedi bu insanlar? eskiden de olurdu ama mesela enpara'nın babil.com ile anlaşmasını hatırlıyorum, 200 liraya kadar kitap a
büyük puntolarla yazıyorlar bir de "%50 İNDİRİM". içine girip bi okuyorsun tek seferde bu kartla alışveriş yaparsan 5 gün sonra (tek seferde 25 tl) geri iade alıyorsun.
aklını mı yedi bu insanlar? eskiden de olurdu ama mesela enpara'nın babil.com ile anlaşmasını hatırlıyorum, 200 liraya kadar kitap alınca 100 tl iade edliyordu. neden azaldı bu indirimler ve neden böyle devam ediyor?

örnek:
www.kitapyurdu.com
lucky strike
(28.08.18)
Seka 2005'te kapandı, Türkiye'de kağıt üretimi yok. Kurun durumundan dolayı kağıt fiyatları artmış oldu. Bu yüzden yayınevleri çok zor durumda. Kapananlar da var içlerinde. Ne kadar direnseler de müşteriye yansıyor yaşadıkları zorluklar.


sparky
(28.08.18)
@sparky, bunun konuyla alakası yok. seka zaten kaliteli kağıt üretmiyordu, üretiyor olsaydı bile kur artışından etkilenecekti (ham madde ithalatı yapıyor olacağı için). günlerdir aynı ezberleri görmekten bıktım. doğal kaynaklardan gelen bir avantaj yoksa devletin bir şey üretmesi avantaj değil dezavantajdır.


lucky strike
(28.08.18)
aynı ezberleri görmekten bıktım diyosun, ondan sonra kur artışından etkilenecekti yazmışsın. kitapçılar da haliyle etkilenmişler muhteşem ekonomimizden ve bunu da çeşitli şekillerde bize yansıtıyorlar işte. hangi kısmı oturmuyor tam olarak? bolluk dönemleri geçmiş, itfaiyeler su veriyor.


del piero10
(28.08.18)
Kitap basmak için gereken her şeyi ithal eden bir sektörün indirim yapması avantaj değil dezavantajdır. Parası olan alsın okusun, istediği köprüden geçsin. Parası olmayan da bozuk yoldan sürsün, gitsin kütüphanede okusun.

Komünist miyiz biz? Beğenmeyen yallah moskova'ya!


otonomo
(28.08.18)
Enpara'nin 200 liraya kadar olan %50 indirimi gibi saglam kampanyalar (yanilmiyorsam Cepteteb ve Kuveyturk de yapti benzerlerini) ayagin alissin, bizi kullanmaya basla indirimleri. Zamanla musteri portfoyu arttigi icin bu tarz kampanyalarin dozunu dusurmesi normal geliyor bana.

Ayrica koftilesenler sadece kitap kampanyalari da degil. Enpara tum dijital kanallarda 50 liraya kadar %50 geri odeme kampanyasi yapiyordu gecen senelerde, az once baktim sadece Netflix ve Spotify icin 30 liraya kadara cekmisler.


elon
(28.08.18)
(7)

Mail order ile beyaz esya almak mumkun mu?

Ablamin kredi kartini kullanmak istiyorum limiti yuksek diye. Sifir alinicak. Bir arcelik bayi sordum yapamiyoruz dedi
Ablamin kredi kartini kullanmak istiyorum limiti yuksek diye. Sifir alinicak. Bir arcelik bayi sordum yapamiyoruz dedi
lucky strike
(28.08.18)
Mümkün ancak tanıdık bir yer olmasında fayda var.
Mail order'ın riski nedeniyle herkes o işe girmek istemiyor.

Limit yüksekse karta taksit yaptırmak daha kolay.


cakabo
(28.08.18)
Mail orderin riski nedir ki? Bilmedigimden soruyorum


lucky strike
(28.08.18)
(bkz: chargeback)


cakabo
(28.08.18)
alabilirsiniz de mail orderla çalışan bi bayi bulmanız lazım. daha önce ankarada bi yerden mail order ile klima aldığımı hatırlıyorum. yani teknik olarak bi engel yok.


elorelia
(28.08.18)
yani mail orderda - sifre girilmedigi icin
adam malı almadım derse
ispatlaması gerekir ureticinin
ispatlayamazsa ona girer
belki sen baskasının kartını aldın goturdun adam bilmez bunu
pos u olan her yer yapabilir aslında
elinizde kart ile gidemiyor musunuz


kingcyrax
(28.08.18)
Sanal kart neden kullanmiyorsunuz


seyyar satıcı
(28.08.18)
Mail order ödeme sisteminde de şifreli kullanım oluyor, yani işlem yaparken satıcı şifreli işlem yaparsa karta bağlı telefona şifre gider.

Şifreyi girdikten sonra da güvenlik riski kalmaz, o alışverişi şifrenin gittiği telefonun sahibinin yaptığı belli olur.


John Bloor
(29.08.18)
(2)

dolar pazartesi ne olur?

artar mı azalır mı? en para 5.66 'dan dövizci 5.70'ten bozuyor şu an. bir miktar bozmam gerek. pazartesini bekleyeyim mi sizce?
artar mı azalır mı? en para 5.66 'dan dövizci 5.70'ten bozuyor şu an. bir miktar bozmam gerek. pazartesini bekleyeyim mi sizce?
lucky strike
(25.08.18)
Pazartesiyi bekle bence. Şu an 6. Pazartesi 6.20 leri görebilir.


empedokles
(25.08.18)
bloomberg şu an dolar kurunu 6.0058 lira veriyor. eğer acil değilse bekleyin. 3-5 bir şeyse borç bulursunuz. daha büyük meblağlarsa bu kadar büyük zarara gerek yok


(4)

bunları ev sahibi mi yapıyor?

1-klozetteki su tesisatı sorunu için tesisatçı çağıracağım. taharet musluğu ve bir su vanası tamir edilmeli.2-ormanın tam dibi olduğundan sinek çok, sineklik takilacak.
1-klozetteki su tesisatı sorunu için tesisatçı çağıracağım. taharet musluğu ve bir su vanası tamir edilmeli.
2-ormanın tam dibi olduğundan sinek çok, sineklik takilacak.
lucky strike
(23.08.18)
1- ev sahibi yaptırır
2- ev sahibi yaptırır

yada konuş. sen yaptır kiradan düş


Yaptırırsın kiradan düşersin. Yaptırmadan önce bilgi ver onay al.


1 evet.
2 biraz şaibeli. Zitlasarak halletmeye çalışmadan önce güzelce derdinizi anlatın.
Sineklik için; demirbaş olarak evde kalır fakat evi tutarken bir sineklik yoksa ve bir söz vermediyse taktırmak zorunda olmayabilir gibi geliyor bana.


kisa
(23.08.18)
1-Evet
2- Zorunda değil. Eğer canı isterse.


(3)

hem netflix hem blutv abonesiyim ama izleyecek bir şey bulamıyorum

sorun bende mi? siz neler izliyorsunuz?
sorun bende mi? siz neler izliyorsunuz?
lucky strike
(23.08.18)
amazon prime yok sıkıntı o herhalde. yok ya her şeyi izlediysen kalmayabiliyor.


isvicre rakisi
(23.08.18)
puhutv'de guzel filmler var.


brkylmz
(23.08.18)
Sorun sende değil


kleider
(09.08.19)
(8)

buzdolabı olmayan evde yapılabilecek yemekler nelerdir?

sb.
sb.
lucky strike
(21.08.18)
Yumurta, domates, biber. Bunlar birleşip bir şey yapılabilse iyi olurdu sanırım.


ozdek
(21.08.18)
patates


idonthaveatvset
(21.08.18)
yemek yapmak icin buzdolabina ihtiyac yok ki? o yuzden butun yemekleri yapabilirsin.


lifeframe
(21.08.18)
Sebze stoklayamiyorum buzdolabi olmadan veya salca filan olmuyo. Bu sebeple sormustum


lucky strike
(21.08.18)
Hacı bununla kafayı yormak zorlar insanı . 200 liraya öğrencidrn eski bi makine al geç. Bi şekilde taşıcan artık


glamdr1ng
(21.08.18)
Turşu kavurması (yeşil fasülye turşusu).


mya
(21.08.18)
kuru bakliyat, kurutulmuş başka gıdalar, konserveler...Uzun süre dayanır.

Taze sebze, meyveler çok sıcağa dayanmazlar fakat oda sıcaklığında tutup birkaç gün içerisinde tüketmek de mümkündür.

Bunlar dışında nispeten dayanıklı olabilecek soğan ve patates gibi sebzeler de kullanılabilir.

ek: Et veya tavuğu da yemek yapılacak zamanlarda yetecek kadar almak mümkün.

Küflenmediği sürece ekmeğin bayatlaması tekrar tost makinesinde ısıtılarak giderilebilir. Ayrıca beyaz ekmekten daha dayanıklı tahıllı ekmekler tercih edilebilir.


idexo
(21.08.18)
2-3 günde bir sebze-meyve alışverişi ile her şey yapılabilir.


naksidil
(21.08.18)
(1)

kedi - yeni ev alışma

selamlar, geçen hafta ev taşıdım. yeni evim eski yaşadığım eve daha büyük ve 2 balkonu var. eskiden aynı odada kalıyorduk ama şimdi ev 2+1 olduğu için bir odayı kediye ayırdım. 1-şu an yerleşme işlerim devam ettiği için kedi sağa sola bolcana giriyor patilerini kirletiyor. ben de gördükçe elimi ısla
selamlar, geçen hafta ev taşıdım. yeni evim eski yaşadığım eve daha büyük ve 2 balkonu var. eskiden aynı odada kalıyorduk ama şimdi ev 2+1 olduğu için bir odayı kediye ayırdım.

1-şu an yerleşme işlerim devam ettiği için kedi sağa sola bolcana giriyor patilerini kirletiyor. ben de gördükçe elimi ıslatıp sağını solunu suyla yıkıyorum. kediyi hasta eder miyim? ben ıslatınca o da kendini kurutana kadar yalıyo bu arada. (3 günde sokak kedisi gibi kirli bir kedi oldu)

2-ona ayırdığım odada mama su kum ve bir iki oyuncağı dışında bir şey yok. taşınma bitince evde serbest gezecek ama ara sıra miyavlıyor çıkmak için. nasıl alıştırabilirim odasına? ben saat başı odasına girdiğimde sürekli ilgi sevgi bekleme hareketi yapıp hırlıyor, çok üzülüyorum :(

3-kedim önceki evdede açık pencerenin önünde macera aramadan otururdu saatlerce ama şimdi 3. kattayım. pencere, balkonda serbest gezme olaylarını nasıl yapmalıyım? şimdilik sadece ben onu görebiliyorsam balkonda izin veriyorum.
lucky strike
(21.08.18)
kediler evleri değiştiğinde bir süre içine kapanıp bir yere saklanabiliyor önce ortama alışması lazım. İmkanınız varsa onun kokusunun oldugu bir bezi yeni taşındığınız evdeki eşyalara yerlere vs sürünki kokusundan dolayı yabancılık çekmesin. kendi kedim 2 kere ev değiştirince iyice bunalıma girip asosyal olmuştu baya bir süre etkisi sürmüştü. kediler konfor ortamı değişince cabuk etkilenip psikolojisi cabuk bozulan hayvanlar.kolay gelsin.


pruvikasit
(21.08.18)
(5)

tavadan çıkmayan yağ lekesini nasıl çıkarabilirim

tavada tencerede üzerinde birikmiş ne yapsam fairy ve süngerle çıkaramadığım birikmiş yağ var. yıkıyorum mesela durulayınca elimde hala yapış yapış yağ hissediyorum dokunurken. nasıl çıkarabilirim bunu?
tavada tencerede üzerinde birikmiş ne yapsam fairy ve süngerle çıkaramadığım birikmiş yağ var. yıkıyorum mesela durulayınca elimde hala yapış yapış yağ hissediyorum dokunurken.
nasıl çıkarabilirim bunu?
lucky strike
(21.08.18)
kaynar suyun içine yağ sökücü ve cif atıp bekletebilirsiniz. ondan sonra da çıkmazsa asla çıkmaz. :D


gebere jackson
(21.08.18)
tavayı ocakta ısıtın. o yağ eriyecektir. sonra çeşmeyi full sıcağa açın. kızgın tavayı sıcak suyun altına sokun. cosss yapacak ve yağlar akıp gidecek.


mr.goodcat
(21.08.18)
Yukarıdakilerden sonra hala yağlı his devam ediyosa cifleyin. Beyaz krem cif geçiriyor o hissi.


megalomaniac
(21.08.18)
Yarısına kadar su doldurup içine bulaşık deterjanı, cif falan ekleyip bir süre kaynatın.


marjory
(21.08.18)
porçöz marka çamaşır suyu katkılı mutfak için yağ çözücü aldım ve sorunu hallettim. (üzerinde ocak fotou filan var ama arkasında tavalarda da olur yazıyordu)

sıcak su ile kaynatmak veya cif ne yazık ki işe yaramamamıştı.


lucky strike
(23.08.18)
(1)

raid sinek ilacı ve kedi

selamlar, sivrisinek sorunundan dolayı evi raid gazına boğup kedimle balkona çıktım. yarım saat sonra evi havalandırıp içeri gircez. kediye bir zararı olur mu havalndırdıktan sonra?
selamlar, sivrisinek sorunundan dolayı evi raid gazına boğup kedimle balkona çıktım. yarım saat sonra evi havalandırıp içeri gircez. kediye bir zararı olur mu havalndırdıktan sonra?
lucky strike
(20.08.18)
aeresol denen şey sıvının atomize edilmiş halidir dolayısıyla havaya sıkıldığında bazı yüzeylerde kalıntı kalabilir. Ama o kadar zehire maruz kalmanın zarar verecegini dusunmuyorum. Öyle olsaydı günde 3 paket malboro içen dayım ölürdü . yani.


binder dandet
(20.08.18)
(4)

Denize gunes gozluguyle girsek gozluge bir sey olur mu?

Bu ruslar giriyo normalmis gibi?
Bu ruslar giriyo normalmis gibi?
lucky strike
(07.08.18)
valla nolur bilmem ama antalyadaki rusları görünce dedim biz kendi ırkımızı çok mu aşşalıyoruz. daha sonra didimde bulgar turistleri görünce valla biz daha edepli bir ırkız dedim. aga ruslar yapar çok değişik bir ırk. ama bence tuza değmediği sürece güneş gözlüğü zarar görmez.


mikahakkinen
(07.08.18)
güneş gözlüğü neden zarar görsün anlayamadım. ama yüzün yanarsa iz kalabilir.


elorelia
(07.08.18)
gözlüğün camı bozuluyor


lcha
(07.08.18)
Ben de giriyorum , annem de giriyor. Markalı gözlükler, hiç acımıyorum öyle daha rahat ediyorum.


mabesa
(07.08.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.