Giriş
(1)

Bebek oto koltuğuna nasıl alışır?

Soru başlıkta.Selamlar,Aslında doğduğundan itibaren (8 aydır) koltuk kullanıyor. Her ağladığında kucağa alınmıyor (katılmaya başladığında alıyorum) kuklalar, şarkılar, oyuncaklar, kitaplar vb. canı istemesin işe yaramıyor. Tatile çıkacağız şimdi yol uzun. N’apsam ki? Nasıl alışsa? Hayır, arka koltuk
Soru başlıkta.

Selamlar,
Aslında doğduğundan itibaren (8 aydır) koltuk kullanıyor. Her ağladığında kucağa alınmıyor (katılmaya başladığında alıyorum) kuklalar, şarkılar, oyuncaklar, kitaplar vb. canı istemesin işe yaramıyor.

Tatile çıkacağız şimdi yol uzun. N’apsam ki? Nasıl alışsa? Hayır, arka koltukta oturmaktan da sıkıldım.

Önerilere açığım. Hepsini tek tek deniyeceğim.

Not: İstiyor ki cam açık kalsın, kafasını uzatıp çığlık atsın. Karakter bu!

Teşekkürler!
makarnacanavari
(22.03.19)
Cok zor bir durum. Oyalamak icin ilk kez gorecegi oyuncaklar aktiviteler vs belki ise yarar. Beraber sarki acip soylemek, kitap okumak. Hangisi iyi geliyorsa deneyerek siz bulacaksiniz. One oturmayi dusunmeyin bile.


kafanguzelolmus
(23.03.19)
(1)

Staj sorunsalı hk

SelamlarLise son sınıfta okuyan kardeşim için zorunlu staj yapacak yer arayışımız bulunmakta.Grafik bölümü okusa da kendisi üniversitese animasyon üzerine devam etmek istiyor. Bu alanlar üzerinde staj konusunda bize yardımcı olabilecek kimse var mıdır?
Selamlar
Lise son sınıfta okuyan kardeşim için zorunlu staj yapacak yer arayışımız bulunmakta.

Grafik bölümü okusa da kendisi üniversitese animasyon üzerine devam etmek istiyor. Bu alanlar üzerinde staj konusunda bize yardımcı olabilecek kimse var mıdır?
makarnacanavari
(18.02.19)
Merhaba, grafik ile ilgili ben cvsini iletebilirim ik'ya (mesajlarsanız şirketi de söylerim size) fakat dönem ortası öğrenci alıyorlar mı emin değilim.


dedi ayca
(18.02.19)
(2)

acil kedi için astim cihazi

çok acil lazım bulamıyoruz. bulan elinde olan haber verirse çok seviniriz. bana buradan ya da sözlükten ulaşabilirsiniz.cihaz görsellerl ekte.
çok acil lazım bulamıyoruz. bulan elinde olan haber verirse çok seviniriz. bana buradan ya da sözlükten ulaşabilirsiniz.
cihaz görsellerl ekte.
makarnacanavari
(17.10.18)
urun.gittigidiyor.com

gittidiyorda çok var ama sordunuz stok yok mu dediler orasını bilemiyorum.

google da aero chamber flow wu olarak arattım, kediler için özel olan var mı bilmiyorum. ama ikinci görseldeki ürünle aynı üzerindeki ayı resmine kadar.

urun.n11.com


killerbee
(17.10.18)
merhaba, bende bir tanr var fakat kedim rinit olduğu için cihazı paylaşamıyorum. sadece bir fikir: bebekler için olan astım cihazlarını denediniz mi? aynı cihaz, sadece ucu biraz daha farklı. 0-1 yaş grubu için olanı alırsanız başarılı sonuçlar almanız mümkün. geçmiş olsun.


(2)

İhtiyaç sahibi bebek

Selamlar,Bizim çocuğa hediye gelen ama hiç giydirmediğimiz yenidoğan kıyafetleri var. Küçük gelenleri de yavaş yavaş ayırıyorum. Onları da yıkayıp ütülüyor koyuyorım bir kenara. İhtiyaç sahibi bebekli ailelere nereden nasıl ulaşabilirim? Gerçekten güvenilir bir şekilde ulaşmam lazım. Dernek vs üzeri
Selamlar,
Bizim çocuğa hediye gelen ama hiç giydirmediğimiz yenidoğan kıyafetleri var. Küçük gelenleri de yavaş yavaş ayırıyorum. Onları da yıkayıp ütülüyor koyuyorım bir kenara. İhtiyaç sahibi bebekli ailelere nereden nasıl ulaşabilirim? Gerçekten güvenilir bir şekilde ulaşmam lazım. Dernek vs üzerinden değil de kişisel olarak tanıdık birileri de olur.

Acelesi de yok.

Bu konuda beni yönlendirebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
makarnacanavari
(15.08.18)
freecycle diye bir grup var , facebook grubu oraya bu tür ihtiyaçları olan insanlar yazıyor, takip edersen 1 2 gün içinde verebilirsin ihtiyaç sahiplerine.


killerbee
(15.08.18)
-freecycle
-atmaver
-giysi kumbarası (İst)


(5)

25 dakika kalp durması ve yoğun bakım

Selamlar,50 yaşındaki amcam bugün kalp krizi geçirdi. 25 dk kalbi durmuş. Kriz anında hastanede olması anında müdahale sağlamış olsa da yoğun bakımda. Kalp damarları tıkalı değil. Durum kritik.Merak ettiğim aramızda doktor, doktor adayı ya da bu gibi olayı deneyimlemiş kimseler var mı?Korkum yaşa da
Selamlar,
50 yaşındaki amcam bugün kalp krizi geçirdi. 25 dk kalbi durmuş. Kriz anında hastanede olması anında müdahale sağlamış olsa da yoğun bakımda. Kalp damarları tıkalı değil. Durum kritik.

Merak ettiğim aramızda doktor, doktor adayı ya da bu gibi olayı deneyimlemiş kimseler var mı?

Korkum yaşa da hasar bırakması ve hasarın boyutu.

Doktorlar haliyle henüz net konuşmuyorlar.

Teşekkürler.
makarnacanavari
(05.07.18)
bu "x dakika kalbi durdu" veya "2 dakika gec kalsaydiniz kaybedebilirdik" gibi seyler doktorlarin "halkin anlayacagi dilden" konusma girisimidir. biri cok agir bir problem gecirdigini digeri ise yakinlarin bir seyi atlattiktan sonra moralini biraz yukseltmeyi amaclar. bazen de beklentileri kontrol etme, umutlandirma / umut vermeme amacli ki sonra beklenen olursa şok olmasin kimse. normalde 25 dakika kalbi hakikaten durmus biri yasayamaz 3-5 dakika icinde beyin geri donulmez hasar esigini coktan gecmistir. 25 dakika stabilize edilememistir belki ama 25 dakika boyunca vucudunda kan pompalanmamis demek degildir o yani, yoksa yogun bakimda degil baska bir yerde olurdu su an.

o yuzden verdiginiz verilerden ne olup bitecegini soylemenin mumkunu yok. mevcut yasi, kriz oncesi hastanede neden bulundugu, diger hastaliklari vs bilinirse uzerine kalp krizi sonrasi olasi durumlar icin bir istatatistik uzerinden konusulabilir belki o kadar - veya tam olarak ne oldugu ogrenilirse belki...

doktor degilim, yukaridaki doktor yakinlarimdan olan sohbetlerden derlemedir. cok gecmis olsun.


robokot
(05.07.18)
geçmiş olsun, hastanede anında müdahele sağlanmışsa sürekli kalp masajı yapılmıştır diye tahmin ediyorum, dolayısıyla kalıcı zarar olasılığını minimuma indirmişlerdir sağlık çalışanları.

ben de doktor değilim, tekrardan çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda ayaklanır.


yuto
(05.07.18)
geçmiş olsun, şifalar dilerim. doktor değilim ama en azından bi kaç konuda içini rahatlarabileceğimi umuyorum.

sanırım sorduğun şey aslında beyin hasarı.

hastanede olduğunu söylemişsin. 25 dakka kalbi durup öylece kalmamıştır. yani evet kalbi durmuştur, en kısa sürede suni tenefüse, kalp masajına(ya da tıbbi makinalara bişeylere bağlamışlardır tam bilmiyorum.) başlamışlardır, tekrar kalbini çalıştırana kadar 25 dakika geçmiştir.

bu arada oksijen ve kalp masajı yapıldığı içinde beyin oksijensiz kalmamıştır.

en azından hastanede başına geldi başka bir yerde olsaydı durum çok daha kötüydü. en azından yoğun bakımda bakılabileceği en güvenli yerde ve gözetim altında.


killerbee
(05.07.18)
Katılıyorum 25 dakika değildir o. Hasar bırakması riski tabiki var. Babam 62 yaşında ve 1 ay kadar önce kalbi 2 defa hastanede durdu. 5'er dakika dediler ama ben de o kadar durduğunu sanmıyorum. Çok fazla sağlık sorunu var. 2'sinde de çalıştırıp sonra operasyona aldılar. Yaşatabildiler. Bize de hasar olabilir demişlerdi ama olmadı.

Bu arada uyandıktan sonra göğsünde ağrı olabilir. Genelde doğru düzgün kalp masajı yapılıp hayata getirilen hastaların kaburgalarını kırmış oluyorlar süreç sırasında. geçmiş olsun. bırak doktorlar yapsın yapacağını. şu an bir şey bilemezsin.


twelfth
(06.07.18)
25 dk kalbi durdu şu demek aslında:
25 dk boyunca kalbinde spontan elektriksel aktivite yoktu. Yani kalbi çalışmadı.
Burada hastanin sonraki sürecini belirleyecek olan ise şu:bu süreçte kan dolaşımı var mıydı? Yani etkili bir şekilde kalp masajı yapılarak, organlara yeterli oksijen sağlandı mı?

Bunların cevabını da verecek olan zamanın ta kendisi.

Geçmiş olsun.


the kene
(06.07.18)
(3)

TTNET icralık fatura sorunsalı

Merhaba2017 yılından kalan 7 liralık son fatura varmış. Haberimiz yok tabi. Bu fatura oluyor 400 lira ve icraya veriliyor. Bu konu hakkında biz ne yapabiliriz?Sinirden öleceğim şimdi!
Merhaba
2017 yılından kalan 7 liralık son fatura varmış. Haberimiz yok tabi. Bu fatura oluyor 400 lira ve icraya veriliyor.
Bu konu hakkında biz ne yapabiliriz?
Sinirden öleceğim şimdi!
makarnacanavari
(17.04.18)
bence tüketici haklarıyla bir görüş. çözüm olmazsa bir avukata bakarsın.


burty
(17.04.18)
size herhangi bir mesaj/mail yollamadılarsa nasıl haberiniz olsun ki? böyle durumlarda icradan önce illa haber verilmesi gerekiyor diye duymuştum, büyük ihtimalle bir şey çıkmaz rahat olun.

tüketici haklarına şikayet edin + (gerekirse) bir avukata danışın


tipcigamer
(17.04.18)
yalandır.

e-devletten internet abonelik sorgulama yapın. harç borç çıkıyor orada.
borç görünmüyorsa çıktısını falan alın koyun kenara.
ttnet adına dolandırıcılar arayıp duruyor, insanlara borcun var diyorlar.
2017 yılından beri aklı nerdeymiş ttnet'in de hiç arayıp sormamış?
abonelik boyunca 5 gün geciksin fatura hemen mesaj atıyorlar.


(1)

Kanser hastası Şeyda yardım bekliyor //ÖNEMLİ//

Merhaba Dostlar,Bir şekilde ortak tanıdığımız olan Şeyda’nın iyileşebilmesi için Almanya’ya gitmesi gerek ve bunun için de 650 bin TL! 2 yaşında kızı var. Aşağaıdaki linkte bir yardım hesabı açılmış ailesi tarafından. Destek olunabilirse bir şekilde, yani dahil olduğunuz gruplara dahi paylaşsanız se
Merhaba Dostlar,

Bir şekilde ortak tanıdığımız olan Şeyda’nın iyileşebilmesi için Almanya’ya gitmesi gerek ve bunun için de 650 bin TL! 2 yaşında kızı var. Aşağaıdaki linkte bir yardım hesabı açılmış ailesi tarafından. Destek olunabilirse bir şekilde, yani dahil olduğunuz gruplara dahi paylaşsanız sesini duyurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Detaylar: www.haberturk.com

Yardım fonu: www.leetchi.com

İletişim için: Ümit Kapıyoldaş 0 531 304 90 96 - 0 536 714 05 35
makarnacanavari
(20.03.18)
hamileliği dolayısıyla kemoterapinin riskli olduğu uyarılmış. bebeğini doğurduktan sonra anca başlayabilmiş. cidden üzücü. sanırım iban paylaşılmıyor valilik iznini alamadıklarından dolayı.


kurmalifare
(20.03.18)
(4)

Hasta muhabbet kuşu

SelamlarAnnemin muhabbet kuşu hep kabarık, tüyleri açılmış gibi. Hareketsiz. Nesi vardır bunun? Bir ara daha olmuştu banyo yaptırdılar vs toparlandı ama şimdi yine öyle. Anlayan var mı acaba?
Selamlar

Annemin muhabbet kuşu hep kabarık, tüyleri açılmış gibi. Hareketsiz. Nesi vardır bunun? Bir ara daha olmuştu banyo yaptırdılar vs toparlandı ama şimdi yine öyle. Anlayan var mı acaba?
makarnacanavari
(24.02.18)
usuyor olabilir daha sicak olan bir yere koyun.
Sik sik banyo yaptirmayin. bir de 3 yasindan once yaptirilmamasi lazim diye biliyorum.

az biraz da ilgi gosterin eger aliskinsa kendine gelir bence.


benimkinde de ayni sikinti olmustu. cereyanda kaldiysa usutmus olabilir. bir cozum olarak soyleyeyim, princ haslayip suyunu icirmistik ilik ilik. ertesi gun bi seyi kalmadi minnosun.

kuslar belli etmez ama cok cabuk usur. pencere onunde rurzgar alabilecegi yerlerde birakmamak gerekiyor. umarim iyilesir gecmis olsun.


musella
(24.02.18)
bi resmini atsana ufaklığın ya :) ne olmuş bakalım


güneyli çocuk
(24.02.18)
1. Mümkünse kalorifer yanına koyun
2. Avisol multi vitamin alıp suyuna ölçeğin en altındaki (25 olması lazım) değere kadar doldurup katın.
3. Bu suyu her 12 saatte bir tazeleyin ve her tazelemede suluğu iyice yıkayın.
4. Sudan içmiyorsa ağzına bir iki damla zorla verin.
5. Maydanoz hariç yeşillik verin.
6. Taze meyve portakal elma vs verin.
7. Yemine çok az miktarda bal katın.
8. Yem yemiyorsa yemlerin kabuklarını ayıklayıp ezin. Bal, vitamin ve meyvelerle bulamaç haline getirin ve elinizle besleyin.
9. Dışkı kıvamına bakın. İshal olmuş olmasın. İshalse su vitaminli su içirin.
10. Umarım geç kalmamışsınızdır.


eeb
(24.02.18)
(7)

Hamileyim kedim ısırdı parmağım şiş

Selamlar,Soru başlıkta aslında. Parmağım şişti ve sertlik ile ağrı var. Pansuman yaptım sardım. Veterineri bir sorun olmaz dedi ama şişliği görünce tedirgin oldum açıkçası. Başına gelen var mı? Ya da doktora gitsem hangi bölüm hangi hastane bakar? Aşı yasak, ilaç yasak. Yani ne yapabileceğimi bilmiy
Selamlar,

Soru başlıkta aslında. Parmağım şişti ve sertlik ile ağrı var. Pansuman yaptım sardım. Veterineri bir sorun olmaz dedi ama şişliği görünce tedirgin oldum açıkçası. Başına gelen var mı? Ya da doktora gitsem hangi bölüm hangi hastane bakar? Aşı yasak, ilaç yasak. Yani ne yapabileceğimi bilmiyorum şu durumda.

Teşekkürler.
makarnacanavari
(01.01.18)
alerji olabilir.yine de içiniz rahat olması açısından acile gidin.


follow rivers
(01.01.18)
Tetanos asisi yasak degil hamilelere. Mutlaka doktora gidin


old possum
(02.01.18)
"Hamileyim dedim ısırdı parmağım şiş" okudum :D Geçmiş olsun :)


selamlar, malesef enfeksiyon olabilir. çok yakın bir zamanda başıma geldi.
ağrı ve şişlik varsa kötüye gidebilir takip edin, benim bildiğim tek yolu antibiyotik kullanmak.

bende de kedim veterinerden korkup bir anda elime asılıp çok derin ısırmıştı (belki inşallah sizinki daha hafif bir ısırıksa benimki kadar kötü olmadan geçebilir).
hem çok kanama oldu hem elimi uyuşturacak kadar derini ısırmıştı. başta yapacak bir şey yok çok önemsemedim, ama bir iki gün sonra parmak gittikçe şişmeye başladı, çok ağrım vardı, çevresi de kırmızıydı. hemen vet'i aradım. kadının görmesine bile gerek kalmadı, ben söylemeden tüm belirtileri kendi saydı zaten, çünkü onun başına haliyle çok sık geliyor. meğerse kedilerin tükürüklerinde insanlarda enfeksiyon yapan bir şey varmış. özellikle böyle derin ısırıklarda direkt kana karışınca enfeksiyon olmuşum ben de. antibiyotik kullanacaksın başka geçmez dedi. ben 10 gün civarı kullandım. bir iki güne acım anca azaldı. o sertlik aylar geçmesine rağmen hala içeride hafif kaldı. bir de iyileşmesi uzun sürüyor. ama sonuçta ilaçla enfeksiyon geçti.

ama ihmal etmeyin kötüye gitmesin, hamilelerde antibiyotik kullanımı nasıl bilemiyorum. ama enfeksiyon da daha kötüleşirse o da sıkıntı olabilir o nedenle takip edip kötüye giderse işinden anlayan bir veteriner sonra da doktorunuzla görüşün. (belli ki sorduğunuz veteriner pek önemsememiş.)
bu arada tetanoz çok gerekli değil. kendi kediniz olduğu için sorun olmayacaktır. dışarı da çıkmıyorsa hiç sıkıntı olmaz. zaten üzerinden vakit geçmeden olmak gerekirmiş aşıyı..
ama enfeksiyona dikkat edin. çok geçmiş olsun.


kaputt
(02.01.18)
hamilelerde toksoplazma enfeksiyonu riski var kedilerden geçebilecek. çok çok önemli. mutlaka araştırın.


stanley weber
(02.01.18)
kadın doğum doktorunuzu arayın. toksoplazma meselesi önemli, ama acil değil. sizi yönlendirecektir.


babilbaligi
(02.01.18)
Merhaba,

Doktora gittim. Veteriner antibiyotik krem sürsem geçebileceğini söyledi. Kedide bana zararlı herhangi bir şey yokmuş.

Jinekologum ise tetanoz olmamı ama kuduz aşısı olmamamı söyledi. Tanıdığımız bir iki doktor da kuduzu önermedi.

Tetanoz oldum. Her gün pansuman yapıp bandajlamam gerekecek tabi ne zaman geçecek bilmiyorum.

Antibiyotik ile ilgili olarak hiçbir doktor bir şey demedi zaten içmem de yasak. Ofis hekimim kullanamazsın dedi sadece.

Tetanozun bebeğe zararı yokmuş. Kuduzun bir ihtimalmiş. Jinekolog öyle dedi ama tabi sokak hayvanı olsaydı yaptırmak zorunda kalacaktım.

İşin özü, hamileler hayvanlarla biraz mesafeli davranmalı. Dünden beri öldüm öldüm dirildim.

Başına gelen olur ise de soru sorabilir sonrası için.
Verilen cevaplar için de teşekkür ederim.


makarnacanavari
(02.01.18)
(3)

Bebek beşiği önerisi alabilir miyim?

Sb.Teşekkürler.
Sb.
Teşekkürler.
makarnacanavari
(13.12.17)
chicco next2me ya da bu tasarımdaki herhangi bir ürün. ebebekte de satılıyor örneğin.


kenarortay
(13.12.17)
Biz tavsiyeler üzerine beşik değil ama park yatak almaya karar vermiştik. Hem Next2me benzeri bir ürüne -4 ay gibi kısa bir süre kullanıldığı bilgisine sahibim- hem de ileride kullanacağı daha büyük boy bir yatağa ayrı ayrı para vermek istemedik.

Bakınırken Joie'nin Change&Rock ve Chicco'nun Lullaby Dream park yataklarını pek beğenmiştik ama bize düz bir park geldi bir tanıdıktan, ara katsız filan. Sonra internetten ara kat satın aldım ve ara kat sorununu çözdüm. Şu an beğendiğim park yataklardan işlen açısından bir farkı kalmadı, park yatağa 700-800 tl vermeden de 200-300 tl'lik bir ürünle olayı çözebilirsiniz aklınızda olsun.


ikea, ahşap boyasız bebek karyolası. sniglar. o çocuk yarın büyüyecek, o yatağı dişleyecek, o yatakta zıplayacak.


babilbaligi
(14.12.17)
(9)

Ölüme üzülmemek

Merhaba,Hiç sevmediğiniz ve hatta nefret ettiğiniz, hayatı boyunca size zararı olan bir insanın acılar çeke çeke bir hastane köşesinde ölmesinin ardından, üzülmüyoe hatta seviniyorsunuz diyelim. Bu kişi ile de aranızda bir kan bağı var. Böyle düşünmek sizi kötü bir insan mı yapar yoksa böyle düşünme
Merhaba,
Hiç sevmediğiniz ve hatta nefret ettiğiniz, hayatı boyunca size zararı olan bir insanın acılar çeke çeke bir hastane köşesinde ölmesinin ardından, üzülmüyoe hatta seviniyorsunuz diyelim. Bu kişi ile de aranızda bir kan bağı var. Böyle düşünmek sizi kötü bir insan mı yapar yoksa böyle düşünmek gayet insani bir ruh hali midir?
makarnacanavari
(28.10.17)
Başıma geldi kötü bir insan değilim ben ya:)


benaslindayohum
(28.10.17)
birine bir zarari olmayana kotu insansin demem. insan hissettigi sey yuzunden kotu olmaz. o hissinden hareketle davranir birine zarar verirse (maddi manevi) o zaman anca. icinde tutuyorsan dedikodusunu yapmiyorsan orda burda oh oldu demiyorsan, erit icinin yaglarini kime ne?


robokot
(28.10.17)
Gayet insani. Kotu biri degilsin. Yani sirf bunu dusundugun icin kotu biri olmazsin. Sen o durumdayken kimse sevinmesin, oyle biri olmaya calis.


dougsampson
(28.10.17)
Normal bi durum.


Kötü birisin bana göre. Bu hayatta karşılaşılan acılar ceza değildir. Mini etek giyen kadına tecavüzü hak etti denmesiyle hayatında kötü şeyler yapmış birine acıyı hak etti demek aynı şey. Kanser hastaları da acı çekiyor bazen. Bu durumda o insanların suçu ne? Acıyı, şiddeti hiçbir şekilde terbiye mekanizması olarak görmüyorum. Birinin ölmesine sevinebilirsin. Birinin ölmesine üzülmezsin. Ama birinin acı çekmesinden mutlu olmak sağlıklı bir ruh hali değil.

Edit: Bu arada kötü birisin derken bu soru bağlamında kötü birisin. Yoksa on numara bir insansındır. Bilemeyiz. Ona bir şey demiyorum.


dissendium
(28.10.17)
bir insanın acı çekere ölerek üzülmemem için o kişinin gerçekten ama gerçekten bana çok ciddi bir zararı dokunmuş olması lazım. mesela tüm nefretime ve kinime rağmen, malum kişinin acı çekere ölmesine sevineceğimi sanmıyorum. ölmesine sevinirim, acı çekerek ölmesine sevinmem büyük ihtimalle. gerçi emin değilim.

eğer ciddi anlamda senin hayatına zararı olmadıysa bir insanın acı çekerek ölmesine (ölmesi değil bak, acı çekmesi burada kilit) sevinmek bence iyi bir insan özelliği değil.


"acılar içinde öldü" cümlesini duyup yada ayrıntısını dinleyip üzülmemek ile o insanın acısına bizzat görerek şahit olup üzülmemek farklı şeyler. birincisi insani bir ruh hali olabilir çünkü dinlediğimiz ilk masallardan itibaren kötü insanların cezayı hak ettiği üzerine bir etik anlayışı inşa etmişiz, tanık olmadığımız bir acı karakterlerini daha iyi bildiğimiz bir masaldan ibaret. ancak ikincisinin daha içgüdüsel, insanın doğuştan gelen empati duygularını açığa çıkarması beklenir; bunda mutluluk ve haz varsa kişinin psikolojisinde sorunlar olduğuna işaret edebilir.


kaichi
(28.10.17)
mezar toprağına işeyeceğim kan bağı olan adam var !


uzman pratisyen
(28.10.17)
şimdiki zamanda zarar veriyorsa sevinebilirim, geçmiş zamanda zararı dokunmuşsa sikimde olmaz . Kötü veya iyi olmakla ilgisi yok konunun ayrıca.


eksimeksi
(29.10.17)
(3)

Harici harddisk

Selamlar,Western Digital Elements 1 tb harici harddisk aldım. Hem windows hem de mac'te kullanmamın bir yolu var mı, esfat mı nedir öyle de yaptım olmuyor! Çıldıracağım. Çözümü yok ise satabilirim de. Kullanmadım hiç! Aldığım fiyata satarım. 200 lira. Daha ayın 10unda sipariş verdim, 1-2 gün sonra e
Selamlar,

Western Digital Elements 1 tb harici harddisk aldım. Hem windows hem de mac'te kullanmamın bir yolu var mı, esfat mı nedir öyle de yaptım olmuyor! Çıldıracağım. Çözümü yok ise satabilirim de. Kullanmadım hiç! Aldığım fiyata satarım. 200 lira. Daha ayın 10unda sipariş verdim, 1-2 gün sonra elimdeydi.
makarnacanavari
(23.09.17)
Exfat olarak formatladığında niye kullanamıyorsun ki? Windows mu hata veriyor Mac mi? Ben bu şekilde kullanıyorum ve bir sorunla karşılaşmadım hiç.


10032007
(23.09.17)
Exfat oldu ama sor nasıl oldu?! Windows gördü bu defa format istedi yalnız. Formatlamadan aktaramadım belgeleri. Daha sonra mace taktım, macten aktardığım klasörlerim ortada yok!


makarnacanavari
(24.09.17)
hocam exfat formatlayıp oyle at bilgileri


kingcyrax
(24.09.17)
(8)

Göbek eritme hk

Selamlar,1.60 boyunda 51 kg insanım.Biraz göbeğim var, azıcık. Başka da bir şey yok.Kendimi bildiğimden beri 47 kiloydum ve mutluydum öyle.Şimdi bebek düşünüyorum ve hamile kalmadan önce o 4 kiloyu vermek istiyorum.Hayatım boyunca diyet nedie bilmedim ve ne yapacağımı bilmiyorum.Bu 4 kilo için öncel
Selamlar,

1.60 boyunda 51 kg insanım.
Biraz göbeğim var, azıcık. Başka da bir şey yok.

Kendimi bildiğimden beri 47 kiloydum ve mutluydum öyle.
Şimdi bebek düşünüyorum ve hamile kalmadan önce o 4 kiloyu vermek istiyorum.

Hayatım boyunca diyet nedie bilmedim ve ne yapacağımı bilmiyorum.
Bu 4 kilo için öncelikle sabah 7.00'de 1 adet haşlanmış yumurta yiyor, 9.00'da yeşil çay içiyor, 11.00'de 1ader kayısı 1 adet yiyor, öğle yemeğimde çorba ve yoğurt, akşam 5.00 gibi bir adet elma, akşam yemeğimi de 8.00'de sebZe ve et ağırlıklı yapıyorum. Bir de günde 1 saat akşam 9.00-10.00 arası hızlı bir tempoda yürüyorum.

Akşamları bir fincan form çayı içiyorum çünkü bağırsak düzenim değiştiği için 4 kilo aldım sanırım. O düzeni eski haline de getirmeliyim.

Teşekkür ederim.
makarnacanavari
(19.09.17)
dedigin gibi yaparsan o 4 kilo gider ki zaten hemen.


jimicik
(19.09.17)
Hamilelik dusunuyorsan aldigin kalorilerden kesme derim hep bu sekilde okumustum zaten otomatikman hamilelikte cok dikkat edip saglikli beslenecegin icin eski kilona donersin


söylemez
(19.09.17)
@söylemez standart kilomda hamile kalmak istiyorum ki çok faZla kilo artışım olmasın ben de sonrasında daha rahat zayıflayabileyim.

Sağlıksız beslendiğim bir durum yok. Doktorun dediği de bu yönde. Mesela makarna yemiyorum :)


makarnacanavari
(19.09.17)
bence bebekten sonra yap bu yazdıklarını hamile kalınca güzel şirin bir göbeğin olacak . doğumdan sonra koşuşturmaktan ister istemez zayıflarsın.


devilone
(19.09.17)
ZAten cok zayıfsın ayni boydayız ben 78le doğuma gittim hiçte abes durmuyordu o halim bence faZla takıntılısın bulantın falan olabilir ilk aylarda kilo verirsen çok zorlanır bünyen. Doğumdan sonra verirsin yine hiç kasma


hernezıkkımsa
(19.09.17)
erkek olsaydiniz bolca tavsiye verebilirdim, özellikle hamilelik düsünüyorsaniz buradaki tavsiyelerin tamamini güzelce cöpe atabilirsiniz, doktora görününp oradan alin tavsiyeyi kendi bünyeniz icin.

salliyorum vücudunuzda bir seye tolerans vardir hem size hem cocuga zarar verebilir, sonra "ama eksi duyuruda öyle dememislerdi" dersiniz. hayatinizda ciddi hic bir konuda eksi duyurudan yardim istemeyin.


kurnaz
(19.09.17)
@kurnaz şimdi hemen yapmıyorum zaten bebek :) doktorun söylediği şeyleri tüketiyorum aslında ondan yana bir sıkıntı yok. Sadece bunlar işe yarar mı diye düşünüyorum.


makarnacanavari
(19.09.17)
7 ayda 24kg vermiş, sonrasındaki 6 ayda six packlere kavuşmuş ve son 8 aydır yağ oranını %9.0'da tutan biri olarak sesleniyorum.

öncelikle genel sağlık durumunuz önemli. ne zaman kontrolden geçtiniz en son bilmiyorum ama genel değerleri ölçtürmekte fayda var.

yağ yakım sürecinde yazmış olduğun beslenme planında küçük oynamalar yapıp biraz da antrenmanla desteklersen çok kolay başarılı olabilirsin.

şunu ye, bunu ye gibi diyet listesi önerileri yanlış olacaktır. hele mucize zayıflatıcı şeyler falan saçmalık ötesi. yağ yaktıran besin diye bir şey yoktur. öyle bir şey diyen varsa kaçarak uzaklaşın.

ama bazı prensiplerden bahsedebiliriz.

1- öncelikle kalori hesabına çok girmemek gerekiyor. nicelikten çok nitelik önemlidir. yani x kalori'lik besinin hangi makrolardan oluştuğu önemli. vücudun, şekerden aldığı kalori ile bir kompleks karbondidrat olan tam tahıldan aynı değerdeki kaloriyi enerjiye çevirme uğraşı farklıdır. o yüzden sadece kalori hesabı bizi yanlışa götürür.

2- her gün aynı şeyleri yememek gerek.. düşük karbonhidrat, yüksek protein ve ortalama kaliteli yağ dengesini kurmalıyız. mevcut vücut yağ oranı, metabolizma hızı vs. gibi değerlere göre bakıp düzenlemek gerekiyor. ortalama ideal değerler (vücut yağ oranı %20-25 oranında olan bir erişkin için) yağ yakım sürecinde %25 karb., %45 protein %35 yağ seviyesinde oluyor. (yağdan kasıt, hakiki tereyağ, zeytinyağı ve fındık, badem, fıstık gibi yemişlerin çiğ olanlarından alınan yağlar.)

3- işlenmiş gıdalar, gazlı içecekler, şekerin her türlüsü (her gün, gün içinde olmak kaydıyla 1 adet meyve olabilir.), unlu mamuller, pirinç vs. tüketmiyoruz.

4- kahvaltı önemli. bol yeşillik ve süt ürünleri, yumurta vs olabilir. max. 1 dilim tam tahıllı ekmekle desteklenebilir. (bence gerek yok ekmeğe)

5- ana öğünümüz öğlen. bol protein ve sıvı tüketimi (ama aynı anda değil, mideye yüklenmiyoruz.)

6- akşam yemeği gereksiz bir öğündür (eğer gece aktivitesi yapan biri değilseniz). çok acıkırsanız, 1 kase yoğurt, salatalık vs. gibi şeyler tüketilebilir.

7- başlıca içeceğimiz su, gerisi fasa fiso.

8- en sona yazıyorum, bu önemli.. hangi gıdaların, vücudunda nasıl reaksiyona girdiğini, vücudundaki sistemlerin neye nasıl tepki verip işlediğini deneyerek bulman gerekiyor.

antrenman konusuna gelirsek, 15-20dk süreli evde yapabileceğiniz HITT antrenman programlarına göz atabilirsiniz. bolca kaynak var internette.

kolay gelsin.


coder6006
(19.09.17)
(1)

Fondoten Hk

Selamlar,Karma cildim var. Her zaman makyaj yapan bir insan değilim. Özel günler için bile kendi makyajımı yaparım. Kırk yılın başında kullanacağım, sivilce yapmayacak gerçekten güzel bir fondötene ihtiyacım var. Çok büyük paralar da vermek istemiyorum. En son dior kullanmıştım. Sivilce yapıyordu ku
Selamlar,

Karma cildim var. Her zaman makyaj yapan bir insan değilim. Özel günler için bile kendi makyajımı yaparım. Kırk yılın başında kullanacağım, sivilce yapmayacak gerçekten güzel bir fondötene ihtiyacım var. Çok büyük paralar da vermek istemiyorum.

En son dior kullanmıştım. Sivilce yapıyordu kullandıktan sonra. Verdiğim para çöpe gitmesin diye kullandım bitene kadar. Ama çok güzel duruşu vardı. Öyle bir şey arıyorum ama sivilceden uzak, orta kapatıcı, mat olmayan... Bu arada cilt rengim açık buğday. Alt tonlarından falan anlamıyorum.

Teşekkürler.
makarnacanavari
(09.09.17)
Bb krem denedin mi hiç? Estee lauder'in 40 tl'ye tester'ları satılıyordu Boyner'de, ben çok sevdim. Zaten normal boyu 30ml (129tl) iken deneme boyu 15 ml, yani daha avantajlı. Hafif bir kapatıcılığı var, ayni zamanda nemlendirici. Tavsiye edebilirim.


(4)

Online alışveriş hk.

Merhaba,Sporthink diye bir firma var. N11.com'da denk geldik. Almak istediğim Levis mağazasa 300 lirayken burada 100 lira. N11 yorumları gayet iyi. Mağaza puanı yüzde 96. Sormak istediklerim şöyle;1. Alışveriş yapan var mı?2. Ürünler orjinal midir?3. Nasıl böyle fiyat farkı oluyor?Not: Kışın kampany
Merhaba,

Sporthink diye bir firma var. N11.com'da denk geldik. Almak istediğim Levis mağazasa 300 lirayken burada 100 lira. N11 yorumları gayet iyi. Mağaza puanı yüzde 96.

Sormak istediklerim şöyle;

1. Alışveriş yapan var mı?
2. Ürünler orjinal midir?
3. Nasıl böyle fiyat farkı oluyor?

Not: Kışın kampanya varken aynı ürünü 160 liraya Boyner'den almıştım.

Teşekkür ederim.
makarnacanavari
(27.08.17)
Levis lee gibi urunlerın sahtesi cok olur. Eğer çok fazla urun donusu yoksa o fiyata mucize bence.


binder dandet
(27.08.17)
Sporthink'in çakma satacağını sanmıyorum.
Bu bildiğimiz hummel vs mağazaların da türkiye'deki distribütörü. Mağaza zincirleri gayet yaygın yani. Olabilir o yüzden


Kendi online sitesinde de bir sürü ürün var. Oradan da bakabilirsin


neysene
(27.08.17)
Ürün çok ürün var o sıkıntı değil, ürünün orjinal olup olmaması merak konusu :)


makarnacanavari
(28.08.17)
(2)

Köpeğe eziyet şikayeti hk

Selamlar,Bizim alt kattaki bahçeli evde bir köpek var. Şu K9'lardan ya da benzeri bilmiyorum. Çitlerle çevrilmiş bahçeleri olmalarına rağmen hayvanı zincirle bağlıyorlar veya gayet kapalı büyük ihtimalle de havalandırma gibi bir şeyi olmayan, kapısı kilitlenebilir bir küçük kulübeye koyuyorlar.Şimdi
Selamlar,

Bizim alt kattaki bahçeli evde bir köpek var. Şu K9'lardan ya da benzeri bilmiyorum. Çitlerle çevrilmiş bahçeleri olmalarına rağmen hayvanı zincirle bağlıyorlar veya gayet kapalı büyük ihtimalle de havalandırma gibi bir şeyi olmayan, kapısı kilitlenebilir bir küçük kulübeye koyuyorlar.

Şimdi bu evin bahçe dışında bir de camlarla çevirdiği verandası var. Köpeği bir iki kerede orada uslu uslu yatarken gördüm. Hayvan oraya gitmek istiyor. Sürekli zincirinin sınırını zorlar şekilde o tarafa doğru havlıyor.

Sonra bu hayvanı zaten bahçede diye sanıyorum doğru düzgün tuvalete de götürmüyorlar ki birkaç kere bahçenin orta yerinde hayvanın tuvaletlerini gördüm.

Köpekleri az çok biliyorum, yaşadıkları yere kirletmezler. Tasmayı hele ki böylesine bir zinciri sevmezler. Ve gördüğüm en zayıf K9 diyebilirim.

Bakımından ve verilen ilgiden şüpheliyim doğrusu ve bu beni rahatsız ediyor.
Ev sahibini bir kere bile gidip görmedim ve kapılarına gidip böylesine çirkinleşmek de istemiyorum. Kibarca başlasa bile bu konu tahrik edici boyutlara varacaktır daha evvel deneyimlerime istinaden söylüyorum.

Şimdi sorum şu;
Ben bu köpek canla alakalı ne yapabilirim?
Bir yerlere durumu bildirmem gerekiyor değil mi?
Bir şeylet yapmam lazımmış gibi hissediyorum ve ne yapacağımla alakalı bir fikrim yok.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
makarnacanavari
(05.08.17)
sahipli kötü bakılan hayvanları orman ve su işleri müdürlüğü'ne bildirmeniz gerekiyor. ama sonrasında önce uyarı mı veriyorlar, yoksa direkt hayvana mı el konuyor onu hiç bilmiyorum. el konuyorsa bir de güzel bir yuva aramanız çok daha iyi olacaktır.


pide
(05.08.17)
Kopek baglamak yasaklanmali keske dernekler bir seyler yapsalar ama hicbir guzel haber cikmiyor memleketimden. Eger kanuni yollardan bir sey cikmazsa, ki hala kendinize dusman etmediyseniz, gezdirmeyi onerebilirsiniz belki? Dikkatli olun ama. Mesela diyin ki, sizin de cocukken K9'a benzer kopeginiz vardi, onu cok ozlediginizi, ara sira gelip kopeginizi sevip sevemeyeceginizi sorabilirsiniz.. Bu kopekler galiba cekistirme oynamayi cok sever, belki ona burgu iplerden alabilirsiniz, ya da cigneme kemigi filan. Sagolun simdiden. Icim cok aciyor bagli kopeklere. igrenc insanlardan nefret ediyorum.


(5)

Cam dekupaj vs öneri

Selamlar,Ben cama bir şeyler transfer edip boyamak istiyorum fakat bulaşık makinesi ya da suda çıkmayacak boya, tutkal gibi yani aslında bu işlemde kullanılacak malzeme önerisi istiyorum.Hangi marka olur?"Ben kullandım memnun kaldım" diyebilecekleriniz olursa güzel olur.Teşekkür ederim.
Selamlar,

Ben cama bir şeyler transfer edip boyamak istiyorum fakat bulaşık makinesi ya da suda çıkmayacak boya, tutkal gibi yani aslında bu işlemde kullanılacak malzeme önerisi istiyorum.

Hangi marka olur?
"Ben kullandım memnun kaldım" diyebilecekleriniz olursa güzel olur.

Teşekkür ederim.
makarnacanavari
(16.07.17)
dekotrend'i takip et mutlaka instagramda, cadence'in boyalarını kullanıyor ve yıkadığı halde çıkmadığını söylüyor.


ekaterina
(16.07.17)
O markayı biliyorum ama denemedim. Adını hatırlamadığım bir markayla yapmıştı emeğim su giderine gidince çok üzülmüştüm.


makarnacanavari
(16.07.17)
Boya ne olursa olsun öyle bırakmaman vernik yapman gerekiyor, acaba yapmamış mıydın?


ekaterina
(16.07.17)
Camın üstünü boyadığın her şey zamanla çizilir rengi çıkar. Yüksek ısıyla cam friti ya da tozuyla boyamadığın sürece bu böyledir.
Meslek: lampworker


fasulyek
(16.07.17)
@ekaterina yaptım vernik işlemini ama çok sık yıkandı galiba :)

@fasulyek seni bir ara taciz etmek istiyorum :) dediklerini nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok.

Evde canım sıkılırken yaptığım bir şey bunlar yani teknik vs çok da bilmiyorum. Mesela transfer yapacağım piri reisi o kıymetli benim için. Onda kullanabilirsem söylediklerini harika olur.


makarnacanavari
(17.07.17)
(1)

Kedideki aşırı tüy dökme sorunu

Selam herkese,Bende siyah bir tekir kedi var. 4 yaşında. Daha önceleri yok denecek kadar az tüy dökerdi fakat son 3-4 aydır bu çok sıklaştı. Evet mevsim şartları vs ama hiç bu kadar tüy dökmüyordu. Bunun önüne nasıl geçebiliriz? Maması oldukça kaliteli bir mama. Herhangi bir rahatsızlığı yok. Sadece
Selam herkese,

Bende siyah bir tekir kedi var. 4 yaşında. Daha önceleri yok denecek kadar az tüy dökerdi fakat son 3-4 aydır bu çok sıklaştı. Evet mevsim şartları vs ama hiç bu kadar tüy dökmüyordu. Bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Maması oldukça kaliteli bir mama. Herhangi bir rahatsızlığı yok. Sadece fazla tüy döküyor. Bunun da önüne geçmek istiyorum haliyle. Önerilerinize açığım.

Teşekkür ederin.

İyi bayramlar.
makarnacanavari
(25.06.17)
belki biraz vitamin mineral takviyesiyle azaltabilirsiniz ama onun dışında hayvanı streçe sarmaktan başka şansınız yok sanırım. düzenli tarayın.


argent dawn
(25.06.17)
(8)

Evlenen kadın soyadı sorunsalı

SelamlarEvlenen kadınlar kocasının soyadı ile beraber kendi soyadını da alabiliyor. Peki sadece kendi soyadını kullanma hakkını nasıl ediniyor? İlla mahkemeye mi başvurması lazım. Araştırdım biraz ama pek anlayamadım doğrusu.Bu konu hakkında bilgisi, deneyimi olan ya da bir hukukçu arkadaşımız yardı
Selamlar

Evlenen kadınlar kocasının soyadı ile beraber kendi soyadını da alabiliyor. Peki sadece kendi soyadını kullanma hakkını nasıl ediniyor? İlla mahkemeye mi başvurması lazım. Araştırdım biraz ama pek anlayamadım doğrusu.

Bu konu hakkında bilgisi, deneyimi olan ya da bir hukukçu arkadaşımız yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.
makarnacanavari
(29.05.17)
evet aile mahkemesinde dava açmanız gerekiyor. ilgili uluslararası anlaşmalara da atıfta bulunsanız iyi olur.


rucka boji
(29.05.17)
Dediğiniz gibi ya sadece kocanın soyadı ya da kendi soyadıyla beraber kullanılabiliyor. Sadece kendi soyadını kullanması için evlilikten sonra aile mahkemesinde dava açması gerekiyor.


battal gemalmaz
(29.05.17)
Türkiye'de böyle bir şey yok aile mahkemesine gitmen falan sonuca ulaştırmaz, bir ihtimal AİHM derdine çare olabilir ama o da kesin değil.


angelus
(29.05.17)
@angelus biraz arastir istersen yanlis bilgi veriyorsun. 30 saniyelik bir google aramasiyla bile turk mahkemelerinin kadinin sadece evlenmeden onceki soyadini kullanabilecegine dair kararlarinin haberleri cikiyor.


rucka boji
(29.05.17)
o zaman evlenme.


elvedui
(29.05.17)
Evlendikten sonra böyle bir değişiklik yoluna giriyorsan asliye hukuk mahkemesine gitmelisin. Menfaatinin ne olduğunu net bi şekilde açıklarsan, mahkeme de mantıklı bulursa, olur.


megalomaniac
(29.05.17)
bizzat kuzenim yaptı. bekarlık soyismini kullanıyor.


balik kraker
(29.05.17)
(4)

İphone 5se 16 gb

Kaça satılır?7 aylık bir telefon.
Kaça satılır?
7 aylık bir telefon.
makarnacanavari
(06.04.17)
5se diye bir model yok yalnız?


sta
(06.04.17)
@nasil yok?

1400 falan gider


5se değil o se


zirrealist
(06.04.17)
ya 5s var ya da se var.


sta
(06.04.17)
(11)

Mahkemede şahit olmak

Selamlar,Ben bir arkadaşımın iş mahkemesinde şahit olarak yazıldım ve gitmek istemiyorum. Konuyla ilgili olarak ne yapabilirim?
Selamlar,

Ben bir arkadaşımın iş mahkemesinde şahit olarak yazıldım ve gitmek istemiyorum. Konuyla ilgili olarak ne yapabilirim?
makarnacanavari
(01.03.17)
Tanık olmak kolay aslında. Mahkemeye çıkmazsın bile büyük ihtimalle. İfadeni odada alıyor eleman. Şöyle oldu böyle oldu diye. Sonra hakim yemin ettiriyor isterse. Çağrıyı aldıysan üstünde yazıyor gitmemek suç falan diye. Arkadaşını satma zaten.


hasmetizm 2046
(01.03.17)
şahitlik bir kamu görevidir ve gitmezseniz hakkınızda suç duyurusu açılabilir, para cezası var.

ama bu şekilde mahkemeye çağrılan bir tanığın da ne kadar tanıklık yapacağı malum. Bence avukatla veya arkadaşınızla konuşun, medeni bir şekilde halledin.


safepassage
(01.03.17)
İfademi yazsam versem olmaz mı acaba?


makarnacanavari
(01.03.17)
kimin yazdığını nereden bilecek hakim? illa ki seni görmek isteyecekler. gitmemek suç, polis zoruyla getirilme emri çıkarabilirler.

şahit olmak çok kolay, filmlerdeki gibi bişey değil, iki soru sorup gönderiyorlar.


harzem
(01.03.17)
aynisi basima geldi. davali adam mahkemeye bile gelmedi avukat tuttu. ben sahittim gitmeseydim zorla getirilecektim. sonuc: adam kilini kipirdatmadan sucsuz bulundu dava dustu. ben ise yarim gun bosuna harcayip isyerinden yarim gun yillik izin hakkimi kaybettim. muhtesem ulkeden muhtesem bir hukuk manzarasi,


mayeskuel
(01.03.17)
Mahkemelerin nasıl olduğunu biliyorum tek cümle söyleyip çıkacağım ama sorun şu ki; işimden izin almam mümkün değil ve bu arkadaş son dakika haber veriyor duruşmayı. Sorumsuzluk! Sinir oldum bencilliğe.


makarnacanavari
(01.03.17)
o zaman gitme, işyerinden zorla alıp götürsünler, izin almana da gerek kalmaz :) tadaa bu işi de çözdük çok şükür :D


safepassage
(01.03.17)
Eğer gidebiliyorsanız gidin, ifadeniz değerli olacaktır. Zaman zaman tanık bulmak sıkıntılı olabiliyor. Size ihtiyacı olmuş ve sizden bir yardım istemiş.

Ama gitmek istemiyorsanız söyleyin sizin tanık olarak dinletilmenizden vazgeçebilirler. Vazgeçmek istemezlerse veya hakim kabul etmezse zorla getirme çıkar yalnız.


Bu arada eğer bir sonraki celseye gidebilecekseniz arkadaşınız veya vekili o celselik gelemediğinizi- izin alamadığınızı- bir sonraki celse hazır edileceğinizi de söyleyebilir hakime, ama bir sonraki celse gitmeniz gerek.


Gitmek istemiyorum, bundan aylar önce kabul ettim tek seferde olur diye uzadıkça uzadı. Başımda da bir sürü şey var yani ona vakit ayırmam mümkün değil. Kaldı ki iş yerinde sorun yaşadığı dönem ben çoktan işten ayrılmıştım.

Sırf yardımcı olayım 5 dk mahkemelik işi diye yaz dedim bir sürü tantana içine girdim.

Ayrıca yoğunluğumu başımdaki her şeyi bildiği halde son dakika haber veriyor olması da ayrıca sinir bozucu bir durum.

Yerime bakabilecek tek bir allahın kulu olsa yine tamam ama ben annemin kemoterapi seanslarına bile 1 ay önceden belli olduğu içib birilerini ayarlayabiliyorum yerime.

Salaklıktan başka bir şey değil.

Savcıya gitsem 5 dk ifade verip çıksam olsa keşke. Mahkemeler uzadıkça uzuyor bir de. Verdikleri saatten çok sonraya sarkıyor vs.


makarnacanavari
(01.03.17)
ben de aynen, bir iş mahkemesinde şahitlik yaptım.

birlikte çalıştığım bir arkadaşa olur dedim, ben orada çalışmaya devam ederken üstelik. sonra vazgeçtim. yine de çağrıldım. gittim. iş yerinin aleyhine olacak şeyleri de dürüstlükle söyledim.

gitmeden önce patronla konuştum, böyle böyle diye... sizin için de onun için de yalan söylemem, ne biliyorsam onu söylerim dedim.

gittim, şahitliğimi yaptım. işyerinde de bir sorun çıkmadı. ama her işveren böyle anlayışlı olmayabilir.


runfor
(01.03.17)
(3)

Nikah fidanı önerisi hk

Merhaba,Nikahımda fidan vermek istiyorum gelenlere. Yalnız referans almalıyım. 2 gün sonra çürümesin o fidanlar. Büyüsünler niyetindeyim. Var mı bildiğiniz bir yer?Ben İstanbul'da yaşıyorum fakat öneride bulunacağınız firmanın kargo çalışması varsa başka bir yer de olur.Teşekkürler
Merhaba,

Nikahımda fidan vermek istiyorum gelenlere. Yalnız referans almalıyım. 2 gün sonra çürümesin o fidanlar. Büyüsünler niyetindeyim. Var mı bildiğiniz bir yer?

Ben İstanbul'da yaşıyorum fakat öneride bulunacağınız firmanın kargo çalışması varsa başka bir yer de olur.

Teşekkürler
makarnacanavari
(28.02.17)
yedikule barınağının da böyle bi etkinliği var. tohumlu kalem hazırlıyorlar nikah şekeri için. iletişime geçerseniz referans da önerirler. www.facebook.com


pide
(28.02.17)
Nikahınızda fidanı konuklara değil de, hali hazırda diken bir yere verseniz, o ağaçların gerçekten dikildiğinden daha emin olursunuz sanki.
Çeşitli derneklerin böyle hizmetleri oluyor. Öylesini düşünmez misiniz?


afush
(28.02.17)
@pide bayıldım fikrine!

Bakacağım mutlaka.

Diğer seçenekleri düşündük ve maalesef bütçemizi aşmış oluyor onlar. Biz epey kalabalık bir aile olduğumuz için o tür uygulamalar çok fazla gelmiş oluyor.


makarnacanavari
(01.03.17)
(7)

Abiye elbise olayları

Merhaba,Sorum daha çok kadın arkadaşlarımı ilgilendiriyor sanırım :)Çok gösterişli olmayan, sade ve düz bir abiye ihtiyacım var. Tek bir gece giyeceğim için de çok paralar vermek istemiyorum.İnternetten aldığınız ya da istanbul avrupa yakasında bir mağaza da olabilir, önerebileceğiniz yerler var mıd
Merhaba,

Sorum daha çok kadın arkadaşlarımı ilgilendiriyor sanırım :)

Çok gösterişli olmayan, sade ve düz bir abiye ihtiyacım var. Tek bir gece giyeceğim için de çok paralar vermek istemiyorum.

İnternetten aldığınız ya da istanbul avrupa yakasında bir mağaza da olabilir, önerebileceğiniz yerler var mıdır? Varsa çok iyi olur.
makarnacanavari
(12.02.17)
Trendyol


pastörizesüt
(12.02.17)
Trendyol +1


Beden kalıbı olarak güvenemiyorum oraya


makarnacanavari
(12.02.17)
Trendyol evet. Vaktiniz var ise size uyacağını düşündüğünüz bedeni sipariş edip deneyebilirsiniz, olmazsa da iade edersiniz.


purplee
(12.02.17)
iki beden söyleyin olmayanı iade edin
trendyol +1 kesinlikle.

buradan 4-5 düğün kıyafeti çıkardım ben geçen sene sipariş/iade ede ede.
ayrıca bedenleri sıkıntı değil, trendyol'un kendi markasından bakın trendyol party, trendyol gece gibi açıyorlar.


kaputt
(13.02.17)
Bakırköy'deki alışveriş caddesinde (meydandan sahile doğru inince) uygun fiyata bir sürü şey bulursun. Öyle bir şey al ki başka bir zaman da giyebil. İnternetten kıyafet almıyorum ben de. Zara, Bershka, Stradivarius'ta falan da indirim var; oralarda da hoş şeyler bulabilirsin.


fragile lady
(13.02.17)
Koton'un internet mağazasında uygun fiyatlı bir dolu elbise bulabilirsin.


(12)

Hanım kızlar ve er kişilerden öneri bekliyoruz

Selam millet,Bir kızlararsoruyor.com ekolüne hoşgeldiniz.Bir gelinlik mevcut ve buna seçilmesi gerek duvak modelleri önerilerinizi alacağım.Saçlarımı örüp, enseden toplatacağım.Duvağın kısa olmasını istiyorum fakat kabarık mı yoksa aşağı süzülen bir tarz da mı olmalı kararsızım. Önerileriniz nelerdi
Selam millet,

Bir kızlararsoruyor.com ekolüne hoşgeldiniz.

Bir gelinlik mevcut ve buna seçilmesi gerek duvak modelleri önerilerinizi alacağım.

Saçlarımı örüp, enseden toplatacağım.

Duvağın kısa olmasını istiyorum fakat kabarık mı yoksa aşağı süzülen bir tarz da mı olmalı kararsızım. Önerileriniz nelerdir?

Gelinlik için

www.olegcassini.com.tr
makarnacanavari
(26.01.17)
Bu gelinliğe kabarık duvak olmaz bacım. Hiç olmasa daha iyi olur hatta, madem süzüleni seç derim.
Mutluluklar dilerim ^^


manuel mandalina
(26.01.17)
Kesinlikle duvak olmasın olacaksa da en basit en düz duvaklardan seçilsin.


Enseden süzülen duvak.


ekaterina
(26.01.17)
Ben de istemiyorum ama herkes tutturmuş duvak da duvak!

Nikah zaten düğünden ayrı olacak, o duvak açıp damadın gelini öpme serobomisi olmayacak zaten düğünde. Hiç anlamadım gitti.


makarnacanavari
(26.01.17)
@krem peynir canım ciğerim ne güzel nick :) annemin düğünün de taktığı bandı takacağım zaten. Duvak konusunda en azından girişte kullanman gerek dediler ısrarla :(

Zaten gelinliği tarlatansız yaptırıyorum diye de fırça yiyorum :(


makarnacanavari
(26.01.17)
Topuzun bittigi yerden suzulen duvak. Kabarık kesinlikle olmaz. Ama duvak olsun bence.


aquarium
(26.01.17)
BElki sadece burnumun üstüne kadar?

weddingveils.com.au


makarnacanavari
(26.01.17)
yok @krem peynir ikna olmazlar, ikna olmuş gibi görünseler bile kırk yıl söylerler bunu bence şöyle yap, senin son attığın şey nikah için iyi ama düğünde güzel durmaz, düğün için kabarık olmayan topuzunun altından süzülecek bir şey bul, girerken falan kullan sizinkilerin de gönlü olsun bu iş huzur içinde çözülsün ama sonra istersen çıkar zaten eğlenceler, oyunlar falan derken kimse takılmaz artık.


Ben de girişte taktım kabarık dümdüz ve uzundu. Sonra çıkarttım benim saçım topuz değildi örülü gibiydi. Kimse de abes karşılamadı. Girişte takıcam sonra çıkarıcam deyin. Benim içime böyle sinicek hatırınız için girişte takıyorum deyin. Sizin içinize sinmesi önemli ilerde pişmanlık yaşamayın.


pshasha
(27.01.17)
Duvak kabarık olmasın, küçük, yarım duvaklar var, onlardan alıp enseden takabilirsin.

Bu arada gelinliğimi ben de tarlatansız giymeye karar vermiştim (benimki de oleg cassini idi). Ama tarlatansız yürümek zor oluyor cidden, hep ayağına takılıyor ve bacaklarının arasına girebiliyor gelinlik. En küçük tarlatanlardan deneyebilirsin, tarlatan yokmuş gibi duruyor. Ben o tarlatanı giydikten sonra oh be dedim.


peggy
(27.01.17)
Öncelikle gelinliğiniz pek güzel. Ben de önceki yorumlara katılarak dış çekim filan varsa güzel sırt bölümünü kapatmayın no duvak diyorum ama büyüklerin gönlünü hoş tutmak adına kabarık olmasın diyenlerdenim.
Güzel bir şeyler bulursam burayı editlerim.


pochina
(27.01.17)
@peggy önce tarlatan ile denedim yok gibi duruyor evet ama tarlatansız hali daha çok hoşuma gitti.

Bu arada ensede takarım bi tane herhalde girişte. çok dantel dantel duvakla sevemedim.

Dış çekim de yapmak istemiyorum. 1-2 foto belki. Çok yorucu uğraştırıcı şeyler. Vakit yok zaten :( belki düğünden sonra bir h.sonu yapabilirim :)

Çok teşekkürler


makarnacanavari
(28.01.17)
(5)

Kedi sahiplendirme konusu çok acil

Arkadaşlar Merhaba,Sizden çok önemli bir şey için bir ricada bulunacağım.Belki kurallara aykırı bir istektir ama burayı da denemek istedim.Şöyle ki;3 yaşında erkek bir kedim var.İdrar yollarındakş kristalleşme yüzünden 1 yaşında ameliyat oldu.Geçtiğimiz aylarda da yine rahatsızlandı fakat sonda ile
Arkadaşlar Merhaba,

Sizden çok önemli bir şey için bir ricada bulunacağım.

Belki kurallara aykırı bir istektir ama burayı da denemek istedim.

Şöyle ki;

3 yaşında erkek bir kedim var.
İdrar yollarındakş kristalleşme yüzünden 1 yaşında ameliyat oldu.
Geçtiğimiz aylarda da yine rahatsızlandı fakat sonda ile çözüldü bu durum. Şuan yine aynı rahatsızlık söz konusu. İlaç vs bir şekilde yarın halletmeye çalışacağım fakat veterinere götüremem hemen.

Benim ricam şu;
Annem meme kanseri.
Zeytin'in ise bu rahatsızlığı annemi aşırı şekilde etkileyecek bir şey.

Zeytin'e yuva arıyoruz.
Evet, rahatsız bir kedi ve büyük emek ilgi gerektirecek bir süre fakat annem için şu aralar böyle bir yoldan başka şansım yok.

Üzülerek söylemeliyim ki Zeytin'i sahiplendirmek dışında bir yolum yok.

Ona kucak açacak, sabırlı ve sevgi dolu birileri çıkar mı aramızdan?

Lütfen çıksın.
Hem annem için hem Zeytin için buna mecburum.

İstanbul'da neresi olursa getiririm.
Maması, tuvaleti, kutusu her şeyiyle.

Onun dışında aşıları var.
Rahatsızlığı dışında hiçbir sorun yok.
Bu rahatsızlık ise işte 3 senede 3 kere tekrarladı. Yani yılda 1 kerelik bir durum. Onun dışında gayet sağlıklı. Fakat dediğim gibi, şuan onu sahiplendirmek zorunda kalışımım sebebi annemi etkileyecek olması.

Yardım edin lütfen.
makarnacanavari
(17.01.17)
foto da ekleyin isterseniz


Big bada bum bum
(18.01.17)
idrar yolları kristalleşmesi kedi için zor bir hastalıktır. takibi sürekli yapılmalıdır. farkına varıldığı anda sonda vs ile rahatsızlık giderilmelidir. rahatsızlık döneminde özel ilgi gösterilmelidir.

gerçekten sahiplenecek ve bu sorumluluğu alacak bir kişi olmalı.

annenize de çok çok geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur.


eeb
(19.01.17)
@eeb teşekkür ederim.

Çok ilginç bir biçimde veterinere gitmeden önce tuvaletini yapabildi.

Veteriner her şeye baktı çok iyi dedi.

O akşam ne oldu anlamıyorum. Acıdan ellerimi parçaladı, o derece hastaydı. Ellerimin yarası olmasa rüya gördüm diye kendimle tereddüte düşebilirdim :)

Diyete şimdilik devam ediyor. Ve gerçekten özel ilgi alaka. Pek kolay değil. Ama sevince herhalde pek de gözün görmüyor :)


makarnacanavari
(19.01.17)
@makarna...

özel bir mama kullanıyor musunuz?

Bu hastalığa royal canin urinary mama alarak biraz olsa engel olabilirsiniz.

ya da hills sd, farmina vetlife sutrivit.


eeb
(19.01.17)
2 senedir hills s/d kullanıyoruz. Bu durumdaki kedilere özel bir mama. Şimdi iyi. Cotervin adında bir ilaç var, 2-3 ayda 1 veriyorum onu. Bir de kotboyun adında bir ilaç var ama hiçbir ilaç deposunda yok. Gümrükte sorun yaşatıyormuş.

Şimdi çok iyi mesela.


makarnacanavari
(20.01.17)
(7)

Gelinlik için spor ayakkabı

Merhaba,Gelinliğin altına gitmelik, topuklu ama çok olmayacak şekilde ve boncuklu, tüllü, saçma sapan resimleri olmayan bildiğin düz bir spor ayakkabısı arayışım var.Daha sonra kotların altına da giyebilirim.Önerilerinizi bekliyorum.Bir de model dışında link vs verebilirseniz 10 numara olur.Tenks.
Merhaba,

Gelinliğin altına gitmelik, topuklu ama çok olmayacak şekilde ve boncuklu, tüllü, saçma sapan resimleri olmayan bildiğin düz bir spor ayakkabısı arayışım var.

Daha sonra kotların altına da giyebilirim.

Önerilerinizi bekliyorum.

Bir de model dışında link vs verebilirseniz 10 numara olur.

Tenks.
makarnacanavari
(05.01.17)
Benim bir arkadaşım beyaz gelinliğin altına bildiğim pembe converse giymişti.


yaren
(05.01.17)
kotun altına da giyerim sonra diyosan converse olur ya da adidas stan smith, süperstar falan.


Direkt Keds geldi aklıma ama bulamadım pek. Keds ararken şunları buldum:
www.mizu.com
www.mizu.com
www.flo.com.tr


kobuzchu kiz
(05.01.17)
Beyaz Nike-Air.


angelus
(05.01.17)
Ben de beyaz converse giymiştim. Beyaz converse pembe bağcık alıp giyen arkadaşım da vardı.


Aman Sen de
(05.01.17)
Ya bunların hepsi çok düz. Az biraz yüksek dursun istiyorum. Habi gizli topuk gibi ama baktıklarımın hepsi çok çirkin. Alternatif bulabiliriz diye sordum :(


makarnacanavari
(05.01.17)
içeriden yüksek topuklu ama güzel gözüken ayakkabı istiyorsan bütçe yüksek, 2500-3000 gibi micheal cors'un trainer'ları var.


(3)

Tatil yeri önerisi

Merhaba!Biz bir haftasonu için bir yerlere kaçalım diyoruz. Neresi olabilir?İstanbul ve yakın çevresi.1K - 1ETek gece konaklama.Tenks.
Merhaba!

Biz bir haftasonu için bir yerlere kaçalım diyoruz.
Neresi olabilir?

İstanbul ve yakın çevresi.
1K - 1E
Tek gece konaklama.

Tenks.
makarnacanavari
(18.12.16)
Ankara


redskull
(18.12.16)
Doğa ile içiçe olabileceğimiz sakin bir yer olabilir.


makarnacanavari
(18.12.16)
Abant'ta bazı atraksiyonlar oluyo diye biliyorum karlar içinde falan.


theonewhocoughs
(18.12.16)
(2)

Dolar yatırım nedir nasıl yapılır

Selam!Çok zengin olmamakla beraber kenarda 6 bin tl kadar bir param var. Bu paramı 3-5 ay sonra kullanmak istiyorum.Yarın gitsem dolar yapsam, dolar artar mı 3-5 aya kadar? Bana kazandırır mı?Hiç anlamıyorum bu konulardan.Bir de şimdi sürekli bir artış meselesi var. Ne yapsam sizce?
Selam!

Çok zengin olmamakla beraber kenarda 6 bin tl kadar bir param var. Bu paramı 3-5 ay sonra kullanmak istiyorum.

Yarın gitsem dolar yapsam, dolar artar mı 3-5 aya kadar? Bana kazandırır mı?

Hiç anlamıyorum bu konulardan.

Bir de şimdi sürekli bir artış meselesi var. Ne yapsam sizce?
makarnacanavari
(15.12.16)
dolar furyası geçti artık, bir şey kazanamazsın. daha fazla yükselmez yükselse bile ufak miktarda olur.

3-5 ay için riske gerek yok. borsa da inişte zaten. bankada beklesin.


ada meltemi
(15.12.16)
ama tl de tutmanı tavsiye etmem.
3,4 falan olursa hemen al.
3,45 civarı olursa da al.
ama saglam dursun az kaybedeyim dersen simdi al.
her turlu artacak.
3-5 ay sonra kullanacaksan faiz disinda secenek yok.


kingcyrax
(15.12.16)
(5)

Manikür şeysi

Bu saatte aklıma takıldı en gereksizinden bir soru!Cumartesi benim nişanım olacak (şimdi hatırladım)Tırnaklarını kısaltmıştım ki zaten yapı itibarıyla kısadırlar.Manikürümü de kendim yapıyorum genelde.Henüz ne tırnaklarım ne de tırnak etlerim uzadı.Manikür yapamam! Ama çirkin gözüktüler gözüme.Yüzük
Bu saatte aklıma takıldı en gereksizinden bir soru!

Cumartesi benim nişanım olacak (şimdi hatırladım)

Tırnaklarını kısaltmıştım ki zaten yapı itibarıyla kısadırlar.
Manikürümü de kendim yapıyorum genelde.
Henüz ne tırnaklarım ne de tırnak etlerim uzadı.

Manikür yapamam!
Ama çirkin gözüktüler gözüme.

Yüzük de takılacak cumartesi, ben bu elleri nasıl adam edebilirim?

Kısa yolu, hilesi vs yok mu?

Kısa tırnak oje önersi? (Kıyafetim bordo)
makarnacanavari
(14.12.16)
güzelce törpüleyip, 319 sürüp geçin bence.
derli toplu, temiz görünür.
o güne kadar da tırnak etleri için olan kremlerden ya da yağlardan varsa kullanın, o da toparlar.

iyice kısaysa, renkli (özellikle kırmızı/bordo) tonları iyi durmayabilir.


blatta hiberna
(14.12.16)
Aynen,kısaysa bence de koyu renkler tercih etmeyin. Daha doğal,rakı beyazı veya ten rengi tonları daha hoş durur,temiz gösterir.


archery
(14.12.16)
Takmalar çok sağlıksız, hep yiyorum tırnaklarımı zaten! İyice kötü yapar o.


makarnacanavari
(14.12.16)
Nude tonlarda bişey olsun.
Nişan, düğün vs.'de bence hep böyle olmalı ya da french. Renkli olunca göze batıyor.
O güne kadar Bepanthen sürün kenarlarına ki etler tel tel çıkmasın, düzgün ve sağlam olsun.


megalomaniac
(14.12.16)
Bien gunluk takma tırnak takın bisey olmaz bence.


melengich
(14.12.16)
(8)

Boğaz ağrısı acil iyileşme metodları

Gençler Selam!Annem çok ciddi bir ameliyat geçirecek ve benim boğazlarım çok ağrıyor. Hasta olmamam lazım ona geçmemesi açısından. Az evvel bal ve zencefil yedim fakat şu hastalık başlamadan yollayabileceğim bir yol var mı? Yutkundukça iğneler batıyor!
Gençler Selam!

Annem çok ciddi bir ameliyat geçirecek ve benim boğazlarım çok ağrıyor. Hasta olmamam lazım ona geçmemesi açısından. Az evvel bal ve zencefil yedim fakat şu hastalık başlamadan yollayabileceğim bir yol var mı?

Yutkundukça iğneler batıyor!
makarnacanavari
(05.12.16)
Ben de aynı durumdayım. Sürekli sıcak bir şeyler iç. Dünden beri çay içmeyen ben, üç bardak çay, iki bardak sıcak çikolata içtim, şu an daha iyi ama burnum akmaya başladı. Bir de dinlenmek gerek. Yapacak bir işin yoksa uyu.


dissendium
(05.12.16)
yemeklerden sonra tuzlu su ile gargara yap. yatmadan önce de tekrarla.


sttc
(05.12.16)
Aynı durumdaydım, elma sirkesi, su ve soda karışımını sık sık gargara yaparak atlattım. Arada da Tantum Verde kullandım.


creepy
(05.12.16)
Çay iyidir, açık içip ya da limonla rengini açıp. Ben moskof gavuru gibi boğazlara inmeye çalışan bir alerjik burun akıntısını nane limon, çay, limonlu çay,karabiberli çay ile def ettim, boğaz kaygan, nemli ve sıcak kalınca tahribat azalıyor.


kargn
(05.12.16)
karışık bitki çayı, bal iksirine ek olarak yatmadan önce ve kahvaltıdan sonra 1 kapsül nurofen veya theraflu alıyorum. varsa antiseptik ağız spreyi, yoksa verilen tariflerdeki gargaraları uygulayarak sürece yardımcı olabilirsiniz. hastalığın aşamasına göre 3 gün içinde geçiyor genelde.


desdenova34
(05.12.16)
(bkz: umca)


vercingetorix
(05.12.16)
Sarımsak yutun. Bütün halinde 1 dişi hap gibi yutarsanız kokmaz. Hemen üstüne limon suyu için.
Ben sarımsağı yutamadım antibiyotik kullanmak zorunda kaldım:( ama ablam, annem hep böyle atlattılar.
Geçmiş olsun.


megalomaniac
(05.12.16)
sabah öğle akşam theraflu + sabahları bal


isimsiz uye
(05.12.16)
(3)

Kastamonu merkezde gezilecek yerler nerelerdir?

SB.Teşekkürler.Not: sadece 1 günümü var.
SB.

Teşekkürler.

Not: sadece 1 günümü var.
makarnacanavari
(04.12.16)
Kaleye ve saat kulesine çıkabilirsin. Tam merkezde Nasrullah Camii var etrafında tarihi hanlar bulunur hatta tam arkasında münure medresesi var orada yöresel yemekler yiyebilirsin. Merkez güzeldir 1 günde her yeri gezebilirsin zaten.


Son Müzakereci
(04.12.16)
kastamonu döneri diye bir şey var. normal dönerden farklı. güzeldir.
etli pide var bir de, o da güzeldir. ikisini de yemeye çalışabilirsin gün içinde. onun dışında gezecek ahım şahım bir yer yok. denildiği gibi kale falan olabilir.


bohr atom modeli
(04.12.16)
Döner ve banduma ye derim, belli mekanlar var ama bunları yemek ve seviyorsan pastırma falan almak için Vedat Milor abimizin ziyaret ettiği yerlere git derim, googlelayınca çıkar. tarihi yer olarak kale ve saat kesmez dersen İsmailbey Külliyesine doğru uzan.


candanag
(04.12.16)
(19)

Okul Fobisi Olan Ergen Kız Çocuğu

Günaydın Ahali,Bu yıl liseye başlayan 14 yaşındaki ergenimizin okula gitmek istememe problemi bulunuyor ve bu neredeyse 2 yıldır olan bir sorun.Eğitimin sisteminden,Öğrenci profilinden,Öğretmenlerin tavırlarından,Derslerin saçmalığından,Gibi konuları öne sürüyor kendisi.Bazı konulardan hatta birçoğu
Günaydın Ahali,

Bu yıl liseye başlayan 14 yaşındaki ergenimizin okula gitmek istememe problemi bulunuyor ve bu neredeyse 2 yıldır olan bir sorun.

Eğitimin sisteminden,
Öğrenci profilinden,
Öğretmenlerin tavırlarından,
Derslerin saçmalığından,

Gibi konuları öne sürüyor kendisi.

Bazı konulardan hatta birçoğunda gerçekten haklı.

-neden arkadaş edinemiyorsun?
+arabesk rap dibleyip hayvan gibi makyaj yaparak tek konuştukları konu erkekler olan insanlarla arkadaş olamam.

-neden okula gitmek istemiyorsun?
+arkadaşım yok, öğretmenler sıkıcı, dersler zor, sabahıb 6sında uyanılır mı, neden köle gibi yaşıyoruz, hep ezber yapıyoruz, kendi kuralların göre bizleri tek tipe sokuyorlar vs.

Cevapların çoğu hep böyle.

Okula gitmemek için bu soğuklarda montunu giymeyi reddetti.
Sonuç hasta oldu.
Hasta olduğu için okula gitmeyi reddetti.
Sonuç zorla okula gitti.


Annem çok sert bir kadın ben abla olarak tampon bölgeyim.
Babam acaip rahat bir adam. Yapma dedikçe gitti kıza iphone aldı. Bu sabah o telefonu elinden alacağımı söyledikten sonra okula gitti.

Nasıl davranıp, yaklaşacağımı şaşırdım.
Bugüne kadar insan gibi oturup konuşan ben, bugün bağırıp çağırarak gönderdim okula.

Bugün okula gidip rehberlik öğretmeniyle konuşmak istiyorum sonrasında da psikiyatr.

Fakat öncesinde bana bir akıl verirseniz pek rahatlayacağım.
makarnacanavari
(30.11.16)
Yerim onu ya, çocukcağız haklı. Ergenlerle baş etmek ve onlara bir şeyleri sevdirmek gerçekten çok zor; kolaylıklar diliyorum.

Yanlış bulduğu sisteme karşı çıkabilmesi ve söz hakkına sahip olabilmesi için iyi bir üniversitede okuması gerektiğini, iyi bir üniversite için de bu seneden itibaren sıkı bir şekilde çalışması gerektiğini ciddi şekilde anlatan motive konuşmaları yapmanız lazım. Ne şaka ne bağırma; alıp karşınıza çok ciddi bir şekilde konuşun ve bu konuşmayı tekrarlamak istemediğinizi söyleyin.

Yurt dışında bir üniversite fikri de motive edebilir yavrumuzu. Eğitim sistemini beğendiği bir okulda okuma ve istediği mesleği edinme düşüncesi onu gaza getirebilir. Hatta oturun, birlikte araştırın okulları ki somutlaşsın bir şeyler kafasında. Hedefler belirleyin.


fragile lady
(30.11.16)
biz insanoğlu olarak bugünlere hep ''uyum sağlayarak'' geldik. uyum sağlayamayanların soyu tükendi.

arabesk rap dinleyenlerle arkadaş olsun demiyorum. burdaki uyum, idare etmek anlamında. yaşadığımız sisteme uyum sağlamak, en azından anlayıp ona göre davranmak...

öncelikle çocuğun önüne bi hedef koymak gerekiyor, ne yapmak istiyor, ne olmak istiyor? sonra buna yönelik motive etmek gerekiyor, ''okulun saçma olduğunun ben de farkındayım ama bu hedefin için bu bu bu yollardan geçmen lazım'' demek gerekiyor.

biraz da normal ergen siniri var tabi, ben de ergen iken böyleydim sonra geçti.


jangbogo
(30.11.16)
temelde kardeşiniz çok haklı ama bu haklılığını çok akıllıca kullanıyor. öncelikle yazacaklarım için özür dilerim yanlış düşünmüş de olabilirim.

bence okula gitmek istemediği için dışarıdan bakıldığında onu haklı gösterecek gerekçeleri size sıralamış ki çok da bir şey diyemeyin. okula gitmemesinin altında saydıklarınızın dışında bir sebep yatıyor olma ihtimali çok yüksek. neden mi böyle düşünüyorum?

1. "arkadaşım yok" -> bilerek edinmiyor olabilir çünkü okuldaki bütün öğrenciler birebir aynı değil. istese arkadaş bulur.
2. "öğretmenler sıkıcı" -> en kötü okulda bile işini düzgün yapan, öğrencilerini anlayan öğretmenler var.
3. "dersler zor" -> bunun sebebi kardeşinizin muhtemelen derslerle hiç ilgilenmemesi.
.
.
. böyle böyle devam ediyor. dediğim gibi özünde bunlar haklı sebepler ama kardeşiniz sistemli bir şekilde uyum sağlamayı reddediyor. şöyle örnek vereyim kardeşinizin okula gitmek istememesini bir hastalık olarak değerlendirirsek söylediği şeyler sonuç aslında. asıl sebep değil. asıl sebep annenizin sert olması ve kardeşinizin buna tepki geliştirmek için okulu bahane etmesi olabilir. ya da okulun onun için bir basamak olduğunu görmeyi reddediyor olabilir.

çaresi için haddim olmayarak bir kaç şey söyleyeceğim. kardeşinizin özellikle bu yaşlarda uyum sağlamayı öğrenmesi lazım. iş hayatında da istemediği süreçler yaşayacak. yine sabahın köründe kalkacak, patronundan tiksinecek, iş arkadaşlarını sevmeyecek vs. vs.
peki bununla nasıl baş edecek. bir amaç edinerek. okul hayat amacı değildir sadece bir basamaktır. kardeşinizin "bir şey olmayı" istemesi gerekiyor. bir meslek, bir uzmanlık alanı, bir kariyer... bütün bunlar için okul bir basamak. örneğin avukat olmak isteyen bir öğrenci o okulu bir şekilde bitirmesi gerektiğini biliyor ve ona göre uyum sağlıyor. yoksa hangimiz ya da kaçımız her gün büyük mutlulukla gittik okula?


ofelia
(30.11.16)
üstteki cevaplara katılmakla birlikte, psikiyatr falan biraz ağır bir tercih değil mi? kardeşinin sorunu ergenlik, çok problemli dönemlerde belki psikolog ok olabilir ama psikiyatra da gerek yok gibi.

sorunun çözümü için @fragile ladye yakın bir şeyler söyleyeceğim. alıp karşınıza normal konuşmanız lazım. bak canım hayat bu şekil, bu ülkenin insanları da bu şekil. sana hayatta iki üç seçenek kalıyor diyeceksiniz, 1 bu liseyi deliler gibi kasarak okuyup bursunu mursunu alıp basıp yurt dışına gitmek, 2 bu lisenin altını üstüne getirerek okuyup boğaziçi gibi nefret etmeyeceği tarzda insanlar olan bir üniversiteye gitmek 3 lisede normal rahatlıkta olup hayatta iyi olduğu ve üniversite hayatının sıradan geçmesini kaldırabilecek bir ilgi alanı bulmak, mesela spor olabilir, dikiş olabilir, müzik olabilir. ilgi alanıyla hayatını kazanan çok insan var. bilgisayar oyunu seviyorsa twitch kanalı açsın, yok müzik seviyorsa çelloya başlasın şan dersi alsın, el becerisi iyiyse seramik gibi, serigrafi gibi bin tane el işi cinsi var. edebiyata merağı varsa yazsın mesela, diziye filme merağı varsa bu işi ciddiye alsın belki sinema televizyon okur?

ilkokula başladığı günden üniversiteden mezun olduğu güne kadar her erken kalktığı sabahta küfür etmiş, derslerde uyumuş biri olarak 14 yaşındaki halini çok iyi anlıyorum. ve ben öğretimi ve akademiyi seven bir insanım ona rağmen böyle geçti hayatım. her sabah işe giderken de aynı şekilde söyleniyorum. ama ne yaptım 25 yaşından sonra yapabileceğim ve yapmak istediğim bir el işi buldum, bundan sonraki hayatımda o yönde para kazanmak için de planlarımı ona göre yapıyorum.


freya
(30.11.16)
Alıp karşıma konuştum,

Denemediğimiz hafta sonu kursu kalmadı
(Hepsinden 3 ayda sıkıldı)

Mesleki bir hedefi var,

İnsanlara karşı önyargılı ama aslında ırkçılığa, kişileri noksanlıkları yüzünden ezmeye vs karşı da biri. Buna rağmen sevemiyor okul arkadaşlarını.

Dersleri çok iyiydi 2 yıla kadar fakat şimdi ortalama bir öğrenci. Olsun, bu sıkıntı değil.

Anlıyor salak değil, haklı olduğumun farkında da ama dayanamıyorum, sıkılıyorum diyor.

Gerçekten kendine ait bir görüşü var ve bu görüş dışında geri kalan herkes gerizekalı.

-okula sabah kalkıp gidicem
-sonra işe de sabah kalkıp gidicem
-sonra hep bir şeyler alıp onların ödemesini yapmam gerekicek
-ben böyle hayat istemiyorum, ben böyle aptal insanlarla yaşamak istemiyorum

Ya çok zeki ya da çok tembel ve sorunlu biri :) ayırt edebilmem laZım işin özü


makarnacanavari
(30.11.16)
Çocuk esasen çok haklı tabii de neyse. Benim aklıma başka bir şey geldi. Sanki hasta olmayı göze almaz böyle bir şey yüzünden. Daha geçerli nedenleri olmalı. Asla korkutmak niyetinde değilim ama okulda tacize uğruyor olabilir veya kendisini çok rahatsız edecek bir şey yaşıyor ve size söyleyemiyor olabilir. Bence acilen bir psikologla görüşmekte fayda vad. Şu dönem malum çocukların başlarına gelenler, iyi gözlemleyin.

Muhtemelen gerçekten etrafındaki salaklıkların farkında olan bir çocuk. Yukarıda yazdığım da muhtemelen geçerli değil ama yine de aklınızda bulunsun.


evrim halkasi
(30.11.16)
-neden arkadaş edinemiyorsun?
+arabesk rap dibleyip hayvan gibi makyaj yaparak tek konuştukları konu erkekler olan insanlarla arkadaş olamam.
-bilgi ve zeka düzeyin o insanlarla aynı olduğu için onlarla aynı liseye gidiyorsun. daha elit konuları konuşan kişiler daha iyi liselerde okuyor. üniversite'de de aynı problemle karşılaşmak istemiyorsan okula gitmeli, çalışıp iyi bir bölüm kazanmalısın. yoksa çevrendeki tüm insanlar ömrün boyunca bu lisedeki insanlar gibi olacak.


cek
(30.11.16)
Ahahah hepsini denedim yahu @cek valla bak yok ama ayrıca okulu da öyle çok kötü okul değil üstelik arkadaş olması gerektiğini onlardan bir şeyler öğrenebileceğini kendisini kaf dağlarında görmemeleri gerektiğini de diyorum olmuyor.

Taciz olayını sanmıyrum, her şeyini paylaşır benimle. Ayrıca açık açık sorup konuşuyorum da.


makarnacanavari
(30.11.16)
yasal bir zorunluluk olduğundan bahsedin bence. okula gitmek istemiyor olabilirsin ama zorunlu eğitim nedeniyle seni okula göndermek zorundayız yoksa ağır para ve hapis cezaları var vs diye biraz korkutun.

büyük ihtimalle okulda kardeşinize gıcıklık yapan bir grup var. size söylemeyi gururuna yediremediği bir sebepten onları karşısına almış ve sürekli tacizlerine maruz kalıyor olabilir. beni ortaokulda sürekli gelip durduk yere arkamdan hızlıca itip düşürmeye çalışan gerizekalı bir kız vardı mesela, diğerleri de sonradan geldiğim için dışlıyordu o yüzden okula gitmek istemiyordum. lisede de arkadaşlarının eski sevgilisiyle çıkmaya başladığım için bir sınıf sürekli karşıma çıkıp laf sokuyor, çelme takıyor saçma sapan şeyler yapıyordu vs. 10 seneden fazla geçti hala nefret ediyorum ortaokul ve liseyi düşününce.


instant crush
(30.11.16)
Başka okul olayını es geçiyorum çünkü her canı sıkıldığında "okul değiştirebilirim" psikolojisine girsin istemiyorum.

Okuduğu okul zaten hedefindeki meslekle alakalı bir okul, bile isteye tercih etti. Onu da es geçiyoruz.

Okulda gıcıklık olabilen bir durum olduğunu sanmıyorum, olsa söyler. Kafa dengi kimse yokmuş.

Bunlar hep mazaret gibi.
Dışa dönük biri, çok rahat.
Aslında arkadaşı var "canım sıkılmasın diye arkadaşlık ediyorum" diyor.
O konuda şımarıklık yapıyor.

Ben istiyorum ki her istediğine anında ulaşamadan, emek vererek sahip olsun.

Yoksa okul değiştirmek dert değil.
İnsanlara karşı önyargısını kırabilse biraz ısınabilir.

O noktada sıkıştım ben.
Okulu gerçekten iyi bir okul.
Öğretmenler disiplin delisi değil,
Dersten çok karakteriniz önemli diyen bir öğretmenim olmadı benim ama onun var. Bunun büyük lüks olduğunu bile söyledim, anlıyor hak veriyor ama sıkıntı yapıyor!

Ben de haliyle deliriyorum :)


makarnacanavari
(30.11.16)
sen henüz reşit değilsin, reşit olup kendi ayaklarının üzerinde durana kadar bizim sorumluluğumuz altındasın ve biz de okula gitmeni istiyoruz deyin. henüzkendi kararını verecek durumda değilsin deyin.


18 yaşıma gelince ayrı eve çıkacağım ergenliklerinde cevaplar alıyoruz :D


makarnacanavari
(30.11.16)
söylediği şeyler ergen bahaneleri ama okula gitmek istememesinin asıl sebebinin başka bir şey olduğunu düşünüyorum ben de. Kardeşiniz belki sosyalfobiktir sizin yanınızda ne olduğundan ziyade başkalarının yanında nasıl olduğuna bakın. Sosyalfobikse insanların arasında rezil olucam, aşağılayacaklar küçük düşücem diye insanların arasında aşırı kaygılıdır. Bunun neden kaynaklandığını tam bilmediği için ifade edemiyordur ve başka durumlara yansıtıyordur, yani herkes çok aptal gibi.

Ya da bullying dediğimiz akran zorbalığına maruz kalıyor olabilir hemcins ya da karşı cins tarafından fark etmez, bu yaşlarda görülebilir. Bunları araştırın. Özellikle bu konular üstünde çalışan çocuk ve ergen psikologuna gösterin, çözün bu konuyu mutlaka. Duruma göre okul değişikliği de iyi gelebilir, bazen frekanslar uymuyor cidden ama okul kavramından ziyade ortamla ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum.


limoncello
(30.11.16)
ya ilgiyle okudum öncelikle yazılanları ve cevapları. çok benzer bir dönemim oldu açıkçası ve bizde de anne dersler konusunda über katı, baba pamuk, bir de sizin gibi bir ablam vardı ama başka şehirde okuduğundan o kadar yanımda değildi. ama benim bu dönemim çok kısa sürdü bu arada.
anlatmadan önce şunu sormak istiyorum, okula gitmeyecekse ne yapmayı düşünüyormuş?


gidin bogazici'ni vs gezdirin cocuga. ya da yurtdısı imkanı varsa yazın öyle bişiyler yapın.
üniversite konusunda gazlayın biraz, daha kalıplardan bagımsız. ne istedigini bulabilecegi, isterse bol bol uzatabileceginden falan bahsedin. bunlar icin simdi dişini sıkması konusunda ikna olması lazım vs.


galandar kostumu
(30.11.16)
hahah, planını ben de merak ettim. kimsenin bu düzene bayıldığı yok ama yaşamak için maalesef uyum sağlamak zorunda en idealist insan bile. :)


piremses
(30.11.16)
Planı şöyle ki; çok iyi bir yazılımcı olup oyun vs haZırlayacakmış. Çok isterse yurtdışına imkanlar dahilinde gidebileceğini de biliyor.

Arada otopsi uzmanı olmak istiyorum ama çok yüksek puan diyor :) öncesinde veteriner olmak istiyordu.

Mesela gitar dersi almak istedi 2 ay gitti sıkıldı, resim dersi istedi 4 ay gitti sıkıldı, yüzmek istedi 2-3 ay gitti sıkıldı.

Hep böyle :)


makarnacanavari
(30.11.16)
zora gelemiyor kardeşin yatarak bir şey yapamayacağını anlaması lazım, ders açlışmasın madem yazılım çalışsın onu yapıyor mu?


ben sizin yerinizde olsam "ne halin varsa gör" temalı tehdit yolunu seçerdim ama ne kadar başarılı bir yöntem onu bilmiyorum :)

biraz açayım. sanki sizden gördüğü ilgi kardeşinizin hoşuna gidiyor gibi geldi bana. kendisi bunun böyle olduğunun farkında değil tabi. istiyor ki "ben x bi karar aldım ve bu tamamen benim hayatımla ilgili bir karar, kimse de karışamaz."

buradaki x "saçını mora boyatmak" ya da "dövme yaptırmak" gibi masum şeyler de olabilirdi. sizin talihsizliğinize "okula gitmemek" olmuş. (bisürü kursa gidip bırakması da bunun göstergesi. "bir karar alırım ve istersem de bu kararımdan vazgeçerim kime ne" demenin bir yolu bu.) yani demeye çalıştığım, burada da konu okula gitmek istememesi değil. kararını kabul ettirme çabası. ergenlik döneminde hep bir birey olma, herkesten farklı olma, kendi kararlarını alma modunda oluyor ya insan. siz onun üzerine düşerek ve "tatlım ama gitmezsen geleceğin iğrenç olur, hem neden istemiyorsun ki" cümleleriyle onu bu kararından vazgeçiremediyseniz bu bildiğin saf bir inata dönüşmüş. eminim o da biliyor liseye ve üniversiteye gitmezse ileriki hayatının bok gibi olacağını ama bu kadar süredir okula gitmemekte ısrar etmişken ve siz onu hep zorla okula göndermişken, şimdi bu kararından dönüp "taam ya düşündüm de siz haklıydınız. özür dilerim." demeyi gururuna yediremiyor. istiyor ki "okula gitmek" onun kararı olsun. sizin değil.

kendimden örnek vericem. o yaşlarda "ben bir şeyi istemiyorsam yapmam, kendi hayatımla ilgili neyin doğru olduğunu ben zaten biliyorum ve kimse de buna karışamaz" modundaydım ve inanın tatlı dille ya da zorla bana hiçbir şey yaptıramazlardı. berbat bir ergendim. nasıl çözdük derseniz, bilmiyorum cidden çok zor bir yıldı (13 yaş). her gün ama her gün evde bağırışlar kavgalar. sonra lisede (14 yaş) istanbulu kazanıp yatılı okumaya başladım. çok iyi geldi. inanılmaz sakinleştirdi. bunun en büyük sebebinin ailemden gelen "benim kızım büyümüş de tek başına yaşıyor, kendi kararlarını kendisi alıyor" yaklaşımı olduğunu düşünüyorum. kendi kendime dedim ki "heeh sonunda anladılar kendi hayatımla tek başıma başa çıkabileceğimi." ve onlara karşı çok daha ılımlı olmaya başladım. mesela annem "her ne istiyorsan yapabilirsin, ama bana her zaman ne yaptığını söyle. ben sana güveniyorum yanlış bir şey yapmazsın zaten" dedi beni liseye yollarken. ben de annemin güvenini sarsmamak için aptal bişi yapmak aklıma gelse de yapmadım. atıyorum sabaha kadar sahilde içki içebilirdim, yapan arkadaşlarım vardı. ama biliyordum ki yapmak da yapmamak da benim kararım. yani "içmek istiyorum ama annem izin vermez" değil "içmek istiyorum ama şimdi başıma bişi gelir ya boşver" diye içmedim. anlatabiliyor muyum?

kardeşinize gelecek olursam, o da "okula gitmek zorundayım çünkü herkes öyle diyor" düşüncesinde şu an ve bunu bir şekilde "okula gitmem lazım çünkü ileriki hayatımda yapmak istediğim şeyler için bu gerekli" ye dönüşmesi gerekiyor. ve bunu kendisi bulmalı, sizin söylemenizle olmaz. şimdi çok uç bir fikir belki ve bisürü insan bana katılmayabilir, ancak bence ailecek onunla konuşun ve canı nasıl isterse öyle yapabileceğini söyleyin. "madem bu kadar okumak istemiyorsan okuma. okuldan kaydını YARIN gidip aldıralım. zaten sen akıllı bir kızsın, kendi başına da istediğin şeyleri başaracağına ve güzel bir hayat kuracağına inanıyoruz." diyin. biraz tutuşabilir mesela bu cümleyi duyduktan sonra. yarın okuldan kaydının alınması ve bir daha hiç okula gidemeyecek olmak bence onun istediği şey değil. tepkisini ölçün böyle diyerek. bakalım ne diyor. bakarsınız "yok yeaa o kadar da değil" falan der. eğer soğukkanlılıkla "tamam alın kaydımı" dese de almayın tabi :) aldık dersiniz. bi süre gitmeyiversin okula. ama gitmediği zaman ne yapıyor, bu kararından pişman mı vs bunu gözlemleyin. çok emin olmamakla beraber şuna inanıyorum, zaten kendisi gelip "ben artık okula dönmek istiyorum" diyecektir.

bir psikoloğa gidip "durum böyle, biz neler yapabiliriz" diye sorabilirsiniz bir de. ama kardeşinizi götürmeyin bana kalırsa.


(4)

Apple teknik destek

SelamBizim mac pro arabanın bagajından çalınmış. Kapıda hiç zorlama yok sanıyoruz açık unuttuk. Karakol kamera kaydı olmadan yaptığınız müraacat bir sike yaramaz dedi.Macim nerede uygulamasında çevrimdışı göZüküyor.Apple destek pazartesi açılıyor.Yani bu destek hattına sürekli açık olanı yok mu?Ya d
Selam

Bizim mac pro arabanın bagajından çalınmış. Kapıda hiç zorlama yok sanıyoruz açık unuttuk. Karakol kamera kaydı olmadan yaptığınız müraacat bir sike yaramaz dedi.

Macim nerede uygulamasında çevrimdışı göZüküyor.

Apple destek pazartesi açılıyor.

Yani bu destek hattına sürekli açık olanı yok mu?

Ya da nasıl bulabiliriz ne yapabiliriz?
makarnacanavari
(25.11.16)
apple destek ne yapabilir bilmiyorum ama uluslararasi apple support 7-24 online
derdinizi ingilizceniz varsa onlara anlatirsaniz daha saglikli olur
ben oyle yapiyorum


rentts
(25.11.16)
apple destegi aramanizda bir sike yaramaz. icloud.com dan kilitleyebilir veya silebilirsiniz. illa bi wifi agina baglanirlar. ordan bulunur


allanpoe
(25.11.16)
İnşallah dediğin gibi olur @allanpoe

Oradan da takipteyiz ama üzerinden yaklaşık 5 saat geçti bir ses yok. Şifre de koyduk. Kamera kayıtlarına vs bakıyoruz şimdi. Çıkarsa o da!


makarnacanavari
(25.11.16)
gecmis olsun insallah bulunur icloud ile.
arayin yine de seri numarasini falan bildirin, olurda yetkili servise gelirse haberleri olur.

insallah bulunur.


jedilance
(26.11.16)
(1)

Meme kanseri konusunda danışabileceğim hekim var mı?

Sb.Teşekkür ederim.
Sb.

Teşekkür ederim.
makarnacanavari
(23.11.16)
duyuruda var mı bilemiyorum ancak gerçek hayatta tanıdığım bir tane var.

(bkz: dr cem yılmaz)


kaichi
(24.11.16)
(3)

Bezmialem Eyüp Ek Hizmet Binası Nasıl Gidilir?

Merhaba,Bizim eyüp silahtaroğlu cd üzerinde bulunan bezmialem hastanesinin ek binasına gitmemiz gerekiyor.Bağcılar'dan aktarmalı bir şekilde nasıl gidebiliriz?
Merhaba,

Bizim eyüp silahtaroğlu cd üzerinde bulunan bezmialem hastanesinin ek binasına gitmemiz gerekiyor.

Bağcılar'dan aktarmalı bir şekilde nasıl gidebiliriz?
makarnacanavari
(23.11.16)
bağcılar'dan tramvayla aksaray yusufpaşa'da inip vatan caddesi'ne geçerseniz 39,39D otobüsleri ve Yeşilpınar - Aksaray minibüsleriyle gidebilirsiniz.

daha kısa yol sanırım yok.


nodrap
(23.11.16)
Bağcılardan Yenikapı metrosu ile Bayrampaşa istasyonunda inip karşısındaki iett duragından 39O yeşilpınar-otogar otobüsü ile de gidebilirsiniz.


greenplease
(23.11.16)
bağcılar'da metro olduğunu bilmiyordum pardon. greenplease'in dediği gibi bayrampaşa metrosunda inip axis avm'ye doğru yürüyün, onu geçeceksiniz 300-400 metre sonra bir alt geçit göreceksiniz o alt geçitten düz devam edin. alt geçiti geçip eyüp yönüne doğru yürüdüğünüzde ilk durakta beklerseniz yeşilpınar otobüsleri geçecek (39,O,D,B,A ve minibüsler) onlardan herhangi birine binebilirsiniz.


nodrap
(23.11.16)
(2)

Edding porselen kalemi çıkıyor mu?

Sb.Denemek istiyorum ama yıkandıkça çıksın istemiyorum.Deneyip memnun kalan var mı?
Sb.

Denemek istiyorum ama yıkandıkça çıksın istemiyorum.

Deneyip memnun kalan var mı?
makarnacanavari
(10.11.16)
ben kullandım.

porseleni boyuyorsunuz. bu esnada hata yaparsanız silebilirsiniz.
sonra 160 derecede 25 dakika pişiriyorsunuz. (rakamlardan emin olamadım. kutusuna bakın yine)
pişirdikten sonra çıkmıyor çizdiğiniz desen. benim bulaşık makinam 65 dercede yıkadığı için ben cesaret edip koyamadım. elde yıkıyorum. ama sanırım daha düşük ısılarda makinada da yıkayabiliyorsunuz.

yine de tek bardak; elimde yıkayıp geçiyorum. garanti oluyor. deterjan kullanıyorum yıkarken.


balik kraker
(10.11.16)
Tırnak deyse bile gidiyor makinada hayli hayli çıkar :/


Aman Sen de
(10.11.16)
(2)

Tırmık izi geçirici

Selam!Bizim canavar hasta olunca zorla ilaç veriyorum. E haliyle ellerimde derin tırmık izleri oldu. Bunun için iz kalmaması adına bir krem vs var mı?
Selam!

Bizim canavar hasta olunca zorla ilaç veriyorum. E haliyle ellerimde derin tırmık izleri oldu. Bunun için iz kalmaması adına bir krem vs var mı?
makarnacanavari
(02.11.16)
(bkz: madecassol)


blatta hiberna
(02.11.16)
Teramicin deri merhemi


kassiopeia
(02.11.16)
(9)

Evlenme kararı alan çiftin aile tanışması

Selam Ahali!Erkek arkadaşımla evlenme kararı aldık. Düğünü yaza düşünüyoruz. Ben onun neredeyse tüm sülalesiyle oldukça yakın oldum ve hepsini çok sevdim.Bu akşam da erkek arkadaşımı annemle tanıştırdım. Onların da maşaallahları var.İsteme ve söz öncesi iki ailenin tanışması gerekiyor haliyle.Ben di
Selam Ahali!

Erkek arkadaşımla evlenme kararı aldık. Düğünü yaza düşünüyoruz.

Ben onun neredeyse tüm sülalesiyle oldukça yakın oldum ve hepsini çok sevdim.

Bu akşam da erkek arkadaşımı annemle tanıştırdım. Onların da maşaallahları var.

İsteme ve söz öncesi iki ailenin tanışması gerekiyor haliyle.

Ben diyorum ki önce annelerimiz tanışsın. Sonra tüm aile tanışır. Uygun olur mu?

Ya da hepsini birden aradan çıkarıp tanıştırsak mı?

Bu komple aile tanışması için ev mi yoksa dışarıda bir yemek mi uygun olur?

Ailelerimiz tipik anadolu ailesi. Onlara kalsa evlenme olayında geç bile kaldık.

Durum oldukça heyecanlı. Hem de benim için çünkü ben evlenme fikrine çok karşı bir insandım. Ve haliyle panik oluyorum.

Fikirleriniz benim için önemli.

Teşekkür ederim.
makarnacanavari
(29.10.16)
Nişan en doğrusu sonra da çok uzatmadan evlenin :)


lupelius
(29.10.16)
Ahahah

Kimsecikler tanışmadan hemen nişan :D


makarnacanavari
(29.10.16)
aile tanışması için kalabalık bir akşam yemeği en münasibi diyorum. hiç aşamaya girmeyin hepsini birden tanıştırın çıksın aradan bence. iki kez tanışma heyecanı yaşamaya gerek yok. hem kalabalıkta bence tanışma faslı daha rahat atlatılıyor gibi geliyor. bir sessizlik olsa illa ki biri çıkar o sessizliği bozar ortaya bir konu açar vs. kaynaşma da daha kolay olur diye düşünüyorum. iki kişinin başbaşa kalması gergin sessizliklere neden olabilirmiş gibi geliyor yani, sizlerin valideleri tanımıyorum tabi ama ben kendi validemi erkek tarafınınkiyle önden tanıştırmazdım :)

bu arada eklemeyi unutmuşum hayırlı olsun :) darısı başımjdnLKDLŞldlşimvdN


Kız isteme etkinliği adı altında topluca yemeğe çıkıp tanışmak en iyi geliyor bana. Ben de nasıl olsa diye düşününce aklıma böyle uygun diye gelmişti.

Ne kadar detaylı katılım olacağı sana bağlı ama çekirdek aile daha iyi bence ilk aşamada.


Kız isteme olayı farklı bir şey şimdi ondan önce bir tanışma falan gerekli.

Keşke hiç isteme durumları da olmasa.


makarnacanavari
(29.10.16)
telefon ile konuşmak en iyisi.

biz isteme ile nişanı beraber yapmıştık. öncesinde sadece anneler telefon üzerinden konuşmuştu. iki tarafta da "böyle olur mu" durumu olmadı hiç


akatreil
(29.10.16)
Kız isteme olayından önce tanışma şart değil. Isterken tanışıyor işte herkes.

Mümkün olduğu kadar az bir araya gelmelerini sağlamak en iyi tercihtir. Ne kadar görüşme, o kadar risk demek.


babilbaligi
(30.10.16)
ortami sekillendiren anneler oluyor kalabalik bulusmada. sayet cins insanlar degillerse once anneler tanissin, sonra disarida toplu tanisma yemegi, sonra kiz isteme, sonra erkek tarafinin evinde yemek guzel bir yol.


redlinetheturk
(30.10.16)
biz de çift olarak ailelerle tanışmıştık. aile tanışma kısmı bir akşam bize (biz kız tarafıyız) çaya oturmaya gelmeleri şeklinde oldu. orada aşağı yukarı nişan/söz/isteme tarihi belirlendi. bir ay sonra da yine bizim evde yakın akrabaların da dahil olduğu bir nişan-söz-isteme töreni oldu. 6 ay sonra da düğün. nişan düğün arası mecburen görüşüyor ve o sürede kaynaşıyor zaten aileler.
bence de bir kerede tanışmaları ve bu tantanaları geçip, kısa sürede nihai noktaya gelmek en iyisi. mutluluklar;)


pinkket
(30.10.16)
(1)

Kedinin yakalığı umursamaması

Merhaba,Bizim Zeytin'in pipisine sonda takıldı. Sondaya ulaşmamask lazım. Bu yüzden yakalık takıldı. Falat yakalığa rağmen az da olsa ulaşabiliyor.Sondayı diktiler. Koparacak diye korkuyorum. Alternatif olarak ne yapabilirim?
Merhaba,

Bizim Zeytin'in pipisine sonda takıldı. Sondaya ulaşmamask lazım. Bu yüzden yakalık takıldı. Falat yakalığa rağmen az da olsa ulaşabiliyor.

Sondayı diktiler. Koparacak diye korkuyorum. Alternatif olarak ne yapabilirim?
makarnacanavari
(27.10.16)
Götür, az daha büyük elizabet taksınlar.


buff
(27.10.16)
(2)

Aramızda dermatolog olan var mı?

Merhaba Ben 5 aydır zoretanin kullanıyorum ve dirseğime bir dövme yaptırmak istiyorum.Bunda bir sakınca var mı?Not: yan etkilerini pek hissetmiyorum. Sadece çene bölgemde hafif dökülmeler var.
Merhaba

Ben 5 aydır zoretanin kullanıyorum ve dirseğime bir dövme yaptırmak istiyorum.

Bunda bir sakınca var mı?

Not: yan etkilerini pek hissetmiyorum. Sadece çene bölgemde hafif dökülmeler var.
makarnacanavari
(20.10.16)
abi dermatolojik sorunun varsa dövme yaptırma.


kurnaz
(20.10.16)
yaptırma. bitmesini bekle.


shotgunwoman
(20.10.16)
(3)

Kedinin dökülen bıyıkları

Merhaba,Arada sırada dökülen bıyık görüyorum evde.İnt araştırdım çok önm değil diyor bir kısım insan.Başına gelen var mı? Ne yapmak gerek?Not: Şu sıralar veterinere gidemiyor.
Merhaba,

Arada sırada dökülen bıyık görüyorum evde.

İnt araştırdım çok önm değil diyor bir kısım insan.

Başına gelen var mı?

Ne yapmak gerek?

Not: Şu sıralar veterinere gidemiyor.
makarnacanavari
(09.09.16)
benimki de döküyor arada çok önemli bişey olduğunu zannetmiyorum.


dedim ben sana
(09.09.16)
öbek öbek dökülmüyorsa; bıyığı tuttuğunuzda elinizde kalmıyorsa bir problem yok, problem olmadığı için de bir şey yapmanıza gerek yok.


Normal.
Yavruysa çok kırılır, erişkinse dökülür.


balik kraker
(10.09.16)
(4)

İki kediyi birbirine alıştırma

Selamlar,Bir arkadaşımın 10 aylık dişi kedisi ile benim 2.5 yaşındaki erkek kedimin bir süre beraber yaşamaları gerekiyor. Bugün geldi dişi olan evimize. Birbirlerini tısladılar, zarar vermesinler diye de küçük kızı benim odama aldım. Fakat bu kız bazanın altından çıkmıyor. Oğlan salonda takılıyor k
Selamlar,

Bir arkadaşımın 10 aylık dişi kedisi ile benim 2.5 yaşındaki erkek kedimin bir süre beraber yaşamaları gerekiyor. Bugün geldi dişi olan evimize. Birbirlerini tısladılar, zarar vermesinler diye de küçük kızı benim odama aldım. Fakat bu kız bazanın altından çıkmıyor. Oğlan salonda takılıyor kafasına göre.

Minik kız alışsın biraz diye mana verdim ama işe yaramadı. Önce bana alışsın dedim ama yok, olmuyor. Birbirlerine nasıl alıştırabiliriz? Misafirimiz olan dişi kedi yaklaşık 1 ay kadar kalacak bizde.

Yardımlarınızı...

Not: tikler sonra.
makarnacanavari
(27.08.16)
Kısır yoksa 1 ay sonra en az 4 kedi olarak dönerler baba evine, benden söylemesi.


kargn
(27.08.16)
yavaş da olsa alışırlar üstlerine gitme


supermatik
(27.08.16)
Erkek olan kısır şükür ki :)


makarnacanavari
(27.08.16)
bu iş öyle laps diye kedileri aynı yere koymakla olmaz, biraz uzun süreçli bi iş.
www.youtube.com


mhe guevara
(27.08.16)
(2)

İstanbul-Gelibolu arası aracında yer olan

Var mı? İki kişi. Kömür Limanı'na gidecek kampçı gençler için aracında yer olan var ise yeşillendirebilir mi?
Var mı? İki kişi. Kömür Limanı'na gidecek kampçı gençler için aracında yer olan var ise yeşillendirebilir mi?
makarnacanavari
(22.08.16)
Onun dışında bir şey.


makarnacanavari
(22.08.16)
(3)

Yatağım yanında inleyen hasta

3 gündür acilde midesi yıkanan bir insan evladı olarak, tam rahat uyurum derken apandistli bir ergeni yatırdılar. Zavallıcık bağırıyor ve ben uyuyamıyorum!Şimdi bahçedeki kantine serumunu alıp giderek uyusam mı yoksa içerideki güvenli bir konumu bırakıp, bu gerizekalıyı çeksem mi? Yalnızım ve kolumd
3 gündür acilde midesi yıkanan bir insan evladı olarak, tam rahat uyurum derken apandistli bir ergeni yatırdılar. Zavallıcık bağırıyor ve ben uyuyamıyorum!

Şimdi bahçedeki kantine serumunu alıp giderek uyusam mı yoksa içerideki güvenli bir konumu bırakıp, bu gerizekalıyı çeksem mi?

Yalnızım ve kolumda 1 kg.luk serum var!
makarnacanavari
(09.08.16)
Uyuman için bi iğne falan yapsalar kas gevsetici gibi ya da kulak tıkacı istesen ? Kantine gitmen senin için kötü olabilir. Keyfinden orada değilsin sonucta.


fıytfıyt
(09.08.16)
çok geçmiş olsun.. apandisitli kardeşimizi hemen alırlar tahminen operasyona, fazla beklemez oralarda. gerisi için fıytfıyt +1 siz pek oynamayın yerinizden.


kaichi
(09.08.16)
hemşireye ya da oradaki görevlilere söyleyin, belki yatağınızı değiştirir veya bağıran çocuğun yerini değiştirir. annem hastanedeyken yanına çok kötü kokan biri gelmiş, annem rica edince başka bir yere geçirmişler.


vedatkamil
(10.08.16)
(4)

tears naturale free kullanımı hk.

selamlar,"ürün tüpü ilk açılışından sonra tekrar takılabilen kapağı sayesinde 12 saat boyunca kullanılabilir."diyor.ben bunu 2-3 gün sonra kullandım diyelim, bir zararı olur mu?bileniniz var mı?(ulaşamadım da sorumun cevabına)
selamlar,

"ürün tüpü ilk açılışından sonra tekrar takılabilen kapağı sayesinde 12 saat boyunca kullanılabilir."

diyor.

ben bunu 2-3 gün sonra kullandım diyelim, bir zararı olur mu?

bileniniz var mı?

(ulaşamadım da sorumun cevabına)
makarnacanavari
(04.08.16)
Kullanma at. Göz bu riske değer mi?


lcha
(04.08.16)
Ben bazen kullanıyorum bi sey olmadi hiç ama mikrop kapabilir tabi ki. Kapağı actiktan sonra artik steril olmuyor. Acali en az 24 saat olduysa yuzde yuz kullanıyorum, 48 saat gectiyse söyle bi dusunup kullaniyorum. 3 gun olduysa genelde atıyorum bazen de aman bi sey olmaz diye damlatip atıyorum. Uzun yıllar kullaninca bi samimiyet gelisiyor damlayla.


ben de genelde en fazla 24 saatlik olanlarını kullanıyorum bi sorun olmadı. bi kaç kez de yeni kutu almayı unuttuğum zamanlarda 2-3 gün önce açıp yarı dolu olanlardan damlattım gene bişey olmadı ama riske değmiyor. 24 saat gene neyse de fazlasını kullanmamak lazım


genc irisi
(04.08.16)
Olabilir. Açıldığı andan itibaren sterilliğini kaybediyor çünkü.


(1)

Caddebostan Akbank'a Gidebilme Yolum

Caddebostan Akbank Private Bank'ın olduğu noktaya Kadıköy'den otobüs/dolmuş ya da taksiyle mi daha rahat gidilir? Mado varmış yanında ama gözümde canlandıramadım bulunduğu yeri. Yardımlarınız lütfen.
Caddebostan Akbank Private Bank'ın olduğu noktaya Kadıköy'den otobüs/dolmuş ya da taksiyle mi daha rahat gidilir?

Mado varmış yanında ama gözümde canlandıramadım bulunduğu yeri.

Yardımlarınız lütfen.
makarnacanavari
(31.07.16)
caddebostan madoysa bağdat caddesi üzerinde. kadıköyden gz1 veya gz2ye binerseniz, göztepe bağdat cddesinde iner yürürsünüz. er2'ye binerseniz bağdat caddesi caddebostan durağında inip çok az yürürsünüz.
ama bunlar sık geçmez, dolmuş ya da 4 numaraya binebilirsiniz. onlarla da gelengül sokak durağında inip aralardan çıkarsınız 5 dakikada.


red g
(31.07.16)
(2)

pedagojik formasyon hk

Selamlar Canlar,2 sene öncesinin ALES notu elimde mevcut. Pedagojik formasyon yapayım diyorum. Fakat boşa da gitmek istemiyorum.Radyo, Sinema ve TV mezunuyum.Pedagojik formasyon sonrasında meslek liselerinde ders verme durumu ne oluyor?Öğretmenlik yapabilecek miyim?Bir sürü farklı farklı karışık bil
Selamlar Canlar,

2 sene öncesinin ALES notu elimde mevcut. Pedagojik formasyon yapayım diyorum. Fakat boşa da gitmek istemiyorum.

Radyo, Sinema ve TV mezunuyum.
Pedagojik formasyon sonrasında meslek liselerinde ders verme durumu ne oluyor?
Öğretmenlik yapabilecek miyim?

Bir sürü farklı farklı karışık bilgiler mevcut internette.
Deneyen, bu şekilde öğretmenliğe geçiş yapan var mı?

Sizce değer mi?
makarnacanavari
(25.07.16)
Ben de İletişim Fakultesi öğrencisiyim. Formasyon aldım. Evet öğretmenlik yapabiliyorsun. Sosyal bilim liseleri, iletişim liseleri (çok az da olsa Turkiye'de var bunlardan) ve meslek liselerinde öğretmenlik yapabilirsin. Bu şekilde KPSS ile atanan arkadaşım var.


Düş Hekimi
(25.07.16)
Artık alese ihtiyac yok


anarsika
(25.07.16)
(1)

özel ders ücreti ne kadar olmalı?

Gençler Selam,Mimar Sinan'da okuyan bir arkadaşımız özel ders vermek istiyor. Temel Çizim Teknikleri ile Boyama Teknikleri için saat ücreti olarak 60 TL nasıl?Hobi ya da yetenek sınavına hazırlanan için yeterli olabilecek bir çalışma.Özel ders sektörünü bilmediğimiz için emin olamadık.Fikirleriniz n
Gençler Selam,

Mimar Sinan'da okuyan bir arkadaşımız özel ders vermek istiyor. Temel Çizim Teknikleri ile Boyama Teknikleri için saat ücreti olarak 60 TL nasıl?

Hobi ya da yetenek sınavına hazırlanan için yeterli olabilecek bir çalışma.

Özel ders sektörünü bilmediğimiz için emin olamadık.

Fikirleriniz nedir?
makarnacanavari
(11.07.16)
Merhaba. Mobilim. İletişime geçmek istiyorum arkadaşınızla ders için.


ikcı
(10.08.16)
(3)

İphone 6 vs iphone 5se

Millet,İphone 6 16 gb bir adet telefonum var 8-9 aydır kullandığım. Dün de iphone 5se deneme şansım oldu ve tipi çok hoşuma gitti. Özellikleri iphone 6s imiş.Ben kendi telefonu satıp, 5se alsam mı?Mantıklı mı?64ü 2300 falan sanıyorum.İphone 6mı 2 bin tl'ye satabilir miyim? Hiçbir sorunu yok telefonu
Millet,

İphone 6 16 gb bir adet telefonum var 8-9 aydır kullandığım.

Dün de iphone 5se deneme şansım oldu ve tipi çok hoşuma gitti.

Özellikleri iphone 6s imiş.

Ben kendi telefonu satıp, 5se alsam mı?

Mantıklı mı?

64ü 2300 falan sanıyorum.

İphone 6mı 2 bin tl'ye satabilir miyim? Hiçbir sorunu yok telefonun.

Ne yapsam bilemedim.
makarnacanavari
(26.06.16)
ekranı çok küçük gelebilir. ben 5s kullanıyordum da canıma tak etmişti artık çük kadar ekranı.

6 varken 5se almak pek mantıklı bir hamle değil. bekle, biraz daha para biriktir 7 al en olmadı.


avianthem
(26.06.16)
iphone 6 satamazsın o fiyata.
ben de 6s 64gb arıyorum.
fiyatlar 2300 civarında 2.el


Alt4y
(26.06.16)
o iphone 5se değil, iphone se.

ayrıca özellikle olarak iphone 6'nın üstünde. hatta ön kamerayı saymazsan, senin de belirttiğin gibi 6s özelliklerine sahip. tek farkı boyut ve ön kamerası.

çok mantıklı bulmuyorum 6 satıp da se almayı. yine de bir konuş telefoncularla.


mermize
(26.06.16)
(6)

Askerlik - Muafiyet - Yaş

Gençler Selam!1992 doğumlu bir erkek kardeşim var.Kendisi çalışmıyor.Açık öğretimde liseyi bitirmeye çalışıyor.(evet, biraz hayırsız)Askere gitmesini istemiyoruz.Açık öğretim lisesini okuduğu için askeriyeye gidi tecil ettirebilir mi?Biz bu konuyla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz.Bilal'e anlatır gibi a
Gençler Selam!

1992 doğumlu bir erkek kardeşim var.
Kendisi çalışmıyor.
Açık öğretimde liseyi bitirmeye çalışıyor.

(evet, biraz hayırsız)

Askere gitmesini istemiyoruz.
Açık öğretim lisesini okuduğu için askeriyeye gidi tecil ettirebilir mi?

Biz bu konuyla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz.

Bilal'e anlatır gibi anlatsanız keşke.

Uzatabildiğimiz kadar uzatmayı düşünüyoruz bu durumu.
Belki bedelli yaşı geldiğinde, bedelli çıktığında öyle.

Şimdi kötüleme ve hor görme timi gelip, bana milliyetçilik de kasmasın.
Biz ailece bu tür şeylere karşıyız.

Mck.
makarnacanavari
(24.06.16)
uzatamaz açık lise ile.

ileride pişman olur şu anda yaptıkları için, ama çok geç olacak. ne yazık ki.


dramadi
(24.06.16)
muafiyet demeyelimde, su an aktif öğrenci ise 2 yıl tecil edilir diye biliyorum. ama bir an önce üniversiteye geçmesi sart.


nobrans
(24.06.16)
Ben de istemiyom askerlik. Şuna bi çözüm bulsalar keşke.


aydogank
(24.06.16)
geçecek zaten üniversiteye ama o arada sıkıntı işte.

çünkü sürekli gbt korkusu var.

o 2 yıl olayını da kullandı sanıyorum.


makarnacanavari
(24.06.16)
tescil değil tecildir o.

açık lisenin de tecil hakkı var ama açık lise sistemini bilmediğim için ne kadar süre ile tecil edilebiliyor onu bilmiyorum. bürosu mürosu varsa sorsun oraya, zaten işlemleri de onlar yapacaktır. liseyi bitirdikten sonra da aöf vs. bir şekilde üniversite kaydı yaparsanız 29 yaşına kadar askere gitmez. o arada da bedelli çıktı çıktı, yoksa yemin törenini izlemeye gidersiniz..

edit: açık öğretim lisesi yönetmeliği "Öğrenci kayıtlarında yaş sınırı yoktur, öğrenim süresi sınırsızdır." diyor. askerlik kanunu 35/c'de de "Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir." demişler. o halde üniversiteye geçmeden de 29 yaşına kadar yolu var demektir. hadi gözünüz aydın..


nrmnm
(24.06.16)
Lise öğrenimini açıköğretimde gerçekleştiriyorsa tecil ettirebilir. Üniversite eğitimlerini açıköğretimde tamamlayanlar tecil ettiremez.


lynyrd skynyrd
(24.06.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.