Giriş
(14)

60k paranız olsaydı

nereye giderdiniz, seyahat ederdiniz?
nereye giderdiniz, seyahat ederdiniz?
kaç günlük seyahat? bir de tamamı harcanacak mı ona göre cevap verelim.


Uzun süreli Uzakdoğu seyahati yapmak isterdim. Japonya, Kore, Allah ne verdiyse.


Sulfoxaflor
(45 dk)
Seyahat edip carcur edeceksem egzotik yerlere giderdim.


stavro
(44 dk)
karayipler


sevecen
(43 dk)
maldivlerde su altında odası bulunan bir otel vardı... orası kesinlikle!


lira mı? liraysa avrupa'da sakız parası bile etmeyeceği için rusya'ya giderdim. 650 bin ruble yapar. petersburg ve moskova'nın altını üstüne getirirdim. süre kısıtlamamız yoksa ve hayalimizde tamamen serbest isek eğer, sanırım peter'e 10 ve moskova'ya da 7 gün ayırırdım. belki daha çok. her karışını, en antin kuntin sokağını dahi görmek istiyorum ama ona zaman yetmez.

moskova'dan da doğuya ilerlerdim çufçufla. sırasıyla nijni novgorod, yekaterinburg ve kazan'da sanırım üçer gün geçirirdim. ardından omsk-novosibirsk-krasnoyarsk-irkutsk hattında da bayağı dolaşırdım. son durak irkutsk. orada köylere, taygaya, baykal gölü'nün kıyısına falan giderdim. tek başıma olabilir, turla olabilir. sibirya'da hem şehir hem de köy hayatını ve bunun dışında doğayı da çok merak ediyorum. o yüzden elimden geldiğince fazla kalmaya çalışırdım.

tutumlu olunursa 60 bin lirayla 10 küsür rusya şehri + konaklama + yol vs. halledilir... yani hostelde kalırsın, trende biletini üçüncü sınıf alırsın, gün içinde lüks restoranlarda değil de hostelde veya nispeten ucuz yollu yerlerde takılırsın. olur. üstüne para bile kalır.

***

bu parayla avrupa'ya gitmem. 9 bin euro az para değil elbette ama her şeyin fiyatı çok pahalı olduğu için psikolojik açıdan rahat hissetmem. atıyorum berlin'de üç gün kalıp €150 harcamak kulağa hiç fena gelmiyor ama türk lirasına vurunca 1000 lirayı aşıyor... çok. o yüzden benim tercihim rasiya.


der meister
(32 dk)
los angeles'da bir iki ay yaşardım.


ayin yazari
(29 dk)
Ben Ege kiyilarini gezerdim bir ay boyunca.


chitosan
(29 dk)
tatilin büyük bi harcama kısmı ulaşım olduğu için atıyorum amerikaya gidersem birkaç nokta görüp gelmek yerine gitmişken olabildiğince gezip dönerdim. mesela amerika gezisini kanada veya meksika vs ile birleştirmek gibi. ya da japonyaya gidip kore ve çine uğrayıp gelmek gibi.


sttc
(25 dk)
Hiç işim gücüm yoksa Kamboçya, Tayland, Endonezya gibi bi yerlerde birkaç ay yaşardım.


roket adam
(24 dk)
al sana 60 bin harca mı dediler ?

alırım kankamı ver elini magaluf..


los angeles+1.. ölmeden önce kesin görmek istediğim 1 yer.


lata
(17 dk)
abd'de gezerdim illa gezicek olsam.


anais
(8 dk)
(5)

Kanada'ya eğitim (sertifika programi) gitmek için

tahmini ne kadar bütçe gerekli?
tahmini ne kadar bütçe gerekli?
arkadaşım amerikaya eğitim için gidiyor. Sertifika o da. Sadece yaşam için aylık 3.000 dolar diyor. Tabi arkadaşım evli, iki kişi bütçesi bu. bu ücrete araba almak, ev kiralamak vs vs dahil.


hlt1985
(7 saat)
Şehir?
Araç lazım olacak mı?
Kaç kişi?
bu nasıl soru?


bahoho
(7 saat)
şehrine göre değişir. örneğin toronto çok pahalı, montreal çok daha uygun fiyatlar açısından. bölüme göre değişir. gittiğiniz programa göre değişir.

www.quora.com

bu linkte aşağısında kalem kalem bazı giderler açıklanmış belki sana yardımcı olur


monicapp
(7 saat)
91.563,27 guatemala quetzalı


'
(6 saat)
@bahoho

şu anda şehre karar vermedik ama ucuz olması açısından Montreal tercih edilebilir.

tek kişi. alkol sigara yok


(18)

Kur'anı Türkçeden okuyunca neler hissettiniz

Ne gibi bilgiler elde ettiniz? Arapça okuyabilmeme rağmen çevirisini ne anlattığını okumadım. Sadece bazı (bismillahirrahmanirrahim) kelimelerin ve surelerin (fatiha) anlamlarını biliyorum. Mealini okumalı mıyım? Gerçekten gönül ferahlatıyor mu, yol gösteriyor mu bir de?atestist ve -ist leri dışarı
Ne gibi bilgiler elde ettiniz? Arapça okuyabilmeme rağmen çevirisini ne anlattığını okumadım. Sadece bazı (bismillahirrahmanirrahim) kelimelerin ve surelerin (fatiha) anlamlarını biliyorum. Mealini okumalı mıyım? Gerçekten gönül ferahlatıyor mu, yol gösteriyor mu bir de?

atestist ve -ist leri dışarı alalım.
Kesinlikle okumalısınız. İnanan da inanmayan da okumalı neyi kabul ettiğinizi veya reddettiğinizi bilmeniz gerekir.

Öğrendiklerimin çoğunun yanlış olduğunu,toplumdaki din denilen şeyin kuran ile yakından uzaktan alakası olmadığını gördüm. Kavramların içinin ne kadar boşaltıldığını gördüm.


Pertev nail
(03.06.19)
Ben bir kısmını okudum okurken gözyaşlarımı tutamadım. O manevi haz yeter okumanıza hatta umarım manasını tam kavrayabilmek için tefsir dersleri alabilirim ileride


eylul
(03.06.19)
türkçesini okumamak saçma asıl arapça okumak marifet mi? ben şu an okuyorum gayet de memnunum, henüz müslüman olmasam da bana bir şeyler kattı.


dismainpula
(03.06.19)
Okudum ve ateist oldum, uzgunum. Ozellikle kadinlarin nasil musluman oldugunu anlamakta zorlaniyorum. Size ikinci sinif insan muamelesi yapan bir dinden beklentiniz fazla olmamali.


thesomberlain
(03.06.19)
Hidayete erdim, aydınlandım, saçmalıklara şahit oldum. Herkese tavsiye ederim.


goodz
(03.06.19)
muhteşem bir kitap. isteyen inanır isteyen inanmaz, cevapları silinen bazı arkadaşlar gibi saygısızlık yapıp dalga geçmeseniz yeter.


Neill
(03.06.19)
kuran'ı türkçe olarak okumaya başladıysanız nacizane birkaç önerim var. kuran'ı bu kaynaklarla destekleyin.

bu adamın her videosunu izleyin. eksisozluk.com
www.kitapyurdu.com bu kitabı mutlaka okuyun.
www.youtube.com yaşar nuri öztürk'ün hulki cevizoğlu ve saba tümer'le olan programlarını mutlaka izleyin.
kafanızın karıştığı ayetleri google'da edip yüksel yazarak aratın.
hüseyin atay'ın kuran'a göre araştırmalar serisini edinin.

bunları doğrularınız olarak kabul edin demiyorum. ama en azından yukarıdaki insanların kuran ayetlerini en mantıklı yorumlayan kişiler olduğunu söyleyebilirim.


ben en son bakarayı okudum, en çok aklımda kalan şu oldu, Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır.


wishmaythşngs
(03.06.19)
Okumalısın. Ama berrak zihinle okumalısın. Küçük yaştan bu yana sana öğretilenleri bir kenara bırakarak, ilk defa bu dini öğreniyormuşcasına okumalısın ki olası yanlış temeller algına perde çekmesin. Kuran zaten anlamamız için indirilmiş bir kitaptır, bu bir çok kez geçer. İlk muhatapları araplar olduğu için arapçadır. Arapçanın bir kutsiyeti yoktur. Musaya inen kitap musanın dilinde, isaya inen de isanın dilinde inmiştir. Bir de kuranı farklı meallerden tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim. Bir yerden sonra ayetler arasındaki ilginç bağlamları farkedeceksin ve bu müthiş örgü seni kendine çekecektir.


Kahir ekseriyet
(03.06.19)
Saçma sapan dayatılmış kurallardan ziyade dinimizin iyilik güzellik ve adalet temeline dayandığını gördüm, hoşuma gitti. Bence okumalısın ama üst üste çok okuma, arada aç sindir. Konu başlıklarına göre de mealleri bulabilirsin hatta


megalomaniac
(03.06.19)
tefsirsiz anlaşılabileceğini düşünmüyorum.


bonanza
(03.06.19)
Okur anlarsan ateist anlamazsan hoca olursun sen bilirsin kardes. Oku gitsin.


daha çok tefsir okumanı tavsiye ederim. yani ayetlerin ne zaman, ne için indiğini ve neden bahsedilip ne denmek istendiğini okumak.

aksi halde bi bakmışsın ortalıkta "ogur annarsan atayıst annamassan hoca olun hehavhav" diye gezer olmuşsun.


ssiradanbirigibi
(03.06.19)
Ateistlerin %99'u hayatında hiç kuran okumamış insanlar. Onların görüşlerini önemseme öncelikle. Ben de eskiden inanmıyorum yeaa saçma hepsi diyordum ve okumamıştım tabi ki:)

okuyunca ne hissettim? Müslümanlar tarafından kandırıldığımı farkedip sinirlendim. Müslümanların yaptığı igrencliklerin kuranda olmadığını, bunların sadece uydurma olduğunu, kuranda aksini iddia etse bile ınsanların ayetleri nasıl eğip bükerek lehlerine çevirdiğini farkettim.

Iyi ki okudum da cahil ateist veya yobaz müslüman olmaktan kurtuldum.


biryosunatomu
(03.06.19)
Bu ne saçma bi soru ya. Hayatını adadığın ve koşulsuz inandığın bi dinin bir numaralı kaynağını hiçbir şey anlamadan mı okudun hayatın boyunca? Tabi ki Türkçe okumak lazım inandığın dinin metnini. Bu Kutsal kitabı orijinal dilinde okuma fetişi bi bizde vardır bence.

Onun dışında hikaye kitabı gibi bi kitap bence. Okuyup ağlayanlar, çok etkilenenler neye göre böyle hissetmiş bilmiyorum. Araplar yazmış işte zamanında.


nundu
(03.06.19)
Bence Kuran öyle hemen Türkçe mealinden okuyalım anlayalım kadar basit değil. En basit bir dilde yazılan kitap bile tercüme edildiğinde bütünlüğünü vuruculuğunj kaybediyor.
m.dinimizislam.com


oldumusimdi
(03.06.19)
Bu tefsir okuyunculara da kılım, Allah kuran'ı anlaşılır yazmayı becerememiş, o herifler becermiş öyle mi? Bak şurdan...


prizmatik
(03.06.19)
"anlayasınız diye apaçık indirdik" diye ayet var.
tefsire gerek yok.
iniş sırası + 1


VivaLasVegas
(03.06.19)
(4)

hiit i dışarda nasil yapabilirim

ormanda falan koşarken... sb
ormanda falan koşarken... sb
Nabız ölçme şansın varsa nabza bakarak yaparsın. Yoksa da nefes nefese kalana kadar koş sonra normalleşene kadar yürü ya da yavaş koş. Sonra tekrar nabzı yükselt vs.
Detay için ekşi de hiit başlığına bakabilirsin


kisa
(28.05.19)
Şunlardan al bir tane. Yerinde koşarak, sıçrayarak veya ip atlayarak bile yapabilirsin.

www.decathlon.com.tr


Mirket
(28.05.19)
Ben Tabata Timer kullanıyorum app olarak. Süre bazlı çalışıyorum. 30 saniye aktivite 10 saniye dinlenme şeklinde. Kalp ritmi de takip ederseniz daha iyi olur.


m3mphis
(28.05.19)
hiit yapma sebebi nedir?
yağ yakmak mı yoksa atletik performansı artırmak mı? ormanda koşacaksan mazarayı izleyip kuş sesinin tadını çıkar. kendi nefesini daha fazla duyma istiyorsan araya burpee sıkıştır.


hasmetizm 2046
(28.05.19)
(7)

hangi diziyi izlemeli

muhakkak sürükleyici, yabancı, hareketlenmesi için bir sezon beklemeye gerek olmayacak vs.sb
muhakkak sürükleyici, yabancı, hareketlenmesi için bir sezon beklemeye gerek olmayacak vs.

sb
su sira chernobyl izlemeyeni ayipliyorlar


exlibris
(24.05.19)
catch 22
what if
happy!


scudman1
(24.05.19)
12 monkeys.


russian doll, daha 1 sezon yayınlandı sanırım ama sürükleyici idi bence.


senolll
(24.05.19)
happy! + 1
çok acayip bir kafa.


Wasking
(24.05.19)
bates motel.


nathanieltroy
(24.05.19)
the good place.

bölümler 20 dakika. komedi dizisi. kurgusu ve hikayesi orijinal. underrated.


(7)

uzun süredir aşksız olmak

hayat o kadar yoğun ki insan eksikliğini aramıyor ama şimdi film izlerken bir tuhaf oldum. doğru kişiyi bulmak bize nasip olmadı. size oldu mu?
hayat o kadar yoğun ki insan eksikliğini aramıyor ama şimdi film izlerken bir tuhaf oldum. doğru kişiyi bulmak bize nasip olmadı. size oldu mu?
Valla ikili ilişkilerde "doğru kişi" yi bulmak diye bir beklentiye girmemek gerek bence. Bu önkabulle yola çıkınca başarısız her ilişki sonrasi kişinin toparlanmasi çok güç olur.


Amaranta ursula
(27.02.19)
oluyor olmazmı... doğru insan da olsa kusurları illaki olacaktır. kusursuz bir insan yok. buna kendimi inandırdım.


false pretension
(27.02.19)
bize de nasip olmadı.. :(


tabirimekruh
(27.02.19)
Cık


bitse de gitsek
(27.02.19)
Valla bize de oldu üzücü bi şekilde:/


mg3929
(27.02.19)
Hayatın yoğun geçmesi aslında daha güzel, boş kaldıkça düşüncelere dalıyor insan. Tüm bu yoğunluğun arasında dahi akıldan çıkmayan birini bulabilirseniz doğru kişiyi bulmuşsunuz demektir bence. Gerisi farklı hikaye...
İnsanların yarısından çoğu hayatını doğru kişiyi bulamadan da kaliteli geçirebiliyor, çok da şeapmamak lazım.


hep7a
(27.02.19)
ben de çok uzun, tahmin edemeyeceğin kadar uzun bir süre aşksız yaşadım. büyük ve oldukça tatlış bir arkadaş grubu içerisinde olduğumdan aşksız olmak bana çok koymuyordu ama tabi grupta herkesin sevgilisi oluyordu, birileri gelip birileri gidiyordu insanların hayatından ve ben hep sabittim. nedense eksikliğini çok hissetmiyordum ama mesela love actually'i izleyince kötü hissetmiştim.
sonra birden karşı cins romantik ilişkiler konusunda deneyimsiz olduğuma karar verip erkekleri tanımaya karar verdim ve tinderdan random dateler yaptım. biraz tembel olmama rağmen kendi çapımda çaba gösterdiğimi söyleyebilirim...
neyse sonra birisiyle tanıştım. birkaç aydır beraberiz ve her şey yolunda gidiyor. baya ezber bozdu diyebilirim. diyeceğim odur ki biraz çaba ve sınırların aşılması ile aşk geliveriyor. hiç tatmadığım duyguları tatmak müthiş bir şey :) kaldı ki ben bekarlığıma tapan biriydim..


gaea
(27.02.19)
(4)

Akşama izlemek için keyifli bir film

Romantik komedi olmasın.Aksiyon olmasın.Güldürmece olabilir ama saçmasapan espriler değil de, komik durumlar, tiyatral sahneler olabilir.Türk filmi olmasın.Bu kriterlere uyan ve son 10 yılda çekilmiş bir film var mı izle diyebileceğiniz?
Romantik komedi olmasın.
Aksiyon olmasın.
Güldürmece olabilir ama saçmasapan espriler değil de, komik durumlar, tiyatral sahneler olabilir.
Türk filmi olmasın.


Bu kriterlere uyan ve son 10 yılda çekilmiş bir film var mı izle diyebileceğiniz?
www.imdb.com


nymphe
(09.06.18)
We're the Millers
Horrible Bosses


japon askeri
(09.06.18)
La Reina de España.


luin 41
(09.06.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.