Giriş
(3)

windows 10'daki klavye mouse lag sorunu

win10'u bir hevesle kurdum fakat çok garip bir klavye mouse sorunu yaşıyorum. resmen lag oluyor. klavyede tuşlar kendini tekrarlıyor vs. misal "kalem" yazarken bir anda ekranda "kaaaaalemmmmm" yazmış oluyor. mouse ise belli saniyelerde yarım saniye kadar takılıyor. bu ne saçma şeydir böyle ya. bu so
win10'u bir hevesle kurdum fakat çok garip bir klavye mouse sorunu yaşıyorum. resmen lag oluyor. klavyede tuşlar kendini tekrarlıyor vs. misal "kalem" yazarken bir anda ekranda "kaaaaalemmmmm" yazmış oluyor. mouse ise belli saniyelerde yarım saniye kadar takılıyor. bu ne saçma şeydir böyle ya. bu sorunu yaşayan var mıdırrrrrrrrr? daha dooooğrusu yaşayıp çözen var mıdır? bir çözüme kavuşamazsam tekrar win7'e döneceğim.

işlemci: i5-8400
16 gb ram
msi z370 anakart
samsung ssd m.2 nvme disk
klavye mose: lenovo kablosuz
matrix
(06.06.19)
farlı bir klavye mouse ile denendi mi? klavyeyi usb'den takıyorsan farklı bir usb girişi denendi mi?


ayin yazari
(06.06.19)
Baskan iki bilgisayarda win10 kullaniyorum. Oncelikle belirteyim cozumu bilmiyorum ama sorunu biliyorum. Wireless. Kabloluda dediginiz gibi birsey yok. Ama kablosuzda yapistiriyor.


@ayin yazari:

anakartta;

2 tane USB 2.0
1 tane USB 3.1 GEN2
4 tane USB 3.1 GEN1

usb girişi mevcut.

USB 2.0'da bunu yaşadım. önerin üzerine USB 3.1 GEN1'e takıp test edeceğim. olmadı elimde 1 tane başka kablosuz mouse ile 1 tane de başka kablolu klavye var. onlarla da denerim. ama (bundan sonrasını diğer arkadaşa yazdığım cevaptan takip edelim :) )

@allah yazdiysa bozsun:

güzel demişsin ama şöyle bir durum var. bir başka bilgisayar daha var. onda da WIN 10 yüklü. fakat donanımları bu yeni kasadan biraz daha düşük. ve orada sorunsuzca kullandığım kablosuz mouse ve klavyeyi bu yeni kasaya taktığımda bunu yaşadım. yani ikisi de windows 10, ikisi de kablosuz. hal böyle olunca bundaki problem wireless ise diğerinde de yaşamamız gerekmiyor mu aynı problemi?


matrix
(06.06.19)
(5)

Çektiğiniz fotoğraflarınızı arşivleme düzeniniz nasıl?

Merhabalar;Telefonla çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarlarınızda arşivleme düzeniniz nasıldır?Misal Tarihsel olarak mı klasörlüyorsunuz? (Örneğin; 2019/Mayıs ayında çekilen fotoğrağlar...)Yoksa fotoğrafın içeriğine mi göre klasörlüyorsunuz? (Örneğin; ben, kedim, manzaralar vb gibi..)Ya da nasıldır?
Merhabalar;

Telefonla çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarlarınızda arşivleme düzeniniz nasıldır?

Misal Tarihsel olarak mı klasörlüyorsunuz? (Örneğin; 2019/Mayıs ayında çekilen fotoğrağlar...)

Yoksa fotoğrafın içeriğine mi göre klasörlüyorsunuz? (Örneğin; ben, kedim, manzaralar vb gibi..)

Ya da nasıldır?

Sizce en işlevseli hangisidir? malum zamanla bir sürü fotoğraf birikiyor. hepsini de telefonda istesek de saklayamıyoruz. hal böyle olunca 1 sene önceki bilmem nerede, kimle vs çektiğimiz bir fotoyu bulmak istediğimizde bunu en pratik ve hızlı şekilde yapabilmeliyiz..
matrix
(05.06.19)
Bu işi daha yeni yaptım büyük bi işsizlik zamanımda..

Çekildiği yere göre kategori ettim ben. Ama zaten normalde pek foto çekilen biri değilim, genelde bi yere gidince falan çekiyorum. İşte mesela bu sene Eskişehir'e gitmiştim. Orada çektiklerim Eskişehir 2019 klasöründe duruyor.

Normalde çektiğim fotoları da Ivır Zıvır ya da İzmir diye kategoriliyorum. Bi de çekildiğim fotolarda aynı pozda birkaç tane olunca(İşte hangisi güzel belli olmuyo ya) bakıp en güzeli bırakıp kalanları siliyorum. Öyle olunca baya azalıyor fotoğraf yükü.

Fotoğraflar hem bilgisayarımda hem telefonumda duruyor. Belki ilerleyen dönemde telefondan silerim ama şu an pek gerek yok.


nundu
(05.06.19)
Fotoğraflarım
2017 / 2018 / 2019 —> 2017 klasörüne girdik.
2017 - ocak- haziran arası (eğer önemli bir etkinlik olmuş ise klasöre not düşüyorum, mesela 01-06 / Erzurum kongre, Mersin deniz gibi.)


aylakadam
(05.06.19)
sene ve daha sonra sene içindeki mekan ya da aktivite. amasya, doğumgünü.. falan gibi.


cosmicgadin
(05.06.19)
Google photos otomatik yedekliyor her şeyi. Arada bir telefonu bosaltiyorum.


chavezding
(05.06.19)
Google photos hiçbişi yapmana gerek yok kendi yapıyor zaten


anarsika
(05.06.19)
(2)

windows 10'daki mouse takilma sorunu

arkadaşlar win 10'u nasıl kullanıyorsunuz ya? ben de ona geçtim ama mouse aşırı akıcı değil. 5-6 sn'de bir ara ara anlık da olsa takılıyor, yavaşlıyor vs.şöyle bir internette gezdim de epey bir insan bundan dert yanmış. o kadar güncelleme çıkarıyorlar bunu çözememişler mi ya? bir süre daha böyle gid
arkadaşlar win 10'u nasıl kullanıyorsunuz ya? ben de ona geçtim ama mouse aşırı akıcı değil. 5-6 sn'de bir ara ara anlık da olsa takılıyor, yavaşlıyor vs.

şöyle bir internette gezdim de epey bir insan bundan dert yanmış. o kadar güncelleme çıkarıyorlar bunu çözememişler mi ya? bir süre daha böyle giderse sanırım yine win7'ye geçeceğim ben :/
matrix
(04.06.19)
Hdd kullanımı ne durumda?


bahoho
(04.06.19)
@bahoho:

yeni kasa topladım. yıllardır yapmıyordum. bari onca zaman sonra bu geçiş iyi olsun diye bütçemi zorlayarak son sistem disklerden aldım. hani ram gibi takılan. NVMe olanlardan.


matrix
(04.06.19)
(2)

duvarı boyamak için kırmızı tonu öneri ricası

odamın bir duvarını kırmızıya boyamak istiyorum. şöyle koyumsu tonlarda. hangi rengi önerirsiniz kırmızının tonu bazında?
odamın bir duvarını kırmızıya boyamak istiyorum. şöyle koyumsu tonlarda. hangi rengi önerirsiniz kırmızının tonu bazında?
matrix
(26.05.19)
kiremit rengi?


Fodera
(26.05.19)
Crimson


old possum
(26.05.19)
(9)

elektrik aldıktan sonra hemen kapanan yeni anakart

merhabalaryeni bir kasa topladım. anakart, işlemci, ram yeni alındı. anakartta işlemciye elektrik veren giriş 8 pin'li. benim güç kaynağımda böyle bir kablo yok. 4'lü pin var sadece. bununla bağladım ama power'a bastığımda anakartın tüm ışıkları yanıyor, işlemcinin fanı dönüyor ve sonrasında hepsi d
merhabalar

yeni bir kasa topladım. anakart, işlemci, ram yeni alındı.

anakartta işlemciye elektrik veren giriş 8 pin'li. benim güç kaynağımda böyle bir kablo yok. 4'lü pin var sadece. bununla bağladım ama power'a bastığımda anakartın tüm ışıkları yanıyor, işlemcinin fanı dönüyor ve sonrasında hepsi duruyor. bir tek anakartın arkasında mavi ışıklı bir tuş var. onun ışığı sönmüyor. galiba bios'u resetleyen tuş bu. ekran kartını, ram'i, hdd'si söküp denediğimde de sonuç aynı. güç kaynağı da iyi bir marka ve 600w.

sizce sorun nedir? ne önerirsiniz? durduk yere bir de güç kaynağı satın almadan önce fikrinizi duymak isterim. şimdiden teşekkürler.
matrix
(22.05.19)
yani diyosun ki 8 pin'e 4 pin girdim acaba bilgisayar neden boot etmiyor? hmm


%100 power supply sorunu. O 8 pinli kablonun olmasi sart. Bu yaptiginiz ile tum anakarti yakabilirsiniz. Yeni PSU alin yoksa kablosu.


compumaster
(22.05.19)
Önce bir dönüştürücü kablo alıp denemek faydalı olur bence.


bahoho
(22.05.19)
güç kaynağının tam modeli nedir? hadi tüm bağlantılar tam ama anakart boot etmiyor olsa belki kasadan kaynaklı bi kısa devre var derdim bi ihtimal ama denildiği gibi psu kaynaklı bir sorun bence de dönüştürücü vs. uğraşmadan yeni bir güç kaynağı alın. hatta evladiyelik birşey olmasında fayda var, sistemin bütün bileşenlerini ona emanet edeceğiz sonuçta, seasonic,evga gq g2 g3, fsp hydro g serileri tavsiyemdir.


Yeni kasa topladıysanız güç kaynağında 8'pin olmama ihtimali yok bence. Genelde cpu 2 diye yazıyor psu soketinde.


denizgonen
(23.05.19)
anakart modelini bilsek daha kolay yardimci olabilirdik aslinda.

genelde psularda o 4lu pinden bir kac tane olur. iki tanesini birlestirip 8 pin yapabilirsiniz.


tanaka
(23.05.19)
arkadaşlar yeni kasa topladım dedim ama yeni olan bileşenleri belirttim. ha bir de m2 slot tarzı hdd aldım. psu bir önceki kasadan devretti. zamanında psu'ya epey para verdiğim için durduk yere bir de psu masrafı altına girmek istemedim. zaten şu haliyle bile bütçemi biraz zorladı.

gece uykum vardı çok ayrıntı veremedim.

anakart - msi z270 m6 ac
işlemci - intel i5-8400

psu ise silver stone marka. 600w.

ve malesef üzerinde 8pin'lik kablo yok. 2 tane 4 pin de yok. sadece 1 tane 4 pin var.

ve şu da var. bir önceki anakartın da üzerinde 8pin girişi vardı ama bu 4pin'li kablo ile çalışıyordu. o yüzden "8 pin yuvaya 4 pin taktın ve çalışmadı diyorsun öyle mi bla bla bla" diyen arkadaşları direkt es geçiyorum. ki eskiden şöyle bir şey vardı diye hatırlıyorum. yine anakartlarda 8 pin oluyordu ama 4 tanesinin üzeri kapalı oluyordu bir kapak ile. yani demek ki bazı durumlarda 8 pin'li girişe 4pin'li kablo takarak da kullanabiliyormuş insanlar.

benim de böyle bir imkanım varsa neden değerlendirmeyeyim ki yeni bir masrafa girmeden önce. bugün 4 pin'li kabloyu 8 pin'e dönüştüren kablo sipariş ettim. yarın gelecek. akşama deneyeceğim.

ben sizden "sorun nelerden kaynaklanabilir" diye fikirler duymak istedim. sonuçta doğal olarak milyarder değiliz. sırf deneme yanılma olsun diye psu mu alalım? hadi aldık diyelim. ve yine çalışmadı diyelim. demek ki sorun başka yerde olmuş olacak. boşuna masraf yapmış olacağım. önce elemeleri yapalım, son çare olursa alalım işte.


matrix
(23.05.19)
acikcasi 4 pin ile 8 pinlik cpu nun da calismasi lazim. yeni anakartlarla denemedim hic ama gaming anakartlarin. acaba hic bip sesi geliyor mu bilgisayar basladiktan sonra. islemci thermal paste sorunu yani isinma sorunu da olabilir kendiliginden kapanmasi. bip sesi geliyorsa o sese gore anakartin kullanma kilavuzunda sorun yazar.

gelmiyorsa pinden olabilir tabi. 4 pini bir de 8 pinin diger tarafinda denediniz mi? cpuya yakin olanda calisiyor olmasi lazim.


tanaka
(24.05.19)
youtu.be Bu anakartin support sitesindeki manual'in icinden gelen youtube linki.
www.msi.com
buradaki manuali indirip oradaki steplerin aynisini yapmaniz lazim. Eger yoksa oyle bir kablo PSU cok mu eski? hic duymadim gerekli kablolamanin olmadigini.


compumaster
(24.05.19)
(3)

VR sahibi olan var mı?

varsa markası modeli nedir? memnun musunuz? hangisini almak daha avantajlı olur mesela şu anda?sadece gözlükten ibaret olan, cep telefonu ile kullanılanları kastetmiyorum. ciddi ciddi kendi oyunları olan, daha prof. modelleri kastediyorum.
varsa markası modeli nedir? memnun musunuz? hangisini almak daha avantajlı olur mesela şu anda?

sadece gözlükten ibaret olan, cep telefonu ile kullanılanları kastetmiyorum. ciddi ciddi kendi oyunları olan, daha prof. modelleri kastediyorum.
matrix
(18.04.19)
HTC Vive baya iyi bir cihaz ama boş bir alana, düzgün ekran kartlı bir bilgisayara da ihtiyacın var. (GTX 1070-1080 ve üstü gibi!) Ben birkaç kere VR kafeye gidip oynadım bunu. Kablo muhabbeti de sıkıntı, orada tavandan bi mekanizmayla halletmişlerdi mesela. Evde ofiste zor olabilir.

PS4 Pro ile Playstation VR olayı iyi olabilir. Daha ucuz ve sorunsuzdur herhalde ama Vive'daki gibi hareket olayı yok. Ayrıca bunda PS4'e çıkan şeylerle kısıtlısın, diğerinde Steam'de çok daha fazla şey vardı.

Tak-çalıştır kafası için PS4'ünkü daha iyidir ama bence.
(çözünürlükler hala yetersiz. Ama Vive rahatsız etmemişti. Bir oturuşta 40-50dk sorunsuz oynadım)


nhk ni youkosu
(18.04.19)
cep telefonu ile kullanılanları istememişsiniz ama ben yine de merak edenler için söyleyeyim. samsung gear vr kullanıyorum s7 ile birlikte. hem de oldukça fazla kullanıyorum. elbette ki görüntüler pc'ye takılanlar kadar iyi değil ama beni memnun ediyor. diğerlerindeki pc'ye bağlılık beni hiç sarmıyor. telefonla daha özgürsünüz.


0203
(19.04.19)
HTC Vive kadar aşmış bir alet görmedim. Ama nhk'nin dediği gibi çok üst düzey bilgisayar + alan lazım ve kablo durumu çok sıkıntı. Eğer fiyat önemli değil derseniz Vive.

Video vs tarzı eğlenceler için telefonu koyduklarınız da bence çok güzel. Bobo VR Z4 kullanıyorum, telefon ekranım 5.5 inc ve 2560 x 1440 olduğu için gayet güzel performansı var.


awareim
(19.04.19)
(9)

Neden sevdiğiniz insanın başkasıyla yaşayacağı bir cinselliği kıskanırsınız

Neden sevdiğiniz insanın / sevgilinizin / eşinizin başkasıyla yaşayacağı bir cinselliği kıskanırsınız?Düşününce olayın özünde "onun mutluluğu ile mutlu olmak" yer alıyorsa / almalıysa bu da o kategoriye girmez mi? Sevgiliniz / sevdiğiniz, bir başkası ile cinsellik yaşayıp mutlu olacak. Onun mutluluğ
Neden sevdiğiniz insanın / sevgilinizin / eşinizin başkasıyla yaşayacağı bir cinselliği kıskanırsınız?

Düşününce olayın özünde "onun mutluluğu ile mutlu olmak" yer alıyorsa / almalıysa bu da o kategoriye girmez mi? Sevgiliniz / sevdiğiniz, bir başkası ile cinsellik yaşayıp mutlu olacak. Onun mutluluğuna neden razı gelememektesiniz?

Yoksa "bencillikten arındırabilmiş" bir mutluluk aslında yalan mıdır? "O mutlu olsun ama o mutlu olurken BEN DE mutlu olmalıyım" kıstası mı yer almaktadır işin içinde? ( ki evet zaten bencillik ile ilişkilendirilemeyen bir şey yoktur hayatın içinde, o tamam. bu durum onun en alt düzeyi kabul edilsin düşünürken.)

Ve şunu da ekleyeyim. Bu örnekte "başkasını size tercih etmiyor." Yani sizle yaşayamadığı, keyif alamadığı için başkasıyla yaşamıyor. Siz her türlü yaşıyorsunuz. Ama o başkasıyla da yaşıyor diyelim.
matrix
(15.04.19)
Bugün her birimizin, hatta tüm canlılığın nasıl burada olabildiğini bilseydin bu soruyu sormazdın. Doğamız bu bizim.


birisini sevmenin özünde kendini sevmek olduğunu ne zaman anlayacağız acaba :) hatta nietzsche'nin bir söz vardı, "sevdiğiniz birine olan sevginizi düşünün, düşündükten bir süre sonra fark edeceksiniz ki aslında onu değil, onun sizde yaşattığı hisleri seviyorsunuz" diye.


tabirimekruh
(15.04.19)
Cok basit. Bizler omurlu yaratiklariz falan. Herkes de kendini ozel saniyor. Dunyada tek sen varsin sevgisiyle buyutuluyor insanlar. Bu ego ile buyuyup karsisina x kisi de gelse "o benim ozelim" diyor ve paylasmiyor. Cok daha basit bir ornekle: ureme ile ilgili seylerin daima ahlaki boyutlara tasinmasi sebebiyle insanlar bunu kutsal varsayiyor.


baldan kaymak
(15.04.19)
İnsanız. Hayvan değil. Bizi hayvanlardan ayıran bazı şeyler vardır. Sokaktaki bir köpek gibi önümüzde kim varsa tutup .. sevişmiyoruz mesela. Şimdi tek tek anlatmaya gerek yok hayvanlar ve insanların farklarını. Swinger, cuckold fantezisi olanlar sizin dediklerinize daha uygun kişiler. Bu da kime göre normal tartışılır.


İlişki iki insanın birbirine bağlanmasıyla kurulur. Bu bağ güven, haz, paylaşım vb. şeylerle sağlanır. Bunları başkasında bulan sevdicek o başkası ile de bağ kurabilir gayet. O zaman seninle arasındaki bağ zayıflar anlamsızlaşır. İnsan aynı anda iki kişiye de gönülden bağlı, aşık olabilir mi? Olur diyen hiç aşık olmamıştır kanımca. Bunların da ötesinde insanın geçirdiği evrimsel süreç bile bu şekilde işliyor. Kadın, erkeğinin tüm kaynaklarını kendisine ve yeni doğacak yavruya harcamasını ister. Erkek, kadının kendi çocuğunu doğurduğuna emin olmak ister. Her şey insanlara kıskançlığı emrediyor gayet.

Tüm bunlar olmasa bile söylediğin şey kulağa çok iğrenç gelmiyor mu? Hayat/ilişkiler yalnızca cinsel hazdan mı ibaret? Cinsel haz duygulardan bağımsız mı, o kadar ilkel mi? Her şey tamam da bir bu "mutluluk" mu eksik?


Mossy
(15.04.19)
Bu tamamen evrimsel psikoloji ile alakalı şu an zamanım yok uzun uzun yazamayacagim ama adı seksli meksli İngilizce bir kitap vardı Ege üniversitesi psikoloji bölümünde bir hocamın önerdiği. O kitapta detaylı şekilde anlatıyordu.


westblack
(16.04.19)
cunku gercekten sevmiyoruz, sahipleniyoruz. tipki bir arabayi sahiplendigimiz gibi. insanlar buna sevgi/ask diyor ama bu kesinlikle ask/sevgi degil. egoik bir yaris.

gercek ask hicbir sey istemez ve hicbir seyden korkmaz.


Cinsel ilişki dedigin - kerhanedeki haric - salt fiziksel etkilesimden ibaret değil. Birkac saat once tanistigin biriyle bile olsa iliskiye girerken en azindan bir süreligine duygusal etkilesim olur. Birinin baska biriyle cinsel ilişki yasamasi demek bir sure icin bir baskasiyle fiziksel ve duygusal olarak butunlesmesi demek. Geriye bir sey kalmiyor zaten.

Iki insani birbirine en cok yaklaştıran sey cinsel iliski. Biriyle daha cok butunlestigin baska bir olay yok. Dolayisiyla sevdigin insan baska biriyle sevisirken "o hala benim" diyemezsin. O iliskinin sozum ons "tutkulu" cinsel iliski olmadigindan emin olabileceğin bir sey yok.
Insan dogasi faktörünü hesaba katmadan sorgulama yaptığımızda bu sorular gerçekten sorulabilecek mantikli sorular gibi geliyor kulaga.

"bencillikten arindirilmis mutluluk" diye bir sey yoktur zaten. Mutlulugun ozunde bencillik vardir. Mutluluk ozneldir, sende olup biten bir şeydir. Ac bir adamin karnini doyurdugunda kendini mutlu etmek icin yaparsın bunu. Vicdanıni rahatlatir ac adami doyurmak, fedakarlik yapmanin altindaki motivasyon gunun sonunda senin kendi mutlulugundur. Yarali sokak hayvanını alip tedavi ettirdiginde, cocuguna bisiklet aldiginda, karina araba almak icin kredi cektiginde, hepsinde ayni sey gecerli.
Karsidakinin mutlak mutlugu derdinde olmak edebiyattab ote degil, gercek hayatta karsiligi yok romanlarda var. Karim mutlu olsun diye uzun penisli yuksek performansi bir zenciyle sevismesine musade etmek aklı basinda bireyler icin mumkun degil. Bencillikten arindirilmis mutluluk soz konusu degil.

Bunun adina gercek ask, yapmacik ask, tutku, egoistlik, sahiplenme ne sifat takarsab tak. Var olani degistirmez.
Sahiplenme ile asik olmak birbirinden bağımsız seyler degil.
Kafanizdaki gercek ask ideali evrimsel psikolojiyi ve mevcut insan dogasini baglamaz. Doga aski edebiyatçılardan felsefecilerden ogrenmez.


stavro
(16.04.19)
cinselliğin bir çok olgudan farkı var benim için.
bahsettiğimiz cinsellik konusu duygusal ilişki yaşadığım, sevdiğim bir insanla ilgili ise bunun özel olduğunu, kişinin bu gibi konulardaki "biz" olduğumuz özel durumlarımızdan biri olduğunu düşünüyorum.

senin yaptığın tanım benim için gülmek, sohbet etmek, eğlenmek, mutlu olmak gibi "biz"e indirgenmemesi gereken şeyler için geçerli olabilir. fakat özelimiz dediğim durumlarda üçüncü bir şahısın bunu benim sevgilimle yaşaması veya sevgilimin bir başkasıyla yaşaması söz konusu olamaz.

o zaman benim özelim olmaktan çıkar ki?


baharat
(16.04.19)
(5)

En kusursuz e-kitap depolama sitesi (bulut) nedir sizce?

Elimdeki tüm e-kitapları bir de bulutta arşivlemeyi düşünüyorum. Sonuçta harddisk'lerin de bir ömrü var. Yüzde yüz garantili değiller. "bulunsun" kapsamında düşünelim. Sizce hangi bulut hizmetleri bunun için biçilmiş kaftandır? Çünkü duyduğuma göre yayınevleri fark ettikleri ve umursadıkları zaman y
Elimdeki tüm e-kitapları bir de bulutta arşivlemeyi düşünüyorum. Sonuçta harddisk'lerin de bir ömrü var. Yüzde yüz garantili değiller. "bulunsun" kapsamında düşünelim.

Sizce hangi bulut hizmetleri bunun için biçilmiş kaftandır? Çünkü duyduğuma göre yayınevleri fark ettikleri ve umursadıkları zaman yandex gibi sitelerden data sildirebiliyorlarmış.

Bir de pratik çakallıklar iş görür mü sizce? atıyorum kitabın adını hebelehübele diye kaydetmek gibi.
matrix
(24.03.19)
mega.nz olur mu?


jedilance
(24.03.19)
@jedilance:

o da olabilir, x de olabilir elbette. :)

ben "bana bir bulut sitesi verin" değil de daha çok deneyimleriniz üzerinden faydalanmak istiyorum.


matrix
(24.03.19)
benimkiler yaklaşık 2 senedir google drive'da yüklü. herkese açık yapılmadığı sürece kimsenin bir şey fark edeceğini, ya da umursayacağını sanmıyorum.


denizgonen
(24.03.19)
@vladimir ve @deniz +1907.


dayl
(24.03.19)
apple ecosystemine sahipsen en iyisi icloud. ben hepsini denedim nerdeyse en iyisi icloud. en büyük artısı mac, iphone. ipad birinde başladığın işi diğerinde devam ettirmen. diğerleri de öyle ama kaldığın sayfayya da ulaşabiliyorsun


mayeskuel
(24.03.19)
(5)

https://8tracks.com kullanıyor musunuz?

Kullanıyorsanız ana güdünüz nedir?
Kullanıyorsanız ana güdünüz nedir?
matrix
(24.03.19)
Bir 6-7 yıl önce severek kullanıyordum. Kendi çalma listelerimi oluşturuyordum, başkalarının oluşturduklarını dinleyip yeni şeyler keşfediyordum. Telefonda da rahatça kullanılıyordu ama şimdi Spotify varken bakmak aklımın ucundan geçmiyor.


pike
(24.03.19)
Valla hiç kullanmadım.


@pike +1
lastfm ile birlikte en sevdiğim iki siteydi yıllardır uğramadım.


pegi
(24.03.19)
çok kullandım, yaptığım listeler platin bilmem ne filan alıyordu, çok seviyordum liste yapmayı da. sonra kanunsuzca indirdiğim şarkıları oraya yüklemek başıma bela açmasın diye her şeyi sildim. spotifydan daha güzeldi bence ama artık aramıyorum.


turk kizi
(24.03.19)
üyeliğim var. arada bir kullandığım oluyor ama çok aktif değilim.

buradaki playlist'leri beğeniyorum. müzik dinlemek için kullandığım iki büyük platform youtube ve spotify yeni müzikler keşfetmek ya da arkaplanda radyo gibi gitmek için çok yeterli değil, 8tracks daha iyi.


biseysorcaktim
(24.03.19)
(4)

intel işlemci ve ona uygun anakart tavsiyesi lütfen

ortalama olarak işlemciye 1000, anakarta 1000 tl ayrılmıştır. rakamda esneklik payı da vardır. hangi işlemciyi ve anakartı önerirsiniz? pek oyun bilgisayarı olarak kullanılmayacak. ama photoshop, premiere falan kullanılacak.
ortalama olarak işlemciye 1000, anakarta 1000 tl ayrılmıştır. rakamda esneklik payı da vardır. hangi işlemciyi ve anakartı önerirsiniz?

pek oyun bilgisayarı olarak kullanılmayacak. ama photoshop, premiere falan kullanılacak.
matrix
(10.03.19)
i7 7500u fiyat performans olarak en iyisidir. Her ne kadar güç tasarrufuna önem veren bir işlemci olsa da oyun konusunda da sıkıntı çıkarmaz.
Anakart hakkında çok bilgi sahibi değilim maalesef.


aynabugusu
(10.03.19)
Sahibinden'de 800 tl'ye bile i7 4790k var. Sıfır olarak 8. Nesil i3 alabilirsin intel'den 1000 tl'ye. Aralarındaki performans farkı dağlar kadar.

Z97(gigabyte marka tercih sebebidir) Chipset bir anakart alırsan ddr3 ramler ucuz zaten, bu işlemciyi 4 borulu basit bir coolermaster fan ile hiç kasmadan 4.6ghz'e çıkartırsın oc ile. Gürültü bile duymazsın fandan.

Sıfır olacaksa zaten bir i5 8400 alıp b360 Chipset alabilirsin.

İlk söylediğimi daha ucuza getirebilir daha yüksek performans elde edebilirsin ama ikinci söylediğimde overclock imkanın olmaz.

Aslında Amd Ryzen sistem ile daha yüksek performans alırsın aynı paraya ancak intel istediğin için yazmadın.


Not: 7500u laptop işlemcisi, masaüstü 300 liralık pentium g işlemciyle bile döversin :)


toplam 2000 dersek bütçeye, anakart için fazla ayırmışsın. anakarttan alıp işlemciye verince benim işlemci + anakart kombinasyonu çıkıyor. ve toplam 2150 lira.

www.vatanbilgisayar.com
www.vatanbilgisayar.com

anakartın artısı m.2 ssd portu var eksisi 2 tane ram slotu var.
benim pc bu işlemci, anakart, 16 gb ram ile photoshop, illustrator, premiere ve auditionda uçuyor.

bunlara ek olarak sata 3 ssd ve 1060 3 gb ekran kartı ile oyunlarda da uçuyor.


sumuklurakun
(11.03.19)
(1)

ios'ta satın aldıklarımızın listesi var mı?

appstore'da satın alınanlar diye bir şey var ama orada ücretsiz uygulamalar da yer alıyor. bulmak zor oluyor. benim istediğim şey; bugüne kadar hangi uygulamalara ne kadar para vermiş olduğumu görebilmek.
appstore'da satın alınanlar diye bir şey var ama orada ücretsiz uygulamalar da yer alıyor. bulmak zor oluyor. benim istediğim şey; bugüne kadar hangi uygulamalara ne kadar para vermiş olduğumu görebilmek.
matrix
(10.03.19)
Apple bunu olabildiğince içeriye saklıyorki aylık üyelikle aldığımız app'leri daha zor iptal edelim.

App Store ->Profil Fotoğrafının Üzerine Bas->Kendi Adının Üzerine Bas->Subscriptions

Burda in-app purchase ile aldıklarını gösteriyor ama direk ücretli indirdiklerini gösteriyor mu bilmiyorum.


talasas
(10.03.19)
(6)

Adım sayan hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

Bir diğer sorum da şu:bu adım sayarlar muhtemelen gps üzerinden anlıyor adım attığınızı. peki ben arabaya bindiğim zaman ne oluyor?
Bir diğer sorum da şu:

bu adım sayarlar muhtemelen gps üzerinden anlıyor adım attığınızı. peki ben arabaya bindiğim zaman ne oluyor?
matrix
(16.01.19)
apple’ın health uygulaması ve stepsapp kullanıyorum.

gps’ten değil gyroscope’tan anlıyor adım atıldığını.


cedex
(16.01.19)
Samsung health


Amaranta ursula
(16.01.19)
google fit kullanıyorum ama bildiğimden değil yani. samsung benim telefonun şarjını inanılmaz hızlı bitirdiği için silmiştim.

adım olayında hızına göre tespit ediyor araba olayını.
ben bazen bir yere yetişeceğimde çok hızlı yürüyorum, bir bakıyorum google fit bunu bisiklete binme olarak kaydediyor :D


windows95
(16.01.19)
Adım saymak isteyen gitsin Mi Bad 2 ya da 3 alsın arkadaş. Bu kadar mı fakirsiniz...

2) Adımınızı GPS üzerinden falan algılamıyor. Telefonun içinde hareket sensörü var, oradan algılyor. Ayran çalkalar gibi telefonu çalkalayın 10 saniye, size "100 adım attınız" diyecektir.


bende mi band var ama kullanmıyorum. adım sayacı diye bir uygulama yüklü.


silver apple
(16.01.19)
iphone. pedometer ++

gps'den hareket sensöründen alıyor. iphone'u ayran gibi çalkalayınca da adım saymıyor. sayan program varsa onu bilemem. sadece bir şekilde durduğunuz yerde adım sayar. o da cihazı dairesel bir hareketle yürüyor şeklinde sürekli çevirmek ki zaten bu da kendi kendine olabilen bir şey degil.


helenart
(17.01.19)
(2)

Waking Life, Revolver gibi film önerisi ricası

Merhabalar;Waking Life, Revolver gibi aşmış filmlerin tadında önerebileceğiniz filmler var mıdır? (neden aşmış olduklarına dair tartışmak istemiyorum. Bunu anca izleyip, aynı hissiyatı yaşayanlar bilecektir. Bilmeyenlere ya da katılmayanlara bunları anlatacak vaktim ya da enerjim yoktur...)
Merhabalar;

Waking Life, Revolver gibi aşmış filmlerin tadında önerebileceğiniz filmler var mıdır? (neden aşmış olduklarına dair tartışmak istemiyorum. Bunu anca izleyip, aynı hissiyatı yaşayanlar bilecektir. Bilmeyenlere ya da katılmayanlara bunları anlatacak vaktim ya da enerjim yoktur...)
matrix
(07.01.19)
a scanner darkly


The Man from Earth (2007)


RedGoldGreen
(08.01.19)
(9)

Tesla marka otomobiller sizce ülkemizde ne kadara satılır?

Galiba mayıs 2019'da türkiye'de satılmaya başlanacakmış. Bu doğru mudur bilmiyorum ama sizce Tesla modelleri ülkemizde ne kadara satılır?
Galiba mayıs 2019'da türkiye'de satılmaya başlanacakmış. Bu doğru mudur bilmiyorum ama sizce Tesla modelleri ülkemizde ne kadara satılır?
matrix
(06.01.19)
Sahibinden de ikinci elleri bile var


emfuzi
(06.01.19)
Model 3 70 bin Euro civarı olacak.


angelus
(06.01.19)
Amerikan otomobillerine ek vergi vardı %60. Uygun fiyata gelmesi zor. Model s 75d 66bin dolar gözüküyor sitede. Vergiler düzelmezse milyona yakın olur fiyat devlet elektriği teşvik etmezse.


bahoho
(06.01.19)
vay arkadaş cidden satılıyormuş. en ucuzu 500.000 TL görünüyor sahibinden.com'da. :/ anlamadığım şu ama. şimdi millet ucuza alalım diye gidip gürcistan'dan falan arabalar alıyorlar ya hani, ama sonra onları arada sırada ülkeden çıkartıp geri getiriyorlar falan. sahibinden.com'da satılan bu arabalar için de aynı durum geçerli oluyor mu? çünkü henüz resmi bayisi bile yok ülkemizde.

öte yandan barış özcan da almış bir tane Tesla. bu sabahki videosunda tur atıyordu arabasıyla.

bir kez daha lanet olsun bu ülkede sıkışıp kalmışlık dedirtti sabah sabah.


matrix
(06.01.19)
konudan bağımsız youtube'ta teslaturk kanalını öneririm bilgilendirmeler için.


xiii
(06.01.19)
ABD'de 45 bin dolar, vergi indirimi falan da var baya düşüyor fiyat, hatta birkaç sene önce 35 bin dolardı başlangıç fiyatı vergi indirimiyle falan 27 bin dolara iniyordu, tabii bu düşük menzilli için fiyatlar menzil artınca fiyat da artıyor ama yine de Türkiye ile mukayese edilemez aradaki uçurum.

Türkiye'de resmi satışı yok ama Tesla'nın sayfasından alabiliyorsun fakat bin tane prosedürü var, ben anlamam diyorsan aracı kurumlar var bu işlere bakan onların aracılığıyla da alabiliyorsun.


angelus
(06.01.19)
Teslaturk'u takip edersen baya buyuk grubu var, trafikte ben devamli denk geliyorum.

Yalniz bi tane fakir modeli uretmislerdi, o gelirse belki sirketler falan alabilir yayginlasir.
Gerci gecenlerde pil vergisi cikti.


acemi
(06.01.19)
1 milyon tl bandında olacak. Sahibinden.com'da sıfır Teslalar o civarda. Onlar da yurtdışından getirip vergisi harcı pulu neyse onları üzerine koyup fiyat çıkarıyorlar.


malheiros
(06.01.19)
geçenlerde webteknoda tesla haberini görmüştüm, elon türkiye'ye yatırım planlarını iptal etti diye. son gelişme nedir? mayıs 2019 ile ilgili bir haber de yakalayamadım.
bir kaç senedir sahibinden üzerinden bilindik galeriler satış yapıyor.


MtKrt
(06.01.19)
(4)

Göz muayeneleri ne kadar gelişti?

Eskiden duvardaki irili ufaklı harfleri okutup göz bozukluğunuzu tespit ediyorlardı. bu hala böyle mi yapılıyor? misal diş sektöründe çok şey gelişti. Aynı onun gibi bu konuda da pratik gelişmeler var mı? yani bir makineden gözlerimize bakıp, direkt kaç numara bozukluğumuz olduğunu tespit edebiliyor
Eskiden duvardaki irili ufaklı harfleri okutup göz bozukluğunuzu tespit ediyorlardı. bu hala böyle mi yapılıyor? misal diş sektöründe çok şey gelişti. Aynı onun gibi bu konuda da pratik gelişmeler var mı? yani bir makineden gözlerimize bakıp, direkt kaç numara bozukluğumuz olduğunu tespit edebiliyor mu şu anda ülkemizde?

nasıl gelişiyor bunun süreci?
matrix
(30.12.18)
Goze makineyle bakip olcuyu soyluyorlar, son 30 senedir ayni makine var daha oncesini bilmiyorum.

Harf okuma yine var sonucta makine derecesi baska sana verecegi gozluk baska.


acemi
(30.12.18)
Tam olarak dediğin gibi, makine ölçüm yapıyor ve ufak bir kağıt veriyor. Muayene öncesinde makineden neticeyi alıyoruz. Muayenede de başa bir makineye gidiyoruz.

Doktor makineden bakmıyor da, makine bizim ona nasıl baktığımıza bakıyor.

-----spoiler-----

kırmızı çatılı çiftlik evi

-----spoiler-----


Etanglement
(30.12.18)
en azından 15-20 yıldır şu şekilde oluyor;
bir aletin içine bakıyorsun, kaç numara olduğunu söylüyor.

Ama alet hata yapmış mı diye kontrol etmek için doktor tarif ettiğin şekilde yine baktırıyor.


michael_knight
(30.12.18)
Muayene aleyi projeksiyon ike duvara yansıtıyor harfleri.
Eskiden numaralı gözlük takılırdı tespit için şimdi muayene aleyinde dürbün gibi yapısı var ordan değiştiriyorlar tak çıkara gerek yok.
Muayene biraz subjektif olduğu için kişinin konforuna göre ayarlanıyor. Her gün tahtaya bakan öğrenciye el işi yapan teyzeden farklı numara gözlük verilir aynı derece olsa bile.


gatherer
(30.12.18)
(2)

Bir anakart ve bir işlemci önerir misiniz?

Anakart için aşağı yukarı 1.000 TL, işlemci için aşağı yukarı 1.000 TL harcama yapabileceğimizi düşünerekten;piyasadaki hangi anakart ve işlemciyi önerirsiniz?-Oyun bilgisayarı değildir. Ama kesinlikle kullanırken akıcı olması beklenmektedir. SSD disk'e yüklenmiş windows ile kullanılacaktır. -Photos
Anakart için aşağı yukarı 1.000 TL, işlemci için aşağı yukarı 1.000 TL harcama yapabileceğimizi düşünerekten;

piyasadaki hangi anakart ve işlemciyi önerirsiniz?

-Oyun bilgisayarı değildir. Ama kesinlikle kullanırken akıcı olması beklenmektedir. SSD disk'e yüklenmiş windows ile kullanılacaktır.

-Photoshop, premiere gibi programlar kullanılacaktır.

-Güç kaynağı sıkıntımız yoktur.
matrix
(29.12.18)
www.amazon.com

www.amazon.com

kargo gümrük dahil $357.84 1.886,71tl

edit: işlemci bu fiyat aralığında tartışmasız en iyi seçenek şuan, o kesin. anakart konusunda tercihe kalmış biraz.
b350-b450-x370-x470 herhangi bir anakart teorik olarak stok hızda aynı performansı verir ama vrm ve vrm soğutması önemli... özellikle boost clocklarda ve overclock yaparsan. bu tabiki en iyi seçenek değil, aorus içinde bile x370 gaming 7 ve x470 gaming 7 wifi bundan daha iyi vrme sahipler. kendim x370 gaming7 kullanıyorum ryzen ilk nesil yeni çıktığında aldım yoksa x470 gaming7 alırdım 2700x cpu ile.

görünürde işlemci sıcaklığında sorun olmasa da vrm ısındığından cpu throttling yaşatır alt seviye anakartlar o yüzden 6 çekirdekli overclock yapılacak bi işlemcide anakart için çok ucuza kaçma. aorus ultra gaming genel olarak idare eder kasa içi hava akışı yeterliyse. vrm heatsinklerine biraz hava akımı olsun yeter. stok soğutucu zaten soket etrafına biraz hava akımı yaratıyor, yine kule tipi soğutucuların çoğuyla da yeterli olur... ama sıvı soğutma kullanırsan vrme dönük bi kasa fanı ayarlamanda fayda var.


konetsu
(29.12.18)
konetsu önerisine +1 diyorum. başka macera aramayın.yine de aceleniz yoksa ama ocak ayında yeni işlemcilerini duyuracak. beklemekte fayda olabilir. ocak 8


simbolmina
(29.12.18)
(3)

Otomobillerdeki otomatik vites mevzusu

Merhabalar. Sahibinden.com gibi sitelerde vites türü olarak düz ya da otomatik görüyoruz. bir tamirci dostumun dediğine göre otomatik araba alacaksan öyle direkt atlamayacaksın, bunun full otomatiği var, yarı otomatik robot sistem olanları var falan dedi. ve onlar ilerde çok sorun çıkarırmış. bu kon
Merhabalar.

Sahibinden.com gibi sitelerde vites türü olarak düz ya da otomatik görüyoruz. bir tamirci dostumun dediğine göre otomatik araba alacaksan öyle direkt atlamayacaksın, bunun full otomatiği var, yarı otomatik robot sistem olanları var falan dedi. ve onlar ilerde çok sorun çıkarırmış.

bu konuya en net nasıl ulaşacağız? piyasadaki arabaların modellerinin hangisinin full otomatik, hangisinin yarı otomatik bla bla olduğunu gösteren kaynaklar var mıdır?
matrix
(23.08.18)
alacağın arabanın modelini ve yılını internetten araştıracaksın. şanzımanı atıyorum CVT yazar. CVT şanzıman nedir diye google amcaya soracaksın sana kaynak verecektir. Yada istersen buraya sor sana söylerler.


false pretension
(23.08.18)
böyle bir kaynak hakkında bilgim yok. internette illaki vardır. ama her marka bazen tam otomatiğine ve yarı otomatiğine farklı adlar verebiliyor.

bildiğim kadarıyla temel mantık şu: tam otomatik araçlarda çift kavrama vardır. otomobil biri ile motoru diğer ile aynı anda vitesi yönetir. tork konvertörü denilen bir mekanizma işler. bir miktar güç kaybı olur. yarı otomatik araçlarda ise modeline göre değişmekle birlikte bildiğimiz manuel şanzımanlı araçlardaki gibi bir debriyaj sistemi vardır. sadece bu debriyaj sistemini araç kendisi yönetebilmektedir. örneğin hızın x ise ve aracın devri a ile b arasında ise 2nci vitesteyken 3ncü vitese atmalısın tarzında kurallar silsilesi aracın elektronik beynine kodlanmıştır. araç bu kodlara göre hareket eder. bazı yarı otomatik araçlarda bu işlemi manuel olarak override edebilirsin. yani araç daha henüz vites yükselt talimatını vermemişken kendin bu talimatı verip yükseltebilirsin. ama sanıyorum ki tüm yarı otomatik araçlarda böyle bir opsiyon bulunmayabiliyor.

eğer güncel bir araç alacaksan artık öyle sorunlu şanzımanlar çok kalmadı. çok genel kural olarak japon arabaları sorunsuz, fransız arabaları sorunlu denir. alman arabalarından da vw'in çok ünlü bir dsg şanzıman sorunu vardı. ama artık yeni modellerde o sorunu da ortadan kaldırdıklarını biliyorum. şahsi önerim, eğer tek derdin şanzıman kalitesi ise honda'nın cvt şanzımanlı modellerinden birine yönelebilirsin.


twelfth
(23.08.18)
Yukarıdaki arkadaşın verdiği teknik bilgi çok yanlış.

Tam otomatik şanzıman: tork konvertörlü, eski tip, çok yakan, az kaçan, zor bozulan şanzıman türüdür.

Sonsuz dişli oranlı: cvt de denilen sarsıntısız, vites geçişi olmayan tip. Avantajı dezavantajı markaya modele göre değişir bu aralar oldukça moda.

Yarı otomatik şanzımanlar: bunlara çift kavrama da dahildir. Bu şanzıman türünde debriyaj ve balatası vardır ancak kullanıcısı sürücü değil robotize sistemdir.

Çift kavramada 1-3-5 ve 2-4-6 iki ayrı şanzımanın birleşimi halindedir. 1'de iken 2'yi hazır tutar, çat diye geçer sarsıntı yapmaz, arada devir ve süre kaybetmez.

Avantajı; manuelden bile performanslı launch. Verimli, bu nedenle çok yakmaz hatta manuelden bile az yaktırabilir.

Dezavantajı: bozulursa arabayı çöpe at. Motorun kendinden daha pahalı bir sistemdir ve kırılgandır, narindir. Yüksek torka dayanamaz.

Diğer robotize şanzımanlar da bunun tek kavramalı boktan versiyonlarıdır. Robotize otomatik tek kavrama o kadar kırılgan değildir ama bozulabilir. Tüketimde büyük bir artı eksisi yoktur. Kararsızlık yaşayabilir performansı düşük olabilir(smg hariç) ama otomatiktir ve konfor sağlar. Balata vardır ve periyodik olarak değiştirmek gerekir(100 bin km)

Acemi sürücüsün ve İstanbul'da yaşıyorsun. Para sıçmıyorsan Cvt al. İkinci el robotize sıkıntılı. Hata veriyordur mesela, hatayı serviste deaktive ederler, koyarlar ilana. Alırsın 2000 km sonra hata verir, zorlarsan sonra bozulur, sonra 7000 tl lere çıkarsın servisten. Sıfır araçta garanti var zaten o
yüzden problem değil bunlar.

cvt de modifiye yoksa bozacak çok bir şey yok. Yüksek tork bozar sadece cvt'yi fabrikasyon orijinal ve çok sert kullanılmamış(pis, rolling vs) araçlar sorun yaşatmaz.


(6)

poligami mevzusu

poligami, yani çokeşlilik. öncelikle fakbadiliği dışarda tutuyoruz. onunla karıştıranlar olabiliyor. fakbadilik, insanların sadece cinsel paylaşım yaptıkları partnerliği temsil ediyor. geçelim.poligamiyi şöyle tanımlayalım. kesinlikle 1 adamın 4 eş alması gibi bir şey değil. tüm bireylerin eşit hakl
poligami, yani çokeşlilik. öncelikle fakbadiliği dışarda tutuyoruz. onunla karıştıranlar olabiliyor. fakbadilik, insanların sadece cinsel paylaşım yaptıkları partnerliği temsil ediyor. geçelim.

poligamiyi şöyle tanımlayalım. kesinlikle 1 adamın 4 eş alması gibi bir şey değil. tüm bireylerin eşit haklara sahip olduğu çoklu ilişki kalıbıdır. bir adam aynı anda en az 2 kişiyi daha sevebilir, onlarla gönül ve cinsel ilişki sürdürebilir. aynı şekilde bir kadın da bunları yapabilir. ve bu kadın ve adam da birbirinin eşi olabilir. her eşin de eşit sayıda eşit olması gerekmiyor. sadece buna hakkı var demek oluyor. yani ali ile ayşe çift olabilir. ayşe'nin bir de ahmet ile ilişkisi olabilir. ve bunlar gizli ilişki şeklinde de değiller. şimdi bu kalıp üzerinden devam ediyoruz;

1) poligamiliğe karşı sıcak olmak (açık) ya da soğuk olmak (kapalı) dışında negatif hisleriniz var mı? varsa 2. maddeden, yoksa 3. maddeden devam ediniz.

2) neden negatif hisleriniz ya da düşünceleriniz var? ilişki tercih şekliniz tekeşlilik diye bunu mutlak bir doğru olarak mı görüyorsunuz? ve bu yüzden içinizde bir şeylerle çeliştiği için ortaya negatif hisler ve düşünceler mi çıkıyor? peki kaynak olarak bu içinizde nereye varıyor? tam olarak neyle çelişiyor? sizi kimse zorla bir çokeşliliğin içinde tutamayacağı halde neden bunu yaşayan insanlara karşı homofobiklik benzeri bir his ve düşünceler taşımaktasınız? biraz düşünürseniz, bunun "bir adam öldürmeyi ahlak süzgecinden geçirmek" kadar uç bir şey olduğunu göremez misiniz?

3) kendi doğrunuza çok tutunmadan, kendinizi dünyadaki herkesin yerine koyarak düşünün. tekeşlilik aslında rol olabilir mi? nedenselliği ve temellendirilmesi tartışılır. unutmayın. siz bu sistemin içine doğdunuz. düğünlerdeki beyaz gelinliğe karşı duyduğunuz hislerin altında küçük çocukken gelinden bebek oyuncaklarla oynatılma sürecinizin bile maniplesi yer alabilir. tamamen hissederek değil de bir oranda korkulardan, kaygılardan beslenen bir mecburiyet sebebiyle tekeşliliği yüceltiyor ve meşrulaştırıyor olabilir misiniz? yani özetle, taraftarı ve gönüllüsü olduğunuz tekeşliliği ne kadar sağlam argümanlarla savunabilirsiniz?

4) tek seferde tek partner ile yaşanılan aşk sizi ne kadar tekeşli yapmaktadır? hayatınız boyunca birden çok sevgiliniz oldu. hepsini de sevdiniz. hepsini de arzuladınız. hepsine sarılıp, hepsini öptünüz. bu ilişkileri üst üste koyduğumuzda bir tür çokeşlilik olmuş olmamakta mıdır?
matrix
(23.08.18)
4. soruyu cevaplandirmaya geldim.

Hayir bu durum cokeslilik olmamaktadir cunku hepsi ayri zamanlarda ve bir sonraki henuz portakalda vitamin bile degilken yasanmis ve bitmistir. Cokeslilik olabilmesi icin, sizin de belirttiginiz gibi ayni anda, gizli olarak yurutulmeyen birden cok partnerle iliskide olmak gerekir. Bir partneriniz varken bir baskasiyla gizli sakli, digerini aldatmak marifetiyle iliski yasamak da poligami degildir mesela.


Thredith
(23.08.18)
Genel cevaplayacağım. Ben gerçekten sevdiğim zaman çok kıskanç olduğum ve başka kimseye çekim hissedemediğim için poligamiye uygun biri değilim.


poligami konusunda "herkesin hayatına kimse garışamaz" diyorum ve bu tarz ilişkiler yaşayan insanların yaptığı bana çok da garip gelmiyor - o nedenle genel olarak olumlu yaklaştığımı söyleyebilirim ama kendim sanırım altından kalkamam. tekeşlilik mutlak doğru falan değil ama kişisel olarak bana daha iyi geleceğini, uzun vadede bana daha iyi hissettireceğini düşündüğüm ilişki şekli odur.

tekeşlilik ya da poligami konusunda bu kadar felsefe kasmaya ne gerek var bilmiyorum açıkçası, herkes ilişkisini nasıl yaşıyorsa öyle yaşasın. benim açımdan önemli olan şey dürüstlük. anlaşabilmek, anlayabilmek, anlatabilmek, ortak paydada buluşabilmek. ben kıskanç değilim ama duygusal açıdan dengesiz biriyim. açık ilişki demek problemi katlamak demek. olası bir sorunda başka birisi yüzünden olayın iyice dallanıp budaklanabilmesi ihtimali demek. dediğim gibi düşünce olarak poligami bana iğrenç ya da absürt gelmiyor; seven üç kişiyle birlikte olsun, dünyalarla sevişsin. iki taraf da aynı görüşteyse, bunu yürütebilecekse yapsınlar. bellerine kuvvet. ben yapamam. o yüzden tekeşliliği tercih ediyorum.


der meister
(23.08.18)
Alan razı satan razıysa sorun yok diyorum.
20-26 yaşlarda erasmuslu falansa heves ve merak olarak görüyorum ama 28den sonra hala böyle takılanları gençliğini yaşayamamış insanlar olarak görüyorum. Bir yaştan sonra insanın birini sevmeye dermanı kalmıyor. Bi de üstüne 3-5 kişi görecek de onlara enerji sarfedip zaman ayıracak da. Ooofff çok boş insan olmak lazım. Her şeyin başı mantık ve olgunlaşmak.


cocodancer
(23.08.18)
Sorulari tek tek cevaplayamayacagim ama su kisa belgesel monogami ve poligamiye olan bakis acimi guzel ozetliyor gibi; www.youtube.com


yuzır
(23.08.18)
Poligami dünyada daha çok erkekler tarafından yapılan bir şey.Kadınlar açısından yapajnyoğın yok.Yapan insanlarında açıkçası çok sağlıklı olduğunu düsünmiyorum.Duygusal ve cinsal açlık ve doyumsuzluktan kaynaklandığını düsümüyprum


sinx90
(23.08.18)
(1)

Bu anakartı satın alayım mı?

Merhabalar. Masaüstü bilgisayarımızda intel Q6600 işlemci ve Asus P5Q Deluxe marka anakart kullanmaktayız. Anakartın işlemi yuvası ayakları zarar gördü. Artık işlemciyi görmüyor. https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hediyeli-asus-p5ql-se-g43-lga775-ddr2-pciex-anakart-367580387#product-det
Merhabalar. Masaüstü bilgisayarımızda intel Q6600 işlemci ve Asus P5Q Deluxe marka anakart kullanmaktayız. Anakartın işlemi yuvası ayakları zarar gördü. Artık işlemciyi görmüyor.

urun.gittigidiyor.com

Linkteki anakart da Asus marka. Fakat farklı bir model. Sizce gönül rahatlığı ile almalı mıyım? Fiyatı iyi mi? Yanında işlemci de hediye ediyorlar. Hani ne olur ne olmaz, bizim işlemci sorun çıkartırsa o işlemci ile devam ederiz diye düşünüyoruz gittiği yere kadar.
matrix
(18.08.18)
lga775 herhangi bir anakart olur, mutlaka asus veya p5q olması şart değil - tabi işlemcinin sağlam olduğundan eminsek.

linkteki olur, ama verdiği işlemci elinizdekinden biraz geride onu da dikkate alın.


celeron 300a
(18.08.18)
(3)

Q6600 işlemci hangi soket tipindedir?

Merhaba arkadaşlar. Intel 4 çekirdekli Q6600 işlemci için anakart almamız gerekiyor. Anakart seçerken soket tipi soruyor. Haliyle bunu bilmemiz gerekiyor. Cevabı bilen var mı? Bir de eliniz değmişken uygun bir anakart marka model önerirseniz çok muhteşem olabilir^^
Merhaba arkadaşlar. Intel 4 çekirdekli Q6600 işlemci için anakart almamız gerekiyor. Anakart seçerken soket tipi soruyor. Haliyle bunu bilmemiz gerekiyor. Cevabı bilen var mı?

Bir de eliniz değmişken uygun bir anakart marka model önerirseniz çok muhteşem olabilir^^
matrix
(15.08.18)
lga 775


Tears of Devil
(15.08.18)
bfy.tw


crucio
(15.08.18)
@crucio:

denedik gardaş denedik de abuk subuk siteler yüzünden emin olamadık da sorduk işte. ekşi yönetimi dert etsin. siz paylaşımı es geçin, daha kolay. ayrıca ingiliççemiz yok. durumumuz yoktu okuyamadık :(

yine de büyüklük bende kalsın. veriyorum tik'ini. hadi tiktir^^


matrix
(15.08.18)
(1)

Kayan resimli müzik videolarını hangi programla yapabiliriz?

Hemen basit bir örnek vereyim;https://www.youtube.com/watch?v=S5NPriAa8sobu çalışmadaki gibi bir klip nasıl yapılır? arka arkaya resimler, fotoğraflar gelecek. böyle ağır ağır aşağıdan yukarıya, sağdan sola vs hareket edecek. bazen çok koyu renkten yavaş yavaş açılacak vs.adobe premiere ile mi yoksa
Hemen basit bir örnek vereyim;

www.youtube.com

bu çalışmadaki gibi bir klip nasıl yapılır? arka arkaya resimler, fotoğraflar gelecek. böyle ağır ağır aşağıdan yukarıya, sağdan sola vs hareket edecek. bazen çok koyu renkten yavaş yavaş açılacak vs.

adobe premiere ile mi yoksa after effect ile mi çalışmalıyız?
matrix
(30.06.18)
eğer macbookunuz varsa iMovie ile yapabilirsiniz, crop kısmından.


(1)

Muhasebe mesleği (mali müşavir değil, ön muhasebe, şirket içi) hakkında

Bu meslek hakkında düşünceleriniz nedir? Aranızda bunu yapıp da (bir şirketin içinde çalıştığınızı düşünün. mali müşavir ayda 1-2 kez gelip gidiyor olsun) keyif alıyorum diyen var mı? Düşününce koca şirketin her şeyi sizin elinizden geçiyor görünüyor. aslında epey önemli gibi görünüyor. ee matematik
Bu meslek hakkında düşünceleriniz nedir? Aranızda bunu yapıp da (bir şirketin içinde çalıştığınızı düşünün. mali müşavir ayda 1-2 kez gelip gidiyor olsun) keyif alıyorum diyen var mı? Düşününce koca şirketin her şeyi sizin elinizden geçiyor görünüyor. aslında epey önemli gibi görünüyor. ee matematik seviyorsanız da işiniz hep sayılar olduğundan yine güzel gibi. ve artık her şey online. günü gününe işini yapan bir ofis ise çok da ipin ucu kaçmaz gibi.

sizce yapılır mı? ve öğrenimi ne kadar zordur? stoğu olmayan bir firma üstünden düşünebilirsiniz cevaplarken.

ve bir soru daha. muhasebenin ana mantığı en güzel nasıl oturtulur kafada? yani işleri nasıl yaptığımız değil de neden yaptığımız, o işlemlerin niye var olduğu gibi durumları kavramayı kastediyorum.
matrix
(27.06.18)
Yıllar nasıl geçti anlamadım 2013 te bahsettiğin şekilde başladım bir firmada aradan geçen yıllar hiç kolay geçmedi ama şu an genel koordinatörüm tabi bu sana bağlı çalışma azmine işi sevip sevmemene mantığı oturtmak için bu işi gerçekten iyi bilen birinin yanında 1-2 sene en az sürünmen gerek onun dışında söyleyebileceğim soruna yanıt olacak şey/ matematik ile hiçbir alakası yok


kirmizi kart
(27.06.18)
(2)

Aranık çirkin yüz - güzel beden / güzel yüz - çirkin beden fotoğraf / çizim

Bir nabız yoklama testi adına başlıktaki kategorilerde görsellere ihtiyaç var. yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır? kadın ve erkek olarak ayrı ayrı olmak üzere;- çirkin, göbekli, bakımsız (belki de aşırı şişman) bedenli ama çok güzel / yakışıklı yüzlü- sıkı, bakımlı, çekici bedenli ama çirkin y
Bir nabız yoklama testi adına başlıktaki kategorilerde görsellere ihtiyaç var. yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır?

kadın ve erkek olarak ayrı ayrı olmak üzere;

- çirkin, göbekli, bakımsız (belki de aşırı şişman) bedenli ama çok güzel / yakışıklı yüzlü

- sıkı, bakımlı, çekici bedenli ama çirkin yüzlü
matrix
(11.06.18)
örnek atamayacağım da güzel beden-çirkin yüz combosuna ingilizce argosunda butterface deniyor, görsel aramada faydalı olabilir.


yuto
(11.06.18)
Butterface diye arat google images kisminda kadin icin.


stavro
(11.06.18)
(6)

programlama (ya da bilgisayar) dilinden anlayanların çözebileceği bir soru

linkteki sorunun cevabı nedir?https://i.hizliresim.com/r1jgdV.jpg
linkteki sorunun cevabı nedir?

i.hizliresim.com
matrix
(05.06.18)
tüm örnekler de sonsuz döngü içinde çalışır. denemek için

www.onlinegdb.com


the last
(05.06.18)
3 örnek sonsuzs kadar çalışamaz stackoverflow olur


yani direk c standardina gore soruyorsa bence nuevo'nun cevabi yanlis. Cevap "yalniz 2" olmali.

1 icin n unsigned int olarak verilmis. unsigned int overflow edince 0'dan tekrar baslar, for loop da n > 0 gecerli olmaz ve program sonlanir.

2 icin while'da 0 olmayan her sey true sayilir. n = -n olunca n -1 ve 1 arasinda doner durur ve while bunu hep true olarak gorur, sonsuza kadar calisir.

3 icin, teoride sonsuza kadar calisabilir tail call optimization falan durumlarinda ama c icin konusursak recursion stack uzerinde olacagi icin bir sure sonra stack overflow verip program sonlanacaktir. ama bazi compilerlar TCO yapabilir o durumda stack overflow olmayabilir, standart implementasyona birakmistir diye biliyorum. o yuzden sonsuza kadar kesin calisir diyemeyiz ama algoritmayi sonsuz tape'i olan bir turing machine'de calistiracak olsaydik sonsuza kadar calisirdi evet. cevaplarda 2 ve 3 olmadigi icin bunu c standardina gore yorumlamamiz isteniyor denilebilir o zaman da cevap "Yalniz 2" olur.

Benim C biraz pasli ama eyorlamam bu kadar.

edit: Sir Anthony Hopkins, 1 ve 2 de stack overflow olmasi icin bir sebep yok cunku recursion yok. 1'de daha once yazdigim gibi numerical overflow olur, n 0 olur bir yerde o kadar. 2 sonsuza kadar calisir gibime geliyor cunku while 0 olmadigi surece true sayilir diye biliyorum.


robokot
(05.06.18)
sonsuz döngü içinde çalışır dedim gençler, sonsuza kadar çalışır diyebilmek zaten pratikte mümkün değil.


the last
(05.06.18)
tamam hepsi sonsuz dongu icinde de calismaz, cevabimda acikladim. online compiler'da javascript uzerinden calistigi icin print islemleri browser tabini kilitliyor ondan sonsuzmus gibi gozukebilir.


robokot
(05.06.18)
@robokot online compiler bir kabuk gibi verilen c kodunu sunucuda çalıştırır ve gelen isteği gösterir, ilgili sayfada bir donma olmadı zaten. 1. örnekte yanılmışım ama diğer örneklerde sonsuz döngü gerçekleşiyor göründüğü kadarıyla.


the last
(05.06.18)
(1)

icloud fotoğraf arşivleme konusunda abuk bir durum...

icloud'a fotoğraflarımı arşivliyordum. en son ağustos aylarında kalmıştı. çünkü icloud alanım dolmuştu. bu ay bastım parasını 50 gb'a çıkardım kapasiteyi. yine arşivlemeye başladı. fakat 50 gb'ı başlattığım andan itibaren yapmaya başladı bunu. o arada kalan aylarda çektiğim fotoları nasıl yollayacağ
icloud'a fotoğraflarımı arşivliyordum. en son ağustos aylarında kalmıştı. çünkü icloud alanım dolmuştu. bu ay bastım parasını 50 gb'a çıkardım kapasiteyi. yine arşivlemeye başladı. fakat 50 gb'ı başlattığım andan itibaren yapmaya başladı bunu. o arada kalan aylarda çektiğim fotoları nasıl yollayacağım icloud'a?
matrix
(30.05.18)
telefon kendisi müsait bi zamanında yollar. sen raat ol.

tabii ayarlarda aktifleştirmen gerekiyor.


washe
(30.05.18)
(1)

bir iş sektörü olarak: çiçekçilik

çiçekçilik hakkında düşüncelere ihtiyacımız var.bir iş sektörü olarak çiçeklik hakkında ne düşünüyorsunuz? altından kalkılabilecek bir sektör müdür? değer mi?aranızda çiçekçi olan, çiçekçide çalışmış olan ya da tanıdıkları bu durumda olan birileri var mı?
çiçekçilik hakkında düşüncelere ihtiyacımız var.

bir iş sektörü olarak çiçeklik hakkında ne düşünüyorsunuz? altından kalkılabilecek bir sektör müdür? değer mi?

aranızda çiçekçi olan, çiçekçide çalışmış olan ya da tanıdıkları bu durumda olan birileri var mı?
matrix
(26.05.18)
sabaha karşı saat 4 5 gibi şehirdeki mezatlara katılıp çiçekleri oradan tedarik etmen gerekiyor. Aldığığın çiçekleri bir iki gün içinde satman gerekiyor. bunlara OK sen iyi bir maj ile çalışlıyorlar...


thefin
(26.05.18)
(9)

En sevdiğiniz mitolojik karakter hangisi?

Ve neden o?
Ve neden o?
matrix
(12.05.18)
Arkantos
Son of osiris
Ajax

Age of mythology


baldur2
(12.05.18)
kratos oluyor mu?


ya ben lan neyse
(12.05.18)
Dumuzi, şaka şaka.


kablelvuku
(12.05.18)
prometheus - adam zeus' tan ateşi çalıp bize armağan etmiş, daha ne yapsın :-)
atlas - dünyayı sırtında taşıyor. maşallahhh :-)
sisifos - bu arkadaşı da kendime yakın buluyorum. kaderlerimiz bir yazılmış :-D
tanrı da yazdık ama olsun.


sisyphus..

Camus Reise de burdan selamlar olsun.


AlsterWasser
(12.05.18)
cebrail

su an issiz kendisi.


tomcruise
(12.05.18)
Pek mitolojiye ilgili değilim ama prometheus 'un hikayesini okuyunca çok sevmiştim.
www.nkfu.com

Edit sisifos' u unutmuşum.


Amaranta ursula
(12.05.18)
eros

şu anda indirgendiği kısıtlı anlamın aksine kaostan bizi çekip çıkaran tanrıların tanrısı olması sebebiyle


Coyote
(12.05.18)
Hermes çünkü renkli ve zeki bir karakter.
(bkz: hatunların efendi adam yerine piç tercihi)


unlem
(12.05.18)
(5)

Bankadan kredi alırken şu durum şansı artırır mı?

Diyelim ki kredi puanlarınız çok iyi. Bireysel olarak kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Burada bir şansınız var diyelim. Bir de bir şirketin ortağı olma şansınız var. Krediyi şirket ortağı iken çekerken daha avantajlı oluyor muyuz bankaların gözünde? Ve şahsi kredi puanınızın avantajı etki ediyor mu şi
Diyelim ki kredi puanlarınız çok iyi.

Bireysel olarak kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Burada bir şansınız var diyelim. Bir de bir şirketin ortağı olma şansınız var. Krediyi şirket ortağı iken çekerken daha avantajlı oluyor muyuz bankaların gözünde? Ve şahsi kredi puanınızın avantajı etki ediyor mu şirket ortağı olma yönünüze? O şirket sizin puanınız sayesinde daha avantajlı sayılıyor mu?
matrix
(08.05.18)
şirketin hesabının olduğu bankadan alırsanız çok büyük etkisi olur.


binder dandet
(09.05.18)
gelirini olusturan noktalardan biri sirket ortakligi oldugundan sirketin evraklarinida talep etme ihtimalleri yuksek, vergi beyannameleri vs.
yani tek bir noktada degil tamamini degerlendirir


içimdeki piç
(09.05.18)
şirketin ortağı olmanız, ortaklık oranınız ve şirketin maddi durumuna göre avantaj sağlayabilir. ancak şirket sizin kredi çekmenize tüzel kişiliği ile kefil olmayacaksa çok bir önemi de olmayabilir. zira banka için bir sorun halinde el koyabilecekleri tek şey sizin şirketteki sermayeniz olacak. şirketin işleyişine müdahale şansları sizin şahsi borçlarınız sebebiyle olunca başka ortaklar varsa zaten zor oluyor. zira onlar itiraz edebiliyor.

sizin şirketin puanına bir faydanız da doğrudan olmaz. ancak zararınız olmaması da büyük avantaj. çünkü büyük kredilerde ipotek yoksa, önce şirketi araştırıyorlar sonra ortakları şahsi olarak araştırıyorlar. o noktada şahsi bir haciz vs çıkmaması önemli.


prodeq
(09.05.18)
Ben şirket ortağı olduktan sonra bireysel kredi alma şansım sadece finans bank oldu. Diğer bankalar şirket ortağı iseniz, bağ-kur devreye girdiğinde yani ; Şirket üzerinden kredilendirme yapmak istiyorlar. Şirket üzerinden kredi çalışma ve dosya bedeli bile 500 TL, yani sıkıntı.


kaosu
(09.05.18)
şirket ortağıysanız bireysel ihtiyaç kredisi kullanamazsınız. sadece araç ve konut kredisini rahat kullanabilirsiniz.


silah taciri
(09.05.18)
(10)

Şu bilmecemsi mevzuda yardım lütfen :)

Bir kadın arkadaşımla (ben erkeğim) doğaçlama bir bilmece oynadık. Şimdi bu kadın arkadaş akrep burcu. Akrep burcunun cinselliği üzerine de sohbetlerimiz olmuştu kendisiyle. Geçen seslendi ne yapıyorsun? diye. Bilgisayar başında dünyalara açılıyorum dedim. O da bana "Ben de farklı bir dünyaya açılmı
Bir kadın arkadaşımla (ben erkeğim) doğaçlama bir bilmece oynadık. Şimdi bu kadın arkadaş akrep burcu. Akrep burcunun cinselliği üzerine de sohbetlerimiz olmuştu kendisiyle. Geçen seslendi ne yapıyorsun? diye. Bilgisayar başında dünyalara açılıyorum dedim. O da bana "Ben de farklı bir dünyaya açılmış durumdayım telefon başında" dedi. Aaa neymiş o falan derken bunu aramızda oyunlaştırdık. Cevabı evet, hayır olacak sorular sormaya başladım. Şimdi o konuşmadan bazı bölümleri göstereceğim size. Belki bulmama yardım edersiniz. :)

-Konunun akreplik ile ilgisi var mı?
-Hayır

Sonra buna güldü. Neler düşündün kim bilir? dedi. Çözmeye çalışıyorum dedim.

-hmm daha önce ilgilenmediğin bir şeyleri mi araştırıyorsun mesela?
-şu an ne desem bilemedim. polyanna gibisin galiba sen biraz.

buna da "ee akreplik ile alakası yok dedin ama şimdi de polyanna diyorsun" dedim. "Demek ki baska bir sey akrepvari" dedi. ben de sorularıma devam ettim;

-sitelerden mi bakıyorsun?
-evet

-o konudaki yazılmış şeyleri mi okuyorsun?
-hayır

-video'ları mı izliyorsun?
-hayır

-fotoğraflara mı bakıyorsun?
-hayır

-dinliyor musun yoksa?
-hayır

-oyun mu oynuyorsun?
-hayır

-karaoke mi yapıyorsun?
-hayır

-peki eğlenceli bir şey mi bu?
-evet, sayılır

-peki benim de bildiğim, ilgilendiğim bir şey mi?
-bak orasını hiç bilmiyorum.

-sizin ailede başka biri var mı onunla ilgilenen, bilen vs?
-Varsa da bilemem bana soylemez

-tüm dünyada herkesin doğal ve normal kabul ettiği bir şey mi?
-Himm sanirim cok kabul gormez

-bizim gruplarda hiç o konuya dair paylaşım yapıldı mı? (ortak facebook gruplarımız var)
-Hic gormedim ama herkes bence hayatinda en az bir kez yapmistir

-eğer bunu bana söylemek istemesen, sebebi seni yargılayabileceğimi ya da utandırabileceğimi mi düşünmen olur muydu?
-Yok utanmam herhalde ya. Yargilamazsin ona da eminim. Sadece yaparsin ve kimseye soylemezsin ya oyle bir sey.

-daha önce yaptığın bir şey midir düzenli olarak?
-herkes en az bir kere yapar bence. ben surekli yapmam. Arada oyle canim sikildiginda falan.

-joker hakkı kullanayım. baş harfini söyle? ve artık bir daha soru sorma hakkım olmasın.
-C..... (ingilizce)
matrix
(07.05.18)
hmm web siteleri / internet kullaniliyor. ancak okunan, izlenen, bakilan, dinlenen, oynanan, karaoke bir sey degil.

o zaman chat / mesajlasma icerikli bir sey olmali, baska bir opsiyon kalmiyor?

chatrubate falan? ama o da herkesin yapacagi bir sey degil bence. C ile baslayan baska bir chat meselesi varsa o da olur...


robokot
(07.05.18)
Cyberdating


sopiro
(07.05.18)
baş harfine gerek olmaksızın chat olduğu çok belli. yabancı erkeklerle ingilizce chat yapmış.


ssiradanbirigibi
(07.05.18)
@sopiro +9999

cyberdating/cybersex
konu kilit.


brakgn
(07.05.18)
cevaplarınız üzerinden tahminleri kendisine ilettim. sonuçları bildiririm. :)


matrix
(07.05.18)
couchsurfing.


cevap: chat imiş arkadaşlar. :/ hile yapmış bence. sapyoseksüelliğimi sarstı bu durum biraz.


matrix
(07.05.18)
kandirilmissin bence de.

-sizin ailede başka biri var mı onunla ilgilenen, bilen vs?
-Varsa da bilemem bana soylemez

-tüm dünyada herkesin doğal ve normal kabul ettiği bir şey mi?
-Himm sanirim cok kabul gormez

-eğer bunu bana söylemek istemesen, sebebi seni yargılayabileceğimi ya da utandırabileceğimi mi düşünmen olur muydu?
-Yok utanmam herhalde ya. Yargilamazsin ona da eminim. Sadece yaparsin ve kimseye soylemezsin ya oyle bir sey.

chat bunlara uymuyor bence, bu konusma internet uzerinden gectiyse zaten chat yapiyordunuz.

cybersex falan olsa hadi neyse


robokot
(07.05.18)
hadi len ordan. ailede biri chat yapsa niye bize söylemiyo olm. seni yiyor bu hanım...


babilbaligi
(07.05.18)
chat olabilir, neden olmasın? içeriği başka ama. chatroulette olabilir ya da sexting olabilir. değilse de arkadaşın birazzz..


nawar
(07.05.18)
(1)

Müzik besteletebileceğimiz bir yapay zeka var mıdır?

Yazılım olarak yani. varsa nedir bu?şuradaki arkadaş o müzikleri o şekilde yaptığını belirtmiş;https://www.youtube.com/watch?v=dHJq3ypjTrc
Yazılım olarak yani. varsa nedir bu?

şuradaki arkadaş o müzikleri o şekilde yaptığını belirtmiş;

www.youtube.com
matrix
(15.04.18)
vallahi detaylarını çok merak ettim.

ama yapay zeka ile müzik üretmek mümkün mü dersen:


futurism.com


ateyist_
(16.04.18)
(13)

Diş Hekimine ortak olma konusuna ne diyorsunuz?

Bir arkadaşım var. Diş hekimi. Geçen yıl mezun oldu. Kırıkkale'de çalışıyor bir yerde. Kendi yerini açmak istiyor. Ama sermayesi yok. Galiba bankalar kredi vermiyor ona. Bu konuda ona ortak olup, iş yapmak mantıklı bir yatırım olur mu sizce? Yüksek rakamlarda aylık bir beklentim yok. Minimalist yaşa
Bir arkadaşım var. Diş hekimi. Geçen yıl mezun oldu. Kırıkkale'de çalışıyor bir yerde. Kendi yerini açmak istiyor. Ama sermayesi yok. Galiba bankalar kredi vermiyor ona.

Bu konuda ona ortak olup, iş yapmak mantıklı bir yatırım olur mu sizce? Yüksek rakamlarda aylık bir beklentim yok. Minimalist yaşayan bir insanın. Bardır, eğlencedir vs bana ters şeyler. Hayatımı sürdürsem yeterli olacaktır.

Batma riski az mıdır sizce? Güven sorunumuz yok. Geliri nasıl dağıtacağız kısmını şu anda düşünmedik. İşte kar payı alacağımdır.
matrix
(13.04.18)
ortaklık zor bence. bir gelir modeli nasıl olacak? batmaz bence ama geliri paylaşması zor. sonuçta bu emek üzerinden elde edilen bir kazanç. diyelim sen 100 bin ateşledin. sen o parayı kazanınca ortalık bitecek mi? hayatı boyunca kazancını paylaşmak istemez kimse. borç ver istersen.


nick bulamadim
(13.04.18)
Bankalar kredi vermiyorsa sen niye veriyorsun?


chavezding
(13.04.18)
uzun vaadede senin açından kötü plan. çünkü bir yer açmak için çok büyük bir sermaye gerekmiyor, bir yerden sonra arkadaşın sana kar payı vermek istemez.


nossrat
(13.04.18)
çünkü arkadaşımın garanti bir mesleği var. benim hayatım sisli. ayrıca işi görülsün diye de veriyorum tabiki. ben iş kurup ne yapacağımı bilemeyebilirim. yürütemeyebilirim.

gelir dağılımını illa ki bir formülle çözeriz diye düşünmüştüm. ömür boyu gelirini paylaşmak zorunda değil elbette. fakat bir noktaya kadar zaten para kazanmış olacağız. o birikimle o noktadan sonra yollar ayrılabilir veya ekstra bir işe daha girilebilir. gibi gibi.

teorik konuşuyorum ben de zaten. oturup da geliri şöyle yada böyle dağıtırız vs diye konuşmadık.


matrix
(13.04.18)
su an icin mantikli ama ilerisi icin cok soru isareti var. para kazanmaya baslayinca arkadasiniz verdigin parayi odeyip seni cikarmaya calisacaktir. tum isi ben yapiyorum, o bir sey yapmiyor olacak ki zaten oyle olacak.

bunu goze aliyorsaniz girin.


oscar
(13.04.18)
arkadaşın ciro içerisinden maaş alsın aylık olarak sen alma ve geliri paylaşın. en uzun ömürlüsü bu olur.

onun emeği senin sermayen.


susadım'ın dediği gibi mekan tamamen sana ait olacak, arkadaşın da maaş alacak, tek mantıklı yol bu.

Onun dışında banka birine kredi vermiyorsa bir bildiği vardır deyip çekiliyorum.


bir süre sonra "e ben çalışıyorum, bu adam hiçbir şey yapmıyor, bi de onunla, kazandığımı paylaşıyorum." demeye başlayacaktır.


nice tnetennba
(13.04.18)
Ayni modelin milyon bazinda olaninda arkadaslarin yukarida bahsettigi oldu ve yollar ayrildi. Ne is olursa olsun bir sure sonra olay “o hic birsey yapmiyor”a donecek.

Kotu senaryoda da actigi yer islemeyecek ve ortada borc kalacak. Yaz tahtaya al haftaya.


brkylmz
(13.04.18)
Valla iş başka arkadaşlık başka diye boşuna dememiş büyükler bence. Arkadaşına yardımcı olmak normal ancak yardımda bulunacağın miktarın senin için çok da sıkıntı yaratmayacak miktarda olması gerekir bence. Haa arkadaştır, samimisindir ve güvenin sonsuzdur o yüzden gidip tüm varını yoğunu da verebilirsin o ayrı ancak bu durumda da o birikiminin kısa vadede senin için çok da aciliyet içermemesi gerekir.

Ödeme kısmında da aynı şekilde aksama ihtimalini, ödenmeme ihtimalini falan düşünmek gerekir. Bugün güvenin sonsuzdur ancak 4-5 ay sonra güvenin yerle bir olabilir çünkü insanoğlu bu çiğ süt emdiğinden yarın öbürgün ne yapacağını kesin olarak kestiremezsin. Sen borç verdiğinde bunu da gözeterek hareket et.

Kafandaki senaryoda da riskler çok. İşler direkt olarak istenilen şekilde gitmez başta, işlerin rayına girmesi zaman alabilir, rayına giren işler birden bozulup ödemeler aksayabilir, işler hiç rayına girmeyebilir, girse de karşı taraf arkadaşların dediği gibi bi yerden sonra paylaşmak istemeyebilir falan filan. İyi düşün yani.


ilk birkaç aydan sonra;

işler iyi giderse en iyi ihtimalle senin paranı geri verir.
işler kötü giderse senin paran batar.

muhtemelen işler kötü gider. sonra o arkadaşın muayenehaneyi kapatmak gerektiğini falan söyler, harcadığının yarı parasına aletleri başka bir diş hekimi olan X'e sattığını söyler. sana da koyduğun paranın yarısını verir.

sen sonradan öğrenirsin ki, arkadaşın x ile beraber ortak işletiyor.

bilmediğin, yapamadığın işe ortak olunmaz.


babilbaligi
(14.04.18)
bir diş kliniğinin batmasına imkan vermiyorum bu ülkede. üstelik istanbul'da. diş bu. her gün nice insan dert yanıyor.

bu arada onun bir arkadaşının kliniği varmış. size şube verebilirim demiş. kendileri implant falan da yapıyor. arkadaşım şu anda 1500 tl maaşla çalışıyor. ve dediğine göre geçen cumartesi yaptığı tüm işlerin bedeli o kadarmış. biraz da bu adaletsizlik yüzünden kendi yerini açmak istiyor aslında.


matrix
(15.04.18)
@matrix: bir diş hekimi 1500 lira maaşla çalışmaz. kimse 1500 lira maaşla çalışamaz. asgari ücret 1600 lira. arkadaşın ya bu işlerden hiç anlamıyor, ya da sana yalan söylemiş. iki durumda da uzak kalmanı öneririm.


babilbaligi
(15.04.18)
(2)

[ bilmece ] solucan ve araba

elimizde 1 metre boyunda olan ve sonsuza dek gerip uzatabileceğimiz özdeş bir lastik ip var. bu ipin a ucunu bir duvara bağlıyoruz. b ucunu da bir arabaya bağlıyoruz. a ucuna bir solucan yerleştiriyoruz. solucan ipin b ucuna doğru gidiyor. saniyede 1 milimetre yol alıyor.solucan 1 saniye süreyle gid
elimizde 1 metre boyunda olan ve sonsuza dek gerip uzatabileceğimiz özdeş bir lastik ip var. bu ipin a ucunu bir duvara bağlıyoruz. b ucunu da bir arabaya bağlıyoruz. a ucuna bir solucan yerleştiriyoruz. solucan ipin b ucuna doğru gidiyor. saniyede 1 milimetre yol alıyor.

solucan 1 saniye süreyle gidince duruyor. solucan durunca araba lastik ipi çekerek b ucunu 1 metre ileriye götürüyor ve duruyor. araba durunca solucan yine 1 saniye süreyle gidiyor ve duruyor. solucan durunca araba lastik ipin b ucunu yine 1 metre ileriye götürüyor ve duruyor. ve bu olay hiç durmadan böyle tekrarlanıyor.

solucan lastik ipin b ucunu yakalayabilir mi?

yakalayamazsa neden?

yakalarsa ne zaman yakalar.
matrix
(22.03.18)
sonsuza dek gerilebiliyorsa ip neden 1 metre ölçüsü var?

onun dışında 10 metre sonra yakalar.


excel de formül oluşturdum

varsayılanlar:
solucan dx uzunlukta bir noktaya basıyor, uzunluğu yok, lastik üzerinde bir noktayı temsil ediyor
ip çekildiğinde solucan yer değiştirmiyor ama lastik uzadığı için uzama oranı kadar yer değiştiriyor.

çıkan sonuç, solucan ivmesi önce parabolik ilerliyor, sonsuza gider diyoruz ama lineer oluyor ve hız artışı 7 mm/s asimptotuna yaklaşıyor. bu da demek oluyor ki solucan hiçbir zaman 1 m/s araba hızına yetişemeyeceği için lastik uzaması solucanı geride bırakacak.

solucanın önündeki mesafe arkasındaki mesafeyi hiçbir zaman geçemeyecek.


sttc
(22.03.18)
(8)

İsim bulalım

bir siteniz var diyelim. çerçevesi belli. misal bilim, zeka vs. bu sitede bir alt bölge açmak istiyorsunuz. hatta belki de alt site mantığı diye düşünebilirsiniz. ana fikir olarak; "ana sitenin çerçevesi dışında kalan her şey" hangi ismi verirdiniz bunun için? site bir derslik ise, burası da teneffü
bir siteniz var diyelim. çerçevesi belli. misal bilim, zeka vs. bu sitede bir alt bölge açmak istiyorsunuz. hatta belki de alt site mantığı diye düşünebilirsiniz.

ana fikir olarak; "ana sitenin çerçevesi dışında kalan her şey"

hangi ismi verirdiniz bunun için? site bir derslik ise, burası da teneffüs gibi olacak. ve her şey konuşulabileceği için (ana sitenin üyeleri tarafından) "goygoy" gibi sınırlandırılmış bir isim verilmesini istemiyoruz.
matrix
(01.02.18)
açık alan
panayır


fallopian
(01.02.18)
Serbest kürsü


femme vitale
(01.02.18)
kara delik


lemmiwinks
(01.02.18)
boş ders


silah taciri
(01.02.18)
Samanyolu dışındaki bir sistemin adını verebilirsiniz.


kayranin kedisi
(01.02.18)
fuaye


since1907
(01.02.18)
- Harici
- Değil(-i/-imiz/vb)
- Diğer
- Alternatif
- Seçmeli
- Kıraathane
- Köşe başı
- Serbest kürsü (+1)


lazor
(01.02.18)
diğer


(1)

Kısa filmler için torrent sitesi isteği

Merhabalar. Bir sürü güzel kısa-film düşüyor. Altyazılarını da çeviriyorlar sağ olsunlar. Fakat genelde filmleri, dizileri indirmek için kullandığım sitelerde pek bulamıyorum bunları. Bana kısa filmleri istikrarlı bir şekilde paylaşan torrent sitesi önerir misiniz? Misal Neill Blomkamp abimin Adam:
Merhabalar. Bir sürü güzel kısa-film düşüyor. Altyazılarını da çeviriyorlar sağ olsunlar. Fakat genelde filmleri, dizileri indirmek için kullandığım sitelerde pek bulamıyorum bunları.

Bana kısa filmleri istikrarlı bir şekilde paylaşan torrent sitesi önerir misiniz?

Misal Neill Blomkamp abimin Adam: The Mirror isimli kısa filmi çıktı, türkçe altyazısı da hazır ama filmi bulamıyorum. google samanlığında iğne aramak da yoruyor. :/
matrix
(09.11.17)
(8)

"Kült" ne demek? (sinema ve diziler üzerinden..)

Bir arkadaşımla tartıştık. The Wire dizisi kült dedim. Hayır değil, Fringe kült dedi. Sonra bana kambriç üniversitesinin sözlüğünü örnekledi. Güya kült demek "değeri kendine özgü bir zümre tarafından bilinen" demekmiş. Bu beni güldürdü. Hangi filmin, dizinin kendine özgü bir zümresi olamasın ki? Ban
Bir arkadaşımla tartıştık. The Wire dizisi kült dedim. Hayır değil, Fringe kült dedi. Sonra bana kambriç üniversitesinin sözlüğünü örnekledi. Güya kült demek "değeri kendine özgü bir zümre tarafından bilinen" demekmiş. Bu beni güldürdü. Hangi filmin, dizinin kendine özgü bir zümresi olamasın ki?

Bana göre "değeri kendi zamanında değil, sonradan bilinen" şeyler anlamına geliyor kült. Mesela bu anlamda Matrix de kült değil aslında. Firefly dizisi ise tam bir kült. Çünkü zamanında tutmadı diye iptal edilen ama dvd satışları ile hasılat rekorları kırıp bir de üstüne Serenity diye filmi çekilen bir dizidir. Gibi.

Sizler ne düşünüyorsunuz? Hangimiz haklıyız? Ya da nedir tam olarak bu "kült"?
matrix
(03.11.17)
Dandik denilemeyen yapımlara verilen bi sıfat bence. Misal 2001: A Space Odyssey dandik bir film ama sorsan kült derler. Böyle yapımlar işte.


angelus
(03.11.17)
tanim olarak arkadasin hakli cult tarikat


partizan
(03.11.17)
kült daha ziyade arkadaşınızın anlattığı gibi kullanılır. çıkış şekli o yani. sizin bu kelimeyi kullanıma sokan insanların zihnini sorguluyor oluşunuz ayrı mevzu.

kült şeylerde sonradan değerin bilinmesi zorunluluğu yoktur ama kült addedilen şeylerin "değer"inin sonradan anlaşılması nadir bir durum değildir çünkü zaten küçük bir kesimin umursadığı şey ancak ileride onu daha büyük bir kesim takdir ederse bir "değer" olabilir.

buradan da sanat nedir, tartışmasına ve ducamp'ın pisuarına kadar gidersiniz.

cult following'i olan bir şeyin kalıcı cult mertebesine erişmesi, zamanın testinin gelecekte bir sınırı olmadığından mümkün olmaz zaten. bu yüzyıl kült addedilip önümüzdeki yüzyıl adı bile hatırlanmayacak onca şeye değer biçip değer biçtiğimiz şey üzerinden kendimizi çaktırmadan sevme ve karşılıklı pohpohlama, şeylere "değer" tayin ederek güç egzersizi yapma sanatımız zamanın testinden belli bir dönem için kesinlikle geçmiş olup "klasik"leşmiş eserlerin zaten ihtiyaç duymadığı bir dinamik.

yani demem o ki o zihni ben de sorguluyorum ama kültün anlamı arkadaşınızın anladığına daha yakın olduğu gibi aslında siz de fark etmeden ona yakın bir tanım yapıyorsunuz.

sorun şu ki wire kült statüsüne erişemeyecek kadar popülerleşti ve nispeten kısa bir zamanda oldu bu. fringe'e kıyasla değil sadece. bugün hangi diziyi izleyeyim gibi sorulara baksanız wire'la sıklıkla karşılaşırsınız.

internet sayesinde "eskiden sadece biz bilirdik" toplulukları da azalarak bitecek ve devasa bir bilgi çöplüğünde artık bulucuların şeyleri bu sefer "gem" kılacağı yeni bir dönem başlayacak. eski şeylerin istifçileri değil, çöp süzücüler değer biçici olacak. falan filan.

kült kendimizi önemli hissetmek için kullandığımız bir sıfat. bana göre öyle.

palahniuk okuyucusu nispeten azdı ve nevi şahsına münhasırdı diye -ki hemen yapıştırmak lazım "kim diyor?" sorusunu- otomatik oalrak kült statüsüne konan fincher filmini düşünüyorum da film bana palahniuk okurunun "kimin okuru" olduğunu anlatma derdinden daha samimi geliyor.

"kıymeti kendinden menkul" olana kıymet biçmek suretiyle kendi küçük gizemini yaratarak aidiyet hissine doymak isteyecek topluluklar yeni icatlara yelken açarlar artık yavaştan.


arkadaşınız haklı.


yalnux
(03.11.17)
arkadaş kült konusunda haklı da fringe konusunda değil. ekşi sözlük bu kadar popüler değilken(orada görmediler yani) üniversitede fringe muhabbeti yaptığımızı biliyorum ben. alakasız tipler bile internet kafelere gidip fringe yüklesene bana ağbi muhabbeti yapıyordu.

geri kalan kısmı godoşu beklerken açıklamış, yorumlarına da katılıyorum.


Bruce
(03.11.17)
bu arada spece odyssey çekim tekniklerindeki sofistikasyon derecesi yüzünden ve yapay zeka nedir, sorusunu iredeleyen ilk filmlerden biri, belki de ilki olduğu için önem sahibi.

o film klişe yarattı, kült değer değil. bugün izlediğiniz bir sürü film ve dizi oradaki fikirden nemalandığı gibi (1. ya yapay zeka sentient* olursa 2. sentient olduktan sonra insan olmanın önemi var mı, soruları), rem'in tabii tabii aya kesin ayak basmışızdır, yersen tadındaki man on the moon parçasında göndermesini yaptığı, "nasa'nın aya ayak basması hile miydi" tartışması bu filmde kullanılan teknikler yüzünden hasıl oldu, bildiğim kadarıyla.

*sentience: kendi varlığının bilincinde olan bir "ben" duygusu. biyologların memelilerde hayvan zekasına baktıklarında "aynaya baktığında kendini tanıyabiliyor mu" soruna verilecek cevapları ölçek yaptığı durum


turkcede kült dediginiz sey ingilizcede "cult following" olarak geciyor. yani bir kultmuscesine takip edinilen / bagli olunan filmler. yayinlandigi andan itibaren cult following'i olan yiginla film var, yani arkadasiniz hakli. zamaninda tutulmamis olmasi gibi bir on sart yok.

>Hangi filmin, dizinin kendine özgü bir zümresi olamasın ki?

Filmlerin cogunun boyle bir zumresi yok. cult following filmlerin organize olmus bulusan tartisan komuniteleri, sayisiz web siteleri, wikileri, alternatif / paralel evrenleri, kanonlari yani kendilerine ait sevenler tarafindan yaratilmis filmin kendisinden cok daha buyuk bir evrenleri olur. bu da her film icin olmaz. bunun olmasi icin de bastan degerinin bilinmemis olmasi gerekmez, yayinlandigi andan itibaren bu komunite olusabilir, cok da ornegi vardir.

tl;dr: arkadasiniz hakli.


robokot
(03.11.17)
Çok sayıda fanı olan yapıtlar kült diye adlandırılır. Uzay yolu ve yüzüklerin efendisi filmlerinde kullanılan dillerin dil kursları var mesela.

Bazı yapıtların yıllar sonra prömiyeri yapılır, tekrar vizyona girer, Diyaloglari sürekli tekrarlanır vesaire.

Örnek kült filmler;
The Rocky Horror Picture Show, Blues Brothers, the Godfather, life of Brian, big lebowski, star terk, star wars, back to future, The Matrix...


hans mustermann
(03.11.17)
(1)

7 ekim 2017 çirkin profil fotoğrafı kullanma şenliği

facebook'ta gördüm. ilginç mottolu bir etkinliğe benziyor. https://www.facebook.com/events/281159532380984/etkinlikten alıntı açıklama;egoyu tokatlama yolunda şöyle bir hodri meydan etkinliği yapalım mı?şöyle ki; sosyal medyada çoğumuzun profil fotoları olsun, instagram'da vs paylaştıkları olsun gen
facebook'ta gördüm. ilginç mottolu bir etkinliğe benziyor.

www.facebook.com

etkinlikten alıntı açıklama;

egoyu tokatlama yolunda şöyle bir hodri meydan etkinliği yapalım mı?

şöyle ki; sosyal medyada çoğumuzun profil fotoları olsun, instagram'da vs paylaştıkları olsun genellikle "çok güzel" anlara aitler. haliyle çok da gerçekçi değiller bütünsellik anlamında. yani eksikler. sadece "bir anı" simgeliyorlar. ve bunun da ana nedenlerinden birisi egolarımız malum. egomuz vitrinciliği önemsiyor. herkes tarafından güzel bulunmak istiyor...

gelin 7 ekim 2017 tarihinde çirkin olduğunu düşündüğümüz bir fotoğrafımızı profillerimize yerleştirelim. bunun yapılabileceğini gösterelim. bir tek gün bile olsa özgüvenli, umursamaz insanlarla böyle bir toplu eylem yaşayalım. çirkin görünelim, egomuzu tokatlayalım ve bir güzellik yaratmış/yaşatmış olalım. :)

(ben hiç çirkin çıkmıyorum diye hile yapmak yok. :p yüzünüzü buruşturup bir foto çekebilirsiniz.)
matrix
(04.10.17)
gereksiz.


Apocalypse
(04.10.17)
(3)

Yeni bir facebook hesabı açabilmek ve onu yaşatabilmek için önerileriniz?

Yeni bir facebook hesabı açabilmek ve onu yaşatabilmek için önerileriniz var mı?Bir arkadaşımın hesabı facebook'tan ceza yiyince (nude paylaşım kaynaklı) kimlik doğrulama şartına takıldı. Kimlik falan yolladığı halde neredeyse 1 ayı devirdi hala bir sonuca ulaşamadı.O da yeni hesap açıyor fakat heps
Yeni bir facebook hesabı açabilmek ve onu yaşatabilmek için önerileriniz var mı?

Bir arkadaşımın hesabı facebook'tan ceza yiyince (nude paylaşım kaynaklı) kimlik doğrulama şartına takıldı. Kimlik falan yolladığı halde neredeyse 1 ayı devirdi hala bir sonuca ulaşamadı.

O da yeni hesap açıyor fakat hepsi en fazla 1 gün dayanabiliyor. Direkt kapanıyor.
Facebook'u atlatabilmek için neler neler denedik ama yemedi. En son ben bir tane açtım ve ona verdim. Ona da ip değiştirmesini öğütledim. Bunu yapmasına rağmen sonuç hüsran. telefonu uçak moduna alarak değiştirmişti ip'sini.

Bu arada biliyorsunuz facebook yeni hesap açarken mail ya da telefon istiyor. Öyle her dakika yeni bir telefon bulmak da kolay olmadığından yeni açılmış mail adresi ile hallediyoruz işlemi.

ve arkadaşım cep telefonundan (iphone) kullanıyor facebook'u. hatta son denememizde, oluşturduğum hesabı ona vermeden önce telefonuna vpn bile kurdurmuştum.

Facebook hangi iz haritasından buluyor acaba bizi. İp no desek olmaz, değiştirdik çünkü. Kara listeye alınmış eski hesabın iz haritası içinde acaba "eski hesabın ismi, soyismi, profil fotoğrafı, girdiği gruplar, eklediği insanlar" mı bulunuyor ve algoritma iz haritaları üzerinden uyuşma gördüğü an mı patlatıyor acaba bizi?

istediğimiz şey, bu insan kendisi olarak yeni bir facebook kullanabilsin işte. şu devirde bunu yapamıyor olmak çok saçma.

Fikri ve önerisi olan?
matrix
(11.09.17)
bazı siteler bilgisayrın mac adresini kara listeye alıyor ne yapsanız boş. muhtemelen telefonda da aynı şey vardır.


lazpalle
(11.09.17)
VPN çözüm değil. VPN olduğu anlaşılıp direk hiç bir şeye bakılmadan da yasaklanabiliyor hesap. Tek çözüm yeni hesabı temiz bir mail adresi + telefon ve isterlerse kimlik onayı ile almak.

Başıma geldi. Farklı bir evden farklı bir internet hattıyla da denenebilir.


hocam bulunmayan diye bir şey yok. fb, google gibi şirketler her şeyimizi biliyor. yani adamları vpn, şu bu ile kandırmak pek mümkün değil. whonix ya da tails gibi işletim sistemleri kullanılabilir diyeceğim ama bunlarda değmez uğraşmaya.


secrexv2
(11.09.17)
(4)

Diyelim ki toplaştık ve bir facebook profilini şikayet ettik...

Arkadaşlar selam. Facebook şikayet edilen profiller için ŞİKAYET EDİLMİŞ OLMASINI MI baz alıyor yoksa ŞİKAYETİN İÇERİĞİNİN GERÇEKTEN O PROFİLİ İLGİLENDİRİP İLGİLENDİRMEDİĞİNİ Mİ?Buna dair net bir delil var mıdır?Çünkü arkadaşlarla inatlaştık da. Dedim isterseniz 50 kişi birleşip benim hesabımı şikay
Arkadaşlar selam.

Facebook şikayet edilen profiller için ŞİKAYET EDİLMİŞ OLMASINI MI baz alıyor yoksa ŞİKAYETİN İÇERİĞİNİN GERÇEKTEN O PROFİLİ İLGİLENDİRİP İLGİLENDİRMEDİĞİNİ Mİ?

Buna dair net bir delil var mıdır?

Çünkü arkadaşlarla inatlaştık da. Dedim isterseniz 50 kişi birleşip benim hesabımı şikayet edin. bence hesabım kapanmaz. Bu arada hesabımda arıza bir durum yok. üzerime kayıtlı olan 9-10 tane grup, 3-5 tane sayfa var. aktif bir hesap. 2008'den beri açık aşağı yukarı. bir sürü fotoğrafım var. ve telefonum da kayıtlı.

Sizce her türlü sebebi göstererek şikayet ederlerse, facebook savunma bile yapmama izin vermeden hesabı kapatabilir mi?
matrix
(03.09.17)
tahmini ve mantıklı bir yaklaşım olarak bir profildeki arkadaş sayısının %X'i kadar şikayet geldiğinde profili incelenmek üzere askıya alıp, o profile ulaşılmasını engelliyorlardır bence. algoritmasal olarak, otomatik yani.


kapanır ve kimlik doğrulama isterler. kimliğini ibraz ettiğinde de açılır.


lat menat uzza
(03.09.17)
@lat menat uzza:

peki diyelim ki ben gerçek adımı değil de takma bir nick kullanıyorum. bu nicki de kimlik ile ispatlayamam doğal olarak. bu durumda tamamen kaybetme riskim oluyor mu hesabı? yoksa adamlara "evet nick kullanıyordum, ama alın bu benim asıl kimliğim, bundan sonra kimlikte yazan adımı kullanacağım" diye anlaşma sunabiliyor muyum?


matrix
(04.09.17)
güncel durumu ancak facebook yardım forumlarına sorarak öğrenebilirsiniz.
www.facebook.com

bununla birlikte, Facebook'un gerçek isimlerin kullanılması hakkındaki kuralı nedeni ile, nick name hasaplar ile yapılan işlemler her zaman problemlidir.

www.theverge.com

btw, önce google


cursor
(04.09.17)
(1)

Bitcoin hakkında

Bitcoin dünyası hakkında, lafı dolandırmadan, taraf göstermeden, en temiz bilgiye nasıl ulaşabiliriz? var mı sonuna kadar güvenilir dediğiniz bir kaynak? tamamen temelinden başlayarak bilgilenmek istiyoruz. ama internette çok fazla kaynak var. ve çoğu da güvenilir değil gibi. kirli ya da tatmin sağl
Bitcoin dünyası hakkında, lafı dolandırmadan, taraf göstermeden, en temiz bilgiye nasıl ulaşabiliriz? var mı sonuna kadar güvenilir dediğiniz bir kaynak? tamamen temelinden başlayarak bilgilenmek istiyoruz. ama internette çok fazla kaynak var. ve çoğu da güvenilir değil gibi. kirli ya da tatmin sağlamayan bilgiler arasında boğulmak ve zaman kaybetmek istemiyoruz.
matrix
(25.08.17)
bitcoin.org
en.bitcoin.it

burdan başlayabilirsin. paylaşılan bilgileri birkaç yerden kontrol edebilirsin.


(2)

Kodi kullananlara bi ikna sorusu

Selam millet. Ben bilgisayarımla aynı odada 120 ekran bir plazma tv kullanıyorum. herhangi bir kanal, uydu vs yok. tamamen 2. monitör olarak kullanıyorum bunu, bir şeyler izlerken. tv out yapıyorum yani. Şimdi Kodi kullananlar bana illa ki kullan derler mi? derlerse neden derler? şekilli bir menüden
Selam millet. Ben bilgisayarımla aynı odada 120 ekran bir plazma tv kullanıyorum. herhangi bir kanal, uydu vs yok. tamamen 2. monitör olarak kullanıyorum bunu, bir şeyler izlerken. tv out yapıyorum yani.

Şimdi Kodi kullananlar bana illa ki kullan derler mi? derlerse neden derler?

şekilli bir menüden daha pratik bir şekilde (netflix kullanmak gibi) ulaşma kısmı güzel geliyor sanırım.

ha bir de telefonu mouse olarak kullanıyorum. oturduğum yerden kalkmama gerek kalmıyor.

bilgisayardaki diskleri kodi üzerinden rahatça kullanabiliyor muyuz mesela?
matrix
(24.08.17)
Network üzerindeki her şeye bilgisayardan erişir gibi erişebilirsiniz
Kodi güzeldir.


kisa
(24.08.17)
benim tv de evde direk kodi çalıştıran bir kutuya bağlı,

android telefonumda yetse diye bir uygulama yüklü telefondan istediğim yotube videosunu tv ye aktarıyorum miss,bilgisayarımda chrome browserda Play to Kodi eklentisi yüklü videoları yada torrent linkini sağ tıklayıp play to kodi yapıyorum 60sn sonra torrenti oynatmaya başlıyor.


(29)

el ifşasi

haydi ellerimizin ifşasını yapalım. başlangıcı da benden olsun. yürekli ve özgüvenli arkadaşlar da devam ettirsinler. :) bu arada biraz uzak kalmak zorunda kalmıştım buralardan. hala tam olarak dönmüş sayılmam ama "sen de kimsin ki düdük makarnası?" demeyecek arkadaşlara da merhabalar olsun...https:
haydi ellerimizin ifşasını yapalım. başlangıcı da benden olsun. yürekli ve özgüvenli arkadaşlar da devam ettirsinler. :)

bu arada biraz uzak kalmak zorunda kalmıştım buralardan. hala tam olarak dönmüş sayılmam ama "sen de kimsin ki düdük makarnası?" demeyecek arkadaşlara da merhabalar olsun...

i.hizliresim.com

prnt.sc (alternatif link)

edit: link ölmüş dediler. güncelledim.
matrix
(14.08.17)
böyle bir duyuruya yanıt vereceğim aklıma gelmezdi ama yeni oje sürdüm o yüzden dayanamadım

prnt.sc

ps. bu cevap kendini imha edebilir.


Bu minik ve yamuk parmağımı çok seviyorum ifşası olsun benimki de
hizliresim.com


pastörizesüt
(14.08.17)
el değil de ayak yapın ama sadece kadınlar yapsın <3 <3


der meister
(14.08.17)
Kaskımla birlikte:

i.hizliresim.com


yirmisantim
(14.08.17)
@playing star again'e alkışlarımı gönderiyorum. gph.is

bence dağılabilirsiniz.


qazaqwsx
(14.08.17)
@playing kadar olmasa da

i.hizliresim.com


elorelia
(14.08.17)
4 yıldır bu anı bekliyordum.

i.hizliresim.com

not: tırnakları kesin gençler. kötü görünüyor.


sanrı
(14.08.17)
kameram kötü

(git:<i.hizliresim.com )


runagain
(14.08.17)
@psa bayağı iyiymiş yalnız. ben de paylaşacaktım, onun elini görünce utandım.


rahip janick
(14.08.17)
@pastorizesut
iyiymis ona istinaden ben de paylastim


@rahip aşkolsun:) sen koy da duyuru el görsün dagshjgdhas


duyuru'nun en güzel elli kadını, şüphesiz ki henüz caps atmamış olandır. emin olabilirsiniz.


filteria
(14.08.17)
bu ojelerin hepsi neden flormar full color flormar virali mi


allaccess
(14.08.17)
@psa ben koyarsam "oha, benimki bundan daha çirkin olamaz" deyip herkes koyar. ben de gider elimi keserim.........


rahip janick
(14.08.17)
selamlar!

i.hizliresim.com


mattiadestro
(14.08.17)
el ifşası diye açtık kürek ve flormar virali çıktı. sadece renkli ojeli tırnak koymakla olmuyor genşler, boyasam benimkiler de güzel çıkar...


Bruce
(14.08.17)
flormar full color fiyat-performans oranı en yüksek oje. çabuk kuruyor, daha kalıcı, sürümü kolay ve kıvamı iyi, ve de ucuz..


@hobareyy'e nazire :)

i.hizliresim.com


twelfth
(14.08.17)
Meydanı Sanrı'ya bırakamazdım.
hizliresim.com


vonkhar
(14.08.17)
beni buna siz zorladınız.
www.izlesene.com


filteria
(14.08.17)
çaldığım eser liszt etude dikkatinizi çekerim :)


sanrı
(14.08.17)
görüyor ve arttırıyorum ;_;

sendvid.com


shotgunwoman
(14.08.17)
@shotgun ne kadar küçük ellerin var<3


piyano forumuna dönmüş haberimiz yok asdfasdfsaf
günahkar eller favorimdir.


sanrı
(14.08.17)
bayilirim el ifsasina +1

prnt.sc
prnt.sc

Edit: Simdi piyano calan elleri gorunce kiskandim, biz de anca oyle cikolata fln tutalim iste :(

@der meister, ahahaahah :(


yuzır
(14.08.17)
YUZIR FINGERED A GIRL ONCE. SHE DIED.


der meister
(14.08.17)
yuzır elm sokağında kabus'un yeni başrolü arkadaşlar buradan açıklamış olalım, imdb'ye cast olarak girilsin...


Bruce
(14.08.17)
arkadaşlar ifşaya gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. eller kadar önem verdiğim bir şey daha varsa o da kesinlikle piyanodur ki hem el hem piyano paylaşımı yaparak adeta combo hissi yaşattınız. var olun^^


matrix
(16.08.17)
(3)

icloud fotoğraflardan anlayanlar bir bakın hele

icloud fotoğraflar hakkında tam oturtamadığım şeyler var. şimdi arkadaşlar icloud demek aslında "klon mantığı" demek diye düşünüyorum. yani sizin fotoğraflarınız aynı anda hem telefonda, hem icloud'da (yani bulutta diyelim), hem de bilgisayarınızda (mac ya da pc fark etmiyor diye düşünüyorum.) bulun
icloud fotoğraflar hakkında tam oturtamadığım şeyler var.

şimdi arkadaşlar icloud demek aslında "klon mantığı" demek diye düşünüyorum. yani sizin fotoğraflarınız aynı anda hem telefonda, hem icloud'da (yani bulutta diyelim), hem de bilgisayarınızda (mac ya da pc fark etmiyor diye düşünüyorum.) bulunuyor. bunlardan hangisinden bir foto sildiğinizde senkronize olarak (otomatik ya da elle) siliniyor.

ben pc'me itunes kurmadan kullanıyorum cihazı. telefonu bilgisayara bağlamıyorum.

anlamadığım şu;

bilgisayara (C:\Users\Root\Pictures\iCloud Photos\Downloads) senkronize olmuş tüm fotoları ben yedek bir klasöre (buna b klasörü diyelim) taşıdım. arşivledim yani fotolarımı. sonra da cep telefondan 100 kadar foto sildim. şimdi baktığımda icloud'da da silinmiş görünüyorlar ama nedense bilgisayarda (C:\Users\Root\Pictures\iCloud Photos\Downloads) hala duruyorlar. bu neden oluyor? yani bu nasıl klon mantığı? ben cep telefonumun içindeki fotoğrafları kaç taneyse o haliyle göremeyecek miyim bilgisayarda? illa icloud sitesine mi girmem gerekecek her seferinde? sonuçta yedek arşivim (b klasörü) var ama orası bir gün binlerce fotoya sahip olacak. her seferinde o koca klasörde dolaşmak istemiyorum belki. cep telefonumda güncel ne kadar foto varsa sadece onları görmek istiyorum belki.

ayrıca şu senkronizasyon işini de anlamadım. az önce telde bir foto çektim. pc'den bakınca (saatin oradan) icloud simgesi "az önce güncellendi" demesine rağmen henüz göremiyorum bilgisayarda (C:\Users\Root\Pictures\iCloud Photos\Downloads) o fotoyu. ve orada "fotoğrafları indir" diye bir seçenek var. ama ona bastığımda benden klasör istiyor ve komple ne varsa yeniden indiriyor.

ne iş sizce bu?
matrix
(11.08.17)
az önce güncelledi dediği icloud drive'dır.
Ben de kullanıyorum, image.ibb.co

Sorun şu ki normalde mac'lerde vs dediğin gibi çalışıyor sync.

Fakat windows icloud için sync özelliği tek taraflı yani sync değil aslında, fotoğraflar windows'a geliyor fakat silersen hiçbir yerden silinmiyor veya iphone'dan silersen ordan silinmiyor.

support.apple.com

"When you delete photos and videos from your Apple device or on iCloud.com, they won't delete from your PC. And when you delete a photo or video on your PC, they won't delete in iCloud Photo Library."


ocanal
(11.08.17)
@ocanal:

drive'ı ayrıca da gösteriyor. şöyle ss vereyim;

prntscr.com

diğer konuda madem apple da bizzat öyle söylediyse yapacak bir şey yok. o halde b klasörüne hiç gerek yok. bunu arşiv gibi kabul edip, nasıl olsa burada bir şey silinmeyeceği için yedeklemeye ihtiyaç duymayalım. telefonun klon halini bilgisayarda görebilmek için de icloud'a girip çıkalım web tabanlı olarak.


matrix
(11.08.17)
@matrix

doğru ben fotoğrafları açmamıştım ondan çıkmıyormuş ben de hep drive'ı gösteriyor sanıyordum.


ocanal
(11.08.17)
(3)

aranik: iphone için "yap - yapıyorum - yaptım" uygulaması. ama...

bir tür "yap - yapıyorum - yaptım" uygulaması arıyorum. fakat şöyle bir nüansa sahip olmasını bekliyorum;günlük bir listemiz olacak. atıyorum;-diş fırçala-kitap oku-film izle-bla blaben bunları gün içinde yaptıkça check edeceğim. günün sonunda listemde ne kadar şey yapılmış, ne kadar yapılmamış gör
bir tür "yap - yapıyorum - yaptım" uygulaması arıyorum. fakat şöyle bir nüansa sahip olmasını bekliyorum;

günlük bir listemiz olacak. atıyorum;

-diş fırçala
-kitap oku
-film izle
-bla bla

ben bunları gün içinde yaptıkça check edeceğim. günün sonunda listemde ne kadar şey yapılmış, ne kadar yapılmamış göreceğim. bunu her gün yapabileceğim. günler sonra önceki günlere dönüp "bak gördün mü x şeyi yapmamışım kaç gündür" diyebileceğim. bir tür rutin kontrolü aslında aradığım şey.

var mıdır bunu tam da böyle yapabilen bir uygulama? ücretli ya da ücretsiz.
matrix
(07.08.17)
appadvice.com


usc
(07.08.17)
Momentum


havana
(07.08.17)
streaks


(1)

Abuk Mediafire sorunu

Arkadaşımdan aynen alıntıdır;"Benim garip bir sorunum var. Mediafire sitesine giriş yapabiliyorum. Hesabıma da erişiyorum. Ancak her hangi bir mediafire linkine tıkladığımda boş sayfa açılıyor. Ne yaparsam yapayım bir türlü dosya indiremiyorum. Aynı linki telefondan açtığımda ise sorunsuz açıyor. Bu
Arkadaşımdan aynen alıntıdır;

"Benim garip bir sorunum var. Mediafire sitesine giriş yapabiliyorum. Hesabıma da erişiyorum. Ancak her hangi bir mediafire linkine tıkladığımda boş sayfa açılıyor. Ne yaparsam yapayım bir türlü dosya indiremiyorum. Aynı linki telefondan açtığımda ise sorunsuz açıyor. Bu sorun neden kaynaklı olabilir.
Not: Explorer, Chrome, Opera ve Firefox olmsk üzere 4 tarayıcı da denedim hepsinde aynı sorunu yaşadım."
matrix
(06.08.17)
Firewall olabilir.
Adblocker olabilir.
Flaş problemi olabilir.


boray eris
(06.08.17)
(1)

iphone için 1-2 uygulama önerisi isteği

1) pdf, epub vs gibi e-kitap içeriklerini okumak için en mantıklı ve işlevsel uygulama hangisidir? bunların hepsini içeren bir program yoksa da olur. yani pdf için şu epub için bu.. gibi de önerebilirsiniz...2) su içme alışkanlığını tetiklemek için ne önerirsiniz? atıyorum günde 10 bardak su içmek i
1) pdf, epub vs gibi e-kitap içeriklerini okumak için en mantıklı ve işlevsel uygulama hangisidir? bunların hepsini içeren bir program yoksa da olur. yani pdf için şu epub için bu.. gibi de önerebilirsiniz...

2) su içme alışkanlığını tetiklemek için ne önerirsiniz? atıyorum günde 10 bardak su içmek istiyorum diyelim. bunu saatlik olarak belirledim. saati geldiğinde beni uyarsın. içtiysem işaretleyebileyim vs.

3) birileriyle telefonla konuşurken arka planda sesi kaydetmek için ne önerirsiniz?

4) ekran görüntüsü almak için ne önerirsiniz? elbette cihazın zaten kendisi de yapıyor bunu ama diyelim ki ekran görüntüsü aldım ve hemen arkasından gereksiz bölümleri kesmek istiyorum, sansürlemek istiyorum..
matrix
(05.08.17)
1- ibooks

2- aqualert

4- kendi uygulaması gayet yeterli. ss aldıktan sonra kalp işaretinin yanındaki yuvarlaklı 3 çizgili şeye bastığında kesme kırpma biçme efekt vs her şeyi yapabileceğin alanlar var.


jugador
(05.08.17)
(5)

Bu hangi dizi? aşklı, şatolu vs

Bir arkadaşımın sorusudur. Anlatım direkt onun cümleleridir;"90 lı yılların sonu veya 2000 li yılların başında muhtemelen trt de yayınlanan yabancı bir dizi. Çok zengin bir adam şehirde kendinden daha genç bir kadına aşık oluyor ve evleniyor. Daha sonra bu kadını kendi ailesinin de şatosu olan nüfus
Bir arkadaşımın sorusudur. Anlatım direkt onun cümleleridir;

"90 lı yılların sonu veya 2000 li yılların başında muhtemelen trt de yayınlanan yabancı bir dizi. Çok zengin bir adam şehirde kendinden daha genç bir kadına aşık oluyor ve evleniyor. Daha sonra bu kadını kendi ailesinin de şatosu olan nüfuslu insanların olduğu bir kasabaya getiriyor ve orada yaşamaya başlıyorlar. Kadın adamın ikinci eşi ve ilk eşi ölmüş. Yalnız kadın kasabada kiminle konuşsa adamın eski eşinden hayranlık derecesinde bahsediyorlar. Eski eşi herkes çok seviyor yardımları iyilikleri vs. anlatılıyor. Bu arada şatoda yaşayan yardımcı bir kadın var ve o da eski hanımefendisini çok sevdiği için yeniyi bir türlü kabullenemiyor vb.. Neyse kadın kocasının da eski eşine hala aşık olduğunu düşünmeye başlıyor. Eski eş boğularak ölmüş ve adam sürekli deniz kenarına kadının öldüğü yere gidiyor. Falan filan ve en sonunda kadın kıskançlığın dibine vurduğu bir zamanda deniz kenarında adamla kavga etmeye başladığında eşini aslında adamın kendisinin öldürdüğü itirafını duyuyor..."

gelen cevapların yanlış tahminlere itmesinden ötürü edit; Bu öyle pembe dizilerden, entrika dolu trişka brezilya dizileri gibi bir şey değilmiş. Taştan büyük gotik bir şato varmış. Malikane falan değilmiş. Hatta şatonun belli bir bölümüne kadının geçmesi yasakmış. Psikolojik analizleri çok fazlaymış. Daha keskin hatları olan gotik havasını her zaman koruyan ağır bir diziymiş.

son edit: kendimiz bulduk. huh.

Rebecca
www.imdb.com
matrix
(04.08.17)
Manuela'ya benzettim; ama o daha eski. Eski eş aslında ölmemişti ve yeni eşin ikiziydi Manuela'da.


auroraaurora
(04.08.17)
Manuela + 1
Diyecektim de, orada eşini adam öldürmemişti.


aychovsky
(04.08.17)
manuela diyecektim fakat yukardakiler +1


in vino veritas
(04.08.17)
Sağ olun ama alakası yokmuş arkadaşlar. Bu öyle pembe dizilerden, entrika dolu trişka brezilya dizileri gibi bir şey değilmiş. Taştan büyük gotik bir şato varmış. Malikane falan değilmiş. Hatta şatonun belli bir bölümüne kadının geçmesi yasakmış. Psikolojik analizleri çok fazlaymış. Daha keskin hatları olan gotik havasını her zaman koruyan ağır bir diziymiş.


matrix
(04.08.17)
Kendimiz bulduk. Huh.

Rebecca.

www.imdb.com


matrix
(05.08.17)
(3)

Kapanan facebook hesabı deneyiminiz oldu mu? Ne yapalım?

Bazı gruplar için kullandığım fake bir facebook hesabım vardı. Pek arkadaşı yok.Pek paylaşımı yok. Gerçek bir fotosu yok. İsmi de "harold finch" idi. geçenlerde birilerinin (yazdıklarımdan rahatsız olan lavukların) şikayet ettiğini düşünüyorum. Çünkü şöyle ki ben önce "the machine" ismi vermiştim bu
Bazı gruplar için kullandığım fake bir facebook hesabım vardı.

Pek arkadaşı yok.
Pek paylaşımı yok.
Gerçek bir fotosu yok.
İsmi de "harold finch" idi.

geçenlerde birilerinin (yazdıklarımdan rahatsız olan lavukların) şikayet ettiğini düşünüyorum. Çünkü şöyle ki ben önce "the machine" ismi vermiştim bu hesaba. facebook "bu olmaz" dedi. sonra "sıfır bir" ismini verdim. kabul etti. 9-10 saat sonra dondurdu hesabı. değiştirmemi ya da ispatlamamı istedi. ben de son kez "harold finch" yaptım. takma isim olarak da "the machine" yazmıştım. böyle takıldım bir süre. fakat 1-2 gün sonra tamamen kapattı facebook. düzeltme şansı vermedi. ispat istedi direkt.

1. öncelikli evrak listesi vardı. onlara kasmak istemedim. 2. öncelikli evrak listesine uyan 2 tane belge hazırladım. muhasebe makbuzu hazırladım harold finch adına. sonra bir de sgk bordrosu hazırladım ve yolladım. 1 gün sonra geri döndüler ama "anlayamadık bunlarla sizin olduğunuzu" dediler kabaca.

mesajlarında bir de şu 3 şey olması gerek dediler.

1) isim
2) fotoğraf
3) doğum tarihi

şimdi sorum şu;

1) fotoğraf olayındaki matematiği anlamadım. ben gerçek kişi olarak da hesabıma gerçek fotoğrafımı koymak zorunda değilimdir diye düşünüyorum. hal böyle olurken fake hesapta da hiç foto yoktu. şimdi ben adamlara fotolu bir belge gönderdiğimde bunu zaten kıyaslayamayacaklar ki. bunu anlamadım yani.

2) maalesef ki bu hesaba zamanında verdiğim doğum tarihini hatırlamıyorum. yoksa çakma bir ehliyet düzenleyip tekrar deneyebilirdim.

sizce bu hesabı ciddi ciddi unutabilir miyim artık?

3) yeniden oluştursam böyle bir hesap, böyle bir şikayet durumundan yırtabilmek için nelere dikkat etmeliyim sizce? püf noktaları tadında kurnazlıkları soruyorum yani.
matrix
(28.07.17)
kısacası evrakta sahtecilik vs yaparak sitenin izin vermediği bir hesabı nasıl açarım, onu soruyorsun?


yandex mail hesabı al. yandex mail alınca telefon numarası istemiyor. . kendine tekrar bir hesap aç. postların altına küfür vs yazma birileri şikayet etti mi çakozlayıp kapatıyorlar.
benim kapandı diğerini açtım. 1 yıldır kullanıyorum. öyle suya sabuna karışmıyorum artık. bir şekilde şikayet yeme işte. önemli olan bu.


vayezikhan
(28.07.17)
christopher nolan:

aynen öyle.

vayezikhan:

telefon istemiyor ki zaten. gmail ile açtım. ya tel ya mail yaz dedi. mail yazdım.

ama olay küfür falan değil. gruplar yönetiyorum. çakma hesapla da grupta tiyatro çeviriyorum. sevmeyen insanlar ego uğruna şikayet edebiliyorlar.


matrix
(28.07.17)
(3)

Birinin ilk kez doğum gününü kutlarken neler önerirsiniz?

Kadın bir arkadaşımın doğum günü yaklaşıyor. Ben önemsemem ama sezdiğime göre o önemsiyor. Bir şekilde de olsa kutlamak isterim. Farklı bir ilde kendisi. İnternet, telefon iletişimi var. Hediye alıp kargolama imkanımız yok. Zaten adres de isteyemem. Doğum günlerini sevmediğimi bildiğinden, adresini
Kadın bir arkadaşımın doğum günü yaklaşıyor. Ben önemsemem ama sezdiğime göre o önemsiyor. Bir şekilde de olsa kutlamak isterim.

Farklı bir ilde kendisi. İnternet, telefon iletişimi var. Hediye alıp kargolama imkanımız yok. Zaten adres de isteyemem. Doğum günlerini sevmediğimi bildiğinden, adresini istersem anlayabilir. Mesela facebook'ta duvarında kutlamak istemiyorum. Onu yapmayacağım.

Şiir seven biri bu arada. Ve müzik öğretmeni. Vakit bulsam bir şiir falan yazmayı da düşündüm ama belki de o vakti ve odağı hiç bulamayacağım. :) Bu arada benim de çizime yeteneğim var. 3-5 sayfalık bir çizgi roman vari bir şey mi çizsem diye de düşünüyorum ama işte onu yine yollayamam. Anca fotosunu çekebilirim vs vs.
matrix
(27.07.17)
Gönül ilişkiniz yoksa şiir yazma lütfen. Tek sayfalık bir şey çizebilirsin. Taratır gönderirsin.


Lim5
(27.07.17)
Okulda öğretilen şarkıların notalarının konuşma balonlarında olduğu bir çizgi roman olabilir.


iron
(27.07.17)
hediye alınmaz; hediye yapılır, hazırlanır. çizgi roman mükemmel fikir, harika olur bence de.


(4)

Kedi tüyü dökülmesi hakkında

Bu aralar kedimin tüyleri aşırı dökülmeye başladı. Bunun dışında normal halinde hiçbir sorun yok. 7 yaşında bir karakedi. Elimle sırtını sevdiğimde elime kıl doluyor. ya da tutup çektiğimde her seferinde en az 3-5 kıl kopuyor. En azından bunu azaltmak için neler yapabilirim? var mı öneriniz?edit: il
Bu aralar kedimin tüyleri aşırı dökülmeye başladı. Bunun dışında normal halinde hiçbir sorun yok. 7 yaşında bir karakedi. Elimle sırtını sevdiğimde elime kıl doluyor. ya da tutup çektiğimde her seferinde en az 3-5 kıl kopuyor.

En azından bunu azaltmak için neler yapabilirim? var mı öneriniz?

edit: ilk cevap "mamasını değiştirebilirsiniz" olmuş. buna ekleme yapmak istiyorum. bu bizde zor. çünkü kedinin başka bir mamaya alışması çok zor oluyor. yıllardır pro-plan'ın kısırlaştırılmış kediler için olan hindili-tavuklu kuru mamasını kullanıyoruz. afiyetle yemekte. yıllardır bu derece dökülmüyordu tüyleri.

başka önerisi olan?
matrix
(27.07.17)
Mamasını değiştirebilirsiniz.


cemallamec
(28.07.17)
pro-plan markasının tüm mamaları içeriği itibariyle tamamen çöp. mamayı değiştirebilirsiniz değil, mamayı değiştirin.


peki ne önerirsiniz?


matrix
(28.07.17)
mevsım degısıklıgınden olabılır. bızımkı de su anda oturdugu yerı bembeyaz yapıyor


fog weaver
(14.08.17)
(3)

xx / xy hakkında. x0 var mı?

queer anlayışındaki birisiyle bir tartışmamız oldu. fiziksel olarak doğada cinsel organlardan ötürü kadın ve erkek diye iki net gruba ayrılabileceğimizi, cinsel yönelimlerin de bundan sonra gelişebilen bir şey olduğunu savundum kabaca. yani fiziksel olarak, matematiksel olarak kadın ya da erkeğizdir
queer anlayışındaki birisiyle bir tartışmamız oldu. fiziksel olarak doğada cinsel organlardan ötürü kadın ve erkek diye iki net gruba ayrılabileceğimizi, cinsel yönelimlerin de bundan sonra gelişebilen bir şey olduğunu savundum kabaca. yani fiziksel olarak, matematiksel olarak kadın ya da erkeğizdir ama sonrasında her şey olabilir dedim. arkadaş bana;

"x0 diye de bi sey var, xxy de o da bu da? lütfen ama... eşeyi kromozoma indirgeyemezsiniz, kromozomu da xx ve xy'ye indirgeyemezsiniz. insanda bile xx ve xy ile sınırlı degilken, yani dimorfizm yokken dogada oldugunu iddia etmek HATADIR. ki 2000 farklı eşeyli bitkiler mevcut bu dünyada..."

dedi. aşırı hakim değilim kromozom olayına. körü körüne de savunmak istemedim daha ötesini. haklı mı sizce? doğada cinsiyet diye bir şey olamaz mı?
matrix
(16.07.17)
X0 falan var. Genetik anormaliler. Süperdişi, turner sendromu falan. Cinsiyet olayını bilmiyom pek


glamdr1ng
(16.07.17)
Evet arkadasin dogru soyluyor. 1970'lere kadar dediklerin savunuldu ama artik senin tezlerin 50 yil onceki yarisi yanlis bilgilere dayali. Arkadasinin soyledikleri daha guncel.


Traveller
(17.07.17)
Doğru demiş.

Not: genetikçi


faroe adamlari
(17.07.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.