Giriş
(5)

kredi çekip döviz alma

önümüzdeki 6 ay minimum 10bin liralık euro alacağım.Şu an 10k kredi çekip döviz alsam kenara koysam sonra da krediyi ödesem mantıklı olur mu?kredinin toplam 10.8k geri ödemesi var 6 ayda.edit: yurtdışına çıkma durumum var 6 ay sonra. o yüzden zaten halihazırda maaşımın bir kısmıyla döviz alıyorum. ş
önümüzdeki 6 ay minimum 10bin liralık euro alacağım.
Şu an 10k kredi çekip döviz alsam kenara koysam sonra da krediyi ödesem mantıklı olur mu?
kredinin toplam 10.8k geri ödemesi var 6 ayda.

edit: yurtdışına çıkma durumum var 6 ay sonra. o yüzden zaten halihazırda maaşımın bir kısmıyla döviz alıyorum. şimdi hazır düşükken alsam mı dedim.
mg3929
(22 saat)
6 ayda dolar 6.30u görürse faizi kurtarır. oradan sen karar ver.

euro hesaplamamışım artık orasını da sen hallet :)


re noreno
(22 saat)
bugünkü kurlar ile (6,53) 10.000 TL ile 1.530 EUR alabiliyorsunuz.
6 ay sonraki EUR kuru 7 olursa karşılığı 10.720 TL ediyor.

gördüğünüz gibi kredi faizinin tamamını karşılamasa da 90% ını karşılıyor olacak. 6 aylık faiz gelirini/enflasyon erimesini de dikkate aldığımızda ve bu işlemi de yaparak al sat ile kar etmeyi planlıyorsanız pek de akılcı değil. kar edemiyorsunuz kur 7'ye çıkarsa. kur elbette daha da yükselebilir ama bu daha büyük risk almak demek. 10.000 TL sizi zorlamayacak ise alınabilir bir risk.

ama 6 aylık süre içerisinde gerçekleşecek bir EUR harcamanız için girişiyorsanız (hazır kurlar da düşmüşken alayim gibi) riskli de olsa yapılabilir bir işlem bence.

yatırım tavsiyesi değildir.


Krediler çok yüksek. Ancak Temmuz'dan sonra (S-400'lerin gelmesi halinde) döviz, altın ne olur belirsiz. Her an her şey olabilir.

Duruma göre miktarları hesaplayıp, alın. Kredinin şöyle bir avantajı olur, ne ödeyeceğinizi bilirsiniz.

Yatırım amaçlı alacaksanız bence gerek yok. Ama bir iş için illa almanız gerekiyorsa, girilir krediye.


.


yılın başında euro/tl 6.10-6.20 seviyesindeydi. geçtiğimiz yıllara bakarsan yılın başına göre enflasyondan fazla değer kaybı olduğunu göreceksin. diyelim enflasyon mertebesinde oldu, yıl sonu kur (6.15 yıl başına göre %20 enflasyon min olarak hesaplarsan) 7.38 yapar. yani yıl sonu 7.30-7.40 süpriz değil bana göre.

not:yatırım tavsiyesi değildir.


awlmi
(21 saat)
mantıksız olur


dafuq
(21 saat)
(3)

İstanbulda bu evleri kim alıyor?

Fulya'da oturuyorum. Oturduğum cadde üzerinde evlere bakayım dedim, 20 yıllık kot 2 evlere 600k yazmışlar. Ev hapisane gibi. Arakatlar 1m'ye yakın, yeni binalar bunun daha da üstü.İnsanlar nasıl bu kadar para kazanabiliyor ya da 600bin lirası olan biri kot2'de yaşamaya nasıl razı oluyor? Yatırım içi
Fulya'da oturuyorum. Oturduğum cadde üzerinde evlere bakayım dedim, 20 yıllık kot 2 evlere 600k yazmışlar. Ev hapisane gibi. Arakatlar 1m'ye yakın, yeni binalar bunun daha da üstü.
İnsanlar nasıl bu kadar para kazanabiliyor ya da 600bin lirası olan biri kot2'de yaşamaya nasıl razı oluyor? Yatırım için de alınıyor olabilir ama o da mantıksız geliyor bana şu an.

Ev fiyatlarını görünce bu şehirde nasıl bir gelecek hayal edebilirim diyip üzüldüm biraz o yüzden soruyorum :(
mg3929
(17.06.19)
Konumu itibariyle talep çok. O yüzden fiyat artıyor. Evin şekline şemaline bakıp 200 bin dersen zaten o evi havada kaparlar. Fulya dediğin yer Türkiye'nin konum olarak en revaçta yerlerinden biri (bebek, fenerbahçe, tarabya gibi fantastik yerleri ayrı tutuyorum zaten).

ben kot-2'de oturmak istemezdim tabii ama çalıştığım yer levent falan civarında olsaydı, öyle bir evde otururdum. her yere yakın. 600 bin liraya beylikdüzünde site içi yeni binada 3+1 alırsın çok rahat mesela ama her gün metrobüs ya da trafik çilesini mi çekeceksin?


himmet dayi
(17.06.19)
600 bin lirası olanın öyle bir evde oturmayacağı konusunda haklısın. Bu tip dairelerin satın alma bedeli/kira oranları iyi oluyor. Kiralamak için alıyordur.


zombi
(17.06.19)
O evleri o fiyatlardan kimse almıyor. 6 ay sonra da bakın mesela, aynı ev başka bir fiyattan, belki daha yüksek belki daha düşük olacak orada. Kira denmiş bir de. Türkiye'de kira çarpanları 25 yıldan başlıyor. 30-35 yıla kadar da çıkabiliyor. Kimse bu mantıkla yatırım yapmıyor. İstatistikler de bunu söylüyor zaten. Konut satışları sürekli düşüyor.

İnternet sitesinde gördüğünüz fiyatlardan %15 kesin düşün. Oralara bile satamıyorlar da artık. Çünkü herkesin gayrimenkulü en güzel, en kıymetli. Herkes fazla fazla yazıyor. Bu aslında sadece bu sektörde değil, her sektörde böyle. Ben pek anlamam ama mesela bu araba alıp satan arkadaşlar burada konuşuyor görüyorum. Garip bir ikinci el piyasası olmuş. Herkes sürekli fiyatı yükseltiyormuş. Peki kim satıyor, kaçı satıyor? Bilen yok.


(5)

Alkol ve spor

Akşam bira içeceğim. Öncesinde spor yapmam anlamsız mı olur?
Akşam bira içeceğim. Öncesinde spor yapmam anlamsız mı olur?
mg3929
(14.06.19)
Hiç yapmamaktan yeğdir bence. Ama spor sonrası bir miktar protein almaya bakın yine de.


Spora gitmemek için bahane arayışlarına güzel bir örnek olmuş ama çok da geçerli bir bahane değil. 'Hava çok sıcak.' deseniz mesela. Daha ikna edici.


Mirket
(14.06.19)
Ne alakası var. Git spora.

Nasıl yaşarsan yaşa, spor iyidir.


(s)AINT
(14.06.19)
Alkolsuz bira reklamlarinda sporcular oynuyor. Spordan sonra alkolsuz bira tuketen de cok aslinda. Mukemmel bir secenek degil elbette ama tum sporu cope de attirmaz. Diyet bira secenegi varsa onu tercih edin, bir tane biradan ne olacak?


buf-e kür
(14.06.19)
tam tersi daha mantıklı oluyor bence. oh sporumu yaptım, şimdi alkolümü alabilirim moduna giriyorsun.


(11)

Sürekli istifa etmeyi düşünmek

Finans alanında çalışan beyaz yakayım. Günün her saati istifa etme düşüncesi var aklımda. Başka yere geçsem orada da çok mutlu olamayacak gibi hissediyorum. Şu an aldığım paranın üstünde almam da zor gibi. İşi bırakıp göt gibi ortada kalmak da istemiyorum bir plan yapmadan.Soru: ben napiyim? :(
Finans alanında çalışan beyaz yakayım. Günün her saati istifa etme düşüncesi var aklımda. Başka yere geçsem orada da çok mutlu olamayacak gibi hissediyorum. Şu an aldığım paranın üstünde almam da zor gibi. İşi bırakıp göt gibi ortada kalmak da istemiyorum bir plan yapmadan.

Soru: ben napiyim? :(
mg3929
(13.06.19)
neden istifa etmek istiyorsun?


Jesus Christ
(13.06.19)
böyle mutsuz yaşanmaz, bas istifayı


İş tatmini falan yok. İş yaparken bugüne kadar neden bu kadar okudum ben aq bunun için mi diyorum. Onun dışında mesaisi falan fazla. İşten çıkmadan yarım saat önce mesai yapıyoruz deniyor ve kalmak zorundasın. Böyle olunca plan yapmak vs. rüya gibi. Ama daha çok iş tatmininin kötü olması ve geleceğimi kötü görmem. Ek olarak beyaz yakalı olarak çalışıp ölmek de bana zor ve yıpratıcı geliyor.


mg3929
(13.06.19)
hocam önce iş bulup sonra istifayı basabilirsin, ama şu ortamda iş bulmadan yapma bence. farklı bir çalışma ortamında iyi ki bu bölümde okudum falan diyebilirsin. çalışma ortamı çok etkiliyor gerçekten.


hangi alanda mutlu olacağınızı düşünüyorsanız ona göre bir plan yapın.
bilmiyorsanız devam edin. zira iş değiştirmek isteseniz bile hali hazırda işi olan birinin şansı daha yüksektir.
eğer radikal bir değişikliğe gidecekseniz; örneğin ben bunu istemiyorum arkeolog olmak istiyorum diyorsanız şunu google'layın. "istifa mektubu nasıl yazılır" :)

kolay gelsin


ilkot
(13.06.19)
ücretsiz izine çıkabilirsin ya da güzel bir tatile, istifa etme kesinlikle.

inan bende senin gibiyim, işsiz kalınca dahada mutsuz olacağım için akşama kadar şafak sayıyorum.

bir de mesai sonrası motivasyonunu arttırıcı şeyler yap, hemen eve kapanma, yoksa hayatın hep iş gibi oluyor :/


redeath
(13.06.19)
öyleyse size naçizane yol haritası teklifi yapayım. işten istifa etmeyin, bu arada R programını öğrenin (finansal-ekonomik verileri R ile işlemeyi öğrenin). peşinden isveçe iş başvurusu yapıp aylık en az 15.000 euro başlangıç maaşıyla isveçe taşının.

yapılmışı var. hatta o arkadaş iş başvurusu da yapmamıştı, iş teklifi ona gelmişti

edit: ve ayrıca o arkadaş öyle top üniversitelerden de mezun olmamıştı. iç anadolunun doğusu, doğu anadolunun batısındaki bir taşra üniversitesinden mezundu.


yemrem
(13.06.19)
hocam öyle bir dünya yok, yarım saat kala kalıyoruz dediklerinde planım var diyip çık 3-5 defa yapsan en azından onlar seni atarlar sen niye istifa ediyorsun ? tazminatını alırsın en azından.


atacaksinfinke
(13.06.19)
İşini sevmiyorsan kazandığın parayı güzel ezmiyorsun demek ki. Güzel harcarsan, çalışmak için can atarsın.


roket adam
(13.06.19)
Yorucu, rutin iş hayatının getirdiği mutsuzluk bu ki kendin de başka bir işte yine böyle olacağını söylüyorsun. Tek yolu hayata renk katmak. Hafta sonlarını iyi değerlendirmek olabilir mesela. Çalışırken gelecek haftasonunu düşünmek sıkıcı haki kırar, motivasyon verir.


alko ikarus
(13.06.19)
bence seni bu mesailer mahvetmiş. ben de beyaz yakayım ve bana da ara sıra geliyorlar böyle. dönem dönem yoğunluk oluyor bizde ve işlerimizin arttığı, eve 9-10'larda geldiğim dönemlerde hayattaki her şeyden nefret ediyorum. aklıma sürekli yarın istifayı basıp dağ başına yerleşip organik tarım yapma fikirleri doluşuyor :D mesai yapmayınca ama bariz çok mutluyum ve hiçbir şeyden şikayet etmiyorum.

iş tatmini bende de yok. bu konuyu bi ara kafama takıyordum. sonra dedim ki sadece para kazanmak ve kazandığın parayı işten arta kalan zamanlarda yemek için bu işe geliyorsun, iş dediğin seni tatmin etmek zorunda değil. parası iyiyse, üstüne bir de çalışma ortamında kafa dengi birileri varsa ve huzurla çalışıyorsan önemli olan o. ben de isterdim köpek gezdirerek bu hayat standardını yakalamayı, ama mümkün değil. eğer ailelerimiz çok zengin değilse mecburen bu gibi yerlerde çalışacağız. A şirketi olmasa B şirketi olacak. yapılacak en iyi şey; işten arta kalan zamanlarımızı maksimize etmeye ve o zamanlarda da maksimum verimi almaya çalışmak. yaşasın kapitalizm :)

bence sizin mesailer bu kadar çoksa yapabileceğin iki şey var; birincisi müdürünle konuşup bu zorunlu mesailerden baydığını uygun bir dille söyle. ben geçen sene müdürüme demiştim. "100 işimiz varsa mesai yaptığımızda geriye 99 işimiz kalıyor, bu işler böyle mesaiyle bitecek gibi değil. üstelik mesaiye kalınca ertesi günkü performansımız da düşüyor. bence zorunlu mesaiyi kaldıralım" demiştim. gerçekten işe yaradı. en azından bizim departmanda artık mesailer tamamen çalışanların keyfine kalmış durumda. kimse mesai yapıcaz demiyor. çok işi olan, yetiştirmek isteyen kalıyor, isteyen çıkıyor.

ikincisi, müdürünle konuşmana rağmen baktın olmuyor, ya da müdürün bu tarz konuşulacak birisi değil; o zaman iş değiştir. başka yere geçsem orada da çok mutlu olamayacak gibi hissediyorum diyorsun ya, mesaili çalışmayan bir yere kapak atarsan bu fikrin değişecektir bence.


aktüer olmak

aktüerlikle ilgili sınav sürecinden geçmiş ya da bilgi sahibi olan biri var mı acaba?
aktüerlikle ilgili sınav sürecinden geçmiş ya da bilgi sahibi olan biri var mı acaba?
mg3929
(12.06.19)
(2)

aliexpress kargo

kargom gümrükten bir türlü geçmiyor :/ 13-14 gündür gümrükte bekliyor. ne kadar zaman alıyor normalde gümrükten geçmesi?
kargom gümrükten bir türlü geçmiyor :/ 13-14 gündür gümrükte bekliyor. ne kadar zaman alıyor normalde gümrükten geçmesi?
mg3929
(12.06.19)
tebligat falan göndermiş olabilirler, posta kutuna bi bak istersen?

benim de takipli bir kargom var 1 ay olacak çoktan gelmesi gerekirdi ülkede bile gözükmüyor, ayrıca bayramda hem gümrük sanırım tatil dolayısıyla kapanıyor, hem de bayram hediyeleşmeleri falan aşırı bir yoğunluk oluyor öte yandan, gümrük mevzuatı değişti diye böyle oldu 1 dolarlık paket için bile gümrük işlem bedeli ve gümrük vergisi ödeyeceğiz.


Fodera
(12.06.19)
Ptt gönderi sorgulamada eğer borç varsa görünüyor olması lazım


westblack
(12.06.19)
(1)

Türk filmi önerisi

Maksimum 2002 yapımı film önerir misiniz? Bomboş komedi değil de böyle hayatın gerçekleri falanlı olsa daha iyi olur
Maksimum 2002 yapımı film önerir misiniz? Bomboş komedi değil de böyle hayatın gerçekleri falanlı olsa daha iyi olur
mg3929
(11.06.19)
Kaç para kaç


(3)

Kardiyo vs sahilde yürümek

Bugün 45dk kardiyo 10-15dk karın çalışma planım vardı sporda. Kardiyodan kastım eliptik bisiklet. Bunun yerine Emirgan korusunun sahile uzak olan kapısından başlayıp Bebek'e kadar yürüsem mi?
Bugün 45dk kardiyo 10-15dk karın çalışma planım vardı sporda. Kardiyodan kastım eliptik bisiklet. Bunun yerine Emirgan korusunun sahile uzak olan kapısından başlayıp Bebek'e kadar yürüsem mi?
mg3929
(10.06.19)
Kardiyo yap


veritaslibertas
(10.06.19)
Bence git sahilde yürü. Mis gibi havada salona kapatma kendini.


pati
(10.06.19)
yürüyüş güzel ancak eliptik ile aynı tempoda yapmadığın sürece yerini tutmaz bence. tempolu yürüyüş yapabilirsin.


kondansator
(10.06.19)
(7)

Yatağa kedi girmesi

Kapıyı açık unutmuşum apartmanın sokak kedisi bi 40-50 saniyeliğine yatağın üstüne çıkmış. Sizce yıkamalı mıyım yoksa bu şekilde dursa olur mu? Mikrop falan kapmiyim durup dururken :(
Kapıyı açık unutmuşum apartmanın sokak kedisi bi 40-50 saniyeliğine yatağın üstüne çıkmış. Sizce yıkamalı mıyım yoksa bu şekilde dursa olur mu? Mikrop falan kapmiyim durup dururken :(
mg3929
(09.06.19)
sıkıntı olmaz.


sutlu nescafe
(09.06.19)
ne


fade out lines
(09.06.19)
Çarşafı filan değiştir en azından


cemallamec
(09.06.19)
Çarşafı değiştir yat.takma kafaya hiçbir şey olmaz.


predecessor
(09.06.19)
öff


jacque
(10.06.19)
Carsaflarin temizligini gecelim, kediyi sahiplen. Hayatin cok daha guzel olacak bak demedi deme


nekibula
(10.06.19)
o kedi senden temizdir.


himmet dayi
(10.06.19)
(3)

Düşük voltajdan buzdolabı yandı, şikayet edebilir miyim?

İstanbuldayım, elektriği ck boğaziçi elektrikten alıyorum. Düşük ya da yüksek voltajdan buzdolabının motoru yanmış, şimdi motorunu değiştirmem gerekecek baya pahalı :( ben bu adamları şikayet etsem nereye edebilirim? Böyle bi şey başına gelen oldu mu?
İstanbuldayım, elektriği ck boğaziçi elektrikten alıyorum. Düşük ya da yüksek voltajdan buzdolabının motoru yanmış, şimdi motorunu değiştirmem gerekecek baya pahalı :( ben bu adamları şikayet etsem nereye edebilirim? Böyle bi şey başına gelen oldu mu?
mg3929
(08.06.19)
benimde kombi pörtlüyordu böyle, regülatör aldım baya oldu bozulmuyor artık. evdeki diğer aletlerde korumali prizlerde. soruna cevap değil ama olsun,


selam
(08.06.19)
Kimi kime şikayet edeceksin? Sırtını devlete dayamış pezevenkler, ispatı da meşakkatli


filipis
(08.06.19)
tüketici haklarına şikayet ediceksin o da elektrikçiler odasındab bilir kişi yollıcak. o kişi sağlam rapor yazarsa ödemek zorundalar.


mikahakkinen
(08.06.19)
(8)

1 günde et bozulur mu

Buzdolabım bozuldu. Yarın tamir ettireceğim. Şu an kapalı duruyor. Dolaptaki köfte vs. yiyecekler 1 günde bozulur mu? Yarın sabah çalışmaya başlasa mesela?
Buzdolabım bozuldu. Yarın tamir ettireceğim. Şu an kapalı duruyor. Dolaptaki köfte vs. yiyecekler 1 günde bozulur mu? Yarın sabah çalışmaya başlasa mesela?
mg3929
(07.06.19)
bence bozulur ve ben olsam yemezdim. buzluğa koyarak bozulmama şansını artırabilirsin, tamir yetişirse kurtulabilir.


Komşudan rica edebilirsin


Uncle Sam
(07.06.19)
Komşu yok malesef. Kimseyi tanımıyorum kimsenin kapısını da çalmak istemiyorum :/


mg3929
(07.06.19)
eti pişirirsen eğer bozulma süresi 2 kat artar.


Fodera
(07.06.19)
donmuş etse zaten çözündükten sonra tekrar dondurulmaz. yapıp ye direkt.


himmet dayi
(07.06.19)
Tavuk olsa yenmez derdim de et yenir. Et kolay kolay bozulan bir şey değil. Neticede çok sıcak bir yerde tutmayacaksınız.


Nature Works
(07.06.19)
Bence bozulur bu sicakta


elorelia
(07.06.19)
Hocam net bozulur. Hepsini pişirirsen, daha uzun süre dayanır


giovanne
(07.06.19)
(4)

Buzdolabı dondurucu bölümü dondurmuyor

Altus marka buzdolabım normalde deli gibi dondururken şimdi dondurucu bölümü alt tarafla aynı soğuklukta. Bi ayarı falan var mıdır acaba yoksa servis mi çağırmalıyım?
Altus marka buzdolabım normalde deli gibi dondururken şimdi dondurucu bölümü alt tarafla aynı soğuklukta. Bi ayarı falan var mıdır acaba yoksa servis mi çağırmalıyım?
mg3929
(06.06.19)
Fişi çek bekle fişi tak işe yarıyor. Komsuyla ilişkiler bu noktada ise yarıyor.


habarbey
(06.06.19)
Evet, cok doldurduysaniz olabiliyor. Fisi cek, buzu cozulsun, 2-3 gun bekleyin. Bu surede care komsu tabi:)


balpolen
(06.06.19)
Abi buzluk ağzına kadar yemek dolu komşu falan da yok:/ boku yemiş oluyorum sanırım bu durumda :(


mg3929
(06.06.19)
Servisi arayın. Benzer durumda bizi servis yönlendirdi ne yapılması gerektiği konusunda.


(3)

Elektro gitar soruları

Lisede bi heves elektro gitar almıştım sonra üniversite iş falan filan derken heves olarak kaldı sadece. Şimdi tekrar gitarımı getirttim çalmaya başlamak ve düzgün öğrenmek istiyorum. 1- teller saptan biraz olması gerekenden fazla yüksekte duruyor gibi, bu bir problem midir?2- tel değiştirmem, pena
Lisede bi heves elektro gitar almıştım sonra üniversite iş falan filan derken heves olarak kaldı sadece. Şimdi tekrar gitarımı getirttim çalmaya başlamak ve düzgün öğrenmek istiyorum.

1- teller saptan biraz olması gerekenden fazla yüksekte duruyor gibi, bu bir problem midir?
2- tel değiştirmem, pena falan almam lazım bunlar için önerebileceğiniz uygun ve merkezi bi yer var mı?
3- kurs almak istesem düzgün bi hocadan bana kaça patlar ortalama? Ve hoca tavsiyesi var mıdır?
4- gitarım ve amfim nasıl sizce iyi midir? İbanez grg170dx ve line6 spider iv 15.
mg3929
(06.06.19)
1-görmeden bi'şey demek zor tını iyiyse dert tasa yok bence.
2-herhangi bir yerden alabilrisin şehir ücra değilse.
3-metod kitapları,onlarca video,web site varken hocaya gerek yok nasıl diy varsa liy (learn it yourself) de var.
4-fena değil,önemli olan çalan,gitar çok iyi olsa da müzisyen daha önemli.


natallica
(07.06.19)
çok uzun süre çalınmadan kenarda beklemiş bir gitar; sap ayarı için luthier e götürmeni tavsiye ederim. tel değişimi vs de sap ayarının içinde zaten.

bunu şunun için diyorum, uzun süre sap ayarı yapılmamış gitarlarda bazen sapta onarılamaz bozulmalar yamulmalar olabiliyor, truss rod falan kurtaramıyor. bu riski göze alma.


makbur
(07.06.19)
ilk olarak washburn almıştım ben, çok sert bi gitardı yani kötü gitarlar çok yorabiliyor insanı, ondan sonra jd brothers diye bi marka almıştım, türk malı, gel zaman git zaman elimden belki 20 tane üst model gitar geçti ama ben jd brothers daki rahatlığı hiç birinde bulamadım, senelerdir içime uktedir,keşke bi luthiere götürüp manyetik değiştirip kullansaymışım.

teller saptan yukarıda ise ya sap ayarı bozuk, ya mevcut tansiyondan ince bir tel taktın ya da tremolo kolunun bağlı olduğu yaylara ayar çekilmesi lazım, görmeden zor, bilen insan şıp diye anlayıp çözer.

valla heryerde tel değiştirip pena alırsın baştan fiyat sormadan, marka model araştırmadan(evet tellerin marka modelleri ve fiyatları bellidir) gitme, tel değiştirmeye çoğu yer para almaz ama istisnalar olabilir.

gitarının şu anki fiyatı 1500 tl civarında yani kötü bir gitar değildir eğer sen de rahat ediyorsan masrafa gerek yok.

ben bişey alacak olsam processor alırdım mesela. pantolonu gösteren ütüdür gitarı gitar yapan processordür.


Fodera
(07.06.19)
(16)

maaş/deri ceket oranı

Ayda 6k kazanan birinin 2.1k'ya çok acayip beğendiği bir deri ceketi alması şov mudur?
Ayda 6k kazanan birinin 2.1k'ya çok acayip beğendiği bir deri ceketi alması şov mudur?
mg3929
(05.06.19)
3 5 sene giyecekse değildir kaldı ki çok daha uzun süre dayanır kaliteli üretilmiş deri ceketler


Fodera
(05.06.19)
2007 yılında 600 liraya deri ceket almıştım ki yumuşak deriydi. sezon başında boyatır hala giyerim, tabi ki eskisi gibi şık durmuyor ama artık salaş mekanlarda dikkat çekebiliyor. şimdi baktım o zamanlar asgari ücret 650 700 arasıymış yani senin almak istediğinle eş değer diyebiliriz.


Deri ceket sıkılgan biri değilseniz eğer çok uzun süre kullanılabilecek bir şey. Fp olarak değer öyleyse.


Gereksiz bence. Bir defalik yapiyorsa neyse de yilda birden fazlasi sacmalik ozellikle deri ceket gibi pek giyilmeyen iki kullanip sonra senelerce kenarda unutulan bir sey icin.


hot potato
(05.06.19)
Aynısını 200 TL ye bulursun


üğpoıuy
(05.06.19)
en az 5 yıl giyilebilecek kalitede değilse içime otururdu benim. şahsen ben vermem ama verilir yani.


golgi aygıtı
(05.06.19)
Ben deri ceket, spor ayakkabi, canta (sirt cantasi ve klasik cizgilerde olan cantalar), iyi bir outdoor ayakkabi/mont, takim elbise gibi modasi gecmeyecek esyalarda yuksek fiyatlar verip kaliteli urunler alinmasina asla karsi degilim hatta ailemdeki hemen herkes de boyle yapiyor. Alinca uzun sure giyecegimi bildigim bir seye verilen paraya acikcasi acimiyorum. 100 liraya alip 2 sezon sonra derileri soyulmaya baslayacak bir monta para vereceginize 2000 liraya mont alip uzun yillar giyebilirsiniz ve ustunuzde kaliteli durur.


Kadin oldugum icin kendi giysilerimde illa marka olsun diye tutturmam, begendigimi alirim zira hem cok giysim var hem de birkac sezon sonra yeni de olsa bikip birine verme egiliminde oluyorum ama erkek arkadasima giysi alirken hep kaliteli ve marka giysiler tercih ediyoruz. Fiyatlari tabii ki diger magazalara gore yuksek ama hem bana oranla daha az alisveris yapiyor, hem cok temiz kullaniyor, hem de tarzini pek degistirmiyor. 6 yil once aldigimiz markali bir gomlegi hala jilet gibi dururken, loft'tan 60 liraya aldigimiz gomlegi 3 kere giydikten sonra rengi solmaya basladi.

Velhasil imkan varsa bazi urunlere yuksek fiyat vermek sizi uzmez, aksine gayet akillica bir secim olur. 2100 lira da deri bir mont icin absurd bir rakam degil bana kalirsa.


fraise
(05.06.19)
değil. kaliteli deri cekete para verilir. ilk aldığım deri ceketi bile(8 9 sene oldu sanırım) hala giyiyorum arada.


2014 yilinda 3k maas ile 550 tlye almistim.
Burusturup bagaja attigim oluyor, giydigimde kapi gibi. Alinir. Ama sanki bu urunun hakkı en fazla 1300 suan.


belki lazim olur
(05.06.19)
kimse kusura bakmasin ama fp bos adam mantigi. bir seyi ihtiyacin yoksa veya fiyati senin kazancina (normal harcamalarin ve kenara koyman bence %30-40'lik kismi da katarak) gore pahaliysa fp yuksekmis dusukmus anlamsiz. burada da mesela deri ceket %99 insanlarin alip giymedigi bir sey. hatta dolapta yer kaplayip toz biriktirecegine hic olmasin daha iyi.

fp mantigi ne kadar esya toplasam o kadar iyi varsayimiyla isliyor bence ki hesabini bilmeyen halkimiza daha cok para harcatmak icin marketing komplosu olarak uydurulmus olabilir.


hot potato
(06.06.19)
ne 3-5'inden bahsediyorsunuz?

2007'de aldigim deri ceketi hala giyerim. mansetleri sokuldu birazcik ama zaten salas bi tipim.

derinin eskisi makbuldur zaten...


yoggi
(06.06.19)
kişisel fikrimce; az ama kaliteli her türden eşya, çok ama dandik'den daha iyidir daha zengindir.

mayış/eşya arasındaki oran ise mayışına nazaran giderlerin ile alakalı biraz. mayşından sabit giderleri, aylık düzenli harcamalarını çıkartınca (elinde birikmişin yoksa tabii) ve eşyaya bu parayı verince kendini zora sokmuyorsan hiç sorun yok bence.


selam
(06.06.19)
Deri ceket alip sadece 1-2 kez giyenler mi varmis? Ben 5 yil once aldigim deri ceketimi her yere giyiyorum valla.

Bi kez boyattim, yeni gibi oldu.
Neyse, 2100 lira biraz pahali geldi ama, indirimde yakalama ya da baska magazalara bakma sansiniz var mi?
Gerci cok begendiyseniz, taksit vs oluyorsa, butce olarak sizi o anda zorlamayacaksa alabilirsiniz.


kuehles blondes
(06.06.19)
5 yil giyerim diyorsan hic gereksiz degil.
sanirim aldigim en pahali seylerden biri sirt cantasiydi 650 liraya, 13 senedir kullaniyorum


Ne 3 5 senesi? Annemin 70lerde aldigi deri ceketi ben hala giyiyorum. Duzgun kullanilirsa boyle seyler evladiyeliktir. Ben olsam alirdim.


nax
(06.06.19)
Bir ayini veriyorsun 6k icin. Al gitsin o kadar begenmissin. Taksit falan da yaptirabilirsin. Ucuz muadilini alma bu arada hem mutlu olmazsin digerini istedigin icin hem ucuz mal montta, cekette kendini baya belli eder.


Flipsflops
(06.06.19)
(3)

Lazer epilasyon

bacaklarıma lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorum. Bu bir kere yapılınca tekrar kıl çıkmaması garanti midir? Fiyatlar ne seviyede? Ortalama kaç seans gitmem lazım? Kanser falan yapmasın bu? Teşekkürler.Not: e, kıl oranı baya yüksek
bacaklarıma lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorum. Bu bir kere yapılınca tekrar kıl çıkmaması garanti midir? Fiyatlar ne seviyede? Ortalama kaç seans gitmem lazım? Kanser falan yapmasın bu? Teşekkürler.
Not: e, kıl oranı baya yüksek
mg3929
(04.06.19)
tüy oranını azaltır ama tekrar çıkar. bir daha çıkmaması için iğneli epilasyon lazım.


tabirimekruh
(04.06.19)
Bir kere yapıldıktan sonra eskisi gibi tüy çıkması gibi bir durum yok. Yıllar içinde biraz çıkabiliyor ama bu ancak kadınları rahatsız edebilecek bir miktar. Erkek olarak yaptırırsan tekrar müdahale etmek isteyeceğin bir durumla kesinlikle karşılaşmazsın yani. Beklentini fazlasıyla karşılar. Ortalama 8 seansta sonuç alırsın.


aquarium
(04.06.19)
Azalır ama kesin biter denemez vücut kendisi kıl üretiyo zamanla ağdasız rahat bi yaşamın olur


photo85
(05.06.19)
(5)

Anne babayı nereye götürsem

Annemi ve babamı akşam boğazda böyle sessiz sakin çay içebileceğimiz bir yere götürmek istiyorum. Arabamız var şişlideyiz. Anadolu yakası üsküdar falan geldi aklıma ama bizim ehtiyarlara uygun chill nereye götürsem acaba?
Annemi ve babamı akşam boğazda böyle sessiz sakin çay içebileceğimiz bir yere götürmek istiyorum. Arabamız var şişlideyiz. Anadolu yakası üsküdar falan geldi aklıma ama bizim ehtiyarlara uygun chill nereye götürsem acaba?
mg3929
(02.06.19)
Ismail aga cay bahcesi. Kandillide.


belki lazim olur
(02.06.19)
kariye pembe köşk.


sutlu nescafe
(02.06.19)
Üsküdar küplüce uçar kafe


karsiyakaliyiz
(02.06.19)
Uygun yollu derseniz istinye'deki izmir lokmacisi'na da bakabilirsiniz. (Cat bahcesi tadinda, deniz kenari kopru manzarali)


brkylmz
(02.06.19)
ibb arnavutköy sosyal tesisi. gidip oturmadım ama iyi gibiydi. yada bebek kahve.


scudman1
(02.06.19)

Şişli sports international

Buraya üye olmayı düşünen varsa benim referansımla üye olabilir mi? Ben de 1 ay üyelik kazaniyim bitmek üzere çünkü :/
Buraya üye olmayı düşünen varsa benim referansımla üye olabilir mi? Ben de 1 ay üyelik kazaniyim bitmek üzere çünkü :/
mg3929
(02.06.19)
(1)

Arayabayla Eyüp sultan

Arabayla akşam Eyüp sultana gitsek çok kalabalık mıdır? Park yeri bulabilir miyiz?
Arabayla akşam Eyüp sultana gitsek çok kalabalık mıdır? Park yeri bulabilir miyiz?
mg3929
(01.06.19)
Nereden gidiyorsun bilmem ama toplu tasima kullan derim. Kalabaliktir. Park ucreti de odersin.


tunaktunaktun
(01.06.19)
(6)

Böyle bir site iş görür mü?

Elimde yüzlerce üniversite ödevi var. Hiçbiri daha önceden internette yayınlanmamış, farklı bölümlerden sıradan öğrencilerin essayleri falan. Bunları bir sitede toplayıp yayınlasam Google'dan ziyaretçi çekebilir miyim acaba?
Elimde yüzlerce üniversite ödevi var. Hiçbiri daha önceden internette yayınlanmamış, farklı bölümlerden sıradan öğrencilerin essayleri falan. Bunları bir sitede toplayıp yayınlasam Google'dan ziyaretçi çekebilir miyim acaba?
mg3929
(31.05.19)
eğer öğrencilerle anlaşman varsa sat, öyle bedavadan yayınlama :D


lcha
(31.05.19)
Yıl 2200 hala ödev falan satılıyor.


iyi karpuz
(31.05.19)
siteye adsense reklamları koymayı düşünüyorum. acaba adsense'den kazanacak kadar ziyaretçi çekebilir miyim ona emin olamıyorum.

satmak isterdim ama kim alacak nasıl satıcam falan çok zor :/


mg3929
(31.05.19)
Benim vardı böyle dusuncem ödevlerin sadece giriş kısmını göstermek içeriğini göstermek kalanını para ile.satmak

Hatta kapanan bir sitenin arşivini indirmeyi düşünmüştüm ama geç kaldin


seyyar satıcı
(31.05.19)
Geç kaldım*


seyyar satıcı
(31.05.19)
Adsense işi 10 sene önce bitti. Para kazanmak istiyorsan kendin bir şeyler satman lazım, her web sitesi için söylüyorum.


goodz
(31.05.19)
(3)

Ayakkabı numarası

Bir ayakkabının benzerini mağazada denemiştim. 41 tam olmuştu ama alacağım ayakkabının 41'i yoktu 42 aldım. Arada uzunluk olarak 0.8cm fark varmış. Ayakkabı rahatsız etmiyor büyüklük olarak ama 41 olsa daha iyi olurdu. Baya uyguna aldım, sizce iade etsem mi yoksa giysem mi? İade etmek yeni ayakkabı
Bir ayakkabının benzerini mağazada denemiştim. 41 tam olmuştu ama alacağım ayakkabının 41'i yoktu 42 aldım. Arada uzunluk olarak 0.8cm fark varmış. Ayakkabı rahatsız etmiyor büyüklük olarak ama 41 olsa daha iyi olurdu. Baya uyguna aldım, sizce iade etsem mi yoksa giysem mi? İade etmek yeni ayakkabı bulup almak çok zor geliyor :((
mg3929
(29.05.19)
Beğendiysen giy gitsin. 4-5 ay önce ben de bayılarak bir bot aldım. Numarası yoktu ben de 1 numara büyüğünü aldım. Ayağım bir de 44 benim. Mecburen 45 almak zorunda kalmıştım. Giyin gitsin, küçük olmasındansa büyük olması daha kabul edilebilir bir durum.


Arthur Dayne
(29.05.19)
Kalıp koydurabilirsiniz


Ben fde geçenlerde bi spor ayakkabı aldım bir numara büyük. Sıkıntı olmuyor giyiyorum.

Beğendiyseniz iade etmeyin bence


turuncu tonlarda
(29.05.19)
(2)

Palto alınır mı şu an

Geçen kış takım elbisenin üstüne giymelik kalın palto almamıştım. Beğendiklerim hep 1k üzeriydi. Şimdi bakıyorum 300-500 aralığına düşmüş internette? Sizce almalı mıyım şimdiden önümüzdeki kış için? Ayrıca ceket bedenim ve palto bedenim aynı mıdır?
Geçen kış takım elbisenin üstüne giymelik kalın palto almamıştım. Beğendiklerim hep 1k üzeriydi. Şimdi bakıyorum 300-500 aralığına düşmüş internette? Sizce almalı mıyım şimdiden önümüzdeki kış için? Ayrıca ceket bedenim ve palto bedenim aynı mıdır?
mg3929
(28.05.19)
Gec bile kaldin almak icin. "bedenim ve palto bedenim aynı mıdır?" Buna evet demenin imkani yok cunku her modelin kalibi ayri oluyor. Ben kendi adima internetten kiyafet veya ayakkabi almam daha once magazada gorup denemedikce.


hot potato
(28.05.19)
temmuz ayi basinda efso indirimler oluyor kisliklarda. Ama 1k uzeri olan palto 500 liraya dusmusse alinir bence de.


(2)

döviz vs yatırım fonu

amacım önümüzdeki 1 yıl boyunca euro biriktirmek. şimdiye kadar her ay kura bakmadan direkt euro alıyordum. acaba diyorum biraz da yatırım fonu alsam onun getirisi belki daha fazla olur mu kur çok artmazsa. yani daha çok eurom olabilir yıl sonunda belki. riski dağıtsam mı bu şekile?iş portföy para p
amacım önümüzdeki 1 yıl boyunca euro biriktirmek. şimdiye kadar her ay kura bakmadan direkt euro alıyordum. acaba diyorum biraz da yatırım fonu alsam onun getirisi belki daha fazla olur mu kur çok artmazsa. yani daha çok eurom olabilir yıl sonunda belki. riski dağıtsam mı bu şekile?

iş portföy para piyasası fonundan bahsediyorum bu arada
mg3929
(28.05.19)
Bu islerle pek alakali degilim ama gündemi yakindan takip ediyorum. S400 anlasmasi imzalandigina göre Amerikan yaptirimlari geliyor demektir. Bu yaptirimlarin da döviz icin ne anlama geldigini söylemeye gerek yok sanirim :)


VIPCH
(28.05.19)
tefasdan cok rahat gecmis getiri karsilastirmasi yapabilirsiniz.Neden para piyasasi fonu dusunuyorsunuz? Bunlar mevduat faizi kadar getirmiyor mu


turkuaz
(28.05.19)
(2)

freelance çalışmak

daha önce defalarca bu konu sorulmuştur ama hiç güvenilir bir şey bulamadım.Kendi halimde freelance ufak tefek şeyler yapıyorum. özel sektör çalışanıyım, ödemeleri maaşımı aldığım banka hesabıma alıyorum. bazen günde 4-5 farklı kişiden ödeme geldiği olabiliyor. bu durumda benim vergi falan ödemem ge
daha önce defalarca bu konu sorulmuştur ama hiç güvenilir bir şey bulamadım.

Kendi halimde freelance ufak tefek şeyler yapıyorum. özel sektör çalışanıyım, ödemeleri maaşımı aldığım banka hesabıma alıyorum. bazen günde 4-5 farklı kişiden ödeme geldiği olabiliyor. bu durumda benim vergi falan ödemem gerekir mi? federaller peşime düşer mi? ne yapmalıyım? neyi açıp okursam bu vergi meselesini anlarım?
mg3929
(27.05.19)
kimse senle uğraşmaz. senden alacakları 100-200 tl için de peşini kovalamaz. anca biri şikayet edecek falan onların da işi gücü olmayacak da...
milyonluk şirketlerle uğraşıyolar.


biber
(28.05.19)
hiçbir şey olmaz. devam..


koela
(28.05.19)
(2)

Dolar nasıl değerlendirilir

9-10bin doları nerede vadeliye koysam en iyi dönüşü alırım? Tl değil dolar ya da Euro olarak koymak istiyorum.
9-10bin doları nerede vadeliye koysam en iyi dönüşü alırım? Tl değil dolar ya da Euro olarak koymak istiyorum.
mg3929
(25.05.19)
(3)

kablosuz mouse ve usb

elimde bir microsoft kablosuz mouse var, bir de başka bir markanın mouse usbsi var. microsoft mouse'un usbsi kayıp. Ben elimdeki bu iki şeyi eşleştirip kullanabilir miyim? mümkün müdür? çünkü olsun pls :(
elimde bir microsoft kablosuz mouse var, bir de başka bir markanın mouse usbsi var. microsoft mouse'un usbsi kayıp. Ben elimdeki bu iki şeyi eşleştirip kullanabilir miyim? mümkün müdür? çünkü olsun pls :(
mg3929
(25.05.19)
Bu tarz seyler eşleşebilseydi baskasinin mousunu hackleme vs olurdu bence olanak saglamamislardir ancak uretici bunu yapar gibime geldi


basond
(25.05.19)
Bildiğim kadarı ile Microsoft'un unifying özelliği olmadığı gibi connect tuşu da yok eşleşmesi maalesef mümkün değil, Logitech marka olsaydı basit bi' işlemle hallolurdu.


Beherit
(25.05.19)
microsofta mail atıp receiver neden istemeyesin?


Techsavvy
(25.05.19)
(2)

aliexpress kargo

Aliexpress siparişimin kargo takibine bakınca çinden ankaraya gidiyormuş gibi görünüyor ama benim adresim istanbulda. siparişler önce ankaraya gidip oradan mı dağıtılıyor ptt tarafından? yoksa yanlışlık mı oldu :/
Aliexpress siparişimin kargo takibine bakınca çinden ankaraya gidiyormuş gibi görünüyor ama benim adresim istanbulda. siparişler önce ankaraya gidip oradan mı dağıtılıyor ptt tarafından? yoksa yanlışlık mı oldu :/
mg3929
(24.05.19)
gümrük kanunu değişti ya geçen hafta ondan olabilir.

eskiden 20 euronun altına gümrük yoktu, şimdi paket içeriği 1 cent bile olsa durumuna göre, gümrük vergisi + ötv + kdv + gümrük işlem bedeli 5 ytl yazılacak.

ortalama olarak gümrüğe tabi ama ülkeye girişi yasak olmayan 20 euroluk bir alışveriş için 23 euro gümrük + 5 ytl gümrük işlem bedeli ödeyecekmişiz

benim de paketim var ama nasıl olur bilemedim, özetle bu olaylar çıktığı için olabilir.

bilmediğim çok şey var, eskisi gibi kapıyamı gelecek? gümrük bedelini postacı mı tahsil edecek? yoksa ankara gibi bir merkezde toplanıp, biz buradan bankaya oraya buraya gümrük bedeli mi yatırıp ondan sonra mı lokal dağıtım merkezine gönderecekler? Belki de pttkargo şubesine gelecek gümrük vergisini oradan yatıracağız.

şu an için tüm bunlar muamma.


Fodera
(24.05.19)
Büyük ihtimalle satıcı sahte takip kodu verdi. Standart shipping için fark ödediyseniz dispute açıp paranızı geri alın


(13)

çok mu kira veriyorum?

aylık gelirim 5.5-6 civarı. 1600 kira 270 aidat (ısınma kapıcı içinde) veriyorum. Çok mu veriyorum sizce? evde mutluyum ama acaba yakın bir arkadaşımla 2000-2200'lük bir yere çıkıp biraz tasarruf mu etmeliyim diye de düşünmüyorum değil. Çıkar anlaşamazsam üzülürüm ama :/ Ne yapsam?
aylık gelirim 5.5-6 civarı. 1600 kira 270 aidat (ısınma kapıcı içinde) veriyorum. Çok mu veriyorum sizce? evde mutluyum ama acaba yakın bir arkadaşımla 2000-2200'lük bir yere çıkıp biraz tasarruf mu etmeliyim diye de düşünmüyorum değil. Çıkar anlaşamazsam üzülürüm ama :/ Ne yapsam?
mg3929
(21.05.19)
%30u kira, normal. tabii tasarruf etme ihtimaliniz varsa niye olmasın..


veritaslibertas
(21.05.19)
bence çok vermiyorsun hele ki evde mutluyum da diyosan ama çok veriyorsun diyenler çıkacaktır. tek başına yaşamayı kesinlikle tercih ederim, ediyorum da.


6k gelirim varken, borcum vs yok ise değmez. hele üzerine para da biriktirebilirsem oh mis.


kablelvuku
(21.05.19)
Tek yaşamanın keyfi hiçbir şeyde yok. Eğer ekonomik sıkıntı çekmiyorsan bozma rahatını. Evde dal-tşk/don-sütyen gez. Ev temiz bırakırsan temiz kalır, kirletirsen de sen yapmışsındır.

Herhangi bir eşyan sen dokunmadığın sürece yerinden 1mm bile kıpırdamaz, istediğin müziği dinle, istersen sigara iç, istersen zom olana kadar alkol tüket.

ister kedi besle, istersen kaplan besle. istediğin zaman eve hatun/erkek at. eve istediğin saatte gir, istediğin saatte çık.

daha uzar gider de rahatını kaybettikten sonra anlıyorsun, ucundan hatırlatayım dedim


kimlanbu
(21.05.19)
Dert mi arıyorsun diye sorarım sana.


bahoho
(21.05.19)
Tek yaşamak en iyisi ancak yaklaşık 2k da çok bence kira için. Alternatifin başkasıyla eve çıkmaksa çıkma ancak.


ortağa gerek yok sadece daha küçük veya farklı bir lokasyona geçebilirsiniz


sivrisinek
(21.05.19)
şu an ödenen: 1870
paylaşımlı evde ödenecek: 1100
tek kişi yaşamanın rahatlığından vazgeçmek için 770 lira az bir rakam.


dadasalon
(21.05.19)
çok kira vermiyorsun ama ülkenin durumu ortada ve çoğumuzun ekstradan gelecek bir miktar paraya hayır demeyeceğini düşünüyorum.

ben de 6 yıl boyunca kendim + 2 kediyle mutlu mesut evimde yaşadım. evde bir başkasının sesine bile dayanamayacağımı düşünürken en yakın arkadaşımın da istemesiyle ev arkadaşı planına geçtim. sonra bu en yakın arkadaşım sevgili yaptı ve onunla başka eve çıktı, ama ben bu ev arkadaşı işine baya ısınmıştım. geliri çok iyiydi ve bir sıkıntı da yaşamıyordum. dolayısıyla başka ev arkadaşı aldım.

son 4 senedir de erkek arkadaşım + 1 ev arkadaşımız + ben + 2 kedi beraber yaşıyoruz. hayvan gibi güzel lokasyondaki yepyeni eve kişi başı komik rakamlar ödüyoruz. kalan paramızla içiyoruz, tatile gidiyoruz, üstüne de birikim yapıyoruz.

ev arkadaşımızı da internetten buluyoruz. şimdiye kadar 3 farklı ev arkadaşımız oldu, üçü de harika insanlardı. en ufak sorun yaşamadık. biriyle eve çıkacaksan çok samimi biriyle eve çıkmamak bence daha iyi. pek tanımadığın ama anlaşacağını düşündüğün birini bulmak zor değil. öyle olunca herkes birbirinin alanına saygı gösteriyor, "sonuçta en yakın arkadaşım, nasıl olsa anlayışla karşılar" diyemiyor, "bardağımın içindeki küfler evi sarana kadar yıkamasam bile bişey olmaz yeaa" demiyor :) ev arkadaşınla birbirinin nazını çekmemek daha iyi.


6 bine 1800 kira bile çok, ne kadar azalırsa o kadar iyi. mümkünse aile yanında idare etmeye bak, kiraya verdiğin paraya inanamayacaksın toplayınca.


snowman
(21.05.19)
gelirin 3'te 1'yse hangi şehirde yaşadığına bağlı olarak değişir. istanbul, ankara, izmir,vs ise tek yaşasan bile çok bana kalırsa.


hocam
(21.05.19)
Çok veriyorsun. O paraya yatırım yapsan ya. Çöpe giden para bana göre kira.


rakidabalikolsa
(21.05.19)
10 gün ev sahibin için sabah 7’de yataktan çıkıp akşam 7’de eve giriyorsun.

değer mi?


otopsicocugu
(21.05.19)

Avrupa yakası iftar

Şişli'den kolayca ulaşabileceğimiz nezih düzgün bir yer var mı acaba iftar için? Bütçe 60tl max.
Şişli'den kolayca ulaşabileceğimiz nezih düzgün bir yer var mı acaba iftar için? Bütçe 60tl max.
mg3929
(21.05.19)
(1)

toefl

merhaba, toefl'a hangi merkezde girdiğimiz farkeder mi? yani bu merkezlerin iyisi kötüsü var mıdır? Şişli'de oturuyorum, aşağıdaki listeden istanbul üniversitesi dil merkezini seçiyim diyorum nasıl fikir?Istanbul Universitesi Dil Merkezi (PUBLIC) - STN20063AIstanbul Language Center- Kadikoy - STN135
merhaba, toefl'a hangi merkezde girdiğimiz farkeder mi? yani bu merkezlerin iyisi kötüsü var mıdır? Şişli'de oturuyorum, aşağıdaki listeden istanbul üniversitesi dil merkezini seçiyim diyorum nasıl fikir?

Istanbul Universitesi Dil Merkezi (PUBLIC) - STN20063A
Istanbul Language Center- Kadikoy - STN13597A
Ayko Bilisim ve Egitim Hizmetleri Ltd Sti. (New York Studio - STN13599A
Ayko Bilisim ve Egitim Hizmetleri Ltd Sti. (New York Studio - STN11685A
Cadem Language Institute - STN12525A
Cadem Language Institute - STN12525B
NETACADEMY Schools of English - BATIFEN - ITTR197A
mg3929
(20.05.19)
@ted yani devlet üniversitesi haricinde bir yerde toefl'a girilince sonuç kabul edilmiyor mu? ilginçmiş.

bu mekanları araştırın inceleyin. insanların yorumlarına bakın.
ben internet cafe gibi bir yerde girmiştim. sınav herkesle eş zamanlı ilerlemiyor. dolayısıyla siz gerideyken speaking aşamasına girmiş birinin sesiyle oda inliyor olabilir.


tabudeviren
(20.05.19)
(2)

Aliexpress hakkında

21 dolara bir bluetooth speaker aldım. Satıcı kutunun üstüne 12 dolar yazdı. Ben şimdi bunun için vergi ödeyecek miyim? Ödeyeceksem ne kadar ve nasıl öderim? teşekkürler.
21 dolara bir bluetooth speaker aldım. Satıcı kutunun üstüne 12 dolar yazdı. Ben şimdi bunun için vergi ödeyecek miyim? Ödeyeceksem ne kadar ve nasıl öderim? teşekkürler.
mg3929
(19.05.19)
yeni yasa yürürlüğe girmediği için henüz ödeme gerçekleşmeyecek sanırsam 30 mayıstan sonraki siparişlerde geçerli artık


1pac2pac3pac
(19.05.19)
O tarih sipariş tarihi değil. Malın gümrüğe gelme tarihi. 30 mayıs'tan sonra gelirse gümrük işlemlerine tabi olur.


KnoxOverstreet
(20.05.19)
(1)

toefl yardımı

Hey guys.Ani bir kararla 15 Haziran'da toefl'a gireceğim. sınavdan 100 üzeri almam gerekiyor. ingilizce seviyem iyi ama sınavla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. bu durumda 1 aylık süreçte ne yapayım, hangi kaynaklara çalışayım ya da geçmiş yıl sorularını, denemeleri nereden bulayım? elinde sınavın bire
Hey guys.

Ani bir kararla 15 Haziran'da toefl'a gireceğim. sınavdan 100 üzeri almam gerekiyor. ingilizce seviyem iyi ama sınavla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. bu durumda 1 aylık süreçte ne yapayım, hangi kaynaklara çalışayım ya da geçmiş yıl sorularını, denemeleri nereden bulayım? elinde sınavın birebir aynısı deneme olanlar varsa paylaşabilir mi? ek bir tavsiyeniz varsa da çok makbule geçer çünkü sınav çok pahalı ve benim tek atmam gerekiyor :(
mg3929
(16.05.19)
Youtube'da güzel toefl kanalları var. Soru tiplerini inceliyorlar, ipucu veriyorlar.


ovungec zeus
(16.05.19)
(1)

City's avm ve ünlüler

Ünlüler neden sürekli burada? Baya küçücük bi yer değil mi burası, ne buluyor hepsi?
Ünlüler neden sürekli burada? Baya küçücük bi yer değil mi burası, ne buluyor hepsi?
mg3929
(11.05.19)
ünlüler dediğin kişilerin çoğunun aptal olduğunu biliyorsun di mi?

o kadar imkana rağmen gidip bir avm'ye tıkılan insan ha city's'e gitmiş, ha ömür plaza'ya.


bohr atom modeli
(11.05.19)
(1)

ales ne zaman açıklanır

tahmini?
tahmini?
mg3929
(09.05.19)
30 küsür mayısta


avatar is back
(09.05.19)
(9)

İş yeri problemleri

3 kişilik bir ekibiz. Bir yönetici, bir tane 10 yıllık çalışan, bir de ben (1.5 yıllık çalışan). Bugün ikisi de yok, nerede oldukları hakkında hiçbir fikrim de yok, söylemediler. Şimdi biri arayıp sorarsa, bilmem, nerede oldukları hakkında bi fikrim yok gibisinden konuşmayı düşünüyorum. Toplantıya g
3 kişilik bir ekibiz. Bir yönetici, bir tane 10 yıllık çalışan, bir de ben (1.5 yıllık çalışan). Bugün ikisi de yok, nerede oldukları hakkında hiçbir fikrim de yok, söylemediler. Şimdi biri arayıp sorarsa, bilmem, nerede oldukları hakkında bi fikrim yok gibisinden konuşmayı düşünüyorum. Toplantıya giderler hiç söylemezler biz gidiyoruz şu zaman gelicez falan diye.

Yöneticiyle kavga ettik birkaç ay önce. Cumartesi çalıştığımız bir hafta pazar da çalışalım dedi, ben de gelmiyorum dedim baya büyük tartıştık. Sonra bana dedi ki ben istiyorum ki aramızda iletişim kuvvetli olsun, sigaraya giderken bile ben sigaradayım diyelim birbirimizden haberimiz olsun falan. Ben de ona göre hareket ediyordum ama adamlar gelmeyecekleri gün haber bile vermiyorlar.

Biraz kopuk oldu hikaye ama detaylı yazsam baya roman olur o yüzden yazamıyorum.

Soru: nasıl bir tutum içerisinde olmalıyım?
mg3929
(09.05.19)
Fazla takılmışsın.
Biri sorarsa şirket dışında de gitsin.


cakabo
(09.05.19)
Bilmiyorum nerede olduklarını, geldiğimde yoklardi hala da yoklar de, bana bir şey demediler, not da birakmamislar de.

Bir önceki iş yerimde ben de böyleydim, herkesi koruyordum baktım bunlar bunu suistimal ediyor beni sallamiyorlar ben de açık açık söylemeye başladım.
Bir şey derlerse de bir not biraksaydiniz bari yalan mı söyleseydim de, bilmiyodum, bilmiyorum dedim.

İnce ve kibar düşünme.


'şu an yerinde yok' de geç.

ast üste, yeni kıdemliye bilgi verir. sen en çömez olduğun için zincirin en son halkasısın. o yüzden sen herkese haber veriyorsun, kimse sana haber vermiyor. gayet normal. kopukluk yok.

yöneticinin birbirimizden haberi olsun demek "işemeye giderken bile bana söyleyeceksin" demektir. yanlış anlama olmasın.


babilbaligi
(09.05.19)
Bildiğim en temiz yöntemdir. Kamudayım , amirin memurun birbirine haber vermesi lazım giderken gelirken , baktım kimse kimseyi sallamıyor arayan olursa bilmiyorum nerede olduğunu diyorum ceplerinden ulaşıyorlar tabii binbir fırçayla şimdi akıllandı herkes :) Resmi toplantı yoksa mesai saatlerinde dışarıda olamazlar mazeretsiz , bizim millet başka türlü akıllanmıyor.

@babilbaliği ; ast amirine ''sormak ve bilgi vermek'' zorunda , amir astına ''haber'' vermek zorunda aksi takdirde kurum içi işleyiş olmaz. Ha bu kamu kurumu için geçerli, özelde bilemem.


synax
(09.05.19)
Cok haklisin birader.

Konuya takilmakta da haklisin. Yerinde olsam basmistim istifayi is bulup. Soylemeden pat diye giderdim.

Soruya da "su an yerinde degil" de gec. Sirket disi deme bence. Sorarlarsa da boyle dedim dersin. Salla takma.


baldan kaymak
(09.05.19)
bu alışkanlık haline döndüyse önce kendileriyle paylaş, aksi halde sorulduğunda zor durumda kalabiliriz hepimiz diye. gene sallamıyorlarsa sen de sallama kimseyi.


piremses
(09.05.19)
ben olsam, 1.5 senelik müdürüme mail veya mesaj atıp sizi göremedim ofiste bir sıkıntı yoktur inşallah diyebilecek bir samimiyette olurdum. bence siz de bunu yapabilmelisiniz. zamanla size haber vermeye alışabilirler.
onun dışında soran olursa kendisi ofis dışında denilebilir.


selçuk erdem'in di sanırım. İki çinli balıkçı şapkalar önünde. genç olan diyor: abi biz niye küsmüştük? öteki : işine bak bao zhi :D
böyle olmuş. Siz işinize bakın, diğerlerine takılmayın.


defansif davranma her zaman atağa geçen sen ol. doğrudan profesyonel bir dille suçla, ilk suçlayan sen ol. "bir sorun var ve sebebi sizsiniz" algısını ilk sen yarat.
tabi mağduru oynamadan, soğuk kanlı ve profesyonel bir tavır ile yapmak lazım, kişiselleştirmediğin net anlaşılsın, esas yöneticinin etmesi gereken lafları sen onun üstüymüşsün gibi söyle ve eğer imkanın varsa onun da üstlerinin herşeyden haberdar olmasını sağla.


tiny penny
(09.05.19)
(54)

Oruç tutuyor musunuz?

Sb?
Sb?
mg3929
(05.05.19)
evet.


sutlu nescafe
(05.05.19)
Hayır, ateistim.


nilmiye
(05.05.19)
evet, ramazan dışında da tutuyorum bazen. güzel oluyor.


efreet sultan
(05.05.19)
allah izin verirse evet:D


lata
(05.05.19)
Hayır.


hayır ateistim +1


nundu
(05.05.19)
Burada da herkes ateist.

hayatımda 1 kere bile oruç tutmuşluğum yok :D


Elduinnnn
(05.05.19)
oruç tutmadığım bir ramazan hatırlamıyorum.


Allah affetsin bu sene bi kaç kere tutabileceğim.


adwokat
(05.05.19)
oruc tutuyorum donem donem ama sizin bahsettiginiz dini oruc/ ramazan orucu zannedersem, onu tutmuyorum.


mavicorap
(05.05.19)
işim zor. tutamıyorum


Hayır.


ms brownstone
(05.05.19)
Hayır.


Evet tutacağım.


chicha
(05.05.19)
hayır.


scudman1
(05.05.19)
İnşallah, bu sene de evet.


m e b
(05.05.19)
hayır, ateistim.
irade tesi için su içmeli versiyonunu yapıcam bir gün ama. if denen beslenme düzenini.


blacksky
(05.05.19)
Hayır


all girls dream
(05.05.19)
Evet


Topalordek
(05.05.19)
tutuyorum, tutacağım.


xvyz
(05.05.19)
evet


Hayir ama zaten gun icinde cok yiyen bi insan da degilim. Ateist de degilim.


superfluid
(05.05.19)
hayır


euteamo
(05.05.19)
çok çok uzın zamandır tutuyorum normalde, sadece bu yıl tutmayacağım.


j lithium
(05.05.19)
hayır.


Hayır


cemallamec
(05.05.19)
Hayır


yeap


mekaniker
(05.05.19)
Evet, tutacağım. Ramazan ayını insan ruhunda apayrı İlahi ilhamlar uyandırdığı, insanı farklı bir iç yolculuğa ve düşünsel bir ufka götürdüğü için çok seviyorum.

Tutanlar ve tutmayanların şahsında dönen kısır ve birbirinin aynı muhabbetlerle meseleye yaklaşanların, gösterişli iftarları, şaşaalı sofraları ramazan ayıyla bağdaştıranların, sadece yeme-içme üzerinden meseleyi tek ve kör bir katmandan görenlerin çok şey kaçırdıkları muhakkak.


levent bilgen
(05.05.19)
evet


alt4y
(05.05.19)
Hayır


Tanrıyla benim aramda


sekerse tehlike
(05.05.19)
Hayir tutmuyorum ama 16-8 veya 18-6 seklinde aralikli besleniyorum aralarda su cay kahve icerek.

Oruc tutacaklar icin kolayliklar diliyorum, allah ibadetinizi kabul etsin.


taurina
(05.05.19)
kafir +1


seyduna6687
(05.05.19)
Hayır, deist.


Phoebe
(06.05.19)
normalde evet,
ama bu sene özel sebeplerden dolayı tutamıcam.


füt
(06.05.19)
Ara ara


for day to break
(06.05.19)
Bu sene tamamında tutmayı planlıyorum. Son yıllarda biraz salladım


(s)AINT
(06.05.19)
kısmetse evet


SiyamkedisiZorro
(06.05.19)
"sizin tuttugunuz oruç yalnizca yemek saatlerinizi degistirmek" demiş ali şeriati.

Onçün oruç 12 ay 365 gün 24 saat tutulmali. Kul hakki yemeden, iyi bir insan olarak. Gercek oruc budur bildiginiz üzere.

İlac iciyorum.tutamiyorum. hoş ilacsiz zamanlarimda da tam tutmazdim. Allah affetsin.


evet


since1907
(06.05.19)
hayır. sene olmuş 2019.


mikahakkinen
(06.05.19)
Hayır


battal gemalmaz
(06.05.19)
tutmuyorum, herhangi bir dini inanca bağlı değilim.


komorebi1
(06.05.19)
evet. kolay kolay atlamam.


6 yaşından beri atlamadım. 21 senedir ivit ^^
Bence çok zevkli.


kaptan maydanoz
(06.05.19)
ateistim ama tutuyorum.


yuzo
(06.05.19)
hayir, sagligimi sokakta bulmadim.


pilav
(06.05.19)
yes sir.


ssiradanbirigibi
(06.05.19)
Hayatımda hiç tutmadım.


tutuyorum ama bugün ameliyat oldum o yüzden tutamadım.


spirit crusher
(06.05.19)
yok tutmuyorum çünkü çok cool biriyim ben. benden zekisi yok. o kadar zekiyim ki oruç tutmayı aptallık olarak görüyorum.

niye tutayım ki? havalı olduğumdan bahsetmiş miydim? ha bu arada oruç tutmuyorum


avatar is back
(06.05.19)
hayır


prezarlatif
(06.05.19)
tutmuyorum.


pangea
(06.05.19)
(3)

Digiturk play

Akşam derbiyi izlemek istiyorum. Aşağıdaki linkte derbi 59tl ama haftalık paket 40 tl. 40 liralık paketin içinde derbi var mı? Saçma değil mi böyle?
Akşam derbiyi izlemek istiyorum. Aşağıdaki linkte derbi 59tl ama haftalık paket 40 tl. 40 liralık paketin içinde derbi var mı? Saçma değil mi böyle?
mg3929
(05.05.19)
Bi arayın hızlı servis veriyolar.


baldan kaymak
(05.05.19)
alma alanlar izleyemiyor. çok kitleniyor.


mikahakkinen
(05.05.19)
(3)

Bayrama gidip gitmemek

700 lira uçağa verip memlekete gitsem mi? Gitmek istiyorum ama parası baya fazla. Burada kalsam da yine yiyip içicem tatil diye diyip aliyim mi bileti?
700 lira uçağa verip memlekete gitsem mi? Gitmek istiyorum ama parası baya fazla. Burada kalsam da yine yiyip içicem tatil diye diyip aliyim mi bileti?
mg3929
(04.05.19)
Ay gitsene ne güzel aileyle birlikte olmak <3


bayramda gitmeyin ama bayram dışında sık sık gitmeye çalışın. böyle olunca aile mutlu oluyor, bayramda gereksiz pahalı zaten harcamasın şimdi parasını, sonra nası olsa gelir yine diye düşünüyor. test ettik onayladık.


taurina
(04.05.19)
Aynı düşüncedeydim ama sonra burada yiyeceğine yola ver dedim aldım bileti hem de dediğin paraya.

Bunda iş değiştirdiğim için yıllık izin hakkımın olmaması da etkili(bayram dışında tatil yok ya da olan günler için başka programım var) ama bizimkileri de özledim tabi.


bokmuhendisi
(04.05.19)
(11)

Kaft tişört

Daha önce alan var mı? Basic tişört almak istiyorum dümdüz, fiyatları da uygun aliyim mi? Ve şu linkteki stone ve mint renkleri nasıl sizce?https://www.kaft.com/basic_tisort
Daha önce alan var mı? Basic tişört almak istiyorum dümdüz, fiyatları da uygun aliyim mi? Ve şu linkteki stone ve mint renkleri nasıl sizce?

www.kaft.com
mg3929
(03.05.19)
tshirtleri kaliteli tabi ki. tanesinin 50 lira olması dışında bir sorunu yok.


teemachine ile 3 al 2 öde kampanyasından yararlanıyorum ben oradan alacağım zaman. Öteki türlü pahalı biraz bence. Ama sanırım basic modellerde yok o.


hocam 50 lira çok büyük bi para değil artık malesef giyim için. defactodan 20 liraya alıp tek yıkamadan sonra atmak istemiyorum.


mg3929
(03.05.19)
Ben severek ve beğenerek giyiyorum. Tavsiye ederim. Fit bir vücudun varsa original kalıpları süper.


mekaniker
(03.05.19)
Ben senelerdir giyerim, kalitesi gittikçe düştü. Basic siyah tshirtler ile diğer renkler arasında da bariz kumaş farkı var. Alırken ürün detaylarını okuyun, hepsinin aynı geleceğini sanmayın. Fiyatını hak etmiyor bence şu anda.


Abdurrahman
(03.05.19)
basic tişört alıp bu parayı vermek istiyorsan mavi'ye git, oldukça kaliteli ve fiyatı bu civarlarda geziyor.


kimlanbu
(03.05.19)
Bir ay önce 3 al 2 öde kampanyası vardı basic tişörtlerde. Bone, storm ve plum renklerini aldım. Renkleri güzel ama 50 lirayı hak etmiyor bence.


yineiyisinoxford
(03.05.19)
Kumaş kalitesi olarak gayet güzel ama ütüleyip katladığın tişörtler diğer tişörtlere oranla çok kırışık oluyor.Savaştan çıkmış gibi...


3-4 yıl önce aldığım tshirtlerini hala giyiyorum. tasarım tshirtlerden var 4-5 tane. ne bir renk atması ne de üstündeki şekillerde bir bozulma olmadı.


contavolta
(03.05.19)
Hediye geldi, yoksa o parayı vermezdim. Kesimi çok bol, baskısı kaliteli, kumaşı orta üstü. 50 tl eder mi, bence etmez


neysene
(03.05.19)
bende pek çok tasarım tişörtü var ve gayet memnunum ben yıllardır giyiyorum. Kıyafet alırsam kaft'tan alırım gibi bi desturum var hatta o kadar seviyorum :)

Ama basic alır mıyım bilmiyorum, basic tişört sevmiyorum pek


nundu
(03.05.19)
(9)

Bulaşık makinasının ekonomik olduğuna emin miyiz

Bu aletin her yerde elde yıkamaya göre daha uygun olduğu söyleniyor ama tek açışta 2 saat çalışıyor. Daha ekonomik olduğu kesin mi:(
Bu aletin her yerde elde yıkamaya göre daha uygun olduğu söyleniyor ama tek açışta 2 saat çalışıyor. Daha ekonomik olduğu kesin mi:(
mg3929
(01.05.19)
Elde yıkamaya göre çok daha az su ve bulaşık deterjanı kullanmış oluyorsun, ama bunu da elektrik kullanımıyla dengeliyor herhalde. 2 saat boyunca sürekli de çalışmıyor sonuçta. Burada daha uygun derken toplamda daha az fatura ödüyor musun onu bilmiyorum ama daha az su harcıyorsun. Daha ekolojik olmasından bahsediliyor genelde.


mirafiori
(01.05.19)
harcadığı su gerçekten elde yıkamaya göre çok az.

onun dışında aletin içinde elektrik harcayacak bir 1-2 motor, bir de su ısıtan rezistans var.

motorlar pek bir şey harcamaz, devede kulak yani. harcarsa rezistans harcar, o da zaten az olan suyu ısıtmak için.

şimdi sudan tasarruf ettik. elde yıkarken de o suyla buz gibi yıkamıyoruz, genellikle bulaşık sıcak suylan yıkanır. e kombi de elektrik harcıyor, gaz harcıyor.

kesinlikle daha ekonomiktir.


kibritsuyu
(01.05.19)
Şu an makinem yok ve su faturası gerçekten çok farkediyor. Ülkede su elektrikten daha pahalı. Bu arada elde yıkama için doğalgaz da harcıyorsunuz ki bu da elektrikten daha pahalı bir ürün


neysene
(01.05.19)
bulaşığı elde yıkarken harcanan zaman düşünülürse kesinlikle çok daha ekonomiktir.


babilbaligi
(02.05.19)
daha ekonomik olmasa dahi daha pratik.


elorelia
(02.05.19)
Daha ekonomik olduğu kesin. Çok çok az su harcıyorsunuz. Daha temiz. Siz bulaşık yıkarken bir şey yıkadığınız falan yok aslında. Öyle suyla oynuyorsunuz. Bir de @kibritsuyu'nun dediği gibi, elde yıkarken su buz gibi olmuyor. Kombi çalışıyor mesela ısıtmak için. Burada da enerji harcanıyor. Ek olarak zamandan da inanılmaz bir tasarruf sağlıyor. Bir makine bulaşık için beş dakika ayırıyorsunuz en fazla.


daha az su harcıyor diyen arkadaşlarıma şunu denemelerini tavsiye ederim.

bosch marka bir bulaşık makinesi aldım, atık su hortumunu boş damacanaya bağladım, eko programda 1 saatte 2,5 damacana su tüketti. aradım firmayı, bu nedir dedim. geldiler baktılar, haklısınız dediler makine komple değişti sonra. yeni gelen alman üretimi 10 litre su ile yıkadı. o da 7 litre yazıyordu ya neyse


topkapiaksaray
(02.05.19)
zaman kazandirdigi icin kesin ekonomik


eipcack
(02.05.19)
@ topkapiaksaray: makinada sorun olabilir. siz 2.5 damacana su ile bir makina bulaşığı yıkamaya çalışırsanız, ne kadar ekonomik olduğunu anlarsınız.


babilbaligi
(02.05.19)
(3)

paşabahçe'den ne alsam

paşabahçe mağazasından 260 liralık alışveriş yapmam gerekiyor. bi şeye ihtiyacım yok ama para yanmasın diye gidip bi şeyler alıcam mecbur. ne alsam acaba 260 lirayla. şunu al işini görür dediğiniz bir şey var mı?not: hediye almak istemiyorum başkasına, o yüzden kendime bir şeyler alacağım.
paşabahçe mağazasından 260 liralık alışveriş yapmam gerekiyor. bi şeye ihtiyacım yok ama para yanmasın diye gidip bi şeyler alıcam mecbur. ne alsam acaba 260 lirayla. şunu al işini görür dediğiniz bir şey var mı?

not: hediye almak istemiyorum başkasına, o yüzden kendime bir şeyler alacağım.
mg3929
(01.05.19)
Kadeh, fırın kabı, şef bıçağı


havadan gelmişken normalde almak isteyip israf olacağını düşündüğünüzden almadığınız türden bir şey alabilirsiniz. uzun uzun link vermeyeceğim ama bence mağazaya gitmeden fikir edinmek için paşabahçe websitesinde sehpalar kısmına bir bakabilirsiniz, evde sehpa her zaman işe yarar; "gazetelik" aratıp bakabilirsiniz, o da yani evde içine illa ki bir şeyler konulabilecek dekoratif bir parça; ya da ilginiz varsa yazı setleri var böyle mürekkepli tüylü kalemli falan, o tür bir şey bakabilirsiniz.

evin bardak-çanak-çatal-bıçak falan gibi ihtiyaçları varsa o kısımdan zaten doldurun gitsin.


nimberjack
(01.05.19)
borcam alıp hediye stoğu yap :D


exodussian
(01.05.19)
(4)

ALES yardımı pls :(

Haftaya Ales'e gireceğim hiç çalışmadım. Sayısal 85 almam lazım.1- Türkçe mantık sorularını öğrenmek için şu videoyu izle şu siteye bak diyebileceğiniz bir kaynak var mı?2- matematikte şu formülü bilsen iyi olur dediğiniz bir şey var mı?3-son yılların sınav sorularını nereden bulabilirim?Çok teşekkü
Haftaya Ales'e gireceğim hiç çalışmadım. Sayısal 85 almam lazım.

1- Türkçe mantık sorularını öğrenmek için şu videoyu izle şu siteye bak diyebileceğiniz bir kaynak var mı?
2- matematikte şu formülü bilsen iyi olur dediğiniz bir şey var mı?
3-son yılların sınav sorularını nereden bulabilirim?

Çok teşekkürler
mg3929
(01.05.19)
www.youtube.com buradaki vidyolara goz atabilirsiniz.


dirk_41
(01.05.19)
sınav haftaya değil, bu hafta.

1. youtube'da aker kartal'ın 4 tane videosu var, ona bakabilirsiniz.
2. liseden kalan matematik bilgisi ile çözülebilir, 3 gün kala formül falan gereksiz yani.
3. ales facebook gruplarında oluyor.


tabirimekruh
(01.05.19)
Liseden kalan matematik bilgisi ile çözülür ama sınavın süresi içinde değil. Saat tutarak en az 2-3 deneme yapsan fena olmaz. Eksiklerini hızlıca YouTube dam öğrenebilirsin.


mekaniker
(01.05.19)
Bu arada son yılların çıkmış soruları ösym nin sitesinde var. Hatta ben fotokopicilerden alıp süre tutarak çözmüştüm. Skorumu öğreneyim diye.


mekaniker
(01.05.19)
(3)

Spor ayakkabı ve koku

Takım elbiselerle giydiğim ayakkabılarda hiç koku olmuyor. Spor ayakkabıda sabah giyip çıksam akşam döndüğümde ben bile tahammül edemiyorum. Artık yıldım bu durumdan:( Bunu bi çaresi spreyi falan var mı? Giyinirken ayakkabıyı sıkiyim bi daha koku olmasın falan gibi?
Takım elbiselerle giydiğim ayakkabılarda hiç koku olmuyor. Spor ayakkabıda sabah giyip çıksam akşam döndüğümde ben bile tahammül edemiyorum. Artık yıldım bu durumdan:(

Bunu bi çaresi spreyi falan var mı? Giyinirken ayakkabıyı sıkiyim bi daha koku olmasın falan gibi?
mg3929
(28.04.19)
ayakkabı temizliği yapan temiz co gibi firmaları denediniz mi?

ayakkabıda gözlemlediğim şu: bir kez bile bi çorabı iki gün giydin mi o koku ayakkabıya siniyor ve sonra temiz çorap bile giysen hep kokuyor. yani temiz tutmak tek çare.


sttc
(28.04.19)
çaresi pamuk çorap giyip ayakkabıyı 1 gün giyip 1 gün giymemek olabilir. sprey falan ne yazık ki işe yaramıyor. takım elbise ile giydiğin ayakkabılar deri olduğu için yapmıyor olabilir.


giovanne
(28.04.19)
için talk pudrası (ya da bebek pudrası) dök ve iyice yay. 1-gün beklet. Sonra içini temizleyebilirsin ya da öyle kullanmaya devam edebilirsin, faydası olacaktır bence.


(1)

Mecidiyeköy yeni havalimanı

Mecidiyeköyden yeni havalimanına giden araçlar nereden kalkıyor acaba?
Mecidiyeköyden yeni havalimanına giden araçlar nereden kalkıyor acaba?
mg3929
(25.04.19)
mecidiyeköy metrobüs girişi var ya , onun yanındaki duraklardan.


benaslinda
(25.04.19)
(5)

bütün cesaretimi kaybettim

Yeni mezun sayılırım. 14 aydır çalışıyorum. 5.5-6k arası maaş alıyorum. İşimden ve hayatımdan genel olarak memnun değilim. Yurtdışında master yapmak istiyordum, biraz para biriktirdim ama şimdi de cesaret edemiyorum. Aydan aya maaşımın yatıyor olmasına çok alıştım, tekrar öğrenci olursam biraz birik
Yeni mezun sayılırım. 14 aydır çalışıyorum. 5.5-6k arası maaş alıyorum. İşimden ve hayatımdan genel olarak memnun değilim. Yurtdışında master yapmak istiyordum, biraz para biriktirdim ama şimdi de cesaret edemiyorum. Aydan aya maaşımın yatıyor olmasına çok alıştım, tekrar öğrenci olursam biraz birikmiş param olacak ama yine de korkuyorum. Tutunamazsam, başarısız olursam geri dönmek, elimdekini de kaybetmek korkutuyor.

İşimi sevmiyorum, yeni iş başvurusu yapmak, kabul almam durumundan iş değiştirmek bile çok zor geliyor. Bütün motivasyonumu kaybettim. Kokuşmuş bi şirkette ömür boyu çalışıp sıradan vasat bi hayat yaşayıp öleceğim gibi geliyor.

Yeni mezun olduğumda cebimde sıfır para varken bir dakika düşünmez master için giderdim, şimdi param olmasına karşın cesaret edemiyorum. Başvuru yapmaktan bile çekiniyorum. Ne yapmam lazım bu durumdan çıkabilmek için :(
mg3929
(13.04.19)
merhaba. "ayda 5500 tl alıyorum" diye düşünmek yerine "ayda 875 euro alıyorum" dediğiniz zaman problemin %78'i çözülür


r evolution
(13.04.19)
"Aydan aya maaşımın yatıyor olmasına çok alıştım.."

Dostum geçmiş olsun. Bu cümle alacağın bir çok kararı imha ediyor. 6 yıldır düzenli maaşım yüzünden iş değiştirmedim, şimdi yaşım ilerledi ve herşey daha çok zorlaştı. Karar senin..


Yeni mezun adamin bu yasta yurtdisinda master yapmasinin ona kaybettirecegi hicbir sey olamaz, kendinize gelin, boyle sacma sapan dusunmeye daha fazla alismadan hemen adim atin! Daha muhtemelen 25 civarisiniz, o kadar gencsiniz ki, binlerce yol var ve yok olacak onunuzde!


kassiopeia
(14.04.19)
Çabuk adım atın, hemen hemen hiç durmayın, silkelenip kendinize gelin, hayallerinizi ertelemeyin, ZİRA HAYAT ÇOK KISA! Bir olaydan dün gibi bahsederken bir bakıyorsunuz, OHA KAÇ SENE OLMUŞ YUH diyorsunuz.

İşe başladıktan sonra her daim kafamda 'ben kesin yurt dışına taşınır oralarda yaşarım' fikri vardı, yok biraz çalışayım, yok tecrübe edineyim yok para birikteyim yok yüksek yapayım yok hayatımın aşkını bulayım derken erteledim durdum, hiç adım atmadım.

En son artık gezegenler mı hizalandı, yıldızlar mı kaydı ne oldu bilmiyorum, darbe gecesi 'ben bu ülkede yaşamayacaktım ki zaten niye çekyorum bu tantanaları' diyip Kanada'ya göçmenlik başvurusu yaparken buldum kendimi. Başvurum sonuçlandığı sırada, yaklaşık 1.5 sene sonra, evli barklı, borççsuz harçsız, eve 15k+ para giren ve ciddi şekilde birikim yapabilen, senede 3-4 kez yurtdışına tatile giden, yüksek lisans yapan, işinde sevilen - nazı geçmeye başlayan biri olmuş, hayli konforlu bir ortamdaydım.

Sonra dedim ki bari yüksek bitsin öyle gidelim Kanada'ya. Dersler bitmişti, yüzdüm kuyruğuna geldim bari tezi de vereyim, değsin diye. Hep bahane hep bahane. Sonrasındaki 1 sene yok işler çok yoğun, yok toplantılara rapor yetiştirmem lazım, yok çok yoruldum bi tatil yapayım derken teze dair hiç bir şey yapmadım, ama kafamda bir bariyer olmaya devam etti bu. Baktım olmayacak, ama tezi de yapmak istiyorum bunca zaman harcadıktan sonra, istifa ettim, zaten Kanada'ya gitmek için istifa edecektim. Bu sayede 7-24 teze çalışıp bitirip gidecektim. İşin ilginç tarafı eşim de istifa etti zira işten çok sıkılmıştı, zaten gideceğiz diyip :D Ha bitti ha bitecek de gidicez derken sürecin böyle sakız gibi uzaması sonucu şu an depresyonda, sağolsun henüz boşamadı beni "yapacağım işi.." diyip. Sonuç olarak kasım ayında çalışmaya başladığım tez sanırım dün itibariyle bitti, tünelin sonundaki ışığı gerçekten gördüm bu kez.

Velhasıl 2013'te mezun olurken hep aklımda olan şey için ilk adımı 2016'da attım, 2017 sonunda sonuçlanıp herşey hazır olmasına rağmen iyi tamam gidiyorum hadi'yi anca 2019'da diyebiliyorum. Neden? Çünkü toplantı raporları, çünkü tez, çünkü müşteriye kurulması gereken ürünler, çünkü bug'lar, çünkü kafamda durmadan kendime koyduğum bariyerler vardı.

Kanada işi sonuçlanır sonuçlanmaz herşeyi bırakıp kalkıp gitseydim, orda sıfırdan yükseğe başlasaydım mesela daha hızlı biterdi herhalde, burda gençliğimden harcadığım 2 seneme oldu olan ve BU YILLAR GERİ GELMEYECEK. 2 senede kayda değer bişey oldu mu hayatımda? Hayır. Yüksek yaptım, ooo Taurina hanım biz de tam bu konuda yüksek yapmış birilerini arıyorduk! mu diyecek sanki işverenler? Yooo. Kazandığım/biriktirdiğim para para mı? Meeeh, dolar olmuş 5234634132. Eve 15k+ para giriyor dedim yukarda ama dolar bazında düşününce gidip part time Walmart'ta çalışıp rahat rahat kazanılabilecek paralar oralarda. Dolayısıyla bir yandan geçen 2 sene, bir yandan elde var 3 kuruş 1 diploma. 2 seneye değer miydi, HAYIR.

Nesye velhasıl hiçbir şey için geç değil diye düşünenlerdenim bunca olaydan sonra. Bu süreçte koca koca çocuklu çocuklu ailelerin herşeyi bırakıp çat diye gittiklerini ve orda sıfırdan başladıklarını da gördüm, Walmart'ta çalışıp birikimleni eritmeme çabasına giren insanlar da tanıdım, gittikten 3-4 ay sonra burdaki pozisyonlarının daha üst seviyesinde saygın işler bulan da gördüm, burda çalıştıkları yer üzerinden oraya transfer olanlar da tanıdım. Herkes süreci kendilerine göre farklı yaşadı, kimisi gitti orda doğum yaptı geri geldi, kimisi 2 yaşındaki çocukla gitti çocuk dile fln nasıl adapte olacak aman allahım nasıl yapacağız herşeyi stresini yaşadı, kimisi bekar gitti kimisi yeni evli çift olarak gitti, kimisi biraz daha para biriktirip öyle gideyim dedi vs. Ancak hepsi, gittikten en çok 2 ay sonra bir düzen oturttu kendilerine ve istisnasız hepsinin hemfikir oldukları tek bir şey var: KEŞKE DAHA ÖNCE YAPSAYMIŞIZ.

Yurt dışında yüksek lisans yapma hayaliniz varsa gidin yapın. 3-5 alakasız başvuru yaparak başlayın, seçilmeyeceğinizi bile bile başvurun, maksat adım atmış olmak. Sonra motivasyon mektubunuzu güzelleştirir, şansınızı arttırırsınız. Biyerlerden kabul aldıktan sonra da gidip gitmeyeceğinizi düşünürsünüz. Hele bi çıksın da bakarız sonra diyin kendinize. "Tutunamazsam ne yapacağım" senaryosunu da tutunamayınca düşünün, ortada daha bişey yokken zihninizde hayali engeller koymayın kendinize.

İş yerinde bi çocuk vardı, stajerdi, sonra mezun olunca full time işe başladı. 4-5 ay sonra ben Almanya'da yüksek yapmaya gidiyorum diyip ayrıldı. Almancası da yoktu. Gitti, orda da 7-8 ay sonra burda yaptığı işin aynısını buldu. Yükseği bırakmıştı en son, çalışmaya devam ediyordu.

Hayatın karışınıza hangi kapılar çıkaracağını yola çıkmadan bilemezsiniz. O yola çıkın. Dünyaya bir kere geliyorsunuz, bu yollardan birsürü kez yürüme imkanınız yok. Ya şimdi hemen kalkıp yürüyeceksiniz, ya da 10 sene sonra biriyle konuşurken kendinizi 'ya ben aslında bunu bunu istiyordum ama işte işe girdik maaş almaya başladık düzeni kurduk derken yıllar geçmiş' diyor bulacaksınız.


taurina
(14.04.19)
Yurt içinde y.lisabs yap ve maaşını almaya devam et


photo85
(14.04.19)
(3)

torpil olmadan araştırma görevlisi olmak

son zamanlarda çevrenizde torpili olmadan araştırma görevlisi olabilen biri oldu mu?
son zamanlarda çevrenizde torpili olmadan araştırma görevlisi olabilen biri oldu mu?
mg3929
(11.04.19)
Sinif arkadasim ozel universiteye girdi. Torpil orada ne kadar ise yariyor bilmiyorum ama hic torpili yoktu. Basarili oldu cunku ozel universite calismayacak kisiyi ise almaz.


Traveler
(11.04.19)
Ben.

Mevcut çalıştığım vakıf üniversitesine de torpilsiz girdim. Şimdi bir devlet okuluna atandım, ona da.

Sadece ikisinde de asil olarak kazandığım belli olduktan sonra danışman hocandan ve okulunda seni tanıyan birkaç hocandan hakkında görüş alacağız dediler (zira benim lisans, yl, dr. hepsi aynı üniversitede).

Öncesinde isteselerdi yine torpil olmayacaktı ama. Sağolsun hocam da olumlu görüş verince zaten kazandığım kadroya atamam o şekilde yapıldı.


Evet var. Ankara’da bir devlet üniversitesi. Çalışan alıyor.


mekaniker
(11.04.19)
(1)

iş başvurusu sorusu

2 ay önce bir şirketin finans departmanına başvurdum. çok olumlu 2 mülakat geçirdim, ikcı da mülakatın çok iyi olduğunu vs. söyledi fakat şehir değişmek istemediğim için (ben bu nedenden dolayı olduğunu düşünüyorum) sonuç olumsuz oldu.şimdi marketingde aynı pozisyon var. başvurmalı mıyım? yoksa hiç
2 ay önce bir şirketin finans departmanına başvurdum. çok olumlu 2 mülakat geçirdim, ikcı da mülakatın çok iyi olduğunu vs. söyledi fakat şehir değişmek istemediğim için (ben bu nedenden dolayı olduğunu düşünüyorum) sonuç olumsuz oldu.

şimdi marketingde aynı pozisyon var. başvurmalı mıyım? yoksa hiç uğraşmasam mı? 2017 haziran'da mezun oldum. 2018 şubat ayından beri finans alanında çalışıyorum.
mg3929
(05.04.19)
şu anki pozisyon için şehir değiştirmek gerekmiyor mu?


elorelia
(05.04.19)
(1)

banshee tarzı dizi

aksiyon da olsun, dram da olsun, aşk da olsun. başrolde ve yan rollerde güzel kadınlar da olsun. var mı böyle bi dizi?
aksiyon da olsun, dram da olsun, aşk da olsun. başrolde ve yan rollerde güzel kadınlar da olsun. var mı böyle bi dizi?
mg3929
(02.04.19)
(bkz: 24)
(bkz: spartacus)
(bkz: vikings)


lionel andres
(02.04.19)
(1)

yatırım fonu vs altın

ufak bir tutarla yatırım fonu veya altın almak istiyorum. alıp en az 1 yıl unutacağım. fon olarak iş portföy para piyasası fonu düşünüyorum. hangisi daha mantıklı olur sizce?
ufak bir tutarla yatırım fonu veya altın almak istiyorum. alıp en az 1 yıl unutacağım. fon olarak iş portföy para piyasası fonu düşünüyorum. hangisi daha mantıklı olur sizce?
mg3929
(01.04.19)
808'den devam


(1)

bu parfüm sahte midir?

https://urun.n11.com/erkek-parfum/jil-sander-sun-edt-75-ml-edt-erkek-parfum-P109732501?gclid=EAIaIQobChMI_tWL6oCn4QIVCouyCh1V2QAKEAYYASABEgIhofD_BwE&gclsrc=aw.dsfiyatı diğer yerlere göre uygun. gerçek midir sizce?
urun.n11.com

fiyatı diğer yerlere göre uygun. gerçek midir sizce?
mg3929
(29.03.19)
en iyi ihtimal tarihi gecmistir.


crucio
(29.03.19)
(3)

Kira sorusu

Şu an oturduğum evden memnunum. Kirası tam üst limitte, en ufak bi artışı ödeyemem. Kirayı geciktirmiyorum ideal bi kiracıyım. Evin tek handikapı kışın biraz soğuk oluyor. Giriş katı olduğu için yatak odası yerden acayip soğuk alıyor.Ben ev sahibine kirayı artırma diyeceğim. Buna ek olarak bir odanı
Şu an oturduğum evden memnunum. Kirası tam üst limitte, en ufak bi artışı ödeyemem. Kirayı geciktirmiyorum ideal bi kiracıyım.

Evin tek handikapı kışın biraz soğuk oluyor. Giriş katı olduğu için yatak odası yerden acayip soğuk alıyor.

Ben ev sahibine kirayı artırma diyeceğim. Buna ek olarak bir odanın yerlerine yalıtım yaptırmasını isteyeceğim. Evde daha ilk yılım. Sizce böyle bi durumda evden çıkarım blöfü yapsam tutar mı?

Ek: benden önce ev sahibi kirayı artırınca diğer arkadaş çıkmış. 4-5 ay boş kalmış ev ve ben uygun fiyattan kiraladım biraz. Evin aidatı biraz fazla, boş kaldıkça adam cepten veriyor. Bundan da bir kere dili yanmış.
mg3929
(28.03.19)
memleket yangın yeri de. ben öyle diyeceğim:)


Yurtisinda yasayan bir arkadasim kendi kiracisindan zam istemis, kiracisi buna karsilik indirim istemis. Arkadasim konuyu Istanbul'daki emlakci bir ahbabina sormus ve aldigi cevap su olmus. "Piyasa cok kotu, duzenli oduyorsa kacirma, indirim ver". Yani bugunun sartlarinda fazla odediginizi dusunuyorsaniz indirim bile isteyebilirsiniz, yalniz hemen oyle ilk konusmada "cikarim haa" diye butun kartlarinizi acmayin.

edit: indirim istemekle yalitim istemek ayni kapiya cikar, yardirin bence.


ezeriko
(28.03.19)
vicdanınız el veriyorsa arttırmayın tabi. sonuçta memlekette enflasyon var. ev sahibi de insan.

ayrıca güzel bir sitede bir evse her türlü kiracı bulurum diye düşünebilir siz de bahar bahar ev ararsınız.

böyle bir ev sahibimi tehdit etmiştim de sonra ev almak zorunda kalmıştım. :)) atar yaparken dikkat etmek lazım. sonra bir bakmışsın mortgage ödüyorsun.


ozdek
(28.03.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.