Giriş
(3)

Hukukçu olmak

Sorum hem hukukçu olanlara hem de olmayanlara. Hukukçu olmanın, hukuk okumuş olmanın insana avantaj sağlayan, imrenilecek vb. iyi yanları neler? İnsana hayatta ne katıyor?
Sorum hem hukukçu olanlara hem de olmayanlara. Hukukçu olmanın, hukuk okumuş olmanın insana avantaj sağlayan, imrenilecek vb. iyi yanları neler? İnsana hayatta ne katıyor?
microfiction
(08.05.19)
Etrafımdaki avukat arkadaşlarımdan ve çok yakın arkadaşım dediğim (aynı zamanda avukat olan) arkadaşlarımdan gözlediğim kadarıyla, fazla okumanın bir getirisi olarak hayata bakışları genelde sığ değil. Herhangi bir olaya farklı açılardan yaklaşabiliyorlar. Herhangi bir konuda kendileriyle tartışmak fevkalade zevkli oluyor. Bu dediklerim muhalif kanatta kalan ekip için geçerli. Diğer kanattan pek avukat ahbabım olduğu söylenemez.


gonion
(08.05.19)
iyi avukatların dile hakimiyetleri, yazılı ve sözlü anlatımları iyi oluyor, konuyu etraflıca açıp bir güzel toparlıyorlar bunun yanında düzgün üç satır dilekçe bile yazamayan avukatlar da var onlar mesleği nasıl sürdürebiliyor merak ediyorum


freebird5406_2
(08.05.19)
Zor bir meslek. Bir suru kanun var nasıl öğreniyorlar hep merak ederim. Eski iş yerimde iş yeri avukatları yalancı şahitlik yapmamı istemişti onlara imrenmiyorum.

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı dil öğrenip yurtdışına gitmeleri bence guzel olur, iyi de kazanırlar. Geçen bir belge çevirdim avukatlık ücretine 20 000 Euro yazmışlardı.


(2)

Topluluk Karşısında Konuşma Anksiyetesi

Topluluk önünde konuşma / Sosyal anksiyetesi olup bunun üstesinden gelenler var mı aramızda? Nasıl üstesinden geldiniz? Tavsiyeleriniz nelerdir?
Topluluk önünde konuşma / Sosyal anksiyetesi olup bunun üstesinden gelenler var mı aramızda? Nasıl üstesinden geldiniz? Tavsiyeleriniz nelerdir?
microfiction
(26.04.19)
Tecrübe, tecrübe, tecrübe..
Bugün iyi konuşanlar ilk konuşma tecrübelerini gayet iyi hatırlarlar.. kimse annesinin karnindan basarili konusmaci dogmuyor. Dolayısıyla Ecnebilerin de tabiriyle "practice makes perfect."


grobet
(26.04.19)
Çok basit bir yöntemle aşmıştım. "Karşımdakiler de aynı benim gibi bi insan, anne babaları kardeşleri eşleri çocukları vs var, onlar da sabah yataklarından kalkıp işe geliyorlar, kendilerine göre sorunları sıkıntıları, sevinçleri, mutlulukları olan, çamaşırları kirlenen, banyo yapan, tuvalete giden, vb." şeklinde düşünerek. Baktın yatışmıyorsun tuvalet meselesini ikinci kez düşün.


(4)

Internet sağlayıcısını değiştirmek

Merhaba,Halihazırda TTNet kullanıcısıyım. Verdiğim paraya değmiyor. İnternet sağlayıcımı değiştirmek istiyorum. Muhtemelen Superonline veya Vodafone. Tavsiyeleriniz nedir?
Merhaba,

Halihazırda TTNet kullanıcısıyım. Verdiğim paraya değmiyor. İnternet sağlayıcımı değiştirmek istiyorum. Muhtemelen Superonline veya Vodafone. Tavsiyeleriniz nedir?
microfiction
(27.03.19)
Varsa Kablonet


kafadanbacakli
(27.03.19)
uzunzamandır superonline kullanıcısıyım. başka sağlayıcıdan geçince uygun kampanyalar oluyor. bulursanız hemen geçin.


omonia
(27.03.19)
@kafadanbacakli Cevabınız için teşekkür ederim ama şu haliyle sadece "Varsa Kablonet" cevabı hiç yardımcı olmuyor. Neden Kablonet? Niçin onu tercih etmeliyim? Gerekçeleriniz neler?


microfiction
(27.03.19)
sanırım 3-4 senedir kablonet kullanıyorum, daha fazla da olabilir. bu süre boyunca toplasam 10 kez internet gitmemiştir ve gittiğinde de en fazla yarım saat içinde geri gelmiştir.

amma velakin, kablonet'in kalitesi lokasyona göre çok değişiyor. mümkünse internetten araştır ya da kablonet kullanan kolu komşuya danış.

ek olarak; bu aralar kablonet modemini kablonet temin edemediği için sıkıntı çeken insanlar oluyor.


washe
(27.03.19)
(7)

Aras Kargo mu, Yurtiçi Kargo mu, MNG Kargo mu?

Türkiye’deki kargo firmaları ekseriyetle kötü üne sahip. Peki bunlardan hangisi ehvenişer? Neden?
Türkiye’deki kargo firmaları ekseriyetle kötü üne sahip. Peki bunlardan hangisi ehvenişer? Neden?
microfiction
(26.02.19)
hepsi aynı. çalıştığın şube ile alakalı tamamen.


elorelia
(26.02.19)
Bu üçü, kendi aralarında ehveni şer seçilemeyecek kadar kötü. Ben seçeneklerin dışına çıkarak UPS diyorum.


gonion
(26.02.19)
şubeden şubeye (oranın çalışanlarına göre) değişiyor. bulunduğum yerde bunlardan hiçbiri değil, en iyisi UPS mesela.


jamiro
(26.02.19)
en güveniliri ups.


mikahakkinen
(26.02.19)
üçüne kaldıysam ptt ile yollarım en azından daha az parayla aynı çileyi çekerim. para ve şube varsa ups elbette.


Wasking
(26.02.19)
şube ile alakalı +1. benim evin orada aras rezalet, diğer hepsi daha iyi. ama ofiste aras yurtiçi'ne de mng'ye de bin basar.


sir gawain
(26.02.19)
aç kaldın, öleceksin.

kurbağa
kertenkele
salyangoz

birini yemek zorundasın

gibi seçilmesi zor. bilemedim.

2 farklı şehirde en kötüsü mng'ydi.


ya ben lan neyse
(26.02.19)
(6)

İngilizce kitap okumak

Merhaba,İngilizce kitapları nereden alıyorsunuz? Nerelerden alışveriş yapmak daha uyguna geliyor?
Merhaba,

İngilizce kitapları nereden alıyorsunuz? Nerelerden alışveriş yapmak daha uyguna geliyor?
microfiction
(18.11.18)
kindledan okuyorum. internette kaynak derya deniz..


orion
(18.11.18)
Ben de kindle okuyorum. İngilizce olunca çok daha kolay çok daha kaliteli bulunuyor kitaplar. Arayıp da bulamadığım olmadı şimdiye kadar.


Giovanni Pipitto
(18.11.18)
internetten indiriyorum. İngilizce içerik gerçekten çok zengin ve 1 milyar insanlık bir dünyaya açıyor seni.


KaraSakall
(18.11.18)
Kindle'dan okuyorum, amazon.co.uk'den satın alıyorum.


sopiro
(18.11.18)
Ben bookdepository'den alıyorum. İnternet sitelerinden kontrol edip stoklarında varsa doğrudan Pandora Kitabevi'ne gidip aldığım da oluyor.

edit: @sttc bookdepository siparişlerimde hiç ekstra posta ücreti ödemedim, Türkiye'ye kargo bedava.


bookdepository.com
tüm dünyaya ücretsiz kargoluyor. ama türkiyeye hiç sipariş vermedim, ptt ekstra bişey ister mi bilmiyorum.


sttc
(18.11.18)
(5)

Az kişinin bildiği güzel hukuk(çu) siteleri/blogları

Merhaba, bana güzel hukuk/hukukçu siteleri, blogları tavsiye eder misiniz? İlgi çekici, okuması keyifli siteler atıyorum. Türk Hukuk Sitesi gibi bildik ve güncel olmayanları önermezseniz memnun olurum. Lawtudent, Hukuk ve Robotik gibi siteler ilk akla gelenler. Hukukçu blogları da pekâlâ olur hatta
Merhaba, bana güzel hukuk/hukukçu siteleri, blogları tavsiye eder misiniz? İlgi çekici, okuması keyifli siteler atıyorum. Türk Hukuk Sitesi gibi bildik ve güncel olmayanları önermezseniz memnun olurum. Lawtudent, Hukuk ve Robotik gibi siteler ilk akla gelenler. Hukukçu blogları da pekâlâ olur hatta çok güzel olur.
microfiction
(13.10.18)
ne okumak istiyorsunuz tam olarak? yani avukatlarin farkli konular uzerine yazdiklari mi yoksa daha az hukuki metinler mi? butun buyuk hukuk burolari aylik makaleler yayinliyorlar ya da kendi sitelerinde cok spesifik konular icin makaleler oluyor. ama bu dediklerim eger birebir bir konu uzerinde calismiyorsaniz, ozellesmediyseniz cok havada kalir vakit kaybi olur size. bir de hangi konu ile ilgili ariyorsunuz?


kassiopeia
(13.10.18)
Aradığım şey hukuk bürolarının teknik makaleleri gibi değil. Onlar için zaten kitaplar, içtihatlar, akademik hukuk yayınları var. Ağır teknik bilgilerden daha çok hukuk kültürüyle ilgili keyifle okuyabileceğim şeyler arıyorum.


microfiction
(13.10.18)
kvuraldogan.blogspot.com
bu site fena değil, bunu beğenmediysen,
bunu oku, meltembanko.blogspot.com


de jure
(13.10.18)
Ertuğrul uzunun kişisel blogu var. Mobilden girdiğim için bakamıyorum ama twitter hesabından linki bulabilirsiniz.

Kemal gözler hocanın anayasa.gen.tr diye bir kişisel web sitesi var kesinlikle orayı da tavsiye ediyorum.


@bonisnocetquimalisoarcit Evet, Ertuğrul Uzun'un bloğu gerçekten güzel. Önceden de haberim vardı. İnsan böyle spesifik bir şey aradığı zaman Türkçe internet içeriğinin ne kadar az olduğunu görüyor maalesef. En niş konuda bile İngilizce gugıllayınca karşınızca bir sürü dolu içerik çıkıyor. İngilizce siteleri, blogları takip etmek de bir yere kadar. Zira hukuk gibi ülkeye has özellikleri önemli olan alanlarda insan yerel içerik ihtiyacı da duyuyor.

Kemal Gözler ise zaten anayasa hukukunun tek dişi kalmış canavarı. :))


microfiction
(16.10.18)
(2)

Amazon Fire Hd 8 alınır mı?

Merhaba Herkese,Amazon Fire HD 8 Tablet, bir şeyleri okumak için (PDF veya ekitap formatları) alınabilir mi? Bu cihazı alıp okuma deneyimi yaşayan var mı? Tabii bu fiyattaki bir tabletle yapılabilen temel şeyler neyse onlar da yapılacak (Youtube, İnternette gezinme vb.) Yoksa paraya kıyıp Ipad mi al
Merhaba Herkese,

Amazon Fire HD 8 Tablet, bir şeyleri okumak için (PDF veya ekitap formatları) alınabilir mi? Bu cihazı alıp okuma deneyimi yaşayan var mı? Tabii bu fiyattaki bir tabletle yapılabilen temel şeyler neyse onlar da yapılacak (Youtube, İnternette gezinme vb.) Yoksa paraya kıyıp Ipad mi almalı?

Uyarı: Okunacak şeyler çoğunlukla akademik amaçlı metinler olduğu için ekitap okuyucu düşünmüyorum.
microfiction
(12.10.18)
Ben de var. Gayet memnunum. Her şeyi yapabilirsiniz oyun oynamak dışında


goodman
(12.10.18)
Doktora öğrencisiyim, Fire HD 10 olanını kullanıyorum. Tüm derslere götürüyorum, döküman üzerine aldığım notları vs takip edip yenilerini eklemek veya slaytların üzerine not almak için. Kitap okumak, not almak ve hatta dizi-film izlemek için oldukça uygun ve keyifli. Sanırım 10 versiyonunun ekran kalitesi daha yüksek. O yüzden eğer bir şeyler izlemek için de kullanacaksanız 10 versiyonunu almak daha mantıklı olabilir. Ama genel olarak tam bir fiyat/ performans ürünü. Öncesinde de Google Nexus kullanmıştım, en az onun kadar başarılı ama okuma konusunda büyük ekranla daha rahat ettim.


feliss
(13.10.18)
(9)

Kahve çekirdeği almak (Starbucks'ın kanserojen ürünlerinin ardından)

Merhaba Duyuru,Normalde kahve çekirdeklerimi Starbucks'tan alıyordum. Aslında uzun zamandır başka doğru dürüst kahve alacak yer arıyordum ama üşengeçlik işte... En son şu Kaliforniya'da Starbucks'ın ürünlerine kanserojen uyarısı koyma zorunluluğu getirilmesi üstüne kesin karar aldım. Özellikle Kadık
Merhaba Duyuru,

Normalde kahve çekirdeklerimi Starbucks'tan alıyordum. Aslında uzun zamandır başka doğru dürüst kahve alacak yer arıyordum ama üşengeçlik işte... En son şu Kaliforniya'da Starbucks'ın ürünlerine kanserojen uyarısı koyma zorunluluğu getirilmesi üstüne kesin karar aldım.

Özellikle Kadıköy civarında veya uygun fiyata internetten kahve çekirdeği alabileceğim yerler önerirseniz memnun olurum. Bağımsız, kahvesi güzel kahveciler falan olabilir. (Tchibo demeyin lütfen.)
microfiction
(01.04.18)
bizim is yerindekiler bir cok denemenin ardindan internetten soyluyor. memnunlar killektiva mi ney. bazi yerlerde subeleri de var.


mayeskuel
(01.04.18)
kadikoy'de mockup moda'dan aliyorum kahveyi, tavsiye ederim. konumu; mehmet ayvalitas meydani. (moda havuz)


tahtakafa
(01.04.18)
çibo demeye hazırlanıyordum ben de :D

carribou varsa civarda daybreak filan deneyebilirsin. ben carribou kahvelerini severim. üşeniyorum demesen ikea'nın kahvelerini de önerecektim ama o topa hiç girmiyorum o zaman.


air
(01.04.18)
Kahve çekirdeklerinin HEPSİNDE kavurma işlemi sonrası akrilamid oluşuyor starbucksa özgü bir şey değil türk kahvesi ve kakaoda bile oluyor, eve aldığın çekirdeği ham alsan da kavurma işleminde oluşacak hem de daha fazla soluyacaksın. Cilt ve solunum yoluyla da geçiyor. Nereden alırsanız alın süzerek demleme öneriliyor.

eksisozluk.com

solunum yoluyla da akrilamid alındığı için taze çekilmiş kahveyi koklamak artık iyi bir fikir değil mesela.


neferkitty
(01.04.18)
neferkitty doğru bir entry yazmış. ancak bu sebepten olmasa bile, lezzet açısından starbucks'ın yerine alternatif düşünebilirsin. avrupa yakası desen gözüm kapalı önereceğim 2-3 yer var ancak anadolu yakasında sadece 1 yerin çekirdeğini denedim, o da gayet güzeldi. montag www.zomato.com


Bruce
(01.04.18)
moda migros yakınlarında rafine espresso bar ve merkezdeki fujifilmin üstünde bulunan montaj Coffee'nin kahvelerini önerebilirim


bugraok
(01.04.18)
kahhve.com


Balıkçılar çarsısı sonunda coffee manifesto güzeldir.


solenkol
(01.04.18)
www.probadorcolectiva.com

Ben Probador'a aylık üye oluyorum genellikle, isteğe göre 2 haftada 1 veya 1 haftada bir değişik kahveler yolluyorlar. Tabii normal olarak da alabilirsin. Kahveleri kalitelidir.


loras
(01.04.18)
(3)

Web Hosting Sorusu

GoDaddy'den mevcut alan adı için web hosting hizmeti almayı düşünüyorum.Sorular:1- GoDaddy'den mi almalı yoksa başka bir alternatif önerir misiniz?2- Düz Hosting mi yoksa Wordpress Hosting mi? Farkları, avantajları nedir?
GoDaddy'den mevcut alan adı için web hosting hizmeti almayı düşünüyorum.

Sorular:

1- GoDaddy'den mi almalı yoksa başka bir alternatif önerir misiniz?
2- Düz Hosting mi yoksa Wordpress Hosting mi? Farkları, avantajları nedir?
microfiction
(07.03.18)
1- Alma, pahalı ve yavaş. Ben alastyr'den aldım ve daha bir çok yerli firma var. TR'yi hedefleyen site açacaksanız yerel bir hosting şirketi daha iyidir.
2- Wordpress hostingler genelde daha ucuz oluyor galiba fakat bazı sınırlamalar oluyor galiba, ihtiyaca bağlı.


1. Yerel bir firmadan almaya çalışın, en azından bir problem olduğunda telefon eder birileriyle konuşabilirsiniz.

2. Wordpress mi kuracaksınız? Daha önce böyle bir hosting çeşidi duymadım (wordpress kullanıyorum) verdiklerini inceleyin, mantıklıysa olabilir. Ama yarın öbürgün WP kullanmayacağım dediğinizde yeni bir host almak zorunda kalmayın.

Nasıl bir site kuracaksınız ve ne kadar alana, ne kadar trafiğe ihtiyacınız olacak ona göre karar verip alın. Giriş seviyesinden alıp da yarın öbürgün yetmediğinde paketi yükseltebilirsiniz.


John Bloor
(08.03.18)
1- godaddy nasıl bilmiyorum ama fiyat olrak daha ucuz olan ihs'den almıştım.
2- kendime blog tarzı bişey yapmıştım, wordpress hosting aldım. hazır wordpress kurulu geliyor, sonra temayı seçip düzenliyorsunuz, baya bi kolay oldu benim için.


contavolta
(08.03.18)
(2)

İngilizce Epub dosyalarını nerelerden buluyorsunuz?

Hangi kaynakları kullanıyorsunuz. Gutenberg, Open Culture bildiklerim. Bunlar tabii yasal olanlar. Başka neler var? Duyuru altına yazmak istemeyenler özelden de mesaj atabilir.
Hangi kaynakları kullanıyorsunuz. Gutenberg, Open Culture bildiklerim. Bunlar tabii yasal olanlar. Başka neler var? Duyuru altına yazmak istemeyenler özelden de mesaj atabilir.
microfiction
(02.12.17)
(1)

E-kitap okuyucu PDF dönüştürme

Merhaba Duyuru'nun kitapseverleri. Kindle, Kobo ve sair e-okuyucularda PDF okumanın verimli olmadığı bilinen bir şey. Fakat PDF dosyalarını EPUB, MOBI vb. formatlara dönüştürünce de yine bu verimsizlik hali devam ediyor mu? Niyetim akademik içerikli, şekil, resim vb. içermeyen PDF dosyalarını okumak
Merhaba Duyuru'nun kitapseverleri. Kindle, Kobo ve sair e-okuyucularda PDF okumanın verimli olmadığı bilinen bir şey. Fakat PDF dosyalarını EPUB, MOBI vb. formatlara dönüştürünce de yine bu verimsizlik hali devam ediyor mu? Niyetim akademik içerikli, şekil, resim vb. içermeyen PDF dosyalarını okumak. Aynı sorum .txt dosyaları için de geçerli.
microfiction
(28.11.17)
PDF dostasını direkt olarak epub ya da mobi formatına çevirdiğinizde pek çok harf hatası, satır atlama, paragraf kayma gibi sorunlar yaşarsınız. Bunu en aza indirmek için önce pdf'i "ocr" formatına çevirip, oradan epub ya da mobi'ye çevirmelisiniz. Text dosyalarınız için de aynı şey geçerli.

İnternette pek çok ücretsiz converter bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken önce ocr formatına sonra da istediğiniz diğer formata çevirmek.


sarap dumani
(28.11.17)
(4)

Bu acayip şeyler nedir?

Merhaba,Evde perdeden bunlar döküldü. Kurumuş çamur gibi, kil gibi. İçlerinden birindeki delikten böcek olabilecek bir şey görünüyor. Nedir bunlar?
Merhaba,

Evde perdeden bunlar döküldü. Kurumuş çamur gibi, kil gibi. İçlerinden birindeki delikten böcek olabilecek bir şey görünüyor. Nedir bunlar?
microfiction
(30.08.17)
güve kelebek gibi bir canlının kozası olması muhtemel, var mıydı evde?


ımmm sanki şey gibi ya, böcek yuvası?


poison pill
(30.08.17)
eşek arısı gibi gözüküyor. siz yazdıktan sonra araştırdım başka da sonuç çıkmadı.

fiammaninguncesi.blogspot.com.tr

içinde gördüğünüz böcek de muhtemelen annenin arıyı beslemek için koyduğu örümcek. örümcek koyuyorlarmış içlerine yavrular için.


prodeq
(30.08.17)
şimdi tahtaya vurdum. bu kaldığım kaçıncı bekar evi, hiçbirinde böyle bir şey yoktu.

ha, bazen o kadar börtü böcek oluyor ki; biz, pardon abi, deyip kenara çekiliyoruz. bulaşıklar yığılıyor vs

beterin beteri varmış gerçekten. dönüşüm bekleyen, 3 yıldır boş olan rezil bir dairede 3 ay kalmıştım. kendinden perdeli bir zemin altıydı ama rastlamadım öyle bir şeye. çok çok tavan, duvarlar falan dökülüp dökülüp geliyordu; binanın iskeleti çıkasıya.


runagain
(30.08.17)
(6)

Kendinizi geliştirmek adına ne yapıyorsunuz?

Dil öğrenmek, bir kursa gitmek, düzenli olarak belli internet sitelerine, Youtube kanallarına bakmak, her gün belli bir zaman dilimi kitap okumak, spor veya meditasyon yapmak vb.? Neler yapıyorsunuz? Bonus soru: Buradan insanlara neler önerirsiniz?
Dil öğrenmek, bir kursa gitmek, düzenli olarak belli internet sitelerine, Youtube kanallarına bakmak, her gün belli bir zaman dilimi kitap okumak, spor veya meditasyon yapmak vb.? Neler yapıyorsunuz?

Bonus soru: Buradan insanlara neler önerirsiniz?
microfiction
(23.07.17)
bu yazdiklarinin hepsini yapmayi oneriyorum.

Cunku insanlar basliyor yarim birakiyor ya da yaptigini saniyor ya da yapmiyor.

bonus: saglikli beslenmeyi ogrenmek


qazaqwsx
(23.07.17)
@qazaqwsx Peki siz neler yapıyorsunuz? Asıl soru bu aslında.


microfiction
(23.07.17)
Hiçbir şey yapmıyorum açıkçası.


bu aralar baba jazzcilarin sololarini ezberliyorum.


alperz
(23.07.17)
Hepsi +1
Yabancı dil kursuna başladım, şu an dondurdum, devam etmeyi düşünüyorum.
Sürekli kurslara değil günlük kurslara gidiyorum, cupcake, makarna vs..
Youtube kanallarını takip etmeyi seviyorum ama bazıları bunaltıcı, Nat Geo nun belgeselleri güzel.
Kitap okurum her daim.
Spora gidiyorum.

En çok tavsiye ettiğim, ruh sağlığına çok iyi geldiğine kefil olduğum 2 şey var;
-Spor
-Yemek yapmak :)


mutekebbir
(23.07.17)
kitap
dil kursu
ayda en az bir kere haftasonu seyahati


sttc
(23.07.17)
(1)

Ipad 2017

Merhaba,Şu yeni Ipad'lerden (2017 model standart Ipad; Ipad Pro değil) alan var mı? Memnun musunuz? Göze batan bir sorunu var mı? Ekranda yer alan boşluğun dikkat çekici olduğunu söylüyor bazıları. Gerçekten rahatsız edici mi?Ayrıca bunu almayıp bir sonraki Pro olmayan Ipad'in çıkmasını beklemeye ka
Merhaba,

Şu yeni Ipad'lerden (2017 model standart Ipad; Ipad Pro değil) alan var mı? Memnun musunuz? Göze batan bir sorunu var mı? Ekranda yer alan boşluğun dikkat çekici olduğunu söylüyor bazıları. Gerçekten rahatsız edici mi?
Ayrıca bunu almayıp bir sonraki Pro olmayan Ipad'in çıkmasını beklemeye kalksam ne kadar beklerim?
microfiction
(13.07.17)
Geçen hafta yeni çıkan ipad pro 10.5 i deneme imkanım oldu. Yanında ise sizin bahsettiğiniz ipad vardı. Arada fiyat farkı var tabii ki ama 120hz ekran yenilme hızı ve çerçevenin inceliği, ekranın biraz daha geniş olması çok şık ve güzel olmuş.

Onu kurcaladıktan sonra normal ipadler çok sönük geliyor. Bir sonraki ipadler de muhtemelen bu ince çerçeveli tasarım ile gelecektir, aceleniz yoksa bekleyin bence.


sabirstone
(13.07.17)
(8)

Ipad'den verimli kitap okuyabiliyor musunuz?

Ipad'den veya herhangi bir tabletten veya telefondan verimli bir şekilde kitap (veya PDF) okuyabiliyor musunuz? Yoksa okuyamayıp Kindle, Kobo gibi bir e-okuyucu mu aldınız?
Ipad'den veya herhangi bir tabletten veya telefondan verimli bir şekilde kitap (veya PDF) okuyabiliyor musunuz? Yoksa okuyamayıp Kindle, Kobo gibi bir e-okuyucu mu aldınız?
microfiction
(10.07.17)
20 kusur ders egitim kitabi bitirdim. okunuyor. ama roman falansa gerek yok. kobo daha iyi.


mayeskuel
(10.07.17)
dikkat dağılıyor çok, bildirim geliyor bişey oluyor; kitaptan çıkıp başka şeylere bakabiliyorsun. e kitap okuyucum başka bi işe yaramadığı için kitaba gömülünce sessizdeki telefon rahatsız edemiyor.


Bruce
(10.07.17)
Kindle kullanıyorum kitap okumak için. Tabletten önce aldım hatta Kindle'ı.


devilred
(10.07.17)
cep telefonumdan bir ara 4-5 kitap, bilgisayarımdan da bir o kadar e-kitap okudum ama verimli bulamadım çeşitli sebeplerden dolayı. @Bruce'un da dediği gibi ya bildirim, ya mesaj derken dikkati dağıtıyor.


m e b
(10.07.17)
Okumak için Kindle, çalışmak için iPad.


Lim5
(10.07.17)
android telefonumda moon+ reader var, toplamda 10 kitap falan bitirmişimdir ki en uzunu suç ve ceza. pdf zor oluyor ama e kitap formatları şeklinde olanlar baya okunuyor.


nundu
(10.07.17)
hayır okuyamıyorum, gözlerim yoruluyor.


teritori
(11.07.17)
Ipad Air 2. Gayet rahat okuyabiliyorum.


fragile lady
(11.07.17)
(1)

Kindle vs. Kobo - Format Sorunu?

Merhaba,Idefix'ten veya Amazon'dan aldığımız bir e-kitabı diğer firmanın e-okuyucusunda okumada herhangi bir engel (Koruma kilidi vb.) çıkar mı? EPub'dan Mobi'ye vb. formatları birbirine çevirebildiğimizi biliyorum ama benim bunu sormamın sebebi Idefix'ten alınan EPub formatındaki kitapların koruma
Merhaba,

Idefix'ten veya Amazon'dan aldığımız bir e-kitabı diğer firmanın e-okuyucusunda okumada herhangi bir engel (Koruma kilidi vb.) çıkar mı? EPub'dan Mobi'ye vb. formatları birbirine çevirebildiğimizi biliyorum ama benim bunu sormamın sebebi Idefix'ten alınan EPub formatındaki kitapların koruma kilidi olduğundan dolayı Kindle'da vb. açılmadığına dair bazı şeyler duymam. Aynı şeylerin aksi yönde de olması mümkün tabii.
microfiction
(14.06.17)
DRM denen bir koruma olayı var, sorun cıkarabilir. Ama çözümleri yok değil bkz: calibre


anonymice
(14.06.17)
(2)

Proje okullara atanan İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri

Merhaba, Az önce bir veli söyledi. Kadıköy Anadolu Lisesi' ne proje okullar kapsamında atanan yeni İngilizce öğretmenlerinden bir tanesi "Ben bunları bilmiyorum" diyor ve en sonunda ağlayarak sınıftan çıkıyor. (Bilenler bilir. Kadıköy Anadolu halen İngilizce hazırlık olan nadir liselerden biri) Cağa
Merhaba,

Az önce bir veli söyledi. Kadıköy Anadolu Lisesi' ne proje okullar kapsamında atanan yeni İngilizce öğretmenlerinden bir tanesi "Ben bunları bilmiyorum" diyor ve en sonunda ağlayarak sınıftan çıkıyor. (Bilenler bilir. Kadıköy Anadolu halen İngilizce hazırlık olan nadir liselerden biri) Cağaloğlu Anadolu Lisesi' nde yeni atanan bir fen öğretmeni "Bunları kendiniz çözün" diyor. Diğer okulları nitelikli okulların seviyesine çıkartacaklarına nitelikli ve bir okul kültürü olan okulları aşağı çekmeye çalışıyorlar. Ki bu okullara parasız yatılıyla Türkiye' nin her yetinen öğrenci gelir. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
microfiction
(21.10.16)
İngilizce konusunu bilmiyorum da matematik ve fizik gibi derslerde bu çok normal. TÜBİTAK bilim olimpiyatları düzenliyor her yıl biliyorsunuz. Bazı okullar da bu sınavlara öğrenci hazırlamak istiyor. KPSS ile devlete atanmış bir öğretmenin olimpiyat sorularını çözememesi çok normal bir şey. Çünkü olimpiyat soruları doğrudan akademik konularla ilgili. Yeni mezun olmuş 22-23 yaşında insanların bu konuda yetersiz kalmaları normal. İngilizce için de benzer durum söz konusu. Eğitim fakültelerinde bile o kadar yoğun eğitim yapılmıyor.


dissendium
(21.10.16)
sayılı anadolu liselerinden birinden (orta kısım) mezunum
ve bizim zamanımızda fen lisesi, anadolu lisesi hocalarını özel bir şekilde atıyorlardı
evet, bazı yerlerde bazı branşlara hoca bulunamıyordu
ama yine de benim ortaokulda, fizik biyoloji kimya gibi derslerime ayrı ayrı, hepsi ODTÜden mezun, ingilizce ders anlatan hoca bulup sokabiliyorlardı (büyük şehirlerde okumadım) yapabildikleri kadar yapıyorlardı. uğraşıyorlardı. okulda 10 hoca varsa en kötü 3-4 tanesi süper hocaydı, diğerleri de en azından onların %80i kadar olabilelim diye hiç olmazsa çaba gösteriyorlardı, en kötü 3-4 tanesi de fena olmayan hoca oluyordu böylelikle ve kalan 1-2 mal hoca arada kaybolabiliyordu. öğrenci talep ettikçe hoca daha iyisini veriyordu. gelenek dedilen şey salak müdürlerin saçma tripleri kadar bu dengelerle de oluşuyordu. Devlet okulu okuyup, (annem ilkokul mezunu, akademik olarak hiç katkı sağlayamayan bir kadınken, derslerime kimse yardım edemezken) hiç para harcamadığım halde derece yapabildim, devlet okulu okuyup inglizce ve almanca öğrenebildim...spor takımlarımız derece yapabildi, her türlü klübümüz faaliyetimiz olabildi. şimdi parayla çocuğuma o eğitimi aldıramam. zira alamıyorlar zaten, kuzenlerimden biliyorum, anneler babalar her türlü ders anlatıyor, ders aldırıyor, bunlarla olursa oluyor bir nebze.

ne düşünüyorum; yazık diye düşünüyorum.


niye ama
(21.10.16)
(3)

Rosetta Stone mu yoksa Duolingo mu?

Size göre hangisi daha iyi? Bir de bunlardan hangi dilleri çalıştınız?
Size göre hangisi daha iyi? Bir de bunlardan hangi dilleri çalıştınız?
microfiction
(10.09.16)
Çok farklılar. Duolingoda ingilizce ve ingilizce üzerinden isveççe çalıştım.

Rosetta kullanmadım ama biraz bilgim var, çok daha daha detaylı olması lazım. Duolingo sadece ufak bir giriş yapmaya yarıyor. Başlangıç için iyidir yani.


siradam
(10.09.16)
Baba ne istediğine bağlı, Rosetta almancaya başladım gayet şık işe yarar gözüküyor. Duolingo çok temel kalır yanında. Ayrıca rosetta monica belluci duolingo mennandır


adaletin eli
(10.09.16)
Duolingo ile başlayıp rosetta ile devam etmek en iyisi. Duolingo temel kalıp ve kelimeleri öğretiyor, rosetta ise aşırı detaycı. Kafaya vura vura öğretiyor.


(1)

Kobo e-okuyucular çok mu sorun çıkarıyor?

Sözlük'te teknik yardım isteyen birkaç entry görünce merak ettim.
Sözlük'te teknik yardım isteyen birkaç entry görünce merak ettim.
microfiction
(16.08.16)
sanırım touch modeli biraz yavaşmış, ikinci el bir tane kobo glo almıştım sorunsuz kullanıyorum


freebird5406_2
(16.08.16)
(4)

Macbook Pro Güç Adaptörü

Macbook Pro güç adaptörü nereden alınır? İlla orijinal olması gerekir mi? Konum: İstanbul - Asya yakası
Macbook Pro güç adaptörü nereden alınır? İlla orijinal olması gerekir mi? Konum: İstanbul - Asya yakası
microfiction
(28.07.16)
bilgisayarın bataryasının bozulmasını istemiyorsan orijinal al. apple.com/tr'den alabilrsin. daha hesaplısını da bilimum teknoloji marketlerde bulursun.


himmet dayi
(28.07.16)
apple dan al bence orjinal olması her zaman daha sağlıklı


tiredpanda
(28.07.16)
orijinal olmayanı prizde patlamıştı, orijinal almanı öneririm. apple store ya da apple bayilerinden alabilirsin.


fever
(28.07.16)
ikisinin farkını şuradan görebilirsin: lh3.googleusercontent.com


detayları da şuradan okuyabilirsin: www.righto.com


fever
(28.07.16)
(3)

Avukat olup işinden nefret eden var mı?

Varsa neden? Buna çare olarak ne hayal ediyor veya planlıyorsunuz? Işinizi seviyorsanız nesini seviyorsunuz?
Varsa neden? Buna çare olarak ne hayal ediyor veya planlıyorsunuz? Işinizi seviyorsanız nesini seviyorsunuz?
microfiction
(14.07.16)
Ben henüz avukat olma kısmına gelmeden işten nefret ettim ki cocukluktan beri hayalimdi. Cok buyuk bir hevesle okula baslamistim. Turkiye'de duzgun bir adalet sistemi yokken hukukun gereklerini saglayabilecegimize inanmıyorum. Meslegimi de yapmayı düşünmüyorum o yüzden. Kabul edilirsem üniversitede asistan olarak kalmak ya da yüksek lisansa başlamak gibi opsiyonum var.

Bunlar dışında tasinma ihtimalimde başka bir bölüme başlamak ya da kafe filan açıp orda takılmak gibi ikinci bir planım var.

Eylüle kadar netlesmiş olur muhtemelen. daha yeni mezun oldum zaten.


fraise
(14.07.16)
Nefret etmiyordum ama çok mutsuzdum, avukatlığın bana göre benim de avukatlığa göre olmadığımı düşünüyordum. Bıraktım. Tiyatro eğitimine başladım oyunculuk için, 9 ay geçti, çok memnunum kararımdan.


whimsical
(14.07.16)
Bazen cok seviyorum genelde sevmiyorum uzun vadede de bu meslegi yapacagimi sanmiyorum. Birikimim olsa kesinlikle başka bir sektöre atilirdim . zaten bizim meslekte birikimini yapip ticarete atılan, sektör değiştiren cok fazla insan var .


cabiday
(14.07.16)
(3)

İçinde yazar geçen TV dizileri

Ne var aklınıza gelen? Californication dışında? (Ve tabii Californication'dan daha kaliteli?)
Ne var aklınıza gelen? Californication dışında? (Ve tabii Californication'dan daha kaliteli?)
microfiction
(25.06.16)
Bored to death var benim bildiğim. Severek izlemiştim.


ekinoksah
(25.06.16)
merhaba. the following ama californication ile uzaktan yakından bi alakası yok ona benzer bir dizi arıyorsanız.


libertine
(26.06.16)
@libertine Aslına bakarsanız ben de Californication'la uzaktan yakından alakası olmayan diziler arıyorum. :)


microfiction
(26.06.16)
(6)

E-kitap okuyucu: Kindle vs. Kobo

Merhaba,Bu iki e-okuyucudan birini (veya ikisini) alıp sorun yaşayan (ya da tam tersine memnun kalan) ve "Kesinlikle şunu al!" ya da "Kesinlikle bunu alma!" diyen var mı?
Merhaba,

Bu iki e-okuyucudan birini (veya ikisini) alıp sorun yaşayan (ya da tam tersine memnun kalan) ve "Kesinlikle şunu al!" ya da "Kesinlikle bunu alma!" diyen var mı?
microfiction
(25.06.16)
youtube'da kıyaslama videoları var. birinde kobo'nun ekranı daha iyi diyordu adam. glo hd ile paperwhite 3 ü kıyaslamıştı. seçeneklerin de kobo'da daha iyi olduğunu söylemişti


toua tokuchi
(25.06.16)
bir yıldır kobo aura kullanıyorum. hiçbir sıkıntı yaşamadım, beni yarı yolda bırakmadı. taş gibi alet.

kobo +1


kindle dx ve paperwhite kullandım şimdiye dek, memnun kaldım.

kindle alırsan ekitap alma şansın yok gibi bir şey (üç senedir mail atıp soruyorum ama amazon bir türlü türkiye'ye gelmiyor) ama kobo alırsan d&r'ın kobo ile anlaşması var, ekitap alıp okuyabiliyorsun.


hayirsiz
(25.06.16)
kobo alacaksan glo hd modeli, kindle alacaksan da paperwhite modeline bakmanı öneririm. ikisi de son derece başarılı.

- ikisi de pdf okumak için elverişsiz.

- ikisi de aynı ekran.

- kindle'ın dosya uzantısı mobi, kobo'nun kepub. ikisi de drm'li uzantılar.

- kindle epub desteklemiyor. calibre isimli programla çevirip atabiliyorsun. çok zor bir işlem değil. ama drm'li epub (adobe digital editions) atmak biraz daha zor. d&r'dan falan alacağın türkçe epub'lar drm korumalı olacaktır.

- kobo da ise öyle bir sorun yok. kobo ile türkçe e-kitap mağazasına bağlanıp istediğin kitabı satın alıp direk cihaza indirebiliyorsun. eğer başka yerden satın aldığın adobe digital drm'li kitapların varsa onları da atabiliyorsun sanıyorum.

- kindle ile direk amazon store'a bağlanabiliyorsun. türkçe kitap yok. fakat ingilizce kitap arşivi devasa. ayrıca bir çok klasik ücretsiz.

- kobo sayfa çevirmede kindle'a göre biraz daha yavaş. çok rahatsız edici bir gecikme değil.

- kobo'da kitaplarda altta ve üstte anlamsız bir boşluk oluyor ve ayarlanamıyor. kindle'ın sayfa yapısı daha başarılı (bence).

kobo: blog.the-ebook-reader.com
kindle: cnet3.cbsistatic.com

- kobo'da yazı tipi ve sayfa düzeni seçenekleri kindle'a göre daha zengin.

ben de 1-2 ay önce uzun uzun araştırdım ve en sonunda daha çok ingilizce kitap okumak istediğim için kindle satın aldım. elektronik versiyonu olan türkçe kitap sayısı çok değil. tabi kobo türkiye'ye geldikten sonra hızla artacaktır.


bellbane
(25.06.16)
ben de paperwhite 2 kullanıyorum 2-3 yıldır. daş gibi alet. ama kobo kullanmadım hiç. herkes kobo daha iyi diyor, bilemem.

yarın yeni bir e-book reader alsam bu paperwhite 3 olur. isteyen fanboyluk desin, isteyen alışkanlık. bir kusurunu görmediğim alet, neden başka maceralara atılayım ki?


avianthem
(25.06.16)
aralarında gözle görülür sağlam bir fark yok gibi duruyor ancak ben müşteri hizmetleri açısından amazon'dan inanılmaz memnunum, o yüzden kindle derim. türkiye'de bu pek de geçerli olmayabiliyor gerçi.

model olarak ileri seviye olanları almana gerek yok bu arada, paperwhite'ın ilk versiyonu var bende gayet sıkıntısız.


phoera
(25.06.16)
(5)

İşe yarayan kişisel gelişim kitabı

Merhaba,Kişisel gelişim kitaplarının çoğunun çöp olduğu konusunda benim de paylaştığım genel bir kanaat var. Bir kısmı da zaten bildiğimiz şeyleri söylüyor. Ama bazen insanın zaten bildiği şeylerin kendisine tekrar edilmesi bile bir motivasyon ve eylem yaratabiliyor. Sadede geleyim. Bütün bu çöplüğü
Merhaba,

Kişisel gelişim kitaplarının çoğunun çöp olduğu konusunda benim de paylaştığım genel bir kanaat var. Bir kısmı da zaten bildiğimiz şeyleri söylüyor. Ama bazen insanın zaten bildiği şeylerin kendisine tekrar edilmesi bile bir motivasyon ve eylem yaratabiliyor. Sadede geleyim. Bütün bu çöplüğün içinde gerçekten bir işe yarayan kişisel gelişim kitabı var mı? Bilimsel temelli ve biliminsanlarının yazdıkları ve ilk bakışta kişisel gelişim kitabı olarak adlandırmayacağımız ama hayatımıza uygulayabileceğimiz bilgiler içeren kitaplar da olabilir.
microfiction
(09.05.16)
Kayıp gül diye bir kitap vardi. Olayin içinde veriyordu vermek istedigini. Bakabilirsin ben beğenmiştim.


turuncu tonlarda
(09.05.16)
Thinking fast and slow. Türkçeye nasıl çevrildi bilmiyorum ama herkesin okuması gereken bir kitap.

Kişisel gelişim kitabi değil. İnsan beyninin nasıl çalıştığı, fikirleri nasıl analiz ettiğimiz, neyi neden düşündüğümüzle ilgili farkındalık kazandıracak bir kitap.


Alışkanlıkların Gücü

www.idefix.com


animus
(10.05.16)
(3)

Google Docs (Yazma keyfi)

(Akademik veya iş amaçlı olmayan yaratıcı metinler için konuşuyorum) Sizce de Google Docs'ta yazmak çok keyifli değil mi? İnsanın blog yazıları, günceler, öyküler, denemeler, romanlar yasası gelmiyor mu? Siz de keyif alıyor musunuz? Ya da yazma keyfinizi en çok coşturan hangi mecra?
(Akademik veya iş amaçlı olmayan yaratıcı metinler için konuşuyorum)

Sizce de Google Docs'ta yazmak çok keyifli değil mi? İnsanın blog yazıları, günceler, öyküler, denemeler, romanlar yasası gelmiyor mu? Siz de keyif alıyor musunuz? Ya da yazma keyfinizi en çok coşturan hangi mecra?
microfiction
(03.05.16)
ben özerllikle google docs'un çoklu çalışma özelliği ile yazı yazmayı seviyorum. mesela ben yazarken anında redaksiyonunun yapılması gibi.


babilbaligi
(04.05.16)
son 5 yildir office yuklemiyorum bile bilgisayarima. otomatik yedekleme yapmasi, butun cihazlarimdan aninda ulasabilmem, eski versiyonlarina geri donebilmem, istedigim kisilerle rahatca paylasip ayni anda yazabilmemiz, yorumlasabilmek vs.


crucio
(25.11.18)
evet harika. çok seviyorum <3 eksik kaldığı olmadı.


neynep
(25.11.18)
(13)

Aranızda bir kursa giden/gitmek istediği bir kurs, eğitim vb. olan var mı?

Son zamanlarda çeşitli kurslara/atölyelere/seminerlere falan bakıyorum internette. İSMEK'in kurslarından fotoğrafçılığa, dil eğitimlerinden başka başka şeylere kadar çeşitli kurslar var. Başkalarının deneyimlerini öğrenmek ufkumu açabilir, belki yeni eğlenceli bir etkinliğe katılmış olurum. Soruları
Son zamanlarda çeşitli kurslara/atölyelere/seminerlere falan bakıyorum internette. İSMEK'in kurslarından fotoğrafçılığa, dil eğitimlerinden başka başka şeylere kadar çeşitli kurslar var. Başkalarının deneyimlerini öğrenmek ufkumu açabilir, belki yeni eğlenceli bir etkinliğe katılmış olurum. Sorularım şöyle:


1- Eğer gitmişseniz gittiğiniz kurs/atölye/eğitim neydi?
2- Size ne kattı?
3- Eğer henüz gitmediğiniz ama gitmek istediğiniz bir kurs/eğitim/atölye varsa niçin gitmek istiyorsunuz?
microfiction
(02.05.16)
1. 6 aydir keman dersi aliyorum. pek tavsiye etmem cok zor:)
2. ne katti dersen, hayatimda kendime pek vakit ayirmiyordum, simdi boyle zevkli bir sey yapiyorum ve yillardir yapmak istedigim bir seydi. Bir sure kafami baska seylere yormamak guzel.

3.
Ogrenmek istediklerimi siralayim
3d printing www.coursera.org
Science & cooking www.edx.org
How to draw comic book (bu da coursera'dan)


Ateşli silah ve bıçak eğitimi almak isterdim.


ThomasJefferson
(02.05.16)
thomas +1 daha önce gitar dersi almıştım ama bana pek bişi katamadı malesef.


olutaklidi
(02.05.16)
Gitar, yazılım, diksiyon kurslarına gittim. Gitara 15 yasimda gitmistim, klasik gitarla başladım. Uzun bir ara verdim, üniversitede bas gitar denedim ama çok üstüne dusmedim. Şimdi calamam herhalde.

Yazılıma üniversiteden sonra gittim. Kariyerimi o alanda yapmak istiyordum, kurs da çok eglenceliydi ama o da bi yere varmadi.

Diksiyonaysa bi dünya para baydim, gittigime gidecegime pişman oldum. Havaya para saydık yani, çok gereksiz, yetersiz bi eğitim verdiler.


damdanakan
(02.05.16)
Ismek diksiyon kursuna gittim hic ama hic bir sey katmadi dudaklari hareket ettirip konusmak disinda. Edebiyat dersi dinler gibi teoride anlatti gecti hoca. Baskent iletisim akademisi dublaj kursuna gittim. Her ders 3dklik studyoda uygulama harici youtubedan izler gibi ders işledik. Ne katti? Hicbsy. Uygulamanin onemli oldugu bi derste toplam 1 saati bulmayan studyodan ne ogrenebilirsin ki. 6 ay sonra Excel kursuna gitmeyi planliyorum. Ucretli bir kursa hayatta gitmem daha.


Boksa gitmek istiyordum. Gittim gördüm sevdim. Pilatesten, yüzmeden, yogadan çok sıkılmıştım. Bir saat beş dakika gibi geliyor.

Ateşli silahları ben de öğrenmek istiyorum. Evimin yanında açık hava poligonu var üşenmezsen yazın babamla giderim.

İsmek in cupcake, macaron ve çikolata kurslarına kayıt oldum haziranda gideceğim.

İngilizcede daha iyi olup ispanyolcamı ilerletmek istiyorum ama muhtemelen yapmam.

Makyaj kursuna gitmek istiyorum birde ya. FX makyajı gibi klasiğin dışında olanlar. Güzel bir kurs bulursam giderim ama pek araştırmadım.


jazzabel
(02.05.16)
Resim/heykeltıraş kursuna gitmek istiyorum ama yaşadığım şehirde düzgün bir yer bulamadım.iki üç tane var onlar da ya çocuklar için ya da ev hanımlarına yönelik :) evin bir odasında böyle bir hobiyle uğraşmak istiyorum ve bu tarz bir şeyler üretilen işler insanın stresini çok güzel alıp rahatlatıyor diye düşünüyorum .


nucleon
(02.05.16)
3- İşaret dili.


pike
(02.05.16)
1- 2 senedir resim eğitimi alıyorum.
2- perspektif, ışık, renk, denge, derinlik algım genişledi. kursla beraber akımları, ressam hayatlarını okuyarak, binlerce resim inceleyerek anlamayı farklı bakmayı öğreniyorum. örneğin biriyle konuşurken bir taraftan göz çukurunu, burun deliklerini, kafa tasını inceliyor eskizler çiziyorum. bakmayı biraz biraz öğrendim diyebilirim. odaklanarak dünyayı unutuyorum.
3- eğlenceli olacağını düşündüğüm için dans kursuna gitmek isterim. yunan dansları olur, halk dansları olur, salon dansları olur vs vs.


dedi ve gitti
(02.05.16)
seramik ve pilates'e gitmek istiyorum.


sayns
(02.05.16)
Gitmek istediklerim.
Diksiyon kursu. Diksiyonumun çok iyi olmasını isterdim. İkili ilişkilerde çok faydası oluyor.
Bateri, Elektro/Bas Gitar kursu. İçimdeki rakınrola hakim olamıyorum ondan bu istek.
Kara kalem kursu. Yetenek yok diyolar ben onların yalancısıyım. Portre çizmek çok, aşırı isterim.
Fakirliğin göz kör olmasın mı şimdi :'(


Golden Ratio
(02.05.16)
1- Gitar kursuna gitmiştim 11 ay kadar.
2- Müzisyen olmak istiyorum.
3- Online şarkı söyleme kursu alıyorum şu an. Haziranda yogaya başlayacağım. Asıl amaç nefes, yan amaç ise sosyalleşmek.


1- Geniş kapsamlı hayatta kalma kursu
2- Ateşli silah kursu (temel ve ileri tabanca kursu)
3- Temel ve ileri ilk yardım kursu
4- Statik hat paraşüt kursu
5- Yüzme kursu
6- Self defense kursu
7- Arama-kurtarma kursu
8- Okçuluk kursu

Hedefler fazla, seneler gösterecek bakalım neler yapacağım.


utkumon
(03.05.16)
(21)

Sait Faik mi, Sabahattin Ali mi?

Hangisi sizin yazarınız? Neden?`edit`: @`m e b`'in yanıtı bende bir aydınlatma yaşattı. Bu yüzden soruyu zenginleştireyim. (Bunda son dönemdeki Kürk Mantolu Madonna modasının da etkisi var) Yanıt olarak Sabahattin Ali veya Sait Faik diyenler, diğer yazarı da yeterince okudunuz mu? Yoksa birini okudu
Hangisi sizin yazarınız? Neden?

edit: @m e b'in yanıtı bende bir aydınlatma yaşattı. Bu yüzden soruyu zenginleştireyim. (Bunda son dönemdeki Kürk Mantolu Madonna modasının da etkisi var) Yanıt olarak Sabahattin Ali veya Sait Faik diyenler, diğer yazarı da yeterince okudunuz mu? Yoksa birini okudunuz, çok sevdiniz de o yüzden mi onun adını söylediniz?
microfiction
(02.05.16)
sabahattin ali.
konu kapanmıştır.


güneyli çocuk
(02.05.16)
Sabahattin Ali. Çünkü maalesef ne demek istediğini anlıyorum. Bir de aynı gün dogmusuz, daha bi yakın buluyorum kendime. Ama hangisiyle arkadaş olurdun desen, Sait Faik derdim.


damdanakan
(02.05.16)
sait faik.

anlatım da daha iyi seçtiği konular da.


kljgslsdkjsd
(02.05.16)
Sabahattin Ali. Orhan Veli'yle kıyasladığım zamanlar daha çok oluyor ama her zaman Sabahattin Ali.

Nedeni ise, yazarken gerçekten hissettiğini hissediyorum. Yani bu adam yaşamış, bu adam gerçekten böyle düşünüyor dedirtiyor bana. Tabi bir de nasıl bu kadar saf bakabilmiş vay be demişliğim var.


pomknos
(02.05.16)
sait faik bence. tarzına bayılıyorum.


mattiadestro
(02.05.16)
Sabahattin ali


Sait Faik.

Uslubu, yazilarina konu ettigi durumlar, yerler, kisiler, dunyaya karsi tutumu


fotrsapka
(02.05.16)
Sabahattin ali


Sabahattin ali


Arkadaşlar, yazanlar sebebini de yazsa? Zira soruda da "Hangisi sizin yazarınız? Neden?" diyorum.


microfiction
(02.05.16)
sait faik'i pek okumadım birkaç hikayesi dışında ama ben oyumu sabahattin ali'den yana kullanıyorum.

dostoyevski yeraltından notlar'da (en azından belli bir) insanın iç dünyasını nasıl çok güzel şekilde psikolog edasıyla tahlil etmişse, sabahattin ali de eserlerinde karakterlerinin düşünce yapısını ve hareketlerini o derece güçlü şekilde bize aktarmıştır her ne kadar bazen ağır romantizm koksa da. ayrıca sabahattin ali'yi bir o kadar da gerçekçi buluyorum. yani hayatın aslında bu kadar güzel olmadığını, bir yerlerde acılar, yalnızlıklar içinde kıvranan insanların varlığını hep hatırlatır durur.


m e b
(02.05.16)
Anlatımı samimi, kurgu olsa bile yaşanmışlık kokuyor. Kitap okuduğunuzu anlamıyorsunuz bile. Basit şeyleri çok başarılı bir şekilde anlatabiliyor, bu yüzden seviyorum.


@m e b'in yanıtı bende bir aydınlatma yaşattı. Bu yüzden soruyu zenginleştireyim. (Bunda son dönemdeki Kürk Mantolu Madonna modasının da etkisi var) Yanıt olarak Sabahattin Ali veya Sait Faik diyenler, diğer yazarı da yeterince okudunuz mu? Yoksa birini okudunuz, çok sevdiniz de o yüzden mi onun adını söylediniz?


microfiction
(02.05.16)
Sabahattin Ali , duygularıma tercüman çünkü . Bir de aynı gün doğmuşuz saygım sevgim sonsuz kendisine


lilidance
(02.05.16)
sabahattin alinin kürklüsünü ve kuyucaklı yusufunu okudum. az çok tarzını, olayını biliyorum.

sait faikin yüm hikaye kitaplarını okudum. romanını okumadım, fırsat olmadı.

çok ayrı tarzlarda adamlar bu arada. niye ikisini karşılaştırıyorsun onu da anlamadım gerçi :)

benim sait faik sevme sebebim durum hikayesi olayını genel olarak sevmem. ayrıca eksi istanbul, rumlar, kadınlar, içki vs. gibi bir çok öğeyi harmanlıyor. sanki o dönemlerde sokakta yanımda sait faikle yürürken, bir fahişenin iş atmasına tanık olmuş gibi hissediyorum. hem neşeli ama aynı zamanda derin bir hüzün, keder.


mattiadestro
(02.05.16)
sait faik :)

mattia ile aynı nedenler.


sayns
(02.05.16)
@mattiadestro eskiden edebiyat dergilerinde falan türk öykücülüğünde iki ana adamar olduğu, bunlardan birinin sait faik, diğerininse sabahattin ali olduğu yazılıp çizilirdi. o yüzden sordum. bir nevi acid'ci misin metalci mi tarzı bir soru. yani biraz da karşılaştırmanın sebebi farklılıklarında. benim üniversite yıllarımda sait faik daha çok sevilirdi. ben şu an yaptığım minik anketteki farklılığı biraz da sabahattin ali'nin kürk mantolu madonna'sının popülerliğine bağlıyorum ki yanılıyor olmam muhtemel. ilginç olan bir şey de sabahattin ali eskiden öyküleriyle daha çok anılırken günümüzde romanlarıyla anılıyor.


microfiction
(02.05.16)
ikisini de ayrı severim ama nedense gönlüm sait faikten yana. Durum hikayesini çok güzel yansıtıyor bir anlamda hayatın fotoğrafını çekiyor çok tatlı bir üslubu var insanı içine çekiyor.


bayc
(02.05.16)
Sait faik her seyi bir baska guzel anlatiyor, sanki o sahili, kahveyi goruyormus gibi.
Sabahattin ali ise boguyor beni, karamsarligi canimi sikiyor.

"sizi bekliyorum. sizi göreceğim; içimde bir şey koşacak. siz görmeden geçeceksiniz. ben kederle sevinci duyup dalacağım istediğim aleme. dünyayı yeniden kederlerle kuracağım. sonra çarşılardan çarşılara, insan sesleri arasında,
her şeyi sizinle kurulmuş bir şehirde dolaşacağım.”


kasa kasa berg
(02.05.16)
sait faik. dedem olsaydı lan keşke.


solskjaer
(03.05.16)
SAit Faik'in sadece bir öykü kitabını okumuş bulunmakla birlikte, bence, Sabahattin Ali.
Nedeni ise, insanoğlunun karmaşık ilişkilerini çok daha güzel ve ayrıntılı bir şekilde işlemesi.
SAbaattin ALi'nin karakterleri daha kanlı, canlı, gerçekçi geliyor bana.
Onların halet-i ruhiyelerini anlatmakta çok başarılı.


pangea
(03.05.16)
(4)

Yazar arkadaşa ne hediye almalı?

Merhaba,Tanınmış bir yazar arkadaşa ne hediye alınabilir? Yaratıcı fikirlere açığım. Bir de şu bu (kalem, defter vb.) demek yerine yapabiliyorsanız link vererek yanıt verirseniz müteşekkir olurum.
Merhaba,

Tanınmış bir yazar arkadaşa ne hediye alınabilir? Yaratıcı fikirlere açığım. Bir de şu bu (kalem, defter vb.) demek yerine yapabiliyorsanız link vererek yanıt verirseniz müteşekkir olurum.
microfiction
(02.05.16)
Playstation 4


angelus
(02.05.16)
yazdıkları ile ilgili hemen ulaşamayacağı yerdeki yorumlardan bir derleme yapılabilir. ya da onun fikrine saygı duyup önemsediği birileri varsa onlardan gidip yorum alınabilir.


baba jo
(02.05.16)
arkadaşının zevkine göre, dergi aboneliği.


dedi ve gitti
(02.05.16)
(10)

Kobo vs. Kindle

Merhaba, D&R'ın Kobo'yu Türkiye'ye getirmesinden sonra hangisini almak daha mantıklı? Kindle Paperwhite mı yoksa Kobo Glo HD mi? Hem Türkçe hem de İngilizce kitap okuyucusuyum.
Merhaba,

D&R'ın Kobo'yu Türkiye'ye getirmesinden sonra hangisini almak daha mantıklı? Kindle Paperwhite mı yoksa Kobo Glo HD mi? Hem Türkçe hem de İngilizce kitap okuyucusuyum.
microfiction
(28.04.16)
elimde kindle var, kobo hiç incelemedim ama ikisinin de başa baş olduğuna dair yorumlar okudum. dolayısıyla kobo mantıklı geliyor son durumda.


devilred
(28.04.16)
Dili belirtmenin sebebi kaynak ve format çevirme açısındandı. Malum, Kindle epub desteklemediği için sürekli format dönüştürmek gerekiyor. Ayrıntıları yazarsanız memnun olurum tabii.


microfiction
(28.04.16)
İlgiyle takip ediyorum başlığı.


pomknos
(28.04.16)
koboyu bilmiyorum ama kindle paperwhite 3 var bende. muhtesem.


baldur2
(28.04.16)
ikisi de var bende. pek fark yok. ama türkçe ve yerel kitap satın alma desteğiyle kobo önde.


İngilizce okuyorsan ve kitapları Amazon üzerinden almak istiyorsan Kindle daha mantıklı. Ama dersen ki "Amazon'dan alacağıma indiririm .epub'ları öyle okurum İngilizce kitabımı", o zaman Kobo öne geçiyor.


ufoozgur
(29.04.16)
@ufoozgur o açıdan düşününce kobo'nun da tıpkı amazon gibi kendi e-kitap sistemi var ve amazon'dan hiç de altta kalır yanı yok.


microfiction
(29.04.16)
Calibro kullananlar da yorum yaparsa ne güzel olur. ben 1.5 2 ay kadar calibro kullandım ve gayet memnundum ama kindle ve kobo'yu sadece bir kaç saatliğine denedim.

calibro ne ya diyenlere:

www.calibro.com


gunhanselas
(29.04.16)
Ben paperwhite kullanıyorum. Bende 2 var, eşime 3 aldık. Gayet memnunuz. Ama kobo hakkında güzel yorumlar okuyorum internette. Ve denemek istiyorum. En azından dnr'da incelemek isterim. Dnr güzel bir girişim yapmış, ve kesinlikle yanlış ata oynamıyor.


battal gemalmaz
(29.04.16)
Kobo Glo HD'de karar kıldım. Bundaki etkenler şöyle:

1- Youtube başta olmak üzere internette bir sürü Kobo-Kindle karşılaştırması var. Sayısal olarak ikisinin de ortak özellikleri olmasına karşın Kobo görüntü kalitesi başta olmak üzere pek çok teknik özellikte daha iyi.

2- D&R'ın Kobo'yu Türkiye pazarına sokması pek çok açıdan avantaj. Türkçe kitaplardan tutun da bir sorun çıktığında karşınızda muhatap bulmaya kadar...

@gunhanselas Calibro'nun ürünleri Kindle ve Kobo'nun çok gerisinde. Her halükârda seçenekler Kindle veya Kobo olacaktır. Calibro bu ikisinin kalitesine - hem de pek çok özellik açısından - yetişemiyor.


microfiction
(29.04.16)
(18)

Hayaliniz ne?

1- Hayaliniz veya hayalleriniz ne(ler)?2- Bu hayalleri gerçekleştirmek için ne yapmanız gerekiyor?3- Siz bunun için şu zamana kadar ne yaptınız ve yapıyorsunuz?
1- Hayaliniz veya hayalleriniz ne(ler)?
2- Bu hayalleri gerçekleştirmek için ne yapmanız gerekiyor?
3- Siz bunun için şu zamana kadar ne yaptınız ve yapıyorsunuz?
microfiction
(10.04.16)
1- meslegimde isim yapmak
2- mesai disi vakit ayirmam gerekiyor
3- üniversitede bi programa yazildim, o bitti simdi kendim calisiyorum


ben de
(10.04.16)
irili ufaklı çok fazla hayalim var. en basitinden, sağlam airsoft ekipmanı toplayacak paraya sahip olmak ve iki haftada bir şöyle 8-10 saat süren airsoft maçlarına katılmak isterim. şu an hem fiziksel hem de ekonomik anlamda bitik olduğum için bu "hayal" oluyor.

büyük hayal olarak sorarsan,

1) yazdıkları 100 sene sonra bile okunabilecek bir yazar olmak. genel anlamda, dünyaya güzel ve unutulmaz bir şekilde iz bırakmak istiyorum diyebilirim. ego sanırım bu. öyle toprak olup gitmeyi içime sindiremiyorum. tamam ben giderim eyvallah ama yaşayanların zihninde olmaya devam edeyim ve beni güzel ansınlar. çocukluğumda sevmemişler beni :(

2) bir futbol veya buz hokeyi kulübünün sahibi/finansörü olmak. bunu becerdiğim gün mutluluktan ölürüm sanırım. benim için bundan daha ötesi olamaz. adanaspor, kocaelispor, çorluspor, karpaty lviv, bari, cardiff... BENİM OLSUNLAR VURAYIM KIRBACI.

***

iki hayalimi de gerçekleştirebilmem sanırım imkansız. yazar olmak için çok fazla okumam, çalışmam ve "yaşamam" gerekir. bunu yapan adamın da iş kurup biznıs yapacak vakti/kafası olmaz. diğer yandan, kulüp finanse edecek kadar zengin biri olmak için ne yapmak gerekir, en ufak fikrim yok. bilmiyom valla.

bu zamana kadar ne yaptın dersen somut olarak, oturup uğraşarak hiçbi şey yapmadım açıkçası. şu ana kadar hep "hmmm ne yapmam lazım?" diye düşündüm sadece.


der meister
(10.04.16)
1- Tek motor ucak yapmak.
2- Hatiri sayilir para harcamam, yasal engellere cozum bulmam, daha fazla teknik bilgi edinmem, olasi yuzlerce govdeyi incelemem, lanet olasi motoru kendi fiyatinin ustune bir de servet odemeden tr'ye getirtmenin bir yolunu bulmam gerekiyor.
3- Teknik bilgiler ogrendim (ama daha cok yol var), bunun icin atolye olarak kullanacak yer buldum, bazi parcarlari nasil getirtebilecegim konusunda birilerine danisarak biraz fikir edindim, para ayirabilmek icin odemelerimi bitirmeye calisiyorum, hala ogreniyorum ama bazi planlarimdan dolayi yaza kadar ara verdim teknik bilgi edinmeye, su an baska sey ogreniyorum:)
4-Hepsinin altindan kalksam da biliyorum ki buyuk ihtimalle yasal engel icin bir trick bulamayacagim ama yine de vazgecmeye niyetim yok, sonucta hayalim kullanmak degil, yapmak.

Bir de kisafilm cekme hayalim var.
Ama makine almak disinda hicbir sey yapmadim:)


stavro
(10.04.16)
1- Tiyatro
2- Konservatuvar ya da özel eğitim
3- Özel eğitim alıyorum ama çok iyi isimlerden almak istiyorum (Nadir Sarıbacak mesela) o yüzden pek yeterli gelmiyor açıkçası. Yeterli gelmediği için yerimde sayıyorum zaten.


totkymotky
(10.04.16)
1) İstanbuldan ayrılıp sakin bir yerde takılmak. İstanbulda kalırsam da evime yakın huzurlu iş bulmak. Yurtiçi ya da yurtdışı gezmek. Mümkünse gelecekteki sevgilimle gezmek.

2) Önce mezun olmam gerekiyor. Uzatmalı okuyorum moraller bozuk. Sonrasında biraz babama güveniyorum. Kendi işi var belki yanında çalışır öyle kaçarım bir yerlere.

3)Önceden eski sevgilimle küçük bi avrupa turu yapmıştım, yabancı arkadaşlar vardı onlarla baya gezmiştim. Bu yaz arkadaşlarımlayım şimdilik fethiye civari plan yapıyoruz dağ taş tırmanıp atlayıp dalıcaz ^.^


jazzabel
(10.04.16)
1- pek bir hayalim yok sanki , gerci ev filan bakıyorum ara ara
2- ev alacaksam para lazım
3-


bnmzz
(10.04.16)
1. dünya'yı gezip, her ülkenin sokak yemeklerini yemek.
2. para kazanmak.
3. okuyorum, street food videoları seyrediyorum.

saygılar.


Apocalypse
(10.04.16)
1. Kötü insanları itiraflarını kayda alıp öldürmek. Başta çocuk tecavüzcülerini.
2. Evli olmamam gerekiyordu artık evliyim.
3. Hiçbir şey ve yine hiçbir şey.


1) şuan içinde bulunduğum durumdan, depresyondan kurtulmak.
gemileri yakıp risk aldığım, benim için hayati öneme sahip olan lys'yi kazanıp bölüm değiştirmek ve artık istediğim bir düzene kavuşmak.
2) deli gibi ders çalışmam gerekiyor.
3) deli gibi ders çalışıyorum.


mesleki olarak yanıt veriyim kendimce

1.amerikada mühendislik yapmak
2.hali hazırda avrupadayken burada amerika menşeyli bi firmada işe başlayıp bikaç yıla oraya geçmek
3.çok çaba sarfettim ve çok yakınım


KidLazer
(10.04.16)
1- harley davidson alıp türkiye turuna çıkmak. (iç anadoludan öteye geçmemek kaydıyla, belki karadeniz istisna olabilir) turu, günlük tutarak ve fotoğraflar çekerek anılaştırmak.
2- para gerekiyor
3- para biriktiriyorum


halitkin
(10.04.16)
1. engelli yaban hayvanlari icin hayvanat bahcesi yapmak. hayvanat bahcelerine karsiyim ama engelli olup da yaban hayatina donemeyecek hayvanlar icin isterdim.

2. bilmiyorum. ama burdaki hayvanat bahcesinde gonullu calisabiliyormusuz (ustune para verip). ona basvurcaktim ama almancamin cok iyi olmasi gerekiyormus, kaldi..

3. duyuruyorum, belki ayni kafada biri cikarsa birbirimizi gazlariz:)


1-gezgin olmak, çalışmadan yaşayabilmek
2-para biriktirmem gerekiyor
3-para biriktiriyorum


freetakilir
(10.04.16)
1- dünya turu yapmak.
2-maddiyat kısmı için çalışıyorum.
3-ufaktan ufaktan vize gerektirmeyen yerleri ziyarete başladım.Bunun yanında vizesiz seyahat gelsin Avrupa'dayız.


murtiii
(10.04.16)
1. severek, sabah mutlu olarak gideceğim işi yapmak ve bundan zengin olmasam da rahat bir hayat yaşayacağım bir kazanç sağlamak
2. ne istediğimi bulup kendimi bu anlamda yetiştirmek ve şans
3. ne istediğimi tam olarak bulamadım. araştırıyorum.


hushhush
(11.04.16)
d) yok


1- 100kg vermek ve IRONMAN olmak (Ironman 70.3 triatlonunu bitirmek yani)
2- Az yemek ve spor yapmak gerekiyor
3- 85 kg verdim, haftada 13-14 antreman yapıyorum (hergün çift antreman 6:30 - 18:00)
Yarış 23 Ekimde bakalım bitirebilirsem yazarım.


Corc
(11.04.16)
İşe gitmememe yetecek kadar servet yapmak. Çalışıyoruz onun için de.


(2)

Macbook Pro Batarya (Kadıköy Yazıcıoğlu'ndan alışveriş yapılır mı?)

Merhaba,Macbook Pro bataryası alacağım. Yedi yıllık falan vardır cihaz. Halihazırda bilgisayar bataryasız çalışmakta ve kimi kere hareket edince kendiliğinden kapanmakta. Ben de böyle sorunlu bir biçimde kullanmak yerine batarya alayım dedim. Yazıcıoğlu'nda Apple ürünleri satan ve hatta tamirat yapa
Merhaba,

Macbook Pro bataryası alacağım. Yedi yıllık falan vardır cihaz. Halihazırda bilgisayar bataryasız çalışmakta ve kimi kere hareket edince kendiliğinden kapanmakta. Ben de böyle sorunlu bir biçimde kullanmak yerine batarya alayım dedim. Yazıcıoğlu'nda Apple ürünleri satan ve hatta tamirat yapan yerler var. Bunlardan batarya alsam kazıklanır mıyım? Bir sorun çıkar mı? Yahut başka bir tavsiyeniz var mı? Bataryanın orijinali 450 TL yazılı Apple'ın sitesinde.
microfiction
(27.03.16)
7 yıllıksa orjinal alma. benim 8 yıllık internetten aldım. pilin arkasında yazan numarayı arat internette en fazla 100-150 TL'lik piller çıkar. Seni 1-2 yıl rahat götürür. Satıcı güvenilir olsun ama.


drosseros
(27.03.16)
ben aldım daha önce çin'den geliyor zaten dolayısıyla bekleyebilirseniz aliexpress, bekleyemem derseniz n11 de pil kodunu aratın. en ucuzunu alın. hepsi aynı zaten.
hatta bonus olsun bizim pil aldığımızda 20. ayda pil şişti. servise gönderdik sözde garantili diye bu yere düşmüş falan diye kabul etmediler. pil zaten şiştiği için kabuğunu kırdığından üstüne düşmedim. normalde uğraşırdım.


ozdek
(28.03.16)
(7)

Çoksatar öykü kitapları

Merhaba,Türkiye'de bir öykü kitabına göre iyi satan, birkaç baskı yapan kitaplar neler var? `UYARI`: 1- Sait Faik, Sabahattin Ali gibi klasikleşmiş yazarları sormuyorum. Örnek olarak benim aklıma son dönem yazarlarından `Yalçın Tosun` ve `Melisa Kesmez` geliyor. Bu yazarların kitapları görece kısa z
Merhaba,

Türkiye'de bir öykü kitabına göre iyi satan, birkaç baskı yapan kitaplar neler var?

UYARI:

1- Sait Faik, Sabahattin Ali gibi klasikleşmiş yazarları sormuyorum. Örnek olarak benim aklıma son dönem yazarlarından Yalçın Tosun ve Melisa Kesmez geliyor. Bu yazarların kitapları görece kısa zamanda dört beş baskı yaptı.

2- Öykü kitabı soruyorum. Yani kısa kurmaca, yani short story, yani short fiction. Dolayısıyla bana tutup da Puslu Kıtalar Atlası veya Kinyas ve Kayra falan yazmayın lütfen.

Hamiş: Cevap versin vermesin edebiyatı seven hepinizi seviyorum.
microfiction
(23.11.15)
benim bildiğim ferit edgü 3 baskı yaptı. daha fazla da olabilir en son 3. baskıda kaldım. şükran kurdakul'un tüm öyküleri'de 2012 'de 2.baskıyı yapmıştı. şimdilik hatırladıklarım bunlar.


seray şahiner, yekta kopan, ahmet büke, sine ergün. hepsi can'dan çıkıyor.


seray şahiner bayağı iyi. yabancılardan da alice munro.


sayns
(23.11.15)
+mustafa kutlu


sayns
(23.11.15)
ben 2. baskisini biliyorum sadece ama ayse sarisayin'in "yorgun anilar zamani" var.


mushtopus
(23.11.15)
@sayns tam "saydıklarınızdan çoksatar olmuş bir tek yekta kopan var. " yazacaktım ki bir de baktım burası tekin değil 3. baskısını yapmış. ahmet büke reisin de kumrunun gördüğü 4. baskısını yapmış. güzel, güzel... :) tahminimden daha fazlaymış tekrar baskı yapan öykü kitapları. :)

@bu nick tam yirmi alti karakter ferit edgü de sanki klasik olmuş gibi... sonuçta 1950 kuşağı. ama en nihayetinde hayatta olan bir yazar olduğu için sayıyorum. ama sanki onunki de çoksatar olmaktan ziyade hepsatar (longseller) olma durumu gibi.


microfiction
(23.11.15)
50'lerden bu tarafa gelemedim ben daha öykü konusunda =)

klasik olduğu kesin de zamanının çoksatanları arasında diye dedim.


emrah serbes ve murat uyurkulak'in öyküleri iyi satti diye biliyorum.

bir de baskı sayısı güvenilir bir ölcüt degil. her baskıda kac tane basılmış ona da bakmak lazim.


(4)

Hangi dergi? (Ot, Kafa, Fil vb.)

Son dönemin Ot, Kafa, Fil vb. dergilerinden sizce en kalitelisi hangisi?
Son dönemin Ot, Kafa, Fil vb. dergilerinden sizce en kalitelisi hangisi?
microfiction
(23.11.15)
Verdiğin örneklerin dışına çıkabiliyorsak kesinlikle Socrates dergi derim. Konu spor da olsa içerik açısından saydıklarından daha dolu dolu.


zxcv
(23.11.15)
ot, kafa, fil, peyniraltı, kafka okur, up vs. den ziyade notos, kitap-lık, varlık dergisi gibi dergiler bana halen daha kaliteli geliyor. ilk gruptakiler fazlasıyla popüler kültüre güdümlü yazı-çizi vs yayımlıyorlar gibi geliyor.


solskjaer
(23.11.15)
E) Hiçbiri.


tzoey
(06.09.18)
hiçbiri, ucuz edebiyattan başka bir şey değiller. İsimlerini duyunca kulaklarımda ''istanbul gibi kadın... '' ve '' abi rakı içmeyen kadınla olmaz yeaa'' cümleleri yankılanıyor, alakası nedir bilmem.


bugracaner
(06.09.18)
(9)

Hangi dergide yazınız, öykünüz vb. çıksın isterdiniz?

Ot, Kafa, Fil, Penguen, Notos, Varlık, Kitap-lık, GQ, #Tarih, Bilim ve Teknik aklınıza hangi dergi geliyorsa? Hangisinde veya hangilerinde yazılarınızın, öykülerinizin vb. metinlerinizin çıkmasını isterdiniz? Birden çok seçenek yazabilirsiniz, yazmadığım dergileri ekleyebilirsiniz.
Ot, Kafa, Fil, Penguen, Notos, Varlık, Kitap-lık, GQ, #Tarih, Bilim ve Teknik aklınıza hangi dergi geliyorsa? Hangisinde veya hangilerinde yazılarınızın, öykülerinizin vb. metinlerinizin çıkmasını isterdiniz? Birden çok seçenek yazabilirsiniz, yazmadığım dergileri ekleyebilirsiniz.
microfiction
(19.11.15)
Varlık ezer.


fatihkkk
(19.11.15)
Bavul, varlık


Kizkurusu
(19.11.15)
zamanda geri gidip 90lar bilim ve teknik'inde yazabilir miydik aceba?


kargn
(19.11.15)
Eski Gırgır.


angelus
(19.11.15)
bizim odanın dergisi var (bkz: bilanço) diye onda çıktı 4-5 yazım zaten.


kakao
(19.11.15)
Kitaplık, notos


The Economist


[silinmiş]
(19.11.15)
The New York Times fena olmazdı sanırım, bi o geldi aklıma. Onun haricinde, neredeyse istediğim her yerde çıktı yazılarım.


air
(19.11.15)
ekşi


late viper
(19.11.15)
(9)

12-13 yaşları için bilimkurgu kitabı

Merhaba Arkadaşlar,12-13 yaşlarındaki bir erkek çocuğu için bilimkurgu kitabı önerebilir misiniz? Jules Verne'leri ekseriyetle okudu. Fahrenheit 451'i okudu ama o kadar sarmadı sanırım o yaşta. Şimdi aklıma geldi, Kaplan! Kaplan!'ı tavsiye edeyim. Başka önerileriniz var mı o yaşta sıkmayacak bilimku
Merhaba Arkadaşlar,

12-13 yaşlarındaki bir erkek çocuğu için bilimkurgu kitabı önerebilir misiniz? Jules Verne'leri ekseriyetle okudu. Fahrenheit 451'i okudu ama o kadar sarmadı sanırım o yaşta. Şimdi aklıma geldi, Kaplan! Kaplan!'ı tavsiye edeyim. Başka önerileriniz var mı o yaşta sıkmayacak bilimkurgu kitapları?
microfiction
(18.10.15)
fahrenheit i hangi akla hizmet okuttunuz o yasta ?

harry potter guzel gider


mvpatakan
(18.10.15)
ejderha mızrağı (fantastik)


reavelyn
(18.10.15)
harry potter olabilir, ben biraz geç okudum ama tam o yaşlarda okunacak bir seri


arkadaşlar, teşekkür ederim ama bilimkurgu diyorum bana harry potter, ejderha mızrağı diyorsunuz. çocuk bilimkurgu istiyor, fantastik değil.

bu arada iki cevap kafamı karıştırdı, aydınlatılmaya ihtiyacım var. mvpatakan diyor ki fahrenheit 451 o yaşta okunmaz, buna karşın krem peynir o yaşta dune okumuştum diyor. fahrenheit 451, dune'un yanında çıtır çerez kalır gibi geliyor bana. yanılıyor muyum?


microfiction
(18.10.15)
dogru, bilimkurgu dedin fantastik soyledim.
o zaman: otostopcunun galaksi rehberi ?


mvpatakan
(18.10.15)
Doctor Who'nun bir sürü kitabı var. Sevebilir o yaşta eğer doctor who tarzı bilim kurgu seviyorsa.


noluyo yaa
(18.10.15)
@noluyo yaa

daha bugün elemana doctor who'nun öyküleri var dedim, doctor who'yu çok sevmiyorum dedi. bir de beyefendinin post-apokaliptik şeyler ilgisini çekiyormuş. o yaşa uygun post-akopaliptik nereden bulurum şaşırdım. ha, mesela aklıma açlık oyunları serisi geldi.


microfiction
(18.10.15)
eksisozluk.com


celi
(18.10.15)
@celi +1

Gülten Dayıoğlu'nun kitapları hem çok güzel bir dille yazılmıştır, hem de yaşına uygun güzel romanlardır. Aklıma gelen, tavsiye edebileceğim (ve post-apokaliptiK) kitapları :

1. Işın Çağı Çocukları
2. Dünya Çocukların Olsa

Ayrıca Fahrenheit 451'i okumuş olabilir, bir sakıncası yok ama yaşına göre sıkıcı bulabileceğinden ilgisini yitirebilir. Bu yüzden seviyesine uygun, ilgisini artıracak doğrultuda seçimler yapılmasında fayda var. Şimdi gençlik kitaplarını okur, 15-16'a gelince de yetişkinlere yönelik olanlara yönelebilir.

Ve evet bilimkurgu demişsiniz ama fantastik önerilerimizi esirgeyemiyoruz çünkü bu türler birbirini desteklediği için kendimizi alıkoyamıyoruz :) Harry Potter serisi gerçekten de tam onun dönemine ait, bence çok sevecektir. "Yerdeniz Büyücüsü"e de bayılacağına eminim :)

Nı nı nı nım !


burka
(18.10.15)
(3)

Macbook Pro bataryası nereden alınır?

Selam,Macbook Pro (2009 ortası (mid 2009), 13 inç) bataryası ömrünü tüketti. Bataryadan dolayı kasanın altından yan tarafı şişti, içi görünüyor. Şimdi bunu değiştirmem gerekiyor. Lakin nereden değiştirebilirim? Apple'ın sayfasında 449 TL diyor değişim için. Pupa'yla iletişime geçtim 450 + servis içi
Selam,

Macbook Pro (2009 ortası (mid 2009), 13 inç) bataryası ömrünü tüketti. Bataryadan dolayı kasanın altından yan tarafı şişti, içi görünüyor. Şimdi bunu değiştirmem gerekiyor. Lakin nereden değiştirebilirim? Apple'ın sayfasında 449 TL diyor değişim için. Pupa'yla iletişime geçtim 450 + servis için 100 TL istiyorlar! Kendi yapabileceğim bir iş için ekstradan 100 TL vermek istemiyorum. Şöyle bir gugılladım, güvenilir yer gözüme çarpmadı.

Yardımı dokunacaklara müteşekkir olurum.
microfiction
(22.09.15)
"2009 mid" mi ? bir de kac inc ?


evimin paspasi
(22.09.15)
Ah evet, yazmayı unutmuşum. 13 inç. 2009 ortası = mid 2009.


microfiction
(22.09.15)
ben de turkiye web sitelerinde bulamadim. yurtdisi alisveris deneyimi varsa e-bay tavsiye edebilirim.

www.ebay.com

kargo vs. sanki daha ekonomik olur gibi.


evimin paspasi
(22.09.15)
(5)

Writing'le ilgili kitap

Merhaba arkadaşlar,Writing ve Academic Writing'le ilgili ileri düzey kaynak önerebilir misiniz?
Merhaba arkadaşlar,

Writing ve Academic Writing'le ilgili ileri düzey kaynak önerebilir misiniz?
microfiction
(18.09.15)
Aksami beklersen bilgisayarimda pdf kitap vardi maile yollayabilirim


neferkitty
(18.09.15)
ben de istiyorum @neferkitty! ^^


littlejack
(18.09.15)
hadi yine iyisiniz köfteler! bizde akşamı, sabahı, öğleni bekle yok! bizde koşulsuz hizmet var!!!!! kaliteden şaşmayın!

www1.doshisha.ac.jp

owll.massey.ac.nz

www.dit.ie

www.lvc.edu


cokponcik
(18.09.15)
Cokponcik fatality yapmis bana gerek kalmadi :p


neferkitty
(18.09.15)
merhaba, toefl'a iki kere girdim. ilkinde r/l/s/w 29/26/26/29 geldi. ikincide (2 yıl sonra, sayısız makale okuyup yazdıktan ve ingilizce'mi iyice geliştirdikten sonra) 29/28/27/25 geldi. gre için aw'ye çalışıyordum. her boku kullandım, insofar as'inden tut contend'ine, cogent'ından, lassitude, Querulous'una.

bunları yapmak için "gre writing of kaplan" diye bir kitap okudum. akademik dile aşinayım, ama bunlar bokunu çıkarmış. edebiyat parçalamışlar.. neyse, ulan nasıl olduysa hem gre'den kötü aldım, hem de iki yıl önce mis gibi 29 yaptığım writing'den seviyemi 4 puan düşürdüm (bugün bile şok eder beni)

kısacası, bence writing'e çalışma. diğer her şey olursa, onu da içgüdüsel olarak yapıyorsun. kalıp ezberlemek, gereksiz işlere girip bir duruma uymaya çalışmak çok yanlış bence. bu bahsettiğim kaplan'ın kitabı tam istediğin ileri düzey kitap. ama şahsi tecrübem writing'i doğal gelişimine bırakmanın daha mantıklı olduğunu işaret ediyor.

değerlendirmesi sana kalmış.


turkuaz
(18.09.15)
(6)

30'undan sonra Almanca öğrenilir mi?

Merhaba,İngilizcesi oldukça iyi düzeyde ve bir Latin dilini de başlangıç düzeyinde bilen biri için konuşacak olursak 30'undan sonra Almanca öğrenilir mi? Öğrenilirse ne kadar sürede? Bu kişinin lisede Almanca ders almışlığı var lakin neredeyse hiçbir şey anımsamıyor. Yanıtlar için şimdiden teşekkür
Merhaba,

İngilizcesi oldukça iyi düzeyde ve bir Latin dilini de başlangıç düzeyinde bilen biri için konuşacak olursak 30'undan sonra Almanca öğrenilir mi? Öğrenilirse ne kadar sürede? Bu kişinin lisede Almanca ders almışlığı var lakin neredeyse hiçbir şey anımsamıyor. Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.
microfiction
(17.09.15)
(Dil) ogrenmenin yasi yoktur. Bir is arkadasim 30 yasindan sonra iki yil kadar Goethe'de Almanca dersi aldi. Arada da Almanya'ya gitti. Simdi bir Alman'la gorusuyor. O da bazen Turkiye'ye geliyor.

Not: Birileri ne gerek var diye yazarsa soyleyeyim. Yabanci dil ogretmeniyim. Dil edinimi dersleri de aldim, dil gelisimi dersleri de aldim. Alanda yuksek lisans da yaptim. Deneyimim de var.

Ergenlik oncesinde dil ogrenmek en yararli olandir. Ergenlik sonrasinda dil ogrenilmez diye bir durum yoktur.


Traveller
(17.09.15)
Tabi yaş ilerledikçe öğrenme hızı azalır, ama öğrenmekten kastınızın ne olduğu önemli. Günde kaç saatinizi ayıracağınıza, yeteneğinize, kursa gidip gitmeyeceğinize, Almanca konuşulan bir ülkede zaman geçirip geçirmeyeceğinize göre değişir ilerleme hızı.

Yeterince isteniyorsa öğrenilmeyecek bir şey yok. İngilizce bilginiz kelime ezberinde çok yardım eder.

Almancasını bilmiyorum ama Michel Thomas'ın mp3lerini tavsiye ederim, fransızca için kullanmıştım almancası da iyidir diye tahmin ediyorum. Onun dışında pimsleur, rosetta stone, dualingo gibi seçenekleri inceleyip hangisi hoşunuza giderse oradan devam edin.


@buhebu, moralimi yerle bir ettin şimdi, yeni bir dil öğrenmeye niyetliyim, yaşım 55.

edit: cevap veriyorum: öğrenir. verdiği emeğe göre süresi değişir.

edit: Ooo şimdi moralim tavan yaptı buhebu, demek ben gibiler varmış, babana saygılar :)


ahah çok özür dilerim. 50sinden sonra deseydi de öğrenilir derdim soru absürd diye demiştim ;_;


buhebu
(17.09.15)
Mark Twain'in gözlemlerini kafaya takmazsan yol alırsın www.dw.com Almanca konuşulan bir ortamda hayatını devam ettirmeyeceksen vaya tüm hayatını bu dile adamayı düşünmüyorsan -ki zannetmiyorum- çok ileri düzey -C2 gibi- falan düşünmüyorsan belli bir süre içerisinde göstereceğin irade ile yol alırsın.


candanag
(17.09.15)
şaka yapıyorsun herhalde.

ingilizce'yi erken yaşta ögrenmiştim ancak 33 yaşımda Boşnakça, 36 yaşımda da ispanyolca'yı ileri seviyede öğrendim. şimdide almanca öğrenmek istiyorum,

eğer kendine en uygun yolu bulabilirsen ve de biraz yatkınsan hiç tereddüt etme derim.


internet polisi
(19.09.15)
(5)

Deneme kitapları önerin

Şöyle güzel deneme kitapları soruyorum. Çağdaşımız veya yakın döneme ait yazarların olursa daha makbule geçer.
Şöyle güzel deneme kitapları soruyorum. Çağdaşımız veya yakın döneme ait yazarların olursa daha makbule geçer.
microfiction
(05.08.15)
amin maalouf- ölümcül kimlikler


reavelyn
(05.08.15)
aldous huxley ve sartre'ın denemeleri. toplu halde basılı türkçe versiyonları var mıdır bilmiyorum ama ikisinin de deneme yazarlığını çok severim.


lesmiserables
(05.08.15)
Salah BİRSEL


sessiznehir
(05.08.15)
cagdasimiz degil: www.idefix.com


idexo
(05.08.15)
Ahmet haşim,nurullah ataç ve cemil meriç ilk aklıma gelenler.Ahmet haşim'in bize göre ve Gurebahanei Laklakan'ı okurken çok zevk almıştım.Cemil meriç'in de şu anda adlarını hatırlayamadığım birçok deneme kitabı var.Nurullah ataç çok sarmamıştı beni ama sonuçta kendisi türk edebiyatında deneme denince ilk akla gelen isimlerden.ha bir de unutmadan Attila ilhan'ın da denemelerine bakabilirsin.


kojonotsuki
(05.08.15)
(2)

Dergilerde/gazetelerde vb. yazısı veya öyküsü yayımlananlar

Merhaba,Dün gece sormuştum ama vakitsiz bir saatte olduğu için arada kaynadı gitti. Sorum şu: Herhangi bir dergide veya gazetede bir yazınız, öykünüz vb. yayımlandı mı? Yayımlandıysa nasıl oldu bu? Hangi dergide? Hatta şöyle sorayım, herhangi bir yazdığınız şey yayımlandı mı? Buna kitap da dahil. De
Merhaba,

Dün gece sormuştum ama vakitsiz bir saatte olduğu için arada kaynadı gitti. Sorum şu: Herhangi bir dergide veya gazetede bir yazınız, öykünüz vb. yayımlandı mı? Yayımlandıysa nasıl oldu bu? Hangi dergide? Hatta şöyle sorayım, herhangi bir yazdığınız şey yayımlandı mı? Buna kitap da dahil. Deneyimlerinizi yazar mısınız?
microfiction
(30.07.15)
Yayımlanmadı ama süreci biliyorum. Yazılarınızın, öykülerinizin hangi dergiye/gazeteye uygun olduğunu düşünüyorsanız o dergiye/gazeteye yollamak üzere bir dosya hazırlayıp editörlere gönderiyorsunuz.

Sırf yayımlatmak için yayımlatmamalı, o yüzden önemli uygunluk.

Öykü yazmaya yeni başladım, bir gün yayımlatmayı istiyorum. Lisedeyken okulumuzun dergisinde bir şiirim yayımlandı, o kadar. Zaten liseden sonra yazmayı bırakmıştım, tekrar yazmaya yeni başladım ama artık şiir yazacak romantiklikte olmadığım için öykü yazıyorum.


whimsical
(30.07.15)
Arkadaşlar, öykümü, yazımı nasıl yayımlatırım, diye sormadım. Öykünüz, yazınız hiç yayımlandı mı, deneyimlerinizi anlatır mısınız, diye sormuştum. :)


microfiction
(30.07.15)
(3)

Dergilerde yazısı veya öyküsü yayımlananlar

Merhaba,Herhangi bir dergide bir yazınız, öykünüz vb. yayımlandı mı? Yayımlandıysa nasıl oldu bu? Hangi dergide? Deneyimlerinizi yazar mısınız?
Merhaba,

Herhangi bir dergide bir yazınız, öykünüz vb. yayımlandı mı? Yayımlandıysa nasıl oldu bu? Hangi dergide? Deneyimlerinizi yazar mısınız?
microfiction
(29.07.15)
kayıprıhtım sadece internet üzerinden yayımlanıyor, değil mi? basılı hali var mı yoksa?


microfiction
(29.07.15)
merhaba, bunu birkaç gün önce ekşi'ye yazmaya çalıştım. biraz geç oldu ama umarım yardımcı olabilmişimdir:
eksisozluk.com


tzoey
(06.09.18)
Ben doğrudan bir dergiye yazı göndermedim. Katıldığım yarışmalar sonrası yarışmayı düzenleyen kurumun yayimladığı kitapta ya da dergide yayımlanmıştı.
Dergiye yazı göndermek konusunda bir yazar arkadaşım her yerde olduğu gibi burada da niteliğin değil torpilin ve ismin önemli olduğunu epey deneyimlemiş.


Amaranta ursula
(06.09.18)
(3)

Rosetta Stone mu, Duolingo mu?

Hangisi döver ve gerekçeniz nedir? Dileyen başka seçenekler de ekleyebilir.(Tikler yarına)
Hangisi döver ve gerekçeniz nedir? Dileyen başka seçenekler de ekleyebilir.

(Tikler yarına)
microfiction
(27.07.15)
dualingo değil. rosentta'yı çok incelemedim ama dualingo hiçbir şey için değil..

donutun dediği gibi dualingo çıtır çerez.


air
(27.07.15)
arkadaşlar gerekeni söylemiş, rosetta daha profesyonel.

sıfırdan başlayacak biri duolingo ile başlayıp rosetta ile devam etmeli.


tolga asp
(28.07.15)
Bana diyecek söz bırakmamışsınız.


(4)

Dolar daha düşer mi yükselir mi?

Merhaba Duyuru'nun ekonomistleri,Bugün dolar düşüşte. Bu düşüş devam eder mi yoksa yükselir mi?
Merhaba Duyuru'nun ekonomistleri,

Bugün dolar düşüşte. Bu düşüş devam eder mi yoksa yükselir mi?
microfiction
(11.06.15)
ak parti 10 gün içinde koalisyon cikartamazsa dolar fırlar.


hasansabbah
(11.06.15)
dolar düşer daha, akp seçilemeyince dolar yükselecek diye dolara saldıranlar yüzünden talep çok artınca geçici bir yükselme oldu, 1 günde 0.1 kur arttı dolar seçim sabahı. şimdi akp'nin diktatörlüğünün güç kaybetmesini olumlu karşılayan avrupa ve abd nedeniyle türk lirası seçimden önceki değerine yavaş yavaş inecek. TL'nin 1 günde değer kaybetmesini fırsat bilen büyük oyuncular tl stoklamaya başladı. Yavaş yavaş aşağıya indiriyorlar tl'yi. TL yeteri kadar değer kazandıktan sonra satmaya başlayacaklar. Bu sırada kurulan yeni hükümet de buna yarar sağlayacak. 2.60'a kadar iner diyorum. yatırım tavsiyesi değildir. genelde tahminlerimin tersi çıkar.


kısa vadeli düşünmediğin sürece dolar yükselmese de(dünya ekonomisine göre) türk lirası her zaman düşer. liranı dolar yapman kazandırır.

kısa vadede de olsa bana yükselir gibi geliyor tabi, ama garantisi yok.


2.67, 2.57, 2.52 kritik seviyeler. 2.5li seviyelerden ben alırım

eksisozluk.com


spankenstein
(11.06.15)
(1)

ÖNEMLİ: Allahını seven sandığa sahip çıksın!

ÖNEMLİ: Sevgili moderasyon, bu duyurunun herkes için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden seçime kadar yahut hiç değilse bir süre için yukarıda kalabilirse müteşekkir olurum.Önceki seçimlerde birçok hile yapıldığı tespit edilmiş durumda. Önümüzdeki seçim ise çok kritik. Bu seçimin adil biçimde yap
ÖNEMLİ: Sevgili moderasyon, bu duyurunun herkes için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden seçime kadar yahut hiç değilse bir süre için yukarıda kalabilirse müteşekkir olurum.


Önceki seçimlerde birçok hile yapıldığı tespit edilmiş durumda. Önümüzdeki seçim ise çok kritik. Bu seçimin adil biçimde yapıldığından emin olmak bütün yurttaşlar için önemli.

Bkz:

www.zaman.com.tr

www.hurriyet.com.tr

Peki bu hilelere karşı ne yapılabilir? Mesela bağımsız bir dernek olan Oy ve Ötesi'ne gönüllü olunabilir.

oyveotesi.org

Gönüllü olmak birkaç saniyelik bir iş. Sonrasında istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz de. Yapmanız gereken tek şey de seçim günü müşahitlik. Müşahitlik nasıl yapılır, nasıl müdahale edilir, bilmiyorum diye üzülmeyin. Oy ve Ötesi bir-bir buçuk saatlik eğitimlerle bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Eğitim videoları ve dokümanları internet sitelerinde de mevcut.

Yapmanız gereken iş çok karmaşık değil. Gecenin bir yarısı oy çuvallarını korumanızı da beklemiyor kimse sizden. T3 diye bir yazılım sayesinde Oy ve Ötesi sonuçların değiştirilip değiştirilmediğini de tespit edebiliyor. CB seçimlerinde bu sistem denendi ve nihai sonucu değiştirmese de denendiği bölgedeki sonuçların düzeltilmesini sağladı.

Ben bile kıçımı kaldırıp seçim günü gönüllü olacaksam herkes yapabilir.

Not: Diyecek bir şeyi olan vardır diye duyuruyu soru biçiminde açtım.
microfiction
(21.05.15)
valla evde oturmakla sandık takibi arasında gidip geliyordum, bu duyuruyu gördükten sonra kararımı verdim. yarın sakin kafayla okuyup gönüllü olayım, pek ümidim yok ama eğer gerçekten birşeyler değişecekse elimizden geleni yapalım.


tolga asp
(21.05.15)
(6)

Mason olmak dinsiz olmak demek değildir

Zeki Alasya'nın mason olması sebebiyle bazı kudurmuş tipler adamı dinsiz ilan ettiler. İlber Ortaylı her gün bunları pis cahiller diye aşağılasa yetmez. Bu vesileyle bir yanlışı düzelteyim: Mason yemini sırasında üç kitaptan birine yemin etmek ve Tanrı'ya inanıyor olmak gerekir. İstisnai olarak bu k
Zeki Alasya'nın mason olması sebebiyle bazı kudurmuş tipler adamı dinsiz ilan ettiler. İlber Ortaylı her gün bunları pis cahiller diye aşağılasa yetmez. Bu vesileyle bir yanlışı düzelteyim: Mason yemini sırasında üç kitaptan birine yemin etmek ve Tanrı'ya inanıyor olmak gerekir. İstisnai olarak bu kuralı aramayan loca da var ama genel kural Tanrı'ya inanıyor olmaktır, inanmayan mason olamaz. Ama bizim memlekette birtakım insanlara mason, yahudi, hıristiyan, ateist, evanjelist, satanist, siyonist, nihilist, İsrailli, Ermeni, Rum, Süryani, katolik, protestan, ortodoks vb. farklarını anlatamazsın. Siyonistler incil dağıtıyor diyen adamların olduğu ya da sokak röportajında ateist kedi yiyendir, kiliseye gidendir diyenlerin olduğu bir memleketten söz ediyorum!

Diyecek bir şeyi olan vardır diye soru olarak açıyorum duyuruyu.
microfiction
(08.05.15)
masonizm, bizdeki esnaf ve zanaatkar odası'nın birazcık gelişmiş hali. eski taş ustaları ve mimarlardan oluştuğu için de bir çok yapıya imza atmışlardır (bizim meclis dahil; tbmm girişi mason amblemi diye google görsellerde aratırsanız görebilirsiniz)

bu arkadaşlar biraz kendi içlerinde gizliliğe önem verdiği için (çünkü zamanında aydınların avrupa'da çektiği zulümler yüzünden açıkça toplanamazlardı) ve bu bir gelenek haline geldiği için, halk bunlardan birazcık tırsar.

bazı kafası güzel olan yurdum insanı da duvarlarda üçgen arayadursun, kendi içlerindeki nefreti ve kötülüğü göremiyorlar.


yollarbenibekler
(08.05.15)
Zeki Alasya'nın mason olması, dinsiz olması veya satanist olması arasında fark yok benim için; bana ne inancından. Kemal Sunal ne kadar ikinci babamsa, beni onlar büyüttüyse; Zeki Alasya da özellikle Devekuşu Kabare döneminde yaptığı topulmcu mizahla halka, hayatıma çok şey kattı. Halkın sesi oldular. Babam hep "İnsanların birleşip de sesini duyuramadıklarını, bunlar bir oyunda söyleyiveriyor ve herkes duyuyor" derdi. Ayşen Gruda "Bugün herkesin evinden bir cenaze çıkacak" demiş, benim için öyle oldu. Adam neye inanmışsa, bundan bana ne, beni ne ilgilendirir; inansa ne, inanmasa ne. Rahmetliyi ilgilendirir.

Genel olarak masonlar hakkında da @yollarbenibekler'den farklı düşünmüyorum. İşaretler aramak mantıklı gelmiyor bana.


aychovsky
(08.05.15)
@emiter

masonluğu ne olarak görüyorsun, ne kadar bilgin var bilmiyorum ama "masonum" demek "esnafım" demek kadar anti-müslüman bir durumdur. müslümanlıkla çakışan bir noktası yok. bir dernek üyesi oluyorsun, o kadar.

müslümanlar o halde polis de olamaz? ya da doktor? şoför?

şoföre "şoför müsün?" diye sorduklarında, "hayır müslümanım" mı demesi gerekiyor?


yollarbenibekler
(08.05.15)
Peki bu algı nasıl oluşmuş. Müslümanlığa karşı işlere mi giriş iş bu adamlar?


Kendinden olmayanı normal bulmayıp korkmak.


phoenixboy
(08.05.15)
@intihar etsem de kendime gelsem

phonixboy +1. bir de bunlar kapalı bir topluluk oldukları için katmerleniyor. ayrıca insanların farklı olana düşmanlık beslemeleri için bir neden olmasına gerek yok. zenofobi, islamofobi, antisemitizm vb. kavramlar bunu ifade ediyor zaten.


microfiction
(08.05.15)
(1)

Sözlük Alternatifi Yazılı Mecra

Merhaba,Malumunuz, bugün Kanzuk sağ olsun Sözlük'e yazar olmayı tamamen serbest bırakacakmış. Zaten Sözlük yıllar önce eski nitelikli günlerini kaybetmişti, şimdi herhalde çökme dönemine girecek. (Belki de girmeyecek bilmiyorum) Sorum şu: Ekşi Sözlük alternatifi yazılı ve düzeyli mecra bildiğiniz va
Merhaba,

Malumunuz, bugün Kanzuk sağ olsun Sözlük'e yazar olmayı tamamen serbest bırakacakmış. Zaten Sözlük yıllar önce eski nitelikli günlerini kaybetmişti, şimdi herhalde çökme dönemine girecek. (Belki de girmeyecek bilmiyorum)

Sorum şu: Ekşi Sözlük alternatifi yazılı ve düzeyli mecra bildiğiniz var mı? Bundan yıllar yıllar önce Sosyomat ya da Bildirgeç gibi yerlerde yazma imkanımız vardı. Kastettiğim İtü Sözlük veya Uludağ Sözlük gibi sözlük klonlarından ziyade farklı bir yazılı-etkileşimli mecra. Yine de formatı sözlüğe yakın olup fark yaratmış mecralar da kabulümdür. Maksat hem nitelikli olsun hem de sözlük gibi pek çok kişiye ulaşma olanağımız olsun.

Twitter gibi uluslararası bir site olup Türkçe de içerik üretebileceğimiz bir site de pekâlâ olabilir. Hatta belki daha da iyi olur.
microfiction
(07.05.15)
youreads.net

açılalı 3 ay kadar oldu. kültür-sanat ağırlıklı, kitap okumayı özendirmeyi amaçlıyor yöneticiler. ama her konuda yazabilirsiniz.

ilerde ne olur bilmem ama şimdilik eli yüzü düzgün bir ortam.


mea maxima culpa
(07.05.15)
(3)

Hukukla İlgili İlginç Kitaplar

Dün de sormuştum ancak sorduğum saat itibarı ile pek uygun bir zamanlama değilmiş sanırım.Hukukla, hukuk kültürüyle bir biçimde ilgili veya hukukla diğer alanların kesişimindeki kitaplardan neler söyleyebilirsiniz? (Bir çeşit kamuoyu yoklaması yapıyorum da)Not: Lütfen roman veya öykü adı söylemeyin.
Dün de sormuştum ancak sorduğum saat itibarı ile pek uygun bir zamanlama değilmiş sanırım.

Hukukla, hukuk kültürüyle bir biçimde ilgili veya hukukla diğer alanların kesişimindeki kitaplardan neler söyleyebilirsiniz? (Bir çeşit kamuoyu yoklaması yapıyorum da)

Not: Lütfen roman veya öykü adı söylemeyin. Kurmaca kitap sormuyorum.
microfiction
(07.05.15)
bir ceza avukatının anıları - faruk erem

zar zor baskısını yaptırttım. oku memnun kalırsan tekrardan mesaj atarsın.


Jacques verges- savunma saldırıyor

ilgini çekebilir..


Sinema Eserleri ve Eser Sahibinin Hakları - Yalçın Tosun
Edebiyat, Hukuk ve Sair Tuhaflıklar - Cemal Bali Akal, Yalçın Tosun


whimsical
(07.05.15)
(2)

Hukukla ilgili ilginç kitaplar

Hukukla, hukuk kültürüyle ilgili veya hukukla diğer alanların kesişimindeki kitaplardan neleri biliyorsunuz? (Aslında bir nevi kamuoyu yoklaması.)Not: Lütfen roman veya öykü adı söylemeyin. Kurmaca kitap sormuyorum.
Hukukla, hukuk kültürüyle ilgili veya hukukla diğer alanların kesişimindeki kitaplardan neleri biliyorsunuz? (Aslında bir nevi kamuoyu yoklaması.)

Not: Lütfen roman veya öykü adı söylemeyin. Kurmaca kitap sormuyorum.
microfiction
(06.05.15)
Mecelle .ilginç ve değerli .


1adam
(06.05.15)
(14)

Olur olmadık yere +18/18+ koymak

arkadaşlar, elin ecnebisinin seks müzesine girebilmek için 13 yaşında olmak bile yeterliyken sizin en zararsız konulara bile, sırf cinsellikle ucundan kıyısından ilgili diye, 18+ ibaresi koymanız gülünç oluyor. tv'de penis, vajina, seks, eşcinsel, cinsel, cinsellik vb. sözcükleri sansürlemeleri yete
arkadaşlar, elin ecnebisinin seks müzesine girebilmek için 13 yaşında olmak bile yeterliyken sizin en zararsız konulara bile, sırf cinsellikle ucundan kıyısından ilgili diye, 18+ ibaresi koymanız gülünç oluyor. tv'de penis, vajina, seks, eşcinsel, cinsel, cinsellik vb. sözcükleri sansürlemeleri yeterince absürtken bir de sizin burada iç çamaşırları veya genital siğille ilgili konulara bile 18+ ibaresi koymanız aslında derinden bir sansür ve bastırılmışlık mesajı veriyor. bilinçaltınızdaki rtük'ü kapı dışarı edin.

(yine buna da yazacak birisi olur diye soru olarak açıyorum.)
microfiction
(23.04.15)
ahahah siktir et gavatı ya. artılarımı vermedi zaten gıcık oldum. herkesten önce ben yazmıştım


Cevap yazasım geldi diye yazıyorum.
Yahu zorla bilinç altımıza sokulan kontrol mekanizmasının suçlusu da mı biz olduk?
Ne yapsın zavallım, "don" deyince bile utanacak hale getirildi bu toplum..
İki üç yabancıyla rahat rahat konuşunca "oha millet ne rahat" diye şok geçiriyoruz.

Amsterdam'da seks shop önünden geçip oteline gitmek zorunda olan türkün imtihanı resmen film olur.. (Boynu bükük vatandaş)


quaker
(23.04.15)
bence cevapları etkiliyor olabilir o ibare... yine de kimse "zevkli" yazmamış. neyse.


e haliyle
(23.04.15)
@quaker kimseyi suçlamak amacıyla değil, sadece insanlar farkına varsın diye yazdım.


microfiction
(23.04.15)
kimse beni sevmiyor


penis kelimesi görünce kahrolan insanlar var aramızda öyle deme fdshfsjk. sonra duyuruyu ayağa kaldırıyorlar penis kelimesi gördüm hayatım kaydı diye.


cthulhu
(23.04.15)
Bence bu duyuru modlarının politikası ile ilgili. Cinsellik duyurularina takiklardi bi ara google ile ilgili birşeyler yüzünden. Reklamlar olabilir. Su an cahilligum yüzüme vurdu ama anlamış olanlar vardır. O yüzden o ibareyi koymak gerekir diye düşünüyoruz.

Bir de sırf okuyucu açısından bakarsak 18+ dikkat çekiyor, daha fazla hit alıyor. Bu da bi gerçek.

Kıssadan hisse. Size ne mk.


elorelia
(23.04.15)
Isin asil garibi bizim insanimiz tatilde gezmeye Amsterdam'a gidip casa rosso'da kizli-erkekli gidip canli sexx show izliyor, canli canli orali bilmemnesi, buraya kadar her sey guzel, ama memelekete dondugun yine "ayy cok ayip aaa", "tu tu tovbe estaaafurullah" moduna devam ediyor. Bizim kulturu anlamadi ben.


stavro
(23.04.15)
@stravo, bizim memlekette vatandaş yurtdışına çıktığında kabuğundan sıyrılıyor, cinsel özgürlüğünü eline alıyor nedense. kurallar tamamen değişiyor dışarda.


bigbadabum
(23.04.15)
Compumaster erotik seksli diye duyuruları siliyordu, google'da aramalarda çıkıyor reklam gelirlerini etkiliyor falan diye. Ben cidden müstehcen olduğunu düşünmediğim duyurularıma koymuyorum +18 ibaresi.


yirmisantim
(23.04.15)
Iyide kendi orada aciga cikardin, kabugundan siyrildin madem, memlekete donunce tekrar ayni role giremye, cikardigin maskeyi tekrar takmaya anlam veremiyorum, ne kadar zorlasam da veremiyorum.


stavro
(23.04.15)
benim duyurumdan bahsediyorsunuz: +18 koymam gerek galiba (kadınlara)

gerek galiba yazmışım oraya yani daha evvel böyle başlıklar site açısından sorun olusturuyor diye biliyorum o yüzden böyle yazdım.

ayrıca bazı anasına ay çekirdeği yedirdiğim orospu çocuklarının cevaplarını tiklemiyorum. haberi ola...


tebrikler
(23.04.15)
@tebrikler sizin duyuruyu görmem vesile oldu ama doğrudan doğruya sizinkini kastederek yazmadım. ki zaten dediğiniz gibi "+18 koymam gerek galiba" demişsiniz. yoksa ekşi duyuru'da sıklıkla gördüğüm bir şey olduğu için bu duyuruyu açma gereği duydum.


microfiction
(23.04.15)
18+ iceriklerin google algoritmalari yuzunden sorun yarattigi dogru, bu konuda yapacak bir sey yok.


stavro
(23.04.15)
(5)

Kindle Paperwhite - Koruyucu kap almalı mı almamalı mı?

Henüz Kindle almadım. Alırsam koruyucu kap (Yanlış olarak kılıf deniyor. Kılıf başka bir şeydir) almalı mıyım? Sizin kullanım deneyimlerinizi de yazarak yanıt verirseniz memnun olurum.
Henüz Kindle almadım. Alırsam koruyucu kap (Yanlış olarak kılıf deniyor. Kılıf başka bir şeydir) almalı mıyım? Sizin kullanım deneyimlerinizi de yazarak yanıt verirseniz memnun olurum.
microfiction
(06.04.15)
yaklaşık altı aydır kullanıyorum cihazı. halen almadım. paltomun iç cebine tam sığacak boyutta şuan ki haliyle. kılıf alırsam sığmayabilir.

bu süre zarfında eksikliğini çok çekmedim.

ancak alırsanız, masaüstünde durabilme kabiliyeti sağlayan kılıflardan alın, şu resim çerçevesi gibi ayakta duranlardan. masaüstünden okumak daha kolay oluyor o şekilde.


dahinnotha
(06.04.15)
almışken onu da al bence. ben aldım gayet memnunum.


1 yıldır kilifsiz kullanıyorum


aletin en büyük esprisi çok hafif olması, alma.


rygard
(06.04.15)
ben kendim kazak ördüm ona sarıyorum, kapaksız çizilebiliyor minicik bir çiziği var benimkinin


mula
(06.04.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.