Giriş
(4)

kiyafet dolabi temizligi

giymedigim ve eskimos kiyafetleri cikarttim, hala bir dunya esya var. nasil eleme yapmaliyim?
giymedigim ve eskimos kiyafetleri cikarttim, hala bir dunya esya var. nasil eleme yapmaliyim?
milord
(23 saat)
Ben suna inanirim;

Mevsimsel durumu kenara biraktiginda (yani 2-3 kistir veya yazdir) o kiyafeti 6-8 aydir giymiyorsam ve cok taptigim hatirasi olan bisi degilse veririm.

Bazen de 10 yildir giydigim ve biktigim ama tas gibi olan kiyafetleri de veririm eger yenileri veya alternatifleri varsa


bradshaw
(23 saat)
giymediklerini ve eskileri attıysan kalanı zaten senin için işe yarar olanlardır, giydiklerindir. daha fazla atmana gerek var mı? bi sonraki adım daha az giydiklerini atmak artık.


elorelia
(22 saat)
Kışlık kıyafetler: Geçen kış giydim mi? Hayırsa, ayır kenara.
Yazlık kıyafetler: Geçen yaz giydim mi? Hayırsa, ayır kenara.


Eger hala bu kadar kiyafetiniz varsa onlarin icinden de eleme yapin, en az sevdikleriniz, 5 beyaz tshirt varsa ikisini ayirma vs bu ayirdiklarinizi hemen atmayin/vermeyin, bir 6 ay kadar saklayin. Eger akliniza gelmezse ve ihtiyac duymazsaniz verin/satin. Ancak bu surecte artik almamaniz da lazim, yani ayni hizla alisveris yapmaya devam ederseniz pek bir anlami olmaz yaptiginiz seyin.


songforsomeone
(18 saat)
(3)

sosyal medyada Emine Bulut cinayeti paylasimlari

instagramda herkesin ayni sloganlari paylasmasi bir cesit vicdan rahatlatma cabasi gibi geliyor. ruh hastalari aramizda dolasiyor ve o paylasimdan ibret alacak degiller. boyle bir hareket uzerine duseni yaptigini mi hissettiriyor o insanlara? anlamiyorum gercekten. cok huzursuz edici buluyorum. bu k
instagramda herkesin ayni sloganlari paylasmasi bir cesit vicdan rahatlatma cabasi gibi geliyor. ruh hastalari aramizda dolasiyor ve o paylasimdan ibret alacak degiller. boyle bir hareket uzerine duseni yaptigini mi hissettiriyor o insanlara? anlamiyorum gercekten. cok huzursuz edici buluyorum. bu kadar “tepki” gercek bir tepki olsa, bir ekran goruntusu degil, belki bir seyler degismez miydi? sosyal medyanin gucu bu mu? hic sanmiyorum.
milord
(23.08.19)
Samimiyetsiz işte insanlar. Ama böyle insanlar prim yapıyor işte /:


westblack
(23.08.19)
Ne bekliyorsunuz tam olarak anlamadım.

Sosyal medya işlenmiş bir cinayeti geriye alamayacak elbette.

Amma ve lakin belki bu tarz şeyler paylaşılarak başka bir eşin şiddet görmesi engellenecek. Başka bir kadın belki cesaret alacak. Belki bir hakim cesaret alacak, iyi hal indirimi vermeyecek, belki bir polis ibret alacak kocasından gördüğü şiddetten kaçan kadını kocasıyla barıştırmayacak.

Tam olarak ne bekliyorsunuz sosyal medyadan? Herkes çükünü kesip video mu paylaşsın? Ne yapılmalı?


godsparticle
(23.08.19)
godsparticle, cozum anlayisin bayagi saglammis.
bir baska duyuruda (#1376491) oldugu gibi ilk yardim kursuna yazilsin, bunu paylassin.
magdur birisinin cocuguna yardim etsin, onu paylassin.
bir seylere dur diyebildigi dusuncelerini iki paragraf haline getirsin, yazsin bunu paylassin.
olen kadinin mezarina cicek gotursun bunu paylassin mesela.
bunlar guc, cesaret verebilir bir kadina, yalniz olmadigini hissettirir. kuru bir cumleyle gecistirilecek, vicdan aklamasi yapilacak bir mesele yok ortada.
bir hakimin instagram postundan cesaret alcagi gune kaldiysak vay halimize.


milord
(23.08.19)

iphone fotograf albumu kisileri

nasil güncelleniyor ? birileri icin klasörler oluşturabiliyor muyuz?
nasil güncelleniyor ? birileri icin klasörler oluşturabiliyor muyuz?
milord
(22.08.19)
(1)

saç maşası önerisi

iri dalgalar için çok uçuk fiyatlı olmayan maşa önerilerinizi duymak isterim
iri dalgalar için çok uçuk fiyatlı olmayan maşa önerilerinizi duymak isterim
milord
(14.08.19)
www.trendyol.com

bunu kullanıyorum, öneririm.


karjalainen
(15.08.19)
(2)

bosvermislik

herhangi bir seyi degistirecek kadar bile anlam vermedigim bir hal icindeyim. bir seyler anlatmak istiyorum, bosluktan olusan hisler haricinde ne anlatabilirim bilmiyorum. yazamayacagim bu yuzden, nedir bu? bos vermeli mi her seyi?
herhangi bir seyi degistirecek kadar bile anlam vermedigim bir hal icindeyim. bir seyler anlatmak istiyorum, bosluktan olusan hisler haricinde ne anlatabilirim bilmiyorum. yazamayacagim bu yuzden, nedir bu? bos vermeli mi her seyi?
milord
(10.08.19)
Bize biraz hayatından bahset. Yaşın? İşin? Medeni durumun? Maddi durumun? Anne baba nasıl insanlar? Kardeşlerin? Hangi okuldasın ya da nereden mezunsun?


marsargo
(10.08.19)
Yaşın dolayısıyla sorgulaman gayet doğal. Ülkece içinde bulunduğumuz gerçeküstü ortam dolayısıyla kendini boşlukta hissetmen de normal. Maddi durumunun rahat olması elbette depresyona girmen için koşulları daha da kolaylaştırıyor. Bir nevi kaliforniya sendromu belki de.

Hayattaki amaçsızlığın ya da varoluşunun dayanılmaz hafifliğinden kurtulmak istiyorsan kendini bir amaca adamak zorundasın. Bu çok sığ bir konuda da olabilir, mutlaka başkalarına yardım etmek gerekmez.

Kendini yaptığın her neyse onda ileri gitmeye motive edebilirsen hayatın bu durağan döneminden kurtulup daha hareketli bir döneme geçebilirsin. Gelişim bir yolculuk gibidir. Çoğunlukla da engel aşmakla, problem çözmekle ilgili olduğundan zaman zaman tükendiğini hissedebilirsin ama sabırla çalışırsan başkalarının çok ilerisine geçebilirsin.

Jiro dreams sushi’deki Jiro kendini sushiye adamış.
Kingdom of dreams and madness’taki Miyazaki kendini hikaye anlatmaya adamış.
Whiplash’teki Andrew kendini müziğe adamayı öğreniyor.
Rocky serisinde Rocky kendini boksa adamış.

Kendi tutkunu keşfetmek de sana kalmış.

Ben kendi tutkularımı keşfedene kadar benzer dönemlerden geçtiğim halde bu duygunun geçmesi için sihirli bir hap yok diyebiliyorum ancak.

Hayatını boşuna yaşadığını düşünüyorsan hayatın bir anlamı olmak zorunda olmaması gerçeğiyle yüzleşip kendine bir amaç bularak bu durumdan kendi kendini çıkarabilirsin.


marsargo
(10.08.19)
(3)

Neden böyle yapıyorum?

Uzun süreli, karşılıklı sevgi ve saygıyla yürüyen pek güzel bir ilişkim var. Erkek arkadaşım bana karşı çok dürüst, sonucu ne olursa olsun dürüstlükten şaşmıyor ve benden de aynısını bekliyor haklı olarak. Bu konuda onun kadar net olamıyorum gerek yetiştirilme tarzı gerek cesaret olsun, kaçamadığım
Uzun süreli, karşılıklı sevgi ve saygıyla yürüyen pek güzel bir ilişkim var. Erkek arkadaşım bana karşı çok dürüst, sonucu ne olursa olsun dürüstlükten şaşmıyor ve benden de aynısını bekliyor haklı olarak. Bu konuda onun kadar net olamıyorum gerek yetiştirilme tarzı gerek cesaret olsun, kaçamadığım bir çekincenin içinde buluyorum bazen kendimi.
Bir yandan da, onu kaybetmek korkusuyla saçma sapan işlere bulaşıyor, birbiriyle çelişen hareketler ve fazla kıskançlık sevgiliyorum zaman zaman. Öz eleştiri yapmam gerekirse yoktan sebeple bir olayı negatif düşünüp sorun çıkarttığım bile oluyor. Benle ilgilensin istiyorum sürekli ve aklımdan geçeni sanki okuyabilirmiş gibi söylemeyip anlamasını bekliyorum.
Bu durum ikimizi de huzursuz ediyor takdir edersiniz ki. Çözmek istiyorum, neden böyle yapıyorum?
milord
(30.07.19)
Kaygi sana bir gun her seyi kaybettirebilir.
Elinde somut bir sey olmedikca gereksiz olan her sey insani sogutur. En seveni bile.


Neden boyle yapiyorsunuz?

Cunku Türk Kizisiniz. Bu toplumda yetistiniz ve boyle oldunuz. Yalniz degilsiniz. Birlikte yurudugunuz milyonlar var. Kafanıza takmayin.


Türk kızı kovalasın sizi.

Aslında pek çok cevabı var uzun uzun yazmaya üşendim buraya. Ama eğer kendinin farkındaysan iyi yönlerini ortaya çıkarman da mümkün. Saygı ve sevgi var demişsin, odağın nerede olursa ilişki senin için öyle olacak. Birbirinizin gülücüklerine odaklanın plz.


noisette
(30.07.19)
(2)

Mimarlık yüksek lisansı hakkında

Avrupada yapı teknolojileri, sürdürülebilir sistemler üzerine master yapmak istiyorum. Aklımda bir kaç üniversite var, sizlerin de fikirlerinizi almak istedim. Tercihiniz / öneriniz ne olurdu? Seçme şansınız olsa, Dünya genelinde hangi üniversiteleri seçerdiniz? teşekkürler
Avrupada yapı teknolojileri, sürdürülebilir sistemler üzerine master yapmak istiyorum. Aklımda bir kaç üniversite var, sizlerin de fikirlerinizi almak istedim. Tercihiniz / öneriniz ne olurdu? Seçme şansınız olsa, Dünya genelinde hangi üniversiteleri seçerdiniz? teşekkürler
milord
(17.07.19)
okul içinde istediğiniz bölüme yoğunlaşmış olup olmadıklarını bilmiyorum ancak gerek ücretsiz olması gerekse prestijli profesörlerinden ötürü universität für angewandte kunst wien'e bakabilirsiniz. ingilizcesi de university of applied arts vienna olsa gerek. şu an üç tane mimarlık sınıfı var biri kazuyo sejima'nın, biri greg lynn'in diğeri de hani rashid'in sınıfları. elbette girmesi için de özel sınavı/portfolyo olayları falan filan burada da var ve katı diye biliyorum oldukça.


bunlar standart mimarlık tasarımı üzerine biraz daha.

enstitü içerisinde başka bölümler de var:
integrative technology
digital techniques
ve urban and social strategies

adı altında


isvicre rakisi
(17.07.19)
tu delft(building tech)
universitat stutgart(werner sobek abimiz burada)

applied arts of wien de yıllarca rahmetli zaha hadid ders verdi lakin orası AA gibi daha tasarım ağırlıklı


same idiot
(17.07.19)
(8)

döviz havale/eft

ucreti kesmeyen bankalar hangileridir?
ucreti kesmeyen bankalar hangileridir?
milord
(28.05.19)
@duyurunun bug'ı, maaş müşterisi değilsin ve aynı banka içi değil bankalar arası eft yapsan da ücretsiz mi?


sttc
(28.05.19)
Ücretsiz swift olmaz. Hem gönderici ve hem de alıcı banka ücret alır.


Mirket
(28.05.19)
Enpara kesiyor. Enpara'dan Vakıfbank'a dolar etf'si yaptığımda 35 türk lirası kesmişlerdi.


kuveyttürk havale/eft ücretsiz
kredi kartı ve banka hesabı içinde ücret yada aidat yok.
7-8 senedir kullanıyorum bu şekilde


@milord boşuna aramayın doviz işlemi swift giriyor ve ücretli olur

havale aynı banka içerisinde ücretsiz olur


sivrisinek
(28.05.19)
çok pardon dövizi görmemişim. döviz eft'si diye bir şey yok bu arada. ona swift diyoruz ve her banka da ücret alır bu işlem için.


duyurunun bug'ı
(28.05.19)
Yurt dışına para gönderirken transferwise kullanıyorum. Aşırı derecede memnunum, bu sabah 600 euro gönderdim, 23 TL masrafı oldu, 2 saat içinde karşı hesaba geçti para.

Yurt içinde ise 2 farklı banka arasında döviz EFT sistemi yok, mecbur swift üzerinden geçiyor. Aynı banka içersinde ise bankadan bankaya değişiyor. Mesela İş Bankası havale olarak yaparken, TEB yine swift üzerinden geçiriyor kendi içinde bile döviz transferlerini. Diğer bankaları denemedim henüz.


talasas
(28.05.19)
aslindasorunumpsikolojik, kuveytturk gecen hafta 8 euro kesti islem ücreti olarak


milord
(29.05.19)
(2)

Rhino'dan Lumiona export sorunu

.dae olarak export ettim ama açılmıyor. hiç görmüyor bile. ne yapabilirim?
.dae olarak export ettim ama açılmıyor. hiç görmüyor bile. ne yapabilirim?
milord
(19.05.19)
Rhino sürümün kaç? .dae lumion için önerilen format. Yeni rhinolarda (6.x.x bişey üstü) direk lumiona atmak için özellik de var


igorrosa
(19.05.19)
igor, rhino 5'ten .dae olarak export ettim ama açmadı .skp yapınca çalıştı. teşekkürler cevabın için.


milord
(22.05.19)
(3)

biyoenerji nedir?

biyoenerji nedir? bilimsel dayanağı var mıdır? varsa ne(ler)dir?(*deneyimlenebilen, yönetilebilen kişisel enerjiden bahsediyorum)
biyoenerji nedir? bilimsel dayanağı var mıdır? varsa ne(ler)dir?
(*deneyimlenebilen, yönetilebilen kişisel enerjiden bahsediyorum)
milord
(04.05.19)
şöyle bir şey oluyor, ben tai chi enerji yükseltme çalışması yapma fırsatı buldum çok kısa süreli, birisinden. hani böyle sevdiğin birini görürsün canlanırsın, ya da nasıl desem mutlu bir haber alırsın yine aşırı enerjik olursun filan. bunda da böyle içine durduk yere bir şey geliyor. canlanıyorsun tabiri caizse. ama tabi plesoba diyenler de var...


for day to break
(04.05.19)
Safsata


nerdenbelli
(04.05.19)
(1)

muzik diyince akla gelen kavramlar

muzik diyince aklınıza gelen kavramlar, muzikle bagdastirdiginiz kavramlar nelerdir?peki ya müzik egitimi denince? olmazsa olmaz diyeceğiniz şeyler var midir? alacağınız müzik eğitimini neyle veya nasil farklilastirmak, pekistirmek isterdiniz?
muzik diyince aklınıza gelen kavramlar, muzikle bagdastirdiginiz kavramlar nelerdir?
peki ya müzik egitimi denince? olmazsa olmaz diyeceğiniz şeyler var midir? alacağınız müzik eğitimini neyle veya nasil farklilastirmak, pekistirmek isterdiniz?
milord
(06.03.19)
muzik denince aklima barok kelimesi geliyor.

muzik egitimi muzik ilmini bilenler tarafindan kucuk yastan itibaren okullarda verilmelidir. bana verilmedi. lisede iyi muzik hocamiz sayesinde bir seyler kaptim. muzik dersi sarki ezberleyip sinifca koro halinde soylemek ya da flut calmaktan ibaret olmamalidir. muzikle sadece sarkici olmak isteyenlerin dersi gozuyle balkilmasin. cunku oyle degil. sonucta muzik bir ilimdir. matematikten daha onemsiz kesinlikle degildir.


(7)

avrupa’da en gelişmiş mimariye sahip şehirler

sıralamalarınıza muhakkak katacağınız şehirler nelerdir?
sıralamalarınıza muhakkak katacağınız şehirler nelerdir?
milord
(23.02.19)
*teknoloji ve sürdürülebilirlik alanında.


milord
(23.02.19)
Kophenhag aklima geldi, ozellikle liman bolgesi.


buf-e kür
(23.02.19)
Londra
Rotterdam
Stockholm
Berlin
Madrid
Barcelona


hot potato
(23.02.19)
Avrupa da şehirler hep eski gördüğüm en sürdürülebilir mimari Londra olabilir.


mikahakkinen
(23.02.19)
Strazburg


adwokat
(23.02.19)
Stockholm diyebilirim ben de. Şehir kültürüne sahip çıkarak harika şekilde modernleşmenin örneği bence.


ravenclaw
(23.02.19)
son yıllarda mimarlık adına kuzey ülkeleri aldı başını gitti gerçekten. Kopenhag, Stockholm diye gider..


gmzo
(23.02.19)
(5)

metrobus sorunsali

malum cuma iş çıkışı, her zamanki gibi yoğun. sırada beklerken insanın düşünecek çok zamanı oluyor. kuyruk sıkıntısı hakikaten cozulemez bir sorun mu? neden yıllardir çözülmedi? bazi duraklarda sıra olsun diye metal korkuluklar konmuş ama zincirlikuyu'da hala yok. bz bekleyenler avcilar aracı gelinc
malum cuma iş çıkışı, her zamanki gibi yoğun. sırada beklerken insanın düşünecek çok zamanı oluyor. kuyruk sıkıntısı hakikaten cozulemez bir sorun mu? neden yıllardir çözülmedi? bazi duraklarda sıra olsun diye metal korkuluklar konmuş ama zincirlikuyu'da hala yok. bz bekleyenler avcilar aracı gelince sırayı veriyor ya da bekliyor. genelde ard arda 2 araç geliyor. mesela öndeki bz arkadaki 34 olsa sürekli bu bile biraz hafifletmez mi? sürekli sinir ve adrenalin patlamaları yaşanıyor. bindiğim her sefer olaya tanık oluyorum illa. kişisel alan diye bir şey zaten yok maalesef. sosyal deney içindeymişçesine 1 saat yol gidiyorum. mendil satan cocuklara yuz cevirmekten veya homurdanan insanları duymamaktan duyarsızlaştım. gerçekten de bu kadar çözülmesi imkansız bir sorun mu bu?
milord
(22.02.19)
turkiye'de sira kurumu calismaz, cunku bu memlekette herkes en akilli, saygi sonra gelir. "once ben"


exlibris
(22.02.19)
Ah arkadaşım ah. Milivri moğuktur geyiği gibi olmasın da insanların daimi gerginliği ve çaresizliğinin bilerek körüklendiğini düşünüyorum ben. Birçok haksızlık sosyal medyaya düşüp tepki görmedikçe dokunulmuyor, dokunulsa da peşi bırakılıyor. 30 defa polise gidip kocam beni öldürecek diyen kadınların öldürülmesi gibi. Metrobüs de öyle. Hepsi öyle. Hepimiz öğütülüyoruz bu değirmende birer mankurta dönüşene dek.

Bu arada ibb nin savunma bakanlığı dışında bütün bakanlıklardan daha büyük bütçeye sahip olduğu ile övünüyorlardı. O vergilerle uçan metrobüs bile koyarlar isteseler.


windows95
(22.02.19)
Çözümü basit aslında : metro
Ama para varken yapmadılar, bundan sonra isteseler de yapamazlar.


ben bunun çözülemeyeceğine inanmıyorum.
halkımız duyarsız ve ben merkezci olmasına karşın çözülebilir.

ama yönetenlerin halktan bir farkı olmayınca çözülmüyor.
halk ben nasıl tek başıma düzelteyim diyor ve başkalarının yaptığı gibi vahşi davranıyor. yetki sahipleri de bu vahşiler iflah olmaz deyip kendi keyiflerine bakıyorlar.

kendinden başkasınının sorumluluğunu taşımayan bir vatandaş olarak sorumlunun belediye ve diğer yetkililer olduğunu düşünüyorum.


biseysorcaktim
(22.02.19)
her yarışmada gündem olan “akıllı şehir” meselesine burdan çözüm arasalar ya mesela..


milord
(23.02.19)
(5)

Photoshop işleri hk.

yetkin birileri ulaşırsa çok mutlu olurum
yetkin birileri ulaşırsa çok mutlu olurum
milord
(08.01.19)
bu mantığa anlam veremiyorum, hep işi olan sizler oluyorsunuz fakat ne hikmetse mesaj atıp ulaşan biz oluyoruz.

varsa sorun sor, cevaplarız.


killerbee
(08.01.19)
bizde bilgiyi bilen kıymetli değil çünkü, nasıl olsa alternatifin bir şekilde vardır.


redeath
(08.01.19)
belki crackle ilgili bi şey soracak burada sorması yasak öyle şeyleri. nereden biliyosunuz?


@altin yumurtlayan lavuk tam isabet. senin gibi düşünebilenlerin kiymeti bilinmeli ...


milord
(29.01.19)
milord, bir yeşil uzaktayım


(1)

ssd'yi hafifletme önerisi

photoshop,cad ve 3d modelleme programları kullanıyorum. ssd sıkıntı cıkartıyor. ps'nin kaynakları D'ye yonlendirdim, baska ne yapabilirim? %10 a yakın bir hafıza kaldı.
photoshop,cad ve 3d modelleme programları kullanıyorum. ssd sıkıntı cıkartıyor. ps'nin kaynakları D'ye yonlendirdim, baska ne yapabilirim? %10 a yakın bir hafıza kaldı.
milord
(25.12.18)
ps'in cachesini mekanik diske almak çok sağlıklı bir hareket değil, direkt olarak ssd'yi upgrade etmeyi düşünün


(2)

pasaport hk. (önemli)

yeni pasaportum yanimda degil ama eski pasaportumun fotosu var. pasaport numaram lazim. eskisindeki numara gecerli mi? degilse sorgulanabilecek bir platform var mı?
yeni pasaportum yanimda degil ama eski pasaportumun fotosu var. pasaport numaram lazim. eskisindeki numara gecerli mi? degilse sorgulanabilecek bir platform var mı?
milord
(20.11.18)
hayır geçerli değil. nereden bakılır bilmiyorum ama google veya turkiye.gov.tr diyorum.


sanal uyku
(20.11.18)
pasaport numarası değişiyor. e-devlet'te de bütün numarayı göstermiyor. yani pasaportunun yanında olması lazım görünüşe göre. ya da nüfus müdürlüğüne gidip öyğrenebilirsin sanırım.


(2)

nasıl aşarım

endişe ve panikten ömrüm kısaldı. nasıl aşabilirim? kafam rahat olsun istiyorum.
endişe ve panikten ömrüm kısaldı. nasıl aşabilirim? kafam rahat olsun istiyorum.
milord
(27.10.18)
endise icin randevu gibi gun ve saat belirleyin, o saat ve gun haricinde endiselenmeyin, endiselenmeye basladiginizda kendinize hatirlatacaksiniz, ben simdi bunlari dusunmeyecegim, misal carsamba 17.30da zaten endiselenme randevum var, o zaman gonul rahatligiyla, kendimi kotu hissetmeden bunu yapabilirim diyeceksiniz, zaman icerisinde endiselerinizi kontrol etmenize de faydali olacak bu randevulu sisteme gecis.


mavicorap
(27.10.18)
Tipta anksiyete diye gecer. Psikiatri ve ilac diyorum.20 li yaslarda oluyor. 35 e gelince genelde azaliyor.


tunaktunaktun
(28.10.18)
(1)

bu grafikleri hangi programlarla oluşturuyorlar?

infografiklerde de çok kullanılıyor bu çizgisellik. hangi programla ve nasıl elde ediliyor? tek tek yapmak için fazla kusursuz.
infografiklerde de çok kullanılıyor bu çizgisellik. hangi programla ve nasıl elde ediliyor? tek tek yapmak için fazla kusursuz.
milord
(14.10.18)
Adobe illustrator


insomnia
(15.10.18)
(3)

black mirror

diziden kurgusal şehir algısı yaratan bir bölüm önerebilir misiniz?
diziden kurgusal şehir algısı yaratan bir bölüm önerebilir misiniz?
milord
(11.10.18)
s03e04 San Junipero


Şehir değil de mekan soruyorsan yılbaşı özel bölümü


cemallamec
(11.10.18)
s04e04


kronik
(11.10.18)
(5)

kurgulanabilecek şehir

anlatılış dilini güçlü bulduğunuz, film, kitap veya benzer kaynaklarda geçen grafik destekle kurgulanabilecek şehirlerden örnekler var mıdır?
anlatılış dilini güçlü bulduğunuz, film, kitap veya benzer kaynaklarda geçen grafik destekle kurgulanabilecek şehirlerden örnekler var mıdır?
milord
(10.10.18)
(bkz: dark city)
sanıyorum tam istediğin şey bu filmdeki şehir.


Bruce
(10.10.18)
Şehir aklıma gelmedi dünya olur mu?
Anarres ve Urras. (bkz: Mülksüzler )

Şehir olarak da şimdi yazarken aklıma geldi Cesur yeni dünya' da 26. Yydaki Londra anlatıliyordu. O da kurgulanabilir.


Amaranta ursula
(10.10.18)
Şehir aklıma gelmedi uzay gemisi olur mu?
Rama'yla Buluşma'daki Rama, tasarlanmış en güzel uzay gemisi olabilir.

Aha şehir de buldum. China Mieville'in New Crobuzon'u (Perdido Sokağı İstasyonu kitabından)


kobuzchu kiz
(10.10.18)
Gorunmez kentler/ calvino


nax
(10.10.18)
şehir ve şehir-china mieville
süper kent-j.g.ballard


zihua
(11.10.18)
(3)

ITU Ayazağa kütüphanesi

misafir öğrenci kabul ediyor mu? etmiyorsa civarda halk kütüphanesi var mi?
misafir öğrenci kabul ediyor mu? etmiyorsa civarda halk kütüphanesi var mi?
milord
(03.10.18)
Eger universite ogrencisi iseniz ogrenci kartinizi gosterip kibarca sorup izin alin. Yurtdisindaki universitelerde de var bu tur giris sart surtu ama amac disaridan gelebilecek it kopugu engellemek. Kitap odunc almak veya kutuphanenin teknik imkanlarini kullanmak vs gibi bir beklentiniz yoksa hicbir kutuphaneci ilgili ogrenciyi kapidan cevirmez. Buna ragmen ITU Maslak kutuphanesinde basiniza bu gelirse eski bir mezun olarak bugune kadar kutuphaneye yaptigim tum bagislar haram olsun! Not: amaciniz sessiz sakin bir ortamda ders calismaksa Fakultelerdeki daha ufak uydu kutuphaneleri de deneyebilirsiniz. Oraya giris nispeten daha kolaydir.


parcxerox
(03.10.18)
Dışarıdan öğrenci kabul edilmiyor. @parcxerox bu kötü bir amaçla değil tamamen kendi öğrencilerine bile artık yetersiz gelmesi. Dışarıdan öğrenciyi kaldıramaz ki İTÜ de vize haftası diye birşey yoktur ve genel olarak çok yoğundur. Fakültelerin kendi kütüphaneleri 5den sonra kapatılır ve insanların sessiz bir çalışma alanı kalmaz ve ana kütüphaneye geçerler, bu sebeple dışarıdan öğrenci alınmıyor.


hdora
(03.10.18)
Yüksek lisans öğrencisiyseniz yıllık üye olabiliyorsunuz, ancak fotoğraf, kimlik vb gerekliydi ve cüzi bir ücreti vardı en son, hatırladığım kadarıyla.

Okulun sitesinde vardır bu bilgiler


hana bi
(04.10.18)
(2)

bu filmin adi ne?

ayrışmış bir dunya vardi, insanlar hislerden bile soyutlanmisti sorgulama olmasin diye. 20 yasinin altinda cocuklar filmin ana kahramaniydi. bir cesmenin altinda kizla opusunce aşkı tadip duzeni sorgulamaya basliyor. ilac enjekte edilmis elmayi yemeyince dünyanın renklerini gorebiliyor. neydi bu fil
ayrışmış bir dunya vardi, insanlar hislerden bile soyutlanmisti sorgulama olmasin diye. 20 yasinin altinda cocuklar filmin ana kahramaniydi. bir cesmenin altinda kizla opusunce aşkı tadip duzeni sorgulamaya basliyor. ilac enjekte edilmis elmayi yemeyince dünyanın renklerini gorebiliyor. neydi bu film?
milord
(03.10.18)
The Giver?


sopiro
(03.10.18)
sopiro, evet teşekkürler dakikalardir bulmaya çalışıyordum


milord
(03.10.18)
(6)

günlük baklava

"baklavalarımız günlük olarak Gaziantep'ten gelmektedir" benzeri beyanların aslı nedir? kelime oyunu mu yapiyolar? geldikleri gün günlük olmalarından mi bahsediyorlar acaba? yoksa İstanbul'a her gün baklava getirmek kolay mı ?
"baklavalarımız günlük olarak Gaziantep'ten gelmektedir" benzeri beyanların aslı nedir? kelime oyunu mu yapiyolar? geldikleri gün günlük olmalarından mi bahsediyorlar acaba? yoksa İstanbul'a her gün baklava getirmek kolay mı ?
milord
(17.09.18)
Sanırım o dediğiniz markanın aynı zamanda otobüs firması da var. Dolayısıyla her gün İstanbul'a sefer yapıyor olmaları oldukça mümkün.

(Cümleden marka çıkarımı yaptım.)


monogram
(17.09.18)
"Günlük" dedikleri şey kelime anlamıyla o gün için geçerli oluyor ama piyasa şartlarında birkaç haftalık ürünler için de "Günlük" tabiri kullanılıyor sanırım. Bu çıkarımı da günlük sütten yapıyorum bu arada, etiketinde "Günlük süt" diyor ama 14 gün falan rafta kalabiliyor, onun gibi.


angelus
(17.09.18)
Genelde kuru baklava geitiryorlar, ve evet her gün gelir eğer satılırsa. Her gün otobüs geliyor zaten çok zor değil, yeter ki satılsın.


John Bloor
(17.09.18)
Bu arada baklavanın aynı gün tüketilmesi, taze olması öyle çok büyük bir fark yaratmaz. İnanın hayatınızda


kisa
(17.09.18)
Gaziantep ses miydi sec turizm miydi seks turizm miydi oyle bir firma var hem yolcu tasimaciligi yapiyor hem baklabva uretimi. Yukaridaki arkadasin dedigi gibi hergun getiriyordur ama en iyi ihtimalle 2 gunluk oluyor tabii gunluk dedigi.


stavro
(17.09.18)
Ben kendi elimle Antepten aldığım baklavaları ertesi gün işyerine götürdüm.Kurumuştu lezzet kalmamıştı.Aldığım yeri de özene bezene seçmiştim


turkuaz
(17.09.18)
(5)

kullanma tarihi gecmis kozmetik urunler

sadece paket açılmış ve pek kullanılmamış olsa da üzerinde 12 ay vb ibareler bulunan kozmetik ürünler o sure sonunda çöp mü oluyor? neden? kanserojen etkisi mi artıyor ?
sadece paket açılmış ve pek kullanılmamış olsa da üzerinde 12 ay vb ibareler bulunan kozmetik ürünler o sure sonunda çöp mü oluyor? neden? kanserojen etkisi mi artıyor ?
milord
(06.09.18)
ruj, fondöten, krem vs çöptür bence. ama far'ı kullanırdım. skt var mı bilmiyorum gerçi onda.

yapısı bozulup cilde zarar veriyordur. ben olsam risk almam.


elorelia
(06.09.18)
Krem, rimel vs dayanmıyor o kadar zaten ama ben ruj, far ve allık falan kullanıyorum yapısında kokusunda bir değişiklik yoksa. Kadın forumlarına bakarsan insanların 90%'ı da kullanıyor, far paketlerinin 1 yılda bitmesi mümkün değil zaten.


5 yıllık farım var
Atsam mı ya


isimmisimyok
(06.09.18)
bi şey olduğu yok. hiçbir şey olmuyor.


Benim de far paletim 3 senelik.

10'lu palette sadece bir tane favori rengimi yarılamış durumdayım. Atmam onu.

Ama rimelin süresi geçince atıyorum.


chitosan
(06.09.18)
(3)

islamiyeti sonradan seçenler

sorum sizlere. bu kararı almanızdaki en büyük faktör nedir? sizi ne ikna etti?
sorum sizlere. bu kararı almanızdaki en büyük faktör nedir? sizi ne ikna etti?
milord
(03.09.18)
İçindeki sorulara cevap bulmak. Sorup da cevapları kendin buldukça bir şeylerin içinde yerine oturması. Aradığının hep bu olduğunun farkına varmak. Bunlar elbette "yağmur nasıl yağıyor, güneş nasıl doğuyor" soruları değil. İnsanın kendine ilişkin iç dünyasının soruları, yaratılıştan gelen tanıma, anlama isteğindeki sorular.

Tek önemli kriter var; doğru kitaptan doğru cümleyi okumak değil; "aramak". İç dünyasındaki tanıma isteğinin peşinden giden, mutlak olarak mutmain olacak şekilde bulacaktır.

Eğer bunun dışında "teknik" bilgi bekliyorsan, onları okuyarak zaten edineceksin ve hemen hemen bütün dinler bu konuda birbirine benzer. Zira sonuçta yaratıcı aynı.

Not: Soruya cevap olarak yazdım, nasihat vermek için değil. Benim için buydu.


pisisler
(03.09.18)
@pisisler oncelikle cevap icin tesekkur ederim hocam.
bu konuda merak icindeyim ve daha fazla anlamaya calisiyorum.
arayisin dindi mi? dindiyse yerini ne aldi? netlige kavusmak istiyorum, henuz basaramadim. olanlarin (saygisizlik etmek istemem lutfen anla) masalsi hali bende bosluklar olusturuyor. aradigini buldugun zaman oncesinde sen de boyle hissetmiyor muydun? ne, nasil degisti?


milord
(04.09.18)
Sana en büyük tavsiyem şu olur, müslümanları görmezden gel. Sen islamı ve peygamber efendimizin hayatını araştır. Sahabilerin yaşantısını, daha önceki peygaberlerin duruş/davranış/yaşamlarını okuyun.

Peygamber efendimizin yaşantısı, şunları yapın bunları yapmayın dedikleri aslında hepimize yeter.

Soruna cevap olarak, askere kadar ateist idim, askerde nöbet gecelerinde çok sorguladım. Askerden sonra 3-4 yıl bocaladım, nasıl oldu hatırlamıyorum ama Allah iman nasip etti.

Olmayan herkese de eder inşallah, Allah'ın rahmeti ve merhameti aklımızın alamayacağı kadar çok. Kimse sonsuza kadar yanmasın lan cehennemde, ne gerek var?


John Bloor
(04.09.18)
(10)

keşke

içten keşkelerinizin oluşturduğu huzursuzlukla nasıl baş ediyorsunuz?
içten keşkelerinizin oluşturduğu huzursuzlukla nasıl baş ediyorsunuz?
milord
(23.08.18)
alkol


redskull
(23.08.18)
Etmiyorum, baş etmeye kalksam kafayı yerim. Salıyorum çayıra kim kayırırsa artık.


fırt
(23.08.18)
Kendime arkama bakmaya devam edersem yol alamam, ilerleyemem, tökezlerim, yola ve yolculuğa odaklan, ileriye çevir zihnini diyorum.


Phoebe
(23.08.18)
Kendime geleceğe dair motive olacak şeyler bulmaya çalışıyorum. Bazen başedemiyorum arkadaşlarımla dertleşip sakinleşmeye çalışıyorum sonra yine kısır döngü.


pastörizesüt
(23.08.18)
(bkz: kelebek etkisi)
Ben şimdi keşke x değil de y bölümü okusaydım.

O zaman şu an bulunduğum noktada olamayabilirdim. Bu olgunluğa ve bilgi birikimime erişememiş olurdum.

Keşke x değil de y yapsaydım. Dediğin zaman o eylemin sonuçları senin hayatını tamamen değiştirmiş olabilir. Sevdiğin kişileri hiç tanımamış bile olabilirdin.

Hayatta keşkeler yoktur, olmamalı. Hayat bir tecrübe ve başına iyi ya da kötü gelen her şey bir başka olasılık doğuruyor.

Keşke Wow oynayacağıma sınavıma çalışsaydım diyelim.

Wow oynadım İngilizce öğrendim, ordan arkadaş edindim. Bu sırada okul uzadı. Uzayan okul sayesinde hayatımın kadınıyla tanıştım evlendim. Çocuğum oldu vs.

Ortaya çıkan sonuçları hayal bile edemezsin o hatayı yapmamış olsan.

Senaryo kurmaca Wow'u 1 ay bile oynamadım.


İlk Reis'in mottosunu kendime ne kadar hayat felsefesi edinmeye çalışsam da olmuyor :) Tabi suç anlamında demiyorum.

www.youtube.com

Yaşadığım hiçbir şeyden pişman değilim. Öfkem Yaşayamadıklarıma.


Etmiyorum, salıyorum çayıra +1


pati
(23.08.18)
Yakın arkadaşıma anlatıyorum (sağım solum önüm arkam psikolog), o da "bütün gün yoruldum, sen de kafamı ütüleme. X hoca böyle böyle dediydi, yap işte" diyor. Daha da zorlarsam küfrede küfrede yardım ediyor.
Karşındaki kızsa da anlatmak iyi geliyor ama.

"Böyle böyle yap" dediği, ikimizin de eğitimini aldığı şey kabaca şu: Bu tür kafada sürekli döndürüp dolaştırdığınız, sağını solunu düşündüğünüz o düşünceler, canlandırmalar, hayaller vs günlük hayatta sizi sadece sıkıntıya sokuyor ve bunun farkındasınız.
Bu tür düşüncelere belli bir saat ayarlamaya çalışın, mesela akşam 21.00-21.15 arası gibi. Lütfen uygulayabileceğiniz bir saat seçin ve 15 dk olsun. Bu belirlediğiniz saatte o tekrarlı sinir bozan şeyleri döndürüp dolaştırın sakız gibi kafanızda AMA süre bittiği gibi siz de bu düşünceleri bırakın anında. Lütfen çünkü. Bir de o süre boyunca canınız istemese bile düşünün.

Gün içinde de aklınıza geldiğinde "zaten akşam düşünücem" diye ertelemeye çalışın ki bir işe yarasın.

Bu dakikaları zamanla azaltmaya çalışın.

Ayrıca gayri profesyonel şunu da düşünüyorum: O keşke dediğim şeyin şu an hayatımdaki izdüşümü neyse onun olmaması için çabalıyorum, hata gördüğüm şeyi bir daha yapmamak için çünkü geçmişe etki edemem ama gelecek kısmen benim elimde. O yüzden harekete geçip plan yapmak daha mantıklı geliyor.

Zor bir şey, kolaylıklar dilerim.


mor bembombom
(23.08.18)
ilgili keşkeme neden olan karakter ve aile sorunumu aldım kabullendim ve kişiliğimin bir parçası haline getirdim. içimde erittim, özüttüm. sorumluluk sahibi olmak belam benim. ama beni ben yapan şeylerden de biri. dünyayı sırtında taşıyan atlas dövmesi bile yaptırmayı düşünüyorum.


twelfth
(23.08.18)
Keske yerine iyi ki denebilir.
www.bilgimio.com

Saka bir yana, her seyde hem iyi hem kotu olduguna inaniyorum. Her pismanlik da mutluluk da hem iyiligi hem kotulugu getiriyor. Yani, o secimi zamaninda yapmamis veya yapmis olabilirim, o secimin beni getirecegi yer de farkli olabilirdi ama yine de sonucun asiri farkli olacagini dusunmuyorum. Ben yine benim, basina kalacagim kisi yine benim.

Pisman oldugum seyler var, ozellikle cok pisman oldugum ve pismanligin hala cok guncel oldugu bir durum var ama yapabilecegim bir sey yok. Uzuluyorum ama hayat da devam ediyor.


aychovsky
(23.08.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.