Giriş
(7)

Ev kapıları kilitlenmiyor

Evin oda kapıları oldukça eski, bir de maskelemeden falan boya atmışlar üstüne. Bu kapıların kilitlenmesi lazım ama anahtar oynamıyor yerinden. Farklı anahtarları farklı kapılar üstünde denedim acaba ondan mı diye ama ondan değilmiş. Bıçakla kazıdım boyanın etrafındaki boyaları ama yine de oynamıyor
Evin oda kapıları oldukça eski, bir de maskelemeden falan boya atmışlar üstüne. Bu kapıların kilitlenmesi lazım ama anahtar oynamıyor yerinden. Farklı anahtarları farklı kapılar üstünde denedim acaba ondan mı diye ama ondan değilmiş. Bıçakla kazıdım boyanın etrafındaki boyaları ama yine de oynamıyor. WD40 da sıktım. Ne yapmak lazım?
mirafiori
(27.11.19)
Oda kapılarını neden kitliyorsunuz evde yabancı mı var?


lisw
(27.11.19)
Evet hem airbnb için hem de bu aralar ustalar gelecek tesisat işi için


mirafiori
(27.11.19)
anahtarcı çağıracaksınız kilitleri değiştirecek.


Önce boyaları tinerle silmeyi dene. Hatta çok masraf etmek istemezsen kapı kilitlerini söküp tinere yatır.


prole
(27.11.19)
Kilide baktığında dilin etrafındaki çizgiyi görebiliyorsan veya bu kısmı boyadan arındırıp dili boşa çıkardığın halde anahtar ile kilit dışarı çıkmıyorsa hiç uğraşma. Değiştir kilitleri, ustaya gerek yok oldukça basit bir iş.


John Bloor
(27.11.19)
Daha önce kilit değiştirmiştim de şimdi bu evden yakın zamanda çıkacağım zaten uğraşmak masraf yapmak istemiyorum o yüzden


mirafiori
(27.11.19)
hocam kapının yanında dili görebiliyor olmalısınız kabartmalı bir şekilde. o dilin sadece kenarlarını falçatayla kesip boyayı parçalamı olun ki dil dışarı çıkabilsin. şu an boya dili tuttuğu için dil hareket edemiyor. fotoğraf atarsanız yönlendirebilirim.


donisse
(27.11.19)
(1)

Madrid Türk restoranı

Var mı donmuş dönerci olmayan, ocakbaşı fırın falan olan bildiğiniz?
Var mı donmuş dönerci olmayan, ocakbaşı fırın falan olan bildiğiniz?
mirafiori
(24.11.19)
merkezde var bi tane hani o meydanda


joelskellington
(24.11.19)
(5)

Evde bulaşık makinesi de bozuldu

Yeni evime 2 ay önce taşındım, daha önce fırının bozulduğunu yazmıştım, taşındığımızdan beri termostatı bozuk, kadına haftada bir ulaşıyorum oyalayıp duruyor. En son dedim ben çağırayım tamirci kiradan düşeriz, yok işte garantisi var mı yok mu ona bakıyoruz falan dedi. Neyse pazartesi günü tekrar ya
Yeni evime 2 ay önce taşındım, daha önce fırının bozulduğunu yazmıştım, taşındığımızdan beri termostatı bozuk, kadına haftada bir ulaşıyorum oyalayıp duruyor. En son dedim ben çağırayım tamirci kiradan düşeriz, yok işte garantisi var mı yok mu ona bakıyoruz falan dedi. Neyse pazartesi günü tekrar yazacaktım zaten, bu sefer de bulaşık makinesi bozuldu, sel basmama sistemi diye geçiyor herhalde antiflooding system, takılı kaldı. Sürekli çalışıyor pompa, yeni program da çalışmıyor. Tamiri basitmiş esasen plastik yüzen sensör oynadığı için oluyormuş da makineyi çıkarmak falan lazım sanırım, uğraş dur.

Ne soracağımı unuttum yani sinirlendim yazayım dedim. Lanet olsun böyle ne dandik ev eşyası almışlar ya ikisi de IKEA. Annemlerin evinde Miele var fırın bulaşık makinesi çamaşır makinesi 1996'da alınmış daha bir kere ne öttü ne bişey oldu.
mirafiori
(23.11.19)
miele ile ikeayı karşılaştırmak da ne bileyim :D çok eşyan yoksa başka yere taşın. öyle ev sahibiyle geçmez günler


glamdr1ng
(23.11.19)
Neden bekliyorsunuz ki bu kadar, ev sahibi sorunu çözemiyorsa direk tamirci çağırın, kiradan düşün, mutlaka fatura alıp saklayın.


mikro patlama
(23.11.19)
Şubatta çıkacağım zaten sanırım.


mirafiori
(23.11.19)
Merkür retrosu :))))


Bugün de gaz ocağının çakmağı bozuldu çakmıyor.


mirafiori
(24.11.19)
(7)

S10e almak?

Bir süredir telefon değiştirmek var kafamda. Neredeyse çıktığından beri iPhone kullanıyorum, bir ara HTC One X kullanmıştım ama 2 yıl kullanmadan ekranını kırmışlardı (restoranda garson tabak düşürmüştü), esasında memnundum o telefondan baya ama sonradan yapılan her tamir işleminde bir yeri patlamış
Bir süredir telefon değiştirmek var kafamda. Neredeyse çıktığından beri iPhone kullanıyorum, bir ara HTC One X kullanmıştım ama 2 yıl kullanmadan ekranını kırmışlardı (restoranda garson tabak düşürmüştü), esasında memnundum o telefondan baya ama sonradan yapılan her tamir işleminde bir yeri patlamıştı telefonun. Şimdi ise neredeyse 6 yıl olacak iPhone 6 kullanıyorum. Esasında öyle çok da sorun çıkartmıyor bana.

Telefon piyasasına baktığımda iPhone hariç alınabilecek tek telefon S10e geliyor bana. iPhone almak isteyebilirdim ama birincisi yeni çıkan iPhone'ları beğenmiyorum, ikincisi çok pahalı, dolayısıyla 2019 biterken gidip uygun olsun diye 3-4 yıllık SE,6S ya da 7 falan almak mantıklı gelmiyor (uygun derken de sıfır s10e fiyatı). Yani bu ara alırsam ya s10e alacağım ya da bişey almayacağım, çok baktım bütün telefonlara benim için en ideali bu.

Napsam ki alsam mı? İtalya'dayım indirim ve tax free ile yaklaşık 2500 tl'ye geliyor. 1800 de kayıt parası desen 4300 yapar. Bu fiyata içim rahat edecek bir yerden almak mümkün değil türkiye'de sanırım. Resmi satış fiyatı 6500, internetteki garip platformlarda,satıcılarda falan 4500'e var ortalama.

Ne düşünürsünüz? Alayım mı almayım mı, nereden alayım?
mirafiori
(21.11.19)
içinize sindiyse alın s10e. piyasadaki en ufak ve en kibar telefon. türkiye'de hepsiburada 4500e satıyor tabi satıcısı hepsiburadanın kendisi değil. ama resmi fiyat olan 6400 filan verilmez. hiçbir alete verilmez xiaomi'nin 2000 tlye efsane ürünleri varken. onun dışında o boyutlarda p30 var. ha ben olsam bahsettiğim üzere xiaomi mi9 lite veya mi9t alırdım. aceleniz yoksa bekleyin, 5g uyumlu, yeni kamera sensörleri ile güzel ürünler gelecek.


Soruna cevabim yok, "1800'de kayıt parası' cümlesini okuduğum an içim titredi. Onu söylemek için geldim. Lan ne biçim ülkede yaşıyoruz ya.

Ha, samsung candır.


1800 kayıt parası vereceksen pahalı bi telefon almak tr'ye göre daha avantajlı hocam.

iphone 11 olmasa da xr fiyatına bak en azından bence. Ayrıca kendin demişsin uzun yıllar gidiyor iphone.

s10e güzel cihaz gerçekten, ama muhtemelen güncelleme desteği vs kısa sürede kesilecek :/


ayin yazari
(22.11.19)
Türkiye’de 4500-4700 arası değişiyor S10e’nin fiyatı, 6400 falan değil. Ben 200-300 lira için 2 yıllık garantimi yakmazdım. Ha Samsung Türkiye’de garanti konusunda ne kadar iyi orası tartışılır.


allahkitapwesli
(22.11.19)
samsung kadar rezil servis hizmeti sunan başka bir firma daha yok.

xiaomi falan bile toparladı biraz. ben samsung'dan telefon almamaya ve yakınlarıma aldırmamaya yemin ettim. defolu malları satana kadar canım cicim, sattıktan sonra "ne halin varsa gör." firması bu. uzak durun.


avianthem
(22.11.19)
Yurtdisindaymissin ne isin var cin kore copleriyle.
İphone lara bak.


E.R.W.
(22.11.19)
Pahalı ya, pahalı olmasından ziyade beğenmediğim için tasarımını falan o parayı vermek istemiyorum. iPhone da 300€ olsa olur tabi. Ama 750€


mirafiori
(22.11.19)
(1)

Ebay'de iade?

Bir kamera satmıştım, denenmemiş kamera, açıklamada da gayet net bir şekilde çalışmayabilir yazıyordu. Amerika'ya sattım bu itemi, adam aldıktan 1 gün sonra return isteği attı, alıcıya ulaştım dedim kardeş neden iade ediyon? dedi kardeş makina bozuk, dedim kardeş zaten bozuk olabilir yazıyor bunu ok
Bir kamera satmıştım, denenmemiş kamera, açıklamada da gayet net bir şekilde çalışmayabilir yazıyordu. Amerika'ya sattım bu itemi, adam aldıktan 1 gün sonra return isteği attı, alıcıya ulaştım dedim kardeş neden iade ediyon? dedi kardeş makina bozuk, dedim kardeş zaten bozuk olabilir yazıyor bunu okumadın mı o da dedi ki en son; evet anladım, iade istiyor musun ?

İlana returns not accepted yazmıştım da sanırım bunun bir anlamı yokmuş. Anladığım kadarıyla adama her türlü parasını vermek zorundayım, şimdi ürünü geri istiyor muyum istemiyor muyuma mı karar vereceğim?

İtemi geri yolla ama takipli kargo senden, elime ulaşınca paranı veririm mi demeliyim şu anda? Ne yapmalıyım, tekrar geri al da tekrar sat da pek istemiyorum ama para ideasinin kaçarı yok heralde.

Teşekkür ettim
mirafiori
(17.11.19)
- Anladığım kadarıyla adama her türlü parasını vermek zorundayım
hayir. "decline return" secenegi var.
www.ebay.com

community.ebay.com
"As long as your return policy is "no returns", YOU CAN safely DENY the return. This is NOT a case. This is a simple return request, there are NO defects for this kind of return, the buyer CANNOT escalate the return to ebay for a decision. Once you decline the return, it closes automatically and it cannot be reopened. Fit issues =buyers remorse. Not covered by the money back guarantee. However IF you accept returns, you must accept the request because you accept returns for any reason.
"


rm
(17.11.19)
(1)

Fırın termostat değişimi

İkea fırın var evde, termostatı bozuk, açınca en yükseğe kadar ısınıyor sonra kapanıyor. Ev sahibini darlıyorum 2 aydır; yarın, haftaya, müsait değilim diyip duruyor. Kendim değiştireyim dedim baktım kolaymış da parça pahalı (40£ diyor bi sitede). Amazonda universal termostat var 7€, olur mu ki bu t
İkea fırın var evde, termostatı bozuk, açınca en yükseğe kadar ısınıyor sonra kapanıyor. Ev sahibini darlıyorum 2 aydır; yarın, haftaya, müsait değilim diyip duruyor. Kendim değiştireyim dedim baktım kolaymış da parça pahalı (40£ diyor bi sitede). Amazonda universal termostat var 7€, olur mu ki bu takılır mı? Parça olarak benziyor fotoğraf da. Benim fırın ikea whirlpool bu arada. Tam modeli bilmiyorum
mirafiori
(15.11.19)
Tipi boyutu olursa, yerine giriyorsa olur. Zaten basit bir mantığı var, ve hiç biri üzerinde yazan derecelerde tam açıp kapatma yapamaz.


John Bloor
(15.11.19)
(5)

Türkiye'den tax free almak

Yurtdışında ikamet edenler ülkeden tax free alabiliyomuş, daha önce alan oldu mu, neye bakıyorlar? Oturum izni kartı ve pasaport yeterli olur mu, yurtdışı ikameti kontrol ediliyor mu?
Yurtdışında ikamet edenler ülkeden tax free alabiliyomuş, daha önce alan oldu mu, neye bakıyorlar? Oturum izni kartı ve pasaport yeterli olur mu, yurtdışı ikameti kontrol ediliyor mu?
mirafiori
(09.11.19)
Yeterli de %11 olan tax free %4 e falan düşmüş nedense geçen apple için baktık öyleydi.


ozdek
(09.11.19)
Pasaport ve ikamet kontrol ediliyor. Bir de urunleri gormek istiyor memurlar. 4 parca esya almistim, birini terziye biraktim diye kabul etmediler gecen.


kuehles blondes
(09.11.19)
Urunler + satici tarafindan doldurulmus tax free formu + alicinin pasaport/oturum karti


crown
(09.11.19)
O kadar düşükse zaten değmez ya. Ben %18 hesaplayarak bakmıştım tax free sonrası fiyat zaten avrupa satış fiyatından yukarda oluyodu yine, 1500 kayıt ücretinden düşerim diye biraz mantıklı oluyodu da %4 uğraştığıma değmez gerçekten.


mirafiori
(09.11.19)
Turkiye ve vergi geri vermek. Hahaha.


baldur2
(10.11.19)
(3)

Atatürkiye parçasının altındaki müzik

https://www.youtube.com/watch?v=WejLZZgONGc nedir?Robert Miles- Children'a benziyor da değil
www.youtube.com nedir?

Robert Miles- Children'a benziyor da değil
mirafiori
(26.10.19)
childrens' a benzemiyor , daha çok bir fahri atakoğlu havası var piyano, choir aah sesi falan

90 lı yıllarındaki albümlerinden birinden olabilir.


Fahir Atakoğlu diye biliyorum


Mirket
(26.10.19)
Peki bu parçanın orjinali var mı direk mix olarak mı çıkmış?


mirafiori
(27.10.19)
(3)

Araba kiralama hasar

Full+full sigortadan yaptım ama yine de güvenmiyorum pek şirkete. Hasar için şey ödemek istemiyorum ekstra. Demin aynayı sürttüm saç teli gibi çizik oldu aynanın dış plastiğinde. Laf ederler mi? Aynayı komple kırsam o zaman daha mı iyi?
Full+full sigortadan yaptım ama yine de güvenmiyorum pek şirkete. Hasar için şey ödemek istemiyorum ekstra. Demin aynayı sürttüm saç teli gibi çizik oldu aynanın dış plastiğinde. Laf ederler mi? Aynayı komple kırsam o zaman daha mı iyi?
mirafiori
(01.10.19)
kurumsal firma mı?


kurumsal firma ise hiçbir şey olmaz, rahat olun.


uuth
(01.10.19)
Kurumsal sanırım, locauto diye enterprise'ın italya markası


mirafiori
(01.10.19)
(5)

Kiradan önce depozitoyu göndermek

Mevcut evimi salı günü boşaltıyorum, aylar önceden de spotahome üzerinden bir ev beğenip tuttuk kafamızdaki tüm soruları sorduk vb. Bugün asıl ev sahibi mail attı, kontrat imzalamadan önce depozioyu vermem gerektiğini, şirket politikası olduğunu, aksi halde kontratı imzalamayacaklarını söyledi. Ben
Mevcut evimi salı günü boşaltıyorum, aylar önceden de spotahome üzerinden bir ev beğenip tuttuk kafamızdaki tüm soruları sorduk vb. Bugün asıl ev sahibi mail attı, kontrat imzalamadan önce depozioyu vermem gerektiğini, şirket politikası olduğunu, aksi halde kontratı imzalamayacaklarını söyledi. Ben de tabi itiraz ettim, ne daha önce belirtmişti zaten böyle birşey, hem de öyle şey mi olur? Daha görüşmedik bile yüz yüze bir ton parayı körü körüne depozitoya mı vereceğim? Spotahome'a tekrar yazdık onlar da bir sıkıntı olmaz, olursa gardımcı oluruz gibisinden şeyler dediler.

Ne yapmak lazım ki aşırı kararsısız. Yani o evi tutmazsak başka ev bulmamız mümkün değil. Sokakta kalıyoruz gerçekten.
mirafiori
(27.09.19)
Evi görmeye cebinde para geleyim gelip gördüğümde kontrat yapalım diye teklif gotur bildiğin kaptı kaptı iş yapmaya çalışıyor depozitoyu görmeden gönderirsen tutmak durumunda kalırsın mecbur


ZetaStar1903
(27.09.19)
yav deli misiniz?
@ZetaStar1903 haklı.

bir kusuru mu var, dışarıdan hasarı mı var, yanında yamacındaki evlerin tehlikesi mi var, leş bi dükkana mı yakın? bin türlü dert varken görmeden hemen depozito nedir?
salıdan önce gidin görün işte.


jimjim
(27.09.19)
hicbir belgeye imza atmadan para verilir mi? diyelim evi gorunce begenmedin, depozito verdigini nasil ispatlican? o parayi geri alamazsin sonra. ya mecbur evi kiralican yada bir bardak soguk su icicen ustune


crucio
(27.09.19)
sanirim spotahome'un politikasi bu. gecen ay ben de ordan ev bakiyodum, sirf bu durumdan dolayi rahatsiz oldum ve ordan ev kiralamaktan vazgectim. fakat sonra internette arastirdim, hakkaten sirket politikalari buymus, bi suru insan da ev kiralamis, sorun yasamamis vs. baska bi ev bulamasaydim, elim mahkum ordan ev kiralayacaktim.

sitesinde su yaziyo "All you have to do is collect your keys and sign your contract. The first payment – which you made at the beginning of the booking process – will be transferred to the landlord 48 hours after you move in." yani (soylediklerine gore) sen odemeyi spotahome'a yapiyosun, tasindiktan sonra onlar ev sahibine odemeyi yapiyo.

senin kararin, bilemedim. ama 3 gun sonra evsiz kalacaksan belki de risk alinabilir.


lamartin
(28.09.19)
Kadına söyledim zaten kontrat imzaladıgımız gün hemen banka transferini yaparız yanınında diye, olmaz bizim şirket politikamız diyor. Evin güncel onaylı tur videosu var içini o şekilde gördük, biz kendimiz de mahalleye gidip evin önünden baktık. Yani ev konusunda şuphemiz sıkıntımız yok. Eğer tutsak zaten verecektik depozitoyu da miktar kinuşulmuştu sıkıntı yoktu.


@lamartin evet onların aldığı ilk ayın kirası. Onu zaten verdik yani de, bu istedigi security deposit yani. 2 aylığa tekabul ediyor ve miktar hayli yüksek.

Tekrar spotahomea yazdık cevap bekliyoruz şimdi


mirafiori
(28.09.19)
(1)

Bisiklete genişliği farklı lastik takmak?

Benimkinin üstünde 700x32 var da decathlon'da 700x35 vardı, kız dedi bişey olmaz sadece daha geniş de janta oturma konusunda falan sıkıntı yaşar mıyım? EMin olamadım
Benimkinin üstünde 700x32 var da decathlon'da 700x35 vardı, kız dedi bişey olmaz sadece daha geniş de janta oturma konusunda falan sıkıntı yaşar mıyım? EMin olamadım
mirafiori
(22.09.19)
Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bende de 700x28 vardı ve 700x35 ile değiştirdim. 700x32 ile 700x35 arasında pek fark yok zaten o yüzden sorun olmayacaktır.


halitkin
(22.09.19)
(4)

iPhone 6 ve iOs 12

Hala iOS 10 yülü, bir sıkıntım yok hatta update etmeyi hiç düşünmüyordum fakat yeni applerin uyumsuzluğundan dolayı güncellemek zorundayım. Nasıl son ioslarda durum, güncelememeli mi, yoksa ara bir sürüme mi çıkarayım bilgisayardan ios 11 ya da ios 12.0 gibi
Hala iOS 10 yülü, bir sıkıntım yok hatta update etmeyi hiç düşünmüyordum fakat yeni applerin uyumsuzluğundan dolayı güncellemek zorundayım. Nasıl son ioslarda durum, güncelememeli mi, yoksa ara bir sürüme mi çıkarayım bilgisayardan ios 11 ya da ios 12.0 gibi
mirafiori
(20.09.19)
son sürüm olan ios 13 güncellemesi iphone 6 için geçerli değil.

iPhone 6s ve üstü modellere güncelleme geldi.


kurmalifare
(20.09.19)
adam ios 12'yi sormuş ios 13 ile ilgili cevap vermiş. memlekette kimse kimseyi dinlemiyor.


MustafaCan
(20.09.19)
12>11.

İphone 7 için konuşuyorum 12, 11’den daha hızlı. bence 12’ye güncelle yavaşlamaz çok.


garavel
(20.09.19)
Ben 6s kullanıyorum. Her ana güncelleme telefonu daha iyi yaptı. Hatta bugün de iOS 13'e güncelledim. Hala taş gibi telefon. 12 de gayet iyiydi.


gzg
(20.09.19)
(2)

Mac için gesture kullanılabilen trackpadli klavye

Logitechin falan var ya böyle 2si bir arada klavyesi, kenarda trackpadi olan. O tarz bişeye ihtiyacım var ama sanırım piyasadai apple olmayan trackpadler multi touch gestureları desteklemiyor, anca bazısı 2 parmak kaydırmaya falan izin veriyor. Ben neredeyse klavye bile kullanmadan gesture kullanara
Logitechin falan var ya böyle 2si bir arada klavyesi, kenarda trackpadi olan. O tarz bişeye ihtiyacım var ama sanırım piyasadai apple olmayan trackpadler multi touch gestureları desteklemiyor, anca bazısı 2 parmak kaydırmaya falan izin veriyor. Ben neredeyse klavye bile kullanmadan gesture kullanarak idare ettiğim için benim için önemli ama hem klavyem hem de trackpadim yere düşe düşe iyice öldüğü için ucuz alternatif aramaktayım. Bilen varsa sevinirim.

2 parmakla zoom, 3 parmakla seç ve sürükle, 4 parmakla ekran değiştir, app launcherı aç falan olmazsa olmaz şeyler oldu.

Microsoft all in one klavye varmış bir tane, onun dışında gesture destekleyen bulamadım fakat onun gestureları da mac ile uyumlu mu onu göremedim.
mirafiori
(19.09.19)
apple'ın bir önceki nesil magic touchpad mi ne onu al. nispeten daha ucuz ve aynı işi görüyor.


roket adam
(19.09.19)
Önceki nesilden vardı da bozuldu işte, onun da ikinci eli bile çok pahalı, klavye de aynı anda bozulunca ikisini de almam lazım öyle bir sorun oldu


mirafiori
(19.09.19)
(3)

Başkasının kartıyla araba kiralama

Babamın kartıyla online ödemeli araba kiraladım da sonrasında tam anlayamadığım bişey yazıyordu kart sahibinin kiralama esnasında orada olması lazım falan. Var mı böyle bir durum? Babamın gelme imkanı yok.
Babamın kartıyla online ödemeli araba kiraladım da sonrasında tam anlayamadığım bişey yazıyordu kart sahibinin kiralama esnasında orada olması lazım falan. Var mı böyle bir durum? Babamın gelme imkanı yok.
mirafiori
(19.09.19)
hayır illa kartın sahibini görmek istiyorlar, arabayı teslim etmezler.

yine de arayıp görüşün tabi.


benaslinda
(19.09.19)
Benim bildiğim kart sahibi kimse aracı o kiralayabiliyor, ikinci bir kişinin kullanabilmesi için kart sahibinin ikinci sürücü olarak diğer kişiye onay vermesi gerekir, ücreti mukabilinde tabii.


angelus
(19.09.19)
arabayı sadece baban teslim alabilir. teslim sırasında seni 2. sürücü olarak kaydettirirse sen de kullanabilirsin. babanın gelme imkanı yoksa vermezler arabayı.


elorelia
(19.09.19)
(3)

Istanbul izmir otoyol hız sınırı

Herkes 120 diyor, koridor tespit sistemi var süreyi hesaplıyor diyor fakat yol üstünde "butun yasaklama ve kisitlamalarin sonu" anlamına gelen siyah ustu tek eğik siyah çizgili levhalar var. Kafam karıştı.
Herkes 120 diyor, koridor tespit sistemi var süreyi hesaplıyor diyor fakat yol üstünde "butun yasaklama ve kisitlamalarin sonu" anlamına gelen siyah ustu tek eğik siyah çizgili levhalar var. Kafam karıştı.
mirafiori
(31.08.19)
Yeni otoyolda resmi olarak 120+%10 hız sınırı var ANCAK henüz ceza kesim işlemine sanırım başlamadılar ki herkes basıyor. Türkiye'de dediğin gibi hız sınırı olmayan bir otoban yok.


roket adam
(31.08.19)
O bahsettiginiz isaret hiz yasagini kismen kaldiriyor cunku turkiye otobanlarinda ust limit 120dir yani 120’ya kadar olan hiz limitlerini kaldiriyor.

Ama yollarda max. Hiz gosteren tabelalar eksik ozellikle duble yollarda. O yuzden kafa karisabiliyor


c1b2k3
(31.08.19)
ben 200’ü geçerek geldim gerçi yolun son kısmı kaplıydı. en sağ şerit 120’yle akıyordu. Henüz radar filan yok. Fakat çok pahalı. 119₺ filan tuttu.


KaraSakall
(31.08.19)
(3)

Sakız adası içi sahillere ulaşım

Var mı? Merkeze gidip 1 gece yakın bir yerde kalsak, etrafta güzel sahillere ulaştırabilecek otobüs/'minibüs var mı? Ya da merkezden araba ya da scooter kiralamaya gitsek ne kadar veririz? Online 40€ altı pek çıkmıyor. Scooter zaten çıkmadı
Var mı? Merkeze gidip 1 gece yakın bir yerde kalsak, etrafta güzel sahillere ulaştırabilecek otobüs/'minibüs var mı? Ya da merkezden araba ya da scooter kiralamaya gitsek ne kadar veririz? Online 40€ altı pek çıkmıyor. Scooter zaten çıkmadı
mirafiori
(26.08.19)
sakız adasında araç elzem diyebilirim. Ben gecen temmuzda gunlugu 25 eurodan araç kiraladım. Ancak araç oldukça küçüktü. güzel sahiller merkezden uzak. otobus vs. olsa da saatleri nadir sanıyorum ki.

özelden bilgi de sorabilirsin istersen


Kiralık aracı verdikten sonra eşim ile birlikte yürüyerek Karfas'a gittik. 7,5 km yürümeye değdi doğrusu.

goo.gl


teknikekip
(26.08.19)
Karfasa merkezden minibüs vardı ama epey beklemen gerekebilir


Tequciqalpa13
(26.08.19)
(1)

İzmir istanbul otoyolu

Benzin almak için otoyoldan çık-gir yapıldığı zaman fiyatlandırma nasıl oluyor, daha pahalı mı oluyor? Google maps'ten baktım shell istasyonlar hep otoyol dışında
Benzin almak için otoyoldan çık-gir yapıldığı zaman fiyatlandırma nasıl oluyor, daha pahalı mı oluyor? Google maps'ten baktım shell istasyonlar hep otoyol dışında
mirafiori
(24.08.19)
hocam
otobanda benzinciler var
oksijen diye
orada masraf vs. yok


kingcyrax
(24.08.19)
(3)

Arka diş teli söktürme

Teller çıkalı 7-8 yıl oldu da kadın üniversiteyi bitirince gelirsin falan dmeişti, 2-3 senedir kadın muaynaynesini kapattığı için ulaşamıyorum hep de unutuyorumNapayım başka yerde söktüreyim mi ,gerekli mi ,dursa ne olur ,zararı yok heralde bir de kaç para alırlar yeditepe'de falan(yakınımda diye de
Teller çıkalı 7-8 yıl oldu da kadın üniversiteyi bitirince gelirsin falan dmeişti, 2-3 senedir kadın muaynaynesini kapattığı için ulaşamıyorum hep de unutuyorum

Napayım başka yerde söktüreyim mi ,gerekli mi ,dursa ne olur ,zararı yok heralde bir de kaç para alırlar yeditepe'de falan(yakınımda diye dedim) ya da başka özel muaynaynede?
mirafiori
(24.08.19)
tel varken dişler tam temizlenmiyor, bayağı uzun süre olmuş zaten en kısa zamanda çıkarttırın bir yerde. ne kadar alınacağı hakkında bir fikrim yok ama az alırlar, gitmeden telefon açıp sorarsınız.


tabirimekruh
(24.08.19)
çıkartmazlar kolay kolay. herkes ödemeden kaçmaya çalışırsınız zanneder.


neverlose
(24.08.19)
bana sonsuza kadar kalabilir demişti, neden çıkartıyorsunuz? bence kalsın. diş taşı temizliğini de onlar duruyorken yaptırıyorum, sorun olmuyor. benimki de 7 senedir duruyor.


bir garip melek
(24.08.19)
(5)

Yht farklı gardan binmek

Bilette biniş ankara gar yazıyor, eryaman'dan binebilir miyim?
Bilette biniş ankara gar yazıyor, eryaman'dan binebilir miyim?
mirafiori
(20.08.19)
binebilirsin


binersin


kablelvuku
(20.08.19)
Aldigin biletten daha kisa surecekse seyahatin binebilirsin. Yani eryamandan alip ankaraya binemezdin.


pofudukayi
(20.08.19)
Zaten şuan eryamandan kalkmıyor mu trenler? sıhhıyedeki kapalı değil mi hala?


bahoho
(20.08.19)
üstteki soruya cevap: hayır ankara garı açık. yht'nin ilk hareket noktası ankara gar. eryaman'da durup yolcu alıyor. (ocak'ta bindiğimde kapalıydı, eryaman'a banliyo ile gittim. temmuz'da eskişehir'e giderken ise ankara'dan bindim. o arada bir tarihte açılmış).


kibritsuyu
(20.08.19)
(2)

Sangria nerede bulunur?

İstanbul tercihen kadıköy'de düzgün şişe sangria bulunur mu?
İstanbul tercihen kadıköy'de düzgün şişe sangria bulunur mu?
mirafiori
(15.08.19)
Migros'ta bir markanın margarita'sını falan görmüştüm, sangria da vardır muhtemelen.
ama denediğim bir ürün değil, düzgün müdür bilemem.

Migros'ta olmasa bile, macrocenter'da kesin vardır.


blatta hiberna
(15.08.19)
Hocam üşenmeyip yapsan daha iyi aslında. İspanya'dan gelen şişe sangrialar bile şekerli meyve suyu gibi sonuçta.


lcha
(15.08.19)
(2)

3 dilli sözlük

Merak ettim var mı böyle bişey, mesela türkçe-ingilizce-italyanca gibi. Türkçeden bakınca mesela yapmak: (ing) to do (it) fare gibi yazsın vsvs
Merak ettim var mı böyle bişey, mesela türkçe-ingilizce-italyanca gibi. Türkçeden bakınca mesela yapmak: (ing) to do (it) fare gibi yazsın vsvs
mirafiori
(09.08.19)
Çok kapsamlı değil ama ben seslisozluk uygulamasını ing-tr-fr şeklinde kullanıyorum


Teşekkürler ben basılı anlamda merak etmiştim ama bu da olur


mirafiori
(09.08.19)
(1)

Bayramda bozcaada

Dolu olur mu? Tarihleri 14-18 ayarlamıştık ama bayramın son 4 gününe denk geliyormuş, yani o haftasonu bayramla birleşiyormuş öyle dediler. Bayram bitiyor diye o şekilde ayarlamıştık sakin olsun diye. Başka yerlere mi bakmalı, gökçeada daha boş olur mu?
Dolu olur mu? Tarihleri 14-18 ayarlamıştık ama bayramın son 4 gününe denk geliyormuş, yani o haftasonu bayramla birleşiyormuş öyle dediler. Bayram bitiyor diye o şekilde ayarlamıştık sakin olsun diye. Başka yerlere mi bakmalı, gökçeada daha boş olur mu?
mirafiori
(03.08.19)
Bozcaada arabasız olur Gökçeada arabasız olmaz.
Gökçeada büyük ama konaklama imkanı az.
Bozcaada ise tam tersi.


kisa
(03.08.19)
(9)

Çöp ayrıştırma - imamoğlu

Seçim sürecinde bu konuda vaatleri oldu mu ya da programlarında var mı bu konuyla ilgili bişey biliyor musunuz? Evde kendimiz ayrıştırsak bile kağıt plastik nereye atılır bir fikrim yok, sadece 2-3 noktada gördüm özel konteynır tüm istanbul'da. Sokakta cam toplama vardı eskiden o da yok bikaç senedi
Seçim sürecinde bu konuda vaatleri oldu mu ya da programlarında var mı bu konuyla ilgili bişey biliyor musunuz? Evde kendimiz ayrıştırsak bile kağıt plastik nereye atılır bir fikrim yok, sadece 2-3 noktada gördüm özel konteynır tüm istanbul'da. Sokakta cam toplama vardı eskiden o da yok bikaç senedir. Pil deseniz aynı şekilde.

Hayvan gibi plastik ve kağıt atık üretiliyor evlerde tekrar kullanılabilecek, geri dönüştürülebilecek, ama hepsi doğaya falan gidiyor heralde(landfill). Sizin bu konuda düşünceniz nedir?
mirafiori
(25.07.19)
Katılıyorum öncelikle. Geri dönüşüme önem verilmesi, yöneticilerin uygun toplama sistemlerini kolay erişilebilir kılması ve toplumun eğitilerek bunların etkin olarak kullanılması gerekiyor. İmamoğlu'nun vaatlerini bilmiyorum ama biz bizim mahallede muhtara pek çok kez başvurarak yerel belediyenin cam ve kağıt geri dönüşüm kutuları koymasını sağladık. Haftada iki toplanıyor. Sonra ne oluyor bilemiyorum ama vatandaş olarak elimizden gelen bu oldu.

Edit: Bu arada bizim muhtarın ofisinde ve Migros'da pil atık kutuları var, sizin oralarda da olabilir.


fotrsapka
(25.07.19)
Hemen hemen bütün Bim şubelerinde pil, bütün Migros şubelerinde cam-kağıt-plastik geri dönüşüm kutuları mevcut. Tüm Türkiye'de durum bu. Ha asıl belediyede bitiyor bence de iş. Yurt dışında ağır yaptırımlarla yapılıyor bu iş. Mesela kaç kişi plastik poşet içinde atılan geri dönüştürülebilir maddelerin direkt çöpe gittiğini biliyor ? Türkiye'de geri dönüştürülebilir çöplerin çok az kısmı kaliteli nitelikte. İngiltere'den çöp aldık diye topa tutulmuştu hükümet, geri dönüştürülmek üzere satın alınmıştı o çöpler. Çünkü Türkiye'de geri dönüşüm çok niteliksiz. En başta halk bilinçlenmeli, eğitim verilmeli. Konu ile alakasız oldu biraz ama geri dönüşüm bence çözülmesi gereken ciddi bir sorun, hem doğal kaynakları etkiliyor hem de çevre kirliliğine neden oluyor.


elikası
(25.07.19)
ben biriktirip kutulara atıyorum her belediyenin atık kutuları var oraya atılır.

not:ege bölgesi için.


mikahakkinen
(25.07.19)
belediyeniz hangisi bilmiyorum ama istekte bulundugunuzda, yakinda geri donusum ya da cam kutusu yoksa yerlestiriyorlar.
istanbul-kadikoy belediyesi yapiyor en azindan


65 derece
(25.07.19)
Benim anlamadığın niye her şey bu adamdan bekleniyor ? İlçe belediye başkanları ne bok yiyor ?


Psycho Mantis
(25.07.19)
Daha büyük ölçüde yapma imkanı olan kişi imamoğlu olduğunu düşündüğüm için onun adını söyledim. İlçe b. Başkanlarına işi bırakınca bir belediye yapıyor 10 belediye yapmıyor durumu oluyor. Üstelik yapan belediyelerde de sonuçta ayrıştırma zorunluluğu yok, isteyen gidip atıyor. Bunun bence zorunlu olması, uygulamanın yaygınlaştırılması ve nasıl normal çöp toplanıyorsa o şekilde ayrıştırılmış atıkların da toplanması lazım. O yüzden sordum imamoğlu'nun programında var mı diye.


mirafiori
(25.07.19)
Mobildeyim editleyemiyorum, ayrıca ekleyim. Yani başka belediyelerin de bunu yapması lazım bence, istanbul sonuçta en büyük il olduğu için buradan gittim, burada yapılırsa belki sırasıyla öbür büyükşehirler de takip eder ve uygulama yavaş yavaş yaygınlaşır ulusal seviyede.


mirafiori
(25.07.19)
biz geri dönüştürülebilir kağıt ve plastikleri ayrı torbaya koyuyoruz, onu da çöp kutusunun yanına koyuyoruz, içine değil. kağıt toplayanlar çöpü karıştırmak zorunda kalmadan onları alıyor gidiyor. daha iyi bir çözüm bulana kadar böyle idare ediyoruz. yer istanbul.


windows95
(25.07.19)
Evimin çevresinde 5 dk'lık yürüyüş mesafesi alanında 4 adet geri dönüşüm tankı gördüm. Lokasyon kadıköy. Arz talep meselesi olduğunu düşünüyorum.

Lakin burada bile gereken önem verilmiyor. Kayseri'de belediyenin beğendiğim tek icraati her eve her daireye her hafta salı günü battal boy geri dönüşüm poşeti bırakılır. Ve inanın diğer salı günü tüm o poşetler toplanıp apartmanın önüne bırakılır ve hepsi doludur. Zaten normali o. 1 hafta boyunca ne kadar plastik karton cam tükettiğinizi düşünün. Ama İstanbul'da böyle bir bilinç oluşmamış hiç. apartmanda benim dışımda çöpleri ayıran yok. Tamamen bilinçlenmeyle alakalı bir şey. Kayseri'de yapıldıysa burda alası yapılmalı. hele ki sırf Kadiköy'de uygulansa ne biçim çöp toplanır...


glutamin
(25.07.19)
(2)

Buzlukta duran taze ançüez

Bozulmuş mudur 7-8 gün oldu. İspanyol usülü sirke marinasyonlu yapacam da bazı tarifler buzluğa atın 1-2 gün parazit riski azalsın diyordu attım, ama buzluğu açmadığım için unutuyorum her gün :)
Bozulmuş mudur 7-8 gün oldu. İspanyol usülü sirke marinasyonlu yapacam da bazı tarifler buzluğa atın 1-2 gün parazit riski azalsın diyordu attım, ama buzluğu açmadığım için unutuyorum her gün :)
mirafiori
(11.07.19)
bir şey olmaz ama daha fazla kalmasın


Big bada bum bum
(12.07.19)
bozulmamistir. kolay kolay da bozulmaz. ama cozdukten sonra tekrar dondurmayin derim.


tanaka
(12.07.19)
(4)

Yunanistan tatili hala mantıklı mı?

Türkiye'de turizm bitti abi yunan adası daha ucuz muhabbetlerinin döndüğü vakit euro 3-4 bandındaydı, bugün 6-7 bandında, hala bile daha iyi mi Yunan adasına arabayla gidip orada vakit geçirmek. Amaç resortta kalmak beache gitmek değil, bakir koylarda falan dolaşmak, akşam kasaba merkezinde falan ka
Türkiye'de turizm bitti abi yunan adası daha ucuz muhabbetlerinin döndüğü vakit euro 3-4 bandındaydı, bugün 6-7 bandında, hala bile daha iyi mi Yunan adasına arabayla gidip orada vakit geçirmek. Amaç resortta kalmak beache gitmek değil, bakir koylarda falan dolaşmak, akşam kasaba merkezinde falan kalınmalı. Her türlü bir bodrum çeşme fethiye tatilinden ucuz ve kaliteli mi?

Sadece ulaşım, konaklama ve yemeiçme olarak bakacak olursak.

edit: bu arada gidersek arabayla gideceğiz ya da bi şekilde gidip araba kiralayacağız, hangisi daha uygunsa.
mirafiori
(09.07.19)
şuan zaten gitmek istediğiniz yerlerde de fiyatlar euro cinsinden hesaplanıyor.
O yüzden kalacak yer bakımından bir farkı olmayacak.
Orada içki biraz daha ucuza gelebilir, yemekler de aşağı yukarı aynı fiyata denk gelir.
Bence vize probleminiz yoksa hala mantıklı.


En ucuz bira 3-4 yuro idi 2 sene evvel. Adanın farkli bölgelerindeki sahillere gitmek için 7-10 yuro gibi toplu taşıma ücretleri ödemiştik kişi başı. Yol, vize masrafı olmayacaksa düşünülebilir.


baal
(10.07.19)
Daha yeni gittim midilli. Oradayken pahali gelmisti ama Türkiye'deki fiyatlarin halinden haberim yoktu. Su an orada yediklerin ve ictiklerin tr'den daha ucuz ve kaliteli.
3 euroya 50lik bira, 7 euroya kalamar, 5 euroya yarim litre ev sarabi. Ek olarak yedigin ictigin yerde sahile para vermiyorsun şezlong vs.
En kotu beach club 100 tl bira 40 tl diyorlar...


logisticsmanager
(10.07.19)
her yıl bu hesabı yapıyorum ve kapı vizesiyle gidilebilen adalar erken rezervasyon yapılırsa daha hesaplı.


9kuyruklukedi
(10.07.19)
(6)

Türk Ehliyetiyle Avrupa'da araç kiralama

Bir arkadaşım soruyor. Baktığı şirketlerin kiralama koşullarında uluslararası ehliyet ya da resmi tercüme istiyolarmış. "...Drivers must carry their driver’s licence as well asan international driver’s licence or an officialtranslation certified by a notary in the language ofthe Country of rental if
Bir arkadaşım soruyor. Baktığı şirketlerin kiralama koşullarında uluslararası ehliyet ya da resmi tercüme istiyolarmış.

"...
Drivers must carry their driver’s licence as well as
an international driver’s licence or an official
translation certified by a notary in the language of
the Country of rental if:
...● the driver’s licence was issued in a
non-European country and the rental
is not within said Country
...
"
Diyor mesela. Daha önce çok duydum bi belgesiz gelip avrupada italyada araba kiralayan insanlar. Arkadaşım adına bazı firmaların (hertz vs.) facebook hesaplarına yazıp sordum, AB olmayan her ehliyet için uluslararası tercüme zorunludur dediler.

Nedir bunun aslı?
mirafiori
(25.06.19)
Yeni ehliyetler tercümeli zaten kiralayabilir


Boris
(25.06.19)
Eski tip olanla da yeni tip olanla da defalarca araba kiraladım Avrupa'da çeşitli ülkelerde hiç biri tercüme istemedi. Zaten ehliyetin üstünde her şey İngilizce de yazıyor. Kuruntu yapmasına gerek yok. :)


10032007
(25.06.19)
yeni ehliyetten olmalı


ilkot
(25.06.19)
defalarca avrupa'da çok çeşitli şirketlerden yeni ve eski ehliyet ile araç kiraladım. kimse bir şey sormadı.

ingilizce karşılığı olması yeter. sadece şimdiye kadar azeri ehliyetini kabul etmediklerini gördüm.


Eskisi ve yenisi de sikinti olmuyor. Avrupa’da bir suru yerde araba kiraladik.
Iki tip ehliyette de ingilizce yaziyor zaten.


kuehles blondes
(26.06.19)
yeni ehliyetiniz olsun sıkıntı yaşamazsınız.

eski ehliyetler çok da çeviri yok aslında.

beni bi kere çeviri için yollamışlardı boşu boşuna 2 3 saat dolaşıp gerilmiştim.

gidin alın bir yeni ehliyet.


kveldulv
(26.06.19)
(3)

Avrupa oturum izni ile türkiye'den tatile gitmek

Yazın tatile geldiğimde ailecek yunanistana ya da adalara falan gidelim diyoruz, benim schengen ülkesinde oturum iznim var, https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-nationals/bu sayfada "...If you have a valid residence permit from one of those Schengen countries, it is equiv
Yazın tatile geldiğimde ailecek yunanistana ya da adalara falan gidelim diyoruz, benim schengen ülkesinde oturum iznim var,
europa.eu sayfada
"...If you have a valid residence permit from one of those Schengen countries, it is equivalent to a visa..." yazıyor da başka yerde de oturum izninin "D tipi vize" gibi olduğu ve sadece veren ülkeye giriş/çıkış sağladığını okumuştum. Tecrübesi olan varsa aydınlatabilir.
mirafiori
(24.06.19)
Gidebilirsiniz. Sorun yok.


evrim halkasi
(24.06.19)
Ben bir Schengen ulkesinden oturum kartimla bir suru ulkeye girdim, yeter ki oturum kartiniz yaninizda olsun.


crown
(24.06.19)
İlk başvurduğunuzda size D Tipi ulusal vize veriliyor uzun süreli vizelerde. Bu vize ile o ülke dışına çıkmanız sorun oluşturabilir -ki çoğu zaman oluşturmaz-. Daha sonra sizin de yaptığınız gibi ülkeye girince oturum alınması gerekiyor. Oturum kartınızla bütün Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkını kazanmış oluyorsunuz.


(5)

DIY klimalar uğraştığıma değer mi?

Kutunun içine buz koy, üstünü kes vantilatör koy, iki de boru koy çözümleri uğraştığıma değer mi? Bana sanki saat başı buz değiştirmem gerekir o da zaten anca belki odayı .3 derece düşürür gibi geliyor.
Kutunun içine buz koy, üstünü kes vantilatör koy, iki de boru koy çözümleri uğraştığıma değer mi? Bana sanki saat başı buz değiştirmem gerekir o da zaten anca belki odayı .3 derece düşürür gibi geliyor.
mirafiori
(23.06.19)
zerre degmez. klasik vantilatör alin gecin.


buz aküleri denen şeylerden sıkça değişim yapableceksen ve oda küçükse işe yarar. odanın derecesini düşürmesini bekleme zaten lol. sadece havanın temas ettiği yeri insanı serinletir biraz okadar. buzlu suyu arada kafana dökerekte aynı etkiyi alabilrisin istersen


HasanK
(23.06.19)
yaklaşık 1 litrelik dondurma kutusuna su koyup dondurmam benim buzdolabında yaklaşık 6 7 saat sürüyor. ne kadar buz stoklayabileceğin önemli.

öte yandan illallah eder insan, her saat başı buzluktan buz al yerine yenisini koy.

ben sana çok daha basit iki yöntem söyliyeiym. birincisi evdeysen sık sık soğuk duş al, bu duş temizlenme amacıyla değil, 3 dakika 5 dakika soğuk ya da ılık suyun altına girince çok ferahlatıyor, ikinicisi ise sprey şişesi al, su ve okaliptüs yağı koy, fısfısla babam fısfısla. gör sen ferahlığı :)

fısfıslamayı vantilatör eşliğinde yaparsan alplere çıkıp gelmiş kadar olursun.

peltier modülü bile kullansan en az 4 tane, bu sefer de soğuttuğu kadar ısı üretecek, ısıyı uzaklaştıramayacaksın. yani sana bakan taraf serif üfleyecek ama arkadan sıcak çıkacak, ortam ısısı değişmiyecek yani :)


Fodera
(23.06.19)
Kili kipirdattigina degmez.


stavro
(24.06.19)
www.google.com.tr

Onunla uğraşana kadar yukarıdaki linktekini yapabilirsin


kaiserr76
(24.06.19)
(1)

kitap pdf'i nereden bulabilirim?

Aradığım bazı spesifik kitaplar var da tasarım kitapları, hem çok pahalı hem de zaten hiç bir yerde yoklar, böyle bunların pdfini bulabileceğim ortamlar var mıdır? (kaçak göçek) Bildiğim sitelerde bulamadım ben. kitaplar bunlar bu arada; DESIGN BY GIUGIARO PETER VANNGIORGETTO GIUGIARO PETER BALMASGi
Aradığım bazı spesifik kitaplar var da tasarım kitapları, hem çok pahalı hem de zaten hiç bir yerde yoklar, böyle bunların pdfini bulabileceğim ortamlar var mıdır? (kaçak göçek) Bildiğim sitelerde bulamadım ben.

kitaplar bunlar bu arada;

DESIGN BY GIUGIARO PETER VANN

GIORGETTO GIUGIARO PETER BALMAS

Giugiaro design. I progetti non automobilistici-The non-automotive projects.
mirafiori
(18.06.19)
Adının sonuna pdf yazarak da aratın
Öğrenciyseniz kütüphanenizin online kitaplığında aratın. Değilseniz de farklı üniversitelerden birkaç kişiden rica edin.


senolll
(18.06.19)
(5)

Fiat dobloyla ev taşımak

Bulunduğum yerde ehliyet tipi ve ekonomik nedenlerden dolayı fiat doblo kiralayabiliyorum, bununla da tercihen en fazla 1 kere yol yapabilirim. Evde mobilya ya da büyük eşya olarak bişeyim yok sandalye var 1-2 tane ama yer kaplamıyolar çalışma sandalyesi var ikea mesela sökülüyor zaten. Onun dışında
Bulunduğum yerde ehliyet tipi ve ekonomik nedenlerden dolayı fiat doblo kiralayabiliyorum, bununla da tercihen en fazla 1 kere yol yapabilirim. Evde mobilya ya da büyük eşya olarak bişeyim yok sandalye var 1-2 tane ama yer kaplamıyolar çalışma sandalyesi var ikea mesela sökülüyor zaten. Onun dışında 2 bisikletim bir hard case gitar ve bolca kutu var, kaç kutu bilemiyorum şimdi. Bi de bitkiler. Sizce sığar mıyım normal kargo tipi dobloya tek seferde?

Not: Ehliyetim 1 yıl altı olduğu için traffic tarzı bişey kiralayamıyorum, yakın arkadaşlarım da uluslararası ehliyeti olmadıkları için kiralayamıyorlar. Taşımacılara da para veremem.
mirafiori
(17.06.19)
merhaba,
kaç kutu olduğunu, kutuların ebatlarını bilmeden sığıp sığmayacağına dair nasıl yorum yapacak acaba duyuru sakinleri?


schwannoma
(17.06.19)
Sedan arabalar bile, arkaya yolcu almadığın zaman dünyanın eşyasını alıyorlar. 2 gün öne Hyundai Accent ile 6 irili ufaklı koli, 2 amfi, bir sırt çantası ve hardcase'le gitar taşıdım. Daha zorlasam birkaç parça alacaktı.


joker hakki
(17.06.19)
soruya yanıt olmamakla birlikte, bulunduğunuz yerde K yetki belgesi uygulaması varsa ve polis çevirip size belgesiz nakliyecilik yapıyor muamelesi yaparsa epey yüksek cezaları var, bilginize.


dadasalon
(17.06.19)
sığarsın. Doblo hayvan gibi eşya alıyor, öyle böyle değil.

en fazla iki kere git gel yapman gerekir. her türlü taşımacı olaylarından daha ucuza gelir.


babilbaligi
(17.06.19)
Taşınmama daha var biraz o yüzden kaç kutu olur onu bilmiyorum zaten. Tek başına yaşayan bir kişinin ev eşyaları işte, biraz kıyafet, çarşaflar ve mutfak gereçleri yani.

O yüzden kabaca böyle bir yük sığar mı onu demek istemiştim.Tecrübesi olanlar var mıdır diye. Yoksa kasanın ölçüleri internette var, kutunun ölçüleriyle hesaplamasını yapardım.


mirafiori
(17.06.19)
(3)

Mimar ya da tasarımcı üstüne tez

Arıyorum, bildiğiniz, elinizde olan ya da okulunuzun arşivinde varsa beni yönlendirebileceğiniz bir tez varsa çok makbule geçer. Tercihen tasarımcı. Kimdir nasıl gelişti işleri, formasyonu işlerine nasıl yansımış, kafa yapısı vsvsvs bu tarz şeyler arıyorum.
Arıyorum, bildiğiniz, elinizde olan ya da okulunuzun arşivinde varsa beni yönlendirebileceğiniz bir tez varsa çok makbule geçer. Tercihen tasarımcı. Kimdir nasıl gelişti işleri, formasyonu işlerine nasıl yansımış, kafa yapısı vsvsvs bu tarz şeyler arıyorum.
mirafiori
(13.06.19)
boyut grubunun kitapları var mimar ve tasarımcıların kıda hayatları üzerine, spesifik biri ya da bi konu yoksa önerebilirim.


sameidiot
(13.06.19)
doğrudan tez var mıdır bilemedim ama bir yapısı üzerinnden araştırılan tez çoktur. mesela koolhas


sameidiot
(13.06.19)
(3)

Yurtdışından getirilen telefonu türkiye'de kullanmak

120 gün kayıtsız kullanılabiliyor ya bu Türkiye'den çıkıp geri girince sıfırlanıyor mu yoksa toplama mı bakıyor?
120 gün kayıtsız kullanılabiliyor ya bu Türkiye'den çıkıp geri girince sıfırlanıyor mu yoksa toplama mı bakıyor?
mirafiori
(25.05.19)
toplama bakılıyor.


sutlu nescafe
(25.05.19)
bir yilda toplama bakiliyor, bir yil sonra sifirlaniyor tekrar 120 gun basliyor.


kassiopeia
(25.05.19)
Bu durumda çift hatlı telefonu 8 ay kullanıp, 4 ay ıskartaya çıkartıp, sonraki yılın başında tekrar 8 ay kullanmaya başlıyoruz anladığım kadarıyla. Aslında 3 hatlı telefon yapsalar, aşarız bu IMEI kayıt sıkıntısını o halde :P Tabii, Bay Başkan da bu durumda 4 ay muafiyeti 1 aya falan indirir kesin...


crostata
(25.05.19)
(6)

Online telefon satın almak

Şimdi galaxy s10e bakıyorum da, yurtdışındayım, dükkanlarda 700 750 euro olan telefon amazonda ebayde 490 550 euro arası. eBayde satan dükkanların onbinlerce oydan yüzde 99 üstünde pozitif puanı da var. Adamlar avrupada geçerli 2 yıl garantisi olduğunu falan da söylüyor, uluslararası versiyon falan
Şimdi galaxy s10e bakıyorum da, yurtdışındayım, dükkanlarda 700 750 euro olan telefon amazonda ebayde 490 550 euro arası. eBayde satan dükkanların onbinlerce oydan yüzde 99 üstünde pozitif puanı da var. Adamlar avrupada geçerli 2 yıl garantisi olduğunu falan da söylüyor, uluslararası versiyon falan filan.

Bunlar nasıl böyle daha ucuza satabiliyor, güvenilirler mi sorayım dedim.
mirafiori
(25.05.19)
türkiye'de de var o olay.

mesela samsung firması kendi mağazasında ya da kendi ithal ettiği cihazları satıyor örnek olarak 10 lira diyelim

ama bizim abizittin telekom da paralel ithalat yapıp, kendi ithal ettiği telefonları kendi garantisini vererek satıyor 8 lira oluyor.

bazı durumlarda samsung garantisini kullanabiliyorsun ama bazı durumlarda da kullanamıyorsun.

apple de var bu mesela. detayını çok bilmiyorum ama bilen arkadaşlar yazar.

belki orada telefona dahil paket falan vardır, görüşme, şu kadar internet dahil falan.


Fodera
(25.05.19)
Operatörler kontratlı satıyor da kontrat yapmam 2 yıla kim öle kim kala. Zaten daha pahalıya geliyor.


mirafiori
(25.05.19)
konratlı satıyorsa zaten pahalıya gelmesi normal değil mi, sonuçta içinde sms paket, internet paketi ve konuşma paketi olacak.


Fodera
(25.05.19)
Bazıları refurbished de olabiliyor. Açıklamaları dikkatli okumanı tavsiye ederim. Orijinal kutu ya da aksesuarlar olmayabiliyor bazen. indirim yakaladığında mağaza ile internet sitesi arasında 100 euroya yakın indirim olabiliyor. Kontratlı için şu an kullandığın hattınla hesaplama yapman gerek. Genellikle daha pahalı olsa da verdiği data bakımından kontratlılar çok daha cömert oluyor ama yine de ben de kontratlı almadım.


nickfury
(25.05.19)
Kullanım ücretleri haricinde ekstra aylık atıyorum 10 20 bişey oluyor telefon ücreti. Kaldı ki, 9 euroluk paketi 20euroya veriyor zaten. Numaraları attım ama o şekilde.


mirafiori
(25.05.19)
bu fiyat farkının oluşmasının en onemli nedeni amazon'un fiziksel dukkan gibi vergi vermemesi, daha ucuza personel çalıştırması falandır. türkiye'de de gittigidiyor daha ucuzdur ama teknomarketler daha pahalıdır. bir de ithalatçı garantisi ile alınırsa fiyat daha da ucuzlar.


s0phiesw0rld
(25.05.19)
(7)

Ev sahibinden depozit almak

Fazla uzatmayacağım, yurtdışındayım, öğrenciyim, euro arttığı için neredeyse 4 yıldır oturduğum evden çıktım, ama ** ev sahibi 25 gündür vermedi depoziti, her gün yarın yarın diyor 1 haftadır falan da cevap vermiyor. Az para da değil yani en az 3 ay idare edeceğim bir para. Ev sahibi için az para ad
Fazla uzatmayacağım, yurtdışındayım, öğrenciyim, euro arttığı için neredeyse 4 yıldır oturduğum evden çıktım, ama ** ev sahibi 25 gündür vermedi depoziti, her gün yarın yarın diyor 1 haftadır falan da cevap vermiyor. Az para da değil yani en az 3 ay idare edeceğim bir para. Ev sahibi için az para adam mülk kralı ipne.

Şimdi sağolsun redditten bir avukat ulaştı istersen bir tedbir yazısı yazarım dedi para veremem hani sana falan dedim. Şimdi yazdırayım mı napayım bilemiyorum adamı günde 3 kere arıyorum açmıyor.
İtalya'dayım yani burda dava açacak olsam zaten 5 yıldan önce çözülmeyecek yani adamın, madem dava açıyon ben de vermiyom uğraş dur, deme ihtimali de var. O yüzden napayım bilemedim. Avukat yazsın mı ben rahatsız etmeye devam mı.

Bu arada param da bitti yani 1 aydır makarna yiyorum evde depozito alıcam diye ona göre gelmiştim türkiyeden.
mirafiori
(25.03.19)
imkanın varsa git görüş yüz yüze.


valla aksi de olabilir, bazi ulkelerde de avukat dedin mi cok korkuyorlar. bence avukata sor, nasil tepki verir diye? o daha iyi bilir. bir de bazi ulkelerde tuketici dernekleri, kiraci dernekleri tarzi bir sey oluyor, oyle bir sey olabilir, bence mutlaka bunu da arastir. genelde para almadan ya da cuzi bir miktar ile isi cozuyorlar.


kassiopeia
(25.03.19)
Benim imkanım var da adam kayboldu adeta ya. Adresi falan da yok ki. Bi tek telefonu var onu da açmıyor

Varmış bi kiracı derneği de var mı yok mu belli değil. Yarın sorayım tekrar bir korkar mı napar diye


mirafiori
(25.03.19)
ben adresini biliyorsundur diye düşünmüştüm, ilk başta adamı nasıl buldun? emlakçı vs vasıtasıyla bulduysan emlakçıya sor. veya bir tanıdıkla bulduysan o tanıdığa sor. eleman adı çıksın istemez "depozito parasına yatıyor" diye, olay yayılacak gibi olursa vermeye yanaşabilir.


Ben paramı alamadığımda senin adına bir internet sitesi açıcam dolandırıcı olduğunu yazacağım diyordum, param geliyordu.


ben tehdit ederdim eve zarar vermekle. siz yapmayin, avkata verin.


jimicik
(26.03.19)
Oturduğum bina tek bir kişinindi, tüm daireler falan yani. Eylül'de satılmış ama ben çıkarken öğrendim. O yüzden adı haric bisey bilmiyorum. Şimdi avukatla konuşuyorum devam edicez bakalım ne olacak


mirafiori
(26.03.19)
(4)

Çamaşır mak.ın deterjan kapağı açılmıyor

Mutfakta duruyor, makinayi koyduktan sonra yapmışlar tezgahı, deterjan kapağı köşeye geliyor açılmıyor, sökeyim falan dedim de o zaman da tezgahın desteği kalmıyor. Makinanın direk içine atmak çözüm heralde deterjanı, kıyafetlere zarar gelir mi, gelmemesi için bişey yapılır mı bir de yumuşatıcı atıl
Mutfakta duruyor, makinayi koyduktan sonra yapmışlar tezgahı, deterjan kapağı köşeye geliyor açılmıyor, sökeyim falan dedim de o zaman da tezgahın desteği kalmıyor.

Makinanın direk içine atmak çözüm heralde deterjanı, kıyafetlere zarar gelir mi, gelmemesi için bişey yapılır mı bir de yumuşatıcı atılır mı bu şekilde içine?
mirafiori
(04.03.19)
Sıvı çamaşır deterjanlarını kullandığın sürece o göze ihtiyacın olmayacak zaten :)


megalomaniac
(04.03.19)
deterjanı direkt makinenin içine atabilirsiniz. ama çamaşırın üzerine gelmesin ki hepsini bi çamaşır emmesin.
ön yıkama programını kullanmayın. çünkü ikinci yıkamada deterjan kalmayacak.

yumuşatıcı normalde son durulamada ekleniyor. o yüzden önceden koymanın bi anlamı yok, yıkanıp gidecek.


sttc
(04.03.19)
www.hepsiburada.com

bunlar cozum olabilir


n62
(05.03.19)
Makinenin üstüne tezgah yapmak nedir diye kimse sormamış mı? Makinenin denge ayakları vardır vidalı. Onları gevşetip makineyi alçaltmayı denedin mi?


samterk
(05.03.19)
(4)

duyuruda özel mesajlar siliniyor mu?

ben arşivci adamım severim elimin altında eski mesajların durmaısını, bugün bi baktım mesaj falan yok, oysa ki büsürü mesajlaşmam da vardı...
ben arşivci adamım severim elimin altında eski mesajların durmaısını, bugün bi baktım mesaj falan yok, oysa ki büsürü mesajlaşmam da vardı...
mirafiori
(21.01.19)
ayarlarda silinecek mesajları maille gönderme seçeneği var.


Ufuk
(21.01.19)
Aylık olarak siliniyor sanırım. @Ufuğun dediği gibi mail girersen silinenler oraya geliyor.


bilmiyordum teşekkürler ayarladım


mirafiori
(21.01.19)
herkese gitmiyor o mailler mesela 10 senemi doldurdum burada, oldum olası 1 defa mail gelmedi. sürekli de güncelledim uğraştım falan.

yani pek emin ve güvenilir bir yöntem değil.


killerbee
(22.01.19)
(3)

Diş etimde rahatsızlık

Geçen gün böyle bişey hissettim tam iki dişimin arasında gibi tam ette de değil, yemek falan sıkışmıştır diye düşündüm, 1-2 gün geçmeyince dün dişçiye gidecektim ama herhangi bir his olmayınca geçti heralde dedim. Bugün akşamüstü tekrar geldi, görünürde bişey yok kızarıklık şişme vs, acı ağrı da yok
Geçen gün böyle bişey hissettim tam iki dişimin arasında gibi tam ette de değil, yemek falan sıkışmıştır diye düşündüm, 1-2 gün geçmeyince dün dişçiye gidecektim ama herhangi bir his olmayınca geçti heralde dedim. Bugün akşamüstü tekrar geldi, görünürde bişey yok kızarıklık şişme vs, acı ağrı da yok sanki patlamış mısır sıkışmış gibi bir his biraz daha güçlü, epey rahatsız ediyor. Diş ipi soktum bişey olmadı biraz kanadı. Ne olabilir ki acaba? Yarın da uçuşum var aksi gibi...
mirafiori
(10.01.19)
Aynısı bende de var. biraz kontrol ettim de aynayla falan, araya sıkışmış bir şey değil de bildiğin diş(kemik) gibi. diş eti çekilmesi galiba.


batlegolas
(10.01.19)
Diş hekimi değilim ama diş eti çekilmesi olabilir. Tuzlu suyla gargara yapın, muhtemelen iyi gelecektir. Diş etlerinizi de düzenli olarak fırçalayın. Diş ipi, hatta mümkünse diş arası fırçası kullanın.


moroff
(11.01.19)
diş etinde hassaslık ve kızarıklık oluşmuştu bende de curaprox diş fırcası kullanmaya başladım diş etim iyileşti diş fırcasının plastik kılları tahriş ediyormuş diş etimi. aklınızda bulunsun.


firavunfaresi
(11.01.19)
(5)

Yarın yht çalışır mı?

Aşırı soğuktan ve kar yağışından dolayı, yollar için falan uyarılar yapılmış, treni etkiler mi nereden takip etmek lasım? Not : istanbul-ankara
Aşırı soğuktan ve kar yağışından dolayı, yollar için falan uyarılar yapılmış, treni etkiler mi nereden takip etmek lasım?

Not : istanbul-ankara
mirafiori
(25.12.18)
Bence çalışır. Raylar sıcaktan etkileniyo diye bilmiş bilmiş konuşayım. Soğuktan bi şey olmaz.


Delay Fuze
(25.12.18)
444TCDD


apdulera
(25.12.18)
Normalde etkilenmemesi lazim cunku tren bu.


kuehles blondes
(25.12.18)
aşırı yağmur yağışında etkileniyor diye biliyorum.
kar yağışı etkilemez bence.


çalışır ama rötarlı çalışır.


babilbaligi
(26.12.18)
(1)

YHT bileti satın alma

Almaya çalışıyorum ama seçtiğim her tarihe uygun değil diyor, bütün biletler tükenmiş mi durumda olabilir mi öyle bişey? Baktığım tarih aralık sonu civarı 2 gün falan haftaiçi
Almaya çalışıyorum ama seçtiğim her tarihe uygun değil diyor, bütün biletler tükenmiş mi durumda olabilir mi öyle bişey? Baktığım tarih aralık sonu civarı 2 gün falan haftaiçi
mirafiori
(02.12.18)
15 gün sonrası gözükmüyor.


apdulera
(02.12.18)
(1)

Spesifik bir routera bağlanma

Binada ortak wifi var, sanırım her katta router var, bilgisayarın olduğu yerden otomatik bağlandığı routerda ise sıkıntı var sürekli kopup duruyor, koridora çıkıp farklı zamanlarda bikaç kere test yaptım hiç sıkıntı yok. Routerların adresleri 192.168.60.1-2-3-4-5 diye gidiyor, pc'nin bağlandığı 4, b
Binada ortak wifi var, sanırım her katta router var, bilgisayarın olduğu yerden otomatik bağlandığı routerda ise sıkıntı var sürekli kopup duruyor, koridora çıkıp farklı zamanlarda bikaç kere test yaptım hiç sıkıntı yok. Routerların adresleri 192.168.60.1-2-3-4-5 diye gidiyor, pc'nin bağlandığı 4, benim bağlanmak istediğim 5, nasıl yapabilirim? Routerlara fiziksel erişimim yok nerede olduklarını bile bilmiyorum. Fing'de mac adresi de çıkıyor

not: windows
mirafiori
(09.11.18)
4 un şifresini unutun,

Yada otomatik bağlan tikini kaldırın


vhs kaseti
(09.11.18)
(5)

Pişmemiş balık yedim

Somon almıştım da yaptım tavada ortası biraz çiğ kalmış, orta pişmiş et gibi, 2-3 ısırık almış bulundum yemeyim bari demeden önce, bişey olur mu, bişey olacaksa olmasın diye yapılacak bişey var mı, rakı falan içeyim mi?edit : yaklaşık 10 saat geçti bişey olmadı, derdimi paylaştığınız için teşekkürle
Somon almıştım da yaptım tavada ortası biraz çiğ kalmış, orta pişmiş et gibi, 2-3 ısırık almış bulundum yemeyim bari demeden önce, bişey olur mu, bişey olacaksa olmasın diye yapılacak bişey var mı, rakı falan içeyim mi?

edit : yaklaşık 10 saat geçti bişey olmadı, derdimi paylaştığınız için teşekkürler.
mirafiori
(23.10.18)
iyi bir yerden alındıysa ve tazeyse hiçbir şey olmaz bence.

bear grylls doğada neler neler yiyor.


makarnavodka
(23.10.18)
somonu çiğ de yiyolar ama bu bişey olmayacağı anlamına gelir mi bilmem?


killerbee
(23.10.18)
bayat değilse gömülür, bayat ise yada bayatladığından şüphe ediyorsan pişmiş bile olsa yeme zaten


selam
(23.10.18)
Sushi sashimi yiyorum hep de, paketin üstünde pişirmeden yemeyin uyarısı olunca kıllandım. Kaynağında dondurulmuşsa bişey olmaz diyolar ama pakette çözünmüş, dondurulmuş vs yazmıyodu.


mirafiori
(23.10.18)
tazeyse hiç bir şey olmaz, bol bol hardallı ve suşi vs biçimde çiğ somon yiyiyorum.


Big bada bum bum
(23.10.18)
(8)

3.5mm jacksız telefon

Bana göre bi telefon için batarya,ekran,anakart neyse jack de o kadar önemli gibi geliyor. Piyasada doğru düzgün jackli telefon kalmamış. Kablosuz kulaklık kullanımına karşıyım, telefonu zaten sürekli şarj ediyoruz bi de kulaklık mı şarj edicez, kaldı ki en iyileri hariç neredeyse hepsinde kopma sor
Bana göre bi telefon için batarya,ekran,anakart neyse jack de o kadar önemli gibi geliyor. Piyasada doğru düzgün jackli telefon kalmamış. Kablosuz kulaklık kullanımına karşıyım, telefonu zaten sürekli şarj ediyoruz bi de kulaklık mı şarj edicez, kaldı ki en iyileri hariç neredeyse hepsinde kopma sorunları oluyomuş.
Dongle kullansan ayrı dert sürekli telefondan sarkan bir pipi.
Jacksiz telefon kullananlar ne düşünüyor nasıl yaşıyorsunuz onu merak ettim tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
mirafiori
(12.10.18)
iphone var. kendi lightning girişli kulaklığını kullanıyorum. ayrıca bluetoothlu kulaklığım da var. bozulursa yoluma bluetooth ile devam ederim.


theseachange
(12.10.18)
mevcut telefonumda giriş var ama kendimi jaksız telefonlara hazırlamak için bitane bluetooth kulaklık aldım, onu deniyorum şu aralar. piyasa jaksızlığa doğru gidiyor çünkü, gözümü diktiğim neredeyse hiçbir telefonda yok.

benim yol mesafem fazla olmadığı için 4-5 saat dinleme süresi sunan kulaklığımla sorun yaşamadım aldığımdan beri. noise-cancelling açınca baya azalıyor süre ama ona da çok ihtiyaç duymuyorum. bataryası küçük olduğu için hemen şarj oluyor, ben haftada 2 kere iş yerindeyken takıyorum şarja, bi daha gözüm takıldığında dolmuş oluyor zaten. yolda ya da dışarıda çok vakit geçiriyorsan sıkıntı oluşturacağı kesin tabii...

dongle'ı telefonda değil de kulaklıkla bırakmak mantıklı bir çözüm, tabii kulaklığı başka bir cihazda kullanmıyorsan. benim evdeki kulaklığımla sokağa çıkardığım ayrı, ilk başta çok karşı dursam da şimdilerde dongle'a daha yakınım.

aslında en mantıklı alternatif type-c girişli kulaklık ama o senaryoda elimdeki değerli kulakları kullanamayacak olmak üzüyor. henüz çok çeşitli kulaklık da yok piyasada type-c girişli, pazar çeşitlenirse oraya kaymayı düşünüyorum.


Bruce
(12.10.18)
Xiaomi Mi 6 kullaniyorum.

Bluetooth kulakligim

(git: www.sony.com.tr )

Yaklasik gunde 2 saat yoldayken dinliyorum. Son sarj edeli bi hafta oldu galiba, hatirlamiyorum. Simdiye kadar ne kopma ne baglanamama problemi yasadim.

Sarj konusunda akilli saat daha buyuk sikinti ya. Ben de o konuda muzdaribim..


bir3iki7
(12.10.18)
Ayni sekilde dusunuyordum ben de. Sonra basladim dongle ile kullanmaya ve alistim ama isin sirri o dongle hep o kulaklikta kalacak yoksa cidden sikinti. Su bir gercek ki jak diger ozellikler yaninda en onemsizi. Mesela jak benim icin hala cok onemli olsa da bir devasa olmayan ekran boyutu ve buyuk bayarya ikilisi kadar onemli degil. Bluetooth android icin cok sorun degildir herhalde ama ios icin kesinlikle tavsiye etmem. Adamlar guya kablosuza gecin diyorlar ama bluetooth baglanti ekrani-arayuzu vs. androide gore o kadar tirt ki.


Telefonumda jack var ama bluetooth kulaklık kullanıyorum. Ses kalitesi tartışılır elbet ama kesinlikle daha rahat. Şarj ve kopma büyük sorun değil. Kopma olmuyor, şarj kulaklığın 12 saat gidiyor. Telefonun da şarjı eski telefonlar gibi bluetooth açınca erimiyor(xz1 ve Nokia 7 plus)


iyi de o ara kabloyu neden telefonda bırakasın ki? benim kulaklığın ucuna takılı devamlı. e kulaklığı da başka bi yerde kullanmadığım için tak çıkar sorunu olmuyor.
önceki telefonum normalde. ikisinin kullanım açısından hiç bi farkı yok benim için.

kopma konusunda bişey diyemem, henüz 7-8 aydır kullanıyorum.


elorelia
(12.10.18)
benim jack girişim var ama hep bluetooth kulaklk kullanıyorum.

kulaklığımda 3. senesinde, kopma falan hiç bi sorun yaşamadım. 10 saat çalma süresi var.


killerbee
(12.10.18)
telefonlardan jack kalkmadan once kablolu kulaklik kullanmayi birakmistim zaten. 4-5 yildir bluetooth kulaklik kullaniyorum, 15$'lik da kullandim 150$'lik da ses kalitesi farkediyor sadece. telefondan 15-20 metre uzaklasmadigin surece kopma gibi birsey soz konusu degil ki zaten kablolu kulaklik ile 2 metre bile uzaklasamazsin o yuzden kiyas kabul etmez.


crucio
(12.10.18)
(9)

Ortak ağda bağlanan diğer kişileri görmek?

Evde adsl bağlantım 5 mbps'ı geçmiyor diye apartmanın ortak olan wifi ağına katıldım, 200 mbps hızındaymış, 15-16 kişi kullanıyor dedi, fakat daha 15 mbps üstünü görmedim, o da yani bir 0 bir 15 sinüzoid şeklinde. Kaç aktif kullanıcı var, kullanıcı başı kaç mbps kullanılıyor bakabilir miyim? Bir de
Evde adsl bağlantım 5 mbps'ı geçmiyor diye apartmanın ortak olan wifi ağına katıldım, 200 mbps hızındaymış, 15-16 kişi kullanıyor dedi, fakat daha 15 mbps üstünü görmedim, o da yani bir 0 bir 15 sinüzoid şeklinde.

Kaç aktif kullanıcı var, kullanıcı başı kaç mbps kullanılıyor bakabilir miyim?

Bir de etik değil de merakımdan soruyorum, ben admin olmadan heralde öbür kullanıcıların bağlantı hızını limitleyemem?
mirafiori
(05.10.18)
modem arayüzüne girmen lazım


jugador
(05.10.18)
Tarayıcıdan 192.168.1.1 adresine girer ve ekran görüntüsünü buraya gönderirsen daha fazla yardımcı olabiliriz


duseyazar
(05.10.18)
1.1, 0.1, 1.254 gibi adresleri denedim fakat hiçbirine giremedim. Ağ sahibinin ben olmadığımı hatırlatırım.


mirafiori
(05.10.18)
onu öğrenmek için
başlat çalıştır cmd

ipconfig /all

yazıp enterlayın. orda default gateway ya da ipv4 adresinden belli olur arayüze nerden gireceğiniz.


jugador
(05.10.18)
android de fing diye bir uygulama var o gösterebilir


@jugador

ipconfig'de çıkan ip'ye gidince login sayfasına atıyor, modem kontrol paneline erişmek mümkün değil sanırım. WPA koruma yok ağda, açık ağ login yapılıyor.


mirafiori
(05.10.18)
işte login bilgilerini bilmen gerekiyor arayüze girebilmen için.

eğer modemin modeli falan görünüyorsa default bilgilerle giriş yapmayı deneyebilirsin.


jugador
(05.10.18)
Login sayfası dediğim, açık bir wifi'a girince çıkan sayfa, havalimanlarında falan olan, modemin arayüz sayfası değil. Oraya şimdi admin pass gibi standart şeyleri yazmayı denedim de tutturamadım, değiştirmişler heralde.


mirafiori
(05.10.18)
Böyle ortak kullanılacak bir ağ için kimse yönetimsel erişim şifresini varsayılan bırakmaz. O yüzden boşuna uğraşmayın derim. Onun yerine bahsedilen fing i bi deneyin. Ağ daki tüm ip aralığına tarama yapıp aktif bağlı aygıt sayısını az çok görebilirsiniz. Ping e cevap verme ayarı açık aygıtlarda tabi. Ya da linux te oluyordu belki win 10 da yeni komut modunda olur broadcast adresine ping atın. Ping 192.168.1.255 /b gibi idi parametre. Fing le hemem hemen aynı sonucu verir pc üzerinden denersiniz telefon yerine.


(4)

otel terliği satabilecek olan dükkanlar?

Ne tarz dükkanlarda bulunur böyle kullan at tarzı terlikler, internetten alıp kargo beklemeyim dedim.
Ne tarz dükkanlarda bulunur böyle kullan at tarzı terlikler, internetten alıp kargo beklemeyim dedim.
mirafiori
(24.09.18)
Metro market


malheiros
(24.09.18)
metro demeye geldim


strawberry first
(24.09.18)
Teşekkürler metro iyi olur da bulunduğum yerde metro gerçekten sadece şirketi olanlar için, tanıdığım yok giremem...


mirafiori
(24.09.18)
@ mirafiori: metro asla sadece şirketi olanlar için değil.

bu işin piri maya otel ekipmanları. Istanbul'da.


babilbaligi
(24.09.18)
(7)

Yurtdışına çok acil bir sayfa gönderimi

Bir tane SGK belgesinin yurtdışına ulaştırılması gerekiyor, e-devlette aynı belge var ama qr kod yapmıyor diye illa ıslak imzalısı gerekiyor, tek yol dhl'e 40€ vermek mi bir sayfa a4 belge için? PTT sitesinde bürofaks diye bişey var, bildiğimiz fax mı farklı bişey mi acaba, ptt üstünden yapıldığı iç
Bir tane SGK belgesinin yurtdışına ulaştırılması gerekiyor, e-devlette aynı belge var ama qr kod yapmıyor diye illa ıslak imzalısı gerekiyor, tek yol dhl'e 40€ vermek mi bir sayfa a4 belge için?

PTT sitesinde bürofaks diye bişey var, bildiğimiz fax mı farklı bişey mi acaba, ptt üstünden yapıldığı için resmi evrak statüsünü korur mu ki acaba, 10tl diyor öyle olunca.

Noter tasdikli fotokopiyi scanleyip bastırsak falan öyle bir açık var mıdır?

Edit: Birini bulduk, cevaplar icin tesekkurler
mirafiori
(10.09.18)
En basiti havaalanından rica edin birine 20 euro verin o ülkeye götürürler.


Boris
(10.09.18)
40 euro yine iyiymiş biz en az 50/60 euro verdiydik. efem gideceği kuruma göre değişiyor illa ıslak imza diliyorlarsa yapacak bir sey yok. ancak ben scan ettirdim bir belgeyi öyle kabul ettiler diğer bir belgeyi scanli kabul etmediler. elçilik yardımcı olabilir belki. e devletten alıp elcilikte imza basılsa.


burchak
(10.09.18)
inter by mng'nin dhl'den bir farkı yok, daha uygun fiyata ondan gönder


giovanne
(10.09.18)
islak imza diyorlarsa burofax olmaz. dhl yada ups yapacaksin, 40 euro diyorlarsa ucuzmus.


cooperr
(10.09.18)
40€ en az miktar heralde tabi daha fazla da olabilir. Belgeyi benim konsolosluğa götürmem lazım. Bir de sgk imzası olunca heralde halletmezler. Acele kargo çok pahalı, ya birisini bulup verecekler boris'in dediği gibi, ya da yavaş postayla ne zaman gelirse o zaman halledilecek sanırım.

Inter'in fiyatları yazmıyor ama bir sorsunlar bakalım.


mirafiori
(10.09.18)
Ptt'den takipli gönderin gider 1 hafta içinde.


Hangi ülke bunu yazsan belki birileri çıkardı daha faydalı olurdu


monkey
(10.09.18)
(1)

İstanbul'da düzgün nüfus müdürlüğü

Var mıdır ki acaba. Basit bir belge almam lazım konsolosluk istedi, kadıköy'deki çok bilmiş beyefendi yoooğhhhh diye savuşturdu beni.
Var mıdır ki acaba. Basit bir belge almam lazım konsolosluk istedi, kadıköy'deki çok bilmiş beyefendi yoooğhhhh diye savuşturdu beni.
mirafiori
(31.08.18)
şişli nüfus iyidir.


efreet sultan
(31.08.18)
(2)

Led şerit aksesuarları - istanbul

50 kuruşluk parçaya 10tl kargo vermek istemedim, kadıköy'de falan bulunur mu bağlama pinleri, kumanda alıcısı, adaptör vs? 50 kuruşluk parçaya 5tl vermek de istemem.
50 kuruşluk parçaya 10tl kargo vermek istemedim, kadıköy'de falan bulunur mu bağlama pinleri, kumanda alıcısı, adaptör vs? 50 kuruşluk parçaya 5tl vermek de istemem.
mirafiori
(25.08.18)
karaköy'de galata'ya çıkarken ara sokaklarda var. genel olarak bankalar cad. taraflarında.


qobel
(25.08.18)
yazacıoğlu içinde ve arkasında elektronikçi var. muhakkak bulursunuz.


(1)

Elektro bağlama

Alırken neye dikkat etmek lazım? Bağlama çalmayı bilmem eğlencesine ve öğrenmek için almak istiyorum. Düğünlerdeki distorion phaser gibi olan efektler aletin üstünde mi oluyor?
Alırken neye dikkat etmek lazım? Bağlama çalmayı bilmem eğlencesine ve öğrenmek için almak istiyorum. Düğünlerdeki distorion phaser gibi olan efektler aletin üstünde mi oluyor?
mirafiori
(12.08.18)
Hayır standart elektro gitar gibi manyetikten çıkış verir yalnızca (üzerinde phaser olan gudik modeller yaptılarsa bilemem) siz pedal ile ya da postta bu efektleri eklersiniz.

Nolur elektro bağlamaya overdirve, distortion bağlamayın alın elektrik gitarınızı çalın paşa paşa maksat distortion ise. (Yeni başladığınız için söylüyorum bunu, deneysele kayan üstadlara lafım yok)


hedep
(12.08.18)
(3)

Kontrbas luthieri - kadıköy

Ben evde yokken ya nemden ya da temizlikçiden sapı çok fena yamulmuş, tünelde var tanıdığım ama çok uzak geliyor. Kadıköyde var mıdır bir luthier ?
Ben evde yokken ya nemden ya da temizlikçiden sapı çok fena yamulmuş, tünelde var tanıdığım ama çok uzak geliyor. Kadıköyde var mıdır bir luthier ?
mirafiori
(01.08.18)
Moda Sahaflar Çarşısı'nın üst katında görmüştüm sanki bir tane. Teyit edebilen olursa iyi olur. Ben de tekrar uğrayınca bakarım.


monogram
(01.08.18)
www.facebook.com
Volkan'a bir sorsanıza, yapıyor olabilir.


kobuzchu kiz
(01.08.18)
kadikoy rexxin sokaginda ismail dalgin var, luthier. kontrbas ozel bir uzmanlik degilse ona goturebilirsiniz.


jimicik
(01.08.18)
(7)

Bitkileri uzun süre bırakma

Yaklaşım 5 hafta kadar evde olmayacağım, bitkiler de ölsün istemiyorum, fazla su isteyen bitkiler değil ama yine de 5 hafta sulamadan da olmaz. Duşun giderini tıkayıp biraz doldurup oraya koydum heralde yeterli olur. Fakat benim sorum wish'ten led growlight almıştım, yani has growlight değil tabi mo
Yaklaşım 5 hafta kadar evde olmayacağım, bitkiler de ölsün istemiyorum, fazla su isteyen bitkiler değil ama yine de 5 hafta sulamadan da olmaz. Duşun giderini tıkayıp biraz doldurup oraya koydum heralde yeterli olur. Fakat benim sorum wish'ten led growlight almıştım, yani has growlight değil tabi mor ışık veren led ampül, sizce bu ışığı açık bırakıp mı gideyim yoksa bunca zaman zifiri karanlıkta mı dursunlar?

Ne kadar harcıyor bilmiyorum, wishte 10watt diyor ama ona pek güven olmaz.
mirafiori
(24.07.18)
Birakacak kimse yok mu, 5 hafta uzun biraz.
Pet siseyi ters cevirip dikme metoduyla belki gunes alan yerde birakabilirsiniz


Ben genişçe bir leğeni suyla doldurup bitkileri içine oturtuyorum. Çok su sevmeyenlerin de altlarına yüksekçe bir şey koyuyorum ki suyu başta alsınlar sonra almasınlar. Bu sıcaklarda su buhar olup uçuyor zaten biraz fazla su koymak lazım altlrına.bu sayede 1 Aydan daha uzun süre çiçeklere bakmışlığım vardır.
Bahsettiğiniz ampülü bilmiyorum.


mad madame
(24.07.18)
Bitkiler nedir? Cok degisik bitkiler degillerse bir kere 5 haftalik suya yatirdiysan saksilari muhtemelen o bitkiler ölür. Karanlık olduğu için de ölür, fazla sudan kokleri curuyecegi icin de ölür, yani iki kere ölürler. Birinin periyodik gelip sulamasi lazim.


robokot
(24.07.18)
Zifiri karanlıkta durmasinlar, direkt güneş ışığı almayan bi alanda durmaları iyi olur. Köklerin sürekli su icinde olmalari da hava almasini engelleyecegi icin çürümesine neden olur. Leğen iyidir. Hic yerlerini degistirmeden birinin gelip sulamasi en iyisidir.


beetlejuice
(24.07.18)
böyle durumlarda (apartman için) kapı önüne bırakıyoruz. konu komşu görevli gelip suluyor.


perloneth
(25.07.18)
Sulayacak kimse yok, fazla da bitki var, monstera, areka, hindistan cevizi gibi leğene girmeyecek büyük şeyler de var, aslında bende leğen yok o kadar, duş dışında koyacak yer de olmadığı için oraya koymuştum, banyo da hiç ışık almıyor. Koyduğum su çok az zaten, önerilere teşekkürler şimdi bir bakacağım başka ne yapılabilir. Yani zaten ya kuruyup ölecekler ya da çürüyecekler. Çürür mü acaba riskini aldım ben.


mirafiori
(25.07.18)
damlama sistemi yapın. ama 5 hafta çok uzun bir süre damlamada yeterli gelmeyebilir.
www.youtube.com


dekolteli kefen
(25.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.